Page 1

www.kohajone.com

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

Pse PS-ja mban qëndrim të dyzuar? E përditshme e pavarur

Viti i XXVIII i botimit

Nr: 113 (8244)

E martë, 15 Maj 2018

Çmimi 30 Lekë

FAQE 3

Frrok Çupi: Basha Presidenti Meta: Të mbrojmë sulmon Xhafën për vlerat e Luftës Antifashiste Nacional-Çlirimtare të shpëtuar Tahirin

Foto arkiv: Edi Rama dhe Lulzim Basha, pas marrëveshjes së 17 Majit AUDIO-PËRGJIMI

DEBATI

Agron Xhafaj Vasilika Hysi: Opozita kallëzon penalisht gënjen për ndryshimin tre zyrtarët e Partisë e Kodit Penal Demokratike

FAQE 2

Në foto: Presidenti Ilir Meta, dje gjatë ceremonive për 75-vjetorin e themelimit të batalionit partizan FAQE 24 "Dumrea", në Cërrik

VASILI AKUZA RAMËS:

HETIMET

KOMENT

Të është bërë gënjeshtra sëmundje pa shërim

Tahiri sot tek Krimet e Rënda. Prokuroria: U takua me Habilajt në Greqi

Tahiri, Xhafaj dhe Llalla, si trekëndëshi i Bermudës…

FAQE 4

AKSIONI

Falsifikonin viza për në SHBA, 13 të arrestuar

FAQE 14

FAQE 6

FAQE 7

FAQE 10

Nga Artur ZHEJI

Trekëndëshi i Bermudës, është një hapësirë e frikshme në Karaibe, ku cunamet dhe forcat magnetike negative, kanë krijuar një mister të trishtueshëm dhe shumë legjendar, si trekëndëshi i humbjes pa nam e nishan… FAQE 5


POLITIKE

Nga Frrok Çupi*

2 E martë, 15 MAJ 2018

Basha sulmon Xhafën për të shpëtuar Tahirin

OPINION

Jashtë avllisë së rrethuar nga muret askush nuk do t’ia dijë për luftën brenda rrethimit. Por as brenda Pallatit ‘nuk dinë’ çfarë po ndodh. Lufta po bëhet në oborrin e klasës sunduese politike. Po të mos ishim strangopur me nocionin ‘luftë e klasave’, mund të thonim se kjo është tipike luftë klasash… Të dy partitë kryesore, PS në qeveri dhe PD në opozitë, kanë lënë ‘shtëpitë’ e tyre, njëkohësisht janë izoluar nga populli ( jashtë mureve të avllisë), dhe po luftojnë në oborr. Qëllimi i njëjtë nr. 1 i të dy partive: Sot Partia Demokratike (në opozitë) bëri një lajmërim të madh se një ngjarje e jashtëzakonshme do të njoftohet. Ngjarja lidhej me disa prova “regjistrimesh ambientale” mbi vëllain e ministrit të Brendshëm, Xhafa, të prezumuar si trafikant droge. PD bëri sikur luftonte kundër lidershipit të PS (në pushtet), por në fakt u radhit në krah të tij. PD sulmoi ministrin Xhafaj, me gjithë synimin që të ‘mbulojë’ ish ministrin Tashiri, tashmë në ‘arrest shtëpie’. Edhe PS këtë luftë po bën: kundër ministrit Xhafaj, me qëllim që të bëjë hije për ishministrin Tahiri dhe ky të dalë ‘pa lagur’. Që ditën kur të dy partitë e mëdha kuptuan se aleatët ndërkombëtarë po kërkonin burgosjen e Tahirit, liderë armiq u bënë bashkë për ta shpëtuar. Xhafaj mund të jetë ‘fajtori i botës’, por Tahiri është kapur me presh në duar në lidhje me grupet kriminale ndërkombëtare. Tahiri ka shumë prova në duar, si për lidershipin e PS edhe të PD; që ditën kur morën vesh se ‘po e kërkon Perëndimi”, këta u bashkuan në një qëllim. Stili i njëjtë, nr. 2: PD nxori në konferencën ‘e jashtëzakonshme’ tre deputetë, në rresht. Stili denigrues i

Botues dhe Drejtor: Nikoll LESI

Kryeredaktor: Qamil XHANI Zv/Kryeredaktor: Albina Gjergji, Herion Mesi

kryetarit të PS, Rama, ndaj kundërshtarëve brenda ‘shtëpisë’, u aplikua nga kryetari i PD, Basha. Të vesh në rresht tre deputetë, dy nga të cilët kanë qenë ministra drejtësie, për të dhënë një lajm me prova të kontestueshme- kjo është denigruese. Basha e shtoi dozën e denigrimit të kundërshtarëve brenda partisë: Si zë kryesor në grup emërtoi deputetin Salinjani. Ky është një aktivist që humbi zgjedhjet në Rininë Demokratike, por u përzgjodh nga kryetari si deputet. Kohët e fundit është bërë ‘bozë’ për shkak të një skandali seksual brenda ‘familjes’ demokratike, që tashmë është publik. Zoti Basha duke vënë gishtin te Salinjani kreu dy ‘detyra lufte”. E para, iu tha liderëve të tjerë brenda PD se ‘ju nuk vleni as sa Salinjani”; e dyta, transmetoi në publik imazhin se ‘njoftimi i jashtëzakonshëm’ rreth ministrit është pa vlerë… Kush mund ta marrë seriozisht një ‘njoftim për luftë’ të shpallur nga Salinjani? Edhe në këtë rast, lideri i PD veproi në dobi të liderit të PS. Stili 3: Të dy njësoj- lideri një hap prapa!

ADRESA E REDAKSISË:

Rruga: “Sami Frashëri”, Pallati i Aviacionit të Vjetër, Nr. 2, Tiranë Web: www.kohajone.com

Sot në ngjarjen e “jashtëzakonshme” me drogën e vëllait të ministrit, që mendohej se “do të rrëzonte qeverinë”, të dy liderët kryesorë (PD dhe PS) zbatuan të njëjtën taktikë. Basha i PD nuk doli para publikut për ‘ngjarjen e jashtëzakonshme”, kur nuk ka lënë lajm pa dhënë në atë tribunë. Disa e menduan se ndodhet para një ‘gjyqi’ të madh ndërkombëtar mbi aferën e ndërhyrjes ruse në lobingjet me Amerikën, përmes kryetarit të PD. Por ka edhe një arsye tjetër: Prej pak ditësh, Rama i PS nuk po çan ekranet dhe tribunat. Atëherë edhe Basha sot ndoqi të njëjtën taktikë: Nuk u shfaq ‘live’. Të dy bënë një hap prapa nga zakoni i agresionit ndaj publikut. As në Pallat, as jashtë avllisë nuk ‘dinë gjë’ ‘Pallat’- sipas konceptit të luftës në Pallat, po quajmë partitë. As anëtarët e PD dhe as anëtarët e PS, që qëndrojnë brenda shtëpisë- nuk janë njoftuar mbi ‘luftën’. Madje askush nga lidershipi nuk pyet për anëtarësinë. Lidershipi i PS ka ndërruar emrin dhe ngjyrat e PS më shumë se dy a tre herë; edhe PD ka bërë të njëjtën gjë. Kurrë nuk kanë pyetur njeri

NUMRI I K ONT AKTIT KONT ONTAKTIT AKTIT::

0697044477

brenda ‘Pallatit’. PS ka ndërtuar ekipin e ‘Rilindjes’ për qeverinë, dmth., jo qeveri e Partisë Socialiste, por e ‘Rilindjes’; të njëjtën gjë bëri Basha i PD: Në vend të PD shpalli ‘qeverinë e Republikës së Re” gjatë Revolucionit në çadër. Edhe në luftën kundër ‘krimit dhe drogës’ nuk pyet njeri anëtarët e Partive. Pallati fle, ndërsa në oborr ndahen harxhet e luftës… Gjatë gjithë kohës, në marrëveshjen PD- PS, politika dhe pushteti mbahen jashtë sistemit. Po për masat njerëzore jashtë murit rrethues të oborrit?… Për popullin as që pyet njeri; madje edhe lufta nuk bëhet për ata. Lufta bëhet për pushtet brenda ‘oborreve’. Si, brenda ‘oborreve’ në numër shumës?! Sepse secila nga partitë ka nga dy oborre lufte: Atë ku ‘vret’ lidershipin e vet; dhe atë ku merr pushtet nga kundërshtari… Por as jashtë mureve nuk do t’ia dijë njeri çfarë po ndodh në oborr. Në fund të fundit asgjë nuk ka lidhje me popullin, as se ka drogë, as se nuk ka drogë…/Veritas.com.al. *Titulli është i redaksisë “Koha Jonë”

Marketingu: Bardhyl Ucaj E-mail: reklama@kohajone.com


POLITIKE

3 E martë, 15 MAJ 2018

Pse PS-ja mban qëndrim të dyzuar? Për të gjashtën ditë me radhë Partia Demokratike akuzoi edhe dje ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj për vëllanë e tij, të dënuar në Itali. Pas akuzave se ministri Xhafaj ka shmangur ekstradimin e tij drejt vendit fqinj, dje PD-ja prezantoi një audio-përgjim në të cilin deputetët e PD pretendojnë se vëllai i ministrit vijon të merret me trafik droge. Kjo sipas selisë blu, por askush nuk pohoi se kur ishte bërë audioincizimi, a ishte montazh, a kishte pjesë të prera dhe më kryesorja nuk e dorëzoi në prokurori për ta hetuar vërtetësinë e tij. Gjithsesi akuza është e rëndë. Deputetët e PD-së ishin kujdesur për të sjellë para medieve një regjistrim të kuruar me kujdes regjisorial dhe me efekte speciale. Por jashtë efektit bombastik që kanë në opinion përgjimet, materiali i prezantuar nga PD ngre jo pak pikëpyetje, të paktën me aq sa tregoi PD deri dje. Pa dashur të zbehim misionin dhe rolin e dobishëm që ka një opozitë në një shoqëri demokratike, minimalisht kur publikohet një audio-skandal duhet të bëhet e ditur koha kur është realizuar, kush e ka realizuar, si dhe personat e përfshirë të jenë të identifikuar qartë e jo me "dëshmitari X" apo mjedisi "Y". Nga video e djeshme e PD, nëse nuk dëgjon ato të thotë deputeti i PD-së, Ervin Saljani nuk kuptohet asgjë nga këto. Nuk dihet se kush e ka bërë përgjimin edhe pse PD flet për një "operacion" dhe "bashkëpunëtori X". Megjithatë akoma nuk ka asnjë specialist apo institucion që të vërtetojë nëse është një audio-përgjim apo një montim perfekt. Deri tani asnjë përgjegjësi penale nuk ka ministri Xhafaj. Në zhvillimet e djeshme vëmendjen nuk e morën vetëm akuzat e Partisë Demokratike, por edhe reagimi që erdhi nga Partia Socialiste. Pak orë pas publikimit të audiopërgjimit, kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla bëri një deklaratë të paqartë. Që në fillim të deklaratës të cilën Taulant Balla e lexoi të shkruar, mesa duket dhe

me miratimin e Edi Ramës dhe nuk e improvizoi në moment, flitet për përgjegjësi morale të Ministrit të Brendshëm. "PD pretendon se materiali audio është autentik dhe nëse kjo do të ishte e vërtetë, atëherë këtu kemi të bëjmë menjë provë që e implikon penalisht vëllain e ministrit të Brendshëm dhe moralisht këtë të fundit",deklaroi Taulant Balla. Bile as emrin "Fatmir Xhafaj", qoftë edhe për respekt nuk ia tha, por citoi "këtë të fundit", d.m.th nuk donte t'ia përmendte emrin. Më pas deklarata vijon me shprehje standarde për hetimin e prokurorisë dhe dëmtimin që opozita po u bën negociatave. Nxitimi i Taulant Ballës për të përcaktuar përgjegjësinë morale Fatmir Xhafës la shijen e një qëndrimi të dyzuar të PS-së ndaj ministrit më të rëndësishëm të qeverisë. Është një qëndrim që duket se fakton edhe skenarin që qarkullon që pas nisjes së sulmeve të PD-së ndaj Fatmir Xhafaj. Një skenar që shpjegon se pas akuzave dhe përgjimeve nuk është vetëm opozita, por dëshira e një pjese të mazhorancës për të rrëzuar Minis-

trin e Brendshëm. Lufta e klaneve në PS po kërkon kokën e Fatmir Xhafës. E duan shumë karrigen e ministrit të brendshëm disa deputetë në selinë rozë. PD nisi akuzat ndaj Ministrit të Brendshëm vetëm pak ditë pas Saimir Tahiri, në konferencën e dhënë për mediat, e sulmoi hapur pasardhësin e tij në krye të ministrisë. Janë jo të paktë ata që besojnë se një pjesë denoncimeve kanë rrjedhur nga sirtari i sekreteve të ish-ministrit Tahiri që akuzohet për pjesëmarrje në organizatë kriminale. Pas ndryshimeve që Xhafaj bëri në Ministrinë e Brendshme dhe goditjes që u bëri policëve të implikuar në trafikun e drogës, Saimir Tahiri ka jo pak arsye të hakmerret duke përdorur PD-në. Por veç ish-ministrit që tashmë ka punë me drejtësinë, aksionet e Famir Xhafaj kundër trafiqeve, kokainës dhe bandave kanë prekur interesa të mëdha edhe në PS, gjë që ka sjellë reagimin e tyre duke synuar goditjen e ministrit. Dhe rasti më i mirë sesi mund të sulmojnë një ministër është certifikimi i akuzave të PD-së

edhe kur ato nuk janë bindëse. Megjithatë do jetë prokuroria e cila do vendosë për vërtetsinë apo jo të audio-përgjimit, por deri në këto momente PS-ja dhe natyrisht kryeministri Rama mezi presin të jap dorëheqjen Fatmir Xhafaj. Nuk është karrige e vogël ajo e ministrit të brendshëm. Nga selia rozë kanë filluar përgatitjet për emrin e ri dhe klanet se cili të kap këtë post të rëndësishëm. Me sa duket, PS-ja nga ish-ministri Tahiri që quhet "ministri i kanabisit" duan ta fusin në dorë Ministrinë e Brendshme me një ministër të ri të brendshëm, i cili do jetë "ministri i kokainës". Planet i kanë bërë duke përdorur PD-në me një çështje të vjetër, por të veshur me petk të ri. Burime konfidenciale thanë mbrëmë për "KJ" se pas sulmeve mund të jetë edhe grupi i goditur i 613 kilogramë kokainë në Portin e Durrësit, të cilët humbën 180 milionë euro nga goditja që iu bëri ministrit Xhafaj. PD-ja godet se është opozitë dhe përfiton politikisht, ndërsa PS-ja po lë në baltë ministrin e saj.


POLITIKE KREU I PDK-së

4 E martë, 15 Maj 2018

Ndoka: Rama ka dështuar, Tahirin e do jashtë se ka frikë se flet Kryetari i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka, duke komentuar situatën politike të ditëve të fundit tha se çdo ditë e më shumë po vërtetohet se sa palë me krimin është bërë qeveria “Rama”. “Kemi një kryeministër që nuk reagon ndaj këtij realiteti politik, dhe kjo është kosto e madhe për qytetarët, kosto ekonomike për çdo njeri që jeton në këtë vend. Kjo mazhorancë është e mbushur me skandale. Dështimi i këtij kryeministri është spektakolar. Kryeministri jonë legjendar i ka fyer dhe ndërkombëtarët, ai duhet ta kuptojë batakun ku është futur. Opozita është në të drejtën e vet

kushtetuese, është në mbrojtje të qytetarëve. Po demaskon kryeministrin, këtë qeveri dhe po i jep goditje çdo ditë e më tepër. Duhet të largohet kryeministri, ai është problemi kryesor, është ai hallka që i mban të bllokuara të gjitha proceset në Shqipëri. Jemi në një pikë kulminante. Nuk janë sajime të opozitës, disa gjëra ishin vështirë të faktoheshin, ishte e vështirë të kapje ministrin e Brendshëm me prova. Por bëmat e tij ishin aq të mëdha, saqë sot e kemi në akuzë shumë të besueshme. Kemi skandalet e tjera, dhe lidhjet e kryeministrit me to. Lufta tashmë është e qartë,

nuk janë shpikje këto. Janë fakte që dalin çdo ditë e më tepër që e zhysin këtë mazhorancë”, tha Ndoka dje në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News24. Më tej, Ndoka theksoi se marrëdhënia e opozitës me Kuvendin tashmë është e kushtëzuar. “Është e kushtëzuar, dihen qëndrimet e opozitës. Ne i kemi treguar axhendën tonë, e kemi bërë publike dhe pritet reflektimi i kryeministrit. Ndërsa ky i fundit po tregon që nuk merakoset fare, por thjesht do që të qeverisë me metodat e tij”- u shpreh dje kreu i PDK-së, Nard Ndoka.

Alibeaj: Agron Xhafaj është një nga bosët më të fuqishëm të trafikut të drogës në Shqipëri

PD publikon audio-përgjimin: Vëllai i Xhafajt në bisedë për trafik droge P

artia Demokratike publikoi dje një përgjim telefonik që ajo pretendon se implikon direkt përfshirjen e vëllait të ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, Agron Xhafaj, në trafikun e lëndëve narkotike. Në bisedë dëgjohen vetëm dy persona që flasin për të lënë një takim. Sipas PD-së në të kaluarën, bashkëpunëtori “X” dhe Agron Xhafaj kanë punuar së bashku në trafikun e drogës, por kur bashkëpunëtori “X” u dënua me burg në Itali, Agron Xhafaj, nuk u interesua kurrë për të. PD pretendon se biseda është përgjim ambiental dhe dëgjohet vetëm bashkëpunëtori “X” që po flet në telefon me Agronin. Lidhur me këtë audio-përgjim, PD akuzoi dje direkt ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafajn se ka marrë në mbrojtje vëllain e tij. Deputeti Enkeleid Alibeaj deklaroi se janë 3 fakte të rëndësishme sesi Fatmir Xhafaj, në detyrën e Ministrit të Brendshëm shkeli ligjin duke penguar çdo veprim për ekstradimin e të vëllait. “Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka shfrytëzuar postin pub-

lik dhe pushtetin politik për t’i siguruar paprekshmëri nga ligji vëllait Agron Xhafaj, i dënuar në Itali për trafik ndërkombëtar droge me 7 vjet e 2 muaj burg. Xhafaj nuk përmbush përgjegjësitë ligjore të Ministrit të Brendshëm për të verifikuar dhe identifikuar identitetin e ri të Agron Xhafajt, për të njoftuar autoritetet italiane për vendndodhjen e tij në Shqipëri dhe për arrestimin dhe

burgosjen e tij”, deklaroi deputeti i PD Enkeleid Alibeaj. Sipas Partisë Demokratike, vëllai i Ministrit të Brendshëm nuk bën një jetë normale, siç garanton Fatmir Xhafaj në një prej deklaratave të tij. “Ai është një nga bosët më të fuqishëm të trafikut të drogës në Shqipëri, që drejton dhe koordinon një grup kriminal me bazë në qytetin e Vlorës. Partia Demokratike publikon sot

një material audio që tregon se Agron Xhafaj e kryen aktivitetin kriminal të trafikimit të drogës edhe gjatë kohës që vëllai drejton Ministrinë e Brendshme”, deklaroi deputeti tjetër i PD-së, Ervin Salianji. Në një konferencë të jashtëzakonshme nga selia blu, PD theksoi se bëhet fjalë për dy përgjime audio, ku i pari është një bisedë telefonike në makinë, sipas PD-së, mes Agron

Xhafajt dhe një bashkëpunëtori “X”, për të cilin PD-ja tha se është trafikant droge, i cili ishte dënuar në Itali dhe pasi kishte kryer dënimin ishte kthyer në Shqipëri. Në video shkruhet se bashkëpunëtori la takim me Agron Xhafën në Vlorë, nëpërmjet numrit të telefonit 0672014472. Në këtë audio-përgjim kemi të bëjmë vetëm me zërin e bashkëpunëtorit X, ndërsa bashkëbiseduesit të dytë, që PD-ja pretendon se është Agron Xhafaj, nuk i dëgjohet zëri. Ndërsa përgjimi i dytë ndodh në një lokal që, PD-ja thotë se është i Agron Xhafës. Biseda pretendohet se zhvillohet mes Agron Xhafës dhe bashkëpunëtorit. Biseda dëgjohet e të dyve. Gjatë bisedës mes tyre bashkëpunëtori X i thotë: “Agronit se erdha për atë bisedën që të mora në telefon. Erdha për të bërë atë rrugën”- theksuan demokratët. “Këta plehrat po na sulmojnë shumë ore. Shiko edhe vëllanë, shumë fare po na sulmojnë. Ata në Itali janë zbërthyer komplet ore. Të jetë hera e parë dhe e fundit”, i thotë Agroni teksa e adreson tek një person me emrin Ermal.

KREU I GRUPIT PARLAMENTAR TË PS-së: NËSE MATERIALI ËSHTË AUTENTIK, XHAFAJ PËRGJEGJËSI MORALE

Audio-përgjimi, Balla: Prokuroria të nisë hetimin menjëherë për vëllain e Xhafës Partia Socialiste ka reaguar menjëherë pas publikimit të materialit të përgjimit nga Partia Demokratike ku, sipas saj, vërtetohen pazaret e drogës të vëllait të Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, me një trafikant. Nga foltorja e Kryesisë së Kuvendit, kryetari i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla në një dalje për mediat i ka bërë thirrje Partisë Demokratike që të depozitojë në Prokurori çdo provë që posedon. Sipas Ballës, duhet vërtetuar së pari nëse video është autentike

apo jo, dhe kjo gjë sipas tij bëhet nga organi i akuzës. Kreu i grupit të PS-së deklaroi se ministri Xhafaj do të kishte përgjegjësi morale në rast se vërtetohet autenticiteti i materialit audio. “E dëgjuam me vëmendje pretendimin e sotëm të opozitës. PD pretendon se materiali audio është autentik dhe nëse kjo do të ishte e vërtetë, atëherë, padyshim, që kemi të bëjmë me një provë që e implikon penalisht vëllain e ministrit të Brendshëm dhe moralisht këtë të fundit. Por, a është ky material

një provë autentike, apo thjesht një inskenim i radhës, në përpjekjen e vazhdueshme të Saliut dhe Lulit, për të baltosur ke t’u dalë përpara, në orvajtjen e tyre për të penguar me çdo kusht çeljen e negociatave, si edhe për të luftuar me baltë drejtësinë e re, prej së cilës kanë të drejte të jenë të tmerruar?! Kësaj pyetjeje, mund t’i japë përgjigje vetëm prokuroria dhe askush tjetër, prej momentit kur ajo fillon hetimin! Atëherë në zbatim të ligjit disponuesit e këtij materiali hë për hë të paprovuar si autentik,

duhet menjëherë të shkojnë dhe ta depozitojnë në Prokurori”, tha Balla. Në vijim, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, i bëri gjithashtu thirrje organit të akuzës që të mos humbasë asnjë sekond, por të nisë urgjentisht hetimet, pasi siç

tha ai, askush nuk është mbi ligjin. “Në zbatim të ligjit disponuesit e këtij materiali, as të provuar e as si autentik duhet të depozitojnë materialin në Prokurori. Prej këtij momenti po ashtu nuk duhet t’ia lërë këtë çështje vullnetit të akuzatorëve të nisë hetimet kryesisht se jo vetëm ne por çdo shqiptar i zakonshëm në këtë vend duhet të dijë të vërtetën, për ne nuk është askush mbi ligjin dhe askush nuk e bën dot përveç organeve të drejtësisë. Presim me padurim të mësojmë të vërtetën me bindjen se ose duhet të ndëshkohet i akuzuari nëse është fajtorë, ose të ndëshkohen akuzuesit nëse janë regjizorë të kësaj shfaqjeje”- tha kreu i ligjvënësve të PS-së, Taulant Balla.


FORUM

5 E martë, 15 MAJ 2018

KOMENT Nga Artur Zheji

T

rekëndëshi i Ber mudës, është një hapësirë e frikshme në Karaibe, ku cunamet dhe forcat magnetike negative, kanë krijuar një mister të trishtueshëm dhe shumë legjendar, si trekëndëshi i humbjes pa nam e nishan… Duket sikur, në mënyrë të ngjashme edhe në politikën e sotme shqiptare, Tahiri, Xhafaj dhe Llalla, po shndërrohen në koordinatat e një furtune shkatërrimtare, që do të përcaktojë në shtatorin e ardhshëm, maksimumin e goditjes së vet. Në të njejtën kohë, Tahiri, Xhafaj dhe Llalla, janë tre nga njerëzit më të informuar në Shqipëri, njerëzit më të specializuar dhe më të pasurit në çështje dosjesh, të cilat mund të hedhin në erë, cilindo

politikan në Shqipëri, duke filluar nga jeta private dhe deri te dokumentat më komprometuese të natyrës politike dhe të natyrës ekonomike. Lufta kundër Adriatik Llallës përshembull, do të ketë shpejt si përfundim të parë, nxjerrjen në treg të shumë dosjeve që lidhen me korrupsionin e qeveritarëve dhe ministrave të Ramës, të cilat Llalla disponon. Nëse nuk nënshtrohet, "raprezalja" e ish Prokurorit të përgjithshëm do të mund të jetë shkatërrimtare për kryeministrin dhe sepse do të jetë padyshim një proces jo më i kontrollueshëm. Urtësia dhe qetësia e ish kryeprokurorit është vetëm aparencë dhe lidhjet me shpresën se gjërat mund të marrin për mirë,

Tahiri, Xhafaj dhe Llalla, si trekëndëshi i Bermudës… që do të thotë të zgjidhen përmes kompromisit. Tanimë Adriatiku shquhet si njeri që deri dje ka qenë besimplotë në negociatat e fshehta me të dërguarit e Ramës, që bindën të largohet urtë e butë nga posti i lartë, në pritje të një portofoli ministror si shpërblim. Dhe shpërblimi erdhi: Llalla është sot në një pozitë shumë të vështirë për lirinë e tij personale. Rasti i Tahirit është më i qartë. Edhe ai gjendet sot në kufirin e besimit e të mosbesimit, ku fijet e të ardhmes së tij, janë të varura po te kryeministri, që shkallë shkallë po e çon me këmbët e veta në shkallën më të fundit para

greminës. Nuk do të ishte habi që përpara shtyrjes fatale drejt greminës, të kërkohet nga Tahiri që të bërtasë me të madhe: Rroftë Partia Socialiste dhe rroftë udhëheqësi Rama! Pastaj të bëhet i famshëm duke dërguar letra nga burgu! Rasti i ministrit Xhafaj, që është në shpërthim, duket qartazi që e ka burimin nga vetë kupola drejtuese e Ps dhe ndoshta edhe nga vetë Tahiri, që ka shpresën dhe iluzionin e rremë, se duke shtyrë më parë ministrin e sotëm të brendshëm, do të jetë ai, Fatmir Xhafaj pra, koka e kurbanit që do ti dërgohet

në tepsi zonjës Merkel. Dhe duket se Partia Demokratike, po i jep një dorë të mirë në këtë drejtim edhe Tahirit edhe Ramës, që mezi e duron Xhafën dhe autoritetin e tij të sponsorizuar nga amerikanët. Mirëpo pas gjithë kësaj, në të vërtetë po gatuhen të gjitha elementët e duhur, për një shpërthim të madh skandalesh, që do të ketë një rreze shkatërrimtare 360 grade dhe që ndoshta do ta shpëtojë Shqipërinë, nga pjesa më e madhe e kësaj klase politike, që ska me se çthotë e ska më se çtë bëjë… Pikërisht si trekëndëshi vrastar i Bermudës. /360grade.al/

REPUBLIKA E SHQIPERISE INSTITUCIONI I KOMISIONERIT PUBLIK

NJOFTIM Institucioni i Komisionerëve Publikë, bazuar në ligjin nr. 84/2016, “Për rivlerësimin kalimtar të Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në Republikën e Shqipërisë” dhe Vendimin e Kuvendit nr. 94/2017 “Për miratimin e strukturës organizative, organikës dhe klasifikimit të pagave të personelit të institucioni i Komisionerëve Publikë”, rishpall vendet vakante për pozicionet: DREJTOR NË DREJTORINË E MENAXHIMIT TË ÇËSHTJEVE DHE MARRËDHËNIEVE ME MEDIAN DHE PUBLIKUN (paga II-b) Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e posaçme si vijon: a)Të ketë diplomë të nivelit “Master i shkencave”për drejtësi. b)Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. c)Të ketë të paktën 5 vite eksperienë pune në nivel drejtues e menaxherial. SPECIALIST SEKRETARIE (paga IV-a) 2 pozicione Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e posaçme si vijon: a)Diplomë të nivelit Bachelor në Drejtësi ose GjuhëLetërsi. b)Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. c)Dy vite përvojë në profesion. PËRKTHYES (paga II-b) Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e posaçme si vijon: a)Të zotërojë diplomë të nivelit master shkencor në gjuhë të huaja, dega Anglisht ose Drejtësi dhe të ketë minimumi 5 vjet eksperiencë në përkthim shqip-anglisht-shqip. b)Të ketë njohuri shumë të mira në terminologjinë ligjore në të dyja gjuhët. c)Kanë përparësi kandidatët me eksperiencë pune pranë organizatave ndërkombëtare. Preferohen kandidaturat e licencuara përkthyes zyrtar nga Ministria e Drejtësisë.

KOORDINATOR PËR MEDIAN DHE MARRËDHËNIET ME JASHTË (paga III-a) Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e posaçme si vijon: a)Diplomë të nivelit “Master” në në Drejtësi/Gazetari/ Gjuhë-Letërsi etj. b)Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. c)Të paktën 5 vite përvojë pune në fushën e gazetarisë, marrëdhënieve me publikun, marrdhëniet ndërkombëtare etj. SPECIALIST PRITJE ME POPULLIN (paga IV-b) Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e posaçme si vijon: a)Diplomë të nivelit “Master” në Drejtësi ose Shkenca Sociale. b)Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. c)Të paktën 1 vit përvojë pune në fushën e marrëdhënieve me publikun, administratë publike, etj. SEKRETAR PRANË KOMISIONERIT PUBLIK (kategoria e pagës sipas VKM nr.187/2017) 1 pozicion. Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e posaçme si vijon: -Të zotërojë diplomë të nivelit “Bachelor”. -Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. -Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike Microsoft Office. Eksperienca në punë përbën avantazh. KUSHTE TË PËRGJITHSHME Kandidatët duhet të sigurohen se plotësojnë kriteret për t’u pajisur me çertifikatë sigurie, sipas vendimit Këshillit Ministrave nr. 188, datë 4.3.2015. Kandidatët duhet të kenë aftësi për t’u përshtatur e punuar në grup, nën presion si dhe në afate kohore të limituara. Të gjithë aplikimet duhet të dorëzohen në një nga format e dhëna më poshtë: ·Paraqitjes së kërkesës dorazi nga aplikanti nga data 21 deri 25 Maj 2018, së bashku me dokumentet përkatëse, pranë institucionit të Komisionerëve Publikë, në adresën:

Godina e ish Lidhjes së Shkrimtarëve, Rruga e Kavajës, Tiranë nga e hëna në të premte, ora: 09:00-16:00. · Dërgimin e kërkesës sëbashku me dokumentet përkatëse, me anë të postës pranë institucionit të Komisionerëve Publikë në adresën: Godina e ish Lidhjes së Shkrimtarëve, Rruga e Kavajës, Tiranë. Aplikimi në rrugë postare duhet të kryhet brenda datës 25.05.2018 dhe të vërtetohet me fletë-mandatin e lëshuar nga zyra postare. Në kërkesën që paraqet, kandidati përcakton vendin vakant, për të cilin është i interesuar. Bashkëlidhur me kërkesën, kandidati dorëzon të mbyllura në zarf, 1 kopje të dokumenteve të mëposhtme: ·Jetëshkrimin profesional përfshirë të dhënat e kontaktit, postën elektronike zyrtare dhe adresën postare; ·Fotokopje e dokumentit të identifikimit (letërnjoftim, pasaportë, kartë identiteti) ·Dokumentat (diplomë, librezë pune, vërtetime, dëshmi, vetdeklarim, certifikata, trajnime etj) fotokopje ose të noterizuar. Diplomat qe janë marrë jashtë vendit, duhet të jenë njohur paraprakisht pranë institucionit përgjegjës për njehsimin e diplomave, sipas legjislacionit në fuqi. ·Dokument që vërteton se në ngarkim të tij nuk është regjistruar një procedim penal (Vërtetim nga Gjykata, Vërtetim nga Prokuroria, Dëshmi e gjendjes gjyqësore) ·Vërtetim nga institucioni ku punon që nuk ka masë disiplinore në fuqi; ·Një rekomandim nga punëdhënësi; ·Raport që verteton se eshte në kushte shëndetësore që e lejojnë të kryejë detyrën përkatëse; ·Çdo dokumentacion tjetër që vërteton plotësimin e kushteve të mësipërme. Kandidatët që plotësojnë kriteret formale dhe kanë depozituar dokumenta të fotokopjuara, përpara intervistës i parashtrojnë Komitetit ad-hoc dokumentat e njësuara ose ato origjinale.


POLITIKE

6 E martë, 15 MAJ 2018

Deputetët e PS, Vasilika Hysi dhe Ulsi Manja reagojnë për akuzat e opozitës për ndryshimin e Kodit të Procedurës Penal

PS: Opozita gënjen për ndryshimin e Kodit Penal P

artia Socialiste reagoi dje për ndry shimet në Kodin e Procedurës Penale, të miratuara një vit më parë. Opozita akuzon ministrin Fatmir Xhafaj, se gjatë kohës që ishte kryetar i komisionit të posaçëm për reformën në drejtësi ka miratuar një nen, që sipas PD favorizon mosekstradimin e vëllait të tij të dënuar në Itali. Mazhoranca e cilësoi këtë akuzë të PD-së si një mashtrim flagrant dhe lajthitje juridike. Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja, dhe deputetja e PS, Vasilika Hysi shpjeguan sot para medieve gjithë procedurat e ndjekura në Kuvend për miratimin e këtij ligjin. Dy deputetët dhe ekspertët e PS në fushën e drejtësisë, i kanë cilësuar të padrejta dhe një lajthitje juridike akuzat e opozitës lidhur me nenin 491 gërma “F”, mbi ekstradimin e personave në kërkim. Sipas zyrtarëve të PS, qëllimi kryesor i opozitës me këto sulme është zhbërja e Reformës në Drejtësi, por edhe dëmtimi i procesit të integrimit dhe çeljes së negociatave. Deputetja e PS-së dhe pedagogia e drejtësisë, Vasilika Hysi e cilësoi si të pabazë akuzën e PD-së për falsifikim të ligjeve nga ana e PS-së. “Detyra jonë bazohet në disa pika: Përafrimi i pr/ligjit me standardet evropiane. Ne shikojmë përputhjen e pr/ligjeve me Kushtetutën, e cila është miratuar në ’98, jo kur është miratuar Kodi i Procedurës Penale. Mbrojtja e të drejtave të shtetasve shqiptarë brenda dhe jashtë vendit. Pr/ligji që është depozituar në emrin tim nuk reflektonte sa duhet protokollin shtesë për ekstradimin. Për këtë arsye, është kërkuar që neni 491 të rishikohet, me qëllim që të jetë në përputhje me protokollin shtesë

nal, përveç se janë bërë sipas konventave ndërkombëtare ku bënë pjesë Shqipëria, janë miratuar dhe me pëlqimin e ekspertëve të institucioneve ndërkombëtare që asistuan reformën në Drejtësi në Shqipëri. “Grupi i ekspertëve të nivelit të lartë kishin përgjegjësi të punonin me draftin e Kodit të Procedurës Penale. Nga momenti i depoziti-

REQUEST FOR EXPRESSIONS OF INTEREST (REOI) (CONSULTING SERVICES) të ekstradimeve”,- tha Hysi. Ajo deklaroi se Kuvendi ka një procedurë stritike për kalimin e amendamenteve, e cila siç tha ajo, është respektuar. “Ne nuk kemi bërë asgjë tjetër, veçse kemi transplantuar protokollin shtesë, ku personi i kërkuar mund ose jo të ekstradohet. Ajo që është diskutuar gjatë nga demokratët është fjala “falsifikim”, pra që është falsifikuar nga Xhafaj projekti. Kjo nuk është aspak e vërtetë. Nuk arrij të kuptoj qëndrimin e kolegëve të opozitës, që kanë në emailet e tyre dhe në tavolinat e tyre të punës të gjitha nenet e amenduara dhe të diskutuara. Në këtë kuadër, unë nuk kam çfarë të them tjetër, ligji nuk është falsifikuar, por është përmirësuar” – shpreh Vasilika Hysi. Deputeti i PS-së dhe kreu i Komisionit të Ligjeve u shpreh se ndryshimet në Kodi Pe-

FTESË PËR OFERTË SHQIPERI PROJEKTI PËR INTEGRIMIN URBAN DHE ZHVILLIMIN E TURIZMIT

Hua nga IBRD: Nr. 8656- ALB Titulli i Kontratës:“Rehabilitimi i infrastruktures dhe restaurimi i kalldremeve, ne pazarin e Gjirokastres” Referencë: AL-ADF-6255 1-CW -RFB AL-ADF-62551-CW 1-CW-RFB Leshuar ne Daten: 15 Maj 2 018 20 1. Qeveria e Shqiperise ka marrë nje financim nga IntegriBanka Botërore kundrejt kostos së Projektit “Integrimi Urban dhe Zhvillimi i Turizmit” Turizmit”, dhe ka për qëllim të përdor pjesë të këtij financimi per kontratën “Restaurimi i Ansamblit Arkitektonik “ Pazari Gjirokaster”, Monument i Kategorisë së Dytë”.. 2. Fondi Shqiptar i fton tani ofertues të kualifikuar për te paraqitur ofertat e tyre per punimet civle: “R estaurimi i ansamblit arkitektonik “pazari “Restaurimi Gjirokaster”, monument i kategorisë së dytë” dytë”, qe parashikohen te kryhen per nje periudhe kohore prej 12 muajsh. 3. Tenderi do të zhvillohet ne baze te nje dokumentacioni te harmonizuar ndermjet dokumentacionit per prokurimin e tenderit te hapur sipas Agjensise se Prokurimit Publik dhe standarteve te Bankes Boterore, duke u realizuar sipas procedurave te percaktuara ne udhezuesit e Bankës Botërore per : “Prokurimi i Mallrave, Punët dhe Shërbimet JoKonsultuese nën Huatë IBRD dhe Kreditë IDA &Grantet nga Huamarrësit e Bankës Botëror”. Ju lutemi referojuni paragrafeve 1.6 dhe 1.7 për politikat e Bankës Botërore për konfliktin e interesit. 4. Ofertuesit/kompanite e interesuar mund të marrin informacion me të detajuar nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit (FSHZH) dhe të kontrollojnë dokumentat e tenderimit gjatë orareve zyrtare nga 09:00 deri 16:30, në adresën e dhënë më poshtë: Emri Fondi Shqiptar i Zhvillimit (FSHZH) 0, Tiranë Adresa Rruga: “Sami Frashëri”, Nr Nr.. 1 10, Tel +355 4 2235 597/8 Fax +355 4 2234 885

mit të pr/ligjit janë zhvilluar disa herë mbledhje me grupin e punës dhe germa në fjalë e nenit del se është reflektuar nga fundi i shkurtit dhe fillimi i marsit. E kuptoj shqetësimin e opozitës, por opinioni duhet ta dijë se ka fakte dhe prova se PD kur ka qenë në pushtet ka aplikuar ligjin në dy standarde”,– deklaroi Ulsi Manja.

eqirjaqi@albaniandf.org E-maileqirjaqi@albaniandf.org eqirjaqi@albaniandf.org;; azaja@albaniandf.org azaja@albaniandf.org;; .albaniandf.org Adresa e Internetit: http://www http://www.albaniandf.org 5. Një set i plotë i dokumentave të tenderimit në shqip mund të blihet nga ofertuesit e përshtatshëm të interesuar sipas paraqitjes të një aplikimi të shkruar në adresën e mëposhtme dhe sipas pagesës të një takse të pakthyeshme prej 15,000 ALL . Mënyra e pagesës do të jetë me transferte bankare ne favor te: Emri i llogarise: Fondi Shqiptar i Zhvillimit Emri i Bankes: Union Bank Emertimi i llogarise: “Llogari Projekti ADF” Numri i klientit: 285464 IBAN CODE: AL80 2141 1106 0111 2854 6403 0117 6. Ofertat duhet të dërgohen në adresën e mëposht018, Ora: 1 0:00. Ofertat me në ose para 18.06.2 18.06.20 10:00 elektronike nuk do të lejohen. Ofertat e vonuara do të refuzohen. Ofertat do të hapen publikisht në prezencë të përfaqësuesve të caktuar të ofertuesve dhe kujtdo që zgjedh të marre pjesë në adresën e 018, Ora: 1 0:00 mëposhtme në 18.06.2 18.06.20 10:00 0:00. 7. Të gjitha ofertat duhet të shoqërohen nga një dy milion sigurim oferte me vlere 2,400,000 Lekë (dy e katereqind mije mije). 8. Adresa(at) e referuar më sipër është: Emri Fondi Shqiptar i Zhvillimit (FSHZH) 0, Tiranë Adresa Rruga: “Sami Frashëri”, Nr Nr.. 1 10, Tel +355 4 2235 597/8 Fax +355 4 2234 885 E-mail eqirjaqi@albaniandf.org .albaniandf.org Adresa e Internetit: http://www http://www.albaniandf.org

Albania Albanian Development Fund (ADF) Project for Integrated Urban and T ourism Dev elopment (PIUTD) Tourism Development IBRD Loan No: 8656- ALB ALB.. Project ID Number: P15562 Issuing date: Ma y 15, 2 018 May 20 elopment of Mid-T erm and End FFollo ollo w up SurAssignment Title: “Primary Data Collection, Dev Development Mid-Term ollow veys, Assessment of PDO findings achievement in the framework of PIUTD” REF No: AL-ADF-62578-CS-CQS Reference No. The Government of Albania has received financing from the World Bank toward the cost of the Project for Integrated Urban and T ourism Dev elopment (PIUTD) Tourism Development (PIUTD), and intends to apply part of the proceeds for consulting services. The consulting services (“the Services”) include: “Primary Data Colw up lection, Dev elopment of Mid-T erm and End FFollo ollo ollow Development Mid-Term Surveys, Assessment of PDO findings achievement in the framew ork of PIUTD” framework PIUTD”.. The purpose of this assignment is to carries out midterm and follow up Result Assessment of the Project for Integrated Urban and Tourism Development in line with the project’s objectives. The Assessment should provide information regarding project implementation and achievement of Project Development Objectives at mid project and at the end of it. The assessment shall provide reliable and useful information, which would allow identifying project achievements in line with the project’s objectives and lessons learned. This assessment comprises three key data collection tasks to be carried out: (i) a survey of tourists in a pre-selected number of touristic sites as well as tourist counts (ii) a representative household survey in each of the 4 selected urban centres, namely in Berat, Gjirokaster, Permet and Sarande; (ii) a representative survey of (formal and informal) tourism-related businesses in each of the 4 selected urban centres as well as firm counts; Albanian Development Fund (ADF) now invites eligible consultants (“Consultants”) to indicate their interest in providing the Services. Interested Consultants should provide information demonstrating that they have the required qualifications and relevant experience to perform the Services. Consultants may associate with other firms in the form of a joint venture or a sub consultancy to enhance their qualifications. The Assignment will be carried out through the following Tasks and activities: Task 1 - Preparatory w ork to conduct Surv ey 1, 2 & 3; work Survey Task 2 - Surv ey 1: T ourist Surv ey; Survey Tourist Survey; Task 3 - Surv ey 2: Household Surv ey; Survey Survey; Task 4 - Surv ey 3: T ourism-related Business Surv ey; Survey Tourism-related Survey; ocus groups; Task 5 - FFocus Task 6 - Preparation of ev aluation reports; evaluation Task 7 - Preparation of a user friendly publication and Organization of a public event in order to present main findings of the final evaluation study; Qualifications The assignment will be carried out by a qualified research firm with demonstrated field experience, abilities to demonstrate experience in conducting tourist, household and business surveys in Albania. The Consultant is expected to have experience in organization and implementation of surveys in Albania, elaboration of the data analysis, preparation of evaluation reports. The Consultant (company) should possess the following qualifications: - No less than eight (8) years of experience in surveying is required, with special reference to nationwide household surveys as well as demonstrated experience in conducting exit interviews with citizens. At least 2 similar contracts successfully carried out within the last three years with certificates of satisfaction issued by the employers. The entire proposed team may include several of the profile of experts as listed below, 7 key staff with necessary qualifications and experience to run and manage and the assigned project but not limited to: § Team Leader, who plans, supervises and manages the surveys with the assistance of the field and data managers. S/he is responsible for the reporting to the beneficiary. Requirements

comprise more than ten years of experience in managing and conducting related development baseline surveys, evaluations, and field research, including significant experience conducting large-scale, complex, mixed-method studies, and producing high quality written deliverables; degree in management, or other relevant field, and specific training in survey management. § Field Managers responsible (at least 3), for training of field staff, which plan, supervise and manage the field work. The Field Managers must have minimum 3 years of experience in managing field work; have degree in management, or other relevant field, and specific training in survey management. § Data Manager, who plans, supervises and manages data entry, error checking, processing and consolidation of data; has solid skills in both quantitative and qualitative analysis including professional and frequent application of quantitative analysis software such as SPSS, STATA, or equivalent applications. The data manager must have minimum 5 years of experience in managing data entry for surveys; degree in statistics or other relevant discipline; specific training in data entry for household survey management. § Social and communication expert, who assists the preparation of user friendly publication and final evaluation report. The expert must have minimum 3 years of experience in preparation in reports, and other publications including user friendly publications, booklets, leaflets etc. § Data analyst / economist. He/she will be the main person in charge of conducting the data analysis and providing summary statistics as well as supporting the team in writing reports and final findings. A minimum of 5 years of experience in data analysis is required. The short listing criteria are:

The attention of interested Consultants is drawn to paragraph 1.9 of the World Bank’s Guidelines: Selection and Employment of Consultants by World Bank Borrowers (January 2011, revised July 2014), setting forth the World Bank’s policy on conflict of interest. The consultant should be a Firm. The selection method to be applied for this services through Consultant Qualifications selection procurement procedure (CQs), in accordance with the procedures set out the World Bank’s Guidelines Selection and Employment of Consultants under IBRD Loans and IDA Credits & Grants by World Bank Borrowers” (January 2011, revised July 2014). The assignment is expected to be completed within 4.5 years, from the date of signing the contract and the level of inputs required are 34 man/months. The firm will be contracted under a lump sum contract. The expected time of commencement of services is July 2018. The contract is expected to be completed on December 2022. Further information can be obtained at the address below during office hours 08:00 to 16:30 (Monday to Thursday) and 08:00 to 14:00 on Friday. Expressions of interest must be delivered in a written form to the address below (in person, or by mail, or by fax, or by e-mail) y3 0, 2 018. by Ma May 30, 20 Albanian Development Fund (ADF) Project for Integrated Urban and Tourism Development (PIUTD) Address: Rruga “Sami Frashëri”, Nr. 10, Tirana Tel/Fax: +355 4 2235 597/8; +355 4 2234 885 Att: Mr. Erik Qirjaqi Att: Mr. Artur Zaja E-mail: eqirjaqi@albaniandf.org E-mail: azaja@albaniandf.org http://www.albaniandf.org


POLITIKE

7 E martë, 15 MAJ 2018

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili reagon për deklaratat e deputetëve të PS

Vasili: Manja dhe Hysi pranuan manipulimin, prokuroria boll heshti K

ryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili i cilësoi si mashtrime deklaratat e deputetëve të PS-së, Ulsi Manja dhe Vasilika Hysi për ndryshimet e Kodit Penal. Vasili tha se ndryshimi i Kodit u bë për të shpëtuar nga ekstradimi kriminelët dhe të kërkuarit nga policia. "Për të gjithë shqiptarët, të cilët duan të dinë se si funksionojnë parlamenti, një herë të vetme dhe në mënyrë transparente, jashtë këtyre mashtrimeve, manipulimeve dhe nxjerrjes së tonelatave të letrës pa vlerë, çdo nen, çdo propozim që jepet në këtë parlament, i propozohet komisionit parlamentar përkatës, dhe në rast se një nen i tillë, apo dy, apo tre, po për secilin nen më vete, ka qoftë dhe një ndryshim të vetëm, komisioni është i detyruar në momentin e miratimit të lexojë se si ky nen ishte dhe të lexojë cili është ndryshimi që propozohet. Dhe mbi këtë bazë votohet dhe ky nen i ndryshuar shkon dhe i propozohet seancës plenare për miratim përfundimtar",- tha Petrit Vasili. Ai i cilësoi deputetët e PS si gënjeshtar që po mashtrojnë publikun. "Çfarë ndodhi me nenin 491? Ju e patë që të dy, gënjeshtarë tashmë të pacipë, kjo është një çështje që nuk përbën më as lajm as për mua dhe as për qytetarët, treguan qytetarëve që neni i famshëm 491, ishte votuar duke thënë jemi dakord sipas një varianti, të një grupi, të një komisioni, por pyetja ishte: Cili është varianti? Cili ishte grupi? Cili ishte komisioni? Pasi komisioni kishte një draft të propozuar nga një deputet e vetme që ishte Vasilika Hysi dhe komisioni do të miratonte ndryshimin përkatës, që do të propozohej dhe që i cili do të hidhej në procesverbalin përkatës, i cili do ti shkonte Kuvendit. Dhe për miratimin në këtë seancë do të thuhej: neni ishte i tillë dhe miratohet me ndryshimet e bëra. Ju e patë, e zeza në të bardhë, të paktën në këtë pikë ishin të sinqertë, sepse nuk e fshihnin dot, pasi të njëjtin procesverbal e kemi edhe ne në dorë, dhe këtu mundësitë për të gënjyer ishin zero, pranuan që ky nen dhe ky ndryshim nuk ishte bërë prezent dhe nuk ishte hedhur në procesverbalin e punës së komisionit, procesverbal të cilët janë detyrim ligjor përpara se ligji të shkojë në seancë",- u shpreh Petrit Vasili. Kreu i deputetëve të LSI tha se PS-ja pranoi manipulimin, pasi u justifikua me komunikime jo zyrtare të

zhvilluara për ligjin. " Pra ndryshimi nuk u tha, nuk u evidentua, nuk u verbalizua, u fut tinëz si një lojë emailesh, duke shndërruar komunikimin serioz, komunikimin zyrtar, komunikimin që mbetet, në lojë emailesh, në lojë Whatsapp-esh, në lojë twitterash dhe lojë e të gjitha mjeteve informale të komunikimit. Dëgjova me shumë kërshëri edhe gënjeshtrën e Ulsi Manjës, i cili për shkak të qejfit të madh dhe të partizanllëkut diletant dhe provincial është gati të shkatërrojë jo Reformën në Drejtësi, por të gjitha reformat që janë në këtë vend, boll që të rrijë në parlament dhe të vegjetojë atje, punë e tij",- u shpreh Vasili. Kreu i deputetëve të LSI-së tha se gjatë kohës së hartimit të reformës në drejtësi, si ministër i Drejtësisë ka marrë emale, por nuk ka kthyer përgjigje konfirmuese. "Manja tha që u kemi dërguar email të gjitha ministrive. Më citoi dhe mua, që kur kam qenë Ministër i Drejtësisë më ka çuar email. Po kanë çuar email, por nuk kanë marrë në asnjë rast një miratim, ku ne tu themi: po jemi dakord, me këtë ndryshim që ju propozoni. Kanë çuar qindra emaile dhe nëpërmjet qindra emaileve, kanë çuar email edhe në Ministrinë e Drejtësisë. Nuk qe i zoti, gënjeshtari, që të nxirrte qoftë dhe një rast të vetëm, një miratim që Ministria e Drejtësisë në atë kohë kishte dhënë. Po, kam pasur një betejë, edhe me Ulsi Manjën, edhe me Fatmir Xhafën dhe Vasilika Hysin etj kur isha Ministër i Drejtësisë, ku

kërkohej të futeshin përgjuesit nga të gjitha anët, deri te krevatet e shqiptarëve, ku kërkonin të ligjëronin dëshmitarë anonimë, të cilët mund të shpifnin dhe të çonin njerëzit në burg, duke ripërsëritur kohën e Partisë së Punës. Po, për këto kam qenë në dijeni, kam luftuar dhe nuk kam lejuar që të miratoheshin. Pjesët e tjera janë të gjitha mashtrime, gënjeshtra dhe njëherazi manipulim i hapur i opinionit publik. Kjo çështjë tashmë është e qartë",- tha Petrit Vasili. Kreu i deputetëve të LSI-së, i bëri

thirrje prokurorisë që të hetojë shkeljen e ndryshimit të Kodit Penal pa u diskutuar sipas rregullave të Kuvendit. "Manipulimi është i dukshëm për të gjithë. Tanimë e kanë gazetarët pronë të tyre. Jam i mahnitur, sot e kësaj dite, se ç'bën Prokuroria shqiptare për një çështje të rëndë shtetërore, ku manipulimi është sheshit dhe që ka hapur penxhere, shtigje, interpretime, mundësi për ti shpëtuar drejtësisë dhe për ti devijuar, vazhdon dhe rri e mbyll gojën. Kjo prokurori e shpejtë si vetëtima për të burgosur njerëz që nuk paguajnë energjinë elektrike apo një që bën një shkelje në rrugë, ku i ka prangat gati, ku I ka proceset gati, ka ushtrinë e prokurorëve gati, për një manipulim shtetëror të këtij niveli, ku është manipuluar parlamenti shqiptar dhe vazhdojnë gënjeshtarët në mënyrë të pacipë, dalin e flasin atje, nuk lëviz as gishtin. Prokuroria të bëj punën e saj. Jemi të gatshëm, e kam për të thënë dhe po e them përsëri, një komision hetimor do të mblidhej, do të kishte detyrën më të lehtë në botë, se dokumentet janë kaq të qarta dhe kaq të thjeshta, për të kuptuar që manipulimi është aty sa s'ka ku të vejë më. Me xhiron e emaileve dhe me xhiron e mashtrimeve të tjera informale u përpoqën të devijojnë një proces parlamentar të rregullt dhe korrekt, ai i cili ndërton ligjet në Parlamentin e Shqipërisë, duke ndërtuar një proces të tërë manipulativ",- tha dje Petrit Vasili.

SHKOLLA E MAGJISTRATURËS KËSHILLI DREJTUES

NJOFTIM Këshilli Drejtues i Shkollës së Magjistraturës së Republikës së Shqipërisë rishpall vakant një vend për pedagog të brendshëm në Shkollën e Magjistraturës. Kandidatët e interesuar duhet të paraqesin pranë sekretarisë së Shkollës së Magjistraturës, brenda datës 31.5.2018, kërkesën e tyre dhe dokumentet bashkëngjitur. Kriteret e përzgjedhjes së kandidatëve fitues janë të përcaktuara në nenin 264, të ligjit nr. 115/2016, "Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë", si dhe në aneksin 11 të Rregullores së Brendshme të Shkollës së Magjistraturës: Ligji parashikon se pedagogët e brendshëm zgjidhen nga radhët e juristëve më të shquar, " me eksperiencë mbi 15-vjeçare si juristë, gjyqtarë, prokurorë, avokatë dhe " me eksperiencë mësimdhënëse si pedagogë të brendshëm në sistemin universitar ose si pedagogë të jashtëm e të brendshëm në Shkollën e Magjistraturës, me eksperiencë mbi 10 vjet. Kandidati për pedagog të brendshëm preferohet të jetë profesionist i spikatur në fushën penale. Çdo aplikant duhet të marrë te sekretaria e Shkollës, numrin e regjistrimit në protokoll të kërkesës për aplikim. Këshilli Drejtues i Shkollës së Magjistraturës


POLITIKE Nga Herion Mesi

K

ur largimet e gjyqtarëve dhe prokurorëve si pasojë e vettingut po ndodhin çdo ditë, sytë janë drejtuar nga Shkolla e Magjistraturës për të mbushur vakumin e krijuar, ku drejtësia shqiptare duket tashmë zyrtarisht në kolaps. Ngërçi i tërë sistemit duket se e ka nxjerrë jashtë funksionit dhe këtë shkollë, ku 15 magjistratë të rinj mbarojnë shkollën, do të qëndrojnë pa punë deri sa të ngrihet Këshilli i Lartë i Gjyqësorit e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, që duhet t’i emërojë. Janë po këto dy institucione që do të bëjnë vettingun e kandidatëve për magjistratë si dhe do përcaktojnë dhe kuotat e studentëve për vitin 2018, i cili sipas të gjitha gjasave nuk do të nisë, pa një ndryshim të ligjit, duke përcaktuar kuota fikse studentësh si dy vitet e fundit. Apeli duket se nuk ka rënë në vesh të shurdhët, ku kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja së bashku me anëtaren e PS-së në këtë komision, Klotilda Ferhatin kanë depozituar pak ditë më parë në Kuvend propozimet konkrete për ndryshimin e ligjit të “Statusit të Gjyqtarëve dhe Prokurorëve”. Konkretisht, socialistët propozojnë ndryshime në nenin 160 të ligjit aktual “Për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”, i cili parashikon që deri në krijimin e Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Këshilli i Lartë i Drejtësisë dhe inspektoratet ekzistuese do të vazhdojnë të ushtrojnë kompetencat e mëposhtme, sipas rregullave të parashikuara në këtë ligj, duke emëruar magjistratët kandidatë të diplomuar në vitin 2016, në përputhje me pjesën III, kreu II, të këtij ligji. Ndërkaq, Manja dhe Ferhati në relacionin bashkëngjitur draftit theksojnë se tashmë këto dispozita kalimtare e kanë kryer efektin e tyre ligjor për dy vite akademike dhe nuk ndihmojnë në zgjidhjen e çështjes për këtë vit akademik. Për të shmangur mbylljen e Magjistraturës, socialistët propozojnë që kufizimi kohor deri në vitin 2016 të hiqet si afat ligjor, duke i dhënë KLD-së dhe Prokurorit të Përgjithshëm kompetencë të plotë në emërimin e magjistratëve të rinj në funksionet e gjyqtarëve dhe prokurorëve me një ndarje të përcaktuar, ku 3/5 do jenë gjyqtarë, dhe 2/5 prokurorë. dhe Prokurorin e Përgjithshëm, deri në krijimin e Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Ndryshimet në ligj “Në pikën 1, shkronjat “a” dhe “b” ndryshohen: Deri në krijimin e Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Këshilli

8 E martë, 15 Maj 2018

Manja-Ferhati depozitojnë në Kuvend draftin: Ngritja e Këshillave nuk është bërë ende e mundur dhe s’mund të parashikohet as afati i krijimit

“Magjistratura”, PS: KLD dhe Prokuroria të vijojnë emërimet deri në ngritjen e KLGJ dhe KLP

i Lartë i Drejtësisë dhe inspektoratet ekzistuese do të vazhdojnë të ushtrojnë kompetencat e mëposhtme, sipas rregullave të parashikuara në këtë ligj: a) emëron magjistratët kandidatë të diplomuar nga Shkolla e Magjistraturës, në përputhje me pjesën III, kreu II, të këtij ligji, brenda një muaji nga diplomimi; b) merr vendim për caktimin në pozicion të kandidatëve magjistratë të diplomuar nga Shkolla e Magjistraturës, sipas pjesës III, kreu III, të këtij ligji, brenda dy muajve nga diplomimi Në pikën 2, shkronjat “a” dhe “b” ndryshohen: “a) emëron magjistratët kandidatë të diplomuar nga Shkolla e Magjistraturës, në përputhje me pjesën III, kreu II, të këtij ligji, brenda një muaji nga diplomimi; b) merr vendim për caktimin në pozicion të kandidatëve magjistratë të diplomuar nga Shkolla e Magjistraturës, sipas pjesës III, kreu III, të këtij ligji, brenda dy muajve nga diplomimi; ”- thuhet në nenin 1 të projektligjit, i cili parashikon ndryshimin e pikave 1 dhe 2 të nenit 160 të ligjit aktual “Për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”. Ndërkohë, në nenin 2 të projektligjit, Manja dhe Ferhati kërkojnë dhe një shtesë në nenin 170 të ligjit aktual, duke përcaktuar dhe kritere të qarta për organizimin e konkursit nga Shkolla e Magjistraturës. “Deri në krijimin e Këshillit të Lartë

Gjyqësor dhe Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe me qëllim plotësimin e nevojave për funksionimin e sistemit të drejtësisë, ngarkohet Shkolla e Magjistraturës të organizojë, jo më vonë se muaji tetor, konkursin për pranimin e 25 kandidatëve për magjistratë për vitin akademik 2018-2019, dhe të dyfishit të këtij numri për vitin akademik 20192020. Ndarja e profilit si gjyqtar dhe prokuror për kandidatët fitues për çdo vit akademik do të jetë përkatësisht 3/5 gjyqtarë dhe 2/5 prokurorë, që përcaktohet nga Këshilli Drejtues i Shkollës së Magjistraturës, sipas renditjes përfundimtare”- thuhet në pikën 2 të projektligjit. Relacioni shpjegues Ligji nr. 96/2016, “Për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”, parashikon fillimin e procedurës për organizimin e provimit për kandidatët për magjistratë nga Shkolla e Magjistraturës disa muaj përpara fillimit të vitit akademik, me synimin që periudha deri në muajin tetor, kohë në të cilën fillon viti akademik, të shërbejë për verifikimin e pasurisë dhe të figurës së tyre. Për shkak të moskonstituimit të institucioneve të qeverisjes së sistemit të drejtësisë, në veçanti të Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Shkolla e Magjistraturës aktualisht ndodhet në pamundësinë e organizimit të provimit të pranimit

për kandidatët për magjistratë, por edhe të mos-emërimit të kandidatëve për magjistratë, që diplomohen në muajin qershor të vitit 2018. Për shkak të kohës që do të nevojitej për ngritjen e Këshillave, dhe me qëllimin për të mos penguar zhvillimin normal të veprimtarisë së Shkollës së Magjistraturës, Kuvendi e ka rregulluar me ligj, si organizimin e provimit, ashtu edhe numrin e kandidatëve fitues, të ndarë, sipas profilit gjyqtar e prokuror, për vitin akademik 2016-2017 dhe 2017-2018. Konkretisht, me ligjin nr. 84/2016, “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë” (neni 68, pika 2), si dhe me ligjin nr. 115/2016, “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë” (neni 285), është ngarkuar Shkolla e Magjistraturës që të organizojë konkursin “për pranimin e 25 kandidatëve për magjistratë, respektivisht për vitin akademik 2016-2017 dhe 2017-2018”. Tashmë këto dispozita kalimtare e kanë kryer efektin e tyre ligjor për dy vite akademike dhe nuk ndihmojnë në zgjidhjen e çështjes për këtë vit akademik. Në rrethana të tilla: - meqenëse ende nuk janë krijuar Këshillat (KLGJ-KLP), të cilat ngarkohen nga ligji për të shpallur numrin maksimal të kandidatëve për magjistratë që do të pranohen në Formimin Fillestar për vitin e ri akademik; - përderisa ligji parashikon disa

afate, të cilat fillojnë në muajin Janar dhe që detyrojnë organet përkatëse, Këshillat (KLGJ/KLP) dhe Shkollën e Magjistraturës për të ndjekur të gjithë hapat e nevojshëm, lidhur me organizimin dhe zhvillimin e provimit; - duke qenë se ligji nuk lejon zhvillimin e provimit të pranimit, jo më vonë se muaji prill dhe shpalljen e listës së fituesve, jo më vonë se data 15 maj; - duke marrë në konsideratë se ngritja e Këshillave nuk është herë ende e mundur dhe nuk mund të parashikohet cili mund të jetë afati i krijimit të tyre; vlerësohet se e vetmja zgjidhje është manja e iniciativës ligjore për të bërë një shtesë në ligjin nr. 96/2016, që të ngarkojë Shkollën e Magjistraturës të organizojë jo më vonë se muaji tetor, konkursin për pranimin e 25 kandidatëve për magjistratë për vitin akademik 2018-2019, dhe të dyfishit të ketij numri për vitin akademik 2019-2020. Ndarja e profilit si gjyqtar dhe prokuror për kandidatët fitues për çdo vit akademik do të jetë përkatësisht 3/5 gjyqtarë dhe 2/5 prokurorë, dhe do të përcaktohet nga Këshilli Drejtues i Shkollës së Magjistraturës, sipas renditjes përfundimtare. Gjithashtu, Shkolla e Magjistraturës do të diplomojë në muajin qershor të vitit 2018 brezin e kandidatëve magjistratë, të pranuar në Programin e Formimit Fillestar në vitin akademik 2015-2016. Në këto kushte, kur Këshillat nuk janë krijuar ende, dhe kandidatët që do të diplomohen në vitin 2018 nuk mund të emërohen dhe as të caktohen në pozicion, vlerësohet se e vetmja zgjidhje është marrja e iniciativës legjislative për të bërë një ndryshim në një prej dispozitave ligjore të ligjit nr. 96/2016, në mënyrë që të lejojë Këshillin e Lartë të Drejtësisë dhe Prokurorin e Përgjithshëm të emërojë dhe caktojë në pozicione kandidatët magjistratë të diplomuar, deri në krijimin e Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Për sa më sipër, propozoj projektligjin bashkëlidhur për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin 96/2016, “Për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”.


POLITIKE

9 E martë, 15 Maj 2018

Projektligji për Policinë Gjyqësore, opozita bojkoton diskutimin në Komision, PS: Drafti ka disa probleme

LLOGARIDHËNIA

Për t’u bërë prokuror ose gjykatës, policët gjyqësore duhet të bëjnë Magjistraturën

Peleshi: 90% e fermerëve aplikues janë shpallur fitues paraprakë

Ç

do oficer i policisë gjyqësore që ka karrierë të gjatë dhe pretendon të bëhet gjykatës ose prokuror, duhet të bëjë Shkollën e Magjistraturës. Kjo është risia e projektligjit për Policinë Gjyqësore, ndërsa në Komisionin e Ligjeve pati rezerva për bashkëpunimin me prokurorinë. Për t’u bërë prokuror ose gjykatës, një oficer i policisë gjyqësore, duhet të bëjë Shkollën e Magjistraturës. Kështu u shpreh në Komisionin e Sigurisë, Vasilika Hysi, relatorja e projektligjit për Policinë Gjyqësore. “Për shërbimet e policisë gjyqësore dhe oficerët e policisë gjyqësore që janë aktualisht në detyrë, meqenëse ndryshon statusi i tyre, ata nuk mund të promovohen më dhe të bëhen gjyqtarë dhe prokurorë pa bërë Shkollën e Magjistraturës, siç ka ndodhur deri sot. Ky ndryshim statusi ka nevojë të trajtohet me kujdes, që oficerët e policisë me karrierë që kanë kontribute, të kenë vendin e tyre të merituar. Por edhe në ligjin për statusin dhe funksionimin e prokurorëve ne u kemi dhënë mundësi atyre të kandidojnë, të konkurrojnë në Shkollën e Magjistraturës për t’u bërë më pas gjyqtarë dhe prokurorë”- u shpreh Vasilika Hysi. Ndërsa deputeti

tjetër socialist, Pjerin Ndreu, si ish-drejtues i Policisë së Shtetit, konstatoi disa problematika, për sa i përket bashkëpunimit me prokurorinë dhe pagat e Oficerëve të Policisë Gjyqësore. “Disa problematika që kanë të bëjnë me dobësimin e lidhjeve të oficerëve të shërbimeve të caktuara në seksionet e prokurorive, në administratën e origjinës, ndryshimet në ligjin ekzistues në vitin 2010 me heqjen e procedurës për oficerët e shërbimeve në seksionet e prokurorisë, lëvizjet dhe transferimet e shpeshta të tyre, mosnjohja nga prokurorët të organikave të policisë gjyqësore, dobësimi i bashkëpunimit mes prokurorisë dhe policisë gjyqësore, dhënia e detyrave me karakter administrativ punon-

jësve të policisë që ushtrojnë dhe funksionet e policisë gjyqësore kanë cënuar stabilitetin e punës së policisë gjyqësore si dhe vetë cilësinë e hetimit”- nënvizoi deputeti i PS-së, Pjerin Ndreu. Ndërkohë, relatorja nismës në fjalë, Vasili Hysi theksoi se oficerët e tanishëm të Policisë Gjyqësore mund të kthehen në pozicionet e mëparshme, ose të trajnohen për të përmirësuar taktikat e hetimit. Në komision ishin vetëm anëtarët e PS-së, deputetja Vasilika Hysi është shprehur se janë evidentuar disa probleme, ndërsa shtoi se lidhjet e oficerëve kanë qenë shumë të dobëta me prokurorinë. Emërimet, shkarkimet dhe lëvizjet nuk kanë qenë të drejta. Nuk kryenin vetëm detyrat e

tyre por u caktonin edhe detyra të tjera që të linte shumë për të dëshiruar. Një grup ekspertësh të lartë kanë punuar për hartimin e këtij projektligji. “Doja që në këtë komision të ishin edhe anëtarë të opozitës të këtij komisioni sidomos për një çështje kaq të rëndësishme për policinë gjyqësore. Një çështje e rëndësishme është edhe roli që do luajë prokuroria. Duke qenë se mund të kemi një prokurori që mund të ketë mungesë në numrin e prokurorëve. Është një çështje që do diskutohet për rolin e këshillit të lartë të prokurorisë. Prokurorët dhe gjyqtarët kanë pagat më të larta edhe se deputetët me reformën në drejtësi” – shpreh dje deputetja socialiste Vasilika Hysi.

LLOGARIDHËNIA, MINISTRJA E MBROJTJES POHON NË DIBËR: NEVOJAT JANË MË TË MËDHA SE SA INVESTIMET

F

tesa për t’u bërë pjesë e bashkëqeverisjes për Shqipërinë që duam dhe mirëkuptimi i reformave që forcojnë shtetin, ishte thirrja që ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka u bëri banorëve të njësive administrative Kastriot dhe Tomin në Bashkinë e Dibrës, ku ndaloi në vijim të turit të ndërmarrë nga qeveria “Puna për Shqipërinë që duam”, në kuadër të llogaridhënies publike. “Unë e di që këtu në Kastriot, veçanërisht në Dibër, mund të mos kemi bërë aq sa do të kishim dashur që të bënim. Por të gjithë bashkë duhet të kuptojmë që edhe buxheti i shtetit është njësoj si buxheti i një familjeje. Kemi pak, por nevojat janë shumë më tepër. Dhe jemi të detyruar që të bëjmë një listë prioritetesh. Nëse e bëjmë mirë këtë listë prioritetesh, atëherë kemi menaxhuar mirë financat publike, nëse nuk e bëjmë mirë këtë listë prioritetesh, atëherë nuk kemi menaxhuar me aftësinë apo përgjegjshmërinë që duhet ta kishim bërë”- u shpreh ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka. Mungesa e ujit të pijshëm, kanalet vaditëse, kanalizimet, rrugët rurale e deri te ndihma ekonomike dhe papunësia

Xhaçka: Përgjegjësi për ata që na dhanë votën, por qeverisim pa dallim për të gjithë

ishin disa prej problemeve të renditura nga banorët nga të dyja njësitë. Ministrja Xhaçka pranoi nevojat e mëdha të banorëve të fshatrave të Kastriotit dhe Tominit, por gjithashtu përmendi punët dhe investimet e viteve të fundit në ujësjellës dhe kanale vaditëse. Ministrja Xhaçka pranoi kufizimet që ka buxheti sa i përket investimeve, pasi nevojat janë shumë të mëdha, dhe duke iu drejtuar drejtorëve lokalë, e cilësoi si të pajustifikueshme mungesën e shërbimit ndaj qytetarëve, duke u bërë

thirrje atyre që për çdo ankesë apo problem të përdorin edhe portalin e bashkëqeverisjes shqiperiaqeduam. al, nga ku marrin zgjidhje apo përgjigje për problemin e tyre brenda 10 ditëve. “Edhe atëherë kur është e pamundur t’ju ndihmojmë se mundësia nuk ekziston, nuk ka absolutisht asnjë justifikim që të mos ju presim, që të mos ju sqarojmë, mos t’ua qajmë hallin dhe të mos bëjmë të pamundurën për tua zgjidhur siç duhet. Kjo është arsyeja edhe pse kemi ngritur edhe Portalin e bashkëqeverisjen .

Sepse shumë shpesh troket në dyert e institucionit të shtetit del dikush që mund të të mbajë peng, o me paaftësi, o papërgjegjshmëri, ose me korrupsion, sepse kërkon tarafin. Dhe kështu kanë bërë për 27-vjet. Ne duam ta ndërrojmë këtë qasje, duam ta ndërrojmë njëherë e mirë. Ato që ne bëjmë apo nuk bëjmë janë një përgjegjësi e madhe që kemi përkundrejt gjithkujt që na ka besuar me votën e tij për të drejtuar vendin. Dhe vendin e drejtojmë jo vetëm për ata që na kanë dhënë votën por për të gjithë pa dallim, të majtë dhe të djathtë. Pra, qeverisim për të gjithë pa dallim”- deklaroi ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka. Për t’u njohur më mirë dhe për t’i zgjidhur sa më shpejt problemet e banorëve, në Kastriot e Tomin ministrja Xhaçka shoqërohej nga kryetari i bashkisë, Muharrem Rama, deputetja e qarkut, Almira Xhembulla dhe gjithë drejtorët lokalë.

Në kuadër të takimeve turit të llogaridhënies publike, gjatë një bashkëbisedimi të hapur me banorët e njësisë administrative Dvoran, në Qarkun e Korçës, ministri Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi është shprehur me tone shumë optimiste në lidhje me gjithë procesin e skemës kombëtare të mbështetjes financiare, e cila ka nxjerrë fitues dhe përfitues të granteve dhe subvencioneve një pjesë shumë të madhe të aplikuesve. “Ministria e Bujqësisë sapo ka përmbyllur “Thirrjen” dhe ka marrë aplikimet për Skemën kombëtare financiare të subvencioneve dhe granteve që ishte 20 milionë euro këtë vit. Pothuajse, gjysma e tyre më shumë se 50% shkon për subvencionet e fermerëve dhe blegtorëve dhe pjesa tjetër shkon në investimet në agro-përpunim, magazinim, linja prodhimit. Patëm një numër të lartë, të kënaqshëm aplikimesh, 30% më shumë se vitin e kaluar, edhe sepse ju mund ta konfirmoni, një pjesë e madhe këtu ka aplikuar. Aplikimi ishte shumë i thjeshtë këtë vit, ishte vetëm me kartë identiteti”- u shpreh ministri Peleshi. Por, suksesi i kësaj skeme, sipas ministrit Peleshi, është padyshim shpallja e fitueseve. “Unë dua t’jua them të gjithë atyre që aplikuan në mollë psh, meqenëse këtu jemi në vendin e mollëve, kanë fituar të gjithë, 100%. Të gjithë ata që shkuan dhe aplikuan për mbjellje të reja për mollë, kanë fituar, pra janë shpallur fitues. Në total pothuajse 90 % e aplikantëve janë shpallur fitues dhe për masat e tjera, siç është vaditja me pika, apo investime të tjera në fermë, apo për matrikullimin, ata që kanë aplikuar për rimbursimin e qumështit, atë 100 lekëshin për litër të qumështit. Pra, numri i fituesve në raport me aplikantët është shumë i lartë këtë vit”- u shpreh Niko Peleshi. Ministri i Bujqësisë, sërish ka bërë thirrje për një besim më të madh në skemat dhe politikat që po ndërmerren, sepse vetëm kështu do të mund të rigjallërohet dhe të modernizohet bujqësia shqiptare. Shumë shpejt do të hapet “thirrja e parë” për Programin IPARD, që do të thotë një mundësi e artë për të gjithë fermerët, agro-përpunuesit, blegtorët etj.


AKTUALITET

10 E martë, 15 Maj 2018

Në dokumentin prej 33 faqesh, zbardhet për herë të parë mes të tjera dëshmia e Moisi Habilajt i arrestuar në Itali si koka i grupit të trafikut të drogës

G

jykata e Krimeve të Rënda, caktoi masën e sigurisë “arrest shtëpie” për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Në dokumentin e përbërë nga 33 faqe, zbulohen detaje rreth lëvizjeve të Tahirit në periudhën 2015-2017, kohë kur ishte ministër, por dhe pas dorëheqjes së tij. Tahiri pritet që sot në orën 11:00 të jenë në seancë tek Gjykata e Krimeve të Rënda, për verifkimin e masës së sigurisë. Nga shtëpia për në gjykatë, ai do të shoqërohet nga uniformat blu. Ndaj ish-ministrit ka akuza për “Trafik të narkotikëve” në formën e “Grupit të strukturuar kriminal” dhe “Korrupsionit Pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë” në kuadër të hetimeve per dosjen Habilaj. Avokati i Tahirit, Maks Haxhia ka thënë se vendimi i Gjykatës së Krimeve të Rënda për masën e sigurisë për ish-ministrin do të apelohet, pasi nuk ka asnjë provë të re kundër tij. “Nuk ka absolutisht asnjë provë të re. Është e njëjta gjë si herën e parë. Kanë ardhur vetëm përgjigjet e letërporosive nga Greqia dhe Italia që konfirmojnë faktin se Tahiri ka kaluar atje me familjen, por absolutisht asnjë fakt që ta lidhë atë me Habilajt, qoftë takime apo komunikime”, u shpreh Haxhia. Për të kërkuar arrestimin e Tahirit, Prokuroria shqiptare ka përdorur një pjesë të mirë të përgjimeve të kryera nga Guardia di Finanza italiane, për të arrestuar Moisi Habilajn, kushëri të ministrit dhe vëlla i Artan Habilajt, i kërkuar për trafik droge. Moisi Habilaj ka pranuar para Prokurorisë së Catanias, përgjegjësinë e tij për trafikun e drogës, por ka përjashtuar që dhurata apo pagesa në para, të jenë bërë për Tahirin. Habilaj pretendon që dhurata që ka blerë, ishin për një nga furnizuesit e kanabisit në Shqipëri. Madje, ai pohon se nuk e ka takuar kurrë kushëririn-ministër. Por, ai që e njihte dhe takohej shpesh me Tahirin ishte Artan Habilaj, vëllai i trafikantit të arrestuar në Itali dhe të cilit ministri i kishte shitur makinën e tij “Audi A8”. Ndryshe nga sa ka thënë Tahiri, se ai nuk kishte pasur asnjëherë kontakt personal me Artan Habilajn, Prokuroria ka gjetur prova se të dy mund të ketë pasur kontakt të paktën dy herë në Greqi në gusht të vitit 2014, në qytetin bregdetar të Lefkadas në ishullin e Korfuzit, kur Tahiri së bashku me gruan, prindërit dhe një çift miqsh kanë kaluar dy javë pushime në një shtëpi dykatëshe të marrë me qira. Pjesë e vendimit të gjykatës Deklarime të shtetases Elona Hoxha (Gjebrea) aktual-

Saimir Tahiri sot tek Krimet, Zbardhet vendimi i Gjykatës

isht deputete e Kuvendit të Shqipërisë, dhënë në datë 01.12.2017, para prokurorit të çështjes, të dokumentuar në Procesverbal “Për marr-

jen e të dhënave nga personi që ka dijeni për veprën penale”. Në tërësinë e deklarimeve, deklaruesja njoftoi për pushimet e familjes së Saimir

SHKAK PASURIA

Marku pezullon çiftin e prokurorëve Gashi-Gina

Çifti i prokurorëve, Rovena Gashi dhe Dritan Gina, të pandehur nga prokuroria e Durrësit për fshehje dhe refuzim të deklarimit të pasurisë, u pezulluan nga detyra nga Kryeprokurorja e Përkohshme, Arta Marku. Gashi e cila prej muajit dhjetor u caktua me urdhër të Markut si prokurore e thjeshtë në të njëjtin sektor dhe bashkëshorti i saj gjithashtu prokuror, Gina do të qëndrojnë të pezulluar derisa hetimet ndaj tyre të përfundojnë. Zyra e shtypit e kryeprokurores shpjegoi se Arta Marku e dha këtë urdhër menjëherë sapo u njoh me ngritjen e akuzës ndaj dy prokurorëve. Rovena Gashi ishte prokurore pranë Prokurorisë së Përgjithshme Tiranë, ndërsa burri i saj Dritan Gina ka qenë prokuror në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë. Pak muaj më parë çifti i prokurorëve u përfshi në akuza ndaj Kryeprokurores, pasi Dritan Gina u shkarkua si drejtues i prokurorisë së Elbasanit ku ishte i komanduar duke u rikthyer në Tiranë, ndërsa gruaja e tij, Gashi u shkarkua nga posti i drejtueses së Njësisë së Dekriminalizimit në Prokurorinë e Përgjithshme duke kaluar prokurore e thjeshtë.

në Greqi javën e parë të Gushtit 2014, ndërsa nuk njoftoi mënyrën se si udhëtuan nga Saranda në Korfuz (në vajtje), për drejtuesin e mjetin me të

cilën udhëtuan vajzat e saj me prindërit e Saimirit (në vajtje) dhe për mënyrën sesi automjetet e tyre të kthimin mbërritën në Greqi. Sipas deklarueses, në javën e parë Gusht 2014, së bashku me bashkëshorten, Arian Hoxha, shkoi me pushime në Korifuz, Greqi dhe më pas në Lefkadha, Greqi. Për të shkuar në Greqi udhëtoi së bashku me bashkëshortin drejt Sarandës, me mjetin e punës. Në Sarandë u takuan me Saimir Tahirin. Ministër i Brendshëm në atë kohë, i cili ndodhej së bashku me bashkëshorten e tij. Së bashku udhëtuan në drejtim të Greqisë, duke dalë nga Pika Kufitare Porti Sarandë dhe qëndruan një natë në Korfuz. Të nesërmen shkuan në Lefkadha ku qëndruan gjashtë ditë në një shtëpi të marrë me qera. Në katin e parë qëndroi ajo së bashku me bashkëshortin dhe dy vajzat e saj Livia dhe Fiona dhe në katin e dytë Saimiri së bashku me familjen. Për mbërritjen e vajzave në Greqi, kishin përpiluar paraprakisht një deklaratë noteriale nëpërmjet të cilës autorizonin Znj. Luiza Tahiri (nënë e Saimir Tahirit).

613 KG KOKAINË

Ministria kërkesë Gjermanisë për ekstradimin e Çekajt

Ministria e Drejtësisë, bën me dije se i ka nisur kërkesën për ekstradimin e Arbër Çekajn, autoriteve në Gjermani. Ky i fundit, administratori i kompanisë “Arbëri Gardën”, akuzohet si i implikuar në ngarkesën rekord prej 613 kilogramëve kokainë, që u kapën në një nga kamionat e kompanisë së tij në Durrës. Pak ditë më parë, Prokuroria e Krimeve të Rënda dërgoi dosjen në ngarkim të Çekajt në Ministrinë e Drejtësisë. Bëhej fjalë për dosjen dhe kërkesën për ekstradimin e Çekajt, i cili u arrestua në Gjermani, ku edhe fshihej. Droga ishte fshehur në dyshemenë e kontenierit me banane të importuara nga Kolumbia. Pasi të njihen me dosjet, autoritetet gjermane do të vendosin që të ekstradojnë Arbër Çekajn. Kjo pritet të ndodhë brenda 15 ditësh. Në Shqipëri, janë arrestuar shoferi i kamionit që transportonte kontenierin në magazinën e Maminasit, si edhe menaxheri i firmës “Arbëri Garden”.


SOCIALE

11 E martë, 15 MAJ 2018

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri zhvilloi takime me banorë të Sarandës, Delvinës, Konispolit dhe Finiqit

Gjiknuri: Gati projekti për Kardhiq-Delvinë N

ë kuadër të turit të llog aridhënies publike "Puna për Shqipërinë që Duam", Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri zhvilloi takime me banorë të Sarandës, Delvinës, Konispolit dhe Finiqit. Në dy bashkitë e para, Gjiknuri shoqërohej edhe nga Ministri për Turizmin dhe Mjedisin Blendi Klosi. Në Delvinë, Gjiknuri premtoi se brenda vitit do të fillojnë konkretizimin dy vepra

publike që njëkohësisht përbëjnë shqetësimet kryesore të këtij komuniteti, rruga KardhiqDelvinë dhe ujësjellësi i qytetit. "Kjo rrugë për dy-tre muaj do të fillojë punimet konkrete dhe për dy vjet Delvina e Saranda do të lidhen me Kardhiqin. Do të dalin shumë më shkurt në rrugën kryesore që të çon drejt Levanit e Tiranës. Pra, Kardhiq-Delvinë një investim i qeverisë shqiptare më i madhi që ka parë ndonjëherë kjo zonë, janë 90 milion

euro dhe patjetër kjo rrugë do të sjellë një zhvillim të madh ekonomik për Delvinën. Problemi i dytë shumë i rëndësishëm është ai i ujit. Brenda këtij viti do të fillojë investimi për ujësjellësin e Delvinës. Janë mbi 2 milion euro investim, projekti është përfunduar, po bëhen procedurat dhe brenda këtij viti fillon investimi", premtoi Gjiknuri. Ministri Klosi u ndal tek mundësia që ekziston që Delvina të zhvillojë agroturizmin.

VJENË

Mesi: Përfshirja e grave në vendimarrje, objektiv i qeverisë shqiptare ZëvendësKryeministrja Senida Mesi ka marrë pjesë dje në Vjenë (Austri) në Workshop-in e Nivelit të Lartë "Çlirimi i Potencialit të Rritjes Ekonomike në Ballkanin Perëndimor: Përmirësimi i Barazisë dhe Barazisë Gjinore në Aksesin e Mundësive Ekonomike", organizuar nga Banka Botërore (BB) me fokus axhendën e barazisë gjinore në Rajonin e Ballkanit Perëndimor (BP). Qëllimi i këtij aktiviteti është diskutimi për politikat në lidhje me promovimin e barazisë gjinore në aksesin e mundësive ekonomike, duke përfshirë adresimin e barrierave që pengojnë iniciativat sipërmarrëse dhe pjesëmarrjen e gruas në tregun e punës, si dhe dakordësimi për menaxhimin e sfidave të përbashkëta në rajon dhe promovimi i një axhende rajonale për koordinim dhe bashkëpunim. ZëvendësKryeministrjaMesi, duke nënvizuar hapat e rëndësishëm që Shqipëria ka ndërmarrë në drejtim të përmirësimit të statusit të gruas dhe promovimit të barazisë gjinore, theksoi gjithashtu faktin se përfshirja e grave në tregun e punës dhe më gjerë në vendimarrje, për qeverinë shqiptare nuk është vetëm një detyrim, por edhe një objektiv i cili do ta udhëheqë ven-

din në përfitime të qëndrueshme makroekonomike. "Jemi më se të përkushtuar për të përmirësuar kushtet e grave që jetojnë në zonat rurale dhe për t'i sjellë ato më pranë aksesit e mbështetjes financiare në mënyrë që të përfshihen më tej në tregun e punës", ndër të tjera shtoi Znj. Mesi gjatë panelit. Gjatë qëndrimit në Vjenë, ZëvendësKryemi-

nistrja Mesi zhvilloi gjithashtu një takim me Z. Li Yong, Drejtor i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Zhvillim Industrial (UNIDO). Në takim me Z. Yong është diskutuar në lidhje me thellimin e mëtejshëm të bashkëpunimit, si dhe për Kuadrin e Programit Rajonal të Vendit, i cili pritet të finalizohet brenda vitit 2018-të.

"Jemi në një fushatë bashkë me Ministrinë e Bujqësisë për të zhvilluar turizmin edhe jashtë zonave të plazhit. Delvina është rasti ideal ku ne mund të zhvillojmë agroturizmin. I ka të gjitha Delvina për të qenë një vend për të zhvilluar agroturizmin, ka prodhimet bujqësore bio, ka mjedisin e mrekullueshëm, ka afërsinë me plazhin në zonat tona më të forta turistike. Ka mundësi që këtu të organizojmë disa pole ku mund të zhvillohet jeta e qytetit, jeta e komunitetit duke e bërë pjesë të një Shqipërie të zhvilluar", u shpreh Klosi. Në takimin e zhvilluar në qytetin e Sarandës, Gjiknuri premtoi zgjerimin e kalatës së portit për të afruar edhe më shumë kroçerat e huaja. "Saranda ka potenciale turistike dhe ne investojmë aty ku i jepet më shumë ekonomisë shqiptare. Kam komunikuar me shoqëritë e kroçerave për të bërë një projekt shtesë për zgjatjen e kalatës. I kam kërkuar Autoritetit të Por-

tit këtu për të bërë studimin e fizibilitetit të cilin do ta çojmë për financim edhe në Bashkimin Evropian. Një studim për zgjatjen e kalatës, në mënyrë që kroçerat të mos rrinë më në det por të ankorohen siç duhet. Duhet të ketë një numër më të madh dhe ekziston mundësia që nga Prilli në Tetor çdo ditë të ketë të paktën një kroçerë në qytetin e Sarandës", theksoi Gjiknuri. Duke mbetur tek sezoni i ardhëm turistik, Ministri Klosi tha se nga 1 Qershori ne nuk do të lejojmë më derdhjen e ujërave të zeza në det. "E gjithë struktura shtetërore është vënë në lëvizje që kjo çështje të zgjidhet. Ne do të donim që zhurmat së bashku me bashkinë ti kishim të kontrolluara, muzika të ishte brenda një orari të caktuar dhe bashkia ka përcaktuar zonat ku lejohet dhe ku jo. Do donim të kishim siguri në plazhe, ndarje të qartë se ku lejohet lundrimi dhe ku jo për mjetet e detit", nënvizoi Klosi.

DREJTORI I FONDIT EDUARD AHMETI: JO KËRKESAVE QË PREKIN PARIMET E PACENUESHME NË INTERES TË SIGURISË SË PACIENTËVE"

Arrihet marrëveshja me farmacistët Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor lajmëroi sot arritjen e marrëvëshjes me Urdhrin e Farmacistëve për disa çështje kontraktuale, të cilat ishin kërkesa ndër vite të subjekteve farmaceutike. Por FSDKSH nuk ka dhënë dakordësi për ato çështje të cilat cënojnë parimet mbi të cilat bazohet Fondi: Siguria e barnave për pacientët. "Pas bisedimeve disa ditore që kemi kryer me përfaqësuesit e Urdhërit të Farmacistit, ne kemi mbërritur në një të mesme të përbashkët. Ka patur dakordësi dhe mirëkuptim, si dhe lëshime aty ku ishte e nevojshme dhe ku nuk prekeshin ato që ne i konsiderojmë parime të pacënueshme, në interes të pacientëve që përfitojnë nga rimbursimi I barnave", deklaroi drejtori I Fondit, Eduard Ahmeti. Duke vlerësuar frymën e bashkëpunimit, në funksion të një ecurie normale të punës për të dyja palët, drejtori i FSDKSH u shpreh: "E rëndësishme është që palët të sqarohen dhe të kuptojnë qartë të drejtat dhe detyrimet që rrjedhin nga kjo kontratë, që janë të drejta dhe detyrime reciproke të sanksionuara prej vitesh në këto marrëdhënie, dhe për hir të vërtetës nuk e kanë penguar procesin kontraktual, përkundrazi e kanë disiplinuar". Drejtori I FSDKSH deklaroi se ky institucion "Do të vazhdojë përpara me të vetmen "busull" që ne kemi: Sigurimin e barnave të sigurta, me kosto/efektivitet dhe në kohë për qytetarët". I pyetur nga gazetarët në lidhje me pikat e negociuara, drejtori I Fondit u përgjigj: "Ne kemi dakordësuar disa kërkesa të farmacistëve, të cilët kanë qënë në fakt të bëra ndër vite(qe nga viti 2009), një pjesë të të cilave i kemi marrë parasysh, por Fondi është i vendosur për pacënueshmërinë e parimeve ku ai bazohet në përmbushjen e misionit të tij. Dera e Fondit do të jetë e hapur për çdo diskutim që jo vetëm farmacistët mund të kenë në të ardhmen. E rëndësishme është që të garantojmë pacientët, për rimbursimin e barnave të listës".


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

SPECIALE

12 E martë, 15 MAJ 2018

Bashkia e Tiranës përfundon rikualifikimin urban të bllokut të banimit në "Don Bosko"

Kryebashkiaku: Tirana është kartolina e Shqipërisë Europiane

R

rugë më të mira, trotuare, lul ishte dhe një kënd lojërash për fëmijët, janë dhurata që Bashkia e Tiranës u bëri banorëve të bllokut të banimit në Rr. "Foto Janku" në "Don Bosko". Investimi e ka shndërruar këtë hapësirë në një mjedis çlodhës për qytetarët dhe argëtues për fëmijët. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, inspektuan mbylljen e punimeve dhe vlerësuan transformimin që ka pësuar ky bllok banimi, përfshirë gjithë lagjen "Don Bosko". Veliaj tha se banorët kanë treguar bashkëpunim deri në përfundim të punës, ndërsa rezultati shihet nga të gjithë. "Me pak përpjekje, bashkëpunim dhe frymë njerëzore ndaj njeri-tjetrit mund të bëjmë gjëra që më parë ishin të pamundura. Mjafton të kujtojmë si ishte kjo hapësirë, për të kuptuar sa i rëndësishëm është bashkëpunimi për ta bërë qytetin më të jetueshëm për qytetarët, e veçanërisht fëmijët. Mbaj mend kur kemi ardhur këtu në fillim, njerëzit na thoshin: Mos na i hiqni makinat. Këtu ishte gropë septike, por thoshin aman makinat! Pse ky është qyteti i ëndrrave tona? Jo, qyteti i ëndrrave tona është ky komunitet, ky transformim", tha ai. Ky shesh rekreativ është pajisur edhe me një kënd lojërash për fëmijët sepse sipas kryebashkiakut Veliaj, fëmijët janë qytetarët më të rëndësishëm të qytetit. "A nuk na mësuan diçka fëmijët me historinë e mbjelljes së pemëve? Falë tyre mbollëm

122 mijë pemë sepse secili thoshte: dua të mbjell pemë për ditëlindje. Fëmijët po na mësojnë gjëra që ne të rriturit i kemi harruar, edhe për mënyrën se si e përdorim hapësirën publike. Sot në një qytet me 1 milionë vetë, 300 mijë janë fëmijë. A nuk e meritojnë ata 1/3 e hapësirës së qytetit? Kjo është arsyeja pse po ndërtojmë kënde lojërash në çdo lagje", theksoi Veliaj. Sipas tij, investimet e kryera, por edhe vëmendja e Bashkisë së Tiranës për të ndërhyrë aty ku ka probleme, ka mundësuar që për të tretin vit radhazi në "Don Bosko" të mos ketë më përmbytje. "Mbaj mend kur erdhëm në 2015-ën, drama më e madhe nuk ishte kjo ndërhyrje kapilare në nivelin fundor të lagjes, por Rr. "Don Bosko" që përmbytej çdo vit. Sot është viti i tretë që "Don Bosko" nuk përmbytet; pra, ndryshimi si dita me natën! Do të thotë që kur ne shqiptarët e mbajmë mendjen tek puna, nuk pengojmë e nuk i vëmë stërkëmbsha njeri tjerit, sot Don Bosko ka dalë në dritë", tha kreu i bashkisë. Veliaj theksoi se përfitimi për banorët nuk vjen vetëm në mënyrë të drejtpërdrejtë, duke marrë një kënd

çlodhës, por edhe duke iu shtuar vlera e pronave të tyre. "Shikoni çfarë ka ndodhur me vlerën e apartamenteve në këtë lagje, ku këtu s'ka baltë, por ka asfalt, ku aty s'ka llucë, por kënd lojërash, ku atje nuk ka ferra, por stola, i shtohet vlera gjithë banesave. Po të shtrihemi e të shesim të gjithë përtokë, nuk vjen njeri të blejë shtëpi", tha ai. Veliaj theksoi se Tirana ofron sot mbi 22 tregje, ku çdo qytetar mund të shesë në mënyrë të civilizuar, pa qenë nevoja të zaptojë trotuaret. "A ka ndonjë qytet në botë që është civilizuar, që është zhvilluar, duke shitur përtokë? A janë zhvilluar Parisi, Roma, Athina, Barcelona, Stokholmi apo Oslo, se shtrihen të gjithë suedezët, norvegjezët, përtokë? Shikoni Indinë, shikoni Afrikën, nëse doni ta bëjmë qytetin ashtu, eja e bëjmë, por nuk më rezulton që njerëzit janë të lumtur Kalkuta. Ideja është që të bëjmë një qytet europian dhe tani që qeveria është në prag të negociatave me BE, Tirana është kartolina", vijoi ai. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, falenderoi kryebashkiakun Veliaj për kujdesin dhe punën e bërë në këto tre vite për transformimin e

"NOTO, PEDALO, VRAPO"

Veliaj fton të rinjtë të sfidojnë veten në 10 qershor Liqeni i Farkës është tashmë jo vetëm destinacioni i preferuar i fundjavës, por edhe vendi perfekt për gara sportive. Më 10 qershor, do të mirëpresë Triatlon, një sport që bashkon tre disiplinat sportive më të njohura dhe të praktikuara në një garë të vetme: not, çiklizëm, vrap. Përmes një postimi në twitter, kryebashkiaku Veliaj u ka bërë thirrje të gjithë të apasionuarve pas sportit që të bëhen pjesë e kësaj sfide sportive, por që do të jetë njëherësh edhe shumë argëtuese me festën që do të organizohet pas gare. "Jo vetëm destinacioni i preferuar i fundjavës, por Liqeni i Farkës tani është edhe vendi perfekt për gara sportive!

Tirana - Triathlon, një garë emocionuese dhe plot sfida. Not, çiklizëm, vrap në një super event. Mos mungo", shkruan Veliaj. Kjo garë argëtuese por në të njëjtën kohë edhe sfiduese, vjen për herë të parë në qytetin e Tiranës, organizuar nga Bashkia Tiranë. Itinerari në harmoni me natyrën fantastike të liqenit të Farkës, do të përshkrojë distancat prej 750 m not, 10 km biçikletë dhe 5 km vrap, të zhvilluara njëra pas tjetrës nga i njëjti garues. Shpërblimi për fituesit për secilën kategori femër/mashkull do të jetë: - Vendi I 500 Euro - Vendi II 300 Euro - Vendi III 200 Euro

kryeqytetit. "Jam shumë e lumtur që jemi këtu për një premtim të mbajtur. Besoj se jo vetëm në këtë bllok, që është tashmë një bllok model, por besoj që në gjithë Tiranën, po kryhen këto transformime. Jemi me fat që kemi një kryetar bashkie dhe një ekip fantastik të Bashkisë së Tiranës, që në këto tre vite, por edhe në vazhdim, do transformojë Tiranën në qytetin evropian ku ne synojmë", deklaroi Manastirliu, e cila shtoi se Njësia Nr. 9 në kryeqytet është përfituese edhe e dy projekteve strategjike të Bashkisë së Tiranës dhe qeverisë shqiptare si sheshi "Skënderbej" dhe Bulevardi i Ri. Manastirliu theksoi se në kuadër të projektit të rehabilitimit të 300 qendrave shëndetësore në të gjithë Shqipërinë këto katër vite, 14 qendra shëndetësore e ambulanca do të rehabilitohen këtë vit vetëm në Bashkinë e Tiranës. Ndërkaq, kreu i Bashkisë së Tiranës

përshëndeti edhe vendimin e qeverisë për të ndaluar përdorimin e qeseve në gjithë Shqipërinë, si një vendim që do të ndikojë në mënyrë të drejtpërdrejtë te pastërtia dhe te kufizimi i përmbytjeve. "Pas dy muajsh, në Tiranë dhe në gjithë Shqipërinë do të anulohen me ligj qeset plastike. Problemi numër 1 i ndotjes në vend. Këtu ka njerëz që janë gjenerata e prindërve tanë dhe që e mbajnë mend kur bëhej pazari me rrjeta ose traste. Sot qese për çdo pako çamçakëzi. Vendimi i qeverisë shqiptare për të ndaluar me ligj qeset është ndoshta vendimi më historik në mbajtjen pastër të Tiranës dhe të atdheut tonë. Ndaj, dua që t'i lus të gjithë, ju lutem, përgatituni për këtë ndryshim", u shpreh Veliaj. Mandej, ai theksoi se investimet e bashkisë do të vazhdojnë në çdo lagje, për t'u siguruar që periudha e verës të shfrytëzohet në maksimum për realizimin e punimeve.


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

REKLAME

13 E martë, 15 MAJ 2018


AKTUALITET

14 E martë, 15 Maj 2018

Policia e Shtetit ekzekutoi 13 urdhra arresti të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, për një grup personash që kryente falsifikim të vizave amerikane dhe britanike

G

rupet kriminale që dërgojnë në mënyrë ilegale shtetas shqiptar drejt SHBA-së dhe Britanisë, përkundrejt shumave marramendëse, janë një fenomen që vitet e fundit janë shtuar. Në pak muaj, Policia e Shtetit ka goditur një tjetër grup që dërgonin shqiptarë drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Britanisë së Madhe, me viza false kundrejt pagesave 20-35 mijë euro. Një punë e sukseshme e Policisë së Shtetit, me finalizmin e operacionit që çoi në pranga 13 personave, ndërsa janë sekuestruar dhe dy laboratorë që falsifikonin vizat amerikane dhe britanike. Përgjimet dhe vëzhgimet ambientale, kanë qenë ato që zbuluan grupin kriminal. Kjo është hera e dytë në pak muaj, ku pas operacionit “One if By land” goditet një grup trafikimi qeniesh njerëzore drejt SHBA-ve dhe Anglisë. Në mars të këtij viti u zbulua një rrjet i organizuar i falsifikimit të vizave për në SHBA, Kanada dhe Britaninë e Madhe. Në pranga ranë 40 persona, mes tyre edhe pesë efektivë policie. Grupi dyshohet se ka trafikuar rreth 1000 shtetas shqiptarë, të cilët paguanin deri në 30 mijë dollarë për një vizë kanadeze apo amerikane. Shumica e emigrantëve kanë udhëtuar me avion drejt këtyre vendeve, ndërsa pagesat kundrejt trafikantëve bëheshin në dy pjesë. Hetimet Hetimet kishin nisur 1 vit e gjysmë më herë, ndërsa prokuror i çështjes është Vladimir Mara. Grupi që bazën e kishte në zonën e Kodrës së

Kapet grupi kriminal, 13 në pranga. 20-35 mijë euro për një vizë amerikane

uk kaloi një javë nga sekuestrimi i një gomonie e cila ishte gati për të transportuar tonelatat me kanabis në Europë, pasi dje Policia e Shtetit finalizoi me sukses kapjen e një tjetër gomone, e cila dyshohet se do përdorej për të trafikuar drogë në Itali. Sipas policisë, gomonia e braktisur u gjet e fshehur në Pishporo, gjatë kontrollit të policisë kufitare mes zonës së Vlorës dhe Fierit. “Policia Kufitare ka konstatuar një gomone e cila dyshohet se do të përdorej për trafikim të narkotikëve. Policia Kufitare Vlorë në bashkëpunim me Delta Forcë në kuadër të parandalimit të trafikimit të lëndëve narkotike, kanë zhvilluar kontrolle të imtësishme në zonat dhe territoret me risk në të cilat dyshohet se mund të trafikohet lëndë narkotike. Si rezultat i kontrolleve të vazhdueshme dhe informacioneve të siguruara në rrugë operative, ditën e sotme në vendin e quajtur Pishpore, Fier, midis pishave është konstatuar i fshehur një

“Policia e Shtetit ka goditur një tjetër grup që dërgonin shqiptarë drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Britanisë së Madhe, me viza false kundrejt pagesave 20-35 mijë euro”.

4 SHTETE “Hetimet kishin nisur 1 vit e gjysmë më herë. Grupi bazën e kishte në zonën e Kodrës së Diellit, dhe pajiste me pasaporta false për 4 shtete, SHBA, Kanada, Britani dhe Itali”.

Diellit, ndërsa dispononte edhe dy laboratorë për falsifikimin e dokumenteve, merrte 20 mijë deri në 35 mijë euro për sigurimin e vizave. Mes të tjerash bëhet me dije se grupi pajiste me pasaporta false për 4 shtete, SHBA, Kanada, Britani dhe Itali. Pjesa dërrmuese e qytet-

arëve pajiseshin kryesisht me pasaporta italiane. Pavarësisht se ishte çështja ishte nën hetim, policia ndërhyri të hënën pasi një qytetar tentoi të largohej me pasaportë italiane të falsifikuar, duke bërë që të ndërhyhej në flagrancë. Burime zyrtare theksojnë se muajt e fundit 4 persona

janë pajisur me dokumente false për Suedi dhe Norvegji. Kujtojmë se mes personave të arrestuar është edhe një punonjës policie. Laboratorët Një punë e sukseshme e Policisë së Shtetit, me finalizmin e operacionit që çoi në pranga 13

FIER

N

VIZA FALSE

personave, ndërsa janë sekuestruar dhe dy laboratorë që falsifikonin vizat amerikane dhe britanike. Në secilin grup që është kapur, policia ka gjetur laboratorë të teknologjisë së fundit, që bënin edhe fotokopjimin e letrave të nevojshme. Përgjimet dhe vëzhgimet ambientale, kanë qenë ato që zbuluan grupin kriminal. Mes të arrestuarve mësohet se është edhe një efektiv i policisë së shtetit. Arrestimet janë kryer në Tiranë, ky grupi kriminal kishte dy ambiente të përshtatura si laboratorë falsifikimesh me pajisje si kompiutera, printera, skanera, etj që shërbenin për vendosjen e vizave të paligjshme në pasaporta.

GREQI

19-vjeçarja shqiptare mbyt fëmijën

Një tjetër gomone “kapet mat”, por pa kanabis

N

mjet lundrues tip gomone, i cili dyshohet se do të përdorej për trafikim të narkotikëve drejtim Italisë”, sqaron policia. Mjeti lundrues është 10 metra i gjatë me dy motorë. Nga verfikimet

ka rezultuar se ky mjet është i pamatrikulluar dhe me numrat e motorëve të fshirë. Për kryerjen e veprimeve të mëtejshme hetimore dhe procedurale mjeti iu dorëzua DVP Fier.

jë krim i rëndë tronditi shtetin helen në datë 25 shkurt të këtij viti. Një 19-vjeçare shqiptare dhe nëna e saj, 54-vjeçare, janë arrestuar pasi akuzohen se kanë mbytur të porsalindurin, dhe që më pas trupin e pajetë e kanë lënë në koshat e mbeturinave në Petropulis, në verilindje të Athinës. Në vend që ta merrte në krahë, adoleshentja mbyti të voglin duke i mbyllur gojën që të mos qante dhe e mbyti me duar. Më pas trupi i pajetë u mbështjellë me një qese të zezë dhe u la në koshin e plehrave. Vajza mësohet se kishte pasur një marrëdhënie me një djalë, por që ishte ndarë dhe nuk i kishte treguar për shtatzëninë. As nëna e saj nuk kishte kuptuar më herët shtatzëninë e vajzës. Në ditën e lindjes, adoleshentja nuk shkoi në spital, por lindi në shtëpi me ndihmën e të ëmës. Ditën tjetër, në datë 26 shkurt kufoma e të porsalindurit u zbulua rastësisht. Rezultatet e analizës së ADN-së, të cilat dolën dje dhe zbuluan se i kujt ishte fëmija. Më pas adoleshentja dhe nëna e saj u arrestuan.


AKTUALITET

15 E martë, 15 Maj 2018

Gjykata miraton arrestimin e Keçit për ekstradim

DURRËS

Gjykata e Durrësit ka pranuar kërkesën e prokurorisë, duke miratuar arrestimin e përkohshëm të Astrit Keçit, për qëllim ekstradimi në Itali. Gjykata e Apelit në Milano e ka dënuar Astrit Keçin në 9 Shkurt 2016 me 30 vjet burgim,

për veprën penale “Organizatë kriminale me qëllim trafikimi të lëndëve narkotike”. Ky dënim është dhënë në mungesë, pasi Keçi kishte mundur të largohej ilegalisht nga Italia më herët. Pasi u njoh me akuzën, trupi gjykues në një seancë të zh-

villuar me dyer të mbyllura caktoi masën arrest me burg me qëllim ekstradimi. 49-vjeçari Astrit Keçi u arrestua nga policia katër ditë më parë në Shijak për llogari të shtetit italian, pasi ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Janë ngritur dyshime se Vladimir Çilotaj mund ta ketë përdorur biznesin e tij për të justifikuar dhe fshehur të ardhurat e përfituara nga veprimtari të paligjshme

Ç

uditë në këtë vend nuk kanë të sosur. Një fermë bujqësore në Mbrostar të Fierit, ishte përgatitur për t’u kthyer në laborator droge, por u zbulua nga policia e cila ndaloi përgjegjësit, ndërsa në fermë mbetën vetëm lopët të cilat do përdoreshin si maskim. Pronari i saj, Vladimir Çilotaj është shpallur në kërkim. Pas këtij zbulimi, burime pranë Prokurorisë së Fierit bëjnë me dije se po hetojnë aktivitetin financiar të Çilotaj. Organi i akuzës, ka dyshime se ai mund të ketë kryer pastrim parash me anë të aktiviteteteve e tij të regjistruara në QKB. Ka dyshime se prej vitesh të ketë qenë i përfshirë në aktivitete të paligjshme, si në vjedhjen dhe përpunimin e paligjshëm të hidrokarbureve, gjë për të cilën është proceduar në vitin 2011 dhe së fundmi si i dyshuar në prodhim dhe trafikim të lëndëve narkotike. Nga hetimet e deritanishme janë ngritur dyshimet se Vladimir Çilotaj mund ta ketë përdorur biznesin e tij për të justifikuar dhe fshehur të ardhurat e përfituara nga veprimtari të paligjshme. Në afërsi të fshatit Seman policia sekuestroi edhe një mjet lundrues me gjatësi rreth 12 metra, i dyshuar për transport lëndësh narkotike, i cili çoi në zbulimin magazinës. Magazinë apo pulari? Punëtorët fillimisht u shprehën para hetuesve se aty gjendej vetëm baza ushqimore për batëtinë që mbarështonin, gjedhë dhe derra që gjendeshin në stallën ngjitur, por më vonë

Hashashi mes lopëve, Vladimir Çilotaj në hetim për pastrim parash

“Magazina ndodhet pranë rrugës, në një zonë tërësisht të hapur. Ambjentet ku do të rritej kanabisi ishin të pajisur me prozhektorë të fuqishëm për ngrohjen dhe ndriçimin e fidanëve dhe të gjitha pajisjet elektrike që e kthenin magazinën në një serë droge”.

thanë se aty po ndërtohej një pulari. “Po ndërtonim një pulari, jo laborator droge”. Këto kanë qenë fjalët e të afërmve dhe punëtorëve të cilët thuajse kishin përfunduar së ndërtuari një laborator brenda magazinës në pronësi të 50-vjeçarit Vladimir Çilotaj, që sipas policisë dhe prokurorisë së Fierit, do të përdorej për kultivi-

min dhe përpunimin e hashashit. Nga kontrolli u konstatua se aty, në një sipërfaqe prej rreth 300 metrash katrorë, ishte krijuar një laborator me pajisje që dyshohet se do të shërbenin për kultivimin dhe përpunimin e kanabis. Gomonia Ishte gjetja e një gomone ajo që çoi më pas në kontrollin e maga-

Në rrugë për hashash, plagosje në Tiranë ë shtëna me armë zjarri shkaktuan panik mbrëmjen e së dielës në kryeqytet. Tre të rinj u konfliktuan fizikisht në bulevardin “Bajram Curri”, pranë zonës së njohur si “Pallati me shigjeta”, ngjarje që përfundoi me përdorimin e armës. I plagosur në këmbë mbeti 25-vjeçari Andrea Brigo, i cili sipas policisë dyshohet të jetë përdorues i lëndëve narkotike

“Ka dyshime se prej vitesh Çilotaj ka qenë i përfshirë në aktivitete të paligjshme, si në vjedhjen dhe përpunimin e paligjshëm të hidrokarbureve, gjë për të cilën është proceduar në vitin 2011 dhe së fundmi si i dyshuar në prodhim dhe trafikim të lëndëve narkotike”.

SERË DROGE

POLICIA

T

HETIMI

nisur edhe nga një sasi kanabisi që kishte me vete. Policia shpalli në kërkim dy autorët e plagosjes , Albert Gjopali dhe Xhoni Hitaj 22 dhe 23-vjeç të cilët akuzohen për “Vrasje me dashje e mbetur në tentativë e kryer në bashkëpunim”. Po ashtu një tjetër person u arrestua nga policia pasi ka përkrahur autorët e krimit duke i dhënë mjetin e tij për tu larguar nga

vendngjarja. Policia gjeti disa gëzhoja pistolete ndërsa nisi hetimet për tentivën e vrasjes, motivet e së cilës mbeten ende të paqarta pasi edhe i dëmtuari nuk ka pranuar të bashkëpunojë me uniformat blu. Burime nga policia thonë se konflikti mund të ketë ndodhur për ndonjë femër ose për hashashin pasi dy personat e përfshirë në ngjarje rezultojnë me precedent penal.

zinës së Vladimir Çilotajt. Dyshohet se gomonia ishte siguruar për mundësimin e trafikimit të lëndëve narkotike nga Shqipëria drejt Italisë. Policia dhe Prokuroria e Fierit po hetojnë për zbulimin e personave të tjerë që dyshohet të jenë të përfshirë në këtë rrjet të prodhimit dhe trafikimit të lëndëve narkotike. Ambientet ku

do të rritej kanabisi ishin të pajisur me prozhektorë të fuqishëm për ngrohjen dhe ndriçimin e fidanëve dhe të gjitha pajisjet elektrike që e kthenin magazinën në një serë për kanabisin. Magazina ndodhet pranë rrugës, në një zonë tërësisht të hapur. Ambjentet ku do të rritej kanabisi ishin të pajisur me prozhektorë të fuqishëm për ngrohjen dhe ndriçimin e fidanëve dhe të gjitha pajisjet elektrike që e kthenin magazinën në një serë droge. Por megjithë këtë zbulim, policia nuk mundi të vërë në pranga, as pronarin e magazinës, kur po ndërtohej laboratori, dhe as pronarin e mjetit lundrues.


FORUM

Studiuesi, Albert Habazaj, në panel me prof. dr. Klara Kodra dhe akademik Ali Aliu, duke kumtuar për akad. Jorgo Bulo

Nga Albert HABAZAJ Jorgo Bulo (27.04.1939-26.1 1.2 015). (27.04.1939-26.11.2 1.20 Zagoriti i madh nga Sheperi, akademik Jorgo Bulo ka ikur por ai është me ne, me emrin e tij gjithëpërmasor, me veprën e tij, që shkëlqen si shembëlltyrë e Penës së Argjendtë. Lindur në atë vend të trëndelintë e bujar për dijetarë e atdhetarë, atje ku lindi Çajupi, ndër më të ndriturit rilindas pas Naimit, prof. Bulo, si një vijues i denjë i Andon Zakos, e vlerësoi, e nderoi, u krenua me emrin e rilindasit të shquar dhe, i ndikuar edhe nga edukimi i tij gjenetik e qytetar, mori më shumë përgjegjësi si kërkues shkencor dhe atdhetar. Profesori i njohur ishte i thjeshtë në madhështinë e tij, në se më lejoni të përdor e përshtat një shprehje të Kadaresë për këtë rast. Fusha e veprimtarisë së tij ishte Letërsia. Ai ishte një filolog i spikatur, ndërkohë, që ndihmesë të dukshme ka dhënë si historian i letërsisë, ku kërkimet më të thelluara i përkasin Letërsisë së Rilindjes Kombëtare. Fusha e veprimtarisë së tij ishte Letërsia. Personalisht kam patur fatin ta kem mik dhe i ruaj të çmuara në kujtesë takimet me të, bisedat, idetë, vizionin, dinjitetin e profesorit, këtij fisniku me dritë të dijes. Edhe në Kuç të Kurveleshit kemi qenë në ekspeditë me vëzhgim me pjesëmarrje në terren me prof. Bulon, prof. Bardhosh Gaçen, prof. Bilal Shkurtaj, etj. për gjurmimin, vjeljen, grumbullimin, seleksionimin, regjistrimin e poezisë dhe prozës popullore, kësaj shufre floriri të thesarit të paçmuar folkorik të kësaj krahine etnografike të Labërisë e Toskërisë shqiptare. ai qe një misionar dhe edukator edhe Nga specialistët e fushës, gjykohet se Jorgo Bulo ka realizuar punimin më të plotë për Naimin, monografinë: “Tipologjia e lirikës së Naim Frashërit”, Tiranë, Shkenca, 1999 në 199 faqe, ku spikat kritika e mirëfilltë shkencore dhe interpretimi i poezisë lirike të Naimit [1] [1]. Ai e quan Naimin poet i ringjalljes kombëtare dhe

kulturore të shqiptarëve dhe veprat e tij formuese të ndërgjegjes gjuhësore të kombit. Ndërkohë ai quan “dy paralele poetike: Rumiu dhe Naim Frashëri” [2] [2], duke shprehur praninë e frymës dhe të motive të poezisë persiane, veçanërisht të poetit të madh mistik Xhelaledin Rumiut (1207-1273). Ndikimi i Rumiut ndihet në shumë prej lirikave të filozofike të Naimit. Është vënë gishti mbi lirikën “Fyelli” të Naimit, që vjen si frymëzim e dikujt mund t’i duket edhe si një sozì e poezisë së njohur antologjike “ Kënga e kallamit”, e përkthyer në shumë gjuhë të botës, në disa syresh me titullin “Kënga e fyellit”. Studiuesit, nëpërmjet regjistrit të instrumentit të vargut, e njohin që Rumiu e ka ndërtuar në formë distiku “Këngën e kallamit”, me rimën e puthur aa, bb, cc etj. “Fyelli” i Naimit është poezi strofike katërshe, me vargun tetërroksh, me rimën e alternuar ab, ab. Pra kemi një ndryshim në formë, por nuk është vetëm aspketi formal që e bën “Fyellin” e Naimit një rikrijim të vërtetë, është shpirti meditativ i poetit që i bën një riinterpretim filozofiko-poetik motivit të mallit në “Këngën e kallamit”. Edhe një vjershë tjetër “Pesha”, përfshirë në përmbledhjen “Parajsa dhe fjalë fluturuese”, 1894 të shpie tek një përshtaje nga mjeshtri i “Masnavisë” Rumiu. Nuk është rasti të bëjmë ballafaqime tekstore e zbërthime, se i kanë bërë të tjerët më parë, por vlen të ravijëzojmë parashtresën në formë hipoteze të prof. Bulos për këto probleme që hasen. Sipas tij, janë një tip i caktuar krijimesh të Naimit, që ne do t’i quajmë “vjersha me subjekt anekdotik”, (të dyshueshme për karakterin e tyre origjinal) e që duhet t’i përkasin të njëjtit burim, Rumiut. Në këtë kontekst, ne e lexojmë profesor Bulon kështu: Sot, si duket dhe në plotësim të merakut të profesor Cipos, qysh më 1936, i kemi mjetet të dallojmë ç’ka marrë hua Naimi dhe ç’është bijë e frymëzit të tij. Këto vërejtje nuk e ulin aspak emrin e madh të poetit tonë kombëtar, përkundrazi e pastrojnë atë nga

16 E martë, 15 MAJ 2018

Jorgo Bulo Naimologu me Penë të Argjendtë mjegullnajat dhe profili i tij quhet më i kthjellët, pmë poetk, më kombëtar, më univeral. Në dy veprat e tij “Magjia dhe magjistarët e fjalës”, Tiranë, “Dituria”, 1998, me 324 faqe dhe “Tipologjia e lirikës së Naim Frashërit” (e mëparëcituar), akademiku shqiptar e shikon Naimin si poet romantik, që u dha flatra në poezi përsiatjeve për lirinë e shpirtit njerëzor dhe meditimeve ekzistencialiste për jetën dhe vdekjen, për qenien edhe mos qenien dhe për dhembjen njerëzore. Lirizmi filozofik dhe lirizmi poetik i Naimit, sipas Bulos, përfshijnë tërësinë e krajatës njerëzore; ai synonte të rindërtonte njeriun dhe të shprehte kompleksitetin e shpirtit njerëzor, luftën e përjetshme që zhvillon brenda tij midis engjëjve të mirës dhe demonëve të së keqes, duke poetizuar anën fisnike të natyrës njerëzore tek e cila shihte forcën dhe madhështinë e Krijuesit. Gëzimi dhe dhimbja, dashuria dhe urrejtja, besimi dhe ankthi përpara tronditjeve dhe përmbysjeve dramatike që sillte koha, forcat e dritës dhe të errësirës që flenë në shpirtin njerëzor, të gjitha këto të përthyera në prizmin e meditacioneve panteiste, metafizike, i dhanë romantizmit të Naimit një përmasë të re. Gjithë ky vizion poetik e ka bazën te ideja e shkrirjes së Zotit me njerinë dhe universin. Kjo doktrinë e njeriut të ngritur shpirtërisht në qiejt e përsosmërisë hyjnore, i jep një tingëllim kozmogonik, universal idesë poetike të veprës naimjane me bukurzanim jo vetëm në gjuhën e nënës. Poeti, mendimtari dhe edukatori i kombit, Naimi ynë, tashmë nuk është vetëm më kombëtari por dhe më universali poet i letërsisë shqipe edhe në një vështrim tjetër. Në radhë të parë ai është një fenomen interkulturor. “I ndodhur në kryqëzimin e kulturave dhe të traditave poetike lindore dhe perëndimore, ai i treti në poezinë e tij këto tradita dhe nuk mbeti skllav i tyre, as vetëm poet i shprehjes gjuhësore shqipe, por edhe persishte, turqishte e greqishte” [3] - kumton prof. Bulo në

Konferencën Shkencore “Naim Frashëri-160 vjetori i lindjes”, që i zhvilloi punimet më 25 maj 2006 në Universitetin “Ismail Qemali” në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë, Institutin e Gjuhësisë dhe i Letërsisë. Nga ky këndvështrim, mund të themi, se shembulli i Naimit është edhe një dorë e ngrohtë dhe e besueshme miqësie midis popujve fqinjë të rajonit ku na ka rënë fati jetik të jemi pranë e pranë. Disa prej krijimeve që Naimi shkroi në gjuhët e fqinjëve përcjellin kumtin e paqes, të miqësisë e të mirëkuptimit midis popujve që jetojnë të shtërnguar në këtë gadishull të ngushtë, vatër konfilktesh, por edhe djep i një kulture të lashtë e të larmishme. Të tjerët gadishullin e quajnë dhe e duan “fuçi baroti”. E quajmë të dobishme që ne Ballkanin ta duam e ta bëjmë fuçi vere për njëri-tjetrin dhe për miqtë. Dhe poetë si Naimi apo ne, që mbartim e përçojmë mesazhet me dritë të Naimit nëpër breza, mund të jemi marathonomatë të kësaj ngjarje të madhe gëzimtare e harejeqë nga Shqipëria, në Greqi, në Turqi, në Serbi, Rumani e deri në Iran e ku kemi marrëdhënie jetësore. Duke trajtuar universalitetin e poezisë së Naimit, Bulo thekson se poezia e ikonës së kombit dhe patriotizmit shqiptar, as sot nuk e ndjen veten të huaj në universin e poezisë botërore, as në universin të marrë

në kuptimin gjeografik e kulturor të fjalës; ajo është e çliruar nga kompleksiteti i përkohësisë, i provincializmit dhe i izolimit. Ne duhet ta kujtojmë me nderim Naim Frashërin, këtë magjistar të fjalës shqipe e novator të madh të saj, që bëri punë të mëdha, sepse frymëzohej nga dashuri të mëdha. Prof. Bulo tërheq vëmendjen, se në këtë botën tonë shqiptare është tronditur prestigji i shqipes dhe ka rënë kujdesi i saj në të gjitha rrafshet e përdorimit. Ne duket t’i hedhim sytë nga drita jonë kombëtare, nga Naimi ynë i pavdekshëm. krijimtaria gjuhësore e N. Frashërit dhe përgjërimi i tij për fjalën e perëndijtë shqipe, na kujton detyrën që kemi ndaj kësaj pasurie, më të shtrenjtës shënjë të kombit e të identitetit tonë. Bibliografi e shkurtër: 1. Bulo, Jorgo: “Tipologjia e lirikës së Naim Frashërit”, Tiranë, Shkenca, 1999. 2. “Seminari XVIII Ndërkombëtar për gjuhën, letërsinë dhe kulturën shqipe, përmbledhje e ligjëratave, referimeve, kumtesave dhe diskutimeve”, Akademia e Shkencave, Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë, Universiteti i Prishtinës, Fakulteti i Filologjisë, Tiranë 19-31.08.1996, Tiranë, Toena, 1996 f. 375. 3. Bulo, Jorgo: “Poet i ringjalljes kombëtare dhe kulturore të shqiptare”, “Perla”, 2006/2 (41), f. 27.

DOSSIER

Nga Aurenc Bebja

N

ë faqen n°231 të librit me titull "Mémoires et voyages du prince Puckler-Muskau. Tome V.", botuar në vitin 1832 - 1833, në Paris, nga shtëpia botuese "H. Fournier jeune", gjejmë rrëfimin e princit gjerman, Hermann Ludwig Heinrich Pückler-Muskau (1785 1871) mbi takimin e tij me bukuroshet shqiptare në Itali. Çfarë mbresash i ka lënë asokohe ky takim ? Në vijim, do të gjeni tekstin e plotë, të sjellë në shqip nga Aurenc Bebja - Blogu "Dars (Klos), Mat - Albania" : "...Ndërkohë, vetëm kur mbërritëm në territorin napolitan, mësuam se ç'ishte udhëtimi me pozicione. Ditën e parë, qe ende e mundur të shijonim, nga lartësitë e Albanos dhe Aricias, pamjen e bukur të detit dhe fshatrave të Romës ; Madje, ne mundëm, gjatë një ngjitjeje, të dilnim

Rrëfimi i princit gjerman për shqiptaret e bukura në Itali nga makina (karroca), të ecnim drejt një burimi nën hije të Aricias, dhe ku biseduam për disa çaste me këto shqiptare të bukura, të cilat kishim dëshiruar aq shumë t'i njihnim. Ne gjetëm në këtë vend, dhe sidomos në Velletri, gra kaq të bukura, me shtat dhe pamje si Junona, ku u bindëm për sistemin e kundërt që ne kishim mbështetur deri tani : që arti, madje edhe në mesin e mjeshtrave më të mëdhenj, dhe pavarësisht bukurisë dhe përmasava, qëndron mbrapa natyrës, kur merr përsipër të riprodhojë sërish jetën, ngjyrën e lëkurave dhe shkëlqimin e syve. Duhet të besojmë se në këto male shqiptare, është përjetësuar një racë njerëzish tepër e veçantë, ku gjaku është thjesht grek dhe romak. Sa i

përket formave të kësaj race, ato janë të një bukurie plastike që i takon më shumë skulpturës se sa pikturës dhe rrjedhimisht lidhet më shumë me antikën sesa me romantikën ; dhe kjo është arsyeja pse Raphaël (Rafaello) dhe shkolla romake (e artit) nuk kanë gjetur tek ato, modele për madonat e tyre. Kur shohim njërën prej këtyre grave të ecë, hapat e saj janë të matur, shtati i hedhur mbështetet mbi kofshët e gjëra, dhe të njëjtën përmasë e gjejmë më lart, ku qafa elegante dhe e rrumbullakosur ngrihet mbi supet e gjera dhe gjoksin e fryrë. Koka dhe secila prej tipareve në veçanti ofrojnë të njëjtën madhështi si e gjithë pjesa tjetër e personit. Megjithatë, theksojmë se nuk duhet absolutisht të përpiqemi të

detajojmë, por sidomos të përqendrohemi në efektin e tërësisë ; dhe ky efekt është aq mbresëlënës saqë është e pamundur të mendosh, qoftë dhe për një çast, të bësh shaka me një nga ato banore të maleve. Darsiani.com Ndërkohë, nëse gjejmë pak guxim dhe nëse arrijmë, pranë burimit, të hymë në kontakt me njërën prej tyre, dallojmë që vrazhdësia e kësaj fytyre të bukur zhduket pak nga pak, ndërsa kjo lloj dashamirësie shkakton akoma më më shumë siklet se gjatë heshtjes së parë. Shqiptaret bëjnë kujdes dhe zgjedhin mirë paraqitjen e tyre, veshja e tyre e bardhë shkëlqen ; flokët e tyre të zeza, nganjëherë janë të lëshuara, nganjëherë janë të ngritura me karfica prej ari ose argjendi, ose janë të mbuluara me një

vello, e cila mbron, si një çati, kokën kundra rrezeve të diellit. Shamia e tyre e bardhë zbret mbrapa shpatullave, dhe disa zonja të rrespektuara, të paktën të pesëdhjetëva, munden, nëse dëshirojnë, të jenë ende krenare për bukurinë e gjoksit të tyre." * Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat - Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/ rrefimi-i-princit-gjerman-hermannludwig-heinrich-puckler-muskau-pershqiptaret-e-bukura-ne-itali/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.


KULTURE

P

rej disa ditësh këngë tari i muzikës popu llore, Bujar Qamili ka nisur provat për spektaklin e radhës, që do të mbahet më datë 20 maj. Ky koncert, i cili do të zhvillohet në Pallatin e Kongreseve do të shënojë edhe recitalin e shtatë në numër të artistit shkodran. Muzikë e zgjedhur nga repertori i tij i pasur, humor tipik shkodran, të ftuar special, si dhe mjaft surpriza të tjera janë rezervuar për këtë mbrëmje, e cila do të nisë në orën 19: 00 dhe me shumë gjasë do të vazhdojë deri në mesnatë. Këtë na e konfirmon edhe vetë protagonisti i recitalit, Bujar Qamili, i cili për "Koha Jonë" tregon që, përveç magjisë së muzikës shkodrane, miq specialë do të nderojnë koncertin me pjesëmarrjen e tyre. "Do të jetë një mbrëmje e magjishme. Publiku do të ketë mundësinë të argëtohet me muzikë fantastike. Me provat e orkestrës jemi shumë mirë dhe gjithçka duket se është në rrugën e duhur", tregon këngëtari,

17 E martë, 15 MAJ 2018

Rikthehet me recitalin e radhës "Mjeshtri i Madh" i këngës popullore, Bujar Qamili

ndërsa zbulon se miqtë e ftuar gjithashtu do të dhurojnë emocione dhe atmosferë. "Humoristët

shkodranë si Zyliha Miloti, Drande Xhai, Gëzim Kruja, Besnik Çinari, Muhamet Çekini, Bes Kallaku dhe

"Ego te absolvo!" (Unë të liroj nga mëkatet) "Të falësh vërtet do të thotë ta marrësh e ta pranosh tjetrin ashtu siç është - por jo t'i kërkosh pendesë dhe besnikëri të verbër dhe nënshtrim, përpara se të denjosh t'i thuash: Ego te absolvo! (Unë të liroj nga mëkatet)"-Obelisku i Zi Erich Maria Remarque është shkrimtari më i dashur i brezit të humbur që u lind dhe u rrit në një qytet të vogël gjerman gjatë krizës së madhe të viteve 1920, para, pas dhe përgjatë luftërave botërore. Tematika e luftës ka qenë shoqëruesja kryesore e çdo vepre të tij, por te Obelisku, ngjarjet e të cilit zhvillohen gjatë "armëpushimit" të akullt midis Luftës së parë e të Dytë Botërore, veprimet kanë një stad më të lartë tragjizmi. Gjermanët janë viktimat kriminelë. Ata jetonin midis mbetjeve nga shkatërrimi i parë dhe parandjenjës se lufta e dytë nuk do të vononte. Humori i dhimbshëm, sakrifica midis shokëve, dashuria e sinqertë, mospajtimi në ideologji me asnjë lloj lufte po ndërkohë edhe besimi verbërisht në profecinë e të ardhmes së përgjakur, e bëjnë këtë vepër të papërsëritshme. Këto janë karakteristikat tipike të një brezi të humbur e një rinie të vonuar që po bëhej gati

të vdiste për të dytën herë. Robert Shvarc, përkthyesi i shumicës së librave të Remarkut, komenton mbi veprën në fjalë: "Ëndrrat rinore lulëzojnë dhe jetojnë në kohën e tyre, por kurrsesi më vonë! Më vonë është tepër vonë. Të kërkosh të jetosh një rini të vonuar, është diçka tragjike, thuajse e papërballueshme për shpirtin e njeriut, në qoftë vërtetë njeri. Sepse: Dhembja të bën të ditur dhe, kush di shumë, atij i dhemb më tepër e vërteta e hidhur - që pema e njohjes nuk është pemë e jetës!" Remarque "qan" për 17-vjeçarët që u detyruan të lënë kënaqësinë e të jetuarit pa filluar mirë akoma. Edhe nëse dikush do të kishte fatin të mbi-

jetonte nga llogoret e frontit të Perëndimit, ai gjithmonë do të mbetej i pafati që pa nga afër shokët e tij të vdisnin në format më makabre, që vetëm dora njerëzore mundi të krijojë, ndoshta pa ndonjë këmbë a ndonjë krah. Por, gjymtimi me sa duket nuk ishte vetëm fizik. Ata edhe nga truri duhet të ishin të mangët që mendonin për hakmarrje pas gjithë asaj që përjetuan. Epo të gjykosh nga presioni që ushtohej çdo ditë nga inflacioni ekonomik, nuk mund t'u vësh as faj. Bota nuk mundi t'i fali gjermanët. Bota e nënvlerësoi mençurinë e kishës, të vetmen diktaturë që nuk u përmbys dot gjatë dymijë vjetësh. Bota nuk i tha "Ego te absolvo" Gjermanisë, dhe kështu Zoti krijoi nazistët! /Bota.al/

parodistët e Vlorës janë një pjesë e surprizës së recitalit tim, por edhe të tjerë artistë do të ndezin skenën. Siç

është për shembull Shkëlzen Jetishi (Xeni), këngëtari kosovar mjaft i dashur për publikun shqiptar, Mateus Frroku, grupi polifonik, "Cipini", si dhe grupi i valleve drejtuar nga koreografi, Arian Plaku ", etj.. Nën moderimin e prezantueses së mirënjohur, Silvana Braçe, spektakli i datës 20 maj do të nisë në orën 19:00 në Pallatin e Kongreseve, Tiranë. Kush ende nuk ka prenotuar biletat duhet të nxitojë, pasi numri i tyre është drejt fundit. Biletat mund t'i gjeni pranë sportelit të Pallatit të Kongreseve, në Teatrin "Migjeni" - Shkodër, si dhe në numrat e kontaktit: +355698440000, +355692121892 dhe +355696204245. /Albina Gjergji/

250 mijë euro për rehabilitimin e varreve ilire të Selcës

V

arret ilire të Selcës do t'i nënshtrohen rehabilitimit të tyre pas de kadave të tëra të lëna në harresë të plotë, pa asnjë lloj investimi. Lajmin e mirë për këtë trashëgimi unikale e ka dhënë ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro e cila thotë se tashmë projekti i rehabilitimit është miratuar, me një vlerë prej 250 mijë eurosh. "Unikale janë varret monumentale ilire në Selcë të Mokrës, shek. IV-III p.K., që gjenden në faqen lindore të kodrës së quajtur Gradishtë, në të cilën ndodhen gjurmët e qytetit ilir të Selcës së Poshtme. I vizituam bashkë me Ambasadoren e Delegacionit Europian, Romana Vlahutin, për të prekur konkretisht jo vetëm një vlerë të rrallë të kulturës shqiptare, por edhe dobinë e projektit që kemi hartuar e miratuar tashmë me një vlerë prej 250 mijë eurosh, për rehabilitimin e varreve, mjaft të dëmtuara nga degradimi natyror, nga mungesa prej dekadash e investimit dhe konservimit", deklaron Kumbaro. Në Javën e Europës, vëmendje të veçantë iu kushtua Korçës, Pogradecit, Liqenit të Ohrit dhe varreve mbretërore ilire të Selcës së Poshtme. Varret monumentale të Selcës janë një pjesë e rëndësishme e qytetit ilir të Selcës së Poshtme. Ato janë aspekti më i njohur arkitekturor i këtij qyteti. Periudha e ndërtimit të tyre përkon me periudhën kulmore të zhvillimit të qytetit.


SHOWBIZ Dhanë 0 pikë për Eugent Bushpepën, reagon Ermal Meta: Nuk e kuptoj jurinë italiane Ndërsa juria shqiptare dha 12 pikë për Italinë në Eurovizion, kjo fundit e vlerësoi Shqipërinë me 0 pikë. Italia në Eurovision përfaqësohej nga këngëtari me origjinë shiptare, Ermal Meta, i cili ka reaguar për vlerësimin me zero pikë që Italia i bëri Eugent Bushpepës. Me anë të një postimi në Twitter Ermal Meta shpreh idinjatën e tij. Këngëtari tha se nuk e kupton vendimin e jurisë italiane dhe se, nëse do të ishte në dorën e tij të gjitha pikët do t'ia jepte Shqipërisë. Meta ka vlerësuar edhe zërin e Bushpepës, duke thënë se ishte mbreslënës. "Sinqerisht, 12 pikët e jurisë italiane nuk i kuptoj dot. Unë do t'ia kisha dhënë Shqipërisë. Eugenti ka një zë dhe intonacion mbresëlënës", ka shkruar Ermal Meta në rrjetin social Twitter.

E martë, 15 MAJ 2018

Eleni Foureira zbulon: Ja pse Shqipëria nuk më dha 12-të pikë Eleni Foureira bëri gjithë Europën të brohortiste dhe të kërcente nën ritmin e këngës së saj "Fuego", duke fituar vendin e dytë në Qipro, në garën e 63-të të Eurovizion. Këngëtarja u kthye në Greqi, ku u prit nga familjarët e saj, fansat dhe gazetarët. Foureira u shpreh e kënaqur me këngën, me të cilën Shqipëria u përfaqësua në Eurovizion. E pyetur nga gazetarët grekë, se pse nuk i dha 12 pikë Shqipëria, këngëtarja u përgjigj se në Eurovizion këtë vit morën pjesë në total 3 shqiptarë dhe pikët duhet të ndaheshin.

Rita Ora i dedikon këngën "Girls" lidhjes me Cara Delevingne?

Britanikët, indiferentë ndaj dasmës mbretërore Britanikët duken indiferentë ndaj dasmës mbretërore. Kjo të paktën sipas sondazheve të javës së fundit, ku më shumë se gjysma e popullsisë ka deklaruar se nuk do të ndjekë transmetimin e ceremonisë në televizion. Por përtej interesit ose jo të britanikëve, përgatitjet vazhdojnë dhe stresi i organizatorëve sa vjen dhe rritet në mënyrë që gjithçka të jetë perfekte për dasmën e shumëpritur të vitit. Përgatitjet për martesën

18

mbretërore të 19 majit mes Princit Harry dhe aktores amerikane Meghan Markle po ndiqen me interes të veçantë në mbarë botën, por duket se ky eveniment madhor nuk paraqet të njëjtin interes për vetë britanikët. Në fakt një sondazh i kryer nga Opinium Research javën e kaluar, ka paraqitur rezultate befasuese që tregojnë se megjithëse familja mbretërore gëzon mbështetje të gjerë, me 61% të popullsisë në favor të

monarkisë, vetëm 38% e britanikëve kanë planifikuar të ndjekin transmetimin e ceremonisë në televizion. Gjithsesi rezultatet e sondazheve nuk i kanë penguar organizatorët e ceremonisë të vazhdojnë misionin e tyre dhe media vazhdon të paraqesë po të njejtin interes për evenimentin. Pallati i Kensingtonit ka raportuar se për ditën e madhe janë regjistruar 5000 media dhe staf mbështetës, ndërkohë që do të jenë të pranishëm më shumë se 160 fotografë dhe 79 rrjete televizive ndërkombëtare. Ndërsa mediat merren me mbulimin dhe shikueshmërinë e evenimentit, në Pallatin e Kensingtonit ku po bëhen përgatitjet e fundit, stresi dhe emocionet janë në rritje, në mënyrë të veçantë për shefat e kuzhinës të cilët mbartin një rol thelbësor në mbarëvajtjen e ceremonisë. Me kërkesë të vetë çiftit mbretëror, të cilët janë kujdesur për çdo detaj, menuja e dasmës do të përbëhet kryesisht nga prodhime vendase të sezonit dhe është zbuluar se torta e dasmës do të jetë me limon dhe lule shtogu, ndryshe nga ajo që diktonte tradita.

Kënga e sapopublikuar e Rita Orës, "Girls" është shkruar në lidhje me marrëdhënien e saj me supermodelen Cara Delevingne, duke lënë të nënkuptohet se kanë qenë më shumë sesa mike me njëra-tjetrën. Cara dhe Rita disa vite më parë ishin të pandashme, madje këngëtarja me origjinë shqiptare e ka quajtur modelen biseksuale "grua", raporton "The Sun". Dhe lidhja e tyre e supozuar nga mediat ka frymëzuar këngën "Girls", ku thuhet: "Jam 50 me 50 dhe nuk do ta fsheh kurrë më". Rita nuk është përpjekur për ta fshehur subjektin e këngës, ndërsa fliste për Delevingne si muzën e saj kur ishte në studio duke regjistruar. Kënga e Rita Orës e realizuar në bashkëpunim me Charli XCX, Bebe Rexha dhe Car-

di B është shkruar për një vajzë të quajtur "Cara" dhe i referohet disa prej momenteve të veçanta që kanë kaluar së bashku në Malibu. "Gjatë gjithë verës, ne kemi qenë në 'bu, '68 Chevy." Gjithashtu në tekst përmendet edhe tatuazhi i një luani, që Cara e ka bërë tatuazh në gishtin tregues në vitin 2013. "Marrëdhënia e Ritës dhe Cara ka qenë gjithnjë e spekuluar, nëse ishin më shumë sesa mike të mira. Ato kurrë nuk konfirmuan as mohuan gjë. Rita definitivisht e lejoi muzikën e saj të fliste", tha një burim për "The Sun".

Mike Tyson vihet përballë Steven Seagal "China Salesman" ka vënë përballë dy yjet e mëdhenj Mike Tyson dhe Stiven Seagal dhe kjo përballje duket po aq mbreslënëse sa edhe ju po e imagjinoni. Thriller-aksion është realizuar nga kompania kineze Wanda Corporation, me skenar nga Tan Bing. Në filmin "China Salesman" luajnë edhe yjet si Dong-Xue Li, Janicke Askevold, Zijian Wang, Li Ai dhe Eriq Ebouaney. Ky film ka një rëndësi dhe do të tërheqë një audiencë të madhe për shkak se do kemi Mike Tyson kundër Steven Seagal. Bazuar në një histori të vërtetë, China Salesman është një film rreth një aventure të rrezikshme dhe epike në Afrikë ku një inxhinier/shitës kinez përballet me një konkurrent të korruptuar mbi një kontratë për teknologjinë e parë afrikane të telekomit celular. Banori lokal Kabbah (Mike Tyson) dhe mercenari Lauder (Steven Seagal) futen një një konflikt në një duel klasik dhe brutal derisa vendi përballet me luftë civile. Ky mund te jetë filmi më i mirë i vitit 2018.


SHOWBIZ

19 E martë, 15 MAJ 2018

Bushpepa falenderon shqiptarët: Nuk gjej fjalë ta përshkruaj ndjesinë që kam Eugent Bushpepa ka falenderuar gjithë shqiptarët për mbështetjen që i dhanë gjatë Eurovision. Këngëtari shprehet se nuk gjen fjalë të përshkruajë ndjesinë që ka për dashurinë e përkrahjen që fansat i kanë dhënë gjatë kësaj kohe. Në një postim në Facebook, Bushpepa shkruan:

"Nuk gjej fjalë që të përshkruaj ndjesinë që kam, për dashurinë, përkrahjen dhe komentet e ngrohta që më keni dhënë! Shumë faleminderit Shqipëri! Shumë faleminderit Evropë!" Bushpepa arriti që të shkonte në natën finale të festivalit të Eurovision duke u renditur në vendin e 11-të.

DASMA MBRETËRORE

Babai i Meghan shet foto tek paparacët për 100 mijë paund

Brad Pitt e Jennifer Aniston duan një fëmijë së bashku, "çmendet" Angelina Brad Pitt dhe Jennifer Aniston dëshirojnë që të kenë një fëmijë së bashku. Sipas mediave amerikane dy aktorët e famshëm janë rikthyer së bashku dhe që pas dështimit të martesave të mëparshme, Jennifer me Justin Theroux dhe Brad Pitt me Angelina Jolie, dëshirojnë që të krijojnë të ardhmen e tyre bashkë. Mediat raportojnë se Vrad dhe Jennifer janë shumë të lumtur së bashku, por Angelina Jolie padyshim që është "çmendur" nga ky fakt. Burimet thonë se Angelina jo vetëm që është lënduar shumë nga Brad, i cili dëshiron të fillojë një familje me Jenin shumë shpejt pas ndarjes së tyre, por ajo gjithashtu "nuk mund të besojë se kjo po ndodh". Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se është ajo që i përfundoi gjërat me të. 42vjeçarja paraqiti kërkesë për divorc në shtator 2016.

Pak ditë para dasmës së shumë pritur mes princit Harry dhe Meghan Markle, një lajm shkakton"siklet" në Buckingham Palace. Sipas dailymail, babai i nuses së ardhshme, Thomas Markle ka bashkëpunuar në fshehtësi me një paparac britanik për të realizuar disa shkrepje të përgatitjeve të dasmës së Meghan e më pas i ka shitur fotot për 100 mijë paund. Kamerat e sigurisë kanë filmuar babain e Meghan ndërkohë që hyn në një kafene bashkë me fotografin Jeff Rayner. Pas disa minutash shihet paparaci duke fotografuar z.Markle të ulur para një kompjuteri dhe sheh një lajm për të bijën dhe princin Harry. Por kjo nuk është gjithçka. Babai i Meghan u fotografua edhe kur një rrobaqepës i merrte masat për një kostum që ai do të veshë në martesën e së bijës. Deri këtu nuk ka asgjë të keqe, por ja që "rrobaqepësi" është në realitet një shitës supermarketi, i paguar për të "luajtur

Blue Planet II fiton çmimin "Bafta" rolin" e rrobaqepësit. Më pas babai Markle fotografohet "në fshehtësi" duke shfletuar një libër monumentesh britanike në brendësi të një kafeneje. Në fund, "cikli i fotografive" të Thomas mbyllet me foto ku ai shfaqet duke bërë stërvitje me pesha, në përpjekje për të qenë sa më në formë për ditën e dasmës. Gjithçka e programuar, por kishin harruar një detaj: zona në të cilën është bërë fotoja, është një vend ku shkarkohen mbeturinat, një

vend absolutisht i pazakontë për të bërë sport. Lajmi ka shkaktuar jo pak "siklet" në familjen mbretërore, sidomos në rastin e Harry-t, pasi ky i fundit gjithnjë ka akuzuar paparacët për aksidentin e nënës së tij Lady Diana. Madje, kohët e fundit, prici kishte lëshuar edhe një apel, për respektim të privacisë së Meghan dhe familjes së saj. Gjithsesi, për momentin, nuk ka ende asnjë reagim nga nusja dhe dhëndrri i ardhshëm.

Blue Planet II, Britain's Got Talent dhe Love Island ishin ndër fituesit e Bafta Awards. Blue Planet II fitoi çmimin për shkak të episodit prekës kur nëna balenë vuan ngrodhjen e të voglit të saj nga lëndët plastike të hedhura në det. Kur shfaqet episodi, zemrat e shikuesve në mbarë botën "thyhen" nga trishtimi, ndërsa David Attenborough tregon historinë e nënës balenë që refuzon që të lërë trupin e ngordhur të të voglit të saj. Këlyshi balenës është helmuar nga qumshti i nënës së tij për shkak të hedhjes së plastikës në det. "Nëna po kujdesej për të porsalindurin, por ai ishte i ngordhur. Ajo ngurron që ta lërë të shkojë edhe pse ka ngordhur prej shumë ditëve. I vogli mund të jetë helmuar nga qumështi i ndotur i nënës së tij. Balenat e kanë trurin e madh dhe mund të përjetojnë emocione. Duke gjykuar të rriturit, humbja e këlyshit ka ndikuar në të gjithë familjen", tha David në skenë pasi mori çmimin, duke dashur të ndërgjegjësojë njerëzit për shkatërrimin që shkakton hedhja e plastikës në det. Love Island fitoi për herë të parë çmimin Bafta, për shfaqjen më të mirë televizive, ndërsa Casualty mori Bafta-n e parë pas 11 vitesh.


KURESHTI

20 E martë, 15 MAJ 2018

M

arrëdhënia jo e mirë e princeshës Diana me bashkëshortin e saj, princin Charles ishte vetëm maja e ajsbergut. Kronikat e të dashurve të saj para dhe pas divorcit mbretëror, vazhdojnë të shfaqen edhe 17 vjet pas vdekjes tragjike në aksidentin automobilistik në Paris. Filmi më i fundit i titulluar “Diana” tregon për dy vitet e fundit të jetës së saj dhe për marrëdhënien e dashurisë me kirurgun e zemrës, Hasnat Khan dhe më pas me miliarderin Dodi ElFayed. Ja cilët janë burrat që marrosën princeshën e Uellsit. 1. Princi Charles Ata patën një dasmë që e pa e gjithë bota mbarë. Mbretëria e Bashkuar e bëri 29 korrikun e vitit 1981 një ditë kombëtare pushimi, kur princi i Uellsit dhe 20-vjeçarja Diana Spencer u martuan në Katedralen e Shën Palit. Por përralla nuk zgjati shumë. Me vetëm disa vite martesë, pasi lindën dy djemtë e tyre Uilliam dhe Herri, çifti mbretëror filloi nga tradhtia, duke u bërë personazhe kryesore të skandaleve në gazeta. Ata u ndanë në vitin 1993 dhe divorci u përfundua në vitin 1996, nga ku Dajana mori një përfitim prej 17 milionë paundësh. 2. James Hewitt Vetë Diana e pranoi se kishte kryer tradhti me flokëkuqin Hewitt, i cili në atë kohë përmendej si babai biologjik i princ Herrit. Lidhja e tyre zgjati pesë vite, pas së cilës ai mendoi të vriste veten. Megjithatë, James hapi disa biznese dhe u përpoq të shiste letrat e Dianës për të, për 10 milionë paund. 3. James Gilbey Përflitet se ka qenë i dashuri i Dianës gjatë martesës së saj dhe është qendra e skandalit “Skuidxhigejt”. Gilbey, atëherë një shitës maki-

Të gjithë burrat që dashuruan princeshë Dianën nash, u regjistrua teksa bënte biseda intime në telefon me princeshën. Pas bërjes publik të lajmit të lidhjes së tyre jashtëmartesore, stresi dhe presioni për ta ishte aq i madh, saqë besohet se princesha i dha fund marrëdhënies vetëm prej këtij shkaku. 4. Barry Mannakee Një nga dashuritë e hershme të Dianës, ai ishte truproja dhe i besuari i saj. Mannakee ishte i martuar dhe punoi në Pallatin Kensington për një vit, derisa u spiunua se po ngushëllonte Dianën në depresion dhe u lirua nga detyra në vitin 1986. Një vit më pas, kur vdiq nga një aksident me motor, rrethanat u mbuluan me teori konspirative. 5. Oliver Hoare Shitësi i artit islamik dhe një mik i princit Charles, thuhet se u bë i afërt me Dianën në vitin 1992, pas vdekjes së babait të saj.

Gjashtëmbëdhjetë vjet më i vjetër se Diana, Hoare ishte një aristokrat i kamur dhe revista People raportoi se princesha ishte e fiksuar pas tij. Ndonëse kohëzgjatja e marrëdhënies së tyre nuk është e qartë, Hoare u vu re nga një prej truprojave të Dianës “gjysmë i zhveshur pas një peme në korridor të Pallatit Kensington, duke pirë një cigare”, sipas Daily Mail. 6. Bryan Adams Këngëtari kanadez e quajti atë “mbretëreshën e ëndrrave të tij” në një këngë të vitit 1985 të titulluar “Diana”. Por ai nuk e takoi atë për dhjetë vitet e ardhshme, kur ajo u nda nga Charles. Një ish e dashur konfirmoi për gazetën britanike Daily Mail se këngëtari dhe Diana patën një shkëndijë. 7. Hasnat Khan Kirurgu pakistanez i zemrës që Diana i vuri

nofkën “Zotëria i Mrekullueshëm” konsiderohet të ketë qenë dashuria e jetës për princeshën. Marrëdhënia e tyre dyvjeçare u mbajt sekret, ngaqë Khan kishte frikë vëmendjen e medias, të cilën do e merrte pashmangshmërisht si i dashuri i Dianës. Ata vizituan edhe familjen e Khan në Lahore. Por presioni e çoi ngjarjen

shumë larg: Khan mendohet se i ka dhënë fund marrëdhënies në një takim natën vonë në parkun Hyde. Përflitej se Diana ishte shtatzënë me fëmijën e Khan, në kohën e vdekjes së saj. 8. Dodi El-Fayed Diana nuk priti shumë pas ndarjes me Khan. Një muaj më vonë, ajo po dilte me Dodi El-Fayed. Por marrëdhënia nuk zgjati shumë. As dy muaj më vonë, pas një pushimi së bashku në një jaht në rivierën franceze, të dy u përfshinë në një aksident me makinë në Paris që u kushtoi atyre jetën. Babai i El-Fayed, miliarderi Mohamed El-Fayed, pretendoi për shumë kohë se aksidenti ishte një ekzekutim konspirativ nga organizata britanike e inteligjencës, MI6.


KOHA E LIRE

21 E martë, 15 MAJ 2018

SUPERFJALEKRYQI Nga Albert VATAJ

klerikët myslimanë dhe burrat në disa vende 66. Dëshirë për të ngrënë, oreks 67. . Drutë të vëna me rregull njëri sipër tjetrit 69. Rrethi i Kavajës, ashtu shënohej në targën e mjeteve 72. Një nga stinët e vitit 76. Njeri sylesh, të cilit ia hedhin të gjithë; njeri budalla, i trashë 77. Nota e gjashtë e shkallës muzikore; shenja për këtë notë 78. Pjesa kryesore e bimës, në trajtë boshti, që del mbi rrënjë dhe mban degët, gjethet, lulet e frytet 80. Ashtu i thërrasin asaj që na ka bërë kokën, por edhe gjyshes shpesh 81. Të lag e të bën qull 84. Njësia bazë për matjen e rezistencës elektrike. 86. Ashtu quhet një nga kryeveprat e Zhan Pol Sarter 87. Që mban qëndrim përbuzës e tallës, ndaj normave dhe zbatuesve të tyre 88. Nëna, ëma, thirret edhe ashtu 89. Me të cilën nuset ose gratë mbulonin fytyrën 91. Ashtu e shënonte Lezha në targat e makinave 92. Ish-presidenti i Ugandës, ... Amin 93. Gradë e lartë në flotën detare ushtarake të një shteti, e cila i përgjigjet gradës së gjeneralit të armatës në forcat tokësore; ushtaraku që mban këtë grade 95. Po rrethi i Matit, si e kishte targën 97. Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, na duhen inicialet 99. Shpërblimi i përditshëm, paga ditore i një punëtori për

punën e bërë 102. Zë i njëtrajtshëm, që zgjatet pa u ndryshuar dhe që shoqëron e mbështet zërat kryesorë në një këngë 106. Pjesa e parë e disa termave të përbërë, që tregon lidhjen me jetën dhe me proceset jetësore 107. Një periodik kulturor në Shqipëri. Akademia e çmimeve të përvitshme me atë emër 109. Pellg i mbushur me ujë të ndenjur, që vjen nga një burim 111. Qenie e gjallë (njeri, kafshë) që ekziston objektivisht në botë 112. Agrume me gjethe gjithnjë të gjelbra, që bën kokrra vezake në ngjyrë të verdhë të çelur 113. Ai që vepron fshehurazi e prapa krahëve të dikujt për t'i bërë keq atij 114. Partia Republikane, inicialet VERTIKALISHT 1. Humbje në mjete, në sende a në njerëz që pëson dikush 2. Në brinjë të diçkaje, as para as mbrapa, as poshtë asa lart, por ... 3. ... Qosja është autor i shumë filmave artistik dhe dokumentarë, në mesin e të cilëve shquhet "Proka" 4. Pronar tokash në sistemin ekonomik feudal në Shqipëri para Çlirimit 5. Veshje e brendshme e hollë, të mbathura ose ... 6. Anton ..., shkrimtar i madh rus, një nga përfaqësuesit më të shquar të realizmit rus 7. Sëmundje ngjitëse,

shfaqet me ethe, me puçrra të kuqe në fytyrë, në kokë e në trup 8. Honore Balzak e huazoi atë shtesë të emrit si dëshmi e prejardhejes nga familje fisnike 10. Element kimik, si bakri, bori, jodi, flori, magnezi, zinku etj., gjendet në trajtë gjurme në organizmat shtazore e bimore 13. Popullsi që banonte kryesisht në pellgun e Egjeut dhe në krahinat jugore të Ballkanit para helenëve e ilirëve 15. Mashkulli i dhisë. Proverbi thotë "Shkon si ...i te kasapi" 16. Nota e parë e shkallës muzikore; shenja për këtë notë 17. Që ka trajtën e vezës 19. Shoqatë a lidhje e zejtarëve të pavarur në mesjetë, ose i ndershëm, fisnik 22. Tokë e cila ka qenë punuar një herë dhe është prishur më vonë nga shirat 24. Eshtë shterruar fare, është dobësuar, është tretur, është ... 25. Libri i lutjeve fetare dhe i meshës. Ai i Gjon Buzukut 26. Fondi Monetar Ndërkombëtar 31. Eshtë pajtimi mes dy personave ose dy gruppersonash 32. Tamam ashtu është një njeri që ka sjellje të vrazhdë e të pahijshme 33. Ai që i atribuon vetvetes të drejtën e të qenit qytetar i botës 37. Mënyrë e stërholluar e dredharake për të mashtruar dikë 38. E vendos dikë a diçka në një vend 40. Ai që vret dikë në mënyrë mizore 42. Rit në Greqinë dhe në

të lehtë se ajri, që ngrihet e qëndron për një kohë të gjatë lart në hapësirë 65. Ushtar i një legjioni në disa vende të Evropës gjatë sundimit romak 68. Tirana, e kishte targën e makinave ... 70. Leckë e trashë për të pastruar dyshemenë, për të fshirë pluhurin etj 71. Që është karakteristik për një njeri të qetë e të ngadalshëm në veprimet e tij; i fjetur 72. Ithtar e përkrahës i panteizmit, quhet ashtu 73. Lëng i trashë dhe i yndyrshëm, më i lehtë se uji 74. Ajo çfarë bëjnë mësuesnxënës në klasë 75. Ashtu ishte targa e Rrethi Tropojë 79. Ndodhi e trishtë, vdekje, ngjarje, ose ... 82. Qesh e luaj, dëfrehem i shkujdesur; ngacmohem o zbavitem me dikë 83. Që i mohon normat e moralit 85. Bashkimi Evropian, shkurtimisht ashtu 87. Regjistrimi që i bëhej çdo pesë vjet pasurisë së qytetarëve në Romën e lashtë për t'i ndarë në kategori, sipas të cilave paguheshin taksat. 90. Balta që sjellin ujërat e lumenjve e të përrenjve gjatë rrjedhës së tyre ose kur dalin nga shtrati 94. Dakord në gjuhë universale 96. Kujtojmë se në këtë muaj kanë Lindur, Ahmet Zogu, Enver Hoxha, Ramiz Alia, Sali Berisha, por edhe reperi i famshëm amerikan, Eminem 98. Të fikët, ose ... 99. Vegël, send, makinë, tërësi pajisjesh etj., që shërben për të bërë një punë, për të kryer një veprim a veprimtari 100. Njësia monetare bazë e Kinës; monedhë që ka këtë vlerë 101. Sporti i ndeshjes me grushte, sipas disa rregullave të caktuar 103. Ngjyra e preferuar e Van Gogut, fillon me O, mbaron me R. 104. Quhet ashtu çifligari i madh në Poloni dhe në disa vende të tjera sllave 105. Partia Unitetit Kombetar 108. Makinat e Delvinës ashtu e kishin targën 110. Zëri që nxjerr një njeri kur qan.

Romën e vjetër, me të cilin nderonin si perëndi një hero 43. Banka Ndërkombëtare për Rindërtim dhe Zhvillim 44. Lloj guri gëlqeror, kristalor, shumë i fortë e me ngjyra të ndryshme, e gjejmë në art e arkitekturë 45. Mundim, mund; vështirësi, zor, ose z...t 47. Arka ku futin të vdekurin për ta varrosur 51. Viç dy-tre vjeç; ka i ri dhe i patredhur, që mbahet për ndërzim 55. Listë që përmban emrat e punonjësve të një ndërmarrjeje a të një institucioni 59. Vëmendje e madhe e kujdes për t'u ruajtur nga një rrezik 61. ..ho, sa e mirë është. 62. Mashkulli i maces, maçok 64. Mjet fluturimi, si rruzull i madh, i mbushur me gaz më 1

2

P

3

A N T E

I

4

Z

¸

5

6

7

8

M

V E L

S

U

E

E

O

9

A

10

L I

T A R

11

R

R 12

H 13

R

PËRGJIGJE E SUPERFJALEKRYQIT TE NUMRIT TE KALUAR

HORIZONTALISHT 1. Adem ... veprimtar i shquar i kauzës kombëtare, vuajti 28 vjet në burgjet e ishJugosllavisë 9. Për Peqinin e dini se kishte targën e makinave 11. Veti a cilësi dalluese e dikujt a e diçkaje, karakteristikë dalluese 12. Ngjarje e papritur, zakonisht e keqe, që ndikon në jetën e dikujt, në zhvillimin e diçkaje 14. Morrat, pleshtat, etj. janë ashtu 15. Pjesa e fundit, maja e këndit, vendi ku bashkohen dy vijat a dy faqet e brendshme të një sendi 18. Organizata Ndërkombëtare e Punës 20. Një nga bashkëtingëlloret e gjuhës shqipe që formohet nga bashkimi i Z me H 21. Pesha është neto, siç është edhe ... 22. Atë e jep mjeku për llojet e ilaçeve që duhet përdorur 23. Një jetë mes sendesh, stolish dhe shkëlqimit, jetë... 26. Kështjellë, kala, vend i fortifikuar 27. Fatkeqësi e madhe, shkatërrim a mjerim i madh, katastrofë; kërdi, mynxyrë (shqipe e turquizuar) 28. Tkurrja e menjëhershme e diafragmës, që na e ndërpret frymëmarrjen për një çast 29. Secila nga palët e fustanit ose të fustanellës është ashtu 30. Ludvig ... Bethoven kompozitor i madh gjerman 32. Ajo e Shkodrës ose e kryeqendrave të tjera, përfshin disa bashki 34. Rrethi i Shkodrës, ashtu e kishte targën 35. Frank, ditari i së cilës u bë një nga dëshmitë më rrënqethëse të mizorive naziste ndaj hebrejve 36. Ashtu quhet kartmonedha e Armenisë 39. Mjetet e Bulqizës, e kishin ashtu targën 41. Punë e detyruar, e mundimshme dhe pa shpërblim 44. Ashtu është viçi mashkull nga një deri në tre vjeç, dem i ri, ka i patredhur 46. Pështjellim i madh, çrregullim i plotë; rrëmujë 48. Rrethi i Korçës, ashtu shënohej në targën e makinave 49. Lloj paraziti që gjallon në kushtet e papastërtisë te njerëzit, gjithashtu edhe te disa kafshë e shpendë 50. Që përsëritet rregullisht kohë pas kohe ose në periudha të caktuara 52. Si kishtin makinat e Durrësit targën 53. Oganizata Botërore e Meteorologjisë 54. Banka Botërore 56. Përdoret për të mbajtur në të lëngje a lëndë të tjera 57. Veshje që mbajnë priftërinjtë katolikë; petk fetar 58. Romani i Anton Pashkut 60. Enë e madhe, zakonisht prej metali a prej lënde plastike 62. Çarls ... (12 Shkurt 1809-19 Prill 1882) natyralist anglez, pjestar i Royal Society, themeloi teorinë e evolucionit 63. E mbajnë në kokë

14

D

B

P E

T ¸

R

D

A R

K E S

H

E

¸

E

15

16

A N K O R

O H E M

18

17

G A T

19

D E

N O N C

O J

O

N 20

B 25

A L E

T

21

23

M E S

26

A

R

22

K E L

R

24

N I

K

27

A N I

L

O N

N

H

E R

R

28

K

L

U

K

29

T

V

S

I

T 30

R

T

A P

Q

T N E R

37

R R

Y

E C

33

K

36

A R

U 32

35

P

D A M E

31

34

D A L

S

38

K ¸

A

K O B

¸

H

S

P

A

V

K

39

K 40

R

A M E

S O R

41

D

S

42

A S

S

A

V

43

B I

44

G E

N

N

X

I

H

L

A N G E

I

L

K U S

I

L

A

N

I

Q

P

Z

46 50

D R

¸

˙

54

A P

N

V I

O

G

K A T

O

56

M I

R

C

57

¸

P

59

K R U A

J

T

61

W

65

M

R

60

K R A H I

B

63

M U S H A M A

R

I

N ¸

62

R

O

64

A N D

66

E

I

M O

M

S

A

67 72

S

68

P

J

K

L

69

P

L ¸

70

E T

U L

L

73

G

A N O M A L

A

N

K

I I

T

79

80

R E

A

V E

D H

S

A

T

81

A M E B

E

75

G ¸

T

L

H

O

˙

U

E

F

A H U

T

92

J

D

96

97

R I

E

R A T

Q

U

A N E

R

A

I

N

J

M

I

E

R M A

Z

N

¸

G

M

88

89

L I

R ¸

E

¸

D

93

V

N

B R

I

U

Z

L

94

Z

95

E G O R

E

˙

98

M ¸

M ¸

Y

A

C

Z

S

J 99

N 101

A

102

L O R D

L

103

O K A L

105

S

A

D E N G

91

G A N D H I

N

M

85

87

R

M A

E

83

B E

B

K

V

90

P 78

82

E

86

R

L

V 77

84

O

I

71

B 74

76

I

D H E

55

58

B

48

52

N

F M N

53

C

A R

51

K

A

47

D E T

49

P

E H O N ¸

45

L ¸

I

Z

¸

M

100

B

104

L ¸

N D I

106

M ¸

J

K

K O R

I

R

N ¸


SHENDETESI

H

udhra e egër është përdorur prej shumë vitesh në mjekësinë popullore për pastrimin e sistemit tretës, mëlçisë dhe gjakut. Bima e hudhrës së egër (lat. Allium ursinum), apo lerthi, rritet në zonat malore, kryesisht në pyje, por së fundmi shumë njerëz po e mbjellin në kopshtet e tyre. Kjo bimë karakterizohet nga aroma e fortë dhe shija therëse. "AgroWeb", shkruan se në Shqipëri, hudhra e egër rritet në gjendje të egër por është shumë e rrallë dhe vetëm rastësia mund t'i çojë mbledhësit tek kjo bimë. Por kohët e fundit disa ferma kanë nisur ta kultivojnë me pakicë duke kombinuar farat e importit dhe hudhrat e egra dhe kanë arritur edhe të shesin sasitë e para me pakicë në restorantet që ia dinë vlerën. Hudhra e egër është ndër bimët më të preferuara të shefave të kuzhinës, siç është Rene Rexhepi, i cili e përdor hudhrën e egër në recetat e tij unike në restorantin e ri Noma në Meksikë. Bima e famshme mblidhet nga marsi në maj. Nëse e përdorni për motive mjekësore, këshillohet ta mblidhini USHQYERJA

ur stinët ndryshojnë, organizmi jonë kërkon më shumë vëmendje. Fillimi i vjeshtës është një moment ku duhet të nisim një proces detoksifikimi. Një ndihmë e rëndësishme vjen nga kopshti, me shumë prodhime të mira dhe të shëndetshme që nuk duhet të mungojë në tavolinë. Ethet e para-Ky është momenti që duhet të kthehemi tek supat, një kënaqësi që mund të përgatitet dhe më herët dhe serviret i nxehtë, i vakët apo dhe i ftohtë. Madje kjo duhet të jetë një zgjidhje strategjike për ata që duan të humbasin peshë. Një supë e mirë të kënaq stomakun dhe pa shtuar

E martë, 15 MAJ 2018

Bima magjike e shëndetit, e rrallë por gjendet në Shqipëri

në pranverë përpara se të lulëzojë plotësisht. Gjithashtu këshillohet që të mblidhni gjithnjë pjesën më të freskët të bimës mbi tokë. E pasur me minerale dhe vitaminë C. Rrjedhimisht ajo ofron zgjidhje ndaj disa problemeve

shëndetësore. Gjethet përmbajnë më shumë vitaminë C se zhardhoku, ndaj njerëzit përdorin më shumë gjethet e pasura me këtë vitaminë. Vlerat Kundër tensionit të gjakutKëshillohet konsumi i STUDIMI

gjetheve të njoma për shkak të pranisë së madhe të mineraleve të dobishme. Kundër infeksioneve-Konsumi i hudhrës së egër të freskët ndihmon kundër parazitëve intestinalë, por edhe kundër bronshitit sepse

pastron rrugët e frymëmarrjes dhe zbeh kollën. Kundër gastritit-Hudhra e egër rekomandohet për njerëzit që vuajnë nga ulçera në stomak. Ajo ka tendencën ta qetësojë stomakun dhe të ulë dhimbjet. I bën mirë zemrës-Kjo bimë ka aftësinë të përhapet në enët e gjakut, duke i bërë ato më elastike, rrjedhimisht duke ndihmuar zemrën. Hudhra e egër parandalon atakun në zemër. Ajo e forcon këtë organ të rëndësishëm dhe rigjallëron muskujt. Pastron organizmin-Vetitë shëruese të hudhrës së egër janë efikase për pastrimin e organizmit nga toksinat. Hudhra e egër pastron mëlçinë, veshkat, zorrët dhe tëmthin. Gjithashtu hudhra e egër lufton infeksionet urinare, shmang gazrat dhe fryrjet, përmirëson tretjen. Ajo parandalon osteoporozën dhe është ideale kundër reumatizmës dhe artritit.

5 ushqimet që çdo femër duhet t'i konsumojë

Detox i vjeshtës K

22

makarona apo patate, nuk ka shumë kalori. Portokalli-Por në fakt flitet për kungullin, protagonistin e kësaj stine. I pasur me vitaminë Omega 3, përmban pak kalori. Mund t'i shtohet supes, ta kthejmë në pure me pak patate. Perimet-Bimët si spinaqi janë ideale për të gjitha stinët duke na pastruar dhe përgatiten lehtë. Mjaftojnë shumë pak minuta të zjerjes në ujë që valon, për ti ruajtur dhe vlerat ushqyese. Përveç ëmbëlsirave mund të bëjmë një lëng perimesh, është më aktivizues për trupin. Mund të shtoni pak xhinxher një shije dhe akoma më të mirë.

Sipas një studimi amerikan, dieta e bazuar në fruta, perime dhe me pak sheqer, kripë dhe yndyrna të përpunuara bën që femrat të jenë më pak të brishta në moshë të madhe. Portokalli, molla, dardha, lakra dhe arra, janë ushqimet që çdo femër duhet të konsumojë. Dr. Michael Greger tha se të hash dy grushta me arra në javë mund të zgjasë jetën e femrave po aq sa e zgjat 4 orë ecje në javë. Studime të mëparshme kanë treguar se arrat ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe prekjes nga diabeti. Gjithashtu, ulin nivelin e stresit, parandalojnë sklerozën dhe ulin kolesterolin. 6 arra në javë ulin rrezikun e brishtësisë në moshë të thyer, sipas studimit të ri të publikuar në "Journal of Nutrition". KURIOZITET

Shkenca rendet në kërkim të recetës së jetëgjatësisë, por formula "magjike" ndodhet në Acciaroli. Ky qytet në jug të Italisë ka një popullsi prej rreth 2.000 banorësh dhe rreth 300 prej tyre kanë arritur të jetojnë mbi 100-vjeç. Pavarësisht klimës malore dhe ajrit të pastër, kardiologu Alan Maisel ka vënë re se banorët

Qyteti me banorët mbi 100-vjeç, zbulohet receta nuk janë pikërisht tipa sportiv dhe preferues të vrapit. Ai shton faktin se shumë prej tyre janë duhanpirës dhe mbipeshë. Maisel mendon se sekreti qëndron te një dietë e mire dhe në gjenet që ata kanë. Popullsia qëndron në një dietë lokale mesdhetare e cila është e rëndë pasi përfshin peshkun, vajin e ullirit dhe rozmarinën. Ata e përdorin këtë të fundit në çdo gjë që gatuajnë. Rozmarina kanë përbërje kalcium, hekur dhe vitaminë B si dhe ndihmon në parandalimin e shfaqjes së tumorit. Një tjetër përbërësi rëndësishëm ishte edhe sardelja.


SPORT

23 E martë, 15 Maj 2018

Për herë të fundit që vlonjatët kanë luajtur në një kompeticion të organizuar nga UEFA, ka qenë vera e vitit 2014, pasi shkonin në Europa League si fitues të Kupës

N

ë Vlorë luhet e njëjta muzikë, shumë shpenzime për flamurtarin që në fund kënaqet me arritjen e mbijetesës. Kuqezinjtë shihen si krenaria e qytetit, simboli krahinës së labërisë, por që nuk po arrinë për asnjë moment të përligjin shpenzimet dhe pritshmëritë. Flamurtari mbylli një sezon të dështuar. Skuadra vlonjate me një ekip me shumë elementë të mirë, dhe lojtarë të mirëpaguar nuk arriti realizimin e objektivave, pasi nuk do të jetë as në Europë, ndërkohë që deri para fazës së tretë ishte ekipi që luftonte kokë me kokë me Skënderbeun për fitimin e titullit kampion. 4 edicionet e fundit në të cilët investimet vijnë nga kompanitë turke të përfaqësuara nga Sinan Idrizi, klubi nuk ka mundur të sigurojë një pjesëmarje në Europë. Për herë të fundit që vlonjatët kanë luajtur në një kompeticion të oirganizuar nga UEFA ka qënë vera e vitit 2014, pasi shkonin në europa league si fitues të Kupës. Kompanitë turke sapo ishin afruar në skuadër, ndërkohë që nga ai moment shumat e shpenzuara janë maramendëse, përflitet për rreth 8 miliard lekë të vjetra të harxhuara për ndërtimin e skuadrës model por edhe në infrastrukturë. Megjithatë situata nuk është rregulluar, madje është përkeqësuar nga viti në vit. Në Vlorë “mallkimi” vijon me skuadrën që u lehtësua edhe pas një humbjeje si ajo me Kamzën, duke parë që tashmë matematika i ka siguruar mbijetesën. Shpesh herë është bërë krahasimi me Flamurtarin e administruar nga bashkia, paralelizëm që duket disi absurd, pasi edhe

KINË

K

a trajnerë që janë të suksesshëm me zëvendësimet, pasi rregulli bazë ka vetëm 3 zëvendësime për të bërë në 90 minuta, dhe ato duhet t’i realizojë me kujdes, që të shihet ndryshimi në fushë. Shumë të tjerë nuk i bëjnë nëse nuk u nevojiten, por ka edhe nga ata që ndërrojnë mendje në pak minuta, madje dhe sekonda. Më e fundit ka ndodhur në Kinë, ku Wu Jigui, trajneri i Shanghai Shenhua merr vendimin për të zëvendësuar një futbollist dhe vetëm pas 3 minutash në fushë e rikthen atë në stol. Liu Ruofan në ndeshjen kundër Chongqing Lifan është hedhur në fushë nga trajneri në minutën e 84 dhe në minutën e 87 u larguar nga fusha, edhe pse nuk kishte asnjë dëmtim apo ndonjë ndëshkim nga arbitri. 230 sekondat

Në Vlorë luhet e njëjta muzikë. Shumë shpenzime dhe sërish pa Europë

2014 “4 edicionet e fundit në të cilët investimet vijnë nga kompanitë turke të përfaqësuara nga Sinan Idrizi, klubi nuk ka mundur të sigurojë një pjesëmarje në Europë. Për herë të fundit që vlonjatët kanë luajtur në një kompeticion të organizuar nga UEFA, ka qenë vera e vitit 2014”.

2 ZBULIMET “Dy nga zbulimet më të mëdha të këtij sezoni nga skuadra e Flamurtarit janë Lancinet Sidibe dhe Sekou Camara. Ata u morën në formë huazimi nga skuadra e Besëlidhjes në fillim të këtij sezoni”.

pse me lekët e taksapaguesve ajo skuadër arriti të fitonte dy herë Kupën e Shqipërisë dhe të luftonte për titullin në sezonin 2010-2011 duke u renditur e dyta. Paratë nuk e blejnë suksesin, për të qënë i tillë duhet të bësh bash-

kë shumë komponentë dhe t’i menaxhosh në mënyrën e duhur. Dy nga zbulimet më të mëdha të këtij sezoni nga skuadra e Flamurtarit janë Lancinet Sidibe dhe Sekou Camara. Ata u morën në formë huazimi nga skuadra e

Hyn dhe del në 3 minuta

që kishte në dispozicion, 19-vjerçari Liu Ruofan nuk ka patur mundësinë as të shkojë në pozicionin që trajneri i kish caktuar në fushë. Por ky nuk është rasti i

vetëm, pasi shumë ngjarje të tjera janë shënuar edhe më parë, si në ndeshjen Lincoln-Swansea në vitin 1998, kur zëvëndësimi zgjati vetëm një minutë.

Besëlidhjes në fillim të këtij sezoni duke qenë dhe protagonistë. Sidibie ka qenë titullar absolut në formacionin e bregdetarëve duke luajtur në 30 ndeshje si titullar. Ai është vetëm 21-vjeç dhe e ka përballuar mjaft mirë

TAKSAT

K

ur në mes është fjala “burg”, Cristiano Ronaldo e ka luksin që të falë disa miliona. Kohët e fundit ai ka qenë në telashe fiskale, pothuaj si të gjithë yjet e botës së futbollit. Por ndryshe nga disa, ai ka pranuar të paguajë 30 milionë euro, si kompromis për taksat e mospaguara. Lajmi është dhënë nga “El Confidencial”, sipas së cilës ylli portugez është duke kërkuar të gjejë një akord me agjencinë e kontrollit të pasurisë dhe prokurorisë për të ndërprerë procedimin fiskal. Ronaldo ka pranuar që të marrë pësipër fajësinë për 4 vepra të pretenduara, duke paguar një shumë prej 14.7 milionë euro (për të drejtat e imazhit në periudhën 2011-2014) dhe një gjobë prej 30 milionë euro, duke shmangur kërkesën për 2 vjet burg. Përfaqësuesit ligjorë të Ronaldos janë duke negociuar për të paguar vetëm gjobën prej 30 milionë eurosh dhe me shumë gjasa e gjithë çështja do të mbyllet përpara finaleve të Botërorit.

sezonin e parë në Superiore. Nga krahu tjetër, Camara nuk ka qenë titullar fiks, por ka luajtur rregullisht. Afrikani koleksionon 28 ndeshje, nga të cilat 13 i ka nisur si titullar. Sulmuesi ka realizuar 3 gola të rëndësishëm, ndërsa Sidibe vetëm 1 gol. Skuadra bregdetare duhet të veprojë shpejt, pasi interesi për dy futbollistët është i lartë dhe nga skuadrat e tjera duke parë dhe moshën e tyre të re. Për herë të fundit që vlonjatët kanë luajtur në një kompeticion të organizuar nga UEFA, ka qenë vera e vitit 2014, pasi shkonin në Europa League si fitues të Kupës.

Ronaldo frikë nga burgu, paguan 30 mln euro gjobë


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

SPECIALE

24 E martë, 15 MAJ 2018

Presidenti përshëndet 75-vjetorin e themelimit të Batalionit partizan "Dumrea"

Meta: Respekt dhe mirënjohje për dëshmorët P

residenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi një viz itë pune në Bashkinë e Cërrikut ku u prit nga Kryetari Bashkisë, Altin Toska, autoritetet vendore, deputetë të Elbasanit e qindra banorë, ish-partizanë e partizane dhe të afërm të dëshmorëve të Luftës Antifashiste Nacional-Çlirimtare. Presidenti Meta mori pjesë në ceremoninë përkujtimore të 75-vjetorit të themelimit të Batalionit partizan të Dumresë. Pasi vendosi një kurorë me lule në lapidarin kushtuar kësaj ngjarjeje historike, Presidenti i Republikës përshëndeti të pranishmit duke u shprehur se është kënaqësi e veçantë pjesëmarrja në këtë përvjetor jubilar, të 75-vjetorit të themelimit të Batalionit të Dumresë, i cili ishte një formacion i

rëndësishëm partizan i gjithë kësaj krahine, por edhe të të gjithë Luftës Antifashiste Nacional-Çlirimtare. "Në duhet të jemi krenarë në këtë drejtim dhe duhet t'u jemi

G

Kryetari i Bashkisë, Altin Toska e autoritetet vendore si dhe nga deputetë të Elbasanit, vizitoi edhe

gjithmonë mirënjohës atyre që dhanë gjithçka, edhe gjënë më të shtrenjtë: rininë e tyre, për të shpëtuar të ardhmen e Shqipërisë. Ashtu sikurse ndihemi krenarë që sot jemi anëtarë të

Kreu i shtetit viziton panairin e "Pranverës" në Cërrik

jatë qëndrimit në Cërrik, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i shoqëruar nga

panairin e "Pranverës" të agro-biznesit dhe artizanatit, që zhvillohet për të tretin vit radhazi. Duke u takuar personalisht me prodhuesit, zejtarët artizanalë dhe fermerët e zonës së Cërrikut, Presidenti Meta theksoi nevojën e domos-

NATO-s. Jemi edhe shumë pranë çeljes së negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Kjo ka qenë një ëndërr e dëshmorëve dhe e partizanëve tanë, sepse edhe themelet e Evropës së Bashkuar që u hodhën pas asaj lufte, u bazuan te liria dhe në radhë të parë, te vlerat e antifashizmit. Sot është momenti të përulemi me respekt dhe mirënjohje të thellë edhe para

dëshmorëve të shumtë e të jashtëzakonshëm, që dha edhe Batalioni i Dumresë, që nga zëvendëskomandanti Siri Kodra, i cili ra përkrah Reshit Çollakut, e shumë figurave të tjera në një nga betejat më heroike: atë të Pojskës. Edhe Ptoleme Xhuvani, Spiro Gjiknuri, Naum Panxhi e shumë e shumë të rinj e të reja, të cilët dhanë gjithçka për lirinë e Shqipërisë", -tha Presidenti Meta.

doshme që prodhimet bio "Made in Albania" të pro-

movohen e të dalin në pah sa më shumë.

Koha jone 15 maj 2018  
Koha jone 15 maj 2018  
Advertisement