Infogram 126 Marzec 2018

Page 1Wykwintne dania z podhalańską duszą

7

Autorskie menu, lokalne produkty, zaskakujące aranżacje smakowe

Restauracja Halka ul. Zaruskiego 5, Zakopane +48 18 544 44 66, halka@hotelaries.pl www.halkazakopane.com

7

WYDARZENIE

23-25 marca Schronisko w Dolinie 5 Stawów

VI Dni Lawinowo-Skiturowe stawiamy na ekologię! Tatry to góry równie piękne co niebezpieczne. Jednym z zagrożeń czyhających na turystów zimą są lawiny. Jak przetrwać spotkanie ze spadającą masą śniegu, a przede wszystkim, jak tego spotkania uniknąć, będzie można dowiedzieć się podczas tegorocznej edycji Dni Lawinowo-Skiturowych. Już po raz szósty w Schronisku w Dolinie 5 Stawów odbędą się bezpłatne szkolenia dotyczące bezpieczeństwa lawinowego, posługiwania się sprzętem zimowym: czekanem, rakami, lawinowym ABC, podstaw asekuracji, nawigacji i skituringu. Tym razem wydarzenie będzie podporządkowane tematyce ekologii i świadomym zachowaniom w górach: odbędą się specjalne pokazy oraz warsztaty świadomej turystyki. Dni Lawinowo-Skiturowe rozpocznie w piątkowy wieczór panel ekologiczny oraz pokazy zdjęć. Następnego dnia można będzie zapisać się na bezpłatne zaję-

cia, które potrwają od godziny 9.00 aż do zmroku. W międzyczasie odbędą się pokazy sprzętu, testy sprzętu outdoorowego oraz Wysokogórski Tor Przeszkód – towarzyskie wyzwanie z nagrodami, rozgrywane tuż przy schronisku. Z okazji 10-lecia istnienia 5+ Szkoły Górskiej - organizatora wydarzenia, na uczestników czeka pyszny tort, a po zmroku wykłady edukacyjne i tradycyjne świętowanie. W niedzielę na polu lawinowym Easy Searcher można będzie sprawdzić umiejętność posługiwania się detektorem lawinowym, a także dostępnym sprzętem testowym. Kadrę szkoleniową Dni Lawinowo-Skiturowych stanowią Ratownicy TOPR, Instruktorzy PZA, Międzynarodowi Przewodnicy IVBV oraz Przewodnicy Tatrzańscy, których wiedza i doświadczenie w przyszłości na pewno przydadzą się każdemu miłośnikowi gór – nie tylko Tatr. Więcej na www.szkola-gorska.pl

Zdjęcie: Jan Wierzejski i Robert Woodhouse


SALON FIRMOWY ul. Krupรณwki 37

z Infogramem nowoล ci: -10%

Zakopane

www.facebook.com/adidaszakopane10

WYDARZENIE

Salon Marcowy Miejska Galeria Sztuki ul. Krupówki 41

Tradycja Salonów Marcowych w Zakopanem sięga 1958 roku. Od samego początku miały charakter wyjątkowego wydarzenia artystycznego, w którym brali udział tak wybitni twórcy, jak Jerzy Nowosielski, Teresa Pągowska, Tadeusz Brzozowski, Jonasz Stern, czy Adolf Ryszka.

Łukasz Korolkiewicz malarstwo

W ubiegłym roku, po ponad dziesięcioletniej przerwie, wydarzenie powróciło. Salony Marcowe 2017 zainaugurowała wystawa prof. Adama Myjaka – wybitnego rzeźbiarza, profesora Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i wieloletniego rektora tej uczelni. W tym roku będziemy mogli obejrzeć prace uznanego malarza – Łukasza Korolkiewicza. Ten uznany przedstawiciel realizmu symbolicznego i hiperrealizmu jest często porównywany do Jacka Malczewskiego. Jego prace są figuratywne, trójwymiarowe i tema-

tyczne. Tworzy bardzo osobiste prezentacje swojego życia, dekadenckiego kręgu przyjaciół i jednocześnie wewnętrznego obrazu przeżyć i nastrojów. W okresie stanu wojennego artysta, związany z podziemiem, namalował serię ulicznych kwietnych krzyży, symboli ulicznego protestu przeciw przemocy. Stałym elementem w jego twórczości jest wykorzystywanie aparatu fotograficznego jako swojego rodzaju szkicownika. Przezrocze fotograficzne zrzutowane na płótno jest punktem wyjściowym dla kompozycji malarskiej.

Prace można oglądać od 23 marca do 6 maja. Galeria jest czynna od wtorku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00 oraz w sobotę i niedzielę w godz. od 10.00 do 16.00.


11

KULTURA

NIBY NIC

Utwory Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej Juliana Tuwima, Adama Ziemianina

zaśpiewa

Agnieszka Rösner-Zawilińska 17 marca (sobota) godz. 19.00

Bilety: 30 zł do nabycia w Willi Kmicic tel. 798 082 274

Agnieszka Rösner-Zawilińska przez wiele lat była związana z kabaretem Loch Camelot. Śpiewała piosenki różne: od lirycznych kawałków po drapieżne melodie z paryskich scen, o tęsknocie, nadziei i miłości. Podczas koncertu w Zakopanem na fortepianie będzie akompaniował jej mąż Edward Zawiliński. Agnieszka Rösnerówna to laureatka nagrody publiczności na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A. w Poznaniu w 2005 roku. Od 2009 roku współprowadzi cykl spotkań liryczno-kabaretowych „Spotkania przy Czakramie” w Piwnicy Gotyckiej Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

TRIBUTE TO CHILLOUT Julia Mii & Witek Niedojadło 25 marca (piątek) godz. 19.00

Bilety: 25 zł do nabycia w Willi Kmicic tel. 798 082 274

Julia Miesiączek i Witek Niedojadło to krakowski duet, który powstał w 2011 roku. Inspiracją do wspólnego grania była pasja do muzyki akustycznej, chilloutowej, a przede wszystkim klimatycznej. W ich repertuarze znajdują się utwory od Johna Lennona, Janis Joplin i Cyndi Lauper, przez Evę Cassidy, aż po Eda Sheerana. Jednym z większych osiągnięć duetu był udział w muzycznym show „Must be the music. Tylko Muzyka”, w którym dotarli do półfinału, stając się faworytami niejednego jurora i podbijając swoimi występami serca publiczności.

Zakopiańska Scena Teatru Vis a Vis Willa Kmicic, ul. Staszica 11a


12

WYDARZENIE 2. kwietnia Hotel Górski PTTK Kalatówki

PROGRAM ZAWODÓW 10.00 - 11.30 Zapisy 11.35 - 12.00 Prezentacja zawodników 12.00 Start konkurencji 14.30 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

XX zawody

o Wielkanocne Jajo Malowanie pisanek w Wielkanoc jest tradycją piękną i niewielu z nas wyobraża sobie święta bez tradycyjnego jajka. W poniedziałek wielkanocny zostanie rozegrana jubileuszowa dwudziesta edycja zawodów na starym sprzęcie narciarskim o Wielkanocne Jajo w Suchym Żlebie przy Hotelu Górskim PTTK Kalatówki. Zawodnicy i zawodniczki wystartują ubrani w stroje „z epoki” lub tradycyjne góralskie. Na stoku można więc będzie zobaczyć damy w powłóczystych sukniach, kapeluszach i woalach, panów w pumpach i cylindrach, a także zadziornych gazdów i roześmiane gaździny. Wystartują oni w dwóch konkurencjach: jeździe na czas i jeździe stylowej. W pierwszej zdecydowanie najważniejsza jest umiejętność panowania nad historycznym sprzętem, a to niekoniecznie jest sprawą prostą i oczywistą.

im. Krystyny Behounek

Zjazdy często są więc urozmaicone wszelakimi upadkami i wygibasami, które z kolei są konieczne przy drugiej formie zawodów. W jeździe stylowej chodzi mianowicie o to, aby oczarować sędziów mnogością i jakością ewolucji – począwszy od tych kontrolowanych – przysiadów, skoków i obrotów, skończywszy na widowiskowych upadkach. Emocji nigdy nie brakuje, pot i łzy zawodników mieszają się ze śmiechem i radością widzów. Co ważne: wystartować może każdy! Warunkiem koniecznym są jedynie historyczny strój, stare, drewniane narty i dużo dobrego humoru. Zawody te są kontynuacją bogatej tradycji narciarskiej Kalatówek. To właśnie tam założono w 1910 pierwszy w polskich Tatrach ośrodek narciarski. Prowadzono kursy, urządzano zawody w zjazdach, slalomach, a nawet skokach.


13

WYDARZENIE

Wielkanoc pod Tatrami Wielkanoc to na Podhalu czas barwny i wesoły. Ponieważ tradycja jest tu wciąż żywa, warto odwiedzić region i zobaczyć, jak świętują górale. W kościele katolickim Wielkanoc to święto Zmartwychwstania i radości z odkupienia grzechów. Chrystus-człowiek umarł w cierpieniach, by zmyć ludzkie grzechy i dać nadzieję na życie wieczne. W kulturze ludowej święta wielkanocne wiązano z obrzędami, które miały zapewnić gospodarzom zdrowie, ochronę przed wszelkim złem, urodzaj, płodność i dostatek. Szczególnie przydatny był pokarm święcony w Wielką Sobotę. Ze święconką należało jak najszybciej iść do domu, powszechne bowiem było przekonanie, że ten, kto pierwszy dotrze do zagrody, ten pierwszy zbierze zbiory z pola. Dom obchodzono trzy razy dookoła, a wkraczając w jego progi wypowiadano formułę wypędzającą z chałupy czary i wszelkie inne zło. Równie ważne były zwyczaje poniedziałku wielkanocnego, który był dniem odwiedzin i zabawy. Najważniejszy z nich to oblewanie się wodą, wywodzący się z zamierzchłej przeszłości, magiczny rytuał związany z płodnością i początkiem okresu wegetacji. Oblewanie było powszechne, ale szczególnie nie szczędzono panien na wydaniu – zwyczaj miał więc też charakter zabawy i zalotów, dziś niestety – szczególnie w miastach – nabiera cech zwykłego chuligaństwa. - Wielkanoc na Podtatrzu kończyła ostatecznie okres zimy i porę odpoczynku od większych prac gospodarskich – pisze Urszula Janicka-Krzywda z Muzeum Etnograficznego w Krakowie. - Po świętach zaczynał się najbardziej chyba pracowity czas dla wszystkich mieszkańców wsi: wiesna, czyli prace rolne – sianie, sadzenie ziemniaków itp., przygotowania do redyku – wyruszenia ze stadami owiec w góry i z bydłem na polany. W Zakopanem i w Tatrach wiosna jednak tak szybko nie przychodzi. Jeszcze w kwietniu można się spodziewać opadów śniegu, a sezon narciarski skończy się zazwyczaj dopiero z początkiem maja.


18


19


20


21


2224

KINO

Kino, którego szukasz 15 marca, godz. 19.00 Kino Sokół, ul. Orkana 2

Borg/McEnroe Między odwagą a szaleństwem

W latach 80. i 90. ich pojedynkami na kortach żył cały świat. Lód i ogień, powściągliwość i żywiołowość, Szwed i Ameryknin, Borg kontra McEnroe.

W prawdziwym życiu wcale nie byli od siebie aż tak różni, jak przedstawiała to szukająca sensacji prasa. W końcu nikt nie zrozumie sytuacji wyczynowego sportowca lepiej, niż zrobi to jego najbardziej zaciekły rywal. A na szczycie bywa bardzo samotnie. Janus Metz dokonał nie lada sztuki. Przekonał nordyckie instytuty filmowe, że

Reżyseria: Janus Metz Pedersen Obsada: Sverrir Gudnason, Shia LaBeouf, Stellan Skarsgärd, Tuva Novotny

jest w stanie zapanować nad liczną międzynarodową ekipą i nakręcić ekscytujący film o tenisie, który będzie trzymał w napięciu, chociaż finał pojedynku wszyscy znamy, a do tego w roli McEnroe’a obsadził czołowego buntownika Hollywood – Shię LaBeoufa, który ciężko zapracował na swoją kiepską opinię. Na szczęście ryzyko się opłaciło, a ostatnie sceny oglądamy na krawędzi kinowych foteli! Borg / McEnroe otworzył tegoroczny Festiwal Filmowy w Toronto, a „Empire” określiło go mianem filmu sportowego o arthouse’owej wrażliwości. Janus Metz Pedersen Duński reżyser filmowy i dokumentalista. Skończył komunikację na Uniwersytecie Roskilde. Po studiach pracował jako researcher. Potem przeniósł się do RPA, gdzie zaczął pracę nad serialem telewizyjnym Soul City. Swój debiutancki dokument, Township Boys, zrealizował w 2006 roku. W 2010 roku zdobył nagrodę Critics Week na festiwalu w Cannes za Armadillo. Jego filmy były prezentowane na licznych festiwalach na całym świecie, m.in. na słynnym CPH.DOX, w Londynie, Zurychu czy Miami. Magdalena Maksimiuk, americanfilmfestival.pl


25

KINO

3 marca, godz. 18.15

OSCAR® NOMINATED SHORTS

2018

Pokaz nominowanych krótkometrażowych filmów aktorskich

Każdego roku na przełomie lutego i marca oczy świata filmowego zwrócone są w jedno miejsce. Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, zwanej potocznie Oscarami, to jedno z najbardziej ekscytujących i medialnych wydarzeń filmowych, które odbywają się w Dolby Theatre w Los Angeles. W wyścigu do zdobycia upragnionej złotej statuetki stają największe produkProgram: cje filmowe z najgorętszymi gwiazdami branży hollyDekalb Elementary woodzkiej. Akademia Filmowa nie zapomina jednak o reż. Reed Van Dyk, USA 2016, 21 min. tych, których wkład w światową kinematografię jest The Eleven O’clock równie ważny, jednak medialny szum wokół nich jest reż. Derin Seale, Australia 2016, 13 min. znacznie mniejszy. Krótki metraż nagradzany jest już od ponad 80 lat i dzieli się na trzy kategorie: animacje, My Nephew Emmett film aktorski i dokument. Filmy te poruszają ważne reż. Kevin Wilson Jr., USA 2017, 20 min. tematy, dzielą się inspirującymi doświadczeniami, The Silent Child ukazują wyjątkowe historie w różnorodnych i ciekareż. Chris Overton, Wielka Brytania 2017, 20 min. wych formach. Tegoroczne obrazy nominowane do Watu Wote: All of Us nagrody można będzie obejrzeć także w Zakopanem, reż. Katja Benrath, Niemcy 2017, 22 min. a następnie wybrać swojego faworyta. W marcu w repertuarze PREMIERY Od 2.03 Maria Callas, reż. Tom Volf, Francja 2017 od 4.03 Szron reż. Sharunas Bartas, Francja, Polska, Ukraina, Litwa 2017 8.03 Dzień Kobiet w kinie Od 9.03 Bliskość, reż. Kantemir Bałagow, Rosja 2017 Od 16.03 Happy End, reż. Michael Haneke, Austria, Francja, Niemcy 2017

Od 16.03 Do zakochania jeden krok, reż. Richard Loncraine, Wielka Brytania 2017 Od 23.03 Wieża. Jasny dzień, reż. Jagoda Szelc, Polska 2017 Od 14.03 Marina Abramović w Brazylii reż. Marco Del Fiol, Brazylia 2016 Od 9.03 Pomiędzy słowami, reż. Urszula Antoniak, Polska 2017 od 22.03 Gniew / reż. Ludwig Shammasian, Paul Shammasian / Wielka Brytania 2017 Od 23.03 Sprawa Chrystusa, reż. Jon Gunn, USA 2017


26

MIEJSCA Z DUSZĄ

Sanktuarium na Wiktorówkach

Warto zobaczyć

Są na Podhalu miejsca niezwykłe. Oddalone od turystycznych centrów, zachowują swój charakter, stanowią azyl dla tych, którzy czasami potrzebują się wyciszyć i odetchnąć od zgiełku miasta. Takim miejscem jest Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Rusinowej Polanie. Podejście na wysokość 1200 m n.p.m., czyli do miejsca gdzie stoi Sanktuarium, wiedzie niebieskim szlakiem z malowniczej z Zazadniej na Rusinową Polanę. Jest łagodne i osiągalne nawet dla niedoświadczonych piechurów. Sama kapliczka to przykład kameralnego góralskiego rzemiosła. Jest bardzo skromna, zbudowana w całości z drewna, z wyjątkiem granitowej podmurówki. W samym jej sercu znajduje się drewniany ołtarz z figurą Matki Bożej Jaworzyńskiej. Ambona i konfesjonał znajdują się natomiast w skale góry wznoszącej się nad sanktuarium. W pobliżu bije także źródełko, o którym mówi się, że posiada uzdrawiające moce. Mieszkający w sąsiedztwie zakonnicy czerpią z niego wodę, także do gotowania dla odwiedzających ich turystów.

Historia powstania Wiktorówek wiąże się z objawieniem, które miało tu nastąpić w 1860 roku. To wtedy nastoletniej Marysi Murzańskiej zaginęło stado zwierząt, które wypasała. Zapadał już zmrok, gdy zrozpaczonej dziewczynie ukazała się kobieta, która nakazała jej opuścić Rusinową Polanę i poprosić ludzi, by nie grzeszyli i modlili się o własną pokutę. Pasterka wykonała polecenie, a w drodze do domu szczęśliwie odnalazła swoje stado. Wydarzenie upamiętniono najpierw wieszając obrazek przedstawiający objawienie na pniu jednego z drzew, a potem wznosząc małą kapliczkę. Ponieważ mieszkańcy okolicznych wiosek tłumnie ją odwiedzali, kaplica systematycznie się rozrastała, aż przybrała kształt, który znamy dziś. Nad Sanktuarium pieczę sprawują Dominikanie, co w 1975 r. zarządził kardynał Karol Wojtyła. Do dziś kilka razy w roku odbywają się tu specjalne uroczystości, spośród których najhuczniej obchodzone jest piękne Maryjne święto 15 sierpnia. Fot. Ariel Wojciechowski


27

SPORT PROGRA M ZAWOD ÓW Konkurencje klasyczne

10 marca (sobota) Wielka Krokiew

69. Memoriał im. Kornela Makuszyńskiego „Koziołek Matołek” to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych dla najmłodszych. Niezwykłe emocje i mnóstwo dobrej zabawy od lat przyciągają początkujących sportowców. Pierwszy Memoriał Kornela Makuszyńskiego zorganizowano w 1946 roku i od tamtego czasu zawody nie odbyły się tylko 2 razy. Przez długi czas ich patronem była Janina Makuszyńska – żona pisarza. W tamtych czasach była to impreza jednodniowa, a liczba uczestników wynosiła około 150 osób z Zakopanego i okolic. Obecnie w rywalizacji udział bierze około 800 dzieci w wieku 4 do 9 lat, a konkurencje rozplanowano na 2 dni. W narciarskich biegach, skokach, slalomie gigancie i snowboardzie na Polanie Szymoszkowej oraz Wielkiej Krokwi zmierzą się młode narciarki i narciarze z kraju i zagranicy. Koziołek Matołek to postać stworzona przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza w jednej z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci w roku 1933. Jest to bez wątpienia postać kultowa, mimo że od śmierci obu autorów minęły już dziesięciolecia, a opisane i narysowane przygody tytułowego bohatera nie przystają do współczesnej rzeczywistości.

10.30 bieg 200 m start chłopców i dziewczynek 2007, 2008 10.45 bieg 150m start chłopców i dziewczynek 2009, 2010 11.00 bieg 50m start chłopców i dziewczynek 2011, 2012 11.15 bieg 20m start chłopców i dziewczynek 2013, 2014 12.00 skoki narciarskie chłopców i dziewczynek 2007, 2008, 2009, 2010, 2011

11 marca (niedziela) Polana Szymoszkowa 10.30 slalom start dziewczynek 2007, 2008 11.15 slalom start chłopców 2007, 2008 10.30 slalom start dziewczynek 2009, 2010 11.15 slalom start chłopców 2009, 2010 10.30 slalom start dziewczynek 2011, 2012 11.15 slalom start chłopców 2011, 2012 10.30 slalom start dziewczynek 2013, 2014 11.15 slalom start chłopców 2013, 2014 12.00 snowboard start dziewczynek i chłopców roczników 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 12.30 slalom start MAM o puchar „Panny z mokrą głową" 13.00 slalom start OJCÓW o puchar „Szatana z siódmej klasy"


28

REGION

H

A

R

N

A

Ś

POWRÓT LEGENDY Został zaprojektowany jako legenda. Miejsce, w którym trzeba bywać, jeśli należy się do towarzystwa. Aktorzy, piosenkarze, artyści, politycy i prywatni przedsiębiorcy musieli mieć przecież takie miejsca, w których pokażą się w sukienkach i smokingach. I będą mogli sączyć drinki identyczne z tymi, które reszta kraju znała jedynie z kina. I będą patrzeć z okien na panoramę Tatr, która w niczym nie ustępuje alpejskiej. A jeśli dla kogoś zabrakło już miejsca, przyjeżdżał specjalnie po to, żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na parkingu przed Harnasiem. A nuż będzie wychodził z holu jakiś celebryta. Takie zdjęcie to był szczyt ówczesnego snobizmu. Minęło pięćdziesiąt lat odkąd hotel HARNAŚ stanął na Buńdowym Wierchu. Modernistyczny budynek zaprojektowany z takim rozmachem, że dziś trudno wyobrazić sobie bez niego Tatry. Wciąż jest sobą. Miejscem do którego przybywają reprezentanci naszego kraju, najlepsze aktorki i sławni pisarze, politycy i przedsiębiorcy. Czasami incognito, żeby skorzystać w samotności z luksusu najwyższej kategorii a czasem z przyjaciółmi, bo życie pośród bliskich smakuje jednak bardziej. HARNAŚ to dla jednych szansa na sentymentalną podróż w czasie, dla innych odkrycie na miarę XXI wieku. Szacowny bu-

dynek, klasyk architektury jest przecież gruntownie przebudowany. Tak, żeby zadowolić najbardziej wybredne gusta. HARNAŚ kieruje swoją ofertę do osób dorosłych 15+, kusi spokojem, wygodą i wyszukanymi wnętrzami. Okna 72 pokoi oraz hotelowej restauracji WIDOK, skierowane są na najbardziej nasłonecznioną stronę, w kierunku imponującej, górskiej panoramy. Restauracja WIDOK jest nowym przystankiem na kulinarnej mapie Podhala. Gościom proponuje autorską, naturalną kuchnię, w której w nowoczesny i kreatywny sposób wykorzystywane są lokalne produkty. W Lobby Barze serwowane są wyselekcjonowane trunki najwyższej jakości. Niedosłownym nawiązaniem do historii HARNASIA jest kolekcja unikalnych grafik, z okresu 1965-89 autorstwa polskich i zagranicznych artystów. Zdobi ona hotelowe wnętrza i podkreśla ich indywidualny charakter. Wreszcie najważniejsze: ludzie tworzący atmosferę tego miejsca. Profesjonalna obsługa, z wielkim góralskim sercem. Odrestaurowany HARNAŚ to legenda, luksus i design. Warto go odwiedzić będąc na Podhalu. Hotel HARNAŚ Wierch Buńdowy 11, 34-530 Bukowina Tatrzańska www.hotelharnas.com


29

WYSTAWA

Restauracja Javorina ul. Strążyska 1

„Anioły pod Tatrami” goszczą od zawsze, jednak w formie artystycznego projektu we wnętrzach Restauracji Javorina dopiero od 2013 roku. Interdyscyplinarna wystawa, której motyw przewodni zawarto w tytule jest nie tylko ciekawym przedsięwzięciem artystycznym, ale także sympatycznym wydarzeniem towarzyskim. „Anioły pod Tatrami” to prezentowana w ciepłych, drewnianych wnętrzach wystawa prac zakopiańskich artystów związanych z Galerią Pod Makiem: Anny Schumacher, Zygmunta Piekacza, Krzysztofa Karaska, Anny Liscar, Lidi Rosińskiej, twórców z kraju takich jak Marek Jaromski czy Janusz Lewandowski ze Słowacji, jak

choćby Pavol Hajduk. Tytułowe anioły są przedmiotem obrazów, rysunków, rzeźb, instalacji, a także biżuterii. W ten sposób organizatorzy wprowadzają swoich gości w nastrój magicznej górskiej zimy. Wernisaż tegorocznej edycji odbył się 16 grudnia i był okazją do wspólnej zabawy w świątecznej atmosferze. Organizatorzy poza uroczystym otwarcie ekspozycji zaprosili na przedświąteczny koncert, który poprowadzili utalentowani muzycy – Martyna Kasprzycka i Jakub Hubicki. Wystawę można zobaczyć do końca marca, a wszystkie prezentowane na prace można nabyć.


GÓRY

30

Przywitajmy wiosnę na skitourach

W kalendarzu każdego narciarza alpejskiego to styczeń i luty wiodą prym, ale nie wśród skitourowców! Dla nas to właśnie przełom zimy i wiosny stanowi crème de la crème całego sezonu. Wiosną dzień staje się dłuższy, śniegi pewniejsze i przede wszystkim słońce zaczyna przypominać, że na widnokręgu pojawiają się ślady lata. Niestety, nawet bajeczne warunki niosą ze sobą zagrożenia. Aby bezpiecznie cieszyć się skitouringiem w marcu i kwietniu należy uważać na: Nadmierne promieniowanie UV - podczas wysokogórskich wycieczek naszą skórę i oczy atakują promienie UV, które odbijają się od skał i śniegu. Brak okularów czy gogli z filtrem UV może prowadzić do zapalenia spojówek, a niezastosowanie kremu do opalania z wysokim filtrem do poparzeń

Odwodnienie - wysoka temperatura, ubiór narciarski to dla podchodzącego skitourowca gwarancja utraty sporej ilości wody i soli. Aby nie doprowadzić do zawrotów głowy, a nawet omdleń, należy regularnie nawadniać organizm zanim poczujemy pragnienie, najlepiej napojami izotonicznymi Lawiny - choć zazwyczaj śniegi wiosenne są lepiej związane i zagrożenie lawinowe jest mniejsze, nadal trzeba zachować czujność w doborze trasy. Niejednokrotnie osunięcia ciężkiego, mokrego śniegu były przyczyną górskiej tragedii Stosując się do najważniejszych zasad bezpieczeństwa, skitouring na wiosnę przyniesie masę radości, a każda wycieczka tatrzańskim szlakiem będzie niezapomnianym przeżyciem.SZEF KUCHNI POLECA

32


33

SZEF KUCHNI POLECA Potrzebne będą: 200g płatków zbożowych 100g płatków orkiszowych 100g płatków migdałowych 350g mąki pszennej 180g cukru 200g żurawiny suszonej drobno otarta skórka z jednej pomarańczy 380g masła 150g miodu 2 łyżki sody oczyszczonej

Słodki prowiant domowej roboty

Marzec sprzyja aktywnościom. Więcej słońca, cieplejsze i dłuższe dni aż proszą o spacer lub górską wycieczkę. Wybierając się na tatrzańską ekspedycję warto odpowiednio się ubrać, zaplanować swoją trasę i przygotować stosowny prowiant. W górach przydaje się przekąska, która dostarczy nam energii, zaspokoi głód, ale i osłodzi nieco trudy wędrówki. Dostępne w sklepach batony są pełne niezdrowych dodatków, więc proponuję samodzielne wykonanie stosownej przekąski. Domowe ciasteczka uzupełnią utracone w marszu kalorie i dostarczą bogactwa składników odżywczych – to samo zdrowie! Dużo radości daje ich przygotowanie, które polecam wykonać gronie rodziny lub przyjaciół. Dobra i pożyteczna zabawa gwarantowana.

Działamy! Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 170°C i wykładamy papierem do pieczenia jedną lub więcej blach. Miód, masło i wodę podgrzewamy w rondelku, a gdy wszystko się roztopi, odstawiamy z ognia, dodajemy sodę i mieszamy energicznie. Pozostałe suche składniki wsypujemy do miski i mieszamy z maślanym płynem. Z gotowej masy formujemy kuleczki wielkości dużego orzecha włoskiego i rozkładamy na blasze w odstępach 4 cm. Pieczemy około 15-20 minut. Po wyciągnięciu z pieca, ciasteczka będą miękkie, więc odstawiamy je do całkowitego wystygnięcia, wtedy staną się chrupkie na zewnątrz i miękkie w środku. Mniam! Bon appétit! Sławek Kardaś


VENI VIDI VINUM

Czy słyszeliście o winie pomarańczowym? W Polsce nie jest ono zbyt popularne, ale w ostatnich latach zdobywa coraz większą liczbę miłośników. Nazwa może sugerować, że mowa o napoju cytrusowym – nic bardziej mylnego. Jest ono wytwarzane z białych gron, które przebiegły długą macerację. To zabieg charakterystyczny dla win czerwonych. Dzięki niemu napój zyskuje bogatszy aromat, staje się bardziej złożony i taniczny oraz nabiera pięknej, intensywnej barwy. Pomarańczowe wina zrodziły się i są najbardziej popularne w Gruzji. Właśnie tam, od wieków białe grono uważane było za najlepsze. Owoce macerowane fermentowały w zakopanych w ziemi glinianych amforach, dzięki czemu uzyskiwano pożądany efekt – złotopomarańczowe, charakterystyczne wino. Współcześni producenci także wytwarzają wina z wykorzystaniem tej tradycyjnej me-

34

tody. Obecnie nie stanowią jednak licznej grupy, bo w Europie jest ich około setka. Ciekawym przykładem jest włoski wytwórca Stefano Legnani i jego Vermentino Ponte di Toi. Co prawda nie ma ono styczności z amforą, lecz dzięki macerowaniu jest warte uwagi. Dużo kwiatu polnego w nosie i ładna mineralność to tylko niektóre mocne strony tego wina. Stefano Legnani prowadzi naturalną uprawę winorośli, co ma silne odzwierciedlenie w charakterze jego vermentino. To piękne i lekkie orange wine, od którego zdecydowanie warto rozpocząć przygodę z tym gatunkiem. Ja zakochałem się od pierwszego kieliszka, czego i Wam życzę!


V c TYLKO DLA SIEBIE

Aries Hotel & SPA, Zakopane, ul. M. Zaruskiego 5 +48 185 44 44 55, spa@hotelaries.pl, www.hotelaries.pl