Page 1

www.kohajone.com

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E përditshme e pavarur

Viti i XXVIII i botimit

Nr: 112 (8243)

E diel, 13 Maj 2018

Çmimi 30 Lekë

Presioni i ish-ministrit të Brendshëm ndaj kryeministrit dha rezultat. Nëse ai flet hapur para gjykatës, rrëzohet qeveria dhe sirenat e policisë së Fatmir Xhafës nuk ndalojnë vetëm te Saimir Tahiri...

Tahiri në shtëpi, lojë letrash dhe filma Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi: Kjo është lojë e dyshes Rama-Tahiri. E kishim parashikuar se kështu do vepronin sa për të gënjyer ndërkombëtarët. Ata, të dy, fshehin krime dhe mafien e drogës duke rrezikuar integrimin e Shqipërisë

FAQE 3

Presidenti Meta: Të vendosur për të forcuar partneritetin strategjik me SHBA

Shqiptarët shkëlqejnë në skenën e Eurovizion

FAQE 17

Tre shqiptarët që marrin pjesë në Eurovizion INTEGRIMI

INTERVISTË

Ministri gjerman: Rruga drejt Kryemadhi: Tahiri është BE e vështirë, po verifikojmë një ushtar i vogël i arritjet e Shqipërisë perandorisë së Ramës FAQE 8

Në foto: Presidenti Ilir Meta, dje gjatë takimit me një grup studentësh dhe profesorësh amerikanë AKUZAT

FAQE 6-7

Spartak Ngjela: Rama të dorëhiqet, inskenoi sulmin ndaj Xhafaj duke provokuar SHBA

FAQE 5

FAQE 24

REAGIMI

Ambasada e SHBA: Përgëzojmë punën e Policisë, Prokurorëve dhe gjyqtarëve të Krimeve të Rënda

FAQE 4


POLITIKE KRYEMINISTRI

2

E diel, 13 Maj 2018

Rama komenton masën ndaj Tahirit: Drejtësi jashtë çdo influence politike Kryeministri Edi Rama ka komentuar masën e e sigurisë të arrestit shtëpiak për Saimir Tahirin. Në faqen e tij zyrtare në rrjetin social “Facebook”, kreu i qeverisë shkruan se vendimi ndaj ish-ministrit të Brendshëm, nuk komentohet por respektohet. “Vendimi i sotëm për Saimir Tahirin nuk komentohet, thjesht res-

pektohet si një e drejtë e organeve të drejtësisë, të cilat i detyrohen vendit e botës një proces të pavarur, transparent e me integritet të plotë kushtetues e profesional, duke garantuar drejtësi jashtë çdo influence politike, mediatike a diplomatike”, shkruan Rama në rrjetin social. Rama është akuzuar shpesh nga

opozita si personi që ka ofruar dhe ofron mbrojtje për Saimir Tahirin. Fillimisht për mosdhënien nga ana e Parlamentit të autorizimit për arrestimin e Saimir Tahirit, dhe së fundmi shkarkimi nga detyra i kreut të Prokurorisë për Krime të Rënda, Besim Hajdarmataj, i cili ka në dorë çështjen “Tahiri”.

LSI reagon ashpër ndaj vendimit të paralajmëruar të Gjykatës për ish-ministrin Tahiri. Vasili: Rama një palaço që nuk bën më lajm

D

rejtësia vdiq! Kështu e ka komentuar vendimin e gjykatës për Saimir Tahirin, duke dhënë për të masën e sigurisë arrest shtëpie, kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi. Përmes një reagimi në faqen e saj zyrtare në rrjetin social “Facebook”, znj. Kryemadhi shkruan se vendimi ishte i parashikueshëm, ndërsa vendi është nën përballjen e bandave dhe grupimeve në Partinë Socialiste. Për Kryemadhin nuk asnjë dyshim, se, drejtësia tashmë është në dorën e Edi Ramës. “E kisha thënë! Rilindasit janë bërë shumë të parashikueshëm! Gjithë ai nxitim; hiq, shkarko, shantazho, këtu do të dilte, për më tepër në ditën kur vëmendja e publikut është te ministri aktual dhe përgjegjësitë e tij, del në skenë ish ministri. Një figurë e djegur, që përdoret dhe shantazhon sipas rastit ish kolegët! Tashmë drejtësia vdiq plotësisht për t’ia lënë vendin përballjes së bandave dhe grupimeve në PS. Tashmë padrejtësia është përballë popullit , sepse drejtësia ka mbetur peng në duart e

“Arresti” për Tahirin, Kryemadhi: Drejtësia vdiq! E ka në dorë Rama Edi Ramës dhe bandës së tij”- u shpreh dje kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi. Menjëherë pas Kryemadhit, një tjetër reagim i fortë do të vinte mbrëmjen e djeshme edhe nga kryetari i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili lidhur me vendimin e Gjykatës së Krimeve të Rënda, e cila caktoi masën ‘arrest shtëpie’ për ish-ministrin Saimir Tahiri. Në një mesazh në faqen e tij zyrtare të rrjetit social “Facebook”, Vasili thekson se Kryemadhi parashikoi pikë për pikë atë se çka do të ndodhte me Tahirin, ndërsa shtoi se me Ramën kryeministër nuk ka surpriza. Vasili shprehet se farsën që po ndodh sot, kryetarja e LSI-së e paralajmëroi 10 ditë më parë. “Kryemadhi para-

shikoi pikë për pikë veprimet e lapangjozeve për Tahirin. Me këtë Kryeministër, që ja kanë vënë këmbët kryq kriminelët s’ka asnjë surprizë. Lapangjozët janë kaq të trashë dhe të parashikueshëm sa s’bëjnë më as lajm. Monika Kryemadhi dhjetë ditë më parë jua paratregoi të gjithëve estradën që do shikonin sot. Ja ç’thoshte Kryemadhi për këta palaço që në 3 maj dhe gjykoni vetë: “Çështja Tahiri” nuk mbyllet me një arrest shtëpie të tij, është një çështje që do të vazhdojë. E kam thënë dhe sot paradite, Tahiri është një ushtar në perandorinë e Edi Ramës””- u shpreh dje në reagimin e tij, kryetari i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili.

VENDIMI I GJYKATËS

K

ryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar pas vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda për të lënë në “arrest shtëpie”, ish-ministrin e brendshëm Saimir Tahiri. Basha thotë se loja Rama-Tahiri vazhdon dhe thekson se ish-ministri duhet të ishte në qeli. Sipas kreut të PD, arresti i shtëpisë për Saimir Tahirin është mashtrimi i radhës i Edi Ramës ndaj shqiptarëve dhe partnerëve ndërkombëtarë. Madje Basha deklaron se ky vendim tregon edhe se lëvizjet e paligjshme në prokurori kanë për qëllim mbylljen e dosjes “Tahiri”. “Loja Rama –Tahiri vazhdon. Arresti i shtëpisë i Saimir Tahirit nuk është vendim i drejtësisë, por vendim politik i Edi Ramës. Ky është dorëzimi i kontrolluar që paralajmëruam vetëm 3 ditë më parë, pjesë e paktit mafioz Rama-Tahiri. Saimir Tahiri duhet të ishte sot në qeli dhe jo në arrest shtëpie. Qeveri partnere kanë sjellë javët e fundit

Tahiri në “arrest shtëpie”, reagon Basha: Loja Rama–Tahiri vazhdon

të tjera prova që rikonfirmojnë se Saimir Tahiri ishte pjesë aktive e organizatës kriminale të Habilajve për trafikun e drogës. Arresti i shtëpisë për Saimir Tahirin është mashtrimi i radhës i Edi Ramës ndaj shqiptarëve dhe partnerëve ndërkombëtarë. Kjo

Botues dhe Drejtor: Nikoll LESI

Kryeredaktor: Qamil XHANI Zv/kryeredaktorë: Albina Gjergji, Herion Mesi

është po kështu prova se lëvizjet e paligjshme në prokurori kanë për qëllim mbylljen e dosjes Tahiri. Tahiri nuk burgoset dhe as nuk dënohet sepse e mbron dhe e ruan Rama. Sepse Tahiri dhe Rama janë një”, deklaroi dje kryedemokrati Lulzim Basha. Ndërkohë, edhe ish-kryeministri Sali Berisha pati dje një reagim të drejtpërdrejtë për “arrestimin” e Saimir Tahirit, ku pas fotomontazhit me Xhafajn, ka komentuar vendimin e gjykatës. “Kryegjykatësi Rama noterizon marrëveshjen me Tahirin! Në përputhje me marrëveshjen e krye-kumbar Ramës me Saimir Trafikun, sot kryegjykatës Rama e “dënoi” Sajen me qëndrim në shtëpinë e tij po jo të miqve”, u shpreh dje përmes rrjeteve sociale, deputeti i PD-së, Sali Berisha.

ADRESA E REDAKSISË:

Rruga: “Sami Frashëri”, Pallati i Aviacionit të Vjetër, Nr. 2, Tiranë/ Web: www.kohajone.com

ISH-MINISTRI I DREJTËSISË

Ylli Manjani: Përse ju tha pështyma Kryeministrit? Për Tahirin duhet të presim Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani i cil njihet për deklaratat dhe qëndrimet e tij të forta kundër qeverisë “Rama” ka reaguar dje pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama në lidhje me vendimin e gjykatës për Saimir Tahirin, e cila vendosi masën e sigurisë arrest shtëpie për ish-ministrin e Brendshëm. Në reagimin e tij, Manjani ka disa pyetje për kryeministrin Rama, ku mes tyre e pyet se me cilët diplomatë e ka vallë, kur kërkon drejtësi të pavarur?! Manjani thotë se zgërlaqja e Rilindjes dhe poshtërsitë e politikës do bëhen gjithnjë e më të dukshme. “Përse ju tha pështyma Kryeministrit?! Një arrest shtëpie dhe u mek… Flet e shkruan jerm. Vaj halli po të ishte më e madhe gjëma! Kërkon drejtësi të pavarur nga “… diplomatët”?! Me cilët diplomatë ta ketë vallë?! Me Rusët?! Si u bënë të këqij krejt

NUMRI I KONTAKTIT:

0697044477

pa pritur këto Ambasadorët?! Ata na bënë reformën, Kushtetutën! Vërtetë nuk kemi parë asgjë, akoma! Zgërlaqja e Rilindjes dhe poshtërsitë e politikës do bëhen gjithnjë e më të dukshme… Të presim e të shohim! Ndërkohë, për çështjen Tahiri vërtetë do duhet të presim deri në fund! Deri sa të ketë një vendim gjyqësor të formës së prerë!”- u shpreh dje ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani.

Marketingu: Bardhyl Ucaj E-mail: reklama@kohajone.com


POLITIKE

3

E diel, 13 MAJ 2018

Presioni i ish-ministrit të Brendshëm ndaj kryeministrit dha rezultat. Nëse ai flet hapur para gjykatës, rrëzohet qeveria dhe sirenat e policisë së Fatmir Xhafës nuk ndalojnë vetëm te Saimir Tahiri...

Tahiri në shtëpi, lojë letrash dhe filma Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi: Kjo është lojë e dyshes Rama-Tahiri. E kishim parashikuar se kështu do vepronin sa për të gënjyer ndërkombëtarët. Ata, të dy, fshehin krime dhe mafien e drogës duke rrezikuar integrimin e Shqipërisë Gjykata e Krimeve të Rënda caktoi dje masën "arrest shtëpie" për ishministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri. Vendimi u dha 10 ditë pasi ish-ministri dorëzoi mandatin e deputetit. Prokurorët e Krimeve të Rënda kanë kërkuar nga gjykata që të caktojë masën "arrest me burg", por gjyqtarja e çështjes, Liliana Baku ka vlerësuar se provat nuk ishin të mjaftueshme për këtë masë, duke dhënë një vendim më të lehtë. Ish-ministri i Brendshëm dhe njeriu më i afërt politik i kryeministrit Edi Rama akuzohet për dy vepra të rënda penale: "Trafikimi i narkotikëve, në bashkëpunim, në formën e grupit të strukturuar kriminal" dhe "korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë". Akuza është shumë e rëndë. Kronikat e djeshme për "arrestin e shtëpisë" të Saimir Tahirit ishin një ngjarje e paralajmëruar, që duket se nuk ka befasuar askënd. Nuk ka befasuar as Saimir Tahirin që e priti me qetësi vendimin e gjykatës, teksa ishte duke pirë kafe me miqtë e tij. Patjetër që e dinte dhe siç duket është pjesë e marrëveshjes së tyre. As Edi Rama nuk dukej dje shumë i shqetësuar nga ky vendim, teksa në një postim në Facebook e cilësoi si punë të drejtësisë që nuk duhej komentuar. I vetmi merak i Edi Ramës ishte që vendimi të mos e komentonin dhe drejtësia të mos ndikohej nga politika, mediat dhe çuditërisht edhe diplomatët. Seç kishte punë kryeministri Rama me ambasadorët që iu doli parapritë apo ka ndonjë frikë se mos presioni i tyre mund të detyrojë

gjykatën të mos njoh pazarin Rama-Tahiri. Mbetet të shikojmë se si do zhvillohen ngjarjet e hetimet. Në fakt, vetëm ky vendim gjykate nuk mund të lihet pa komentuar. Jo thjesht se bëhet fjalë një ishministër, por për faktin se ajo që ndodhi dje ishte një skenar i përsëritur disa herë. 10 ditë më parë, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi paralajmëroi se pas dorëzimit të mandatit, maksimumi i masës që do merrej ndaj Tahirit ishte "arresti me burg". Po ashtu dhe zëra të tjerë në opozitë deklaruan më pas, se Edi Rama do të dërgonte në shtëpi Saimir Tahirin vetëm sa për t'i bërë qejfin diplo-

matëve për momentin. Me vendimin e djeshëm të gjykatës, Edi Rama mund të justifikohet në Berlin dhe Bruksel se akuzat e diplomatëve se ai po mbron Saimir Tahirin nuk qëndrojnë më. Prova për këtë është dërgimi në "arrest shtëpie", sipas kryeministrit. Pas "dushit të ftohtë" në Berlin, Edi Rama do të jetë të martën në Paris, në një takim me presidentin Emanuel Macron. Mes qindra çështjeve që kanë të bëjnë më negociatat, të paktën mosarrestimin e Saimir Tahirit Edi Rama do të thotë se e ka zgjidhur. Pra bëri një "kurban shtëpiak" para se të nisej për Francë. Që kur plasi skandali "Habilaj" dhe

Saimir Tahiri ishte personi më i rrezikuar për tu ndëshkuar, ishministri i Brendshëm la të kuptohet se nuk do të shkonte i vetëm në burg, por do të tregonte shumë gjëra të tjera. Dhe nëse flet Saimir Tahiri, sigurisht që ato që di kanë të bëjnë me qeverinë e Edi Ramës dhe atë që dihet publikisht për kanabizimin e vendit. E jo vetëm kaq! Ai di shumë gjëra, por nuk flet akoma… Gjykata ka dhënë një vendim që nuk e ndëshkon Saimir Tahirin, por vetëm i jep disa argumente Ramës dhe vet ish-ministrit për të thënë nesër pati një proces të drejtë. Avokatët e Saimir Tahirit deklaruan dje se vendimi u dha pa pasur prova të reja dhe do ta apelojnë. Nëse rezulton vërtetë se nuk ka prova të reja nga hetimet, seanca e radhës në gjykatë e lë të lirë Tahirin dhe gjithë ajo që ndodhi sot është vetëm pjesë e lojës për konsum politik, ku përfituesit më të mëdhenj janë Saimir Tahiri dhe Edi Rama. Kryeministri bëri dje një deklaratë jo të zakontë për mënyrën e tij, kur dukshëm kërkoi dhe kërcënoi ndërkombëtarët që të mos ndikojnë në proces. Qëndrimi që do të mbajnë ndërkombëtarët ndaj këtij procesi është problemi real i mazhorancës, sepse gjërat e tjera duket se janë zgjidhur. "Arresti me burg" është masa e ndërmjetme dhe më e lehtë që jepet nga gjykata për dikë që është nën hetim për akuza të rënda. E thënë ndryshe, Tahiri është "dënuar" të rrijë në shtëpi duke luajtur letra dhe duke parë filma. Pjesën tjetër të problemeve e zgjidh Edi Rama. Qamil Xhani


POLITIKE

4

E diel, 13 MAJ 2018

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës reagon për vendimin e gjykatës për ish-ministrin e Brendshëm, Tahiri

SHBA: Përgëzojmë punën e Policisë, Prokurorëve dhe gjyqtarëve të Krimeve të Rënda Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës reagoi dje lidhur me vendimin e gjykatës për masën e sigurisë 'arrest shtëpie". Në një deklaratë për mediat, shpërndarë mbrëmjen e djeshme, Ambasada deklaron se ky vendim është shenjë se do të ketë një proces transparentë. "Ambasada e Shteteve të Bashkuara mirëpret përparimin e bërë nga Shqipëria në luftën e saj kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Vendimi i gjykatës për të vendosur Saimir Tahirin në arrest shtëpie është një shenjë se kjo çështje e rëndësishme korrupsioni do të vendoset në mënyrë të drejtë dhe transparente në gjykata",- thuhet në reagimin e ambasadës së SHBA në Tiranë. Po ashtu, ambasada vlerëson dhe operacionin e zhvilluar dje nga Ministria e Brendshme për arrestimin e një bande të trafikut të drogës. "Arrestimi i Met Kananit në Turqi dhe 14 anëtarëve të bandës së tij kriminale në Shqipëri është

VENDIMI I GJYKATËS, "ARREST ME BURG" PËR ISH-MINISTRIN

Avokatët: Nuk ka prova të reja për Tahirin

shenjë e seriozitetit të policisë dhe prokurorëve për të vënë në shënjestër krimin e organizuar. Së fundi, arrestimi i trafikantit të dyshuar të kokainës Arbër Çekaj në Gjermani dhe kërkesa për ekstradimin e tij në Shqipëri është shenjë se pandëshkueshmëria ka marrë fund për bosët e krimit në këtë vend",- thuhet në deklaratën e

ambasadës. Në deklaratën për shtyp të ambasadës shprehen konsiderata për punën e Policisë së Shtetit dhe Prokurorisë. "Përgëzojmë punën e vështirë dhe me kurajë të Policisë së Shtetit, Prokurorëve të Krimeve të Rënda dhe Gjyqtarëve të Krimeve të Rënda", thuhet në deklaratën e Ambasadës së SHBA.

Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi dje masën e "arrestit në shtëpi" për ish ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Prokuroria nga ana e saj kishte kërkuar "Arrest me burg. Ajo e akuzon atë për kryerje të veprave penale "Trafikimi i narkotikëve", në bashkëpunim, në formën e grupit të strukturuar kriminal dhe, "Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë". Gjykata vendosi pranimin pjesërisht të kërkesës së Prokurorisë për Krime të Rënda. Kështu Gjykata vendosi: "Caktimin e masës së sigurimit personal "Arrest në shtëpi", ndaj shtetasit nën hetim Saimir Bashkim Tahiri, i datëlindjes 30.10.1979, si person i dyshuar për kryerje të veprave penale "Trafikimi i narkotikëve", në bashkëpunim, në formën e grupit të strukturuar kriminal, e parashikuar në nenet 283/a dhe 333/a, në lidhje me nenin 28 të Kodit Penal dhe, "Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë", e parashikuar në nenin 260 të Kodit Penal". Sipas vendimit: "Urdhërohet shtetasi nën hetim Saimir Bashkim Tahiri të mos largohet nga banesa e tij, ndodhur në Tiranë, Rruga "Kodra e Diellit", Pallati Nr.3". Hetimet ndaj ish-ministrit të Brendshëm nisën rreth 7 muaj më parë. Prokurorët e çështjes i janë drejtuar mëngjesin e sotëm Gjykatës me kërkesën për arrestimin e ish-ministrit Tahiri të bazuar sipas tyre në fakte, por Gjykata nuk e ka gjetur me vend kërkesën e prokurorisë dhe gjykatësja Liliana Baku ka vendosur të ngujojë brenda mureve të shtëpisë ish-ministrin e Brendshëm.

REPUBLIKA E SHQIPERISE INSTITUCIONI I KOMISIONERIT PUBLIK

NJOFTIM Institucioni i Komisionerëve Publikë, bazuar në ligjin nr. 84/2016, “Për rivlerësimin kalimtar të Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në Republikën e Shqipërisë” dhe Vendimin e Kuvendit nr. 94/2017 “Për miratimin e strukturës organizative, organikës dhe klasifikimit të pagave të personelit të institucioni i Komisionerëve Publikë”, rishpall vendet vakante për pozicionet: DREJTOR NË DREJTORINË E MENAXHIMIT TË ÇËSHTJEVE DHE MARRËDHËNIEVE ME MEDIAN DHE PUBLIKUN (paga II-b) Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e posaçme si vijon: a)Të ketë diplomë të nivelit “Master i shkencave”për drejtësi. b)Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. c)Të ketë të paktën 5 vite eksperienë pune në nivel drejtues e menaxherial. SPECIALIST SEKRETARIE (paga IV-a) 2 pozicione Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e posaçme si vijon: a)Diplomë të nivelit Bachelor në Drejtësi ose GjuhëLetërsi. b)Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. c)Dy vite përvojë në profesion. PËRKTHYES (paga II-b) Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e posaçme si vijon: a)Të zotërojë diplomë të nivelit master shkencor në gjuhë të huaja, dega Anglisht ose Drejtësi dhe të ketë minimumi 5 vjet eksperiencë në përkthim shqip-anglisht-shqip. b)Të ketë njohuri shumë të mira në terminologjinë ligjore në të dyja gjuhët. c)Kanë përparësi kandidatët me eksperiencë pune pranë organizatave ndërkombëtare. Preferohen kandidaturat e licencuara përkthyes zyrtar nga Ministria e Drejtësisë.

KOORDINATOR PËR MEDIAN DHE MARRËDHËNIET ME JASHTË (paga III-a) Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e posaçme si vijon: a)Diplomë të nivelit “Master” në në Drejtësi/Gazetari/ Gjuhë-Letërsi etj. b)Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. c)Të paktën 5 vite përvojë pune në fushën e gazetarisë, marrëdhënieve me publikun, marrdhëniet ndërkombëtare etj. SPECIALIST PRITJE ME POPULLIN (paga IV-b) Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e posaçme si vijon: a)Diplomë të nivelit “Master” në Drejtësi ose Shkenca Sociale. b)Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. c)Të paktën 1 vit përvojë pune në fushën e marrëdhënieve me publikun, administratë publike, etj. SEKRETAR PRANË KOMISIONERIT PUBLIK (kategoria e pagës sipas VKM nr.187/2017) 1 pozicion. Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e posaçme si vijon: -Të zotërojë diplomë të nivelit “Bachelor”. -Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. -Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike Microsoft Office. Eksperienca në punë përbën avantazh. KUSHTE TË PËRGJITHSHME Kandidatët duhet të sigurohen se plotësojnë kriteret për t’u pajisur me çertifikatë sigurie, sipas vendimit Këshillit Ministrave nr. 188, datë 4.3.2015. Kandidatët duhet të kenë aftësi për t’u përshtatur e punuar në grup, nën presion si dhe në afate kohore të limituara. Të gjithë aplikimet duhet të dorëzohen në një nga format e dhëna më poshtë: ·Paraqitjes së kërkesës dorazi nga aplikanti nga data 21 deri 25 Maj 2018, së bashku me dokumentet përkatëse, pranë institucionit të Komisionerëve Publikë, në adresën:

Godina e ish Lidhjes së Shkrimtarëve, Rruga e Kavajës, Tiranë nga e hëna në të premte, ora: 09:00-16:00. · Dërgimin e kërkesës sëbashku me dokumentet përkatëse, me anë të postës pranë institucionit të Komisionerëve Publikë në adresën: Godina e ish Lidhjes së Shkrimtarëve, Rruga e Kavajës, Tiranë. Aplikimi në rrugë postare duhet të kryhet brenda datës 25.05.2018 dhe të vërtetohet me fletë-mandatin e lëshuar nga zyra postare. Në kërkesën që paraqet, kandidati përcakton vendin vakant, për të cilin është i interesuar. Bashkëlidhur me kërkesën, kandidati dorëzon të mbyllura në zarf, 1 kopje të dokumenteve të mëposhtme: ·Jetëshkrimin profesional përfshirë të dhënat e kontaktit, postën elektronike zyrtare dhe adresën postare; ·Fotokopje e dokumentit të identifikimit (letërnjoftim, pasaportë, kartë identiteti) ·Dokumentat (diplomë, librezë pune, vërtetime, dëshmi, vetdeklarim, certifikata, trajnime etj) fotokopje ose të noterizuar. Diplomat qe janë marrë jashtë vendit, duhet të jenë njohur paraprakisht pranë institucionit përgjegjës për njehsimin e diplomave, sipas legjislacionit në fuqi. ·Dokument që vërteton se në ngarkim të tij nuk është regjistruar një procedim penal (Vërtetim nga Gjykata, Vërtetim nga Prokuroria, Dëshmi e gjendjes gjyqësore) ·Vërtetim nga institucioni ku punon që nuk ka masë disiplinore në fuqi; ·Një rekomandim nga punëdhënësi; ·Raport që verteton se eshte në kushte shëndetësore që e lejojnë të kryejë detyrën përkatëse; ·Çdo dokumentacion tjetër që vërteton plotësimin e kushteve të mësipërme. Kandidatët që plotësojnë kriteret formale dhe kanë depozituar dokumenta të fotokopjuara, përpara intervistës i parashtrojnë Komitetit ad-hoc dokumentat e njësuara ose ato origjinale.


FORUM

Nga Spartak Ngjela

P

as skandalit që kryemi nistri Rama krijoi duke provokuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës me çështjen e ministrit Xhafaj, ky kryeministër duhet të japë dorëheqjen. Shqiptarët nuk mund të pranojnë kryeministër një enverist antiamerikan si Edi Rama. I. Nuk është i rastit qëndrimi i Kryeministrit shqiptar që flet sikur Shtetet e Bashkuara dhe Presidenti amerikan të jenë pjesë e konflikteve të korrupsionit qeveritar shqiptar. Çështja e ministrit të Brendshëm shqiptar, vërtet është sot edhe një çështje amerikane, por kjo nuk është një lodër fëmijësh, sepse realisht është një politikë e nivelit të lartë dhe jo pazar interesash korruptive të Edi Ramës. Rama sot kuptohet se, njëlloj si gjithë korrupsioni i lartë shqiptar, është në konflikt me politikën amerikane dhe po kërkon prishjen e marrëdhënieve të ngushtë shqiptaro-amerikane. Por nuk është as i rastit, dhe është shenjë e këtij konflikti, edhe qëndrimi i këtij kryeministri eksentrik drejt Stambollit dhe Erdoganit, kur e di që diktatori turk është kundër politikës amerikane dhe politikës gjermane në rajon. Por, a ka arsye të tjera pse ekziston ky konflikt? Arsyeja kryesore është që vetë Rama, i trembur nga Reforma në Drejtësi, ka filluar të kërkojë ndihmë sa në Stamboll e sa në Moskë. Dhe po bën çmos e po përpiqet që të dëmtojë aleancën shqiptaro-amerikane deri në shpërbërje të Shqipërisë Shpërbërja e Shqipërisë është sot qëllimi kryesor i marrëveshjes esadiste Berisha-Rama. Sigurisht kjo kuptohet që është ndërkohë politika e tij, por ky nuk mund të ketë forcë që të provokojë marrëdhëniet shqiptaroamerikane, sepse kështu del kundër interesit shqiptar dhe në favor të fqinjëve me politikë korruptive esadiste. Esadizmi është doktrina politike e njeriut të korruptuar që, për të ruajtur gjënë e vjedhur, bashkohet me fqinjët për të shpërbërë Shqipërinë deri në inekzistencë. Kjo është thembra e Akilit edhe në këtë provoki m që Edi Rama i bëri politikës amerikane në çështjen e ministrit të Brendshëm, sepse kjo është arsyeja politike e binomit BerishaRama. Por është pikërisht kjo edhe arsyeja që menjëherë ky kryeministër duhet të japë dorëheqjen. Po politika amerikane, a do t'ia

5

E diel, 13 MAJ 2018

Rama të jap dorëheqjen, inskenoi sulmin ndaj Xhafaj duke provokuar SHBA …Ngritja e çështjes së ministrit të Brendshëm nga Rama, në provokim të politikës amerikane, u bë me qëllim që t'i diskreditojë marrëdhëniet shqiptaro-amerikane si marrëdhënie vasaliteti. Por është tamam koha që këtij kryeministri turko-rus që po drejton Shqipërinë i duhet treguar vendi… kërkojë këtë? Jo vetëm që duhet t'ia kërkojë por, në të kundërt, përderisa të gjithë shqiptarët sot i ka me vete, politika amerikane duhet edhe ta rrëzojë këtë kryeministër që në delir dhe frikë po kërkon të prishë aleancën shqiptaro-amerikane drejt shpërbërjes së Shqipërisë. II. Pas skandalit që krijoi, vetë Rama duhet të japë dorëheqjen, për të treguar se ajo që shqiptoi kundër politikës amerikane, nuk ka lidhje me politikën shqiptare por me atë vetë. Në të kundërt fundi i tij do të jetë shumë i keq. Nëse ky nuk e bën këtë, atëherë politika amerikane është e detyruar që të veprojë ndërkombtarisht, sepse aleanca amerikano - shqiptare sot mund ta përmbysë çdo kryeministër apo çdo president shqiptar që është kundër saj. Në këtë kohë historike, mbrojtja amerikane e Shqipërisë është domosdoshmëri, dhe është interes shumë i lartë kombëtar, për të gjithë sh-

qiptarët e rajonit ballkanik. Shqipëria sot është e kërcënuar realisht nga fqinjët greko-sllavë dhe nga vetë Rusia, prandaj kuptohet që një kryeministër aventurier që bashkohet me kërkesën e shpërbërjes së Shqipërisë, duhet të rrëzohet sa më shpejt. Në të vërtetë kuptohet që provokimi antiamerikan i Edi Ramës kundrejt politikës dhe personalitetit ndërkombëtar amerikan, sigurisht që lidhet me aleancën që korrupsioni i lartë shqiptar, në të dy krahët e politikës aktuale, ka ndërmarrë kundër interesit kombëtar. Rasti Rama e tregoi qartë që aleanca Berisha-Rama kundër reformës perëndimore në Shqipëri, është tashmë një fakt i hapur. Por politika amerikane nuk mund ta pranojë këtë, se edhe shqiptarët afërmendsh që janë kundër kësaj. Edhe agresioni indirekt kundër ministrit të Brendshëm, duke thënë se "atë po e mban Amerika", është shenjë e frikës së tij dhe e veprimit të tij kundër

Reformës në Drejtësi. Po politika amerikane, a do ta denoncojë aktin politik antiamerikan të Edi Ramës? Nëse ky nuk jep dorëheqjen, për të teguar të kundërtën, sigurisht që po. Precedenti historik i politikës amerikane për një rast si ky është një ashpërsi e tejshme që nuk mund t'i rezistojë dot asnjë kryeministër i një vendi aleat, i cili është në mbrojtjen ndërkombëtare amerikane. III. Sot Shqipëria është në një situatë shumë delikate që në fakt ka të bëjë me fatin e vet historik perëndimor. Dhe ajo po kërcënohet hapur nga fqinjët të cilët po kërkojnë të mbështesin korrupsionin shqiptar. Historia e këtij njëzetvjeçari e shtetit shqiptar, si qeverisje, ka qenë një korrupsion i paskrupullt. Janë katër qeveri shqiptare të këtyre njëzet vjetëve që janë përfshirë në një mënyrë skandaloze në korrupsion kryeministror. Si rrjedhojë e kësaj sot, për fak-

tin se vetë historia politike perëndimore e Ballkanit Perëndimor kërkon një Shqipëri të fortë dhe një albanizim të të gjithë botës shqiptare në Ballkan, vetë politika shqiptare duhet të jetë e pastër dhe e pakorruptuar. Si pasojë e kësaj kërkese, korrupsioni kryeministror shqiptar duhet të likuidohet. Dhe ndërkohë ka filluar likuidimi i tij me anë të implementimit të Reformës në Drejtësi. Në implementimin e kësaj Reformë, e cila është domosdoshmëri për futjen e vetë Shqipërisë në rrjedhën e qytetërimit perëndimor, sot politika amerikane dhe ajo gjermane po i japin shqiptarëve ndihmë të drejtpërdrejtë për të dalë nga kolapsi ku e ka futur korrupsion i liderëve të saj. Kjo ndihmë konsiston edhe në hetimin dhe mbledhjen e fakteve kundrejt individëve konkretë të korruptuar në Shqipëri. Sot këtij hetimi rigoroz i rezulton që katërshja Berisha, Rama Meta dhe Basha, bashkë me ish ministrat dhe drejtorët e tyre qeveritarë, të gjithë bashkë, janë përfshirë në një korrupsion grabitës që kap një shifër parash të identifikuar, e cila shkon deri në miliarda dollarë. Ky është një turp historik kombëtar, por që ndërkohë është drejt likuidimit. Pikërisht kjo arsye i ka hedhur të gjithë këta kundër politikës amerikane dhe Reformës shqiptare që po kërkon të implementohet. Mu për këtë arsye, sot, politika amerikane dhe ajo gjermane duhet të mbajë një qëndrim drastik kundër kryeministrit Rama, duke vënë kushte të hapura kundër tij, nëse ky nuk jep dorëheqjen pas skandalit të fundit që u bë. Duhet ta shprehim qartë se ngritja e çështjes së ministrit të Brendshëm nga Rama, në provokim të politikës amerikane, u bë me qëllim që t'i diskreditojë marrëdhëniet shqiptaro-amerikane si marrëdhënie vasaliteti. Por është tamam koha që këtij kryeministri turko-rus që po drejton Shqipërinë i duhet treguar vendi. Sidomos edhe qëndrimi gjerman duhet të jetë shumë i fortë, sepse gjendja financiare e qeverisë shqiptare sot është drejt falimentit. Gjithsesi, shqiptarët këto ditë po presin qëndrimin amerikan dhe dorëheqjen e një kryeministri abuzues që po kërkon shpërbërjen e Shqipërisë.


INTERVISTA

6

E diel, 13 Maj 2018

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim: Integrimin e vendit e pengon kryeministri Edi Rama

K

ryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi deklaroi dje se politikani që është përgjegjës për vonesat në integrimin e Shqipërisë është Edi Rama. Në një intervistë për “News 24”, kryetarja e LSI-së, deklaroi se problemi që ka sot vendi është krimi i qeverisjes dhe implikimi i shtetit në afera skandaloze. Lidhur me procesin ndaj Saimir Tahirit, Kryemadhi tha se Tahiri është vetëm një ushtar i vogël i perandorisë së jashtëligjshme të Edi Ramës. Në një reagim të fundit tuajin e keni quajtur të paligjshëm, shkarkimin e Hajdarmataj dhe një gjë që bëhet krejtësisht nga vegla e Edi Ramës, Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme e cila gjen këto lëvizje për të bërë së fundmi ,me shqyrtimin e dosjeve, në mënyrë sa më të shpejtë dhe të efektshme. Një koment më të zgjeruar do doja.. Në fakt reforma në drejtësi që të gjithë kemi folur, kemi pritur, që të ndodhin mrekullirat në Shqipëri por në fakt jo vetëm mrekullirat që nuk po ndodhin por çdo ditë e më shumë po ndodhin skandale të cilat jo vetëm e implikojnë institucionin e prokurorisë së përgjithshme por edhe të gjithë skenën politike shqiptare. Shkarkimi i Hajdarmataj, për mua përveç se është i paligjshëm për vetë faktin se po tu rikthehemi të gjitha deklaratave që na bëheshin në emër të mazhorancës nga z.Manja, znj. Felaj që ajo Prokurorja e Përgjithshme e cila po zgjidhet pa Vetting, që po shkelin Kushtetutën me të dyja këmbët, të gjitha këto nuk janë fare sepse ajo nuk ka asnjë të drejtë për të shkarkuar prokurorët por do jetë thjesht një moment kalimtar për të kaluar në zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm në ngritjen e strukturave për reformën në drejtësi pra KLP, KLG e me rradhë. Por në fakt doli që znj.Marku e zgjedhur me 69 vota, nën një presion të madh, në një situatë të tensionuar nuk ishte gjë tjetër vetëm një vazhdimësi e falangave të krimit të organizuar dhe të Edi Ramës. Për të sjellë një proces që në farë mënyre stopon vazhdimin e hetimit të çështjes Tahiri. Ne themi në fakt çështja Tahiri po në fakt është çështja Rama sepse Tahiri është një instrument i vogël në të gjithë skemën apo në platformën politike kriminale të Edi Ramës për kanabizimin e Shqipërisë që ka ndodhur. Dhe çështjaHajdarmataj është një element në të gjithë puzzel-in e kësaj platforme politike kriminale. Zëvendësimi i Hajdarmataj me një shoqe dhome të znj. Arta Marku, të cilës një ditë më përpara iu vodh posta sekrete dhe për këtë dijeni kanë vetëm dy veta ku një nga këta të dy është kjo zonjë a ka pas dijeni kjo për vjedhjen e postës apo jo. Nuk mund të jetë kjo zëvendësuesja

Kryemadhi: Saimir Tahiri është një ushtar i vogël i perandorisë së Ramës

e Hajdarmataj për shumë arsye plus edhe për shumë gjëra të tjera që është në procedim penal. Pse ndodh pikërisht tani kjo lëvizje? Sepse unë mendoj që kjo është dhe kompromisi që u bë me dorëzimin e mandatit të z.Tahiri, për të kaluar pastaj në mbylljen e çështjes së tij. Mos të harrojmë që z.Hajdarmataj me grupin e prokurorëve të krimeve të rënda kërkuar arrestimin e z. Tahiri në tetor apo nëntor kur ishte çështja e tij dhe kjmazhorancë e cila drejtohet nga Edi Rama hodhi poshtë të gjitha dokumentat e z.Hajdarmataj për të mos ta arrestuar për të mos i hequr mandatin. Pra për mua kjo është vazhdimësia e lojës dhe bëhet çdo ditë e më shumë flagrante, bëhet prezente kapja e drejtësisë shqiptare nga Edi Rama dhe krimi i organizuar. A mendoni ju se do të ketë një arrestim në vijim për z.Tahiri si qytetar i thjeshtë tashmë? Po kush do ta arrestojë? Do ta arrestojnë prokurorët që kanë probleme me veten e tyre? Të cilët kanë një të shkuar jo të pastër. Për mua tashmë jo vetëm situata në prokurorinë e përgjithshme por në gjithë sistemin e drejtësisë është një situatë e cila është një kamzhik i krimit të organizuar që do e përdori në duart e tij për ti vjedhur pronat qytetarëve , për tu marrë të drejtat, për ti kthyer në skllevër kështu që për mua kjo është një situatë tragjike se jo vetëm që nuk krijon asnjë lloj sig-

urie dhe stabiliteti për Shqipërinë por mbi të gjitha e largon çdo ditë e më shumë Shqipërinë nga ai proces aq i dëshiruar që është hapja e negociatave për shqiptarët. Dhe për mua situata është shumë alarmante duke pasur parasysh që të gjithë këto elementë që ne diskutojmë sot, situata ekonomike e rënduar, mungesa e investimeve të huaja, klima e biznesit që është mjaft agresive dhe mjaft kundërshtare, vijnë si rezultat i një situate që tashmë, Edi Rama pasi kapi gjithë pushtetet, kapi dhe pushtetin e fundit që është pushteti i drejtësisë i cili në njëfarë mënyre që do të sjellë që këtë popull ta kthejë në një grup skllevërish në shërbim të Edi Ramës. Kush e pengon Shqipërinë? Edi Rama është kryesori. Saimir Tahiri është një ushtar i vogël i perandorisë së Ramës, është viktima e rradhës. Ishte gjenerali i ushtrisë së Ramës për të kanabizuar Shqipërinë dhe Edi Rama s’paska pas dijeni për kanabizimin e Shqipërisë? Po Edi Rama ka dijeni për ndërtimin pa leje të një çatie pa leje në një fshat të Përrenjasit dhe njoftohet. Nuk paska dijeni Edi Rama për mijëra hektarë kanabis që janë mbjellë në Shqipëri. Kjo është qesharake. Pra moshapja e negociatave në qershor nëse ndodh ka vetëm një shkak është Edi Rama. Çdo gjë tjetër pastaj është alibi që krijohet nga vetë ne. Sot nuk është Tahir pjesë e

parlamentit, por kush e udhëzonte atë? Pse e kërcënon Tahiri Edi Ramën, me kode mafioze nga televizonetnga intervistat e tij? Pse u hoq Hajdarmataj? U hoq se çështja do të shkonte drejt arrestimi të Tahirit dhe arrestimi i tij do të prishte ekuilibrat dhe do të nxirrte të gjitha urdhëresat e Edi Ramës. Pra në të gjithë këtë histori sigurisht që rilindja ka përgjegjësinë e saj kryesore por përgjegjësi kryesor është Edi Rama. Është ai që ka ftuar politikën jo vetëm të kanabizimi të Shqipërisë, jo vetëm të konçensioneve korruptive, jo vetëm të rritjes së borxhit, të vendosjes së taksës në rrugën e kombit por edhe për shumë e shumë gjëra të tjera përgjegjës është vetëm ai. Saimir Tahiri e dorëzoi mandatin e tij, në vend të tij ka ardhur Spartak Braho një figurë shumë e rëndësishme për LSI asokohe. Një koment i juaj? Unë e uroj punë të mbarë, uroj që ta ndiejë veten mirë atje ku do të jetë Flitet në media që edhe deputetë të tjerë të LSI-së do ti bashkohen kësaj mazhorance... Absolutisht nuk ka asnjë deputet të LSI-SË, që i bashkohet mazhorancës së Edi Ramës, sigurisht që Edi Rama ushtron presionet e tij jo vetëm ndaj deputetëve të LSI, të PD por edhe ndaj deputetëve të PS. Sa të duash ka deputetë të LSI-së që kërcënohet nga Edi Rama por që vazhdojnë punën e tyre.

Po që joshen? Nuk besoj që të ketë ndonjë për të joshur se po të ketë ndonjë për të joshur Edi Rama në rradhë të parë josh deputetët e vetë nuk ka pse të joshi deputetët e LSI-së, kështu që nuk është problemi jonë, Rama do mundohet të përdorë kërcënime, por më shumë një fushatë manipulative që bën ai për ti ushtruar presion deputetëve të tij të cilët janë të pabindur ose ndihen të pasigurt. Edhe rastet qoftë të z. Bitri, Tavos, Kokës apo Çelaj, janë sepse në qoftë se ata nuk do të merrnin pjesë në procesin e votimit apo qoftë edhe prezentë, humbisnin mandatin për shkak të mungesës së tyre për një kohë të gjatë sepse me rregullat e reja që kemi nëse ti nuk merr pjesë mbas 6 muajsh humbet mandatin. Kjo është thjesht një çështje teknike. Deputetë të LSI-së por jo vetëm ata janë të lirë që të marrin vendimet e tyre për çdo qëndrim. Nuk i ka cënuar njeri, nuk i ka ndaluar njëri në çdo moment. Sepse në fund të fundit kjo është demokracia e brendshme e partisë për të krijuar dhe për të thënë mendimin e tyre. Përsa i përket përfaqësimit secili nga ne përfaqëson LSI, asnjë nga ne nuk ka ardhur me votat e veta personale të gjithë jemi me votat që mbajnë vulën dhe brandin e LSI-së. Unë mendoj që aludime të tilla që hidhen në rrjete sociale apo dhe farsa e shëmtuar e këshilltarëve që ishin antirusëgjasme ishte një fitim kohe ose kërkonte që Edi Rama ti jepte pak oksigjen vetes së tij duke pasur parasysh shumë gjëra të tjera që do ti vinin njëra pas tjetrës qoftë takimi në Gjermani, qoftë takimet e tjera që do të ketë së shpejti etj. Një vit para zgjedhjeve lokale çfarë është prioritare për LSInë? Unë mendoj që sot jo vetëm për LSI-në por për të gjithë shqiptarët është prioritare që të jetojnë më mirë. Situata është shumë e rëndë. Shqiptarët marrin të njëjtën pagë që kanë marrë para 5 viteve por e përkthyer në prodhim ushqimor, në benefite të tyre është shumë shumë më pak, është gati 15, 20% para faktikisht të përkthyera në para seç kanë pasur para 5 viteve. Sot ne po flasim për drogën, për korrup-

(Vijon në faqen 7)


INTERVISTA (Vijon nga faqja 6) sionin për burgun por në fund të ditës janë me miliona shqiptarë që diskutojnë kafshatën e bukës. Ne sot të gjithë duhet të mendojmë sesi të nxjerrim Shqipërinë nga kjo situatë ekonomike shumë e rëndë që jo vetëm i varfëron shqiptarët por ua heq mundësitë dhe shanset për të krijuar një të ardhme këtu. Lëvizja e qindra mijëra shqiptarëve nga Shqipëria është jo vetëm një plakje por edhe një zhbërje sepse ata ikin dhe nuk kthehen më. Sepse janë mosha më pozitive që mund të japin për këtë vend. Prioriteti i LSI-së në zgjedhjet lokale është të krijojë një lloj shansi për pushtetin vendor që të jenë të pavarur për të krijuar probabilitetet dhe për të qenë më të pavarur politikisht nga politikat e qeverisjes. Mos harrojmë që ne kemi votuar një reformë para katër vitesh, reformën administrative që krijonte një lloj pavarësie të pushtetit vendor nga pushteti lokal, por në fakt jo vetëm që ska krijuar pavarësi por ka krijuar një centralizim total, ku të gjitha taksat e pushtetit vendor merren nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve dhe më pas i shpërndan si ti dojë kokrra e qejfit Edi Ramës dhe qeverisë së tij nëpër bashkitë sipas interesave të veta. Ashtu sikurse dhe i gjithë buxheti që merret nëpërmjet të ardhurave të tjera shpërndahet me rilindjen urbane, tashme kemi rilindjen rurale për të krijuar dekoracione që janë të panevojshme për momentin, janë të bukura por janë të panevojshme sepse sot shqiptarët kanë më shumë nevojë për ushqim, shëndetësi dhe për arsim. A jeni të kënaqur si opozitë e bashkuar me PD?A mendoni se kështu mund të vijoni përpara apo e ndjeni të sigurt veten përpara PS.? Mos të harrojmë që është hera e parë në këto 27 vite pluralizëm menjëherë mbas një mandati pas zgjedhjeve të përgjithshme, brenda 4-5 muajve kemi një reagim opozitar shumë të fuqishëm me një opinion publik i cili është po themi agresiv në të shprehur kundër qeverisjes së tij pavarësisht se ne kemi një qeveri e cila përdor elementët e shtetit qoftë policinë, prokurorinë, ushtrinë, për tu marrë frymën, për tu mbyllur gojën qytetarëve të saj. Mos të harrojmë që vinim nga një fushatë që LSI ishte një sandwich midis dy partive të vjetra të cilat dashje pa dashje krijuar një perceptim të gabuar gjë që solli dhe fitoren e 74 mandateve të PS qoftë me paratë e drogës qoftë edhe me manipulimin e opinionit publik. Ajo çka dua të them që për herë të parë unë mendoj që kemi një opozitë të konsoliduar me qëndrimet e saj parlamentare dhe në konsolidimin e një fronti opozitar i cili është shumë i rëndësishëm. Sigurisht që do hapat e vetë sepse edhe një bimë kur e mbjell do kohën e vetë për të çelur lulen e saj ashtu sikurse edhe një fëmijë kur e nis do nëntë muaj në bark. Edhe kjo opozitë

është e rëndësishme që të ulet në dy apo dhe 3 tryeza, për rakordimet e aksioneve politike që kanë të bëjnë jo vetëm me protestën e 27 Janarit por ka të bëjë edhe me shumë angazhime të tjera edhe me luftën e vetë politike në parlament ashtu modeste siç është sepse atë që të ofron parlamenti sot, standard i dyfishtë është një aksion opozitar i cili do të ndiqet me hapa të tjerë. Mos të harrojmë që është shumë e vështirë sepse ti nuk ke përballë një forcë politike, ke një krim të organizuar që është i fortë në para, në trafiqe, në lidhjet ndërkombëtare sepse në qoftë se themi krimi i organizuar nuk është i forti i lagjes që kontrollon rrugicën. Krim i organizuar do të thotë që është krim i organizuar që kontrollon institucionet ndërkombëtare, që ka falangat e tij, ka elementët e tij, në mënyrat nga më të ndryshmet, qoftë edhe në mediat ndërkombëtare. E ndjen LSI më të fortë apo më të dobët veten përballë mazhorancës? LSI është një realitet politik, duam apo nuk duam, na pëlqen apo nuk na pëlqen. Është një realitet politik. Të mos harrojmë, kur të gjithë thoshin se LSI nuk merr më shumë se 8 deputetë, mori 19 deputetë. Të mos harrojmë që LSI ka qenë në të gjitha proceset zgjedhore, ka qenë forca politike më e sulmuar, për shkak se në një farë mënyre ka prishur edhe atë kohezionin mes dy forcave të vetme, pra o majtas, o djathtas, që faktikisht nuk ka as të majtë dhe as të djathtë në Shqipëri. Në Shqipëri kemi 90% shqiptarë të varfër, dhe 10% kemi njerëz që jetojnë në parametra normal, që është një shtresë e mesme, ku në fakt është shumë pak dhe duhet të jetë në raporte komplet në të kundërt. Ajo çka dua të them është që LSI duke qenë një realitet më vete, duke qenë edhe një forcë politike e cila ka një strategji dhe një objektiv komplet në shërbim të njerëzve dhe në krijimin dhe forcimin e shtresës së mesme, sepse në fund të fundit shtresa e mesme është që ajo që ndërton demokracinë, ndërton ekonominë, nuk e ndërtojnë as të varfërit dhe as të pasurit. Të pasurit i pijnë gjakun të varfërve dhe marrin paratë dhe largohen. Të varfërit varfërohen dhe ikin e largohen, kthehen në skllevër në vende të tjera, ndërsa shtresa e mesme është ajo e cila zhvillon një vend. Ne si LSI mendojmë që fuqizimi, zgjerimi dhe forcimi I shtresës së mesme është një nga objektivat tona kryesore. Bëri jehonë mosbindja civile, ku është mosbindja civile tani? Ka një problem përsa i përket mosbindjes civile. Mosbindje civile ju e mendoni si një instrument I cili të dalësh në rrugë, etj etj. Mosbindje civile do të thotë që ti pak nga pak të fillosh të mos i bindesh qeverisë. Nëse ti bllokon akset kryesore të rrugëve, kujt I prish punë, Edi Ramës i prish punë apo njerëzve? Mosbindje civile do të thotë që unë nuk njoh sistemin tënd, nuk të njoh ty si kryeministër, nuk njoh qeverinë tënde, nuk njoh sistemin tënd

7

E diel, 13 Maj 2018

të drejtësisë të kapur, nuk njoh gjykatat e tua, nuk njoh prokurorinë. Njerëzit sot po përballen me Drejtësinë e krimit të organizuar. Sot Prokuroria dhe Gjykatat nuk përfaqësojnë drejtësinë. As reformën në drejtësi. Sot prokuroria dhe gjykatat përfaqësojnë krimin e organizuar, përfaqësojnë grupet kriminale, të cilat drejtohen nga Edi Rama. Çfarë do të thotë kjo? Nuk do të thotë kjo, mosbindje civile? Se po të flisje dje kundër reformës në drejtësi shpalleshe armik, quheshe antiamerikan. Mosbindje civile do të thotë të mos paguash taksa.. Përse të mos ti paguash. Edhe të paguash taksa ti je 81% e GDP-së, je borxh. Dhe në fakt, kush po paguan taksa sot? Kush ka mundësi sot të paguajë taksa? Më thuaj, po paguajnë shqiptarët? Sa biznese janë mbyllur? Mbyllja e bizneseve është mos pagim taksash. Mosbindje civile nuk ishte Rruga e Kukësit? Po tani, kur shkojmë atje thoni përse e politizoni? Kur nuk ju shkojmë, thoni përse nuk u shkoni? Mënyra se si Rama po kërkon të zhvendosi, në të gjithë këto histori, faji nuk është I opozitës. Në të gjithë këtë histori, faji është i Edi Ramës. Dhe ne nuk i kërkojmë llogari Edi Ramës, nuk çohen gazetarët të parët. E mbani mend se si u çuan gazetarët përse qëlloi Luan Rama Babaramon? Dhe u çuan të gjithë gazetarët dhe kërkuan largimin e Luan Ramës, dhe iku Luan Rama. Kush nga gazetarët sot është çuar dhe të shkojë përpara kryeministrisë së Edi Ramës për intimidimin, për blerjen, për presionin që ushtrohet ndaj gazetarëve? Asnjë. Sepse në një farë mënyre, mediat sot kanë ngelur peng I një vendimi. E dini ju që Rama do të sjelli ligjin në parlament që ne të paguajmë për televizorët, në mënyrë të tillë që këto para tu shpërndahen televizioneve kombëtare? Po ne paguajmë. 13 milion euro në vit, shqiptarët paguajnë taksë për televizionet.

Rama shprehet që me këtë opozitë që ka përballë do të qëndrojë edhe për shumë kohë gjatë në pushtet.. Le të qëndrojë. Kjo do të thotë që Ramës i djeg opozita. Se vërtet Rama, po të kishte një opozitë të dobët, Rama nuk vinte dhe qante në parlament, siç po qan dhe ti dridhej zëri. Po kjo do të thotë, që kjo opozitë e bezdis atë dhe unë kaq kam në dorë. Ta bezdis. Kaq kam në dorë unë, ti krijoj atij mosqetësi. Unë nuk kam as polici të arrestojë kriminelët, unë nuk kam në dorë as Ministrinë e jashtme dhe grupin negociator që të marr dhe të hap negociatat. Unë nuk kam në dorë as të ulë taksat dhe të luftojë korrupsionin dhe evazionin fiskal. Unë nuk kam në dorë as të ndërtojë rrugë, unë kam në dorë të denoncojë. Dhe aq sa kam mundësi unë të denoncojë, do denoncojë. Ne vazhdojmë dhe flasim, por asnjëra nga mediat nuk thotë që vazhdojnë të jenë katër kuksianë në burg. Ne e themi dhe e kaloni këtë, sepse nuk ka rëndësi. Nëse unë flas sot për arrestimin e katër kuksianëve, të cilët mbahen në burg, arrestohen katër kuksianë, të cilët janë për bukën e gojës, dhe arrestohen ata të cilët nuk kanë mundësi të paguajnë 5 mijë lekë të vjetra energjinë elektrike, dhe nuk arrestohen ata që kanë miliona euro taksa pa paguar buxhetit të shtetit, sigurisht që ti nuk e jep këtë deklaratë. Nuk e jep këtë deklaratë, sepse do mbrosh televizionin tënd. Do mbrosh mënyrat e tua të funksionimit. A do të vijonë protestat? Do të vijojnë sipas mundësive. Ajo që mendoj unë që është shumë e rëndësishme është që sot mos kujtoni se jemi në një vend, I cili pas 27 vjetësh pluralizëm është një vend demokratik. Sot ky vend nuk është demokratik. Sot ky vend ka probleme shumë të mëdha, jo vetëm me demokracinë, ka probleme me lirinë e fjalës, ka probleme shumë të mëdha dhe

me funksionimin e saj si një shtet demokratik. Është hibrid. Çfarë do të thotë? Midis diktaturës dhe një vendi që nuk dihet se çfarë është? Nuk diskutohet fare çështja e demokracisë. Po të jetë për çështjen e demokracisë ne do të kishim sjellje të barabartë dhe standarde të njëjtë për të gjithë. Nuk do të kishuim standarde të dyfishta, duke filluar që me parlamentin. Ti ke tempullin e demokracisë, që quhet parlamenti, e ke në një standard të dyfishtë, që ndryshe sillet me mazhorancën dhe ndryshe sillet me opozitën. Këtu ka marrë fund çdo gjë, problemi qëndron sa jam unë sot? Mos harroni që edhe 5 Stelle me pesë veta I nisi mitingjet në Itali dhe sot është forca e parë politike. Dukeni kritike ndaj medias.. Nuk e kam kapur me mediat, sepse edhe pak hapësirë që ne gjejmë si opozitë, e gjejmë te mediat. Ndoshta dhe kjo hapje që kemi ne si opozitë, për tu shprehur dhe për të folur, ju jep dhe shansin juve dhe mundësinë për të na kërkuar ne llogari. Por nuk mund ti kërkosh llogari opozitës. Normal, sa më e fortë të jetë opozita, aq më e fortë është qeverisja. Sa më e dobët të jetë opozita, aq më kriminale është qeverisja. Dhe mos të harrojmë që kemi një opozitë, e cila nuk është përballë një force politike, se ke opozitë në Francë, ke opozitë në Gjermani, por kjo këtu është përballë me krimin e organizuar. Nuk është përballë me një forcë politike dhe me një parti politike, që ulesh dhe bën platformë programore. Ai është mashtrues. Ai doli dhe gënjeu pa pikë turpi, doli dhe tha që buxheti I ushtrisë është 2.2%, është gënjeshtar. Ne realisht e kemi 0.8% buxhetin, pavarësisht se me shifra në buxhet e ke 1.2%, se ka marrë helikopterët e Ministrisë së Shëndetësisë, ka marrë spitalin ushtarak, ka marrë ambulancat e shëndetësisë, të gjitha I ka marrë dhe ja kaluar buxhetit të mbrojtjes. Ky është një mashtrim I gjallë. Imagjinoni ku I shkon shkalla e perversitetit dhe e mashtrimit këtij njeriu. Dhe kjo është e vështirë, nuk është e thjeshtë. Kërkon një koalicion shumë më të gjerë. Opozita nuk mund të jetë vetëm bashkimi i disa partive politike. Opozitë është opinioni, mediat, gazetarët, shoqëria civile. Flasim ne për shoqërinë civile. Për cilën shoqëri civile? Për shoqërinë civile që dilte dhe protestonte përpara Kuvendit? Që e organizoi Sajmir Tahiri?! Që duam reformën në drejtësi?!Ku është shoqëria civile? Shoqëri civile e cila është më e pasur. Se ju flisni për politikanë të pasur. Po a e keni bërë ndonjëherë bilancin e shoqërisë civile sa të pasur janë? Se kjo shoqëri civile më bën mua CV-në, kjo shoqëri civile flet për paratë e drogës që hidhen në media, kjo shoqëri civile flet për politikanë të korruptuar, po kjo shoqëri civile me çfarë parash paguhet? Nga kush paguhet? Ka bërë njeri origjinën e parave të saj? Marrë me shkurtime nga “News 24”


POLITIKE

8

E diel, 13 Maj 2018

I dërguari i Merkel në Tiranë: Qeveria të vijojë me reformat, opozita të marrë përgjegjësitë e saj

G

jatë një deklarate për mediat me ministrin shqiptar Ditmir Bushati në kuadër të vizitës në Tiranë, ministri i Shtetit për Çështje Evropiane në Ministrinë e Jashtme gjermane Michael Roth ka folur për rekomandimin e KE për çeljen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë. I dërguari i Merkel në Tiranë, Michael Roth dha një mesazh të qartë për Shqipërinë në konferencën për shtyp me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati që: Qeveria të vijojë me reformat, dhe opozita të marrë përgjegjësitë e saj. “Pres prej qeverisë shqiptare të vijojë në mënyrë konsekuente politikën e reformave, dhe pres prej opozitës shqiptare të ndërmarrë në mënyrë të drejt për drejtë përgjegjësitë e veta për të kontribuar në këto procese. Dje pata mundësinë të komunikoj me zotin Basha ka qenë bisedë mjaft e mirë. Sado që mund të ketë konflikte në politikat e brendshme, çka është shenjë e një sistemi demokratik të gjallë, gjithsesi duhet të lini mënjanë ndasitë për të ecur para”, tha ministri Roth. Ai tha se Shqipëria ka mbështetjen e Gjermanisë por vendimi do të bëhet pas verifikime nga Qeveria federale dhe Bundestagu. “Gjëja më e rëndësishme është se Shqipëria mund të mbështetet në ndihmën dhe përkrahjen e Gjermanisë. Rruga e Shqipërisë drejt BE është rrugë e vështirë, sigurisht që shoqërohet me vështirësitë e veta. Në

Ministri gjerman: Rruga drejt BE e vështirë, po verifikojmë arritjet e Shqipërisë

vitet e shkuara janë shënuar një sërë arritjesh të rëndësishme. Qeveria federale është duke verifikuar të gjitha këto arritje dhe në bashkëpunim me Bundestagun do të pozicionohemi në të ardhmen për çeljen e këtyre negociatave. Argumentat për çeljen e negociatave sigurisht që nuk mungojnë, perspektiva e anëtarësimit për në BE për

KREU I PAA-së

Agron Duka: Fermerët të mos hedhin në rrugë produktet e tyre, por mazhorancën Partia Agrare Ambientaliste ka zhvilluar një takim me strukturat e kësaj force politike në Lushnje. Kreu Agron Duka tha se ka nisur organizimi për zgjedhjet lokale të 2019-s dhe kërkoi angazhim maksimal për rritjen e Partisë Agrare Ambientaliste. Duka komentoi protestën e fermerëve të kësaj zone të zhvilluar javën e shkuar, duke iu kërkuar të mos hedhin produktet e tyre në rrugë, por mazhorancën. “Disa ditë më parë fermerët e kësaj zone organizuan një protest simbolike gjatë së cilës hodhën prodhimin e tyre në rrugë për arsye të ndryshme si mungesa e tregut, përfitimi i ulët nga subvencionet si dhe infrastruktura e shkatërruar. Ky mjerim nuk mund të tolerohet në vitin 2018, prandaj unë ju them mos hidhni produktet tuaja në rrugë, le të bashkohemi dhe të hedhim këtë mazhoranzë në rrugë”- theksoi kreu i PR-së, Agron Duka

të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, dhe veçanërisht për Shqipërinë, është në interesin jo vetëm të Shqipërisë dhe shqiptarëve, por dhe në interesin tonë, dhe ne duhet t’ua shpjegojmë këtë qytetarëve tanë. E mendoj mjaft mirë se çfarë u është dashur të realizojnë qytetarëve tuaj. Duhet të bëjmë përpjekje të mëtejshme,

shteti ligjor, drejtësi e pavarur që do të ishin premisa për investime të huaja të mëtejshme në vendin tuaj. Pres prej qeverisë që të vijojë politikën e reformave, pres edhe prej opozitës të ndërmarrë përgjegjësi për të kontribuar në këto procese. Dje bisedova me Bashën, një bisedë mjaft e mirë, sado që të ketë konflikte në politikat e

brendshme që është shenjë e një demokracie të gjallë, në çështje të tilla duhet të kalohet përtej konflikteve për një konsensus të përgjithshëm”- tha ministri gjerman. Por, Roth këshilloi klasën politike shqiptare që në momentin e çeljes së negociatave përfaqësues të shoqërisë civile të përfshihen në këtë proces, të gjithë ta ndjejnë këtë proces si një udhëtim të përbashkët. Duke folur për vetting-un, Roth theksoi se procesi i vetting-ut është unik nga karakteri dhe shërben si model për vendet e Ballkanit Perëndimor. “Gjatë takimeve në Tiranë, bisedova me përfaqësues të organeve të vendit dhe ekspertë ndërkombëtarë në këtë fushë. Ata më informuan që ky proces ka filluar të japë rezultatet e veta. lidhur me këtë teme bisedova edhe me kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafa, ku fokusi i bisedave kanë qenë problematikat lidhur me luftën kundër korrupsionit, terrorizmit, fusha që ne kemi ende pritshmëri për suksese të mëtejshme”, u shpreh dje ministri gjerman Michael Roth.

Ministri për Punët e Jashtme në konferencë me ministrin gjerman Michael Roth

M

inistri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati tha se dy janë elementët thelbësore të hapave që duhen ndjekur për cceljen e negociatave me Bashkimin Europian, ritmi i reformave dhe thellimi i tyre. “Kemi dëgjuar me durim edhe hapat që duhen bërë në vijim sepse siç e ka thënë disa herë kryeministri Rama që ditën e dorëzimit të raportit të KE, gjatë vizitës së përfaqësueses së politikës së Jashtme të BE, Mogherini e deri në ditën e sotme dy janë elementët thelbësore që shoqërojnë procesin, nevoja për të mbajtur ritmin e reformave dhe për t’i thelluar më tej këto reforma sepse nuk janë reforma që bëhen për Brukselin, Berlinin, Parisin apo Hagën, por janë reforma përmes së cilave shoqëria shqiptare vijon të zhvillohet dhe transformohet”, tha Bushati. Deklaratën e tij, kreu i diplomacisë shqiptare e bëri gjatë konferencës së përbashkët me ministrin gjerman Michael Roth. Bushati tha se në fokus të bisedës ishin hapat që duhet të ndërmarrë Shqipëria në procesin e integrimit. “Gjermania është kritikë e rreptë, por edhe partnere sa i përket procesit të anëtarësimit. Siç mund ta merrni me mend fokusi kryesor i bisedës ishte në

Negociatat, Bushati: Besojmë te mbështetja e Gjermanisë

lidhje me hapat e mëtejshëm që duhet të ndërmarrim në procesin e anëtarësimit në BE, duke marrë në shqyrtim qoftë procesin e reformave që ka ndërmarrë Shqipëria, rekomandimin e Komisionit Europian për fillimin e bisedimeve për anëtarësim, strategjinë e zgjerimit, e cila përcakton disa prej fushave kryesore ku do të përqendrohet bashkëpunimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe bashkëpunimi i BE-së me vendet e Ballkanit perëndimor në të ardhmen”, theksoi Bushati. Ministri

Bushati shprehu bindjen e tij se Gjermania do të bëjë një lexim të qartë të të gjitha hapave të hedhura deri tani nga qeveria shqiptare,sa i përket procesit të anëtarësimit në BE. “…kemi besim që Gjermania është një partner që ka një lexim shumë të qarët qoftë për arritjet që kemi, ashtu edhe për atë se çfarë duhet të bëjmë më mirë dhe besojmë fuqimisht në mbështetjen e fuqishme të saj në procesin e vështirë për nisjen e bisedimeve për anëtarësim”, u shpreh ministri Ditmir Bushati.


POLITIKE

9

E diel, 13 Maj 2018

Ministrat Gjknuri dhe Klosi zbresin në terren, nisin llogaridhënien para qytetarëve në Qarkun e Vlorës

M

inistrat Damian Gjiknuri, dhe Blendi Klosi kanë vijuar turin e llogaridhënies në qytetin e Vlorës. Gjatë takimit me qytetarë në Teatrin Petro Marko, ministri Gjiknuri u ndal tek projektet në infrastrukturë ndërsa prezantoi edhe planin për ndërtimin e rrugës së re Orikum-Himarë si pjesë e paketës “1 miliard për rindërtim”. “Vlora ka perspektivë zhvillimi nëse ka investime të këtij karakteri që unë po ju them. Ne jemi duke punuar për ti dhënë zgjidhje përfundimtare edhe problemit të mbetjeve në Vlorë, një investim që do të fillojë shumë shpejt nga qeveria shqiptare. Gjithashtu, bashkia ka sjellë një projekt për trajtimin e ujërave të zeza. Shumë shpejt do të lidhet kontrata për lotin e dytë të rrugës së Lumit të Vlorës dhe do pasohet me kontratën e tretë për të lidhur Selenicën me pjesën Levan-Tepelenë, por dhe Qeparoin me pjesën e Kuçit”, u shpreh Gjiknuri. Ndërkaq, në takimin me banorë të Novoselës, ministri Gjiknuri foli edhe për aeroportin e Vlorës si një vepër e cila do të nxisë ekonominë dhe punësimin në zonë. “Po avancojmë edhe me Aeroportin e Vlorës që siç ju e dini do të ndërtohet në Akërni. Shpresoj që për disa muaj ne ta përfundojmë edhe kontratën dhe pastaj ne të fillojmë procesin e lejeve dhe ndërtimin e aeroportit. Ky investim do të sjellë shumë zhvillim dhe jo vetëm punësim për njerëzit këtu pasi do të ketë shumë shërbime. Do të ketë edhe një rrugë të re që të ketë një lidhje më të mirë të aeroportit me autostradën”, u shpreh Gjiknuri. Ministri i Turizmit Blendi Klosi u shpreh optimist që këtë sezon turistik Vlora do të mirëpresë

Gjiknuri dhe Klosi prezantojnë projektet për rrugën OrikumHimarë dhe turizmin

më shumë vizitorë. “Ajo që kemi bërë gjatë gjithë këtyre kohëve është përgatitja për sezonin turistik. Janë disa arritje në këtë fushë dhe pot ë krahasohet me numrin e turistëve gjithnjë e më tepër shtohet numri. Sot në darkë mbërrin charteri i parë nga Finlanda. Është një arritje në fushën e turizmit në Shqipëri, janë 30 mijë turistë që vijnë për herë të parë në Shqipëri. Duhet

që këtë vit sezoni turistik të jetë i mirëmenaxhuar”, nënvizoi Ministri i Turizmit Blendi Klosi. Në Njësinë Administrative të Orikumit, Gjiknuri ju përgjigj interesimit të qytetarëve për çështjet që kishin të bënin me investimet në energjetike dhe në infrastrukturë. “Mbaruam linjën 110 kilovolt, mbaruam dhe nënstacionin. Po shikojmë për disa fonde edhe nga OSHEE që brenda

një viti ky problem të zgjidhet për gjithë zonën tuaj. Siç zgjidhëm atë të madhen ku janë 3 milion euro të investuara, po bëjmë edhe një projekt për pjesën e Shëtitores, pra pjesa e Radhimës përfshirë dhe rrugën e re drejt Llogarasë” u shpreh ninistri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri në kuadër të turit “Puna për Shqipërinë që Duam, llogaridhënia publike e qeverisë”.

ZV/KRYEMINISTRJA

Mesi: Qytetarët, opozita e vërtetë e qeverisjes tonë

Zëvendës-Kryeministrja Senida Mesi në turin e llogaridhënies theksoi edhe një herë rëndësinë e reformës në drejtësi. Ajo shtoi se një numër jo i vogël gjyqtarësh është larguar nga sistemi pasi ngelën në veting. Sa i takon qeverisjes Mesi thotë se opozita e vërtetë janë qytetarët. “Jemi të përgjegjshëm që kemi shumë punë për të bërë. Sikurse me shumë përgjegjësi kemi marrë përsipër një rol shumë të vështirë, atë të bashkëqeverisjes me ju. Ju jeni opozita e vërtetë që na mban të tonifikuar dhe gjithmonë të përgjegjshëm dhe na kujton gjithmonë se mandati që kemi marrë për të qeverisur është më i vështiri por dhe më i bukuri. Për herë e më tepër dëgjoni prokurorë e gjykatës që kalojnë në procesin e vetingut. 20 gjyqtarë e prokurorë nuk e kanë kaluar. Kjo tregon se në mënyrë graduale sistemi po përmirësohet”- u shpreh dje Senida Mesi.

MINISTRI I BUJQËSISË DHE ZHVILLIMIT RURAL TAKIME ME BANORËT E DRENOVËS NË KORÇË

Peleshi nis llogaridhënien: Paratë i kemi, na duhet rruga si të shkojmë te fermeri

T

urin e takimeve të llogaridhënies publike, ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi, e ka vazhduar në qarkun e Korçës, në zonën e Drenovës me banorët e kësaj zone. Gjatë një bashkëbisedimi të hapur, Peleshi informoi mbi punën e bërë gjatë këtyre muajve, duke u ndalur veçanërisht

në projektet, sfidat dhe sektorët më të rëndësishëm ku është përqendruar vëmendja e këtij dikasteri. Për ministrin Peleshi llogaridhënia është një proces që duhet të bëhet sy më sy në mënyrë që dhe impakti të jetë me i madh dhe më frytdhënës. “Jam duke i zhvilluar këto takime të ngjashme në të gjithë Shqipërinë.

Do të ketë rreth 400 takime si ky në gjithë Shqipërinë dhe unë personalisht do të takojë banorët e çdo njësie administrative. Kemi gjykuar që është më mirë që ky diskutim, kjo llogaridhënie të bëhet sy ndër sy. I japim mundësi gjithkujt që do të komunikojë drejtpërsëdrejti apo të ngrejë dhe zërin, pra nuk jemi për duartrokitje, jemi më shumë për probleme, duke i pasur ballë për ballë edhe ministrin edhe kryetarin e Bashkisë, edhe kryetarin e Qarkut, Administratorin dhe të gjithë drejtuesit rajonalë dhe lokalë”u shpreh Niko Peleshi. Gjatë takimit Ministri është fokusuar

veçanërisht te programi IPARD, çelja e Thirrjes së Parë, pritet të ndodhë gjatë ditëve në vazhdim dhe programi 100 fshatrat. Sfida e programit ambicioz 100 fshatrat shtrohet në atë që gjatë këtij 4 vjeçari të ndërhyhet në këto 100 fshatra të përzgjedhura dhe ndryshimi në infraktukturë, shërbime etj. të jetë i dukshëm. Ministri i ka ftuar të gjithë fermerët, agropërpunuesit, sipërmarrësit në bujqësi të aplikojnë sa më shumë në programin IPARD si një mundësi reale për realizimin e projekteve potenciale zhvillimi si për individin dhe kompanitë e ndryshme, por dhe për ekonominë e vendit.

“Pra, duke filluar nga ky vit, ne kemi një hapësirë më shumë se 100 milionë euro për të financuar investime në bujqësi, agropërpunim, agroturizmi, përpunim bimësh medicinale dhe gjithë gamën e këtij sektori. Kini me shumë besim të aplikoni më tepër, sepse mundësitë janë dhe tani është “kthyer pllaka”. Tani nuk ankohemi më, për burime financiare, tani përpiqemi si t’i përthithim këto burime financiare. Paratë i kemi, por duhet të gjendet rruga, si të shkojme tek fermeri, tek investitorët, tek agropërpunimi etj” – u shpreh ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi.


POLITIKE PADIA E LSI-së

10

E diel, 13 Maj 2018

“Policia të marrë vota për PS”, LSI rihap çështjen penale ndaj Ramës në Berat Më 16 maj pritet të zhvillohet seanca e parë gjyqësore për hetimin ndaj kryeministrit Edi Rama, i paditur nga Lëvizja Socialiste për Integrim, për thirrjet e bëra nga ai gjatë fushatës që policët e shtetit pas punës të hiqnin uniformën e të mblidhnin vota për Partinë Socialiste. Çështja trajtohet nga gjykata e Beratit, pasi deklarimet e kryeministrit u bënë në qytetin e Kuçovës. Gjykata e Beratit pritet të shqyrtojë kërkesën e LSI për rikthimin e hetimit

ndaj kryeministrit Edi Rama, të ndërprerë nga Prokuroria e Përgjithshme, pas ndjesës që kërkoi kryeministri. LSI ankimoi vendimin e prokurorisë në Gjykatën e Lartë. Kjo e fundit ia kaloi çështjen Gjykatës së Beratit, pasi deklarimet e kryeministrit u bënë në Kuçovë. Fillimisht, LSI ankimoi vendimin e Prokurorisë së Përgjithshme për mosfillimin e procedimit penal ndaj kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Baza ligjore: Neni 75/a e vijues dhe

neni 291 i Kodit të Procedurës Penale. Në datën 16 maj,ora 11:00, do të zhvillohet gjyqi ndaj kërkesës së LSI për rinisjen e hetimeve ndaj kryeministrit. “I bëj thirrje të gjithë punonjësve të Policisë së Shtetit në momentin që lënë uniformën pas punës të përkushtohen për të marrë sa më shumë vota për Partinë Socialiste të Shqipërisë”, ka thënë kryeministri Edi Rama gjatë fushatës elektorale të zgjedhjeve të 2017-ës.

Gjyqi ndaj Ramës, deputetja e LSI-së: Gjykata e Beratit nuk duhet të lejojë që t’ia hedhë me një falje

L

ëvizja Socialiste për Integrim, kërkon të rihap çështjen ndaj deklaratës së Edi Ramës gjatë fushatës zgjedhore të 25 qershorit, ku kërkonte përfshirjen e policisë në zgjedhje. Dhe pas kësaj kërkese është vendosur data 16 maj, ku pritet të zhvillohet seanca e parë gjyqësore për hetimin ndaj kryeministrit Edi Rama, i paditur nga Lëvizja Socialiste për Integrim, për thirrjet e bëra nga ai gjatë fushatës që policët e shtetit pas punës të hiqnin uniformën e të mblidhnin vota për Partinë Socialiste. Çështja trajtohet nga gjykata e Beratit, pasi deklarimet e kryeministrit u bënë në qytetin e Kuçovës. Pikërisht për këtë çështje ka reaguar dje dhe deputetja e LSI-së në Berat, Silva Caka, e cila deklaroi se në çdo vend normal të botës, Kryeministri si fillim, do të ishte dorëhequr, pas një lajthitjeje të tillë. Dhe pasi kujton pushimin e çështjes nga ana e prokurorisë, Caka shprehet se Gjykata e Beratit nuk duhet të lejojë që një vepre penale t’ia hedhim me një falje dhe Prokuroria ka rastin të tregojë që nuk ka vdekur tërësisht “Nuk e di, a ekziston një vend tjetër në botë, ku njerëzit kryejnë vepra penale dhe i shpëtojnë përgjegjësisë penale, me një falje të ditës së nesërme? Nuk e di, a ekziston një vend tjetër në botë ku Kryeministri iu bën thir-

Caka: Kryeministri duhej të ishte dorëhequr, e më pas ndjekur penalisht

rje qytetarëve (qofshin këta edhe policë), të kryejnë vepra penale? Nuk e di, a ekziston një vend tjetër në botë, ku Kryeministri i

tij, të kërkojë nga ata që me ligj e me moral duhet të mbrojnë rendin dhe demokracinë, të heqin uniformat dhe t’a përdhosin si

rendin kushtetues, ashtu edhe demokracinë e vendit?! Kryeministri i Shqipërisë, i atëhershmi dhe i tanishmi, më 16 qershor 2017, i bëri thirrje Policisë së Shtetit, të hiqte uniformat dhe të kërkonte votën për Rilindjen (pse jo, edhe t’a vidhte votën!). Në çdo vend normal të botës, Kryeministri si fillim, do të ishte dorëhequr, pas një lajthitjeje të tillë. Në çdo vend normal të botës, nëse Kryeministri nuk do të kishte ndërgjegje të mjaftueshme qytetare apo moralin për t’u dorëhequr, të paktën institucionet ligjzbatuese, do të kryenin funksionin normalisht dhe do nisnin kryesisht një procedim penal për Kryeministrin. Por sigurisht, ne nuk jemi një vend normal! Në vendin tonë, Prokuroria jo vetëm që i mbyll të dy veshët dhe nuk e nis procedimin kryesisht, por edhe kur të tjerë e depozitojnë atë, i vjen

keq dhe ia fal Kryeministrit lajthitjen, duke pushuar çështjen. Kjo Prokurori, që nis procedime penale për të gjithë ata që lidhin dritat se nuk e paguajnë dot energjinë elektrike (se Qeveria iu shkurtoi ndihmën ekonomike), kjo Prokurori që nis procedime penale për ata që protestojnë, për të rivendosur një të drejtë të shkelur nga Kryeministri, kjo Prokurori, që nis procedime penale për këdo që nuk i shërben e pëlqen Kryeministrit, mbyll sytë e veshët (se gojën e ka bërë çorape me propagandë qeveritare) dhe bën rolin e të Nënshtruarës, sa herë që shpërfaqen 613 hijet e Kryeministrit! Tani që çështja shkoi në Gjykatën e Beratit, atje ku nisi gjithçka, Gjykata nuk duhet të lejojë që një vepre penale t’ia hedhim me një falje dhe Prokuroria ka rastin të tregojë që nuk ka vdekur tërësisht!”- u shpreh dje deputetja e LSI-së, Silva Caka.

VDEKJA E MINATORIT, DEPUTETI I LSI-SË DËNON ASHPËR HESHTJEN E QEVERISË PËR SITUATËN NË BULQIZË

Spahiu: Tjetër jetë e humbur në minierën e Bulqizës, dhe asnjë fjalë nga Rama

K

ur kishin kaluar 24 orë nga ngjarja e rëndë e ndodhur të premten në minierat e Bulqizës ku një tjetër minator humbi jetën në punë, Lëvizja Socialiste për Integrim dënon heshtjen e qeverisë lidhur me ngjarjen në fjalë. Reagimi do të vinte nga deputeti i LSI-së në Qarkun e Dibrës, Përparim Spahiu, i cili përmes faqes së tij zyrtare në rrjetin social “Facebook”, teksa shpreh ngushëllimet për familjen e minatorit 62 vjeçar, Medi Hidri, Spahiu shpreh indinjatën e til jo vetëm me kushtet e vështira që përballen minatorët por edhe për kushtet që ai i cilëson skandaloze të Spitalit të Bulqizës. “Një tjetër jetë e humbur në minierën e Bul-

qizës. Asnjë fjalë nga Kryeministri, as ngushëllimi i rastit. Asnjë fjalë Ministria e linjës, as ngushëllimi i rastit. Por më e rënda, asnjë fjalë nga Ministrja e Shëndetësisë, e ndodhur në të njëjtën ditë në Bulqizë, për “të dëgjuar e bashkëqeverisur me qytetarët”. Prej saj nuk desha të dëgjoj ngushëllime, por minimalisht dy fjalë për gjendjen skandaloze të spitalit të Bulqizës dhe mbase dy fjalë të tjera për Statusin e Minatorit si Ministre edhe e Mirëqenies.... Unë ngushëlloj familjen me lutjen në Zot që të mos ketë më raste vdekje as në Bulqizë e as në të gjithë minierat e tjera”- tha dje deputeti i LSI-së, Përparim

Spahiu, në reagimin e tij. Ngjarja në Bulqizë Ngjarja e rëndë ndodhi mesditën e së premtes në një minierë në Bulqizë, ku fatkeqësisht ka

humbur jetën një 62-vjeçar. Nga të dhënat paraprake mësohet se ngjarja ka ndodhur në nivelin D të galerisë. Nga vendngjarja u mësua se viktimë ka mbetur

Medi Hidri, i cili do të nxirrej nga miniera pak orë pas ngjarjes. “Rreth orës 10.15, salla operative e Komisariatit të Bulqizës, është njoftuar se në minierën e kromit në zonën D, Bulqizë, gjatë punës është aksidentuar duke humbur jetën shtetasi M. H, rreth 62 vjeç, banues në Bulqizë, (minator). Nga hetimet paraprake të kryera nga grupi hetimor, dyshohet se shtetasi M.H, duke kontrolluar frontin, është shembur një masiv shkëmbor ku dhe i ka shkaktuar vdekjen. Vijojnë hetimet në vendngjarje dhe po punohet për zbardhjen dhe shkaqet e kësaj ngjarje”- njoftoi policia lidhur me ngjarjen në fjalë.


AKTUALITET

11

E diel, 13 Maj 2018

Tre vëllezër nga Shkodra kishin çuar mjetin e tyre në një servis në Vaun e Dejës dhe duket se mosmarrëveshjet me pronarin e servisit kanë qenë fillesa e konfliktit

P

as plagosjes së pronarit të servisit në Laç-Vau i Dejës, Policia e Shtetit bën me dije se ka shpallur në kërkim tre vëllezërit që janë nga e njëjta zonë. Tre vëllezër nga Shkodra kishin çuar mjetin e tyre në një servis në Vaun e Dejës dhe duket se mosmarrëveshjet me pronarin e servisit kanë qenë fillesa e konfliktit, ku më pas ata kanë plagosur me armë 43-vjeçarin, Ermir Simoni. Sherri ndodhi në një servis makinash ku 43-vjeçari ishte bashkëpronar së bashku me të vëllanë e tij. Sipas policisë autorët janë A.B, 26-vjeç, T.B 24-vjeç dhe K.B, 19-vjeç, të tre vëllezër, banues në lagjen “Ahmet Haxhija”, Shkodër, për motive të dobëta kanë plagosur me armë zjarrin pronarin e servilit. Nga vendngjarja janë gjetur dhe sekuestruar në cilësi të provës materiale 4 gëzhoja model 54, kalibër 7.62 mm dhe 4 predha. Materialet iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër, për veprën penale “Vrasje me paramendim, e mbetur në tentativë, në bashkëpunim” e “Armëmbajtje pa leje”, parashikuar nga nenet 78-22 e 25 dhe 278 të Kodit Penal. Disa orë pas plagosjes të së premtes, ku u qëllua me armë Simoni, policia u vu në ndjekje të autorëve, që sipas uniformave blu janë tre vëllezër nga Shkodra. Mësohet se ata kishin çuar mjetin e tyre në një servis në Vaun e Dejës dhe duket se mosmarrëveshjet me pronarin e servisit kanë qenë fillesa e konfliktit, ku më pas ata kanë plagosur me armë 43-vjeçarin, Ermir Simoni. Grupi hetimor i policisë së Shkodrës ka arritur të rindërtojë ngjarjen e rëndë.

Plagosja e biznesmenit për makinën “BMW”, në kërkim tre vëllezërit SHERRI “Tre vëllezër nga Shkodra kishin çuar mjetin e tyre në një servis në Vaun e Dejës dhe duket se mosmarrëveshjet me pronarin e servisit kanë qenë fillesa e konfliktit, ku më pas ata kanë plagosur me armë 43-vjeçarin, Ermir Simoni”.

Blutë e Shkodrës në bazë të të dhënave të dëshmitarëve, por edhe të afërmeve të 43-vjeçarit Ermir Simoni, kanë arritur që të zbardhin plagosjen pranë servisit të automjeteve në Vaun e Dejës.

Burime bëjnë me dije se katër personat të cilët kanë qenë prezentë në momentin e plagosjes se 43-vjeçarit, kanë qenë së bashku me një automjet tip “BMW”. Pikërisht këtu nis edhe rindër-

timi i ngjarjes. Ermir Sokoli, njihet në zonë si pronar i servisit, posaçërisht për automjetet tip “BMW” dhe “Land Rover”, dhe shkak i grindjes së 43 vjeçarit me personat e tjerë, identiteti i të

cilëve nuk bëhet i ditur për arsye hetimi është pikërisht automjeti i tyre “BMW”, të cilin ata e kanë patur në servis. Pasi janë konfliktuar me fjalë me 43-vjeçarin Simoni, një nga personat ka nxjerrë armën dhe ka qëlluar me pistolete në drejtim të Ermirit duke i shkaktuar plagë të shumta. Katër të rinjtë janë larguar me mjetin tip “BMW” nga vendi i ngjarjes. 43-vjeçari ndodhet në Spitalin Rajonal të Shkodrës nën kujdesin e bluzave të bardha, ndërkohë që pritet edhe dëshmia e 43-vjeçarit që të hedhë dritë mbi arsyet e plota të kësaj ngjarjeje.

TIRANË

GREQI

POLICIA

Ish-prostituta tregon si i shpëtoi skllavërisë

Shqiptarja kapet me 5 kg heroinë

Fundjava “çmend” shqiptarët

Në disa qendra jetojnë vajza, të cilat i kanë shpëtuar skllavërisë si punonjëse seksi. Njëra nga ato tregon sesi në moshën 14-vjeçare ra pre e trafikimit të qenieve njerëzore. Ajo tregon se një burrë rreth të 40-tave e mashtroi atë duke i premtuar një jetë më të mirë në Itali, por qëllimet e tij ishin të errëta. Të miturën, ai e detyronte të kryente marrëdhëni seksuale kundrejt pagesës. “Më premtonte shumë gjëra. Do shkoja në Itali, do të punoja, do bëhesha dikush në jetë. Por pasi shkova atje më shfrytëzoi si prostitutë”, tregon viktima e trafikimit. Po çfarë ndodhte nëse ajo refuzonte? “Më kyçte në dhomë. Unë thosha që nuk dua, por ai më detyronte më rrihte. Po se bërë këtë, më thoshte, do të vras”. Kanë kaluar 4 vjet nga historia e saj e trishtë, fatmirësisht sot ajo është riintegruar dhe punon si ndihmëse kuzhiniere.

Një shtetase shqiptare është arrestuar në Selanik, e akuzuar për posedimin e një sasie të madhe heronie. Policia njofton se pas një aksioni të organizuar, fillimisht u ndalua 35-vjeçarja dhe pastaj u krye kontrolli në banesën e saj. Aty u gjetën dhe u sekuestruan 10 paketa që përmbanin një sasi heroine prej 5 kilogramë e 66 gramë, 9 pilula narkotike, një thikë me sustë, 7 celularë, një peshore precizioni elektronike, një shumë parash prej 8.365 euro si produkt i trafikut të heroinës dhe një sistem survejimi me tre kamera. 35-vjeçarja shqiptare do të dërgohet në prokurorinë e Selanikut.

Kanë vijuar kontrollet gjatë fundjavës nga Policia e Shtetit dhe Policia Rrugore e Tiranës, në kuadër të parandalimit të aksidenteve rrugore, por sërish gjenden shoferë të pabindur pavarësisht thirrjeve për të konsumuar alkool dhe për të ecur me shpejtësi brenda normave të lejuara. Policia ka penalizuar disa shoferë në aksin rrugor Tiranë-Durrës pasi udhëtonin me shpejtësi tej normave të lejuara. Një shofer është kapur me shpejtësi deri në 180 km/h. “Fundjavë për tu argëtuar, jo për të rrezikuar jetën. 163 km/h. 164 km/h, 180 km/h. Absolutisht e patolerueshme. Mos shpejtoni se në rastin më të mirë ju pret Polici dhe Radari”,-thuhet në njoftimin e policisë.


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

SPECIALE

12

E diel, 13 MAJ 2018

Për herë të parë mamografia në Dibër

Manastirliu: 4.5 milion euro për spitalet rajonale S

hërbimi i mamografisë për diagnostikimin e hershëm të kancerit të gjirit për gratë ofrohet për herë të parë në spitalin rajonal të Dibrës, me instalimin e aparaturës së re të mamografisë në këtë spital. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu pa nga afër investimet në aparatura që kanë përmirësuar shërbimet për banorët e kësaj zone. "Mamografia vendoset për herë të parë, grafia e re sapo është instaluar dhe një sërë pajisjesh të tjera si eko, inkubatorë etj. me vlerë rreth 280 mijë euro që po instalohen në spitalin rajonal të Dibrës, përmirësojnë ndjeshëm diagnostikimin e sëmundjeve, duke bërë që shumë shërbime që pacientët

detyroheshin t'I merrnin në Tiranë, sot mund t'I marrin afër vendbanimit të tyre", tha Ministrja Manastirliu. Investimet në aparatura të teknologjisë së lartë po realizohen në cdo spital rajonal. "Kemi nisur tashmë programin tonë për fuqizimin e spitaleve rajonale ku po investohen vetëm për aparatura të reja biomjekësore 4.5 milion euro që padyshim përmirësojnë dhe zgjerojnë shërbimet për qytetarët", tha Manastirliu. Duke u ndalur te plotësimi i nevojave me mjekë, Ministrja u shpreh: "Tre mjekë të specializuar kanë pranuar të vijnë të punojnë në spitalin e Dibrës përkundrejt pagesës së bonusit që ofrohet nga qeveria. Një mjeke e re nefrologe I është bashkuar stafit të mjekëve të

specializuar të këtij spitali, duke ofruar një shërbim që deri para pak javësh nuk ofrohej në këtë spital, për të sëmurët me veshka. Po mbulojmë edhe shërbime që më parë kishin mjaft problematika, si anestezi-reanimacion apo obsetrikë-gjinekologji. Paralelisht vijojmë me programin e patronazhit, ku mjekë nga spitalet e Tiranës po kryejnë vizita të specializuara apo edhe ndërhyrje kiru-

rgjikale sipas një grafiku të caktuar këtu në Peshkopi dhe në ato spitale ku ka nevoja për mjekë të specializuar". 13 mjekë me bonus po ofrojnë aktualisht shërbim në spitalet rajonale, si në Korçë, Gjirokastër, Kukës, Dibër, Berat, etj. 17 mjekë të rinj që sapo janë specializuar janë punësuar gjatë muajit të fundit në spitalet rajonale. Me programin e patronazhit, 5780 pacientë kanë kryer

vizita të specializuara apo intervente kirurgjikale në spitalet rajonale nga mjekët e spitaleve të Tiranës. "Objektivi ynë është të përmirësojmë dhe zgjerojmë shërbimet shëndetësore në mënyrë që qytetarët t'I kenë këto shërbime aty ku jetojnë. Modelin që ngritëm në QSUT do ta shtrijmë në të gjithë spitalet e vendit", u shpreh Ministrja e Shëndetësisë gjatë vizitës në Peshkopi.

Tirana destinacion i pëlqyer turistik, mundësi e mirë për ekonominë e qytetit

Veliaj: Tirana po kthehet në destinacion të turizmit mjekësor Q

yteti i Tiranës, me ndry shimet që po pëson ditaditës dhe mundësive të shumta për argëtim, po kthehet gjithnjë e më shumë në një destinacion turistik për qytetarë nga vende fqinje, sidomos italianë. Ka nga ata që udhëtojnë në fundjavë drejt Tiranës, për të vizituar kryeqytetin shqiptar, por edhe për të kryer disa shërbime mjekësore, çka është një mundësi e mirë edhe për ekonominë e qytetit. Një grup turistësh italianë që vijnë shpesh në Tiranë, së bashku me kryebashkiakun Erion Veliaj, mbollën edhe disa pemë për gjelbërimin e qytetit. Veliaj i falenderoi turistët jo vetëm për kontributin që japin në ekonominë e qytetit, por edhe për mbështetjen në mbjelljen e pemëve. "Jam shumë entuziast për gjithë miqtë që na kanë ardhur, kryesisht turistë italianë, që vijnë këtu për një kujdes shumë të spe-

cializuar mjekësor, për turizëm, e sigurisht edhe për të lënë diçka mbrapa në qytet. Ndaj, u jam shumë mirënjohës për të gjitha pemët e dhuruara", u shpreh ai. Kryebashkiaku vlerësoi faktin që turistët e huaj zgjedhin Tiranën për të kryer kontrollet e tyre mjekësore, duke krijuar kështu një lloj të veçantë turizmi, si ai mjekësor. Veliaj theksoi se ky turizëm sjell në qytet njerëz që qëndrojnë disa ditë, të cilat i japin

ekonomisë më shumë të ardhura që vijnë nga hoteleria, udhëtimet, vizitat dhe restorantet. "Një qytet që është mendje-hapur, që është zemërhapur, që i mban dyert e hapura, ku njerëzit flasin gjuhë të huaja, ku kultura e shërbimit është dinjitoze, është qytet i së ardhmes. Ne kemi nevojë për njerëz që kalojnë kohë në Tiranë, jo vetëm për ata që bëjnë një xhiro në sheshin "Skënderbej" dhe pastaj largohen. Kemi ende shumë për të bërë si bashki, edhe me sipërmarrjet fantastike që po sjellin një lloj të ri turizmi në ven-

din tonë, që është turizmi mjekësor", tha kryetari i Bashkisë së Tiranës. Drejtuesi i klinikës "Viaggiare&Sorridere", Dritan Gremi u shpreh se numri i qytetarëve të huaj që vizitojnë Tiranën për të marrë shërbime mjekësore po shtohet dita-ditës, duke dhënë një kontribut për zhvillimin e qytetit. "Kemi diku te 100-110 pacientë çdo muaj dhe numri vjen në rritje. Ata flenë në Tiranë, paguajnë një kafe këtu, drekojnë

e darkojnë në restorantet e Tiranës, dhe çdokush shpenzon mesatarisht 60-65 euro në ditë. Llogaritë i bëjmë vetë sa ndikojnë në ekonominë e qytetit", tha Gremi. Turistët italianë vlerësuan transformimin që po pëson çdo ditë Tirana, duke theksuar se dallimi me disa vite më parë është shumë i madh. Ata u shprehën se shohin një Tiranë ndryshe, më të pastër dhe të përmirësuar nga infrastruktura.


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

KULTURE

13

E diel, 13 MAJ 2018

Shtëpia muze e vëllezërve Frashëri, i nënshtrohet restaurimit

S

htëpia muze e vëllezërve Frashëri, monument kulture i kategorisë së parë, e ndodhur në hyrje të fshatit me të njëjtin emër në qytetin e Përmetit, do t'i nënshtrohet restaurimit gjatë kësaj vere. Projekti për rijetëzimin e këtij monumenti kulture është hartuar nga specialistët e Institutit të Monumenteve të Kulturës, si pjesë e kalendarit të restaurimeve të "Vitit të Skënderbeut", i cili është

miratuar në Këshillin Kombëtar të Restaurimeve. Për restaurimin "Shtëpia e Vëllezërve Frashëri", janë parashikuar ndërhyrje në restaurimin e çatisë, dyerve dhe dritareve në përgjithësi, eleminimin e çarjeve në fasadë, restaurimin e dyshemeve dhe riparime në suvatime. Gjithashtu do të bëhet sistemimi i terrenit përreth. Kjo shtëpi muze është ndërtuar në vitin 1974 mbi rrënojat e

Vlerat turistike të Borshit promovohen edhe nga të rinjtë Vlerat turistike të zonës së Borshit, punimet artizanale, etnografia, kulinaria u promovuan ditët e fundit nga nxënësit e shkollës së mesme "Qazim Pali", të këtij fshati. Përmes aktivitetit "Të njohim dhe promovojmë potencialet turistike të Borshit", të organizuar nga mësuesit dhe nxënësit e shkollës, të pranishmit ndoqën një aktivitet të pasur kulturor në oborrin e kësaj shkolle. Poezi, këngë, teatër, të interpretuara nga nxënësit sollën në vëmendje traditën e vjetër të Borshit, ku nuk munguan edhe kënga labe dhe vallet tradicionale shqiptare. Kryetari i bashkisë së Himarës, e konsideroi si një model për organizimin e projekteve të tilla, që janë zhvilluar edhe në shkolla të tjera të bashkisë Himarë. Borshi, me pamje magjike dhe det të pafund njihet për mikpritjen, ku turisti apo kalimtari gjen një komunikim të ngrohtë dhe të kulturuar. Kulinaria specifike është një tjetër ftesë që të bën të qëndrosh, qoftë edhe për disa orë në Borshin e bukur. Por, një tjetër veçori e tij, përveç natyrës së bukur, detit, qiellit, gjelbërimit, janë edhe shumë objekte kulturore dhe historike që tregojnë për hershmërinë e banorëve të kësaj zone. Kështjella e Sopotit është një nga objektet kulturore te Borshit që gjendet në majën e kodrës së quajtur Kala. Në Borsh udhëtari do të gjejë atë që kërkon: legjenda, histori, natyrë dhe privatësi për atë që është i lodhur nga zonat e zhurmshme urbane dhe ka vendosur të harrojë për pak kohë ekzistencën e pjesës tjetër të botës.

banesës së vjetër të shkatërruar. Ajo u rikonceptua si një përmbledhje e historikut të zonës, e veprimtarisë së tre rilindasve dhe është pjesë e rëndësishme e trashëgimisë kombëtare. Me ringritjen e saj është bërë përpjekje për ruajtjen e origjinalitetit të volumit fillestar, duke shtuar elemente të reja si, ndërkate e tavane druri dhe oxhakët nëpër dhoma. Disa nga dhomat e kësaj shtëpie-muze pasqyrojnë

mënyrën e jetesës së kohës, duke ekspozuar orendi të vjetra të mbledhura edhe nga banorë të zonës. Interesi për këtë banesë duket se është jo i pakët, për vetë rëndësinë dhe

Kalaja e Kaninës, i nënshtrohet procesit të mirëmbajtjes

K

alaja e Kaninës, një ob jekt historik dhe turistik, 6 km larg Vlorës i është nënshtruar procesit të mirëmbajtjes në kuadër të projektit "Të mbajmë pastër monumentet". Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare, Vlorë, gjatë kësaj jave ka ndërhyrë në mirëmbajtjen e kalasë së Kaninës. "Tashmë infrastruktura rrugore nga qyteti i Vlorës drejt fshatit të Kaninës është drejt përfundimit dhe për këtë arsye, këtë sezon të ri pritet të ketë një fluks të madh vizitorësh në kalanë e Kaninës, e cila tashmë është vetëm 5 minuta larg qytetit të Vlorës", bën të ditur DRKK, Vlorë. Kjo drejtori ka hartuar një grafik për pastrimin e monumenteve dhe fton të gjithë institucionet, grupet e interesit dhe qytetarët që t'i bashkohen kësaj nisme. Gjatë javës së kaluar në fokus të punimeve mirëmbajtëse ishin monu-

mentet e urës së Slapit, Drashovicë, urës së Frengut në Gjorm, urës së Bratajt dhe në kalanë e Kaninës . Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare - Vlorë. Kalaja e Kaninës, është përmendur që në shekullin IV. Por, aty janë zbuluar gjurmë që prej periudhës ilire. Mendohet se është ndërtuar që në shek III. Gjurmë

Kruja më e vizituara në 4 muajt e parë të vitit, me 25000 vizitorë të huaj Kruja është një nga qendrat e rëndësishme turistike në Shqipëri. Sipas statistikave të këtij viti të nxjerra nga drejtoria e shërbimit turistik në bashkinë e Krujës, këtë qytet e kanë vizituar rreth 305 mijë turistë vendas e të huaj. Përgjegjësi i Zyrës së Informacionit Turistik të Bashkisë Drini Masha, e konfirmon këtë numër duke specifikuar se, "vetëm polakë e kanë vizituar qytetin tonë me rreth 56 mijë turistë, ndërsa vizitorët e huaj të ardhur kryesisht nga Europa, por edhe nga Amerika e

Australia, e kalojnë shifrën mbi 105 mijë".I pyetur se për se vijnë në Krujë, Masha përgjigjet se, "kanë lexuar dhe dëgjuar për historinë e këtij qyteti, që këtu ndodhet një muze për Heroin tonë Kombëtar, një muze etnografik, ndërtesa mesjetare dhe mbi të gjitha është pika historike më e afërt nga Tirana dhe Aeroporti "Nënë Tereza". Në Krujë, ruhet dhe një traditë: zejtaria tradicionale e prodhimit me dorë si, punimi i leshit, metalit dhe drurit. Kruja, dallohet edhe për gatimet e saj të veçanta dhe tradicio-

historinë që ajo ka. Shtëpiamuze përmban në fondin e saj libra e dorëshkrime të vëllezërve Frashëri, ku mund të veçojmë disa botime origjinale të Sami Frashërit.

nale. Këto janë disa arsye që Kruja vizitohet kaq shumë", thotë Drini Masha. Ndërsa drejtori i muzeut "Gjergj Kastri-

oti" Medi Hafizi, thotë për ATSH-në se, "të huajt vijnë dhe kuriozohen nga historia e Skënderbeut dhe artifaktet, por dhe nga pozicioni gjeografik i qytetit. Vetëm të ardhur nga vende të tjera të botës, na kanë vizituar vitin që shkoi rreth 200 mijë turistë", thotë Hafizi. Kruja në 4 muajt e parë të këtij viti është vizituar nga 25,000 turistë të huaj. Çdo ditë në Krujë ngjiten vizitorë vendas dhe të huaj, që interesohen për historinë e qytetit, për prodhimet dhe zejet krutane.

të mëparshme janë ato të periudhave bizantine, veneciane dhe turke. Kalaja është rindërtuar nga Justiniani në shek V dhe meremetuar nga sulltan Sulejmani më 1531. Kalaja ngrihet në majë të një kodre me lartësi 380 metra mbi nivelin e detit. Ajo ka një sipërfaqe prej 3.6 hektarësh. Prej këndej hapet një pamje mjaft e bukur drejt Vlorës dhe gjirit të saj. Në këtë zonë, ngrihet një kodër në të cilën gjenden rrënojat e një qyteti të vjetër, atij të Kaninës. Këtu lugina e Lumit të Vlorës shtyhet deri në rrëzë të kodrës duke e lehtësuar tepër lidhjen e zonës bregdetare me atë të thellë. Kjo kala veç vlerave historike ka sot dhe vlera turistike. Vizitore të shumtë që pushojnë gjatë verës në gjirin e Vlorës, vizitojnë edhe kalanë e Kaninës. Ky fluks turistik drejt këtij objekti antik sjell dhe një vlerë të shtuar në ekonominë e zonës.


AKTUALITET

14

E diel, 13 Maj 2018

Banda e Met Kananit, i cilësuar si “Ujku i detit”, e “tradhëtoi” vetë grupi. “Pastroni farmacinë”, është kodi i përdorur nga disa prej anëtarëve që çoi në zbulimin e tyre

P

olicia e Shtetit falë përkushtimit të saj ndaj goditjes së grupeve kriminale, finalizoi mega-operacionin “Precizioni”, ku çoi në pranga 13 shqiptarë në disa qytete të Shqipërisë. Grupi drejtohej nga Met Kanani, trafikanti shqiptar me pashaportë amerikane, që kundër tij është aktivizuar DEA, dhe nga agjensitë europiane. Drejtori i Departamentit të Policisë Kriminale, Eduart Merkaj dha detajet e këtij operacioni, në një konferencë për shtyp së bashku me prokuroren e çështjes nga Krimet e Rënda, Elizabeta Imeraj. Merkan theksoi se një tjetër aktivitet kriminal, i zbuluar nga hetimet ishte trafikimi i kokainës nga vendet e Amerikës Latine përmes vendeve të Ballkanit në Shqipëri dhe vendet e BE-së. “Këta persona vepronin si grup i strukturuar kriminal, për trafikimin e lëndëve narkotike. Veprimtarinë kriminale e ushtronin në Shqipëri dhe në vende të tjera, kryesisht ato të Bashkimit Europian. Dyshimet ishin se ky grup kriminal vepronte në linjat e trafikimit të heroinës, Turqi-Greqi-vendet e BE-së, si dhe Turqi-Maqedoni-Shqipëri-vendet e BE-së”,-tha Merkaj. Pasuria dhe rolet Merkaj tha se bandës i është sekuestruar mbi 8.4 ton kanabis me vlerë tregu 10 mln euro. Janë 66 persona (shqiptarë, turq e disa shtetas të tjerë) në tërësi antarët e bandës të arrestuar në një vit e gjysmë, të cilët kanë qarkulluar shumën e lartpërmendur të mbi 10 mln euro vetëm nga trafiku i kanabisit. Gjithashtu sekuestro është vendosur edhe mbi disa pasuri të anëtarëve të bandës. Gjatë konferencës për mediat, u dhanë detaje sa i takon roleve të grupit. Kreu i grupit: Met Xhevahir Kanani. Financuesit: Klinsi Aliaj, Orges Islami, Florand Xhabej, Iliro Haruni. Ndërmjetësuesit: Gojart Jahelezi, Nexhat Mlloja, Klaudio Ulndreaj, Arvanit Ulndreaj, Alfred Shabani, Bilbil Heqini, Andrea Balla, Armando Gjini. Magazinues: Tahir Saraçi. Transportues, skafist: Redjan Dervishi, Ruvin Spahiu, Lavdim Çuku, Besmir Lupi. Transportues kamionist: Mentor Muçka. Në Turqi janë ndërmarrë tre operacione ku janë sekuestruar 3.2 ton kanabis dhe janë arrestuar 22 shtetas. Në Itali është ndërmarrë një operacion. Janë sekuestruar 2.2 ton kanabis. Në Maqedoni është ndërmarrë një operacion. Janë sekuestruar 60 kg kanabis dhe arrestuar 2 shtetas. Në Greqi janë ndërmarrë dy operacione. Janë sekuestruar 1.6 ton kanabis dhe janë arrestuar 17 shtetas. Në Shqipëri janë ndërmarrë 4 operacione. Janë sekuestruar 1.4 ton kanabis dhe janë arrestuar 25 shtetas. Met Kanani Met Kanani, emrin e të cilit e për-

Kapet ushtria e Kananit, Merkaj për mega-operacionin: 38 të arrestuar për 8 ton kanabis TË ARRESTUARIT

mendi edhe Donald Lu pak ditë më parë, u kap në Turqi me një sasi të madhe hashashi, së bashku me disa nga bashkëpunëtorët e tij. Një prej tyre, i quajtur Ruvin Spahiu, njihej në Turqi me pseudonimin “Ujku i Detit”, për aftësitë e tij si skafist. Ai e transportonte hashashin shqiptar nga Greqia drejt Turqisë. Droga aty këmbehej

me heroinë, e cila sigurohej nga mafia turke dhe që kishte si vend origjine prodhuesit në Afganistan. Më pas ushtria e trafikantëve që drejtohet nga Met Xhevair Kanani, e shpërndante heroinën në vendet e Bashkimit Europian. Një rrjet tjetër i kësaj bande, ishte edhe kokaina nga Amerika Latine drejt vendeve te Europës.

Iliro HARUNI, 43-vjeç, banues në Fier. Bilbil HEQIMI, 58-vjeç, banues në Fier. Klinsi ALIAJ, 23-vjeç, banues në Tiranë. Lavdim ÇUKU, 44-vjeç, banues në Prrenjas. Florand XHABEJ, 43-vjeç, banues në Korçë. Armando GJINI, 47-vjeç, banues në Rrëshen. Gojart JAHELEZI, 33-vjeç, banues në Tiranë. Nexhat MLLOJA, 53-vjeç, banues në Shkodër. Orges ISLAMI, 40-vjeç, banues në Gjirokastër. Arvanit ULNDREAJ, 26-vjeç, banues në Tiranë. Klaudio ULNDREAJ, 25-vjeç, banues në Tiranë. Alfred SHABANI, 44-vjeç, banues në Gjirokastër. Met KANANI, 56-vjeç, aktualisht në burg në Turqi. Besmir LLUPI, 32-vjeç, aktualisht në burg në Turqi. Ruvin SPAHIU, 46-vjeç aktualisht në burg në Turqi. Andrea (Sadik) BALLA, 57-vjeç, banues në Prrenjas. Redjan DERVISHI, 26-vjeç aktualisht në burg në Turqi. Mentor MUÇKA, 47-vjeç, aktualisht në burg në Maqedoni.

GRUPI

2 pyetje që prokurorja la pa përgjigje PROKURORJA

Do ekstradohet “baroni i drogës”?

Përfaqësues të Policisë së Shtetit dhe prokurorja e Krimeve të Rënda, Elisabeta Imeraj, dolën dje para mediave për të dhënë detaje rreth operacionit kundër grupit kriminal të Met Kananit, që rezultoi me 18 të arrestuar. Në fund gazetarët pyetën prokuroren për dy çështje, por që nuk morën përgjigj. E para se ku janë investuar paratë e këtij grupi kriminal dhe e dyta, në cilin qytet ishte baza e tij. Prokurorja Imeraj u mjaftua të thoshte vetëm që kjo është pjesë e sekretit hetimor. Sipas Prokurorisë së Krimeve të Rënda, ky grup vepronte në linjat e trafikimit të heroinës, Turqi-Greqi, vendet e BE-së, si dhe Turqi-Maqedoni-Shqipëri, vendet e BE-së.

Teksa ka dhënë detaje për super-operacionin e policisë dhe prokurorisë në shkatërrimin e bandës së Met Kananit, prokurorja Elisabeta Imeraj është përgjigjur lidhur me ekstradimin e tij në Shqipëri, ku u shpreh se nuk mund të japë detaje pasi cënojnë sekretin hetimor. “Ato detaje që janë të nevojshme dhe domosdoshme për tu bërë

publike me mediat në kuadër të transparencës, ne i thanë. Tani të mos kalojmë në detaje që mund të kenë të bëjnë me cënimin e sekretit hetimor dhe veprimet proceduriale që do të bëhen në të ardhmen. Kjo është përgjigjia që mund të japim”,-tha Imeraj. Por nëse do të ketë kërkesë për ekstradimin e Kananit, kjo do të mësohet në ditët në vijim.


AKTUALITET

M

et Kanani, akuzohet se ka trafikuar nga Shqipëria, përmes Greqisë dhe Maqedonisë në drejtim të vendit turk, tonelata me kanabis dhe droga të forta si kokainë dhe heroinë. Kanani njihet nga mediat turke si “Ujku i detit” për shkak të famës që ai ka marrë atje si koka e një rrjeti të madh të trafikut të lëndëve narkotike, dhe si zotues i mjeteve të ujit. Met Kanani, u arrestua më 20 mars të këtij viti gjatë një operacioni të Policisë turke me 1.1 ton hashash, po hetohej prej një viti nga Prokuroria e Krimeve të Rënda në Tiranë. Baroni i drogës, siç e konsiderojnë mediat turke, dyshohet të ketë trafikuar disa ngarkesa të mëdha kanabisi drejt vendeve të Lindjes, por edhe heroinë drejt vendeve të Bashkimit Europian. Personi që aktualisht konsiderohet baron droge, “karrierën” e tij e ka nisur si tregtar llamarinash në Fier. Në emër të tij rezulton i regjistruar një biznes që ka si objekt importeksport dhe tregtim me shumicë e pakicë të lëndëve të ndryshme industriale, hekuri, llamarinë dhe përpunimin e tyre. Banda dërgonte në Europë heroinën që vjen nga Afganistani, Irani dhe Turqia, teksa nga Europa merrte kanabis për tregun turk dhe pilula droge, të cilat i trafikonte kryesisht për në vendet arabe. Kapja Met Kanani, emrin e të cilit e përmendi edhe Ambasadori i SHBA-së në Tiranë, Donald Lu pak ditë më parë, u kap në Turqi me një sasi të madhe hashashi, së bashku me disa nga bashkëpunëtorët e tij. Një prej tyre, i quajtur Ruvin Spahiu, njihej në Turqi me pseudonimin “Ujku i Detit”, për aftësitë e tij si skafist. Ai e transportonte hashashin shqiptar nga Greqia drejt Turqisë. Droga aty këmbehej me heroinë, e cila sigurohej nga mafia turke dhe që kishte si vend origjine prodhuesit në Afganistan. Më pas ushtria e trafikantëve që drejtohet nga Met Xhevair Kanani, e shpërndante heroinën në vendet e Bashkimit Europian. Një rrjet tjetër i kësaj bande, ishte edhe kokaina nga Amerika Latine drejt vendeve te Europës. Rrjeti Met Kanani, i pagëzuar nga mediet turke si “Ujku i detit”, për shkak se është njohës i mirë i mjetëve ujore dhe aftësive si skafist. Sipas shkrimeve të medieve të huaja, zbulojnë se Kanani shfrytëzonte vende si Shqipëria dhe Maqedonia për të dërguar drogën në Turqi, ku rrugë kalimi ishin edhe Greqia me Italinë. Nga Afganistani trafikonte në Turqi heroinë dhe nga aty droga e fortë shpërnda-

15

E diel, 13 Maj 2018

Met Kanani, emrin e të cilit e përmendi edhe Donald Lu pak ditë më parë, u kap në Turqi me një sasi të madhe hashashi, së bashku me disa nga bashkëpunëtorët e tij

Met Kanani, “Ujku i detit” e nisi punën si tregtar llamarinash në Fier KANABIS “Banda e tij dërgonte në Europë heroinën që vjen nga Afganistani, Irani dhe Turqia, teksa nga Europa merrte kanabis për tregun turk dhe pilula droge, të cilat i trafikonte në vendet arabe”.

USHTRIA “Ushtria e trafikantëve që drejtohet nga Met Xhevair Kanani, e shpërndante heroinën në vendet e Bashkimit Europian. Një rrjet tjetër i kësaj bande, ishte edhe kokaina nga Amerika Latine drejt vendeve te Europës”. hej në tregun europian. Sipas mediave në Turqi, Kanani është personi që ka tentuar të trafikojë në nëntor të 2017-së 1.6 ton kanabis që u kap nga

Policia Greke pas një përleshje në det. Ka qenë “Ujku i detit”, personi që dyshohet se ka tentuar të çojë në Greqi këtë sasi droge, ku njerëzit e tij

janë përplasur me Policinë, aq sa u desh ndërhyrja edhe e një helikopteri nga ajri për të prangosur personat që ishin në bordin e anijes që po bënte

trafikimin e kanabisit. Pavarësisht se u kapën njerëzit e baronit të drogës, Kanani nuk u arrit të arrestohej dot nga Policia Greke në atë kohë.

DETAJE

“Pastroni farmacinë”, përgjimet që zbuluan bandën Bandën e Met Kananit, i cilësuar si “baroni i drogës”, e “tradhëtoi” vetë grupi. “Pastroni farmacinë”, është kodi i përdorur nga disa prej anëtarëve që çoi në zbulimin e tyre dhe për rrjedhojë prangosjen. Në operacionin e Policisë së Shtetit, i koduar “Preçizioni” ku në pranga ranë 14 trafikantë në disa qytete të Shqipërisë, ndërsa 4 janë arrestuar më herët në Turqi dhe një prej tyre në Maqedoni. Pas arrestimit të Kananit në Turqi në muajin mars, hetimet u shtrinë në Shqipëri, për identifikimin e anëtarëve të bandës së drogës. Grupi kriminal trafikonte kanabis në drejtim të Turqisë dhe më pas droga shpërndahej në vendet e BE-së. Kjo ishte edhe linja e re e trafikimit, ku transportoheshin edhe droga të forta

si heroinë dhe kokainë. Nga hetimet e kryera nga Policia dhe Prokuroria e Krimeve të Rënda, u ra në gjurmët e disa prej anëtarëve të bandës të cilët vepronin në territorin shqiptar. Prangosja e Kananit ka bërë që trafikantët e tjerë në Shqipëri të merrnin masa për fshehjen e drogës.

KODI

“Bandën e Met Kananit, i cilësuar si “baroni i drogës”, e “tradhëtoi” vetë grupi. “Pastroni farmacinë”, është kodi i përdorur nga disa prej anëtarëve që çoi në zbulimin e tyre dhe për rrjedhojë prangosjen”.


FORUM

16

E diel, 13 MAJ 2018

KLSH merr pjesë në takimin e Rrjetit të Koordinatorëve të SAI-ve të vendeve anëtare të BE-së, vendeve Kandidate dhe Kandidate të mundshme për në BE

Përvojë europiane për KLSH Në datat 9-11 maj 2017, u zhvillua në Maltë, takimi i radhës i rrjetit të koordinatorëve të SAI-ve të vendeve anëtare të BE-së, Kandidate dhe Kandidate të mundshme për në BE, me pjesëmarrjen e ECA-s dhe SIGMA-s. Takimi ishte i organizuar nga Zyra Kombëtare e Auditimit të Maltës. Në datën 9 maj, ishte takimi i vendeve Kandidate dhe Kandidate të mundshme për në BE, me pjesëmarrjen e Gjykatës Europiane të Audituesve (ECA) dhe SIGMA. Në këtë takim u raportua nga SAI-t pjesëmarrëse lidhur me aktivitetet e organizuara prej tyre në periudhën midis dy takime të koordinatorëve të SAI-ve. Prezantimi i parë ishte i Zyrës Kombëtare të Auditimit të Kosovës, ku u raportua lidhur me ecurinë e seminarit, "Bashkëpunimi me Parlamentin për të rritur impaktin e auditimeve", që do të organizohet me mbështetjen e SIGMA në Prishtinë. Takimi vijoi me prezantimin e KLSH-së për workshop-in që do të zhvillohet gjatë muajit nëntor në Tiranë, "Mbështetja e IT në procesin e auditimit dhe auditimi i software". Përfaqësuesit e KLSH-së paraqitën një draft-program, i cili do t'u dërgo-

het të gjitha SAI-ve anëtare të rrjetit për të bërë komentet e mundshme nga specialistë të auditimit të IT. Më pas grupi përgatitor i këtj workshop-i që përbëhet nga KLSH, SAI i Maqedonisë, Serbisë dhe Turqisë do të hartojë draftin final të axhendës së workshopit dhe do të përcaktojë lektorët. Në datat 10 dhe 11 maj, aktiviteti vijoi me takimin e koordina-

bësore në drejtim të mbështetjes që u japin SAI-ve pjesëmarrëse për t'u dhënë përgjigje pyetjeve thelbësore që lidhen me masat që duhet të ndërmarrim me qëllim që të kryejmë auditimet tona në mënyrën më të mirë..". Më pas përshëndeti, përfaqësuesi i ECA, Leo Brincat, i cili u fokusua në sfidat e SAI-ve të BEsë, veçanërisht në drejtim të mirëmenaxhimit të buxhetit të

Edhe skizofrenia e Ligjit të Luftës e ka një ilaç

KOMENT Nga Ben Andoni Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias është në momentin historik për vendin e tij të zgjidhjes së një problemi absurd, që ekziston mes dy vendeve tona. Jo më shumë sesa pak orë më parë, ai ka pranuar një keqkuptim shumëvjeçar duke pohuar kështu dhe qëndrimin e ri grek se: Ligji i Luftës është një skizofreni historike. Shqipëria me gjithë hapat e saj miqësorë dhe shtrirjen e dorës së mirëkuptimit ka marrë gjithnjë në kthim neglizhencën dhe shtyrjen në kalenda të heqjes së Ligjit të Luftës. Edhe pse është afruar disa herë zgjidhja, autoritetet greke e kanë shtyrë, me këtë rast duke mbajtur një situatë pezulli, që i ka justifikuar shumë nga qëndrimet e saj politike dhe sidomos diplomatike. Falë këtij "kushti" dhe "realiteti", pala greke ka gjetur shumë justifikime në historinë për shqiptarët. Një e tillë ka justifikuar konfliktin e fund-viteve '40, ngrirjen e marrëdhënieve për dekada të tëra, sulmin në kufi pas viteve '90, vitin '97 dhe

torëve të vendeve anëtare të BEsë. Takimin e hapi me një përshëndetje, Audituesi i Përgjithshëm i Zyrës Kombëtare të Auditimit të Maltës, z. Charles Deguara, i cili gjatë fjalës së tij theksoi : "..Eksperienca ka treguar që takime të këtij lloji, të bazuara mbi diskutime të hapura për të gjithë dhe të sinqerta, si edhe shkëmbimi i eksperiencave dhe praktikave më të mira, janë thel-

BE-së, duke u parapërgatitur për të ardhmen, duke krijuar mekanizma të tjerë, si p.sh krijimi së fundmi i Task Forcës për t'u përgatitur më mirë në përballjen me sfidat e së ardhmes. Task Forca do të shikojë përtej strategjisë së ECA 2018-2020, duke menduar në terma më afatgjatë se cilat do të jenë trendet e së ardhmes dhe si mund të afektojnë këto trende ECA-n. Më pas takimi u përqendrua gjerësisht në diskutime mbi takimin e ardhshmën të Komitetit të Kontaktit të vendeve anëtare që do të zhvillohet në Dubrovnik, në datat 11-12 tetor 2018. Përfaqësuesit e SAI-t të Kroacisë që do të jetë SAI organizator paraqitën Draft-Programin e aktivitetit dhe pjesëmarrësit u përfshinë në diskutime dhe sugjerime, në mënyrë që në takim të diskutohet për çështje të rëndësishme për BE. Më pas, SAI të ndryshme të BE raportuan për aktivitete të përbashkëta që do të organizohen në periudhën në vijim. KLSH u përfaqësua në këtë aktivitet nga tre përfaqësuese të Drejtorisë së Komunikimit, Botimit dhe Marrëdhënieve me Jashtë.

shumë qëndrime të tjera. Anipse, nuk duhet harruar se ishte Greqia që hapi kufirin e saj për qindra-mijëra shqiptarë, të cilët u derdhën drejt saj për t'i shpëtuar varfërisë së skajshme të viteve '90. Shqipëria ia ka shprehur mirënjohjen shpesh zyrtarisht, kurse qytetarët e saj në çdo aspekt të jetës, jo rrallë deri duke përfaqësuar interesat e Greqisë në fusha të ndryshme. Është pikërisht kjo miqësi që e bëri Ligjin e Luftës më shumë sesa një absurditet, një skizofreni si e quajti Ministri i Jashtëm grek duke hapur pak a shumë dhe kapitullin e ri të marrëdhënieve tona, që do të thotë shumë për të ardhmen. Ashtu si me të drejtë kishte parashikuar media greke, që posedon burime më të afërta, Greqia është tërhequr nga protokolli i Korfuzit, por më shumë nga të gjitha do të abrogojë në formën e kërkuar nga Tirana zyrtare Ligjin e Luftës të vitit 1940, një mundësi që do t'u japë leje shqiptarëve të kërkojnë dhe të rikthejnë pronat e tyre në

Greqi. Fillimisht, flitet për rreth 1800 raste shqiptarësh të cilët kanë humbur pasurinë në vitin 1940, jo të përkatësisë çame, ndërkohë që me gjasë do të fillojë një bisedim i ri për ta. Po ashtu, Greqia, lidhur me marrëveshjen detare,mund të shtrihet në 12 milje, duke përcaktuar "vijën e mesme" që e favorizon përkundrejt Turqisë. Në bisedimet e ardhshme

pretendohet se duhet të zgjidhet përcaktimi i zonave "Joni 1" dhe "Joni 2" ku qeveria greke ka thirrur prej disa kohësh kompani të huaja për kërkim hidrokarburesh. Për fat, gjithçka është futur në hulli, sepse orët e fundit u bë njohja e patentave të makinave, shpejt do fillojë rishqyrtimi i teksteve shkollore në Shqipëri, sa i përket shikimit

të figurës së fqinjit. Teknikisht, ka pasur para qeverisë greke gjithnjë dy mundësi ligjore për abrogimin e Ligjit të Luftës. E para kishte lidhje me faktin se dekreti ishte mbretëror, ndërsa tjetra ajo që e lidhte shpalljen e Ligjit me procedurën parlamentare. Greqia, falë "kompleksitetit" të problemit e ka shmangur, por shpesh është parë se ka qenë e interesuar për ta mbajtur pezull, një gjendje e cila nuk i përgjigjej marrëdhënieve tona, duke krijuar një patologji historike. Dhe, jo befas, edhe skizofrenia historike e pati një zgjidhje dhe ajo ishte kthimi te arsyeja. Shqipëria, nga ana e saj, e bëri me lëshime të shumta dhe të dhimbshme, por edhe me përgjigje pa komplekse ndaj pretendimeve të shumëllojta greke. Erdhi koha, që realisht Greqia t'i përgjigjet si duhet historisë. Ministri Kotzias është në vendin dhe në kohën e duhur të tregojë përmasat e tij në karrierë, por edhe imazhin e ri të vendit të tij me fqinjët. (Javanews)


www.kohajone.com

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E përditshme e pavarur

Viti i XXVIII i botimit

Nr: 112 (8243)

E diel, 13 Maj 2018

Çmimi 30 Lekë

Presioni i ish-ministrit të Brendshëm ndaj kryeministrit dha rezultat. Nëse ai flet hapur para gjykatës, rrëzohet qeveria dhe sirenat e policisë së Fatmir Xhafës nuk ndalojnë vetëm te Saimir Tahiri...

Tahiri në shtëpi, lojë letrash dhe filma Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi: Kjo është lojë e dyshes Rama-Tahiri. E kishim parashikuar se kështu do vepronin sa për të gënjyer ndërkombëtarët. Ata, të dy, fshehin krime dhe mafien e drogës duke rrezikuar integrimin e Shqipërisë

FAQE 3

Presidenti Meta: Të vendosur për të forcuar partneritetin strategjik me SHBA

Shqiptarët shkëlqejnë në skenën e Eurovizion

FAQE 17

Tre shqiptarët që marrin pjesë në Eurovizion INTEGRIMI

INTERVISTË

Ministri gjerman: Rruga drejt Kryemadhi: Tahiri është BE e vështirë, po verifikojmë një ushtar i vogël i arritjet e Shqipërisë perandorisë së Ramës FAQE 8

Në foto: Presidenti Ilir Meta, dje gjatë takimit me një grup studentësh dhe profesorësh amerikanë AKUZAT

FAQE 6-7

Spartak Ngjela: Rama të dorëhiqet, inskenoi sulmin ndaj Xhafaj duke provokuar SHBA

FAQE 5

FAQE 24

REAGIMI

Ambasada e SHBA: Përgëzojmë punën e Policisë, Prokurorëve dhe gjyqtarëve të Krimeve të Rënda

FAQE 4


SHOWBIZ

18

E diel, 13 MAJ 2018

Rita Ora në listën e muzikantëve më të pasur britanikë Rita Ora ka hyrë në listën e këngëtarëve më të pasur britanikë në krah të Ed Sheeran dhe Calvin Harris. Sipas "Sunday Times", ajo radhitet në vendin e 11-të artistëve britanik më të pasur në moshën nën 30 vjeç, me një pasuri prej 16 milionë paund. Ka katër vite që qëndron në top listën e 10 këngëve më të dëgjuara në Mbretërinë e Bashkuar, gjithashtu ajo ka nënshkruar kontrata fitimpru-

rëse me firma të ndryshme veshjesh dhe kozmetike. Në të njëjtën listën të kryesuar nga Adele ,është pozicionuar në vend të dytë Ed Sheeran me 80 milionë paund, kurse Calvin Harris është e vetmja hyrje e re në 20shen më të lartë me 140 milionë paund. Megjithatë muzikanti më i pasur në Mbretërinë e Bashkuar është Paul McCartney me 820 milionë paund.

Cardi B tregon gjininë e foshnjës Reperja 25 vjeçare, Cardi B dhe burri i saj Offset, po presin fëmijën e tyre të parë. Cardi B zbuloi gjininë e foshnjës në "The Howard Stern Show". "Do të kem vajzë", ka thënë Cardi B. Ajo ka treguar se për emrin e vajzës është duke u marrë Offset, burri i saj dhe ka thënë "nuk e kam menduar unë emrin, nëse intervistoni parterin tim, ai do t'ju tregoj". Cardi B ka treguar se është në muajin e shtatë dhe foshnja peshon një kilogram e gjysmë.

ELLE: Rihanna me veshjen më të mirë të javës

Dua Lipa flet për realizimin e albumit të dytë: Kush më frymëzoi Dua Lipa është kthyer në një ikonë të muzikës dhe është në përfundim e sipër të albumit të dytë. Këngëtarja pohon se shembull ka koleget e suksesshme dhe shumë artiste të tjera femra si Cardi B, Destiny Child dhe Pussycat Dolls, të cilat përçojnë mesazhin e fuqizimit të femrës sikurse "Spice Girls" në vitet '90. Duke folur për gazetën "Daily Star", bukuroshja 22-vjeçare pohoi: "Ka qenë vërtet emocionuese ndërsa procesi ka qenë shumë më i lehtë sesa në albumin e parë, sepse është më e vetëdijshme se çfarë dëshiroj nga ky album". Kur isha duke u rritur, unë i pëlqeja shumë "Spice Girls". I doja Pussycat Dolls. Oh, Zot edhe Destiny Child". Ajo më tutje ka pohuar se për punën rreth këngëve të reja, frymëzohet nga përvoja jetësore dhe personale.

Edhe këtë javë revista e njohur e modës, Elle, ka përzgjedhur veshjen më të mirë të javës. Këtë javë, kanë përzgjedhur atë të këngëtares Rihanna, me veshjen që e kishte në Met Gala. Rihanna ka përzgjedhur natën e 7 majit një veshje të Maidon Margiela, kishte vënë gjerdan të Cartier, vëthë të Maria Tash. Unazën e kishte të markës Konstantino, taket të Christian Louboutin dhe në dorë mbante çantë nga Judith Leiber. Mbrëmjen kur Rihanna u shfaq kështu në Met Gala, tema e asaj nate ishin "Trupat Qiellorë: Moda dhe Imagjinata katolike", ku përveç Riri-t, veshje të ngjashme kishin edhe

yjet tjerë. "Ishte veshje e rëndë. Çdo hap që e bëja frikësohesha, me të vërtetë ishte e rëndë", ka thënë Rihanna për People.

Sot një divë, mamaja tregon si e transformoi fama Beyoncen Ajo sot konsiderohet si divë në muzikë dhe në fakt me të drejtë. Por fakti se ajo e ka filluar famën që e vogël, nuk ka qenë shumë gjë e mirë për Beyoncen dhe familjen e saj. Megjithatë, pavarësisht se tani ka një marrëdhënie të mirë me familjen, në fillimet e karrierës së saj Beyonce as nuk donte t'ia dinte për ta. Nëna e saj, Tina Knowles ka rrëfyer se në fillim të karrierës së saj, Beyonce nuk ka mundur ta menaxhojë dot marrëdhënien me familjen. Ajo ishte shumë e painteresuar për dëshirat e motrës së saj më të vogël, Solange dhe nuk donte t'ia dinte se çfarë kërkonte ajo. Më pas ato shkuan në një zyrë këshillimi dhe Beyonce ndryshoi 100% sjellje, duke e afruar shumë pranë vetes motrën e saj.


SHOWBIZ

19

E diel, 13 MAJ 2018

Kush është aktorja amerikane që do të martohet me Princin Harry pas 1 jave? Dasma e shumëpritur mes Princit Harry dhe aktores amerikane Meghan Markle është vetëm 1 javë larg. Ndërkohë që Pallati i Kensingtonit zhvillon përgatitjet e fundit për ceremoninë martesore më të bujshme të vitit, ne sjellim këtë profil të 36-vjeçares e cila do të bëhet pjesë e familjes mbretërore të Britanisë së Madhe. Na ndan vetëm 1 javë nga dita kur aktorja amerikane Meghan Markle do të martohet me Princin Harry të Mbretërisë së Bashkuar, në një ceremoni që do të zhvillohet në Kështjellën Windsor. Është padyshim dasma më e shumëpritur e këtij viti, e cila pritet të tërheqë vëmendje maksimale nga përqark botës, ashtu siç ndodhi edhe në vitin 2011, kur vëllai më i madh i Harry-t, William, u martua me Kate Middleton, ceremoni e ndjekur nga rreth 2 miliardë persona. Ndërkohë që përgatitjet e fundit të dasmës janë duke u zhvilluar, le të rikujtojmë së bashku se kush është Meghan Markle. 36-vjeçarja është një aktore amerikane, e njohur më së shumti për rolin e saj në dramën ligjore amerikane "Suits". Por Markle nuk do të interpretojë më në këtë serial, një lajm i dhënë pas publikimit të fejesës së saj me Princin Harry, nëntorin e vitit të kaluar. Unaza e fejesës së Meghan përmban tre gurë: një diamant

Aurela Gaçe na kthen pas në kohë, sjell "Të dua" Aurela Gaçe ka publikuar këngën e saj të fundit. "Të dua" titullohet balada e dashurisë së Aurelës. Me një videoklip mjaft të veçantë, këngëtarja e famshme na ka kthyer pas në kohë. Nga modernja që jemi mësuar ta shohim deri tani, me këtë këngë Gaçe na ka dërguar shekuj më pas e vjen si një aristokrate klasike. Padyshim që kjo risi e Aurelës do të jetë një sukses i jashtëzakonshëm.

nga Botsvana dhe dy gurë të tjerë nga koleksioni i Princeshës Diana. Ashtu si edhe bashkëshorti i saj i ardhshëm, Meghan është një aktiviste e shquar humanitare, e cila shpesh herë flet në mbështetje të të drejtave të grave. Në vegjëli, ajo ka ndjekur një shkollë katolike, por vetidentifikohet si protestante. Sipas mediave, Markle është pagëzuar dhe konfirmuar e tillë në Kishën e Anglisë, përpara ceremonisë së saj martesore. Kjo në fakt nuk do të jetë martesa e parë për aktoren amerikane. Në 2011, ajo lidhi kurorë me producentin Trevor Engelson, vetëm për t'u divorcuar dy vite më vonë. Ashtu si Kate, bashkëshortja e William, as

Meghan nuk do të bëhet një princeshë pas martesës me Harry-n. Gjasat janë që ashtu si vëllai i tij, Harry të bëhet një dukë, çka nënkupton se Meghan do të bëhet dukeshë. Cilido qoftë titulli, Harry ka shprehur besimin se bashkëshortja e tij e ardhshme do të mund të përballojë më së miri presionin që do të sjellë roli i saj i ri. Ndërkohë, sa i përket disa detajeve nga ceremonia e shumëpritur e datës 19 maj, do të jetë babai i Markle ai që do ta shoqërojë atë në altar drejt Princit Harry. Prindërit e divorcuar të Meghan pritet të kenë role të rëndësishme gjatë ceremonisë së martesës së vajzës së tyre në Kështjellën Windsor.

Rita Ora është biseksuale?

Këngëtarja shqiptare, Rita Ora ka ngritur spekulime për prirjet seksuale me klipin e ri muzikor "Girls". Në bashkëpunim me Cardi B, Bebe Rexha dhe Charli X i kanë dedikuar këngë fuqisë që kanë femrat, duke përfshirë në mënyrë indirekte komunite-

tin LGBTI. "Ndonjëherë dua të puth vajza. Jam e entuziasmuar. Jam mendjehapur, jam 50/50 dhe nuk do e fsheh kurrë", është fraza e Ritës që i bëri të gjithë të dyshojnë se është biseksuale. Pak para se të publikonte këngën, ajo foli në një intervistë

për revistën People, duke thënë: "Unë shkruajta këtë këngë para 2 vitesh, kur isha në Londër me skuadrën time dhe nuk mendoj shumë për të. E dija që ishte e mirë që kur e shkruajtja, por nuk e mendova kurrë që do të bëhej këngë, kështu që e lashë pas dore për një periudhë. Cardi e pëlqeu sapo i ra në dorë dhe ishte e para që regjistroi një frazë. Pastaj e pëlqeu dhe Charlie, ndërsa Bebe është e fundit por unë doja shumë të punoja me të sepse jemi nga i njëjti vend dhe kemi tentuar të regjistrojmë dicka se është një tekstshkruese shumë e mirë. Doja ti bëja këto femra të fuqishme së bashku dhe më pëlqen shumë. Kënga paraqet lirinë dhe mundësinë e të qenit kush do të jeshë pa gjykime, vetëm të jetosh jetën sic do ti. Nëse njerëzit e shohin si dicka biseksuale, janë shumë mendjengushtë. Mendoj se kjo nuk ka rëndësi." Mbetet për t'u parë në intervistat tjera nëse Rita ora do konfirmojë që pëlqen femrat dhe meshkujt.

Konfirmohet, trupi i vdekur është i këngëtarit të famshëm Trupi i gjetur në një port në brigjet e Firth of Forth është konfirmuar si trupi i këngëtarit të zhdukur Scott Hutchison. Trupi u gjet në Port Edgar rreth orës 20:30 të enjten. 36 vjeçari u zhduk në orët e para të mëngjesit të së mërkurës. Familja e tij tha se këngëtari kohët e fundit kishte shfaqur probleme të shëndetit mendor dhe ishin të shkatërruar nga vdekja e tij. Hutchison kishte folur hapur për betejën e tij me depresionin gjatë viteve. Ndërsa vëllai i tij më i madh Neil tha se këngëtari kishte bërë përpjekje për të ndihmuar njerëz me probleme të ngjashme.

Kendall Jenner transparente dhe pa reçipeta në Kanë Kendall Jenner është shfaqur e gjitha transparente në tapetin e kuq të Festivalit të Filmit në Kanë. Supemodelja tepër provokuese mbante veshur një fustan ngjyrë ulliri me shkëlqim dhe tepër transparent. Ylli i Klanit Kardashian nuk mbante reçipeta ndërsa dukeshin fare qartë mbathjet e saj. Jenner u shfaq shumë provokuese dhe siguroi vëmendjen e të gjithëve.


KURESHTI

20

E diel, 13 MAJ 2018

Si u mbijeton tërmeteve struktura që duket sikur po bie? Prej shumë vitesh, inxhinierët nuk kanë ditur t’i japin përgjigje pyetjes kryesore që lidhet me kullën e Pisës në Itali. Si ka mundësi që kulla e anuar u ka mbijetuar tërmeteve të forta që kanë goditur në shekuj zonën ku ajo është ndërtuar (punimet nisën në vitin 1173)? Një grup prej 16 studiuesish ka ftuar në bashkëpunim për të gjetur përgjigjen një ekspert të njohur të inxhinierisë së tërmeteve dhe ndërveprimit truall-ndërtesë në Universitetin e Bristolit. Profesor George Mylonakis iu bashkua ekipit të inxhinierëve italianë në Roma Tre University, përcjell Tema. Përkundër animit në një kënd 5 gradë, që çon në një zhvendosje më shumë se 5 metra nga qendra e rëndesës në majë të saj, kulla me lartësi 58 metra ka arritur të mbijetojë pa u dëmtuar, pavarësisht se katër tërmete të forta e kanë goditur që prej vitit 1280 zonën ku ndodhet. Duke parë strukturën dhe animin e saj, duket e logjikshme që edhe një tërmet i lehtë

Shkencëtarët trajnojnë merimangën të "kërcejë" në laborator Një merimangë është trajnuar që të kërcejë në momentin që i kërkohet nga shkencëtarët. Regius Phidipus është merimanga e njohur që kërcen 6 herë sa gjatësia e trupit të saj. Në ngritje, forca e këmbëve të krijesës është sa 5 herë pesha e saj. Studimi nga Universiteti i Manchester ndihmon inxhinierët të krijojnë mini robota të shkathët që janë jashtë teknologjisë njerëzore. Ekipi trajnoi Kim (merimangën) të hidhet në lartësi të ndryshme në një platformë laboratorike.

mund ta dëmtojë apo ta shembë fare. Por kjo nuk ka ndodhur dhe i ka lënë inxhinierët pa fjalë për vite me radhë. Pasi studiuan aktivitetin sizmik të rajonit, të dhënat gjeoteknike dhe strukturore, ekipi i studiuesve doli në përfundimin se kulla e Pisës ka qëndruar në këmbë falë një fenomeni që njihet si ndërveprimi dinamik truall-strukturë (DSSI). Lartësia e konsiderueshme dhe ngurtësia e

kullës, të kombinuara me butësinë e tokës në themele, bëjnë që dridhjet karakteristike që shkakton tërmeti të modifikohen në mënyrë të konsiderueshme, në një mënyrë të tillë që kulla e të mos rezonojë me lëkundjet e tokës ku është ngritur. Ky ka qenë sekreti i mbijetesës së saj në shekuj. Kombinimi unik i këtyre karakteristikave i jep Kullës së Pisës rekordin botëror për efektin DSSI.

Anglia paralajmëron tifozët: Kujdes nga prostitutat ruse Botërori "Rusi 2018" është shumë pranë e mijëra tifozë anglezë kanë prenotuar biletat për ndjekur skuadrën e zemrës. Por një paralajmërim i rëndësishëm vjen për ta nga Profesor Anthony Glees, drejtori i studimeve inteligjente dhe të sigurisë në Universitetin e Buckingham. Ai u bën thirrje tifozëve që të bëjnë kujdes nga prostitutat ruse, pasi mund të filmohen dhe më pas pamjet mund të përdoren për shantazh, shkruan DailyStar.

Arkeologët rusë zbulojnë "monedhën e hajdutëve" Arkeologët që po gërmojnë në një pjesë historike të Moskës qendrore kanë gjetur shumë lloje të objekteve në muajt e fundit, por ndoshta asgjë nuk është aq interesante sa shembulli më i vjetër i një monedhe xhepi që pritet të dalë të dritë në këtë qytet. Monedha dy kopek (ish-njësi monetare) daton që nga mesi i shekullit XVII, por ajo që e bën të veçantë është mënyra se si në njërin skaj është punuar e rrafshët e në tjetrin duket si një thikë e mprehtë. Sipas raportimit të televizionit "Vesti" të Rusisë, kjo formë bëri që monedhat e xhepit të hyjnë në punë edhe për të shqyer çantat a xhaketat e kalimtarëve për të arritur më lehtë tek kuletat e tyre.

Grumbulloi fshehtas mbi 8 milionë dollarë Sylvia Bloom nuk ka lindur e pasur: 96-vjeçarja, një fëmijë e imigrantëve të Evropës Lindore, u rrit në Brooklyn gjatë Depresionit të Madh. Por në fund të jetës së saj në vitin 2016, familja dhe miqtë e saj mësuan diçka për të që ajo kishte “fshehur” për vite me radhë. Ajo ishte një milionere “e vetë-bërë” dhe ajo po dhuronte pasuri për shkaqe të mira, sipas një raporti në The New York Times, përcjell Telegrafi. Bloom, e cila i bëri paratë duke investuar me mençuri dhe duke bërë një jetë modeste, shpërndau më shumë se 8 milionë dollarë, me vullnetin e saj. Një total prej 6.24 milion dollarësh do të shkojë në për studentët me disavantazhe, donacioni më i madh i vetëm nga një individ në grup në 125 vjet, raporton Times. Gjithashtu edhe një shumë tjetër prej rreth 2 milionë dollarësh thuhet se do të dhurohet për çështje gati të njëjta. Siç thuhet më tej, ajo punoi gati gjithë jetën si sekretare avokatësh, prej nga kishte grumbulluar një pasuri të konsiderueshme. Sipas të afërmve të saj, “ajo bënte blerje të aksioneve për shefin e saj dhe blinte më pas edhe për vete, aq sa ia lejonte paga”. Madje, sipas tyre, as burri i saj, i cili kishte vdekur para disa vitesh, nuk e kishte ditur se kishte një grua kaq të pasur.


KOHA E LIRE

21

E diel, 13 MAJ 2018

SUPERFJALEKRYQI Nga Albert VATAJ

monedhën e saj kombëtare 65. Për Peqinin e dini se kishte targën e makinave 66. Organizata Ndërkombëtare për Lundrimin Detar 68. Nuk e marr diçka nga vendi ku është 69. Ëmbëlsirë që bëhet me brumë të holluar, zakonisht me tharm 73. Shmangie nga rregulli i zakonshëm, zhvillim jonormal 74. Kofshë; këmbë, edhe ashtu 76. ... Qosja është autor i shumë filmave artistik dhe dokumentarë, në mesin e të cilëve shquhet "Proka" 77. Rrethi i Malësisë së Madhe e kishte targën 79. Dru halor përherë i gjelbër, me kurorë me majë, që lëshon boçe të gjata dhe që përdoret më shumë për mobilie 80. Kafsha më e thjeshtë njëqelizore, që rron në ujë dhe që ndryshon trajtën gjatë lëvizjes 82. Qytet në Jug të Shqipërisë, i cili shquhet për arkitekturën dhe dritaret 83. Thes zakonisht i madh, i mbushur plot me diçka 85. Ashtu i thërrasin asaj që na ka bërë kokën, por edhe gjyshes shpesh 88. Vegël muzikore e përdorur që në kohë të lashta 89. Mali i ..., ësh shtet ballkanik, Guri i ... është një fshat në Shkodër 90. Pacifisti emblemë i politikbërjes, Indira ... u zgjodh kryeministre e Indisë më 19 janar 1966 91. Pemë që rritet në pyllë 93. Vend i ngritur, breg i vogël; kodër e vogël

95. Astrit ... u lind në Elbasan në vitin 1948. Aktor i njohur, një nga figurat më të rëndësishme të "Teatrit Skampa" të Elbasanit 96. Kafshë e vogël gjitare, që mban "veshur" gjithnjë një gëzof me gjëmba 97. Ne të gjithë kemi atësi... domozdoshmërisht kemi gjithashtu edhe m... 101. Titull i trashëgueshëm i aristokracisë së lartë angleze 102. Prirje dhe dakordësi e theksuar në dhe për gjithçka duke iu referuar vendlindjes, etj. 104. Shesh i vogël, i veshur me bar të njomë është ashtu 105. Ku shihen të lashtat, ose edhe aty ku mblidhet bereqeti 106. Pjesë muzikore që këndohet nga shumë njerëz me disa zëra VERTIKALISHT 1. Partia Republikane, inicialet 2. Tirana, e kishte targën e makinave ... 3. Një nga bashkëtingëlloret e gjuhës shqipe që formohet nga bashkimi i Z me H 4. Njëra nga të dymbëdhjetë pjesët e vitit, e cila shërben si njësi për matjen e kohës 5. Ai është konsideruar "babai" i fantashkencës. Zhyl ... (8 shkurt 1828 - 24 mars 1905) autor i 54 romaneve 6. Qeni bën ashtu si mundësinë e vetme të komunikimit, por edhe disa njerëz nuk bëjnë ndryshe 7. Kirkizia ka atë monedhën e saj 8. Vendi ku kemi lindur e jetojmë ne dhe ku kanë jetuar të parët tanë 10. Që e ka lëkurën të zezë a të murrme

11. Kafshë ose shpend i zënë në gracë 12. Ai që nuk i bindet një pushteti është ashtu 13. Nota e parë e shkallës muzikore; shenja për këtë notë 15. Andrey ...,antropolog rus, historian ekonomik dhe sociolog 17. Kafshë e egër gjitare, mishngrënëse, me trup të madh e të rëndë, të mbuluar me qime të ashpra, me ngjyrë të murrme a të bardhë 19. Ndjenjë gëzimi e lumturie, që ka njeriu kur i plotësohet një dëshirë 21. Pjesa më e lartë e më e privilegjuar e klasave, e shtresave 22. Rrethi i Mirditës, e kishte asht targën 23. Secila nga dasmoret që shkojnë së bashku për të marrë nusen 24. Veprim i njëhershëm i njeriut, që bëhet për një qëllim të caktuar; vepër, punë 25. Vendet fqinje përfshijnë Indonezinë, Timorin Lindor dhe Papua Guinenë e Re në veri, Ishujt Solomon, Vanuatu dhe Kaledonia e Re në veri-lindje, dhe Zelandën e Re në jug-lindje 26. Aleanca Kuq e Zi 29. Eshtë trajtim mjekësor nëpërmjet një injeksion për të rritur mbrojtjen nga disa sëmundje 30. Shtyp nga lart, i rëndoj që të ngjeshet a që të nxërë më shumë; ngjesh; kund. çrras 32. Rrethi i Korçës, ashtu shënohej në targën e makinave 34. Bërthama e disa pemëve, frutat e thata si arra, lajthia, etj, kanë lëkurë të fortë 36. Enët, orenditë dhe sendet e tjera të përdorimit të përditshëm në shtëpi, plaçkat e

duke bluar farat e kakaos 56. Ku jepen shfaqje shkathtësie e force nga akrobatë, klounët janë të tij 57. Partia Bashkimi Demokrat Shqiptar 60. Organizata Botërore për Pronësinë Intelektuale 62. Makinat e rrethit të Hasit e shënonin ashtu në targë 64. Lumi ... ka luajtur rol të rëndësishëm në jetën e egjiptasëve të vjetër 67. Më 11 shkurt 1990 rifiton lirinë pas 27 vitesh burgimi politik, Nelson ... 69. Partia Komuniste e Shqipërisë 70. Bashkimi Evropian, shkurtimisht ashtu 71. Përqendrimi i veprimtarisë psikike te dikush a te diçka 72. Betsuana, shtet që atë e ka kryeqytetin e saj 74. Automjet i vogël udhëtimi me katër rrota, dikur quhej ashtu 75. Besim në shumë hyjni a perëndi, formë e lashtë e feve para kalimit në njërën nga fetë monoteiste, quhet ashtu 78. Pezhishka e së cilës krahasohet me ligjin, insektet e mëdha e shqyejnë, të voglat ngecin, duke u bërë ushqim për të 81. Bëj një film kinematografik në bazë të një vepre letrare 82. Shpend grabitqar i natës, me kokë të madhe e të rrumbullakët, me sy të mëdhenj 84. Grup i vogël njerëzish të armatosur me një kryetar a komandant në krye, që kryejnë veprime të përbashkëta 86. Pëllumb femër, pëllumbeshë 87. Që digjet me vrull, me flakë të madhe dhe duke kërcitur, që brambullin (për zjarrin) 88. Bruce ..., aktor i artit luftarak, instruktor i arteve marciale si dhe themelues i stilit Jeet Kune Do 90. Admir Sorra, është i njohur për rolin e ... në filmin "Përrallë nga e kaluara" 92. E vendos dikë a diçka në një vend 94. Po Gjirokastra si e kishte targën 97. Dru i thatë e i kalbur që thërrmohet lehtë e bëhet si pluhur 98. Pjesa më e yndyrshme e qumështit, ajkë qumështi 99. Nuk ka gjë, s'prish punë, paçka 100. Djali kundrejt prindërve të vet është tamam ashtu 103. Rrethi i Mallakastrës, e kishte ashtu targën

shtëpisë; vjetërsira, rrangulla 37. Gadishulli ... ose edhe Gadishulli Italian shtrihet në pjesën qendrore të regjionit të Evropës Jugore 38. Aktor dhe regjisor i mirënjohur shqiptar, Niko... lindi më 17 shkurt të vitit 1947 në Tiranë 40. Që është mjeshtër i zoti në një punë, që nxjerr nga duart punime të një cilësie të lartë 45. Kanali i ... është i gjatë 82 kilometra dhe kalon nëpër ngushticën e panamasë duke lidhur Oqeanin Atlantik me Oqeanin Paqësor 47. Me faqe të dhëmbëzuar, që shërben për të ngrënë sende prej metali a prej druri 50. Kryeqyteti i Egjiptit ai është 51. Shkresë, vërtetim etj. që kërkohet sipas ligjeve e rregullave zyrtare 52. Pluhur në ngjyrë kafe të mbyllur në të kuqe, që bëhet 1

2

10

R

L

15

P

16

C ¸

B

A

4

5

6

7

12

D

E

13

D V

S

P

X H I

E

B U T I

R

N

19

20

P R

J

O D I

N

O J

A

N A

22

N S E

A

H

23

K L

A N

24

E

A

G

27

A 25

K

M

K U R

A

A L

A

K M E O N I 29

N

B U X H E T

O

U

32

S

26

28

M

F 14

B O R

R

18

21

K I

8

B

D A M E

11

Z H K

17

A L

3

A L

O 9

PËRGJIGJE E SUPERFJALEKRYQIT TE NUMRIT TE KALUAR

HORIZONTALISHT 1. Botëkuptim filozofik dhe fetar, që e sheh natyrën si mishërim të Zotit 5. Me të cilën nuset ose gratë mbulonin fytyrën 9. Ai përdoret për të lidhur kafshët, për të shtrënguar diçka, tërkuzë, konop 11. Shtresë e hollë brumi në trajtë të rrumbullakët, që është hapur e është holluar me petës 14. Lëshoj hekurin e anijes në fund të ujit për të qëndruar në një vend 16. Punëtor krahu në bujqësi, që punon me mëditje 18. Njoftoj organet përkatëse për diçka që kam gjetur, që kam zbuluar ose që kërkohej 19. Korporata Elektroenergjitike Shqiptare, inicialet 20. Piktori i mirënjohur ... Kodheli (24 dhjetor 1918 - 18 shkurt 2006), lindi në katundin Kodhel të Shkodrës 22. Lloj gatese... byrek me copa mishi e me petë të pjekura në mes 24. Vegël; mjet i thjeshtë pune 26. Jon me ngarkesë negative, e kundërta është kation 27. Rrethi i Kolonjës, Ersekë, targa e saj ishte 28. Lojë me tridhjetë e dy gurë, ose grua e seres, zonjë 31. Partia Aleanca Popullore 33. Shkoj nga brenda jashtë 35. Bashkëshorti ose bashkëshortja quhen edhe ashtu 36. Copë e grisur nga një rrobë e vjetër, leckë, zhele 38. Mjerim i madh, fatkeqësi e madhe, mynxyrë; vdekje, mbart edhe këtë shquarje emërtore 39. Që është lënë për farë ose për shumëzim me filiza 41. Njeri i shquar, me aftësi të veçanta në një fushë të caktuar 42. Dru, degë a një send tjetër, që mbaron në njërën anë me një degëzim më dysh 43. Gruaja gjatë disa ditëve menjëherë pasi ka lindur fëmijën, është ashtu 44. Enë e rrumbullakët dhe e thellë me dorezë 46. Pjesëtar i ekuipazhit të një anijeje; ai që punon në anije 48. Delet, deshtë dhe shqerrat. Ky grup quhet i tille 49. Si kishtin makinat e Durrësit targën 51. Fondi Monetar Ndërkombëtar 52. Pllakë metali ose një cope gypi, së cilës i bien për të dhënë një sinjal, edhe alarmi 53. Sotir ... (10 Qershor 19343 Mars 2012) piktor shqiptar me titullin "Artist i Merituar" 54. Dialektore është ashtu... bërtas; thërras 55. Krahinore, ashti i thonë maces 58. Gurrë uji, burim, vendi ku del burimi 59. Vend, që formon një njësi dhe dallohet prej të tjerave nga disa veçori zakonore, gjeografike, gjuhësore, ekonomike etj 61. Petk i sipërm, i qepur si pardesy a si mantel, që bëhet i padepërtueshëm nga uji e që vishet zakonisht kur bie shi 63. Afrika e Jugut e ka atë

L

I

V A J

T

E

30

F

C

A

E

S

31

K

33

A L T

T

34

35

V A R G

U E

A Z

37

G A N

P

39

40

Z

A

N 43

M I

O 46

E

47

C I

N

N

42

44

J

O 38

K A R

B U R

S

Z

41

L ¸

V O R O J

A

45

G R

C

48

I

I

Z

49

T A D E

S

36

C

50

L E

L

O M

K

O

O

O P T

I

M A L

¸

51

D

N

K

S

52

B

I

N

53

A B T

D

54

A B S

H

T E

56

L

L

L

N G E

R I

M E

57

M I

J

¸

A

I

T

T

C

55

L

N U E S

J

R

61

62

O K L

60

K U T

L 63

I

I

64

L A I

65

S

P

A

58

I

59

M

L 66

M U

67

M A N A S T

I

R

¸

E

68

N

B

R

D H E S

P O T

N

69

R

I

74

N

R

75

P E

O

S H Q I

71

M

76

D

S

R

A T

I

E

L A S

Z

D

V A R

¸

A

83

84

A D O P T

P

N

96

I

S

I

L

97

U E

S

K E Q A R

D H J

E

E 100

T

U

A

R

102

O 106

B

107

D

N

H

K

V A L ¸

V I

A

A

A

L

M I

S

O I

R

K

M

E

T

K A

E

N L

A

E

S E

L L

L

L

L

D

A

110

105

Z

111

L I

X H ¸

113

O S T

R I

E

115

O T

M

A R

N U T ¸ 104

H

112

I

K

103

114

P A T R

L 89

95

N

109

S I

94

101

108

E R

E

V V

93

R A J

A

L A J

98

99

K V

O G 86

A

92

H A

K

80

88

S

91

P S

73

M P I A

85

87

E

I

R

R

O K 82

D R

O L

M 79

81

90

72

77 78

G

R

G

70

R

T

R

116

P

E K S K U R

S I

O N


SPORT KUKËSI

22

E diel, 13 Maj 2018

Pakult: Kam gati listën e largimeve, Gurin e zëvendësoj unë! Trajneri i Kukësit, Peter Pakult, ka dalë në konferencë për mediat për të folur para ndeshjes së kësaj të diele ndaj Luftëtarit. Strategu austriak ka komentuar edhe humbjen e mesjavës ndaj Teutës, ndërkohë që është shprehur se e ka gjetur “zgjidhjen” nëse do të largohet Guri. “Jam i mendimit se skuadra nuk e ka humbur motivimin. Të mërkurën duhej të luanim ndryshe, që të mbyllnim gjithçka për vendin e dytë. Jam një

trajner që, pa marrë parasysh diferencën e pikëve, dua që ritmi të jetë i njëjtë dhe të mos hallakaten lojtarët. Përderisa matematikisht nuk kemi siguruar asgjë, dua ta mbaj grupin në nivelin që kërkoj. Personalisht mendoj se kundërshtari ka shumë kualitet, ndaj duhet të përqendrohemi nga fillimi për të marrë 3 pikët. Shpresoj t’i bëjmë gjërat si duhet kësaj here. Skuadra ka bërë një punë të mirë, duke e ndihmuar Gurin deri tani. Do të isha i lumtur,

nëse ai e arrin objektivin që ka, fitimin e ‘Këpucës së Artë’. Çdo të bëjmë, kur të largohet Guri? Do të stërvitem unë, që ta zëvendësoj (qesh). Kam hartuar një listë me lojtarët, që nuk janë në planet e mia. Nga Superiorja më pëlqejnë shumë lojtarë, që do t’i doja te Kukësi. Por, nëse filloj e flas më emra, nuk ka interes për skuadrën. E kemi filluar punën në merkato dhe nuk ka nevojë të nxjerrim emra”, tha strategu austriak.

Sot në orën 17:00 zhvillohen të gjitha ndeshjet, spikat dueli i shkodranëve ndaj Partizanit

SKËNDERBEU

Java e 34-t e Superiores, Vllaznia luan shanset e fundit për mbijetesë

Daja konfirmon rrotacion ndaj Teutës: Lojtarët e lodhur do jenë pushim!

Rozalb Lika

K

ategoria Superiore do të zhvillojë sot javën e 34-të, ku spikasin disa ndeshje shumë interesante që mund të vendosin për fatin e skuadrave që luftojnë për mbijetesë dhe për një vend në Europa League. Të gjitha ndeshjet do të zhvillohen në të njëjtën orë 17:00, për shkak për të evituar marrëveshjet mes ekipeve. Sfida mes Partizanit dhe Vllaznisë është ndoshta takimi më i rëndësishëm i ditës së diele në Kategorinë Superiore. Të kuqtë nuk po kalojnë një moment pozitiv, pasi papasur përplasje mes trajnerit dhe Çanit dhe Telushit. Në këtë klimë tekniku elbasanas do të ketë detyrën e vështirë të motivojë lojtarët e tij duke i vendosur në dukje se ka ende një objektiv të cilin matematika ja lejon që është pjesëmarrja në Europa League. Tekniku elbasanas do të jetë i detyruar të bëjë pa Bathën dhe Kotobellin të dy të pezulluar, dhe Çanin e dëmtuar. Trajneri Gjoka ndërkohë pas mesazhit motivues ndaj ekipit do të kërkojë maksimumin edh në fushën e lojës, megjithëse e shqetëson gjendja fizike e Malotës e Bardullës të

cilët janë në dyshim për duelin kundër të kuqve. Skënderbeu-Teuta është një tjetër ndeshje e rëndësishme që do të vendos shumë në luftën për mbijetesë. Korçarët në mesjavë siguruan titullin kampion, pas fitores me përmbysje ndaj Lushnjës. Trajneri Ilir Daja pritet që të hedhë nga fusha e lojës skuadrën e dytë duke ja bërë edhe më të thjeshtë durrsakëve objektivin për të marrë pikë në këtë ndeshje. Teuta në fakt po kalon një moment fantastik pasi në tre ndeshjet e fundit ka arritur dy fitore dhe një barazim. Me një fitore të mundshme miqtë mund të hedhin një hap të rëndësishëm në luftën për mbijetesë.

Kamza-Flamurtari është ndeshja e së vërtetës për të dyja ekipet, pasi po kalojnë momentin më delikat të këtij sezoni. Vlonjatët me një sukses të mundshëm futen në garë për një vend në zonën europiane, një objektiv që do të ishte maksimumin në një vit që ka qenë më shumë ulje dhe ngritje. Kamza në mesjavë mori një barazim me shumë vlera ndaj Vllaznisë në Shkodër duke ruajtur distancën me ta, por me një humbje të mundshme në këtë ndeshje, do ta komplikonin sërish qëndrimin në elitën e futbollit shqiptar. Laçi-Lushnja në letër nuk paraqitet si një ndeshje që mund të dhurojë shumë surpriza, por duke parë javët e fundit, nuk do

të ishte befasi që miqtë të dilnin me pikë. Kurbinasit që ta mbyllin sezonin në vendin e katërt, për të shkuar në Europa League, pavarësisht se janë edhe në finalen e Kupës. Lushnja nuk shquhet si një ekip që bën mrekullia në transfertë, pasi në këtë sezon kanë marrë vetëm një fitore. Kukësi-Luftëtari mund të jetë ndeshja më spektakolare e kësaj jave, por fakti që do të luhet në një fushe aspak të mirë si “Zeqir Ymeri”, padyshim që mund të ketë ndikim. Gjirokastritët luajnë futbollin më të bukur në Shqipëri dhe ky nuk është më një lajm i ri. Verilindorët e Peter Pakult kërkojnë të reagojnë pas disfatës ndaj Teutës.

FSHF

Duka letër Kryeprokurores: Na ndihmoni të luftojmë korrupsionin N ë periudhën më të nxehtë të vetingut në drejtësi, me krijimin e një imazhi edhe të mirëfunksionimit të organeve të këtij sektori, presidenti ti Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka ka vendosur t’i shtrijë dorën e bashkëpunimit kryeprokurores së përgjithshme të përkohshme znj. Arta Marku, për të luftuar së ashku fenomenet korruptive të futbollit shqiptar. Presidenti i FSHF i kërkon ndihmë organeve shtetërore që t’i vendosin në dispozicion të gjitha mjetet për të pastruar edhe futbollin. “Federata Shqiptare e futbollit, duke pasur si qëllim të përhershëm mbrojtjen e integritetit dhe reputacionit të futbollit shqiptarë,

është gjithnjë në përpjekje për të luftuar fenomenet apo praktikat joetike që dëmtojnë imazhin e lojës së futbollit në përgjithësi. Fatkeqësisht, me mjetet e kufizuara në dispozicion të drejtësisë sportive, këto përpjekje

nuk kanë qenë gjithnjë frytdhënëse. Me vullnetin për të përmirësuar situatën aktuale, por edhe për të vendosur një urë konstante bashkëpunimi midis dy institucioneve tona, kërkojmë një takim për të ndarë me ju

disa prej problematikave që FSHF has në aktivitetin e saj. Ende nuk ka zyrtarisht një datë për takimin mes kryeprokurores së përgjithshme të përkohshme Marku dhe presidentit të FSHF-s, Duka. Ky do të jetë takimi i parë i këtij rangu, për të zgjidhur me sa duket, qëndrimin larg të prokurorisë në dyshimet, raportet apo akuzat për çështje të ndryshme të dyshuara në futboll. Çdo çështje e hetuar nga prokuroria deri më tani lidhur me futbollin, ka rezultuar nul, duke i dhënë statusin e të paprekshmëve personave të implikuar në raste e ndeshjeve të dyshuara si me rezultate të paracaktuara”, shkruhet në letrën dërguar Arta Markut.

Skënderbeu ka siguruar titullin kampion për këtë sezon 3 javë para fundit të kampionatit. Sfida e radhës për korçarët është ajo ndaj Teutës, teksa trajneri Ilir Daja e ka pranuar se do të ketë rrotacion. “Kemi finalizuar një rrugëtim shumë të gjatë, të merituar dhe me diferencë ndaj ekipeve të tjera. Jemi përballur me situata aspak të favorshme gjatë këtij rrugëtimi, këtu flas për vendimet e UEFA-s ndaj nesh. Kam dëshirë që lojtarët e sfilitur dhe që i kanë konsumuar energjitë e tyre gjatë kampionatit, të kenë mundësinë e rikuperimit dhe ky do të jetë një shans për të rinjtë. Do ta respektojmë kampionatin deri në fund, por ne do respektojmë edhe politikat tona, pasi kemi shumë futbollistë të rinj që kërkojnë minutat e tyre. Faktikisht që në ndeshjen ndaj Kukësit, atje ku ne kishim parashikuar që të mbyllnim kampionatin, kishim planifikuar që në stërvitje t’i ndanim lojtarët në dy grupe. Futbollistët që do të ishin gati për të luajtur në ndeshje do të stërvitesh veçmas, ndërsa grupi tjetër që ka qenë titullar gjatë gjithë kësaj kohe do të stërvitej i ndarë, me një program të veçantë për të shkarkuar lodhjen e tyre. Kjo do të ndodhi në pjesën e mbetur të kampionatit, ku një grup do të stërvitet për takimin ndaj Laçit, në finalen e Kupës, ndërsa një grup tjetër do të përballoj takimet e mbetura të kampionatit. Do të na pëlqente që golashënuesi i këtij kampionati të ishte Soue, por nuk do e ekzagjerojmë dhe të bëjmë të pamundurën që ky futbollist të dal te goli”, është shprehur Daja.


SPORT

23

E diel, 13 Maj 2018

Faqja e njohur ka evidentuar disa nga shpërblimet stratosferike për klubet dhe futbollistët

V

itet e fundit në merkaton e transferimeve në futboll janë shpenzuar shifra marramendëse për lojtarë të ndryshëm. Revista e njohur gjermane “Der Spiegel” dhe faqja e njohur “Football Leaks” kanë zbuluar marrëveshjet e fshehta dhe të pista që fshihen pas lojës së bukur të futbollit, vetëm e vetëm për të arritur marrëveshje me yje të njohur të futbollistëve. Këtë radhë janë zbuluar detajet e kontratave të lojtarëve të tillë si Morata, Sançez, Van Dijk, Salah dhe Lukaku. Në rastin e Sançez, Mançester Junajtid arriti ta bindë kilianin, duke i ofruar një kontratë me pagë prej 20 milionë paund neto në sezon, shifër së cilës i shtohen edhe 75 mijë paund të tjerë që i akordohen për çdo ndeshje që nis si titullar dhe 1 milionë paund të tjera thjesht për firmën e hedhur në kontratën me Djajtë e Kuq. Por jo vetëm kaq, Sançez do të marrë edhe 2 milionë paund të tjerë nëse do të arrijë të shënojë 40 gola në një sezon, 1 milionë paund do t’i marrë nëse Mançester Junajtid fiton Championsin e 500 mijë nëse fiton Europa League. Pier Emerik Aubamejang la Borusian për të shkuar te Arsenali ku firmosi 18 milionë paund. Kësaj shifre i shtohen 15 milionë në formën e shpërblimit për besnikërinë që do ta marrë në 4 këste deri në fund të 2021 kur i skadon kontrata. 300 mijë paund do t’i përfitojë nëse shënon 25 gola e asiste 50 mijë do t’i përfitojë për çdo ndeshje të nisur si titullar në Premier League. Ndërkaq ai ka humbur 2.26 milionë të cilat do t’i merrte nëse arsenali do kualifikohej në Champions Van Dijk

SULMUESI

N

jë udhëtim blic në Belgjikë, për të mbyllur formalitetet e fundit përpara se të kualifikojë Luftëtarin në Europë dhe më pas të transferohet te Anderlehti. Kristal Abazaj kaloi me sukses vizitat mjekësore në skuadrën e tij të re. Testet fizike në qendrën shkencore të Anderlehtit u shoqëruan me prova rezistence dhe shpejtësie, me pjesëtarët e stafit mjekësor të klubit që mbetën dukshëm të kënaqur nga ylli kuqezi. Përveç vizitave mjekësore, paraqitja në ekipin e ri shërbeu edhe për burokracitë rreth lejes së punësimit, një procedurë e nevojshme për të luajtur në ligat europiane. Klubi mbretëror njoftoi kalimin me sukses të testeve nga Abazaj, por kjo nuk është surprizë për vetë forcën që zotëron 21-vjeçari. Më tepër një procedurë ruti-

“Football Leaks” zbulon të fshehtat e kontratave të yjeve të futbollit në Angli

dhe Salah janë blerjet e mëdha të Liverpulit. Mbrojtësi holandez u transferua te “The Reds” për 80 milionë euro. Si mbrojtës që është, ai do të përfitojë 375 mijë paund nëse ndihmon skuadrën të mbajë të paprekur portën për 18 ndeshje, 500 mijë nëse kjo ndodh për 20 ndeshje dhe 750 mijë për 22 ndeshje. Për sa i përket Salah, Liverpuli do të detyrohet t’i paguajë Romës 2.5 milionë, Paund duke qenë se egjiptiani e ka kalu-

ar kuotën e 35 golave të shënuar. Edhe Çelsi përfshiu disa klauzola në kontratën e Moratës. Spanjolli përfiton pagë 10 milionë paund në vit, por kësaj shifre i shtohen 830 mijë Euro të tjerë për zhvillimin e 50% të ndeshjeve si titullar dhe nëse ai do të arrijë që në një sezon të shënojë 25 gola do të përfitojë 880 mijë paund të tjerë. Ndërsa Romelu Lukaku ka bërë të lumtur Evertonin, i cili përfitoi nga Junajtid 10 milionë paund për

Abazaj kalon me sukses vizitat mjekësore me Anderlehtin

në, ku vlerësohet gjendja aktuale e futbollistëve, e që njëkohësisht shërben edhe për të kuptuar marxhin e përmirësimit në të ardhmen, që në rastin e sul-

muesit duket tejet i madh. Abazaj është blerë nga klubi belg për shifrën e 750 mijë eurove, ndërkohë që sot do të jetë në fushë ndaj Kukësit.

sezonin pozitiv të belgut, që ka shënuar 26 gola në këtë vit. Po kështu Evertoni përfiton edhe 5 milionë paund të tjerë nëse Lukaku do të rinovojë me “Djajtë e Kuq” edhe pas vitit 2022, ose nëse ai gjatë kësaj kohe do të kalojë në ndonjë skuadër tjetër. Vetë Lukaku do të përfitojë 4.5 milionë paund nëse arrin në kuotën e 50 golave e asisteve, diçka që këtë sezon nuk e arriti dhe 2.4 milionë të tjerë për besnikërinë ndaj klubit.

MERKATO Në Spanjë janë të bindur se Nejmar në merkaton e kësaj vere do të transferohet te Reali i Madridit. Sulmuesi brazilian ka vendosur të largohet nga PSG pas vetëm një viti në Francë ku fitoi tre trofe, për të veshur fanellën e bardhë të klubit merengues. Florentino Perez është i fiksuar pas Nejmar dhe do të bëjë çmos për ta transferuar në “Santiago Bernabeu”. Reali i Madridit është gati të investojë deri në 600 milionë euro për yllin e Seleçaos, përfshirë këtu vlerën e kartonit dhe pagën e futbollistit plus taksat për 5 vitet në vazhdim. Për të shkuar te Nejmar, “Los Blancos” janë gati të sakrifikojnë dyshen Bale-Benzema. Ndërkohë në krahun tjetër PSGqë shpenzoi 222 milionë euro verën e kaluar për të blerë

BUNDESLIGË

Bajerni feston me “turp” titullin, Hamburgu zbret në Bundesliga 2

Bundesliga gjermane uli siparin me ndeshjet e javës së 34-t, të cilat u zhvilluan të gjitha pasditen djeshme në orën 15:30. Bajerni i Mynihut ka festuar në mënyrën më të keqe titullin kampion në Gjermani, teksa dje është mundur 1-4 nga Shtutgardi. Hejnkens kishte futur në fushë thuajse të gjithë titullarët, por mesa duket të pamotivuar ndaj rivalëve që në fakt nu k kishin si ata asnjë objektiv. Në një ceremoni spektakolare të organizuar në “Allianz Arena”, futbollistët bavarezë ngritën lart titullin e 28 në historinë e klubit. Gëzim i dyfishtë ishte edhe për sulmuesin polak të Bayernit, Robert Levandovski, që përveç titullit, mori edhe trofeun e golashënuesit më të mirë të sezonit, me plot 29 realizime, gati dyfishi i ndjekësit më të afërt. Përveç Bajernit e Shalkes, në edicionin e ardhshëm të Champions League do të luajnë edhe Hofenheim e Borusia Dortmund, të cilët fituan njëri-tjetrin dhe u fitua nga vendasit. Nuk ia doli të luajë në Champions Bajer Leverkusen, pavarësisht fitores 3-1 ndaj Hanoverit. Aspirinat grumbulluan po aq pikë sa Dortmundi, por verdhezinjtë siguruan vendin në Champions, falë golavarazhit më të mirë.

Reali i Madridit bën gati 600 milionë euro për Nejmarin

kartonin e Nejmar nga Barcelona edhe pse nuk kërkon të privohet nga sulmuesi brazilian, ka probleme të mëdha me fair play-in financiar dhe

për të mos rrezikuar sanksione nga UEFA do të bëjë disa shitje të rëndësishme gjatë kësaj verë dhe një prej të larguarve mund të jetë pikërisht Nejmar.


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

SPECIALE

Presidenti Ilir Meta, shumë aktiv javët e fundit, ka pritur në presidencë një grup studentësh amerikanë, duke zhvilluar një bisedë me ta. Kreu i shtetit takoi një grup studentësh dhe profesorë amerikanë të "Thornton Donovan School" të New York, që gjatë vitit akademik 2017/18, e ka vendosur Shqipërinë, shtet të studimit në kurikulën e saj shkollore. Në një bashkëbisedim të hapur e të ngrohtë me studentët amerikanë, Presidenti Meta iu përgjigj interesimit të tyre për Shqipërinë, duke i njohur në veçanti me të kaluarën e vendit tonë, nga një vend komunist i izoluar, në një demokraci të re, shtet anëtar i NATO-s dhe në rrugën për anëtarësim në BE. Presidenti Meta, gjatë bashkëbisedimit, theksoi rëndësinë që ka për Shqipërinë, aleanca me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, partnerin dhe aleatin strategjik të vendit

tonë dhe kombit shqiptar. "Shqipëria është e vendosur për të forcuar edhe më tej partneritetin e saj strategjik me SHBA-të.

Shqipëria dhe kombi shqiptar do t'i jenë përherë mirënjohës SHBA-ve. Shqipëria është një vend shumë i bukur dhe ndjej

24

E diel, 13 MAJ 2018

Presidenti Meta: Të vendosur për të forcuar partneritetin strategjik me SHBA

kënaqësi tek shoh kaq shumë energji pozitive mes jush, rinisë amerikane, për ta njohur vendin tonë. Uroj që përshtypjet

pozitive që keni krijuar nga kjo vizitë, kaq mbresëlënëse për ju, të shërbejnë si pikë referemi edhe për bashkëmoshatarët tuaj në SHBA, për ta vizituar vendin tonë dhe

për të forcuar akoma më shumë marrëdhëniet mes dy popujve", - theksoi ndër të tjera Presidenti Meta gjatë bashkëbisedimit me studentët amerikanë. Mbresat nga biseda me studentët, Presidenti i ka shprehur dhe në një postim në Facebook.Ja se ç'shkruan Presidenti: "Pata një takim shumë mbresëlënës, të hapur e të ngrohtë me një grup studentësh amerikanë të "Thornton Donovan School" të New York, që gjatë vitit akademik 2017/ 18, e ka vendosur Shqipërinë, shtet të studimit në kurikulën e saj shkollore. Kënaqësi të ndanin me mua përshtypjet pozitive që kishin krijuar nga vizita në vendin tonë e të më shprehnin konstatimin se: "Shqipëria është një vend i mrekullueshëm".

Koha jone 13 maj 2018  
Koha jone 13 maj 2018  
Advertisement