Page 1

Engelliler İçin Danışma Hattı 532 212 0 241

Yıl 5 sayı 184 Tarih 17 Haziran 2013

“BU YIL 300 BİN TON ASFALT ÇALIŞMASI YAPMAYI HEDEFLİYORUZ”

Son 4 yılda 3 Milyon 250 bin metrekare asfalt çalışması yapan Şahinbey Belediyesi, asfalt çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Merveşehir Eşref Bitlis Parkı’nda düAkdere ve Vatan Mahalleleri’nde yapılan asfalt çalışmalarını yakından takip edip vatandaşların sorunlarını dinleyen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, hedeflerinin yılsonuna kadar 300 bin ton civarında asfalt dökümü gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Bu yıl geçen yıllardan farklı olarak belediye bünyesinde kurmuş oldukları asfalt plenti ile asfalt döküm oranını artırdıklarını ifade eden Başkan Tahmazoğlu, “Asfalt çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Akdere, Vatan, Kolejtepe Mahallelerimizde asfalt çalışmalarımızı sıkı bir şekilde sürdürüyoruz. Bu yılki çalışmalarımızda özellikle mahalle bazlı çalışmalar yapıyoruz. Bir mahalleye komple girip asfaltını yenileyip daha sonra diğer mahalleye geçiyoruz. Şu ana kadar Fidanlık, Binevler, Perilikaya Mahallelerimizde çalışmalarımız tamamlandı ve bunun dışında birçok mahallemizde asfalt..... S.5’de

“Biz De Varız Gazetesi Azmin Zaferidir”

www.bizdevarizgazetesi.org

BU UYARIYA MUTLAKA KULAK VERİN Medical Park Gaziantep Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doktor Emine Ak, karnesi kötü olan öğrencilerin velilerini uyararak, “Her öğrenci başarılı karne alacak diye bir kaide yoktur. Tabii ki başarısız öğrenciler de olacaktır ama bu başarısızlık hayatlarının başarısızlığı anlamına gelmiyor” dedi.

YAZ SPOR OKULLARINA BÜYÜK İLGİ

Her yıl binlerce sporcu adayını nitelikli eğitimle buluşturan Şehitkamil Belediyesi Yaz Spor Okulları, adeta sporcu akınına uğradı.

Medical Park Gaziantep Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doktor Ak, başarısız olan öğrencilerin ailelerine şu uyarılarda bulundu: “Her öğrenci başaralı karne alacak diye bir kaide yoktur. Tabii ki başarısız öğrenciler de olacaktır ama bu başarısızlık hayatlarının başarısızlığı anlamına gelmiyor. Ailelerin buna bir kere böyle bakmaları lazımdır. Herkesin zaman zaman böyle başarısız dönemleri olabilir; muhtemelen anne ve babaların da bir dönem olduğu gibi. O yüzden hani bunu nasıl telafi edebilirler, bundan sonraki zamanlarda başarısızlık nasıl düzeltilir, bununla ilgili konuşulabilir.

Ailelerin de burada cezalandırmalarından çok, destekleyici tavırları çok önemlidir. Veliler, ‘Bu yıl böyle oldu ama senden önümüzdeki yıl bunu düzeltmeni bekliyoruz’ gibi sözler söyleyerek moral verebilirler. Çocuğun bir veya iki zayıfı vardır, tamam ama iyi dersleri de vardır. Yani o iyi dersleri ile ilgili takdir almaları, çocuğu ileride daha iyi çalışması için de motive etmeleri lazım. Biz çocukların başarılarını değerlendirirken daha önceki başarıları ile karşılaştırıyoruz. Diyelim bir önceki yıl bu kadar başarılı değildir ama komşusu ondan daha başarılıdır S.7’de

Kayıt kabul döneminin başlaması ile birlikte yılın stresini ve yorgunluğunu spor yaparak üzerlerinden atmak isteyen çocuk ve genç yaştaki sporcuların yoğun ilgi gösterdiği spor okullarına kayıtlar, 20 Haziran 2013 tarihine kadar devam edecek. Şehitkamil Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği yaz spor okulları, bu yıl da futbol, basketbol, yüzme, halkoyunları ve satranç branşlarında binlerce sporcuya nitelikli eğitim verecek. Sportif eğitimin yanı sıra birçok sosyal ve kültürel etkinliği de sporcularla buluşturacak olan Şehitkamil Belediyesi Yaz Spor Okulları’nda, eğitim dönemi 17 Haziran 2013 tarihinden itibaren start alacak. Konuyla ilgili konuşan Şehitkamil Belediyesi Spor koordinatörü Metin Alati, S.5’de


2 Güncel Haberler

Biz De Varız

‘GİRİŞİMCİLİK HAVUZU’ PROJESİ İLE BİR İLKE İMZA ATILDI

Gaziantep Ticaret Odası’nın (GTO) koordinatörlüğünü yürüttüğü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu ‘Girişimci Havuzu’ ile bir ilke imza atarak, yeni iş fikirlerine destek olacak. Gaziantep’te gerçekleştirilen ‘Gaziantep ililçe Oda-Borsaları Müşterek Toplantısı’nın ardından Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu (GGGK) ile üniversiteler, oda ve borsalar, KOSGEB, İKA ve TEB arasındaki çalışmalar ile işbirliğini kapsayan protokole, GGGK İcra Komitesi Başkanı Cengiz Konukoğlu ve ilgili tarafların yanı sıra, şahit olarak TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu imza attı. GTO başta olmak üzere TOBB Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu, Gaziantep, Zirve ve Hasan Kalyoncu Üniversiteleri, KOSGEB Gaziantep Hizmet Merkezi Müdürlüğü, İpekyolu Kalkınma Ajansı, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Borsası, Nizip Ticaret Odası, Nizip Ticaret Borsası ve Türkiye Ekonomi Bankası’nın taraflar olarak Girişimcilik havuzu projesine imza attığını vurgulayan Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Cengiz Konukoğlu, proje ile yeni iş fikirlerinin destekleneceğini söyledi. TOBB Bünyesinde teşekkül ettirilen ve genç girişimcilik konusunda genel politikalar geliştiren ve görüş olmasına katkıda bulunan istişari bir kurul olduğunu ve 70 ilde genç girişimci kurulu oluşturulduğunu dile getiren Gaziantep Ticaret Odası Genel Sekreteri Halil Göçer, Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu’nun bir ilke imza atarak girişimcilik havuzu oluşturduğunu belirtti. Girişimcilik Havuzu projesi ile Gaziantep içerisinde yapılacak yeni iş fikirlerini bir araya getirip nitelikli olanları, tarafların ortak kararı ile finanse etmenin yanında teknik danışmanlık ve bu fikirleri hayata geçirmekte onlara yardımcı olma ve yol göstermenin amaçlandığını söyleyen GTO Genel Sekreteri Göçer, “Genç girişimciler kurulu genç girişimci potansiyelinin nitelik ve nicelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla politika belirlemek ve girişimcilik kültürünün gençler arasında gelişmesine öncülük etmektedir. İlimizde ise bu görevi TOBB Gaziantep İl Genç Girişimciler Kurulu yerine getirmektedir. Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu’nun vizyonu, nitelik ve nicelik olarak Gaziantep’i Genç Girişimcilikte Türkiye’nin lider illerinden biri yapmak, Gaziantepli genç girişimcilerinin ülke ekonomisinde rol oynamasına zemin hazırlayarak ilimizde etkin ve dinamik bir genç girişimciler topluluğu oluşturmaktır. Girişimci havuzu protokolü Gaziantep Genç girişimciler kurulu ile Üniversiteler, Oda ve Borsalar, KOSGEB, İKA, TEB arasındaki çalışma ve işbirliğini kapsamaktadır. Proje ile Gaziantepli girişimcilerin özgün ve inovatif iş fikirlerinin proje haline getirilmesine danışmanlık ve finanse edilerek destek verilmesi hedeflenmektedir” dedi.

BORSA İSTANBUL GAZİANTEP’TE Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine yakalayabilmesi için üretim ve üretimi artırmak amacıyla yatırım yapması gerektiğini belirterek, “Bunun için mutlaka ve mutlaka sermaye piyasalarından istifade etmek zorundayız” dedi. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Borsa İstanbul işbirliğiyle düzenlenen ‘Şirketlerin Sermaye Piyasalarından Yararlanmaları ve Borsa İstanbul’un Sunduğu Fırsatlar’ konulu toplantı, GSO Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Turhan, yaptığı konuşmada, Türkiye’de sermaye piyasalarının istenilen seviyede olmadığını ifade ederek, bunun en önemli nedeninin ise 1980’lerin sonlarından itibaren kendini iyiden iyiye hissettiren ve 1990’lı yıllar boyunca Türkiye’yi derinden etkileyen istikrarsızlık olduğunu kaydetti. Türkiye’nin 1989-2002 arası dönemde ortalama büyüme hazının yüzde 3 olduğunu, yatırım ve üretim imkanı yüksek olmasına rağmen bu dönemde büyümenin düşük kaldığını kaydeden Turhan, 2002-2013 arasındaki dönemde ise başka bir tabloyla karşılaştıklarını ve ortalama büyüme hızının yüzde 5 olduğunu bildirdi. Büyüme hızının çok önemli olduğunu vurgulayan İbrahim Turhan, ülkemizin şu ada dünyanın en büyük 16. ve Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi olduğuna dikkati çekti. Türkiye’nin, Cumhuriyet’in 100. yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olmayı ve kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolara çıkarmayı hedeflediğini hatırlatan Turhan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu yapılabilir mi? Yapılabilir. Türkiye’nin potansiyel büyüme hızı yüzde 5-5,5 civarında. Potansiyel büyüme hızına yakın büyürsek; kişi başına milli gelirimizi o seviyeye çıkarabiliriz. Bu ne demek? Mevcut Türkiye’ye 1,5 Türkiye daha eklemek demek. Ekonomik anlamda bunu yapabilmemiz için çok fazla üretim yapmamız gerek. Üretimi artırmamız için yatırım yapmamız gerek.” Bir liralık tasarrufun, sermaye piyasasına girdiği zaman daha büyük yatırım potansiyeline dönüştüğüne işaret eden Turhan, Türkiye’nin artık dünya için önemli bir ülke olduğunu, buradaki olumlu veya olumsuz bir gelişmenin dünyayı da etkilediğine vurgu yaptı. Turhan, “Dolayısıyla artık Türkiye’de bu üretimi biz yapmazsak, emin olun ki birisi gelip yapacak. Yani Türkiye’deki ekonomik fırsatlar ihmal edilemeyecek kadar artık göz alıcı. Bu yarışa katılmak mecburiyetindeyiz. Bunun için de mutlaka ve mutlaka sermaye piyasalarından istifade etmek zorundayız’’ diye konuştu.


3 Biz De Varız

gaziantep-bld.gov.tr

600 SPORCUNUN KATILDIĞI MUHTEŞEM ÖDÜL TÖRENİ Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen Çocuk ve Gençlik Festivali kapsamında okçuluk ve sokak basketbolu turnuvalarında dereceye giren 108 öğrenciye ödülleri dağıtıldı. Hayri Tütüncüler Parkı’nda düzenlenen ödül törenine, Gaziantep Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, eşi Derya Güzelbey, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Sema Marangoz, Türkiye Okçuluk Federasyonu Gaziantep İl Temsilci Ramazan Taşkın ve 600’ye yakın sporcu katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Gaziantep Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir, çocukları spora teşvik etmek amacıyla bu tür organizasyonların sürekli devam etmesini belirterek, emeği geçen başta Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olmak üzere herkese teşekkür etti. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise “Bu yapılan etkinliklerin sonucunda birçok sporcumuz veya sporsever gencimiz ödül kazanmıştır. Öncelikle onları kutluyorum. Onların buraya gelmesini sağlayan velileri kutluyorum, onlara bu eğitimleri veren hocaları kutluyorum. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak spora katkımız daha çok halk sporu, halk için yapılan spor, sağlık için yapılan spor çerçevesindendir. Bugün onlardan bir tanesine şahitlik yapıyoruz. Değerli Vali yardımcımız ile birlikte bugün sizlerle beraberiz. Ben ve Vali Yardımcımız birer sporcumuza ödüllerini vereceğiz. 100’ün üzerinde bugün bisiklet dağıtıyoruz. Ben tüm sporcularımıza tekrardan başarılar dilerken emeği geçen herkese de teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Yapılan açılış konuşmalarının ardından, okçuluk ve sokak basketbolu turnuvalarında dereceye giren öğrencilere ödül olarak madalya ve bisikletleri, Gaziantep Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Sema Marangoz, Türkiye Okçuluk Federasyonu Gaziantep İl Temsilci Ramazan Taşkın tarafından takdim edildi. Festivalde emeği geçen kurum müdürlerine de teşekkür plaketi Başkan Asım Güzelbey tarafından verildi.

DOKUZUNCU SÖZ (geçen haftanın devamı) Dördüncü Nükte: Nasıl ki, haftalık bir saatin sâniye ve dakika ve saat ve günlerini sayan milleri birbirine bakarlar, birbirinin misâlidirler ve birbirinin hükmünü alırlar. Öyle de, Cenâb-ı Hakkın bir saat-ı kübrâsı olan şu âlem-i dünyanın, sâniyesi hükmünde olan gece ve gündüz deverânı ve dakikaları sayan seneler ve saatleri sayan tabakât-ı ömr-ü insan ve günleri sayan edvâr-ı ömr-ü âlem birbirine bakarlar, birbirinin misâlidirler ve birbirinin hükmündedirler ve birbirini hatırlatırlar. Meselâ fecir zamanı-tulûa kadar-evvel-i bahar zamanına, hem insanın rahm-ı mâdere düştüğü âvânına, hem semâvât ve arzın altı gün hilkatinden birinci gününe benzer ve hatırlatır ve onlardaki şuûnât-ı İlâhiyeyi ihtar eder. Zuhr zamanı ise yaz mevsiminin ortasına, hem gençlik kemâline, hem ömr-ü dünyadaki hilkat-i insan devrine benzer ve işaret eder. Ve onlardaki tecelliyât-ı rahmeti ve füyüzât-ı nimeti hatırlatır. Asr zamanı ise güz mevsimine, hem ihtiyarlık vaktine, hem âhirzaman Peygamberinin (Aleyhissalâtü Vesselâm) Asr-ı Saadetine benzer. Ve onlardaki şuûnât-ı İlâhiyeyi ve in’âmât-ı Rahmâniyeyi ihtar eder. Mağrib zamanı ise, güz mevsiminin âhirinde pekçok mahlûkatın gurûbunu, hem insanın vefâtını,

hem

dünyanın

Kıyâmet

ibtidâsındaki

harâbiyetini ihtar ile, tecelliyât-ı Celâliyeyi ifham ve beşeri gaflet uykusundan uyandırır, ikaz eder. İşâ vakti ise, âlem-i zulümât, nehar âleminin bütün âsârını siyah kefeni ile setretmesini, hem kışın beyaz kefeni ile ölmüş yerin yüzünü örtmesini, hem vefât etmiş insanın bakıye-i âsârı dahi vefât edip nisyan perdesi altına girmesini, hem bu dâr-ı imtihan olan dünyanın bütün

BİLİM MERKEZİ’NDE YAZ ATÖLYELERİ BAŞLIYOR

bütün kapanmasını ihtar ile, Kahhâr-ı Zülcelâlin celâlli

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nin yaz atölyeleri bölümü açılıyor.

Gece vakti ise hem kışı, hem kabri, hem âlem-i berzahı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nin yaz atölyeleri bölümü açılıyor. Merkez’de öğrencilere yönelik yaz atölyeleri 17 Haziran tarihinden itibaren başlıyor. 2 Ağustos’a kadar sürecek olan atölyelere kayıt yaptırmak için ailelerin acele etmelerini isteyen yetkililer, atölyelerin her gün 13:00 ile 17:00 saatleri arasında hizmet

vereceğini ifade etti. Bir gün sürenler yaz atölyelerinde öğrencilerden 20 lira ücret alınacağını, iki gün süren atölyelerde öğrenciden 30 lira alınacağı ve DNA, teleskop ve rüzgar tarlası gibi konuların eğitiminin verileceği belirtildi. Üç gün sürenler atölyelerde öğrencilerden 45 lira alınacağı ve mozaik atölyesinde eğitim verileceği belirtilirken, beş günlük süren atölyelerde model uçak eğitim verileceği ve öğrencilerden 75 lira alınacağı açıklandı. Ücretlere üretilecek ürünler (çılgın laboratuar, dondurma-gazoz, jeodezik kubbe ve luna kinetik atölyeleri hariç) ve ara ikram dahil olduğu belirtildi. Yani üretilen ürünü öğrencinin atölye sonunda alıp götürebileceği belirtildi. Model uçakta; uçak, teleskop atölyesinde teleskop, güneş robotu atölyesinde güneş enerjisiyle çalışan robot ve benzeri gibi ürünlerin yapılacağı bilgisi verildi.

tasarrufâtını ilân eder. ifham ile, ruh-u beşer rahmet-i Rahmâna ne derece muhtaç olduğunu insana hatırlatır. Ve gecede teheccüd ise, kabir gecesinde ve berzah karanlığında ne kadar lüzumlu bir

Yayın Sahibi İsmail TUNÇ Grafik-Tasarım İsmail Tunç Baskı Efe Tanıtım Matbaacılık Adres:Kocaoğlan mh.Kenan Evren blv.no:35/2 Şahinbey-Gaziantep Tel:342 2253260

ışık olduğunu bildirir, ikaz eder. Ve bütün bu inkılâbât içinde, Cenâb-ı Mün’im-i Hakikînin nihayetsiz nimetlerini ihtar ile, ne derece hamd ve senâya müstehak olduğunu ilân eder. İkinci sabah ise, sabah-ı haşri ihtar eder. Evet, şu gecenin sabahı ve şu kışın baharı ne kadar mâkul ve lâzım ve kat’î ise, haşrin sabahı da, berzahın baharı da o kat’iyettedir. Demek bu beş vaktin herbiri, bir mühim inkılâb başında olduğu ve büyük inkılâbları ihtar ettiği gibi, kudret-i Samedâniyenin tasarrufât-ı azîme-i

www.bizdevarizgazetesi.org bizdevarizgazetesi@gmail.com 342 230 2 316 532 212 0 241 İdare Merkezi Kolejtepe mh.keleşhoca cd. Demet apt.no:23/1 Şahinbey-Gaziantep

yevmiyesinin işaretiyle hem senevî, hem asrî, hem dehrî Kudretin mu’cizâtını ve Rahmetin hedâyâsını hatırlatır. Demek asıl vazife-i fıtrat ve esâs-ı ubûdiyet ve kat’î borç olan farz namaz, şu vakitlerde lâyıktır ve ensebdir. BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ


4 sahinbey.bel.tr

Biz De Varız

BU TESİS BÖLGENİN KALBİ OLACAK Gençlik Merkezi ve Sosyal Tesis yapımını aralıksız sürdüren Şahinbey Belediyesi, Kurbanbaba Gençlik Merkezi’ni halkın hizmetine sunmak için gün sayıyor. Gençlik Merkezi ve Sosyal Tesis yapımını aralıksız sürdüren Şahinbey Belediyesi, Kurbanbaba Gençlik Merkezi’ni halkın hizmetine sunmak için gün sayıyor. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, yapımı devam eden Kurbanbaba Gençlik Merkezi’ni 1 ay sonra hizmete açacaklarını söyledi. Şahinbey Belediyesi olarak gençlik merkezi ve sosyal tesis inşaatlarının tamamlanması konusunda hızlı bir şekilde çalıştıklarını ifade eden Başkan Tahmazoğlu, Kurbanbaba Gençlik Merkezi’nin bölgenin kalbi olacağını ifade etti. Tesisi, birden fazla mahalleye hitap edecek büyüklükte yaptıklarını belirten Başkan Tahmazoğlu, “Şahinbey Belediyesi olarak gençlik merkezi ve sosyal tesis inşaatlarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Kurbanbaba Gençlik Merkezi’mizin inşası da bitme aşamasına geldi. Burası önemli bir bölge. Karşısında 3 okulumuz bulunuyor. Bu bölgede bir gençlik merkezimiz ve sosyal tesisimiz yoktu. Burası aynı anda birkaç mahalleye hitap edecek büyüklükte yapmış olduğumuz bir gençlik merkezi. İçerisinde spor salonlarından kurslara kadar her türlü faaliyetin yapılacağı mekanlar mevcut. Ayrıca burayı bir park alanının içerisine inşa ettik. Burada yaklaşık 5 bin metrekare bir park alanımız var. Şu an parkın inşasına da başladık. Yaklaşık bir ay gibi bir sürede hem parkımızı tamamlamış olacağız hem de Kurbanbaba Gençlik Merkezimizin inşası tefrişatı ile birlikte bitmiş olacak ve açılışını yapmış olacağız. Gençlik Merkezimizin Gaziantep’imize, Şahinbey’imize, vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

KARNE SEVİNCİNİ BAŞKAN TAHMAZOĞLU İLE PAYLAŞTILAR Okulların tatil olmasıyla birlikte karnelerini alan çocuklar, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile heyecanlarını paylaştı. Okulların yıl sonu nedeniyle tatil olmasıyla birlikte bir yılın emeğinin karşılığı olarak karnelerini ellerine alan çocuklar Şehitler Caddesi’nde sokak sağlıklaştırma ve cephe yenileme çalışması kontrollerini yapan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nu görünce hemen yanına koştu. Başkan Tahmazoğlu’na karnelerinin iyi olması sebebiyle heyecanlı olduklarını söyleyen çocuklar beraber fotoğraf çektirmek istedi. Başkan Tahmazoğlu ise çocukların bu isteğini geri çevirmedi ve hem nasihatte bulunup hem de fotoğraf çektirdi.

“BU YIL 300 BİN TON ASFALT ÇALIŞMASI YAPMAYI HEDEFLİYORUZ” Son 4 yılda 3 Milyon 250 bin metrekare asfalt çalışması yapan Şahinbey Belediyesi, asfalt çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Son 4 yılda 3 Milyon 250 bin metrekare asfalt çalışması yapan Şahinbey Belediyesi, asfalt çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Akdere ve Vatan Mahalleleri’nde yapılan asfalt çalışmalarını yakından takip edip vatandaşların sorunlarını dinleyen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, hedeflerinin yılsonuna kadar 300 bin ton civarında asfalt dökümü gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Bu yıl geçen yıllardan farklı olarak belediye bünyesinde kurmuş oldukları asfalt plenti ile asfalt döküm oranını artırdıklarını ifade eden Başkan Tahmazoğlu, “Asfalt çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Akdere, Vatan, Kolejtepe Mahallelerimizde asfalt çalışmalarımızı sıkı bir şekilde sürdürüyoruz. Bu yılki çalışmalarımızda özellikle mahalle bazlı çalışmalar yapıyoruz. Bir mahalleye komple girip asfaltını yenileyip daha sonra diğer mahalleye geçiyoruz. Şu ana kadar Fidanlık, Binevler, Perilikaya Mahallelerimizde çalışmalarımız tamamlandı ve bunun dışında birçok mahallemizde asfalt çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz asfaltı yenilenmemiş yol bırakmamak. Bu yıl iki koldan gidiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda müteahhit aracılığıyla asfalt çalışmaları yapıyorduk. Geçtiğimiz yıl sonunda kurmuş olduğumuz asfalt plentimiz aracıyla şu an belediyemizin kendi plentinde ürettiği asfaltı da bu işe dahil ederek bu yıl hedefimiz 300 bin ton civarında asfalt dökümünü gerçekleştirmek. Bu, çok ciddi bir rakam Gaziantep bazında. Söylediğim gibi yılsonuna kadarki hedefimiz asfalt ihtiyacı olup da yenilenmemiş mahalle, cadde ve sokak bırakmamak” dedi.


5 sehitkamil.bel.tr

Biz De Varız

YAPRAK MAHALLESİ’NDE SONA GELİNDİ Şehitkamil Belediyesi tarafından Yaprak Mahallesi’nde devam eden restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarında son aşamaya gelindi. 27 adet tescilli yapının ele alınıp işlendiği mahallede hayat artık daha farklı şekilde seyrediyor. 27 adet tescilli yapının ele alınıp işlendiği mahallede hayat artık daha farklı şekilde seyrediyor. Şehitkamil Belediyesi tarafından özel ilgi gösterilerek tarihi dokunun korunmasına yönelik çalışmalar Kepkep Sokak, Şose Sokak, Dere kenarı Sokak, Bay Ahmet çıkmazı, Canoğlu çıkmazı, Bay Asım çıkmazı ve Ali Nacar Camii çıkmazında devam edildi. Yapılan çalışmalar neticesinde tarihi doku yeniden gün yüzüne çıkarken, Yaprak mahallesi sakinleri ve çevre esnafı yapılan çalışmaları yerinde bulduklarını dile getirdiler. Yaprak Mahallesinde devam eden çalışmalarda sona gelindiğini ifade eden Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Amacımız eski Antep evlerinde yaşanan hayatın devam etmesini sağlamak. Aynı zamanda da ticari hayatın yeniden canlı bir şekilde devam etmesini sağlamak” dedi. Yaprak Mahallesinde yapılan çalışmalara da değinen Başkan Fadıloğlu, “Tarihi yerlerin cephe ve çatı çalışmalarının tamamlandı. Bölgedeki elektrik, su, kanalizasyon hatları yer altına alındı. Sokak aydınlatmaları tarihi dokuya uygun bir şekilde yapıldı. Çalışmalar neticelendirildiğinde hem milletimiz daha rahat yaşam alanlarına kavuşmuş olacak hem de ticari faaliyetler artmış olacak” dedi. Yaprak mahallesinde yapılan çalışmalar neticesinde mahallenin farklı bir görünüme büründüğünü dile getiren vatandaşlar, “Bizler burada çok eski zamanlardan beri oturuyoruz. Eskiden burada yaşam çok güzeldi. Fakat zamanla ilgisizlikten yaşanamaz bir hale gelmişti. Akşam belli bir saatten sonra dışarı çıkamazdık. Fakat şimdi Şehitkamil Belediyesinin yaptığı çalışmalar neticesinde burası gecesiyle gündüzüyle çok güzel oldu. Her yer ışıklandırıldı. Tarihi yapılar yeniden canlandırıldı. Artık yerli ve yabancı turistlerde buraya geliyor fotoğraf çekiyor. Esnafımızın da işleri eskiye oranla daha güzel oldu. Çünkü artık bir hareketlilik var burada. Emeği geçen herkese ve Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’na çok teşekkür ediyoruz” diye konuştular.

BİZ DE VARIZ GAZETESİNE ABONE OLMAK İÇİN 342 230 2 316

YAZ SPOR OKULLARINA BÜYÜK İLGİ Her yıl binlerce sporcu adayını nitelikli eğitimle buluşturan Şehitkamil Belediyesi Yaz Spor Okulları, adeta sporcu akınına uğradı. Kayıt kabul döneminin başlaması ile birlikte yılın stresini ve yorgunluğunu spor yaparak üzerlerinden atmak isteyen çocuk ve genç yaştaki sporcuların yoğun ilgi gösterdiği spor okullarına kayıtlar, 20 Haziran 2013 tarihine kadar devam edecek. BİNLERCE SPORCU EĞİTİM GÖRECEK Şehitkamil Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği yaz spor okulları, bu yıl da futbol, basketbol, yüzme, halkoyunları ve satranç branşlarında binlerce sporcuya nitelikli eğitim verecek. Sportif eğitimin yanı sıra birçok sosyal ve kültürel etkinliği de sporcularla buluşturacak olan Şehitkamil Belediyesi Yaz Spor Okulları’nda, eğitim dönemi 17 Haziran 2013 tarihinden itibaren start alacak. Konuyla ilgili konuşan Şehitkamil Belediyesi Spor Koordinatörü Metin Alati, “Şehitkamil Belediyesinde 365 gün Herkes İçin Spor programı kapsamında devam eden yaz spor okullarında bu yılda beş ayrı branşta yaşları 6 ile 17 arasında değişen bay ve bayan öğrencilere eğitim vereceğiz. Yaz okulları çerçevesinde tüm branşlarda sporcularımızın fiziksel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlayacak, eğitim programları hazırladık. Tüm öğrencilerimizi yaz spor okullarımıza davet ediyoruz” dedi. TÜM ÖĞRENCİLERİMİZİ YAZ SPOR OKULLARINA BEKLİYORUZ 2012- 2013 Eğitim Öğretim yılının sonuna gelinmesiyle birlikte, tatilde ne yapacağının planlarını yapan tüm öğrencileri daha sağlıklı ve zinde bir yaşam için yaz spor okullarına davet eden Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “2013 Yılı Yaz Spor Okulları’na kayıtlarımız geçtiğimiz hafta itibariyle başladı. Şu ana kadar sporcularımızın ve sporcu velilerimizin kurslara göstermiş olduğu ilgi memnuniyet verici. Kayıtlarını henüz yaptırmayan öğrencilerimiz için kayıt kabul sürecimizi bu yıl 20 Haziran 2013 tarihine kadar uzattık, umut ediyorum ki tüm öğrencilerimiz yılın stresini spor okullarımızda eğlenerek ve öğrenerek atarlar” diye konuştu.


6 Engelliler İçin

Biz De Varız

ENGELLİ GENCİN MEZUNİYET SEVİNCİ Antalya’da doğuştan bedensel engelli Gürkan Ataoğlu (25), 4 yıl önce kazandığı Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Kamu Yönetimi Bölümü’nü başarıyla bitirerek diplomasını aldı. Hastalığı nedeniyle yürüyemeyen, bir elini güçlükle kullanan ve konuşmakta güçlük çeken Ataoğlu, “Engelliler, A grubu sınavına giremiyor. Engelim nedeniyle kaymakam olamayacağımı biliyorum ama, bu sınava girip denetçilik veya uzman yardımcılığını seçmeyi düşünüyorum. Kabul edilmezsem dava açacağım” dedi. Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) çim sahada düzenlenen mezuniyet töreninde 4 bin 900 öğrencinin yanında, 9 engelli öğrenci de mezuniyet coşkusu yaşadı. Engelli öğrencilerden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Gürkan Ataoğlu ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olan bedensel engelli Ahmet Ortaarmutçu sahneye gelirken, Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, çocuklarının eğitimlerini tamamlamasında büyük katkı sağlayan engelli aileleri adına Cemil Ataoğlu ve İbrahim Ortaarmutçu’ya teşekkür plaketlerini takdim etti. 15 YIL KUCAĞINDA TAŞIDI Doğuştan bedensel engelli Gürkan Ataoğlu (25), 4 yıl önce kazandığı Akdeniz Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü’nü başarıyla bitirerek diplomasını aldı. Ancak asıl mutluluğu, yürüyemeyen, ellerini kullanamayan ve konuşmakta güçlük çeken oğlunu 15 yıl boyunca kucağında okula getirip götüren babası Cemil Ataoğlu (63) yaşadı. Gürkan’a diplomasını veren üniversite yönetimi, kahraman babaya da teşekkür belgesi verdi. Gürkan Ataoğlu’na henüz 9 aylıkken serebral palsi (SP) teşhisi konuldu. Hastalığı nedeniyle yürüyemeyen, bir elini güçlükle kullanan ve konuşmakta güçlük çeken Gürkan’ın okuma azmini gören işçi emeklisi baba Cemil Ataoğlu, kayıt yaptırmak için gittiği okuldan, olumsuz yanıt aldı. Pes etmeyen baba, Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşerek İlhami Tankut İlköğretim Okulu’na oğlunun kaydını yaptırdı. Anne Gülcan Ataoğlu, kendini adeta oğluna adayarak çalıştığı işini bıraktı. Anne Gülcan, oğlunu her gün sınıfa kadar götürerek, ortaokul ve liseden mezun olmasını sağladı. Sabah annenin okula götürdüğü Gürkan’ı, öğleden sonra arkadaşları evine getirdi.

edebilmesi için eşiyle birlikte Karaman’a taşındı. Bir süre burada eğitimine devam eden Gürkan, YÖK’ün “Engelli öğrenciler bulundukları ildeki üniversitelerde okuyabilir” maddesinden yararlanarak, Akdeniz Üniversitesi’ne geçiş yaptı.

OĞLU İÇİN KARAMAN’A TAŞINDI Karşısına çıkan engellere rağmen eğitim hayatına devam eden Gürkan, 4 yıl önce girdiği üniversite sınavında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü kazandı. Oğlunun üniversiteyi kazanmasıyla büyük sevinç yaşayan Gülcan Ataoğlu, Gürkan’ın üniversiteye devam

“OĞLUMLA GURUR DUYUYORUM” Anne Ataoğlu, Gürkan’ın ilköğrenim ve lise hayatında yanından ayrılmazken, üniversitede ise görevi baba Cemil Ataoğlu devraldı. Gürkan’la birlikte 4 yıl boyunca her gün üniversiteye gidip gelen baba Ataoğlu, oğlunun önceki gün mezun olup diplomasını almasıyla büyük sevinç yaşadı. Baba Ataoğlu, oğlunu reklam için okuluna götürmediğini belirterek konuşmak istemezken, anne Gülcan Ataoğlu ise, “Gürkan okuma azmiyle herkese örnek olabilecek bir genç. Birçok engeli aşıp eğitimine devam etti. Yardımcı gözetmen verilmemesine rağmen üniversite sınavını kazandı. Diplomayı almasında en büyük pay kendisinin. Çünkü hiçbir zaman pes etmedi” dedi. Zaman zaman gözleri dolan anne Ataoğlu, ailelerin engelli çocuklarına her zaman destek olmalarını ve onlara güvenmelerini istedi. “DİPLOMAM AİLEME HEDİYE” Babasına minnet borçlu olduğunu söyleyen Gürkan Ataoğlu ise, “İlköğretimde annem beni kucağında okula götürdü. Üniversitede babam benimle her gün fakülteye geldi. Fakültemizde asansör olmadığı için kucağında ikinci kata çıkarıyordu. Daha sonra öncülük ederek asansör yapılmasını sağladı. Ben dersteyken, o saatlerce dışarıda bekledi. Onun sayesinde üniversiteden mezun oldum. Diplomam aileme hediyedir. Onlarla gurur duyuyorum” diye konuştu. “UZMAN YARDIMCILIĞI İSTİYORUM” Bundan sonraki amacının KPSS’ye girip iyi bir puan almak olduğunu söyleyen Gürkan Ataoğlu, “Engelliler A grubu sınavına giremiyor. Engelim nedeniyle kaymakam olamayacağımı biliyorum ama bu sınava girip denetçilik veya uzman yardımcılığını seçmeyi düşünüyorum. Kabul edilmezsem dava açacağım. Çünkü bu benim hakkım. Bu planım olmazsa özel sektörde çalışmayı istiyorum” dedi. Kendisi gibi engellilere de önerilerde bulunan Ataoğlu, “Karşılarına çıkan engellerle pes etmesinler. Mücadele etsinler. Azimlerini, umutlarını hiç kaybetmesinler. Önemli olan beyinlerdeki engeli kaldırmaktır” şeklinde konuştu. AHMET ORTAARMUTÇU’NUN HİKAYESİ 12 yıldır ayakları ile bilgisayar kullanan ve photoshop, power point gibi programlarla hazırladığı tasarımları görenleri hayrete düşüren serebral palsi hastası Ahmet Ortaarmutçu da, Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu İşletme Yönetimi Programı’ndan başarıyla mezun oldu. Her sabah annesi Fatma Ortaarmutçu ve babası İbrahim Ortaarmutçu ile okula gelen 21 yaşındaki genç, mezuniyet töreninde büyük mutluluk yaşadı.


7 Sağlık

Biz De Varız

BU UYARIYA KULAK VERİN

Medical Park Gaziantep Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doktor Emine Ak, karnesi kötü olan öğrencilerin velilerini uyararak, “Her öğrenci başarılı karne alacak diye bir kaide yoktur. Tabii ki başarısız öğrenciler de olacaktır ama bu başarısızlık hayatlarının başarısızlığı anlamına gelmiyor” dedi. Medical Park Gaziantep Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doktor Ak, başarısız olan öğrencilerin ailelerine şu uyarılarda bulundu:

“Her öğrenci başaralı karne alacak diye bir kaide yoktur. Tabii ki başarısız öğrenciler de olacaktır ama bu başarısızlık hayatlarının başarısızlığı anlamına gelmiyor. Ailelerin buna bir kere böyle bakmaları lazımdır. Herkesin zaman zaman böyle başarısız dönemleri olabilir; muhtemelen anne ve babaların da bir dönem olduğu gibi. O yüzden hani bunu nasıl telafi edebilirler, bundan sonraki zamanlarda başarısızlık nasıl düzeltilir, bununla ilgili konuşulabilir. Ailelerin de burada cezalandırmalarından çok, destekleyici tavırları çok önemlidir. Veliler, ‘Bu yıl böyle oldu ama senden önümüzdeki yıl bunu düzeltmeni bekliyoruz’ gibi sözler söyleyerek moral verebilirler. Çocuğun bir veya iki zayıfı vardır, tamam ama iyi dersleri de vardır. Yani o iyi dersleri ile ilgili takdir almaları, çocuğu ileride daha iyi çalışması için de motive etmeleri lazım. Biz çocukların başarılarını değerlendirirken daha önceki başarıları ile karşılaştırıyoruz. Diyelim bir önceki yıl bu kadar başarılı değildir ama komşusu ondan daha başarılıdır, ona bakmıyoruz ki. İşte bir yıl önceki durumuna bakıyoruz, ‘Bu yıl daha iyisin’ demeliyiz. Öbür türlü yaklaşmak, çocuğun özgüvenini azaltır, motivasyonunu da düşürür. ‘Çalışsam da bir işe yaramıyor, notlarımı düzelttim ama yine de ailemin gözüne giremedim, bir anlamı olmadı’ gibi çocukta negatif bir düşünme biçimine neden olabilir.” Önümüzdeki günlerde yapılacak olan LYS sınavına da değinen Emine Ak, “Şimdi artık bu saatten sonra, çocukların yapamadıkları, yetiştiremedikleri değil, daha çok yapabildikleri kısımlara odaklanmaları lazım. Ailelerin de bu konuda destekleyici olması gerekiyor. Yani bu sınav hayatlarının sonu anlamına gelmiyor. Tabii başarısızda olunabilir ancak umarım her şey yolunda girer. Zaten yeterince çalışmışlarsa emeklerinin karşılığını da alacaklardır. Bazen yüksek kaygı düzeyi, çocukların daha önce çalıştıkları konuları hatırlamalarını engelleyebiliyor. Mükemmeliyetçilik kaygı düzeyini daha da artırır. O yüzden artık daha rahat olsunlar. Şimdiye kadar ellerinden geleni yaptılar. Ailelerin, ‘Sen başarısız da olsan bizim çocuğumuzsun. Bu, senin hayatının sonu anlamına gelmiyor’ gibi destekleyici tavırları çocuklara iyi gelir. Dışarıdan açık satılan yiyeceklerden beslenmesinler. Daha normal gündelik neyle besleniyorlarsa onlara devam etsinler çünkü dışarıda satılan yiyeceklerden dolayı bazı hastalıklar olabilir. Uyku hijyeni çok önemli. Artık yavaş yavaş çalışma temposunu düşürsünler. Son iki gün kala artık çok çalışmalarını uygun görmüyoruz. Sınava iki gün kala ders çalışmayı bıraksınlar, ağır sportif aktivitelerde de bulunmasınlar, onlar da iyi gelmez. Daha dinlendirici şeyler ile uğraşsınlar. Komedi filmleri izleyerek, kaygıyı düşürücü şeyler izleyebilir, gezmeye gidebilir, hafif yürüyüşler yapabilirler” diye konuştu.

BURUN KANAMALARINA DİKKAT Medical Park Gaziantep Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tuncay Özdemir, yaz aylarında artan burun kanamalarıyla ilgili bilgiler verdi.

Burun kanamalarının ön burun kanamaları ve arka burun kanamaları olarak iki bölüme ayrıldığını ifade eden Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özdemir, “Ön burun kanamaları daha çok gençlerde ve çocuklarda görmüş olduğumuz kanamalardır. Bunlar en ufak bir tahrişte, hızlı sümkürmelerde, yine yaz aylarında kurak havalarda ortaya çıkan burun kanamalarıdır. Arka burun kanamaları ise daha çok damar sertliği olan yaşlılarda, hipertansiyon bulunan yaşlılarda görünen burun kanamalarıdır. Ön burun kanamalarının tedavisi arka burun kanamalarına göre daha kolayken, arka burun kanamaları daha inatçıdır” dedi. “Günlük yaşamda karşılaştığımız rahatsızlıklar arasında görülen burun kanamaları bazen önemsiz gibi görünse de, ihmal edildiği takdirde ölümle sonuçlanabilecek vakalara yol açabiliyor” diyen Özdemir, şöyle devam etti: “Toplumun yüzde 10’u hayatında bir kere mutlaka burun kanaması yaşamıştır. Burun kanamalarını en çok biz çocuklarda görüyoruz. Birde yaşlı insanlarda hipertansif hastalar ve kanı sıvılaştırıcı ilaçlar kullanan hastalarda, kalp krizi sonrası, aspirin ve ona benzer ilaç kullanan kişilerde daha fazla görüyoruz. En çok korktuğumuz zaten tansiyona bağlı burun kanamalarıdır. Çünkü çok inatçı bir burun kanamasıdır ve hastaları ölüme kadar götürebilecek vakaları bile gördüğümüz oluyor hipertansif kanamalarda.” Çocuklarda görülen burun kanamalarında en sık nedenlerin ise, genelde burunlarını karıştırmaları olduğunu kaydeden Op. Dr. Özdemir, “Mutlaka ön bölümü karıştırıyorlar ve ön bölümde de bütün burun damarlarının birbirleriyle ağ yaptığı bir bölüm var ve orada damarlar daha yüzeysel ve en ufak tahrişte parmakla, hızlı sümkürmekle olan kanamalardır. Yaşlılarda bulunan arka burun kanamaları ise belirttiğimiz gibi daha inatçıdır. Çünkü bizim ulaşamadığımız bölgelerdir. Muayenede gördüğümüz çok zor bölgeler. Bu tip kanamalar biraz daha inatçı olduğu için bunların tedavisi de bir an önce yapılmalıdır” ifadelerini kullandı. “KANAMA SIRASINDA BURNU HAVAYA KALDIRMAK YANLIŞTIR” Kanamalar sırasındaki yanlışlıklara da değinen Op. Dr. Tuncay Özdemir, şu bilgileri verdi: “Tedavide en önemli şey, önce kanayan burundaki damarların tespitidir. Ön burun kanaması mı, yoksa arka burun kanaması mı onu tespit etmek gerekir. Bunu da nasıl tespit edeceğiz? Arka burun kanamasında mutlaka burun kanamasıyla beraber genizden ve ağızdan da kanama vardır. İnatçıdır, dediğim gibi tedavisi de biraz zor düzelir. Ön burun kanamaları ise daha çok önden kanayan burun kanamasıdır. Burada yanlış olan şey, hastalarımız burnu kanadığında kafalarını yukarı doğru kaldırıp, burunu kapatarak, bu şekilde kanamayı durdurmaya çalışıyorlar ama, bu sefer kan genize gidiyor. Doğrusu ise önce güzel bir soğuk suyla burnu yıkamak, daha sonra öne doğru eğilerek, 5 dakika boyunca burun kanatlarına bastırıp, beklemektir. Bu süre zarfında burun kanaması durmazsa, o zaman mutlaka bir kulak burun boğaz hekimine göstermek gerekir.”


8 Reklam

Biz De Var覺z


9 Reklam

Biz De Var覺z

9


10 Mizah

Biz De Var覺z


Teknoloji

Biz De Varız

Android için en büyük kabus! Android kullanıcıları, belki de bugüne dek gördükleri en büyük kabusun eşiğinden döndü! Şimdilik... Şimdiye kadar keşfedilen en tehlikeli Android virüsüne karşı tetikte olun! Kaspersy Labs tarafından ortaya çıkarılan “Obad” isimli truva atı, Android işletim sisteminin şimdiye dek gördüğü en tehlikeli virüs olarak niteleniyor. Karmaşık yapısı ile neredeyse Windows truva atlarını andıran Obad virüsü, çok katmanlı şifreleme ve kod saklama gibi yöntemlerle kendisini gizleyerek Android işletim sisteminin yeni keşfedilen güvenlik açıklarından faydalanıyor. Android kullanan cihaz üzerinde neredeyse tam kontrol sağlayan Obad, klasik bir truva atı gibi internet üzerinden kontrolcüsü ile iletişime geçebilmesinin yanı sıra SMS ile bile komut alabiliyor.

Dev internet şirketlerinden acı itiraf!

Amerikan internet şirketlerinden endişe verici itiraflar geldi. Amerikan internet şirketlerinden, Amerikan yönetiminin telefon ve internet kayıtlarını izlediği iddialarına ilişkin itiraflar geldi. Şirketler Amerikan güvenlik birimlerinden gelen talep üzerine on binlerce hesaba ait binlerce bilgiyi paylaştıklarını açıkladı. Sosyal paylaşım sitesi facebook sadece geçen yılın ikinci yarısında Amerikan makamlarıyla, yaklaşık 19 bin hesaba ait 9-10 bin kez bilgi paylaşımında bulunduğunu açıkladı. Bir açıklama da Microsoft şirketinden geldi. Şirket Amerikan yönetiminin yaklaşık 32 bin hesapla ilgili kendisinden de 6-7 bin kez bilgi talebinde bulunduğunu söyledi. Yapılan açıklamalar Amerika Birleşik Devletleri’nde geçen hafta patlayan internet skandalının ardından şirketlerin kendilerini aklama çabası olarak değerlendiriliyor. Geçen hafta patlayan skandalda eski bir CIA çalışanı olan Edward Snowden Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın internet şirketlerinin sistemlerine doğrudan erişmesine imkan tanıyan ve ‘Prizma’ olarak adlandırılan bir program bulunduğunu söylemişti. Şirketler ise doğrudan erişim iddiasını reddetmiş ancak kanunlar çerçevesinde devlet birimlerinin talep ettiği bilgilerini verdiklerini ifade etmişlerdi. Şirketler yaptıkları görüşmeler sonrasında Amerikan hükümetinin kendilerine bilgi paylaşımıyla ilgili sayıları açıklama izni verdiğini duyurdu. Facebook zaman zaman yerel yöneticilerin işlenen suçlarla ilgili taleplerde bulunduğunu, zaman zaman da ulusal güvenlik birimlerinin takip ettiği bir terörist için bilgi istediğini ifade etti. Şirket 1 milyar 100 milyon kullanıcısı olduğunu hatırlattı ve Amerikan makamlarına hakkında bilgi verilenlerin tüm kullanıcıların sadece yüzde birini oluşturduğunu belirtti. Şirketin kişisel hesaplara ait ne tür bilgileri Amerikan makamlarına verdiği ise bilinmiyor.

Sızdığı cihazda yönetici yetkilerini ele geçirince, kendisini açık uygulamalar listesinde görünmez hale getirebilen virüs, kullanıcının kendisini cihazdan silmesini imkansız kılıyor. Virüsün varlığını tespit ve temizlemenin tek yolu Kaspersky ve diğer antivirüs geliştiricilerinin son versiyonlarını kullanmak. Kaspersky, Android’in mimarı Google’a Obad ve kullandığı güvenlik açıklarıyla bilgi verildiğini belirttiği açıklamasında düşük yaygınlık derecesiyle alarm seviyesine yaklaşmayan virüsün kaynağının tespit edilemediğini belirtti.

11 Temmuz’da ne geliyor? Nokia 11 Temmuz’da “Zoom”layacak! Nokia, 11 Temmuz’da yapacağı etkinliğin davetiyelerini göndermeye başladı! Peki bizi bekleyen ne? Nokia’nın 41 megapiksel çözünürlükteki kameraya sahip PureView’ının ardından gözler, şimdi de başka yöne çevrildi. 11 Temmuz’da New York’ta bir etkinlik gerçekleştirecek olan Nokia, ilginç bir sloganla karşımıza çıkıyor: “Zoom Reinvented” Evet, “Zoom Reinvented”, yani “Zoom’un yeniden keşfi” olarak Türkçeleştirilebilecek olan bu sloganla, Nokia’nın yalnızca çözünürlük oranıyla değil, aynı zamanda zum oranıyla da sürpriz yapması bekleniyor. “Elvis” kod adı ile geliştirildiği söylenen Nokia EOS’un, tanıtılacak olan yeni cep canavarı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ve bu davetiyeden çıkarttığımız sonuç, telefonun sadece megapiksel değeri ile değil, zum yetenekleri ile de ön plana çıkacağı...

11


5 Y A Ş I N D A Y I Z

184.sayı  

Haberin resmi adresi

184.sayı  

Haberin resmi adresi

Advertisement