Page 1

Faqe 19

Visar Zhiti merr çmimin e madh: Shpërblimin ma dha Shqipëria tjetër Shkrimtari ka marrë çmimin e madh të letërsisë, akorduar nga Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve

Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 21 dhjetor 2012. Numër 785. Viti III botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

festat e fundvitit

Darka e deputetëve të PD, darovitje lekësh dhe valle popullore deri në mesnatë

Numri i votuesve Rrëzohet hetimi për Kukësin, LSI bashkon votat me PS Mazhoranca me 69 vota ka rrëzuar kërkesën e socialistëve për të hetuar rritjen e popullsisë së qarkut të Kukësit. Kundër vendimit 62 vota, nga të cilat 3 janë të LSI-së dhe një abstenim i ministrit Vangjel Tavo. Patozi: Nuk e lusim LSI-në për koalicionin, jo presion me rezolutën çame Ashtu siç ishte paralajmëruar, Kuvendi ka rrëzuar dje kërkesën e një grupi deputetësh të Partisë Socialiste për të ngritur një komision hetimor me qëllim hetimin e shtimit të popullsisë në 5 njësi vendore të qarkut të Kukësit, të cilat, sipas tyre, kanë ndikuar në ndarjen e mandateve të deputetëve në të gjithë vendin. Por kërkesa në fjalë ka shënuar dhe një çarje të madhe të mazhorancës qe-

Këngëtarja Xhoi Bejko, DJ-i i ftuar, por edhe vetë kërcimet e valleve popullore të deputetëve demokratë kanë ndezur dje sallën e Hotel Tirana deri afër mesnatës. Mungojë Meta, Idrizi dhe tre deputetët e LSI-së. Detajet e festës së fundvitit të deputetëve të PD-së

Legalizimet, emrat e 2200 personave që marrin tapitë Faqe 2

Rrëfimi i të moshuarës: Si ia vodhën tim vëllai pensionin në azil

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Nuk i kuptova kurrë. Nuk i pëlqeva kurrë. Nuk i honepsa kurrë. Nuk i durova kurrë. Nuk i desha kurrë...

Këngëtarja flet për jetën saj të re mes Francës dhe Shqipërisë, dashurinë, dëshirën për të krijuar familjen e saj dhe muzikën, e cila qëndron mbi të gjitha

Homoseksualët, vëllezërit dhe motrat tona

koment Anna Di Lellio

4 zgjedhjet

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe konservatorët kanë ndryshuar mendim lidhur...

Sërish skandal me Angela Martinin, fotot topless Derë më derë

Ardian Kollozi, ftoi me këtë rast të gjithë emigrantët që janë kthyer në atdhe për të festuar, të bashkëpunojnë duke intensifikuar shlyerjet e detyrimeve financiare dhe ju garantojmë se falë përkushtimit profesional të administratës së ALUIZNI-t në gjithë Shqipërinë, brenda 48 orëve nga shlyerja e tyre, do të pajisen me Lejen e Legalizimit. ”Njoftojmë dhe ju sjellim në vëmendje të gjithë... Faqe 20-21

koment / 11

Suplement

Jeta si në ëndërr e Mariza Ikonomit

Nuk

sipas meje Edison Ypi

ALUIZN-i publikon listën e re me emrat e personave që përfitojnë lejen e legalizimit të banesave të tyre, deri dje informale Agjencia e Legalizimeve publikoi dje emrat e 2200 vetëdeklaruesve të objekteve informale që pajisen me Lejen e Legalizimit. Drejtori i ALUIZNI-t,

Historia e Hekuran Zengos, shurdhmemecit që u privua për muaj të tërë nga paratë e pensionit. Vergjinush Kostreci: Kur denoncova drejtorin e azilit, tim vëlla e dëbuan që aty FAQe 7

op-ed / 10,23

verisëse, kjo pasi deputetët e Lëvizjes Socialiste për Integrim kanë votuar pro saj, ashtu si dhe opozita, ndërkohë që ministri Vangjel Tavo ka abstenuar. Kështu ajo është rrëzuar me 69 vota kundër, 62 pro dhe 1 abstenim. Ndërkohë që para se të votohej për të, Kuvendi është përfshirë në debate të gjata, ku nuk kanë munguar sërish batutat mbi pjellshmërinë e lartë të banorëve të qarkut të... Faqe 3

E veshur me një fustan të kuq, mjaft elegant, Angela ka lënë thuajse tërësisht të zbuluar pjesën e gjoksit anash Faqe 13-17

KQZ hap 381 vende pune për zgjedhjet e 23 qershorit KQZ pritet të miratojë sot një vendim të posaçëm, për të bërë një shtesë në organikën e saj me punonjës me afate punësimi nga 1 muaj deri në 6 muaj

CMYK

Faqe 16

Akil Pano

Kambana e minutës së Fundit të Botës Sot, më shumë se kurrë më parë, njeriu kërkon të njohë limitet e tij. Nuk mund të themi me siguri, në kërshëria e momentit që jetojmë, e çon njeriun drejt hulumtimit të gjenezës, por me siguri biem dakord, që njeriu do të jepte gjithçka, që të njihej me orën e tij të fundit, nëse do të ishte e mundur. Rreth dy mijë vjet më parë dishepujt e Jezusit i drejtojnë Atij këtë pyetje: Na thuaj, kur do të ndodhin këto gjëra? Dhe cila do të jetë shenja e ardhjes sate dhe e mbarimit të botës? Mat.24:3. Njerëzit e çdo epoke janë përpjekur të marr i n n ë sh q y r t i m ç ë sht j e n e shumëpërfolur kohët e fundit lidhur me fundin e botës. Në të vërtetë nuk janë vetëm njerëzit ...


2

MAPO

e premte, 21 dhjetor 2012 www.mapo.al

f kus

13 qershor 2010 www.gazetamapo.com

MAPO

05 19

Kreu i grupit të PD komenton koalicionin me LSI dhe PDIU, përpjekjet e qeverisë në luftën antikorrupsion dhe thirrjet nacionaliste

Aleancat, Patozi: Nuk e lusim LSI, jo presion me rezolutën çame Kreu i grupit të PD-së e cilëson luftën antikorrupsion një mision të realizuar pjesërisht. “Mbetet për t’u parë një koalicion para apo pas zgjedhjeve me LSI-në. Rezoluta çame? Nuk kërcënohemi kaq lehtë.” Tiranë Kreu i grupit parlamentar të PD-së, Astrit Patozi. e cilëson një mision të realizuar pjesërisht luftën kundër korrupsionit. I ftuar në emisionin “Top Story” të Sokol Ballës, ai pranoi se “karta” që e solli PD-në në pushtet në vitin 2005 nuk është realizuar plotësisht, edhe pse. sipas Patozit, “është bërë shumë më tepër se qeveria e PS-së”. Aleancat e PD-së me Lëvizjen Socialiste për Integrim dhe PDIU-në kanë qenë në qendër të intervistës, e për të cilat Patozi la të kuptohet se ende nuk ka marrëveshje. “Kjo është një çështje që e vendosin palët. Ajo që them, është se ne kemi një aleancë funksionale dhe çdo bëhet më tej, mbetet për t’u parë. Ne kemi patur një aleancë që ka funksionuar, jo perfekt, por që i ka dhënë vendit stabilitet. Unë mendoj se ka bazë që ky koalicion të vazhdojë. A do të jetë parazgjedhore apo paszgjedhore, mbetet për t’u parë” -tha Patozi. Ai komentoi më tej se aleancat parazgjedhore priren drejt pëlqimit, ndërsa ato paszgjedhore prej interesit, pa përcaktuar ende se në cilin kah do të anojë një koalicion i mundshëm PDLSI. I pyetur për një parapërgatitje të LSI-së për të dalë e vetme në zgjedhjet e 2013-s, kreu i grupit parlamentar të PD-së tha se partia e tij nuk lut forca të tjera politike për aleanca. “PD është e përgatitur për të mos e lënë fatin e saj në duart e askujt. Edhe e vetme, është e përgatitur për një rezultat fitues” -tha Patozi, i cili shtoi se koalicionet kanë të bëjnë me interesat e çdo partie. Një tjetër çështje delikate, e diskutuar mbrëmë, ka qenë rezoluta çame, përmes së cilës PDIU pritet të përcaktojë edhe aleancën në zgjedhjet e ardhshme. Por për kreut e grupit parlamentar të PD-së, kushtëzimi i rezolutës me aleancat shihet si “presion”. “Kjo projektrezolutë do të shqyrtohet me të gjithë vë-

mendjen e duhur nga grupi parlamentar i PDsë. Kjo rezolutë mund të mos vinte nga dy deputetë të PDIU. Ne nuk jemi kaq lehtësisht kërcënues. Sigurisht që nuk duhet të ketë presion, sepse Kuvendi është institucioni më i rëndësishëm në vend, që mbart sovranitetin dhe të gjitha aktet që ndërmerr nuk mund të bëhen nën presion dhe kërcënim” -tha Patozi. Ai ka shtuar se ende nuk e ka parë këtë rezolutë, se personalisht është pro votimit të një rezolute që mbron interesat e shqiptarëve, por që, sipas tij, duhen parë edhe raportet mes Shqipërisë dhe Greqisë. Patozi ka komentuar edhe deklaratat patriotike të Kryeministrit dhe një projekt për bashkimin e shqiptarëve. “Procesi i bashkimit është i pandalshëm dhe nuk mund të presim që ta mbyllim këtë çështje. Ne nuk do ta bëjmë këtë vetëm” -tha Patozi, duke shtuar se shqiptarët duhet të punojnë së bashku për këtë projekt.

“Sigurisht që nuk duhet të ketë presion, sepse Kuvendi është institucioni më i rëndësishëm në vend, që mbart sovranitetin dhe të gjitha aktet që ndërmerr nuk mund të bëhen nën presion dhe kërcënim” -tha Patozi.

Miratohet paketa fiskale, PD-PS debat për paratë e pista Kuvendi ka miratuar mbrëmë Paketën Fiskale 2013 me 73 vota pro dhe 56 kundër. Diskutimet degraduan në debate dhe fyerje personale. Opozita kërkon emrat që çojnë paratë e korrupsionit jashtë Paketa fiskale për 2013-n mori miratimin me 73 vota pro dhe 56 kundër të Kuvendit, mes debatesh dhe akuzash në dy kampet e politikës. Siç ndodh rëndom mbi projektligjet fiskale, debati ka degraduar jashtë thelbit të ligjeve, ku palët kanë lëshuar lumë akuzash për korrupsion dhe klientelizëm në drejtim të qeverisë, dhe përfaqësuesit e kësaj të fundit janë përgjigjur në të njëjtën mënyrë. Paratë e korrupsionit

Nisur nga një raport i dy ditëve më parë, ku thuhej se Shqipëria kishte transferuar jashtë vendit në mënyrë të paligjshme 1.4 miliardë dollarë, opozita dje në Kuvend i ka bërë thirrje ministrit të Financave të kërkojë zyrtarisht nga institucionet ndërkombëtare listën e shqiptarëve

që kanë transfer uar para të jashtëligjshme jashtë shtetit. “A ka mundësi t’i kërkosh Fondit Monetar Ndërkombëtar emrat, kontot, shifrat e të gjithë qytetarëve shqiptarë që kanë para të padeklaruara jashtë Republikës së Shqipërisë. Sot bëj kërkesë zyrtare në emër të Qeverisë së Shqipërisë që të gjithë kontot bankare të padeklaruara, emrat e tyre, shumat e tyre të të vijnë ty si ministër i Financash në dorë, 1.3 miliardë dollarë”, tha deputeti socialist Arben Ahmetaj. Po menjëherë është përgjigjur ministri Bode i cili tha se shifrat e transferimeve të parave të jashtëligjshme në kohën e socialistëve ishin akoma më të tmerrshme. Duke iu referuar raporteve të Bankës Botërore, Bode tha se paratë e korrupsionit para 2005-s ishin 1.4 miliardë në vit dhe jo në pesë vite. “Shteti ka institucione dhe absolutisht as FMN-ja dhe as BB-ja nuk mund të kenë listën e depozitave nëpër banka apo të trafiqeve që mund të ndodhin. Ne kemi ngritur një institucion, i cili funksionon dhe ka lidhje me të gjitha agjencitë botërore, sepse është anëtare e saj për Drejtorinë e Parandalimit të Pastrimit të Parave, që komunikon

Fyerjet personale

Ridvan Bode

me ta dhe ka informacione edhe këtu në Shqipëri, i ka deponuar edhe në Prokurori, edhe në gjykata janë bërë disa herë të dukshme”, tha Bode. Ndërsa ish-ministri socialist i Financave, Arben Malaj, tha se Qeverisë i mungon vullneti për të gjetur zyrtarët e korruptuar që pasurohen me aktivitete të jashtëligjshme. “Zoti ministër, kërkoje në mënyrë zyrtare, siç e bëjnë ministrat e vendeve që duan t’i japin kredibilitet vendit të tyre. Kërko zyrtarisht cilët janë personat që janë përfshirë në këtë listë dhe pasi ta kërkosh në mënyrë zyrtare ndih-

Diskutimet mbi projektligjet e paketës fiskale dje në seancë plenare kanë shpërthyer në fyerje personale, ku janë përfshirë kryeministri Berisha me deputetët e opozitës dhe deputetët me njëri-tjetrin. moje këtë vend, që nëse disa politikanë janë krimbur deri në grykë, nuk ka përse të bëhet pis e gjitha politika shqiptare”, tha Malaj.

Diskutimet mbi projektligjet e paketës fiskale dje në seancë plenare kanë shpërthyer në fyerje personale, ku janë përfshirë kryeministri Berisha me deputetët e opozitës dhe deputetët me njëri-tjetrin. Debatet hynë në këtë hulli, kur kryeministri Berisha e cilësoi deputetin e PS-së, Fidel Ylli, si kryebixhozxhi. “Lufta kundër kontrabandës në disa sektorë privatëintereson grupe miliarderësh brenda opozitës. Kështu bëtë edhe me pr/ligjin për lojërat e fatit, për kryebixhozxhiun tuaj Fidel Ylli”, tha Berisha. Deputeti i është përgjigjur akuzave të kryeministrit Berisha duke e etiketuar si frikacak që hedh shashka dhe ikën. “Duçja ka pasur një shprehje, më shani më shani po mos më harroni, unë do shqetësohesha nëse nuk do ma përmendni emrin”, tha Ylli. Deputetët e opozitës e kanë akuzuar për klientelizëm qeverinë, duke hequr akcizën për kafen, duke favorizuar në këtë mënyrë bizneset afër qeverisë. “E mëshiroj Kryeministrin që erdhi foli dhe iku dhe në vend të fliste për paketën fiskale”, tha Ruçi.


e premte, 21 dhjetor 2012 www.mapo.al

MAPO

3

LSI ndryshon krah sërish në votimet në Kuvend. Tahiri i PDIU dhe Kastriot Islami votojë si mazhoranca kundër

Rrëzohet hetimi i Kukësit, LSI bashkon votat me PS Mazhoranca me 69 vota ka rrëzuar kërkesën e socialistëve për të hetuar rritjen e popullsisë së qarkut të Kukësit. Kundër vendimit, 62 vota, ku tri janë ato të LSI-së dhe 1 abstenim i ministrit Tavo Fejzi Braushi

A

shtu siç ishte paralajmëruar, Kuvendi ka rrëzuar dje kërkesën e një grupi deputetësh të Partisë Socialiste për të ngritur një komision hetimor me qëllim hetimin e shtimit të popullsisë në 5 njësi vendore të qarkut të Kukësit, të cilat, sipas tyre, kanë ndikuar në ndarjen e mandateve të deputetëve në të gjithë vendin. Por kërkesa në fjalë ka shënuar dhe një çarje të madhe të mazhorancës qeverisëse, kjo pasi deputetët e Lëvizjes Socialiste për Integrim kanë votuar pro saj, ashtu si dhe opozita, ndërkohë që ministri Vangjel Tavo ka abstenuar. Kështu ajo është rrëzuar me 69 vota kundër, 62 pro dhe 1 abstenim. Ndërkohë që para se të votohej për të, Kuvendi është përfshirë në debate të gjata, ku nuk kanë munguar sërish batutat mbi pjellshmërinë e lartë të banorëve të qarkut të Kukësit. Debatet

I pari që ka hapur listën e gjatë të diskutantëve (18) ka qenë deputeti socialist Damian Gjiknuri, i cili në rolin edhe të hartuesit ka bërë një prezantim të kërkesës, duke theksuar se ka dyshime të arsyeshme për një rritje artificiale të numrit të popullsisë në disa njësi vendore të qarkut të Kukësit, duke shënuar një rritje gati 10 fish më të madhe sesa rritja mesatare e popullsisë në të gjithë vendin. Ndaj ka theksuar ai është e nevojshme që për të hequr çdo hije dyshimi mbi këtë pjesë, është i nevojshëm një hetim parlamentar. Menjëherë pas tij ka qenë deputeti Enkelejd Alibeaj, i cili veç retorikës politike, ka prurë përpara Kuvendit argumentet ligjore pse, sipas demokratëve, një kërkesë e

Debati Ruçi-Topalli për darkën e Kuvendit Ruçi: Kolegët tuaj dhe sekretarja juaj ka ardhur disa herë dhe më ka thënë që të konfirmojmë pjesëmarrjen tonë në darkën që do të organizohet me rastin e mbylljes së sesionit parlamentar dhe të festave të fundvitit nga Parlamenti. Grupi parlamentar i PS-së ju thotë që shpenzimet tona t’i hiqni nga darka luksoze e t’ia çoni një familjeje në Pukë, që hante vetëm bukë me kripë, për një jetim në Vaun e Dejës dhe për një jetim çam. Topalli: Darka është një traditë prej 20 vitesh që përpara fundit... por keni bojkotu vazhdimisht. Natyrisht, ju shkëlqeni gjithmonë me bojkotet tuaja, por ju nëse e keni vërtetë me ndihmu, unë mund t’iu ndal nga rroga juaj një përqindje të caktuar ashtu si deputetët e mazhorancës kanë vendosur që me dhënë një shumë të caktuar për njerëzit në nevojë. Më thoni sa t’ju nali, që të mos më thoni nesër që hajde shkojmë në gjykatë se na ke ndal paret e ditës. Dhe vini këtu dhe çoni mesazhe se po na heq rrogat. Këto bujar të mëdhenj.

tillë është antiligjore dhe kushtetuese. Sipas tij, vendimet e Gjykatës Kushtetuese ndalojnë Kuvendin që të hetojë mbi çështje që janë kompetencë e pushtetit vendor. Ndërkohë që në debat është përfshirë edhe vetë ministri i Brendshëm nga dhe varen institucionet që merren me administrimin e regjistrit kombëtar të Gjendjes Civile, Flamur Noka, por i cili këtë radhë nuk ka sjellë si argument më potencën seksuale të burrave të Kukësit, por të drejtën e çdo qytetari shqiptar për të lëvizur dhe jetuar ku të dojë. “Qytetarët shqiptarë janë njerëz të lirë dhe konform ligjeve shkojnë dhe banojnë ku të duan. Edhe vetë z.Rama për një kohë të gjatë banonte në Pezë me Dashin, por kandidonte për kryetar bashkie në Tiranë, pasi aty e deklaronte vendbanimin, edhe pse i pastrehë”, - tha Noka në fjalën e vet, ndërsa garantoi se nuk ka asnjë lëvizje artificiale të popullsisë. Ndërkohë që kreu i grupit parlamentar socialist, Gramoz Ruçi, duke iu referuar deklaratave të mëparshme të ministrit Noka, duke i quajtur ato qesharake, ka theksuar se ai ka ofenduar pjesën tjetër të burrave të Kukësit, që jetojnë në zonat ku drejtojnë socialistët. Ndërsa kryetari i grupit demokrat, Astrit Patozi, theksoi se PS ka paraqitur një kërkesë antiligjore me mendimin e vetëm që ajo të mos miratohej dhe për të akuzuar më pas mazhorancën se nuk respekton të drejtat e opozitës. “Nuk mund të ketë hetim për një çështje për të cilën ende KQZ dhe Kolegji Zgjedhor nuk e kanë thënë fjalën e fundit”, - tha Patozi. Votimi

Në fund Kuvendi ka kaluar në proces votimi, ku LSI megjithëse nuk ka folur gjatë debatit

Flamur Noka

lidhur me këtë çështje, e ka shprehur qëndrimin kundër mënyrës së ndarjes së mandateve me votë. Kështu tre deputetët e saj, kryetari Ilir Meta, nënkryetari i Kuvendit, Nasip Naço, dhe kryetari i grupit Lefter Koka, kanë votuar pro kërkesës së socialistëve, ndërkohë që ministri Vangjel Tavo ka abstenuar. LSI kishte lënë të kuptohej më parë me anë të deklaratave të kryetarit të saj se ishte kundër heqjes së një mandati deputeti qarkut të Beratit. Ndërkohë kundër kërkesës, veç demokratëve, PR-së dhe PDI-ut ka votuar edhe deputeti Kastriot Islami. Megjithatë, rrjedhja e votave të LSI-së ka bërë që mazhoranca në sallë të bjerë në vetëm 69 vota.

Darka e Vitit të Ri, deputetët e PD, dorovitje lekësh dhe “Progonishte” Këngëtarja Xhoi Bejko, DJ-i i ftuar, por edhe vetë kërcimet e valleve popullore të deputetëve domkratë kanë ndezur dje sallën e Hotel Tirana deri afër mesnatës

kitor Gumi, Fatos Hoxha, Rajmonda Bulku, Majlinda Bregu. Rreth orës 19:50 ka mbërritur edhe kryeparlamentarja Topalli e veshtur me një fustan jeshil, xhaketë të zezë dhe këpucë të zeza. Ndërsa nga PDIU është parë vetëm deputeti Dashamir Tahiri. Mbrëmja që zyrtarisht nisi në orën 20:00 është lënë shumë shpejt nga disa deputetët, Mark Marku, Selami Xhepa, Ilir Rusmajli, Enkelejd Alibeaj, të cilët u larguan treçerek ore pas nisjes së festës, ndërkohë që deputetët e tjerë kanë filluar të kërcejnë nën vokalin e këngëtares ......

Fernada Cenko

Deputetët demokratë kanë festuar dje në Hotel Tirana mbylljen e sesionit parlamentar dhe festat e Fundvitit me një darkë të organizuar nga kryetarja Topalli. Megjithëse pa pjesën më të madhe të aleatëve dhe opozitën, darka ka zgjatur deri afër mesnatës. Siç ndodh në festat e fundvitit atmosfera ka qenë e ndezur edhe në sajë të muzikës së luajtur nga DJ-i dhe këngëtarja Xhoi Bejko, e ftuar me këtë rast. Por përveç Xhoit dhe DJ-it interpretimet e të cilëve kanë çliruar atmosferën, deputetët e PD kanë qenë vetë shumë aktivë vetë me kërcimet e tyre si të muzikës së lehtë dhe me vallet popullore shqiptare(veçanërisht me Progonishten). Në disa nga këto valle që njihen mirë nga deputetët e PD mësohet se janë dorovitur (hedhur) edhe shumë jo të vogla lekësh sipas zakonit shqiptar të këtyre viteve të fundit në raste gëzimesh dhe festash. Për të thyer akullin e fillimit mësohet se edhe kryetraja Topalli ka qenë një ndër zonjat e pranishme që ka qenë aktive në kërcimet e mbrëmjes së djeshme. Ndërsa kryeministri Berisha, i cili ka shkuar në darkë me vonesë ka mbatur një fjalë të shkurtër për ngjarjet e këtij viti dhe sigurisht për sfidat politike të grupit parlamentar gjatë vitit të ri.

Aleatët dhe opozita

Mungesat

Deputetë të PD

Jo vetëm opozita, por edhe aleatët në qeverisje e kanë bojkotuar darkën e shtruar nga kryeparlaemntarja Jozefina Topalli me rastin e mbylljes të sesionit parlamentar dhe festave të fundvitit. Madje mungesa ka pasur edhe nga grupi i PD . Numri dy i Partisë Demokratike, Astrit Patozi nuk ka qenë i pranishëm në festën e Kuvendit për shkak të intervistës së djeshme në Top Story. Ndërsa kryeministri ka shkuar në Hotel Tirana ku mbahej darka, por një orë e gjysëm pasi ajo kishte filluar. Ai që ka hyrë i pari në ambientet e Hotel Tiranës ka qenë deputeti i pavarur Kastriot Islami, dhe pas tij menjëherë ka qenë Ndue Paluca, deputeti i PD. Më pas kanë mbërritur Ardian Turku, Kreshnik Çipi, Mesila Doda, Ilir Rusmajli, Vi-

Në darkën e organizuar për festat e fundvitit nuk kanë marrë pjesë as aleatët e PD. Kështu katër deputetët e LSI kanë pasur një tjetër impenjim festiv paralelisht, ndaj kanë munguar dje. Po kështu edhe kreu i PDIU Shpëtim Idrizi ka munguar në mbrëmjen e Kuvendnit. Gjithashtu edhe kreu i PBDNJ Vangjel Dule nuk i është përgjigjur festës së Topallit. Ndërsa PS e mori vendimin që në seancë plenare për të bojkotuar këtë mbrëmje luksi, siç e quajti Taulant Balla, i cili praditen e djeshme i kërkoi Topallit që të anulonte festën dhe këto fonde të shkojnë për familet në nevojë. Kreu i Grupit Parlamentar, Gramoz Ruçi duke thënë se deputetët e majtë nuk do të shkonin në darkën e Kuvendit, ka kërkuar që shpenzimet për ta të kalonin për tre familje në nevojë. Por Topalli ka replikiar menjehër duke i thënë se “nëse ju do ni të jepni ndihmë për nevojtarët unë do ua mbaj nga rroga ashtu siç do të bëj me deputetët e maxhorancës, por mos vibni nesër dhe më kërkoni paratë.”


4 02

MAPO

e premte, 21 dhjetor 2012 www.mapo.al

politikë

Mes 381 të punësuarve do të jenë edhe 8 sekretare, nga një për çdo anëtar të KQZ

KQZ hap 381 vende pune për zgjedhjet e 23 qershorit STRUKTURA E PERSONELIT SHTESË TË KQZ-së

KQZ pritet të miratojë sot një vendim të posaçëm, për të bërë një shtesë në organikën e saj me punonjës me afate punësimi nga 1 muaj deri në 6 muaj. Pagesa sipas kategorive, maksimalja arrin 60 mijë lekë të reja

GJEDHJET PËR KUVENDIN E SHQIPËRISË, DATË 23 QERSHOR Struktura e personelit shtesë të KQZ-së

Gjedhjet për kuvendin e shqipërisë, datë 23 qershor

Nr. Nr.

Emërtimi Emërtimi

Klasa Klasa

Koha e punësimit

Numri Nr. oha e punësim

Sekretar për Anëtaret e KQZ-se

1

57 700 lek Sekretar për Sek. e Pergj. e KQZ-se

2

57 700 lek

II

7 1

6 muaj, deri në shpalljen e rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve

Drejtoria e Komisioneve Zgjedhore, Trajnimit dhe Edukimit të Zgjedhësve

1

Ndihmës Inspektor

VIII

5

5 muaj

2

Ndihmës Specialist Trajnimesh

VIII

3

5 muaj

3

Ndihmës Specialist për Edukimin

VIII

2

4 muaj

4

e Zgjedhësve

Fejzi Braushi

5

Ndihmës Specialist, redaktor

VIII

2

4 muaj

6

Ndihmës Specialist, grafist

VIII

1

5 muaj

Ndërsa për Buxhetin e Shtetit zgjedhjet konsiderohen si një barrë e rëndë ekonomike, për një pjesë të qytetarëve ato janë një mundësi e mirë për t’u punësuar. Për nevoja të organizimit dhe administrimit të zgjedhjeve të ardhshme parlamentare të 23 qershorit 2013, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur të rekrutojë jo pak, por 381 punonjës të përkohshëm, të cilët do të kenë trajtime me paga nga ato më të ulëta deri në pagat mesatare, ku vlera më e lartë shkon rreth 600 mijë lekë të vjetra. Për t’i dhënë vetes të drejtën për të proceduar në këtë drejtim, KQZ pritet të miratojë sot një vendim të posaçëm, për të bërë një shtesë në organikën e saj me punonjës me afate punësimi, duke filluar nga 1 muaj minimumi deri në 6 muaj maksimumi.

7

Operator

V

1

4 muaj

8

Punëtor për shpërndarjen e materialeve

III

24

1 muaj

9

promocionale III

1

1 muaj

10 III

Drejtoria e Shërbimeve dhe Logjistikës

1

Ndihmës Specialist

VIII

2

6 muaj

2

Ndihmës Specialist

VIII

14

4 muaj

3

Ndihmës Specialist

VIII

2

3 muaj

4

Ndihmës Specialist Shërbimesh

VIII

2

4 muaj

5

Ndihmës Specialist Teknik Salle

VIII

2

4 muaj

6

Nëpunës informacioni/çentralist

III

2

4 muaj

7

Fonist

VI

2

6 muaj

8

Elektriçist

VI

2

3 muaj

9

Punëtor

IV

75

4 muaj

10 Punëtor

IV

15

2 muaj

11 Punëtor magazine

III

4

5 muaj

12 Punëtor pastrimi

I

4

5 muaj

13 Punëtor ngarkim - shkarkimi

III

100

3 dite

VI

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

Akti

Në kuadër të detyrimeve ligjore që ka KQZ-ja, lidhur me organizimin, administrimin dhe kontrollin e procesit zgjedhor, për zgjedhjet e përgjithshme të 23 qershorit 2013, siç shpjegohet në relacionin shoqërues të këtij vendimi, paraqitet e nevojshme që të miratohet një shtesë në organikën e KQZ-së, e cila përmbledh punonjës të kategorive të ndryshme, të cilët do të rekrutohen dhe do të punojnë për përgatitjen e zgjedhjeve, në të gjitha strukturat e administratës së këtij institucioni. Këto struktura që do të ngrihen, me këtë kontingjent punonjësish mbështetës, sipas detyrimeve kontraktore të ndërsjella do të kenë të përcaktuar edhe strukturën e pagave të tyre, mbështetur në aktet ligjore dhe nënligjore të nxjerra nga Këshilli i Ministrave, për pagat e punonjësve mbështetës të institucioneve buxhetore dhe të nëpunësve të disa institucioneve buxhetore.

Punëtor për përgatitjen e bazës materiale për trajnimet

Menjëherë pas miratimit të këtij vendimi, KQZ-ja do duhet që të shpallë dhe njoftimin për rekrutimin e punonjësve sipas pozicioneve të miratuara në tabelën shoqëruese Punonjësit

Në total KQZ parashikon që në këto zgjedhje të rekrutojë 381 punonjës të përkohshëm, me profesione dhe detyra nga më të ndryshmet, të cilët do të jenë në dispozicion apo në ndihmë të drejtorive në këtë institucion. Kështu parashikohet që të punësohen 8 sekretare të reja, nga 1 për çdo anëtar të KQZ-së dhe një për sekretarin e përgjithshëm. Të teta sekretaret do të punojnë nga 6 muaj para zgjedhjeve, deri në shpalljen e rezultatit përfundimtar të tyre dhe do të paguhen me 570 mijë lekë të vjetra. Një shpenzim

pak i tepruar ky po të kihet parasysh se aktualisht 7 anëtarët e KQZ-së kanë 3 sekretare, nga të cilat 1 kryetari, dhe nga 1 për tre anëtarët e majtë dhe 1 për tre anëtarët e djathtë. Gjithashtu, sipas tabelës që shoqëron këtë akt, bëhet e ditur se synohen të rekrutohen punonjës me profesione të ndryshme, si ndihmës-inspektor, ndihmës-trajnues, ndihmës-edukues zgjedhësish, grafist, operator, elektricist, për të vijuar dhe me punëtorë të thjeshtë ngarkim-shkarkimi, që do të punojnë kryesisht ditët para dhe pas zgjedhjeve. Vlen të theksohet se numri më i madh i punonjësve që do të kërkojë KQZ-ja për të punësuar përkohësisht janë të kategorisë punëtor. Ndaj, niveli i pagave me të cilat do të trajtohen këta punonjës variojnë nga kategoria e parë deri në të tetën. Menjëherë pas miratimit të këtij vendimi, KQZ-ja do duhet që të shpallë dhe njoftimin për rekrutimin e punonjësve sipas pozicioneve të miratuara në tabelën shoqëruese.

Drejtoria e Teknologjisë dhe Informacionit

1

Ndihmës Specialist IT

VIII

7

6 muaj

2

Ndihmës Specialist , për kontrollin e të

VIII

2

2 muaj

3

dhenave elektronike

4

Ndihmës Specialist, per faqosje buletini

VIII

3

2 muaj

5

Ndihmës Specialist, per hartat

VIII

1

5 muaj

6

Operator për qendrën e informimit

V

6

3 muaj

V

10

1 muaj

V

35

1 muaj

V

3

15 ditë

4 muaj

7 Operator për hedhjen e të dhënave 8

për procesin zgjedhor

9

Operator për kontrollin elektronik

10 11

të tabelave të rezultateve Operator për kontrollin manual të tabelave të rezultateve

V

Drejtoria e Burimeve Njerzore

1

Ndihmës Specialist, për marrëdhëniet e punës

VIII

2

2

Ndihmës Specialist, jurist për prokurimet

VIII

2

4 muaj

3

Ndihmës Specialist, Arkivi

VIII

2

6 muaj

4

Ndihmës Specialist, Protokolli

VIII

4

6 muaj

5

Ndihmës Specialist, Sekretaria Teknike

VIII

4

6

Ndihmës Specialist, Sekretaria Teknike

VIII

6

7

Operator Arkivi

V

1

5 muaj

8

Operator Protokolli

V

2

5 muaj

9

Fotokopjues

IV

4

4 muaj

Postier

I

3

4 muaj

10

6 muaj

4 muaj

VI Drejtoria Juridike 1

Ndihmës Specialist, Jurist

VIII

4

5 muaj

2

Ndihmës Specialist, Jurist

VIII

3

6 muaj

VII Drejtoria e Marrëdhënieve me Jashtë 1

Ndihmës Specialist

VIII

2

5 muaj

2

Ndihmës Specialist, përkthyes

VIII

1

5 muaj

VIII

3

6 muaj

VIII Drejtoria e Financës 1

Ndihmës Specialist Finance

IX Zyra e Zëdhënësit 1

Ndihmës Specialist

VIII

1

6 muaj

2

Ndihmës Specialist

VIII

1

2 muaj

Gjithsej

381

KQZ propozon 89 ZAZ, PS kundër KQZ ndryshon qëndrim dhe nga 76 Zona të Administrimit Zgjedhor që propozoi gati tri javë më parë, tani propozon që të krijohen plotë 89 të tilla. Bëhet fjalë për një projekt-akt të ri të përgatitur nga administrata e KQZ-së dhe që sot do t’i nënshtrohet diskutimit në tryezën e anëtarëve të këtij institucioni. “Mbështetur në kriteret për ngritjen e ZAZ-ve sipas pikave 2, 3 dhe 4 të nenit 27 të Kodit Zgjedhor dhe në të dhënat e dërguara nga Drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Civile për numrin e zgjedhësve, del se nga 66 ZAZ që ishin në zgjedhjet për Kuvend 2009, në zgjed-

hjet për Kuvendin të vitit 2013 propozohet të ngrihen 89 ZAZ”, - thuhet në projektvendimin e propozuar për miratim. Sipas këtij vendimi parashikohet që të ngrihen ZAZ, si për ato rrethe që kanë më shumë se 60 mijë zgjedhës, ashtu edhe për ato bashki që kanë më shumë se 80 zgjedhës. Në rastin e këtyre të fundit Kodi përcakton se KQZ-ja mund të ngrejë dy apo më shumë ZAZ. Ndaj nga përllogaritja që bën KQZja rezulton se krijohen kushtet për të ngritur jo më 76 ZAZ, por plotë 89 të tilla. Megjithëse shtimi i ZAZ-ve ka qenë një kërkesë e kahershme e

ndërkombëtarëve që kanë asistuar vendin tonë në administrimin e proceseve zgjedhore, duke se ky propozim nuk gjen mbështetjen e të dy krahëve të politikës, ndaj sot me shumë gjasa pritet një debat i gjatë për këtë çështje. Kjo pasi socialistët janë për variantin e parë të propozuar nga KQZ-ja, pra për të krijuar 76 ZAZ, ndërkohë që demokratët mbështesin variantin e dytë. Faktikisht, palët morën kohë disa ditë më parë për të gjetur konsensusin për këtë çështje, por çka në fund rezultoi e kotë, pasi ato nuk gjetën dot gjuhën e përbashkët.

Sipas këtij vendimi parashikohet që të ngrihen ZAZ, si për ato rrethe që kanë më shumë se 60 mijë zgjedhës, ashtu edhe për ato bashki që kanë më shumë se 80 zgjedhës


E enjte 21 13 qershor dhjetor 2012 2010 www.gazetamapo.com www.mapo.al

aktualitet

MAPO

05 5

Pranga 23-vjeçarit, tentoi të trafikonte tre kallashë në Itali Durrës-Një i arrestuar dhe dy persona të tjerë nën hetim për trafik ndërkombëtar armësh dhe municionesh luftarake. Policia ka goditur natën e kaluar një rast të trafikut ndërkombëtar të armëve luftarake në portin e Durrësit. Tri armë automatike kallashnikovë dhe katër karikatorë me nga 30 fishekë secili janë sekuestruar natën e së mërkurës në automjetin me targa të Kavajës,

që drejtohej nga 23-vjeçari Selim Kaja nga fshati Stan i Ri i Kavajës. Automjeti ku u gjetën armët e fshehura poshtë ndenjëses së pasme po tentonte të imbarkohej në një nga tragetet e linjës Durrës-Bari. Në orën 03.30 të mëngjesit të djeshëm ndaj shtetasit Selim Kaja është marrë masa e arrestit në flagrancë për trafik armësh të mbetur në tentativë. Nga hetimet është mësuar se të

përfshirë në këtë rast trafiku janë dhe dy shtetas të tjerë, prej të cilëve 23-vjeçari ka siguruar armët. Dy prej tyre, i arrestuari i ka marrë nga djali i hallës, 29-vjeçari Jak Xhepa nga Lushnja dhe me banim në Itali, ndërsa të tretën ia ka blerë Hamdi Gjuzit, 55 vjeç, nga Mankuria. Të dy këta persona janë shpallur në kërkim nga policia dhe po punohet për arrestimin e tyre.

Plagoset për një ngjarje të ’92-it koordinatori i FRD në Kavajë Plagoset me armë zjarri për hakmarrje koordinatori i Frymës së Re Demokratike në Kavajë, Fatbardh Belba. Ngjarja ka ndodhur pasditen e djeshme në qytetin e Kavajës, ku koordinatori Belba është qëlluar më dy plumba në këmbë, ndërsa ndodhej në një lokal. “Paraprakisht dyshohet se ngjarja ka ndodhur për një konflikt të mëparshëm mes vëllait të të dëmtuarit dhe vëllait të autorit, e ndodhur në vitin 1992”, njoftoi policia. Sipas policisë lokale, ngjarja dyshohet të ketë ndodhur për motive hakmarrjeje, ndërkohë që është identifikuar autori i krimit dhe është shpallur në kërkim. Policia e lidh këtë ngjarje me kohën kur Belba ishte inspektor

krimesh në Kavajë. Gjatë kësaj kohe, pikërisht 20 vite me parë, gjatë një sherri mes vëllait të të plagosurit dhe vëllait të atentatorit të djeshëm ka mbetur i plagosur vëllai i këtij të fundit. Ndërkohë mësohet se koordinatori i Frymës së Re Demokratike në Kavajë është në spital jashtë rrezikut për jetën, pasi plagët që ka marrë janë të lehta dhe larg organeve jetësore. “Nga hetimet e menjëhershme të kryera nga strukturat e hetimit të krimit të Policisë Kavajë, kanë bërë të mundur identifikimin e autorit të kësaj ngjarje, i cili është shtetasi Ilir Rifat Aga, 40 vjeç, ku po punohet intensivisht për kapjen e tij”, tha policia.

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi

Alarmi për bombë në takimin e çamëve, PDIU: duan të na trembin PDIU: Veprim i qëllimshëm nga antishqiptar. Këto metoda na kujtojnë vitet e largëta të së kaluarës, kur organizata terroriste tentonin të mbillnin terror ndër qytetarët shqiptarë Një telefonatë anonime në sallën operative të policisë së Durrësit, nga ku është njoftuar se në pallatin e kulturës “Aleksandër Mosiu” është vënë një bombë, ka vënë në lëvizje urgjente policinë e qytetit, ndërsa ka shtyrë për disa minuta firmosjen e rezolutës çame në një aktivitet të lajmëruar nga PDIU, e cila e ka cilësuar alarmin fals si të qëllimshëm. Burime nga policia e Durrësit thanë se kanë marrë një telefonatë anonime për bombë në Pallatin e Kulturës. Alarmi u dha pak para orës 17:00, kohë kur parashikohej të niste aktiviteti i partisë çame. Policia e Durrësit tha se menjëherë pas telefonatës u bllokua hyrja e të interesuarve në Pallatin e Kulturës. “Me të marrë informacionin, forca të shumta policie kanë shkuar menjëherë në vendin ku sipas telefonatës ishte vendosur edhe bomba dhe kanë bërë evakuimin e njerëzve të pranishëm, të cilët ishin mbledhur për të zhvilluar takimin ku do të nënshkruhej rezoluta çame”, njoftoi policia. Forcat speciale dhe ato antiminë kanë nisur menjëherë punën për të bërë verifikimet e rastit, të ndihmuar edhe nga një qen antieksploziv, por u vërtetua se bëhej fjalë për një alarm fals. Menjëherë policia ka nisur hetimet për ngjarjen, për të bërë të mundur edhe identifikimin e telefonuesit anonim. Sipas policisë, ende nuk ka të dhëna konkrete se nga ku është bërë telefonata apo nëse ajo ka qenë e qëllimshme, ndërsa fakti që aty mbahej

konferenca për nënshkrimin e rezolutës çame ka bërë që telefonata të lidhej me këtë aktivitet. Policia tha se paraprakisht dyshohej se telefonata lidhet me pengimin e aktivitetit të PDIU-së , një version që është përforcuar nga reagimi i kësaj partie që ka thënë se telefonata kishte pikërisht për qëllim bllokimin e aktivitetit në fjalë. “Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet dënon në mënyrën më të ashpër alarmin e rremë për bombë në aktivitetin e PDIU dhe shoqatës ‘Çamëria’ në qytetin e Durrësit. Këto metoda na kujtojnë vitet e largëta të së kaluarës, kur organizata terroriste tentonin të mbillnin terror ndër qytetarët shqiptar. Tashmë, që rezoluta për zgjidhjen e çështjes çame është në Kuvendin e Shqipërisë dhe që rizgjimi i kësaj çështjeje është një fakt, asnjë tentativë për të ngjallur frikë nuk do të na zmbrapsi”, thuhet në deklaratën e PDIU, që lë të kuptohet se telefonata ka ardhur nga kundërshtarë të kauzës së tyre. “PDIU kërkon nga Policia e Shtetit të identifikojë në mënyrë të menjëhershme autorët e kësaj telefonate dhe t’i vendosë ata përpara ligjit, për të treguar qartë fytyrat antishqiptare që gjenden në shtetin shqiptar”, thuhet më tej në deklaratë. Ndërkohë sqarohet se në Durrës mijëra shqiptarë të Çamërisë e çdo treve tjetër po shprehin mbështetjen e tyre ndaj rezolutës. “Të gjithë ata që mendojnë se do të mund ta ndalin frymën e ringjallur të shqiptarëve, do të përballen me të drejtën dhe të vërtetën, e vetmja e cila do të mbijetojë”, thuhet në fund të deklaratës së PDIU në lidhje me alarmin fals për bombë. Rreth 700 persona nënshkruan rezolutën në aktivitetin që u zhvillua pas normalizimit të situatës. E. Doko

Tashmë, që rezoluta për zgjidhjen e çështjes çame është në Kuvendin e Shqipërisë dhe që rizgjimi i kësaj çështjeje është një fakt, asnjë tentativë për të ngjallur frikë nuk do të na zmbrapsi”, thuhet në deklaratën e PDIU

Varrezat e Fierit

Kapet grabitësi i varreve në Fier, qytetarët: Është kthyer në tmerr Bastisja në masë e varreve tashmë është kthyer në një fenomen në qytetin e Fierit. Herë pas herë qytetarët janë ankuar se në varret e të afërmve të tyre mungojnë objektet e vendosura nga vetë ata në respekt të të vdekurve. Kohë pas kohe familjarët kanë bërë denoncime, ndërsa denoncime kanë shkuar në polici edhe nga personat që ruajnë varrezat, por në shumë raste vjedhjet mbeteshin pa autor. Vetëm dje gjatë një kontrolli pas sinjalizimit të një telefonate në zyrën operative të policisë, këta të fundit arritën të kapin në flagrancë një shtetas. Blutë konfirmojnë se 38-vjeçari V.Vaqo, banues në Fier, u kap duke grabitur në varrezat e qytetit të Fierit, me një çantë të mbushur me objekte qivuresh, dhe vazo lulesh. Objektet e qivureve mësohet se grabitësit i përdorin për skrap, ndërsa në disa raste marrin edhe sende me vlerë të cilat mund të jenë punime qeramike, apo edhe të tjera me përbërje ari. Mbi autorin rëndon tashmë akuza e vjedhjes, ndërsa gjatë kontrollit në banesë i është gjetur edhe një lëndë e ngjashme si kanabis sativa. Të afërmit e të vdekurve kanë dhënë alarmin duke denoncuar rastet të vjedhjeve deri në “masakrim” të varreve. Përveçse merren vazot metalike dhe ato me vlerë, këtë vit janë shqyer edhe kangjellat rrethuese.

Këto të fundit rëndojnë duke qenë materiale prej çeliku dhe kjo mënyrë mesa duket u ka sjellë më shumë të ardhura hajdutëve. Rreth 100 varre janë prekur nga fenomeni i bastisjes natën. Familjarët janë ankuar duke kërkuar nga ana e policisë të merren masa për autorët e ngjarjes. “Kështu ka disa vite që po ndodh. Kemi frikë se do na hapin varret fare dhe na i nxjerrin të vdekurit jashtë. Unë nuk di sesi funksionojnë këtu gjërat. Jetoj në Greqi dhe kur erdha të pastroj varrin e nënës e pashë të shkatërruar, të masakruar aq sa nuk i gjeja asgjë nga shenjat që ta dalloja se ishte varri i nënës sime. I kishin thyer edhe fotografinë, përveçse i kishin vjedhur kangjellat, vazot e lulet” - ka thënë Lule Shanaj. Shumë të tjera ankohen se kanë shkuar në polici por asgjë nuk u është rikthyer nga sendet me vlerë, të cilat, sipas të afërmve, kushtojnë. “I kishin marrë djalit tim te varri fotografinë që ia kisha bërë me flori. Kushtonte miliona lekë. Kujt t’i kërkoj llogari, më thoni. Rojet nuk arrijnë t’i kontrollojnë dot të gjitha varret, pasi, siç e shikoni, varrezat janë një sipërfaqe shumë e madhe”- ka thënë Mirushe Braka. Pas një investimi të Bashkisë Fier, varrezat e qytetit të Fierit kanë vetëm një vit që janë sistemuar nga ana infrastrukturore. Por tashmë problemi po qëndron te vjedhjet.


6

MAPO

E premte 21 dhjetor 2012 www.mapo.al

kronikë

Autobusi shqiptar përfshihet nga flakët në Janinë Pasagjerët e një autobusi shqiptar janë përfshirë nga paniku, kur flakët e zjarrit u shfaqën në automjetin me të cilin udhëtonin. Ngjarja ndodhi në një tunel, përgjatë rrugës nacionale Janinë-Kakavijë dhe fatmirësisht

nuk ka njerëz të lënduar. Pasagjerët sapo kanë vënë re zjarrin, kanë lënë me shpejtësi autobusin, ndërsa kanë ndërhyrë në kohë punonjësit e zjarrfikësve, stacioni i cilëve ndodhej shumë pranë vendit të incidentit. Au-

tobusi u dëmtua rëndë nga flakët, ndërsa udhëtarët vazhduan rrugën me një tjetër autobus. Shkaku i zjarrit është duke u hetuar nga departamenti i hetimit të zjarreve në policinë e Janinës. 

Ndryshon struktura e KLD, shtohet numri i inspektorëve Këshilli i Lartë i Drejtësisë miraton propozimin e nënkryetarit Çefa për reduktimin e administratës dhe shtimin e inspektorëve. Kryeinspektorja Valbona Vata dhe Evjeni Sinojmeri sërish në gjyqësor Leonard Bakillari Tiranë Këshilli i Lartë i Drejtësisë vendosi dje të ndryshojë strukturën e institucionit, duke shtuar numrin e inspektorëve, me qëllim rritjen e efikasitetit në kontrollin e gjyqtarëve. Propozimi i zv.kryetarit Elvis Çefa është miratuar unanimisht nga gjithë anëtarët e KLDsë, të cilët mbledhjen e radhës pritet të diskutojnë rregulloren e strukturës, me qëllim finalizimin e administratës së re. Kjo nismë që ka si qëllim të shtojë numrin e inspektorëve, të cilët kryejnë kontrollin e gjykatave dhe gjyqtarëve në veprimtarinë e tyre është përshëndetur edhe nga Presidenti i Republikës, Bujar Nishani. “Mendoj që struktura i jep një dimension të ri dhe një mundësi për dinamizim kryesisht të sfidës më të madhe që ka KLD, që është inspektimi dhe kontrolli i veprimtarisë ligjore të

gjyqtarëve tanë”, tha kryetari i KLD-së, Bujar Nishani. Ndërsa Çefa tha se ky propozim është i rëndësishëm, pasi ka të bëjë drejtpërdrejt me rritjen e numrit të inspektorëve, të cilët ushtrojnë inspektimet dhe kontrollet në gjykata. “E konsideroj të domosdoshme shtimin e numrit të inspektorëve dhe uljen e numrit të tepërt të administratës së Këshillit të Lartë të Drejtësisë”, tha nënkryetari i KLD-së, Elvis Çefa. Në strukturën e re,

Këshilli i Lartë i Drejtësisë shton numrin e inspektorëve që do të kontrollojnë gjyqtarët, duke e çuar atë në 15 punonjës, por diskutimet janë përqendruar te posti i Sekretarit të Përgjithshëm, i cili nuk ka ekzistuar deri më tani. Anëtarët e KLD-së hodhën ide të ndryshme mbi mandatin e Sekretarit të Përgjithshëm, por presidenti Nishani sugjeroi që kjo çështje të diskutohej në mbledhjen e ardhshme, ku do të shqyrtohen edhe pro-

Një dekadë në gjyq, fermerët e kërpit fitojnë pafajësinë Shkodër Gjykata e Apelit në Shkodër ka rrëzuar vendimin e shkallës së parë, që shpallte fajtorë 53 anëtarë të shoqatës së fermerëve të Shkrelit. Shkalla e dytë e gjyqësorit e argumentoi pushimin e çështjes me faktin se organi i akuzës nuk kishte sjellë prova të mjaftueshme që vërtetonin fajësinë e fermerëve. E ndërsa Apeli dha sot vendimin e pafajësisë për 53 fermerët, një ditë më parë gjykata e shkallës së parë ka deklaruar fajtorë pjesën tjetër të fermerëve që akuzohen për të njëjtën vepër penale duke i dënuar ata me nga 3 deri në 9 vjet burg. Një ndër përfaqësuesit e shoqatës së fermerëve të Shkrelit, Alfred Pëllumbi, e quajti këtë një fitore të rëndësishme të drejtësisë. Ky vendim për Pëllumbin është një dritare shprese për dhënien e drejtësisë, ndryshe nga pjesa tjetër e gjyqtarëve dhe prokurorëve që sipas tij janë të zhytur në korrupsion. Çështja e kërpit industrial apo kanabisit vazhdon të jetë prezente falë dy vendimeve kontradiktore të drejtësisë shqiptare, e cila brenda 24 orëve ka dhënë dy vendime të ndryshme. Sipas koordinatorit të shoqatës, Alfred Pëllumbi, fitimi i dy çështjeve nga fermerët e Shkrelit

në gjyqësor do të shoqërohet me një tjetër betejë ligjore tashmë për vendimin e tretë të shkallës së parë, që do apelohet me qëllim marrjen e pafajësisë. Martin Pëllumbi, ish-kryetar i komunës Shkrel në Malësi të Madhe dhe 52 fermerë të tjerë të komunës së Shkrelit kanë marrë nga gjykata vendimin që pushon çështjen dhe i shpëton nga hekurat të gjithë të akuzuarit, mes të cilëve pleq gra dhe të rinj. Çështja e fermerëve të Shkrelit dhe kërpit industrial që rezulton me një përqindje më të larte se norma e lejuar që e përfshin atë në familjen e lëndës narkotike ka nisur që në vitin 2003, kur për herë të parë u sekuestrua një sasi e konsiderueshme bime kërpi që kishte tiparet e kanabis sativa. Procesi gjyqësor ndaj fermerëve të Shkrelit që kultivonin kërp industrial është ndjekur në disa seanca dhe nga përfaqësues të ambasadës angleze, pasi projekti për kultivimin e kërpit industrial në komunën e Shkrelit, i nisur nga viti 2000, është në bashkëpunim me fondacionin anglez “Partneritet për zhvillim”, i cili ka sjellë dhe farën e tij. Si përfaqësuesit e fondacionit, ashtu dhe ata të ambasadës britanike kanë apeluar vazhdimisht për drejtësi. Djana Kolaj

pozimet e misioneve të huaja që asistojnë reformën në drejtësi. Gjatë mbledhjes së djeshme, zv.kryetari i KLD-së propozoi emërimin në detyrën e gjyqtarit të kryeinspektores së KLD-së, Valbona Vata, dhe ish-anëtares së Gjykatës së Lartë, Evjeni Sinojmeri. “Këshilli i Lartë i Drejtësisë, duke vlerësuar punën e realizuar dhe integritetin e lartë moral dhe profesional të kryeinspektores, në përfundim të mandatit të saj në këtë

detyrë, sipas kërkesës së saj, vendosi t’i propozojë Presidentit të Republikës emërimin e saj në Gjykatën e Apelit Shkodër”- thuhet në deklaratën e KLDsë. Gjithashtu, në mbledhjen e djeshme, pas shqyrtimit të kërkesës, KLD vendosi t’i propozojnë Presidentit të Republikës emërimin e ish-gjyqtares së Gjykatës së Lartë, Evjeni Sinojmeri, në detyrën e gjyqtares pranë Gjykatës së Apelit Tiranë. Këshilli vendosi të caktojë anëtarin e KLD-së, Ilir Mustafaj, si kryetar të Komisionit të Posaçëm për Mbrojtjen e Gjyqtarëve, pas përfundimit të mandatit të kryetares së mëparshme. Diskutimet e Këshillit vijuan me shqyrtimin e projektakteve përfundimtare të vlerësimit të Kryeinspektores së Inspektoratit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë për 2 gjyqtarë. Mbas realizimit të procedurës së votimit të këtij projektakti, në përfundim u vendos vlerësimi “shumë mirë” për gjyqtarët e Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, Brunilda Kadi dhe Fatri Islami. Po ashtu, KLD verifikoi zgjedhshmërinë, pajtueshmërinë dhe ushtrimin në përputhje me ligjin, të detyrës për dy anëtarëve të rinj, Artan Broci dhe Astrit Haxhialushi, të zgjedhur nga Konferenca Gjyqësore Kombëtare më pak ditë më parë.

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E MBROJTJES

Drejtoria e Menaxhimit dhe Kualifikimit të Personelit Adresa: Bulevardi Dëshmorët e Kombit” Tel: ++355 4 22 21 03; Fax: ++355 4 23 41 62

NJOFTIM Për kontigjentet e Ministrisë së Mbrojtjes së RSH-së, për vitin akademik 2013-2014 Ministria e Mbrojtjes së Austrisë ka ofruar 3 të drejta studimi për në Akademinë Ushtarake Wiener Neustadt, Austri. Studentët do të diplomohen oficer me gradën “nëntoger”, në specialitetet këmbësori dhe marrin diplomën bachelor në degët “pedagogji” ose “informatikë”, në përfundim të studimeve ushtarake në Akademinë Ushtarake të Wiener Neustadt-it, Kandidatët që do të aplikojnë për të drejtat e studimit të mësipërme, të paraqiten në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes (KDS), ku do të njihen me “Udhëzim-in e Ministrit të Mbrojtjes, mbi kriteret e pranimit, regjistrimit dhe procedurat e testimeve”. Regjistrimi bëhet kundrejt tarifës prej 3.000 (tremijë) lekë. Regjistrimi fillon në datën 24 dhjetor 2012, ora 09.00 dhe përfundon më 10 janar 2013, ora 15.00, në KDS. Për datat e zhvillimit të testimeve, kandidatët do të njoftohen ditën e regjistrimit në KDS. Kriteret që duhet të përmbushin kandidatët për regjistrim: 1. Të ketë shtetësi shqiptare. 2. Në momentin e aplikimit të jenë deri në moshën 25 vjeç. 3. Të ketë kryer shkollën e mesme brenda ose jashtë vendit, të certifikuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës e Republikës së Shqipërisë. 4. Të ketë notën mesatare të shkollës së mesme mbi 7.5. 5. Të kenë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. 6. Gjatësia për kandidatët meshkuj të jetë 1.65 m, për kandidatët femra 1.61 m. 7. Të mos jetë i dënuar apo i ndjekur penalisht nga organet e drejtësisë. 8. Të mos jetë i martuar. 9. Të jetë i aftë nga ana shëndetësore. 10. Të ketë një trup me fizik të rregullt, të shëndoshë në të gjitha pikëpamjet, pa asnjë mangësi apo shenja që dëmtojnë pamjen. 11. Të mos jetë bartës i virusit Hepatit B, të mos ketë kaluar sëmundje të zemrës, veshkave, mëlçisë dhe mushkërive. 12. Kandidati që nuk plotëson qoftë edhe një nga kriteret e përmendura më sipër s’kualifikohet. Për regjistrim kandidatët duhet të paraqesin këto dokumente: 1. Kërkesë me shkrim të firmosur nga kandidati për të vazhduar studimet ushtarake jashtë vendit si dhe degën e preferuar. 2. Fotokopje e noterizuar e dokumentit zyrtar që vërteton përfundimin e arsimimit dhe notën mesatare mbi 7.5. 3. Dokument vërtetues për njohjen e gjuhës Angleze. 4. Fotokopje e kartës së identitetit . 5. Certifikatë familjare, 1 copë. 6. Fotografi për dokument, 2 copë. 7. Raporti shëndetësor nga Spitali Ushtarak Qendror Universitar, Tiranë, ku të theksohet “i aftë për të ndjekur studimet ushtarake jashtë vendit”. 8. Analiza e SIDA-s. 9. Vërtetime mjekësore se kandidati nuk është mbartës i virusit Hepatiti B dhe që nuk ka kaluar sëmundjet të zemrës, veshkave, mëlçisë dhe mushkërive. 10. Fotokopje e pasaportës e vlefshme për jashtë shtetit. 11. Vërtetim nga Komanda përkatëse për pozicionin aktual të vendit të punës. Kandidatët që do të përzgjidhen si studentë ushtarakë, për në Akademinë Ushtarake të Wiener Neustadt-it, si kontingjent i Ministrisë së Mbrojtjes, para fillimit të studimeve do të nënshkruajnë kontratën në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes (Akademia e Mbrojtjes) për vazhdimin e studimeve.


kronika

E mërkurë 19 dhjetor 2012 www.mapo.al

MAPO

7

Në Shtëpinë e të Moshuarve në Tiranë tregojnë se kjo është një situatë e kaluar, ndërsa tani, i moshuari trajtohet në një dhomë të ajrosur mirë me diell

Historia e të moshuarit që u vodh në azil Edhe pse në pension prej vitesh, Hekuran Zengo nuk kishte marrë paratë që i takonin. Ish-drejtori i azilit do të përballet me gjykatën për vjedhje Tiranë Ish-drejtori i azilit të pleqve, Resul Domi, do të përballet me gjykatën për vjedhjen e pensionit të Hekuran Zengos. I moshuari që vuante nga paaftësia në të folur e të dëgjuar qëndronte prej 7 vitesh në azilin e drejtuar prej Domit dhe ka humbur 4.3 milionë lekë nga pensioni i tij, që dyshohet se i ka përvetësuar ish-drejtori. Denoncimi është bërë nga Vergjinush Kostreci, e motra e të moshuarit, të cilit i kishin vjedhur prej muajsh pensionin. Pas më tepër se 6 muajsh he-

tim nga antikrimi ekonomik, ishdrejtori i Qendrës së të Moshuarve, Resul Domi, do të përballet me gjykatën. Hekuran Zengo është strehuar prej 16 vitesh në shtëpinë e të moshuarve në lagjen “Ali Demi” në kryeqytet. Prej hetimit të kryer nga policia dhe nga prokuroria, mësohet se Zengos i janë marrë 4.3 milionë lekë të vjetra, ndërsa mendohet se shuma e abuzimeve shkon në 6.3 mln lekë. Procedimi mësohet se ka nisur me 13 korrik të këtij viti, kur Vergjinush Kostreci, 68 vjeçe, motra e Hekuran Zengos, depozitoi një kallëzim në Drejtorinë e Policisë së Tiranës, pasi, sipas pretendimit të saj, vëllai i saj nuk merrte pension që prej kohës kur kishte mbërritur në shtëpinë e të moshuarve. Gruaja ka pretenduar se përgjatë kohës që i vëllai ka qenë në shtëpinë e të moshuarve, i ishte lidhur edhe një ndihmë sociale prej

40 mijë lekësh, të cilën nuk e kishte marrë asnjëherë. Kur ajo ka nisur të kërkojë pensionin e të vëllait, është përballur me pengesat dhe kërcënimet e ish-drejtuesve të institucionit, deri sa ajo i është drejtuar Avokatit të Popullit, në muajin qershor të këtij viti. Ndërhyrja e këtij të fundit dhe ndihma e tij, sipas vetë gruas, bënë që ajo të mund të përfitonte sërish pensionin për të vëllanë, ndërsa denoncoi në polici Domin. Në lidhje me këtë rast, në Shtëpinë e të Moshuarve në Tiranë tregojnë se kjo është një situatë e kaluar, ndërsa tani, i moshuari trajtohet në një dhomë të ajrosur mirë me diell. Tashmë aty çdo ditë vjen dhe i shërben e motra e tij, Vergjinushi, e cila është lejuar sërish për t’i shërbyer pas denoncimit të dhënë prej saj në policinë e kryeqytetit në muajin korrik. D.Biçaku

Vergjinush Kostreci me të vëllanë, Hekuran Zengo

Motra e të moshuarit: Si ia vodhi pensionin drejtori i azilit Vergjinush Kostreci rrëfen për MAPO-n kalvarin me të vëllanë shurdhmemec, të cilin e dëbuan nga azili sepse kërkonte paratë që i takonin nga pensioni. “Shkova tek Avokati i Popullit dhe më pas e denoncova në polici.” Intervistoi: Dashamir Biçaku

Vergjinush Kostreci është alarmuar, kur e njoftuan se i vëllai kërkonte lëmoshë për të shtyrë ditët. Është kthyer nga Kozana e Greqisë, ku qëndronte me familjen për t’u kujdesur për të vëllanë me probleme, por ka zbuluar një skemë vjedhjeje në azilin ku qëndronte Hekurani. Gruaja 68-vjeçare tregon se ka bredhur nga një zyrë në tjetrën për të vërtetuar se i vëllai kishte pension e më në fund e ka ndalur frymën në polici, ku edhe ka denoncuar ish-drejtorin e azilit, tashmë nën akuzë për vjedhjen e 4.3 milionë lekëve të vjetra. Zonja Kostreci, si e keni marrë vesh që vëllai juaj ishte vjedhur sistematikisht në azil? Unë rri në Greqi, në Kozanë prej vitesh. Këtu e 16 vite të shkuara, nëna dhe babai vdiqën. Ata kujdeseshin për Hekuranin, pasi unë isha në Greqi me fëmijët, ndërsa Hekurani ka pasur gjithmonë mungesë të dëgjimit dhe të të folurit. Pra ishte shurdhmemec. Pasi na vdiqën prindërit, e sollëm vëllanë në azil, ndërsa ai kishte pensionin e tij, pasi kishte punuar vazhdimisht, por shumën nuk e mbaj mend sesa merrte. Erdha në Shqipëri dhe atëherë, motra që banon në Kamëz, më tha se duheshin para se Hekurani kishte nisur të lypte para lart e poshtë nëpër njerëz. Erdha në korrik të 2010-s, dhe e mbajta një muaj në shtëpi. Erdha në azil dhe takova kujdestarin, ishte një çun nga Vlora. E pyeta se përse nuk i dalin lekët Hekuranit? Më tha se Hekurani nuk kishte

Vergjinush Kostreci me të vëllanë, Hekuran Zengo në shtëpinë e të moshuarve

pension. Në këmbë ishte edhe një grua, Resmija, që ishte si punë përgjegjëseje. Kujdestari më tha se i lidhën ndihmë sociale, pasi nuk kishte pension. Shkova në Kamëz, te zyra e bashkisë dhe atje në regjistra kërkova datën e daljes në pension të Hekuranit. E mora dhe erdha këtu në azil. E mora Hekuranin me taksi dhe e çova te Sigurimet Shoqërore pranë ‘Zogut të Zi’. Aty kërkova disa ditë rresht dhe takova drejtorin, sepse fillimisht nuk denjoi të më takonte dhe më thoshte se Hekurani nuk kishte pension. Pasi këmbëngula disa ditë rresht, ai pranoi ta verifikonte dhe në fund e gjetën datën. Mora dhe librezën dhe më tha që do të merrja tre vite pension, ndërsa 6 vite duhej t’i mbante shteti. Më pas erdha në azil prapë. Ai i thatë drejtorit të azilit për situatën? Sapo unë erdha dhe nisa të interesohesha për vëllanë dhe për pensionin e tij, ai nisi të më kërcënonte të më bërtiste dhe madje

E mora Hekuranin me taksi dhe e çova te Sigurimet Shoqërore pranë ‘Zogut të Zi’. Aty kërkova disa ditë rresht dhe takova drejtorin, sepse fillimisht nuk denjoi të më takonte dhe më thoshte se Hekurani nuk kishte pension”

njëherë më nxori nga azili. U zura me motrat, sepse ato nuk futeshin dot e mua nuk më linte të futesha për t’i dhënë shërbimin dhe për ta ndërruar e për ta larë. I thashë që e mora pensionin. Në atë kohë më tha që këto para i takonin atij. I kërkova se përse duhej t’i mbante ai? “E po unë i kam dhënë 40 mijë lekë - më tha. I thashë që këto para ia ka dhënë shteti, nuk ia kishte dhënë ai. Mirëpo prapë nuk pranonte. Më pas unë ika në Greqi, por më parë vajta te Hajria, e pyeta për lekët dhe më tha që lekët nuk kishin mbërritur. Kush është Hajria? Hajria është ajo e arkës së pensioneve në Kamëz. Ajo duhet të mbajë përgjegjësi, sepse s’ka të drejtë ajo t’i japë paratë drejtorit. Ajo duhet të mbajë përgjegjësi, sepse më tha edhe Avokati i Popullit mua. Unë i kisha lënë librezën drejtorit, kur ika në Greqi, por më pas u pendova, thashë me vete si ia lashë librezën atij unë, si ma hodhi

ai mua. Drejtori nga ana tjetër më tha që Hekurani ka para për të paguar. Iu drejtova dhe i thashë që, ore, si ka mundësi. Gjashtë vite ia ka marrë shteti, ca vite banka, edhe ti do... Vetëm tani, këto 4 muajt e fundit ka që po merr pension nga 70 mijë lekë të vjetra Hekurani, se më parë nuk ka marrë. Po denoncimin në polici kush e bëri? E bëra unë denoncimin. Unë bëra fillimisht ankesë tek Avokati i Popullit dhe ai më dërgoi te krimi ekonomik. Takova një gocë. Më tha që duhej të denoncoja dhe ngjarja do të hetohej. I thashë që nuk e bëja dot denoncimin, se kisha frikë se ma nxirrnin nga azili. Madje ma nxori dhe e mbajta edhe në shtëpi disa kohë unë. Po drejtori si reagoi? I kërkova librezën, por s’ma jepte. I thashë ma jep se ia marr vetë pensionin. Kur kërkova librezën, ma nxori nga azili. E kanë aty ata fletën e nxjerrjes nga azili, por nuk e japin.


8 02

MAPO

e premte, 21 dhjetor 2012 www.mapo.al

sociale

Sipas përllogaritjeve të Bashkisë, në rrjetet infrastrukturore të kryeqytetit do të investohen së paku 1.5 miliard euro në 4 vitet e ardhshme, ja kostot e projekteve

Zbardhen hartat e planit të ri, si ndryshon sistemi rrugor i Tiranës Bashkia e Tiranës publikon draftin për Planin e Përgjithshëm Rregullues dhe dokumentet shoqëruese të tij. Plani parashikon që rrjeti rrugor në Tiranë të ketë 9 korridore radiale, 5 unaza dhe 3 linja tramvaji

Terminali i pasagjerëve Terminali multimodal i pasagjerëve do të ndërtohet në një sipërfaqe prej rreth 85 000 m2, e cila do të jetë qendër multifunksionale me të gjitha shërbimet tregtare, operacionale dhe administrative. Ky terminal do të mbulojë gjithë trafikun interurban të Shqipërisë veriore, perëndimore dhe jug-perëndimore, e cila zë mbi 75% të fluksit të udhëtarëve. Terminali do të ndërtohet në hyrje të Tiranës, në afërsi të mbikalimit të superstradës Tiranë-Durrës.

Jonida Tashi

Rregulla të reja për ndërtimet, infrastrukturë e zhvilluar rrugore, më shumë hapësira të gjelbra, shtatë pole të tjera si qendra e tanishme e kryeqytetit. Këto janë disa nga prioritetet kryesore të Planit të Përgjithshëm të Tiranës, i cili do të shtrihet në 8 njësi vendore, dy nga të cilat 2 bashki dhe 6 komuna. Tashmë gjithçka është gati, projeksionet kanë përfunduar, hartat ku janë piketuar gjurmët e projekteve kanë marrë formë dhe ngjyrë, po kështu janë përllogaritur edhe kostot për secilin prej tyre. Me shumë gjasë gjithçka pritet të nisë nga ndërtimet, për të cilat Bashkia e Tiranës ka parashikuar rregulla të reja për përdorimin e tokës, duke respektuar vijën e verdhë dhe hapësirat publike. Pas një pune të gjatë dhe voluminoze, ekspertët kanë hedhur gjithçka në letër, teksa janë hartuar disa dokumente të rëndësishme, si: drafti i ri për Planin Rregullues, rregullorja e tij, Politika e Zhvillimit të Territorit, hartat e Planit të Përgjithshëm Vendor. Në qindra faqe shpjegohen çfarë parashikon Plani ri për Tiranën dhe periferinë e saj, ndërsa u jepet përgjigje pyetjeve se ku do të ndërtohet, ku do të kalojë trami, ku do të jenë parqet e reja, deri ku do të shkojë bulevardi i ri etj. Sistemi rrugor Plani i Përgjithshëm Vendor propozon plotësimin e sistemit rrugor me unaza të shumëfishta, gjithsej pesë të tilla, si dhe zgjerimi i akseve radiale të qytetit. Sipas planit të ri, rrjeti rrugor në Tiranë do të ketë 9 korridore radiale: Korridori i Durrësit, Korridori i Kamzës, Korridori i Kavajës, Korridori i Komunës së Parisit, Korridori i Elbasanit, Korridori i ish-Uzinës Traktori, Korridori i Dajtit, Korridori i Tufinës, Korridori i Paskuqanit. Tirana do të ketë një sistem rrugor unazor, ku përveç unazës ekzistuese do të ndërtohen edhe katër unaza të tjera. Unaza e

Bulevardi i ri Projekti për terminalin

Kostot e projekteve • Bulevardi kryesor dhe rehabilitimi i Lumit Tiranës 3,200,000 euro • Studim fizibiliteti për terminalin 500,000 euro • Sistemi i tramit KinostudioKombinat 1,250,000 euro • Ndërtimi i bulevardit verior të Tiranës 36,000,000 euro • Rehabilitimi i Lumit të Tiranës 40,000,000 euro parë rrethon qendrën e Tiranës dhe shërben kryesisht për trafikun e gjeneruar në dhe përreth qendrës së qytetit; unaza e dytë do të shtrihet midis unazës së qendrës dhe unazës së mesme duke e shpërndarë trafikun; unaza e tretë ose e mesme do të jetë brenda Tiranës për t’i shërbyer kryesisht trafikut të përditshëm për qëllime të ndryshme; unaza e katërt do të shtrihet në një distancë nga 700 deri në 900 metër nga unaza e mesme dhe ajo e jashtme e qytetit. Parashikohet kalimi me tunel pranë Liqenit të Tiranës në jug të Universitetit - me gjatësi 1,840 metra; unazën e pestë (unaza e jashtme e

Aksi i ri i Bulevardit do të jetë rreth 2 km, duke filluar nga ishStacioni i Trenit deri në Lumin e Tiranës. Ky aks do të lidhë të gjithë zonën veriore të qytetit të Tiranës me projektet në vazhdim të Unazës së madhe përgjatë Lumit të Tiranës. Rehabilitimi i Lumit Tiranës duke u rikualifikuar në një projekt për park të gjelbër në të dyja anët e lumit bën lidhjen dhe me Parkun e Paskuqanit.

Polet e zhvillimit ekonomik

qytetit) do të kalojë pothuajse paralel me vijën e verdhë të Tiranës, duke i shërbyer kryesisht trafikut tranzit që nuk ka as destinacion dhe as origjinën e udhëtimit në Tiranë, duke anashkaluar Tiranën. Gjithashtu do të jetë edhe një korridor i rëndësishëm për transportin e mallrave. Linja e tramit Linja e tramvajit veri-jug (Terminali Intermodal i Transportit-Qytet Studenti). Kjo linjë do të shërbejë për të mbështetur biznesin e ri dhe aktivitetet tregtare përgjatë shëtitores veri-jug (shëtitorja Zogu I), si dhe për transportin e udhëtarëve ndërmjet terminalit të planifikuar intermodal të transportit dhe qendrës së qytetit. Kjo linjë do të lidhet në qendrën e Tiranës (sheshi “Skënderbej”) me linjën e tramvajit

lindje-perëndim. Kjo linjë propozohet të shtrihet deri në aeroport duke mbledhur kështu edhe flukset që i drejtohen aeroportit. Linja e tramvajit lindjeperëndim (Kinostudio-Kombinat) do të shërbejë për të zëvendësuar linjën ekzistuese të autobusëve, e quajtur linja Kinostudio-Kombinat, e cila lidh zonën verilindore dhe jugperëndimore të qytetit me numrin e dytë më të madh të udhëtarëve (afërsisht 43 000 udhëtarë/ ditë). Linja unazore e tramvajit (unaza) do të shërbejë për të zëvendësuar linjën ekzistuese të autobusëve, e quajtur linja e Unazës, e cila ka numrin më të madh të udhëtarëve (afërsisht 54000 udhëtarë/ditë). Sistemi i autobusëve do të jetë komplementar me sistemin e tramvajit, si nga pikëpamja kohore ashtu edhe nga pikëpamja e linjave të ofru-

Parqet e gjelbra

ara. Sipas përllogaritjeve të Bashkisë, në rrjetet infrastr ukturore të kryeqytetit do të investohen së paku 1,5 miliard euro në 4 vitet e ardhshme. Plani i Përgjithshëm Rregullues do të paraqitet për miratim në mbledhjen e fundit të Këshillit Bashkiak për vitin aktual, që do të zhvillohet paraditen e së hënës. Pas kalimit në Këshill, ai duhet të marrë miratimin edhe nga Këshilli Kombëtar i Rregullimit të Territorit, për t’i hapur rrugë zbatimit të projekteve strategjike.

Vizat amerikane, Ambasada publikon rregullat e reja Nis sot procedura e re e aplikimit për vizat, të gjitha shërbimet në një pagesë Duke nisur nga sot, Ambasada Amerikane do të aplikojë një procedurë të re për vizat. Ambasada Amerikane në Tiranë njofton sistemi i ri që po implementohet në mbarë botën është më i lehtë, më i përshtatshëm dhe përfshin çdo shërbim në një pagesë, duke e bërë atë më pak të kushtueshëm se më parë. Nëpërmjet një njoftimi, Ambasada sqaron se si do të ndryshojë procedura. “Duke filluar nga data 21 dhjetor 2012, pasaporta do të kthehet nga Seksioni Konsullor nëpërmjet shërbimit postar DHL; dorëzimi i doku-

menteve për në Seksionin Konsullor do të bëhet nëpërmjet DHL; një Qendër telefonatash për pyetje dhe ndihmë në lidhje me procedurën për vizat do të jenë në dispozicion e aplikantëve pa pagesë shtesë. Duke filluar nga data 21 dhjetor 2012, aplikantët do të mund të vizitojnë faqen e internetit http://albania.usvisa-info.com, të telefonojnë Qendrën e telefonatave nga Shqipëria në numrin pa pagesë (+355) (0) 445 000 37 dhe nga Amerika në numrin (703) 439-2349 ose të lidhen nëpërmjet Skype nën emrin usvisaalbania, për të marrë informacion ose për të filluar aplikimin e tyre për një vizë Amerikane në Shqipëri”, - thuhet në njoftim. Ambasada sqaron se procedura e re është më e lirë, më e shpe-

jtë dhe në dispozicion 24 orë të ditës. “Është e përshtatshme pasi ju apo një familjar juaji mund të kryejë online nga shtëpia çdo hap të procedurës. Juve ju mundësohet shumë fleksibilitet në caktimin e datës dhe orës së takimit. Ju gjithashtu mund të regjistroheni përpara afatit për shërbimin e DHL për marrjen e pasaportës. Ju mund të kontrolloni statusin e pasaportës suaj online”, - vijon njoftimi. Sipas Ambasadës, koha e pritjes për të caktuar një datë takimi për vizë nuk do të ndryshojë, ajo mund të luhatet bazuar në numrin e kërkesave për vizë. Ndër të tjera Ambasada sqaron se ku ndryshon procedura e re krahasuar me atë aktuale: “Sipas procedurës së re, një aplikant mundet që duke qenë on-

Hapat për të aplikuar për një vizë jo-emigrimi 1. HAPI I PARË: Plotësohet formulari online 2. HAPI I DYTË: Krijohet një llogari online në albania. usvisa-info.com 3. HAPI I TRETË: Kryhet pagesa për vizë jo-emigrimi 4. HAPI I KATËRT: Caktohet data e intervistës nga aplikanti 5. HAPI I PESTË: Përgatiten dokumentet e kërkuara për një vizë jo-emigrimi

line, në pak minuta të paguajë tarifën e vizës, të caktojë një datë takimi, të plotësojë formularin për kthimin e pasaportës në një nga zyrat e DHL pranë qendrës së tij të banimit. Këto shërbime mund të kryhen 24 orë të ditës në komoditetin e të qenurit në shtëpi. Pastaj, gjithçka aplikantët duhet të bëjnë është të paraqiten për intervistë. Nëse duhet të dorëzohen dokumente në Ambasadë, kjo mund ta bëhet pa kosto shtesë duke u regjistruar për shërbimin DHL online”. Informacion i detajuar si për shërbimin për vizat joemigruese edhe për ato emigruese gjendet në faqen e internetit të Ambasadës Amerikane në Tiranë në http://albanian.tirana.usembassy. gov.


e premte, 21 dhjetor 2012 www.mapo.al

ekonomi

9

MAPO

Nuk rimbursohet TVSh-ja për projektet e BE-së Projektet që financon Bashkimi Europian, kryesisht në drejtim të organizatave të shoqërisë civile, po hasin vështirësitë e mosrimbursimit të Tatimit të Vlerës së Shtuar nga administrata tatimore. Tashmë, përveç komunitetit të biznesit, që prej kohësh ka ngritur zërin në lidhje me veprimet arbitrare dhe mosrimbursimin e TVSh, nga administrata fiskale, ankesat vijnë edhe nga

përfaqësues të shoqërisë civile. Genci Pasko, drejtor i Projektit TACSO (Asistenca teknike për Organizatat e Shoqërisë Civile), u shpreh gjatë një takimi me gazetarë e ekonomisë se Shqipëria është i vetmi vend në rajon që nuk rimburson TVSh për projektet e financuara nga Bashkimi Europian. Projektet e financuara nga BE, nëpërmjet Fondit të Ndihmës së Shoqërisë

Civile, për rajonin e Ballkanit kapin një vlerë prej 81 milionë euro për vitet 2008-2013. Bashkimi Europian pritet që së shpejti të disbursojë grante me vlerë 1.5 milionë euro, të cilat do të mund të përfitohen nga Organizatat e Shoqërive Civile përmes projekteve, që synojnë ngritjen e kapaciteteve menaxhuese të shoqërisë civile, ku një rol të veçantë luan edhe Media.

Fullani: Borxhi i qeverisë pengon uljen e interesit të lekut Guvernatori Fullani la të kuptojë dje se rritja e borxhit publik dhe ulja e normës bazë të interesit nuk shkojnë bashkë. Në vitin që vjen ulja e “çmimit” të lekut nuk ka gjasa të ndodhë Blerina Hoxha

B

anka e Shqipërisë ka deklaruar se nuk do të ulë çmimin e lekut për vitin në vijim, për shkak se qeveria ka vendosur të rrisë borxhin. Në këtë rast rregullat diktojnë që ulja e kostos së parasë edhe rritja e borxhit nuk shkojnë të dyja bashkë, pasi ushtrojnë presion për rritjen e përgjithshme të çmimeve. Këtë lajmërim ia dha dje guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, konferencës me median, pas mbledhjes së Këshillit të Mbikëqyrjes, i cili vendosi të mos ndryshojë normën bazë të interesit duke e lënë në nivelin 4%. Por në fakt për një periudhë jo më shumë se disamujore guvernatori Fullani ka dhënë dy qëndrime në lidhje me politikat fiskale. Në një nga komunikimet e mëparshme me median, guvernatori tha se stimuli monetar është konsumuar, duke kërkuar nga qeveria që të vërë në lëvizje mekanizmin fiskal. Qeveria në fakt e mori këtë masë. Duke rritur borxhin publik në vitin 2013 në 62,6 % të PBB nga 60 për qind që ishte kufiri i lejuar me ligj. Pas kësaj lëvizje nga ana qeverisë, ekspertët janë ndarë në dy grupe. Një palë në mbështetje të rritjes së borxhit dhe pala tjetër kundër. Ndërsa dje guvernatori Fullani e konsideroi të “rrezikshme” rritjen e borxhit përtej limitit 60 për qind, duke deklaruar tashmë se Banka Qendrore nuk do lehtësojë interesin për lekun derisa borxhi të jetë në nivele të larta. Duke komentuar zhvillimet e fundit në ekonominë e vendit, guvernatori Fullani tha se analiza e të dhënave të tërthorta konfirmon vlerësimet e mëparshme për një rritje pozitive në këtë periudhë, në

nivele të ngjashme me tremujorin e dytë të vitit. Rritja ekonomike është mbështetur më së shumti nga kërkesa e huaj, ndërkohë që kërkesa e brendshme paraqitet ende e dobët. Nga ana tjetër, tremujori i katërt dhe viti 2013 pritet të karakterizohen nga rritja e shpenzimeve fiskale dhe e deficitit buxhetor. Kjo politikë fiskale rrit stimulin makroekonomik në afat të shkurtër, por ajo duhet të jetë e kujdesshme ndaj nevojës për qëndrueshmëri afatmesme dhe afatgjatë të borxhit publik, tha dje guvernatori. Në mënyrë të veçantë, financimi i sektorit privat është ngadalësuar ndjeshëm. Rritja vjetore e kredisë për sektorin privat shënoi 2.4% në muajin tetor, duke zbritur në nivele të ulëta historike. Në një masë të madhe, ajo është ndikuar nga kërkesa e ulët e individëve dhe bizneseve për financim, sikurse pasqyrohet edhe nga ecuria e konsumit dhe e investimeve private. Nga ana tjetër, edhe sistemi bankar vijon të tregojë kujdes të shtuar në kreditim, ndonëse gëzon kushte të mira likuiditeti e kapitali. Shpenzimet konsumatore vlerësohen të jenë rritur gjatë tremujorit të tretë, duke u reflektuar edhe në një aktivitet më të mirë të sektorit të shërbimeve. Megjithatë, konsumi privat mbetet i dobët, si pasojë e ecurisë së ngadaltë të ekonomisë dhe e pasigurisë së perceptuar për të ardhmen. Ecuria e tij në afat të mesëm mbetet ende e paqartë. Gjithashtu, investimet private mbeten të ulëta, në prani të shfrytëzimit jo të plotë të kapaciteteve të prodhimit, të pasigurisë mbi ecurinë e kërkesës së brendshme dhe të huaj, si dhe të kushteve më të shtrënguara të financimit nga sektori financiar.

Ardian Fullani

Në një nga komunikimet e mëparshme me median, guvernatori tha se stimuli monetar është konsumuar, duke kërkuar nga qeveria që të vërë në lëvizje mekanizmin fiskal. Qeveria në fakt e mori këtë masë. Duke rritur borxhin publik në vitin 2013 në 62,6 % të PBB nga 60 për qind që ishte kufiri i lejuar me ligj

Gazsjellësi TAP merr statusin strategjik” për Shqipërinë Shqipëria ka shpallur dje të rëndësisë strategjike ndërtimin e gazsjellësit TAP. Nën drejtimin e kryeministrit Berisha, Këshilli Kombëtar i Territorit të Republikës së Shqipërisë (KKTRSH) përcaktoi projektin e gazsjellësit TransAdraitik (TAP) si çështje të rëndësisë kombëtare në planifikimin e territorit. Kaskada e Devollit dhe TAP, dy projektet më të rëndësishme energjetike në vend, fillojnë realizimin në vitin 2013 dhe së bashku janë një investim prej rreth 2.7 miliardë euro, tha Kryeministri Ai e quajti atë historike, për nga rëndësia e këtyre dy projekteve për Shqipërinë, rajonin e Europën. “Këto projekte, për nga garancia, dalin jashtë kufijve të vendit dhe janë dy ndër projektet më të rëndësishme që nisin zbatimin e tyre vitin e ardhshëm, në Europë.” Pozita gjeografike e Shqipërisë, tha Kryeministri, e bën projektin TAP më fizibël kundrejt trajektoreve të tjera dhe e shndërron Shqipërinë në një nyje të rëndësishme të shpërndarjes së gazit në Ballkanin Perëndimor e Europën Perëndimore. Kryeministri Berisha tha se impakti që këto dy projek-

Gazsjellësi TAP

te sjellin është jo vetëm në aspektin e fuqizimit të sistemit energjetik dhe të ekonomisë shqiptare, por edhe social, pasi së bashku projektojnë 42 mijë vende të reja pune. Ndërsa vlerësoi se përfundimi dhe aktivizimi i këtyre dy projekte përbën një ndër faktorët kryesorë për përm-

bushjen e ambicies, në përputhje edhe me premtimin e qeverisë shqiptare për ta vendosur Shqipërinë në grupin e vendeve të zhvilluara brenda vitit 2017, Kryeministri tha se këto investime madhore “janë dëshmi e një besimi të madh te sistemi funksional i ekonomisë së tregut në Shqipëri dhe mjedisi miqësor për biznesin. Një nga këto projekte është kaskada e Devollit, e cila do të realizohet nga kompania numër një e hidrocentraleve në Europë dhe ndërtuesi kryesor i hidrocentraleve në botë, e cila menaxhon mbi 200 hidrocentrale, kompania norvegjeze Statkraft dhe nga kompania austriake EVN. Projekti i kaskadës së Devollit është një projekt i madh, me mbi 800 milionë euro investim. Me tre hidrocentrale, i bazuar në tunele me dhjetëra kilometra, ky projekt transformon në mënyrë rrënjësore sistemin hidroenergjetik të vendit. Projekti ka një rëndësi të jashtëzakonshme, sepse punëson direkt dhe indirekt mbi 7 mijë punëtorë, teknikë, inxhinierë, menaxherë, juristë, ekonomistë e drejtues. Faktikisht, ky është projekti i punësimit më të madh të shqiptarëve.

Ja 8 projektet e miratuara 1. Leja infrastrukture për ndërtimin e hidrocentralit në lumin Devoll, komuna Stravaj, rrethi Librazhd. 2. Për përcaktimin e projektit TAP si çështje të rëndësisë kombëtare në planifikimin e territorit. 3. Leje infrastrukture për ndërtimin e hidrocentraleve “Lenie”, “Shalës”, “Strelcë”, rrethi Korçë. 4. Leje infrastrukture për ndërtimin e hidrocentralit “ZallTore”, komuna Stravaj, rrethi Librazhd. 5. Leje infrastrukture për ndërtimin e hidrocentraleve “Gojan”, “Gjegjan”, “Peshqesh”, “Ura e Fanit” dhe “Fangu”, rrethi Puke dhe rrethi Mat. 6. Leje infrastrukture për ndërtimin e antenave te telefonisë celulare “Eagle”. 7. Plani i Përgjithshëm Vendor, Bashkia Kamzë. 8. Plani i Përgjithshëm Vendor, Bashkia Berat.


OpEd

10

MAPO

E premte 21 dhjetor 2012 www.mapo.al

01

“Paratë ende s’e kanë bërë një njeri të lumtur. Sa më shumë të ketë, aq më shumë do të dojë. Në vend që të mbushë një vakum, krijon një tjetër”. Benjamin Franklin

02

“Ju kujtoni se paratë janë rrënja e të këqijave. E keni pyetur veten se cila është rrënja e gjithë parave”? Ayn Rand

03

“Intelekti ndërtohet paralelisht me ekonominë e parave”. G. Simmel

Opinione dhe Editoriale

Bujar Kapexhiu Nga

Nuk N

uk i kuptova kurrë. Nuk i pëlqeva kurrë. Nuk i honepsa kurrë. Nuk i durova kurrë. Nuk i desha kurrë. Madje kurrë nuk më është dukur se kanë ekzistuar. Sepse kurrë nuk i mora seriozisht. Nuk më ngjallnin asnjë interes, asnjë kuriozitet. Vetëm neveri. Vetëm krrupë. Vetëm pështirosje. Ishim totalisht ndryshe. Nuk ishim nga i njëjti univers. Nuk i përkisnim të njëjtës rracë të së njëjtës Botë. Nuk na rrihte e njëjta erë. Nuk na lagte i njëjti shi. Nuk na errte e njëjta natë. Nuk na zbardhte e njëjta ditë. Nuk na ngrohte i njëjti Diell. Nuk na zbehte e njëjta Hënë. Nuk na shkundëte i njëjti tërmet. Nuk na digjte i njëjti vullkan. Përveçse këmbë e duar, e sy e veshë, nuk kishim asgjë të përbashkët. Nuk u ndjeva rehat në praninë e tyre që çastin e parë pasi rashë nga i Nënës. Më kujtohet fare mirë ai çast, kur, pasi e këputa vetë kordonin, ashtu lakuriq dhe kok’ e këmbë me gjakra nëpër trup dola vrap në rrugë tu hidhja një sy. Nuk më pëlqyen aspak. Ndjeva gërdi prej tyre, dhe menjëherë më kapi një si krruajtje, një si zgjebe, që nuk mu nda gjithë jetën sa herë që më dalin përpara. Nuk u afruam kurrë. Mbetëm gjithmonë të largët. Nuk mund të ndodhte që në shkollë të mos veja, dhe mësuesit nuk mund të mos i respektoja. Por mësimet e tyre, shkolla e tyre, nuk qenë të këndëshme, nuk qenë të shijëshme si e kisha ditur kur isha ende spermë. Prandaj nuk u afrova me ta. Ndoqa rrugë tjetër. Ndrrova Botë. U zhyta në libra. Nuk flisnin, pëshpërisnin. Nuk llafoseshin, brohorisnin. Nuk punonin, rrinin. Nuk hanin, lëpinin. Nuk ecnin, zvarriteshin. Kur ende s’më kishte dirsur mustaqja, konstatova se nuk mund të rrija. Mendova të arratisesha. Prej atëhere nuk ua ndaj sytë zogjve, aeroplanave, kaçatorrave, tajareve, harabelave, bletëve, grerëzave, mizave, mickonjave, dhe të gjithë fluturakëve, si dhe mjeteve notuese, lundruese; anijeve, varkave, gomoneve, ngjalave, gaforreve, balenave, peshkaqenëve. Nuk më kuptonin. Lodheshin për të më kuptuar, por nuk mundnin. Nuk mundnin sepse nuk ua lejoja atë luks. Një herë kryeministri i tyre, ai të cilin më vonë nuk e vranë por e vetvranë, erdhi në Shkollën Teknike dhe tha; “Na duhen teknikë të kuq”. Kjo më llaftarisi aq tepër sa kur nuk vdiqa tek dëgjova ato fjalë, aty e kuptova se nuk do vdes kurrë. Një herë

Derë më derë

sipas meje Edison Ypi

Një tjetër ditë për pak sa nuk e hodha në erë Vlorën në një shtrirje gjeografike të frikëshme; Nga Palasa në Levan, dhe nga Tepelena në Sazan. Ndodhi kur në Rrugën Transballkanike, aty ku ka qënë, e ndoshta është ende, Fabrika e Orizit, ngava nja 200 metra një ZIS të ngarkuar plot me mina detare. Oficeri u nxi kur më pa. Por s’më bëri gjë. Sepse iku me ngut në hale të fuste brenda me gishta zorrën e bythës që i dilte hera-herës përjashta se ashtu e kishte një sëmundje. Nuk pendohem që s’e hodha në erë Vlorën. Se po ta kisha hedhur në erë, nuk do ishte i mundur festimi i 100 vjetorit. Papo ndodhi edhe një herë tjetër kur deshën të më fusin në burg sepse nuk dëgjoja mender këngët e tyre por dëgjoja kanconeta italiane...

tjetër kur isha ushtar një kapterr ma ngriu gjakun kur mu duk se ma kapi fillin kur më tha; “Hajde ore Ypi hajde, ohoho, gjysm’ e mijës pesqint, këpucët e zgjidhura, kapelja me yll llamarine të shtrembër qepur keq gati për të rënë, nuk na përshëndete një herë me grusht o burr’ i dheut, s’u bëre që s’u bëre një ditë të vetme ushtar”. Një tjetër ditë për pak sa nuk e hodha në erë Vlorën në një shtrirje gjeografike të frikëshme; Nga Palasa në Levan, dhe nga Tepelena në Sazan. Ndodhi kur në Rrugën Transballkanike, aty ku ka qënë, e ndoshta është ende, Fabrika e Orizit, ngava nja 200 metra një ZIS të ngarkuar plot me mina detare. Oficeri u nxi kur më pa. Por s’më bëri gjë. Sepse iku me ngut në hale të fuste brenda me gishta zorrën e bythës që i dilte hera-herës përjashta se ashtu e kishte një sëmundje. Nuk pendohem që s’e hodha në erë Vlorën. Se po ta kisha hedhur në erë, nuk do ishte i mundur festimi i 100 vjetorit. Papo ndodhi edhe një herë tjetër kur deshën të më fusin në burg sepse nuk dëgjoja mender këngët e tyre por dëgjoja kanconeta italiane. Nga ‘Ndër ara fabrika kantiere...” shpëtova për qime sepse një oficer, meqënëse punoja në ofiçinë, më kërkoi t’i bëja një thikë me sustë. Nuk mund të mos veja në Zbor. Ku edhe atje për pak sa nuk më futën në burg sepse i thashë një miku që kapota e ushtrisë që kisha veshur ishte e vjetër. Nuk u ula kurrë në bankën e parë në shkollë. Nuk kam folur kurrë me mësuesit dhe pedagogët. Nuk lashë libër pa lexuar. Nuk më shpëtoi soc-autor pa e tallur. Mes miqsh, se ndryshe nuk ishte e mundur. Nuk mund të mos veja, por ama nuk fola kurrë në ndonjë mbledhje kolektivi. Nuk duket e mundur, por nuk ishte dhe e pamundur, që nuk vajta në asnjë aksion rinie. Nuk vajta kurrë në Opera. Edhe Opera edhe diktaturë proletariati, sikur nuk shkonte. Nuk vajta kurrë në Teatrin Popullor. Edhe Teatër edhe popullor, nuk bënte sens. Nuk besohet kollaj, por po të kesh parasysh se ata që nuk e besojnë nuk janë si unë, nuk ka asnjë çudi që nuk pashë, dhe ende nuk kam parë, asnjë film shqiptar nga fillimi në fund. Nuk ishin filma. Ishin, dhe janë, propagandë. Nuk bëra edhe plot gjëra të tjera. Për shembull nuk kërkova kurrë rritje rroge. Nuk j’u vardisa kurrë kurrkujt për ndonjë privilegj. Nuk kam këmbyer kurrën e kurrës muhabet me asnjë shef, drejtor, apo çfardo

eprori. Nuk u bëra kurrë problem i ndonjë polici. Nuk kam njohur kurrë ndonjë sigurimist. Nuk kam pasur për asnjë çast dhe asnjë rast të bëj me Sigurimin. Për Sigurimin dija vetëm se ekzistonte. Por nuk kisha, dhe nuk kam, asnjë ide ku ishte dhe si ishte. Frikë nuk kisha nga Sigurimi. Frikë kisha nga ata që kishin frikë nga Sigurimi. Nuk do ishte keq të njihja ndonjë sigurimist për të spiunuar të gjithë halabakët e sotëm që hiqen sikur kanë qënë trima. Ah, që kjo ide shpëtimtare nuk më erdhi atëhere, por vetëm tani. Përveç njërit, Ismail Kadaresë, nuk njoha kurrë ndonjë të famshëm të asaj kohe. Në të vërtetë kam njohur edhe një tjetër, Lasgushin. Por Lasgushi nuk mund të quhej i famshëm përderisa e konsideronin të vdekur. Ore, nuk pashë kurrë një edicion të plotë lajmesh në televizor po të them. Emri i diktatorit nuk ka dalë, dhe nuk do dali kurrë, nga dhëmbët e m’i. Përveçse në shtëpitë e fare pak miqve të besuar, Ilir Strazimirit, Agron Nallbanit, Robert Haritos, ku vollëm helm me tonelata për kurvin, kuçedrën, diktaturën e proletariatit, etj. etj., nuk mbaj ment të kem hyrë, madje as nuk kam trokitur kurrë në ndonjë shtëpi tjetër. Nuk lashë miting të Partisë Demokratike pa vajtur. Partisë Demokratike sot e kësaj dite nuk i kam trokitur, dhe as nuk do t’i trokas, kurrë në derë. Të kem hyrë e dalë në ndonjë partie tjetër, gjallë a vdekur nuk bëhet fjalë. Ata në Amerikë, në Angli, në Zvicër, në Itali. Mua Amerika e virtualitetit nuk më pëlqen, preferoj Skraparin e rakisë. Anglia nuk më duket e thatë, dua Qafën e Buallit, ku gjithmonë fryn erë. Zvicra nuk ma mbush syrin, nuk e këmbej me Zvërnecin. Italia nuk është më e bukur se Myzeqeja. Unë dhe ata kurrë nuk u takuam dhe kurrë nuk do të takohemi. Ata vinin, unë nuk vija, ikja. Ata iknin, unë nuk ikja, vija. Ata marrshonin dhe këndonin me zë të lartë, unë nuk këndoja, as marrshoja, ecja lehtë dhe klithja nga brenda. Ata kujtonin, unë nuk kujtoja, harroja. Ata harronin, unë nuk harroja, kujtoja. Ata rrinin, unë nuk mund të rrija, punoja. Nuk besoj se e teprova. Se ndoshta nuk duhen thënë, por edhe, dreqi e hëngërt, nuk mund të lihen pa thënë disa gjëra. Sidomos tani që u muar vesh se fundi i botës, jo se nuk do ndodhi në të ardhmen, apo nuk ka ndodhur në të kaluarën, por vetëm se njëri nga fundet e saj nuk

është tani. Nuk ma do mendja se të mërzita përderisa besoj se i rendita bukur. Nuk besoj se e teprova përderisa nuk të gënjeva; Që nuk u dorzova. Nuk u rrëzova. Nuk u shkatërrova. Ja ku jam, më këmbë. Ja ku je. Ku i rrëzuar, shtrirë gjatë e gjërë, ke zënë rrugën.

Përveçse në shtëpitë e fare pak miqve të besuar, Ilir Strazimirit, Agron Nallbanit, Robert Haritos, ku vollëm helm me tonelata për kurvin, kuçedrën, diktaturën e proletariatit, etj. etj., nuk mbaj ment të kem hyrë, madje as nuk kam trokitur kurrë në ndonjë shtëpi tjetër. Nuk lashë miting të Partisë Demokratike pa vajtur. Partisë Demokratike sot e kësaj dite nuk i kam trokitur, dhe as nuk do t’i trokas, kurrë në derë. Të kem hyrë e dalë në ndonjë partie tjetër, gjallë a vdekur nuk bëhet fjalë. Ata në Amerikë, në Angli, në Zvicër, në Itali. Mua Amerika e virtualitetit nuk më pëlqen, preferoj Skraparin e rakisë. Anglia nuk më duket e thatë, dua Qafën e Buallit, ku gjithmonë fryn erë...


E premte 21 dhjetor 2012 www.mapo.al

MAPO

19 11

Në të gjithë filmat për fundin e botës, informacionet në internet dhe artikujt e kohëve të fundit është lehtësisht e evidentueshme, që Krishti dhe fuqia e Tij shpëtuese për njeriun nuk gjendet në asnjë vend. Flitet për një fund të errët, të cilit askush nuk mund t’i shpëtojë në këtë tablo të madhe braktisjeje të njeriut ndaj Perëndisë. Dy janë gjërat për të cilat sot në këtë ditë duhet të jemi të sigurt: 21.12.2012 nuk është data e fundit të botës, dhe tjetra: njeriu nuk është jetimi i këtij kozmosi, Perëndia vazhdon ta dojë e të kujdeset për krijesën e Tij.

Këmbana e minutës së Fundit të Botës S ot, më shumë se kurrë më parë, njeriu kërkon të njohë limitet e tij. Nuk mund të themi me siguri, në kërshëria e momentit që jetojmë, e çon njeriun drejt hulumtimit të gjenezës, por me siguri biem dakord, që njeriu do të jepte gjithçka, që të njihej me orën e tij të fundit, nëse do të ishte e mundur. Rreth dy mijë vjet më parë dishepujt e Jezusit i drejtojnë Atij këtë pyetje: Na thuaj, kur do të ndodhin këto gjëra? Dhe cila do të jetë shenja e ardhjes sate dhe e mbarimit të botës? Mat.24:3. Njerëzit e çdo epoke janë përpjekur të marrin në shqyrtim çështjen e shumëpërfolur kohët e fundit lidhur me fundin e botës. Në të vërtetë nuk janë vetëm njerëzit e religjionit, të cilët përgjatë kohës kanë drejtuar pyetje, që lidhen me ngjarjen e fundit të botës. Gjatë dekadave të ndryshme, njerëz prej fushave të ndryshme të jetës kanë shprehur shqetësimin e tyre për probabilitetin e mundshëm të një fundi katastrofik të botës sonë. Politikanë, njerëz të shkencës dhe analistë nuk e kanë parë të pamundur idenë e një kolapsi apo shkatërrimi përfundimtar të planetit tonë. Në diskurset e bëra publike, shqetësimet që janë bërë prezente, të cilat të çojnë drejt mendimit të fundit të botës, kanë qenë të ndryshme. Këto shqetësime përfshijnë idetë për shkatërrimet mjedisore, ndotja e planetit, mbipopullimi, epidemi masive vdekjeprurëse, konflikte që çojnë në luftë nukleare, apo përplasje asteroidesh në planetin tonë. Megjithëse disa prej këtyre shqetësimeve duken të pazakonta, disa të tjera përbëjnë një kërcënim real për tokën. Ideja e përplasjes së një asteroidi me tokën nuk

është diçka e paimagjinueshme. Rasti i meteorit, i cili goditi Siberinë në vitin 1908, pati një ndikim të madh. Megjithëse ky meteor ishte i përmasave të vogla, vetëm 45.72m, shkatërroi një zonë prej 1609 km2 duke shkatërruar rreth 80 milionë pemë. Energjia e çliruar në këtë rast është e barabartë me atë të një bombe të madhe hidrogjeni. Pjesa më e madhe e ekspertëve bien dakord me idenë se kërcënimi nuklear është ai që rrezikon më shumë se çdo gjë tjetër planetin tonë. Shkencëtari Karl Sagan (Carl Sagan) në vitin 1980 shkruan: “Zhvillimi i armëve nukleare dhe sistemi i shpërndarjes së tyre, herët a vonë do të çojnë në shkatërrimin e planetit.” Sot në botë ekzistojnë rreth 50.000 armë nukleare, pjesa më e madhe e të cilave gjenden në zona të rrezikshme dhe të pasigurta. Ish-presidenti amerikan, Ronald Regan, kohë më parë bëri prezent shqetësimin se Armagedoni mund të ndodhë në brezin tonë. Ndërsa ish-zv.presidenti amerikan, Al Gore duke “spekuluar” me idenë e jetëgjatësisë së planetit ka thënë: “Dy luftëra botërore, holokausti, shpikja e armëve nukleare dhe tani kriza globale mjedisore, kanë bërë shumë prej nesh të shqetësohemi, nëse mbijetesa…është e mundur”. Ndërsa një pjesë e banorëve të planetit mendojnë që shqetësimet tona për fundin e botës kanë krijuar epokën e ankthit, në të cilën asgjë nuk është më e sigurt, një pjesë tjetër mendon që nuk ka arsye pse të shqetësohemi, sepse epidemia e panikut për fundin e botës është e përsëritur, pasi ka ndodhur dhe herë të tjera në të shkuarën. Në të vërtetë, parashikimet për fundin e

botës janë përsëritur në mënyra dhe forma të ndryshme përgjatë shekujve dhe duke dhënë hera-herës dhe data “të sakta” për fundin, por realiteti ka qenë zhgënjyes për pritësit e paduruar të kësaj ngjarjeje. Me dhjetëra parashikime për fundin e botës kanë kaluar të papërmbushura, por vetëm disa prej tyre kanë pasur një efekt të gjatë. Më 1844 predikuesi Baptist Uilliam Miller (William Miller) pati shumë ndjekës duke predikuar kthimin e Krishtit në një datë të caktuar. Kur kjo nuk ndodhi, ngjarja e shumëpritur u pasua nga një zhgënjim i madh i masës ndjekëse. Në vitet ‘70 Hall Lindsej (Hal Lindsey) publikoi librin “The late great planet earth”. Aty ai dha idenë që fundi i botës do të vijë shumë shpejt, duke u paraprirë nga pushtimi Sovjetik i vendeve të Lindjes së Mesme. Viti 2000 kaloi pa ko l ap s i n e shu m ë p ë r f o lu r kompjuterik, ndërsa predikuesi radiofonik Harold Kamping predikonte se fundi i botës do të ndodhte në 21 Maj të vitit 2011. Sot një pjesë e madhe e banorëve të planetit pret me padurim dhe ankth numërimin mbrapsht deri në sekondën e fundit të orës 24:00 në pritje të përmbushjes së profecisë së shumë përfolur të fiseve Maja (Maya). Duke e marrë shumë seriozisht mundësinë e një fundi tragjik të tokës këtë mbrëmje, një pjesë e konsiderueshme e banorëve të planetit është përgatitur t’i shpëtojë fundit tragjik duke “blerë“ shpëtimin nëpërmjet çdo mundësie që është promovuar së fundmi si një mjet shpëtimi për fundin e botës. Kjo i ka dhënë mundësinë kontraktorëve të ndryshëm të nisin bizneset e tyre duke shfrytëzuar këtë mundësi për

koment

Akil Pano

përfitime të mëdha. Shumë artikuj të shkruar së fundmi flasin për “shtëpi-bunker”, anije hermetike prej metali dhe guida pelegrinazhi në vende të “profetizuara” si pikat e vetme të planetit, që nuk do të preken nga katastrofa e fundit të botës. Epidemia e ankthit për fundin e botës ka zbuluar gjithashtu disa grupime mbi bazat e personalitetit njerëzor, të cilat sot mund t’i evidentojmë lehtazi. Në grupin e parë janë personat, të cilët udhëhiqen nga lajtmotivi “të hamë e të pimë, sepse nesër do të vdesim.” Shumë lehtë ky parim i çon njerëzit dhe shoqërinë në kaos. Grupi i dytë i identifikuar është grupi, i cili udhëhiqet nga mendësia e të mbyllurit në vetmi dhe depresion, për shkak se e shohin fundin të errët dhe pa shpresë. Kjo e sjell njeriun dhe shoqërinë në disfatizëm. Grupi i tretë përbëhet prej personave, të cilët nuk mund ta pranojnë idenë e një fundi dhe për këtë arsye ata kërkojnë të zbulojnë dhe përdorin alternativat dhe çdo mundësi shpëtimi duke luftuar për vazhdimësinë e jetës. Ky është grupi që ka llagapin “survivors”, të mbijetuarit. Por, ndërsa po shkojmë drejt konsumimit të orëve të kësaj dite dhe të argumenteve të këtij artikulli, pyetja që shtrohet është: Çfarë thotë Bibla mbi çështjen e fundit të botës? Cila ishte përgjigjja, që Jezusi i dha

dishepujve të Tij, ndërsa ata e pyetën për këtë fund? Përgjigjja e shumëpritur për të gjithë ne vjen e qartë dhe ndriçon tunelin e errët të frikës më të madhe të humanëve: “Si do të jetë fundi ynë?” Të shkëputura nga teksti i gjatë Biblik mbi temën e fundit të botës, dy janë gjërat që sot ne kemi nevojë të dëgjojmë të na thuhen: Ruhuni se mos ju mashtron ndokush! Mateu 24:4 dhe argumenti tjetër shumë i rëndësishëm: Tani, sa për atë ditë dhe për atë orë, askush s’e di, as engjëjt e qiejve, por vetëm Perëndia. Mateu 24:36 Megjithëse mania 2012 i ka dërguar zemrat e njerëzve në tokën e ankthit dhe të frikës për fundin e botës, Bibla zbulon qartë që caktimi i çdo date për fundin e botës nuk mund të jetë asgjë tjetër veçse subjekt spekulimi. Në të vërtetë një nga shenjat e kohëve të fundit, për të cilat Bibla i paralajmëron njerëzit, është mashtrimi. Mashtrimi më i madh i kohëve të fundit mbi fundin e botës nuk është vetëm ideja e përcaktimit të një date, por gjithashtu heqja dhe largimi i idesë së Zotit nga tabloja e kësaj ngjarjeje. Në të gjithë filmat për fundin e botës, informacionet në internet dhe artikujt e kohëve të fundit është lehtësisht e evidentueshme, që Krishti dhe fuqia e Tij shpëtuese për njeriun nuk gjendet në asnjë vend. Flitet për një fund të errët, të cilit askush nuk mund t’i shpëtojë në këtë tablo të madhe braktisjeje të njeriut ndaj Perëndisë. Dy janë gjërat për të cilat sot në këtë ditë duhet të jemi të sigurt: 21.12.2012 nuk është data e fundit të botës, dhe tjetra: njeriu nuk është jetimi i këtij kozmosi, Perëndia vazhdon ta dojë e të kujdeset për krijesën e Tij.

Homoseksualët, vëllezërit dhe motrat tona Një vend është i lirë vetëm atëherë kur të gjithë njerëzit e saj janë të lirë NEW YORK - Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe konservatorët kanë ndryshuar mendim lidhur me martesën mes gjinisë së njëjtë. Po flasim për të krishterë të cilët bazohen në mësimet e Biblës dhe e marrin shumë seriozisht moralin; e këta persona disa vite më parë do të ishin po ashtu kundër të drejtave të homoseksualëve. Por tani, ata i kanë pranuar të drejtat e homoseksualëve, nuk ndiejnë më as neveri as frikë nga ata, si dhe kanë ardhur në një përfundim se në një vend të lirë askush nuk mund t’i tregojë dikujt tjetër se kë duhet të dojë. Ky është një lajm i mirë, sepse një vend është i lirë vetëm atëherë kur të gjithë njerëzit e saj janë të lirë. Për Kosovën duhet të jetë interesante që ta dëgjojë këtë histori. Jo për shkak se Shtetet e Bashkuara janë më të mira, më moderne, më perëndimore, por sepse Kosova dhe Amerika kanë kaluar nëpër betejat e njëjta. Deri më 2003, kur një vendim nga Gjykata e Lartë shfuqizoi të gjitha ligjet për sodominë, të ishe homoseksu-

koment Anna Di Lellio

al mund të konsiderohej si një vepër penale në Shtetet e Bashkuara. Shumë pak u dënuan, disa ishin në shënjestër nga dhuna hakmarrëse, por për një kohë të gjatë të gjithë ishin objekt diskriminimi dhe izolimi. Për gjeneratat e vjetra të homoseksualëve, kjo damkë ishte tepër e rëndë për t’u duruar: disa u bënë alkoolistë, e disa bënë edhe vetëvrasje, ndërsa të tjerë kërkonin shpëtimin nëpër kolltukët e psikanalizës, për t’i gjetur ilaç “sëmundjes” së tyre. Shumica shtireshin se donin njerëzit e gjinisë së kundërt, martoheshin, bënin fëmijë dhe jetonin një jetë të gënjeshtërt, të cilën e urrenin. E mbi të gjitha, urrenin vetveten. U desh shpërthimi i lëvizjeve për të drejtat e njeriut në vitet ‘60 e ‘70, që homoseksualët të kuptonin se edhe ata mund të luftonin për lirinë e për të jetuar haptas. Ata kanë bërë një rrugë të gjatë që atëherë. Vitin e kaluar,

ndalesa që homoseksualët t’i bashkohen ushtrisë është revokuar përfundimisht. Sot, njohja e bashkëjetesës është zgjeruar në disa qytete dhe shtete. Më 2012-n, partnerët e gjinisë së njëjtë mund të martohen legalisht në nëntë shtete. Administrata e Obamës ka bërë më shumë se 150 emërime, nga krerët e agjencive dhe anëtarët e komisioneve, tek oficerët e policisë dhe stafit të lartë. Tammy Baldwin, senatori i ri nga Wisconsin, është i pari person i shfaqur haptas si homoseksual që është zgjedhur në Senat. Kush janë këta njerëz në krye të politikës amerikane? Shumë e thjeshtë, ata janë zgjedhur si më të mirët për punën që bëjnë, pa menduar asnjëherë për orientimin e tyre seksual. Ka shumë probleme që pikëllojnë sot Shtetet e Bashkuara, duke u nisur nga rritja e pabarazisë së rrogave dhe recesionit ekonomik, deri te dhuna në familje dhe luftërat e papërfunduara jashtë saj. Sidoqoftë, është një gjë, që gjithmonë i bën amerikanët të jenë krenarë për vendin e tyre: kapaciteti i tij për vetë korrigjim kur njerëzit e kuptojnë se çfarë duhet të bëhet për ta mbajtur atë në rrugën e drejtë e të lirisë për të gjithë, pa asnjë diskriminim

mbi bazën e gjinisë, ngjyrës preferencës fetare apo seksuale. Kosovarët duhet ta kuptojnë këtë shumë mirë. Ata kanë luftuar me dekada të tëra për të qenë të lirë. Ju kujtohet koha kur të visheshe kuqezi konsiderohej krim? Kur të flakje në kosh të plehrave foton e Titos mund të të kushtonte vite burg? Kur të thërrisje “Kosova Republikë”, mund të të kushtonte me një rrahje të fortë? Kur, të lexoje ‘Lahutën e Malësisë’ ishte krim? Sot, Kosova është e lirë. Ka një Kushtetutë e cila mbron lirinë e shprehjes dhe lëvizjes për të gjithë. Kosovo 2.0 (një revistë për të cilën vendet fqinje e kanë zili për tolerancën e saj) po përpiqet që të ushtrojë të drejtën e saj për të përhapur këtë liri. Po, ka ende njerëz sot që në Kosovën e lirë u duhet të fshehin identitetin e tyre. Nëse tregojnë që janë homoseksualë, rrezikojnë që të nxirren jashtë shtëpisë, të humbin përkrahjen e familjes së tyre. Atyre u duhet të jetojnë të fshehur. Nëse përpiqen që të kërkojnë lirinë që u takon, ata poshtërohen si më keq, e madje u duhet të jetojnë nën mbrojtje policore. Ky është fati, që e përcjell, për shembull, Igballe Rugovën, një grua e cila ka shfaqur një ndershmëri të jashtëza-

konshme morale, e cila ka bërë shumë për të varfrit, për bashkatdhetarët e saj shqiptarë, pa harruar asnjëherë dinjitetin njerëzor të të tjerëve. Kosova nuk është unike në këtë kuptim. Edhe përkundër progresit të bërë në Shtetet e Bashkuara gjatë dekadave të fundit, diskriminimi vazhdon, por për një gjë duhet të pajtohemi, se shembulli që duhet ndjekur është progresi e jo pengesat. Sëmundja e vërtetë, kudo, është homofobia, apo mosdashja për të pranuar atë që presidenti Obama së fundi tha duke iu përgjigjur pyetjes së Chuck Todd nga NBC, kur e pyeti se si ka arritur që t’i tejkalojë dyshimet e veta lidhur me martesën e homoseksualëve: “Ajo që shihni është një pranim rrënjësor i amerikanëve, që homoseksualët e transeksualët janë vëllezërit tanë, motrat tona, fëmijët tanë, kushërinjtë tanë, shokët tanë, kolegët tanë dhe ata duhet të trajtohen si çdo amerikan tjetër. Dhe besoj se ky parim do të fitojë.” E ky parim duhet të fitojë gjithandej. *Anna Di Lellio është profesoreshë e marrëdhënieve ndërkombëtare në New York, si dhe është anëtare e bordit në Kosovo 2.0.


Aurela Gaçe: “Çani, do e bëj gjoksin me lekët e tua!” Aurela i drejtohet Arjanit dhe i thotë: “ Kur më ke ftuar për herë të parë në emision as ti s’më njihje mirë dhe as unë. Ti në atë kohë më pyete pse nuk e kam bërë gjoksin operacion dhe në atë kohë nuk dija ç’të të thosha, se isha tepër e re

Elvis Pupa rikthehet me “Shteti më i lumtur në Shqipëri” “Ky show është përmbledhja e gjithë aftësive të mia aktruese dhe krijuese si dhe prezantimi më i veçantë i tyre për ju"

www.mapo.al

show-biz

Angela Martini sërish skandal, topless në mbrëmje gala

Jeta si në ëndërr e Mariza Ikonomit Këngëtarja flet për jetën saj të re mes Francës dhe Shqipërisë, dashurinë, dëshirën për të krijuar familjen e saj dhe muzikën, e cila qëndron mbi të gjitha

E pranishme në një festë gala në Gstaad të Zvicrës, modelja shqiptare sërish ka lënë pa fjalë. E veshur me një fustan të kuq, mjaft elegant, Angela ka lënë thuajse tërësisht të zbuluar pjesën e gjoksit anash

Afërdita Dreshaj drejt majave në Nju-Jork

Dren Abazi: Prapaskenat sensuale me Ledina Çelon

festivali në RTSh

“Ledina donte të rikthehej me një këngë pas një pauze relativisht të gjatë që pati nga skena dhe mendoi që unë mund t’i shkruaja një këngë që do e sillte atë ndryshe nga herët e tjera”

Në skene do rikthehen si 40 vjet më parë Bujar Kapexhiu dhe Edi Luarasi. I ftuar special do të jetë grupi nga Azerbajxhani “Ell&Nikki” (Eldar Gasimov & Nigar Jamal), fituesit e Eurosong 2011 dhe prezantuesit e “Eurosong 2012”

Bujar Kapexhiu dhe Edi Luarasi kthehen si 40 vjet më parë

Miss Universe / Adrola Dushi “zhgënjehet”, Diana Avdiu më fotozhenikja e botës Faqe 9


14 18 16 6

MAPO

E 21 dhjetor 2012 martë, 15 17 27maj mars maj2011 2011 13 E premte, martë, qershor 24 2010 janar 2012 www.mapo.al www.gazetamapo.com www.mapo.al

E pranishme në një festë gala në Gstaad të Zvicrës, modelja shqiptare sërish ka lënë pa fjalë. E veshur me një fustan të kuq, mjaft elegant, Angela ka lënë thuajse tërësisht të zbuluar pjesën e gjoksit anash

Thashetheme

Angela Martini sërish skandal me të brendshmet e saj, topless në mbrëmje gala

Angela Martini nuk lë rast pa rënë në sy. Sidomos nëse bëhet fjalë për evente të rëndësishme, ku janë prezent njerëzit më të fuqishëm e më të famshëm të planetit. Një mënyrë origjinale ishte ajo kur Angela u shfaq pa asgjë poshtë fustanit të saj në mbrëmjen e “Cfda Fashion Awards”. Modelja shqiptare e shpallur edhe si “Miss Universe Albania”, i la të gjithë më gojë hapur, duke provokuar një shfaqje të vërtetë për sytë e të gjithëve. Çarja e fustanit zbulonte plotësisht pjesët e saj intime dhe Angela nuk ishte kujdesur të mbante të brendshme. Madje ajo e kaloi duke qeshur këtë gjë, duke u dhënë këshillë vajzave që të dilnin gjithmonë të depiluara se asnjëherë nuk i dihej. Ishte kjo ngjarje, ky provokim i zgjuar i Angelës, që e bëri atë të jetë ndër emrat e modeleve më të klikuar për vitin 2011. Pas kësaj jeta e modeles ka rrjedhur normalisht, pa asgjë të bujshme të këtij lloji, deri në fillim të kësaj jave, ku Martini ka ndjerë nevojën e një shfaqjeje tjetër. E pranishme në një festë gala në Gstaad të Zvicrës, modelja shqiptare sërish ka lënë pa fjalë. E veshur me një fustan të kuq, mjaft elegant, Angela ka lënë thuajse tërësisht të zbuluar pjesën e gjoksit anash. Një pozicion që ka lejuar blicet e fotografëve të marrin një shou tjetër, tejet tërheqës. Mjaft njerëz të njohur të elitave dhe asaj që mund të quhet aristokracia europiane, janë mbledhur në Zvicër për një festë tejet luksoze, me pesë yje mbi dëborë dhe Angela sërish ka marrë vëmendjen e të gjithë eventit. Tashmë mund të themi se modelja shqiptare di të drejtojë më së miri sytë e të gjithëve në evente gala. Një reklamë mjaft e mirë kjo për hiret e saj, të cilat Angela di t’i përdorë më së miri në favor të famës.

Aurela Gaçe:

“Çani, do e bëj gjoksin me lekët e tua!”

Këngëtarja e njohur Aurela Gaçe i është bashkuar artistëve të tjerë të cilët kanë hapur bizneset e tyre private. Këtë të mërkurë këngëtarja ka ftuar mjaft miq, njerëz të njohur të ekranit e këngëtarë pikërisht tek ish-Calvin, ku së bashku me vëllezërit korçarë do të ofrojë muzikë live çdo fundjavë. Një organizim dhe arredim i ri i këtij lokali që do të mbledhë gjithë adhuruesit e këngëtares dhe të muzikës live në mbrëmje të ngrohta e të këndshme. Madje edhe natën e promovimit Aurela e nisi mjaft mbarë në një shkëmbim batutash me gazetarin dhe moderatorin Arjan Çani. Aurela i drejtohet Arjanit dhe i thotë: “ Kur më ke ftuar për herë të parë në emision as ti s’më njihje mirë dhe as unë. Ti në atë kohë më pyete pse nuk e kam bërë gjoksin operacion dhe në atë kohë nuk dija ç’të të thosha, se isha tepër e re. Ndërsa tani të premtoj që do e bëj operacion gjoksin nëse ti vjen çdo fundjavë te ky lokal”. Kjo ka qenë batuta e këngëtares, e cila është pritur me mjaft humor nga të pranishmit. Nuk e dimë nëse Çani do preferojë t’i harxhojë lekët e tij fundjavave duke dëgjuar Aurelën, edhe pse në fakt ajo është një nga këngëtaret më potente të skenës sonë dhe di gjithmonë të krijojë atmosferë elektrizuese, me zë dhe me karakterin e saj.

Tuna braktis gjithçka… Përkushtimi ndaj talenteve dhe spektaklit “X Factor” ka bërë që këngëtarja e njohur Tuna të mos jetë pjesë e programeve festive, të cilat siç thotë edhe vetë ajo kërkojnë kohë dhe punë për t’i realizuar. “Të qenit pjesë e shout të madh “X Factor”, më ka sjellë shumë dashuri, punë dhe kreativitet, pasi kam qenë e angazhuar me përgatitjen e talenteve të reja, të cilët dëshirojnë të hyjnë në botën e këngës. Mbase edhe kjo kërkon një sakrificë të madhe, nga e cila jam munduar të jap maksimumin, në mënyrë që nxënësit e mi të talentuar me të vërtetë të arrijnë shumë në këtë garë që po organizohet çdo vit në Shqipëri”, është shprehur Tuna. “Në fakt ‘X Factor’ më ka dhënë një përvojë të madhe dhe mbi të gjitha një përgjegjësi nga e cila jam detyruar të lë çdo punë tjetër dhe t’i përkushtohem tërësisht këtij show”, ka thënë këngëtarja për mediat kosovare.

Afërdita Dreshaj drejt majave në Nju-Jork Afërdita Dreshaj këto kohë është duke jetuar në Nju-Jork, ku vazhdon intensivisht karrierën e saj si modele. Së fundmi ajo është bërë pjesë e agjencisë së modës “Next”, ku ka lidhur një kontratë mjaft të majme. Aktualisht ajo po punon në dy shtete, në Majami dhe Nju-Jork. Afërdita, bukuroshja shqiptare në Shqipëri më tepër njihet me këngët e saj dhe si e fejuara e këngëtarit Shpat Kasapi, ndërkohë që në Amerikë zhvillon një karrierë si modele, ku siç ka thënë shpesh modeling është më fitimprurës sesa kënga apo koncertet që ajo zhvillon.


E premte, 21 shtator 2012 www.mapo.al

MAPO

15

Një bashkëpunim që është pritur mjaft mirë dhe që shënon rikthimin e këngëtares së njohur në tregun muzikor shumë kohë pas lindjes së djalit të saj. Kënga është mjaft e ngrohtë, sensuale dhe Ledina ka ditur vërtetë ta “ndezë” pas një pauze të gjatë publikun e saj

Prapaskenat sensuale me Ledina Çelon “Ledina donte të rikthehej me një këngë pas një pauze relativisht të gjatë që pati nga skena dhe mendoi që unë mund t’i shkruaja një këngë që do e sillte atë ndryshe nga herët e tjera”

Elvis Pupa

rikthehet me “Shteti më i lumtur në Shqipëri” Elvis Pupa, aktori i njohur i humorit, rikthehet sërish ndryshe. Ai ka vendosur të vijë pranë publikut shqiptar me një tjetër projekt interesant. Do të jetë një show që do të mbajë emrin “Shteti më i lumtur në Shqipëri”. “Ky show është përmbledhja e gjithë aftësive të mia aktruese dhe krijuese si dhe prezantimi më i veçantë i tyre për ju. Për herë të parë në historinë e aktrimit shqiptar do të vijë një show i stilit ‘Stand up comedy’ me të tilla përmasa”, - ka thënë Elvisi. Shfaqja do të jetë në datat 27-28 dhjetor në Pallatin e Kongreseve dhe subjekti i saj do të jetë mbi atë që ndodh në Shqipëri çdo orë të ditës dhe çdo ditë të vitit të përmbledhura me humor, ironi, sarkazëm dhe batuta të jashtëzakonshme.

Klajdi Lupa sfidon me klikime gagman style në Greqi

Dren Abazi tashmë është një emër i njohur në botën e artit shqiptar. Një këngëtar i ri dhe mjaft i talentuar, i cili numëron disa hite dhe bashkëpunime të suksesshme. Krijimi i tij më i fundit është ai me Ledina Çelon. Një bashkëpunim që është pritur mjaft mirë dhe që shënon rikthimin e këngëtares së njohur në tregun muzikor shumë kohë pas lindjes së djalit të saj. Kënga është mjaft e ngrohtë, sensuale dhe Ledina ka ditur vërtetë ta “ndezë” pas një pauze të gjatë publikun e saj. Ndërkohë Dreni tregon në këtë intervistë si lindi ky bashkëpunim dhe si ishte puna me një nga këngëtaret më të njohura të muzikës së lehtë shqiptare. Dren, si lindi ideja e bashkëpunimit me Ledinën? Ideja ishte e Ledinës. Ajo donte të rikthehej me një këngë pas një pauze relativisht të gjatë që pati nga skena dhe mendoi që unë mund t’i shkruaja një këngë që do e sillte atë ndryshe nga herët e tjera. Normalisht që unë pata kënaqësinë të punoja me një këngëtare siç është Ledina, shumë profesioniste dhe shumë e përkushtuar në atë që bën. Unë jam shumë i kënaqur me rezultatin e punës sonë. Kjo është e vetmja gjë që mund të them, pasi kam parë edhe sesi është pritur kënga nga publiku por edhe komentet që ka marrë në Youtube dhe rrjetet sociale. Çfarë ju ka bërë përshtypje gjatë punës me të? Janë shumë gjëra, por më së shumti më ka bërë përshtypje përkushtimi që ka në punë Ledina. Ka një seriozitet të jashtëzakonshëm dhe profesionalizëm të lartë në punë. “Më ndez” është një këngë mjaft sensuale, erotike… Është e vështirë të krijosh muzikë të tillë? Këngën që kam shkruar e ka kënduar në mënyrën më të mirë të mundshme, kështu që normalisht edhe Ledina i ka dhënë atë anën e saj sensuale këngës. Pastaj edhe melodia që kam krijuar i është përshtatur tekstit, që mendoj se është mjaft i ndjeshëm, romantik, mbase edhe erotik. D u ke t s e b a s h k ë p u n i m e t m e këngëtaret femra për ju kanë qenë shumë të suksesshme… Është e vërtetë kjo edhe për ju? Mesa mbaj mend, s’kam bërë bashkëpunime me ndonjë mashkull ndonjëherë. Pastaj edhe bashkëpunimet që kam pasur mendoj që vërtet ia kanë vlejtur, meqenëse kam bashkëpunuar me disa prej këngëtareve më të mira të skenës shqiptare. 5 gjërat më sensuale te një femër, për ju, cilat do të ishin? Nuk do të mund të radhitja vetëm 5 prej tyre. Mendoj se te një femër ka më shumë se pesë gjëra që tregojnë apo shfaqin sensualitetin e saj.

Miss Universe Adrola Dushi “zhgënjehet”, Diana Avdiu më fotozhenikja e botës Muzikanti dhe këngëtari shqiptar Klajdi Lupa (Claydee), i cili tanimë po korr sukses edhe në tregun ndërkombëtar, është renditur i dyti, sipas Youtube, në videot më të klikuara në Greqi për vitin 2012. Siç shihet edhe në foto, “Mamacita Bueno” e shqiptarit me mbi 16 milionë klikime vjen e dyta pas klipit “Gagnam Style”, i cili ka qenë si një epidemi globale duke thyer një rekord sa u përket klikimeve në kanalin muzikor Youtube. Klajdi zhvillon karrierën e tij në Greqi dhe ka bashkëpunuar me emra të njohur të muzikës greke, si Ana Visi etj. Kënga e tij më e re “Mamacita Bueno” ka qenë hiti i këtij viti në shtetin helen.

Dy vajza të bukura shqiptare kanë marrë pjesë në konkurrimin më të madh të bukurisë botërore, Miss Universe 2012. Adrola Dushi ka qenë përfaqësuesja e Shqipërisë, e cila në këtë garë nuk ka rritur të pozicionohet në vende të lakmueshme. Ndërsa kosovarja Diana Avdiu ka kaluar në 16 më të bukurat e botës dhe njëkohësisht ka fituar çmimin Miss Fotozhenia. Ndërkohë Olivia Culpo, bukuroshja nga Rhode Island, është kurorëzuar Miss Universe, duke dalë e para nga 89 garueset që përfaqësonin vendet e tyre, duke filluar nga India deri te Kosova e Britania e Madhe. 20-vjeçarja është amerikania e tetë që e fiton këtë kurorë, ndërsa është hera e parë që nga viti 1997 që një amerikane e merr titullin. Miss Filipinet, 23-vjeçarja Janine Tugonon, është shoqëruesja e parë, ndërsa Miss Venezuela, Irene Sofia Esser Quintero, shoqëruesja e dytë. Culpo mori kurorën nga fituesja e vitit të kaluar, Leila Lopes, e cila ishte ‘missi’ i parë nga Angola që e fitonte garën e bukurisë, Miss Universe, që organizohet nga miliarderi Donald Trump.


16 14 18 16 8

MAPO MAPO

e premte, 21 dhjetor 2012 e 21 DhJetoR 2012 MaRtë, 15 17 27MaJ MaRs MaJ 2011 2011 13 e PReMte, MaRtë, qeRshoR 24 2010 JanaR 2012 www.mapo.al www.MaPo.al www.GaZetaMaPo.CoM www.MaPo.al

INTErvIsTë

Këngëtarja flet për jetën saj të re mes Francës dhe Shqipërisë, dashurinë, dëshirën për të krijuar familjen e saj dhe muzikën, e cila qëndron mbi të gjitha jonida hitoveizi

Mariza Ikonomi është një nga këngëtaret më të veçanta, me potencial dhe karakter të dallueshëm lehtë mes artistëve të tjerë. Janë gati 20 vjet që ajo këndon, e ndoshta më shumë, qysh kur ishte fëmijë. Po jeta e saj ka ndryshuar gjatë dy viteve të fundit. Nuk është më dhe aq prezente në ekran apo televizion dhe kjo e ka një shkak. Mariza është zhvendosur në Francë, pikërisht në Nicë, për të studiuar muzikë jazz. Tashmë jeta e saj është mes dy shteteve, Shqipërisë ku ka familjen dhe shoqërinë dhe Francës ku investon vazhdimisht në brendinë e saj artistike. Si janë ditët e saj dhe si e sheh veten ajo si artiste pas kaq vitesh, Mariza i rrëfen në këtë intervistë. Mariza, jeta mes Francës dhe Tiranës. Si ka qenë kjo kohë për ty? Të them të drejtën unë këtu kam familjen, kam shoqërinë time dhe Shqipëria për mua është dashuria më e madhe. Franca është një joshje shumë e madhe, shumë e bukur. Më pëlqen sepse po përjetoj gjëra të reja; po marr kulturë tjetër, mentalitet tjetër, po mësoj shumë dhe po bëj një shkollë që më jep kënaqësi, edhe pse ka shumë vështirësi. Pastaj, sigurisht Franca është shumë joshëse me bukuritë e saj, historinë dhe kulturën. Edhe në Nicë, aty ku jetoj unë, ka shumë njerëz interesantë dhe vërtet që është një vend i bukur. Një vend që vërtet të jep pozitivitet, por unë më shumë qesh kur jam në Tiranë. Çfarë ke marrë nga Franca? Kam marrë shumë nga muzika, duke dëgjuar frëngjisht. Një lloj kulture edhe të mësuarit ndryshe, ndoshta edhe korrektesa; kur fillon me muzikë, mbaron me muzikë. Punohet shumë dhe kam marrë nga kjo kulturë pune. Si femër? Jo. Besoj jam e njëjta. Edhe pse shpesh më thonë që mund të ngjaj disi në mënyrën e të folurit apo qëndrimit. Jo, nuk kam marrë dhe as e besoj, sepse në mënyrën e të konceptuarit të gjërave jam tërësisht shqiptare. Madje, kur jam me francezë përpiqem t’i mësoj që të marrin pak nga ne (qesh). Megjithatë,

besoj se jam bërë disi më indiferente, sepse ata janë më gjakftohtë se ne. Ke publikuar një këngë të re në frëngjisht. Cilët kanë qenë bashkëpunëtorët e tu? Muzikën e kam bërë vetë, ndërsa tekstin shoqja ime Eni Zhegu dhe klipi është bërë këtu. Pse erdhe në frëngjisht kësaj here? Nuk e di. Ndoshta ambienti ku jetoj më inspiroi. Por kënga erdhi shumë spontanisht, sepse sa e dëgjova tekstin mora direkt kitarën dhe nisja ta kompozoja (qesh). Është e vështirë të bësh muzikë në Francë? Nuk është aq e vështirë sa mund të duket nga jashtë. Sigurisht që ka vështirësi, por të them të drejtën mua më kanë vlerësuar shumë si artiste. Ndaj nuk e shoh kaq të vështirë, apo të fajësoj burokracitë, sepse notat ndaj meje kanë qenë pozitive. Cilat janë projektet e tua që lidhen me Francën? Kam bërë këngë të reja, të cilat dua t’i mbledh në një album. Pastaj nuk e di, i kam marrë gjërat lehtë dhe si të vijnë. Tani do filloj të shkruaj pak në frëngjisht dhe të mendoj këngë në stilin francez. A është e vërtetë ajo që thuhet se francezët edhe muzikën e komplikojnë? Jo nuk e shoh kështu. Unë e adhuroj stilin e tyre, tekstet, muzikën, sensualitetin… Franca ka artistë të shkëlqyer dhe kanë bërë një art që mbetet në kohë. Veçse jeni një artiste e kompletuar, shumë janë kuriozë për jetën tënde private... Jo. Nuk jam e dashuruar. A ka diferencë mes meshkujve francezë dhe atyre shqiptarë? Të them të drejtën mua më pëlqejnë meshkujt shqiptarë, ndaj nuk dua t’i ndaj francezë apo shqiptarë, sepse në fund të fundit meshkuj janë (qesh). Po ndoshta është diferenca sesi ata e trajtojnë femrën, edhe pse si shqiptarët, francezët apo italianët kanë mënyrën e tyre. Por mund të them se francezët janë më të rafinuar. Shumë nga koleget e tua kanë krijuar familjen e tyre. Ti a e ndien këtë nevojë? Sigurisht që e ndiej nevojën për të pasur një familje, po edhe kjo është me periudha. Të them të drejtën unë jam tip shumë i ndjeshëm, jam rritur me frymën e familjes dhe jam shumë e lidhur me të. Do vijë koha që do të kem familjen time dhe do jem shumë e kënaqur. Thjesht dua të bëj

Tashmë jeta e saj është mes dy shteteve, shqipërisë ku ka familjen dhe shoqërinë dhe Francës ku investon vazhdimisht në brendinë e saj artistike. si janë ditët e saj dhe si e sheh veten ajo si artiste pas kaq vitesh, mariza i rrëfen në këtë intervistë.

Kam marrë shumë nga muzika, duke dëgjuar frëngjisht. Një lloj kulture edhe të mësuarit ndryshe, ndoshta edhe korrektesa; kur fillon me muzikë, mbaron me muzikë. Punohet shumë dhe kam marrë nga kjo kulturë pune.

zgjedhjen e duhur… Sa herë më pyesin për këtë, them që më mirë të pres, ndoshta pak apo shumë, por e di që ke bërë zgjedhjen e duhur në fund. Ku do zgjidhje të krijoje familjen tënde? S’e kam menduar kaq thellë, të them të drejtën. Çfarë i bën të veçanta ditët e tua në Nicë? Ditët e mia kur jam në Francë janë shumë të zakonshme.

Çohem në mëngjes, shkoj në shkollë, në bibliotekë, leksionet e gjuhës. Muzikë dhe lexim përgjithësisht. Lexoj shumë libra në kohë të lirë. Çfarë të mungon nga vendi yt? Familja, po unë kam edhe shumë shoqëri… Thashethemet të mungojnë? (Qesh) Thashetheme ka kudo. Po ajo që mungon vërtet është se


eepremte, PReMte,21 21dhjetor shtatoR2012 2012 www.mapo.al www.MaPo.al

MAPO MAPO

17 15

Në skene do rikthehen si 40 vjet më parë Bujar Kapexhiu dhe Edi Luarasi. I ftuar special do të jetë grupi nga Azerbajxhani “Ell&Nikki” (Eldar Gasimov & Nigar Jamal), fituesit e Eurosong 2011 dhe prezantuesit e “Eurosong 2012”.

Ditët e mia kur jam në Francë janë shumë të zakonshme. Çohem në mëngjes, shkoj në shkollë, në bibliotekë, leksionet e gjuhës. muzikë dhe lexim përgjithësisht. Lexoj shumë libra në kohë të lirë. këtu gjithmonë e gjen dikë për të folur, për t’u shprehur, ndërsa atje edhe kafen e ke me axhendë. Mungon koha e lirë që këtu duket se gjendet disi më lehtë. Gjatë kohës në Francë ke qenë edhe imazh i një firme kozmetike. Si ishte të bëje modelen? Në fakt firma ishte amerikane, por u njohëm në Francë, Ishte diçka shumë e bukur dhe spontane, pasi unë përdorja produktet e kësaj firme. Ishte eksperiencë e bukur, por më pëlqen më shumë të bëj këngëtaren. Cilat janë të rejat për këtu? Planet janë thuajse të njëjta. Në fakt, dua të bëj një koncert këtu, të mbledh këngët e mia në një album. Nuk bëj diferenca në këtë pikë, Shqipëri apo jashtë, sepse çdo gjë që të bëj nis nga vendi im. Një pyetje që bëhet rëndom tek artistët është se si është muzika shqiptare sot? Kohët ndryshojnë dhe nuk mund të gjykojmë dhe të themi që sot është më keq dhe dikur ishte më mirë. Kur unë kam dalë në skenë për herë të parë kishte disa gjëra prioritet, siç ishte muzika, teksti, ajo çfarë kënga do të përcillte, mesazhi dhe, pse jo, edhe edukimi në një farë mënyre. Nuk është më muzika që ka qenë dikur dhe mua më pëlqen t’i mbledh ende ato vlera. Mendoni se kolegët e brezit tuaj janë deri diku si “brezi i humbur” i shkrimtarëve të fillimit të shekullit të 20-të? Tani jetojmë në një kohë që njeriu i bën vetë zgjedhjet. Ai që do një muzikë të mirë di ku e gjen. Ai që do thjesht fasadën di prapë ku ta marrë. Nuk mendoj se jemi lënë pas dore, përkundrazi; Unë u kënaqa kur shkova te lokali i Elton Dedës dhe m’u mbushën sytë me lot kur pashë gjithë ata njerëz, të cilët pëlqenin muzikën e tij. Një publik i ekzaltuar, i cili donte muzikën e vërtetë. Artistet femra a investojnë më shumë në dukje sesa në tekst apo muzikë? Kjo ndodh gjithandej, varet çfarë dëshiron të përcjellësh te publiku. Unë jam një person që vlerësoj karakterin edhe vlerat. Ndonjëherë edhe një gjë shumë e bukur të vel. Nuk është se jam shumë fanse e perfeksionit. Një artiste shqiptare nga çfarë frymëzohet nëpër rrugët e Francës? Është gjithmonë jeta e përditshme. Nuk ka të bëjë Franca, është thjesht jeta që të frymëzon, përditshmëria, ngjarjet, përjetimet kudo që të jesh. Një dashuri, një zhgënjim, një hipokrizi, një gjest i mirë, një mëngjes apo një perëndim dielli… Mariza, nëse do të zgjidhje të jetoje në një ëndërr, si do të ishte ajo? Afër detit, me kitarë, muzikë dhe njerëzit më të dashur. Kaq do të doja. Nuk kërkoj shumë (qesh).

bujar kapexhiu dhe edi luarasi kthehen si 40 vjet më parë

Mbrëmjen e djeshme në Pallatin e Kongreseve nisi nata e parë e festivalit të 51-të të muzikës së lehtë shqiptare në Rtsh, me prezantues enkel Demin dhe florina Garon. në këtë vit një vend të veçantë do të zërë nderimi dhe risjellja e emocioneve të festivalit të 11-të, një nga festivalet më të komentuar në historinë e këtij eventi. nata e mbrëmshme pati të ftuar special grupin hungarez “Compact Disco”, të cilët kanë qenë pjesëmarrës në “eurosong” sivjet. surprizë ishin edhe 4 këngët që u kënduan nga emrat e njohur të skenës. Kështu është ngjitur në skenë sherif Merdani me këngën “Duart e tua”, Mariza Konomi me “Udhët janë të bukura”, luiz ejlli ”Kur vjen pranvera” dhe Juliana Pasha me këngën e vaçe Zelës “natën vonë”. ndërkohë sot që është nata e dytë do të rivijnë këngët: “në ekranin e televizorit”, nga Justina aliaj; “shoqja ime më e mirë”, nga saimir Braho; “Rruga e Dibrës”, nga soni Malaj;dhe “Mozaik tingujsh, mozaik ngjyrash”, e sjellë nga Mira Konçi. i ftuar special i natës së sotme do të jetë grupi “hari Mata hari” nga Bosnja. ndërkohë në natën finale surprizat dhe nostalgjia do të ngjiten më fuqishëm së kurrë në këtë përkujtimore të veçantë për festivalin e 11-të. të shtunën në skene do rikthehen si 40 vjet më parë Bujar Kapexhiu dhe edi luarasi. i ftuar special do të jetë grupi nga azerbajxhani “ell&nikki” (eldar Gasimov & nigar Jamal), fituesit e eurosong 2011 dhe prezantuesit e “eurosong 2012”. të ftuar special do të jenë edhe saimir Pirgu dhe violinisti shqiptar i filarmonisë së vjenës, shkëlzen Doli. në natën finale do të zgjidhet edhe emri fitues, i cili do të përfaqësojë vendin tonë në “eurosong”.


18

MAPO

e premte, 21 dhjetor 2012 www.mapo.al

sport

E shtunë, 16 qershor E martë, 18 janar 2012 2011 www.mapo.al www.mapo.al

Europa League

MAPO

21

faza e 1/16-ave

Interi ia hedh me Kluzhin, ‘derbi’ Cana-Xhaka Krahas shortit të 1/8 finale të Ligës së kampioneve, të enjten në Nion të Zvicrës janë zbardhur edhe çiftet e raundit të radhës në Ligën e Europës. Spikat përballja mes Lacios dhe Munshengldbahut, dy skuadrave ku aktivizohen lojtarë shqiptarë. Konkretisht, Lorik Cana, kapiteni i kombëtares kuqezi për kryeqytetasit italianë dhe Granit Xhaka, shqiptari i

kombëtares zvicerane, për gjermanët e Bundesligës. Fituesit në fuqi të këtij kompeticioni, spanjollët e Atletiko Madridit do të ketë punë me Rubin Kazan të Rusisë, që ka ditur të befasojë edhe Barcelonën në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve. Ndërkaq, skuadra tjetër me emër, që zhgënjeu në Ligën e Kampionëve, Çelsi, do të ndeshet me Spartën e Pragës, ku

aktivizohet shqiptari Bekim Bala. Në dukje, blutë e Londrës, të udhëhequr nga Rafa Benitez, duket se do të kenë një punë të lehtë. Një ballafaqim tepër interesante pritet të jetë edhe ai mes Totenhemit anglez dhe Lionit francez. Napoli i Valon Behramit e Blerim Xhemajlit, po ashtu, nuk besohet ta ketë shumë të vështirë ndaj çekëve të Plzen.

Bate Borisov - Fenerbahçe Inter – Kluzh Levante – Olimpiakos Zenit – Liverpul Dinamo Kiev - Bordo Leverkusen - Benfika Njukastëll – Metalist Shtutgart – Genk Atletiko Madrid – Rubin Kazan Ajaks – Dnipro Bazel – Steua Bukuresht Anzhi – Hanover Sparta Pragës – Çelsi Mushengladbah – Lacio Totenham – Lion Napoli – Viktoria Plzen

Short i pamëshirshëm apo i paracaktuar? Përplasen Milan-Barça e Real-Mançester Bajerni i Mynihut do të ketë një përballje delikate ndaj Arsenalit. Ndërkohë një foto e BBC e postuar në Twitter tregon se në provat e së mërkurës ishin caktuar po këto çifte… Jeton Selimi

Do të jetë një fazë spektakolare kjo e 1/8-ave sepse shorti i hedhur dje në Nion të Zvicrës ka vendosur përballë njëra-tjetrës skuadra legjendare dhe që e meritojnë të jenë në finale. Ekipet më në zë të planetit do të luajnë për “brenda-jashtë” që në shkurt dhe kjo të bën të ndjehesh disi keq kur mendon se secila prej tyre do të ishte shumë mirë në finalen e madhe të Uemblit. Në shortin e djeshëm të udhëhequr nga Sekretari i Përgjithshëm i UEFA-s, Xhani Infantino, 16 ekipet kanë krijuar 8 çifte ku nuk do të mungojnë përplasjet big. Të gjitha skuadrat e kualifikuara si koka grupi kanë pasur sytë nga një emër i vetëm: Reali i Madridit! Natyrisht nuk rrezikonte Borusia (që ishte në

Champions League Shorti i 1/8-ave Gallatasaraj – Shalke 04 Sëlltik – Juventus Arsenal – Bajern Mynih Shakhtar – Borusia Dortmund Milan – Barcelona Real Madrid – Mançester Junajtid Paris SG – Valencia Malaga – Porto

grup me madrilenët) dhe spanjollet (Barcelona, Malaga), ndërsa të gjithë të tjerët donin të evitonin pikërisht ekipin e Murinjos. Nuk i ka buzëqeshur fati Mançester Junajtidit, por natyrisht as Realit të Madridit. Kjo pritet të jetë edhe kryesfida e fazës së 1/8-ave. E bujshme nga emrat, por disi më e “limuar” nga vlerat do të jetë Milan-Barcelona dhe kjo jo për faj të katalanasve. Janë kuqezinjtë ata që po kalojnë një periudhë jo të

mirë dhe po vuajnë largimet e Tiago Silvës e Zllatan Ibrahimoviç. Me ta në fushë do të shikonim fishekzjarrë. Edhe Bajerni i Mynihut ka telashe. Arsenali nuk e ka fituar kurrë Champions, por nuk është një kafshatë e lehtë. U ka qeshur buza bardhezinjve të Juventusit kur kanë parë emrin e Sëlltikut, ndërsa çifti Gallatasaraj-Shalke ka bërë të hidhërohen ata që mund të ishin ndeshur me ta (Gallatasaraj-Mançester, RealShalke, sa për të dhënë një shembull). I paracaktuar? Por ka edhe nga lajme që të duken të pabesueshme. Përcaktimi i çifteve të 1/8 të Ligës së Kampioneve që dolën pas shortit të hedhur dje në mesditë menjëherë ka hapur polemika, pasi ky short është identik me shortin që u hodh në prova. Natyrshëm lind pyetja kjo ishte rastësi apo fiksim? Padyshim shansi që të ndodhë një gjë e tillë dy herë radhazi është shumë, shumë i vogël. me një koeficient 0,00005 %. Dihet se në short ishin 16 ekipe dhe si të tilla numri i përkëmbimeve në hedhjen e shortit është i madh. Por ja që ndodh dy herë radhazi në Nion.

Sekretari i Përgjithshëm i UEFA-s, Xhani Infantino

Galiani: Barça, më e forta në botë

Pujol: Milani? Jam shumë i lumtur

Leonardo: Rivalët na druhem shumë

Rumenige: Bajern Mynih është favorit

Nedved: Sëlltiku s’duhet nënvlerësuar

Fati e deshi që Milani të gjejë në rrugëtimin e tij të Champions League sërish Barcelonën. “Është e pabesueshme të ndeshesh gjashtë herë në një vit me katalanasit, është çmenduri”, ka komentuar Galiani. “Luajmë kundër skuadrës më të fortë në botë, që luan futbollin më të bukur në botë dhe që ka futbollistin më të mirë në botë. Por do të tentojmë”, ka thënë administratori kuqezi. Galiani ka treguar se e ka njoftuar presidentin e Barcelonës për “shortin e keq”. “Ai është shumë sportiv, na ka rënë Barcelona dhe tani duhet të kërkojmë ta mposhtim. Pastaj është edhe ligji i numrave të mëdhenj…”, Galiani në fund i ka bërë urimet Vilanovës. “Shpresojmë që Vilanova t’ia hedhë paq dhe ta kemi përballë kur të ndeshemi me Barcelonën”.

Barcelona e ka mendjen më shumë tek situata shëndetësore e trajnerit Vilanova. Gjithsesi, pas hedhjes së shortit të 1/8 finale të Ligës së kampioneve, ka folur kapiteni katalanas, Karles Pyol. Në deklaratën e tij, ai e vuri theksin fillimisht në shëndetin e Titos, pastaj foli për dy ndeshjet me Milanin. “Më e rëndësishme për ne është se Vilanova ka kryer një operacion të suk sesshëm. Mesazh që na ka bërë të qetë, pasi gjithçka ka shkuar mirë. Sa i përket ballafaqimit me Milanin në 1/8 finale të Ligës së Kampioneve, dua të them se personalisht se jam shumë i lumtur me kundërshtarin. Jam i lumtur jo se Milani është më i dobët vjet, por se gjithmonë, ndaj tyre kemi zhvilluar lojëra shumë mbresëlënëse”, – deklaroi mes të tjerash kapiteni i Balugranëve.

Drejtori sportiv i PSG-së, i cili në raundin e radhës të Ligës së Kampionëve ka “tërhequr” Valencian, mendon se të tijtë do të përparojnë më tej. “Fatmirësisht evituam përplasjen me Real Madridin, që ishte rreziku më i madh. Edhe Valencia është një fushë e vështirë, ka një audiencë të ngrohtë. Shpresojmë që të ndjehemi mirë kur të luajmë me ta. Me të vërtetë besoj se kemi një mundësi të mirë për të ecur përpara. Është një moment domethënës, sepse PSG-ja ka 17 vjet që nuk arrin në këtë raund të Ligës së Kampioneve.” PSG ishte ekipi i vetëm që e mbylli fazën e grupeve me 15 pikë. Ndaj, ai beson në forcën e ekipit: “Kundërshtarët duan të na shmangin, kjo është diçka e mirë. Kur e ndjen se kundërshtarët kanë respekt për ty, për klubin që përfaqëson, është bukur.”

Karl-Heinz Rumenige, gjithashtu, mendon se Bajerni i Mynihut është favorit për ta kaluar me sukses “pengesën angleze”. Bavarezët kanë arritur në finalen e kompeticionit elitar evropian për klube në futboll dy herë në tri vitet e fundit. Ai beson se gjigantët gjermanë janë ekipi për t’u mundur, pa nënvlerësuar palën e drejtuar nga Arsen Venger. “Unë mendoj se hyjmë në ndeshje si favoritë të lehtë, por nuk mund të bëjmë gabimin e nënvlerësimit të tyre, – shpjegoi ai. – Arsenali ka luftuar nëpër kohëra të ligshta gjatë disa muajve të fundit, çka do t’ua tregojë edhe renditja e Premier Ligës. Megjithatë, në asnjë mënyrë nuk do të jetë një mision i lehtë për ne. Pres të shoh lojën tonë më të mirë në Londër dhe në kthim, në shtëpi, të arrijmë kualifikimin”.

Juventusi ka “peshkuar” Sëlltikun për fazën me eliminim direkt të Ligës së Kampionëve. Pavel Nedved analizon: “Teknikisht, kemi diçka më shumë, por mund të kishte më keq për ne. Sëlltiku, megjithatë, është një kundërshtar që meriton gjithë respektin. Skocezët ishin të vetmit që e mundën Barcelonën dhe, si të gjithë të tjerët, ka merita që ka mbërritur deri këtu. E di mirë mjedisin e Gllasgout. Në qoftë se nuk jemi të kujdesshëm atje, do të kalojmë një mbrëmje shumë të vështirë. Është e pamundur të flas rreth përqindjeve të shanseve të të dyja skuadrave, por ne kemi një shans të mirë se do ta luajmë kthimin në fushën tonë. E rëndësishme është për të marrë një rezultat të mirë në Gllasgou, sepse atëherë do të kemi avantazhin e të luajturit në shtëpi, në kthim”.

Fergi: Do takohem me Murinjon. Butragenjo: Kualifikohet Reali Trajneri i Mançester Junajtid ishte i lumtur të luajë kundër rekordmenëve të kupave evropiane, duke sugjeruar se do të jetë po ashtu i kënaqur që të përballet me disa fytyra të njohura. Ish-lojtari i tij, Kristiano Ronaldo, do të jetë gjithashtu duke bërë udhëtim në “Old Trafford”, për herë të parë që kur e la këtë stadium për një transferim rekord prej 80 mln

paundësh në vitin 2009. “Do të jetë një mundësi e madhe për tifozët tanë, për ta parë Kristianon përsëri në stadiumin e tyre, edhe pse si kundërshtar. Edhe për mua do të jetë kënaqësi e madhe, sepse do të takohem me Zhoze, përsëri. Do të duhet ta porosis për disa verëra të mira për atë ndeshje, – bën shaka Sër Aleks, teksa flet pas shortit të 1/8 finale të

Ligës së Kampioneve, ku goglat e kanë çiftëzuar me rekordmenët, nëntë herë fituesit e këtij kompeticioni për klube. Të dyja klubet nuk janë përballur me njëri-tjetrin që nga çerekfinalja e vitit 2004, kur Ronaldo realizoi një “hat-trick” madhështor në ndeshjen e dytë, në “Old Trafford”. Ndërkohë, Emilio Butragenjo ka vetën respekt për gjigantët anglezë.

“Unë jam duke menduar se tifozët do të jenë shumë të lumtur me këtë përplasje. Ne e dimë se do të jetë e vështirë, por edhe emocionuese njëherësh. Junajtid ka një ekip shumë të fortë dhe një trajner të madh, por ne jemi Real Madridi dhe do të përpiqemi të bëjmë më të mirën. Unë jam i bindur në shanset tona për kualifikim.”


E premte 21 dhjetor 2012 www.mapo.al

MAPO

19

Shkrimtari ka marrë çmimin e madh të letërsisë, akorduar nga Ministria e Turzimit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve

Visar Zhiti: Çmimi, shpërblimi që më dha Shqipëria tjetër Ministria e Kulturës pas një periudhe të gjatë heshtjeje ka dhënë verdiktin e saj për letërsinë më të mirë të vitit. Juria e përbërë nga Amik Kasoruho (kryetar) dhe anëtarë: Sali Bashota, Eqerem Basha, Ali Aliu, Arjan Leka, Mimoza Hysa dhe Gentian Çoçoli kanë përzgjedhur si fituesin e Çmimit të Madh shkrimtarin Visar Zhiti me motivacionin “Për prurjet në nivel të lartë artistik e estetik që ka përcjellë në Letërsinë bashkëkohore shqipe, nëpërmjet korpusit letrar të veprës së krijuar prej tij”. “Kam emocion të thellë që me këtë çmim u bashkohem shkrimtarëve të tjerë që u nderuan me çmime. Unë u takoj atyre krijuesve që iu ndalua të botonin, prandaj e mendoj këtë çmim si një shpërblim për të gjithë ata që iu mohua ashtu si dhe unë, e mendoj dhe si një shpërblim që ma dha Shqipëria tjetër, që e pranoi këtë letërsi që ne krijuam”,- tha shkrimtari Visar Zhiti. Ky vit për shkrimtarin Zija Çela paska qenë viti i çmimeve të rëndësishme. Pas çmimit “At Zef Pllumi” për prozën, shkrimtari Çela hyn dhe në listën e fituesve të çmimeve kombëtare me romanin “Apokalipsi sipas Shën Tiranës”. Çmimi që mban emrin “Petro Marku” iu dha për kodet e ligjërimit dhe risitë e përcjella nëpërmjet një forme autentike të narracionit, duke pasuruar me vlera të qenësishme prozën romanore shqipe. Për stilin unik që sjell me letërsinë e tij, Moikom Zeqo vlerësohet me çmimin “Mitrush Kuteli”, me vëllimin me tregime “Klepsidra”. Ai u vlerësua për prurje

origjinale në vijimësi në artin e tregimtarisë si dhe një stil unik letrar. Me çmimin “Lasgush Poradeci” u vlerësua poeti Rudian Zekthi për vëllimin me poezi “Panair”, nëpërmjet të cilit autori spikat në thurjen e monologut poetik

Ali Podrimja “Nderi i Kombit” Poeti shqiptar Ali Podrimja, i ndarë nga jeta tragjikisht pak muaj më parë në Francë, është vlerësuar pas vdekjes me titullin e lartë “Nderi i Kombit”. Ky vlerësim erdhi pas kërkesës së ministrit të Kulturës, Aldo Bumçi.

që tirret përmes imazheve e formave meditative, duke përcjellë vlera dhe risi origjinale në poetikën shqiptare. Shaban Sinani me veprën e tij “Camaj i paskajuar” vlerësohet me çmimin “Faik Konica”, për trajtimin me nivel shkencor dhe origjinalitet e mendimin kritik mbi veprën letrare të Martin Camajt. Librit eseistik “Leximi i ndaluar dhe shkrimet e fshehura” i shkrimtares Mira Meksi i ishte rezervuar çmimi “Gjergj Fishta”. Për përkthimin jepen dy çmime, një për veprën e një për karrierën. Për përkthimin e veprës “Nokturnet e Kilit” të shkrimtarit Roberto Bolanjo, çmimi “Fan Noli ndahet mes dy përkthyesve, Bashkim Shehut dhe Edlira Hoxhollit, ndërsa çmimi i karrierës “Jusuf Vrioni” shkon për përkthyesin Aleksandër Zoto, për kontributin e gjithanshëm e të shumëçmuar në përkthimin dhe promovimin e dhjetëra shkrimtarëve dhe veprave të letërsisë shqipe në gjuhën dhe kulturën franceze. Ndryshe nga juria e Panairit të librit, ajo e ngritur nga Ministria e Kulturës e ka një çmim edhe për letërsinë për fëmijë. Çmimi “At Donat Kurti” iu dha shkrimtarit Ruzhdi Gole, me librin “Kureshtja për t’u rritur”, duke e vlerësuar  veprën e tij si një hop emancipues të zhanrit të letërsisë sonë për fëmijë dhe të rinj. Në fund një çmim edhe për krijuesit e rinj. Çmimi “Migjeni” është për shkrimtarin debutues Plator Ulqinaku, për vëllimin poetik “Libri i qëndresës”, duke e vlerësuar për një hap të parë të pjekur dhe premtues në poezinë shqipe.     

Çmimet kombëtare të Letërsisë për vitin 2011 Çmimi i Madh i Letërsisë Visar Zhiti për gjithë veprën e tij Çmimi “Petro Marko” Zija Çela për romanin “Apokalipsi sipas Shën Tiranës” Çmimi “Mitrush Kuteli” Moikom Zeqo për vëllimin me tregime “Klepsidra” Çmimi “Lasgush Poradeci” Rudian Zekthi për vëllimin me poezi “Panair” Çmimi “Faik Konica”  Shaban Sinani për veprën studimore “Camaj i paskajuar” Çmimi “Gjergj Fishta”

Mira Meksi, për librin eseistik “Leximi i ndaluar dhe shkrimet e fshehura” Çmimi “Fan Noli” Bashkim Shehu e Edlira Hoxholli për përkthimin e veprës “Nokturnet e Kilit” Çmimi “Jusuf Vrioni” Aleksandër Zoto, për kontributin në përkthimit e dhjetëra shkrimtarëve Çmimi “At Donat Kurti” Ruzhdi Gole me librin “Kureshtja për t’u rritur” Çmimi “Migjeni” Plator Ulqinaku për vëllimin poetik “Libri i qëndresës”

Debati Shqipëri-Kosovë

Akademia e Shkencave: Përse kolegët kosovarë pranojnë të ulen me Rakiçin M

e sa duket nuk ka mjaftuar refuzimi që i bënë ftesës për t’iu bashkuar festimeve të 40-vjetorit të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë. Akademikët e Kosovës kanë vijuar reagimet tashmë publike për ftesën që Akademia shqiptare i bëri asaj të Serbisë në festimet e 400-vjetorit të saj. Debati i një muaji më parë (kur u zhvillua ceremonia e 40-vjetorit) nuk është shuar ende. Dje Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka dalë në një deklaratë zyrtare, ku u përgjigjet sulmeve mediatike të homologëve nga Kosova duke parashtruar arsyet e ftesës për akademikët serbë dhe mosarsyet sipas tyre, të refuzimit të palës kosovare për t’iu bashkuar kësaj feste. “Në festimet e 40-vjetorit të themelimit të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, e cila është anëtare e Unionit Ndërkombëtar të Akademive të Evropës (ALLEA) dhe e rrjetit të Akademive të Botës (IAP), në pajtim edhe me praktikën e këtyre rrjeteve akademike, u ftuan të gjitha akademitë e Evropës e të rajonit, përfshirë dhe Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Serbisë. Në një njoftim për shtyp të publikuar nga mediat në Kosovë dhe në Shqipëri, në prag të festimit të 40-vjetorit të themelimit të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës bënte të ditur se refuzonte pjesëmarrjen në ato festime, meqenëse ishte e pakënaqur se në to ishte ftuar edhe Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Serbisë. Meqenëse ky incident ka dhënë shkak për spekulime në media, Akademia e Shkencave e Shqipërisë e sheh me vend që, për të informuar opinionin publik, të sqarojë sa më poshtë: “është i njohur e jashtë çdo dyshimi, roli që tradicionalisht ka luajtur Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Serbisë dhe memorandumet

famëkeqe të I. Garashaninit e V. Çubrilloviçit deri te më i fundit “Memorandumi SANU”, për nxitjen dhe justifikimin e spastrimit etnik, të dhunës dhe të krimeve të forcave shoviniste serbe kundër shqiptarëve. Akademia e Shkencave e Shqipërisë, përmes studimeve e botimeve të saj, në bashkëpunim të ngushtë me ASHAK (Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës), ka dhënë një kontribut të veçantë në ndriçimin e çështjes së autoktonisë së Shqiptarëve të Kosovës në trojet e tyre, si dhe përmasat e genocidit serb ndaj shqiptarëve. Por nga ana tjetër, ASHSH ka qenë dhe mbetet koherente në bindjen e saj për t’i shërbyer çështjes kombëtare me mjetet e shkencës, jo me mjetet e politikës”,- shkruhet në deklaratën zyrtare të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë. Në fakt, përfaqësuesit e dy akademive, asaj të Kosovës dhe Serbisë, janë gjendur disa herë bashkë në ngjarje të rëndësishme, të organizuara nga organizata të ndryshme europiane, por në asnjë rast Kosova nuk ka refuzuar të jetë pjesë e këtyre tryezave, siç ka ndodhur në rastin e 40-vjetorit të Akademisë së Shkencave. Në vitin 2001, me mbështetjen e Presidentit të Komisionit Evropian, Prof. Romano Prodi, u krijua Këshilli Ndërakademik i Evropës Juglindore, ku në mbledhjen themeluese të këtij rrjeti akademik, mbajtur në Venecie, merrnin pjesë të gjitha akademitë e rajonit, përfshirë dhe atë të Serbisë. Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës u përfaqësua në këtë komision (pavarësisht se ishte ftuar dhe Serbia) nga kryetari i radhës i saj, Prof. Nexhat Daci, i cili nënshkroi edhe aktin themelues, “Deklaratën e Venecias”. Në një tjetër takim tashmë në Buda, mbajtur në tetor 2004, ASHAK u përfaqësua nga profesorët Rexhep Ismajli dhe Besim Bokshi, ndërsa në përbërjen e delegacionit të

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka dalë në një deklaratë zyrtare, ku u përgjigjet sulmeve mediatike të homologëve nga Kosova duke parashtruar arsyet e ftesës për akademikët serbë dhe mosarsyet sipas tyre, të refuzimit të palës kosovare për t’iu bashkuar kësaj feste

Akademia e Shkencave të Shqipërisë

Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Serbisë, përveç kryetarit të radhës, Nikola Hajdin, bënte pjesë edhe Ljubisha Rakiç. Mbledhja e fundit e radhës u mbajt në Tiranë më 2005-ën, ku ASHAK u përfaqësua nga kryetari Prof. Rexhep Ismajli, dhe Akademia e Shkencave dhe e Arteve të Serbisë u përfaqësua nga Ljubisha Rakiç, i cili kryen dhe funksionin e koordinatorit të projekteve të IACSEE. “Për Akademinë e Shkencave të Shqipërisë është e pakuptueshme se përse kolegët e Akademisë së Kosovës pranojnë rregullisht të ulen në një tavolinë me prof. L. Rakiç, i cili, në botimin “30 vjet të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës” botuar më 2005-ën, figuron edhe

si anëtar i rregullt i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, ndërsa refuzojnë praninë e tyre në një festë, në kremtimet e 40-vjetorit të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, për shkak se në ato festime ishte ftuar edhe Akademia e Serbisë. Ky pretekst bëhet aq më tepër i pakuptimtë në një kohë kur kryeministri i Kosovës takohet rregullisht me Kryeministrin e Serbisë, edhe pse, siç dihet, s’ka ndryshuar asgjë nga hipoteka e krimeve të kaluara të shtetit serb ndaj shqiptarëve, dhe pse sot e kësaj dite ai shtet nuk ka kërkuar ndjesë për ato krime, ashtu si nuk ka kërkuar ndjesë as Akademia Serbe për “memorandumet” e saj famëkeqe.” – përfundojnë deklaratën e saj ASHSH.


20

MAPO

e premte, 21 dhjetor 2012 www.mapo.al

Legalizimet, emrat e 2200 personave që marrin tapitë Agjencia e Legalizimeve publikoi dje emrat e 2200 vetëdeklaruesve të objekteve informale që pajisen me Lejen e Legalizimit. Drejtori i ALUIZNI-t, Ardian Kollozi, ftoi me këtë rast të gjithë emigrantët që janë kthyer në atdhe për të festuar, të bashkëpunojnë duke intensifikuar shlyerjet e detyrimeve financiare dhe ju garantojmë se falë përkushtimit profesional të administratës së ALUIZNI-t në DREJTORIA BERAT BARJAM DEMIR PEPA RAMADAN KODHEL SHYTI LUFTAR GANI MARRA FERDINAND GANI MARRA NAZIF KALEM TABAKU FERDI BILAL TOSKA FATMIRE HASAN BREGASI : ZAIM NAZIF BREGASI OLIMBI NAZIF BREGASI VIOLETA VASIL PRIFTI KLAJDIS ILIR PRIFTI ILVA ILIR PRIFTI ALIT NEIM DAULLE NEIM SHAQIR DAULLE SAKO ALI HAJDARAJ SALI ABDYL ISUFAJ SELIM MUSTAFA DHIJA LYTFI SEJAT KOTOLLAKU LEONIDHA ARISTIDH LLOCI RAPI SABRI BUSHI LUAN SHYQYRI SANI AGURIM REFAT BISHA ARJAN BEXHET TOSKA RABIJE SALI TOSKA ISMAIL SEFEDIN BAJRAKTARI JETNOR ISMAIL SEFER PETRIT MERKO GEZIM BARJAM TABAKU XHEVAIR PETREF LUZI SELAM KADRI LUZI FATMIR BILAL TOSKA HAXHI SHYQRI FIERI YZEIR DYLBER BEJDO GJERGJI FATRI HATELLARI ZAIM FATRI HATELLARI ZARE RAPUSH HATELLARI NURI FATRI HATELLARI : BEKIME SKENDER HATELLARI ERMAL NURI HATELLARI NERTILA NURI HATELLARI ILIR NURI HATELLARI KRISTO AVNI DIAMANTI MILTO NASI PJETRI FERIT BRAHIM BRAUSHI VASIL KOLI CINARI KRISTAQ VANGJEL CELA LLAZAR KOZMA PRENDI KOSTAQ KOLI LULE MINUSHE ISMAIL SULA DHIMITRAQ NDREKO LOÇE HASAN JASHAR HYSI FUAT SKENDER GURI PETRIT SHYQERI ZELE PETRO KRISTO SEFA SABRI NAZLLEM MEHMETI ARETI VLLAS DOGA LUAN VELI SHKEMBI LUAN DHIMITER NANUSHAJ MILTO MITRAQ PRIFTI GUXIMTAR NAZIF DYBEKU BILBIL MEHMET ASLLANAJ BILBIL MEHMET ASLLANAJ LUFTAR BILAL SALIAJ RAIF MALO KORIA PELLUMB ADEM AHMETAJ PELLUMB ADEM AHMETAJ NUREDIN HATEM KOKA NUREDIN GANI KAÇELI ILIR PETRIT XHAFA ILIR PETRIT XHAFA PETRIT HYSNI KOKOSHI TOLI FONI KOKA TOLI FONI KOKA NESTI NIKOLLA ZANATI ARBEN MIHAL KOTE RUSHIT DEMIR MEHMETI AZBI SHYQYRI DAJLANI SHABAN MALIQ FRASHERI VASIL KRISTAQ RAMA MYNYR FASLLI OLLDASHI PALI DHIMITER GJIKA BUKUROSHE MEHMET DEDAJ ROLAND QAZIM DEDAJ ANDON NAUN PRIFTI LUTFI GANI BENJA SHEFQET FAIK LIKO GAZMENT NJAZI HAJRO PAULIN HARILLA TOSKA LUTO SELIM XHAFERI THEODHOR PANAJOT BAKO ARBËR JORGO XHOMAQI XHEZMI SHAHIN MULLAJ XHEVAIR HAJDAR AGALLIU BESNIK HAKI LAME GAZMENT NJAZI HAJRO KARAFIL REIZ HAJRO PAULIN HARILLA TOSKA AGRON ABAZ LESKAJ EMIRANDA RAMIZ ALIAJ AGIM RAMADAN ÇENO EDMOND SERVET SHKEMBI

DREJTORIA DIBER

VEHBI SHAHIN SHQARTHI ADEM RAMAZAN EELA TAHIR DEMIR HASA SELMAN IDRIZ BUDI HYSEN AHMET MURIEI ASTRIT SEHIT MUEA SEHIT KASEM MUEA ISMET SHABAN BUDI ISMET SHABAN BUDI IBRAHIM KORB HASA SULEJMAN RRAHMAN BUDI DHURIM SAMI BUDI RAMAZAN ISUF BUDI AGRON HYSEN DISHI BESIM HASAN CANI PETRIT JAHE HASA FIQIRI NEZIR KURTI IMER JAHE MERSELA NUREDIN SALI KURTI RIFAT SALI KURTI FADIL HYSEN HASA ARJAN JESHAR CANI HAZIS KASEM MUEA HAZIS KASEM MUEA TOFIK KURT KURTI DILAVER KURT KURTI KUJTIM ASLLAN BUDI QEMAL OSMAN HASA

DREJTORIA DURRES

FADIL QEMAL KAJO VESEL RAMAZAN SALLAKU MANUELA VANGJEL SELISHTA NAZMI SALI SHULI VULLNET KALEM KASMOLLARI HIL JAK DEDA FATMIR RAMADAN AGOLLI BESIM DERVISH AGALLIU HYQMET BAJRAM MISKA ENVER VATH ZEQIRI AGIM YMER DAJA LUMTURIJE YMER DAJA

SHYQYRI YMER DAJA SHEFKI YMER DAJA ZYHDI YMER DAJA NAIM YMER DAJA BUJAR YMER DAJA RENATO RAMAZAN FISHTI GJERGJ ENGJELL OSMUEI NAZMI ABDULLA REXHEPI BUKURIJE ISLAM REXHEPI VIKTOR GJON PERLLESHI GJON BIBE NDRECA XHEMALI BRAHIM MUJA PELLUMB KURT OSMA GAZMIR KURT OSMA LARTESIM NESHAT LEKA FLUTURIM QEMAL HYSA SHKELQIM MANE VZHARI SADIK BAJRAM KOEI QASHIP NEZIR HOXHA REZMI RAMIZ ROEI SHEFIKO SHAQIR BALLABANI BIBE DOD DEDA AZBI NEVRUZ BALLABANI DOD BARDH DEDA XHEVAHIR SULEJMAN GJATA BESIM AHMET CARJA MAKSIM MEXHIT MUKA BESIM YMER BOGDANI LULEZIME DILAVER DEMA DASHAMIR HALIT ELEZI ZEQIR HALIL KURTI ZYBER SHABAN DODA IBRUSH FAIK QOSE FLAMUR HALIT LLESHI NAZIF MEMISH BALA LATIF IZET MANJANI DILAVER MUHARREM ZEFI ARDJAN LIVAN LUZI YLBER MALIQ IBRAHIMI TILI TALE EOKU ARTOR FUAT ISUFI SELMAN HEKURAN BLLIKU PELLUMB MAHMUT KARAMANI VJOSA XEME DEMOLLARI ISA MECAN AVDIU ALTIN TELE KUMRIJA AJET KADRI FARRUKU BRAHIM ISMAJL LATIFI BUJAR VELI ZOTKAJ ZALO SELFO MYFTARI JETNOR BAJRAM LEKA BUJAR RESHIT BICI ANILA AGIM SPAHIU QAMIL PETREF GORRICA MUHEDIN SELMAN CARA MISLIM RUSHIT BALLIU BARDHYL REXHEP CEKA SELMAN ISUF MORINA REXHEP MEHMET HYSENAJ MARK NIKOLL SHTJEFNI FLORI GANI GJYZELI PETRO FEJZI HYSA VEHBI BAJRAM KETA ISMAIL NEZIR BAJRAKTARI KUJTIM ABAZ HOXHA FERUDIN REFIT HOXHAJ NDUE NUSH RAJTA GEZIM MUSTAFA ISMAILAJ XHEVDET OSMAN KUMLLA SAZAN NESIM KACANI ALBERT FERIT ZERANI FATIME MIHAL VATA BASRI HAMIT HOXHA BASHKIM XHEVAHIR BASHA FARI HYSEN MEROLLARI NAIM AGUSH RESULI DHIMITER ILIA MUJO SILVANA LUAN KUME ARJAN QEMAL GJELI FETAH ISMAIL GORICA ARIAN VATH BARUSHI VATH HAMZA BARUSHI ERIS VASILLAQ JANI ARISTOTEL DHOMO COKA AFERDITA ABEDIN SULO ERMELINDA SALI SULO ANDI SALI SULO ZYJDI RESHIT KUCI SHAQIR VILHEM TARAKU SHAQIR VILHEM TARAKU NDRICIM HAMID RAMA FATBARDH BUJAR MET-HOXHA BESA ILIRJAN MAKRI SHPETIM SELJADIN HOXHALLARI AGRON HALIT LUKU SHEFIK ASLLAN METALLA STEFAN LLAZAR KORAQE BASHKIM FERHAT BOLETINI XHEMAL MALIQ MURATI MIHAL FANI KERRI HATIXHE SHEFQET LAME

DREJTORIA ELBASAN 1 BEDRI SABRI ASLLANI ARTAN MUHARREM LAM CJA IBRAHIM ISUF BITOZI HAMIT NAZMI BOJA SKËNDER AZMI BOJA BRIKEN HAMIT BOJA YLLI MERSIN QAFOKU JAKUP BAJRAM BALLA FERIT XHEMAL PUSKA FLAMUR ZYRI META XHEVAIR BAJRAM CELA ARBEN XHEVIT ELEZI ELTON XHEVIT ELEZI THEODHOR RAMI RUSI DILAVER AHMET XIBRAKU HALIT SHKURT SHARRA REFIK HALIL XHEMALI BESNIK SHEFQET MUJO XHEVAT REXHEP KURTI NURI ISMAIL BIEAKU YLLI ISMAIL BIEAKU ELMAS XHEVIT MOLLANJI XHEVIT MEHDI ELEZI EELNIK SHERIF BELEGU ASTRIT ISMAIL KUSHI FERDINANT LATIF LATOLLARI BUKUROSH REMZI ISMAILI GEZIM QANI ISMAILI ISMAIL FAIK BUGJZI BESNIK RESHIT IPEKU BASHKIM GANI PECI BESNIK RAMAZAN BASHA XHEVAHIR ALUSH BAJRAMI HAMZA GANI CEKANI HALIT JONUS SINANI NAZMI KALEM SULA LEONARD XHEVIT ELEZI ARJAN GANI SHABANI FATBARDHA HAZIZ GJOLENA XHEVAHIR HALIL MUEA XHEVIT GANI HALILI BESNIK AHMET SULA NAIM FAIK KORRA ISMAIL HYSEN QOLI GANI SABRI SHEHU

gjithë Shqipërinë, brenda 48 orëve nga shlyerja e tyre, do të pajisen me Lejen e Legalizimit. ”Njoftojmë dhe ju sjellim në vëmendje të gjithë vetëdeklaruesve, se moskryerja e detyrimeve financiare dhe ligjore brenda afateve do të detyrojë Drejtoritë e ALUIZNI-t nëpër rrethe që këto aplikime të shqyrtohen vetëm në fund të procesit.” thuhet në deklaratën e ALUIZNI-t. XHEVAHIR ISUF BRASHA LUAN ISMAIL PASHAJ QEMAL BEHEXHET KANA YMER ISMAIL DURAKU ABAZ XHEVAIR HAXHILLARI NIKO ISUF ELEZI XHEVIT QAZIM ZEROLLARI XHEVDET OSMAN DURAKU PREMTIM GANI ISLAMI HAMID ISMAIL VASKA XHEVAHIR ISLAM HIDRI GAZMEND XHEVAT KASA NDRIEIM GANI CANI XHEVIT RIZA META NAZMI SELIM RAMAZANI ISMAIL HALIL DUKA MARK JANI SINANI NIKOLLA JANI SINANI MARK JANI SINANI NIKOLLA JANI SINANI BESIM ISMAIL ZOGU SKENDER ISMAIL EARKU KARAFIL GANI PISHA XHEVAHIR ASLLAN RUEI XHEVAHIR FADIL KOCI XHEVAHIR SHAHIN LUMANI XHEVIT SELIM GJINI BESNIK SULEJMAN SHABANI GANI ISUF MUEA GANI JAHO TANUSHI XHEVAHIR DYLAVER RAMA XHEVAHIR JAKUP KOLLA SHERIF XHEMAL SINANI BUKURI DAUT SINANI BUKURIE DAUT SINANI HYQMET XHEMAL SINANI MITAT XHEVIT JAEELLI AGIM XHEVDET TOMA XHEVIT SALI SHABANI XHEVDET FETA SULA NDRICIM ISMAIL FYSHKU DALIP ISMAIL LLOEJA AGRON GANI HAZMA MUSA ISMAIL LLOEJA DALIP ISMAIL LLOEJA XHEVDET ALI MUEA XHEVDET ALI MUEA PULLUMB ISMAIL EEKOJA NAIM ISLAM KAEULI BASHKIM XHEVDET METOSHI THOMA JANI NIKOLLA XHEVAHIR FERIT FERRA NIKO JAHO NIKOLLA JANI NIKO NIKOLLA XHEVDET HAZIZ TUSHA XHEVAHIR ALI ALLUSTAJ BESNIK RAMADAN HYSA XHEVDET ISMAIL KUKA XHEVAHIR PETRIT BARDHI YMER HASAN SINANI BESNIK QAZIM EEKOJA VERONIKA SPIRO PEQINI XHEVDET ALI MUEA ARTUR XHEVAHIR SHABANI SEFEDIN BESHIR XHYRA BESNIK SEFEDIN XHYRA NASHO VASIL KENAEO NIKOLLA SIMON PLLUMBI KADRI ZENEL SINANI ISMAIL BASHKIM VRAPI DONIKA SALI XHINDOLE KLODIAN NIKOLLE ZIU XHEVAHIR IDRIZ BEZATI EDMOND NGJELI NIKOLLA DRITAN SKENDER SINANI BESNIK BRAHIM SELKO BESNIK ALI HYSA XHEVIT PETREF KABILA XHEVDET JONUZ KULLA BASHKIM GANI PECI GANI ALI KASO HYSNI MALIQ SINANI XHEVAT REXHEP KURTI NATASHA HALIT GREMI, JULIAN AGIM GREMI OLTION AGIM GREMI KRESHNIK AGIM GREMI HAKI XHEVIT ASLLANI XHEVAIR PELLUMB CULLHAJ PETRIT ISMAIL ALLA ASTRIT NAZE KUME GANI RAMAZAN HASA NIKO HARUN BALLIU XHEVAHIR ISMAIL RAMA KRISTO JANI NIKOLLA BESNIK XHAFERR GUNI ASAF BESNIK GUNI SPIRO NIKOLL DAFINA ISMAIL ZENEL DIDO NIKO QEMAL HIDRI AGRON XHEVIT LULI XHEVDET SABRI PLAKAXHIU XHEVIT ALI TABAKU FISNIK ISMAIL ZORBA BESNIK ELMAZ SALLA AHMET HEKUR JANEA ASTRIT RIZA DERVISHI ALFRED SHABAN RAMA ABDYL MUSTAFA SHIJAKU QERIM ABAZ BAEA AGIM ISLAM KORRA KRENAR HYSENJ MEBELLI LUAN HYSENJ MEBELLI MARJETA NAZMI SERJANI EDVIN SKËNDER FIRAKU HYSEN ISUF DERVISHI BUJAR QEMAL EERRI SABRI RUZHDI RUEI FERIT ISMAIL EEKA XHEVAT IBRAHIM KOBURJA FATMIR SELIM URUEI NAZMI DAN GJORGA BASHKIM ISUF MUEANI ISMAIL SEBAUDIN CURRI ALUSH MEHMET BAJRAMI AGIM ISLAM KORRA ISLAM ISLAM KORRA ARISTO MEFAT HALILI ADEM BESIM XHINA AGRON OSMAN SLLAMI FOTI SALI DIKA REXHEP ARIF HASKURTI ARBEN MEHDI SINANI HAZIS MEHDI SINANI EDUART DALIP BRAHO FERIT SHAQIR SLLAMI XHELAL RAMAZAN HASKOJA NAZMI ZENEL GJIKA ARBEN IBRAHIM MALLUTA REFIK RAMAZAN HASKJA HYSNI MUSA EEKA ENVER VELI RRANEI BASHKIM OSMAN SALLMI SKËNDER QAMIL KULLOLLI KOL LEF KAVAJA FATMIR ALI SHABANI HYSEN MUSTAFA PEMA NATASHA LIRIM SHABANI

NAUN KOEI HILA REFAT ALI SINA FERDINANT MITRI TOPUZI NDERIM IBRAHIM XHINA NAMIK BEXHET ROEI PANAJOT VENEMIN PLLUMBI NADIRE NUREDINI EALA GEZIM NAUN TOEI NADIRE SHEFQET BIEAKU, MANUELA BUJAR BIEAKU PELLUMB BUJAR BIEAKU SELIM QAZIM XHINA FERDINAND VENEMIN NASKA TOMORR SALI KOLECI RRAPUSH SEFEDIN HYSA XHEVAHIR HAQIF HASA HAQIF RIZA HASA BESIM OSMAN BALLA NAZMI RRAPUSH KOEI TASO ISAK TASHI ALFRED DEMIR BLLOSHMI ALFRED DEMIR BLLOSHMI MUSA ADEM HAZIZI MARJETA NAZMI SERJANI ENVER RIZA HOXHA SHKELZEN BEHEXHET SALLA SKËNDER XHEVIT MUÇA ADEM RRAHIM BORIÇI MENDIS ISMAIL BORIÇI EDUART DALIP BRAHO EDUART DALIP BRAHO ADILE DALIP FLOQI ARBEN ISAK SHEHU ABDYL MUSTAFA SHIJAKU BEDRI SABRI ASLLANI AGIM RIZA LIKRAMA SAIMIR HYSEN DEMOGLLAVA THEODHOR NAUN KORÇARI IBRAHIM ISUF BITOZI DURIM HALIT NOVAKU OSMAN ALI MUÇA SAMI RAKIP DURAKU SHABAN HALIL LILA TAFIL HAMIT ÇOTA EDVIN SKENDER FIRAKU ARTAN MUHARREM LAMÇJA SKENDER ISMAIL LALOSHI BILAL QAMIL KORRA KUJTIM MUSTAFA MULLAHU LEFTER ALI MEMA VELI MUSTAFA PISHA SULEJMAN AGRON KUTROLLI AGRON RAMAZAN ÇAPJA ENVER ISLAM HIDRI VAHIDET RAMADAN BUZRA QAMIL FAIK HANOLI HAMIT NAZMI BOJA BRIKEN HAMIT BOJA SKENDER NAZMI BOJA FETAH MYRTE MEMA SONJA SHYQYRI MATOHITI

DREJTORIA ELBASAN 2 HASAN RAMAZAN BRAHJA EMILJAN NEVRUS SULMINA KODHEL JONUS LAM CJA AJET ROBERT MERDANI FERIDES HALIT TAFANI ANDON FERIT MARA HAZIS REFAT TABAKU FATMIRA SABRI QAFA QANI SADIK FIRAKU VASIL SIMON KADIU FLAMUR HALIT SINA ASTRIT REFAT XHELILI HANE VASIL LOKA DHIMITER FILIP DEMIRI AVNI JEMIN RABUSHJA RAMIZ YMER PLAKA JOSIF ALEKS TAEJA TODI JORGJI BELSHI EDUART METE BEZATI KRENAR RRAPUSH SALLA ABEDIN SHERIF METUSHI ARDIAN AQIF NURJA TOMORR LEFI MERDANI YZEIR MEDI HOXHA REFAT RAMAZAN SHARKU BUJAR ROBERT MERDANI ADRIATIK SELIM LLESHI GEZIM SHABAN MIRAKA OLIGERT MEHMET PLAKA ILIR QANI KANAEI AGRON SHABAN MIRAKA ARTAN SELMAN LAROSHI FAIK MEHMET POPA HASAN ISMET MUHA FAIKE HAJDAR IBRUSHI BEHAR REXHEP MUEA JORGJI DHIMITER SHANI BASHKIM FOT EULLHAI ARGJEND ANDON KUMJA FERDINANT MUSA EALA ARBEN ADEM BOJA JORGJI MIHAL LUSHI FLUTURIM SELIM BOJA ADRIATIK MYFTAR PLAKA ILIR SELIM PLAKA XHEVDET SHAQIR PLAKA NDRIEIM RIZA KRYEMADHI SAMI RIZA KAZAZI KAMBER IDRIZ HAKBAJRAMI ZERE SELIM EELA SHKELZEN BESIM FAIKU AQIF MESUT BALLA SKENDER HAJDAR TAFA NAZMI RIZA XHIKA SHPETIM MEHDI HOXHA SHERIF MUHARREM LEKA BESHIR RAMADAN SULA BARDHUL AQIF XHIKA RAMAZAN SHEFQET BARDHI ELMAZ RAMAZAN LUTA SHPETIM SHAQIR QOSJA AGRON HYSNI KOKUJA SHEFQET MAHMUT SHAIPI AQIF ETHEM SUFALI MUSTAFA SHAQIR GJEVORI BASHKIM OSMAN SADIKU SOKOL PETRIT FEJZA OSMAN DAUT FARKA GEZIM PETRIT LIÇI RUSHAN TAULLA METUSHI LUAN ISLAM KASA ASTRIT HYSEN BROSHKA RAMIZ SHEFIK META PERPARIM QAMIL TOSKA ALUSH NEXHIP DERVISHI ARBEN SHAHIN HAKA REFAT MEHMET SINANI NAZMI JAHO SENJA SADUSH ISUF HYSA TAULAND SADUSH HYSA LUFTAR BANUSH TAFANI SHPETIM IDRIZ TAFANI ZARIF RUZHDI TAFANI FATMIR SHYQYRI KUQJA HYSNI ISUF RABJA

SHPETIM RAMAZAN SENE SHABAN ISUF KASA KODHEL JONUS LAMÇJA ILIR VIKTOR RANXHA TODI JORGJI BELSHI LUAN VIKTOR SHAKA EDUART SHAQIR BOJA FLUTURIM SELIM BOJA ETMOND BAJRAM SULMINA SHERIF MUHARREM LEKA FAIK HAJDAR IBRUSHI SKENDER HAJDAR TAFA ASTRIT DERVISH LIÇI

DREJTORIA FIER 1

DEMIR FEEORR MUSKAJ: ASTRIT DEMIR MUSKAJ FESTIM DEMIR MUSKAJ MERSEDE HATEM XHELO; ARJANA RAPI XHELO; GEZIM RAPI XHELO DORINA RAPI XHELO BRUNILDA RAPI XHELO VIKTOR RAPI XHELO LEONARD MITI DIMO DHIMITER KRISTAQ TRIFONI AVNI MEHMET OSMÊNI EMIN BEJDULLA MORINA ENVER QAZIM KAMBERI CENO GJYSHO BEGAJ OLSI SABEDIN BEJLERAJ SOTIR TAQI VASIU PETRIT SALI LAME BEHAR REMZI SULO AGRON RAMADAN SHTARO BAJRAM QANI JAKUPI FADIL METI LIKA FATMIR QAZIM JAHO ALFRED HAXHI SULEJMANI FATBARDH MYSLIM QATO YMER KARAFIL DAUTAJ NJAZI HAMIT BEQO LULEZIM HAMIT BEQO SULEJMAN HAMIT BEQO MYRTEZA HAMIT BEQO JAHJA DAMIN MUHAMETI IRMA VIKTOR GJEEI MUSTAFA ESTREF QALLIJA ZINI HEKURAN DURAJ FERRIK HAJDAR CENE, HAJDAR SELFO CENE QEMAL HAREDIN MERDANAJ FLAMUR IDRIZ HAZIZAJ KUDRET QEREM ALUSHAJ, HAJDAR SELFO ALUSHAJ VASIL HAREDIN MERDANAJ BESNIK ISUF BAKAJ JETNOR HALIL CAUSHAJ FEEORR MUSTEHAK YMERAJ FITIM ISUF BAKAJ JETNOR HALIL CAUSHAJ FEEORR MYSTEHAK YMERAJ ELIDIANA LAVDOSH LLANAJ FITIM ISUF BAKAJ DRITAN BILBIL HALLA BILBIL HEKURAN HALLA ASQERI FETI ZHAVARA LUFTAR TAFIL DOSTI BURHAN MYSTEHAK YMERAJ ARBEN MYSTEHAK YMERAJ NOVRUS AQIF GJINI HAZIS AZIS KANANI FLORESHA FERKO JAKUPAJ NEKI ASQERI ZHAVARI FATBARDH MUEO SPAHIU GEZIM HAKI ZEQO MYZAFERE ADEM RRAPAJ SOKRAT THOMA KERRI HALIME HAZBI ZEQO MYSTEHAK LATIF YMERAJ MALO FERKO KANANI GAQI MITI QENDRO KRISTAQ MITI QENDRO SYRI SADIK JAUPAJ

DREJTORIA FIER 2

GRAMOZ RAMAZA PIRRA JOTI PETRO GOGA KADRI SHERIF ISUFAJ BEDRI QAZIM SHEHAJ HEKTOR ARQILE SHISHKA SAIMIR ZAIM BUSHI ZAIM SINAN BUSHI SHYQYRI REXHEP CJAPI MYRTO IDRIZ MANAJ VLADIMIR MYRTO MANAJ GRAMOS RIZA BEQIRAJ AGIM KUJTIM MYFTARAJ KOSTA KUJTIM MYFTARAJ FETI ISMAIL DERVISHI ARDJAN VASIL KOLA PETRIT SMAIL SHEHU MELSI NDONI GOGA ENGJELLUSH SERVET LAMANJAKU ALFRED BEHAR BAXHIA

DREJTORIA GJIROKASTER KSENOFON KONDIL TAEI AGIM ISMAIL MEHMETI FLAMUR MALIQ MERDANI ABEDIN SULO DOKO PERPARIM HAREDIN SELA LEFTERIA JORGJI MARKO KRENAR RYSTEM AGUSHI BASHKIM BELUL AZISI RYSTEM MUSA AGUSHI ËNGJELLUSH XHELAL CANI ASTRIT ILO KASMAKU XHELO SEFEDIN KUKA LAVDËRIM BARJAM AGALLIU STEFAN BARJAM AGALLIU ALEKS RAPO HIDA TEME METE KIKA VELI JONUS CANI SAFET MYFTAR TELHAJ BARJAM XHEVIT NUHO HAMIT ELMAZ HYSA MALIQ HYSENJ MERDANI SABRI ISMAIL FEKOLLARI MYSLYM NEXHIP ZOTO BARDHYL BELUL GURRA AGIM SULO HALILI FLAMUR BILBIL ÇOBAJ VULLNET QAMIL KAMANI

DREJTORIA KAVAJE FLORI RRAHMAN MUCA GANI RAMAZAN RRUSHI GENTIAN NEZIR QEFA HAKI YMER CELHAKA HALIL MUSA LILA HAMID DEMIR ALLICI HAMZA QAZIM MENGA HAXHI XHEP ELMADHI HAZIS SELIM VOGLI HIDAJET ABDULLA KAJA HUME ISUF PICI IDRIZ FADIL SHABA

ILIR REMIZ ELMADHI ILMI HIDER TAFA IMER HALIL NALLBANI ISMAIL ELMAZ XHEMALIU ISMAIL RESHIT XHAFA ISMAIL SULEJMAN HOXHA IZE HAKI CELHAKA JOVAN SPIRO SIMAKU KUJTIM CAUSH CEVELI LATIF NEBI KACBUFI MERO GURI BAZE EDMOND VAN LAPI BASHKIM GANI COPA ASTRIT SINAN ISMAILI RAMAZAN ADEM HUSHI PETRIT NUREDIN FEJZO AGRON RAMAZAN DERVISHI ARJANA QAZIM DERVISHI KUJTIM HASAN KOCIAJ KUJTIM MUSA HABILI KUJTIM RUSTEM KAZAZI KUJTIM SAMI KORRI LAVDIE HAZIZ DAKA LIMONE ABDYL ARAPI LUAN ISA MUCAJ LUAN RAKIP DAIU MERITA ISUF BENESHI MUHEDIN SHEFQET SUFA NESRET OSMAN CELA NEZIR XHEMAL SHIMA NURI REXHEP TAHIRI PAJTIM DEMIR FAXHO PETRIT RIZA HAMATI QANI DIKO ZEQO QAZIM FAIK DRIZA QEMAL FADIL CEVELI QEMAL SHERIF PUKA QENDRIM THABIT KAZAZI REFIK MEHMET SHEHI REMZI ALI GRYKA RESHAT EMIN DEKAVELLI RESMI ELMAZ KAMOLLI RIFAT HYSEN KULI RIFAT RIZA HABILI RRAHMAN MYRTEZA BEU RUSTEM MEHMET POPA RUSTEM NUREDIN LEKA RUSTEM NUREDIN LEKA RUZHDI RAMADAN ISLAMAJ RUZHDI TEKI KOCIAJ SABRI ASLLAN TUFA SADAT SHABAN REXHEPI SADI BAJRAM BERBERI SALI ALI CATRRI SAMI MUSA HABILI SAMI QENAN ISLAMAJ SHAQIR ADEM MEMA SHERAF AZIS SINANI SHKELZEN ISUF THACI SHKURT HABIL UKU SHKURT TAHIR KAJA SHPETIM QAZIM BEKA SHPRESA MUSA BALA SHYQRI RRAHMAN RAMICI SHYQYRI SHAQIR KANINA SHYQYRIE VEIZ HABILI SKENDER NUREDIN XHAFA SKENDER SHAQIR GERMOISI HAKI SHAQIR GERMOISI SULEJMAN QERIM KACBUFI TAFIL THABIT KAZAZI TAIP KADRI SHIMA THANAS STAVRI METANI VATH ZYBER LESHI XHAVIT SEJDIN DHJARI XHELAL FADIL KAPLLANI ENVER XHAFERR CACA BEQIR SHEFQET CELHAKA SULLTANE GANI XHYKA NAZMI KADRI XHYKA VULLNET HAJDAR LUFO HIQMET NEVRUZ ZYFI PERPARIM ZYHDI SKUQI TOMORR KURT JONUZI NAIM IRFAN OKTISI SHQIPONJA SALI MANELLARI HARUN YMER PELLUMBI YLLKA FADIL BIRACI AGIM MUSTAFA LLULLA

DREJTORIA KORCE

LEONIDHA THOMA ROEA SOKOL FADIL ZERANI GJERGJI SIMJON DHESPOLLARI LEFTER MITRO MIHALLARI MIHALLAQ THANAS MIHALLARI VLADIMIR SELMAN LORDI YMER HYSEN SPAHILLARI LEFTER VASIL MIHALLARI SALI NEXHIP MEJDANI TOMOR ISUF MEJDOLLI RAMADAN NEIM KOEIBELLI NEFAIL XHEMO SHEMO JANI BAFE AHMATI ALEKS EQEREM KOEIBELLI EDUARD JAUP KOEIBELLI ILIA JAUP KOEIBELLI BARDHYL HYSEN SPAHILLARI PAVLLO JORGJI GJERGO VANGJEL NIKOLLAQ PELLETKU NIKOLLA KOEO MIHALLARI

DREJTORIA KRUJE

GENTJAN XHAFERR CANI GENTJAN GEZIM KARAJ RAMAZAN JASHAR TATRAKU HYSEN SHABAN NELHANI SAMI SELMAN LICA ISUF ABAZ BUDI HASAN XHEMALI ZELA HYSEN HASAN ALBRAHIMI NURI HASAN CE CA BASHKIM HASAN CE CA GEZIM HIDER KABILI FATMIR HASAN PULACI SAMI HALIL ALBRAHIMI ZENEL QERIM HASMETA IBRAHIM MALIQ GJIKA HAKI KADRI CELA BAJRAM MALIQ GJIKA IMER RAMAZAN KRAJA SHYQYRI IMER KRAJA ALFRED SHYQYRI KRAJA ARTAN HASAN KRAJA BEHAR ZENEL STAFUKA QAZIM HAMDI HALILI KUJTIM ZENEL ZOGU FASLLI HYSEN ALBRAHIMI NURI HYSEN ALBRAHIMI LIK HASAN CE CA BESIM DELI ZIRI GANI ISLAM HIDRI HALIM TAHIR XHAFERRI HAXHI MUSTAFA GORDI ISMAIL HAJDAR STAFUKA MYRTEZA MEHMET BERA ERJON RAMAZAN KAZIU KAPLLAN HASAN KRRUTA

ABDULLA ZENEL KALLARI OSMAN XHEMALI HIDRI SHEFQET ALI TEMA AHMET IBRAHIM KURTI ALBAN ISMAIL MALOKU SAMI BAJRAM MUJA SEFEDIN GARIP KALLARI SINAN SINAN SEJDINI BASHKIM BEDRI MUJA BEDRI MUSTAFA MUJA ARTUR ISMAIL MALOKU BUJAR FIQIRI SULA HAXHI BAJRAM SULA GANI ISMET VISHA XHAVID HAXHI SULA HAZIZ KURT CANI SHKELQIM IBRAHIM KARAJ LULZIM SHAQIR ZALLA AGIM HASAN KRRUTA RAMIZ HYDAI HAXHIU PETRIT RAMAZAN SULA AFRIM SHEFQET DOKU DERVISH ISA MALOKU SHKELQIM IBRAHIM KARAJ GEZIM BASRI EANGU GEZIM FEJZULLA KARAJ BESIM DEMIR BRAMA HEKURAN HALIT LICA SAJMIR FADIL MESI MEHMET ABDI CANI ALTIN ISMET VISHA MYSLIM HASAN KALLARI QAMIL RESHIT KALLARI SYRJA HALIL ALBRAHIMI XHEMALI SABRI TEMA FATMIR SKENDER SEFERI PARTIZAN LAZE HYSENAJ REMZI IMER KRAJA MALIQ ASLLAN MERA AHMET BEQIR MUZHIKA BESIM SHAQIR KALAVERI BUJAR LAM HIDRI MUHARREM SALI KATROSHI RAMZAN HAMID SEFERI RIFAN SHEFQET MUSTA PETRIT HAMID VISHA AGIM SHABAN DACI KAPLLAN ALI KOLA BASHKIM GEZIM KARAJ AFRIM GEZIM KARAJ SHKELQIM RAMIZ TUFA BUJAR NAZIF CANI BESNIK SABRI TUFA RUSTEM OSMAN TOPALLI AQIF ZENEL CANI ASLLAN SELIM SEFERI

DREJTORIA KUKES

ILIR ISAK NERGUTI HAXHI SULLTAN DOMI FADIL RAMIZ SHAHU FADIL SHAQIR MORINA RUSHIT DILAMAN CENGU HAXHI HASAN TAFHASI ARBEN NAZIF HALLAEI HAS HAZIR AXHAMI FASLI HALIL DURAKU XHAFER BISLIM JEMINAJ ARJANIT KADRI BILALAJ FEJZULLAH DAUT BAJRAKTARI ARIF RAMADAN KOVAEI ASLLAN IDRIZ MIFTARI FIDAIM KAMBER BYTYEI FADIL SHPEND GJONGEGAJ

DREJTORIA LEZHE

ZEF NDUE DELIA PAL PRENG MARKU FRAN ZEF GILA MARKELIAN PJETER MARKU ROLAND NDUE GJINI GJOVALIN KOL GJIKA GJERGJ MARK VORFI ZEF LLESH DODAJ GJIN MARK DONAJ NDUE NIKOLL MAKAJ BARDHOK GJERGJ MARKU DEDE GJON GJERKAJ SHEFQET BAJRAM SALIU PETRIT HASAN KUQI VIKTOR FRROK PERGJOKA NDRE GJERGJ MATIA DED NDUE NDOJ ZEF GJERGJ MILOTI GEZIM NDUE ZEFAJ MARE NDUE GJOKA ARDIAN GJIN GJOKA FRROK DOD MANDRECA MARK GJON KOLA EDMOND PASHKO PERNDOJ ZEF PREND JAKU SOKOL MARK DOEI MRIKE TOM JAKU LLESH GJON GJINI PASHK ZEF KADELI FRAN GJERGJ KOLA LUTFI HASAN KUQI DEDE ZEF LLESHI ANTON LUIGJ PICI BARDHOK GJERGJ PRENDI MEDI VATH MAXHALLAKU PETRIT VATH MAXHALLAKU PELLUMB VATH MAXHALLAKU BESNIK FRAN PJETRI FRAN GJON PJETRI NDUE PRENG PRENGA BLERIM VATH MAXHALLAKU BESNIK BAJRAM DANGAJ GEG FRROK KAEI ZEF NDUE SADRIAJ LEKE NDUE GJINAJ PASHK KOL BUSHI ILIR FRAN GJINI TONIN DED PEPA KRISTO MARK KOLA BILBIL IDRIZ MAXHALLAKU PJETER PREND NDRECA LEONARD ZEF BARDHOKU PJETER PREND NDRECA PAL ZEF GJERGJI ALEKO ZEF SMAEI ALEKO ZEF SMAEI DED LLESH KOLA NDOKE KOLE KOLA ALEKSANDER NDUE DIDA NDUE PAL DIDA GJOVALIN ZEF BIBA NIKOLL PJETER JAKAJ NIKOLLE PAL TRASHAJ JAK PASHK NOLI LEK NDUE FRROKU NDUE GJON METOHIJA GJOVALIN NDUE NDRECA GJIN DEDE DAKAJ GJOK LUIGJ MURRI MARK FRAN GJOKA NIKOLL FRAN GJOKA ANTON PAL TRASHAJ


e premte, 21 dhjetor 2012 www.mapo.al

MIRI NIKOLL EUNI RAMAZAN ABAZ KURTI GJON ZEF TANUSHI SIMON MARK KOLA DED LLESH VATA GJON LLESH VATA ALEKS GJON GJOKA PRENG ZEF LASKA KASTRIOT BIB NDOCA ARBEN NDUE DACAJ PJETER NDUE PERSHPALI SIMON NIKOLL MESULI NDUE NIKOLL MESULI GJON PRENG PERSHPALI NIKOLL PRENG PERSHPALI VIKTOR PASHK PERSHPALI SIMON NDUE PERSHPALI DRANE NDUE TOMA DED JAK FRROKAJ LUIGJ NDUE SHYTAJ PAULIN PASHK SHYTAJ PJETER PASHKO LEKA GJERGJ NIKOLL JAKU GJERGJ PASHK SHYTAJ LEON LLESH BAKAJ PAULIN NDUE GJERGJI NIKOLL PASHK SHYTAJ VASIL FRAN BAKAJ ALEKS GJON GJOKA ANTON GJOK SHABAJ PAULIN NIKOLL NDOJ NIKOLL NDUE MARKU VLADIMIR ZEF DOEI PREMTIM PASHKO PALOKA LLESH GJON MARKU ANTON ZEF PALOKA BARDHOK GJON NDREU NIKOLINA SANDER MATIA GJERGJ EJELL SHTJEFNI TOM NDUE LUCAJ PRENGA NDUE NIKOLL PRENGA PELLUMB NDUE GILA ENGJEL PAL NDOKA ENRIK LAZER GJERGJI SABAHETE TOFIK SHABANI NIKOLIN KOLE ÇUNI EDUART MUSTAFA FAJA MARJAN KOL PREÇI KOL PASHK PREÇI GJOVALIN KOL PREÇI PAL ZEF PERNDOKAJ PAULIN PREND LLESHI DOD LLESH SHTJEFANAKU FLAMUR HAMIT ÇANGU GENC GJOK JAKU ALFRED LAZER KALAJ PASHKE GJIN LASKA ALEKS NIKOLL NDOJ VALENTIN LLESH KOLA MUSTAFA OSMAN SEFA ZYLFIJE ZENEL METALIAJ SIMON ZEF MENGA DODE GJOK GEGA PAULIN NIKOLL RECI GASPER PJETER TUCI GJOVALIN GJIN BUSHI DED MARK GJINI PRENGE NDUE MARKU DIELL ZEF MARKU FLAMUR FETAH TOSKA ALI HAJDAR FEJZULLAHI GJOVALIN NIKOLLE SHERRI PAL ZEF ÇUKU TOM ZEF ÇUKU PAVLIN NIKOLLE SHERRI PETRIR NIKOLLE SHERRI PREND NIKOLLE SHERRI PREND GJON MARSHTJEFAJ BARDHOK PJETER GJONAJ PASHK FRROK GJERGJI PREND NIKOLLE SHERRI MARJAN LLESH BITRAJ NDUE MARK NEZHA FRAN LLESH PRENGA KOL MARK VUKA PASHK NDOC NIKA

DREJTORIA LUSHNJE

DASHNOR BEQIR LICI ALTIN PETRIT KORRESHI PËLLUMB SHEZAMAN TARELLI HAJDIN HALIT HAVOLLI BEHAR HAXHI SHEFA SHKELQIM IBRAHIM ZENELI ARJAN IBRAHIM ZENELI LUAN HAXHI SHEFA FOTO PASHO URUEI

DREJTORIA POGRADEC

HESAT MERSIN JA CELLI JANI LLAZI MILO ILIR SKENDE HAMOLLI TEFIK NUHUR LAZELLARI VASIL MYRTEZA RUSTEMI ROLAND ASTIRT MAN CELLARI IBRAHIM BILAL CEKI CI YMERLI LYTFI LI CKOLLARI AVNI FEZULLA LI CKOLLARI AKIL MUHARREM GJONA TOMOR QAZIM SHAHO

DREJTORIA SARANDE

DULE BEDRI DURA ROBERT NAZIF FERZAJ ARQILE THANAS MARKU HAMDI SHEFQET REXHAJ ADRIATIK AHMET AHMETI ARBEN POLO KOKA HASAN BARJAM HADERI KRISTO GLIKOR KOEI PETRAQ DHIMITER JANI AGIM BARJAM ABAZAJ DHIMITER AVDI KORDHA LEONARD SHERIF NORRA ZABIT XHEVDET GJECI RIZA ABAZ SHEHAJ ARTAN ISMET TAKA MINA ZANE ISMAILI XAHFER RUHAN SALI HAMIT ESAT NEZIRI LAVDERIM AVNI SHARIFI TETEM ISUF SKENDERAJ AGRON EEREIZ ZIKA DALIP MUSA LIKOMETI FLAMUR IBRAHIM PUSHI RESUL IBRAHIM PUSHI PETRIT PELLUMB VODA SELIM ILIAZ INDRISLLARI LUIZA AGIM PAVLIS TELHA HAXHI SKRAPALLI NESTI SPIRO STAVRO SULLTANA BEDO BAKIAJ PAJTIM NAZIF SKENDERAJ GEZIM NAZIF SKENDERAJ SOTIR HADUSH HYSAJ SUTE AVDUL ELMAZI NAZIF QAZIM SKENDERAJ KOEA KRISTO XHAMO EQEREM SULEJMAN MULLA FLAMUR SHYQYRI DOLLANJI BARJAM ABAZ HOXHA ALI SKENDER MERDANAJ ABAZ DURO SHAPA BASHKIM BARJAM SHUKA LUFTI TAIP PASHA NIKO KOEO NASTO ANDRONIQI SPIRO FESHTA TOMORR XHEVIT EUEURI ARDIAN TOMORR EUEURI GEZIM ZINI HASANI ALQI KRISTO KALCUNI BILBIL MERSIN VILA RAMADAN FETA PASHAJ AGRON SAMIT LILE FLORENC NIKOLLA NASTO SPIRO KOEO NASTO VIOLETA SEFEDIN MIHASI PETRIT ZINI ABEDINI STEFAN HYSEN BINO FAIK XHAFER MALKA BARJAM HEKURAN KUBURI AVNI DALIP LIKOMETI MEZAN MERO MERO

QAMIL HODO LLAPANJI ADIL RAMADAN PASHAJ ILIR BARJAM LAME JANI SPIRO NASTO SHEFIT HYSO DAUTI QIRJAKO PERIKLI FESHTA EDMOND IDAJET EUEURI KRESHNIK PETRIT PODA GEZIM ZENI HASANI LUAN IZMET SULEJMANI ALI MIFTAR MARKU LUIZJANA HAXHI ALIU ROBERT DERVISH KITO PETRIT SEFEDIN PODA

DREJTORIA SHKODER

MARJAN GJOVALIN FRISKU NDREC PALOK DODA VASIL NDREC DODA NAIM ADEM SHKREPI KASEM MUSA SELIMI XHEMIL ENVER HOTI GJIN BIBE VATHAJ SAIDE ISLAM SHEQJA IRMA SHAQIR XHAFA(SHEQJA) ILIRJAN SHAQIR SHEQJA NADIRE DAUT BOSHNJAKU MARTIN KOL GURI GAVROSH HASAN GRUDA DRITAN FEHMI SELHANAJ GEZIM JEMIN GARXENI ISMET REXHEP SHKRELI MUSTAFA SHAQIR TIRANA FIQIRET HALIL PIRANAJ YLLI NEXHIM CELAJ SHKELQIM ARIF CELAJ ALI GJETA BRACI GAZMEND XHEVDET HALAJ BEQRI HASAN HASAJ XHELADIN ISMAIL HASAJ XHABIR TAHIR HALILI SELMAN ASLLAN CELAJ FESTIM VELI HASAJ CEL HALIL MEAJ SHYQYRI HALIL HYSAJ XHEMAL SADIK HYSAJ BESHIR BRAHIM GJONBIBAJ MUHAMET SELMAN HYSAJ RAMADAN MALIQ HYSAJ BRAHIM MALIQ HYSAJ YMER SALIH MERTURI BESIM ADEM KALLAJ QAMIL TAHIR HYSAJ ASLLAN BAJRAM HYSAJ RIFAT SHABAN HYSAJ LUTFI HAJDAR HYSAJ BAJRAM SHABAN ALIJA HYSNI SALU RAMOLLAJ CUF SHABAN ALIJA SMAJL SHABAN ALIJA FERIT HAXHI HYSAJ ZYHDI HAXHI HYSAJ HAXHI TAHIR HYSAJ BAJRAM RUSTEM ALIJA SHERIF CAF KALLAJ CEL SHABAN HYSAJ RAMAZAN IBRO COBANI ELEZ IBRO COBANI GEZIM MET COBANI SHPRESIM HASAN VELIJA MENDU QAZIM VELIJA SELIM RIZA VELIJA ALI ADEM KALLAJ NUZ CEL HYSAJ BEQIR REXHEP MERTURI ASTRIT JONUZ THORJA GAZMEND REXHEP MERTURI ISUF HASAN VELIJA FARI ADEM THORJA ELEZ REXHEP MERTURI SHKELQIM RAMADAN ALIJA RIDVAN RAMADAN ALIJA HILMI TAHIR HYSA ADEM MEXHID HYSA ZENUN CUF HYSA HYSNI ISLAM VELIJA ISMAIL ISLAM VELIJA MUHAMET MALIQ HYSAJ AGRON ADEM VELIJA RLIJAAMADAN ADEM V ZYBER SHABAN HYSAJ ZEQIR VELI KOLLAJ SHYQYRI VELI KOLLAJ JETMIR QAMIL HYSAJ FADIL HYSEN HYSAJ ALI QEMAL HYSAJ EQEREM GJETO HYSAJ HAMZA GJETO HYSAJ XHEMAL GJETO HYSAJ BAHRI GJETO HYSAJ KADRI TAFIL HYSAJ SAMI HAJDAR HYSAJ ISLAM SALO HYSAJ BESMIR HYSEN HYSAJ VALTER DEDE FUSHAJ ARDIANA NJAZI BURGIJA FARUK QAZIM HOXHA SAIDE ISLAM SHEQJA IRMA SHAQIR XHAFA (SHEQJA) ILIRJAN SHAQIR SHEQJA DEDE GJON LIVADHI LULASH KOLE HURDHA REXHEP SELIM SEKJA GJERGJ KOSTO DIONISI SKENDER ET HEM ALIBALI AVIDANE MYZAFER HOXHA FATMIR SMAJL SPAHIA HILMI KAMER SPAHIA HILMI TAHIR CALLAJ KUJTIM MUSTAF ARA MUHAMET SMAJL SPAHIA RAMIZ MUSTAF ARA SHAQIR MET FIKAJ VEHBI NUSA FIKAJ VESEL AHMET ALIJA FADIL JAKUP SPAHIA BEKIM MUHAMET BRAKIMETAJ HAJRULLAH ZEJNUN CELAJ GEZIM OSMAN BRACAJ LATIF MUSA HASAJ YMER SHABAN HASAJ XHEVAT SEJDI HALILAJ HASAN HAXHI HYSAJ DERVISH SHABAN HASAJ TAHIR REXHEP MITANI SADIK SELMAN MILANI NDRICIM ISA MILANI GANI ISA MILANI RIZA SEJDI MILANI BAJRAM REXHEP MILANI SKENDER SELMAN MILANI PETRIT SAIT MILANI SAIT ARIF MILANI EQEREM DAUT MILANI ISUF TAHIR MILANI HALIL DAUT HASAJ ASTRIT JEMIN BRACAJ BNRAHIM ASLLAN CELAJ NUH ISA HALAJ ASTRIT JONUZ CELAJ LULZIM FAHRI CELAJ FADIL JEMIN BRACAJ QEMAL MUSTAFE HALILAJ HYDAJET HASHIM HALAJ PAJTIM SHEFQET CELAJ NUREDIN ASLLAN EEKORJA BASHKIM SHEFQET CELAJ XHELADIN QAZIM HALILI SHYQYRI RIZA CELAJ ZEQIR MUSA HALAJ ZIJA QAMIL CELAJ AGRON NEXHMI CELAJ ADEM LAM CELAJ QAZIM ABDULLAH HALAJ TAIP METUSH HASI NURO DYL HALAJ GEZIM YMER HALAJ QEMAL DAUT HASAJ BAHRI YMER HASAJ SHYQYRI YMER HASAJ HAJRULLAH ZEJNUN CELAJ HAJRULLAH ZEJNUN CELAJ HAXHI SADIK SHKEMBI

FADIL MET TYRBETARI DAUT HAJDAR BAHCJA NUH HAJDAR BAHCJA VEBI ASLLAN SHMARQE SKENDER ASLLAN SHMARQE SHEFQET HAXHI SHKEMBI RIZA VELI DUSHAJ BEQIR HYSEN DUSHAJ ENVER SMAJL TURBETARI RAMAZAN HALIL DUSHAJ REXHEP HALIL DUSHAJ ARJAN HALIL DUSHAJ MYTYNIA SHKODER HALIL MUSTAF TYRBETARI MYFTYNIA SHKODER FAZ ALI SHMARQE KAMBER DAUT CURAJ BRAHIM HYSEN DUSHAJ XHEVDET SHABAN BREGU BEDRIE MUHO BREGU BAJRAM ADEM DUSHAJ VESEL QAZIM SHKRELAJ BESHIR DAUT CURRI FAHRI SHABAN BREGU ENVER BAJRAM SHKEMBI GEZIM FADIL MUHAJ IDRIZ TAFIL RADAJ BESIM FADIL MUHAJ SHYQYRI ADEM CURRAJ XHEVAT BRAHIM CURRI RUZHDI BRAHIM CURRI BESIM BRAHIM CURRI AHMET XHEMAL RRAHI QEMAL MUSTAFE TYRBETARI FATMIR SAHIT SHKEMBI RAMAZAN MURAT BUHAJ DAN HAXHI RRAHI SKENDER SAIT SHKEMBI AVNI RRUSTEM HAMAJ TONIN KIN VUKA HAMDI ISA BACJA FAIK ISA BACJA ABDYL VELI DUSHAJ FALAMUR MUSA DUSHAJ BESHIR DAUT CURRI ALI ISA BAEJA XHELAL ISA BAEJA KUJTIM HALIL DUSHAJ SHYQYRI HALIL HASAJ ISMET ELEZ PLANGAJ ASTRIT BAJRAM PLANGAJ RAGIP CEL REPAJ GEZIM SELIM BAJRAKTARI REXHEP JAKUP SPAHIA RIZA HASAN SPAHIA FADIL RIZA PLANGAJ XHEVDET QAMIL REPAJ QEMAL ASLLAN SHKRELI BARDHYL QEMAL SHKRELI ADEM TAF BIHAJ ISMAIL OSMAN PLANGAJ AVDI CAN PLANGAJ LIRIM CEN PLANGAJ FAZ TAHIR SHABAJ MYFTYNIA SHKODER HAJDAR RAMADAN REPAJ HAJDAR RAMADAN REPAJ ASLLAN BEQIR REPAJ BESIM BAJRAM REPAJ SHKELZEN MANUSH REPAJ SHEFQET AHMET PLANGAJ DAUT CAN PLANGAJ MUHAMET QAZIM SHKRELAJ HYSEN SHABAN SPAHIA SHAQIR CEL REPAJ OSMAN TAHIR SHABAJ OSMAN TAHIR SHABAJ XHELAL SHYQYTI HASAJ RAMAZAN SHYQYRI HASAJ KASEM SMAJL SPAHIJA MAN HASAN ZEPAJ SMAJL ZEQIR KARMAJ ISLAM ADEM KARMAJ

DREJTORIA TIRANE 1

RABIE VESEL DOMI SEN SHAQIR KEQA LEKE NDUE DODAJ BAJRAM ASLLAN MULIU MEVLAN NAZMI BUSHI NEXHIP BEXHET SULOLLARI GENTIAN JOVAN GULINA MEREME QAZIM GULINA HAZER BEZAT BEQIR ABDYL MISIM BUCI NDOKE SOKOL KOLNDREU AVNI SADIK KALIA PJETER MARK MEHILLI ZYRAFETE IDRIZ VESELI QAZIM DEMIR ARIFI GANI HASAN CIRA SELAMI SHAHIN ZEGOLLARI BAJRAM REFAT QEFALIA XHEVDET RAMIZ LLESHI ILIRJAN RESHAT DUSHKU SHPETIM HEKURAN TAFILI BASHKIM IMER KULICI HAMZ FASLI BEQIRAJ OLLGA JORGJI ZOTO ARBEN ALUSH ISMAILI AGIM REXHEP MARKJA NAZMI MUHARREM GJONI BEQIR SHEMSI BILALAJ ADRIATIK BARDHYL HOXHA HYSNI REXHEP BEJTA ILIR MARTIN MARKAJ GJON DED PJETRA LUSH PAL UKCENAJ ILIR HEKURAN HYSENI HALIM BAJAZIT BUSHATI PJETER ZEF PRENDI MUSA SADIK LILA MUSA NESHAT TUSHA HANE SELIM HOXHA ISLAM MEHMET BASHA BEDRI TAHSIM SINAKOLI ZIHNI TAHSIM SINAKOLI LATIF SHKURT SKUQI NDUE MIRASH MARKU RAMAZAN SEFER BALLA ARJAN VESEL DAMZA JAHJA VAIT LILO ALTIN GJON PALUSHI MYSLIM BAJRAM HASMU CA EQEREM FEIM RROKO MURAT REXHEP SHEHU ILMI MEHMET BEZATI RIFAT SHEFKI TOEI PELLUMB RIZA VULA HAMDI HAMZA LIKA INES ABAZ VEIZI LEFTER SALI BELISHAKU ILIR RAMADAN MARTINI GJOVALIN NDUE LEKAJ DASHAMIR RAMAZAN QERSHORI ABEDIN QEMAL MEKOLLI HYSEN SAMI BEKTESHI NAZIF TAHIR HATE SKENDER VESEL AVDIU MIKEL AGIM SHTEPANI FIQIRI MERSIN PASMACIU EJUP SHEFQET AGUSHI ANDREA HYSEN SULA SHYQRIJE FETAH LISHA ZENEL ADEM MASHA KOCO VASIL QAFKO QAZIM ALI DIDA ABDULLA ILJAZ SEFERI MIMOZA PETRIT KRUJA RUSETEM KALEM ISAKU RAMADAN KADRI MALAJ ISMET GAFUR SELMANI VELI BAJRAM EAKERI HAKIK TAFIL KOLDASHI RAFE BOGDAN CFARKU HYSNI AHMET HAJDARI PELLUMB RAMADAN OSHAFI ENVER SHABAN DERVISHI QEMAL HALIM TROCI HAMIT ADEM BETA GJELOSH KOLE BUQA XHELAL HAMIT PISLI QERIM BAZE HAMZAJ

FIQIRI MER CENA NAZMI SHEFQET KAJA NOVE MILLAN DRUSHKU AVNI SAFET MULLARAJ ARJAN ENVER DISHANI SELIM MAHMUT TOSKU SAMI ASHIK GERBOLLI MANUSHAQE TAIP THEODHORI SHPRESA ALI BALLA NIKO SHUAIP RENOVA NAZMI REXHEP RAMOLLARI YLLI TASHO ZISI SUL JAKUP HODA GEZIM SELAM EELA EMIN DEMIR EELIKU AJET ISLAM SELMANALLARI VOTIM HYSEN RAMA SHPETIM ISMAIL SHEMLLIU GJON JAK DERVISHAJ SAIMIR ISMAIL QORDJA LULZIM RAKIP LALA HALIT RAMIZ NELA SHAHIN RAMIZ NELA FATBI RAMIZ NELA HAMET SEFE HASANLLARI RAMADAN KADRI MALAJ ZYHDI FAIK HYSA VATH BEQIR LIKA BEQIR VATH LIKA VEBI DERVISHI BRUCI BASHKIM LUAN GJUZI BAJAME VELI ZENELAJ ALFONS ALUSH ZENELAJ BRUNILDA ALUSH HYKA HAXHI SADIK GJANA RAMI DAUT KASAPI BAJRAM REXHEP CARA MAGBULE SINAN SELIMI XHEMAL ALI DOKA GJIN KOLE NEEAJ SHEFQET QAZIM EEEA HYSA SALIKO BARDHI RAMIZ BILAL BALI ARBEN EMIN BLLOSHMI DAVID MYRTEZA ULQINAKU EDMOND ABDI SULA MUSTAFA HAJDAR KACOLLAJ ALI RUSTEM ALIAJ LEONIDHA PANDI VANI MUHARREM DAUT HASANBEGA MUHARREM REXHEP CANI LUAN MIJAS BASHOLLARI ENVER ABAS LATIFI ROLAND RAMAZAN KALLDANI ILIR RAMAZAN KALLDANI DESHIR JONUZ DEMARKU EDUARD AGIM MARKJA MEDIO NAZIF BOGDANI YLLI MAKSUT SELA DRITAN SOKRAT STRONI PETRAQ JANI VILA ALBAN RASIM BUCI XHELADIN ISMAIL VISHKULLI IDE XHEMAL KARAFILI LUFTI ISUF LUZI VERI SAZAN PELLUMBI MUS SELIM YMERI HIDER FERIK HIDRI ANISA HYSEN EALI BALI YMER YMERI EKREM HAJREDIN MUEO ARTAN ADEM LISHA ADEM HAXHI LISHA NAZAR TEKI MATA LIRIM KADBI MUJOLLARI EDMOND PJETER TRASHANI REXH DAUT METALIA BILBIL AQIF DASHI FADIL RAMAZAN DISHA HYSEN KAMBER EEEO LULZIM HAKI GURRA PJETER NIK IMERAJ SADETE MEHMET LAMI LEK GJON GEGVATA ZOJE HYSEN GEGVATA ALTIN BIB KOLNDREU AGRON DAMAN NELI KRISTAQ VASIL KOTI DEFRIM SABRI DURAKU GEZIM ASLLAN CARA IQMET HAKI ISLAMI JAKUP RAMADAN OSMANI KLODIAN HYSNI TAKACI HYSEN ZAKE BREGASI BUKURIJE DALI HASANI ABDI ZAHIT MEDA SHKELQIM SOKOL SOKLI QEMAL XHAFERR SINANI SELIM ZENEL MUJAJ LULEZIM HET MURATI XHELAL AVDI XHELO FITIM ESTREF ZHUPANI LEONIDHA VANGJEL MESHINI ALEKSANDER LIKE SKENDERAJ IBRAHIM MEHDI DACI LUFTI SHEHAT FETA ADEM QAMIL LEKA ALBERT ADEM LEKA PETRA NASI RRISTA GANI DYLEMAN HOXHA REXHEP NAZMI SHEHU QENDRA SOCIALE 'DON BOSKO ' KISHA QENDRA SOCIALE 'DON BOSKO ' KOPSHTI QENDRA SOCIALE 'DON BOSKO ' SHKOLLA VIOLETA EUMAN SULAJ ILIR HALIL DIBRA YLLI XHEMAL TAHIRI AGRON BARJAM ALIU ILIR BAJRAM ALIU BRAHIM NUREDIN NURO SALI AHMET MALAJ VERORE SHKURTI TOEILLA ARSEN XHEVAT OSMANI ISMET MUHARREM ZISKO SHABAN MYRTEZA SENA FEHMI OSMAN SHEHI ISMAIL ISUF MUCA IBRAHIM MUHARREM HASA ABDYL MYSLYM XHABRAHIMI IDRIZ ZYBER BRAHJA CLIRIM BAHRI ADILAJ LATIF DAUT CALLAKU LEKE GJIN PEPAJ FATMIR TAHIR BERISHA SKENDER VAID ABAZI SOKOL KADRI FERIZOLLARI MUHAMER SELIM ALUSHLLARI HEKURAN ALI KADRIA ANDREA ASLLAN MUJOLLARI FLAMUR KADRI MALAJ MIRJAN BEHAR MURATAJ HAMIT HASAN BALLAZHI MUNIR JAHE LIKA BUJAR ISMAIL BALLA TONIN NIKOLL MARKU ALI OSMAN BIEAKU BASHKIM FADIL DOKA NOVRUZ XHEVDET ALIMETI NDOC KOL QEHAJA OSMAN MURAT SEFE QAZIM ISMAIL AHEMETI NEXHMI MALIQ STAFAJ ISUF ISAK KOLDASHI LAZER PAL MEHILLI FATMIR SHPEND DEMALIAJ PAVLIN PREK KOLA TONIN MARK MARKU BAKI EMIN LEKA BASTRI REXHEP PLAKU ENVER BEQIR MANCAKU FATMIR BEXHET BERMETA VASIL REMZI REPA HAJRI DEVISH ELEZAJ BILBIL ISMAIL SPAHIU ALUSH FUAT XHIMA LEFTER FUAT XHIMA LEFTER XHEVIT ARAPAJ RUZHDI DESTAN MAQINAJ GEZIM SUD KAVAJA HAMDI KASEM TAHIRI XHEM SALI SINAJ

NAZMI KADRI KRETA SKENDER ALI LIKA

DREJTORIA TIRANE 2

PREND NIKOLLE PRENDI ARTAN SELMAN MATA SALI HAQIF BUCI SIMON PRENG MARKAJ MURAT VELI CAKONI SHEFKI VEHAP HALILI RAIT XHELIL BODINI AGIM SHABAN DAUTI KAPLLAN SELMAN MURATI ADEM ALLAMAN MERRAJ DODE NIKOLL QOKAJ LUTFI HALIM PRENCI DALI GANI QENANAJ SHKELQIM SKENDER BASHA MEM RIZA MEMA LIMAN BAJRAM TOTA FATMIR REXHEP VOKA BESIM ALI POPSHINI SULEJMAN BEQIR MANREKA KUJTIM BEQIR MANREKA RAMADAN MUSA XHAFERI NDREK PJETER GJOKA ILIR SHAQIR PELLUMBI ZABIT DERVISH HASI SAMI SEFEDIN DERVISHI QAZIM ISLAM LATA BASHKIM LEZAM LATA SEFEDIN EMIN REXHA REXHEP SHEFKI MURATI HYSEN NEZIR CAJKA SHKELQIM ISLAM KETA PJETER DEDE GJELOSHI RIFAN JASHAR QYLHANXHIU KORAB SELMAN MATA SEJDI FUZ LAMA SABRI IDRIZ LALA FAIK ALI FETIU FETAH HAS MEMA PASHO ADEM MADHI HAMZA HAXHI DISHANI HAXHI IBRAHIM DISHANI RASIM HAMIT RREMA SADEDIN XHEMAL SELIMAJ IZMIR HYSEN ABDIJA MUSTAF IDRIZ BERBATI LULZIM QAZIM SHTEPANI FEJZI  SHABAN MEZINI VLADIMIR XHELAL DYRMISHI QERIM  ISLAM SINANI SHEFQET ESAT KOLA NAZMI ABAZ LALA FLAMUR XHAVIT MURATI ENVER DEMIR DERVISHI SINAN ESAT KOLA VALJETA ENVER VILA SALI HASAN BIBA XHEMAL RIZA MEMA ISMET SEFEDIN DERVISHI SHPETIM BAJRAM MYRTO VLASH KOL RAJTA NDOC DEDE RAMAJ QAMIL BILAL DODA ZENEL BEXHET LOSHA BAFTJAR ALI TOTRAKU KUJTIM SALI MAMICA BUKUROSH ZENEL ALUSHI XHAVIT RAMIS KRUSA RAMADAN HAXHI LAMI MUHARREM BEQIR GJECAJ BUJAR DALIP DISHA RIZA XHEMAL DUNICARI GJIN DED DUSHKU AGRON MUHARREM GJECAJ XHAVIT SALI MURATI QEMAL MALIQ PASHOLLARI ALI ZENEL ALLUSHI SHERIF XHAHIT SHEHI MIKEL SKENDER DEMA ARBEN RIFAT SPAHIU LULZIM SHYQYRI HAXHIAJ MHILL NIKOLL MATOSHI BEDRI SEFEDIN BARDHI BEKIM ENVER GJANA RAKIP SELMAN KOLECI ELEZ MET SULMATA ASTRIT HAMID ZELA DAUT RIZA MEMA SHAQIR ABDULLA KOLECI HYSNI SHABAN KURTI HYSNI IDRIZ MARGJEKA MEXHIT ISUF MUCEKU HAJRIE TAHIR NEZIRAJ KUJTIM SULEJMAN CELA ISUF NAZMI ILNICA ARIAN FAIK PURA OSMAN MEHMET PEPA FADIL BAJRAM CANI NAZMI RUSTEM TOMJA NIKOLL PAL KOLAJ BESNIK AHMET QERIMI SHAQIR AJDIN MATA AJDIN HAMDI MATA ZADE MAL NEZIRAJ ZEF NDUE HASAJ HAN AHMET TOCI FATMIR RAMIZ NEZIRI FATMIR REFIK CUPI RAMAZAN XHEMAL LIKAJ FERID HAJRULLA QERIMI ILIR FERIT QERIMI YLLI FERIT QERIMI ZOGE ZEQIR HAKLAJ RAMAZAN SHYQYRI MAKSHIJA FATOS BAJRAM MYRTO SHERIF MEXHIT KOLECI KUJTIM MEXHIT KOLECI ISTREF ADEM CANI HAXHI KAMBER PALUSHI BESNIK ADEM PIRRACI BESNIK PAL KOLA MARTIN MARK GECAJ AVNI RUSHIT MUSTAFAJ HAKI RUSHIT MUSTAFAJ BAKI REXHEP KARDHOKU PELLUMB SADIK HOXHA QAZIM JAHJA MUJA RRUZHDI DESTAN DRIZI ADEM BAJRAM OSMANAJ XHEVAHIR ISMET KAJA HAKI MEHDI SHEHU ISMAIL RAMIZ KRRUSA BASHKIM METAN QORDJA ALFRED ISMET KAJA REXH ALI DIDA BARDHOK GJURE PRECI AGIM FERIT NAKO DED PAL KOLAJ BAJRAM HALIL KACI LUAN RAM NEZIRAJ QERIM BAFTJAR MENA HAZIS SULO SULCE FERDINAND HAZIS SULCE ASIM FEHMI PUCI SHABAN ALI MYSLIU ARTOR SERVET AZISLLARI SALI ADEM GJURRA REXHEP MEHMET MULLAJ XHAVIT HAN HASANAJ SHEFIJE JAKUP MORINA SHAHIN FEJZI KORBI KUJTIM RAMIZ NEZIRI ENKELEJDA MYRTEZAN MUCO KOSTANDIN MYRTEZAN ZEMZADJA GEZIM MALIQ PANXHA ZYNI SELMAN SYLA ISUF HAJREDIN BRUCI LIMAN NESHAT KUPA SAMI XHAFERR GJONIKU HAZIS RAMADAN BARDHI ERALD BEQIR MIFTARI ARTAN HARIF META ISMAIL ASLLAN DOMA GZIM RAMADAN DACI BARDHYL XHEZAHIR PLAKU DALIP HARIF META RUFAT RUSTEM MIHA ARBEN HARIF META PETRIT HARIF META AGRON XHELAL KUTA

AGIM ALI TOTRAKU BESIM XHAFER GJONIKU AGIM REXHEP MEMA JETMIR ISA HYSA PERPARIM IZET KURTULLI BASHKIM QAMIL HOXHA PAL ZEF MATOSHI HALIM SHEMSI STAFAJ IDRIZ HALIT MARGJOKA ENVER SADIK REXHEPI ILIR SHEMSI STAFAJ EQEREM GANI UKA ISLAM HASAN MENA XHEVAHIR DYLEJMAN PANXHA XHEVDET TAFIK LIKA QEMAL LIMAN ISAKU DYLEJMAN MEHMET PANXHA MARK NDUE GJOKA PAL DED FRROKU LAZIM FAIK DEVA DALIP KASEM KACA MUNIR ALI DOCI SULEJMAN SAMI SKARRA KUJTIM LIMAN SHEHU GEZIM MATI BALA BILAL IMER CERPJA MAN SHAQIR LUSHI SABRI SELMAN RUSI DRITAN SABRI RUSI ZEQIR SHAQIR LUSHI TASIM HASAN DOCI RASIM BRAHIM BELULI AVNI SHAQIR LUSHI ANTON PRENG KOCA SALI HAMIT XHAFERI PELLUMB NDUE SKANA EDMOND IDRIZ GAXHA MYFARET IZET ZENELI TONIN FRANG MARKU MARK ZEF MARKU LUAN REFIT SERDARI PJETER FRROK LIKA LUAN OSMAN TUSHA SOKOL JUSUF BASHA SELADIN BILAL GJIKA KUJTIM RAMAZAN KRROSI VIOLETA EQEREM ALIA KUJTIM XHETAN SULA FRAN FRROK LIKA AFRIM ALI MARKU PAULIN MARK KOLAJ DILAVER RAMIZ ISAKU RAMAZAN HAJRI XHAJA FERIT SHAQIR BARDHI NDOK GJIN GJERGJALIAJ MUJO SELIM DAFKU LATIF IBRAHIM DOKA HAMZA ZEQIR PISLI BAFTJAR HALIL QERIMI MARASH NDUE DEDAJ LUFTAR XHAVIT MURATI KOLE NDUE MEMA RAMIZ HYSEN KTHELLA ISUF BAJRAM KUPA MUNIR LUTFI CERPJA AGIM RUSTEM XHYLA RAMADAN ALI TAFAJ BARDHOK PRENGE MARKU KUJTIM REFAT LLESHI SKENDER UKE SKENDERI AGIM IBRAHIM PEPMARKU FIQIRI LUTFI CERPJA PJETER GJIN PRENGA XHEJE MAN DISHMEMA KUJTIM RRAHMAN DEDA EDUART HAJDAR NELAJ FATMIR RRAHMAN DEDA MEHMET MYSLIM LIKA ERBLIND MUSTAFA KURTI MUSTAFA SHAHIN KURTI KUJTIM BAJRAM BRETI KUJTIM ZEQIR MUCEKU ZEQIR BAJRAM MUCEKU GJELOSH PAL KOLAJ AQIF HAZIZ MUCA LUFTIM RIFAT SPAHIU JONUS HASAN CUPI

DREJTORIA TIRANE 3

MEDI ALI DULE; HASAN QAZIM MUSTA; NEXHIP ZYBER BUZI DAUT KASO BRAHIMAJ QEMAL JAKUP SHAHO AGRON BEKTASH BERZEZI FATMIR SARA C BUSHI; ; ; SULEJMAN KADRI DUKA ISA HAMZA TARE MERITA HAKI LAME FATION QANI HASANI; EDLIRA ZENELI SHPETIM QAZIM QORDJA; RUSHAN NAZMI KO CIBELLI; ISA HAMZA TARE VASIL BIMBARI; GANI PEPA JOANA GRAMOS SINA ARION XHEMAL DRAGONI; JORGAQ ANDREA MALIQI; SEFER SELAM DYRJAKU AHMET HAXHI SEFA MIRELA SELIM KASA NAZIME RUSHIT HAMETLLIU ELBERT NAZMI DRINI; HASAN SEIT VATA; SHEFKI BAJRAM TROKSI; SULEJMAN KADRI DUKA; ALIOSHA LUAN SPAHI; SOTIR CACE NAKO VIRGJIL STAS BUDA ; PELLUMB MYLAZIM BENDO; SHKELQIM BOJA NEBI HYSNI LEVENDI; HALIL ISUF GJAPI JANI ZHIFKO HAXHILLARI; ;; MUHARREM SHPENDI DOLOREZE HAMDI SARA CI BASHKIM TAHIR TAFAJ ENVER MEHMET METALLARI PETRAQ THEODHORI KARAQI FATOS HAKI HAMATAJ MAKSI KRISTAQ LIKA TRISS-NDERTIM sh.p.k LURA sh.p.k

DREJTORIA VLORE 1

ROLAND DERO SELAMEMINAJ VULLNET HAMIT DRIZA NAZMI ALI BARJAMAJ LAVDOSH SAFET LAMAJ LEONARD AVNI KAFELLARI FERDINANT AVNI KAFELLARI ERMONELA AVNI KAFELLARI THOMA SOKRAT KONDO NEXHIP TAHIR DEROMEMAJ ARTAN KOSTANDIN LAMAJ AVDURAMAN HYSEN MEEAJ EDUART HILMI SEITI AGRON RIZA HOXHAJ FATIME RIZA HOXHA PALUSH ANDREA BUEKA ROBERT SHABAN VISHAJ NURI LULO LULAJ ENGJELL MEMO PAZAJ AHMET AZIS TELHAJ GUSHAL HASAN ZANAJ FREDI SEHIT SELIMAJ ILMI OSMEN BRAHIMI MUIM LATIF NELAJ FATMIR IZET AGO TOMOR SHEFQET HYSA LATIF YMER BALLABANI PERPARIM LUAN HYSI VIKTOR HAMDI KAPAJ LUAN HASTRIT GJONA XHAFER ISMAIL SHUAIPI DRITERO SYRJA HOXHA LUTO SALI DERAJ FLORA SHERIF SHAMETAJ EGLI YZEDIN SHAMETAJ LEDJO YZEDIN SHAMETAJ KASTRIOT DALIP BANUSHI AJET DEMIR ALIAJ

MAPO

21

BARJAM REFAT TROKA ALIKO SHAQO BRAHIMAJ SKENDER NEIM KORO AGRON IBRAHIM JAHAJ XHEVDET MUAMET VEIZAJ SHEZAI SHEME HOXHAJ ALBAN KUJTIM DERVISHAJ TAULANT KUJTIM DERVISHAJ MYNYR KIEO HOXHAJ SHENJTOR BILBIL DEROMEMAJ MELEQ NEKI GJIKAJ JETNOR VEIS MUEODEMI XHEZMI EAREAN OSMENAJ JAKUP HALIT MUHARREMI XHEVAIR MUHAREM REFATLLARI VLADIMIR RAMADAN SALATI KOZMA ALIKO HOXHAJ SADIK ISUF KAMBERAJ ZAGOLL NELO XHAFERAJ REIS JONUS MAHMUTAJ FLORENC LAVDIMIR QAZOLLI YLLI LAVDIMIR QAZOLLI SEFER HAXHI MEMETAJ LORENC KOLI MITRO SKENDER MUHO ALIAJ NJAZI HYSNI IMERAJ BATJAR XHEVIT SULI VLADIMIR FETI HITAJ KUDRET SADIK OSMENAJ NAMIK FASLLI ALIAJ PANDELI QEREM HOXHAJ BALIL XHEZO SINAJ ALFRED HAXHI POCENGU BEJZO BILBIL KONDAJ PETRIT REXHEP OMERI SPIRO LUFTAR ZHUPAJ VANGJEL IZET KRESHPAJ KRENAR RUSTEM ALOLLARI SINAN TAIP MBRATI JAKUP ZAEE HODO MITAT MEDIN XHELILAJ SEJDI QAMIL MEMETAJ YLLI HYSEN SINANI ANDREA MUHAREM KACIQI ROLAND OSMAN PERONA BARJAM ISUF ISUFAJ BASTRI ABAS KAJMAKU XHEZMI AGO LAMKA IRFAN AZEM ISUFI ILIRJANA SHABAN BACAJ MUSA SUL KOTORRI KASTRIOT MYRTEZAN SKENDERAJ DAFINA JAHO SALAJ AVDULLA SHEFIT MUEI SHABAN MEHMET KREKA RUSTEM XHEMAL KOSOVA ABEDIN ALUSH OSMANI SHQIPONJA SALI VELIRAJ FERIK ELMAS VELIRAJ GEZIM BAKI ORHANAJ ALEKS VESEL DEVOLLAJ FESTIM VESEL DEVOLLAJ VESEL QAMIL DEVOLLAJ HYQMET DEMIR DEVOLLAJ FATOS NASIP KERRAJ MUHARREM HAKAN DEDA MUHARREM HAKAN DEDA HYSO XHEVDET NGUCAJ SABAUDIN OSMEN SELIMI AGRON XHAFER PANAJOTI DRITAN SPIRO PASKU VAJSI HILMI HAXHIRAJ DURO DERVISH MUÇO KLARIDA QAZIM BROKAJ PERPARIM DINE HAZIZAJ XHELADIN SULO BUDAJ PANDELI PETRO PEMA TOMOR TAFIL ROÇAJ JETNOR FETA LAMAJ HARILLA XHOXHI STAMBOLLIU SYRJA VEIZ ZENELI DALLANDYSHE SHYQYRI ZYBERI EDIP ILMI ÇEÇI AGUR LAMAJ ALEKS LAMAJ VARIANT DELO DELAJ LILI DAKO DRITAN RAKIPI MYNYR SEZAI CECI MYNYR SEZAI CECI TELEKO HAZBI MEÇAJ LINDA SELAM RAKIPI NAMIK QAMIL HALILAJ DULE HALO TROKA DRITE REXHEP GOLEMI SHKELQIM IDRIS ISUFAJ

DREJTORIA VLORE 2

LLOGARA HITO XHEBROJ VASIL LAVER BEDINAJ IDAJET LAVER BEDINAJ XHAFER TARE BEGOTARAJ FERUZE ALI RROSHI SIMON SABRI KONGJINAJ ELDA SIMON KONGJINAJ ZENJEL VELEDIN SULEJMENI DHORI KOPI HYSO ALFRED ANDREA HYSO ARTIZAN KRISTAQ HYSO FREDI DHORI KATE DRITA ARAP HYSO ARBEN MICO XAMO ASTRIT TRIFON LALA JANI DHORI LEPURI DHIMITRAQ LLAZI LALA LIGOR LLAZI DEGA JOSIF TOLI LEPURI KASEM HAXHI BAXHA GEZIM IRAKLI MOCKA PETRAQ DHORI LEPURI VASILLAQ NDINI BREGOVA VIKTOR VANGJEL MOCKA ARBEN NIKOLLAQ HYSO ANEST THANAS ANASTASI ANEST THANAS ANASTASI KRISTAQ KOSTE LALA AGRON PANDELI MOCKA CAUSH JAUP ALICKA MINELLA SOTIR HYSO JOSIF KOPI HYSO ILIA KRISTAQ QARRI STAVRI LLAZI MOCKA ARTUR LLUKA HYSO LLAMBRO RISTAN HYSO ARQILE KOLI HYSO LLAZI ZOI QARRI GORI VANGJEL PRIFTI GJERGJI LONI NAKA THODHORI MITI MOCKA ULI POLO MOCKA VIRJON HYSEN BAXHA FILIP MARGARIT XAMO ARDJAN VLLASI LEPURI GRIGOR VASIL PACO ALFRED PANDELI QARRI LLAMBI PILO QARRI JANI MIHAL MOCKA RITVAN PETRO MOCKA LEFTER LILO BALILI AGIM AZBI ARAPI HEKTOR FANE GLLACI KOCO FANE GLLACI KUDRET SAFET NUKAJ SOKOL STAVRI MATO SPIRO SABRI MEMIKOS SALI HYSENJ SULEJMANI ARBEN HAZIS KUQARI SAKO BEQIR BUTANI HAXHI ADIL MYRTEZA ALEKSANDER MISTO STEFA ROLAND YZEIR VANGJELI BARDHOSH TASIM XHAMAJ BEKIM HIBRO HIBRAJ SPIRO NIKO VASILAN BARJAM MYRTE DEMIRAJ SYRJA BRAHIM BRAHIMI AGRON NAZIF CAUSHAJ LEONIDHA ANDREA DHRAMI BELLO QERIM BELLOJ SKENDO SELIM GJOMEMA FATJON PELIVAN HOXHAJ BEDRI OSMEN XHUVELAJ JORGO MITRO DEDE


22

MAPO

E premte, 21 dhjetor 2012 www.mapo.al

Megjithatë e montuar: Tre studentë e krijuan videon e shqiponjës që rrëmben fëmijën Pamjet tronditëse në të cilat shihet një shqiponjë tek vërsulet dhe kapë me kthetra një fëmijë në një park në Montreal, është parë nga 1.2 milion vetë në rrjetin YouoTube. Por, në fund doli se videoja është një montazh. Tre studentë të Departamentit të animacionit tredimensional në Qendrën NAD në Montreal, shpjegojnë se “shqiponja dhe fëmija janë krijuar përmes animacionit 3D e më pas janë vendosur në film”. Qendra NAD u ka dhënë mirënjohje studentëve Normand Archambault, Loic Mireault dhe Felix Marquis-Poulin, për shkathtësitë e tyre dëshmuara, që vërtetohen edhe nga shikueshmëria dhe nga fakti se videoja ka tronditur të gjithë ata që e kanë parë.

1

Horoskopi i ditës

Shmangni çdo aktivitet të ri për kohën që jeni – edhe pse kjo mund të jetë frustruese. Energjia juaj është më mirë e shpenzuar mbi hilet e vjetra. Nuk ke asgjë të keqe me të, prandaj ecni përpara dhe qetësohuni!

Dikush ka nevojë të dëgjojë prej jush – dhe më e rëndësishmja, është se ju nuk duhet ta ulni veten ndaj tyre. Bëjini atyre të ditur se çfarë po ndodh me të vërtetë, në mënyrë që ju të dy të ecni me një ritëm dhe një kuptim.

BINJAKET (21/V-20/VI)

Prisni konfuzion në komunikim sot – njerëzit tuaj ka shumë të ngjarë të keq lexojnë linjat tuaj të qarta. Është një kohë e mirë për ju që të rrini qetë ose të shtyni telefonatat e rëndësishme dhe postën tuaj elektronike.

3

4

5

6

7

GAFORRE (21/VI-22/VII)

Ana e parave tuaja është jashtë sot, dhe kjo mund të thotë se ju jeni duke e shpenzuargjithëkohëntuaj duke pare ëndrra me sy hapur, ose serena juaj e re në dashuri është duke kapur shumicën e energjisë tuaj mendore. Ecni me të!

17

18

22

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

I kushtoni vëmendje të gjitha aspekteve të jetës suaj sot, dhe sigurohuni që të dëgjoni të dyja gjysmat e trurit tuaj. Dikush është duke u përpjekur që t’ju çorodisë juve, por ju mund të ktheheni përsëri mbrapa dhe ta kuptoni atë në kohë për të fituar.

Asgjë nuk është vendosur si gur tani. Ju duhet të gjeni një mënyrë për të anashkaluar pothuajse çdo rregullore që është duke ju mbajtur juve mbrapa, megjithëse ju mund të gjeni se planet tuaja janë duke dështuar.

Agjenda juaj nuk funksionoi ashtu si ju kishit shpresuar sot, por juve mund t’ju duhet të merreni me një detyrë që thjesht nuk ju shkëputet. Nëse ju përqendroheni tek ajo për përjashtimin e gjithë të tjerave, ju duhet të jeni në rregull.

Lëreni krijimtarinë të lirë – ju keni nevojë të ndjeni rrjedhën! Është një kohë e mirë për ju që të bëni një hap mbrapa dhe me vërtetë të shikoni për atë person të ri në jetën tuaj, gjithashtu, pasi ata mund të dalin që të jenë në një mendim me ju.

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

BRICJAPI (22/XII-20/I)

UJORI (20/I-19/II)

PESHQIT (20/II-19/III)

Ju po ndiheni në më pak humor se zakonisht këtë mëngjes, dhe nuk duket se do të ngrihet, pavarësisht sesa filxhan ekspresë ju mundni të pini. Thjesht vazhdoni me të dhe mundohuni të rikuperoni të gjithën nesër.

Energjia juaj është thjesht ajo e duhura për të shijuar kohët e bukura me kolegët, familjen tuaj, apo këdo që mund të jetë i dobishëm. Sigurohuni që ju mund të bëni që njerëzit tuaj të rreshtohen dhe të kërcejnë sa herë që juve ju teket.

Ju nuk duhet t’i zini besë gjendjes së llogarisë që merrni nga kesh-makinat, madje dhe nga balancat online–tani për tani. Diçka mund të jetë në pritje, ose ju thjesht mund të keni shpenzim të papritur duke ardhur në një të ardhme të afërt.

Është një ide e mirë për ju të merreni me njerëz që sot janë përfundimisht në anën tuaj. Megjithëse energjia juaj është më e fortë se asnjëherë tjetër, ju akoma mund të gjeni se keni nevojë për ca mbështetje për të fituar ditën.

9

10

26

27

19

20

33

21

30

34

25

31

32

35

37

36

38 40

39

41

44

42

43

45

Koha e fillimit ____:____

46

Koha e mbarimit ____:____

47

49

48

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

12

24

29

28

11

15

23

50

Horizontalisht

Vertikalisht:

1. Prejardhja e një populli. 9. Vijat e përgjithshme drejtuese në bazë të të

1. I barazvlefshëm. 2. Skuadra e futbollit e Cërrikut. 4. Fjalë e krijuar nga

cilave bëhet një lëvizje, një veprim. 13. Sasia më e vogël e energjisë që mund

bashkimi i tingujve të të folurit, që jep përafërsisht zërin a zhurmën e një

të emetohet ose të përthithet nga lënda. 14. Ambasada Greke. 15. Gërshe-

qenieje, të një sendi, të një dukurie etj. 5. Garnizon Turk. 6. Faza, ose... 7.

tim rrethanash e lidhje ngjarjesh që ndodhin rastësisht në jetën e dikujt.

Kryeqyteti i Kroacisë. 8. Christina, këngëtare e njohur. 9. Sektori Financi-

16. Ura pa këmbë. 17. Kryerqyteti i Nikaraguas. 21. Revolucioni Jugosllav. 22.

ar. 10. Varg i madh kafshësh, të ngarkuara. 11. Të merr kur ke kohë pa pirë.

Instituti Bujqësor. 23. Aristokrat në Romën e Lashtë. 24. Saksi lulesh. 26.

12. Shkenca që studion ligjet e punimit të tokës dhe të prodhimit bujqësor.

Arturo, futbollist i Juventusit. 29. Baba. 30. Janushi, aktore e njohur. 32.

18. Organizatë e madhe ushtarake. 19. Agjensi transporti. 20. Lëndë kim-

Historia Ndërkombëtare. 33. Pjesëtar i një organizate. 35. Mure të kalasë.

ike. 25. Shkronjë dyshe. 27. Tërësia e mjeteve që vihen në skenë. 28. Djall,

37. Stil i të shprehurit me pak fjalë e në mënyrë të prerë. 39. Zotëroj. 40.

ndryshe. 31. Adem, shkrimtar kosovar. 34. Brezi i ri. 36. Marrëveshje që bëhej

Hapur në Angli. 41. Peshk i madh i deteve të Veriut. 44. Është pjesë e syrit.

me dikë për të kryer një punë, duke e paguar sipas sasisë së prodhimit a të

46. Astrit, aktor i njohur. 48. Numër rendor. 49. Ushtrime të vështira gjim-

punës së kryer. 38. Ushqehet. 41. Lokal për pije. 42. Trup gjeometrik. 43.

nastikore. 50. Targa e makinave të Peshkopisë.

Notë muzikore. 45. Ndërmarrje Komunale. 47. Notë muzikore.

Sudoku | nivel mesatar 5

6

9

8

7 8

9 3

8 3 7 2 9 7

LUANI (23/VII-22/VIII)

8

14

16

Letrat që i dërguan ushtarët gjermanë nga ishulli Jersey në kanalin La Mansh, gjatë Luftës së Dytë Botërore, kanë arritur në destinacion pas 71 vitesh. Ato më parë ishin vjedhur gjatë një aksioni kundër okupimit nazist. Nëntëdhjetë letra dhe kartolina janë shkruar në prag të Krishtlindjeve të vitit 1941, por ato janë vjedhur nga një grup i të rinjve të rezistencës në vendin Saint Helier, një ishull jo larg bregut të Francës. Letrat ishin fshehur më pas në një piano të miqve familjar të grupit. Një person - i cili dëshiroi të mbetet anonim - para pesë vitesh i ka dorëzuar letrat në arkivin lokal, ndërsa stafi ka filluar procesin e përcaktimit të postës në adresat e shkruara. Shërbimi lokal postar ka kontaktuar me postën gjermane, e cila ka gjetur dhjetë familje që ndërlidhen me pranuesit origjinalë. Disa nga letrat tashmë janë dorëzuar. Ushtarët gjermanë në atë kohë i kanë kaluar Krishtlindjet në ishull dhe disa prej tyre kanë shkruar se si ju mungon shtëpia. "Ju uroj të gjithëve Krishtlindje të lumtur dhe gjithë të mirat për Vitin e Ri. Mbi të gjitha shpresoj se lufta do të përfundojë shumë shpejtë dhe ne do të kënaqemi në jetë”, ka shkruar një ushtar. Nazistët kanë mbajtur nën okupim këtë ishull prej vitit 1940 deri më 1945. Ishujt nuk janë formalisht pjesë e Britanisë së Madhe, por kanë sistemin e tyre ligjor, financiar dhe gjyqësor, ndërsa pranojnë kurorën britanike.

DEMI (21/IV-20/V)

2

13

Letrat e ushtarëve gjermanë, mbërrijnë pas 71 vitesh në adresat e shkruara

DASHI (20/III-20/IV)

Fjalëkryqi klasik

8 4 4 9

9

2

4 8 1 6 7

7

8

6

9

3 6

2

1 5 7

2

6 4 6 9

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

9

7 6 3 5 1

2 8 1 4 9

4

2

Koha e fillimit ____:____

2 9

5

6 7

Koha e mbarimit ____:____

Numërkryq

6

3

5

2

4

5

Shah | nivel mesatar Gjeni figurën duke bashkuar pikat

Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Koha e fillimit ____:____ Koha e mbarimit ____:____

I bardhi lëviz dhe fiton në të dy rastet e e dhena në skemën e mësipërme. Sfidat e dhëna janë të përzgjedhura nga profesionistë të vërtetë të lojës së Shahut

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

Përgjigjet nr të djeshëm

C

Gjeni 10 ndryshimet

Numra me 3 shifra: 021, 056, 088, 152, 192, 212, 320, 535, 548, 552, 625, 654, 682, 752, 841, 854. Numra me 4 shifra: 2959, 3215, 3524, 5021, 5888, 5965, 6325, 6865, 6999, 7514, 8957, 9507.

O

R

R

O

A

O A

O

K

L

I

L

D

I

T

J

E

A

L

T

O

P

L

I

V

I

T

A

M

O

R

I

Z

I

D

O

Z

A

A

N

E

R

I

M

K

K

R

R

U

D

I

N

S A

R

L

D

A T

S

A

J

O L

D

I

M

I

N

R

K

I

T

A

R

E

A

U

L

O

N

A

T

Z

A

G

U

S

H

I

A

A

L

U

Z

I

O

N

K

U

T

A

P

O

T

E

I

A

P

T

N

E

S

N

I N

M

I

I

P A

Numra me 5 shifra: 15263, 15581, 24254, 28541, 32121, 32754, 36363, 39999, 41511, 43608, 78485, 82224. Numra me 6 shifra: 021114, 102569, 202226, 484152, 525059, 526386, 565512, 594726, 598455, 731115, 796840, 815896, 851967, 993560.

A

D

J

A M

M A

P

L

M

I

A

I

P

D

2

3

6

2

1

0

4

2

6

3

2

6

9

8

4

8

1

6

2

3

1

5

2

6

3

2

1

0

7 1

5

6

2

6

3

5

2

9

5

6

8

4

3

8

5

5

4

1

5

9

5

6

5

6

5

6

3

2

1

6

2

6

9

8

7

8

4

8

5

1

5

2

1

0

2

0

2

0

0

0

3

2

6

3

9

2

0

1

4 8

5

8

0

3

0

9

5

4

1

6

7

6

5

9

4

5

1

8

2

6

3

2

0

1

4

5

6

0

1

3

1

4

0

1

5

2

6

3

9

8

0

7

0

3

6

2

5

1

4

8

7

6

8

3

2

1

4

5

6

9

8

7

8

5

2

1

4

6

3

2

5

9

6

5

2

6

3

2

0

1

5

4

7

5

9

6

8

6

4

5

1

5

2

6

3

2

0

1

1

2

4

6

2

3

5

6

9

8

7

5

4

8

5

1

5

2

6

3

2

1

4

5

9

5

9

6

5

2

6

3

2

1

5

6


E premte 21 dhjetor 2012 www.mapo.al

MAPO

23

Ayn Rand

Mbrojtëse e egoizmit që frymëzon të djathtën amerikane Dikush ka thënë se vështrimi i saj mund të vyshkë një kaktus! E panjohur në Francë, Ayn Rand është ikonë në Shtetet e Bashkuara. Një anketë e realizuar nga Biblioteka e Kongresit për librat që kanë më shumë ndikim tek amerikanët, tregoi se best-selleri i saj Atlas Shrugged (1957) renditet në vendin e dytë pas…Biblës. Kaq larg, kaq afër. Kjo sepse Ayn Rand nuk përputhet fare me parimin judeo-kristian! Sipas saj, çdo njeri duhet të jetojë nga dhe për veten e tij. Si? Duke përdorur arsyen e tij, e cila nuk përputhet me besimin fetar, duke ndjekur vetëm interesin e tij racional për të farkëtuar lirinë e tij dhe për të marrë pjesën e luanit në këtë sistem ideal që është laisser- faire kapitalist. Në botën randiane ku sipërmarrësit lartësohen si heronj të kohëve moderne, egoizmi është virtyti më i lartë. Dhe etika e vetme, në fakt. Sepse altruizmi, që e bën një njeri të varur nga të tjerët “është një nocion monstruoz. Është morali i kanibalëve që shqyejnë njëri-tjetrin”, thoshte Rand. Mbrojtëse e zjarrtë dhe brilante e lirisë, përfshirë edhe çështjet sociale, Ayn Rand i gjeti rrënjë morale dhe antropologjike individualizmit më të shfrenuar. Filozofia e saj e të jetuarit në tokë është një legjitimim i liberalizmit më radikal, ai që frymëzoi Alan Greenspan, i emëruar nga Reagan, bashkëpunëtori i saj shumë i afërt, i cili drejtoi Rezervën Federale për 16 vjet. Sipas saj, Reagan ishte një i vakët! Kant, një hipi! Hygo, një gjeni! Dhe Kennedy, një fashist! Vështirë për ta lokalizuar në aksin bipartizan amerikan... Tridhjetë vjet pas vdekjes, ndikimi i Aynd Rand nuk ka qenë kurrë kaq i madh. Kurrë. Ndryshe nga ç’mendojnë kundërshtuesit e saj që përpiqen të minimizojnë trashëgiminë e saj, ekstremizmi i saj provokues nuk është periferik. Ajo është në qendër të debatit kombëtar, shpjegon Gary Weiss, gazetar që sapo ka botuar një ese me titull Ayn Rand Nation. Ndizni televizorin: Mad Men, Simpsons, South Park dhe Daily Show flasin për të. Lexoni shtypin: New York Times dhe Wall Street Journal diskutojnë idetë e saj. Është një luftë për shpirtin amerikan që luhet nëpërmjet saj, përmbledh Weiss. Këtë shpirt amerikan, Ayn Rand, e lindur në Rusi me emrin Alisa Rosenbaum, e ka dëshiruar me gjithë qenien e saj. Si një antidot ndaj komunizmit, në emër të të cilit iu konfiskua apartamenti i familjes dhe farmacia e të atit në vitin 1917 në Shën Petërburg. E pasionuar pas kinemasë, Alisa u regjistrua në vitin 1924 në Institutin teknik të arteve të ekranit. Ajo zbarkoi vetëm në Amerikë në vitin 1926, shkoi në Hollivud ku u pikas nga Cecil B.DeMIlle, që e pagëzon Kaviar dhe e angazhon si figurante. Ajo bëhet skenariste dhe dramaturge. Dy romanet e saj, The Fountainhead (1943) dhe Atlas Shrugged (1957) - më tepër se 14 milionë kopje të shitura - e bëjnë shumë të njohur në New York.

MAPO info@mapo.al cel: 068 20 20 5555477 Gazetamapo@gmail.com cel: 068 477

Në vitet 60 ajo predikonte filozofinë e saj të quajtur “objektiviste” në kampuset e universiteteve. Edhe sot do të ishte me shpatë në dorë. Sipas republikanit Romney, po ndeshen dy duar, dora e padukshme e tregut kundër dorës së rëndë të shtetit. Gjatë fushatës elektorale në Amerikë këto dy vizione u ndeshën si rrallëherë. Sidomos për sa i përket vendit të qeverisë dhe atij të individit brenda grupit, tema të dashura për Ayn Rand. Të sakrifikohet individi (krijues) për shoqërinë (predatore), sipas saj, është krim kundër njerëzimit. Kurse shteti bëhet armiku më i keq i njeriut nëse nuk e kufizon pushtetin. Ky shërbëtor ka për detyrë të sigurojë tri gjëra, dhe asnjë më tepër: policinë, ushtrinë dhe drejtësinë. Sistemi i sigurimeve shoqërore? Kolektivist. Të privatizohet tërësisht... Urrejtja për fenë e shpallur nga Ayn Rand? Shkëputja prej saj me çdo çmim. Para se të minimizonte ndikimin e saj për shkak të ateizmit dhe pozicioneve pro abortit, tepër të bezdisshme në periudhë elektorale, Paul Ryan e lidhi figurën e Ayn Rand me Altlas Society në vitin 2005, me rastin e 100-vjetorit të lindjes së saj, kujton David Kelley, filozof që ka themeluar këtë organizatë në Washington për të përjetësuar idetë e saj objektiviste dhe për të konkurruar Ayn Rand Institute, shumë ortodoks, të vendosur në Kaliforni. Unë jam i sigurt se mendimi i Rand është i hapur dhe është në interes të tij që të debatohet, shton ai. Si provë të hapjes, na fton në hotel Intercontinental, ku do të marrë pjesë në konferencën e Atlas Network. Problemi i ShBA sot nuk është ai që kundërvë të pasurit me të varfrit, por ai që kundërvë aktorët (makers) me përfituesit (takers), ata që janë përgjegjës për veten e tyre dhe ata që nuk janë, ata që marrin jetën e tyre në dorë dhe ata që nuk e bëjnë. Mos ju kujton diçka kjo? Deklaratat e Mitt Romney para donatorëve të pasur që thumbonin 47% amerikanë që marrin asistencë nga qeveria, duke mos paguar taksa për të ardhurat, dhe mbyllen në mentalitetin e tyre prej viktime. Nuk jam e sigurt nëse Mitt Romeny ka lexuar Ayn Rand, por ajo që është e sigurt është se vizioni i tij për ata 47% është afër me vizionin e Rand për ndarjen që ajo bënte ndërmjet “prodhuesve” dhe “grabitësve”, interpreton Jennifer Burns, profesore historie në Stanford. Rand i gjykonte si të pamoralshme programet sociale të qeverisë, ose si të vjedhësh ata që prodhojnë për të ndihmuar ata që janë jo produktivë… Mendimi i saj është si drogë iniciuese për të djathtën amerikane. Nga ana e demokratëve, të gjitha fjalimet e Presidentit hedhin poshtë idetë individualiste të Ayn Rand, thotë eseisti Gary Weiss. Orator i zoti, i konsideruar si “socialist i rrezikshëm europian”, Barack Obama ka rishkruar rrëfimin e të vetmuarit self - made - man, duke e vendosur theksin te lidhjet që bashkojnë amerikanët. Bashkimi është fuqi: “Nëse ia keni dalë, do të thotë se dikush dikur ju ka ndihmuar. Një më-

sues i madh. Dikush ka ndihmuar për të ngritur këtë sistemin tonë të pabesueshëm amerikan. Dikush ka investuar në rrugët dhe portet. Nëse ju keni një ndërmarrje, nuk e keni krijuar ju. Dikush tjetër e ka bërë”, guxoi të deklaronte Presidenti, madje edhe para 47% të Romeny, duke shkaktuar polemikën e parë randiane të fushatës. Një zemërim i madh për konservatorët. Motra e tyre shpirtërore duhet të kthehet në varrin e saj... Duke psherëtirë: “Nuk u detyrohem asgjë vëllezërve të mi, as ata nuk më kanë borxh.” Por duke e dënuar me kaq forcë komunitetin, pasi pasuritë e familjes së saj u konfiskuan nga bolshevikët, mos vallë Ayn Rand po nëpërkëmb një nga themelet e shoqërisë amerikane - qoftë ky komunitet familjar, fetar ose etnik ? “Ky harrim është me dashje, korrigjon Jennifer Burns. Qëllimi i saj ishte

Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku Rrethe: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. Sociale: Jonida Tashi. Kultura: Aida Tuci. Suplement: Jonida Hitoveizi. Sporti: Jeton Selimi. Komentatorë&Analistë: Gentian Elezi, Arjan Vasjari, Prof. Asoc. Dr. Adrian Civici. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha Koordinatore: Shkëndi çili. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

të krijonte një etikë të re, krejt individualiste, në të cilën e mira dhe e keqja nuk përcaktohen nga marrëdhëniet ndërpersonale ose shoqërore, por vetëm nga integriteti i individit me veten e tij. Për këtë arsye leximi i Ayn Rand përjetohet shpesh si një konvertim, si një ngjarje që farkëton një vizion të botës.” “Leximi i Ayn Rand më ndryshoi jetën, shprehet Antoine Bello, romancier dhe biznesmen frankoamerikan. Rand e kupton shumë mirë botën e biznesit, të rretheve të vendimmarrjes. Ashtu si heronjtë e saj, edhe unë kam pësuar të njëjtën metamorfozë, e kam parë botën nga një prizëm i ndryshëm; sipërmarrësit konsiderohen si xhelatë, ndërsa janë thjesht viktima, sidomos në Francë ku fyhen keq. Heronjtë janë pikërisht ata, sepse ata marrin rrisqe. Para se të shpërndahet pasuria, duhet krijuar.” Kjo përmbysje e raporteve klasore marksiste tradicionale është tipike randiane. Ajo mezi përtypet në Francën tonë socialiste. Përkthimi në frëngjisht i Atlas Shrugged nën titullin Greva, u financua nga një biznesmen amerikan, Andrew Lessman, i cili bëri pasuri në tregun e vitaminave - edhe Rand çmendej për amfetamina… Pronarët, njerëz të jashtëzakonshëm të udhëhequr nga inxhinieri misterioz John Galt, hyjnë në grevë kundër etatizmit të kudondodhur. “Në romanin e Ayn Rand, pasqyrë e përmbysur e Kohë moderne, e Chaplin, janë të varfrit që shfrytëzojnë të pasurit”, tregon Gary Weiss. Një libër model për Tea Party, lëvizje antishtet dhe antitaksa, që doli në vitin 2008 si reagim ndaj krizës ekonomike dhe politikës së Obamës, sidomos reformës së sistemit shëndetësor. “Ky fiksion është për ta një lloj profecie e asaj që ndodh kur qeveria ndërhyn shumë: prodhuesit ndalojnë punën dhe ekonomia rrënohet”, shpjegon Jennifer Burns. Fiksion? Në fillim, Ayn Rand e ëndërroi ShBA-në duke parë filma. Siç sugjeronte kineasti John Ford, kur legjenda shkon përtej realitetit, printoni legjendën... Juliette Cerf, Telerama Përktheu: Blerta Hyska

Email: v_perleka@yahoo.com vera_perleka@hotmail.com


adrian Civici Rastësisht turist në Kubën e Fidel Kastros

ardian Ndreca 100 vjetët e para të Shtetit shqiptar

Gilman bakalli Shqipëria ka patur sundues, jo udhëheqës

Jo vetëm politikë si zakonisht

REPoRTAZh

Kur varrmihësi vdes, Kush ia bën varrin?! PRoFil

KUSH ëSHTë FETULLAH güLEN? NAsho JoRGAQi

RAFTI I PARë, ‘FASHIST’; LIbRI I PARë, KANUNI I LEKëS PikTuRA

TASo oSE oNUFRI I KISHAvE gREKE

GJERGJ META dhE kishA kATolikE

RIKTHIMI I PRIFTIT TE ILUMINUAR

RREFIM NE 360o. Fëmijëria në Rrushkull: atë kohë modeli ishte Enver Hoxha. Doja të bëhesha lider politik. Shkollimi në Itali: si një prift menaxhon dlirësinë me tundimin e bella vita. Shugurimi, detyra si zëdhëns i Kishës dhe raportet me gazetarët. Cenusi, At Zef Pllumi e të tjera…

Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Advertisement