Page 1

YIL : 9

SAYI : 420

TARİH : 13 OCAK 2016

“BiZ AZMİN ZAFERİYİZ”

ŞAHiN EL ATTI ARENA AÇILDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) hızlı inşaat çalışmalarıyla kısa sürede tamamlanan Gaziantep’in yeni stadyumunun yapımında alt ve üst yapı desteği verdi.

Gaziantep’te kömür sobası patladı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) hızlı inşaat çalışmalarıyla kısa sürede tamamlanan Gaziantep’in yeni stadyumunun yapımında alt ve üst yapı desteği verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yapımında yoğun çaba gösterdiği ve ‘Gazian-

tep Arena’ adını verilen stadyuma Büyükşehir Belediyesince 50 metre genişliğinde, 700 metre uzunluğunda imar yolu açılarak, 3.686,95 ton asfalt kullanılarak sıcak asfalt serimi yapıldı. Ayrıca, çevre düzenlemeleri kapsamında yapılan kaldırımlar, refüjler ve çevre aydınlatma çalışmaları da tamamlandı. Öte yandan

stadyumun çevresine 13 bin 500 metrekare çimlendirme ve peyzaj çalışması yapıldı. Spor Toto Süper Lig ve TFF 1. Lig’de temsilcileri bulunan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin önemli spor kenti Gaziantep’e yeni ve modern bir tesis kazandırmak için 3,5 yıl önce harekete geçen Gençlik ve Spor Bakanlığı.....

Gaziantep’te bir evde kömür sobasında sıkışan gazın patlamasının ardından çıkan yangında dumandan etkilenen 4’ü çocuk 7 kişi hastaneye kaldırıldı. Olay, akşam saatlerinde Şahinbey ilçesi, Öğretmenevleri Mahallesi, Mehmet Tahtacı sokakta bulunan bir apartmanın 3. katında yaşandı. Edinilen bilgiye göre Murat Ergüner’e ait evde bulunan kömür sobası gaz sıkışmasından dolayı patlama meydana geldi. Patlamanın ardından çıkan yangın hızla evi sararken evde bulunan 4’ü çocuk 7 kişi kendilerini son anda sokağa attı.


Gaziantep’te kömür sobası patladı

Mobilya atölyesinde silahlı kavga: 2 Gaziantep’te bir evde kömür sobasında sıkışan gazın patlamasının ardından yaralı çıkan yangında dumandan etkilenen 4’ü çocuk 7 kişi hastaneye kaldırıldı.

Gaziantep’te bir mobilya atölyesinde çalışanlar arasında çıkan kavgada silahlı kavgada 2 kardeş yaralandı. Gaziantep’te bir evde kömür Murat Ergüner’e ait evde bulunan di. İtfaiye ekiplerinin yaklaşık sobasında sıkışan gazın pat- kömür sobası gaz sıkışmasından 1 saat süren çalışması sonucu lamasının ardından çıkan yangın- dolayı patlama meydana gel- söndürülen yangın sonrası ev kulda dumandan etkilenen 4’ü çocuk di. Patlamanın ardından çıkan lanılamaz hale geldi. 7 kişi hastaneye kaldırıldı.

yangın hızla evi sararken evde Yangında dumandan etkilenen

Olay, akşam saatlerinde Şahin- bulunan 4’ü çocuk 7 kişi kendiler- 7 kişilik aileye olay yerinde 112 bey ilçesi, Öğretmenevleri Ma- ini son anda sokağa attı.

Acil Sağlık ekipleri tarafından ilk

hallesi, Mehmet Tahtacı sokakta Olay sonrası mahalle sakinlerin- müdahale yapıldı. Yangın sonrası bulunan bir apartmanın 3. katın- in ihbarı üzerine olay yerine it- polis ve itfaiye ekipleri olay yerda yaşandı. Edinilen bilgiye göre faiye ve sağlık ekipleri sevk edil- inde inceleme başlattı.

Edinilen bilgiye göre, İslahiye ilçesindeki Küçük Sanayi Sitesi’nde bulunan bir mobilya atölyesinde çalışan Aykut K. (31), ağabeyi Mesut K. ve aynı iş yerinde çalışan Mehmet A. arasında bilinmeyen bir nedenle tartışma çıktı. Kavganın büyümesi üzerine Mehmet A. yanında bulunan pompalı tüfekle iş yeri içerisinde rastgele ateş açtı. Mesut K. ile kardeşi Aykut K. bacaklarına aldıkları saçmalarla yaralandı. Mehmet A. olayın ardından kaçarken, yaralılar olay yerine gelen ambulansla kaldırıldıkları hastanede tedavi altına alındı. Polis ekipleri olay yerinde yaptığı incelemede 11 el ateş edildiğini belirledi. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.


130 bin ton asfalt

166 bin metrekare kilit taşı yapıldı

Büyükşehir müzeleri 520 bin kişi tarafından ziyaret edildi

Gaziantep BüyükşeŞahinbey Belediyesi bir yıl boyunca yeni mahalleler de dâhil 130 hir Belediyesi Kültür bin ton ton asfalt 166 bin 268 metre kare kilit taşı çalışması yaptı. ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren müzeleri 2016 yılında 498 bin 483’ü yerli 22 bin 22’si yabancı olmak üzere toplam 520 bin 505 kişi ziyaret etti.

Şahinbey Belediyesi bir yıl boyunca yeni mahalleler de dâhil 130 bin ton ton asfalt 166 bin 268 metre kare kilit taşı çalışması yaptı. Her yıl yaptığı asfalt çalışmalarını arttırarak devam eden Şahinbey Belediyesi, halkın yaşamını kolaylaştırma adına asfaltlama çalışmalarına devam ediyor. Bazı caddelerdeki kilit taşlarını sökerek sıfır asfalt kaplama yapan Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, bozuk olan yollarda da yeni asfalt kaplama yapımı gerçekleştirdi. Yapılan bir çok asfalt ve kilit taşı çalışmalarını inceleyen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Göreve başladığımız günden bu yana vatandaşa hizmet

etmek için burada olduğumuzu her zaman dile getirdik. Bu bağlamda halkımızın ihtiyaçlarına cevap verebilmek ve yaşamlarını kolaylaştırma adına belediye olarak birçok alanda hizmet sunuyoruz. Belediyemize bağlı Fen İşleri Müdürlüğümüz sadece 2016 yılında 130 ton asfalt 166 bin 268 metrekare kilit taşı çalışması gerçekleştirdi. Belediye olarak amacımız vatandaşlarımızın yaşam alanlarını daha kaliteli hale getirerek yaşanılabilir alanlar sunmak. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda amacımız belediye olarak vatandaşlarımıza tüm imkanlarımız dahilinde hizmet vermek.” dedi. Şahinbey Belediyesi’nin yapmış

olduğu asfalt çalışmalarından vatandaşlar memnun olduklarını Şahinbey Belediyesi’nin sadece asfalt noktasında değil diğer tüm alanlarda kendilerine gerekli hizmeti sunduğunu ifade ederek, “Sağ olsun Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, mahallelerimize semt pazarı ve sosyal tesis yaptı. Temizlik hizmetlerini düzenli bir şekilde alıyoruz. Asfalt çalışmalarımız ise son sürat devam ediyor. Başkanımıza bu değerli çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyoruz” diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren müzeleri 2016 yılında 498 bin 483’ü yerli 22 bin 22’si yabancı olmak üzere toplam 520 bin 505 kişi ziyaret etti.2015 yılında ise 475 bin 831’i yerli, 19 bin 790’ı yabancı olmak üzere toplamda 495 bin 621 kişi ziyaret etmişti. Sanayi, ticaret, turizm, tarih ve gastronomisiyle dikkat çeken Gaziantep’in müzeleri de yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor. Kentin tarihi, mutfak kültürü, gelenek ve görenekleri, hamam kültürü, turistik ve mimari değerleri, Gaziantep savunması, abide şahsiyetler, Atatürk’ün Gaziantep’e gelişi gibi şehrin kimliğini oluşturan önemli olayların, etnografik eserler, rölyef, mankenler, görsel sunumlar ve kiokslar ile teşhir edildiği, Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi, Ali İhsan Göğüş Müzesi ve Gaziantep Araştırmaları Merkezi, Atatürk Anı Müzesi, Oyun ve Oyuncak Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi ile Hamam Müzesini 2016 yılı içerisinde toplam 520 bin 505 kişi ziyaret etti.


Şahin el attı Gaziantep Arena açıldı

Geleneksel basın ödülleri sahiplerini Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Topbuluyor lu Konut İdaresinin (TOKİ) hızlı inşaat çalışmalarıyla kısa sürede tamamlanan Gaziantep’in yeni stadyumunun yapımında alt ve üst yapı desteği verdi.

Gaziantep Gazeteciler Cemiyetinin geleneksel olarak düzenlediği Basın Ödülleri Yarışması’nda ödüller bu Cumartesi günü sahiplerini buluyor. Bu yıl 3.sü düzenlenen yarışma kapsamında, 6 kategoride 1, 2 ve 3.lere toplamda 18 ödül verilirken gecenin sunuculuğunu ise Vatan Şaşmaz yapacak. Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle her yıl, basın çalışanları arasında motivasyonu sağlamak, mesleğin niteliğini artırmak, rekabetin ön plana çıkmasını sağlamak ve kaliteye teşvik etmek amacıyla mesleki özendirme yarışması düzenliyor. Yarışma bu yıl 14 Ocak Cumartesi günü Teymur Continental Otel’de gerçekleştirilecek. 6 kategoride ödül dağıtılacak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, yarışmanın 6 farklı kategoride düzenlendiğini belirterek, “Köşe Yazısı, Haber, Fotoğraf, Sayfa Tasarımı, TV Haberciliği ve Radyo programları dallarında düzenlediğimiz yarışmaya, meslektaşlarımızın ilgisi bir hayli fazla oldu. Bu ilgi bizleri mutlu ediyor. Yarışmayı düzenlemekteki temel amacımız, mesleki rekabeti artırmak, aynı zamanda daha iyi, daha kaliteli bir yayıncılığa teşvik etmek. Bir başka önemli husus ise, arkadaşlarımız yıllar boyu sahada bir arada çalışıyor ama ailelerimiz bir araya gelme imkanı bulamıyor. Çünkü bizim mesleğimiz, gecesi-gündüzü olmayan, mesai kavramının bulunmadığı zor bir meslek. Meslektaşlarımızı yılda bir kez de olsa bir aile ortamında buluşturup, kaynaşma ortamı sağlamak bizleri ayrıca mutlu ediyor” diye konuştu. İbrahim Ay, geceye Gaziantep dışından da çok önemli isimlerin katılacaklarını belirtirken, gecenin sunumunu, ünlü sunucu Vatan Şaşmaz’ın yapacağını açıkladı.Yarışmada, dereceye girecek gazetecilere verilecek ödüller hakkında da bilgi veren İbrahim Ay “Her kategoride plaketle ödüllendirilecek meslektaşlarımıza ödül olarak birincilere Fotoğraf Makinası, ikincilere Notebok ve üçüncülere ise cep telefonu takdim edeceğiz. Bu vesileyle meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü bir kez daha kutluyorum” şeklinde konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) hızlı inşaat çalışmalarıyla kısa sürede tamamlanan Gaziantep’in yeni stadyumunun yapımında alt ve üst yapı desteği verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yapımında yoğun çaba gösterdiği ve ‘Gaziantep Arena’ adını verilen stadyuma Büyükşehir Belediyesince 50 metre genişliğinde, 700 metre uzunluğunda imar yolu açılarak, 3.686,95 ton asfalt kullanılarak sıcak asfalt serimi yapıldı. Ayrıca, çevre düzenlemeleri kapsamında yapılan kaldırımlar, refüjler

ve çevre aydınlatma çalışmaları da tamamlandı. Öte yandan stadyumun çevresine 13 bin 500 metrekare çimlendirme ve peyzaj çalışması yapıldı. Büyükşehir ilk maç için ücretsiz ulaşım sağlayacak Spor Toto Süper Lig ve TFF 1. Lig’de temsilcileri bulunan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin önemli spor kenti Gaziantep’e yeni ve modern bir tesis kazandırmak için 3,5 yıl önce harekete geçen Gençlik ve Spor Bakanlığı, stadı tamamladı ve maçların oynanabilmesi için de gerekli izinleri verdi. Merkez Şehitkamil ilçesi Beylerbeyi

Mahallesinde inşa edilen ve 33 bin seyirci kapasitesi olan stadyum, tam anlamıyla hazır hale getirildi. Ligin 17. haftasında Antalyaspor ile Gaziantepspor arasında oynanacak maçla kapılarını açmaya hazırlanıyor. Büyükşehir Belediyesi, Antalyaspor ile 15 Ocak Pazar günü saat 16.00’da oynanacak maç için tribünde olup takımına destek vermek isteyen taraftarlar için maç günü saat 13.00’dan itibaren İstasyon Meydanından Gaziantep Arena’ya ücretsiz ulaşım hizmeti verecek.


Donmak üzere olan köpek için seferber oldular

Soğuk hava çiçekçileri vurdu

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde okul kapısında üşüyen minik köpeğin imdadına okul idarecileri ve öğrenciler yetişti.

Yaşanan kar yağışı ve don olayı nedeniyle çiçek fiyatları yüzde 50 arttı.

İslahiye’de Cemil Meriç Mesleki ve Teknik Kız Anadolu Lisesi önünde donmak üzere olan yavru köpeği fark eden öğrenciler ve okul çalışanları minik köpeğe sahip çıkarak donmaktan kurtardı. Okuldaki toplantı salonuna minik köpeği getiren öğrenci ve okul çalışanları elektrikli sobayı yakarak minik köpeğin başında nöbet tuttular. Okul Müdürü Tacim Durmuş, ‘’Sabah müdür yardımcımız, okulda çalışan bayan arkadaşlarımız ve öğrencilerimiz okul bahçesinde buldukları yavru bir köpeğe donmak üzereyken sahip çıkmışlar ve pansiyona almışlar. Soba yakarak minik köpeğin ısınmasını sağladık-

tan sonra İslahiye Belediyesine ve Kimsesiz Hayvan Koruma temsilcisine haber verilmesi üzerine buraya gelerek yavru köpeğe sahip çıkmışlar. Burada müdür yardımcıma, çalışan arkadaşlara, öğrencilere, ekibime siz basın mensupları ve kimsesiz hayvanları koruma temsilcisine çok teşekkür ediyorum. Köpeğimizin başında nöbet tutan öğrencilerimiz olmuş umarım arkadaşlarımızın yaptığı bu hareket tüm vatandaşlarımıza bir örnek teşkil eder. Bundan sonra sokakta gezerken yazın sıcakta susuzluktan kıvranan hayvanlara, kışın soğukta donmakta olan hayvanlara sağlıklı bir ortam hazırlarsak, hepimiz için iyi olacağını düşünüyorum. Geçen yıl ilçe genelinde kuşlar için okul olarak kuş evleri yaptık. Bu yıl da davetsiz bir misafirimiz oldu. Biz okul olarak hayvan sevgisini üst seviyede tutuyoruz. İnşallah köpekler ve diğer hayvanlar için farklı projeler hazırlayıp öğrencilerimizi daha duyarlı hale getireceğiz’’ şeklinde konuştu. Sabah köpeği pansiyona alan Okul Müdür Yardımcısı Fikriye Hammutoğulları ise ‘’İlk gördüğümde çok üşüyordu. Donmak üzereydi. Oğlum var 4 yaşında o geldi aklıma onun soğukta kaldığını üşüdüğünü ve titrediğini düşündüm vicdanım el vermedi dokunmadım biraz korkuyorum köpeklerden ama bayan arkadaşlardan yardım istedim. Eski nevresim getirdik. Ancak titremesi geçmedi. Elektrikli sobayı yaktık, yanına koyduk bunu yaparken mutluydu, o mutlu olsun diye sokaktaki hayvanlar bir ekmek parçası koymak çok zor değil. Bir kaba su koymak

çok zor değil. Biz bu köpeği içeriye aldık hiç bir şey kaybetmedik hayatımızdan .Hayvanların, insanların dostluğu olur düşmanlığı olmaz, seversin gelir sana sevmezsin bir zararı dokunmaz. Yaz günleri bir kap su bırakmak gerçekten çok zor değil ya da bayatlayan ekmekleri direk çöpe atmaktansa ufalayıp bir boş yere atıldığında kuşlar ve aç hayvanlar yerler. Ben evimde bayatlayan ekmekleri ufalayıp balkona koyuyorum bir dolu kuş gelip onları yedi. Kar yağdığında bunu daha çok yaptım gerçekten nimet hem değerleniyor hem boşa gitmemiş oluyor hem mutlu oluyorum ve bir canı doyurmuş oluyorum’’ dedi. Pansiyon çalışanlarından köpeği ilk gören Kamile Boş gezen ise ‘’Akşam işlerimi bitirdim eve gitmek üzereydim acil çıkıyordum köpeği gördüm ancak bir şey yapamadım sabah geldiğimde gördüm çok üşüyordu hocalarıma söyledim aldık getirdik içeri karnı doyurduk ıstık mutlu olduk hayvanı üşürken gördüm içim sızladı fena oldum çocuklarım ve torunlarım geldi aklıma. Vatandaşlarımızdan ricam hayvanlara karışmasınlar öldürmesinler kötülük yapmasınlar iyi davransınlar aç bırakmasınlar doyursunlar onlarda can taşıyor. Sobanın köpeğin üzerine düşmemesi için başına nöbetçi koyduk” diye konuştu. İslahiye Belediyesi zabıta ekipleri köpeği alarak belediye bünyesinde hazırlanan minik sokak köpekleri için hazırlanan barınağa götürdü. Okul müdür yardımcı Fikriye Hammutoğlu İslahiye Belediyesin duyarlılığından dolayı teşekkür etti

Tüm yurdu etkisi altına alan soğuk hava, ülkenin çiçek ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan İzmir’deki sera çiçeklerinin donmasına neden oldu. Soğuk havanın seraları vurmasıyla çiçek fiyatları yarı yarıya arttı. Gaziantepli çiçekçiler paketi 10 liradan sattıkları çiçeklerin 15 TL’ye çıktığını belirtti. Piyasada zaten bir durgunluk olduğunu söyleyen çiçekçiler, soğuk hava nedeniyle çiçek fiyatlarının da yüzde 50 artmasıyla sektörün darbe yediğini söyledi. Gaziantepli çiçek satıcısı Emrah Kınacı soğuk havanın seraları dondurması fiyatlarımızı yüzde 50 arttırdığını vurgulayarak, “12 yıldır bu sektörün içindeyim. Kışın olumsuz hava şartlarından dolayı çiçeklerin fiyatında yükselme olur. Özellikle bu sene İzmir’de seraların soğuk hava nedeniyle zarar görmesi bizim fiyatlarımızı yükseltti. Normalde Gülleri sade olarak 5 TL’ye satıyorduk, şimdi bunların fiyatı 10 TL’ye kadar yükseldi. Buda müşterilere yansıyor. Çiçek fiyatlarında Geçen sene ile bu sene arasında yüzde 30 artış var. Bir de çiçekleri tedarik etme sıkıntımız var. Şuanda piyasada gül bulamıyoruz” diye konuştu.


Biz De Varız Gazetesinin 420.sayısı  

Gaziantep'in ilk ve tek günlük dijital gazetesi

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you