Grillime keraamilise grilliga! (Eesti grilliajakiri - Grillfest 2023 sisulugu)

Page 1

Grillime keraamilise grilliga!

Küsib EESTI GRILLILIIT

vastab ENN TOBRELUTS, BBQ Entertainment

Kamado küpsetamise meetodit kasutati juba iidsetel aegadel. See pärineb Aasiast ja on läbi sajandite püsinud sisuliselt muutumatuna. Õhuvool, mis keraamilise grilli keraamilist korpust läbib, tekitab grilli sees ühtlase stabiilse kuumuse. Selline küpsetamise meetod annab lihale rikkaliku maitse, pehmuse ja mahlasuse. Küpsetada saab nii liha, kala, köögivilju, paja- ja vokiroogasid kui ka näiteks pitsat. Kamado tüüpi grille on turul mitmeid, kuid keraamiliste grillide lipulaevad on maailmas Kamado Joe® ja Big Green Egg.

Grilliaparaatide valik on tänapäeval suur ja lai. Kus sellel skaalal asub keraamiline kamado-tüüpi grilliaparaat?

Keraamiline grill asub sellel skaalal tipus! Kamado tüüpi grillidega on võimalik toitu grillida nii otsesel (grill) kui ka kaudsel (BBQ) kuumusel, suitsutada, praadida, vokkida, küpsetada keerleval vardal ja ka spetsiaalsel pitsaplaadil. Keraamiline grill hoiab väga hästi kuumust ja söekulu on palju väiksem kui muude grillidega. Tänu keraamilisele küpsetuskoldele ja kuumusdeflektoritele jääb grillides liha palju mahlasem ja maitsvam. Parimate keraamiliste grillide tootjad pakuvad ka eluaegset garantiid ja vägagi innovaatilisi küpsetuslahendusi. Kamado tüüpi grill on investeering kogu eluks ja sellega grillides saab edukaks grillmeistriks igaüks!

Uus tase grillimises on tulekul — Konnected Joe

Kamado Joe on olnud mitmete küpsetuslahenduste teerajaja maailmas. Nii ka nüüd, kui Kamado Joe’l turule tulemas uus mudel Konnected Joe, mis on täisautomaatsete digitaalsete küpsetuslahendustega keraamiline grill – esimene selline maailmas! Sellel ainulaadsel grillil on ühendatud traditsiooniline keraamiline grillimine modernse digitaalse tehnoloogiaga, pakkudes automaatset elektrilist grillsöe süütamist, digitaalset temperatuuri reguleerimist ja palju muudki. Paralleelselt modernsete lahendustega saab samaaegselt kasutada ka manuaalset kuumuse juhtimist, sest paljudele grillifännidele meeldib ikka kõike ise teha. Eks grillimine on ju ikka tegemisrõõm ja nauding,

www.grilliajakiri.ee 22 Grillitehnika

nii nagu ma alati ütlen: “BBQ IS A GREAT LIFESTYLE, NOT JUST FUN!”

Konnected Joe uuendused:

• MURETU GRILLSÖE SÜÜTAMINE — The Automatic Fire Starter süüde süütab söe ühe nupuvajutusega, nii et teie grill on kasutusvalmis 10 minutiga.

• VÕIMALUS KASUTADA DIGITAALSET TEMPERATUURI AUTOMAATJUHTIMIST — Kontrol System (koosneb Kontrol Board digitaalekraanist, Kontrol Fan ja Kontrol Tower ülemisest õhutusavast) hoiab toiduvalmistamise ajal temperatuuri üle täielikku kontrolli.

• ÜLIM MITMEKÜLGSUS — saavutage vaevata 90–400°C grillimiseks, küpsetamiseks, röstimiseks, praadimiseks või suitsutamiseks vaid ühe nupuvajutusega. Korraga saab kasutada kuni kolme lihasondi.

• VÕIMALUS KASUTADA KA MANUAALSET KUUMUSE JUHTIMIST

• KAMADO JOE ÄPIRAKENDUS & WIFI & DIGITABLOO — uue Kamado Joe äpirakendusega saab reguleerida ja jälgida grilli temperatuuri, lihasonde ja küpsetusaegu kõikjal. Äpirakendus ja ahju küljes olev digitabloo muudavad selle kasutamise eriti lihtsaks.

• STANDARDNE KAMADO JOE INNOVATSIOON — Konnected Joe™ sisaldab ka kõiki Kamado Joe’le omaseid läbimõeldud funktsioone, nagu väljalükatav tuhasahtel lihtsaks puhastamiseks, amordiga kaas kupli kaalu vähendamiseks, 2-Tier Divide & Conquer® süsteem ning palju muud.

Milline oli sinu esimene kogemus keraamilise grilliga?

Minu esimene kogemus Kamado Joe grilliga on pärit Inglismaalt Grillstock BBQ festivalilt aastast 2011. Siis sain tuttavaks Kamado Joe’ga, samal aastal hakkasin neid ahjusid ka Eestisse maale tooma. Keraamilise grilliga grillimist õppisin oma healt sõbralt Inglismaal, sel ajal kuulsaima grillmeistri Andy Annati käest, kes kasutas Kamado Joe’d ka meie ühisel International BBQ Show ajal Austraalias aastatel 2011 ja 2012. Enne seda kasutasin rohkem korstnatega BBQ ahjusid ja Weberi söegrille, kuid jah, aastast 2011 sain ka mina keraamiliste grillide pisiku ja kannan seda endas uhkusega siiani.

KONNECTED JOE — täisautomaatsete digitaalsete küpsetuslahendustega keraamiline grill (esimene ja ainus maailmas) saabub Eestisse juuni lõpus 2023. E etellimine on avatud Kamado Joe eliitpartneri BBQ Entertainment OÜ kaudu.

Kas iga keraamiline grill on hea? Hinnavahemik on 400 € kuni 15 000 €…

Ma ei soovita keraamilise grilli puhul osta hinda, vaid eelistada tuleks ikka kvaliteeti ja tuntud kaubamärki. See on investeering pikkadeks aastateks. Ei soovi ju keegi ostetud odavat keraamilist grilli juba paari aasta pärast ümber vahetada ja teha nn „topelt-investeering”. Kamado Joe on hinna ja kvaliteedi suhte poolest parim valik!

Näiteks Kamado Joe’l on mudelite osas lihtne ja praktiline süsteem: Junior (väike), Classic (keskmine) ja Big (suur). See teeb lisatarvikute ja grillrestide soetamise imelihtsaks, sest kõiki asju on olemas kolmes mõõdus. Kui olete ostnud endale näiteks grilli Classic I, siis samade grillrestide ja lisadega saate kasutada ka sellest uuemat mudelit Classic II või veelgi uuemat ja

maailma täiuslikumat SloRoller’iga grilli Classic III või hoopiski äsja turule tulevat digitaalset suunaloojat Konnected Joe.

• Junior Joe (grillrest Ø34 cm, ahi seest Ø36 cm, ahi väljast Ø41 cm) on mõeldud väga väikestele peredele, grillmeistritest lastele ja ka reisile kaasa võtmiseks.

• Classic Joe (grillrest Ø47 cm, seest Ø50 cm, väljast Ø57 cm) on populaarseim, ideaalne keskmises mõõdus kodugrill.

• Big Joe (grillrest Ø61 cm, seest Ø63 cm, väljast Ø72 cm) on ideaalne catering-ide jaoks ja suuremateks grillipidudeks.

Just nimelt neid mõõtusid ja ka ahju kaalu tasub võrrelda, kui valite erinevate keraamiliste grillide vahel. Üldiselt on ikka nii, et mida raskem grill ja paksem ahjusein, seda tugevam keraamika.

www.grilliajakiri.ee 23 Grillitehnika

Hinnaskaala tipus (4000 € kuni 20 000 €) on Komodo Kamado grillid (maaletooja: BBQ Entertainment OÜ), mis on ehitatud betoonist ja kaetud mosaiikplaatidega – need grillahjud on nimetatud mitmeid kordi maailma parimateks nii sisu, omaduste kui ka välimuse osas.

Mida tasub kamado-tüüpi grilli valimisel silmas pidada?

Hinnavõrdluses tasub silmas pidada seda, mis on erinevate grillide ostmisel kaasaantav standardne lisavarustus. Sellest tuleneb palju ka grilli hind. Näiteks paljudel grillidel tuleb lisaraha eest juurde osta soojusdeflektorid, küljeriiulid, raam jne. Lisaks see, millist lisavarustust grill pakub, kas sellel on eluaegne garantii ja kas grill on tugev ja mitte-logisev. Sellised näitajad on oluline enne valiku tegemist üle kontrollida. Üldiselt saab käega katsudes sellest kõigest aru.

Väga hea on, kui grillil on olemas multifunktsionaalne kahetasandiline grillrestide raamistik, mis võimaldab küpsetada mitmel tasapinnal korraga või siis muuta grillresti kõrgust sütest. Oluline on ka, et keraamilised soojusdeflektorid oleksid poolkuukujulised, nii on mugavam kuumust juhtida. Tulekolle võiks olla mitmeosaline/-tahuline, mitte ühest tükist koosnev, sest keraamika on sealt üldiselt kõige kergemini purunev. Abiks on ka hea kvaliteetne traatvõrguga kaa-

netihend, amordiga kaas (oluline!), kaanesulgur, vihmakaitsega ventilatsiooniga ülemine ava, väljatõmmatav tuhasahtel jne. Näiteks Kamado Joe III seeria ahjudel on ka madalal kuumusel küpsetamise süsteem SloRoller, mis teeb aeglase küpsetamise veelgi mugavamaks ja efektiivsemaks.

Kuhu siin veel edasi areneda on?

Edasi on areneda näiteks erinevate mudelite vahel. Oma grilli saab alati uuema vastu vahetada ja täiendada oma grilli lisavarustusega, ostes juurde uusi põnevaid grillreste, vardas küpsetamise süsteeme koos korvide komplektiga, pitsa küpsetamise süsteeme, automaatseid ventilaatorisüsteeme jne.

Mis sa veel keraamiliste grillide kohta lisaksid?

Sooviksin esile tõsta veel Kamado Joe Classic III, sest siin on tegu millegi väga erilisega – sügavam, st kõrgem keraamiline keha, ilusam ja tugevam alusraam koos alumise riiuliga, külgmised alumiiniumist riiulid, multifunktsionaalne kolmetasandiline raamistik, madalal kuumusel küpsetamise süsteem SloRoller, roostevabast söekorv ja söerest, lisaks kõik muu varustus, mis on kaasas ka Classic II mudelil. Jah, tõepoolest, selle varustusega on Classic III tase omaette. Sellele grillile konkurenti veel siiani ei ole!

www.grilliajakiri.ee 24 Grillitehnika
Kamado Joe JoeTisserie ehk keerleval vardal küpsetamise süsteem korvide komplekt 1. Kamado Joe kvaliteetne traatvõrguga kaanetihend ja kaanelukusti Kamado Joe CLASSIC III Kamado Joe uus Karbon Steel paella pann.
B B Q E N T E R T A I N M E N T I P O E S T L E I A D M U U H U L G A S K A H I N N A L I S E D K A M A D O T Ü Ü P I G R I L L I D K O M O D O K A M A D O ! O l e m e a v a t u d E - R 9 - 1 7 , S a k u 6 , T a l l i n n T P E S S K L I P I I L L I K M O D O K A M O l m e a v a t E - R 9 - 1 7 , S 6 , T a l l i n n
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.