Page 1

Maria Zofia Tomaszewska Aleksandra Jagoda

piosenki dla młodszych przedszkolaków i starszych grup żłobkowych wraz z propozycjami zabaw zawierającymi elementy matematyki sensorycznej


Misio Pysio

piosenki dla młodszych przedszkolaków i starszych grup żłobkowych wraz z propozycjami zabaw zawierającymi elementy matematyki sensorycznej Autor piosenek:

Maria Zofia Tomaszewska

Współpraca:

Magdalena Wygnańska

Autor zabaw:

Aleksandra Jagoda

Współpraca przy zabawach:

Maria Zofia Tomaszewska

Redaktor prowadzący:

Maria Broda-Bajak

Redakcja merytoryczna:

Kinga Kurczek

Korekta:

Marta Stasińska

Projekt okładki:

Dorota Prończuk

ISBN 978-83-65915-32-0 Copyright © CEBP 24.12 Sp. z o.o. Kraków 2019 Publikacja, którą nabyłeś, jest dziełem twórców i wydawcy. Prosimy, abyś przestrzegał praw, które im przysługują. Zawartość publikacji możesz udostępnić nieodpłatnie osobom bliskim lub osobiście Ci znanym, ale nie publikuj w internecie treści tu zawartych, ani ich fragmentów, a kopiując jej część rób to tylko na użytek osobisty. Jeśli cytujesz fragmenty z publikacji nie zmieniaj ich i zaznacz czyje to dzieło.

Wydawca: CEBP 24.12 Sp. z o.o. 30-437 Kraków, ul. Kwiatowa 3

www.blizejprzedszkola.pl


Spis treści Od Autorek

5

Od Wydawcy

7

11) W

naszym żłobku dobrze jest

8

12) Bębenek

10

13) Dzieci,

12

zróbcie koło!

14) Twórzmy 15) Idźmy

pary

wokół kwiatków

14 16

16) Koniki

18

17) Idzie

20

Lusia

18) Misio

Pysio

22

19) Pociąg

24

10) Trzy

26

świnki małe

11) Sama

się ubieram

28

12) Mały

Augustynie

30

myj ręce swe

32

13) Myj,

14) Psotny

Krzyś

15) Chusteczko, 16) Walczyk

chusteczko

z klaskaniem

Zapisy nutowe piosenek

34 36 38 40


Od Autorek

Co łączy dziecięcy świat muzyki i matematyki? Zmysły. I zanim dorosły pokusi się o opracowanie algorytmu kompozycji, musi obydwu światów doświadczyć wówczas, gdy jest dzieckiem. Powinno to mieć miejsce jeszcze przed przekroczeniem progu przedszkola, a więc w żłobku. Bardzo ważne, aby pierwsze kroki zarówno w świecie muzyki, jak i matematyki były odkrywaniem, doświadczaniem, eksperymentowaniem, tworzeniem. Dziecko najlepiej eksploruje świat, gdy ma możliwość go dotknąć, poczuć, posmakować. Kiedy chcemy wytłumaczyć malcowi, że liczba dziesięć jest większa od liczby dwa, to pokazanie ich symboli na kartce niewiele mu powie. Jeżeli natomiast do jednego pojemnika wrzucimy dwa, a do drugiego dziesięć kasztanów, a w dodatku pozwolimy dziecku zanurzyć w nich ręce, będzie mogło ono za pomocą konkretu zrozumieć tę i inne zależności. Jeśli damy dziecku do ręki instrument i pozwolimy, aby nim poruszało, odkryje ono, jak powstaje muzyka. Poprzez stukanie łupinkami orzechów stanie się twórcą muzyki, odpowiedzialnym za rytm i natężenie dźwięków. A śpiewając i tańcząc do piosenki, wyrazi swoje emocje i wywoła radość na twarzach najbliższych. Publikacja Misio Pysio jest propozycją dla osób pracujących w starszych grupach żłobkowych lub w młodszych grupach przedszkolnych. Zamieszczone w zbiorze piosenki są proste i krótkie, napisane z myślą o najmłodszych dzieciach. Szesnaście piosenek o tematyce bliskiej dziecku, opowiadających o podróżach, zwierzętach oraz zachęcających do samodzielnego podejmowania czynności takich jak ubieranie i mycie sprzyja rozwijaniu umiejętności społecznych. Utwory zostały obudowane zabawami ogólnorozwojowymi i propozycjami z zakresu matematyki sensorycznej. Postawiłyśmy na rozbudzenie dziecięcej ciekawości, od której zaczyna się proces uczenia. Zadaniem opiekunów i nauczycieli jest podtrzymywanie tej ciekawości. Mamy nadzieję, że propozycje przedstawione w tej pozycji przypadną Czytelnikom do gustu i wspomogą ich w prawidłowym organizowaniu procesu uczenia się przez zabawę.

5


Od Wydawcy

Publikacja Misio Pysio przeznaczona jest do pracy z dziećmi w starszych grupach żłobkowych i w grupach młodszych przedszkolaków. Została stworzona, aby ułatwić opiekunom i nauczycielom organizowanie codziennych aktywności, do których punkt wyjścia może stanowić piosenka. W skład publikacji wchodzą:  płyta CD, na której zamieszczonych zostało 16 autorskich piosenek. Ich atutem są nieskomplikowane teksty i proste rytmy, które z łatwością wpadną maluszkom w ucho, zachęcając je do śpiewania, tańca i zabawy. Tematyka piosenek jest związana z najbliższym otoczeniem dziecka, co ułatwia percepcję przedstawionych w nich treści;  książeczka z propozycjami zabaw do piosenek znajdujących się na płycie. Są to zarówno zabawy muzyczno-rytmiczne, jak i plastyczne, ruchowe oraz propozycje do zrealizowania w ogrodzie przedszkolnym. Do każdej piosenki została dopasowana także inspiracja z zakresu matematyki sensorycznej polegającej na wprowadzaniu małego dziecka w świat pojęć matematycznych i procesów myślowych niezbędnych do rozwiązywania w przyszłości różnorodnych problemów. Wszystkie zabawy są do zrealizowania z dziećmi we wskazanym w tytule publikacji wieku, co wynika z doświadczenia Autorek. Mamy nadzieję, że przyjmą Państwo tę publikację równie ciepło, jak kilka lat wcześniej Kapelusz pełen nut adresowany do tej samej grupy wiekowej.

7


1)

W naszym żłobku dobrze jest

(sł. i muz. Maria Zofia Tomaszewska – zapis nutowy piosenki znajduje się na stronie 40)

W naszym żłobku dobrze jest. /3x Każdy o tym wie! Wszystkie panie lubią nas. /3x Miło tu płynie czas.

W naszym żłobku dobrze jest – zabawa rytmiczna ze śpiewem Uczestnicy zabawy w pozycji stojącej lub siedzącej śpiewają piosenkę i rytmicznie klaszczą.

Pierwszy kontakt z muzyką i dźwiękami sprzyja rozwojowi dziecka poprzez rozbudzanie emocjonalności i aktywności ruchowej. Świadomy dorosły powinien zatem tak organizować dziecięcą aktywność w świecie muzyki, aby krzyk nie zastępował śpiewu umiarkowanym głosem, a głośne granie na instrumentach – ilustracji muzycznej piosenki lub utworu.

Idziemy szybko, idziemy wolno – ćwiczenie inhibicyjno-incytacyjne  dowolny instrument perkusyjny Prowadzący rytmicznie gra na instrumencie, zmieniając od czasu do czasu tempo. Uczestnicy zabawy poruszają się zgodnie z rytmem podawanym przez dorosłego – raz szybciej, raz wolniej. Gdy przestanie grać, dzieci zatrzymują się i czekają na wznowienie rytmu.

Ćwiczenia inhibicyjno-incytacyjne – nazwa pochodzi od łacińskich wyrazów: inhibeo – hamuję, incito – pobudzam. Polegają na szybkiej reakcji ruchowej na sygnał dźwiękowy. Zabawy hamująco-pobudzające są istotne w rozwoju dziecka, ponieważ kształtują koncentrację, spostrzegawczość, zręczność oraz mobilizują pamięć i słuch.

Czas – zabawa pomagająca w organizacji dnia  obrazki z symbolami, tekturowa tarcza zegara ze wskazówką, klej Prowadzący pokazuje dzieciom obrazki z symbolami charakterystycznych momentów dnia w żłobku lub przedszkolu, np. bułka – śniadanie, kredka lub tablica – zajęcia edukacyjne, jabłko – drugie śnia-

8


danie, piłka – zabawa na dworze, klocki – zabawa swobodna, łyżka – obiad, zamknięte oczy – odpoczynek/relaksacja, łyżeczka – podwieczorek, domek – wyjście do domu. Następnie wspólnie z maluchami przykleja symbole do tarczy zegara i mocuje go w widocznym miejscu w sali. Istotne jest, aby zawsze przesuwać wskazówkę zegara zgodnie z daną aktywnością dzieci. Zabawa pomoże najmłodszym w zrozumieniu rytmicznej organizacji czasu i stałości aktywności w ciągu dnia.

Wyklejanka – zabawa plastyczna  białe kartki papieru, flamaster, plastelina Prowadzący rozdaje dzieciom kartki z narysowanym kołem. Zadaniem maluchów jest wyklejenie kawałeczkami plasteliny wzoru. Dzięki zabawie najmłodsi ćwiczą chwyt pęsetowy, koordynację oko-ręka oraz umiejętność rozumienia i wykonywania prostych poleceń.

Stop – zabawa bieżna na świeżym powietrzu  dowolny instrument perkusyjny Aktywność odbywa się na wyznaczonym terenie (ogródek, plac zabaw, boisko). Opiekun ustala z dziećmi dwa sygnały porządkujące zabawę: start – jedno klaśnięcie w dłonie lub uderzenie w instrument, stop – podwójne klaśnięcie/uderzenie. Na sygnał: start maluchy swobodnie biegają. Po sygnale: stop – zastygają w bezruchu, przyjmując śmieszne pozy.

Zegar – zabawa logopedyczna  zegar, najlepiej szafkowy Dzieci siedzą w kole na dywanie. Prowadzący demonstruje zegar i ustala zasady zabawy. Kiedy zegar stoi na podłodze, wszystkie maluchy powtarzają: cyk, cyk, cyk, cyk. Gdy zostanie podniesiony, to znak, że dzwoni budzik – dzieci powtarzają: dzyń, dzyń lub dryń, dryń.

Zabawy logopedyczne prowadzone indywidualnie bądź w grupie to bardzo ważny element profilaktyki wad wymowy oraz doskonały element badania przesiewowego.

Szybko-wolno – zabawa z zakresu matematyki sensorycznej  deska

lub kawałek płaszczyzny, autko-zabawka

Dzieci siadają w kole na dywanie. Dorosły stawia autko na desce i sterując jej kątem nachylenia, wprawia zabawkę w ruch. Maluchy obserwują sposób poruszania się autka po płaskiej powierzchni. Zabawa daje możliwość zaobserwowania zależności między obiektami, a także utrwalenia określeń dotyczących jakości ruchu i powierzchni, takich jak wolno, szybko, płasko, stromo, wolniej, szybciej, bardziej, mniej. Wprowadzanie dziecka w świat matematyki sensorycznej, czyli poznawania wielozmysłowego rozpoczyna się na długo przed poznawaniem cyfr. Dziecko eksploruje świat poprzez zmysły, a doświadczenia są zbierane wszędzie – na placu zabaw, w sali, przy posiłku. Dlatego warto dbać o to, aby maluch miał wiele okazji do takiego poznawania otoczenia.

9


2)

Bębenek

(sł. i muz. Maria Zofia Tomaszewska – zapis nutowy piosenki znajduje się na stronie 41)

1. Jestem Benek, mam bębenek i do marsza gram. Ram, pam, pam, pam, ram, pam, pam, pam, ram, pam, pam, pam, pam.

2. Gdy mam humor – robię rumor i do marsza gram. Ram, pam, pam, pam, ram, pam, pam, pam, ram, pam, pam, pam, pam.

Gra na bębenkach – zabawa rytmiczna z instrumentem niekonwencjonalnym  patyczki do szaszłyków, korki do wina, płyty CD, puszki po mleku modyfikowanym lub po kawie, klej na gorąco Prowadzący przygotowuje dla każdego dziecka bębenek. W tym celu przytwierdza płytę CD do wylotu puszki za pomocą kleju na gorąco. Następnie wykonuje pałeczki do grania na bębenku, nabijając korki do wina na patyczki szaszłykowe (po dwie dla każdej osoby). Rozdaje instrumenty maluchom, które ozdabiają swoje bębenki według własnych pomysłów, np. naklejając kolorowe kawałki papieru samoprzylepnego. Gdy instrumenty są gotowe, dzieci grają na nich za pomocą pałeczek.

Warto wplatać w treść każdych zajęć muzycznych takie działania, które przybliżą dzieciom świat muzyki, dostarczą nowych wrażeń i doświadczeń. Poprzez danie możliwości współtworzenia instrumentu zapoznawanie maluchów z pojęciem rytmu będzie znacznie atrakcyjniejsze i łatwiejsze.

Maszerujemy – zabawa ruchowa Maluchy maszerują po sali do piosenki. Opiekun zwraca uwagę, aby dzieci podczas zabawy miały proste plecy i starały się wysoko unosić kolana.

Maszerowanie należy do najprostszych form aktywności fizycznej. Dzieci na ogół za mało maszerują, dobrze jest je do tego zachęcać.

Instrumenty – zabawa plastyczna  plastikowe butelki po napojach o pojemności 0,3 litra, groch, fasola, ryż Każde dziecko otrzymuje butelkę i zajmuje miejsce przy stole, na którym są przygotowane tacki z ziarnami grochu, fasoli i ryżu. Maluchy wsypują ziarenka do butelki do połowy lub do takiego poziomu, aby w momencie poruszania butelką zawartość mogła swobodnie się przemieszczać. Mogą również ozdobić butelki, nadając im indywidualny charakter. Gotowe instrumenty można wykorzystywać w zabawach rytmicznych i wystukiwać rytm o podłogę, o dłoń. Najmłodsi mogą ich używać w trakcie zabaw w sekwencje rytmiczne, wystukując dźwięki na przemian o podłogę i kolano. Starszym dzieciom można ułożyć sekwencje złożone z trzech (lub więcej) elementów. Instrumenty będą pomocne także podczas nauki piosenek jako ciekawie brzmiący przedmiot nadający rytm.

10


Szukamy dźwięków – aktywność muzyczna  szpatułki laryngologiczne Każde dziecko dostaje dwa patyczki. Maluchy stukają najpierw patyczkiem o patyczek, a potem o kolana, brzuch i inne części ciała. Następnie prowadzący prosi, aby poszukały dźwięków, które schowały się w różnych miejscach w sali. Dzieci podchodzą do drzwi i delikatnie stukają w nie patyczkami. Podchodzą także do kaloryfera, do krzesełka i w podobny sposób szukają dźwięków. Opiekun dopytuje, gdzie jeszcze mogły schować się dźwięki. Zabawa może trwać bez końca! Należy jedynie pamiętać, żeby uszanować rytm dnia innych grup i nie przeszkadzać w zajęciach dydaktycznych lub leżakowaniu.

A co to? – zabawa logopedyczna Maluchy siadają w kole na dywanie. Prowadzący objaśnia zasady zabawy, która polega na odgadywaniu nazw przedmiotów lub zwierząt wydających dźwięki, np. brum, brum – samochód; tru tu tu – trąbka; meee – koza… Nagrodą dla osoby, która prawidłowo rozwiąże zagadkę, będzie wymyślenie kolejnego zadania dźwiękowego dla grupy. Młodszym dzieciom można przygotować przedmioty, które będą się kojarzyły z dźwiękiem.

Tworzenie onomatopei jest bardzo ważnym elementem rozwoju mowy u małych dzieci. Tego typu zabawy pozwalają również na swobodniejszą komunikację z opiekunami.

Chowaniec – aktywność ruchowa na świeżym powietrzu Dzieci mogą zabrać wykonane przez siebie instrumenty na plac zabaw lub spacer. Z powodzeniem można przeprowadzić zabawę polegającą na chowaniu instrumentów, wykorzystując elementy architektury krajobrazu: drzewa, krzewy, donice z kwiatami. Uczestnicy zabawy liczą do dziecięciu (maluchy wspomaga w liczeniu drugi dorosły), a prowadzący ukrywa butelki. Na hasło: start dzieci zaczynają szukać butelek. Warto dodać, że najmłodsi bardzo lubią, gdy dochodzi do zamiany ról w zabawie – oni chowają, a opiekun szuka.

Sekwencje – zabawa z zakresu matematyki sensorycznej Zanim najmłodsi zamienią butelki na instrumenty, można wykorzystać je do układania prostych rytmów matematycznych. Prowadzący nalewa do kilku butelek ciepłą wodę, a do kilku innych – zimną. Dzieci mogą zapoznać się z powstałymi w ten sposób pomocami termicznymi i nazywać głośno ich cechy, używając określeń: zimna, ciepła. Następnie dorosły ustawia butelkowy rytm w dwóch powtórzeniach, np. butelka ciepła – butelka zimna – butelka ciepła – butelka zimna, po czym pyta, która butelka powinna być kolejna. Młodszym dzieciom dla ułatwienia warto zabarwić wodę – ciepłą na czerwono, a zimną na niebiesko (kolorowa krepina skutecznie zabarwi wodę). Oprócz sekwencji można zaproponować maluchom także zabawę polegającą na klasyfikowaniu butelek z wodą według jednej cechy, np. temperatury – ciepłe i zimne lub koloru – czerwone i niebieskie.

Sekwencje w matematyce sensorycznej to ważny dział. U młodszych dzieci rozwija logiczne myślenie, spostrzegawczość, umiejętność obserwacji. Starsze dzieci ucieszą się z nowych wyzwań i utrudniania zadań (sekwencje trzyelementowe, zadania z przeczeniem „nie”).

11


1) W naszym żłobku dobrze jest (sł. i muz. Maria Zofia Tomaszewska)

40


2) Bębenek

(sł. i muz. Maria Zofia Tomaszewska)

41

Profile for BLIŻEJ PRZEDSZKOLA

Misio Pysio  

Misio Pysio  

Advertisement