Page 1

Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan

Yıl 5 sayı 188 Tarih 15 Temmuz 2013

“Biz De Varız Gazetesi Azmin Zaferidir”

www.bizdevarizgazetesi.org

BU OTOBÜSLER ENGELLİ İŞTE DİLLERE DESTAN DOSTU BİR AŞK HİKAYESİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kent içi ulaşımda vatandaşlara konforlu ve ka- Bursa’da 1 buçuk yıllık evli özürlü çift paraliteli ulaşım çözümleri sunmaya devam sızlık yüzünden aynı akülü arabayı birlikte ediyor. kullanıyor. Akülü sandalyeye yan yana oturup Bursa sokaklarını gezen genç çift, “İnsanlar sağlığın ve sevginin kıymetini bilmeli” diyerek adeta ders veriyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kent içi ulaşımda vatandaşlara konforlu ve kaliteli ulaşım çözümleri sunmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi tamamlanarak logo, renk ve diğer çalışmaların tamamlandığı 96 yeni otobüs test sürüşlerini yaparak hizmet ağına katılmaya devam ediyor. 10 doğalgazlı, 50 solo ve 36 adet 9 metrelik dizel araçlardan oluşan toplam 96 yeni otobüs Gaziantep ulaşımına nefes aldırırken, ulaşım konusunda vatandaşa sunulan hizmetin de kalitesini yükseltecek.

BU OTOBÜSLER ENGELLİ DOSTU Engelli dostu, çevreci, modern özelliklere sahip yeni otobüsler test sürüşlerini tamamlayarak kentin çeşitli güzergahlarında hizmet vermeye başlıyor. Otobüsler bu özelliklerinin yanı sıra hatlarda servis sayısının arttırması ile de vatandaşlardan tam not alıyor. Gaziantep’in ulaşım sorununu halkın ihtiyaçları ve menfaatleri doğrultusunda çözmek için alternatifler ürettiklerini yineleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, özellikle raylı sistemin 3. etabının tamamlanmasından sonra GATEM, KÜSGET, Otogar ve Organize Sanayi Bölgesini kapsayan banliyö taşımacılığının tamamlanmasının ardından ulaşımda büyük ölçüde rahatlamanın yaşanacağını belirtti. S.3’de

Hasan ve Aysun Yaşa çifti dünyaya özürlü olarak geldiler. Onların özürleri ellerinde ve ayaklarında belki ama kalpleri bir çok kişiden daha sağlam. Onların kalbi birbirlerine duydukları sevgi ve aşkla dolu. Hasan Yaşa 30 yaşında. Gençliğinin büyük bir bölümünü Sosyal Hizmetlere ait yurtlarda geçirmiş. Aynı yurtta tanışıp gönlünü kaptırdığı 1.5 yıllık eşi Aysun Yaşa ise kendisinden 7 yaş büyük. Tek geçim kaynakları Hasan Yaşa’nın 350 liralık maaşı ve her gün satmaya çalıştığı bir tabla simit. 200 liralık ev kirası, elektrik ve su faturalarını da hesaba kattıklarında durum ortada. Fakirliğin dip yaptığı noktada onları ayakta tutan tek şey ise birbirlerine duydukları büyük sevgi ile hayatın zorluklarını birlikte göğüslemeleri. İki gönül bir olunca da birlikte bindikleri tekerlekli sandalyenin lüks otomobilden farkı kalmıyor.


2


3 Biz De Varız

gaziantep-bld.gov.tr

10’CU RAMAZAN ŞENLİKLERİ BAŞLADI Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 10’cusu gerçekleştirilen Ramazan Şenlikleri, Masal Parkı’nda düzenlenen etkinliklerle başladı. Her yıl Ramazan ayında gerçekleştirdiği etkinlikleri geleneksel hale getiren Büyükşehir Belediyesinin bu yıl onuncusunu düzenlediği ve Masal Parkı’nda açılışı Mehteran Gösterisi ile başlayan eğlenceler, İbiş, kukla, Ruhnevaz Türk Müzik Topluluğu Konseri, Hacivat Karagöz, Orta ve Gölge Oyunu Gösterileri ile devam etti. Ramazan ayı boyunca Gaziantep halkına unutulmaya yüz tuttan geleneksel ramazan eğlencelerini yaşamayı hedefleyen Onuncu Ramazan Şenliklerinde büyükler ve küçükler için özel programlar hazırlandı. Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı’nın konseri ile başlayan gecede, sahne alan Ruhnevaz Türk Müziği Topluluğu da geleneksel Ramazan eğlencelerinin tadını izleyenlere yaşattı. Konserine tasavvuf müziği ile başlayan Ruhnevaz, programda sema gösterisine de yer verdi. ŞENLİKLERE EN ÇOK ÇOCUKLAR SEVİNİYOR Büyükşehir Belediyesi 10. RamazanŞenlikleri kapsamında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sokak sahnelerinde Hacivat Karagöz Gölge oyunu sahnelendi. İlk gün Kurbanbaba ve Güneş Mahallelerinde düzenlenen gösterilere halkın ilgisi yoğundu. Özellikle çocuklar Hacivat ile Karagöz oyunlarına büyük ilgi gösterip zaman zaman oyunlara eşlik ettiler. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Sema Marangoz yaptığı açıklamada, “2004 yılında ilkini düzenlediğimiz daha sonra geleneksel hale getirdiğimiz Ramazan Şenliklerinin bu yıl 10’cusunu düzenliyoruz. Bu yıl da halkımıza birbirinden farklı etkinlikler sunuyoruz.” dedi. Daha ilk günden Masal Parkın bir karnaval alanına dönüştüğünü belirten Marangoz, “Her gün iftar sonrası Masal Parkında düzenlediğimiz etkinliklerde Karagöz-Hacivat, Orta Oyunu gösterileri ile geçmişgünlerin Ramazanlarını halkımıza yaşatacağız. Vatandaşlarımıza, Ramazan Şenliklerine gösterdikleri yoğun ilgiden dolayı teşekkür ediyor, aileleri ile birlikte Büyükşehir Belediyemiz tarafından ücretsiz olarak düzenlediğimiz etkinliklere bekliyoruz” diye konuştu. Fasıl dinletisi ile sona eren gecede katılımcılara Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in adına teşekkür plaketi takdim edildi.

BU OTOBÜSLER ENGELLİ DOSTU Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kent içi ulaşımda vatandaşlara konforlu ve kaliteli ulaşım çözümleri sunmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi tamamlanarak logo, renk ve diğer çalışmaların tamamlandığı 96 yeni otobüs test sürüşlerini yaparak hizmet ağına katılmaya devam ediyorlar.10 doğalgazlı, 50 solo ve 36 adet 9 metrelik dizel araçlardan oluşan toplam 96 yeni otobüs Gaziantep ulaşımına nefes aldırırken, ulaşım konusunda vatandaşa sunulan hizmetin de kalitesini yükseltecek. BU OTOBÜSLER ENGELLİ DOSTU Engelli dostu, çevreci, modern özelliklere sahip yeni otobüsler test sürüşlerini tamamlayarak kentin çeşitli güzergâhlarında hizmet vermeye başlıyorlar. Otobüsler bu özelliklerinin yanı sıra hatlarda servis sayısının arttırması ile de vatandaşlardan tam not alıyor. Gaziantep’in ulaşım sorununu halkın ihtiyaçları ve menfaatleri doğrultusunda çözmek için alternatifler ürettiklerini yineleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, özellikle raylı sistemin 3. etabının tamamlanmasından sonra GATEM, KÜSGET, Otogar ve Organize Sanayi Bölgesini kapsayan banliyö taşımacılığının tamamlanmasının ardından ulaşımda büyük ölçüde rahatlamanın yaşanacağını belirtti. Trafik sıkıntısının çözümü için tramvayın yeterli olamayacağını ve bunun yanında otobüs ihtiyacının da var olduğuna dikkat çeken Başkan Güzelbey, “Dolmuşçularımıza yaptığımız çağrı karşılık buldu. 487 dolmuşu otobüse dönüştürerek ulaşımda taşıma kapasitesini yükseltiyoruz. Vatandaşlarımıza çağdaş, sağlıklı, ekonomik ve konforlu ulaşım olanakları sunmak bizim görevimiz. Biz de bunu yeni otobüslerle yerine getirmeyi planlıyoruz” diye konuştu. Otobüsleri bizzat kullanan Güzelbey, otobüslere tam not verdi. Başkan Güzelbey, ulaşıma yeni katılan otobüslerle Gaziantep trafiğinin bir nebze olsun nefes alacağını belirtti. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey, otobüslerde klima, engelli yolcu rampası ve kaldırımlara yaklaşım özelliğinin yanı sıra katlanır yolcu koltuklarının mevcut olduğunu kaydetti. Gaziantep’te ulaşımı büyük ölçüde rahatlatacak olan 96 yeni otobüsün 10 tanesi 18 metrelik doğalgazlı, 50 tanesi 12 metrelik solo tipi, 36 tanesi ise 9 metrelik dizel araçlardan oluşuyor. Bu araçlarda vardiya sistemi ile yedekler dahil, 4’ü bayan 250 şoförün görev yapacak.

Yayın Sahibi İsmail TUNÇ Grafik-Tasarım İsmail Tunç Baskı Efe Tanıtım Matbaacılık Adres:Kocaoğlan mh.Kenan Evren blv.no:35/2 Şahinbey-Gaziantep Tel:342 2253260 www.bizdevarizgazetesi.org bizdevarizgazetesi@gmail.com 342 230 2 316 532 212 0 241 İdare Merkezi Kolejtepe mh.keleşhoca cd. Demet apt.no:23/1 Şahinbey-Gaziantep

İKİNCİ NOKTA İmân, nasıl ki bir nurdur, insanı ışıklandırıyor, üstünde yazılan bütün mektubât-ı Samedâniyeyi okutturuyor; öyle de kâinatı dahi ışıklandırıyor, zaman-ı mâzi ve müstakbeli zulümâttan kurtarıyor. Şu sırrı, bir vâkıada “ Allah İmân edenlerin dostu ve yardımcısıdır; onları inkâr karanlıklarından kurtarıp hidâyet nuruna kavuşturur.”(Bakara Sûresi: 257.) âyet-i kerîmesinin bir sırrına dâir gördüğüm bir temsil ile beyân ederiz. Şöyle ki:Bir vâkıa-i hayaliyede gördüm ki, iki yüksek dağ var, birbirine mukabil. Üstünde dehşetli bir köprü kurulmuş. Köprünün altında pek derin bir dere; ben o köprünün üstünde bulunuyorum. Dünyayı da her tarafı karanlık, kesif bir zulümât istilâ etmişti. Ben sağ tarafıma baktım; nihayetsiz bir zulümât içinde, bir mezar-ı ekber gördüm, yani tahayyül ettim. Sol tarafıma baktım; müthiş zulümât dalgaları içinde azîm fırtınalar, dağdağalar, dâhiyeler hazırlandığını görüyor gibi oldum. Köprünün altına baktım; gayet derin bir uçurum görüyorum zannettim. Bu müthiş zulümâta karşı, sönük bir cep fenerim vardı. Onu istimâl ettim, yarım yamalak ışığıyla baktım; pek müthiş bir vaziyet bana göründü. Hattâ önümdeki köprünün başında ve etrafında öyle müthiş ejderhalar, arslanlar, canavarlar göründü ki, “Keşke bu cep fenerim olmasa idi, bu dehşetleri görmese idim” dedim. O feneri hangi tarafa çevirdim ise, öyle dehşetler aldım. “Eyvah! Şu fener, başıma belâdır” dedim. Ondan kızdım; o cep fenerini yere çarptım, kırdım. Güyâ onun kırılması, dünyayı ışıklandıran büyük bir elektrik lâmbasının düğmesine dokundum gibi, birden o zulümât boşandı. Her taraf o lâmbanın nuru ile doldu; her şeyin hakikatini gösterdi. Baktım ki, o gördüğüm köprü gayet muntazam yerde, ova içinde bir caddedir. Ve sağ tarafımda gördüğüm mezar-ı ekber, baştan başa güzel, yeşil bahçelerle, nurânî insanların taht-ı riyâsetinde, ibâdet ve hizmet ve sohbet ve zikir meclisleri olduğunu fark ettim. Ve sol tarafımda fırtınalı, dağdağalı zannettiğim uçurumlar, şâhikalar ise süslü, sevimli, câzibedar olan dağların arkalarında azîm bir ziyâfetgâh, güzel bir seyrangâh, yüksek bir nüzhetgâh bulunduğunu hayal meyal gördüm. Ve o müthiş canavarlar, ejderhalar zannettiğim mahlûklar ise, mûnis deve, öküz, koyun, keçi gibi hayvanât-ı ehliye olduğunu gördüm.” İmân nurundan dolayı, Allah’a hamd olsun. “(duâ) diyerek “ Allah İmân edenlerin dostu ve yardımcısıdır; onları inkâr karanlıklarından kurtarıp hidâyet nuruna kavuşturur. “(Bakara Sûresi: 257.) âyet-i kerîmesini okudum, o vâkıadan ayıldım. İşte, o iki dağ mebde-i hayat, âhir-i hayat, yani âlem-i arz ve âlem-i berzahtır. O köprü ise hayat yoludur. O sağ taraf ise geçmiş zamandır. Sol taraf ise istikbâldir. O cep feneri ise, hodbîn ve bildiğine itimad eden ve vahy-i semâvîyi dinlemeyen enâniyet-i insaniyedir. O canavarlar zannolunan şeyler ise, âlemin hâdisâtı ve acîb mahlûkatıdır. İşte enâniyetine itimad eden, zulümât-ı gaflete düşen, dalâlet karanlığına mübtelâ olan adam, o vâkıada evvelki halime benzer ki, o cep feneri hükmünde nâkıs ve dalâletâlûd mâlûmât ile, zaman-ı mâziyi bir mezar-ı ekber sûretinde ve ademâlûd bir zulümât içinde görüyor. İstikbâli gayet fırtınalı ve tesadüfe bağlı bir vahşetgâh gösterir; hem, her birisi bir Hakîm-i Rahîmin birer memur-u musahharı olan hâdisât ve mevcudâtı muzır birer canavar hükmünde bildirir,”İnkâr edenlerin dostu ise tâğutlardır; onları İmân nurundan mahrum bırakıp, inkâr karanlıklarına sürüklerler. “(Bakara Sûresi: 257.) hükmüne mazhar eder. Eğer hidâyet-i İlâhiye yetişse, İmân kalbine girse, nefsin firavuniyeti kırılsa, kitâbullahı dinlese, o vâkıada ikinci halime benzeyecek. O vakit, birden, kâinat bir gündüz rengini alır, nur-u İlâhî ile dolar; âlem, “Allah göklerin ve yerin nurudur.” (Nur Sûresi: 35.) ayetini okur. O vakit, zaman-ı mâzi bir mezar-ı ekber değil, belki her bir asrı bir nebînin veya evliyânın taht-ı riyâsetinde, vazife-i ubûdiyeti ifâ eden ervâh-ı sâfiye cemaatlerinin vazife-i hayatlarını bitirmekle, Allâhü ekber diyerek makamât-ı âliyeye uçmalarını ve müstakbel tarafına geçmelerini kalb gözü ile görür. Sol tarafına bakar ki, dağlar-misâl bâzı inkılâbât-ı berzahiye ve uhreviye arkalarında, Cennetin bağlarındaki saadet saraylarında kurulmuş bir ziyâfet-i Rahmâniyeyi o nur-u İmân ile uzaktan uzağa fark eder. Ve fırtına ve zelzele, tâun gibi hâdiseleri birer musahhar memur bilir. Bahar fırtınası ve yağmur gibi hâdisâtı, sûreten haşin, mânen çok latîf hikmetlere medâr görüyor. Hattâ mevti hayat-ı ebediyenin mukaddimesi; ve kabri saadet-i ebediyenin kapısı görüyor. Daha sâir cihetleri sen kıyas eyle; hakikati temsile tatbik et. BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ


4 sahinbey.bel.tr

Biz De Varız

ŞAHİNBEY’İN ARACI SAHİBİNİ BULDU Şahinbey Belediyesi tarafından eğitimde başarının teşvik edilmesi adına 2013 yılı Üniversite sınavında Gaziantep birincisine verilecek olan otomobilin anahtarı düzenlenen törenle sahibine verildi. Gaziantep Valiliği toplantı salonunda düzenlenen ve 2013 yılı üniversite sınavında il birincisi olan Sebahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Emine Bilsin’e otomobilin anahtarını Gaziantep Valisi Erdal Ata ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu verdi. Eğitime verdiği desteklerden dolayı Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ederek sözlerine başlayan Gaziantep valisi Erdal Ata, Başkanımızın desteği ile geçtiğimiz yıl üniversite sınavında il birincimize arabasını hediye etmiştik. Bu yılda yine il birincimiz olan Emine Bilsin’e arabasını hediye ediyoruz. Amacımız Üniversite sınavına giren öğrencilerimizi motive etmektir. Ehliyet masraflarını ise Milli Eğitim Müdürlüğümüz karşılayacaktır. Umut ediyorum öğrencimiz bu derece ile istediği yere yerleşecektir. Ben üniversite hayatında başarılar diliyor. Başkanımıza da tekrardan bu imkanlardan dolayı teşekkür ediyorum.”dedi. Emine Bilsin, ailesi ve öğretmenlerin tebrik eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “ben valimize teşekkür etmek istiyorum. Bu araba konusunun fikir baba kendisidir. Bizde iki yıldır devam ettiriyoruz. Ayrıca valimiz başta eğitim konusu olmak üzere Gaziantep’in problemlerine çok ciddi önem gösteriyor. Bütün görüşmelerimizin ana noktası eğitim. Maalesef ilimizde eğitim istediğimiz noktada değil. Bunu üst noktalara taşımak hepimizin görevidir. Bizde belediyeler olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Göreve geldiğimiz günden itibaren 42 tane okul yeri devir ve tahsisini gerçekleştirdik. Yeşilvadi projemiz kapsamında 27 okulun yerini herhangi bir kamulaştırmaya gerek kalmadan devrini Milli Eğitime yapacağız. Okul bahçelerimize 20 basketbol potası ve 22 tane halı saha yaptık. Üniversite sınavlarına hazırlık için 35 bin öğrencimize belediyemizce ücretsiz kurs verdik. Bu yılda 16 bin kişi bu kurslardan faydalandı. 55 sosyal tesisimizde 34 bin 600 vatandaşımız eğitim alıyor. Suriye’den gelen kardeşlerimize Türkçe kursları ve lise eğitimi veriyoruz. Yaz spor okulları ile gençlerimizin eğitimine katkı sağlıyoruz. Evlilik okulumuz ve hoş geldin bebek projemiz devam ediyor. Ayrıca belediye olarak bir okul yaptık. İkinci okulumuz gelecek öğretim yılında eğitime sunulacaktır. Bu yılki arabayı almayı hak eden Emine Bilsini, ailesini ve öğretmenlerini tebrik ediyorum.”dedi. Emine bilsin ise, birinci olduğu için çok mutlu olduğunu ve Şahinbey Belediyesi tarafından böyle bir hediye ile ödüllendirildiği için çok sevindiğini belirterek, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür etti. Konuşmaların ardından Valilik önünde bulunan otomobilin anahtarı Vali Ata ve Başkan Tahmazoğlu tarafından Emine Bilsin’e verildi.

AKKENT YÜZME HAVUZU BAYRAM SONRASI HİZMETE HAZIR Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 86 bin metrekare büyüklüğündeki Akkent Spor Köyü içinde bulunan Yüzme havuzunun tamamlandığını belirterek, Ramazan Bayramı sonrasında halkın hizmetine sunulacağını söyledi. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 86 bin metrekare büyüklüğündeki Akkent Spor Köyü içinde bulunan Yüzme havuzunun tamamlandığını belirterek, Ramazan Bayramı sonrasında halkın hizmetine sunulacağını söyledi. Akkent Yüzme havuzunda incelemelerde bulunan Başkan Tahmazoğlu, “86 bin metrekare alana kurulan ve içerisinde kapalı yüzme havuzu, kapalı spor salonu, halı sahalar, basketbol ve voleybol sahaları, tenis sahaları, yürüyüş alanları ve piknik alanları ile Akkent spor köyümüz her yaşta insanımızın faydalanacağı aile boyu kullanılacak olan bir tesis olacak. Burada bulunan kaplı yüzme havuzumuzun inşası tamamlandı. Ramazan bayramından sonra işletmeye açacağız. Burayı sadece erkekler kullanacaktır. Yüzme havuzumuzu Sadece Erkekler kullanacak… Yeditepe’de sadece Hanımlar için Hanımlar Yüzme havuzu, spor ve kültür merkezini hizmete sunduk. Burasını ise gece gündüz erkekler kullanacaktır. Yüzme havuzumuzun içinde iki tane sauna mevcut olup, spor ve fıtness alanları bulunmaktadır. Yani vatandaşlarımız buraya gelecekler hem yüzme öğrenecek ve yüzecekler hem de terlerini ve streslerini atacaktır. Tesissimizin Şahinbey’imize Gaziantep’imize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”dedi.


5 sehitkamil.bel.tr

Biz De Varız

ŞEHİTKAMİL’DE RAMAZAN ETKİNLİKLERİ BAŞLADI Şehitkamil Belediyesinin düzenlediği Ramazan etkinlikleri vatandaşların büyük beğenisini topladı. İftardan sonra çocuklara yönelik yapılan etkinlikler hem çocuklara hem de çocukları ile birlikte gelen ailelere güzel dakikalar yaşattı. Şehitkamil Belediyesinin düzenlediği Ramazan etkinlikleri vatandaşların büyük beğenisini topladı. İftardan sonra çocuklara yönelik yapılan etkinlikler hem çocuklara hem de çocukları ile birlikte gelen ailelere güzel dakikalar yaşattı. 29 EKİM MAHALLESİ EĞLENCEYE DOYDU

BAŞKAN FADILOĞLU, RAMAZAN AYINDA DA AİLELERİ YALNIZ BIRAKMADI Vatandaşın ayağına giderek onları Ramazan ayında da yalnız bırakmayan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Eyüp Sultan Mahallesi’nde dört ayrı eve konuk oldu. BAŞKAN FADILOĞLU’NDAN ÇAT KAPI EV ZİYARETİ Ramazan ayında da vatandaşla iç içe olarak aileleri yalnız bırakmayan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, gece yarılarına kadar evlere misafir oluyor. Eyüp Sultan Mahallesi’nde ikamet eden dört ayrı aileye çat kapı ziyarette bulunan Başkan Fadıloğlu, vatandaşların sorunların dinledi. Ellerinden geldiğince kimseyi bu ayda yalnız bırakmayacaklarını ifade eden Başkan Fadıloğlu’na ziyaretler esnasında AK Parti Şehitkamil İlçe Kadın Kolları Başkanı Hülya Kılıç, AK Parti Şehitkamil İlçe Gençlik Kolları Başkanı Feyzullah Kılıç da eşlik etti. ZİYARETLERDE DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI Ziyaretine 81 yaşındaki Ahmet Gemci ve eşi 79 yaşındaki Münire Gemci ile başlayan Başkan Fadıloğlu, yalnız yaşayan yaşlı çiftle sohbet ederek eksiklerini yerinde görüp yardımcı olma sözü verdi. Duygu dolu anların yaşandığı ziyarette Başkan Fadıloğlu’nu karşısında gören Münire Gemci gözyaşlarını tutamadı. Ardından Eyüp Sultan Mahallesi’nde oturan Ucer Ailesine konuk olan Başkan Fadıloğlu, daha sonra ikisi engelli dört çocuğu bulunan Döndü Kuvvet’e ziyarette bulundu. Kuvvet Ailesi ile bir süre sohbet eden Başkan Fadıloğlu, küçük çocuklara çeşitli hediyeler vererek onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. BAŞKANIMIZ ARTIK BİZİM AİLEMİZDEN BİRİSİ Akşam ezanının okunmasıyla birlikte iftarını Kadir Payam’ın evinde açan Başkan Fadıloğlu, aileye misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti. Başkan Fadıloğlu’nun göstermiş olduğu ilgi ve alakadan dolayı teşekkürlerini dile getiren Kadir Payam, “Başkanımızın çat kapı bizleri ziyaret etmesi bizden biri olduğunu göstermesi bizleri çok mutlu etti. Başkanımız artık bizim aileden birisi oldu. Allah’ım eksikliğini vermesin. Şuan çok duygulandım. Ailece biz kendisinin hayranıyız. Buraya gelip soframıza oturması için değil. Gerçekten çok dürüst çalışkan bir başkanımız var onunla ne kadar gurur duysak azdır. Çocuğum rahatsız olduğunu duydu ve yakından ilgilendi. Allah evlat acısını kimseye göstermesin. Böyle bir günde bizleri unutmayan başkanımdan Allah razı olsun” dedi. RAMAZAN AYININ BEREKETİNİ HEP BİRLİKTE YAŞIYORUZ Ramazan ayı münasebetiyle evde oruç açmamayı ve vatandaşlarla birlikte olmayı şiar edindiğini dile getiren Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Her gün çok sayıda ev ziyaretlerinde bulunuyoruz. İftar saati olunca da o evde iftarımızı açıyoruz. Bugünde Eyüp Sultan Mahallemizde Kadir kardeşimizin sofrasına misafir olma kısmet oldu. Bizleri kabul ettikleri için ailesine çok teşekkür ediyorum. Uzun süre rahatsızlığı süren bir yavrumuz var. Ona acil şifalar diliyorum. Allah hepimizi bir şeyle imtihan ediyor. Allah imtihanlarını kolay geçirsin. Yavrumuz İnşallah kısa zamanda sağlığına kavuşur. Bu mübarek ayın bereketini hep birlikte yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Teravih namazının geç saate denk gelmesi dolayısıyla Ramazan etkinliklerini çocuklara yönelik hazırlayan Şehitkamil Belediyesi, 29 Ekim Mahallesi’nde çocuklar için unutulmaz bir Ramazan etkinliği düzenledi. Çocukların yaklaşık iki saat boyunca eğlenerek geçirdikleri etkinlikler hep birlikte oynanan oyunlarla sona erdi. Ramazan ayının ilk günü başlayan ve aralıksız olarak 20 gün boyunca belirlenen mahallelerde düzenlenecek olan Ramazan etkinliklerinde Hacivat Karagöz oyunları, animasyon gösterileri, gölge oyunu, yarışmalar ve birbirinden güzel eğlenceli şovlar çocuklar için sergilendi. MAHALLEMİZ ŞENLENDİ Etkinlik sonunda memnuniyetlerini dile getiren bir semt sakini, “Ramazan geleneğinin belediyemiz sayesinde yaşatılıyor olması çok güzel. Çocuklarımız burada geçmişten günümüze kadar gelen ve kültürümüzün bir parçası olan çeşitli gösterileri izliyorlar. Böylece gelecek nesillere de bu kültürümüzü aktarmış oluyoruz. Çocuklar burada doyasıya eğlendiler. Onlar için de güzel bir etkinlik oldu. Bu tarz etkinliklerin sürekli yapılmasını istiyoruz. Başkanımıza bu etkinliği düzenlediği için teşekkür ediyoruz” dedi. YAŞASIN RAMAZAN Etkinlikte doyasıya eğlenen bir çocuk, “Çok güzel vakit geçirdik. Burada Karagöz ve Hacivat oyununu izledik. Evet hayır yarışması oynadık. Çok güzel bir eğlence oldu. Başkanımıza bu Ramazan’da bizi de unutmadığı için çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

BİZ DE VARIZ GAZETESİNE

ABONE OLMAK İÇİN 342 230 2 316


6 Engelliler İçin

Biz De Varız

AYAKTA ALKIŞLANACAK MUTLULUK Bursa’da 1 buçuk yıllık evli özürlü çift parasızlık yüzünden aynı akülü arabayı birlikte kullanıyor. Akülü sandalyeye yan yana oturup Bursa sokaklarını gezen genç çift, “İnsanlar sağlığın ve sevginin kıymetini bilmeli” diyerek adeta ders veriyor. Hasan ve Aysun Yaşa çifti dünyaya özürlü olarak geldiler. Onların özürleri ellerinde ve ayaklarında belki ama kalpleri bir çok kişiden daha sağlam. Onların kalbi birbirlerine duydukları sevgi ve aşkla dolu. Hasan Yaşa 30 yaşında. Gençliğinin büyük bir bölümünü Sosyal Hizmetlere ait yurtlarda geçirmiş. Aynı yurtta tanışıp gönlünü kaptırdığı 1.5 yıllık eşi Aysun Yaşa ise kendisinden 7 yaş büyük. Tek geçim kaynakları Hasan Yaşa’nın 350 liralık maaşı ve her gün satmaya çalıştığı bir tabla simit. 200 liralık ev kirası, elektrik ve su faturalarını da hesaba kattıklarında durum ortada. Fakirliğin dip yaptığı noktada onları ayakta tutan tek şey ise birbirlerine duydukları büyük sevgi ile hayatın zorluklarını birlikte göğüslemeleri. İki gönül bir olunca da birlikte bindikleri tekerlekli sandalyenin lüks otomobilden farkı kalmıyor. TELEFONUNU KAÇIRIP GİZLİCE NUMARASINI ALDIM 8 yaşından bu yana devlet kurumlarında kaldığını belirten Hasan Yaşa, aynı kurumda tanışıp evlendiği eşi Aysun Yaşa için “o’ hayatın bana verdiği en güzel hediye diyor. Tanışma hikayelerini büyük bir heyecan içinde anlatan Hasan Yaşa “Gençliğimin büyük bir bölümünü sosyal hizmetlere ait yurtlarda geçirdim. Devlet beni Kocaeli Yetiştirme Yurduna yerleştirdi. Eşimin annesi babası yok. 2 ağabeyi var. Ağabeylerinden şiddet görüyormuş. Kısmet olacak ya devlet onu da koruma altına alıp Kocaeli’ye gönderdi. Kendisini ilk orada gördüm. Tanışabilmek için çok uğraştım sık sık telefonunu kaçırıp gizlice numarasını aldım. Bir gece cep telefonundan kendisini arayarak tanışmak istediğimi söyledim. O da kabul etti böylece tanıştık” dedi. “HER ŞEYE RAĞMEN SIKI SIKI TUTUNMALI HAYATA” 1.5 Yıllık eşi Hasan Yaşa ile devlet yurdunda tanışıp evlendikten sonra Bursa’ya taşınıp Sırameşeler Mahallesi’ne yerleştiklerini anlatan Aysun Yaşa ise “Herkes sağlığının kıymetini bilsin. İnsanlara tek tavsiyem her şeye rağmen hayata sıkı sıkı tutunsunlar,hayattan kopmasınlar, bağlansınlar” dedi. Beynindeki sinir uçlarının işlevini yapmadığı için vücudunda istem dışı kasılmaların olduğunu bu yüzden yürümekte ve ayakta durmakta güçlük çektiğini anlatan Aysun Yaşa “Eşim bu haliyle simit satıyor. Bir de devletten aldığı 350 lira maaşı var. 200 lira ev kirası elektrik ve su faturası derken elimize bir şey kalmıyor. Bir süre sonra bende maaş alacağım ama ne kadar alacağımı henüz bilmiyorum. Parasızlık yüzünden eşime ait tekerlekli sandalyeye birlikte biniyoruz. Bizi görenler bazen şaşırıyor bazen de örnek gösteriyor. Hayatta her şeyin başı sağlık, gerisi bir şekilde halledilir” dedi. Aynı tekerlekli sandalye üzerinde eşine sıkı sıkı sarılan Aysun Yaşa “Allah bizi ayırmasın” diyerek dua etti. Aynı tekerlekli sandalye üzerinde Bursa sokaklarında dolaşın Yaşa çiftini gören bir hayırsever ise arabasını durdurup özürlü çifte ramazan erzakı verdi.

İŞİTME ENGELLİLERE OKUMA-YAZMA KURSU Manavgat Halk Eğitim Merkezi tarafından İşitme Engelliler için Okuma Yazma Kursu ile Birlikte İşaret Dili kursu veriliyor. Yunus Emre İlkokulu-Ortaokulu’nda Dr. Hüseyin Vural Özel Eğitim İlkokulu Müdür Yardımcısı, İşitme Engelliler Sınıf Öğretmeni Bilge Beşik okuma yazmayı, Manavgat Kaymakamlığı İşitme Engelli Koordinatörü Guddusi Aydın ise işaret dilini öğretiyor. 13 Haziran’da 10 kursiyerle başlayan kurslar, toplam 120 saat sürecek ve 6 Ağustos tarihinde sona erecek. Kurs hakkında bilgi veren Manavgat Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Geyikoğlu geçen yıl işitme engelliler için bilgisayar kursu açtıklarını belirterek, “Ben çok duygulandım, çok etkilendim, devam ettik ve devam edeceğiz. Dolayısıyla bu kardeşlerimizin okuma, yazma ve işaret dili öğrenmesini önemsedik. Arkadaşlarımız derslerini veriyorlar. İnşallah eğer talep ederlerse bilgisayar kursu da vermeyi düşünüyoruz. Diğer dallarda da bu arkadaşlarımızın en iyi şekilde yetiştirilip topluma kazandırılmasına, meslek edinmelerine, kimseye muhtaç olmadan evlerine ekmek götürmelerine vesile oluruz” şeklinde konuştu. 10 kursiyerin şuanda eğitim gördüğünü ifade eden Geyikoğlu,

kursun toplam 120 saat olduğunu belirtti. ‘Okullar Hayat Olsun’ Projesi kapsamında okullarının kapısını vatandaşlara açtıklarını belirten Yunus Emre İlkokulu-Ortaokulu Müdürü Salih Şen Özyürek ise öğrencilere yardımcı olabilmek adına bu imkanları sunduklarını bildirdi. Okulda ayrıca iş imkanı da sunduklarını kaydeden Özyürek “Eşi vefat etmiş, konuşma engelli bir kardeşimizi okulumuzda iş imkanı vererek aş, iş sahibi yaptık. Okulumuzda bir fiil temizlikçi olarak çalıştırdık. Onun ayrı bir mutluluğunu, ayrı bir heyecanını yaşadım. Bunun yanında verilen görevi itirazsız ve çok düzgün bir şekilde yaptıklarını gördüm. Bundan sonra da bu kardeşlerimiz bizden her hangi bir şey isterlerse elimizden gelen her türlü hizmeti yapmaya varız” dedi. Başta işitme engelliler olmak üzere Manavgat’ta yaşayan engellilerin en büyük yardımcısı olan Guddusi Aydın “Biz şu ana kadar hep kendini yetiştirmiş ve geliştirmiş engelli kardeşlerimizi toplumda beraber yaşamak düşüncesiyle eğitimler verdik. Din eğitimi, bilgisayar kursu, ehliyet kursu gibi. Ama bu eğitimi hiç veremeyeceğimiz kişilerde vardı. İşaret dili ve okuma yazma bilmeyen engelli vatandaşlarımız. Bizim için bunlar daha önemli. Diğerlerini topluma daha çabuk adapte ettik, ama bu kardeşlerimizi adapte etmekte zorlandığımız için o açığı görünce hemen o tarafa yönlendik ve hemen toparladık” ifadelerini kullandı..


7 Sağlık

Biz De Varız

GEÇMEYEN AĞRI DEPRESYON NEDENİ Ağrı, doktora başvurunun en sık nedenlerinden biri. Adeta bir alarm görevi olan akut ağrı, kişiyi hasardan ve hastalıktan haberdar eder, tıbbi yardım almaya zorlayarak iyileşme sürecine katkıda bulunur, hatta erken teşhis sağlar. Organizmada hiçbir görevi olmayan kronik ağrı ise organik bir lezyon olsun veya olmasın doku-sinir biyolojisini değiştirmekte, fiziksel ve duygusal bozukluğa neden olarak ve iş yapabilirliği engelleyerek yaşam kalitesini düşürmekte, yaşam kalitesini düşürmektedir. Kronik ağrıların, fiziksel ve duygusal bozukluğa neden olup kişinin yaşam kalitesini düşürmesinin diğer boyutunu da Liv Hospital Algoloji Uzmanı Doç. Dr. Kader Keskinbora şöyle açıklıyor: “Uzun süreli kronik ağrılar, hem yaşlı hem de genç hastaları kısır döngü içinde depresyona sokabilir. Hem depresyon ağrıya hem de ağrı depresyona yol açabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir yerinizde 2 aydan uzun süren kronik ağrınız varsa depresyon kısır döngüsü içine girmemek için bir ağrı uzmanı tarafından değerlendirilmeniz önemlidir”. Herkes Bel ve Baş Ağrısından Şikayetçi! Ağrı kliniklerine başvuran hastaların yüzde 40’ı kanser ağrısından, yüzde 60’ı ise kronik kanser dışı ağrıdan yakınmaktadırlar. Kronik kanser dışı ağrıdan yakınanların büyük bir çoğunluğu ise bel ağrısı ve baş ağrısıdır. Bel ağrılarının en sık nedenleri arasında bel fıtığı ve kireçlenme gelmektedir. Bel fıtığı nedeniyle belden başlayan ve bacağa vuran ağrı şikayeti olan hastalar beyin cerrahı tarafından değerlendirildiğinde eğer bel cerrahisi önerilmiyorsa ağrı uzmanınına yönlendirilirler. Bel fıtığına bağlı sıkışan sinir üzerine uyguladığımız radyofrekans akım tedavisi ile hastalar en az 2 yıl boyunca ağrısız kalarak günlük yaşam kalitelerini arttırabilmektedirler. Migren Pili’yle Baş Ağrılarına Elveda Baş ağrıları ise gerilim tipinden migren ağrısına kadar geniş yelpazede yer alır. Çeşitli ağrı kesici ilaç tedavilerinden girişimsel ağrı tedavisi denilen iğne tedavilerine kadar hastalar baş ağrılarından kurtulabilmektedir. Toplumda çok sık karşılaşılan migren tedavisinde ise yeni bir tedavi yöntemi olan “ağrı pili” uygulaması FDA onayı alarak başağrısı tedavi kılavuzlarına girmiştir. Başın ense kısmında migren ağrısında sorumlu sinir üzerine bir elektrod yerleştirilir ve bu elektrodun ucu yine cilt altına yerleştirilen pil yani jeneratöre bağlanır. Türkiye’ de de uygulamaya başladığımız bu tedavi yöntemi ile hastalar yaşamları boyunca bu pille baş ağrılarını kendi kontrollerinde azaltabilmektedir. Stres Varsa Ağrı Şiddetleniyor Kronik ağrı yani uzun süreli inatçı ağrı, herhangi bir hastalığa bağlı olsun veya olmasın, fiziksel ve duygusal bozukluğa neden olarak yaşam kalitesini düşürmekte, iş yapabilirliği engelleyerek fonksiyonu bozmaktadır. Bu nedenle hem yaşlı hem de genç ağrılı hastada bu inatçı ağrının yarattığı kısır döngü ile depresyon görülebilmektedir. Ayrıca hassas yapılı ve strese maruz kişilerde de vücudun ağrıyı azaltan sistemi de zayıfladığından bu hastalar hafif ağrı yakınmasını daha şiddetli hissedilebilmektedirler. Duygusal açıdan kendimizi iyi hissettiğimizde baş ağrımız olduğunda adeta geçiştirmeye çalışırken, gergin ve üzüntülü olduğumuzda ise aynı baş ağrısının dayanılmaz hissedilmesi bu durumu açıklayan iyi bir örnektir. Yani hem depresyon ağrıya hem de ağrı depresyona yol açabilmektedir.

Kronik inatçı ağrılar nedensiz olabilir mi? İlk medeniyetlerde bir büyü, bela, şeytan, kötü ruh olarak yorumlanan kronik ağrının neden ve nasıl oluştuğu, sinir fizyolojisindeki son 20-30 yıldaki ilerlemelerle gizemi biraz olsun aralanmasına rağmen günümüze değin halen tam anlamıyla anlaşılmış değildir. Sadece kronik ağrının oluşması değil, ağrı hassasiyeti, ağrıya yatkınlık, etkili olduğunu bildiğimiz bazı tedavilerin etki mekanizmaları ve tedavilere verilen cevabın herkeste farklı olması gibi temel katogorilerde de anlayamadıklarımız bulunmaktadır. Bu belirsizlik bugün için artık biraz olsun çözülerek “genetik yatkınlığın” kronik ağrıda önemli pay sahibi olduğu bilinmektedir. Ayrıca duyu sistemindeki patolojik değişimlerin bağışıklık sistemi tarafından düzenlendiği ve bu iki sistem arasında karşılıklı etkileşmenin olduğu bilinmektedir. Ağrı oluşumunda genetik yatkınlık ve bağışıklık sistemi gibi şifreler çözülmesine rağmen, ağrılı kişinin beyninde ne olup bittiği hakkında bilgimiz sınırlıdır. Son yıllarda ağrı alanında yapılan tüm çalışmalar ağrı oluşumunda beynin rolü üzerine yoğunlaşmıştır. Çivili tahtanın üzerinde yürüyebilen Hintli insanların ağrılarını beyinleri ile kontrol ettiği gerçeğini de akılda tutmak gerekecektir.

Çikolata Kisti Kısırlığa Yol Açıyor Üreme çağına özgü bir hastalık olarak kabul edilen ‘çikolata kisti’, yumurta kalitesini bozması, karın zarını etkilemesi ve tüplere gelen spermin hareketini etkilemesi gibi pek çok soruna yol açarak, kadınlarda kısırlığa yol açıyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Berker, halk arasında çikolata kistleri olarak bilinen Endometriozisin, rahim iç tabakasının yumurtalık içinde de bulunmasıyla ortaya çıktığını belirtti. Prof. Dr. Berker, kadınların her ay gördükleri adet sonucu dışarı akan kanın yumurtalık içinde birikmesi sonucu o bölgede kanamaya neden olduğunu ifade ederek, “Bu kanama devam ediyor ve dışarı akmıyor bir süre sonra ise orada bir kist ortaya çıkıyor. Vücut o kistin içindeki bazı maddeleri yok edebiliyor ama hepsini yok edemiyor, içinde bulunan demirden dolayı da biz o kistleri ameliyat ettiğimizde dışarıya koyu kahverengi bir sıvı akıyor, çikolata kıvamında esasen ortada olumlu bir şey yok ama biz buna çikolata kisti diyoruz” dedi. KISIRLIĞIN EN ÖNEMLİ SEBEBİ ÇİKOLATA KİSTLERİ Çikolata kistinin pek çok belirtisi olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Berker, “Bu ağılar ilişki sırasında olabilir, adetler sırasında olabilir, geçmeyen kasık ağrıları olabilir. Çikolata kistleri özellikle üretken yaş grubunda esasen sıklıkla görülen bir sorun ve ağrılı adetlerin en önemli sebebidir. Ağrı dışındaki en önemli sorun ise bebek sahibi olamamaktır. Bu hastalık, yumurta kalitesini bozması, karın zarını etkilemesi ve tüplere gelen spermin hareketini etkilemesi gibi çok çeşitli nedenlerle kısırlığa sebep oluyor” ifadesini kullandı. BEBEK SAHİBİ OLAMAYAN 4 ÇİFTTEN 1’İNDE ÇİKOLATA KİSTİ GÖRÜLÜYOR Çikolata kistlerinin genellikle 25-40 yaş arasında görülebilen bir hastalık olduğuna işaret eden Prof. Dr. Berker, “Genellikle bebek sahibi olamayan çiftler tedavi amaçlı doktora gittiklerinde çikolata kisti ile karşı karşıya kalabiliyorlar. 4 çiften 1’inde bu hastalığı görebiliyoruz” diye konuştu. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Berker, ağrı için ilaç tedavisi uygulayabildiklerini belirterek, uygulanan ilaç tedavisinin yumurtlamayı baskılayıcı bir tedavi olduğu için bunu kısırlık tedavisinde kullanamadıklarını söyledi. Çikolata kisti tedavisinin cerrahi müdahale ile ortadan kaldırılabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Berker, bebek sahibi olunamıyorsa tüp bebek gibi yardım yöntemlerinin kullanıldığını bildirdi. KANSERE YOL AÇAR MI? Çikolata kistinin kronik bir hastalık olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Berker, uzun yıllar bununla yaşamanın öğrenilmesi gerektiğini dile getirerek, hastalığın kansere yol açma riskinin çok düşük olduğunu kaydetti.


8 Reklam

Biz De Var覺z


9 Reklam

Biz De Var覺z

9


10 Mizah

Biz De Var覺z


Teknoloji

Biz De Var覺z

11


188.sayı  

Haberin resmi adresi