Page 1

!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

Ж У Р Н А Л

12:51

Page I

П Р О

М А Н Д Р I В К И

Т А

В I Д П О Ч И Н О К

www.intour.com.ua

СЕРПЕНЬ – ВЕРЕСЕНЬ

4 (124) ’15

Роман ГАВРИЩУК Абсолютний бодибілдер

ШТУТГАРТ Музей «Мерседес»

КІПР Острів задоволень

РЕЙТИНГ Пляжна топ,10 світу ІСПАНІЯ НІМЕЧЧИНА ШВЕЙЦАРІЯ ТУРЕЧЧИНА ТАЇЛАНД ГРЕЦІЯ УКРАЇНА

ОРЛАНДО Адррреналіннн!


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:51

Page II


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:51

Page 1

» ІЯ ES Ц IT ЕП SU НЦ SPA КО У « ВА НЯ НО АН В КУ ЛІ

ПЕРШИЙ І ЄДИНИЙ ГОТЕЛЬ У ЧЕСЬКІЙ РЕСПУБЛІЦІ, ЯКИЙ ОТРИМАВ СЕРТИФІКАТ НА НАЙВИЩУ КАТЕГОРІЮ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ «5*SUPERIOR»! ПЕРШИЙ І ЄДИНИЙ ГОТЕЛЬ НА КУРОРТІ КАРЛОВИВАРИ, ЩО Є ЧЛЕНОМ НАЙПРЕСТИЖНІШОГО АЛЬЯНСУ НАЙКРАЩИХ ГОТЕЛІВ СВІТУ «THE LEADING HOTELS OF THE WORLD»!

ПОНАД 250 ВИДІВ МЕДИЧНИХ ПРОЦЕДУР | 14 РІЗНИХ МЕДСПЕЦІАЛІЗАЦІЙ | ПОНАД 3500 КВ. М. СПА ТА ОЗДОРОВЧИХ ЦЕНТРІВ | ВЛАСНА КЛІНІКА, БАЛЬНЕОЦЕНТР І ВЕЛНЕСЛЕНД | УСАМІТНЕНЕ ЛІКУВАННЯ У СПААПАРТАМЕНТАХ | 126 РОЗКІШНИХ НОМЕРІВ І 26 АПАРТАМЕНТІВ | ДВА РІЗНІ ТИПИ РЕСТОРАНІВ | ТРИ ДЕННІ ТА ОДИН НІЧНИЙ БАР ІЗ ЖИВОЮ МУЗИКОЮ | БУТИКИ, ПРИМІЩЕННЯ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ЗАХОДІВ, КАЗИНО.


ТУР

14.07.2015

12:51

Page 2

П

Р

О

Ф

І

,

!MT_4-15-disk.qxd

Спростування грецьких

міфів

²äåòüñÿ ïðî ñó÷àñí³ ì³ôè â òóðèñòè÷íîìó ñåðåäîâèù³ ùîäî ï³âîñòðîâà Ïåëîïîííåñ. Áàãàòî â³äïî÷èâàëüíèê³â ³ íàâ³òü òóðàãåíò³â íåäîîö³íþþòü éîãî — çàïåâíÿþòü ó êîìïàí³¿ «Aldemar Resorts».

П

Пелопоннес — це чудові пляжі, неймо вірні морські та гірські пейзажі, пам’ятки на зразок античної Олімпії та готелі рівня «Aldemar». Що ж думають у нас про цей півострів, чи збігається це з туристичною реальністю? Компанія «Aldemar Resorts» допомогла нам розвінчати деякі міфи, і насамперед у середовищі турагентів. Ад же від них дуже залежить ставлення ук раїнського ринку до цього перспективно го напрямку.

Міф № 1: «Пелопоннес складно продавати» Цей куточок Греції дещо поступається за популярністю Критові й Родосу, які більш знайомі нашим туристам. Але він здатний викликати серйозний попит. За лежить від того, кому запропонувати. Наприклад, для сімейного відпочинку варто рекомендувати готель «Aldemar Olym pian Village & Royal Olympian Thalasso Re sort». Тут є два дитячі клуби «Aldy» з буфе

том і професійними педагогами, два від криті дитячі басейни з гірками, ігрові май данчики, а вечорами юних гостей скликає дискотека. Курорт ідеально підійде й тим, хто хо че відпочити від метушні та гамору, відно вити сили і здоров’я, в тому числі за до помогою професіоналів спа і таласоцент ру. Тут чекає приємний сюрприз — бону си! При бронюванні програм у центрах таласотерапії «Royal Olympian» триваліс тю від 4 днів надається знижка на прожи вання. Поширюється вона на весь номер, навіть якщо спапрограма замовлена на одну особу. Дійсна і для сьютів. Турагенти теж не залишаться без бону сів: за кожен зарезервований курс проце дур нараховуються бали за програмою «Sunny Time». А значить, і самі продавці турів наближаються до незабутнього від починку на будьякому курорті мережі «Aldemar»! Ось вам і додаткова мотивація для продажу.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:51

Page 3

Міф № 2: «На Пелопоннесі нудно» Курорти розташовані в західній части ні півострова, за 30 кілометрів від старо давньої Олімпії та за 50 — від міжнарод ного аеропорту «Араксос». Тут зосередже но безліч пам’яток античності, старовин них замків і церков. Поруч — острови Іонічного моря, куди можна вирушити на дивовижні екскурсії. Легко доїхати до столиці Греції — Афін. Радимо відвідати Катаколон — узбережне місто зі старовин ними замком і маяком, мальовничими гір ськими стежками в околицях, чудовою церквою святого Миколая, цікавими му зеями давньогрецьких технологій, антич них музичних інструментів та ігор. У ста рих складах на підступах до порту є облаш товані кафе і таверни з традиційною грець кою кухнею. Якщо ж говорити про тусівки, то бук вально за 15 хвилин їзди від курортів «Al demar Olympian Village & Royal Olympian» є містечко Курута. Воно має надзвичайно чистий пляж і за останні кілька років бук вально обросло клубами, барами, ресто ранами, сувенірними крамницями... З’я вився навіть свій парк атракціонів. Тепер це місце — центр нічного життя і денних розваг Пелопоннесу! Ті, хто віддає перевагу «лінивому» від починку, теж не будуть розчаровані. По перше, такого пляжу, як на західному Пе

лопоннесі, не знайдеш більше ніде у Гре ції: зелені пейзажі, чистий пісок, у синяву Іонічного моря можна вдивлятися без кін ця. До речі, пляж нічого не коштує — ле жаки і парасольки безкоштовні. На курортах «Olympian Village & Royal Olympian» теж вистачає розваг: аж 35 ба сейнів, спортивні та дитячі майданчики, фітнесзал, прокат велосипедів, верхова їзда, танці, водні види спорту, анімація для дітей і дорослих… Уся інфраструктура обох курортів «Aldemar» доступна для гостей незалежно від того, де ті мешкають — в «Olympian Village» чи «Royal Olympian». Міф 3: «Готелі Пелопоннесу — маловідомі» Насправді ж курорти «Olympian Village & Royal Olympian» представлені на ринку СНД уже 17 років. За цей час представни ки українських туроператорів і турагентів устигли добре вивчити дизайн і плануван ня готелів. Їм відомо, що гостям пропону ються різноманітні типи харчування: включ но з «allinclusive» та «gold allinclusive». Останній передбачає вільний вибір ресто ранів для сніданку, вибір ресторанів аля карт — для обіду, вибір з п’яти закладів алякарт для вечері та ексклюзивне об слуговування в барах «Cozy» й «Avra». І курорт продовжує розвиватися. Торік закінчилося будівництво нового корпусу в готелі «Olympian Village». У розпоряджен

ні гостей тепер 120 абсолютно нових но мерів і апартаментів із сучасним ергоно мічним дизайном. Маленька підказка: від різнити нові будівлі в системі бронюван ня можна за наявністю слова «Premium» у зазначеній категорії номера. Крім того, в готелі провели реновацію помешкань: 32 бунгало з морським крає видом і 6 сьютів біля моря із басейном у кожній секції. Цього сезону на курортах «Aldemar Re sorts» на Пелопоннесі будуть раді бачити постійних клієнтів і нових гостей. ■

За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо компанії «Aldemar Resorts» (www.aldemarresorts.gr).

3


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:51

Page 4

4 (124) 2015

8

1

ПРОФІТУР

6

2

23 ПЕЛОПОННЕС. Спростування грецьких міфів. Цей грецький півострів часто недооцінюють — запевняють у компанії «Aldemar Resorts». 7277 ТУРЕЧЧИНА. Теплий прийом, або Турецькі уроки гостинності від «Join UP!». Туроператор «Join UP!» провів свій п’ятий, ювілейний виїзний воркшоп для турагентів у Туреччині.

МИСТЕЦТВО ГОСТИННОСТІ 1011 Античні канікули. Парк розваг у готельному комплексі «Out of the Blue, Capsis Elite Resort» на острові Крит. 2425 Рай над вулканом. Нові висоти гостинності в бутикготелі «Sophia Luxury Suites» на Санторині. 3233 Романтика і розкіш Санторині. Готель «Ambassador Aegean Luxury» в одному з найромантичніших місць Середземномор’я. 5859 Східний розмах Заходу. Німецька технологічність і східний розмах готелю «Джумейра у ФранкфуртінаМайні.

4

3

ПОДОРОЖ НА ПОДІЮ 1216 Bon appetit! Найкращі гастрономічні фестивалі світу. Читай, обирай, вирушай.

VIPКЛУБ 1822 Прагнення абсолюту. Бодибілдер Роман ГАВРИЩУК — абсолютний чемпіон України, абсолютний чемпіон Європи, абсолютний чемпіон світу, власник титулу «Містер Всесвіт».

0

4

110115 Відбутись і повернутись. Олег РАДВАН емігрував до Америки, аж у 46 років почав малювати, переміг у престижному мистецькому конкурсі й повернувся до України.

ВОЯЖКОЛЕКЦІЯ 2631 ГРЮЄР. Гори сиру. Грюєр — це назва швейцарського містечка, давнього замку та відомого на весь світ сиру. 3439 ЧАНТАБУРІ. Нове відчуття Таїланду. Джунглі, монастирі, ринок коштовних каменів плюс коктейль тайської, китайської, в’єтнамської та французької культур.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:51

Page 5


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:51

Page 6

0

5

4049 КІПР. Острів задоволень. Відчуйте себе пляжником, веломандрівником, екскурсантом, завсідником нічних клубів, прочанином, адептом сільської ідилії… 5057 ФРАНКФУРТНАМАЙНІ. Альфамісто. Одне з найпрогресивніших міст світу підходить для вікендів, екскурсій між авіарейсами та детального ознайомлення. 8895 АНДАЛУЗІЯ. Справа маврів, або Бюджетна Іспанія для естетів – 2. Двоє київських інтелігентів навчать, як недорого і з насолодою мандрувати Іспанією.

МУЗЕЙНИЙ ПРОСТІР

0

6

6071 ШТУТГАРТ. Планета «Мерседес». Практично вся історія автомобілів — у футуристичному Музеї «МерседесБенц» на батьківщині марки.

ДИВА ЗАМОРСЬКІ 7886 ОРЛАНДО. Столиця пригод. Невелике місто Орландо у штаті Флорида є світовою столицею тематичних розважальних парків.

ТРОЯНДА ВІТРІВ 96101 ІСПАНІЯ. На байках до басків. Країна Басків і Наварра: в обох краях живуть іспанці та баски, в обох — запаморочливі панорами, обидва — містичні, автентичні й гостинні. Що ще треба велотуристам?

ПРАВИЛЬНИЙ ВИБІР 102109 Пляжна топ10. Найкращі пляжні напрямки світу за версією «World Travel Awards».

8

8

УКРАЇНА ЧУДЕС

8

12

116121 Веловікенд для киян і не тільки. Економні вихідні з користю для здоров’я та кругозору, із задоволенням від пейзажів і повітря. 128133 БІЛГОРОДДНІСТРОВСЬКИЙ. Біла фортеця. Аккерманська фортеця — одна з найбільших в Україні. Та й поза її стінами є чимало пам’яток різних епох, починаючи з античності.

КАМО ГРЯДЕШИ? 122127 РУСЬУКРАЇНА. Шлях до Христа. 28 липня, у день пам’яті святого Володимира, відзначаємо 1000ліття хрещення РусіУкраїни.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:51

Page 7


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:51

Page 8

1998

2000

2003

2004

2007

2010

2012

Журнал про мандрiвки та вiдпочинок Засновник i видавець — ТОВ «Редакцiя журналу «Мiжнародний туризм» Видається з 1992 року Головний редактор Олександр ГОРОБЕЦЬ Заступник головного редактора Євген БУДЬКО Вiдповiдальний секретар Iрина ГОРОБЕЦЬ Художнiй редактор Борис ТАРАСЕНКО Комп’ютерна графiка та верстка Євгена КРУТОВЕРЦЕВА Коректура Людмили ГОРОБЕЦЬ, Наталi ОБОЛЕНСЬКОЇ Вiддiл реклами: Тел./факс: (044) 2545190, 2545191, 2545193

На обкладинцi: «Шал польоту». Фото «Universal Studios Resort».

Передплата яскравих вражень! Заповніть квитанцію на пошті, аби не шукати кожного номера нашого журналу в кіосках. Продовжуйте передплату з будьякого місяця! Журнал виходить щодва місяці — 6 номерів на рік. Має обсяг 128–180 сторінок.

ДЕ ПЕРЕДПЛАТИТИ? У ПОШТОВИХ ВІДДІЛЕННЯХ Оформте передплату з поштовою доставкою в будьякому відділенні зв’язку України.

Вiддiл розповсюдження: Тел./факс: (044) 2889625, 2885457 Над номером працювали художники: Сергій Горобець, Борис Тарасенко Зареєстровано Мiнiстерством України у справах преси та iнформацiї, серiя КВ, № 2351 вiд 17.01.1997 р. © Журнал «Мiжнародний туризм» Адреса редакцiї та видавця Кловський узвiз, 15, м. Київ, 01021 Тел./факс: (044) 2545190/91/93, 2885457, 2889625 Email: welcome@intour.com.ua Представництва у Криму: тел./факс: (0654) 326993 у Канадi: Український центр засобiв i розвитку — тел.: (403) 4974374; факс: (403) 4974377 Кольороподiл i друк Видавничий дiм «РемаПринт» Вул. В. Чорновола, 2, оф. 1, м. Київ, 01135, Україна Тел.: +38 (044) 4868004, 4862820

Передплатний індекс у каталозі ДП «Преса» — 74318.

Тираж — 20 000 примiрникiв Перiодичнiсть — 6 випускiв на рiк

У ПЕРЕДПЛАТНИХ АГЕНЦІЯХ

Цiна договiрна. Передрук матерiалiв — тiльки з дозволу редакцiї. За рекламну iнформацiю вiдповiдає рекламодавець. Рукописи не рецензуються i не повертаються. Думка авторiв публiкацiй не завжди вiдповiдає думцi редакцiї. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть фактiв, власних назв та iмен, iнших вiдомостей несуть автори.

«БліцІнформ»: Київ — (044) 2055110. «Ідея»: Київ — (044) 4178767; Донецьк — (062) 3810932. KSS: Київ — (044) 5858080. «Меркурій»: Київ — (044) 2499888; Дніпропетровськ — (056) 3749055. «Періодика»: Київ — (044) 2890704. ЗАПИТУЙТЕ ЖУРНАЛИ «МІЖНАРОДНИЙ ТУРИЗМ» У МІСЦЯХ ПРОДАЖУ ПРЕСИ!

EditorinChief Oleksandr HOROBETS Deputy EditorinChief Yevhen BUD’KO Managing Editor Iryna HOROBETS Art Director Borys TARASENKO Director of Computer Work Yevhen KRUTOVERTSEV Proof Reading & Editing Liudmyla HOROBETS, Natalya OBOLENSKA Subscription Index 74318 © «International Tourism» Magazine


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:51

Page 9


14.07.2015

12:51

ГОСТИННОСТІ

Page 10

М

И

С

Т

Е

Ц

Т

В

О

!MT_4-15-disk.qxd

Античні

канікули Íà ëåãåíäàðíîìó îñòðîâ³ Êðèò, ó ãîòåëüíîìó êîìïëåêñ³ «Out of the Blue, Capsis Elite Resort», ÷åêຠóí³êàëüíèé ïàðê ðîçâàã — ìàã³÷íà êðà¿íà çàõîïëèâèõ ïðèãîä â ³ñòîðè÷íîìó àíòóðàæ³.

К

Курортний комплекс унікальний багато в чому. Він займає цілий окремий півострів із зеленими райськими кущами. Об’єд нує відразу п’ять розкішних, але абсолютно різних за стилем го телів. Має спа та велнесцентр — єдиний у Греції, що представ ляє оздоровчі програми, створені у співпраці зі всесвітньо зна ним дієтологом П’єром Дюканом, та інші ексклюзивні методи ки повернення сил і вроди. Деінде не знайдете такої VIPсекції з розкішними сьютами, мезонетами та віллами з приватними басейнами… Але ми розкажемо про принади для дітей. Їм у «Capsis» роз долля! Натхненні стародавніми критськими палацами, «батьки» комплексу створили для малих Мінойський парк розваг. На чо тирьох тисячах квадратних метрів розкинувся не якийсь там ди тячий клуб, а казкова країна з палацом царя Міноса, де можна ознайомитися з міфами, складеними стародавніми греками про


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 11

ще давнішу цивілізацію — мінойську. Звісно, розвива тися можна «без відриву» від атракціонів і квестів. Точ ніше, з повним «відривом»! Треба бачити, з яким за хватом хлопчики й дівчатка долають морські хвилі, бо рються з чудовиськами та блукають таємничими лабі ринтами. На них чекають каруселі, деревабудиночки, відео та інтерактивна ігрова кімнати, кімната з куль ками, ляльковий театр, дискошоу та мінідиско... А чо го вартий басейн! Це ніби справжня лагуна з кораблем Одиссея посередині — дітлахи можуть відчути себе на ньому відважними підкорювачами морів. Найхоробрі ші наважаться перейти через міст, що здригається від поштовхів «землетрусу». Ще хлопці й дівчата можуть розбити справжній кемпінг у найзеленішій частині пар ку, самостійно готувати там їжу (звісно, під чуйним до

глядом аніматорів) і ночувати в наметах — романтика! Ресторан і бар кличуть відпочити від забав у прохолоді, поласувати або влаштувати цілу вечірку. Загалом у «Out of the Blue, Capsis Elite Resort» для ді тей пропонують послуги нянь, анімаційні програми, ігровий майданчик, дитячий басейн, спеціальні меню та крісла в ресторанах, дитячі ліжечка. На юних гостей чекають екскурсії, майстеркласи із садівництва та ку лінарії, створення різних виробів своїми руками, спор тивні змагання, відвідання зоопарку — знайдуться ці каві заняття на всяк вік. А якщо діти щасливі, розвиваються та не докучають, задоволені й батьки. Для дорослих у «Out of the Blue, Capsis Elite Resort» теж є все і навіть більше. Приїжджай те родиною, переконаєтеся! ■

За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо комплексу «Out of the Blue, Capsis Elite Resort» (www.capsis.gr).

11


14.07.2015

НА ПОДІЮ

12:52

Page 12

Ñìàê — âàæëèâèé ñïîñ³á ï³çíàííÿ ñâ³òó. Æîäíà ïîäîðîæ íå îáõîäèòüñÿ áåç äåãóñòàö³¿. Ãàñòðîíîì³÷í³ ïî䳿 ïðèâàáëþþòü òèñÿ÷³ òóðèñò³â. Íå çàëèøàºìîñü îñòîðîíü ³ ìè. Ïðîïîíóºìî ôåñòèâàë³, ïðèñâÿ÷åí³ ÿê³éñü îäí³é ñòðàâ³ ÷è ïåâíîìó ïðîäóêòó. Þë³ÿ ÌÀËÀ

BON APPETIT!

П

О

Д

О

Р

О

Ж

!MT_4-15-disk.qxd

Свято із клешнями Що: Де: Коли: Інфо:

фестиваль омарів Рокленд (США) 29 липня — 2 серпня www.mainelobsterfestival.com

Щороку маленький американський порт Рокленд, що на північному узбереж2 жі штату Мен, збирає сотні тисяч людей на фестиваль омарів. В околишніх водах водилося стільки цих членистоногих, що у 1947 році місцеві мешканці вирішили на честь них влаштувати фестиваль, аби вигідно збути свій улов. У ті часи можна було за долар досхочу наїстися рідкісного морепро2 дукту. Нині ж за 20 доларів (схуд «зелений»!) ви придбаєте 3 омари та отримаєте в подарунок смажену картоплю. Готують тут омарів у величезній каструлі, ку2 ди їх поміщається 545 кіло. Місцеві залюбки при2 єднуються до туристів, насолоджуються наїд2 ком, музичними виступами, костюмованим па2 радом і забавами на зразок забігу по пастках для омарів у воді. Цей оригінальний вид спор2 ту має свого рекордсмена, що зумів подолати 3000 пасток, не застрягши у жодній!

12

Міцний дух Що: Де: Коли: Інфо:

фестиваль часнику о. Вайт (Великобританія) 15–16 серпня www.garlic"festival.co.uk

Фестиваль часнику «Isle of Wight Garlic Festival» відбувається щороку наприкінці літа на острові Вайт. Місце обрано не випадково, адже саме тут розташована найбільша часникова ферма Англії. Враховуючи непередбачувану бри2 танську погоду, фест проходить у кри2 тих павільйонах. Уявляєте запах? Тут продають не лише часник, хоча він є головним винуватцем свята. Можна спробувати різноманітні страви з час2 ником: сосиски, супи, соуси, пироги, ба навіть часникові пиво і морозиво! Гостям пропонують безліч розваг: театральні вистави, концерти, атрак2 ціони, відвідання зоопарку, виставку класичних машин, змагання лучників, гру в регбі... Учасникам є де задоволь2 нити свій смак, проявити таланти і про2 демонструвати міцний дух.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 13


14.07.2015

КОЛЕКЦІЯ

12:52

Page 14

■ Що: Де: Коли: Інфо:

фестиваль гуляшу Сольнок (Угорщина) 10–13 вересня gotohungary.com

В

О

Я

Ж

!MT_4-15-disk.qxd

Королівський суп Угорське місто Сольнок, що розташоване у центральній частині країни, за2 прошує на фестиваль головної національної страви — гуляшу. З усіх куточків світу гурмани приїздять покуштувати цей «королівський суп», як його називають самі угорці. Гуляш готують просто неба у 700 величезних казанах, тож голодним не залишається ніхто. Виявляється, існує величезна кількість різновидів гуляшу: з грибами, рибою, курятиною, бараниною… Усі їх можна буде скуштувати, якщо вистачить здоров’я. Проте перевагу угорці від2 дають традиційному рецепту з телятиною та зеленню. Якось на фестивалі в Сольноку приготували найбільшу порцію гуляшу в ка2 зані на 4300 літрів. Майже 7 годин трудилися 19 кухарів із 40 помічниками. Звісно ж, святкування не обійдеться без запальної музики, прославлених угорських вин і палінки.

Гаряча та смачна Що: Де: Коли: Інфо:

фестиваль паельї Суека (Іспанія) 17 вересня www.valencia"tourist"travel"guide.com

Щороку в місті Суека відбувається славетний фестиваль паельї. Валенсія славиться цією стра2 вою і має «ексклюзив» на присвячену їй спеціаль2 ну подію. Суеку недаремно обрали для прове2 дення фесту. Це місто називають «рисо2 вим містом Іспанії». Плантації відповідно2 го злаку в межах муніціпалітету займають площу 5000 гектарів і щороку дають уро2 жай близько 35 000 тонн. Кулінарне змагання приваблює не ли2 ше іспанських кухарів, а й майстрів рисо2 вих страв із Японії, Німеччини та навіть Нової Зеландії. Кожен учасник має при2 готувати паелью на 15 порцій — для всіх членів журі. Набір інгредієнтів обмежу2 ється виключно фантазією кулінарів. Про2 фесійне журі обирають найкращу страву за оригінальністю, ступенем готовності рису та смаковим балансом. На гостей чекають не лише смачна та гаряча паелья, а й багато танців, розваг плюс феєрверк.

14

Сирний день Що: Де: Коли: Інфо:

фестиваль сиру Бра (Італія) 18–21 вересня cheese.slowfood.it

Раз на два роки в італійському містечку Бра, здавна відомого своїми сирними тра2 диціями, відбувається міжнародний фести2 валь цього продукту. Фест триває три дні і є надзвичайно популярним серед шануваль2 ників сиру з усіх кінців світу. Зазвичай подія збирає понад 130 тисяч гостей. На вуличках містечка встановлюють по2 над сотню шатер, у яких можна продегусту2 вати різноманітні сорти — з дірочками й без, тверді та м’які, цвілі та свіжі. Оскільки захід є міжнародним, тому покуштувати можна не лише італійські сири, а й із Греції, Фран2 ції, Болгарії, Румунії, Швейцарії та багатьох інших країн. Це свято не лише для гурманів, а й для професіоналів сироробної справи. Вони теж дегустують, а ще беруть участь у різно2 манітних семінарах, аби дізнатися про ос2 танні ноу2хау в молочно2сирній галузі.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 15


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 16

Що: Де: Коли: Інфо:

фестиваль устриць Голуей (Ірландія) 24–27 вересня www.galwayoysterfest.com

Жива їжа Із 1954 року в місті Голуей, за 200 кілометрів від ірландської столиці Дублі2 на, проводять фестиваль устриць «Galway International Oyster Festival». На свя2 то першого разу зібралися лише 34 туристи, але наразі воно приносить орга2 нізаторам 2 мільйони євро на рік. У межах події проводиться чемпіонат із відкривання устриць. Змагаються команди з 15 країн. Перемагає та, яка найшвидше та найправильніше відкриє 30 мушель. Для панянок існує конкурс краси за звання «Перлина фестивалю». Новообрана «Перлина» дарує мерові міста першу устрицю сезону, після чого розпочинається святковий парад. У всіх тамтешніх пабах у цей час неодмін2 но танцюють на стільцях. У святковий час у Голуеї цікаво відвідати фестивальний базар та скуштува2 ти морепродукти в ресторанах під живу музику.

Яблучне мистецтво Що: Де: Коли: Інфо:

фестиваль яблук Чивік (Швеція) 26–27 вересня www.appelmarknaden.se

Яблучний фестиваль — унікальна щорічна подія, що відбувається в місті Чивік, на півдні Швеції. Територія навколо цього невеликого містечка давно відома як найбільший по2 стачальник фруктів у країні. 1988 року тут уперше провели яблучний фестиваль, присвячений закінченню сезону збирання садовини. Принадою тутешнього фрукто2 вого ринку є «яблучне мистецтво» — величезні панно з різноманітними малюнками, викладеними з плодів. Для створення таких картин вико2 ристовують по кілька тонн різноко2 лірних яблук. Зазвичай на одну кар2 тину йде від 20 до 75 тисяч фруктів, від 5 до 15 сортів. І масштаб, і ви2 гляд творів вражають. Вхід на фестиваль безкоштов2 ний. На святкуванні можна покуш2 тувати різні сорти яблук, насоло2 дитися живою музикою, відвідати Яблучний музей, ба навіть яблучну броварню.

16

Витоки пива Що: Де: Коли: Інфо:

фестиваль пива Пльзень (Чехія) 3–4 жовтня www.pilsner"urquell.cz/pilsner"fest.html

«Pilsner Beer Festival» — найбільший пив2 ний фестиваль Чехії, що відбувається в міс2 ті Пльзень, столиці броварської справи. Це свято не тільки пива, а ще й кулінарії, місцевої музики та загалом чеської культу2 ри, адже «янтарний напій» — її важлива час2 тина. Одні з найвідоміших у світі сортів пива «Pilsner Urquell» та «Gambrinus» можна скуш2 тувати в місці їхнього народження. Для ту2 ристів «за кермом» пропонують безалкоголь2 не пиво. Серед закусок можна поласувати смаженими ковбасками, м’ясом, кукурудз2 ою тощо. На майдані у Пльзені відбуватимуться кон2 церти, в Музеї пива влаштовуватимуться костюмовані вистави. Будуть представлені традиційні пивоварні професії, до яких ма2 тимуть шанс долучитися й гості. Анонсують2 ся також фінал міжнародного конкурсу пив2 них барменів, цікава музична програма та екскурсії по пльзеньському пивзаводу. Вхід на фестиваль безкоштовний, пиво — за гроші.

Фото надані організаторами подій і турадміністраціями країн.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 17


КЛУБ

14.07.2015

12:52

Page 18

V

I

P

,

!MT_4-15-disk.qxd

Кубок України з бодибілдингу 2015 року. Гаврищук — абсолютний чемпіон.

Прагнення

абсолюту Íàø ã³ñòü — áîäèá³ëäåð Ðîìàí Ãàâðèùóê. Àáñîëþòíèé ÷åìï³îí Óêðà¿íè. Àáñîëþòíèé ÷åìï³îí ªâðîïè. Àáñîëþòíèé ÷åìï³îí ñâ³òó. Âëàñíèê òèòóëó «Ì³ñòåð Âñåñâ³ò». Íå çíàëè? Òî âè ïðîñòî í³÷îãî íå çíàëè ïðî áîäèá³ëäèíã! ªâãåí ÁÓÄÜÊÎ

18


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 19

Коронний «шпагат» Романа Гаврищука.

Чемпіон зі своїм наставником — головою Федерації бодибілдингу України Валерієм Луцаком.

У

Український «Містер Всесвіт» за вітав до редакції після чергового між народного тріумфу — у Голландії вкот ре підтвердив своє звання абсолют ного чемпіона Європи з бодибілдингу (англ. bodybuilding — тілобудівницт во). Хлопця з геркулесовими форма ми ми помітили ще у вікно, на вулиці пропустити його важко. Проте кра їна дуже мало знає про свого героя. Можливо, нйбільше — про виступ у телешоу «Танцюють усі», де він бук вально «порвав» журі та глядачів своєю пластикою. Отже, знайомимось і знайомимо. ГАВРИЩУК Роман. Киянин, на родився в місті Теофіполь на Хмель ниччині. Закінчив Подільський дер жавний аграрнотехнічний універси тет. У дитинстві захоплювався баль ними танцями та боксом. З юності займається бодибілдингом. Зріст — 178 см. Вага на змаганнях — 99–101 кг. Об’єм біцепса — 51 см. Об’єм грудей — 134 см. Об’єм талії — 83 см.

— Яка подорож стала для вас найяс кравішою? — В індійське місто Варанасі — «місто мертвих». У 2010 році там був чемпіонат світу з бодибілдингу і я став чемпіоном сві ту в категорії до 100 кілограмів. Ми поле тіли невеликою командою на чолі з прези дентом нашої федерації Валерієм Луцаком. Екзотика у Варанасі вирує. Там я пере конався, що не все так погано в нашій кра їні. (Усміхається). Контрасти вражають: є надзвичайно багаті люди, але повно й таких, які за долар готові на все. Здавалось, існують лише найвищі й найнижчі, нічо го середнього. Ми жили в красивому чо тиризірковому готелі, а коли виходили, то потрапляли на іншу планету: машини об’їжджають священних корів, скрізь сміт тя, люди сплять під парканами. Щось їх веде до Варанасі, якась святість місця, яка лишилася для мене загадкою. Сподо балися подитячому щирі, відкриті душею люди. А загалом Варанасі стало шоком, від якого я відходив тиждень. — Мандрувати любите, маєте можли вості для цього? Що в них шукаєте? — Люблю, а можливостей хотілося б побільше.

Якщо говорити про відпустку, то най краще для мене — це море, пляж плюс пляжний волейбол. Відповідно, це пере важно спекотні країни, де не дуже хочеть ся багато бродити. Хочеться розслабити ся душею і тілом. У мене й так по життю вистачає руху: постійно в залі, на ногах, кудись поспішаю, їжджу на змагання… — Від чого ви відпочиваєте? Бодибіл динг — ваша професія? — Бодибілдинг — скоріше, хобі. А від почиваю я від роботи персонального тре нера. — Складімо географічну карту ваших досягнень — де і що було? — Уперше далеко поїхав на змагання до Росії, в Тюмень, у 2007му, коли був юніо ром. Став там другим, як і в Будапешті то го ж року. Через три роки у Відні став аб солютним чемпіоном Європи в доросло му розряді, а невдовзі — чемпіоном світу у Варанасі. У 2011му виступав лише на світовій першості в Малайзії, привіз «брон зу». У 2012му на «світі» в Таїланді здобув ➧

19


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 20

У рідному залі «КиївСпортКлубу».

абсолютне чемпіонство, а потім у Німеч чині став «Містером Всесвіт». 2013 року на батьківщині, в Києві, підтвердив титул абсолютного чемпіона Європи. А потім у зв’язку із травмою та іншими перипетія ми настала дворічна перерва у спортивній кар’єрі, після якої я нещодавно, в червні, знову став «абсолютним» у Європі, від відавши Голландію. — Після юніорських других місць ви «стрибнули» в дорослі абсолютні чемпіони Європи. Як так? — Коли в Росії троє твоїх головних су перників є росіянами, стати переможцем просто нереально. Зважайте: це спорт, у якому, знаючи суперників, дуже легко пе редбачити результат, тобто я знав, на що претендую. Водночас судді мають змогу підіграти «своїм». Подібне сталося в червні у Голландії. Я здобув європейську «абсолютку», а на ступного дня на комерційному турнірі рап том «програв» тим самим людям, у яких без проблем виграв напередодні. Обу рювалися знавці, вибачалися голландські спортсмени, але судді вирішили так. Кін

20

цевий турнір провели блискавично: за чо тири хвилини і при мінімумі публіки. На віть фото змагань не викладено в інтер нет. Дуже груба робота. — Що означає «абсолютний чемпіон із бодибілдингу»? Перемоги в основних версіях, як у професійному боксі? — Ні, цікавіше. Спочатку всі змагають ся у своїх вагових категоріях, а потім пе реможці шикуються в одну лінію й серед них визначають абсолютного чемпіона. Найменший може виглядати краще за най більшого і навпаки. На «абсолютку» завжди чекають, це го ловна подія чемпіонату континенту або світу. — А ваш «Містер Всесвіт» — це той са мий титул, що в Арнольда Шварценеггера? — Подібний, але за версією іншої світо вої федерації бодибілдингу. То — NABBA, а це — NAC. — Проведіть для нас із читачами екс курсію світом бодибілдингу — де відбува ються найпрестижніші змагання? — Звичайно, в Америці. Найпрестиж ніші — це «Арнольд Классік» та «Містер

Олімпія». Навколо них обертаються най більші гроші, у них беруть участь профе сіонали. Але треба розуміти, що це лінія федерації IFBB, до якої Федерація боди білдингу України не має відношення. Во на належить до WBBF, яка утворилася в результаті розколу IFBB у 2010 році. Час тина спортсменів і функціонерів були не задоволені зловживаннями й створили власну структуру. — Тобто члени української федерації не можуть виступати у найпрестиж ніших змаганнях світу, що проводяться в Америці? — Взагалі в цьому спорті є Америка і є окремо решта світу. В Штатах бодибіл динг — це велика індустрія. Багато спе ціальних спортзалів, цілі відділи спеці ального харчування в супермаркетах, ку па різноманітної символіки, фанклуби... Більшість тренажерів і засобів харчуван ня — звідти. В Америці до бодибілдерів ставляться поособливому, вони мільйо нери. Мають штат обслуги, ні в чому не знають потреби і займаються лише собою. Їх спонсорують відомі спортивні бренди.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 21

Курортні забави з дружиною Маргаритою.

У відпустці найкраще для мене — море плюс пляжний волейбол. Хочеться розслабитися ду шею і тілом. Й так постійно в залі, на ногах, ку дись поспішаю, їжджу на змагання… ■ У нашій країні лише одиниці розуміють ся на цьому й готові підтримувати. За все життя я не мав жодного спонсора. Українські атлети живуть як усі: робо та, дім, клопоти, нерви… У Європі теж приблизно так, тільки з поправкою на різ ницю в рівні життя. Щоб виступати на «Арнольд Классік» і «Містер Олімпія», потрібно отримати «про карту», взявши призові місця на певних змаганнях в Америці, пройти кваліфікацій ні турніри. Це значні ресурси часу і коштів. — Ви професіонал чи аматор? — У нас, як і в Європі, якщо ти зароб ляєш цим спортом — ти професіонал, як що ні — аматор. Проте у нашій всесвітній федерації WBBF лише створюється про дивізіон. На змаганнях є грошові призи, але во ни погоди в житті не роблять. А контрак ти спортсменів із великими компаніями навіть для Європи — рідкість. — Як Україна виглядає у світі бодибіл дингу, які її заслуги? — На цьому чемпіонаті Європи ми стали третіми в загальному заліку. Раніше

здобували й «золото». Мали світову «брон зу». Україну знають, із нею рахуються, нас бояться. — Звучить круто... Чи правда, що укра їнці, слов’яни мають особливу схильність до силових видів спорту? Так запевняв в ін терв’ю нашому журналові відомий стронг мен, дослідник спорту Сергій Конюшок. — Правда. У бодибілдингу найсильні шими є Україна, Росія, Угорщина… Ну, й американці. Але вони не їдуть на зма гання поза Америкою — вважають, усі по винні їхати до них. І поки що решті світу немає чим їм заперечити. — Оці ваші м’язи — це «органічний» про дукт чи результат біотехнологій? — У всіх видах спорту, навіть у шахах, є допінгконтроль, якщо ви про це. Тих, хто зловживає анаболічними стероїдами, і так видно неозброєним оком, їх швид ко знімають зі сцени. — Ви за освітою біотехнолог… — Це стосується складання раціону для тварин, людей і в тому числі спортсменів, хоча останнє не дуже виражено. Коли я вступав на факультет, то розумів, що це мо

же знадобитись у спорті. Певні знання, здобуті там, тепер мені допомагають. Спочатку я мріяв про академію при кордонних військ, але вступити не вда лося. Потім зрозумів, що вийшло на кра ще, бо довелося б «зав’язати» зі спортом. А потрапив я туди, куди треба, — до Кам’ян цяПодільського. — Вибачте, але де Кам’янецьПоділь ський — і де «Містер Всесвіт»?! — У міському тренажерному залі я по знайомився з колишнім головою місцевої федерації бодибілдингу Олександром Де целем. Дуже шляхетна людина з німець кими коренями, гарними манерами, пра вильним підходом до справи. Він уміє по яснити учню, що треба. Узявся мене тре нувати. З ним я літав на перші юніорські змагання. Фактично це був мій єдиний у житті тренер із бодибілдингу, далі я зай мався сам. Зараз наставником вважаю Ва лерія Луцака — він завжди і підкаже, і мо рально підтримає. — Дивлячись на вас, думаєш, що тре нуєтесь цілими днями… — Оманливе враження. Перетренову ватись у жодному разі не можна. Займа юсь я по годині 45 разів на тиждень, зате дуже інтенсивно і за індивідуальним пла ном. А заробляю, тренуючи інших. Це 8–10 занять за день, з восьмої ранку до восьмої вечора. Плюс приділяю час своє му харчуванню: успіх бодибілдера на 80 відсотків — це дієта. — До речі, яка вона у вас? ➧

21


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 22

Роман і Маргарита перед весіллям зняли в Херсонесі, у ще українському Криму, лавсторі для гостей в античному стилі.

Із синочком Данилком.

— Для кожного періоду тренувань — своя. У період набору м’язової маси можу дозволити со бі солодке (дуже його люблю). В інші періоди виключаю з раціону певні продукти. За тиждень перед змаганнями все дуже жорстко: головне — виключається вода. Отоді починаєш розуміти, що вода — величезне благо! Колись мій тато, який служив у десанті в Середній Азії, розказу вав про моменти, коли він за чашку води віддав би, скажімо, машину. Я зрозумів його, лише по чавши виступати. Зневоджувати тіло треба для досягнення мак симальної рельєфності тіла. Іноді спортсмени до водять себе до межі життя і… не казатиму цього слова. Через помилки траплялися летальні ви падки. Втрата свідомості — нерідкісне явище. — Складно уявити таких геркулесів вразливи ми… А що ви їсте?

У бодибілдингу є Америка і є окремо решта світу. Провідні атлети там — мільйонери. Ми ж в Україні живемо як усі: клопоти, нерви… Єв ропейці — теж, із поправкою на рівень життя. ■ — Перед змаганнями — на день до кілогра ма м’яса, два десятки яєць плюс риба, овочі для засвоєння білків. І при цьому ходжу голодним. Організм не насичується самими білками. — Як вам живеться з такою зовнішністю? Любите увагу? — Живу, як усі. Увага буває зайвою. Скинеш футболку на пляжі, й одразу відчуваєш безліч поглядів, які тиснуть. Хтось і пальцем тихень ко покаже — думає, що не бачу… — З якими стереотипами щодо бодибілдерів ви стикаєтеся, чи можете їх спростувати? — Можу. Кажуть, «культуристи — без мізків». Ну, я непогано закінчив школу, був найкращим у таборі з шахів. «Тупий» імідж створили підваль ні «качелли», які крім «заліза» нічого в житті не хочуть бачити. Кажуть, ми нерухливі, нам навіть складно хо дити. (Сміється). Я і в футбол граю, і у волей

22

бол, і бокс намагаюсь не кидати, і кілометражі бігаю. Як у шість років сідав у «шпагат», так сі даю і зараз. — Я бачив вас у телешоу «Танцюють усі». Ви вразили всіх своєю рухливістю і «шпагатом». Але як?!. — Розтягувати треба — так гармонійніше розвивається тіло. Хоча не всі бодибілдери це розуміють. — Що вас змусило вийти на ту сцену? — На «Танцюють усі» я зовсім не збирався. Друг підбив мене на «Україна має талант». Я роз робив із хореографом програму, навіть виступив із нею на чемпіонаті України з бодибілдингу, по тім відзняв диск і надіслав на телебачення. Але виступати не став, не той був період у житті. А через півроку раптом — запрошення на кастинг іншого проекту цього ж каналу — «Танцюють усі». За два дні до зйомок! Навідріз відмовився: я встиг забути номер та й морально був не готовий. Про дюсер умовила мене зустрітися й буквально за десять хвилин «уболтала». І як це їй вдалося?.. Зйомки були у Києві, в залі авіаційного уні верситету, але чомусь я виступав за… Донецьк. Може, організаторам потрібна була сенсація для кожного міста? — До речі, донецькі були тоді при владі… — (Сміється). Може, зіграло й це… Одне слово, журі було в ступорі. Але на хорео графію мене запросили. Це було жахливо — су цільне інтенсивне заняття з шостої вечора до дванадцятої ночі. Три кілограми з мене злетіло! — Це вам не бодибілдинг! (Сміх). — Зрештою, в «сотку» я не потрапив, із хлоп ців відібрали лише одного. Людям, які щодня займаються танцями, я не конкурент. Для чого виступав? Із любові до танців. А ще з бажання показати, що бодибілдери — зовсім не незграби. — Взагалі любите експромт, екстрим? — Залежно від настрою і життєвих факторів. Коли мене щось «присаджує», немає потягу до авантюр. І тоді мене рятує тренажерний зал. Там я можу зайти у свою «матрицю», вигнати весь негатив із потом, працею. — Що вам іще додає позитиву, крім спорту, по дорожей і танців? — Водіння машини. У мене BMW «сімка». Люблю цю марку. — У нас у журналі буде публікація про музей «Мерседеса». — Ось «Мерседес» не люблю. У музеї BMW я б із радістю побував. А взагалі останнім часом думки займає ма ленький син (йому скоро рік). Я відбився від компанії, став далеким від розваг. Лише спорт, робота і сім’я. — І на завершення — кілька слів про вашу малу батьківщину. Що там хорошого для туриста? — У містечку Теофіполь на Хмельниччині — хороші ландшафти і… спорткомплекс. Серйоз но — якби не він, може, моє життя склалося б зовсім інакше. Якби такі були в кожному місті України, ми б дали фору всім країнам, у всіх ви дах спорту! ■ Фото з особистого архіву спортсмена


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 23


14.07.2015

12:52

ГОСТИННОСТІ

Page 24

Рай над вулканом

М

И

С

Т

Е

Ц

Т

В

О

!MT_4-15-disk.qxd

Íîâ³ âèñîòè ãîñòèííîñò³ äåìîíñòðóº áóòèê-ãîòåëü «Sophia Luxury Suites», ðîçòàøîâàíèé íà 350 ìåòð³â âèùå â³ä âñåñâ³òíüî â³äîìî¿ êàëüäåðè âóëêàíà íà ãðåöüêîìó îñòðîâ³ Ñàíòîðèí³. sophiasuitessantorini.com

24


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

М

Page 25

Мальовниче село Імеровіглі вабить унікальним по єднанням дивовижних краєвидів і суто санторинсь ким розміреним ритмом життя. Високо на скелях над селом промені призахідного сонця висвітлюють чудо ву невелику споруду — готель «Sophia Luxury Suites». До речі, про захід сонця: він є однією з комерційних переваг цього закладу. Адже в деяких куточках Санто рині на це видовище навіть примудряються продава ти «глядацькі місця». У готелі «Sophia» мальовничим заходом сонця можна милуватися безкоштовно і «без відриву» від решти насолод життя. Збудований на тлі різнобарвних гірських порід, не величкий готель нагадує коштовний камінь, створе ний у полум’ї вулкана і винесений ним на запамороч ливу висоту. Це і справді коштовність. Тут світ стилю та розкоші зустрічається зі світом природної краси та народної традиції. У «Sophia Luxury Suites» лише 13 номерів. Але що за номери! Одні частково займають печеру, витесану в скелі на санторинський манір, інші мають власний басейн просто неба чи навіть критий із підігріванням,

а в деяких навіть є гідромасажні ванни. У всіх — без коштовний WiFi, кондиціонер, сучасний телевізор, сейф і дизайнерський холодильник. Пропонується навіть один гіпоалергенний номер. Чи треба казати, що з кожного помешкання відкриваються фантастич ні краєвиди моря і кальдери? Рецепція працює цілодобово. Гості мають змогу за мовити сніданок у номер або спеціальне дієтичне ме ню. Їм забезпечать комплекс VIPсервісу, послуги консьєржа, придбання квитків, екскурсії. Можна ско ристатися камерою зберігання багажу, прокату авто мобілів. Громадський паркувальний майданчик для постояльців — безкоштовний. Єдиний «мінус» цього райського куточка — сюди не можна з дітьми. Але для дорослих це однозначно плюс! Ніякий шум не потурбує гостей «Sophia Luxury Sui tes» — ані юрби туристів, ані транспорт, якого на Сан торині, втім, небагато. Хіба що віддалений шум при бою та крики чайок. Метушня залишається далеко внизу, і це той випадок, коли на неї можна дивитися зверхньо. ■

За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо готелю «Sophia Luxury Suites».

25


14.07.2015

КОЛЕКЦІЯ

12:52

Page 26

В

О

Я

Ж

!MT_4-15-disk.qxd

ГРЮЄР

Гори

сиру Ãðþºð — öå âîäíî÷àñ íàçâà øâåéöàðñüêîãî ì³ñòå÷êà, äàâíüîãî çàìêó òà â³äîìîãî íà âåñü ñâ³ò ñèðó. À ùå òóò ñåðåäíüîâ³÷íà ³ñòîð³ÿ çóñòð³÷àºòüñÿ ç îñêàðîíîñíèìè ³íîïëàíåòÿíàìè. ²ðèíà ÃÎÐÎÁÅÖÜ

П

Порослі соковитою зеленню пагорби, засніжені гірські вершини на горизонті, іг рашкові будиночки, що немов зійшли з лис тівки, лицарський замок над мальовничою долиною — здається, ніби містечко Грюєр перенесене з казки. Історія його сповнена чудес і легенд, у яких вигадка часто пере плітається із правдою. З легкої руки «Швейцарського туриз му» та за допомогою універсального квит ка «Швейцарської системи подорожей» я опинилася в цьому казковому краї — в ок рузі Грюєр, у маленькому містечку Шармей (кажуть, саме воно було центром виробниц

«Switzerland Tourism»

тва славнозвісного сиру грюєр), у готелі «Cailler» (www.hotelcailler.ch). Чотиризірко вий заклад відкривав цілком казкові спа перспективи. Місцеві терми просто неба дарували захопливий альпійський пейзаж, розташування готелю — легку досяжність туристичних принад, а його комфорт — чу довий відпочинок після насиченого вра женнями дня. Легенди Грюєра У незапам’ятні часи цю місцину заселя ли добрі велетні, прекрасні феї, послужли ві домовики та щасливі пастухи і пастуш ки. Тоді не існувало ні лиха, ні біди. Сади буяли плодами, стада в безпеці паслися на високогірних галявинах. Корови були ве личезні й давали стільки молока, що люди заповнювали ним ставки, з яких потім зні мали смачні вершки, використовуючи для цього човни. Спокій гірської країни охоро няли велетні, й ніщо не загрожувало про цвітанню та благополуччю. Але ось сюди піднялися з рівнин інші пастухи — заздріс ні, жадібні, злі. Їхні пороки вжахнули доб рих велетнів, і ті пішли геть. А обвали зни щили найпрекрасніші пасовища. Золотий вік завершився. Лише через багато років на цій землі знову з’явилися люди. За іншою, більш реалістичною легендою, засновником Грюєра став Грюєріус, вождь ➧


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 27

Сюрпризи природи. Вони в горах навколо Грюєра — щокроку: водоспади, скелі, альпійські луки, неймовірної краси панорами із засніженими вершинами…


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 28

Терми «Les Bains de La Gruyere» у містечку Шармей. Вони сполучені з готелем «Cailler» теплим підземним переходом.

Менеджер проектів «Switzerland Tourism» Аріана ЛюдвігМейхтрі у Старому Грюєрі.

вандалів, які прийшли з півночі в пошуках ро дючих земель. Зі своїм військом він ішов угору за течією річки, аж поки очам відкрилася мальов нича долина. Грюєріус наказав побудувати тут укріплення, і так з’явився замок Грюєр. У день завершення будівництва з неба спустився пре красний білий журавель і сів на плече вождя. «Це добрий знак, — сказав той. — Відтепер зображен ня цього птаха прикрашатиме мій герб». Тож до сі символом і гербом Грюєра є сріблястий жура вель на червоному тлі. Грюєріус облаштувався тут близько 436 року. Але письмові згадки про графство Грюєр з’яви лися лише в XI столітті, а замок будувався ще на століття пізніше. Тому залишається невідо мим, чи справді графи Грюєри були нащадками легендарного вождя. Можливо, назва місцевос ті ЛаГрюєр походить від французького слова «грюєр» — «лісник». Старе місто Власне, це лише одна вулиця. Та запевняю вас, пройти її з кінця в кінець — нешвидка про цедура. Звісно, якщо роздивлятися навколо і на солоджуватися побаченим. Скоріше за все, про йшовши у міські ворота, ви зупинитесь і будете намагатись охопити поглядом краєвид. Потім звернете увагу, що в кожному будинку щось при

28

вертає увагу: сувенірна чи продуктова крамни ця з місцевим колоритом, ресторанчик із при надними запахами, дерев’яна архітектура, ви гадливо розставлені вазони… 1963 року завдяки національному збору по жертв був заснований фонд, який зробив мож ливим проведення масштабних реставраційних робіт на території колишнього середньовічного міста. Саме тому Грюєр такий симпатичний. Єдина вулиця складається з архітектурних пам’яток. Найдавніші будинки відносяться до XV століття. Ансамбль дещо нагадує театраль ну декорацію. Скоріше за все, шарм старовин ного міста полягає в його мальовничій архітек турній цілісності. Вулиця веде вгору, до Верхнього міста, повз «Придорожнє розп’яття». Насправді ж будівля дістала таку назву через відповідну скульптур ну групу над входом. Від Великодня до середи ни жовтня тут виставляють свої роботи місцеві майстри. Зрештою вулицямісто приведе вас до замку. Дідусь — про замок Про перипетії історії шато Грюєр вам розкаже колоритний дідусьгорянин з екрану. У 15хви линному фільмі він виступає гідомоповідачем. Я дещо запозичу в нього, дещо додам.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 29

Першим, хто отримав графський титул місцевості Грюєр, став Вільям ІІ у 1139 році. Ось така давня давність. А замок, спо руджений на пагорбі, був резиденцією династії Грюєрів протя гом п’яти століть. Подейкували, що над власниками шато тяжіло грошове про кляття. З покоління в покоління маєток обростав боргами і по ступово занепадав попри всі зусилля чергових спадкоємців. Ос танній із них, граф Мішель (XVI століття), навіть почав карбу вати власну монету, але й це не допомогло. Нарешті, збулося пророцтво блазня Шаламали — «Одного разу бернський Ведмідь зжере грюєрського Журавля з Фрібург ського казана!». Так і сталося: 1554 року замок і прилеглу тери торію захопили бернці. Граф був позбавлений усіх земель і на завжди покинув гніздо предків. Замком управляли фрібургські бальї, потім — префекти. За давні споруди в них голова боліла мало, і років через п’ятдесят вони опинилися на межі руйнування. Якраз тоді, в 1848 році, замок придбав женевський вельможа ЖанФрансуа Бові. Його братхудожник був інвалідом, тож багатій у такий спосіб праг нув надати його життю новий сенс. У внутрішньому дворі замку можна побачити кріслокаталку Даніеля Бові. І художникакаліку, і занедбаний замок вдалося повернути до активного життя. Зараз відвідувачі можуть ознайомитися тут із художніми творами обох братів Бові та їхнього племінника. Основна «експозиція» всередині — це самі приміщення зам ку, тобто реконструкція, здійснена братами Бові за власними уявленнями про те, як зали виглядали раніше — у різні періо ди. Це створило цікаву мішанину епох і стилів. За музейними вітринами є цікаві експонати — наприклад, кумедний «вухатий» лицарський шолом поруч із класичними обладунками. У залі Лицарів Даніель Бові зобразив легендарні подвиги Грюєрів, не надто переймаючись хронологією та достовірністю. ➧ У сироварні «Будинок Грюєр».

Старий Грюєр — давня вуличка з виходом до гір.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 30

Замок Грюєра — окраса гір, колишнє дворянське гніздо, а нині — оригінальний музей.

ПЛЮС ШОКОЛАД Мало хто знає, що Грюєр є батьків2 щиною не лише однойменного сиру, а й молочного шоколаду. В містечку Брок діє одна з найдавніших шоко2 ладних фабрик Швейцарії, заснова2 на родиною Кайє. Один з її членів у Веве вперше у світі додав у шоколад молочний порошок. А в Грюєрі замість порошку вперше використали свіже альпійське молоко. Цього року молочний шоколад від2 значає своє 1402ліття. «Шоколадний потяг» курсує між Монтре та Броком із зупинкою в Грю2 єрі. Можна обрати старовинний, він2 тажний або сучасний панорамний вагон. Відвідання сироварні та шо2 коладної фабрики Грюєра включено у вартість квитка.

У замку виставляються «навіяні» ним картини сучасних художників.

30

За прикладом цього художника туристам у зам ку теж варто дати волю уяві, щоб відтворити да лекі події та персонажів. Окремий зал присвячено битві при Мурте ні 1476 року: на картах і картинах детально пред ставлений перебіг бою, в якому війська Швей царської Конфедерації розбили бургундського

герцога Карла Хороброго. Із площі перед замком відкривається незвичайна панорама околиць. Споглядаючи її, мимоволі згадуєш історію про добрих гігантів і величезних корів… При замку, зі східного боку двору, є каплиця 1324 року. В ній на чудових вітражах зображені граф Людовік (помер у 1493му) і його дружина Клод де Сейсель. Це єдиний портрет грюєрсь ких графів, що дійшов до нашого часу. На тих, хто здолав екскурсію по замку, чекає приємний бонус — вихід у сад під мурами. Можна перепочити після туристичних трудів на травичці. Корова — про сир Однією з «візиток» Грюєра від часів велетнів є молоко. Точніше, молоко і все, що з нього вироб ляють: вершки, славнозвісний подвійний крем і, звичайно ж, сир грюєр. Гурманам тут роздолля. Одна з головних екскурсій у містечку — від відання сироварні «Будинок Грюєр». Тут гостям відкривають секрети виробництва сиру, що став одним із символів Швейцарії. У ресторанчиках навколо замку можна поринути в атмосферу се редньовічного ремісничого містечка і скуштува ти традиційні страви: фондю, макарони у верш ковому соусі, тістечкамеренги зі свіжим подвій ним кремом… Екскурсія починається з купівлі квитків, до яких дають невеликі дегустаційні набори у ви гляді сиру грюєр різного ступеня зрілості: 6 мі сяців — солодкуватий, 9 місяців — солонуватий, 12 місяців — солоний.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 31

Далі я взяла аудіогід і пішла коридорами виставкового залу. Розповідь у навушниках ведеться від імені... корови Вишеньки, яка розмовляє чистою російською мовою. Вишенька розпові дає про те, яку траву вона любить найдужче, які аромати трав їй до вподоби, як виробляється сир… Усе супроводжується кар тинками та фотографіями на стінах. Більше того, я змогла сама відчути ці аромати — їх видавали спеціальні пристрої на тон ких ніжках. Процес приготування сиру грюєр тривалий і досить склад ний. Окрім того, продукт має понад 500річну історію. В давни ну сироварні будувалися високо на альпійських луках, поруч із пасовиськами, оскільки було проблематично доставляти свіже молоко на рівнину. Сир зберігався і дозрівав у гірських печерах. Тепер усе простіше й водночас складніше. Приїжджайте, Ви шенька все розкаже. «Чужі» у Грюєрі У містечку є ще одна цікавина, до того ж досить незвична, — музей художникаграфіка Ганса Рудольфа Гігера. Збірка його робіт 1977 року «Некрономікон» привернула увагу англійсько го режисера Рідлі Скотта, і той запросив автора для роботи над образами істот і художнім оформленням свого фільму «Чужий». Згодом робота над кінокартиною принесла художнику премію «Оскар». Фантазія Гігера створила плеяду біомеханічних чудовиськ. Його стиль називають некроготикою. Зверніть увагу на книгу відгуків музею — крім захоплених тут повно й обурених фраз. Не скажу, що мені таке мистецтво близьке, але було цікаво за зирнути в уяву людини, абсолютно відмінної від мене, — ніби в уяву інопланетянина. 2003 року при музеї відкрито «Museum HR Giger Bar». Мало апетитний (і це ще м’яко кажучи) дизайн із розчленованими тілами та збоченими механізмами чомусь приваблює чимало відвідувачів. Через стелю і стіни прокладено подвійну арку з хребців монстра, навіть цементна підлога вкрита «інопланетни ми» малюнками. Дизайн підкріплюється відповідною музикою. Коктейлі — переважно «позаземні», а закуски — цілком звичайні.

Біля входу до музею Ганса Гігера — художника, автора відомих образів у кінокартині «Чужий».

Особисто для мене «Гігермузей» залишився «чужим» на тлі довколишньої альпійської ідилії. Хоча водночас він дивним чи ном підкреслив її, допоміг оцінити, усвідомити й закарбувати в пам’яті новий золотий вік Грюєра. ■ За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо «Switzerland Tourism» (www.myswitzerland.com), «La Gruyеre Tourism» (www.lagruyere.ch) і «Міжнародним авіалініям України» (www.flyuia.com).

У Грюєрі відзначають весняний вихід худоби у гори і повернення її восени додому.


14.07.2015

12:52

ГОСТИННОСТІ

Page 32

М

И

С

Т

Е

Ц

Т

В

О

!MT_4-15-disk.qxd

www.ambassadorhotelsantorini.com

«Ambassador Aegean Luxury Hotel & Suites» ðîçòàøîâàíèé íà íàéìàëüîâíè÷³øîìó îñòðîâ³ Ñåðåäçåìíîìîð’ÿ — Ñàíòîðèí³, â îäíîìó ç íàéðîìàíòè÷í³øèõ éîãî ì³ñöü, ³ ïðîïîíóº ³äåàëüí³ ðàêóðñ òà óìîâè äëÿ ñïîãëÿäàííÿ.

С

Санторині вабить абсолютно неповторними ландшафтами. Навіть на тлі решти Греції він виділяється особливими ланд шафтами. Крутосхили вулканічного острова обліплені симпатич ними будиночками, пофарбованими в біле з яскравими вкрап леннями синього та жовтого. Серед забудови є справжні перли ни розкоші та сучасного комфорту. Такі, як «Ambassador Aegean Luxury Hotel & Suites». Новий кількаповерховий готель зведено на скелі біля села Акротирі. Захопленим поглядам гостей відкриваються неймо вірні краєвиди моря та незвичайних берегів. Усі 40 номерів — просторі, світлі, з мебльованими балконами, склепінчастими стелями, королівськими ліжками та взагалі «повною чашею». Вишукані інтер’єри виконані в мінімалістичному стилі й налаш товують на розвантаження свідомості та сприйняття довкілля. Є й багатокімнатні «люкси» та вілли. Сьюти мають власні при ватні басейни, що не заважає відвідувати чудовий великий ба сейн із баром та, зновутаки, санторинським краєвидом. У готелі є все, що належить закладові високого класу, і на віть більше. Серед іншого — спа, тренажерний зал, пристань

32


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 33

для яхт, тенісний корт, навіть приватний вертолітний майдан чик. Запрошують на заняття з верхової їзди та в дегустаційні тури по острову. В ресторані подають чудові страви грецької та санторинської кухонь у поєднанні з найкращими місцевими та світовими марками вин. Гостям із дітьми пропонують по слуги няні. Неподалік від «Ambassador Aegean Luxury Hotel & Suites» роз ташовані відомі на Санторині пляжі «Периволоса» і «Перисса» з чорним вулканічним піском та прозорими водами Егейсько го моря. А подолавши лише милю, можна потрапити на черво ний пляж! Поєднання багряних узбережних скель і лазурової морської гладіні залишить незабутнє враження. Ну, а шанувальників історії заінтригують розкопки стародав нього мінойського поселення. Воно було поховане під попелом вулкану ще за 1500 років до нашої ери. Не турбуйтеся, жодних людських останків не виявлено, мешканці вчасно «евакуювали ся». Можете спокійно насолоджуватися з веранди свого номе ру або з ресторану виглядом вулкана — чудовиська, яке міцно спить, заколисане умиротвореним життям на Санторині. ■ За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо готелю «Ambassador Aegean Luxury Hotel & Suites».

33


14.07.2015

КОЛЕКЦІЯ

12:52

Page 34

В

О

Я

Ж

!MT_4-15-disk.qxd

Буддійське святилище китайської архітектури ВатМангконБупхарам.

ЧАНТАБУРІ

Нове відчуття Áàíãêîê, Êàí÷àíàáóð³, ׳àíãìàé, Ïõóêåò... Öåé ñïèñîê òóðèñòè÷íèõ ïðèíàä Òà¿ëàíäó ö³ëêîì çäàòíà ïðîäîâæèòè ïðîâ³íö³ÿ ×àíòàáóð³. Âîíà ðîçòàøîâàíà çà äâ³-òðè ãîäèíè ¿çäè â³ä ñòîëèö³ é çäàòíà ïîäàðóâàòè îñîáëèâ³ âðàæåííÿ. ³êòîð ÑÈÄÎÐÅÍÊÎ.

ÒÀÒ

С

Сповнена цікавих сюрпризів берегова лінія, во доспади, заповітні озера, буддійські монастирі, ста ровинні вулички, ринок коштовних каменів, незви чайний коктейль тайської, китайської, в’єтнамсь кої та французької культур... Це Чантабурі, прак тично незнайома провінція, котра підтверджує: на віть той, хто побував у Таїланді десять разів, знайде в ньому нову екзотику. Чан культур Чантабурі — так називаються і провінція, і її сто лиця, і річка, на якій та стоїть. Місто, відоме серед місцевих мешканців ще й як Чан, лежить уздовж однойменної річки за два десятки кілометрів від Сі амської затоки, поблизу кордону з Камбоджею. Цей край перебуває в затінку інших туристичних ре гіонів Таїланду, і його розглядають переважно як

34


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 35

Монастир ВатЧакЯй відомий сотнями скульптур на теми життя Будди, а також тим, що в цих місцях жив монах, котрий володів даром левітації.

Таїланду напрямок для екскурсій із Бангкока та Патайї. Але Чантабурі може запропонува ти стільки цікавого, щоб затриматися тут навіть на тиждень. Місто справді нагадує чан, у якому спла вилося кілька споріднених і навіть дуже віддалених одна від одної культур. Це доб ре розумієш на набережній Чантабун, се ред давніх кварталів і сонних вулиць, що звиваються уздовж річки і заповнені ко лоритними, часом напівзруйнованими ста рими будинками та крамницями. Вони ви глядають нетипово для Таїланду, іноді вга дується якась… європейська екзотика. Річ у тім, що після франкосіамської війни у кінці ХІХ століття провінція на 12 років потрапила під контроль французів. За цей короткий час колонізатори зали шили тут свій слід у вигляді двоповерхо вих будинків із «фотогенічними» віконни цями та балконами. Західна архітектура контрастує з обличчями місцевих меш канців, котрі своїм виглядом нагадують, в якій країні ви насправді перебуваєте. Китайці ж мали кілька століть, аби по будувати в Чантабурі свої оселі та храми. Центральна вуличка старого міста, яка тяг неться вздовж річки, складається зі старих, дерев’яних будинків у тайськокитайсь кому стилі.

Велика діаспора в’єтнамців з’явилася тут після війни 1960–1970х років у їхній країні. Звідти пізніше сюди втікали від ко муністичного режиму. Саме в’єтнамці є основною паствою місцевого католицького собору Непороч ного Зачаття, відомого на весь Таїланд. Католицький храм уже сам по собі — не абияка дивина для цієї буддійської країни, а він же в ній ще й найбільший. Збудували його французькі архітектори в 1909 році. Як на європейське око, собор теж незвич ний, аж до кумедності: зовнішні суворі го тичні форми поєднуються з білими обво дами та візерунком, що надає споруді ви гляду вафельного торта, а в барвистому ін тер’єрі мимоволі вгадуєш східні мотиви. Звісно, таїландське місто не могло б обійтися без буддійських святилищ. Ви значною пам’яткою є храм ВатПхайЛом, збудований в епоху правління короля Ра ми ІІІ (середина ХІХ століття). Споруда відома прекрасними фресками на теми життя Будди. Стіни розцяцьковані й фо тознімками туристів, і китайськими фло ристичними прикрасами. Заслуговує на увагу й монастир Ват ТхонгТхуа на околиці міста. У ньому збе рігається колекція предметів кхмерсько го мистецтва — оздоблені коштовними

каменями колони з піщаника, різьблені двері тощо. Неподалік є руїни великого кхмерського святилища, на яких уже три валий час ведуться археологічні розкопки. Додає місту історичного шарму образ сіамського генерала Таксина, який став королем. Після поразки тайської держа ви Аюттайя у війні з Бірмою в 1767 році Таксин у Чантабурі перегрупував свої вій ська. Він згуртував тисячі людей з Чанта бурі та приєднав їх до армії, яка, зрештою, раз і назавжди відкинула ворогів. Тепер ➧

35


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 36

Католицький собор Непорочного Зачаття — найбільший християнський храм у Таїланді.

меморіал Таксина є священним місцем для багатьох китайськотайських мешканців міста. Буддійський храмступу побудовано у формі головного убору короля. Усереди ні сидить не Будда чи прославлений мо нах, а саме монарх. А в міському парку, по серед ставка на острівці, споруджено па м’ятник Таксину та його хоробрим воїнам. Найкращий спосіб увібрати незвичай ну атмосферу міста — це звичайна про гулянка парками та вулицями з частими зупинками, щоб підкріпитися. Не пропус

Як на європейське око, собор незвичний аж до кумедності: білі обводи та візерунки надають го тичній споруді вигляду вафельного торта, а ін тер’єр посхідному барвистий. ■ тіть смаженого свинячого окосту з листям карі в ресторані «Чанторн», який існує вже близько півстоліття, а також свіжих міс цевих рамбутанів і дуріанів, які вважають ся найкращими в Таїланді. Смакує і обсма жена рисова локшина зі свіжими місцеви ми крабами. Окрема тема — морозиво зі смаком дуріана, гуави або тайського чаю. Додайте до цього міцну каву на терасі з краєвидом річки Чантабурі, й ви будете зачаровані містом. Місто самоцвітів Серед туристів Чантабурі відоме насам перед як таїландська столиця коштовних каменів. Справді, це найбільший центр торгівлі дорогим товаром у всій Південно Східній Азії. Власне, саме цьому промис лові місто завдячує своїм існуванням. У провінції століттями видобували рубіни, сапфіри і чимало напівкоштовних камін ців, а обробляли їх і продавали переважно в Чантабурі. Коли поклади почали вичер пуватися, місцеві купці стали завозити їх з інших країв. Так Чантабурі стало між народним центром продажу коштовно го каміння. Мадонна зі зворушливим «мейкапом».

36

Ринок самоцвітів збирається по п’ят ницях, суботах і неділях у спеціально від веденому кварталі міста. На численних са лонах і ярмарках можна за привабливими цінами придбати камені в оправах і «голі», оброблені й необроблені, місцеві та з ін ших континентів. Варто лише пам’ятати, що необроблені коштовні камені заборо нено вивозити з країни. Якщо ви всерйоз вирішили вкласти ка пітал у пригоршню діамантів і сапфірів, на цей процес варто виділити два дні, зу пинившись у готелі чи гестхаусі поблизу «Gems Market» (так називають згаданий ринок). Не варто кидатися на першіліп ші камінці, краще спочатку прицінитися та поспостерігати за процесом покупки. Звісно, можна підійти, тикнути пальцем у вітрину й сказати «оце хочу!». А можна перетворити все для себе на атракціон: оголосити продавцям, що саме ви хочете придбати, після чого підійде асистент і уточнить ваші побажання, а потім напи ше цю інформацію над віконцем над ва шою головою. Продавці самі потягнуться до вас, за п’ять хвилин ви побачите прак тично всі комерційні камені. Торг відбу вається так: асистент бере камені, зважує, загортає у папір, заклеює стрічкою, пише ➧


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 37


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 38

Чантабурі — головний тайський ринок самоцвітів.

Життя вулиць — окрема екзотика.

Чантабурі — найбільший центр торгівлі коштов ним і напівкоштовним камінням у ПівденноСхід ній Азії. Власне, саме цьому промислові місто завдячує своїм існуванням. ■ вашу пропозицію і передає власникові са моцвітів. Якщо власник згоден, то пакет повертається відкритий, а якщо папір зі м’ятий, продаж скасовано. Чи треба казати, що для вибору і торгу потрібно розумітися на камінцях і цінах? Якщо ж ви дилетант, але вас вабить таєм ничий блиск коштовностей, можете відві дати Музей самоцвітів у Чантабурі. Пляжна глушина Якби пляжі Чантабурі мали такий бі лий пісок і смарагдову воду, як прилеглі пляжі островів КоСамет або КоЧанг, провінція стала б «гарячою точкою» ту ризму. Втім, і тутешнє узбережжя може похвалитися піщаними смугами, що тяг нуться наскільки вистачає погляду. Хіба

38

що вода тут більш каламутна, ніж у «ти тульних» пляжних районах, а загалом, за нашими «земними» мірками, ці пляжі просто прекрасні. Найтуристичніше пляжне узбережжя провінції — ЧаоЛао. При цьому воно спо кійніше за інші курорти країни, що для когось може стати неабиякою принадою. ЧаоЛао відоме своїм морським акваріу мом «КхунКрабаен», мангровими зарос тями і тим, що тут зустрічаються рідкісні морські тварини дюгоні. Обитель усього доброго Буддійських святинь у провінції ви стачає, але одна з найцікавіших і найзруч ніше розташованих із погляду туриста — це монастирхрам ВатКхаоСукім. Цей

багаторівневий архітектурний ансамбль чекає приблизно за 20 кілометрів від сто лиці провінції. Дослівно його назву мож на перекласти як «Гірський комплекс усьо го доброго». І справді, комплекс: в одній будівлі розташована бібліотека, в другій спочиває величезна статуя Будди, в тре тій трапезують ченці, в інших монахи на вчаються і відпочивають. Монастир розташований на вершині гірського піку. Дістаються туди, долаючи близько 300 сходинок, або на фунікуле рі. У їдальні можна безкоштовно пообіда ти стравами, приготовленими здебільшо го з рису, єдина умова служителів культу — вимити за собою посуд. При храмі є Музей подарунків: у ньо му зберігаються антикварні меблі, карти ни, книжки, цікаві предмети побуту та ба гато різних незвичайних штучок із числа тих, що в різні часи були принесені в дар монастирю. Екскурсія комплексу займає близько години, але після неї здається, що минув цілий день — стільки всього незвичайно го постає тут перед очима. А це ж лише один із численних монастирів краю!


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 39

Чорні коропи та ошелешені туристи під водоспадом Пхлі.

Купіль із коропами Озброюйтеся картою, беріть напрокат при стойний мотоцикл і вирушайте на природу по враження. Втім, у пригоді можуть стати і місце ві турбюро зі своїми автобусами. Зовсім полег шений варіант — одноденна екскурсія, скажімо, з Патайї. Зверніть увагу на національні парки провін ції. Один із найпопулярніших — «КхаоКітча кут». Тут можна побачити каскад водоспадів із 13 рівнями! Це диво природи можна розгляда ти з кількох точок на різних висотах. А ще тут чекає тисячометровий пік із печерою, до якої прямують буддійські паломники на медитації. Вони не будуть проти, якщо ви приєднаєтеся в пошуках нових краєвидів. А зовсім неподалік від центру провінції, за 15 кілометрів від неї, є парк Рами V з розмаїттям рослинності, печерами та скелями. Але голов на його цікавина — це водоспад Пхлі, під яким утворилося невелике озеро, що аж кишить чор ними коропами і фореллю. Охочі можуть поку патися разом із цими величезними рибами, тор катися їх і годувати придбаним неподалік кор мом — місцевими довгастими бобами. Науковці довели, що такі купелі заспокоюють нерви і спри яють одужанню від різних хвороб. Коропів ре

тельно охороняють — за найменшу спробу по рибалити в заповітному озері можна дістати чи малий штраф. Унікальне озеро чорних коропів входить майже до кожної оглядової екскурсії по Чантабурі. У цьому нацпарку є чеді — культова споруда, верхівка якої поросла від старості мохом, а ще — круті стежки над водоспадами гори КхаоСабал. На зворотному шляху в місто не пропустіть пиш ного китайського святилища ВатМонгГорн Пхупхарам. Велелюдні храми та усамітнені монастирі, найбагатші в Таїланді плантації фруктів, каучу кових дерев і ананасів, найбільший у країні дель фінарій «Оаза морського світу»… Чантабурі при готувала для гостей чимало сюрпризів. Можли во, порівняно неактивний туризм у Чантабурі пов’язаний із відсутністю якоїнебудь однієї «зір кової» пам’ятки, яка б кричала на весь світ: «Не пропустіть. Якщо не тут, то ніде!». І все ж мозаї ка природи і культури складається тут у дуже привабливу картину, яка дає нове, неповторне відчуття Таїланду. ■

ПО НОВЕ До Чантабурі здійснюються переваж2 но одно2 або дводенні екскурсії з Па2 тайї та Бангкока. Виїзд ранній, о 7:00. Із собою бажано взяти сніданок із готельного ресторану, купальні кос2 тюми та рушники для озера з коро2 пами та дельфінарію, одяг із закри2 тими плечима та колінами для відві2 дання храмів (утім, на вході можуть запропонувати накидку). На довше зупинитись у Чантабурі теж можна, є достойні готелі та бун2 гало. Прихильники екзотики мають нагоду переночувати в наметі у на2 ціональному парку Рами V.

За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо Туристичному управлінню Таїланду — ТАТ (www.tourismthailand.ru).

39


14.07.2015

КОЛЕКЦІЯ

12:52

Page 40

Старовинні кам’яні будинки села Тохні та його сади, що квітнуть цілий рік, нагадують розкішні декорації до історичного фільму.

Фото СТО

В

О

Я

Ж

!MT_4-15-disk.qxd


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 41

Острів

КІПР

задоволень Çàðàäè ÷îãî ò³ëüêè íå ¿äóòü íà ʳïð: ïëÿæó, ã³ð, òðåê³íãó, ðèáîëîâë³, ãîëüôó... Òóò íàâ³òü ñòàâ ïîïóëÿðíèì âåñ³ëüíèé òóðèçì, à âçèìêó ïî÷àëè êàòàòèñÿ íà ëèæàõ. Ùî æ öå çà òàêà äèâíà êðà¿íà?

Щ

Щоб відчути себе Аполлоном чи «піно народженою» Афродитою, варто вируши ти на ці казкові береги. Тут з однаковим успіхом можна стати пляжником, завзя тим гірським туристом і веломандрівни ком, автомотоекскурсантом, завсідником нічних клубів, православним прочанином або адептом екологічної сільської ідилії. Причому все це легко поєднувати в одній поїздці — одне іншому не заважає. Я на магався зробити це у престурі під егідою Кіпрської туристичної організації, додав ши для себе ще одну можливість — роз повісти про все читачам.

Àðñåí³é ÃÅÐÀÑÈÌÅÍÊÎ

ПетратуРоміо. За міфом, на цьому місці з моря на землю вийшла богиня Афродита.

ЛАРНАКА. Ворота острова Для більшості наших туристів знайом ство з Кіпром починається в міжнародно му аеропорту Ларнаки. Це місто побудо ване на місці Кітіона — найдавнішого на Кіпрі містадержави. У Ларнаці є свої ту ристичні зони та пляжі, але готелів не ду же багато. Втім, є на що подивитись і чим зайнятися. ➧

41


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 42

Марина АйяНапи. Звідси можна вирушити на морську прогулянку з годуванням риб або на риболовлю.

Ларнаку також облюбували фанати водних видів спорту. Наприклад, тут ідеальні погодні умови для заняття віндсерфінгом. Соляне озеро Алікі неподалік від міста — од не з найважливіших у Європі місць зимівлі пта хів, яких тут можна зустріти понад 80 видів. Сю ди ж у проміжку з лютого по квітень прилітають рожеві фламінго, дикі качки. Зовсім недавно на території Кіпру був помічений рідкісний вид фламінго — чорний!

Музей моря має колекцію опудал представників морської фауни — від величезних риб і черепах до прадавніх викопних істот.

42

Увагу шанувальника старовини приверне дав ня церква святого Лазаря — покровителя міста. Це один із найкращих зразків візантійської ар хітектури. Під церквою розташована гробниця Лазаря — святиня, схилитися перед якою при їжджають прочани з усього світу. Люди на острові дуже релігійні, а показник співвідношення церков на душу населення — серед найвищих у Європі.

АЙЯНАПА — ПРОТАРАС. Пляжні знаменитості Із Ларнаки туристи зазвичай роз’їжджають ся в декількох напрямках: шукачі пригод виру шають до Пафоса і Лімасола, а поціновувачі пляжного відпочинку та гучних молодіжних ве чірок — до АйяНапи та Протараса. Тутешнє уз бережжя майорить «Блакитними прапорами» ЮНЕСКО, присвоєними за екологічну чисто ту та опорядженість пляжів. АйяНапа — старовинне містечко, курорт і центр нічного життя. Його облюбувала європей ська молодь, яка щосезону приїжджає сюди не тільки позасмагати і покупатися в морі, а й «ві дірватись» у клубах і барах. Тут популярним є формат «пабкролл», або похід по наливайках. Ви збираєтеся гучною компанією і здійснюєте обхід найяскравіших закладів АйяНапи за од ну ніч. Під ранок повертаєтеся в готель і тільки після обіду виповзаєте на пляж, щоб освіжитись і погрітися на сонці.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 43

БЛАКИТНІ ПРАПОРИ КІПРУ

Фото СТО

Розваги в аквапарку «Waterworld». Дозвілля тут значно екстремальніше за пляжний відпочинок.

Неподалік від АйяНапи розташований най старіший, але водночас один із найкращих на Кіпрі аквапарків — «WaterWorld». Він же — один із найбільших у Європі. Його тематика — дав ньогрецька міфологія. Здавалося б, навіщо по трібен парк, якщо зовсім поруч море? Відповідь можуть дати підлітки і діти: на пляжі немає за паморочливих гірок та атракціонів, які ламають уявлення про гравітацію, навчають долати страх і комплекси. Ще одне місце, яке варто відвідати в Айя Напі, — Музей моря. Окрім розкішної колекції стародавніх артефактів (кіпрська архаїка, серед ньовіччя), опудал тварин і риб, музей славить ся точною копією одного з найдавніших суден грецького класичного періоду — «Керинії». Во но збудоване за чотири століття до нашої ери та знайдене затонулим поблизу узбережжя остро ва з майже 400 амфорами оливок, мигдалю та олії на борту. Протарас не є населеним пунктом, це турис тична зона старовинного селища Паралімні. Не зважаючи на безліч кафе, ресторанів і магазин чиків, життя тут, порівняно з АйяНапою, тече розміреніше і спокійніше. Можливо, це тому, що частіше приїжджають сюди люди старшого віку, сім’ї з дітьми, та й дискотеки проводять для тих, кому вже, скажімо, за 25. Без сумніву, Протарас і АйяНапа мають най кращі пляжі на Кіпрі (два з них входять у топ десятку Європи). Тут найтепліша вода, найм’я кіший і найчистіший пісок, тому, якщо їдете на

острів плавати, засмагати і «відриватися» — вам сюди. До речі, на Кіпрі всі пляжі належать держа ві, відвідувачі платять лише за використання ле жаків і парасоль. Морський курорт неможливо уявити собі без морських пригод, яких тут хоч відбавляй. У до ступі — найрізноманітніші водні види спорту, є навіть прогулянки на кораблику зі скляним дном та серйозна морська риболовля для сер йозних людей. ➧

Екологічну відзнаку «Блакитний прапор» міжнародного Фонду еко2 логічної освіти мають близько 60 пляжів на 17 курортах Кіпру. Це означає, що: ■ пляжі мають чисту воду і берег; ■ прибираються та регулярно перевіряються; ■ мають засоби видалення відходів; ■ обладнані душами; ■ є рятувальники, рятувальне обладнання та засоби першої меддопомоги; ■ пляжі зручні для інвалідів; ■ адміністрація інформує відвідувачів з питань екобезпеки та проводить природоохоронні заходи.

43


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 44

Археологічний парк неподалік від туристичного центру Пафоса — зібрання найцінніших артефактів із залишками давніх будівель і дивом збережених мозаїк.

Статуя жінки епохи еллінізму (IV ст. до н. е.).

КАВОГРЕКО І КАВОГАТА. Коти і краєвиди Проїхавши буквально десять хвилин від центру АйяНапи, можна побачи ти мис КавоГреко з безліччю бухт, печер, лагун і гротів. Ближче до вечора, коли спека спадає, тут збираються закохані та всілякі шукачі «краю землі» за ради розкішного заходу сонця. Куточок дуже мальовничий. Кажуть, найбільш «розкручений» бренд Кіпру — бухта, де з морської піни вийшла Афродита, — за красою поступається мису Греко. З іншим мисом пов’язана цікава історія про котів. Багато століть тому жи телі Кіпру страждали від навали змій, тому для боротьби з ними було виріше но завезти на острів тисячу котів і кішок. Висадили їх на мисі КавоГата. Там же був заснований монастир святого Миколая, ченці якого доглядали за котами. Тепер котів на Кіпрі дуже багато. А ось мода на декоративних песиків з’я вилася недавно, вже у нашому столітті. Собаки були тільки в селах — у пасту хів та мисливців. Кіпрські коти — напівдикі та войовничі. Їх тут ніколи не тримають вдома і вкрай рідко фотографують для «Інстаграм». Натомість краєвиди і хвостаті мешканці КавоГата — серед найбільш фотографованих на острові.

44


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 45

Церква Лазаря (IX), якого воскресив Ісус Христос. Цього святого вважають покровителем Ларнаки.

ПАФОС для інтересантів Кіпр — острів з багатою історією тривалістю 10 тисяч років, тому його з усім правом вважа ють Меккою шукачів стародавніх артефактів. Часом здається, що залишки давніх цивілізацій буквально лежать під ногами — якщо постара тися, завжди можна знайти щось цікаве. Коли тут під час будівництва виявляють археологічні цінності, держава викуповує землю і запрошує на розкопки експертів. У давнину розташоване на заході острова міс то Пафос досить довго було столицею Кіпру. Ни ні це туристичний центр і осередок історичних цінностей. Відповідно, у плані туризму Пафос істотно відрізняється від Протараса та АйяНа пи. Вода в морі тут прохолодніша, а пляжі кам’я нистіші, однак це дивовижне місце відкриває для мандрівників чималі горизонти для актив ного відпочинку і досліджень. Наприклад, ар хеологічний парк із залишками давньоримсь ких будівель і мозаїк внесено до Списку спад щини ЮНЕСКО. Туристи часто приїздять пожити в довколиш ніх селах — подалі від міської метушні й ближ че до традиційного способу життя. Час там зу пиняється і навіть повертає назад. Одне з таких сіл — Тохні. Іноді здається, що це лише декора ції до яскравого епізоду в історичному фільмі. Але в цих заквітчаних білих хатинках справді жи вуть домовиті кіпріоти і хазяйнують у садках. За робляють вони також на туризмі, приймаючи

гостей і залучаючи їх до свого способу життя. В околицях пролягають піші, велосипедні та вер хові турмаршрути. Обравши сільський туризм, постояльці не за лишаються позбавленими вигод цивілізації: є ін тернет, опалення, телебачення, кондиціонер... ➧

Рака з мощами святого Лазаря.

45


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 46

АйяНапа — столиця нічного життя Кіпру з найкращими на острові дискотеками, барами та нічними клубами. Народні танці зі склянками в селі Сотера.

ПЕТРАТУРОМІО. Афродити і Аполлони Кіпр часто називають «островом Аф родити». За легендою, давньогрецька бо гиня кохання та краси вийшла з моря в районі ПетратуРоміо, Каменя Афроди ти — одного з найкрасивіших місць на кіпрському узбережжі. Кажуть, скупавшись у водах біля Петра туРоміо, можна омолодитися. Для цього сучасні Афродити й Аполлони поспішають тричі обпливти навколо заповітного Ка меня проти годинникової стрілки. Вода в тих місцях прохолодна і бадьорить — після спеки до тями приводить дуже швидко. Той, кому пощастить знайти на березі камінець у формі серця, скоро зустріне свою другу половинку. А для тих, хто вже знайшов кохання, такий камінь стане ро мантичним талісманом. ЛІМАСОЛ. Від справ до розваг Узбережна лінія курорту Лімасол роз тягнулася більш ніж на 20 кілометрів, тож із пляжами тут усе гаразд. Назва його оз начає «місто посередині», що цілком ви правдовує розташування між такими ви

46

датними пам’ятками: як стародавні міста Куріон та Аматус. Лімасол, як і АйяНапа, славиться своїм нічним життям, яке тут дещо респектабельніше — і відвідувачі тро хи старші, й ціни вищі. Аквапарк «Water mania» пропонує проїхатися на найбільш екстремальному атракціоні на острові зі страхітливою назвою «Камікадзе». І на решті, Лімасол є індустріальним центром країни, зокрема тут зосереджені винзаво ди. По суті, це цілорічний бізнескурорт. Тут часто проводяться конференції, семі нари. Таке поєднання призвело до того, що в Лімасолі нині найдорожча нерухо мість на Кіпрі. ДЖИПСАФАРІ. Пригоди на лоні природи Якщо ви в якийсь момент відчуєте, що у пляжному відпочинку не вистачає драй ву, вирушайте на джипсафарі в національ ний парк півострова Акамас. Місцина, названа на честь сина легендарного героя Тезея, розташована за 50 кілометрів на за хід від Пафоса. Тут є все, що шукають при хильники активного відпочинку: розкіш ні краєвиди, соснові ліси, піщані бухти, багаті флора і фауна.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:52

Page 47

Для декого нічні походеньки по АйяНапі — ніби спорт.

На піщаних берегах Акамасу відкладають свої яйця черепахи. Цим неквапливим і рідкісним істотам присвячено окремий пункт програми. Туристи не тільки зможуть побувати у місцях від кладання черепахами яєць, а й дізнатися, яку роль відіграє температура довкілля в питанні, ким стануть дитинчата — «хлопчиками» чи «дів чатками». Місцеві активісти намагаються вбе регти гнізда від хижаків і браконьєрів та часом пропонують долучатися до цього туристам. Ви також відвідаєте овіяні легендами «ку пальні Афродити». Купатися, правда, в них забо ронено — у водоймі водяться симпатичні вугри, і вони зляться, коли туристи порушують їхній спокій. На сафарі можна їхати в групі по 6–8 осіб на легендарному «Land Rover Defender» 30річної давності, але в ідеальному варіанті — за кермом орендованого квадроцикла чи баггі. Кіпр також піддався впливу європейського екотренду — велосипеда. Схема оренди дуже зручна і продумана: вводиш в автомат на пунк ті прокату код (на номер телефону приходить SMS із кодом замка), і лише за 5 євро на день або 2 євро на дві години отримуєш у розпоряджен ня двоколісний транспортний засіб. Повернути велосипед можна також в іншій точці оренди, і це просто чудово!

КУХНЯ, або Кулінарне сафарі Досвідчені туристи часто називають Кіпр міс цем «гастрономічних тортур»: подають багато, готують дуже смачно і скрізь порізному. Мезе — різноманітні національні закуски, без яких не обходиться жодне застілля. Сюди вхо дять різноманітні страви з м’яса та риби, смаже ний сир халумі, страви з шинки, смажені ковбас ки, печеня зі свинини, яловичини та кролика, ➧

Весільний туризм — ще один напрям індустрії гостинності на Кіпрі.

47


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 48

Житло"музей. Кіпріоти трепетно оберігають і шанують свої культуру та історію, навіть у побуті. Чи не кожен сільський будинок виглядає музеєм.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 49

Є нагода не лише смачно поїсти, а й навчитися готувати покіпрському.

ЕКОНОМНО І ЗРУЧНО

кебаб або клефтіко («крадена баранина»). Рибне мезе включає страви з восьминогів, мідій, кре веток, дрібної риби і навіть крабів. У хороших тавернах і ресторанах риба завжди свіжа — її лов лять на світанку і відразу відправляють на кухню. Важливий аспект — солодощі. Варений буряк або шкірка кавуна в солодкому сиропі, неймо вірні тістечка із сиром — таке ви зможете скуш тувати лише тут. Популярні також ласощі на зра зок пахлави. Безліч солодощів виготовляють із фруктового соку. Мої фаворити — суперсолод кий лукум, пастила і чурчхела із гранатовим со ком і плодами ріжкового дерева. Частиною програми відвідування кіпрських сіл є кулінарні майстеркласи. Вас навчать готу вати і дадуть покуштувати всього потрошку. Між іншим, більшість сільських господинь на Кіпрі досі самі печуть хліб без дріжджів, на домашній заквасці. Кіпр славиться винами. Історія одного з най відоміших — коммандарії — сягає на тисячі ро

ків у давнину. Попередником його був досить густий напій на зразок міцного сиропу, який перед уживанням розбавляли. Із приходом на острів лицарів ордену іоаннітів це вино почали робити рідшим і витримувати в дубових діжках. А назва напою походить від коммандарій — ра йонів, на які іоанніти розділили Кіпр, викупив ши його в 1192 році у Ричарда Левового Серця. Роблять коммандарію з в’яленого винограду, то му вона дуже солодка, хоча цукру в неї не дода ють ані грама. Отак у цій острівній країні щокроку можуть несподівано поєднуватися глибока історія з не ймовірною смакотою, стародавні міфи — із су часним комфортом, святині — з веселощами. Я радий, що мені вдалося пригубити цей пряний коктейль. ■

Провіза. Посольство Республіки Кіпр у Києві видає про2візи для разо2 вого відвідування країни на термін до 90 днів протягом півроку. При цьо2 му консульський збір не сплачуєть2 ся, а оформлення обмежується за2 повненням електронної анкети, без відвідування консульства. За лічені дні вам надходить електронна про2 віза, яку ви роздруковуєте і пред’яв2 ляєте на паспортному контролі. Іде2 альний варіант для вікенду на Кіпрі. Переліт. Діставатись на Кіпр зруч2 но рейсами МАУ. У тому числі — з ре2 гіонів України: можна підібрати зруч2 ні стикування рейсів. Нещодавно авіа2 перевізник збільшив кількість рейсів, і тепер можна вибрати дату «під се2 бе». Є нагода купити квиток заздале2 гідь за півціни або перед самим ви2 льотом — за символічну ціну (last mi2 nute chance). Авіакомпанія гарантує надійність, безпеку та пунктуальність.

За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо Кіпрській туристичній організації (visitcyprus.com).

49


14.07.2015

КОЛЕКЦІЯ

12:53

Page 50

В

О

Я

Ж

!MT_4-15-disk.qxd

ФРАНКФУРТНАМАЙНІ

Альфа'місто Îäíå ç íàéïðîãðåñèâí³øèõ ì³ñò ñâ³òó ÷óäîâî ï³äõîäèòü äëÿ â³êåíä³â, åêñêóðñ³é ì³æ àâ³àðåéñàìè, â³çèò³â ï³ä ÷àñ ð³÷êîâèõ êðó¿ç³â ³, çâè÷àéíî, äëÿ äåòàëüíîãî îçíàéîìëåííÿ, ðîçâàã òà íàñîëîä. ²ðèíà ÃÎÐÎÁÅÖÜ

Н

Насправді у Німеччині Франкфуртів два — на Майні та на Одері. Й усетаки, коли кажуть просто «Франкфурт», мають на увазі той, що розташований на річці Майн, трохи вище від її впадіння в леген дарний Рейн. ФранкфуртнаМайні належить до двадцятки так званих «альфаміст» світу, які мають визначальний вплив на глобаль ні політичні, економічні та культурні про цеси. Хоча він у кілька разів менший за наш рідний Київ.

50

Îëåêñàíäð ÃÎÐÎÁÅÖÜ

Місто майбутнього Якщо попросити німців назвати най сучасніше місто їхньої країни, то багато з них без вагань назвуть Франкфуртна Майні. Хоча б тому, що він єдиний у Ні меччині може похвалитись ефектним ан самблем хмарочосів у центрі міста. Ці офіс ні цитаделі формують не лише його турис тичний «портрет», а й «спосіб життя». Процвітання Франкфурта базується на «трьох китах»: фінансах, транспорті та ярмарковій діяльності в новітніх світових


14.07.2015

12:53

Page 51

Фото НТО

!MT_4-15-disk.qxd

У 1960ті роки хмарочоси у Франкфурті досягли 100 метрів, у 1970ті — 150 метрів, а споруди ХХІ століття перейшли позначку 250 метрів. Фото НТО

Стара Опера (1880), сусідка хмарочосів.

форматах. Франкфуртська біржа — серед най більш значущих для світової економіки, в місті розташовані Європейський центробанк, Феде ральний банк Німеччини, представництва близь ко 300 національних та іноземних банків. Тут ви находяться й застосовуються найновіші техно логії, робляться колосальні інвестиції, реалізу ються найсміливіші проекти. При цьому Франкфурт є одним із найдавні ших міст Німеччини. В ньому досі знаходять ар тефакти на місці римських поселень. Назва міс та походить від германського племені франків і слова «Furt», що означає мілководне місце на річці, переправу, яка, власне, стала першодже релом торгового доходу поселення. Перша згад ка Франкфурта відноситься до 794 року, коли Карл Великий почав створювати свою імперію. Переплетіння блискучого майбутнього і бага того минулого тут дуже своєрідне. А це сигнал: треба їхати! Аеропорт як туроб’єкт Як же дістатися до Франкфурта? Звичайно, літаком! І не тільки тому, що це швидко та зруч но, а й з причини суто туристичної. Адже ця по ➧

Фото НТО

51


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 52

Старовинна ратуша була майже вщент знищена бомбардуваннями під час Другої світової війни й відбудована «з нуля». Бик і ведмідь біля Франкфуртської біржі.

вітряна гавань — важлива частина порт рета міста. Із франкфуртським аеропортом ми знайомі давно — багато разів пересідали тут дорогою до міст Європи і на зворотно му шляху. Простір, розмах, величезні зали з неоновими вогнями, десятки тисяч па сажирів… Неймовірно, але факт: аеропорт протягом року приймає понад 50 мільйо нів людей! За цим показником він дру гий у Європі та сьомий у світі. У залах очікування можна зустріти най різноманітнішу публіку — від одягнених у шорти відпускників із карибських курор тів до суворих північан у хутряних шапках. Потік людей не стихає ні вдень, ні вночі. На паспортному контролі цілком можли ві чималі черги, особливо якщо перед ва шим рейсом прибув «Б747», скажімо, з Китаю, і всі кабінки прикордонників за йняті громадянами Піднебесної.

52

Поспостерігати, як злітають лайнери, можна зі спеціального оглядового майдан чика. Ті транзитники, яких цікавить па норама Франкфурта, можуть вирушити невеликим потягом з одного терміналу в інший і кілька хвилин насолоджуватися неповторним силуетом міста. Повітряна гавань зручно сполучена з Франкфуртом електричками. Станція вбу дована в аеровокзал, скрізь є вказівники. Час у дорозі — 10–15 хвилин. Їдемо! Історична реконструкція Головний залізничний вокзал важливий, як і аеропорт. Поперше, це найбільший транспортний вузол, через який щодня проходить близько 300 тисяч (!) пасажи рів. Подруге, поруч — автовокзал. По третє, є камери схову, що не зайве для на шого брата туриста. І головне — звідси лег ко здійснити пішу прогулянку просто в іс

торичний центр ФранкфуртанаМайні. Правда, привокзальний район красою не вабить — звісно, якщо ви не відносите до неї сексшопи та нічні клуби. Цікавіші місця — далі. Дочимчикувавши до площі Ремер, або Римської, варто відвідати туристичний офіс Франкфурта. Там мандрівникам ви дають карти міста та інформаційні букле ти, продають «Frankfurt Card» і музейні картки для знижок, квитки на туристичні автобуси Франкфурта. Для тих, хто віддає перевагу пішим про гулянкам, екскурсія містом почнеться са ме на Римській площі. Названа вона так через те, що тут проходили урочистості з нагоди коронації імператорів Священної римської імперії. У центрі б’є оригіналь ний фонтан, облюбований вуличними му зикантами та всілякими фриками. Пери метр становлять дуже симпатичні будин


14.07.2015

12:53

Page 53

Фото НТО

!MT_4-15-disk.qxd

Франкфуртський собор.

ки, серед яких оформленням виділяється один — «У римлянина». Ця назва поши рилася на весь комплекс франкфуртської ратуші. Свого часу адміністрація міста ви купила будинки в городян і облаштувала під свої потреби. Під час війни американ ськоанглійські бомбардування зруйнува ли весь історичний центр Франкфурта, тож комплекс ратуші відновлювали май же з нуля. Перш ніж покинути площу, треба звер нути увагу на протестантську церкву свя того Миколая в готичному стилі. Її звели у XII столітті — звісно, вона тоді була зовсім не протестантська. Один із найбільших храмів міста «змінив орієнтацію» після Ре формації. Франкфуртці вирішили, що ба гато храмів їм не треба, і віддали будівлю під світські потреби. Богослужіння поно вили тільки в 1721 році, а повоєнна рестав рація надала церкві вигляду нової копійки. Поблизу височіє ще одна місцева до мінанта — Франкфуртський собор. Точ ніше, колосальна споруда офіційно не є собором, хоча в ній колись коронували де сятьох імператорів. Зведена у XIV–XV сто літтях будівля значиться як церква свято

Тут винаходяться найновіші технології, роблять ся колосальні інвестиції, реалізуються найсмі ливіші проекти. При цьому місто — серед най давніших у Німеччині. ■ го Варфоломія. Закинувши голову, спро буйте побачити шпиль 95метрової дзві ниці, а потім зайдіть усередину махини, щоб оцінити всю її велич. Тільки варто па м’ятати, що під час Другої світової висот на споруда стала найпершою мішенню — від середньовічних інтер’єрів нічого не ли шилося, та й саму церкву довелося фак тично зводити заново. Виходимо до набережної Майну та збу дованого в 1965 році металевого мосту. Ду же нагадує київський Пішохідний — теж ажурний, хоча менший настільки, наскіль ки Майн поступається розмірами Дніпру. Наречені обчіпляли його залізними зам ками, ключі від яких викинули в Рейн. Ця вінтажна металева конструкція замінила розбомблений дерев’яний міст. Зрештою,

з часу першої побудови, у ХІІ столітті, йо го руйнували багато разів. Зупиняємось перепочити й пообідати на протилежному березі, в ресторанчику 1803 року «Lorsbacher Thal». Смачні стра ви за старовинними рецептами та фірмо ве яблучне вино доповнюють атмосферу міста. Але повернімося до центру міста, де че кають цікаві пам’ятки. Такі, як червоно цегляна церква святого Павла, збудована в період 1789–1833 років навзамін зовсім ветхого храму. В новому вигляді будівля простояла більше ста років, поки з нею не покінчили бомбардувальники. Відбудува ли її 1948 року. Рухаючись на північ, потрапимо до… гауптвахти. Військова в’язниця XVIII сто ➧

53


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 54

Краєвид із металевого мосту через річку Майн.

А за два квартали вабить зеленню Паль мовий сад, заснований у середині XIX сто ліття. Це улюблене місце відпочинку го родян. За 5 євро ми дістали неабияке за доволення від прогулянки і посиденьок. Добре, що взяли на вході інформаційний буклет, у якому зазначено, які цікаві рос ■ лини де знаходяться. Частина експози ції — просто неба, найніжніші екземпля ри — у засклених оранжереях. Усюди є лавиці, а місцями — на віть кушетки, на які так і хочеться замріяно прилягти. У Франкфурті можна вивчати й фауну — у відомому зоопар ку. Ми там не були, але… рекомендуємо. І останньою історичною цікавиною на шляху до сучасного району стала євангелістська церква святого Матвія. Колись її, зведену в лаконічному югендстилі, хотіли принести у жертву роз будові ділового району, але вчасно схаменулися — хмарочоси виросли трохи осторонь.

Рухаючись на північ, потрапимо до… гауптвах ти. Військова в’язниця XVIII століття має напро чуд ошатний бароковий вигляд. Теж заново скла дена по цеглинці. ліття має напрочуд ошатний бароковий вигляд. Теж заново скла дена по цеглинці, але з іншої причини — її переносили через будівництво метро. Поблизу гауптвахти височіє сувора кірха, присвячена святій Катарині (XVII). Культурне значення Катариненкірхе посилю ється тим, що під її склепіннями прийняв хрещення великий Гете! Тримаємо курс на Стару оперу (ХІХ). Досить довго доля цієї неокласичної будівлі висіла буквально на волосині, бо її плану вали знести й замінити зразком нової архітектури. На щастя, городяни зуміли відстояти «Alte Opera». У районі Westend перед очима постає величезна фортечна баш та Бокенхеймер (1435). Колись такі масивні готичні споруди ра зом із мурами надійно захищали серце Франкфурта, потім їх знесли через непотрібність.

54

Європейське Чикаго Перші висотні будинки з’явилися в місті ще у 1930ті роки. Вони так і лишилися б поодинокими, якби не масовані бомбардування союзницької авіації в 1944му. Ця біда обернулась архітектурним


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 55

Фото НТО

10метровий пам’ятник МатеріНімеччині над містом Рюдесхайм пов’язаний не з Другою світовою війною і навіть не з Першою. Її встановили у 1883 році на честь перемоги над французами.

ПОЇЗД У МАЙБУТНЄ Залізниця Німеччини «DB Bahn» — чудовий шанс зручно, швидко і з мак2 симальним комфортом оглянути міс2 та Німеччини, і не тільки їх. В 11 аеропортах країни є залізнич2 ні станції. Прилетіли, пересіли — і гайда до мальовничих долин, казко2 вих замків і середньовічних міст. Ні2 чого в Європі немає простішого та зручнішого за поїзди! Потяги в Німеччині: високошвид2 кісні — «Intercity2Express» (ICE) роз2 виває швидкість до 330 км/год.; ре2 гіональні поїзди повільніші, але не менш комфортабельні. Спеціальні тарифи дають змогу сер2 йозно заощадити на квитках. Наприк2 лад, тариф «Europa2Spezial» передба2 чає поїздку до будь2якої з 16 країн ЄС лише за 39 євро ІІ класом та за 69 єв2 ро І класом. Діти до 15 років подоро2 жують із батьками безкоштовно! Детальніше — на www.bahn.com.

та економічним дивом. Влада міста підтримала багато нетрадиційних проектів, будівництво при вело в місто інвесторів, люди бізнесу отримали можливість відкрити тут офіси, сюди потекли гроші, й у Франкфурті знову завирувало життя. У 1960ті роки хмарочоси досягли 100 метрів, у 1970ті — 150 метрів, а споруди ХХІ століття перейшли позначку 250 метрів. Такої щільності

надвисокої забудови не зустрінеш деінде в Євро пі, і ця масованість справляє сильне враження. ФранкфуртнаМайні зі своїми одинадцять ма хмарочосами (понад 150 метрів) станом на 2010 рік посідав друге місце після Парижа з йо го чотирнадцятьма висотками та випереджав Лондон, у якому було лише десять таких будин ків. Дві найвищі в Євросоюзі споруди розташо ➧

55


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 56

РюдесхаймнаРейні. За закрученою назвою — миле містечко з казки.

вані саме у Франкфурті — це «Комерц банк» і «Франкфуртська виставка». Вабить торгова вулиця Zeil, особливо ближче до вечора в будень. Вітрини і сті ни виграють вогнями, а на шопінг стіка ється тьма люду. Ціни низькими не на звеш, зате товар високоякісний, а вибір — шалений. Магазини всюди, від них аж рях тить в очах, від кількості можливостей го лова йде обертом… Пряничне місто Ще ми здійснили річкову прогулянку комфортабельним катером компанії «Pri mus Line». У свою чергу, це викликало ба жання подивитися в околицях щось від мінне від Франкфурта. А тут є багато що — наприклад, у межах півгодини їзди розта шовані унікальні міста Вісбаден і Майнц. Але ми обрали інше. Містечко РюдесхаймнаРейні засну вали ще в часи кельтів. Уперше назва зга

дується у хроніках XI століття, коли місто прославилося своїми винами і стало пере вальним пунктом для купецьких валок. Проте Рюдесхайм животів би зараз у за бутті, якби не збережені фахверкові бу динки — глиняні, в яких назовні просту пають дерев’яні каркаси. Справжнє пря ничне містечко! Можна було вирушити в Рюдесхайм по річці, але ми вибрали Залізницю Німеч чини «DB Bahn». При погляді з вагона зда валося, що краєвиди за вікном намальо вані, іграшкові, створені майстерним ху дожникомдекоратором. У центрі міста першим привертає ува гу замок Бозенбург — дещо похмура ци тадель X століття. У ті часи замок являв собою грізну силу, а зараз його «засмокта ло міщанське болото» у вигляді рожево білої прибудови. Враження таке, ніби мо гутнього воїна дружина з тещею примуси ли вишивати котиків. Підходи до замку


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 57

Рюдесхайм животів би зараз у забутті, якби не збережені фахверкові будинки — глиняні, в яких назовні проступають дерев’яні каркаси. Справжнє пряничне містечко! ■ обмежені табличками «приватне володін ня», тому краще пофотографувати його з відстані та продовжити шлях уздовж на бережної. Ліворуч будуть мальовничі фах веркові вулички, де ваш фотоапарат не знатиме спочинку. До більших об’єктів належить і церква святого Якова. Її побудували на виконан ня обітниці, даної лицарем перед хресто вим походом. Не відомо точно, як вона то ді виглядала, бо через триста років її стиль змінили на готичний, а в Новий час дода ли витончену дзвіницю.

Поруч розташована площа Marktplatz із рядами дерев, лавицями, вуличними ка фе та фонтаном з фігурою виночерпія, кот рий ніби проголошує тост. Справді, ми ж у долині Рейну — рейнське вино тут ллєть ся річкою, і в місцевих кафе люд масово займається дегустаціями. Чарівна фахверкова вуличка виводить до канатної дороги, що везе до монумен та МатеріНімеччині. Так, тут є своя Бать ківщинаМати! Це якщо не головна, то найбільша пам’ятка Рюдесхайма. Велич на десятиметрова постать піднеслася над

Рейном у 1883 році на честь перемоги нім ців у франкопрусській війні, після якої Бісмарк зумів створити Німецьку імперію. Закладати монумент приїхав сам кайзер Вільгельм I. Хто вирішив дістатися Рюдес хайманаРейні, той просто мусить пішки зійти до нього на двохсотметрову гору чи скористатися підвісною дорогою над рейн ськими виноградниками. З її кабінок та з оглядових майданчиків біля монумен та відкриваються прекрасні панорами до лини Рейну. Усі дороги тут ведуть до берега великої німецької річки. У другій половині дня, коли лівий берег висвітлюється призахід ним сонцем, пейзажі зачаровують! Із пристані є шанс вирушити назад до Франкфурта. Але нас чекає комфортабель ний і романтичний потяг. Увечері він хо дить нечасто, тож варто поквапитися — із фахверкового минулого знову в «хмаро чосне» майбутнє. ■

57


14.07.2015

12:53

ГОСТИННОСТІ

Page 58

Ц

Т

В

О

!MT_4-15-disk.qxd

М

И

С

Т

Е

www.jumeirah.com

Íà äàõó öüîãî ãîòåëþ ó Ôðàíêôóðò³ º âóëèêè ç áäæîëàìè, à îñîáëèâ³ ³íòåëåêòóàëüí³ ñèñòåìè êåðóþòü éîãî íîìåðàìè. ͳìåöüêà òåõíîëîã³÷í³ñòü ïëþñ ñõ³äíèé ðîçìàõ ãîòåëüíî¿ ìåðåæ³ «Äæóìåéðà».

Східний розмах

Я

Якщо у Франкфурті ви запитаєте в таксиста про «Джу мейру», він не відішле вас до Еміратів. 2011 року готель «Джумейра Франкфурт» став першим у континенталь ній Європі закладом тієї самої мережі, що збудувала сла ветні «Вітрило» та «Хвилю» в Дубаї. Дзеркальний хмарочос у стилі нафтових столиць Близь кого Сходу розташований у самому центрі Франкфурта наМайні. Поруч — торгова вулиця Zeil, Фондова біржа і церква святої Катерини. Попри всю футуристичність будівлі, всередині зда ється, ніби місто відійшло на задній план: немає натяку на шум знадвору, повітря чисте, а інтер’єри — затишні й сучасні. Хоча внутрішня розкіш блякне, порівняно з гігантсь кими вуликами на даху. Їх видно з вулиці. 40 тисяч бджіл збирають пилок на набережній річки Майн, у ботсаду та скверах міста. Скуштуйте смачний, ароматний і пере вірений медок у ресторані. Заходьте до готелю, отримуйте вітальний напій, про ходьте реєстрацію, не чекаючи «часу заїзду», і підіймай

58

тесь у розкішно обставлений номер. Панорама з вікна залишиться з вами назавжди! У номері — 40дюймова «плазма» із «супутником», письмовий стіл, сейф «під ноутбук», докстанція для iPod… Ви у надсучасному ер гономічному просторі. Комбінована система керування номером відрегулює температуру повітря, залежно від тепла вашого тіла, вимкне телевізор, якщо ви раптом заснете, увімкне лише підсвітку під ліжком, якщо ваша «половинка» затрималася на вечірньому шопінгу і при йшла за північ… На 24му поверсі розташовані «Senator Suite» на 115 квадратних метрів, а також 220метровий «Presidential Suite». Навіть якщо ви зупинились у найпростішому по мешканні, у вашому розпорядженні буде 35 «квадра тів», що для раціонального Франкфурта немало. Бажаєте поснідати у фешенебельному ресторані? Тоді неодмінно завітайте до готельного «Max on One». Тут го тують улюблені для місцевих мешканців німецькоавст рійські страви. А повечеряти можна в ліванському ресто рані «El Rayyan», де ви відчуєте атмосферу і смак Сходу.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 59

Заходу Опісля варто розслабитись у спацентрі, який пропонує масажі, процедури з догляду за об личчям і тілом, у тому числі фірмовий комплекс процедур «Забудь про час». Скористайтеся численними можливостями для відпочинку й оздоровлення, такими як ба сейн, сауна і фітнесцентр. І додатковими по слугами, такими як няня для дітей і безкош товний WiFi по всьому готелю. Безліч справ можна вирішити, зайшовши до бізнесцентру з повним набором офісної техніки та адмінпо слуг. Якщо необхідно влаштувати галавечерю або конференцію, то вам запропонують облад нані площі. Дзеркальна вежа «Джумейра Франкфурт» — на варті ваших справ і відпочинку. Тут усе — за західними технологіями й зі східним розмахом. ■ За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо готелю «Jumeirah Frankfurt».

59


14.07.2015

ПРОСТІР

12:53

Page 60

М

У

З

Е

Й

Н

И

Й

!MT_4-15-disk.qxd

ШТУТГАРТ

Планета

Мерседес»

«

Ôóòóðèñòè÷íèé äèçàéí áóä³âë³, 17 òèñÿ÷ êâàäðàòíèõ ìåòð³â åêñïîçèö³¿, 1500 åêñïîíàò³â, ïðàêòè÷íî âñÿ ³ñòîð³ÿ àâòîìîá³ë³â — öå Ìóçåé «Ìåðñåäåñ-Áåíö» íà áàòüê³âùèí³ ö³º¿ ìàðêè. ²ðèíà ÃÎÐÎÁÅÖÜ Mercedes-Benz Museum


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 61

Зала з автівками, з яких зародився легендарний бренд «Мерседес».

Авторка разом із ГансомЙоргом Гандбавніком, регіональним директором «Stuttgart Marketing & The State Tourist Board».

Фото О. ГОРОБЦЯ

У

У симпатичному, впорядкованому й архітектур но досить цікавому німецькому місті Штутгарт є промислові квартали, які нібито не повинні особ ливо приваблювати туристів. Але район — цілий район! — компанії «Daimler AG», виробника авто мобілів «МерседесБенц», не дуже асоціюється зі звичним для нас поняттям «промзона». Це не ли ше виробництво та офіси, а й естетика та сам дух «Мерседес» та ще чи не найвідоміший у світі ав томобільний музей світу! Ні, ми не забули, що в тому ж Штутгарті є ще Музей «Porsche», а в самій Німеччині — ще й Му зеї BMW та «Фольксваген». Але, поперше, не можна осягнути неосяжне, подруге, такі красу і силу хочеться пізнавати не поспішаючи, потретє, мерседесівський музей представляє фактично ро доначальників автомобільного «народонаселен ня» планети. Отже… ➧

61


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 62

Найдавніший «Мерс».

Фото О. ГОРОБЦЯ

Модель «40 hp Mercedes"Simplex» (1902), розроблена Вільгельмом Майбахом. 40–60 кінських сил, 112 кілометрів на годину... Дас іст фантастіш!


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 63

ДНК автомобіля Будівлю музею складно не помітити, хоча 9 по верхів для Штутгарта — ніякий не футуризм. Об риси плавних спіралей, що утворюють переходи з рівня на рівень, привертають увагу своєю пара доксальністю та загадковістю. Зверху споруда ви глядає чи то як листок, чи то як серце... Автомо більне серце світу? Але нумо всередину. Якщо театр починається з вішалки, то автомобільний музей — із паркуван ня. У Музеї «МерседесБенц» найперші експона ти зустрінуть вас просто в гаражі. Якщо ви при їхали машиною, то за чотири години стоянки пла тити не потрібно. Саме стільки, як вважають гос подарі, потрібно, щоб більшменш детально ог лянути музей, насолодитися гармонією сучасної архітектури, технічного прогресу та історичної рет роспективи. Ну добре, мінімум — півтори години, але менше ніяк. На вході нас зустрічає відлитий у бронзі видат ний аргентинський автогонщик, п’ятиразовий чем піон «Формули1» 1950х років ХуанМануель Фан хіо зі своїм «MercedesBenz W196 — Срібна стріла». ➧

Фото О. ГОРОБЦЯ

«MercedesBenz 500 K» (1936) — представник спеціальної серії для багатих і славетних. Найпривабливіший, найелегантніший, найдорожчий.

Перший у світі мотоцикл і перший зразок двигуна на бензині.

63


14.07.2015

12:53

Page 64

Фото О. ГОРОБЦЯ

!MT_4-15-disk.qxd

Колісні дідусі. Перші автомобілі Готліб Даймлер і Карл Бенц запустили в 1880"х роках. До того були тільки кінні екіпажі. Спробуйте відрізнити одні від інших на знімках із музею.

64


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 65

65


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 66

Спортивні авто «Срібна стріла» — переможці та рекордсмени суперперегонів.

Бетонні спіралі музею ніби пливуть зверху вниз без різких заломлень і кутів. Дверей немає, не рахуючи ав томобільних дверцят... Подорож по гігантській авто мобільній ДНК, носію генетичної інформації родини «Мерседесів», відбувається зверху вниз, із дев’ятого поверху на перший. Деякі авто з останніх поверхів ніби вириваються із залів назовні, крізь величезні вікна. А навколо — пагор би, автобан, футбольний стадіон імені одного із заснов ників фірми, Готтліба Даймлера. На цій арені прохо дили матчі Чемпіонату світу з футболу 2006 року.

66

З історії кінських сил Виходимо з ліфта. Тут нас зустрічає… кінь, тобто його опудало. Це та сама «одна кінська сила» — міра і сим вол потужності, швидкості, а також грації та краси. Вни зу — цитата кайзера Вільгельма II: «Я вірю в коня. Ав томобіль — це тимчасове явище». Оце так пророк… Корабель, залізниця, велосипед, карета — транс портні засоби до автомобіля, які змінили сприйняття людини до часу і простору — теж відображені в експо зиції. Але автомобіль — це те, що назавжди змінило перебіг історії та обличчя планети.


14.07.2015

12:53

Page 67

Фото О. ГОРОБЦЯ

!MT_4-15-disk.qxd

Модель «PenskeMercedes PC 23 IndyCar» (1994) була розроблена на основі стандартного «MercedesBenz» лише за десять місяців і принесла успіх у перегонах в Індіанаполісі.

«Крилата» машина «MercedesBenz 300 SL coupe» (1952) — гордість музею.

Німецький винахідник Готтліб Даймлер у 1885 році та його співвітчизник Карл Бенц у 1886му незалежно один від одного виготовили й запатентували перші са морушні екіпажі з легкими бензиновими двигунами. «Моторвагени», як їх тоді називали, вважаються пер шими у світі автомобілями. Карл Бенц запатентував усі важливі вузли і системи майбутнього автомобіля: акселератор, систему запалювання, що працює від ба тареї, свічку запалювання, карбюратор, зчеплення, ко робку передач і водяний радіатор охолодження. 28 черв ня 1926 року компанії Бенца і Даймлера об’єднались,

утворивши «DaimlerBenz», яка існує і в наш час. За сновники перейменували всі свої автомобілі на «Mer cedesBenz» — на честь найкращої моделі DMG «Mer cedes 35 PS» 1901 року випуску, яку назвали ім’ям доч ки одного з компаньйонів Даймлера. Хоча, можливо, доречнішим було б ім’я Берти — дружини Бенца, на тхненниці багаторічних пошуків винахідника, який вручну в домашній майстерні зробив перший легкий двигун внутрішнього згоряння. На логотипі фірми досі красується трипроменева зірка Даймлера: «Мотори для землі, повітря і води». ➧

67


12:53

Page 68

Фото О. ГОРОБЦЯ

14.07.2015

Фото О. ГОРОБЦЯ

!MT_4-15-disk.qxd


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 69

Легенди автопрому. Розділ «Легенди», що складється із семи залів, присвячений найвідомішим маркам машин, а наступний, із назвою «Колекції», демонструє широту спектру автовиробника.

69


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 70

Футуризм сімдесятих. Експериментальні прототипи, випущені у 1960"ті та 1970"ті: турбонаддув, двері «крило чайки», замшеві люкс" інтер’єри, кондиціонери…


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 71

ЩЕ У ШТУТГАРТІ Від велосипеда до боліда Дев’ятирівнева будівля розділена на два бло ки — чи то два «шлуночки серця», чи то два бо ки листка. У першому знайомимося з історією розвитку «МерседесБенц», а друга містить ко лекційні екземпляри за різними темами. Екскурсоводи в супертехнологічному музеї не обов’язкові. Їх замінює аудіогід (є й російсько мовний). У німецькому варіанті він має опцію спеціальних коментарів для дітей. У багатьох залах на стінах закріплено плазмо ві панелі, на яких показують фільми про ство рення автомобілів, фото різних років та ролики. Виявляється, цими відеопристроями можна ке рувати за допомогою аудіогіда. У музеї представлено понад 1500 експонатів, серед яких — понад 160 транспортних засобів. Експозиція демонструє весь шлях марки: від дви гуна першої машини до ультрасучасних моделей авто. Всі зразки техніки справжні. Вражають «предки» автомобіля — велосипед ні карети ХІХ століття на важільній тязі. При

кольно виглядає мотоцикл із дерев’яним корпу сом. Одним з «улюбленців» публіки є «Mercedes Simplex 40 PS» 1902 року випуску — єдиний ав томобіль цієї марки, що дожив до наших днів. Навіть ті, хто голосно заявляє, що не любить ав томобілів, не дозволять собі пройти повз залу спорткарів, де можна сісти у спеціальні гоночні машини й відчути, що ви теж «трохи Шумахер». Є чимала колекція автобусів «Мерседес», по жежний автомобіль цього бренду, випущений у 1912му, машина швидкої допомоги 1937го… Скільки дизайнерської та технічної думки закла дено в кожному експонаті! А в спеціальному розділі «Диво техніки» можна зазирнути в авто мобільне майбутнє, світ конструкторів та інже нерів. Наприкінці подорожі зустрічає окрема ви ставка 130 новітніх авто, які чекають на своїх «першовідкривачів». Розповідати про Музей «МерседесБенц» мож на не півтори, не чотири, а сто годин. Цим і ра димо зайнятися вам відразу, коли повернетеся з Німеччини додому... ■

У центрі міста, в сусідніх будинках, розмістилися три музеї: «Старий за2 мок» з багатою археологічною експо2 зицією, предметами розкоші та мис2 тецтва; «Фрухкастен», який має збір2 ку музичних інструментів та аудіотех2 ніки; «Новий палац» — ошатна рези2 денція вюртемберзьких герцогів і королів. Музей імені Ліндена — один із най2 багатших етнографічних музеїв Єв2 ропи. Фестивалі пива у Штутгарті, які про2 водяться навесні та восени, не наба2 гато поступаються мюнхенським. Музей «MercedesBenz» працює щодня, крім понеділка, з 9:00 по 18:00. Вхідний квиток — 4–8 євро (зі зниж2 кою — 2–4 євро). Детальніше — на www.mercedesbenz.com.

71


ТУР

14.07.2015

12:53

Page 72

П

Р

О

Ф

І

,

!MT_4-15-disk.qxd

Теплий прийом, або Турецькі уроки гостинності ³äîìèé òóðîïåðàòîð «Join UP!» ïðîâ³â ñâ³é ï’ÿòèé, þâ³ëåéíèé âè¿çíèé âîðêøîï äëÿ òóðàãåíò³â ó Òóðå÷÷èí³, äå ïðåäñòàâèâ ì³ñöåâå ìèñòåöòâî ãîñòèííîñò³ òà ïîä³ëèâñÿ ïðîôåñ³éíèìè ñåêðåòàìè.

Т

Туреччина як напрямок з’явилась у портфелі тур оператора зовсім недавно, але за такий короткий період стала одним із найпопулярніших. За резуль татами кампанії раннього бронювання «Horse for Course», яку провела «Join UP!», саме ця країна ста ла фаворитом літніх напрямків, набравши 52% ре зервувань. І це закономірно, адже Туреччина підко рює раз і назавжди, гостинно розкриваючи свої обій ми для все нових і нових гостей. Країна апельсинів і абрикосів, теплого лагідного моря і чистого гір ського повітря вабить східним колоритом та при вітними усмішками людей, які ставляться до вас мов до давніх друзів. Організатори воркшопу запропонували учасни кам випробувати на собі нову концепцію літнього відпочинку «Туреччина. Теплий прийом!». Авіаком панія МАУ комфортно і швидко доставила групу в дивовижну Анталію. Від цього моменту гостей скрізь чекали прохолодні напої та різноманітні делікатеси,

72


!MT_4-15-disk.qxd

від

14.07.2015

12:53

Page 73

Join UP!»

«

новітні автобуси у фірмовому оформлен ні «Join UP!», комфортабельні номери, бла китні басейни, цікаві екскурсії, незабут ні краєвиди, веселі розваги та дуже корис ні тренінги. Розпочалась подорож із мальовничого курорту Текірова, що за 60 кілометрів від Анталії. Туристичні «візитки» цього чарів ного куточка — стародавні пам’ятки міс та Фазеліс, красоти Національного парку Олімпос, звісно ж, пляжі, а також гора Тах тали заввишки 2365 метрів, на вершину якої можна піднятися канатною дорогою. Добридень тобі, берег турецький! Гостинність «Rixos» Розселилися гості в розкішному готелі «Rixos Premium Tekirova»*****, у найкращих номерах. Райський куточок вдало розміс тився біля підніжжя Таврських гір, де кришталево чисті води Середземного мо ря зливаються зі смарагдовою зеленню соснових лісів. Назва «Rixos» — це ніби знак якості. Представники цієї готельної родини є в багатьох країнах, і скрізь їх сприймають саме так. Облаштувавшись у номерах і відпочив ши з дороги, учасники почали готувати ся до барбекювечірки. Дрескодом став червоний колір — традиційний турецький

символ вогню, урочистості, пристрасті. Усе відбувалося на спеціальному майдан чику, концептуально оформленому деко раторами «Join UP!». Східні ліхтарики та турецькі музики додали чудовій вечірці шарму. А ранок приніс знайомство з готелем. Кожен виявив у себе за вікном захопливі краєвиди красуні Тахтали з шапками хмар, на балконі — плетені меблі, а за балко ном — мальовничий ставок, у зелених на садженнях біля якого щебече птаство.

На «ранніх пташок» тут чекають занят тя йогою. А до сніданку можна встигнути скупатися в морі. Пляж просто чудовий: прозора вода, зручні лежаки, затишні ла унжзони, чудовий пляжний сервіс із на поями, бар на березі та «Блакитний пра пор» за чистоту. З кожним днем гості відкривали для се бе нові принади «Rixos». Тут вас зустрінуть як справжнього гурмана. У ресторанах за пропонують неосяжний вибір вишуканих страв — від італійської кухні до азійської, ➧

73


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

НЕСТОРОННЯ ЛЮДИНА Іцхак ПІНТОСЕВИЧ, експерт із системного розвитку особистості та бізнесу: «У кожного з нас — неймовірний по2 тенціал, який більшість людей не ре2 алізовує, блокуючи у своїй голові. Вони або не вірять, що можуть, або вірять, але не знають, як це зробити. І тому всі ці можливості залишають2 ся «не ограненими алмазами». Часто люди вважають, що роблять усе пра2 вильно, але у них нічого не виходить. Потрібно завжди йти від результату. Якщо його немає, значить, людина робить щось неправильно. Резуль2 тат — це фактичний наслідок дій і знань кожного з нас. Якщо людина ви2 знає цей факт, перед нею відчинять2 ся двері, вона зможе почати діяти».

74

12:53

Page 74

від турецької до південноамериканської. А спе ціальне дитяче меню ресторану «Rixy Yummy» буде смачним і корисним для маленьких гостей. У «Rixos Premium Tekirova» розташувався один із найкращих у Туреччині мініклубів для дітей і підлітків «Ріксі», є парк пригод, чудовий аква парк, розкішний спацентр, «Будинок морози ва», кав’ярня, кондитерська, аж шість рестора нів «а ля карт», просторий пляж із павільйонами «Secret Garden», прокат пляжних аксесуарів… Усе новеньке, доглянуте і продумане до деталей. А ще можна вирушити підкорювати гірські схили на спортивному велосипеді або відчути командний дух у футбольному матчі. Готель та кож пропонує подорож у світ провідних діджеїв, концертів та унікальних шоу. Шалені та креа тивні аніматори завжди і скрізь готові запропонувати ігри та розваги. І при цьому весь час є можливість усамітнитися й відпочити. «Rixos Premium Tekirova» по справжньому надихає. Саме тут як ніде відчувається теплий прийом потурецькому. Ви школений персонал і мене джмент створюють постійну незриму турботу, яка відчува ється в усьому, — від зустрі чі з усміхненими дівчатами в національних костюмах до рушників у номері, скла дених у формі сердечка.

Шлях продавця Від практики туризму — до теорії. Воркшоп «Уроки гостинності» розпочався! Лекції, май стеркласи і тренінги від «Join UP!» були інтен сивними й захопливими. Та й де ж іще навчати ся навичкам продажів, як не в Туреччині? Саме тут вам пояснять, як подарувати покупцю задо волення від здійснення покупки! Команда «Join UP!» довго та прискіпливо під бирала своїх тренерів. Наприклад, заняття «Про давай! Шлях продавця » вів Іцхак Пінтосевич — успішний бізнесмен, який у свої 26 років уже ке рував торговим бізнесом з обігом на мільйони доларів. Віра в себе прийшла до нього ще в часи професійного заняття спортом, коли


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 75

він здобув світову «бронзу» з легкої атлетики! Автор 13 книжокбестселерів, розробник унікальних навчальних програм, його тренінги відвідали понад 64 000 осіб. Тре нінгова компанія «Isaac Pintosevich Systems» визнана най кращою в Україні за версією рейтингу «Фаворит Успіху». Пінтосевич поділився маленькими і великими секре тами успіху. Наприклад, розповів про сім правил найкра щих продавців у світі, про те, як виявляти потреби клієн та, як зробити свій продукт унікальним і як просто стати найкращим у своїй справі. Найважливіше правило від Пінтосевича: «Кожен повинен розуміти, що він може! До сить лише чітко поставити перед собою мету, зрозуміти, як її досягти, і не зупинятися». Було багато практичних завдань, кейсів і готових рішень для турбізнесу, які тре нер тут же виробив разом із командою слухачів! Після активного дня вечір минув у розслабленій обста новці на березі теплого Середземного моря. На пляжі учас ники подивилися фільм «Їж, молись, кохай» режисера Райана Мерфі. Перегляд у приємній компанії стрічки про подорожі й віру в себе — логічне завершення такого дня!

ратурні контрасти. Наприклад, багато гарячих страв, та ких як пюре зі смажених баклажанів чи м’ясні кульки кофті, подають із прохолодним йогуртом. Вечеря вияви лася теж пізнавальною, а ще дуже приємною та посімей ному теплою. Хвилі та піна Четвертий день воркшопу пройшов під гаслом «Відпо чивай гарно і весело!». Після сніданку з величезною кіль кістю фруктів і східних солодощів охочі вирушили на чу дову пригоду — яхтову прогулянку! Узбережжя Туреччини — одне з наймальовничіших і найпривабливіших для яхтингу місць у світі. У затишних маринах можна зустріти красиві судна з усієї планети. Морська прогулянка виявилася чудовим способом по бачити визначні пам’ятки давніх культур, незвично кра сиві місця та яскраві пейзажі, відчути вітер в обличчя і неосяжний простір. Українські турагенти вдосталь нака талися по хвилях, викупалися в найчистіших водах і на ➧

Смак перемоги Зранку теж були навчання і презентації. Опісля ж усі спраглі до пригод вирушили на спортивнозма гальний квест «Шлях до перемоги». До речі, перед цим про свій шлях до перемоги і секрети успіху роз повів комерційний директор «Join UP!» Олександр Альба. Учасники квесту могли не тільки проявити свою фізичну форму, а й удосконалити навички роботи в команді, потренувати волю до перемоги. Перша час тина змагання проходила в мотузяному парку готелю «Rixos Premium Tekirova», де був шанс відчути себе справжнім альпіністом або спелеологом, а друга — в басейні, що освіжило і потішило всіх учасників. Ко манду переможців (одну з чотирьох) чекав шикарний приз — політ на параглайді! Завершенням дня стала вечеря в турецькому ресто рані, де місцеві наїдки презентував шефкухар готелю. Дегустували традиційні турецькі м’ясні страви, приго товлені на багатті, слухали розповідь про місцеву кух ню. Виявляється, головними у ній є смакові та темпе

75


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 76

віть взяли участь у вечірці з ромом і піра тами. Сотні усмішок і фото на згадку, мо ре вражень та океан емоцій! Опісля мали трохи часу погуляти по Кемеру. Справжнє задоволення — прой тися його старовинними вуличками, де біля затишних кав’ярень юрмляться каво ві гурмани, поторгуватися на базарі з умі лими продавцями й повернутися з купою цікавих покупок і компліментів! А увечері чекав ще один приємний сюр приз — пінна вечірка! Геть косметику і ви сокі підбори — тільки музика й піна! Стиль ний і зручний танцпол під зоряним небом, різнобарвні коктейлі та гарний настрій — ось рецепт ідеальної вечірки від «Join UP!». Гостинність типу «Riu Kaya» Сидіти довго на одному місці в Туреч чині просто не можна, бо пропустиш без

76

ліч цікавого! Воркшоп «Уроки гостиннос ті» планувався так, щоб учасники змогли побачити побільше. У тому числі «освоїти» ще один готель. Усі дружно перебралися до «Riu Kaya Palazzo Hotel»***** у Белеку. Заклад працює за європейським мене джментом. Підкорює з першого погляду своїм стилем, розкішшю, обслуговуван ням високого рівня та справжньою гостин ністю. «Riu Kaya Palazzo» створений за проектом відомої архітектурної компанії WATG. Як і інші її сімейні готелі класу «делюкс», цей комплекс є справжнім ше девром дизайнерського мистецтва. Сла виться він комфортними віллами для уса мітненого відпочинку та найкращим спа центром Белека «V’italy SPA». А ще — 18лунковим гольфполем чемпіонсько го класу в фешенебельному «Kaya Eagles Golf Club».

Розселившись, гості змогли гарненько розслабитися. Багато номерів розташова ні так, що з балкона можна вийти і попла вати у великому басейні. Кому ж було ма ло, міг пройтися до пляжу, де крім жаданих хвиль є кальяни, бари, хороша музика і лаунжзони з подушечками і диванами. А ще в «Riu Kaya Palazzo Hotel» є басейн із морською водою та білосніжним кора ловим пісочком із Мальдивів! Місцевий ресторан — узагалі невичерп на тема. Сотні вишуканих страв на будь який смак: від м’ясних делікатесів до най вигадливіших десертів! «Riu Kaya» — це місце, де забуваєш про те, що існує ще щось, окрім радощів життя. Відпочинок на пляжі команда «Join UP!» поєднувала з бадьорими змаганнями, на приклад — пляжним волейболом. Туропе ратор нагородив найкращих спортсменів подарунками зі східної колекції бонусної програми «YES!»: яскравими фрисбі з ту рецьким орнаментом і пухнастими руш никами з натуральних тканин. Тепер на будьякому відпочинку агенти «Join UP!» згадуватимуть дивовижну Туреччину.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:53

Page 77

кими традиціями і розповідаючи клієнтам на вушко таємниці їхньої долі. І нарешті до справи взялись особливі гості ве чірки — грузинський гурт «Mgzavrebi». Ці диво вижні хлопці, проголосивши зворушливий тост, заспівали свої душевні пісні. За час спілкування з молодими грузинами гості воркшопу встигли подружитися з ними і дізнатися, які це прості, справжні, щирі, доброзичливі та просто неймо вірні люди!

В атмосфері містики Під завісу чекала грандіозна вечірка у східно му стилі в заміському ресторані «Аnadolupark». Насправді рестораном це місце назвати склад но, а ось квітучим садом — цілком! Заклад ото чують багатовікові сосни та плетені огорожі з ку черявої виноградної лози. На вході фольклорний турецький квартет грав чарівні мелодії на екзотичних інструментах. А всередині чекала чарівна атмосфера, доповнена різнокольоровими відблисками ліхтариків, які гронами звисали серед розлогих крон. Здається, що потрапив в інший світ, із якого не хочеться нікуди йти. «Аnadolupark» порадував різними видами м’я са за старовинними турецькими рецептами. Але, здається, голова паморочилася не від вина, а від неймовірних східних десертів. Після музик на сцені були танцівниці живота в гаптованих зо лотом спокусливих вбраннях. Потім багато гос тей плавно перейшли в зону, де розпалювали кальян. А згодом усі познайомилися зі справж нім ворожінням на кавовій гущі. Спеціально на запрошення приймаючої компанії зі Стамбула прибула спадкова ворожка, яка провела ритуал для охочих, звіряючись із найдавнішими турець

Грандіозний фінал Нарешті настав час Gala Dinner! Учасники воркшопу ретельно готувалися до цього момен ту, адже, за традицією, компанія «Join UP!» об рала для всіх гостей святковий дрескод. Цьо горіч кольором свята став білий — символ повіт ря, сонця, чистоти і світла. Організатори праг нули залишити тільки яскраві та позитивні вра ження після ювілейного 5го воршопу «Уроки гостинності» у Туреччині. Грандіозне дійство відбулося в непереверше ному «Kaya Palazzo Golf Resort», який вразив усіх гостей своєю розкішшю та елегантністю. В уро чистій атмосфері організатори заходу нагороди ли дипломами партнерів проекту та активних учасників. Під час святкування гостей розважа ли відомий грузинський гурт «Mgzavrebi» та спе ціальний гість Макс Барських, який виконував свої запальні хіти. До галавечірки також приєд нався славнозвісний режисер, кліпмейкер і про дюсер Алан Бадоєв. Під кінець подорожі Туреччиною десятки ту ристичних працівників, викладачів, бізнесме нів, продюсерів, артистів та інших учасників ви їзного воркшопу «Уроки гостинності» відчували себе якщо не єдиною родиною, то дружною ко мандою, яка отримала в подарунок від «Join UP!» святкові миті життя і тепер готова створювати їх для інших. ■

НЕСТОРОННЯ ЛЮДИНА Алан БАДОЄВ, режисеркліпмейкер, мандрівниктелеведучий: «Join UP!» запросив мене у поїздку вдруге. Тепер це вже ніби сімейна поїздка. Дуже комфортно. Напрочуд цікаві люди, з якими приємно спілку2 ватися. Зазвичай я схильний до «ди2 кого» відпочинку, але якщо вже ви2 рішив «відірватися», то хочу, щоб усе було за високим класом. У даному разі я отримав саме це. Що стосуєть2 ся «Join UP!», то, якби фірма органі2 зовувала навколосвітню подорож, я вирушив би з нею, адже впевнений, що все буде класно і по2дружньому».

Дякуємо туристичній компанії «Join UP!» (joinup.ua) та їх партнерам.

77


14.07.2015

ЗАМОРСЬКІ

12:53

Page 78

■ Алея Діагон у парку «Universal Studios», створена за мотивами «Гаррі Поттера», завжди повна відвідувачів.

Д

И

В

А

!MT_4-15-disk.qxd

ОРЛАНДО

Столиця Íåâåëèêå ì³ñòî Îðëàíäî, ùî ó øòàò³ Ôëîðèäà, — öå, áåç ïåðåá³ëüøåííÿ, ñâ³òîâà ñòîëèöÿ òåìàòè÷íèõ ðîçâàæàëüíèõ ïàðê³â. ¯õ òóò àæ 15! Íàâ³òü òèæíåâîãî ïåðåáóâàííÿ íå âèñòà÷èòü, ùîá íàñîëîäèòèñÿ âñ³ìà ³ ñïîâíà. ß ïîáóâàëà ó ï’ÿòüîõ.

Ìàðèíà ÃÓÄÇÅÂÀÒÀ

Фото «Universal Orlando Resort»

пригод


14.07.2015

12:53

Page 79

Фото «Universal Orlando Resort»

!MT_4-15-disk.qxd

Село Хогсмід із «Гаррі Поттера» в парку «Islands of Adventure».

В

«Дисней» дарує гостям «чарівні години»: годину до відкриття і годину після закриття парк нале жить лише мешканцям «припаркових» готелів. Можливостей море. Отже, вирушаючи на розваги до Орландо, бажано знати, чого саме ви хочете. А уявлення про світи атракцій та ад реналіну ми дамо вам на цих сторінках. ➧

У замку Гогвордс діє захопливий 4Dатракціон «Таємна місія Гаррі Поттера».

Фото «Universal Orlando Resort»

Відразу скажу: розваги тут — справа непрос та. Без належного планування, відвідання офі ційних сайтів, завантажень мап і допомоги мо більних додатків візит може обернутися розча руванням. Поперше, квитки недешеві, в серед ньому по 100 доларів, а це можливість заощадити. Подруге, треба визначитися зі своїми бажання ми, бо, якщо бродити безцільно, ваших сил ви стачить ненадовго: парки величезні. Потретє, черги на найпопулярніші атракціони забирають часу в десятки разів більше, ніж сам атракціон (категорично не рекомендую планувати візит у період американських шкільних канікул — із кін ця травня по середину серпня). Може стати в на годі придбання «експреспроходу», «пріоритет них місць на шоу» та інших дуже корисних і ви гадливих «ексклюзивів» — у всіх парках вони свої. Варто стежити й за концертами і тематични ми подіями, які здебільшого надзвичайно ціка ві. Скажімо, в «Universal Studios Florida» щове чора відбувається шоу «Blue Man Group» — тих самих синіх чоловічків з ударними інструмента ми (квитки купуються окремо). На гігантських територіях подекуди розмісти лися не тільки парки, а й готелі. У «Диснеї» їх аж 31 плюс гольфполя зі спакурортами. Гостям гарантуються безкоштовні трансфери, паркуван ня, знижки на квитки та інші пільги. На додачу

79


14.07.2015

12:53

Page 80

Фото «Universal Orlando Resort»

!MT_4-15-disk.qxd

Трактир «Три мітли», який відвідували Гаррі, Рон і Герміона.

Фото «Universal Orlando Resort»

Гобліни в банку «Грінготс» — наче справжні.

80

«UNIVERSAL ORLANDO» «Islands of Adventure» («Острови пригод») та «Universal Studios Florida» — це парки всесвіт ньо відомої кінокомпанії «Universal». Останній із них відкритий лише торік. Обидва об’єднує «Чарівний світ Гаррі Поттера». Фентезійні за мок Гогвордс і село Хогсмід розташувалися в парку «Острови пригод», а алея Діагон — у пар ку «Universal Studios Florida». Між ними курсує «той самий» потяг «Гогвордсекспрес». Що вражає найдужче, то це відтворення най менших деталей із книжок і фільмів про Гаррі Поттера — від інтер’єрів до газет із рухливими картинками. Алея Діагон — просто диво якесь! Тут є і крамниця братів Візлі з магічними при колами, і магазин чарівних паличок Оліванде ра, і алея Ноктюрн. Можна скуштувати масло пиво (солодке й безалкогольне) та гарбузовий сік. Не обійшлося і без дракона, який сидить на даху банку «Грінготс» і плюється полум’ям. У банку порядкують гобліни, зроблені як справж нісінькі, та діє атракціон «Втеча з Грінготса». Ну, це ніби ви разом із Гаррі, Герміоною й Ро ном намагаєтеся викрасти з банку горокракси. Атракціон поєднує швидкість і 3Dефекти.


14.07.2015

12:53

Page 81

Фото «Universal Orlando Resort»

!MT_4-15-disk.qxd

Шалена гірка «Халк» у парку «Islands of Adventure»: розгін за 2 секунди — до 40 миль на годину!

Розваги в Орландо — справа непроста. Без планування, відвідання офіційних сайтів, за вантаження мап і мобільних додатків візит може не принести очікуваного задоволення. ■ 4Dатракціон «Трансформери» в «Universal Studios».

Фото «Universal Orlando Resort»

Поїздка в «Гогвордсекспресі» — не атракці он, а просто спосіб дістатись іншої частини «Ча рівного світу Гаррі Поттера». В замку Гогвордс є ще одна 3Dатракція — «Таємна місія Гаррі Поттера». Там піді мною тряслося та гойдалося крісло, я шугала у прірву, мчала просто на стіни замку, злітала вгору, відчувала жар від подиху дра кона… На «Dragon Challenge» не наважилася пі ти: «мертві петлі» для мене непосильні. А друзі були в захваті! У Хогсміді не пропустіть крамни цю «Солодке королівство», де продаються шо коладні жабки та драже «Берті Ботт», смак яко го варіюється від грушевого до рибного. У парку «Острови пригод» варто відірватися від Гогвордса з Хогсмідом і відвідати п’ять його інших зон. Покататися на дуже веселому атрак ціоні з водяними гірками або на «адреналіновій» гірці заввишки з 15поверхівку з «мертвими пет лями». Люди виходять із них такі задумливі, ні би вдруге народилися… В зоні «Парк Юрського періоду» можна покататися на рафті у супрово ді доісторичних тварин. У парку «Universal Studios Florida» є шість зон, окрім «Чарівного світу Гаррі Поттера». Після всього пережитого «Трансформери» (3D та си мулятори) здалися мені не досить адреналіно вими, а от «Помста мумії» сподобалася неймо вірно! Заїзд — дві хвилинки, зате які перепади висот і яка швидкість! Спробувала двічі. А ще тут є атракціони «Поїздка із Сімпсона ми», «Термінатор2», «Люди в чорному» та зона для наймолодших «імені Вуді Вудпекера». ➧

81


14.07.2015

КОЛЕКЦІЯ

12:53

Page 82

В

О

Я

Ж

!MT_4-15-disk.qxd

Польоти майже наяву. Атракціон «Soarin’» у парку EPCOT — це віртуальний політ над Каліфорнією. Незрівнянні відчуття досягаються насамперед завдяки увігнутому екранові та віброкріслам. У якийсь момент, пролітаючи над апельсиновими плантаціями, раптом відчуваєш запах цвіту дерев…

82


14.07.2015

12:54

Page 83

Фото EPCOT

!MT_4-15-disk.qxd

83


14.07.2015

12:54

Page 84

Фото EPCOT

!MT_4-15-disk.qxd

Світлозвукове шоу «ІллюміНації: віддзеркалення Землі».

Фото «Walt Disney World Resort»

Мешканці «Чарівного королівства» від Диснея.

«MAGIC KINGDOM», «Walt Disney World» «Чарівне королівство» — це найбільш відвідуваний у сві ті парк, він же — найперший в імперії розваг Диснея і, ма буть, найупізнаваніший через обриси замку Попелюшки. Він підійде сім’ям із дітками років до 10. «Королівство» має 47 атракціонів у семи тематичних зо нах. Головна вулиця у стилі Америки початку ХХ століття ве де до замку Попелюшки, а від нього потрапляєш, наприклад, до «Adventureland», де можеш взяти участь у бійці «Піратів Карибського моря» або проїхатися човником по джунглях із десятками механічних тварюк. У «Fantasyland» політаєте з Пітером Пеном і потоваришуєте з ВінніПухом та іншими мультперсонажами. У «Frontierland» відчуєте себе на Дико му Заході, покатаєтеся на колісному пароплаві, познайоми теся з ковбоями та індіанцями, промчите на вагонетках за кинутої шахти… Я вибрала «Tomorrowland» — «Країну майбутнього». Про їхалася на справжніх, але не дуже екстремальних американ ських гірках «Space mountain». Космічний антураж, повна темрява і гостренькі відчуття гарантовані. А ось на «Astro Or biter» духу забракло: там, сидячи в «астероїді», обертаєшся на солідній швидкості навколо корпусу космічного корабля. Відомі атракціони постійно модернізуються, на заміну старим приходять зовсім нові. Ваблять ресторанчики, кафе і крамнички з подарунками та сувенірами. Проводяться яс краві костюмовані паради, а увечері над замком Попелюш ки відбувається шикарний феєрверк зі світловим шоу.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 85

EPCOT Волт Дисней задумав цей парк як експери ментальний прототип спільноти майбутнього (EPCOT: Experimental Prototype Community of Tomorrow). Модель футуристичного міста не вда лася, вийшла демонстрація досягнень науково технічного прогресу з атракціонами. Парк вели чезний, поділений на дві частини — «Світ май бутнього» та «Вітрина світу». У «Світі» мені сподобався «Test Track», який відтворює справжнісінькі краштести автомо білів. Також я злітала на Марс: атракціон спро ектований за аналогією зі справжніми тренуваль ними комплексами для астронавтів. Відчувають ся стартові перенавантаження і трішечки нева гомість. Але, мабуть, справжній шок я отрима ла на дуже повільному атракціоні «Living with the Land»: пливе собі човник крізь різні кліма тичні зони Землі й запливає у величезну тепли цю. Вам розповідають про сучасні потреби люд ства в харчах, і ви бачите, як росте салат у водич ці, тобто на гідропоніці. А в павільйоні аеро поніки перед вами — кущики помідорів черрі, стебла яких, затиснуті на кінцях металевих па лиць та закручені навколо залізних стовбурів, а корені «живляться» з повітря… Тобто тим, що в тому повітрі розпилене. Картина ще та! «Вітрина світу» складається з павільйонів, які представляють 11 країн: Мексику, Норвегію, Китай, Німеччину, Італію, США, Японію, Ма рокко, Францію, Великобританію та Канаду. Презентуються кухня й культура країни: китай ці демонструють дива акробатики, мексиканці співають пісні під гітару тощо. Тут же проходять різноманітні фестивалі, а щовечора у водоймі відбувається музичносвітлове шоу з танцівни ми фонтанами. Називається воно «ІллюміНації: віддзеркалення Землі» й складається з трьох ак тів: Хаос, Порядок і Зміст. Гадаю, після цього жодне шоу світлових фонтанів у світі мене вже не вразить… Маленьким діткам у EPCOTі нецікаво, зате можу рекомендувати його дорослим: на додачу до футуристичних атракціонів у павільйонах країн продають і пиво, і вино. «ANIMAL KINGDOM» «Королівство тварин» — найбільший за тери торією парк Диснея на планеті — має сім тема тичних зон, а його істоти поділяються на три ви ди: існуючі, вимерлі та вигадані. Живим тваринам тут добре: вони у клітках не сидять, а вільно гуляють по ділянці, облаштова ній для африканських «Кіліманджарських міні сафарі». Завантажившись у справжній старий автобус із відкритим оглядом навсібіч, я на від стані десятка метрів побачила антилоп, косуль, левів, слонів, зебр, бегемотів, фламінго... Особ ливо зворушили жирафи: як же делікатно вони об’їдають деревця! Втомилися від африканської спеки? Ласка во просимо в частину парку, присвячену Азії. Тут чекає «Kali River Rapids» — рафтинг гірською

Фото «Walt Disney World Resort»

Мінісафарі в «Disney’s Animal Kingdom».

«Королівство тварин» — найбільший за тери торією парк Диснея на планеті — має сім те матичних зон, а його істоти поділяються на три види: існуючі, вимерлі та вигадані. ■ річкою. Організатори продумали все до дрібниць, щоб справити на відважних туристів враження, наближене до реальності. З жодної доріжки пар ку ви не побачите самої річки, але здогадатися про те, що там відбувається, можна за вигуками, які перекривають шум води. Можна здійснити подорож у таємничі нетрі Королівського лісу, до стародавніх руїн, де панують кажани, і неспо дівано зустріти справжнього тигра. Я також вирушила на підкорення Евересту. Відкритий вагончик доставив до базового табо ру, пройшовши крізь «заборонену гору», що охо роняється легендарним єті. Не знаю, як почува лись інші, а в мене колінця тряслися ще хвилин п’ять, хоча їзди догори ногами та інших «збочень» на цьому атракціоні немає. Я таки боягузка! У парку можна перенестися в далеке минуле планети, зустрітися з динозаврами і драконами, зануритися в «Первісний вир» на Машині Часу, політати на чарівному динозаврі, а найменшень ким буде цікаво подивитися виставу «В пошу ках Немо».

МОБІЛЬНІ ПОМІЧНИКИ Для орієнтації в можливостях пар2 ків розваг, отримання знижок тощо існують мобільні додатки. Наприклад, «My Disney Experience — WDW»: інтерактивна карта з приблиз2 ним часом очікування для кожного атракціону в шести парках Орландо. Надає характеристики кожного ат2 ракціону, вимоги щодо зросту або су2 проводу дорослих, розклад парадів. GPSнавігатор показує місцезнахо2 дження живих Білосніжки, Плуто або Міккі2Мауса, які залюбки сфотогра2 фуються з вашою дитиною. Можна бронювати «FastPass» — «швидкий прохід» на найпопулярні2 ші атракціони.

«SEAWORLD» «Морський світ» — мабуть, найпопулярніший водний парк США. Це поєднання океанаріума, зоопарку, цирку й парку атракціонів. Тут мож на поспостерігати за життям морських корів, ле вів і акул, торкнутися гігантських черепах і ска тів, помилуватись яскравими екзотичними риб

85


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 86

РОЗВАЖАЛЬНІ ПАРКИ

Адреналінова гірка «Manta» і шоу косаток у парку «SeaWorld Orlando». Фото «SeaWorld Orlando»

Орландо «Universal Orlando Resort» www.universalorlando.com. ■ «Universal Studios Florida»: переносить «усередину» відомих кінофільмів. ■ «Islands of Adventure»: гірки різної екстремальності. ■ «Wet’n’Wild»: аквапарк, «торнадо», гірки. «Walt Disney World Resort» www.disneyworld.disney.go.com ■ «Magic Kingdom»: герої мультфільмів запрошують. ■ EPCOT: атракціони, пов’язані з наукою і технологіями, різними культурами. ■ «Disney’s Hollywood Studios»: адреналінові атракціони за мотивами фільмів. ■ «Disney’s Animal Kingdom»: гірки, рафтинг, світ живих, вимерлих і вигаданих тварин. ■ «Disney’s Typhoon Lagoon»: аквапарк, штучна хвиля, гірки. ■ «Disney’s Blizzard Beach»: аквапарк — гірськолижний курорт. «SeaWorld Orlando Resort» www.seaworldparks.com ■ «SeaWorld Orlando»: шоу морських тварин, тунель акул, екстрим2гірки. ■ «Aquatica»: аквапарк, папуги, морські тварини. ■ «Discovery Cove»: плавання з рибами та дельфінами. В околицях міста «Legoland Florida»: аквапарк, атракціони, шоу. www.florida.legoland.com. «Gatorland»: парк і заповідник рептилій. www.gatorland.com «Kennedy Space Center Visitor Complex»: інтерактивний музей космосу на мисі Канаверал, симулятори польотів. www.kennedyspacecenter.com

86

ками, познайомитися з полярними ведмедями та мешканцями тропічних морів, погодувати дельфінів і морських котиків, а протягом дня — відвідати різні шоу за участю дельфінів, моржів, косаток і китів. Тут вирощують і дресирують тварин, які знімаються у багатьох відомих гол лівудських фільмах, таких як «Звільніть Віллі» або «Фліппер». 16 атракціонів не дадуть занудьгувати ні ді тям, ні дорослим. Особливо дві гірки: «Manta» має чотири «мертві петлі», возитиме вас весь час обличчям униз над басейном із мантами та ін шими рибами і черкатиме об воду, а «Kraken» із сімома петлями — це одна з найадреналіно віших гірок світу. Я вже була наважилася, але, коли побачила її зблизька, відразу дала задній

хід. А моя подруга проїхалась і сказала, що очі кувала сильніших емоцій. Щороку з кінця червня й до початку серпня в парку проходять «Літні вечори», в рамках яких відбуваються спеціальні концерти, гірки працю ють до пізнього вечора, а театралізоване дійст во за участю косаток закінчується грандіозним феєрверком. У кожному з таких парків можна і варто про водити цілий день, та навіть і за три дні не наб ридне. А їх в Орлдандо, нагадую, півтора десят ки. Вистачить на дві відпустки! ■ За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо авіакомпанії «Delta» і посольству США в Україні.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 87

87


14.07.2015

КОЛЕКЦІЯ

12:54

Page 88

В

О

Я

Ж

!MT_4-15-disk.qxd

Справа маврів, або Бюджетна Іспанія для естетів ' 2 Äâîº êè¿âñüêèõ ñàìîä³ÿëüíèõ òóðèñò³â íàâ÷àòü, ÿê íåäîðîãî ³ ç íàñîëîäîþ ìàíäðóâàòè ²ñïàí³ºþ. Âîíè âæå îá’¿çäèëè Ìàäðèä ³ Òîëåäî, ïîïåðåäó - Àíäàëóç³ÿ, «ìàâðèòàíñüêà ²ñïàí³ÿ». Íàòàë³ÿ ˲ÏÊÎÂÑÜÊÀ, Àíàòîë³é ÊÐÓØÈÍÑÜÊÈÉ

Фото «Cordoba Turismo»

Римський міст у Кордобі.

88

Т

Тимчасово прощаємося з Мадридом і шукаємо бюджетний спосіб дістатися Малаги. Найшвидше, але й найдорожче — літаком і сучасним поїздом AVE. Та ми не проти провести в дорозі зайві три години, розглядаючи пейзажі, тож обирає мо автобус, який лише за 25 євро провезе 540 кілометрів до Малаги, центру про вінції Андалузія, та до сусіднього містечка, де в нас заброньовані апартаменти. Автобус стартує з Південного автовокзалу (метро «Mеndez Аlvaro»). Їхати до найпівденнішої провінції Іспанії «своїм ходом» нас надихнули відгу ки туристів про розвинутий і недорогий (1,2–1,7 євро) громадський транспорт, що курсує через усі курортні містечка узбережжя КостадельСоль. Продовження. Початок у «МТ» № 3’2015


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 89

Екзотична гавань Бенальмадени. Сотні човнів не завадили їй отримати «Блакитний прапор».

Із пагорба Альбайсин можна окинути оком усю Альгамбру — величний палацовий комплекс, що підноситься над містом Гранада.

Пляж у Торремоліносі в очікуванні українців.

КОСТАДЕЛЬСОЛЬ Біля моря, проти сонця Відпочивати у перервах між мандрами ми вирішили подалі від шуму й оселились у Торремоліносі. Його назва походить ще з часів арабського володарювання — близько 1300 року тут збу дували башту «Torre de los Molinos». Центр міста розташований на горі понад пляжем і сполучає ться з ним кількома вулицями, сходами та ліфтами у товщі скель (проїзд ліфтом — 50 євроцентів). Ми ж обрали помешкання внизу, на піщаному пляжі «ЛаКаріуела», у старому рибальському райо ні, за кілометр від центру. Будиночок відділяли від моря лише до ріжкапроменад і півсотні метрів пляжу. Щоранку, не встаючи з ліжка, ми спостерігали у відчинені балконні двері за сходом сон ця над морем, потім перебиралися на балкон із філіжанками ка ви... Так! Саме про це ми мріяли довгими зимовими вечорами! А ще на балкон линули аромати з найближчих ресторанчиків, виманюючи з дому. В місцевій кухні використовують безліч сма жених, печених і варених морських істот. У меню є англійський переклад типу «Fried baby calamaries» («Смажені кальмаренята»)... Безліч відпочивальників приїздять у Торремолінос зі своїми песиками, хтось — із двоматрьома. Тому, фланіруючи набереж

ною, треба дивитися під ноги, щоб не наступити на чотирилапих або продукти їхньої життєдіяльності. Один «собачатник» вигу лював без повідків організовану зграйку з чотирьох пуделів і ма ленького «двіртер’єра». Побачивши, що ми усміхаємось і фото графуємо, продемонстрував високу дисципліну свого «підрозді лу». За командою пудельки збилися докупи в закутку між двери ма супермаркету, а хазяїн гордо прокоментував: «Перфекто!» БЕНАЛЬМАДЕНА Політ над віллами Здійснили «візит ввічливості» до Бенальмадени, найближчої сусідки Торремоліноса. В її гавані несподівано побачили острі вець розкоші. Точніше, острівці — штучні, сполучені різьбле ними місточками. На острівцях здіймаються гонорові чотири поверхові котеджі в арабському стилі, біля яких «запарковані» дорогезні яхти і човни. Вода у гавані дуже чиста, за що Беналь мадені присуджено «Блакитний прапор». Оглянули сучасний замок Коломарес, збудований у 1990х роках і присвячений 500річчю відкриття Америки Христофо ром Колумбом. Тут панує мікс візантійського, готичного, роман ського і мавританського стилів, будівля схожа на іграшку, «ку ➧

89


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 90

Сліпучобілий Міхас — суцільний оглядовий майданчик на висоті понад 400 метрів над рівнем моря.

Екологічна заправка «вухатого таксі».

черяву» від декоративних деталей. Дітям, мабуть, цікаво лази ти по сходах, галереях і переходах. Ми ж поставили «галочку» і попрямували до парку розваг «Тіволі». Не розважатися. У парку бере початок канатна дорога. Наша персональна ка бінка пропливла над парком, вулицями містечка і вишуканими віллами з басейнами. І як це власників дорогих садиб не ляка ють кабінки над головою? Віконця у них відкриті, а туристи бувають різні... За чверть години ми вже були на вершині гори Каламорро, милувалися панорамою узбережжя (на безкоштовне шоу дре сированих хижих птахів о 13.00 все одно спізнилися). Горизонт у серпанку, і не видно ані Гібралтару, ані берегів Африки. Бре шуть проспекти? Зате довкола — краса! МІХАС Вухате таксі Вирушаємо у гори дивитися на типове «біле» андалузьке міс течко Міхас. На найближчій зупинці сідаємо в автобус (потріб ні номери — 112 та 121, ходять щопівгодини). Спочатку він їде узбережжям, потім робить численні віражі по серпантину — й ми на місці. Туристичною «родзинкою» Міхаса є «віслюче таксі»: вулич ками можна проїхатись у візочку, запряженому таким вухатим скакуном, чи у кінному екіпажі, або верхи на віслючку чи ко нику. Знаходяться шибайголови, які спускаються стрімкими вулицями на скейті. Нам здалося, що всі віслюки дуже сумні. Щасливими вони виглядали тільки на своїй «аквазаправці». Туристичні об’єкти в Міхасі — це святилище Богоматері де ла Пенья (Діви у Скелі), етномузей у приміщенні старої мерії,

90


14.07.2015

12:54

Page 91

Фото «Cordoba Turismo»

!MT_4-15-disk.qxd

Фото «Cordoba Turismo»

«Візитка» Кордоби — смугасті арки Мескіти.

Різьблений мармур і витончені золоті орнаменти купола перед міхрабом (молитовною нішею) Кордобської мечеті — наочна ілюстрація до арабських казок.

ботсад з екзотичними рослинами й арена для кориди. Трибуни останньої мають незвичну овальну форму — просто кругла не вписалася в ландшафт. Забудова містечка — це сотні сліпучобілих будиночків під черепичними дахами, що всіюють тераси на горі. Найвищі роз ташовані на висоті приблизно 1000 метрів. Власне, весь Міхас, що стрічкою обгинає скелю, — це великий оглядовий майдан чик, з якого відкриваються фантастичні краєвиди схилів гори з маєтками та блакитними басейнами, курортної Марбельї та всього узбережжя КостадельСоль! Щоправда, Гібралтару ми знову не побачили. Напевно, саме за краєвиди Міхас так полюбився інозем цям — значну частину його населення становлять закордонні резиденти, здебільшого британські. КОРДОБА Мечетьсобор і римський млин На відміну від сліпучобілих містечок на узбережжі, Кордоба має ще один колір — жовтий. Будинки на вузеньких вуличках гарні й чепурні, часом з елементами мавританського стилю.

Головною принадою міста є Мескіта, або Мечетьсобор, ше девр мавританської архітектури та пам’ятка ЮНЕСКО. За кра сою вона не поступається грандіозним мечетям Мекки, Дамаска, Каїра і Стамбула. Приблизно у 600 році нашої ери на місці, де тепер Мескіта, звели християнський храм — базиліку СанВі сенте. У часи «Кордобського халіфату» мусульмани зруйнували базиліку і в 786 році почали будувати з її каменю мечеть. Багато років мечеть добудовували та розширювали. А 1236 року Кор добу відвоював король Фердинанд III Кастильский, і її пере освятили на християнський храм. Незмінною споруда проісну вала триста років, аж поки король Карл V, незважаючи на опір міської ради Кордоби, наказав спорудити просто всередині ме четі католицький собор. Відтак у центрі молитовної зали замість 63 зруйнованих колон було вмонтовано основні функціональні частини костелу. Виглядає це, м’яко кажучи, неорганічно. До речі, результат засмутив і самого Карла V. Але маємо те, що має мо, — унікальну споруду, два в одному. У напівтемряві грандіозний зал Мескіти здається нескінчен ним лісом колон, з’єднаних червонобілими арками. Загалом тут 856 стовпів із мармуру, яшми і порфіру. Фантастичне різьб ➧

91


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 92

Фото «Cordoba Turismo»

Фото «Cordoba Turismo»

Уквітчані дворики Кордоби щотравня змагаються за звання найкращого.

Давньоримський водяний млин на річці Гвадалквівір.

Хто пішки, хто на колесах — у Кордобі всі прямують до Мескіти.

лення по каменю в поєднанні з величезною різ номанітністю рослинних та геометричних візе рунків і рядків з Корану, виконаних арабською в’яззю, переносить у казку про Аладдина… Приголомшені, ми попленталися на давньо римський міст на річці Гвадалквівір. Біля нього побачили величезне колесо водяного млина «Аль болафія». Ще давні римляни мололи тут борош но, а у ІХ столітті кордобський емір АбдарРах ман II наказав зробити наливний млин, тобто закріпити по колу величезного 15метрового ко леса лопатіковшики, які лили воду з річки в ак ведук і так постачали її до палацу. А ще історики вважають кордобський млин першим місцем у Європі, де почали виробляти папір. Он воно як!

92

МАЛАГА Музи і «бендерівці» Настав час познайомитись із самою Мала гою. Тут є мавританська фортеця Гібралфаро на високому пагорбі, старе місто з кафедральним собором і замком, чисті вулиці з тентамивітри лами, мальовничі іспанські балкони, а з незви чайного — інтерактивний музей музики. У касі музею краєм вуха почули щось про чер воне та чорне. Гм, невже вирішили Україну під тримати? Та ні. Йшлося про колір залів музею. У чорних експонати чіпати не можна, зате в чер воних дозволено грати на всіх інструментах за лежно від вашого вміння. Ми поквапилися шу кати червоні, аж руки нам засвербіли. Музична


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 93

Центральний променад Малаги з мальовничим тентом.

освіта — для слабаків! Для початку побумцали по пустотілому різьбленому дерев’яному кроко дилу. Самовиразилися. Сподобалося (принайм ні нам). Потім ще подуділи, і ще побренькали, і ще поцокали. Завершило сесію соло на удар ній установці: бадабумммм! А в таємничих чорних залах зібрано небачені інструменти з усього світу. Найдужче вразили шаманські засоби впливу: людський череп з ан тилоп’ячими рогами, між якими натягнуті стру ни, ще один череп із «нарощеним» волоссям та низкою мушель на «шиї» — таке собі чаклунсь ке брязкальце. Дивні гітари: три, чотири і біль шеструнні, гібриди з лютнями, зворушлива ча ранго — гітара з панциря броненосця, поширена в Латинській Америці. Поруч — іще один при віт від тваринного світу — череп птаха марабу з величезним дзьобом, такий собі «маракас». Різ ні варіанти застосування бамбука: для дудіння, шурхотіння, постукування... За допомогою ін терактивних екранів у музеї можна «замовити» музику на будьякому з інструментів. Тож ми на слухалися і етно, і класики, і джазу.

Щоб освіжитися після персонального «музич ного фестивалю», рушаємо бульваром, що тяг неться вздовж порту. Слово «бульвар» можна застосовувати лише умовно. Насправді це дов железний ботанічний сад із лавицями, фонтан Цей музичний інструмент чиками, скульптурами, декоративними чагарни аж запрошує «пограти ками... Пальми та дивовижні дерева утворюють на нервах»... височенний зелений тунель — ідеальну дорогу до пляжу в літню спеку. На автобусній зупинці відбулася незабутня зустріч із сімейною парою, вдягненою виключ но у синьожовті кольори. Виявилося, це львів’я ни, які вже кілька років працюють в Іспанії. Во ни саме поверталися з урочистої служби у церкві на честь Дня незалежності України — адже на дворі було 24 серпня! Ми радісно зізналися, що теж «бендерівці», хоча й київські, і почули за пальну розповідь про громадське об’єднання «Майдан Малага». Під час Майдану вони щоне ділі збирались у центрі Малаги, і тоді під паль мами майоріли українські прапори, сині та жов ті повітряні кульки, вишиванки. Зараз об’єднан ня збирає гроші на підтримку української армії. ➧

93


14.07.2015

12:54

Page 94

Фото C. CHENSIYAN

!MT_4-15-disk.qxd

Рідкісний випадок, коли краєвид сучасного житлового району не дратує, а захоплює. Розташований він у місті Гранада й називається Альбайсин.

Літній палац Хенераліфе — садочки, городи і спокій для емірів і халіфів.

А тоді в Малазі, почувши, що спілкуємось ук раїнською, до нас радісно кинулася ще одна «бен дерівка», яка живе там і організовує недільні туристичні екскурсії рідною мовою. Ось так, із почуттям єднання, ми відзначили наш День незалежності. ГРАНАДА Мавританська розкіш Альгамбри Автобус від Малаги до Гранади прямує дві го дини, коштує 11 євро. Від автовокзалу до підніж жя пагорба, на якому розташована славнозвісна Альгамбра, можна доїхати двома автобусами з

94

пересадкою (каси на зупинках автоматичні) або ж чалапати пішки півтори години по сонцю. Чо му скасували прямий автобус, для нас лишило ся загадкою. Альгамбра — це резиденція правителів Гра надського емірату, розбудована тут, на підкоре ній іспанській землі, у XIII–XIV століттях. Як і Мескіта в Кордобі, цей шедевр внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і є од ним з найвідвідуваніших об’єктів Іспанії. Назва «Альгамбра» арабською означає «Червоний». І справді, всі споруди тут вимурувані з місцево го рудого каменю. Під захистом неприступних мурів виросли палаци, мечеті, кам’яниці, лазні, склади і кладовища. А пожвавлювали царство каменю посхідному розкішні сади. Головна пам’ятка Альгамбри — палац Нас ридів, куди можна потрапити у визначені години із заздалегідь придбаними квитками. Усвідомлю ючи важливість моменту, урочисто заходимо все редину і... губимося. Тут і там — внутрішні по двір’я й тераси з фонтанами, каналами і басей нами, численні вежі та переходи із зали в залу, кожна з яких мала своє особливе призначення й назву. Довкола — безліч елегантних склепінь, колон, арок і віконець. Усі поверхні вкриті ви тонченим різьбленням — арабською в’яззю та рослинними орнаментами. Різьблення по каме ню вигадливо скомбіноване з різьбленням по дереву, а ще — з мозаїкою і кахлями. Десь в араб ських країнах такий палац, напевно, вважаєть ся скромним, але для Європи — це, безумовно, архітектурна розкіш та екзотика. Емірам парку самої Альгамбри здалося зама ло, тому на сусідньому пагорбі вони заклали біль


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 95

12 левів охороняють фонтан у наймальовничішому дворику Альгамбри. Будівельний матеріал — недовговічні глина й алебастр, проте арабські зодчі XIV століття примудрилися створити з них справжнє диво.

ПОРАДИ ДЛЯ ГРАНАДИ Перш ніж їхати до Гранади, придбай2 те через інтернет електронні квитки до палацу Насридів, головної пам’ят2 ки Альгамбри. Туди пускають лише у певні години, кількість «сеансів» об2 межена, в сезон дістати квитки на місці проблематично. В касі самої Альгамбри є кілька ві2 конець із касирами й окремий зал з автоматами, які приймають картки. На електронному табло висвічується кількість іще доступних на цей день квитків. Ця цифра стрімко тане. Інше місце продажу квитків — суве2 нірна крамниця «Alhambra shop» на вулиці Реєс2Католікос, поблизу пло2 щі Пласа2Нуева. Там квитки продають2 ся чомусь лише «сьогодні на завтра».

ші сади і влаштували там свою «дачу» — палац Хенераліфе. Для відвідання потрібен окремий квиток. Ми пройшлись уздовж басейну, оточе ного квітниками, помилувалися фонтанами, ко лонадами та павільйонами. Значна частина де рев і чагарників у садах фігурно підстрижена і створює загадкові зелені лабіринти. У спеку — те що треба (до речі, по всій території Альгамб ри і Хенераліфе безліч питних фонтанчиків). Привернули нашу увагу квадратні клумби, по периметру яких росте підстрижений самшит, а середина заповнена квітами. І якими! Суто на шими українськими: чорнобривцями, майора ми, флоксами, «багатими нареченими», космея ми і рудбекіями. Ось тільки над ними схиляють

гілки не грушіяблуні, а апельсинові дерева, всія ні помаранчевими плодами. З пагорбів, де розташовані Альгамбра і Хене раліфе, відкривається чудовий краєвид Альбай сину — сучасного житлового району Гранади. Згори він виглядає як масив біленьких будиноч ків під сірими дахами, зблизька — як лабіринт вузьких вуличок. Забудова наслідує архітектур ну традицію середньовічної мусульманської Іс панії. І так вдало, що Альбайсин нарівні з Аль гамброю та Хенераліфе внесли у Список всесвіт ньої спадщини ЮНЕСКО як «багатий осередок народної архітектури маврів, що гармонійно по єднується з традиційною архітектурою Андалу зії». Отак! Це вам не Троєщина. ■

І ще одна, вже зовсім «секретна» точка — кіоск із вивіскою «Alhambra» поблизу «Alhambra shop», де пропо2 нують послугу за 34 євро. З них 14 євро — це квитки у палац і сади, а 20 євро — аудіогід. За нього ще й треба внести заставу. Як уникнути зайвого клопоту і ви2 трат? Читайте першу пораду!

95


ВІТРІВ

14.07.2015

12:54

Page 96

Т

Р

О

Я

Н

Д

А

!MT_4-15-disk.qxd

ІСПАНІЯ

На байках

до

басків

Êðà¿íà Áàñê³â ³ Íàâàððà — äâà ï³âí³÷í³ ðåã³îíè ²ñïàí³¿.  îáîõ æèâóòü ³ñïàíö³ òà áàñêè, â îáîõ — çàïàìîðî÷ëèâî¿ êðàñè ïàíîðàìè, îáèäâà êðà¿ — ì³ñòè÷í³, àâòåíòè÷í³ é ãîñòèíí³. Ùî ùå òðåáà äâîì âåëîòóðèñòàì? Ìàð³ÿ ÇÀ²ÐÞÕ²ÍÀ

М

Ми скористалися північною частиною легендарного Шляху святого Якова як готовим спланованим маршру том. Треки легко знайти в інтернеті, ночувати без броню вання можна у прихистках для прочан, харчуванням теж можна не перейматись. Як часто буває в непідготовлених подорожах, наш маршрут відкоригувався, перш ніж по чатися. Знайомі в Барселоні були щиро здивовані, що ми не заїдемо до Памплони… Наступного дня ми вийшли з потягу на 100 кілометрів раніше — у Памплоні, й після її огляду планували поїха ти до Іруна. Скільки там тієї дороги, за деньдругий до

Стежки Країни Басків тішать малолюдністю і мальовничістю.

їдемо. Пройшлися містом: барокова мерія, готичний со бор, незвичний пам’ятник перегонам із биками, парки, тихі вулички, у середньовічній цитаделі розводять гусей та оленів… — Ой, поглянь, туристична мапа Наварри. Що у нас тут? Якісь каньйони? Може, гайнемо подивимося? — Чом би й ні? І дарма, що Шлях Сантьяго на півночі, а каньйони — на півдні. І дарма, що ми не маємо ані мапи, ані даних щодо висоти гір. Не відомо, як і скільки туди їхати… Але хіба це все має значення? Каньйони Наварри «Google maps» показали, що їхати туди недалеко, кіло метрів 60. Взяли із собою назви каньйонів, воду, помідо ри, м’ясо хамон — і вперед! Перший каньйон виявився ідеальним місцем для спо стереження за птахами. Їдеш доріжкою вздовж гірської річки, а над тобою нависають кам’яні брили й далеко далеко вгорі літають пернаті. Їдеш десь — серед зелені, десь — попід скелями, а десь потрапляєш у пішохідно велосипедний тунель — темнийтемний, і тільки чутно, як краплі води зриваються із тріщин у кам’яній стелі. Звивчаста асфальтова смуга вела з пагорба на пагорб, минаючи наваррські села та виноградники. Потім вона стрімко побігла вгору. І ще, і ще раз… Поворот — знову вгору! Висота набирається і набирається! ➧


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 97

Каньйони Наварри. За традицією велотуризму, втрачені сили на підйомі компенсуються гірською панорамою. Є заради чого старатися!


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 98

Таємничі тунелі та глибокі провалля — романтика краю.

НАВАРРИСТА ПОДОРОЖ Маршрут: Памплона (Наварра) — Більбао (Країна Басків ). Довжина: 500 км. План подорожі: відсутній. Тривалість: 8 днів. Бюджет: 1890 євро на двох. Транспорт: велосипед.

Панорама баскського узбережжя зі Шляху Сантьяго. І в дощ гарно!

— Слухай, а далі нам куди? Хіба повертатися не цією ж дорогою? — Взагаліто так, їдемо на південь, але готель у нас — на півночі. Вечоріло, сонце потроху сповзало із блакит ної «стелі» до стінскель, забарвлюючи пейзаж у золотавий колір. Гарно! Заради такого можна і педалі покрутити. Зрештою підйом закінчився, і погляду відкрився ще дивовижніший пейзаж. Височенна віднога гори утворює кам’яну стіну, вдягнену сонцем у золото, а внизу — річка, в якій віддзеркалюється небо. І хоча погода спокійна, величезним каньйоном шугає вітер, нагадуючи про його величезні розміри. Тиша. Навкруги — ані душі, лиш яструб ширяє над урвищем. Стоїмо зачаровані, вдивляємося в кам’яні сті ни. Отам є стежка! Чітко посередині скелі про бито тунель. Місцями він засипаний камінням, десь платформа вже зірвалась у прірву, але стежку ще можна розгледіти. Господи, тут ходили люди!

Kastrado de Aoiz «Ходімо їсти, бо спати хочу»… В гірських ве лопоходах організм часом не може визначити ся, що важливіше — поповнити запас калорій чи поспати. Ось і у свій «каньйонний» день замість 60 кілометрів ми проїхали 90 — десь «Google maps» запропонували нам їхати автострадою, що забо ронено і не цікаво для велосипедистів, а десь не врахували підйому… «П’ята точка» болить, про те каньйони того варті. У ресторані готелю нам запропонували комп лексну вечерю з досить простих страв: смажене м’ясо чи риба з рисом або картоплею, салат із того, що знайшлося. Нічого надзвичайного, але смачно. А ось десертне меню… — Є яблучний пиріг, морозиво з чорною горілкою (гадки не маю, що це таке), «Kastrado de Aoiz»… — Кастрадо?.. Я цього не їстиму… зі співчуття… А я замовила найменш зрозуміле. Виявляєть ся, «Kastrado de Aoiz» — це пиріг за рецептом найближчого містечка Aoiz. Хрумка солодка оболонка (щось середнє між бісквітом і бізе), начинена легким, повітряним заварним кремом. Смачно — неможливо відірватися! Труднощі перекладу Наступного дня знову запланували собі 60 кілометрів. Плюсмінус. На обід заїхали до не величкого гірського селища. — Podemos menjar fora? — запитую в бармена, щоб дізнатися, чи можемо ми поїсти за столи ком на свіжому повітрі. Бачу його здивовані і роз гублені очі. Явно намагається мене зрозуміти, але, напевно, я щось не те сказала. Треба інакше. — Podemos comer fora? — від цієї фрази бармен зрадів, як дитина, почав усміхатись і щебетати так швидко, що я встигала вловити тільки поло

98


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 99

вину, з якої стало зрозуміло, що зараз він і столик накриє, і меню принесе, і все зробить як годиться. Звісно, menjar — це ж каталонське слово. Тут, у Наваррі, від каталонської користь така сама, як і від англійської. Сиділа за столиком надворі, де відкривалася далека перспек тива пагорбів і виноградників, спостерігала за м’яким сонцем, яке просочується через розлоге листя катальпи. Згадувала про те, як у школі нас стимулювали вивчати англійську, адже це між народна мова, з якою тебе зрозуміє будьхто. Гарний стимул для учнів, але ж яка нісенітниця! У Барселоні або Мадриді англій ська допоможе, але поткнися в село, де краєвиди приголомшу ють і немає натовпів туристів, — окрім місцевої мови і мови жестів, ніщо не зарадить. Велосипед котиться пагорбами Наварри, сонце просочуєть ся через кошлаті сірі хмари, а я повторюю: «Сomer» — для за ходу, «menjar» — для сходу, «tengo» — для Іспанії, «tinc» — для Каталонії»... Відьми Сугаррамурді На кордоні із Францією, в провінції Наварра, зовсім поруч із Країною Басків, є невеличке селище Сугаррамурді. Там, у Пі ренейських горах, розташована величезна печера, де у «храмі диявола» колись збиралися відьми на шабаші. Принаймні так у 1610 році постановила іспанська інквізиція. Почалося все з жіночого наклепу: одна дівчина сказала, що бачила в селі відь му. Чутка передавалася з уст в уста, виникали деталі, з часом — навіть імена. Зрештою священик звинуватив кількох мешкан ців у чаклунстві й запропонував покаятися. Вибір був невели кий, тож люди в церкві публічно визнали, що були причетні до шабашу, і священик з односельцями їх пробачили. Інцидент ніби вичерпався й можна було б жити далі. Проте історія вже набрала критичних обертів. Чутка поширилася далеко за межі громади й дійшла до міста Логроньо (за 170 кілометрів від се лища), де був трибунал інквізиції. Розмір Сугаррамурді не над то відрізнявся від теперішнього — трохи менше 200 людей. 40 із них були звинувачені у чаклунстві, а 11 — спалені. Відтоді Су гаррамурді вважається центром іспанського відьомства. Неймовірно, але у селищі справді якась некомфортна атмос фера. Будинки й вулиці типові, навіть іноді туристи зустріча ються, але люди інакші. Може, за чотириста років місцеві звик ли, що до них ставляться як до нечисті? Ми провели в селищі вечір і всю ніч, зазирали скрізь, де можна, але так і не зустріли

Північ Іспанії — популярні місця для спостереження за птахами.

жодної вродливої жінки. Так починаєш вірити, що у місцях, де особливо старанно працювала інквізиція, постраждав генофонд… Святий і велосипедисти Шлях Сантьяго — це паломницькі маршрути до мощів свя того Якова, покровителя мандрівників. Маршрут має тисячо літню історію, й останнім часом його популярність зростає. Шлях має не тільки релігійну, а й культурологічну цінність. Він дає змогу побачити життя простих людей, архітектуру, приро ду, покуштувати кухню в різних регіонах. Існує дуже багато ва ріантів маршруту, основні з них — «португальський», «фран цузький», «іспанський» і «північний». Ми обрали останній за мальовничість. Основна його частина проходить узбережжям Атлантичного океану. Панорами з берегів Країни Басків прос то приголомшують! Проте є одна особливість. Місцевість горбиста, маршрут про лягає грунтовими стежками і часом не обходить гору, а перети ➧

Печера Сугаррамурді. Саме тут здавна збираються відьми на шабаш.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 100

Пейзажі Наварри особливо вражають, коли сонце котиться до горизонту.

ДВА В ОДНОМУ Країна Басків — автономна область в Іспанії, на узбережжі Біскайської затоки. Столиця — Вітторія2Гастейс, найбільше місто — Більбао. Мови — іспанська, баскська. Наварра — раніше королівство, ни2 ні — провінція й автономна область на півночі Іспанії, біля південної підош2 ви західних Піренеїв, на кордоні з Францією. Столиця — Памплона. Мови — іспанська, баскська.

нає саму її вершину. Подекуди навіть не їдеш ве лосипедом, а просто йдеш і мрієш про те, яка чудова панорама відкриється з вершини на Ат лантику і скелясте узбережжя. А набравши ви соту, потрапляєш… у ліс. Нічого не видно! «Північний» маршрут не так добре промар кований як, наприклад, «французький» — най популярніший через простоту. Проте все одно Шлях святого Якова легко знайти: потрапивши на перехрестя, шукай найскладнішу дорогу, най більш звивчасту і з ребристим гірським покрит тям. Наче жарт, але працює. Згодом ми назвали це маршрутом контрабандистів, бо яка нормаль на людина замість рівних доріг із відкритими па норамами обере вузенькі доріжки серед лісу? В особливо тяжкі моменти жартували вже й на ре лігійну тему. Кажуть, що тим, хто проходить шлях Сантьяго, відпускаються всі гріхи. Тож і вихо дить, що у християнській традиції якісь блага даються насамперед мученикам. День народження в родині басків На час подорожі у мого компаньйона припав день народження. Я планувала знайти десь свіч ки, торт і зробити сюрприз, але ми змінили пла ни і довго їздили малолюдними місцинами, де таких речей не траплялося. Зрештою, в день на родження ми опинились у автентичній оселі бас ків із загадковою назвою «Зігака Еткзезурія». Традиційні баскські будинки (а в інакших тут і не живуть) — це здоровенні кам’яні споруди на тричотири поверхи, з масивними віконницями та величезними дверима, хоч конем заїжджай, і з неодмінним гербом родини на фасаді. Вра жає, що в кожної родини є свій герб, що понят

100

тя сім’ї — не як про людей під одним дахом, а як про рід зі своєю історією та особливостями. До селища дісталися вже у темряві. Віконниці всі зачинені, на вулицях — ані душі, тільки світять декілька ліхтариків. Трохи моторошне відчуття «закритого» селища. Наче зараз із сусідньої гори спустяться відьми. Холодно. Тихо. Постукали у важкі двері. А за ними — інший світ! Тепло, світло, солодкий запах аромалампи, тиха, приємна му зика. Нашим велосипедам дісталися VIPміс ця — не темний підвал або гараж, а хол зі старо винною скринею і гарним килимом. Оце так став лення до велосипедів і здорового способу життя! Озброївшись розмовником і кількома завче ними фразами, знаходжу господиню і намага юся пояснити, що дуже хотілося б серед ночі, отут у горах, де немає навіть маленького мага зину, знайти щось на кшталт торта зі свічками. Господиня з півгодини шукала, думала, перепи тувала і знайшлатаки солодке та свічку. Вечеряємо, втомлені майже стокілометровим гірським переїздом. Господар тричі перепитав, чи не настав час вітати з днем народження. На що запитувати? Це ж сюрприз! Ну, що вдієш, у них свої звички. Хочеш інакше — вивчай мову... І ось господар виносить торт, гасить світло, ставить на стіл і дивиться на мене не блимаючи: — Cantar! — каже він мені. — ?! — не збагну, до чого це він. — Cantar! — а він дивується з мене і повто рює слово, яке іспанською означає «співати». Мовляв, що незрозумілого: у людини ж свято! Обійшлося без співу, але ми досі згадуємо цю чудову родину, де господар такий простий, прямий і щирий.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 101

Життя у барі Одна із загальновідомих особливостей іспанців — це те, що вони частенько зустрічаються із друзями у барах і кафе, де спіл куються голосно й весело. Баски в цьому плані — просто апогей! У барах можна зустріти будького, незалежно від віку і статі. При цьому п’яних ми жодного разу не бачили. Головне — не пиття, а спілкування. Люди замовляють келих чогось напівпрозорого і цідять його половину вечора, голосно розмовляючи і перекри куючи сусідів. Попід ногами бігають діти. Біля барної стійки сидять «старожили» — мешканці найближчих будинків, часто пенсійного віку. Особливо досвідчені баски, заходячи в бар, ще від дверей влучним поглядом помічають когось зі знайомих на іншому кінці переповненого, гамірного приміщення і, бурхли во радіючи, починають кричати через голови: — Пілар!!! Привіт!!! А з іншого кінця, почувши в цьому дурдомі своє ім’я, та сама Пілар радісно відповідає: — Оце так!!! Як життя?! І зав’язується довга і гучна розмова через весь бар. Усі реа гують спокійно і звично — просто починають розмовляти ще голосніше. До бару ходять усі — і старенькі бабці, й карапузи в колясках.

Для моди вік не має значення: рожевий вельвет — чудовий вибір!

Різниця у віці Якось у Більбао зайшли пообідати до бару. Досить скоро туди ж зайшов дядечко років за шістдесят, сів за шинквас і замовив кавовий коктейль. Перекинувся словом із барменом, послухав, про що балакають гості за столиками. Посидів. Ми тим часом вивчили меню, зробили замовлення і встигли продегустувати «подарунок від закладу». Бармен зробив кавовий коктейль із ви сокою пінкою і в гарному келиху поставив перед відвідувачем. Той його і не торкнувся. Знову перекинувся кількома словами з барменом. Знову послухав, про що балакають. Знову посидів. Ми встигли знищити по першій страві й взялися за другу. Дя дечко коктейлю не торкався. «Що з ним таке?» — я ніяк не мог ла збагнути. Звісно, коктейль можна пити і повільно, можна ні куди не квапитися. Але ж… не годину! Коли ми розплатилися за обід, дядечко вже розмовляв через весь бар із гостями та бар

меном. Коктейлю майже не торкнувся. І до мене дійшло! Він «тусить»! Прийшов сюди по спілкування і події. Навіть якщо немає можливості побачитися з друзями, баски не зачиняються вдома, а намагаються соціалізуватись усіма можливими спосо бами. І це чудово! Згодом у парку зустріли літнього чоловіка на лаві. Приго ломшив його одяг. Напевне, йому вже за вісімдесят, але він був у гарній світлорожевій сорочці, темносиньому піджаку з хус тинкою в кишені й рожевих (!) вельветових штанях. У нас, слов’ян, у сорок років люди часто вже «дорослі» в по ганому сенсі слова. Чоловіків тягне до землі неосяжність їхньо го гастрономічного досвіду, а жінки затерті побутом, в очах — графік родинного прийому борщів. А баски їздять у більбобу сах, їдять пінчоси, зберігають свою причетність до життя і на магаються йому, життю, радіти! ■

Типовий баскський будинок. Сувора архітектура, проте затишно і квітчасто.


ВИБІР

14.07.2015

12:54

Page 102

П

Р

А

В

И

Л

Ь

Н

И

Й

!MT_4-15-disk.qxd

Пляжна

топ'10 Ëàçóðîâ³ õâèë³, øåï³ò ïàëüì, ì’ÿêèé ï³ñî÷îê, øåçëîíã, õîëîäíèé êîêòåéëü… Öÿ ³äèë³ÿ íå áàíàëüíà, áî çàâæäè æàäàíà. À äå íàéêðàù³, áåçäîãàíí³ ì³ñöÿ äëÿ â³äïî÷èíêó á³ëÿ òåïëîãî ìîðÿ? Íà öå çàïèòàííÿ â³äïîâ³ìî ðàçîì ³ç íàéàâòîðèòåòí³øèìè íà ïëàíåò³ åêñïåðòàìè — æóð³ ðåéòèíãó «World Travel Awards». Âîíè âèçíà÷èëè ïðîâ³äí³ ïëÿæí³ íàïðÿìêè ó çàãàëüíîñâ³òîâ³é òà ðåã³îíàëüíèõ íîì³íàö³ÿõ.

Фото Tourism Authotity of Thailand

Найкращі пляжні напрямки світу за версією «World Travel Awards»


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 103

ови ТЕРКС і КАЙКОС Найкращі на Карибах і в світі

Фото Turks and Caicos Tourist Board

П

ро існування цих островів не здогадуються більшість українських туристів і навіть тур фахівців. Теркс і Кайкос — головні групи островів серед понад 30 невеличких, переваж но безлюдних клаптиків суходолу на межі Карибського моря й Атлантичного океану. Адміністративно це заморська територія Великобританії. Найпопулярніший острів архіпелагу — Провіденсьялес, або Прово. Тут зосереджено біль шість готелів, ресторанів і торгових центрів, панує гамірне курортне життя. І звичайно, ваблять тропічні пляжі. Найбільший із них — «ГрейсБейбіч». Він вражає сяйливими білими пісками та лазуровими водами, пролягає аж на 12 кілометрів. Такі масштаби дають новоприбулим шан си знайти усамітнене місце для відпочинку. Хоча й прихильникам водноспортивної активності та «двіжняка» теж буде цікаво: є молодіжні тусівки, клуби водних видів спорту, ресторації та нічні заклади, хороші готелі з повним комплексом послуг. У різних куточках острова проходить чимало яскравих свят із темпераментними танцями. І «ГрейсБейбіч» — лише найбільший і найкращий, а зовсім не єдиний пляж на островах Теркс і Кайкос…

КАНКУН, Мексика Найкращий у Центральній Америці

Фото The Cancun Convention & Visitors Bureau

К

анкун — мрія «офісного планктону» зі Сполучених Штатів. Це курорт, крає види якого ідеальні для заставки на «робочому столі» вашого комп’ютера. Пляжі справді білосніжні, вода бірюзова, пальми пишні, а дівчата — всі без винятку в бікіні. Курортне узбережжя — це 25 кілометрів «відбірного» піску. Але застигла в Ка рибському морі «цифра 7» (саме так виглядає з ілюмінатора літака піщана коса Кан кун) готова запропонувати туристам дещо більше, ніж просто вилежування на пля жах. До речі, нерідко купання тут небезпечне через сильні океанські хвилі. Зате на шопоголіків чекають десятки першокласних торгових центрів, на чоловіків — рибо ловля на марлінів, дайвінг, кайтинг і серфінг, а на істинних леді — найрізноманітніші спапроцедури. А ще — прогулянки джунглями острова Жінок, купання з черепаха ми в заповіднику ШелХа, екскурсія по руїнах храмів майя, найкращі клуби і ресто рани Мексики, безперебійна анімація в готелях... Не дивно, що всі ці принади стали улюбленими для тисяч «грінго», які поважно походжають вулицями Канкуна з фотоапаратом в одній руці й келихом пива в ін шій. Щастить же їм. Непогано було б до них приєднатися…

103


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 104

о. МАУЇ, Гавайські ови, США Найкращий у Північній Америці

А

це внутрішній, національний від починковий «магніт» для амери канців. Адже Гавайські острови є 50м штатом країни, відокремленим від її континентальної частини 3700 кі лометрами Тихого океану. До острова Мауї їдуть насититись уні кальною енергетикою, побачити вулкан Халеакала, кактусові долини і «вічні» секвої, численні ручаї з водоспадами... А ще, звичайно, — океан, який у різні

періоди року то безгомінноспокійний, то реве хвилями, здатними викликати ентузіазм хіба що у серферів. Острів Мауї має аж 60 кілометрів пляжів, які різні рейтинги відносять до найкращих у світі. Похвалитись іде альними піском і морем можуть насам перед західне і південне узбережжя. Серед найвідоміших пляжів заходу — «Каанапалібіч», де, крім купання, мож на влаштувати барбекю на наданому

о. САНАНДРЕС, Найкращий у Південній Америці

К

ораловий острів СанАндрес у Пів денній Атлантиці уникнув спотво рення господарською діяльністю людини. Він поєднує найрізноманітніші екосистеми рифів, гейзерів, гаїв, піщаних острівців і просто створений для пляжно го релаксу, снорклінгу та дайвінгу. Не ймовірно чиста вода міниться безліччю відтінків. Спробуйте знайти скарб піратів у Печері Моргана, а потім поснідайте

104

Фото HVCB «Knowledge Bank»

обладнанні, «Капалуабіч» і підкрес лено сімейний «Лауніопоко» з мілко водним «басейном» між скель. А на південному березі Мауї найдужче ваб лять три пляжні парки із загальною назвою «Камаоле». Тут є всі вигоди ци вілізації, включаючи спортмайданчики і кімнати відпочинку. Звичайно, на до дачу до теплих лазурових вод, м’яке сенького піску і неймовірних океансь ких краєвидів.

Колумбія Фото «Colombia Travel»

«фірмовою» місцевою стравою з риби, свинини, стромбіди, бананів і кокосово го молока… Навколо острова обмаль піщаних пля жів, але в головному місті СанАндрес таун, або просто ЕльСентро — Центр, є чудовий пляж із піском кольору слонової кістки. Туристи, перш ніж вирушити вно чі на дискотеку або в казино, гуляють ве чорами по набережній, а столичні меш

канці проводять вечори, купаючись у тем ноблакитному морі або сидячи на пара петі набережної та розглядаючи перехо жих. Іноді на набережній з’являються ши карні спортивні авто, яких на острові аж три або чотири, і м’яко пропливають то в один бік, то в інший — більше їхати ніку ди. Вулицями сновигають «Боби Марлі» з гітарами й без. Серед тропічних красот витає дух свободи та релаксу.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 105

о. КОРФУ, Греція Найкращий у Європі

Фото «Visit Greece»

П

ляжі цього грецького острова вражають і красою, і роз маїттям. Є піщані й галькові, широкі та у вигляді «басей нів» між скель, «тусівкові» й романтичновідлюдні. На більшості є ще чим зайнятися, крім лежання та хлюпання в морі. Пропонуються водні лижі та мотоцикли, парашути і ка ное, дайвінг і каякінг, пляжний волейбол і яхтинг… Колишнє рибальське селище Беніцес своїм м’яким кліматом і зеленню вабить насамперед сім’ї з дітьми. Дасія — це числен ні й великі готельні комплекси, таверни і бари, а також дов гий дрібногальковий пляж. Курорт АгіосГеоргіос сподобаєть ся прихильникам тиші, спокою та м’якого піщаного берега. У містечку Коміно чекають найрозкішніші вілли на всьому остро ві. Незмінно популярними є піщаний пляж курорту Кондокалі та дрібногальковий — у Гув’ї. Біля містечка Сидарі скелі утво рюють цікаві й дуже затишні бухточки. На набережній Гліфади, одного з найбільших курортів острова, багатого на традиційні таверни, кафе і бари, є обладнаний пляж із прокатом човнів і станція водних видів спорту. Нарешті, одне з найцікавіших місць на Корфу — Палеокастрица, шість пляжів якої (піщаних і дрібногалькових) розмежовані мальовничими скелями. Є з чого обирати. А можна перепробувати все!

105


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 106

о. СААДІЯТ, АбуДабі, ОАЕ Найкращий на Середньому Сході

О

стрів Саадіят входить до міської зони АбуДабі, столи ці однойменного емірату. Він поступово перетворюєть ся на унікальний культурнорозважальний центр із фі ліями паризького музею «Лувр» і музею Гугенхайма. А ось чим Саадіят уже є, то це ідеальним місцем для VIPвід починку. Тут, лише за 15 хвилин їзди від центру міста, на 9 кіло метрів простягнулися широчезні пляжі. Протягом усього дня до ваших послуг — шезлонги, душі, ванни, шафки на замочках, роздягальні, парасолі, кафебар і магазин пляжного екіпіру вання. На острові побудовано фешенебельні готелі. Один із них

106

Фото Є. БУДЬКА

розташований у хмарочосі (33–49й поверхи), звідки відкри ваються ефектні панорами узбережжя та міста. Відпочинковий комплекс «Monte Carlo Beach Club Saadiyat» створений за об разом і подобою пляжного клубу в самому МонтеКарло, на Лазуровому узбережжі. Є на острові Саадіят і гольфполе — справжнє зелене диво для пустельної країни. Але найбільше диво тут — те, що фактично на міському уз бережжі відкладають яйця рідкісні черепахи біса. Ці морські істоти стали символом місцевого готелю, який свято береже природне довкілля.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 107

ДІАНІБІЧ, Кенія Найкращий в Африці

Фото Kenya Tourism Board

Ц

ей найкращий африканський курорт є втіленням відо мого всім кенійського вислову «акуна матата». Привіт ний і теплий Індійський океан, білий пісок, горді й не зворушні верблюди, дивовижне повітря, аромату якого не сплу таєш ні з чим — усе дихає розслабленням і умиротворенням. Узбережжя Діанібіч розташоване на південь від містапор ту Момбаса. Це близько 25 кілометрів чудового білого піску, романтичних коралових стрімчаків і принадносмарагдових вод. Курорт ідеально підходить і для прихильників спокійного відпочинку на відлюдді, й для охочих поринути в екзотичне ніч не життя. Знавці рекомендують розслаблятися в південній час

тині узбережжя та вздовж річки Тіві, де можна насолоджуватись особливо мальовничою природою та розмаїттям птаства. Під час припливу вода вкриває весь берег, не дає пройти від одного пляжу до іншого. А увечері починається відплив, і тоді можна гуляти по рифах, розглядаючи морських зірок, їжа ків та огірків. Природні красоти зовсім не виключають вигод цивілізації. Діанібіч має високоякісні готелі, банки, магазини та центри роз ваг. І всетаки найкраща розвага тут — сафарі. Це ж Африка!

МАЛЬДИВИ Найкращі в Індійському океані

Г

еографічне положення та природа забезпечують острівній країні більшість її туристичних принад. Мальдивський ар хіпелаг — це 1192 острівці коралового походження в Індій ському океані. З півночі на південь країна тягнеться на 820 кіло метрів, а за площею — вдесятеро менша за Київщину. Туристична інфраструктура тут дислокується за принципом: один острів — один курорт — один готель. Ну, а готелі на Маль дивах особливі. Більшість зовні нагадують туземні селища з ха тинками на підпорах у морі й дерев’яними містками. Це спо сіб «розширити» площу островів і виділитися на світовому тур

Фото Є. БУДЬКА

ринку. А всередині «хатинки» є втіленням найвищих досяг нень дизайну та індустрії відпочинку. Пляжі на островах бува ють і «класичні» — піщані берегові. Але гостей більше інтригує можливість спускатись у лазурове літепло просто з тераси сво го бунгало «на курячих ніжках». Райське усамітнення серед океану приваблює романтичні па ри, а підводні ландшафти — дайверів. Навіть, скориставшись зви чайними маскою і трубкою, можна не виходити з води годинами, милуючись морським світом. Не хочеться покидати й ресторанів із шикарним меню дарів моря, і загалом цих казкових островів!

107


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 108

ОСТРОВИ КУКА Найкращі в АвстралАзії

Фото «Cook Islands Tourism»

На

краю світу, в самому центрі Полінезії, лежить лан цюжок із 15 основних і десятків менших островів, які утворюють архіпелаг Кука. Ні, капітана Джеймса Кука тут не з’їдали, насправді він загинув в іншому пляжному раю — на Гаваях. Відкрив їх теж не він, а іспанські мореплавці. Нині Острови Кука є окремою державою, що перебуває у вільній асоціації з Новою Зеландією, від якої розташована за три тисячі кілометрів. Край поки що не зіпсований масовим туризмом завдяки своїй віддаленості. Це справжній тропічний рай у всій перво зданній красі та тиші. Особливо популярним серед гостей є другий за розміром острів архіпелагу — Аїтутакі. Опинившись на ньому, не відразу

108

віриш у реальність оточення. Пальми тут схиляються над вічно тихими океанськими водами й м’якеньким піском карамель ного кольору. Острів захищений від хвиль кораловим рифом, який дарує дайверам свій окремий райдужний світ, у який не проникає жоден сторонній звук. Чистоті та синяві води заздрять самі небеса. На берегах ваблять простотою і комфортом бунга ло у формі традиційних хатинок. Вечорами звідти чуються пе ребори гітар і полінезійські ритми…


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 109

ТАЇЛАНД Найкращий в Азії

Фото Tourism Authotity of Thailand

Т

аїланд ідеальний для тих, хто любить положистий спуск у воду, піщану лінію узбережжя, прозоре і спокійне море. І звісно, східну екзотику. Її створюють дивовижні морські пейзажі з незвичними скелямиострова ми, сади та джунглі вздовж берегів, колоритні будівлі, спапроцедури, ресто рани легендарної місцевої кухні, атракції на зразок шоу слонів і крокодилів. Прихильники водної активності знайдуть усі можливості для занять серфін гом, водними лижами, вітрильним спортом, дайвінгом і навіть скелелазінням над смугою прибою. Еталонними вважаються пляжі провінції Крабі. Білосніжний пісок, лазуро ва вода, пальмові гаї, химерні скелі... Цих принад удосталь і на континенталь ному узбережжі, й на численних островах архіпелагу Крабі. Найкращі пляжі розташовані на півночі затоки АоНанг. Їхні природні красоти поєднуються з класною інфраструктурою та широким спектром турпропозицій. До речі, саме в цих місцях, на берегах архіпелагу ПхіПхі, знімали фільм «Пляж» за участю Леонардо ді Капріо. Складниками пляжної слави Королівства Таїланд є також узбережжя ост ровів Пхукет, Пханган і Чанг, як і багато інших у різних кінцях країни.

109


14.07.2015

КЛУБ

12:54

Page 110

■ Олег Радван. Автопортрет.

V

I

P

,

!MT_4-15-disk.qxd

Îëåã Ðàäâàí åì³ãðóâàâ äî Àìåðèêè ç òðüîìà ìàëåíüêèìè ä³òüìè. Òàì àæ ó 46 ðîê³â ïî÷àâ ìàëþâàòè, áåç õóäîæíüî¿ îñâ³òè ïåðåâåðøèâ òðè òèñÿ÷³ ïîðòðåòèñò³â ç óñüîãî ñâ³òó â ïðåñòèæíîìó êîíêóðñ³ é çðåøòîþ ïîâåðíóâñÿ äî Óêðà¿íè. Îëüãà ÁÀÐÒÈØ-ÊÎËÎÌÀÊ

Відбутись і повернутись

П Мистецькі нагороди Олега Радвана.

110

— Пане Олеже, минуло три роки, як ви повер нулися після двох десятиліть життя за кордо ном. Не шкодуєте? — Ні краплі. Насправді всюди жити однако во. Але це можна зрозуміти, лише коли маєш із чим порівняти. В Україні не так погано, як бага то хто вважає. Тут чимало перспектив, країна розвивається. У 90х роках багато хто залишав Україну, але є запитання — кому більше пощас тило: тому, хто виїхав, чи тому, хто лишився. Все дуже відносне у цьому світі. — Ви пережили найскладніші роки становлен ня в чужій країні, адаптувалися до іноземного життя, стали успішним художником. Здавало ся б, усе страшне позаду… ➧


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 111

«У червоному» — робота, з якою художник посів перше місце у престижному конкурсі Міжнародної асоціації портретистів Америки. На полотні зобразив свою дружину Наталю.

111


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 112

У США художник успішно продавав свої картини через місцеві галереї.

Олег Радван із дружиною на одній із виставок у США.

112

— В Америці справді спершу було дуже складно: без грошей, серед чужих людей усе починали заново. Я займався ремонта ми, дружина сама доглядала за дітьми. Але то нецікава історія, вона схожа в усіх емігрантів. А повернулися ми, бо донька, яка має тут свій бізнес і мусить жити в Києві, народила. Нам із дру жиною захотілося бути разом з усіма, допомагати з онуками, тож вирішили перебратися поближче. Художникові ж усе одн,о де творити. Окрім США, ми жили і в Канаді, і в Ізраїлі. — Якщо порівнювати ці країни, де було найкраще? — Вдома! (Сміється). А дім там, де твоя родина. Якщо ж порівнювати, то Ізраїль — дуже дорога країна, там важко заробити. Канада — більш соціалізована, там можна не працювати й отримувати державну допомогу, країна для леда рів. У США є більше можливостей заробити, але для цього треба важко працювати, витримувати жорстку конкуренцію. Добре заробляють насправді одиниці, як і тут. Українцям, щоб гарно жити, порівняно з американцями, достатньо мізерних доходів. — Ви займались інтер’єрами, забезпечували родину. Як нава жились у 46 років залишити роботу і все почати заново? — З дитинства мріяв малювати фарбами, але відвідувати ху дожню школу не хотів та й можливостей не було. Пізніше теж стало не до малювання, мусив годувати родину, заробляти на життя. Вся моя освіта — це виставки, роботи інших художни ків, які я вивчав по сантиметру. Вдивлявся в шедеври і думав, що нічого складного немає, я теж так можу. Допомогло в реалізації мрії моє здоров’я, точніше, його від сутність. Більше не міг виконувати колишню роботу, тому на сімейній нараді ми вирішили, що можу перейти на легшу пра цю. (Сміється). Тоді я вже не бачив на одне око. А останньою краплею стала виставка в Майямі норвезького художника Од да Нердрума. Його роботи мене так вразили, що я вирішив по чати. Звісно, в мене нічого не вийшло. — До того навіть пензля не тримали й одразу захотіли як Нердрум? — А чому ні? Скромність художника ніколи не прикрашала. Важливо вірити в себе і просто робити те, що можеш саме в цей момент. — А освіта хіба не має значення? — Найкраща освіта — це самоосвіта. Людина розвивається в улюбленій сфері, а не вивчає те, що вимагають. Кому допо магає вища математика? Щоб рахувати, достатньо арифмети ки. Зараз в інтернеті стільки всього, що лише ледачий не ста не художником. Важливо знати й розуміти техніку, але робити посвоєму. І тут якраз добре, що ніхто не виставив рамки, не пояснив, як робити неправильно. Навчаєшся методом спроб і помилок. Головне — знайти свою техніку, свій стиль. — Ви довго шукали? — Досі шукаю. Люблю експериментувати. Якщо зацикли тися на чомусь, то починається непотріб, виключно для прода жу, а це вже не творчість. — Вас можна поставити за приклад, як досягати того, про що мрієш. — Навряд. Я просто за натурою авантюрист і мало чого бо юсь. Але у мене немає великих художніх досягнень, які б можна було назвати взірцем. Буде неправдою сказати, що я заробляю на життя мистецтвом. Нас більше годують родинні доходи. — Про досягнення я б посперечалася. За чотири роки вам вда лося здобути премію Міжнародної асоціації портретистів Аме рики, коли на нагороду претендували майже три тисячі худож ників з усього світу. — Так, це моя найбільша нагорода. У фінал вийшли п’ятнад цять художників, і бути серед них — уже дуже престижно. Я на віть не сподівався на перемогу. Це гучна подія у світі мистецтва,


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 113

«Пілот мрій» — «потрійний» автопортрет.

вона триває тиждень, паралельно проводяться різні конферен ції, майстеркласи, зустрічі з відомими митцями. І тут раптом мені зателефонували й оголосили результат. Сказати, що я зди вувався, — нічого не сказати. То був шок. — Що змінилося після перемоги? — Почалися продажі. Мій представник знайшов хорошу га лерею, яка виставила мої роботи. Це звичайна практика. На ук раїнському артринку інші правила, які мені важко зрозуміти. Якщо там відбувається якась виставка, то в перший же вечір майже все розкуповують. А тут — фуршет, усі напиваються, див ляться і розбігаються. І лише потім, може, хтось щось тихень ко купить. Напевно, українські покупці бояться показати, що в них є гроші. — Скільки коштувала ваша найдорожча картина? — Близько 30 тисяч доларів. Але зараз мало що продається, і звісно, лише на Заході. Не розумію, як виживають наші худож ники. За кордон же продають одиниці. Більшість не мають мож ливостей навіть відправити роботу на виставку, оплатити пере силання та участь у конкурсі. Багато хто навіть не вірить у кон курси, боїться, що заберуть картину чи гроші, або ж узагалі не знають про них. Це все особливості менталітету. На тому ж Андріївському узвозі в Києві виставлені нічим не гірші роботи за ті, що зараз добре продаються в Європі! Але во ни там і стоятимуть, бо їхні автори навіть не намагаються йти далі. Артринок любить ризик, експерименти, не можна стоя ти на місці. Також треба, щоб поталанило. Великі заробітки у мистецькому світі — мов лотерея. — А так зване сучасне мистецтво, яке продається за неймо вірні суми, це теж чиєсь везіння? ➧

У вільний від роботи час художник любив блукати вулицями американських містечок.

113


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 114

«Ангеліна».

— Це вже просто бізнес. Тут мистецтво як грошова одиниця, ек вівалент чогось, інструмент товарообміну, своєрідне відмивання грошей. Багато галерей тримають усі цінні роботи у своїх руках і штучно завищують ціни. Це як на біржі з акціями. Не всі то розу міють, тому багато молодих художників думають, що теж так мо жуть. Але річ не в тім, що саме створено, а хто це зробив. Відомий художник може взагалі нічого не робити, просто продавати під писані полотна. Потрапити на цей ринок практично неможливо. — Якщо спробувати пофантазувати, чого можна чекати в май бутньому? Все одно рано чи пізно цій тенденції настане край. — Не настане. Ми ніколи не повернемося в епоху Ренуара. Робіт старих майстрів майже немає на ринку, але ж маховик має крутитися — ринок весь час потребує нового, особливого, шо куючого. І що далі, то страшніше. Пригадую, в Майямі велико го розголосу набув музей еротики, який відкрила одна бабуся. То була навіть не еротика, а порнографія. І бачили б ви, які бу ли черги до музею! — Що ви ще любите, крім живопису? Чим цікавитеся? — Люблю кіно, фантастику. В молоді літа навіть спробував себе режисером на одній кіностудії. Книжок не читаю — не мо жу через зір.

114

— Ви вже багато маєте. Чого ще хочеться досягти? — У мене все є, мені дуже добре. Як правило, справжній ус піх художника приходить після смерті, тому пришвидшувати його не хочеться. Люблю жити тихо, спокійно собі працювати. Якраз це і є щастя, коли можеш робити те, що любиш. Тому мені й добре в Києві. Тут дуже хороші люди, легше спілкувати ся, немає мовного бар’єру. Попри 20 років життя в Америці, я багато чого там просто не розумів, внутрішньо не приймав. Аме рика — як велетенський табір людей із різними традиціями, в якому ти завжди чужий. — То ви український художник чи американський? — І так, і так. Український, бо коріння звідси, а американсь кий, бо там ним став. Але для художника це не важливо, він же не письменник, який пише рідною мовою. Картину поясню вати не треба — на ній зображено те, що кожен бачить і відчу ває посвоєму. — Який ви зараз, якщо порівнювати із сорокарічним, двадця тирічним? — Такий самий, тільки старший. Насправді нічого в цьому плані не змінюється. Якщо не дивитися на себе в дзеркало, то здається, що все було лише вчора.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 115

«Босонога».

«Володарка часу».

— А як же мудрість, яка приходить із роками? — То все дурниці. Ми стаємо не мудрішими, а спокійнішими. Не приймаємо необдуманих рішень, менше поспішаємо і рідше помиляємось. Оце і вся мудрість. — Що ви малюєте? — Найчастіше — обличчя. У погляді, міміці завжди є драма, яка заворожує. Усміхнених май же не малюю. В обличчі людини одним мазком можна все змінити, чого не скажеш, наприклад, про натюрморти. От є у мене робота із цегли ною. Хоч би що про неї казали, хоч би як її обі гравали на полотні, цегла все одно залишиться просто мертвою цеглою. Чи ви зробите її фото реалістичною, чи просто замалюєте чорним по лотно і скажете, що це цегла у темряві, це все од но буде просто предмет. З людиною все інакше. — Судячи з робіт, любите худих людей? — Так. Цікаво, коли видно кісточки, вени, м’язи — все таке живе. У мене є моделі, яких я повторював кілька разів — такі вони нетипові, хара’ктерні. Улюблена модель — одна балерина з Америки, у якої глибоко посаджені очі, дуже цікаве обличчя. Взагалі, знайти модель під якусь ідею дуже непросто. В таких випадках пригадую Леонар до да Вінчі, який три роки шукав прототип об разу Іуди з «Тайної вечері». Знайшов у канаві якогось п’яничку, відмив його, і, коли почав ма лювати, той зізнався, що три роки тому вже по зував Леонардові — для образу Ісуса. Простіше, коли вже маєш модель і придуму єш щось у процесі. Пам’ятаю, писав одну жін ку з великим годинником у руках. Вона крути лася і так, і сяк, проте ніяк ми не могли знайти

цікавого образу. І тут вона взяла той годинник у зуби. О! Володарка часу. Вже потім я домалю вав їй стрілки в руках. Вийшло цікаво. А загалом мене більше цікавить техніка, ніж концепція. Ідея — не завжди головне. — Що тоді є головним критерієм оцінки кар тини? — «Чи можу я почепити це вдома?». Брудний пісуар із галереї не почеплю, отже, це для мене не має цінності. Шокові речі гарні для виставок, бо на них звертають увагу, але простіше прода ти щось хороше в тому розумінні краси, яке є у більшості людей. — Вам цікаво, що про вас говорять інші? — Тепер уже ні. Розумію, що в житті є важли віші речі, ніж намагання комусь подобатись. Я в тих літах, коли все вже «по барабану». ■ Фото з особистого архіву художника

Олег Радван із дружиною біля Південного Буя в місті КіВесті, штат Флорида. Буй позначає одну з крайній точок Сполучений Штатів.


14.07.2015

ЧУДЕС

12:54

Page 116

У

К

Р

А

Ї

Н

А

!MT_4-15-disk.qxd

Åêîíîìíî, ç êîðèñòþ äëÿ çäîðîâ’ÿ òà êðóãîçîðó, ç íåéìîâ³ðíèì çàäîâîëåííÿì â³ä ïåéçàæ³â ³ ïîâ³òðÿ ìîæíà ïðîâåñòè âèõ³äí³ çà ÿê³ñü ï³âãîäèíè ¿çäè â³ä ãàì³ðíî¿ ñòîëèö³, ïðîïàõëî¿ ðîç³ãð³òèì àñôàëüòîì. Ìàð³ÿ ÇÀ²ÐÞÕ²ÍÀ

Веловікенд

для киян і не тільки

В

Велосипед заощаджує гроші та спалює калорії, а за ро зумного та регулярного катання робить власника абсо лютно не цікавим для лікарів. В умовах будьяких криз це чудовий інструмент для проведення гарного та корис ного відпочинку. Не знаєте, з чого почати організацію веловікенду? Допоможемо зібратись у першу мандрівку та підкажемо маршрути. Як спланувати першу подорож Аналог російської приказки «первый блин комом» в українських туристів трансформується в «усе буде не так,

116

як передбачалося». Особливо це стосується подорожі, яку плануєш без достатнього досвіду. Проте такі нюанси не повинні вас зупиняти. У велотуризмі певна зміна планів — це зовсім не катастрофа, а нові пригоди і часом дуже при ємні сюрпризи. Будьте готові! Для початку радимо поїздити велосипедом поруч із до мом, по найближчому лісу чи парку, щоб визначити, на що здатен ваш організм. Саме від його можливостей бу дете відштовхуватися, плануючи мандрівку. Потім треба обрати регіон та основні цікавини, які хо тіли б подивитися. В цьому допоможе інтернет, де турис тичних фотографій та звітів просто неміряно. На будьякій


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 117

СвятоПантелеймонівський собор між «Експоцентром України» та парком «Феофанія».

електронній карті легко сполучити між собою найцікаві ші точки регіону. Тільки врахуйте, що велосипедистам ліп ше уникати головних доріг і шосе між великими містами. Обраний маршрут розділіть на частини, запланував ши ночівлі, обіди тощо, не забувайте при цьому про зга дані можливості організму. Навіть досвідчені «велома ніяки» на початку велосезону звикають до навантажень, тому планують переїзди не більші за ті, які з комфортом подолали біля дому. Також варто пам’ятати, що можна по трапити на горбисту місцевість, яка швидко забирає сили. На всяк випадок позначте на мапі місця із залізничними та автостанціями, населені пункти з готелями, це допо може за бажання чи необхідності змінити маршрут у про цесі подорожі. Зовсім не обов’язково крутити педалі від дверей свого під’їзду — призначайте вихідну точку, де вам заманеться. Як дістатися старту? Велосипеди легко перевозяться на третій полиці потягів (потрібен велочохол) і в електрич ках. Трохи складніше з автобусом, де багажні відділення не так добре пристосовані для цієї мети. Часом велосипедисти жартують, що успішність похо ду визначається вмінням використовувати взяті непотріб ні речі замість забутих необхідних. Це жарт, але зі знач ною часткою правди, особливо якщо перед початком по дорожі не скласти список необхідних речей. До нього по винні увійти: одяг для катання, від дощу і для вечірніх про гулянок містом (якщо це заплановано); запасна камера і насос; викрутки і ключі; невеличка аптечка; вода, їжа...

Чим менше з вами речей, тим легше їхати. Тож ліпше мак симум залишити вдома, узяти ж — мінімум, але справді потрібний. Речі зібрані, квитки куплені, байк пройшов техогляд у веломайстра — можна вирушати! Парки, ДОТи і польоти Простий, мальовничий маршрут під Києвом для шану вальників природи й історії починається біля «Експоцент ру України», більш відомого за старою назвою — ВДНГ. Виставку досягнень народного господарства відкрили у 1958му. Площа комплексу — 286 га, більше половини ➧

117


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 118

СвятоПреображенський Тригірський монастир (XVI) біля річки Тетерів.

її становлять садові та паркові зони. На території експоцентру є 180 споруд, 20 із яких мають статус історикокультурних пам’яток України. ВДНГ — це великі прос тори, мальовнича природа та радянський монументалізм в оформленні споруд, ча сом кумедний у своєму показному пафо сі. На перший погляд архітектура може і не зацікавити, але зверніть увагу на дета лі: скульптури, ліплення, литі медальйо ни, двері, керамічні панно та барельєфи… Все це зроблено за єдиним задумом, а кож на споруда оформлена у своїй тематиці. Дивно, але в цьому місці охоплює від чуття вічності. Мабуть, тому, що перебу ваєш наодинці з минулою епохою. Між «Експоцентром України» та пар ком «Феофанія» розташований СвятоПан телеймонівський собор. Перший храм у цих місцях побудували у 1802 році. До ре волюції їх було чотири, а в радянський час усі вони були закриті. Після війни в собо рі проводились експерименти з вибухами спрямованої дії. У 1990му споруду повер нули церкві, а через три роки відкрили Покровський жіночий монастир. Обитель

118

Спочатку радимо поїздити велосипедом поруч із домом, по найближчому лісу чи парку, щоб ви значити, на що здатен ваш організм. Від цього будете відштовхуватися, плануючи мандрівку. ■ молода, тому не має старовинних фресок, неймовірних легенд і багатовікових спо руд. Зате на службі тут чудово співає жі ночий хор. Правиться щодня, о 10й ран ку та 5й вечора. Територія Покровського жіночого мо настиря межує з «Феофанією». Нещодав но до парку заборонили в’їзд велосипе дистам, але можна пройтися пішки. Міс цина вперше письмово згадана 1471 року під назвою Лазарівщина. Буцімто тут жив монахпасічник Лазар, який своїми доб рими справами прославив і себе, і цей прекрасний куточок. У XVI столітті Лаза рівщина відійшла до Печерського монас тиря, а пізніше — у власність митрополи тів Київських.

2003 рік став щасливим для парку «Фео фанія», бо почались активні роботи з від новлення споруд та опорядження терито рії. Це один із небагатьох нових парків Ки єва. Окрім дерев, клумб, альтанок і місць відпочинку у ньому є і ставки. Біля одно го з них — два джерела. Про те, яке нази вають Сльоза Матері Божої, розповідають легенду: нібито Богородиця зронила в цьо му місці сльозу, від чого з’явилося джере ло із солонуватою водою. Солоність води відчути складно, проте легенда гарна. Рухаючись далі на південь від Києва, приїдете до села Ходосівка. Тут, на горі Планерській, навчають літати на парапла нах і дельтапланах. Чудовий досвід і гар не доповнення до велопрогулянки! Про


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 119

М’яке різнотрав’я — не тільки краса пейзажу, а й неповторний аромат повітря та вабливий для городян простір.

навчальний політ бажано заздалегідь домовля тися з відповідними школами. Ті, хто шукає зримої історії, у районі села Круглик можуть звернути в ліс і проїхати пара лельно з асфальтовою дорогою. Спостережли вим відкриються кілька дотів часів Другої світо вої війни — тут проходила лінія оборони Києва. Укріплення збереглися непогано, в деякі є вхід. Завершити мандрівку можете на Блакитно му озері, в районі Підгірців. У 1980х роках час тина водойми використовувалася для видобут ку піску. Через 20 років навколо озера почали рости, мов гриби, котеджі та вілли. Та й серед одноденних відвідувачів воно стає дедалі по пулярнішим. Блакитне озеро не тільки велике (площею 28,5 га) і глибоке (8 м), а й одне з най чистіших біля Києва, адже на дні є з десяток джерел. Тут приємно не тільки перевести подих на березі після велопробігу, а й поплавати. Повернутися до Києва можна досить швид ко, найближчою асфальтовою дорогою.

шиною. Кажуть, у давнину на території сучасного Житомира торгували хлібом, тобто «міряли жи то». За іншою легендою, місто отримало назву завдяки дружиннику Аскольда та Діра — Жито миру, який відмовився служити убивцям цих двох київських князів, подався в ліси й оселився на скелі біля злиття річок — Кам’янки та Тетерева. Якраз на річці Тетерів, неподалік від села Де неші, є масив скель, поруч із яким зручно по ➧

Палац Терещенків вже не захоплює своєю пишністю, проте все ще дивує розмірами та історіями.

Велоальпінізм Є думка, що радість життя — в його різнома нітті. Якщо вона вам до душі, то й маршрут спо добається. За два дні велоподорожі ви маєте шанс поєднати катання мальовничими просторами центральної України, скелелазіння, відпочинок на річці та оглядини старовинного палацу. Шлях починається в Житомирі, куди з Киє ва легко дістатися залізницею, автобусом чи ма

119


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 120

Малопримітні ДОТи приховують лабіринти та цілі поверхи військових укріплень.

Успішність походу визначається вмінням використовувати взяті непотрібні речі за мість забутих необхідних. Це жарт, але з часткою правди. ■ Запорука приємного катання — цікавий маршрут і гарна компанія. Беріть із собою друзів!

ставити намет і спробувати кілька скелелазних маршрутів. Трохи далі, біля греблі, розташова ний СвятоПреображенський Тригірський мо настир XVI століття. У ньому є гарні фрески, збе реглися келії. З монастиря відкривається ма льовничий краєвид річки Тетерів: стрічка води, виступи скель, діброви, бори та гаї. Неподалік від Тригірського монастиря роз ташовані руїни палацу Терещенків. Його збуду вали представники відомої династії цукропро мисловців і меценатів початку ХХ століття. Про них оповідають чимало цікавого. Наприклад, що вони засипали двір маєтку цукровим піском, коли одна з доньок забажала влітку покататися на санях. Іншого разу вони нібито виклали під логу в палаці золотими монетами. Магнати ма ли кілька розкішних маєтків, але тільки один із них, у Денешах, називали не інакше як «замок Терещенків». Схожість із замком йому надає ви сока триярусна вежа. До сьогодні від споруди частково збереглися стіни, башта, ліплення. Ка жуть, десь у маєтку сховано скарб. Може, саме тому історичну будівлю й розбирають, прорива ють під нею підземні ходи. Лісові стежки Києва Часом буває, що проїхатися велосипедом на природі хочеться, а часу обмаль. На такий ви падок стануть у нагоді «маршрути здоров’я» в лісових масивах біля столиці. Найбільш різноманітні рельєф і рослин ність — у Голосіївському лісі. Стартувати зруч


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 121

Річка Тетерів. Пляжні задоволення велосипедистам зовсім не чужі.

ІЗ СОБОЮ но від «Експоцентру України»: поруч є метро, автопаркування і навіть велопрокат. Можна спо кійно проїхатися «маршрутом здоров’я» протяж ністю 6 км. Він промаркований, пролягає пере важно асфальтовими доріжками без значних пе репадів висот. Якщо кілометражу мало, можна заглибитись у ліс. Рухаючись у бік Столичного шосе, виїдете до Музею народної архітектури та побуту України в Пирогові чи до обсерваторії. А якщо прямувати в бік Московської площі, від криваються великі простори лісу. Десь тут, за дав ньоруськими билинами, промишляв Соловей Розбійник… Що далі від експоцентру, то цікавіше і менше людей. Проте зникає і асфальт. Горбиста місце вість і грунтові стежки вимагають доброго воло діння велосипедною технікою. Будьте пильні! «Маршрути здоров’я» є з різних боків Києва: в парку Дружби народів, Биківнянському лісі, Микільському лісі та Сирецькому гаю… На особливу увагу заслуговує ПущаВоди ця. Крім довгого маркованого маршруту (май же 12 км) тут є величезні соснові ліси, якими можна кататися досхочу. Назва місцевості похо дить від слова «пуща» — непрохідний ліс, а та кож назви річечки Водиці. Про ці місця ще в лі тописах ХІ століття згадували як про угіддя для княжого полювання. Зараз звірини небагато, але,

крім звичних білок і качок, можна зустріти й ка банів. У 1794 році в документах уперше йдеться про хутір ПущаВодиця, а в кінці ХІХ століття тут відкрили перші санаторії. Відтоді ПущаВо диця популярна як місце відпочинку та оздоров лення. У 1904му сюди пустили перший трам вай, і лінія діє досі. Із центру столиці, з Контрак тової площі, можна доїхати до зеленого лісу! Не менш цікаво оглядати ці місця з велосипедного сідла: їдеш хащами, натикаєшся на «тунель» у лісі, а потім помічаєш серед трави трамвайні ко лії. Сонячної днини так приємно побачити, як із зеленого тунелю визирає червоне личко трам вая, що котиться і дзеленчить на тлі гущавини... Уздовж колій легко зорієнтуватись і виїхати до озер. Через перше з них — Горачиху — пере кинуто міст, із нього побачите зграї качок, віко ві сосни, мальовничі ліси над берегом... Проїдь те вздовж видовженого озера — понад кілометр завдовжки і метрів сто завширшки. Якщо хочеть ся покататися більше, прямуйте до села Горенка. А якщо вже кортить перепочити, то ліпше ру шити на північний схід, до озера Сапсаїв Став, і перевести там подих та покататися на човні. Отак лише за день, майже без витрат мешка нець мегаполісу може надихатися лісового по вітря й набратись естетичних вражень. Тільки треба захотіти! ■

Не забудьте захопити: ■ справний велосипед; ■ насос і запасну камеру; ■ шолом, окуляри; ■ крем від сонця; ■ воду і смаколики. У ролі смаколиків: ■ сухофрукти, горішки; ■ банани; ■ яблуко чи апельсин; ■ злакові батончики; ■ гематогени. Не підходять: ■ цукерки і шоколад — від спеки вони тануть.

121


14.07.2015

ГРЯДЕШИ?

12:54

Page 122

К

А

М

О

!MT_4-15-disk.qxd

Фото О. ГОРОБЦЯ

Святий рівноапостольний Володимир Великий — хреститель РусіУкраїни. Це найдавніший пам’ятник Києва, споруджений ще 1853 року за проектом архітектора Тона та скульпторів Клодта і ДемутМалиновського. Відтоді гірка, з якої князь вдивляється у далечінь, так і називається — Володимирською.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:54

Page 123

«Вибір віри князем Володимиром». Картина з Андріївської церкви в Києві. Художник Іван Еггінк.

Öüîãîð³÷ 28 ëèïíÿ â³äçíà÷àºìî 1000-ë³òòÿ óñï³ííÿ ñâÿòîãî Âîëîäèìèðà. Ñóñ³äíÿ ³ìïåð³ÿ ïðèâëàñíèëà íàçâó éîãî äåðæàâè, àíåêñóâàëà ì³ñöå éîãî õðåùåííÿ ³ íàìàãàºòüñÿ «íàö³îíàë³çóâàòè» éîãî ñàìîãî. Àëå Ðóñü íàçàâæäè ëèøèòüñÿ Êè¿âñüêîþ, à Âîëîäèìèð — ¿¿ Õðåñòèòåëåì. Àíäð³é ÂËÀÑÅÍÊÎ

РУСЬУКРАЇНА

Фото С. ГОРОБЦЯ

Ïðîòðåé

Шлях до Христа

Н

Нинішнього літа, 28 липня, минає тисяча років від бла женної кончини хрестителя РусіУкраїни — святого рівно апостольного князя Володимира Великого. Це день його пам’яті, який також ушановується як день хрещення Ру сі – України. Саме Володимир Великий із волі Божої ос таточно прищепив нашу Вітчизну до древа християнської цивілізації. Відтоді найкращі набутки українського наро ду мають виразно християнський зміст. Хреститель мав і гідних попередників. Від Андрія до Кия Християнство на українські терени приніс святий апос тол Андрій Первозванний. Ця беззаперечна істина нале жить не міфології, а об’єктивній історії, наскільки вона мо же такою бути. Після Дня П’ятдесятниці, коли всі апосто ли вирушили з Єрусалима на проповідь Христового Єван гелія, святий Андрій дійшов до Синопа на південному березі Чорного моря, де й заснував свою апостольську ка федру. Звідси він здійснював місійні подорожі, в тому числі й до Криму, який належав до Понтійського діоцезу Римсь кої імперії. Тоді ж, у середині першого століття по Різдві Христовім, а точніше — після апостольського собору в

Єрусалимі, на якому обговорювалося питання навернення до Христової віри язичницьких народів, апостол Андрій Первозванний відвідав саме українські терени. Від гирла Дніпра він піднявся аж до того місця, на якому пізніше по став Київ, установив на одній із гір (де нині височіє Андрі ївський собор) хрест і провістив місту торжество нової ві ри і світле християнське майбутнє. Певна річ, що вздовж усіх своїх шляхів апостол залишав по собі первісні христи янські громади, які складалися не лише із греків, а й із пра слов’ян. Переказ про ці події свято зберігався серед місце вого населення і пізніше увійшов до основоположного лі топису українського народу доби Київської Русі — «Повіс ті минулих літ». Посіяне Первозванним дало добрий урожай. Безперерв не існування християнських громад у Північному Причор номор’ї підтверджується документально. Ось лише декіль ка найвідоміших фактів. Кінець першого століття: до хер сонеських каменоломень (це в південнозахідному Криму) висилають папу Римського Климента. Результати його ді яльності — повна християнізація місцевого населення. За це святий Климент прийняв мученицьку кончину в безод ні моря — із якорем на шиї. Зрозуміло, що вплив святителя ➧

123


14.07.2015

12:54

Page 124

Фото С. ГОРОБЦЯ

!MT_4-15-disk.qxd

Пам’ятник святій рівноапостольній княгині Ользі, святому Андрієві Первозванному та братам — просвітникам слов’ян Кирилу і Мефодію на Михайлівській площі у Києві. Скульптор Іван Кавалерідзе.

Хрещення князя Володимира. Розпис Володимирського собору в Києві. Художник Віктор Васнецов.

не обмежувався районом Херсонеса. Не так давно у східному Криму (поблизу Керчі) знайдено найдавніше у світі точно датоване зображення християнсько го хреста. Пізніше, 325 року, троє кримських єпископів взяли участь у першому Вселенському соборі, на якому було прийнято Символ православної віри (тобто стисло викладено всі догмати православ’я) і подолано аріанську єресь. (Шкода, що про його результати не знають представники тих деномінацій, які не визна ють Божества Ісуса Христа). За межами Криму християни теж не були бездіяльними. Нам відомі імена пер ших негрецьких християнських мучеників: Інни, Пінни і Римми — скіфів, як тоді називали місцеве населення Нижнього й Середнього Подніпров’я. У IV сто літті була створена глаголиця — готська писемність, яку більшість дослідників називають «руськими письменами». Саме завдяки глаголиці стали можливими перші переклади Святого Письма на праукраїнську мову. Навіть після спустош ливого гунського нашестя у тому ж IV столітті християнське життя на українсь ких землях не завмерло. Активізуються власне слов’янські племена, серед яких починають домінувати поляни на чолі з князем Києм (якого візантійські джере ла називають Кувратом). Візантійська імперія туттаки звернула увагу на нову політичну силу і розпочала новий етап християнізації України — через провідні верстви язичницьких племен. Саме в цей час (V–VI століття) на історичній аре ні з’явився один із перших славетних християн РусіУкраїни — Діонісій Малий. Взятий у полон і перевезений до Риму, він своїм власним розумом та енергією досягнув становища ігумена монастиря і зробив істотний внесок у становлення християнської цивілізації. Це йому належить ідея нашого літочислення (від Різд ва Христового), а також створення таблиць Пасхалії (тобто визначення дат свят кування християнського Великодня). Саме тоді Кий, засновник столиці Украї ни, з’явився в Константинополі, де удостоївся аудієнції в самого Юстиніана І — натхненника і фундатора храму АйяСофія. За свідченнями візантійських істо риків, український князь прийняв хрещення і надалі чимало посприяв закріплен ню нової віри на київських теренах. Від Кия до Аскольда Після смерті Кия та його братів Середнє Подніпров’я було завойоване і поді лене між хозарською та аварською державами. Хозарський каганат відрізнявся

124


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:55

Page 125

«Хрещення Володимира у Корсуні». Мініатюра із Радзивілівського літопису, ХІІІ століття.

Херсонес, він же — Корсунь. Альтанка з червоним дашком позначає умовне місце хрещення князя Володимира.

Фото Ю. БУСЛЕНКА

толерантністю до різних віросповідань. Тому завдяки місіонерам, торговцям і вої Володимир охрестився у Херсонесі, прийшов нам у Києві й інших полянських поселен ши туди з військом. Він змусив візантійських ім нях не вщухало життя християнських гро мад. У хозарській столиці Ітилі, на Волзі, ператорів віддати за нього царівну Анну та за відбувалися богословські диспути між безпечити вищу церковну ієрархію для Києва. представниками трьох провідних релігій: ■ християнства, ісламу та іудаїзму. Один з тих диспутів, у якому взяв участь святий рівноапостольний Кирило — Учитель Слов’янський, докладно прийняття християнства. Передання стверджує, що він охрес описаний в агіографічних джерелах. Це той самий Кирило, який тився з ім’ям Миколай і заходився ревно впроваджувати на Русі створив кириличну абетку і разом із своїм братом Мефодієм світло Христової віри, але був підступно вбитий варязьким князем переклав давньоукраїнською мовою з грецької практично всю Олегом. На його могилі було збудовано Миколаївську церкву. І донині на цьому самому місці, що зветься «Аскольдовою моги Біблію та богослужбову літературу. У VIII — на початку ІХ століття християнська громада Киє лою», височіє над Дніпровими схилами церква святого Миколая. ва збудувала перший храм святого Ілліпророка, який потім фі Від Аскольда до Ольги гурував у місті як соборний. А після звільнення від хозарської Відомо, що християни становили істотну частку населення залежності поступ християнства на землях Києворуської дер жави став іще відчутнішим. Про це є кілька важливих свідчень Київської Русі в часи князя Ігоря, який правив після Олега. В у візантійських джерелах. Поперше, константинопольський його умові з греками від 944 року говориться про «Русь охреще патріарх Фотій (середина ІХ століття) — видатний церковний ну» і «Русь неохрещену» в княжому війську. Саме у згаданій со і політичний діяч Ромейської імперії — повідомляв у одному зі борній Іллінській церкві й присягали дружинникихристияни. своїх послань, що «не тільки болгари звернули до християнства, Це означало, що православна Церква в Київській Русі мала офі а й… руси». Подруге, наприкінці ІХ століття в руській землі ор ційний статус нарівні з язичницькою релігією. ➧ ганізаційно оформилася церковна структура — митрополія, на чолі якої став болгарин Михаїл. Про це свідчить церковний ста тут Лева ХІ, в якому кафедра Русі стояла на 61му місці. Митро полит продемонстрував перед київською верхівкою чудо з Єван гелієм, поклавши його у вогонь і вийнявши неушкодженим, за вдяки чому, за літописом, схилив київського князя Аскольда до


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:55

Page 126

«Хрещення киян». Художник Клавдій Лебедєв.

ремігши в міжусобній боротьбі братів, він став єдиним правителем величезної та мо гутньої держави, з якою рахувалися всі су сіди, включаючи зверхню Візантію. Літо пис свідчить, що на восьмому році кня жіння Володимира, довідавшись про йо го бажання розпрощатися з язичництвом, до нього почали учащати посли від різних народів і з різних країв, пропонуючи при йняти свою віру. Але цього виявилося за мало, щоб зробити остаточний вибір. За порадою бояр Володимир послав своїх, як би тепер сказали, експертів — до волзь ких булгармусульман, німцівлатинників і греків. Після повернення посли одно значно висловилися за прийняття хрис тиянства східного (візантійського) обря ду. І князь погодився з ними. За всієї легендарності цієї оповіді во на однозначно правдива. Зростання Киє воруської держави поставило перед Воло димиром і його соратниками питання про зміну примітивних поганських вірувань на глибшу релігію, яка, окрім своєї безпо середньої вартості, вводила б давніх укра їнців до родини культурних народів. Ті глибокі паростки, які пустило християн ство на українських теренах, теж не дава ли князеві великого простору для вагань. Зрештою, якщо вагання і були, то лише

зантії Ольга почала провадити лінію на обмеження впливу язичництва на україн ських теренах. Княгиня «порушила треби ща бісівські» та збудувала дерев’яну церк ву святої Софії в центрі Києва. Вона на полегливо виховувала народ у дусі христи янської моралі. Можна сказати, що своїм високоморальним християнським життям свята Ольга підготувала країну і свого ону ка — великого князя Володимира — до ос таточного усвідомлення необхідності яко мога скорішого входження в лоно Христо вої Церкви. Місія князя Володимира Хрестити Київську Русь, яка на той час поширила свої кордони від Карпат до Вол ги і від Білого моря до Чорного, а також проголосити християнство державною ре лігією судилося князю Володимиру. Пе

Фото О. ГОРОБЦЯ

Княгиня Ольга, дружина Ігоря, яка пра вила державою після його смерті до пов ноліття свого сина Святослава, сама при йняла святе хрещення з ім’ям Олена в Константинополі. Охрестив її патріарх, а хрещеним батьком був візантійський ім ператор Константин Порфірогенет. Така шана — не єдине свідчення того, що кня гиня Ольга була видатною особистістю і глибоко віруючою людиною. Недарма Ук раїнська православна Церква канонізува ла її однією з перших на Русі, назвавши рівноапостольною і великою. Якщо вона й не запровадила християнство як держав ну релігію РусіУкраїни, то лише тому, що цьому не сприяли політичні та суспільні обставини. Не тільки характеристика лі тописця, а й усі факти життя великої кня гині свідчать про її велику мудрість і по божність. Зокрема після повернення з Ві

Видубецький монастир у Києві. Десь у цих місцях скинутий у Дніпро ідол Перуна востаннє «видибнув» із води.


14.07.2015

12:55

Page 127

Фото О. ГОРОБЦЯ

!MT_4-15-disk.qxd

Свята Софія Київська, 1011–1037 роки. Останніми роками перемагає гіпотеза про заснування собору не князем Ярославом Мудрим, а ще його батьком Володимиром Великим.

Хрещення киян стало, скоріше, завершальним актом ширення християнства по РусіУкраїні, розпочатого апостолом Андрієм Первозванним. Спротиву новій вірі практично не було. ■ в тому, звідки приймати нову християнсь ку віру — із Заходу чи Сходу. Зрештою Во лодимир вирішив поставити свій народ під культурний вплив близького грецького Константинополя, а не латинського Риму. Сам Володимир охрестився у 986 році в Херсонесі, куди прийшов військовим походом. Мотивами цієї акції були намі ри князя змусити візантійських імперато рів Константина та Василія, яким на той час підпорядковувався південний Крим, віддати за нього царівну Анну, а також ді стати від них вищу церковну ієрархію для Києва. Греки й самі б не відмовилися да ти усе необхідне, але в такому разі диви лися б на Русь як на підлеглу державу, а не рівноправну. Похід на Херсонес мав успіх. Воло димир одружився з Анною, попередньо охрестившись, повернув місто як посаг

його візантійським власникам і вивіз із нього до Києва єпископа зі священика ми, різноманітне церковне начиння, бого службову літературу та майстрів. До масового хрещення киян були запро шені місцеві священики, грецьке і бол гарське духівництво, які перед цим прове ли грунтовну катехизацію київського люду. Саме хрещення народу в Києві відбулося у гирлі Почайни, маленької київської річ ки, що впадає у Дніпро. Датою цієї непе ресічної події вважається 1 (14) серпня 988 року. Цього дня, як змальовує літописець, земля і небо раділи. Священики стояли на березі річки, повної люду, і читали молит ви хрещення, а князь Володимир молив ся за осяяння РусіУкраїни світлом істин ної віри. Одразу після хрещення було зни щено язичницьких ідолів, а найголовні шого з них — громовержця Перуна (зі сріб

ною головою і золотими вусами) — ски нуто у Дніпро з високої кручі. Справу було зроблено. Хрещення киян стало не початковим, а, скоріше, завер шальним актом великого містичного дій ства — ширення християнства по РусіУк раїні, розпочатого святим апостолом Ан дрієм Первозванним. Спротиву новій вірі практично не було. Особливо це стосуєть ся саме українських етнічних земель, які в цілому збігаються із сучасними кордонами України. Князеві Володимиру виповнило ся 30 років, як і Христу, коли той вийшов на Свою проповідь. Тому енергії та завзяття в ширенні християнства йому не позичати, а коли його сини виростали і він садовив їх на уділи, то доручав їм цю велику справу. Святий рівноапостольний Володимир був великим державним мужем і ревним християнином. Тому з повним правом міг би перефразувати відомий вислів Октавіа на Августа про Рим дерев’яний і Рим мар муровий: мовляв, я прийняв Русь погансь ким капищем, а залишаю величним Божим храмом. Одначе замість скромного князя це говоримо ми — через тисячу років після його смерті. Говоримо рідною мовою, у своїй рідній незалежній державі, скріпле ній навіки Христовими вірою та любов’ю. ■

127


14.07.2015

ЧУДЕС

12:55

Page 128

Фото Д. ВІТЧЕНКА

У

К

Р

А

Ї

Н

А

!MT_4-15-disk.qxd

Біла

БІЛГОРОДДНІСТРОВСЬКИЙ

фортеця Àêêåðìàíñüêà ôîðòåöÿ — îäíà ç íàéá³ëüøèõ â Óêðà¿í³. 26 áàøò, 2 ê³ëîìåòðè ìóð³â — âðàæàº! Òà é ïîçà ¿¿ ñò³íàìè º ÷èìàëî ïàì’ÿòîê ð³çíèõ åïîõ, ïî÷èíàþ÷è ç àíòè÷íî¿ äîáè. Îëåíà ÊÐÓØÈÍÑÜÊÀ

Мінарет — усе, що лишилося від турецької мечеті.

З

За 2500 років свого існування місто на лимані змінило стільки ж імен, скільки й господарів. Греки називали його спочатку Офіуса («повне змій»), потім — Тіра, від тодішньої назви Дністра — Тирас. Наступні назви міста різними мовами зводилися до «Біла Фортеця» чи «Біле Міс то»: грецькою, латиною, угорською, німецькою, румунською, турець кою, татарською. 1944 року місту повернули підзабуту слов’янську наз ву Білгород із додатком Дністровський. Дністер — одна з трьох найдовших річок України (1362 км), і лиман, який вона утворює при впадінні у Чорне море — теж один із найбіль ших (40 на 12 км). Слово «лиман» походить із давньогрецької мови й означає широку, мілку затоку. Перше містопорт з’явилося на березі за хищеного від морських бур лиману ще в античні часи. Золото Тіри Сліди давнього міста виявив 1900 року директор Одеського музею історії та старожитностей професор Ернст Штерн. Він установив, що це і є згадана в античних джерелах Тіра. Опісля тут копали румунські, радянські й українські археологи. Знахідки зберігаються в Одеському археологічному та БілгородДністровському краєзнавчому музеях, в Інституті археології в Києві. А розкриті рештки мурованих споруд і вулиць можна побачити навіть просто неба — варто лише завітати до Аккерманської фортеці. Територія Тіри частково заходить під мури твердині та забудову при леглих вулиць. Частину її втрачено через розмиття берега лиманом. І все ➧


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:55

Page 129

Твердиня над лиманом. Ось такою грізною бачили Аккерманську фортецю запорозькі козаки. І вони наважилися її штурмувати! Це розбурхало уяву Лесі Українки: Глянуть на лиман той — втішається око! Колись його хвилі вкривались широко Тими байдаками, легкими чайками, Що плили на сей бік та за козаками: Швидко рідних визволяти козаки летіли… За мурами високими вороги тремтіли…


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:55

Page 130

Відкритий розкоп античного міста Тіра.

ж науковці склали картину давньогрецького міста. Воно було забудоване кількома терасами. Акрополь займав зручне і захи щене місце — саме там пізніше постала фортеця. На місці су часної пристані була гавань, де чекали на відправку до Греції віт рильники з вантажем пшениці, шкур, меду, воску, риби, худоби й рабів. Натомість до Тіри прибували амфори з вином і олією, коштовні тканини, ювелірні вироби, зброя, дорогий посуд. У цьому містідержаві закони приймалися народними збо рами, а запроваджувалися колегією старійшин. Із середини IV століття до нашої ери у всьому Нижньому Подністров’ї лише в Тірі карбували монети — спершу срібні, а потім і золоті. Про цвітання обірвала нищівна навала гетів у середині І століття до нашої ери. Невдовзі на цих грецьких руїнах виросло нове місто — вже римське. Для його захисту постала кам’яна цитадель, рештки якої й нині видніються у розкопі. Бруковані кам’яними плита ми вулиці міста мали риштакиводостоки. У внутрішніх подві р’ях осель були кам’яні цистерни для збору води. Державний устрій Тіри — античне міське самоврядування — загалом зберігся. Імперії місто служило форпостом проти вар варів, які підступали зі Сходу, і водночас давало добрий прибу

ток. Тож мешканцям Тіри було надано неабиякі привілеї — пра во безмитної торгівлі та римське громадянство. У 40х роках ІІІ століття вже нашої ери Тіру знищили готи. І після цього ціле тисячоліття в історії краю лишається білою плямою. Одні дослідники стверджують, що тут виникло слов’ян ське місто Білгород, із якого в Х столітті князь Олег ходив на Візантію, інші — що тут жили гетодаки. Хай там як, 1241 року поселення захопили татари і зробили столицею Ногайської ор ди. Їхні правителі сприяли створенню італійських факторій — одна з них виникла і тут, на лимані. Місто стало великим пор том Генуезької республіки. А під кінець XIV століття воно пе рейшло у молдовське володіння. На той час у місті вже існувала цитадель, яка поклала початок майбутній фортеці. «Прославляння фортеці Аккерман» Фортеця у БілгородіДністровському — це складна система укріплень, що формувалася протягом шести століть. Багатокут ник мурів розділений внутрішніми оборонними стінами на Ци вільний, Господарський і Гарнізонний двори. У Гарнізонному дворі розташоване ядро фортеці, її найдав ніша частина — цитадель, яку відносять до кінця ХІІІ — першої

На першому плані — башта Пушкіна. Кажуть, під час відвідання фортеці саме в ній він провів найбільше часу. І, можливо, саме її мав на увазі у поемі «Цигани»: «...И правил Буджаком паша С высоких башен Аккермана».


14.07.2015

12:55

Page 131

половини XIV століття. Її будівничими могли бути генуезці чи молдовани. 1400 року місто стало головним портом Молдовсь кого князівства, а в 1440х роках — столицею Нижньої Молдо ви з назвою ЧетатяАлбе, «Біла Фортеця». Саме тоді тривало ве лике будівництво, в результаті якого на березі лиману постала гігантська твердиня. Із 34 прямокутних, багатокутних і круглих у плані башт дотепер збереглося 26. У ті часи фортецю розділили на три двори. Підошва зовнішнього муру сягала дна оборонного рову завглибшки 20 метрів. Дно було майже на три метри нижче рівня лиману, й у разі небезпеки рів швидко наповнювали водою. 1484 року доти неприступну фортецю вдалося захопити туркам. ЧетатяАлбе перетворилася на Аккерман і на триста років стала оплотом ісламу. Її детальний опис залишив нам у своїй «Книзі мандрів» (XVII століття) турецький мандрівник Евлія Челебі. Один із розділів він так і назвав: «Прославляння фортеці Аккер ман». Особливий захват автора викликав зовнішній оборонний рів: «...Я, нікчемний, проїхав і оглянув сім тисяч шістдесят фортець, але такого дивовижного рову, глибокого й міцного, я не бачив. Сті ни рову, вирубані у кремені, утворюють неприступні, прямовисні, гладесенькі скелі. І немає на них навіть щілини, за яку б могла заче питися пташка. Фортеця ця така, що до неї з жодного боку не під ступитися: [неможливо зробити] підкоп, [підібратися] зза насипу чи укриття [або вирити) шанці. [...] Фортечна стіна, що йде краєм цього глибокого рову, становить значну перепону завтовшки сорок кроків; це рівна, потужна, наче тіло слона, стіна з ракушняку». Турки не лінувалися розбудовувати фортецю, навіть запро сили французьких інженерів. З окремих тодішніх будівель збе рігся мінарет від мечеті, зведеної на фундаментах християнсь кого храму. А ось Портовий двір із мурами, Водяним барбака ном і лазнеюхаммамом дійшов до нас у руїнах. Аккерман пробували атакувати на своїх чайках відчайдушні козаки — Северин Наливайко, Іван Сулима, Семен Палій, Іван Сірко. Та здолати фортецюколос їм було не до снаги. Григорію Лободі вдалосятаки увірватися до лиману, штурмувати стіни фортеці й потрапити всередину — проте втримати її такими ма лими силами було неможливо. Долю Аккермана змінили три російськотурецькі війни. Росія ни брали її двічі — в 1770 та 1789 році, але обидва рази віддавали за мирними угодами. А в 1806му до Аккермана увійшов корпус під проводом Дюка де Рішельє, і відтоді турки вже не повертали

ся. У 1812 році Бессарабію приєднали до Росії. Два десятиліття по тому фортецю скасували як непотрібну. Відтоді на неї в найкра щому разі не зважали, а в найгіршому — намагалися розібрати на будматеріали. Та видобувати камінь із міцних мурів виявило ся важче, ніж із природних скель. Наприкінці ХІХ століття за недбану фортецю передали Одеському товариству історії та старо житностей, після чого почалась її романтизація. Серед зацікав лених відвідувачів були Пушкін (його ім’ям навіть назвали одну з башт) і Міцкевич — обидва згадували Аккерман у своїх творах. У радянські часи фортеці надали статус пам’ятки архітектури, реставрували її та влаштували у ній музей. Ще раніше на Біл городДністровський звернули увагу кінематографісти, які зні мали тут морські баталії. Фортеця потрапила до фільмів «Адмі рал Ушаков», «Кораблі штурмують бастіони», «Отелло», «Доро гою ціною», «Капітан Немо», «Юність Петра», «Мушкетери: 20 років по тому»... Нині це популярний туристичний об’єкт. Тут проводять моло діжний музичний фестиваль «Фортеця», турнір з історичного фех тування «Сталева ліга» та фестиваль історичної реконструкції «Аккерманський виклик». Але найчастіше у фортеці панує тиша. ➧

Фото О. КОЦАРЬОВА

!MT_4-15-disk.qxd

У фортеці регулярно проводяться турніри з історичного фехтування.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:55

Page 132

Типовий будинок Старого Аккермана — із солідною мурованою брамою, у яку на подвір’я міг заїхати віз із крамом.

НА АККЕРМАН! Діставатися Білгорода2Дністровсь2 кого найзручніше через Одесу — або власним авто, або маршрутками, що йдуть від залізничного вокзалу, або електропоїздом «Одеса — Білго2 род2Дністровський» (п’ять разів на день у літній сезон та двічі — у зимо2 вий). І маршрутка, й електричка їдуть приблизно дві години. Фортеця відкрита без вихідних, із 8:00 по 17:00, влітку — по 20:00. Екс2 курсії проводять до 17:00. Туристич2 ну інформацію можна отримати за телефоном: (04849) 692780. Краєзнавчий музей працює з вів2 торка по четвер, з 8:00 по 17:00, у п’ятницю — по 16:00. Пропонуються 452хвилинні екскурсії. Для тургруп із власним автотранспортом музей може надати гіда для проведення екскурсії «Храми Аккермана». Теле2 фон музею: (04849) 222596.

«Багатонаціональні» храми Зазвичай туристи обмежуються відвіданням фортеці. І даремно, бо серед міської забудови хо вається чимало цікавин. Вони розташовані гру пами на значній території, але відстань між ни ми здебільшого можна пройти не більше ніж за 20 хвилин. У південнозахідній частині Білгорода є три церкви ХІХ століття. На цвинтарі — Миколаїв ська, збудована 1867 року, при якій колись діяв притулок із лікарнею. Ближче до центру, на па горбі, — Вознесенський собор. Росіяни зухвало збудували його на місці старого турецького кла довища у перші ж роки після приєднання Бес сарабії. Храм оздобили в дусі класицизму, звели 40метрову дзвіницю. А неподалік стоїть болгар ська церква святого Георгія, збудована 1840 року. Інша група пам’яток розташована уздовж ли ману. Церква святого Іоанна Предтечі — це ко лишній грецький храм, зведений на зламі XV– XVI століть на підмурівках давнішої церкви. Три ярусну дзвіницю з шатровим верхом прибудува ли за росіян. Поруч стоїть каплиця святого Іоан на Сучавського. Церковне подвір’я обривається

вниз береговим крутосхилом, звідси відкрива ється краєвид лиману. Збоку внизу — причал, де біля іржавого остова корабля пришвартова но прогулянковий теплоходик. За кількадесят метрів від грецької церкви тре ба відшукати скверик, за огорожею якого вид ніються дві пам’ятки. Одна — дивна приземку вата споруда з «приплюснутим» класицистичним портиком. Він походить із ХІХ століття, а ось будівля, яку «оздобили» ним, — це вірменська церква ще початку XVI століття. Найдавнішу її частину, яка має вигляд базиліки, наполовину втопленої у землю, можна побачити з тильного боку споруди. Перед порогом, за вірменською традицією, підлога вимощена могильними пли тами — вважається, що аж тоді, коли написи на них зітруться під ногами віруючих, померлим відпустяться їхні гріхи. У стіни вмуровано декіль ка різьблених хрестівхачкарів. Потрапити все редину храму навряд чи вдасться. Він, хоча й пе реданий церковній громаді, стоїть зачинений — вочевидь, чекає на ремонт. За радянських часів у вірменській церкві влаш тували музей атеїзму, згодом — базу археологіч ної експедиції. Тому на подвір’я храму перенес ли сарматський склеп ІІІ століття до нашої ери, знайдений на околиці Білгорода. Зовні він на гадує картковий будиночок, тільки з кам’яних плит. Перед склепом стояв жертовний камінь вівтар, який забрали до місцевого краєзнавчого музею. Ще один підкурганний склеп, який назива ють Скіфською могилою, можна відшукати на краю міста, біля торговельного порту. Споруду з великих вапнякових плит, знайдену ще профе сором Штерном, відкривачем античної Тіри, да тують ІІІ століттям до нашої ери — ІІ століттям нашої ери. Підкурганний сарматський склеп (ІІІ ст. до н. е.) на подвір’ї вірменської церкви (за радянських часів у ній була база археологів).


14.07.2015

12:55

Page 133

У тій самій частині міста можна відвідати дав ню підземну церкву святого Іоанна Сучавсько го, збудовану над джерелом. Прогулянка містом Наприкінці ХІХ століття Аккерман складав ся із власне міста, яке займало високий мис і бе реги затоки, та трьох посадів навколо нього. Від фортеці променями розходилися вулиці. «Ста рим Аккерманом» вважаються найдавніші з них, центральні. Прогулюючись тут, варто звернути увагу не лише на адміністративні будівлі та особ няки, а й на звичайні старі будинки з пиляного ракушняку. Вони одноповерхові, видовжені й ховають подвір’я із фруктовими деревами та ви ноградом. Брами, що ведуть на подвір’я, часто виглядають соліднішими за самі будинки. Це нагадує про колишню славу портового міста, де чи не кожна родина займалася торгівлею. Бра ма мусила бути достатньо високою, щоб в арку проїхав віз із крамом, і мати міцні дерев’яні стул ки, щоб замикатися на ніч від злодіїв. У будинку багатого аккерманського купця II гільдії Христофора Попова (ім’ям його сина Леона, який став революціонером, названо ву лицю, що йде вздовж лиману) міститься етно графічний відділ краєзнавчого музею. Один із п’яти залів оформлений як вітальня багатого мі щанина. Окремі зали присвячені архівним світ линам старого Аккермана та колекції бессараб ських рушників. Сам краєзнавчий музей займає колишній особняк грецького купця Феміліді, міського го лови Аккермана. Серед найцінніших експона тів — мармурова скульптура бика IV століття до нашої ери, скляний кубок провінційнорим ської культури, матеріали з могильника черня хівської культури, турецька художня кераміка, монети Тіри й середньовічні монети, колекція зброї ХVII–ХХ століть. Лиха доля спіткала надзвичайно оригінальну пам’ятку Білгорода — Олександрівські казарми. Єдиний підхід до цих споруд знайдете на тери торії покинутої військової частини, в тилу ба гатоповерхових будинків. Стан будівель кепсь кий. У 1828–1838 роках збудовано двоповерхові казарми у східному стилі — з «мавританськими» вежами та відкритими аркадами. Лишається тіль ки дивуватися, чому для них обрали стиль пере моженого ворога — адже все інше в місті зводи лось у підкреслено російському дусі. Сни про море Вже у ХІХ столітті вантажі по лиману і Дні стру аж до Бендер перевозив дерев’яний паро плав «Дністер». 1851 року до нього приєднався залізний пароплав «Граф Воронцов». Сучасний торговельний порт, що його видно від Олексан дрівських казарм, збудували у 1970–1975 роках. Від порту до ДністровськоЦареградського гир ла (це протока, якою лиман сполучається морем) прокопали судноплавний канал. Судна з лима ну в море випускає розвідний автомобільноза лізничний міст, прокладений через Цареградське гирло. Кілька разів на добу середня частина мос ту підіймається. Щоправда, не всім таке видо

вище здається достатньо романтичним, аби ком пенсувати довге очікування, — весь рух через міст припиняється приблизно на 45 хвилин, до ки той опуститься. А ось самому проплисти під мостом — годі й мріяти. На Річковому вокзалі у Білгороді в наші дні безнадійно порожньо, все занепало ще у де в’яності роки. А колись на аккерманську при стань колісний пароплав «Тургенєв» регулярно привозив з Одеси відпочивальників. Улітку 1888 року таку подорож здійснила і Леся Українка. До моря, на грязі, вона приїхала лікуватися від своєї хронічної недуги. Аккерманська фортеця справила на Лесю гнітюче враження, а ось по дорожувати лиманом, судячи з вірша «Ой висо ко сонце в яснім небі стало», їй сподобалося. А ще тим пароплавом возили з Одеси через Аккерман на дачу двох братиків Катаєвих — стар шого Валю і молодшого Женю. Подорослішав ши, молодший узяв собі літературний псевдонім Євгеній Петров і разом з Іллею Ільфом просла вився як автор безсмертних романів «Дванадцять стільців» і «Золоте теля». Валентин Катаєв теж став письменником і в повісті «Белеет парус оди нокий» змалював свої дитячі враження від по дорожі на пароплаві. Може, й ви здобудете натхнення на берегах Дністровського лиману? ■

Фото БДКМ

!MT_4-15-disk.qxd

Античний бронзовий світильник із краєзнавчого музею.

Не минуло і трьох років після переходу Аккермана під російську владу (1812), як давнє турецьке кладовище зруйнували, а на його місці звели Вознесенський собор.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:55

Page 134


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:55

Page 135

КИЇВ: вул. Басейна, 15 (ст. м. «Палац спорту»), тел. (044) 235219265; ТЦ «Глобус», 12а лінія, майдан Незалежності (ст. м. «Майдан Незалежності»), тел. (044) 390273217; ТРЦ «Океан плаза», вул. Горького, 176 (ст. м. «Либідська»), тел. (044) 591237279; ТЦ «Піраміда», вул. Мишуги, 4 ( ст. м. «Позняки» ), тел. (044) 495270228; ТРЦ «Скай молл», пр2т Генерала Ватутіна, 22т, тел. (044) 393229239; ТРЦ «Комод», вул. Луначарського 42а, тел. (044) 593239294; ТОЦ «Silver Breeze», пр2т Павла Тичини, 12в, тел. (044) 492227209; ОДЕСА: вул. Грецька, 35, тел. (048) 784201223; ТРЦ «Сіті2центр», пр2т Маршала Жукова, 2, тел. (048) 705278263; ДНІПРОПЕТРОВСЬК: ТРЦ «Міст2сіті», вул. Глінки, 2, тел. (056) 732202224; ЛЬВІВ: ТЦ «Опера пасаж», пр2т Свободи, 27, тел. (032) 295288209; ХАРКІВ: ТРЦ «Караван», вул. Героїв праці, 7, тел. (057) 728203210; СИМФЕРОПОЛЬ: ТРЦ «Меганом», Євпаторійське шосе, 8, тел. +7 (978) 836299252, (099) 924250213; СЕВАСТОПОЛЬ: ТРЦ «Мусон», вул. Вакуленчука, 29, тел. +38 (095) 106294222, +7 (978) 836299262; ЗАПОРІЖЖЯ: ТРЦ «АВРОРА», пр2т Леніна, 83/85, тел. (066) 803201235. ІНТЕРНЕТМАГАЗИН: +38 (050) 351253205.


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:55

Page 136


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:55

Page III


!MT_4-15-disk.qxd

14.07.2015

12:55

Page IV

Profile for Intour

International Tourism Magazine 5-2015  

August-September 2015

International Tourism Magazine 5-2015  

August-September 2015

Profile for intour
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded