Page 1

Antalya Literary Express Cilt: 1

Sayı: 1

21 Ocak 2013

Fiyatı: PDF ücretsiz Basılı kopya: 2 TL

Antalya Chess Express Cilt: 8

Sayı: 55

21 Ocak 2013

Alanya'da gün batımı

Yayın Kurulundan

Noel Baba’nın kutuptaki atölyesindeyiz

Değerli okuyucular, yeni yılınızı kutluyor, 2013 yılı ile beraber yayın yaşamına başlayan Antalya Literary Express e-dergisinin birinci sayısını sizlere sunmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyor, uğraşlarınızda kolaylıklar diliyoruz. Antalya Literary Express Yayın Kurulu Adil Yüksel

tsf_korkuteli@hotmail.com

Aziz Serhat Kural

askuralchess@gmail.com

Galip Büyükyıldırım Harun Taner

Sati Emre Güner Süleyman Özel

galipbm@hotmail.com

Gizlenmiş Tanık ve Sarımsak

harun.taner.antalya@gmail.com

Kaya Büyükataman Murat Akdağ

Türkmenistan’dan yeni yıl kutlaması

kbuyukataman@gmail.com fm.akdag@superonline.com guner emr e79@mynet.com

ozelsuleyman13@hotmail.com

Antalya Chess Express Yayıncı/Editör: Dr mult Harun Taner, DSc PTT Güzeloba Şubesi PK 4 Antalya 07230 Posta Çeki Hesabı: 09962820

Yıllar önce iki köy arasında sınır anlaşmazlığı çıkar. Aradaki sınırın, her köy kendi işlerine geldiği şekilde olduğunu iddia eder. İş uzar. Köyler arasında husumet artar. Aralarında anlaşamazlar. Derken iş mahkemeye intikal eder. Mahkemeye başvurulur. Duruşmalar yapılır. İleri bir tarihte arazide keşif yapılacaktır. Hâkim keşif gününü belirler. O gün tarafsız şahit (tanık) dinlenecektir. Tanıklar belirlenir keşif günü beklenir.


Antalya Literary Express cilt 1 sayı 1

Köyün birisi tanıklardan ve onların vereceği tanıklıktan çekinmektedirler. Çünkü onların bildikleri ve söyleyecekleri bellidir. O sözler de, o köyün işine gelmeyecektir. Gereğini düşünürler. Çare ararlar. Bu ara keşif günü de gelir.

İtiraz eden köylüler ortaya şöyle bir fikir atarlar:

İlçeden hâkim ve diğer görevliler gelir. Köylerden de ihtiyar heyetleri, köyün ileri gelenleri, meraklılar ve tanıklar da gelir. Keşif yeri şehirden uzak, tenha ve şirin bir yerdir.

Bu öneri hâkim ve öbür köylüler tarafından da kabul edilir. Dağ başından bir yolcunun geçmesi beklenir. Gözler yoldadır…

- Bu yoldan geçen ilk yolcuya soralım. Ama o yolcu her iki köyden de olmasın. Tarafsız olsun.

O da ne? İyi olacak hastanın doktoru karşıdan gelirmiş. Öyle de olur. O ara karşı dağdan bir yolcu gelmektedir. Yolcu eşeğine binmiş, eşeğinin arkasında da sıpası vardır.

Ulaşım at ve merkeplerle yapılmaktadır. O yıllarda oralarda taşıt yolu yoktu. Nasıl olsun. Cumhuriyet yeni kurulmuş, teknoloji, modern alet ve iş makineleri yoktu. Ana yollar dahi insan eliyle, kazma ve kürekle yapılıyordu. Her köyden, her hanedeki erkek sayısına göre, yol yapmak için vatandaşlar giderdi. Belirli süre orada çalışır. Kazma kürekle yol yaparlardı.

— İşte bir yolcu geliyor. O yolcu, kabul derler. Karşı köy ve hâkim de kabul eder. Yolcu gelir. Çünkü yolu oradan geçmektedir. Selam verir. Selamı oradakiler tarafından alınır. Kendisini hâkimin yanına çağırırlar.

Bu çalışmalar ve listeler çok düzgün yapılır çalışma süresi adaletli olurdu. Adam kayırma, yol çalışmasından yırtma vb ayak oyunları olmazdı. Ancak belirli, bir sayıda çocuğu olan veliler. İstisna tutulurdu.

Hâkim kim olduğunu, oraları bilip bilmediğini, tanıklık yapacak mı sorar. Yolcu kendini tanıtır. Tanıklığı kabul eder. Zaten yolcu da yabancı değildir. Köylülerden itiraz gelmez.

At sırtında yolculuk biraz uzun ve heyecanlı geçer. Hâkimler ve diğer görevliler de sık sık keşiflere gittikleri için at ve eşekle yolculuk yapmağa alışkınlardır.

Keşif ve mahkeme yapılır. Hâkim yolcuyu dinler. O gün yapılacak işler bitmiştir. Öbür duruşmada mahkeme biter. Hâkim kararı verir.

Araziye varan heyet, keşif yeri belirler. Mahkeme ve keşif heyeti göreve başlar. Bu ara tanıklardan memnun olmayan köylüler uygun bir zaman da ve münasip şekilde, tanıklara itiraz ederler. İtiraz nedenlerini açıklarlar. Hâkim itirazları uygun bulur. Tanıkların, tanıklığı uygun değildir.

Mahkemeyi önceki tanıklara itiraz eden köy kazanır. Onlar haklı çıkar. Bu kararda oradan tesadüfen geçen(!) yolcunun verdiği tanıklığın büyük rolü olmuştur. Mahkemeden sonra köyler, mahkeme kararına saygı gösterirler. Hayvanlarını her köy kendi sınırlarında otlatır. Komşu köyler arasında husumet de yavaş yavaş ortadan kalkar.

Ama yeni bir sorun ortaya çıkar. Mahkeme heyeti oraya gelmiştir. Tanık dinlemeden, tanık ifadeleri olmadan, bu keşif nasıl olacak. Hâkim durumu anlatır. Kimi, nasıl tanık olarak dinleyeceğiz? Burada kim dinlenecek?

2802


Antalya Literary Express cilt 1 sayı 1

Bilirsiniz, şöyle bir deyim var. ‘’Sarımsağı gelin etmişler kokusu altı ay sonra çıkmış.’’ Sarımsağın zamanından önce kokusu çıkmaz.

Bu işaretler el-kol sallayarak, ele şapka alıp şapka sallayarak, ayna yansıtarak, belirli yere –belirli renk elbise asarak, ateş ve dumanla, özel ulaklarla… olabilir. Ona nasıl işaret verildi belli değil. Ama işaret verilmiş, şifre gitmiştir.

Tanığın kokusu da yıllar sonra çıkmış. Ama bu süre rastgele bir süre değildir.

İşareti gören yolcu, belirlenen şekilde tesadüfen gelmiştir.(!)

Mahkeme kararlarına itiraz edilecek yasal sürenin geçmesi gereken süredir. O süre geçinceye kadar. Kokusu çıkmaz. Sonra da öyle bir koku çıkar ki sormayın.

Bu ara olasılıklar da düşünülerek tüm tedbirler de alınmıştır. Olur ya başka biri, tesadüfen geçecek olursa, onu yolda bekletecek, oyalayacak kimseler de görevlendirilmiştir. Onlar sözle, sigara istemeyle, kayıp hayvan sorma vb bahanelerle zaman kazanacaklardır. Başka yolcunun gelmesini engelleyeceklerdir.

Hani sarımsağı yiyenler, onun kokusundan rahatsız olmazlar; sevmeyenler ve yemeyenler rahatsız olurlarla ya aynen öyle. Olan işler ve dönen dolaplar, ballandıra ballandıra anlatılır. Koku çıkmıştır. Bu kokudan kazanan köylüler memnun, olanlardan ve kokudan gururla bahsederler. Kaybedenler rahatsızdır. Neden rahatsız olmasınlar.

Zaten gizlenmiş, görevli, tanık kişi de bu işlerin uzmanıdır. Kirli işler ehil kişiye verilir. En yakın ve en uygun yerde gizlenmiştir. Görevini öğretildiği şekilde yapmıştır.

O yolcu tanık rastgele bir yolcu değildir. İtiraz eden köyün ileri gelen, namuslu, dürüst, özü sözü doğru (!) ileri gelenlerinin ayarladığı özel gizlenmiş tanıktır.

Adil Yüksel tsf_korkuteli@hotmail.com

Hayır Söylemez

Peki, bu iş nasıl olmuş? O yöreden, istenen tanıklığı yapabilecek, karakteri, o işlere elverişli bir adam ayarlanır. Okutup, söylemesi gerekeni anlatırlar. Gerekli tedbirler ve şifreler belirlenir. Keşif günü beklenir.

Bir genç askere gider. Orada vatan borcunu yerine getirmektedir. Bir süre sonra aynı köyden başka bir arkadaşı da yanına gelir. İki arkadaş buluşurlar kucaklaşırlar. Kıdemli hemen memleketten haberleri öğrenmek ister. Sohbet başlar.

Tarafsız tanık(!) erkenden, eşeğine biner. Oralarda bir yere gizlenir. Eşeğinin ve eşeğin sıpasının, ağzını bağlar. Sebebi eşeğin anırmasını engellemektir. Eşek anırınca ses duyulur, sakız çamura düşebilir. İşaret ve şifre bekler.

—Bizim Koca Köpek ne oldu? —Ah sorma arkadaşım. Koca köpek öldü. —Nasıl öldü?

Mahkeme başlar. İtirazdan sonra, tarafsız yolcunun geçmesi beklenince kendisine işaret verilir.

—Sizin yağız atın kemiklerini geverken, boğazına kemik battı da, ondan öldü.

2803


Antalya Literary Express cilt 1 sayı 1

Antalya’nın Bilinmeyenleri

—Yağız at da mı öldü. —Evet.

Cennet gibi yurdumuzda dört mevsimi rahatlıkla görüyoruz. Her mevsimi ayrı ayrı yaşıyoruz. Yurdumuzun nadide köşeleri olan Antalya’nın bugüne kadar hiçbir yerde sözü edilmeyen ayrı bir özelliğinden söz etmek istiyorum. Bu konu diğer illerimiz kar altında iken Antalya’da denize girmek değil. Anlatmak istediğim konu ile ilgili hiçbir kaynakta bir bilgiye rastlamadım. Belki vardır ama ben kendi gözlemlerimi ve gerçekleri sizlerle paylaşmak istiyorum. En önce ve en sonra Antalya!

— O nasıl öldü? —Annenizin mezarına taş taşırken öldü. —Annem de mi öldü? — Babanızdan önce öldü. —Babam da mı öldü? —Maalesef. —Desene ya bizim ocak söndü. —Hayır arkadaşım. Ben köyden çıkarken, sizin evde, yangın yeni başlamıştı.

Konuyu açalım. Anlatılan olayla, biçerdöverler az iken çok daha net gözükürdü. Mayıs ayı sonlarında Antalya’nın sahil ilçelerinde, biçerdöverler ekin biçmeye başlar. Sahil ilçelerdeki ekinler biçilmekte iken, ikinci kademe ilçelerin ekinleri biçilecek duruma gelir. Sıra onlara gelir, onlar da biçilir. Sonra üçünü kademe ilçelerin ekinleri biçilir. Şimdi sıra diğer iller ve Antalya’nın bazı ilçelerindedir. Biçerdöverler Afyon-Sandıklı – Konya gibi ovalara gider, oraların ürünlerini biçer. Sıra en son Antalya’nın en yüksek kesimlerine beşinci kademedekilere gelir. Diğer yerlerde biçilecek ekin kalmazken Antalya’nın bazı kesimlerinde hala biçilecek ekin vardır. Biçme zamanı yeni gelmiştir. O kesimlerin ekinleri de biçilir. Artık Akdeniz ve İç Anadolu’nun tahıl hasadı bitmiştir.

Adil Yüksel

Evet, bu Antalya’nın bir gerçeğidir. Bu olaylar yüz elli- iki yüz kilometre mesafededir. Bu özellikler rakım (yükseklik) farkından ileri gelmektedir. Yaylacılığın en önemli nedenleri kısa mesafede muazzam sıcaklık farkıdır. Benzer özelliklerin Muğla, Mersin ve Adana’da da olması gerekir.

Gazipaşa'dan Anamur'a doğru

Adil Yüksel

2804


Antalya Literary Express cilt 1 sayı 1

Yazışmalı Satranç

birinciliği (tam kalifikasyon için yeterlidir) gelmektedir. Başka kriterler de vardır. Bunları öğrenmek için:

Geçen son birkaç ay yazışmalı satrançta önemli gelişmelere sahne oldu. 26. ve 25. Dünya Yazışmalı Satranç Şampiyonaları sona erdi. Aslında 26. Dünya Şampiyonası, 25. Dünya Şampiyonasından daha önce bitti. 26 Dünya Şampiyonluğunu Ron A. H. Langeveld (Hollanda) kazandı. Son zamanlarda üst sıraları zorlayan Langeveld, nihai amacına ulaştı. Aşağıdaki linkten oyunlara ve turnuva çizelgesine ulaşabilirsiniz.

http://www.iccf-webchess.com/Message.aspx?message=484

Bu arada ICCF, tarihinin en kuvvetli ikinci turnuvası olan Witold Bielecki Memorial turnuvasını canlı olarak yayınlamaya başladı. Bir önceki dünya rating listesi birincisi Nicolai Papenin ile 26. Dünya şampiyonu Ron Langeveld arasındaki maç ana sayfadan veriliyor. Maçların tamamına ulaşabilmek için ICCF sitesinden Live Games sekmesine girmeniz yeterli.

http://www.iccf.com/EventCrossTable.aspx?id=21732

http://www.iccf-webchess.com/LiveGames.aspx

Üst üste iki kez Türkiye Şampiyonu olan Nejdet Esen başarılarına norm ve unvanları da ekliyor. Oyuncumuz son hafta içinde 2 IM ve bir SIM normu kazandı. IM unvanı için resmi başvuruyu bizzat Federasyon Yazışmalı Satranç Kurulu üyesi A.S. Dikmen yapacak. Rusya Federasyonu 20. Yıldönümünü kutlamak amacıyla RCCA turnuvası başlattı. Detaylı bilgiler ve başvuru adresi ICCF sayfası New Events sekmesine girerek görülebilir.

25. Dünya Şampiyonasında ise bitime bir oyun kala ilk üç sırayı İtalyanlar paylaşırken birinciliği Fabio Finocchiaro kazanması kesinleşti. Aşağıdaki linkten oyunlara ve turnuva çizelgesine ulaşabilirsiniz.

http://www.iccf-webchess.com/Message.aspx?message=487

http://www.iccf.com/M essage.aspx?message=478

Ayrıca ICCF, 13 oyuncunun katıldığı 2. Dünya Emektarlar Yazışmalı Satranç Şampiyonasını da başlattı. Detay bağlantısı: http://www.iccf-webchess.com/Message.aspx?message=491

Bu esnada 12. Asya-Afrika Zonali Finalinin de başladığını belirtmek isterim. Aşağıdaki linkten Türkiye’nin 3 oyuncuyla temsil edildiği finali izleyebilirsiniz. http://www.iccf.com/EventCrossTable.aspx?id=32286

Bu arada 37. Dünya Yazışmalı Satranç Şampiyonası’na (WCCC) da start verildi. Turnuvaya katılabilmek için çeşitli kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Bunların başında unvansız ve ratingi çok yüksek olmayan oyunculardan istenen bir Master Class turnuva

Bu arada kısa bir süre önce 20. ICCF Olimpiyatları da başlatıldı. Ön elemelerde altı masada mücadele ediyoruz. Tüm masalar ve takım çizelgesi için link: http://www.iccf.com/EventCrossTable.aspx?id=32202

2805


Antalya Literary Express cilt 1 sayı 1

Hollanda Yazışmalı Satranç Federasyonu aşağıdaki linklerden bir Türk oyuncusunun maçını canlı olarak yayınlamaya başladı. Ne kadar öğünseler yeridir.

1.d4 d5 2.c4 dxc4 3.¤f3 ¤f6 4.e3 e6 5.¥xc4 c5 6.0–0 a6 7.¥b3 b5 8.a4 b4 9.e4!!² [Diagram

Chess Active Queen's Gambit Accepted Database'ine göre ilk kez 1997'de Koge Açık'da HillarpYakovich arasında oynanmıştır.] 9...¥b7 [9...¤xe4 10.d5!± Bu hamle yüzünden Axe4 iyi değildir.] 10.e5 ¤e4 [10...¤fd7 11.d5 ¥xd5 12.¥xd5 exd5 13.£xd5 ¤b6 14.£b7 £c8 15.£e4 £c6 16.£g4 £g6 17.£xg6 hxg6 18.a5 ¤6d7 19.¦e1 ¥e7 20.e6 fxe6 21.¦xe6 ¢f7 22.¦e1 ¤c6 23.¤bd2 ¦h5 24.¤c4 ¦d5 25.¥f4 ¤d4 26.¥g3 ¤xf3+ 27.gxf3 ¦e8 28.¦ad1 ¦xd1 29.¦xd1 ¤f8 30.¥c7 ¤e6 31.¦d7 ¤xc7 32.¦xc7 ¢e6 33.b3 ¦a8 34.¦c6+ ¢f5 35.¢f1 ¢f4 36.¦xg6 ¥f6 37.¢g2 ¢f5 38.¦g4 ¦d8 39.¦e4 ¦d3 40.¦e3 ¦d1 41.h4 ¥d4 42.f4 ¢xf4 43.¦e6 ¦d3 44.¦xa6 ¦xb3 45.¦a7 ¦b1 46.¦f7+ ¢g4 47.a6 ¦a1 48.a7 b3 49.¦b7 ¢xh4 50.¢f3 b2 51.¤xb2 ¥xb2 52.¦xb2 ¦xa7 53.¦c2 ¦c7 54.¦c4+ ¢h3 55.¢e3 ¦e7+ 56.¢f4 ¦f7+ 57.¢g5 ¦c7 58.¢g6 ¢g2 59.f4 ¢f3 0–1 (63) Hillarp Persson,T (2445)-Yakovich,Y (2610) Koge 1997] 11.¤bd2 ¤xd2 12.¥xd2 cxd4 [Diagram

XABCDEFGHY 8rsnlwqkvl-tr( 7+-+-+pzpp' 6p+-+psn-+& 5+-zp-+-+-% 4Pzp-zPP+-+$ 3+L+-+N+-# 2-zP-+-zPPzP" 1tRNvLQ+RmK-! xabcdefghy

XABCDEFGHY 8rsn-wqkvl-tr( 7+l+-+pzpp' 6p+-+p+-+& 5+-+-zP-+-% 4Pzp-zp-+-+$ 3+L+-+N+-# 2-zP-vL-zPPzP" 1tR-+Q+RmK-! xabcdefghy

http://www.correspondentieschaken.nl/live/97

PGN olarak hazırladığım maçta çok kuvvetli bir yazışmalı oyuncusu olan R. Chytilek ile R. Langeveld arasındaki maçı seçtim. Chytilek maçı kazanarak Heemsoth Memorial email turnuvasını da (kategori 16 bir turnuva) kazanıyor. Aziz Serhat Kural Yazışmalı Satranç Köşesi İletişim bilgileri: Aziz Serhat Kural e-posta: askuralchess@gmail.com http://www.chessactive.blogspot.com http://shop.chessactive.com

Chytilek,Roman (2663) Langeveld,Ron AH (2692) [D27] Heemsoth Memorial email, 02.2008 [Kural,Aziz Serhat]

2806


Antalya Literary Express cilt 1 sayı 1

Beyazlar piyon kaybetmiş gibi gözüküyor.] 13.¤g5! [F6 Atının bulunmamasından yola çıkarak Chytilek erkenden saldırıyor.]

23...¢g7 24.h5 ¦c8 25.hxg6 fxg6 26.¥c2 £f7 27.¥xb4 ¤c6 28.¥d6 ¦hd8 29.¥e4! [Siyahlar neredeyse kısmi zugzwangdadır.]

13...¥e7 14.£h5 ¥xg5 15.¥xg5 £d7 16.¦ac1 [Beyazlar Kalelerini c1 ve d1'e getirerek ideal konuma ulaşıyorlar. Fg5 ve Kc1 yüzünden 0–0–0 ile sıvışmak mümkün değil.]

29...¤a5 30.¥xb7 ¤xb7 31.£xd4 a5 32.¦c3! [Diagram

XABCDEFGHY 8-+rtr-+-+( 7+n+-+qmk-' 6-+-vLp+pzp& 5zp-+-zP-+-% 4-+-wQ-+-+$ 3+-tR-+-+-# 2-zP-+-zPP+" 1+-+R+-mK-! xabcdefghy

16...¤c6 17.¦fd1 h6 18.¥e3 ¦d8 19.£g4 g6 20.a5!! [Chytilek uzun roku engelledikten sonra kısa roka da izin vermiyor.] 20...£e7 [20...¤xa5 Beyazlar açık üstündür.]

21.¦xd4

21.¥d2 ¤xa5 [Kısa rokdan da ümidini kesen Siyahlar piyon toplayıp üstüne yatma sevdasına düşüyor.]

Çok kuvvetli bir hamle, bxc3, c4, c5 sürüşleri yüzünden Kale alınamaz.] 32...¢h7 33.¦f3 £g7 34.¦f6 ¤xd6 35.exd6 ¦f8 36.¦xe6 £xd4 37.¦xd4 ¦f7 38.d7 [Diagram

22.¥a4+ ¢f8 23.h4! [Diagram

XABCDEFGHY 8-+-tr-mk-tr( 7+l+-wqp+-' 6p+-+p+pzp& 5sn-+-zP-+-% 4Lzp-zp-+QzP$ 3+-+-+-+-# 2-zP-vL-zPP+" 1+-tRR+-mK-! xabcdefghy

XABCDEFGHY 8-+r+-+-+( 7+-+P+r+k' 6-+-+R+pzp& 5zp-+-+-+-% 4-+-tR-+-+$ 3+-+-+-+-# 2-zP-+-zPP+" 1+-+-+-mK-! xabcdefghy

Şah kanadı atağı artık başlayabilir.]

Şimdi Siyahlar Şahı yanaşıp d7 piyonunu almaya çalışacak bu arada 2807


Antalya Literary Express cilt 1 sayı 1

1100'den fazla minik sporcunun katılacağı Türkiye Küçükler Şampiyonası (07-08-09-1011-12 yaş aralığı) ocak ayı sonunda (26 Ocak – 01 Şubat 2013 tarihleri arasında) Antalya Kemer'de yapılacak: http://tyg2013.tsf.org.tr/

Beyazlar da d7 piyonu karşılığında en az 2 piyon kazanma peşinde.] 38...¦d8 39.¦ed6 ¢g7 40.f3 ¦e7 41.b3 ¦e3 42.¦c4 ¢f7 43.¦c8 ¢e7 44.¦xg6 ¢xd7 45.¦c5 ¦a8 [45...¦xb3 46. Kxa5 kolayca kazanır.] 46.¦b5 a4 [Diagram

47.bxa4

¦xa4

XABCDEFGHY 8-+-+-+-+( 7+-+k+-+-' 6-+-+-+Rzp& 5+R+-+-+-% 4r+-+-+-+$ 3+-+-trP+-# 2-+-+-+P+" 1+-+-+-mK-! xabcdefghy

2012 - 2013 Türkiye Satranç Şampiyonası 1 - 9 Şubat 2013 tarihleri arasında Antalya Kemer'de gerçekleştirilecektir. Şampiyona ile ilgili tüm detayları turnuva sayfasında bulabilirsiniz: http://tr2013.tsf.org.tr/ Haftanın Problemi

XABCDEFGHY 8-+-+-+-+( 7+-+-+-+-' 6-tR-+-+-+& 5+-+-+-+L% 4-+-+-+-+$ 3+-+-+kzp-# 2-+-+-+q+" 1+N+K+-+-! xabcdefghy

Kxh6'dan sonra Beyazlar bağlı geçerlerini sürüp sürüp Vezir çıkarlar.] 1–0 Satranç

Siyahlar oynar ve 549 hamlede mat eder. Haberler, Turnuvalar

[8/8/1R6/7B/8/5kp1/6q1/1N1K4 b - - 0 1] En zor satranç problemlerinden sayılabilecek bu problemi (KQP v KRBN veya ŞVP v ŞKFA) bilgisayarınızda kendi satranç programlarınızla çözmek isteyebilirsiniz. Bu konum, yeni üretilen 7 taşlı oyun sonu tabloları yardımıyla çözülmüştür. Ayrıntılı bilgi için https ://plus .google.com/100454521496393505718/ adresine bakınız. Problemin çözümü de aynı bağlantıda verilmiştir.

2808


Antalya Literary Express cilt 1 sayı 1

Haftanın kitapları Analiz Satranç 16. ve 17. satranç kitaplarını yayınladı: 1001 Müthiş Şah-Mat ile Satranç Okulu 1a. Ayrıntılar Analiz Satranç www sayfasında: http://www.analizsatranc.com/

İçindekiler: * Önsözler * Notasyon ve Semboller * Çalışmaların Birinci Bölümü  1 Hamlede Kale Matları  1 Hamlede Vezir Matları  1 Hamlede Fil Matları  1 Hamlede At Matları  Genel anlamdaki 1 Hamlede Mat soruları * Çalışmaların İkinci Bölümü  1 Hamlede Mat  Kale Kazançları  Fil Kazançları  At Kazançları  Vezir Kazançları  Beraberlik  Çifte Şah Çekme Yoluyla 2 Hamlede Matlar  Vezir Fedası Yoluyla 2 Hamlede Matlar  Kale Fedası Yoluyla 2 Hamlede Matlar  Fil Fedası Yoluyla 2 Hamlede Matlar  At Fedası Yoluyla 2 Hamlede Matlar * Çalışmaların Üçüncü Bölümü  Aynı içerikteki sorular, bu defa biraz daha ileri seviyede * Çözümler  Kitapta sorulmuş 719 soru cevapları

1001 Müthiş Şah-Mat

İçindekiler: * Basit Matlar * Arka Sıra Matları * Oyunsonunda Mat * Korkunç Uzun Çapraz * Piyon Terfisi Matları * Kale ve Hafif Taşlarla Mat * Müthiş Duble Kaleler * Savunmanın Yok Edilmesi * Kalenin Hattında İnfaz * Vezir Fedaları * Hat Açarak Mat Yapma * Kareleri Bloke Ederek Mat Yapma * 'Açarak Şah' ya da 'Çifte Şah' İçeren Matlar * Rakip Şahı Avlamak * Çeşitli Matlar * Mat Temalarının Gözden Geçirilmesi * Zorlu Mat Soruları Bu 17 başlıkta toplam 1001 soru okurlara yöneltilmiştir. Toplam 2630 puan var. Acaba siz kaç yapabileceksiniz? (304 sayfa, 20 TL)

(140 sayfa, 14 TL)

Sahaf Dükkânı Bu köşemizde satmak ve almak istediğiniz veya aradığınız kitap, yazılım, CD ve DVD’leri gibi eski materyalleri yayınlayacağız. 1. Europe Echecs 1976-1980 dergisi yıllıkları, beheri 60 TL, toplam set 300 TL (Fransızca) 2. Fischer: Vermaechtnis (fotokopi) 15 TL (almanca) 3. MeisterSchach CD 15 TL 4. Chess Informant 85 CD 15 TL 5. Rebel 12 CD 15 TL

Satranç Okulu 1a - Satranç Kombinezonları Kılavuzu

Satranç Köşesi İletişim bilgileri: Sati Emre Güner Tel: 0535 957 41 54 - 0554 446 51 03 Mail: guneremre79@mynet.com MSN: emre@emre.org.tr

2809


Antalya Literary Express cilt 1 sayı 1

Briç Haberler Bilgisayar robotları arasındaki yıllık yarışmayı bu yıl Jack kazandı. Finalde zorlu rakibi wbridge5’i yendiği 64 bordluk maçtan bir eli sunuyoruz. Wbridge5 programını ücretsiz indirmek için: http://www.wbridge5.com Bord 1 Dağıtan: Kuzey Zonda: Hiçbiri

♠ J9 ♥Q ♦ A 10 8 7 4 2

10. K ♣ A 11. K ♦ 7 12. G ♠ K 13. G ♥ 6

Yapıldı 3 — KG +530 Ortağım Rahmi ile Harun ve yeni ortağı Mahmut’a karşı antrenman mahiyetinde 2 tur rober briç oynadık. Rakiplerimiz henüz tanıştıklarından doğal briç oynuyorlar; herhangi bir konvansiyon kullanmıyorlar. En basitinden Stayman kullansalardı, pik fitini ve 4 pik kontratını bulmaları işten değildi. Ayrıca bu dağılımla 5 trefl kontratının da mümkün olabileceğine dikkat çekmek isterim.

♣ A K 62 ♠ Q2

♠ A 10 7 5 4 ♥ 84 B

♠ A 43 2

Bord 50 Dağıtan: Doğu Zonda: Hepsi

K ♥ A K 97

♥2 ♦ A 43 2

D

♦ 65 3

♦ KQJ

♣ 10 9 3 2

G ♣ 87 5 4

♣ 10 9 3

♠ 87

♠ J 10 9 K

♠ K 86 3

♥ J 10 9 8 7

♥ K Q65 4 3 B

♥ J 10 6 5 3 2

♦ J 10 9 8 ♣—

♠ K Q65

Batı Kuzey Doğu Güney Jack WBridge5 Jack WBridge5 1 ♦ 1 ♠ 3 ♥1 Ktr Pas Pas Pas

♥A ♦ Q65 ♣ A K 65 4

Alert. Çözüm aşağıda. 3 ♥× Oynayan: Güney 1. 2. ♠ Q 9 ♥ 4 3 ♠ 2 J ♦ A J ♦ 10 Q ♥ 10 7 ♣ Q 4 ♥ 2 9 ♣ 5 K

G

♣ QJ 87

♣ QJ

El 1. B 2. D 3. B 4. K 5. K 6. G 7. G 8. G 9. B

D

♦ K7

♦9

1

10 ♠ 8 7 K ♥ J 6 ♣ 8 ♣ 6 4 A ♦ 8 ♠ 10

3. 4. A 3 K Q 7 6 9 3 ♥ 5 5 ♦ 2 8 2 3 ♦ 4 ♠ 5 9 J

Batı Kuzey Doğu Güney Süleyman Mahmut Rahmi Harun Pas 1 SA Pas 2 SA Pas 3 SA Pas Pas Pas 3 SA Oynayan: Güney

Çıkış: Vale kör

Briç Köşesi İletişim bilgileri: Süleyman Özel eposta: ozelsuleyman13@hotmail.com

2810


Antalya Literary Express cilt 1 sayı 1

Bilgisayar Yaşamından

ekranda “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir.” iletisinin önündeki kutucuktaki tık işaretini kaldırınız. Yeni gelen ekranda parolanızı yazınız ve uygula/tamam düğmelerine basınız. Bilgisayarınızı yeniden çalıştırdığınızda parola sorulmayacak; sizi doğrudan başlangıç ekranı karşılayacak.

Microsoft Windows 8 işletim sistemi geçtiğimiz günlerde çıktı. Yeni işletim sisteminin her yeniliğini öğrenmek ek bir çaba gerektirdiğinden, işinize yarayabilecek birkaç ipucunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bilgisayarınızın arka planını, rengini ve kilit ekran resmini değiştirmek için Ayarlar düğmesini açınız, Bilgisayar Ayarlarını Değiştir öğesini, ardından Kişiselleştir öğesini seçiniz. İstediğiniz değişiklikleri yapınız.

Harun Taner harun.taner.antalya@gmail.com

Windows 8 ile Hotmail e-posta hesabınız arasında tam bütünleşme sağlanmış oluyor: Posta, mesajlaşma, anlık iletişim, takvim, kişiler, facebook ve twitter gibi sosyal ağlar birkaç tık ötenizde.

İnşaat yüksek mühendisi Hasan Akyar arkadaşımdan bir başka tıbbi, sosyal, edebi araştırma: Hıçkırık. Antalya yöresinde de ünlü türküdeki gibi "hıkkıdık" denir. Bence yazıda anlatılan olayı tanımlayan sözcük bu olmalıdır. Hıçkırık başka bir şeydir: Ağlarken çıkarılan ses. Kerime Nadir hıçkırık'ın romanını yazmıştır; hıkkıdık'ın değil. Hıkkıdık'ın ne berbat bir şey olduğu türküde iki dizeyle ne güzel anlatılmış.

Hıçkırık

Windows 8 mağazasından ücretli ya da ücretsiz binlerce uygulamayı indirmek artık çok kolaylaştı. Bilgisayarınıza genel ağdan bir dosya indirdiniz. Bu dosya bir müzik parçası, bir görüntü ya da bir e-kitap olabilir. Ancak bu dosyayı hangi program ile elleçleyebileceğinizden emin değilsiniz. İşte tam size göre ücretsiz bir uygulama: Free File Viewer 2012: http://www.freefileviewer.com

... Hıkkıdık duttu beni, Duttu da guruttu beni. .. Herkesten ırak olsun... Sağlık, esenlik dileklerimle. Galip Büyükyıldırım

DOC, DOCX, PDF, TXT, XLS, XLSX, JPG, PNG, GIF, FLV, MP4, MOV, MPG, MP3, WMA, BIN, CFG, DAT, DIZ uzantılı birçok dosyayı kolaylıkla okuyabilir, görüntüleyebilir ve dinleyebilirsiniz.

galipbm@hotmail.com

Hıçkırık (1) Hıçkırık tuttu beni

Genel ağdaki birçok dosya yerden tasarruf etmek üzere sıkıştırılmaktadır. Bu tip sıkıştırılmış dosyaları açmak ya da dosyalarınızı sıkıştırmak için ücretsiz bir uygulama: 7 zip:

Tuttu da kuruttu beni Seni gidi zalımın kızı Gitti de unuttu beni

http://www.7-zip.org Bilgisayarınıza her girişte parola yazmak size zor mu geliyor? İşte çözümü: Arama kısmında komut istemi yazınız, gelen uygulamaya tıklayıp netplwiz komutunu giriniz. Gelen

Sözün Önü: İnsana ait hiçbir şeyde ayıp aranmaz…

2811


Antalya Literary Express cilt 1 sayı 1

Hıçkırığın Anatomisi:

Felsefi (bizatihi Deontolojik) Açıdan

Hıçkırığın anatomik yapısı yoktur. Çünkü omurgası bulunmamaktadır. “Invertebrata” familyasından olup; zamana, zemine ve dadandığı kişiye özel endikasyonları mevcuttur.

Gaz çıkarma (osuruk) ya da geğirme (ham osuruk) bir ölçüye kadar kontrol edilebilir. Ancak, hıçkırık asla… Denetimsiz davranışlarımız arasında bulunan hıçkırığı diğerlerinden ayıran bir diğer özellik; sürekliliğidir. Bir canlı dakikalarca –üstten ya da alttan- gaz çıkaramaz. Her ne kadar bu denetlenemez eylemlere akortsuz ve atonal sesler ve nidalar eşlik etse de, ‘adap ve erkân’ gereği ilk ikisinde yaşanan mahcubiyet, hıçkıranda bir mazluma acımaya varan duygusal bir içselleşmeye dönüşmüştür. Dolayısı ile etik açıdan hıçkırığın eleştirel bir yönünün olduğu iddia edilemez. Sonuç olarak; “ahlak bilimi” kapsamında hıçkırığa açılan bir parantez bulunmadığından, parantezi kapatmaya da yer yoktur.

Hıçkırığın Deontolojisi: Antropolojik Açıdan Genetik olarak yatkınlık söz konusu olabilir. Çevre faktörlerinin de etken olabileceği gözlenmiştir. Türlerin kökeni araştırmalarında sadece insanlara değil, memeli hayvanlara da, -özellikle bazı gelişmiş maymun soy/soplarına ve kedilere de- musallat olduğu yaygın bir kanaattir.

Tarihsel Açıdan Çıkarsama

Toplumsal Açıdan

Eğer ki atalarımız 30 yıl boyunca at sırtından inmemişse, bu süre içinde onları hıçkırık hiç tutmamış demektir…

Kural tanımaz. Bulunduğu ortamı iplemez. Gelişigüzel (random) davranır. Davranır da, sonuçlarından sorumluluk almaz. Çevrenizdekilerde önce saklanmaya çalışılan bir yüz gerilmesine, ardından müstehzi tebessüme, daha sonra aleni gülümsemeye ve giderek kahkahaya varan -karşı konulmaz bir histeriye demeye de dilim varmıyor amma- bir bireysel tutumun yayılmasına ve yankılanmasına kadar süreci tetikler… Ancak, sürecin bu minval üzre uzaması bu kez aynı çevredekilerin gülme krizlerini önce sessize (mute’a) almalarına, sonra gülümseme mimiklerinin yerçekimi doğrultusunda süzülmesine, daha sonra yüzde bir acıma duygusu profilinin gelişmeye başlamasına ve giderek –sözde/sözsüz de olsa- bir yazıklama ve hatta “iyi ki bu bela benden ırak” mantıksal çıkarsamasına doğru gelişim gösterir. Bu gelişme, hıçkıranın yakın çevresini şu ya da bu gerekçe göstererek terk etmesiyle toplumsal açıdan sonlanır…

Folklorik (halkbilimsel) Açıdan A-Halk Müziği (bir türkü) Ankara Radyosu arşivinde, Türk Halk Müziği Repertuvarında kayıtlı Merhum Özay Gönlüm’den alınan Kütahya dolaylarından bir türkünün ana temasıdır “Hıçkırık”… Türkünün nakaratı “Hıkkıdık Duttu Beni” diye başlar. Sabahınan esen seher yeli mi Benim gönlüm divane mi deli mi aman aman aman yar Boynum bükük garip garip bakarım Yoksam bugün ayrılığın günü mü aman aman aman yar hıkkıdık duttu beni duttu da guruttu beni seni gidi gavırın gızı gitti de unuttu beni

2812


Antalya Literary Express cilt 1 sayı 1

Kerem der ki dağ üstünde dağ olmaz Ah çekenin yüreğinde yağ olmaz aman aman aman yar Lokman hekim sarsa yarem ey olmaz İlla yarim sarsın benim yaremi aman aman aman yar

9-Madensuyu ya da buzlu su ile gargara yapmak (buzlu madensuyu neden olmasın). b)İnatçı, bezdirici, denetlenemeyen nedensiz hıçkırıklar için Erzurumlu bir Nene’nin yılların birikimiyle çok çok özel tanışlarına seneler evveli verdiği akıl: İrice ve ağzı geniş bir bardağa tepeleme soğuk su konur.

hıkkıdık duttu beni duttu da guruttu beni seni gidi gavırın gızı gitti de unuttu beni Hıçkıranın ezikliği sevgiliyi uzaklaştırır, terk edilmişliğin hıçkırığı da ser’de (başta) kalır…

Bardağın içine çelik bir bıçak daldırılır. Söz konusu bıçağın çelik olması (özellikle ve yeni deyimiyle ‘inoks’ nitelik taşıması) gerektir. İstenirse birden fazla bıçağın da bu işlemde yer almasının sakıncası yoktur, yeter ki temiz ve steril olsunlar )

B-Halk Tababeti (Yöresel Sağaltıcı Yöntemler)

Birkaç dakika beklendikten sonra bıçak/bıçaklar bardaktan/sudan çıkartılır. Ferah bir mekânda, hareketlerinizi engelleyecek eşyaların bulunmadığı bir yerde, mümkünse su taştığında zarar görmeyecek bir zemin üstünde işlemi başlatmak üzere hazırlık yapılır.

a)Kimi hıçkırığını çok basit ve bilinen genel/geçer yöntemlerle sonlandırabilir. (Yaşanmış, denenmiş ve vak’aların büyük çoğunluğunda sonuç vermiş yollar:)

Çeperine kadar su ile dolu bardak iki elle altından kavranır.

1-Nefes almadan, yavaş yavaş, ağır ağır, aralıksız bir biçimde su içmek.

Öne doğru giderek iki büklüm vaziyeti almadan gerçekleştirilemeyecek asıl sürece geçilir.

2-Yukarıda, (1) deki işlemi, bardağı tutmayan öteki elle burun deliklerini kapatarak yerine getirmek. 3-Kâğıt torba vermek/almak.

içine/içinden

İki elle altından kavradığınız içi tepeleme su ile dolu bardağın öteki tarafı, yani sizden en uzaktaki teğet noktası, ağza doğru yanaştırılır.

nefes

Sürecin maharet başlamıştır.

4-Soluğu (nefesi) olabildiğince fazla tutmak. 5-Yakınınızda bulunan ve sizi kırmayacak! bir yakınınızdan sizi apansız korkutmasını istemek.

bir yastık

işlemi

artık

Bardağın içindeki suyun bardağın öte tarafından içilebilmesi için, içtikçe baş aşağı pozisyonuna gelmek, içtikçe daha fazla eğilmek zorunluluktur.

6-İki avucunuzla iki gözünüzün yuvarları üstünde baskı uygulamak. 7-Göğsün altına irice yüzükoyun yatmak.

isteyen

Elbette bu su içme işlemi, ağır ağır, sakince, yavaş yavaş ve içme işlemi süresince hiç nefes alıp vermeden gerçekleştirilmelidir. Dolayısıyla, içmeye başlamadan önce derin derin nefes alıp vermek, ciğerleri rahatlatmak, oksijen depolamak bu süreçte performansınızı artıracaktır.

alarak

8-Yukarıda (7) deki işlemi mümkünse baş aşağısına doğru eğimli olan bir düzlemde yapmak.

2813


Antalya Literary Express cilt 1 sayı 1

Bardaktaki suyu içme süresinde, hıçkırılmadığı gözlenecektir.

-Bir de; yeni bir türkü Nakaratı, benden: “Korkuttum barışamam

Bardaktaki su bittiğinde, hemen doğrulmamak, hızlı hızlı nefes alıp vermemek, sakinliği korumak önemlidir.

Hıçkırdım kavuşamam Göz gördü gönül sevdi

Bir süre sonra normal durumunuza döndüğünüzde artık hiç hıçkırılmadığının farkına varılacak, ancak üzerinizdeki tedirginlik bir müddet daha devam edecektir.

Rakiple yarışamam”.

D-Yazın ve 7. Sanata Yansımalar

On dakika, yarım saat, bir saat, bir gün geçti; artık hıçkırık yok!

a)Hıçkırık; (Roman)

Başarının göstergesi; İçinizde dinmeyen Erzurum Başbar nameleri öncesi zurnanın uzun hava girizgâhı, ya da "dünya varmış" senfonisi...

Kerime Nadir’in 1936 yılında kaleme aldığı ve İnkılâp ve Aka Yayınları tarafından yayımlanan (en son 1971 yılında 20. Basımı yapılan) Romanı.

C-Halk Edebiyatı Atasözlerine Katkı Bağlamında;

b)Hıçkırık; (Sinema Filmi)

kapsamında

Yönetmen Orhan Aksoy’un romantik-dram türünden 1965’te çektiği, yapımcılığını Hürrem Erman’ın üstlendiği, senaryosunu Hamdi Değirmencioğlu’nun yazdığı, kesilmemiş haliyle 95 dakika süren, görüntü yönetmenliğini İlhan Arakon’un yaptığı, müzikleri Belkıs Özener’in seslendirdiği ve Hulusi Kentmen (Azmi), Kartal Tibet (İlhami), Hülya Koçyiğit (Nalan), Ediz Hun’un (Kenan) başrollerini paylaştığı filmin adıdır; Hıçkırık.

-Hıçkırığı olan, ayakta uyur bir başına. -Hıçkırığı olanlar, hıçkırmayanları mutlu sanır. -Hıçkırık Hapşırığı kıskanır. -Hıçkıran seyirci, koltuğuna çakılsa ve giderek küçülse de, bir süre sonra salondan atılır. -Hıçkıran tiyatro sanatçısı, temsilden muaf tutulur.

Filmin en kısa özeti şudur: “Doktoruyla evlenen ama ölümcül bir hastalık sonucunda son nefesini verirken çocukluk aşkının kollarında gözlerini yuman bir kadının acı dolu yaşamını konu alan bir melodram”.

-Hıçkıran kasap, parmaktan olur. -Hıçkıran adam pisuardaki gideri (deliği) ortalayamaz; varsa sinek, ıslatamaz. -Hıçkıran kişiden nefesli sazlar (üflemeli çalgılar) sanatçısı olmaz.

Filmin girişi şöyledir: “Kudsi Dede odanın bir köşesinde ney üflemektedir. ‘Saba Makamında Ney Taksimi’dir bu… Nalân ölüm döşeğindedir. Kızına, 18 yaşına geldiğinde verilmek üzere yazdıklarını gözden geçirmekte, ancak duyabileceğimiz bir desibelde okumaktadır yazdıklarını: “Yavrum, bu mektup eline geçtiği zaman annenin kemikleri çoktan çürümüş olacaktır. Seni çok seven, senin üstüne titreyen bir hasta kadın sana hasret ölürken (bu) satırları ağlaya ağlaya yazıyor... Ben çok talihsiz bir kadınım yavrum. Gönlümün

-Gülme hıçkırana, gülerler hıçkırdığında. -Hıçkıranın halinden hıçkıran anlar. -Taşıma suyla hıçkırık dinmez. -Hıçkırık tuta da bırakmaya (seni; Bedduaların hası).

2814


Antalya Literary Express cilt 1 sayı 1

arzularından ziyade bağlı olduğum hüküm ve nizamların çerçevesinde yaşadım. Saadet ve refah içinde kan ağladım, kan tükürdüm. Fakat sen bana benzeme Handan. Ellere değil gönlüne tabi ol. İyi düşün, sevdiğin istediğin adama var... Bu adam uzun boylu, güzel bir deniz subayı olursa ruhum sükûna erecektir.” Ardından hıçkırıklar, hıçkırıklar…

‘çocukluk hastalığı’dır. Otonom sinir sistemi çok zayıf olan bebek ve çocuklarda sık görülür. 2-Özellikle ruh hastası ve histerik kişilerde heyecan ya da içsel bir dürtü hıçkırığa yol açabilir. Uyarı: Hıçkırığın genellikle nedensiz sanılması bir yanılgıdır!

Not: Dönem filmlerinde ‘Verem’den başka bir hastalık konu edilmezdi!

b)Hıçkırığın Nedenlisi Makbul Değildir Sözün Özü:

Diyafram sinirinin ya da diyaframla ilintili karın boşluğunda yer alan organların örselenmesinden kaynaklandığı yazılır çizilir.

Her hapşırık “Çok Yaşa” nidaları ile karşılanırken, hıçkırık sessizce ve merakla izlenir…

Böylesi olumsuz koşullara; diyaframı saran karın zarının iltihaplanması, örselenmesi ya da aşırı uyarılması, safra kesesi hastalıkları, sindirim sisteminde çok fazla gaz birikmesi, hızlı yemek yenilmesi, aşırı sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklerin alınması, hava yutulması, gazlı ve alkollü içeceklerin içilmesi neden olabilir. Nörolojik hastalıkların yanı sıra üremi, böbrek yetmezliği, beyin ya da omurilik tümörü, şeker koması zehirlenmesi, inme, ansefalit, “hiatal herni” (mide fıtığı), reflü, bağırsak tıkanıklığı, karaciğer tümörü ya da apsesi, menenjit, beyin içi kanama, mide kanseri, zatürree vb. nedenler de etken olabilir.

Sözün Sonu: Ne demişti büyüklerimiz: “Ecdadımız 30 yıl at üstünden inmedi”… Hıçkıran kişi at (ve dahi avrat-silah) üstünde duramaz. **--** MERAKLISINA NOTLAR: A-Hıçkırık Nedir? Hıçkırık ses telleri arasındaki yarığın kısmen kapandığı sırada diyaframın ani kasılması ve akciğerlere hızla hava dolmasıyla ortaya çıkar. Hıçkırığın sesini, daralmış ve mey kamışına dönmüş “glottis” (“epiglottis” = küçükdil) aralığından geçen hava çıkarır.

C-Hıçkırığın Yapmalı?

Geçmemesi

Durumunda

Ne

Önce, “hıçkırığın geçmemesi hali” tanımlanmalıdır. Tıbben 48 saati aşan hıçkırmalar silsilesidir, geçmeme hali. Aralıklarla da olsa, azalıp artarak da olsa iki tam gün boyunca ısrarla süren hıçkırık ciddiye alınmalıdır. Yapılması gereken, tam teşekküllü bir hastaneye başvurmaktır.

B-Hıçkırık Nedenleri? a)Nedensiz de olabilir Nedensizlik de ikiye ayrılır:

Hasan Akyar [2. sayıda sürecek]

1-Bazen belirli bir neden olmadan sağlıklı kişilerde de ortaya çıkar hıçkırık. Bu, bir tür

2815


Antalya Literary Express cilt 1 sayı 1

Bilgisayar, Mühendislik ve Tasarım

mekân seçilir ve otomatik olarak etrafı seyrettirir (adeta HD kalitesinde bir belgesel izliyormuşsunuz hissini verir). Diğer tuşların işlevini öğrenmek için F1, çıkmak için Esc tuşuna basın.

3 boyutlu mekân tasarımı http://www.3dmekanlar.com/index.html

Laodikeia için çekimler 2012 yılında yapıldı. Çekimlerde Nikon D7000 dijital kamera, 10.5 mm balıkgözü lens, panoramik tripod kafası ve tripod kullanıldı. Laodikeia için 72+ fotoğraf çekildi. Değişik açılardan çekilen fotoğraflar daha sonra bilgisayarda birleştirilerek seyredenleri çepeçevre saran 360 derece panoramik bir görüntü oluşturuyor."

3D Mekânlar www sayfalarında, yurdumuzdan ve dünyadan birçok önemli mekân üç boyutlu olarak gezilebiliyor. Misalen: Dünyanın en eski kütüphanelerinden birisi sayılan İskenderiye Kütüphanesinin bugünkü mekânlarında dolaşmak ister misiniz? http://www.3dmekanlar.com/tr/iskenderiye-kutuphanesi.html

Ya da dünyanın en eski yerleşim yerlerinden Laodikya'yı birkaç tık ile gezmek ister misiniz?

Kaya Büyükataman kbuyukataman@gmail.com

http://www.3dmekanla r.com/tr/laodikeia.html

Gelecek sayılardaki konularımız:

Bu sayfadaki metni alıntılıyoruz.

Kıyamet Nuh’un Gemisi Piri Reis Anma Yılı

" Laodikeia - 3D Sanal Tur Laodikeia için hazırlanan sanal tur sayfasında bulunuyorsunuz. Buradan indireceğiniz programlarla kendinizi Laodikeia'da gibi hissedeceksiniz. Kurulum gerektirmeyen bu programları çalıştırdığınızda fareyi bakmak istediğiniz yöne doğru kaydırmanız yeterlidir. Detaylara zumlamak için farenizin tekerleğini çevirin. İndirdiğiniz mekânların listesini görmek için F9 tuşuna basın. Listelenen mekânları ekran koruyucu yapmak için F5 tuşuna basın. Tavsiyemiz Laodikeia dâhil tüm mekânları ekran koruyucu yapmanızdır. Ekran koruyucu devreye girdiğinde rastgele bir

Katkılarınızı bekleriz 

2816

Antalya Literary Express s1  

Antalya Literary Express c1 s1

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you