International Tourism Magazine 1-2015

Page 1

!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

Ж У Р Н А Л

12:57

Page I

П Р О

М А Н Д Р I В К И

Т А

В I Д П О Ч И Н О К

www.intour.com.ua

ЛЮТИЙ – БЕРЕЗЕНЬ

ТАЇЛАНД ДУБАЙ ШОТЛАНДІЯ НІМЕЧЧИНА ХОРВАТІЯ ГРЕЦІЯ РУМУНІЯ УКРАЇНА

1 (121) ’15

ПОЛОЖИНСЬКИЙ Сашкові тартаки

ЛИЖНА ТОП 10 На різних півкулях Землі

МЮНХЕН Від карети до BMW

АВСТРАЛІЯ Велике Бар’єрне Диво

Саами

www.norway.com.ua

Аборигени Європи


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:57

Page II

ПЕРШИЙ І ЄДИНИЙ ГОТЕЛЬ У ЧЕСЬКІЙ РЕСПУБЛІЦІ, ЯКИЙ ОТРИМАВ СЕРТИФІКАТ НА НАЙВИЩУ КАТЕГОРІЮ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ «5*SUPERIOR»! ПЕРШИЙ І ЄДИНИЙ ГОТЕЛЬ НА КУРОРТІ КАРЛОВИ ВАРИ, ЩО Є ЧЛЕНОМ НАЙПРЕСТИЖНІШОГО АЛЬЯНСУ НАЙКРАЩИХ ГОТЕЛІВ СВІТУ «THE LEADING HOTELS OF THE WORLD»!

ПОНАД 250 ВИДІВ МЕДИЧНИХ ПРОЦЕДУР | 14 РІЗНИХ МЕДСПЕЦІАЛІЗАЦІЙ | ПОНАД 3500 КВ. М. СПА ТА ОЗДОРОВЧИХ ЦЕНТРІВ | ВЛАСНА КЛІНІКА, БАЛЬНЕОЦЕНТР І ВЕЛНЕСЛЕНД | УСАМІТНЕНЕ ЛІКУВАННЯ У СПА АПАРТАМЕНТАХ | 126 РОЗКІШНИХ НОМЕРІВ І 26 АПАРТАМЕНТІВ | ТРИ РІЗНІ ТИПИ РЕСТОРАНІВ | ТРИ ДЕННІ ТА ОДИН НІЧНИЙ БАР ІЗ ЖИВОЮ МУЗИКОЮ | БУТИКИ, ПРИМІЩЕННЯ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ЗАХОДІВ, КАЗИНО | І ВСЕ ЦЕ — ОДИН ДИВОВИЖНИЙ ОБ’ЄКТ!


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:57

Page 1


27.01.2015

12:57

ГОСТИННОСТІ КОЛЕКЦІЯ ■

Page 2

М

И

С

Т

Е ВЦ ОТ ЯВ ЖО

!MT1-15-disk.qxd

www.grandhotelwien.com

У серці

Відня Áåçäîãàííèé ³ ðåñïåêòàáåëüíèé «Grand Hotel Wien» ðîçòàøîâàíèé ïðîñòî á³ëÿ ëåãåíäàðíî¿ â³äåíñüêî¿ Îïåðè. Ó íüîìó ñïëåëèñÿ âîºäèíî êëàñè÷íà àòìîñôåðà àâñòð³éñüêî¿ ñòîëèö³ òà òåõíîëî㳿 ÕÕ² ñòîë³òòÿ.

P

Рекомендація типу «один із найкращих готелів Відня» не буде занадто пиш номовною для цього закладу. Бо не виключено, що він таки найкращий. Сер віс і вишуканість неможливо точно виміряти, і все ж 2009 року готель був ви знаний найкращим у світі за версією «Топ 500» журналу «Travel Leisure». Це той випадок, коли заклад прикрашає місце, а місце — заклад. Ось облю бований городянами та гостями проспект Рингштрассе. Поруч — славетний оперний театр, просто навпроти — відомий торговий центр. Збудований тут у далекому 1870 році, готель поєднує величну австрійську архітектуру, внутріш ню пишність і вишколеність обслуги, що зробило його зразком розкоші та смаку. В різний час тут відпочивали Карузо, Брамс і Паваротті, а Йоган Штра ус відзначав свій 50 літній ювілей. Усі помешкання у «Grand Hotel Wien» — це досконалий комфорт і тради ційний віденський стиль. Дорогі тканини, антикварні меблі, класичний декор і сучасні вигоди. Аристократична атмосфера й водночас затишок.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:57

Page 3

Жодний готель у прекрасному місті не запропо нує вам такого розмаїття ресторанів і барів. Можете насолодитися витонченими європейською та япон ською кухнями, помріяти з келихом чудового вина чи зарядитись енергією бадьорості від букету справж ньої віденської кави. Ресторан «Le Ciel» на 7 му, верх ньому, поверсі готелю — безумовно, один із найкра щих у Відні. Він підтримує атмосферу імперської Ав стрії: ідеальна чистота, найкращі страви, елітне сто лове срібло…

У «Grand Hotel Wien» проводяться і різдвяні бали, і наукові та бізнес конференції. Заклад володіє найбіль шим у місті банкетним залом «Quadrille» на 500 осіб. Бізнес центр дивує елегантністю та функціональністю. Готель не лише охоплює весь п’ятизірковий спектр послуг — від цілодобового сервісу в номерах до няні для ваших дітей, він ще й «розмовляє вашою мовою» (пер сонал знає сім мов, включаючи російську) та має спе ціальні пропозиції. І жодної комісії за бронювання! Це старий добрий Відень і це його «Grand Hotel». ■

Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу «Grand Hotel Wien» (www.grandhotelwien.com).


27.01.2015

12:57

ГОСТИННОСТІ

Page 4

М

И

С

Т

Е

Ц

Т

В

О

!MT1-15-disk.qxd

На гребені www.jumeirah.com

хвилі

Öåé ãîòåëü îñü óæå 17 ðîê³â çàëèøàºòüñÿ óí³êàëüíèì âò³ëåííÿì íîâàòîðñüêî¿ àðõ³òåêòóðíî¿ äóìêè, ñèìâîëîì ãîòåëüíî¿ êîðïîðàö³¿ «Jumeirah Group» ³ âñüîãî ãîñòèííîãî åì³ðàòó Äóáàé.

Г

Готель «Jumeirah Beach», збудований у подо бі морської хвилі, приваблює насамперед тих, хто прагне бути на гребені хвилі у сферах техно логій, комфорту, стилю життя. Але тільки таких, які не кидаються на дешеві новинки, а віддає перевагу істинним цінностям. Окрім незвичайної архітектурної форми, «Ju meirah Beach Hotel» має безліч найдивовижні ших можливостей для чудового відпочинку. У вас буде все і навіть більше: номери «люкс» на висоті 26 го поверху і вілли в арабському стилі, найчистіший пляж у межах міста Дубай і крає види Перської затоки, дайвінг центр і 5 басей нів, дитячий і підлітковий клуби для ваших не посидючих нащадків, безкоштовний необмеже ний доступ до аквапарку «Wild Wadi», спа центр «Talise Spa» і фітнес клуб із найновішими трена жерами, тенісні корти та яхт клуб, бізнес центр з інноваційним обладнанням і винахідлива служ

4


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:57

Page 5

ба кейтерингу. Обирайте — романтичний вечір у пляж ному ресторані «Villa Beach», весела вечеря з родиною в «Latitude» чи ніч запальних танців у легендарному клу бі «360°». Під враженням залишаться навіть найвибаг ливіші гурмани та бувалі мандрівники. Загалом тут 19 ресторацій — вистачить, щоб вечеряти та обідати щора зу в іншому місці протягом усього відпочинку. «Готель хвиля» у морі сервісу постійно перебуває в русі. Скажімо, нещодавно половину його номерів обно вили, враховуючи побажання гостей. Окрасою помеш кань є й краєвид із вікон — з усіх видно Перську затоку та знаний у світі «готель вітрильник» «Burj Al Arab». «Jumeirah Beach» славиться і, здавалося б, малопоміт ними приємними дрібничками, з яких зрештою склада

ється великий відпочинок. Продумано кожну деталь. Багато послуг і зручностей включено у вартість прожи вання, а за інші з гостей беруть помірну плату. Все роз раховано насамперед на сімейне дозвілля. Нарешті, суперакція цієї зими — «Winter Flavours». У її рамках на вас чекають безкоштовний сніданок, а та кож вечеря чи обід у понад 50 ресторанах мережі «Jumei rah» у Дубаї протягом усього перебування в готелі. І це далеко не все! Ще — доступ у дитячий клуб «Синдбад», вхід для підлітків у клуб «The Hub», свобода дій в інтер неті на території курорту, пробне занурення з аквалангом у басейні, мобільний додаток для читання преси... Усе безкоштовно — в рамках проекту «Winter Flavours»! Не відмовте собі, піймайте хвилю! ■

Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу готелю «Jumeirah Beach» (www.jumeirah.com).

5


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:57

Page 6

2

2 1 (121) 2015

МИСТЕЦТВО ГОСТИННОСТІ 2 3 У серці Відня. Бездоганний і респектабельний «Grand Hotel Wien» біля легендарної віденської Опери. 4 5 На гребені хвилі. Символ емірату Дубай — «готель хвиля» «Jumeirah Beach Hotel». 50 51 Пляжна знаменитість Тель Авіва. Готель «Hilton Tel Aviv» — серед найпомітніших на набережній ізраїльської столиці. 60 61 Палац у морі. Готель світового бренду «Waldorf Astoria» на рукотворному острові у Дубаї. 72 73 У центрі життя. «Vida» — готель у самому центрі космополітичного Дубаю.

ПОДОРОЖ НА ПОДІЮ

0

3

8

3

12 16 «Люті» карнавали. Найяскравіші карнавали світу в лютому. Читай, обирай, вирушай!

ЖИТТЯ ЯК СВЯТО 18 21 РІЄКА. Хорватське Ріо. Не так далеко, в маленькій Хорватії, відбувається одне з наймасштабніших маскарадних дійств планети. 52 58 ТАЇЛАНД. Сіамські змії. Запускання зміїв у цій країні є ритуалом, забавою та національним спортом. Оцінити його можна на фестивалі в Ча Ам.

ПРОФІ ТУР 28 29 Відкрий Єгипет заново з «Join UP!» Туроператор за рік вийшов у лідери в Україні за обсягами авіаперевезень до «країни вічного літа».

VIP КЛУБ 22 27 Сашкові тартаки. Сашко ПОЛОЖИНСЬКИЙ не любить фотографуватися на тлі європейських міст, проте вірить, що ми прийдемо в Європу — коли станемо самі собою.

MODUS VIVENDI / СПОСІБ ЖИТТЯ

2

5

30 37 Аборигени Європи. Найдавніший народ у Європі — саами — вже 10 тисяч років живе на її північній околиці, у Фенноскандії.

ПРАВИЛЬНИЙ ВИБІР 38 49 TOP SKI. 10 найкращих і незвичних гірськолижних курортів світу. Спільно з премією «World Ski Awards» представляємо провідні гірськолижні курорти в різних півкулях планети.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:57

Page 7

Шрі Ланка з «Join UP!»

Будь як удома! Çàâäÿêè òóðîïåðàòîðîâ³ «Join UP!» â åêçîòè÷í³é Øð³-Ëàíö³ âè ïî÷óâàòèìåòåñü ÿê óäîìà. Ñàìå òàêó êîíöåïö³þ ìè îáðàëè äëÿ òóð³â äî ö³º¿ êðà¿íè!

Ш

Шрі Ланка — один із найцікавіших і най популярніших напрямків для українців. Прос те оформлення візи, хороші цінові пропози ції та зручні авіарейси від багатопрофільно го туроператора «Join UP!» зробили цей на прямок доступним для шанувальників неба нального відпочинку. Та й як Шрі Ланку можна не любити? Тільки уявіть: пробудження з першими со нячними променями під співи екзотичних птахів, бриз Індійського океану, ситний сні данок із цікавих традиційних страв, прогу лянка по райському узбережжю… У Шрі Ланці ви відчуєте себе затишно та по домашньому. Програма «Будь як удома» від «Join UP!» — це комфортабельні трансфе ри, професійні гіди та інформаційні стенди в кожному готелі. Вильоти до Шрі Ланки з Києва — щодня! Польотна програма спільно з надійним авіапартнером «Fly Dubai» — гарантія приємної подорожі. Ви відчуєте нашу турботу з перших секунд перебування на прекрасному острові! При ймаюча сторона «Concord Exotic Voyages» оз найомить із цікавою традицією вшанування гостей — «Запалювання півника». А тим, хто хоче відразу поринути в культуру Шрі Ланки, влаштують зустріч кандійські танцівники. Нагадаємо, що туроператор «Join UP!» першим відкрив Шрі Ланку для українсько

го ринку як масовий та доступний напрямок, здобувши рекордну частку —78% — від за гального обсягу туристів з України. Ми знає мо Шрі Ланку вздовж і впоперек та готові поділитися досвідом. Ось лише деякі цифри: ● 9 успішних сезонів; ● 25 рекламних турів; ● понад 70 тисяч туристів; ● 10 експертів щодо готелів Шрі Ланки; ● 42 підкорення вершини Сигірії; ● близько 100 семінарів і вебінарів. Значущою подією став перший виїзний воркшоп у Шрі Ланці — «Way to the TOP!», проведений у грудні 2014 року спільно з «Con cord Exotic Voyages». Він відкрив для учасни ків різні грані чудової країни, дав неоцінен ні знання у сфері продажів і особистісного розвитку. Воркшоп включав 5 ступенів. Нові відкриття. Катання на слонах, чай ні плантації, шахта коштовного каміння, че репашача ферма, Індійський океан, дивовиж ні світанки і надвечір’я, білосніжні пляжі та багато іншого, про що можна буде розпові дати із захопленням ще довго! Здобуття корисних навичок. Учасники ворк шопу отримали відповіді на запитання: «Як повернути кризу на свою користь?», «Як знайти нові можливості й нові шляхи для розвитку?», «Як із мінімальними вкладення ми забезпечити приплив нових клієнтів».

Захопливе спілкування з успішними осо бистостями: письменниками, режисерами, ведучими, журналістами, тренерами, лідера ми ринку і, звичайно, командою «Join UP!». Пізнання себе. МИ створили всі умови, щоб усі гості могли максимально розкрити свій творчий потенціал. Шопінг і подарунки. Традиційні сувеніри, спеції, чай… І маленька частинка Цейлону, яку можна забрати додому! Багатогранність Шрі Ланки вражає, і ми не втомлюємось її вивчати. Приєднуйтесь! ■

Думка експерта. Наталія КУЛІШ, керівник напрямку Шрі Ланка: «Ми ретельно підбираємо російськомовний персонал, який з любов’ю і знанням справи розкриває секрети цієї чудової країни. Біля аеропорту ви побачите брендовані автобуси «Join UP!», які з комфортом доставлять до готелю».

7


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:57

Page 8

2

6

ВОЯЖ КОЛЕКЦІЯ 62 70 ДУБАЙ. Згадати майбутнє. Екскурсія містом показала різницю між колишнім «еміратом фантастичних мрій» та сьогоднішнім «еміратом фантастичної реальності». 74 79 МЮНХЕН. Вікенд через 25 років. Уперше автори побували тут ще за часів Берлінського муру. Мюнхен і цього разу не розчарував, а зачарував.

0

8

104 109 ШОТЛАНДІЯ. Острів віскі. Айлей, один із Гебридських островів на півночі Великобританії: тільки море, вівці та віскі. 110 113 ТРАНСИЛЬВАНІЯ. Батьківщина Дракули. Придумавши історію про Дракулу, Брем Стокер і не підозрював, що колись вона породить туристичний бренд.

МІНІСТЕРСТВО ЗАКОРДОННИХ СТРАВ 71 Британський смак Дубаю. У еміраті — новий представник британської родини ресторанів «The Rib Room».

МУЗЕЙНИЙ ПРОСТІР

6

9

80 89 Представницький клас. Після відвідання Музею карет розумієш, чому в наші часи Мюнхен став «містом BMW».

КАМО ГРЯДЕШИ? 90 95 АФОН. Останній ковчег. Існує чимало стереотипів про чернечу республіку на Святій Горі. Та того, хто дивиться на неї очима віри, вражає її святий дух.

ОКЕАН ВРАЖЕНЬ 96 103 АВСТРАЛІЯ. Велике Бар’єрне Диво. Великий Бар’єрний риф — найбільша жива структура на Землі, дивом утворена в одній з найбідніших зон Світового океану.

ТРОЯНДА ВІТРІВ 114 117 Відпустка на виживання. В Україні зароджується новий вид екстремального туризму — автономне виживання. Дуже актуально!

УКРАЇНА ЧУДЕС 118 121 КАРПАТИ. У володіннях Білого Слона. Зимовий активний туризм у Карпатах з командою «Ture» та кемпом «Білий Слон».

2

12

ВЕСЬ СВІТ — ТЕАТР 122 125 Bravo l’Operette! Національна оперета України гучно і феєрично відзначила 80 ліття. Вітали артисти з України та з за кордону.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:57

Page 9


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:57

Page 10

1998

2000

2003

2004

2007

2010

2012

Журнал про мандрiвки та вiдпочинок Засновник i видавець — ТОВ «Редакцiя журналу «Мiжнародний туризм» Видається з 1992 року Головний редактор Олександр ГОРОБЕЦЬ Заступник головного редактора Євген БУДЬКО Вiдповiдальний секретар Iрина ГОРОБЕЦЬ Художнiй редактор Борис ТАРАСЕНКО Комп’ютерна графiка та верстка Євгена КРУТОВЕРЦЕВА Коректура Людмили ГОРОБЕЦЬ, Наталi ОБОЛЕНСЬКОЇ Вiддiл реклами: Тел./факс: (044) 254 5190, 254 5191, 254 5193

На обкладинцi: «Саамська дівчинка». Фото К. ХАМАННА, Т. РАККЕ, «VisitNorway».

Передплата яскравих вражень! Заповніть квитанцію на пошті, аби не шукати кожного номера нашого журналу в кіосках. Продовжуйте передплату з будь якого місяця! Журнал виходить щодва місяці — 6 номерів на рік. Має обсяг 128–180 сторінок.

ДЕ ПЕРЕДПЛАТИТИ? У ПОШТОВИХ ВІДДІЛЕННЯХ Оформте передплату з поштовою доставкою в будь якому відділенні зв’язку України.

Вiддiл розповсюдження: Тел./факс: (044) 288 9625, 288 5457 Над номером працювали художники: Сергій Горобець, Борис Тарасенко Зареєстровано Мiнiстерством України у справах преси та iнформацiї, серiя КВ, № 2351 вiд 17.01.1997 р. © Журнал «Мiжнародний туризм» Адреса редакцiї та видавця Кловський узвiз, 15, м. Київ, 01021 Тел./факс: (044) 254 5190/91/93, 288 5457, 288 9625 E mail: welcome@intour.com.ua Представництва у Криму: тел./факс: (0654) 326 993 у Канадi: Український центр засобiв i розвитку — тел.: (403) 497 4374; факс: (403) 497 4377 Кольороподiл i друк: Видавничий дiм «Рема Принт» Вул. В. Чорновола, 2, оф. 1, м. Київ, 01135, Україна Тел.: +38 (044) 486 8004, 486 2820

Передплатний індекс у каталозі ДП «Преса» — 74318.

Тираж — 20 000 примiрникiв Перiодичнiсть — 6 випускiв на рiк

У ПЕРЕДПЛАТНИХ АГЕНЦІЯХ

Цiна договiрна. Передрук матерiалiв — тiльки з дозволу редакцiї. За рекламну iнформацiю вiдповiдає рекламодавець. Рукописи не рецензуються i не повертаються. Думка авторiв публiкацiй не завжди вiдповiдає думцi редакцiї. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть фактiв, власних назв та iмен, iнших вiдомостей несуть автори.

«Бліц Інформ»: Київ — (044) 205 5110. «Ідея»: Київ — (044) 417 8767; Донецьк — (062) 381 0932. KSS: Київ — (044) 585 8080. «Меркурій»: Київ — (044) 249 9888; Дніпропетровськ — (056) 374 9055. «Періодика»: Київ — (044) 289 0704. ЗАПИТУЙТЕ ЖУРНАЛИ «МІЖНАРОДНИЙ ТУРИЗМ» У МІСЦЯХ ПРОДАЖУ ПРЕСИ!

Editor in Chief Oleksandr HOROBETS Deputy Editor in Chief Yevhen BUD’KO Managing Editor Iryna HOROBETS Art Director Borys TARASENKO Director of Computer Work Yevhen KRUTOVERTSEV Proof Reading & Editing Liudmyla HOROBETS, Natalya OBOLENSKA Subscription Index 74318 © «International Tourism» Magazine


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:57

Page 11


27.01.2015

НА ПОДІЮ

12:57

Page 12

Íîâîð³÷í³ ñâÿòà, ÿê çàâæäè, ïðîìàéíóëè øâèäêî, ³ òàê õî÷åòüñÿ çíîâó çàíóðèòèñü ó ðàä³ñíó àòìîñôåðó. Îñîáëèâî â ëþòîìó, â «íàéäð³ìó÷³øó» ïîðó ðîêó. ² íàãîäà º — ó öåé ÷àñ ïî õðèñòèÿíñüêîìó ñâ³òó ãðèìëÿòü íàéÿñêðàâ³ø³ êàðíàâàëè! Þë³ÿ ÌÀËÀ

Замаскована Що: Де: Коли: Інфо:

ЛЮТІ КАРНАВАЛИ

П

О

Д

О

Р

О

Ж

!MT1-15-disk.qxd

Венеція

карнавал Венеція (Італія) 13–17 лютого www.carnevale.venezia.it

Венеційський карнавал є найдавнішим, найтаємничішим і, напевно, одним із най гарніших у світі. Недарма ж щороку він розважає понад півмільйона людей. У дні карнавалу вулички, що ведуть до площі Сан Марко, переповнює люд, одягнений у розкішні костюми. Усі ховають обличчя за традиційними масками — від Коломбіни до Чумного Лікаря. Вхід на карнавал без маски суворо заборонений, ба навіть працівники різних закладів у центрі міста маскуються, аби потрапити на роботу. Протягом карнавалу в місті панують безкінечна му зика, театральні вистави, королівські бали, яскраві феєрверки. Жонглери, міми, клоуни, акробати допов нюють незабутню атмосферу. Останнім часом венеційський івент став тематич ним. Наприклад, цьогоріч тема карнавалу — дивовиж не і фантастичне у природі. Очікуємо неймовірних ви творів фантазії!

12

Шалений Ріо Що: Де: Коли: Інфо:

зимовий фестиваль Ріо де Жанейро (Бразилія) 13—18 лютого www.rio carnival.net

Безперечно, дійство в Ріо де Жанейро посідає першу сходинку в рейтингу карна валів світу. Торік до фесту приєдналися по над 6 мільйонів гостей, і цьогоріч місцева влада очікує на новий рекорд. Ще до Ново го року 95 відсотків готельного фонду міста було заброньовано на дні карнавалу, попри доволі високі ціни. «Бразильський бешкет» бере свій поча ток від португальського аналогу Масляної. Сучасне свято виникло з появою першої школи самби (1928). Карнавал у Ріо вважають найдемократич нішим фестом країни, оскільки під час його проведення стираються всі расові та класо ві відмінності. Проте демократичними ціна ми він особливо не славиться. Вартість квит ка на «Самбадром» — 600–1000 євро. Пе реважна більшість люду насолоджується самбою на вулицях міста, яке в ці дні живе у своєму ритмі. Тим часом будь хто, в кого ви стачить грошей, за домовленістю з відповід ною танцювальною школою може потрапити безпосередньо на карнавальну платформу!


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:57

Page 13

Всесвітні іспити

зі

З

спорту

Ó ê³íö³ ñ³÷íÿ 2015 ðîêó ïî ñóñ³äñòâó ç Óêðà¿íîþ, â áðàòí³é Ñëîâà÷÷èí³, ðîçïî÷íåòüñÿ «ï³âí³÷íà» ÷àñòèíà çìàãàíü 27-¿ Âñåñâ³òíüî¿ çèìîâî¿ Óí³âåðñ³àäè.

Зимова Універсіада – 2015 проходитиме відразу в двох країнах. Одна частина стартів відбудеться в іспанських Гранаді та Сьєрра Неваді, інша — у словацьких Штрбське Плесо та Осрблі. У Києві з цього приводу зібрали прес конференцію словацьке управління з туризму та посоль ство Словацької Республіки в Україні. Отже, з 24 січня до 1 лютого буде ще один привід завіта ти на гірськолижний курорт у Високих Татрах. Штрбське Плесо є одним із найвідоміших зимових місць відпочинку в Словаччині, а Осрблі вважається «Меккою біатлону». Зимова Всесвітня Універсіада проводиться у Словаччині вже утретє — перші дві проходили у 1987 та 1999 роках. Цього разу тут плануються змагання серед найкращих студентів спортсменів світу з біатлону, лижних перегонів, лижного двобор’я та стрибків на лижах із трампліна. У словацькій частині змагань візьмуть участь 470 спортсме нів із 32 країн. Події Універсіади 2015 висвітлюватимуть близько 150 словацьких та іноземних журналістів. Телеві зійний канал «Євроспорт» покаже 74 години прямих транс ляцій із засніжених схилів Татр, а його сигнал приймати муть ще 100 інших телеканалів світу. Свідками спортивних баталій стануть понад 32 мільйони глядачів нашої планети. Україна теж направляє туди свою делегацію із 68 атле тів. Є надія на призові місця в різних дисциплінах.

Всесвітня Універсіада для Словаччини — це ще й мож ливість показати в усій красі свої туристичні принади: ма льовничі гори з лижними та водолікувальними курортами, старовинні міста, музеї, аквапарки й туристичну інфра структуру, яка розвивається за європейськими стандартами. А для українських туристів це нагода побачити спортив ні змагання та урочистості світового рівня «без відриву» від відпочинку. Діставатися близько, перебувати комфортно, мовний бар’єр практично відсутній… Сподіваємося, наші спортсмени отримають гідну глядацьку підтримку! ■


27.01.2015

КОЛЕКЦІЯ

12:57

Page 14

Я

Ж

!MT1-15-disk.qxd

В

О

Що: Де: Коли: Інфо:

Колоритна

карнавал Барранкілья (Колумбія) 14–17 лютого www.carnavaldebarranquilla.org

Колумбія

Запальний карнавал у Барранкільї — один з найбільших у світі. Хоча за масш табами він усе ж таки значно поступається карнавалу в Ріо, проте є менш ко мерційним і більш автентичним, чим приваблює понад півмільйона туристів. Тільки тут можна зануритись у яскравий фольклор Карибів, послухати ори гінальні іспанські та африканські ритми, опанувати рухи танців міко і мікас, конго чи палотео. На чотири дні місто забуває про повсякденні клопоти та поринає у світ ве селощів. Розпочинається дійство в суботу з «битви квітів» та урочистого від криття святкування Королевою карнавалу. А далі запал зростає з кожним днем: танцювальні марафони, феєрверки, вуличні перформанси та маскаради до водять учасників до «карнавального екстазу». У 2003 році колумбійський карнавал у Барранкільї внесли до Списку все світньої спадщини ЮНЕСКО.

Нестримні Кариби Що: Де: Коли: Інфо:

карнавал Порт оф Спейн (Тринідад і Тобаго) 16–17 лютого www.gotrinidadandtobago.com

Карнавал у столиці Республіки Тринідад і Тобаго приваблює іноземців своїм особливим колоритом і розкутістю. На відміну від бразильського родича, він запрошує насамперед тих, хто хоче просто «відірвати ся на повну» та зануритись у справжнє народне свято без пафосу. Дійство втілює собою різноманітну та ба гату культуру країни, збирає учасників багатьох рас і народів. Тринідадському фесту притаманні ритми му зики каліпсо та «оркестру ста левих барабанів». Для тамтешніх мешканців це не просто карнавал — цілий культ! До нього ретельно готу ються, адже вся країна змага тиметься в конкурсі на найкра щий виступ і костюм. Офіційно свято триває лише два дні, але стихійні процесії можна побачи ти й на п’ятий день. У колонах і на узбіччях панують загальна радість, прояви любові та безу пинні танці. На час свята центр міста звільняють від автівок.

14

Перевдягнений

Кельн Що: Де: Коли: Інфо:

карнавал Кельн (Німеччина) 16–18 лютого www.koelnerkarneval.de

Цей карнавал — головна подія лютого не лише для Кельна, а й для всієї Німеччини. Лютневі карнавали відбуваються і в інших містах країни, проте саме в Кельні він най виразніший, просто неповторний. У дні карнавального «відриву» багато кельнців не лише отримують задоволення від споглядання свята. Незважаючи на свої посади, вони залюбки перевдягаються в екс центричні костюми відьом, мушкетерів, клоу нів та зомбі. Ба навіть колективи деяких по важних компаній заздалегідь отримують вказівки від керівництва щодо тематики кос тюмів. Наприклад, працівники головного бан ку Німеччини «DeutscheBank» торік були у подобі героїв казок Андерсена. У дні карнавалу педантичним німцям до зволяють безкарно смітити, галасувати, гор лати пісні… Але під пильним наглядом поліції. У цей час місто приваблює близько міль йона гостей звідусіль. У веселій веремії бе руть участь понад 25 000 ряджених.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:57

Page 15

З фотоісторії

авіації

Е

Ó Êèºâ³ â³äáóëàñÿ âèñòàâêà ³ñòîðè÷íèõ ôîòîãðàô³é «Êîðîë³âñüêèõ ãîëëàíäñüêèõ àâ³àë³í³é», ïðèñâÿ÷åíà 95-é ð³÷íèö³ àâ³àêîìïàí³¿ KLM.

Експозиція історичних «авіафотографій» проходи ла в Музеї української ікони «Духовні скарби Украї ни». Вона охопила період із 1920 х по 1960 ті роки — епоху колоритного ретро. KLM — один із найдавніших європейських авіапере візників, що ніколи не змінював своєї назви. Націо нальну компанію заснував 7 жовтня 1919 року моло дий військовий пілот Альберт Плесман, який і очолю вав її до 1953 року. Завдяки незмінно високому рівню послуг підприємство здобуло постійну підтримку уря ду та королеви Вільгельміни і право називатися KLM (Koninklijke Luchtvaart Maatschappij) — «Королівські голландські авіалінії». Значна частина унікальної фотографічної спадщи ни авіакомпанії зберігається в інституті Марії Острії (Maria Austria Institute) в Амстердамі. Фонд цієї відо мої установи опікується формуванням, збережен ням, систематизацією та використанням архівних матеріалів голландських фотографів. Загалом в ін ституті близько 50 фотоархівів. Збірка авіакомпанії KLM — єдина корпоративна серед розміщених у ньо му приватних фотографічних колекцій, предмет йо го особливої гордості. Виставка дала уявлення про відважних пілотів ми нулого, технічне обслуговування дерев’яних аеро планів, випробування перших двигунів і напрочуд

скромні, порівняно з нинішніми, офісні інтер’єри. На світлинах різних років закарбовані цікаві моменти перших десятиліть цивільної авіації, незвичайні си туації, члени королівської родини та пересічні паса жири. Країни, події та обличчя — у дзеркалі історії однієї авіакомпанії. ■

15


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:57

Page 16

Розкутий Що: Де: Коли: Інфо:

карнавал Лімассол (Кіпр) 16–26 лютого www.rulimassol.com

Кіпр

Щорічний карнавал — одне з найбільших свят на Кіпрі. Багато міст і сіл ост рова підключаються до його проведення, але найзначніша та найяскравіша подія — це Великий карнавал у Лімассолі. Він відкривається за 10 днів до Великого посту. Починається свято в’їздом у місто Короля та Королеви карнавалу. Протягом усієї карнавальної декади від бувається безліч заходів, організованих муніципалітетами й простими грома дянами. У багатьох клубах і готелях проходять костюмовані вечірки, люди в кар навальних костюмах ходять до магазинів і навіть на роботу. Особлива увага — прикрашанню міста, що виконується з максимальною винахідливістю. Кульмінація свята — Головний парад в останній день карнавалу. Барвисті пересувні платформи та безліч людей у вигадливих костюмах з піснями й тан цями проходять вулицею архієпископа Макаріоса. Тут немає дорожнечі, як на деяких інших карнавалах світу, на більшість за ходів не потрібні квитки. Потрібні лише відкритість і гарний настрій!

Феєричні Канари Що: Де: Коли: Інфо:

карнавал Санта Крус де Тенерифе (Іспанія) 17–22 лютого carnavaldetenerife.com

Щороку на острові Тенерифе відбувається неперевершений і колоритний карнавал. Ви стави, концерти, запальні танці, грім оркестрів, бали, феєрверки та відпадні костюми очікують на дорослих і дітей. На Канарах існує ще й ди тяча версія карнавалу, де обирають власну ма

леньку Королеву та відбувається безліч забав для малечі. Доросле свято охоплює весь пе риметр острова, проте найфеєрич ніше шоу готують у столиці. Її май дан прикрашають величезними гір ляндами із квітів та ліхтарями. Лу нає гучна музика, люди галасують і кружляють у танці. Початку карнавалу передує важ лива місія — проголошення Коро леви. Її обирають із поміж найврод ливіших дівчат міста. Претендент ки вбираються у неймовірні костю ми різноманітних габаритів. Святкування приваблює щонай менше чверть мільйона туристів.

16

Танцівна

Болівія Що: Де Коли: Інфо:

карнавал Оруро (Болівія) 28 лютого – 3 березня www.bolivia.travel

Карнавал в Оруро — найбільша щорічна культурна подія Болівії. Він проголошений ЮНЕСКО одним із шедеврів нематеріаль ної спадщини людства. Походить від свята індіанського народу уру на честь Богині Матері. Звичаї племені тісно переплелися з християнськими, і в кін ці XVIII століття карнавал був присвячений Діві Марії. Головна частина свята триває три дні й три ночі. У цей час близько півсотні груп учас ників у масках проходять парадами через усе містечко Оруро. У супроводі народних музик вони демонструють народні танці. За галом у фієсті беруть участь близько 28 000 танцівників і 10 000 музикантів. Видовища приваблюють понад півмільйона людей. Кульмінацією свята стають дві театраль ні постановки, що нагадують середньовіч ні містерії. Одна — про іспанську конкісту, а друга — про битву добра зі злом, де архан гел Михаїл перемагає диявола та смертні гріхи. Перед Великим постом це дуже ак туально.

Фото надані організаторами подій і турадміністраціями країн.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:57

Page 17


27.01.2015

ЯК СВЯТО

12:57

Page 18

Ж

И

Т

Т

Я

!MT1-15-disk.qxd

Äå â³äáóâàºòüñÿ íàéá³ëüøèé êàðíàâàë ó ñâ³ò³? Ïðàâèëüíî, â гî-äå-Æàíåéðî. Àëå é íå òàê äàëåêî, â ìàëåíüê³é Õîðâàò³¿, ìîæíà â³äâ³äàòè îäíå ç íàéìàñøòàáí³øèõ ìàñêàðàäíèõ ä³éñòâ ïëàíåòè. ³êòîð ÑÈÄÎÐÅÍÊÎ

РІЄКА

Хорватське www.rijecki karneval.hr

Ріо Я

Якщо напівоголених красунь із бразильсько го карнавалу перевдягти у брутальних матросів, а венеційські маски витримати у козячо ведме жому стилі української Маланки, вийде карна вал у Рієці. Рієка — найбільший порт Хорватії, місто від критості та давніх традицій, відділене неширо ким Адріатичним морем від карнавальної Вене ції. Уся друга половина січня і перша — лютого

18


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:57

Page 19

проходять тут під знаком одного з найбільших карнавалів Європи та світу. Він збирає не менше 150 тисяч люду. Підготовка починається відразу після новоріч них свят: городяни шиють костюми, розучують яскраві номери, винаходять прикраси для вулиць. За тиждень до відкриття карнавалу площі Рієки та її головна вулиця Корзо вкриваються барвис тими гірляндами, ліхтарями підсвічення та зеле ними прапорами із зображенням мавра на тлі бі лої вежі. Ще у грудні спеціальна комісія приймає заяв ки на здобуття звань Королеви і Господаря карна валу. Головні вимоги до претендентів — знання кар навальних традицій, шарм, гумор, вміння співа ти і танцювати. У перший день карнавалу мер Рієки урочисто передає ключі від неї Господарю, і на місяць місто поринає в яскраву містерію. ➧


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 20

Дуже типові образи для карнавалу в Рієці: дохристиянські народні плюс курортно морські мотиви.

Протягом місяця в Рієці відбуваються дитячі ви. бори Принца і Принцеси, ярмарки, змагання зі сноубордингу, стрільби з луків та арбалетів, ку. медний автопробіг «Париж – Дакар»... ■

20


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 21

За кілька днів до основної карнавальної ходи в Рієці відбувається костюмована дитяча проце сія, яка супроводжується вибором Принца і Прин цеси карнавалу. Протягом маскарадного місяця в Рієці проводяться ярмарки, змагання зі сноубор дингу, стрільби з луків та арбалетів… Помітною подією є кумедний автопробіг «Париж — Дакар». Якщо у вас небагато часу на поїздку і хочеться побачити найяскравіші дійства — не сумнівайте ся, вирушайте на міжнародний Гранд фінал (цьо го року —15 лютого). З раннього ранку до центру Рієки стікається люд. Ближче до обіду грандіоз ний парад із 20–25 тисяч учасників починає рух по Корзо. Одна з невід’ємних його частин — хід дзвонарів: ряджені у шкури тварин, вони відганя ють злих духів звуками дзвіночків. Парад очолю ють Королева та Господар карнавалу у супроводі маврів. Учасники процесії танцюють і співають, демонструють постановки. Над багатоликим на товпом майорять карнавальні прапори, бахкають хлопавки та літають конфеті. Останнього дня карнавалу в морській гавані Рієки на човні спалюється солом’яне опудало, яке втілює собою зиму та всі негаразди минулого ро ку. Це супроводжується феєрверками, вигуками та оплесками. Так закінчується веремія зимових свят, відкри ваючи дорогу весняному очищенню душі та турис тичному сезонові. Втім, ви уже зрозуміли, що Хор ватія цікава не лише влітку… ■ Королева карнавалу в супроводі маврів.

21


V

I

P

!MT1-15-disk.qxd

КЛУБ

27.01.2015

12:58

Page 22

˳äåð ãóðò³â «Òàðòàê» ³ «Áóâ’ª» Ñàøêî Ïîëîæèíñüêèé íå ëþáèòü ôîòîãðàôóâàòèñÿ íà òë³ ºâðîïåéñüêèõ ì³ñò, ïðîòå â³ðèòü, ùî ìè ïðèéäåìî â ªâðîïó — êîëè ñòàíåìî ñàì³ ñîáîþ. ªâãåí ÁÓÄÜÊÎ


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 23

Т

Такій людині тісно на одній сцені, в одному гурті, в одному жанрі. Пісні — лише частина Сашка Положин& ського. Буває цікаво послухати не лише як він співає і начитує реп, а й як говорить про дуже серйозні речі. Сподіваємося, вам буде цікаво це почитати. Зустрілися з ним у фойє одного з новітніх кіноте& атрів столиці. — Олександре, від яких справ я вас відірвав, чим зараз переймаєтеся? — Чому ж відірвали? Намагаємося поєднувати все, в тому числі спілкування із пресою. Незабаром тут почнеться допрем’єрний показ документального фільму про село Бучак. Є таке прекрасне місце в Україні, де відпочивало багато творчих людей, у тому числі й я. Чудові місця, енер гетика, повітря, вода… Це неподалік від Канева й шевченківських місць. «І Дніпро, і кручі…». Автен тичні хатки, садки, гарне чисте озеро… Майже іде альне місце. У 1980 ті роки село було фактично лік відоване, бо його збиралися затопити заради яко гось будівництва, яке так і не завершили. Але людей виселили — всього кілька хат лишилися заселени ми. Таким чином, село стало місцем відпочинку. Ну, й кіно там часто знімали. Так ось — сьогодні пре зентується фільм «Голлівуд над Дніпром. Сни з Ат лантиди», і ми співатимемо пісню «Бучачака», на писану мною про це місце багато років тому. — Чому в туристичних колах так мало знають про Бучак? — У цьому його великий плюс. Насправді місце відоме, але у вузьких колах. Я туди потрапив завдя ки хлопцям із «Танку на майдані Конго». Фагот і Фоззі, здається, там відпочивали з дитинства — їз

дили до Фоззіної тьоті Тані, про яку теж є згадка в нашій пісні — велика їй дяка за те, що відкрила для нас Бучак. — Як поживають ваші нові проекти, зокрема, «Був’Є»? — Із ними все гаразд. Правда, сольний проект «СП» існує в розслабленому стані й має лише дві ➧

23


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 24

— У «Був’Є» більше співаю, в «Тарта ку» — більше речитативлю. Але все одно я є я, нікуди не подінешся. — Наскільки відомо, ви — музикант, який не володіє нотною грамотою і взага0 лі збирався бути економістом… — Я не вважаю себе музикантом, і ко ■ ли мене так називають, трохи ніяковію. Просто доношу до людей свої пісенні текс ти — не знаю, як це ще можна назвати. — Це ніби в українській традиції співаної поезії. — Можливо, хоча й вважаю це не поезіями, а просто текста ми пісень. Мою немузичність компенсують чудові музиканти — у дано му випадку одразу дві команди. А самому ставати музикантом… мабуть, запізно. Я пробую, чесно, але... Професійне зростання відбувається насамперед на сцені та в студіях. — Як так сталося, що ви стали не економістом, а артистом? — Батьки вважали, що треба здобути якусь життєву профе сію. Взагалі не думав, що колись стану артистом, хоча, по суті, завжди був ним від природи. Змалку подобалася сцена. Чим я тільки на ній не займався — від ведення концертів та виступів у школі до КВНу в інституті. Телебачення, радіо, сценарна ро бота… Коли спробував писати пісні, здалося — це те, що мож на оприлюднювати. Спочатку вплітав їх у співи чужих пісень під гітару в компанії. А перший виступ із колективом та влас ними піснями відбувся наступного дня після отримання дипло ма економіста. — Останнім часом ваша творчість набула виразного громад0 ського звучання. Чи легко з таким амплуа? — Здебільшого в нас пісні ліричного характеру, кілька мож на назвати соціальними. Марш десантників — військово пат

Чи готові ми грати за правилами, які хтось нам для чогось прописує? Чи здатні реалізовувати свої власні сценарії? Перші кілька тижнів Май. дану ми могли їх створювати і втілювати. пісні. А «Був’Є» пише свій дебютний альбом на студії в рідно му Луцьку. Нібито пише, бо я вже з місяць перебуваю в Києві, тож робота триває без мене. «Тартаку» за два тижні виповню ється 18, і ми готуємо серію концертів та нову програму, яку хо чемо зіграти наживо. Плюс записали з «Тартаком» нову пісню на слова Тараса Шев ченка і готуємося виступити з нею на фестивалі «Шевченко — проRock», який організовує Сергій Проскурня. Власне, Сергій своїм запрошенням і дав імпульс до її написання. Плюс сьогодні ми оприлюднили в інтернеті нову пісню «Тар така», присвячену українським десантникам, яка має подвійну назву — «Висота», або «Ніхто, крім нас». Сподіваюся, вона ши роко розійдеться і дійде до адресата — українських вояків на фронті, дійде не лише до вух, а й до сердець. Фактично це марш десантників, стройова пісня. — Що ви шукаєте для себе у своєму новому луцькому гурті? — Можливість виконувати пісні, які не входять до репертуару «Тартака» — пишу трохи більше, ніж потрібно гурту. Останніми роками більше перебуваю в Луцьку, де мені зручно працювати з місцевими музикантами. Поки що мене вистачає й на одне, й на інше. Сподіваюся, коли вийдуть нові альбоми «Тартака» і «Був’Є», люди почують, що це різна музика, але і та, і та класна. — Ви у цих альбомах теж різний?

24


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 25

ріотична пісня, але вона писалася не для нашого репертуару. Хоча ми її теж виконуватимемо — судячи з реакції публіки, ні куди не подінемось. Але це — для репертуару десантників. Їм потрібні українські пісні для маршу, для співу під гітару… І як що в Україні є люди, котрі можуть таке написати, вони мусять це зробити. Я свою місію виконав. «Тартак» узагалі почався патріотично — з фестивалю «Чер вона рута». Я сам патріот і відчуваю потребу виражати свою по зицію. Зараз в Україні це явище стало мейнстримом, і нічого поганого в тому не бачу. Коли в репертуарі кожного українсь кого артиста буде кілька патріотичних творів, від цього не про грає ні українська музика, ні ті артисти. — Вас явно не дуже жалували за колишнього політрежиму. Щось у цьому плані змінилося? — Нас не дуже жалували завжди, за винятком кількох про ривів. Це пов’язано з нашою принциповістю і прямолінійністю. Після того, як я кілька разів у ефірах щиро сказав те, що думав, мене стали значно менше запрошувати, а наші твори — менше крутити. Після таких пісень, як «Лицарський Хрест» і «Не Ка жучи Нікому», до нас почали ставитись обережно і радіостан ції, і телеканали. А що могло в цьому плані змінитися? Ви бачите принципо во нових людей у владі? Від перестановки доданків сума не змі нюється. Не змінилися навіть підходи до організації життя в країні. На рівні обивателів зміни теж мінімальні — пов’язані насамперед із зовнішніми ознаками патріотизму. Насправді нам до реальних змін ще далеко. — То що — Майдан був даремно?

— Сподіваюся, ні. Можливо, цей трагічний досвід нам зна добиться надалі й ми навчимося дослухатися до мудрих людей, які кажуть нам не завжди тільки те, що хочемо чути. Можна бу ло все робити ефективніше і менш жертовно. ➧


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 26

— Визнати це і… щось робити? — Ми й робимо. Кожен — що може. Хтось емігрує, хтось продовжує політич ну боротьбу, хтось їде на фронт, хтось до помагає біженцям і армії… А хтось, як я, намагається виходити за рамки свого твор чого шляху і писати пісні для військових. ■ — Ви їздили виступати в зону АТО? — Ні. Не впевнений, що ці виступи аж так потрібні. Одна нова правильна пісня важливіша. Звісно, можу помилятися. Та я й не проти таких поїздок. Але страшну вато, скажу чесно. І з технічного боку такі концерти складні. Від колег знаю, що подібні виступи збирають дуже невелику аудито рію, а записана пісня може дійти до кожного. У мене є кілька друзів на передовій. Вони кажуть — чим кра ще ти готовий до бойових обставин, тим більше користі від тебе й шансів вижити. Може, треба приділяти увагу цьому, а не кон цертам? Бо часто поза зоною боїв бійці просто нудяться. А чи допоможе мій концерт їм у бою? Якби я вірив, що мій концерт у зоні АТО врятує чиєсь життя, я б, мабуть, звідти не вилазив. — Що вам дає антистресовий ефект у нинішніх умовах? — Отримую його більше не на відпочинку, а якраз у роботі, творчості. Щоб уникнути депресняків, у якісь моменти ховав ся від людей і тягнувся до природи, але робота в цьому плані діє віша. Що ж до відпочинку, розвантажує не сам його факт, а змі на обстановки. — Чи правда, що ви — вегетаріанець? — Ні, просто не їм м’яса, але вживаю рибу, яйця, молочні продукти. Мені шкода тварин, і я вважаю, що можу прожити так, щоб їх заради мене не вбивали. Живу так уже майже двад цять років. Нав’язувати комусь свої погляди в цьому плані не збираюсь, оскільки не впевнений, що вони єдино правильні та підходять усім. — Як би ви презентували свій рідний Луцьк для можливих ту0 ристів з інших країв?

Отримую антистрес більше не на відпочинку, а у творчості. Щоб уникнути депресняків, у якісь моменти ховався від людей і тягнувся до приро. ди, але робота в цьому плані дієвіша. — Ви знаєте, як? — Я знаю, як не треба було. Не треба було починати силове протистояння, поки ми були до нього не готові. Переконаний, що режим Януковича ми б не подолали мирним шляхом. Але варто було підготуватись, організуватися, зайняти вигіднішу по зицію й бити зненацька. А не вестися на ворожі провокації. Вірю в перемогу, поки бачу людей не лише з гарячим серцем і сильними руками, а й зі здоровим глуздом. — Трохи більше року тому ви казали, що нового Майдану не бу0 де. Що скажете тепер? — Я був дуже здивований. Власне, якби не побиття студен тів, нового Майдану і не було б. Це прорвало народне невдово лення. 29 листопада я був до другої ночі на Майдані — там усі планували розходитися. Все цим і закінчилося б. Є багато версій про те, ким і для чого могли бути зрежисова ні подальші події. Але запитання в тому, чи готові ми грати за тими правилами, які нам хтось для чогось прописує. Чи здатні ми за допомогою здорового глузду, інтелекту, душі, організації, взаємної підтримки прописувати й реалізовувати свої власні сце нарії? Перші кілька тижнів Майдану ми могли ці сценарії ство рювати і втілювати, але діло не пішло. У тому числі через так звану об’єднану опозицію та заклики до радикальних дій. Тепер немає чого нарікати. Можна довго говорити про те, в чому винні Путін, Янукович, Медведчук, Меркель, Обама… Але давно вже треба подивитись у дзеркало і сказати чесно, в чому винен кожен із нас. Я свою провину знаю.

26


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 27

— Луцьк дуже підходить для зміни обстановки тим, хто жи ве, скажімо, в Києві. Там спокійніше життя, більше вільного від людей простору. Я бачив багато старовинних замків, але таких, як наш Луцький, не зустрічав. Поруч є багаторівневі підземелля, яких у світі дуже мало. Можна погуляти вуличками історичного центру. Приємно пройтися парком — він величезний, і там гар но співають пташки. Люблю прогулятися невеликим парком над річкою Сапалаївка, де ми з хлопцями гралися, а в юності була одна з тусівок неформалів. До речі, там є пам’ятник слону. Я не знаю іншого міста, яке може похвалитися власним слоном на постаменті. Радив би приїздити до Луцька, коли там відбувається музич ний фестиваль «Бандерштат». Він особливий — не лише музич ний, а й виховний, ідеологічний. Фестиваль зустрічей, спілку вання, обміну ідеями і здобутками. На ньому, до речі, організо вується програма знайомства з містом. — Чи маєте хобі, власні способи відпочинку, чи буваєте ту0 ристом? — Люблю взимку покататися на сноуборді, але великим за хопленням це не назву. Як турист їжджу до інших країн або жи ву в наметі в якихось цікавих місцях. Брав участь у турпоходах, а одного разу — в байдарковому сплаві по Ворсклі. Взагалі люблю подорожувати Україною. В нас на Волині ба гато озер. Одного разу ми з друзями поїхали на озеро Люб’язь, на якому є маленький острів. На тому острівці я встановив на мет і жив, як Робінзон, а друзі мене провідували і підгодовували. Бували й мандри Європою. Поїхали ми якось на концерт до Гданська, звідти я подався до друга в Берлін, потім він мене від віз до свого друга у Штутгарт, звідти я вирушив до Мюнхена, де відпочивали мої приятелі, а звідти — до Швейцарії. Швейцарією поїздив чимало. Там живе моя сестра, і її чоло вік, швейцарець, любить показувати мені країну. Подорожува ти там залізницею навіть приємніше і швидше, ніж автомобілем. Є можливість розрахувати маршрут до хвилини, щоб виходити на різних станціях та оглядати міста й містечка, а потім знову продовжувати подорож. — Це ваші найяскравіші враження від закордону?

— Можливо. Цікаво було, коли вперше потрапив до Пари жа. Гуляв містом без жодної карти. І маршрут склався так, що зовсім не плануючи, я на власні очі побачив усе відоме мені в Парижі до того. Отак просто йшов і зустрічав знайомі з книжок чи фільмів місця. — Якою ви бачите майбутню Україну в контексті Європи? — Для початку потрібно, щоб Україна стала просто Украї ною — повноцінною, самодостатньою державою, яка поважає себе і своїх громадян. Коли ми почнемо викликати повагу в су сідів, коли будемо цікаві європейцям, бо гідно заживемо і збе рігатимемо та плекатимемо все своє, то ми зрозуміємо, що вже якимось чином зблизилися з Європою. До будь яких спілок тре ба вступати на рівних, а не на правах прохачів. Інакше це не спіл ка, а залежність. У Європі кожна, навіть найменша країна сама себе розвиває і залишається собою, а не лише чекає допомоги ззовні. Чого бажаю й усім нам. ■ Фото з особистого архіву артиста


27.01.2015

КОЛЕКЦІЯ

12:58

Page 28

В

О

Я

Ж

!MT1-15-disk.qxd

Відкрий Єгипет заново з «Join UP!» Íîâèé ³ ñâ³æèé ïîãëÿä íà ïîïóëÿðíèé íàïðÿìîê äàâ çìîãó òóðîïåðàòîðó «Join UP!» çà ìèíóëèé ð³ê çäîáóòè ïåðøå ì³ñöå çà îáñÿãàìè àâ³àïåðåâåçåíü äî «êðà¿íè â³÷íîãî ë³òà» ³ â³äïðàâèòè òóäè 150 000 òóðèñò³â.

Є

Єгипет — один з улюблених напрямків для відпочинку українських туристів, найближча екзотика, яка доступна цілий рік. Головний її скарб — Червоне море з його неймовірною кількістю яскравих і строкатих мешканців. Другий за значенням привід для відвідання — стародавні руїни, фортеці, храми та єгипетські піраміди — єдине із Семи чудес античного світу, що збереглося до наших днів. Третій привід — релігійний: гора Мойсея, коптський монастир святого Антонія, найбільший у світі ісламський університет «Аль Азхар»… Ось заради чого в Єгипет щороку летять мільйони наших співвітчизників. Наша компанія, багатопрофільний туроператор «Join UP!», не залишила без належної уваги цю країну, додавши Єгипет у жовтні 2013 го до свого порт фелю пропозицій. І вийшла у лідери українського ринку на цьому напрямку! Ось думка експерта про країну. Катерина АРТЮХ, керівник напрямку Єги пет: «Складно знайти іншу країну, де ідеально поєднується, здавалося б, непо& єднуване — пасивний і активний відпочинок. Тим паче, Єгипет є найвигіднішим бюджетним зимовим напрямком. Ні для кого не секрет, що Червоне море — одне з найчистіших у всьому світі. Але мало хто знає, що воно належить і до най& тепліших: температура води в ньому не опускається нижче 23 градусів. Єги& пет — це рай для прихильників активного відпочинку. Більшість готелів про& понує пляжний волейбол, футбол, теніс, гольф, дайвінг, снорклінг... Не варто забувати й про популярні квадро& і джип&сафарі, морські прогулянки, риболовлю. Єгипет — це магніт для любителів нічного життя. «Dolce Vita» — відома дис& котека в пустелі, «Taj Mahal» — не менш відома дискотека на території комп& лексу «Alf Leila Wa Leila», «Little Buddha», два представники «Hard Rock Cafй» в Набку і Наамі, «Le Pacha» — все це чекає на вас у Шарм&ель&Шейху. І в Хурга& ді є де «запалити вогні»: «Calipso», «Hard Rock Cafй», «Little Buddha» — ось пе& релік найкращих закладів курорту». «Join UP!» має власну програму чартерів із 5 міст України. Компанія про понує якісний турпродукт із низкою потужних переваг. Комфортну подорож новітніми літаками забезпечує авіакомпанія МАУ, високий рівень обслуго вування і безпеку в Єгипті — компанія «Flash Tour». Приймаюча сторона


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 29

працює на туристичному ринку країни вже понад 30 років, має 5 філій у різних її регіонах і центральний офіс у Каїрі, близько 800 працівників по всьому Єгипту. Саме «Flash Tour» став надій ною опорою і забезпечив успішний старт «Join UP!» на напрям ку Єгипет. До переваг варто додати професіональних російсько мовних гідів, комфортабельні автобуси, широкий вибір готелів від 3 до 5 зірок і ексклюзивні для України круїзні тури по Нілу. В активі «Flash Group» — 8 власних круїзних лайнерів і 3 екс клюзивні готелі в управлінні («Stella Makadi Beach»*****, «Stella Makadi Gardens»*****, «Tulip Marsa Alam»****). Магді САМІР, директор із розвитку компа нії «Flash Tour» у Східній Європі: «Наші ком& панії так зріднилися, що стали єдиним ці& лим. Тепер їхня взаємодія схожа на роботу двох відділів однієї структури, дії яких мак& симально злагоджені. Обсяги «Join UP!» щодо Єгипту стали найбільшими на укра& їнському ринку з великим відривом від інших туроператорів. Ми впевнені, що компанія до& сягне максимальних показників і наша співпраця триватиме ще багато&багато років». Ударний 2014 й 11 рейсів «Join UP!» до Єгипту щотижня (Шарм ель Шейх і Хургада), 215 власних місць на борту «Boeing 737 900 ER» (2013). ● 25 менеджерів у відділі продажів, які були в усіх куточках країни і знають про неї більше за єгиптян. ● 7 менеджерів відділу бронювання, які опе ративно обробляють численні заявки. ● 14 рекламних турів із Києва, Одеси, Львова, Харкова, Донецька та Запоріжжя. ● 15 екскурсій щодня: Луксор, Каїр, Ізраїль, сафарі на квадроциклах, прощі до святих місць. ● Успішний прес тур до Єгипту. ● Понад 100 семінарів та вебінарів щодо цього напрямку. ●

Відзначення успіхів Катерина АРТЮХ — про результати роботи: «За минулий рік підписано політну програму з МАУ та ексклюзивні контракти.

Пишаюся тим, що всі цілі, які ми ставили перед собою, були до& сягнуті. І найголовніші перемоги — попереду!». Відзначити свої успіхи ми вирішили закритою вечіркою в од ному з найзагадковіших і найкращих закладів Києва — клубу «Decadence House». Запросили лідерів турбізнесу, команда про відного туроператора «Join UP!», представників «Flash Tour» і відомих готельєрів Єгипту. Комерційний директор Олександр Альба поділився амбітними планами компанії та розповів про майбутні події в 2015 році. Відбулося нагородження найуспіш ніших турагентів за напрямком Єгипет. У вишуканій атмосфері французького декадансу XIX століт тя, яка простежується в інтер’єрі та кухні закладу, зібралося по над сто гостей — яскравих особистостей. Вони вдало експери ментували із золотими аксесуарами та елегантним вбранням, які просто сяяли у м’якому світлі свічок. Східні нотки звучали в музичному супроводі, розкішні орнаменти і химерні візерунки прикрашали інтер’єр закладу, а солодкий аромат кальянів огор тав серпанком гостей. Східними танцями порадувала струнка і неймовірно гнучка чемпіонка світу, переможниця конкурсу «Bel lydancer of the World» Аміра Абді. Охочі могли сфотографуватись із золотими «живими статуями» фараонів. Доповнили вечір шля хетні вина та смачні закуски, гарячі страви та східні солодощі. Дами могли потішити себе ажурним тату на руці, нанесеним умі лими майстрами з використанням «вогненної» хни. Святкуван ня занурило присутніх у таємничий світ Сходу. Фінальним акор дом стало урочисте розрізання торта, в центрі якого виблиску вав єгипетський ключ життя! Відкрий Єгипет заново разом із «Join UP!». ■


27.01.2015

12:58

СПОСІБ ЖИТТЯ

Page 30

Аборигени

Фото «VisitFinland»

Писемність у саамів латинська, графіка — своя власна.

Європи Íàéäàâí³øèé íàðîä ó ªâðîï³ — ñààìè — âæå 10 òèñÿ÷ ðîê³â æèâå íà ¿¿ ï³âí³÷í³é îêîëèö³. Íèí³ âîíè ïîºäíóþòü ïåðâ³ñíèé ñïîñ³á æèòòÿ ó ñóâîð³é ïðèðîä³ òà îñòàíí³ íîâèíêè òåõíîëîã³é. Àíäð³é ÃËÀÇÎÂÈÉ, ªâãåí ÁÓÄÜÊÎ

С

Саами прийшли сюди з берегів Північного Льодовитого океану в XCVIII (дев’яносто вось мому) столітті до нашої ери. Вони шукали кра щих пасовиськ для своїх оленів, соковитішої трави, жирнішої риби, теплішого сонця. Перед ними був величезний континент, який іще НІ КОМУ не належав, бо там іще НІХТО не жив. Із річками, повними риби, і лісами, повними ди

Фото «VisiSweden»

M O D U S

V I V E N D I

!MT1-15-disk.qxd

30

чини. З гарячим і ніжним сонцем. Із теплим і ла гідним вітром. Із безкрайніми луками та дріму чими лісами. Та саами зупинилися. Старійши ни родів зібралися на велику раду й вирішили: «Краще жити під тим холодним сонцем і крижа ним вітром, під яким жили наші предки. Нам цього вистачить. Бо ж земля, небо, річка — вони живі. Вони не люблять невмілих і жадібних. І їх, наших богів, слід шанувати. Інакше нам буде за казано шлях до Сайвви, куди потрапляють по смерті лише достойні. Туди, де доволі риби, оле нів і бобрів, де вічно світить Сонце і віє Вітер». І саами лишилися на Півночі, в теперішній Фенноскандії — у Фінляндії, Швеції, Норвегії та російській Карелії. Вони пасли оленів, полю вали на бобрів і співали йойки. Ні, не просто співали. «Йойк — це ж бо я сам», — кажуть са ами. Це не пісня, це душа саамів, що виходить назовні. Минали тисячоліття. Прийшли Інші. Вони були розумними, вправними й хитрими. І їм спо добалося в Європі все. І всього їм було замало. У вогні війн та заколотів поставали і гинули ім перії. Орди, легіони й дивізії товкли дороги Єв ропи, щоб ніколи не повернутися додому. Коро лі, хани та кайзери зводили фортеці, палили міс та, викорчовували виноградники, карбували свої профілі на монетах. І помирали. Іноді від ста рості. Частіше — від удару кинджалом у спину чи отрути в келиху. Тим часом саами пасли оле нів, полювали, рибалили. ➧


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 31

Чекають на гостей.

Фото «VisinNorway»

Традиційне житло саамів — щось на зразок ненецького чуму влітку й щось на кшталт російської ізбушки взимку. Нині це насамперед туристична принада.


27.01.2015

12:58

Page 32

Фото «VisinNorway»

!MT1-15-disk.qxd

СААМИ, СААМІ, САМІ… Поширена помилкова назва са амів — лапландці. Насправді вона стосується будь яких мешканців об ласті Лапландія. Загальна чисельність народу — по над 55 000 осіб. Найбільші поселення: Норвегія — близько 30 000 осіб, Швеція — близько 17 000, Фінляндія — 2000–5000, Росія — 1771 (перепис 2010 року). Близькі етноси — фіни, угорці. Саамська мова належить до фіно угорських мов уральської родини. Релігії: лютеранство, православ’я, шаманізм та анімізм. Міжнародний день саамів — 6 лю того. Відзначається на честь перших зборів саамів Норвегії та Швеції, що відбулися 1917 року в норвезькому місті Тронгейм.

Фото «VisiSweden»


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 33

www.norway.com.ua

Оленярі й гіди. Близько 3000 сучасних скандинавських саамів продовжують займатись оленярством, переганяючи стада з одних сезонних пасовиськ на інші. Олені не лише годують і вдягають їх, а й допомагають у новій, цікавій і прибутковій справі — екологічному туризмі.


27.01.2015

12:58

Page 34

Фото «VisitFinland»

!MT1-15-disk.qxd

Змінювалися штандарти й релігії. Єре сіархів спалювали на вогнищах. Бувало часом, що єресіархи самі спалювали іна кодумців. А саами пасли оленів, рибали ли, полювали й молилися: їхніми богами були вітер, сонце, небо і тварини. Ті, Інші, назвали саамів по своєму — ■ лапландцями. Вони, Інші, не люблять, коли хтось живе не так, як вони. Тому в європейській культурі виник міф про лапландців саамів — мов ляв, усі вони чаклуни, маги й відьми. Як і роми цигани, котрих уява Інших наділила тими самими рисами. Роми й саами — ду же різні. Єднає їх лише одне — вони не такі, як Інші. Не ство рюють держав, не підкорюють сусідів, не примушують нікого жити так, як вони. Саами просто пасуть оленів, рибалять, по люють і співають йойки. Минуло десять тисяч років. Саами до сьогодні зберегли свій унікальний спосіб життя. Дарма, що нині стада оленів вони па суть на снігових скутерах, а на бобрів полюють зі «Спрінгфіл дами» з лазерним прицілом. Саами зберегли прадавні звичаї. У XVII столітті цей народ прийняв християнство і шанує Того, кого чужі стратили лише за те, що Він хотів усім добра. Він був хороший. Але коли треба перегнати оленів на південь чи йти на полювання, саами йдуть до нойда. Інші називають нойдів шаманами. Нехай собі. Нойди вміють говорити з Матір’ю Природою, яка їх уважно слухає і допомагає саамам. ➧

Фото «VisiSweden»

Перед ними був континент, який іще НІКОМУ не належав, бо там іще НІХТО не жив. Та саами зу. пинилися: «Краще жити під холодним сонцем і крижаним вітром, під якими жили наші предки».

Чаювання у саамського шамана.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 35

Полюбляють яскраве.

Фото «VisinNorway»

До початку ХІХ століття саами шили здебільшого сіро-бурий одяг зі шкур. А потім з’явилися вовняні нитки та фарби. Тепер у саамів є національне ткацтво.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 36

СААМІЗМИ Прототипом фінської сауни (назва якої походить від саамського слова «suovdnji» — яма у снігу) вважають саамський винахід для миття — на громадження розпеченого на вогні каміння, над яким робили намет для паріння. Часто так лікували застуду. Йойк — це протяжний, дуже емоцій ний горловий спів саамів. Християн ські місіонери вважали його «дия вольським» і нещадно переслідува ли виконавців.

Фото «VisiSweden»

У давнину саамів мали за чаклунів. Цілком можливо, що прототипом на шої казкової «хатинки на курячих ніж ках» була саамська комора на палях із коренями пальцями. Знали про північних ворожбитів і на Русі та в Мос ковії. Іван Грозний незадовго до своєї смерті таємно утримував 60 саамсь ких знахарів. Відомі саами — норвезький кіноре жисер Нільс Гоп, голлівудська актри са з премією «Оскар» Рене Зельвегер. Слова саамського походження: Кола (або Кольський півострів), тундра, камус, ягель, сауна… А слово «вежа» саами запозичили з нашої мови і на зивають так конусоподібне житло.

Саамський склад у шведському музеї «Скансен». Завдяки «курячим ніжкам» і «чаклунській» репутації саамів така хатина цілком могла увійти в слов’янський фольклор.

Це справді рідкісний випадок, коли народ, який протягом ста століть (!) зберігає свою прадавню неповторність, живе у країнах із супервисоким рівнем розвитку і залишається самим собою.

Фото «VisiSweden»


27.01.2015

12:58

Page 37

Фото «VisiSweden»

!MT1-15-disk.qxd

Ні, Інші зовсім не лихі. Вони не ображають саамів. Далеко в минулому лишились утиски, за хоплення ними саамських земель. Ті Інші, які живуть нині поруч із саамами, хороші. У них ба гато гарних речей — школи, книжки, незвична, але красива музика. Скутери, рації, мотоцикли, гелікоптери. Одна в Інших біда — вони не шану ють Матір Природу. Років тридцять тому далеко на схід Сонця була страшна пожежа: в Інших ви бухнула якась штука, що давала їм тепло й світ ло. Інші використовували для цього лихі підзем ні сили. Ті сили одного дня знавісніли й наро били шкоди. Багато Інших померли і захворіли. Саами були не винні в дурощах Інших, але Вітер приніс до них зі сходу мертві хмари, з яких пішов мертвий сніг. Багато оленів померло. Навіть тра ва, на яку падав мертвий сніг, ставала лихою й убивала оленів. Саами не ображаються на Інших. Їм просто дуже шкода дітей Інших. Тепло і світ ло — дуже добре. Але хіба людина повинна від давати за це своє дитя? Нині цих кочівників близько 55 тисяч. Це, мабуть, єдина спільнота аборигенів, яких не стрі ляли, не труїли вогненною водою та не морили сифілісом. У всіх трьох скандинавських країнах, де саами мешкають, вони мають власні парла менти, школи, музеї свого унікального мистец тва. Останнім часом у краї саамів вчащають ту ристи, чому сприяють і численні національні фестивалі та свята. Це справді рідкісний випадок, коли народ, який протягом ста століть (!) зберігає свою пра давню неповторність, живе у країнах із супер високим рівнем розвитку і залишається самим собою. ■

Фото «VisinNorway»

Національні ремесла процвітають і набувають нових рис.

ЙОЙК Життя, я хочу зробити тобі подарунок. Дати тобі свою любов І поцілунок — такий, яким Я цілую брата чи сестру. Бідолахи, що не мають більше Сили, Що позбулися віри в Царства і Справедливість І вже не повірять у це й завтра, й ніколи. І ті, хто приготувався навіки зникнути. Життя, вони однаково варті тебе. Я бажаю їм Знайти Світло і Красу, Любов та своє Завтра. І тоді всім буде добре. І буде Любов.

www.norway.com.ua

37


27.01.2015

ВИБІР

12:58

Page 38

П

Р

А

В

И

Л

Ь

Н

И

Й

!MT1-15-disk.qxd

Top Ski 10 найкращих і незвичних гірськолижних курортів світу

Ñï³ëüíî ç³ âñåñâ³òíüî â³äîìèì ðåéòèíãîì «World Travel Award» ³ éîãî «äî÷³ðíüîþ» ïðå쳺þ «World Ski Awards» ïðåäñòàâëÿºìî âàì ïðîâ³äí³ ã³ðñüêîëèæí³ êóðîðòè ïëàíåòè.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

Д

12:58

Page 39

Фото «Val Thorens Officel»

Друга церемонія нагородження премії «World Ski Awards» відбулася 22 листопада 2014 року в австрійському Кітцбюелі. Від так із початку нового сніжного сезону на сайтах 22 гірськолижних курортів тепер гор до красуються логотипи премії — знаки по чесної нагороди. Правда, на деяких із від значених центрів зимовго спорту сезон як раз завершувався — на тих, що у Південній півкулі Землі. З такої великої кількості гірськолижних осередків планети ми обрали для вас най більш екзотичні та найменш відомі на обох півкулях глобуса. Вони найкращі хоча б уже тим, що, як співав Володимир Висоцький, ми на них іще не бували.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 40

Скі.пас — 260–320 євро на тиждень. Висоти — 1800–3200 м. Трас — 66 (140 км), у Трьох Долинах — 328 (600 км: 200 км простих, 250 км середніх, 150 км складних). Підйомників — 31 (у Трьох Долинах — 175). Сезон: кінець листопада – початок травня. Діставатися — через Женеву (120 км), Шамбері (112 км) або Ліон (112 км). www.valthorens.com

с н а р о Т ь л Ва ФРАНЦІЯ

ПРОСТО НОМЕР ОДИН

ficel» Thorens Of Фото «Val

Ц

Фото «Hotel Fitz Roy»

40

Фото «Val Thorens Officel»

Цей курорт маловідомим не назвеш. Та він екзотичний уже хо ча б тим, що премія «World Ski Awards» визнала його найкращим у світі. І вона така не єдина. Отже, Валь Торанс. Один і найвисокогірніших курортів Європи (2300 м). Розташований у всесвітньо відомих Трьох Долинах Фран цузьких Альп. Пещений сонцем півдня, обладнаний за найвищими альпійськими стандартами, зі своїм власним шармом, аристокра тичними закладами та демократичною обстановкою. Валь Торанс сполучений з усіма курортами Трьох Долин, а це 600 (!) кілометрів трас, на яких професіонали знайдуть собі випро бування, а «чайники» — гідних учителів. Чи треба казати, що сніг у Валь Торанс є завжди? І навіть улітку — на обох його льодовиках. Траси починаються практично від порогу готелів і шале. На скейт бордистів чекає фан парк. Для знавців зазначимо, що траси курорту переважно жорсткі й однорідні. Основним критерієм складності є крутизна спуску і спів відношення кількості льоду та снігу. Тут розумієш, чому термін «апре скі» має французьке походжен ня. Дозвілля без лиж можна провести у висококласних ресторанах (їх півсотні), барах, дискотеках, боулінгу, спортцентрі з акваклубом, а також влаштувати собі (або дружині, яка не катається на лижах) чудовий шопінг. А з двох великих супермаркетів можуть харчува тися, скажімо, студенти, в яких грошей вистачило тільки на доїзд, скі пас і проживання в хостелі на відльоті. У клубі парапланериз му вас навчать, як відриватися від грішної землі, й дадуть змогу по бачити з висоти всі легендарні Три Долини.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 41

К

Країна пустель і рифів, кенгуру та крокодилів може піднести цілком сніжний сюрприз. Тут є свої Альпи — Південні. Король гірськолижних курортів у цих горах — Пери шер Блу. Над його центром височіють чотири верши ни — всі заввишки близько 2000 метрів. Щоб розпочати «австралійське гірськолижне сафарі», варто пройти сто метрів до підйомника і з вершини Перишера (2054 м) податися вниз однією з 15 «синіх» трас. Для досвідче них це гарна розминка, бо далі, після бугеля на Пери шер Бек (2014 м), чекають чотири вельми суворі тра си… І так далі — з вершини в долину, з долу на гору. Перишер — це чудовий сніг і аж 1250 гектарів, при датних для спусків. Безліч трас будь якої складності, ділянки «цілини» з видатною «пудрою». Жоден курорт Австралії не похвалиться такою великою та високою об ластю катання, кількістю снігу, підйомників, снігових гармат, сучасного обладнання, досвідчених інструкто рів та обслуги. Кататися можна на гірських і рівнинних лижах, сноу бордах і скейтбордах, санках, тобоганах і парапланах. Хафпайп розроблений найкращими американськими експертами і вдосконалюється від сезону до сезону. Ку рорт відомий також найбільшою в Південній півкулі школою гірських лиж. Після спусків люд відривається в різноманітних сіль ських пабах і гурманствує в ресторанах. У торговому центрі знайдеться все — від першокласного лижного спорядження до вишуканих коштовностей. Але найбільші коштовності — це краєвиди Півден них Альп. Засмучує єдине — ціни. Іноді австралійцям дешевше злітати «на лижі» в Європу…

Скі.пас — 700 євро на тиждень. Висоти — 1605–2054 м. Трас — 59 (13 «зелених», 35 «синіх», 11 «чорних»). Підйомників — 34. Сезон: середина червня – початок жовтня. Діставатися — через Сідней (1 го дина). www.perisherblue.com.au

у л Б р е ш Пери АВСТРАЛІЯ

Resort» sher Blue Фото «Peri

ГІРСЬКОЛИЖНЕ САФАРІ


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 42

ЯПОНІЯ

о к е Нiс Фото JNTO

ІМПЕРІЯ СНІГУ

Скі.пас — 38 500 ієн (257 євро) на тиждень. Висоти — 650–1308 м. Трас — 61. Підйомників — 38. Сезон: кінець листопада – початок травня. Діставатися — через аеропорт «Chi tose» та місто Саппоро (100 км). www.niseko.ne.jp

У

У Японії аж понад 250 (!) баз гірськолижного спорту. При цьому вони не в змозі вмістити всіх охочих покатати ся у вихiднi та свята. А ось у будні усі задоволення — вашi. Найвідоміший гірськолижний курорт країни — Нісе ко — розкинувся на її найпівнічнішому острові Хонсю, у краю термальних джерел і національних парків. Селище розташоване неподалік від міста Саппоро, столиці зимо вих Олімпійських ігор 1972 року. Лоскоче нерви сусідство з діючим вулканом Йотей — «місцевою Фудзіямою». «Фішка» курорту — те, що це одне з найбільш сніжних місць на планеті. Снігу за сезон тут випадає до 14 метрів, і він довго залишається м’яким і пухнастим. Нісеко поділяється на три зони катання. У Нісеко Ан напурі — 13 лижних спусків зі стартом, здебільшого для досвідчених спортсменів. У Нісеко Хігасіяма — 14 трас для сноубордингу та гірських лиж, де можуть кататися всі — від початківця до профі. Запрошує сноупарк. А в зоні Нісеко Хірафу — аж 34 траси для підготовлених лиж ників і найкрутіший спуск на курорті з перепадом висот 900 метрів. Обладнання та сервіс тут японські, тобто супер’якiснi. Щоправда, ціни — теж японські, тобто високі. У нижній частині курорту є гірськолижні школи, про кат спорядження та атракціони для дітей. У вільний від катання по снігу час чекають традиційна японська лаз ня, традиційна японська кухня i традицiйнi японські ка раоке бари. Натомість традиційних європейських диско тек мало. На схилах годують гарячою локшиною, рибою, м’ясом i саке. Одне слово — той самий сніг, тільки зі сво їм колоритом.

42


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 43

У

У свiтi складно знайти місце, де стільки природних кон трастів, як у Новій Зеландії. Наприклад, зранку ви можете покататися на гірських лижах, удень — половити форель в озері, після обіду — розслабитися на океанському пляжі, а увечері — вирушити містом на пошуки приємних пригод. Мешканці сумирні, країна благополучна, пейзажі казкові. Однією з дивовиж країни є гірськолижний курорт Требл Коун. Бувалі лижники кажуть, що тут складно кататися через неймовірної краси краєвиди — всюди самі постери і фотошпалери. Требл Коун розташований на Південному острові Но вої Зеландії, в серці мальовничого озерного регіону. Траси зосереджені на північно східних схилах, завдяки чому за хищені від вітрів і яскраво освітлені сонцем у першій по ловині дня. Курорт має цікаві траси для «просунутих» лижників, вод ночас початківці теж почуватимуться «у своїй тарілці». Ка татися можна на гірських і бігових лижах, підійматися ге лікоптером для карколомних спусків. Це також найкращий район для сноубордингу в Новій Зеландії та Австралії. Обладнання гірськолижних схилів — достойне. Діє най перший у Південній півкулі шестимісний підйомник, який забезпечує доступ ледь не до половини зони катання. Апре скі у Требл Коуні представлене баром, кафе само обслуговування та магазином. Компенсувати нестачу мож на у місті Ванака (28 км). Ціни в Новій Зеландії дещо нижчі за альпійські. Водно час на планеті є небагато гірськолижних схилів, настільки віддалених від України, як новозеландські. Тож авіаквитки поглинуть левову частку вартості туру.

Скі.пас — 400 новозеландських до ларів (248 євро) на тиждень. Висоти — 1260–2088 м. Трас — 550 га (15% простих, 40% се редніх, 45% складних). Підйомників — 6. Сезон: червень – жовтень. Діставатися — через аеропорт «Край стчерч» (150 км) та Ванаку (28 км). www.treblecone.com

НОВА ЗЕЛАНДІЯ

н у о К л б е Тр le Фото «Treb

Cone»

НА ОСТРОВІ, НАД ОЗЕРОМ


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 44

ПІВДЕННА КОРЕЯ

Скі.пас — 400 000 вон (290 євро) на тиждень. Висоти — 700–1438 м. Трас — 31. Підйомників — 15. Сезон: листопад – квітень. Діставатися — через Сеул (215 км по автомагістралі). www.yongpyong.co.kr

н о й п г н Йо sort» gpyong Re Фото «Yon

БІЛИЙ ЛАГІДНИЙ ДРАКОН

Ч

Чи є в Кореї взимку сніг? У долинах — майже ні коли, у горах — так. Чи катаються там на лижах? Ще й як! Гори займають 70 відсотків країни, i курортів тут аж 13. Середня температура зими — мінус 4–7°С, тому нерідко випадає кататися серед зелених дерев i кущів. Тоді снігові гармати працюють усю ніч, а вранці схили просто перфектнi. Втім, як i все у цій країні досконалості, де дуже люблять гірські лижі. Найвiдомiший курорт тут — Йонгпйон, Долина Дракона (215 км від столичного Сеула). Це найпер ший гірськолижний центр країни, відкритий 1975 року. Він вважається «гірськолижною Меккою» Пiв денно Схiдної, Південної та Середньої Азії, Китаю та Далекого Сходу. Ось так. Хоча цифри курорту справляють не таке й сильне враження: 31 гірсько лижний схил, найбільша висота — 1438 метрів, най довший у всій Кореї спуск — «Рейнбоу Роуд» — ста новить 5600 метрів. Скромно? Так, але для Європи. А для країни з безліччю екзотів — зовсім непогано. За обладнання i сервіс будьте спокiйнi: проведені тут Кубок світу з лиж 1998 року та Зимові Азійські ігри 1999 го — найкраща рекомендація. І що теж важливо, черги на підйомники невеликі. Йонгпйон надає спортивні можливості гірсько лижникам, сноубордистам і саночникам. Є готелі, басейн і сауна, гольф клуб, ігровий парк із критою гірською стежкою, умови для численних незимових видів спорту, велопрокат, кегельбан, караоке, мага зини, нічний клуб, не кажучи про ресторани з на ціональною та європейською кухнями. Одне слово, корейці витиснули з не такого вже й щедрого на умови району все можливе і влаштува ли гідний зимовий курорт.

44


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 45

Скі.пас — 1600 крон (216 євро) на тиждень. Висоти — 351–1100 м. Трас — 65 (71 км: 20 «зелених», 17 «синіх», 17 «червоних», 11 «чорних»). Підйомників — 32. Сезон: середина листопада – сере дина квітня. Діставатися — через аеропорт Осло (160 км). www.skistar.com

ь л и с ю р Т НОРВЕГІЯ

Norway» Фото «Vist

МАМА, ТАТО, Я

Н

Негірськолижнику складно зрозуміти, що значить — уся родина катається разом. Ну як мож на татові, котрий звик до «чорних» трас, кататися з мамою на «червоних» і наглядати за дітьми на «зелених»? Виявляється, таке можливо у Трюсилі — найпопулярнішому гірськолижному сі мейному курорті Норвегії. Секрет зрозумілий при першому погляді на мапу трас — усі вони, незалежно від рівня складності, розташовані поруч. Тобто «мама, тато, я — дружна сім’я» їз дять одними й тими самими підйомниками. Гірськолижний центр розташований на кількох схилах на сході Норвегії, на самому кордоні зі Швецією. Поруч — шведський курорт Сален, на якому діє трюсильський лижний абонемент. Серед плюсів курорту, окрім його сімейності, — гарантований гарний пухнастий сніг, класне обладнання трас (є навіть підйомник із підігріванням), велика кількість спусків (66) і чудовий сноу парк, можливість вечірнього катання по освітлених трасах. Вражають пейзажі в туманну погоду — здається, що ти десь над хмарами, хоча найбільша висота курорту — лише 1100 метрів. Серед мінусів — полярна ніч (денне катання — лише з 9.00 до 15.30), невеликий перепад ви сот (685 м), високі «скандинавські» ціни і слабкувате апре скі. Щоправда, нарікаючи на нестачу розваг і певну «сонність» тутешніх вечорів, деякі лижники просто не проявили наполегливості в пошуках. Є 29 закусочних, 21 кафе на трасах, 11 ресто ранів і кафе на курорті, 12 барів, 3 нічні клуби, боулінг, ковзанка, для дітей — «Троль клуб» з іграми. А ще можна покататися на собачих запрягах. Так, усією родиною!

www.norway.com.ua

45


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 46

Скі.пас — 2400 песо (227 євро) на тиждень. Висоти — 1400–2388 м. Трас — 53 (103 км: 25% «зелених», 25% «синіх», 35% «червоних», 15% «чорних»). Підйомників — 40. Сезон: червень – вересень.

АРГЕНТИНА

Діставатися — через аеропорт міс та Карлос де Барилоче (19 км). www.catedralaltapatagonia.com

ь л а р д е т а К о р р Се erica» South Am Фото «Ski

ШВЕЙЦАРІЯ В АНДАХ

Ц

Це найбільший і найдавніший гірськолижний ку рорт Аргентини. Він заснований півстоліття тому й нині фактично є найкращим у Південній Америці. За чудові пейзажі, архітектуру та виробництво шокола ду регіон прозвали «аргентинською Швейцарією». Чудова особливість ландшафту — озеро Науель Уапi. Узимку в горах лежить надійний сніговий по крив, що забезпечує комфортне катання. Перфектнi спуски, сучасні підйомники, школи для початківців, прокат спорядження, класні ресторани й готелі, мож ливість екскурсій — що ще треба для відпустки типу «з літа в зиму»? Можливий i зворотний варіант — від почити від нашої зими на літніх зелених просторах Анд, у національному парку «Науель Уапi». Одно йменне озеро цілком «купабельне». В околицях до зволені полювання й риболовля. Серед найцiкавiших екскурсійних об’єктів — вершина триглавого згасло го вулкану Тронадор (3554 м над р. м.) та один iз кіль кох на планеті миртових гаїв. Площа катання Серро Катедраль становить ні ба гато ні мало — 600 гектарів, на яких розташовано 53 чудові лижні траси. Попри свій поважний вік, Сер ро Катедраль модернізований за останнім словом техніки. Цей курорт — справжня абетка гірськолижного спорту, тут є все: школа сноубордингу, майстерні з ремонту спорядження, снігові парки й багато бага то іншого. Приїхавши сюди, ви можете залежно від уподобань обрати добротний готель чи будиночок, які здають піднайм. Прихильники снігової екзотики зможуть потішити себе трекінгом, катанням на ко нях і снігоходах, параглайдингом, не кажучи про рес торації та дискотеки.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 47

О

Одна з найбільших гірськолижних зон Канади водно час визнається і наймальовничішим її куточком. Лейк Луїз розташований у Скелястих горах, серед природних розкошів національного парку «Банф». У розпорядженні прихильників зимової активності — чотири гірські схили. Щоб «обкатати» їх як годиться, зна добиться не менше тижня. Найбільше тут «чорних», ек стремальних трас — третина від загальної кількості. Про те вдосталь і «червоних», і «синіх». Що ж до «зелених»… Біля кожного крісельного підйомника розташований спуск для новачків, що робить курорт привабливим для сімей із дітьми. Юним спортсменам тут влаштовують без коштовні гірськолижні прогулянки з гідами, навчальні програми різного рівня складності. У дитячому парку ма люки із трьох чотирьох років можуть розважатись і на вчитись кататися на лижах. Що крім лиж? Наприклад, 200 магазинів і бутиків, спа на термальних водах. Із рестораціями та дискотека ми теж немає проблем. Можна з’їздити до олімпійського міста Калгарі на хокейний матч легендарної НХЛ. Починаючи з урочистого відкриття зимового сезону і до початку літнього Лейк Луїз запрошує на різноманіт ні розваги, акції та знаменні події. Уже в середині листо пада на курорті відбуваються лижні змагання серед жінок, а в березні — між родинами. Тут проходять першості зі сноу бординг бордеркросу, фристайлу в сноубордингу та гір ських лижах. 18–20 січня традиційно влаштовуються між народні змагання зі створення льодяних скульптур. Для лижників екстремалів — вертолітні програми, для інших — катання на собачих запрягах, ковзанярський спорт, бігові лижі, снігові скутери…

КАНАДА

e Lake Louis Фото «The

Ski Resort»

ЗАБАВИ У ЦАРСТВІ ПРИРОДИ

Скі.пас — 546 канадських доларів на тиждень. Висоти — 1546–2637 м. Трас — 145 (17 «зелених», 25 «синіх», 54 «червоних», 43 «чорні»). Підйомників — 11. Сезон: грудень – квітень. Діставатися — через Банфф (55 км) та Калгарі (177 км). www.skilouise.com

47


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 48

Скі.пас — 143 500 песо (190 євро) за тиждень. Зона катання — 2860–3659 м. Трас — 29 (15% «зелених», 30% «си ніх», 30% «червоних», 25% «чорних»). Підйомників — 9. Сезон: травень – жовтень. Діставатися — через Сантьяго де Чилі (60 км, 90 хв.). www.vallenevado.com

ЧИЛІ

о д а в е Н є л л а В

ЗАХМАРНІ ВИСОТИ

ile» i Resort Ch Nevado Sk Фото «Valle

М

Молодий і амбітний гірськолижний курорт Вал лє Невадо лежить за 60 кілометрів від Сантьяго де Чилі. Чарівний, збудований у французькому стилі — безумовно, він є однією з вершин усьо го гірськолижного світу, не кажучи про Південну Америку. І його можливості розкриті ще далеко не повністю. Сполучений із сусідніми курортами Ла Парва та Ель Колорадо, Валлє Невадо утворює найбіль шу в Південній Америці зону катання — 900 гек тарів! Його часто називають «Трьома Долинами Анд» за аналогією із Трьома Долинами у Фран цузьких Альпах. На Валлє Невадо відкриваються унікальні мож ливості для катання на гірських лижах. Тут є траси всіх рівнів складності, причому найкрутіші про кладено на захмарних висотах — 3000–4000 мет рів. Є багато схилів для сноубордингу та пласкі міс цини для рівнинних трас, хаф пайп і бордер крос. Валлє Невадо — єдине в Латинській Америці міс це, де проводиться Кубок світу FIS зі сноубордингу. Діють доросла міжнародна школа та дитяча міні школа з лижного спорту, в яких працють по над 60 професіональних інструкторів. У вільний від лиж час пропонуються катання на снігоходах, оглядові екскурсії, гелі скі, пара глайдинг… Зупинитися можна в одному із 3 готелів, у яких в основному зосереджені й розваги. На курорті за галом 8 ресторанів зі стравами інтернаціональної кухні, є паби, дискотеки, магазини й навіть відкри тий плавальний басейн із підігріванням. На дітла хів чекають спеціальні програми, на дорослих — тематичні вечірки та уроки танців… І все на висоті!

48


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 49

О

Один із найвідоміших гірськолижних курортів у США розташований у пустельно гірському шта ті Юта. Він знаний завдяки висококласним трасам. У 2002 році Дір Веллі став місцем проведення кіль кох змагань Зимових Олімпійських ігор — 2002, які тоді приймало місто Солт Лейк Сіті. Три тра си курорту були використані для лижного фристай лу та слалому. Також курорт приймав чемпіонати світу з фристайлу в 2003 і 2011 роках. Щосезону курорт організовує різні міжнародні й національ ні змагання. Але! Катання на сноубордах тут заборонене, що часто викликає протести прихильників цьо го виду активності. Попри велику конкуренцію в регіоні, Дір Вел лі залишається найпопулярнішим гірськолижним центром, бо часто пропонує те, чого інші надати не в змозі — починаючи з екстремальних трас і за кінчуючи «родзинками» сервісу. Тут запроваджу ють досконалі технології. Наприклад, один під йомник розрахований на 46 500 осіб за годину, що в півтора рази більше, ніж на сусідніх курортах. І при цьому продаж абонементів обмежений, щоб уникнути великих черг. Катання тут задовольнить більшість лижників, хоча домінують середні та складні траси. Пухнас тий сніг залишається на схилах довго. Курортне містечко являє собою низку кондо мініумів і чудових готелів, зосереджених навколо мальовничої зони катання. Воно тішить рестора нами, які постійно займають перші місця за рей тингами спеціальних видань. Дір Веллі — курорт високого класу, але без сно бізму. Тут недешево, проте, відпочивши, можна відчути, що отримав максимум задоволення.

Скі.пас — 445 доларів на тиждень. Висоти — 2003–2817 м. Трас — 88 (15% простих, 50% серед ніх, 35% складних). Підйомників — 19. Сезон: листопад – квітень. Діставатися — через аеропорт Солт Лейк Сіті (56 км). www.deervalley.com

i л л е В р Дi

США

r Фото «Dee

any» sort Comp Valley Re

АМЕРИКАНСЬКІ ГІРКИ


27.01.2015

12:58

ГОСТИННОСТІ

Page 50

М

И

С

Т

Е

Ц

Т

В

О

!MT1-15-disk.qxd

Пляжна знаменитість

Тель Авіва

Ãîòåëü «Hilton Tel Aviv» — ñåðåä íàéïîì³òí³øèõ íà íàáåðåæí³é ³çðà¿ëüñüêî¿ ñòîëèö³. Öå ð³äê³ñíà ìîæëèâ³ñòü â³äïî÷èòè íà êëàñíîìó ïëÿæ³ áåç â³äðèâó â³ä ñïðàâ ³ ðîçâàã ó âåëèêîìó ì³ñò³.

Г

Готель розташований на узвишші, над самим морем, у головній зеленій оазі столиці — парку Незалежності. Перед ним розкинувся найулюб леніший пляж мешканців Тель Авіва. Водночас це самісінький центр «міста, яке ніколи не спить». «Hilton Tel Aviv» прилягає до одного з найпрес тижніших районів Тель Авіва — Старої Півночі. Парк тішить чудовими водоймами, ботанічним садом і садом каменів. У пішій досяжності — порт, культове місце для городян і туристів, де розта шовано безліч ресторанів і барів, є гарна, висте лена деревом набережна і влаштовуються різно манітні виставки та виступи. З готелю можна про гулятися до Старого міста — Яффи, що у Спис ку світової культурної спадщини ЮНЕСКО.

50


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 51

Тель Авів вирує активністю, але в готелі за вжди чекає затишок і комфорт. Кожен номер да рує казковий краєвид Середземного моря. По мешкання мають мармурову ванну кімнату та безкоштовний доступ до Wi Fi. Є бізнес можливості й у самому готелі, насам перед — 17 залів, включаючи великий бальний на 1300 персон. А відновленню форми і поліп шенню настрою посприяють спа центр «Cybex Spa», тренажерний зал, великий басейн із мор ською водою та маленький дитячий.

У трьох ресторанах можна насолодитися ши карним вибором середземноморських, японсь ких та інтернаціональних страв, а у трьох стиль них барах — напоями на будь який вибагли вий смак. Рекомендацією для «Hilton Tel Aviv» може бу ти сертифікат якості від «TripAdvisor» за 2013 рік. А також, звісно, прихильність відвідувачів, які люблять сюди повертатися. А бажання завітати до готелю підігріє небувала пропозиція — зниж ки на 33% до кінця 2015 року! ■

Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу готелеві «Hilton Tel Aviv» (www.hiltontelavivhotel.com).


27.01.2015

ЯК СВЯТО

12:58

Page 52

Ж

И

Т

Т

Я

!MT1-15-disk.qxd

ТАЇЛАНД

Сіамські

змії

Çàïóñêàííÿ ç쳿â ó ö³é êðà¿í³ ç äàâí³õ ÷àñ³â º óëþáëåíîþ íàö³îíàëüíîþ ãðîþ. Ñïîâíà îö³íèòè ïîëüîòè «íàðîäæåíèõ ïîâçàòè» ìîæíà íà ̳æíàðîäíîìó êàéò-ôåñòèâàë³ â ì³ñòå÷êó ×à-Àì.

³êòîð ÑÈÄÎÐÅÍÊÎ ÒÀÒ

Я

Якщо ви раптом вирішили в Таїланді підучити місцеву мову, в підручнику можете зустріти неспо діваний розділ — про повітряних зміїв. І йдеться в ньому про цю справу не як про дитячу забавку, а як про традиційне мистецтво та національний вид спор ту, нарівні із самим тайським боксом! А знаєте, як тайською мовою буде «повітряний змій»? «Вау»! На певно, виникнення слова більше пов’язане зі зву чанням вітру в линвах, але саме такий вигук можна почути від глядачів на фестивалі в Ча Амі, непода лік від Хуа Хіну — улюбленого курорту королівсь кої родини Таїланду.

«Змієнавти».

Політ в історію Повітряні змії належать до найдавніших літаль них апаратів. Перші документи про них датуються кількома століттями до нової ери. Наприклад, у ки тайських рукописах розповідається про повітряних зміїв у формі птахів, риб, метеликів, жуків і людсь ких фігур, розфарбованих у найяскравіші кольори. Зокрема, у хроніках описується досягнення інжене ра на ім’я Лу Бан, який сконструював «дерев’яного птаха», що нібито міг літати три дні. Перших повітряних зміїв китайці робили з бам буку та листя чи шовку. Найпоширенішим типом змія був дракон, символ надприродних сил. Поде куди в Китаї ще донедавна зберігалися звичаї масо вого запуску повітряних зміїв у дев’ятий день дев’я того місяця — День змія. Існувала спеціальна «змії на музика», що нагадувала завивання вітру в димарі. «Музичні інструменти» робили із сухих голівок маку, в які вставляли очеретяні сопілки. Цікавим видови щем стали ліхтарики з тонкого кольорового паперу та феєрверки, що прикріплювалися до зміїв. Часто повітряні змії застосовувались із воєнною метою — на них у небо підіймали розвідників спостерігачів. З Китаю цей винахід потрапив до сусідніх країн. У Японії з’явилися повітряні змії у вигляді барвис то розфарбованих полотен. Вони там нібито були сполучною ланкою між людьми та духами. Нині ж цим мистецтвом розвагою спортом за хоплюються всі країни світу. За змієм навіть закрі ➧


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 53

Зліт зміїв.

Фото Е. BORGHETTI

Минулого року в фестивалі брали участь 19 професійних команд із 9 країн. У тому числі оцей веселун — італієць Едо Боргетті.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 54


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 55

Торік було весело. Хто б міг подумати, що літати можуть і краби, і морські зірки й навіть медузи? Традиційно фестиваль повітряних зміїв у приморському Ча-Амі вабить розмаїттям морських персонажів. Хоча тематичних категорій було аж 100.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 56

Злетів у небо навіть недотепа Воллес із мультика «Воллес і Громіт».

пилась англійська назва «кайт», а за його запусканням — «кай тинг». Але піонерами цієї справи залишаються країни Азії, яким і мусимо дякувати за винахід. У Таїланді пускання повітряних зміїв було дуже популярним ще в часи двох столиць стародавнього Сіаму — Сукхотаю та Ают тайї. Відомо, що в період Аюттайської держави навіть мусили запровадити заборону на ігри з повітряними зміями біля коро лівського палацу, бо ті чіплялися за шпилі храмів і пагод. Пізні ше Королі Рама II та Рама IV зажили слави великих шануваль ників повітряних дійств і влаштовували грандіозні «зміїні» битви в небі над Бангкоком. У наші дні свята повітряних зміїв відбуваються по всьому Таї ланду — і містечкові, й національні та міжнародні, як Міжна родний кайт фестиваль у Ча Амі. До речі, 1989 року перший тайський міжнародний фестиваль повітряних зміїв провело саме Виставка продаж зміїв. Власне, так — змієнят…

56

Міністерство туризму, розуміючи не лише історичну та сакраль ну роль «небесних драконів», а й їхня атрактивність для «фаран гів» (іноземців). Усі основні видовища припадають на період із березня по травень, коли віють стійкі південні вітри. Що то в небі? Тайські змії прекрасні своїми унікальними будовою та сти лем польоту. Звичайні екземпляри часто виготовляють у формі сови, риби, людського обличчя або змії. Довжина їх може сяга ти 10 метрів і більше. Небесні битви мають символічний зміст — вони втілюють боротьбу чоловічого та жіночого начал. Змії для традиційних зма гань поділяються на два основні типи. «Чула» — грізного вигляду змій — уособлює чоловічу силу і наполегливість. Це велика (193 сантиметри завдовжки і 254 — заввишки) конструкція на бамбу ковій рамі, виконана у вигляді п’ятикутної зірки. На хвості у «чу ли» — кілька бамбукових «колючок» для хапання «жіночих» зміїв. «Пакпао» ж, як істинна феміна, відрізняється оманливою крих кістю. Цей змій має ромбоподібну форму, його довжина — 75, а висота — 88 сантиметрів. Перевага пакпао — виняткова ма невреність. Крім того, у неї є власна зброя — хвіст у формі петлі для захоплення опонента. Грайлива, мініатюрна пакпао, керо вана досвідченим «змієнавтом», — це грізний супротивник. Такі «гендерні» змагання є одним з найефектніших видовищ у Таїланді. Під час офіційного турніру спеціальне поле по цент ру ділиться мотузкою на дві половини. Команда «чула» розта шовується проти вітру, а команда «пакпао» — відповідно, за. У кожній — по троє учасників. Їм потрібно зачепити змія супер ника і перетягти його на свою територію. Для запуску тайських зміїв потрібна особлива мотузка, яка виготовляється вручну з кори дерева бан. Матеріал два тижні вимочується у воді, потім його довго молотять киянкою та ви чісують. З отриманих волокон плетуть мотузку. Процес трива лий і трудомісткий, оскільки довжина стандартного корду для одного «жіночого» змія — близько 100 метрів, а для «чоловічого» — ➧


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:58

Page 57


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 58

Пора масового пускання зміїв на цьому узбережжі — це весняні місяці, коли стабільно віє південний вітер.

ПО ЗЕМЛІ Ча.Ам — невелике тихе містечко та пляжний курорт на березі Сіамської затоки за 160 кілометрів від Бангко ка та за 25 кілометрів від значно ві домішого курорту Хуа Хін. Дістаються до Ча Ама найчастіше автобусом, мінівеном або на таксі (вартість — 62–65$). Більшість рей сових автобусів на Хуа Хін прямують саме через Ча Ам. Із Патайї та де яких інших курортів оптимально їха ти з пересадкою в Бангкоку.

аж 300. Відтак команді «пакпао» потрібно зага лом 300 метрів мотузки, а команді «чула» — аж 900! А тепер порахуйте, скільки часу потрібно на плетіння, якщо майстер витрачає цілий день на 6 метрів корду. Правда, такий продукт слу жить не один сезон. Ну, а сучасні «драконячі бої» в Ча Амі відбу ваються за міжнародними правилами. У них пе ремагає змій, який зрізав супротивника з мотузки. Корди спеціальним чином обклеюються товче ним склом. Тому, походжаючи біля закріплених на вітрі кайтів, будьте дуже обачними — кажуть, деякі мотузки здатні розітнути людину навпіл! Над пляжем Ча Ам Торік фестиваль у цьому місті відбувся води надцяте. Відтак нинішнього року він відзнача тиме своєрідний ювілей — свій дванадцятий рік, тобто повний цикл за східним календарем. Якщо минулого березня на ознаменування настання року коня в небі брикали двоє гігантських 12

58

метрових скакунів, то цього разу явно відзна чаться кози. Найближчий фест на час написання статті все ще тримав у таємниці свої майбутні особливос ті, навіть точні дати проведення. Але уявлення про нього легко скласти за минулорічним шоу. У ньому взяло участь 19 професійних команд із 9 країн, у тому числі європейських. Повітряні змії представлялись у 100 (!) тематичних кате горіях. Весь пляж з околицями майорів яскра вими конструкціями неймовірних форм і роз мірів, які вишикувалися над лінією моря та спря мувалися в один бік — за вітром. Близькість до моря наклала на тематику свій відбиток. Тут були веселий кит, надута риба куля, химерних обрисів морська зірка, інопланетний восьминіг, морська черепаха… Як же треба було сконструювати велетенського краба та керува ти ним, щоб той перебирав у повітрі лапками! Справжній містер Крабс із «Губки Боба»! До речі, персонажі мультфільмів не пасли задніх — були і Панда кунг фу, і Воллес та Громіт, і привиде нятко Каспер… А також, звісно, Санта Клаус. Поруч зі штучними повітряними конструк ціями пролітали справжні птахи. Цікаво, що вони думали про все це? Можна було поспостерігати за трюками в не бі, познайомитись із членами кайт команд, са мому навчитися виготовляти повітряного змія з паперу, а вночі побачити свтлодіодні кайт шоу в супроводі особливих звукових ефектів. Біль шість глядачів так і не збагнули — як же семеро кайтерів танцювали зміями в небі під класичну музику і жодного разу не заплутались у мотуз ках? Жоден із членів команди не рухався з міс ця, а кайти при цьому весь час кружляли… Ну що сказати? Таїланд — це вау! ■


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 59

59


27.01.2015

12:59

ГОСТИННОСТІ

Page 60

М

И

С

Т

Е

Ц

Т

В

О

!MT1-15-disk.qxd

Палац

waldorfastoria.com

у морі

Âèäàòíèé ñâ³òîâèé áðåíä «Waldorf Astoria» â áåðåçí³ ìèíóëîãî ðîêó â³äêðèâ îäèí ç³ ñâî¿õ ãîòåë³â ó åì³ðàò³ Äóáàé, íà óí³êàëüíîìó ðóêîòîâîðíîìó îñòðîâ³ Palm Jumeirah.

Я

Якщо мрієте сховатися від метушні й вод ночас залишатися неподалік від усесвітньо відомих цікавин і торгових центрів Дубаю, «Waldorf Astoria Dubai Palm Jumeirah» — це те, що вам потрібно. Готель розташований у півмісяці штучно створенного Пальмового острова у водах Перської затоки. Перламутрово білі стіни сучасного палацу вивищуються на тлі лазу рових вод і золотавого піску приватного пля жу. Його зовнішні простори та приміщення заворожують елегантним дизайном і араб ською розкішшю. Від краєвидів із терас у но мерах із незвички перехоплює подих. Про думаність кожної деталі надає готелю особ ливої вишуканості, а «непомітний» сервіс швидко викликає звикання… На гостей тут чекають 6 ресторанів і ба рів зі жвавою атмосферою та шедеврами від майстрів високої кухні. Один із яскравих

60


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 61

представників кулінарного мистецтва в готелі — Хайнц Бек, володар трьох зірок «Мішлен». Ваблять блакиттю два басейни серед зелені пар ку. Підтримати бадьорість тіла і духу можна у спор тивно оздоровчому клубі з найновішим обладнан ням, на кортах і в центрі водного спорту. Допомо же розлабитись і принесе істинні насолоди спа «Signature Waldorf Astoria». Маленьких відвідувачів не залишить байдужи ми дитячий клуб. Інтерактивні розважальні про грами просто неба й у приміщеннях захоплять їх і дадуть поштовх розвитку.

Персонал готелю зробить будь який задуманий вами діловий захід ефективним, а урочистість — незабутньою. І все, що навколо в футуристичному князівстві Дубай — теж для вас! Насолодіться фантастичним краєвидом з оглядового майданчика найвищої спо руди світу — вежі «Бурдж Халіфа», прогуляйтеся бутиками «Дубай молу», відчуйте атмосферу схід ного базару, подаруйте своїй родині свято води в аквапарку чи вирушайте на сафарі в пустелю. Все це доступно у «Waldorf Astoria Dubai Palm Jumei rah», у казковому морському палаці. ■

Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу готелю «Waldorf Astoria» (waldorfastoria.com).

61


27.01.2015

КОЛЕКЦІЯ

12:59

Page 62

В

О

Я

Ж

!MT1-15-disk.qxd

ДУБАЙ

Згадати

майбутнє Åêñêóðñ³ÿ ïî Äóáàþ ç êîìïàí³ºþ «Royal Park Tourism Services» äàëà çìîãó â³ä÷óòè ð³çíèöþ ì³æ «åì³ðàòîì ôàíòàñòè÷íèõ ìð³é», ÿêèì â³í áóâ áàãàòî ðîê³â òîìó, òà ñüîãîäí³øí³ì «åì³ðàòîì ôàíòàñòè÷íî¿ ðåàëüíîñò³». ²ðèíà ÃÎÐÎÁÅÖÜ Îëåêñàíäð ÃÎÐÎÁÅÖÜ

У Готель «Вальдорф Асторія» на острові «Палм Джумейра».

Уперше побувавши у князівстві Дубай років вісімнадцять тому, ми теж відзначали розмах і шарм. Але то здебільшого стосувалося перспек тив молодого туристичного емірату. Він нагаду вав один будмайданчик неймовірних проектів. Здивування від масштабів та ідей чергувалось із сумнівами — чи ці «міражі» постануть наяву, чи окупляться вкладені мільярди нафтодоларів? Дубай будується і зараз, але тепер це викли кає лише впевненість у його майбутньому, зва жаючи на втілення раніше задуманого. Сюди

спрямовується один із найбільших потоків ін вестицій з усього світу, через два аеропорти при бувають бізнесмени, пляжники, прихильники шопінгу, екзотики та видовищ. «Міражі» прино сять більш ніж реальні прибутки. Ще з літака нам відкрилося в усій красі те, що в різні періоди бачили у зачатковому стані: все ще незавершена, але велична панорама міс та, увінчана найвищою у світі вежею «Бурдж Ха ліфа», рукотворні Пальмові острови, архіпелаг «Світ», обриси «дзеркальних близнюків»… А побачити все це «впритул» допомогла ком панія з турсервісу «Royal Park Tourism Services» — одна з найбільших в Об’єднаних Арабських Емі ратах. Нас зустріли в аеропорту на блискучій «Тойоті» останньої моделі. За кермом — гід Єле на, «землячка» родом з Алмати. Цей варіант ог лядової екскурсії кращий за туристичні автобу си, дешевший за таксі та швидший за самостій не пересування громадським транспортом. А ще — душевніший. Привіт тобі, місто «най»! Вирушили по діагоналі через усе місто, взяв ши далекий приціл на перший Пальмовий ост рів, що розкинув гілки в центрі міської берего вої лінії. ➧


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 63

Найвища красуня. Сріблясту «ялинку» — найвищу в світі вежу «Бурдж-Халіфа» (828 м) видно не лише з інших районів міста Дубай, а й навіть із сусідньої Шарджі.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 64

Готель «Атлантис» на Пальмовому острові.

Це до питання подальшої розбудови Дубаю. Розмах тут — уже традиція. Привернув погляд найвищий у світі готель «Rose Tower», схожий на два довгі букети троянд, — 333 метри, 72 поверхи. Он «Mall of Emirates» із найбільшим кри тим гірськолижним курортом у світі — і це ■ серед близькосхідної спеки! Плюс готель «Кемпінскі», деякі сьюти в котрому вихо дять своїми дзеркальними вікнами просто на засніжені спуски. Он метро зі станціями футуристичних форм і металевим екс тер’єром, поїздами без машиністів, панорамними вагонами, вагонами для жінок, VIP вагонами… До речі, відкривали його 9 го числа 9 го місяця 2009 року о 9 й годині 9 хвилин. Люблять тутешні інвестори «цифрові комплекти»…

У «Пальми» є і «коренева система», і «стовбур», і «лусочки» — окремі будівлі, й 17 «гілок» — ви. довжених півостровів. До речі, лише 13 із них повністю забудовані, «Пальма» ще розвивається. «Непарадні» райони змінюються справжніми дивами. Таки ми як Дубай Крік, край якого промайнув перед нами. Це зато ка, що серпом заходить у суходіл на 14 кілометрів і розділяє два колоритні райони міста: історичний Бур Дубай та торговий — Дейру. Але краєм затоки він є лише поки що. З боку моря назу стріч півмісяцю води вже прокладають штучне його продовжен ня. Скоро Дубай Крік замкнеться й стане підковоподібною про хідною гаванню для торгових, вантажних і туристичних суден. Крамниця старожитностей у Бур Дубаї.

64

Ліземо на Пальму Нарешті морські краєвиди! Від них перехоплює подих, ко ли їдеш із материка на найперший Пальмовий острів 300 мет ровим мостом. Берегова лінія з пляжами, маринами, білосніж ним кораблем шейхської родини та легендарними готелями вражає. Разом з іншими намивними проектами острів «Палм Джумейра» збільшує ту лінію на 520 (!) кілометрів. Острів не виглядає штучним — тут усе живе і процвітає. Чу дово почуваються бугенвілії, самшити й величезні олеандри. Як і 30 тисяч мешканців вілл та апартаментів. Контингент — від Філіппін до Африки, від Канади до Австралії. У «Пальми» є і «коренева система», і «стовбур», і «лусочки» — окремі будівлі, й 17 «гілок» — видовжених півостровів. До речі, поки що лише 13 із них повністю забудовані, «Пальма» все ще розвивається. Он ті рудо коричневі будівлі — це «нижні ягоди», далі — світліші, «ще недостиглі». А он на тих зверху написані назви найвідоміших сортів фініків. На «Палм Джумейра» є дев’ять типів вілл: португальські, іс панські, європейський модерн, китайські, японські та три різно види арабських. Ось оманська вілла без пляжу. Виявляється, да ➧


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 65

Крик чайки над Кріком. Ці будівлі над затокою Дубай-Крік ми бачили ще вісімнадцять років тому, а вони все як нові. І чайки літають, як тоді.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 66

леко не всі приїжджають у Дубай смажитися на сонці. Ну наві що шоколадна засмага родині африканського підприємця? Габарити острова — 5 на 6 кілометрів. Це найменша, хоча і найстарша з трьох дубайських «пальм». Роль зовнішнього за хисного бар’єру відіграє 11 кілометровий хвилеріз у вигляді дуги. Він сполучений із верхівкою «Пальми» кілометровим ту нелем на 20 метровій глибині. А ще острів сполучається із су ходолом окремою монорейковою дорогою завдовжки 5 з поло виною кілометрів. І ось ми в найатрактивнішій точці «Пальми» — біля готелю «Атлантис». Він змагається з «готелем вітрильником» за право бути символом Дубаю, що, у принципі, обом зовсім не заважає

Пляж біля «готелю хвилі».

На обрії видно рожеву смугу — то штуч ний архіпелаг «The World», спадкоємець «пальмових» проектів, копія карти світу в морі. Ще кільканадцять років тому, дивля чись на бурхливе будівництво островів, ми замислювались над екологічністю майбут ■ ніх курортів. Чи не створять глибокі бух ти застою води? Гід Єлена нас заспокоїла. Перший рік море справді трохи цвіло. Але хіба можна зупинити воду? Вона знайшла для себе нові протоки, а флора і фауна під лаштувалися під неї. Природа взяла своє. Що ж до забруднень, то за миття днища корабля власник може дістати нещадний штраф.

Круті багатоповерхівки стоять на березі штуч. ної затоки. Деякі мешканці спокійно залишають яхти під вікнами квартир. Туристи ж здійснюють водні прогулянки «Близькосхідним Мангеттеном». ним бути. Величезна арка у грандіозній будівлі — парадні мор ські ворота міста: морякам її видно здалеку, нею проходять судна. Саме із цього місця 2001 року почали насипати Пальмовий острів, найперший в Еміратах і всьому світі. Накидали в море 60 тонних дротяних «панчіх» із бетонними валунами, забили прогалини піском і гравієм, утрамбували, досипали, проклали дороги та комунікації й тільки потім почали будівництва. Невдовзі число готелів на острові досягне 22. Але «Атлантис» із його аркою, внутрішньою розкішшю, антуражем стародав ньої Атлантиди та унікальним аквапарком, де разом із вами за склом плавають акули, усе одно залишиться «Атлантисом».

«Вітрило», «Хвиля» і храм Назва фешенебельного району Джумейра асоціюється з ві домою готельною мережею. Насправді це слово означає «жа рини з вогнища» і має зовсім інше емоційне забарвлення. Ко лись жарини потрапили на стріхи хатинок, у яких мешкали лов ці перлин і рибалки, потім вітер розніс вогонь по поселенню,


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 67

Краєвид із готелю «Jumeirah Zabeel Saray», що на острові «Пальм Джумейра».

і слово «джумейра!» араби вигукували з жахом і розпачем. Так почали називати місцевість, а від неї дістали назву район і лан цюжок готелів. Тепер тут розташовані палаци шейхів, держустанови, вілли заможних городян із приватними пляжами та садами, прекрас ний парк «Джумейра біч» із пікніковими зонами та пляжами, зоопарк (завітайте з дітьми, не пошкодуєте!) і найпрестижніші готелі. Топ місця серед останніх незмінно посідають «парус одинокий» — «Burj al Arab», біля якого нещодавно насипали новий золотавий пляж, а також елегантна і велична «хвиля» — «Jumeirah Beach Hotel». Неподалік розташовані «скромні» квартали. Ні, мешкають там далеко не бідняки, а просто «справжні місцеві», як висло вилась Єлена, — араби, які ще пам’ятають, чим був Дубай до відкриття покладів нафти. Багато хто збудувався п’ятнадцять, двадцять років тому і не відчуває потреби встигати за мінли вим Дубаєм. У цьому ж районі ми знайшли мечеть Джумейра. Вона спро стовує уявлення про Дубай як про місто суцільного скла й бе тону. А ще це один із найбільших храмів та одна з найважливі ➧


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 68

Елітний курорт «Madinat Jumeirah» — сусідство мальовничих каналів, східного базару, ресторацій, розкішних готелів і вілл.

Неподалік від суперготелів розташовані «скром. ні» квартали. Мешкають там далеко не бідняки, а «справжні місцеві» араби, які не відчувають по. треби встигати за мінливим Дубаєм.

крита для відвідання іновірцями — інак ше б ми нічого не знали про інтер’єр. Тут водять екскурсії, читають лекції про му сульманську культуру, керуючись слога ном «Open World — open minds», тобто «Відкритий світ — відкрита свідомість».

Близькосхідний Мангеттен Так часто називають район Дубай Ма рина, де «зібралися» найпрестижніші хмарочоси (до 120 повер хів). У них найчастіше містяться офіси провідних західних і схід них корпорацій, бізнес центри, фешенебельні квартири, пар кінги, басейни, спа, тренажерні зали, майданчики для сквошу і все, що потрібно для роботи і життя в суперсучасному ділово му районі. Унизу — найкращі ресторани, кафе і магазини. Не так давно відкрили «Dubai Marina Mall» на 150 магазинів і бутиків. Круті багатоповерхівки стоять на березі штучно створеної судноплавної затоки — Марини, тому деякі мешканці спокій но залишають свої яхти під вікнами квартир. Можуть скориста тися з цього й туристи, сівши на «морський автобус» і прогу лявшись «Мангеттеном». Особливо ефектно він виглядає вно чі — вогні створюють фантасмагорію, подвоєну відображення ми у воді.

ших ісламських святинь у всій країні. Збудовано мечеть у стилі Фатимідів — династії пізнього середньовіччя, тому виглядає ду же автентично. Світлий пастельний декор робить її повітряно легкою. Стіни всередині розписані каліграфічною в’яззю. Зала для чоловіків прикрашена геометричним, а жіноча — квітко вим орнаментом. І що найважливіше для туристів, мечеть від

Фото Є. БУДЬКА

Світломузичний фонтан біля підніжжя хмарочоса «Бурдж Халіфа».

68

І знову «най най» З набережної добре видно Даунтаун Дубай — район, якого не минає жоден гість міста. Тут поєдналися відразу кілька уні кальних об’єктів, принади шопінгу, гастрономії та розваг. Найновіша «візитка» Дубаю — вежа «Бурдж Халіфа». Мабуть, усі вже знають, що це найвища споруда в усьому світі, яка має 828 поверхів. А ось бачили її на власні очі значно менше людей. Ще менше побували на нещодавно відкритому новому оглядо вому майданчику дзеркальної вежі — на 123 му поверсі, на ви соті 555,7 метра. Звідти весь Дубай — мов на долоні. Перебуваючи поруч із вежею, дещо втрачаєш здатність масш табувати простір. Споруди, які в іншому місці виглядали б ве личезними, поруч із «Халіфою» здаються скромними. Це також ➧


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 69

На всіх вітрилах. Легендарний «Burj al Arab» був найвищим (321 м) готелем світу, доки в Дубаї не з’явився «Rose Tower» (333 м). Проте «Вітрильник» лишається одним із найпопулярніших готелів емірату.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 70

Фото Є. БУДЬКА

У КУРСІ ЕКСКУРСІЙ «Royal Park Tourism Services» — од на з найбільших і найтитулованіших компаній з прийому туристів у Дубаї, що спеціалізується на обслуговуван ні російськомовних туристів у всіх Еміратах. Компанія працює з 1992 року і фак тично є однолітком нашого журналу. Кількість людей, які відпочили з «Ro yal Park», наближається до мільйона. Штат працівників — близько 100 осіб. Співпрацюють із компанією понад 200 партнерів у СНД та близько 450 готелів ОАЕ. Спектр турпослуг: бронювання го телів, візова підтримка, транспортне обслуговування, послуги зустрічей і проводів, екскурсії, VIP сервіс, ор ганізація ділових заходів, корпора тивне обслуговування. Є власні автопарк і 5 готелів у Дубаї. Детальніше— на www.royalpark.travel

70

Акваріум у «Дубай моллі»: 10 мільйонів літрів води, 33 тисячі морських істот!

стосується Дубайського світломузичного фон тану, який насправді є одним із найбільших у світі. Він розташований у штучному озері пло щею 12 гектарів, має довжину 275 метрів, а у ви соту сягає 50 го поверху «Халіфи». І все одно по руч із нею виглядає пігмеєм. Найдужче приваб лює у фонтані гармонія. Увечері ми прийшли підпасти під владу його чар. Сотні величезних і дрібних струменів танцювали немислимий ко льоровий балет то під «Кармен сюїту», то під якусь фантастичну східну ораторію… Поруч розташований торговий центр «Дубай молл» — один із найбільших у світі. Щоб не за блукати, у ньому вдаються до послуг віртуаль ного довідкового бюро. Тут можна знайти все — від традиційних солодощів до всіх найвідоміших у світі брендів одягу, від першого на Близькому Сході розважального центру «SEGA Republic» до одного з найбільших кінотеатрів світу. І точно більше ніде ви не знайдете в гіпермар кеті такого величезного акваріуму. Він зустрічає при вході й надовго затримує біля себе покуп ців. 10 мільйонів літрів води, 33 тисячі морських істот! Здоровенні скати та акули пропливати муть просто над вами, якщо придбаєте квиток у скляний тунель. Зв’язок часів Повним контрастом на тлі суперсучасного Даунтауну виглядає сусідній район Бур Дубай. «Бур» — це «криниця». Назва отримана ще то ді, коли це слово означало й «життя». Бур Дубай — стара частина міста. А найбільш історичною його зоною вважають Аль Бастакію, яка практично не змінилася з «донафтової» епо хи. Свою назву місце отримало від заможних іранських купців із міста Бастак. Дивно, але в Бастакії нам траплялося неба гато туристів. Виходить, склобетонне майбутнє вабить більше, ніж обвітрена минувшина. Але саме тут можна уявити «фешенебельне» життя

колишнього Дубаю. Старовинний форт, «Містеч ко спадщини» просто неба, історичний музей, піщаного кольору колоритні будівлі, вузькі про вулки, невелика мечеть, арт галереї, кафе з аро матом традиційної кави… А ще — вітряні вежі, які сотні років тому виконували роль кондиціо нерів. Їм навіть присвячений монумент. А якщо човном абра переправитеся на про тилежний берег затоки Дубай Крік, потрапите до торгового району Дейра. Тут, на східному краю міста, розташовані славетні базари, якими мож на блукати хоч цілими днями. Насамперед усі прагнуть потрапити на «Gold Souq» — ринок зо лота. Щодня тут виставляють на продаж тонни виробів із високими пробами. Можна знайти все — від каблучки до золотого купальника. Ці ни — серед найнижчих у світі. Правда, цінників ми так і не побачили — про вартість треба запи тувати. І торгуватися! Від площі Баніяс розходяться торгові вули ці: автозапчастин, брендових годинників, фото апаратури, одягу та взуття … Неподалік від Зо лотого ринку — Ринок прянощів, пропахлий ароматами з усього світу. Ринок фруктів і ово чів, ринок риби, ринок тканин… Важливо зуміти зупинитися в цій веремії ек зотики та розкоші й відчути зв’язок часів. Ду бай уміє стрімко змінюватися, залишаючись са мим собою. Модниця з ринку коштовностей ні за що не скине чорної чадри, хоча ніхто вже її за це не засудить — так загадковіше і принадні ше. Арабський Схід ніколи не стане Заходом, попри всі технології та інвестиції. Об’єднані Емі рати залишаться Арабськими, хоча приїжджих тут уже 84 відсотки. Дубай добре пам’ятає те минуле, коли мріяв про майбутнє — своє сьогодення. ■ За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо компанії «Royal Park Tourism Services» (www.royalpark.travel).


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 71

www.jumeirah.com

Британський смак

Дубаю

У

Äâà âñåñâ³òíüî â³äîì³ áðåíäè, ãîòåëüíèé — «Jumeirah» òà ðåñòîðàííèé — «The Rib Room», ïðîïîíóþòü äëÿ ñâî¿õ ê볺íò³â ïîäâ³éíå çàäîâîëåííÿ â åì³ðàò³ Äóáàé.

У листопаді минулого року в розкішному дубайському «Jumeirah Zabeel Saray», на відомому штучному Пальмово му острові, відкрився ресторан престижної британської мережі «The Rib Room». Заклад для гурманів спеціалізуєть ся на м’ясному грилі. У Дубаї вже знають «The Rib Room», адже це другий та кий ресторан — перший діє в бізнес готелі тієї самої мере жі — «Jumeirah Emirates Towers». Окрім власних фантастичних проектів, Дубай славить ся збиранням в одному місці всього найкращого зі світу відпочинку, розваг і торгівлі. Яскравим прикладом цього став «The Rib Room». Фактично це копія ресторану «The Rib Room», відкритого у 1961 році в Лондоні у готелі «Ju meirah Carlton Tower». За словами головного шеф кухаря дубайського готелю Нейла Фостера, заслужений ресторан ний бренд приніс сюди найкращі британські кулінарні тра

диції з приправою сучасності, це щось абсолютно нове як для курортного готелю. Гриль ресторан «The Rib Room» імпортує для своїх ле гендарних стейків найкраще м’ясо з Австралії, Канади та США. Рекомендуємо також вишукані страви із благород ної риби та чудових морепродуктів. Можна замовити, на приклад, пряних смажених кальмарів на середземномор ський манір або суто ірландського копченого лосося, а на десерт — спокусливий шоколадний фондан або лимонний пиріг із карамеллю. Меню тут задовольнить усю родину. Дубайський «The Rib Room» має внутрішнє приміщен ня та відкриту терасу, приватні кабінети й лаунж зону, а ще — оббитий червоною міддю традиційний британський бар, який пропонує понад 750 різноманітних напоїв. Вас обслужать по королівському. Або по шейхському — як забажаєте. ■

71


27.01.2015

12:59

ГОСТИННОСТІ

Page 72

М

И

С

Т

Е

Ц

Т

В

О

!MT1-15-disk.qxd

У центрі

www.vida hotels.com

життя

«Vida» ³ñïàíñüêîþ îçíà÷ຠ«æèòòÿ». Öÿ íàçâà äóæå ïàñóº ãîòåëåâ³, ùî ðîçòàøîâàíèé ïîðó÷ ³ç íàéïîïóëÿðí³øèì ì³ñöåì êîñìîïîë³òè÷íîãî Äóáàþ ³ âîäíî÷àñ äຠìîæëèâ³ñòü óòåêòè â çàòèøîê ³ áåçòóðáîòí³ñòü.

П

Поруч — найвідоміша і найпомітніша (певно, за десятки кілометрів) «візитка» Дубаю, найвища у світі вежа «Бурдж Халіфа». Рукою подати до не осяжних розмірів і незмірного багатства торгового центру «Дубай Молл», традиційного східного рин ку, розважального центру «Kid Zania». Тут відбува ються неповторні вечірні шоу фонтанів, які збира ють юрби глядачів. А за кілька хвилин їзди розташо вані Дубайський міжнародний фінансовий центр, Дубайський центр торгівлі, аеропорт і пляжі. Це місця для активних людей — бізнесменів нового покоління, туристів, прихильників нічного життя... У глибині кварталів чекає 4 зірковий готель «Vida Downtown Dubai». Позиціонується він як бу тик готель, хоча тут 186 номерів. Певно, мається на увазі камерна, домашня атмосфера з індивіду альним підходом до гостя. Що не виключає остан ніх технологій в обслуговуванні.

72


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 73

Усе передбачено для повноцінного відпочинку чи відряджен ня. Осучаснений, легкий арабський стиль. Власний парк у цент рі міста. Елегантні номери у стилі ар деко, виконані у пастель них тонах. Помешкання з безкоштовним Wi Fi та рештою сучас них вигод, а ще — унікальними ванними кімнатами із дзеркаль ними вікнами. Багатомовний персонал. Одне слово, чудовий економ варіант не без вишуканості та «родзинок» — для тих, хто бажає перебувати в центрі подій. На ділових людей чекають бізнес центр, 4 конференц зали, послуги лімузина чи міського авто. Для них та всіх інших, хто

не проти поніжитися, — відкритий басейн із сонячною терасою. А якщо потрібно підтримати фізичну форму після посиденьок або насичених переговорів, є тренажерний зал. Визначним місцем при готелі можна вважати японський рес торан «Toko», в якому бувають багаті та славетні особи з усього світу. Чи треба вам після цього рекомендувати його кухню? А ще за красивим скляним двоповерховим фасадом чекають фран цузькі булочна та бістро, де панують спокусливі аромати. Є як надихнутись і стильно відпочити. Але нічого зайвого. Оптимальне перебування у центрі життя. ■

Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу готелю «Vida» (www.vida0hotels.com).

73


27.01.2015

КОЛЕКЦІЯ

12:59

Page 74

В

О

Я

Ж

!MT1-15-disk.qxd

Óïåðøå ìè ïîáóâàëè òóò ùå çà ÷àñ³â Áåðë³íñüêîãî ìóðó. Öüîãî ðàçó äèâèëèñÿ íà âñå âæå ñïîê³éíî, ç ìîæëèâ³ñòþ ñêîðèñòàòèñÿ íåäîñòóïíèìè êîëèñü áëàãàìè òà ïîð³âíÿòè ç äåñÿòêàìè ì³ñò ñâ³òó. ² Ìþíõåí íå ðîç÷àðóâàâ, à çà÷àðóâàâ! ²ðèíà ÃÎÐÎÁÅÖÜ ÍÒΠͳìå÷÷èíè

Вікенд

через 25 років

Щ

Що значить для нас Мюнхен? Спогад молодості, коли все сприймалося широко розкритими очима. То була недоступна для більшості мрія про закордон. Вра зили не так шедеври мистецтва й архітектури, як, ска жімо, можливість дзвінка до батьків в українське село з телефону автомата в горах чи екскурсійна група ін валідів колясочників із трубочками систем, яких при везли до славетного Мюнхенського зоопарку. Наразі оселяємося в одному з найкращих готелів од ного з найбільших і найбагатших міст Німеччини (пе ревага журналістської професії). Це аристократичний «The Charles Hotel» славетної мережі «Рокко Форте»,

74

розташований у прекрасному парку — колишньому ботсаду. Розкіш і вишуканий смак у дизайні доповню ються тут німецькою скрупульозністю в кожній деталі. Звідси п’ять хвилин пішого ходу до вокзалу, саме від нього найкраще починати прогулянки містом. BMW та капелюх із пером Але спочатку — дещо про особливу ауру та колорит ні суперечності Мюнхена. Для туристів — це одне з найкрасивіших міст Євро пи, місто музеїв і місто музей. Для істориків — місто німецьких імператорів Генріха II та Людвіга Баварсь


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 75

кого, династії Віттельсбахів і… місце народження націонал со ціалізму. Для прихильників технологій — місто БМВ, «Сітроен» і «Сіменс». Закохані в літературу згадають імена Томаса Манна і Ліона Фейхтвангера, шанувальники музики — Вагнера і Штра уса, а знавці живопису — Василя Кандинського та Пауля Клее. Для тих, хто хоче підлікуватися, провести діагностику чи зро бити пластику обличчя — це центр передових медичних техно логій і найкращих лікарів. Для пиволюбів — роздолля «Окто берфесту» і численних пивниць. А ще Мюнхен — це «монах». Саме від цього слова походить назва міста. Бо заснували його ченці бенедиктинці у глибоко му середньовіччі. Одні називають його «найнімецькішим» містом, маючи на увазі його історію та архітектурне обличчя. Інші кажуть: «Мюн хен — узагалі не Німеччина», натякаючи на бажання баварців усіляко підкреслити свою «окремішність» — насправді вони сво го часу чимало повоювали з німцями сусідами. «Ми хочемо бути баварцями й залишатися німцями», — казав король Бава рії Людвіг І. Окрім того, Мюнхен вирізняється серед міст країни ➧

75


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 76

Різдвяний ярмарок на площі біля ратуші.

вищим (ще вищим, так так!) рівнем жит тя і відповідним рівнем цін. До речі, про покупки з етнічними особ ливостями. Ще за першого свого перебу вання в Мюнхені я придбала собі тут ба варський жіночий піджак із блискучими гудзиками та вишитими едельвейсами. ■ Одежина добре послужила мені оригіналь ною деталлю гардеробу. Приїхавши ж зно ву, я зі здивуванням виявила, що тепер у Мюнхені на кожному кроці — магазини і крамнички баварського національного одя гу. Унісекс давно набив оскомину. Два кухлі пива під розкішним декольте — знову реальна емблема міста.

Одні називають його «найнімецькішим» містом, інші кажуть: «Мюнхен — узагалі не Німеччина», натякаючи на бажання баварців усіляко підкрес. лити свою «окремішність».

Фото О. ГОРОБЦЯ

Бронзовий кабанчик біля Музею полювання та рибальства.

76

Усе в одній прогулянці Отже, від привокзальної площі повз громаддя відомих торго вих центрів виходимо до однієї з пожвавлених площ — Карлс плацу. Залишивши позаду прекрасний бароковий Старий палац юстиції, зупиняємося біля фонтану і милуємося величчю цієї площі. Перед нами Карлстор — стародавні фортечні ворота, вони уособлюють відкритість міста і запрошують нас увійти. На центральній пішохідній вулиці Нойхаузенштрассе красу ються будівлі з барельєфами, скульптурними групами та зобра женнями торгових кораблів. В одному розташований незвичай ний Музей полювання та рибальства з бронзовим кабаном пе ред входом. Тут пригадалися кролики в парку біля готелю: хвіст — із кожного куща… Фасад собору святого Михаїла вражає несподіваними для церковної архітектури оздобами. Вхід до храму стереже фігура святого, що бореться зі злом світу, а в нішах — представники роду Віттельсбах. Багато хто з них, у тому числі «казковий» ко роль Людвіг II, поховані тут таки, у фамільному склепі собору. ➧


27.01.2015

12:59

Page 77

Азамкірхе. Дивовижна церква має подвійну назву — святого Іоанна Непомуцького та братів Азамів. Братиархітектори створили храм як приватний, але просто мусили відкрити її для парафіян.

Фото О. ГОРОБЦЯ

!MT1-15-disk.qxd


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 78

Мюнхенська резиденція. Антикварій (XVI) називають першим музеєм на північ від Альп.

А неподалік — славетна церква Фрауенкірхе, дві вежі якої увінчані баварськими куполами цибулинами, теж символами міста. У цьому храмі зберігається саркофаг Людвіга IV Баварсь кого, імператора Священної Римської імперії. А ще тут є така собі цікавина — Слід диявола. Сам нечистий нібито тут побував. І що йому робити в церкві? І ось попереду — Марієнплац, міський майдан, якого не ми нає жоден новоприбулий у місті. На ньому саме встановлюють ятки для різдвяного ярмарку. Мюнхенський різдвяний ярмарок — це зо два десятки стендів із глінтвейном («глювайном» по тутеш ньому), а також до 160 торгових павільйонів із найкращими в Німеччині ялинковими іграшками, плетеними та хутряними виробами, свічками, керамікою, традиційними різдвяними бу лочками... Можна поспостерігати, як працюють склодуви або художники. Знайшли ми і куточок православного Різдва — на стенді Києва, міста побратима Мюнхена. Марієнплац пишається колоною з позолоченою скульптурою Діви Марії. На цоколі споруди янголи борються з алегоричними фігурами чуми, війни, голоду та… єресі. А на ратушній вежі дзво нить карильйон і у віконцях старовинного годинника танцюють ли царі й ремісники, принци і принцеси… Площа перед Новою рату шею бачила колись галасливі торжища і турніри. У Старій ратуші, котра ніби довершує ансамбль, тепер розмістився Музей іграшок. Трохи південніше розташована церква святого Петра. На її вежі «Старий Петро» — оглядовий майданчик, із якого видно геть усю панораму міста, а внизу, під самою вежею, можна роз гледіти з висоти продовольчий ринок «Віктуалієнмаркт». Звід си, за традицією, починаються мюнхенські карнавальні ходи, тут же виконують традиційний «Танець ринкових торговок».

78

Чимало туристів відвідують Азамкірхе — оригінальну спору ду, побудовану братами Азамами. Зовні — це чудовий зразок піз нього бароко, а всередині — яскрава перлина рококо. У Старому палацовому комплексі Віттельсбахів ми помилу валися Мавпячою вежею, а потім пройшли повз Монетний двір до Придворної броварні — «Хофбройхаус». Заклад відкритий ще 1592 року. В числі його відвідувачів були й Ленін із Крупсь кою, а також Гітлер. Готуючись до поїздки, зі здивуванням ви явили на російськомовному турсайті, що серед тих, хто бував у Мюнхені й заповнив електронну анкету, цей об’єкт щонаймен ше удвоє перевищує за популярністю Марієнплац. Відвідання броварні — це надовго, тож відкладемо його на інший час. А наразі наш шлях — до висот мистецтва, тобто На ціонального театру. На жаль, не на виставу, а тільки на оглядини помпезних архітектурних форм. У грандіозному комплексі Резиденції ми завітали до склепін частої зали Антикваріуму, повної живописних полотен у стилі бароко, а також до «галереї предків» із портретами баварських князів. Оглянули істинно королівські скарби — ювелірні кош товності та найкращу в Європі порцеляну. І попрямували звідти на Одеонcплац, до чудових палаців і Театинеркірхе — церкви у стилі високого бароко, до суворої Аркади полководців… Треба додати, під час прогулянок по Мюнхену ми мали із со бою картку «Gute Karten». Шкода, що не розкажеш про всі гас трономічні принади, якими можна поласувати, сплативши лише раз — за картку. До речі, заклади харчування подарували багато естетичної насолоди. Як і деякі дорогі продуктові мага зини в передчутті Різдва — краса казкова!


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 79

Торгово виставковий центр «Світ BMW» та багатоповерховий музей цієї автомобільної марки.

Побували й на Лугу Терези, де прово дяться славнозвісні жовтневі пивні свя та. Над ним височіє статуя Баварії, а по заду неї — галерея видатних баварців. Під час нашого візиту тут теж велася підготов ка до Різдва, точніше — до різдвяного фестивалю «Tollwood», другого в місті за ■ популярністю після «Октоберфесту». Особливі враження — від Музею BMW біля штаб квартири цієї компанії. Тут представлені всі моделі авто цієї марки — від добре збережених стариганів позамину лого століття до ультрасучасних концепт карів. Музей на 5000 квадратних метрів за рік збирає 250 тисяч відвідувачів! Усе це ми оглянули другого дня свого мюнхенського вікен ду. Нашим супутником і перевізником був мюнхенський дво поверховий туристичний автобус. Дуже зручно: один раз спла тив за екскурсію, під’їхав до чергової цікавини — вийшов, до схочу нагулявся — підійшов у визначений час, підсів на наступ ний туристичний рейс і вирушив по нові враження. Головне — не спізнитися до дев’ятої вечора на Ратушну пло щу, до виходу сурмача. Про що співає його сурма? Про те, що минув ще один прекрасний день у Мюнхені? Потім з’являєть ся Янгол і помахом своїх крил благословляє нас. Щастя й тобі, Мюнхене! До нової зустрічі! ■

У числі відвідувачів придворної броварні — «Хоф. бройхаусу» — були й Ленін із Крупською, а та. кож Гітлер. Серед наших туристів вона переви. щує за популярністю Марієнплац. Двоповерхова екскурсія Що ще можна побачити за вікенд у розкішному місті? На самперед — Нову і Стару Пінакотеки — художні музеї світового рівня. У Старій не пропустіть «Чотирьох апостолів» Альбрехта Дюрера, а в Новій — Пікассо, Далі та Мунка. Далі — грандіоз ний технічний музей «Deutsches Museum», у якому 28 тисяч екс понатів! Неодмінно слід побувати у «Maximilianeum», де засідає баварський Ландтаг, помилуватися прекрасним ансамблем «Ян гол світу». Не могли ми оминути й палацу «Німфенбург» із його гале реєю «36 красунь Людвіга I». До речі, на портретах — таки справж ні красуні. Розкішна будова з 500 метровим фасадом, парком, озерами та водяними каскадами перенесла в епоху баварської мо нархії. Доповнила розкішні враження шикарна колекція карет. Звичайно ж, варто пройти по чудовій Людвігштрассе та огля нути кірху, в якій зберігається одна з найбільших і найвідомі ших фресок — «Страшний суд», оглянути монументальні Воро та Перемоги з квадригою левів. На Королівській площі відвідали Пропілеї та Гліптотеку з чу довою колекцією античної скульптури.

Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу Національному турофісові Німеччини в Росії (www.germany.travel) та особисто пані Олесі Галаган.

79


27.01.2015

ПРОСТІР

12:59

Page 80

М

У

З

Е

Й

Н

И

Й

!MT1-15-disk.qxd

Сани, на яких Віттельсбахи каталися засніженим парком. 1872 рік.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 81

ϳñëÿ â³äâ³äàííÿ Ìóçåþ êàðåò ðîçó쳺ø, ÷îìó â íàø³ ÷àñè Ìþíõåí ñòàâ ì³ñòîì BMW ³ «Ñèòðîåí³â». Çäàºòüñÿ, ïîð³âíÿíî ³ç òâîð³ííÿìè ñó÷àñíèõ «êàðåòíèê³â» ö³ «ë³ìóçèíè ðó÷íîãî ñêëàäàííÿ» ìàëè ùå âèùèé êëàñ. ²ðèíà ÃÎÐÎÁÅÖÜ Îëåêñàíäð ÃÎÐÎÁÅÖÜ


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 82

Німфенбурзький палац у Мюнхені, найбільша старовинна спо руда Німеччини, має лише два музеї, і для обох таке місцезнахо дження є неабияким привілеєм. Один із них — «Marstallmuseum», тобто Музей карет. Експозиція екіпажів зовсім не губиться серед золота, різьблення, мистецьких шедеврів та іншого шику резиден ції Віттельсбахів. Каретна колекція займає в палаці зали південного флігелю, де колись були стайні баварських курфюрстів і королів. Тут представ лені твори (язик не повертається назвати їх виробами) XVII–ХІХ століть: парадні карети, вишукано оформлені прогулянкові візки, аристократичні сани та кінська упряж, виготовлена за останнім словом техніки й моди різних часів. Усі ці екіпажі були і єдиним на свій час засобом пересування, і водночас розкішшю — за ними, як і за одягом, відразу можна було встановити суспільне становище пасажирів. У наш час де мократія стушувала багато подібних речей — скажімо, костю ми фрау Меркель нікого не вражають пишністю, як і її персо нальне авто. Помилкою було б вважати, що кінних екіпажів «представ ницького класу» не стосувалися технічні вдосконалення. Хі ба що кількість «кінських сил» не дуже варіювалася: один кінь, пара, четверик, шістка. Восьмерик — це вже королів ський рівень. Якщо коней було більше пари, кучеру допо магав правити форейтор («передній вершник»), який сидів у сідлі на одному з перших хвостатих «двигунів». Прогулявшись залою Музею карет, ви зрозумієте, що «ходова частина» та «елементи управління» то ді теж мали значення. Виготовлення хорошої ка рети було дуже трудомістким процесом і займа ло до кількох місяців роботи цілої бригади майстрів. На початку ХІХ століття на ос нові окремих майстерень у Німеччині, ➧


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 83

Під гнітом імператора. Коронаційна карета Карла VII Альбрехта, імператора Священної Римської Імперії. Париж, 1742 рік.

83


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 84


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 85

Улюблений лімузин Людвіга. Екіпаж для урочистих виїздів Людвіга ІІ Баварського — того самого, за правління якого з’явилися казкові замки Нойшванштайн, Ліндерхоф і Херренкімзеє. Пишністю улюблена карета короля відповідає тим спорудам. Мюнхен, 1878 рік.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 86

Каретне рококо. Розпис на стінці урочистого екіпажу Людвіга ІІ Баварського. Складно уявити такі «обвіси» на сучасних кадилаках…

86


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 87

Франції та Британії почала розвиватися ціла каретна індустрія, яку пізніше замінила паротяжна й автомобільна. З особливою ретельністю робилися каретні колеса, адже саме вони повинні були надійно витримувати ударні навантаження під час руху нехай і німецькими, але все ж таки бруківками та грунтів ками. Важливим також було обладнання амортизації та м’якого салону, оскільки жорсткі колеса і ще жорсткіші дороги могли сер йозно зашкодити певним місцям тіла у тендітних дам і кавалерів. Найбільше часу і зусиль усе таки забирав кузов, особливо коли йшлося про транспорт для аристократів. Тут знаходили для себе реалізацію і ковалі, і теслі з різьбярами, і драпірувальники з мо дельєрами, а ще — художники, скульптори, ювеліри… Засклені вікна вважались особливою розкішшю. «Обвіси» найвищих арис тократів із гербами, коронами та цілими скульптурними компози ціями були доволі громіздкими та масивними. Але їхня вага турбу вала хіба що безсловесну «гужову тягу» та кучерів із форейторами. Серед знатних людей було прийнято «виїжджати у світ» на ка реті, тоді як піші прогулянки в їхніх колах могли трактувати як не пристойну поведінку. Якщо екіпажі були «візитними картками» еліти, то нижчі верстви традиційно їздили верхи, причому далеко не завжди через брак грошей — просто щоб не накликати вель можного гніву. Виїзд являв собою цілий ритуал, що вирізнявся помпезністю та підкреслював розкіш. До нього залучалося кілька «спеціалістів», таких як конюхи, та ледь не вся палацова прислуга. Суворо регламентувалася кількість запряжених коней, залеж но від статусу пасажира. У Музеї карет можна оглянути карету, ➧


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 88

Старий лімузин Людвіга. Карета короля Людвіга ІІ Баварського, зроблена того самого 1871 року, в якому Баварія увійшла до складу Священної Римської імперії.

88


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 89

Екіпаж для маленьких принців. Кінець XVIІ століття.

запряжену чотирма парами. Побачивши, як дорогою мчить такий екіпаж із позолоченим бароковим «тюнінгом», кіль кома кучерами та супроводом із півсотні бравих гвардійців, усі навколо мали завмирати у захваті й кланятися вслід. Що ж до ходової частини, то вона була малоефективною. Якщо по простому, трясло безбожно. А швидкість? Після появи перших автомобілів їзду під 30 кілометрів за годину вважали шаленством! Про все це та інші нюанси старовинного транспорту, ло гістики й палацового етикету можна дізнатись у Музеї карет Німфенбурга. Він має одну з найбагатших і найдорожчих те матичних колекцій у Європі. Серед іншого тут можна побачити мініатюрну карету для маленьких баварських принців, виготовлену в Парижі у XVII столітті. Коронаційні екіпажі імператора Священної Римсь кої імперії Карла VII (XVIII століття) та баварського короля Максиміліана І Йосифа (середина ХІХ століття) більше на гадують виїзні виставки скульптур. Галерея портретів улюб лених коней Людвіга ІІ доводить, що не лише люди можуть бути красенями аристократами. Ну, а «супернаворочений» катафалк недвозначно натякає, що можна хоч усе життя ка татись у найкращих зразках «каретного рококо», але на той світ їх не забереш. Важливіший не статус, а конкретні діян ня. Принаймні такі, як у майстрів каретних справ, котрі ли шили по собі дивовижні творіння минулого. ■

89


27.01.2015

ГРЯДЕШИ?

12:59

Page 90

К

А

М

О

!MT1-15-disk.qxd

АФОН

Останній

ковчег ×èìàëî ñòåðåîòèï³â ïðî ÷åðíå÷ó ðåñïóáë³êó Àôîí çäàòíà ñòâîðèòè ëþäñüêà óÿâà. Òà êîæíîãî, õòî äèâèòüñÿ íà Ñâÿòó Ãîðó íå ³ç ñóñ³äí³õ ïëÿæíèõ êóðîðò³â ÷è áîðòó òóðèñòè÷íîãî òåïëîõîäà, à î÷èìà â³ðè, âðàæຠñâÿòèé àôîíñüêèé äóõ. Ïðîòðåé Àíäð³é ÂËÀÑÅÍÊÎ

М

Îëåã ÄÐÅÃÀËÎ

Молитвами святих отців афонських Бог удостоїв Святу Гору позачасового статусу. Та головний ста тус Афону — уділ Пресвятої Богородиці, Яка ще за Свого земного життя принесла сюди євангельську звістку і взяла гору під Свою особливу опіку. Тоді й промовила Божа Матір вікопомні слова: «Нехай Божа благодать буде на місці цьому і на тих, хто пе& ребуватиме на ньому з вірою, страхом Божим і запо& відями Сина Мого; з малими турботами дістануть вони все на землі, й життя Небесне отримають, і не зменшиться милість Сина Мого до місця цього до кін& ця віку, а Я буду теплою Заступницею за місце це і за тих, хто перебуватиме на ньому…».

Свято Іллінський скит — нині грецький, а колись український, заснований преподобним Паїсієм Величковським.

Свій устав залиште вдома Світ тисне на Афон дедалі дужче. Тому, мабуть, справедливо, що у двадцять першому столітті по трапити до нього трохи важче, ніж в одинадцятому. Преподобному Антонієві не спало б на думку звер татися до грецького консульства по візу, а потім до церковного відомства по спеціальний афонський паспорт діамонітіріон. Але якщо прочанин має оби два документи, перед ним гостинно відчиняться всі афонські двері. Діамонітіріон зазвичай видають на 4 дні. Довше можна лишатись, якщо один з монастирів погодить ся приймати прочанина як монастирського гостя і поручиться за нього перед Кінотом — урядом Свя тої Гори. Певна річ, здобути таку довіру дуже почес но, але не просто. Втім, можна й самому спробува ти продовжити дозвіл у керівному органі Афону — Протаті, який міститься у Кареї, єдиному містечку на півострові. Від часів правління візантійського імператора Константина Мономаха (ще з ХІ століття) жінкам на Афон приїздити зась. Причини виходять із люд ської, зіпсованої первородним гріхом природи та цілком зрозумілі. Ще до Афону існували монастирі й території з подібною практикою. Відтак офіційно вже тисячу років на Святу Гору не ступала жіноча но га. Відомі лише два випадки порушення цієї тради ції, і то сумнівні. У XIV столітті грізний сербський володар Стефан Душан, підкорювач Північної Гре ції, прибув сюди разом із дружиною. Але пересува лася вона виключно на ношах. У XVI столітті наша співвітчизниця Настя Лісовська, вона ж Роксолана, ➧


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 91

Скит святої Анни. «Будьте смиренні, як голуби»… І вільні, як море…


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 92

Монастир Григоріат.

вже будучи султаншею, буцімто теж побу вала на Святій Горі. Та з огляду на її похо дження з родини священика цю легенду не можна вважати достовірною. Не беремо до уваги й історії про сучасних феміністок, які іноді вистрибують зі швидкісних ка терів на святогірський берег, швиденько ■ фотографуються на пам’ять і ще швидше забираються геть, поки їх не затримали. Очевидно, вони уявляють Афон чимось на зразок холостяцької квартири і га дають, що в такий спосіб борються із «принизливою» для жінок забороною. Феміністки жорстоко помиляються. Свята Гора як уділ Пресвятої Бого родиці ніколи не лишалася без Її лагідної жіночої опіки. Саме із цієї причи ни, за словами візантійського хронографа Григорія, «тут зібрані усі чесноти світу — на природу ви поглянете чи ж на монаше буття...». Порядок і чисто та на Афоні — майже ідеальні. Не кажучи про якесь особливе, глибоко сер дечне ставлення до людини.

Той не прочанин, хто поїде з Афону без вервиці дивовижних зустрічей і духовних бесід: із випад. ковим супутником на лісовій стежині, доброзич. ливим ченцем, сусідом по келії...

За афонським часом Діставатись Афону зручніше морем, від містечка Уранополіс (Небесне місто). Сходимо з катера на головну афонську пристань Дафні та нарешті ступаємо на святу афонську землю. Півострів не такий уже й великий — у середньому 70 на 20 кілометрів, але схили тут круті, а святинь — просто не злічити. Крокуючи від моря вгору, намагаємося зорієнтуватися. Стежок і доріжок на Святій Горі теж багато, як і вказівників грецькою мо вою, заголовні літери яких майже не відрізняються від українських. Розумі ти вказівники дуже важливо, інакше за чотири дозволені дні не потрапиш до омріяних обителей. А ми тим часом виходимо на високий мис, навпроти якого над морем зо лотіють стільники стін одного з монастирів. Вечоріє, проте електричних вог

Фреска в галереї монастиря Дохіар.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 93

«Пам’ятай, брате, що ми були, як ви, і ви будете, як ми…». У старій косниці Свято Іллінського скита.

ників у храмах не видно. Слава Богу, машина часу на Афоні пра цює справно і у ХХІ столітті. До речі, з часом тут свої особливі рахунки. Початок доби — захід сонця. Тому кожного місяця і в кожному монастирі — свій час. Але для нас це геть не принципово. Поспішати нікуди, ми вже прийшли. На підтвердження та кої думки від монастиря — над Афоном, над морем, над світом — розноситься стукіт дерев’яного била. Це головний афонський звук, що скликає ченців в усіх монастирях, скитах і келіях на службу. Хто одного разу почув його — ніколи не забуде. За афон ським переданням, саме в такий спосіб святий праведний Ной перед потопом скликав у свій ковчег і звірів, і людей. Тоді люди лишилися глухими до цього поклику. Чи ж мудрішим є ниніш нє покоління?.. По духовний досвід На світанку Афон укритий осяйним туманом, наче Божою ризою. Внизу заклично шумить бірюзове море, але нам не туди: на Афоні пляжитися не благословляється. Та й ніколи. Той не прочанин, хто поїде з Афону без вервиці дивовижних зустрічей і духовних бесід: із випадковим супутником на лісовій стежині, доброзичливим ченцем на монастирському подвір’ї, другом су сідом по келії... Потім, у коловерті сірих днів, ця вервиця допо може не лише її власникові. Тож рушаємо далі, поклавшись на Провидіння. Опанувати Афон планомірно все одно не вийде — надто він інакший по рівняно з іншим світом. Відчуття неймовірної намоленості древньої афонської землі не покидає ні на хвилину — і серед квітучих галявин, і над скель ними урвищами, і, тим паче, у прекрасних церквах і каплицях, що коштовним намистом охопили весь півострів. І недарма, бо афоніти моляться безперервно. Богослужіння у святкові дні три

вають до вісімнадцяти годин! Відповідно, сплять афонські чен ці чотири п’ять годин на добу, а деякі подвижники й взагалі не більше трьох. Ми на вершині, молимося біля малесенької церковці Преоб раження Господнього. Півроку дорога до неї засипана снігом: як не як, висота Святої Гори — понад дві тисячі метрів. Звідси у погожий день видно мало не всі монастирі та скити Афону. Та облетіти їх поглядом — це одне, а обійти ногами — зовсім інше. Потрібно не раз приїхати сюди, аби потрапити хоча б до найвідоміших святинь. А поки що ходімо, куди встигнемо. Велика лавра Найдавніша обитель Афону — Велика лавра. Вона ж і най багатша. Може, тому, що від часу свого заснування — 963 року після Різдва Христового — ніколи, на відміну від решти монас тирів, не горіла. Очевидно, завдяки небесному заступництву сво го засновника, преподобного Афанасія Афонського, тут і похо ➧

Дорога додому… Біля скита святої Анни.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 94

У монастирі Ватопед: прочанам завжди раді, а особливо — допитливим школярам.

ІЄРАРХІЯ АФОНУ Монастирі. Загалом їх на Афоні 20. Вони стоять на власній землі, беруть участь в управлінні унікальною тео кратичною державою, посилаючи сво їх представників у керівний орган — Протат. Скити. Так іменуються громади, що виникли на землі певного монасти ря і не мають представництва. Вони наділяються автономією, якщо збе рігають безперервне служіння. Келії. У даному разі це не чернечі ко мірки, а невеликі обителі, де подви зається не більше 15 монахів. Каліви — хижі без храму, розташо вані на монастирській землі, у кож ній мешкає монах з одним чи двома учнями. Є на Святій Горі й такі відлюдники, які подвизаються у віддалених пече рах, облаштованих часто густо на прямовисних скелях. Дістатися до них можна тільки за допомогою під вішених ланцюгів. Серед цих подвиж ників є й такі, що все життя уникають людей — звісно, за винятком братів, які приносять їм Святе Причастя…

94

ваного. Свідки слави Великої Лаври — величний храм 1004 року із прекрасним іконостасом XV століття і фресками критської школи, а також два величезні кипариси на церковному подвір’ї, посаджені самим засновником монастиря. Де рева пам’ятають, як століттями збиралась уні кальна бібліотека обителі, попрацювати в якій мають за щастя найвидатніші учені світу. Дале ко не кожного допускають у святая святих книго збірні, де тримають найдавніші пергаменти і сувої. Українці на Афоні Від ранньохристиянських часів почали сели тися на Афоні ті, хто шукав духовної свободи, не бажаючи жити у кайданах світу. В янгольсь кий хор святогорців улив свій голос і преподоб ний Антоній Печерський — перший українець, про перебування якого на Афоні відомо досте менно. Із цього невеликого півострова на пів нічному сході Греції він привіз у Русь Україну не лише благословіння Святої Гори, а й монастир ський устав, за яким почали жити руські ченці. Від часів преподобного Антонія Печерського на Афон приходили і приходять люди різних на ціональностей. Тому немає нічого дивного, що на Святій Горі присутні не лише грецькі монас тирі. Дарма, що нині всі прийшлі ченці автома тично стають громадянами Греції. Руський Пантелеймонівський монастир по став невдовзі після Великої Лаври — на межі Х– ХІ століть, майже одразу після хрещення Русі України. Нині ця обитель, либонь, найбільша на Афоні. Ще сто років тому тут подвизалося до

5 тисяч ченців — вихідців із Російської імперії, серед яких переважну більшість становили ук раїнці. Чудова бібліотека обителі зберігає без ліч таємниць вітчизняної історії... І як тут не зга дати нашого земляка Івана Вишенського, кот рий, зостаючись у своїй самотній келії на Афоні, залишив нам блискучі зразки полемічної літе ратури межі XVI–XVII століть? Ще один великий українець, полтавець і свя тогорець преподобний Паїсій Величковський, розпочав свій афонський подвиг поблизу монас тиря Пантократора у 1746 році. Чотири роки він жив самітником у простій каливі, долаючи теп лою молитвою голод і холод… Та згодом, коли навколо нього зібралася чимала братія, заснував і розбудував Свято Іллінський скит. Саме в цьо му афонському осідку українства преподобний Паїсій переклав із грецької на церковнослов’ян ську мову славетну збірку святоотцівських тво рів під назвою «Добротолюбіє». Преподобний отче Паїсію, проси у Бога доброти й любові для свого стражденного народу! Іверський монастир Грузинському Іверському монастирю не вда лося зберегти національну ідентичність, від 1830 року ним володіють греки. І хоча всі кавказькі написи в ньому давно затерті, назва обителі не затреться ніколи. Іверія — це ж бо давнє ймення Грузії! Заснували монастир грузинські ченці в ХІ столітті поблизу того місця на афонському узбережжі, куди свого часу причалив кораблик із Пресвятою Богородицею і куди через тисячу


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

12:59

Page 95

років припливла чудотворна ікона Іверської Божої Матері, напи сана святим апостолом і Євангелістом Лукою. Її історія дивовижна! У ІХ столітті, в часи іконоборства, одна благочестива жінка з малоазійської Нікеї, рятуючи образ від наруги, віддала його на волю морських хвиль. Аж через два століття монахи побачи ли ікону в морі, підтримувану вогняним стовпом. Преподоб ний Гавриїл Святогорець, діставши уві сні вказівку від Самої Богородиці, пішки пройшов по воді та приніс ікону в монастир. Але образ не лишився в соборі, куди його поставили, а таємни чим чином опинився над воротами обителі. Відтоді ікона отри мала і свою другу назву — Воротарниця. Щоправда, ми знаходимо святиню вже за воротами, у храмі, що ліворуч від входу. Схиляємось у молитві й стиха співаємо з Борт нянського — «Під Твою милість припадаємо, Богородице Діво»…

Афон — тисячолітній ботанічний заказник.

Ігуменя Святої Гори Природно, що в уділі Вседіви Марії най чисельнішими є саме Її ікони. Тож як нам проминути найближчий до афонського кордону сербський монастир Хіландар Преподобний Антоній Печерський — перший ХІІ століття, де зберігся ще один дивовиж українець, про перебування якого на Афоні відо. ний образ Богоматері? Ікона Матері Божої Троєручиці нале мо достеменно. Він привіз у Русь.Україну благо. жала вікопомному богослову і поету Іоа словіння Святої Гори та монастирський устав. нові Дамаскину і пов’язана з важким ви ■ пробуванням у житті святого. Коли через облудне звинувачення йому відрубали пра Що ж, час і нам приймати благословіння на дорогу додому… вицю, по молитві до Богородиці вона чудесно приросла до зап’яс тя. На знак подяки Іоан умістив на іконі срібне зображення зці І на те, щоб у рідній Україні не забути розказати про Афон. Про леної руки. Шлях Троєручиці до Афону був непростим. Із па те, що справжнє життя полягає не у стресах і нездійсненних мрі лестинської Лаври святого Савви Освяченого, де скінчив свої ях, не в ловитві згубних насолод і тимчасових успіхів, а в тихій дні Дамаскин, святитель Савва Сербський приніс її на батьків молитві та простих трудах. А ще про те, що всі ми, виявляється, щину. Пізніше, під час турецького нашестя на Сербію, ікону по живемо у Задзеркаллі, де біле називають чорним, а ліве — пра клали на віслюка, який і привіз її до Хіландарського монастиря. вим. Але десь там, у реальному світі, зранку виходить із келії Ченці поставили образ у вівтарі, але він чудесним чином пере афонський старець у потертому підряснику і з любов’ю дивить містився на ігуменське місце у наві. Відтоді в обителі не виби ся на нещасливих нащадків Ноя. І Бог укотре відкладає кінець рають ігумена, а монахи приймають благословіння на службу світу принаймні на один день. Спасибі тобі, преподобний отче. Може, ми ще встигнемо на ковчег? ■ від Самої Богородиці, дивної в Її іконі Троєручиці… Келія Панагія на підступах до вершини Святої Гори: 1500 метрів над рівнем моря.


27.01.2015

ВРАЖЕНЬ

12:59

Page 96

О

К

Е

А

Н

!MT1-15-disk.qxd

Велике Бар’єрне

Фото «Tourism Australia»

Фото «Tourism Australia»

АВСТРАЛІЯ

Диво Öå íàéá³ëüøà æèâà ñòðóêòóðà íà Çåìë³, ¿¿ âèäíî íàâ³òü ³ç êîñìîñó. ² óòâîðèëàñü âîíà â îäí³é ç íàéá³äí³øèõ çîí Ñâ³òîâîãî îêåàíó. Çàãàäêè ³ êðàñîòè Âåëèêîãî Áàð’ºðíîãî ðèôó âàáëÿòü íàóêîâö³â ³ ïðîñòî äàéâåð³â. Áðàÿí ÑÒ²ÂÅÍÑ, ªâãåí ÁÓÄÜÊÎ Great Barrier Reef Marine Park Authority

С Фото «Tourism Australia»

Зелені черепахи на островах Великого Бар’єрного рифу відкладають яйця.

96

Світовий океан вкриває 71 відсоток поверх ні Землі. Може здатися, що життя в ньому ви рує від берега до берега, але це не зовсім так. Його мешканці сконцентрувалися переважно вздовж узбереж. На мілководдях тропічних мо рів сформувалися дивовижні екосистеми — ко ралові рифи. І один із них затьмарює всі інші. Великий Бар’єрний риф (ВБР) простягнув ся вздовж усього західного узбережжя Австра лії на 2300 кілометрів — це можна порівняти з відстанню від Києва до Женеви. На заході він підступає до Австралійського континенту, на схо ді круто обривається в глибини Тихого океану. Життя тут зовсім не обмежується самими ли ше коралами — є лагуни, острови, підводні луки… Відразу впадає в око розмаїття риб. Їх тут по над 1500 видів. І в кожного — свій спосіб життя. Одначе не природне розмаїття вирізняє Ве ликий Бар’єрний з поміж інших рифів. Ні ри би, ні молюски, ні корали не пояснюють його феноменальних масштабів. Один із головних біотопів ВБР — підводні лу ки. Як і на просторах африканських національ них парків або Великих американських рівнин, ➧


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 97

Тільки для науковців. Значна частина Морського парку Великого бар’єрного рифу доступна лише для дослідників із відповідними дозволами.


27.01.2015

13:00

Page 98

Фото «Tourism Australia»

!MT1-15-disk.qxd

Коралів тут сотні видів. Недарма і море — Коралове.

НАЙЦІКАВІШІ ЦИФРИ Великий Бар’єрний риф — найбіль ша у світі система коралових рифів, які розташовані в Кораловому морі, уздовж східного узбережжя Австралії. Простягається смугою на 2300 км з півдня на північ. У північній части ні має ширину близько 2 км, у півден ній — 152 км. На півдні віддалена від берега на 300 км, а далі на північ на ближається до материка на відстань до 32 км. Основна частина рифу охоплює по над 2100 окремих рифів, які оточе ні майже 540 бар’єрами. Загалом тут зустрічається понад 400 видів коралів, 5000 видів молюс ків, 500 видів морських водоростей, 1500 видів морських риб, 240 видів птахів, а також 2195 відомих видів рослин.

98

трава є основою харчування тутешніх «вегетарі анців». У тому числі таких великих, як дюгоні — родичі слонів. Підводні пасовиська тягнуться вздовж усього ВБР і займають понад 40 тисяч квадратних кілометрів піщаного дна. Але як во ни пов’язані з розмірами рифу? Луки є наслід ком існування рифу, а не його причиною. Саме риф забезпечує морські трави матеріалом, на яко му вони ростуть, — піском. Частину цього піску породжує тваринний світ. Риб папуг помічаєш на будь якому рифі. Ма сивний дзьоб дає їм змогу надзвичайно легко розгризати корали. Вони харчуються коралови ми гілками, засвоюючи їх тонку біологічну обо лонку. Під час бенкету риб папуг під водою чу ється гучний хрумкіт. Частинки коралового ске лета переробляються їхніми організмами та вихо дять у вигляді піску. Так так, того самого, біло сніжного, омріяного багатьма у вигляді казкових тропічних пляжів. Пісок злипається з уламками вапнякової по роди і утворює пагорби. Так виникають остро ви, на яких благоденствує чимало мешканців ко ралового рифу. Вздовж усього узбережжя розки дано понад 600 островів, окупованих суходіль ними рослинами та тваринами. Або такими, що

чергують своє перебування то в одній, то в ін шій стихії — наприклад, як черепахи. Острівці, що стали окремими екосистемами, є пологовими будинками для багатьох поколінь рідкісних зелених черепах. Щороку 38 тисяч «броньованих» самиць припливають на піщані пляжі ВБР, аби відкласти яйця. Вони народи лися тут (і, можливо, не припливали десятки років тому) й тепер повернулися, щоб вивести нове покоління. Острови — ще й улюблене місце гніздування 20 видів птахів. Загалом тут зустрічається 240 ви дів пернатих — 1,4–1,7 мільйона особин! Пісок важливий для існування ВБР, але це лише одна із причин небувалого розростання цього утворення. Де ж тоді розгадка? Вона прос то під рифом. Із космосу видно, що ВБР розта шований на величезній шельфовій платформі, яка забезпечує невеликі глибини, які підходять для поширення коралів. Закінчується шельф ур вищами, за якими вгадуються неймовірні гли бини Тихого океану. Але не тільки тому риф так забуяв. У північну його частину проникає океанська течія з Кора лового моря. Це не назвеш слабеньким струме нем. Ширина течії може сягати 100 кілометрів,


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 99

а глибина — 500 метрів. Течія переносить 30 мільйонів кубомет рів води за секунду! А разом із нею — і життя. Та й цього не досить. В океані, що оточує цей риф, пожив них речовин замало. То як же система функціонує? Неймовірно, але все це сотворила крихітна істота — кораловий поліп, тваринка, не довша за міліметр і взагалі мало схожа на жи вий організм. Її ледве можна розгледіти неозброєним оком, а вона збудувала рифову систему завбільшки з Великобританію. Корали, з яких складається риф, — це колонії крихітних по ліпів, кожен із яких уміщений у вапнякову оболонку. Тож усі «вежі», «поля», «роги», «віяла» та «гриби» найрізноманітніших форм і забарвлень — це насправді міста і країни мініатюрних істоток, які ніколи не покидають затишних комірчин на поверх ні своїх «хмарочосів». Вони будують, будують житло, яке пере творюється на вапнякові химери. Отже, кам’яні мережива в морі вкриті надзвичайно тонким шаром живої тканини. І це робить такий світ надзвичайно ураз ➧

Усе це сотворила крихітна істота — кораловий поліп, не довший за міліметр і взагалі мало схо. жий на живий організм. Він збудував рифову систему завбільшки з Великобританію. ■ Круїзи та прогулянки у «дозволеній» частині морського парку. Екологічний курорт на острівці Леді Елліот.

99


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 100

Рибка хроміс і горгоновий корал.

ливим. Скажімо, риби янголи можуть зда тися безпечними, проте вони харчують ся саме коралами, як і риби папуги та ба гато інших морських ненажер, для котрих ВБР — і стіл, і дім. Справжнім лихом для рифів є морські зірки. Більшість ласих до коралів створінь ак ■ тивна вдень. Тож у світлу частину доби ма ленькі будівничі ховаються, а вночі з’яв ляються, і саме тоді ми можемо їх розгледіти. Якщо озброїти ся збільшувальним приладдям, можна побачити абсолютно фантастичну картину — по всій поверхні рифу ніби оживають мініатюрні статуї чи горгулії. Їхні голівки висовують гнучкі жи ві хоботки та язички, які ловлять планктон, що пропливає по руч. Жива бахрома мерехтить, її барвисті або прозорі китички звиваються, округлі чарунки віконця пульсують. Поліпи, ці малюки, на деяких густонаселених ділянках ри фу примудряються навіть воювати. Вони висовують травні щу пальця, з допомогою яких можуть знищувати своїх сусідів. За кілька годин від колонії супротивника може лишитися голий вапняковий скелет. Але здебільшого корали живуть мирно. За рік вони здатні на ростити до 5 сантиметрів вапнякового скелету. Саме цей про цес формує будматеріал рифу. За рік спільними зусиллями по ліпи ВБР виробляють до мільярда тонн карбонату кальцію!

Риби.папуги харчуються коралами, засвоюючи їхню біологічну оболонку. Під водою чути гучний хрумкіт. Частинки коралів виходять у вигляді піс. ку — того самого, що на білосніжних пляжах.

Цей грибоподібний корал своїх щупалець удень не ховає.

100


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 101

Звісно, це потребує масу енергії та нутрієнтів — поживних речовин. Кораловим поліпам не впоратись із цим самотужки. Але упродовж своєї еволюції поліпи винайшли хитромудре ви рішення цієї проблеми. Вони утворили дивовижну спілку з од ноклітинною водорістю — зооксантелою. Крихітні рослинки входять до складу коралової тканини — до 5 мільйонів на ко жен квадратний сантиметр! Відходи життєдіяльності поліпів постачають їм необхідні нутрієнти. Ну а водорості, розвиваю чись усередині коралу, за допомогою фотосинтезу утворюють під дією сонячного світла кисень і цукри. Ті цукри дають кора лам необхідну енергію. Ця перевага має і зворотний бік — корал є заручником сон ця. Для росту йому необхідні осяяні промінням мілкі води тро піків. Але там рифи залишаються без усякого захисту. Тоді як на узбережжя Австралії часто насуваються грізні сили. Неосяжних масштабів вихори із хмарами та блискавками здіймають небувалі за висотою океанські хвилі. Швидкість віт ру — 150 кілометрів на годину. Це тропічні циклони, що фор муються над теплими водами південного заходу Тихого океану і періодично атакують . Раз на кілька десятиліть вони бувають просто таки нищівними. Величезні хвилі руйнують ламкі ске лети коралів, кришать їх і скидають на дно. Передні краї рифу приймають основний удар, захищаючи решту своїх частин. За вдяки цьому морським травам у затишних лагунах та узбереж жям теж ніщо не загрожує. ➧

Мідносмужкова риба метелик.

Риба клоун спиноріг.

101


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 102

Китова акула для людей цілком безпечна, бо харчується планктоном. На такому харчі вона виростає до 30 метрів, важить 15 тонн і живе до 150 років.

ДЕЛІКАТНИЙ ТУРИЗМ Увесь Великий Бар’єрний риф ого лошено морським парком (5 млн га) і внесено до Світової спадщини ЮНЕСКО. Акваторію та острови поділено на 6 зон доступності. В зону найсуворі шого контролю допускаються лише офіційні дослідницькі експедиції. У зоні загального використання дозво лено траловий вилов риби, туризм і продаж коралів. Туризм на ВБР дає щороку мільяр ди австралійських доларів прибутку. Організовуються яхтові прогулянки, дайвінг тури, польоти на літаках і ге лікоптерах, готельно пляжний відпо чинок і пікніки на островах. Правила поведінки для туристів до сить суворі. Наприклад, не дозволя ється торкатися коралів. Сезон відвідання охоплює весь рік. Найкращим вважається період із травня по вересень.

Але якщо життя в цих водах регулярно підда ється таким небезпекам, то як Великому Бар’єр ному рифу вдалось уціліти? Секрет стійкості у тому, що він більший за будь який ураган. Ко ралове кладовище — не лише смерть і руйнація, а й зародження нового життя.

Ураган пошкоджує не весь риф. У найгіршо му разі вціліти вдається 80 відсоткам коралів, і кожного листопада серед них починається ма совий процес розмноження. Місячними ноча ми корали випускають у воду сперматозоїди та яйцеклітини. Вони буквально «димлять» пото ками життя. Під водою все вкривається туманом з органічної субстанції. Коли каламуть розсію ється, з’являються крихітні корали кочівники. Вони не залишаються на своєму рідному рифі. Глибоководна течія розносить личинки коралів, риб і безхребетних по всьому ВБР. Один єдиний поліп — це початок нової колонії. Малесеньке яйце, що перетворюється на яку небудь «квіточ ку з ріжками», — це майбутня нова стіна. Може здатися дивним, але розростання но вого коралового скелета на основі старого, мерт вого, є надзвичайно важливим для безперервнос ті життя в цьому водному світі. Чому? Щоб зро зуміти, варто зазирнути в минуле. 10 тисяч років тому цей берег виглядав зо всім інакше. Останній льодовиковий період за

Скати «засмагають».

102


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 103

Танці горбатих китів.

Манти — найбільші зі скатів. Бувають до 7 метрів завширшки.

За допомогу в підготовці та ілюструванні публікації дякуємо організації «Tourism Australia» (www.australia.com) та адміністрації Морського парку Великого Бар’єрного рифу (www.gbrmpa.gov.au).

Фото «Tourism Australia»

вершився, і рівень Світового океану відтоді постійно пі діймався. Затоплені низини перетворювалися на лагуни. Рівень води був на 100 метрів нижчим, ніж зараз. Але потім вода почала прибувати, що робить і дотепер, загро жуючи поховати рифи у своїх похмурих глибинах. Так, колись Великому Бар’єрному рифу настане кі нець. Але ще не зараз. Він з року в рік відновлюється і наростає — шар за шаром. Скелети давно вмерлих кора лів склеюються живим цементом — кароліновими водо ростями. Течія продовжує приносити життя, і риф рос те далі, співвідносячи свою висоту зі зростанням рівня моря. Так корали залишаються біля поверхні, і їхні водо рості зооксантели можуть брати участь у фотосинтезі. Життєздатність рифу вражає. Її забезпечують три го ловні чинники: величезна мілководна платформа, силь на течія, що приносить мікроорганізми, та симбіоз мі ліметрового коралового поліпу з мікроводоростю. Диво? Так! Космічного і водночас мікроскопічного масштабу. ■

103


27.01.2015

КОЛЕКЦІЯ

13:00

Page 104

В

О

Я

Ж

!MT1-15-disk.qxd

Ìîæå, õòîñü óÿâëÿº Âåëèêîáðèòàí³þ ÿê çàóðáàí³çîâàíó êðà¿íó. Ïðîòå Àéëåé, îäèí ³ç Ãåáðèäñüêèõ îñòðîâ³â íà ï³âíî÷³ êðà¿íè, ïåðåêîíóº ó ïðîòèëåæíîìó. Òóò ò³ëüêè ìîðå, â³âö³ òà â³ñê³. Õåëüãà Î˲ÉÍÈÊ

ШОТЛАНДІЯ

Острів

віскі У

У місті люди живуть із гулом машин за вікнами, щодня стають частиною натовпу дорогою на робо ту і звикли до краєвиду, де багатоповерхівки тулять ся одна до одної. Для цього покоління усвідомити, відчути простір та оцінити його сповна може бути непосильним завданням. Бо ж простір — то не ли ше свобода, а ще й самотність. Ми присвятили кілька днів острову Айлей, ві домому ще як «королева Гебридів». Незважаючи на досить значну площу (620 квадратних кіломет рів), на ньому проживає лише 3 тисячі людей. Во ни займаються фермерством, землеробством і ту

104


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 105

ризмом. Але острів найбільше відомий завдяки виробництву віскі. У Великобри танії Айлей, певно, є найцікавішим міс цем для шанувальників цього напою. Тут розташовано аж чотири фабрики, що ви робляють одне з найкращих у світі одно солодових віскі, а на додачу — ще кілька менш популярних (але не гірших) віска рень. За бажання (а воно гарантовано ви никне, зважаючи на острівну погоду) мож на влаштувати собі віскі тур з екскурсія ми та дегустаціями.

Інша атракція острова — «спостережен ня за пташками», дуже популярне занят тя серед пенсіонерів. На острові Айлей можна зустріти рідкісних пернатих, тому тут багато хто серед туристів має потуж ний бінокль на штативі та розкладний сті лець під пахвою. А ще в цих широтах не оминути мор ських котиків. Милі істоти облюбували Гебридські острови, й поспостерігати за ними можна не лише приєднавшись до туру на човні, а й під час піших прогуля

нок у віддалених частинах острова Айлей. Шанувальники старовини й археології змо жуть знайти тут багато історичних руїн, пов’язаних із кельтською культурою, за лишки кам’яних хрестів і мальовничих давніх каплиць. У глушину Нас, мешканців міста, острів з перших хвилин шокував простором і відсутністю урбанізації як факту. Наприклад, його «порт» Аскайг виявився однією пристан ➧

105


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 106

ню з кількома будиночками. І враження глушини дедалі посилювалося. Судячи з мапи, ми прямували до містечка в цент рі острова Бридженд, проте не встигли проїхати повз знак із назвою населеного пункту, як той пункт закінчився! Кілька будиночків, малесенький готель і крихіт на крамниця — от і все місто. Потім єди ною асфальтованою дорогою дісталися столиці острова — Боумо. Те, що перед на ми все таки столиця, відчувалося: цент ральна вулиця з м’ясною та хлібною крам ницями, міні маркет, автобусна зупинка… Перехожі на вулиці обговорюють остан ні новини і погоду. Життя вирує!

106


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 107

Над містом витає запах, який неможливо сплу. тати ні з яким іншим. Віскі! На березі затоки роз. ташована найдавніша віскарня, яка робить рек. ламу острову ще з 1779 року. ■ І головне — над вулицею витає харак терний запах, який неможливо сплутати ні з яким іншим. Віскі! На краю міста, на березі затоки, розташована найдавніша віскарня, яка своїм продуктом робить рек ламу цьому місцю ще з 1779 року. Тут же розташований єдиний на остро ві офіс туристичної інформації. У ньому варто дізнатися, що цікавого відбуваєть ся в місті, перевірити останній прогноз погоди (мобільний та інтернет зв’язок на острові Айлей не скрізь стабільний), без коштовно взяти мапу з позначеними на ній цікавинками. Витання у хмарах Провівши тут кілька днів, ми ніяк не могли зрозуміти настрою погоди. Вона ба вилася з нами, змінювалася щохвилини під впливом вітру й залежно від нашого місцеперебування на острові.

Вразило небо. Завдяки океанським віт рам із боку Ірландії та з «континентальної» Шотландії хмари тут «розкладаються по поличках» — в них чітко відділяються різ ні рівні й кожен має свою яскраво вира жену особливість: унизу — пухнасті білі, вище — вугільно чорні, ще вище — бруд но сірі. І пливуть вони з різною швидкіс тю (а іноді навіть здається, що й у різні бо ки). А між шарами хмар часом прогляда ється яскраво блакитне небо. Айлей — це місце, де небо зустрічаєть ся із землею. Вдень воно грається з морем, посилаючи йому сонячних зайчиків (ве личезні прогалини між хмарами), а ввече рі вкриває його білою периною хмар. У цьому місці дві стихії — земля і во да — ведуть свою вічну жорстоку війну. Метрові зелені хвилі шалено мчать на чор ні скелі й білою піною розбиваються об них. Море закидає берег піском. А земля, ➧

107


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 108

Земля і вода ведуть тут вічну жорстоку війну. Хвилі шалено мчать на чорні скелі й розбива. ються об них, закидаючи берег піском. А земля наставляє свої гострі скелясті боки на хвилі. ■ у свою чергу, наставляє свої гострі скеляс ті боки на хвилі, щоб розбити їх, і проро щує траву на викинутому з моря піску, ство рюючи зелені дюни. Тут можна з неймовірною силою відчу ти простір, свободу — і водночас самот ність, всесильність — і безсилля. Острівна погода задає темп життя і стан душі. Минуло кілька днів, поки ми більш менш зрозуміли й відчули душу острова Айлей. А може, це нам тільки здалося? А ще ми погуляли в солоній хмарі. З океану віяло так сильно, що з моря виду вало мікрокраплинки води і на узбережжі виникала волога кудлата завіса. За нею, навіть коли з’являлися сині проблиски се ред хмар, не було видно прямих сонячних променів. Освітлення при цьому — прос то ідеальне для фотографування, м’яке і розсіяне. Проте виймати камеру в такій

108

хмарі було б нерозумно. Зате гуляти, вди хати повітря вперемішку із солоною во дою було цікаво і незвично. До речі, ка жуть, ще й корисно. На жаль, одяг був по стійно вологим. І ще один феномен. Вітри тут бувають такі сильні, що дощ падає майже горизон тально відносно поверхні. Діставати па расоль немає сенсу. А ось коли небо очищається від хмар і нарешті виходить сонце, острів показує своє щасливе обличчя. Море раптом змі нює колір із зеленавого на синій, дюни бі лосніжно виблискують, і складно злічити всі відтінки зелені полів. Міцний шотландський дух На одному острові назбиралось аж де в’ять віскарень! І в усіх улаштовують екс курсії з дегустаціями.

Загальна ідея виготовлення віскі відо ма: шляхом перегонки (мінімум двічі) збродженого зернового сусла отримують спирт, який розливають у дубові діжки. Витримка напою визначається тим, скіль ки часу темна деревина взаємодіяла з рі диною, змінюючи її колір, запах і смак. У Шотландії острів Айлей виділяють як окремий віскіробний регіон. Тут переваж но виготовляють односолодовий варіант напою — перегнаний лише із пророщено го ячменю, без цілого зерна. Специфіку йо му забезпечує сама природа острова — тор ф’яні грунти, на яких вирощується ячмінь для солоду. Окрім того, пророщене зерно (солод) тут просушують, спалюючи торф, а сировина при такому процесі отримує добру порцію диму, і, як наслідок, смак віскі стає трохи «димним». Якщо ж гово рити по науковому, то дим від торфу міс тить фенол. Вміст цієї речовини визнача ють під час готування солоду і позначають за допомогою коефіцієнта PPM — Phenol Parts per Million (кількість фенольних час тинок на мільйон інших). У кожного ви робника цей показник індивідуальний, і вони їх чітко дотримуються. Наприклад, для віскі «Лагавулін» це близько 35–40 РРМ, для «Ардбега» — 55, а в «Октоморі» «дим


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 109

ДОЧЕКАЙТЕСЯ ність» зашкалює — 169 одиниць! Відчуття таке, ніби ковтаєш зріджений дим... Напій на люби теля, але принаймні раз покуштувати варто. На екскурсію ми пішли до віскарні «Лагаву лін». Розташована вона в маленькому селі з та кою назвою, яка в перекладі з гельської мови оз начає «низина, де є млин». Ось тільки замість млина там тепер віскарня. Від заснування (1816) на «Лагавуліні» нала годили повний процес виготовлення віскі. До сьогодні там збереглися старі печі, де палили торф, а на стінах — фото початку ХХ століття, на яких робітники по кісточки в ячмені лопа тять його під час просушки. Проте зараз жодна з мануфактур на острові цього не робить, вони замовляють пророщене, просушене і продимле не зерно (тобто солод) в сусідньому містечку з гарною назвою Порт Еллен. Важливою є також вода, на якій готують напій. На острові є кілька озер, із яких її беруть віскарні. Озера біля селища Лагавулін містять багато йоду, відповідно, віскі має специфічний смак. Про нього кажуть: «Або ви його обожнюєте, або ненавидите». Сама віскарня — досить мала, виробничий процес автоматизований. Тут працють лише вось меро (!) людей, включаючи продавця сувенірів і пляшок із віскі, а також гідів. Проте це не за важає їм щороку виготовляти до 2 мільйонів літ рів високоякісного алкоголю! Призупиняють

вони процес лише за низького рівня води в озе рах. Ось у це було складно повірити на острові, до якого можна сміливо застосувати англійську примовку: «Завжди можете покластися на по году, якщо очікуєте дощу». Праця у віскарні, певно, не надто важка, але й не дуже здорова. Якщо по вісім годин на день перебувати у приміщенні, де постійно випаро вується спирт, не треба й алкоголю вживати — стан сп’яніння буде перманентним. Чом би й ні? На острові всі всіх знають і з усіма вітаються, навіть із туристами. Більше того, під час руху на дорогах водії автівок, мотоциклів і велосипедів теж вітаються один з одним! І ще запам’яталися дороги. Вузькі, односму гові, з місцями, де можна розминутися із зустріч ним авто, і головне — прямі прямі й при цьому жахливо «погнуті» по вертикалі! «Хвильками» на дорозі люди завдячують знову ж таки торф’яним грунтам — хоч би як ретельно втрамбовували зем лю, проте вона швидко просідає. Час від часу я пробувала уявити своє життя на цьому острові. Для мене воно, напевно, було б неможливим — надто я звикла до інтенсивно го ритму, нових подій і знайомств... Але побути там хоча б місяць у спокої, наодинці з природою — чом би й ні? ■

Найліпший час для відвідання ост рова Айлей — літо. Тоді ймовірність застати сонячну погоду значно вища, і вітри не такі потужні. Та все одно для поїздки на острів необхідно запасти ся теплим непромокальним одягом і водостійкими черевиками (не забу ваємо — торф весь час мокрий). Пити віскіприємніше в холодну пору… Потрапити на острів Айлей можна поромом або літаком. Так, на остро ві є маленький аеропорт! Проте біль шість гостей віддають перевагу вод ному сполученню, особливо якщо подорожують автомобілем. За пере везення велосипеда на поромі спла чувати не потрібно. Інформація про транспорт: www.islayinfo.com.

109


27.01.2015

КОЛЕКЦІЯ

13:00

Page 110

В

О

Я

Ж

!MT1-15-disk.qxd

Батьківщина Готель «Дракула» неподалік від Сигішоари, збудований британцями.

ТРАНСИЛЬВАНІЯ

Дракули Ïðèäóìàâøè ³ñòîð³þ ïðî Äðàêóëó, Áðåì Ñòîêåð, ïåâíî, ³ íå ï³äîçðþâàâ, ùî ñòî ðîê³â ïîòîìó âîíà ïîðîäèòü òóðèñòè÷íèé áðåíä. Äî Òðàíñèëüâàí³¿, «íàéá³ëüø äèêîãî òà ìàëîâ³äîìîãî êóòî÷êà ªâðîïè», ç óñüîãî ñâ³òó ¿äóòü øóêà÷³ ïîõìóðî¿ ðîìàíòèêè .

Н

Îëåíà ÇÅËÅÍÊÎ

Ми теж вирішили приєднатися до загалу. У принципі, не пошкоду вали. Трансильванія — це ціла скриня інтрижно зловісних сюрпри зів. Перевірено: над урвищами Карпатських гір і справді пливуть та ємничі сріблясті тумани, вітри тривожно шепочуть у темних верховіт тях смерек, а середньовічні замки бережуть свої прадавні таємниці. Одне слово, все як має бути. Точніше, майже все, бо «маловідомий» куточок нині надзвичайно популярний. Навіть у грудні тут ми поба чили чимало італійців, англійців, японців...


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 111

Що ж до «дикості» краю, то тут майже нічого не змінилося, бо кожне місто у горах оточене густими лісами. 30 відсотків єв ропейських рисей, 60 відсотків вовків і 40 відсотків бурих вед медів оселилися саме у Румунії. Тож, незважаючи на те, що сте жинки у горах сумлінно розмічено на прогулянкові маршрути, вночі тут ходити не варто. Ми на власні очі бачили знак із на писом «Обережно, ведмеді!». На відміну від численних туристів, котрі подорожують доро гами Дракули, Брем Стокер, як виявилося, ніколи Трансильва нії не відвідував, але путівники читав уважно. Віддаючи належ не високому злету ірландської фантазії, а також цілком за сла ветним романом, на висоті 1116 метрів румуни побудували готель «Замок Дракули», біля якого встановили невеличкий пам’ятник письменнику. В підземеллі «замку» є кімната жахів, а перед вік нами — цвинтар. Упирський антураж справляє неабияке вра ження, особливо увечері. Лицар ордену Дракона До речі, розмірковуючи над долею свого персонажа, Стокер припустився помилки: справжній Дракула був не графом, а кня зем, особою значно вищого соціального стану. Саме тут варто розповісти про справжнього Влада Дракулу — прототип літературного персонажа. То був другий син воєводи Валахії — Владислава ІІ, непримиренного борця з османами. Батько Влада з 1408 року був членом лицарського ордену Дра кона. Всі представники цього таємного братства мали нагруд ний знак, що зображував крилату рептилію. За князювання Владислава драконів навіть карбували на монетах і малювали на стінах храмів. До речі, румунські історики запевняють, що у віці п’яти ро ків Влад теж вступив до ордену й надзвичайно цим пишався. Підлітком майбутній князь став заручником турецького султа на, а після вбивства батька й старшого брата саме з рук турків отримав княжий престол Валахії. Проте очікувань османів він не виправдав — узяв родове ім’я Дракула й почав непримирен ну війну із загарбниками. У 46 років Влад був по зрадницькому

Замок Бран і справді виглядає таємничо.

Сигішоара — рідне місто Влада Дракули.

вбитий. Зауважте — за період із XV по XIX століття тільки за кня зювання Дракули територія Румунії була справді вільною. Князь Влад вважається засновником Бухареста та одним із національ них героїв Румунії, йому встановлено кілька пам’ятників. Прийнято вважати, що Влад Дракула був дуже жорстокий, його навіть прозвали Цепешем, тобто Наштрикувачем — дуже вже, мовляв, любив садити всіх на палю. Але історики мають усі підстави сумніватися в його звірствах, оскільки письмові свідчення про це можуть бути замовними матеріалами його по літичних опонентів. Адже «чорний піар» з’явився не сьогодні й почався не з Брема Стокера. ➧


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 112

На подвір’ї замку Бран. Зверніть увагу на терези, на яких у часи правління Дракули зважували жінок. Тих, які були легші за 40 кілограмів, вважали відьмами, і їх чекало спалення на вогнищі.

Однозначним є те, що Дракула був особистістю надзвичай но харизматичною, відчайдушно воював, палко закохувався, мав чимало дітей від кількох жінок. Його нащадки за материн ською лінією живуть і нині. Між іншим, британський принц Чарльз стверджує, що Дра кула є і його предком. Більш того, спадкоємець англійського трону надзвичайно пишається своїм родичем. Чарльз придбав у Румунії кілька маєтків і досить часто відвідує Трансильванію. Факти — фактами, а легенди — легендами. Кінець кінцем, мистецтво не повинно бути правдивим, але зобов’язане бути щирим. «Трансильванський кровопивця» нині відомий на всіх

Сувеніри на ринку біля замку Бран.

112

континентах, є патріархом цілого племені елегантних білозубих монстрів і міцно посів чільне місце головного вурдалака всіх ча сів і народів. Замок Бран На туристичний ажіотаж навколо Дракули румуни досить дов го дивилися скоса. Адже саме туристи відшукали серед числен них фортець Трансильванії Бран і «охрестили» його замком Дра кули — певно, виключно з естетичних міркувань. Побудований у XIV столітті на верхівці 60 метрової скелі, за мок виглядає дуже романтично — хоч зараз у кінокадр. А на за перечення румунських істориків, що насправді його побудували німецькі рицарі для охорони торговельного шляху, ніхто особ ливої уваги не звернув. Довелося науковцям добряче попрацю вати й погодитися: «Добре, Влад Дракула у замку Бран справді бував… одного разу!» Хто ж із них тоді знав, що це лише поча ток історії. Брашов, Пелеш, Сибіу, Снагов, Хунедоара... Щоб хоча б недовго пожити у всіх «своїх» замках, Влад просто зобо в’язаний був стати безсмертним. Але повернімось у Бран. На початку XX століття замок на лежав румунській королеві Марії, яка доклала чимало зусиль, щоб зробити його затишним. Нині затишністю замок не вражає, та й шукають тут усі зовсім іншого — адреналіну. Приходять сю ди в упирських костюмах, а дехто ще й несе за собою осикові кілки. Ось вона — справжня сила мистецтва! До речі, щодо кіно. Одна з найефектніших сцен у фільмі Френ сіса Форда Копполи «Дракула» з Гері Олдменом у головній ролі знімалася саме у замку Бран. У ній граф повзе униз по верти кальній стіні. «Стіну з фільму» демонструють відвідувачам. Ці каво, що серед туристів були такі, які хотіли повторити подвиг улюбленого кіногероя, тож повного доступу до стіни зараз немає. В ніч Хелловіну на подвір’ї замку танцюють «відьми», а бі ля колодязя демонструють дерев’яні ваги, на яких визначало


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 113

ся, чи є жінка чаклункою. Виявляється, якщо ви важите біль ше ніж 40 кілограмів — ніяка ви не відьма, бо мітла вас не пі дійме. Хм, якось воно непереконливо... Певно, в румунських мітел вантажопідйомність низька. Українські ж солохи завжди були жіночками справними... Біля замку Бран розташовані найбільший сувенірний ринок, присвячений Дракулі, й популярна кімната жахів. Ті, хто не впевнений у міцності своїх нервів, можуть на моніторі спосте рігати, як прихильники гострих вражень отримують ті враження. На батьківщині героя Насправді до реальної людини на ім’я Влад Дракула має без посереднє відношення лише невеличке Трансильванське міс течко Сигішоара. Місто з населенням 30 тисяч осіб примудри лося майже не змінитися з далекого XV століття. У Сигішоарі — 164 житлові будинки, вузенькі вулички, бруківка з річкових валу нів, стрімкі сходи, дерев’яні галереї, Іграшкова площа та висока годинникова вежа. Двох однакових споруд навіть не шукайте. Сфотографувати за раз усе, що хочеться, навіть не сподівайте ся. Недарма стара Сигішоара визнана ЮНЕСКО культурною спадщиною людства. Дім Дракули знайти легко. Жовта будівля на площі Цитаде лі має жовті стіни, а над дверима — кованого дракона. Тут на родився і ріс малюк Влад — тоді ще не Цепеш, не Дракула, не князь і, тим більше, не граф. Тепер на нижньому поверсі роз ташувався ресторан. Попри солідні ціни, стейки з кров’ю тут шалено популярні, як і «криваві» коктейлі. На другому повер сі — непоганий музей середньовічної зброї. У Сигішоарі є пам’ятник Владу Дракулі як національному герою та безліч сувенірів із зображеннями упирів. Туристи уваж но слухають про історичні факти й купують футболки із зуба тими монстрами. Що ж, міфу від Брема Стокера у шармі не відмовиш… ■ Бюст Дракули у місті Сигішоара. В Румунії його шанують як борця з османськими завойовниками. Сигішоара, вхід у Старе місто.


27.01.2015

ВІТРІВ

13:00

Page 114

Т

Р

О

Я

Н

Д

А

!MT1-15-disk.qxd

Відпустка на

виживання  Óêðà¿í³ çàðîäæóºòüñÿ íîâèé âèä åêñòðåìàëüíîãî òóðèçìó - àâòîíîìíå âèæèâàííÿ. Ïî ñóò³, öå ïîºäíàííÿ ñïîðòèâíîãî òà åêîòóðèçìó äóæå êîðèñíå ³ ÷àñîì æèòòºâî íåîáõ³äíå. ²ãîð ÌÎËÎÄÀÍ

Сучасне кресало.

У

У наш час мистецтво виживання для багатьох стає своєрід ним хобі, а для молоді — ще й можливістю самоствердитись і самовиразитись. Реальна необхідність у цьому вмінні теж є. Во на пов’язана з урбанізацією людства, всесвітнім потеплінням, екологічним забрудненням, можливою зміною орбіти і магніт них полюсів Землі… Також немало катаклізмів або звичайних життєвих ситуацій потребують нашого вміння витиснути з на явних ресурсів максимум. Не кажучи вже про конкретні воєнні дії в конкретних регіонах України... Відтак почали з’являтися різні клуби, інтернет форуми «ви живальників». Проте зазвичай вони об’єднують теоретиків, які рідко перевіряють обговорювані методики виживання на ділі. А ось автономне виживання як вид туризму може по справжньо му багато навчити. Стверджую це як багаторічний практик. Ніж, фляга і кресало Що може бути цікавішим, ніж відчути себе загубленим се ред лісу без звичних благ цивілізації? А саме — без споряджен ня, запасів води та їжі. Це головна відмінність автономного ви


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 115

живання від інших видів туризму. «Автономни ки», як правило, беруть із собою тільки ніж, фля гу, запальничку або кресало. А ще — знання, природну кмітливість та інстинкт самозбережен ня, маючи які, вони цілком можуть обходитися навіть без вищеназваних атрибутів. Найскладніше — переступити через власні страхи, залишаючись наодинці із середовищем, у якому людина, здавалося б, повинна почува тись як удома. Не природа вбиває людину, а страх перед нею! По суті, в аварійній ситуації ми самі вибираємо, жити в запропонованих природою умовах чи вмирати, програвши бій із самим собою. Піраміда виживання Основа такої піраміди — це бажання люди ни зберегти своє життя. Наступний рівень — спеціальні знання. Вони розвивають почуття впевненості в собі й перемагають страх, змушую чи у критичній ситуації мислити холоднокров но. А вершиною піраміди є спорядження, яке дісталося з волі провидіння або було зроблене своїми руками з підручних матеріалів. Поєднав ши всі три складники, ви будете готові до будь яких несподіванок у природному середовищі. У дикій місцевості дуже важливо розуміти по тенціал природи. З перших хвилин треба зуміти переключитися на режим «виживання» і спокій но, без зайвої метушні й паніки зайнятися по шуком води, їжі та укриття, розпалюванням ба гаття. На це підуть години, але проявлені ста рання та кмітливість із надлишком окупляться комфортною ночівлею і відпочинком. Куди податися? Може, хтось здивується, але в Україні досить багато місць для проведення «автономок». Чого

Поліські болота — серйозне випробування.

лише варті Карпати з їх незаселеними на десят ки кілометрів територіями, де можна днями хо дити, не зустрівши жодної душі. Загалом Захід на Україна має унікальні дикі куточки гір, най чистіші озера та нескінченні печери. На Півно чі нашої держави можна заглибитися в ареал поліських боліт. Небезпечно? Не сперечаюсь, але вражень вистачить на все життя. Тут можна відпрацювати навички виживання в лісистій міс цевості, пройтися з інструктором покинутою людьми Зоною відчуження. Південь України славиться піщаною пустелею Олешківські Піс ки, де можна провести кілька днів на самоті, відчувши себе загубленим серед барханів, без краплі води і надії на порятунок; Кінбурнським півостровом із його дикою приморською фло рою та фауною; безлюдними островами Чорно го моря; дельтою Дунаю з її дивовижною систе мою проток і гирл… Географія та фантазія майбутньої вилазки об межені лише фінансовим становищем і часом. Територіями для випробування сил можуть ста ти Сахара, Синайська чи Аравійська пустелі. Північ побалує любителів пригод заполярною тундрою. На найзаможніших екстремалів чека ють африканські савани, тропічні джунглі та без людні острови. Маючи вдосталь коштів, можна влаштувати тренінги навіть на Північному і Пів денному полюсах, де не буде нудно, тільки тріш ки холодно і голодно. Особливо незабутньою стає подорож, пов’я зана з ризиком і можливістю торкнутися чогось унікального, надзвичайного і незвіданого. Багато хто бачив на екрані та читав про не звичайні історії порятунку людей в аварійних си туаціях. Але є й такі, що бажають відчути себе в реальній надзвичайній ситуації, нехай і змоде ➧

Смачні равлики.

СУВОРА ДІЙСНІСТЬ На планеті Земля суходіл разом з ост ровами займає лише 29,2% земної поверхні, з яких: ■ 24% — пустелі, напівпустелі, со лончаки, де живе 15% населення Землі; ■ 22% — безлюдні снігові пустелі, льодовики, тундра, савани, прерії, скельні острови;

14% — гори та плоскогір’я, де меш кає близько 10% населення планети; ■

■ 23% — зімкнуті й тропічні ліси, де живе лише 3% всіх людей; ■ 17% — степи, з яких залюднено тільки 7% території та в яких водно час проживає 72% населення Землі; ■ 1% степів займають міста, в яких проживає понад 45% людства.


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 116

Автор на далеких островах.

Очищення болотяної води для пиття.

ПРО АВТОРА Ігор Молодан — гід інструктор з ав тономного виживання в дикій місце вості, фотограф і журналіст. Автор статей і рубрик у різних вітчиз няних і зарубіжних виданнях. Автор, режисер і ведучий відеопроекту «Світ дикої природи». Воїн.миротворець, почесний десант ник, майор запасу. Член Національної спілки журналіс тів України, Української Асоціації ак тивного та екологічного туризму. Рекордсмен Національного реєст ру рекордів України. Провів багато експедицій і «автоно мок» у помірному (гори, ліси, болота, степи) і тропічному (савана, джунглі, безлюдний острів, пустеля) кліматі. Звертатися: molodan@email.ua

льованій інструктором. Вони готові спізнати скруту і безсилля, аби навчитися долати їх са мотужки, без підказок і подарунків цивілізації. В сучасному світі ймовірність потрапити в умо ви автономного існування дуже мала, проте ні хто не застрахований від ситуацій, викликаних непереборними факторами. Нагадаю: більше 80 відсотків поверхні Землі практично не заселе ні людьми… Будьте готові Кожен турист «автономник» поводиться по своєму, але є кілька стадій, притаманних усім новачкам. Перша — це стадія ейфорії. Першого дня всі бадьорі, їм усе цікаво, вони насолоджуються при родою, відчувають унікальність події, в якій бе руть участь, слухають усі поради та рекоменда ції наставника, з ентузіазмом хапаються за будь

Іглу — прихисток у сніговій пустелі.

116

яку справу. Учасники експедиції вільно спілку ються, їм здається, що виживати в дикій приро ді не так уже й складно, навіть весело. За ними цікаво спостерігати, адже незабаром усе карди нально зміниться. І ось настає ніч... Перша ніч — це час істини, час переоцінки ситуації. Час, коли зароджується паніка. Підмі на настрою відбувається непомітно. Кожний по ворот тіла і затерплих кінцівок на твердій землі невблаганно веде до наступної стадії автоном ного виживання — істерії. Її наближає кожний перерваний пронизливим холодом провал у сон. Учасники «автономки», поринаючи у свої страхи, з нетерпінням чекають світанку, щоб із першою зорею потрапити у свою чергову стадію виживання — розчарування. Ні тобі здобичі, ні полювання з кам’яними сокирами та луками, ні сплаву в крижаній воді по бурхливій гірській річці в пошуках людей... Замість купи екзотич ної їжі та дичини, яка втрапила у сильця, в най кращому разі — якісь ягоди, жаби і равлики, а то й зовсім порожній шлунок цілий день. Замість чистої джерельної води — калюжі, брудні річки та болотяна твань, яку інструктор змушує про ціджувати, очищувати, знезаражувати і пити. За мість м’якого гамака під покривом пальм або хо ча б верби — тверда земля, вкрита мохом, сосно вим гіллям і листям. Замість тепла від вогнища та вечірньої кави — сирі дрова, які неможливо розпалити навіть за допомогою сухого спирту, не кажучи вже про видобування вогню тертям. Природа починає здаватись убогою і непривіт ною. Урбанізовані люди не розуміють, що навіть у джунглях з усім розмаїттям тваринного світу


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 117

можна довго не знаходити дичини, адже вона вміло уникає зу стрічі з мисливцями. На третій день дається взнаки відсутність звичної їжі, води та повноцінного відпочинку. Люди впадають у наступну стадію автономного виживання — депресію. Виявляється, виживати в дикій природі — це не лише захоплива подорож і зовсім не безтурботне проведення часу, а важка щохвилинна робота — фізична та розумова. Це насамперед праця над собою, над сво їм психологічним станом та зміною свідомості. Для тих, хто зміг побороти свої страхи, переосмислити себе і зайняти скромну нішу в природному розмаїтті, настає четвер та стадія — бажання будь що вижити. Організм активує всі при ховані резерви, з’являються нові сили та оптимізм. У цей час учасники «автономки» самі придумують різні способи облаш тування побуту в дикій природі, помічають до цього непомітні ознаки присутності їжі та води, чують звуки і запахи, на які ра ніше й уваги не звернули б. Усе не так погано Завершальним етапом будь якого автономного виживання є перемога над собою. Усі «автономники», які пройшли згадані чотири випробування, відчувають душевний підйом, пов’яза ний із відчуттям перемоги над страхами, забобонами та стерео типами. Вони починають інакше дивитися на життя, сприйма ти його найдрібніші прояви. Вони розуміють, що стали не стіль ки переможцями над природою, скільки її частиною — склад ником чогось грандіозного і величного. Від цього моменту всі члени групи можуть гордо називати себе «автономниками». Такі люди вже не залишать вогнище не погашеним, а погашене не забудуть вкрити шаром грунту. Вони не кидатимуть сміття серед неймовірної природної краси та до сконалості, не будуть розставляти пастки і вбивати тварин за ради прибутку або розваги. Природа стала їхнім домом, прийня ла їх, своїх дітей, заблукалих у лабіринтах техногенної дійснос ті. А власний дім і власну матір завжди любиш і дбаєш про них.

Як правильно спати в холодному лісі.

Змія може бути небезпекою, а може — їжею.

Екстримотерапія Ефект від «автономки» може бути не тільки психологічним, а й терапевтичним. Пригадую випадок, коли одна жінка баль заківського віку почала експедицію з підвищеною температу рою та нежиттю, а через п’ять діб повернулася в цивілізацію здо ровою — і це попри те, що «автономка» проводилася глибокої осені, без спорядження, їжі та медикаментів. Залежно від конституції, за п’ять діб «автономки» люди втра чають від 3 до 10 кілограмів своєї ваги. Були випадки, коли її учасники без особливих зусиль розпрощалися з палінням. Погодьтеся, складно знайти приємніший спосіб оздоровити тіло й дух, при цьому побачити природу в її істинних проявах, поповнивши багаж унікальних знань і здобувши безліч пози тивних вражень на все життя. Звичайно, автономне виживання — не панацея. Важливо, як людина, отримавши поштовх у потрібному напрямі, зможе пра вильно використовувати свій шанс стати кращою, добрішою та здоровішою. ■


27.01.2015

ЧУДЕС

13:00

Page 118

КАРПАТИ

У

К

Р

А

Ї

Н

А

!MT1-15-disk.qxd

У володіннях

Білого

Слона Çèìà â Êàðïàòàõ íàñàìïåðåä àñîö³þºòüñÿ ³ç êëàñèêîþ æàíðó - ëèæàìè. Ïðè¿õàâ, îñåëèâñÿ â çàòèøíîìó íîìåð³ é òðàìáóºø ñí³ã íà ñõèë³. À ÿê æå ï³äêîðåííÿ ã³ðñüêèõ âåðøèí ³ ñïðàâæí³ ïðèãîäè äëÿ îñòàíí³õ ðîìàíòèê³â öüîãî ñâ³òó? Àðñåí³é ÃÅÐÀÑÈÌÅÍÊÎ


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

П

13:00

Page 119

Про зимовий туризм у Карпатах я чув багато від друзів фотографів. На участь у подібних проектах поки що не наважував ся — ні теплого одягу для ночівлі в наме ті взимку, ні досвіду подолання маршру тів по снігу... Холод, вітер, їсти хочеться, інтернету немає і ще ціла купа відмовок. Та ось випробувати на собі всі перева ги активного зимового туризму в Карпа тах запропонували досвідчені інструкто ри з команди TURE та кемпу «Білий Слон». TURE — це клуб, який спеціалізується на різних видах активного відпочинку в Ук раїні: піші та лижні походи в горах, раф тинг, велотури… Спочатку ми на день два планували пройти кілька нескладних гірських марш рутів на лижах. Такий вид відпочинку на зивається скітуринг. Це коли на лижах їдеш кілька днів угору, а потім спускаєшся — такий собі лижний трекінг. У Європі скі туринг уже давно став одним із найпопу лярніших зимових видів розваг. Однак хоч би як хотілося стати на ли жі, в горах із цим усе вирішує погода. На

станцію у Ворохті наш поїзд прибув під акомпанемент мряки. За час трансферу в село Дземброня, де розташована скіту рингова база «Білий Слон», ситуація не поліпшилася. Не біда: немає лиж — виру шимо у класичний піший трекінг. На базі, метляючи хвостом, нас зустрі ла волохата істота — пес Джамбо. Дворіч ний аляскинський маламут — досвідчений інструктор і живий талісман клубу TURE. Дамський угодник і володар значної ко лекції «селфі» Джамбо веде свій власний блог і навіть має сторінку в «Фейсбуці». Час від часу собака дозволяє себе експлуа тувати — тягає сани зі спорядженням. Та кож він допомагає втомленим трекерам набирати чергову висоту на пагорбі або гірському схилі: пристебнувся до дужого пса ременем — і йти вже значно легше. Невдалому туристові залишається тільки молитися, щоб Джамбо не помітив у ку щах зайця. Бо тоді на гору ви не зійдете, а буквально вибіжите. На свій сором, я досі жодного разу не чув про такий феномен, як Угорські Ске ➧


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 120

лі — величезні кам’яні стовпи статуї на вершині порослого лі сом пагорба, на висоті 1250 метрів над рівнем моря. Гострі, мов наконечники списів, підносяться вони увись на десятки метрів — чим не «Аватар» по гуцульському? Вдосталь нафотографувавшись зі скелями і Джамбо, вируша ємо в гості до гуцулів. Ось уже багато років ці люди живуть від особлено на полонині, самі ведуть велике господарство, збира ють гриби, печуть хліб і роблять дуже смачне брусничне варення. Біля воріт господиня з напрочуд мелодійним акцентом запи тує, чи добре дісталися. Через якийсь час обережно цікавиться, чи немає серед нас лікаря. Жінка скаржиться — у чоловіка проб

120

леми з ногами, а сільського лікаря в цьому закутку чекати іноді доводиться дуже довго. Маленький сад, акуратні прямокутники чималого городу. Двері хліва відчинені — худоба ще пасеться на полонині. З за рогу долинає дзвінкий гавкіт — нас вітає пара собак у двоповер ховій клітці. Виглядає це дивно, бо ж звично бачити сторожо вих псів на прив’язі та в буді, а тут — клітка, та ще й двоповер хова. Виявляється, така конструкція береже собак від вовків — щоб уночі не загризли. А коли випадає сніг, собака просто пере бирається на другий поверх. Господиня кличе до столу — переживає, щоб суп із білими грибами та м’ясом не охолов. У невеликій вітальні нас, змерз лих і зголоднілих, огортає м’яким теплом натопленої печі. Скла дений поруч стосик дров, казани, образи на стінах, великий дерев’яний стіл — усе гучно відлунює дитинством, коли приїз див у село до бабусі та проводив свої найбезтурботніші дні. І на віщо люди виростають?.. Ще гарячий свіжоспечений хліб із бринзою або вурдою, суп із добавкою «скільки влізе», домашні консервовані помідори, чарка джинджирівки (настоянка на корінні), привітні добрі лю ди й тепло печі — ось так виглядає щастя туриста, який взявся підкорювати Карпати в зимову пору. За обідом і душевними бесідами час летить непомітно. Сон це давно сіло, на гори ліг вечірній туман. Спускатися в село до ведеться під ліхтарями. Шість кілометрів униз — по лісу і замерз лих струмках. Жену від себе втому з думкою про те, що кожної неділі наші літні гуцули ходять так до церкви — взимку і вліт ку, цілий рік. До речі, під Новий рік і Різдво в Карпатах трапляються чу деса. У кожного охочого є можливість відсвяткувати так, як це


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page 121

робили сто років тому — в гуцульській родині, за давніми обря дами і звичаями. Тільки ці люди зможуть розповісти вам, яку роль відіграє свиняча селезінка у складанні прогнозу погоди в горах і як готують овечий сир за допомогою шлунка теляти. Здається, що за цей день Джамбо намотав по пагорбах і схи лах не менше 30 кілометрів. Спостерігаючи за нами, знесиле ними і промоклими, він із виглядом бувальця бадьоро бігає на вколо і гучно радіє поверненню додому. Тут нас чекають гаряча вечеря та лазня — ідеальне завершен ня вечора для тих, кому не потрібно ставити намет, кип’ятити воду на пальнику і жувати туге сублімоване м’ясо. Перевага відносно коротких вилазок одноденок на 10–15 кілометрів у тому, що ви не відмовляєтеся повністю від комфор ту, але отримуєте повноцінний туристичний драйв. Удень — по хід із краєвидами, цікавинами та знайомствами. Увечері — лазня, добра вечеря і посиденьки із друзями за чаєм із трав та медом. Ночівля — в будиночках або хостелі з усіма вигодами. За ніч село і прилеглі пагорби вкрило товстим покривалом білого снігу! Надворі невеликий плюс, на лижах не дуже поїз диш. Прямуємо на хребет знімати на фото всю красу, поки не розтало. Тут без бахіл не обійтися — в черевики швидко наби вається сніг. Рухатися місцями дуже слизько, особливо на кру тих схилах. Виручають трекінгові палиці — вони служать додат ковою точкою опори і розвантажують коліна на підйомі. До речі, якщо у вас немає своєї «снаряги», в «Білому Слоні» можна взя ти необхідне туристичне спорядження напрокат. Пообідавши квасоляним борщем та варениками, починаємо поступово усвідомлювати, що все хороше колись закінчується, і пригода добігає кінця. Здається, навіть Джамбо засмутився і не хоче прощатися. Дівчата з нашої групи знайшли неподалік

кицьку і вже встигли назвати її Настею. До нових зустрічей, Нас те і Джамбо — може, ще побачимося. Пройти знайомий з літа карпатський маршрут узимку — за доволення специфічне, але ні з чим не порівнянне. Це зовсім інші гори та атмосфера. Це дивовижні пейзажі, які зазвичай зу стрічаєш тільки на різдвяних листівках. А ще це постійна бороть ба з комплексами невмійка і страхами домосіда. Першим кро ком до їх подолання може бути дзвінок до команди TURE. Не вагайтеся! ■ За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо клубові TURE (www.ture.ua).

121


27.01.2015

ТЕАТР

13:00

Page 122

В

Е

С

Ь

С

В

І

Т

!MT1-15-disk.qxd

Bravo l’Operette! Íà ïîðîç³ Íîâîãî 2015 ðîêó Íàö³îíàëüíà îïåðåòà Óêðà¿íè ãó÷íî ³ ôåºðè÷íî â³äçíà÷èëà 80-ë³òòÿ. Íà ñâÿòêîâèé âå÷³ð «Bravo l’Operette!» ïðè¿õàëè ¿¿ â³òàòè àðòèñòè ç òåàòð³â Óêðà¿íè òà ç-çà êîðäîíó. Íàö³îíàëüíà îïåðåòà Óêðà¿íè


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

С

13:00

Page 123

Столична Оперета — європейський музичний театр у сучасному сенсі слова. Він яскраво представляє високе ук раїнське мистецтво у своїй країні й далеко поза нею. Це один із найдавніших театрів в Україні та єдиний серед них представник свого жанру. І не «сам собі оперета», а лауреат і переможець міжнародних конкурсів та фестивалів. Йому підвладні будь які музично театральні жанри і цілком до снаги європейські сцени. Він проводить численні імпрези за підтримки іноземних посольств. Авангардний театр поважного віку пережив чимало. 1934 й, рік відкриття Київської оперети, був часом перших спроб українського суспільства отямитися від жахів Голо

домору. Театр народився саме тоді, коли люд дуже потребу вав подиху відродження та віри у краще. У роки війни Ки ївську оперету евакуювали до Казахстану, де творчий колек тив працював, підіймав дух, вселяв у людей впевненість. За цими стінами творили такі корифеї, як Микола Са довський, Марія Заньковецька, Панас Саксаганський, Мар ко Кропивницький, Микола Лисенко, Лесь Курбас. Тут завжди працювали і працюють найкращі режисери, акто ри, музиканти, художники. Вони усвідомлюють силу істин ної культури, несуть позитив у нашу дійсність. Популярністю і національним статусом Оперета знач ною мірою завдячує художньому керівникові Богданові ➧

123


!MT1-15-disk.qxd

124

27.01.2015

13:00

Page 124


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page III

Художній керівник театру, режисер постановник вистав Богдан Струтинський.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ, ЩО...

Струтинському — людині широкого світогляду, нестандартного підходу та рішучої дії. Саме з йо го приходом сюди в 2003 році пов’язані стрімкі позитивні зміни в житті Оперети. Театр банкрут перетворився на креативний та успішний шоу майданчик столиці. Оперета продовжує створювати мистецькі проекти, що допомагають українцям бути опти містами і творцями свого майбутнього. В юві лейному 80 му сезоні вона встигла влаштувати гала концерт, доброчинний захід «Єдина Украї на» зі збором коштів для бійців АТО, романтич ний і стильний «Вечір мюзиклу», концерт сим фонічної музики «Від Баха до Оффенбаха», а напередодні Нового року — улюблений новоріч ний проект, присвячений музичній спадщині родини Штраусів. Зовсім скоро порадують публіку брендові шоу програми до Дня закоханих і 8 Березня. Кипить робота над бродвейським мюзиклом «У джазі

тільки дівчата» (прем’єра — 27 березня). Серед оригінальних проектів — концерт «Україна в піс нях і романсах». Не обійдеться і без масштабних міжнародних заходів, серед яких — «Вечір Ле гара» за участю гостей з за кордону та музичний фестиваль «О фест 2015». На сцені успішно йде класика: «Летюча миша», «Циганський барон», «Фіалка Монмартру», «Міс тер Ікс», «Бал у Савойї», «Сорочинський ярма рок»... Глядачі оцінили сучасні мюзикли та цікаві балетні постановки. Прихильників камерної ат мосфери чекає салонний «Театр у фойє» з опера ми буф Баха та Оффенбаха. Для дітей пропону ють шість цікавих, яскравих музичних вистав. А ще є новітні шоу постановки й тематичні концерти! Національна Оперета тішить рівнем виконан ня і пропонує нові, креативні, вишукані форми та жанри. Вона стала центром мистецького ту ризму, гідним європейської столиці. З чим і ві таємо її у дні ювілею! ■

Національна оперета України роз ташована у будівлі першого ста ціонарного українського театру — театру Миколи Садовського.

Біля фасаду Опери стоїть найбіль ша в Україні театральна тумба.

У «Циганському бароні» на київсь кій сцені серед акторів є… кінь.

Під час вистави «Звана вечеря з італійцями» глядачів пригощають шампанським.

У «Кармен сюїті» за версією На ціональної оперети Кармен зали шається живою.

Артист Євген Прудник є чемпіо ном світу з армреслінгу.

У кожній виставі беруть участь по над 100 осіб.

До деяких вистав виготовляється 150 головних уборів, і більшість — вручну.

Під час гастролей у Будапешті на виставу «Бал у Савойї» було роз куплено всі сидячі й понад 60 стоя чих місць.

Вистава «Сорочинський ярмарок» у 2010 році здобула приз «Київ ська пектораль».

Після прем’єри «Труффальдіно із Бергамо» автор музики Олександр Колкер, який спеціально приле тів із Петербурга, назвав Націо нальну оперету України «Театром майбутнього».


!MT1-15-disk.qxd

27.01.2015

13:00

Page IV


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.