Eesti grilliajakiri - Grillfest 2023 / Estonian grilling magazine - Grillfest 2023

Page 1

2023

Teemad ja teemad www.grilliajakiri.ee 1
Grillime terviseks! Grillisõltuvus Grillitehnika Suitsutamine Parimad grilliroad Grillirestoran Lambaliha Grillicatering Grillitooted Grilligaas Korduskasutusnõud Grillisport Maitseelamused Puhas vesi Maitsestamine Grilli-Fitness Eesti Grilliliit hoiatab: Grillimine on seltskondlik nauding, mis tekitab tugevat sõltuvust! Hind: 5 € ISSN 2806-3171
EESTI GRILLIAJAKIRI

GRILLIMISE TUL

R

www.grilliajakiri.ee
V

EVIK ON KOHAL!

www.grilliajakiri.ee V
A

Grillimine toidab nii keha kui ka vaimu!

RITA RÄTSEPP

Psühholoog

Kui ilmad hakkavad vähegi soojemaid kraade näitama, toovad grillid õuele ka need, kes talvel seda toiduküpsetamise viisi ei harrasta. Siis saab taas selgeks, et eestlased on suured grilliarmastajad, sest suvel on pea igas aias näha väikest grillisuitsu, jaanipäeva grilliõhtutest rääkimata. Grillimine on eestlasele iseenesestmõistetav tegevus ja pole minagi sellest „patust” prii.

Olen mõelnud, et sellises toiduvalmistamises on midagi ürgset ja loomulikku. Inimesed on lahtisel tulel toitu valmistanud juba mitukümmend tuhat aastat. Kunagine kambakesi lõkketulel toidu küpsetamine on justkui tänapäevase seltskondliku grillimise eelkäija. Kuskilt jäi kunagi silma rootslaste uurimus, et grillimine mõjub hästi ka vaimsele tervisele. Eriti kehtivat see meeste puhul. Täitsa usun – eks lõkkel toidu valmistamine ongi valdavalt meeste pärusmaa. Ju siis tunneb tänapäeva mees ennast grilliaparaadi taga natuke ka ürgmehena.

Oluline aga pole see, mida sa teed, vaid kuidas. Kas grillima hakatakse kunagi halva tujuga? Kindlasti mitte. Kui ma plaanin, et täna teeme grilli, olgu see pere või külalistega, siis juba ainuüksi mõte sellest teeb tuju heaks. Grillimine algabki minu jaoks plaanist teha grilliõhtu. Mõte sellest, mida täna grillida, keda külla kutsuda, loob meeleolu. Teadmine, kui mõnus on grilli

ümber askeldada, juttu vesta, protsessile kaasa elada. Arutelu, kas juba aitab või peaks veel „laskma”. See kõik on tegelikult üks lõbus koos toimetamine, mida tubases toiduvalmistamises valdavalt ju ei ole. Toidu valmistamise viis on toidu tegemise juures kindlasti väga oluline. Seltskonnaga koos kokates kaasnev emotsioon ja õhkkond annab toidule hoopis teise meki. Ega grillimist ei kujutaks ilma mõnusa seltskonnata ettegi. Hea seltskond lihtsalt käib grillimise juurde!

Olen paar korda sõpradega ka talvel grillinud. Täiesti tehtav ja äge emotsioon! Tuled lastega kelgutamast ja paned grilli üles, võtad seltskonnaga mõnusalt juttu vestes sooja mustikakisselli ja sussutad vaikselt midagi maitsvat. Kõht saab mõnusalt täis, argimured ununevad ja meel puhkab. Õues grillil valmistatud toidul on ka veidike parem maitse kui toas, vähemalt tundub nii. Igatahes on grillimine üks äärmiselt inspireeriv seltskondlik tegevus ja teeb lihtsalt tuju heaks!

GRILLIME TERVISEKS!

www.grilliajakiri.ee 4 Grillime terviseks!
LOE VEEBIS:

www.grillfest.shop

Lugemine ISSUUs: www.issuu.com/grillfest

4 Grillimine toidab nii keha kui ka vaimu

6 Grillisõltlased Rondod

10 Kuidas valida sobilikku grilli?

14 Suitsutame soodsalt ja... täisautomaatselt!

18 Lambaliha, mis on kasvanud puhtas

Eestimaa looduses

22 Grillime keraamilise grilliga!

26 Nautigem kergemat elu!

30 Dreamfire – sündinud Eestis!

34 Grillirestoranide tegemise lugu: Härga täis mehed, kes teevad ka Pulli!

40 Stoveman – tubli ja tugev Eesti asi!

42 Weber – maailma tuntuim grillibränd

46 Kuidas sünnib grillihitt?

50 1.1.2024 – hüvasti ühekordsed toidunõud avalikel üritustel Eestis!

52 Ood gaasile!

56 Chef Lundén – maitseka toidu peakokk

60 Grilli-catering – mis see on?

64 Värske veega saavad toidud ja joogid maitsvamad!

68 Grillime ja naudime maitsekalt!

70 Elagu ja arenegu Eesti grillisport –anna ainult tuld!

74 Ole terve ja ilus, igas vanuses!

76 Kuidas korraldada igavest toidufestivali?

80 Hea Toidu Festival – Grillfest 2023 uudised

82 Elagu Eesti, maailma grillirikkaim riik!

Eesti grilliajakiri – Grillfest Nr. 1 / 2023

Ajakiri ilmub üks kord aastas

Väljaandja

MTÜ Eesti Grilliliit

5
www.grilliajakiri.ee
Sisukord
SISUKORD
www cheflunden ee
maitsekalt tehtud
46 18 34 60 26 56

Kairi ja Raido: „Grillimine on raske haigus, mis kulgeb maitsvalt ja lõbusalt!“

Grillisõltlased Rondod

AURIS RÄTSEP

Eesti Grilliliit

Järgnev lugu on hoiatav ja õpetlik näide sellest, kuidas väikesest grillipisikust võib aja jooksul kujuneda raskemat sorti sõltuvus ehk loo nimi võiks olla ka „Grillimine on raske haigus, mis kulgeb maitsvalt ja lõbusalt!“ Tegemist on tõelise, aga ka tõese grillimuinasjutuga, mis algab nii: Saue metsade ja põldude vahel elavad Rondod, vend Raido ja õde Kairi...

Juba lapsena said Raido ja Kairi osa

rõõmsatest grilliõhtutest, kus isa koos sõpradega küpsetas suvekodu väliköögis suitsuahjus midagi tõeliselt head või siis tavalisel puusöega grillirennil mahlast šašlõkki. Tol ajal noobleid grilliaparaate ei olnud, aga see-eest olid igal nõukogude inimesel kuldsed käed. Kui peedist pesumasinale trumlit parajasti teha ei olnud vaja, keevitati ja laoti käepärastest vahenditest imelisi grilliaparaate, mis teenivad paljudes kodudes pererahvast tänapäevani.

Raido: Minu esimene tõsisem grillimine ja suitsutamine algas 15 aasta

eest. Grilliaparaadiks oli siis tavaline UFO-tüüpi grill, mis ehituspoest ostetud sai. Sellega on nii nagu selliste odavate plekist asjadega ikka – see põleb kiiresti läbi. Nii tuli üpris sageli osta jälle uus grill ja peale paari korda oli selge, et peab olema ka paremaid lahendusi. Seejärel sai katsetatud Bauhofist ostetud gaasigrilli, millega oli jälle sama jama – see põles üpris kiirelt läbi ning samuti oli seda keeruline ja ebamugav puhastada. Järgmine katsetus oli samm juba „päris“ grillide suunas ja sedapuhku sai soetatud Broil King gaasigrill.

www.grilliajakiri.ee 6 Grillisõltuvus
LOE VEEBIS:

Kairi

Raido õde Kairi tunnistab siinkohal üles tüüpilise Eesti grilliostja patu: Raido ostis Broil Kingi meie tänase hea partneri Grilliguru salongist ja mulle see gaasigrill väga meeldis. Passisin peale, kui ühes ehituspoes oli kampaania, ja ostsin sama grilli, aga odavamalt. Täna tean grillimüüjana, et nii ei ole tegelikult ilus… Säästu aga oli küll ja grill on Raidol minu teada alles tänaseni. Kui põletid uueks vahetada, võiks sellega vabalt edasi grillida!

Raido sõnul oli järgmiseks etapiks tema ja õe grillihaiguse arenedes kuumsuitsutamine enda tehtud kivist ahjus, aga kuna selle üleskütmine võttis alati kaua aega, soetati ühel hetkel Eesti tootja Sto-

vemani suitsuahi. Läbi praktika tekkisid kogemused ja teadmised, niisiis küpses nüüd Rondodel lisaks grilliroogadele ka plaan avada oma grillipood. Selleni läks veel ikkagi aega, kuna sobivaid ruume ei olnud Sauel kerge leida. Poe avamiseks saadi julgust ja häid kogemuslugusid nii Grilligurult kui ka Veltilt, aga otsustavaks sai inspireeriv kohtumine Enn Tobrelutsuga, kellega tehakse head koostööd tänaseni.

Raido: Enn andis meile tuule tiibadesse, aga meile kui algajatele grilliettevõtjatele avas palju olulisi uksi ka Gustav “Pit Boss“ Martin. Meie jaoks toimuski tõeline tiigrihüpe siis, kui vahetasime Camp Che-

fi pelletigrillid Pit Bossi vastu, sest esimesed nimetatust olid uhked ja väga head vaid seni, kuni laitmatult töötasid. Selliseid isendeid oli aga ainult üks kolmandik ja see oli probleem. Olime grilliäris alles algajad, aga kuna tundsime toodet hästi, kasutasime seda ise ja uskusime sellesse, mida tegime, siis kujunesime suhteliselt lühikese ajaga edukateks Pit Bossi grillide müüjateks. Kui oma tegevusega veidigi head kuulsust kogud ja brändide esindajatele silma jääd, siis eks üks asi viib ikka teiseni ja järgmine level meie jaoks oli kohtumine Heigo „Traeger“ Mittiga, kes tutvustas meile veelgi kaasaegsemaid pelletigrille.

www.grilliajakiri.ee 7 Grillisõltuvus
Juba erinevate grillide arvu järgi hoovis on näha, et siin elavad grillihullud! autolembus on kõigile hästi teada, nüüd on Kairi leidnud ka grilli, mis autosse hästi sobib – Traeger Ranger! Käbid ei kuku kändudest kaugele – noored hakkajad grillisportlased Grilliumil (vasakult): Amelia Lion Lunden, Susanna Rondo ja Sandra Rondo

Grillisõltuvus

Võime Kairiga kinnitada, et kuigi müüme ja soovitame hea meelega erinevaid aparaate, näiteks Napoleoni gaasigrille, Kamado Joe keraamilisi grille, Borniaki täisautomaatseid suitsuahjusid, siis meie enda süda kuulub pelletigrillile. Traeger on selles tootesegmendis päris kindlasti lipulaev ja seda päris mitmes mõttes.

Kairi: Traegeri pelletigrill on olenevalt mõtteviisist kas köögi pikendus terrassile või lausa omaette väliköök, kus on kõik vajalik olemas, et aasta ringi toitu valmistada. See on palju rohkem kui lihtsalt lahe ja korralik grilliaparaat. Kõik perenaised, kes saavad hakkama tavalise köögiahjuga, saavad seda ka Traegeri pelletigrilliga. Üks meie tuttav naisterahvas teeb Traegeriga ainult leiba, aga mees küpsetab ainult ulukit. Näiteks uhke Timberline XL on terviklik ratastel köök, kus on ka kapid, šahtid ja induktsioonpliit. Eriliselt mugav on käivitada hommikul ahi, juhtida seda äpist ja tulla õhtul koju, kus sind ootab ahjus suurepärane erilise suitsu või mistahes valitud grillimaitsetega roog kogu perele – ja nii aasta ringi. Äpis on tuhandeid ideid toiduvalmistamiseks, retsepte ja näpunäiteid. Nii võib ju öelda, et pellet on tulevikugrill, aga meie omast kogemusest teame, et see tulevik on juba käes – igaühele kättesaadav ja nauditav!

Siinkohal tõmbasid õde-venda end moodsa pelletigrilli teemal sedavõrd käima, et on õige hetk rääkida ka teistest suurepärastest küpsetamise tehnoloogiatest...

Raido: Jah, näiteks Borniaki täisautomaatsed suitsuahjud, millega meil on igapäevane kogemus suitsulihade küpsetamisel. Nimelt on lisaks Grillikaubamaja grillipoele ja Grilliakadeemia koolitusklassile meie üheks suunaks pakkuda iga päev suurepärast suitsuliha, mida küpsetame just Borniaki ahjudega.

Kairi: Suitsulihad.ee sai alguse juhusest ehk siis nii, et tegime Saue poe ees endale iga päev süüa ja Rimist väljuvad inimesed tulid kõigepealt lõhna ja siis ka maitse peale kohale. Nii see algas... Täna on meil juba kaks Suitsulihad.ee püsikohta: üks Laagris Hammerjacki poe parklas ja teine Magdaleena Olerexi juures, kus me palume kvaliteetset tänavatoitu, mida saab äpikulleri-

tega ka koju või tööle tellida. Suitsulihad. ee ärisuunda arendame kindlasti edasi, sest selle käigus saame näidata ja müüa ka grillitehnikat, eriti just Borniaki suitsuahjusid.

Raido: Grillikaubamaja poe kontseptsiooni osas on asi lihtne – me müüme ainult neid tooteid, millesse ise usume. Eesmärk on pakkuda kvaliteetseid terviklahendusi nõudlikule tarbijale. Meilt saad lisaks grillidele ka tarvikud, maitseained, veinid, džinnid nii endale kui ka kingituseks. Ühel hetkel hakati grillimise osas nii paju nõu küsima, et lõime ka selle jaoks eraldi teenusemärgi: Grilliakadeemia. Praegu oleme uute ruumide ehitamise ootel. Sinna tuleb plaani järgi nii grillipood, koolitusklass kui ka restoran – terviklik grillikompkeks, kus üks tegevus toetab teist. Me ei ole ainult grillimüüjad, me loome keskkonda enda ümber, see on meie visioon. Teeme seda ikka Sauel, sest oleme siin kogu oma elu elanud ja meid võib julgelt nimetada Saue patriootideks.

Kairi: Ideid on meil selgelt rohkem, kui teostada jõuame. Enamiku töödest ja tegevustest teeme ise ja oma kätega. Kõik, mis teenime, investeerime arendustegevustesse.

Raido: Õega on mul vedanud, temal on

isegi rohkem ideid kui minul ja ta suudab meie tegemised ka turunduslikult arusaadavaks ja atraktiivseks vormida – see on tänapäeval ülioluline, salaja ei ole mõtet ju grillida.

Selle kauni loo lõpp on veel kaugel ja võibolla seda ei tulegi, sest grillipisik võib ju kesta põlvest põlve. Üks on kindel –Rondod on tõelised grillisõltlased ja selle üle on meil kõigil ainult hea meel! Grillimiseni!

Kui omanimeline grill oleks Rondodel seeriatootmises, siis kannaks see klassikaline mudel nime “Less is more!”

www.grilliajakiri.ee 8
Kaunis välikäimla või sahver? Hoopis Raido külmsuitsuahi!

SUIT S U L I HAD

@SUITSULIHAD
W W . S U I T S U L I H A D . E E
SMOKE & GRILL W

ÜLLAR TANIBERG

Grillimaailm

Grillimaailma meeskonna nõuannete ja soovituste abil on alates 2015. aastast omale sobiliku grilliaparaadi leidnud iga huviline. Meie meeskonda kuuluvad grillivaldkonna eksperdid, kes on müüdavaid tooteid ise kasutanud ja saanud lisaks tootjapoolse koolituse. Tulemusena on garanteeritud personaalne ja professionaalne teenindus, kusjuures

Kuidas valida

lisaks kvaliteetsele kaubale saab meilt kaasa õpetusi, grillinippe, toodetele garantii ja vajadusel ka järelteeninduse.

Alustame alati sellest, et kuulame ära, millised on kliendi senised kogemused ja millised on ootused uuelt grillikaaslaselt. Kvaliteetne tööriist kestab pikka aega ja seepärast tasub just seda õiget ja sobilikku grilliaparaati valida hoolikalt koos spetsialistiga. Ka Grillimaailma soov on, et tulevane grillmeister tunneks oma aparaadist rõõmu, kasutaks kõiki funktsioone ning on rahul oma grilli suuruse ja varustusega.

Tänapäevased grillid on enamjaolt multifunktsionaalsed ja nendega saab

• suitsutada (temperatuurivahemik 55–90 °C),

• pikalt ja madalal temperatuuril (90–120 °C) BBQ-stiilis küpsetada,

• grillida tugeval kuumusel (150–220 °C) või siis ka otse sütel,

• küpsetada pitsat (300–450 °C).

Kui sooviks on ainult suvel vorsti ja šašlõkki grillida, tasub valida lihtne söevann või Weberi kuppelgrill. Uhkemate

10 Grillitehnika
www.grilliajakiri.ee
Üllar Taniberg ja Tarmo Griffel: “Tere tulemast Grillimaailma!” LOE VEEBIS:

sobilikku grilli?

söegrillide mudelitega on võimalikud ka pikaajalised küpsetused, suitsutamine ja barbeque-meetodil liha valmistamine. Söegrillidele on täna saadaval ka palju lisavarustust, millega oma küpsetuskogemusi täiendada, ning seepärast tasub valida aparaat, kus kõik need võimalused olemas on.

Kui on soov looduses käia ja grillida, siis selleks on pakkuda väiksed kaasaskantavad või pisut suuremad kokkuklapitavad grillid. Matkagrille on erinevaid ja need töötavad nii söe, gaasi kui ka pelletiga. Väikese grilli valikul on mõistlik jälgida, et grillile oleks pakkuda ka mugavat kandekotti.

Kortermaja rõdule tohib vastavalt Päästeameti ettekirjutusele paigaldada ainult elektri- või gaasigrilli. Sellised aparaadid sobivad ülimalt hästi kiireks küpsetamiseks, kus tehakse n-ö klassikalist grillimist. Kahjuks on nendega suitsutamine ja barbeque-stiilis küpsetamine veidi keerulisem, sest tulenevalt metallist korpuse jahtumisele ei õnnestu madalat temperatuuri pikalt (ca 6–12 tundi) ühtlasena hoida ja selliseks

küpsetamiseks kuluva energia hulk on päris suur. Küll aga on erinevatel brändidel valikus lisavarustust nagu suitsukarbid, vaherestid, erinevad nõud ja palju muud, millega saab proovida erinevaid küpsetustehnikaid.

Eramu terrassile on grillide valik juba palju suurem. Lisaks eelloetletutele ka pelletgrill või keraamiline Kamado-tüüpi grill, millega saate oma grillimisoskused täielikult realiseerida.

Lisaks on valikus elektri-, gaasi-, söevõi pelletiga suitsuahjud ja erinevad pitsaahjud.

Kõikide seni loetletud grillitüüpide puhul tasub eelistada kvaliteetseid, tuntud ja armastatud brändide tooteid, sest nagu elus iga asjaga, kehtib ka siin kuldne reegel: ei ole olemas odavat ja head asja, vaid on odavad asjad ja head asjad. Näiteks võib siinkohal tuua gaasigrillid – odavad roostetavad ja põlevad 2–3 aastaga läbi ja varuosi neile ei müüda, samas Weberi gaasigrillidel on 10-aastane tootjagarantii ja kuluosad (põletikatted, põletid jne) on

saadaval ka rohkem kui 10 aasta vanustele mudelitele.

Kindlasti tasub grillivaliku puhul silmas pidada garantiitingimusi ja seda, et Eestis oleks volitatud müüja, kelle kaudu on võimalik garantiitöid teha.

Vähetähtis ei ole ka grilli järelturuväärtus. Aeg-ajalt on soov mõne aasta möödudes minna edasi järgmisele grillmeistri tasemele ja senine tööriist vajab asenduseks uut ja paremat. Teada on, et näiteks Weberi, Kamado Joe, Big Green Egg-i või Dreamfire’i kasutatud grille on müüdud 60–70% hinnaga uue grilli maksumusest, samas kui roostetanud gaasigrill kuulub utiliseerimisele ja tundmatu brändi keraamilist grilli võib koduaias edaspidi kasutada lillevaasina.

Kuidas hinnata grilli kvaliteeti?

Plekist nn ufo-tüüpi grillide puhul tasub tõsta kaant, sest kaane raskus on odaval ja heal grillil erinev. Heal on lisaks kvaliteetsele emailist kihile ka rohkem metalli, mistõttu on see tunduvalt raskem. Gaasigrilli puhul tasub vaadata, mis materjalist on ahju alumine pool (Weberi puhul sulam

Grilliuudis: Moodne söegrill Weber Kamado Summit. See saavutab kiiresti soovitud temperatuuri, säilitab kuumuse pika aja jooksul ja gaasisüüde muudab söe süütamise sama lihtsaks kui nupule vajutamine

Megakombo: Pit Boss Navigator gaasi + pelletigrill pakub “kaheksa-ühes” toiduvalmistamise kogemust, et suitsutada, küpsetada, küpsetada, hautada, röstida, grillida, sütel grillida ja pruunistada – kõik ühes kohas!

www.grilliajakiri.ee 11 Grillitehnika

vs odaval grillil värvitud plekk), mis materjalist on põletikatted ja kui rasked need on. Kindlasti tasub jälgida ka varustustaset ning erinevate lisade olemasolu. Ka kvaliteetne ja sobiv grillikate on hea grillibrändi tunnuseks.

Keraamiliste grillidega on veidi keerulisem, aga siin on lihtsaim viis eelistada jällegi tuntud ja armastatud brände. Tänasel päeval on Eesti turul u 23 erinevat keraamilise grilli mudelit, millest suur osa on lihtsalt odavad „hiinakad“, millel puudub Eestis ametlik esindaja. Kindlasti tasub silitada sõrmedega keraamilise grilli sisepinda – mida odavam, seda karedam. Tippmudelid on siledad ja ei kraabi sõrmenahka. Karedus tähendab aga poorsust, see omakorda annab aimu, kui hästi grill salvestab ja hoiab süte tekitatud soojust. Keraamika koostist poes hinnata pole võimalik, aga pinnatöötluse kvaliteeti küll. Samuti tasub vaadata metallist osade materjali ja pinnatöötluse kvaliteeti. Kvaliteetsetel brändidel on keraamikal eluaegne garantii ja need brändid pakuvad vanematele mudelitele ka uuenduskomplekte, millega saate oma kasutatud grillile anda värske väljanägemise.

Ka pelletgrillide osas tasub eelistada teada-tuntud brände, millel on Eestis volitatud müüja ja olemas Euroopa maaletooja. Vastasel korral võib garantii lahendamine ja vajalike varuosade hilisem tarne osutuda keeruliseks ja aeganõudvaks. Pelletgrill pakub mugavat võimalust just pikemate protsessidega toimetada, sest automaatika jälgib teie eest ette antud

temperatuurirežiimide hoimist. Pelletgrilli puuduseks võiks õelda ainult seda, et see vajab töötamiseks elektrit, kui söe- või gaasigrilliga saab sisuliselt kõiki toite valmistada ka siis, kui mingil põhjusel elektrit ei ole.

Keraamilisel- ja pelletgrillil saab realiseerida kõik oma toiduvalmistamise soovid, sest ühtlase temperatuuriga kinnises keskkonnas on võimalik valmistada kõike, mis vajavad termilist töötlust. Olgu see

Sisseehitatud äpitermomeeter ja retseptiraamat on moodsa elektri-, gaasi- või pelletigrilli põhivarustuses

liha, kala, juurvili, mereand, leib ja kasvõi kook pidulauale – kõik on võimalik!

Elektrigrill jääb valikusse kortermaja väiksemal rõdul. Samas lihtsamaid grillroogasid saab valmistada ka elektrigrillil. Lisaks on need hinnaklassilt soodsamad. Elektrigrilli eeliseks on kindlasti kiirus ja kasutajamugavus. Elektrigrillide tippmudelid võimaldavad kasutada hulgaliselt lisavarustust ja reste, samuti Wifi-ühendust ning sisseehitatud grillitermomeetreid.

Tänapäevastel gaasigrillidel on grillipinna all lisapõletid kiireks pruunistamiseks, välised gaasipliidid ja palju muid lisasid

Keraamilised kamado-grillid pakuvad eneseteostust ja küpsetamisrõõmu tõsisele grillihuvilisele! Pildil on Eestis loodud ja välismaal toodetud Dreamfire grilliperekond

www.grilliajakiri.ee 12
Grillitehnika
www.grilliajakiri.ee 13 Tallinna esindus: Rannamõisa tee 8, Tallinn Tartu esindus: Ringtee 4, Tartu WWW.GRILLIMAAILM.EE NAUDI GRILLIMIST! KASUTA SALASÕNA GRILLIMAAILM JA SOETA KAUPU -10% SOODSAMALT Dreamfire dreamfire.ee

Suitsutame soodsalt ja... täisautomaatselt!

ALVAR LANDSON

Grilliguru

Suitsutamine sobib igaühele tervisliku ja soodsama toiduvaliku pakkumiseks.

Suitsutamine on hea võimalus rikastada toidulauda kodus valmistatud liha ja kalaga. Nii saab lisaks toorainele valida ise ka lemmikmaitseained ja sobiva soolakoguse. Kõrge inflatsiooniga ajastul tähendab suitsutamine võimalust süüa ise ja pakkuda sõpradele-sugulastele kvaliteetsemaid toite soodsama hinnaga.

Suitsutamine sobib igaühele tervisliku ja soodsama toiduvaliku pakkumiseks!

Suitsuahju kasutamine on sama lihtne nagu köögiahjus küpsetamine

Keskealistele meenutab suitsutamine peamiselt suvila või maakodu hoovi, mille aianurgas suitses ahi – isetehtud ja tilkuva rasva tõttu aeg-ajalt leegitsema kippuv. Kuigi aianurgas tossavad ahjud ei kao tõenäoliselt kuhugi, nõuab sellise seadmega suitsuliha või -kala valmistamine eelkõige kogemust kuumuse timmimisel, aga ka hoolsat ja pidevat jälgimist,

et valmiv kraam leegitsema ei hakkaks. Selles kirjatükis keskendume täisautomaatsete suitsuahjudega kodus suitsuliha ja -kala valmistamisele. Nüüdisaegse tehnikaga ei ole see sugugi keerulisem köögiahjus plaadikoogi küpsetamisest, sest kütet süütab ja annab ette automaatsüsteem ning kontroller hoiab küpsetustemperatuuri kindla kontrolli all. Ka suitsu hulk on hõlpsasti reguleeritav. Seega on lihtsate töövõtetega peaaegu garanteeritud, et juba esimesel suitsutamiskorral õnnestuvad korralikud suitsusingid, -kanad ja -kalad.

www.grilliajakiri.ee 14 Suitsutamine
LOE VEEBIS:

Täisautomaatne on tervislikum

Kõigele lisaks aitavad täisautomaatsed suitsuahjud hoida suitsutamisel tahes-tahtmata tekkivate kahjulike PAH-ühendite taset EL-i kehtestatud normide piires. See tuleneb suitsutamise protsessi stabiilsusest ja suitsu tekitamiseks kasutatava hakke puhtusest.

Suitsuahju saab valida suuruse ja kütteliigi põhjal

Kui esimesel pilgul võtab suitsuahjude valik silme eest kirjuks, siis tegelikult on süsteem lihtne – valida tuleb sobiv ahju suurus ja kütteliik.

Jahi- või kalamees, kes paar korda kuus suurema portsu suitsuliha, -vorsti või -kala nii pere kui ka sõprade-tuttavate tarbeks suitsutab, võiks valida suurema mudeli. See tähendab, et konksuga ahju lakke riputatavad vorstid saab valmistada pikemad ja neid mahub ahju rohkem. Linnamees, kes liha-kala, aga miks mitte ka juustu vaid pere toidulaua rikastamiseks ja sõpradele maitsmiseks suitsutab, võib vabalt kaaluda väiksema ahju soetamist.

Kuivõrd täisautomaatsete suitsugeneraatoritega suitsutamine on palju lihtsam, siis nutikamad meistrimehed on soetanud täisautomaatse suitsugeneraatori eraldi ja installeerinud selle ise loodud suitsutuskapi külge.

See tähendab, et konksuga ahju lakke riputatavad vorstid saab valmistada pikemad.

on lai, ulatudes traditsioonilisest lepapuust pisut magusamat maitset pakkuvate õuna-, kirsi- ja ploomipuuhakkeni. Tummisemat maitset pakub tammehake, ent üha enam suitsutamise sõpru leiab

oma lemmiku Lõuna-Eestis levinud pöögipuu hakkest.

Hooldusvaba suitsuahi ei tähenda unarusse jätmist

Täisautomaatseid suitsuahjusid peetakse hooldusvabadeks. Siiski tähendab see heaperemehelikku suhtumist. Selleks, et suitsuahi kaua teeniks ja tervislikke roogi valmistaks, tuleb iga kasutamise järel tühjendada nii ahi tuhast kui ka rasvakogumiskauss rasvast. Puhta lapiga tasub üle tõmmata temperatuuriandur, mis muidu mõne aja möödudes enam nii täpselt kuumust ei näita. Nüüdisaegne suitsuahi ei ole mõõtudelt suurem ühe uksega köögikapist. Tootja soovitab hoida ahju otseste ilmastikuolude eest kaitstuna. See tähendab, et ahi sobib suvehooajaks hästi terrassile katte alla ja talveperioodiks kas kütmata kuuri, aiamajja või garaaži, kus lumi peale ei saja. Ahi kaalub koos kõikide tarvikutega vähem kui 30 kilogrammi ja tõstmise hõlbustamiseks paiknevad külgedel sangad.

Suitsuahjude valimise, kasutamise ja puhastamise kohta tasub veebist otsida ka eestikeelseid juhendavaid videosid.

Siinkohal ei nimeta me suitsuahjuks väikest grillile asetatavat ja puitlaastudega täidetud kastikest, vaid siiski eraldiseisvat ja puiduhakkel või hakkest kokku pressitud tablettidega töötavat masinat. Lihtne reegel on, et mida vähem on küte tehases töödeldud, seda soodsam see on. Seega võib kokku pressitud puiduhakkest valmistatud tablettidega töötava masina puhul olla ühe suitsutamiskorra hind kordades kõrgem kui tavalist haket kasutaval suitsuahjul.

Hakkepuidu valik võimaldab valmistada erinevate maitsetega roogasid

Täisautomaatne suitsuahi vajab tööks kütet. Ühe kolutäie hakkega saab ahi suitsu teha kuni 7 tundi. Seejärel tuleks kolu uuesti täita. Hakkepuidu valik

Hakkepuit on hinnalt soodne ja pakub erinevaid maitsenüansse

www.grilliajakiri.ee 15 Suitsutamine
Borniaki täisautomaatne suitsuahi

Soovitusi, mida ja kui kaua suitsuahjus valmistada ning millisel viisil toorainet enne suitsutamist töödelda

Mida sobib suitsuahjus valmistada?

• Alati kindel valik on kuumsuitsutatud ehk kuni 90-kraadisel temperatuuril valminud sealiha. See on küll maitse asi, kuid fileest pisut mahlasemast karbonaadist saab ka pehmema singi. Maitsenüansse pakuvad soola-pipra-küüslaugu-sibula kombost kuni pealeraputamiseks valmis kuivmarinaadide ehk raabideni (ingl k rub) välja.

• Mõnus lõunasöök või õhtune näks filmi kõrvale valmib linnulihast. Suitsutada saab igas suuruses linde vutist kalkunini, tervest kanast või hõrkudest kanatiibadest-koiba dest rääkimata.

• Kodus valmistatud vorstide suitsutamine on tõusev trend. Vorsti toppimine soolde kas lehtri või masina abil on jõukohane tegevus kogu perele. Nii saab valmistada lisaks suitsuvorstile ka suitsumaitselisi grillvorste.

• Kala puhul tasub klassikalise punase kala kõrval suitsutada ka ahvenat, haugi või räime. Maitsvat tulemust pakub latikas.

• Delikatessidest tasub suitsuahju pista mahedamaitselist juustu või hoopis keedetud ja kooritud vutimune.

• Külmsuitsutatud ehk temperatuuril kuni 22 kraadi valmistatud liha või kala võtab küll oluliselt kauem valmimisaega – arvestada tuleb minimaalselt ööpäevaga – kuid et suitsuahi töötab automaatselt, ei ole see keerukam.

• Esimesi suitsutamisi ei tasu ette võtta loomaliha või metsloomadega – taisem liha on tundlikum temperatuurile ja suitsutamisajale.

Suitsutamist abistavad tarvikud ja liha ettevalmistamine

Keeruline on anda soovitusi parima suitsutamistulemuse saamiseks, sest lemmikmaitsed on erinevad. Siiski mõned üldisemad nõuanded:

• Liha tasub paar päeva enne suitsutamist sisse soolata. 1 kg liha puhul tasub arvestada 20–30 g soolaga, mis lihasse hõõrutakse ja seejärel liha tihedalt kokku surutuna päevaks kuni mõneks ootele asetatakse. Liha võib katta ka soolveega. Sel juhul tuleb arvestada 70–100 g soola

kilole. Kiiremaks valmistamiseks võib soola ka lihasse süstida.

Enne suitsutama asumist võib liha pisut keeta. Nii valmib toit suitsuahjus kiiremini. Mõned suitsutajad soovitavad liha keeta suitsutamise järel.

• Kananahka tasub pehmemaks tulemuseks enne suitsutamist toiduõliga määrida. Muredamast lihast singi valmistamisel on kasu meetriga müüdavast singisukast. See hoiab liha korralikult koos.

• Suitsutatava liha saab asetada restidele, vorstid riputada konksuga ahju lakke. Suurte kalade jaoks on olemas kahe- ja kolmeharulised konksud. Kvaliteetsete ahjude pakkujatel on saadaval alati hulk suitsutaja vajadustele sobivaid tarvikuid.

16 Suitsutamine
www.grilliajakiri.ee
Alvar Landson ehk Grilliguru on Eesti Grilliliidu liige ja Eesti staažikamaid grilliedendajaid, olles aastate jooksul seisnud hea paljude grillibrändide Eestis tutvustamisel: Campingaz, Broil King, Traeger, Naopleon, Borniak jpt

Küsib EESTI GRILLILIIT, vastab ANNELY HOLM

Muhu Liha Tulundusühistu

Lambaliha on oma kättesaadavuselt poelettidel sealihaga võrreldes n-ö vaeslapse rollis – miks see nii on?

Eestimaise lambaliha kättesaadavus võrreldes sea- või veiselihaga on tõesti väike. Meie eesmärk ja missioon on tuua kodumaine lambaliha nii poelettidele kui ka restoranidesse. Eestis ei ole suuri ettevõtteid, kes lambaliha tootmisega tegeleks, ja suur osa lambaid müüakse hoopis välismaale. Restorani sööma minnes pakutakse meile aga Uus-Meremaalt saabunud lambaliha.

Lambaliha, mis Eestimaa Lambaliha, mis Eestimaa

Meie soov on väärindada Eesti lammast siin kohapeal, sest meie heades tingimustes rohumaadel kasvanud lammaste liha on väga maitsev ja kvaliteetne. Meie lambad veedavad oma suved looduskaitsealadel, süües liigirikastel pärandkooslustel rohtu, tänu millele aitavad nad kaasa ka meie traditsiooniliste maastike ja liigirikkuse säilimisele. Seega ei ole Eesti lamba väärindamine osa mitte ainult toidukultuurist, vaid kogu traditsioonilisest eluviisist.

Sealiha on eestlase rahvustoidulaual aukohal. Mida teha selleks, et inimesed hakkaksid rohkem ka lambaliha sööma?

Degusteerimisi korraldades näeme, et paljudel on lambaliha suhtes eelarvamus. Pakkudes oma tooteid degusteerimiseks, muudame maailma üks inimene korraga. Lambaliha on tegelikult väga maitsev ja tervislik, sest see on väherasvane. Paljud, kes meie tooteid maitsevad, muudavad oma arvamust lambalihast. Inimeste teadlikkuse tõstmine ongi meie viis lambaliha populaarsuse tõstmiseks.

Mis on lambaliha head omadused?

Lambaliha on väherasvane ning kõrge oomegarasvhapete sisaldusega. Lambaliha talub ka hästi külmutamist: seeläbi ei muutu tema omadused.

www.grilliajakiri.ee 18
Lambaliha

on kasvanud puhtas

on kasvanud puhtas

Eestimaa looduses

Eestimaa looduses

Mis on peamised vead, mida lambaliha valmistamisel tehakse?

Peamine viga on vale tüki valimine. Iga osa tuleks valmistada erinevalt, näiteks lamba koot ja kintsuliha sobivad hästi hautisteks ja ahjuks küpsetamiseks, abaja kintsusteik suurepäraselt marinaadis grillil küpsetamiseks, sise- ja välisfilee aga kergelt pannil praadimiseks. Lambaliha tuleks alati süüa soojalt, et vältida hangunud rasva maitset. Palju lambarasva toidu hulka tavaliselt lisada ei soovitaks, sest just rasv on see, mis annab iseloomuliku kasukamaitse. Lambaliha roogade juurde ei soovita nautida külmi jooke, sest see tekitab suus rasva hangumise reaktsiooni.

Miks on Eesti rohumaade lammas parem kui välismaine?

Eestis rohumaadel kasvatatavad tõud on aeglasekasvulised n-ö vanad lambatõud. Nende loomade liha on kiirekasvuliste lihatõugudega võrreldes erineva tekstuuri ja maitsega. Tihti põlatakse need loomad ära, sest nad ei ole kaalult nii suured kui lihatõugu lambad.

Mis on Muhu Liha missioon?

Muhu Liha missioon on pakkuda oma klientidele seda, mida me ise sööme – puhtas looduses kasvanud õnnelike lammaste maitsvat liha. Selleks, et tagada parim kvaliteet, oleme loonud

toidukvaliteedikava, mille märgiseks on “Läänesaarte rohumaaveis ja lammas”. See tagab, et loomad kasvatakse heades tingimustes ja neilt saadav liha on maitsev.

Muhu Liha tegutseb ninast sabani põhimõtte järgi ehk loomast tuleb ära kasutada kõik osad. Me väärindame ka looma siseelundid. Kontidest saab lemmikloomatoit ning nahad pargime. Nendest saavad mõnusad sussid, aga ka toolikate või vaip. Püüame tegutseda võimalikult keskkonnasäästlikult ning kasutades talupojatarkust, et meie ettevõtmine oleks jätkusuutlik ja keskkonda hoidev.

www.grilliajakiri.ee 19
Lambaliha
LOE VEEBIS:

Muhu Liha retseptid

Šašlõkk

Võta Muhu Liha lamba kintsuliha ja lõika kuubikuteks. Marineeri soola, pipra, sibula, sidrunimahla ja mulliveega üle öö. Küpseta grillil, 63 °C, kuldpruuniks.

Kebab

Võta Muhu Liha lambahakkliha, sega hakitud sibula ning maitserohelisega (sobib näiteks petersell, koriander, murulauk, basiilik jms). Sega massi kätega nii kaua, kuni liha muutub kleepuvaks. Seejärel vormi pikliku kujuga vorstikesed ja torka pikuti vees leotatud grilltiku otsa. Küpseta grillil madalal kuumusel (66 °C) 15–20 minutit.

Lamba steik marinaadis

Võta Muhu Liha aba- või kintsusteik. Marineeri soola, pipra, sidrunimahla ja endale meeldivate maitseainete ning õli seguga. Küpseta grillil 63 °C juures. Soovitame lamba juurde näiteks rosmariini ja piparmünti. Suvel kasuta värskeid ürte.

www.grilliajakiri.ee 20
Lambaliha
www.grilliajakiri.ee 21

Grillime keraamilise grilliga!

Küsib EESTI GRILLILIIT

vastab ENN TOBRELUTS, BBQ Entertainment

Kamado küpsetamise meetodit kasutati juba iidsetel aegadel. See pärineb Aasiast ja on läbi sajandite püsinud sisuliselt muutumatuna. Õhuvool, mis keraamilise grilli keraamilist korpust läbib, tekitab grilli sees ühtlase stabiilse kuumuse. Selline küpsetamise meetod annab lihale rikkaliku maitse, pehmuse ja mahlasuse. Küpsetada saab nii liha, kala, köögivilju, paja- ja vokiroogasid kui ka näiteks pitsat. Kamado tüüpi grille on turul mitmeid, kuid keraamiliste grillide lipulaevad on maailmas Kamado Joe® ja Big Green Egg.

Grilliaparaatide valik on tänapäeval suur ja lai. Kus sellel skaalal asub keraamiline kamado-tüüpi grilliaparaat?

Keraamiline grill asub sellel skaalal tipus! Kamado tüüpi grillidega on võimalik toitu grillida nii otsesel (grill) kui ka kaudsel (BBQ) kuumusel, suitsutada, praadida, vokkida, küpsetada keerleval vardal ja ka spetsiaalsel pitsaplaadil. Keraamiline grill hoiab väga hästi kuumust ja söekulu on palju väiksem kui muude grillidega. Tänu keraamilisele küpsetuskoldele ja kuumusdeflektoritele jääb grillides liha palju mahlasem ja maitsvam. Parimate keraamiliste grillide tootjad pakuvad ka eluaegset garantiid ja vägagi innovaatilisi küpsetuslahendusi. Kamado tüüpi grill on investeering kogu eluks ja sellega grillides saab edukaks grillmeistriks igaüks!

Uus tase grillimises on tulekul — Konnected Joe

Kamado Joe on olnud mitmete küpsetuslahenduste teerajaja maailmas. Nii ka nüüd, kui Kamado Joe’l turule tulemas uus mudel Konnected Joe, mis on täisautomaatsete digitaalsete küpsetuslahendustega keraamiline grill – esimene selline maailmas! Sellel ainulaadsel grillil on ühendatud traditsiooniline keraamiline grillimine modernse digitaalse tehnoloogiaga, pakkudes automaatset elektrilist grillsöe süütamist, digitaalset temperatuuri reguleerimist ja palju muudki. Paralleelselt modernsete lahendustega saab samaaegselt kasutada ka manuaalset kuumuse juhtimist, sest paljudele grillifännidele meeldib ikka kõike ise teha. Eks grillimine on ju ikka tegemisrõõm ja nauding,

www.grilliajakiri.ee 22 Grillitehnika
LOE VEEBIS:

nii nagu ma alati ütlen: “BBQ IS A GREAT LIFESTYLE, NOT JUST FUN!”

Konnected Joe uuendused:

• MURETU GRILLSÖE SÜÜTAMINE — The Automatic Fire Starter süüde süütab söe ühe nupuvajutusega, nii et teie grill on kasutusvalmis 10 minutiga.

• VÕIMALUS KASUTADA DIGITAALSET TEMPERATUURI AUTOMAATJUHTIMIST — Kontrol System (koosneb Kontrol Board digitaalekraanist, Kontrol Fan ja Kontrol Tower ülemisest õhutusavast) hoiab toiduvalmistamise ajal temperatuuri üle täielikku kontrolli.

• ÜLIM MITMEKÜLGSUS — saavutage vaevata 90–400°C grillimiseks, küpsetamiseks, röstimiseks, praadimiseks või suitsutamiseks vaid ühe nupuvajutusega. Korraga saab kasutada kuni kolme lihasondi.

• VÕIMALUS KASUTADA KA MANUAALSET KUUMUSE JUHTIMIST

• KAMADO JOE ÄPIRAKENDUS & WIFI & DIGITABLOO — uue Kamado Joe äpirakendusega saab reguleerida ja jälgida grilli temperatuuri, lihasonde ja küpsetusaegu kõikjal. Äpirakendus ja ahju küljes olev digitabloo muudavad selle kasutamise eriti lihtsaks.

• STANDARDNE KAMADO JOE INNOVATSIOON — Konnected Joe™ sisaldab ka kõiki Kamado Joe’le omaseid läbimõeldud funktsioone, nagu väljalükatav tuhasahtel lihtsaks puhastamiseks, amordiga kaas kupli kaalu vähendamiseks, 2-Tier Divide & Conquer® süsteem ning palju muud.

Milline oli sinu esimene kogemus keraamilise grilliga?

Minu esimene kogemus Kamado Joe grilliga on pärit Inglismaalt Grillstock BBQ festivalilt aastast 2011. Siis sain tuttavaks Kamado Joe’ga, samal aastal hakkasin neid ahjusid ka Eestisse maale tooma. Keraamilise grilliga grillimist õppisin oma healt sõbralt Inglismaal, sel ajal kuulsaima grillmeistri Andy Annati käest, kes kasutas Kamado Joe’d ka meie ühisel International BBQ Show ajal Austraalias aastatel 2011 ja 2012. Enne seda kasutasin rohkem korstnatega BBQ ahjusid ja Weberi söegrille, kuid jah, aastast 2011 sain ka mina keraamiliste grillide pisiku ja kannan seda endas uhkusega siiani.

KONNECTED JOE — täisautomaatsete digitaalsete küpsetuslahendustega keraamiline grill (esimene ja ainus maailmas) saabub Eestisse juuni lõpus 2023. Ettetellimine on avatud Kamado Joe eliitpartneri BBQ Entertainment OÜ kaudu

Kas iga keraamiline grill on hea? Hinnavahemik on 400 € kuni 15 000 €

Ma ei soovita keraamilise grilli puhul osta hinda, vaid eelistada tuleks ikka kvaliteeti ja tuntud kaubamärki. See on investeering pikkadeks aastateks. Ei soovi ju keegi ostetud odavat keraamilist grilli juba paari aasta pärast ümber vahetada ja teha nn „topelt-investeering”. Kamado Joe on hinna ja kvaliteedi suhte poolest parim valik!

Näiteks Kamado Joe’l on mudelite osas lihtne ja praktiline süsteem: Junior (väike), Classic (keskmine) ja Big (suur). See teeb lisatarvikute ja grillrestide soetamise imelihtsaks, sest kõiki asju on olemas kolmes mõõdus. Kui olete ostnud endale näiteks grilli Classic I, siis samade grillrestide ja lisadega saate kasutada ka sellest uuemat mudelit Classic II või veelgi uuemat ja

maailma täiuslikumat SloRoller’iga grilli Classic III või hoopiski äsja turule tulevat digitaalset suunaloojat Konnected Joe.

• Junior Joe (grillrest Ø34 cm, ahi seest Ø36 cm, ahi väljast Ø41 cm) on mõeldud väga väikestele peredele, grillmeistritest lastele ja ka reisile kaasa võtmiseks.

• Classic Joe (grillrest Ø47 cm, seest Ø50 cm, väljast Ø57 cm) on populaarseim, ideaalne keskmises mõõdus kodugrill.

• Big Joe (grillrest Ø61 cm, seest Ø63 cm, väljast Ø72 cm) on ideaalne catering-ide jaoks ja suuremateks grillipidudeks.

Just nimelt neid mõõtusid ja ka ahju kaalu tasub võrrelda, kui valite erinevate keraamiliste grillide vahel. Üldiselt on ikka nii, et mida raskem grill ja paksem ahjusein, seda tugevam keraamika.

www.grilliajakiri.ee 23 Grillitehnika

Hinnaskaala tipus (4000 € kuni 20 000 €) on Komodo Kamado grillid (maaletooja: BBQ Entertainment OÜ), mis on ehitatud betoonist ja kaetud mosaiikplaatidega – need grillahjud on nimetatud mitmeid kordi maailma parimateks nii sisu, omaduste kui ka välimuse osas.

Mida tasub kamado-tüüpi grilli valimisel silmas pidada?

Hinnavõrdluses tasub silmas pidada seda, mis on erinevate grillide ostmisel kaasaantav standardne lisavarustus. Sellest tuleneb palju ka grilli hind. Näiteks paljudel grillidel tuleb lisaraha eest juurde osta soojusdeflektorid, küljeriiulid, raam jne. Lisaks see, millist lisavarustust grill pakub, kas sellel on eluaegne garantii ja kas grill on tugev ja mitte-logisev. Sellised näitajad on oluline enne valiku tegemist üle kontrollida. Üldiselt saab käega katsudes sellest kõigest aru.

Väga hea on, kui grillil on olemas multifunktsionaalne kahetasandiline grillrestide raamistik, mis võimaldab küpsetada mitmel tasapinnal korraga või siis muuta grillresti kõrgust sütest. Oluline on ka, et keraamilised soojusdeflektorid oleksid poolkuukujulised, nii on mugavam kuumust juhtida. Tulekolle võiks olla mitmeosaline/-tahuline, mitte ühest tükist koosnev, sest keraamika on sealt üldiselt kõige kergemini purunev. Abiks on ka hea kvaliteetne traatvõrguga kaa-

netihend, amordiga kaas (oluline!), kaanesulgur, vihmakaitsega ventilatsiooniga ülemine ava, väljatõmmatav tuhasahtel jne. Näiteks Kamado Joe III seeria ahjudel on ka madalal kuumusel küpsetamise süsteem SloRoller, mis teeb aeglase küpsetamise veelgi mugavamaks ja efektiivsemaks.

Kuhu siin veel edasi areneda on?

Edasi on areneda näiteks erinevate mudelite vahel. Oma grilli saab alati uuema vastu vahetada ja täiendada oma grilli lisavarustusega, ostes juurde uusi põnevaid grillreste, vardas küpsetamise süsteeme koos korvide komplektiga, pitsa küpsetamise süsteeme, automaatseid ventilaatorisüsteeme jne.

Mis sa veel keraamiliste grillide kohta lisaksid?

Sooviksin esile tõsta veel Kamado Joe Classic III, sest siin on tegu millegi väga erilisega – sügavam, st kõrgem keraamiline keha, ilusam ja tugevam alusraam koos alumise riiuliga, külgmised alumiiniumist riiulid, multifunktsionaalne kolmetasandiline raamistik, madalal kuumusel küpsetamise süsteem SloRoller, roostevabast söekorv ja söerest, lisaks kõik muu varustus, mis on kaasas ka Classic II mudelil. Jah, tõepoolest, selle varustusega on Classic III tase omaette. Sellele grillile konkurenti veel siiani ei ole!

www.grilliajakiri.ee 24 Grillitehnika
Kamado Joe JoeTisserie ehk keerleval vardal küpsetamise süsteem korvide komplekt Kamado Joe kvaliteetne traatvõrguga kaanetihend ja kaanelukusti Kamado Joe CLASSIC III Kamado Joe uus Karbon Steel paella pann
B B Q E N T E R T A I N M E N T I P O E S T L E I A D M U U H U L G A S K A H I N N A L I S E D K A M A D O T Ü Ü P I G R I L L I D K O M O D O K A M A D O ! O l e m e a v a t u d E - R 9 - 1 7 , S a k u 6 , T a l l i n n K I L L I K M O D O K O l m e a v a t E - R 9 - 1 7 , S l l n n

Nautigem kergemat

Küsib EESTI GRILLILIIT, vastab JANNE LAIK-LÕHMUS

HKScani Baltikumi tootearendus- ja turundusdirektor

Teeme mõisted selgeks: kes või mis on kana ja mis on broiler?

Toidutööstuses on kasutusel mõlemad terminid. Mõiste «kana» all mõeldakse lindu, kes on juba nii vana, et tema rinnakukiil on jõudnud luustuda. «Broiler» seevastu on noor, mõne nädala vanune lihakana, kelle rinnakukiil on veel luustumata ning liha pehmem ja mahlasem. Just sellisest lihast valmistatakse kõiksuguseid tooreid ja maitsestatud linnulihatooteid ajal, mil «kana» on mõeldud üksnes keetmiseks või hautamiseks ning kasutusel töödeldud toodetes.

Mis vahe on eestimaisel ja välismaisel broileril? Miks eelistada just eestimaist broilerit?

Tallegg on Eesti ainus kodumaine linnulihatootja, mille ajalugu sai alguse juba aastal 1956. Kasvatame kõik oma linnud ise – vaid nii tagame kindla ja kontrollitud kvaliteedi. Kõik meie linnud kasvavad antibiootikumivabalt meie oma linnufarmides, mis asuvad valdavalt Tallinna lähiümbruses. Talleggi kaasaegne tootmisüksus asub Tabasalus ja pakub tööd ligi 300 inimesele. Peame oma suurimaks väärtuseks maitsvat kodumaist toitu, mis on kasvanud vastutustundlikult, pärit meie oma farmidest ning valmistatud just eestlaste maitse järgi. Kodumaine liha on vaieldamatult kõige keskkonnasõbralikum, sest selle teekond otse farmist kaupluse riiulile omab kõige väiksemat keskkonnamõju jalajälge ning kodumaise liha puhtuses ja kvaliteedis saab olla kindel.

Väga selgelt on kasvanud teadlikkus keskkonda puudutavate teemade osas, mistõttu vaatab tarbija lisaks maitsetele selgelt ka tooraine päritolu ning tootja vastutustundlikkust nii tootmisel kui ka pakendamisel.

www.grilliajakiri.ee 26 Grillitoode
LOE VEEBIS:

elu!

Tallegg näitab müükides jätkuvat ilusat kasvu, mistõttu saab siit teha selge järelduse, et eestlane eelistab kodumaist lihatoodangut. Küll aga näeme viimase paari aasta jooksul selget trendi kanalihatoodete müügitõusus, kui seda nüüd sealihatoodetega kõrvutada. Kindlasti toetab seda tõusu laiem kanalihatoodete valik. Oleme ka ise Talleggi tootearendusse aina enam panustanud, et pakkuda Eesti tarbijale laiemalt tervislikke maitseelamusi ja uusi mugavuskontseptsioone. Eestlane armastab tervislikku ja kerget liha ning meie Talleggi brändi tunnuslausegi on “Naudi kergemat elu!”.

Mis on broileriliha head omadused?

Tasakaalustatud ja tervislik toitumine on inimeste heaolu alustala. Broileriliha on kõige populaarsem linnulihalliik –kerge ja tervislik, sisaldades vähe rasva ja palju valku, parandades ka meeleolu ja vähendades stressi. Valgud on meie organismi ühed kõige tähtsamad elemendid. Need aitavad organismi üles ehitada ja hoolitseda lihaskasvu ning ainevahetuse eest. Broileriliha eelistavad väga paljud sportlased ja aktiivset elustiili harrastavad inimesed, sest selle kasutamiseks erinevates roogades on loendamatult võimalusi ja sel on kõrge proteiinisisaldus. Oluline on teada, et kanaliha küpsetamisel kasvab selles valkude osakaal, sest vesi väljub lihast. Kanalihas leiduv seleen on oluline antioksüdant, mis on tarvilik immuunsüsteemi ja kilpnäärme normaalseks talitluseks ning küünte ja juuste tervise säilitamiseks. Eriti kasulik on seleen just talvisel ajal, sest piisava koguse seleeni tarbimine aitab ka immuunsüsteemi toetada. Lühidalt kokku võttes on seleen oluliseks lüliks normaalse arengu, kasvu ning ainevahetuse protsessides. See aitab tagada immuunsüsteemi normaalset toimimist. Broileriliha aitab kaasa ka tervislikule dieedile, kontrollides päevast kalorite tarbimist ning olles vähese rasvasisaldusega.

Kas broiler sobib kõigile või on ka neid, kes ei peaks broileriliha tarbima?

Kanaliha on kerge, tervislik ja üldjuhul väherasvane ning sobib üldiselt kõigile. Küll aga on väga oluline teada, et inimesed, kellel on diagnoositud allergia muna vastu, peaks võimaliku allergeenina vältima ka broileriliha või katsetama seda alguses väikestes kogustes. Nimelt leidub munas ja kanalihas sarnaseid valke ning kanaliha (broileriliha) võib, aga ei pruugi mõnel munaallergiaga inimesel vaevusi tekitada. Juhul kui muna on raske allergilise reaktsiooni põhjustanud, siis on kanaliha vältimine olulisem kui kerge reaktsiooni puhul. Sellised juhtumid on aga haruharvad ja munaallergiaga inimestele kergesti välditavad.

Mis on Talleggi populaarsemad tooted?

Talleggi erinevates marinaadides šašlõkid, millest kõige popimateks osutusid vaieldamatult kaks šašlõkki:

• Fitness-seeria greibi ja mineraalveega broileri rinnafileešašlõkk. Selle väherasvase broileririnnafilee muudavad eriti särtsakaks erinevad tsitrused (greip, mandariin, apelsin, sidrun) ja mineraalvesi. Vähese suhkruga marinaadis ei ole lisatud suhkrut, suhkrusisaldus tuleb vaid kasutatud tsitrusmahlast.

• Fitness-seeria mango-kookose broileri rinnafileešašlõkk. Väherasvasest broileririnnafileest šašlõkk on ehtsa mangopüree ja kookoskreemiga marinaadis, millele annavad särtsu vürtsid, karri ja sinep. Vähese suhkruga marinaad on siiski rikkalik ning maitseküllane.

• Meie marinaaditoodetes on kasutatud vaid Eestis antibiootikumideta kasvatatud broilerite liha ning need ei sisalda maitsetugevdajat E621.

www.grilliajakiri.ee 27
Grillitoode

Sel hooajal leiab Talleggi grillhooaja sortimendist rohkelt uusi hitte nagu

• Šašlõkivorstid broilerilihast. Peenikesed, naturaalses lambasooles äärmiselt liharikkad (85%) vorstikesed, milles oleme kasutanud nii rikkalikku nahaga broilerikintsuliha kui ka väherasvast, valgurikast ja suure seleenisisaldusega nahaga broilerifileed.

• BBQ-virsiku broilerišašlõkk kintsulihast. Maitseküllane broilerišašlõkk on valmistatud mahlasest ja pehmest nahaga broilerikintsulihast. Kergelt suitsune BBQaroom ja veidi magus virsikupüree on suurepärane kooslus mahlasele kintsulihale.

• Särtsakad broileripooltiivad firecracker-marinaadis. Broileritiiva keskmine osa on kui loodud sõrmede vahelt söömiseks ning parajalt vürtsikas firecracker-marinaad on nii maitsev, et limpsid sõrmedki puhtaks!

• Kreeka jogurti-tzatzikimarinaadis broilerikintsuliha. Kreeka jogurt, ekstra-väärisoliiviõli ja tzatziki rikkalik maitsekooslus viivad sind päikselisele vahemereäärsele rannikule: küüslauguga vürtsitatud broilerikintsuliha ürtidega maitsestatud kreemises jogurtikastmes on üks tõeline maitserännak.

Neid mõnusaid uudistooteid leiab veelgi. Tuleb taas väga maitseküllane hooaeg!

Kuhu kadusid tänavatelt kunagi nii populaarsed grillkana-autod?

Neid ikka kohtab, kuid harvem kui 10–20 aastat tagasi. Grillkana-autode vähenemine ei ole seotud niivõrd hügieeniküsimusega, lihtsalt need on asendunud näiteks kanatiibade jt toidukohtade treilerautodega (food truck), kust saab nii kebabi kui ka burgerit. Valik on tarbija jaoks mitmekesistunud ja needsamad autod ei paikne enam konstantselt ühes kohas, vaid sõidavad mööda üritusi ja Eestit ringi, sh igasugused suvepäevad ja toidufestivalid – sellepärast neid ka igapäevaselt kuskil seismas ei näe.

www.grilliajakiri.ee 28 Grillitoode
Sidruni-ürdi broileririnnafileeribad kurkumihummuse ja grillitud lillkapsaga Särtsakad broileritiivad kapsa-maisisalatiga BBQ-virsiku broilerišašlõkk nektariinisalatiga

SELLE SUVE MAITSEKAIM KOLLEKTSIOON Naudikergemat suve!

Teemad ja teemad www.grilliajakiri.ee 29

Dreamfire – sündinud

Küsib EESTI GRILLILIT, vastab MARTIN PAAS, Dreamfire tegevjuht

Dreamfire on Eestis sündinud kaubamärk. Kust tuli idee seda teha ja arendama hakata?

Dreamfire’i emafirma tegeles grillidega juba aastaid enne Dreamfire’i sündi. Meie laost ja grillinurkadest on läbi käinud pea kõigi suuremate ja väiksemate, odavamate ja kallimate tootjate kõiksugused grillid. Küll aga oli aastast aastasse kõigi grillidega erinevaid probleeme ja muresid, mille lahendamine ei tundunud meie meeskonnale ületamatuna. Sellest hakkaski kooruma mõte, et “Kui raske see ikka olla saab?”, ja sai selgeks, et ainus õige edasiminek on keraamiliste grillidega. Samuti olid tekkinud esimesed kontaktid erinevate tehastega ja nii uurisimegi võimalusi teha midagi, mis on enda oma. Aastal 2018 sai kaubamärk Dreamfire registreeritud ning hakkasime otsast pihta.

Kas selles valdkonnas tegutsemine on äriline ettevõtmine või pigem grillifännide hobitegevus?

Täna peame me end start-up-firmaks ehk meie meeskond on väike ning kõik tegelevad kõigega. Tiimis on punt inimesi, kes grillimist ning BBQ-d armastavad, seega on siin kindlasti ka hobitegevuse elemente. Igapäevaste grillijatena teame väga hästi, mis on see, mida grillimisest ootame. Kui miski on meie toote juures valesti, ei ole kedagi teist peale iseenda süüdistada – see on ka suurim motivaator toodet pidevalt paremaks teha. Dreamfire’i tooted on meie jaoks auasi ning tahame endale õigust taguda vastu rinda, öeldes: “Dreamfire on päriselt ka kõige parem!” Äriliselt küll

seda suunda kellelegi ei soovitaks, sest komplikatsioone ja raskusi on piisavalt.

...süües kasvab isu ning kui saadakse aru, et kodus restoranist parema tulemuse saamine polegi keeruline, tekib suurem huvi...

Mis on Dreamfire’i missioon Eestis ja ambitsioon maailmas?

Meie meeskond on väike, niisiis oleme otsustanud, et proovime arendada grillija barbeque-kultuuri rohujuure tasandil. See tähendab, et oma üritustel kokkame ja anname inimestele maitsta lihtsaid roogasid nagu näiteks

seasisefilee. Igaüks saab minna oma kohalikku toidupoodi ning osta tüki sisefileed, lihtsa barbeque-kastme või moosi, mõne lihamaitseaine ning kamado grillis sellest imemaitsva tulemuse välja võluda. Klientide tagasisidest oleme näinud, et süües kasvab isu ning kui saadakse aru, et kodus restoranist parema tulemuse saamine polegi keeruline, tekib suurem huvi ning hakatakse üle minema üha põnevamatele retseptidele. Oleme ka ise täheldanud, et kui võrrelda tänast päeva 5 või 10 aasta taguse ajaga, on huvi Low and Slow (pikalt

www.grilliajakiri.ee 30 Grillitehnika

sündinud Eestis!

Oleme jätnud kliendi valida, kas ta pigem soovib, et grill oleks terrassi pärl, mis paistab välja, või et see hoopis sulaks ümbritseva keskkonnaga kokku, moodustades ühtlase terviku. Tänane tagasiside on nii disainile kui ka värvidele olnud ääretult positiivne ning näeme, et inimesed hindavad meie panust. Tundub, et tabasime turul õiget nišši. Samuti võime öelda, et Dreamfire on pidevas liikumises ning kui näeme vajadust midagi kas disainis või värvides muuta, oleme sellele alati avatud. Dreamfire’i valikus on täna saadaval viit tooni kamadosid, mis on kõik võrdselt populaarsed.

Millest koosneb Dreamfire’i tooteportfell peale kamado grillide?

Meie eesmärk tooteportfelli osas on olnud samasugune nagu grillidega: me tahame pakkuda ainult tooteid, mida me ise kasutame ning mida julgelt soovitame. Meie eesmärk pole müüa kliendile kaasa asju, mis kodus seisma jääksid. Seetõttu on meie lisavarustuse portfell ka mõnevõrra kitsam kui paljudel suurtel konkurentidel. Küll aga leiab meie valikust pea kõik vajaliku nagu grillsüsi, suitsuklotsid, hajutid, pitsakivid ja -labidad, malmnõud, -restid, -plaadid, kiirtermomeetrid, juhtmevabad termomeetrid ja palju muud.

Mis veel Dreamfire’il arenduses on?

madalal temperatuuril) küpsetamise vastu meeletult kasvanud.

Kui aga rääkida Dreamfire’i plaanidest pikemas plaanis, siis ilmselgelt on meie eesmärk viia brändi üha rohkem välisturgudele. Juba praegu on meie tooted kättesaadavad Põhjamaades ning huvi on tuntud ka Kesk- ja Lõuna-Euroopast.

Mis eristab Dreamfire’i tooteid teistest sarnastest? Mis on populaarseim grillivärv?

Meie eesmärk on alati olnud, et

Dreamfire peab konkurentidest eristuma nii välimuse kui ka funktsionaalsuse poolest. Dreamfire Kamado Comfy on näiteks esimene patenteeritud disainiga kamado grill, mis tuli meie regioonist. Oleme ise ka noored inimesed, seega on eesmärk luua tooteid, mis sobiksid hästi tänapäeva. See on ka põhjus, miks oleme tänaseks loobumas traditsioonilisest mummulisest kamado disainist.

Värvide valikul kasutasime mitme disaineri ning sisekujundaja abi, et leida toonid, mis sobiksid tänapäevastesse kodudesse.

Selle hooaja teises pooles saab värskenduse meie Comfy mudel ning lisaks tulevad Comfy tavasuuruses mudelile juurde ka suur ja väike versioon. Samuti uuenevad grillide sisud ning siibrid. Kui rääkida kaugemast tulevikust, siis plaanid on suured, kuid lubadusi täna nende osas anda ei tahaks. Nii mõnedki senised ideed on täna jäänud realiseerimata ebamõistliku tootmishinna tõttu. Loodame, et Dreamfire’i kasvades muutuvad ka suuremad arendused üha kättesaadavamaks.

Kas “made in Estonia” on müügiargument või pigem mitte?

See on ülimalt huvitav küsimus. Eestlased on selles mõttes naljakas rahvas, et

www.grilliajakiri.ee 31
Grillitehnika
LOE VEEBIS:

Tänapäevaste kamado tüüpi grillide ajalugu ulatub II maailmasõja järgsesse perioodi. Jaapanist naasvad USA sõjaväelased tõid sealt endaga koju kaasa savist algelisi kamadosid. Aastakümnete möödudes on põhjalikult arenenud keraamika koostis ja üldine kasutusmugavus ning kamadost on saanud tõeline kõik-ühes-väliköök.

Tänu spetsiaalsele paksule ja tihedale keraamikale säilib kamado grillis temperatuur isegi siis, kui väljas on miinuskraadid. Kamado on äärmiselt õhutihe, mistõttu säilib sellega grillides lihas olev niiskus ka grillis sees. See jätab toidud mahlasemaks kui ühegi teise grillitüübiga.

tihti meeldib meile üksteist siunata isegi siis, kui teeme asja kõige paremini maailmas. “Made in Estonia” on näiteks Lätis või Soomes kõvem müügiargument kui Eestis. Võrdluseks võib vaadata näiteks artikleid Boltist. Mujal maailmas kiidetakse, aga meie meedia proovib leida ainult vigu

ja probleeme. Tekib tunne, et eestlane arvab, et ega teine eestlane midagi head ometi valmis teha ei saa. Dreamfire’i puhul me esimestel aastatel pigem vältisime enda taustast rääkimist. Tänaseks oleme üha rohkem seda rõhutama hakanud, sest kes muu oskab meie piirkonda sobivaid

tooteid välja mõelda kui me ise. Lisaks on ka mitmed meie realiseerunud tootearenduse mõtted tulnud just meie klientidelt. Eestlased on grillirahvas ja samas on eestlase hinges ka Jaan Tatikat, mis tähendab, et meie inimestelt tuleb väga palju häid ideid!

Grillitehnika

Leia endale sobilik grill meie edasimüüjate juurest!

Grillirestoranide tegemise Härga täis mehed, kes

AURIS RÄTSEP

Eesti Grilliliit

Kõik oleme käinud restoranides ja mõelnud süües menüüs olevate roogade ja jookide valiku, hea teeninduse, interjööri ja võibolla ka kogu selle toreduse maksumuse peale ning siis oma peas mõelnud, et „Kui mina teeksin restorani, küll ma siis juba teaksin, kuidas ja mida!”. Jah, meie käime, sööme ja mõtleme, aga järgnev lugu on meestega, kes tegid oma suure unistuse teoks ja edukalt!

Kuidas kõik alguse sai?

Enn Tobreluts (47): Eks unistus ja

mõte oma restoranist oli kuskil kuklas juba kunagi siis, kui Londonis restoranis töötasin. Kui Eestis uhkemaid catering-e tegime, siis hakkasid kliendid küsima, et miks teil oma restorani ei ole, kus ärilõunaid pidamas käia. Kõige rohkem torkisid meid takka SEB-mehed, kellele teeme catering-i tänaseni. See tunnustus, ja samas ka innustus, mille catering-ide klientidelt saime, oli alustamiseks ülioluline tõuge. Mind hoidis oma restorani tegemisel veidi tagasi ka see, et Inglismaal töötasin mainekas Bodeansi restoranis küll toitlustusjuhina, aga hingelt olen siiski grillmeister.

Andres Tuule (51): Minul oli asi veidi lihtsam kui Ennul. Mul sai 20 aasta jook-

sul teiste heaks töötamisest lihtsalt isu täis ja kui see võimalus Ennuga koos restorani teha avanes, siis võtsin riski ja astusin paati. Ei kahetse küll ühtegi päeva, seda enam, et me Ennuga täiendame teineteist hästi: meil mõlemal on restoranis töötamise kogemus. Minu varasemaks erialaks on teenindamine, aga oma restoranides tuleb vajadusel teha kõike. Seda ma ka teen, nii nagu oskan, omanikuna olen kohal ja töötajatele eeskujuks.

Pull oli enne, siis tuli Härg?

Enn: Jah, Pulli tegemine on just nagu õpikunäide sellest, kuidas juhus õiged inimesed kokku viib ja sellest midagi suurt ja head sünnib. Meid kutsusid „Pulli tege-

www.grilliajakiri.ee 34 Grillirestoran
Andres Tuule ja Enn Tobreluts - restoranide Pull ja Härg omanikud LOE VEEBIS:

tegemise lugu: teevad ka Pulli!

ma” (kõlab ju hästi?) hoopis Vjatseslav ja Kristjan Leedo, kellel oli plaan avada Saaremaa lihapood. See oli hea ja Eesti oludes originaalne idee teha Rotermanni kvartalisse mitte ainult lihapood, vaid pood koos tipp-restoraniga, mille menüüs sedasama liha kohapeal ka väärindatakse. Lihapoodi seal ruumides tänaseks enam ei ole, aga restoran sai sellest koostööst tuule tiibadesse ja härradele Leedodele võlgneme tänu, au ja kiituse Pulli käivitamise eest igatahes!

Andres: Pulli avasime, jah, 2016. aastal ja eks selle menu viis järgmise mõtteni. Kuna täpselt sama kontseptsiooni me Härja puhul rakendada ei soovinud, siis sai Maakri kvartalisse 2018. aastal avatud Härjast veidi nooblima sisekujunduse ja menüüga restoran. Siinkohal tuleb kummardada tänutundest meie sisearhitekti

Ines Haak ja disainerit Aap Piho, sest interjöörid on mõlemal restoranil stiilsed ja ajatud. Pull on seest kodusem, Härg pisut rohkem härga täis ehk uhkem.

Miks just nimed Pull ja Härg?

Enn: Esimene nimeversioon Pullil oli üldse Pekk ja Pull, aga sõelale jäi siiski Pull.

Andres: Pulliga ei mõelnud me tegelikult mitte eelkõige looma, vaid ikka „pulli tegema” – me ju ise ka lõbusad mehed! Pealgi tähendab „pull” ka tõmmet või kuhugi sisse saama, nii et ka see sobis restorani tegemise ideega. Kui Pulli logo vaadata, siis on härja sarv P tähe küljes, nii on restoranidel ka nimelogos seos olemas. No ja Härg oli siis juba loogiline nimi peale Pulli.

Kas COVIDi ajal oli ka loobumismõtteid?

Enn: COVID oli tõesti ülikeeruline ilmselt kõikidele restoranidele. Meie olime ja oleme tublid maksumaksjad ja restorani asukoha osas oli meil õnne ka: kvalifitseerusime toetusele, mis meie restoranide pandeemia-aegset miinust aitas kanda. Rendileandja tuli ka vastu ja suure tänu võlgneme ka tarnijatele, eriti Balmerkile, kes väga vastutulelik – sellest oli suur abi!

Andres: Tõsi, oli hetki, mil laual olid ka loobumismõtted, aga Enn usub ennustajatesse ja oli väga optimistlik. Seekord õnneks nii ka läks! Töötajad pidasid koos meiega vastu, ka head sõbrad tulid appi, ostes üpris suures koguses Pulli ja Härja kinkekaarte. See kõik oli väga suureks abiks!

Kust tulevad uued ideed ja inspiratsioon?

Enn: Käime mõlemad Andresega päris palju nii Eestis kui ka välisreisidel restoranides söömas ja uurime ka seda, mida teised teevad. Just selleks, et mitte teisi kopeerida, vaid arendada midagi uut. Ideid oleme käinud ammutamas ka Londoni restoranides. Need inspiratsioonireisid on alati väga sisukad ja meeleolukad. Kui üldse eeskujudest rääkida, siis mulle avaldavad muljet Gordon Ramsay Michelini tärnidega restoranid.

Andres: Uusi ideid on vaja igal kevadel, aga õnneks mitte liiga palju, sest tubli

www.grilliajakiri.ee 35 Grillirestoran
Pull - 2022 Michelin Guide soovitatud restoran

kolmveerand menüüst peavad ikka olema meie kindlad hitid, mida ei tohi muuta. Näiteks road ilma milleta ei saa: Plangulõhe, Marmorsteik ja Söesteik. Sel aastal tõime klientide soovil tagasi menüüsse kunagise menuki Lihaveiseribi.

Enn: Näiteks tomatitartar oli Inglismaal ühes nooblis restoranis maitsev, aga igav, kui nii võib öelda. Meie arendasime sellest ideest parema roa, sest lisaks heale maitsele ja serveerimisele on hea, kui toidus on veidi ka põnevust, salapära ja avastamisrõõmu. Nii oleme lisanud menüüsse ka Õhulise kõrvitsasupi, Wakame lõhe, Talle ristluutüki, Vegan-burgeri, seened ja muud põnevat ehk igale nõudlikule maitsele midagi meelepärast!

Andres: Näiteks Härjas on meil nüüd ka Metstuvi menüüs, mis oli Ennu suur

soov juba aastaid. Lisaks Šokolaadihalvaa, mille arendas meie vanemkokk Ants ise, supertulemus!

Enn: Kui Eesti inimestest rääkida, siis meid on inspireerinud Tõnis Siigur ja Priit Toomits, kellest viimane „tipi-täpi” guruna on ka meile häid õpetusi jaganud. Meie restoranide „katselaboriks” on BBQ Entertainmenti catering-menüü, sest mis siin klientidele meeldib, toimib tõenäoliselt ka restoranis. Siit tuli kunagi idee tuua restorani menüüsse Karukäpp, Black Cod ehk Sablefish (must tursk), Chilian Seabass ehk Patagonia Toothfish, Lihaveiseribi, Söesteik, Marmorsteik, Plangulõhe ja palju muudki.

Mis on teie enda lemmikroad?

Enn: Kindlasti Dirty Steak ja Iberico

siga. Lõunaprae osas Krõbe kohafilee, mida teeme jahutatud kohast, see on ülikvaliteetne.

Andres: Minu lemmikud on Marmorsteik, Ši-kapsasupp ja Mereanni ceviche. See viimane tuli meile menüüsse Ennu kaudu Peruust.

Mis on tulevikuplaanid? Millal avate järgmise restorani?

Enn: Eestis praegu plaane ei ole, vaatame Londoni suunas, aga enne tuleb jälle pärast siinseid suuri kriise majanduslik stabiilsus saavutada.

Andres: Nii on, kui avame, siis ilmselt Londonis. Selles osas plaanid vaikselt küpsevad ja kui unistada, siis ikka suurelt! Seniks aga kohtumiseni Pullis ja Härjas!

www.grilliajakiri.ee 36 Grillirestoran
Härg - 2022 Michelin Guide BIB Gourmand soovitatud restoran Lammutatud Napoleon (Härg) Marmorsteik (Pull ja Härg) Mereanni ceviche (Pull)
www.grilliajakiri.ee 39

Stoveman – tubli ja tugev Eesti asi!

Stovemani tooteid on Eesti kodudes palju, sest tegemist on vana ja väärika ettevõttega. Nimi kõlab küll välismaiselt, aga tegelikult luuakse ja toodetakse Stovemani mudelid ja siinsamas Eestis. Ettevõtte peakontor asub Jõhvis.

Kellel on kodus Stovemani sauna- või suitsuahi, grillivann või lõkkease, teab, et tegemist on tugeva ja vastupidava tootega, mis on tänapäeval suur väärtus. Stovemani valikus on grillivannid, lõkkeasemed,

barbecue-ahjud, saunaahjud, suitsuahjud ja erinevad lisatarvikud eelnimetatutele. Lisaks metallist toodetele on Stovemani uuemad tootesarjad puidust, näiteks aiamööbel.

Stoveman esitleb ja tutvustab – kvaliteetsed ja vastupidavad Eesti tooted:

Stoveman BBQ ahi

Barbecue tähendab aeglast küpsetamist spetsiaalses BBQ ahjus mitte kõrgemal kuumusel kui 120 °C.

Ahi on mõeldud kala-, looma- ja linnuliha grillimiseks BBQ meetodil (aeglane küpsetamine) ja seda vastavalt soovile

kas niiskes või kuivas keskkonnas. Stoveman BBQ ahju saab kasutada ka traditsioonilise suitsuliha valmistamiseks!

BBQ ahi on kahekambriline, millest mõlemad on uksega suletavad. Alumine koldeosa on mõeldud kütmiseks, mille kaudu toimub suitsutamiseks vajaliku temperatuuri tagamine. Ülemine osa on suitsutamisruum, milles asuvad leegilõikaja/kuumusehajutaja, selle kohal vee- ja rasvavann ning roostevabast materjalist küpsetusrest.

BBQ ahi on varustatud mehaanilise termomeetriga, mis näitab temperatuuri 0–220 kraadi. Ahi sobib kasutamiseks nii

www.grilliajakiri.ee 40 Grillitehnika
AVE PAAVO, Stovemani tegevjuht
LOE VEEBIS:

koduaias, suvilas, turismitalus kui ka maakodus. Jäta meelde, et kütmiseks tohib kasutada vaid suitsutamiseks ettenähtud puuliike!

BBQ ahju ülemine kamber on valmistatud 2 mm lehtterasest, tulekolle, uksed ja leegilõikaja 3 mm ning tulekolde põhi 5 mm lehtterasest. Korstnad on läbimõõduga 102 mm ja seinapaksusega 2 mm. Tulekolle on varustatud malmist tuharestiga.

Väliselt on Stoveman BBQ ahi viimistletud kõrgeid temperatuure taluva kuumuskindla värviga.

BBQ lisavanni abil saad muuta ahju tavaliseks söegrilliks.

Stoveman kuumsuitsuahi

Ahi on mõeldud kala-, liha- ja linnuliha suitsutamiseks. Sobib kasutamiseks koduaias, suvilas, turismitalus ja maakodus. Kuumsuitsuahi on kahekambriline, mõlemad on uksega suletavad. Alumine koldeosa on mõeldud kütmiseks, mille kaudu toimub suitsutamiseks vajaliku temperatuuri tagamine. Ülemine osa on suitsutamisruum, milles asuvad viis roostevabast materjalist küpsetusresti ja koldelae kohal rasvapann, mis väldib suitsutamisel rasva tilkumise koldelaele ja selle põlema süttimise. Küpsetuskolde laes on toodete riputamiseks kaks 8 mm ümarterasest varrast. Kuumsuitsuahi on varustatud mehaanilise termomeetriga 0–220 kraadi.

Kütmiseks tohib kasutada kõiki puuliike, kuid küpsetuskambri põhjal tohib kasutada vaid suitsutamiseks ettenähtud puuliikide puulaastu. Stovemani kuumsuitsuahju töötemperatuur algab 110 kraadist.

Suitsuahjude sise- ja välisseinad on valmistatud 3 mm lehtterasest, tulekolde põhi ja lagi 4 mm lehtterasest ning uksed, rasvapann ja korstnamüts 2 mm lehtterasest. Väliselt on Stoveman suitsuahjud viimistletud kõrgeid temperatuure taluva kuumuskindla värviga.

litingimustes. Lõkkealusel tohib kasutada vaid puitu või grillsütt. Kui lõkkeaset ei kasutata üle ühe kuu, on soovitatav seda hoida varju all või kinni katta. See tagab toote parema vastupidavuse välitingimustes.

Tulekorv

Loo koduaeda hubasust tulekorviga. Saad kasutada ka küünlaalusena, lillepoti ümbrisena jne.

Vt. www. stoveman.ee

Stovemani lõkkealus võrguga

Lõkkealus on mõeldud lahtise tule tegemiseks ja grillimiseks koduaeda, suvilasse, turismitallu ja maakodusse. Lõkkealuse seina moodustavad kivid, mis asuvad kahe võrgu vahel (kivid ei ole komplektiga kaasas). Lõkkease on mõeldud lõkketule nautimiseks ja toiduainete küpsetamiseks lahtisel tulel või sütel, vä-

Stovemani nime saamislugu

Kord elas pottsepp Paul, kelle töö moto oli: ”Minu töö peab elama ja soojendama inimeste eluasemeid kauem kui mina, mis tähendab, et seda tuleb teha nii korralikult ja kvaliteetselt kui võimalik.” Nii see läks! Pottsepp Paul on ammu manalamees, aga tema valmistatud ahjud on endiselt meie kodudes, soojendades meie ihu ja hinge.

Pottsepp Pauli töösse suhtumisest sai alguse kaubamärk Stoveman (ahjumees).

www.grilliajakiri.ee 41 Grillitehnika

Weber – maailma tuntuim grillibränd

TARMO GRIFFEL

Grillimaailm

Pärast teist maailmasõda, kui Ameerika Ühendriikides hakkasid tekkima linnalähedased asulad, tagahoovid ning väljas küpsetamise ja üheskoos grillimise kultuur, oli suur osa kodukokkadest hädas grilliaparaadiga, kus kõrgel kuumusel otsesel tulel grillimine oli korralik kunst. Hobikokkadele tegid meelehärmi nii kõrge grillitemperatuur kui ka vihma ja tuule tõttu erinevate tegurite koosmõju tulemusena mitterahuldav küpsetustulemus.

1950. aastal tekkis George Stephenil mõte katsetada midagi täiesti uut. Ta lõikas keskelt pooleks merepoi, tekitas selle alumisele ja ülemisele osale ventilatsiooniavad ning viis grilli koju proovimiseks. Esialgu oli naabritel naljakas vaadata, kuidas George grillis, kuid pärast seda, kui nad olid saanud maitsta mahlast ja maitsekat lihatükki, muutus nende arvamus

kohe. George Stephen oli leiutanud oma esimese originaalse söegrilli – edasine on juba Weberi kuulsusrikas ajalugu!

Ettevõtte Weber-Stephen Products kaanega grillid osutusid 1960. ja 1970. aastatel sedavõrd menukaks, et USA televisioon salvestas Weberi eduloo ning tema grillid kogusid järjest enam tuntust. George ja tema väike grillimeeskond tuuritas mööda riiki, korraldades kokandusdemonstratsioone kõikjal, kus vähegi lubati. Telesaated aitasid hõlpsamini näidata, kui lihtne on Weberi grilli kasutada. Inimestele meeldis nende grillide kasutusmugavus, kuid mis peamine – ka tulemus oli väga maitsev! Seejärel läks kõik juba kiiresti. Esimesed Weberi gaasi- ja elektrigrillid võeti inimeste poolt kohe omaks ning George Stepheni äri aina kasvas.

1980ndad olid Weberi jaoks kasvu, uuenduste ja muutuste periood. George’i kirg grillimise vastu oli suurem kui kunagi varem ja ta otsis jätkuvalt võimalusi paremate grillide tegemiseks. Ta avastas,

et nurga all olevad metallvardad jaotavad soojust ühtlasemalt ning nurga all olevad leegikatted hoiavad temperatuuri ühtlasemana ja hõlbustavad puhastamist. Ja kui lõpuks tutvustati Weber Genesis mudelit, muutis see igaveseks gaasigrillide disaini.

Täna on Weberi esindusi rohkem kui 40 riigis kõigil mandritel ja nii jätkame grilli- ja BBQ-kultuuri edendamist kogu maailmas!

Weberi söegrillid

Weberi söegrillide valik on sedavõrd suur, et siit leiab iga grillihuviline endale sobiliku aparaadi.

Laias laastus saab Weberi söegrillid täna jagada 4 kategooriasse: Weber Kettle seeria (Classic Kettle, Original Kettle ja suurim omataoline Weber Ranch Kettle), Weber Mastertouch seeria, Weber Summit söegrillid (nn Kamado-tüüpi grillid) ja Smokey Mountain suitsu-söegrillid. Lisaks on olemas pisemad matkagrillid Go-Anywhere, mis töötavad nii gaasi kui ka söega.

www.grilliajakiri.ee 42 Grillitehnika
LOE VEEBIS:
Grillimaailmas on suurim valik Weberi grille Baltimaades ning just meilt leiab iga ostja omale soovitud Weberi grilliaparaadi ning sinna juurde kuuluva lisavarustuse

Weberi söegrillide enamikel mudelitel on läbipõlemise garantii 10 aastat. Lisaks on kõigil mudelitel olemas erinevat lisavarustust ning vajadusel saadaval ka varuosad (restid, sangad, termomeetrid ja muu vajalik).

Juhul kui talvehooajal grilli ei kasutata, soovitatakse grilli välismõjude eest kaitsta Weberi grillikattega, sest korraliku hoolduse puhul kestab Weberi söegrill pikki aastaid.

Weberi söegrill on neile, kes armastavad lihtsust ja söe kohal grillimist. Enamik Weberi söegrille on 57 cm läbimõõduga, mistõttu on see suurus paras nii kahele kui ka kümnele inimesele. Catering-i ja suuremate ürituste tarbeks on Weber teinud lausa 91 cm läbimõõduga Ranch Kettle grilli. Ainuüksi selle nägemine tekitab elevust ning annab muljetavaldavalt suure küpsetuspinna.

Eraldi väärib märkimist Weber Summit Kamado mudel. Tegu on tõsiseltvõetava grilliaparaadiga neile, kes ihkavad klassikalise Kamado ehk keraamilise grilli mugavusi ja tulemusi, kuid hindavad kergust, kvaliteeti ning tahavad oma grilli aeg-ajalt liigutada. Kuna Summitil on topeltseintega kere, suur ja mugav tihendiga hingedel grillikaas, ülemine ja alumine lihtsasti kontrollitav siiber ja kerge ratastel alus, siis

selle grilli liigutamine on imelihtne, sobides oma suure küpsetuspinnaga ka catering’idele ja toitlustajatele.

Weberi gaasigrillid

Ka Gaasigrillide valik on Weberil väga lai, mistõttu on lihtne leida just endale kõige sobivam. Gaasigrillid jagunevad 4 rühma, millest lihtsamad ja pisemad on Weber Q-seeria grillid, seejärel Spirit seeria, suuremad ja võimsamad on Weber Genesis seeria gaasigrillid ning lipulaevaks on Summit gaasigrilli seeria. Weberit iseloomustab vastupidavus, lihtsus ning pikk garantiiaeg. Weberi grillid on töökindlad ning nende erinevad võimalused annavad küpsetamiseks palju häid lahendusi.

Q-seeria grillid on lihtsad, mugavad ja vastupidavad, eristudes teistest oma Q-kujulise põletiga ning enamikul mudelitest on ainult üks reguleerimisnupp. Vaid võimsamal Q 3000 grillil on juures pikk lisapõleti, mis teeb sellest Q-seeria armastatuima mudeli. Q-seerial on lisaks pikk lisavarustuse nimekiri, tänu millele on võimalik lisada igale grillile reste, aluseid või küpsetusplaate. Loomulikult on igale mudelile eraldi saadaval ka grillikate.

Spirit seeria grillid on juba suuremad ja võimsamad. Oma kompaktsuse ning hinna ja kvaliteedi suhtega on Spirit seeria

gaasigrillisõprade suur lemmik. Valikus on nii kahe põletiga lihtsamaid aparaate kui ka kolme põleti ja Sear Zone’iga (lisapõleti GBS ala all) tippmudeleid. Saab valida nii küljepõletiga mudeleid kui ka Weber Connect tehnoloogiaga grille. Samuti on valikus kahe ja kolme põletiga lihtsamad mudelid. Weberi Spirit seeria mudelid on kõik varustatud GBS-süsteemi restiga (ümmargune eemaldatav rest küpsetuspinnal) ning selle süsteemi lisavarustus on suur: GBS-süsteemile on erinevaid panne, reste, potte ning palju muid “mänguasju”.

Genesis seeria on juba suurem ning uusimad mudelid on varustatud suurte roostevabast terasest küljelaudadega. Samuti on Genesis lisaks suurusele ka võimsam kui Spirit ning lisavarustuse nimekiri on muljetavaldav. Alates Rotisseriest (elektriliselt keerlev grillivarras), erinevatest lisarestidest (Griddle, Plancha), lõpetades GBS-süsteemi lisarestide ja küpsetusnõudega. Valikus on nii küljepõletiga, Weber Connect tehnoloogiaga kui ka lihtsamaid võimsaid Weber iGrill 3 eelhäälestusega grilliaparaate.

Summit seerias on enamik grille varustatud kõige eelnimetatuga ning seepärast peetakse seda seeriat ka kõige uhkemaks. Summit seeria gaasigrillid on varustatud parima võimaliku tehnoloogiaga.

www.grilliajakiri.ee 43 Grillitehnika
Söegrill Weber Master-Touch GBS Premium Söegrill Weber Summit Kamado E6

Enamik grille on valmistatud roostevabast terasest, neil on nii küljepõleti kui ka Sear Zone (lisapõleti), Rotisserie (elektriline grillivarras) ja roostevabad grillrestid. Summit seeriat saab kutsuda väliköögiks, kuna varustustase ja grillimise võimalused on enamasti paremad kui tavalises lihtsas väliköögis.

Weber on teinud veel ühe vägeva grilliaparaadi: Traveler. Tegu on küll kaasavõetava matkagrilliga, kuid oma kompaktse ja kokkukäiva jala, aga samas suure küpsetuspinnaga on ta igati tähelepanuväärne gril-

liaparaat, sobides väga hästi nii väiksemale rõdule, matkaautosse kui ka suvilasse.

Weberi pelletgrillid

Pelletgrillide projekt sai Weberil alguse 2018. aastal, kui ettevõte märkas, et inimesed otsisid võimalust suitsutamisega tegeleda, kuid ei olnud olemasolevate võimalustega rahul. Nii sündisid Weberi pelletgrillid EX4 ja EX6, kus gaasigrillidest tuttavad põletikatted (Flavorizer Bar), GBS-süsteem, suur küpsetuspind, Weber Connect tehnoloogia ja suures valikus

maitsepelletid said kokku üheks ja võimsaks grilliaparaadiks.

Weberi pelletgrilli iseloomustab lihtsus, mugavus, kiirus, suur küpsetuspind ja lisavarustuse valik, aga ka tuttavlik Weberi välimus. Lihtsalt öeldes on pelletgrillil gaasigrilli mugavus, kuid söegrilli tulemus.

Kokkuvõtvalt võib Weberit julgelt nimetada maailma tuntuimaks grillibrändiks, kelle kasv on alates 1950. aastast olnud muljetavaldav ning kelle innovaatilised lahendused on olnud grillivaldkonnas teenäitajaks.

www.grilliajakiri.ee 44 Grillitehnika
Pelletgrill Weber SmokeFire EX4 Gaasigrill Weber Genesis EPX-335 Pelletgrill Weber SmokeFire EX6 Gaasigrill Weber Spirit EPX-325S GBS

VALIKUID IGALE OOTUSELE JA EELISTUSELE

Kuidas sünnib grillihitt?

Küsib EESTI GRILLILIIT, vastab JANNE LAIK-LÕHMUS

HKScani Baltikumi tootearendus- ja turundusdirektor

Mis on läbimüügilt Rakvere suurimad hitt-tooted grillitoodete valdkonnas, mis on tänaseni igal kevadel sortimendis?

Grill-lihade puhul armastab Eesti tarbija selgelt marjalisi marinaade, mille

heaks tõestuseks on jätkuvalt populaarsed Rakvere mustika grill-liha ja Rakvere kirsi-rummi grill-liha – need on sortimendis lausa aasta läbi. Väga selge hitt on ka Rakvere mustika-grillribi.

Eelmisel aastal võeti šašlõkkidest väga soojalt vastu uudistooted nagu Rakvere mustikašašlõkk ja Rakvere Taste of America BBQ šašõkk, mida leiab riiulitelt ka sel aastal.

Eelmisel aastal lansseerisime pre-

mium-segmendi tootesarja Ürt & Grill. Sellest sarjast leiab kuivmarinaadis vardalihad. Ürt & Grill rabarberi-mündi vardaliha sai eelmisel aastal toiduajakirja Oma Maitse tunnustuse ja lisaks sai äsja tunnustatud ka tiitliga Eesti Parim Lihatoode 2023. Tegu on unikaalse retseptiga, erilise ja eheda maitsestusega kuivmarinaadis käsitsilõigatud seakaelakarbonaadist vardalihaga, mille lihasisaldus on lausa 95%.

Karges marinaadis kohtuvad naturaalne

www.grilliajakiri.ee 46 Grillitoode
LOE VEEBIS:

rabarberipüree, sidrunimahl, rohemünt ja teised maitsetaimed. Tõeliselt ainulaadne ja värskendav uudistoode algavaks grillihooajaks!

Eesti parima lihatoote auhinna noppisime juba teist aastat järjest. Eelmise aasta alguses esitlesime Ürt & Grilli kui uut premium kontseptsiooni jaekettidele. Unikaalse retseptiga grill-lihade seeria, millele annab erilise ja eheda maitsestuse kuivmarinaad – kodumaised, tuttavad ja trendikad marinaadi koostised. Sellised tunnustused annavad meile kinnituse, et oleme võtnud õige suuna toodete ja tootesarjade turule toomisel ning teinud tootearenduses ära suure töö uute kaasaegsete maitseprofiilide välja arendamisel. Jätkame kindlasti ka edaspidi sama tugeval kursil!

Eesti Siga on Rakvere kvalitee dimärk, mis näitab, et tooted on val mistatud heast ja kvaliteetsest Eestis kasvatatud sigade lihast. Nii jõuab Eesti inimeste lauale alati värskeim ning kvali teetseim kodumaine sealiha.

Miks on üldse vaja uusi tooteid, kui tootjal on olemas suurepärane portfell niigi juba olemasolevatest müügihittidest?

Uusi tooteid on isegi suurepärase portfelliga tootjal hädasti vaja, et tutvustada tarbijale uusi maitseid ja mitmekesisust, seda nii toote enda kui ka tootepakendite mõistes. Tahame tekitada mitmekesisust ja uudishimu, jäädes samas truuks vanematele traditsioonilistele maitsetele, mis on inimeste meeltel ja keeltel kindla koha leidnud. Hoiame alati hitte ja aegumatuid klassikuid alles, kuid pakume ka midagi uut juurde, et toidulaud oleks huvitav ja

varieeruv ning katsetamine põnev. Kui uusi tooteid ei leiutaks, siis ei sünniks ka uusi lemmikuid. Muutunud on nii inimeste tarbimisharjumused, kogused, toiduvalmistamise meetodid kui ka pakendite suurused. Kindla koha on leidnud slowcook tooted.

Eesti tarbija armastab eelkõige puhtaid ja selgeid maitseid – ei mingit liigset maitsetega trikitamist. Seega oma kindel koht on alati olemas grillihooaja aastatepikkustel klassikutel nagu keefiri- või jogurtimarinaadid, äädikamarinaadid, marjased marinaadid (millest viimase puhul on aastaid püsinud lemmikuna mustikas). Samas võib kindlasti öelda, et grillihooaeg toob alati turule rohkelt uusi maitseid. Ühe kindla trendijoonena võib maitseprofiilides esile tuua üha rohkem värskust ja ürte. Lihakategooria on võtnud selge suuna kergusele – rasked ja magusad maitsed jäävad pigem aastatetagusesse aega. Lisaks on grillihooajal BBQ klassika endiselt teemaks ehk hea suitsune grill-liha, mida ei koormata üle liigsete täiendava-

juba au ja kiitusega tootearendajale ning kindlasti ei ole sel juhul arendaja sisetunne teda petnud.

Kuidas saada tootearendajaks?

Rakvere tooteportfelli arendusega tegeleb kaks tootearendajat. Kõige olulisemad omadused, mis heal tootearendajal peavad olema, on suur huvi toidumaailma ja toidu tegemise vastu, sõbralikkus, korrektsus, tugev soon meeskonnamänguks, hea pingetaluvus ning julgus katsetada erinevaid maitseid ja tehnoloogiaid – ning otse loomulikult julgus uusi tootearendusettepanekuid teha! Tootearendaja positsioonile saab väga edukalt areneda läbi kokaameti. Meie poolt nõutav tase tootearendajaks pürgimisel on koka tase 5 (vanemkokk). Tootearendajaks saab ka toiduainetehnoloogia alase kõrgharidusega, mida saab omandada näiteks TalTechis ja Eesti Maaülikoolis.

Lisaks kodumaise tooraine kasutamisele, soolavähendusprogrammile ja retseptuuride uuendusele tegeleb meie tootearendusmeeskond turundusosakonnas jõudsalt nii plastiku vähendamise kui ka taaskäideldavate pakendite strateegia implementeerimisega.

Tervislikkuse aspekt on meile tootearenduses väga oluline. Kasutame kohalikku ja ainult oma farmidest pärinevat toorainet, liigume jõudsalt edasi soolavähendusprogrammiga, tootearenduses oleme võtnud suuna uudsete tootesarjade edasiarendusele ning vanemate retseptide renoveerimisele.

Kuidas uued maitsed luuakse?

Lähtume müüginumbritest ja tarbijauuringute tulemustest. Tootearendajad jälgivad maitse- ja maitseainete trende, üleüldist suunda. See on paljuski tunnetuse ja loovuse küsimus.

Arendaja tunne üldiselt ei peta, sest meil on väga kogenud testgrupid ja majasisesed degusteerimised, eriti oleme keskendunud uute toodete testimisele.

Kui toode testi ei läbi, ei jõua see ka müüki. Kui läbib, on tegu

Kas uue toote loomisel jälgite, mida teevad konkurendid, ja üritate paremini teha või võtate riski ja olete pigem ise trendiseadjad?

Tervislikkuse aspekt on meile tootearenduses väga oluline.

Turuliidrina on meie ülesanne olla siiski trendiseadja. Loomulikult jälgime ka konkurente ja nende uudistooteid. Päris kindlasti ei taha me teha sarnast, nn spikerdada konkurentidelt – tahame olla unikaalsed ja innovatiivsed, tuua turule täiesti uusi maitseid ja näidata ise eeskuju, luua trendi. Siiani võib öelda, et on õnnestunud.

www.grilliajakiri.ee 47 Grillitoode

Tarbijaile majanduslikult keerulisel ajal on võib-olla tähtsaimaks ostuargumendiks hoopis soodne hind, mitte trendikad maitsed?

Tootearenduse ülesandeks on hoida ja arendada tooteportfelli selliselt, et see tarbijale kõige enam väärtust looks. Majanduslanguse ajal eelistab tarbija eelkõige tuntud ja klassikalisi maitseid, jälgib enam hinda ja taskukohasust, toimub tarbimise muudatus tootekategooriate vahel. Helgemal ajal eksperimenteeritakse maitsetega rohkem. Seega on tootearendus ka majanduslikult keerulisel ajal sama oluline kui majanduslikult kergemal ajal. Näiteks toome sel aastal turule soodsama hinnaklassi Pere šašlõki, mis on äärmiselt nostalgilises sibula-äädikamarinaadis. Grillihooaeg ei jää ju tulemata ja soovime, et kõik saaksid sellest viimast võtta!

Kui palju määrab toote eduloos pakend?

Pakend on toote kõige olulisem turunduskanal – see on esimene, mida tarbija märkab. See peab sihttarbijat kõnetama ja andma edasi toote olemust, et tarbija ootus ja tegelikkus omavahel kattuksid ja

ideaal saaks täidetud. Pakend on toote kõige otsesem visiitkaart. Loomulikult loevad ka pakendi õige suurus, kasutusmugavus ja säilimistingimused. Eesti inimene on üha keskkonnateadlikum ning lisaks välimusele ja atraktiivsusele loeb ka pakendi materjal, taaskäitlemise (ringlusesse) suunamise võimalus, taaskasutus ja pakendi optimaalne kogus. Pakend ja toote edulugu on seotud kõige otsesemal moel.

www.grilliajakiri.ee 48 Grillitoode
Suur Eesti Grilli Gala auhinnasein Rakvere büroos annab kinnitust: siin majas juba teatakse, kuidas sünnib grillihitt!
www.grilliajakiri.ee 49

ühekordsed toidunõud avalikel üritustel Eestis!

AURIS RÄTSEP

Avalike ürituste korraldajate liit www.liit.ee

Eeloleval aastavahetusel saame tähistada lisaks 1.1.2024 algavale uuele aastale ka ühe ajastu lõppu avalike ürituste korraldamisel. Sellest kuupäevast alates on Eestis avalikel üritustel lubatud kasutada ainult korduvalt kasutavaid toidunõusid ehk siis korduskasutusnõusid.

Nii toitlustusteenuse pakkujad kui ka ürituste külastajad on ühel nõul selles, et planeeti tuleb prügist säästa ja päästa, aga saame ka ühtemoodi aru sellest, et korduskasutusnõude kasutuselevõtt on kõigile paratamatu kulu. Nii on ka tööl ja kodus – nõud on ostetud, neid tuleb pesta ja ürituste puhul ka transportida, ladustada ja tegeleda pandiraha vastuvõtmise ja tagastamisega. Kui seni oli ühekordsete toidunõude üpriski marginaalne maksumus toitlustajate poolt „uputatud” näiteks prae või joogi hinna sisse nii, et tarbija sellest arugi ei saanud, siis nüüd tuleb kliendil tasuda vähemalt pandiraha, mille suuruse määrab teenuse korraldaja. Selle käest-kätte ringleva tasu eesmärgiks on hoida nõud ringluses, et need sööja käe läbi prügikasti ei satuks, sest siis muutuksid nõud jälle ühekordselt kasutatavateks ja see ei ole ju korduskasutuse eesmärk.

Selle aasta noorte lauluja tantsupidu saab olema põnevaks eksperimendiks korduskasutusteenuse praktiseerimisel suurürituse terri-

Selle aasta noorte laulu- ja tantsupeo teenindajaks korduskasutusnõudega valiti hanke korras teenusepakkuja Panditops (Eesti Pandipakend)

tooriumil täies mahus. Teenusepakkujaid on üks ja peale söömist või joomist tuleb nõud tagastada igas toitlustajate alas asuvasse Panditopsi kogumispunkti, kus ta-

gastatakse ka pandiraha sularahas. Kogu teenuse korraldamise kulu suurusjärk jääb kuuldavasti 100 000€ kanti. Klubi Tartu Maraton juhataja Indrek Kelk ütles aasta alguses toimunud Pro Koosolekul, et neile kui korraldajale tähendab see

www.grilliajakiri.ee 50 Korduskasutusnõud 1.1.2024 – hüvasti
LOE VEEBIS:

lisakulu vähemalt 40 000€ aastas. Kust rahaline kate tekib või saadakse, ei ole veel teada. Eks see küsimus enamikke korraldajaid painabki.

Siinkohal on oluline teada, et Eestis on hetkel selles teenusevaldkonnas neli suuremat pakkujat ja neil kõigil on erinev tehniline lahendus korduskasutusnõude ringluse ja pandiraha tagastamise korraldamisel. See on hea, sest iga ürituse korraldaja saab valida just tema ürituse spetsiifikale sobiliku teenuse. Nii on kasutusel kiibistatud ja QR-koodidega varustatud nõud, suur arv tagastuskaste ürituse territooriumil või tagastusautomaadid. Samuti ka füüsilised tagastuspunktid nagu eesootaval laulupeol. Tooted ja teenused arenevad selles valdkonnas tormilise kiirusega ja eks aeg näitab, millised lahendused osutuvad elujõulisemateks kui teised. Lisaks jääb ka võimalus, et toitlustaja soetab seadusele vastavad korduskasutusnõud ja osutab panditeenust ise selliselt, et nõud ikka ringlusesse ja mitte segaolme prügikasti satuvad.

Avalike ürituste korraldajate liit hoiab korraldajate, toitlustajate, külastajate ja ka teenusepakkujate huvides arengutel silma peal ja annab omapoolse panuse selleks, et tekiks neljapoolne win-win-win-win olukord ehk parim võimalik tulemus ja lahendused kõigile – see on eesmärk. Juhtivad teenusepakkujad on ka liidu liikmed, panustades seeläbi ise samuti koostöösse. Iga aasta alguses korraldame turuosalistele Pro Koosoleku (www.prokoosoolek.ee), kus eeloleva aasta praktilisemad korraldusmured päevakorras on.

Uues olukorras saavad olema kindlasti ka tagasilöögid ja kui tehniliselt ongi kõik nõude ringluse osas teostatav, siis toidukultuuri arengu aspektist on oht, et toidupakkujad hakkavad oma menüüsid lihtsustama ja n-ö paberisse tagasi suruma, et vältida nõude kasutamise vajadust. Jookide pudelist või purgist väljavalamisele seaduslikku kohustust ei ole ja olla ei saagi (selle määrab toitlustajatele iga ürituse puhul korraldaja), siis „burger ühes ja purk teises käes“ vaatepilt saab ürituse alal kindlasti hoogu juurde. Sõltuvalt ürituse iseloomust, eesmärkidest ja kuvandist ei pruugi see tingimata kõikidele korraldajatele ja külastajatele probleem olla, aga kindlasti ei ole see ka edasiminek avalikel sündmustel toidukultuuri edendamisel.

Lisaks ühekordsetest nõudest tekkivate prügilademete kadumisele on positiivne pool kindlasti ka see, et süüa ja juua saame korralikumatest nõudest – vettinud papptaldrik ja söömise ajal kergesti purunev ühekordne plastkahvel on minevik.

Korraldajatel ja toitlustajatel, aga ka külastajatel, on täna palju küsimusi korduskasutusnõude osas. Liiduna kogume need küsimused veebilehele www.liit.ee ja koostöös Keskkonnaministeeriumiga saavad kõik küsimused ka avalikud vastused. Need avaldame samuti lehel www.liit.ee ja liidu Facebookis. Küsige julgesti ja kirjutage info@liit.ee.

Korraldamiseni!

Alates 1.1.2024 on avalikel üritustel lubatud ainult korduskasutusnõud!

Avalike ürituste korraldajate liit soovitab:

Liitu meiega:

www.grilliajakiri.ee

Ood gaasile!

AURIS RÄTSEP

Gaas on toiduvalmistamise lahutamatu osana kasutusel väga paljudes koduköökides aasta läbi.

Gaasiga grillimise kasuks räägivad kiirus, mugavus ja puhtus – ei mingit söega mässamist, keerad nuppu ja juba hetke pärast võib alata puhas grillimisprotsess. Palju sõltub ka grilliaparaadist, selle põletite arvust, võimsusest ja grilliaparaadi asukohast tuule suhtes. Just viimane on väga oluline, sest kui tuul aparaati hoogsalt sisse või sellest läbi puhub, mõjutab temperatuuride kõikumine aparaadi sees grillimise protsessi olulisel määral.

Uuemad gaasigrillid on varustatud lisapõletitega. Ikka selleks, et saaks liha kiirelt pruunistada. Nii on näiteks paljudel klassikalistel Napoleon gaasigrilli mudelitel korpuseväline põletiga lihapruunistamise grillipind, mis toodab kõrget kuumust steikide pruunistamiseks. Weberi gaasigrillidel on seesama lisapõleti kuumuse lisamiseks integreeritud teistele põletitele lisaks grillipinna alla. Osa tootjatest lisavad aparaadi sisse ja külge ka termomeetri, millega saab otse nutiseadmest grilliprotsessi jälgida. See on kasutajale väga mugav, kuigi alati saab ka osta mistahes grilliaparaadile lisaks korraliku äpitermomeetri –nende valik on suur ja lai.

Gaasigrilli fännid mäletavad kindlasti omaaegset kodumaist ettevõtet Reola Gaas, kes panustas suurelt gaasiga toiduvalmistamise propageerimisse Eestis. Juba ligi kümmekond aastat tagasi, kui Reola Gaas Alexelaga liideti, pakkus see klientidele võimaluse erinevaid energialiike mugavalt ühest ettevõttest soetada. Küsime siis gaasiproffidelt mõned küsimused, et ennastki teemaga kurssi viia.

Kust saabub gaas Eestisse? Vaevalt seda kohapeal toodetakse...

Alexela tõesti ise gaasi ei tooda. Balloonigaas saabub meile Kasahstanist ja Soomest.

Kuidas grillgaas Eestisse jõuab? Mis on selle eripärad?

Alexela terminali saabub gaas mööda raudteed või autotranspordiga. Kvaliteedi tagamiseks tehakse vajalikud analüüsid ja kui need osutuvad sobivateks, läheb gaas grilliballoonidesse. Balloonides olev maja-

pidamisgaas on vedelgaas, mille peamiseks koostisaineks on värvitu ja lõhnatu propaan. Selleks, et inimene saaks aru, kui gaas lekib, on majapidamises kasutatavatele gaasidele lisatud väikeses koguses lõhnaaineid, mis teevad gaasi selgesti haistetavaks ning seeläbi nende kasutuse ohutumaks.

Alexela grillivõistkonna fantaasiavooru võistlustöö 2017. aasta Pärnu Grillfestil – täidetud ja gaasil grillitud õunad

www.grilliajakiri.ee 52 Grillgaas
Alexela metallist gaasiballoonid 2017. aasta Pärnu Grillfestil LOE VEEBIS:

Kas grillgaasil ning majapidamisgaasil on koostises mingi vahe või on neis üks ja seesama gaas?

Majapidamisgaas 11kg ja 17kg balloonides sisaldab 50% propaani ja 50% butaani. Grillgaas 5kg ja 11kg balloonides sisaldab propaani vähemalt 95%. Propaani ja butaani vahekord segus võib olla kasutuseemärgist ja aastaajast sõltuvalt erinev. Suurema propaanisisaldusega segu kasutatakse seal, kus on vaja gaasi kiiremat aurustumist piisava energeetilise võimsuse saavutamiseks.

Mitme miinuskraadiga on võimalik talvel õues gaasiga grillida?

Gaas aurustub kuni -40 kraadi.

Kas ja miks on „plastmassist“ läbipaistev komposiitballoon parem kui metallist?

Mõlemad on tegelikult head. Metallballoon on küll raskem, aga hinnalt siiski veidi soodsam, kuigi metalli hind on viimasel aja tõusutrendis. Komposiit- ehk plastikballooni eelis on see, et vastu valgust vaadates on näha, kui palju balloonis on veel gaasi järel, sest grillijale on oluline, et gaas keset grillimisprotsessi või grillipidu ootamatult otsa ei lõpeks. Kuna plastikust gaasiballoon on kergem, siis on selle väiksemat versiooni näiteks hea kaasa võtta ka randa või suvekoju.

Jutud käivad, et sel aastal on loomisel uus kodumaine kiirtoidurestoranide kett, mille menüüs on olulisel kohal ka grillimine. Saime tippkoka kuuenööbist kinni mehel, kes on käinud Eestit esindamas mainekal Bocuse d’Or suurvõistlusel. Dmitri Rooz on käivitanud Eestis ja välismaal suuri restorane (kõige suurem 1500-kohaline) ja tema Tallinnas asuva restorani Smak leiame isegi mainekast Michelini giidist. Dimitri on mees, kelle panust Eesti restoranikultuuri on võimatu alahinnata – saagem temaga tuttavaks!

Dmitri, ma tean, et see, mida sa koos Alexelaga teed, on hetkel veel suur saladus ja hirmuks konkurentidele, aga ole hea ja räägi pisut, mis on teoksil?

Märksõnaks on kvaliteetse teostusega kodumaine kiirtoidurestoranide kett. Esimene selline avatakse Pärnumaal Saugas juba sellel sügisel ning järgnevatega püüame samm-sammult katta kogu Eesti. Inimesed väärivad kvaliteetset toitu ja kuna elu muutub üha kiiremaks, siis kiirtoit ei pea olema junk! See ongi minu idee ja missioon panna tippkoka teadmised tööle rahva huvides. Väga intrigeeriv ja põnev väljakutse igatahes.

Mis grillidega te uues restoraniketis grillite?

Oma karjääri jooksul olen kasutanud erineva küttega grilliaparaate. Alexelaga koostöös loodavates restoranides kasutan laavakividega gaasigrilli. Selle kütteliigi puhul on lisaks kiirusele määravaks asjaolu, et toidust tilkuvad rasvad langevad laavakividele ja tekitavad nii hea maitse kui ka aroomi. Laavakivid on suhteliselt kaua kasutatavad. Need pestakse jääkainetest puhtaks ning uus grillipäev restoranis võib alata. Maitse jaoks lisame lepalaastu,

Väike komposiitballoon tippkokk Dmitri Rooz’i süles on kerge ja mugav kaasavõtmiseks nii suvekoju kui ka randa. Grilli kütab suur läbipaistev balloon, millest jätkub gaasi pikaks ajaks

otse gaasigrillile – proovige seda ka kodus!

Milline oli Sinu esimene grillikogemus?

Mulle meeldis juba lapsepõlves väga kalal käia ja võimalusel käin tänaseni. Esimest korda grillisin poisikesena lõkketulel enda püütud ahvenat. See on kõige ehedamalt meelde jäänud grillikogemus üldse.

Mida grillid enda premeerimiseks või sõpradele rõõmuks?

Lambakarreed. Marinaadis seisnud karree läheb kuumale grillile, et mahlad välja ei jookseks. Seejärel lisan soola ja musta pipra. Vajadusel panen kas ahju järelküpsema või õhema tüki korral otse taldrikule – ei midagi keerulist!

Millise retseptisoovituse annad meie lugejatele?

Teeme täna midagi sellist, mis hakkab olema ka uue restoraniketi menüüs ehk siis midagi teistmoodi, huvitavat ja tervislikku: teeme ise hummust ja grillime lavašši.

www.grilliajakiri.ee 53 Grillgaas
• • •

GRILL-BAKLAŽAANI HUMMUS, à la Dmitri Rooz

Retsepti koostisosad:

3 baklažaani

3 spl oliiviõli, pluss veidi serveerimiseks

1 küüslauguküüs

3 spl tahiinit

1 sidrun (mahla jaoks)

1 tšilli

2 spl hakitud piparmünti, peterselli, koriandrit

1 granaatõuna seemned

Jahvatatud vürtsköömned

Sool

Pipar

Täitmine:

• Lõika baklažaanid pikuti pooleks ja tee viljalihasse ruudukujuliselt sisselõiked. Soola kergelt iga lõigatud pool ja jäta umbes 10 minutiks seisma.

• Kuumuta grill.

• Kui soolatud baklažaanid vabastavad mahla, pühkige neid paberrätikuga.

• Seejärel piserdage oliiviõliga, hõõruge see viljaliha hulka ja asetage grillile lõikepool all.

• Grillige u 20 min koos tšilliga.

• Kui baklažaan on pealt must, seest pehme ja kreemine (samal ajal on ka tšilli küps), laske kergelt jahtuda.

Dmitri Rooz: „Ilma tahiinita ei ole õige hummus! Tahiini on jahvatatud seesamiseemnetest valmistatud pasta, mida kasutatakse idamaises köögis liha- ja aedviljatoitude maitsestamiseks (nt hummus, baba ghanoush, halvaa). Samuti võib tahiinit kasutada võileivakattena margariini ja või asemel.”

• Koorige baklažaani nahk või kraapige lusikaga õrnalt viljaliha välja.

• Tõsta baklažaani viljaliha sõelale nõrguma.

• Pane baklažaani viljaliha blenderisse, lisa küüslauk, grillitud tšilli, tahiini ja sidrunimahl.

• Sega ühtlaseks.

• Maitsesta soola, pipra ja vürtsköömnetega.

• Täna kaunistame granaatõunaseemnetega – see tasakaalustab maitseid.

Nautige!

Baklažaan tuleb grillida mõlemalt poolt täiesti pehmeks nii, et sisu oleks lusikaga kergesti eemaldatav. Pooltoores baklažaan ei maitse hea. Paremaks küpsemiseks tee lõiked viljalihasse, hõõru käega sisse sool ja õli, lase veidi seista ja enne grillimist eemalda paberiga viljalihast väljunud liigne vedelik.

www.grilliajakiri.ee 54 Grillgaas
Grill-baklažaani hummus koos gaasigrillil küpsetatud lavašiga on valmis nautimiseks!

Saagem tuttavaks: Chef Lundén – maitseka

Küsib EESTI GRILLILIIT, vastavad EVELIN TOOMELA müügi- ja turundusjuht ja VAMBOLA MOORES arendusdirektor

Millega tegeleb Chef Lundén?

Ettevõte Lunden Food on loodud aastal 2006 ning peamiseks eesmärgiks on pakkuda tarbijatele võimalikult puhast ja maitsvat toitu. Meie tehas asub Jõelähtme vallas Lool, siin toodame igapäevaselt kokku umbes 250 erineva nimetusega toodet – võileibu, valmistoite, salateid jpm. Möödunud aastal väljastasime toodangut rohkem kui 4 miljonit kilo. Chef Lundén on Lunden Foodile kuuluv kaubamärk.

Tegemist on Soome taustaga ettevõttega. Kas siinses tootearenduses õpetab Eesti „muna” Soome „kana” või vastupidi?

Tegemist on tõesti 86-aastase ajalooga Soome pereettevõtega OY Lunden AB, mille portfellist leiab lisaks Chef Lundén brändile veel Jalostaja, Auran ja Savuhovi brändid. Hoolimata meie Soome taustast, sünnivad erinevad ärilised otsused Lunden Foodil siiski Eestis ja meil on vabad käed arendada tooteportfelli selliselt, nagu vajalikuks peame. Loomulikult lähtume erinevatele turgudele toodete arendamisel sihtriigi trendidest ja maitse-eelistustest.

Lõviosa Eesti tehase toodangust läheb Soome turule, nii private label ehk oma-

märgitoodetena kui ka Chef Lundéni brändi all. Soomes oleme võileiva kategoorias turuliider.

Chef Lundéni bränd toodi algselt Soome turule aastal 2017, Eestis alustasime Chef Lundéni brändi turuletoomist aastal 2020. Oleme nüüd viimastel aastatel jõudsalt Eesti turul oma toodetega arenenud ja siin on meil laiem valik tooteid kui Soomes.

Mis on teie peamised tootegrupid ja hitt-tooted?

Kuigi Chef Lundéni bränd oli enne Soome turul kui Eestis, siis selle arendus on toimunud algusest peale Eestis meie tehases. Arenduses, nüüd kui oleme brändiga ka Eesti turul, toimub protsess pigem

www.grilliajakiri.ee 56 Maitseelamused

toidu peakokk

nii, et enne toome mingi idee Eesti turu tarbijani ja seejärel pakume siin edukaks osutunud tooteideed ka Soome tarbijatele. Seda lihtsal põhjusel: Eesti tarbija on oluliselt avatum, uudishimulikum ja julgema maitsemeelega ning otsib pidevalt vaheldust.

Peamiselt müüme Eesti turul erinevaid võileibu, kausitoite, pasteete ja salateid. Eelmisel sügisel tõime oma tooteportfelli juurde ka erinevaid valmistoite, sealhulgas kapsarullid – jah, need vanad head kapsarullid! Meeletult aeganõudvad tooted oma valmistusviisi poolest, kuid tarbija jaoks nii geniaalselt lihtne võimalus valmistada perele kodune õhtusöök pikalt vaaritamata. Tarbijal jääb rohkem aega

näiteks hobideks või perega kvaliteetaja veetmiseks.

Arendame julgelt ka taimetoitlastele sobivaid tooteid. Näeme, et see turg on siin ja lähiriikides kiiresti arenev, kuid julgeme öelda oma kogemusest, et Eesti turul on tarbijaid hetkel veel pigem vähe. Seetõttu, kuna müügid on ikkagi suhteliselt väikesed, ei ole nende toodete eluiga poeletil kuigi pikk. Vähemalt korra aastas aga toome kindlasti uusi maitseid neile, kes tahavad kas pidevalt või vahetevahel taimselt toituda.

Enim müüdavateks toodeteks siinsel turul on kujunenud Chef Lundéni kausitoidud ja pasteedid. Kui me kausitoitude valiku 2020. aastal turul tõime, saime aru,

kui „näljane” turg ja tarbija selliste toodete järele sel hetkel oli. Kohe natukese aja pärast hakkas lisanduma ka teiste tootjate analoogtooteid. Samal ajal tõime turule ka pasteedid, mille arendamisel lähtusime sellest, et need peavad olema kodused ja puhta koostisega. Hästi müüvad ka erinevat tüüpi võileivad, nende arendamisel katsetame ka aegajalt julgete ja ”kastist välja” maitsetega, et uudishimulikule Eesti tarbijale vaheldust pakkuda.

Chef Lundéni tooted on pälvinud mitmeid auhindu…

Jah, nii on tõesti olnud, et oleme mõnele konkursile tooteid esitanud ja oleme edukalt auhinnatud saanud. See on

www.grilliajakiri.ee 57 Maitseelamused
maitseka
LOE VEEBIS:

meile väga inspireeriv – tegemist on ju suhteliselt noore brändiga ja iga tunnustus näitab, et teeme õiget asja!

2021. aastal oli meil esimest korda võimalus oma tooteid toidukonkursile esitada. Sel aastal sai meie veisemaksapasteet Oma Maitse lemmiku tiitli ja märgiti ära Eesti parima toiduaine valimisel. Samal aastal sai meie BBQ kaera ciabatta Oma Maitse lemmiku tiitli, võidutsedes parima pagaritoote kategoorias. Lisaks saime samalt konkursilt parima kuumalt söödava lihatoote tunnustuse tootega Piri-piri marinaadis kanatiivad.

2022. aastal võitis meie India kauss kitchari ja paneer juustuga Eesti parima toiduaine valimisel valmistoote kategooria ja seeläbi hõbemärgi kandmise õiguse. Sel konkursil said ära märgitud ka meie Piri-piri marinaadis kanatiivad. 2022. aastal osalesime ka Oma Maitse lemmiku konkursil ning meie kanamaksapasteet sai parima toote tiitli lihatoote kategoorias. Nüüd kannab see uhkusega Oma Maitse lemmiku tiitlit. Eelmisel aastal esitasime veisemaksapasteedi ka Tallinn Foodfestil toimunud parimate jõulutoodete valimise konkursile ja sealt pälvisime tiitli Parim pasteet 2022. Pasteeti me oskame teha, see on kindel!

Sel aastal on teada see, et Eesti parima toiduaine konkursil saime taas valmistoote kategooria võidu tootega kapsarullid kanalihaga.

Mis on Eesti toiduvaldkonna mugavustoodete tulevik?

Meie tootearenduses käib pidevalt intensiivne töö. Jälgime trende ja tarbijate vajadusi ning vastavalt nendele suundadele sätime ka arendusplaanid. Tarbija muutub õnneks aina teadlikumaks ning ootab mugavustoodete osas järjest enam tervislikku ja puhast toitu. Valdkonna arengut

mõjutab ka kiirus. Kõigil on tegemisi palju ja kui on võimalik valmistoitu ostes saada head ja mitmekesist toitu, siis seda ostetakse ja arvatavasti järjest enam.

Valmistoidu sektori tulevikku mõjutavad lisaks trendidele kindlasti ka erinevad seadused ja regulatsioonid, mis toovad kaasa erinevaid muudatusi ja arengut.

www.grilliajakiri.ee 58 Maitseelamused
www.grilliajakiri.ee 59 maitsekalt tehtud www.cheflunden.ee

Grilli- catering – mis

Küsib EESTI GRILLILIIT

Vastab ENN TOBRELUTS, N-Catering & BBQ Entertainment Team

Kumb oli sinu puhul enne – kas restoran või catering?

Minu karjäär toiduvaldkonnas sai alguse aastal 1996, mil töötasin Stockmannis müüja, kala- ja lihameistrina. Grillimisega hakkasin tõsiselt tegelema Grillfesti asutamisaastal 1999, seejärel kirjutasin grilliraamatuid ja -artikleid, viisin läbi koolitusi nii üritustel kui ka televisioonis ja osalesin BBQ-võistlustel. Grilliteemaliste catering-idega alustasin 2006. aastal. Restorani Pull sünniaastaks oli 2016, millele järgnes Härg aastal 2018. Nii, et minu puhul oli catering enne ja sõltumatult restoranidest. Kui paljudel juhtudel on restoran ja catering-id üks tervik ehk kasutatakse sama nime, meeskonda ja kööki, siis meil on restoraniäri ja catering-id täiesti lahus. Catering-i kaubamärk on meil N-Catering, kasutame lao- ja köögipinnana BBQ Entertainmenti hulgimüügi ja esindussalongi suurtest ruumidest ühte osa. Catering-ide jaoks on meil väga hea tiim, eesotsas põhitegijatega Margit Õitspuu, Maris Saks, Tarmo Lehtla, Tarmo Annus ja paljud teised, kes on alati südamega asja kallal ja tänu kelle pühendumisele me edukad ja tuntud oleme.

Mis on kõige eksootilisemad grillitooted, mida catering-i menüüs kliendile pakute?

Meie menüüs on tasakaalustatuna kõike, nii grilltoite kui ka värskeid salateid ja magustoite, sealhulgas väga laias valikus erinevad lihad, kalad, mereannid, grillitud juurviljad, salatid ja suupisted. Menüüs on ka eksootilisi roogasid nagu näiteks Black Cod, Chilian Seabass, Ray-kala tiivad, Iberico siga, lihaveise picanha, metstuvi, karukäpad jne. Me grillime näiteks ka kringlit: meil on menüüs suurepärane mooniplahvatus (kringel), mis on küpsetatud meie keskköögi peakoka Marise poolt valmis ja hiljem catering-il

grillime selle grilli peal veel üle – tulemus on ideaalne!

Grilli-catering veganitele – kas see on võimalik?

Jah, tõepoolest oleme teinud ka vegan-catering-e nii, et peol on eraldi laud veganitele. Meil on menüüs mitmeid roogasid, mis on sobilikud nii veganitele kui ka taimetoitlastele. Propageerime mitmekesist toitumist ehk meie menüüs on tähtsal kohal ka taimetoidud. Tuleb tunnistada, et mitmed taimetoitlased on peale meie catering-i siiski uuesti liha hakanud sööma, sest nagu selgub, ei ole nad lihtsalt

www.grilliajakiri.ee 60 Grillicatering
Enn teab, et halva tujuga head grilli ei tee! Pilt on tehtud Londonis Thamesi j õ el BBQ Entertainmenti projektijuht ja grillmeister Tarmo Lehtla ja tegevjuht Margit Õitspuu

see on?

head liha varem saanud! Mulle meeldib ikka öelda: „Ega ainult porgandi ja lillkapsaga kaugele ei purjeta!”

Mis on uhkeima menüü ja teostusega grilli-catering, mida teinud olete?

Neid uhke menüüga catering-e on meil olnud väga palju. Meie põhitugevuseks ongi teha rikkaliku sisu ja vormiga catering, et oleks elamusi igas mõttes. Tihtilugu on meil menüüs sellised uhked road ja kasutusel toorained, mida mujalt Eestist ei ole võimalik leida. Eks siin osad asjad peavad jääma ka firmasaladuseks ja kõigest rääkida ei saa, aga tõsi on, et meil on olnud hulgaliselt catering-e, kus luksust on küll ja veel!

Mis on kõige erilisemas kohas toimunud grilli-catering?

Catering-ide asukohad on meil olnud väga mitmekesised ja vahel ka üsna ekstreemsed. Oleme teinud catering-e tormisel järvejääl, pilvelõhkujate katuseterrassidel, pisikeste laevade peal, tugeva vihma käes sopasel järvekaldal, põletava kuumusega heinamaal, metsamatkadel ja lumehangedes. Põnevad asukohad on olnud näiteks Naissaar, Prangli, Kihnu jm väiksemad saared/laiud. Londonis oleme teinud catering-e nii kesklinna kõrghoone katuseterrassil, laeval, mis oli dokis Big Beni lähistel Thamesi jõel, keskaegses lossis kui ka kuuekorruselise teatri katusel ja ka sealsamas keldris. Grillimine ongi sellepärast inspireeriv tegevus, et ei ole olemas halba grilliilma, aega või kohta!

N-Catering välismaal?

Aastatega on tõesti tänu catering-idele tulnud ette palju reisimist. On käidud kahel suuremal mitmenädalasel International BBQ tuuril Lääne-Austraalias, kus tegime nii road-show’d kui ka ettemüüdud catering-e koos show-ga. Samuti India, Malta, Ibiza, Leedu, Läti, Soome, Rootsi,

www.grilliajakiri.ee 61
Grillicatering
heategevuslikul City of London Round Table BBQ peol Eriliste ja roogade serveerimiseks on vajalikud ka erilised nõud ja lauakaunistused LOE VEEBIS:

Grillicatering

Hispaania, Inglismaa jpm. Kõige rohkem on välisriikidest catering-e saanud teha just Inglismaal, sest alates 2008 olen ma nn poole kohaga ka seal elanud – mu pere on Surreys ja mina töötan Eestis.

Oma osa on olnud ka heategevusel. Seda meeldib mulle väga teha, sest abivajajale anda on alati hea. Londonis korraldasin 8 aastat järjest heategevuslikku BBQ-catering-i, mille tulud läksid kõik abivajajatele, sealhulgas viimastel aastatel vähihaigete ravimiseks läbi ühe vähikeskuse Inglismaal.

Mis on ellujäämise ja edukuse retsept valdkonnas, kus igal teisel restoranil, kohvikul ja kodukokal on oma catering?

Catering-i ja restoraniäri on tõesti suure konkurentsiga, kuid veelgi suurem konkurents on hulgi- ja jaekau banduses. Catering-i ja ka restoranide osas on meil oma nišš, kus toimetame, ja seal tegelikult see konkurents nii tugev ei ole. Meil on aastatega tekkinud oma lojaalne klientuur, kes ikka käib ja tellib just meid. Meie jaoks on see kliendisuhete hoidmine ja kliendile elu võimalikult mugavaks ning mureva-

baks tegemine on eriti oluline. Usaldus, detailid, järjepidevus ja põhjalikkus on see, mis loeb! Me tõesti hoolime ja soovime alati teha parimast parimat! Konkurentsi me ei karda, vaid tervitame – see on edasiviiv jõud, tuleb lihtsalt olla väga hea ja soovitavalt parem kui teised.

Mis on Dirty Steak Show?

Dirty Steak Show ehk süte-show on meil üks nn leivanumbritest, mida viime läbi väga tihti ja sageli koos show-trummar Siim Koppeliga – lisaks kõigele muule on show-l laserid, trummid ja kärtsuilutulestik. Seda show-programmi oleme aastatega palju arendanud, seega tihtilugu tellib selle show meie käest ka klient, kellele oleme seda varem mitu korda teinud.

www.grilliajakiri.ee 62
Grillikolleegid Chris-Girvan Brown, Alvin Harris aka Dr Sweetsmoke ja Enn Tobreluts maailmaturneel Perthis, Austraalias Enn on maailmakuulsa küpsetusviisi „Dirty Steak – liha grillimine spetsiaalse meetodiga otse hõõguvate süte sees” looja Salat kitsejuustuga
EKSKLUSIIVSED CATERINGID, PEOKORRALDUS ja KOOLITUSED www.bbqentertainment.com

Värske veega saavad toidud ja joogid maitsvamad!

Värske veega saavad toidud ja joogid maitsvamad!

www.grilliajakiri.ee 64 Puhas vesi
Küsib EESTI GRILLILIIT Vastab TIMURAZ ABULADZE, Balti Regiooni juht
LOE VEEBIS:

AQUAPHORi filterkannud on meile juba aastaid tuttavad, aga millega tegeleb ettevõte tervikuna?

Meie missiooniks on olnud juba pea 30 aastat luua tuleviku tehnoloogiat, muutmaks puhta ja värske vee, tõeliselt hea kvaliteediga vee, kättesaadavaks igale inimesele maailmas. AQUAPHORi grupi tegevuse aluseks on uurimis- ja arendustegevused.

Toodete valikus on kvaliteetsed ja hõlpsasti kasutatavad veefiltrid vee joomiseks kodus või matkal, toidu valmistamiseks köögis, pesemiseks vannitoas või suvekodus ehk siis kus iganes vajad puhast vett. Veefiltrid ongi see, mida me teeme!

Loome oma tooted ise, ideest kuni valmistooteni. Kogu tootmisprotsess toimub meie endi tehastes, sest nii saame pakkuda tooteid konkurentsivõimelise hinnaga. Kasutame vaid kvaliteetseid materjale ja tõhusaid tehnoloogiaid, uusimaid teadusja tehnoloogiasaavutusi, eesmärgiga täiustada filtreid ning kontrollida kvaliteeti igas tootmisetapis.

Puhas vesi on täppistoode ja seepärast kontrollib Aquaphori Teaduskeskus iga meie tarnijatelt soetatud materjalipartiid ning jälgib pidevalt tootekvaliteeti. Kõik, mida vajame filtrite tootmiseks (nii plastik, aktiivsüsi kui ka vaik), läbivad põhjaliku kvaliteedikontrolli. Teeme koostööd vaid parimate rahvusvaheliste tarnijatega, näiteks BASF, John Guest, Mitsubishi, Purolite jt.

Maailmas tegelevad AQUAPHORi toodete loomise ja müügiga üle 1000 inimese kuues tehases.

Tooteid transporditakse EL-i riikidesse ja klientidele Ühendkuningriigis, Ukrainas, Kasahstanis ja Iisraelis. Need on vaid mõned näited riikidest, kuhu toimub meie toodete eksport – kokku on selles loetelus üle 60 riigi.

Narva tehase pindala 11 000 ruutmeetri võrra. Praegu töötab Eesti tehastes kokku 630 inimest.

Miks on üldse vaja vett puhastada, kui kraanist tuleb ju puhas vesi?

Kui oleme harjunud mõtlema, et Eestis on vesi igati joogikõlbulik ja tervislik, piirkonnast sõltumata, siis päris nii see ei ole. Erinevates piirkondades esinevad erinevad probleemid alates liigsest vee karedusest, rauasisaldusest, kloorist kuni kõrge raadiumisisalduseni.

Ilustamata kujul väljaöelduna joob viiendik Eesti inimestest radioaktiivset kraanivett. Peamiselt puudutab see Harjumaa, Lääne- ja Ida-Virumaa, Tallinnas Nõmme ja Pirita linnaosa elanikke, kelle kodune kraanivesi saadakse 60–70 meetri sügavuselt kambrium-vendi veekihist.

Kasutame vaid kvaliteetseid materjale ja tõhusaid tehnoloogiaid, uusimaid teadus- ja tehnoloogiasaavutusi.

AQUAPHOR on Eestis suur tööandja. Kus teie tehased asuvad?

AQUAPHORi esimene Euroopa tehas avati 2012. aastal Sillamäel ja teine 2015. aastal Narvas. Aastal 2022 toimunud viimase suure arenduse raames suurendati

2009. aastal läbi viidud uuring näitas, et Põhja-Eesti joogivee raadiumitase on soovituslikust kolm korda kõrgem. 2011. aastal koondas suur uuring mitmete vähiuuringute tulemused ning leidis, et kõrge raadiumisisaldusega joogiveega seostub kõige rohkem luu-, põie-, rinna-, vere- ja kopsuvähi sageduse tõus.

Kui meile antakse valida, kas soovime värsket või seisnud vett, siis valime loomulikult värske vee, sest teame ju, et puhas vesi on meie tervise üks alustalasid.

www.grilliajakiri.ee 65 Puhas vesi

Hommikuti teed keetes paneme ka keedukannu uue värske vee, mitte ei kasuta sinna eelmisel hommikul seisma jäänud vett. Vesi on elus ja seismisel tekib sinna elu juurde. Sellest tulebki soovitus kasutada ainult värskelt filtreeritud vett.

Kui tundub, et siin on lahenduseks pudelivesi või tünnivesi, siis parim lahendus see siiski ei ole. Plastik, millest pudeleid tehakse, võib vette eraldada kemikaale. Mida soojemas keskkonnas plastik seisab, seda rohkem fenoole vette eraldub. Kui juua vett autoistmele päikese kätte jäänud plastikpudelist või kontoris päevi ja nädalaid seisvat plastiktünnivett, siis võime oma tervisele kahju teha.

veest tehtud toidule jääb paratamatult maitse juurde.

Hommikuti

teed keetes paneme ka keedukannu uue värske vee, mitte ei kasuta sinna eelmisel hommikul seisma jäänud vett.

Kõige paremini saab vee koostise mõjust toidu kvaliteedile aru küpsetades. Kui oled pettunud, et retsepti järgi tehtud küpsetised välja ei tule, võib põhjus peituda hoopiski selles, et kare ja liigselt mineraalirikas vesi muudab mõningate toidu koostisosade, näiteks pärmi, toimet.

Taigna gluteenistruktuur muutub ja sellega koos ka käärimisprotsess.

Filtreeritud ja pehmendatud vett kasutades saate küpsetada paremat leiba ja pehmemaid küpsiseid. Teadaolevalt varjutab intensiivne kloor isegi kaneeli maitset. Mõelda vaid, kui peaks sellise kehva veega pagariäri pidama!

raskmetalle, aga ka teisi kahjulikke lisaaineid. Samas pehmendavad need vett ning hoiavad ära katlakivi tekke. Puhastamist vajav vesi liigub läbi ülitiheda sorbendi, mis tänu oma tihedusele puhastab vee põhjalikult. Filtrid, mida toodetakse Eestis, eemaldavad veest 44 liiki saasteaineid, sealhulgas kloori, pliid, pestitsiide, naftaosakesi, mangaani jms.

Aquaphori filtrid filtreerivad välja ka õietolmu, mis võib lastel ja täiskasvanutel esile kutsuda allergilisi reaktsioone.

Lihtsaim ja mugavaim lahendus liikuvale inimesele on kaasaskantav filterpudel ning filterkann kööki või kontorisse, kus tarbitakse korraga 1–2 liitrit vett.

Ühel või teisel viisil jõuame ikka värske vee juurde ja kui kraanivee kvaliteedis ei saa kindel olla, on heaks lahenduseks vee filtreerimine.

Värske vesi mõjutab ka toidu ning joogi maitset. Kui vahel oma kokkamise oskustes kahtlema hakkad, sest oleksid justkui kõik õigesti teinud, aga toit ei maitse ikka nii, nagu peaks, võib asi olla hoopis muus.

Liiga kare ja mineraalirikas kraanivesi mõjutab otseselt toidu maitset ja värvi. Hea näide on Tallinna kraanivee kergelt kloorine maitse, mida kohalikud tarbijad enam tihtipeale ei tunne, sest ollakse harjunud, võib külaliste jaoks vee ja kohvi joomise ebameeldivaks muuta. Ka samast

Liigne kloor vees muudab ka köögiviljade värvi. Kuna kloor on teatavasti üks valgendi koostisosa, on üsna loogiline, et see eemaldab ka toidust värvid, jättes tuhmunud ja kollaka tulemuse.

Milliseid tooteid pakub AQUAPHOR ülaltoodud probleemide lahenduseks?

Puhta vee saamiseks peab kindlasti kasutama kvaliteetset veefiltrit. Filtri aga teeb heaks filtritäidis ehk sorbent. Filtrites kasutatakse kolmekümmet patenteeritud leiutist. Nende hulgas on ka ioonivahetuskiud „Aqualen”, mis peavad kinni mitte ainult orgaanilisi ühendeid, rauda ja

Koduse majapidamise tarbeks on raadiumi eraldavad veefiltrid, mis on veepuhastussüsteemina meeldivalt kompaktsed, mahtudes mugavalt kraanikausi alla. Aquaphori pöördosmoosi filtrid puhastavad vett pöördosmoos tehnoloogia abil ning suudavad veest eemaldada lahustunud saasteained, ravimijäägid, bakterid ja muu liigse, tulemuseks on mineraalidega rikastatud kristallpuhas ja tervist toetav vesi. Liigselt kareda või mineraalirikka vee puhul on hea lahendus valamusisene pöördosmoosi veefilter Aquaphor Crystal või siis Aquaphor Morion. Siit ka soovitus nii majapidamistele kui ka toidukohtadele: oma kodu või toiduäri planeerides, arvestage elu- ja äritegevuse loomuliku osana ka veefiltersüsteemiga, sest puhas vesi on kvaliteetse elu alus!

www.grilliajakiri.ee 66 Puhas vesi
www.grilliajakiri.ee 67 1 2 3 1 2 3

Grillime ja naudime maitsekalt!

BBQ Entertainment

Olen grillimeister, kes on töötanud restoranides Inglismaal ja teinud catering-e paljudes riikides. Eestis oleme asutanud menukad restoranid Pull ja Härg. Teen igapäevaselt eksklusiivseid catering-e nõudlikule maitsele ja seepärast tean üpris hästi, kuidas teha heast väga hea. Allpool ongi tutvustus suurepärastele maitsetoodetele, mida BBQ Entertainment poest ka osta saab. Nautige!

BBQ RUB maitseainesegud

Need kergelt vürtsised BBQ RUB’id on toodetud eksklusiivselt eritellimusena BBQ Entertainment OÜ-le minu enda loodud retseptide järgi. Valikus on klassikaline, apelsinimaitseline ja piri-piri BBQ RUB. Loe ja vaata lisaks www.bbqrub.ee

MALDON helvessoolad, need kuninglikud!

Alates 1882. aastast on Osborne perefirma Maldon Salt Company Limited tootnud maailmas enim hinnatud looduslikke meresoolahelbeid. Maldon soolad

on saadaval pea kõikjal maailmas ja see on kvaliteedi absoluutne tipptase, mida kinnitab ka fakt, et Maldon Salt Company on Inglismaa kuningliku perekonna ametlik meresoola hankija 2012. aastast! Soolas on täiuslik mineraalide tasakaal ja see on ilma lisaaineteta. Soolahelbeid kasutatakse eeskätt just toidule lõppmaitse andmiseks, näiteks vahetult enne söömist lihale raputamiseks, aga ka niisama toidu maitsestamiseks. Maldoni pehmed krõmpsuvad imeõhukesed soolahelbed on värske intensiivsusega ja puhta maitsega, mis sisaldab looduslike mineraalide täiuslikku tasakaalu, et täiustada igat rooga! Helvessoola krõmpsumine suus avab ka meie maitsemeeled ja toit maitseb nii

oluliselt paremini. Valikus on nii tavaline helves-meresool kui ka suitsutatud helves-meresool ning veskid. Loe ja vaata lisaks www.maldonsalt.ee

Venturini Baldini Goccia Acetaia laagerdatud balsamiikod

Laagerdatud balsamiikod on valmistatud Itaalias Reggio Emilio piirkonnas ühes aegade vanimas balsamiiko-farmis, mis asub mägede nõlvadel ainulaadselt ilusas kohas. Reggio Emilios on balsamiikode tootmine reglementeeritud täpsemalt ja rangemalt kui näiteks Modena piirkonnas, mis teeb neist kvaliteetsema ja parema maitseelamuse. Goccia Acetaia teeb eriliseks ka see, et neile ei ole lisatud

www.grilliajakiri.ee 68 Maitsestamine
ENN TOBRELUTS MALDON helvessoolad Frantoio MURAGLIA ekstra-väärisoliiviõlid
LOE VEEBIS:
BBQ RUB maitseainesegud

STOKES kastmed

Laagerdatud balsamiikod

GRILLMEISTRITE LEMMIK SUURETÜKILINE GRILLSÜSI

Elagu ja arenegu Eesti anna ainult tuld!

LOE VEEBIS:

Eesti kunagise tuntuima grillsportlase Alvar „Sämm“ Sammal paraadfoto, kus mees poseerib enda maadluses väljateenitud medalitega! Foto on tehtud 2007. aasta Grillfesti auks Türil

AURIS RÄTSEP

Eesti Grilliliit

Eesti esimeste telekokkade

Modela Tõnissoni ja Lilian

Kosenkraniuse tähelennu ajal ei oleks me grillispordist rääkidagi saanud, sest liha poelettidel nappis ja maitsvate roogade valmistamiseks sageli mittemillestki tuli perenaistel rakendada erakordset ledlikkust. Nüüd on hoopis teised ajad ja nagu ütlevad kuulsa grillilaulu sõnad: “Anna ainult tuld!”

Eesti-USA maavõistlus

Teadaolevalt korraldati Eestis esimene rahvusvaheline avalik grillivõistlus Tallinna Lauluväljakul 7. septembril 1990. aastal, kus võistlesid USA ja Eesti. Tegemist oli sedavõrd tähtsa sündmusega, et Tallinna

Raekoja Platsil korraldati lausa erikontsert. Eestit esindas võistlusel igati teemakohase nimega võistkond „Sink“. Täiesti juhuslikult sama perekonnanime kandvad iidsed grillisportlased Reet ja Meelis on ka vahval jätkupeo paberfotol, kus laual on defitsiitne Pepsi Kola ja kõikidel meestel on vuntsid. Iga osalenud grillsportlane sai mälestuseks Tapa Toitlustuskoondise kokapildiga kauni kilekoti, lisaks ka Ameerika lipu ja Elvise pildiga rinnamärgi. Kes ei usu, et tollal veel mittevabas Nõukogude Eestis selline sündmus üldse toimus, siis vaadake ja imestage lehel www.grillisport.ee

Üle Linna Lihameister ja Grillfest

Eesti Vabariigis said grillivõistlused hoo sisse Grillfesti sünniga 1999. aastal Haapsalus Paralepa rannas. Neil kaugetel aegadel korraldati Eesti erinevates linna-

des uhkeid regionaalseid grillimisvõistluseid nimega “Üle Linna Lihameister”. Kord aastas toimus suur superfinaal Grillfestil, kuhu pääsesid oslema ainult parimatest parimad. Grillfesti toonane kohtunikkond oli väike aga seda enam lugupeetud toidupersoonidest koosneva koosseisuga, selle pundiga võiks täna vabalt vabariigi valitsuse moodustada. Grillfesti algusaastate grillispordi kõrghetk oli Sauel 2004. aastal toimunud Euroopa meistrivõistlused, mida väisasid aukohtunikena siinsele rahvale küll tundmatud, aga uhkeid aurahasid kaelaskandvad rahvusvahelise barbecue-kogukonna autoriteedid. Saue Grillfest jäi ka viimaseks sissepääsupiletiga festivaliks. Järgmine, nüüd juba nimega toidukultuuri festival Hea Toidu Festival – Grillfest, oli kõigile külastamiseks prii, toimudes Türi rannas ja lauluväljakul

www.grilliajakiri.ee 70 Grillisport

grillisport –

Loe ja vaata grillspordi kohta lisaks

www.grillisport.ee

Võistkond Sink puhkehetkel

Kohtunike foto: Esimese Grillfesti kohtunikkond 1999. aastal

järjestikusel viiel aastal – üldrahvalik grillipidu koos võistlustega sai uue hingamise!

Grillium ja Grillfest käsikäes

Koolinoorte võistlus Grillium sündis

2006. aastal Tallinnas Vabaduse väljakul tudengipäevade raames ja eriti kuuma rek-

laamplakati abiga. Grilliumi ja Grillfesti võistluste tandemtraditsioon sündiski Türi Grillfestil ja kestab Pärnus tänaseni. Noored Grilliumi-giriljad pakuvad juba aastaid vanadele Grillfesti-grillihuntidele tugevat konkurentsi nii uute ideede kui teostusega. Tulge juunikuu teisel nädalavahetusel

1990. aasta võistlusel osalenud grillisportlase nimekaart

Eesti-USA maavõistluse auks korraldati Tallinna Raekoja Platsil erikontsert

www.grilliajakiri.ee 71
Grillisport

Grillisport

Pärnusse ja te imestate mida kõike ja kuidas on võimalik grillil valmistada!

Grillfest läheb Pärnusse, osalejate ja publikuarv mitmekordistub

Legendaarne lugu on see, kuidas Pärnu linnapea Toomas Kivimägi abikaasaga tuli Türi Grillfestile ainult korraks vaatama, et no mida imet siin küll korraldatakse millest palju kiidujuttu kuuldud, aga ise käinud ja näinud ei ole. Korraks planeeritud visiit venis rõõmsalt päevapikkuseks ja hr linnapea ei lahkunud Türilt enne, kui oli festivali korraldajaga käed löönud, et suurürituste korraldamiseks uhiuus vastrenoveeritud Vallikääru aas saab pärnakate ja külaliste rõõmuks suure toidufestivali toimumiskohaks. Nii ka sündis ja seepärast toimuvad Grilliumi ja Grillfesti suurvõistlused aastast 2012 Pärnus. Grillfesti võistluste peakohtunikuks sai siitsamast Pärnust pärit Enn Tobreluts.

Grillfestil on omad traditsioonid nii nagu ka võistulste partneritel – näiteks Rakvere LK on osalenud kõikidel Grillfestidel alates esimesest 1999. aastast ja on suurvõistluste toorainepartner tänaseni!

Võistluse esimeses voorus grillitakse tänapäeval Talleggi broilerit, teises voorus läheb grillile Rakvere LK üllatustooraine mis selgub võistluspäeva hommikul ja kolmas voor on legendaarne Rakvere searibi. Fantaasiavoorus kokkab ja grillib igaüks mida soovib, oluline on, et võistlustöö põ-

Grillfesti võistluste peakohtunik Enn Tobreluts ja tema kõrval Grillfesti Pärnusse „maaletooja“ Toomas Kivimägi (paremalt esimene ja teine)

Võistluste fantaasiavoorus piire ei ole!

hitooraine peab olema grillitud.

Grillimine on erakordselt maitsev spordiala kus osaleda saab igaüks! Siin võistlevad ettevõtted ja sõpruskonnad, lapsed, koolinoored ja poliitikud. Grillivad kõik, keegi ei viili ja nii ongi, sest grillimine on eestlasele iseenesestmõistetav tegevus. Jäägu see aegade lõpun nii, näitamaks kogu maailmale mida gloobusel täpina väike, aga tegelikult maailma üks suurimaid grillirahvaid suurepäraselt teha oskab.

Rakvere LK searibiplaat on grillivõistluste ühe vooru tooraine olnud aegade algusest alates

www.grilliajakiri.ee 72

esitleb:

Grillfest on ka korporatiivsündmus!

AIN PEDAK

Grillfest Events

Grillimine on toitev, arendav ja lõbus seltskondlik tegevus, mis liidab inimesi. Ettevõtte töötajatele või koostööpartneritele korraldatud ettevõtte-nimeline Grillfesti grillimisvõistlus vältab soovi korral kasvõi terve pika päeva, sisaldades Eesti Rahva Grillikooli õppeprogrammi, lisategevustena (et kõigil oleks tegevust ja huvitav) erinevaid töötubasid toidu valmistamisest tuleskulptuuride või ilutulestiku isetegemiseni välja. Sündmuselt ei puudu ka (grilli)toitlustus tunnustatud grillimeistrite ja catering-ide poolt, show-programmid ja meelelahutajad koos õhtuse tantsubändi ja päevase workshop-i tulemusena omaloodud tuleskulptuuride või ilutulestiku tulemuse nautimiseni. Kui ettevõttel on üritus muus osas endal valmis ja lepitud ka toimumiskoht ning catering, siis on võimalik Grillfesti suur grillipäev koos põhi- ja lisategevustega integreerida olemasolevatesse plaanidesse. Grillime ja chillime aasta ringi ja iga ilmaga – võtke meiega lahkesti ühendust!

Loe ja vaata lisaks: www.grillfestevents.ee

9.-10. juuni, Pärnu Vallikääru aas Sissepääs tasuta!

Võistlustoorainepartnerid:

Auhinnaveinid: Auhinnajoogid:

Teemad ja teemad www.grilliajakiri.ee 73
F I RMANIMIMEISTRIVÕISTLUSEDGRILLIMIS E S
DSV perepäev Tallinna Hipodroomil
Auhinnapartner:
Registreerimine ja lisainfo: www.grillisport.ee

Ole terve ja ilus, igas vanuses!

Ilus ja terve olla on popp. Sisemist ilu on meis kõigis ohtralt, aga välimist saab igaüks ise arendada. Sööge tervislikult ja liikuge, siis olete terve, ilus ja õnnelik igas vanuses – see on Grillfesti, Värska ja Eesti Kulturismi ja Fitnessi Liidu ühiselt korraldatava show-konkursi sõnum. Mis peamine: kunagi ei ole liiga hilja fitnessiga alustada!

Show-konkursi korraldaja, fitness-sportlane Õnnela Raudsepp (suurel pildil keskel): Mina alustasin bikini fitnessiga alles

neljakümnendates, kuid õnneks oli mul suusaspordist all üpris tugev füüsiline põhi. Hakkasin pihta omal käel ja tarkusega, kuid see ei ole tegelikult hea. Mõistlik on võtta kohe alguses professionaalne juhendaja.

Lõuna-Aafrikas Arnoldi võistlusel võistlesin esialgu koos noortega ning hiljem Soomes Lahtis toimunud Fitness Nordic Cupil õnnestus mul võita – see mind motiveeriski! Tore on ka see, et aastate jooksul on selle ala juurde tee leidnud just küpsemad naised, alates vanusest 35 eluaastat ja enam.

Show-konkurss Grillfest Bikini ja Ranna Fitness

Mina sain inspiratsiooni oma healt sõbrannalt Estalt, kellega oleme korduvalt koos lava jaganud. Esta on muidugi eriti tubli ja eeskujuks paljudele! Just tema puhul kehtibki meie show-konkursi moto: „Ole terve ja ilus igas vanuses!” Mina harrastan fitnessi ilmselt elu lõpuni nii tervise kui ka figuuri hoidmiseks, sest peenike keskkoht ja suur tagumik on tänapäeval õnneks moes ja moega tuleb ju kaasas käia! Kohtumiseni Grillfestil, Aquaphori puhta vee laval, reede õhtul!

Toimub igal aastal Grillfesti pealaval. Laval on naised ja mehed, osalema on oodatud igaüks!

Konkursi võitjad:

2023 – ? ja ?

2022 – Õnnela Raudsepp ja Janno Talumaa

2021 – Kerli Djomina ja Egert Oiov

2019 – Greta Reinhold ja Siim Savisaar

Pildigaleriid ja videod: www.grillfestfitness.ee

2018 – Kertu Roose ja Sander Kikas

2017 – Jane Tammearu ja Siim Savisaar

2016 – Jane Tammearu

www.grilliajakiri.ee 74 Grill-Fitness
LOE VEEBIS:

Ott Kiivikas annab nõu: Kuidas valida juhendajat-treenerit?

Treeneril võiks kõigepealt olla Eesti Kulturismi ja Fitnessi Liidu treenerite kutsekomisjoni poolt väljastatud kutsekvalifikatsioon. Seejärel võiks vaadata juhendaja tausta kasvõi sotsiaalmeediast ning googeldada, mida treener ise on saavutanud või mida on saavutanud tema juhendatavad. Samas ei pea harrastajal olema juhendajaks tipptreener, kes treenib tšempione. Küll aga võiks treener ise olla heas vormis, et ta ikka teaks, millest räägib. Tähtis on ka isiklik klapp ja sobima peab ka treeneri töömetoodika –selle testimiseks on hea teha alustuseks paar ühist proovitreeningut.

Loe ja vaata lisaks: www.otikoolitused.ee

Rahva lemmik Esta Pilt (vasakul) ja Jane Tammearu, kes on võitnud esikoha kahel aastal

Fitness-mehi Grillfesti laval innustavad heas võistlusvormis Sirje Potisepp ja Pille Minev

2022. aasta rahvažürii peakohtunik Anu Saagim tunnustab meestekonkursi võitjat Janno Talumaad oma lemmikjoogi – ehtsa šampanjaga!

Kuldse juubelikorgiga võidad!

Peaauhind on Audi Q5!

Lisaks loosime 50 000 Originaali, 5000 Vurtsvasserit ja iga päev 50 eurot.

Kampaania periood: 15.05–15.08.2023 varskaoriginaal.ee/kampaania

Grill-Fitness

Kuidas korraldada igavest

AURIS RÄTSEP

Grillfesti asutaja ja korraldaja

Ma tean, et see ei ole tegelikult parima sõnastusega pealkiri, aga ka kirikus öeldakse „igavesest ajast igavesti” ehk sündigu siis Grillfest...

mastus selle osas, mida korraldustiimiga teeme, aga mis peamine: Grillfest ei ole juhuslik pidu, vaid seda on aastakümneid ehitatud ja arendatud rahvaliikumisena. Siinkohal on oluline roll ka organisatsioonil Eesti Grilliliit, kuhu kuulub kümneid toiduvaldkonna ettevõtteid tootjatest restoranideni.

Festivalist teevad isikupärase ja kauakestva need omanäolised traditsioonilised sündmused, mis festivalil toimuvad. Kiiresti muutu- vas ja inforohkes maailmas ongi traditsioonid need, millest Grillfesti korraldajatena nii kultuuriprogrammi korraldamisel kui ka festivaliala paigutusel, näiteks uhkemate restoranide osas lugu peame. Grillfestile tuled nagu koju, kus võid kindel olla, et oled oodatud ja samas tead, kus kõik esmatähtis asub.

Mis need ettevõtmised siis on, mis Grillfesti raames ajahambale hästi vastu on pidanud? Kes veel ei ole kursis või festivalile sellise pilguga vaadanud, siis saagem tuttavaks.

liige Enn Tobreluts. Võitjaid autasustatakse festivali pealaval, sest au, kuulsust ja uhkeid auhindu peavad riigi parimad nii noored kui ka vanad grillimeistrid saama!

Võistluste esitleja on sel aastal Grillimaailm ja auhinnapartner maailmakuulus Weber.

Võistluste lisainfo ja registreerimine osalemiseks: www.grillisport.ee

Üleriigiline kalapüügivõistlus – Kalake

Grillfest sündis 1999. aastal 1999. aastal korraldas sõpruskond algselt tagasihoidliku grillipeona planeeritud koosviibimise Haapsalus Paralepa rannas, kuhu asjaosaliste üllatuseks saabus 25 000 inimest. Pileti hind oli 25 krooni ja kallid külalised said Sämmi näopildiga helikasseti veel pealekauba. Grillipeo reklaamlauseks oli siis „Seamoodi süüa ja härjalt pidu!”, mis tänases kultuurikontekstis paneb küll muigama, aga siis kõik just nii toimuski.

Järgmisel aastal täitub Grillfestil asutamisest 25 aastat ja tekibki küsimus, kaua veel… Võimalike konkurentide meelehärmiks ja rahva rõõmuks võin vähemalt mulle antud päevade raames vastuseks lubada, et igavesti! Mingit võlukepikest Grillfesti edul ei ole, on piiritu usk ja ar-

Grillivõistlused Grillfest ja Grillium

Selge on see, et küpsetamisvõistlused on Grillfesti üks alustalasid, sealt sai Grillfesti teise asutajaliikme ja festivali ideoloogi Tiit Treve juhtimisel omal ajal kõik alguse. Juba algusaastatest on Grillfesti võistluste eesmärk edendada rahvalikku grillikultuuri, oskusteavet ja viia grillimine massidesse! Eesti meistrivõistlused grillimises – Grillfest toimub igal aastal festivali teisel päeval tänaseni ja 2006. aastast alates korraldatakse festivali esimesel päeval noortevõistlust Grillium. Aegade jooksul on Grillfestil korraldatud erinevaid küpsetusvõistluseid, aga Grillfest ja Grillium on pikima traditsiooniga. Traditsiooniliselt on Grillfesti võistluste peakohtunikuks Eesti Grilliliidu juhatuse

See traditsioon sai alguse aastal 2010 Türi Grillfestil, kui harrastuskalamees Theo Aasa Türi järvele kalapüügist huvitatuid osalema kutsus. Võistlusel osalemine on alati olnud tasuta ja auhinnad toredad, sest võistluse eesmärgiks on edendada kalapüüki kui toitvat ja tervislikku kogupere tegevust. Kalakest peetakse Pärnus Vallikääru aasal festivali teisel päeval. Võistluse lisainfo: www.grillfestkalake.ee

Eesti Grilli Gala

Pidulikku aastaauhinna galat korraldatakse Grillfesti pealaval aastast 2015. Igal aastal pärjatakse tooted nii Selveri müüginumbrite alusel kui ka Eesti Grilliliidu kohtunike pimehindamise tulemusena kokku kaheksas kategoorias: šašlõkid, marinaadis grillribid, marinaadis grill-lihad (sh veis, lind, uluk), toorvorstid, grillvorstid (sh poolsuit suvorstid), kastmed (sh ketšupid ja sinep), verivorst ja verikäkk.

Eesti Grilli Gala toimub festivali Aquaphori puhta vee laval esimesel päeval. Lisainfo: www.grilligala.ee

www.grilliajakiri.ee 76 Grillfest

igavest toidufestivali?

Eesti Rahva Grillikool

Eesti rahva ja meie külaliste koolitamine grillivaldkonnas on olnud festivali üheks missiooniks algusest peale. Nii toimub Eesti Rahva Grillikooli avalik õppeprogramm festivali erinevatel lavadel, kus õpetatakse grilinippe ja tutvustatakse uut tehnikat. Viimasel kahel aastal on Grillfesti suurtoetajaks olnud Grillikaubamaja, kelle üks kaubamärkidest, Grilliakadeemia, ongi Eesti Rahva Grillikooli asemel Grillfesti koolitusprogrammi nimi Aquaphori puhta vee lava ajakavas festivali mõlemal päeval. Loe ja vaata grillinippe ja põhitõdesid: www.grillikool.ee

Söögipalve

Festivali külastajate ja osalejatega ühise söögipalve lausumise ja ka laulmise traditsioon sai alguse 2007. aastal Türil toimunud Grillfestil, kus seda viis läbi Türi Püha Martini koguduse õpetaja Teet Hanschmidt. Kui Grillfest 2012. aastal Pärnusse Vallikääru aasale kutsuti, siis võttis selle kombe korraldamise üle Pärnu Eliisabeti kirik ja teeb seda tänaseni mõlema festivalipäeva alustamise traditsioonina. Festivali ajakava: www.grillfest.ee/ajakava

Esinejad

Pärnu linn on festivali kultuuriprogrammi partner olnud juba aastaid ja selle koostöö ühine eesmärk on pakkuda nii pärnakatele kui ka külalistele parimaid elamusi. Suurte publikuhulkade kohalekutsumisega edendame kohalikku ettevõtlust ja turismi juba enne Pärnu suvehooaja algust. See on ka üks põhjuseid ja missioone, miks Grillfest ei toimu suvise Pärnu tipphetkel, vaid just juunikuu teisel nädalavahetusel.

Pärnu kohalikel esinejatel on festivali ajakavas igal aastal oma kindel koht, aga

pikima traditsiooniga esineja on ka Pärnus tegutsev tantsukool JJ-Street, kellega sai koostöö alguse juba 2004. aastal ja kestab tänaseni. JJ-Streetil on sel aastal täita lausa oma õhtune ajavöönd kogu Star FMi laval, tutvustades erinevaid tänavatantsustiile. Festivali erinevate lavade programm ongi koostatud nii, et siin on koguperefestivalile kohaselt igaühele midagi head ja paremat, kõik pakutav on uhke ja kvaliteetne!

Bikini ja Ranna Fitness

Terviseedendus oli koostöös Lembitu Kuuse ja Ott Kiivika tandemiga Grillfestil teemana au sees kaugetel 2000. aastate alguses juba siis, kui festivali slogan oli „Seamoodi süüa ja härjalt pidu!” Sportlikest mängudest Pärnu Rannapargis toimunud Grillfestilt arenes koostöö Otiga Türi Grillfesti Talleggi lavale, kus pakkusime rahvale kergemat ja tervislikumat

elu. Sealt edasi jõudis koostöö juba Pärnu Vallikääru aasale, kus suurel Grillfesti laval sai tol ajal Oti kureeritud Eesti Kulturismi ja Fitnessi Liiduga alguse show-konkurss Grillfest Bikini ja Ranna Fitness, mis on tänaseni üks populaarsematest teemaüritustest festivali ajakavas. Show-konkursi lipulaused on: „Ole terve ja ilus igas vanuses!” ja „Kunagi ei ole liiga hilja fitnessiga alustada!”. Lisainfo ja registreerimine show-konkursile: www.grillfestfitness.ee

www.grilliajakiri.ee 77 Grillfest
VEEBIS:
LOE

Heategevus

Heategevus on Grillfestil alati au sees olnud. Heategijaid on aastate jooksul festivalil tulnud ja läinud, aga mõned on võtnud selle teema oma südameasjaks ja teevad seda järjekindlalt igal aastal. Star FM teeb igal aastal omanimelisel laval suurt heategevuslikku müüki ja annetab raha neile, kel seda kõige rohkem vaja. Toidutootja Rakvere, kes muide on osalenud igal toimunud Grillfestil aastast 1999, teeb igal aastal heategevuslikku seaküpsetamist koostöös grillmeister Tarmo Märsiga. Suur valmisküpsetatud terve barbecue-siga müüakse Aquaphori puhta vee laval reede õhtul kell 19 toimuval avalikul oksjonil, tulu saaja nimetab Pärnu linn.

Lemmikloomarestoran

Grillfest on koguperefestival ja siin peavad hästi süüa saama kõik, nii ka lemmikloomad! Selle avalikel üritustel ainulaadse restorani kontseptsioon sai alguse samuti Türi Grillfestil ja on festivali peaalleel restoranide alal oluline teemaplats tänaseni. Sel aastal teeb „koerterestot” Eesti oma Urr&Nurr. Kõik lemmikud on oodatud nautlema!

Avaparaad

Grillfesti paraadi traditsioon sai kunagi ammu alguse Grillfesti jaanitule süütamisest. Türil avati festival pritsumajast lauluväljakule kulgeva rahva rongkäiguga, mille ees tõid festivalile grillitule Türi Pritsumehed koos puhkpilliorkestriga. Mõlemal päeval kell 11.15 stardib Aquaphori puhta vee lava eest pidulik rongkäik mööda festivali tänavaid, austamaks ja tervitamaks rohkem kui 350 festivalil osalevat ettevõtet! Sel aastal on paraadi eesotsas Pärnu-Jaagupi muusikakooli rivitrummiansambel ja paraadi kõnejuht Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp koos festivali korraldajatega. Suurele rongkäigule on oodatud osalema kõik!

Ilutulestik

Tuli ja tulestik on Grillfesti pidustuste lahutamatu osa. Festivalil on aegade jooksul koostöös Arnikaga korraldatud ka rahvusvahelist ilutulestiku meistrivõistlust Suur Pauk. Sel aastal korraldab ja näitab Pyrocom aga sootuks midagi sellist, mida siinmail veel nähtud ei ole – Dancing Fountains! See on mõlemal festivalipäeval kokku kümnel korral toimuv vee, muusi-

ka, valguse ja püro-show. Seda maailmaklassi etteastet lihtsalt peab nägema, sest pole teada, kas ja millal Eestis järgmine kord selline võimalus avaneb. Show-de toimumise ajad Aquaphori puhta vee lava ajakavas: www.grillfest.ee/ajakava

Auhind „Festivali Parim Söögikoht“

Iga festivali lõpuosas tuleb lavale Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp ja teeb teatavaks tema juhitud „komisjoni” otsuse ehk kes pälvib sel aastal auväärse tiitli „Festivali Parim Söögikoht”. See tähendab, et kahel päeval on Sirje inimesed käinud ja uudistanud pakutavaid menüüsid, maitsnud roogasid, hinnanud väljapanekut (sh platsi kujundust) ja teenindust. Tunnustust ei ole tegijatele kunagi liiga palju ja üle antakse ka Toiduliidu eriauhind.

Telesaade

Mõnikord tundub, et Grillfesti telesaateid on tehtud kauem kui festivali ennast. Saateid toodame eesti, inglise ja vene keeles ikka selleks, et kogu maailmale näidata,

www.grilliajakiri.ee 78 Grillfest
Heategevus on Grillfesti oluline osa, Star FM teeb Grillfestil head juba aastaid

milline uhke festival meil Eestis toimub!

Grillfesti legendaarne saatejuht Kairit

Tuhkanen läheb samuti iga aastaga aina ilusamaks ja nooremaks – kui te ei usu, siis vaadake sel aastal TV3 grupi kanalites alates 6. maist või festivali kanalites lehel www.grillfest.tv!

Lepingu pikendamine

Grillfesti tehakse rahva jaoks ja just nemad otsustavad, kus see suur ja võimas toidupidu aset leiab. Kui Toomas

Kivimägi 2012. aastal Grillfesti Türilt

Pärnusse meelitas, siis sai alguse ka traditsioon, kus küsime festivali lõpuosas pealavalt otse publikult: „Kus toimub järgmise aasta Grillfest?” Seni pole pärnakad ja nende arvukad külalised teis -

tele linnadele võimalustki andnud, eks näis, kuidas rahvas seekord otsustab! Festivali korraldaja ja Pärnu linnapea on laval vaid selle otsuse tunnistajate ja täideviijatena.

Tuleme kokku!

Kõige peamisem traditsioon on siiski üks kord aastas Eesti kaunimale festivaliaasale kokku tulla ja pidada maha üks korralik grillipidu Eesti moodi!

Kohtumiseni Grillfestil!

www.grilliajakiri.ee 79 Grillfest
Grillifesti grillituld kannavad paraadi ees igal aastal Türi Pritsumehed Grillfesti lepingu pikendamine linnapea Toomas Kivimägiga Linnapea Romek Kosenkranius küsib rahva arvamust, vastus on: “Pärnu!”

Hea Toidu Festival – Grillfest 2023 kultuuriuudised

See ei ole enam ammu mingi uudis, et Grillfestil saab väga hästi ehk siis suurepäraselt süüa! Mis aga oleks ühel korralikul grillipeol hea söök ilma parima seltskonna ja nauditava kultuuriprogrammita?

Grillfestil on nii ühte kui ka teist, kõike ja palju igale maitsele – head nautimist! Festivali ajakava: www.grillfest.ee/ajakava

www.grilliajakiri.ee 80 Grillfest 2023
Sellist uhket maailmatasemel show-d näeb nii lähedalt ainult ükskord elus! JJ-Street Star FM laval Aquaphori puhta vee laval koos Hovery Covery, Lancy ja Märt Rannamäe! Suured Tüdrukud Aquaphori puhta vee laval Kolumbus Kris Aquaphori puhta vee laval Clicherik & Mäx Battery laval Sõbralik piraat kutsub Livoli mängumaale Pik-Nik lavale! Laura Prits & Tom Cats Aquaphori puhta vee laval

esitleb:

9.-10. juuni Pärnu Vallikääru aas Kell

11.00-23.59, sissepääs tasuta!

puhta vee laval esinevad:

Estin erikavaga "Viimane Lumi", Suured Tüdrukud, Kolumbus Kris, Fööniks, Laura Prits & Tom Cats

Värska Originaal esitleb: Grillfest Bikini & Ranna Fitness

Pyrocom esitleb: "Dancing Fountains" vee, valguse ja püroshow

mängumaal lastelaval palju häid esinejaid!

Suurtoetaja:

Teemad ja teemad www.grilliajakiri.ee 81
Festivali ajakava:

EESTI GRILLIKALENDER 2023

6. mai - Suur kogupere grillipidu Grillfest tuleb külla! Kunda (Kunda linna 85. sünnipäev)

6. mai - Eesti Grilli Gala 2023 suvetoodete maitsehindamine Kunda (Grillfest tuleb külla! / Kunda linna 85. sünnipäev)

14. mai - Suur kogupere grillipidu Grillfest tuleb külla! Merivälja park, Pirita

20. mai - Suur kogupere grillipidu Grillfest tuleb külla! Saku Kevadlaada plats, Saku Kevadlaat

27. mai - Suur kogupere grillipidu Grillfest tuleb külla! Jõgeva (Jõgeva linna 85. sünnipäev)

3. juuni - Suur kogupere grillipidu Grillfest tuleb külla! Aegviidu kõlakoja park

9.-10. juuni - Hea Toidu Festival - Grillfest (Pärnu, Vallikääru aas)

9. juuni - Eesti Grilli Gala (Pärnu, Vallikääru aas, Hea Toidu Festival - Grillfest)

9. juuni - Koolidevahelised meistrivõistlused grillimises - Grillium (Pärnu, Vallikääru aas, Hea Toidu Festival - Grillfest)

10. juuni - Eesti meistrivõistlused grillimises - Grillfest (Pärnu, Vallikääru aas, Hea Toidu Festival - Grillfest)

8. juuli - Grillfest tuleb külla! - Neeme Kaluritepäevad Neeme küla, Jõelähtme vald

29. juuli - Eesti meistrivõistlused lambaliha grillimises (Uulu Lamba Vest)

Grillfest tuleb külla! - Eesti Verivorsti Pidu kuupäev ja koht täpsustamisel

EESTI GRILLIKALENDER:

Elagu Eesti, maailma grillirikkaim riik!

Peale Eesti grilliajakirja sirvimist on siililegi selge, et eestlane on grillirahvas ja mitte ainult –väga rikas ja õnnelik selline. Poeriiulid on grillitoodetest lookas, Eesti grillimüüjate pakutav grilliaparaatide ja -tarvikute valik on sedavõrd suur, et korralikku eeltööd tegemata või spetsialisti abita ei ole võimalik õiget kraami soetadagi. Meil on liit, mis ühendab grillikodanikke üle kogu riigi, oma suur ja uhke festival, mida käiakse imetlusega kaemas nii Ameerikast kui ka mujalt maailmast. Iga ilmaga korraldame grillivõistlusi ja aasta ringi pakuvad paremaid grilliroogasid sajad söögikohad Eesti erinevais paigus.

Kui aastal 1999 regiooni suurima toidupeoga alustasime, oli pilt hoopis teine. See tähendab, et hoolimata poliitikute lubadustest, ei ole me viimase 15 aastaga küll

jõudnud Euroopa viie rikkama riigi sekka, kuid 25 aasta möödudes oleme maailmas kindlasti 5 grillirikkama riigi seas! Igas koduaias on grill või kaks, iga teine eestlane teeb grillimises silmad ette mistahes piirinaabrile. Ehk siis kõike head ja paremat, mis puudutab grillimist, on meie ümber ja saadaval küll ja veel – osakem vaid nautida ja elust rõõmu tunda! See viimane, muide, on ülioluline, sest eriti viimased turbulentsed aastad on näidanud, et kõikide murede ja hädade keerises teevad inimesed kodudes rohkem ise süüa. Mis oleks selleks parem viis kui grillimine! Paljudel õnnelikel inimestel on grillimisest saanud ravimatu haigus ja nad tuleks saata meie ajakirja avasõnad kirjutanud psühholoogi juurde vastuvõtule, aga sellest ei oleks abi, sest ka tema grillib – tulemusena saaks sellest üks seltskondlik nauding, mida grillimine ju ongi!

Rõõmsa grillimiseni, aasta läbi!

Teemad ja teemad www.grilliajakiri.ee 82
Auris Rätsep, Eesti Grilliliidu asutaja ja tegevjuht
www.grillikalender.ee
LOE VEEBIS:
www.lõikelauad.ee Suur valik lõikelaudu! www.lõikelauad.ee

TOIT, LÕBU JA TULI AASTAST 1999

FOOD, FUN & FIRE SINCE 1999

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.