__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

Danimarka’da kafe, restoran ve marketlere

DIJITAL KASA ZORUNLULUĞU

Danimarka Vergi Bakanlığı, cirosu 10 milyon kronun altında olan kafe, meyhane, diskotek, pizza lokantası, et lokantası, dondurmacı, market ve restoranlara dijital yazar kasa kullanma zorunluluğu getiriyor. ❱❱ 10 ÜCRETSIZ/GRATIS l TÜRKÇE HABER GAZETESİ / TYRKISK NYHEDSAVIS

YIL: 1 l SAYI: 1 l OCAK 2019

www.GazeteHaberler.com

CESUR l DOĞRU l GÜVENILIR

DANİMARKA

Danimarka’da 30 yılın en büyük Danimarka vatandaşlığı için “tokalaşma” zorunluluğu Danimarka Parlamentosu, ülke vatandaşı olabilmek için “tokalaşmayı” zorunlu kılan yasa tasarısını kabul etti. ❱❱ 6

TREN KAZASI: 8 ÖLÜ

Yeni yılın ikinci gününde meydana gelen son 30 yılın en büyük tren kazasında 8 kişi hayatını kaybederken 16 kişi de yaralandı.

Foto: Anadolu Ajansı/EPA-EFE/Tim K. Jensen

Viktor Fischer ve Robert Skov Türk takımlarının radarında FC Kopenhag’ın iki futbolcusu Robert Skov ve Viktor Fischer’in adları Fenerbahçe ve Beşiktaş ile anılıyor. ❱❱ 16

Forlovelses

Danimarka’nın Sjaelland ve Fyn adalarını birbirine bağlayan Storebaelt (Büyük Boğaz) Köprüsü’nde talihsiz bir tren kazası yaşandı. 2 Ocak 2019’da saat 07.30 sıralarında yaşanan kaza, Sjealland adasına giden hızlı trenin, Fyn adası yönünde seyir halinde olan bir yük treninden şiddetli fırtına nedeniyle tren raylarına savrulan tır dorsesine çarpması sonucu meydana geldi. ❱❱ 2

Vielsesringe

Kraliçe Margrethe’den Danimarkalılara:

BENCiL OLMAYIN! Danimarka Hanedanı’nın bir numarası, Danimarkalıların daha fazla başkalarını da düşünmesini söyledi. ❱❱ 4

Holger Møller Hansen, Valby Langgade 32. 2500 Valby. www.hmhsmykker.dk. hmhsmykker Vibeke Stender- Guld, Sølv og Brillanter Vesterbrogade 73B. 1620 København V. www.ureguldshop.dk. vibekestenderdk.


2

DANİMARKA

Ocak 2019

www.GazeteHaberler.com

Danimarka’da 30 yılın en büyük

TREN KAZASI: 8 ÖLÜ

Yeni yılın ikinci gününde meydana gelen son 30 yılın en büyük tren kazasında 8 kişi hayatını kaybederken 16 kişi de yaralandı.

Foto: Anadolu Ajansı/EPA-EFE/Tim K. Jensen

Danimarka’nın Sjaelland ve Fyn adalarını birbirine bağlayan Storebaelt (Büyük Boğaz) Köprüsü’nde talihsiz bir tren kazası yaşandı. 2 Ocak 2019’da saat 07.30 sıralarında yaşanan kaza, Sjealland adasına giden hızlı trenin, Fyn adası yönünde seyir halinde olan bir yük treninden şiddetli fırtına nedeniyle tren raylarına savrulan tır dorsesine çarpması sonucu meydana geldi. Kazada 131 yolcusu bulunan hızlı trendeki 5’i kadın 8 kişi hayatını kaybetti. Çoğu hızlı trenin ilk lokomotifinde yer alan kaza kurbanlarının yaşlarının 27 ile 60 arasında değiştiği aktarıldı. Danimarka’da en son 25 Nisan 1988 yılında, Sorö’de bir trenin raylardan çık-

Gazete İnternet Cep Tablet

ması üzerine 8 kişi hayatını kaybetmiş 72 kişi de yaralanmıştı.. KAZA Sjaelland ve Fyn adalarını birbirine bağlayan Storebaelt Köprüsü’nde 2 Ocak 2019’da 07.30 sıralarında meydana gelen tren kazasında ilk belirlemere göre 6 kişinin hayatını kaybettiği, 16 kişinin ise yaralandığı açıklanmıştı. Trende gece boyunca süren incelemelerin ardından ölü sayısının 8 olduğu açıklanmıştı. Kaza, Sjealland adasına giden hızlı trenin, Fyn adasına hareket eden yük trenindeki vagonların birinde bulunan ve şiddetli fırtına dolayısıyla tren raylarına savrulan tır dorsesine çarpması sonucu yaşanmıştı.

Danimarka’da son 30 yılda yaşanan ölümlü tren kazaları n 7 Kasım 2002 Holte İstasyonunda gerçekleşen kazada, iki S-Tog çarpıştı. Kazada bir kişi öldü 5 kişi yaralandı.

mını yitirdi, 4 yolcu yaralandı.

n 2 Mart 2000 İki bölgesel trenin Kölkaer tren istasyonunda çarpışması sonucu 2 makinist ve bir yolcu hayatını kaybetti.

n 28 Aralık 1992 Frederikshavn-Kopenhag seferini gerçekleştiren bir gece treninin, Roskilde İstasyonu’nda raylardan çıkması sonucu bir makinist hayatını kaybederken, 2 yolcu yaralandı.

n 1 Mayıs 1997 Helsingör-Hornbaek-Gilleleje hattında çalışan iki yerel trenin çarpışması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı.

n 19 Ağustos 1991 İki S-Tog hattı treninin Dybbölsbro İstasyonu’nda çarpışması üzerine, bir kişi yaşamını yitirdi, 70 kişi yaralandı.

n 18 Ocak 1993 Naestved İstasyonu yakınlarında bir bölgesel tren ve yük treninin çarpışması sonucu bir DSB görevlisi yaşa-

n 25 Nisan 1988 Sorö’de gerçekleşen kazada, bir hızlı tren raylardan çıkarken, 8 kişi yaşamını yitirdi, 72 kişi yaralandı.

International Press Centre c/o Pressenshus Skindergade 7 1159 København K Tel: (+45) 52 246 246 E-posta: merhaba@gazetehaberler.com İnternet: www.gazetehaberler.com

Sahibi/Udgivet af: CO MEDIA ApS Yayın Yönetmeni/ Ansvarhavende redaktør: Davut Çolak E-posta: davut@haberler.dk

Tasarım / Mizanpaj: Ömür Kaya Hanzey Reklam ve ilan: Tel: (+45) 52 246 246 E-posta: merhaba@gazetehaberler.com

Gazete Haberler’de yayınlanan fotoğraf, haber ve reklamların her hakkı saklıdır. Gazete Haberler’de bulunan bilgiler, içerikler ve görseller CO Media ApS’nin yazılı izni olmadan kullanılamaz. Yayınlanan ilan ve reklamların içeriğinden gazetemiz sorumlu değildir.


HABERLER


4

Ocak 2019

DANİMARKA

www.GazeteHaberler.com

2018 yılının son saatlerinde ekranların karşısına geçen Danimarka Hanedanı’nın bir numarası, Danimarkalıların daha fazla başkalarını da düşünmesini söyledi. HFG / Foto Muhabiri: Davut Çolak Kraliçe Margrethe, yeni yılın ilk gününde düzenlediği resepsiyona Danimarka’nın ünlü tasarımcısı Birgitte Thaulow imzalı bir elbiseyle katıldı.

Kraliçe Margrethe’den Danimarkalılara: Bencil olmayın!

D

animarka Kraliçesi II. Margrethe, eşi Prens Henrik’in hayatını kaybetmesinin ardından ilk defa yaptığı geleneksel yeni yıl konuşmasında, Danimarkalılara sadece kendilerini düşünmemeleri gerektiğini hatırlattı. Amalienborg Sarayı’nda yapılan tadilat nedeniyle, daha önce 4 defa olduğu gibi Kuzey Sjaelland’da bulunan Fredensborg Sarayı’daki Havesalen’de yeni yıl konuşmasını yapan Kraliçe Margrethe, Danimarkalılara önemli mesajlar verdi. İlk defa 1972 yılında yaptığı yeni yıl konuşmasının ardından, 2018’in son günü saat 18’de, 47’inci defa ekranların karşısına geçen Kraliçe Margrethe, konuşmasında Danimarka’nın zenginleştiğine işaret etti ve “Yaşamımız da zenginleşiyor mu?” diye sordu. Günlük hayatta koşuşturmanın arttığına ve yetişilmesi gereken birçok vazife olduğuna işaret eden Kraliçe Margrethe, “İş yerinde ve boş zamanlarımızda yetişmemiz gereken çok şey var, belki de görevlerimizin bazılarını kendimiz belirliyoruz. Her şeyi

mümkünse aynı anda gerçekleştirmek istiyoruz. Yaşanan koşuşturmada kendimizi göstermekten çekinmiyoruz. Sanki daha çok kişi “beni gör” diyor, daha az kişi başkalarını da düşünüyor. Toplumda düşünce ve anlayışın kısıtlanması ve unutulması beni korkutuyor.” dedi. Yeni teknolojinin başkalarıyla iletişim kurmak için yeni imkanlar sağladığının altını çizen Kraliçe Margrethe, “Sürekli çevrimiçiyiz, diğer tarafta da bir insanın olduğu unutuluyor. Sosyal medyada başkalarının haklarını ihlal eden bir yorum yazmak ve bir fotoğraf paylaşmak çok kolay ama bu derin izler bırakabilir. Bu tür paylaşımlar anında internette hızla yayılabiliyor.” diye konuşarak, toplumun paylaştıklarında dikkatli olması gerektiğini kaydetti. İnsanların birbirleriyle karşılıklı yüz yüze konuşmasının güveni arttırdığını kaydeden Kraliçe Margrethe, konuşmasını şöyle sürdürdü: Birbirimizle geçirdiğimiz zamanın, yakınlıktan uzak, daha yüzeysel olmaya doğru

eğilim içinde olduğunu düşünüyorum. Birbirimizi anlamaya zaman ayırmıyoruz, birbirimize saygı duymayı ve birbirimize dikkat etmeyi unutuyoruz.” Yeni yıl konuşmasında çocuklara da bir bölüm ayıran Danimarka Hanedanı’nın bir numarası, çocukların yanı sıra ebeveynlere de şöyle seslendi: “Önemli olan nasıl göründüğün ya da ulaştığın sonuç değil. Kim olduğun, arkadaşlarına ve dostlarına, başkalarına karşı nasıl olduğun. Her zaman sadece kendin için en iyisini yapmak için çabalıyorsan, başkalarının nasıl olduğunu asla göremezsin. Arkadaşının üzüldüğünü hissetmek için zaman ayırmak gerek. Başka birisine çok fazla şaka yaptığını veya üzdüğünü anlamak için zaman gerekli. Arkadaşlığınızı onarmak için de.” Geçen yıl Şubat ayında vefat eden eşi Prens Henrik’in ölümünden sonra Danimarkalıların gösterdiği sempatiye de teşekkür etmeyi unutmayan Kraliçe Margrethe, konuşmasını her zaman olduğu gibi “Tanrı Danimarka’yı korusun” diyerek bitirdi.


DANİMARKA

www.GazeteHaberler.com

Ocak 2019

5

Kraliçe Margrethe’den geleneksel yeni yıl resepsiyonları

HFG / Foto Muhabiri: Davut Çolak

HFG / Foto Muhabiri: Davut Çolak

Kraliçe Margrethe’ye, 3 Ocak’ta Danimarka’da görev yapan yabancı misyon şefleri için düzenlediği resepsiyonda, Veliaht Prens Frederik ve eşi Prenses Mary eşlik etti.

Danimarka Kraliçe’si II. Margrethe, yeni yıl ile birlikte geleneksel hale gelen 4 resepsiyon düzenledi. 1 Ocak 2019 Saat 19:30: Yeni yılın ilk günü Amalienborg Sarayı’ndaki Christian VII Köşkü’nde bir resepsiyon düzenleyen Kraliçe Margrethe, Hükümet’in kabine üyeleri, Parlamento Başkanı ve saray görevlilerini ağırladı.

İran’ın Danimarka nezdinde büyükelçisi Morteza Moradian, Kraliçe tarafından Danimarka’da görev yapan diplomatlar için verilen resepsiyona eşiyle birlikte katılırken, dini gerekçelerle Kraliçe Margrethe’nin elini sıkmadı.

HFG / Foto Muhabiri: Davut Çolak Resepsiyona geleneksel kıyafetleriyle katılan büyükelçiler renkli görüntüler oluşturdu.

3 Ocak 2019

4 Ocak 2019

Saat 09:50: Kraliçe, Christian VII Köşkü’nde düzenlediği resepsiyonda, Yüksek Mahkeme, Kraliyet Muhafızları ve Kraliyet Atlı Birlikleri üyelerini ağırladı.

Saat 09:30 Amalienborg Sarayı’ndan altın kaplı atlı araba ile saat 9’da hareket eden Kraliçe Margrethe, Kopenhag sokaklarında halkı selamlayarak ulaştığı Christiansborg Sarayı’nda, Danimarka Silahlı Kuvvetleri’nden 1., 2. ve 3. Derece üyelerin yanı sıra, ulusal çapta faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri ve Kraliyet Ailesi himayesindeki kuruluşların temsilcilerini ağırladı.

Saat 11:30: Kraliçe Margrethe, Danimarka’da görev yapan yabancı misyon şeflerine, Christiansborg Sarayı’nda resepsiyon verdi.

Başbakan Lökke: Dünya parçalanıyor, refah sistemimiz çatırdıyor Danimarka’da işlerin yolunda gittiğini belirten Başbakan Rasmussen, ülkedeki göçmenler ile Danimarkalıların el ele vererek, göçmenlerden kaynaklanan sorunları birlikte çözmesi gerektiğini söyledi.

G

eleneksel yeni yıl konuşmasında Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, dünya barışı, Danimarka refah sistemi ve ülkedeki göçmenler ile ilgili konulara yer verdi. Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, 2019’un ilk günü Başbakanlık Konutu Marienborg’da yaptığı yeni yıl konuşmasında, dünya genelinde parçalanma yaşandığına ve büyük topluluklarda çatlaklıklar oluştuğuna işaret etti. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılacak olmasını (Brexit), Fransa’daki sarı yeleklilerin protestolarını ve ABD’de zengin ile fakir arasında artan uçurumdan örnek veren Rasmussen, Danimarka’nın uyumlu bir ülke

olduğunu vurguladı. Kendi çocukluğundan örnek veren Başbakan Rasmussen, Danimarka refah sistemi sayesinde birçok Danimarkalı gibi eğitim aldığına işaret etti. Rasmussen, Danimarka’daki zengin ile fakir arasında daha az fark olmasının, dünyada örnek olarak gösterildiğini vurguladı. Konuşmasında göçmenlere de yer ayıran Başbakan Rasmussen, ülkedeki göçmen artışının birtakım sorunları da beraberinde getirdiğini söyledi. Başbakan, Danimarkalılar ve göçmenlerin el ele vererek, birlikte sorunların üstesinden gelmesi gerektiğini kaydetti.

Lökke, Danimarka’da sağlık sisteminde ilerleme kaydedildiğini, eskiye göre ciddi hastalıkların şimdilerde daha hızlı tedavi edildiğini söyledi. Lökke, yeni yılda sağlık sektöründe bir dizi iyileştirmeler yapılacağını da belirtti.

Sağlık sistemi ile ilgili de konuşan

Danimarkalılara, 2019 yılının

HFG / Foto Muhabiri: Davut Çolak

seçim yılı olacağını hatırlatan Başbakan Lars Lökke Rasmussen, Danimarka’da işlerin tıkırında gittiğini ve kolay çözümlerin tutmadığını söyledi. Rasmussen, sorunlara birlikte yapılacak çözümlerin en iyi yol olacağını vurguladı ve Danimarkalıların yeni yılını kutladı.


6

Ocak 2019

DANİMARKA

www.GazeteHaberler.com

Brexit, Danimarkalıları AB’ye yaklaştırdı Danimarka’da ülkenin AB’den ayrılması yönünde halk oylaması yapılmasını isteyenlerin oranı azaldı Danimarka’nın Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasını isteyenlerin oranı azalış gösterdi. Yapılan bir araştırmaya göre, Danimarkalıların yüzde 62’si Danimarka’nın AB’de kalıp kalmayacağı yönünde bir halk oyla-

ması yapılmasına karşı çıkarken, sadece yüzde 26’lık bir kesim ise bu tür halk oylaması yapılmasını destekliyor. Araştırmaya katılan Danimarkalıların yüzde 66’sı, Danimarka’nın AB’de kalıp kalmayacağı yönünde bir referanduma gidilmesi durumunda, AB’de kalmak için oy vereceğini belirtirken, yüzde 22’lik

bir kesim ise tercihinin AB’den ayrılmak olduğunu ifade ediyor. İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla (Brexit) ilgili 2016 yılında gerçekleştirilen referandum öncesi yapılan araştırmada, Danimarkalıların yüzde 33’ü, Danimarka’nın da AB’den ayrılmak için halk oylaması düzenlemesi fikrini destekliyordu.

Danimarka mültecileri “karantina adası”na gönderecek Mültecilerin, Lindholm Adası’nda kurulacak “geri gönderme merkezi”nde toplanmasını öngören tasarı parlamentodan geçti Danimarka Parlamentosu, mültecilerin Lindholm Adası’nda toplanmasını içeren yasa tasarısını kabul etti. Parlamentoda, 2019 bütçe görüşmeleri kapsamında, mültecilerin, 7 hektarlık ıssız Lindholm Adası’nda kurulacak “geri gönderme merkezi”nde toplanmasını öngören yasa tasarısı 19 Aralık 2018’de oylandı. Tasarı, hükümeti oluşturan Liberal Parti Venstre, Liberal İttifak ve Muhafazakar Parti ile hükümeti dışarıdan destekleyen aşırı sağ görüşlü Danimarka Halk Partisinin oylarıyla parlamentodan geçti. Ülkede büyük tartışmaları beraberinde getiren ve insan hakları örgütleri tarafından eleştirilen tasarıya göre, Danimarka’da sığınma talebi reddedilen ve ülkelerine gönderilemeyenlerle belirli suçlara karışan ve ülkelerine geri gönderilmeyi bekleyen mülteciler, Vordingborg Belediyesine bağlı Lindholm Adası’nda kurulacak “geri gönderme merkezi”nde toplanacak. Danimarka Teknik Üniversitesi tarafından “karantina adası” olarak kullanılan adada kurulacak 125 kişi kapasiteli merkez 2021’de hizmete girecek.

Danimarka vatandaşlığı için “tokalaşma” zorunluluğu Danimarka Parlamentosu, ülke vatandaşı olabilmek için “tokalaşmayı” zorunlu kılan yasa tasarısını kabul etti. Parlamentoda, Danimarka vatandaşlığı hakkı kazananlar için belediyelerde tören düzenlenmesi ve bu etkinlikte belediye başkanıyla tokalaşmayı zorunlu kılan yasa tasarısı oylandı. Tasarı, hükümeti oluşturan Liberal Parti Venstre, Liberal İttifak ve Muhafazakar Parti ile hükümeti dışarıdan destekleyen aşırı sağ görüşlü Danimarka Halk Partisinin oylarıyla parlamentodan geçti. Liberal Parti Venstre’den belediye başkanlarının da arasında bulunduğu birçok yerel

yönetimin lideri, vatandaş olabilmek için tokalaşmayı şart koşmanın gereksiz olduğunu belirterek, yasa tasarısına karşı çıktı. Ancak tasarıyı hazırlayan Danimarka Göç ve Uyum Bakanı İnger Stöjberg geri adım atmadı. Yasa, ağustos ayında İsviçre’nin Lozan kentinde, karşı cinsle tokalaşmayan Müslüman bir çiftin vatandaşlığının iptal edilmesinden esinlenerek çıkarıldı. Hükümet, 2015 yılından bu yana yabancılara yönelik 100 ağırlaştırılmış yasayı parlamentodan geçirdi. Yasa, 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girdi.

Jylland’de bir haftada iki banka soyuldu Jylland’de Faster Andelskasse ve Den Jyske Sparakasse bankaları soyuldu. Danimarka’nın Batı Jylland bölgesinde Skjern ve Videbaek kasabaları arasında bulunan Faster Andelskasse bankası 3 Ocak 2019’da, Sönderjylland’ın Tinglev kasabasında ise Jyske Sparekasse 27 Aralık 2018’de kimliği belirsiz kişilerce soyuldu.

Yüklü miktarda nakit parayı alıp kayıplara karışan soyguncuların silahlı olduğu açıklandı. Emniyet yetkilileri, iki bankanın da aynı şahıslar tarafından soyulduğu ihtimali üzerinde duruyor. 2010 yılında 135 banka soygunu gerçekleşen Danimarka’da, 2018 yılında ise sadece 8 banka soyuldu.


www.GazeteHaberler.com

DANİMARKA

Ocak 2019

7

Danimarka’nın çabaları sonuç verdi AB’den Danimarka’da suikast girişiminde bulunan İran’a yaptırım Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen, Avrupa Birliği’nin (AB), İran istihbarat servisine yaptırım uygulayacağını açıkladı. Danimarka Dışişleri Bakanı Samuelsen, Twitter’dan, kendi topraklarında suikast girişiminde bulunduğu iddiasıyla İran’a yaptırım uygulanacağını duyurdu. Samuelsen, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Avrupa dış politikası için önemli bir zafer. AB, İran istihbarat servisine, Avrupa topraklarında suikast planladığı için yaptırım uygulamaya karar verdi. Bu tür davranışların AB’de kabul edilmeyeceğini göstermek için çok güçlü bir karar.”

Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen: “AB, İran istihbarat servisine, Avrupa topraklarında suikast planladığı için yaptırım uygulamaya karar verdi. Bu tür davranışların AB’de kabul edilmeyeceğini göstermek için çok güçlü bir karar” Danimarka Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde, İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığına bağlı, İç İstihbarat Müdürlüğü ve Başkanı Said Haşimi Moghadam’ın, AB’nin terör örgütleri listesine dahil edildiği açıklandı. Açıklamada görüşlerine yer verilen Samuelsen, başka hiçbir ülkenin istihbarat biriminin AB’nin terör örgütleri listesinde olmadığına dikkati

çekerek AB olarak, İran’a çok net bir sinyal verildiğini kaydetti. Danimarka, İran’ın eylülde kendi topraklarında suikast girişiminde bulunduğu iddiasıyla AB’de bu ülkeye yaptırım için destek arıyordu. OLAY İran, terör örgütü olarak gördüğü Ahvaz’ın Kurtuluşu için Arap Mücadelesi Hareketi’nin

(ASMLA) Danimarka liderini öldürmeye çalışmakla suçlanıyor. Danimarka’da 28 Eylül 2018’de gerçekleştirilen operasyonda, “bazı kişileri öldürmeye çalıştığı” iddia edilen İran istihbaratına mensup bir kişinin yakalandığı açıklanmıştı. İran’ın güneydoğusundaki Ahvaz kentinde, 22 Eylül 2018’de, 25 kişinin hayatını kaybettiği askeri törene düzenlenen saldırının sorumluluğunu ASMLA’nın bir kolu olan Ahvaz Ulusal Direnişi adlı örgüt üstlenmişti. ASMLA’nın kurucusu Ahmed Mola Nissi de 8 Kasım 2017’de Hollanda’nın Lahey kentinde evinin önünde suikasta uğramıştı.

Telefon: (+45) 52 246 246

E-posta: merhaba@gazetehaberler.com


8

DANİMARKA

Ocak 2019

www.GazeteHaberler.com

Danimarka’da

IŞSIZLIK ORANI

HFG / Foto Muhabiri: Davut Çolak

Danimarka İstatistik Kurumu’nun açıkladığı rakamlara göre, 2018’in Kasım ayında işsizlik oranı yüzde 3.9 oldu. İşte Danimarka’da belediyelere göre işsizlik oranları: 1. Lesö: %7,0 2. İshöj: %6,6 3. Bröndby: %6,0 4. Samsö: %5,6 5. Aalborg: %5,3 6. Albertslund: %5,3 7. Lolland: %5,1 8. Langeland: %5,0 9. Odense: %4,9 10. Vordingborg: %4,9 11. Aarhus: %4,8 12. Bornholm: %4,7 13. Guldborgsund: %4,7 14. Kopenhag: %4,7 15. Höje-Taastrup: %4,6 16. Norddjurs: %4,6 17. Rödovre: %4,6 18. Frederikshavn: %4,5 19. Odsherred: %4,5 20. Fanö: %4,4 21. Fredericia: %4,4 22. Nordfyns: %4,3 23. Slagelse: %4,3 24. Brönderslev: %4,2 25. Glostrup: %4,2

26. Naestved: %4,1 27. Svendborg: %4,1 28. Vesthimmerlands: %4,1 29. AErö: %4,1 30. Hjörring: %4,0 31. Faaborg-Midtfyn: %3,9 32. Faxe: %3,9 33. Frederiksberg: %3,9 34. Kalundborg: %3,9 35. Kerteminde: %3,9 36. Randers: %3,9 37. Helsingör: %3,8 38. Mariagerfjord: %3,8 39. Nyborg: %3,8 40. Stevns: %3,8 41. Assens: %3,7 42. Esbjerg: %3,7 43. Vallensbaek: %3,7 44. Gladsaxe: %3,6 45. Haderslev: %3,6 46. Halsnaes: %3,6 47. Ringsted: %3,6 48. Sorö: %3,6 49. Syddjurs: %3,6 50. Sönderborg: %3,6

51. Ballerup: %3,5 52. Herning: %3,5 53. Hvidovre: %3,5 54. Kolding: %3,5 55. Köge: %3,5 56. Aabenraa: %3,4 57. Horsens: %3,4 58. Ikast-Brande: %3,4 59. Jammerbugt: %3,4 60. Morsö: %3,4 61. Struer: %3,4 62. Herlev: %3,3 63. Taarnby: %3,3 64. Tönder: %3,3 65. Frederikssund: %3,2 66. Holbaek: %3,2 67. Roskilde: %3,2 68. Silkeborg: %3,2 69. Thisted: %3,2 70. Vejle: %3,2 71. Fredensborg: %3,1 72. Viborg: %3,1 73. Gentofte: %3,0 74. Middelfart: %3,0 75. Odder: %3,0

76. Rebild: %3,0 77. Greve: %2,9 78. Hörsholm: %2,9 79. Hilleröd: %2,8 80. Lyngby-Taarbaek: %2,8 81. Ringköbing-Skjern: %2,8 82. Skive: %2,8 83. Vejen: %2,8 84. Egedal: %2,7 85. Lejre: %2,7 86. Rudersdal: %2,7 87. Varde: %2,7 88. Dragör: %2,6 89. Furesö: %2,6 90. Gribskov: %2,6 91. Holstebro: %2,6 92. Billund: %2,5 93. Favrskov: %2,5 94. Hedensted: %2,5 95. Lemvig: %2,5 96. Skanderborg: %2,4 97. Solröd: %2,3 98. Alleröd: %2,2

Danimarka’da sigara kullananların sayısı arttı Danimarka’da son 20 yılda sigara içenlerin sayısında artış gerçekleşti. İstatistiklere göre 2016 yılında Danimarka’da nüfusun yüzde 21’i sigara kullanırken, 2018 yılında ise bu oran yüzde 23’e yükseldi.

Kadınlar arasında sigara içenlerin oranı yüzde 22’de kalırken, erkeklerde ise bu oran yüzde 24 oldu. Son 20 yılda ülkede sigara içenlerin sayısının azaldığı Danimarka’da, ilk defa

artış göstermesi, Kanserle Savaş Derneği’nin yanı sıra, diğer sağlık örgütlerini endişelendirdi. Açıklanan rakamlara göre, Danimarka’da sigara içenlerin yüzde 17’si tiryaki, yüzde 8’i ise ağır tiryaki.


www.GazeteHaberler.com

İSKANDİNAVYA

Ocak 2019

9

Norveç uçağı ABD yaptırımları nedeniyle İran’da mahsur kaldı Dubai-Oslo seferi sırasında motoru arızalanan Norwegian’a ait uçak, ABD yaptırımları nedeniyle İran’da mahsur kaldı. İran medyasındaki haberlere göre, 14 Aralık 2018’de Dubai-Oslo seferi sırasında Şiraz’a zorunlu iniş gerçekleştiren Norwegian’a ait uçaktaki arıza yaptırımlar nedeniyle giderilemiyor.

Norwegian’ın Şiraz’a uzman bir ekip gönderdiği ancak uçağın yeni bir motora ihtiyaç duyduğu, İran’a uygulanan ambargolar nedeniyle de bu motorun sağlanabilmesinin mümkün olmadığı belirtiliyor. Arıza yapan uçağın içindeki yolcu ve mürettebattan oluşan 187 kişi bir sonraki gün

FAS’TA IKI KADIN turistin öldürülmesi Norveç ve Danimarka vatandaşı olan iki kadın turistin öldürülmesiyle ilgili soruşturma kapsamında 7 kişi daha mahkemeye sevk edildi Fas’ta biri Norveç diğeri Danimarka vatandaşı iki kadın turistin öldürülmesiyle ilgili soruşturma kapsamında, gözaltına alınan 7 yeni şüphelinin daha mahkemeye sevk edildiği bildirildi. Başkent Rabat’taki Temyiz Mahkemesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, kadın turistlerin öldürülmesiyle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 kişinin daha mahkemeye sevk edildiği belirtildi. Açıklamada, olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında şu ana kadar biri İsviçre vatandaşı olmak üzere gözaltına alınan-

lardan 22 kişinin mahkemeye sevk edildiği kaydedildi. Fas İçişleri Bakanlığından geçen ay yapılan yazılı açıklamada, Toubkal Dağı yakınlarında iki kadın turistin cesetlerinin bulunduğu, cenazelerin boyunlarında darp izleri olduğu ifade edilmişti. Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani de bu tip saldırıların Fas ve halkının sırtına indirilen bir hançer olduğunu, ülkenin kültür ve değerleriyle bağdaşmayan bu eylemin halkın tüm kesimlerince kınandığını belirtmişti.

Başbakan Norveçlilerden daha fazla çocuk yapmasını istedi Norveç Başbakanı Erna Solberg, Norveçli kadınların ortama 1.6 çocuk yaptığını belirterek, sayının artmaması durumunda refah sisteminin tehlikeye gireceğini açıkladı Norveç Başbakanı Erna Solberg, Norveçlilere 2 çocuk yapması çağrısında bulundu. Yeni yıl konuşmasını gerçekleştiren Norveç Başbakanı Erna Solberg, konuşmasının büyük bir bölümünü Norveç refah sistemine ve sistemin ayakta kalması için gerekli olan nüfus artışına ayırdı. Norveçli kadınların ortalama 1.6 çocuk doğurduğuna işaret eden Başbakan Solberg, Norveç refah sisteminin sürdürülebilirliği için çocuk sayısının yeterli olmadığını vurgulayarak, Norveçlilerden en az 2

çocuk yapmalarını istedi. Solberg, şimdiki sistemin 10 yıl daha sorunsuz bir şekilde ayakta kalacağını, vergi ödeyen nüfusun artmaması durumunda ise Norveç refah sisteminde sorunların baş göstermeye başlayacağını bildirdi. 2004 yılından bu yana muhafazakâr ve liberal muhafazakâr görüşlü Höyre Partisi başkanlığını yürüten ve 2013 ve 2017 yıllarındaki seçimlerden zaferle ayrılarak Norveç başbakanlığına seçilen 58 yaşındaki Erna Solberg iki çocuk annesi.

Oslo’ya nakledildi ancak uçak, o tarihten bu yana İran’ın Şiraz kentinde Norveç’in motorun değiştirilmesi için ABD’den alacağı özel izni bekliyor. Bu arada acil iniş nedeniyle İran’a girmek zorunda kalan yolcuların da bundan sonra ABD’ye gidebilmek için vize almak zorunda kalacakları ifade ediliyor.

İsveç’te camiye silahlı saldırı İsveç’in Malmö kentindeki bir camiye yılbaşı gecesi silahlı saldırı düzenlendi. Devlet televizyonu SVT’nin haberine göre, Malmö kentindeki Mahmood Camisi’ne yapılan silahlı saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı. Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Anna Göransso, saldırıda caminin 3 camının kırıldığını ve olayla ilgili cinayete teşebbüsten soruşturma başlatıldığını söyledi. Cami Başkanı Kareem Lone, “Çevre sakinleri silah seslerini yılbaşı kutlaması yapanların attığı havai fişek zannetmişler. Caminin dış duvarındaki camların kıldığını fark ettik ve polise haber verdik. Polis, olay yerinde birkaç kurşun çekirdeği buldu.” ifadesini kullandı.

İsveç Merkez Bankası faiz artırdı İsveç Merkez Bankası yüzde eksi 0,50 düzeyindeki politika faizini 0,25 puan artırdı. İsveç Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, repo faizinin 21 Ocak 2019’dan itibaren 25 baz puan artırılarak eksi yüzde 0.25 seviyesine yükseltildiği duyuruldu.4 yıldır ilk defa faiz artırımına giden İsveç Merkez Bankası, ileri zamanlarda da faiz artırımına gidebileceğinin sinyalini verdi.

Norveç’te çığ düştü: 4 kayıp

Norveç’in kuzeyinde çığ düşmesi sonucu 4 kişinin kaybolduğu bildirildi. Yetkililer, Tromsoe kenti Tamok vadisinde çığ düşmesi sonucu bölgeye kayak yapmaya giden 3 Fin ve bir İsveçliden haber alınamadığını kaydetti. Polis sözcüsü Morten Pettersen, bölgede yoğun kar yağışı nedeniyle arama kurtarma çalışmalarında aksamalar yaşandığını ifade etti.


TÜRKİYE - DÜNYA

10 Ocak 2019 İSTANBUL

Foto: AA

AK Parti: Binali Yıldırım

www.GazeteHaberler.com

ANKARA

Foto: AA

Foto: AA

CHP: Ekrem İmamoğlu

AK Parti: Mehmet Özhaseki

İZMİR

Foto: AA

Foto: AA

CHP: Mansur Yavaş

AK Parti: Nihat Zeybekci

Yerel seçim süreci başladı Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için hazırladığı takvim çerçevesinde seçim süreci 1 Ocak’ta başladı.

Muhtarlık bölgesi askı listeleri 4 Ocak Cuma günü saat 08.00’den 17 Ocak Perşembe

günü saat 17.00’ye kadar askıda kalacak. Hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin, bu süre içinde bir yakını tarafından seyyar sandık kurulu talep formu ile muhtarlığa başvurması gerekecek. Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yeri ise 27 Ocak’ta çekilecek kurayla belirlenecek.

Siyasi partiler aday listelerini 19 Şubat’ta seçim kurullarına verecek. Geçici aday listeleri 22 Şubat’ta, kesin aday listeleri 3 Mart’ta ilan edilecek. Seçim propagandası ve yasakları 21 Mart’ta başlayacak. Seçim propagandası 30 Mart saat 18.00’de sona erecek.

BM’nin 10 milyar dolarlık bütçesini bir Somali’de 4,2 milyon kişi yardıma muhtaç

TÜRK YÖNETECEK

Somali’de insani yardıma ihtiyaç duyanların sayısının 4,2 milyon kişi ve bunlardan üçte ikisinin çocuk olduğu bildirildi. Birleşmiş Milletlerin (BM) de içinde yer aldığı İnsani Yardım Ülke Ekibi (HCT) tarafından yapılan açıklamada, Somali’de nisan ve temmuz arasında görülen yağışlar dolayısıyla ihtiyaç sahibi kişilerin sayısının yüzde 34 gerilediği kaydedildi. “Ülkenin birçok bölgesinde arka arkaya gelen dört kurak dönemin ardından yaklaşık 10 yıl içerisindeki en iyi hasat zamanı yaşandı.” ifadesini kullanılan açıklamada, 2018 yılında 6,2 milyon olan ihtiyaç sahibi kişi sayısının bu yıl 4,2 milyon olarak belirlendiği kaydedildi. Bu rakamın halen ülke nüfusunun üçte birine denk geldiğine dikkat çekilen açıklamada, insani yardım ve korunmaya ihtiyaç duyan kişilerin üçte ikisinin çocuk, 2,6 milyonunun ise ülke içinde yerinden edilenler olduğu aktarıldı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) yıllık yaklaşık 10 milyar dolarlık genel bütçesini, BM Yönetim ve Bütçe Danışma Komitesi (ACABQ) başkanlığına seçilen Cihan

Terzi yönetecek. 1 Ocak 2019’da görevine başlayan Terzi, BM’deki en üst düzey pozisyonlardan biri olan komite üyeliği ve başkanlığına seçilen ilk Türk oldu.

Dünyanın en değerli markaları

DAVOS’TA DUYURULACAK Brand Finance tarafından her yıl hazırlanan ‘’Dünyanın En Değerli 500 Markası-Global 500’’ listesinin 2019 sonuçları 22 Ocak’ta Davos’ta gerçekleştirilecek “Dünya Ekonomik Forumu”nda duyurulacak. Tüm sektör ve ülkeler bazında değerlendirme yapılarak oluşturulan araştırma, şirketlerin, yatırımcıların gelecek planlarını oluşturmada önemli ipuçları

taşıyor. Bu nedenle merakla beklenen 2019 sonuçları ekonominin kalbinin attığı 22 Ocak’ta Davos’ta gerçekleştirilecek “Dünya Ekonomik Forumu”nda özel bir panelde açıklanacak. Etkinlikte ayrıca önde gelen markaların üst yöneticilerinin (CEO) katılacağı “CEO’ların marka ve itibarının şekillenmesinde gelişen rolü” başlıklı panelde deneyimler paylaşılacak.


IS DUNYASI Danimarka Vergi Bakanlığı, cirosu 10 milyon kronun altında olan kafe, meyhane, diskotek, pizza lokantası, et lokantası, dondurmacı, market ve restoranlara dijital yazar kasa kullanma zorunluluğu getiriyor.

Danimarka’da kafe, restoran ve marketlere

DIJITAL KASA ZORUNLULUĞU Danimarka Vergi Bakanlığı tarafından belirlenen 4 sektörde, itibaren dijital yazar kasa kullanılacak. Danimarka tarihinde belki de sık görülmeyecek bir şekilde, Folketing’deki tüm partiler bir araya gelerek, kayıt dışı ekonominin ve çalışanların çok olduğunun tespit edildiği 4 sektörde, 1 Ocak 2024 yılından itibaren dijital yazar kasa uygulamasına geçilmesinin zorun-

lu hale getirilmesi üzerinde uzlaştı.

zorunluluğu getirebilecek.

Vergi Bakanlığı, alınan kararın gerekçesi olarak, belirlenen 4 sektörde de bilinçli şekilde hatalar yapılarak, kayıt dışı ekonomi oluşturulduğunu gerekçe gösterdi. Partiler arası varılan uzlaşmayla birlikte, Vergi İdaresi, gerek gördüğü takdirde, bu 4 sektör dışındaki işletmelere de dijital yazar kasa

İşte o sektörler: Købmænd og døgnkiosker [47.11.10] Pizzeriaer, grillbarer, isbarer mv. [56.10.20] Caféer, værtshuse, diskoteker mv. [56.30.00] Restauranter [56.10.10]

Vestas’tan Bandırma’ya Operasyon Merkezi Rüzgar enerjisi şirketi Vestas tarafından Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yeni operasyon merkezi açıldı. Yapılan açıklamada, merkezin sadece Türkiye’ye değil bölge ülkelerine de servis, eğitim ve lojistik üssü olarak hizmet vereceği ifade edildi. Vestas’ın Türkiye’de 10. yılını kutladığı bu sürede ülkede bin 570 megavatın üzerinde rüzgar enerjisi kapasitesinin kurulumunu gerçekleştirdiği, İstanbul, Sivas, Hatay ve Bandırma’daki 4 servis ve bakım merkezi ile geniş bir alanda hizmet verdiği vurgulandı. Vestas Türkiye Genel Müdürü Olcayto Yiğit, yeni operasyon merkezinin, büyümekte olan Türk rüzgar enerjisi pazarında lojistik ve bakım hizmetlerinin koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olacağını bildirdi.


İŞ DÜNYASI

12 Ocak 2019

www.GazeteHaberler.com

SPONSORLU İÇERİK

Deneyimli işletmeci Mustafa Gül’den Greve’ye SARAY GIBI DÜĞÜN SALONU

Danimarka’da yıllardır düğün salonu alanında işletmecilik yapan Mustafa Gül, Golden Star adlı mekanı Greve’de hizmete soktuklarını duyurdu.

Gül, Danimarka’da yaşayan diğer etnik kökenlilere göre, en çok davetlinin Türkiye kökenliler tarafından düzenlenen düğünlerde olduğunu, Arap, İran, Pakistan ve Yugoslavya kökenlilerin düğünlerin ise 300 ya da 400 misafirle yapıldığını söyledi.

Gül, Türkiye’den de tecrübeli oldukları düğün salonu işletmeciliğine, Danimarka’da 2008 yılında Slagelse’de başladıklarını, artan talebe 2012 yılında Glostrup’ta sıfırdan salon kurarak cevap verdiklerini söyledi.

Gül, yeni salonlarında da düğünün yanı sıra, nişan ve kına gecesi düzenlediklerine işaret etti. 7-8 yıl öncesinde düzenlenen düğünlerin 1.200-1.500 kişiye kadar olduğunu ama zamanla evlenecek çiftlerin daha küçük düğünler tercih ettiğini vurgulayan işletme sahibi Gül, şimdilerde düğünlerin ortalama 700900 kişi arasında olduğu bilgisini verdi.

Glostrup’taki salonu devrettikten sonra, Greve kentinde Golden Star adını verdikleri yeni salonlarıyla sektörden kopmayarak hizmete devam ettiklerini kaydeden Gül, yeni salonlarının .... metrekare büyüklüğünde ve 900 kişi kapasiteli olduğunu belirtti.

TDportal.dk www.erhvervsformidler.dk

Satılık&Kiralık İşyeri İlanları TDportal.dk ’de ✓ İşyerimi Satmak İstiyorum

✓ İşyeri Satın Almak İstiyorum

Yapmanız gereken çok basit. Web sitemiz www.tdportal.dk ’yi ziyaret ederek ilanınızı bırakabilirsiniz. Yada Danimarka’nın lider sitelerine bizim aracılığımızla uygun fiyatlarda işyerinizi listeleyebilirsiniz. Web sitemizle ilgili teknik desteğe mi ihtiyacınız var? Hiç çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz www.tdportal.dk

Tlf.29 91 40 14

E-mail.tdportal@tdportal.dk

Düğün salonu işletmeciliğinin kolay olmadığının altını çizen salon sahibi Gül, kendilerinin baba mesleği olduğu için çocukluktan bu yana sektörün içinde olduklarını bu yüzden evlenecek çiftlerin kendilerinden beklentilerinin ne olduğunu çok iyi bildiklerini kaydetti. Gül, yaptıkları işin telafisi olmadığını şöyle ifade etti: “Gerçekten kolay bir iş değil yaptığımız iş. Her şeyi güzel ve düzenli bir şekilde ayarlamaya

çalışıyoruz. Bunun pastası var, yemeği var, içecekleri var, çerezi var. Çünkü, gençlerin belki ömürleri boyunca bir kere yaşayacakları bir anı. Alternatifi yok. Hata yapma lüksümüz yok. Her şeyin mükemmel bir şekilde hazırlanması gerek.” Golden Star’da oğlunun düğününü yapan Hidayet Kırıcı ise yaptığı açıklamada, Golden Star’ı seçmelerinde birçok neden olduğunu ama en önemli iki nedenin “kalite ve hizmet” olduğunu söyledi. Hidayet Kırıcı, Mustafa Gül tarafından işletilen Golden Star’ı herkese tavsiye ettiklerine vurgu yaptı. Golden Star Håndværkerbyen 33 2670 Greve Tlf: 42 70 96 96 www.golden-star.dk

Türkiye’den Danimarka’ya 16 milyon çorap ihraç edildi ® Türkiye, yılın 10 ayında ihraç ettiği 1,4 milyar çoraptan 898,8 milyon dolar gelir sağladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’den 2018’in ocak-ekim döneminde 1,4 milyar adet çorap ihracatı gerçekleştirildi. Çorap ihracatından elde edilen gelir 898,8 milyon dolar oldu. Bu dönemde en çok çorap, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Hollanda ve İspanya gibi Avrupa ülkelerine satıldı. Çorap ihracatından en yüksek gelirin elde edildiği ülke, 215,3 milyon dolarla Birleşik Krallık oldu. Bu dönemde söz konusu ülkeye 357,5 milyon çorap satıldı. Bu ülkeyi 183,4 milyon dolarla Almanya, 95,2 milyon dolarla Fransa, 56,6 milyon do-

larla Hollanda ve 42,5 milyon dolarla İspanya takip etti. Türkiye’nin en çok çorap ihraç ettiği ilk 10 ülke arasında olan Danimarka’ya ise 12,4 milyon dolarlık çorap ihraç edildi. Türkiye, Uluslararası Ticaret Merkezi verilerine göre, Çin’in ardından dünyanın en büyük ikinci çorap ihracatçısı durumunda bulunuyor. DÜNYA ÇORAPLARININ YAKLAŞIK YÜZDE 9’U TÜRKIYE’DEN Çorap Sanayicileri Derneği Başkanı İlker Öztaş, Türkiye’nin dünya çorap üretiminin yaklaşık yüzde 9’unu gerçekleştirdiğini söyledi.


www.GazeteHaberler.com

İŞ DÜNYASI

Ocak 2019

13

Danimarka’da internet kullanıcılarının yüzde 82’si sanal alışveriş yapıyor Avrupa Birliği’nde (AB), geçen yıl internet kullanıcılarının yüzde 68’i sanal alışveriş yaptı. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), internet kullanıcısı olan AB vatandaşlarının sanal alışveriş yapma oranlarını yayımladı.

HFG / Foto Muhabiri: Davut Çolak

Kameramanlıktan, dijital reklamcılığa Birçok düğünde kameramanlık yapan Sebahattin Özbek, soyadını verdiği Özbek firmasının yanında işlettiği bilgisayar ve mobil telefon tamir dükkanının ardından şimdi de yeni kurduğu A Group şirketiyle, arama motoru ve sosyal medya reklamcılığı ağırlıklı olarak, dijital reklam sektöründe faaliyet gösterecek. Haberler ailesi olarak, Sebahattin Özbek’e yeni macerasında bol kazançlar diliyoruz. Hayırlı olsun.

Buna göre, AB’de internet üzerinden alışveriş yapma oranı 2007’de yüzde

50 seviyesinde bulunurken, bu rakam geçen yıl yüzde 68’e çıktı. AB ülkeleri arasında internetten alışverişte İngiltere ilk sırada yer aldı. İngiltere’de 2017 yılında vatandaşların yüzde 86’sı internet üzerinden alışveriş yaptı. İngiltere’yi yüzde 84 ile İsveç, yüzde 82 ile Almanya, Danimarka, Lüksemburg ve Hollanda vatandaşları izledi.

Maersk, Albayrak’ın işlettliği Somali’deki limana seferlere başlıyor Dünyanın en büyük deniz nakliye şirketlerinden Maersk’in, Somali’nin Mogadişu Limanı’na hizmet vermeye başlayacağı bildirildi. Mogadişu Liman İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, dünyada 130’dan fazla ülkeye nakliye hizmeti veren Maersk’in Mogadişu Limanı’nda çalışmaya başlayacağı belirtildi.

Açıklamada, “Danimarka merkezli Maersk’in hizmete başlaması ülkemizin büyümekte olan ekonomisinin bir kanıtı ve Somali ile iş yapma konusunda dünya çevrelerinde olan ilginin açık bir göstergesi.” ifadesi kullanıldı. Bu adımın, dünyadaki diğer nakliye şirketlerini de teşvik etmesinin umulduğu, bunun, ülke ürünlerinin yurt dışına ihracı için de bir fırsat olduğu kaydedildi.


SAĞLIK

14 Ocak 2019

Yüzyılın tatlı zehri: “Trans yağ” Uzmanlar, hazır yiyeceklerden unlu mamullere, patates kızartmasından gofret ve çikolataya kadar çok geniş bir yelpazede kullanılan trans yağların, koroner kalp hastalığı ve inme riskini artırmasının yanında, tip 2 diyabet, insülin direnci, metabolik sendrom, obezite ve kanser gibi birçok hastalığa da davetiye çıkardığını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, trans yağlar dünyada her yıl yaklaşık 550 bin kişinin kardiyovasküler kaynaklı nedenler dolayısıyla ölümüne neden olurken, sayısız hastalığın da görülme sıklığını artırıyor.

www.GazeteHaberler.com

Üç saat üzeri televizyon obezite sıklığını artıyor Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Semra Çetinkaya, çocuğun, yemek yeme ve aktivite alışkanlıklarını aileden öğrendiğini belirterek, “Fiziksel aktivite de obezite gelişimi için önemlidir. Günde üç saat ve üzeri televizyon izlemek, obezite sıklığını, bir saat ve altında izlemeye göre iki kat arttırmaktadır.” dedi. Prof. Dr. Semra Çetinkaya,

obezitenin vücutta aşırı yağ depolanmasıyla ortaya çıkan, fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabilen bir metabolik hastalık olduğunu ifade etti. Obezitenin önlenebilir bir problem olduğu halde görülme sıklığının giderek arttığını dile getiren Çetinkaya, “Obezite, kalp hastalığı, kan yağlarında bozulma, şeker hastalığına artmış eğilim, yüksek tansiyon ve erken ateroskleroz gibi ciddi hastalık-

ların gelişmesinde önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle özellikle de çocukluk yaş grubunda artma eğilimindeki obezitenin yakından izlenmesi, bizler için büyük önem taşımaktadır.” diye konuştu. Çetinkaya, obezite sıklığının 1976’dan sonraki her 10 yılda yüzde 50 oranında artış gösterdiğini vurgulayarak, bu durumda televizyonun, reklamların ve market kampanyalarının etkisinin büyük olduğunu ifade etti.


www.GazeteHaberler.com

KÜLTÜR - SANAT

Ocak 2019

15

İbrahim Tatlıses’in popçu kızı Dilan, İngilizce şarkı ile ABD’ye açılmak istiyor n Yurt dışında hangi ülkeleri düşünüyorsunuz?

Davut Çolak: İbrahim Tatlıses’in kızı olmak nasıl bir duygu? Dilan Çıtak Tatlıses: Güzel bir duygu ama ben yıllardır müzik yaptığım için, birazcık da mesleğimi örseliyor, ama tabii ki imparatorun kızı olmak çok güzel bir duygu. n Yeni çalışmalarınız var mı? Hedefleriniz neler? l Birkaç tane daha single yapmak istiyorum. Türkiye’de çok sınırlı kalmak istemiyorum, yurt dışında işler hazırlamak istiyorum.

l Başta Amerika, Amerika’da güzel bir projem var, çünkü orada bağlantılarım çok, 2 sene orada Berklee’de (Berklee College of Music) müzik okudum. n Tarkan denedi ama tutturamadı, ABD’de tutturmak bayağı zor aslında? l Aslında yurt dışındaki imkanların burada (Türkiye) olmasıyla da alakalı bir şey, insanlar istedikleri şovu istedikleri şarkılarla ve bütçelerde çıkaramadıkları için daha alternatifle yetinmek ve yetindirmek zorunda kalıyorlar. Birde yurt dışındaki sanatçılar, çok fazla bu işe zaman ayırıyor yani bir dans sunumu yapacaklarsa bunu şova 10 gün kala yapmıyorlar.

n Biraz da özel hayatınızdan bahsedelim, müzikal geçmişinizle fazla duymuyoruz sizi? Magazinsel olaylarla gündeme geliyorsuKopenhag’ın nuz?

banliyölerinden

Albertslund’da l Çünkü magazin verdiği gündemi müzikle konser öncesi seni duyurmayı buluştuğumuz tercih etmiyor kendi Dilan Çıtak işine yarayan şeylerTatlıses le duyurmayı tercih Haberler’den ediyor. O da nedir? Davut Çolak’a İbrahim Tatlıses’in samimi kızı olmam. Daha açıklamalarda bulundu. çok buraya ağırlık veriyorlar. Çünkü müziğin eğitim alanında bir haber değeri yok. O yüzden de orayı çok fazla duyma şansınız olmuyor maalesef. Mesela iki tane ödül aldım ondan da HFG / Foto Muhabiri: Davut Çolak haberleri yok.


SPOR

16 Ocak 2019

www.GazeteHaberler.com

Viktor Fischer ve Robert Skov Türk takımlarının radarında FC Kopenhag’ın iki futbolcusu Robert Skov ve Viktor Fischer’in adları Fenerbahçe ve Beşiktaş ile anılıyor. Türkiye’de ara transfer sezonunun 4 Ocak’ta başlamasıyla birlikte, kadrolarına takviye yapmak isteyen Fenerbahçe’nin, FC Kopenhag’ın futbolcuları Robert Skov ve Viktor Fischer’i transfer etmek istediği iddiası Türk basınında yer alırken, Skov için Beşiktaş’ın da devrede olduğu iddia edildi. Danimarka 1. Ligi

Wozniacki’den

ERKEN VEDA

Süperlig’de ‘Sonbahar’ın Yıldızı’ seçilen ve dikkatleri üzerine çeken 22 yaşındaki Robert Skov, 2018’in Ocak ayında Silkeborg IF’den ayrılarak Kopenhag temsilcisine imza attı. Sağ kanatta oynayan Skov, FC Kopenhag ile bir yılda çıktığı 55 maçta, 21 defa ağları sarstı. Danimarka medyasında, FC Kopenhag’ın Skov için Silkeborg IF’e 7,5 ile 9 milyon kron arasında bir bonservis bedeli ödediği yazıldı.

Adı Fenerbahçe ile anılan bir diğer Danimarkalı Viktor Fishcher de FC Kopenhag’a 2018 yılının Ocak ayında transfer oldu. Genç yaşta FC Midtjylland’den Hollanda’nın köklü kulübü Ajax’a transfer olan Fischer, Ajax’ta geçirdiği 4 sezonun ardından, Middlesbrough ve Main 05 formaları giydikten sonra Kopenhag’a imza attı. 24 yaşındaki Fischer, Kopenhag ile geçirdiği 1 yılda oynadığı 43 maçta, 17 gol atma başarısı gösterdi.

Bianca Andreescu, Auckland Açık Kadınlar Tenis Turnuvası’nın 2. turunda karşılaştığı Caroline Wozniacki’yi 2-0 yendi. Yeni Zelanda’nın Auckland kentinde düzenlenen sert kort turnuvasının 2. turunda, dünya 3 numarası Caroline Wozniacki ile klasmanın 152. basamağındaki

HFG/Davut Çolak

Bianca Andreescu karşılaştı. 18 yaşındaki Kanadalı Andreescu, maçı 6-4’lük setlerle 2-0 kazanarak çeyrek finale yükseldi. Geçen yılın Avustralya Açık şampiyonu Danimarkalı Wozniacki, 1 numaralı seribaşı olarak geldiği organizasyondan elendi.

Yılın futbolcuları

ERIKSEN VE HARDER

Herning’de düzenlenen ‘Sport 2018’ ödül töreninde, yılın en iyi erkek futbolcusu ödülünü Christian Eriksen, en iyi kadın futbolcusu ödülünü ise Pernille Harder aldı. 5 Ocak 2019 tarihinde Herning’de organize edilen ödül töreninde, 11 kategoride, 2018 yılında başarı gösteren Danimarkalı sporcular ödüllendirildi. Danimarka kamu yayıncısı DR tarafından canlı olarak yayınlanan etkinlikte, Kulüpler Birliği tarafından, yılın en iyi erkek futbolcusu ödülüne Tottenham Hotspur futbolcusu Christian Eriksen, en iyi kadın futbolcu ödülüne ise Wolfsburg oyuncusu Pernille Harder layık görüldü. Christian Eriksen 5’inci defa ödülü kazanırken, Danimarka’nın en iyi erkek futbolcusu ünvanını en çok kazanan futbolcu oldu. Danimarka’nın efsanevi futbolcularından Brian Laudrup bu ödülü 4 defa kazanmıştı. Kadın futbolcular arasından ödüle layık görünen Pernille Harder de ödülü 5’inci defa kazandı.

Futbol hayatına Danimarka’da başlayan Oğuz Han Aynaoğlu, Merter Yüce ve Andreas Tatos ile birlikte İzmir temsilcisi Altay’a transfer oldu.

Foto: AA

Oğuz Han Aynaoğlu Altay’a transfer oldu Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Altay, Merter Yüce, Andreas Tatos ve Oğuz Han Aynaoğlu’yu renklerine kattı. Altay Kulübünden yapılan açıklamada, Merter Yüce, Andreas Tatos ve Oğuz Han Aynaoğlu ile anlaşıldığı, futbolcularla 1,5 yıllık sözleşme imzalanacağı belirtildi.

Danimarka doğumlu 27 yaşındaki sağ kanat oyuncusu Oğuz Han Aynaoğlu, 2011 yılında FC Nordsjaelland’da başladığı profesyonel kariyerine, 2014 yılında Türkiye’de Bursaspor ile devam etti. Aynaoğlu, sırasıyla, Adana Demirspor, Kardemir Karabükspor, Çaykur Rizespor ve Adanaspor formaları da giydi.


www.GazeteHaberler.com

2018 YILI BÖYLE GEÇTİ

Ocak 2019

17

2018 yılında Danimarka’da neler oldu ☛ OCAK WOZNIACKI’DEN ILK GRAND SLAM ŞAMPIYONLUĞU Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nın tek kadınlar finalinde Rumen Simona Halep’i 2-1 yenen Danimarkalı Caroline Wozniacki, kariyerinin ilk grand slam şampiyonluğuna ulaştı. ☛ ŞUBAT PRENS HENRIK ÖLDÜ Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe ile 1967 yılında evlenen Fransız asıllı Prens Henrik, hastaneden taburcu edilmesinin ardından Fredensborg Sarayı’nda 83 yaşında hayatını kaybetti. ☛ NISAN TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERI’NDEN UZLAŞMA ÇIKTI Danimarka’da, devlet, bölge ve belediye temsilcilerinin işveren olarak yer aldığı, sendika temsilcilerinin de çalışanlar adına yürüttüğü Toplu İş Sözleşme müzakereleri günlerce süren pazarlıkların ardından uzlaşmayla sonuçlandı. ☛ MAYIS PRENS FREDERIK’IN 50’INCI YAŞ GÜNÜ Danimarka Veliaht Prensi Frederik’in 50’nci yaş günü kutlamaları kapsamında organize edilen “Kraliyet Koşusu”na (Royal Run) yaklaşık 70 bin kişi katıldı. ☛ HAZIRAN SICAKLAR BUNALTTI Danimarka’da 2018 yılının Haziran ayı, 1992’den bu yana “en sıcak Haziran ayı” olarak kayıtlara geçti. Aşırı sıcaklar, Temmuz ayında ise 339 saat boyunca hissedildi. ☛ TEMMUZ DANIMARKA DÜNYA KUPASI’NDAN ELENDI Rusya’da düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupası’nda, son 16 turu aşamasında,

normal süresi ve uzatmaları 1-1 biten karşılaşmada penaltılar sonunda Hırvatistan Danimarka’yı 3-2 ile geçti. Danimarka elenerek, turnuvaya veda etti. ☛ AĞUSTOS DANIMARKA’DA BURKA VE PEÇE YASAĞI YÜRÜRLÜKTE Danimarka’da kamusal alanda burka ve peçe yasağı düzenlemesi yürürlüğe girdi.

POLIS OPERASYONU Danimarka’da 28 Eylül 2018’de gerçekleştirilen operasyonda, ülkedeki birçok nokta trafiğe kapatılırken, otoyollarda uzun kuyruklar oluştu. Operasyonun İran’ın Danimarka’da suikast planlaması üzerine gerçekleştiği açıklandı. KIM LARSEN ÖLDÜ Danimarka’nın tanınmış şarkıcısı 72 yaşındaki Kim Larsen, 30 Eylül 2018’de yaşamını yitirdi.

“Örtünme Yasağı” başlıklı yasaya göre, Danimarka’da kamusal alanda burka ve peçe giyenlere para cezası uygulanacak. ☛ EYLÜL DANSKE BANK Danske Bank’ın Estoyanya’daki şubesi aracılığıyla, 1.500 milyar kron kara para akladığı ortaya çıktı.

2018 yılında ☛ Kelimeler: 1. VM 2. Kim Larsen 3. Momo 4. Prins Henrik 5. Avicii 6. Fortnite 7. Håndbold-EM 8. XXXTentacion 9. Meghan Markle 10. Britta Nielsen ☛ Danimarkalılar: 1. Kim Larsen 2. Prens Henrik 3. Britta Nielsen 4. Louise Hart 5. John Mogensen 6. Casper Rieper Holm 7. Peter Madsen 8. Morten Grunwald 9. Ole Thestrup 10. Sanne Salomonsen ☛ Yabancı ünlüler: 1. Meghan Markle 2. Nora Mørk 3. Demi Lovato

☛ EKIM Çocuk ve Sosyal Bakanlığı’nda çalışan Anna Britta Troelsgaard Nielsen, 2002-2018 yılları arasında pozisyonunu suistimal ederek, bakanlığı 111 milyon kron dolandırmaktan polise ihbar edildi.

Danimarka’da en çok arananlar 4. Hailey Baldwin 5. Stormy Daniels 6. Logan Paul 7. Anders Breivik 8. Prins Harry 9. Banksy 10. Cardi B ☛ Eğlence: 1. Fortnite 2. Fuld plade 3. Ome TV 4. Ex on the Beach 5. John Mogensen 6. Journal 64 7. The Rain 8. FIFA 19 9. Lykke Per 10. Susse Wold ☛ Soru 1. Hvad er lockout? 2. Hvordan døde Avicii? 3. Hvornår spiller Wozniacki? 4. Hvad betyder xd? 5. Hvornår kommer Date mig nøgen på dansk?

6. Hvad er klokken i Miami? 7. Hvor er der vandingsforbud? 8. Hvordan tager man screenshot på iPhone X? 9. Hvornår spiller Danmark fodbold? 10. Hvad er GDPR?

Danimarka Kraliçesi 2’inci Margrethe’nin 83 yaşındaki Fransız eşi Prens Henrik, 13 Şubat 2018’de hayatını kaybetti. Foto Muhabiri: Torben Eskerod.


18 Ocak 2019

2018 YILI BÖYLE GEÇTİ

www.GazeteHaberler.com

2018 yılında Danimarka’daki Türkiye ☛ OCAK 2018 FC KOPENHAG’DAN BÜYÜKELÇI İPEK’E FAHRI ÜYELIK Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçi Uğur Kenan İpek’e FC Kopenhag futbol takımı tarafından fahri üyelik verildi. Kulübün maçlarını oynadığı ve Galatasaray’ın 2000’de UEFA Kupası’nı kazandığı Parken Stadyumu’nda düzenlenen resepsiyonda takdim edilen fahri üyeliğin yanı sıra İpek’e kulübün 10 numaralı forması da hediye edildi.

☛ NISAN 2018 10-11 NISAN 2018: ADALET BAKANI GÜL DANIMARKA’DA Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen “İnsan Hakları Sözleşmesi Sistemi Yüksek Düzeyli Konferansı’na” katılmak için bu ülkeye gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Taastrup şehrinde Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Danimarka şubesince düzenlenen “Türkiye’de hukuk ve yargı reformları” adlı konferansta vatandaşlarla buluştu.

☛ ŞUBAT 2018 KOPENHAG’DA TÜRKIYE’YE DESTEK MITINGI DÜZENLENDI Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyindeki Afrin bölgesine yönelik gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı’ndaki şehitleri anma ve operasyona katılan askerlere destek amacıyla Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde düzenlenen “Milli Birlik ve Türkiye’ye Destek Mitingi”ne yaklaşık 300 kişi katıldı.

13 NISAN 2018: DANIMARKALI DFDS, TÜRKIYE’NIN DEV LOJISTIK ŞIRKETI UN RO-RO’YU SATIN ALDI Danimarkalı denizcilik ve lojistik çözümleri sunan DFDS Group, yük taşımacılığı operatörü U.N. Ro-Ro’nun yüzde 98,8’lik hissesini 950 milyon avroya satın almak için anlaşmaya vardığını duyurdu. DFDS Group’un internet sitesinde yer alan açıklamada, DFDS Group’un, U.N. Ro-Ro’nun yüzde 98,8’lik hissesini Actera Group ve Sabancılara ait Esas Holding şirketlerinden Roro Investments Sarl’den satın almak için anlaştığı bildirildi.

☛ MART 2018 KOPENHAG BÜYÜKELÇILIĞINE SALDIRI Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliğine molotofkokteylli saldırı düzenlendi. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı ancak büyükelçilik binasında hasar meydana geldi. DANIMARKA, İSLAMI LISE HINDHOLM STX’IN RUHSATINI IPTAL ETTI Danimarka Eğitim Bakanlığı, 2016 yılında hizmete giren Müslüman usüllere göre eğitim veren Hindholm STX Lisesi’nin ruhsatını iptal ederken, devlet yardımını da kesti. TÜRKIYE’NIN KOPENHAG BÜYÜKELÇILIĞI’NE SALDIRAN 4 KIŞI TUTUKLANDI Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği’ne düzenlenen molotofkokteylli saldırıya ilişkin gözaltına alınan 4 kişi tutuklandı.

21 NISAN 2018: DANIMARKA’DA KÖGE CAMISI AÇILDI Danimarka’da başkenti Kopenhag’ın 50 kilometre güneyindeki Köge kentinde yeni binasına taşınan Köge Camisi, törenle ibadete açıldı. Köge Camisi Derneği Başkanı Ali Ünsal, yaptığı açıklamada, Köge cemaati ve Danimarka’daki hayırseverlerin bağışlarıyla caminin yeni binasına taşındığını belirtti.

28 NISAN 2018: RINGSTED 23 NISAN GELENEĞINI BÜYÜK BIR COŞKUYLA DEVAM ETTIRIYOR 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Danimarka’nın Ringsted kentinde geniş bir katılımla büyük bir coşku ile kutlandı. ☛ MAYIS 10 MAYIS 2018: DANIMARKA’DA AYASOFYA CAMII VE KÜLTÜR DERNEĞI KÜLLIYESI AÇILDI Danimarka Türk Diyanet Vakfı (DTDV) çatısı altında hizmet veren Roskilde Ayasofya Camii ve Kültür Derneği Külliyesi resmî törenle hizmete açıldı. 31 MAYIS 2018: MÜSİAD’DAN DANIMARKA’DA STK TEMSILCILERINE IFTAR Başkent Kopenhag’ın yaklaşık 30 kilometre güneybatısında bulunan Greve’de, Türk iş adamları tarafından işletilen bir düğün salonunda düzenlenen geleneksel iftar programına çok sayıda davetli katıldı. ☛ HAZIRAN 9 HAZIRAN 2018: 24 HAZIRAN SEÇIMLERI: DANIMARKA’DA OY VERME IŞLEMI BAŞLADI Danimarka’daki seçmenler, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kapsamında oy vermeye başladı. 28 HAZIRAN 2018: DIŞIŞLERI BAKANI ÇAVUŞOĞLU KOPENHAG’DA Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki uluslararası Ukrayna Reform Konferansı’na katıldı. ☛ TEMMUZ 13 TEMMUZ 2018: 15 TEMMUZ ŞEHITLERI DANIMARKA’DA ANILDI Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliğinde bir araya gelen Türkler, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri


www.GazeteHaberler.com

2018 YILI BÖYLE GEÇTİ

Ocak 2019

19

2018 yılında Danimarka’daki Türkiye kapsamında darbe girişiminde şehit düşenleri andı. 14 TEMMUZ 2018: PKK’NIN SÖZDE İSKANDINAVYA SORUMLUSU DANIMARKA’DA YAKALANDI Terör örgütü PKK’nın sözde “İskandinavya sorumlusu” olan ve kırmızı bültenle aranan C.D. Danimarka’da yakalandı. ☛ EYLÜL 4 EYLÜL 2018: TÜRK TURISTE DANIMARKA’DA PEÇE CEZASI Danimarka’da turist olarak bulunan ve peçe takan Türk vatandaşına, ülkede ağustos başında yürürlüğe giren “Örtünme Yasası”nı ihlalden bin kron para cezası kesildi. 8 EYLÜL 2018: DANIMARKA’DA AP IÇIN ILK TÜRK KÖKENLI ADAY KESINLEŞTI Danimarka’da Alternatif Parti (Alternativet), 23-26 Mayıs 2019’da yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için Türk kökenli Sadi Tekelioğlu’nu da aday gösterdi. ☛ EKIM 11 EKIM 2018: TAV’IN KOPENHAG’DAKI “HELAL” PRIMECLASS LOUNGE’NUN AÇILIŞI YAPILDI İskandinavya’nın dünyaya açılan kapısı Kopenhag Havalimanı’nda, TAV tarafından hizmete sokulan özel salon ‘Primeclass Lounge’un resmi açılışı Türkiye Kopenhag Büyükelçisi Uğur Kenan İpek, TAV Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Doğan ve Kopenhag Havalimanı Üst Yöneticisi Thomas Woldbye (CEO) tarafından gerçekleştirildi.

20-21 EKIM 2018: TÜRK HAVA YOLLARI DANIMARKA’DAKI LÜKS TURIZM FUARINA KATILDI Türk Hava Yolları (THY) Kopenhag Müdürü Serkan Binyar, Danimarkalı zengin turistlerin Türkiye’ye ilgisinin yeniden arttığını söyledi. 25-27 EKIM 2018: AK PARTI GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÇIĞDEM KARAASLAN DANIMARKA’DA INCELEMELERDE BULUNDU AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Türkiye’nin enerji ve çevre dostu uygulamalarda çok hızlı yol katettiğini söyledi. Danimarka’nın İstanbul Konsolosluğu Ticaret Ataşeliğince düzenlenen “Sürdürebilir ve akıllı şehirler” programı kapsamında bu ülkeyi ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan’ın da aralarında bulunduğu heyete başkanlık yapan Karaaslan, değerlendirmelerde bulundu. 29 EKIM 2018: CUMHURIYET’IN 95. YILI KOPENHAG’DA KUTLANDI Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği tarafından düzenlenen resepsiyonla kutlandı. ☛ KASIM 2 KASIM 2018: TOLGA SAĞ DANIMARKA’DA KONSER VERDI CHP Danimarka Birliği tarafından Danimarka’nın İshöj kentinde Nisa düğün salonunda organize edilen “Cumhuriyet Balosu”nda sahne alan bağlama sanatçısı Tolga Sağ, Haberler’e değerlendirmelerde bulundu. 20 KASIM 2018: DANIMARKA’DA SILAHLI SALDIRIYA UĞRAYAN NEDIM YAŞAR ÖLDÜ Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 19

Kasım akşamı silahlı saldırıya uğrayan radyo programcısı ve “Los Guerreros” adlı çetenin eski lideri Nedim Yaşar öldü. 27-28 KASIM 2018: EGELI TEKSTILCILERDEN DANIMARKA’YA ÇIKARMA Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği üyesi 12 firma, UR-GE projesi kapsamında, Danimarka’nın başkenti Kopenhag ve Ikast kentlerinde Danimarkalı firmalara organik tekstil ürünlerini tanıttı. ☛ ARALIK 14 ARALIK 2018: TÜRKIYE’NIN KOPENHAG BÜYÜKELÇILIĞI’NE MOLOTOF KOKTEYLI ILE SALDIRAN 4 SANIĞIN YARGILANDIĞI DAVA KOPENHAG ŞEHIR MAHKEMESI’NDE BAŞLADI. Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği’ne geçen 19 Mart’ta saldıran 4 Suriye uyruklu saldırganın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Saldırganlar, Afrin’in düşmesine kızıp Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği’ne saldırdıklarını açıkladı. 23 ARALIK 2018: İBRAHIM TATLISES’IN POPÇU KIZI DILAN ÇITAK TATLISES DANIMARKA’DA KONSER VERDI Babası İbrahim Tatlıses tarafından doğduğu 1989 yılından 2016 yılına kadar kabul edilmeyen ve annesi Işıl Kundakçı (Çıtak) tarafından büyütülen Dilan Çıtak Tatlıses, konser vermek için geldiği Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Haberler’e özel açıklamalarda bulundu.


20 Ocak 2019

2018 YILI BÖYLE GEÇTİ

www.GazeteHaberler.com

2018’DE TÜRKİYE’DE NELER OLDU ☛ OCAK 2018 MHP, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I DESTEKLEME KARARI ALDI MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, cumhurbaşkanlığı seçiminde aday göstermeyeceklerini, Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıkladı. ☛ ŞUBAT 2018 ERDOĞAN VATIKAN’DA Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vatikan’ı ziyaret etti. Erdoğan’ın ziyareti, 59 yıl aradan sonra Türkiye’den Vatikan’a Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleşen ikinci ziyaret oldu. ☛ MART 2018 AFRIN ŞEHIR MERKEZI 18 MART’TA ELE GEÇIRILDI Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart’ta Afrin şehir merkezinin Türk Silahlı Kuvvetlerinin desteğindeki Özgür Suriye Ordusu mensuplarınca tamamen kontrol altına alındığını açıkladı. TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcından 18 Mart’a kadar 3569 YPG’linin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Çatışmalarda TSK’nın kaybı 46 asker olarak açıklandı, 225 asker de yaralandı. ÖSO ve diğer Suriyeli örgütlerin kayıpları açıklanmadı. ☛ NİSAN 2018 28 ŞUBAT’IN GENELKURMAY BAŞKANINA MÜEBBET HAPIS 28 Şubat davasında 103 sanıktan aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz’ün de bulunduğu 21’i müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

☛ MAYIS 2018 MUHARREM İNCE HAPISTEKI DEMIRTAŞ’I ZIYARET ETTI CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret ettikten sonra Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan İnce, “Sayın Genel Başkana ve AK Parti’ye, partisine başarılar diledik. Sohbet ettik, dertleştik.” dedi. ☛ HAZİRAN 2018 TÜRKIYE’NIN EN BÜYÜK MEDYA PATRONU ÖLDÜ Aydın Doğan’ın gazete ve televizyonlarını satını alan Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. ☛ TEMMUZ 2018 TEKIRDAĞ’DAKI TREN KAZASINDA 24 KIŞI ÖLDÜ, YÜZLERCE KIŞI YARALANDI Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Sarılar köyü yakınlarında yolcu treninin vagonlarından bir kısmının raydan çıkması sonucu 24 kişi yaşamını yitirdi, 341 kişi de yaralandı ☛ AĞUSTOS 2018 ABD-TÜRKIYE GERILIMi ABD’nin Türk bakanlara yaptırım kararı sonrası mütekabiliyet çerçevesi kapsamında ABD Adalet ve İçişleri Bakanlarının Türkiye’deki mal varlıklarının dondurulması kararı verildi.

☛ EYLÜL 2018 İDLIP GERILIMI Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran’daki Suriye konulu “Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi”ne katıldı. Zirvenin ardından yurda dönen Erdoğan, Twitter’dan Esed rejiminin çıkarları uğruna on binlerce masum insanın öldürülmesine göz yumulması durumunda, Türkiye’nin böyle bir oyunun ortağı da seyircisi de olamayacağını belirtti. ☛ EKİM 2018 WASHINGTON POST YAZARI SUUDI GAZETECI CEMAL KAŞIKÇI KONSOLOSLUKTA ÖLDÜRÜLDÜ Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’de evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkmadı. Cinayet için bir kısmı Suudi yetkili olan 15 Suudi vatandaşının 2 uçakla İstanbul’a geldiği, Kaşıkçı ile aynı saatlerde Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda bulundukları ve sonra geldikleri ülkelere döndükleri belirlendi. ☛ KASIM 2018 HAKKARI’DE ÜS BÖLGESINDE BÜYÜK PATLAMA Hakkari’de üs bölgesindeki mühimmat deposu patladı. Patlamada 7 asker şehit oldu, 25 asker yaralandı. (ARALIK 2018) ANKARA’DA HIZLI TREN FACIASI Ankara-Konya seferini yapan YHT, Marşandiz istasyonuna girişi esnasında kılavuz tren ile çarpıştı, kazada 3’ü makinist 9 kişi hayatını kaybetti ve 86 kişi yaralandı.


FİRMA REHBERİ

www.GazeteHaberler.com

Ocak 2019

21

Birbirinden güzel nişan yüzükleri

8.500,-

14 kt Guld 5mm 5x0.01 CT Brilliant

L’ Age D’ or

9.500,-

14 kt Guld 6mm 3x0.02 CT Brilliant

Vesterbrogade 20

9.500,-

14 kt Guld 6mm 3x0.02 CT Brilliant

1620 København V

BASROLDE SIZ , KAMERADA ØZBEK ,

Øzbek Video, deneyimli ve profesyonel ekibiyle, sizlere Danimarka genelinde fotograf ve video çekimi hizmeti veriyor.

T: 33 25 12 12

© REKLAM.DK

En uygun fiyatlar ile Danimarka’nın ilk Türk Kuyumcusu’nda!


22 Ocak 2019

FİRMA REHBERİ

www.GazeteHaberler.com

MY's Kagesalon

Sudergade 16 3000 Helsingør Telefon: 26 33 67 30 mys_kagesalon Myskagesalon/

STATSAUTORISERET TRANSLATØR Oversættelse & Tolkning til fra dansk og tyrkisk

www.AsliKivaner.dk

© haberler.dk

ASLI KIVANER

Kafe ve Restoranlara TOPTAN SATIŞ

Türkiye ve Dünyanın her yerine ucuz uçak bileti için bizi tercih edin

Vesterbrogade 28 1620 København V Tlf: 39 10 52 00 ticketnetdk/

www.ticketnet.dk

UCUZ TiCARi SiGORTA

Beklenmedik risklere karşı hazırlıklı olun! Restoran Sigortasi Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası (fragtføreransvarsforsikring)

Nakliyat Sigortası (Gods mod betaling)

İşyeri Sigortası Bireysel / Arac / Konut Sigortası

Danimarka’nın en büyük sigorta şirketlerinde çalışan Muammer Başoda’dan 2009’dan bu yana, 3 binden fazla kişiye sigorta

MUAMMER BAŞODA - Sigorta Uzmanı İLETİŞİM TLF.: 30 37 88 73


www.GazeteHaberler.com

FİRMA REHBERİ

Ocak 2019

"Vizyonumuz, müşterilerimizin işlerinde somut sonuçlar yaratarak Danimarka'nın en çok tavsiye edilen dijital ajansı olmak"

Dijital Reklam Sosyal medya reklamcılığı Arama Motoru Optimizasyonu Web sitesi tasarımı Ürün fotoğrafı çekimi Video Reklam Video çekimi E-ticaret sitesi Godthåbsvej 185 2720 Vanløse Tlf. +45 7111 9511 https://agroup.dk

Çözüm z ı n ı ğ a t Or

23


Profile for Gazete Haberler

Gazete Haberler Danimarka - Sayı 1 - (2019 Ocak)  

Gazete Haberler Danimarka - Sayı 1 - (2019 Ocak) https://gazetehaberler.com

Gazete Haberler Danimarka - Sayı 1 - (2019 Ocak)  

Gazete Haberler Danimarka - Sayı 1 - (2019 Ocak) https://gazetehaberler.com

Advertisement