Page 1

YIL : 9

Çocuklarda obezite alarmı

SAYI : 442

TARİH :17 ŞUBAT 2017

“BiZ AZMİN ZAFERİYİZ”

MHP NEDEN “EVET” DiYOR ?

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, referandum ile ilgili eleştirilere cevap vererek, “Bizim bu ülke için yeminimiz vardır, vazgeçilmeyecektir. Bu nedenle 16 Nisan’da evet diyoruz” dedi.

Uzmanlar, yüzyılın en önemli sağlık sorunları arasında gösterdiği obozite ile ilgili aileleri uyarıyor. Obozitenin sadece yetişkinleri değil, çocukları ve gençleri de büyük ölçüde etkilediğini hatırlatan uzmanlar, tedbir alınmaması durumunda ise obezitenin birçok hastalığı tetiklediğini söyledi. Özel Gaziantep Anka Hastanesi Diyetisyeni Merve Boztoprak, obezitenin birçok nedene bağlı olduğunu dile getirerek, aileleri bu konuda uyardı. Diyetisyen Merve Boztoprak, genetik faktörlerin de neden olabildiği bu hastalığın, yüksek oranda yanlış

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, il binasında basın toplantısı düzenleyerek, referandumda evet oyu kullanılacak olması nedeniyle yapılan eleştirilere cevap verdi. MHP Gaziantep ilçe başkanları ve partililerin de katıldığı toplantıda konuşan Taşdoğan, Anayasadaki maddelerin

tamamını incelediklerini belirterek, kişiye özel ya da bölünme ile ilgili bir sıkıntının olmadığını söyledi. “16 Nisan’da evet diyoruz” MHP’nin, AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın peşine takıldığı yönündeki söylentilere tepki gösteren Taşdoğan, “11 Ekim 2016’dan bu tarafa sadece bize

vuruyorlar, bizi çekiştirip bizi eleştiriyorlar. CHP, HDP, FETÖ, PKK, DHKP-C, ÖDP, EMEP, Türkiye Komünist Partisi, eli kanlı aydınlıkçılar, sözcüler, fitne çağırıcılar, cumhuriyetten geçinen fesat yuvaları, kendilerine milliyetçi diyen dar ve güdük bir grup ağız birliği etmişcesine MHP’ye eleştiriyor.


POLiS YETiŞMESEYDi PARALAR GiTTiYDi

Gaziantep’te öğretmenlere Gaziantep’te bir vatandaşın ailesinin ihtiyaçları için çektiği 20 bin lirayı dolandırıcılara kaptırması, polis tarafından son anda önlendi. yönelik FETÖ/PDY operasyonu: 12 gözaltı Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında mesleklerinden ihraç edilen 12 öğretmen gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Gaziantep’in Araban ilçesine bağlı Akbudak kırsal mahallesinde yaşayan 65 yaşındaki Mehmet Güvenoğlu’nu ev telefonundan arayan şahıs kendisini Cumhuriyet Savcısı olarak tanıttı. Dolandırıcı, Güvenoğlu’na banka hesabının bazı şahıslar tarafından ele geçirildiğini söyleyerek, parayı kurtarmak için bankadan çekmesini ve vereceği hesap numarasına yatırmasını istedi. Akbudak Mahallesi’nden Araban ilçesine gelen Mehmet Güvenoğlu, hesabındaki 20 bin TL’yi çekip Araban PTT Şubesine gitti. Güvenoğlu’nun komşusu Hasan Satıcı’nın 155 Polis İmdat Hattını arayarak, olayı anlatması üzerine Araban İlçe Emniyet Müdürlüğü polisleri harekete geçti.

Güvenoğlu’nu PTT’de sıra beklerken bulan sivil polisler, Mehmet Güvenoğlu ile görüşerek, parayı PTT hesabına yatırmamasını söyledi. Polislerin, kendisini savcı olarak tanıtan şahsın dolandırıcı olduğunu söylemesi üzerine Mehmet Güvenoğlu, dolandırılmaktan son anda kurtuldu. Güvenoğlu’nun ifadesinin ardından polis ekipleri araştırma başlattı. Hesaptaki parayı ailesinin ihtiyaçları için kredi olarak çektiğini belirten Güvenoğlu, parasını son anda kurtaran polis ekiplerine teşekkür etti. Güvenoğlu, “Akbudak kırsal mahallesindeki evimde otururken ev telefonum çalındı bende telefona cevap verdim. Arayan şahıs kendisinin Gaziantep Cumhuriyet

Savcısı olarak tanıttı. Benim hesabımın bazı şahıslar tarafından ele geçirildiğini, benim hemen ilçeye giderek bankadaki hesabımdan parayı çekip vereceği PTT hesap numarasına yatırmamı istedi. Ben de hemen ilçeye gelip bankadaki hesabımda bulunan 20 bin TL’yi çekip Araban PTT Şubesine geldim. Araban İlçe Emniyet Amirliğinde görevli sivil polis memurları bana yaklaşıp kendilerini tanıtarak telefon dolandırıcıları tarafından dolandırılmak üzere olduğumu söyledi. Olayın aslını anlatan polisler, son anda 20 bin TL’mi kurtardı. Allah kendilerinden razı olsun, beni mağdur olmaktan kurtardılar. 20 bin TL’yi de ailemin ihtiyaçlarını karşılamak için kredi olarak çekmiştim” diye konuştu.

Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında mesleklerinden ihraç edilen 12 öğretmen gözaltına alındı. Nurdağı Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, mesleklerinden ihraç edilen ya da açığa alınan 13 öğretmen hakkında gözaltı kararı verildi. Savcılık kararının ardından harekete geçen polis, 10 şüpheliyi Nurdağı, 1 şüpheliyi Malatya ve 1 şüpheliyi de Kahramanmaraş’ta gözaltına aldı. 1 kişinin yakalanamadığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 12 şüpheli, sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 6’si savcılık sorgularının ardından serbest bırakılırken, 6 kişi ise adli kontrol şartı ile salıverildi. Polislerin şüpheli 1 kişinin yakalanmasına yönelik çalışması devam ediyor.


Organ naklinde 3 boyutlu baskı umudu

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Aben, organ nakli bekleyen binlerce kişiye 3 boyutlu baskı teknolojisinin umut olabileceğini belirtti. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Akben 3 boyutlu (3B) baskının, diğer isimleriyle katkılı üretim veya masaüstü üretim olarak da tarif edilebileceğini belirterek, yeni teknolojinin organ nakli bekleyen insanlara umut olabileceğini ifade etti. Teknoloji hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. İbrahim Akben: “3B yazıcılar, bilgisayar kontrolü ile dijital olarak tasarlanan veri dosyasından üç boyutlu bir nesne üretme teknolojisidir. 3B yazıcılar, günümüzde plastik, silikon, gıda, cam ve buna benzer birçok hammaddeyi kullanarak faydalı ve kullanılabilir nesnelere dönüştürebiliyorlar. 3B yazıcılar sağladıkları bu imkanlar ile havacılıkta ve otomotiv sanayinde araç parçaları üretimi, inşaat sektörü, mücevherat, moda tasarımı, gıda ve hepsinden önemlisi de sağlık sektöründe insanlara hizmet ediyor. 3B yazıcılar sağlık sektöründe özellikle de kol, bacak, el, kulak, kemik, çene ve diş gibi kaybedilen vücut uzuvlarının yapay bir şekilde protez olarak üretilmesine imkân veriyor. Bu inorganik maddeler ile üretimin yanı sıra son zamanlarda bilim adamları özel olarak tasarlanmış 3B yazıcılar ile canlı hücreler kullanarak doku üretilmesi üzerinde çalışıyorlar. Bu çalışmanın ilerideki sonuçları organ nakli bekleyen binlerce hastaya yeni bir umut olabilir” dedi.

Vedat Özdan Gaziantepli sanayicilerle

Gelişen dünya ekonomisinden taze bilgiler almak ve takip etmek açısından oldukça önemli rol oynayan Ekonomi Buluşmaları kapsamında ünlü ekonomist Vedat Özdan, Gaziantep GAOSB tarafından düzenlenen konferansta sanayicilerle buluştu.

GAOSB Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Köken, Yönetim Kurulu Üyeleri ve sanayiciler katıldı. Başkan Köken konferansın açılış konuşmasında,”Ekonomiyi bilmeden ticaret yapılmaz, bunun için de sanayicilerimizle bu toplantıları sık sık tekrarlayacağız. GAOSB olarak sanayicilerimizin ekonomik sorunlarınıza çözüm bulmaya çalışıyoruz” dedi. Türkiye ve Çin ekonomisi hakkın da bilgi veren Ekonomist Vedat Özdan, “Çin Halk Cumhuriyeti dışa açılma ve piyasa ekonomisine geçiş yönünde önemli adımlar atmış ve azgelişmiş ülke konumunda iken, dünyanın ikinci en büyük ülkesi konumuna gelerek, dünya ülkelerinin odaklandığı bir ülke konumuna gelmiştir” ifadelerini kullandı. Özdan, “Çin Halk Cumhuriyeti’nin beşeri sermayesi de ekonomik büyümesi açısından, eğitim seviyesinin yüksek olması olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Buna ilaveten, Çin Halk Cumhuriyeti, insani kalkınma açısından da önemli sayılabilecek gelişmeler yaşamıştır. Özdan son olarak, Türkiye’nin büyük sıçramalar yapabilmesi için katma değeri yüksek olan teknolojik ürünlere yönelmesi gerektiğini aynı zamanda da tasarruf, verimlilik, girişimcilik gibi kavramları da ekonominin olmazsa olması olarak görmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu. GAOSB kalitesini tescilledi Konferansın bitiminde TSE Güneydoğu Bölge Koordinatörü Levent Çalışır, 2015 versiyonunu ilk alan OSB olarak, İSO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesini ve ISO 1400:2015 ÇevreYönetim Sistemi Belgelerini, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Köken’ e takdim etti. Konuşmalarına TSE’yi tanıtarak başlayan Çalışır, “Misyonlarının ülkemizin rekabet gücünü arttırmak, uluslararası düzeyde ticareti kolaylaştırmak, standardizasyonu

sağlamak olduğuna dikkat çekti. Bu sebeple Gaziantep Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü İSO 9001:2015 veISO 1400:2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgelerini alarak ulusal bölgesel, uluslararası alanda tercih edilen yönlendirici lider bir kuruluş olma yolunda sağlam adımlar atmaya başlamıştır. Gaziantep Organize Sanayi Bölge Müdürlüğüne hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Köken,”Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi, sanayi ve hizmet sektörünün kalkınmasına katkıda bulunarak,İSO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ve GAOSB Atık su Arıtma Tesisimiz İçin aldığımız ISO 1400:2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi ile OSB’mizin kalitesi bir kez daha tescillenmiş oldu. Başkan Deniz Köken emeği geçen herkese teşekkür ederek hayırlı olması temennisinde bulundu.


MHP NEDEN “EVET” DiYOR

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, referandum ile ilgili eleştirilere cevap vererek, “Bizim bu ülke için yeminimiz vardır, vazgeçilmeyecektir. Bu nedenle 16 Nisan’da evet diyoruz” dedi.

değişikliğine niye ihtiyaç duymuşuz. Ne yani, izin ve icazeti sizden mi alacaktık? Başkanlık sistemine neden tamam demişiz. Bu iftiraya cevap yetiştirmeye niyetlenmek bile zaman israfıdır. AK Parti’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nasıl olur da peşine takılıyormuşuz. Kimsenin peşine takıldığımız yoktur. Ancak Kandil ve Pensilvanya’nın yoklama kaçaklarının tepesine binip enselerinden tutacağımız günler yakındır. Biz şahsa veya partiye değil, Türkiye’ye evet diyoruz .Bizim bu ülke için yeminimiz vardır, vazgeçilemey“16 Nisan’da evet diyoruz” MHP’nin, AK Parti ve Cumhur- ecektir. Bu nedenle 16 Nisan’da evet başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diyoruz” dedi. Nisan’da milletimizin peşine takıldığı yönündeki söylen- “16 tilere tepki gösteren Taşdoğan, “11 huzurunda fire vermeyeceğiz” Ekim 2016’dan bu tarafa sadece bize İlk 4 maddeyle ilgili bir sıkıntıların vuruyorlar, bizi çekiştirip bizi eleştiri- olmadığını söyleyen Taşdoğan, yorlar. CHP, HDP, FETÖ, PKK, DHKP-C, ”MHP olarak önce ülkem dediğimiz ÖDP, EMEP, Türkiye Komünist Partisi, için bu gerekliydi. Biz bunun önünü eli kanlı aydınlıkçılar, sözcüler, fitne açtık. Evet kampanyası için çalışmaçağırıcılar, cumhuriyetten geçin- larımızı yapıyoruz. Millete neden bu en fesat yuvaları, kendilerine milli- değişikliğe ihtiyaç olduğunu anlatyetçi diyen dar ve güdük bir grup acağız. Henüz metni ve gerekçelerağız birliği etmişcesine MHP’ye imizi anlatmaya başlamadık. Dava eleştiriyor. MHP’ye saldırıyor. Niye arkadaşlarımıza bunları anlatacağız. evet diyormuşuz. Biz de, ‘size ne, Planlamamızı tamamladık. MHP size mi soracaktık’ diyoruz. Anayasa için mecliste fire verecek diyenler, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, il binasında basın toplantısı düzenleyerek, referandumda evet oyu kullanılacak olması nedeniyle yapılan eleştirilere cevap verdi. MHP Gaziantep ilçe başkanları ve partililerin de katıldığı toplantıda konuşan Taşdoğan, Anayasadaki maddelerin tamamını incelediklerini belirterek, kişiye özel ya da bölünme ile ilgili bir sıkıntının olmadığını söyledi.

9 kişinin katil zanlısı hakim karşısında

Gaziantep’te eşini ile 8 yakınını öldürüp kaçtıktan 55 gün sonra polis tarafından yakalanarak tutuklanan 25 yaşındaki Yusuf Taş, 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen üçüncü duruşmada savunma yaptı. Önce avukatı ile salonda yalnız görüşen Yusuf Taş olay anını hatırlamadığını söylerken, önceki ifadelerinden bazılarını baskı altında verdiğini söyledi. Gaziantep’te 4 Şubat 2016 tarihinde saat 23.30 sıralarında Düztepe Mahallesi 18 Nolu Sokak 4 numaralı evde şimdiden utansınlar. Mecliste de Yusuf Taş’ın eşi Tuğba Taş, önceden açıklayanların dışında tek eşinin teyzesi Şenel Çakmak, fire vermedik, 16 Nisan’da mille- teyzesinin çocuğu Ahmet timizin huzurunda tek bir fire ver- Can Çakmak ile amcasının meyeceğiz” şeklinde konuştu. oğlu Turan Taş’ın cesedi bulunmuş, 5 Şubat sabahı saat “Gaziantep Dünya’ya örnek bir 08.45 sıralarında da Sam Maşehirdir” hallesi 49 Nolu Sokak’taki 3 Taşdoğan, Gaziantep Basketbol’un nolu evde Yusuf Taş’ın amcası FIBA Avrupa Kupası son 16 turundaMustafa Taş, yengesi Gülay Taş ki rakibi olan Ironi Nahariya basketbol takımının Gaziantep’teki ile çocukları Türkan, Furkan ve rövanş maçı için güvenlik açısından Rukiye Taş ölü bulunmuştu. seyahatine izin verilmemesini de Olayın ardından 9 kişinin katil değerlendirdi. Taşdoğan, “Gazian- zanlısı olarak aranan Yusuf tep’i, Suriye sınırına ve DEAŞ kon- Taş, 55 gün sonra İzmir’e gittrolündeki bölgelere yakın olması mek isterken polisin operanedeni ile güvenlik açısından risk- syonu ile Gaziantep Otogali bir kent olarak görüyorlarmış. rı’nda yakalanmıştı. Yusuf Taş, Bizim şehrimizde bir güvenlik riski sorgusunun ardından sevk bulunmamaktadır. Bu tür önem- edildiği adli makamlarca tuli organizasyonlarda alınan üst tuklanarak, cezaevine göndüzey tedbirler de emniyet güçler- derilmişti. imizin kontrolündedir. Emniyet Ayrı yaşadığı eşi Tuba Taş ve güçlerimize güvenmeleri yeterlidir. 8 akrabasını öldürüp 2 akraMHP Gaziantep olarak bu konubasını da yaraladığı gerekçesida takımımızın ve diğer takımların yle tutuklanan Yusuf Taş, Kırıkmağdur olmaması için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Ga- kale Cezaevinde tutulması ziantep Dünya’ya örnek bir şehirdir” nedeniyle ikinci duruşmaya Sesli ve Görüntülü Bilişim diye konuştu. sistemi (SEGBİS) ile katılmış, avukatının mazeret bildirmesi üzerine ise savunması alınamamıştı.


Beykent 2 sosyal tesisi hizmete hazır

Şehitkamil Belediyesi tarafından Beykent Mahallesi’ne yapılan ve içerisinde bay-bayan taziye evinin bulunduğu sosyal tesisi, tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulmaya hazırlanıyor. Her mahalleye bir sosyal tesis projesiyle yola çıkan Şehitkamil Belediyesi, bir sosyal tesisi daha tamamladı. Geçtiğimiz aylarda yapımına başlanılan Beykent Mahallesindeki 2. sosyal tesis, çok kısa bir süre içerisinde tamamlandı. İçerisinde bay-bayan taziye evi, anaokulu ve el beceri kurslarının bulunduğu tesis, önümüzdeki günlerde vatandaşların hizmetine sunulacak. İhtiyaç duyulan bir hizmetti Mahallelerine böyle bir hizmetin sunulmuş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Beykent Mahalle Muhtarı Hayrettin Karataş, “Hızla gelişen ve büyüyen Beykent Mahallemizde nüfus artışından dolayı birçok hizmete ihtiyaç vardı. Özellikle Beykent 2. Bölgede taziye evi ve aile merkezi ihtiyacı duyuluyordu. Bu konuyu Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’na dile getirdiğimizde, sağ olsun Başkanımız bu isteğimizi yerine getirmek adına hızlı bir şekilde çalışmalara başladı. Geçtiğimiz aylarda yapımına başlanılan Beykent 2 Sosyal Tesisi, hızlı bir şekilde yapıldı ve tamamlandı. İnşallah, önümüzdeki günlerde mahalle sakinlerimizin hizmetine sunulacak. Birinci bölgedeki taziye evi uzak olduğundan dolayı buradaki vatandaşlarımız büyük sıkıntılar yaşıyordu. Vatandaşlarımız kışın soğuktan, yazın ise sıcaktan çadırlarda idare etmek durumunda kalıyordu. Sosyal tesisin yapılmasıyla birlikte artık vatandaşlarımız taziyelerini burada rahat bir şekilde ağırlayacak, çocuklarımız anaokulu eğitimlerini buradan alacak, bayanlarımız buradaki aile merkezinde el beceri kurslarına katılabilecek. Mahallemize yapılan sosyal tesisten dolayı tüm Şehitkamil Belediyesi ekibine yürekten teşekkür ediyorum. Sosyal tesisin tüm mahalle sakinlerine de hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Çocuklarda obezite alarmı

Uzmanlar, yüzyılın en önemli sağlık sorunları arasında gösterdiği obozite ile ilgili aileleri uyarıyor. Obozitenin sadece yetişkinleri değil, çocukları ve gençleri de büyük ölçüde etkilediğini hatırlatan uzmanlar, tedbir alınmaması durumunda ise obezitenin birçok hastalığı tetiklediğini söyledi. Uzmanlar, yüzyılın en önemli sağlık sorunları arasında gösterdiği obozite ile ilgili aileleri uyarıyor. Obozitenin sadece yetişkinleri değil, çocukları ve gençleri de büyük ölçüde etkilediğini hatırlatan uzmanlar, tedbir alınmaması durumunda ise obezitenin birçok hastalığı tetiklediğini söyledi. Özel Gaziantep Anka Hastanesi Diyetisyeni Merve Boztoprak, obezitenin birçok nedene bağlı olduğunu dile getirerek, aileleri bu konuda uyardı. Diyetisyen Merve Boztoprak, genetik faktörlerin de neden olabildiği bu hastalığın, yüksek oranda yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam biçiminden kaynaklandığını dile getirerek, “Obezite, vücutta, sağlığı bozacak ölçüde, anormal veya aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanır. Günümüzde, çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalıkları arasında yer almaktadır. Genetik, fizyolojik, sosyokültürel, çevresel, psikolojik ve beslenmeye bağlı faktörler obezite oluşumuna neden olmaktadır. Çocukluk çağı obezitesi, daha büyük oranda beslenmeyle ve hareketsiz yaşam tarzıyla ilişkilidir. Günde 2-3 saatten uzun süren televizyon izleme, bilgisayar, tablet veya telefon kullanma gibi hareketsiz aktiviteler, ev dışında beslenmeye bağlı tek bir öğünde yüksek enerji alımı, şekerli ve yağlı besin tüketiminin artması, şeker oranı yüksek içecekler, düzensiz öğün saatleri, öğünlerde sağlıklı sebze ve meyvelere yeterince yer verilmemesi ve yetersiz fiziksel aktivite, çocuklarda obeziteye neden olmaktadır. Yaşamın ilk yıllarında oluşmaya başlayan beslenme şekli, anne sütü ile beslenme süresi, tamamlayıcı besinlerin türü ve miktarı da obeziteyi etkilemektedir. Anne, baba ve çocuk arasındaki ilişkiler, ev ortamındaki problemler, derslerdeki başarısızlıklar, kendini değersiz hissetme ve arkadaşları tarafından dışlanma durumu da çocuğun ruhsal yapısını etkileyerek beslenme bozukluklarına

neden olmaktadır” dedi. Obez bir çocuğun obez bir ergen ve erişkin olma olasılığının normal ağırlıkta olanlardan daha fazla olduğuna dikkat çeken Özel Gaziantep Anka Hastanesi Diyetisyeni Merve Boztoprak, obezitenin endokrin sistem, kardiyovasküler sistem, solunum sistemi, gastrointestinal sistem, deri, genitoüriner sistem, kas iskelet sistemi ve psikososyal durum üzerinde olumsuz etkiler oluşturarak, ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Çocuk beslenmesi Diyetisyen Boztoprak, çocukların sağlıklı beslenmelerinde ve obezite riskinden kurtulmalarında ailelere büyük görev düştüğünü dile getirdi. Boztoprak, “Çocuklarda öncelikli hedef, sağlıklı yaşam tarzı ve yeme alışkanlıklarının kazandırılmasıdır. Ebeveynler yeterli ve dengeli beslenme, çocuklar için uygun olan ve olmayan besinler, öğün düzeni gibi beslenme ile ilgili temel konularda diyetisyenden bilgi almalıdır. Çocuğun yiyeceği yemeğin türüne, yemek zamanına, yemeğin yenileceği mekana anne karar vermeli, tercih çocuğa bırakılmamalıdır.Yemek hazırlama ve pişirme sürecinde

doğru yöntemlerin kullanılması son derece önemlidir. Kızartma, kavurma yerine fırında, ızgara ya da haşlama yöntemleri tercih edilmelidir. Öğün aralarında kalori değeri yüksek abur cubur yiyeceklerin tüketimi sınırlandırılmalı, taze meyve, sebze gibi lifli besinlerin tüketimi arttırılmalıdır.Uyumadan önce yüksek kalorili besinlerin tüketilmemesi önemlidir. Hızlı yemek yeme alışkanlığı mevcutsa, besinlerin daha çok çiğnenerek daha uzun sürede yenilmesi gerektiği çocuğa öğretilmelidir.Fiziksel aktivitenin arttırılması obezitenin önlenmesi ve tedavi edilmesinde çok önemlidir. Hareketsiz aktivite süresinin azaltılması ve çocuğun ilgili olduğu bir spor dalına yönlendirilmesi gerekmektedir. Mümkün oldukça ulaşımı yürüyerek sağlamak, asansör yerine merdiven kullanmak da enerji dengesini sağlamak için oldukça yararlı olacaktır” diye konuştu. Boztoprak, çocuklarda obezite ile mücadelede, diyetisyen, hekim, psikolog, öğretmen ve ailelerin yer aldığı bir ekip çalışmasının son derece önemli olduğunu da vurguladı.


Biz De Varız Gazetesinin 442.sayısı  

Gaziantep'in ilk ve tek günlük dijital gazetesi

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you