Page 1

Faqe 2

Afër / larg

Meta largohet nga “mesi i artë”, rikthehet si kundërshtar i Berishës Nga Vladimir Karaj

Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 20 dhjetor 2013. Numër 1094. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

Dy kushtet për kredinë 300 mln euro, Berisha: FMN po gënjen për borxhin

Spekulimi në treg

nafta Rritet me 5 lekë pa hyrë në fuqi taksa e re

Efekti dyfish i rritjes së taksës së qarkullimit

Në kryeqytet, një litër naftë nga 180 -182 lekë u shit dje me 185 lekë deri në 189 lekë për litër. Grosistët nisën importet masive të mallrave të akcizës për të patur rezerva para rritjes së taksave. Kryetari i Shoqatës së Hidrokarbureve lajmëron rritjen e çmimeve të naftës Çmimet e naftës në vendin tonë historikisht janë dominuar nga spekulimet, më shumë sesa nga politika e taksave ose tregu ndërkombëtar. Kur qeveritë kanë ndërhyrë për të rritur taksimin e naftës, efekti i taksës në treg është përcjellë dyfish. Kështu ndodhi edhe në vitin 2011, ku qeveria rriti me pesë lekë akcizën, vetëm në pak ditë çmimi i naftës shkoi nga 157 lekë për litër në 168 dhe

Shefi i misionit të FMN, Nadem Ilahi shpjegon politikën fiskale në Shqipëri dhe pohon se kredia do të jepet me kusht që qeveria shqiptare të rrisë administrimin e taksave dhe të bëjë reformën e pensioneve. Ishkryeministri Berisha e akuzoi FMN se po bëhet dëshmitar i rremë, duke pranuar rritjen me 13 % të borxhit. “FMN të sjellë një ekip tjetër në Shqipëri, ky është më keq se skenari grek”. Faqe 4

Kreu i PD: Biznesi i vogël do të paguajë dyfish taksë mbi pronën. Ishte 200 lekë për metër katror, me këtë paketë fiskale bëhet 400 lekë për metër katror

FAQe 6

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Demontimi, pothuajse ‘kimik’, i statusit (një version i mundshëm) koment Arjan VASJARI

E vetmja fabul politike që do t’i ngjasonte refuzimit...

Enkeleida Kapia

11 promovimi

Zhgënjimi i bujshëm në rrjetet sociale e mediatike për...

Meta: Parti në Holandë na shohin si islamikë, firmëtar ishte Berisha FAQe 7

Policia është gjendur nën breshërinë e armëve të një grupi trafikantësh, por operacioni ka përfunduar me 10 të arrestuar. Grupi i trafikantëve nga Kavaja akuzohet për shpërndarje të lëndëve narkotike dhe shitje armësh, por policia tha se mes tyre ka edhe të dyshuar për krime të tjera. Personat shkëmbyen zjarr me policinë në momentin kur këta të fundit... Faqe 9

Ndahen çmimet

Taksa OMGJ

Pëllumb Kulla "inventarizon" politikën dhe publicistikën Kur Shqipëria është në udhëkryq mes komercializmit dhe standardeve të cilësisë, UET- Press dhe Pëllumb Kulla, sipas autorëve të parathënies, Baze dhe Çakuli, sjellin një botim që mbështetet në vlerat e vërteta

Statusi

Shkëmbim zjarri me policinë, pranga grupit prej 10 trafikantësh Policia është pritur me breshëri plumbash në një fshat të Kavajës, por brenda disa orësh janë arrestuar dhjetë persona të dyshuar për tregti droge dhe municionesh. Në kërkim, pronari i shtëpisë së pritës

Sindroma e rosakut të shëmtuar dhe statusi i Shqipërisë koment

Cameron kërkesë BE: Të kufizohet lëvizja e lirë për Shqipërinë dhe Serbinë Kryeministri britanik pritet të hapë një tjetër debat në samitin e së premtes për vendet në proces integrimi. The Indipindent: Masa për kufizimin e lëvizjes së lirë të vendeve që do t’i bashkohen në të ardhmen BE-së

Paketa fiskale, Basha mbledh fasonët: Po kërcënohet mirëqenia

op-ed / 14-15

170 lekë për litër. Më pas çmimet vijuan të rriteshin për shkak të rritjes në tregun ndërkombëtar, duke arritur në nivelet e tanishme. Në këtë mënyrë reagon tregu shqiptar i karburanteve me pakicë. Kështu ndodhi edhe këtë herë. Ndryshimet e fundit që iu bënë projektpaketës fiskale sollën një rritje të ndjeshme për taksimin e karburanteve. Bëhet fjalë për taksën e... Faqe 3

“At Zef Pllumi” për tre shkrimtarë, një gazetar e një prift katolik

FAQE 17

koment / 15

Faqe 16

Armand Shkullaku

Integrimi në BE, kur fajin e kanë të tjerët Ilir Meta është i sigurt se do ta shohë në qershor ekipin e futbollit të Holandës të luajë në botërorin e Brazilit, por nuk mund të jetë i sigurt se vendi i tij, po atë muaj, do të pranohet si kandidat për në Bashkimin Europian. Dhe për këtë pasiguri sigurisht që fajin nuk ia ka Holanda, pavarësisht se si do të luajë ajo në botëror. Përpjekja për ta gjetur përgjegjësinë diku tjetër, nëntekstet ironike ndaj vendeve që “nuk na duan”, devijimi i diskutimit tek kundërshtari politik, janë avaze të vjetra sa herë që një qeveri nuk arrin të përmbushë angazhimet e saj. Në vitin e tij të pestë tashmë në pushtet, kryetari i Kuvendit duhet ta dijë se provat që Shqipëria e meriton statusin e vendit kandidat duhet t’i japë mazhoranca ku ai bën...


2

fokus

1

ngjarje e ditës

Borxhi në buxhet / Berisha:

FMN arkitekt i skenarit grek në Shqipëri

Faqe 4

ekonomi / FMN: Nëse nuk

kanë rezultat, taksat do të ulen sërish

Faqe 5

politikë/ Paketa fiskale,

Basha mbledh fasonët: Po kërcënohet mirëqenia

Faqe 6

Por nga ana tjetër, e gjithë kjo situatë, jo pak e çuditshme në arenën politike shqiptare, prodhoi një farë konsensusi më të gjerë se mazhoranca në zgjedhjen e Metës Kryetar Kuvendi.

Ai theksoi se borxhi që po njeh qeveria është i importuar prej qeverisjes së mëparshme, ndërsa u përpoq të distancohej duke thënë se LSI dhe madje edhe ishministri i Financave, Bode kishin pasur qëndrim të ngjashëm sa i përket FMN-së dhe këshillave të saj, por ishte Berisha që nuk i pranonte. Meta tha edhe se kishte pasur divergjenca mes LSI dhe PD-së për mënyrën se si përdorej buxheti, duke e akuzuar Berishë për populizëm dhe mungesë realizmi.

Meta largohet nga “mesi i artë”, rikthehet kundërshtar me Berishën Vladimir Karaj

I

sh-zëvendëskryeministër në qeverinë e drejtuar nga Sali Berisha dhe kryetar i Kuvendit sot, Ilir Meta mori dashje pa dashje një rol ndërmjetësuesi dhe pajtuesi mes palëve të paktën në Kuvend. Ai e bëri, le të themi mirë këtë, deri dy ditë më parë kur papritur ndryshoi tonet ndaj ish-aleatit të tij në qeveri dhe tani në opozitë, duke e sulmuar më ashpër atë sesa vetë kryeministri Edi Rama me të cilin bashkëqeveris. Fillimisht sa i përket integrimit, duke iu përgjigjur një deklarate të Berishës se faji për mosmarrjen e statusit ishte i dyshes Meta-Rama. “Shkaku i vërtetë i refuzimit sot të statusit të vendit kandidat ka në themel: Revanshin antishtet, antikushtetues, antiligjor të qeverisë Rama-Meta”, thoshte Berisha, duke sulmuar koalicionin qeverisës. Më vonë ai ironizoi edhe qëndrimin e Ramës se faji ishte prej rritjes së skepticizmit në BE. Pikërisht kjo duket se u bë edhe arsyeja e sulmit të parë nga kreu i LSI. Ai i kërkoi Berishës me ironi të përmbajë kënaqësitë, sepse po “bëhej më holandez se kryetari i partisë së tij”. Kjo përplasja dhe këto akuza duken si më të rënda që prej prishjes së koalicionit mes LSI dhe PD në pranverë të këtij viti dhe kalimit të Metës në krah të Ramës. Meta prej asaj kohe, edhe pse pati fushatë elektorale, ruajti ton të moderuar në kritikat ndaj Berishës dhe po ashtu ky i fundit u mor rrallë drejtpërdrejt me LSI gjatë fushatës. I ndjeri Sokol Olldashi gjatë fushatës për kryetar në PD, vuri pikërisht theksin te mossulmimi i LSI si bashkëqeverisëse si një nga arsyet që çuan në humbjen e thellë të PD-së në zgjedhje. Por nga ana tjetër e gjithë kjo situatë, jo pak e çuditshme në arenën politike shqiptare, prodhoi njëfarë konsensusi më të gjerë se

mazhoranca në zgjedhjen e Metës Kryetar Kuvendi. Ky i fundit mori edhe madje duket se deri së fundmi ishte i qartë në ruajtjen e një pozicioni në mesin e artë, edhe pse pjesë e mazhorancës qeverisëse, aq sa nuk munguan edhe thashethemet se nga momenti në moment mund të ndodhte të “prishej” me Ramën për t’u lidhur sërish me PD. Në Kuvend Meta vendosi të lejonte Berishën të fliste më gjatë se të tjerët dhe në momentin kur diskutohej ardhja apo jo e Lëndëve Kimike nga Siria u pa që pati një takim edhe pse të shkurtër mes tij dhe ishk r ye m i n i st r it n ë s a l l ë n e kuve n d it . Ndërkohë është e paqartë se çfarë ka bërë që pozicionet dhe qëndrimet publike të Metës të ndryshojnë. Ajo që dihet është se ndërsa Rama ende nuk ka folur në lidhje me kundërshtitë që ka me opozitën sa i përket buxhetit dhe madje e përmendi vetëm në një fjali atë në fjalimin që mbajti për shtyrjen e dhënies së statusit kandidat për në BE, Meta i është përgjigjur drejtpërdrejt Berishës. Meta ishte i ashpër dje kur i kujtoi Berishës se ishte ai që kishte firmosur anëtarësimin në Konferencën Islamike që sipas tij është arsye që po përdor forca e parë opozitare në Holandë, Partia e Lirisë kundër Shqipërisë në BE. “Dhe që natyrisht nuk i lejohet një politikani me kaq përvojë që të bëjë këtë kërcim pindarik brenda dy ditësh”, tha Meta duke i kujtuar Berishës se ishte inkoherent me qëndrimet e tij për albanofobinë të pak kohëve më parë. Po

Meta ishte i ashpër dje kur i kujtoi Berishës se ishte ai që kishte firmosur anëtarësimin në Konferencën Islamike, që sipas tij është arsye që po përdor forca e parë opozitare në Holandë, Partia e Lirisë kundër Shqipërisë në BE. “Dhe që natyrisht nuk i lejohet një politikani me kaq përvojë që të bëjë këtë kërcim pindarik brenda dy ditësh”, tha Meta

E ndërkohë që ka mbrojtur buxhetin në fjalën e Metës, nuk mund të mos binte në sy ky ripozicionim i tij, nga mesi në të majtë dhe duke hequr dorë nga tonet e qeta që kishte përdorur deri dje, për opozitën dhe replikuar vetë direkt me Berishën, diçka që Rama e ka shmangur.

ashtu Meta replikoi me Berishën edhe për buxhetin e ri. Kryetari i kuvendit edhe pse tha që buxheti nuk ishte ai që donin, por një buxhet i propozuar për shkak të krizës, sulmoi Berishën se po përplasjes sërish me FMN duke treguar se ishte koherent këtë herë. Nga ana tjetër ai ironizoi se konflikti i ish-kryeministrit me Fondin Monetarë Ndërkombëtar ishte i hershëm që në kohën kur Berisha ishte president i vendit. “Zotëria nuk e dëgjoi FMN-në, Shqipëria rrëshqiti në një humnerë financiare, që solli më pas ato pasoja politike dhe krizën e vitit 1997. Përsëri ky vazhdon të jetë koherent ndaj FMN-së, por për fat të mirë shqiptarët e zgjidhën me votë këtë çështje”, tha Meta duke akuzuar Berishën edhe se ishte fajtorë për situatën ekonomike të vendit. Ai theksoi se borxhi që po njeh qeveria është i importuar prej qeverisjes së më parshme, ndërsa u përpoq të distancohej duke thënë se LSI dhe madje edhe ish ministri i Finacave Bode kishin pasur qëndrim të ngjashëm sa i përket FMN-së dhe këshillave të saj, por ishte Berisha që nuk i pranonte. Meta tha edhe se kishte pasur divergjenca mes LSI dhe PDsë për mënyrën se si përdorej buxheti, duke e akuzuar Berishë për populizëm dhe mungesë realizmi. “Por mund të them pa asnjë diskutim se është alternativa më realiste për situatën mjaft problematike ku e katandisi vendin voluntarizmi dhe populizmi i ish-Kryeministrit Berisha”. E ndërkohë që ka mbrojtur buxhetin në fjalën e Metës nuk mund të mos binte në sy ky ripozicionim i tij, nga mesi në të majtë dhe duke hequr dorë nga tonet e qeta që kishte përdorur deri dje, për opozitën dhe replikuar vetë direkt me Berishën, diçka që Rama e ka shmangur.


kryesore

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

20.12.2013

3

185-189 Lekë kushtoi një litër naftë dje, me një rritje 50 lekë nga dita e hënë e javës

10

Lekë për litër do të rritet taksa për naftën nga 1 janari

109

Dollarë kushton një fuçi naftë në tregun ndërkombëtar aktualisht

Spekulimet, çmimi i naftës rritet me 5 lekë ende pa u miratuar Në kryeqytet, një litër naftë nga 180 -182 lekë që kushtonte të hënën, dje u shit me 185 lekë deri në 189 lekë për litër. Grosistët nisën importet masive të mallrave të akcizës për të patur rezerva para rritjes së taksave. Kryetari i Shoqatës së Hidrokarbureve, Luigj Aliaj lajmëron rritjen e çmimeve të naftës Blerina Hoxha

Çmimi i një litri naftë është rritur dje me 50 lekë të vjetra për litër në kryeqytet. Një litër naftë nga 180 -182 lekë që kushtonte të hënën, dje u shit me 185 lekë deri në 189 lekë për litër. Siç mësohet nga vetë tregtarët, rritja ka ardhur nga koniunkturat e brendshme të tregut dhe jo nga tregu ndërkombëtar si një spekulim ndaj lajmeve për rritjen e taksimit të një litri naftë me 100 lekë të vjetra në paketën e re fiskale. Spekulimi

Çmimet e naftës në vendin tonë historikisht janë dominuar nga spekulimet, më shumë sesa nga politika e taksave ose tregu ndërkombëtar. Kur qeveritë kanë ndërhyrë për të rritur taksimin e naftës, efekti i taksës në treg është përcjellë dyfish. Kështu ndodhi edhe në vitin 2011, ku qeveria rriti me pesë lekë akcizën, vetëm në pak ditë çmimi i naftës

shkoi nga 157 lekë për litër në 168 dhe 170 lekë për litër. Më pas çmimet vijuan të rriteshin për shkak të rritjes në tregun ndërkombëtar, duke arritur në nivelet e tanishme. Në këtë mënyrë reagon tregu shqiptar i karburanteve me pakicë. Kështu ndodhi edhe këtë herë. Ndryshimet e fundit që iu bënë projekt-paketës fiskale sollën një rritje të ndjeshme për taksimin e karburanteve. Bëhet fjalë për taksën e qarkullimit e që mblidhet tek karburantet, e cila do të vilet 17 lekë për litër, nga 7 lekë që është aktualisht. Debatet nga ekspertët dhe grupet e interesit që kanë shoqëruar projekt-paketën fiskale kanë lajmëruar një rritje të çmimeve të naftës. Por tregu kaq do, edhe pa hyrë në fuqi paketa e re fiskale, çmimet kanë nisur të rriten. Ndryshe nga shumë vende të tjera, ku çmimet e naftës përcaktohen në bursa dhe nga entet rregullatore, në Shqipëri i përcak-

Gjatë këtij muaji pritet të futen në vendin tonelata cigare, naftë, kafe dhe birrë për të përfituar nga taksat ende të ulëta. Pasi të kenë mbushur magazinat, tregtarët programojnë t’i shesin këto mallra gjatë vitit 2014 me çmime më të larta.

ton tregu i lirë. Në Maqedoni ka Ent Rregullator për përcaktimin e tavaneve të çmimeve. Mirëpo sjelljen e çmimeve në vendin tonë ekspertët e shpjegojnë si karakteristikë të tregjeve në zhvillim, ku më shumë se ofertë-kërkesa çmimet kontrollohen nga mekanizma të tjerë, si monopolet dhe spekulimet. Tregu i karburanteve paraqitet një rast tipik. Pikërisht në këto momente ku për shkak të krizës çmimi i një fuçie naftë në bursa ka rënë në 100 USD, në vendin tonë një litër naftë shitet njësoj, sikur çmimi i fuçisë të jetë në nivelet 160 USD. Taksat, nxiten importet e dhjetorit

Importuesit kanë porositur sasi të mëdha të mallrave të akcizës për import brenda dhjetorit. Gjatë këtij muaji pritet të futen në vendin tonelata cigare, naftë, kafe dhe birrë për të përfituar nga taksat

ende të ulëta. Pasi të kenë mbushur magazinat, tregtarët programojnë t’i shesin këto mallra gjatë vitit 2014 me çmime më të larta. Kjo praktikë ka ndodhur në të gjitha herët, kur qeveria nëpërmjet paketës fiskale ka rritur akcizat. Në vitin 2009 akciza për cigaret u rrit me 10 lekë për paketë, duke e çuar në total nivelin e taksimit në 50 lekë nga 40 që ishte më parë. Ndërsa në janar të vitit 2010, akciza e cigareve u rrit me 20 lekë për paketë, duke e rritur në total nivelin e 70 lekëve për paketë. Në fund të vitit 2009 pati importe masive dhe më pas një rënie e tyre në nivele minimale në fillim të vitit 2010. Në vitin 2014, lidhur me cigaret propozohet që të rritet akciza me 20 lek për paketë, ndërkohë që importuesit po nxitojnë të importojnë sasi të mëdh a m e t a ks ë n e u l ë t , p ë r t ë maksimizuar më vonë fitimet kur taksa të jetë më e lartë.

Shoqata e Hidrokarbureve: Do të rrisim çmimet Rritja e taksës së qarkullimit që do të vijë për shkak të karburanteve, do të çojë në rritjen e çmimit të naftës dhe benzinës në treg. Ky fakt është pranuar nga kryetari i Shoqatës së Hidrokarbureve, Luigj Aliaj, i ftuar në rubrikën “Opinion” në News24. “Nga 1 janari që hyn në fuqi taksa e qarkullimit transferohet e gjitha tek konsumatori. Sepse ne duhet të kemi një gjë të qartë, çmimi në bazë ka koston. Bazë për përcaktimin e çmimeve është kostoja, dhe kjo është një kosto e rritur 12 lekë për litër ose 120 lekë për litër menjëherë nga data 1 janar”,- deklaron kreu i Shoqatës së Hidrokarbureve.  Aliaj shpjegon se qeveria duhet të marrë masa me paketa subvencionuese, që rritja e çmimit

të karburanteve të mos prekë sektorët e tjerë dhe të reflektohet në një gamë më të gjerë produktesh. “Në këtë mënyrë karburantet vetëm Europa i taton. Askush në botë, Amerika, Australia nuk i taton fare karburantet, sepse ata gjykojnë që karburanti është gjeneratori kryesor që ndihmon ekonominë të zhvillohet. Në Europë taksohet lart vërtet, por të gjithë sektorët, transporti publik, peshkimi e marrin karburantin pa asnjë lloj takse, dhe pastaj vërtet mbetet luks lëvizja me veturë. Në Shqipëri nuk mund të quhet luks sepse këtu tatohet karburanti për të gjithë sektorët, nuk ka përjashtime. Se në ç’masë do ndërhyjë rimbursimi, kjo mbetet për t’u parë”, - shprehet Aliaj. 

“Nga 1 janari që hyn në fuqi taksa e qarkullimit transferohet e gjitha tek konsumatori. Sepse ne duhet të kemi një gjë të qartë, çmimi në bazë ka koston. Bazë për përcaktimin e çmimeve është kostoja, dhe kjo është një kosto e rritur 12 lekë për litër ose 120 lekë për litër menjëherë nga data 1 janar”


4

fokus

ngjarje e ditës

Duke sqaruar disa herë gjatë fjalës së tij se ai flet në pozicionin e ish-kryeministrit, Sali Berisha kritikoi ashpër FMN-në për rritjen e borxhit, duke kërkuar nga drejtori i këtij Fondi që të sjellë një tjetër ekip në Shqipëri

Borxhi në buxhet

Berisha: FMN arkitekt i skenarit grek në Shqipëri “Si mund të pranojmë ne të rrisim borxhin 13 % në një vit?! Po kjo është çmenduri! Cili vend e ka bërë këtë? Fondi ta thotë se në cilin vend e kanë realizuar një formulë të tillë? TIRANË Sali Berisha iu bashkua tryezës së

tretë të demokratëve me grupet e interesit lidhur me projektbuxhetin dhe paketën e re fiskale, për të përcjellë një mesazh të fortë të tij ndaj Fondit Monetar Ndërkombëtar. Edhe pse i ulur krah kryetarit aktual, Lulzim Basha, Berisha u kujdes disa herë të sqaronte se qëndrimi i tij nuk ishte i Partisë Demokratike, por si ish-kryeministër i vendit. Duke folur për pasojat e paketës së re fiskale, Berisha bëri bashkëfajtor me qeverinë edhe Fondin Monetar Ndërkombëtar për rritjen e borxhit. “I kërkoj Fondit Monetar Ndërkombëtar të mos pranojë të bëhet dëshmitar i rremë. Fondi Monetar Ndërkombëtar është një institucion shumë i rëndësishëm, por ka një histori të hidhur me Shqipërinë. Në arkivat e tij, ajo histori, po të dojë ia kujtoj. E kam unë, e kanë edhe ata. Kjo që bënë kësaj here është një ofendim i madh për shqiptarët. I kujtoj Fondit se ka shkruajtur në shtator një raport për Shqipërinë, i kërkoj ekipit të Fondit që të lexojë raportin e tij dhe të mos besojë mashtrimet, për interesa anti-klienteliste të Edi Ramës. Kjo do të jetë një prishje përfundimtare shqiptare me Fondin”, - tha dje Berisha duke iu referuar një raporti të FMN-së të pak mua-

jve më parë, ku për borxhin flitej në nivele më të ulëta. “Unë i kujtoj fondit një gjë, se me dëshmi të rreme nuk mund të arrihet në kurriz të këtij populli, po të dojë të vijë të ulet një për një me përfaqësuesit e opozitës dhe t’i faktojë se raporti i tij i shtatorit ka qenë shumë i drejtë dhe se dërgimet më mbrapa janë të papranueshme dhe janë ofenduese për shqiptarët. Ka një borxh të fiksuar në raportin e shtatorit, gjithçka e kanë on line. Edi Rama e “gozhdoi” Fondin, duke i thënë ‘nuk të besoj ty, por besoj ‘Deloitte & Touch”, - shtoi ai. Për pasojë, ish-kryeministri i ka kërkuar FMN-së të sjellë një tjetër ekip për verifikim. “…Unë i kërkoj Fondit, drejtorit të Fondit, kryeekonomistit të Fondit, të sjellin ekip tjetër. Ne nuk duam të konfrontohemi me të, por ne nuk mund të pranojmë kurrë që shqiptarët të trajtohen në këtë mënyrë…”, - tha ai. Vërejtja thelbësore e Berishës lidhet pikërisht me rritjen galopante të borxhit brenda një viti, që sipas tij nuk është parë në asnjë vend tjetër. “Si mund të pranojmë ne të rrisim borxhin 13 % në një vit?! Po kjo është çmenduri! Cili vend e ka bërë këtë? Fondi ta thotë se në cilin vend e kanë realizuar një formulë të tillë? Në asnjë vend të botës… Ky është skenari më

…Unë i kërkoj Fondit, drejtorit të Fondit, kryeekonomistit të Fondit, të sjellin ekip tjetër. Ne nuk duam të konfrontohemi me të, por ne nuk mund të pranojmë kurrë që shqiptarët të trajtohen në këtë mënyrë…”

i keq se skenari grek…”, shtoi ai. Ndërsa në faqen e tij në Facebook pak orë pas përfundimit të tryezës, Berisha bëri thirrje për protesta dhe greva me qëllim parandalimin e kësaj pakete fiskale: “Qytetarë dhe qytetare, me këtë rritje të barrës fiskale dhe rritjen e borxhit nga 62 në 75% skenari grek mbulon si vello e zezë me shpejtësi Shqipërinë dhe shqiptarët. Këtë skenar ogurzi mund ta ndalojë vetëm një lëvizje e fuqishme qytetare mbarëpopullore. Ndaj thirrja ime drejtuar çdo qytetari shqiptar, nxënësve, studentëve, mësuesve, pedagogëve, punëtorëve, punonjësve, fermerëve, biznesmenëve: Në këmbë të gjithë në protestën më të fuqishme, në greva dhe demonstrata për të ndaluar skenarin e rrënimit të ekonomisë, familjeve tuaja dhe të ekonomisë së vendit”. N.P

Cani prezanton buxhetin, Bode: Nuk keni parashikuar evazionin Mes debatesh dhe akuzash politike kanë nisur dje diskutimet në komisionin parlamentar të Ekonomisë rreth projektbuxhetit të vitit 2014. Duke prezantuar projektin, ministri Cani ka pohuar se ky është buxheti më i madh në histori, me 40 miliardë lekë të ardhura më shumë se fakti i këtij viti. Mirëpo i menjëhershëm ka qenë reagimi i ish-ministrit të Financave, deputetit demokrat Ridvan Bode, i cili e quajti ‘projektin e rrënimit të ekonomisë’ duke dhënë këto argumente. “Niveli i administrimit, i uljes së evazionit është zero. Kemi një rritje taksash, e cila është 1.2 për qind e GDP-së dhe nëse e shton këtë në vitin 2012, shkon 26. 3 për qind. Kemi rritje në përmirësimin e administrimit, apo kemi një vijim të humbjeve në administrim”, - tha deputeti demokrat Ridvan Bode. Sipas Bodes, të 40 miliardë lekët që janë parashikuar të grumbullohen më shumë, 20 miliardë vijnë nga rritja e taksave dhe pjesa tjetër prej 20 miliardësh nga rritja ekonomike. “Po lufta ndaj informalitetit ku është parashikuar?”,- tha Bode. “Çfarë do të realizohet në një vit në ekonominë shqiptare mendohet të futen në buxhetit të shtetit. investime nuk ka sepse biznesit nuk i mbetet asgjë, kursime nuk ka sepse qytetarëve nuk i mbetet asgjë për të kursyer”, tha Bode. “Pa merak. Atë që bëmë në vitin 98’ e më pas,

me financat dhe ekonominë shqiptare, zoti Bode, kot parashikoni ditë të këqija. Ditë të mira vijnë dhe është e sigurt kjo”, tha ministri Cani. Sipas projektbuxhetit të përgatitur nga Ministria e Financave, totali i të ardhurave parashikohet të jetë rreth 364 miliardë lekë, me një rritje prej 13% apo 42 miliardë lekë, në raport me buxhetin e rishikuar 2013. Por mbetet në të njëjtin nivel me buxhetin që hartoi qeveria ‘Berisha’ këtë vit. Totali i shpenzimeve buxhetore pritet të jetë 459.5 miliardë lekë, me një rritje prej 54 miliardë lekë, apo 13%. Ndikimin kryesor në rritjen e shpenzimeve e ka parashikimi i një zëri të ri, ai i shlyerjes së detyrimeve të prapambetura me një vlerë prej 39 miliardë lekësh, nga i cili 12 miliardë lekë do të jenë detyrime të infrastrukturës dhe 22.8 miliardë lekë detyrime të tjera. Deficiti buxhetor kalon 91,6 miliardë lekë ose 14% më i lartë se ai i një viti më parë, duke arritur në 6.9% të Prodhimit të Brendshëm Bruto. Nga kjo, 2.8% të PBB-së e përbën zëri për shlyerjen e detyrimeve të prapambetura, duke bërë që deficiti, përjashtuar detyrimet ndaj biznesit, të jetë 4.1% e PBB-së. Financimi i deficitit parashikohet të kryhet përmes huamarrjes së brendshme, e cila do të reduktohet me 13%, apo 7 miliardë lekë.

takimi

Rama zbret në bazë, u shpjegon tregtarëve sa fitojnë nga paketa fiskale Kryeministri Edi Rama ka zbritur në terren dje për t’i shpjeguar vetë në mënyrë të drejtpërdrejtë qytetarëve dhe në veçanti tregtarëve përfitimet që u vijnë atyre nga masat që parashikon paketa fiskale me uljen apo heqjen e disa taksave. Ai ishte dje në zonën e “Don Boskos” në kryeqytet, ku duke bashkëbiseduar me tregtarët nuk ka nguruar që t’ua bëjë vet me laps e letër llogaritë për përfitimin konkret nga këto ndryshime dhe sidomos me heqjen e taksës së biznesit të vogël. “Taksën e biznesit të vogël e paguanit të gjithë aforfe te pushteti vendor dhe përveçse pushtetit vendor që ua merr edhe aforfe arbitrare, ju paguanit edhe tatim-fitimin 10 për qind. Taksa e biznesit të vogël bëhet zero, ju do të paguani vetëm një herë dhe do të paguani tatim-fitimin, jo 10 për qind, por 7.5 për qind”, - tha Rama. Kreu i qeverisë deklaroi se me këtë masë do të vihet në vend një padrejtësi dhe do të bëhet e mundur që kush fiton më shumë do të paguajë më shumë e kush fiton më pak do të paguajë më pak. “I gjithë sistemi do të ndryshojë, kështu që ju nuk do të keni më dy palë tatime, dy palë letra, dy palë halle. Ju keni vetëm një tatim fitimi, që nga 10 për qind bëhet 7.5 për qind. Mbajeni këtë me shkrimin tim dhe nëse nesër nuk ndodh kështu, mund të reagoni”, - tha Rama.


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

20.12.2013

5

"Shumë vende zgjedhin taksë progresive, shumë vende kanë taksë të sheshtë. Këto janë politika të qeverive. Por duhet të kihet parasysh një gjë, kur rrit progresivitetin, rritet dhe barra mbi administrimin. Për këtë, këshilla jonë është për përpjekje të forta për të përmirësuar administrimin”, tha Ilahi Marreveshja

Ikja dhe kthimi i FMN FMN e subvenciononte buxhetin e shtetit deri në fund të vitit 2008, sipas marrëveshjeve dypalëshe që patën nisur nga viti 1992. Ndihma e FMN-së kushtëzohej me politikat buxhetore dhe disiplinë fiskale që qeveria shqiptare duhet të ndiqte. FMN pati dy ndarje me qeverinë e djathtë. Njëra në vitin 1997, për shkak se nuk u ndoqën këshillat për mbylljen e skemave piramidale dhe në vitin 2008, kur qeveria nuk e konsideroi më të nevojshme konsulencën e Fondit. Kështu nga viti 2009 e deri më tani marrëveshja FMN -qeveri ka qenë liberale, por socialistët premtuan se do të rikthenin FMN në Shqipëri. Marrëveshja është nënshkruar nga stafet teknike dhe vlen për tre vjet, me një kredi të butë 300 milionë euro.

FMN: Nëse nuk kanë rezultat, taksat do të ulen sërish

Shefi i misionit të FMN-së Nadeem Ilahi ka pohuar se nëse rritja e taksave nuk do të japë efekte pozitive qeveria mund t'i rikthehet taksave të ulta. FMN ka vënë kusht luftën ndaj evazionit fiskal Vetë Fondi Monetar Ndërkombëtar është në dyshim se rritja e taksave do të ketë rezultat në rritjen e të ardhurave buxhetore më 2014. “Nëse rritja e taksave nuk do të japë efekte pozitive, atëherë qeveria mund t’u rikthehet taksave të ulëta është shprehur për mediat Shefi i Misionit të FMN-së për Shqipërinë, Nadem Ilahi. Frika e FMN-së është se kjo mund të ndodhë më së shumti me taksën progresive. Taksa progresive, më e debatuara

Duket se gjatë negociatave dyjavore ndërmjet qeverisë dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar, pika më e nxehtë e diskutimeve ka qenë kthimi në progresivitet i taksës së sheshtë. Kjo për shkak se g jithmonë një taksë ku rritet shoqërohet edhe me informalitet. “Ne

nuk kemi qenë skeptikë për taksën progresive. Shumë vende zgjedhin taksë progresive, shumë vende kanë taksë të sheshtë. Këto janë politika të qeverive. Por duhet të kihet parasysh një gjë, kur rrit progresivitetin, rritet dhe barra mbi administrimin. Për këtë, këshilla jonë për qeverinë ka qenë se, nëse zgjidhni të shkoni në këtë rrugë, do t’ju duhet të bëni përpjekje të forta për të përmirësuar administrimin”, tha Ilahi. Nëse rritja e taksave që po ndërmerr qeveria në paketën fiskale nuk do japë efektet e pritura në ekonomi, shefi i Fondit Monetar thotë se mund të bëhen hapa prapa, tek sistemi i taksave të ulëta që aplikohej edhe nga qeveria paraardhëse. Një nga këshillat e Fondit ka qenë edhe që politikat tatimore të mos ndryshojnë shumë shpesh.

Nëse rritja e taksave që po ndërmerr qeveria në paketën fiskale nuk do japë efektet e pritura në ekonomi, shefi i Fondit Monetar, Nadem Ilahi thotë se mund të bëhen hapa prapa, tek sistemi i taksave të ulëta që aplikohej edhe nga qeveria paraardhëse.

“Nëse ekonomia do jetë më e dobët sesa ne presim, atëherë mund të merren disa masa kompensuese që qeveria të lehtësojë politikën fiskale për të ndihmuar ekonominë. Pra, nëse gjërat nuk shkojnë aq mirë, atëherë nuk e bën të gjithë shtrëngimin apo korrektimin fiskal që ke programuar”, - vlerësoi shefi i FMN-së. Sipas shefit të FMN-së, edhe pse Shqipëria ka një prej niveleve më të larta të taksave për biznesin në rajon, kjo nuk do t’i frenojë investimet. Borxhi, pse u lejua rritja Shef i FMN-së tha se rritja e borxhit u pa si e vetmja hapësirë që mund të ndërmerrte qeveria për të nxitur rigjallërimin e ekonomisë. “Gjatë diskutimeve kuptuam se ka fare pak hapësirë për të shkurtuar shpenzimet. Diskutuam një mori masash për një korrektim fis-

kal. Por kemi rënë dakord me autoritetet që klima e biznesit dhe konkurrueshmëria e Shqipërisë duhen mbajtur parasysh sa herë merren këto masa, - tha ai. - Nëse qeveria do të vendoste të mos rriste borxhin, vendi do të kishte nevojë për një korrektim fiskal prej 4% të Prodhimit Kombëtar”, - tha Ilahi. Por sipas tij, kjo do të cenonte rritjen ekonomike të vitit tjetër, si dhe besimin e aftësitë e biznesit për të operuar. “Dhe në fund taksat do të duhej të rriteshin shumë më tepër nga sa u rritën për ta realizuar. Ideja ishte që të g jenim një ekuilibër mes asaj, sa korrektim duhej dhe sa hapësirë do t’i jepnim ekonomisë për t’u rritur. Dhe unë besoj se kemi gjetur një ekuilibër optimal”, - tha shefi i misionit të FMN-së.

Taksat dhe pensionet, kushtet për huanë 300 mln nga FMN Për të përfituar të plotë kredinë 300 milionë euro nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, më parë qeveria shqiptare duhet të plotësojë dy kushte themelore. “Qeveria duhet të marrë disa masa në fushën e administrimit të taksave dhe në reformën e pensioneve, para se ne t’i shkojmë Bordit në fillim të vitit të ardhshëm që të aprovoje këtë shumë. Kemi rënë dakord me qeverinë për akordimin e një kredie prej 300 milionë eurosh, me qëllim shlyerjen e detyrimeve të prapambetura të biznesit”, - u shpreh shefi i Misionit të FMN-së, Nadem Ilahi. Misioni arriti një marrëveshje në nivel stafi me au-

toritetet këtë javë, e cila duhet të miratohet nga drejtuesit e FMN-së dhe Bordi Ekzekutiv për një program ekonomik 36-mujor, që mund të mbështetet nga instrumenti i Fondit të zgjeruar i FMN-së. Niveli i propozuar i aksesit mund të arrijë në rreth 300 milionë euro. Këtë radhë FMN u ka kërkuar autoriteteve një plan të qartë për uljen e informalitetit në vend dhe çuarjen më tej të reformave strukturore. Aktualisht, Shqipëria mbledh taksa vetëm 23.1 të PBB-së shumë më poshtë mesatares rajonale, e cila është 35%. Në deklaratën e fundit për mediat, FMN-ja vuri theksin

në mungesën e progresit në reformat strukturore, e cila ka penguar rritjen ekonomike. “Nevojitet një program ambicioz reformash, i fokusuar në objektivin e tërheq jes së investimeve. Autoritetet janë duke planifikuar të marrin masa të posaçme në fushën e përmirësimit të të drejtave të pronësisë, në reduktimin e arbitraritetit të administratës tatimore dhe në t hj e sht ë z i m i n e p r o c e du r ave t ë regjistrimit të biznesit. Sektori i energjisë elektrike dhe sistemi i pensioneve përbëjnë rrezik për situatën fiskale”, thuhet në deklaratën përmbyllëse të FMN-së.


6

fokus

ngjarje e ditës

tryeza e PD

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha mblodhi dje në një tryezë konsultative biznesin e vogël, agrobiznesin dhe biznesin fason, ku u diskutua gjerësisht për projekt-buxhetin dhe paketën e re fiskale

Paketa fiskale, Basha mbledh fasonët: Po kërcënohet mirëqenia Kreu i PD: “Biznesi i vogël do të paguajë dyfish taksë mbi pronën. Ishte 200 lekë për metër katror, me këtë paketë fiskale bëhet 400 lekë për metër katror, pavarësisht nëse je pronar apo qiramarrës se edhe po të jesh qiramarrës, qiradhënësi do t’ia kalojë barrën qiramarrësit…” TIRANË Në tryezën konsultative me biznesin e

vogël, agrobiznesin dhe biznesin fason, kryetari i opozitës, Lulzim Basha deklaroi se nga viti që vjen çdo shqiptar do të paguajë më shumë si rezultat i paketës së re fiskale, që ka përgatitur qeveria. Në këtë takim, Basha u ndal edhe tek biznesi i vogël për të cilin qeveria ka premtuar se do të ketë lehtësira. Edhe pse tatimi mbi të ardhurat për këtë kategori është ulur nga 10% në 7.5%, Basha shtoi se ndaj biznesit të vogël janë rritur të tjera detyrime. “Biznesi i vogël do të paguajë dyfish taksë mbi pronën. Ishte 200 lekë për metër katror, me këtë paketë fiskale bëhet 400 lekë për metër katror, pavarësisht nëse je pronar apo qiramarrës se edhe po të jesh qiramarrës, qiradhënësi do t’ia kalojë barrën qiramarrësit. Për një sipërfaqe 100 metra katrorë, detyrimi shtesë shkon në 20 mijë lekë të reja. Nëse ka një automjet apo një kosto transporti (është e vështirë të mendosh një biznes që nuk ka kosto transporti), këtij të vetëpunësuari, këtij biznesi të vogël i shkon 120 lekë për litër më shumë me paketën fiskale që propozohet”, tha Basha në fillim të takimit. Kryetari i opozitës verejti se, “opozita sheh me shqetësim faktin se nuk ka asnjë segment, asnjë sektor të ekonomisë shqiptare, apo të konsumatorëve shqiptarë e shtresave të ndryshme shoqërore të këtij vendi që nuk e sheh këtë paketë fiskale dhe këtë buxhet si kërcënim personal të mirëqenies dhe stabilitetit të qytetarëve”. Grupet e interesit

Kryetari i Shoqatës së biznesit të vogël dhe të mesëm të Shqipërisë, Albert Nasto shprehu në parim pakënaqësinë e tij për mënyrën se si politika është sjellë deri më tash ndaj biznesit të vogël duke u përqendruar më pas tek drafti i përgatitur nga qeveria. “…Të thuash sot se do të rrisim sigurimet shëndetësore është një nga gjërat më të këqija që mund t’i ndodhë biznesit të vogël. E dini se në çfarë gjendje është sot biznesi i vogël? Biznesi i vogël sot është në kufirin e mbijetesës… Ne si shoqatë jemi kundër rritjes së të gjitha akcizave si për pijen, si për karburante, ashtu edhe për të gjitha akcizat që duan të rriten… Duam që të zgjerohet baza e tatim-paguesit, sepse ne

akoma sot paguajmë informalitetin, që po na shkatërron, po na falimenton biznesin, po na mbyll subjektet”. Besnik Dervishi një tjetër përfaqësues biznesi në fushën e shërbimeve, konkretisht mbikqyrje, kolaudim, vlerësim pasurish të paluajtshme, studime e projektime shtoi se, shpenzimi kryesor mbetet transporti. “…Nafta do rritet për shkak të rritjes së akcizës…”, - tha ai. Ndërsa Albert Shopi përfaqësues në fushën e agrobiznesit ngriti si shqetësim rritjen e tatimit mbi fitimin nga 10% që është aktualisht në 50%. Flamur Hoxha një tjetër përfaqësues i Fasonerisë u shpreh se ndryshimi taksave për vitin që vjen do ta penalizojë këtë sipërmarrje, pasi kjo masë do të përkthehet në rritje kostoje. “…Mendoj se me këtë rritje taksash gjithsecili nga ne mendon si të reduktojë shpenzimet, të ulë numrin e punonjësve sepse nuk mundesh që të përballosh këtë kosto të lartë që do të kemi në fillim të vitit…”, - tha ai. Pashke Mjekaj ishte një tjetër zë në tryezën e djeshme që mbronte biznesin e bar-kafeve. “Thuhet se do të ulet nga 10%, në 7.5% taksa, ndërkohë që do të rritet dyfish taksa e ndërtesës, nga 40 mijë lek të reja që paguaja, do të më duhet të paguaj 80 mijë lek. Do të rriten sigurimet, unë punonjësit i kam të siguruar. Ndërkohë që si do ti paguaj unë, kur rritet çmimi i kafes, i alkoolit dhe duhanit, elementë që baret punojnë, pra sipas kësaj pakete do të thotë që unë ta mbyll, ti vë çelësin, ose të punoj familjarisht dhe të heq punonjësit nga puna”, - tha ai. Florian Arapi, përfaqësues i biznesit të vogël solli një tjetër këndvështrim të situatës së krijuar me paketën e re fiskale. ”Ne quhemi biznes i vogël por në fakt quhemi të gjithë biznes e nëse do të themi së është ulur taksa e biznesit të vogël, mua më duket e pavërtetë për arsye se është rritur taksa e biznesit të madh dhe biznesi i vogël është një varësi e biznesit të madh. Ne kemi rritje të taksës, ulje të xhiros e të blerjeve pasi nëse biznesit të madh (aty ku marrim mallin) do i rritej taksa, automatikisht do rrisë çmimet e kështu çmimet do rriten për ne, tek konsumatorët, si rezultat do ulen blerjet…”,- tha ai. N.Perndoj

Disa nga diskutantët e tryezës së djeshme Flamur Hoxha, Fason “…Mendoj se me këtë rritje taksash gjithsecili nga ne mendon si të reduktojë shpenzimet, të ulë numrin e punonjësve, sepse nuk mundesh që të përballosh këtë kosto të lartë që do të kemi në fillim të vitit…” Albert Nasto, biznes i vogël dhe i mesëm “…Të thuash sot se do të rrisim sigurimet shëndetësore, është një nga gjërat më të këqija që mund t’i ndodhë biznesit të vogël. E dini se në çfarë gjendje është sot biznesi i vogël? Biznesi i vogël sot është në kufirin e mbijetesës…” Florian Arapi, përfaqësues i biznesit të vogël “Ne quhemi biznes i vogël, por në fakt quhemi të gjithë biznes e nëse do të themi së është ulur taksa e biznesit të vogël, mua më duket e pavërtetë për arsye se është rritur taksa e biznesit të madh dhe biznesi i vogël është një varësi e biznesit të madh”.

Shoqata e biznesit të vogël dhe të mesëm, Albert Nasto “Ne si shoqatë jemi kundër rritjes së të gjitha akcizave si për pijen, si për karburante, ashtu edhe për të gjitha akcizat që duan të rriten… Duam që të zgjerohet baza e tatim-paguesit, sepse ne akoma sot paguajmë informalitetin, që po na shkatërron, po na falimenton biznesin, po na mbyll subjektet” Pashke Mjekaj, pronar bar-kafeje “Thuhet se do të ulet nga 10% në 7.5% taksa, ndërkohë që do të rritet dyfish taksa e ndërtesës, nga 40 mijë lekë të reja që paguaja, do të më duhet të paguaj 80 mijë lekë. Do të rriten sigurimet, unë punonjësit i kam të siguruar. Ndërkohë që si do t’i paguaj unë, kur rritet çmimi i kafes, i alkoolit dhe duhanit, elementë që baret punojnë, pra sipas kësaj pakete do të thotë që unë ta mbyll...”

NJOFTIM PËR REZULTAT KONKURRIMI Blv. Dëshmorët e Kombit”, Pallati i Kongreseve, Tiranë, Shqipëri, T/F.+355-4-2281650 E. info@cec.org.al, www.cec.org.al

Drejtoria e Burimeve Njerëzore në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve njofton se, eprori direkt, nga tre kandidatët e paraqitur me rezultate më të larta, të shpallur nga Komiteti Ad-Hoc, zgjodhi fitues: 1. zj.Ana Tenolli, në testimin e zhvilluar për pozicionin e punës, Drejtore në Drejtorinë e Komisioneve Zgjedhore, Trajnimit dhe Edukimit të Zgjedhësve. 2. zj.Elvira Gaxholli, në testimin e zhvilluar për pozicionin e punës, Drejtore në Drejtorinë e Marredhënieve me Jashtë.


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

20.12.2013

7

Cameron kërkesë BE: Të kufizohet lëvizja e lirë për vendet e Ballkanit Kryeministri britanik, David Cameron do t`i kërkojë zyrtarëve të Bashkimit Europian që të kufizojnë lëvizjen e lirë për vendet e varfra, që do t’i bashkohen Unionit në të ardhmen. Lajmi bëhet me dije nga britanikja “The Indipendent”, sipas së cilës kryeministri Cameron do t’u bëjë apel liderëve europianë që të mësojnë nga gabimi i bërë me Rumaninë dhe Bullgarinë. Cameron pritet të thotë se: “Britania e Madhe do të mbështesë vetëm rregullat e zgjerimit, bashkë me rregullat strikte të emigracionit, duke vënë limite për qarkullimin e lirë të punëtorëve, për të vendosur një kapak mbi numrin e emi-

grantëve që hyjnë në vendet e BE-së çdo vit”. Një burim i Doëning Street tha se “Cameron ka 24 orë apo më shumë komunikim me udhëheqësit europianë dhe ai do të flasë për disa nga çështjet që ka në mendjen e tij dhe mbi prioritetet e tij”. Çështja nuk është në rendin e ditës, por do të diskutohet në detaje në sesionet formale të punës mbi vënien e pikave mbi të ardhmen e vendeve që duan të aderojnë në BE. Kjo vjen pasi kryeministri Cameron mori masa për të kufizuar të drejtat e rumunëve dhe bullgarëve, të cilët nga janari 2014 fitojnë të drejtën për punuar në Britaninë e Madhe. Por ky fakt pritet të

hapë edhe njëherë debatin mes diferencave që shtetet e pasura dhe ato të varfra të Europës kanë me njëratjetrën. “The Indipendent” ka përmendur Shqipërinë dhe Serbinë, si vende të cilat janë në procesin e integrimit për në BE e ku pritet të kërkohen rregulla më t ashpra për marrëveshjen e lëvizjes së lirë. Një tjetër perceptim penalizues për vendet e Ballkanit Perëndimor është ai i nivelit ekonomik. Burimet e gazetës britanike kanë shtuar se kryeministri do të kërkojë që vendet të arrijnë një nivel të caktuar mirëqënieje, në mënyrë që të shfrytëzojnë të gjitha lehtësitë e lëvizjes pa viza në BE.

Meta: Parti në Holandë na shohin si islamikë, firmëtar ishte Berisha Kryetari i LSI shton tonet kritike për ish-kryeministrin Berisha pas reagimit për statusin. “Deri dje Berisha fliste për albanofobë në BE, sot na quan eurofobë. Jemi të vendosur për reformat” Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta tha dje se një ndër arsyet e refuzimit të statusit është edhe perceptimi i Shqipërisë nga një pjesë e europianëve si vend islamik. Në një mbledhje me kryesinë e LSI, Meta ka përmendur qëndrimin e partisë opozitare holandeze dhe i ka kujtuar ish-kryeministrit Berisha se është ai, firmëtari i futjes së Shqipërisë në Konferencën Islamike. “Për fat të keq, ndoshta edhe të painformuar, por ndoshta edhe për arsye politike, një pjesë e tyre përdorin edhe një retorikë kundër vendeve si Shqipëria, që s’ka asnjë lidhje me realitetin, duke i akuzuar si vende islamike që nuk i duhen Evropës dhe ku përfaqësuesit nga më të lartë të saj kanë bërë të qartë se si mund të hyjë në Europë një vend që është anëtar i Konferencës Islamike, firmën për të cilën e ka hedhur z. Berisha”, - tha Meta në fjalën e tij. Nisur edhe nga ky fakt, Meta është shprehur i zhgënjyer për reagimin e ish-aleatit të tij në qeverisjen e shkuar, ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili ndryshe nga më parë, nuk e sheh të

keqen tek albanofobët, por eurofobët në Tiranë, të cilët sipas tij janë Rama dhe Meta. “Nuk i lejohet një politikani me kaq përvojë që të bëjë këtë kërcim pindarik brenda dy ditësh. Pra dëgjuam nga shtatori deri një ditë përpara që Parlamenti holandez të vendoste veton për Shqipërinë, sepse kështu i ka procedurat Europa, nuk i caktojmë ne, në gjuhën që statusi ishte kontribut vetëm i Partisë Demokratike dhe i qeverisë së saj. Ne na kishte përjashtuar fare, që kishte qenë në koalicion katër vjet, po ia bënte dhuratë mazhorancës dhe Edi Ramës. Dhe menjëherë sapo ndodhi kjo gjë, gjithçka u kthye në të kundërt. Madje, për herë të parë zbuloi që Holandën e bëri skeptike Edi Rama, Ilir Meta, e kështu me radhë. Ndërkohë që harron se zv.ministri i tij në kohën kur ky ishte Kryeministër kërkoi shpalljen “non-grata” të Ambasadorit të nderuar të këtij vendi në atë kohë”, - tha Meta. Pavarësisht refuzimit që mori Shqipëria edhe kësaj here në çështjen e statusit, Meta ka theksuar se ajo e ka vendin në Europën e Bashkuar dhe se qeveria dhe mazhoranca janë të vendosura për të vijuar reformat. Buxheti dhe FMN

Më tej ai ka folur edhe për projektbuxhetin, të cilin e ka konsideruar të dhimbshëm por të domosdoshëm për të nxjerrë vendin nga kriza. “Nuk është buxheti që të gjithë do të donim të bënim sipas

“Për fat të keq, ndoshta edhe të painformuar, por ndoshta edhe për arsye politike, një pjesë e tyre përdorin edhe një retorikë kundër vendeve si Shqipëria, që s’ka asnjë lidhje me realitetin, duke i akuzuar si vende islamike që nuk i duhen Evropës"

jashtues dhe paragjykues ndaj FMN-së, siç ka qenë edhe para se në Shqipëri të falimentonin piramidat, pra kohë kur FMNja i kërkonte që të mbyllte firmat piramidale në mënyrë që vendi të mos shkonte në një kolaps financiar, ashtu siç ndodhi. Zotëria nuk e dëgjoi FMN-në, Shqipëria rrëshqiti në një humnerë financiare, që solli më pas ato pasoja politike dhe krizën e vitit 1997. Përsëri ky vazhdon të jetë koherent ndaj FMN-së, por për fat të mirë shqiptarët e zgjidhën me votë këtë çështje”, - tha ai. Fejzi Braushi

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Nishani: Provë tjetër për pjekurinë politike Për Presidentin Bujar Nishani, shtyrja nga ana e BE-së e përgjigjes për dhënien e statusit të vendit kandidat për në qershor është një provë tjetër e pjekurisë politike për vendin. Në një deklaratë të tijën të publikuar në faqen zyrtare të Presidencës në internet, Presidenti shprehet se përmes këtij vendimi shoqëria shqiptare po vihet edhe një herë në provë. “Ajo duhet të tregojë se ka aftësinë dhe pjekurinë e mjaftueshme për të mos i shfaqur dallimet e saj për hir të realizimit të objektivave të përbashkëta. Ne duhet të kemi parasysh se mund të përparojmë mbi bazën e pajtimeve dhe jo të konflikteve”,thekson Presidenti. Më tej presidenti nishani shpreh bindjen e tij se klasa politike do t`ia dalë të mbajë të gjallë dialogun dhe të gjejë konsensusin, kur ai kërkohet. “Udhëtimi ynë europian vazhdon. Më shumë përgjegjësi kërkohet dhe më të mëdha mbeten sfidat para nesh. Por, tashmë kemi maturinë, motivimin dhe qartësinë e nevojshme, për të shkuar deri në fund”,- thekson Presidenti. Gjithashtu Presidenti shprehet se shqiptarët janë qytetarë europianë dhe, për pasojë, meritojnë një jetë me standarde evropiane. Dhe

dëshirave, premtimeve, kërkesave dhe nevojave të qytetarëve shqiptarë. Por mund të them pa asnjë diskutim se është alternativa më realiste për situatën mjaft problematike ku e katandisi vendin voluntarizmi dhe populizmi i ish-kryeministrit Berisha”, -theksoi Meta. Ai është ndalur edhe te sulmet që dje ish-kryeministri Berisha i bëri FMN-së dhe prezencës së saj në vendin tonë, duke zbuluar se edhe gjatë kohës së bashkëqeverisjes PD-LSI, ai kishte qenë gjithmonë kundër këtij organizmi financiar. “Z. Berisha ka qenë tërësisht koherent në qëndrimin e tij për-

Bazuar në ligjin nr.152/2013, datë 30.05.2013 “Për nëpunësin civil”, i ndryshuar, Drejtoria e Burimeve Njerëzore në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, shpall konkurrim për vendin e lirë të punës, në pozicionin:  Inspektor në Drejtorinë e Komisioneve Zgjedhore, Trajnimit dhe Edukimit të Zgjedhësve. Kërkesat e përgjithshme: Konkurruesi duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme të nenit 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i Nëpunësit Civil”. Kërkesat e veçanta: • Arsimi i lartë juridik. • Të ketë përvojë pune jo më pak se dy vjet. • Aftësi menaxhuese dhe për të punuar në grup. • Komunikim shumë të mirë me shkrim dhe me gojë. • Të jetë i disponueshëm për të kryer detyrat edhe në zona zgjedhore të largëta. • Të njohë një gjuhë të Komunitetit Europian (preferohet anglishtja)

këtë sipas tij mund ta garantojë vetëm integrimi evropian. “Të gjithë aktorët e skenës shoqërore, politike dhe shtetërore, do t’ia dalin të bëhen bashkë, të gjejnë kohezionin e domosdoshëm, kur bëhet fjalë për rrugëtimin tonë drejt Bashkimit Europian. Të vetëdijshëm se në Bashkimin Europian shkohet me meritë, bazuar në performancën tonë, do të bashkëpunojmë edhe më ngushtë me miqtë dhe partnerët tanë europianë dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilët kanë demonstruar gjithmonë zemërgjerësi dhe mirëbesim ndaj Shqipërisë, që nga fillimi i proceseve demokratike”, thuhej në këtë njoftim të Presidentit.

Paga: Paga mujore bruto e pozicionit është sipas klasës III-b, përcaktuar në VKM nr.524, datë 16.08.2013.

“Të gjithë aktorët e skenës shoqërore, politike dhe shtetërore, do t’ia dalin të bëhen bashkë, të gjejnë kohezionin e domosdoshëm, kur bëhet fjalë për rrugëtimin tonë drejt Bashkimit Europian"

Dokumentacioni: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 17.01.2014 në zyrën e regjistrimit të akteve dhe dokumentacionit të KQZ-së, këto dokumente: • Kërkesë me shkrim; • Curriculum Vitae; • Dokument identifikimi; • Librezë pune (fotokopje e noteriuar), ose vërtetim zyrtar për afatin kohor të punësimit; • Diplomë të shkollës së lartë, së bashku me listë notash (fotokopje e noterizuar); • Dëshmi e Gjuhës së Huaj (fotokopje e noterizuar); • Dëshmi kualifikimi (fotokopje e noterizuar); • Vlerësim pune nga punëdhënësi ose dy rekomandime nga punonjës superior të institucionit ku janë ndërprerë së fundi marrëdhëniet e punës; • Dëshmi nga komisioni mjekësor kompetent që vërteton aftësi për punë. Më datë 21.01.2014 në selinë e KQZ-së do të shpallet lista e konkurrentëve që do të vazhdojnë më tej procedurat e testimit, si dhe datat e testit me shkrim dhe intervistës me gojë. Testimi bazohet në njohuri për Kushtetutën, Kodin Zgjedhor të Republikës së Shqipërisë, Ligjin “Statusi i Nëpunësit Civil”, Kodin e Procedurave Administrative, Ligjin “Për rregullat e Etikës në Administratën Publike”.


CMYK

8 20.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12815, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin Drejtor në Drejtorinë e Turizmit dhe Promovimit të Qytetit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. Prot- 12823, dt. 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor në Drejtorinë e Menaxhimit të Kontratave në Drejtorinë e Përgj. të Planifikimit dhe Menaxhimit të Shërbimeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Drejton dhe organizon punën për zhvillimin dhe implementimin e aktiviteteve të ndryshme për promovimin e vlerave ekonomiko-kulturore dhe turisitike të qytetit si konferenca, panaire, aktivitete kulturore-artistike etj. në funksion të një qyteti tërheqës dhe konkurues për tregun e biznesit dhe të vizitorëve. Zhvillon dhe vlerëson mundësitë për të vendosur kontakte me agjenci promovimi, universitete, institucione kërkimore dhe biznese vendase si dhe me actorë të huaj me anë të pjesmarrjes në aktivitete ndërkombëtare. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë. • Preferohet të ketë kualifikim master. • Të ketë përvojë pune mbi 5 vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira drejtuese, organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Përshkrimi i punës: Zbatimi i kontratave të sipërnarrjes në Infrastrukturë, duke synuar realizimin e objekteve me parametra bashkëkohorë për të siguruar standarte jetese dhe zhvillimi për qytetin. Zbaton projektet për Ivestimet të reja në infrastrukturë, sip. urbane. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë. • Të ketë përvojë pune jo më pak se 5 vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12809, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin Drejtor në Drejtorinë e Kujdesit Social në Drejtorinë e Përgjithshme të Politikave të Zhvillimit dhe Promovimit të Qytetit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. Prot- 12794, dt. 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për tre vende të lira pune në pozicionin Inspektor në Drejtorinë e Inspektimit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Sigurimi i identifikimit dhe hartimit të politikave, strategjive, planeve dhe projekteve në fushat e arsimit parauniversitar, kujdesit shëndetësor dhe programeve lokale të kujdesit social duke synuar arritjen e standarteve bashkohore në përputhje me politikat kombëtare dhe rajonale. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë. • Të ketë përvojë pune mbi 5 vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative dhe të punës në grup.

Përshkrimi i punës: Inspektojnë dhe koordinojnë punën me departamenteve të ndryshme të bashkisë mbi çdo problematikë të ngritur nga qytetarët apo grupe intetresi duke berë të mundur rritjen e trasparences dhe parandalimin e rasteve korruptive. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë në degët e Fakultetit Ekonomik • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

20.12.2013

9

Kryetarja e ILDK kërkon informacion në Prokurori Tiranë Kryeinspektorja e ILDKP-së, Zana Xhuka, e kallëzuar penalisht nga punonjësit e institucionit që drejton, ka shkuar dje në prokurori për të kërkuar informacion rreth çështjeve penale ku ajo është përfshirë. Rreth dy muaj pas konfliktit që ndodhi në Inspektoratin e Deklarimit të Pasurive, ka qenë vetë zonja Xhuka ajo që është paraqitur në prokurori për të pyetur personalisht si po shkojnë hetimet, jo vetëm për kallëzimin e bërë ndaj saj, por edhe për kallëzimin që vetë

Xhuka ka bërë ndaj një punonjësi të këtij institucioni. Mësohet se znj.Xhuka i ka kërkuar takim drejtuesit të Prokurorisë së Tiranës, z. Petrit Fusha, të cilit i ka vënë në dispozicion edhe një pjesë të dokumenteve që prokuroria ka kërkuar nga ILDKP-ja në kuadër të verifikimeve që po kryen. Burime pranë prokurorisë thanë se kallëzimi i 38 punonjësve ndaj titullares së Inspektoratit të Pasurive është ende në fazë verifikimi, pasi organi i akuzës nuk ka patur në dispozicion dokumentacio-

nin e nevojshëm nga Inspektorati. Kjo pasi prokuroria rreth një muaj e gjysmë më parë i ka dërguar një shkresë zyrtare znj. Xhuka, së cilës i kërkon të vërë në dispozicion të gjithë dokumentacionin që përmendet nga kallëzuesit në padinë penale të ngritur ndaj saj. Por edhe pse ka kaluar afati kohor prej një muaji, Inspektorati i Deklarimit të Pasurive nuk ka vënë në dispozicion të prokurorisë asnjë prej dokumenteve të kërkuara. L.Bakillari

Shkëmbim zjarri me policinë, pranga grupit prej 10 trafikantësh Policia është pritur me breshëri plumbash në një fshat të Kavajës, por brenda disa orësh janë arrestuar dhjetë persona të dyshuar për tregti droge dhe municionesh. Në kërkim, pronari i shtëpisë së pritës Dashamir Biçaku

Policia është gjendur nën breshërinë e armëve të një grupi trafikantësh, por operacioni ka përfunduar me 10 të arrestuar. Grupi i trafikantëve nga Kavaja akuzohet për shpërndarje të lëndëve narkotike dhe shitje armësh, por policia tha se mes tyre ka edhe të dyshuar për krime të tjera. Personat shkëmbyen zjarr me policinë në momentin kur këta të fundit mbërritën në një banesë në fshatin Hajdaraj të Kavajës. Forcat e rendit janë pritur me breshëri plumbash, ndërsa brenda disa orësh kanë përfunduar në pranga të gjithë të dyshuarit. Më pas, ata janë kthyer sërish në vendin e krimit për t’u vënë prangat 10 të akuzuarve për krime të rënda. Policia kishte marrë informacione se në një banesë në fshatin Hajdaraj zhvillohej një aktiv-

itet që kishte qëllim trafikimin e armëve dhe drogës. Bëhej fjalë për shtëpinë e Arbes Kotorrit, vend ky i rrethuar mbrëmjen e 16 dhjetorit. “Policia gjeti lëndë narkotike në këtë shtëpi, por asnjë person. Në momentin që efektivët kanë dalë në oborrin e shtëpisë, u është zënë pritë nga disa persona, me të cilët ka pasur shkëmbim zjarri. Menjëherë pas kësaj situate është njoftuar komisariati i policisë së Kavajës, ndërsa në drejtim të adresës së dyshuar janë dërguar edhe efektivë nga Tirana si dhe nga Forca e Ndërhyrjes së Shpejtë. Pas ndërhyrjes së forcave të policisë të ardhura edhe nga kryeqyteti, blutë mundën të arrestonin dy nga personat e dyshuar që ndodheshin aty, Skerdilajd Gjonin dhe Taulant Hasën. Ndërkaq nisi hetimi duke verifikuar informacionet dhe të dhënat mbi personat e mundshëm të përfshirë në këtë situatë. Në vendin ku ndodhi shkëmbimi i zjarrit, policia kreu këqyrjen, duke administruar në cilësinë e provës materiale disa gëzhoja të qitura nga armë që besohet se mbaheshin nga agresorët si dhe nga efektivët e policisë. Dy ditë pas hetimit të ngjarjes policia identifikoi edhe tetë persona të përfshirë në këtë situatë, duke marrë nga prokuroria edhe urdhër-arrestet për ta. “Nga Komisariati i Policisë

Të arrestuar

Elton Kaziu, 23 vjeç, banues në Kavajë, i dënuar më parë për vjedhje. Shpëtim Habili, 21 vjeç, banues në Kavajë, i padënuar më parë, Andris Habili, 25 vjeç, banues në Kavajë Gerald Pezaku, i dënuar më parë për posedim lëndësh narkotike, Nexhip Arapi, 27 vjeç, banues në Kavajë. Pleurat Mustafa, i dënuar më parë për falsifikim të vlerave monetare. Nazif Hallulli, 26 vjeç, banues në Kavajë, Orion Mehmeti, 23 vjeç, i dënuar për kanosje Skerdilaid Gjoni Taulant Hasa

Kavajë, në kuadër të operacionit policor ‘Nata’ u bë e mundur kapja dhe më pas arrestimi i 8 shtetasve të dyshuar për konsumim të veprave penale të ‘prodhim dhe mbajtje pa leje të municioneve’, ‘kanosjes për shkak të detyrës’, ‘kultivim të lëndëve narkotike’, dhe ‘përkrahje të autorit të krimit”, - tha policia në një deklaratë zyrtare të saj, ndërsa renditi emrat e të arrestuarve nga policia lokale.

Policia tha se kishte identifikuar si autor të shkëmbimit të zjarrit me efektivët e policisë Arbes Kotorrin, i cili ishte edhe personi që posedonte banesën që po kontrollonin efektivat blu. Gjatë kontrollit të banesës së Orion Peqinit, gjithashtu i arrestuar, janë gjetur dhe sekuestruar me cilësinë e provës materiale një sasi municionesh luftarake dhe një sasi lënde narkotike.

Gjyqi i Shpëtim Gjikës transferohet në Tiranë Gjykata e Lartë vendosi që shqyrtimi gjyqësor ndaj kreut të Bashkisë së Vlorës të bëhet në Gjykatën e Tiranës Tiranë Gjykata e Lartë vendosi të transferojë në Tiranë gjykimin e dosjes penale ndaj kryetarit të Bashkisë së Vlorës, Shpëtim Gjika dhe shtatë të pandehurve të tjerë, të akuzuar për falsifikim dokumentesh dhe shpërdorim detyre. Sipas vendimit të djeshëm, kjo dosje do të gjykohet nga Gjykata e Tiranës. Vendimi erdhi pasi Prokuroria e Vlorës depozitoi pak ditë më parë në Gjykatën e Lartë një kërkesë për transferimin e dosjes penale në ngarkim të kryebashkiakut Gjika, duke kërkuar që procesi gjyqësor ndaj tij të zhvillohet në Gjykatën e Tiranës. Në kërkesën drejtuar Gjykatës së Lartë, organi i hetimit përdori si argument edhe faktin e grumbullimit të mjaft qytetarëve para Gjykatës së Vlorës gjatë kohës që në të zhvillohej procesi, si një mënyrë presioni

ndaj trupës gjyqësore. Prokuroria thotë se në seancën gjyqësore të datës 15 nëntor që u zhvillua në Gjykatën e Vlorës është vënë re një prani e lartë e mbështetësve të Gjikës jashtë gjykatës, të cilët kanë dashur të futen edhe në seancë. Për këtë shkak, duke pasur parasysh ndjeshmërinë publike të çështjes, si dhe për arsye sigurie, Prokuroria e Vlorës i kërkoi gjykatës së këtij qyteti transferimin e çështjes. Sipas prokurorisë, kryetari i Bashkisë së Vlorës, Shpëtim Gjika akuzohet se ka lëshuar dy leje ndërtimi pa i kaluar fare në Këshillin e Territorit. Prokuroria nisi hetimet ndaj Gjikës në muajin shkurt 2013, duke e akuzuar se, në cilësinë e kryetarit të KRRT-së së Bashkisë Vlorë, në bashkëpunim me të pandehurën Eleni Dardhaj, në cilësinë e punonjëses në Drejtorinë e Planifikimit të Territorit, kanë falsifikuar përmbajtjen e dy procesverbaleve të mbledhjes së KRRT-së së Vlorës, përkatësisht të datës 24 mars 2010 dhe 15 korrik 2010. Ndërkohë, 6 personat e tjerë akuzohen për ndërtim të paligjshëm. L.Bakillari

SHPALLJE ANKANDI

PER SHITJEN E SENDIT TE PALUAJTSHEM Permbaruesi gjyqesore genti Bushati nxjerr ne shitje me ankand sendin : Are Truall” me siperfaqe 1680 m2 e rregjistruar ne rregjostrin hipotekore me nr 1435 date 19.10.2000 , me volum 8 faqe 239, me nr pasurie 523/7 ne Zonen Kadastrale 1100 . Çmimi fillestare per shitjen ne ankand eshte ne vleren. 3,200,000 (Tremilion e dyqindmije) leke. Ankandi do te organizohet me date , 17.01.2013 nga ora 800 -1600ne adresen Rruga Don Bosko Shkoder. Personat e interesuar per te blere kete pasuri duhet te derdhin 10% te vleres si garanci ne llogari te permbaruesit gjyqesore

KËSHILLI I LARTË I DREJTËSISË

NJOFTIM KËSHILLI I LARTË I DREJTËSISË, me Vendim Nr.412, datë 16.12.2013, vendosi të rishpallë publikisht 4 (katër) vende vakant për INSPEKTOR pranë Inspektoratit të këtij institucioni. Bazuar në ligjin Nr 9877, datë 18.02.2008 “Për organizimin e pushtetit gjyqësor në Republikën e Shqipërisë”, në nenin 14 me titull “Inspektorati i Këshillit të Lartë të Drejtësisë”, të ligjit nr 8811, datë 17.05.2001 “Për organizimin dhe funksionimin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë”, i ndryshuar, si dhe në Vendimin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë Nr 195/2/a, datë 05.07.2006, i ndryshuar “Rregullore për organizimin dhe funksionimin e Inspektoratit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë”, njoftohen gjyqtarët që përmbushin kushtet për t’u emëruar gjyqtarë në Gjykatat e Apelit dhe në mungesë të tyre, juristët që kanë shërbyer si gjyqtarë jo më pak se 5 vjet, të cilët dëshirojnë të konkurrojnë për funksionin e inspektorit të paraqesin dokumentacionin përkatës brenda datës 16 janar 2014, pranë Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Të gjithë të interesuarit, për më tepër informacion lidhur me dokumentacionin, procedurat dhe kriteret e pranimit, mund të vizitojnë faqen zyrtare të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, në adresën www.kld.al, në rubrikën “Korniza ligjore”, si dhe rubrikën “Vende vakante”.


10 20.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12791, datë 11.12..2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për 4 vende e lira të punës në pozicionin Kryeinspektor në Drejtorinë e Auditit te Brendshem. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999“Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12847, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës Sektori në Sektorin e Administrimit të Ndërmarrjeve, në Drejtorinë e Financës. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Hartimi i manualit specifik per fusha te vecanta te auditit te brendshem ne zbatim te manualit te auditimit te brendshem dhe dergimi per miratim ne Keshillin Bashkiak. Hartimi i planit vjetor dhe strategji per veprimtarine e fundit te auditit te brendshem dhe dergimi per miratim te Kryetari i Bashkise. Raportimi periodikisht per gjetjet, perfundimet dhe rekomandimet qe rezultojne nga veprimtarite audituese, tek Kryetari i Bashkise dhe pergatitja e raporteve vjetore ose periodike.

Përshkrimi i punës: Kryen analiza për përmirësimin e situatës ekonomiko-financiare të ndërmarrjeve industriale me vetëfinancim në varësi të Bashkisë dhe propozon strategji për mirëorganizimin dhe funksionimin e tyre. Kryen analiza dhe bën propozime për përmirësimin e strukturës organizative të ndërmarrjeve të varësisë. Organizon punën dhe ndjek procesin e qiradhënies dhe monitorimin e kontratave të qirasë. Bën verifikime, përgatit dokumentacionin e nevojshem dhe ndjek procesin e privatizimit të pronave shtetërore.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në Fakultetin e Drejtesise ose te Ekonomise. • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme. • Te jete i pajisur me certifikate auditi. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë ne nje nga deget e Inxhinierise ose prane Fakultetit te Drejtesise. • Të ketë 3 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literature specifike per kete pozicion pune.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, ligji nr. 9936, dt. 26.06.2008 “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë”, ligji nr. 10296, dt. 08.07.2010 “Për menaxhimin financiar dhe kontrollin”, ligji nr. 7582, dt. 13.07.1992 “Për ndërmarrjet shtetërore”, Udhëzimi nr.6, 03.09.1992 “Për zbatimin e ligjit nr. 7582, dt. 13.07.1992”.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. Prot- 12780, dt. 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës në Sektorin e Marrëdhënieve me Jashtë. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12822, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin Përgjegjës Sektori në Sektorin e Infrastrukturës Rrugore në Drejtorinë e Menaxhimit të Kontratave. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Zgjerimin e lidhjeve kulturore me organizma homologe ndërkombetare për të krijuar imazhin kozmopolit të qytetit të Tiranës. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë çertfikatë që vërteton mbrojtjen e gjuhës së huaj. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.

Përshkrimi i punës: Kryen kontrollin teknik të projekteve, që ato të jenë të mjaftueshme për zbatim e t’ju përmbahen kërkesave të udhëzimeve e kushteve teknike të projektimit. Analizon të dhënat dhe azhornon në vazhdimësi gjëndjen e infrastrukturës egzistuese, nëpërmjet verifikimeve në terren, kërkesave të komunitetit apo të dhënave të marra nga ndërmarrjet e varësisë. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e inxhinierisë. • Të ketë përvojë pune mbi 3 vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Botime

20.12.2013

11

Kur Shqipëria është në udhëkryq mes komercializmit dhe standardeve të cilësisë, UET- Press dhe Pëllumb Kulla, sipas autorëve të parathënies, Baze dhe Çakuli, sjellin një botim që mbështetet në vlerat e vërteta. Botuesi Çili nga ana tjetër i propozon kryeministrit Rama, i pranishëm në promovimin e djeshëm, ligjin e mercenatit si mbështetës të sistemit të vlerave

Pëllumb Kulla "inventarizon" politikën dhe publicistikën D

je në Universitetin Europian të Tiranës u promovua përmbledhja publicistike e Pëllumb Kullës. “Luftë pa fund” është botimi më i ri i UET-Press, i cili ka bërë bashkë, siç i quajti botuesi Çili “tre të tmerrshmit” e publicistikës shqiptare të këtyre 20 e ca viteve të fundit, autorin Pëllumb Kulla dhe Mero Bazen e Filip Çakulin që kanë shkruar parathënien. Të pranishëm ishin kryeministri Edi Rama, kreu i FRD-së, Bamir Topi, anëtarë të kabinetit, personalitete të tjerë të politikës, artit dhe medias, në njëfarë mënyre një “inventar miqsh” për autorin. “Falenderoj me radhë që nga Mustafa Nano që u bë iniciator, te Henri Çili që e përqafoi menjëherë dhe që më bëri një nder shumë të madh, sepse unë e quaj një libër me vlera të mbledhësh tharmin satirik të 20 e ca vjetëve, si dhe drejtoreshën e Botimeve, Valbona Nathanailin. E zgjata qëndrimin në Shqipëri pikërisht që të dilte libri, i cili nuk do kishte dalë pa angazhimin e kaq njerëzve”, tha Kulla gjatë fjalës së tij të shkurtër përshëndetëse. Ndërkohë që botuesi Çili shprehu kënaqësinë e bashkëpunimit me një nga njerëzit e adhuruar së largu në fund të viteve ’80 për modernitetin e përhershëm. Në këtë libër ka pak për çdo shije lexuesish, shkrime politike, fjalime diplomatike, krijime të satirës dhe humorit, publicistikë, shkrime për figura të njohura të Shqipërisë. “Pëllumbi është një publicist “sui generis” sepse lëndën e vet e nakatos me një humor që mua më pëlqen shumë. Unë bëj pjesë te njerëzit e pakët që dinë ta shijojnë humorin e Pëllumbit. Unë vetë nuk shquhem për të bërë humor, por di ta shijoj atë të Pëllumbit. Pëllumbi është një njeri i ledhatuar nga Zoti në një kuptim, sepse Zoti përveç talentit për të bërë humor, i ka dhënë edhe talentin për të shkruar dhe kjo është një bujari që Zoti nuk e shfaq me shumë njerëz. Njerëzit që dinë të bëjnë humor dhe dinë të shkruajnë, janë sipas meje, njerëzit nga më të dobishmit për një shoqëri, sidomos për një shoqëri si e jona”, tha Mustafa Nano gjatë promovimit. Publicistika, politika dhe satira Ky vëllim i Pëllumb Kullës, i 15-ti për të në gjini të ndryshme, ndryshe shtegtimi i tij nëpër qiellin politik, sjell një përmbledhje të artikujve, letrave, fjalimeve dhe intervistave të tij në këto 20 e ca vitet e fundit. Jo ato që janë të rëndësishme sot, siç thonë autorët e parathënies, por ato që kanë pasur vlerë në atë çast dhe që vazhdojnë të kenë. “Në këtë vëllim, autori ka bërë një shtegtim në jetën e tij dhe ka përzgjedhur në të, jo atë çfarë i intereson sot, por atë që për të ka qenë e rëndësishme kur ka ndodhur. Ky kriter i jep vlerë identitetit të autorit dhe respekton jetën, mendimet, vlerat dhe “marrëzitë” e tij në kohë, pa vrarë mendje nëse sot janë të përshtatshme ose jo”, thuhet në parathënie. Sipas autorëve të saj, Pëllumb Kulla, është nga ata “diktatorë” të skenës politike, artistike dhe publicistike të këtyre 24 viteve që nuk do të fshehë asnjë pjesë të kësaj jete publike, përkundrazi na i sjell ato me “arrogancën” e zotëruesit të së vërtetës dhe vlerave të qëndrueshme dhe si I tillë ai meriton të skanohet nga publiku shqiptar edhe sot, në këtë moshë. “Vëllimi 'Luftë pa fund', është një dëshmi e gjallë e mënyrës se si një intelektual shqiptar ka jetuar dik-

Mustafa Nano për Kullën

Pëllumbi është një njeri i ledhatuar nga Zoti në një kuptim, sepse Zoti përveç talentit për të bërë humor, i ka dhënë edhe talentin për të shkruar dhe kjo është një bujari që Zoti nuk e shfaq me shumë njerëz. Njerëzit që dinë të bëjnë humor dhe dinë të shkruajnë, janë sipas meje, njerëzit nga më të dobishmit për një shoqëri, sidomos për një shoqëri si e jona” taturën dhe dështimet e demokracisë. Libri është një pasqyrë e gjallë e asaj se si një intelektual nuk mund të heshtë, nuk mund të rrijë mënjanë, nuk mund të bëjë sikur nuk e ka mendjen, ose nuk e shikon çfarë po i ndodh shoqërisë së tij edhe kur ai jeton larg saj. Përkushtimi i Pëllumb Kullës ndaj artit, satirës, politikës dhe publicistikës është një standard, i cili i bën mirë shoqërisë shqiptare. I bën sidomos në këtë krizë të rëndë morale që po kalon, ku debati më i madh i saj është për lojërat e fatit, se sa për fatin e kulturës, për ndërtimet pa leje, se sa për ndërtimin e një shoqërie me vlera, për kultivimin e drogës më shumë se sa për kultivimin e dijes dhe kulturës", thuhet mes të tjerash në parathënie. Ligji i mercenatit, si mbështetës i vlerave Çakuli dhe Baze ndalen në udhëkryqin ku gjendet sot shoqëria shqiptare, mes banalitetit të komercializmit dhe vlerave të qenësishme që ato kërcënojnë. “Do donim të falenderonim Shtëpinë Botuese të Universitetit Europian të Tiranës, që ka sjellë për publikun kohët e fundit një seri botimesh që nuk bazohet te komercialiteti, por te sistemi i vlerave, një botim i tillë është edhe ‘Lufta pa fund’ i PëllumbKullës,iciliështënjëleksionihapur për studentët, për gazetarët për intelektualët, për mënyrën si duhet t’i përkasin shoqërisë”, thonë autorët e parathënies, ndryshe një nga “fjalët e vetme të mira ndoshta, thënë nga dy profile që nuk thonë asnjë fjalë të mirë për asgjë dhe asnjëherë”, do komentonte botuesi Çili. Ai, dhe pse tha që nuk janë kohë të mira për mercenat, shfrytëzoi praninë e Ramës për të propozuar si rregullatorin e trafikut të vlerave dhe jovlerave në këtë udhëkryq të rrëmujshëm, ligjin e mercenatit. “Ndoshta ka ardhur koha që mercenati, ose mbështetja e librave dhe gjithë veprimtarive të tjera kulturore, sportive, të shoqërisë civile të ishte vërtet një veprimtari e mbështetur nga shteti dhe sistemi ynë ligjor dhe fiskal. Kemi një kryeministër që na vjen njëkohësisht nga shoqëria civile, nga arti dhe nga sporti dhe më shumë se secilit do i takonte atij të sillte një erë të re në këtë drejtim, në mënyrë që vërtet të kemi një ekuilibër të ri mes atyre fenomeneve që i prodhon tregu dhe vlerave që shoqëria duhet të gjejë një mënyrë për t’i mbështetur dhe shteti është mbështetësi më i keq, më i dobët, më i padrejtë i këtyre vlerave. Duhet gjetur një mekanizëm nëpërmjet ligjit të mercenatit që sistemi ta bëjë këtë gjë vetë”, tha Çili.

Henri Çili për ligjin e mercenatit

Baze dhe Çakuli për botimet e UET-press

N

S

uk janë kohë të mira për sponsorizime, megjithëse jam shumë i kënaqur që kam botuar këtë libër të Pëllumb Kullës. Megjithatë tani shfrytëzoj rastin që kemi të pranishëm kryeministrin për të thënë që ndoshta ka ardhur koha që mercenati, ose mbështetja e librave dhe gjithë veprimtarive të tjera kulturore, sportive, të shoqërisë civile të ishte vërtet një veprimtari e mbështetur nga shteti dhe sistemi ynë ligjor dhe fiskal.. Kemi një kryeministër që na vjen njëkohësisht nga shoqëria civile, nga arti dhe nga sporti dhe më shumë se secilit do i takonte atij të sillte një erë të re në këtë drejtim, në mënyrë që vërtet të kemi një ekuilibër të ri mes atyre fenomeneve që i prodhon tregu dhe vlerave që shoqëria duhet të gjejë një mënyrë për t’i mbështetur dhe shteti është mbështetësi më i keq, më i dobët, më i padrejtë i këtyre vlerave. Duhet gjetur një mekanizëm nëpërmjet ligjit të mercenatit që sistemi ta bëjë këtë gjë vetë”

hqipëria gjendet në një udhëkryq të rrezikshëm, mes banalitetit dhe komercializimit të vlerave vulgare nga njëra anë, dhe sqimës e sistemit të rrezikuar të vlerave në anën tjetër. Kryqëzimi është historik, pasi në anën e banalitetit dhe komercializimit janë miliona euro në dispozicion dhe një tabor njerëzish pa emër dhe pa fytyrë, kurse në anën tjetër ka pak njerëz që nuk lodhen së treguari se kush është sistemi i vlerave dhe standardi që duhet të respektojë shoqëria, edhe pse nuk paguhen për këtë gjë. Në këtë aspekt, do donim të falenderonim Shtëpinë Botuese të Universitetit Europian të Tiranës, që ka sjellë për publikun kohët e fundit një seri botimesh që nuk bazohet te komercialiteti, por te sistemi i vlerave, një botim i tillë është edhe ‘Lufta pa fund’ i Pëllumb Kullës, i cili është një leksion i hapur për studentët, për gazetarët për intelektualët, për mënyrën si duhet t’i përkasin shoqërisë”.


CMYK

12 20.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12816, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin Përgjegjës Sektori në Sektorin e Planifikimit të Projekteve të Turizmit në Drejtorinë e Turizmit dhe Promovimit të Qytetit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12803, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për 2 vende te lira të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Zhvillimit Profesional, në Drejtorinë e Politikave të Punësimit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Sigurimi i realizimit të projekteve dhe aktiviteteve të ndryshme turistike, konferencave, promovimeve, inagurimeve etj. Supervizimi i projekteve të miratuara për realizim, si dhe krijimi i mundësive më të mira për shtimin e impaktit të tyre. Promovimi i kulturës, artit, traditës, historisë, si dhe zhvillimi i impaktit turistik të Qytetit të Tiranës.

Përshkrimi i punës: Merr pjese ne hartimin mbi mundësinë e zhvillimit profesional të individëve në sektore të caktuar, pasi vlereson aftesite e tyre. Organizon dhe merr pjese ne projekte te ndryshme ne lidhje me politikat e punesimit që kryen Bashkia e Tiranës.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e shkencave shoqërore. • Të ketë përvojë pune mbi 3 vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në Fakultetin e Ekonomise ose ne Fakultetin e Drejtesise. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, ligji nr. 8872, dt. 29.03.2002 për “Arsimin dhe formimin profesional në Republikën eShqipërisë” (i ndryshuar) dhe ligji nr. 7995, dt. 20.09.1995 për “Nxitjen e punësimit” (i ndryshuar).

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12799, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin Përgjegjës Zyre në në Zyrën për Barazinë Gjinore. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12812, datë 11.12.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Planifikimit te Kalendarit, në Drejtorinë e Artit dhe të Kulturës. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Nxitja e barazisë gjinore dhe një pjesëmarrje të gjërë të gruas në jetën ekonomike, politike e kulturore të qytetit si dhe formulimin dhe zhvillimin e politikave për parandalimin dhe reduktimin e dhunës në marrëdhëniet familjare, e në përgjithësi të dhunës me bazë gjinore. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë, në Shkenca Politike dhe Sociale. • Të ketë mbi 3 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Përshkrimi i punës: Të organizojë dhe të menaxhojë aktivitetet e Bashkisë Tiranë, të hartojë dhe të mbikqyrë procedurat për realizimin dhe planifikimin e kalendarit per aktivitetet qe organion Bashkia e Tiranes dhe mbështetjen e projekteve artistiko-kulturore, të iniciojë dhe koordinojë aktivitete me institucione kulturore dhe institucione/subjekte të tjera të mundshme, të raportojë, arkivojë, strukturojë dhe të standartizojë të dhënat. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhe të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Çertifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, VKM nr. 540, dt. 21.12.1992 për “Krijimin e Këshillave Artistiko-Kulturore dhe për shpërblimin e anëtarëve të tyre” (i ndryshuar”.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


CMYK

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

20.12.2013

13


14

Opinione & Editoriale

Blog & Ide

OpEd

Nga Bujar Kapexhiu

Opinione dhe Editoriale

Sindroma e rosakut të shëmtuar dhe statusi i Shqipërisë

Z

hgënjimi i bujshëm në rrjetet sociale e mediatike për mosmarrjen e statusit për hyrjen në BE më kujtoi disa studime të rëndësishme në fushën e psikologjisë së gjuhës dhe sjelljes njerëzore në lidhje me dukurinë e perceptimit të vetes. Gjithashtu, përrallën e rosakut të shëmtuar të Andersenit. Ndryshe nga rosaku, ne, me sa duket, mendojmë se jemi “të bukur” mjaftueshëm për të fluturuar me mjelmat. Në këtë kontekst, interesante është që studimet nga fusha e neuropsikologjisë tregojnë që perceptimi i pavërtetë i vetvetes nuk është dukuri e jashtëzakonshme për qeniet njerëzore. Në fakt, është mëse tipik dhe i zakonshëm. Në muajin gusht të këtij viti, firma kozmetike DOVE nxori një videoreklamë të titulluar Dove Real Beauty Sketches e cila u bë reklama më e shikuar në historinë e reklamave meqenëse u pa 114 milionë herë në më shumë se 110 vende dhe u përkthye në 25 gjuhë. Për realizimin e saj DOVE punësoi Gil Zamorin (Gil Zamore), një vizatues i trajnuar për FBI-në, të vizatonte dy herë portrete bardh e zi të disa grave të ndryshme: një herë në bazë të përshkrimit që ato i bënin vetes dhe një herë në bazë të përshkrimit që u bënte atyre një person i palidhur me to (dikush me të cilin ato kaluan pak kohë, por që nuk kishte me to lidhje farefisnore, pune, dashurore etj, etj). Në reklamë vëmë re që përshkrimet e dhëna për gratë janë unanimisht më të mira dhe më tërheqëse në rastin kur i bënte përshkruesi i panjohur, sesa në rastin kur gratë e përshkruanin vetë veten e tyre. Për rrjedhojë dhe vizatimet e Gil Zamorit janë më tërheqëse kur bazohen në përshkrimet e dhëna nga personi i panjohur sesa kur bazohen në përshkrimet e grave për veten e tyre. Qëllimi i reklamës ishte të theksonte se sa shumë e kritikojmë veten kur, në të vërtetë, ne jemi shumë herë më të bukur se ç’mendojmë. Reklama kishte si synim të fuqizonte njerëzit e sidomos femrat. Për qëllimet e firmës DOVE, reklama e kreu punën e saj. Kjo ide është, në fakt, një ide që doemos të ngrohë e të tërheqë: “Jemi më të bukur se ç’mendojmë. Jemi më të zotë se ç’mendojmë. Jemi më të

koment Enkeleida Kapia

përparuar se ç’mendojmë.” Mund të vazhdojmë kështu pafund me cilësitë tona si individë, si shoqëri e si shtet. Por a ndodh kështu realisht? A jemi më të bukur se ç’mendojmë? Disa orë kërkimesh sot në të dhënat e revistave shkencore me profil neuropsikologjik tregon qartë që ajo çka DOVE mundohet të pasqyrojë në reklamën e sipërpërmendur nuk është në fakt çka ndodh realisht. Përgjithësisht, njerëzit mendojnë se janë më të mirë se ç’janë në të vërtetë dhe jo e kundërta. Dhe kjo nuk ndodh vetëm për paraqitjen fizike, por për çdo gjë në lidhje me ta. Është prirje e natyrës njerëzore që vetvetja të shihet me syze me xham rozë. Por ky perceptim i vetvetes nuk është i njëjtë me atë që jemi apo me mënyrën se si na shohin të tjerët. Të dhëna të fundme që e mbështesin në mënyrë të drejtpërdrejtë këtë prirje që kanë njerëzit, vijnë nga Universiteti i Çikagos dhe Universiteti i Virxhinias (Atasoy, 2013). Në një seri studimesh të kryera prej dy grupeve kërkimore të këtyre universiteteve, është evidentuar mjaft qartë prirja jonë njerëzore për ta menduar veten shumë herë më të mirë se ç’jemi. Në një prej eksperimenteve, studiuesit u bënë foto disa të rriturve (femra dhe meshkuj) dhe i përmirësuan këto foto me programe kompjuterike në mënyrë që personat në to të dukeshin shumë më simpatikë dhe tërheqës se ç’ishin në realitet. Më pas u kërkuan personazheve të shikonin një grumbull fotosh në të cilin do të gjendej si fotoja e tyre origjinale, ashtu dhe ajo e modifikuar (vini re që personazheve nuk ju tha që fotoja u modifikua për t’u përmirësuar). Detyra e tyre ishte të gjenin foton e pamodifikuar. Pothuajse pa përjashtim të gjithë menduan që fotoja e tyre e pamodifikuar ishte në fakt ajo që kërkuesit shkencorë kishin modifikuar. Domethënë personazhet mendonin që ata ishin më simpatikë se ç’ishin në

të vërtetë. Ndërkohë që kur të njëjtët njerëz u pyetën për të gjetur foton e pamodifikuar të njerëzve të tjerë (pra jo të vetes), ata u përgjigjën saktë. Pra, ata identifikuan foton e pamodifikuar si foton më përfaqësuese të fytyrës së të tjerëve. Kjo dukuri në psikologji njihet si dukuria ose fenomeni i “përmirësimit të vetvetes” (angl. self enhancement). Perceptimet e fryra të vetvetes janë rutinë për njerëzit. Studiuesit e natyrës psikologjike njerëzore kanë zbuluar shumë shembuj të kësaj fryrjeje të perceptimit të vetes. Për shembull, njerëzit mendojnë se janë më bujarë se ç’janë në të vërtetë: njerëzit gjithmonë e mbihamendësojnë sasinë e parave që mund të japin ata vetë si një donacion, por janë shumë të saktë kur hamendësojnë se sa para do të japin njerëzit e tjerë (Epley & Dunning, 2000). Gjithashtu, njerëzit mbivlerësojnë pjesëmarrjen e tyre në votime (Epley & Duning, 2000), mbivlerësojnë aftësitë e tyre akademike (Chemers, Hu, & Garcia, 2001), mbivlerësojnë aftësitë e tyre për të dalluar gënjeshtrat (DePaulo, Charlton, Cooper, Lindsay, & Muhlenbruck, 1997), mbivlerësojnë aftësitë e tyre në punë për detyra komplekse (Stajkovic & Luchins, 1998), mbivlerësojnë shanset e tyre si qënie të shëndetshme (Stuart, Goldstein, & Snope, 1980), mbivlerësojnë veten e tyre si profesionistë të përgatitur (në këto dy raste që vijojnë si mjekë kirurgë: Tracey, Arroll, Richmond, & Barham, 1997 dhe Risucci, Torolani, & Ward, 1989), mbivlerësojnë inteligjencën e tyre (Hansford & Hattie, 1982), dhe madje madje mbivlerësojnë edhe aftësitë e njohuritë e tyre për përdorimin e prezervativit (Crosby & Yarber, 2001). Më fjalë të tjera, të gjithë kërkuesit shkencorë të kësaj fushe pohojnë pa hezitim se vetëvlerësimi i njohurive dhe aftësive tona ka një lidhje korrelative pothuajse afër zeros me vlerësimin objektiv të këtyre njohurive apo aftësive të bërë nga palë asnjanëse. Këtij pohimi shkencor i janë shtuar edhe matematicienët, të cilët pohojnë se nëse shumica e njerëzve mendojnë se janë më të mirë se mesatarja, kjo është statistikisht e pamundur dhe përbën një improbabilitet statistikor. Në

Taksa OMGJ

matematikë dhe statistikë, këtë fenomen e quajnë “fenomeni i efektit mbi mesataren”. Shembujt nga studimet matematikore janë të shumtë dhe renditen e vijnë para komunitetit shkencor e publikut me të njëjtat përfundime si edhe shembujt e mësipërm nga fusha e (neuro) psikologjisë. Po pse ndodh kjo lloj fryrjeje e perceptimit të vetes? Kërkues të shkencave të sjelljes dhe të trurit shprehen se përmirësimi i vetes ose siç e quajnë disa të tjerë, mashtrimi i saj (angl. self deception), ka ndodhur si një domosdoshmëri adaptimi ose përshtatjeje për të mbijetuar gjatë evolucionit të qenieve. E thënë ndryshe, këta studiues mendojnë që mashtrimi i vetes ndodh për të ndërmjetësuar mashtrimin që u bëjmë të tjerëve për veten tonë (von Hippel & Trivers, 2011). Duke mashtruar veten, qeniet bëhen më të pandërgjegjshme kur mashtrojnë të tjerët për veten e tyre dhe për rrjedhojë nuk shprehin haptazi qëllime mashtruese (sepse kjo sjellje e fundit dallohet më kollaj dhe dënohet). Duke gënjyer apo mashtruar veten i bie që ta ulim në mënyrë të konsiderueshme edhe atë barrë apo peshë konjitive e mendore që lidhet ngushtë me aktet e të mashtruarit të të tjerëve. Pra, ndjehemi më pak fajtorë kur mashtrojmë veten më parë sesa kur mashtrojmë direkt të tjerët. Në fakt, kur mashtrojmë veten, shpejt kjo na kthehet në një mënyrë perceptimi tërësisht të natyrshme për veten, kështu që nuk taksohemi konjitivisht që kemi kryer një akt të gabuar, sikurse mund të taksoheshim (nga vetvetja) nëse mashtrojmë qëllimshëm të tjerët. Gjithashtu, natyra adaptive e këtij tipari njerëzor gjatë evolucionit ka qenë e lidhur ngushtë me vetë faktin që mendimi i mirë për vetveten, qoftë ky përmes një mashtrimi të vogël apo të madh, i ka lejuar qeniet njerëzore të rrisin nivelet e besimit te vetja për të arritur objektivat e tyre të mbijetesës. Qeniet që e mendojnë veten më të mirë se ç’janë realisht kanë një nivel besimi ose konfidence më të lartë dhe për rrjedhojë kjo dhe mund t’i ndihmojë të reklamojnë ose promovojnë veten

më mirë në shoqëri. Por në qoftë se njohja e mirë e vetes është një proces i brendshëm dhe i vështirë, çfarë duhet bërë konkretisht që të korrigjohen perceptimet e gabuara për veten? Psikologu i Universitetit Cornell, David Dunning sugjeron tre hapa konkretë që ndihmojnë në njohjen e thellë dhe të drejtë të vetes, të cilat po i rendis më poshtë në mënyrë të thukët. Së pari, është e rëndësishme të kuptohet që njohja e vetvetes është një rrugë që nis shpeshherë nga të tjerët e vjen tek ne. Të tjerët, pra bota, mund të jenë burimi më i mirë i informacionit për veten duke ofruar mendimet e tyre për ne. Së dyti, mënyra se si i bëjmë parashikimet dhe planet për veten tonë duhet bazuar gjithmonë mbi fakte dhe të dhëna të mëparshme për veten dhe të tjerët. Zakonisht, njerëzit i parashikojnë të ardhmet e tyre apo bëjnë një lloj plani për veten duke u bazuar mbi një rezultat të caktuar që duan të arrijnë, shpeshherë pa i marrë fare parasysh mundësitë që ka ky rezultat të arrihet në rrethanat e tyre apo mundësitë që ka pasur në eksperiencat e bashkëqytetarëve të tjerë. Dhe së treti, meqenëse procesi i njohjes së vetes është proces i mbushur me të pavërteta dhe i glorifikuar, është e domosdoshme që të mësojmë t’i ofrojmë vetes “riparime konjitive” (angl. cognitive repair -- në psikologji i referohet procesit mendor të të diturit/njohurit të diçkaje me ndërgjegje dhe gjykim të plotë), të cilat na mbrojnë nga pasojat e perceptimit të gabuar të vetes. E thënë ndryshe, është e domosdoshme që të pranojmë realitetin dhe t’i ofrojmë vetes ndihmë konkrete në lëmet ku nevojitet (Dunning, 2006). Ndoshta-ndoshta vetëm pasi të jemi angazhuar në këto hapa në mënyrë të ndërgjegjshme mund të themi që e zotërojmë komoditetin e vyer të të njohurit mirë të vetvetes, me dobësitë dhe virtytet tona, për të ecur drejt asaj që duam. Por kemi pak punë deri atëherë. Dhe kjo është, pa përjashtim për të gjithë, një përpjekje në proces. *Prof. as. Enkeleida Kapia ka mbaruar studimet doktorale në Boston University.


op-ed

2

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Blog / Dromca Shqipërie në Alitalia

20.2013

Kulturë / Çmimi “At Zef Pllumi” për tre shkrimtarë, një gazetar e një prift katolik

15

Në muzikë pasionet kënaqin veten. -Nietzsche

Integrimi në BE, kur fajin e kanë të tjerët I

lir Meta është i sigurt se do ta shohë në qershor ekipin e futbollit të Holandës të luajë në botërorin e Brazilit, por nuk mund të jetë i sigurt se vendi i tij, po atë muaj, do të pranohet si kandidat për në Bashkimin Europian. Dhe për këtë pasiguri sigurisht që fajin nuk ia ka Holanda, pavarësisht se si do të luajë ajo në botëror. Përpjekja për ta gjetur përgjegjësinë diku tjetër, nëntekstet ironike ndaj vendeve që “nuk na duan”, devijimi i diskutimit tek kundërshtari politik, janë avaze të vjetra sa herë që një qeveri nuk arrin të përmbushë angazhimet e saj. Në vitin e tij të pestë tashmë në pushtet, kryetari i Kuvendit duhet ta dijë se provat që Shqipëria e meriton statusin e vendit kandidat duhet t’i japë mazhoranca ku ai bën pjesë aktualisht dhe jo drejtuesit e partisë liberale në Holandë apo Sali Berisha që paska firmosur anëtarësimin e Shqipërisë në Konferencën Islamike. Vendimin negativ për shtyrjen e statusit e mbështetën edhe Britania e Madhe, Franca, Danimarka e Gjermania, madje kjo e fundit në mënyrë të prerë, vende që e njohin Shqipërinë shumë më mirë se partia

liberale holandeze. E pikërisht prej kësaj njohjeje që kanë, ndihen më të sigurta nëse i kërkojnë edhe 6 muaj provë qeverisë shqiptare. Lideri i LSI, një parti që ka si orientim të saj integrimin në BE, duhet ta dijë gjithashtu se Këshilli i Bashkimit Europian nuk kërkon kohë për të bindur “forcat ekstremiste” në gjirin e tij, por për të bindur veten se mazhoranca e re në Shqipëri është vërtet e angazhuar për shtetin e së drejtës dhe luftën kundër korrupsionit e krimit të organizuar. Prandaj Ilir Meta mund të kishte bërë një diferencë nga kryeministri Edi Rama, i cili në gjithë komentin për shtyrjen e statusit nuk pranoi në asnjë fjali përgjegjësinë e tij, por ia la atë qeverisjes së shkuar dhe problemeve të brendshme në BE. Sipas kryeministrit, statusi u shty sepse vendet e BE “e kanë ende shumë të freskët në kujtesë, qeverisjen e shkuar të ligjeve të shumta dhe të vullnetit të pakët, sidomos në luftën kundër krimit të organizuar e korrupsionit”. Meta nuk mund të pajtohej me një konstatim të tillë jo thjesht si pjesë e rëndësishme e qeverisë së kaluar, por si një politikan që nga për-

voja e tij e ka të qartë se gabimet e një qeverie nuk shërbejnë si alibi për çdo dështim të qeverisë pasardhëse. Me të njëjtën logjikë, kreu i LSI do të duhej të distancohej nga deklarata delirante e kryeministrit Rama që i jepte porosi Europës se: “…mbyllja në vetvete e BEsë karshi shpejtësisë së ndryshimit të botës, nuk e bën BE-në as më të forte, as më të sigurt”. Dhe këtë paralajmërim BE-së ia jep… kryeministri i Shqipërisë! Apo kur shtyrjen e statusit e sheh si pasojë “e rrethanave të brendshme politike apo vigjilje elektorale vendesh anëtare, ku nën ndikimin negativ të forcave ekstremiste, problemet me ekonominë, emigracionin apo papunësinë, kthehen artificialisht në pengesë e politikës europiane të zgjerimit”. E kështu, duke ia lënë përgjegjësinë “armikut të brendshëm e të jashtëm”, opozitës dhe forcave ekstremiste në BE, kryeministri Rama nuk jep asnjë garanci për qershorin e vitit të ardhshëm. Prandaj Ilir Meta nuk mund ta presë vendimin në qershor njëlloj si kampionatin botëror të futbollit. Si pjesë e qeverisë së kaluar ai i ka të freskëta pasojat e politikës që topin ua lë të tjerëve

bindin kancelaren Merkel se janë dëshmi të luftës kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Në rekordet e shërbimeve të shumë vendeve të BE janë të dhënat për pasuritë e politikanëve shqiptarë, për lidhjet e tyre me individë të kriminalizuar, për përfshirjen në politikë me mjete e mënyra të dyshimta të elementëve kriminalë, për korruptimin politik e financiar të drejtësisë, etj. Në këtë drejtim duhet parë vullneti i mazhorancës së re. Dhe për analogji me rastin Sanader, që po përmendet aq shumë, ish-kryeministri kroat u arrestua kur partia e tij ishte në kulmin e pushtetit, ndaj dhe shërbeu si garanci e fortë për Kroacinë në luftën kundër korrupsionit. Të tilla prova kërkohen edhe për Shqipërinë, prandaj duket një humbje kohe e kotë shqyrtimi i gjendjes politike në vendet e BE apo provokimi i një debati konfliktual me opozitën. Nëse Edi Rama nuk di të bëjë gjë tjetër, të paktën Ilir Meta nuk mund të përsërisë logjikën e qeverisë së tij të shkuar sepse e di përfundimin. BE nuk analizon fjalimet e kryeministrit të Shqipërisë, por veprimet e tij. Në qershor do të gjykohet vetëm për to.

koment

Armand Shkullaku

dhe nuk merr asnjë përgjegjësi mbi vete. Mazhoranca e djeshme, ndonëse kishte plot detyrime të tjera ndaj statusit të vendit kandidat, bënte me faj Partinë Socialiste për bllokimin e tri ligjeve dhe elementët albanofobë në Bruksel që nuk donin integrimin e Shqipërisë. Kreu i LSI nuk mund të përdorë të njëjtin arsyetim edhe sot, njëlloj si kryeministri, duke bërë me gisht nga Sali Berisha dhe partia liberale holandeze. Është e njëjta strategji e varfër politike që nuk të çon askund e aq më pak në BE. Mazhoranca e sotme duhet të japë provat e saj. Dhe ato nuk janë ndryshimi i ngjyrave, gardhi i kryeministrisë, heqja e fotos së presidentit, shembja e dy pallateve dhe paditë qesharake ndaj ish-zyrtarëve. Ato mund të kënaqin militantët, por nuk mund të

Demontimi, pothuajse ‘kimik’, i statusit (një version i mundshëm)

E

vetmja fabul politike që do t’i ngjasonte refuzimit të BE-së për t’i dhënë statusin e vendit kandidat Shqipërisë, është ajo kur Shqipëria refuzoi demontimin e armëve kimike siriane që ia kishin kërkuar SHBA. Madje, ka një element që e tejkalon të ngjashmen dhe gati i shndërron në identike këto dy histori: është e papritura në zgjidhjen e intrigës. Qoftë në rastin e refuzimit të statusit për Shqipërinë, qoftë në rastin e refuzimit të Shqipërisë për armët, më shumë sesa zgjidhja e pakëndshme e historisë, palët e interesuara i ka lënë pa gojë e papritura e zgjidhjes. Kështu ndodhi me Shqipërinë e cila, pas rekomandimit pozitiv të komisionit më 16 tetor besonte se, hera e katërt do të ishte hera e fundit për statusin. Kështu ndodhi edhe me SHBA, të cilat, pas “yes-it” të kryeministrit Rama, besonin se i kishin dhënë zgjidhje njërit prej problemeve globale më delikate me të cilat ballafaqohen këto kohë. Për arsyet e tyre, edhe Shqipëria, edhe SHBA, ngelën të zhgënjyera, mbi të gjitha, sepse u ishte premtuar për të kundërtën. Pra, nuk e prisnin! Tani, është i kuptueshëm rreziku kur analiza ndërtohet mbi abstrakten që do të thotë se, mungesa e provave konkrete për të ndërtuar një analogji të tillë mund të të vendosë nën akuzën e teorive konspirative apo halucinacioneve komplotiste. Me pak fjalë, të një perceptimi pa objekt. Mundet të jetë edhe kështu! Por, jemi duke kërkuar një shpjegim racional për atë që ndodhi në Bruksel, e përderisa të

koment Arjan VASJARI

gjitha çfarë janë thënë bindin nga pak ata që i thonë dhe asnjëherë mjaftueshëm ata që i dëgjojnë, nuk është e paarsyeshme të kërkojmë edhe përtej këtij spektri arsyetimesh. Nuk them që përtej Atlantikut gjendet i vetmi shpjegim për refuzimin e statusit, por ka të ngjarë që të jetë njëri nga shpjegimet. Hëpërhë, mbase, i vetmi që të bind. Sepse nuk bind në mënyrë të qartë pikëpamja e opozitës se refuzimi erdhi për shkak të degradimit të qeverisjes këto tre muaj. Është e vërtetë që qeveria në rastin e Aktit normativ për pezullimin e Ligjit për Nëpunësin Civil ra në një gjendje regresi të qartë ligjor. Por, është po aq e vërtetë se këto tre muaj ka një vullnet të saj të lexueshëm për të reaguar ndaj korrupsionit, pavarësisht se në disa raste instrumentet që po përdor janë shumë të diskutueshëm. Brenda të njëjtit vështrim, parametrat ekonomikë kanë një projeksion pesimist për shkak edhe të vizionit të saj për zhvillimin, por, ndërkaq ka një tendencë pozitive për të luftuar ilegalitetin dhe abuzivizmin urban si dhe marrjen në mbrojtje të territorit. Pra, Shqipëria e pas 23 qershorit nuk është as më e mirë dhe as më e keqe se ajo e para 23 qershorit. Është njësoj si ajo e 23 qershorit. Është

e njëjta, me progresin dhe regresin e saj, me anët pozitive dhe negative të saj dhe qeverisjes së saj. Është e njëjta Shqipëri si ajo e datës 16 tetor, kur Komisioni dha OK për statusin e saj. Kështu që opozita nuk ka argumente të mjaftueshme për ta shpjeguar dështimin me statusin si një dështim të qeverisjes. Nga ana tjetër, është po aq jobindëse qasja e qeverisë për ta shpjeguar rrëzimin e statusit si një efekt i trysnisë së “antieuropianistëve radikalë brenda BE-së”. Sigurisht që ka një zgjerim të antieuropianizmit dhe radikalizmit në hartën politike të Europës, por qeveritë me frymëzim dhe suport antieuropianist janë krejt të papërfillshme, përfshirë edhe rastet kur ekuilibrat politikë varen nga radikalët dhe ksenofobët. Ngelet një alibi justifikimi i qeverisë përderisa vendi lider në BE, Gjermania, që kundërshtoi marrjen e statusit, nuk është e njollosur nga një fenomen i tillë, përkundrazi, bashkëqeveriset nga socialdemokratët pro zgjerimit. Gjithaq e vërtetë është se shtete ku bashkëqeverisin edhe ksenofobë, Norvegjia p.sh, nuk ishin ndër shtetet që kundërshtuan statusin. Nuk bind arsyetimi i zotit Rama sepse, përfaqësuesit e vendeve që refuzuan, ishin edhe në komision, i cili më 16 tetor dha OK; nuk bindin arsyet e refuzimit të zotit Rama sepse, përveç një skeptikeje kronike si Holanda, vendet e tjera u bënë papritur skeptike këto muajt e fundit; nuk bind justifikimi i zotit Rama se, ekziston një frymë refuzimi kundër statusit të Shqipërisë, pasi PE

votoi qartë për dhënien e statusit për Shqipërinë. Pra, përpjekja e qeverisë për ta shpjeguar refuzimin e statusit si një refuzim albanofobësh antieuropianistësh, nuk funksionon. Atëherë, duke pranuar se arsyetimet e vogla të opozitës dhe ato të qeverisë rreth refuzimit nuk arrijnë të kompletojnë arsyen e madhe, a është e përligjur që ta kërkojmë këtë arsye në raportet e krisura me SHBA pas refuzimit të armëve kimike? Pse jo! Do të qe naive të pohohej e kundërta. Është e tepërt të kujtohet se BE dhe SHBA janë dy enë komunikuese idesh, parimesh, politikash, gjeostrategjish, objektivash, interesash etj. Në këtë kuptim, ka një arsye fort të besueshme të pranohet se SHBA luajnë një rol edhe në politikat e zgjerimit apo avancimit të vendeve aspirante drejt BE-së. Rol i cili, jo domosdoshmërisht dhe gjithmonë, përkthehet si një qasje proaktive. Mund të jetë një qasje pasive, jostimuluese, jombështetëse e cila, jo për këtë shkak, është më pak përcaktuese në vendimmarrjet e pallatit politik të Europës. Shqipëria u soll në mënyrë aspak serioze me SHBA në çështjen e armëve kimike. E gjithë politika, pa asnjë dallim, pavarësisht nivelit të përgjegjësive. Është sigurisht ky njëri nga shkaqet që zoti Kerry deklaroi pak javë më parë se “për çështjen e armëve tashmë jemi duke biseduar me shtete serioze”. Shqipëria zhgënjeu thellë përmes sjelljes së saj si shtet aspak serioz. A ka ndonjë arsye më të qenësishme për të refuzuar mbështetjen ndaj një shteti sesa mungesa e seriozitetit? Refuzimi i statusit mund të jetë

edhe çështje standardesh, por nuk është vetëm çështje standardesh. Mund të jetë edhe çështje skeptikësh, por nuk është vetëm çështje skeptikësh. Edhe në rastin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, standardet e Shqipërisë nuk ishin standardet perfekte për të qenë anëtarë të NATO-s. Skeptikët nuk mungonin edhe atëherë. Por, SHBA imponuan vullnetin e tyre. Është e vërtetë se NATO nuk është BE, por influenca e SHBA është po ajo. Në rastin e statusit ne nuk e meritonim influencën e tyre. Është e çuditshme përse opozita nuk e artikulon si të mundshëm skenarin e influencës së munguar amerikane në rastin e refuzimit të statusit. Ishte shumë e sinqertë kur deklaronte pesë vjet më parë se “SHBA patën rol përcaktues për anëtarësimin tonë në NATO”. Po aq e çuditshme është qeveria, e cila nuk do të dëgjojë të flitet për mungesë influence amerikane në rastin e refuzimit të statusit. Ishte shumë e kthjellët kur deklaronte pesë vjet më parë se “NATO ishte një dhuratë amerikane dhe jo një meritë e jona”. Janë të çuditshme qeveria dhe opozita, tmerrësisht të çuditshme. Është mungesa e seriozitetit me SHBA në çështjen e armëve kimike siriane, që i bënë kaq të çuditshme. Prandaj edhe nuk duan ta konsiderojnë si një shkak të mundshëm të mosangazhimit amerikan, refuzimin e statusit. Ose, ose, janë aq naivë sa të mendojnë që, rruga e Shqipërisë për në BE përcaktohet nga raportimet burokratike të çekut Fule dhe sllovakut Kukan. Por kjo është pak e besueshme...


CMYK

16 20.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12806, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Imazhit të Qytetit në Drejtorinë e Turizmit dhe Promovimit të Qytetit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12779, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për 5 vende e lira të punës në pozicionin Specialist ne Sektorin e Asistences Ligjore dhe Legjislacionit në Drejtorinë Juridike. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Të krijojë kontakte me të gjitha palët e interesuara për zhvillimin e turizmit në Tiranë dhe bashkëpunimi me to për marketingun e qytetit si një destinacion turistik, të sigurojë informacion mbi të gjitha zhvillimet rilevante në sektorin e imazhit të turizmit në Shqipëri duke qenë në kontakt të përhershëm me të gjitha shoqatat rilevante, institucionet shtetërore dhe palët e interesuara në përmirësimin e imazhit të qytetit, pjesëmarrje aktive në aktivitetet kombëtare dhe ndërkombëtare me qëllim promovimin e qytetit.

Përshkrimi i punës: Merr pjese ne procesin e dhenies se asistences ligjore dhe juridike per njohjen me te mire, kuptimin dhe zbatimin e legjislacionit nga strukturat e Bashkise se Tiranes. Drejton punen per zbatimin e legjislacionit ne fuqi per ceshtje qe i propozohen per miratim organeve te qeverisjes vendore dhe atyre qe funksionojne prane saj me ligje te vecanta.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë ne shkenca sociale • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë ne Fakultetin e Drejtesise • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literature specifike per kete pozicion pune.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literature specifike per kete pozicion pune.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12793, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist ne Sektorin Buxhetit Vjetor dhe Afatmesem në Drejtorinë e Planifikimit Strategjik. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12820, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për 2 vende e lira të punës në pozicionin Specialist ne Sektorin e Implementimit Projekteve të Infrastruktures në Njësinë e Menaxhimit të Projekteve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Punon per pergatitjen e dokumentit te programit buxhetor afatmesem dhe vjetor. Pergatit analizen e kerkesave buxhetore te njesive shpenzuese te Bashkise se Tiranes ne perputhje me kerkesat e udhezimit per hartimin e buxhetit. Ndjek procesin e monitorimit te zbatimit te projekt buxhetit afatmesem dhe vjetor sipas kerkesave te udhezimit.

Përshkrimi i punës: Menaxhimi i projekteve dhe kontratave, zbatimi i tyre ne perputhje me udhezimet e CEB, EBRD, World Bank dhe legjislacionin shqipetar. Permbushja e objektivave kryesore per arritjen e qellimeve te caktuara ne planin e zbatimit te projekteve.. Koordinimi i pergjithshem i ketyre projekteve.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë ne deget juridik ose ekonomik. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë ne deget inxhineri ose administrim-biznes. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literature specifike per kete pozicion pune.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literature specifike per kete pozicion pune.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


Kulturë

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

20.12.2013

17

Ceremonia Çmimi “At Zef Pllumi”

Për tre shkrimtarë, një gazetar e një prift katolik Për të dytin vit radhazi Komuna Shëngjin ndan çmimet letrare “At Zef Pllumi” në publicistikë, prozë, poezi dhe memuaristikë At Zef Pllumi’ është një tjetër çmim që i vjen çdo fundviti letërsisë shqipe. Për të dytin vit radhazi, Komuna Shëngjin ndau çmimin kombëtar letrar “At Zef Pllumi” sipas gjinive; publicistikë, prozë, memuaristikë dhe poezi. Alfred Lela, Bardhyl Londo, Bashkim Shehu, Preç Zogaj dhe Dom Gjergj Meta janë vlerësuar si penat më të mira të vitit nga një juri profesioniste e përbërë nga Agron Gjekmarkaj (kryetar), Besnik Mustafaj, Bujar Leskaj, Aleksandër Çipa dhe Parid Teferiçi (anëtar). “Nuk do ta ndërroja me asnjë çmim tjetër”, - u shpreh Bardhyl Londo, fitues në gjininë e memuaristikës me librin “Jeta që na dhanë”. Londo u vlerësua për rrëfimin e përpjekjes për të mbetur njeri dhe shkrimtar në diktaturë. Për poetin Preç Zogaj e rëndësishme është vazhdimi i kësaj tradite dhe me këtë rast një falenderim i veçantë nga ana e tij shkon për Komunën Shëngjin. Zogaj u vlerësua me çmimin “At Zef Pllumi” me vëllimin poetik “Fundi i një fëmijërie tjetër”, për ripërtëritje të vazhdueshme të qasjes së tij ndaj temave të mëdha të ekzistencës. Me të njëjtin çmim por në prozë u vlerësua shkrimtari Bashkim Shehu me librin “Loja, shembja e qiellit”, për

pasqyrimin e ndikimit të historisë mbi fatin e njeriut shqiptar. Këtë vit, vlerësimi për librin publicistik shkoi për dy autorë; njëri gazetar, Alfred Lela, e tjetri prift katolik, Dom Gjergj Meta. “Do na vinte keq të mos jepnim dy çmime për dy vepra shumë të mira por të ndryshme njëra nga tjetra, sepse Lela dhe Meta ndryshojnë si stil. Njëri trajton çështje etike dhe sociale, që është Dom Gjergj Meta, dhe tjetri bën profile që janë një lloj i veçantë në gazetarinë shqipe, që nuk është thjesht gazetari por është dimensioni kulturor që do të kishte gazetaria dhe në këtë kontest ne menduam se duhet vlerësuar edhe Lela”, - u shpreh kryetari i jurisë, Agron Gjekmarkaj. Editorialisti në të përditshmen Mapo u vlerësua me çmim “At Zef Pllumi” për mjeshtërinë e lartë portretizuese dhe përgjithësuese të një galerie personazhesh të kohës sonë, në librin “Secilit Shqipërinë e tij”, ku fjala bashkon dhe lartëson në një frymën, ngjyrën, gdhendjen dhe dashurinë e krijimit publicistik. Dom Gjergj Meta u vlerësua për trajtimin e mprehtë të problematikës sociale të periudhës së tranzicionit në hullinë e traditës më të mirë të klerit katolik shqiptar, të sjellë me mjeshtëri në librin “Ditar periferie”.

At Zef Pllumi përfaqëson kulturën; letërsinë dhe kujtesën kombëtare, dhe është një emër i dëshiruar, një emër që i bën nder çdo shkrimtari”

Për autorin Alfred Lela, Patër Zef Pllumi, sipas shumë vetëve ishte shumë gjëra: shkrimtar, eseist, historian, estet e të tjera. “Ai sigurisht është gjithë këto gjëra, siç mund të jetë edhe të tjera, por spikama që unë kam kapur prej tij, kontributi më i madh, është ajo çka mua më duket si ura që kish ndërtuar Zoti për të hedhur Gjergj Fishtën në shekullin 21. Jo vetëm Fishtën, por edhe arealin geg të kulturës, edhe autorët klasikë të gegnishtes, edhe ‘Hyllin e Dritës’. Pa patër Zef Pllumin, peizazhi kulturor shqiptar do kish qenë më i cungët pikërisht për shkak të asaj se nga gegnishtja e hapësira gege, në mungesë të urës së tij do të kish kaluar më pak gjëra në kulturën shqiptare.”- u shpreh Lela. Për Dom Gjergj Metën, vlerësimi me çmimin që mban emrin e At Zef Pllumit është nderim dhe privilegj. “Nuk e di po të kishte qenë gjallë Pater Zefi vetë a do ma kishte dhënë çmimin, pasi ai ishte bukur i vështirë, por sigurisht që me at buzëqeshjen e tij prej “mbrapshtani” si karamele do më kishte hedh ndonjë batutë”, - u shpreh prifti katolik. Dje Shëngjini u kthye vërtet në kryeqytetin e kulturës shqip-

tare, siç do ta pagëzonte kryetari i Komunës, Salvador Kaçaj, themeluesi i çmimit që u pagëzua një vit më parë me emrin e At Zef Pllumit. “Kur i dhamë jetë këtij eventi, sigurisht ishim optimistë sepse simbolika dhe serioziteti i njerëzve që e menaxhuan atë ishin garanci e mjaftueshme për sukses. Duket sikur rrugëtimi ynë është i gjatë, sikur kemi krijuar një traditë të hershme e në fakt jemi vetëm në edicionin e dytë të këtij konkursi, çka tregon se ky proces është legjitimuar dhe konsoliduar nga lexuesi dhe publiku shqiptar. Ai i ka mjaftuar vetvetes. At Zef Pllumi përfaqëson kulturën; letërsinë dhe kujtesën kombëtare, dhe është një emër i dëshiruar, një emër që i bën nder çdo shkrimtari”,u shpreh në ceremoninë e ndarjes së çmimeve kryetari i Komunës Shëngjin, Salvador Kaçaj. Fituesit e edicionit të parë të çmimit letrar “At Zef Pllumi” janë: shkrimtari i njohur Ismail Kadare me veprën «Mosmarrëveshja», Spartak Ngjela me «Përkulja dhe rënia e tiranisë shqiptare», Zija Çela me “Bluza e kuqe dhe gjaku i errët” dhe Rudolf Marku me vëllimin poetik “Një ballkanas në Londër”.

Festivali në RTSH

Tri prezantueset: Shpresojmë t’ia dalim E n ke l D e m i d u ke j ko m o d m e s t r e prezantueseve të Festivalit të 52-të të Këngës në RTSH, aktores Klea Huta, modeleve Xhesika Berberi dhe Marinela Meta. Si për të treguar se gjithçka është kthyer në normalitet pas tërheq jes se Diellza Kolgecit nga prezantimi i Festivalit, organizatorët kishin organizuar një takim-koktejl me përfaqësues të medias për të prezantuar katërshen që do të prezantojë për tri net Festivalin e 52-të të Këngës në RTSH. “Do t’ia dalim mbanë me mbështetjen e njëra-tjetrës dhe të Enkel Demit”, - u shpreh para gazetarëve aktorja Huta. Për modelen Marinela Meta, të prezantosh Festivalin e Këngës në RTSH është një peshë e madhe. “Është e tillë sepse është diçka ndryshe nga profesioni që unë kam. Shpresoj që të dalë mirë dhe të mos kemi probleme gjatë prezantimit”, – u shpreh fituesja e “Super Model Albania” për vitin 2011. Këtë vit drejtor i Festivalit është Alfons

Zeneli, njëherësh edhe drejtor i Radio Tirana. Drejtorët artistikë janë Edmond Zhulali dhe Shpëtim Saraçi, ndërsa producent muzikor është Alfred Kaçinari. Regjia e festivalit të këtij viti i është besuar Petri Bozos, skenari Alda Bidas, ndërsa skenografia mjeshtrit Adnan Kastrati. Në festivalin e këtij viti konkurrojnë 16 këngë. Siç është bërë traditë e këtyre tri viteve të fundit, secila prej këngëve konkurruese është e zbërthyer në partitura dhe interpretimi do të realizohet live në shoqërinë e Orkestrës së RTSH-së. Formula e këtij viti parashikon që natën e parë të festivalit të prezantohen tetë këngë konkurrente dhe tetë të tjerat natën e dytë. Përgjatë dy netëve të para në skenën e Festivalit të Këngës do të jenë të pranishëm edhe artistë të njohur, Big, të cilët do të këndojnë duete me konkurrentët e këtij viti, këngë të njohura të kënduara përgjatë viteve në skenën e festivalit të RTSH-së, çka do të

shtojë edhe më shumë nivelin e performancës së këtij eventi. Disa nga duetet janë: Altin Goci me Edmond Mancakun dhe Entela Zhula, Flaka Krelani me Saimir Brahon, Rovena Dilo me Klodian Kaçanin, Mira Konçi me Luiz Ejllin, Juliana Pasha me Marjeta Billon, Kastriot Tusha me Herciana Matmujën, Elton Deda me Rezarta Smajën, Kejsi Tola (fituese dhe përfaqësuese e Shqipërisë në “Eurosong”), me Renis Gjokën etj. Gjatë dy netëve të para nuk do të ketë seleksionim dhe në natën e tretë të 16 këngët konkurruese do të ngjiten në skenë, duke i dhënë kështu mundësi publikut të njohë akoma më mirë këngët dhe konkurrentët e këtij viti. Sigurisht festivalit nuk do t’i mungojnë elementët e spektaklit. Të ftuarit specialë janë fituesja e “Eurosong 2013”, danezja Emmelie Charlotte-Victoria de Forest, e cila fitoi Festivalin Europian të këtij viti me këngën “Only Teardrops” dhe Elhaida Dani, fituese e «The Voice of Italy».


18 20.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12821, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për 2 vende e lira të punës në pozicionin Specialist ne Sektorin e Projekteve Sociale në Njësinë e Menaxhimit të Projekteve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12798, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist ne Sektorin Zëri i Qytetarit në Drejtorinë e Marrëdhënieve me Publikun. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Menaxhimi i projekteve dhe kontratave, zbatimi i tyre ne perputhje me udhezimet e CEB, EBRD, World Bank dhe legjislacionin shqipetar. Permbushja e objektivave kryesore per arritjen e qellimeve te caktuara ne planin e zbatimit te projekteve.. Koordinimi i pergjithshem i ketyre projekteve.

Përshkrimi i punës: Të kontribuojë dhe te marre pjese ne nje komunikim te hapur dhe transparent ndermjet Bashkise se Tiranes dhe qytetareve duke marre opinionet e tyre dhe duke i percjelle ato ne struktura te ndryshme te aparatit per sherbimet e ofruara nga Bashkia e Tiranes.. Merr pjese ne vjeljen e opiniot publik nepermjet sondazheve periodike dhe ben sygjerime mbi permiresime te imazhit publik te Bashkise.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartëne nje nga deget e inxhinierise ose prane Fakultetit Ekonomik. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë ne shkenca sociale • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literature specifike per kete pozicion pune.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literature specifike per kete pozicion pune.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. Prot- 12841, dt. 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist ne Sektorin e Sipërfaqeve Urbane në Drejtorinë e Menaxhimit të Kontratave në Drejtorinë e Përgj. të Planifikimit dhe Menaxhimit të Shërbimeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12790, datë 11.12..2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Drejtorinë e Auditit te Brendshem. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Zbatimi i kontratave të sipërnarrjes në Infrastrukturë, duke synuar realizimin e objekteve me parametra bashkëkohorë për të siguruar standarte jetese dhe zhvillimi për qytetin. Zbaton projektet për Ivestimet të reja në infrastrukturë, sip. urbane. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Përshkrimi i punës: Hartimi i manualit specifik per fusha te vecanta te auditit te brendshem ne zbatim te manualit te auditimit te brendshem dhe dergimi per miratim ne Keshillin Bashkiak. Hartimi i planit vjetor dhe strategji per veprimtarine e fundit te auditit te brendshem dhe dergimi per miratim te Kryetari i Bashkise. Raportimi periodikisht per gjetjet, perfundimet dhe rekomandimet qe rezultojne nga veprimtarite audituese, tek Kryetari i Bashkise dhe pergatitja e raporteve vjetore ose periodike. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në Fakultetin e Ekonomise. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Te jete i pajisur me certifikate auditi. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literature specifike per kete pozicion pune. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


blog

1001

ditë që formësuan botën

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Viti

216 p.e.s

20.12.2013

19

Çfarëdo të bësh, bëje intensivisht. - Robert Henri

Masakrimi i romakëve nga Hanibali Pavarësisht se u luftua vetëm me shpata dhe heshta, beteja e përgjakshme e Kanaes në vitin 216 p.e.s. regjistroi numrin më të madh të vdekjeve në luftimet e një dite të vetme në të gjithë historinë e Europës. Republika Romake dërgoi tetë legjione për t’u përballur me gjeneralin kartagjenas, Hanibal Barka, i cili kish pushtuar Italinë para dy vitesh. Prirë nga konsujt Paulus dhe Varro, ushtria romake e përbërë nga 70 mijë këmbësorë dhe 6 mijë kalorës u përball me Hanibalin në një rraf-

shultë ndërmjet lumit Aufidus (aktualisht Ofamanto) dhe kodrës së Kanaes. Ushtritë i pozicionuan këmbësorët në qendër dhe kalorësit në anë. Këmbësorët e Hanibalitlibianë, spanjollë dhe keltë-ishin inferiorë në numër. Hanibali i cyti spanjollët dhe keltët drejt radhëve romake duke bërë ftesë për sulm, por mbajti mbrapa këmbësorinë e tij të disiplinuar libiane në të dyja anët. Në mes të pluhurit mbytës të dyja palët u ndeshën. Në fillim romakët bënë përpara duke u shtyrë drejt qendrës së

formacionit kartagjenas. Më pas libianët sulmuan nga të dy krahët duke e shtypur këmbësorinë romake. Kavaleria e Hanibalit i vuri përpara kalorësit romakë dhe sulmoi nga mbrapa. Të rrethuar, romakët u masakruan sistematikisht dhe trupat e tyre u bënë pirg në fushëbetejë. Më shumë se 48 mijë burra nga ushtria romake u vranë. Megjithatë Roma e refuzoi paqen dhe Hanibali nuk arriti të kapitalizonte pas fitores marramendëse. Lufta vazhdoi.

Blitz

Flickr

181 035

Kilometra katror është sipërfaqja e Kamboxhias.

14.3

Milionë banorë është popullsia e Kamboxhias.

79

Banorë për km2 është dendësia e popullsisë së Kamboxhias.

1.5

Milion është popullsia e kryeqytetit të Kamboxhias, Pnom Pen.

Titulli: Transporter foto: Christophe Liacopoulos

Dromca Shqipërie në Alitalia Paris-Romë. Po bëhej mbi pesëmbëdhjetë vjet që nuk kisha marrë linjën Alitalia. Në këtë fund nëntori avioni kishte arritur tashmë qiellin, kur stjuardesat filluan shpërndarjen e “ushqimit” : një qeskë “Grissoti” prej 18 gramësh, një gotë ujë, coca-cola apo lëng frutash. Befasohem e vë buzën në gaz. Vërtet që kanë kaluar shumë vite që nuk kam udhëtuar me Alitalia-n. Që në kohën kur të shërbenin specialitete italiane (sallame, proshuta, djathëra e ëmbëlsira.). 18 gram Grissoti. Kriza s’ka brinjë. Kisha lexuar në gazetën “Le Monde”, disa ditë më parë, rreth gjendjes së vështirë ku gjendej shoqëria italiane (madje flitej edhe nëse AirFrance do të vazhdonte financimet për vitin 2014), por nuk e kisha menduar asnjëherë që Kriza do të më shfaqej në formën e një qeske me 18 gram “Grissoti” ! Dy shqiptare që kanë qëlluar ngjitur me mua e që mendojnë se nuk kuptoj gjuhën e tyre, ia kanë shtruar muhabetit për shtatë palë qejfe, duke folur për varëse, zinxhirë, unaza e byzylykë floriri ; shitje e blerje zinxhirësh, unazash, byzylykësh. Blerë në Itali, shitur në Shqipëri ; që Bashkimi i kishte blerë kaq e aq dhe i kishte shitur aq e kaq ; vjehrra që kishte thënë se i kishte humbur varësja por që më vonë Bashkimi e kishte marrë

gazetamapo@gmail.com

vesh që ia kish dhënë gocës ; ishte e gjitha flori… e më the e të thashë. Pa e ulur aspak zërin. Si në kafenenë e Burrelit (më kapën veshët se do të shkojnë për dasmë në një fshat një orë larg Burrelit, ndaj). Dhe papritur dëgjoj: “Për çfarë dege studjon nusja Florinit ?» (!!!) Edhe të kisha dashur s’do kisha mundur të imagjinoja një gjë të tillë! Nusja Florinit ! Avioni nga Parisi u nis me vonesë, kështu që kam frikë mos humb atë tjetrin: Romë -Tiranë. I ulur në bisht të avionit, i them njërës prej stjuardesave në është e mundur të kaloj në vendet e para kur t’i afrohemi Romës. E buzëqeshur më përgjigjet se do të interesohet e do të më bëjë shenjë. Më kujton Rafaela Cara-në kur pozonte me duart e kapura poshtë mjekrës e përpëliste sytë… “Domenica in”, Pipo Baudo-n… Kanë kaluar shumë vite që nga ajo kohë. Ndërsa tjetra më ngjan me… Po ajo prerje flokësh (aq sa e mbaj mend unë), po aq e gjatë (dhe unë që ecja në krahun më të lartë të trotuarit për të mos u dukur më i shkurtër). Para se avioni të ulet në aeroportin e Romës, “Rafaela” ma bën me shenjë që të afrohem. Mbërthyer me rripat e sigurisë asnjë nuk lëviz ndërsa kaloj në korridorin e boshatisur për t’u ulur mes dy pleqve që po koten (sa kohë pa e përdorur këtë

fjalë !). Koten… “Ja, u kota pak”, thoshte gjyshja. Autobusi që na transporton nga avioni në aeroport është mbushur tashmë. Të gjithë janë të heshtur. Dëgjohen vetëm zërat e dy shqiptareve që vazhdojnë historitë e vjehrrave. Pa iu dridhur qerpiku. Italia si Italia. Për të shkuar në portën ku niset avioni për në Tiranë më duhet të kaloj kontrollin policor, por kam përpara meje një turmë prej më shumë se shtatëqind vetësh. Humbas çdo shpresë për të kapur avionin. Por e mbledh veten e bëj përpara duke kërkuar të falur. Çuditërisht askush nuk reagon. Më lënë të kaloj. Disa metra pranë kontrollit policor, dikush më thotë se duhej të mbaj radhën edhe pse e sqaroj se kam një avion tjetër për të marrë pas 30 minutash. I drejtohem njërës nga policet duke i shpjeguar hallin. Më thotë që të mbaj radhën. (Ka të drejtë.) Rihyj në radhë, por duke u vendosur drejt e në krye. Më lejojnë të kaloj. Ufffffffff ! Vrapoj në kërkim në portës H10. Eci e eci duke nxituar. Nëse aeroporti i Romës ka formën e Osë, mesa duket më duhet të shkoj në skajin tjetër. Më në fund arrij. Përtej vetratave shiu vazhdon të bjerë pa pushim. Dalloj tashmë kokat e shqiptarëve që presin. Kam kohë që të ha diçka. Blej një sandwich me specialitete italiane. Arrij të kuptoj

Themelues: Henri Çili. Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku. Speciale: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. . Kultura: Aida Tuci. Suplement: Arta Çano. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

mirë e të flas pak në italisht edhe pse po bëhet mbi një çerek shekulli që nuk e kam dëgjuar e nuk e kam folur më këtë gjuhë. E shoh që më paska marrë malli ta dëgjoj. Ka qenë e para gjuhë pas shqipes që e kam dëgjuar e që e kam nxënë (radio, emisione, këngë, lajme në Rai Uno e Rai Due). Në njërën nga ndenjëset e hollit ulem dhe pres (mos prit që avionët e Alitalia-s të nisen në orar). Një çast dera hapet dhe ndiej të ftohtin. Zhurma e shiut dhe ai ajër i ftohtë më kujtojnë hajatin ku strehoheshim ndërsa shiu përplasej me zhurmë mbi kalldrëm për të dalë pastaj e vazhduar lojën. Po bie shi me gjyma! “Mirë shiu, po mos na bijnë gjymat!”, kishte thënë një ditë i ndjeri xhaxhai im. E shoh atë buzëqeshjen e tij të bukur ndërsa ne qeshnim me lot. Kthimi në «Itakë» është gjithmonë emocionues edhe pse kohët moderne i kanë shkurtuar largësitë dhe e kanë zbehur shijen e aventurave. Zërin e Sirenave e zëvendësojnë zëra grash që flasin për byzylykë floriri, ndërsa syrin e vetëm të Ciklopit ca aparatura që të pikasin edhe kur fshihesh nën barkun e deleve. Por çdo herë nisesh me shpresën se dikush do të të rinjohë sapo të dallojë nishanin në këmbë, apo ndonjë shenjë tjetër. *YD. Blogu: bllokshenimesh.unblog.fr Marketing / Drejtore: Fiziana Bora Cel: 068 20 55 437 E-mail: fiziana_bora@yahoo.com Menaxhim / Dhimitraq Hido Cel: 068 20 55 440


20 20.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12830, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për katër vende të lira pune në pozicionin Specialist në Sektorin e Standartizimit në Drejtorinë e Planifikimit të Territorit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12831, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin Specialist në Sektorin e Analizës së Kostove në Drejtorinë e Prokurimeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Harmonizimi i interesave publike dhe atyre private në funksion të zhvillimit të qëndrueshëm të territorit, nëpërmjet standardizimit në projektimin e zhvillimeve në territor; përcaktimi i standarteve dhe rregullave për hartimin dhe zbatimin e projekteve dhe planeve vendore dhe planeve të detajuara vendore;

Përshkrimi i punës: Sigurimi i mirëpërdorimit të fondeve publike dhe uljen e shpenzimeve proceduriale për procedurat e prokurimit të zhvilluara nga Bashkia e Tiranës; respektimi i standardeve ligjore e teknike të miratuara në mënyrë që të rrisë efiçencën në realizimin e procedurave të prokurimit të zhvilluara nga Bashkia Tiranë.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në degën Arkitekturë ose Inxhinieri. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në Fakultetin Juridik ose Ekonomik. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12829, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për nëntë vende të lira pune në pozicionin Specialist në Sektorin e Shqyrtimit të Aplikimeve në Drejtorinë e Kontrollit të Zhvillimit të Territorit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12846, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për tre vende të lira pune në pozicionin Specialist në Sektorin e Ankimimeve në Drejtorinë Juridike. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Shqyrtimi e vlerësimi i kërkesave për lejimin e kryerjes së punimeve për zhvillimin e tokës ose të strukturës në të, deri në vendimarrje , në përputhje me përcaktimet e detyrueshme të politikave të hartuara, planeve e rregulloreve të miratuara dhe legjislacionit në fuqi;

Përshkrimi i punës: Përfaqësimi në të gjitha konfliktet gjyqësore në të cilat Bashkia është palë ndërgjyqëse, në të gjitha shkallët e gjykimit, me qëllim përfaqësimin sa më dinjitoz të Bashkisë së Tiranës në mbrojtje të pronës publike, si dhe përftimin e interesave maksimale për institucionin.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në degën Arkitekturë dhe Drejtësi. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë për Drejtësi. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

20.12.2013

21

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12833, datë 11.12.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për 4 vende te lira të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e GIS Kadastrës, në Drejtorinë e Planifikimit të Territorit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12834, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin Specialist në Sektorin e Infrastrukturës dhe Pajisjeve në Drejtorinë e Prokurimeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Të përcaktojë dhe te ndjeke politikat dhe direktivat në përdorimin e GIS dhe mirëmbajtjen e të dhënave (siguri, akses, backup, të dhënat – frekuenca dhe përditësimi i tyre si dhe kontrolli i cilësisë), të ndihmojë integrimin e të dhënave të infrasturkturës hapësinore si dhe planifikimi dhe koordinimi i GIS me sektorë të tjerë dhe shkëmbimi i të dhënave si dhe trajnimi i stafit të Bashkisë.

Përshkrimi i punës: Menaxhon procedurën e prokurimit, nga paraqitja e kërkesës për fillimin e një procedure prokurimi nga drejtoria përkatëse, deri në lidhjen e kontratës me operatorin ekonomik fitues, duke analizuar realizimin e procedurës së prokurimit në përputhje me kushtet teknike dhe aktet ligjore në fuqi.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Inxhinierisë, ose degen topografi. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhe të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në fakultetin juridik, ekonomik. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Çertifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, VKM. Nr. 459, dt. 16.06.2010 për “Miratimin e standarteve të përbashkëta gjeodezike dhe GIS”, Ligji nr. 10119, dt. 23.04.2009 për “Planifikimin e Territorit”.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. Prot- 12817, dt. 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për dy vende të lira pune në pozicionin specialist në Sektorin e Implementimit të Projekteve në Drejtorinë e Turizmit dhe Promovimit të Qytetit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. Prot- 12842, dt. 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për dy vende të lira pune në pozicionin specialist në Sektorin e Infrastrukturës Rrugore në Drejtorinë e Menaxhimit të Kontratave në Drejtorinë e Përgj. të Planifikimit dhe Menaxhimit të Shërbimeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Implementimi i projekteve të turizmit në interes të ngritjes dhe përmirësimit të vazhdueshëm të imazhit turistik të vendit. Mbështetjen e iniciativave që kanë për qëllim përmirësimin e sektorit të turizmit ne vend, nxitjen e formave të zhvillimit të turizmit dhe kapaciteteve turistike.

Përshkrimi i punës: Zbatimi i kontratave të sipërnarrjes në Infrastrukturë, duke synuar realizimin e objekteve me parametra bashkëkohorë për të siguruar standarte jetese dhe zhvillimi për qytetin. Zbaton projektet për Ivestimet të reja në infrastrukturën rrugore.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë në një nga degët e Shkencave Sociale • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të gjuhës angleze. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë në një nga degët e inxhinierisë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


22 20.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12786, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin Specialist në Sektorin e Infrastrukturës TIK, në Drejtorinë e Teknologjisë së Informacionit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12818, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për 3 (tre) vende të lira pune në pozicionin Specialist në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit në Drejtorinë e Marrëdhënieve me Publikun. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Zhvillimi i politikave dhe procedurave për hyrje dhe përdorim të rrjetit kompjuterik dhe/ose të data bazës së internetit; administrimi i të drejtave të përdoruesve në rrjet; zbatimi i masave parandaluese dhe strategji për rritjen e performancës së rrjetit kompjuterik; përcaktimi i kërkesave teknike për sistemet në ngarkim, si dhe asistencë në përgatitjen e termave të referencës për informatizimin e mëtejshëm të Bashkisë së Tiranës;

Përshkrimi i punës: Ndihma në dhënien e informacionit të plotë, të shpejtë dhe të mbështetur mbi bazën ligjore përkatëse, tek qytetarët, të cilëve u ofrohet nga Bashkia e Tiranës. Asistimi dhe ndihma ndaj qytetarëve për formulimin e kërkesave apo ankesave. Dhënia e shpjegimeve të nevojshme për të gjitha paqartësitë që kanë qytetarët në lidhje me shërbimet që ofrohen.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në degën Informatikë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12845, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për 2 vende te lira të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Inventarizimit dhe Regjistrimit të Pronave Publike, në Drejtorinë Juridike. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12819, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për 3 vende te lira të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Kontratave dhe Marrëveshjeve, në Drejtorinë Juridike. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Merr pjese ne procesin per identifikimin e pronave të paluajtshme shtetërore në territorin nën juridiksionin e Bashkisë së Tiranës. Mbikëqyr procesin e përgatitjes së listave të iventarit, të transferimit të pronave në pronësi të Bashkisë Tirane si dhe regjistrimi pranë ZVRPP-së të pronave që kanë kaluar në pronesi të Bashkisë Tiranë. Ndjek proceduren e konfirmimit të statusit aktual juridik te prones për sektorin, per drejtorite e Bashkisë së Tiranës si dhe për të tretë. Rekomandon mbi zgjidhjen e konflikteve te pronesise duke ndihmuar me zgjidhjen e problemeve topogafike dhe ligjore te evidentuara gjate punes..

Përshkrimi i punës: Merr pjese ne procesin për hartimin dhe dhënien e ndihmës ligjore për kontratat dhe marrëveshjet si dhe kërkon informacion teknik nga strukturat e Bashkisë për përcaktimin e të drejtave dhe detyrimeve duke negociuar në lidhje me to gjate pergatitjes së kontratave, aktmarreveshjeve, memorandumeve të mirëkuptimit dhe bashkëpunimit në mbështetje me aktet ligjore dhe nënligjore që janë fuqi. Jep sugjerime në përcaktimin e sanksioneve dhe përgjegjësive për zbatimin e të drejtave dhe detyrimeve të marra përsipër në kontrata dhe marrëveshje duke bashkëpunuar me strukturat përkatëse.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë pranë Fakultetit të Drejtësisë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë pranë Fakultetit të Drejtësisë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, ligji nr. 8743, dt. 22.02.2001 për “Pronat e paluajtshme të shtetit”.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


CMYK

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

20.12.2013 23

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12828, datë 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për tre vende të lira pune në pozicionin Specialist në Sektorin e Kontrollit të Zbatimit të Lejeve në Drejtorinë e Kontrollit të Zhvillimit të Territorit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. Prot- 12838, dt. 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për dy vende të lira pune në pozicionin specialist në Sektorin e Menaxhimit të Strehimit në Drejtorinë e Menaxhimit të Strehimit dhe Shërbimit Social.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Kryerja e kontrolleve të vazhdueshme në territor, mbi realizimin e punimeve që kryen në strukturat e pajisura me leje punimesh, në të gjitha fazat e ndërtimit, deri në pajisjen me leje përdorimi dhe kur verifikon shkelje të kushteve specifike, të vendosura për realizimin e zhvillimit dhe instrumentve të planifikimit, merr masat e nevojshme dhe vë në dijeni Inspektoriatin Ndërtimor e Urbanistik, për kundravajtje administrative sipas ligjit në fuqi. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Inxhinierisë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Përshkrimi i punës: Hartimi i politikave mbi strehimin dhe mirëmbajtjen e banesave, ofrimi i një shërbimi sa më cilësor për shtresën më në nevojë të komunitetit të qytetit të Tiranës,me qëllim lehtësimin e strehimit të tyre. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. Prot- 12780, dt. 11.12.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Marrëdhënieve me Jashtë. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”. Përshkrimi i punës: Zgjerimin e lidhjeve kulturore me organizma homologë ndërkombëtare për të krijuar imazhin kozmopolit të qytetit të Tiranës. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë çertfikatë që vërteton mbrojtjen e gjuhës së huaj. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 15.01.2014 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


CMYK

24 20.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

Mapo 20 dhjetor ok  

Gazeta Mapo, e përditshme, e pavarur, shqip, lajme, tirana, shqiptare, politika, berisha, rama,.

Mapo 20 dhjetor ok  

Gazeta Mapo, e përditshme, e pavarur, shqip, lajme, tirana, shqiptare, politika, berisha, rama,.

Advertisement