Page 1

faqe 19

100-vjetori i Pavarësisë, miratohet logo e re dhe kthimi i eshtrave të Zogut Logo e re, konkurs ndërkombëtar për monumentin e pavarësisë, albume fotografike, dekorata e koncerte do të kulmojnë me festimet për 100-vjetorin e Pavarësisë

Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 13 janar 2012. Numër 473. Viti III botimit. Çmimi 20 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

Berisha, vizitë në shtëpinë e Metës katër ditë para vendimit të Gjykatës

Dosja e plotë Zgjerohet skandali, toka iu shit me 2 1 euro m zyrtarit të AKKP-së Prokuroria e Tiranës zbulon kontratën e shitjes së 16 dynymëve nga sipërfaqja 79 dynymë në plazhin e Spillesë, menjëherë pas kthimit nga AKKP. Blerësi, një zyrtar i kësaj agjencie, kishte paguar 1 euro për m2, në kohën që çmimi i referencës në zonë ishte 70 euro/m2. Si u falsifikua harta e tokës nga katër zyrtarët e pronave dhe zhvendosja nga kullota e fshatit Gosë në ranishten e plazhit të Spillesë

Berisha duke dalë dje në mbrëmje nga shtëpia e Metës

Kryeministri ka qenë dje për rreth dy orë në shtëpinë e kreut të LSI, Ilir Meta, në zonën e ish-bllokut. Takimi, një ditë pasi Berisha i hapi rrugë rihyrjes së Metës në qeveri, nëse Gjykata e Lartë e shpall të pafajshëm. Rama drekë me ambasadorin Arvizu, përballë banesës së Berishës Faqe 2

Ngec pakti PD-PS, shkak reforma zgjedhore dhe parlamentare Faqe 2

replikë Maksim MUÇI

koment Ilir Mirena

moti Tiranë

1 | 9 °C shkodër

0 | 7 °C Vlorë

5 | 9 °C

NgërÇ

pronësisë familjes Jenisheri. Hetuesit nuk e patën të vështirë të zbulonin blerësin e tokës pranë plazhit të Spillesë, një ish-zyrtar i AKKP-së. Nga hetimet e para... Faqe 5

70 milionë të zhdukura. Historia e pazakontë e dy bashkëshortëve që u arrestuan në vilën e tyre luksoze në Koplik, për t’u ekstraduar drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Kriza e ndërtimit, lajm i mirë apo realitet i hidhur Në një koment të para pak ditëve në gazetën MAPO, Alfred Lela shkruante se “kriza...

Bashkim Memia është vrarë në qendër të Kombinatit nga kolegu dhe fqinji i tij Genti Domi. Policia: Krimi nuk ka si

Aventurat e Vetëvendosjes

reforma

Vetëvendosje, si parti që nuk ofron shpresë për këtë vend, por i shërben të kaluarës...

kursi

139.0

është vlera e euros në Lekë në tregun e brendshëm valutor. burimi: banka e shqipërisë

motiv detyrën, por konfliktin për çështje nderi. Autori u dorëzohet kolegëve: Veproni sikur të Faqe 7 mos më njihnit!

Pensionet, Banka Botërore bën gati rekomandimet e reja Deklaratë partiake

Përfaqësuesja e BB në Shqipëri, Ksenia Lvovski, tha dje se Banka Botërore do të bëjë një diagnozë të

6 rrethe

Faqe 4

Banka në Cleveland, ShBA

Vritet me 4 plumba speciali i FNSH, autori: Më cenoi në nder

NGA bujar kapexhiu

Harta e tokës në Spille të Durrësit

Çifti i pleqve nga Shkodra, mashtrim 4.5 mln USD bankës në SHBA Qerim Ahmetaj, 77 vjeç dhe gruaja e tij Zoge akuzohen se në bashkëpunim me 16 persona të tjerë në Cleveland të Amerikës kanë mundur të ngrenë një skemë mashtrimi me 170 milionë dollarë humbje dhe

PS nuk jep konsensusin për ligjet me 3/5. Ruçi: Opozita, e pakënaqur nga ajo çfarë është bërë deri më tani me reformën zgjedhore. Topalli: Veprimi juaj kërcënim për marrëveshjen

op-ed / 10-11

Një pjesë e tokës së zhvendosur nga kullota e fshatit Greth të Kavajës, buzë Adriatikut, është shitur fill pasi Agjencia e Kthimit dhe Kompensimit të Pronave i ka njohur të drejtën e

re për skemën e pensioneve këtë vit, në kuadër të reformës që ka kërkuar qeveria Faqe 9

Hidhet në erë shtëpia e hidraulikut, hetimet në ngërç Artan Mehmeti dhe e bija rrëfejnë momentet e tmerrit: Na shpëtoi Zoti. Thuajse gjithçka brenda shtëpisë është shkatërruar

koment / 11 sokol balla

Pehlivani, Berisha dhe Ariu me lesh Berishës “sëkëlldia” e dhjetorit i ka bërë mirë. Prej kohësh nuk arrija të ndiqja një intervistë të tij të plotë, jo thjesht se të enjteve, kur ai zakonisht del te fallxhorja e vet, unë nuk e ndjek dot se jam vetë në transmetim, por edhe në ndonjë rast të rrallë kur dilte te komshinjtë, nuk e çoja dot deri në fund, për shkak të mbikonsumimit të mesazheve të tij politike. Por e kundërta ka ndodhur dy herët e fundit, tek Oranews dhe ABC. Por përtej cinizmit të merituar të një kritiku të “vjetër” këto vite të tij, më duhet të pranoj se kreu i PD-së ka qenë i qartë në këto dy intervista. Sigurisht nuk ka vend për entuziazëm: ai po reflekton jo aq ofertën historike 2013 që po ia...


2

MAPO

E premte, 13 janar 2012 www.mapo.al

politika

2

shkurti është përcaktuar si dita kur do të miratohet Kodi Civil në seancë plenare

3

janë projektligjet që qëndrojnë të depozituara në Kuvend dhe që për t’u miratuar kërkojnë konsensusin e palëve

84

është numri minimal i votave që duhen për të miratuar dy kodet dhe ligjin për Gjykatën Administrative

Ngec pakti PD-PS, shkak reforma zgjedhore dhe parlamentare PS nuk jep konsensusin për ligjet me 3/5. Ruçi: Opozita është e pakënaqur nga ajo çfarë është bërë deri më tani me reformën zgjedhore dhe atë parlamentare. Topalli: Veprimi juaj kërcënim për marrëveshjen e nëntorit Fejzi Braushi

Nëpërmjet një njoftimi për mediat, Kuvendi i Shqipërisë ka konfirmuar dështimin e konsensusit për miratimin e kalendarit 3-javor si pasojë e qëndrimit kundërshtues të opozitës për të shtyrë votimin e ligjeve me 3/5. Siç bëhet e ditur në këtë deklaratë, Konferenca e Kryetarëve vendosi me shumicë votash pa konsensusin e opozitës për të miratuar kalendarin, duke përfshirë në të dhe miratimin e ligjeve me 3/5. “Me shumicë votash, Konferenca vendosi që këto pr/ligje të mbeten në kalendar dhe të fillohet nga puna në komision për shqyrtimin e tyre, në përputhje me pikën I dhe pikën VII të Vendimit të Konferencës së Kryetarëve, datë 14 nëntor 2011. Për shkak të refuzimit të përfaqësuesve të PS-së për të filluar punën me këto pr/ligje, Konferenca e Kryetarëve miratoi kalendarin e ri të punës, pa konsensus”, - thuhet në këtë deklaratë. Gjithashtu në këtë njoftim bëhet e ditur se, pavarësisht kundërshtimit, është vendosur që në seancën e tretë plenare, pra më datën 2 shkurt, të miratohet dhe Kodi Civil. “Konferenca e Kryetarëve me shumicë votash përcaktoi si datë të parë të shqyrtimit në seancë plenare të këtyre pr/ligjeve datën 2 shkurt 2012, në rendin e ditës të së cilës do të përfshihet shqyrtimi i Kodit Civil”, - thuhet më tej në këtë deklaratë. Kuvendi shprehet se para miratimit të kalendarit u bënë përpjekjet për të gjetur konsensusin sipas parashikimeve të marrëveshjes së arritur më parë, por më kot. “Kalendari i propozuar nga administrata e Kuvendit parashikonte fillimin e punës në komisione parlamentare të shqyrtimit dhe diskutimit të ligjeve të depozituara në Kuvend dhe të kodeve e projektligjeve që kërkojnë 3/5, sipas marrëveshjes së 14 nëntorit 2011, të miratuar nga të gjitha grupet parlamentare. Në kuadër të diskutimit, Konferenca përcolli me shqetësim kërkesën e kryetarit të Grupit të Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi, për të hequr nga kalendari pr/ligjet e mbetura që kërkojnë shumicë të cilësuar, si një kërkesë që rrezikon seriozisht implementimin në kohë të marrëveshjes së 14 nëntorit 2011”, - thuhet në këtë deklaratë. Konferenca

Socialistët dhe demokratët i kanë dhënë fund “muajit të mjaltit” dhe janë kthyer në llogoret e tyre të marrëdhënieve konfliktuale. Marrëveshja e arritur me shumë bujë në muajin nëntor është vënë në rrezik dje, teksa PD dhe PS nuk kanë gjetur dot gjuhën e mirëkuptimit për të miratuar me kon-

“Me shumicë votash, Konferenca vendosi që këto pr/ligje të mbeten në kalendar dhe të fillohet nga puna në komision për shqyrtimin e tyre, në përputhje me pikën I dhe pikën VII të Vendimit të Konferencës së Kryetarëve, datë 14 nëntor 2011. Për shkak të refuzimit të përfaqësuesve të PS-së për të filluar punën me këto pr/ligje, Konferenca e Kryetarëve miratoi kalendarin e ri të punës, pa konsensus”

sensus kalendarin trijavor të punimeve të Kuvendit, ku përfshiheshin edhe projektligjet që për t’u miratuar kërkojnë 84 vota. Shkak është bërë ndryshimi i qëndrimit të socialistëve, të cilët me anë të kreut të grupit të tyre parlamentar, Gramoz Ruçi, kanë kërkuar që diskutimi i ligjeve me 3/5 të nisë në 3-javorin e dytë të këtij sesioni të ri parlamentar. Kërkesë kjo që është kundërshtuar nga pala tjetër e përfaqësuar në Konferencën e Kryetarëve, e cila si pasojë e mungesës e miratoi kalendarin 3-javor dhe programin e punimeve të Kuvendit pa pëlqimin e opozitës. Ndërkohë që si pasojë e këtyre kundërshtive mbledhja e djeshme është shoqëruar edhe me debate të forta mes përfaqësuesve të të dyja palëve. Mbledhja

Marrëveshja e arritur më 14 nëntor po në konferencën e kryetarëve për të miratuar të gjitha ligjet me 3/5-at nuk ekziston më. Kjo pasi socialistët nuk kanë pranuar dje që të përfshijnë në kalendarin e punimeve të tri javëve të ardhshme në komisione dhe në seancë projektligjin për Kodin Civil, i cili kërkon minimalisht 84 vota për t’u miratuar. Burime nga mbledhja kanë konfirmuar se ka qenë Ruçi ai që ka shtangur përfaqësuesit e mazho-

rancës me kërkesën e tij që projektligjet që kërkojnë 3/5 votave, dhe që janë kryesisht kode, të mos përfshihen në kalendar. “Ligjet me shumicë të cilësuar ne mendojmë që nuk kanë pse të përfshihen në kalendarin e trijavor, por të jenë pjesë e kalendarit që do të miratojmë pas këtij. Kjo pasi përfaqësuesit tanë po përgatiten për to dhe nuk janë ende gati që t’i diskutojnë ato që këtë trijavësh”, - mësohet të jetë shprehur Ruçi. Por ajo që bëjnë të ditur të njëjtat burime është se një kërkesë e tillë e opozitës nuk ka patur si qëllim mos qenien gati për të diskutuar projektligjet në fjalë, por ka patur si qëllim që të shtyjë diskutimin e tyre deri sa nga ana tjetër mazhoranca të japë prova me vepra konkrete se është për të përfunduar brenda afatit reformën zgjedhore dhe atë parlamentare. Përfundim ky i arritur nga vetë ajo që ka shprehur Ruçi në mbledhje, i cili ka thënë se “opozita është e pakënaqur nga ajo çfarë është bërë deri më tani me reformën zgjedhore dhe atë parlamentare”. Debatet

Një qëndrim i tillë duket se ka ngjallur debatet në sallë, pasi kryeparlamentarja Topalli, kreu i komisionit të Ligjeve, Ilir Rusmali, dhe Edi Paloka kanë replikuar ashpër me socialistët, të cilët i kanë kujtuar atyre se po dilnin jashtë marrëveshjes së arritur në 14 nëntor. “Duhet t’i votojmë projektligjet siç edhe kemi rënë dakord më parë për t’i mbyllur brenda marsit. Ndaj duhet të miratojmë Kodin Civil brenda janarit, Kodin Penal brenda shkurtit dhe Gjykatën Administrative. Për këtë kërkoj që më 2 shkurt të votohet Kodi Civil”, - mësohet të jetë shprehur Topalli. Sipas burimeve në mbledhje, Topalli nuk ka ngurruar ta cilësojë qëndrimin e Ruçit si një kërcënim për marrëveshjen. Po në të njëjtin linjë ka qenë dhe Rusmali, i cili i ka kujtuar përfaqësuesve të opozitës se komisioni që ai drejton ka të gjithë hapësirën e duhur për të diskutuar në çdo kohë çdo propozim që mund të vijë nga opozita. Ai nuk ka ngurruar të shprehet se në këtë mënyrë sesi po vepron opozita po i largohet marrëveshjes. Por ndaj këtij konstatimi mësohet se ka reaguar Ruçi, i cili mësohet se është shprehur se “PS nuk ka ndërmend t’i largohet konsensusit që palët kanë arritur dhe është e vendosur që brenda marsit të miratojë të gjitha projektligjet me 3/5”. Në përfundim Topalli, ndërsa është e ka lidhur miratimin e këtyre projektligjeve me procesin e integrimit, ka hedhur në votim kalendarin, duke e miratuar vetëm me votat e mazhorancës.

Berisha duke dalë dje në mbrëmje nga banesa e Ilir Metës

PS: Nuk refuzuam ligjet me 3/5-at, kërkuam kohë vetëm kohë I menjëhershëm ka qenë reagimi i socialistëve ndaj njoftimit për shtyp të nxjerrë nga Kuvendi i Shqipërisë, ku opozita akuzohej se po rrezikonte marrëveshjen e arritur më parë, duke kërkuar heqjen nga kalendari të ligjeve me 3/5. Taulant Balla në emër të kryetarit të grupit, Gramoz Ruçi, ka dhënë dje në orët e mbrëmjes një deklaratë, ku mohonte që opozita të ketë kërkuar që të hiqen projektligjet me 3/5, por vetëm të shtyhen për kalendarin tjetër. “Nisur nga një deklaratë shtypi krejt e pazakonshme e nxjerrë nga zyrat e Kryetares së Kuvendit, në emër të kryetarit të grupit parlamentar, sqaroj opinionin publik se: Në Konferencën e Kryetarëve, kryetari i ynë i grupit nuk ka refuzuar fillimin e punës për projekt-ligjet që kërkojnë 3/5-at e votave të Kuvendit. Të gjitha këto projektligje janë prej kohësh tashmë pjesë e punës së përditshme të përfaqësuesve socialistë në Komisionin e Ligjeve, të cilët po përgatisin qëndrimin tonë në atë komision për secilin nga projektet e paraqitura nga qeveria. Puna e tyre bazohet në afate të përcaktuara,

paraprakisht, që lidhen me domosdoshmërinë për të realizuar në afatin e paracaktuar bashkarisht me palën tjetër miratimin e projektligjeve në fjalë. Pikërisht këtë ka nënvizuar kryetari i grupit socialist në Konferencën e Kryetarëve, duke kërkuar kohën e nevojshme për fillimin e punës në komision nga ana e përfaqësuesve tanë”, - shprehet Balla në këtë deklaratë. Sipas tij, ngutja e palës tjetër nuk e justifikon as qëllimin e përbashkët për ta mbyllur këtë proces në mars e as domosdoshmërinë që ky proces të jetë serioz, cilësor e transparent. “PS dhe grupi i saj parlamentar rikonfirmojnë vullnetin e plotë politik e qytetar për ta përmbushur angazhimin ndaj vendit e ndaj Bashkimit Europian në këtë proces, por pa dëmtuar në asnjë rast e për asnjë arsye cilësinë e procesit ligjvënës. Ne e ftojmë palën tjetër të ruajë qetësinë dhe të kuptojë se ligjet me tre të pestat janë një çështje shumë serioze për t’u përfshirë në lojën e njohur mediatike të saj për të tërhequr vëmendjen e opinionit nga dështimet e përditshme të qeverisë”, shprehet Balla.


E premte, 13 janar 2012 www.mapo.al

MAPO

3

Sequi: Presidenti i ardhshëm të zgjidhet me konsensus TIRANË Ambasadori i Komisionit Europian në Tiranë, Etore Sequi i bashkohet qëndrimit të diplomatëve të tjerë të akredituar në Tiranë se Presidenti i ardhshëm i Republikës duhet të zgjidhet me konsensus dhe për këtë qëndrim ai i referohet pikërisht nenit 87 të Kushtetutës. “Duke lexuar Kushtetutën, e cila është shkruar nga vetë shqiptarët, kam parë se në nenin 86 të saj, presidenti i vendit shkruhet si bashkim i shqiptarëve. Për sa i përket mekanizmit si të arri-

het ky synim, këtë jua lë juve”, - u shpreh ambasadori i BE në Tiranë. Sequi mori shkas nga takimi i zhvilluar me Avokatin e Popullit, Igli Totozani, për të deklaruar se edhe presidenti i ardhshëm duhet të marrë të njëjtën mbështetje. Lidhur me qëndrimin e ambasadorëve të akredituar në Tiranë për një president konsensual, kryeministri i vendit, Sali Berisha deklaroi dy ditë më parë në një intervistë televizive se do të respektojë vetëm Kush-

tetutën. “Respekti im për ambasadorët është shumë i madh. Respekti im për Kushtetutën është absolut. Dhe e them këtë me sinqeritet”, - tha Berisha dy ditë më parë. Gjatë intervistës, Kryeministri i vendit paralajmëroi gjithashtu se presidenti i ardhshëm do të zgjidhet me 71 vota, sa kohë që i kërkoi Ramës që ta mbështeste kandidaturën e PD-së, në të kundërt, mazhoranca do ta votonte Presidentin e ardhshëm me votat e saj.

Berisha, vizitë 2 orë në shtëpinë e Ilir Metës Kryeministri Sali Berisha ka qëndruar mbrëmë për më shumë së dy orë në shtëpinë e Ilir Metës. Garda rrethon zonën, ndërsa takimi mes tyre shoqërohet pa koment për median TIRANË Në orën 19.50 minuta të mbrëmjes eskorta që shoqëron kryeministrin Sali Berisha është ndalur para pallatit, në një nga rrugët e zonës së Bllokut ku ndodhet shtëpia e kryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta. Kryeministri Sali Berisha ka zhvilluar një vizitë të papritur në banesën e Metës, takim ky që ka zgjatur për më tepër se dy orë. Kjo është hera e parë që kryeministri i vendit, Sali Berisha, është parë të futej në shtëpinë e Ilir Metës, ndërkohe që takimet mes tyre janë zhvilluar më së shumti në zyrën e Kryeministrisë. Zona përreth banesës është rrethuar me policë të shumtë dhe forca të Gardës. Në orën 10.35 minuta kryeministri Berisha ka dalë qetësisht nga banesa e Ilir Metës, duke përshëndetur me dorë kalimtarët e rastit. Takimi i Berishës me Metën jashtë formave protokollare, duke shpërfaqur një marrëdhënie tjetër (kësaj here edhe njerëzore), është mbajtur vetëm katër ditë nga vendimi që Gjykata e Lartë do të japë për ish-zv.kryeministrin Ilir Meta. Pak ditë më parë, organi i akuzës lexoi pretencën, duke kërkuar dy vjet burg për Metën dhe 10 milionë lekë gjobë. Ndërsa dy ditë më parë, kryeministri Sali Berisha, në një intervistë për “ABC”, akuzoi rëndë

Veliaj: Re:Fressh, një projekt bashkues për të gjithë TIRANË 20-vjetori i themelimit të organizatës së të rinjve eurosocialistë do të shënojë një start të ri. Në një takim ku merrnin pjesë të rinjtë e grupit të punës që po përgatisin projektin që FRESH do të lançojë më 15 janar, Sekretari për Rininë dhe Emigracionin, Erion Veliaj deklaroi se kjo datë do të shënojë nisjen e një viti të mbushur me aktivitete të shumta të të rinjve eurosocialistë dhe hapjen në të njëjtën kohë të këtij Forumi për të gjithë të rinjtë. Sekretari Veliaj ka sqaruar publikisht se në datën 15 janar, veç aktiviteteve të shumta do të jetë edhe një takim për programin, për të treguar sipas tij, që të rinjtë socialistë nuk dinë të thonë vetëm kush e ka gabimin, por të tregojnë edhe se si mund të bëhet më mirë. “Ky do të jetë një moment për t’u rifreskuar nga vetë slogani ynë Re:Fressh. Duke qenë se është aktiviteti i parë i PS-së për këtë vit, do të jetë një rifreskim, do të jetë një mënyrë për t’i filluar gjërat nga e para me këtë vit të ri. Do të jetë një moment për t’u hapur ndaj djemve dhe vajzave, të cilët duan të bëhen pjesë e kësaj lëvizjeje. Ka disa të rinj të

Berisha pas takimit të mbrëmshëm me Ilir Metën

Prokurorinë se ka mashtruar Kuvendin lidhur me çështjen në fjalë. “Ka pasur probleme të drejta me prokurorinë, e cila, për hir të së vërtetës, ka mashtruar Kuvendin me shkresë, me një dokument dhe pavarësisht nga kjo, nuk ka asnjë keqardhje heq ja e imunitetit të Metës, sepse të dhënat e mëvonshme faktuan qartë dhe katërcipërisht se Kuvendi është mashtruar dhe nuk i është thënë e vërteta për ato çështje”, u shpreh ndër të tjera Berisha. Kryeministri foli gjithashtu edhe për marrëdhëniet me LSI-në, duke i cilësuar ato korrekte, si dhe mbrojti qëndrimin që ka mbajtur deri më tani kryetari i LSI-së, Ilir Meta. “Mendoj se lideri i partisë së koalicionit ka dhënë një shembull të shkëlqyer në vlerësimin tim. Iu nën-

Strategjia e PS, Rama drekë me ambasadorin amerikan Kryetari i PS-së, Edi Rama drekon në një lokal afër shtëpisë së kryeministrit, me ambasadorin amerikan Aleksandër Arvizu TIRANË Ambasadori i SHBA-së në Ti-

cilët ndoshta nuk besojnë në çdo gjë që ne besojmë, por nëse ka vetëm një çështje në programin tonë, qoftë ky buxheti i arsimit, qoftë ky punësimi i të rinjve, qoftë kjo mbrojtja e mjedisit, në qoftë se ka të rinj që të paktën në një nga këto ide bashkohen në këtë pikë, ju lutem mirëpritini dhe tregoni që janë më se të mirëpritur në Partinë Socialistë dhe në FRESSH”,- tha Veliaj. Ai njoftoi se aktiviteti i parë më 15 janar do të startojë në 10:30 në Pallatin e Kongreseve, më pas do të zhvillohet një ekspozitë në bulevardin kryesor të Tiranës, për të deklaruar “Protestuesin Shqiptar” si njeriun e vitit.

shtrua një procesi mbi bazën e një dokumenti të prerë dhe të ngjitur 28 herë. Dha dorëheqjen. Shkoi para prokurorëve si qytetar, i kërkoi Gjykatës së Lartë, sepse ekzistonin disa lloj variantesh të mundshme, por kërkoi më thelbësoren, kërkoi që të gjykohet në thelb për këtë çështje”,- tha Berisha dy ditë më parë për “ABC’. Kryeministri la të hapur gjithashtu mundësinë e përfshirjes së Metës në qeveri, teksa u pyet nëse do ta ndërmerrte një hap të tillë, në rast se Meta do të dilte i pafajshëm me vendim të Gjykatës së Lartë. “A do të jetë z.Meta, pas vendimit të gjykatës, në qeveri apo jo, kjo është çështje e LSI-së dhe jo çështje e imja. Kjo është çështje e asaj partie aleate me të cilën unë bashkëqeveris”, - shtoi Berisha.

ranë, Aleksandër Arvizu ka drekuar dje me kreun e opozitës, Edi Rama, për më shumë se tri orë në një prej lokaleve të Tiranës, përballë banesës së kryeministrit Berisha. I pari ka mbërritur kreu socialist, Edi Rama, i shoqëruar nga diplomati Roland Bimo. Disa minuta më vonë ka mbërritur Ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu, që ishte i shoqëruar nga një zyrtare e ambasadës amerikane. Burime nga PS-ja nuk kanë pranuar të komentojnë zyrtarisht mbi objektin e bisedës, edhe pse ky takim i gjatë mund të ketë lidhje me zhvillimet politike në vend, strategjinë që PS-ja do të ndjekë këtë vit, projektet e saj si dhe marrëdhëniet me mazhorancën. Në

Rama dhe Arvizu

përfundim të drekës, ambasadori amerikan Arvizu nuk ka pranuar të komentojë për mediat qëllimin e takimit. Rreth 30 minuta më vonë është larguar edhe kryetari i opozitës Edi Rama pa dhënë ndonjë koment. Në fillim të këtij viti, përmes faqes së tij në ‘Twitter’, kryetari i PS-

së, Edi Rama ka propozuar një rilindje shqiptare me qëllim rimëkëmbjen e ekonomisë, shoqërisë dhe shtetin. Para pak ditësh, kryetari i PS-së, Rama miratoi edhe kalendarin e veprimit politik, ku pjesë e saj ishte edhe strategjia që do të ndiqet për zgjedhjen e Presidentit të Republikës. Prej kohësh socialistët kanë kërkuar zgjedhjen e një presidenti konsensual, duke qenë të gatshëm që të negociohet edhe rruga se si. Përgatitjet për homazhet me rastin e 1-vjetorit të vrasjes së 4 protestuesve gjatë demonstratës së 21 janarit të shkuar, është një tjetër pjesë e axhendës politike të PS-së, që ndoshta mund të ketë qenë pjesë e diskutimit edhe gjatë takimit të djeshëm. Homazhet siç edhe është përcaktuar tashmë, nuk pritet të jenë masive dhe ato do të nisin nga selia rozë për të vijuar me një ecje në heshtje përgjatë bulevardit dhe për të vendosur qirinj dhe buqeta me lule në vendet ku u vranë katër protestuesit.


4

MAPO

e premte, 13 JANAR 2012 www.mapo.al

rrethe

Vodhi 5 milion lekë bizhuteri, shpallet në kërkim 24 vjeçari Policia e Krujës arriti të dokumentojë vjedhjen e një banese duke identifikuar si autor të vjedhjes 24-vjeçarin Trilon Keqi, banues në Krujë. Trilon Keqi dyshohet se më datë 9 janar 2012, ka hyrë në banesën

e N.K., 71 vjeçe, dhe ka vjedhur një sasi të konsiderueshme bizhuterish floriri, të cilat kapin vlerën e 5 milion lekëve. Ky person dyshohet se ka kryer vjedhjen në kohën kur në banesë nuk ndodhej njeri, pasi duke

qenë se ka kryer pak kohë më parë disa punime aty, kishte pasur dijeni mbi oraret e lëvizjes së pjesëtarëve të familjes. Personi në fjalë është shpallur në kërkim dhe po punohet për kapjen e tij.

“Firmë Piramidale” në SHBA, pranga në Shkodër dy të moshuarve Rreth 170 milion dollar humbje dhe 70 milion të zhdukura në një skemë mashtrimi ndërsa nën akuzë janë vecc drejtuesve të një banke në Cleveland, SHBA edhe 7 shqiptarë mes të cilëve edhe dy të moshuarit Ahmetaj nga Shkodra Qerim e Zoge Ahmetaj, 77 dhe 69 vjeç ishin deri dje, kur u arrestuan nga policia e Shkodrës në vilën e tyre të shtrejtë në Koplik, në listën e personave të kërkuar nga Interpoli, për llogari të ShBA-ve. Edhe pse e habitshme burrë e grua, që udhëtonin herë pas here mes Clelveland, Ohio dhe Koplikut, janë nën akuzë sëbashku me të paktën 16 persona të tjerë për mashtrim me kreditë dhe pastrim parash, në një vlerë 70 milion dollarëshe, gjë që ka shkaktuar falimentimin e një banke në këtë qytet të SHBA. Ai që i ka futur në valle dy të moshuarit dyshohet të jetë dhëndëri i tyre Arben Alia, gjithashtu i arrestuar në Ohio për të njëjtat akuza. Policia e Shkodrës njoftoi dje se e kishte ndaluar çiftin pas urdhër arrestit të ardhur nga Interpol për llogari të SHBA-ve të cilat kërkojnë ekstradimin e tyre, ndërsa tha se operacioni për këtë arrestimin ishte koduar “Kujtesa”. Arrestimi

Sektori Kundër Pastrimit të Parave dhe policia lokale e Shkodrës i arrestuan dje dy të moshuarit pas letër porosisë nga SHBA. Burime nga policia thanë se të dy janë ndaluar në një vilë luksoze që ata kishin ndërtuar në Koplik dhe sipas nuk i kanë rezistuar ndalimit. “Zoge Ahmetaj, 69 vjeç dhe Qerim Ahmetaj, 77 vjeç, banues në lagjen Mehaj të qytetit të Koplikut, u arrestuan me qëllim ekstradimin drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pasi autoritetet e drejtësisë atje, me vendim të datës 26 dhjetor 2011, kanë caktuar ndaj tyre masën e sigurisë “Arrest me burg”, për veprat penale të “Mashtrimit” dhe “Pastrimit të parave””, njoftoi policia. Sipas saj shpallja në kërkim ndërkombëtar e tyre për mashtrim të institucioneve financiare dhe pastrimit te parave, ishte bërë nga

Durrës

Planifikonte të vriste borxhliun, pranga 23 vjeçarit

Banka e falimentuar në SHBA

zyra e Interpolit në Uashington. Sipas policisë ata kanë qenë pjesë e një skeme mashtrimi të një banke dhe kanë përfituar para nga nëntori 2009 deri në janar 2010 kur duket se janë kthyer në Shqipëri. Burimet thanë se çifti kishte dokumente të rregullta udhëtimi për në SHBA dhe se kishte udhëtuar disa herë përtej oqeanit. Historia e “piramidës”

Bëhet fjalë për një katastrofë bankare në Cleveland, që ka ccuar në falimentimin e një banke 70 vjeçare që ishte ndërtuar si fond kredish për t’i ardhur në ndihmë emigrantëve kroatë në këtë qytet. Sipas të përditshmes lokale “Plain Dealer”, banka “St. Paul Croatian Federal Credit Union”, falimentoi ndërsa dëmi i shkaktuar nga mashtrimi është rreth 170 milion dollarë, nga të cilat 70 milion janë zhdukur në këtë histori kredish shumë të këqija, të cilat jepeshin pas rryshfeteve që merrnin drejtuesit e bankës dhe ata nën akuzë për këtë mashtrim. Veç krerëve të bankës, një maqedonasi të dyshuar si të lidhur me krimin e organizuar, nën akuzë për mashtrim dhe pastrim parash lidhur me këtë bankë, janë edhe 7 shqiptarë. “Plain Dealer”, në një artikul të 13 majit të vitit të kaluar koha kur prokuroria ngriti akuzën për shqiptarët, përfshi dhe dy të mosh-

Akuzat • Arben Alia, 34 vjeç, nga Eastlake, Ohio: 11 akuza për mashtrim bankar, 1 akuzë për rryshfet, 5 akuza për pastrim parashë. • Ilir Marku, 34 vjeç, nga Willowick, Ohio: 3 akuza për mashtrim bankar, 2 akuza për pastrim parash. • Vaso Shani, 36 vjeç, nga Eastlake, Ohio: 1 akuzë për mashtrim bankar, 2 akuza për pastrim parash. • Alban Sulkaj, 35 vjeç, nga Clinton Twp, Michigan: 1 akuzë për mashtrim bankar, 1 akuzë për pastrim parash. • Zoge Ahmetaj, 68 vjeç, nga Eastlake, Ohio: 1 akuzë për mashtrim bankar, 2 akuza për pastrim parash. • Qerim Ahmetaj, 74 vjeç, nga Eastlake, Ohio: 1 akuzë për mashtrim bankar, 1 akuzë për pastrim parash. • Skënder Demiri, 36 vjeç, nga Ohio, disa akuza për mashtrim bankar dhe pastrim parash. • Akuzat sipas letrës së prokurorëve nga justice.gov

uarit, shkruan se personazhi kryesorë në këtë histori është një i idetifikuar si Arben Alia, 34 vjeç. Sipas akuzës Alia, kishte futur në këtë skemë shokë të tij dhe bashkëshortët Ahmetaj të cilët e kishin dhëndër.

Prokurorët Amerikanë thonë se me anë të rryshfetit ai ka marrë rreth 4.5 milion dollarë kredi të cilën e ka përdorur për të luajtur kumar ndërsa një pjesë e ka investuar në një restorant Cleveland. Pesë persona janë akuzuar si bashkëpunëtorë apo të përfshirë nga Aliaj në këtë histori. Ilir Marku, 34 vjeç, Vaso Shani, 36 vjeç, Alban Sulkaj, 35 vjeç, Zoge Ahmetaj, 68 vjeç, Qerim Ahmetaj, 74 vjeç. Ndërkohë një shqiptarë i 7 është përfshirë në histori por ndiqet më vete. Sipas të përditshmes lokale Skënder Demiri, 36 vjeç, është nën akuzë sepse me të njëjtën mënyrë ka marrë një kredi prej 1.5 milion dollarësh, gjasme për një investim, por që një pjesë i ka trasferuar në banka të ndryshme në Evropë. Sipas prokurorisë Anthony Raguz, atëherë një nga drejtuesit e bankës është edhe njeriu që ka ndihmuar grupin të përfitojë nga kreditë e rreme.

Policia e Durrësit arriti të parandalojë me sukses një vrasje, në qytetin bregdetar. Pas disa informacioneve të mbërritura në Komisariatin e Policisë rajonale, uniformat blu të Durrësit arrestuan 23-vjeçarin Sandri Beqollari, banues në Durrës, i dënuar më parë për vjedhje. Sandri Beqollari prej disa ditësh kishte shënjestruar për të vrarë personin e identifikuar me inicialet B.T., 33 vjeç, banues në Durrës. Ky i fundit i detyrohej një sasi valute, të cilën ia kishte marrë borxh që prej disa vitesh në Greqi. “Përgjatë një kontrolli të ndërmarrë nga policia rajonale rreth orës 21.00 të datës 11 janar, në lagjen Nr. 18 Kënetë Durrës, shtetasit Sandri Beqollari iu gjet me vehte dhe bllokua një armë zjarri automatik model 54 dhe një krëhër me 4 copë fishekë, të cilat dyshohet se i mbante me vete që prej disa ditësh me qëllim ekzekutimin e shtetasit B.T.”, njoftoi policia.

Ekstradimi

Shqipëria dhe SHBA kanë marrëveshje të përbashkët ekstradimi që prej viteve 30 dhe dy të moshuarit edhe pse një rast unik, nuk do të ishin të parët që do të trasportoheshin nga drejtësia shqiptare përtej oqeanit. Burime nga policia thanë se priteshin dokumentet e mbërritura nga SHBA, për të filluar mjenjëherë procedurat për ekstradimin e Ahmetajve.

Lëndohet pronari i banesës tentoi të shuante zjarrin në shtëpi Pronari i një shtëpie në qytetin e Gjirokastrës është lënduar fizikisht ndërsa ka tentuar të shuajë flakët e zjarrit që kishte përfshirë banesën e tij. Zjarri është rregjistruar mbrëmjen e së enjtes, në lagjen Gërhot, në periferi të qyteti të Gjirokastrës. Sipas dëshimtarëve okularë rreth orës 18.00 ata kishin parë flakët dhe tymin që dilnin nga kati i dytë i një ndërtese, në të cilën strehohej familja e G. Qiros. “Brenda pak

minutash tymi dhe bloza që dilnin nga ndërtesa dykatëshe mbuluan pjesën më të madhe të lagjes”, thotë një banor i Gërhotit. Të përfshirë nga frika dhe paniku banorët kanë lajmëruar efektivat zjarrfikës. “Pasi mbëritëm në vendngjarje ne konstatuam se në banesën ku kishte rënë zjarr nuk kishte asnjë person ndërkohë që së bashku me policinë evakuam banorët e disa godinave që ndodheshin pranë banesës së

përfshirë nga flakët duke shmangur kështu ndënjë problematikë të mundshme që mund të shkaktohej sërish nga ky zjarr”, thonë efektivat zjarfikës të Gjirokastrës. Për gati 30 minuta zjarrfikësit kanë punuar për lokalizimin e flakëve si dhe shuarjen e zjarrit. Ndërkohë pronari i shtëpisë 27 vjeçari Qiro, ndërsa ka tentuar të hyjë në banesë dhe të shuajë zjarrin ka ngelur i lënduar lehtë nga flakët.

Zjarri ka dëmtuar vetëm orenditë e shtëpisë ndërkohë që flakët nuk kanë krijuar probleme në shtëpitë e tjera të lagjes. Aktualisht pronari i shtëpisë po mer ndihmën mjekësore si shkak i lëndimëve të lehta. Sipas grupit hetimor shkak i zjarrit ka qenë lënia ndezur e sobës me dru në mjediset e brendshme të shtëpisë nga pronarët e saj ndërkohë që në banesë nuk ndodhej njeri.

B. Shehu


kronika

E premte, 13 janar 2012 www.mapo.al

MAPO

5

Nga hetimet e para, prokuroria ka mundur të zbulojë kontratën e shitjes mes përfituesve të tokës dhe një ish-punonjësi të Agjencisë Rajonale të Pronave, i cili rezulton të ketë blerë 16 dynym

Skandali me tokën në Spille, iu shit për 1 euro/m2 zyrtarit të AKKP Dosja e plotë/ Prokuroria e Tiranës zbulon kontratën e shitjes së 16 dynymëve nga sipërfaqja 79 dynymë me çmim qesharak. Pronari i ri i tokës, ish-zyrtar i AKKP-së, nën hetim. Si u falsifikua harta e tokës dhe zhvendosja nga kullotë në ranishten e plazhit të Spillesë Leonard Bakillari Tiranë Një pjesë e tokës së zhvendosur nga kullota e fshatit Greth të Kavajës, buzë Adriatikut, është shitur fill pasi Agjencia e Kthimit dhe Kompensimit të Pronave i ka njohur të drejtën e pronësisë familjes Jenisheri. Hetuesit nuk e patën të vështirë të zbulonin blerësin e tokës pranë plazhit të Spillesë, një ish-zyrtar i AKKP-së. Nga hetimet e para, prokuroria ka mundur të zbulojë kontratën e shitjes mes përfituesve të tokës dhe një ish-punonjësi të Agjencisë Rajonale të Pronave, i cili rezulton të ketë blerë 16 dynym nga toka e kthyer në bregdet. Kontrata në fjalë mban firmën e përfituesve të tokës dhe ish-punonjësit të AKKP-së, i cili rezulton ta ketë blerë këtë sipërfaqe toke me çmim gati të papërfillshëm. Sipas hetimeve, rezulton se çmimi i referencës në këtë zonë, e cila është konsideruar si prioritare sa i përket zhvillimit është 70 euro metër katrori, ndërsa transaksioni në fjalë rezulton të jetë kryer me çmimin prej 1 euro metër katrori, duke krijuar kështu dyshime rreth procesit të njohjes dhe kthimit të sipërfaqes prej 79 dynymë tokë, për të cilën përfunduan në pranga pesë zyrtarë. Blerësi i tokës është marrë në pyetje dy ditë më parë nga prokuroria, ku ka deklaruar se tokën e ka blerë me procedura të rregullta me çmimin e përcaktuar nga pronarët e tokës. Përtej deklarimeve të tij, shitja me çmim 1 euro/m2 ka nxjerrë zbuluar gjithë skemën e kthimit të kësaj sipërfaqeje toke që mendohet se ishte shtetërore, një pjesë e së cilës ka kaluar drejt e në pasurinë e zyrtarit të AKKPsë, i cili ndodhet në hetim. Sipas dosjes së plotë të prokurorisë, rezulton se hetimet për këtë çështje kanë nisur më 13 shtator të vitit të shkuar për akuzat e “korrupsionit pasiv të personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “shpërdorim detyre”. Prokuroria argumenton se Bledar Dervishaj, ish- drejtor i agjencisë rajonale të Kthimit dhe Kompensimit të Pronave, tashmë i arrestuar, duke shpërdoruar detyrën ka marrë vendimet nr.261 datë 28.08.2008 dhe nr.276 datë 10.92008 respektivisht për dosjet nr.171 dhe 253 mbi bazën e kërkesës së trashëgimtarëve të subjektit të shpronësuar Neime Jenisheri. Procesi Në dosjen hetimore thuhet se shtetaset Minerva Jenisheri dhe Fejzilete Spahiu, me anë të një prokure kanë emëruar si përfaqësues të tyre një avokat, i cili do të merrej me të gjitha fazat e procesit, përfshi marrjen dhe sistemimin e pronave. Me anë të prokurës, avokati ka paraqitur pranë Zyrës Rajonale të Kthimit dhe Kompensimit të Pronave Tiranë dy kërkesa në datat 4 dhe 25 qershor të vitit 2007, të cilat kishin si objekt kthimin e sipër-

faqes së tokës 150 dynymë tokë në katundin Spille të Kavajës. Menjëherë sapo ka marrë kërkesën, AKKP ka ngarkuar topografen Merita Gjinali dhe juristin Altin Ceni për verifikimin në terren të pronës së pretenduar. Verifikimi është kryer në prani të avokatit dhe në përfundim ka rezultuar se një pjesë e madhe e tokës së pretenduar ka qenë objekt i ligjit 7501 dhe si e tillë, një pjesë e mirë e kësaj prone i ishte dhënë në përdorim banorëve të zonës. Grupi i punës ka arritur në përfundimin se pretenduesve duhet t’u njihet e drejta e pronësisë për sipërfaqen 125 mijë metër katrorë dhe sipërfaqja e mundshme për t’u kthyer ishte 32 mijë metër katrorë. Ky vlerësim është mbikëqyrur dhe pranuar nga përgjegjësi i sektorit juridik, Ali Aliaj, i arrestuar dy ditë më parë. E njëjta procedurë është ndjekur edhe për kërkesën e dytë të përfaqësuesit të pretenduesve, por në këtë rast specialist topograf ka qenë Dhimitër Papa, gjithashtu i arrestuar për shpërdorim detyre. Por të dy vlerësimet ligjore nuk janë pranuar nga drejtori i Agjencisë Rajonale të Kthimit dhe Kompensimit të Pronave, Bledar Dervishaj. Pasi ka refuzuar vlerësimin ligjor, ish-drejtori Dervishaj u ka ngarkuar disa detyra grupit të punës, i cili ka kryer disa verifikime të tjera në terren. Grupi i punës ka arritur në përfundimin se sipërfaqja e pretenduar është 47 mijë metër katrorë dhe ndodhet në Vilë-Boshtovë, e ndarë në dy parcela. Kjo pronë ka rezultuar pjesërisht e zënë, pasi kjo pronë ka qenë objekt i ligjit 7501 dhe gjithashtu regjimi juridik i pronës kishte pësuar ndryshime. Por gjithashtu është konfirmuar se në këtë tokë ka pasur pretendime pronësie edhe nga dy persona të tjerë, të cilët kanë deklaruar se prona e tyre ka mbivendosje me pronën e pretenduar nga trashëgimtarët e familjes Jenisheri. Manipulimi Prokuroria argumenton se grupi i punës, pas kryerjes së detyrave të lëna, ka përpiluar përsëri vlerësimin ligjor, duke arritur në përfundimin se familjes Jenisheri duhet t’i njihet e drejta e pronësisë për sipërfaqen prej 47

Prokuroria: Toka ishte ranishte shtetërore Në hetimin 4-mujor, Prokuroria e Tiranës ka arritur të argumentojë se zyrtarët e AKKP-së, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, i kanë kthyer familjes Jenisheri tokë shtetërore. “Edhe pse sipërfaqja në pronësi të familjes Jenisheri nuk ka ndryshuar, ka ndryshuar pozicionimi gjeografik i kësaj prone, duke kaluar në pronësi të kësaj familjeje një sipërfaqe e cila është ranishte dhe shkon deri në kufijtë ujorë të detit, e cila nuk përputhet me kufijtë para shpronësimit. Pra, punonjësit e AKKP-së Tiranë kanë qenë në dijeni të faktit se po privatizojnë sipërfaqe ranishte me pronar shtetin dhe se kjo pasuri ndodhet jashtë dhe larg territorit në të cilin ndodhet pasuria e pretenduar nga familja Jenisheri. Si rrjedhim, regjistrimi hipotekor i kësaj prone është paraqitur ‘ranishtja’ kthyer në pyll, duke spostuar brezin ranor në ujin e detit.”- thuhet në dosjen e prokurorisë, ku gjithashtu saktësohet se nuk duhej të miratohej propozimi i grupit të punës.

mijë metër katrorë, nga e cila një pjesë ishte e zënë dhe duhej të kompensohej. Ky vlerësim është pranuar nga përgjegjësi i sektorit juridik, Ali Aliaj, por është refuzuar nga drejtori i Agjencisë Rajonale, Bledar Dervishaj. Ishdrejtori ka lënë sërish të tjera detyra për grupin e punës, duke kërkuar prej tyre të verifikohen qartësisht pretendimet e familjarëve të tjerë për mbivendosjen e pronës dhe të kontaktohen palët për kryerjen e ballafaqimit. Menjëherë pas vendimit të ish-drejtorit, grupi i punës ka vënë në dijeni përfaqësuesin e familjes Jenisheri, i cili ka pranuar keqpozicionimin e pronës. Po ashtu, avokati ka kërkuar një afat 10-ditor për ripozicionimin e pronës së pretenduar nga personat që ai përfaqë-

sonte. Ky fakt është pasqyruar edhe në një procesverbal të mbajtur nga pjesëtarët e grupit të punës, Altin Ceni dhe Dhimitër Papa. Më datën 2 shtator avokati ka paraqitur pozicionimin e ri të pronës me anë të një harte të punuar nga inxhinieri Njazi Ademi, gjithashtu i arrestuar në kuadër të këtij operacioni. Të ndodhur në kushtet e një pretendimi të ri hartografik, janë dërguar konfirmimet në institucionet përkatëse për të verifikuar gjendjen juridike dhe fizike të pronës. Sipas dokumenteve, përfshi edhe procesverbalin në terren, thuhet se “Prona e pretenduar ndodhet në fshatin Vilë-Bashtovë. Prona shtrihet në mes të brezit ranor dhe kanalit të pellgut me ujë. Në pjesën veriore prona kishte bimësi të ulët, e cila në pjesët e tjera të mëposhtme kthehej në pyll, kryesisht pisha dhe shkurre. Në terren është kryer rilevimi topografik i zonës”. Pas kryerjes së detyrave, grupi i punës ka përpiluar për herë të tjetër vlerësimin ligjor, i cili është pranuar nga përgjegjësi i sektorit juridik, Ali Aliaj, dhe ish-drejtori i Agjencisë rajonale, Bledar Dervishaj. Verifikimet Hartat shoqëruese bashkëngjitur vendimit, që i njohin të drejtën e pronësisë subjektit të shpronësuar Neime Jenisheri, i janë nënshtruar një

ekspertimi topografik. Eksperti ka arritur në përfundimin se grupi i ekspertëve nuk “mund të përcaktojë, pasi mungojnë në terren dhe në dokumentacionin hartografik paraqitja topografike e toponimeve dhe pronat e pronarëve kufitarë që e kufizojnë pronën”. Ekspertët gjithashtu janë shprehur se nga dokumentacioni hipotekor rezulton se këto prona ndodhen në katundin Greth dhe Spille të rrethit Kavajë dhe janë toka arë. Gjithashtu, ekspertët kanë marrë në analizë edhe regjimin juridik të pronës për sa i përket zonës kadastrale ku ndodhet pasuria si dhe përcaktimi i periudhës kohore kur kjo pronë është materializuar në dokumentacionin hartografik që u është vënë në dispozicion ekspertëve. Për këtë pikë, grupi i ekspertëve ka arritur në përfundimin se pozicionimi hartografik i pronës së pretenduar nga familja e Neime Jenisherit është bërë mbi pasurinë që në këto harta identifikohet si “PF” (pa frut), lloji i pasurisë, ranishte. Ndërsa dokumentacioni origjinal tregon se këto prona identifikohen si pasuri arë dhe ndodhen në katundin Spille dhe Greth të Kavajës. Ekspertët gjithashtu kanë dhënë shpjegime edhe për një tjetër pyetje që lidhet me përputhjen e pronës së pretenduar mes dokumentacionit hartografik dhe dokumentit të kadastrës që vërteton shpronësimin e familjes së Neime Jenisherit. Për këtë pjesë të verifikimit, ekspertët janë shprehur se “Prona e pretenduar e pronarit nuk përputhet me dokumentacionin e shpronësimit si tokë arë, por është ndryshuar zëri kadastral, duke e vendosur mbi pasuri ‘pa frut’ ose ranishte”. Pas këtyre argumenteve, prokuroria ka rritur në përfundimin se vlerësimet ligjore të përgatitura nga grupi i punës kanë shmangur detyrën primare për identifikimin e përputhshmërisë së vendndodhjes së pronës sipas dokumentacionit të vjetër ligjor dhe pozicionimin aktual dhe me dashje, pa u bazuar në asnjë akt ligjor apo provë kanë ndryshuar zërin kadastral të regjimit juridik dhe fizik të tokës.


6

MAPO

e premte, 13 JANAR 2012 www.mapo.al

rrethe

E ndjekin për ta vrarë në rrugë, shënjestra strehohet në gjykatë Vlorë-Të shtëna pistolete kanë përcjellë panik paraditen e djeshme në Vlorë përgjatë bulevardit kryesor. Ngjarja ndodhi përballë poliklinikës qendrore, ku një i ri, identiteti i të cilit ende nuk bëhet me dije, ka qëlluar me pistoletë në drejtim të një personi tjetër. Sipas dëshmitarëve në vendngjarje, një person i veshur me rroba ngjyrë blu ka qëlluar në dy vende të ndryshme, në tentativë për të vrarë një të ri tjetër. Të shtënat e para kanë qenë

pranë zyrës së një ATHS në Vlorë, e më pas i sulmuari ka tentuar të futet tek rrugica më e afërt për t’u fshehur mes pallateve. Personi me pistoletë ka qëlluar edhe tek rrugica që lidh bulevardin me brendësinë e lagjes. Fatmirësisht, nga të shtënat nuk është lënduar asnjeri. Zona ku ka ndodhur ngjarja është një zonë mjaft e populluar, sidomos në orët e paradites. Burime për gazetën bëjnë të ditur se është shoqëruar në polici personi i

Hidhet në erë apartamenti i hidraulikut, hetimet pa pista Artan Mehmeti dhe e bija rrëfejnë momentet e tmerrit: Na shpëtoi Zoti. Thuajse gjithçka brenda shtëpisë është shkatërruar. 6 familjarët ishin në gjumë në kohën e shpërthimit. Mister motivet e eksplozivit në portën e hidraulikut Vlorë-Duket se janë me fat në fat-

keqësi anëtarët e familjes Mehmeti në Vlorë, pasi ndërsa thuajse gjithë pjesa ballore e shtëpisë dhe pajisjet elektronike e xhamat janë shkatërruar nga një shpërthim eksplozivi në portën e tyre, ata kanë shpëtuar të palënduar edhe pse të tronditur. Shpërthimi i fuqishëm në katin e tretë të një pallati në lagjen “29 Nëntori” e që ka tronditur gjithë zonën, ndodhi dje rreth orës 03:00 të mëngjesit. Sasia e tritolit ishte vendosur pranë derës së familjes Mehmeti dhe në momentin e shpërthimit, 6 familjarët kanë qenë në gjumë. Deri vonë në mbrëmje policia nuk kishte asnjë të dhënë mbi motivet apo edhe shënjestrën e kësaj ngjarjeje, pasi ende nuk dihet nëse autorët e kishin përcaktuar atë për familjen e hidraulikut 48-vjeçar.

Artan Mehmeti, hidrauliku

sulmuar, dëshmia e të cilit pritet të hedhë dritë mbi ngjarjen. Mësohet se ai pasi iu ka shpëtuar të gjitha të shtënave, ka mbajtur frymën tek gjykata, ku ndodhen edhe zyrat e prokurorisë, zonë kjo e cila i ka premtuar siguri. Ekspertët e policisë kanë rrethuar dy zona të ndryshme, ku edhe ka pasur gëzhoja. Plumbat kanë hyrë edhe në një nga stendat e dyqaneve që ndodhet përgjatë rrugës, ku fatmirësisht i dëmtuar ka qenë vetëm manekini i vitrinës.

Arratiset në Greqi kreu i OMONIA-s, u dënua me 1 vit burg Korçë- Largohet në Greqi kreu i jtë vendimin e gjykatës ndaj Naum OMONIA-s, policia merr urdhër-ar- Dishos për akuzën e dhunimit të restin nga Gjykata e Apelit. Nga orët varreve, duke e quajtur atë si vendim e para të mëngjesit të së enjtes mëso- politik me qëllim denigrimin e mihet se Disho ka lënë Korçën, noritetit grek dhe goditjen e marrëdndërkohë që vetëm disa orë pasi laj- hënieve të shkëlqyera mes Shqmi është bërë publik në media, ipërisë dhe Greqisë. Gjykata e Apelit Gjykata e Apelit ka lëshuar urdhrin la në fuqi vendimin e Shkallës së në adresë të policisë për ndalimin e Parë në Korçë për dënimin me 1 vit të dënuarit të saj. Kështu, vetëm dy burg të Naum Dishos, për veprën peditë pas dënimit me 1 vit burg dhe nale “dhunim i varreve” në ngjarjen e ndodhur në kur policia ende Boboshticë nuk e ka ekzeku- Për t’iu shmangur prangjatë periudhës tuar arrestimin, gosjes Disho u largua drejt shtator-tetor Naum Disho, kreu 2010. Disa i OMONIA-s për Greqisë, teksa policia e varre të fshatit qarkun e Korçës, Korçës bën me dije se pas siështë larguar në urdhrit të ndalimit për vua- Boboshticë, pas denoncimit drejtim të Greqtë banorëve të isë. Sipas infor- jtjen e dënimit, kërkimet zonës, u dhunumacioneve që sig- për të kanë filluar an nga të ashuroi gazeta, mësohet se Disho është larguar në shtetin tuquajturat ‘punime’ për ngritjen e një grek për t’iu shmangur arrestimit të memoriali në nderim të ushtarëve policisë pas vendimit të Gjykatës së grekë të rënë në luftën italo-greke, eshApelit, e cila e dënoi me 1 vit burg për trat e të cilëve dolën në sipërfaqe. Për dhunimin e varreve në Boboshticë. t’iu shmangur prangosjes Disho u Ndërkohë një ditë më parë, zyrtari largua drejt Greqisë, teksa policia i OMONIA-s ka përsëritur për me- e Korçës bën me dije se pas urdhrit diat se vendimi i Apelit është tërë- të ndalimit për vuajtjen e dënimit, sisht politik, ndërsa organizata kërkimet për të kanë filluar, madOMONIA në Korçë, Partia Bashki- je të dhënat për këtë shtetas i kanë mi për të Drejtat e Njeriut dhe ko- kaluar në mënyrë urgjente edhe Inmuniteti vlleh e cilësuan të padre- terpolit.

Dëshmia

Artan Mehmeti, baba i tri vajzave, të cilit i është vënë tritoli përpara derës së apartamentit, tregon për gazetën se nuk i di arsyet e ngjarjes. “Nuk kam pasur asnjë konflikt dhe nuk e di se për çfarë arsye ma kanë bërë këtë”, - thotë ai. Mehmeti që jetonte në shtëpi së bashku me nënën, gruan dhe tre fëmijët adoleshentë, thotë se në kohën e shpërthimit kanë menduar se mund të ishte një bombël gazi. “Kemi qenë të gjithë në gjumë në shtëpi tri vajzat së bashku me gruan time dhe nënën, kur dëgjuam një shpërthim sikur ishte plasja e ndonjë bomble gazi, nuk e mendonim se do të na vinin tritol, pasi askujt nuk i kam borxh”, - shprehet 48-vjeçari. Pallati 1161 ku dhe banonin ka pësuar dëmtime të konsiderueshme, ndërsa shtëpia e Artanit është shkatërruar totalisht. Vendngjarja

Pamja e parë që pamë sapo hymë te pallati 1161 në orën 03:30 të mëngjesit i ngjante një skene beteje. Dera e familjes Mehmeti ishte totalisht e shkatërruar. Pjesët metalike të derës së blinduar janë shpërndarë nëpër mure dhe pajisje të tjera shtëpiake ishin totalisht të shkatërruara në këtë familje. Apartamenti kishte dy dhoma, në njërën nga të cilat flinin tri vajzat së bashku me nënën e tyre dhe kjo ka qenë e gjitha e shkatërruar, pasi vala goditëse e kishte përballë këtë dhomë. Për fat të mirë të familjarëve, asnjë

Naum Disho gjatë gjyqit

Shtëpia e Artan Mehmetit pas shpërthimit

komshinjtë janë shqetësuar nga ky shpërthim, si dhe kanë pësuar dëme materiale. Janë dhe tre familje të tjera që kanë pasur dëme materiale të konsiderueshme në dyert kryesore.

Asnjë të dhënë nuk kishte policia deri në mbrëmje vonë. Sipas saj, dëshmitë e familjarëve nuk kanë qenë të mjaftueshme për të zbardhur motivet, ndërkohë që ka qenë e pamundur të përcaktohet nëse ai ishte shënjestra e vërtetë e sulmit nga pjesët e derës si dhe copa të tjera pajisjesh që kanë fluturuar në ajër nuk kanë prekur vajzat. Njëra prej tyre tha se xhamat e televizorit i kanë rënë në kokë. “Më ka shpëtuar Zoti”, - tha ajo. Asnjë nga pajisjet elektro-shtëpiake nuk i ka shpëtuar shpërthimit. Ndërkohë dhe

Hetimet

Asnjë të dhënë nuk kishte policia deri në mbrëmje vonë. Sipas saj, dëshmitë e familjarëve nuk kanë qenë të mjaftueshme për të zbardhur motivet, ndërkohë që ka qenë e pamundur të përcaktohet nëse ai ishte shënjestra e vërtetë e sulmit apo dikush tjetër në të njëjtin pallat, apo aty afër ishte piketuar. Familja Mehmeti është përfshirë nga paniku dhe duket se ka kërkuar mbrojtje, ndërkohë që sipas asaj që thonë ata, nuk e dinë nga kush të mbrohen. Ndërkohë edhe njerëz që e njohin Mehmetin kanë thënë se janë habitur nga ajo që ka ndodhur. Në Vlorë, shpeshherë shpërthimet me tritol janë një mënyrë për t’u hakmarrë, pasi duket se është një krim që nuk lë gjurmë. Ngjarja më e rëndë e kësaj natyre në këtë qytet ishte ajo e vrasjes së gjyqtarit Skerdilajd Konomi, të cilit i ishte vënë eksploziv në makinë. Ervin Haruni

ACR kërkon hapjen për punë të ‘zonës D’ DIBËR- Nënprefekti i Bulqizës, Hamit Dervishi, kryetari i Bashkisë Bulqizë, Roland Keta, drejtues të kompanisë koncesionare “Albanian Chrom” dhe sindikalistë i kanë kërkuar dje drejtorit të Repartit të Inspektim-Shpëtimit të Minierave rifillimin e punës në nivelet 15 e 16, si dhe në ‘zonën D, ku ACR ka një pjesë të koncesionit të saj. Përveç kësaj është diskutuar siguria e jetës së minatorëve në minierat e rrethit të Bulqizës. Zyrtarët e lartë të RISHM-it kanë folur në këtë takim në lidhje me problemet e evidentuara gjatë vitit të kaluar. Ata janë ndalur me detaje në çdo shkelje të subjekteve minerare dhe kanë kërkuar rritjen e shkallës së përgjegjësisë nga të gjitha firmat që ushtrojnë aktivitetin e tyre minerar në rrethin e Bulqizës. Po ashtu, drejtues të pushtetit lokal, nënprefekturës e Bashkisë Bulqizë,

si dhe zyrtarë të ACR-së, kanë kërkuar ndërhyrjen e Ministrisë së Ekonomisë për të mundësuar rifillimin e punës në ‘zonën D’ dhe nivelet e fundit të minierës së Bulqizës, e cila i është besuar firmës austriake ACR. Puna në minierën e Bulqizës është ndërprerë herë pas here, pas ngjarjeve që kanë ndodhur në galeritë e ACR-së apo subjektet private.

P. HASA


E premte, 12 janar 2012 www.mapo.al

Ekstradohet nga Athina torturuesi i së shoqes Një 27-vjeçar nga qyteti i Sarandës u ekstradua dje pasdite nga Greqia, pasi prej 4 vitesh i shmangej dënimit që rëndonte mbi të. Brahim Telha mbërriti dje në Tiranë, pasi Gjykata e Sarandës e kishte dënuar këtë të fundit me 1 vit e 6 muaj burg, për kryerjen e veprës penale të “Kanosjes“ dhe

“Prodhimit dhe mbajtjes pa leje të armëve luftarake”. Mësohet se Telha është shpallur fajtor, pasi në tetor të vitit 2007 ka goditur dhe kanosur bashkëshorten e tij E.T., për motive xhelozie, si dhe e ka kërcënuar atë me thikë dhe me armë zjarri të tipit kallashnikov, duke e mbajtur nën presion. Pas

shpalljes në kërkim, si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Athinën, në prill të vitit që lamë pas, u bë i mundur arrestimi i këtij shtetasi me qëllim ekstradimin drejt vendit tonë. Pas mbërritjes me pranga në duar në Rinas, Telha iu dorëzua drejtorisë së Burgjeve.

MAPO

7

kronikë

Vritet me 4 plumba në sy të bashkëshortes speciali i FNSH

Vendi ku ndodhi vrasja

Bashkim Memia është vrarë në qendër të Kombinatit nga kolegu dhe fqinji i tij Genti Domi. Policia: Krimi nuk ka si motiv detyrën, por konfliktin për çështje nderi. Autori u dorëzohet kolegëve: Veproni sikur të mos më njihnit! Habjon Hasani

Tiranë Një punonjës i forcave speciale u vra me 4 plumba nga kolegu i tij pas një sherri për konflikte personale mes tyre. Bashkim Memia, 40 vjeç, me detyrë punonjës policie pranë Ndërhyrjes së Shpejtë, u ekzekutua dje nga Gerti Domi, në sy të bashkëshortes dhe dhjetëra kalimtarëve në qendër të Kombinatit. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 13:10 të drekës, ndërsa vrasësi i dyshuar Gerti Domi është arrestuar nga kolegët e tij të komisariatit nr.6 në Tiranë, fill pas krimit, nga ku është marrë në pyetje mbi motivet. Zyrtarisht, drejtues të komisariatit numër 6 në Tiranë i thanë MAPO-s se është përjashtuar tërësisht pista e vrasjes

për shkak të detyrës, çka bëri që dhe Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm të tërhiqej nga hetimi i kësaj çështjeje. Motivi duket se ka lidhje me çështje “nderi“, version ky i përforcuar edhe nga dëshmitë e dhëna prej bashkëshortes së viktimës, po edhe informacioneve të marra në rrugë operative. Viktima Bashkim Memia kishte në pronësi dhe një dyqan byrektore në qendër të Kombinatit, madje pikërisht në këtë vend ka nisur konflikti. Rreth orës 13:00 të ditës së djeshme, i dyshuari Gerti Domi ka replikuar përpara dyqanit me viktimën, ndërsa më pas palët kanë kaluar në konfrontim fizik. Viktima është futur në dyqan për t’u shpëtuar plumbave, ndërsa Domi ka goditur katër herë në xhamat e dyqanit, pa mundur të qëllojë Meminë. I gjendur mes breshërisë së plumbave, Memia ka dalë nga dera e pasme e dyqanit për të vrapuar rreth 40 metra, ndërsa Domi e ka ndjekur këmba-këmbës me pistoletë në dorë. Pasi e ka arritur, në një distancë prej gjysmë metri, Domi ka shkrepur katër herë pistoletën, duke e lënë të vdekur në vend në hyrje të rrugës

“Ali Kelmendi”, ndërsa viktima ra përtokë mbi vijat e bardha të rrugës. Ngjarja ka shkaktuar panik dhe tmerr mes qytetarëve, që kanë parë skenën e vrasjes, ndërsa dëshmitarë të ngjarjes thanë se edhe bashkëshortja e viktimës ka parë ngjarjen nga afër. Autori i dyshuar Gerti Domi, pasi ka kryer vrasjen është larguar me qetësi në këmbë dhe pak

Viktima Bashkim Memia kishte në pronësi dhe një dyqan byrektore në qendër të Kombinatit, madje pikërisht në këtë vend ka nisur konflikti. Rreth orës 13:00 të ditës së djeshme, i dyshuari Gerti Domi ka replikuar përpara dyqanit me viktimën, ndërsa më pas palët kanë kaluar në konfrontim fizik

minuta më vonë ka ndjerë prangat që i kanë vënë kolegët e tij të komisariatit nr.6 në Tiranë. Domi nuk ka bërë kurrfarë rezistence. Ai u ka dorëzuar menjëherë armën kolegëve të tij dhe është shprehur: “vazhdoni punën tuaj, njësoj sikur të mos më njihnit“. Mësohet se viktima dhe kolegu i tij i dyshuar si vrasës jetonin edhe me shtëpi pranë njëri-tjetrit në zonën e Kombinatit, ndërsa përplasjet dhe mosmarrëveshjet mes tyre kishin nisur prej pak ditësh. Banorë të zonës dhe dëshmitarë të ngjarjes thanë dje për MAPO-n se autori i dyshuar Gerti Domi shfaqej shumë i revoltuar dhe shumë agresiv gjatë momentit të konfrontimit përpara dyqanit të viktimës. “Ai e kishte ndarë mendjen për ta vrarë, se e goditi në dyqan dhe e ndoqi me vrap për të mos e lënë të gjallë. U tmerruam të gjithë se menduam mos na kapte dhe ne plumbi, pasi u krijua panik dhe rrëmujë nga të shtënat“, - tha dje për gazetën një dëshmitar i ngjarjes. Për autorin e dyshuar Gerti Domi tashmë rëndon akuza e vrasjes me paramendim për motive të dobëta.

Autori në polici: E vrava se më cenoi në nder Ekzekutimi i punonjësit të FNSH-së ka alarmuar drejtuesit e policisë, por zbardhja e krimit ka vërtetuar se motivet ishte personale Ekzekutimi i ndodhur në qendër të Kombinatit ka shkaktuar panik dje, jo vetëm për kalimtarët por edhe për forcat e policisë. Përfshirja e dy punonjësve në ngjarje; viktima special i FNSH-së dhe autori, punonjës i komisariatit numër 6; ka angazhuar drejtuesit më të lartë në zbardhjen e krim-

it. Por misteri i asaj që ndodhi u davarit shpejt: krimi nuk kishte asnjë lidhje me detyrën. Fillimisht, motivet tejet personale janë sqaruar nga vetë autori Genti Domi e më pas edhe nga të afërmit e tij apo të viktimës Bashkim Memia. “Më cenoi në nder”,-mësohet të ketë thënë autori për kolegët e tij, duke e akuzuar rëndë viktimën, e cili ishte njëherazi edhe fqinj i tij në Kombinat. Efektivët e komisariatit numër 6 në Tiranë kanë shoqëruar dje familjarë dhe të afërm të policit të vrarë dhe të viktimës, për të sqaruar rrethanat e kësaj hakmarrjeje mes kolegësh. “Motivet lidhen me arsye personale dhe janë

shoqëruar të afërm me qëllimin që të ketë një zbardhje tërësore të ngjarjes dhe motiveve” -thanë dje burime nga komisariati numër 6 të kryeqytetit. Mësohet se të afërmit, nga informacioni që kanë patur, kanë dhënë detaje mbi konfliktet dhe përplasjen mes dy ko-

legëve gjatë ditëve të fundit dhe kanë përforcuar pistën e ngritur që më herët nga policia, se vrasja është kryer për motive “nderi”. Por duket se dhe vetë autori i dyshuar nuk ka mbajtur asgjë të fshehtë, kur është marrë në pyetje nga kolegët e vet dhe ka rrëfyer i pari arsyet e këtij veprimi të rëndë. Gerti Domi ka thënë për kolegët e tij në komisariatin nr.6 se punonjësi i forcave speciale, Bashkim Memia, e kishte cenuar në nder duke i hedhur fjalë së shoqes, veprim të cilin ai nuk e ka falur. Deri në orët e vona të mbrëmjes, policia e ka klasifikuar këtë ngjarje për motive xhelozie. H.Hasani

tiranë

Zjarri shkrumbon vilën, shpëtojnë bashkëshortët Flakët e zjarrit për pak sa nuk kanë shkaktuar një tragjedi dje, kur kanë përfshirë një shtëpi dykatëshe pranë fushës së Aviacionit në Tiranë, që është në pronësinë e familjes Buci. Gjatë momentit të zjarrit, në shtëpi kanë qenë dy pjesëtarë të familjes Buci, Azis Buci dhe bashkëshortja e tij, të cilët fatmirësisht kanë shpëtuar pa u lënduar. Të ndihmuar nga banorët aty pranë, ata kanë dalë nga shtëpia që po u digjej dhe kanë lajmëruar policinë. Sipas dëshmive, zjarri mësohet të ketë rënë në katin e dytë të banesës dhe mendohet të jetë shkaktuar nga një shkëndijë elektrike. Shtëpia dykatëshe në flakë ndodhej në një rrugicë pranë fushës së Aviacionit, gjë që krijonte problem për hyrjen e menjëhershme të makinave zjarrfikëse dhe ndërhyrjen e tyre për shuarjen e flakëve. Forcat e zjarrfikësve kanë mbërritur në vendngjarje dhe shuarja e flakëve të dendura të zjarrit ka qenë e vështirë, derisa u arrit plotësisht. Mësohet se zjarri i rënë në banesë ka shkaktuar dëme të shumta materiale. Grupi hetimor po punon për zbardhjen e shkaqeve të rënies së zjarrit.


8

MAPO

e premte, 13 JANAR 2012 www.mapo.al

ekonomi

Dalja nga kriza, rikthen rritjen ekonomike Banka Botërore nuk e gjykon si parashikim tejet optimist atë të qeverisë shqiptare për vitin 2012 për rritjen ekonomike. Qeveria në buxhetin e 2012-ës ka parashikuar që ekonomia të rritet në masën 4.5% të Prodhimit të Brendshëm Bruto. Sipas përfaqësuesve të BB-së të ardhur në Tiranë, kjo shifër mund të arrihet në qoftë se eurozona del nga recensioni. “Në qoftë se do të ketë një rritje ekonomike në eurozonë gjatë 2012-ës për Shqipërinë, parashikimi i qeverisë është i arritshëm. Në qoftë se nuk do të ketë përmirësim në eurozonë, do të

jetë e vështirë. Sepse është problem borxhi publik i lartë që është afër 60% dhe vendet me borxh të lartë publik janë më vulnerabël ndaj krizës. Megjithatë, edhe qeveria është e ndërgjegjshme për këtë dhe në parashikimet afatmesme ka parashikuar të ulë borxhin publik. Sa më shpejtë të lëvizë kjo trajektore drejt uljes, aq më shumë do të rritet ekonomia”, – u shpreh përfaqësuesi Hood. Ndërsa Michael Edwards, ekspert i sektorit financiar pranë BB-së, theksoi se ka lajme të përgjithshme të mira për sektorin financiar dhe bankar të vendit. “Që nga shtatori,

sektori financiar dhe bankar kanë performuar mirë. Janë dy fusha që kanë nevojë për adresim. Është e vërtetë se Shqipëria është prekur nga një nivel i lartë i kredive të këqija. Ne po punojmë me institucionet në Shqipëri për të trajtuar çështjen me kalimin e kohës. Duam të ndihmojmë në përmirësimin e kapaciteteve të Bankës së Shqipërisë dhe Ministrisë së Financave për monitorimin e sistemit financiar dhe bankar, si dhe aftësimin e Shqipërisë për t’u përgjigjur ndaj tregut të jashtëm”,- u shpreh Michael Edwards.

Tirana plotëson kushtet, BB rrit financimet me gati 200 mln USD Megjithëse nuk janë përcaktuar ende termat konkretë të marrëveshjes së financimit në vlerë dhe zërat e sektorëve, shifra paraprake që Banka Botërore do të huazojë me kredi të butë për deficitin buxhetor dhe projektet e investimeve në Shqipëri është rreth 200 mln dollarë.

ekonomike, pavarësisht rritjes së rreziqeve të jashtme. Pra, kjo paketë e financimit shtesë bazohet mbi vlerësimin e pikave të dobëta që kanë këto vende për shkak të krizës së eurozonës. Në Shqipëri, këto financime do të përdoren për të forcuar programin e reformave, të cilat synojnë qeverisjen dhe konkurrueshmërinë”, - u shpreh shefja e BB-së në Tiranë Ksnenyia Lvoski. Pavarës i sht s e n ë m a r r ë ve shj e n e mëparshme të huasë të Bankës Botërore me qeverinë shqiptare nënvizohej se “në qoftë se qeveria shqSabina Veizaj iptare do të plotësonte kriteret e venPaketa e huasë që do të financojë dosura, do të merrte financime drejtpërdrejt deficitin buxhetor dhe shtesë nga ky institucion financiar”, do të realizojë një sërë investimesh përfaqësuesi i BB-së, Hood theksoi në sektorë prioritarë në Shqipëri, do se huaja shtesë po i ofrohet Shqt’i kushtojë Bankës Botërore deri në ipërisë në zbatimin e programit për 200 mln dollarë. E shqetësuar për t’u ardhur në ndihmë vendeve në borxhin e lartë publik të vendit në zhvillim të Europës për të përbalnjë situatë krize në eurozonë, Ban- luar ndikimet nga kriza. “Bota ka Botërore i ka ofruar qeverisë shq- është bërë një vend i rrezikshëm iptare një paketë me hua shtesë për këto ditë, sidomos për arsye të asaj të përballuar ndikimet e krizës në që po ndodh në Europë, veçanërvendet e BE-së. Pritet që kjo hua të isht për vende si Shqipëria, që kanë financojë në masën sa 1/3-ën defici- një varësi shumë të madhe nga eutin buxhetor, i cili ka arritur në niv- rozona. Shqipëria është e prekur nga elin e 400 mln dollarëve dhe pjesa këto zhvillime për shkak të varësisë tjetër e huasë të shkojë për inves- tregtare, por edhe asaj financiare nga eurozona. Pritet që kjo hua të financojë në masën sa Për shkak të 1/3-ën deficitin buxhetor, i cili ka arritur në kësaj situate, Banka vendosi nivelin e 400 mln dollarëve si një politikë të përgjithshme, time. “Arsyeja kryesore e këtij finan- jo vetëm për Shqipërinë, por për të cimi është të ndihmojë vendet e gjitha vendet e rajonit, për të akordprekura në zhvillim të Europës të uar financime më të mëdha. Dhe dembajnë një rritje të qëndrueshme ri tani sa po kuptojmë, qeveria është

e interesuar për financimet shtesë në tavolinë”,- u shpreh Hood. Financimet e Bankës Botërore parashikojnë mbështetjen dhe zbatimin e ndryshimeve të ligjit për ndihmën sociale dhe për të përmirësuar eficiencën, administrimin dhe barazinë e ndihmës sociale. Huaja e re do të mundësojë rritjen e të këtij projekti nga 25 milionë në 40 milionë USD. Një projekt tjetër, i cili po përgatitet me Ministrinë e Punëve Publike është projekti i investimeve në sektorin e ujit. Projekti synon të përmirësojë furnizimin me ujë në zonën e Durrësit, përfshirë bashkitë dhe komunat në veri të Durrësit, dhe funksionimin e ndërmarrjes së Ujësjellësit të Durrësit me kosto 40 mln dollarë. Në këtë mënyrë, investimet për reforma do të financohen nga huaja shtesë e BBsë me rreth 100 mln dollarë dhe pjesa tjetër që do të financojë 1/3-ën e deficitit buxhetor, 100 mln dollarë. Në fakt, Banka Botërore e kishte lajmëruar më parë rritjen e financimeve të saj kundrejt vendin tonë. Në marrëveshjen 2011-2014, e cila u aktivizua vitin që shkoi, janë parashikuar 275 milionë dollarë financime, shumë e cila pritet të rritet edhe më shumë gjatë dy viteve në vazhdim. Gjithsesi, shuma e huasë për mbështetjen e buxhetit do të jetë detyrimisht mjaft e varur nga performanca makroekonomike e Shqipërisë dhe stabiliteti gjatë periudhës, ka përcaktuar BB në marrëveshjen me Shqipërinë. Për shembull, huatë mund të reduktohen dhe më pas resurset e liruara

Drejtoresha e Bankës Botërore Kseniya Lvovsky, gjatë konferencës së djeshme

mund të rialokohen për hua në investime në rast se qeveria dështon në kryerjen e rregullimeve të nevojshme fiskale për t‘u kthyer në një trajektore më të ulët të borxhit gjatë periudhës 2011-2014. “Në mënyrë të kundërt, Banka duhet gjithashtu të

jetë e përgatitur për më shumë mbështetje DPL për Shqipërinë nëse vendi goditet rëndë nga ngjarjet ekonomike të eurozonës, paçka menaxhimit të kënaqshëm makroekonomik”, thuhet në dokumentin e marrëveshjes.

Indeksi i Lirisë Ekonomike për 2012

Shqipëria renditet e 57-ta në botë, ngjit 7 vende Prestigjiozja amerikane “Wall Street Journal” në bashkëpunim me organizatën ‘Heritage’ kanë publikuar raportin mbi indeksin e Lirisë Ekonomike në botë, për vitin 2012. Shqipëria përmirësohet 7 pozicione në krahasim me 2011 Shqipëria përmirëson dukshëm pozicionin e saj në Indeksin e Lirisë Ekonomike për vitin 2012. Prestigjiozja amerikane “Wall Street Journal” në bashkëpunim me organizatën ‘Heritage’ kanë publikuar raportin mbi Indeksin e

Lirisë Ekonomike në botë, për vitin 2012. Në tërësi lajmet janë negative për trendin e ekonomisë globale përgjatë këtij viti, por Shqipëria ka bërë hapa të rëndësishëm përpara. Në renditjen e përgjithshme Shqipëria gjendet në vendin e 57-të me 65.1 pikë, nga 179 vende pjesëmarrëse, me një rritje prej 1.1 pikësh në krahasim me vitin e kaluar. Gjatë vitit që shkoi Shqipëria u rendit në vendin e 64. Vendi ynë ka lënë pas edhe shtete anëtare të Bashkimit Europian, si Italia, Franca, Rumania, Sllovenia etj. Edhe në rajon Shqipëria pozicionohet më mirë se vendet si Greqia, Kroacia apo Serbia. Vetëm Maqedonia gjendet më lart se

vendi ynë dhe renditet në vendin e 42-të. Në tërësi raporti vë në dukje se globi është në vështirësi dhe vendimet e ndërmarra deri më tani nga qeveritë e ndryshme vetëm e kanë përkeqësuar situatën. Raporti vë në dukje se situata është përkeqësuar sidomos në vendet e zhvilluara, duke përfshirë këtu Europën dhe Shtetet e Bashkuara. Por “Wall Street Journal” thekson edhe faktin se vendet europiane, jashtë Bashkimit Europian, ofrojnë një klimë të mirë për investime. Vendin e parë e mban Hong-Kongu dhe më pas vijnë Singapori me Australinë. Shqipëria është renditur e 26 –ta në Lirinë Ekonomike nga 43 vende të

Europës, dhe është e pozicionuar më mirë se mesatarja botërore për këtë tregues. Mirëpo “Wall Street Journal” dhe ‘Heritage’ vlerësojnë ende si probleme çështjen e pronave dhe nivelin e lartë të

korrupsionit. Shqipëria ka bërë hapa para në Lirinë Ekonomike sidomos me aplikimin e taksës së sheshtë 10 për qind mbi të ardhurat. Gjithashtu, “Wall Street Journal” vlerëson se qeveria e Shqipërisë ka një buxhet deficitar, i cili po vjen në ulje nga viti në vit. Në raport përmendët se ekonomia e Shqipëria ka bërë përmirësime të dukshme, duke reduktuar varfërinë dhe duke rritur punësimin. Ndërkohë që reformat rregullatore të aplikuara në vend kanë lehtësuar mjaftueshëm procedurat për biznesit. Ndërkaq, investimet e huaja direkte janë rritur në vitet e fundit, por nivelet e tyre ende mbeten më të ulëtat e rajonit.


e premte, 13 JANAR 2012 www.mapo.al

MAPO

BSH forcon rregullat për tregun e këmbimit valutor Banka e Shqipërisë do të forcojë kriteret teknike dhe ato të sigurisë për licencimin e Zyrave të Këmbimit Valutor. Këshilli Mbikëqyrës ka miratuar në dhjetor disa ndryshime në rregulloren përkatëse, që i detyron Zyrat e Këmbimit Valutor të japin informacion më të hollësishëm mbi mjediset dhe kushtet e sigurisë për ushtrimin e veprimtarisë së këmbimit valutor. Në deklarim duhet të jepet informacion minimalisht për instalimin e

sistemit të monitorimit dhe të telekamerave, mbi kasafortën për ruajtjen e vlerave monetare, si dhe për ndarjen e zonës së arkës. Zyrat duhet gjithashtu të japin informacion mbi pajisjet e nevojshme teknike dhe administrative që zyra disponon për ushtrimin e veprimtarisë financiare të këmbimit valutor. Me rregulloren e re, administratorët e Zyrave të Këmbimit Valutor duhet të nënshkruajnë një deklaratë mbi njohjen dhe zbatueshmërinë

e detyrimeve ligjore dhe nënligjore në fuqi për ushtrimin e veprimtarisë financiare të këmbimit valutor. Agjencitë e Këmbimit Valutor janë bërë shpesh objekt grabitjesh, ndaj rregullorja e re synon të rrisë sigurinë e këtyre institucioneve. Por nga ana tjetër, kjo rregullore synon të rrisë kapacitetet e drejtuesve të këtyre agjencive, duke i vendosur shprehimisht para përgjegjësisë për të njohur dhe zbatuar kuadrin ligjor që rregullon aktivitetin e tyre.

pensionet

BB gati rekomandime të reja për reformën Përfaqësuesja e BB në Shqipëri, Ksenia Lvovski tha dje se Banka Botërore do të bëjë një diagnozë të re për skemën e pensioneve këtë vit, në kuadër të reformës që ka kërkuar qeveria Blerina Hoxha

AMC lançon shërbimet 3G me shpejtësi të lartë AMC hedh në treg shërbimet 3G, me shpejtësi të lartë të transmetimit të të dhënave për abonentët e saj. Kompania tashmë është e pranishme me këtë përditësim të teknologjisë në të gjitha qytetet e mëdha dhe qendrat e rretheve të vendit, duke ofruar akses të shpejtë të shërbimeve të lëvizshme të internetit. Aktualisht AMC ofron shpejtësinë më të lartë të shërbimeve 3G dhe tarifa shumë të leverdisshme për abonentët e vet. Si abonentët e programeve me parapagim, ashtu edhe ata me kontratë do të kenë mundësinë të përfitojnë nga gama e gjerë e shërbimeve të teknologjisë më moderne që përdoret sot në botë. AMC e konsideron të domosdoshme që ky shërbim të jetë gjithëpërfshirës. Për të realizuar këtë ambicie, kompania ka investuar përtej niveleve konvencionale, duke arritur aktualisht mbulim me rrjet 3G në më shumë se 70 për qind të territorit dhe mbi 90 për qind të popullsisë së vendit.

Banka Botërore do të “skanojë” edhe njëherë këtë vit skemën e pensioneve në vendin tonë, më qëllim për t’i dhënë drejtim një reforme të kërkuar edhe nga qeveria shqiptare. Përfaqësuesja e BB-së në Shqipëri, Ksenia Lvovski tha dje se “gjatë këtij viti, ne do të ndihmojmë qeverinë në hartimin e reformës së pensioneve”. Sipas saj, kjo asistencë teknike do të ndërmarrë modelimin e pensioneve për të kuptuar qëndrueshmërinë fiskale dhe përfitimet e sistemit aktual, si dhe ndikimin e alternativave të ndryshme të reformës. Ajo tha se sistemi i pensioneve në Shqipëri përballet me sfida si në çdo vend tjetër. Por këto sfida tha ajo, dalin edhe më shumë në pah në një situatë krize të përgjithshme. “Është bërë kërkesa nga qeveria për mbështetjen e kësaj reforme, - tha Lvovski, duke shtuar se “kemi nevojë të bëjmë një diagnostifikim të sistemit për të parë se sa i qëndrueshëm është në periudhë afatgjatë. Qeveria ka sinjalizuar vitin që shkoi një reformë në sistemin e pensioneve, për shkak se fatura në buxhet po bëhet e papërballueshme në kushtet edhe të krizës globale. Për këtë vit buxheti për pensionet është 84 miliardë lekë, nga të cilat 51.1 miliardë lekë janë të ardhura nga kontributet dhe 33.2 miliardë lekë të tjera janë financim i buxhetit të shtetit, të cilat merren nga taksat e tjera të shqiptarëve. Ky deficit që rritet nga viti në vit për shkak të rritjes së numrit të pensionistëve, po tensionon buxhetin duke e bërë emergjente reformën, e cila sipas pikënisjeve paraprake mund të fillojë që nga një rritje e lehtë e moshës së pensionit deri në reformimin total të skemës, duke përfshirë shtyllën e dytë dhe atë të tretë. Mirëpo ndërmarrja e një reforme të thellë në sistemin e pensioneve në këto momente të një krize ku parashikimet janë të pamundura, ndryshimi rrënjësor i skemës aktuale do të ishte i pamundur. Po ndërhyrjet mund të aplikohen, ka lënë të nënkuptohet përfaqësuesja e BB-së, Lvovksi. Nga ana tjetër, zv/ministri i Financave, Nezir Haldeda argumenton se pikat ku duhet të synojë reforma e pensioneve janë: zvogëlimi i deficitit, që aktualisht rëndon buxhetin e shtetit, dhe nxitja e qytetarëve për të bërë pjesë në skemën e kontributeve. Ai tha se reforma do shihet në perspektivë. “Mendojmë për të ardhmen, për një reformë të thellë dhe me perspektivë. Jemi në një moment që problematikat e akumuluara deri tani t’i reflektojmë në reformimin e sistemit. Së pari: prezantimi dhe sjellja në veprim e dy shtyllave të tjera të sigurimeve. Tre pilarët bazë që ka çdo sistem i sigurimeve shoqërore. Dhe së dyti, lidhja më e mirë e raportit kontribut-përfitim”, tha ai. Duke dhënë një shembull, zyrtari i Financave sqaron se sot dikush e ka rrogën 1 mln lekë dhe paguan 150 mijë lekë kontribute. Ndërsa ai që ka 200 mijë lekë rrogën, paguan shumë më pak. Kur të vijë koha e pensionit, nuk do të ketë diferencë dhe kjo nxit informalitetin, duke bërë që punonjësit privatë të mos jenë pjesë e skemës së sigurimeve shoqërore”, - sqaron Haldeda. Në këtë logjikë ai vazhdon argumentimin se duke mos ndjerë këtë nxitje, personat që paguhen me pagë të madhe, janë të prirur të aplikojnë një pagë minimale për të paguar kontribute minimale.

Pensionistë duke tërhequr pensionet

NJOFTIM Operatori i Sistemit të Transmetimit, organizon Takim Publik për prezantimin e Projektit “Ndërtimi i Linjës 110kV të Jugut të Shqipërisë” për Seksionin Lindor të kësaj linje, si edhe diskutimin e Draft-Raportit të VNM të përgatitur për këtë linjë më datë 23/01/2012 ora 12, në ambjentet e Qarkut Korçë dhe më datë 02/02/2012, ora 12, në ambjentet e Qarkut Gjirokastër. Zbatimi i këtij projekti, është i një rëndësie të madhe për furnizimin me energji elektrike ,rritjen e sigurisë së transmetimit, të cilat do të ndikojnë ndjeshëm në fuqizimin ekonomik të pjesës jug-lindore të vendit tonë. Për hartimin e këtij projekti është punuar maksimalisht për shmangien e efekteve negative në mjedis. Në këto takime mirëpresim debate dhe sugjerime nga të gjithë pjesëmarrësit dhe sidomos palët e interesuara, lidhur me Projekt-Idenë si edhe për DraftRaportin e VNM të përgatitur nga konsulenti i licensuar për mjedisin për këtë linjë. Në këtë Draft-Raport të VNM janë studiuar ndikimet positive dhe ato negative mjedisore dhe social-ekonomike që do të ketë ky projekt në zonën ku do të kalojë gjurma e linjës së re. Për të njohur sa më mirë të interesuarit me Draft –Raportin e VNM të përgatitur për këtë linjë OST sh.a paraqet në Website e saj ( www.ost.al) këtë material. Kopje të këtij materiali të printuara (pa pagesë) gjenden gjithashtu në; • OST, pranë Zonjës Etleva Kondi, Shefe e Zbatimit të Projekteve, Zonjës Arzika Preci, specialiste mjedisi a.preci@ost.al • Në Korçë: pranë zyrës së sekretares së Kryetari të Këshillit të Qarkut, Zyrës ARM të Qarkut • Në Gjirokastër: Pranë Zyrës së Urbanistikës së Qarkut, Zyrës së ARM të Qarkut. Bulevardi “Gjergj Fishta”, Tiranë, Shqipëri; Tel +355 4 2225581; Fax+355 4 2225581; info@ost.al; www.ost.al

9


OpEd

10

MAPO

E premte, 12 janar 2012 www.mapo.al

01 02 03

Një portret është një pikturë me diçka që s’shkon te goja.

Nga Bujar Kapexhiu

Çdo herë që pikturoj një portret humbas një mik. Unë nuk gjykoj, unë bëj vetëm kronikën. John Singer Sargent, artist amerikan

Opinione dhe Editoriale

Aventurat e Vetëvendosjes

V

etëvendosje, si parti që nuk ofron shpresë për këtë vend, por i shërben të kaluarës, ndodhet në vlugun e punëve për të mashtruar sa më shumë qytetarë që më 14 janar të jenë në Merdare. Mendoj se shamata e partizanëve të Vetëvendosjes për bllokimin e kufijve të Kosovës me Serbinë duhet vlerësuar në tre rrafshe: së pari, sa i panevojshëm është ky aksion; së dyti, sa i dëmshëm është për imazhin e vendit; dhe në fund, sa i rrezikshëm mund të jetë për stabilitetin e brendshëm të vendit. S’do shumë mend, e as shumë mund për t’u sqaruar sesa i panevojshëm është i gjithë ky aksion. I panevojshëm, ngase masat e reciprocitetit me Serbinë janë duke u zbatuar në tërësi, sipas asaj që është arritur në negociatat në Bruksel. Në të dyja anët e vendit mallrat dhe njerëzit janë duke qarkulluar pa probleme të mëdha dhe lirshëm. Benifitet nga hapja e këtyre kufijve janë të mëdha, si për prodhuesit ashtu edhe qytetarët tanë. Sesa është i nevojshëm qarkullimi në këto pika kufitare, e kemi parë këto ditë. Bllokada njëditore krijoi kolonat e kosovarëve disa kilometra të gjata dhe deri 20 orë pritjeje. Ato kolona të veturave janë mesazh për të gjithë ithtarët e modelit koreano-verior të izolimit të vendit, dhe barometër i qartë sesa përkrahen te qytetarët jakobinët e Vetëvendosjes. Fanatikët e Vetëvendosjes, si gardianë të zgjidhjeve ekstreme, si për asgjë tjetër, nuk kanë asnjë alternativë t’u ofrojnë qytetarëve që nevojat dhe hallet i shtynë të përdorin territorin e Serbisë. Prandaj, ky aksion është plotësisht i panevojshëm, por me zarar të madh për imazhin e vendit. Me barrikadat në kufi, një parti politike po kopjon tërësisht mënyrat e presionit politik të cilat i përdorën për disa muaj rresht bandat e kriminelëve serbë të Veriut, për të luftuar kundër një parimi fundamental human siç është lëvizja e lirë. Të dehur nga lakmia për pushtet, besoj pa vetëdije, liderët e Vetëvendosjes kanë vendosur që për veprimet e tyre politike të huazojnë mënyrat e shantazhit sipas recetave të

koment

Ilir Mirena

Veprimet e tilla të papërgjegjshme të një partie politike, fatkeqësisht me sjellje fashiste, ndodhin bash në kohën kur Kosova pritet të nisë dialogun për heqjen e vizave me BE-në. Dalldia për pushtet e drejtuesve të Vetëvendosjes i vë pikëpyetje aspiratës së gjithë qytetarëve tanë, të cilët duan të dalin e të kthehen në këtë vend pa ndjenjën përulëse që të krijon procesi i marrjes së një vize. Uzurpatorët e një patriotizmi primitiv, duke u tallur me ne, kanë vendosur t’u vënë flakën ëndrrave tona - që kurrë nuk i kemi pasur aq afër sa tani. Në kohën kur kufijtë në veri të vendit na i ruajnë ushtarët e KFOR-it, në kohën kur dridhemi nga frika se mos rastësisht ushtarët amerikanë largohen nga vendi, qytetarëve të vendit tonë...

kriminelit Zvonko Veselinoviç. Edhe ikonografia që do t’u përcillet mediave të vendit dhe të huaja është pak a shumë e njëjtë. Mbi të gjitha e shëmtuar. Do të shohim trushpëlarë në përpjekje për të mbyllur kufirin, njëkohësisht duke u ankuar se jemi vendi i fundit në Ballkan që nuk mund të lëvizim pa viza. Entuziastë të vonuar të revolucionit kombëtar, të grumbulluar rreth zjarreve do të lëshojnë hijet e një kohe të cilën besuam se për të fundit herë e pamë duke dhënë shpirt në pjesën veriore të Mitrovicës. Veprimet e tilla të papërgjegjshme të një partie politike, fatkeqësisht me sjellje fashiste, ndodhin bash në kohën kur Kosova pritet të nisë dialogun për heqjen e vizave me BE-në. Dalldia për pushtet e drejtuesve të Vetëvendosjes i vë pikëpyetje aspiratës së gjithë qytetarëve tanë, të cilët duan të dalin e të kthehen në këtë vend pa ndjenjën përulëse që të krijon procesi i marrjes së një vize. Uzurpatorët e një patriotizmi primitiv, duke u tallur me ne, kanë vendosur t’u vënë flakën ëndrrave tona - që kurrë nuk i kemi pasur aq afër sa tani. Në kohën kur kufijtë në veri të vendit na i ruajnë ushtarët e KFOR-it, në kohën kur dridhemi nga frika se mos rastësisht ushtarët amerikanë largohen nga vendi, qytetarëve të vendit tonë, fqinjëve, Europës, ShBA-së dhe gjithë atyre që na janë gjendur në ditët më të rënda, nga kazani i politikës së Vetëvendosjes u ofrohet fyerje, izolim, ksenofobi, urrejtje, injorancë, dhunë dhe retorikë e neveritshme populiste - material ky që dikur në rajonin tonë ndizte luftëra. Ky do të jetë mesazhi i gatuar prej Vetëvendosjes të cilin do t’ia ofrojmë Europës. Dhe nga kush? Nga ne, deri dje të poshtëruar e të robëruar. Nuk di të gjej ilustrim tjetër. Nëse skenarët e VV-së realizohen, çka dyshoj shumë, aksioni i bllokimit të kufijve mund të jetë edhe i rrezikshëm për stabilitetin e vendit. Vetëvendosja në qershor të vitit që e lamë pati provuar të organizojë një protestë. Ishte një dështim spektakolar që shpërfaqi groteskën e një partie liliputiane me ambicie gulivereske. Të

Deklaratë partiake

kujdesshëm që sërish të mos bëhen hor, e duke e ditur se pak qytetarët nga Kosova do të sakrifikojnë fundjavën për tekat e drejtuesve të Vetëvendosjes, këtë herë janë në përpjekje që bllokadës t’i japin një karakter gjithëkombëtar. Ata kanë paralajmëruar dhe propaganduar përforcime me shqiptarë nga Maqedonia, dhe sidomos nga Shqipëria. Nuk e di a është koincidencë, por protesta e Vetëvendosjes mbahet bash në përvjetorin e protestës së janarit të vitit të kaluar të socialistëve në Tiranë. Ajo protestë e përgjakshme kishte dëmtuar rëndë imazhin dhe të ardhmen europiane të Shqipërisë. Pasoja e parë: Shqipëria mbeti pas statusin e kandidatit për anëtarësim në BE, njësojë siç mbeti Serbia pa kandidaturë, shkaku i barrikadave të Zvonkos në veri të Kosovës. Me ftesën dhe organizimin e udhëtimit që ka bërë Vetëvendosja për shqiptarët jashtë Kosovës, do të provohet të futen edhe cuba dhe aventurierë, të cilët i patën vënë flakën Shqipërisë më 1997, dhe që tentuan edhe në janarin e vitit të kaluar. Kosova nuk ka nevojë të importojë piromanë politikë të 97’ës, kur kemi mjaft të tillë. Sidoqoftë, diçka të cilën kurrë nuk kam arritur ta kuptoj sesi funksionon, por i kam besuar, është ai sensi i arsyes së qytetarëve të këtij vendi, që fatmirësisht gjithmonë kanë ditur t’i ngrenë diga yryshit të aventurierëve politikë. Përmes këtij distancimi, qytetarët periodikisht secilës partie politike ia tregojnë vendin në skenën politike. Edhe Vetëvendosjes ia kanë treguar, dhe do t’ia tregojnë vendin. Thjesht, sepse nuk është mënyra e vetme sesi duhet vendi, ajo që na ofron Vetëvendosje. A nuk e ka dashur vendin e vet edhe diaboliku Adolf Hitler? Një dashuri mbi miliona kufoma, që u vranë vetëm se nuk menduan dhe nuk ishin si ai. *Zëvendësministër i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. Kolumna është botuar së pari në Gazetën Express.

Me ftesën dhe organizimin e udhëtimit që ka bërë Vetëvendosja për shqiptarët jashtë Kosovës, do të provohet të futen edhe cuba dhe aventurierë, të cilët i patën vënë flakën Shqipërisë më 1997, dhe që tentuan edhe në janarin e vitit të kaluar. Kosova nuk ka nevojë të importojë piromanë politikë të 97’ës, kur kemi mjaft të tillë. Sidoqoftë, diçka të cilën kurrë nuk kam arritur ta kuptoj sesi funksionon, por i kam besuar, është ai sensi i arsyes së qytetarëve të këtij vendi, që fatmirësisht gjithmonë kanë ditur t’i ngrenë diga yryshit të aventurierëve politikë. Përmes këtij distancimi, qytetarët periodikisht secilës partie politike ia tregojnë vendin në skenën politike. Edhe Vetëvendosjes ia kanë treguar, dhe do t’ia tregojnë vendin.


E premte, 13 qershor 12 janar 2010 2012 ëëë.gazetamapo.com www.mapo.al

MAPO

Ai sot qeveris me Metën, që më 2009 deshi ta nxirrte në pension. Më 2013 Bamiri mund ta nxjerrë vërtet personalisht në pension Berishën, por “nipat” e “mbesat” mund t’ia lërë në qeveri. E atëherë… …Atëherë sa keq, që Mimoza Llastica nuk ka account në Twitter e as mund të postojë aty fotot e Pehlivanit të madh, të fitores së saj të vogël. — Sokol Balla

Pehlivani, Berisha dhe Ariu me lesh B

erishës “sëkëlldia” e dhjetorit i ka bërë mirë. Prej kohësh nuk arrija të ndiq ja një intervistë të tij të plotë, jo thjesht se të enjteve, kur ai zakonisht del te fallxhorja e vet, unë nuk e ndjek dot se jam vetë në transmetim, por edhe në ndonjë rast të rrallë kur dilte te komshinjtë, nuk e çoja dot deri në fund, për shkak të mbikonsumimit të mesazheve të tij politike. Por e kundërta ka ndodhur dy herët e fundit, tek Oranews dhe ABC. Por përtej cinizmit të merituar të një kritiku të “vjetër” këto vite të tij, më duhet të pranoj se kreu i PD-së ka qenë i qartë në këto dy intervista. Sigurisht nuk ka vend për entuziazëm: ai po reflekton jo aq ofertën historike 2013 që po ia kërkon Çili me aq ngulm, sesa çfarë do bëjë një ditë pas zgjedhjeve të përgjithshme. Po mendon mbijetesën dhe dukshëm po reflekton vitin e tij të fundit (me gjasë) në pushtet. Por Saliu ka treguar se pikërisht kur i duhet t’i mbijetojë ecjes në tel të tendosur, bëhet më interesant për publikun shqiptar aq të apasionuar pas cirkut politik dhe pehlivanëve të tij profesionistë. Dy janë pikat nevralgjike që preku Berisha: Presidenti dhe Topi. Për momentin, këto dy pika janë përmbledhur në togfjalëshin “Presidenti Topi”, por kjo do të ndryshojë pas 20 korrikut të këtij viti, duke u kthyer në kokëçarje dyfishe për Kryeministrin. Por Berisha çuditërisht dukej i qartë për të dyja. Te dy intervistat e tij të fundit, ai ka qartësuar se presidenti do të jetë konsensual, “vetëm nëse PS-ja voton kandidatët e PD-së”. Ndërkombëtarët, që bëjnë sikur janë të rëndësishëm, duket se edhe këtu nuk do ta kapin dot Doktorin. I kudondodhuri Eugen, me siguri do jetë hutuar mbrëmë kur ka dëgjuar Kryeministrin, si dhe mënyrën sesi ai përmbysi deklaratën e kreut të OSBE-së, i cili kërkoi - së bashku me Tinën e PS - që presidenti të zgjidhet në mënyrë konsensuale, ashtu si Avokati (i Tinës). Berisha la qartë të kuptohej se ai duhej lënë rehat të zgjedhë presidentin e tij, ashtu si PS-ja u la rehat të zgjidhte Avokatin e Popullit. Dikush mund të thotë dhe unë jam dakord - se ku e ku Avokati, e ku e ku Presidenti. Dakord. Po në politikë loja funksionon pak ndryshe. Prej dhjetorit 2009, PD-ja i ofronte me qesëndi e tallje opozitës Ombudsmanin dhe opozita, me të drejtë, e refuzonte. Pas dy vjetësh opozita e pranoi dhe bëri mirë që e pranoi. Por në vend ta fuste në xhep e vrik të nesërmen të ngrinte zërin e të kërkonte reformën zgjedhore, atë në drejtësi dhe presidentin unitar, iu vu ta frynte procesin, të cilit i kushtoi dy tri javë “përzgjedhje”, (batuta të tëra në Twitter dhe 30 sekonda për

koment Sokol Balla

I kudondodhuri Eugen, me siguri do jetë hutuar mbrëmë kur ka dëgjuar Kryeministrin, si dhe mënyrën sesi ai përmbysi deklaratën e kreut të OSBE-së, i cili kërkoi - së bashku me Tinën e PS - që presidenti të zgjidhet në mënyrë konsensuale, ashtu si Avokati (i Tinës). Berisha la qartë të kuptohej se ai duhej lënë rehat të zgjedhë presidentin e tij, ashtu si PS-ja u la rehat të zgjidhte Avokatin e Popullit. Dikush mund të thotë - dhe unë jam dakord - se ku e ku Avokati, e ku e ku Presidenti. Dakord. Po në politikë loja funksionon pak ndryshe.

ta zgjedhur Kryetari), sa u duk se po zgjidhnin Presidentin e Republikës dhe jo ombudsmanin. Duke i dhënë Saliut në publik “të drejtën” për të negociuar të panegociueshmen: Avokatin e Popullit për Presidentin e Republikës. Ashtu si dy personazhet e famshme te filmi legjendar për fëmijë “Mimoza Llastica”, kur ajo i drejtohet shokut, dhe i kërkon të shkëmbejë lodrën e saj të shëmtuar me një arush të bukur: “Të të jap Pehlivanin, a më jep Ariun me Lesh”? Dje Berisha bëri të njëjtën gjë, por në krah të kundërt: I kujtoi Mimoza Llasticës se ajo mund të mbante Pehlivanin, bile edhe leshin e Ariut, por Ariun ai do ta zgjidhte vetë. Në krye të shtetit, njeri politik, e për më tepër në përputhje me Kushtetutën. Sigurisht atë të korrigjuar së bashku, në prill 2008. Ndaj ekuacioni është i mbyllur. Dikush mund të pyesë: po ndërkombëtarët? E thjeshtë: Sequi mori Ombudsmanin, Wolfarth po merr reformën zgjedhore, Arvizu do marrë 21 Janarin. Secilit Ariun e vet. Pehlivani (i Popullit) mbetet për pasojë fitorja e vetme për Selinë Rozë. Pika e dytë mbi të cilën duhet të reflektohet nga intervista e parmbrëmshme e Berishës, është se, ndryshe nga sa mendojmë ne, ai e ka gati zgjidhjen për problemin e tij kryesor sot: Bamir Topin. Vizita e Kreut të Shtetit dje në Top Media, në Fiks Fare dhe në Top Albania Radio u quajt nga Berisha si fillimi i fushatës së partisë së Presidentit. Me gjasë ishte dalja e Bamirit te Fiksi, që shtyu Berishën të dilte me urgjencë të ABC-ja. Ku ai dha qartë - për ata që kanë veshë - formulën e zgjidhjes së problemit Topi: “Unë kam bërë koalicionet më të mëdha në historinë e Shqipërisë. Unë nuk mund të bëj koalicion me formacione që nuk ekzistojnë. Unë bëj koalicion me realitete elektorale. Por ju siguroj se më 2013, sërish i yni do jetë koalicioni më i gjerë”. Kështu tha Saliu parmbrëmë. Në dukje, për tifozët e verbër, dha mesazhin se Topi nuk do ketë efekt elektoral. Por pak më thellë, dërgoi ftesën e parë në eter, për armikun e tij kryesor. Se nëse nesër - pra pas zgjedhjeve - Bamir Topi kthehet në një faktor elektoral dhe politik, asgjë nuk do ta pengojë kryepragmatistin e pluralizmit shqiptar t’i shtrijë atij dorën për aleancë qeverisëse. Pse jo? Ai sot qeveris me Metën, që më 2009 deshi ta nxirrte në pension. Më 2013 Bamiri mund ta nxjerrë vërtet personalisht në pension Berishën, por “nipat” e “mbesat” mund t’ia lërë në qeveri. E atëherë… …Atëherë sa keq, që Mimoza Llastica nuk ka account në Twitter e as mund të postojë aty fotot e Pehlivanit të madh, të fitores së saj të vogël.

Kriza e ndërtimit, lajm i mirë apo realitet i hidhur replikë

Maksim MUÇI

Përsa i takon pamjes së qyteteve, jemi të të njëjtit mendim, se ato lënë shumë për të dëshiruar. Shoqata është shprehur gjithmonë kundër ndërtimeve informale, mbasi ato nuk kryhen nga firmat e rregullta të regjistruara e licencuara

N

ë një koment të para pak ditëve në gazetën MAPO, Alfred Lela shkruante se “kriza e sektorit të ndërtimit është lajm i mirë”. Ja pse, sipas meje, nuk është. Ndërtimi është në bazën e çdo investimi (banim, energji, industri, turizëm, infrastrukturë, bujqësi etj.) Të mos ndërtosh do të thotë të mos investosh, pra të mos zhvillohesh. Edhe në këtë krizë botërore, vendet që po ecin përpara po ndërtojnë me ritme të larta. Nuk mund të gjesh arsyen në një pohim të kundërt. Shoqata e Ndërtuesve të Shqipërisë ka gjithë të drejtat për të kërkuar bashkëpunim e partneritet me shtetin për zgjidhjen e problemeve që i përkasin ndërtimit. Kërkesat e bëra nga Shoqata për një program antikrizë (prej fundit të 2008-s) nuk kanë asnjë lidhje me shembujt e përmendur në komentin e z.Lela të ndihmës së dhënë për bankat etj, në ShBA. Kërkesa me masa që ne i kemi kërkuar Qeverisë, për reduktimin e efekteve të krizës, në shumicë përputhen me kërkesat që Federata Europiane e Industrisë së Ndërtimit i ka bërë Bashkimit Europian në një manifest 10-pikësh. Në këtë manifest kërkohej shikim i një vizioni të qëndrueshëm për zhvillimin e ndërtimit, stimulimi i tregut të banesave, ulja e TVSh-së për banesat, lehtësimi i partneritetit PublikPrivat, si dhe bërja e pagesave në kohë, në mënyrë të veçantë nga sektori publik. Për sa më sipër, kemi kërkuar dhe krijimin e një tryeze të përbashkët për trajtimin e masave antikrizë. Për mendimin tonë, këto masa (dhe të tjera si këto) do ndikonin në rritjen e qarkullimit dhe në orientimin e studiuar të investimeve të shoqërive. Një nga kërkesat më të prekshme ka qenë ajo e pagesës së detyrimeve që ka shteti ndaj shoqërive të ndërtimit për punimet e kryera në veprat publike, e cila prej 3 vitesh po zvarritet në nivelin nën 30% të punimeve të kryera. Partneriteti me grupet e interesit nuk është opsion, por është detyrim i aplikuar dhe i njohur mjaft mirë në të gjithë ekonomitë e zhvilluara. Përsa i takon pamjes së qyteteve, jemi të të njëjtit mendim, se ato lënë shumë për të dëshiruar. Shoqata është shprehur gjithmonë kundër ndërtimeve informale, mbasi ato nuk kryhen nga firmat e rregullta të regjistruara e licencuara. Gjithashtu kemi kërkuar vazhdimisht bërjen dhe miratimin e studimeve urbanistike e planeve rregulluese për të gjitha qendrat e banuara. Vetëm ato do garantojnë pamje të tjera të qendrave tona. Theksojmë, dhe kjo duhet të jetë e qartë për të gjithë, se Urbanistika është atribut vetëm i shtetit (administratës publike), çdo privat ka vetëm detyrimin për ta respektuar atë. Kriza në sektorin e ndërtimit nuk është krizë e disa kompanive që nuk arrijnë t’i bëjnë ballë konkurrencës së një ekonomie tregu. Kriza nuk është efekt i keqmenaxhimit apo moskoherencës dhe nuk prek vetëm kompanitë e ndërtimit dhe pronarët e saj. Kjo krizë në radhë të parë prek mijëra të papunë që dalin nga ky sektor, shifër kjo e zyrtarizuar nga INSTAT në rreth 7 mijë persona. Kriza prek 128 biznese të tjera jo ndërtuese, por që kanë lidhur veprimtarinë e tyre me ndërtimin si aktivitet. Industria e ndërtimit ka mbajtur peshën kryesore të GDP në vend deri në vitin 2007; e përkthyer ndryshe, ka qenë “investitori” kryesor për aktivitetin e administratës publike. Sigurisht debati për një situatë të tillë ka pikëpamje të ndryshme, por trajtimi i llojit “ata kapitalistët nuk kanë pse dëgjohen” është shumë i pavend në ditët e sotme. *Drejtor Ekzekutiv i Shoqatës së Ndërtuesve të Shqipërisë.

11


14

MAPO

E premte, 13 janar 2012 www.mapo.al

sociale

Linjat urbane kërkojnë rritje të çmimit të biletës Shoqata Kombëtare e Transportit Qytetas kërkon rritje të çmimit të biletës për transportin urban në kryeqytet. Përfaqësuesi i kësaj shoqate, Ferdinand Ibrahimi, argumenton se me rritjen e çmimit të karburantit dhe kostot e tjera funksionimi i këtij sektori po bëhet i papërballueshëm.

Ibrahimi tha se në takimin e zhvilluar me kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, kjo kërkesë ishte pranuar. Ndërsa kërkesës së kreut të Bashkisë për të krijuar lehtësi për disa kategori të veçanta, si pensionistët dhe studentët, Ibrahimi i përgjigjet se shoqata është dakord vetëm

për studentët dhe për asnjë kategori tjetër. Dy ditë më parë Shoqata Kombëtare e Transportit Qytetas zhvilloi një takim me kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Lulzim Bashën, ku diskutuan për problemet që ka ky sektor dhe se çfarë mund të bëhet për përmirësimin e kushteve të tij.

Pullat fiskale, rrezikohet furnizimi i farmacive me ilaçe Reagon Unioni i Biznesit Farmaceutik, Armer Juka: Nëse pulla dyfishe do t’i ngjitet ambalazheve të ilaçeve në fabrikat e vendeve ku ato prodhohen, mund të rrezikohet furnizimi i duhur me barnat e tregut të domosdoshme për të sëmurët Jonida Tashi

Tregu farmaceutik në vend rrezikon të ketë probleme me furnizimin me ilaçe, nëse pulla e re fiskale do t’u vendoset medikamenteve në fabrikat e vendeve ku ato prodhohen. Paralajmërimi vjen nga Unioni i Biznesit Farmaceutik, ku bëjnë pjesë prodhuesit, importuesit dhe shpërndarësit farmaceutikë, të cilët thonë se tregu farmaceutik rrezikon

të mos furnizohet me barna nëse vendoset përfundimisht që pulla fiskale dyfishe t’i ngjitet ambalazheve të ilaçeve në fabrikat e vendeve ku ato prodhohen. “Ne si union kemi shprehur shqetësimin tonë të madh, në lidhje me një aspekt të reformës që kërkon që pulla dyfishe të vendoset në fabrikën e prodhimit në vendin e huaj. Ky operacion është teknikisht i parealizueshëm. Ne u jemi drejtuar institucioneve kompetente dhe presim një trajtim të përgjegjshëm të këtij problemi. Rreziku është serioz dhe, në rast se nuk merren vendimet e duhura, mund të rrezikohet furnizimi i duhur me barnat e tregut të domosdoshme për të sëmurët”, - deklaroi sekretari i përgjithshëm i Unionit të Biznesit Farmaceutik, Armer Juka. Unioni i Biznesit Farmaceutik deklaron se vendosja e pullës dyfishe të ilaçeve nuk do të ndikojë në rritjen e çmimit të tyre. Sipas përfaqësuesit të këtij

unioni, Armer Juka, do të jenë grosistët që do të përballojnë vetë koston e pullës së re, që pritet t’i shtohet në muajin shkurt çdo medikamenti. Ndaj, Unioni i Biznesit Farmaceutik është dakord me vendosjen e pullës dyfishe, pasi, sipas tyre, ajo nuk do lejojë abuzimet që bëhen me rimbursimin e barnave, si dhe do të rrisë kontrollin e cilësisë së barnave nga autoritetet shtetërore. Gjithashtu, Unioni i Biznesit Farmaceutik kundërshton deklaratat e Urdhrit të Farmacistëve për rritjen e çmimeve të medikamenteve. “Unioni distancohet nga disa deklarime të pasakta, që janë bërë ditët e fundit nga presidenti i Urdhrit të Farmacistëve, sipas të cilit vendosja e pullës dyfishe do të rriste me 20 për qind çmimin e barnave. Ky deklarim është spekulativ, aq më tepër që deri më sot nuk ka asnjë akt zyrtar që përcakton çmimin e pullave. Pulla e kontrolleve nuk ka

Armer Juka

“Ne si union kemi shprehur shqetësimin tonë të madh në lidhje me një aspekt të reformës që kërkon që pulla dyfishe të vendoset në fabrikën e prodhimit në vendin e huaj. Ky operacion është teknikisht i parealizueshëm. Ne u jemi drejtuar institucioneve kompetente dhe presim një trajtim të përgjegjshëm të këtij problemi. Rreziku është serioz dhe, në rast se nuk merren vendimet e duhura, mund të rrezikohet furnizimi i duhur me barnat e tregut, të domosdoshme për të sëmurët.”

asnjë efekt financiar mbi pacientët. Janë importuesit farmaceutikë që përballojnë ekskluzivisht koston e pullës, siç kanë përballuar shkurtimin e marzheve të tregtimit dhe humbjet për shkak të kursit të këmbimit. Pullat dyfishe do të ndihmojnë jo vetëm të shmangen abuzimet me rimbursimin e ilaçeve, po do të rrisin dhe kontrollin e cilësisë së barnave që përdorin pacientët shqiptarë”, - deklaroi Juka. Por, deklaratat e Unionit të Biznesit Farmaceutik janë kundërshtuar përsëri nga presidenti i Urdhrit të Farmacistëve, Arjan Jaupllari. Ky i fundit reagoi, nëpërmjet një komunikate të shkruar, se kostoja e çdo pulle është llogaritur të jetë të paktën 10 lekë. Jaupllari shton se dhe rritja e vlerës së euros kundrejt lekut do të sjellë edhe një tjetër rritje të medikamenteve dhe për pasojë, sipas tij, çmimi për çdo medikament pritet të rritet me 20 për qind më shumë.

Barnat me rimbursim, kërkesat për rishkim deri më 20 janar Komisioni i Hartimit dhe Rishikimit të Listës së Barnave të Rimbursueshme ka miratuar formatin e propozimeve për ndryshime në listën e barnave të rimbursuara Nisin propozimet për ndryshime në listën e barnave me rimbursim 2012. Ministria e Shëndetësisë bën të ditur për të gjithë subjektet e interesuar se propozimet për barnat që do të rimbursohen duhet të dorëzohen pranë Drejtorisë Farmaceutike deri në datën 20 janar 2012. Ndërkaq, Komisioni i Hartimit dhe Rishikimit të Listës së Barnave të Rimbursueshme ka miratuar edhe formatin e propozimeve për ndryshime në

listën e barnave të rimbursuara. Propozimet për në listën e barnave të rimbursuara mund të jenë të dy kategorive: ndryshime në listën e barnave të rimbursuara për sëmundje trajtimi i të cilave është i rimbursuar; ndryshime në listën e barnave të rimbursuara për sëmundje trajtimi i të cilave rimbursohet pjesërisht ose nuk rimbursohet. Më konkretisht, ndryshimet në listën e barnave të rimbursuara për sëmundje trajtimi i të cilave është i rimbursuar, mund të konsistojnë në: ndryshime të kritereve të listës së barnave që rimbursohen; ndryshime të formëdozave (fuqisë dhe formës farmaceutike) të një bari të listës së barnave që rimbursohen; ndryshime të dozave apo protokol-

leve të përdorimit të një bari të listës së barnave që rimbursohen; shtimi i një alternative tjetër brenda grupit kimiko-farmakologjik ose terapeutik. Për alternativë brenda grupit kimiko-farmakologjik, sqarohet se ky term nënkupton një bar që nuk është në listën e barnave të rimbursuara, që nga struktura kimike dhe/ose vetitë farmakologjike ngjason dhe që ka të njëjtin indikacion me një bar të listës së barnave që rimbursohen. Për shembull, Famotidina është alternativë e Ranitidinës dhe Cimetidinës, ose Lisinoprili është alternativë e Kaptoprilit dhe Enalaprilit. Ndërsa alternativë brenda grupit terapeutik, nënkupton një bar që nuk është në listën e barnave të rimbursuara dhe që përdoret për të njëjtin indikacion

Ndryshimet në listë Ndryshime në listën e barnave të rimbursuara për sëmundje trajtimi i të cilave rimbursohet pjesërisht ose nuk rimbursohet mund të konsistojë në: 1. Përdorimi i një bari të listës së barnave që rimbursohen për indikacione që nuk lejohen nga kriteret e listës së barnave që rimbursohen. P.sh. përdorimi i Atenololit në parandalimin e atakut të migrenës, përdorimi i Azatioprinës në trajtimin e artritit rheumatoid. 2. Përfshirja e një bari në listën e barnave që rimbursohen për trajtim specifik të sëmundjes. P.sh. futja në listën e barnave që rimbursohen e Aciklovirit për trajtimin e infeksioneve virale (herpetike).

që përdoret edhe një bar i listës së barnave që rimbursohen. Për shembull, Omeprazoli është alternativë e Ranitidinës (trajtimi i ulçerës peptike), Tiklopidina është alternativë e Aspirinës (trajtim antiagregant), Valsartani është alternativë e Enalaprilit (trajtimi i hipertensionit alterial). Tashmë, mjekët e shërbimit parësor, të QSUTsë, shoqatat e të sëmurëve me status etj., duhet të dorëzojnë në Ministri propozimet e tyre për barna të reja ose ndryshime në listë, të cilat u vijnë më shumë në ndihmë pacientëve për kurimin e sëmundjeve. Pas marrjes dhe shqyrtimit të propozimeve, do të hartohet edhe lista përfundimtare e barnave me rimbursim për vitin 2012, e cila do të kalohet për miratim në qeveri, për të hyrë pastaj në fuqi.


sociale

E premte, 13 janar 2012 www.mapo.al

MAPO

15

Plani i ri urbanistik përfundon brenda 6 muajve Kryetari i Bashkisë së Tiranës ka shprehur edhe njëherë për ndërtuesit, se Plani i ri urbanistik do të përfundojë brenda 6-mujorit të parë të këtij viti dhe ky grup interesi do të jetë pjesë e konsultimeve që do të zhvillohen për këtë plan. “Së shpejti, plani urbanistik i Tiranës do hyjë në fazën e konsultimit. Unë i

mbetem plotësisht premtimit tim për ta përmbyllur këtë plan brenda 6-mujorit të parë të këtij viti dhe njëkohësisht ne po punojmë edhe me qeverisjen qendrore për të hartuar mekanizmat e duhur që kërkon ligji i ri i urbanistikës, në mënyrë që menjëherë pas përfundimit të Planit, ne të jemi në gjendje të pajisim

komunitetin e ndërtuesve me leje ndërtimi, në përputhje me ligjin, në përputhje me parametrat urbanë të Tiranës së shekullit të 21-të, në përputhje me kërkesat e tregut, me kërkesat e qytetarëve të Tiranës”, - u shpreh kryetari i Bashkisë së Tiranës në takimin me ndërtuesit.

Basha: 385 apartamente banimi, gati për hipotekim Bashkia e Tiranës shpërndan 11 leje të reja përdorimi. Mbyllen procedurat dhe për 1000 apartamente të tjera, priten dokumentet nga ndërtuesit Jonida Tashi Bashkia e Tiranës ndan 11 leje të reja përdorimi, ku përfshihen 385 apartamente banimi që do të hipotekohen brenda pak ditësh. Për këtë arsye, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha zhvilloi dje një takim me përfaqësues të Shoqatës së Ndërtuesve si, dhe subjekteve të ndërtimit. Në këtë takim, kryetari i Bashkisë ka shpërndarë 11 leje të reja përdorimi, të cilat përfshijnë pallate, por edhe ambiente tregtare, shërbimi apo parkimi. Kryebashkiaku ka bërë të ditur se vetëm për këto objekte do të përcillen pranë Zyrës Vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme për hipotekim përfundimtar, një numër prej 385 apartamentesh banimi. Sipërfaqja e 11 objekteve që u pajisën me leje përdorimi llogaritet në total, rreth 70.000 m2 ndërtim. Aktualisht, nga ana e Bashkisë së Tiranës janë kryer të gjitha kontrollet dhe janë të gatshme për të mbyllur procesin e miratimit të lejeve të përdorimit edhe për një grup prej rreth 25 dosjesh, të cilat kanë nevojë vetëm për angazhimin e subjekteve ndërtuese, për plotësimin

e dokumentacionit të domosdoshëm për pajisjen me këto leje. Finalizimi i këtij procesi vetëm për këtë grup prej 25 objektesh do të bëjë të mundur përcjelljen pranë Zyrës Vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, për hipotekim përfundimtar, një numër prej mbi 1000 apartamentesh banimi, por edhe të një numri të madh ambientesh tregtare, shërbimi apo parkimi, të gjitha këto me një sipërfaqe totale prej rreth 175.000 m2 ndërtim. “Sot ne do të japim lejet e përdorimit për 11 objekte që përfaqësojnë 385 apartamente banimi, 385 familje, të cilave deri më tani u është mohuar e drejta e tyre e ligjshme për të pasur tapitë e shtëpive, si dhe përfundimin e shpejtë të 25 objekteve të tjera që përfaqësojnë afro 1 000 apartamente banimi, pra në total mbi 1300 apo 1400 apartamente, të cilave me këto akte u hapet rruga për një hipotekim të shpejtë dhe pajisen me tapitë, me dokumentet e regjistrimit të pasurive të tyre në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, pra në Hipotekë”, - tha Basha. Ndërkaq, Drejtoria e Përgjithshme e Planifikimit dhe Zhvillimit të Territorit ka evidentuar specifikat edhe për një kategori tjetër prej rreth 40 dosjesh, nga të cilat, një pjesë e konsiderueshme e tyre rezultojnë se kanë thjesht probleme të plotësimit me dokumentacion, që kërkojnë angazhimin e subjekteve ndërtuese për plotësimin e doku-

mentacionit të domosdoshëm deri në pajisjen me këto leje. Më tej ai garantoi edhe njëherë se puna e Bashkisë nuk përfundon vetëm me kryerjen e detyrave të saj për pajisjen me leje përdorimi, por ajo do ta ndjekë nga afër procesin deri në hipotekimin e këtyre objekteve. “Ne po monitorojmë nga afër se si po menaxhohet procesi nga Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, pra nga Hipoteka, dhe jam i inkurajuar nga fakti që brenda një kohe relativisht të shkurtër, afro 50 ditë pas dërgimit të mbi 120 lejeve të shfrytëzimit pranë Hipotekës, duket se afro 107 prej tyre kanë përfunduar dhe pjesa tjetër është në përfundim e sipër”, - theksoi Basha, ndërsa u shpreh se procesi kërkon një bashkëpunim të ndërsjellë midis institucionit përkatës dhe ndërtuesve. Si shumë të rëndësishëm e kanë konsideruar bashkëpunimin e ofruar nga Bashkia e Tiranës dhe hapat e ndërmarrë në drejtim të pajisjes me leje përdorimi të subjekteve, drejtues të Shoqatës së Ndërtuesve dhe të Dhomës së Tregtisë së Tiranës. Kryetari i Shoqatës së Ndërtuesve të Tiranës, Avenir Kika tha se Bashkia e Tiranës është sot institucioni që kërkon të heqë pengesa dhe jo t’i krijojë ato, ndërsa drejtori ekzekutiv i Shoqatës së Ndërtuesve të Tiranës, Maksim Muçi kërkoi përfshirjen, në mënyrë që ky partneritet të vazhdojë edhe në të ardhmen.

Të dhënat për dosjet 11 385 25 1000 40

objekte janë pajisur me lejet e përdorimit apartamente banimi janë gati për hipotekim objekte të tjera janë në përfundim të procesit apartamente banimi do të pajisen me tapitë dosje me probleme në dokumente janë drejt mbylljes

Kryebashkiaku Lulzim Basha gjatë takimit me ndërtuesit

Lejet e përdorimit, dokumentet që reduktohen për ndërtuesit Bashkia e Tiranës publikon listën e re të dokumenteve që do t’u kërkohen subjekteve për të marrë leje përdorimi Reduktohen dokumentet që u kërkohen ndërtuesve për t’u pajisur me leje përdorimi. Kështu, nga 34 dokumente që nevojiteshin më parë, tashmë subjektet ndërtuese për të marrë lejen e përdorimit duhet të plotësojnë vetëm 18 dokumente. Për t’u ardhur sa më shumë në ndihmë ndërtuesve si dhe për të lehtësuar sa më shumë procedurat për pajisjen me leje përdorimi, Bashkia e Tiranës ka reduktuar numrin e dokumenteve të nevojshme për t’u pajisur me këto leje. Për këtë, kryetari i Bashkisë ka ftuar ndërtuesit të shprehin angazhimin e tyre për plotësimin e dokumentacionit, për pajisjen me leje përdorimi. “Ajo që unë dua të theksoj sot këtu në praninë e ndërtuesve që sot pajisen me lejet e përdorimit, është se me të njëj-

tin angazhim kërkoj nga pjesa tjetër e komunitetit të ndërtuesve të plotësojnë detyrimet e tyre. Lajmi i mirë është se nga 34 dokumente që duheshin deri më sot për të përmbyllur procesin, ne e kemi thjeshtuar atë në 18 dokumente”, - u shpreh Basha në takimin me ndërtuesit. Ndërkaq, Bashkia e Tiranës bën të ditur se cilat janë dokumentet që janë reduktuar, si dhe ato që do t’u kërkohen subjekteve për të marrë leje përdorimi.

Dokumentet që reduktohen Fotografi të fasadave të objektit, fletë A-4. Vendimi i KRRT-së për sheshin e ndërtimit. Formulari i sheshit të ndërtimit. Planimetria e sheshit të ndërtimit të objektit. Shesh ndërtimi. Vendimi i KRRT-së për lejen e ndërtimit. Formulari i lejes së ndërtimit. Planimetria e sheshit të ndërtimit të objektit. Leje ndërtimi. Projekti arkitektonik i miratuar nga Bashkia (me vulat përkatëse). Licencat e grupit të projektimit: (arkitekt, ing.konstruktor, ing.hidrosanitar /ing.instalator i ngrohjes, ing. elektrik). Aktet e kontrollit për fazat e ndërtimit të objektit -1- Akt kontrolli i piketimit të objektit. -2- Akt kontrolli i kuotës 0.00 të objektit. -3- Akt kontrolli i karabinasë së objektit. -4- Akt kontrolli i sistemimeve të objektit. -5- Akt kontrolli i lejes së shfrytëzimit të objektit. Kontratat e sipërmarrjes ndërmjet palëve: (Kontrata, mbi bazën e së cilës është miratuar leja e ndërtimit). Vërtetim nga Drejtoria e Përgjithshme e Taksave dhe Tarifave Vendore për shlyerjen e detyrimeve vendore. Vërtetim nga Drejtoria e Përgjithshme e Taksave dhe Tarifave Vendore për shlyerjen e diferencës së situacionit dhe preventivit paraprak nëse ka diferencë. Dokumentet për lejen e përdorimit Relacion i kolaudatorit për zbatimin e projektit (ku përveç të tjerave, të reflektohen të gjitha ndryshimet nga projekti i miratuar, nëse ka).

Licenca e kolaudatorit. Relacion i supervizorit (mbikëqyrësit të punimeve), mbi zbatimin e objektit. Licenca e supervizorit (mbikëqyrësit të punimeve). Situacion përfundimtar i vlerës së punimeve të kryera në objekt. Licenca e drejtuesit teknik (zbatuesit të punimeve). Akt-kolaudimi nga ndërmarrja e Ujësjellës-Kanalizimeve, që vërteton se subjekti ndërtues ka kryer zbatimin e punimeve të furnizimit me ujë dhe shkarkim të rrjetit të K.U.Z sipas projektit të miratuar nga kjo ndërmarrje. Procesverbal nga K.E.SH. sh.a, Filiali Elektrik i Qytetit Tiranë, i cili vërteton se objekti është marrë në dorëzim nga Filiali Elektrik. Vërtetim nga Drejtoria e Pastrimit mbi vendosjen e pikave të hedhjes së mbeturinave. Certifikatë Pastërtie e lëshuar nga Drejtoria e Kontrollit të Territorit Urban. Akt-Teknik nga sektori PMNZSH-së, pranë Prefektit të Qarkut Tiranë. Relacion mbi zbatimin e instalimeve hidrosanitare dhe instalimeve të ngrohjes të zbatuara në objekt, (e përgatitur nga ing.përkatës që ka ndjekur zbatimin). Licenca e ing.hidrosanitar zbatues. Relacion teknik mbi zbatimin e punimeve elektrike në objekt, (e përgatitur nga ing.përkatës që ka ndjekur zbatimin). Licenca e ing.elektrik zbatues. Licenca e subjektit ndërtues.


fq 16 / 13 janar

Vacancy Announcement

Vacancy Announcement Emporiki Bank - Albania S.A., member of Crédit Agricole Group, is seeking to recruit experienced and dynamic employee in Tirana We are seeking to recruit: Head of Network Support Department Head of Network Support Department / Main tasks: Position requirements:  Ensures the proper functioning of the network of branches by supporting them in terms of expansion strategy (mergers, closure, opening), policies & procedures availability, regulating their daily activities, coordinating and facilitating the flows of communication towards/from HO units to branches with respect to all activities (credit, operations, etc.) and for all retail segments.  Monitors the compliance of the branches’ activity with the internal regulations of the Bank and raises concerns to the Head of Network regarding follow up & implementation ratios of recommendations given from the control units of the Bank (Audit, Compliance, Operational risk & Permanent Control, Legal, etc.)  Ensures proper reporting from branches (for the reports not produced by MIS), as well as evaluates their correctness regarding the daily sales.. Reporting line: The Head of Network Support Department reports to the Head of Network Division The ideal Candidates should have:

Emporiki Bank - Albania S.A., member of Crédit Agricole Group, is seeking to recruit experienced and dynamic employee in Durres and Kavaja. We are seeking to recruit: Branch Managers Branch Manager / Main tasks: Position requirements: To establish and maintain tied relationships with target clientele. To develop new business opportunities with the existing one. To ensure timely and adequate products and services to the targeted clientele To ensure appropriate management of the activities of the Branch. To ensure effective control over the activities of the Branch in comply with the Bank policies.  To ensure proper customer care by personnel in charge.  To analyze the market development in all relevant segments.  To ensure staff motivation by creating a pleasant working place aiming target achievement.     

Reporting line: The Branch Manager reports to the Regional Manager The ideal Candidates should have: University degree in Economics Prior banking experience in a relevant position (minimum one year) Strong communication and interpersonal skills Capability and willingness to take responsibilities Excellent sales and managing capabilities Excellent written and communication skills in English

 University degree in Economic Sciences.  Two years of working experience, preferably in Network.  Good working knowledge of the corporate business activity  Be honest, dependable and trustworthy.  Fluent English (written/oral).

     

Interested candidates are requested to send their resumes within the 15th of January 2012 to the following address:

Interested candidates are requested to send their resumes within the 15th of January 2012 to the following address:

Emporiki Bank - Albania S.A. Human Resources Division, Kavaja Street, Building 27, Entry 1, Municipal Unit No. 10, Postal Code 1001 Tirana Or through e-mail hr@emporiki.com.al

Emporiki Bank - Albania S.A. Human Resources Division, Kavaja Street, Building 27, Entry 1, Municipal Unit No. 10, Postal Code 1001 Tirana Or through e-mail hr@emporiki.com.al

REPUBLIKA E SHQIPËRISË KËSHILLI KOMBËTAR I RADIOS DHE TELEVIZIONIT Drejtoria Juridike dhe Licencave j

Adresa: Rruga “Abdi Toptani”, Tiranë

Tel. +355 4 2233370, Fax. +355 4 2226287, www.kkrt.gov.al

REPUBLIKA E SHQIPËRISË KËSHILLI KOMBËTAR I RADIOS DHE TELEVIZIONIT Drejtoria Juridike dhe Licencave j

Adresa: Rruga “Abdi Toptani”, Tiranë

Tel. +355 4 2233370, Fax. +355 4 2226287, www.kkrt.gov.al

NJOFTIM

NJOFTIM

PËR ORGANIZIMIN EeKONKURRIMIT TËtë KANDIDATURAVE PËR PërOrganizimin kOnkurrimit kandidaturave OPERATORË PRIVATË RADIOTELEVIZIVË KABLLORË Për OPeratOrë Privatë radiOtelevizivë kabllOrë

PËROrganizimin ORGANIZIMIN EeKONKURRIMIT TË të KANDIDATURAVE PËR Për kOnkurrimit kandidaturave OPERATORË PRIVATË RADIOTELEVIZIVË KABLLORË Për OPeratOrë Privatë radiOfOnikë analOgë vendOrë

Këshilli Kombëtar i Radios dhe Televizionit, në mbështetje të ligjit Këshilli Kombëtar i Radios dhe Televizionit, në mbështetje nr.8410, datë 30.09.1998, “Për radion dhe televizionin publik e të ligjit nr.8410, datë 30.09.1998, “Për radion dhe televizionin privat në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar, rregullores “Për publik eeprivat në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar, licencimin operatorëve privatë radiotelevizivë të transmetimeve rregullores “Për licencimin e operatorëve radiotelevizivë me kabëll”, miratuar me vendimin nr.221, datëprivatë 30.03.2004, të të transmetimeve me kabëll”, miratuar me vendimindhe nr.221, datë ndryshuar dhe rregullores “Mbi procedurat e licencimit 30.03.2004, të ndryshuar dhe rregullores “Mbi proçedurat rilencimit të operatorëve privatë radio e televizivë”, miratuar e licencimit dhe rilicencimit operatorëve privatë radio e me vendimin nr.1, datë 29.01.2010,të vendimit nr.85 datë 25.02.2011 miratuar me vendimin datë 29.01.2010, të KKRTtëtelevizivë” KKRT-së, në muajin Prill 2011, do tënr.1, organizojë konkurrimin e së, kandidaturave për subjektet që kërkojnë të licencohen, vendimit nr.283, datë 30.11.2011, dhe nr.295, datë 30.12.2011 të zgjerojnë apo zonën e2012, licencimit, operatorë privatë KKRT-së, nëndërrojnë muajin Shkurt do tëpër organizojë konkurimin radiotelevizivë kabllorë zonat e mëposhtme të licencimit: e kanditaturave përpër subjektet që kërkojnë të licencohen,

zgjerojnë apo ndërrojnë zonën e licencimit, për operatorë privatë Nr Zona kabllorë Licencimit Përcaktimi i radiotelevizivë për zonat e mëposhtme të licencimit: operatorit Nr ZonaQyteti e Licencimit Përcaktimi i operatorit 1. Gjirokaster TV Kabllor 2. Qyteti Fier 1. Rrethi Devoll dhe Komuna Liqenas Tv TV KabllorKabllor 3. 2. FshatiQyteti Lin Lushnjë Tv TV KabllorKabllor 4. Qyteti 3. Komuna KolonjëElbasan Tv TV KabllorKabllor 5. Qyteti 4. Bashkia KamëzKavajë Tv TV KabllorKabllor 6. Qyteti Durrës KabllorKabllor 5. Komunat Ostren, Trebishtë të rrethit Tv TV 7. Bulqizë Qyteti Tiranë TV Kabllor dhe Komuna Steblevë e rrethit 8. Librazhd Qyteti Shkodër TV Kabllor 9. Qarku Gjirokastër TV Kabllor Subjektet e interesuara që të depozitojnë 10. Komuna Levan janë të lutur TV Kabllor aplikimet brenda Gjoçaj datës 15.02.2012 ora në KKRT, Rr. 11. Komuna TV 10.00, Kabllor “Abdi 12. Toptani”, Rrethiish-hotel Korçë Drini, Tiranë.TV Kabllor

Subjektet e interesuara janë të lutur që të depozitojnë aplikimet Dokumentacioni i aplikimit, i cili duhet të jetë i mbyllur dhe i brenda datës 04.04.2011, ora 10.00, në KKRT, Rr.”Abdi Toptani”, vulosur, në përputhje me kërkesat e ligjit nr.8410, datë 30.09.1998, ish-hotel Drini, Tiranë.

të ndryshuar, duhet të përmbajë:

Dokumentacioni i aplikimit, i cili duhet të jetë i mbyllur dhe i vulosur, e aplikantit. në1.Emrin përputhje me kërkesat e ligjit nr.8410, datë 30.09.1998, të 2.Tipin e licencës kërkuar. ndryshuar, duhet tësë përmbajë:

3.Vendndodhjen, tel., fax.,e-mail.

e Qendrës Kombëtare të Rregjistrimit. 1. 4.Ekstraktin Emrin e aplikantit. 2.5.Kapitali Tipin e licencës së kërkuar. themeltar, i cili mund të jetë në të holla dhe/ose asete 3.(ndërtesë Vendndodhjen, tel., fax., e-mail.në funksion të aktivitetit kryesor pajisje transmetimi 4.të Ekstraktin firmës). e Qendrës Kombëtare të Rregjistrimit. 5. a) Kapitali themeltar, i cili mund të holla dhe/ose asete Kapitali në likuiditete duhettë tëjetë jetënë i vërtetuar nga banka me një (ndërtesë pajisje transmetimi funksion tëeaktivitetit datë jo më të hershme se njënë javë nga data hapjes sëkryesor aplikimeve. tëb) firmës). a) Kapitali në likuiditete duhet të jetë i vërtetuar nga Kapitali në asete të jetë i vërtetuar nga ekspert kontabël banka me një datë jo më të hershme se një jave nga data e hapjes i autorizuar dhe të pasqyrohet në aktive afatgjata materiale së aplikimeve. b) Kapitali në asete të jetë i vërtetuar nga ekspert (ndërtesa pajisje transmetimi në funksion të aktivitetit kryesor kontabël i autorizuar dhe të pasqyrohet në aktive afatgjata të firmës.) materiale (ndërtesa pajisje transmetimi në funksion të aktivitetit 6.Garanci kryesor të fibankare rmës.) prej 10% të shumës së kapitalit themeltar. teknikqëpërfshirë rrjetit, planin e 6.7.Projektin Garancinë bankare vërteton seprojektin aplikanti kaengurtësuar implementimit tëkapitalit projektit, afatin e parashikuar të daljes në shumën prej 10% të financiar. paspërfshirë marrjes se licences dhe afatin 7.transmetim Projektin teknik projektin e rrjetit, planinee instalimit të kapacitetit tëtëplotë. implementimit projektit, afatin e parashikuar të daljes në transmetim pasemarrjes së licencës dhe afatin ekabllorë instalimit 8.Penetrimin operatorëve radiotelevizivë nëtë zonën e kapacitetit të plotë.

8. Penetrimin e operatorëve radiotelevizivë kabllorë në zonën e

penetrimit për gjithë periudhën e licencimit. penetrimit për gjithë periudhën e licencimit. 9.Të dhëna mbi programet, ku përfshihen: 9. Të dhënat mbi programet, ku përfshihen: -Orë transmetimi oraeefifillimit dhe mbarimit -Orë transmetiminë nëditë ditë si si dhe dhe ora llimit dhe mbarimit të të transmetimit; transmetimit. -Të-Të dhëna për llojet e programeve që do të dhënastatistikore statistikore për llojet e programeve që do të transmetohen; transmetohen. -Informacion, kulturë-art, argëtim-zbavitje, ekranizime, programe Informacion, kulturë-art, argëtim-zbavitje, ekranizime, për fëmijë,për sport, publicitet; programe fëmijë, publicitet etj. 10.Tsport, ë dhëna mbi programet e ritransmetuara: 10. Të dhëna mbi programet e ritransmetuara: -Numri dhe emri i programeve televizive ose radio të operatorëve - Numri emri itë programeve ose radio të publikë dhedhe privatë marra me televizivë satelit dhe/ose transmetuesit operatorëve publikë dhe privatë të marra me satelit dhe/ose tokësorë; transmetuesit tokësorë;dhe/ose transmetuesit tokësorë nga ku -Të dhëna mbi satelitët - Të dhëna mbi satelitët dhe/ ose transmetuesit tokësorë nga ku merren programet; merren programet; -Të dhëna mbi sistemet e kodimit të përdorur nga programet e - Të dhëna mbi sistemet e kodimit të përdorur nga programet e transmetuara; transmetuara; 11.Deklaratë tëdhënave dhënavetë tëparaqitura. paraqitura. 11. Deklarata për mbi vërtetësinë vërtetësinë ee të 12.Bordi 12. Bordi Drejtues. drejtues 13.Aplikuesit përmarrje marrjelicence licence operator televiziv 13. Aplikuesit për përpër operator televiziv privatprivat kabllor, janë të të detyruar detyruartë tëdepozitojnë depozitojnëmarrëveshjet marrëveshjet paraprake kabllor, janë paraprake me shoqëritë shoqëritëdistributore, distributore,lidhur lidhurme meprogramet programet radiotelevizive radiotelevizivë që që mendojnë të ritransmetojnë në se rast të licencohen nga mendojnë të ritransmetojnë në rast dose të do licencohen nga KKRT. KKRT. Aplikimet do të hapen me datë 15.02.2012, ora 10.00, në Aplikimet do të hapen më datë 04.04.2011, ora 10.00, në ambjentet e KKRT-së ku aplikuesit apo përfaqësuesit e ambjentet e KKRT-së ku aplikuesit apo përfaqësuesit e autorizuar prej tyre, kanë të drejtë të jenë të pranishëm në autorizuar prej tyre, kanë të drejtë të jenë të pranishëm në momentin hapjessë sëdosjeve dosjevetëtëaplikimit. aplikimit. momentin eehapjes dokumentacioni i plotë i konkurimit të kandidaturave, Dokumentacioni i plotë i konkurimit të kandidaturave, që që përfshin: përfshin: • Rregulloren “Për licencimin e operatorëve privatë • Rregulloren “Për licencimin e operatorëve privatë radiotelevizivë të transmetimeve me kabëll”,me tëkabëll” ndryshuar; radiotelevizivë të transmetimeve të ndryshuar; • Rregulloren “Mbi proçedurat e licencimit dhe rilicencimit • Rregulloren “Mbi procedurat e licencimit dhe të operatorëve privatë radio e televizivë; rilicencimit të operatorëve privatë radio e • Rregulloren “Për licencimin e operatorëve privatë për televizivë”; transmetimin radioteleviziv analogjik vendor tokësor në • Rregulloren “Për licencimin e operatorëve privatë nivel vendor”. për transmetim radioteleviziv analogjik vendorpër • Rregulloren “Mbi kriteret për dhënien e licencave tokësor në nivel vendor”; transmetime televizive dhe radio FM analoge tokësore në • Rregulloren “Mbi kriteret për dhënien e licencave nivel vendor”; për transmetime televizive dhe radio FM analoge • Kushtet teknike tënë instalimit të pajisjeve transmetuese për tokësore nivel vendor”; secilën• zonëKushtet të shpallur (Pika transmetimit, kanali, fuqia e teknike tëeinstalimit të pajisjeve transmetimit, etj); transmetuese për secilën zonë të shpallur (Pika e • Pagesat transmetimit, për licencën, taksat etj, tëellogaritura përetj); zonën kanali, fuqia transmetimit, në fjalë. • Pagesat për licencën, taksat etj, të llogaritura për zonën në fjalë.

Mund të tërhiqet në Drejtorinë Juridike dhe të Licencave, pas Mund të së tërhiqet ne Drejtorinë Juridike dhe të Licencave, pas kryerjes pagesës në Drejtorinë Ekonomike, nga çdo subjekt kryerjes në Drejtorinë Ekonomike, nga çdo subjekt që synonsë të pagesës marrë pjesë në konkurrim. që synon të marrë pjesë në konkurrim.

Këshilli Kombëtar i Radios dhe Televizionit, në mbështetje të ligjit Këshilli Kombëtar i Radios dhe Televizionit, në mbështetje të ligjit nr.8410, datë 30.09.1998, “Për radion dhe televizionin publik e nr.8410, datë 30.09.1998, “Për radion dhe televizionin publik e privat në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar, rregullores “Për privat në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar, rregullores “Për licencimin e operatorëve privatë radiotelevizivë të transmetimeve licencimin e operatorëve privatë për datë transmetim radioteleviziv me kabëll”, miratuar me vendimin nr.221, 30.03.2004, të analogjikdhe tokësor në nivel vendor”, dhe rregullores ndryshuar rregullores “Mbi procedurat e licencimit“Mbi dhe kriteret për dhënien e licencave privatë për transmetime televizive dhe radio FM rilencimit të operatorëve radio e televizivë”, miratuar analoge tokësore në29.01.2010, nivel vendor”, miratuar me vendimin nr. 355, me vendimin nr.1, datë vendimit nr.85 datë 25.02.2011 29.08.2005 dhePrill rregullores procedurat e licencimit dhe tëdatë KKRT-së, në muajin 2011, do “Mbi të organizojë konkurrimin të operatorëve radio etëtelevizivë”, miratuar me e rilicencimit kandidaturave për subjektetprivatë që kërkojnë licencohen, vendiminapo nr.ndërrojnë 01, datë 29.01.2010, vendimitpër nr.296, datë 30.12.2011, zgjerojnë zonën e licencimit, operatorë privatë radiotelevizivë kabllorë zonat e mëposhtme të licencimit: të KKRT-së, në muajinpër Shkurt 2012, do të organizojë konkurrimin

e kandidaturave për subjektet që kërkojnë të licencohen, zgjerojnë apo ndërrojnë zonën e licencimit, për operatorë Nr Zona Licencimit Përcaktimi i privatë radiofonikë analogë vendorë, për frekuencat e mëposhtme: operatorit 1. Qyteti Gjirokaster TV Kabllor e Licencimit Përcaktimi i Pika Frekuenca 2.Nr Zona Qyteti Fier TVe Kabllor Operatorit Transmetimit (MHz) 3.1. Qyteti Lushnjë TV Kabllor Rrethi Shkodër Radio vendore Tarabosh 98.6 MHz 4.2. Qyteti TV Kabllor Qarku Fier Elbasan Radio vendore Ardenicë 87.7 MHz 5.3. Qyteti Kavajë TV Kabllor Qarku Vlorë Radio vendore Zvërnec, 91.3 MHz; Treblovë, 100.2 MHz; 6. Qyteti Durrës TV Kabllor Llogora, 98.6 MHz; 7. Qyteti Tiranë TV Kabllor Tërbaç, 93.3 MHz; 8. Qyteti Shkodër TV Kabllor Mile, 90.6 MHz; 9. Qarku Gjirokastër TV Kabllor 10. Komuna Levan TV Kabllor Subjektet e interesuara janë të lutur që të depozitojnë 11. Komuna Gjoçaj TV Kabllor aplikimet brenda datës 15.02.2012, ora 10.00, në kkrt, rr. “abdi 12. Rrethi Korçë TV Kabllor toptani”, ish-hotel drini, tiranë.

Subjektet e interesuara janë të lutur që të depozitojnë aplikimet brenda datës 04.04.2011, ora 10.00, Rr.”Abdidhe Toptani”, Dokumentacioni i aplikimit, i cili duhetnëtëKKRT, jetë i mbyllur i vulosur, ish-hotel Drini, me Tiranë. në përputhje kërkesat e ligjit nr. 8410, datë 30.09.1998, të

ndryshuar, duhet të përmbajë:

Dokumentacioni i aplikimit, i cili duhet të jetë i mbyllur dhe i vulosur, nëa)përputhje kërkesat e ligjit nr.8410, datë 30.09.1998, të Tabelënme e lëndës. ndryshuar, duhetetësubjektit përmbajë: b) Emërtimin dhe vendndodhjen.

c) Ekstraktin e Qendrës Kombëtare të Rregjistrimit.

1. Emrin e aplikantit. d) Të dhëna mbi kapitalin financiar, i cili mund të jetë në likuiditete 2. Tipin e licencës së kërkuar. dhe/ose asete: 3. Vendndodhjen, tel., fax., e-mail. për personat juridikë,Kombëtare kapitali financiar duhet të jetë i pasqyruar 4.-Ekstraktin e Qendrës të Rregjistrimit. i depozituar nëizyrën e Regjistrit Tregtar. 5.dhe Kapitali themeltar, cili mund të jetë në të holla dhe/ose asete - për personat kapitalinë financiar duhet të jetë i vërtetuar (ndërtesë pajisjefizikë, transmetimi funksion të aktivitetit kryesor me tënë autorizuar, bashkëngjitur tëekspert firmës).kontabël a) Kapitali likuiditete duhet të jetëdokumentacioni i vërtetuar nga që vërteton pronësinë, ose formë të të depozituara banka me një datë jo më tënë hershme se likuiditeteve një jave nga data e hapjes bankë, shoqëruar menëdokumentacionin përkatës. sënë aplikimeve. b) Kapitali asete të jetë i vërtetuar nga ekspert e) Deklaratë nëpërmjetnëtëaktive cilës afatgjata të deklarohet se kontabël i autorizuarnoteriale dhe të pasqyrohet materiale (ndërtesa transmetimi në funksion të aktivitetit pronari apo ortakëtpajisje e kryesor të firmës.) shoqërisë nuk zotërojnë licencë të mëparshme për transmetim 6.radio Garancinë bankare që vërteton se aplikanti ka ngurtësuar vendore, shumën prejqë 10% kapitalit financiar. si dhe nuktëkanë aksione në një shoqëri televizive ose radio 7.kombëtare. Projektin teknik përfshirë projektin e rrjetit, planin e implementimit të projektit, afatin epër parashikuar të daljes në f) Planin ekonomiko-financiar periudhën e vlefshmërisë transmetim së licencës.pas marrjes së licencës dhe afatin e instalimit të kapacitetit të plotë.

8. Penetrimin e operatorëve radiotelevizivë kabllorë në zonën e

g) Garancinë bankare që vërteton se aplikanti ka ngurtësuar penetrimit për gjithë periudhën e licencimit. shumën prej 10% të kapitalit financiar. 9. Të dhënat mbi programet, ku përfshihen: h) -Orë Projekin teknik të instalimit dhe shfrytëzimit të aparaturave transmetimi në ditë si dhe ora e fillimit dhe mbarimit të transmetuese transmetimit. radiotelevizive, zonën e mbulimit. i) -Të Planin e implementimit të projektit, afatinqëedo parashikuar dhëna statistikore për llojet e programeve të të daljes në transmetim pas marrjes së licencës dhe afatin e transmetohen. instalimit të kapacitetit të plotë. Informacion, kulturë-art, argëtim-zbavitje, ekranizime, j)programe Të dhënat programet, ku përfshihen: për mbi fëmijë, - Programi javor i transmetimit; sport, publicitet etj. Orë transmetimi në ditëesiritransmetuara: dhe ora e fillimit dhe mbarimit të 10.- Të dhëna mbi programet - Numri dhe emri i programeve televizivë ose radio të transmetimit; operatorëve dhetransmetimit privatë të marra metë satelit - Raporti ipublikë kohës së që do zënëdhe/ose emisionet e transmetuesit prodhuara vetëtokësorë; -në Tëlidhje dhëname mbigjithë satelitët dhe/ ose transmetuesit tokësorë nga ku kohën e transmetimit; programet; -merren Të dhëna statistikore për llojet e programeve që do të - Të dhëna mbiinformacion, sistemet e kodimit të–përdorur nga programet e transmetohen, kulturë art, argëtim – zbavitje, transmetuara; ekranizime, 11. Deklarata mbi vërtetësinë e të dhënave të paraqitura. programe për fëmijë, sport, publicitet etj; 12. Bordi drejtues - Grila e strukturës programore ; 13. Aplikuesit për marrje licence për operator televiziv privat -kabllor, Përmbajtja e disa programeve që do të transmetohen ; janë të detyruar të depozitojnë marrëveshjet paraprake k) Numri i punonjësve që programet parashikohet të punojnë me shoqëritë distributore, lidhur me radiotelevizivë që dhe kualifikimi tyre.(Struktura e subjektit, mendojnë të ritransmetojnë në rast seorganizative do të licencohen nga KKRT. organigrama, stafi drejtues, anëtarët e Bordit Drejtues dhe CV e tyre); m) Deklarata mbi vërtetësinë e të dhënave të paraqitura. Aplikimet do të hapen mëdokumentave datë 04.04.2011, ora 10.00,deklarimet në Mosparaqitja e njërit prej të mësipërm, ambjentet e KKRT-së aplikuesit apo përfaqësuesit e jo të plota ose të rremekujanë kusht skualifikues. autorizuar prej tyre, kanë të drejtë të jenë të pranishëm në

momentin edo hapjes së dosjeve të aplikimit. aplikimet të hapen më datë 15.02.2012, ora 10.00, në ambjentet e kkrt-së ku aplikuesit apo përfaqësuesit e Dokumentacioni i plotë i konkurimit që në autorizuar prej tyre, kanë të drejtëtëtëkandidaturave, jenë të pranishëm përfshin: momentin e hapjes së dosjeve të aplikimit. Rregulloren “Për licencimin e operatorëve privatë radiotelevizivë të transmetimeve me kabëll” të dokumentacioni i plotë i konkurrimit të kandidaturave, që ndryshuar; përfshin: • Rregulloren “Mbi procedurat e licencimit dhe • rregulloren “Për licencimin e operatorëve privatë për rilicencimit të operatorëve privatë radio e transmetim televizivë”; radioteleviziv analogjik tokësor në nivel vendor”; • rregulloren “mbi kriteret për dhënien e licencave për • Rregulloren “Për licencimin e operatorëve privatë transmetime dhe radio fm analoge tokësore përtelevizive transmetim radioteleviziv analogjik vendor në nivel vendor”; tokësor në nivel vendor”; • rregulloren “mbi procedurat e licencimit dhe rilicencimit • Rregulloren “Mbi kriteret për dhënien e licencavetë transmetime televizive dhe radio FM analoge operatorëvepër privatë radio e televizivë”; në instalimit nivel vendor”; • kushtet tokësore teknike të të pajisjeve transmetuese • Kushtet teknike(Pika të instalimit të pajisjeve për secilën zonë të shpallur e transmetimit, kanali, fuqia transmetuese për secilën zonë të shpallur (Pika e e transmetimit, etj); kanali, fuqia transmetimit, • Pagesat transmetimit, për licencën, taksat etj, tëe llogaritura përetj); zonën • Pagesat për licencën, taksat etj, të llogaritura për në fjalë, zonën në fjalë. •

Mund të tërhiqet në Drejtorinë Juridike dhe të Licencave, pas Mund të tërhiqet ne Drejtorinë Juridike dhe të Licencave, pas kryerjes së pagesës në Drejtorinë Ekonomike, nga çdo subjekt kryerjes së pagesës në Drejtorinë Ekonomike, nga çdo subjekt që synon të marrë pjesë në konkurrim. që synon të marrë pjesë në konkurrim.


E premte, 13 janar 2012 www.mapo.al

intervista

MAPO

17

Krerët e Lëvizjes Vetëvendosje, që t’i quaj “Vetëfundosje” do të vetëfundosen, por nuk do të lejojmë që Kosovën ta fundosin në asnjë rrethanë

Thaçi: Krerët e Vetëvendosjes s’do t’i lëmë të sjellin janarin e Tiranës në Prishtinë Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka kundërshtuar paralajmërimet aktivistëve të Vetëvendosjes për bllokimin e mallrave serbe, duke pohuar se pushteti nuk merret me dhunë. ”Këta aktivistë do të Vetëfundoses, por nuk do të lejojmë që Kosovën ta fundosin në asnjë rrethanë” Paralajmërimeve të aktivistëve të Vetëvendosjes për bllokimin e mallrave serbe që hyjnë përmes pikave doganore të Kosovës, kryeministri Hashim Thaçi u është përgjigjur se nuk do të lejojë përsëritjen e janarit 2011 të Tiranës në Prishtinë. Në një intervistë për radion “Evropa e Lirë”, kryeministri kosovar shton se paralajmërimet për veprime të dhunshme i duhen më pak se çdo gjë tjetër Kosovës në këtë kohë. Zoti kryeministër, janë paralajmëruar disa protesta dhe bllokada të reja kufijve të Kosovës. Si mendoni të reagoni në këso situata dhe a do të mund të menaxhoni gjendjen? Viti 2012 është jashtëzakonisht i rëndësishëm për Republikën e Kosovës. Ne me datën 19 janar do të kemi vizitën e komisionares Malstrom për dorëzimin e udhërrëfyesit për liberalizimin e vizave në Republikën e Kosovës, ndërsa me 24 janar do të dilet me qëndrimin e qartë se viti 2012 do të jetë viti përmbyllës i pavarësisë së mbikëqyrur në Kosovë. Do të jetë jashtëzakonisht me rëndësi për ne që të punojmë me standarde, vlerat, dhe vizionin evropian, dhe në asnjë rrethanë të merremi me veprime që e kthejnë Kosovën prapa, që prezantojnë Kosovën me një pamje që nuk përkon me realitetin demokratik, me një pamje që rrezikon të ardhmen evropiane dhe me një pamje që rrezikon edhe progresin për përmbylljen e pavarësisë së mbikëqyrur. Paralajmërimet e krerëve të lëvizjes Vetëvendosje për zhvillime apo reagime të dhunshme për të marrë në kontroll, në mënyrë formale kufijtë e Kosovës, janë mesazhet më të këqija të mundshme që mund t’i ndodhnin Kosovës në këtë kohë, tejkalojnë çdo autoritet kushtetues, legal dhe moral. Paralajmërimet e tyre për veprime të dhunshme, janë diçka që më së paku i duhej Kosovës në këtë kohë. Nuk është në rolin opozitar, por të një grupi joformal, pa ndonjë objektivë në kuptimin e reformave, por plotësisht kundër-kushtetues, ligjor, anti-reformator. Duhet ta kuptojnë që me veprime të dhunshme nuk fitohet pushteti dhe në asnjë rrethanë nuk do të lejojmë që zhvillime të tilla të pretenduara të dhunshme nga krerët e kësaj partie të jenë pamja e Republikës së Kosovës, në përmbyllje të vitit të katërt të pavarësisë. Rrjedhimisht nga kjo, a do të lejoni që pikat kufitare të Kosovës të mbyllen, siç pretendon kjo parti politike? Krerët e Lëvizjes Vetëvendosje, që t’i quaj “Vetëfundosje” do të vetëfundosen, por nuk do të lejojmë që Kosovën ta fundosin në asnjë rrethanë. Nuk do të lejojmë gjithashtu qëllimin e këtyre krerëve të kësaj partie që janarin e vitit të kaluar të Tiranës ta sjellin këtë janar në Prishtinë. Shteti i

Kosovës do të funksionojë në mekanizmin e vet kushtetues dhe ligjor, dhe këta krerë morën përgjegjësi personale për inicimin e këtyre veprimeve të paralajmëruara të dhunshme ndaj institucioneve dhe shtetit të Kosovës. Ky aksion i Vetëvendosjes është paralajmëruar edhe si një lloj kundërpërgjigje ndaj masave të reciprocitetit. A po i respekton dhe zbaton qeveria juaj masat e tilla në raport me Serbinë? Ne jemi duke respektuar Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës. Sot, askush nuk ka të drejtë të pretendojë të marrë në duar autoritetin e institucioneve. Këto institucione kanë dalë nga vota e lirë. Ata duan pushtet me dhunë. Duan që të cenojnë institucionet e vendit. Kjo nuk është protestë në kuptimin e kërkesave politike dhe se ajo është e drejtuar drejtpërdrejtë kundër institucioneve të shtetit me prapavijë të qartë politike që nga Dheu i Bardhë e Merdar të zhvendosen përballë institucioneve të Republikës së Kosovës për të provokuar marrjen e dhunshme të pushtetit. Diçka e tillë nuk do të ndodhë në Kosovën e lirë, të pavarur, sovrane e demokratike. Paralajmërimet për veprime të dhunshme të krerëve të kësaj partie janë ogurzi për Kosovën. Unë i falënderoj qytetarët e Kosovës dhe gjithë spektrin politik që janë distancuar prej tyre. Pushtetin me dhunë askush nuk do të mund ta marrë në Kosovë, ngase do të vijnë zgjedhjet e lira ku maten forcat politike. Sot patriotizmi më i madh për të gjithë njerëzit është respektimi i Kushtetutës dhe ligjeve. Kjo nuk është protestë në kuptimin e kërkesave politike dhe se ajo është e drejtuar drejtpërdrejtë kundër institucioneve të shtetit me prapavijë të qartë politike që nga Dheu i Bardhë e Merdar të zhvendosen përballë institucioneve të Republikës së Kosovës për të provokuar marrjen e dhunshme të pushtetit.Puna për integrime evropiane dhe jo imitimi i Zvonko Veselinoviqit nga këta krerë të

Korrupsioni, 4 zyrtarë të shëndetësisë në pranga Autoritetet e rendit kanë arrestuar katër zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë në Kosovë, nën dyshimet për përfshirje në afera korruptive. Arrestimet kanë pasuar bastisjet e sotme të Policisë së Kosovës dhe misionit evropian për sundimin e ligjit, EULEX, në objektet e Ministrisë së Shëndetësisë. Faik Hoti, drejtor i departamentit për informim në Ministrinë e Shëndetësisë ka thënë se bastisjet janë kryer në zyrën e Sekretarit të Përgjithshëm, të Prokurimit, Farmacisë, në Divizionin e Cilësisë së Shërbimeve dhe në Arkivë. Të arrestuarit janë: Ilir Tolaj, sekretar i përgjithshëm i Ministrisë së Shëndetësisë, Hajrrullah Fejza, ushtrues i detyrës së drejtorit të Departamentit të cilësisë së shërbimeve shëndetësore, Zenel Kuqi, ushtrues i detyrës së drejtorit të Departamentit të prokurimit dhe Bekim Fusha, drejtor i Departamentit farmaceutik. Emrat e tyre i ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Ministri i Shëndetësisë, Ferid Agani.

paralajmërimeve të dhunshme. Prandaj, ne si qeveri do t’i kryejmë obligimet kushtetuese e ligjore dhe se nuk do të mund të thirret askush në motive patriotike për ta dëmtuar imazhin, perspektivën evropiane të Kosovës. Pra, këto veprime të paralajmëruara të dhunshme të krerëve të Vetëvendosjes do t’i dëmtojnë kushtetutën dhe ligjet e Kosovës, perspektivën e saj evropiane, procesin e liberalizimit të vizave, procesin e përmbylljes së pavarësisë së mbikëqyrur. Paaftësia e tyre e tyre për t’u ballafaquar me ide dhe alternativa politike në Parlament i ka ngjallur idetë e tyre për veprime të

“Duan që të cenojnë institucionet e vendit. Kjo nuk është protestë në kuptimin e kërkesave politike dhe se ajo është e drejtuar drejtpërdrejtë kundër institucioneve të shtetit me prapavijë të qartë politike që nga Dheu i Bardhë e Merdar të zhvendosen përballë institucioneve të Republikës së Kosovës për të provokuar marrjen e dhunshme të pushtetit. Diçka e tillë nuk do të ndodhë në Kosovën e lirë, të pavarur, sovrane e demokratike”

dhunshme në rrugë. Por, jam i sigurt se populli i Kosovës, institucionet e saj, partitë politike dhe e gjithë bota demokratike do të distancohet prej këtyre paralajmërimeve të veprimeve të dhunshme të krerëve të kësaj partie. Por, përgjegjësia do të jetë direkt personale e tyre për dhunën e paralajmëruar nga ata. Shteti i Kosovës nuk do të dorëzohet nga dhunuesit e ligjeve dhe kushtetutës së Kosovës. Ndërkohë, zoti kryeministër bllokada e barrikada ka edhe në veri të Kosovës. Do t’u jepni fund ju si qeveri këtyre veprimeve apo edhe paralajmërimeve tjera për

bllokadat në mënyrë që shteti i Kosovës të ketë kufij të hapur evropianë, ashtu siç pretendoni? Qeveria e Republikës së Kosovës punon me model evropian duke respektuar Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës, bashkërisht me të gjitha autoritetet ndërkombëtare. Nuk është mirë që këta krerë marrin si shembull modelin serb të bllokadave. Perspektiva e Kosovës është në procesin integrues dhe jo në atë bllokues. Prandaj, ne do të punojmë bashkë me të gjithë mekanizmat ndërkombëtarë. Sot për herë të parë kemi doganierë dhe policë kufitarë në pikat 1 dhe 31 në veri. Do të ketë lëvizje të lirë të njerëzve dhe mallrave dhe është një proces i pakthyeshëm i normalizimit të gjendjes edhe në veri, pra për lëvizje të lirë, për sundim të ligjit, për zgjedhje të lira, për lidership legjitim dhe investime socioekonomike. Si i shihni paralajmërimet e përfaqësuesve serbë atje për referendum? Asnjë veprim i njëanshëm nuk do të ketë asnjë vlerë dhe asnjë reflektim në kuptimin e jetës institucionale. Mbesim edhe pak te veriu. Zoti kryeministër, presidenti serb Tadiç ka paralajmëruar katër pika për diskutim në dialogun Prishtinë – Beograd, ku bëjnë pjesë dhe ato për dialog në lidhje me të ardhmen e veriut të Kosovës dhe zonat e kishave ortodokse serbe. Jeni të gatshëm të bisedoni me zotin Tadiç për këto tema? Kosova është vend i pavarur e sovran. Për Kosovën vendosin institucionet e saj. Jemi të gatshëm të kemi bashkëpunim të mirë fqinjësor si dy vende të pavarura e sovrane në interesin e dy popujve tanë, për interesin e integrimeve euro-atlantike, paqes dhe stabilitetit në rajon. Por, për Kosovën vendosin institucionet e Republikës së Kosovës, kemi Kushtetutën, ligjet tona dhe do të punojmë në përputhshmëri me to.


18 16

MAPO

E 13 2011 premte, 1527 17 mars maj maj2011 2011 13shtator janar 2012 13martë, qershor 2010 www.mapo.al www.gazetamapo.com

Anri Sala

si francez në Bienalen e Venecias Franca për herë të parë do të përfaqësohet në Binealen e ardhshme të artit bashkëkohor me një artist shqiptar dhe ai është Anri Sala Arti bashkëkohor duket se ka “vrapuar” vitet e fundit me përhapjen e artistëve, muzeve, ekspozitave për të ardhur deri te Bienalet. Krahas Parisit, Londrës, Nju-Jorkut, Venecias etj., ky art ka gjetur treg dhe po zhvillohet edhe në Hong-Kong, Shangai apo Dubai. Bota e artit përfundimisht është globalizuar plotësisht. Në këtë kontekst, artistët janë vazhdimisht në kërkim të tendencave të reja, dhe mjaft aktivë, duke çelur ekspoze në muzetë e ndryshëm rreth e rrotull botës. Një prej tyre është dhe artisti shqiptar Anri Sala. Edhe pse duket se ishte “dje” kur mediat flisnin për Bienalen e Venecias, duket se ka ardhur momenti për të menduar për Bienalen e ardhshme. “Franca për herë të parë do të përfaqësohet në Bienalen e ardhshme të artit bashkëkohor me një artist shqiptar e pikërisht me Anri Salan”kështu shkruan e përditshmja franceze “Le Quotidien de L’A rt”. Duket se zgjedhja e Francës për t’u përfaqësuar në arenën më të rëndësishme të artit bashkëkohor me një artist shqiptar -shkruan ndër të tjera e përditshmja kulturore- ka të bëjë më shumë me talentin e Anri Salës dhe faktin se ai aktualisht jo vetëm që jeton në Paris por është dhe një ndër artistët bashkëkohorë më të njohur të momentit dhe më të kërkuar nga muzetë dhe galeritë më të mëdha të artit pamor në botë, që nga Parisi, Vjena, Nju-Jorku e deri në Shangai dhe HongKong. Por ky nuk është udhëtimi i parë i vetë artistit në Bienalen e Venecias. Në vitin 2001 Anri Sala përfaqë-

son Shqipërinë në Bienalen e Venecias dhe merr çmimin si artisti i ri më i mirë i Bienales me videon e tij titulluar “Uomoduomo”, ku paraqitej një plak i ulur në një stol pranë Katedrales në Milano, me kokën ulur, duke fjetur dhe me lëvizjet e tij në ulje ngritje të kokës. Pikërisht këtu nis dhe rrugëtimi i Salës në muzetë dhe galeritë më të njohura të botës. Por artisti shqiptar i rikthehej herë pas here Shqipërisë. “Dammi i Colori”, një video që bëri xhiron e botës, e mori pikënisjen nga një tryezë bisedimi. Ai u frymëzua nga ngjyrimi i pallateve të trashëguara nga arkitektura komuniste. Tirana e ngjyrave nuk depërton te syri i artistit si diçka e jashtëzakonshme. Ndërsa impakti që këto ngjyra krijuan te njerëzit që jetojnë në këto ambiente ishte një ngacmim më i madh për të. Pasi realizoi filmin, u ftua sërish në Bienalen e Venecias, tek Utopia Station. Interesi i Anri Salës, me sa kuptohet, drejtohet gjithmonë drejt videove, në të cilat spikat drita dhe tingulli. Elementi teknik dhe i formës është primar në këto video. “Punët e mia përveçse të qenit video - instalacione janë edhe si objekte zëri, por jo zëri dhe muzika, siç përdoren në mënyrë klasike në një film. Realizohet filmi dhe vihet muzika, në mënyrë që kjo të ndihmojë një pasazh dhe të ngrejë apo të ulë një moment emocional, sipas interesit të atij që e bën.”- komenton punën e tij artistike vetë artisti. Pasi përfundoi Akademinë e Arteve të Bukura në Tiranë, Sala u vendos në Francë, ku kreu studimet në Paris në

Ecile Natonale Superieure des Arts Decoratifs e pas kësaj studimet pasuniversitare. Formimin si artist profesionist bashkëkohor ai e ka marrë në Francë ku aktualisht edhe jeton. Kjo, sipas “Le Quotidien de L’Art”, e bën atë një artist francez. Së fundmi, ai është nderuar edhe me çmimin “Absolut Art Award” të institutit me të njëjtin emër, një nga çmimet më prestigjioze të artit bashkëkohor. “Në punët e tij Anri Sala ka reflektuar më së shumti ballafaqimin e Historisë së Europës Lindore dhe moshës postmoderne. Ai është konsideruar si një nga rrëfyesit më interesant të kinematografisë dhe ka tërhequr vëmendjen ndërkombëtare me videot e tij, që në videon e parë të titulluar “Intervista-Finding The Words” e vitit 1998, ku Sala rikthehet në Tiranë për të përballur nënën e tij me një shirit të vjetër që e tregon atë duke dhënë një intervistë si aktiviste e re e Partisë Komuniste të Shqipërisë. Në mungesë të zërit (shiriti ishte i prishur) artisi vendos në krah të videos një shurdhmemec që përmes alfabetit të duarve ndihmon në leximin e buzëve dhe transkriptimin e fjalimit, të cilin sot as nëna e tij protagoniste e videos së shumë viteve më parë e ka të vështirë që ta besojë. Pas videos së parë, Anri Sala do t’i ngjiste shkallët e suksesit një e nga një, derisa Franca e përzgjedh atë si artistin që do të përfaqësojë artin bashkëkohor francez në Bienalen e ardhshme të artit, që zhvillohet tradicionalisht në Venecia.” -përfundon e përditshmja franceze “Le Quotidien de L’Art”. Përgatiti: A. Tuci

Anri Sala në një moment pune

Zgjedhja e Francës për t’u përfaqësuar në arenën më të rëndësishme të artit bashkëkohor me një artist shqiptar ka të bëjë më shumë me talentin e Anri Salës dhe faktin se ai aktualisht jo vetëm që jeton në Paris por është dhe një ndër artistët bashkëkohorë më të njohur të momentit


MAPO

E premte, 1 prill 2011 www.mapo.al

E mërkurë, premte, 1313 1 qershor 13 janar 2012 2011 EEE martë, Emartë, premte, 8 shtator nëntor 27 maj 2010 ëëë.gazetamapo.com www.mapo.al

MAPO

19 11

Berisha: Logo e re, konkurs ndërkombëtar për monumentin e pavarësisë, albume fotografike, dekorata e koncerte do të kulmojnë me festimet e100-vjetorit shtet

100-vjetori i Pavarësisë

Me logo dhe monument të ri

S

Një nga punët e Anri Salës të ekspozuar në Nju Jork

hqiponja me dy krena, në formën e një flake jubilare, është logoja e kremtimeve për 100-vjetorin e Pavarësisë. Komiteti Ndërministror i 100-vjetorit të Pavarësisë, i kryesuar nga kryeministri Sali Berisha, u mblodh dje për të përcaktuar axhendën për festimet që do të zhvillohen me rastin e 100 vjetëve të shtetit shqiptar. Një nga pikat më të rëndësishme të kësaj mbledhjeje ishte miratimi i logos kremtuese të 100 vjetëve pavarësi që do të shoqërojë këtej e tutje të gjitha shkresat zyrtare. Ministri i Turizmit e Kulturës, Aldo Bumçi, shpalli si logon fituese shqiponjën me dy krena, në formën e një flake jubilare të dizenjuar nga artisti kosovar Zeni Ballazhi. Shqiponja me dy krena në formën e një flake jubilare, sipas tij, është një simbol festiv dhe nuk sfidon simbolet zyrtare të Shqipërisë. Në mbledhjen e Komitetit i vetmi diskutim që u hap rreth logos fituese ishte për tekstin që shoqëron atë në pjesën e poshtme, që me sa duket do të pësojë ndryshime. Argumentimi i kryeministrit Berisha për ndryshimin e tekstit ishte se shtet shqiptar ka pasur edhe më parë gjatë historisë, si shteti i Skënderbeut, i Arbrit. U propozua që teksti të ishte: “100 vjet Pavarësi e Shqipërisë” ose thjesht “Pavarësi”. Gjithashtu, në këtë mbledhje u hap zyrtarisht edhe Konkursi Ndërkombëtar i iniciuar nga Ministria e Kulturës në bashkëpunim me Galerinë Kombëtare të Arteve për ngritjen e monumentit të Pavarësisë dhe paralelisht me ndërtimin e monumentit të Pavarësisë do ringrihen edhe varrezat mbretërore të shkatërruara. Në Tiranë është projektuar të ketë një monument për 100-vjetorin e Pavarësisë, por edhe shtatore të Ahmet Zogut dhe Ismail Qemalit. Ndërsa për personalitetet që kanë ndihmuar Shqipërinë në 100 vjet shtet do ketë dekorata. Edhe për këto të fundit është hapur një konkurs. Gjatë fjalës së tij kreu i qeverise vuri në dukje rëndësinë e këtij viti jubilar, ndërsa shtoi se kjo festë e shqiptarëve nuk do të kishte kuptim nëse sot Kosova nuk do të ishte shtet i pavarur. “Imagjinoni sikur të festonim këtë 100-vjetor pa Kosovën e pavarur. Flamuri do të ishte në gjysmë shtizë”- tha Berisha. Gjithashtu ai u kërkoi ministrave që të bëhet përpjekje që në vendet mike të mëdha të gjendet vend për t’u vendosur përmendorja e Skënderbeut. Por, sipas tij, është e domosdoshme që në të gjitha rrethet e vendit: në Vlorë, Durrës, Shkodër, Korçë e Gjirokastër të ketë ngjarje, krem-

time, ridimensionime, të gjithçkaje që është e lidhur me 100-vjetorin. Gjate takimit të Komitetit Ndërministror u bënë propozime edhe lidhur me aktivitet që do të mbahen. Një album me fotografi të Ismail Qemalit, por dhe koncerte dhe dekorata me logon e 100 vjetëve shtet, ishin disa nga propozime e hedhura në mbledhje. “Ky 100-vjetor t’u shërbejë shqiptarëve për t’u njohur me të vërtetat më të rëndësishme të vendit dhe kombit të tyre, t’u shërbejë shqiptarëve jo si një barut për të shkuarën, por si një shpresë e bashkim për të ardhmen. Është një vit në të cilin duhet të synojmë të prekë sa më shumë zemrat dhe mendjen e qytetarëve shqiptarë. Kjo arrihet nëpërmjet glorifikimeve, kjo arrihet natyrisht nëpërmjet qëllimeve realiste, por dhe një përpjekje serioze në këtë 100-vjetor t’u shërbeje shqiptarëve për të vlerësuar më shumë veten e tyre dhe vendin e tyre. Duhet të bëhet çdo gjë që shqiptarët të njohin historinë e tyre, duke ruajtur sensin e realizmit”- tha ndër të tjera kryeministri Berisha. Sipas Berishës, festimet do të kenë si qëllim të gëzojnë shqiptarët kudo, si në Kosovë, Maqedoni e diasporë. 

Një nga pikat më të rëndësishme të kësaj mbledhjeje ishte miratimi i logos kremtuese të 100 vjetëve pavarësi që do të shoqërojë këtej e tutje të gjitha shkresat zyrtare

Eshtrat e mbretit Zog në atdhe Eshtrat e Ahmet Zogut, pretendentit për mbret të shqiptarëve, pritet që të vijnë në atdhe me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë. Eshtrat e mbretit Zog ndodhen në varrezat Val-De-Marne në Paris. Fakti që eshtrat e tij do të kthehen në atdhe u zyrtarizua sot nga kreu i qeverisë në mbledhjen ndërministrore për 100-vjetorin e Pavarësisë. Gjithashtu, në këtë kuadër do të jetë dhe rindërtimi i varrezave mbretërore te Parku i Liqenit artificial. “Qeveria po punon për rikthimin e eshtrave të mbretit Ahmet Zog.”konfirmoi kreu i qeverisë.

Në botë njihen vetëm katër pllaka astrologjike

Ky nuk është udhëtimi i parë i vetë artistit në Bienalen e Venecias. Në vitin 2001 Anri Sala përfaqëson Shqipërinë në Bienalen e Venecias dhe merr çmimin si artisti i ri më i mirë i Bienales me videon e tij titulluar “Uomoduomo”

Pllaka 2200-vjeçare zbulohet në lokalitetin ilir Në lokalitetin arkeologjik të Splitit, që njihet si një nga vendbanimet ilire, pikërisht në fshatin Nakovan në Pelieshac, janë zbuluar copa të një pllake astrologjie që daton 100 vjet para erës sonë. Shkencëtari kroat dr. Stasho Forenbaher dhe amerikani Aleksandër Jones kanë publikuar edhe një shkrim në revistën prestigjioze ‘Journal for the History of Astronomy’, duke e konsideruar si zbulimin më të rëndësishëm të 13 viteve të fundit. “Ky në fakt është një zbulim i befasishëm dhe i papritur, i cili ka dalë si rezultat i hulumtimeve dhe gërmimeve arkeologjike të një vendbanimi ilir të Splitit. Ju kujtoj se në shtator të vitit 1999, së bashku me një koleg kanadez, Timothy Kaiser, në shpellën e Splitit, në fshatin Nakovane në afërsi të Orebiqit, kam zbuluar një “Faltore Ilire”, e cila daton ndërmjet shekullit 4 dhe 1 para Krishtit”, ka thënë dr. Stasho Forebaher, arkeolog dhe antropolog i Institutit për antropologji në Zagreb. Zbu-

limi i faltores ilire të Splitit, kishte tërhequr vëmendjen e mediave të vendit e atyre ndërkombëtare, ndër të cilat edhe të National Geographic Discovery. Por “çudia” e parë ka ndodhur kur Forenbaher bëri të ditur se në mesin e qindra pjesëve të zbuluara të pllakës keramike helenistike, kishte edhe fragmente të përpunuara fildishi. “Këto fragmente të fildishta i kemi gjetur të ngjizura në tokën pjellore të Splitit, vetëm për arsye se gërmimet i kemi bërë me shumë kujdes. E vetmja pjesë e qartësuar ka qenë ajo në të cilën ka qenë i gravuar akrepi i përbërë nga tri pjesë. Megjithëse ne e kemi ndjerë se kjo ishte me shumë rëndësi dhe meqë ka pasur shumë materiale të cilat i kemi studiuar, pjesën e fildishtë e kishim lënë anash për disa vjet. Kur kam filluar ta studioj pikërisht këtë pjesë, e kam kuptuar se disponojmë edhe fragmente fildishi me peshq të gravuar. Më pastaj i kemi vënë në mozaik edhe figurat e dy njerëzve që

dukeshin si binjakë”, ka sqaruar Forenbaher, i cili vetëm pas disa vjetësh ka zbuluar se kishte gjetur 30 fragmente me vlera të pamohueshme shkencore. Të gjitha këto ai i ka përfshirë në punimin e tij të publikuar në revistën prestigjioze ‘Journal for the History of Astronomy’. Ky është zbulimi i tij i dytë i madh, pasi gati 13 vjet më parë aty zbuloi lokalitetin ilir. Ai ka shtuar se pas këtij zbulimi ka hedhur dyshime se bëhet fjalë për një artefakt zodiak dhe për këtë ka kërkuar ndihmë nga Alexander Jones, ligjërues në Universitetin e Nju-Jorkut, ekspert për shkencat antike. Pas kësaj, në detaje ka studiuar vizatimet për të nxjerrë përfundimin se bëhet fjalë për një pllakë astrologjie. Në botë njihen vetëm katër pllaka të tilla. Për këtë zbulim sensacional të Forenbaherit do të informohet edhe portali i njohur shkencor “Live Science”, pas botimit botuar në “Journal for the History of Astronomy”.   


20

MAPO

E premte, 13 janar 2012 www.mapo.al

sport

Legjenda madrilene

Di Stefano: Ronaldo të pranojë kritikat Legjenda e Realit të Madridit, Alfredo di Stefano, nuk i ka kursyer publikisht kritikat për Kristiano Ronaldon. Në ndeshjen e kaluar, ylli portugez u vërshëllye nga tifozët në “Santiago Bernabeu”, për shkak të tentativave të tij të shpeshta për të shënuar i vetëm, ndërkohë që mund të pasonte

për shokët e ekipit. “Vërshëllima për Kristiano Ronaldon? Publiku paguan biletën dhe ka gjithmonë të drejtë. Nëse publiku të kërkon diçka, nuk duhet ta diskutosh”, ka deklaruar Di Stefano. Ndërkohë, ai ka komentuar edhe mbi Lionel Mesin, i cili fitoi për herë të tretë Topin e Artë: – “Unë e

kam fituar dy herë atë trofe, ndërkohë që Mesi e mori për herë të tretë që në moshën 24-vjeçare. Dua të theksoj se ai çmim nuk fitohet dot kurrë nëse nuk ke një ekip të shkëlqyer që të të ndihmojë. I vetëm nuk mund ta fitosh, sado lojtar i mirë që të jesh”.

Pato e bën lëmsh! Refuzon PSG, pengon ardhjen e Tevezit Ndizet merkato: Francezët ofrojnë 28 milionë euro plus 7 të tjera në formën e bonuseve dhe i garantojnë brazilianit një pagë prej 6 ose 7 milionë eurosh në sezon. Ndërkohë, Galiani kthehet duarbosh nga Anglia, ku la gjithçka pezull për Tevezin Jeton Selimi

Pato është fare pranë PSG! Pato nuk lëviz nga Milani! Lajmet e ditës së djeshme rreth njërës prej çështjeve më të nxehta të futbollit në kontinent kanë qenë kontraverse. Megjithatë, situata ka qëndruar në këtë pikë: PSG ka ofruar 35 milionë euro për lojtarin (28 plus bonuse), ndërsa Pato ka këmbëngulur qëndrimin e tij te Milani. Sidoqoftë, sipas “Gazzetta dello Sport”, Pato është shumë pranë shndërrimit në një lojtar të Paris Saint Germain. Klubi francez ka ngritur ofertën e mëparshme prej 28 milionë eurosh duke e çuar në 35 dhe marrëveshja është arritur. “Gazzetta” publikon se sulmuesit brazilian i është ofruar një kontratë 3-vjeçare me një pagë 6-7 milionë euro në sezon. Ditën e sotme pritet që agjenti i Pato të udhëtojë në Paris për të hedhur firmën. Ndërkohë, “L’Equipe” konfirmon PSG po tenton edhe blerjen e Kakas, për të cilin Real Madrid kërkon menjëherë 25 milionë euro. Por, Leonardo (drejtori sportiv i ekipit parizien) nuk ndalon këtu: ditën e mërkurë është zyrtarizuar blerja e mbrojtësit të Barcelonës Maksuell (3 milionë e gjysmë euro) dhe është

shprehur interesi edhe për futbollistët e Interit, Thiago Mota dhe Maikon. Por drejtuesit kuqezinj duket se nuk kanë ndërmend që të heqin dorë kollaj nga lojtari. Mbase kjo e tyrja mund të jetë edhe një tentativë për të rritur edhe më shumë shifrat e transferimit, ndaj në faqen e tij zyrtar, Milani ka publikuar këtë komunikatë: “Milani komunikon se Aleksandre Pato do të qëndrojë kuqezi. Sulmuesi ka vendosur që do ta vazhdojë me Milanin karrierën e tij të re, të shkëlqyer dhe fitimtare,” Ndërkohë, vetë lojtari e ka komentuar kështu situatën: “Milani është shtëpia ime. Nuk dua ta ndërpres karrierën me kuqezinjtë pasi edhe dy trofetë e parë i kam fituar me këtë fanellë. Dua të vijoj të kontribuoj që të shkruaj historinë e Milanit me sukseset e ardhshme të kësaj shoqërie me gëzim dhe në harmoni perfekte me të gjithë ambientin. Ky gëzim do të më japë karikimin e duhur për të përballuar ndeshjet e ardhshme me më shumë entuziazëm, dëshirë për të fituar dhe për të shënuar. Sot për mua është një ditë e veçantë. Falënderoj presidentin Berluskoni, klubin dhe tifozët që kanë besuar gjithnjë tek unë”. Dështon tratativa me Tevezin! Interi është gati

Por ndërsa Pato vendosi të refuzonte kalimin e tij te francezët e PSG, Adriano Galiani kishte pak orë që ishte ulur në Londër me drejtuesit e Mançester Sitit për të mbyllur gjithçka për transferimin e Tevezit. Sipas informacioneve të para, dukej se gjithçka ishte në rregull dhe se brenda kësaj fund-

jave argjentinasi do të prezantohej në “San Siro”. Por gjithçka ka dështuar pasi “Patoku” nuk pranoi të kalonte në Francë. Galiani u detyrua kështu që të linte gjithçka pezull dhe të merrte avionin e kthimit me gjithë stafin e tij diku rreth orës 17:00 të ditës së djeshme.

Barcelona, më e mira në botë Vllaznia në vendin e 321-të! IFFHS shpall 400 skuadrat më të mira në botë. Në top-10 asnjë skuadër italiane. Interi është i 16-ti Instituti ndërkombëtar i historisë dhe statistikave në futboll, (IFFHS), vijon të furnizojë klasifikime dhe si zakonisht votimet flasin spanjisht. IFFHS shpall Barcelonën si skuadrën më të mirë në botë për vitin 2011. Nuk mund të ndodhte ndryshe, ekipi i Guardiolës konfirmohet në krye të klasifikimit duke lënë dhe një herë pas në vendin e dytë Realin e Madridit. Deri këtu gjithçka shkon në rregull, por dhe një herë metri matës i IFFHS bëhet enigmatik, teksa në shkallën më të ulët të podit nuk është asnjë nga gjigantët e futbollit Europian, por pikërisht Velez Sars-

field, kampionët e Klauzuras argjentinase 2011. pas tyre vijnë dy formacionet e Mançesterit, Junajtid dhe Siti , të ndjekur nga finalistët e botërorit të klubeve, brazilianët e Santos dhe Universidad i Kilit. Në listën e

dhjetë skuadrave më të mira vijnë dhe portugezët e Benfikës, që çuditërisht lënë pas kampionët e Liga Sagres , Porton, ndërsa klasifikimi vijon me një tjetër skuadër nga Kili, Universidad Katolika. Në vendin e 11-të Shalke dhe të 12in Bajern Mynihu ndërsa befasitë e institutit enigmatik vijojnë me një tjetër renditje për t’u diskutuar: formacioni i parë italian në renditje është Interi, në vendin e 16, ndërsa kampionët e Serie A, Milan gjenden në vendin e 23-të, pozicionim në shkallën e 37-të për Napolin. Në listën e 400 skuadrave më të mira në botë figuron vetëm një ekip shqiptar, Vllaznia që gjendet në vendin e 321, menjëherë pas Real Zaragoza. Sidoqoftë, shkodranët kanë humbur disa pozicione në krahasim me vitin e shkuar, kur renditeshin në vendin e 295-të.

Merkato Ronaldinjo mund të kthehet në Europë!

Çelsi, ofertë 30 mln euro për Eden Hazard

Ylli brazilian Ronaldinjo mund të largohet nga Flamengo për tu kthyer në Europë. Ish-futbollisti i Milanit nuk ka marrë pagë në pesë muajt e fundit dhe ka kërcënuar se nëse nuk paguhet deri më 25 janar, nuk do të luaj kundër Real Potosi në Coppa Libertadores. Ndërsa, menaxheri dhe vëllai i tij, Roberto de Asis, ka bërë të ditur se Ronaldinjo ka ofertë nga klube europiane. “Ai stërvitet mirë dhe është në top formë me vetëm 9 për qind të mbipeshës në trup. Kemi marrë ofertë nga Italia dhe një nga Spanja” tha De Asis.

Çelsi raportohet se ka kthyer shikimin nga belgu Eden Hazard për afatin kalimtar të janarit dhe ka filluar negociatat me Lilën. “L’Equipe” shkruan se klubi londinez dëshiron ta forcojë skuadrën pas pjesës së parë zhgënjyese të sezonit, dhe menaxheri Andre Villsh-Boash e sheh anësorin si një përforcim të goditur për sulmin. Çelsi supozohet se po bën gati ofertën në vlerën e 30 milionë eurove për Hazard në përpjekje për ta bindur klubin francez të heqë dorë nga shërbimet e 21-vjeçarit këtë dimër.

Edhe Riki Kaka mund të shkojë në Kinë Shanghai Shenhua ka bërë një ofertë ambicioze për të transferuar yllin e Real Madridit, Kaka, në Kinë. Radio Marca bën të ditur se zyrtarë nga Shenhua kanë arritur në Madrid për të biseduar me Realin dhe me Kaka rreth një transferimi befasues të tij në Shanghai. Klubi kinez tashmë ka transferuar sulmuesin e Çelsit, Nikolas Anelka, dhe është i gatshëm t’i ofrojë Kakas një pagë më të madhe se 9 milionë euro në vit, nga sa merr tani te Reali.

Rusët e Anzhit ia vënë syrin Klares Sedorfit Ish futbollisti i Kombëtares holandeze Klarense Sedorf, mund të largohet nga Milani për te Anzhi Makhaçkala. Klubi rus është mjaft i intersuar për mesfushorin. Rusët janë të etur për t’u kualifikuar në Champions League dhe e shohin 35-vjeçarin Sedorf, si një shtesë të dobishme për mesfushën e tyre. Klarens ka luajtur mbi 400 ndeshje zyrtare me Milanin, që kur iu bashkua klubit, verën e vitit 2002, por për trajnerin Masimiliano Alegri, ai nuk është më një futbollist i padiskutueshëm. E për rrjedhojë, mesfushori mund të largohet.


sport

E premte, 13 janar 2012 www.mapo.al

MAPO

21

Bogdani: Më kërkojnë Siena dhe Kajliari! Janë ditë intensive për Erjon Bogdanin. Bomberi shqiptar veç impenjimeve me Çesenën është i angazhuar dhe në frontin e merkatos dimërore që shënon një aspekt të rëndësishëm për të ardhmen e tij. Kontrata e sulmuesit me klubin aktual skadon në 30 qershorin e ardhshëm dhe “Er-Bomber” është në kërkim të një tjetër destinacioni. Synimet e sulmuesit shqiptar, aspak sekrete, funksionojnë si magnet për interesin e klubeve. Vetë sulmuesi

konfirmon se po ndjek me vëmendje situatat që krijohen , duke ruajtur kontaktet intensive me menaxherin në kërkim të kristalizimit të së ardhmes. Bogdani bëri të ditur se pas interesit tashmë publik të disa klubeve të Serie B, Breshia, Modena e Varese por dhe Leçes së Serse Kozmit, që shikon te shqiptari një levë të rëndësishme force në misionin për të mbijetuar në Serie A, janë afruar drejt tij dhe dy klube të tjera të serisë më të

madhe të futbollit italian, Kaljari dhe Siena. Trajneri i klubit sard, Davide Balardini i vlerëson shërbimet e shqiptarit si shumë të vlefshme për objektivat e klubit sard që deri më tani ka patur një paraqitje pozitive në kampionat ku renditet në vendin e 10-të të klasifikimit, ndërkohë që një destinacion i mundshëm për Bogdanin është dhe klubi toskan, që ka filluar sondazhin mbi mundësinë e angazhimit të shtatlartit nga Tirana.

FSHF, pro pranimit të KF Prishtinës 34

Në mbledhjen e djeshme të Komitetit Ekzekutiv i është dhënë drita jeshile kërkesës së klubit kosovar, ndonëse do të duhet të përshkruhen disa etapa që duhet të mbyllen edhe me marrëveshje të qeverive respektive Jeton Selimi

Herën e fundit që është luajtur një kampionat mbarëkombëtar, është ai i vitit 1942. Ndonëse ky kampionat nuk njihet zyrtarisht nga FSHF për mungesa të theksuara të vëna re gjatë aktivitetit, mund të jetë ai i sezonit tjetër që mund të vendosë një gur të madh mbi të shkuarën dhe t’i japë rrugë një ere të re. Kjo pasi, FSHF nëpërmjet një vendimi të djeshëm të Komitetit Ekzekutiv, i ka hapur udhë konkurrimit të klubeve kosovare në Kategorinë Superiore të vendit tonë. Kërkesa e depozituar pak dite me parë nga KF Prishtina për pjesëmarrje në kampionatin e Kategorisë Superiore të Shqipërisë, është mbështetur si ide nga anëtarët e komitetit, por duke i hapur rrugë kështu një diskutimi që kalon në një rrafsh shumë më të gjerë, jo vetëm për sa i takon anës juridike, por mbi të gjitha asaj institucionale. Vullneti pozitiv i FSHF-së konfirmohet edhe nëpërmjet kërkesave qe i janë drejtuar zyrave përkatëse në UEFA dhe në FIFA, për interpretim juridik dhe marrjen e miratimit nga këto institucione. Nëse gjithçka shkon mirë, pritet që tratativat të vijojnë mes të dyja federatave, por ndoshta edhe të qeverive respektive. Mbështetja e kërkesës së KF Prishtinës, ishte pika më e rëndësishme në

mbledhjen e ekzekutivit, që në rend të ditës mori në shqyrtim edhe disa çështje të tjera. Fillimisht u miratuan disa propozime për ndryshime në Kodin e Drejtësisë Sportive, prej të cilave klubet tona të futbollit pritet të paguajnë më pak në rast se ndëshkohen me gjoba, por do të rriten dënimet sportive. Në rendin e ditës ishte miratimi i rregullores së licencimit të klubeve, si dhe i programit vjetor të kurseve dhe trajnimeve të organizuara nga FSHF-ja.

Çështje familjare

Te Vorskla shkon Dallku Junior, vëllai i Armendit Skuadra e Vorsklas, nga kjo javë do të ketë në radhët e veta edhe një Dallk tjetër. Ai është vëllai i vogël i Armend Dallkut, Ardeni. Lojtari i kuqezinjve beson në potencialin e vëllait, për të cilin mendon se mund ta ndjekë rrugën e babait dhe të jetë i rëndësishëm në të ardhmen në klubin nga Poltava. Ardeni do të mundohet ta ndërtojë një karrierë në botë, duke u nisur nga futbolli ukrainas. Familja Dallku është e lidhur ngushtë me futbollin. Babai i tij (Sabiti) ka qenë lojtar i njohur në ish-Jugosllavi, ndërsa vëllai i tij i madh luan me sukses te Vorskla. Prandaj, Ardeni ka absolutisht arsye që ta kërkojë rastin e tij të përfshihet në skuadër, ku njërin prej roleve kyçe gjithmonë e ka mbuluar vëllai i tij. “Besoj në potencialin e madh të Ardenit. Natyrisht, duke i ndjekur hapat e babait, vëllai im nuk ka mundur të mos mendojë dhe ta vazhdojë

dinastinë e futbollit për ta vazhduar traditën familjare. Është e vërtetë se prindërit nuk kanë qenë të gatshëm ta lënë të largohet djalin e tyre të dashur nga shtëpia, por unë jam këtu, kështu që gjithçka do të shkojë mirë”, theksoi lojtari i kombëtares së Shqipërisë për faqen e klubit. “Dëshiroj t’i falënderoj trajnerët e Vorsklas që ia kanë mundësuar së paku të stërvitë me skuadrën. Shpresojmë që kur ta arrijë moshën e duhur, mund ta ndihmojë Vorsklan”, vazhdoi Dallku.

Gjithashtu u dha informacion mbi strategjinë e të drejtave televizive për edicionin 2012-2014 dhe në pikën e fundit të rendit të ditës u shqyrtua dhe u miratua rregullorja anti-doping e përgatitur nga komisioni anti-doping i Republikës së Shqipërisë Vokrri: Jemi për krijimin e ligës së përbashkët

FSHF të martën kishte kërkuar opinionin e FFK-së në lidhje me

kërkesën e klubit Prishtina, e cila kërkon t’i bashkohet Superligës së Shqipërisë në futboll. Prishtina ka kërkuar që së bashku me një skuadër tjetër kosovare të luajë në kampionatin shqiptar nga edicioni i ardhshëm, por përgjigja e FFK-së pritet të orientohet nga krijimi i ligës së përbashkët, Shqipëri Kosovë. “Përgjigjen jemi duke e përgatitur. Qëndrimi ynë nuk ka ndryshuar, ne përkrahim formimin e një lige të përbashkët, nëse le-

johet një gjë e tillë. Ideja për ligë të përbashkët është shumë e vjetër, ashtu edhe qëndrimi ynë. Por, një gjë e tillë është në kundërshtim me disa nene të statutit të UEFA-s e FIFA-s. Nëse krijimi i ligës unike nuk ka pengesa juridike, për kriteret dhe modalitetet duhet të vendosë një këshill profesional i përbërë nga anëtarë të dy federatave, FFK-së e FSHF-së”, ka thënë të mërkurën kryetari i FFK-së, Fadil Vokrri.

Alarm te Skënderbeu, vonohet Orelesi! Ekipi i Skënderbeut nga mbrëmja e të mërkurës është akomoduar në një nga hotelet e njohura të Antalias, aty ku gjenden dhe shumë ekipe të tjerë, pas një udhëtimi tejet të gjatë dhe të lodhshëm për të mbritur në vendin e njohur turistik. Por teksa lodhja nuk është aspak një fjalë e njohur për trajnerin Levi, dita e enjte ka nsiur me impenjime të shumta për korçarët. Por nga ana tjetër stafi teknik i bardhekuqve, është duke menduar për çdo detaj të kësaj faze përgatitore, që do të jetë shumë e ndryshme në mënyrën se si është konceptuar ajo nga drejtuesit çekë të stafit teknik të Skënderbeut. Ndërsa Nuredin Orelesi duhet t’i ishte bashkuar skuadrës që g jatë të mërkurës në Turqi, kjo gjë nuk ka ndodhur. Nga komunikimet që lojtari ka patur me zyrtarët e klubit bardhekuq mësohet se ai kishte garantuar se do të ishte në Antalia nga e mërkura për të qnë në të njëjtën kohë me mbritjen e ekipit aty. Një gjë e tillë nuk ka ndodhur megjithëse lojtari në fjalë e kishte premtuar një gjë të tillë prej disa ditësh. Ai nuk ka dhënë shpje-

gime, por ka zgjatur dhe për 24 orë të tjera ardhjen e tij. Mësohet nga burimet zyrtare pranë klubit të futbollit në Korçë se Orelesi ka bërë të ditur se do të jetë në Turqi pranë ekipit bardhekuq vetëm gjatë të premtes. Nga kjo vonesë e gjatë drejtuesit e skuadrës janë të shqetësuar, ndërsa nga ana tjetër mësohet se dhe trajneri Levi ka kërkuar që lojtari të paraqitet menjëherë në stërvitje, në të kundërt do të mendohet deri dhe një masë ndëshkuese për të. Në fakt Orelesi sipas të njëjtave burime të gazetës ka kërkuar një qëndrim më të gjatë për shkak të rinovimit të disa dokumentave për qëndrimin e mëtejshëm në Shqipëri, të cilave iu kishte skaduar afati. Tashmë e premtja është afati i fundit që lojtari të mbrijë pranë pjesës tjetër të grupit, për të mos u krijuar dhe probleme. Ndërkaq ekipi i Skënderbeut ka nisur punën në Turqi madje shumë voluminoze. Nga ana tjetër mësohet se përballjen e parë në miqësoret që do organizojnë do jetë më 15 janar. Duke iu referuar drejtorit teknik të klubit Skënderbeu Ilirjan Përmeti ende nuk është përcaktuar me cilin ekip korçarët do sfi-

dojnë në takimin e parë. Sipas tij është duke u përgatitur axhenda për tre miqësore, teksa janë duke u marë konfirmimet nga ekipet e huaja me të cilët bardhekuqtë do luajnë. Ka shumë gjasa që kjo ndeshe të jetë me ekipin e Odesës, por pritet miratimi nga klubi përkatës. Ekipi në fjalë gjendet në Antalia të Turqisë ashtu si dhe ekipi i kamponëve të Shqipërisë. Irena Vreto


22

MAPO

E premte, 13 janar 2012 www.mapo.al

Ja si e lexojnë gazetën filozofët Pse t’i përlyeni gishtat me gazetat e mëngjesit kur mund të konstruktoni makinën e komplikuar (mu sikur komentet e disa gazetave), e cila do t’ju kursejë nga ngjitja e ngjyrës në duart tuaja. Të paktën kështu ka menduar Joseph Herscher para se të fillojë të ndërtojë aparatin e tij për t’i ndërruar faqet e gazetës. Rrjedha e pazakontë e ngjarjeve e cila fillon me një gllënjke kafeje në fund rrotullon faqen e gazetës së Herscherit – dhe atë mu në momentin e duhur, sipas shprehjes së fytyrës. Makina komplekse për rrotullimin e faqeve i takon aparateve të njohur sipas Rube Goldbergut, i cili shpesh i ka vizatuar këto aparate nëpër stripe. Për fat të keq, makina e Herscherit është në gjendje ta rrotullojë vetëm një faqe, por kjo me sa duket është e mjaftueshme për të lexuar deri në faqen tre dhe të vazhdojë më pas t’i rrotullojë faqet me dorë.

Fjalëkryqi klasik 1

2

3

4

Sot do t’ju dhurohen mundësitëshkëlqyera.Në punë do të rritet prestigji juaj dhe mundësia për të pasur mbështetjen e personave me influencë. Në dashuri, personat singël, do të jenë të gatshëm të bëjnë një hap përpara, për të mos qenë më vetëm.

DEMI (21/IV-20/V)

Yjet do t’ju ndihmojnë të nxirrni në pah sot anën më të qetë dhe harmonike të karakterit, duke vendosur paqe në një zënkë familjare ose rregullnëdrejtimin enjëekipipune.Nëdashuri, guxoni për më shumë, dhe dotëçuditeniedhevetëme suksesin që do të arrini.

7

8

9

15

18

9

10

11

16

21

22

25

26

29

34 39

27 31

32

Hëna dhe Marsi sot përplasen në qiellin tuaj. Kujdes me stresin e tepruar që sjell lodhja dhe konfuzioni, si dhe me disa pengesa që mund të prishin programet tuaja. Në punë do të keni konfrontime për sa i përket disa çështjeve që keni për zemër.

Mos harxhoni kohë e para në aktivitete që sot do t’ju bëjnë vetëm të humbni kohë të vlefshme. Bëni diçka për veten dhe do të ndiheni menjëherë më mirë. Në jetën private do të keni pretendime e kërkesa të tepruara karshi partnerit.

36

40

37

38

41

42

42

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

Vini në përdorim inteligjencën, aftësitë organizative dhe imagjinatën, që sot nuk ju mungojnë, për t’i dhënë një zhvillim të mëtejshëm aktivitetit tuaj profesional. Ditë e shkëlqyer për të udhëtuar e për të bërë eksperienca të reja.

Dita e sotme nuk premton gjëra të mëdha: parashikohen vonesa, pengesa e tensione me kolegë e bashkëpunëtorë. Në sektorin e ndjenjave, uljet dhe ngritjet do të ndodhin nga njëra anë në tjetrën si shkak i ndikimit të Hënës.

Duhet të tregoheni të duruar, për të përfunduar në kohë angazhimet profesionale të ditës së sotme e për t’iu kushtuar më shumë personave më të afërt për ju, duke filluar nga partneri. Hëna dhe Marsi ju paralajmërojnë për shpenzimet e tepërta.

Nuk do t’ju mungojnë idetë, telefonatat e takimet, që në fund do të ndiqen nga një mbrëmje çlodhëse me njeriun e zemrës. Mundohuni të çlodheni më shumë, sidomos në qoftë se Marsi në shenjë ju bën të ndiheni nervoz dhe të rreptë ndaj të tjerëve.

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

BRICJAPI (22/XII-20/I)

UJORI (20/I-19/II)

PESHQIT (20/II-19/III)

Të reja të rëndësishme do të paraqiten për sa i përket sektorit financiar. Kjo do të jetë një periudhë e rëndësishme për të bërë investime ose blerje. Realizimi i një projekti varet ekskluzivisht nga besimi që keni në vetvete.

Mund ta themi që në fillim që dita e sotme nuk do të jetë negative. Gjithsesi, vendosni të qartësoni një çështje paksa delikate familjare apo sentimentale, të cilën po e zvarrisni përnjëkohëtëgjatë.Kujdesuni më shumë për mirëqenien tuaj psikofizike.

Yjet do t’ju dhurojnë intuitë të jashtëzakonshme, që do të jetë një armë e fuqishme për të mundur konkurrentët tuaj e për të arritur pozicione prestigjioze në sektorin social dhe atë profesional. Do të shkojë gjithçka mirë në sektorin e ndjenjave.

Pozicioni aspak i favorshëm i Hënës me shenjën tuaj ju bën të shtyni për më vonë iniciativa e ve n d i m e t ë r ë n d ë sishme. Do t’ju duhet të prisni momentin e duhur për të vepruar. Tregohuni të kujdesshëm kur debatoni me partnerin.

Koha e fillimit ____:____ Koha e mbarimit ____:____

44 46

Horizontalisht:

Vertikalisht:

1. Ndeshje sporti, koncert, shfaqje, etj, që jepet me anë të radios a të tele-

1. Kryeqyteti i Gjerogjisë. 2. Repart Italian Demontimi. 3. Lëndë që përdoret

vizionit. 9. Këngëtar operistik. 12. Zotëron. 14. Përfundim që del nga kraha-

për skulptura. 4. Krahinë në dialekt. 5. Njeri që bën veprime të çuditshme. 6.

simi i të ardhurave me shpenzimet. 15. Flori. 16. Njeri që ka maninë të ndezë

Mace pa të forta. 7. Anbeta, balerinë e njohur. 8. Shtet në Azinë Perëndimore.

zjarre. 18. Një shtet i SHBA-së. 19. Lëndë ndërtimi. 20. Është pjesë e verës.

9. Qytet në juglindje të vendit tonë. 10. Pjesëz mohuese. 11. Vegël e makinës

21. Mjet që mbajnë fëmijët e vegjël në gojë. 23. Veshje e grave japoneze. 25.

qepëse. 12. Kryetar i një bande. 13. Pjesa e një sendi ose e një vendi, që gjen-

Agjensi Juridike. 26. Famë, ose... 27. Diçka zakonisht e padëshirueshme a e

det më larg nga mesi i tij. 16. Vë re. 17. Fruta të vogla të kuqe, a të bardha. 19.

keqe, që vjen pas një veprimi. 29. Mbarohet, ose... 31. Hajati, gazetar e publi-

Mihal, luftëtar e publicist i njohur. 22. Ent Ndërtimi. 24. I ka timoni në mes. 27.

cist i njohur. 33. Notë muzikore. 34. Grandi, këngëtare e njohur italiane. 36.

Pjesëz mohuese. 28. Mjet fluturimi, që lëviz me shpejtësi të madhe. 30. Dai-

Bllokim i rrugëve nga makinat. 39. Figurë letrare që krijohet kur i veshim një

ja i muzikës shqiptare. 32. Resnja i futbollit. 33. Nxjerr të ardhura nga një pu-

kafshe, një sendi, etj. vetitë a tiparet e një njeriu. 42. Përemër dëftor. 43. Park-

në që kryej. 35. Radio Orientale. 37. Reparti Mekanik. 38. Hidhet një i tillë me

er, aktore e njohur amerikane. 44. E mbushur deri në grykë. 45. Shko! 46. Një-

letra. 39. Në sasi të vogël. 40. Njësia e matjes së memories. 41. Markë ma-

si e përbërë nga një numër i caktuar avionësh.

kine. 43. Notë muzikore. 44. Partia Islamike.

Sudoku | nivel mesatar 9 7

2 4

3

4 1 7

3

1

5 9

7 LUANI (23/VII-22/VIII)

28

33

35

45

GAFORRE (21/VI-22/VII)

28

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

24

43

BINJAKET (21/V-20/VI)

13

20 23

30

12 17

19

39

Horoskopi i ditës

DASHI (20/III-20/IV)

6

14

Kung Fu mjeshtri bëri “yllin” 3.5 kilometra pa u ndalur Entuziasti i Kung Fusë Hu Jiakai doli në lajme pasi e bëri “yllin” (një lloj rrotullimi këmba doras) pa u ndalë në një largësi prej 3.5 kilometra nëpër rrugët e Changshait në Kinë. I veshur me uniformën e arteve marciale, Jiakai gjatë performancës së tij i ngjasonte ikonës kulturore Bruce Lee derisa performanca e tij tërhoqi jo pak njerëz kurioz përgjatë rrugës. Jiakias iu nevojit më shumë se një orë për ta kompletuar detyrën e pazakontë. Ishte një përpjekje e jashtëzakonshme e këtij 47 vjeçari i cili nuk u ndal për asnjë sekondë gjatë tërë performancës – edhe pse nuk dihet arsyeja pse vendosi të rrotullohet këmba doras. Punëtori lokal i ndërtimtarisë gjatë tërë rrugës u ndihmua nga kunati i tij, i cili veproi si një përcjellje dhe dëshmitar i këtij spektakli bizar.

5

4

4 2 3 5

2

3 8

1 6

7 5 4

5

3

6

4 5 8

7 3

8

3

4 9 8

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

8 9 6

7 8

1

8 7

2

Koha e fillimit _____:____

8

Koha e mbarimit ____:____

1

Numërkryq 7 4 2 6 7

Shah | nivel mesatar Gjeni figurën duke bashkuar pikat

Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Numra me 3 shifra:

45632, 51056, 51459, 52163, 52514, 65748, 86735, 96748.

024, 149, 342, 521, 562, 745, 843, 965.

Numra me 6 shifra:

Numra me 4 shifra:

Koha e fillimit _____:_____ Koha e mbarimit _____:_____

I bardhi lëviz dhe fiton në të dy rastet e e dhena në skemën e mësipërme. Sfidat e dhëna janë të përzgjedhura nga profesionistë të vërtetë të lojës së Shahut

Numra me 5 shifra:

12454, 14526, 14632, 15142, 41325, 42649, 43241, 44381,

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

Përgjigjet nr të djeshëm

P

Gjeni 10 ndryshimet

122815, 123624, 165477, 210216, 251954, 326987, 340841, 451526, 452774, 478965, 537112, 686881, 715489, 748430, 814784, 949286.

1111, 1148, 2511, 4841, 5362, 5485, 7426, 9685.

R

R

O

P

R

C

I

O

F

E

U

E

J

N

S

P

O

F

I

Q

P

U

C

I

I

N

G

E

N

A

F

E

A

N

O

S

T

O

T

E

U

M

G

D

I

K

A

L O

K

K

A

5

R

L

5

M E

U

N

N

A

D

E

N

I

S

M

E

T L

1

2

A

I

U

5

3

F

C

E

4

6

E

A

T

5

2

L

R

A

2

5

E

O

K

3

1

P

T

A

6

O

A

N

2 2

T

E

I

5 0

A

B

M

1 1

M

T

E

5 2

O

O

G

H A

O

I

K

A V

P

L

E

H A

A

R

N

S T

M

D

D

A

N

N

I

P

T

A

E

D

Z

1

5

9

8

7

4

8

5

4

1

2

4

1

5

2

6

3

2

0

1

1

1

1

1

1

2

5

6

5

7

4

8

9

7

8

8

5

4

8

0

1

5

2

6

3

2

5

1

4

4

8

9

5

8

7

4

8

4

5

1

2

0

0

0

3

2

6

5

1

4

8

5

9

7

8

4

A

5

1

2

5

6

2

5

0

1

5

2

4

6

5

1

4

5

6

5

2

1

0

I

2

3

2

5

9

7

1

0

1

4

2


retro 1963 SOT faqja e fundit profil&

E premte, 11 janar 2012 www.mapo.al

MAPO

23

13 janar

Halili dhe Hajria

Halili dhe Hajria është një vepër-balet tërësisht shqiptare, e para në skenën e baletit shqiptar. Ishte 13 janari i vitit 1963, kur kompozitori Tish Daija, baletmaestri Panajot Kanaçi, dirigjenti Mustafa Krantja e një suitë e tërë artistësh, vunë në skenë baletin “Halili dhe Hajria”. Interpretuesit e parë në rolin e Halilit, kanë qenë Xhemil Simixhi, Kristaq Rada dhe

Llaqi Nako; dhe në rolin e Hajries: Ganimet Vendresha (Simixhi), Zoica Haxho; ndërsa në rolet e tjera përmenden emrat e Luan Shtinos, Miltiadh Papës, Agron Aliajt, Skënder Jazexhiut etj. Në vitin 1983 kjo vepër rivihet në skenë. Krahas emrit të Llaqi Nakos, në rolin e Halilit, radhitet edhe ai i Ilir Kernit; ndërsa në rolet e tjera: Albana Sulejmani, Pëllumb Agalliu, Hajdar

Shtuni, Ludmill Çakalli etj. Në skenën e Teatrit Kombëtar të Operas e Baletit dhe jashtë saj baleti u luajt mbi 250 herë. Në turnetë në Greqi, Itali, Turqi, Francë ka pasur sukses të padiskutueshëm. Në Francë është vënë në skenë nga një trupë franceze, më pas edhe në Prishtinë. Në të dy rastet, baletmaestër ka qenë Panajot Kanaçi.

Favzia Kofi

Një presidente grua për vendin ku gratë konsiderohen mallkim Newsweek

Rrethanat e lindjes së saj mund të tingëllojnë tronditëse për disa. Por në Afganistan kjo ende nuk është e pazakontë. Afganistani është toka ku fëmijët vajza shihen më pak të vlefshëm se një dhi. Dhia do t’ju japë ju të paktën qumështin dhe mishin, ndërsa vajza është një tjetër gojë për ta ushqyer.

GAZETA

MAPO info@mapo.al cel: 068 20 20 5555477 Gazetamapo@gmail.com cel: 068 477

Dita kur ishte lindur, ishte dita kur duhej të vdiste. Askush, madje as nëna e saj, nuk donte që ajo të mbijetonte. Arsyeja? Ishte vetëm njëra nga qindra foshnjat e padëshiruara vajza që lindnin çdo ditë në Afganistan. Ky përshkrim i takon Favzia Kofit, e cila është zëvendëskryetarja e parë femër e Parlamentit afgan. Favzia përshkruan atë që e ka përcjellë që nga ardhja në këtë botë. “Nëna ime ishte rraskapitur qysh para lindjes sime. Babait tim, të cilin e ndante me gjashtë gra të tjera, i kishte lindur tetë fëmijë”, thotë Favzia. Nëna e saj u dëshpërua edhe më shumë, kur burri i saj u martua me një vajzë 14-vjeçare. Kur nusja e tij fëmijë i solli në jetë një djalë, vetëm tre muaj para lindjes së Favzias, e vetmja shpresë e nënës së saj për të ruajtur një pjesë të dashurisë së bashkëshortit, ishte që fëmija që mbante në bark të ishte djalë. Gratë e fshatit luftuan shumë për të shpëtuar jetën e saj, pasi kishte lindje të vështirë me Favzian. Por, Favzia u vendos menjëherë jashtë në diell për të vdekur. Ishte vajzë. Ishte fëmija i 19-të i familjes. Qëndroi me orë të tëra në diell, duke ulëritur nga djegiet që i shkaktonin rrezet lëkurës së saj të njomë, derisa dikush e futi brenda dhe ia dorëzoi së ëmës. E ëma ndihej në faj, por i premtoi vetes se s’do të lejonte asnjë të keqe të prekte më Favzian. “Nëna ime, një grua fshati, analfabete, u bë heroina e jetës sime. Kur shpërtheu lufta në Afganistan dhe familja ime u shqye në disa pjesë me vdekjen e babait e pastaj edhe të disa anëtarëve të tjerë të familjes, përfshirë vëllezërit e mi, nëna ime ishte ajo që mbajti familjen të bashkuar. Falë vendosmërisë së saj, unë isha fëmija i parë vajzë në familjen time, që më lejuan të shkoj në shkollë”, shkruan Favzia. Rrethanat e lindjes së saj mund të tingëllojnë tronditëse për disa. Por në Afganistan kjo ende nuk është e pazakontë. Afganistani është toka ku fëmijët vajza shihen më pak të vlefshëm se një dhi. Dhia do t’ju japë ju të paktën qumështin dhe mishin, ndërsa vajza është një tjetër gojë për ta ushqyer. Favzia kujton të ketë vizituar një

fshat dhe të ketë takuar një grua të sëmurë që kishte lindur. Ishte rreth 25 vjeçe dhe kishte lindur katër fëmijë. Ajo nuk mund t’i kërkonte burrit të saj të shkonte te mjeku, sepse për ta bërë një gjë të tillë, ai duhej të shiste një nga bagëtitë e tij. “Kur unë të vdes, burri im mund të gjejë grua tjetër. Por, nëse ai shet kafshët, çfarë do të hanë fëmijët e mi?”, kujton Favzia fjalët e saj, për të cilën nuk beson se tani është gjallë. Për shumë gra afgane, jeta është dhunë dhe shëndeti i lig është gjëja më e mirë që mund të presin. *** Favzia ka punuar tetë vjet si anëtare e Parlamentit në Qeverinë afgane, ndërsa më herët ishte zyrtare për mbrojtjen e fëmijëve në UNICEF. “Jam marrë me raste të panumërta të abuzimit, dhunës dhe martesave të detyruara. Provinca që unë kam përfaqësuar ishte Badakshani – njëra nga krahinat më të varfra dhe më konservatore në gjithë Afganistanin. Provinca gjithashtu kishte normën më të lartë botërore të vdekshmërisë së nënave dhe fëmijëve”, shkruan Favzia për Newsweek. Janë statistika të turpshme, thotë ajo. Të turpshme për afganët,

që tolerojnë injorancën e tillë, e cila përjetëson një situatë të tillë, dhe të t u r p s h m e p ë r ko m u n i t e t i n ndërkombëtar, i cili, që nga rënia e Qeverisë së Talibanëve, ka derdhur miliarda dollarë në programet e parapara për rindërtimin e kombit të shkatërruar. Nëse ky ishte objektivi i koalicionit në vitin 2001, tani me çfarë mund të konsiderohet i suksesshëm ai? Nëse qeveritë e huaja nga radhët e NATO-s bëjnë plane për tërheqjen e trupave, si mund t’ia bëjë një vend i pazhvilluar, me eksportim vetëm të heroinës, me infrastrukturë jo të duhur, me mungesë të sigurisë, të sigurimeve shëndetësore apo të arsimit, për t’u integruar me sukses në botën moderne? “Është e drejtë të thuhet se Afganistani ka shënuar një sërë arritjesh në dekadën e fundit, që nga rënia e talibanëve. Por, ka ende shumë për t’u bërë”, vë në pah Favzia për Newsweek. “Unë jam një nga zërat e Afganistanit që e vë në pikëpyetje këtë qasje. Disa muaj më parë, talibanët u përpoqën të më vrisnin. Për më se një orë, është zhvilluar një betejë me armë në mes tyre dhe rojeve të mia,

Drejtor i Përgjithshëm: Henri çili Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Habjon Hasani. Rrethet: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha, Sabina Veizaj. Sociale: Jonida Tashi. Kultura: Aida Tuci. Sporti: Jeton Selimi. Komentatorë&Analistë: Artur Zheji, Mark Marku. Gentian Elezi, Arjan Vasjari. Rubrikat: Prof. Dr. Artan Fuga, Prof. Asoc. Dr. Adrian Civici. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Koordinatore: Shkëndi çili. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

duke mos ditur nëse do të vdes apo do të mbijetoj. Ata kanë tentuar të më vrasin edhe në raste të tjera, për të vetmen arsye - se unë jam një grua që flas për të drejtat e njeriut. Dhe jo vetëm mua, por edhe të tjerët që flasin si unë”, shkruan Favzia. *** Një ditë, talibanët mund të kenë sukses në vrasjen e Favzias. Por, për aq kohë sa të jetë gjallë, ajo nuk do të ndalojë së drejtuari popullin e saj larg korrupsionit dhe varfërisë. Për këtë arsye, ajo do të kandidojë edhe në zgjedhjet presidenciale të A fg a n i st a n it , n ë v it i n 2 0 1 4 . “Unë kam lindur si një vajzë që duhej të vdiste. Por, nëse Zoti do, unë mund të vdes duke u bërë Presidentja e parë femër e një vendi që e dua dhe një vendi ku të gjithë fëmijët – djem dhe vajza – do të lindin në paqe dhe jo në dhunë”, thotë Favzia. Ajo do që ta shohë Afganistanin tek zë vendin e duhur në botë. Favzia beson se me mbështetjen e vazhdueshme ndërkombëtare, një gjë e tillë një ditë do të ndodhë. “Lutja ime është për ShBA-në dhe vendet e tjera që të mos na braktisin ende”, shkruan Favzia Kofi për Newsweek.


Gazeta Mapo  

E perditshme e pavarur

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you