Page 1

2017 PAVASARIS. Nr. 61

3 NAUJI LIETUVIŠKI INTERJERAI

Kaip išsirinkti būstą? 6 GRINDŲ IR TAPETŲ DERINIAI

Interjeras ir psichologija NAUJOS ŽELDINIMO TENDENCIJOS

KAINA 1,99 €


2017 PAVASARIS. Nr. 61 / INTERJERAS.LT PATARIA

Įdomybės

10/

Odisėja, tebesitęsianti iki šiol

6/

Atvirai

Menininkas iš Trakų Vokės

26/

Žaliosios svajonės namuose ir lauke Redaktoriaus žodis Savo rankose laikote leidinį, kurio puslapiuose puikuojasi keletas naujausių lietuviško interjero dizaino projektų. Tikriausiai pastebėjote, kad interjeruose raudonais taškais pažymėti daiktai, kurių interneto adresų nuorodos pateikiamos straipsnių pabaigoje. Tai yra praktiškoji mūsų žurnalo pusė, leidžianti ne tik mėgautis gražiu interjeru, bet ir suprasti, kaip jis sukurtas. Interviu su dviem kūrybinėmis asmenybėmis įkvėps jus svajoti apie gražius namus, leis pasinerti į menininko pasaulėžiūros gelmes. Patarimų rubrikoje rasite tradicinį „parketo ir tapeto“ projektą: architektas Tomas Gecas parinko net šešis klasikinio stiliaus derinius. Ten pat patarimai, kaip išsirinkti būstą, ir vertingos psichologų įžvalgos apie interjero kokybę. Aprašomas ir išsamiai fotografijose pristatomas natūralistinio želdinimo pavyzdys – staigmena pavasario pasiilgusiems mūsų skaitytojams, mėgstantiems darbuotis ne tik namuose. Gerų emocijų, Vytautas Gurevičius

4/

Įdomybės

Žurnalas leidžiamas nuo 2007 m. Redakcija už reklamos turinį neatsako. Perspausdinti straipsnius, reprodukuoti nuotraukas be leidėjo sutikimo yra draudžiama. ISSN 1822-8186 Leidėjas VšĮ „Aplink tave“, Konstitucijos pr. 23, Vilnius Tiražas 8 000 egz.

3

Patarimai

Redaktorius Vytautas Gurevičius info@interjeras.lt Kalbos redaktorė Rasa Lajienė info@interjeras.lt Žurnalistė Žydrė Dargužytė Projekto vadovas Vytautas Gurevičius vytautas@interjeras.lt Mob. tel. 8 699 83 242 Dizaineris Lukas Ruškys Meno redaktorė Rasa Labutienė ipmaketas@interjeras.lt Fotografai Darius Gumbrevičius Karlas Reklama: info@interjeras.lt Mob. tel. 8 699 77192 Pozityvai ir spauda UAB „Spaudos praktika“ Viršelis Gamintojas: BOREK (Nyderlandai) Atstovas: „Svajonių Vejos“ (UAB „Decadus“)

Rekomenduoja

Sena – šiuolaikiškai ir drąsiai

Interjeras

Svečiuose

14/


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017 PAVASARIS. Nr. 61

1/Sofa vilioklė

Įdomybės

ldymond.weebly.com

1

„Interaktyvi“, „originali“, „naudinga“, „geros kokybės“, „funkcionali“ – tokiais epitetais „L. Dymond Design“ pristato savo kūrinį – sofą, kuriai drąsiai galima priklijuoti vilioklės etiketę. Geltonųjų „tinklų“ voratinklis iškart traukia išbandyti visas galimybes. Galbūt tai puiki proga pasidėti mėgstamą žurnalą taip, kad nereiktų lenktis jo pasiimti nuo žemės? O gal skambinti lyg stygomis? Dar geriau  – pritvirtinti nuotolinio valdymo pultelį, kad nesimėtytų ant grindų. Vis dėlto kūrėjai pabrėžia, jog pagrindinė geltonųjų virvių funkcija  – sudėlioti pagalvėles ant Bungy sofos taip, kad jos nenuslinktų, būtų toje pačioje vietoje ir suteiktų maksimalų komforto pojūtį. Medinės kojos tvirtai deklaruoja, kad čia viskas apgalvota – nuo kokybės iki funkcionalumo.

2/Krėslas TARP BANGŲ Insidherland.com Namų terasoje pastatę dvivietį krėslą natūralaus medžio karkasu jausitės kaip Pietų salų gyventojai. Minkštosios dalies medžiagos, faktūros ir spalvos primins nerūpestingas vasaros atostogas. Joana Santos Barbosa sako, kad šį darbą jai pavyko sukurti balansuojant tarp paprastumo ir nepasiekiamos prabangos. Įkvėpimo baldo dizainerė sėmėsi iš kriauklės vaizdinio: krėslas, kaip ir jūros kriauklė, saugiai apglėbia prisėdusįjį ir saugo jo paslaptį. Tas, kas jaukiai įsitaiso ir atsiremia į aksomines pagalvėles, jaučiasi it perlas didelėje, šalia aštrių uolų prigludusioje kriauklėje.

3/Kalbantys namų paviršiai 2

3

3

anastasiaceder.co.uk Didžiosios Britanijos firmos „Anastasia Surface Design“ kuriami paviršiai gali būti kūrybiškai naudojami moderniems namams dekoruoti. Rankų darbo plytelės gaminamos iš įvairių medžiagų: metalo, odos, akrilo. LED kolekcija, paviršius apšviečianti akiai malonia šviesa, sulaukė itin didelio susidomėjimo visame pasaulyje. Dėl savo meilės tekstūrai galėjau sukurti raštų, tinkamų tiek klasikiniams, tiek moderniems interjerams. Šiuolaikiniai technologiniai procesai leidžia eksperimentuoti su medžiagomis, derinti kelis gamybos būdus, o tai, savaime suprantama, kaskart nustebina net ir mane pačią“, – džiaugiasi rezultatais autentiškų plytelių autorė Anastasia Ceder.

4/Moduliniai baldai CUBIIX cubiix.co 3

4

4

4

CUBIIX

MODULAR FURNITURE

2013 PRODUCT GUIDE

Nesibaigiančių galimybių odisėja – taip būtų galima pristatyti modulinių baldų sistemą Cubiix. Kubo formos baldo modelis leidžia iš kelių ar net keliolikos panašių detalių susikurti asmeniniams ar visuomeniniams poreikiams pritaikytus baldus. Čia viskas įmanoma – nuo knygų lentynos iki modernios atvirų formų spintos. Šie baldai pagaminti iš aplinką tausojančių, lengvai perdirbamų medžiagų. Juos montuoti itin paprasta – tarsi dėlioti lego kaladėles – tik gerokai didesnes.


2017 PAVASARIS. Nr. 61 / INTERJERAS.LT PATARIA

5/Stalas sukryžiuotomis kojomis

6/Neatsiprašanti kėdė SORRI wewood.eu 5

Baigęs studijas, portugalas Gonçalo Campos ėmėsi rimtos kūrybinės veiklos, kuri jam leido atsiskleisti produktų dizainerio amplua. Per mažiau nei dešimtmetį jis buvo pripažintas kone visame pasaulyje dėl unikalių, ištobulintų formų darbų. Vienas tokių kūrinių – Sorri kėdė, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo tarsi dvivietė, nors iš tiesų yra pritaikyta patogiai sėdėti vienam žmogui. Kai akys pradeda įdėmiai tyrinėti kėdę, užplūsta kokybės, erdvumo ir jaukaus grožio pojūtis. Atlošas užtikrintai kalba apie tai, jog poilsio minutė turi būti nepamirštama. Kėdės gamybai naudojamas tik natūralus medis. Karališkas laikas garantuotas!

7/Spargo šviestuvas felixmccormack.com 6

Londone gimęs dizaineris Felixas McCormackas šiandien vieną svarbiausių savo kūrinių – Spargo šviestuvą  – vadina raktiniu kūrybos produktu, suteikusiu jam pasitikėjimo savimi kaip kūrėju ir paskatinusiu rimtai užsiimti šia veikla. LED lemputė, medinis korpusas, dėmesį atkreipianti raudona virvutė – visi šie tarpusavyje susiję elementai sukuria stiprų minimalistinio dizaino šviestuvo identitetą. Vaizdas toks subtilus, jog, regis, labiausiai tiktų skandinaviško stiliaus interjere. Pats kūrėjas patikina, kad nebūtų sudėtinga apgyvendinti šią interjero puošmeną kitokio stiliaus erdvėje. Viskas priklauso nuo to, kas bus Spargo draugijoje. Juk jis mėgsta pirmauti, todėl geriausiai būtų, jei kiti objektai šiek tiek atsitrauktų į šalį ir areną užleistų šviestuvui.

8/Korėjietiški padėkliukai beeeencom.en.ec21.com 8

7

8

Silikoniniai padėkliukai, iš Korėjos atkeliavę ir į Lietuvą, stebina geometrinių raštų taisyk­ lingumu ir sodriomis spalvomis. Tai – darnos ir harmonijos simbolis namuose. Jie gali būti naudojami labai įvairiai – po kavos ar arbatos puodeliais, žvakidėmis, netgi keptuvėmis. Šie padėkliukai itin atsparūs karščiui  – gali atlaikyti net 230 °C temperatūrą. Juos patariama naudoti netgi po mikrobangų krosnelėmis ar nešiojamaisiais kompiuteriais – užtikrintas vėsinimo efektas! Aplinkai palankūs gaminiai neįpareigoja jų derinti prie kitų interjero objektų ir pataiso nuotaiką vien į juos pažiūrėjus.

5

Įdomybės

steuartpadwick.com Manote, kad tik žmogus gali stovėti sukryžiuotomis kojomis? Ne! Ši padėtis patogi ir riešutmedžio stalui ąžuolinėmis kojomis. Apgyvendinę jį miegamajame, iš karto pajusite, kaip atkeliauja ypatinga ramybė ir nebelieka vietos chaotiškai netvarkai. Du stalčiai asmeniniams daiktams laikyti – visa tai leidžia išvengti galvos skausmo dėl to, kad ne viskas intymioje erdvėje gali ir turi būti matoma. Elegancija, paprastumas, minimalizmas, paviršiaus švelnumas  – visa tai apie baldų dizainerio Steuarto Padwicko kūrinį. Veidrodis centre – žvilgsnis ne tik į save, bet ir į dabar prasidedančią ateitį.


Atvirai

INTERJERAS.LT PATARIA / 2017 PAVASARIS. Nr. 61

Menininkas iš Trakų Vokės

Parengė Žydrė Dargužytė Nuotraukos iš asmeninio O. Mašidlausko archyvo

6


2017 PAVASARIS. Nr. 61 / INTERJERAS.LT PATARIA

Dailininkas, tapytojas, modernių instaliacijų kūrėjas, iliustruotojas ir skulptorius – Ojaras Mašidlauskas – gyvena ir kuria Trakų Vokėje. Jo pavardė dėl nuopelnų kultūrai ir menui žinoma ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Ojaro iniciatyvos skrodžia ne tik fizines šalių ribas, bet kartais aplenkia ir patį laiką. Apie savo kūrybą menininkas kalba lakoniškai, regis, pasverdamas kiekvieną žodį, o jo kalboje vyrauja atsidavimas procesui, kruopštus darbas, kuris kūrėjui svarbus, kad ir ko imtųsi. Visa tai neliko nepastebėta – O. Mašidlauskas apdovanotas savivaldybės atminimo ženklu „Už nuopelnus Vilniaus miesto savivaldai“.

Atvirai

Ojarai, kuo šiuo metu gyvenate? Kaip bėga Jūsų, kaip kūrėjo, dienos? Po naujausios tapybos parodos „Ir… angelai“ galvoje sukasi daugybė naujų minčių apie kūrinius ir projektus, kuriuos noriu įgyvendinti netolimoje ateityje. Vienas iš sumanymų – tarp Vilniaus ir Trakų pastatyti architektūrinį akcentą – „Lietuvos prisikėlimo“ kryžių. Papasakokite apie savo iniciatyvą plačiau. Kuo ji svarbi Jums ir Lietuvai? Šia iniciatyva atiduočiau duoklę Lietuvai ir jos žmonėms, primindamas apie 1918–2018 m. laikotarpį. Tai – reikšmingas šimtmetis, per kurį mūsų šalyje įvyko svarbių pokyčių. Pradedant nuo Pirmojo pasaulinio karo pabaigos, Lietuvos žmonių trėmimo į Sibirą, sovietinės priespaudos, stojimo į Europos Sąjungą ir NATO. Šiam simboliui pasirinkote, regis, strateginę vietą, netoli A4 ir A16 kelių sankirtos. Toks įspūdis, kad nenorite atitolti nuo Trakų Vokės... Kaip atrodys „Lietuvos prisikėlimo“ simbolis? Norėčiau sąmoningai peržengti man svarbios vietos  – Trakų Vokės  – ribas. Kryžius bus maždaug 7 metrų aukščio, netaisyklingos formos, šiek tiek pakrypęs į vieną pusę, ant jo – metalinis erškėčių vainikas, nudažytas žydra fosforine spalva ir iš vidaus apšviestas LED lemputėmis, kurios energiją gaus iš saulės baterijų, sumontuotų galinėje kryžiaus dalyje. Šiuo metu ieškau partnerių, kuriems būtų įdomu įgyvendinti šį projektą. Pastaruoju laiku dirbate tikrai intensyviai. Neseniai pristatėte tapybos parodą, kuri sulaukė nemažai susidomėjimo viešojoje erdvėje. Papasakokite apie ją. Kūrinius visą mėnesį eksponavau Lietuvos technikos bibliotekos „Tako“ galerijoje. Idėja buvo parodyti platų savo kūrybos spektrą, pokyčius, tad pasirinkau 1991–2016 m. sukurtus darbus. Kokiuose interjeruose dažniausiai apsigyvena Jūsų kūriniai? Tuose, kurių savininkai, pamatę darbą, iškart supranta, kad šis turi gyventi jų būste. Kaip manote, ar vis dar madinga puošti namų erdves tapybos paveikslais? Esu įsitikinęs, kad tai niekada nebuvo išėję iš mados. Man sunku įsivaizduoti būstą, kuriame nebūtų meno objektų. Kuo toliau, tuo labiau bus vertinami autoriniai kūriniai, prie kurių prisiliečia žmogaus rankos. Jūsų kūrybos spektras labai platus  – nuo ryškiu akrilu tapytų paveikslų, minkštom spalvom nulietų akvarelių iki didelio masto postmodernistinių projektų. Iš kur semiatės įkvėpimo, idėjų? Į šį procesą žiūriu paprastai. Manau, kai gimsta mintis, kai turiu aiškią idėją, tiesiog reikia sėsti ir kantriai dirbti – čia nėra jokios mistikos. Ne kartą įsitikinau, kad man, kaip kūrėjui, nepasitarnauja mintis, kad padarysiu rytoj. Reikia daryti šiandien, nes geresnio laiko už šią akimirką nėra. Žinau, kad jei šiandieną kažko neatlikau, kažin ar padarysiu rytoj.

7


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017 PAVASARIS. Nr. 61

Vis dėlto man norisi grįžti prie Trakų Vokės ir Jūsų kūrybos čia. Ar prisimenate, kaip atsidūrėte Trakų Vokėje? Esu gimęs Žemaitijoje, o Trakų Vokėje atsidūriau po to, kai mano tėvai grįžo iš Kazachstano. Mokiausi Vilniaus vaikų dailės mokykloje, paskui – Dailės institute. Dar prieš studijas spėjau padirbėti LTSR akademiniame operos ir baleto teatre (dabar – Nacionalinis operos ir baleto teatras). Iš geriausių savo srities specialistų mokiausi kurti dekoracijas. Dirbdamas Vilniuje neturėjau laiko daug galvoti apie Trakų Vokę. Iš esmės aktyviau čia veikti pradėjau nuo 2005-ųjų. Tuomet sukviečiau gausų būrį menininkų ir surengiau pirmąjį tapybos plenerą.

Atvirai

Kas vyko paskiau? Netrukus po to Trakų Vokės dvaro sodybos parke pradėjau kurti skulptūrų parką. Anuomet tai atrodė nemenkas iššūkis – teritorija buvo gerokai apleista, reikėjo įdėti daug triūso. Prisidėjo bendraminčiai ir sumanymas virto realybe  – buvo pastatytos Audriaus Liaudansko, Romo Žmuidzinavičiaus, Arvydo Grigonio ir mano paties skulptūros. Ar sunku menininkui šiais laikais išsaugoti savo identitetą ir užsidirbti iš meninės veiklos? Svarbu laikytis savo meninės krypties, daug dirbti ir viskas bus gerai  – pinigai uždirbami, tik nereikia jų vaikytis. Esate parengęs nemažai grupinių kūrybinių projektų. Kaip pasirenkate partnerius? Iš esmės jau seniai supratau, kad gera idėja pritraukia bendraminčių ir specialiai jų ieškoti nereikia. Prie mano iniciatyvų dažnai prisideda vietiniai Trakų Vokės kūrėjai. O. Mašidlauskas yra surengęs keliolika personalinių parodų, dalyvavęs jungtinėse paro­ dose bei pleneruose Lietuvoje ir užsienyje, šiuo metu iliustruoja knygas, rengia instaliacijas viešosiose erdvėse, moko vaikus piešimo ir tapybos paslapčių Jaunųjų dailininkų mokyklėlėje.

8


2017 PAVASARIS. Nr. 61 / INTERJERAS.LT PATARIA

Atvirai

1

4

5

2

1. Dvaro valymo sistema: net dabar, kai nėra lapų ir sniego, galima matyti autentiškus molinius lovius. Į juos subėgdavo nešvarios nuotekos, vykdavo valymo procesas, tad į tvenkinius patekdavo jau švarus vanduo.

2. Šalia dvaro tekėjo šaltinėlis, greta stovėjo marmurinis staliukas, prie kurio susėdę dvariškiai žaisdavo šaškėmis ir šachmatais.

3. Šalimais dvaro ledaunės buvo tokia gatvelė, kurioje ponai savo kumečiams duodavo giros ir alaus, kad šie negertų bet kur.

4. Dailininko kūrinių stilistika bėgant metams keitėsi. Tai jo kūrybos gerbėjai galėjo pamatyti naujausioje parodoje „Ir... angelai“.

5. O. Mašidlauskui Trakų Vokė pažįstama nuo vaikystės. Čia jis gyveno, kai tėvai grįžo iš Kazachstano, čia ir dabar kuria.

3

9


Svečiuose

INTERJERAS.LT PATARIA / 2017 PAVASARIS. Nr. 61

Odisėja, tebesitęsianti iki šiol

Parengė Žydrė Dargužytė Nuotraukos Dariaus Gumbrevičiaus ir Gedimino Trečioko

10


2017 PAVASARIS. Nr. 61 / INTERJERAS.LT PATARIA

Interjero dizainerė Daiva Česnauskaitė, vadovaujanti pačios įkurtai įmonei „IDConcept“, savo kelią į namų ir komercinių erdvių gražinimo sritį rado ne iš karto. Iš pradžių reikėjo nugalėti ligą, suprasti, kad medicina, apie kurią meniškos prigimties mergina svajojo nuo mokyklos laikų, yra ne jos kelias. Anuomet, dar būdama moksleivė, išgirdo anytos mintį apie tai, kad jai tiktų interjero dizainerės darbas, ir ja, regis, labai greitai patikėjo. Per metus teko pasiruošti stojamiesiems egzaminams Vilniaus dailės akademijoje, kur ir prasidėjo Daivos, kaip profesionalios interjerų kūrėjos, odisėja, tebesitęsianti iki šiol.

Svečiuose

Papasakokite apie save, studijas, darbo patirtį. Nuo ko viskas prasidėjo, kaip gimė Jūsų interjero studija? Esu iš mažo miestelio – Plungės. Užsispyrusi žemaitė, siekianti savo tikslų. Visą gyvenimą mane lydėjo grožis: gyvenau gražioje šeimoje, gražiuose namuose, gražiame miestelyje, stengiausi gražiai atrodyti, turėjau tobulą vaikystę. Stengiausi visur pamatyti grožį. Vis dėlto iki vienuoliktos klasės negalvojau apie ateitį kūrybos srityje. Mano svajonė buvo tapti medike, tad rengiausi kryptingai, o dailė liko nuošalyje. Menas visada buvo arti, tačiau dėl sveikatos problemų turėjau mažai galimybių save tobulinti kaip būsimą menininkę, mokykloje buvau retas svečias. Vieną dieną, rodos, visai atsitiktinai, iš būsimos anytos išgirdau mintį, kad man tiktų kurti grožį. Ji, gal net pati to nesuvokdama, mestelėjo man interjero dizainerės profesiją. Pasakymas „kurti grožį“ man skambėjo taip artimai, kad nusprendžiau viską savo gyvenime keisti iš esmės. Kokių pokyčių sūkuriuose atsidūrėte, regis, pastūmėta impulso, atkeliavusio iš artimos aplinkos?.. Teko nemažai paplušėti, ypač dailės srityje. Dvyliktoje klasėje reikėjo išmokti tai, ką kiti mokėsi beveik septynerius metus. Mokyklos baigimo metais atsidūriau Vilniaus Santariškių klinikose, kur ir gimė mintis nuvykti į Dailės akademiją. Norėjau išsiaiškinti, ko reikia studijoms, įvertinti, ar ten man patiks. Per vieną popietę supratau, kad tai – mano universitetas. Nuo tos akimirkos gyvenimo tempas tapo panašus į metro judėjimą. Prasidėjo kelionės traukiniu į Vilnių: intensyviai mokiausi piešti, tapyti, sužinojau, kas yra tinkama kompozicija. Įstojau į akademiją. Tą visą laikotarpį prisimenu kaip įspūdingą, juk tam, kad ši svajonė išsipildytų, reikėjo daug ryžto, užsispyrimo, energijos, valios, sėkmės, o ką jau kalbėti apie keliones traukiniu, kai stotelėje tekdavo laukti lauke esant minus 30 laipsnių temperatūrai… Blakstienos prišaldavo prie vokų. Kada pradėjote dirbti? Studijų metais. Pirmiausia kartu su draugu įsigijome būstą. Jo interjero kūrimą iki šiol vadinu pirmuoju blynu. Grįžusi iš Amerikos, kur darbavausi pagal studentų mainų programą, gavau neeilinį pasiūlymą – padėti įrengti 20 butų Nidoje. Po šio projekto ėmė plaukti individualūs užsakymai. Darbų atsirado tiek daug, kad viena nespėjau. Tuomet nusprendžiau kurti interjero studiją „IDConcept“. Klausant Jūsų istorijos, atrodo, kad esate pavyzdys kitiems jauniems kūrėjams, kaip siekti savo svajonės… Kaip Jums viskas atrodo iš šios dienos perspektyvos? Praėjo beveik 10 metų, kai baigiau akademiją. Dažnai pagalvoju apie prabėgusį laiką, užsibrėžto tikslo siekimą. Dabar manau, kad visa tai padėjo man pačiai geriau save pažinti. Kai labai nori, gali viską pasiekti, nes sėkmė priklauso nuo to, kaip stipriai trokšti! 

11


Svečiuose

INTERJERAS.LT PATARIA / 2017 PAVASARIS. Nr. 61

Koks Jūsų veiklos įvaizdis dabar? Kaip atrodėte kūrybinio kelio pradžioje ir kas pasikeitė? Šiuo metu gyvenu modernu ir stengiuosi giliau skverbtis į minimalizmą. Taip metaforiškai galima būtų apibūdinti dabartinę mano kūrybą. Kurdama tokio stiliaus interjerus jaučiu džiazą. Galvoju apie visus kampus erdvėje, klientų daiktus, kur, ką ir kaip sudėlioti, kad leisčiau erdvei kvėpuoti ir ji tarnautų žmogui. Tada jaučiu lengvumą ir noriu, kad klientai jaustųsi lengvai, neįpareigojančiai, netaptų interjero vergais. Kūrybos pradžioje buvo modernios klasikos etapas. Atvažiavusi iš mažo miestelio pasidaviau didmiesčio keliamiems reikalavimams. Laikui bėgant mano patirtis augo, pradėjau suprasti, kas iš tiesų man patinka, dariausi drąsesnė siūlydama klientams šiek tiek kitokius sprendimus, o užsakovai vis labiau pasitikėjo manimi, matydami atliktus darbus ir tai, kaip sprendžiu kylančias problemas, techninius klausimus. Kokie didžiausi iššūkiai kyla dirbant? Pastaraisiais metais pradėjau dirbti su verslo klientais. Šis iššūkis privertė išlipti iš savo komforto zonos. Pakito darbo pobūdis: didesnės erdvės, naujos taisyklės. Tenka atsižvelgti ne į vienos šeimos norus, lūkesčius, o į daugybę skirtingų nuomonių. Greitas tempas priverčia priimti sprendimus ir pasitikėti jais čia ir dabar. Esu sveiko adrenalino mėgėja, tad žinau, kada savo idėjoms pasakyti „stop“: klientams nereikia per daug nerimauti, jog interjeras taps „ne dėl grožio, o dėl gyvenimo“. Kas vyksta Jūsų biure, kai ateina svečių? Pirmiausia biuras pakvimpa švara. Darbinis chaosas sugula į savo lentynas. Visada

12

kruopščiai ruošiuosi susitikimams, tad klientų laukia parengta medžiaga. Viskas atrodo taip, tarsi tuoj ant stalo bus patiektas garuojantis pyragas. Pristatykite savo kūrybinę erdvę. Per 10 darbo metų pakeičiau 6 vietas. Tai lėmė išsikeltų tikslų siekimas, įmonės augimas ir galbūt atsargumas iškart nešokti aukščiau bambos. Kaip ir dauguma mano srities profesionalų, karjerą pradėjau namuose. Atsiradus įmonei, išsinuomojau mažą biurą. Jis buvo tik 12 m². Dirbome dviese  – aš ir asistentė. Biuras nebuvo jaukus, tad teko jį įrengti taip, jog būtų miela ir smagu dirbti, kad laikas, kartais iki išnaktų, neprailgtų. Vėliau turėjau ir 80 m² kūrybines erdves, o dabar jos vėl sumažėjusios. Dabartinis biuras – tik 9 m² pačioje interjerų salonų širdyje – „Domus galerijoje“. Vadinu jį savo kūrybiniu sandėliuku. Vietos mažai, bet plotas maksimaliai išnaudotas. Jei jame kas pasiraustų, rastų keisčiausių darbo priemonių: nuo betono gabaliukų iki marmuro plytelių ar tarp katalogų jaukiai įsitaisiusios „Vitra“ lėlytės. Kaip pavyko įsikurti tokioje mažoje patalpoje? Šią vietą teko iš esmės keisti. Pirmiausia spalvas. Pasirinkau neutraliausią – pilką. Su ja iš esmės draugauja visos kitos spalvos: ji neblaško, nekelia nereikalingų emocijų, kartais padeda kurti, atrasti naujų vizijų, kai kada prislopina nereikalingas emocijas, savotiškai ramina. Mažą erdvę reikėjo bent vizualiai padidinti: taip atsirado fotonuotrauka per visą sieną, ramaus, bet aiškaus charakterio. Mažoje patalpoje svarbiausia taip sudėti daiktus,

kad būtų patogu jais naudotis. Tad lentynos, komodos – viskas sugulė pagal funkcijas. Mano pasididžiavimas  – lietuvių gamybos išmanusis stalas „TableAir“. Man svarbu turėti skirtingą darbo aplinką: kai noriu pasijusti kaip namie, stalą nuleidžiu iki kavos staliuko aukščio. Stalas šviečia, tad juokaudama sakau, kad jis žino mano nuotaiką ir ją visiems transliuoja. Mano biure pamatysite ir gyvų gėlių, ryte užuosite kavos kvapą. Dieną interjeras tampa koliažu – techninių brėžinių staltiesės, įvairiausių medžiagų dėlionės  – vyksta tikras kūrybinis procesas. Ar tiesa, kad sau kurti sunkiau nei kitiems? Pritariate posakiui „batsiuvys be batų“? Pritariu. Manau, menininkas visada ieško. Pirmiausia savęs, savo erdvės ir t. t. Kai kuriu interjerus, stengiuosi į procesą žiūrėti per savo gyvenimo akinius. Pirmiausia atsakyti į klausimą, ar pati norėčiau čia gyventi, tada tenka galvoti apie medžiagas, baldus, apšvietimą. Kokiais savo projektais labiausiai didžiuojatės? Kokius įgyvendinate šiuo metu? Labiausiai didžiuojuosi savo gyvenimo projektu – sūneliu. Profesinėje srityje gal labiau džiaugiuosi, nei didžiuojuosi. Džiugina visi, kurie įkvepia tobulėti. Šiuo metu beveik baigiame kurti didelio biuro interjerą, rengiame kelis individualius projektus, vieno iš jų erdvė didesnė nei 500 m². Ką Jums reiškia bendras kūrybinis veiksmas kartu su klientu? Labiausiai vertinu klientų pasitikėjimą. Prieš ką nors darydama visada išklausau žmogaus pageidavimų, kruopščiai renku informaciją apie jo poreikius, pomėgius ir gyvenimo būdą.


2017 PAVASARIS. Nr. 61 / INTERJERAS.LT PATARIA

Stengiuosi pajausti užsakovą, kad žinočiau, kiek galiu įsiterpti į jo vaizduotėje piešiamą interjerą, ypač jei tai gyvenamoji erdvė. Mano misija – padėti profesionaliai įgyvendinti galbūt ne visai išgrynintas kliento vizijas. Kokias tendencijas pastebite dizaino srityje pastaraisiais metais? Kaip keičiasi klientų požiūris? Interjeruose atsiranda neįprastų spalvų derinių, kurie neatsilieka nuo pasaulinių tendencijų, vyrauja skoninga eklektika. Daugėja klientų, suprantančių grožio, kokybės ir kainos santykį. Kokia Jūsų darbo diena? Gimus sūneliui, mano gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis. Dingo tobulas laiko planavimas, dirbu, kol jaučiu malonumą. Esu pelėda, tad kūrybines ar technines užduotis nukeliu į antrą dienos pusę. Dienos pradžioje organizuoju susitikimus. Myliu savo darbą ir tikrai retai mane darbovietėje pamatysite blogos nuotaikos. Būna dienų, kad pamirštu ir pavalgyti, juolab atsisėsti.

Kokių turite kūrybinių planų? Gyvenu šia diena. Visi maži norai, kurie atneša laimę, pildosi po truputį. Šiandieną vienas pagrindinių planų yra sukurti savo naujų namų interjerą, kad man negaliotų posakis „batsiuvys be batų“. Ar gyvenime buvo etapų, kai norėjosi viską mesti ir eiti dirbti kitokio darbo? Buvo, ir ne kartą. Save vadinu interjero dizainere, bet dokumentuose esu įmonės vadovė. Kai įmonė stipriai augo, reikėjo pasakyti sau „stop“, netgi keisti susikurtą viziją, tikslus, nes rūpėjo gyventi, o ne tik dirbti. Vis dažniau pagalvoju, kad man labiau patinka dirbti dizainere, o ne vadovauti didelei komandai. Dabar išgyvenu gerą etapą.

Svečiuose

Ką veikiate, kai pritrūksta įkvėpimo? Pirmiausia turiu pakeisti aplinką. Kartais užtenka pasivaikščioti senamiestyje, kartais – tiesiog pastovėti apsikabinus medį ir iš jo pasisemti energijos, kartais reikia grįžti pas tėvus, pabūti sodyboje, prie laužo po žvaigždėtu dangumi, atsibusti su paukščiais, stebėti, kaip keičiasi metų laikai, o kai kada norisi tolimų kelionių, kad pajausčiau kitą gyvenimą, kultūrą. Esu labai smulkmeniška, tad pastebiu atsitiktines detales – jos tampa mano mūzomis.

namų gyventojas. Mūsų namai kvepia, juose daug knygų. Labai daug dėmesio skirta apšvietimui. Mėgstu šiltas detales, pagalvėles, kilimus, užuolaidas, todėl jų čia tiek, kiek reikia, kad būtų jauku.

Kam norisi padėkoti už tai, kokia esate šiandien? Esu dėkinga visai savo šeimai: tėvams, seneliams, vyrui, su kuriuo esame kartu jau 15 metų, sūneliui, kuris neseniai atšventė dvejų metukų gimtadienį, buvusiems darbuotojams, draugams, klientams, kolegoms, žmonėms, kurių parašyti laiškai, palinkėjimai, geri žodžiai padeda dėlioti savo svajonių kelią, toAr plušate tik biure, ar tenka triūsti ir na- bulėti – gyventi taip, kad tos laimės, kurią junmuose? tu savyje, užtektų ir kitiems. Šeima  – man didžiausia vertybė. Laikas, praleistas su ja, – neįkainojamas. Vis dažniau grįžtu namo kaip mama ir žmona, o ne kaip interjero dizainerė. Tad visi darbai lieka biure. Kartais leidžiu sau mintyse naktimis projektuoti, kurti. Bet tai – ne darbas, tai – meditacija. Na, gerai, prisiminiau, būna retų išimčių, kai tikrai reikia padirbėti namuose, bet tai vyksta užmigus sūnui.

Kokie Jūsų namai? Jaukūs, modernūs, praktiški. Visi daiktai turi savo vietą, kol prie jų neprisiliečia mažiausias

13


Dėkojame konkurso rėmėjams:

01

Parengė Gabrielė Šermukšnytė Interjero autorė Jurgita Mockutė

Sena – šiuolaikiškai ir drąsiai 14


2017 PAVASARIS. Nr. 61 / INTERJERAS.LT PATARIA

02

Interjeras

Me2 architects – jauna ir ambicinga architektų komanda – Kupiškio miestelyje, senos statybos name esantį 60 m² butą pavertė stilingais, šiuolaikiškais bei jaukiais namais. Jaunos poros noras kardinaliai pakeisti sovietinio laikotarpio būstą ir paversti jį moderniais bei patogiais namais buvo išgirstas ir išpildytas su kaupu. Pasak architektės Jurgitos Mockutės, šio interjero koncepcija – balta lyg popieriaus lapas erdvė su ryškiais, visose zonose atsikartojančiais elementais. Užsakovė nenorėjo monochrominės spalvų paletės, pageidavo ryškių akcentų. Kadangi tai jaunų žmonių namai, architektei knietėjo sukurti žaismingą ir jaunatvišką būstą. Pagrindinė interjero projektavimo užduotis  – kuo racionaliau panaudoti patalpas. Kaip įprasta senos statybos butuose, pradiniame plane buvo daug atskirų kambarėlių ir gausybė durų koridoriuje, tad ankštą virtuvę

15


Interjeras

INTERJERAS.LT PATARIA / 2017 PAVASARIS. Nr. 61

04

16

nuspręsta sujungti su svetaine ir holu. Taigi, vos įėjus, įtraukia plati erdvė. Norint optiškai nesumažinti kambarių, buvo pasirinktas šviesus sienų koloritas su žaismingomis tamsiomis ar ryškiomis detalėmis. Vis dėlto senos statybos name architektai susidūrė su daugybe techninių apribojimų (pavyzdžiui, nepavyko įgilinti dušo nuotekų). Tačiau margos juodos ir baltos plytelės puikiai paslėpė dušo pado nelygumus, o baltos sienos praplėtė nedidelės kvadratūros patalpą. Me2 komanda specialiai šiam butui suprojektavo optiškai lengvus baldus: svetainės stalelius ir valgomąjį stalą su plonomis kojelėmis, permatomas kėdes, nemasyvius kabamuosius šviestuvus, o stambius buitinius prietaisus, tokius kaip skalbyklė ir šaldytuvas, paslėpė sienų nišose. Baldai išsiskiria švariomis linijomis. Jie kurti kuo uždaresni, kad erdvės neužgožtų daiktai. Miegamajame stovi vientisi baldai. Lova sujungta su drabužių spinta tam, kad kambarys nebūtų suskaidytas į atskiras dalis.


2017 PAVASARIS. Nr. 61 / INTERJERAS.LT PATARIA

03

Interjeras

04

01. Skandiamo.lt 03. sofa-lova.lt 03. skandiamo.lt 04. linea.lt

17


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017 PAVASARIS. Nr. 61

Šviesu, jauku, charizmatiška 01

Interjeras

Parengė Gabrielė Šermukšnytė Interjero autorė Janina Matutaitė Nuotraukos Leono Garbačausko

18

02


Charizmatiška, jauna, veikli trijų asmenų šeima pageidavo, kad interjero dizainerė Janina Matutaitė jų 61 m² „Ozo namų“ gyvenvietėje esantį butą paverstų jaukiu ir šviesiu. Kad kiekvienas daiktas turėtų savo vietą, kad būtų didelis valgomasis stalas ir erdvios virtuvės bei poilsio zonos.

Atsižvelgusi į šeimininkų meilę achromatiniams ir turkio tonams, dizainerė sukūrė interjero koncepciją, kurioje pagrindinį vaidmenį atlieka spalva ir linija. Buvo stengtasi, kad visame būste vyrautų balta, o kiti atspalviai ją papildytų, kai kur – kontrastuotų ir pabrėžtų. Dizainerės teigimu, balta spalva – tai oras, švara, gaivumas, pilka – neutralumas, žalsvai mėlyna  – pusiausvyra, harmonija. Kiekviena interjero detalė pasirinkta neatsitiktinai. Šviestuvai, baldai, raštai, linijos suteikia savitumo, dinamikos ir, svarbiausia, atlieka savo funkcijas. Tiesios linijos, šviestuvai, skirtingi lubų lygiai suskaido erdves ir pabrėžia jų

organiškumą. Netaisyklingos audinių, sienų apdailos medžiagų linijos suteikia minkštumo ir jaukumo. Tad interjero dominantė – linija. Ja buvo siekiama sukurti savitą būstą, pabrėžti jo charakterį, tačiau neapsunkinti nebūtinais elementais. Janina Matutaitė įsitikinusi, kad mažose patalpose nereikia bijoti raštų, tamsių tonų – svarbu parinkti jiems tinkamą vietą ir, nepamirštant bendros stilistinės idėjos, meistriškai įlieti į visumą. Balta ir kitos šviesios spalvos bei blizgūs paviršiai geriausiai atspindi šviesą ir optiškai padidina erdvę. Taip pat ją puikiai praplečia veidrodžiai, tačiau reikia itin kruopščiai apgalvoti jų vietą ir žiūrėti, kas juose atsispindės. Netinkamai parinkta vieta gali sukelti chaoso įspūdį. Be to, derėtų vengti masyvių baldų ir itin didelių kontrastų. Dizainerė pataria įrengti gerą apšvietimą, nes jis sukuria didesnės patalpos įspūdį. Apšviestos lubos visada aukštėja, apšviesta siena tolsta, o akcentinių šviestuvų išryškintos detalės suteikia erdvei gelmės bei subtilumo.

04

19

Interjeras

2017 PAVASARIS. Nr. 61 / INTERJERAS.LT PATARIA


Interjeras

INTERJERAS.LT PATARIA / 2017 PAVASARIS. Nr. 61

20


2017 PAVASARIS. Nr. 61 / INTERJERAS.LT PATARIA

03

05

Interjeras

04

01. balticfurniture.lt 02. parketas.lt 03. subtila.lt 04. dubingiai.lt 05. ldeco.lt

21


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017 PAVASARIS. Nr. 61

Interjeras

01

Neįprastos geometrinės formos Parengė Gabrielė Šermukšnytė Interjero autorė Virginija Sadaunykė Nuotraukos Arimanto Knašo

22

Klaipėdos senamiesčio palėpėje įrengtas 129 m² butas skirtas nuomai. Čia dažniausiai apsistoja įmonių darbuotojai. Su antrosiomis pusėmis ir atžalomis ilgesniam laikui į Klaipėdą atvykusius dirbti žmones pasitinka itin jaukus, šviesus būstas, turintis visas šeimai reikalingas funkcines zonas. Besikeičiantys namų gyventojai dažniausiai jauni, daug keliaujantys, veržlūs, ambicingi žmonės. Buto savininkai pageidavo jaunatviško, šiuolaikiško, namų šiluma dvelkiančio interjero dizaino. Tuo pasirūpino dizainerė Virginija Sadaunykė, pro akis nepraleidžianti nei menkiausios smulkmenos.

Pagrindinis interjero autorės darbo principas – įsiklausyti į erdvę, rasti jos geriausias savybes ir pritaikyti šeimininkų poreikiams. „Daugelis sienų – laikančiosios ir neardomos, tad jas padaryti tinkamas gyvenamajai patalpai buvo įdomi užduotis. Ilgi it traukinio vagonas kambariai, nefunkcionalaus aukščio sienos, jų atsikišimai ir nišos, šlaitinės, vis kitu kampu pasvirusios lubos ir į dangų žiūrintys stoglangiai reikalavo priimti netradicinius sprendimus“,  – teigia V.  Sadaunykė. Įnoringos palėpės interjerui dizainerė parinko švarų, kiek minimalistinį stilių, čia taktą muša ritmingos linijos ir geometrinės formos. Vientisumo įspūdį kuria monochrominis koloritas. Šiltų ir šaltų medžiagų bei atspalvių deriniai pagyvina būstą ir nevargina dideliais kontrastais. Tiesa, galinės pagrindinių erdvių sienos prikausto žvilgsnį dramatiška juoda


Interjeras

02

spalva, tiksliau, ne sienos, o kreidinės lentos, ant kurių galima užsirašyti į galvą šovusią genialią mintį ar žinutę namiškiams. Dizainerė anglies toną parinko norėdama išryškinti neįprastą patalpų geometriją. Keletas vonios kambaryje esančios žalios sienos motyvų atsikartoja kitose erdvėse, balduose ir interjero dekoro elementuose. Daugelis specialiai šiam butui suprojektuotų korpusinių baldų pagaminti iš palengvintos faneros. Natūrali jos spalva suteikia interjerui jaukumo.

23


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017 PAVASARIS. Nr. 61

Interjeras

03

04

24


2017 PAVASARIS. Nr. 61 / INTERJERAS.LT PATARIA

Interjeras

05

06

01. ekoliumenas.lt 02. platino.lt 03. berrybaldai.lt 04. platino.lt 05. aparici.lt 06. temahome.com

25


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017 PAVASARIS. Nr. 61

Žaliosios svajonės namuose ir lauke

Patarimai

Artėjant šiltajam metų laikotarpiui, naujoviški ir akiai malonūs „žalieji“ produktai, tokie kaip dirbtinė žolė, augalai ir medžiai, žaliosios sienelės, tampa vis aktualesni. Žolės priežiūra – vienas didžiausių galvos skausmų, todėl kokybiška, testuota, sertifikuota bei pasaulyje pripažinta dirbtinė olandiška dekoratyvinė danga ROYAL GRASS® gali tapti puikiu pasirinkimu. Ji tinka ten, kur neauga žolė ar nėra sąlygų natūraliems augalams vešėti, arba ten, kur natūrali žolė dažnai trypiama, pavyzdžiui, po vaikų sūpynėmis. Ši danga nekenksminga aplinkai, yra perdirbama, gaminama atsakingai naudojant žemės išteklius. Pasitelkus kūrybiškumą, ji padės išspręsti esamas interjero ar eksterjero problemas – suteiks erdvei daugiau vitališkumo, ryškumo, netgi funkcionalumo – dėl aktyvaus gyvenimo tempo kartais tiesiog nėra galimybių natūralia žole apsėti mažo ploto, o paskui skirti laiko jo nuolatinei priežiūrai. „Žmonės vis dažniau galvoja apie praktiškus dalykus savo namų erdvėje, kuriems reikia skirti kuo mažiau žmogiškųjų išteklių. Tokią dangą dažniausiai renkasi užimti, daug keliaujantys asmenys, negalintys kas savaitę praleisti kelių valandų pjaudami žolę ar laistydami veją. Tai – puikus sprendimas mėgstantiems praktiškumą, kokybę ir sodrias spalvas“,  – pristato įgaliotojo ROYAL GRASS® atstovo Lietuvoje  – įmonės „Svajonių Vejos“ – vadovė Ulrika Rutkauskienė. Dirbtinės vejos stogams, terasoms, balkonams – geras pasirinkimas tiems, kas įpratę matyti pilkas daugiaaukščių pastatų erdves. Šios funkcinės zonos gali nesunkiai sužaliuoti  – tapti laisvalaikio, poilsio ar pramogų vietomis. Kaip tai galėtų atrodyti? „Miniparkas, nuosava kavinė, kurioje jaukiai vakarus leidžiate su šeima ir draugais, vaikų žaidimo

26

aikštelė – visa tai ir dar daugiau originalių sumanymų įmanoma įkūnyti mieste“,  – konsultuoja U. Rutkauskienė. Dar vienas inovatyvus pasirinkimas – dirbtinės žaliosios pastatų sienelės. Jos atrodo itin natūraliai, o augalų nereikia keisti ir atnaujinti daugybę metų. Tai  – puiki galimybė paslėpti sienos trūkumus, tarkime, nelygumus ar įtrūkius. Tai galime daryti ne tik viduje, bet ir lauke, nes dirbtiniai augalai turi specialią apsaugą nuo ultravioletinių spindulių. „Tokias sieneles įmanoma montuoti tiek vertikaliai, tiek horizontaliai. Vertikalios sienelės  – tobulas produktas viešosioms bei komercinėms patalpoms  – viešbučiams, biurams, baseinams, grožio salonams ir SPA centrams, sporto klubams, parduotuvėms. „Joms nereikia priežiūros, o estetinis vaizdas pranoksta lūkesčius. Pastaruoju metu neretai pageidaujama apželdinti ir lubas“, – pasakoja dirbtinių sienelių specialistai. Prie šių erdvę puošiančių ir stilingų elementų priderinus šiuolaikiškus baldus bei aksesuarus, galima sukurti tikrą poilsio ir ramybės oazę. Interjero dizaineriai atkreipia dėmesį į tai, kad vis dažniau gyvenamosiose erdvėse atsiranda baldų, tinkamų ir lauko, ir vidaus erdvėms. Čia karaliauja virvė, tikmedis, aliuminis, plienas, pynimo elementai ir raštai. Nepakeičiamas vasaros laiko atributas – skėčiai nuo saulės. Ar įsivaizduojate pasirinkimą iš daugiau nei 500 modelių, kuriamų ir tobulinamų nuo 1977 m.? „Taip, tai yra realu“, – patikina „Svajonių Vejos“ komanda. „Svajonių Vejos“ atstovaujami gaminiai  – siekiantiems kurti ilgaamžę estetiką ir vertinantiems kokybę kasdieninėje aplinkoje.  Svajoniuvejos.lt, Shop.svajoniu-vejos.lt


2017 PAVASARIS. Nr. 61 / INTERJERAS.LT PATARIA

Architektė, interjero dizainerė Justė Žibūdienė, toota.lt

Nauja stalviršių era Architektė, interjero dizainerė Justė Žibūdienė paklausta, į ką atkreipti dėmesį, norint išsirinkti tinkamą stalviršį, pirmiausia kalba apie praktiškumą. „Geriausias būdas – tiesiog testuoti būsimos stalviršio medžiagos gabalą. Tekstūriniai ir matiniai, vienspalviai paviršiai bus ne tokie praktiški. Galvojant apie patogumą, kur kas labiau apsimoka rinktis margesnius ar medžio tekstūrų stalviršius“, – pataria J. Žibūdienė. Ji primena, kad labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip stalviršis dera prie kitų elementų. Tarkime, jei stalviršis yra itin įmantrios, netaisyklingos formos, kartais geriau jį paslėpti, o ne pabrėžti. Ir priešingai – jei jis yra aiškios, gražios formos, galima akcentuoti. Pasak dizainerės, pastaruoju metu populiariausi stalviršiai, kurių tekstūra traukia akį ir palieka gylio įspūdį. Marmuro, granito, travertino ar kitų akmenų imitacijomis sukuriamas tikro, natūralaus akmens vaizdas. „Toks pasirinkimas suteikia laisvę įrengti kur kas įdomesnių interjerų – juk būtent tekstūra ir sukuria stalviršio išskirtinumą. Galimi patys įvairiausi briaunų dekorai. Neretai stalviršio briaunos išsprendžia kitas problemas, tarkime, jei  stalviršis šviesus, spalvota briauna paslepia briauną ir sujungimo siūles, kurios laikui bėgant išsipurvina. Tokiu atveju dekoro juostos yra ypač praktiškas pasirinkimas“, – konsultuoja dizainerė J. Žibūdienė. Kai puošybos klausimas išspręstas, telieka dar kartą įsitikinti, ar stalviršio danga atspari karščiui, rūgštiniams tirpikliams, pelėsiams, ar neleidžia kauptis bakterijoms, ar yra higieniška. Jei pasirinksite klasikinius, nesenstančius, gamtos įkvėptus atspalvius, būstas tikrai atrodys prabangus ir skoningas. Italijoje jau daugiau kaip 40 metų veikia „F.A.B. Group“ bendrovė, gaminanti ir tiekianti aukštos kokybės stalviršius. Šiemet ir Lietuvos rinkoje pristatoma moderni bei estetiška medžio ir akmens faktūrų stalviršių gama – net 24 stilingų atspalvių. Tai  naujausių interjero dizaino tendencijų atspindys, liudijantis apie kokybę bei tvarumą. 4 iš UAB „Trukmė“ pristatomų „F.A.B. Group“ stalviršių yra padengti FENIX NTM danga, sukurta pasitelkus pažangiąsias nanotechnologijas. Kuriant išorinį FENIX NTM paviršių, taikomos nanotechnologijos – naujos kartos akrilo dervos sukietinamos ir „surišamos“ naudojant elektronų srautą. „Taip atveriami nauji būdai interjero dizaino ir baldų gamybos srityse. Stalviršis su FENIX NTM danga mažai atspindi šviesą, todėl atrodo matinis, glotnus, ant jo nematyti pirštų atspaudų, o svarbiausia  – išlyginami bet kokie paviršiuje atsiradę mikroįbrėžimai“,  – pasakoja UAB „Trukmė“, vykdanti didmeninę ir mažmeninę prekybą medžiagomis, skirtomis baldų gamybai.

Patarimai

Stalviršis – vienas pagrindinių virtuvės baldų elementų, kurio evoliucija šiandien stebina ne tik vartotojus, bet ir interjerų dizainerius. Italai – vis dar šios srities lyderiai: gamindami stalviršius ir rūpindamiesi įspūdingais jų dekorais, jie pirmiausia galvoja apie kokybę, asortimentą ir nepriekaištingą dizainą.

 trukme.lt, etrukme.lt

27


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017 PAVASARIS. Nr. 61

Kaip išsirinkti būstą ?

Patarimai

Vidutinis Vakarų europietis, gyvenantis mieste, būstą keičia vidutiniškai 7 kartus per gyvenimą. Lietuviai paprastai tai daro du kartus rečiau, bet mes vis labiau vakarėjame – kiekvienam gyvenimo etapui renkamės skirtingus namus. Kaip išsirinkti būstą, kad jo nereikėtų ieškoti dar kartą?

Vieta. Miestas yra gyvas organizmas, todėl verta susirinkti informaciją apie nusižiūrėtą vietą. Panagrinėję bendrąjį miesto planą www.vilnius. lt sužinosite, ką suplanuota statyti jūsų kaimynystėje. Galbūt jus papirkusią tylą ir gamtą šalia geidžiamo objekto netrukus pakeis statybų gaudesys ir naujas prekybos centras. Ten pat ten rasite žinių apie užterštumą, triukšmo lygį ir kitus rodiklius. Surinkite informaciją apie save. Skelbimai apie parduodamą NT dažnai yra standartiniai: kaip arti artimiausias parkas, darželiai, mokyklos ar viešojo transporto stotelė. Bet kur daugiausia laiko praleidžiate jūs? Jeigu jūsų vakarai bėga miesto centre, ar tikrai esate pasiryžę keisti gyvenimo būdą ir, pavyzdžiui, nuo dviračio persėsti į automobilį? Verta pabandyti bent kelis vakarus praleisti ten, kur galvojate įsigyti namus. Suplanavimas – tai jūsų koziris. Pirkdami būstą pirkėjai dažniausiai vertina bendrą kainą ir būsto paskolos įmoką. Rečiau – kvadratinio metro kainą. Suplanavimas yra vienas svarbiausių aspektų, todėl jį turėtumėte rimtai apsvarstyti. Yra pavyzdžių, kai du visaverčiai kambariai įkurdinti 27 m², o kitur ketvirtadalį buto ploto gali užimti prieškambaris. Paskirtis – ne visi parduodami būstai yra gyvenamosios paskirties, tačiau tai – ne kliūtis registruoti gyvenamąją vietą, nes netaikomi papildomi mokesčiai (jeigu tai yra pagrindinė jūsų gyvenamoji vieta).

28

Kas yra jūsų šaukštas deguto? Jei esate jautrus triukšmui, atidžiau pasidomėkite garso izoliacinėmis klasėmis: jos parodo, kokį triukšmą turi kelti kaimynai, kad juos girdėtumėte. Dabar naujuose būstuose privaloma minimali garso izoliacinė klasė yra C, atskiruose projektuose garsas yra izoliuotas dar geriau. Jeigu nemėgstate karščio, gerai įvertinkite pietinę ir vakarinę saulę, gal jūsų namų langai turėtų būti nukreipti į rytus ir šiaurę? Iš ko perkate? Ką jums sako vystytojo patirtis, reputacija ir bendravimas su bendruomenėmis? Kokia būsto vertė bus po kelerių metų, kaip lengvai galėsite jį išnuomoti ar parduoti? Mokesčiai. Jeigu perkate pasiėmę paskolą, bent 15 proc. pradinis įnašas bus didžiausia investicija. Kad nebūtų siurprizų, paskaičiuokite, kiek kainuos mokesčiai notarui, Registrų centrui, vertintojams, įvertinkite ir persikraustymo kaštus. Tekstas parengtas pagal paskaitą, skaitytą Būsto mugėje, kurią organizavo Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA). Artimiausia Būsto mugė kovo 18 d. rengiama Kaune kartu su „Namų pasaulio“ paroda ir kovo 25 d. Vilniuje.

 www.lntpa.lt


2017 PAVASARIS. Nr. 61 / INTERJERAS.LT PATARIA

Interjero psichologija – kas tai?

Irma Skruibienė

Gitana Valavičiūtė

Kas yra interjero psichologija? IRMA. Interjero psichologija yra architektūros ir dizaino praktika, kurios pagrindinis darbo įrankis – psichologija. Žinių šiai praktikai suteikia aplinkos psichologijos teorijos ir tyrimai, atskleidžiantys aplinkos poveikį žmogaus emocijoms, mąstymui ir elgesiui. Kalbėdama apie psichologijos svarbą interjero kūrimui remiuosi Carlo Gustavo Jungo analitine psichologija ir pabrėžiu kolektyvinės bei asmeninės pasąmonės įtaką aplinkos formavimui. Svarbiausia yra tai, kokias asociacijas konkrečiam žmogui kelia konkreti erdvė, joje esančios formos, spalvos ar kiti aplinkos elementai.

Kuo interjero psichologija svarbi rengiant namus? IRMA. Interjero psichologija atveria žmogaus evoliucijos, istorijos, kultūros ir asmeninės patirties svarbą aplinkos kūrimui. Vienas esminių individo poreikių yra saugumo jausmas. Mes instinktyviai linkę ieškoti saugių erdvių, kurios teikia prieglobstį, tačiau atveria ir perspektyvą. Aplinkos psichologai tai sieja su tais laikais, kai Afrikos savanose pirmiesiems Homo sapiens reikėjo pasislėpti nuo plėšrūnų, tačiau matyti, kaip jie atsėlina. Visgi ne viskas taip paprasta. Asmeninė žmogaus patirtis gali paneigti tai, ką sako mokslas. Pavyzdžiui, dabar labai madinga mėlyna ir žalia. Moksliniai tyrimai patvirtina, kad šios spalvos veikia raminamai, bet jei praeityje asmuo žalių ar mėlynų tonų patalpoje patyrė skaudžių ar grėsmę keliančių išgyvenimų, jos greičiau kels nerimą. Taigi kur kas svarbiau psichologinis, o ne biologinis spalvos poveikis. Interjero daiktai ir elementai taip pat veikia mūsų savijautą. Tarkime, jei vintažiniai, 50-ies metų senumo baldai primena laimingą vaikystę, jie gali suteikti saugumo ir komforto jausmą. Panašų poveikį turi ir tapetų ar kitų paviršių raštai, panašūs į tuos, kurie supo saugioje vaikystėje. Net iš itin ankstyvos vaikystės atmintyje išlikę vaizdiniai gali priminti tuometinius emocinius potyrius, su jais susijusios aplinkos atmosferą. Per savo rengiamus seminarus apie namų psichologiją matau, kaip žmonės džiaugiasi atradę galimybę į savo namus žiūrėti ne tik per dizaino prizmę, bet ir per tai, kokią individualią patirtį, prisiminimus jie nori persikelti į namus. Svarbiausias rezultatas – pojūtis, kad gyveni savo namuose. Ką interjero psichologija reškia architektui ar dizaineriui? GITANA. Sakyčiau, kad interjero psichologija sudėlioja prioritetus į savo vietas. Ji pabrėžia, jog svarbiausią vaidmenį vaidina užsakovo asmenybė ir jo poreikiai, po to eina stilius ir koncepcija. Pagrindinė interjero autoriaus užduotis yra įsikūnyti į užsakovo asmenybę, kaip tai daro aktoriai, ir profesionaliai įrengti būstą. Abi pusės turi negailėti pastangų, kad būtų sukurti namai, kuriuos užsakovas pavadintų savais. Juk gali nutikti taip, kad interjeras tobulai tiks žurnalo viršeliui, bet bus svetimas žmogui. Interjero psichologija architektui ar dizaineriui suteikia neįkainojamos informacijos apie emocinius žmogaus poreikius, kurių nepatenkinęs, net labai stilingoje aplinkoje jis gali jaustis nekomfortiškai. Manau, nepersistengsiu teigdama, kad tikra drama ištinka žmogų, kai, įdėjęs dideles pastangas ir išleidęs astronomines sumas pinigų, naujame būste jis jaučiasi nesaugus ir vienišas. Kaip vertinate šiandienių patalpų apipavidalinimą iš interjero psichologijos perspektyvos? GITANA. Stebėdama būstų rengimo tendencijas, regiu nemažai gerų inspiracijų: „gamta į namus“, natūralios medžiagos ir spalvos, vintažas. Tačiau, kol interjero psichologija neatveria jų prasmės ir turinio, tol aplinka lieka nebyli. Kita vertus, dar yra daug aplinkos, kurioje labai trūksta gyvybės ir žmogiškumo, todėl dar yra ką veikti ir apie ką kalbėti.

29

Patarimai

Interviu su psichologe Irma Skruibiene ir architekte-dizainere Gitana Valavičiūte, besidominčiomis psichologiniais namų kūrimo aspektais ir interjero psichologija.


PARKETAS IR TAPETAS

RUBRIKĄ PRISTATO

Grindys ir tapetai Galima sakyti, kad grindys ir sienos sudaro dekoravimo foną. Iš esmės šios plokštumos ir jų puošybos medžiagos atspindi interjero charakterį.

Paprastai prieš perkant grindų bei sienų medžiagas jau būna numatytas stilius ir suprojektuota statybinė dalis. Šiuo metu labai plati stilių įvairovė ir didelė interjero dizainerių pasiūla. Vieni mėgsta naujoves, ieško įdomesnių, radikalesnių sprendimų – tai loftai ir minimalistiniai interjerai, kitiems patinka lengvas, švarus, jaukus ir šiltas skandinaviškas stilius, treti vertina klasiką, kuri taip pat turi daug krypčių ir pakraipų. Architektas Tomas Gecas

Kadangi man prie širdies klasika, dažniausiai projektuoju šios pakraipos interjerus, mėgaujuosi derindamas įvairias medžiagas, puošybos elementus, spalvas ir, jei įmanoma, laikmečius. Šiais laikais būtų keista, netgi neįmanoma prisirišti prie vieno konkretaus istorinio stiliaus ir jį aklai kopijuoti: tai atrodytų juokinga, nuobodu ir dirbtina. Šiuolaikinės technologijos tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi, tad būtų absurdas jas ignoruoti. Dažniausiai ieškoma vienokio ar kitokio stiliaus niuansų ir derinių duota tema. Klasikinis interjeras tampa modernus arba modernus klasikinis: mes turime visišką improvizacijos laisvę. Klasikinis stilius taip pat gali būti labai įvairus: jo charakteris priklauso nuo užsakovo pageidavimų, socialinio statuso, skonio, išsilavinimo ir biudžeto. Taip pat meninis patalpos įrengimas neatsiejamas nuo vietos ir konteksto. Vienoks jis bus daugiabutyje, kitoks – naujai suprojektuotoje dvaro stiliaus rezidencijoje. Tarkime, klasika gali būti ir su kaimišku prieskoniu. Kaimiškam stiliui būdingas paprastas, gana asketiškas lietuviškas charakteris, bet jį galima paįvairinti puošniais itališko ar prancūziško dekoro elementais. Aristokratiškas angliškas stilius, priklausomai nuo pasirinkto laikmečio, turi savo ryškių bruožų.

Apsisprendę dėl vienokio ar kitokio stiliaus, ieškome grindų ir sienų apdailos medžiagų. Šiuo atveju išrinkau grindis, tinkančias klasikiniams interjerams. Tamsios grindys labiau dera angliško tipo interjeruose. Juosvos natūralaus medžio durys, grindjuostės ir baldai sukuria griežtą vyrišką stilių, kuris turėtų aiškiai atspindėti konkretų ir valdingą užsakovo charakterį. Tačiau prie tamsių grindų priderinus šviesias duris ir grindjuostes galima sušvelninti sunkoką, pernelyg orų įspūdį ir suteikti būstui žaismės bei gyvumo. Šviesios grindys taip pat labai populiarios, jos labiau tinka prancūziškam Provansui imituoti. Provansas kvepia kaimu (tai ne visiems patinka), bet yra lengvas, šiltas, jaukus ir moteriškas. Aišku, tokios dizaino detalės kaip durys ir baldai turėtų būti iš šviesiai dažyto medžio, galbūt baltos. Prie šviesių grindų galima derinti ir tamsesnius tapetus, o prie juosvų grindų geriau rinktis šviesius, nes visur turi būti pusiausvyra. Jeigu aplinkui daug niūrių spalvų detalių, balsvi sienų apmušalai gali tapti puikiu skaidriu fonu, ir atvirkščiai: jei daug šviesių baldų, tamsūs tapetai gali paryškinti ir atskleisti elegantiškas detales.

  www.gecostudija.eu


2017 PAVASARIS. Nr. 61 / INTERJERAS.LT PATARIA

Bendrų taisyklių, kaip turėtų atrodyti kiekvienas kambarys ar erdvė, negali padiktuoti niekas, nes visos erdvės skirtingos, o kiekvienas užsakovas turi savo pageidavimų, taip pat labai daug kas priklauso nuo apšvietimo (tiek natūralaus, tiek dirbtinio) intensyvumo. Interjero kūrimas – tarsi gyvas žaidimas. Man labiausiai patinka pats procesas, bendravimas, ieškojimas ir, žinoma, rezultatas.

Derinys prie šviesių grindų „Magnum“ parketlentės Ąžuolas White Coral, 1 juostos, Trend kolekcija (Čekija) 1. Svetainė yra reprezentacinė namų erdvė, joje praleidžiame daugiausia laiko. Tamsaus atspalvio tapetai sudaro tinkamą foną baldams ir interjero detalėms išryškinti. 2. Valgomojo (šventinės patalpos) tapetai neutralios spalvos, dėmesys skiriamas užuolaidoms ir serviruotam stalui. 3. Miegamajame išlaikomas vientisas stilius, tad čia tapetai kiek minkštesni, šiltesni. 4. Vien iš sienų apmušalų galima pasakyti, kad tai mergaitės kambarys. 5. Berniuko kambarys išklijuotas drąsesnių spalvų tapetais. Nebūtina jais dengti visų sienų, galima akcentuoti tik vieną, bet ji turėtų būti be langų. 6. Darbo kambario erdvė skirta darbui ir kūrybai, dėl to tapetai neblaško dėmesio, gali tikti ir vertikaliai spalvoti brūkšniai.

1

3

5

2

4

6

3. „Cole&Son“ tapetai, Stravinsky, 108/4019, Mariinsky Damask (D. Britanija) 4. „Cole&Son“ tapetai, Pushkin, 108/8044, Mariinsky Damask (D. Britanija)

5. „Cole&Son“ tapetai, Antique Mirror, 92/2008, Mariinsky Damask (D. Britanija) 6. „Cole&Son“ tapetai, Carousel Stripe, 108/6030, Mariinsky Damask (D. Britanija)

1

3

5

2

4

6

1. „Designers Guild“ tapetai, Seraphina Silver, P610/03, Patterned Volume I (D. Britanija) 2. „Designers Guild“ tapetai, Sukumala Lino Chalk, PDG648/01, Patterned Volume I (D. Britanija)

3. „Designers Guild“ tapetai, Kashgar Platinum, P619/04, Patterned Volume I (D. Britanija) 4. „Designers Guild“ tapetai, Porden Pearl, P537/02, Patterned Volume I (D. Britanija)

5. „Designers Guild“ tapetai, Kashgar Ivory, P619/01, Patterned Volume I (D. Britanija) 6. „Designers Guild“ tapetai, Sukumala Lino Gold, PDG648/07, Patterned Volume I (D. Britanija)

1. „Cole&Son“ tapetai, Carmen, 108/2010, Mariinsky Damask (D. Britanija) 2. „Cole&Son“ tapetai, Pushkin, 108/8043, Mariinsky Damask (D. Britanija)

„Magnum“ parketlentės Riešutas Coffee, 3 juostų, Classic kolekcija (Čekija) 1. Svetainė galėtų būti tamsesnė ir dekoratyvesnė: sodresnės spalvos ir įmantresni raštai suteiktų prabangaus tviskesio. 2. Patekus į prieškambarį pirmiausia į akis krinta šviesūs ir neutralūs sienų apmušalai: jie puikiai išryškina tamsius baldus ir prašmatnų veidrodį. 3. Miegamojo tapetai puošti šviesiai minkštu ornamentu: prie jo galima derinti visas spalvas ir medžiagas. 4. Vaikų kambarys išklijuotas šviesiais geometrinių raštų tapetais. Per daug nenuklystama nuo bendros stilistikos. 5. Svečių kambarys – tai antras miegamasis, todėl ir tapetai panašūs. Jie neturėtų būti ryškesni už šeimininkų kambario, tad parinkti šviesesni ir neutralesni sienų apmušalai. 6. Senelės kambario tapetų raštas galėtų būti ramus, šiek tiek sendintas.

Daugiau idėjų Jūsų namams:   facebook.com/Parketas-ir-Tapetas

Tapetus ir grindis galite apžiūrėti ir įsigyti šiose parduotuvėse: Vilniuje, salonas „Vilniaus parketas“ „Domus galerijoje“, P. Lukšio g. 32

instagram.com/parketas_ir_tapetas Kaune, salonas „Vilniaus parketas“ Namų idėjų centre NIC, Pramonės pr. 8E pinterest.com/parketastapetas Klaipėdoje, salonas „Parketas ir Tapetas“ Namų idėjų centre NIC, Minijos g. 42 twitter.com/parketastapetas Šiauliuose, salonas „Parketas ir Tapetas“ Namų idėjų centre NIC, Pramonės g. 17B

  parketasirtapetas.lt

31

Patarimai

Derinys prie tamsių grindų


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017 PAVASARIS. Nr. 61

Naujos želdinimo tendencijos

Parengė Ligita Poškutė

Patarimai

Pastaraisiais metais įvyko nemažai pokyčių „minkštojo“ želdinimo srityje: ir viešosiose, ir privačiose erdvėse regime vis daugiau daugiamečių žolinių augalų. Jais apsodinti plotai pradeda rungtyniauti tiek su puošniomis vienmečių augalų kompozicijoms, tiek su tvarkingoms vejoms. Vienas didžiausių daugiamečių žolinių augalų pranašumų  – dekoratyvumas visais metų laikais. Mainantis sezonams, daugiamečiais apsodinti plotai neatpažįstamai pasikeičia keletą kartų – vienaip atrodo ankstyvą pavasarį, kitaip  – vidurvasarį, dar kitaip  – rudenį ir žiemą. Besikeičiantis vaizdas turi tiek estetinę, tiek edukacinę vertę. Projektuojant daugiamečių želdinių plotus, visada galvojama apie tai, kaip jie atrodys žiemą: ypač didelis dėmesys kreipiamas į augalus, kurie pasibaigus žydėjimui džiugina akį išraiškingais, tvirtais „skeletais“, – tokie itin gerai atrodo apšerkšniję, apsnigti.   Be to, daugiamečių žolinių augalų plotai palankesni aplinkai nei vienmečiai gėlynai ar veja: tinkamai suprojektuotus reikia mažiau laistyti, tręšti ir rečiau purkšti cheminėmis apsaugos priemonėmis. Jie yra tvarūs, t. y. gali išlikti patrauklūs daugybę metų nedaug prižiūrint. Galiausiai jie ekonomiškai naudingesni: nors pradinė investicija didesnė, ji yra vienkartinė ir tolimesnė priežiūra nebėra tokia brangi. Įrengiant tokius plotus labai atidžiai įvertinama esama padėtis: dirvožemio derlingumas ir drėgnumas, apšvietimas, vėjuotumas ir pagal tai parenkami augalai, galintys augti tokiomis sąlygomis. Pagal turimas augimo sąlygas tinkamai suprojektuotas daugiamečių plotas natūraliai įsilieja į aplinką ir atrodo išties estetiškai.

32

Projektuojant daugiamečių žolinių augalų plotus ypač svarbios daugiametės dekoratyvinės žolės. Žolių dekoratyvumo laikas paprastai yra ilgesnis nei kitų daugiamečių žolinių augalų. Žolės pasižymi itin aiškia struktūra – ji padeda sukurti želdinių ritmą, o ramios žolių spalvos ir raiški grafika yra puikus fonas visoms žydinčioms gėlėms. Plotai, apsodinti daugiamečiais žoliniais augalais, turi pažintinę (edukacinę) vertę – jie leidžia supažindinti žmones su stulbinančia augalijos įvairove. Be to, daugiamečiai želdiniai pritraukia smulkiąją gyvūniją – paprastai vabzdžius, ir taip įgyja dar didesnę pažintinę vertę.   Ir dar pora minčių apie daugiamečių plotus – tai „rizikingas“, „provokuojantis“ želdinimas, nes niekada nėra šimtaprocentinės garantijos, kad viskas puikiai pavyks: kai kas gali neaugti, kai kas – pernelyg vešėti, kai kas tam tikru metų laiku gali atrodyti nepakankamai tvarkingai. Tačiau želdinimas daugiamečiais augalais skatina žmones domėtis, pažinti begalinę jų įvairovę, yra ekologiškas. O tai, kas šimtu procentų patikima, – paprastai būna jau matyta, atsibodę... ir nepastebima...  maziejisodai.lt


Patarimai

2017 PAVASARIS. Nr. 61 / INTERJERAS.LT PATARIA

33


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017 PAVASARIS. Nr. 61

Rekomenduojame Apšvietimas ardena.lt elmo.lt energygreen.lt korgas.lt ledinis.lt thinklight.lt Baldai aktyvussedejimas.lt azuolupyne.lt balticfurniture.lt barselonaliving.lt dubingiai.lt easebaldai.lt ergolain.lt hastens.com idnhome.lt ledeluxe.lt lovaplius.lt Lovaspintoje.lt magresbaldai.lt platino.lt sedesregia.lt ssistemos.lt sofa-lova.lt subtila.lt tgbaldai.lt vadasiga.lt

34

vesida.lt vildika.lt uniko.lt Baldinės plokštės ir interjero medžiagos ie-laminart.lt hpl.lt trukme.lt vegtomas.lt svajoniuvejos.lt Buitinė technika ejura.lt miele.lt smeg.lt Elektros instaliacija ir išmaniojo namo sistemos jung.lt siedle.com Dažai caparol.lt Dekoras 4urbansoul.lt agedmirrors.com/lt art-deco.lt bntekstile.lt classiclinedecor.com datex.lt kandelas.eu

ldeco.lt naminukas.lt patalyne.lt skandiamo.lt Durys dorvila.lt e-durys.com unideco.lt Grindų danga bonumwood.lt doremus.lt interjerolinija.lt kerama.lt landero.eu nagoja.lt quick-step.lt staki.lt parquet.lt parketas.lt vaineta.lt Interjero centrai domusgalerija.lt unideco.lt Parodos archzona.lt bau-muenchen.com cosmit.it expo.lt

exop-vakarai.lt imm-cologne.com litexpo.lt maison-objet.com messefrankfurt.com Santechnika aco.lt arsan. lt duravit.lt geberit.com grohe.lt laufen.lt muresta.lt oras.com tece.lt voniosnamai.lt voniosstudija.lt Sienos, apdailos medžiagos akmenstata.lt loftsystem.lt mosas.lt varduva.lt tapetas.lt Židiniai Antakmene.lt ekozidinys.lt jotul.lt stiksas.lt


D ol c e S t i l N ovo

w w w. s me g-l t . l t w w w. s me g. c om

Profile for Interjeras.lt Pataria

"Interjeras.lt pataria" Nr. 1, 2017  

- 3 nauji lietuviški interjerai - Kaip išsirinkti būstą - 6 grindų ir tapetų deriniai - Interjeras ir psichologija - Naujos želdinimo tenden...

"Interjeras.lt pataria" Nr. 1, 2017  

- 3 nauji lietuviški interjerai - Kaip išsirinkti būstą - 6 grindų ir tapetų deriniai - Interjeras ir psichologija - Naujos želdinimo tenden...

Advertisement