Page 1

cena 10 Kč

Foto: V. Kopáč

červenec 2012

I v létě má Harrachov co nabídnout Krásné městečko na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš již řadu let nepatří pouze mezi vyhlášená zimní střediska. Občanům

i turistům má co nabídnout také v letním v období a každý, kdo do Harrachova zavítá, najde bohaté, zejména sportovní vyžití.


AKTUÁLNÍ TÉMA

Cyklotrasy a turistické trasy

V okolí Harrachova je nepřeberné množství cyklistických a turistických tratí pro rekreační, ale i náročnější turisty. Z Harrachova je možné vyjet do Krkonoš, do Jizerských hor, a to nejen na české, ale i na polské straně. Cyklistům se na tratích nabízejí krásné výhledy a k vyjížďkám lze využít i cykloidy, které cyklisty odvezou do vzdálených míst. Ty ročně využívá takřka půl milionu cyklistů. Většina tratí je dobře značená, některé typy na krásné výlety v okolí Harrachova najdete na webových stránkách města.

Singltrek pod Smrkem

Stále populárnější mezi cyklisty jsou tzv. singltrekové tratě. Nejblíže Harrachovu je singltreková trať pod Smrkem. Jedná se o uměle vytvořenou stezku s lesním porostem. Občasná stoupání či sjezdy dolů nejsou extrémně náročné a trať je vhodná pro širokou veřejnost.

Výlety na skalní vyhlídky

Turisté, kteří se rádi dívají do krajiny, mohou putovat napříč skalními vyhlídkami v Jizerských horách, mezi kterými najdete vysoké žulové skály nejrůznějších tvarů, skalní bludiště, vyhlídky a hluboké rokle. Na stránkách města najdete šestatřicet typů, kde je hledat.

Na výlety mohou i vozíčkáři

Sport ve městě

Pro ty, kteří rádi sportují i na dovolené, jsou v Harrachově k dispozici tenisové kurty, které má řada místních hotelů a penzionů, ale lze si pronajmout tenisový nebo volejbalový kurt i od místní TJ Jiskra Harrachov, která v případě zájmu nabízí k pronájmu i fotbalové hřiště s umělou trávou třetí generace. K dispozici je v Harrachově krásné golfové hřiště. Předností harrachovského hřiště je omezená (řízená) průchodnost hráčů. Hřiště má nainstalovány odpaliště pro nejmenší golfisty v rámci projektu rodinný golf. Pro ty, kteří raději golf v miniaturní podobě mohou s celou rodinou navštívit dvě minigolfová hřiště. První se jmenuje Minigolf Tondr a nachází se 250 m severozápadně od centra Harrachova na slunné louce pod hotelem Golden. Minigolf má vlastní parkoviště. Druhé minigolfové hřiště se nachází v bezprostřední blízkosti místního koupaliště. Pro příznivce adrenalinového vyžití je k dispozici Lanové centrum Mýto, Vertical park Harrachov (houpačka, trampolína, lezecká stěna), dále bobová dráha + Monkey park, tandemové létání v Harrachově – paragliding. Naleznete zde i půjčovny čtyřkolek, elektrokol, koloběžek i horských kol, raftů.

Koupání v Harrachově

Hlavní možností koupání je Harrachovské koupaliště, jež se nachází v lokalitě Zákoutí v blízkosti tenisových kurtů. Bazén má rozměry cca 40 na 25 metrů. Další možností, kde se osvěžit v horkých letních dnech, je řeka Mumlava, kde se zejména otužilci koupou v blízkosti Mumlavských vodopádů.

Zrnko naděje, o. s., ve spolupráci s místními průvodci každoročně mapuje trasy, které je možno absolvovat na vozíku či s kočárkem, a umožnit tak vychutnat krásu krajiny všem bez rozdílu. Okolí Harrachova s krásnou krkonošskou přírodou je protkáno desítkami kilometrů stezek, které se díky projektu Harrachov bez bariér otevírají také pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky. Trasy, které jsou vhodné k podobným výletům, najdete na stránkách města.

Ti, kteří chtějí zůstat v malebném Harrachově, také mají co poznávat. Jednou z možností je exkurze v místní Sklárně a minipovaru, který letos slaví 300 let od svého založení. Kromě výroby skla mohou návštěvníci zhlédnout unikátní výstavu, ochutnat zlatavý mok nebo se vykoupat v pivní lázni. Sklárna má pro turisty otevřeno denně od 9.00 do 17.00 hodin. Dalším zajímavým typem je Hornické muzeum Harrachov – Krkonoše. V muzeu jsou k vidění ukázky minerálů fluoritových ložisek, nástroje a pomůcky používané při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku. Muzeum je kromě pondělí otevřeno denně od 9.00 do 17.00 hodin.

Akce o prázdninách První akcí v červenci je v Harrachově slavnostní otevření Včelí stezky, které se uskuteční 8. července v 10 hodin. Následující pátek 13. července se na fotbalovém hřišti bude konat charitativní akce Pomáháme fotbalem. Začátek je stanoven na 17. Hodinu. Výtěžek je určen handicapovaným občanům Harrachova. Součástí bude koncert kapel Dukla vo-

2

Harrachovský zpravodaj

Foto: D. Hloušek

Sklárna a Hornické muzeum

Přírodní koupaliště Zákoutí

zovna a Look out. V sobotu 21. července se uskuteční Harrachovské pivní slavnosti, celodenní kulturní a společenský program je prošpikován soutěžemi pro malé i velké návštěvníky a řadou koncertů. Poslední červencovou sobotu se na hřišti na Hřebenkách uskuteční Pivní turnaj trojic. Rodina Balabánových pořádá v pátek 13.července od 19.30 hodin koncert hudební skupiny ANNABASE,

7/2012

hrající jazz-funky a v pátek 3. srpna již 16. ročník Country večera v podání pánů Krbce a Kacafírka. Místem konání je tradičně koupaliště v Zákoutí. Ani letos nebudou v Harrachově chybět Letní sopran koncerty Jany Štěrbové. Ty jsou plánovány na 6. a 27. července, dále pak 2., 9., 16., 23. a 30. srpna. Začátky jsou v Kostele svatého Václava – Harrachov vždy ve 20.00 hodin.


AKTUÁLNÍ TÉMA ze Slovenska. Divákům se představí Krkonošská Dechovka, Kohout plaší smrt, Lety mimo, Znouzectnost, N.V.Ú., Pipes and Pints, Vypsaná fixa, Horkýže slíže, Wohnout, Krucipüsk, Carlos and His coyotes, VHS, Schodiště, Doctor P.P., Gangnails, E!E, Rybičky 48, Škwor, Harlej, De Bill Heads, MZH a Tři sestry.

Nostalgické jízdy na zubačce

* 4. 8. – Letní sobota na zubačce Na nádraží v Kořenově budou připraveny řízkové speciality, možnost svezení koňským povozem. Mezi železniční stanicí v Kořenově a osadou Jizerka bude jezdit historický autobus. * 18. 8. – Borůvková parní sobota na zubačce Zvláštní ozubnicové a parní vlaky u příležitosti 3. borůvkového dne na zubačce. V Kořenově budou připravené všechny možné borůvkové dobroty * 1. 9. – Loučení s prázdninami na zubačce Zvláštní vlaky na zubačce poslední prázdninový víkend. Ve stanici Kořenov bude výstava modelových kolejišť. * 28. 9. – Bramborové ukončení sezony na zubačce s Krakonošem Zvláštní ozubnicové vlaky na zakončení sezony. V Kořenově budou připravené všechny možné bramborové dobroty a setkání s vládcem hor Krakonošem.

Sto deset let od svého zbudování slaví v letošním roce ozubnicová trať mezi Tanvaldem a Harrachovem. Trať byla zbudována v letech 1899-1902 a jen málokterá železnice se může pyšnit tolika nej jako jizerskohorsko-krkonošská železniční trať Tanvald - Harrachov, kterou najdeme v jízdním řádu pod číslem 035, uvádí se na stránkách www.zubacka.cz Trať je unikátním stavebním provedením, stala se pravidelným cílem cest pro obdivovatele železnice a technických památek z celé Evropy. V roce 1992 byl úsek Tanvald - Kořenov prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku. V provozu je 12 kilometrů trati z Tanvaldu do Harrachova a na dobu letních prázdnin připravila Železniční společnost Tanvald tzv. Nostalgické jízdy. * 6. - 8. 7. – Oslavy 110 let zubačky Tanvald – Kořenov a Jizerské železnice Kořenov – Szklarska Poręba Zvláštní osobní vlaky na zubačce a na trati Kořenov – Szklarska Poręba Górna u příležitosti 110. výročí těchto tratí. Ve stanici Kořenov: výstava historických automobilů, vojenské techniky, živá hudba, vystoupení tanečních souborů či divadelní představení. Možnost svezení koňským povozem či historickým autobusem od železniční stanice v Kořenově na Jizerku a zpět. * 14. 7. – Historickým vlakem na Svijanské slavnosti piva Zvláštní vlak s historickým motorovým vozem a barovým vozem na tradiční slavnosti piva do Svijanského Újezdu. * 21. 7. – Zubačkou na Harrachovské slavnosti Zvláštní vlaky na zubačce u příležitosti 300 let Harrachovské sklárny. V areálu sklárny v Harrachově se uskuteční slavnosti. Od nádraží v Harrachově do centra oslav cestující dopraví výletní vláček.

Foto: D. Hloušek

Na srpen (10. – 11. 8.) se chystá tradiční Keltská noc. Každý den se začíná hrát od 12.00 a končí se v 2.00. Akce se koná v areálu velkých skokanských můstků v Harrachově. Díky místu konání v areálu velkých skokanských můstků získal punc nejvýše pořádaného českého festivalu s nejhezčím výhledem. Letos bude festival zaměřen více na domácí scénu s hosty

Prázdniny na státních hradech a zámcích v Libereckém kraji Milovníci historie, umění, architektury, ale i přírody mohou využít široké nabídky státních hradů a zámků v Libereckém kraji. Pro letošní léto je naplánována řada kulturních akcí a také novinky na prohlídkových trasách. V červenci uplyne 20 let od znovuotevření zámku Lemberk po celkové obnově. Sezona se ponese v duchu oslav tohoto významného výročí. Vedle časosběrné výstavy fotografií se návštěvníci mohou těšit na prohlídky dosud nepřístupných prostor. Zámek Zákupy otevírá po úpravách také císařskou jídelnu, v níž se pohyboval nejen poslední český korunovaný český král a rakouský císař Ferdinanda V., ale kde se také konala svatební hostina následníka trůnu Františka

Ferdinanda d´Este s hraběnkou Žofií Chotkovou. Hrad Grabštejn je zapojen do projektu Otevřete 13. komnatu, takže pokud sbíráte klíče od tajuplné komnaty, nezapomeňte navštívit právě tento hrad, kde vás denně (kromě pondělí) provede sv. Barbora. Na Hrubém Rohozci jsou nově vedené tři prohlídkové okruhy, neboť se zpřístupnily další pokoje členů rodiny Des Fours-Walderode. K upřesnění každodenního rytmu šlechtického domu přispěje i zpřístupnění tzv. lokajny, jakožto denní místnosti pro služebnictvo. Na hradu Bezděz jsou v červenci vystaveny výtvarné práce dětí zapojených do soutěže „Namaluj hrad Bezděz“. Zámek Frýdlant zajímavou formou

přiblíží vévoda Albrecht z Valdštejna, který se rozhodnul navštívit vybrané prohlídky zámku. Hrad Trosky láká příznivce trampských písní na hudební festival „Trosecký širák“ dne 18. 8. 2012. Na zámku Sychrov jsou nově zrekonstruované oranžérie v zámeckém parku a připraveny jsou i čtyři výstavy. Kasteláni myslí také na nejmenší návštěvníky, a tak zámek Sychrov a Zákupy nabízejí dětské prohlídky, které vede princezna, trvají asi 30 minut a výklad je uzpůsoben věku dětí. Na všech objektech ve správě Národního památkového ústavu také najdete pohledy s interiéry zámku doplněné vtipem a kresbami známého kreslíře Petra Urbana.

7/2012

Harrachovský zpravodaj

3


AKTUÁLNÍ TÉMA

Plánované akce na státních hradech a zámcích

SZ Hrubý Rohozec * 5. - 6. 7. 9.00 – 17.00 hodin Móda sedmi staletí – výklad o historii Hrubého Rohozce, průvodci v kostýmech reprezentujících módu od konce 14. do poč. 20. stol.

4

Harrachovský zpravodaj

7/2012

Foto: archiv

SH Bezděz * 5. - 8. 7. 11.00, 12.30, 14.00 a v 15.30 hodin Hradní slavnosti - VSŠ Askalon (šerm) 14. - 15. 7. 11.00, 12.30, 14.00 a v 15.30 hodin Šermířské rozvernosti SSŠ a divadla Bibus Spiritus * 21. - 29. 7. 11.00, 12.30, 14.00 a v 15.30 hodin Šermířské oživení - VSŠ Askalon * 4. - 5. 8. 11.00, 12.30, 14.00 a v 15.15 hodin Rytířské turnaje - SHŠ Allgor * 2. 9. 10.00 hodin Bezdězská pouť. V 10.00 hodin mše sv. v kostele sv. Jiljí v obci, ve 14.00 hodin přesun na hradní nádvoří, zakončeno pobožností. Výstavy: * 1.7. – 31. 7. Výstava dětských obrázků SHZ Frýdlant * 18. 7. Audience s Albrechtem z Valdštejna. Prohlídky zámku spojené s audiencí u Albrechta z Valdštejna. * 15. 8. Audience s Albrechtem z Valdštejna. Prohlídky zámku spojené s audiencí u Albrechta z Valdštejna. SH Grabštejn * 5. – 8. 7. Výlety do minulosti. Akce plná šermu, pohádek a představení pro rodiny s dětmi, ukázek řemesel a prohlídek s kostýmovanými průvodci. * 4. – 5. 8. Létohrátky. Festival divadla, staré hudby, pohádek a řemesel. * 18. 8. Benefiční koncert – Bedřich Smetana: Libuše. Opera, XX. benefiční koncert Luďka Vele ve prospěch hradu Grabštejn. * 1. 9. Hradozámecká noc. Prohlídky hradu v netradiční době, s netradičním programem a kostýmovanými průvodci.

* 4. - 5. 8. Od Mikuláše k Mikuláši – prohlídky zámku oživené scénkami ze života někdejších majitelů (po celý den v rámci otevírací doby) 1* . 9. - Hradozámecká noc SZ Lemberk Rok 2012 – Oslavy 20 let od znovuotevření zámku po rozsáhlé rekonstrukci * 5. 7. 18.00 hodin Oživlé památky na téma: „Letní milostná ladění - Večer hudby a poezie“ Komponovaný pořad složený z nejlepší barokní hudby a poezie v podání vynikajících interpretů. Hlavním hostem večera bude herec Jan Šťastný. * 17. - 22. 7. 9.00 – 16.30 hodin Prázdniny na věži - mimořádné zpřístupnění věže * 11. 8. 17.00 hodin Koncert Radka Tomáška Tradiční letní koncert Radka Tomáška ze skupiny Rangers a hosté. * 21. - 26. 8. Prázdniny na věži - mimořádné zpřístupnění věže

SZ Sychrov * 28. 7. 21.00 hodin Klasika pod hvězdami, open-air představení opery Carmen, zámecký park. V hlavních rolích účinkují Galia Ibragima a Nikolaj Višnjakov pod taktovkou dirigenta Jiřího Mikuly. * 3. 8. 21.00 hodin. Noc filmové hudby, zámecký park. Účinkují: Dan Bárta, Bára Basiková, Daniela Šinkorová, houslové duo Femme2Fatale. V průběhu večera zazní slavné české i zahraniční filmové melodie v podání padesátičlenného Velkého orchestru paláce Žofín. * 24. - 25. 8. Skotské hry, zámecký park. 12. ročník tradičních her. Nebude chybět výuka skotských tanců, vystoupení hudebních skupin, stánky a občerstvení. SH Trosky * 18. 8. Trosecký širák, 5. ročník přehlídky trampských písní SZ Zákupy * Červenec - po celý měsíc ve všední dny (kromě pondělí) „Prohlídky s princeznou“ - vhodné pro děti do 10 let v doprovodu dospělých. Začátek prohlídky ve 14.30 hodin. Srpen - po celý měsíc ve všední dny (kromě pondělí) „Prohlídky s princeznou“ - vhodné pro děti do 10 let v doprovodu dospělých. Začátek prohlídky ve 14.30 hodin. * 11. 8. Speciální výstava klubu chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů (park).


KRÁTKÉ ZPRÁVY

Sklárna a minipivovar Novosad & syn Harrachov pořádá v sobotu 21. července od 10.00 hodin IX. ročník Harrachovských pivních slavností. V rámci akce se bude točit pivo tří pivovarů Libereckého kraje, a to pivo z minipivovaru Novosad, pivovaru Svijany a pivovaru Konrád Vratislavice n/Nis. V rámci slavnosti vystoupí Kamil Střihavka @ Leaders, Roxette revival, The Apples a AC/DC Bon Scott memorial band. „Během dne se bude losovat tombola, budou se konat prohlídky muzea a sklárny s možností si vyzkoušet foukat sklo. Pro děti budou připraveny dětské dílny s možností vyrobit si vlastní dárkové předměty (sklenice, mozaiky, obrázky, trička, atd…), skákací hrad a trampolína. Dále budou připraveny soutěže - hod sudem do dálky, pití piva na čas, jízda na opilém kole, které zatáčí opačně, než řídí nebo držení tupláku na čas,“ vyjmenovává Petr Novosad z pořádající firmy. Jako každoročně i letos jsou slavnosti doprovázeny bohatým programem: 10.00 – 12.00 hodin - Krkonošská dechovka 12.00 – 12.30 hodin - zahájení majitelem sklárny a starostkou města 12.30 – 14.00 hodin – Johny Walker band (country) 14.00 – 14.30 hodin – finálové kolo soutěže „držení tupláku na čas“ 14.30 – 16.00 hodin - MP Band (pop)

Happy Weekend – poděkování

V termínu 08. - 10. 06. 2012 se konal již druhý ročník akce s názvem „Happy Weekend“ – Harrachov za polovinu. Do letošního ročníku se zapojilo 23 harrachovských podnikatelských subjektů, kterým bych chtěla touto cestou ještě jednou velice poděkovat, jedná se o: Hotel Šedý Vlk, Restaurace Motejlek, Žlutý turistický vláček – p. Šimůnek, tým v čele se Zuzkou Birnbaumovou z Vertical Parku, p. Pavel Hilbert – Area Hilbert, Sklárna Novosad a syn, Hotel Silent, Sportovní areál Harrachov, p. Hroch – čtyřkolky, Muzeum Šindelka, Hornické muzeum, OREA Vital Hotel Sklář, OREA Hotel Bílý Hořec, Gerda a Koos van den Berg – elektrokola, Hotel Mitera, Minigolf – p. Tondr, Hotel Centrum, Bowling Harrachov, Restaurace 007, Sportrelax 007, JPK – Rotunda, Hotel Golden, Chalet Hřebenka – p. Aleš Klouda. Dále bych chtěla moc a moc poděkovat za opět úžasnou spolupráci Danku Hlouškovi a za podporu Libereckému kraji, a to jmenovitě p. Martinu Seppovi – náměstku hejtmana Libereckého kraje, p. Viktoru Liškovi - vedoucímu oddělení dopravní obslužnosti, p. Jindřichu Berounskému – České dráhy a.s., Stanislavu Matějkovi – Boveraclub, Zubačka – ozubnicová trať Tanvald – Kořenov – Harrachov, díky jejich podpoře měli možnost návštěvníci Harrachova se v průběhu této akce zdarma svézt historickým vlakem a autobusem a mohu potvrdit, že tuto šanci využil opravdu hojný počet návštěvníků. Dále patří velký dík BusLine – p. Harcubovi, p. Davidovi za výrobu poutačů, p. Bukvicovi z Geodézie, Jiřímu Endlerovi a za mediální podporu rádiu RCL. A zda-li měla tato akce pro Harrachov nějaký význam? Zvýšenou návštěvnost zaznamenali tito oslovení: Vertical Park, Restaurace Motejlek, Area Hilbert, Hotel Silent, Čtyřkolky – p. Hroch, OREA Vital Hotel Sklář, OREA Hotel Bílý Hořec, Muzeum Šindelka, Sportovní areál Harrachov. Ostatní nepocítili žádnou výraznější změnu, ale i přesto ve většině případů reagovali pozitivně se slovy, že jsou rádi za to, že se v Harrachově něco děje.

16.00 – 16.30 hodin - finálové kolo soutěže „pití piva na čas“ 16.30 – 18.00 hodin – The Apples (rock) 18.00 – 20.00 hodin – The Rockset – Roxette revival (pop) 20.00 – 22.00 hodin – Kamil Střihavka se skupinou Leaders (rock) 22.00 – 24.00 hodin - AC/DC – Bon Scott mermorial band (hardrock) Vstupné: dospělí 120,- Kč děti 20,- Kč

Foto: archiv

Pivní slavnosti ozdobí pivo ze tří pivovarů

Harrachov má nové propagační materiály

V rámci podpory Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod v prioritní ose Cestovní ruch, v oblasti podpory Marketingové a koordinační aktivity v oblasti cestovního ruchu, má Harrachov nové propagační materiály. Výběrové řízení na tuto zakázku vyhrála jilemnická firma Gentiana, která vytvořila následující propagační materiály: Skládací prospekt v šestijazyčné verzi, Turistické noviny – Harrachovská sezona, katalog Krakonošův ráj, brožuru Zajímavá místa v Harrachově, brožuru Tipy na výlety, brožuru Aktivně v Harrachově a skládací prospekt s publicitou projektu. Zájemci o propagační materiály si je mohou vyzvednout ve znovuotevřeném Turistickém informačním centru v budově MěÚ a nebo jsou k dispozici k náhledu či tisku také na našich městských webových stránkách www.harrachov.cz. Tímto bych chtěla velice poděkovat starostce Evě Zbrojové a celé Komisi cestovního ruchu ve složení: Karel Dolejší, Jiří Hendrych, Vít Moudrý, Jaroslav Jedlička, Jan Vodseďálek, Petr Bůžek, Robert Schäfer a dále Lence Jedličkové, která je manažerkou projektu Harrachov Card, za spolupráci při přípravě textů do těchto výše uvedených materiálů. Věřím, že se nám podařilo „vecpat“ do propagačních materiálů ta opravdová harrachovská nej a že tyto materiály budou účinným lákadlem návštěvníků k nám do Harrachova. Vždyť málokteré městečko se může pochlubit tím, že má nejlepší pivo v Čechách, nejstarší činnou sklárnu na světě, mamutí můstek, 4 muzea, nejvýše položené golfové hřiště v Čechách a k tomu mít tak pestrou a bohatou nabídku zážitkových aktivit, jakými jsou např. bobovka, vertical park, minigolf, elektrokola, terénní tříkolky atd.. Harrachov tedy má co nabídnout a skutečně každý si tu přijde na své. Lenka Stehlíková, manažerka cestovního ruchu

7/2012

Harrachovský zpravodaj

5


KRÁTKÉ ZPRÁVY Včelí stezku slavnostně otevře hrabě a hraběnka

Na mostě k Rýžovišti u autobusového nádraží dojde v neděli 8. července v 10 hodin k slavnostnímu otevření Včelí naučné stezky hraběte Jana Harracha. Stezce přijede požehnat sám pan hrabě s paní hraběnkou. Poté čeká příchozí projití celé stezky se zkušeným a znalým včelařem, který odpoví na případné dotazy z řad zájemců. A proto jste zváni a vítáni všichni ti, kteří chcete být zasvěceni do tajů přírody a zejména pak do života včelek.

publiky a Slovenska. Tradičně to budou Tři sestry, Horkýže Slíže, Wohnouti, Vypsaná Fixa, Lety Mimo a další, ale svou účast přislíbila třeba i Eva Pilarová. Slavnostní zahájení festivalu připadne opět Krkonošské dechovce z Jablonce nad Jizerou. Zájemci si budou moci zakoupit vstupenky na festival ve znovuotevřeném Turistickém informačním centru v budově MěÚ u p. Ivy Špalkové. Cena vstupenky je 599,- Kč a je platná pro oba dny tj. 10. a 11. 8. 2012.

Keltská noc letos pošesté

Letošní už 6. ročník hudebního festivalu Keltská noc, který je znám jako festival s nejlepším výhledem a nejvyšší nadmořskou výškou v České republice, se nám už pomalu, ale jistě blíží (termín konání je 10. - 11. 8. 2012). Město Harrachov je opět oficiálním partnerem této hudební slávy, které se letos opět zúčastní ty nejlepší rockové a punkové kapely z České re-

Registr vozidel uzavřen

Vlaky z důvodu výluky nepojedou

Městský úřad Tanvald, odbor dopravy upozorňuje, že od 2. 7. do 4. 7. 2012 bude uzavřen registr vozidel z důvodu přechodu registru vozidel na zcela nový centrální systém evidence. Znovu otevřeno bude od pondělí 9. 7., kdy bude nový centrální systém zprovozněn.

Provozovatel dráhy Správa železniční dopravní cesty, s. r. o., informuje, že ve dnech 9., 10., 11., 12. a 13. července 2012 vždy v čase 7.20 – 19.10 hod. proběhnou výluky železniční trati v úseku Liberec - Jablonec nad Nisou na trati 036 Liberec - Tanvald - Szklarska Poręba Górna. Důvodem těchto výluk je oprava traťové koleje v úseku Proseč nad Nisou - Jablonec nad Nisou a kácení stromů podél železniční trati.

E v a K r á s l o v á , s e k r e t a r i á t M ě Ú Ta n v a l d

Fotosoutěže

Objektivní přírody krása IV - Jizerské hory rozmanitost krajiny

Velká letní fotosoutěž na téma „Harrachov v létě“

Pro všechny příznivce a milovníky fotografování jsme letos přichystali opět letní fotosoutěž s OREA Vital Hotel Sklář****. Vítěz si odnese digitální fotoaparát v hodnotě 4500 Kč. Termín pro účast je do konce září 2012. Další informace naleznete na stránkách www.harrachov.cz.

O nejlepšího Hmyzáka Spolek pro volný čas Novovesan a Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor vyhlašují fotografickou soutěž O nejlepšího Hmyzáka. Soutěží se ve dvou kategoriích: 1. Fotografie hmyzu, který potkáte ve volné přírodě. 2. Fotografie hmyzích domečků, které jste sami vyrobili a umístili na zahradě nebo ve volné přírodě. Inspiraci můžete čerpat prohlídkou hmyzího hotelu, který vytvořily děti z turisticko-dobrodružného kroužku nebo na internetu např. www.ekolist.cz nebo www.cala.cz či www. pomahamprirode.cz. Soutěžní fotografie zasílejte na blanka. havlova@email.cz do 9. září 2012. Soutěž není věkově omezena. Vyhlášení výsledků proběhne 15. září 2012 ve 13 hodin při Novoveské pouti na Teprberku v Nové Vsi nad Nisou.

6

Celý letošní program najdete na stránkách wwwkeltskanoc.cz

Harrachovský zpravodaj

7/2012

Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska” sídlo v Jeleniej Górze pořádají fotografickou soutěž, jejímž cílem je všimnout si krásy okolní přírody. Soutěž má regionální povahu s odkazem na Jizerské hory a zúčastnit se může každá fyzická osoba, která v době trvání soutěže zašle soutěžní fotografii a uvede svou platnou e-mailovou adresu a své celé jméno, tel. číslo a adresu. Účastníci zasílají práci označenou jejím názvem a symbolem autora. K práci je třeba přiložit uzavřenou obálku se symbolem, v níž budou následující údaje: jméno a příjmení autora, adresa bydliště, telefonní číslo, e-mailová adresa, adresa školy nebo instituce, ve které práce vznikla, název práce, místo, kde práce vznikla. Jeden soutěžící může předat maximálně 3 jednotlivé fotografie, soutěž není věkově omezena. Podmínkou účasti je zaslání soutěžní fotografie na adresu: Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji „Książnica Karkonoska” ul. Bankowa 27, 58-500 Jelenia Góra v zalepené obálce s poznámkou fotografická soutěž. Každý postupující autor musí dodat vytištěnou fotografii ve formátu 10x15 cm nebo větší (s negativy nebo digitální verze na CD ). Soutěž se koná od 11. 6. do 28. 9. Vyhlášení výsledků, předání cen a otevření výstavy soutěžních prací se uskuteční do 15. 10 . 2012 v Centru informací a regionálního vzdělávání v Jelení Hoře – „Krkonošské knihovně”. Více informací na www.biblioteka.jelenia-gora.pl.


PŘEDSTAVUJEME ZASTUPITELE MĚSTA Na tomto místě přibližujeme čtenářům v rámci seriálu „Představujeme zastupitele města“ dvojici harrachovských zastupitelů. V každém čísle věnujeme prostor dvěma voleným zástupcům města.

Josef Slavík, 45 let, bez politické příslušnosti, kandidát za Starostové Libereckého kraje, zastupitelem města popáté Co považujete v obci za nejpalčivější problém? Jako nejpalčivější problém vidím nechvalně známý proces ohledně vymyšleného dluhu a sporu s J. F. World Brokers a následně vše okolo právního zastupování tohoto sporu. Místo toho, aby toto velice zvláštní odsouzení města Harrachova občany spojilo, tak zejména způsob právního zastupování v tomto sporu vnesl mezi občany nepěkné vztahy a dohady. Bezesporu bylo velkým úspěchem rozhodnutí nejvyššího soudu, kde Město zastoupené Mgr. Vašíčkem uspělo se svým dovoláním. Já, stejně jako ostatní zastupitelé, jsem zvedl ruku pro odsouhlasení smlouvy na zastupování, kterou si bývalé právně vzdělané a spřízněné vedení města připravilo. Ale pouze s přesvědčením, že to město nebude stát nic, pokud z toho nebude úplně venku, jak jsme byli přesvědčováni. Po úspěšném dovolání nám právní zástupce sdělil, že už Harrachovu prakticky žádné nebezpečí nehrozí a slavilo se vítězství. Že to bylo vítězství jen někoho a ne Harrachova, se ukázalo později. Velkým zklamáním bylo to, že i přes naše prosby odmítl Mgr. Vašíček dále město zastupovat a ke spolupráci nepomohla ani deklarace podepsaná všemi členy zastupitelstva. A pak přišlo největší zklamání – opětné odsouzení Harrachova u vrchního soudu… Věřím, stejně jako jsem věřil i dříve, že se novým právním zástupcům města podaří tuto vymyšlenou aféru dotáhnout do úspěšného konce pro Harrachov. Co je vaší prioritou v práci zastupitele? V tomto volebním období je priorita zejména dokončení Územního plánu Harrachova. Jsem rád, že se již podařilo schválit zadání, za což velmi děkuji zejména Michalu Štimovi, který pro město ÚP jako pořizovatel zpracoval. Rovněž arch. Buchar již zpracoval průzkumy a rozbory a nyní může zahájit práci na vlastním Územním plánu. Bohužel se v minulém období ztratilo mnoho času a minulé vedení města zaplatilo zbytečně mnoho peněz za různé studie a plány, které stejně nakonec zůstanou možná někde v archivu bez využití. Další neméně důležitou prioritou je nejen zachování, ale i zkvalitňování školství a vzdělávání v Harrachově, od mateřské přes základní k snad někdy opět střední škole či učilišti v místě. To úzce souvisí s možností sportování mládeže na kvalitních moderních sportovištích. Prioritou je podpora všech forem sportovní činnosti až k pořádání nejvrcholnějších mezinárodních sportovních akcí, které jsou nejlepší propagací našeho města. Myslíte si, že jako zastupitel dokážete v Harrachově něco změnit? Snad ano. Ale hrozně rád bych, aby se zlepšily vztahy mezi

lidmi. Vím, že to je v současnosti problém všude, ale Harrachováci vždy byli dobrá parta a měli bychom udělat vše pro to, aby se tak znovu stalo. Domnívám se, že by zastupitelé měli jednat sami za sebe, nezávisle. Zástupci velkých politických stran hájí zájmy někoho, řídí se jimi, a to je vždy špatné. Proto jsem také zvolil podporu současného vedení města, aby se opět Harrachov vrátil občanům. Pokolikáté jste v zastupitelstvu města? V případě, že jste minimálně ve druhém volebním období, v čem je to stávající období oproti minulým jiné? V zastupitelstvu jsem již popáté. Myslím, že každé volební období spolu přineslo něco jiného. První, pod vedením starosty Jaroslava Semráda bylo plné nadějí a i on sám věřil v budoucí velkou prosperitu Harrachova a spokojenost občanů a tvrdě hájil zájmy města. Nějakou dobu jsem vykonával funkci jeho zástupce a byla to pro mě výborná škola. Škoda, že nemohl svoje plány plně uskutečnit. Dalším významným obdobím byla pro mě léta 2002-2006, kdy jsem společně s Tomášem Plocem dělal zástupce starostovi Vaškovi Cajthamlovi. V tomto období se splácel velký dluh za čerpací stanici a i přes to se investovalo a dluh se podařilo splatit. Proto jsem chtěl i v dalším období tomuto starostovi pomáhat, ale bohužel jsme neuspěli. V dalším mém volebním období bylo vedení města prakticky jednobarevné a hrálo si možná trochu moc na velké politiky. Město získalo mnoho velkých „přátel“ a investorů, ale také to něco stálo. Byl jsem členem stavební komise, která chtěla zamezit masivní výstavbě apartmánových domů, ale bohužel ve většině případů Rada města její doporučení nerespektovala a povolení udělila. Jak jsem již výše uvedl, proto jsem se rozhodl pro současné období podpořit změnu a jsem rád, že jsem tak učinil. Od voleb uplynul rok, co se podařilo a naopak nepodařilo? Podařilo se úspornými opatřeními zajistit chod města i za složité ekonomické situace a zajistit i některé investice do škol, infrastruktury atd. Podařilo se uspořádat několik úspěšných sportovně-kulturních akcí pod hlavičkou města. Podařilo se velmi rychle zpracovat zadání Územního plánu a následně ho schválit. Nepodařilo se zvrátit politické rozhodnutí vyšších instancí a zachovat střední školu ve městě. Jaký máte názor na to, že by zvolení zástupci města, kteří dostali důvěru občanů (napříč politickým spektrem), měli spolupracovat na rozvoji obce? Samozřejmě, pokud je někdo zvolen zastupitelem, měl by na rozvoji obce spolupracovat, a to zejména v oblasti, které rozumí nebo je v ní profesionál. Já jsem ve všech obdobích pracoval v komisích, zejména stavební, pomáhal při organizaci akcí, při stavebních záměrech obce, výstavbě dětských hřišť atd., ať už jsem byl součástí vedení města nebo v opozici. Mrzí mě, že současná opozice vůbec nepracuje v komisích, nespolupracuje a spíše organizovaně roznáší mezi občany nedůvěru a špínu. I já jsem pro prošetření všech nepravostí nebo podezření. Ale nebudu podepisovat nějakou alibistickou petici, kterou určitá skupina lidí odvrací pozornost od podstatných problémů. I tak věřím, že nakonec se vše v dobré obrátí a všichni budeme na náš (nikoli Váš nebo jejich) Harrachov hrdi.

7/2012

Harrachovský zpravodaj

7


PŘEDSTAVUJEME ZASTUPITELE MĚSTA Ing. Helena Stříbrná, 49 let, DRS bezpartijní, poprvé v ZM Co považujete v obci za nejpalčivější problém? Určitě budu opakovat to, co všichni tázaní přede mnou. Kauza údajného dluhu Harrachova je rozhodně největším problémem a na jeho výsledku závisí celý další osud všech obyvatel města. To ale neříkám nic nového, je to neustále v povědomí všech. V nedávné době proběhla Harrachovem výzva k občanům a zastupitelům na připojení se k záchraně Harrachova. Vzhledem k tomu, že vznášíte tento dotaz v době po doběhnutí této výzvy, tak na to musím reagovat. Souhlasím s tím, že se musí udělat vše pro záchranu města, souhlasím také s tím, že pokud někdo má – či měl dostatek podkladů na podání trestního oznámení, je jedině správné, že je podal a doufám, že už na to nebude pozdě. Pravdou také je, že jednou je trestní oznámení podané a policie již jistě začala podnikat kroky na šetření celé věci a podpisy na výzvě mají podle mého jen demonstrativní charakter. Kdybych byla přesvědčena o právní síle podpisu, udělala bych to. Bohužel v současné době je celá kauza opravdu pouze v rukou právníků a po tolika letech řešení mě stále jen napadá, proč se trestní oznámení nepodalo již dříve, když žádné nové okolnosti nevznikly? Budu moc ráda za to, jestli tato kauza dopadne pro Harrachov příznivě. Co je vaší prioritou v práci zastupitele? Myslíte si, že jako zastupitel dokážete v Harrachově něco změnit. Jako zastupitelka a učitelka na zdejší základní škole jsem v kontaktu především s dětmi a rodiči. Mnozí se na mě obrací s obavami o to, zda jejich děti budou mít i v budoucnu úplnou základní školu. Jsem moc ráda, že mohu všechny alespoň ujistit, že ze strany všech zastupitelů vidím zájem o její zachování. Jsem moc ráda, že v tomto jsou opravdu za jedno. Moc

ráda bych ze své pozice přispěla k tomu, aby se naše škola více zviditelnila a dostala do povědomí všech obyvatel i návštěvníků města, abychom dokázali vytvořit přátelské kontakty s okolními školami a aby naše malá škola byla školou plnou pohody. Také proto si moc přeji, aby harrachovský soudní spor dopadl příznivě a obyvatelé města tady měli klid pro práci i běžný život. Moje práce v zastupitelstvu souvisí také s prací v komisi pro školu a sport a v kontrolním výboru. Jsem moc ráda, že je v Harrachově dost lidí, kteří rádi a ochotně pracují v komisích a výborech ve svém volném čase. Děkuji tímto všem za spolupráci. Pokolikáté jste v zastupitelstvu města? Jsem členkou zastupitelstva poprvé a od samého začátku jsem dostávala mnoho rad a doporučení, někdy i protichůdných, od mých, v komunální politice již zkušených kolegů. Srovnávat práci současných zastupitelů a těch předchozích nemůžu z vlastní zkušenosti, proto se k tomu nebudu vyjadřovat. Spíš mě velice překvapuje neochota některých zastupitelů spolupracovat a podílet se na činnosti komisí a výborů. Od voleb uplynul rok, co se podařilo a naopak nepodařilo? Začnu tím, co se nepodařilo – bohužel musím opakovat, že se nedaří konstruktivně komunikovat. Spor o údajný dluh města se táhne již léta, vidina konce je obestřena obavami a život v nejistotě z budoucnosti nikomu určitě nepřidá. Právě v postoji ke způsobu řešení „naší“ kauzy je mezi členy opozice a koalice největší napětí. Svůj postoj k této otázce jsem již vyjádřila v jednom z předchozích čísel zpravodaje. No a co se podařilo? Já doufám, že je to vidět. Když budu mluvit zase jako učitelka, podařilo se i nadále podržet školu, dokonce se děti dočkaly i rekonstrukce oken a vzduchotechniky kuchyně, přestože se město potýkalo a stále potýká s velkou finanční zátěží ohledně výplaty odměny právníkovi. Za velice úspěšnou aktivitu považuji také zavedení regulované soustavy osvětlení s nemalou úsporou finančních prostředků. Jaký máte názor na to, že by zvolení zástupci města, kteří dostali důvěru občanů (napříč politickým spektrem), měli spolupracovat na rozvoji obce? Myslím, že na tuto otázku se nedá odpovědět jinak, než že je to jejich povinnost a zodpovědnost k voličům. (end)

Jiří Černý vystoupil z koalice

Zastupitel města Harrachov Jiří Černý (Věci veřejné) vystoupil z koalice. Důvody svého rozhodnutí vyjádřil slovy. „Na základě opakovaných slovních útoků na mou osobu ze strany užšího vedením města jsem se rozhodl vystoupit z koalice.Vzhledem k nedůvěře a velmi zvláštnímu postoji ze strany užšího vedení města vůči mé osobě nemohu nadále pokračovat jako zastupitel dané koalice. Nadále hodlám pokračovat jako nestranný zastupitel města. Pevně doufám ve zdravou komunikaci jak s koalicí, tak i s opozicí,“ zdůvodnil své vystoupení z koalice Jiří Černý.

Informace přímo do Vašeho mobilu

Město Harrachov zavedlo pro lepší informovanost svých občanů SMS InfoKanál. Účelem je informovat o aktuálních důležitých událostech ve městě pomocí SMS zpráv do mobilních telefonů. Ve snaze zajistit dostatečnou informovanost jsme zahájili provoz SMS InfoKanálu města. Zajistěte si tyto informace zasláním jedné registrační SMS, která je zpoplatněna dle tarifu Vašeho operátora, nebo se zaregistrujte na webových stránkách města pomocí webového formuláře. Tento systém je pro Vás zcela zdarma, veškeré náklady hradí město.

8

Harrachovský zpravodaj

7/2012

Můžete dostávat následující včasné informace:

Plánované odstávky vody, informace o vzniklých haváriích a stavu jejich řešení, plánované přerušení dodávek elektrické energie, popř. plynu, uzavírky místních komunikací, termíny mimořádných svozů odpadu, termíny konání zasedání zastupitelstva města, konání kulturních a společenských akcí, mimořádné změny v provozní době úřadu města a další užitečné informace spojené se životem v Harrachově. Další informace a nastavení telefonu pro příjem SMS naleznete na stránkách www.harrachov.cz


OSOBNOST

Prioritou TJ Harrachov jsou investice do kempu, říká předseda Otakar Jiroutek Otakar Jiroutek se do Harrachova přestěhoval z Broumova a od roku 2000 je předsedou harrachovské TJ Jiskry. Na podzim byl na valné hromadě po třech volebních obdobích potvrzen ve funkci předsedy na další čtyři léta. Kolik oddílů jednota sdružuje a kolik má členů? Máme šest oddílů. Ski klub, který má tři pododdíly, a to úsek skoků na lyžích a severské kombinace, úsek běhu na lyžích a úsek sjezdového lyžování. Dále fotbalový, volejbalový a nohejbalový oddíl, Musher´s club a Sport pro všechny (ASPV). Celkem máme 430 členů. Většina tělovýchovných jednot pláče nad nedostatkem finančních prostředků. Jak je na tom harrachovská jednota? Nebyli bychom na tom špatně nebýt investic do kandidatury na mistrovství světa v letech na lyžích. V kandidatuře máme nemalé finanční prostředky, které se nám po konání MS v roce 2014 vrátí. Z čeho „žije“ TJ? Náš hlavní příjem je za pronájem kempu v Harrachově a z malého vleku, který jako jednota vlastníme. Bohužel, jak na horách ubývají lidé, tím je příjmů méně. Zatím nám příjmy stačí na to, abychom pokryli naše roční náklady. Proto jsme rádi, když se nám podaří vyhrát organizaci nějakých velkých závodů, ze kterých získáme prostředky nejen na činnost, ale i na rozvoj naší jednoty. Co si pod tím máme představit? No řekl, bych to takto. To, co jsme vydělali po posledním mistrovství světa, jsme „neprojedli“, ale investovali do infrastruktury a majetku TJ. V roce 2000, tedy v době, než jsem se stal předsedou, Jiskře nepatřilo takřka nic. Měli jsme jednoho starého dvacetimístného renaulta, starou felicii a všude jsme byli v pronájmu. Museli jsme si koupit budovu, kde máme sídlo. Ta sice byla stavěna pro organizační výbor MS 1983 v rámci akce Z, ale my ji museli od města koupit, platili jsme hypotéku za dům Na Hřebenkách. Po světovém poháru v roce 2001 a mistrovství světa v roce 2002 jsme začali budovat kemp, zrekonstruovali jsme sociálky i zázemí pro návštěvníky. Vše bylo staré nevyhovující a nakonec jsme museli pozemky i chatky, které byly rovněž stavěny v akci Z, odkoupit. Nyní

nám patří vše, včetně pozemků. Další investice do majetku TJ přibyly v roce 2007 v rámci akce Bílá stopa, kdy se nám podařilo dát dohromady malé můstky na Kamlu K 8 a K 25 jsme pokryli novou hmotnou a vybudovali zázemí. Zatím poslední investiční akcí se stalo vybudování sportovního areálu u příjezdu do Harrachova, kde bylo naprosto nevyhovující hliněné fotbalové hřiště. Na zbudování plochy s umělou trávou jsme získali dotaci z MŠMT. Nyní máme krásný areál, fotbalisté trénují na pěkném fotbalovém hřišti s umělou trávou třetí generace, volejbalisté mají tartanový kurt a tenisté kurt s umělou trávou. Pro všechny bylo vybudováno kvalitní zázemí. V současnosti kromě našich členů využívají hřiště i fotbalové kluby z republiky nebo z Německa, které do Harrachova jezdí na soustředění a plochu si od nás pronajímají. Takže díky zbudování umělé trávy jste získali další možnost příjmu do kasy jednoty? Ano, nějakou korunu nám to přinese, ale trávu pronajímáme pouze v létě. Víme, že by o tréninkovou plochu byl zájem i v zimním období, ale Harrachov je na sněhové podmínky velmi specifický a my nejsme schopni plochu o rozměrech 90 krát 50 metrů udržovat způsobilou ke hře. Například letos v únoru zde napadlo během týdne 80 – 90 centimetrů sněhu, které během několika následujících dnů zmrzly. Následně napadly další desítky centimetrů sněhu a v polovině března tam ležela vrstva 160 centimetrů sněhu. Kdybychom se snažili sníh

odklízet, mohli bychom porušit položený trávník. Spočítali jsme si náklady, jež bychom v případě zimní údržby trávníků vynaložili, a došli jsme k názoru, že by nám pronájem plochy vydělal maximálně na polovinu těchto nákladů. Mimo jiné bychom nikomu nedokázali zaručit, že hřiště budou moci používat, protože jak říkám, klimatické podmínky jsou v Harrachově specifické, o čemž jsme se přesvědčili letos v zimě. V roce 2014 pořádáte MS v letech na lyžích. Už máte naplánováno, kam vydělané peníze investujete? Plány máme, ale naší prioritou bude investovat do kempu, který nám zaručuje stálý příjem. Chceme ho dostat na evropský standard, to znamená vybudovat parkovací stání pro karavany s kompletním servisem. V plánu máme nahradit zastaralé chatky karavany, nové totiž vybudovat nemůžeme, neboť pozemek není stavební. Opět plánujeme zrekonstruovat sociálky a další zázemí pro návštěvníky kempu tak, aby poskytl celoroční komfort. Jiskra sdružuje šest oddílů, asi největší radost dělají zimní sporty? Ano. Národní týmy skokanů a sdruženářů se skládají prakticky z našich odchovanců – Hlava, Dvořák, Slavík, Cikl, Vaculík, Hájek, a to jsem zdaleka nevyjmenoval všechny. I v mládežnických kategoriích už máme své odchovance, kteří patří mezi českou elitu, ať je to Háček nebo Havránek. Máme kvalitní potěr a jsme zásobárnou Dukly. V době, kdy zde trénoval Dalibor Motejlek, jsme měli 25 dětí, nyní jich je šestnáct a chodí k nám děti od první třídy. Bohužel počet je dán lokalitou. Nebýt města, která se zde mermomocí snaží držet školu, dětí by bylo ještě méně. Harrachov se potýká s přirozenou migrací občanů, stejně jako jiná příhraniční místa. Ale nemáme jen skokanský oddíl nebo sdruženáře, v klasickém lyžování vede trenér Čuřík skupinu 28 dětí a opět je tam řada šikovných lyžařů, kteří dělají našemu klubu dobré jméno. Na druhém místě je nejspíš fotbal. Klub zvítězil v I.B třídě a postoupil do I.A třídy. Máte z postupu radost? Určitě ano, i když vím, že fotbal se zde nedělá lehce. Sám jsem fotbal kdysi hrál a vím, o čem mluvím. Jsme město s patnácti stovkami obyvatel, přesto dát dohromady 16 kvalitních hráčů pro I.A třídu je

7/2012

Harrachovský zpravodaj

9


OSOBNOST

Foto: www.skoky.net

velký problém. Mladí lidé, kteří v Harrachově nezdědili penzion nebo zde nemají žádné závazky, odcházejí. Současný tým tvoří 70 procent místních a 30 procent hráčů je z okolních klubů (Jabloneček, Desná). Z těch místních bydlí řada mimo Harrachov a dojíždí například z Liberce, což není vůbec snadné, a když přijedou, svědčí to o tom, že mají fotbal i Harrachov rádi. To, že se vyhrála I. B třída, je pěkný úspěch a bude záležet, jak se podaří kádr posílit. Z vlastní zkušenosti vím, že když se prohrává, přestává fotbal bavit a morálka týmu klesá. Jak jsou na tom zbylé dva oddíly? Volejbalisté hrají okresní soutěže, vesměs jsou to čtyřicátníci, kteří si chodí zapinkat pro radost. Nohejbalisté jsou šikovní, ale co vím, vesměs hostují v týmech, které hrají krajský přebor. Máte taky Musher´s club, jak ten si vede? Kdysi byli velmi dobří. Zakládal ho Jiří

Krejčí ředitel sportovního areálu, jenž jezdil šestispřeží, ale poslední sezonu byl nemocný a moc nejezdil, ovšem v minulosti získal titul mistra Evropy. Také jsme měli dobrou musherku, ale ta se vdala a nyní také nezávodí, i ta vozila ze závodů triumfy. Co říkáte na to, že by v Harrachově mělo vzniknout Národní sportovní

centrum? Mně osobně se to líbí. Kromě předsedy TJ jsem i člen výboru skokanského úseku a myslím si, že takové centrum Česká republika potřebuje a v Harrachově jsou ideální podmínky. Už dlouho jsme se napříč úseky bavili o tom, že by bylo potřeba takové centrum zbudovat. Je to trend a všude ve světě taková centra mají. Je nelogické, aby část byla ve Frenštátě, v Liberci, v Lomnici atd. Je třeba vše koncentrovat do jednoho místa. Máme letní středisko v Nymburce a pro zimní je Harrachov přímo stvořen. Koná se zde nejvíce závodů, ve skocích a v závodu sdruženém, máme zde kvalitní můstky i běžecké tratě, sjezdovky, nově mají být zbudovány areály pro tzv. moderní sporty, snowboard, U rampa. Také jsou zde ubytovací kapacity.  Pokud vím, město by mělo do projektu přispět vložením areálu bývalého lesnického učiliště, což je ideální prostor pro takové centrum. Jiří Endler

STŘÍPKY ZE ŽIVOTA ŠKOL Opět se přiblížil konec školního roku a my se těšili na všechny naplánované akce: 22. 5. Výlet do ZOO (autobus nám zaplatila paní Lukášková). Tentokrát nám počasí nádherně vyšlo a výlet se po všech stránkách vydařil. Hned druhý den se konal Pohádkový les. Trasa, kterou šly děti se svými rodiči, vedla kolem biatlonového kolečka, kde na ně čekaly pohádkové postavy, u kterých plnily různé úkoly. Cíl byl na zahradě MŠ, kde se opékaly vuřty. Děti si odnášely plno odměn a hezkých zážitků. Děkujeme děvčatům ze ZŠ (M. Haasové, V. Pánkové, V. Soldátové, K. Háčkové, E. Krčkové, M. Šrámkové, M. Moravcové, M. Chlupaté, M. Nykodýmové), která se spolu s učitelkami MŠ na přípravě podílela. Již tradiční rozloučení se školáky proběhlo 30. května. Program všech dětí a závěrečné šerpování školáků, kteří byli pak všichni pozváni Natálkou Michalíčkovou do Kafe Z na koktejl. U příležitosti MDD jsme jeli žlutým vláčkem po okolí Harrachova. Další program měl následovat v areálu Kempu, ale z důvodu deštivého počasí byl přesunut do ZŠ. V pátek 8. června se byli školáci podívat na své kamarády v 1. třídě, kteří ukázali, co všechno již dovedou. Již delší dobu jsme přemýšleli nad tím, jak vylepšit terasu u MŠ, abychom na ní mohli plnit výchovný program během celého dne při pěkném počasí. Sponzorské dary a zájem rodičů nás nutili tuto věc dotáhnout do konce. Velmi děkujeme panu Josefu Slavíkovi, jenž nám při této realizaci pomohl, a tak jsme mohli 20. června multifunkční plochu slavnostně otevřít. Již tento den ji mohly děti využít

10

Harrachovský zpravodaj

7/2011

k pohybovým a zábavným aktivitám. Děkujeme všem za zdárný průběh celého roku, přejeme hodně sluníčka, pěkné léto a v září se těšíme na viděnou. Kolektiv MŠ Kamínek Harrachov

Foto: Archiv školky

Květen a červen v MŠ Kamínek

Za finanční dary děkujeme: Manželé Kuntrovi (60 000,- Kč), p. Mrklasová (10 000,- Kč), p. Antoš a p. Lukášková (5 000,Kč), p. Bui Thi hang NO (5 000,-Kč), p. Ngo Xuan Cuong (2 000,- Kč), p. Stefanci (3 000,- Kč), p. Remzová (4 000,- Kč), Kmoníčkovi (3 000,- Kč). Za další pomoc děkujeme: p. J. Slavíkovi, p. Dostalíkovi, p. Tondrovi, p. Gruzikové, p. L. Horáčkovi, p. Michálkové, p. Ulrichové, p. Chmelařové, p. Bukvicové, p. Kmoníčkové, p. Klauzové, p. Michalíčkové, p. Čermákové, p. V. Novotnému, p. Benešovi (Krakonoš), p. Schwarzovi.


STŘÍPKY ZE ŽIVOTA ŠKOL

Harrachovští na atletickém trojboji v Jablonci obstáli

V pondělí 4. června se v Jablonci nad Nisou uskutečnilo okresní kolo trojboje všestrannosti žáků 1. – 5. tříd. Základní škola Harrachov vyslala do „boje“ z každého ročníku dva chlapce a dvě dívky. Soutěžilo se v běhu na 50 m, hodu kriketovým míčkem a skoku do dálky. Žákyně 1. třídy Šárka Slavíková obsadila páté místo, Jesika Tulková z druhé třídy skončila třetí, třeťáci Ondra Pilař a Adam Klobouček skončili na čtvrtém respektive pátém místě. Do krajského finále v Turnově postoupili J. Tulková a O. Pilař. Zde oba svorně obsadili mezi 15 konkurenty 8. místo.

v 8.30 v prostorách před knihovnou. V 8.40 odstartovalo první družstvo. Cílem družstev bylo projít 9 stanovišť, na kterých žáci plnili různé znalostní a dovednostní úkoly. Mimo jiné se hodnotila i schopnost týmové spolupráce. Nejlépe se všech úkolů zhostil tým Veroniky Soldátové ve složení Šárka Slavíková, Anežka Klímová, Dominika Dlouhá, Anna Hrubošová, Barbora Polednová, Stela Dostalíková, Jörn Nestler, David Zemek, Milena Chlupová a Michaela Šrámková. Celou akci jsme ukončili na biatlonovém kolečku společným opékáním vuřtů. Děkujeme p. St. Slavíkovi, Martinu Pánkovi, p. Ivaně Moravcové a Fr. Vaculíkovi za pomoc při organizaci akce a Policii ČR za poskytnutí areálu. Velký dík patří také sponzorům, bez nichž bychom tuto akci nebyli schopni zorganizovat. Sponzory této akce byly: Komise pro sport, školu a mládež Města Harrachov, Pekárna Tanvald – Jaroslav Schneider a spol.

Dětský den školákům nepokazilo ani deštivé počasí

Foto: archiv školy

Den překonávání překážek

V pátek 25. 5. 2012 jsme pro žáky naší školy uspořádali Den překonávání překážek. Žáci deváté třídy se na tento den

stali vedoucími a již předem si k sobě nalosovali dalších 9 – 10 členů z první až osmé třídy. Slavnostní zahájení proběhlo

První červnový den připravila Komise pro mládež při MÚ Harrachov ve spolupráci se základní školou pro děti ZŠ i MŠ Dětský den. Tradiční program byl obohacen o disciplinu řezání polen a hašení vodními, práškovými a sněhovými hasicími přístroji. Dětský den se měl uskutečnit v areálu Kemp Jiskra. Vzhledem k tomu, že od rána pršelo, byl dětský den přesunut do prostor školy. I přes nepřízeň počasí se vydařil. Rádi bychom touto cestou poděkovali všem pořadatelům, kteří se o zdárný průběh Dětského dne přičinili. Poděkování patří p. Balcarovi, p. Benešovi a firmě Made, p. Bartošovi a p. Procházkovi, p. Horáčkovi, p. Kožíškovi, p. J. Lichému z Vrchlabí, p. M. Máslovi, manželům Pánkovým, p.T. Plocovi, p. St. Slavíkovi, p. J. Slavíkovi, p. W. Slavíkovi, manželům Ulrichovým, p. F. Vaculíkovi a všem zaměstnancům školy. Alena Bervicová, ředitelka ZŠ Harrachov

Oprava chodníku před školou

Foto: archiv školy

V květnu 2012 se podařilo ředitelce školy zrealizovat rekonstrukci chodníku před hlavním schodištěm do budovy školy. Chodník byl léta pod schody propadlý a zvláště v zimě hrozilo vážné nebezpečí úrazu dětí i dospělých. Práce provedla firma Žula Jenišovice a na obnovu byly použity původní kostky, aby byl zachován charakteristický vzhled celého vstupního prostoru. Děkuji manželům Ing. Čestmíru Rakušanovi a paní Jaroslavě Rakušanové za poskytnutí sponzorského daru, díky němuž bylo možné akci uskutečnit. M g r. A l e n a B e r v i c o v á

7/2012

Harrachovský zpravodaj

11


STŘÍPKY ZE ŽIVOTA ŠKOL

Ohlédnutí za prací ředitelky školy

zajímavější. Tímto vybavením se škola může směle srovnávat s velkými městskými školami. Během 6 let bylo pamatováno na všechna pracoviště. Školní jídelna – 90 tis, školní družina 40 tis, na nákup učebních pomůcek pro školu bylo vynaloženo 100 tis. Kč. Spoustu pomůcek bylo nutné vyřadit pro značné opotřebení či zastaralost, vždyť mnohé byly pořízeny již v 70. letech minulého století. Po dlouhých letech se vrátilo do výuky 7. třídy vaření, proto bylo nutné nově vybavit cvičnou školní kuchyňku (sporák, nádobí, kuchyňské potřeby) - 15 tis. Byly zakoupeny nové lavice do 2 tříd (cca 120 tis), keramické tabule s magnetickým povrchem do 1. a 2. třídy (60 tis). I při maximální šetrnosti při nakládání se svěřenými finančními prostředky jsem se snažila školu dobře vybavit a zlepšovat podmínky pro práci žáků i pracovníků školy. Nyní by se pozornost měla zaměřit na obnovu nábytku ve třídách, kabinetech a kancelářích.

K 31. 7. 2012 končím ve funkci ředitelky ZŠ Harrachov. Proto není od věci jakési ohlédnutí za uplynulými 6 lety. Ředitel školy se stará o zdárný průběh výchovy a vzdělávání, bezpečnost a ochranu zdraví, hospodaření školy, ale také o materiální zabezpečení školy, nákup inventářů, udržování budovy a podílí se na zajišťování oprav. Proto krátká rekapitulace toho, co se podařilo uskutečnit. Přes úsporná opatření jsem se snažila, aby škola byla vybavena moderními výukovými pomůckami a kvalitní výpočetní technikou. Byla kompletně nově vybavena počítačová učebna, zakoupeny 3 dataprojektory, 3 interaktivní tabule, vizualizéry, notebooky pro učitele a odpovídající software. Celkem jsme do modernizace investovali 660 tis., z toho bylo 330 tis z dotace EU, ostatní náklady byly pokryty z finančních fondů školy, dotací a darů. Všichni učitelé jsou schopni aktivně využívat tuto techniku při výuce, která se tak stává atraktivnější a pro žáky Rekapitulace

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

ZŠ vybavení

12 000

62 850

122 800

107 320

66 000

29 010

6 100

406 080

uče. Pomůcky

74 300

58 600

25 800

191 875

63 200

28 700

1 900

444 375

uče. pomůcky (dary)

2 300

uč. pomůcky (EU) školní družina

48 800

46 500 328 900

3 500

školní jídelna 89 800

328 900 40 000

15 800

9 800

10 300

600

18 400

41 300

2 300

28 300

200

90 500

352 595

141 800

133 110

337 100

1 358 655

155 650

148 600

Z celkové částky na interaktivní výuku a výpočetní techniku 660 tis

Podařilo se mi zrealizovat také větší opravy

• Rekonstrukce malé tělocvičny – nové obložení, přebroušení parket, výmalba • Výmalba hlavní budovy – třídy, chodby, schodiště včetně soklů, oprava nerovností stěn • Školní družina – rekonstrukce plesnivé podlahy, nový koberec a lino • Školní jídelna – nová podlaha a krytina, výmalba • Rekonstrukce chodníku před školou Děkuji Městu Harrachov za péči o budovu školy. V tomto období byly provedeny tyto rozsáhlejší práce • 2008 - Rekonstrukce plynové kotelny, instalace moderních plynových kotlů 1.049 tis, bourání rozpadajících se komínů 184.271 Kč, oprava kanalizace dešťové vody 85.787 Kč • 2009 – Oprava střechy, žlabů, přebroušení a lakování podlahy v malé tělocvičně, zakoupena myčka na nádobí do školní jídelny, celkem 466.100 Kč • 2010 – Oprava rozpadající se kamenné podezdívky plotu, rozebrání a přeložení schodiště před vchodem do budovy, oprava podlahy malé Tv, energetický audit, projektová dokumentace na zateplení, celkem 557.713 Kč • 2011 – Rekonstrukce vzduchotechniky ve školní kuchyni, nové rozvody vody, výměna oken v kuchyni a v jídelně, oprava střechy, cekem 670.656 Kč 1. září 2006 jsem převzala školu v neutěšeném stavu, co se týká přádku v půdních prostorách, sklepích a bývalé kotelně, které byly přeplněné starými nepotřebnými či polámanými věcmi nashromážděnými za desítky let. Mohu odejít s dobrým pocitem, že tyto prostory byly vyklizeny a vyčištěny a vyhovují podmínkám požární ochrany a bezpečnosti práce. Při těchto úklidových pracích byl objeven archiv školní dokumentace z 19. stol. až po II. svět. válku. Nalezené písemnosti byly předány k uložení Okresní-

12

Harrachovský zpravodaj

7/2012

mu archivu v Semilech. Organizační změny • 2009 - Ukončena činnost Dětské ozdravovny v Anenském údolí z důvodu trvale nízkého zájmu ze strany klientů. Zde jsme provozovali jednu třídu 1. stupně a jednu třídu 2. stupně. • 2010 - Došlo ke změně v organizaci sportovní přípravy mládeže a zanikala potřeba existence sportovní třídy. Přesto škola zůstává sportovně zaměřená. Při tělesné výchově probíhá výuka běžeckého lyžování, jsou pořádány závody ve sjezdu, běhu na lyžích, přespolní běh, uvolňujeme žáky na závody a soustředění podle potřeb oddílů. Úspěšní jsou nejenom „zimní“ sportovci, ale i mladí fotbalisté. Děkuji tímto všem, kteří se věnují práci s mládeží ve sportu, neboť naši žáci jsou úspěšní nejen na regionálních, ale i republikových a mezinárodních závodech a soutěžích. • 1. 9. 2011 - zrušena funkce zástupce ředitele • 1. 8. 2012 - převedeno účetnictví na dodavatelskou firmu Škola má v současnosti 121 žáků, na 1. stupni 70 žáků, na 2. stupni 51 žáků. Nízký počet žáků klade zvýšené nároky na dofinancování mezd pedagogických pracovníků zřizovatelem, tj. Městem Harrachov. I do budoucna je pro školu ohrožující klesající počet žáků, na němž se podílí také odchod žáků na víceletá gymnázia. Hlavním problémem však zůstává, že z Harrachova odcházejí mladé rodiny s dětmi. Ve školním roce 2010/2011 se odstěhovalo 9 žáků, teď se budou stěhovat 4 žáci. Vedení města by mělo hledat cesty, jak udržet mladé lidi v Harrachově či vytvořit podmínky pro příchod nových obyvatel. Neboť přijdou-li rodiče, zvýší se i počet žáků školy. Závěrem bych chtěla poděkovat rodičům, kteří pomáhali při akcích školy, vedoucím zájmových kroužků, trenérům, sponzorům a harrachovským organizacím za podporu a spolupráci. Děkuji také všem zaměstnancům školy za dobrou práci. M g r. A l e n a B e r v i c o v á


STŘÍPKY ZE ŽIVOTA ŠKOL

Helena Stříbrná novou ředitelkou školy Město Harrachov zřizuje dvě školská zařízení. Mateřskou školu Kamínek a Základní školu Dr. h. c. Jana Masaryka. „Prvního ledna letošního roku vešla v platnost novela školského zákona a právě ta je důvodem pro vyhlášení konkurzů na ředitele škol, kteří byli ve funkci šest a více let a výkon práce končí na daném místě 31. července 2012,“ říká starostka Harrachova Eva Zbrojová. Protože výše uvedené skutečnosti platí i v Harrachově, bylo třeba, po ověření na Krajském úřadu Libereckého kraje, i v Harrachově vypsat konkurz na obsazení místa ředitelů škol. „Sedmičlenná komise se sešla dvakrát. Jednou hodnotila platnost přihlášek a podruhé jednala přímo s konkrétními uchazeči. Do výběrového řízení (VŘ) se přihlásili tři uchazeči, jeden z nich byl doporučen Radou města k vyřazení pro nesplnění požadovaných podmínek VŘ, další dva postoupili do konkurzního řízení,“ sdělila starostka. Konkurzní komise se skládala ze dvou zástupců zřizovatele, z jednoho zástupce KÚ LK, odborníka v oblasti státní správy, zástupce pedagogických pracovníků školy, zástupce ČŠI Liberec a zástupce školské rady. Komise se usnesla, že konkurz

bude probíhat formou řízeného rozhovoru a na základě předložených materiálů se hlasováním usnesla o uchazeči, který získal nadpoloviční počet kladných hlasů přítomných členů komise. „Komise výsledek konkurzu doporučila ke schválení RM, ta na svém jednání 30. května schválila doporučení výběrové komise,“ konstatovala Zbrojová a prozradila jméno vítězky: „Úspěšným uchazečem se stala Ing. Helena Stříbrná, které k nové pracovní pozici blahopřeji a přeji mnoho úspěchů, trpělivosti a radosti z výsledků práce, která ji čeká.“ Post ředitelky základní školy tak po mnoho letech opouští ředitelka Mgr. Alena Bervicová. „Odcházející ředitelce Aleně Bervicové musím poděkovala za veškerou práci, kterou pro naši školu v Harrachově za dlouhých šest let vykonala,“ nezapomněla poděkovat ředitelce, která odchází, Zbrojová. Harrachovská starostka jako zástupce zřizovatele si přeje, aby výsledkem spolupráce zřizovatele a školy bylo zachování obou stupňů ZŠ. „Přeji si, aby se zaměstnanci školy i žáci cítili příjemně a co nejlépe, aby si druhý stupeň naší školy našli rodiče a žáci i z okolních obcí,“ vyslovila své přání Eva Zbrojová.

ZE SPORTU

Fotbalisté vyhráli I.B třídu a postoupili do vyšší soutěže Není tomu tak dlouho, co skončila sezona 2011/2012 1.B třídy a za osm neděl je tu plně nová soutěž 1.A třída. V předešlém ročníku se FK Jiskra Harrachov podařilo vyhrát soutěž o pět bodů před Horní Brannou, která po polovině soutěže vedla. FK JH musela před začátkem soutěže posílit, a tak na hostování přišli hráči Jakub Vrána, Lukáš Halama, Petr Halama, David Jech, Michal Sedlmajer (jaro), Slava Trepera a Ruda Kroupa. Cílem před sezonou bylo hrát střed tabulky a být v klidu. Po podzimní části FK JH skončila na čtvrtém místě a vědělo se, že nebude mít starosti jako loni. V jarní části se začal harrachovský tým dotahovat na první H. Branou a pomalu stahoval její náskok. Vystřídání na čele tabulky přišlo pět kol před koncem soutěže a Jiskra už si tento náskok pohlídala. Na jaře prohrála FK JH pouze jednou, a to na domácím hřišti v derby s Rokytnicí. Zajímavostí je, že v domácím prostředí mají harrachovští fotbalisté bilanci 12 zápasů, 7 výher, 2 remízy, 3 prohry se skóre 44:29 a 23 body, a to je řadilo v tabulce doma až na čtvrtou pozici. Naopak venkovní bilanci 12 zápasů, 9 výher, 2 remízy a 1 prohru se skóre 42:19 a s 29 body vyhráli tabulku venku. Bohužel na jaře se do hry nezapojil David Jech, Tomáš Kyncl a během jednoho týdne se zranili Ruda Kroupa, Roman Bergmann a Radim Široký. Pro všechny skončila sezona a Roman Bergmann se nezapojí ani do přípravy, čeká ho operace v říjnu a je minimálně na rok mimo hru. Statistiky uplynulého ročníku 1.B třídy ovládli hráči Harrachova. Nejlepším střelcem se stal Veselý s 22 góly a na pátém místě skončil Roman Bergmann se 13 góly. Jarní posila Michal Sedlmajer nastřílel ve 12 zápasech 10 branek. I mezi hříšníky nás bohužel výhra neminula. Radek Barbořák ml. z 22 zápasů vyfasoval 14 žlutých karet a jednu červenou kartu. Trenérské duo Rieger - David musí být spokojeno s výsledky i s předvedenou hrou a už může spřádat plány na nový ročník. FK JH se již 13. 7. účastní mini turnaje „Pomáháme fotbalem“, kde sehraje dvě utkání proti Staré gardě Harrachov

a Strahov 1830, který bude složený s internacionálů a někdejších reprezentantů. Na každoroční turnaj v Jaroměři v malé kopané pojede pouze 8 hráčů, ale i tak pro některé dobrá příprava. Další přípravná utkání jsou v jednání. Vedení se sejde 10. 7. a bude jednat o možných posilách pro stávající kádr. Přejeme FK JH mnoho úspěchů v nadcházejícím ročníku 1.A třídy, který začne druhým kolem 18.srpna. Jiskra Harrachov toto kolo sehraje na domácím hřišti proti Lomnici. Kompletní podzimní los přineseme v srpnovém vydání HZ. Roman Bergmann, za FK Jiskra Harrachov

Tradiční nohejbalové turnaje

Nohejbal club Harrachov zve všechny příznivce nohejbalu na tradiční letní turnaje trojic na hřištích u kina. V sobotu 28. července se uskuteční 24. ročník Pivního turnaje. Tento turnaj je určen pouze pro harrachovské nohejbalisty, povolena je výjimka maximálně jednoho neharrachovského hráče. Prezentace od 8.00 do 8.45 hodin. O týden později, v sobotu 4. srpna 2012 se uskuteční jubilejní 30. ročník turnaje „O pohár Města Harrachova“. Prezentace od 8.00 do 9.00 hodin. Startovné pro oba turnaje, včetně guláše nebo párku a jednoho nápoje (pivo, limo) je 150,- Kč na jednoho hráče. Po oba turnaje je zabezpečeno občerstvení pro účastníky i diváky a hodnotné ceny.

7/2012

Harrachovský zpravodaj

13


ZE SPORTU

Nejlepší sportovci Harrachova oceněni

Vaculík, Ski Jiskra Harrachov – v průběhu sezony ho provázely zdravotní potíže, k závodní činnosti se vrátil před MČR v Harrachově, kde společně s Vytrvalem obsadil 2. místo, dále 6. místo v individuálním závodě. Jan Vytrval – žáci 13 – 14 let, SL + SK, trenér František Komise pro sport a tělovýchovu při Radě města Harrachov Vaculík, Ski Jiskra Harrachov – největší harrachovská skovyhlásila nejlepší sportovce a odchovance Harrachova za léto kanská naděje, 2. a 3. místo na letním MČR v Desné, 1. místo a podzim 2011 a jaro 2012. na zimním RKZ ve Frenštátě p. R., 1. místo RKZ Rožnov, 2. RKZ Desná, 2. místo RKZ Lučany, 2x 2. místo na ZOH DM Ocenění sportovci: ve Frenštátě, 2. místo na MČR v Harrachově, 2. místo na Jiří Konvalinka – předžák, skoky na lyžích (SL) a severská MČR družstev. kombiance (SK), trenér František Vaculík, Ski klub Jiskra Anna Puskarčíková – dorostenka, biatlon, trenéři Vlastimil Harrachov. Jiří Konvalinka dostal ocenění za 3. místo v SL Beskydský pohár, 4. místo Machov, 4. místo na RKZ ve Fren- Vávra st. a Stanislav Řezáč, SKP Jablonex Jablonec – 1. místo na MČR rychlostní závod, 2. místo na MČR hromadný start, štátě pod Radhoštěm, 2. místo SL Lučany, 3. místo v Kaml 2. místo na MČR rychlostní závod, 2. místo MČR stíhací cup, závod, 1. a 2. místo Český pohár. Šárka Slavíková – předžákyně, SL + SK, trenér František Miroslav Lelek – junior, biatlon, reprezentant ČR, trenér Vaculík, Ski Jiskra Harrachov – 1. místo Beskydský pohár, 4. Vlastimil Vávra st., SKP Jablonex Jablonec – 1. místo na místo Machov, 1. Frenštát p. R., 2. místo SL Desná, 2. místo MČR rychlostní závod, 1. místo MČR hromadný start, Lučany, 3. a 1. místo v Kaml cup, 1. a 2. místo v ČS poháru. 1. místo Český pohár. Ondřej Pilař – předžák, běh na lyžích, trenér Václav Čuřík, Eva Puskarčíková – ženy, biatlon, reprezentantka ČR, treSki Jiskra Harrachov – vítěz poháru Libereckého kraje v přesnér Jiří Holubec, SKP Jablonex Jablonec – 6. místo ME junipolním běhu, 6. místo v poháru v zimě. orů individuální závod, 6. místo na ME mix štafeta, 1. místo Alena Benešová – předžákyně, běh na lyžích, trenér Václav MČR rychlostní závod žen, 1. místo MČR stíhací závod, 1. Čulík, Ski Jiskra Harrachov – 2. místo Pohár Libereckého místo rychlostní závod, 3. místo MČR horských kol, 3. místo kraje v přespolním běhu, 1. místo Pohár Libereckého kraje v běhu na lyžích, přebornice LK v klasice, 2. místo přebor LK, rychlostní závod, 3. místo na MČR kolečkové lyže, 3. místo MČR hromadný start, 2x 1. místo Český pohár v let3. místo přebor LK volná technika. ním a zimním biatlonu. Eliška Svobodová – mladší žákyně, trenér Jan Zapadlo, biTereza Kmochová – alpské lyžoatlon SKP Harrachov – 3. vání, trenérka Kateřina Prokšová, místo na MČR rychlostní reprezentantka ČR – pětinásobná závod klasicky, 3. místo na medailistka na ME neslyšících 2012 MČR hromadný start volv Davosu, 5 medailí v 1. ročníku SP ně, 3. místo Český pohár. neslyšících, účastnice mezinárodních Hana Zapadlová – závodů FIS slyšících, kde získala žákyně, biatlon, trenér Jan 3x 1. místo ve Francii, 2. místo ve Zapadlo, SKO Harrachov slalomu v Itálii. – 2. místo na MČR rychDušan Kožíšek – reprezentant lostní závod, 2. místo na ČR v běhu na lyžích, trenér Václav MČR hromadný start, 3. Korunka, Dukla Liberec – 1. místo místo MČR rychlostní zána MČR sprint, 1. místo Nordix Red vod, 3. místo v ČS pohár. Bull Česko, 1. místo Bodenmais 30 Adéla Chlupová - žáOcenění nejlepším sportovcům Harrachova bylo předáno km volně, 1. místo turné Bohemia, kyně, biatlon, trenér Jan dne 7.6. v prostorách restaurace Krakonoš Foto: S. Slavík 2. místo Slavic cup (4x – sprint, 10 Zapadlo, SKO Harrachov – km, 15 km volně, 10 km klasicky), 3. místo na MČR rychlostní závod, kapitánka fotbalistů žáků 2. místo supersprint Rusko, 9. místo Nordix Red Bull Oslo. FK Jiskra. Tomáš Slavík - reprezentant ČR ve skocích na lyžích, trenéPetr Šablatura – žáci 11 – 12 let, SL + SK, trenér František ři Luděk Šablatura a Ladislav Šmíd, Dukla Liberec – Vaculík. Ski Jiskra Harrachov – 3. místo na MČR spolu s Ho7. místo na MS – Král bílé stopy 2011, 3. místo v závodě SP ráčkem, 3. místo Machov, 3. místo RKZ Desná, 3. RKZ místo v Klingenthalu, 2x druhé místo SPB, 16. místo v letním SP Lučany, 5. a 2. místo ZOH dětí a mládeže Frenštát p. R., 2. v Liberci, nejlepším sdruženář ČR za sezonu 2011/2012, Král a 3. místo na MČR Harrachov, 6. místo na MČR. bílé stopy 2012 v severské kombinaci, 15. místo na MČR 50 Ladislav Horáček – žáci 11 – 12 let, SL + SK, trenér Frankm. tišek Vaculík, Ski Jiskra Harrachov - 3. místo na MČR spolu Lukáš Hlava – reprezentant ČR ve skocích na lyžích, trenér s Šablaturou, 3. místo Desná, 3. místo RKZ Desná, 3. místo David Jiroutek, Dukla Liberec – největší překvapení mezi RKZ Lučany, 5. místo a 2. místo družstev místo ZOH dětí skokany v sezoně 2011/2012, 8. místo v závodě SP v Haa mládeže Frenštát p. R., 2. a 3. místo na MČR Harrachov, rrachově, 10. místo na Turné čtyř můstků, 9. místo v letech nejlepší střelec žákovského celku FK Jiskra Harrachov, člen v Obersdorfu, 6. místo na MS v letech družstev, 3. místo v záOkresního fotbalového výběru. vodě SP ve finském Lahti, celkově 14. místo v SP se ziskem Ondra Pažout – žáci 13 – 14 let, SL + SK, trenér František 369 bodů.

14

Harrachovský zpravodaj

7/2012


SPOLEČENSKÁ KRONIKA V této rubrice jsou zveřejňováni ti jubilanti, kteří v letošním roce oslaví kulaté nebo půlkulaté výročí svého narození, a to počínaje šedesátkou a více. U osob nad osmdesát let pak zveřejňujeme každý rok. Ti z Vás, kteří si nepřejete, aby Vaše maličkost byla ve společenské kronice zmíněna, sdělte, prosím, svůj požadavek redaktorovi Jiřímu Endlerovi na telefonní číslo 724 290 784.

Měsíc červenec 2012 Zdeňka Zbrojová . . . . . . . . . . . . . . . 82 Josef Nüsser . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 81 Zdeňka Erbenová . . . . . . . . . . . . . . 80 Jeanette Steinbergová . . . . . . . . . . . 70 Zdeňka Holubcová . . . . . . . . . . . . . .65 Jan Chalupa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 60 Vlastimil Novotný . . . . . . . . . . . . . . 60 Milena Štefániková . . . . . . . . . . . . . 60

Vš e m j u b i l a n t ů m p ř e j e m e d o d a l š í c h l e t m n o h o radosti, pohody a především pevné zdraví. NOVÉ KNIHY V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ Román společenský: Mayle P. – Podfuk jako víno Romány kriminální: Theorin J. – Smršť; Child L. – Poslední sbohem Sci-fi : Žamboch M. – Visio in extremit; Fabian R. – Carpe diem Historické romance: Howell H. – Válečník z Vysočiny; Dobyvatel z Vysočiny; Vlk z Vysočiny Román špionážní: McNab A. – Agresor Thriller: Hayder M – Ostrov sviní

Romány milostné: Callen G. – Falešný vévoda; Martin K. – Cesta za láskou; Lowell E. – Oheň a déšť. Román psychologický: Ulická L. – Daniel Stein, překladatel Román katastrofický: Forstchen W. – Vteřinu poté Román historický: Březinová A. – Královská láska Romány detektivní: Persson L. – Mezi touhou léta a chladem zimy; Neuhausová N. – Sněhurka musí zemřít; Christie A. – Vánoce Hercula Poirota Fejetony: Fousek J. – Úsměv je lék Poudačky: Pacholík F.K. – Poudačky a vhačky Reportáže: Steinbeck J. – Byla kdysi válka Fantasy: Martin G. – Hostina pro vrány (kniha čtvrtá Píseň ledu a ohně)

Životopis: Zindulka S. – Moje cesta vlakem dětství a naděje Romány pro dívky: Stínil L. – Když padá hvězda; Martišková P. – Nikdy neříkej nikdy! Naučná kniha pro děti: Vesmír Knihy pro děti: Šmoulové a vejce; Němeček J. – 4 pirátské příběhy; Na oslavě s princeznami Upozorňujeme návštěvníky, že od 16. 7. do 10. 8. 2012 z důvodu čerpání dovolené bude knihovna uzavřena.

www.knihovna.slunicko.net

knihovna.harrachov@worldonline.cz Půjčovní hodiny Pondělí 12 – 17 Úterý ------Středa 12 – 17 Čtvrtek 9 - 11 12 – 18 Pátek 12 – 15 Te l . č í s l o : 4 8 1 5 2 9 6 0 3

CENÍK KOMERČNÍ INZERCE V HARRACHOVSKÉM ZPRAVODAJI Rozměr ¼ strany A4 Rozměr 1/2 strany AA Celá strana A4 Ceny jsou uvedeny bez DPH 20%

300 Kč 600 Kč 1.000 Kč

Při opakované inzerci ve více vydáních HZ je automaticky poskytována sleva. HZ vychází v počtu 300 kusů a trvale je umístěn na webových stránkách města. Kontakt na redaktora Jiří Endlera: tel. 724 290 784, nebo e-mail: zpravodaj@harrachov.cz

7/2012

Harrachovský zpravodaj

15


FOLKLOR - ZVYKY A PRANOSTIKY

ČERVENEC

V červenci putuje slunce ve znamení Raka a 22. července ve 12 hodin a 1 minutu středoevropského letního času vstupuje do znamení Lva.

Pranostiky na tento měsíc:

Co červenec neuvaří - srpen nedopeče. Červenec horký, pěkné jsou vdolky. Svatá Markéta vede žence do žita. Na Markétu když prší, ořechy ze stromu srší. V den Máří Magdaleny rádo poprchává, neboť svého Pána oplakává. Jakub naseče, Anna upeče. Kolik mračen na Jakuba, tolik v zimě sněhu. Svatá Anna - chladna z rána. Zvětšují-li na svatou Annu mravenci své hromady, lze očekávat tuhou zimu. Červenec byl v minulosti spojován především se žněmi, kdy za hezkého počasí byli v polích všichni ti, kteří mohli jakkoli pomoci, ať už sekáči s kosami či ti, kteří pokosené obilí vázali do snopů. Průběh žní byl spojován s mnoha pověrami a zvyky. Například sekáči při příchodu na pole s kosami nejprve udělali ve vzduchu kříž nad obilím nebo hospodář nesměl při odchodu z pole domů celou cestu promluvit, aby nebylo obilí ohroženo hlodavci. Po žních následovaly oslavy tzv. dožínky, které se konaly na počest ukončení žní. Ženy upletly z obilí obrovský věnec tzv. dožínkový, který nesla v čele průvodu ta nejkrásnější žnečka,

Významné dny:

2. 7. Světový den UFO 5. 7. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 6. 7. Den upálení mistra Jana Husa 8. 7. Týden Baltského moře 9. 7. Mezinárodní den vězňů 11. 7. Světový den populace 22. 7. Den rodičů 22. 7. Sv. Marie Magdaléna 26. 7. Sv. Anna Svatá Anna byla široce uctívána v lidových vrstvách i bez oficiálního požehnání církve.

jež přednesla hospodáři dožínkové přání. U této slávy nechyběl bohatě prostřený stůl a muzika, kde se všichni zaslouženě veselili. V červenci je nejvíce ohrožen krevní oběh, se kterým souvisí nejčastěji nemoci, jakým je vysoký krevní tlak čili hypertenze nebo nízký krevní tlak neboli hypotenze. Při hypertenzi je doporučováno pít čaje ze jmelí, přesličky či hlohu. Jedná se o byliny, které posilují srdeční sval, snižují vysoký tlak, a mohou tak sloužit i jako prevence proti infarktu. Při tlaku nízkém může pomoci např. rozmarýn, ale pozor! Žádná bylinka nedokáže zachránit někoho, kdo nedbá na zdravý

životní styl, což znamená mít dostatek pohybu, vyhýbat se kouření, alkoholu, stresu a nevhodné stravě.

ČAJ NA SNÍŽENÍ CHOLESTEROLU: 1 díl rozrazilu 1 díl kopřivy 1 díl přesličky 1 díl sporýše Jednu čajovou lžičku směsi spaříme ¼ litrem vroucí vody, necháme 10 minut odstát a scedíme. Pijeme vždy čerstvý. V červenci je vhodná doba na sběr těchto bylin např.: divizna velkokvětá, dobromysl obecná, hluchavka bílá, heřmánek pravý, měsíček zahradní.

Krkonošské recepty:

Koprovačka 300g brambor, 2 dl smetany, 40g hladké mouky, vejce, kopr, ocet, sůl Oloupané a na kostky pokrájené brambory uvaříme v osolené vodě do poloměkka. Poté polévku zahustíme smetanou s rozkvedlanou moukou a za častého míchání dovaříme brambory do měkka. Nakonec do polévky přidáme jemně nasekaný kopr a rozklepneme několik vajec, které necháme srazit. Polévku dochutíme octem a můžeme podávat.

Muzikanti

Kopr má výraznou charakteristickou vůni

800g ve slupce uvařených brambor , 800g kysaného zelí, 100 g hladké mouky, 1 vejce, 3 cibule, sádlo, cukr, sůl Uvařené brambory ve slupce oloupeme a prolisujeme. Přidáme vejce, špetku soli, mouku a zpracujeme těsto, které na pomoučněném vále vyválíme v tenký plát. Vykrajujeme čtverečky, které opékáme v troubě na plechu a nebo na plátech kamen. Takto opečené čtverečky dáme do mísy, promícháme s uvařeným zelím, které jsme ochutili cukrem a solí a nakonec omastíme osmaženou cibulkou.

16

Harrachovský zpravodaj

Stranu připravila Lenka Stehlíková

7/2012


OBRAZEM

Vítání nových občánků Harrachova 21. června 2012

Lukáš Nevěčný

Sofie Fantová

06.01.2012

Otec – Martin Nevěčný Matka – Iveta Karásková

Harrachov 593

24.01.2012

Otec – Karel Fanta Matka – Irena Fantová

Harrachov 468

Vojtěch Dušek 02.04.2012

Izabela Kočíbová 10.11.2011

Otec – Ondřej Kočíb Matka – Jana Ďuriačová

Matka – Kateřina Dušková

Harrachov 473

Harrachov 110

Dětský den v Harrachově

Město Harrachov ve spolupráci s dobrovolníky z harrachovské ZŠ a MŠ, Sportovního klubu Policie ČR, Horské služby a Sborem dobrovolných hasičů pořádalo dne 23.06.2012 na biatlonovém Kolečku Dětský den. Nejen, že dětem Krakonoš ten den seslal krásné slunečné počasí, ale přijeli je navštívit i rytíři z Turnova – z Umělecké agentury Pranýř. Děti si mohly vyzkoušet výzbroj rytíře a zabojovat si mezi sebou a proti některým se dokonce k boji postavil i některý z rytířů. Na dalších stanovištích, kterých bylo celkem 10, čekaly na děti mnohdy nelehké úkoly jako např. střelba ze vzduchovky nebo z kuše do terče, hod šiškou nebo hrací kartou, kde velkou roli hrál vítr a trpělivost, poznávání přírody, chození po laně a další. Děti za splnění všech úkolů čekala odměna v podobě sladkostí, hračky a špekáčku, který jim ugrilovala sama paní starostka, nebo si ho mohly opéci samy nad ohýnkem a k tomu dostaly točenou limonádu. Sladkou tečkou byla možnost zakoupení cukrové vaty. Děti na závěr celého dětského dne čekal rytířský souboj, kde byly pány rytíři použity zbraně jako meč, halapartna nebo dýka. Z pohledu pořadatele se Dětský den podařil se vším všudy a věříme, že děti odešly nejen s plnými a spokojenými bříšky, ale i s novými zážitky. Tímto bych chtěla poděkovat všem sponzorům akce, díky kterým měly děti bohaté občerstvení a program a to p. Markovi Lahodovi – Blue Café a Apache Harrachov, p. Martinu Vodrážkovi – Resident Harrachov, p. Michaličkovi – Restaurace a Pizzerie Z, p. Robertu Schäferovi, p. Haasovi a p. Moravcové. Dále všem dobrovolníkům a to jmenovitě: p. starostce Evě Zbrojové a její dceři Evě Jankovské, Oldřichu Jakubcovi, Petře Šebelkové, Katce Kynclové, Lucce Remerové, Nadě Haasové, Radku Stehlíkovi, Petru Hamáčkovi, Janu Kohoutkovi, Leoši Zavřelovi, Janě Draslarové, Daně Jiroušové, Vlaďce Polyakové, Marcele Morávkové, Livii Steinerové, Michalovi Bartošovi, Romanu Polívkovi, Jaroslavu Lukešovi, Jiřímu Halamovi, Miroslavu Milerovi a především patří velký dík Radce Bališové Zamlarové, která celou akci pro děti inicializovala a nás svým nadšením „nakazila“. Za Město Harrachov a za Kulturní komisi Stehlíková Lenka

Nikola Lukešová 21.08.2011

Otec – Jaroslav Lukeš Matka – Kateřina Tulková

7/2012

Harrachov 353

Harrachovský zpravodaj

17


Z REDAKČNÍ POŠTY – PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮ Do redakce Harrachovského zpravodaje došla reakce Rady města Harrachov na článek v HZ č. 6, červen 2012, Představujeme zastupitele města – Tomáš Ploc.

Lucemburska. Tak jaké „za korunu“? Neustálé vyzdvihování Mgr. Vašíčka je velice zarážející, obzvláště v situaci, kdy máme k dispozici písemnou informaci o tom, jak Mgr. Vašíček jednal bez vědomí města se zástupcem protistrany J. F. W. Brokers, JUDr. Jelínkem dne 17. 10. Zhodnocení majetku. Navýšení majetku 2011, tj. cca 2 týdny před jednáním Vrcho 70 milionů Kč. Pravděpodobně se jedná ního soudu v Praze. Zde mu bylo sděleno, že tato společnost nemá zájem jakýmkoliv o umělé osvětlení skokanských můstků způsobem ohrožovat majetkovou exisa převzetí majetku od státu – budova bývalé celnice a budova bývalé restaurace tenci Harrachova, nemá zájem ohrožovat město cestou výkonu rozhodnutí a exekuna hraničním přechodu s Polskem. cí vymáháním pohledávky v celém rozsaOsvětlení můstků, investiční akce za 30 hu, a tím pádem s fatálními důsledky pro milionů Kč je zásluhou ing. Karla Doměsto Harrachov, ale že naopak nabízí lejšího, bývalé vedení si tuto akci pouze možná řešení, která by společnost J. F. W. přivlastňuje. Brokers uspokojila jako obchodníka s touPřevzetí majetku od státu – budova to pohledávkou a přinesla mu ekonomické bývalé celnice. Podnikatelský záměr, který efekty, které by sestávaly z úhrady náklafungoval cca 1 rok, kdy nájemce platil dů, jež byly spojeny se získáním pohlenájemné. V současné době objekt opouští, dávky. V této souvislosti by JUDr. Jelínek část nájemného dluží a péče o opuštěný učinil nabídku nejen městu Harrachov, objekt je značnou finanční zátěží pro ale i případným třetím osobám, které by město. Náklady na udržování objektu byly mohly mít o pohledávku zájem, pokud by předloženy na minulém jednání zastupibyla ochota ji tzv. zobchodovat i dříve než telstva města. před konečným vyřešením sporu. Mgr. Součástí bývalé celnice je i budova Vašíček přislíbil seznámit s těmito návrhy bývalé restaurace - dnes prodejna “Travel free shop“. Dle našeho názoru nešťastná smlouva zpracovaná Mgr. Vašíčkem, kde nájemné za objekt je rozděleno v poměru cca 44% : 56% na vlastní nájemné a jakýsi partnerský příspěvek, prakticky nevymahatelný. V současné době dluží nájemce na partnerském příspěvku 450.000,- Kč. Doposud se nám nepodařilo vypátrat důvody, které vedly minulé vedení města k uzavření takovéto smlouvy. Jinak se majetek nenavyšoval, naopak se za minulého vedení města prodaly byty na sídlišti za 20 milionů Kč. Úhrada závazků p. Mgr. Vašíčkovi a nárůst úroků. Přestože pan bývalý starosta neměl v rozpočtu 10 milionů na výplatu právníkovi Mgr. Vašíčkovi, podepsal zástupce města Harrachov, což však neusmlouvu na takto vysokou odměnu a na dotaz, jak ji chtěl hradit, když na ni v roz- činil. Zcela důvodně se ptáme: proč Mgr. počtu není, odpověděl, že ze soukromých Vašíček nesplnil svůj slib a neinformoval zdrojů (viz. zápis ZM 15. 12. 2010 str. 10 o této možnosti vedení města (v té době již nebyl z vlastní vůle právním zástupcem a audiozáznam). Pouze nám zapomněl, nebo nechtěl tento zdroj prozradit. Argu- města Harrachova)? Že by to bylo proto, ment s přenesením daňové rezidentury vý- že měl být vážným zájemcem o zobchoznamných firem do Harrachova snad ani dování pohledávky a jejím následným využitím. V čí prospěch? nemohl myslet vážně. Přesto jsme Mgr. Vašíčkovi v loňském roce uhradili přes 3 Údajná zátěž města, převzetím bývalé mil. Kč a prokazatelně navrhovali ještě ISŠL (bývalé lesnické učiliště). Proběhdalší splácení výše zmíněné částky i za lo několik jednání o záchranu učiliště, cenu rozpočtových změn v neprospěch bohužel jednání byla neúspěšná a učiliště Harrachova (když na ně v rozpočtu neby- nebylo vyřazeno z plánu optimalizace lo). A reakce na tuto snahu? Postoupení středního školství KÚ LK. Přesto jsme pohledávky v hodnotě 7 milionů korun do jednali dále a doufáme, že výsledek z těch-

18

Harrachovský zpravodaj

7/2012

to jednání je tady: Podařilo se učiliště začlenit do záměru na zřízení Národního sportovního centra Harrachov, které má vzniknout pod záštitou Českého olympijského výboru. Takže návrat k výchově mládeže a možná i školství (forma sportovního gymnázia). Necháme na názoru občanů, co je pro Harrachov přínosem: začlenění učiliště do Národního sportovního centra Harrachov, nebo vznik dvou kasin z celnice a obřadní síně? Trestní oznámení na privatizaci Crystalexu. Je s podivem, jak dlouho shromažďoval bývalý tajemník pan Neubert materiály k trestnímu oznámení, přestože všechny dokumenty, které jsou k němu přiloženy, jsou z let 1993-1994 a byly uloženy po celou dobu v archivech města. Je otázkou: musel pan tajemník zkoumat tyto materiály tolik let, aby dospěl k názoru, že se v roce 93-94 , kdy probíhala privatizace sklárny, stal trestný čin? Ale budiž, ať je to vyšetřeno a bude jasno. Pan majitel sklárny prohlásil veřejně na ZM, že se nemá čeho bát. Jen za práci a udržení více než 100 pracovních míst ve sklárně Harrachov dostal on a sklárna pěkný „dárek“ k 300. výročí založení sklárny. Můžeme být názorů na p. Novosada různých, ale jedno je jisté: jeho práce a jeho vize skloubit sklárnu s turistickým ruchem a pivovarem sklárnu zachránilo. A lidé ve sklárně tak nepřišli o práci. Pouze můžeme doufat, že jej poměry v Harrachově neotráví natolik, aby z Harrachova odešel podnikat někam jinam. Co se týká situace ve městě a škatulkování lidí v Harrachově, je smutné se k tomu vůbec vyjadřovat. Snad jen příklad: všem tzv. opozičním zastupitelům byla nabídnuta práce ve výborech a komisích města. Mimo jednoho odmítli z časových důvodů a nespolupracují. Zde se nabízí otázka, proč se o práci zastupitelů ucházeli, když na ni nemají čas. Arogantní vystupování a lživé údaje pana Ploce o udávání, překračování pravomocí, škatulkování a vyhrožování jsou do nebe volající. Každý soudný člověk ví, kdo svolává tiskové konference, které nejsou tiskovými konferencemi, kdo plní dopisní schránky lživými údaji, kdo sepisuje petice a otravuje atmosféru ve městě. Ctíme pravidlo slušného jednání a stejné nebo podobné praktiky nebudeme používat, protože dobře víme, jak takové metody dokážou otrávit a znechutit občany ve městě, kde se téměř všichni znají a dnes a denně se potkávají. Rada města Harrachov


SKLÁRNA A MINIPIVOVAR NOVOSAD & SYN HARRACHOV

PO�ÁDÁ V SOBOTU

21.7.2012 OD 10:00 HODIN

IX. HARRACHOVSKÉ

PIVNÍ SLAVNOSTI Pivo ze t�í pivovar�: Minipivovar NOVOSAD, Pivovar SVIJANY, Pivovar KONRÁD Vratislavice n/Nis. Kapely:

Kamil ST�IHAVKA & LEADERS ROXETTE – REVIVAL THE APPLES AC/DC BON SCOTT MEMORIAL BAND

Jako každoro�n�, i letos jsou slavnosti doprovázeny bohatým programem: - sklá�ská tombola - pivní sout�že - návšt�va Krakonoše - ukázka ru�ní výroby skla - skákací hrad - d�tské dílny – malování a broušení na sklo, výroba upomínkových p�edm�t� - prohlídka 300 let staré sklárny - jízda historického vlaku z Tanvaldu - stánky s ob�erstvením - prasátko na grilu - p�lno�ní oh�ostroj a hoóóóóóóóóóóódn� píííííííííííííííííva….

P�I�TE POBEJT!!!!

INZERCE

Hemapro

Přírodní produkt a doplněk stravy Hemapro je držitelem certifikátů, které potvrzují jeho bezpečnost. Jedná se o vysoce kvalitní produkt, který působí účinně v místě bolesti a zánětu. Výsledky z jeho užívání jsou prakticky okamžité

Přírodní produkt Hemapro je k dostání ve formě tablet a masti. Vzájemná kombinace přírodních léčivých látek se zasazuje o jeho maximální účinnost. Doplněk stravy Hemapro je určen pro ženy i muže, kteří chtějí předejít nepříjemnému onemocnění, ulevit od bolesti, zánětu a vyléčit své hemeroidy. Mast na hemeroidy se používá lokálně. Vede k okamžité úlevě a regeneraci tkáně. Druhý produkt z řady Hemapro - tablety na hemeroidy - svým unikátním složením zabraňuje tvoření hemeroidů v oblasti konečníku. Jsou vhodné k dlouhodobému užívání.

Pozitivní účinky přírodního produktu Hemapro: - prevence proti vzniku hemeroidů - léčba hemeroidů - úleva od bolesti konečníku - psychická a fyzická pohoda Běžná cena 1x Hemapro pilulky + 1x Hemapro Mast 669,Cena po slevě 599,- včetně poštovného. Více informací a objednávky na www.dabroma.cz, objednávka lze zaslat Českou poštou – vystřihněte tento leták, připište zpáteční adresu s kontaktem na Vás, vložte do obálky a zašlete na adresu Dabroma.cz, Štoky 286, 58253 Štoky a my Vám tento balíček zašleme na dobírku.

7/2012

Harrachovský zpravodaj

19


INZERCE Byty – nemovitosti Nabízím pronájem vybaveného pokoje v bytě 3+1 v Harrachově, cena 3000,Kč měsíčně. Vhodné i pro personální ubytování. V případě zájmu volejte na tel. 737 054 352 Pronajmu dlouhodobě dvou a jednolůžkový pokoj. Cena za lůžko 100,- Kč. Tel.: 481 529 099 Dlouhodobě pronajmu /prodám/ luxusně vybavený a kompletně zařízený apartmán 1+KK, 37m2, 3NP, lodžie, garážové stání s vlastní sklepní místností. Byt je v úplném centru Harrachova s výhledem na Čertovu horu. Cena dohodou. Tel.: 723 521 245 Pronajmu nový vybavený byt 1+KK (38 m2), dlouhodobě min. na 1/2 roku, možno i s garáží. Dohoda Tel:. 604265405 (RK nevolat!). Pronajmu nebytový prostor v centru Harrachova čp. 615, plocha cca 160 m2, přímo od majitele, volné ihned,

Tel.: 602 800 109 nebo 281 912 881. Pronajmu byt 2+kk v Harrachově na Novém Světě. Cena 5 500 kč/měsíc. Telefon 608 581 200. Služby Od 2. dubna je nově otevřeno kadeřnictví (dámské, pánské a dětské) v domě č.p. 511 na sídlišti v Harrachově (Elektro Kmoníček). Provozní doba: Po –Pá: 9.00 – 17.00 hodin (možno bez obejndání), So: Po telefonické dohodě. Tel.: 777 671 299 Kadeřnický salón u Svárovských. Provádíme dámské, pánské i dětské střihy. Možno i bez objednání. Najdete násv Tanvaldě ulice Vítězná č.p. 360 – naproti Hasičské stanici, vedle hospůdky U Bernyho. Telefon: 777 671 299 nebo 722 788 711. Oční optika vedle lékárny u Aescakupa Krkonošská 536 Tanvald. Otevřeno Po – Pá 8.00 -12.00 a 13.00 – 16.30 hodin. Nově sobota 8.30 – 11.00 hodin. www.opticafiserova.cz. Každý měsíc slevové akce.

Hledám přivýdělek - pravidelný či jednorázový úklid, správa objektů, administrativní činnost Tel. 725055839 Hledáme pracovníka do půjčovny a servisu lyží v Harrachově. Od prosince 2012. Podmínky: příjemné vystupování a znalost v oboru, Ang./Něm. jazyk, zaměstnanecké výhody, dobré platové podmínky, sportcermak@centrum.cz, 603 579584. Koupím – prodám Koupím garáž v Harrachově, nabídky na tel. 608 081924 Prodám: Palandu s žebříkem, matracemi a dvěma úložnými šuplíky pod palandami. Je z měkkého přírodního dřeva – borovice. Cena 5000,- korun komplet. Telefon: 724180464 Prodám: Hvězdářský dalekohled - teleskop pro začínající astronomy, kompletní souprava včetně hledáčku, kompasu, stativu, nový v originálním balení, cena pouze 800 Kč. Mohu zaslat i na dobírku. Telefon: 604961269

Prodám nový dalekohled, 30 x 60 mm, barva černá, s brašnou, Russia, výborný stav, cena jen 450 Kč. Mohu zaslat i na dobírku. Tel. 731342476 Prodám: Mobil Nokia 6070, fotoaparát/ kamera, MP3, FM rádio aj. funkce, s nabíječkou, výborný stav, jen 800 Kč. I na dobírku. Telefon: 604961269 Prodám mobilní telefon Nokia 3310, málo používaný, s nabíječkou, ve 100% stavu, jednoduché ovládání, velká písmena – vhodný pro seniory, jen 490 Kč. I na dobírku. Tel: 731342476 Prodám 2 nepromok. plachty 3x4m, odolné proti slunci i mrazu, ze silnější plast. hmoty, univerz. použití na stavbě, zahradě apod., úplně nové v orig. balení, 290 Kč/ ks. I na dob. Tel.: 731342476 Ultrazvuková čistička, úplně nová, dokonale a šetrně vyčistí šperky, brýle, zubní protézy, hodinky aj. drobné předměty, velmi jednoduchá obsluha, český návod, cena 490 Kč. I na dobírku. T: 604961269

Řádková inzerce v Harrachovském zpravodaji ZDARMA jako služba občanům. (zpravodaj@harrachov.cz)

Harrachovský zpravodaj vydává Město Harrachov, čp.150, Harrachov, 51246. Redakční rada pracuje ve složení: R. Bališová Zamlarová, D. Hloušek, J. Stejskal, S. Střelcová, Z. Tondrová, J. Endler. Příspěvky či inzerci zasílejte na adresu redaktora Jiřího Endlera (zpravodaj@harrachov.cz, tel. 724 290 784) nebo zanechávejte v podatelně městského úřadu. Lze se obracet i na tajemnici MěÚ R. Bališovou Zamlarovou (tel. 481 528 133, tajemnice@harrachov.cz). Nevyžádané příspěvky se nevracejí. Uzávěrka čísla je vždy 20. den v měsíci. Evidenční číslo MK ČR E 15902. Sazba D. Hloušek, tisk SURA s.r.o.

20

Harrachovský zpravodaj

7/2012


AKTUÁLNĚ

Audit nenalezl na úřadě nesrovnalosti

Vedení města Harrachov Město Hararchov požádalo o povinný každoroční audit Krajský úřad Libereckého kraje. „Důkladná kontrola, která byla pracovníky provedena, neshledala žádné nesrovnalosti. Pouze nám bylo doporučeno, abychom změnili systém invetarizace,“ sdělila starostka Harrachova Eva Zbrojová. V minulosti audit města prováděla soukromá firma, která si za kontrolu účtovala 54 tisíc korun. „I proto jsme se obrátili na Krajský úřad LK, který audit provádí bezplatně. V pokladně jsme tak ušetřili nemalou částku,“ upozorňuje starostka.

V Harrachově vyroste sportovní centrum pro mládež

Český olympijský výbor jednal s vedením města Harrachov o záměru vybudovat v horském středisku Národní sportovní centrum Harrachov se zaměřením na zimní sporty. Toto centrum má mít nadregionální význam. „Pro lety na lyžích a skoky na velkém můstku je uvažován provoz včetně pořádní závodů až na světové úrovni, pro zařízení ostatních zimních sportů – skoky na lyžích, běžecké disciplíny, biatlon a alpské lyžování jako kvalitně vybavené tréninkové středisko,“ píše v záměru ČOV. Cílem je nenásilně sloučit komerční využívání sportovních zařízení včetně vybavení dopravní infrastruktury s účelovými zařízeními vlastního Národního sportovního centra a docílit samofinancování ziskových i neziskových zařízení jako celku. Samotný závěr pak zahrnuje dostavbu tří center: a) centrum pro alpské lyžování (v Rýžovišti) b) klasické disciplíny (stávající areál skokanských můstků a běžeckých trati včetně využití Skicentra) c) biatlon (stávající areál a využití prostoru bývalého Lesnického učiliště). Do komplexu NC bude zahrnuto ubytovací, stravovací a rehabilitační zařízení stávajícího objektu Dukly. „Pokud se podaří záměr zrealizovat, vzniknou zde nová pracovní místa. Město Harrachov by do projektu vstoupilo vkladem Lesnického učiliště, pro které bychom tak našli vhodné využití. Dále se plánuje propojení česko-polské strany s možností spolupořádáním velkých lyžařských akcí v klasických disciplínách,“ vysvětluje starostka Harrachova Eva Zbrojová, která je záměru stejně jako zastupitelé města nakloněna.

Zadání územního plánu

Na posledním zastupitelstvu města bylo schváleno nové zadní územního plánu. „Územní plán se netvořil posledních sedm let a pokud vše půjde dobře, do roka a do dne by zde mohl být nový územní plán Harrachova,“ říká místostarosta města Oldřich Jakubec. V současné době probíhají jednání nad územním plánem, který by však neměla tvořit pouze komise pro územní plánování, ale aktivně by se do jeho tvorby měli zapojit i občané Harrachova, jichž se plánování bezprostředně týká. „Pořizovatelem územního plánu je Městský úřad Tanvald, jmenovitě jej zastupuje Michal Štim, šéfem územní komise Harrachova je zastupitel Josef Slavík,“ informuje Jakubec.

Bývalou celnici chce město vrátit státu

Nechtěné dítě, tak by se daly charakterizovat objekty bývalé celnice a restaurace na hraničním přechodu, které v roce 2008 získalo město Harrachov bezúplatným převodem od státu. „Budovy jsou energeticky velmi náročné a městu se je nevyplatí vlastnit,“ říká starostka Harrachova Eva Zbrojová. Tyto budovy získal Harrachov v roce 2008, kdy byly převedeny od úřadu pro zastupování státu. „Původně byly plány pro zbudování záchranářského centra, ale nakonec zde bylo zřízeno kasíno a Travel Free shop, který provozuje fy. Europartner,“ informuje Zbrojová. V současné době je objekt, kde bylo kasíno, prázdný a s firmou Europartner se jedná o nové nájemní smlouvě. „Rada města jedná s firmou o nové smlouvě. V minulosti měla firma postavenou smlouvu na měsíčním nájemném (20 000, - Kč za měsíc) a jakémsi ročním partnerském příspěvku městu Harrachov (300 000,- Kč za rok). Firma však dluží městu partnerský příspěvek za rok 2011 a polovinu příspěvku za rok 2012,“ vypočítává Zbrojová. Rada města jednala s firmou Europartner o snížení nájemného a dodatku týkající se partnerského příspěvku. „Rada města navrhovala nájemné ve výši 40 000,- korun měsíčně, na což firma nechtěla přistoupit, i proto jsme se 30. května rozhodli vypovědět smlouvu partnerskou i nájemnou s tím, že se vypíše záměr objekty pronajmout. Těsně před zasedáním ZM se ozval právní zástupce firmy Europaartner JUDr. Blažek, že firma přistoupí na nájemné ve výši 40 tisíc korun měsíčně s tím, že město odpustí firmě dluh ve výši 450 tisíc korun. Na to však vedení města ani ZM nepřistoupilo,“ sděluje starostka Harrachova. I proto město zahájilo jednání s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových konkrétně s paní ředitelkou JUDr. Danuší Hulkovou. „Jednáme o znovupřevedení majetku objektů bývalé celnice zpět do vlastnictví státu. Prodat objekty zatím nelze,“ uzavírá Eva Zbrojová.

Peníze z hazardu se rozdělí

Město Harrachov obdrželo od Ministerstva financí ČR částku z hracích automatů a loterií v celkové výši 540 tisíc korun. Rada města navrhla zastupitelstvu rozdělit částku na tři třetiny. „Jednu třetinu použijeme na podporu mládežnického sportu ve městě, druhou na kulturní a sociální potřeby obyvatel a poslední třetinu věnujeme jako příspěvek na repase hasičské Tatry,“ informuje o rozdělení částky z hazardu starostka Harrachova Eva Zbrojová. Doporučení Rady města schválilo ZM jednomyslně.

Repase hasičské Tatry

Harrachovští hasiči se dočkají modernizace jedné ze dvou Tater. Celková repase vozu vyjde na 1 356 tiscí korun. „813 tisíc se podařilo získat z dotace od Libereckého kraje, město Harrachov na repasy přispěje částkou 542 tisíc korun,“ říká velitel hasičů Michal Bartoš.

Harrachov přispěl dětským domovům

Dětem z dětských domovů v Jablonci nad Nisou a Semilech, bylo přislíbeno, že po vyúčtování akce Krakonoš bude dětem věnován finanční příspěvek. Nakonec oba domovy získaly z Harrachova částku 6 300,- korun.

Výzva k zapojení do činnosti Technické komise města Harrachova

Rada města dne 27.6.2012 zkonstatovala, že činnost Technické komise stagnuje, proto se rozhodla vyzvat zájemce z řad občanů o aktivní zapojení do této komise a podílet se např. na nyní nejaktuálnějším tématu, jakým je plán zimní údržby města Harrachova. Případní a vítaní zájemci se mohou hlásit u paní starostky Evy Zbrojové na tel. č. 481 528 133 kl. 21 mobil: 725 735 145 nebo mailem na starosta@harrachov.cz.

7/2012

Harrachovský zpravodaj

21


Rokytnice nad Jizerou

DĹ™evosochĂĄnĂ­ 3. -7. Ä?ervence

Muzeum StarĂ˝ KravĂ­n - FRANTIĹ KOV ĂšTERĂ? 3. 7. 2012

14:00 SlavnostnĂ­ zahĂĄjenĂ­ za ĂşÄ?asti pĂĄna hor, starosty Jablonce nad Jizerou, maĹžoretek z DDM 16:00 OtevĹ™enĂ­ vĂ˝stavy „HistorickĂĄ fota Jablonce nad Jizerou“ 17:00 LoutkovĂŠ divadlo MatĂ˝sek „O kominĂ­ku Josefovi“

STĹ˜EDA 4. 7. 2012

10:00 ZahĂĄjenĂ­ ukĂĄzek starĂ˝ch Ĺ™emesel v budovÄ› StarĂŠho KravĂ­na 18:00 CimbĂĄlovka z BĹ™eclavi „Hudci z PodluĹžĂ­â€œ (klasickĂĄ moravskĂĄ cimbĂĄlovĂĄ muzika)

ÄŒTVRTEK 5. 7. 2012

13:00 – 18:00 Otevření historických prostor BuřanskÊho mlýna s laskavým svolením pana mlynåře 19:00 Koncert rokytnickÊ country skupiny Naboso

PĂ TEK 6. 7. 2012

13:00 TradiÄ?nĂ­ hasiÄ?skĂĄ slavnost „UpĂĄlenĂ­ Mistra Jana Husa“ – oĹživlĂŠ obrazy kostnickĂŠho exekuce – ukĂĄzky hasiÄ?skĂŠ historickĂŠ techniky – k dobrĂŠ nĂĄladÄ› hraje Karel Ĺ Ă­brava 13:00 – 18:00 OtevĹ™enĂ­ historickĂ˝ch prostor BuĹ™anskĂŠho mlĂ˝na s laskavĂ˝m svolenĂ­m pana mlynĂĄĹ™e

SOBOTA 7. 7. 2012

11:00 ProdejnĂ­ vĂ˝stava zhotovenĂ˝ch dÄ›l 13:00 – 18:00 OtevĹ™enĂ­ historickĂ˝ch prostor BuĹ™anskĂŠho mlĂ˝na s laskavĂ˝m svolenĂ­m pana mlynĂĄĹ™e 15:00 SlavnostnĂ­ ukonÄ?enĂ­ DĹ™evosochĂĄnĂ­ za ĂşÄ?asti pĂĄna hor a starosty mÄ›sta Rokytnice nad Jizerou a JilemskĂŠho spolku panĂ­ a dĂ­vek 17:00 DiskotĂŠka pro dÄ›ti – hraje DJ Saska 19:00 DiskotĂŠka – hraje a uvĂĄdĂ­ DJ Saska

MÄ›stskĂŠ informaÄ?nĂ­ centrum HornĂ­ 197 512 44 Rokytnice nad Jizerou Tel.: +420 481 522 001 Tel./fax: +420 481 522 310 E-mail: infocentrum@mesto-rokytnice.cz Web: www.mesto-rokytnice.cz22

HarrachovskĂ˝ zpravodaj

7/2012

GraďŹ ckĂŠ studio SURA s.r.o. , www.sura-reklama.cz

Kontaktní osoba: Jana BroŞovå, tel.: +420 775 970 180. Změna programu vyhrazena.

Harrachovský Zpravodaj - červenec  

Zpravodaj občanů města Harrachov