Page 1

„KRÓL MACIUŚ PIERWSZY” Jest to powieść napisana przez Janusza Korczaka, wydana w 1922 r. Opowiada o przygodach Maciusia, który w młodym wieku zostaje królem. Chłopiec pragnie pokazać wszystkim, że jest odważny i pomimo tego, że jest dzieckiem potrafi rządzić krajem. Król Maciuś podczas wojny uczy się szacunku do życia, zdobywa nowe doświadczenia. Zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki, a szczególnie moich rówieśników, ponieważ dzięki niej mogą zrozumieć wiele ważnych spraw dotyczących dojrzewania.


„KOSZAŁKI OPAŁKI” Książka Janusza Korczaka napisana w 1905 roku. Zawiera przemyślenia poety, oraz porusza problemy współczesności. Ta satyra jednak napisana jest z prześmiewczym humorem. Do przeczytania zachęcam osoby, które chciałyby zastanowić się nad sobą, oraz swoimi relacjami z innymi ludźmi. Warto poświęcić swój czas tej lekturze i zastanowić się nad jej sensem.


„DZIECI ULICY DZIECKO SALONU” W 1901 roku wydano pierwszą książkę „Dzieci ulicy”. Opowiada ona o wychowywaniu, dorastaniu warszawskich dzieci. Pokazuje biedę i nędzę jaka wtedy panowała. Jest ona oparta na własnych doświadczeniach pisarza. Drugą książkę „Dziecko salonu” wydano w roku 1906. Jest ona pewnego rodzaju sprzeciwem wobec sposobu wychowywania dzieci przez rodziny mieszczańskie. Poruszane w niej problemy są aktualne do dziś. Warto przeczytać obie te powieści, chociażby dlatego, że mogą stać się ważnymi zasadami w porozumiewaniu się z dziećmi.


„MOŚKI, JOSKI I SRULE” Dzieło Janusza Korczaka z roku 1910. Powstało na podstawie obserwacji poety dzieci na koloniach letnich w Michałówce. Książka opisuje głębsze przeżycia, refleksje wychowawcze. Korczak pisze ją w oparciu na własnych kontaktach z dziećmi. Uważam, że może być ona wskazówką w życiu i należałoby ją przeczytać.


BIBLIOGRAFIA http://2012korczak.pl/galeria/index.php/Galeri a/Ksiazki/02-1-Koszalki-opalki  http://ksiazkizbojeckie.blox.pl/2012/06/StaryDoktor-pamietamy-tworczosc-cz-I.html  http://2012korczak.pl/korczak-literat  http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%82a_Ja nusza_Korczaka 

O książkach J. Korczaka  

O książkach J. Korczaka pisze Agata Synowiec

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you