Page 1

YIL : 9

‘Botoks’la zamanı geri alın

SAYI : 441

TARİH :16 ŞUBAT 2017

“BiZ AZMİN ZAFERİYİZ”

Büyükkanneler de maaş alabilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu Gaziantep İl Müdürü Mehmet Uzun ‘’Büyük anne Projesi’’ hakkında vatandaşları bilgilendirdi.

Özel Hatem Hastanesi Doktoru Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Op. Dr. Nesrin Gümüş, ‘botoks’un estetik cerrahide yaygın olarak kullanıldığını söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Gaziantep İl Müdürü Mehmet Uzun ‘’Büyük anne Projesi’’ hakkında vatandaşları bilgilendirdi. Kadın istihdamını desteklemek ve çocuklara büyük anneleri ile birlikte büyüme imkanı sağlayarak kültür aktarımına destek olmak amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından

hazırlanan “Büyük anne Projesi”’nin detaylarını anlatan Uzun, projenin uygulanacağı on ilden birinin Gaziantep olacağını duyurdu. Uzun konuyla ilgili yaptığı açıklamanın devamında, “ Bu kapsamda verilecek karşılıksız maddi yardım için başvurular İnternet üzerinden https://buyukanne.

csgb.gov.tr” adresinden yapılmaya başlandı. Başvuruların 9 Şubat - 28 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılabilecek. Ayrıca elektronik ortamda başvuru yapamayan vatandaşlarımız için İl Müdürlüğümüzde ve Sosyal Güvenlik Merkezlerimizde başvurular yapılabilmektedir’’ ifadelerini kullandı.


İncilikaya uzay çatılı pazar yeri hızla yükseliyor Şehitkamil Belediyesi tarafından İncilikaya Mahallesi’ne yapılan uzay çatılı pazar yerinin inşaatı hızla yükseliyor. 2 bin 60 metrekare üzerine kurulan uzay çatılı pazar yeri önümüzdeki günlerde hizmete girecek.

İncilikaya Mahallesi’nde vatandaşların ihtiyacını karşılayacak uzay çatılı pazar yeri inşasına başlayan Şehitkamil Belediyesi, çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. 2 bin 60 metrekare alan üzerinde kurulan pazar yerinin içerisinde WC ve zabıta kontrol odası bulunacak. Çalışmaların hızlı bir şekilde ilerlediğini dile getiren İncilikaya Mahalle Muhtarı Mustafa Akgün, mahallede yaşanan pazar yeri sıkıntısının kısa süre sonra çözüleceğini söyledi.

Sağlanan hizmetlerin mahalleli açısından memnuniyet verici olduğunu kaydeden Muhtar Mustafa Akgün, “Geçtiğimiz günlerde Şehitkamil Belediyemiz tarafından mahallemizde inşaatına başlanılan uzay çatılı pazar yeri, hızlı bir şekilde yükseliyor. İnşallah en kısa sürede inşaatı tamamlanır ve halkımızın hizmetine sunulur. Eskiden pazar konusunda birçok kez mahalle sakinlerimiz sıkıntı yaşıyordu. Mahalle aralarına kurulan pazar, çevre kirliliğinin yanısıra birçok farklı

sıkıntılara yol açıyordu. Belediyemiz tarafından mahallemize yapılan uzay çatılı pazar yeri ile birlikte bu sıkıntılar ortadan kalkacak. Şehitkamil Belediyemiz, her konuda mahallemize hizmet getirmeye gayret gösteriyor. Mahallemize kurulan bu pazar yerinin de tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Mahallemize verilen hizmetlerden ötürü de Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’na ve ekibine yürekten teşekkür ediyorum”dedi.

Büyükşehir’den “Haydi kızlar yönetime” projesi

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in “Haydi Kızlar Okula” projesinin ardından şimdi de “Haydi Kızlar Yönetime’ projesi hayata geçiriliyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Haydi Kızlar Yönetime” projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi meclis toplantı salonundaki tanıtım toplantısına kentin birçok okullarından kız öğrenciler katıldı. Projesinin açılış konuşması yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye’ye örnek olacak bir projeye start verdiklerini belirterek, yapılacak örnek çalışmalarla başarılı sonuçlar elde edileceğine inandığını kaydetti. “Haydi kızlar okuldan” sonra şimdi de” haydi kızlar yönetime” demek çok önemli olduğunu anlatan Fatma Şahin, “Aslında siz bugün ülkemizin geldiği noktada artık yeni hedefler konusunda örnek bir çalışmanın bugün ilk başlangıcındayız. Bu bakımdan Türkiye’ye örnek çalışmayı hep birlikte çalışarak başarmış oluyoruz. Dünyayı iyi okumamız gerekiyor. Dünya bize neyi konuşuyor neyi yapıyor diye baktığınız zaman artık tarım devriminden sanayi ve bilgi teknoloji çağını yakalamış, kas döneminin bittiği kafa döneminin başladığı bilgi ve teknoloji çağındayız. Önce zamanın değerini çok iyi anlamamız lazım.


Büyükkanneler de maaş alabilecek Sosyal Güvenlik Kurumu Gaziantep İl Müdürü Mehmet Uzun ‘’Büyük anne Projesi’’ hakkında vatandaşları bilgilendirdi. Kadın istihdamını desteklemek ve çocuklara büyük anneleri ile birlikte büyüme imkanı sağlayarak kültür aktarımına destek olmak amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan “Büyük anne Projesi”’nin detaylarını anlatan Uzun, projenin uygulanacağı on ilden birinin Gaziantep olacağını duyurdu. Uzun konuyla ilgili yaptığı açıklamanın devamında, “ Bu kapsamda verilecek karşılıksız maddi yardım için başvurular İnternet üzerinden https://buyukanne. csgb.gov.tr” adresinden yapılmaya başlandı. Başvuruların 9 Şubat - 28 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılabilecek. Ayrıca elektronik ortamda başvuru yapamayan vatandaşlarımız için İl Müdürlüğümüzde ve Sosyal Güvenlik Merkezlerimizde başvurular yapılabilmektedir’’ ifadelerini kullandı. Başvuru şartları hakkında da bilgi veren SGK İl Müdürü Uzun, projenin başvuru şartlarıyla ilgili, Türk vatandaşı olmak, belirlenen Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep illerinden birinde ikamet ediyor olmak, çocuk ve annenin aynı evde, büyük annenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması, başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması annenin en az 18 yaşında olması, annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması, sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır, annenin 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini doğum sonrası 8 hafta geçirmiş olması ve başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması, anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması, annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar üçüncü derece dahil kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması, karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması, büyük annenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması’’ gerektiğini sözlerine ekledi.

‘Botoks’la zamanı geri alın

Özel Hatem Hastanesi Doktoru Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Op. Dr. Nesrin Gümüş, ‘botoks’un estetik cerrahide yaygın olarak kullanıldığını söyledi. Özel Hatem Hastanesi Doktoru Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Op. Dr. Nesrin Gümüş, ‘botoks’un estetik cerrahide yaygın olarak kullanıldığını söyledi. Botoksun estetik cerrahide yükselen bir trend olduğunun altını çizen Dr. Nesrin Gümüş, yüzdeki kırışıklara kesin çözüm olduğunu ve daha genç görünmek isteyen herkesin bu işlemi kolaylıkla yapabileceğini belirtti. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Op. Dr. Nesrin Gümüş, botoks işlemini kırışıklıklarından rahatsız olan herkesin yapabileceğini belirterek, “Botoks son dönemlerde gençleşmek için yaygınca kullandığımız bir ilaçtır. 19. Yüzyılın başlarından itibaren kullanılan bir ilaçtır. İl dönemlerde yılan zehrinden elde edilen bir ilaçken şu anda bakterinin ürettiği bir proteindir. Yani yılan zehri değildir. botoks sadece estetik görünüm için değil, yaygın olarak tıbbi tedavi amacıyla da kullanıyor. Botoks özellikle alındaki yatay çizgiler, iki kaş arasındaki dikey çizgiler ve göz çevresindeki çizgilerin giderilmesinde etkili olan bir ilaçtır. Botoks insanın kas hareketleri mimiklerinin kullanılmasının yoğunluğuna göre bir uygulama yapılıyor. Bunun

için botoksu uygulayanların bu Uygulamanın çok ince iğnelerle konuda deneyimli olması ve yüz yapıldığını ifade eden Dr. Gümüş, kaslarına hakim olması gerekiyor. “Uygulama çok ince iğnelerle yapılıyor. Uygulamadan önce lokal anastezi adı verilen kremlerle bir ön hazırlık yapıyoruz. Botokstan 3 ve 7 gün sonra etkisini göstermeye başlıyor. Tam etkisini ise bir ay içinde göstermektedir. Botoksun etkisi kalıcı hasar vermez geçici bir etkisi vardır. Botokstan sonra kızarıklıklar olabilir 15 dakika buz uygulamasıyla bu kızarıklıklar geçer. Kişi normal hayatına devam edebilir. Botoks kırışıklıklar yerleşmişse dolgu uygulamasıyla desteklenmektedir. Maske yüz ve donuk yüz olur mu, soruları çok geliyor bize, ancak işin uzmanı, işi bilen uzmanlar yaptığında bu söz konusu olmaz” ifadelerini kullandı.

Özellikle 20 yaşın da yüz mimiklerinin yoğun kullanılmasıyla kırışıklıklar başlıyor. 30 yaşının başında ise botoks gereksinimi doğuyor. Ancak botoksun herhangi bir yaş sınırı yok” dedi. Botoksun uygulanması

Botoks erkeklerde de yaygın Erkeklerin de botoksu yaygın şekilde yaptırdığını belirten Dr. Gümüş, “Botoksu genç görünmek isteyen erkekler de yaygın olarak kullanıyor. Botoks yaptırmak için gelen hastaların yüzde 50’si kadınsa yüzde 50’si de erkektir. Botoks sadece estetik değil, botoks el, ayak ve koltuk altındaki aşırı terleme tedavisinde de kullanılıyor” diye konuştu.


Dünya yıldızları Suriye için kamera karşısına geçecek

FETÖ’cü öğretmenlerin duruşması 3’üncü gününde devam ediyor

Dünyaca ünlü sinema oyuncusu Angelina Jolie ile futbolcu Cristiano Ronaldo’nun da rol alacağı, Suriyeli bir ailenin dramını konu alan 3 se- Gaziantep’te Fetullahçı Terör Örgütü/ zonluk dev Türk dizisinin fragman çekimleri Gaziantep’te başladı. Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) o p e r a s yo n l a r ı n d a yakalanan 67’si tutuklu toplam 150 sanığın yargılandığı davada duruşma 3’üncü gününde devam ediyor.

Dünyaca ünlü sinema oyuncusu ca ünlü sürpriz Hollywood yıldı- na Jolie, Nensi Ajram’ın yanı sıra Angelina Jolie ile futbolcu Cris- zlarının yanı sıra Yeşilçam’ın eme- Perihan Savaş, Hülya Koçyiğit tiano Ronaldo’nun da rol alacağı, ktar oyuncularının da rol alması ve birçok sürpriz isim dizide yer alacak. Bu bir sosyal sorumluluk

Suriyeli bir ailenin dramını konu bekleniyor.

alan 3 sezonluk dev Türk dizisinin Yönetmen Eyüp Dirlik, “Şu anda projesi olduğu için bu oyuncular, fragman çekimleri Gaziantep’te fragman çekimleri için buradayız. konuk oyuncu olarak dizide yer Nisan ayının ilk haftası çekim- alacak” diye konuştu.

başladı.

Suriyeli bir ailenin yaşadığı dramı lerine konu alacak olan dev dizininin konusu

başlayacağız.

Dizimizin Gaziantep Büyükşehir Belediye

Suriye’den

Türkiye’ye Başkanı Fatma Şahin’in ‘Şimdi Ga-

fragman çekimleri Gaziantep’te yani Gaziantep’e göç etmiş bir ziantep’e Gelme Zamanı’ çağrısıybaşladı. Hayat Köprüsü isimli yeni ailenin gerçek yaşam hikayesidir. la çekim yeri olarak Gaziantep’i dizide Cristiano Ronaldo, Ange- Ailenin burada yaşadıkları, aşkı, seçtiklerini vurgulayan Yönetmen lina Jolie, Nensi Ajram gibi dün- işi, mesleği gibi konuları işleye- Dirlik sözlerini şöyle sürdürdü: yaca ünlü sanatçı ve sporcular ceğiz. Dizinin ismi olan Hayat “Bizi davet etti, biz de geldik. Garol alacak. 3 sezonluk dizi Türki- Köprüsü’nden yola çıkacak olur- ziantep savaş sonrası Suriye’den ye’nin yanı sıra, Latin Amerika ve sak, ya orada kalıp öleceksiniz ya en fazla göçü alan şehir. GazianOrtadoğu ülkelerinde de yayın- da bu tarafa gelip yaşayacaksınız” tep Halep demek aslında, çok lanacak. Ülkesindeki iç savaştan dedi.

yakın çünkü. Gaziantep’in Suri-

kaçarak Türkiye’ye sığınan Suri- Çok geniş bir oyuncu kadrosu yelileri sahiplenmesi, aş vermesi, yeli bir ailenin dramını konu alan ile çalışacaklarını kaydeden Yö- iş vermesi çok önemli.” dizi için dünyaca ünlü pek çok netmen Dirlik, “Yerli ve yabancı oyuncuyla

görüşüldü.

Sosyal birçok ünlü oyuncu ile çalışa-

sorumluluk gereği dizide dünya- cağız. Cristiano Ronaldo, Angeli-

Gaziantep’te Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) operasyonlarında yakalanan 67’si tutuklu toplam 150 sanığın yargılandığı davada duruşma 3’üncü gününde devam ediyor. Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesinde, ‘FETÖ/PDY üyesi ve örgüt yöneticiliği yaptığı ve darbeye teşebbüs ettikleri’ iddiası ile haklarında dava açılan 67’si tutuklu toplam 150 sanığın 3 gündür süren yargılaması bugün de devam etti. Önceki gün akşam saatlerine kadar süren yargılamada mahkeme heyeti kısa bir ara vererek kararı açıklamıştı. Tutuklu sanıklar N.U. ve M.K., Emniyet Müdürlüğünden gönderilen yeni Bylock verilerine göre bu uygulamayı kullanmadıklarının ortaya çıkması üzerine tahliye edilmişti. Bu sabah başlayan duruşmada sanıklar, silahlı terör örgütüne üye oldukları, örgütün şifreli haberleşme programı “ByLock”u kullandıkları ve örgüt yöneticisi olduklarına yönelik iddiaları reddederek, suçsuz olduklarını ileri sürdü. Sanıklar ayrıca yasal olarak kurulan ve örgüte yakın olduğu ileri sürülen sendikaya üye olduklarını, yasal olarak kurulan bir bankada hesap açmakla suçlandıklarını savundu. Mahkeme başkanı tarafından verilen öğle arasının ardından duruşmaya devam ediliyor.


Fenol tedavisi ile kıl dönmesine ameliyatsız çözüm

Kıl dönmesi hastalığında cerrahiye gerek kalmadan uygulanan fenol tedavisinin hastaya sağladığı avantajlar hakkında bilgi veren NCR İnternational Hospital Genel Cerrahi Kliniği Hekimi Yrd. Doç. Dr. M. Kasım Arık, kimyasal yollarla yaranın yakılması esasına dayanan fenol tedavisi ile hastanın aynı gün işine devam edebildiğini söyledi. Saç veya omuzdan düşen kılların kuyruk sokumu olarak adlandırılan bölgeye yerleşerek burada iltihaplı yaraların oluşmasına neden olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Arık, öncelikle iltihabın boşaltıldığını ardından da ilaçla veya cerrahi yöntemlerle hastalığın tedavisine başlandığını dile getirdi. Bu iki yöntemin dışında bir de fenol tedavisi olarak adlandırılan bir yöntemin bulunduğunu aktaran Yrd. Doç. Dr. Arık, bu yöntem ile yaranın bulunduğu alanın çeşitli kimyasallarla yakıldığını böylelikle işlemin hem çok kısa sürdüğünü hem de kişinin aynı gün işine dönebildiğini söyledi. Kıl dönmesi ameliyatı olan 2 kişiden 1’inde hastalığın yeniden nüksettiğini anlatan Arık, fenol tedavisinde bu oranın çok daha düşük olduğunu belirtti. Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Arık, fenol tedavisinin normalde 40 yıl önce tespit edilmiş bir yöntem olduğunu söyleyerek, “Türkiye’de de uzun süre fenol tedavisi göz ardı edilmiş, cerrahi tedaviye devam edilmiştir. 2002-2003 yıllarında Türkiye’de yaygınlaşmaya başlayan bir yöntemdir. Birçok Eğitim Hastanesinde maalesef fenol tedavisi ile ilgili eğitim verilmemekte sadece hastalığın cerrahi tedavisinin nasıl yapılacağı anlatılmaktadır. Dolayısı ile Uzman arkadaşlarımız bunu kendi gayretleri ile öğrenmek zorunda kalmaktadır. Ben de fenol tedavisini 12 yıl önce başladığım Uzmanlık hayatımın 2’inci yılında yurt dışında öğrendim ve başarı ile uyguluyoruz. Hatta, bin 200 hastayı kapsayan bir yayınımız da var bu hususta Halk arasında fenol tedavisi lazer olarak da adlandırılabiliyor kıl dönmesinde kullandığımız bu tedavi yöntemi lazer değil kimyasal yanık oluşturma yöntemidir. Tedavi protokolü ise yaranın yakılması, içindeki kılların ortadan kaldırılması ve hastalığın kendiliğinden iyileşmeye bırakılmasından ibarettir” dedi.

Büyükşehirler arasında en uygun taşıma Gaziantep’te

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kent içi ulaşımda vatandaşlara konforlu ve kaliteli ulaşım çözümlerinin yanı sıra büyükşehirler arasında en uygun taşımayı yapıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kent içi ulaşımda vatandaşlara konforlu ve kaliteli ulaşım çözümlerinin yanı sıra büyükşehirler arasında en uygun taşımayı yapıyor. Ulaşımdaki sıkıntıları asgariye indirmek için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, yol, köprülü kavşak, sola dönüş yasaklarının yanı sıra bazı bölgelere yeni hatlar açarken, bazılarını da uzatıyor. Büyükşehirlerin arasında en uygun taşımayı yapan ve bir saat içerisinde aktarma yapanlardan ücret kesmeyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda otobüs sayısını da artırarak 50 tane daha yeni araç

alacak. Bin 897 durakta 136 hatta ve 885 araçla hizmet veren Büyükşehir Belediyesi, vatandaşa kolaylık olsun diye mart ayından itibaren otobüs duraklarında “otobüsüm nerede” uygulamasını başlatmıştı. Vatandaşlar internet vasıtasıyla akıllı cep telefonlarına İOS ve Android uygulamasını indirmeleri gerekiyor. Bu uygulama ile hangi otobüsün hangi durağa ne zaman geldiğini kolayca öğrenebiliyor. Yine, Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete giren “Akıllı Durak” ile yolcular bilgilendiriliyor. Otobüs durağında bekleyen bir yolcuya,

elektronik tabela ile hangi otobüsün kaç dakika sonra durağa geleceği ve nereye gideceği bilgisi veriliyor. Bu vesile ile yolcu gideceği yerin bilgisini öğrenerek ona göre bekliyor. Ücretlerden ve otobüslerden memnun olduklarını ifade eden vatandaşlar da kendilerine konforlu yolculuk sunan Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür etti.


Biz De Varız Gazetesinin 441.sayısı  

Gaziantep'in ilk ve tek günlük dijital gazetesi

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you