Scenariusz nr 30 - PIONOWO I POZIOMO

Page 1

Pionowo i poziomo Czego dokonał Oskar Troplowitz? Jakiemu projektowi Zofia Rydet poświęciła kilkadziesiąt lat swojego życia? Kto jest uważany za ojca współczesnego hutnictwa żelaza? Podczas zajęć młodzież sformułuje wiele pytań o znanych gliwiczanach – a wiadomo, że stawianie pytań jest drogą do wiedzy. Uczestnicy będą korzystali z komputerów i dostępnego online generatora krzyżówek.

13 – 15 LAT

90 MINUT

CELE Po zajęciach uczestnicy potrafią wymienić znane osoby związane z Gliwicami. Wiedzą, czym zajmują bądź zajmowali się znani gliwiczanie, jakie są ich największe dokonania. Sporządzają notatkę biograficzną i dokonują poprawnie oceny przydatności wyszukanych informacji. Potrafią przygotować krzyżówkę przy użyciu dostępnego online generatora.

METODY  asymilacji wiedzy: pogadanka, dyskusja,  samodzielnego dochodzenia do wiedzy: metoda problemowa. Formy organizacyjne pracy: grupowa, zespołowa.


CO PRZYGOTOWAĆ WCZEŚNIEJ?  Podczas zajęć młodzież będzie pracować parami. Każda dwójka potrzebuje komputer z dostępem do Internetu. Będziemy korzystać ze strony: http://worksheets.theteacherscorner.net/make-your-own/crossword/  Prowadzący potrzebuje komputer z dostępem do Internetu, podłączony do rzutnika bądź tablicy multimedialnej. Potrzebny jest też adres e-mail, na który uczestnicy prześlą plik PDF.  Karteczki z nazwiskami: John Baildon, Horst Bienek, Wolfgang Bittner, Jerzy Buzek, Oscar Caro, Eugen Goldstein, Johann Friedrich Holtzhausen, Wilhelm Hegenscheidt, Teodor Erdmann Kalide, Julian Kornhauser, Jerzy Lewczyński, Włodzimierz Lubański, Gustaw Neumann, Wojciech Pszoniak, Tadeusz Różewicz, Zofia Rydet, Marcin Strzoda, Artur Schiller, Wincenty Szpaltowski, Oscar Troplowitz, Stanisław Sojka, Adam Zagajewski, Jerzy Ziętek. Młodzież będzie pracować parami, każda dwójka na początku wylosuje karteczkę z nazwiskiem. Jeśli nazwisk jest za dużo, można wybrać z powyższej listy właściwą ilość.

PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Prosimy uczestników zajęć o dobranie się w pary. Każda dwójka losuje bądź wybiera jedną karteczkę z nazwiskiem znanego gliwiczanina. Wyjaśniamy cel zajęć, którym jest zebranie informacji o danej postaci (na podstawie materiałów dostępnych w Internecie) oraz przygotowanie za pomocą generatora online krzyżówki, którą następnie wszyscy razem rozwiążemy. Prosimy młodzież, by zwróciła uwagę na następujące fakty: Gdzie i kiedy urodziła się dana osoba? Co łączyło bądź łączy ją z Gliwicami? Czym się wsławiła? Uczestnicy sporządzają notatkę biograficzną, mogą ją zapisać na papierze bądź w dokumencie tekstowym. 2. Drugim etapem prac zespołów jest przygotowanie krzyżówki. W tym celu młodzież otwiera stronę http://worksheets.theteacherscorner.net/make-yourown/crossword/, na której znajduje się formularz przygotowawczy. Każda dwójka wymyśla kilka haseł do krzyżówki, dotyczących postaci, o której informacje zbierała. Pytania w przygotowywanej krzyżówce nie powinny być zbyt trudne, a odpowiedzi na nie winny wynikać ze sporządzonej notatki.


Jak korzystać z generatora? W polu Title wpisujemy tytuł krzyżówki. Może to być imię i nazwisko postaci, której będzie ona dotyczyć. W polu Instructions wpisujemy polecenie. W kolumnie po lewej stronie wpisujemy hasła krzyżówki, w kolumnie po prawej – pytania do nich. Ilość haseł zależy od pomysłowości uczestników. Następnie klikamy Make Crossword Puzzle. Wygenerowaną krzyżówkę zapisujemy jako plik PDF (Create PDF). Uczestnicy muszą ją teraz przesłać w dowolny sposób prowadzącemu, aby ten mógł ją wyświetlić na ekranie bądź tablicy multimedialnej. 3. Powstałe krzyżówki rozwiązujemy wspólnie. Prosimy kolejno zespoły o przedstawienie postaci (wg sporządzonej notatki). Pozostali powinni uważnie słuchać. Następnie wyświetlamy krzyżówkę danego zespołu, odczytujemy pytania i prosimy ochotników o odpowiedzenie na nie. Krzyżówki możemy też wydrukować. Wtedy grupy kolejno opowiadają o swoich postaciach, a na koniec prowadzący rozdaje losowo wydrukowane krzyżówki (jeśli któraś grupa trafi na swoją pracę, zgłasza to i dokonujemy zamiany) wszystkim zespołom. Młodzież rozpoczyna rozwiazywanie, możemy ogłosić, że liczy się czas i wygra dwójka, która jako pierwsza rozwiąże krzyżówkę innej pary. Zadanie będą zapewne miały różny stopień trudności, więc taki szybki konkurs nie jest zbyt obiektywny, wprowadza jednak element rywalizacji, co może zwiększyć zaangażowanie.

CO JESZCZE MOŻEMY ZROBIĆ?  Znanych gliwiczan pomaga też poznać opisana w scenariuszu Gra z czasem zabawa.

Grafika na pierwszej stronie na podstawie: https://pixabay.com/pl/krzy%C5%BC%C3%B3wka-puzzle-gry-my%C5%9Blenia-146860/ Licencja: CC0 Public Domain


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.