Page 1


Урок позакласного читання в 4 класі.


Тема."У кожного є співуча пір'їнка" (за твором В.О.Сухомлинського "Співуча пір'їнка" ) Мета. Закріпити і поширити знання дітей про життя і творчість В. О. Сухомлинського. Вчити визначати головну думку твору. Розвивати в учнів прагнення самостійного творчого сприймання і осмислення навколишнього світу. Виховувати кращі риси характеру справжньої людини. Обладнання. Портрет В.О. Сухомлинського, малюнок стрепета, збірка творів В.О. Сухомлинського, заготовка плакату "Моя співуча пір'їнка", картки зі словами. Хід уроку. І. Організаційний момент. ІІ. Мотивація. -- Чи доводилося вам в житті спілкуватися з талановитими людьми? Що ви відчували? -- Чи хотілося самому бути талановитим? ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. -- Сьогодні на уроці ми ближче познайомимося з однією по справжньому талановитою, доброю і чуйною людиною. Портрет ви бачите на дошці. Подивіться в очі цього чоловіка. Що ви можете про нього сказати? (Відповіді дітей.) -- Це відомий український педагог, письменник, вчений Василь Олександрович Сухомлинський. Ще ми спробуємо відшукати таланти в нашому класі. Дізнаємося, як їх розкрити. ІV. Актуалізація опорних знань. -- Послухайте невелику розповіді наших учнів про життя і творчість цього видатного чоловіка. (Декілька учнів готують до уроку коротку доповідь про В. О. Сухомлинського)


(Перевірити сприймання можна за допомогою питань. Питання ставлять самі доповідачі.) V. Робота над новим матеріалом. 1. Складання асоціативного куща. -- Що вам спадає на думку, коли ви чуєте слово "талант"?

талант

2. Читання оповідання "Співуча пір'їнка"учнями. 3. Словникова робота. -- Чи чули ви коли-небудь про такого птаха -- стрепет? (Демонстрація малюнка). – Стрепет відноситься до родини дроф. Це великий птах з сильними довгими ногами, короткими кігтями, щоб краще було ходити і бігати в степах з високою та густою травою. Коричнево-сіре забарвлення допомагає ховатися від ворогів. А з голосом цій пташці не поталанило. Вона може лише невиразно шипіти. 4. Бесіда за прочитаним. -- Чим славиться цей птах? -- Чи можна було б з першого погляду зрозуміти, що у птаха є особлива пір'їнка? -- Як почувався стрепет без своєї співучої пір'їнки?


-- Про що часто згадував Сергійко, коли став дорослим? -- Кому з вас спадали на думку схожі слова? 5. Робота в парах. --Запитайте і свого сусіда по парті про його "співучу пір'їнку". Доповніть його розповідь своїми спостереженнями. Похваліть за те,що він, на вашу думку, вміє робити найкраще. Поміняйтесь ролями. 6. Фізхвилинка. Діти кладуть голівки на парту і під музику спочивають, розмірковують про свої здібності, таланти. 7. Робота в групах. -- Виберіть собі місце за тим столом, де вам більше подобається: СПОРТ, МУЗИКА, НАУКА, ХОРЕОГРАФІЯ, ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО, НЕЗВИЧНЕ І ЗАГАДКОВЕ. -- Розкажіть у своїй групі, чому ви вибрали саме це місце. VІ. Закріплення і узагальнення знань. --Напишіть невеличкий твір на тему "Моя співуча пір'їнка". VІІ. Підсумок. -- Про що хотів нагадати нам Василь Олександрович у своєму творі? -- Про що ніколи не слід забувати? -- Як ви можете підтримувати своїх товаришів, до чого їх спонукати?

На уроці малювання діти оформлюють свої твори малюнками. Складають колективно плакат "МОЯ СПІВУЧА ПІРЇНКА"


Додаток 1.

Додаток 2. СПІВУЧА ПІР'ЇНКА Є на світі дивовижний птах -- Стрепет. Має він у своєму крилі особливу співучу пір'їнку. Летить Стрепет, і коли захочеться йому співати, то розправляє крила так, що співуча пір'їнка висовується -- і лунає тонкий свист. Схожий він на звучання найтоншої струни, коли по ній водити смичком, і на пісню вітру в тонкій стеблині очерету. Якось трапилося лихо. Загубив Стрепет співучу пір'їнку. Випала вона і упала на землю. Захотілося Стрепетові поспівати, а співучої пір'їнки в нього немає. Маленький Сергійко знайшов на землі співучу пір'їнку Стрепета, підняв її, побіг -- і пір'їнка заспівала. Почув Стрепет спів своєї пір'їнки, прилетів до хлопчика й просить його: -- Хлопчик, ти не зміг би віддати мені співучу пір'їнку? Я не можу жити без пісні. Повернув Сергійко Стрепетові співучу пір'їнку. Багато років прожив на світі чоловік, що виріс з маленького Сергійка. Часто він згадував Стрепета, думав: "У кожної людини є своя співуча пір'їнка. Нещасливий той, у кого такої пір'їнки немає".


Додаток 3. Додаток 4.

Урок позакласного читання в 4 класі. Тема."У кожного є співуча пір'ї  

Урок позакласного читання в 4 класі. Тема."У кожного є співуча пір'їнка" (за твором В.О.Сухомлинського "Співуча пір'їнка" )