Page 1

Nr 4 (1007) 29 stycznia 2010 Cena 2,80 zł (0% VAT) ISSN 1230-851X Nr indexu 34382X

www.jarocinska.pl

Czad zabija 2 OSOBY NIE ŻYJĄ, 7 W SZPITALU


2

I

Ewidencja odśnieżających

Okazuje się, że liderem w zadłużeniu jest gmina Żerków, co dla wielu stanowi zapewne dużą niespodziankę. 53% budzi szacunek, bo do maksymalnej granicy (60%) już niewiele brakuje. Burmistrz uspokaja, że nie jest tak źle, bo kasa przyjdzie z Unii, więc deficyt budżetowy jest raczej wirtualny. Niestety, nie znamy odpowiedzi na pytanie, PIOTR co będzie, jeśli spodziewane pieniądze nie wpłyną. PIOTROWICZ Burmistrz pewności nie ma, w przeciwieństwie do wiary w podatki i nieuchronną śmierć. Zaczynam odnosić wrażenie, że samorządy powiatu jarocińskiego prześcigają się w  wymyślaniu ułatwień dla niszowych dyscyplin sportu - w Jarocinie ma być to squash, a w Żerkowie… kręgle. Ciekawe, na co postawią Jaraczewo i Kotlin - z wolnych, a niezbyt kosztownych konkurencji zostały na przykład cymbergaj i pchełki. Żerków mając jako atut przepiękne krajobrazy powinien inwestować w to, co ściągnie mających naprawdę duże pieniądze. Przyczyny decyzji biznesowych są w wielu przypadkach nieodgadnione. Podobnie, jak i tych, które podejmowane są przez samorządy. Tak poważne zadłużanie gminy nie mającej przemysłu, rozwiniętych usług, z niedużą liczbą podmiotów gospodarczych, jest sygnałem, że władzę sprawują ludzie odważni. Ciekawe, czy w takiej sytuacji zaryzykowaliby swoje prywatne pieniądze, bo publiczne, jak pokazuje życie, wydaje się niezwykle łatwo. Na przykład na kręgielnię.

KOTLIN

Będą obiady po feriach Trwa montaż kotłowni gazowej w Szkole Podstawowej w Kotlinie. - W pierwszej kolejności montowane są urządzenia w kuchni, by po feriach kuchnia mogła już przygotowywać obiady - mówi wójt gminy Walenty Kwaśniewski. - Kotły parowe zostaną wymienione na kotły gazowe. Jest to związane z całkowitą wymianą wyposażenia. Prace mają zostać zakończone do 2 marca. (akf)

POWIAT

Kilkuset przebadanych 569 mieszkańców powiatu jarocińskiego skorzystało w grudniu z  bezpłatnych badań w  ramach „Programu zdrowotnego dla mieszkańców Powiatu Jarocińskiego na lata 2007-2009”. Obejmował on profilaktyczne badania chorób układu krążenia

czyli pomiar ciśnienia, EKG, pomiar poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi. W ramach akcji przeprowadzono również badania profilaktyczne gruczołu krokowego - PSA. Na realizację przedsięwzięcia powiat wydał 8 tys. zł. (ann)

JAROCIN

Sesja odnowy wsi Sześć planów odnowy wsi ma zostać przyjętych na wtorkowej sesji jarocińskiej rady miejskiej. Oprócz wycofanego z grudniowego porządku obrad projektu Radlina, pod głosowanie planuje się poddać strategię Cielczy, Tarzec i Wilkowyi a także sołectw Siedlemin i Ciświca, oraz Golina i Stefanów. Sesja rozpocznie się o 11.00 w ratuszu. (ag)

JARACZEWO

Pożyczka i plany 21 punktów liczy plan najbliższej sesji Rady Gminy w Jaraczewie. Radni wprowadzą zmiany do tegorocznego budżetu. Podejmą uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na budowę kanalizacji w Jaraczewie i Wojciechowie. Zapla-

NFORMACJE

¯ERKÓW

Na przykład kręgielnia

nowano także zatwierdzenie planów odnowy wsi Nosków, Góra i Łobez. Porządek obrad przewiduje również uchwalenie Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Jaraczewo. Posiedzenie odbędzie się w czwartek 28 stycznia, początek o godz. 9.00 w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Jaracze(era) wie.

Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

Gmina Żerków prowadzi wykaz firm, które świadczą usługi odśnieżania dachów. Urzędnicy postanowili sporządzić spis specjalistycznych podmiotów na prośbę mieszkańców. Aby umieścić firmę na liście, należy przekazać odpowiednie informacje wraz z danymi kontaktowymi na adres e-mail: sekretariat@zerkow.pl lub fax: (62) 740-36-27. Aktualny spis widnieje na stronie internetowej samorządu. (nba)

JARACZEWO

Pół procenta opieszałych Pół procent gospodarstw domowych nie podłączyło się do sieci kanalizacyjnej w gminie Jaraczewo - tak wynika z danych przekazanych przez urząd. O  liczbę osób korzystających z kanalizacji pytał na sesji rady Jacek Kryszak. W gminie Jaraczewo rury położono w  Brzostowie, Górze, Łobzie i części Jaraczewa. Wybudowano 553 przyłącza. Nie podłączyło się 24 właścicieli posesji. - Sieć po to była budowana, aby korzystali z niej mieszkańcy. Uczynimy wszystko, aby wyegzekwować obowiązek podłączenia się - mówi Stanisław Andrzejczak, wicewójt Jaraczewa. Opieszali właściciele otrzymali ponaglające wezwania. Z zaległości mają się wywiązać do końca marca.

ZNP PRZEGRAŁO Z GMINĄ JAROCIN

Likwidacja szkoły w Prusach legalna Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę Związku Nauczycielstwa Polskiego, który domagał się unieważnienia decyzji jarocińskiej rady miejskiej o likwidacji szkoły podstawowej w Prusach. Batalia między gminą Jarocin a ZNP trwała ponad półtora roku. W maju 2008 r. radni zlikwidowali szkołę podstawową w Prusach. Tę decyzję Związek Nauczycielstwa Polskiego zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Domagał się unieważnienia uchwa-

ły, bo nie została zaopiniowana przez nauczycielskie związki zawodowe. Sąd jednak nie stwierdził naruszenia prawa przez jarocińską radę miejską. Od tego orzeczenia związek odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - NSA oddalił skargę kasacyjną zarządu głównego ZNP - poinformowała Agnieszka Jędrzejewska z wydziału informacji sądowej NSA. Wyrok uznający racje gminy jest ostateczny i nie podlega zaskarżeniu. (ag)

Poczekalnia otwarta PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu wywiązało się ze swoich deklaracji. W poprzednim numerze pisaliśmy o tym, że poczekalnia dworca PKP w Witaszycach jest zamknięta na kłódkę. Spółka obiecała ją otworzyć po niedzieli 17 stycznia. - Ta poczekalnia jest już dzisiaj otwarta - informował w środę 20 stycznia Piotr Kryszak, rzecznik pra-

sowy PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu. - Dróżnik będzie ją otwierał i zamykał. Tak przewiduje umowa z Zakładem Linii Kolejowych - dodaje rzecznik. Do kiedy będzie czynna? - Dopóki nie ustąpi zima, a temperatury na tyle się podniosą, że oczekiwanie na pociąg na dworze nie będzie dyskomfortowe - odpowiada Kryszak. (era)

(era)

¯ERKÓW

Ponad milion zadłużenia Jako realny i zbilansowany, tak oceniła ubiegłoroczny budżet Żerkowa skarbnik Bronisława Rogacka. Gmina wykonała dochody nie zaciągając dodatkowych pożyczek. Samorząd nie wyemitował też zaplanowanych obligacji. Wszystko dlatego, że w trakcie roku zrezygnowano m.in. z budowy basenu krytego, bowiem gmina nie pozyskała środków zewnętrznych. - Dochody udało się wykonać, deficyt się zmniejszył do kwoty 2 mln i będzie pokryty nadwyżką z roku 2008 - planuje skarbniczka. Żerków wszedł w 2010 rok z ponadmilionowym długiem. - Dzisiaj nie odpowiem na pytanie o źródła finansowania tego zadłużenia - stwierdził burmistrz Jacek Jędraszczyk. (nba)

POCZEKALNIA DWORCA PKP W WITASZYCACH ma być dostępna dla podróżnych do końca zimy

NIE SPRZEDANO BYŁEJ STACJI UZDATNIANIA WODY W GĄSIOROWIE

Wpłacił wadium i nie przyjechał Nie odbył się przetarg na sprzedaż byłej stacji uzdatniania wody w Gąsiorowie. Zgłosił się co prawda zainteresowany kupnem, wpłacił wadium, ale nie przyjechał na licytację. Gmina Żerków była zmuszona odwołać postępowanie.

Działkę o wielkości 1.200 metrów kwadratowych wraz z byłym budynkiem stacji wyceniono na 62 tys. zł. Samorząd zastanawia się nad kolejną próbą sprzedaży. Cena, jak informują urzędnicy, na pewno zostanie obniżo(nba) na.


Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

I MICHAŁ WIRASZKO WYBRAŁ „MUCHY”

Dyrektor JOK-u rezygnuje Michał Wiraszko z końcem marca przestanie być dyrektorem Jarocińskiego Ośrodka Kultury.

MICHAŁ WIRASZKO Jarocińskim Ośrodkiem Kultury kieruje od marca 2008 r.

- Decyzja, myślę, uczciwa uważa wiceburmistrz Robert Kaźmierczak - wiążąca się przede wszystkim z tym, że jako priorytet traktuje zupełnie inną działalność niż Jarociński Ośrodek Kultury. Są to nadzieje związane z nową płytą zespołu „Muchy”, która ukaże

się na przełomie lutego i marca, koniecznością udziału w trasach koncertowych - podkreślił na piątkowej komisji oświaty. Stwierdził, że takie jest „brutalne prawo showbiznesu”. Michał Wiraszko rozmawiać z „Gazetą” nie chciał. Poprosił o zadanie pytań e-mailem. Odchodzący dyrektor na stanowisko został powołany po wygranym konkursie na początku 2008 r. 26-letni wówczas psycholog z Poznania, lider rockowej kapeli „Muchy” pokonał pięciu konkurentów ubiegających się o fotel szefa JOK-u. Podpisał kontrakt przewidujący miesięczną pensję w wysokości 3.600 zł brutto. Burmistrz powierzając mu obowiązki tłumaczył, że Wiraszko zwyciężył “świeżością” w podejściu do funkcjonowania JOK-u, choć nie miał doświadczenia w pracy w instytucji samorządowej. - To jest jego atut, a nie minus - dowodził wówczas Kaźmierczak. Po dwóch latach wiceburmistrz dobrze wypowiada się o zarządzaniu JOK-iem

przez Michała Wiraszko. Podaje przykład nowych projektów kulturalnych, które pojawiły się w naszym mieście w okresie dyrektorowania lidera „Much”: zajęcia filmowe i fotograficzne czy Polska Akademia Gitary. Podkreśla, że Wiraszko podjął się niewdzięcznej roli reformatora i przekształcił ośrodek w bazę przedsięwzięć kulturalnych realizowanych przez stowarzyszenia, szkoły i osoby fizyczne. Wiceburmistrz docenia też jego rolę, jako szefa festiwalu, bo na lepsze zmienił się wizerunek imprezy w mediach. Dlatego Robert Kaźmierczak nie wyklucza dalszej współpracy z frontmanem „Much”. Zaznacza, że gmina wciąż współpracuje z byłym szefem ośrodka Markiem Kurzawą (jego zespół Ogóreczeki występował w sylwestra na rynku). Czy i kiedy będzie nowy konkurs na dyrektora JOK-u, zdecyduje burmistrz po powrocie z urlopu. (ag)

JAROCIŃSKI SĄD WYZNACZYŁ DRUGI TERMIN ROZPRAWY

gminy na stratę majątkową w wyniku negocjacji kupna gruntów przy ul. Maratońskiej. Drugi związany był ze sprzedażą przedsiębiorstwa należącego do małżonki włodarza włoskiej firmie IT.EKO (tu oskarżona była też żona burmistrza). Prokuratura odwołała się od wyroku w czę-

ści dotyczącej wątku włoskiego. Kaliski sąd okręgowy uwzględnił apelację i cofnął sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd rejonowy. Proces miał ruszyć jesienią ubiegłego roku i miała go poprowadzić sędzia Marta Przybylska. Listopadowa rozprawa „spadła” jednak

- Reagujemy na wszystkie zgłoszenia o osobach leżących na ulicy - zapewnia mł. asp. Aleksander Szczepański, rzecznik prasowy KPP w Jarocinie. W ciągu ostatnich dni funkcjonariusze z ulicy zabrali sześć osób.

Były dyrektor, a obecnie likwidator dotychczasowej formy zarządzania szpitalem - Tomasz Paczkowski jest jedynym kandydatem na prezesa spółki Szpital Powiatowy w Jarocinie Sp. z o.o. W miniony poniedziałek minął termin zgłaszania się do konkursu na to stanowisko. Zainteresowani mieli dwa tygodnie na skompletowanie wymaganych dokumentów i opracowanie koncepcji funkcjonowania naszego szpitala, ponieważ zarząd powiatu jarocińskiego oraz rada nadzorcza spółki ogłosiły konkurs 11 stycznia. Wówczas Tomasz Paczkowski stwierdził, że nie jest zdecydowany, czy będzie kandydował. Dawał sobie tydzień na zastanowienie się i wziął na ten czas urlop. Dokumenty złożył na godzinę przed ostatecznym terminem. Zapytany o to, co przesądziło, że

jednak wystartował w konkursie, odpowiedział: - Może ten tydzień na urlopie. Zaraz jednak dodał: Przede wszystkim to, co zawsze powtarzałem - kiedy rozpoczynałem pracę w szpitalu, miałem pewną koncepcję tego, co należy tu zmienić i jak ta placówka powinna funkcjonować - chciałbym to dokończyć - wyjaśnia Tomasz Paczkowski. - Nieważne, że jest jeden kandydat, ważne, żeby był na tyle dobry, by rada nadzorcza mogła mu powierzyć funkcję prezesa - mówi starosta Stanisław Martuzalski. Czy Paczkowski rzeczywiście jest najlepszym kandydatem na to stanowisko, zdecydują w najbliższym czasie członkowie rady nadzorczej: Adela Grala-Kałużna, Leszek Sikorski oraz Janusz Wojtczak. (ann)

O stanowisko prezesa mogła ubiegać się osoba, która posiada wykształcenie wyższe i co najmniej 6-letni staż pracy w zawodzie. O trzy lata krótszy staż wymagany był od tych, którzy dodatkowo ukończyli studia podyplomowe o  kierunku zarządzanie w  służbie zdrowia lub legitymują się szkoleniem zagranicznym, uznanym przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Poza tym kandydat na prezesa musiał się legitymować co najmniej 3-letnim doświadczeniem w  zarządzaniu spółkami prawa handlowego, przedsiębiorstwem lub SP ZOZ-em.

Studium Doskonalenia Menedżerów Oświaty powstało w 1993 roku, w tym czasie wykształciliśmy ponad 6 tysięcy absolwentów studiów podyplomowych

STUDIUM DOSKONALENIA MENEDŻERÓW OŚWIATY W KALISZU

z wokandy ze względu na zwolnienie lekarskie współoskarżonej małżonki włodarza miasta. W sekretariacie wydziału karnego dowiedzieliśmy się, że ostatecznie sprawę przydzielono sędziemu Mariuszowi Drygasowi, a termin pierwszej rozprawy wyznaczono na 19 marca. (ag)

zaprasza na:

PODYPLOMOWE STUDIA NADAJĄCE KWALIFIKACJE PEDAGOGICZNE Trzysemestralne studia przeznaczone dla osób z wyższym wykształceniem (licencjat, magister), zamierzających uzyskać kwalifikacje do nauczania w szkole. JAKA ORGANIZACJA STUDIÓW? Zjazdy weekendowe (co drugi - trzeci weekend): • piątek 15.00 - 18.00, sobota 9.00 - 18.00 (z przerwą obiadową), • niedziela 9.00 - 15.00 JAKA ODPŁATNOŚĆ W ROKU AKADEMICKIM 2009/2010? Pełny koszt nauki 2510 zł - może być płatne w ratach

Nikt nie zamarzł Policja apeluje, aby w mroźne dni zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne, leżące na ulicy, gromadzące się w altankach działkowych lub pustostanach. Do poniedziałku nie odnotowano u nas przypadków zamarznięcia.

Tylko Paczkowski na prezesa szpitala

UWAGA OSOBY Z WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM!

POLICJA ZABRAŁA SZEŚĆ OSÓB Z ULICY

W powiecie jarocińskim policja nie odnotowała tej zimy przypadków zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. Sześć osób leżących na ulicy funkcjonariusze przewieźli do domu lub na komendę policji.

DOKUMENTY NA GODZINĘ PRZED UPŁYWEM TERMINU

OG ŁOS ZE NIE

Proces burmistrza ruszy w marcu? Na wokandę Sądu Rejonowego w Jarocinie wraca sprawa burmistrza Jarocina. Dotyczy ona tzw. wątku włoskiego procesu zakończonego w marcu 2008 r. Wówczas jarociński sąd oczyścił Adama Pawlickiego ze stawianych mu zarzutów. Pierwszy dotyczył rzekomego narażenia

3

NFORMACJE

JAKI CZAS TRWANIA STUDIÓW? Rozpoczęcie studiów luty 2010 r. - zakończenie luty 2011 r. Część przewieźli do domu, a bezdomnych po konsultacji lekarskiej na policję. Stróże prawa starają się im znaleźć miejsce w schroniskach dla bezdomnych w Pleszewie lub Ostrowie Wielkopolskim. (era)

STUDIUJ W NAJBARDZIEJ PRESTIŻOWEJ PLACÓWCE DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W POLSCE! 62-800 KALISZ, ul. Kwiatowa 4 tel./fax: (62) 757 26 63, (62) 757 14 91 e-mail: studium@zapis.net.pl

www.sdmo.edu.pl

Serdecznie zapraszam p Dyrektor SDMO O of. nzw w dr Lechosław Gawrecki prof. GW GWS HM „Milenium GWSHM


4

I WIEŒCI KRYMINALNE

Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

NFORMACJE

O KROK OD TRAGEDII W SUCHORZEWKU

Pili i jechali 1,4 promila alkoholu miał w organizmie rowerzysta z gminy Jarocin, którego zatrzymano 19 stycznia na ul. Sadowej w Jarocinie. Następnego dnia na drodze z Jaraczewa do Wojciechowa w  ręce stróżów prawa wpadł kolejny nietrzeźwy cyklista. Mieszkaniec gminy Jaraczewo nadmuchał 1,1 promila alkoholu. Po kielichu za kierownicę opla kadeta wsiadł mieszkaniec gminy Żerków. Badanie w jego organizmie wykazało 1,3 promila alkoholu. Mężczyznę skontrolowano 21 stycznia na ul. Wrocławskiej w Jarocinie.

Skradli paliwo Ponad tysiąc litrów oleju napędowego skradziono w nocy z 23 na 24 stycznia. Złodzieje spuścili paliwo ze zbiorników ciężarówek. Pojazdy stały na parkingach przy stacjach paliw w Kotlinie i Witaszycach.

Budowlani włamywacze zatrzymani Na gorącym uczynku jarocińscy policjanci zatrzymali trzech włamywaczy. Rabusiom w wieku od 21 do 23 lat udowodniono włamanie do domu w budowie na ul. Zagonowej w Jarocinie, skąd 19 stycznia skradli przedłużacze i mechanizm otwierania bramy. Dwóch z zatrzymanych na swoim koncie ma także włamanie do innego domu w budowie.

Kolizja trzech aut Trzy pojazdy uczestniczyły w kolizji, która 19 stycznia wydarzyła się na ul. Wojska Polskiego w Jarocinie. - Kierujący citroenem nie dostosował prędkości do panujących na drodze warunków i uderzył w tył peugeota, który został dopchnięty do mercedesa - relacjonuje mł. asp. Aleksander Szczepański, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Jarocinie.

Na kuriera i mechanika Raz był mechanikiem samochodowym, a innym raz kurierem. Efekt? Wyłudził około 800 zł. Oszuści dali o sobie znać w ostatnich dniach minionego tygodnia. W piątek w jednym z mieszkań na osiedlu Konstytucji 3 Maja pojawił się mężczyzna. Przedstawił się jako mechanik samochodowy mający kupić akumulator do pojazdu córki, która nie może uruchomić auta. Małżeństwo trefnemu mechanikowi dało blisko 400 zł. Kiedy mężczyzna opuścił mieszkanie, rodzice skontaktowali się z córką, po czym okazało się, że zostali oszukani. Najprawdopodobniej ten sam mężczyzna naciągnął starszą kobietę. Tym razem udawał kuriera, który dostarczył paczkę. Od 85-latki dostał około 400 zl. - Po otrzymaniu pieniędzy zszedł do auta po przesyłkę i już nie wrócił - opowiada rzecznik prasowy KPP w Jarocinie. (era)

Cztery osoby podtruły się tlenkiem węgla Młode małżeństwo z dwójką dzieci trafiło do szpitala w Jarocinie po podtruciu czadem. Tlenek węgla wydobywał się w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w Suchorzewku (gm. Jaraczewo). Służby ratunkowe zaalarmowano w nocy z niedzieli na poniedziałek. - Syn zadzwonił 15 minut po pierwszej w nocy i powiedział do męża „ratuj mi rodzinę” - relacjonuje Irena Baranek. - Synowa nie mogła dostać powietrza i zaczęła na łóżku rzucać się, jak ryba i dlatego syn przebudził się. Jedno dziecko wstało do łazienki wymiotowało i przewróciło się. Drugie już nie zdążyło dojść do łazienki - opisuje kobieta.

Zaalarmowana rodzina wezwała pogotowie. Do szpitala przewieziono 29-letniego mężczyznę, jego 28-letnią żonę oraz 9-letniego chłopca i 10-letnią dziewczynkę. Lekarze o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla powiadomili straż pożarną. - Po przybyciu na miejsce zdarzenia dokonaliśmy pomiaru gazu. Urządzenie wskazało obecność

tlenku węgla w mieszkaniu - mówi asp. sztabowy Mirosław Hybiak, dyżurny operacyjny Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie. Ratownicy przewietrzyli mieszkanie, wygasili ogień w piecu kaflowym. Ponowne badanie nie wykazało obecności w mieszkaniu trującego gazu. Najprawdopodobniej czad wydobywał się

z pieca kaflowego. - Nie wiem, jak mogło do tego dojść. Piec kaflowy nie był zakręcony. Gdyby syn nie obudził się, to dzisiaj nie byłoby już po co iść - mówiła w poniedziałek Irena Baranek. Grzegorz Szymczak, dyrektor ds. lecznictwa w jarocińskim szpitalu zapewnił, że życie hospitalizowanej rodziny nie jest zagrożone. (era)

ORGANA ŚCIGANIA UMORZYŁY ŚLEDZTWO W SPRAWIE ŚMIERCI PRACOWNIKA „RUSKA”

Prokuratura zbada leczenie rannego Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie śmierci pracownika gospodarstwa w Rusku. W opinii śledczych winę za zdarzenie ponosi nieżyjący 56-latek. Zbadane zostaną natomiast okoliczności jego pobytu w szpitalu. Wypadek wydarzył się 18 listopada w Przedsiębiorstwie Rolnym Sp. z o.o. w Rusku. Dwóch pracowników spółki wpychało do magazynu przyczepę załadowaną paszą. Traktorzyście kierunek wjazdu w wąską bramę wskazywał 56-letni mężczyzna. - Gdy przyczepa znajdowała się już częściowo w magazynie 56-latek nie opuścił pomieszczenia. Trakto-

rzysta ruszył i „pomagający” mu mężczyzna został przygnieciony przyczepą do ściany - relacjonuje Janusz Walczak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim. Ranny był przytomny i nie miał zewnętrznych obrażeń ciała. Trafił do szpitala w Jarocinie, gdzie po dwóch dniach zmarł. Biegły patomorfolog stwierdził, że przyczyną zgonu był krwotok wewnętrzny. Badania wykazały, że nieżyjący mężczyzna w trakcie wypadku był trzeźwy. Państwowa Inspekcja Pracy z Ostrowa Wielkopolskiego nie wykryła rażących przypadków naruszenia

prawa pracy, które mogłyby przyczynić się do wypadku. - Uznać należy, że gdyby pokrzywdzony nie wszedł pomiędzy bramę a przyczepę, nie znalazłby się w strefie zagrożenia. Sposób pomocy traktorzyście był osobistą decyzją 56-latka, który był świadomy zagrożenia przy tego typu manewrach w wąskim pomieszczeniu z ograniczoną widocznością po stronie traktorzysty - dodaje prokurator. Okoliczności związane z udzieleniem pomocy medycznej rannemu pracownikowi gospodarstwa w czasie jego pobytu w szpitalu zostały wyłączone do odrębnego postępowania. (era)

Strażacy uczą w Tarcach Druhowie z Komendy Miejsko-Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Żerkowie rozpoczęli szkolenia uczniów z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach z zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej. Inicjatorem akcji jest absolwent Gimnazjum w Żerkowie, a obecnie uczeń szkoły w Tarcach o profilu logistyka - Adam Lisiecki. W pierwszych zajęciach prowadzonych przez strażaków wzięło udział 22 uczniów technikum architektury krajobrazu. Kolejne kursy rozpoczną się w marcu. - Inicjatywa, z którą wyszedł nasz uczeń i absolwent żerkowskiego gimnazjum jest bardzo cenna. Mam nadzieję, że będzie przykładem dla innych - mówi Sławomir Adamiak, dyrek(ann) tor ZSP-B w Tarcach.

LEKI Z APTEKI Od 25 do 31 stycznia dyżur oraz pogotowie pracy (23.00-8.00) pełni apteka „Antidotum” (Jarocin, ul. Wrocławska 46a, tel. (62) 747-15-50). W każdą niedzielę w godz. 15.00 - 20.00 czynna jest apteka „Pod Zegarem” (Jarocin, Rynek 14, tel. (62) 747-27-16). Od poniedziałku do piątku w  godz. 8.00 - 22.00 oraz w  soboty od 8.00 do 20.00 leki można kupić w  aptece „Convallaria” (Jarocin, ul. Wolności 7/9, tel. (62) 747-25-63). Od 1 do 7 lutego dyżur oraz pogotowie pracy pełnić będzie apteka „Bratek 2” (Jarocin, ul. Św. Ducha 30a, tel. (62) 747-63-95).

PROBLEM NA TELEFON Policyjny telefon zaufania - do Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie (62) 747-22-41 - do Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu 800/130-334. Komenda Powiatowa Policji, ul. T. Kościuszki 29 w  Jarocinie, tel. (62) 749-82-00, 505-52-00. Pogotowie Ratunkowe, tel. 999 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie, ul. Powstańców Wielkopolskich 2, tel. 112, 998, (62) 747-08-00. Pogotowia techniczne: pogotowie energetyczne, tel. 991 pogotowie gazowe, tel. 992 pogotowie kanalizacyjne (62) 747-32-34, wodociągi (62) 749-38-83. Ośrodek Terapii Uzależnień w  Jarocinie, tel. (62) 747-15-22, ul. Kościuszki 18, czynny od poniedziałku do piątku w  godz. 9.00 - 20.00. Terapia dla osób uzależnionych i  członków ich rodzin. Interwencja kryzysowa dla ofiar przemocy. Klub Abstynenta czynny od wtorku do piątku i  w  niedzielę w  godz. 16.00 - 20.00 w Skarbczyku (Jarocin, Park 1). Grupa AA „Oaza” spotyka się w każdy wtorek w godz. 18.00 do 20.00 w  Skarbczyku. Grupa AA „Serafin” spotyka się w  każdy czwartek w  godz. 18.00 do 20.00 w  klasztorze o.o. franciszkanów (Jarocin, ul. Franciszkańska 3). Grupa Al-Anon dla rodzin spotyka się w każdy wtorek w godz. 18.00 do 20.00 w Skarbczyku. Punkt konsultacyjny dla rodziców oraz młodzieży eksperymentującej i uzależnionej od alkoholu i narkotyków działa w każdą sobotę na terenie Ośrodka Terapii Uzależnień w  Jarocinie, ul. Kościuszki 18, w godz. 9.00 do 13.00 (informacja telefoniczna (62) 747-15-22). Punkty konsultacyjne dla osób z  problemami alkoholowymi i członków ich rodzin: Żerków, tel. (62) 740-20-42 punkt konsultacyjny ds. uzależnień, ul. Mickiewicza 6 (1 piętro) czynny w śr. 17.00-19.00. Jaraczewo, tel. (62) 740-80-13 czynny w  pierwszy i  trzeci wt. miesiąca w godz. 17.00 - 19.00, ośrodek zdrowia w Jaraczewie. Rusko, tel. (62) 740-02-60 czynny w drugi i czwarty czw. miesiąca w godz. 17.00-19.00, ośrodek zdrowia w Rusku.


Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

I

5

NFORMACJE

Czad zabija DRAMAT W DOBRZYCY

Dramat rozegrał się na jednym z osiedli domków jednorodzinnych w Dobrzycy. W budynku przebywało pięć osób: 70-letnia kobieta, jej 76-letni mąż, 45-letnia córka, 46-letni zięć i 15-letnia wnuczka. W domu nie było wnuka, który w tym czasie był na studiach. W niedzielę, 24 stycznia o godz. 7.35 rano wezwanie o pomoc odebrał dyspozytor pogotowia w Pleszewie. Powiadomił straż. - Otrzymaliśmy informację od zaniepokojonego sąsiada, że w Dobrzycy, w budynku jednorodzinnym zaczadzeniu uległa pięcioosobowa rodzina - mówi st. asp. Dariusz Zawistowski, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie.

Dwie osoby nie żyją, a dwie walczą o życie na skutek zatrucia tlenkiem węgla. Czad zabił 70-letnią kobietę i jej 46-letniego zięcia.

Wszystko było w porządku

Śmiertelny czad Na miejscu w ciągu kilku minut pojawili się lekarze oraz ratownicy medyczni ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Pleszewie i Jarocinie, strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pleszewie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzycy oraz policja. Według relacji strażaków i policjantów, 46-letni mężczyzna leżał nieprzytomny niedaleko pieca c.o. On i 70-letnia kobieta w wyniku zatrucia tlenkiem czadu ponieśli śmierć. 15-letnią dziewczynkę, 76-letniego mężczyznę i 45-letnią kobietę przewieziono do szpitali w Pleszewie i Jarocinie.

W TYM DOMU W DOBRZYCY doszło do tragedii. Tlenkiem węgla śmiertelnie zatruły się dwie osoby

Walka o życie W najgorszym stanie była 15-letnia dziewczynka i jej 76-letni dziadek. - Ich stan był bardzo ciężki. Są to objawy neurologiczne, dlatego w takiej sytuacji trzeba pozbyć się toksyn, które utrudniają funkcjonowanie mózgu, stąd też leczenie tlenem - wyjaśnił Ireneusz Praczyk, rzecznik prasowy Pleszewskiego Centrum Medycznego. Ponieważ stan poszkodowanych nie poprawiał się, zadecydowano o przetransportowaniu ich lotniczym pogotowiem ratunkowym do Szpitala Klinicznego Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Przed godziną 11.00 śmigłowiec łódzkiego pogotowia wylądował na pleszewskiej płycie lotniskowej. - Ponieważ śmigłowiec pogotowia ratunkowego ma tylko jedno miejsce, trzeba było podjąć dość trudną decyzję o tym, która z osób zostanie nim przetransportowana - wyjaśnił Ireneusz Praczyk. - Dziewczynka była w niewątpliwie cięższym stanie, dlatego ona poleciała śmigłowcem - dodał rzecznik PCM-u. Kilkanaście minut później karetką pogotowia przewieziono do Łodzi 76-letniego mężczyznę. Po przywiezieniu 15-latki i jej dziadka do Łodzi, na oddział tok-

sykologiczny, poddano ich terapii w komorze hiperbarycznej, czyli tzw. terapii tlenem. - Obie osoby były przywiezione w stanie ciężkim, z tym, że mężczyzna jest przytomny, a dziewczynka jest w stanie śpiączki farmakologicznej - poinformowała nas w poniedziałek doc. dr hab. med. Anna Krakowiak, kierownik oddziału toksykologii Szpitala Klinicznego Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Kobieta, która trafiła szpitala w Jarocinie, była przytomna. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W czasie, gdy lekarze walczyli o życie poszkodowanych w zdarzeniu, strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych przeszukali budynek, przewietrzyli pomieszczenia oraz sprawdzili poziom tlenku węgla. - Przy piecu C.O. były znikome ślady tlenku węgla - mówi str. Mariusz Glapa, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Na miejsce dotarł także zastępca prokuratora Prokuratury Rejonowej w Pleszewie. Zadecydował, aby zwłoki zabezpieczyć do sekcji. Być może ona wyjaśni przyczyny śmierci dwóch osób. Kominiarz Stanisław Wesoły z Dobrzycy przeprowadził w budynku kontrolę. Dlaczego w domu pojawił się czad? Nie wiadomo. - Nie wiem, w jaki sposób doszło do wydostania się tlenku węgla. W budynku wszystko było prawidłowe. Nie umiem powiedzieć, bowiem ciąg przewodów kominowych był prawidłowy, wentylacja prawidłowa -

twierdzi Stanisław Wesoły. Kominiarz uważa, że być może doszło do cofnięcia się czadu lub przymknięcia komina.

Sąsiedzi wstrząśnięci Sąsiedzi rodziny, w której doszło do tragedii, są zrozpaczeni. - Przecież to byli dobrzy ludzie. Naprawdę w porządku. To, co się wydarzyło, jest straszne - powiedział nam jeden z mężczyzn. Zarówno 45-letnia kobieta, jak i jej zmarły 46-letni mąż byli nauczycielami. - Bardzo lubiani przez wszystkich - mówi jeden z sąsiadów. Tragiczna śmierć 46-latka dotknęła także lokalne środowisko sportowe. Mieszkaniec Dobrzycy był cenionym nauczycielem wychowania fizycznego w miejscowym gimnazjum. Podczas niedzielnych mszy modlono się o zdrowie i za dusze osób, których nie udało się uratować.

Straż apeluje - Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla giną ludzie. Zagrożenia wynikają z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń i instalacji grzewczych - mówi Glapa. Dlatego straż przypomina o systematycznym kontrolowaniu instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). - Przynajmniej raz w roku zarządców bloków mieszkalnych i właścicieli domów jednorodzinnych obowiązuje kontrola techniczna tych instalacji - wyjaśnia rzecznik straży.

OG ŁOS ZE NIE

KOLEJNE DWIE W CIĘŻKIM STANIE przetransportowano do kliniki w Łodzi

Wykryj czad Niesprawna instalacja kominowa i gazowa, a także nieszczelne piece czy kuchenki gazowe mogą być źródłem zatrucia tlenkiem węgla. Sprzyjają temu zwłaszcza plastikowe okna, które dzięki swej szczelności, ograniczają dopływ świeżego powietrza. Czad mogą wykryć specjalne czujniki. Można je zamówić przez internet lub kupić w sklepie. Jest to wydatek rzędu 119 - 186 zł. Można również kupić urządzenie, które oprócz wykrycia tlenku węgla, zasygnalizuje dym i ulatniający się gaz. Koszt takiego urządzenia to ok. 250 - 260 zł. W Jarocinie sprzedaż tego typu czujników prowadzą m.in. Firma Handlowa DOMMAR (ul Św. Ducha 49 i ul. Paderewskiego 2) oraz sklep z artykułami elektrycznymi A-T przy ul. Śródmiejskiej 6. - Zdarzają się klienci, którzy kupują, zwłaszcza ostatnio. Miesięcznie sprzedajemy kilka sztuk. To nie są olbrzymie ilości. Może dlatego, że ceny nie są zbyt niskie - mówi Daria Bąk ze sklepu A-T. Zgadza się z nią Bartosz Wojciechowski z DOMMAR-u. - Szczerze powiem, że może jedna-dwie osoby w ciągu miesiąca kupują. (kg)

AGATA SAWADA


6

I

DZIEŃ PO DNIU NA ZIEMI JAROCIŃSKIEJ

25 - 31 stycznia 25 stycznia 1936 roku Z powodu złego stanu promu wstrzymana została przeprawa promowa przez Wartę w Czeszewie. Utrzymano jedynie przewóz łodzią.

26 stycznia 1868 roku Z inicjatywy dzierżawcy Karola Różańskiego powstało kółko rolnicze w Mieszkowie.

26 stycznia 1938 roku Lokalna prasa doniosła, że późnym wieczorem na terenie powiatu jarocińskiego widziano dużą łunę na niebie. Początkowo myślano, że pochodzi ona od jakiegoś wielkiego pożaru. Dopiero gdy zaczęła się przesuwać po niebie i ujawniły się o różnych barwach pasy, pokazało się że jest to zorza polarna - zjawisko, którego od dziesiątków lat na ziemiach polskich nie widziano.

27 stycznia 1574 roku W Żerkowie przebywał król Henryk Walezy. Był trzaskający mróz i wielki śnieg, a król i towarzyszący mu dostojnicy przyjechali w gościnę i na popas do Andrzeja Górki Roszkowskiego saniami z Kórnika. Na drugi dzień po śniadaniu ruszono na obiad i nocleg do Koźmina.

28 stycznia 1863 roku Do Żerkowa przybył jeden batalion piechoty pruskiej oraz dwa szwadrony ułanów i dragonów, by obsadzić granicę z Królestwem Polskim na Prośnie i uniemożliwić przedostawanie się Wielkopolan do szeregów powstańczych.

28 stycznia 1902 roku Dzieci pierwszej klasy szkoły w Nowym Mieście zwróciły nauczycielowi niemieckie katechizmy. Powiedziały, że zrobiły to na polecenie swoich rodziców i odtąd nie będą uczestniczyć w lekcjach religii prowadzonych w języku niemieckim.

29 stycznia 1934 roku W nocy nieznani sprawcy skradli z „chlewiska” nauczycielki w Chociczy 30 kur i indyka.

29 stycznia 1938 roku W notatce prasowej o kradzieży w Dobieszczyźnie napisano: W nocy z 29 na 30 I br. nieznani sprawcy skradli /…/ 100 kilową świnię, którą wypędzili z chlewa na pole, gdzie ją zabili.

30 stycznia 1933 roku Poszukiwano sprawców kradzieży drutu telefonicznego przy drodze z Kotlina do Lutyni. Ujęto natomiast złodziei drewna z lasów majątku Witaszyce wartości 35 złotych, którymi okazali się czterej mieszkańcy Woli Książęcej i Słupi.

31 stycznia 1833 roku Upływał termin zgłaszania się kandydatów na wakującą posadę nauczyciela i organisty w Potarzycy. Dla osoby obejmującej te posady przewidziano: pensji jako nauczyciel 20 talarów, pensji jako organista 10 talarów oraz dodatkowo w naturaliach: 12 szefli żyta, 2 szefle jęczmienia, 2 szefle grochu, 2 szefle tatarki, a także 5 sążni drzewa, ogród i wolne pastwisko dla pary bydła.

Oprac. Eugeniusz Czarny

Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

NFORMACJE

W ROCZNICĘ WYZWOLENIA JAROCINA Władze samorządowe powiatu i gminy Jarocin w asyście przedstawicieli organizacji kombatanckich oraz służb mundurowych uczciły 65. rocznicę wyzwolenia Jarocina składając kwiaty pod mauzoleum żołnierzy polskich i radzieckich. Jarocin został wyzwolony 24 stycznia 1945 roku przez oddziały 33 armii dowodzonej przez gen. Wiaczesława Dimitrewicza Cwietajewa oraz żołnierzy 7 Korpusu Kawalerii Gwardii. Grupą żołnierzy radzieckich, którzy pierwsi wkroczyli do miasta dowodził pułkownik Wasilenko. W walkach na Ziemi Jarocińskiej poległo 60 żołnierzy radzieckich. Po ekshumacji w 1946 roku zostali oni pochowani przy cmentarzu w Jarocinie. W 1949 roku odsłonięto pomnik mauzoleum żołnierzy radzieckich i polskich.

Ostatnie kolędy chórów Chóry diecezji kaliskiej zaśpiewają podczas ostatniego z cyklu koncertów kolęd zatytułowanych „Modlitewne spotkanie przy żłóbku”. Zespoły wystąpią w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie w najbliższą niedzielę. Spotkania chórów diecezji kaliskiej odbywają się już po raz szesnasty. Co roku śpiewacy spotykają się na czterech koncertach, za każdym razem w innej parafii. W ciągu minionych lat już kilkakrotnie gościli we franciszkańskiej świątyni. Koncert poprzedzi msza św., która rozpocznie się o godz. 15.00. Na zakończenie chóry spotkają się na poczęstunku przygotowanym przez franciszkańską parafię. Głównym organizatorem cyklu jest Związek Chórów Kościelnych Diecezji Kaliskiej. Będzie to już jedna z ostatnich okazji do posłuchania i wspólnego śpiewania kolęd. (ls)

Bożonarodzeniowy koncert Stowarzyszenie Rodziców i Terapeutów na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Opus” z Jarocina wraz z parafią św. Marcina zapraszają w sobotę 30 stycznia na koncert kolęd. Z repertuarem bożonarodzeniowym wystąpią artyści scen poznańskich: Mariusz Matuszewski (kompozytor, pianista), Karina Jakubowska (skrzypce) i pochodząca z naszego miasta Kalina Perz (wokal). Koncert w kościele św. Marcina (ls) rozpocznie się o godz. 17.00. Wstęp wolny.

(ann)

PASJE NA WYSTAWIE

Ozdoby z terapią Na kolejnej wystawie z cyklu „Podziel się z nami swoimi pasjami” prezentowane jest hobby Magdaleny Wrześniewskiej z Jarocina. Pasją Magdaleny Wrześniewskiej jest od czterech już lat wykonywanie różnego rodzaju ozdób, które cieszą oko w domu i nie tylko - obrazów przygotowanych różnymi technikami, malowanych na szkle; plecionek ze sznurka oraz wikliny, a także przestrzennego origami. Ich autorka przyznaje, że poświęcony na to czas jest dla niej swego rodzaju terapią. (akf)

PRACE MAGDALENY WRZEŚNIEWSKIEJ można oglądać w oknach filii nr 1 Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jarocinie „Pod Ratuszem”

PRZED NAMI NA WIECZOREK KARNAWAŁOWY Z ZESPOŁEM „DYNAMIC” W SOBOTĘ 30 STYCZNIA ZAPRASZA KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W  CHWAŁKOWIE KOŚCIELNYM. Cena biletu wynosi 95 zł od pary. Bliższych informacji udzielają i zapisy przyjmują: Teresa Drzewiecka (Chwałkowo Kościelne 119, tel. (61) 284-40-20) oraz Genowefa Jakubowska (Chwałkowo Kościelne 40, tel. (61) 284-40-19). RADA RODZICÓW GIMNAZJUM W WITASZYCACH ORGANIZUJE W SOBOTĘ 30 STYCZNIA ZABAWĘ KARNAWAŁOWĄ W RESTAURACJI „PODMIEJSKA”. Początek o godz. 19.00. Do tańca przygrywać będzie zespół „Grand”. Bilety w cenie 140 zł od pary można nabyć w godz. 9.00 - 15.00 w sekretariacie gimnazjum (tel. (62) 740-12-88). RADA SOŁECKA I KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W  CHRZANIE ZAPRASZAJĄ W SOBOTĘ 30 STYCZNIA NA WIECZOREK KARNAWAŁOWY. Zabawę w sali wiejskiej poprowadzi „DJ Darek”. Początek o godz. 20.00. Bilety w cenie 75 zł od pary (z konsumpcją) można zarezerwować pod nr tel. (62) 740-36-07 lub (62) 740-36-16. NA IMPREZĘ Z  OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA, WALENTYNEK ORAZ OSTATKÓW ZAPRASZA SWOICH CZŁONKÓW I SYMPATYKÓW WE WTO-

REK 2 LUTEGO ŻERKOWSKIE KOŁO POLSKIEGO ZWIĄZKU EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW. Impreza odbędzie się w  sali „Pod latarniami” (Żerków, ul. 700-lecia). Początek o godz. 15.00. Bliższych informacji udziela i zapisy przez cały tydzień przyjmuje Weronika Jezierska (tel. (62) 740-38-43). Biuro związku (ul. Mickiewicza 6) czynne jest w środy w godz. 9.00 - 11.00. RADA RODZICÓW PRZY GIMNAZJUM W  GOLINIE ZAPRASZA W  SOBOTĘ 6 LUTEGO NA ZABAWĘ KARNAWAŁOWĄ DO SALI MIEJSCOWEGO OSP. Koszt udziału wynosi 120 zł od pary. Do tańca przygrywać będzie zespół „Avanti”. Początek imprezy o godz. 19.00. Zapisy i bliższe informacje pod numerami telefonów: 691/619-297, (62) 740-49-99. ZABAWA KARNAWAŁOWA ORGANIZOWANA PRZEZ STOWARZYSZENIE SPORTOWO-TANECZNE „SIŁA TAŃCA” W WITASZYCACH ODBĘDZIE SIĘ W SOBOTĘ 6 LUTEGO W RESTAURACJI „CAMEA” W JAROCINIE. Bilety w cenie 140 zł od pary do nabycia w  lokalu (Jarocin, ul. Wrocławska 114). ZABAWĘ KARNAWAŁOWĄ W  SALI CECHU RZEMIOSŁ RÓŻNYCH ORGANIZUJE W  SOBOTĘ 13 LUTEGO RADA RODZICÓW I  DYREKCJA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 3 W  JAROCINIE.

Początek imprezy o godz. 20.00. Do tańca przygrywać będzie zespół „Maxwell”. Zaproszenia w cenie 140 zł od pary można zarezerwować pod nr tel. (62) 747-22-38. ZABAWA KARNAWAŁOWA ORGANIZOWANA PRZEZ OCHOTNICZĄ STRAŻ POŻARNĄ W  ŁUSZCZANOWIE ODBĘDZIE SIĘ W  SOBOTĘ 13 LUTEGO NA SALI WIEJSKIEJ. Początek o godz. 19.00. Do tańca przygrywać będzie zespół „Meik”. Bilety w  cenie 120 zł od pary można zarezerwować pod nr tel. (62) 749-41-14 lub bezpośrednio w  siedzibie OSP w  Łuszczanowie (ul. Mostowa 2). NA ZABAWĘ KARNAWAŁOWĄ DO PAŁACU W WITASZYCACH ZAPRASZA W SOBOTĘ 13 LUTEGO RADA RODZICÓW MIEJSCOWEGO PRZEDSZKOLA. Początek imprezy o godz. 19.00. Bilety w cenie 150 zł od pary można nabywać w przedszkolu (Witaszyce, ul. Leśna 2, tel. (62) 740-13-75) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00. PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 1 „STOKROTKA” W  JAROCINIE PROWADZI DO KOŃCA MARCA ZAPISY DZIECI DO PRZEDSZKOLA I ODDZIAŁU ŻŁOBKOWEGO. Karty zgłoszeń można odbierać codziennie w  godz. 9.00 - 16.00 (ul. Hallera 8a, tel. (62) 747-26-86).


Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

I

7

NFORMACJE

Poświęcony i zamknięty GDZIE TRAFI WYPASIONY WÓZ STRAŻACKI?

Samochód strażacki wart ponad 700 tys. zł, od trzech miesięcy stoi w zamkniętym na kłódkę garażu. Dyrektor wydziału spraw obywatelskich w jarocińskim magistracie i strażacy zastanawiają się, jak kupione przez OSP Jarocin auto użyczyć druhom z Goliny. - To najlepszy wóz bojowy, jaki kiedykolwiek trafił do OSP w gminie Jarocin mówi jeden z jarocińskich ochotników. Kupiony w październiku przez Ochotniczą Straż Pożarną z Jarocina samochód poświęcono w listopadzie. Od tego czasu pojazd nie uczestniczył w ani jednej akcji ratunkowej. Terenowy man stoi zamknięty w garażu Państwowej Straży Pożarnej. Dlaczego? - Nie mieszam się do tego auta - odmawia komentarza prezes gminny OSP Krzysztof Roszak. - Gmina, nie wiem dlaczego, chce, żeby ten samochód poszedł do Goliny - mówi anonimowo jeden z jarocińskich druhów. - Na początku była taka wersja, że jeżeli dostaniemy następny samochód - bo mamy dwa, to jeden od nas - dziewięcioletniego staromana weźmie Golina. Jednak strażacy z Goliny starają się, aby do ich jednostki trafił nowy samochód. Dyrektor wydziału spraw obywatelskich w jarocińskim urzędzie miejskim potwierdza, że przygotowywana jest umowa użyczenia, na podstawie której wóz bojowy kupiony przez OSP Jarocin mieliby otrzymać druhowie z Goliny.

zesem OSP Golina, urzędem miejskim a mną - twierdzi Maciej Kaliszak. Strażacy, z którymi rozmawialiśmy wymieniają trzy konkretne nazwiska: Zdzisława Regulskiego, Marka Łabędzkiego i Eugeniusza Wojtczaka. - O to trzeba pytać prezesa OSP Golina i OSP Jarocin - odbija piłeczkę Marek Łabędzki. - Pan burmistrz z dyrektorem Regulskim - to

ty dziś w garażu samochód może wyjeżdżać do działań ratunkowych. - Jest w podziale bojowym, jest dyspozycyjny - zapewnia Eugeniusz Wojtczak. - Na jednej akcji już był - wtórują mu Marek Łabędzki i Zdzisław Regulski. - Jest wprowadzony do podziału bojowego. Był na akcji zabezpieczenia fajerwerków 31 grudnia - przypomina

sobie osobiście sprawy, że będą takie problemy prawne z przekazaniem samochodu - nie ukrywa Maciej Kaliszak. Przyznaje, że gdyby wiedział, nie zgodziłby się. Zdzisław Regulski wyjaśnia, że w podpisaniu umowy użyczenia będą uczestniczyły OSP Jarocin, OSP Golina, burmistrz Jarocina i Oddział Wojewódzki Związku OSP w Poznaniu. Czy taka forma

Goliny i podaje datę 14 lutego.

Na gminę Kotlin Larum podniosła część ochotników z Jarocina. Uważają, że nowy wóz bojowy powinien pozostać w ich jednostce. - Przecież środki finansowe były przyznawane na OSP Jarocin - przypomina jeden ze strażaków. - Jaki jest sens przekazywania ta-

się opowiedzieć po żadnej ze stron. - Ja muszę być neutralny - unika też odpowiedzi Marek Łabędzki. - Pełniąc stanowisko komendanta gminnego nie mogę powiedzieć na 100 procent. Proszę się skontaktować z członkami zarządu, prezesem gminnym, bo on pracuje społecznie. Ja jestem zatrudniony w gminie. Andrzej Jankowski z wojewódzkiego związku OSP

Czekali na wpis Według prezesa jarocińskiego OSP Macieja Kaliszaka od początku było wiadomo, że auto może trafić do Goliny. Tłumaczy, że tamtejsza jednostka nie będąc w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym nie mogła starać się o taki samochód i skorzystać z dotacji na jego kupno. Z wnioskiem wystąpiła OSP Jarocin. - Gdybyśmy odpuścili ten samochód w ubiegłym roku, to stracilibyśmy ponad 100 tys. zł, a to w budżecie strażackim jest bardzo dużo - wtóruje prezesowi komendant gminny OSP Marek Łabędzki. W połowie grudnia ubiegłego roku OSP Golina została wpisana do KSRG. Wówczas rozpoczęły się starania zmierzające do przekazania jej samochodu.

Niejeden pomysłodawca Trudno znaleźć inicjatora pomysłu zakupu samochodu dla OSP w Golinie za pośrednictwem OSP Jarocin. - To było ustalane pomiędzy pre-

TERENOWY MAN kupiony za ponad 700 tys. zł przez OSP Jarocin (na zdjęciu pierwszy z lewej) został poświęcony w listopadzie w Grodzisku Wlkp., podczas prezentacji samochodów strażackich

pomysłodawcy według prezesa OSP Golina Eugeniusza Wojtczaka (jednocześnie prezesa Zarządu Powiatowego OSP w Jarocinie - przyp. red). Co na to dyrektor wydziału spraw obywatelskich w jarocińskim urzędzie Zdzisław Regulski? - Pojazd nie jest kupiony dla Jarocina, tylko w głównej mierze jest dla Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego - zaznacza. - Teraz OSP Golina też jest już w gronie jednostek z KSRG, wobec tego uznajemy, że dla jednostki OSP Golina przekazujemy ten samochód.

Podział bojowy z fajerwerkami Druhowie nie bardzo są zorientowani, czy zamknię-

komendant gminny. Jak ustaliliśmy, samochód zadysponował burmistrz, a nie Państwowa Straż Pożarna. - Pojazd nie jest wprowadzony do podziału bojowego, nie może wyjechać do żadnych działań ratowniczo-gaśniczych.(…) My jako PSP auta nie będącego w podziale bojowym nie mamy prawa dysponować - wątpliwości rozwiewa zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w PSP kpt. Tomasz Krawczyk.

Jarocin użyczy Golinie Przygotowanie procedury oddania w użyczenie samochodu druhom z Goliny okazuje się procedurą niełatwą. - Nie zdawałem

przekazywania samochodów strażackich jest praktykowana? - Bywają różne rzeczy łącznie z umową notarialną o darowiźnie. Każda OSP jest odrębnym stowarzyszeniem mającym osobowość prawną. Takie formy użyczenia sprzętu były w gminie Zbąszyń, Kłecko - wyjaśnia Andrzej Jankowski, dyrektor zarządu wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Dodaje, że to OSP Jarocin ma prawo decydowania, czy komuś udostępni auto, czy nie. - Samochód dany w użyczenie może być, ale i tak przez te 5 lat będzie własnością OSP w Jarocinie - podkreśla Jankowski. Eugeniusz Wojtczak jest pewny, że wóz trafi do

kiego auta do Goliny? Czy to, że Wojtczak jest prezesem powiatowym OSP? - pyta inny. - Dla mnie oczywiste jest, że powinien pozostać w Jarocinie z jednej prostej przyczyny. Ilość wyjazdów OSP Golina do zdarzeń, a ilość wyjazdów OSP Jarocin jest nieporównywalna. Mieliśmy 128 wyjazdów, a Golina 29. Statystyka mówi sama za siebie. To zdanie podziela kilku innych druhów, z którymi rozmawialiśmy. Żaden z nich nie zgadza się na podanie swojego nazwiska. Podkreślają, że są uzależnieni od środków finansowych przyznawanych przez gminę. - Dlatego nie chcemy stawać okoniem. Szef druhów w Jarocinie Maciej Kaliszak nie chce

podkreśla, że samochód powinien trafić tam, gdzie jest najbardziej potrzebny, ale sugeruje, że do Goliny. - Najlepiej jakby w tej sprawie wypowiedział się właściciel - uważa zastępca komendanta PSP st. kpt. Marian Tomczak. - Ten pojazd musi trafić na jednostkę KSRG. W gminie Jarocin w krajowym systemie mamy cztery jednostki. Patrząc pod kątem wyposażenia, wieku samochodów, to wskazane byłoby ten pojazd przekazać na Golinę. Jeden ze strażaków podsuwa zgoła inne rozwiązanie. - Ja bym go dał na gminę Kotlin, bo tam są najstarsze samochody w powiecie, które mają po 46 lat. ELŻBIETA RZEPCZYK ANNA GAUZA


8

CO DZIŚ WIEMY O FESTIWALACH...

Jarocin Festiwal 16-18 lipca

I

Go Ahead

Open’er, Gdynia 1 - 4 lipca

Seven Festiwal, Węgorzewo (następca Eco Union Of Rock) 8 - 11 lipca Zagrają: Hey, Coma, Closterkeller, Vader (zwycięzca głosowania internautów Onet.pl), Hunter, Heart & Soul, Lipali, Kolaboranci a z nowym programem wystąpi grupa Muchy, której liderem jest dyrektor Jarocińskiego Ośrodka Kultury Michał Wiraszko. Bilety i  karnety w  sprzedaży od 15 stycznia: 1 dzień - 55 zł (przedsprzedaż), potem 60 i 65 zł, karnet na 4 dni - 99 zł, potem 109 i 119 zł

OFF Festival, Mysłowice 5 - 8 sierpnia Tegoroczna edycja wpisana została w obchody Roku Szopenowskiego. Każdy z czterech dni festiwalu uświetni koncert pod hasłem Inspired By Chopin, zagrany przez jednego z  wybitnych przedstawicieli muzycznej awangardy: William Basiński (USA), Phjilip Jeck (Wlk. Brytania), Fennesz (Austria), Matmos (USA). OFF Festival poprzedzi wiosenna edycja OFF Festival CLUB - klubowej imprezy zapowiadającej sierpniowy festiwal. Zagrają: Lenny Valentino, Indigo Tree, Tides From Nebula Bilety: jeszcze niedostępne

NFORMACJE

Festiwal

? Uznany za najlepszy duży festiwal w Europie Zagrają: Pearl Jam, Kasabian, Tinariwen, Mando Diao Bilety i  karnety: od 16 listopada 2009, karnet 3 dni - 290 zł, 4 dni - 350 zł, bilet jednodniowy - 155 zł

Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

Poznańska agencja Go Ahead zorganizuje festiwal. Taką decyzję podjął burmistrz Jarocina. Przetarg na organizację festiwalu burmistrz unieważnił, mimo że zgłosiły się trzy agencje: Cam Media S.A. z Warszawy, Eventcom z Gdyni oraz Go Ahead z Poznania. Ta ostatnia współorganizowała festiwal w ostatnich trzech latach.

Środa - nie ma organizatora Z treści pisma, które kancelaria burmistrza przysłała nam w ubiegłą środę, wynika, że przetarg trzeba było anulować z winy urzędu. „Podczas przeprowadzonych rozmów z uczestnikami dialogu konkurencyjnego zamawiający (gmina - przyp. red.) podał kwotę, jaką maksymalnie może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia (...), łamiąc w ten sposób zapisy ustawy prawo zamówień publicznych” - wyjaśniła pisemnie „Gazecie” Karolina Makowska. To oznacza, że nawet gdyby przetarg rozstrzygnięto, z wybraną agencją nie można byłoby podpisać ważnej umowy. Ponadto, zdaniem urzędniczki kancelarii,

członkowie komisji opiniującej oferty mieli wątpliwości, czy są one możliwe do zrealizowania. - Tu nie chodzi o pretensje, ale mam wrażenie, że oni mają trochę wąskie horyzonty - uważa Beata Zygulska z agencji Eventcom z Gdyni. Choć szczegółów koncepcji festiwalu nie zdradza, zapewnia, że była w stu procentach do zrealizowania. - Jesteśmy firmą, która robi duże imprezy. Czasami ktoś może sobie nie wyobrażać, że zaproszenie gwiazdy to nie jest niemożliwe. Wszystko da się zrobić. Tym bardziej w ramach bądź co bądź niemałego budżetu (około 1 mln zł - przyp. red.) - podkreśla Zygulska. W środę nie uzyskaliśmy z urzędu odpowiedzi, kto będzie organizował festiwal. - „Burmistrz Jarocina rozważa różne warianty„ - stwierdziła Karolina Makowska.

Piątek - jest organizator W piątek rano kancelaria nadesłała komunikat. Kolejnego prze-

ROBERT KAŹMIERCZAK, wiceburmistrz Jarocina Uznaliśmy, że lepiej unieważnić przetarg ze względu na błąd proceduralny zamawiającego niż wybierać ofertę, która na początku zrobiła na nas znakomite wrażenie, ale później wzbudziła nasze olbrzymie obawy o to, czy jest realna do wykonania. Sprawdzaliśmy ją. Okazało się na przykład, że osoba wskazana jako dyrektor artystyczny Jarocin Festiwalu 2010 nic nie wie o tym, że ma nim być. Za kilka miesięcy mogłoby się okazać, że z koncepcji artystycznej przedstawionej na papierze w rzeczywistości niewiele zostaje. Co z tego, że nałożylibyśmy na organizatora kary finansowe, albo skierowali sprawę do sądu? W kwietniu czy w maju byłoby za późno na szukanie nowego rozwiązania. Odrzucanie tej oferty w przetargu, jako niewiarygodnej, mogło skutkować wniesieniem protestu przez oferenta i narażało gminę na kilkumiesięczne oczekiwanie na rozstrzygnięcie w Urzędzie Zamówień Publicznych. Organizacja festiwalu to nie budowa drogi, która może się opóźnić o kilka miesięcy, bo np. zmieniamy wykonawcę. Festiwal musi się odbyć w lipcu 2010 roku. We wrześniu 2009 r. Poznań wybrał operatora działań związanych ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Firma, której nie wybrano, odwołała się od rozstrzygnięcia, a na ostateczne decyzje UZP czekano do połowy stycznia.

targu nie będzie. Burmistrz wybrał organizatora. - „Ostatecznie, po zapoznaniu się z bardzo ciekawą koncepcją artystyczną i organizacyjną, zdecydował, że festiwal zorganizuje agencja, z którą miasto współdziałało przy trzech ostatnich edycjach festiwalu” - poinformowała Makowska. Decyzja o wyborze Go Ahead nie zaskakuje, bo ta firma nieoficjalnie przez niektórych była typowana jako zwycięzca przetargu. Zaskoczenia nie kryje natomiast przedstawicielka Eventcom: - Najpierw był przetarg, a potem ogłoszono, że wybierają agencję, która do tej pory to robiła? Kancelaria po konsultacji z Go Ahead nie ujawniła „Gazecie” szczegółów festiwalowej koncepcji. „Ze względów promocyjnych zarówno artystyczna, jak i organizacyjna koncepcja Jarocin Festiwal 2010 będzie ujawniania w kolejnych miesiącach. Możemy jednak zagwarantować, że informację tą „Gazeta Jarocińska” otrzyma w pierwszej kolejności” - takiej treści pismo dostaliśmy z urzędu miejskiego. Wiadomo jedynie, że poznańska agencja nie będzie organizować festiwalu wespół z naszym ośrodkiem kultury. - Go Ahead stanie się zamiast Jarocińskiego Ośrodka Kultury podmiotem występującym o organizację imprezy masowej - wyjaśnia Makowska. To oznacza, że agencja będzie odpowiedzialna nie tylko za część artystyczną, ale także za zaplecze techniczne (m.in. scena, nagłośnienie, światła), sanitarne i bezpieczeństwo uczestników. Ma przejąć także ryzyko finansowe. Budżet tegorocznego festiwalu najprawdopodobniej wyniesie około 1 mln zł, miasto dołoży nie więcej niż 340 tys. zł. Czego poza datą - od 16 do 18 lipca, można się dowiedzieć na pół roku przed imprezą? Na oficjalnym

potralu internetowym festiwalu adnotacja: „Strona w przebudowie - zapraszamy wkrótce”. Urząd miejski poinformował jedynie, że kampania promocyjna rozpocznie się w pierwszej połowie lutego, a w marcu sprzedaż biletów i karnetów.

O innych wiemy więcej O konkurencji Jarocina wiadomo zdecydowanie więcej. Na swoich stronach internetowych podają, pierwszych artystów, gdzie i za ile można kupić bilety, kto sponsoruje imprezy. Organizatorzy podobnego do Jarocina festiwalu Eko Union of Rock w Węgorzewie chcąc rozszerzyć formułę imprezy wykorzystali światowy konkurs na siedem nowych cudów świata (do tytułu pretendują Mazury). Stąd zmiana nazwy festiwalu z Eko Union Of Rock na Seven Festival. To, jak mówi szef komitetu organizacyjnego Aleksander Iwaniuk pomogło w znalezieniu sponsora strategicznego - browaru Carlsberg. - Bez wnikania w szczegóły powiem, że to jest trzy razy większy sponsoring niż Tyskie rok temu - mówi Iwaniuk, Nad festiwalem organizatorzy Węgorzewa pracują od września. Mają już wstępny skład zespołów i uruchomili sprzedaż biletów. Czekają na rozpatrzenie kilku wniosków o dofinansowanie imprezy, które złożyli m.in. do ministerstwa kultury, funduszu norweskiego oraz Fundacji Inicjatyw Obywatelskich i ministerstwa środowiska. Iwaniuk nie wyobraża sobie zrobić porządny festiwal w pół roku. - Mając ten sam budżet we wrześniu i w kwietniu nie da się - mówi. - Chyba, że ktoś w kwietniu da np. 5 mln zł i można zrobić festiwal z taką gwiazdą, która przyciągnie nie 8 tys. widzów, ale 80. ANNA GAUZA


Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

I

9

NFORMACJE

Chcą wyższych cen RADNI W NOWYM MIEŚCIE DYSKUTOWALI NAD PODWYŻKAMI CEN WODY I ŚCIEKÓW

Nowomiejscy radni dyskutowali o propozycjach dwukrotnie na posiedzeniach połączonych komisji. Radny Marek Mroziński zwracał uwagę na rosnące koszty związane z oczyszczalnią ścieków i dostarczaniem wody. - Kiedy w zeszłym roku w styczniu mówiłem, żeby podnieść o dodatkowe 10 groszy za metr sześcienny ceny wody i ścieków, to wszyscy wzruszali ramionami. No i trzeba było dołożyć ponad 11 tysięcy dodatkowo z budżetu. A w 2010 roku wyjdziemy na tym jeszcze gorzej. Trzeba pomyśleć zanim podniesiemy rękę. Nikt nam nie będzie dokładał do wody i kanalizacji, a koszty są coraz większe. W końcu nam zabraknie pieniędzy na wszystko, na drogi i chodniki, jak będziemy bazować na tak

Fot. Lidia Sokowicz

W tegorocznym budżecie gminy zaplanowano podwyżkę o 5 % ceny wody i ścieków. Opłata za metr sześcienny wody od 1 kwietnia miałaby wzrosnąć z 1,90 na 2,00 zł, a za ścieki z 2,00 na 2,10 zł za metr sześcienny. Znacznie bardziej, bo aż o 20 % zwiększyłaby się opłata za ścieki dostarczane beczkowozami. Obecnie wynosi ona 2,50 zł za metr sześcienny. Po podwyżce miałoby to być 3,00 zł.

RADNY WALDEMAR TOMASZEWSKI (w środku) zaproponował zniesienie opłaty abonamentowej. Jego propozycję poparł Andrzej Borkowski (z prawej)

niskich cenach - stwierdził Mroziński. Zaproponował, aby przyjąć stawkę 2,50 zł za wodę i 2,80 zł za ścieki, niezależnie czy są one dowożone do oczyszczalni, czy dostar-

czane siecią. - Radni kolejnej kadencji mogą stanąć przed dylematem podniesienia cen wody o 50 czy 100 %. My mamy cenę znacznie poniżej kosztów - argumentował.

Z kolei radny Waldemar Tomaszewski zaproponował, żeby zlikwidować stałą opłatę przyłączeniową, która w tym roku miałaby wzrosnąć do 3 zł. - To jest wzrost o 50 %.

ILE ZARABIAJĄ PEDAGODZY W GMINIE JARACZEWO?

Podwyżki tylko dla nauczycieli O siedem procent wzrosną w tym roku płace pedagogów. W gminie Jaraczewo na podwyżkę trzeba będzie wydać blisko 100 tys. zł. Aktualnie jaraczewski nauczyciel dyplomowany zarabia średnio 4.096,96 zł brutto. - Żadna grupa zawodowa nie ma w przyszłym roku podwyżek poza nauczycielami. Mieliśmy obowiązek ujęcia ich w budżecie,

nie wiadomo, czy nie będziemy dokładać - mówił w grudniu Dariusz Strugała, wójt Jaraczewa. Samorząd na oświatę zaplanował 7.544.126 zł. Subwencja z budżetu państwa wynosi 6.170.368 zł. 94 procent tej kwoty pochłoną wynagrodzenia dla nauczycieli. W tym roku płace wzrosną o 7 procent. Pedagodzy otrzymają wyższe gaże od września. W gmi-

nie Jaraczewo na podwyżki trzeba będzie wydać 96 tys zł. do końca roku. Wynagrodzenie nauczycieli wynikające z Karty Nauczyciela składa się z płacy zasadniczej, której minimalną wysokość wyznacza co roku minister edukacji w rozporządzeniu oraz kilku dodatków, m.in. za wychowawstwo, staż pracy czy motywacyjny i mieszkaniowy. Uposażenie pedagogów jest uzależnione od stopnia awansu zawodowego. Płaca zasadnicza najliczniejszej grupy nauczycieli w gminie Jaraczewo - mianowanych - wynosi 2.227 zł brutto. Pedagog mianowany z 20-letnim stażem i wszystkimi dodatkami zarabia 3.553,18 zł brutto. (era)

W gminie Jaraczewo jest zatrudnionych 91 nauczycieli na 82,85 etatów AKTUALNE WYNAGRODZENIA NAUCZYCIELI

stażysta kontraktowy mianowany dyplomowany

wynagrodzenie zasadnicze* 1.906 zł 1.962 zł 2.227 zł 2.616 zł

średnie wynagrodzenie w gm. Jaraczewo** 1.933,19 zł 2.526,49 zł 3.239,73 zł 4.096,96 zł

PŁACA NAUCZYCIELA MIANOWANEGO Z 20-LETNIM STAŻEM 3.553,18 zł** płaca zasadnicza wysługa lat dodatek motywacyjny dodatek za wychowawstwo dodatek wiejski dodatek mieszkaniowy

2.227 445,40 40 100 222,70 43

* stawki dla nauczycieli z wykształceniem wyższym magisterskim i przygotowaniem pedagogicznym **podane sumy są kwotami brutto

zł zł zł zł zł zł

Zniesienie tej opłaty mogłoby skutkować podniesieniem ceny wody o 20 groszy za metr sześcienny, zamiast o 10 groszy. Moim zdaniem należałoby to raz jeszcze przekalkulować. O 20 % wzrosną też opłaty za wywóz ścieków do oczyszczalni. Uważam, że te osoby, które nie mają kanalizacji znów będą poszkodowane. (...) Jeżeli gospodarka wodno-ściekowa ma opierać się na ekonomii, to musimy podnieść stawki - tłumaczył radny Tomaszewski. Jego propozycję poparł Andrzej Borkowski. Wójt Aleksander Podemski stwierdził, że jest za utrzymaniem tej stawki. - Wszyscy operatorzy biorą te opłaty. My musimy do każdego odbiorcy dotrzeć. Sprawdzić licznik i wystawić rachunek. Jak jest zepsuty, to trzeba go

wymienić. (...). Ta złotówka podwyżki to jest dodatkowe 20 tys. zł w budżecie. Jeśli zrezygnujemy z tej opłaty, to pozbawiamy się ok. 70 tys. zł. (...) Zatrudnienie na obiektach też mamy minimalne. Ci ludzie muszą być w pracy świątek piątek. Podobnie jest w przypadku awarii. Nie będę opowiadał o tym, co ludzie potrafią wrzucać do kanalizacji. Tam zawsze trzeba coś robić. Państwo chcecie zlikwidować coś co przynosi pieniądze. Jesteście niekonsekwentni - przekonywał radnych. Przewodniczący rady Janusz Janicki stwierdził, że do tematu cen wody trzeba będzie wrócić na najbliższym posiedzeniu komisji. - Będzie procedura, będzie dyskusja i my radni o tych cenach zadecydujemy - podsumował. (ls)

PENSJE JAROCIŃSKICH NAUCZYCIELI WYŻSZE NIŻ W USTAWIE

Jedynie stażyści zarabiają mniej Średnio 3.274 zł miesięcznie zarabiali w minionym roku nauczyciele mianowani w szkołach prowadzonych przez gminę Jarocin. To najliczniejsza grupa pedagogów. Jest ich ponad 200. Od września wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 7 %. Największe uposażenia w publicznych szkołach gminy mają nauczyciele z najwyższym stopniem awansu zawodowego - dyplomowani. W minionym roku ich średnia pensja wyniosła ponad 4.200 zł. Na płace dla tych pedagogów wydano 3,5 mln zł. Najwięcej pochłonęły wynagrodzenia ponad 200 nauczycieli

mianowanych - 8,5 mln zł. Są oni najliczniejszą grupą w gminie. We wszystkich stopniach awansu, poza stażystami, średnie pensje nauczycieli były wyższe niż kwota bazowa określona przepisami oświatowymi. - Gmina musi przekazać do szkół, w których są nauczyciele stażyści i nie osiągnęli średniej, kwotę 15.639 zł - wyjaśnił dyrektor wydziału oświaty w jarocińskim urzędzie miejskim Mikołaj Szymczak. Pieniądze mają trafić na konta początkujących nauczycieli do końca stycznia. (ag)

PENSJE NAUCZYCIELI W 2009 r.*

stażysta kontraktowy mianowany dyplomowany

wg Karty Nauczyciela

średnia w gminie Jarocin

2.177 2.286 2.417 2.538 3.136 3.292 4.007 4.207

2.046 zł

(od stycznia do sierpnia)

(od września)

zł zł zł zł zł zł

* Dane z urzędu miejskiego w Jarocinie

2.485 zł 3.274 zł 4.246 zł


I Odeszli od nas

STEFAN PAWLAK - l. 84 (Gola) STEFAN URBANIAK - l. 55 (Śmiełów) STANISŁAWA JARZEMBOWSKA - l. 87 (Komorze, gm. Nowe Miasto) RYSZARD PERS - l. 58 (Jarocin) KAROL HILDEBRANDT - l. 72 (Magnuszewice) KAZIMIERZ WOJCIECHOWSKI - l. 75 (Lgów) MARIA ROBAKOWSKA - l. 64 (Kotlin) ANDRZEJ MARTYNEK - l. 61 (Potarzyca) IZABELLA SZYMENDERA - l. 36 (Nosków) BERNARD PACANOWSKI - l. 69 (Jarocin) FRANCISZEK KOLIŃSKI - l. 90 (Jarocin) DANUTA CHWALIŃSKA - l. 57 (Raszewy) TADEUSZ ŁUCZAK - l. 82 (Jarocin) ZOFIA WITKOWSKA - l. 63 (Jarocin) HENRYK IWANUCHA - l. 83 (Jarocin) ROBERT RZEPCZYK - l. 48 (Jarocin) GABRIELA HENZLER - l. 80 (Jarocin) PIOTR WŁODARCZYK - l. 62 (Jarocin) Rodzinom zmarłych składamy wyrazy współczucia

Podziękowanie lekarzom pogotowia ratunkowego, którzy udzielali pomocy, księdzu proboszczowi parafii w Wilkowyi, rodzinie, koleżankom, kolegom, współpracownikom, delegacji, sąsiadom oraz wszystkim tym, którzy zamówili msze św. i odprowadzili na ostatnią drogę naszego najdroższego męża i ojca

ś. † p.

ROBERTA RZEPCZYKA pogrążona w smutku żona z rodziną

Serdeczne podziękowanie ks. proboszczowi A. Sośniakowi, ks. Krzysztofowi, dr. K. Andrzejczakowi wraz z personelem pielęg., dr A. Hybsz - Nowickiej, dr M. Suwalskiej, delegacjom, sąsiadom, uczniom wraz z wych. p. Kaczmarek, firmie pogrzeb. B.W. Paul oraz wszystkim, którzy okazali serce, dzielili ból, uczestniczyli we mszy św. i pogrzebie, złożyli wieńce, ofiarowali intencje mszalne i odprowadzili na miejsce wiecznego spoczynku moją kochaną żonę

ś. † p.

ZOFIĘ WITKOWSKĄ składa mąż z dziećmi i rodziną

Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

NFORMACJE

WSZYSTKIE GRUPY Z PARAFII ŚW. ANTONIEGO PADEWSKIEGO RAZEM

Drugi opłatek dla wszystkich Wspólne spotkanie opłatkowe dla wszystkich grup działających przy parafii i franciszkańskim klasztorze odbyło się po raz drugi. Poprzedziła je msza św., którą sprawowali ojciec proboszcz Marek Janus, ojciec gwardian Lesław Szymborski oraz ojciec Sylwin Wojdanowicz - asystent Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. W kazaniu ojciec Marek mówił o postawie św. Józefa. Podkreślił, że w Piśmie Świętym nie ma ani jednego słowa wypowiedzianego przez opiekuna Jezusa. Spotkanie opłatkowe, które odbyło się w jednej z sal w klasztorze, rozpoczęto od odczytania nie tylko fragmentu Ewangelii, ale i opisu zorganizowania przez św. Franciszka pierwszego żłóbka, który miał pomóc wiernym zrozumieć Boże Narodzenie. Zdarzenie to miało miejsce na trzy lata przed śmiercią Biedaczyny z Asyżu - w 1223 roku w Greccio. - Chciałbym wam wszystkim i każdemu z osobna podziękować za wasz wkład w życie naszej wspólnoty parafialnej. Wa-

Fot. Lidia Sokowicz

10

W SPOTKANIU OPŁATKOWYM uczestniczyło kilkadziesiąt osób, reprezentujących kilka pokoleń parafian

sza postawa jest wypadkową postawy Marty i Marii - połączeniem służby i modlitwy. (...) Większość życzy spokoju, zdrowia i błogosławieństwa. Ja wam życzę nieco inaczej. Życzę wam niepokoju - o los dzieci, bliskich, o wspólnotę i Kościół, ale i o biednych i zrozpaczonych. Niech ten niepokój wam to-

warzyszy w budowaniu Kościoła serc. Aby wasze serca były zawsze czułe na potrzeby innych - podkreślił ojciec Lesław. Po życzeniach gwardiana przyszła kolej na łamanie się opłatkiem. Była to także okazja do wspólnego kolędowania. (ls)

WSPOMNIENIE ŚW. FRANCISZKA SALEZEGO - PATRONA DZIENNIKARZY

Msza tydzień później Już po raz piąty w niedzielę 31 stycznia w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie odprawiona zostanie msza dla dziennikarzy. Tydzień wcześniej - 24 stycznia przypada liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona pracowników mediów. Zaproszenie do wspólnej modlitwy dotyczy nie tylko redaktorów gazet lokalnych, ale i przedstawicieli gazetek szkolnych, parafialnych oraz wydawnictw samorządowych. Eucharystia w kościele ojców franciszkanów (Jarocin, ul. Franciszkańska 3) rozpocznie się o godz. 12.00. Tydzień wcześniej - 24 stycznia w Kościele Ka-

tolickim obchodzone jest liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego (1567 - 1622). Jest to także Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu (w Polsce obchodzony w trzecią niedzielę września). Został on ustanowiony przez papieża Pawła VI w 1967 roku na życzenie uczestników Soboru Watykańskiego II. W niedzielę obchodzony był

po raz 44. Z tej okazji papież kieruje specjalny list do dziennikarzy. Tegoroczny poświęcony jest wykorzystaniu możliwości, jakie dają nowoczesne media cyfrowe, w ewangelizacji. Św. Franciszek Salezy został ogłoszony patronem dziennikarzy i prasy katolickiej w 1923 roku przez papieża Piusa XI. Święty był biskupem, teologiem i fi-

lozofem, który w 1877 roku otrzymał tytuł Doktora Kościoła. Drukował i rozpowszechniał ulotki, w których zwięźle wyjaśniał zasadnicze i atakowane wtedy prawdy wiary katolickiej. Ulotki te rozdawał, jak również rozlepiał je na murach. Święty Franciszek zostawił po sobie także bogatą spuściznę literacką z zakresu duchowości chrześcijańskiej. (ls)

Na Ukrainę lub do Włoch Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie organizuje dwie pielgrzymki. Od 3 do 10 marca można będzie zwiedzić zabytki sakralne Ukrainy. Na trasie przewidziano noclegi w Leżajsku, Lwowie i Kamieńcu Podolskim. Koszt udziału wynosi 800 zł. Druga z pielgrzymek odbędzie się w kwietniu (6 - 16.04.). Tym razem uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć Włochy. W programie znajdą się: Wenecja, Padwa, Asyż, Rzym, Monte Cassino, Rimini i Rawenna. Koszt udziału wynosi 1.420 zł + 30 EUR. Bliższe informacje i zapisy pod numerami telefonów: (62) 747-81-36, 602/688-207 lub 506/719-042. (ls)


Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

I

11

NFORMACJE

Pożarów było mniej, ale pracy więcej - tak wynika ze strażackiego raportu za ubiegły rok. Wozy bojowe opuszczały garaże 1.045 razy. Najczęściej ratownicy zmagali się ze skutkami nawałnic. Na drugim miejscu nieśli pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych. Straż ratownicza - taką nazwę powinna nosić straż pożarna, bo gaszenie pożarów już dawno przestało być podstawowym zajęciem strażaków. Pomoc ratowników jest niezbędna przy wypadkach drogowych, wichurach, ulewach, wydobywaniu ludzi spod zwałów ziemi. Przychodzą nawet w sukurs mieszkańcom w walce z agresywnymi owadami. W ubiegłym roku jarocińscy strażacy uczestniczyli w 1.045 akcjach. Jest to blisko 10-procentowy wzrost zdarzeń. W 2008 r. samochody ratownicze wyjeżdżały 953 razy. Najczęściej strażaków absorbowały zdarzenia związane z anomaliami pogodowymi. 207 razy usuwali skutki burz, ulew i wiatrołomy. Specyfikę pracy ratowników obrazują liczby dotyczące ofiar wypadków drogowych. Ratownicy wyjeżdżali do 138 kraks drogowych, w których życie na miejscu straciło 7 osób, a 3 kolejne zmarły w szpitalach. Pomogli 120 rannym. W strażackim bilansie można znaleźć i optymistyczne dane. Do pożarów wyjeżdżali o 77 razy mniej niż w 2008 roku. Z dymem poszło mienie o wartości 950 tys. zł. Najczęstszą przyczyną zdarzeń była nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym. Dyspozytorzy Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Jarocinie odebrali18.985 telefonów. Ze słuchawką przy uchu spędzili 234 godziny. Wozy bojowe wyjeżdżały co 8 godz. 24 min. (era)

Straż ratownicza WYPADKI DROGOWE, W KTÓRYCH INTERWENIOWALI STRAŻACY 142

138 138

wypadki 125

ranni

120

116

ofiary śmiertelne 114

105 97

71

69

207

NAJCZĘŚCIEJ PALIŁO SIĘ W KWIETNIU

20

17 11

8

2001

2003

13

9

2006

2007

razy strażacy wyjeżdżali do usuwania skutków nawałnic

2008

10

2009

32 razy do ognia strażacy wyjeżdżali w kwietniu. Przeważały palą-

ce się suche trawy i ściółki leśne. W sierpniu z płomieniami walczyli 22. W tym miesiącu byli wzywani do płonących ściernisk, słomy po kombajnie czy zboża na pniu.

styczeń

POŻARY Z PODZIAŁEM NA GMINY

kwiecień

skutki nawałnic

maj

Kotlin

165 razy paliło się

czerwiec lipiec

11

w powiecie jarocińskim

sierpień

Jaraczewo

15

wrzesień

2008

październik

2009

ILE RAZY DZWONIŁ TELEFON ALARMOWY?

listopad grudzień 0

10

20

30

40

50

60

GDZIE SIĘ PALIŁO? Jarocin

RAZEM

4, obiekty mieszkalne 22 obiekty produkcyjne 6, obiekty magazynowe 1, środki transportu 11, lasy 14, uprawy, rolnictwo 33, inne 74 obiekty użyteczności publicznej

124

165

1.045 razy

207 razy usuwali

marzec

15

uczestniczyło we wszystkich akcjach

wzywano strażaków

luty

Żerków

6.057strażaków

4.613

18.985


12

I

Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

NFORMACJE

GOLIŃSKI DOM KULTURY

Młodzież sama zrobiła remont Pracowali wiele dni po kilka godzin. Wykonali roboty warte kilkanaście tysięcy złotych. Dla siebie i dla wszystkich mieszkańców wioski.

MŁODZIEŻ PRACOWAŁA CODZIENNIE, po kilka godzin, by stworzyć miejsce dla siebie, które będzie też służyć innym

Pomysł powstania klubu młodzieżowego w Golinie narodził się wiosną ubiegłego roku. - W naszym województwie zaczął na nowo działać Związek Młodzieży Wiejskiej i na niwie tego związku chciałem stworzyć zalążek koła golińskiego - przyznaje prezes Wojewódzkiego Forum Młodych Ludowców, Marcin Półrolniczak. Nawiązał współpracę z miejscową młodzieżą. - Z propozycją odbudowania ZMW w Golinie i stworzenia miejsca spotkań dla młodzieży zwróciła się również pani Beata Wieczorek. Te inicjatywy się właściwie nałożyły opowiada jeden z młodych mieszkańców Goliny, Radek Żyto. Z obu stron padła propozycja zagospodarowania salki katechetycznej. W maju spotkała się grupa inicjatywna golińskich organizacji - sołtys, przed-

stawiciele ZHP, młodzież, prezesi stowarzyszeń „Nasza Wspólnota”, „Goliniacy”, KGW „Gosposia”, rada rodziców. Wtedy też zapadła decyzja, że Marcin Półrolniczak wraz z młodzieżą zajmie się remontem salki katechetycznej, aby w tym właśnie pomieszczeniu stworzyć miejsce wspólnych spotkań. Dlaczego akurat to pomieszczenie? Budynek od wielu lat stał pusty. Część zagospodarowały inne golińskie organizacje, ale największa sala nie była użytkowana. - Dzięki uprzejmości księdza proboszcza mogliśmy to miejsce zaadaptować na własne potrzeby - mówi Radek Żyto. Remont rozpoczął się pod koniec roku szkolnego. - Stanęliśmy przed dużym wyzwaniem - przyznaje. - Ponad 250 metrów kwadratowych powierzchni do malowania, O GŁO S Z EN IE

PO UROCZYSTYM ODDANIU SALI do użytku odbyło się jasełkowe przedstawienie, które obejrzało ponad 100 osób

cieknący dach, dziurawe rynny, słabe, kruszące się w rękach szyby, wiele warstw farby na drewnianych elementach, praktycznie brak instalacji elektrycznej (zaledwie dwa gniazdka przy scenie), spadający tynk ze ścian, zaniedbane otoczenie. Prace mogły ruszyć dzięki wsparciu sponsorów. Młodzież pracowała na salce przez całe wakacje, od poniedziałku do piątku, a w roku szkolnym w soboty. Tak było aż do końca grudnia. - Z frekwencją bywało różnie - raz było nas 18, innym razem 2. Na salce spędzaliśmy średnio po 5-6 godzin dziennie. Praktycznie wszystko wykonaliśmy sami - dodaje młody mieszkaniec wioski, uczestniczący w remoncie. Przy pomocy Jarosława Krawczyńskiego założono instalację elektryczną i zainstalowano

oświetlenie. Zaklejono również wszystkie dziury w ścianach, skuto zacieki i położono nowy tynk, wyszlifowano lamperię, wprawiono ponad 40 szyb, zmyto starą farbę ze ścian i sufitu, pomalowano drzwi, okna, ściany i sufit. Młodzi golinianie zaadbali również o otoczenie - skosili trawę i przygotowali miejsce, w którym można będzie rozpalać ogniska. - Naszym utrapieniem stały się cieknące rynny i dach, gdyż nie mieliśmy takich umiejętności, by zrobić to we własnym zakresie. Pomógł nam pan Mieczysław Krawczyński, który podjął się założyć rynny i naprawić dach - dodaje Radek Żyto. Salka od wielu lat nie była remontowana. Młodzi ludzie starali się, żeby wszystko było wykonane solidnie. - Nie kładliśmy siódmej warstwy farby na drzwiach wejściowych, czwartej na lamperii, oknach czy ścianach. Wszystko szlifowaliśmy do surowego drewna, zmywaliśmy i malowaliśmy dwa razy. Wykorzystaliśmy blisko 130 litrów farby - opowiada jeden z młodych mieszkańców wioski. Zakończyli pierwszy etap prac. W tym roku chcą dokończyć boki sceny, przygotować z tyłu salki boisko do gry w piłkę plażową oraz wyremontować korytarz z wyjściem od tyłu. - Jednak najbardziej martwi nas dach. Przy scenie już nie zacieka, jednak z tyłu, mimo tych robót, nadal cieknie. Mamy jednak nadzieję, że Stowarzyszenie „Nasza Wspólnota” pomoże nam i pozyska pieniądze na remont dachu - przyznaje Radek Żyto. W wykonywanych pracach wspierali młodzież rodzice. We wszystkim, także finansowo, pomagał Marcin Półrolniczak. Firma budowlana wzięłaby pewnie 10-15 tys. zł. Pieniędzy mieliśmy ok. 2 tys. zł, a remont kosztował ok. 4 tys. - mówi Marcin Półrolniczak. Na pierwsze spotkanie, które

zorganizował, przyszło 25 młodych ludzi. - Ta grupa się zmniejszyła, bo nie wszyscy są nauczeni prac społecznych, nie wynieśli tego z domu. Powstała jednak mocna 15-osobowa grupa, która zarządza tą salą - dodaje koordynator prac. - Chcemy, by ludzie mogli sobie tu organizować spotkania klasowe, wieczory karaoke, żeby to był taki nasz goliński dom kultury. Pierwszego dnia po otwarciu wystawione zostały jasełka. - Do tej pory odbywały się w szkole podstawowej, teraz tu. Przyszło ponad 100 osób, w tamtym roku na takim samym przedstawieniu jasełkowym było 16 osób - podkreśla Półrolniczak. Kilka godzin później golinian zaproszono na pierwszy wieczór filmowy. Młodzi mieszkańcy wioski przyznają, że do tej pory w Golinie brakowało miejsca spotkań dla młodzieży. - W mieście można iść na pizzę, do kina, czy na basen. Nasza prawie dwutysięczna miejscowość też potrzebowała miejsca rozrywki dla młodzieży. Postanowiliśmy, że sami stworzymy sobie takie miejsce. Aby coś otrzymać, należy też dać coś od siebie - mówi Radek Żyto. - Poprzez remont salki nie tylko my mamy z tego korzyść, ale również pokazaliśmy innym, że młodzież nie jest wcale taka zła, jak ją dorośli oceniają. A ponadto nie trzeba zatrudniać fachowców. Wystarczy poświęcić trochę wolnego czasu i można zrobić tak wiele, za tak niewiele. Myślę, że teraz jest tu bardzo przytulnie. Mamy stół do tenisa stołowego i „piłkarzyki”. Z tyłu salki przygotowaliśmy miejsce na ognisko z wielkim rusztem. Kiedy zrobi się trochę cieplej, na pewno zorganizujemy jakieś imprezy. To miejsce ożyje i będzie tętnić życiem jak dawniej. (akf) Zdjęcia Anna Kopras-Fijołek


Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

I

13

NFORMACJE

KONSULTACJE, POŻYCZKI I STRONA INTERNETOWA W PAKIECIE

Stowarzyszenie z urzędem

PRAWIE WSZYSCY przedstawiciele organizacji pozarządowych ograniczyli się do wysłuchania informacji przekazanych przez urząd

Sieć punktów konsultacyjnych, porady prawnika i eksperta od księgowości oraz niskooprocentowane pożyczki - to pakiet usług przygotowywany dla organizacji pozarządowych przez jarociński urząd miejski. Przedstawiciele stowarzyszeń i klubów sportowych usłyszeli o tej

ofercie na spotkaniu w ratuszu. Doceniając inicjatywę urzędu, Beata Frąckowiak-Piotrowicz ze stowarzyszenia „Budzik” dała pod rozwagę propozycję, by organizacje pozarządowe uniezależniły się od gminy tworząc np. federację. Jej zdaniem taki związek stowarzyszeń

NOWY KIERUNEK KSZTAŁCENIA W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1 W JAROCINIE

Stawiają na geodetów Jarocińska „jedynka” przygotowuje się do uruchomienia nowego kierunku kształcenia. Będzie to technik geodeta. - Obserwujemy coraz większy rozwój gospodarczy kraju, w związku z czym potrzebni są specjaliści, między innymi geodeci - uzasadniał wybór kierunku wicedyrektor szkoły Jerzy Szymankiewicz podczas posiedzenia rady zatrudnienia, która miała zaopiniować propozycję „jedynki”. - Sami zresztą też na każdym kroku potrzebujemy usług geodezyjnych i wiemy, ile trzeba na nie czekać. W związku z tym są duże szanse na zatrudnienie absolwentów tego kierunku, a co za tym idzie mamy nadzieję na spore zainteresowanie młodzieży, nie tylko z powiatu jarocińskiego. Z naszego rozeznania wynika, że szkoły, które kształcą w tym kierunku, mają swoje siedziby w Ostrowie Wlkp., Kaliszu i Poznaniu, tak więc Jarocin wypełniałby pewną niszę - podkreślił wicedyrektor. Szkoła zamierza uruchomić profil geodezyjny od września. - Mamy

nadzieję na utworzenie jednej klasy - poinformował Szymankiewicz. Członków rady zatrudnienia interesowało przede wszystkim, czy absolwenci nowego kierunku będą mieli pracę. - Z rozmów z naszym ośrodkiem geodezyjnym wynika, że jest jeszcze zapotrzebowanie na osoby wykształcone w tym zawodzie. Chciałbym jednak podkreślić, że cały czas będziemy monitorować sytuację na rynku pracy i jeśli nastąpi nasycenie, kierunek będzie można wygasić. Ja jednak myślę, że w tym zawodzie młodzi ludzie będą mogli znaleźć zatrudnienie nie tylko na naszym terenie. Śledzimy losy wszystkich naszych absolwentów i okazuje się, że tylko niewielka grupa u nas zostaje - tłumaczył wicedyrektor. Rada zatrudnienia przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Jarocinie zaopiniowała pozytywnie propozycję uruchomienia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie nowego kierunku (ann) kształcenia - geodeta.

wzmocniłby sektor pozarządowy i umożliwił pozyskanie środków na zatrudnienie księgowego czy prawnika. - Jest to istotne, bo na przykład ja, działając w stowarzyszeniu, miałam potrzebę korzystania z pomocy prawnika w sporze z urzędem. Gmina zwróciła się do mnie, żeby stowarzyszenie oddało dotację. W takiej sytuacji nie mogłam korzystać ze wsparcia prawnika zatrudnionego w urzędzie, bo on nie działałby na rzecz mojego stowarzyszenia - zwróciła uwagę przedstawicielka „Budzika”. - Ponad rok czy półtora roku temu na tej sali, w tym samym towarzystwie mówiliśmy dokładnie o tym samym. Tyle, że efekt jest żaden skomentował wiceburmistrz Robert Kaźmierczak. Wyjaśnił, że urząd oferując pakiet zrealizował to, co proponowały, a czego nie zrobiły organizacje. - To nie jest tak, że jestem przeciwko temu, co urząd robi - wyjaśniała Beata FrąckowiakPiotrowicz. Nikt z obecnych na

sali przedstawicieli stowarzyszeń dyskusji nie podjął. - Jeżeli jakaś organizacja zechce być liderem i założyć tego typu federację, to fantastycznie. To jest model idealny - podkreśliła natomiast pełno-

mocnik burmistrza ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Bożena Kubacka. (ag)

Jak podzielono granty czytaj na str. 14

Pakiet dla stowarzyszeń PUNKTY KONSULTACYJNE centralny punkt ma się mieścić w bibliotece publicznej „Pod Ratuszem”, ponadto będą one w każdej filii biblioteki publicznej na terenie gminy z dostępem do komputera z internetem i drukarką, punkty będą czynne w godzinach pracy placówek DYŻURY PRAWNIKA I KSIĘGOWEGO prawnik - Małgorzata Sikorska: biuro radców prawnych w urzędzie (I piętro, pok. nr 55), w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, w godz. 13.00-15.00 księgowy - jeszcze nie wiadomo, kto będzie pełnił dyżur (informacje zostaną podane w terminie późniejszym) STRONA INTERNETOWA - WWW.NGO.JAROCIN.PL baza organizacji z wizytówkami stowarzyszeń, akty prawne, druki, ogłoszenia, wynik naborów FUNDUSZ POŻYCZKOWY pożyczek na realizację zadań do kwoty 100 tys. zł na maksymalny okres 3 lat ma udzielać zainteresowanym stowarzyszeniom spółka gminna - Jarociński Fundusz Poręczeń Kredytowych (oprocentowanie 6,49 % w skali roku) PEŁNOMOCNIK DS. WSPÓŁPRACY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI Bożena Kubacka - będzie pracowała w godzinach urzędowania magistratu (II piętro, pokój nr 63) oraz pełniła dyżury w każdą drugą i czwartą środę miesiąca, w punkcie konsultacyjnym w czytelni „Pod Ratuszem”, w godz. 16.00 - 18.00, tel. (62) 749-96-65

NOWI ABSOLWENCI POLICEALNEJ SZKOŁY W TARCACH

Technicy BHP i przyjaciel W Zespole Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach dwudziestu absolwentów szkoły policealnej odebrało świadectwa ukończenia nauki w zawodzie technik BHP. Wręczenie dokumentów odbyło się w czasie akademii z okazji 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. W uroczystości uczestniczyli między innymi wicestarosta Przemysław Musielak i naczelnik wy-

działu edukacji Leszek Mazurek. Temu ostatniemu kapituła ZSP-B przyznała certyfikat „Przyjaciela szkoły”. - Za szczególne wsparcie sekcji podnoszenia ciężarów, a także za serdeczność i nagrody, które zostały wręczone na specjalnym spotkaniu wigilijnym - uzasadnił przyznanie tytułu dyrektor placówki Sławomir Adamiak. Kilka dni po tej uroczystości nowi inspektorzy BHP raz jeszcze

stawili się w szkole. Tym razem, żeby przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. (ann)

NAJLEPSI ABSOLWENCI Julia Węclewska Małgorzata Pawlak Karol Budziński Violetta Wojtasiak Beata Kolanowska Olga Węclewska

5,13 5,00 4,93 4,93 4,87 4,86

20 ABSOLWENTÓW szkoły o profilu technik BHP odebrało świadectwa. Wręczał je między innymi naczelnik wydziału edukacji Leszek Mazurek


14

I

Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

NFORMACJE

PONAD 600 TYS. ZŁ DLA STOWARZYSZEŃ W GMINIE JAROCIN

SZKOŁA PODSTAWOWA W GOLI OTRZYMAŁA CERTYFIKAT

Tak podzielono granty Które stowarzyszenia w gminie Jarocin dostały najwięcej pieniędzy i ile środków jest do podziału w na-stępnym konkursie grantowym pisaliśmy przed tygodniem. W tym numerze publikujemy listę wszystkich h przyznanych dotacji. (ag) g) Aeroklub Jarocin

Sekcja modelarska przy Aeroklubie Jarocin

Jarociński Klub Sportowy „Jarota” Jarocin

łki nożnej dla dzieci ii młomło Prowadzenie szkółek i pozalekcyjnych zajęć sportowych z piłki dzieży przez JKS „Jarota” Jarocin

55 000 55.000

Jarocińskie Stowarzyszenie Edukacyjne

-

12.000 6.000 7.000 4.000 2.500

Talent+Praca=Geniusz. Warsztaty plastyczne Warsztaty teatralne Poczekalnia Warsztaty sztuki Warsztaty działań multimedialnych Warsztaty tańca towarzyskiego

2.000

Jarociński Klub Wędkarstwa Sportowego „JAR-FISH”

Jarocińskie warsztaty wędkarsko-ekologiczne

Klub Sportowy „PIRANIA”

Prowadzenie szkółki pływackiej „Pływanie - pomysł na wolny czas”

18.000

Ludowy Zespół Sportowy „GROM” w Golinie

Prowadzenie szkółki i pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży

10.000

Międzyszkolny Klub Sportowy JAROCIN

Prowadzenie szkółek i pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży

10.000

Międzyszkolny Ludowy Uczniowski Klub Sportowy VICTORIA w Jarocinie

Prowadzenie szkółki i pozalekcyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży

6.000

Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Białe Tygrysy” Jarocin

„Od Przedszkolaka do Olimpijczyka”. Prowadzenie szkółki sportowej teakwondo dla dzieci i młodzieży szkolnej w roku 2010

9.000

Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Wimbledon”

Akademia tenisowa Myszki Micki i Kaczora Donalda

4.500

Parafialny Uczniowski Klub Sportowy „Św. Marcin”

Prowadzenie szkółek sportowych dla dzieci i młodzieży

4.000

Parafialny Uczniowski Klub Sportowy „Antonio”

Piłka nożna od najmłodszych lat

Potarzyckie Stowarzyszenie Oświatowe

- Edukacja folklorystyczna w COK w Potarzycy - Prowadzenie świetlicy opiekuńczo-wychowawczej

4.000 7.500

Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy „WITASZACY”

- Piłkarska Kadra Czeka - Prowadzenie świetlicy socjoterapeutycznej i opiekuńczo-wychowawczej

3.000 8.000

Rugby Klub Sparta Jarocin

„Rugby moim życiem” - prowadzenie szkółki i pozalekcyjnych zajęć sportowych z rugby dla dzieci i młodzieży

7.500

Stowarzyszenie Edukacyjne Gimnazjum 2000 w Golinie

Prowadzenie świetlicy środowiskowej

8.000

Stowarzyszenie Edukacyjne „Nasza Szkoła” w Bachorzewie

- Jazda konna dla początkujących - Prowadzenie świetlicy

1.500 6.000

Stowarzyszenie Edukacyjne „Przyjaciele Czwórki” Jarocin

Prowadzenie świetlicy socjoterapeutycznej i opiekuńczo-wychowawczej

6.500

Stowarzyszenie Edukacyjne w Łuszczanowie

- Zabawy teatralne - Śpiewałem, grałem - Pozalekcyjne zajęcia sportowe - Prowadzenie świetlicy socjoterapeutycznej i opiekuńczo-wychowawczej

3.500 3.000 1.500 8.000

Stowarzyszenie JAROCIN XXI

- Teatr - nauka sztuki i życia - Prowadzenie działalności filmowej w kinie „Echo” - Akademia filmowa im. Piotra Łazarkiewicza

13.000 40.000 10.000

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy

- Edukacja folklorystyczna przedszkolaków - Edukacja artystyczna Zespołu Folklorystycznego „Snutki”

2.450 22.000

Stowarzyszenie Młodych Artystów „PRO-ARTE”

- Warsztaty tańca baletowego - Warsztaty tańca towarzyskiego

13.000 8.000

Stowarzyszenie Muzyczne Canticum Gaudium

Prowadzenie chóru Canticum Gaudium

5.000

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży „TĘCZA” im. Macieja Kostki w Radlinie

Prowadzenie świetlicy socjoterapeutycznej i opiekuńczo-wychowawczej w Radlinie i Cielczy

7.000

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kultury i Oświaty na Wsi „Słoneczko”

Warsztaty teatralno-muzyczne

1.500

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Radlin i Kąty „Radły”

Radliniaki - Nowe pokolenie

3.400

Stowarzyszenie Pomocy Szkole w Cielczy

Prowadzenie świetlicy opiekuńczo-wychowawczej

8.000

Stowarzyszenie Pomocy Szkole „ŻAK” w Prusach

- Warsztaty teatralne - Prowadzenie świetlicy środowiskowej

1.500 7.000

Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych „Tacy Sami” w Jarocinie

„Życie to czasami niezły teatr”

2.000

Stowarzyszenie Rodziców i Terapeutów na rzecz Osób Niepełnosprawnych OPUS

Prowadzenie świetlicy opiekuńczo-wychowawczej

6.000

Stowarzyszenie Rodzina - Szkoła - Gmina w Roszkowie

- Nasze Himalaje. Warsztaty fotograficzne - Prowadzenie świetlicy opiekuńczo-wychowawczej

2.000 8.000

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Siedlemin „Szkoła Dzieciom”

- Prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży - Prowadzenie świetlicy opiekuńczo-wychowawczej - Pobawmy się w teatr. Warsztaty teatralne

1.500 10.000 2.500

Stowarzyszenie Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego

Ognisko muzyczne. Nauka gry na instrumentach i śpiewu

41.000

Towarzystwo Krzewienia Sportu „SIATKARZ”

Prowadzenie czterech szkółek siatkarskich dla młodzieży szkół podstawowych oraz gimnazjów. Udział drużyn w rozgrywkach Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej kategorii „kadet”, „młodzik” oraz „mini siatkówki”

14.000

Uczniowski Klub Sportowy „TRÓJKA” Jarocin

Z nami zajdziesz daleko - kolarstwo dla każdego

12.000

Uczniowski Klub Sportowy TAEKWONDO WTF Jedynka

Szkółka teakwondo olimpijskiego

7.000

„Judo moja droga do perfekcji”. Prowadzenie szkółki judo w 2010 roku

6.500

Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „IPPON” Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Jarocinie

Adaptacja, prowadzenie i obsługa schroniska dla bezdomnych zwierząt z terenu Gminy Jarocin, Pępowo, Pogorzela zlokalizowanego w Radlinie

2.000

10.000

115.000

Jedyna zielona Szkoła Podstawowa w Goli otrzymała Zielony Certyfikat. Oznacza to, że placówka jest przyjazna środowisku. Szkoła Podstawowa w Goli jako jedyna w Wielkopolsce posiada Zielony Certyfikat I stop-

nia. Otrzymała go w X edycji programu wspierania placówek oświatowych na rzecz zrównoważonego rozwoju. W trakcie zabiegania o certyfikat szkoła realizowała projekt pt. „Skalniak i park” miejscami edukacji i rekreacji. - Udział szkoły w programie Zielony Certyfikat spowodował w placówce i środowisku lokalnym wiele zmian: powstał nowy skalniak, który jest estetyczny i wizytówką szkoły, zwiększyła się liczba lekcji terenowych prowadzonych przez nauczycieli na różnych przedmiotach, wśród uczniów i pracowników szkoły został wyrobiony nawyk oszczędzania energii elektrycznej i wody - wylicza Ilona Smolarek, nauczycielka przyrody, koordynator projektu. Zaznacza, że realizacja programu przyczyniła się do zacieśnienia współpracy pomiędzy szkołą, rodzicami i lokalną społecznością. (era)

Zielony Certyfikat I i II stopnia - to znak jakości pracy placówki oświatowej, przyznawany na 2 lata, za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przedłużenie możliwości posługiwania się znakiem poprzedzone jest złożeniem dokumentacji prowadzonych przez placówkę działań, które potwierdzą, że pełni ona rolę ośrodka rozwoju zrównoważonego. Po pozytywnym zaopiniowaniu dokumentów i wizycie w placówce, Zielony Certyfikat przyznaje się na kolejne 4 lata.

Źródło: www.zielonycertyfikat.org.pl


Nr 1 (52) 2010 29 stycznia 2010 DODATEK SPECJALNY NADLEŚNICTWA JAROCIN

Przespać zimę Krzysztof Schwartz

NADLEŚNICZY NADLEŚNICTWA JAROCIN

Szanowni Czytelnicy Najpierw wielkie podziękowania dla Gazety Jarocińskiej za kontynuowanie wydawania dodatku „Wieści z lasu”. W nowy 2009 rok wchodziliśmy pełni obaw i z zaciśniętym pasem. Nie mieliśmy środków na nasz dodatek. Wtedy Pan Redaktor Piotrowicz podjął decyzję o przejęciu przez Gazetę wydawania dodatku w mniejszej objętości, ale wydawaniu. Tak więc minęło już 4 lata, jak spotykamy się z Państwem. Wielkie dzięki! W styczniu podsumować można już miniony rok obiektywnie. Porządkujemy więc dane i jak wszyscy robimy bilans, nie tylko finansowy. Jaki więc był miniony rok dla Nadleśnictwa Jarocin? Udany pod względem finansowym, choć nie osiągnęliśmy przychodów pokrywających nasze koszty. Udany, bo Fundusz Leśny dopłacić musiał do nas zaledwie 200 tys. zł w  miejsce 2 mln pierwotnie planowanych. Udany, bo bez problemu udawało się sprzedać tanie drewno z  cięć sanitarnych. Udany, bo wykonaliśmy założony plan pielęgnacji lasu. W grudniu sprzedaliśmy też udanie drewno na pierwsze półrocze 2010 r. i podpisaliśmy 3-letnie umowy na wykonawstwo prac leśnych. W nowy rok weszliśmy z udaną sprzedażą cennego drewna dębowego - aukcja odbyła się 21 stycznia w  Krotoszynie. Zadowoleni jesteśmy też z prawdziwej zimy, a głównie ze śniegu, który leży w drzewostanach. Liczymy na poprawę bilansu wodnego gleb leśnych. Pracujemy już na pełnych obrotach, a nasi klienci zabierają drewno prosto spod piły. Oby tak dalej. Państwu też życzymy udanego roku, a każde wasze pragnienie niech ziści się w szczęśliwej postaci. Krzysztof Schwartz

Niskie temperatury, brak pożywienia i wody sprawiają, że zima w naszej strefie klimatycznej jest trudnym okresem dla zwierząt. Ucieczka przed chłodem i głodem Temperatura ciała ryb, płazów i gadów zależy od temperatury otoczenia. Dla tych zwierząt najprostszym sposobem przetrwania do wiosny jest ucieczka przed mrozem. Wyszukują miejsca, w których temperatura utrzymuje się powyżej zera stopni C. Dla gatunków zimujących w wodzie są to przydenne strefy zbiorników wodnych, gdzie pozostają w stanie odrętwienia. Taki stan jest charakterystyczny zwłaszcza dla naszych ryb karpiowatych. Gady i niektóre gatunki płazów spędzają okres zimowy na lądzie. Zimowych kryjówek szukają pod stertami liści i butwiejących roślin, a  często kopią głębokie jamy w ziemi lub zajmują nory gryzoni. Wchodzą do nich przed nastaniem chłodów i  pogrążone w  odrętwieniu oczekują nastania ciepłych dni wiosennych. Nasze zaskrońce i żmije lubią zimować w gromadach liczących od kilkadziesiąt do kilkuset osobników. Często w towarzystwie żab i jaszczurek. Ptaki utrzymują stałą temperaturę ciała, niezależnie od temperatury otoczenia. Te gatunki, dla których w okresie zimowym brakuje u nas pożywienia, odlatują do ciepłych krajów. Pozostałe żywią się przede wszystkim owadami, ich jajami i poczwarkami wyszukiwanymi pod korą drzew. Drapieżniki polują głównie na gryzonie.

postaci, aby był jadalny i dostępny przez długi okres.

Hibernacja Niektóre ssaki cały okres zimowy po prostu przesypiają. Sen zimowy nazywany jest też hibernacją. Pozwala on zwierzęciu uniknąć szybkiego tempa przemiany materii, niezbędnego do utrzymania stałej i wysokiej temperatury ciała. Sygnałem zewnętrznym do jego rozpoczęcia jest spadek temperatury

w okresie jesieni. Jest to rodzaj tkanki tłuszczowej, o brunatnym zabarwieniu, zawierającej znaczne ilości różnej wielkości kropelek tłuszczu. U gatunków zwierząt zapadających w sen zimowy występuje ona w dużych ilościach i pozostaje u nich przez całe życie. Jej ilość znacznie wzrasta w okresie jesieni. Główną funkcją gruczołu snu zimowego jest szybkie wytworzenie ciepła po przebudzeniu się zwierzęcia ze stanu hibernacji. Spala się wtedy bardzo szybko i dostarcza dużych ilości ener-

Jeż europejski przesypia całą zimę w swoim ciepłym legowisku

Sposób na zimę Ssaki również w znacznej mierze uniezależniły się od temperatury otoczenia. Dzięki temu mogą żyć w różnych strefach klimatycznych. Jednak konieczność wytworzenia dużej ilości ciepła w zimie, kiedy brakuje pokarmu, jest niekorzystna. Z tego względu ssaki roślinożerne muszą wędrować w okolice zapewniające dostateczną ilość pożywienia, albo gromadzić zapasy na zimę, bądź zimę przesypiać. Sezonowe wędrówki ssaków są znacznie mniej powszechne niż u ptaków i występują tylko u niewielu gatunków. Podejmują je na ogół duże ssaki, takie jak bizony, renifery, antylopy widłorogie, walenie, niektóre płetwonogie. Ssaki zamieszkujące okolice, w których występuje brak pokarmu w okresie zimy przygotowują się do jej przetrwania w dwojaki sposób. Jedne gatunki pod koniec lata i jesienią gromadzą znaczne zapasy tłuszczu w organizmie i okres głodu spędzają bez pobierania pokarmu. Inne gromadzą pokarm w swoich zimowych kryjówkach lub w ich pobliżu, w takiej

Żaba trawna często zimuje razem z innymi płazami lub gadami

otoczenia. Jest ona różna dla poszczególnych gatunków. W czasie hibernacji zwierzę nie pobiera żadnego pokarmu, zużywa jedynie zapasy tłuszczu nagromadzone w ciele. Temperatura jego ciała spada do zaledwie kilku stopni. Serce wykonuje tylko kilka skurczów na minutę, a zużycie tlenu obniża się do 2% zwykłych potrzeb. Ważną rolę u ssaków zapadających w sen zimowy spełnia tkanka tłuszczowa brunatna czyli tzw. gruczoł snu zimowego. Jest ona odkładana w znacznych ilościach

gii dla organizmu. Jest to konieczne do szybkiego podniesienia temperatury ciała obniżonej na okres zimowy. Jeż w jesieni gromadzi tyle podskórnego tłuszczu, że masa jego ciała ulega podwojeniu. Z nastaniem pierwszych mrozów zagrzebuje się w swoim legowisku zimowym, którego ściany mają ponad pół metra grubości i śpi do marca. Ciepłota jego ciała obniża się do 5 - 6 stopni C, a serce zamiast 180 skurczów na minutę wykonuje tylko 20. Powszechnie znanymi śpiochami są susły i świstaki.

Te ostatnie oprócz zapasu tłuszczu podskórnego gromadzą w norze zapas siana. Poczynając od sierpnia, rodzina świstaków złożona z 15 osobników może przygotować około 40 kg siana. Po nastaniu chłodów wyloty korytarzy zamykają szczelnie kamieniami oraz ziemią i ułożone blisko siebie zasypiają.

Sen z przerwą na przekąskę Niektóre zwierzęta, jak niedźwiedź brunatny, borsuk, chomik, wiewiórka, nietoperze zapadają w stan odrętwienia określany mianem spoczynku lub letargu zimowego. Różni się on od snu zimowego mniejszym stopniem zwolnienia procesów życiowych. Niedźwiedź brunatny jest szczególnie żarłoczny w jesieni, kiedy gromadzi zapasy tłuszczu na okres zimowy. Zjada wielkie ilości tłustych nasion, orzechów i larw owadów. Tłuszcz stanowi wtedy do 40 % masy jego ciała. Spoczynek zimowy rozpoczyna, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. W czasie zimy budzi się wielokrotnie. Do wiosny traci 20 - 25 % jesiennej masy ciała. Borsuk tuczy się przez całe lato. Z nadejściem chłodów zamyka wejście do nory, zwija się w kłębek i zasypia. W cieplejsze dni opuszcza jednak swą norę, aby coś zjeść i zaspokoić pragnienie. Chomik gromadzi swoje zapasy w długich i do dwóch metrów głębokich korytarzach. Jeden osobnik może zgromadzić nawet 30 kg ziarna zbóż, kukurydzy, łubinu, koniczyny. W październiku zamyka otwór wejściowy ziemią i rozpoczyna spoczynek zimowy, który z przerwami trwa do marca. W tym czasie stopniowo zjada nagromadzone zapasy. Wiewiórka także znana jest z tego, że w jesieni skrzętnie gromadzi zapasy pokarmu w swoim gnieździe i okolicznych dziuplach. Obserwowano nawet suszenie grzybów na gałęziach drzew przez te sympatyczne zwierzęta. W okresie zimy co kilka tygodni opuszcza gniazdo i wtedy korzysta ze swoich zapasów pokarmowych. Nietoperze okres zimy przesypiają w rozpadlinach skalnych, jaskiniach, kopalniach, piwnicach. Od czasu do czasu budzą się, a  nawet przelatują w inne miejsce. Te obyczaje zwierząt są wynikiem okresowej zmienności warunków środowiska. Powstanie ich rocznego rytmu życia spowodowała obecność pór roku w naszym klimacie. WACŁAW ADAMIAK (zdjęcia autora)


2 W telegraficznym skrócie Niecodzienne znalezisko

Na terenie Nadleśnictwa Górowo Iławeckie RDLP w Olsztynie dokonano niecodziennego odkrycia. Podczas prac melioracyjnych pracownicy natknęli się na ciekawe znalezisko. Znaleziono fragment kości - najprawdopodobniej czaszki tura lub prażubra. Kości zostały następnie przekazane zgodnie z wymogami prawnymi art. 122 ustawy o ochronie przyrody do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Znaleziony fragment czaszki, jak donosi Stanisław Dąbrowski - RDLP w Olsztynie, to możdżeń (nasada rogu) z kawałkiem kości czołowej. To kolejne tego typu znalezisko w rejonie Olsztyna. Fragment kości obecnie poddawany jest wnikliwym badaniom i ekspertyzie. O jego losach ostatecznie zadecyduje Dyrektor RDOŚ. W myśl ustawy „jeżeli Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska ustali, że odkryte kopalne szczątki roślin lub zwierząt są cenne dla nauki, przekazuje je do muzeum lub placówki naukowej” (www.lp.gov.pl).

Czy Białowieski Park Narodowy powiększy swoje granice?

Obecnie trwają dyskusje nad projektem Ministerstwa Środowiska, dotyczącym powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego. Do rozmów 1 grudnia 2009 r. dołączył również senat RP, a dokładniej Komisja Ochrony Środowiska. Obecny główny konserwator przyrody i podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Janusz Zaleski, przedstawił na wspólnym spotkaniu projekt powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego. W spotkaniu wzięli również udział senatorowie oraz przedstawiciele: Najwyższej Izby Kontroli, organizacji pozarządowych (WWF i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków), a także Lasów Państwowych. Nieobecni byli natomiast zaproszeni na to spotkanie reprezentanci samorządów gmin: Białowieża, Hajnówka i Narewka. Z dokumentu wynika, że minister środowiska proponuje powiększyć BPN o 23,7 tys. ha, a gminy zgadzają się na powiększenie parku o 7,9 tys. ha. Rozmowy i konsultacje w tej kwestii trwają, a termin ich zakończenia nie został jeszcze określony. (www.lp.gov.pl).

Wyjątkowa konferencja

W grudniu zeszłego roku na Wydziale Leśnym SGGW miała miejsce wyjątkowa konferencja. 4 grudnia oprócz tematów aktualnych zagadnień i problemów, z jakimi spotykają się lasy, świętowano jubileusz osiemdziesięciolecia profesora dr. hab. Andrzeja Szujeckiego, doktora honoris causa dwóch uczelni - macierzystej SGGW i Akademii Rolniczej w Poznaniu. Jak mówił otwierający konferencję prof. Alojzy Szymański, rektor SGGW: „Ta konferencja jest poświęcona wielkiemu człowiekowi, bo czytając życiorys profesora odnosi się wrażenie, że jest to opis dróg życiowych wielu ludzi, które Stwórca połączył w jeden i dał profesorowi Szuleckiemu”. Wśród gości znaleźli się: Janusz Zaleski - główny konserwator przyrody, Zofia Chrempińska - dyrektor Departamentu Leśnictwa w MŚ, posłowie oraz Marian Pigan - dyrektor generalny LP. Ponadto dyrektorzy regionalnych dyrekcji LP, dyrektorzy parków narodowych, kierownicy ZOL-i, przewodniczący: PTL-u i SITLiD-u. Również w tym dniu profesorowi towarzyszyli współpracownicy z Katedry Ochrony Lasu i Ekologii, profesorowie SGGW i UP z Poznania oraz UR z Krakowa i wielu, wielu innych. „W takim dniu jak dzisiaj chciałbym dołączyć się z podziękowaniami za działalność naukową, polityczną i za to wszystko, co Pan zrobił dla polskiego leśnictwa, ale nie tylko, bo z tych dokonań korzysta dzisiaj całe społeczeństwo” - powiedział Marian Pigan, dyrektor generalny LP, wręczając prof. Szujeckiemu diamentowy Kordelas Leśnika Polskiego (www.lp.gov.pl). Opr. J. W.

Nadleśnictwo Jarocin wyróżnione za OEL „Centrum Zarządzania Łęgami” w Czeszewie 10 grudnia gościliśmy w Sali Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w  Poznaniu, gdzie odbyło się uroczyste podsumowanie już III edycji konkursu na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce. Zaproszonych gości było wielu. Do konkursu zgłoszono ponad 50 obiektów turystyczno-edukacyjnych. Konkurs zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz Poznańskim Towarzystwem Agroturystycznym. Jego celem jest między innymi promocja wsi wielkopolskiej jako miejsca wypoczynku i  podniesienie poziomu usług turystycznych. Nagrody oraz wyróżnienia były przyznawane w trzech kategoriach głównych, w  których znalazły się: I - „Gospodarstwa agroturystyczne”, II - „Kwatery wiejskie”, III - „Obiekty o charakterze terapeutycznym, edukacyjnym i rekreacyjnym, zlokalizowane na terenach wiejskich”. Oczywiście Nadleśnictwo Jarocin rywalizowało w ostatniej kategorii konkursu. Zgłosiliśmy nowo powstały Ośrodek Edukacji Leśnej „Centrum Zarządzania Łęgami” w  Czeszewie wraz z nowo powstałą infrastrukturą edukacyjną w jego obejściu. Prezen-

Wyróżnienia: Od lewej przedstawiciele Nadleśnictwa Jarocin, Sierakowa i RDLP towana instalacja edukacyjna „Rzeka”, ku naszemu zadowoleniu wywołała entuzjazm i zainteresowanie zebranych gości. Spot reklamowy na potrzeby konkursu został przygotowany przy udziale leśniczego i gospodarza OEL, pana Macieja Trzebniaka. Kapituła konkursu wśród zgłoszonych

obiektów w III kategorii wyróżniła m.in. Nadleśnictwo Jarocin i Nadleśnictwo Sieraków. Dodatkowo nagrodę specjalną z rąk marszałka otrzymała Honorata Ogonowska-Chrobrowska, pracująca w RDLP w Poznaniu, za projekt łamiący bariery - Integracyjny Leśny Ogród Edukacyjny „Leśna Przygo-

XIX AUKCJA W KROTOSZYNIE

Licytacja cennego dębu Tradycyjnie w trzecim tygodniu stycznia, tym razem już po raz dziewiętnasty, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu zorganizowała Międzynarodową Aukcję Cennego Drewna Dębowego, która odbyła się na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn. Dlaczego akurat w  Krotoszynie? Ponieważ właśnie na terenie tego nadleśnictwa, na glebach tzw. „płyty krotoszyńskiej” rosną jedne z  najdorodniejszych i najcenniejszych drzewostanów dębowych w  Europie. Na tegoroczną giełdę przygotowano do sprzedaży nieco ponad 1000 metrów sześciennych drewna dębowego oraz około 20 metrów sześciennych drewna olchowego. Znaczna część tego surowca to bardzo cenne i poszukiwane drewno przeznaczane do produkcji wysokogatunkowych oklein. Największą ilość, ponad 640 metrów sześciennych, wystawiło na aukcję oczywiście Nadleśnictwo Krotoszyn. Przygotowany surowiec można było oglądać na 3 placach aukcyjnych na terenie leśnictw Sokołówka i  Jelonek w Nadleśnictwie Krotoszyn oraz na

Składnicy Spedycyjnej Biadki koło Krotoszyna. Licytacja odbyła się 21 stycznia w restauracji hotelu Wawrzyniak, (3 km od Krotoszyna w kierunku na Wrocław). Zainteresowanie kupujących było spore. Do uczestnictwa w aukcji zarejestrowało się 47 firm, także z Austrii i Estonii. Również Nadleśnictwo Jarocin stara się co roku uczestniczyć w aukcji. Tym razem przygotowaliśmy na licytację 81 metrów sześciennych wysokiej jakości drewna dębowego pozyskanego na terenie leśnictwa Potarzyca. Cała partia surowca z Jarocina sprzedała się dobrze, osiągając średnią cenę za jeden metr sześcienny na poziomie prawie 1.500 zł, przy czym najwyższą cenę osiągnęła partia (tzw. los) drewna okleinowego - 2.200 zł za metr sześcienny. Natomiast największą w całej aukcji cenę zaoferowano za los drewna okleinowego z Nadleśnictwa Krotoszyn, który zakupiono za 3.050 zł za metr sześcienny. Z ogólnej puli surowca do sprzedaży, nabywcy nie znalazło tylko niespełna 40 metrów sześciennych.

da”. Projekt jest skierowany do osób niewidomych i niedowidzących. Dodatkowo autorka projektu otrzymała nagrodę od Radia Merkury, którą jest możliwość nagrania spotu radiowego. Będzie on dotyczył działań edukacyjnych w całej dyrekcji. Przygotował Jakub Wojdecki

PLAN URZĄDZANIA LASU W NADLEŚNICTWIE JAROCIN

Konsultacje otwarte W dniach od 03.02.2010 r. do 17.02.2010 r., w godzinach 8.00 - 14.00, w siedzibie nadleśnictwa (Jarocin, ulica Kościuszki 43) zostanie wyłożony do publicznego wglądu „Projekt Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Jarocin na lata 2009 - 2018”.

J.G.

Każdy mieszkaniec społeczności lokalnej może wpisać - do specjalnie przygotowanego tomu tego planu - swoją opinię na temat projektowanych przedsięwzięć z zakresu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej oraz zadań wynikających z Programu Ochrony Przyrody. Jeżeli opinia ma charakter zastrzeżenia do ustaleń zawartych w projekcie Planu Urządzenia Lasu, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych obowiązany jest udzielić stosownej odpowiedzi na zastrzeżenie, w terminie do 14 dni od zakończenia okresu wyłożenia planu. Przygotował: Mariusz Trawiński


Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

H

17

ISTORIA

„Biała Róża” i kolce UB Jarocin został zajęty przez Armię Czerwoną 24 stycznia 1945 roku. Wraz z zainstalowaniem się radzieckiego komendanta wojennego miasta mjr. Michalczenko, rozpoczęto organizowanie struktur i organów władzy komunistycznej. Mimo że działania wojenne przesunęły się na zachód, sowieci zostali w Jarocinie. Samowola i bezkarność żołnierzy radzieckich co pewien czas przypominały o sobie. Dzisiaj, sześćdziesiąt pięć lat od tamtych zdarzeń przypomnijmy ofiary zbrodni sowieckich żołnierzy: 1. BARANOWSKA MARIANNA (70 lat) z d. Kaczmarek, 2. BARANOWSKI WOJCIECH (77 lat), emeryt kolejowy małżeństwo z Goliny zamordowane 29 stycznia 1945 r. 3. HOFFMAN BRONISŁAW (27 lat), zastrzelony we Lgowie, kiedy stanął w obronie swojej koleżanki 4. KOS STANISŁAW (34 lata), pracownik PKP stacja Chrzan, zastrzelony 22 stycznia 1945 r. 5. MARCINIAK ANTONI (59 lat) zastrzelony 25 stycznia 1945 r. w Dobieszczyźnie 6. PAWLAK MARIA (11 lat), bestialsko zamordowana na drodze Wola Książęca - Twardów 29.06.1945 r. 7. PILARCZYK ANDRZEJ (61 lat), zastrzelony na łące w Magnuszewicach 27 stycznia 1945 r. Chciałbym dodać, że dopiero po roku, 18 stycznia 1946 r. Armia Czerwona opuściła nasze miasto. Przez ten czas jarociński batalion dowodzony był przez kpt. Czibizowa.

Jak hartowała się ludowa władza

Nową tzw. ludową władzę wprowadzano siłą, zgodnie z zasadą: cel uświęca środki. Dla tych, którzy jej nie akceptowali władza ludowa powołała Urząd Bezpieczeństwa*. To był jej podstawowy środek i argument, argument siły. Niewielu dziś zwraca uwagę na prostą mogiłę, prosty krzyż na cmentarzu parafialnym w Jarocinie. To tylko kilka kroków od monumentu wdzięczności dla wyzwolicieli miasta. Ta mogiła kryje prochy dwóch młodych ludzi, zupełnie sobie obcych, Józefa Rosady lat 22 i Stanisława Pawlaka lat 23. W maju 1946 roku skazani na karę śmierci. Egzekucję wykonali funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa na skraju lasu obok cmentarza. Ciała zamordowanych ubecy przerzucili przez płot cmentarny. Pochowano ich później we wspólnej mogile, bez trumien. Ubecy korzystali ze swej bezkarności, zdarzały się więc zwykłe mordy. Tak było w Wigilię 1945 r. W domu nr 4 na ul. Długiej, Walerian Piękniewski, zdun pochodzący z Nowego Miasta został zamordowany przez jarocińskiego funkcjonariusza UB(...). Strach

Wyzwolenie które zamordowało wolność (FRAGMENTY)

„(...)Przywieziono nas do sądu, który znajdował się przy ul. Wrocławskiej. Oskarżyciel zwrócił się do nas i zebranych tymi słowami: ...Wysoki Sądzie, kogo widzimy na ławie oskarżonych? Widzimy największych zbrodniarzy Polski Ludowej. Zwyrodnialców młodzieżowych, którzy przemocą chcieli wywrócić ustrój Państwa Polskiego...” Wspomina Henryk Adamczak, jeden z członków organizacji antykomunistycznej „Biała Róża”. Od tamtych czasów minęło ponad sześćdziesiąt lat... przed ubecją to był „nawóz” komunistów, na nim wyrastała pokora i posłuszeństwo. Plony zbierano przez kolejne dziesięciolecia, aż do dzisiaj. Jednak akceptacji dla tego systemu nie było. Sprzeciw, najczęściej młodych ludzi wyrażany był w różnych formach. W podziemnych organizacjach zbrojnych było wielu młodych ludzi, jednym z nich był

EDWARD STANISŁAWSKI - Oddział „BORA”

Edward Stanisławski ze Strzyżewka pow. jarociński. Należał do oddziału partyzanckiego „BORA”. Aresztowany i zamordowany przez UB strzałem w tył głowy. Miał 24 lata. Czynny opór podjęli też młodzi chłopcy z Jarocina i okolic. Dali przykład niezwykłej odwagi, po męsku znosili nieludzkie tortury i cierpienia podczas przesłuchań w jarocińskiej katowni UB. A później w więzieniach i kamieniołomach...

Niepokorni w gimnazjum

Czterech młodych jarociniaków, w tym trzech uczniów gimnazjum powołało do życia tajną organizację „Skrusz Kajdany”. Powstała w grudniu 1947 r., jej założycielem był Ignacy Fatyga ps. „Pantera”. Najstarszy miał 19 lat, a najmłodszy tylko 14. Po kilku miesiącach prowadzonych akcji i działalności konspiracyjnej, zostali aresztowani. Nastąpiły długie i okrutne przesłuchania w jarocińskiej katowni UB. Wszyscy czterej stanęli przed Sądem Wojskowym w Poznaniu. Urządzono im pokazowy proces w Jarocinie, w lokalu dzisiejszej restauracji „Victoria”. Oskarżeni gimnazjaliści dostali kilkuletnie wyroki więzienia i pozbawienie praw publicznych.

MIECZYSŁAW HOFFMANN, zdjęcie z czerwca 1995 r.

Kilka miesięcy temu zmarł ostatni z członków organizacji „Skrusz Kajdany” Mieczysław Hoffmann, wspomnienie o nim zamieściła Gazeta Jarocińska.

Łódzki IPN, 17.12.2003 r.postawił zarzuty funkcjonariuszom UB z Jarocina i Kraśnika, fizycznego i moralnego znęcania się w 1948 r. nad członkami organizacji „Skrusz Kajdany”.

Niepokorni w Żerkowie

Któregoś dnia usłyszałem w słuchawce: „Adamczak Henryk, słucham”. Umówiliśmy się na spotkanie. Opowiedział mi o działalności w tajnej organizacji antykomunistycznej. Miał wówczas 20 lat, mieszkał w Żerkowie. Podobnie jak wielu jego kolegów nie akceptował systemu komunistycznego. W 1947 r. nawiązali kontakt z antykomunistycznym podziemiem i podjęli współpracę. Taki był początek powołanej do życia tajnej organizacji o nazwie „Biała Róża” w Żerkowie. Jej członkowie wywodzili się ze Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Męskiej, prowadzonego przez księdza Zbigniewa Polanowskiego. Zajmowali się rozpowszechnianiem ulotek o treściach patriotycznych i antykomunistycznych na terenie Żerkowa. Zrywali oficjalne plakaty i wysyłali ostrzeżenia do szczególnie aktywnych działaczy komunistycznych. Ulotki nosiły tytuły: „Polacy w Imię Wiary i Ojczyzny, ”Państwo i Kościół”, ”Rząd Stalina stoi na glinianych

rewizję w całym mieszkaniu, rozrywali pierzyny i materace. Szukali nawet w solniczce”. Wszystkich zatrzymanych przewieziono do aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Jarocinie, przy ul. Kościuszki, (później, mieściła się tam stołówka MO, Dom Opieki i PCK). „Każdego z nas więziono osobno. Cele znajdowały się w piwnicach budynku. Przez dziewięć miesięcy trzymano mnie w okropnie wilgotnej, zimnej i obskurnej celi. Jedynym wyposażeniem była stara, wytarta słoma na betonowej posadzce i kraty w oknach. Dwa razy dziennie dostawaliśmy jeść, cieńka zupka, pajdka chleba i kubek czarnej kawy. Tylko raz dziennie, rano zarządzano tzw. toaletę, w ohydnych warunkach. Proszę sobie wyobrazić, jak mogliśmy wyglądać...”. W okresie od 20 października 1949 r. do 21 lutego 1950 r. prowadzono śledztwo. „Przesłuchania prowadził młody szczupły blondyn por. Adam G. (p. Henryk wymienił pełne nazwisko). Groził mi rewolwerem, który przykładał do skroni. Bił bykowcem lub metalowym prętem po głowie, po łydkach i piętach. Kopał po całym ciele, gdzie popadło. Kazał siadać na nodze od taboretu. Groził śmiercią. Zanim rozpoczął przesłuchania, kładł przed sobą kanapki i jadł. Pytał mnie wtedy: Głodny jesteś? Będziesz

BUDYNEK, w którym mieściła się siedziba i katownia PUBP w Jarocinie, ul. Kościuszki

nogach. Komunizm się skończy i się rozleci”. Plakaty były malowane ręcznie i dotyczyły „Krwawych hord Stalina”, ofiar Katynia itp. W dniu 9 października 1949 roku po raz kolejny na terenie Żerkowa pokazały się ulotki i nowe plakaty. Dziesięć dni później,w nocy 19 na 20 października 1949 roku funkcjonariusze UB z Jarocina aresztowali członków „Białej Róży”, cały siedmioosobowy skład organizacji.

W jarocińskiej katowni UB

Pan Henryk wspomina: „Przyszli po mnie do domu o północy, dwóch było w mundurach milicyjnych, jeden w cywilnym ubraniu. Ten był okropny. Zrobili nieprawdopodobną

gadał - będziesz jadł. Przesłuchiwał mnie czasami w asyście innych ubeków, w dzień i w nocy, po kilkanaście godzin. Tego piekła nie da się opisać i zapomnieć. To była prawdziwa katownia. Dzisiaj ten oprawca nie żyje”. Rozprawa przeciwko członkom „Białej Róży” odbyła się 13 kwietnia 1950 r. na sesji wyjazdowej w Jarocinie, w gmachu sądu przy ul. Wrocławskiej. Prowadził ją znany z procesu jarocińskich gimnazjalistów mjr Eugeniusz Lach. Wszyscy otrzymali wieloletnie wyroki więzienia. Henryka Adamczaka skazano na 5 lat więzienia, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na okres 2 lat z przepadkiem całego mienia skazanego.

Po 9 miesiącach w Jarocinie, było 6 miesięcy w Pleszewie i kolejne 6 miesięcy w Rawiczu. Dwanaście osób w czteroosobowej celi i betonowa posadzka. Z Rawicza przewieziony został do obozu pracy. Pan Henryk wspomina:(...)„obóz otoczony był ogrodzeniem z drutu kolczastego, były wieżyczki ze strażnikami i psy. Mieszkaliśmy w drewnianych barakach, do 100 osób w jednym pomieszczeniu! O godz. 6.30 rano NKWD z psami transportowało nas do kamieniołomów w Bielawach i w Piechcinie. Ciągle mam przed oczami 21 ton kamienia wapiennego, jako dziennej normy, żeby dostać pełną rację żywnościową i skrajnie nieludzkie warunki w karcerze... Tak postępowano z ludźmi w Polsce”.

Koniec gehenny

Henryk Adamczak odbywanie kary zakończył 1 maja 1953 r.

HENRYK ADAMCZAK w latach 60. i dzisiaj

W dniu 24 listopada 1989 roku Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wniósł do Sądu Najwyższego Rewizję Nadzwyczajną zaskarżając wyrok na korzyść wszystkich oskarżonych, członków „Białej Róży”. W marcu 23 marca 2001 roku łódzki IPN przedstawił zarzut funkcjonariuszowi jarocińskiego UB, Adamowi G., fizycznego i moralnego znęcania się w okresie od 19 października 1949 do 4 kwietnia 1950 r. nad członkami organizacji „Biała Róża”. Ten jednak nigdy nie stanął przed sądem. korzystając z „zasłużonej” emerytury przedstawiał ciągle zwolnienia lekarskie. Uniknął kary, zmarł kilka lat temu. Byłoby błędem gdybyśmy zapomnieli katów, ale hołd i szacunek należy się ofiarom. W tym miejscu pragnę przypomnieć, że na murze budynku byłej siedziby i katowni Urzędu Bezpieczeństwa w Jarocinie znajduje się pamiątkowa tablica ku czci uczestników walk z komunizmem i faszyzmem o wolną Polskę w latach 1939 - 1989. Tablica została ufundowana w Święto Niepodległości 11 listopada 1997 r. przez Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Jarocin. Opracowanie: ANDRZEJ GOGULSKI *Urząd Bezpieczeństwa Publicznego - Policja polityczna w latach 1944-1956. Formowana pod nadzorem sowieckiego NKWD. Funkcjonariusze PUBP rekrutowani byli głównie z Armii Ludowej i Polskiej Partii Robotniczej. Działalność opierała się na inwigilacji i terrorze przeciwników ustroju komunistycznego, podziemia niepodległościowego i  opozycji politycznej. UBP zwalczał opór grup społecznych przeciwstawiających się władzy komunistycznej. Zniesiony w  1956 r. po utworzeniu Służby


18

I

NASI MILUSIÑSCY Na świat przyszli: KACPER KUCHCIŃSKI

Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

NFORMACJE

Karnawałowo w Woli

ZUZANNA SZYMAŃSKA KACPER GENDEK NIKOLA JASIŃSKA OLIWIER ZIELNIK ADAM KAŹMIERCZAK HUBERT GRACZYK EWA MACIEJEWSKA ALEKSANDRA ŻARCZYŃSKA KRZYSZTOF BŁASZCZYK STANISŁAW SOBCZAK MIKOŁAJ RAKOCZY ANTONI GABRYSZAK MICHAŁ HAJDASZ

Mikołaj Krzyżaniak ur. 21 stycznia o godz. 16.30 waży 3.300, mierzy 55 cm

Fot. Anna Kopras-Fijołek

z Jarocina

Ponad 80 dzieci bawiło się na karnawałowej imprezie zorganizowanej w świetlicy wiejskiej w Woli Książęcej. Bal przebierańców przygotowali sołtys, rada sołecka, komitet świetlicowy, radny i rada rodziców. - Co roku odbywa się u nas taka impreza. Wcześniej spotykaliśmy się w szkole, a tym razem w odnowionej, pięknej sali - powiedziała Anna Płonka, wychowawczyni drugiej klasy szkoły podstawowej. Jury, które wybierało najładniejsze stroje w poszczególnych klasach, miało trudne zadanie. - Wszystkie dziewczynki są tak ślicznie ubrane, że mam problem, kogo wybrać. Wszystkim bym dał nagrody - stwierdził Stanisław Błaszczyk z komisji oceniającej. (akf)

Filip Banaś z Twardowa

ur. 23 stycznia o godz. 20.10 waży 3.490, mierzy 55 cm

Fot. Materiały Stowarzyszenia Wesoła Szkoła

Jasełka dla dziadków

Dziadkowie, rodzice i nauczyciele obejrzeli jasełka przygotowane przez uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ludwinowie, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Wesoła Szkoła”. Dodatkowo dzieci wręczyły babciom i dziadkom okolicznościowe laurki. Tego samego dnia w szkole odbył się również balik karnawałowy dla najmłodszych klas.

„By miłość tak gorąca była, jak ta co Was 25 lat temu połączyła. Byście ciągle się kochali i wielu rocznic doczekali.” Kochanym rodzicom Katarzynie i Grzegorzowi Juszczakom bukiet jubileuszowych życzeń składają Paulina, Jacek i Grzegorz z żoną i dziećmi „Najlepsze życzonka, pięknego w  życiu słonka, smutków małych jak biedronka, aby życie przynosiło wszystko to co najpiękniejsze - radość, zdrowie, miłość i szczęście.” Tego wszystkiego z  okazji 4-tych urodzin Natalii Jędrzejczak z Witaszyc życzą rodzice

(nba)

Jagoda Maćkowiak z Cielczy

ur. 25 stycznia o godz. 0.20 waży 3.180, mierzy 55 cm

Z okazji Dnia Babci i  Dziadka Aurelii i  Kazimierzowi Chylińskim wszystkiego najlepszego życzą wnukowie: Sandra, Mateusz, Angelika, Robert, Martyna

na œlubnym kobiercu 29 stycznia EWA GŁUSZCZAK (Nowe Miasto) - SEBASTIAN MAŁECKI (Środa Wlkp.) 30 stycznia BARBARA MATUSZAK (Wysogotówek) - MARCIN GRZEŚKOWIAK (Łowęcice) BOGUMIŁA SOKOWICZ (Twardów) - PAWEŁ SOPNIEWSKI (Twardów) MAGDALENA PLUCIŃSKA (Jarocin) - PATRYK WOŹNIAK (Radlin) IZABELA PIWIŃSKA (Jarocin) - DOMINIK ŚWIDURSKI (Koźmin Wlkp.)

Przedstawienie u arcybiskupa Członkowie koła teatralnego działającego przy Szkole Podstawowej w Boguszynie wybrali się w odwiedziny do ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Podczas spotkania zaprezentowali bożonarodzeniowe przedstawienie. Metropolita poznański był zachwycony występem i  zaprosił młodych aktorów z Boguszyna także w przyszłym roku. Słowa uznania usłyszeli również od obecnych w pałacu arcybiskupim księży i sióstr zakonnych. Po występie ordynariusz archidiecezji poznańskiej rozmawiał z uczniami. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania przedstawienia. Pytał o życie szkoły oraz parafii. Na zakończenie udzielił pasterskiego błogosławieństwa. (akf)

„Dla super babki 50-latki - pięćdziesiąt latek masz już na karku, więc składamy Tobie najlepsze życzenia w podarku. Mało pracy, dużo przyjemności, pieniędzy pliku i szampana bez liku.” Tego Reginie Musiałek życzą Żerkowiacy

„Twoje 1-sze wielkie święto, zatem w dniu tym Ci życzymy zawsze dziarskiej i wesołej miny, do zabawy mnóstwo siły, żeby każdy dzień był miły, pełen śmiechu i  radości, zdrowia, szczęścia i  miłości.” Dawidkowi z okazji 1-szych urodzin najlepsze życzenia przesyłają Oliwka, ciocia Lidka i wujek Sławek

ZRÓB NIESPODZIANKĘ SWOIM BLISKIM Zapraszamy naszych Czytelników do przynoszenia zdjęć z imprez rodzinnych, rocznic ślubu, imienin czy urodzin. Prosimy o zaznaczenie, kto obchodzi jakąś uroczystą okazję, np. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego, kto postanowił zrobić jubilatom niespodziankę. Zdjęcia publikujemy bezpłatnie. Prosimy o nieprzesyłanie życzeń pocztą.


K

ULTURA

KINO, Jarocin, ul. Gołębia 1, tel. (62) 747-11-19

I

R

h o r o s k o p

LEW (23 VII - 22 VIII) Trudno Ci będzie czerpać radość z życia i doszukać się satysfakcji z tego, co robisz. W pracy będzie spokojnie, cicho jak makiem zasiał. Nadchodzący tydzień wyda Ci się więc nieciekawy, wręcz nudny. Uważasz, że monotonia zabija w Tobie radość życia, ale jak to w życiu - należy zachowywać granice. Umiar to również recepta dla Ciebie na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia.

STRZELEC (22 XI - 21 XII) Coś, co Cię gnębi, musisz jak najszybciej wyjaśnić, rozwiązać. Jeśli niezamierzenie kogoś skrzywdziłeś, szybko przeproś. Nie ma rzeczy, sprawy, postępowania, których nie można byłoby naprawić. I masz na to właśnie teraz sprzyjający czas. Planety dobrze wróżą spotkaniom rodzinnym i towarzyskim. W weekend z pewnością nikt i nic nie utrzyma Cię w domu i będziesz bawił się wyśmienicie.

BYK (20 IV - 20 V) Masz szansę na umocnienie swojej pozycji zawodowej. Słońce w Wodniku spowoduje, że życie nabierze tempa i przez kilka nadchodzących tygodni będzie się wiele działo. W tym czasie podejmiesz ważne decyzje, które uprzednio zawsze dogłębnie przemyśl. W najbliższych dniach otrzymasz zaskakującą propozycję, godną uwagi i zastanowienia się. W miłości możesz liczyć na Wenus.

PANNA (23 VIII - 22 IX) Panny rozpoczną niespotykany dotąd okres przebojowości w swoim rozwoju. To świetny tydzień na wymyślenie czegoś nowego, na odkrywanie czegoś nieznanego. Wykażesz sporo inwencji twórczej oraz staniesz się bardziej otwarta na świat i ludzi. Będziesz odważniejsza, śmielsza i z większym rozmachem zaczniesz kroczyć przez życie. Poznanie nowych ludzi otworzy przed Tobą nowe perspektywy.

KOZIOROŻEC (22 XII -19 I) Ten tydzień powinien przybliżyć Cię do celów zawodowych. A to oznacza, że do sukcesu też blisko. Skup się na działalności zawodowej i tej, która łączy się z zarobkowaniem. Przełożeni bacznie będą Ci się przyglądać i będą zaskoczeni Twoimi propozycjami nowych rozwiązań w firmie. Weź pod uwagę i to, że wszyscy są przychylni Twoim pomysłom. W życiu osobistym nie popadaj w samozachwyt, szanuj ludzi.

BLIŹNIĘTA (21 V - 20 VI) W sferze zawodowej nastąpi zmiana układu sił. Dla niektórych może to oznaczać nowe, dodatkowe zajęcia, a dla innych zerwanie umów i poszukiwanie nowego zatrudnienia. W tym drugim przypadku weź pod uwagę samodzielną działalność gospodarczą, bo to dobry okres na jej rozpoczęcie lub rozwinięcie. Będziesz miał dużo inwencji niezbędnej właśnie do takich działań. Przebojowości też nie braknie.

WAGA (23 IX - 22 X) Te dni wybitnie sprzyjają wyjazdom. Prawdziwe przygody też czekają Cię z dala od domu. Więc kto żyw i może, niechaj korzysta z zimowego wypoczynku. Nabierzesz energii i radości życia, które popchną Cię do działania. Po powrocie zintensyfikujesz swoje starania, aby realizować rozpoczęte projekty, coś niecoś uda Ci się dokończyć i będziesz mogła liczyć na zapłatę. Szczęśliwy czwartek.

WODNIK (20 I - 18 II) Słusznie możesz się nazywać wybrańcem losu. Układ planet wskazuje, że w każdej dziedzinie masz szansę osiągnąć to, co planowałeś, a drobne zwycięstwa przybliżą Cię do zdobycia tego, o czym marzyłeś. A więc do dzieła! Obyś nie przespał żadnego z tych wspaniałych dni, którymi los Cię obdarzy. Pod koniec tygodnia spotkasz kogoś, na kogo widok krew w żyłach zacznie szybciej krążyć.

RAK (21 VI - 22 VII) To jest okres, w którym powinieneś okazać wstrzemięźliwość i spokój i nie spieszyć się z ważnymi decyzjami szczególnie w sprawach zawodowych. Niewykluczona dyskusja na temat przyszłości zawodowej. Nie upieraj się i nie próbuj za wszelką cenę stawiać na swoim, bo możesz się mylić. Miłość przesłoni Ci realne pole widzenia i nie zawsze dostrzeżesz to, co powinieneś. Uważaj za kierownicą.

SKORPION (23 X - 21 XI) Wplątałeś się w niemądrą intrygę czy powiedziałeś o jedno słowo za dużo komuś, komu nie powinieneś tak dalece zaufać? Przemyśl i dyplomatycznie załatw sporną kwestię. W tym czasie dużo czasu będziesz spędzał na rozmyślaniu i  refleksji. Warto spokojnie zastanowić się i  zaplanować najbliższą przyszłość. W  miłości masz szansę realizacji marzeń i fantazji. Twój partner(-ka) to lubi.

RYBY (19 II - 20 III) Ten tydzień rozpocznie pasmo szczęśliwych zdarzeń w życiu zawodowym. Trzymaj rękę na pulsie, bo otwierają się dla Ciebie ogromne możliwości. Kreatywności i twórczych pomysłów Ci nie zabraknie. Czyż mogą być lepsze warunki do rozwoju? Może i mogą, ale Tobie powinny wystarczyć te, które właśnie los Ci stwarza. Jeżeli są chęci i wola działania, na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

BARAN (21 III - 19 IV Z nowymi pomysłami wejdziesz w ten tydzień, który będzie wypełniony zajęciami po brzegi. Twoje sprawy i sukcesy będą zależały od dobrej organizacji pracy, bo żadnych przeszkód na horyzoncie nie widać, a energii i zaangażowania będziesz miał za dwóch. Niektórzy powinni wziąć pod uwagę zmiany stylu pracy w przypadku, kiedy poprzednie nie sprawdziły się lub okazały mało efektywne.

„MIKOŁAJEK”

Ekranizacja serii humorystycznych książek z lat 50. i 60. o przygodach małego chłopca Mikołajka - wspólnego dzieła znanego twórcy scenariuszy komiksów m.in. o Galu Asteriksie - Rene Goscinnego i rysownika Jeana-Jacquesa Sempego. 26 - 28 stycznia, godz. 17.00 cena biletu 12 zł, ulgowe (do lat 15) 10 zł

„TEMPLARIUSZE. MIŁOŚĆ I KREW”

Bohaterem opowieści jest dzielny Templariusz Arn Magnusson, który zostaje wysłany ze Szwecji do Ziemi Świętej. Pokonuje tam w turnieju rycerza Ivanhoe, ocala sułtana Saladyna oraz toczy walkę o swoją ukochaną Cecilię, którą siłą oddano do klasztoru.   26 stycznia, godz. 19.00 28 stycznia, godz. 19.00 cena biletu 12 zł, ulgowe (do lat 15) 10 zł

„RICKY”

W ramach cyklu: Akademia Filmowa Zwyczajne spotkanie dwojga ludzi staje się początkiem niezwykłej historii. Katie jest samotną matką, na co dzień pracującą w fabryce. Pewnego dnia na jej drodze staje Paco. Zakochują się w sobie niemal od pierwszego wejrzenia. Wkrótce potem na świat przychodzi Ricky. I gdy wydaje się, że ich szczęściu już nic nie może przeszkodzić, nagle okazuje się, że chłopiec jest dość niezwykłym dzieckiem. 27 stycznia, godz. 19.00 cena biletu 7 zł

„KSIĘŻNICZKA I ŻABA”

Akcja filmu toczy się w latach dwudziestych, w tętniącym rytmami jazzu Nowym Orleanie. Głównymi bohaterami są Tiana - pragmatyczna księżniczka, której nie w głowie amory oraz lekkoduch Naveen, wielbiciel jazzu, a zarazem książę z dalekiej Maldonii. Tajemniczy doktor Facilier wciągnie tę dwójkę w  szereg niezwykłych, magicznych wydarzeń. 29 stycznia, godz. 17.00 30 stycznia, godz. 15.00, 17.00 31 stycznia, godz. 14.00, 16.00 1 - 4 lutego, godz. 17.00 cena biletu 12 zł, ulgowe (do lat 15) 10 zł

19

OZRYWKA

KRZYŻÓWKA Z HASŁEM POZIOMO:

Długo oczekiwany film Jamesa Camerona, w którym zobaczymy historię kalekiego weterana wojennego biorącego udział w specjalnym programie wojskowym na obcej planecie. Prace nad filmem trwały cztery lata i pochłonęły 237 mln dolarów. „Avatar” został wykonany w dwóch technikach. W Jarocinie obejrzymy go w wersji tradycyjnej 2D. 29 - 30 stycznia, godz. 19.00, 22.00 31 stycznia, godz. 18.00, 21.00 1 - 4 lutego, godz. 19.00 cena biletu 12 zł, ulgowe (do lat 15) 10 zł

BIBLIOTEKA POLECA

Życie z ośmiotysięcznikami Idealna książka na zimowe wieczory, nie tylko dla miłośników górskich wrażeń, ale i dla wszystkich czytelników ciekawych poznania historii życia najsłynniejszego polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki. Znajdziemy tu mistykę, celebrowanie piękna otaczających krajobrazów, a zarazem poczucie bezradności wobec ogromnej potęgi, jaką są góry. Okazją do prezentacji, wydanej w 1995 roku książki, a teraz wznowionej i poszerzonej o nowe opisy, jest 20. rocznica śmierci himalaisty. Autor, w szczery i skromny sposób, opisuje pasje swego życia, choć jak sam na wstępie mówi: „nikt nie znajdzie tu odpowiedzi, po co to wszystko”. Książka jest napisana przystępnym językiem i w naturalny sposób oddaje istotę górskich zamiłowań autora. Kukuczka ukazuje między innymi zmagania i walkę z przeciwnościami losu oraz z własnymi słabościami, które musiał pokonać, zdobywając upragnioną Koronę Himalajów. Pozycja ta znakomicie przybliża nam postać Jerzego Kukuczki oraz to, jak w czasach PRL-u wyglądało zorganizowanie wyprawy na najwyższe szczyty świata. To, co dziś wydaje się niekiedy błahymi drobnostkami, wówczas mogło zaważyć na całym powodzeniu wyprawy. Czytelnik, swoją wędrówkę rozpoczyna wraz z autorem od początków jego zainteresowań wspinaczką, aż po każdy zdobyty ośmiotysięcznik do ostatnich chwil życia pod ścianą Lhotse, gdzie zginął tragicznie. Każdy z nas ma swój ośmiotysięcznik i swoją koronę, ważne jest to, aby ona była i wzbogacała nasze życie co dnia. Książkę można wypożyczyć w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Jarocin w Fili nr 1 Pod Ratuszem, a bardziej ambitnych czytelników zapraszam również do odwiedzenia w cieplejsze wakacyjne dni Izby Pamięci w Istebnej, gdzie gości oprowadza żona himalaisty - Cecylia Kukuczka. Marta Pakulska

PIONOWO:

1) wśród wielościanów. 2) bez zmrużenia oka. 3) ma swoją kolumnę. 4) złudzenie. 5) łomot, huk. 6) biały, czarny lub turecki. 7) odlewnia. 13) kilka parafii. 15) dobry. 18) jałowy spór o słowa. 20) okultysta. 23) wysłużony na zasłużonym. 24) szachraj, kanciarz. 25) stolica Irlandii. 26) miotła do dawania. 27) wskaźnik inteligencji.

rozwiązanie krzyżówki nr 101 Hasło: „Trudno jest iść przez życie wieloma drogami jednocześnie.” Nagrody wylosowali: MACIEJ RATAJSKI - Jarocin, ul. Wrocławska 58/18 (książka), MAGDA WOŹNIAK - Jarocin, ul. Kościuszki 69/15 (książka), JAROSŁAW DZIASEK - Cielcza, ul. Jarocińska 59 (parasol). Po odbiór nagród prosimy się zgłosić do biura ogłoszeń (Jarocin, ul. Rynek 21, wejście od ul. Mickiewicza) w ciągu dwóch tygodni.

grafika i opracowanie: Andrzej Stawik

krzyżówka z hasłem nr 102 Uszeregowane litery z kratek ponumerowanych w prawym dolnym rogu od 1 do 44, utworzą rozwiązanie, aforyzm Marierose Fuchs. Rozwiązanie krzyżówki z hasłem prosimy przesłać lub przynieść wraz z kuponem do BIURA OGŁOSZEŃ (Jarocin, ul. Rynek 21, wejście od ul. Mickiewicza) do 5 lutego. Spośród prawidłowych rozwiązań wylosowane zostaną dwie książki i parasol.

„GJ” 4 (1007)

„AVATAR”

1) prymitywne ogrodzenie wiejskie. 8) Szczepko. 9) u krawca brana. 10) gęsi też swój mają. 11) kawał słoniny. 12) przeciętna. 14) w niej brzmi chrząszcz. 16) ślusarski uchwyt. 17) dodatek do damskiego kapelusza. 19) gaz lub ryba. 21) otoczony linami. 22) mieszkaniec Buenos Aires. 25) awangardowy ruch zainicjowany przez Tzara. 28) zimowe wakacje. 29) pasy dla pieszych. 30) katarakta na Dnieprze. 31) prymas tysiąclecia. 32) stolica Cypru.

Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl


20

I

NFORMACJE

SZKOŁA PODSTAWOWA W KOMORZU PRZYGOTOWAŁA KOLEJNE NOWOROCZNE SPOTKANIE

Jasełka „Caritasu”

Jubileuszowa wieczornica

Fot. Stanisław Dziekański

Przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie należących do szkolnego koła „Caritas” można było zobaczyć w kościele św. Jerzego. Organizacja rozpoczęła działalność w listopadzie 2008 roku. Miesiąc później została zarejestrowana. Uroczysta inauguracja wraz z wręczeniem legityma-

Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

cji członkom koła „Caritas” odbyła się w maju zeszłego roku. Jest to pierwsza taka grupa w diecezji kaliskiej. W ramach działalności charytatywnej uczniowie organizują m.in. świąteczne kiermasze i zbiórki. Starają się pomagać nie tylko swoim kolegom, ale również dzieciom z ośrodka wsparcia czy szkoły specjalnej. (ls)

Bałwan w siedem godzin Mierzącego ok. 2,5 m wysokości i ok. 4 m średnicy bałwana ulepiła rodzina Magdaleny i Krzysztofa Magdów z Jarocina. Przez siedem godzin Szymon, Angelika oraz Miłosz wraz z rodzicami zwozili materiał i lepili śniegową postać. Bałwan stanął na podwórku przy ul. Wrocławskiej. Na zdjęciu najmłodszy Miłosz wraz z mamą. (ls)

Jasełka, życzenia i kolędy, na stołach świąteczne ciasto - tak wyglądała wieczornica, która odbyła się w sali wiejskiej w Komorzu. Piąte spotkanie noworoczne przygotowała miejscowa szkoła podstawowa. Mróz i śnieg nie pokrzyżowały wysiłków uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Komorzu. Na piątą już wieczornicę licznie przybyli mieszkańcy wioski i okolicznych miejscowości. - Życzę wszystkim, aby Nowy Rok przyniósł to co najcenniejsze: zdrowie, miłość od najbliższych, satysfakcję z pracy oraz życzliwość i wsparcie ludzi - rozpoczęła spotkanie Mariola Zawal, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Komorzu. Uczniowie z klas IV-VI zaprezentowali się na scenie. Młodzi artyści w świątecznym przebraniu recytowali wiersze i śpiewali kolędy. Jeszcze inni popisali się umiejętnością gry na cymbałkach lub organach. Wieczornica była kolejnym świąteczno-noworocznym przedsięwzięciem szkoły. 6 grudnia dzieci śpiewające pastorałki i częstujące piernikami odwiedzały mieszkańców Komorza i sąsiednich wiosek. Dzięki zebranym pieniądzom udało się zorganizować wieczornicę. Za niespełna miesiąc szkoła urządzi Dzień Seniora. 11 lutego emeryci i renciści spotkają się w sali OSP Szczonów. (era)

NA SCENIE zaprezentowały się dzieci klas IV-VI

JAK CO ROKU PRZEDSTAWIENIE cieszyło się zainteresowaniem mieszkańców

Fot. Lidia Sokowicz

Fot. Lidia Sokowicz

Wiersze bez Magnuszewic Sześciu spośród czternastu uczestników XI Gminnego Konkursu Recytatorskiego będzie reprezentowało gminę Kotlin na etapie rejonowym. Zmagania konkursowe, które odbyły się w Gimnazjum im. Niepodległości Polski w Woli Książęcej, oceniało jury pod przewodnictwem Elżbiety Mikołajczak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kotlinie. Wśród uczestników zabrakło reprezentantów Szkoły Podstawowej w Magnuszewicach. Wszyscy recytatorzy otrzymali nagrody książkowe. Etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego ma się odbyć w Ostrowie Wlkp. (ls) WYNIKI XI GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO: Kategoria klas I-III: I. Adrianna Michalak (SP Wola Książęca), II. Kacper Mróz (SP Sławoszew z siedzibą w Parzewie), III. Eliza Jędrzejak (SP Wola Książęca) Kategoria klas IV-VI: I. Justyna Reślińska (SP Kotlin), II. Julia Forycka (SP Sławoszew z siedzibą w Parzewie), III. Paulina Kaczmar (SP Kotlin) Kategoria gimnazjów: I. Klementyna Wąsiewska (Gimnazjum Kotlin), II. Aniela Nowak (Gimnazjum Wola Książęca), III. Maja Bartniczak (Gimnazjum Wola Książęca)


O SPRZEDAŻ ZIEMNIAKÓW PACZKOWANYCH - siatka 2,5 kg wraz z etykietą. ZAPRASZAMY do współpracy sklepy, z dowozem do klienta. Tel. 695/586-322.

sprzeda¿

(279P10)

GARAŻE ocynkowane. Producent, raty. Tel. 601/580-744.

(18B07)

Markowe nowe i używane kaloryfery, piece CO, podgrzewacze wody. Tel. 618/193-076, 500/200-478. (796J07)

DREWNO KOMINKOWE - pocięte, połupane, transport gratis. Tel. 510/514-737 (3748P08)

SUKNIE ŚLUBNE - sklep, komis, wypożyczalnia, szycie na miarę, nowe od 250 zł. Krotoszyn, ul. Słowiańska 23, k. dawnego Pewexu. Tel. (62) 725-74-04. (953K08)

MYJKI wysokociśnieniowe, nowe i używane, na gwarancji. Jarocin, ul. Węglowa 28, tel. (62)747-22-78, 889/459-794.

(394B10)

Sprzedaż miału wysokokalorycznego w dobrej cenie. Tel. 787/208-164.

(337P10)

Sprzedam tanio suknię ślubną z 2009 r., stan bdb, biała + dodatki. Tel. 605/ 377-752. (344P10)

Sprzedam PENTIUM III 600 MHz, HDD 20GB, RAM 128MB, grafika 32MB + monitor VGA, cena 130 zł. Tel. 696/773-009. (490B10)

DREWNO kominkowe, opałowe, rozpałkowe. Tel. (62) 505-04-46, 507/679-552.

Sprzedam łańcuch do wyciągu obornika + koła. Tel. 603/133-367

Sprzedaż nowych i używanych OKIEN PLASTIKOWYCH i DRZWI WEJŚCIOWYCH PCV. Jarocin, ul. Do Zdroju 23. Tel. 603/ 123-192.

Drewno kominkowe i opałowe, sezonowane, transport gratis. Tel. 698/922-730, (62) 741-64-05.

(6487B09)

(6757B09)

Sprzedam UŻYWANE MASZYNY ŚLUSARSKIE: POLERKA DWUSTRONNA, PIŁA TAŚMOWA DO METALU, FREZARKA UNIWERSALNA RECKERMANN Z WYPOSAŻENIEM Tel. 609/201-036. RÓWNIEŻ REALIZACJA ZAMÓWIEŃ. (7232B09)

Sprzedam MASZYNY STOLARSKIE, ŚLUSARSKIE, WYPOSAŻENIE WARSZTATÓW SAMOCHODOWYCH I BLACHARSKICH. INNE MASZYNY I URZĄDZENIA. REALIZACJA ZAMÓWIEŃ. Tel. 609/ 201-036. (7238B09)

SPRZEDAM UŻYWANE MASZYNY STOLARSKIE: - OKLEINIARKI WĄSKICH PŁASZCZYZN Holz-Her - ZSZYWARKI FORNIRU Kuper 1150 i Kuper FWMINI - PRASA JEDNOPÓŁKOWA DO OKLEINOWANIA 220x110 - PIŁA DO FORNIRU 3m, DOCISK PNEUMATYCZNY - FREZARKI DOLNOWRZECIONOWE - PRASA RAMOWA DWUFUNKCYJNA do klejenia ram okiennych i  drzwiowych oraz klejonki, długość 3 m, wysokość 2m - ODCIĄG 2-WORKOWY, 24 FILTRY - SZLIFIERKA SZEROKOTAŚMOWA OTT 1100 mm - PIŁOFREZARKA POPRZECZNA (KAPÓWKA) Z OBROTNICĄ Tel. 609/201-036. RÓWNIEŻ REALIZACJA ZAMÓWIEŃ (7682B09)

Sprzedam UŻYWANĄ BRAMĘ SEGMENTOWĄ, wysokość 4,20 m, szerokość 4,00 m, podnoszona elektrycznie. Tel. 609/201-036.

(254G10)

(394P10)

PŁOTY, BALKONY od 150 zł za 1 mb, w tym montaż oraz inne WYROBY KOWALSKIE: świeczniki, lampy itp. Tel. 781/ 183-248. (407P10)

Sprzedam PALMĘ 2 metrową. Tel. (62)749-33-12

(138J10)

Regaly wystawowe. Podświetlane. Idealne np. do sprzedarzy telefonów komórkowych. Tel.505-133-712 (125K10)

Sprzedam używane meble do zakładu fryzjerskiego. Tel. 889/905-078 (421P10)

Sprzedam WIERTARKĘ stołową produkcji polskiej WS 15, cena do uzgodnienia. Tel. 506/266-040.

(551B10)

Sprzedam Kotły C.O, 2 m2, 3 m2, 3.5 m2, nowe. Tel. 602/873-127. (424P10)

Sprzedam PROSTOWNIK Z ROZRUCHEM 12/24. Tel. 665/676-949 (148J10)

Sprzedam używane ale modne i wygodne i kolorowe UBRANKA DLA DZIECI na każą porę roku renomowanych polskich, angielskich firm. Odzież dla chłopca 0-18 m-cy, dziewczynka 0-12m-cy i 4-6 lat(116128 cm). W ofercie również buty Bartek, Ecco - nowe. Tel. 692/271-697od 9.00. (559B10)

Siodło, koła sztabowe, kierat, oficerki, wóz konny, stare zdjęcia wojskowe niemieckie, stare radia. Tel. (62)741-33-85. (427P10)

Sprzedam ok. 50 sztuk KSIĄŻEK używanych 10 zł za sztukę. Jaraczewo ul. Kaliska 6. (584B10)

(7683B09)

Markowe, nowe i używane KALORYFERY, PIECE C.O., PODGRZEWACZE WODY. Tel. (61)819/30-76, 500/200-478.

(79P10)

DREWNO OPAŁOWE, ROZPAŁKOWE, KOMINKOWE. Poleca Skład Opału Cielcza, ul. Sienkiewicza 31. Tel. 609/078-524, (62)747-79-99. (96B10)

SPRZEDAŻ MIAŁU ORAZ EKO-GROSZKU Z CZECH. Tel. 668/559-683.

(154P10)

SPRZEDAŻ HURTOWA JABŁEK, również indywidualnie. Korzystne ceny, dużo odmian. Jarocin, ul. Długa 5.

(369B10)

AUTO - GAZ KRZYSZTOF KWAŚNIEWSKI montaż, naprawa, raty. sekwencyjny wtrysk gazu BRC już od 2400 zł. Uwaga! Zmiana siedziby firmy na Jarocin ul. Powstańców Wlkp. (dawna Fabryka Mebli). Tel. (62) 749-61-93, 605/277-156, 608/79-79-80. (9201B08)

AUTO-GAZ - montaż instalacji gazowych. Jarocin, ul. Ceglana 1, tel. (62) 747-90-88, 604/252-277, 601/842-364. (9202B08)

motoryzacyjne sprzedam AUDI A3 1.6 benzyna, 99r., bogate wyposażenie. Tel. 605/049-482. (515B10)

BMW 320i, E36, 91 r., 2.0 + gaz, czarny metalik, stan bdb, sekwencja, zarejestrowany, 6.300 zł. Tel. 603/787-818. (443P10)

BMW KOMBI 324 TD, 1991 r., 3.400 zł do uzgodnienia, zarejestrowane. Tel. 888/432-478. (435P10)

CITROEN C3 1.4 HDI, 2003r. Tel. 504/063-564.

(570B10)

CITROEN SAXO 1.1, benzyna, 1999 rok, cena 5.600 zł. RENAULT LAGUNA 1.8, benzyna, 1996 rok, cena 5.500 zł. Tel. 506/170-887 (143J10)

DAEWOO MATIZ 99/2000r., FIAT CC 96 r. Tel. 603/532-287. (576B10)

DAEWOO TICO 97r., poj. 800, stan bdb, 2.700 zł. Tel. 886/624-247. (575B10)

FIAT 126P, 125P, VW GOLF II, KOMARKA, WSK 125,175, OGAR, ROMET, DZIK. Tel. 691/230-306. (586B10)

FIAT 126P 1996r. Tel. 667/128-697. (506B10)

FIAT CC 900 95r., 2.100 zł, FORD ESCORT 91r., 1.100 zł, RENAULT MEGANE 96 r., 4.900 zł, CITROEN SAXO + gaz, 96r., 5.300. Tel. 667/820-668.

(577B10)

FIAT CC 95r., zielony. Tel. 501/ 762-738. (580B10)

FIAT MAREA Weekend Van, 1.9, JTD, 2001, ABS, klimatyzacja, poduszki powietrzne. Tel. 601/186-586 (283G10)

FIAT PUNTO 1.7 TD, rok 1996. PROTON 416 GLXI 1.6 16 V, gaz sek., atrakcyjny wygląd, cena do uzgodnienia. Tel. 793/762-023 FIAT PUNTO 98 rok, stan b.dobry, el. szyby, alarm. Tel. 667/362-477

(129J10)

(20B10)

Sprzedam ocynkowane konstrukcje na wiaty, magazyny itp. Tel. 600/584-867.

motoryzacyjne

(153J10)

kupno Kupię KSIĄŻKI UŻYWANE. Dojazd, gotówka. Tel. 509/675-586. (45K10)

Kupię DREWNO TARTACZNE topolę, olchę. Tel. (62)739-63-21 (114J10)

FIAT PUNTO III 2003r., 1.2, klimatyzacja, wspomaganie Citi, el. lusterka, szyby, c.z., komputer pokładowy, p.p. Tel. 607/556-850. (535B10)

FIAT SEICENTO 99r., 900, granatowy. Tel. 781/907-213.

Kupię INSTRUMENTY MUZYCZNE, NAGŁOŚNIENIA. Sprzedam KEYBOARDY, GITARY, AKORDEONY (inne). Tel. 518/ 549-530.

FIAT SIENA, 1.4, 98 r., zielony metalik, zarejestrowany, I właściciel, 4.300 zł do uzgodnienia. Tel. 512/596-566.

Kolekcjoner kupi stare monety. Tel. 601/738-532, staremonety@op.pl

FIAT UNO, 2003 r., pełna opcja, + gaz, stan idealny, TANIO! Tel. 604/883-084.

(497B10)

(118R10)

21

GŁOSZENIA

OGŁOSZNIE WŁASNE WYDAWCY

Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

(530B10)

(401P10)

(382P10)

FORD ESCORT kombi 1.8 diesel, 95 r., wspomaganie, c.zamek, garażowany. Tel.793/402-396.

(410P10)

FORD ESCORT GHIA 1991 r. Tel. 696/654-343 (253G10)

FORD FIESTA, 2000 r., 1.8, ABS, wspomaganie, 4 x airbag, 6.500 zł. Tel. 880/916-202. (446P10)

FORD FOCUS 1.8 beznyna, 1999 r., bogate wyposażenie. FORD FIESTA 1.4 TDCi 2004 r., bogate wyposażenie.Oba auta zarejestrowane. Tel. 661/886-870, 693/338-736. (494B10)

FORD MONDEO 1.6 benzyna, rok 1993, kolor czerwony, cena 3.500 zł do negocjacji. Tel. 691/924-970 (151J10)

(543B10)

FORD TRANSIT 1997r., 2.5 D, stan dobry. Tel.601/859-253.

(108K10)

HYUNDAI PONY Sedan, 95 r., 1.5 benzyna, przebieg 86.000 km, biały, zarejestrowany z ważnym ubezpieczeniem i przeglądem. Stan bdb, do regulacji zapłon. Rawicz, tel. 724/464-290. (146R10)

MAZDA 323 16V, 1991 r., zielony metalik, szyberdach, stan dobry, cena do uzgodnienia. Tel. 662/508-215

(489B10)

ODDAM za symboliczną opłatą motorower JAWA 50 typ 20 tzw. ”jawka kaczucha”. Zarejestrowana, z papierami i OC. Tel. 62741-32-86 - wieczorem.

(128K10)

NAUKA PŁYWANIA

OPEL ASTRA 1.7 DTI, 2000 r., czarny metalik, 5-drzwi, bogate wyposażenie, cena do uzgodnienia. Tel. 792/751-518.

DOSKONALENIE PŁYWANIA dla dorosłych

OPEL ASTRA kombi, 92 r, 1.900 zł oraz ASTRA kombi, 97 r., diesel, 8.500 zł. Tel. 661/257-720, 627/411-030.

KOREKCJA WAD POSTAWY zaję cia indywidualne Informacje tel. 600/778-446

OPEL ASTRA 1 sedan, 1999 r., stan bdb, 1 właściciel, ks. serwisowa, udokumentowane 134.000 km, 7.900 do uzg., zarejestrowana, 1400 cm 8V. Tel. 514/150-498

dla dzieci i młodzieży oraz niemowląt

(402P10)

(389P10)

(158J10)

OPEL ASTRA 1.4 93/94r., + gaz, kombi. Tel. 691/073-530.

www.aqua-sport.org

(581B10)

OPEL ASTRA 1.6, 94r., 3 drzwi, szary metalik, wspomaganie, 2xairbag, szyberdach, hak, stan bdb, zarejestrowany, 3.500 zł. Tel. 514/654-855.

PROKOPÓW 1 lutego godz. 20.00

NIEMCY

-

FORD MONDEO Kombi, bezwypadkowy, klimatyzacja ABS, 2xairbag, el. szyby, lusterka, alufelgi, 5.800 do negocjacji. Tel. 508/328-960.

rejestracja i prowadzenie firm pomoc urzędowo-prawna zwrot podatku 2005 - 2008 zasiłki rodzinne na dzieci zwrot podatku VAT dla firm

GERMAN-CONTACT 61-701 Poznań, ul. Fredry 7/52 tel./fax (61) 853-70-07 604/645-598 62-510 Konin, Al. 1 Maja 13 tel./fax (63) 249-15-78 (63) 242-31-34

(596B10)

SKUP JAŁÓWEK

HODOWLANYCH I UŻYTKOWYCH HF CIELNE 6-8 MIESIĘCY PŁATNOŚĆ GOTÓWKĄ

PH KONRAD BAZA SMOGORZEWO K. GOSTYNIA tel. (65) 573 98 24 lub 666 390 764

OPEL ASTRA II 1.7, CDTI, 2005 r. Tel. 669/376-420.

(498B10)

OPEL ASTRA kombi 1.7 DTI, 2003r., auto zarejestrowane. Tel. 601/538-311. (565B10)

OPEL ASTRA, 92 r., 1.6, 3 drzwi, wspomaganie, stan bdb., 1.200 zł do uzgodnienia. Tel. 884/154-631. (362P10)

OPEL ASTRA, 93 r., Kombi, 1.6 i, granatowy, stan bdb., bez korozji, zarejestrowany, 3.300 zł. Tel. 603/787-818. (442P10)

OPEL CALIBRA 92 rok, benzyna + gaz sekwencja, poj. 2.0, el. szyby, lusterka, szyberdach, alufelgi, komputer pokładowy, ABS, wspomaganie, c.z., cena 3.400 zł. Tel. 665/565-627

(126J10)


22

O

(144J10)

OPEL CORSA B 1994 r., 5-drzwi, 1.2, niebieski metalik, 4.900 zł. Tel. 608/831-157. (431P10)

OPEL CORSA 1997 rok, 1.4, benzyna, wspomaganie. Tel. 605/760-214

(281G10)

OPEL CORSA 5-drzwi, beznyna+gaz. Tel.665/768-747. (540B10)

OPEL CORSA, 96 r., inst. gazowa, 1.2, 5.200 zł. Tel. 880/916-202.

GŁOSZENIA

Sprzedam części OPLA ASTRY I, wszystkie modele, OPONY 13 i 14 zimowe. Tel. 607/891-083.

OGŁOSZNIE WŁASNE WYDAWCY

OPEL COMBO 1.7 diesel ciężarowy, 1994 rok, cena 4.600 zł. Tel. 506/170-887

Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

(557B10)

Sprzedam MONTOWNICĘ DO KÓŁ HOFMANN rok 2000, PODNOŚNIK DWUKOLUMNOWY CONSUL 2000 kg, MONTOWNICĘ HYDRAULICZNĄ DO KÓŁ CIĘŻAROWYCH COLLMANN. Tel. 609/201-036. RÓWNIEŻ REALIZACJA ZAMÓWIEŃ. (7237B09)

nieruchomoœci

(444P10)

OPEL OMEGA B Kombi, 95r. Tel. 607/032-343.

SPRZEDAM DOM blisko Jarocina przy lesie, na działce 82 a, cena 450 tys. zł. Tel. 695/920-506.

(566B10)

OPEL TIGRA 1.4, 97 r., LPG sekwencja, klima, czarna, felgi stalowe 14” 4szt., opony letnie Fulda 185/50/R/4. Tel. 692/539-548.

(5688B08)

Sprzedam magazyn, warszat, halę 664 m2, na działce 2272 m2 (z kanalizacją, ogrzewaniem, instalacją p-poż.” wentylacją, zapleczem socjalnym i  parkingiem), przy trasie krajowej Poznań-Katowice. Oddany do użytku w  2006 r. Tel. 601/226-557, mratajczak@spaar.pl

(499B10)

OPEL TIGRA 96r., 1.4, 16V, wspomaganie, 2xairbag, c.z., szyberdach, el. szyby, radio CD, opony zimowe, przegląd grudzień 2010. Tel. 783/563-082. (484B10)

OPEL VECTRA 1991 r., 1.6, wspomaganie, c.zamek. Tel. 669/813-406.

(4830P08)

Sprzedam MIESZKANIE 78 m2, dwupoziomowe, nowe, stan deweloperski, Jarocin. Tel. 509/842-993, 509/842-996

(434P10)

OPEL VECTRA 1999r., 2.0 DTI, kombi, klima, stan bdb. Tel. 603/165-336.

(116K10)

(73J10)

OPEL VECTRA 98r. 1.6 16V kombi. Tel. 606/427-838.

Sprzedam DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ o powierzchni 1.30 ha w  gminie Żerków, przy drodze Żerków - Dobieszczyzna.Możliwość kupna w całości pod cele inwestycyjne lub możliwość podziału na mniejsze działki. Tel. 601/165-485.

(399B10)

OPEL VECTRA B 1.6 16V, 97r., bogate wyposażenie. Tel. 607/032-343.

(569B10)

OPEL VECTRA B, 1996 rok, 2.5 V6, z gazem sekwencyjnym. Tel. 691/223-487

(304B10)

Kupię LOKAL HANDLOWY w centrum Jarocina, Pleszewa, Rawicza, Krotoszyna. Tel. 607/627-986.

(278G10)

OPEL ZAFIRA, 2.0 DTI, 2002 r., granatowy metalik, zarejestrowany, bogate wyposażenie, 7-osobowy, 19.900 zł do uzgodnienia. Tel. 502/910-264. (419P10)

PEUGEOT 206 2005r., poj. 1.4, klimatyzacja, ABS, 5-drzwiowy, 2 x airbag, el. szyby. Tel. 502-408-723. (129K10)

RENAULT CLIO, 1.2, 16 V, 2002 r., srebrny metalik, zarejestrowany, 5 drzwi, nowszy model, wspomaganie, el.szyby, 12.500 zł do uzgodnienia. Tel. 503/ 864-017. (417P10)

RENAULT LAGUNA II, 2001r., 1.9 DCI, pełne wyposażenie, granatowy metalik, zarejestrowany. Tel. 696-778-979 (409P10)

RENAULT LAGUNA c.z., el. szyby, poduszki powietrzne, ABS, 1998r., Tel. 782/651-555. (590B10)

(322B10)

BIURO REKLAMY: 63-200 Jarocin, ul. Wolności 1a, tel. (62) 747-15-31 BIURO OGŁOSZEŃ: 63-200 Jarocin, Rynek 21, wejście od ul. Mickiewicza, czynne od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00, tel. (62) 505-30-00 PUNKTY PRZYJMOWANIA OGŁOSZEŃ: Jaraczewo, ul. Kaliska 4A, tel. (62) 740-80-68, czynne cały dzień, Kotlin, sklep przemysłowy, M. Łyskawka, ul. Rymarkiewicza 1G, Nowe Miasto, ul. Poznańska 40, tel. (61) 287-43-78, w poniedziałek od 8.00 do 10.00, wtorek - piątek, Żerków, księgarnia, ul. Rynek 7, tel. (62) 740-31-31

RENAULT LAGUNA II 2001r., 1.9 DCI, klimatronic, zarejestrowany, bogate wyposażenie, srebrny metalic. Tel. 509/834-815.

RENAULT SCENIC 1.6 16V, 99r., OPEL VECTRA B 1.6 16V + gaz, 96r. Tel. 692/750-606.

VW GOLF 1.4 benzyna, 2002r., srebrny, 3-drzwiowy, salonowy, bezwypadkowy. Tel. 504/686-578.

RENAULT LAGUNA, 95 r., 1.8 i, zielony metalik, zarejestrowany, 3.700 zł. Tel. 603/787-818.

ROVER 400 2.0 TDI, 1998/1999 r., do rejestracji 6.200 zł. Tel. 889/087-298.

VW GOLF III 1.8 kombi, 94r., ABS, wspomaganie kierownicy, hak, cena 4.000 zł, zarejestrowana. Tel. 669/015-318.

(594B10)

(441P10)

RENAULT MEGANE, 1.6, 96 r., biały, zarejestrowany, 5 drzwi, wspomaganie, el.szyby, szyberdach, 4.800 zł do uzgodnienia. Tel. 503/864-017. (418P10)

Spółdzielnia Usług i Zaopatrzenia Kółek Rolniczych W Jaraczewie 63-233 Jaraczewo ul. Golska 45 Ogłasza przetarg pisemny ofertowy na sprzedaż:

1. CIĄGNIK ROLNICZY U-912 Z ŁADOWACZEM CZOŁOWYM cena 24000 zł szt. 1 2. SAMOCHÓD DOSTAWCZY LT -28 cena 2500 zł szt.1 3. SIEWNIK ZBOŻOWY MAZUR szer 4m. cena 2000 zł szt 1 Warunkiem przystąpienia do przetargu jest złożenie pisemnej oferty w siedzibie Spółdzielni do dnia 09.02.2010 r. godz. 10.00 i wpłata wadium w wysokości 10% ceny oszacowania. Do w/w wyceny zostanie doliczony (właściwy) podatek VAT. Oferta Powinna zawierać: nazwę i adres oferenta, oferowaną cenę, dowód wpłaty wadium. Wadium złożone przez oferentów, których oferta nie została przyjęta zostanie niezwłocznie zwrócone po zakończeniu przetargu a oferentowi którego oferta została przyjęta, będzie zaliczona na poczet ceny. Wadium przepada na rzecz sprzedawcy, jeżeli oferent, którego oferta zostanie przyjęta uchyli się od zawarcia umowy. Komisyjne rozpatrzenie ofert nastąpi 09.02.2010 r. o godz. 10.30. Sprzedający zastrzega sobie prawo przeprowadzenia dodatkowych negocjacji oraz nieskorzystania z żadnej oferty bez podania przyczyn. W/w ruchomość można oglądać codziennie w godz. od 8.00 - 15.00. Spółdzielnia zastrzega sobie prawo do unieważnienia przetargu. Spółdzielnia nie odpowiada za wady fizyczne sprzętu. Dodatkowe informacje tel. (62) 740-80-31, 603/058-740

(572B10)

(437P10)

ROVER 200 1998 rok, bogato wyposażony. Tel. 601/484-922. OPEL ASTRA 1999 rok z instalacją gazową. Tel. 604/ 101-869 (146J10)

ROVER 214 si rok prod. 96, wsp. kierownicy, 2 x p.p., elektryczne szyby, centralny zamek, cena 6.800 do uzgodnienia. Tel. 601/266-621 (130J10)

SEAT CORDOBA 1999r. 1.4 kat.,zadbany, cena do uzgodnienia. Tel. 609/317-765. (514B10)

SEAT CORDOBA, 93 r., 1.9 D, biały, zarejestrowany, stan bdb, 3.700 zł. Tel. 603/787-818. (440P10)

SEAT TOLEDO 1.9D, 92r., FIAT CC 94r., 700, 1.400 zł., OPEL CORSA benzyna, gaz, 90r.,zadbane. Tel. 782/257-424. (539B10)

ul. Wolności 4/6, tel. (62) 747-90-81 Doradztwo w zakresie: nieruchomości, opinie, ekspertyzy, opracowania - konsultacje Polecamy usługi w zakresie: pośrednictwa, wyceny, doradztwa, prowadzenie transakcji W ofercie do sprzedaży: domy: Jarocin, Jaraczewo, Golina k. Jarocina, Witaszyce, Raszewy, Koźmin Wlkp., Nowe Miasto, Kadziak, Kiełczynek mieszkania sprzedaż: Jarocin 38 m2, 62 m2, 85 m2 działki: Żerków, Koźmin Wlkp. Mieszków inne: obiekt przemysłowo-handlowy - Jarocin centrum - 1.600 m2 - teren przemysłowy - 1,5 ha, 3.494 m2, 1,4 ha - Jarocin, 2 ha - Kalisz - grunty rolne - ok. Kotlina, Żerkowa

(587B10)

(1137K09)

TOYOTA CELICA 96r., 1.6, 16V + gaz, stan dobry, 5.500 zł. Tel. 508/321-085.

VW GOLF II 1.3 z gazem, czarny, nowy przegląd techniczny, 2.300 zł do negocjacji. Tel. 788/641-274. (525B10)

VW GOLF IV 1.4, 1998 r., VW BORA KOMBI 1.9 TDI 1999 r., ROVER 25, 1.6 2000 r., FIESTA, 1.8 D, 94 r. FOCUS 1.6 16V, 1999 r. Tel. 502/411-825. (415P10)

VW GOLF IV 2001 r., 1.9 SDI, 3-drzwi, czarny, stan bdb. Tel. 602/365-561.

(438P10)

VW GOLF 1.4 97r., 5.200 zł, FIAT BRAVO 99r., 1.4, 5.600 zł, FIAT BRAVA 1.6 96r., 4.900 zł, FORD ESCORT 1.6, 98r., 3.600zł, auta zarejestrowane. Tel. 604/170-790. (571B10)

(496B10)

VW PASSAT 98/99r., 1.9 TDI, OPEL ASTRA 94r., 1.6, 5 drzwi. Tel. 691/ 733-269.

Sprzedam PIĘTRO DOMU jednorodzinnego wraz z połową ogrodu. Spokojna okolica. Tel. 887/264-222.

VW PASSAT B5, 97r., 1.8 gaz, bogate wyposażenie, klima. Tel. 661/205-484.

Sprzedam funkcjonujący LOKAL GASTRONOMICZNY w Koźminie Wlkp. przy Rynku i głównej trasie. Tel. 507/182-821

(488B10)

(588B10)

(545B10)

VW PASSAT, 1.9 TDI, 130 KM, 2001 r., 22.800 zł. FIAT STILO, 1.9 JTD, 115 KM, 2002 r., 14.700 zł. SEAT INCA, 1.9 D, 96 r., 4.700 zł. Tel. 886/507-501. (411P10)

(152J10)

VW POLO, 1.0, 97 r., wspomaganie, c.zamek, ABS, 5.600 zł. Tel. 880/916-202. (445P10)

(384P10)

motoryzacyjne

kupiê

AUTA DO KASACJI - kupię każde. Odsprzedaż części samochodowych. Tel. 603/810-195.

(793J07)

(502B10)

(523B10)

Sprzedam prosperujący sklep na wiosce. Tel. 698/516-227.

(405P10)

(561B10)

(150J10)

Sprzedam DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ 720 m2 Radlin, 6 km od Jarocina. Tel. 667/678-395. (595B10)

nieruchomoœci

oddam w najem

POMIESZCZENIE HANDLOWO - BIUROWE na I piętrze: 68m2 i KOMPLEKSY BIUROWE na II piętrze: 35m2, 50m2, 33m2 Jarocin, ul. Śródmiejska 14. Tel. 693/247-700. (90B10)

LOKALE HANDLOWE, GASTRONOMICZNE, BIUROWE, INNE od 20 m2 do 240 m2, parter i piętro, wysoki standard, możliwość bezpłatnej adaptacji, nowy budynek, Jarocin, ul. Wolności. Tel. 604/317-456 (35J10)

Kasacja pojazdów dopłata, zaświadczenie dojazd. Tel. 661/190-943

Do wynajęcia LOKAL HANDLOWY w Górze Śląskiej w Rynku, dobra lokalizacja, 63m2. Tel. 607/627-986.

KUPIĘ KAŻDE AUTO poniżej ceny giełdowej, uszkodzone lub do remontu oraz na wyzłomowaniu. Tel. 791/596-767.

Wynajmę LOKAL na działalność gospodarczą 35 m2 przy rynku w Żerkowie. Tel. 504/097-806.

Kupię każde auto - złomowanie odbiór własnym transportem. Tel. 726/904-220

Oddam do wydzierżawienia pomieszczenie handlowe o pow. użytkowej 115 m2, Gołuchów. Tel. 603/653-602.

(263G10)

(537B10)

(126G10)

ZŁOMOWANIE POJAZDÓW na korzystnych wrunkach. Wydawanie zaświadczeń o kasacji. Sprzedaż części używanych. WIMAR - PIERUCHY. Tel. (62) 741-67-16, 509/699-990. (189P10)

Kupię każdego Fiata Punto, Seicento, Astra I i II, Corsa, Vectra B, VW Golf III i IV, Polo, Honda Civic, Ford, Renault i inne. Także do remontu. Tel. 513/087-703. (16P10)

motoryzacyjne

(321B10)

(443B10)

(345P10)

Wydzierżawię halę magazynową 800 m2, w centrum Pleszewa. Tel. 604/143-147. (346P10)

Do wynajęcia LOKALE NA BIURA w Jarocinie, luksusowe wyposażenie, parking, monitoring, ochrona. Tel. 506/820-909.

(483B10)

MIESZKANIE 50m2 do wynajęcia od lutego w bloku w Jarocinie. Tel. 600/781-412 po 18.00. (522B10)

ró¿ne

(413P10)

VW GOLF IV, 98 r., 1.9 TDI, zarejestrowany, 12.700 zł. Tel. 889/087-298.

(493B10)

Spr zedam DZIAŁKĘ budowlaną 1.500m2 w Jarocinie. Tel. 501/169-647.

SPRZEDAM BUDYNEK GOSPODARCZY (obora) + 0.5 ha ziemi. Tel. 603/591-280.

(568B10)

Sprzedam kiosk z płyty obornickiej. Tel. 604/883-084.

SKODA OCTAVIA 1997r., moc: 125 KM (92kW), skrzynia biegów: manualna, pojemność skokowa: 1800 cm3 , benzyna + gaz (gaz do regulacji), zielony metalik, liczba drzwi: 4/5, ABS, 4 x el. szyby, 2 x el. lusterka, alufelgi, klimatyzacja, szyberdach, 2 x poduszka powietrzna, wspomaganie kierownicy, welurowa tapicerka, kierownica wielofunkcyjna, komputer pokładowy, c. zamek, bezwypadkowy, zarejestrowany w Polsce. Cena 10 tys. zł do negocjacji. Tel. 668/673-145.

(487B10)

Sprzedam MIESZKANIE 33,4 m2, Jaraczewo rynek. Tel. 785/179-663.

VW GOLF II 90r., 1.3 kat, 5-drzwiowy, cena do uzgodnienia. Tel. 781/292-224. RENAULT MEGANE Coupe 2.0, 96/97r., stan bdb, cena do uzgodnienia. Tel. 667/323-768.

SKODA FABIA 2003r., salonowa, 1.2, 2xairbag, el. szyby, wspomaganie kierownicy, c.z., błękitna, CD, MP3, 11.000 zł. Tel. 508/328-960. (544B10)

(125J10)

Sprzedam DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ na os. Bogusław w Jarocinie. Tel. 602/609-059.

Sprzedam GOSPODARSTWO ROLNE 8ha, z budynkami, wolnostojące, ziemia przy budynkach, z maszynami. Tel. 600/666-171.

VW POLO 1.2 kat., rok 2003, srebrny metalic. Tel. 663/391-023

(277G10)

(358B10)

Sprzedam DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ 1.113 m2 w Golinie. Tel. 889/260-947

VW GOLF IV SDi 98r., ABS, el. szyby, wspomaganie, poduszki powietrzne. Tel. 693/545-817.

SEAT TOLEDO 2.0, 1994 r., ABS, elektryczne szyby, elektryczne lusterka, klimatyzacja, wspomaganie kierownicy. Tel. 602/697-063

(553B10)

AGENCJA OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI

(517B10)

Sprzedam DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ zabudowaną pełne media gmina Żerków, powierzchnia pow. 1.500 m2. Tel. 667/519-361.

AKUMULATORY używane, zachodnie, z gwarancją (osobowe, ciężarowe, rolnicze). Tel. 661/811-116. (491B10)

OPONY NOWE I UŻYWANE, Cielcza, ul. Poznańska 22, tel. 790/706-565. (536B10)

Sprzedam ALUMFELGI 16 VW Passat. Tel. 724/431-120.

(527B10)

MIESZKANIE DO WYNAJĘCIA od 1 lutego 2010 r., 2 pokoje, kuchnia, mała łazienka, centralne ogrzewanie w domku wolno stojącym. Tel. 607/263-508 (127J10)

Wynajmę lokal w centrum Pleszewa ul. Zamkowa 3 na biuro lub bank, pow. 50 m2, od 01.03.2010. Tel. (62)742-17-35. (406P10)

Pomieszczenie handlowe 525 m2 do wynajęcia w Rawiczu, ul. Armii Krajowej 4 obok Kauflandu. Tel. 507/111-663. (139R10)


Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

O

Oddam w najem DOM WOLNO STOJĄCY w Jarocinie, 3 pokoje, kuchnia, łazienka. Tel. 883/918-282

Sprzedam każde ZBOŻE PASZOWE i SŁOMĘ ok 500 BALOTÓW. Tel. 604/ 082-511.

Oddam w najem pomieszczenie/budynek pow. 80 m2 w  centrum Jarocina (ul. Wrocławska) na cichą działalność bądź biura. Tel.723/038-008

Sprzedam ROZRZUTNIK obornika 1988 r., Tandem + nadstawki, stan dobry. Tel. (62)721-76-07.

(139J10)

(124K10)

Oddam w najem pomieszczenie handlowe na rynku w Krotoszynie 12 m2. ul. Farna 6.Tel.505-133-712 (127K10)

Oddam w dzierżawę MIESZKANIE 46m2. Tel. (62)747-37-02 po 15.00. (549B10)

Do wynajęcia UMEBLOWANA KAWALERKA 38,5 m2 na osiedlu Konstytucji w Jarocinie. Tel. 507/047-054 (149J10)

Do wynajęcia LOKAL na działalność lub sklep, ul. Marcinkowskiego. Tel. 502/603-040 (156J10)

nieruchomoœci

poszukujê do wynajêcia

Poszukuję lokalu handlowego do wynajęcia w ścisłym centrum Gostynia, Rawicza, Krotoszyna, Jarocina. Tel. 0-695/263-251 (94G10)

Poszukuję MIESZKANIA do wynajęcia 2 pokoje, kuchnia, łazienka. Tel. 507/233-673. (481B10)

Pilnie szukam do wynajęcia MIESZKANIE 2 lub 3-pokojowe w bloku lub domku na terenie Jarocina od 1 marca lub kwietnia. Tel. 668/494-791. (518B10)

rolnicze

(363B10)

(82K10)

Sprzedam słomę pszenżytnią i żytnią w kostkach. Tel. 788/600-810 po 17.00. (287P10)

Sprzedaż MASZYN I URZĄDZEŃ DO PRODUKCJI PASZ, transportu ziarna, suszarń. Transport gratis. Jarocin, ul. Węglowa 28, tel. (62)747-22-78, 889/459-794. (395B10)

Kupię JAŁOWICE wysoko cielne. Tel. (61) 437-75-27, 0-602/731-229

(117J10)

(698J09)

RZEŹNIA KUPUJE MACIORY cena 2,40 + vat. Odbiór nawet 1sztuki, gotówka lub przelew 1 dzień. Tel. 698/966-492 . (4718B09)

TANIE KREDYTY OBROTOWE DLA ROLNIKÓW. Konsolidacja kredytów rolniczych. Dojazd do klienta. Załatwiamy wszystkie formalności, tel. 61 851 24 39, gsm 601 65 62 65 Tel. (61) 851-24-39, 601/656-265 . (7354B09)

Cielęta w ciągłej sprzedaży. Tel. 889/294-894

(13G10)

EuroINEX sprzedaż PROSIĄT I WARCHLAKÓW HOLENDERSKICH, DUŃSKICH I NIEMIECKICH. Tel. 602/608-096. (55B10)

SKUP BYDŁA I TRZODY CHLEWNEJ KRAUSE, również skup sztuk wypadkowych. Tel. 602/608-096. (56B10)

Sprzedam byczki, rasy MM, od 50 do 350 kg. Tel. 0-698/660-277

(83P10)

Sprzedam kult. podorywk. Kverneland 3 m, pług 4-skibowy Kuhn Master 120 hydr., regul. szerokości orki + chwytak wału, agr. upr. - siewny 3 m, aktywny, agr. upr. -siewny 3 m, bierny, ciągnik Zetor 12145, 1990 r., prasę zwijającą Sigma Z 279/1, 1997 r., rozsiewacz Amazone , hydr. otw. 900 l. Tel. 601/738-537 (4J10)

Kupię bydło rzeźne krowy (do 3.70), byki (HF do 5.50, MM do 5.90), jałówki (do 4.70), płatność gotówką lub przelew 1 dzień, jałówki powyżej 6 miesięcy cielności. Tel. 508/223-035, (65) 575-18-48 (35G10)

Kupię jałówki hodowlane i użytkowe. Tel. (62)741-47-61, 602/777-217. (104P10)

Skup krów, byków, jałówek. Skup na ubój z konieczności. Gotówka lub przelew. Tel. 664/499-683 (51G10)

SKUP MACIOR (2.45zł/kg) I KNURÓW (2,10zł/kg), płatne gotówką lub przelewem. Tel. 782/143-937, 669/515-286. (195B10)

Tanio sprzedam OWIES i ŻYTO. W bardzo dobrej jakości. Tel.509/315-999. (199B10)

JAŁÓWKI hodowlane i użytkowe cielne KUPIĘ. Tel. (61) 438-83-81, 604/997-431. (41K10)

KURKI ODCHOWANE sprzedam. Tel. 506/494-770. (224B10)

Skupujemy JAŁOWICE HODOWLANE od 6 miesiąca i UŻYTKOWE od 7 miesiąca cielności. Przedsiębiorstwo” BIS” (65) 57386-31, pon.- piątek 8.00 - 16.00. (83J10)

NASIONA warzyw: holenderskie, polskie - Hurtownia Rolno-Ogrodnicza PAKOS Kościelna Wieś tel.695/989-864 (66K10)

”AGRO - INSTAL” - dojarki i schładzarki do mleka, sprzedaż, serwis. Krobia ul. Jutrosińska 28a. Tel/fax 065/571-12-84, 602-806-421 www.agroinstal.com.pl (157G10)

(135J10)

Sprzedam JAŁÓWKĘ CIELNĄ, wycielenie 12 marzec, Mieszków. Tel. (62) 749-31-99 (136J10)

Sprzedam WYSŁODKI SUCHE - granulowane i ZBOŻA PASZOWE. Tel. (62) 740-26-66 (137J10)

Ciagnik C 355, stan bdb, tanio. Tel. 783/549-883 (284G10)

Sprzedam CIĄGNIK MF-255, rok prod. 1990. Pierwszy właściciel. Tel. 661/843-185

(147J10)

Sprzedam PRZYCZEPĘ sztywną 3,5 tony w bdb stanie, KOMBAJN Neptun. Tel. 782/677-659.

(316P10)

Sprzedam ŁUBIN zółty, słodki ”Zeus”, ROZSIEWACZ nawozu Bąk. Tel. (61) 287-41-12, 608/889-316. (480B10)

Kupię cielne jałówki hodowlane i użytkowe. Tel. 661/708-535

(141R10)

(550B10)

Sprzedam Ciągnik Zetor 7711 stan idealny, pierwszy właściciel, 1989 r . Tel. 695/297-538 (300G10)

Sprzedam Ciągnik C360, nowe opony, 1982 rok. Tel. 519/767-830.

(241G10)

Skup świń, macior, knurów oraz bydła rzeźnego, płatne gotówką lub przelewem. Tel. 880/203-189

(422P10)

(243G10)

Sprzedam PRZYCZEPĘ 3,5 t do remontu oraz PRZYCZEPĘ 1-osiową 4m x 2m, PSZENŻYTO i SŁOMĘ w balotach 120x120 ze stodoły. Tel. 604/698-940. (353P10)

OLEJE LUZEM ”Superol” CC30 - 5.50 zł/l; ”Hipol” - 5,70 zł/l; ”Hydrol” - 4,90 zł/l; lux 4,90 zł/l, płyn do chłodnic ”Petrygo” - 4.80 zł/l. Agro-Mix: Jarocin, ul. Poznańska 1 tel. 0-504/868-966, Nosków, ul. Koźmińska 27 tel. 506/310-088, Witaszyce, Al. Wolności 7, tel. 504/866-699.

Sprzedam PROSIĘTA - 10 szt. Tel. 660/165-652

SKUP BYDŁA Orchowo. Tel. 608/818991, (63)220-75-46.

Sprzedam prosięta. Tel. (62)741-69-13.

(84K09)

(275G10)

Rozrzutnik, talerzówka, kolczatka, rozsiewacz Amazone, przyczepa wywrotka, wał Cambela, Poznaniak. Tel. 607/306-504.

(486B10)

Sprzedam: CIELĘTA BYCZKI i JAŁÓWECZKI również mięsne. SIANOKISZONKĘ w balotach. Tel. 607/503-523.

Sprzedam bizon rekord, przyczepa do balotów, silnik SW-400. Tel. 507/121-678

Sprzedam CIĄGNIK Ursus C360, ROZRZUTNIK obornika 6-tonowy, Tandem. Tel. 604/513-910. (423B10)

DDGS - podestylacyjny susz kukurydziany. Śruta sojowa. Tel. 695/927-126

(250G10)

Usługowy wysiew warzyw do multipakt. Tel. 601/839-711

(252G10)

Sprzedam przyczepę D-50, 6 ton; D-46A, 4,5 tony; 8 ton jęczmienia. Tel. 668-338-719 (367P10)

Sprzedam AGREGAT UPRAWOWY 3,60 m szeroki, hydraulicznie składany. Tel. (62) 741-36-79. (501B10)

Sprzedam CHŁODZIARKI do mleka pojemność 800 litrów. Cena do uzgodnienia. Tel. 668/170-432. (111K10)

Sprzedam KULTYWATOR szerokość 2,10 m, KWOTĘ MLECZNĄ. KUPIĘ ŻMIJKĘ. Tel. 694/730-913. (509B10)

Sprzedaż używanych siewników buraczanych KLEINE Unicorn 3, do siewu zwykłego i do siewu w mulcz, 6 i 12-rzędowych. Tel. 502/613-576. (116R10)

Sprzedam przyczepę 7 ton, wywrot trzystronny. Tel. 605/576-849. (375P10)

Sprzedam małego BYCZKA. Tel. (62) 740-01-27. (510B10)

Sprzedam PSZENŻYTO. Tel. (62) 740-94-12 po godz. 18.00.

(512B10)

Sprzedam PROSIĘTA. Tel. (62) 740-43-26. (516B10)

Sprzedam chwytak i widły do balotów, wykonuję również inne maszyny rolnicze. Tel. 661/882-951 (258G10)

Sprzedam PRZYCZEPĘ wywrotkę na niskich kołach, stan dobry. Tel. 726/490-037. (521B10)

Sprzedam ŚRUTOWNIK bijakowy 7kW. Tel. 603/591-280.

(524B10)

Sprzedam URSUS C-330 1985r, SIEWNIK Poznaniak, KOŁÓWKA ciągnikowa, BECZKOWÓZ. Tel.782/654-195 .

23

GŁOSZENIA

Sprzedam limit mleczny 0,30 zł za litr. Gostyń. Tel. 692/081-705

(301G10)

Sprzedaż ZBÓŻ Z TRANSPORTEM. Tel. 601/448-552.

(555B10)

Sprzedam ROZSIEWACZE NAWOZU Amazone, DMUCHAWY do zboża, PŁUGI 4 i 3- skibowy obrotowe, SORTOWNIKI i  FORMATORY do ziemniaków, AGREGATY uprawowe i  ścierniskowe, SADZARKI, OPRYSKIWACZ 600l. Tel. 698/209-472, (62)747-81-85. (558B10)

Sprzedam MIĘSNE CIELAKI, BYCZKI (Simental, Limuse itp.). Możliwość dowozu. Tel. 0-660/610-949. (426P10)

VIDEOFILMOWANIE R&B STUDIO (kamera cyfrowa), prezentacja multimedialna, fotografia (grupy, plenery, reportaże), przegrywanie na DVD. Tel. 693/413-725, (62) 505-44-55, www.Ribstudio.pl (105J07)

USŁUGOWE SUSZENIE DREWNA. Wytwórnia Mozaiki ”Osiewicz” Sp.J. w Goli. Tel. 601/768-990. (438J08)

VIDEOFILMOWANIE, FOTOGRAFOWANIE, plener, reportaże. Przegrywanie na DVD filmów z prywatnej kolekcji. Montaż anten satelitarnych, naprawa komputerów. Tel. 607/543-563. (3216P08)

VIDEOFILMOWANIE RGB: fotografowanie, przegrywanie do formatu DVD, Foto album mix - Nowość, 3 płyty DVD gratis, samochód. Tel. (62) 747-24-37, 601/568-781. (1441J08)

PIASKOWANIE - MALOWANIE FELG do samochodów osobowych, busów, ciężarowych, przyczep, traktorów. Tel. 886/ 170-712. (5427P09)

UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ I GRANITU. Projekt oraz wykonawstwo. Tel. 693/255-445. (30B10)

KARCHER ”Mirella” CZYSZCZENIE: tapicerki samochodowej i meblowej, dywanów i wykładzin; SPRZĄTANIE biur i domów. FAKTURA VAT. Tel. 0-661/955-302. (1J10)

USŁUGI WODNO-KANALIZACYJNE i C.O. Tel. 513/360-196 po godz. 15.00 (5J10)

KARCHER - PROFESJONALNE PRANIE DYWANÓW, WYKŁADZIN, MEBLI tapicerowanych oraz tapicerki samochodowej przy zastosowaniu najnowszej technologii łącznie z impregnatem zapobiegającym ponownemu osadzaniu brudu. P.U. ”PERFEKT” Jarocin, tel. 725/433-031. (160B10)

VIDEOFILMOWANIE - kamera cyfrowa, uroczystości okolicznościowe, przegrywanie z kaset VHS na płyty DVD. Tel. 888/192-142. (204B10)

Ciągnik LTZ 2000 r.oraz 360-3P, rozrzutnik, ładowacz, siano. Tel. (62) 741-52-84.

ZESPÓŁ MUZYCZNY ”CARO”, wesela, bale, imrezy okolicznościowe. Tel 600/ 989-782, www.caro.rox.pl

Sprzedam CIELAKA jałówkę. Tel. 888/515-096.

OGRODZENIA OZDOBNE, SIATKI OGRODZENIOWE, PIASKOWANIE. Radlin 47, tel. 600/668-226.

(430P10)

(567B10)

Sprzedam 10 WARCHLAKÓW. Tel. 724/302-726. (578B10)

Sprzedam PROSIĘTA i ZIEMNIAKI jadalne. Tel. 663/632-190. (579B10)

Kupię limit buraczany. Tel. 782/822-053

(304G10)

Kupię przyczepę rolniczą, może być do remontu. Tel. 787/537-247. (433P10)

Sprzedam 2 BYCZKI 4 miesięczne. Tel. 604/550-461, 603/329-099. (582B10)

Sprzedam tanio młode KACZKI, GĘSI, KRÓLIKI. Idealny, kompletny SILNIK + SKRZYNIA BIEGÓW Audi 100/128 KM. Jaraczewo, ul. Kaliska 1, Tel. 609/033-242. (585B10)

Sprzedam URSUS 1212, KOPARKO ŁADOWARKĘ Ostrówek i KOMBAJN Bizon. Tel. 505/488-760. (589B10)

Sprzedam cielęta, byczki i jałóweczki. Tel. 695/462-137. (150R10)

Sprzedam SIEWNIK zbożowy (2,5m), ROZSIEWACZE nawozu Amazone,, ZGRABIARKI i PRZEGRABIARKI karuzelowe do siana, AGREGAT aktywny 3m, ROZRZUTNIK obornika 1-osiowy. Tel. 602/769-688, (62)740-25-57. (593B10)

us³ugi

(230P10)

(341B10)

MAKIJAŻ PROFESJONALNY NA KAŻDĄ OKAZJĘ! Wieczorowy, dzienny, karnawałowy, ślubny itp. Również z dojazdem do klienta. Tel. 727/599-025. (349B10)

ODŚNIEŻANIE DACHÓW WIELOPOŁACIOWYCH oraz MNIEJSZYCH, USUWANIE SOPLI oraz NAWISÓW ŚNIEŻNYCH. Tel.606/662-722, strona www.dach-system. com, e-mail: biuro@dach-system.com (104J10)

VIDEO FILMOWANIE 5 godz. filmowania w cenie 3 godz.. Plener ślubny gratis. Tel. 669/177-324. (107K10)

FOTO VIDEO FIMOWANIE, pełen system cyfrowy, zapis HD. Konkurencyjne ceny! Tel. 607/261-974. (482B10)

(114K10)

Sprzedam BRONY 3, KOZŁA, BRYCZKA rzeźniczka, CYKLOP, ROZRZUTNIK 1-osiowy. Tel. 728/632-642.

(529B10)

Sprzedam 2 LOSZKI zaproszone. Zalesie 44

(532B10)

Sprzedam PSZENŻYTO Jarocin. Tel. 514/150-414. (533B10)

Skup krów. Płatne gotówką lub przelewem w 3 dni. Tel. 783/971-326 (264G10)

Skup zwierząt rzeźnych: byki M do 6.00, byki HF do 5.50, jałówka do 4.70, krowa do 3.80. Tel. 607/544-147, 603/ 034-940 (265G10)

Skup macior. Płatne gotówką lub przelewem 3 dni. Tel. 603/031-640

(266G10)

Sprzedam PRZYCZEPĘ HL 60, nadstawki, stan techniczny bdb. Tel. 603/ 165-336. (117K10)

Kupię maciory 2,45 zł, knury 2,10 zł. Tel. 723/640-425 (273G10)

Sprzedam PRASĘ wysokiego zgniotu Fortschmit K-442, cena 2.800,-zł. Tel.721/350-111. (121K10)

NAPRAWA sprzętu gospodarstwa domowego. Jarocin, ul. Wrocławska 76, tel. 669/891-999. (8B07)

REKLAMY, kasetony podświetlane, napisy na odzieży, identyfikatory, laminowanie; tablice na pojazdy, BHP, nagrobkowe, ppoż. i ewakuacyjne (atest) - komputerowe wycinanie liter. SIMAR, Jarocin, Do Zdroju 10, tel. (62) 747-36-47. (9B07)

BUSY 9-osobowe + LAWETA. TANIO, SZYBKO, BEZPIECZNIE!! Kontakt (62) 74080-68, kom. 0-601/932-422. (11B07)

BUSY - przewóz osób lub towarów. Tel. (62) 747-54-76, 609/217-524.

(12B07)

VIDEOFILMOWANIE (DV - kamera cyfrowa), prezentacje multimedialne na CD i DVD. FOTOGRAFOWANIE (grupy, plenery, reportaże). PRZEGRYWANIE NA DVD filmów z prywatnych kolekcji. Tel. (62)747-42-86, 601/667-119. (14B07)

NOWO OTWARTY SKLEP MEBLOWY Kotlin, ul. Dworcowa 2A. Polecamy: kuchnie na wymiar, sypialnie, szafy ubraniowe. Tel. 664/739-772. ZAPRASZAMY!! (16B07)

(34B10)

Ciesielstwo, dekarstwo, remonty oraz przebudowy dachów, montaż okien dachowych, opierzenia dachów płaskich oraz papy termozgrzewalne. Tel.606/662-722, www. dach-system.com (2J10)

Pokrycia dachowe wszystkie, blachodachówka ( wykonywanie opierzeń), papy termozgrzewalne, podbitki tradycyjne i pod tynk, adaptacja poddaszy ( sucha zabudowa), projektowanie i wykończenie łazienek. Leszek Matela, tel. 606/575-469 (31J10)

DOCIEPLENIA PODDASZY, ZABUDOWA PŁYTĄ K-G, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, tynki, elewacje. Tel. 609/174-753. (166B10)

WYMIANA POKRYĆ DACHOWYCH, CIESIELSTWO, dekarstwo. Szybko, solidnie! Tel. 604/527-284, (62)740-02-21. (197B10)

USŁUGI OGÓLNO-BUDOWLANE. Murowanie, tynkowanie, wykończenia, instalacje elektryczne-alarmowe, hydraulika. Tel. 506/020-519 (62J10)

Producent drzwi, okien, schodów z drewna, więźby dachowej. Konkurencyjne ceny, szybkie terminy realizacji. Tel. 507/124-556.

(48R10)

TYNKI GIPSOWE agregatem i TYNKI cementowo-wapienne solidnie, szybko, tanio. Tel. 665/528-444. (46K10)

DACH-DECKER INSTAL kompleksowe wykonawstwo dachów, oferuje usługi w zakrasie: ciesielstwa, dekarstwo-montaż wszystkich pokryć dachowych. Tel. 607/ 865-622.

(195P10)

Cyklinowanie podłóg, odnawianie schodów, bezpyłwo, krótkie terminy, konkurencyjne ceny. Tel. 503/107-668. (198P10)

MALOWANIE, TAPETOWANIE, GIPSOWANIE, układanie płytek, karton-gips. Szybko, solidnie! Tel. 502/214-496.

(251B10)

BUDOWA DOMÓW, BUDYNKÓW INWENTARSKICH, Karton-Gips, szpachlowanie, malowanie, płytki. Tel. 691/275-327. (307B10)

ROBOTY OGÓLNOBUDOWLANE: płytki, karton-gips, remonty. Tel. 691/474-465.

(416B10)

UKŁADANIE I SPRZEDAŻ KOSTKI POZBRUKOWEJ I  GRANITU. Tel. 601/ 901-710. (417B10)

USŁUGI BLACHARSKO - DEKARSKIE, UTYLIZACJA AZBESTU. Tel. 698/691-603, www.dachy-dutkiewicz. pl.

(418B10)

USŁUGI PARKIECIARSKIE. Tel. 600/362-916. (479B10)

VIDEOFILMOWANIE: ślub, wesele, inne imprezy okolicznościowe, Zdjęcia ślubne - Foto-książki. Tel 0-606/839-735. www.videoklaps.com.pl

Usługi Remontowo-Budowlane, budowa domów od podstaw, docieplenia budynków, płytki ścienne i gresy, malowanie, gipsowanie, panele ścienne i  podłogowe. Tel. 500/073-357.

(520B10)

(403P10)

ODŚNIEŻANIE DACHÓW. Tel 723/ 966-589. (118K10)

(420P10)

(7B07)

(29B10)

POSADZKI I TYNKI MASZYNOWE. Tel. 791/612-102.

OGÓLNOBUDOWLANE, KOMINKI, PŁYTKARSTWO, ADAPTACJA PODDASZY, szpachlowanie. tel. 693/992-312.

CYKLINOWANIE PARKIETÓW I PODŁÓG, RENOWACJE SCHODÓW. Tel. 605/546-690.

VIDEOFILMOWANIE - profesjonalne studio cyfrowej produkcji video (kamera cyfrowa); korzystne ceny. Oferta multimedialna. Tel. 740-18-65, tel. kom. 604/295-249.

(4P10)

PRACE OGÓLNOBUDOWLANE, renowacje + wykończenia mieszkań. Tel. 693/255-445.

SZAFY POD ZABUDOWĘ,meble biurowe, meble kuchenne na wymiar. Tel. 505/796-648

(113K10)

Sprzedam URSUS C -360 1983r., BECZKOWÓZ, PŁUG 5, WIEŻA od Bługara. Tel. 694/180-783.

ZAKŁAD REMONTOWO-BUDOWLANY - stawianie domków jednorodzinnych, ocieplanie budunków, tynkowanie, gipsowanie i wszelkie inne roboty. Tel. 501/174-791.

us³ugi

budowlane

(495B10)

(363P10)

USŁUGI REMONTOWO-WYKOŃCZENIOWE: układanie glazury, sufity podwieszane, szpachlowanie. Faktury. Tel. 600/964-827. (109K10)

Przyjmę zlecenia na budowę domów jednorodzinnych i innych obiektów, tynkowanie, docieplanie oraz innych robót budowlanych. BUD-MAT. Tel. 510/623-657. (370P10)

FIRMA USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE WYKONA: malowanie, tapetowanie, gipsowanie, adaptacja poddaszy - docieplenie, zagudowy karton-gips, płytki - łazienki, elewacje budynków - tynki. Fachowo, solidnie. Tel. (62) 740-31-31, 504/416-036.

Przyjmę zlecenia na budowę domów jednorodzinnych i innych obierktów, tynkowanie, docieplanie oraz innych robót budowlanych. BUD-MAT. Tel. 510/623-657.

USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, wszystkie pokrycia dachowe. Tel. 513/ 246-756

MALOWANIE - SZPACHLOWANIE, płytki, tapetowanie, karton-gips, montaż drzwi i okien. Niższe ceny! Tel. 600/ 319-285.

(20B07)

(4282P08)

BUDOWA DOMÓW JEDNORODZINNYCH i innych obiektów, docieplanie, tynki, wszelkie prace remontowo-budowlane. Tel. 669/013-498, 669/378-823. (1B09)

(371P10)

TYNKI maszynowe,gipsowe i cementowo-wapienne. SZPACHLOWANIE, MALOWANIE płyty G-K. Tel. 693/209-350. (504B10)

(526B10)

Tynki maszynowe cementowo- wapienne, gipsowe, malowanie, szpachlowanie, montaz płyt G-K. Tel. 693/-848-275

(260G10)

TYNKI MASZYNOWE GIPSOWE, krótkie terminy. Tel. 501/565-289, 501/ 565-283.

Budowa domów jednorodzinnych, tynkowanie, adaptacja poddaszy, docieplanie budynków, poddaszy. Tel. 693/457-423

REMONTY, PRACE WYKOŃCZENIOWE. Konkurencyjne ceny!! Firma REM-FAZ. Tel. 695/828-123.

MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, K-G, elewacja zewnetrzna. Niskie ceny! Tel. 663/523-770.

KOMPLEKSOWE REMONTY MIESZKAŃ od A do Z. Wszystkie prace budowlane oraz wykończeniowe. Szybko, tanio i solidnie. Tel.607/344-197.

MALOWANIE, GIPSOWANIE, PŁYTKI, DOCIEPLANIE elewacji, montaż PŁYT KG i DRZWI, TYNKOWANIE, solidnie. Tel. 782/514-565.

(1065J09)

(6759B09)

(1375K09)

(128J10)

(534B10)

(115K10)


24

O

GŁOSZENIA

PORADNIA STOMATOLOGICZNA M-DENT Jarocin, ul. Hallera 9, tel. (62) 747- 99-63 I ptr. czynna 8.00-20.00. Usługi w ramach NFZ. Stomatologia zachowawcza z protetyką, chirurgia stomatologiczna. Przyjęcia prywatne po uzgodnieniu z lekarzem. Protezy w 48 godzin. (148J08)

BADANIA PSYCHOLOGICZNE DLA UBIEGAJĄCYCH SIĘ O BROŃ i posiadających broń. Tel. 512/353-123. (1417J08)

GABINET OKULISTYCZNY, lek. med. Hanna Marczuk-Zielińska. KOMPUTEROWE badanie wzroku, dobieranie soczewek kontaktowych. Przyjęcia: poniedziałki, czwartki 16.00 - 17.00, piątki 15.00 - 17.00; Jarocin, ul. Słoneczna 8, tel. (62) 747-14-05, 660/764-253. (217B09)

Firma przyjmie zlecenia od zaraz na : REMONTY DOMÓW, MIESZKAŃ oraz WYKOŃCZENIA . Tel. 721/628-491. (538B10)

Układanie płytek-terakoty, malowanie - tapetowanie, zakładanie paneli, itp. Tel. 502/393-653 (131J10)

PRZYJMĘ ZLECENIA NA przeróbki budowlane, podbitki, remonty, K-G, płytki, malowanie, wstawianie okien i drzwi. Tel. 725/642-975 (133J10)

Malowanie, szpachlowanie, płytki, regipsy. Tanio ! Tel. 609/109-547

WE, GOTÓWKOWE, NA START DLA FIRM. OBROTOWE DLA FIRM DO 150000 zł. Nowa oferta oddłużeniowa pod nieruchomość! Kredyt Partner, Jarocin ul. Wrocławska 50a. Tel. 793/745-331, 798/975-384, (62)505-70-43. (541B10)

ALIOR-BANK. GOTÓWKA I KONSOLIDACJA, SAMOCHODÓWKA. Tel. 603/669747, 721/803-872.

(548B10)

ró¿ne

MALOWANIE 4 zł, SZPACHLOWANIE 8 zł, PŁYTKI 28 zł, murowanie, tynkowanie, adaptacja poddasza i inne. Tel. 501/477-415. (145J10)

Firma Remontowo - Budowlana wykona: SZPACHLOWANIE, MALOWANIE, PŁYTKI, PANELE, płyta k-g, adaptacja poddaszy, kominki. Tel. 509/953-092. (547B10)

MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PŁYTKAK-G, wszelkie prace wykończeniowe. Tel. 781/534-690. (552B10)

UKŁADANIE PŁYTEK. Tel. 696/ 149-853.

(564B10)

KOMPLEKSOWE REMONTY DOMÓW i MIESZKAŃ. Wszelkie prace wykończeniowe. Tel. 725/998-341

(155J10)

us³ugi

finansowe

Kredyt konsolidacyjny bankowy, hipoteczny na spłatę zobowiązań również na podstawie oświadczenia o dochodach. CENTRUM KREDYTOWE (65) 517-07-37, (65) 512-61-10, 609/749-363 (61G10)

LOMBARD - natychmiastowe POŻYCZKI POD ZASTAW (złoto, telefony, komputery, RTV, samochody). Jarocin, ul. Targowa 2, tel. (62)505-26-62. (344B10)

Lukas Bank KREDYT GOTÓWKOWY, Jarocin, ul. Św. Ducha 37 od 9.00-17.00, sob. 9.00-13.00. Tel. (62)747-60-53, 506/050-854. (345B10)

KREDYTY - gotówkowe, na dowód lub na zaświadczenie, duże kwoty do 80 tys, hipoteczne, samochodowe, pieczątki, reklamy, tłumaczenia w 60 językach. Tel. 509/395985, (65)571-57-36. (346B10)

25 BANKÓW W JEDNYM MIEJSCU ! Kredyty gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne i  inne! Również z BIK-iem i komornikiem! Jarocin, ul. Poznańska 2, tel. (62)747-82-66, 504/785-284. (347B10)

Kredyty konsolidacyjne do 120 tys. zł - 1 niższa rata, Kredyty gotówkowe do 20 tys. zł na dowód. CENTRUM KREDYTOWE (65) 517-07-37, (65) 512-61-10, 609/749-363 (159G10)

KREDYTY gotówkowe - na dowód do 20.000zł, na zaświadczenie do 80.000zł; konsolidacyjne; hipoteczne, oferta różnych banków. Wyrób pieczątek i reklam, tłumaczenia w 60 językach. Tel. (62) 740-30-78, 0-695/917-356. (95J10)

KREDYTY BANKOWE, GOTÓWKOWE, hipoteczne, na zakup, budowę. Jarocin, ul. Śródmiejska 14. Tel./fax (62)505-22-86, 662/508-323, 509/134-285. (352B10)

SZYBKIE POŻYCZKI pod zastaw. Sprzedam TARTAK 12 tys. m2, Piaski k/Rawicza. Tel. 665/615-017. (353B10)

TANIE I ŁATWE KREDYTY - rolnicze, hipoteczne, gotówkowe, firmowe. Załatwiamy formalności. Tel. 691/464-346, (62)751-06-70. (264P10)

Rzeczoznawca inż. Kazimierz Balcer. Wycena maszyn, urządzeń i pojazdów dla celów: kupna-sprzedaży, zabezpieczeń pod kredyty, operacji leasingowych, podatków. Tel. 691/220-802. (349P10)

JAK NIE U NAS - TO NIGDZIE. MASZ ZŁĄ HISTORIĘ KREDYTOWĄ? - pożyczki, bez BIK. Chwilówki PRZYZNAWALNOŚĆ 100%. KONSOLIDACYJNE. ODDŁUŻENIO-

CHIRURG, lek. med. Anatol Zieliński. Przyjęcia: wtorki 16.00 - 17.00, czwartki 18.00 - 19.00; Jarocin, ul. Słoneczna 8, tel. (62) 747-14-05, 660/733-126. (218B09)

TANIE PŁOTY I OGRODZENIA, GARAŻE BLASZANE od 1.550 zł, BLACHY TRAPEZOWE. Raty. Tel. (62) 733-88-30, 607/680-103. (193B09)

ZESPÓŁ MUZYCZNY ”Sorendo” - wesela, zabawy. Tel. 509/386-690. (234B10)

Przewóz osób: wesele, okolicznościowe, itp. kraj, zagranica. Tel. 663/459-903 (130G10)

JEDNOOSOBOWY ZESPÓŁ INSTRUMENTALNO - WOKALNY, 18-stki, wesela, rocznice itp. Tel. 721/485-810. (461B10)

DEKORACJE, ARANŻACJE I WYSTRÓJ WNĘTRZ. Inspiracje i pomysły na urządzanie mieszkań-przystępne ceny, krótkie terminy, kreatywne pomysły. Tel. 792/693-570.

(110K10)

ZESPÓŁ MUZYCZNY na każdą okazję. Atrakcyjne ceny. Tel. 721/100-279. (505B10)

ZESPÓŁ MUZYCZNY - wesela, bale, jubileusze, biesiady w oprawie akordeonu i saksofonu. Tanio! Tel. 664/520-405. (554B10)

Dr med. Dorota Fundowicz SPECJALISTA ONKOLOG przejęcia poniedziałki, Jarocin ul. Wrocławska 38 (przychodnia MEDAN) od 15.00, rejestracja tel. (62) 747-22-61, od 8.00 do 18.00. (224B09)

PRYWATNY GABINET PSYCHIATRYCZNY lek. med. Paweł Jerzycki. Jarocin, rejestracja tel. (62)747-32-42. (225B09)

GABINET REHABILITACYJNY mgr Agnieszka Lison-Musielak, tel. 506/909264; Dorota Cybok, tel. 510/337-060. Rehabilitacja ruchowa, masaż leczniczy, fizykoterapia, taśmy kinesio-taping, laser, ultradźwięki. Jarocin, ul. o. S. Niedbały 20. (226B09)

SPECJALISTYCZNY GABINET GINEKOLOGICZNY lek. med. Katarzyna Zioło - specjalista ginekolog-położnik. USG, KTG, KRIOTERAPIA nadżerek. Przyjęcia prywatne: poniedziałki, środy od 17.00, inne terminy po uzgodnieniu, Jarocin, ul. o. Serafina Niedbały 18. Rejestracja tel. (62)747-59-36. (227B09)

PRYWATNY GABINET NEUROLOGICZNY, PRACOWNIA EEG - lek. med. B. Łysiak-Małecka, SPECJALISTA NEUROLOG, SPECJALISTA NEUROLOGII DZIECIĘCEJ. Przyjęcia poniedziałki 18.00-20.00, środy - 17.00-20.00, piątki 12.00-14.00. Rejestracja telefoniczna (62) 747-12-04. Jarocin, ul. Hallera 9, pok. 31.

GABINET PSYCHOLOGICZNY mgr Edyta Błoch; diagnoza i porady psychologiczne, psychoterapia. Jarocin, rejestracja tel. 512/353-123. Jarocin, ul. Śródmiejska 32.

PRYWATNY SPECJALISTYCZNY GABINET GINEKOLOGICZNY, PRACOWNIA USG, KTG, KOLPOSKOPIA, leczenie nadżerek LEEP - LOOP - lek. med. K. Małecki - specjalista ginekolog-położnik. Przyjęcia: wtorek, czwartek, rejestracja telefoniczna (62) 747-12-04, po 20.00.

GABINET PSYCHOLOGICZNY psycholog IZABELA SIPURZYŃSKA. Porady psychologiczne, psychoterapia, uzależnienia. Jarocin, ul. Estkowskiego 27, rejestracja tel. (62) 747-37-50, 506/372-620. Możliwość wizyt domowych.

(219B09)

(285G10)

Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

(228B09)

ONKOLOGIA - URBAŃSKI GRZEGORZ - specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej. Jarocin, od 16.00: 2 i 4 poniedziałek, ul. Wrocławska 92 B, tel. 505/144-999. (229B09)

(230B09)

GABINET OKULISTYCZNY - lek. okulista Alina Budzyńska, komputerowe badanie wzroku; Jarocin, ul. Długa 29. Przyjęcia: wtorki i czwartki od 15.00. Pilne przypadki codziennie, tel. 747-15-13.

CHIRURG STOMATOLOGICZNY IMPLANTOLOG MACIEJ KULESZA, Pleszew, Pl. Powstańców Wlkp. 12, - bardzo wysoki poziom i pełen zakres usług stomatologicznych. Rejestracja i  nagłe przypadki Tel. 602/454-625.

GABINET GINEKOLOGICZNY, lek. med. Włodzimierz Budzyński, specjalista ginekolog i położnik; LASER - leczenie nadżerek, KTG, USG. Badania okresowe i  wstępne. Jarocin, ul. Hallera 7, tel. (62) 747-83-18. Przyjęcia: poniedziałki i środy od 16.00.

KINESIS - Fizjoterapeutka R. Kuświk problemy z kręgosłupem, narządem ruchu - masaż leczniczy, kinezyterapia, laser, elektroterapia. Jarocin, ul. Leśna 7A. Tel. 609/351-167.

(220B09)

(221B09)

(222B09)

GABINET UROLOGICZNY - Kazimierz Wysocki, specjalista urolog. USG w trakcie wizyty. Jarocin, ul. Wrocławska 38, przychodnia ”MEDAN”. Rejestracja tel. (62) 747-22-61, od godz. 8.00 do 18.00. (223B09)

(1041P09)

(1871J09)

GABINET GINEKOLOGICZNY - USG. lek. med. Mirosława Sosińska-Walczak, specjalista ginekolog-położnik.Przyjęcia prywatne: poniedziałek, czwartek od 16.00; Jarocin, ul. Kościuszki 2. Rejestracja (62) 747-38-42. (25B10)

PORADNIA ŻYWIENIOWO-DIETETYCZNA w Jarocinie. Profesjonalne opracowanie programów żywieniowych dla osób zdrowych oraz tych z problemami zdrowotnymi, dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Tel. 669/262-295 (65B10)

SPECJALISTA CHORÓB DZIECIĘCYCH - lek. med. Teresa Florkowska-Sosińska. Jarocin, os. Tysiąclecia 3/32, tel. (62)74721-09, kom. 604/530-963. Przyjęcia codziennie od 16.00. (213B10)

SPECJALISTYCZNY GABINET LARYNGOLOGICZNY - lek. med. Tadeusz Nowak, specjalista OTOLARYNGOLOGII (certyfikat WIL). Przyjęcia dzieci i dorosłych codziennie po 15.00; audiometria słuchu. Jarocin, ul. Moniuszki 2B, tel. (62)747-21-35. (215B10)

Lek. med. ANDRZEJ CIAPAŁA LARYNGOLOG - ALERGOLOG gabinet prywatny. Przyjęcia codziennie po rejestracji telefonicznej 607/093-067 - dzwonić po godz. 10.00.

(360B10)

ALKOHOLIZM - terapia indywidualna, rodzinna. Dyplomowany terapeuta Stanisław Nowicki. Tel. 601/530-694, (65) 574-15-05 (269G10)

NOWY GABINET FIZJOTERAPII ELŻBIETA BARANIAK. Jarocin, przychodnia ul. o. S. Niedbały 18. Przyjęcia bez oczekiwania, budynek dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Otwarcie 1 lutego godz. 9.00. Tel. 600/889-290.

(562B10)

SPECJALISTYCZNY GABINET LEKARSKI - lek. med. GRZEGORZ SZYMCZAK, specjalista chirurg. Jarocin, ul. Wrocławska 38, wt. od 16.00; pt. od 16.30. GASTROSKOPIA - czwartek od 16.00; czwartek i piątek obowiązuje rejestracja (62) 747-36-00, 601/796-362. (597B10)

matrymonialne 32-letni RENCISTA POSZUKUJE RENCISTKI od 25-45 lat, cel stały związek. Tel. 601/834-432. (478B10)

towarzyskie Koleżanki do współpracy, dyskretny, luksusowy apartament, 5.000-7.000 zł/ tydzień. Tel. 888/827-775. (79R10)

ZADBANA zaprasza dyskretnie. Tel. 666/926-926. (105K10)

praca

zwierzêta

P.P.U.H. MAT-TAR zatrudni stolarzy i pracowników do przyuczenia. Tel. (62) 741-45-12, (62) 741-45-98.

Sprzedam OLBRZYMY BELGIJSKIE w różnych kolorach, młode i  dorosłe. Tel. 726/610-985.

ZOSTAŃ KONSULTANTKĄ AVON - dodatkowy zarobek, szkolenia kosmetyczne, atrakcyjne prezenty! Biuro AVON, ul. Wąska 2. Tel. (62)505-43-44, 503/006-537. Teraz wyższe zarobki!!

Sprzedam SZCZENIAKI SHIH-TZU. Dzwonić po 15. Tel. 726/518-778.

(3950P09)

(485B10)

(507B10)

ODDAM w dobre ręce SZCZENIAKI kundelki. Tel. 697/445-319. (508B10)

(276B10)

Sprzedam szczenięta Syberian Husky. Tel. 0-601/784-738

Przyjmę UCZNIÓW do sklepu motoryzacyjnego. Tel. 506/ 157-903.

(267G10)

NOWOFUNDLAND - krycie, oraz szczenięta. Tel. 667/597-996. BERNARDYNY - szczenięta. Tel. 724/490-996

(356B10)

DO SPRZĄTANIA Z GRUPĄ INWALIDZKĄ -1/2 etatu. Tel. (61) 822-03-95, 512/753-757 (109J10)

ZOSTAŃ KONSULTANTKĄ AVON! Dodatkowy zarobek, bezpłatne produkty.Tel. 692/494-031.

(116J10)

Przyjmę na STAŻ elektronika lub informatyka CV można składać ul. Poznańska 3a, Jarocin. Tel. 509/928-757 (500B10)

ZWROT PODATKU Z PRACY, RODZINNE - Niemcy, Anglia, Irlandia, Holandia, Dania, Belgia, Norwegia, Europa. Tel. 71 385-20-18. (373P10)

Zatrudnię KIEROWCĘ, prawo jazdy kat. C + E, aktualne świadectwo kwalifikacji oraz karta do tachografu. Tel. 601/574-804 (132J10)

Przyjmę studentkę do pracy w SKLEPIE. Tel. 502/680-709

(276G10)

GABINET DERMATOLOGICZNY

ARKADIUSZ WALCZYŃSKI Przyjęcia: wtorki i czwartki po uzgodnieniu telefonicznym Tel. 604/537-845 Jarocin, ul. Hallera 9 (wejście od strony parku)

(134J10)

Podejmę się opieki nad starszą osobą (wieloletnie doświadczenie) lub sprzątanie. Tel. 514/697-285. (542B10)

Przyjmę PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO do branży odzieżowej. Tel. 697/253-889. (546B10)

KIEROWCA kat. C + E PODEJMIE PRACĘ. Tel. 782/259-600. (583B10)

lekarskie

GABINET STOMATOLOGICZNY

• stomatologia zachowawcza • protetyka • chirurgia • choroby przyzębia • wybielanie zębów Czynne:

SPECJALISTA CHIRURG Krzysztof Gruszczyński, SKLEROTERAPIA-leczenie żylaków. Przyjęcia czwartek godz. 16.00 18.00 Jarocin, ul. Hallera 9 p.2 - rejestracja telefoniczna 691/692-223.

(160J07)

od poniedziałku do czwartku 14.00 - 19.00 piątek 9.00 - 13.00

Jarocin, ul. Kościuszki 12A tel. (0-62) 505-28-08 Rejestracja w godzinach przyjęć.

YORKI MINIATURKI, SHIH-TZU TRICOLOR książeczka zdrowia, samodzielne, odrobaczone. Tel. 508/054-173

(142J10)

Yorki - śliczne, 6 tygodni, szczenięta zaszczepione, odrobaczone, okolice Gostynia. Tel. 603/868-688 (293G10)

Sprzedam klacz karą 20 miesięcy. Tel. (65) 572-37-19 (298G10)

Oddam SZCZENIĘTA w dobre ręce. Tel. 602/456-831.

(560B10)

Sprzedam szczeniaka beagla, zaszczepiony, odrobaczony, książeczka zdrowia po rodowodowym ojcu. Tel. 665/077-944. (149R10)

Sprzedam szczenięta SHIZ-TZU, ROTTWEILERA, LABLADORA i PUDLA. Tel. (61)284-47-78, 668/043-385. (591B10)

Sprzedam szczenięta YORK zaczszczepione i odrobaczone, książęczka zdrowia. Tel. 601/777-851. (592B10)

Sprzedam SZCZENIĘTA YORKI odrobaczone, zaszczepione, cena 800 zł. Tel. 607/837-444 (157J10)

nauka PRYWATNE LEKCJE MUZYKI - fortepian, keyboard, akordeon, gitara, saksofon, klarnet:mgr sztuki Bogdan Biadaszkiewicz, Jarocin, ul. Targowa 18, tel. (62)747-29-45, 502/526-121. (131B10)

POMOC W PISANIU prac magisterskich, licencjackich, marketing, zarządzanie. Tel. 600/433-371.pisanie@szkolenia-mc.pl (513B10)


Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2009 www.jarocinska.pl

S

25

PORT

PÓŁMETEK SZKOLNEGO WSPÓŁZAWODNICTWA

Liceum sportowe Zespół Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie prowadzi na półmetku roku szkolnego 2009/2010 we współzawodnictwie sportowym szkół ponadgimnazjalnych, prowadzonym przez Szkolny Związek Sportowy „Wielkopolska”. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie od kilku lat plasuje się w czołówce wielkopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych we współzawodnictwie sportowym, prowadzonym przez Szkolny Związek Sportowy „Wielkopolska”. Nigdy jednak dotychczas nie udało się jarocińskiej szkole zająć miejsca na podium. W minionych latach do najbardziej usportowionych szkół w Wielkopolsce należały m. in. Szkoła Podstawowa w Żerkowie, czy Gimnazjum nr 1 w Jarocinie. Nigdy to się nie udało żadnej szkole ponadgimnazjalanej. W tym roku jarociński „ogólniak” prowadzi na półmetku (czyli po pierwszym półroczu) i jest blisko zwycięstwa w tegorocznej klasyfikacji. ZSO zgromadziło dotychczas 343,75 punktu, a drugie w kolejności LO ze Środy Wlkp. ma na swym koncie 307,5 punktu. Licealiści z Jarocina zdobywali dla swej szkoły punkty w jedenastu z dwunastu dotychczas rozegranych konkurencji (do rozegrania pozostało także dwanaście). Jest to bardzo ważne, gdyż SZS „Wielkopolska” postanowił od tego roku zmienić zasady punktacji i sumę liczby zdobytych przez szkołę punktów mnoży się przez współczynnik liczby konkurencji, w których dana szkoła punktowała

(za każdą punktowaną konkurencję 0,1). Można by sądzić, że ta zmiana jest korzystna przede wszystkim dla dużych szkół, w których uczniowie mają możliwość uprawiania różnych dyscyplin oraz dla szkół, które nie mają silnej konkurencji w swym powiecie (punkty zdobywa się już za przebrnięcie eliminacji powiatowych). W powiecie jarocińskim funkcjonuje tylko pięć szkół ponadgimnazjalnych, zatem wydawać się może, że ta rywalizacja nie jest duża. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że takie szkoły jak Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, czy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 także mają wielu uzdolnionych sportowo uczniów i zwłaszcza w grach zespołowych również prezentują wysoki poziom. Dlatego przebrnięcie eliminacji powiatowych wcale nie jest łatwym zadaniem (zresztą ZSP 1 w powyższym rankingu plasuje się także na niezłym 32. miejscu). Sportowcy z ZSO rewelacyjnie spisali się zwłaszcza w Indywidualnych Biegach na Orientację. Co prawda żaden z zawodników ani zawodniczek medalu indywidualnie nie zdobył, ale kilka miejsc wywalczonych w czołowej „dziesiątce” pozwoliło szkole zwyciężyć w tej konkurencji w punktacji generalnej. Był to pierwszy przypadek, aby szkoła ponadgimnazjalna z powiatu jarocińskiego okazała się najlepsza w Wielkopolsce w jakiejś konkurencji! Nadzieje na utrzymanie tak wysokiej pozycji do końca roku szkolnego są realne. Do rozegranie pozosta-

ły jeszcze m. in. gry zespołowe, w których licealiści z Jarocina spisują się zawsze dobrze. W najlepszej czwórce w Wielkopolsce byli przed laty piłkarze, a w ubiegłym roku koszykarki. Także w tym roku obie drużyny mają szansę na zajęcie wysokich lokat. O jak najwięcej punktów walczą już także siatkarze i siatkarki, na razie na etapie rejonowym. Jedną z ostatnich rozgrywanych konkurencji będą zaś sztafetowe biegi na orientację! W rywalizacji szkół podstawowych i gimnazjów na razie najlepiej spośród szkół powiatu jarocińskiego spisują się uczniowie Zespołu Szkół nr 5, przy czym w tych kategoriach nie rozegrano jeszcze nawet połowy konkurencji. W klasyfikacji szkół podstawowych „piątka” plasuje się na siódmym, a w klasyfikacji gimnazjów - na ósmym miejscu. (pw)

AKTUALNY STAN WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWEGO SZS „WIELKOPOLSKA”: SZKOŁY PODSTAWOWE: 1. SP 7 Leszno 7. SP 5 Jarocin 15. SP 2 Jarocin

81,75 pkt 34,2 pkt 23,85 pkt

GIMNAZJA: 1. Gimnazjum 1 Wolsztyn 8. Gimnazjum 5 Jarocin 15. Gimnazjum 1 Jarocin

81 pkt 41,6 pkt 37 pkt

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE: 1. ZSO Jarocin 343,75 pkt 2. LO Środa Wlkp. 307,5 pkt 3. ZSO Turek 271,5 pkt 32. ZSP 1 Jarocin 64,75 pkt

MISTRZOSTWA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W LUDWINOWIE W BADMINTONIE

Szkoły Podstawowej w Ludwinowie w badmintonie. Na początku w listopadzie rozegrano eliminacje klasowe. Pojedynki trwały do dwóch wygranych setów. Mecze decydujące o ostatecznej kolejności odbyły się na początku ferii. W mistrzostwach wzięło udział 9 dziewcząt i siedem-

nastu chłopców. W sumie rozegrano 76 spotkań dziewcząt i 117 pojedynków chłopców. Ostatecznie wśród dziewcząt najlepsza okazała się Nikola Żakowska z kl. V, która w finale pokonała Kingę Wielińską z kl. VI. W kategorii chłopców zwyciężył Norbert Walczak z kl. VI, który w decydującym meczu zwyciężył Dariusza Górala z kl. V. Mistrzostwa zorganizował i przeprowadził nauczyciel wychowania fizycznego Andrzej Ziaja. (pw)

WYNIKI MISTRZOSTW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W LUDWINOWIE W BADMINTONIE: Dziewczęta: 1. Nikola Żakowska, 2. Kinga Wielińska, 3. Kinga Szymańska, 4. Natalia Kmieć NAJLEPSZE BADMINTONISTKI Mistrzostw Szkoły Podstawowej w Ludwinowie

Najstarszy turniej dla najmłodszych

TURNIEJ TENISOWY „ZIMA” rozegrano już po raz dwudziesty szósty

Już po raz 26 (!) rozegrano Otwarte Zawody Tenisa Stołowego „Zima”. W turnieju, rozegranym w pierwszym dniu ferii w Szkole Podstawowej nr 4, wzięło udział 22 uczniów szkół podstawowych z terenu naszego powiatu - z Magnuszewic, Wilkowyi, Mieszkowa, SP nr 2, ZS nr 5 oraz gospodarze z „czwórki”. Najlepsi otrzymali statuetki, dyplomy i zestawy słodyczy. W poszczególnych kategoriach triumfowali: Oliwia Kropska (SP Mieszków), Katarzyna Jerzyniak (SP 4), Aleksander Kubiak (ZS Wilkowyja) i Dominik Jelak (SP Magnuszewice). Pamiątkowe dyplomy wręczono również najmłodszym uczestnikom turnieju: Zosi Solińskiej (III klasa) oraz Adamowi Józefiako-

wi (I klasa). - Ten turniej ma długą historię, rozgrywany jest bez przerwy od 26 lat. Cieszę się, że udaje się tę tradycję podtrzymywać - powiedziała Róża Andrzejewska, organizator i sędzia zawodów. (igi) WYNIKI OTWARTYCH ZAWODÓW TENISA STOŁOWEGO „ZIMA” Dziewczęta, klasy I - IV: 1. Oliwia Kropska (SP Mieszków) 2. Aleksandra Robakowska (SP Mieszków) 3. Weronika Michałkiewicz (SP Mieszków) Dziewczęta, klasy V - VI: 1. Katarzyna Jerzyniak (SP nr 4 Jarocin) 2. Anna Janicka (SP nr 4 Jarocin) 3. Ewa Spaleniak (SP nr 2 Jarocin) Chłopcy, klasy I - IV: 1. Aleksander Kubiak (ZS Wilkowyja) 2. Tomasz Przybylski (ZS nr 5 Jarocin) 3. Adam Józefiak (SP nr 4 Jarocin) Chłopcy, klasy V - VI: 1. Dominik Jelak (SP Magnuszewice) 2. Przemysław Podeszwa (SP nr 4 Jarocin) 3. Paschalis Walendzik (SP nr 4 Jarocin)

DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POWIATU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W SZACHACH

Już cztery

Feryjny finał kometki Nikola Żakowska z klasy V i Norbert Walczak z klasy VI zostali mistrzami Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ludwinowie w badmintonie. W klasie lekcyjnej, zaadaptowanej na małą salkę gimnastyczną, od listopada trwała rywalizacja w Mistrzostwach Niepublicznej

SPORTOWE FERIE W JAROCIŃSKIEJ „CZWÓRCE”

Chłopcy: 1. Norbert Walczak, 2. Dariusz Góral, 3. Dominik Terakowski, 4. Łukasz Żakowski

Drużyna Zespołu Szkół Ogólnokształcących Jarocinie zwyciężyła w Mistrzostwach Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szachach. Awans do finału wojewódzkiego wywalczyła ponadto ekipa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Po raz pierwszy w historii cztery szkoły wzięły udział w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w szachach. Oprócz ekip ZSO i ZSP 1, które dysponują niezłymi zespołami i były faworytami mistrzostw, na start zdecydowały się także ekipy ZSP nr 2 z Jarocina i ZSP-B z Tarzec. Zwyciężyli faworyci, ale pozostałe drużyny wzbogaciły rywalizację. Szachiści ZSO wygrali wszystkie mecze. Pojedynek z ZSP nr 1 był bardzo interesujący i zakończył się minimalnym sukcesem „licealistów” 2,5:1,5. Zarówno ZSO, jak i ZSP 1 wywalczyły awans

do finału wojewódzkiego i reprezentować będą powiat jarociński w zawodach, które zostaną rozegrane 6 lutego w Koninie. Mistrzostwa rozegrano w Jarocińskim Ośrodku Kultury, a sędziował zasłużony działacz szachowy Adam Wantuch. (pw)

SKŁADY DRUŻYN: ZSO Jarocin: Cyprian Kasprzak, Joanna Półrolniczak, Dariusz Ceran, Marta Biegańska ZSP 1 Jarocin: Michał Wojtysiak, Damian Jakubiak, Cezary Boguszewski, Agnieszka Bierła ZSP 2 Jarocin: Dawid Rudnicki, Arkadiusz Michalak, Krzysztof Czaczyk, Kamila Łyskawka ZSPiB Tarce: Dawid Antczak, Tomasz Maćkowiak, Patryk Olejniczak, Hanna Pawłowska


26

S

Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2009 www.jarocinska.pl

PORT

Złota szesnastka 01 KAROLINA ADAMKIEWICZ

Klub: Białe Tygrysy Jarocin Dyscyplina: taekwondo Trener: Józefina Nowaczyk - Wróbel Osiągnięcia: Srebrna medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Taekwondo WTF. Brązowa medalistka Otwartych Mistrzostw Berlina.

04 EMILIA CHYBA

Klub: SP Golina/MKS Jarocin Dyscyplina: lekka atletyka Trener: Maria Pewniak, Sebastian Waszkiewicz Osiągnięcia: Złota medalistka „Czwartków Lekkoatletycznych” w biegu na 300 m. Brała później udział w Międzynarodowym Mityngu Lekkoatletycznym, w którym zajęła czwarte miejsce.

02 DOMINIKA BOCIAN

Klub: UKS Przełaj Żerków Dyscyplina: lekka atletyka Trener: Władysław Bierła Osiągnięcia: Najlepsza w minionym roku zawodniczka UKS-u  Przełaj Żerków. M.in. brązowa medalistka Mistrzostw Wielkopolski Młodzików w skoku w dal. Wraz z  koleżankami z  Gimnazjum w Żerkowie wywalczyła złoty medal w Sztafetowych Biegach Przełajowych.

Klub: Jarota Jarocin Dyscyplina: piłka nożna Trener: Czesław Owczarek Osiągnięcia: Bramkarz Jaroty. W Jarocinie zaczął grać zaledwie kilka miesięcy temu. Od razu stał się jednym z  ulubionych piłkarzy. Dzięki niemu Jarota ma w końcu między słupkami klasowego zawodnika.

JAROSŁAW JÓSKOWIAK

Klub: SP Kotlin/MKS Jarocin Dyscyplina: lekka atletyka Trener: Sławomir Udzik Osiągnięcia: Srebrny medalista „Czwartków Lekkoatletycznych” w biegu na 300 m. Srebrny medalista Sztafetowych Biegów Przełajowych w Racocie z drużyną Gimnazjum nr 5 w Jarocinie.

05 PIOTR GARBAREK

Klub: Jarota Jarocin Dyscyplina: piłka nożna Trener: Czesław Owczarek Osiągnięcia: Podstawowy piłkarz Jaroty. W minionym roku wybrany najlepszym piłkarzem II ligi w Wielkopolsce. Barwom jarocińskiego klubu wierny od początku.

03 DARIUSZ BRZOSTOWSKI

07

Klub: UKS Jedynka Jarocin Dyscyplina: taekwondo Trener: Piotr Wesołek Osiągnięcia: Brązowy medalista Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Taekwondo WTF.

06 KRZYSZTOF GOŚCINIAK

Klub: Jarota Jarocin Dyscyplina: piłka nożna Trener: Czesław Owczarek Osiągnięcia: Jest w Jarocie od roku, a już został kapitanem drużyny. Braki w warunkach fizycznych nadrabia sprytem, szybkością i przede wszystkim walecznością.

DOMINIK NOWAK

Klub: SP Dobieszczyzna/UKS Przełaj Żerków Dyscyplina: lekka atletyka Trener: Marek Janowski, Władysław Bierła Osiągnięcia: Brązowy medalista „Czwartków Lekkoatletycznych” w biegu na 60 m.

Klub: Białe Tygrysy Jarocin Dyscyplina: taekwondo Trener: Józefina Nowaczyk - Wróbel Osiągnięcia: Brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Taekwondo WTF. Srebrna medalistka Otwartych Mistrzostw Berlina

Klub: UKS Jedynka Jarocin Dyscyplina: taekwondo Trener: Piotr Wesołek Osiągnięcia: Została wicemistrzynią Polski Juniorek w Taekwondo WTF.

14 WERONIKA RYBARCZYK

Klub: UKS Trójka Jarocin Dyscyplina: kolarstwo Trener: Szymon Gruchalski Osiągnięcia: Mistrzyni Polski Juniorek w Kolarstwie Górskim. Zajęła dwunaste miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorek w Kolarstwie Górskim. Czterokrotna uczestniczka zawodów Pucharu Świata. W finałowym starcie zajęła dziewiąte miejsce. Zwyciężyła w klasyfikacji generalnej imprezy LangTeam Grand Prix MTB.

11 JAKUB OSUCH

Klub: Victoria Jarocin Dyscyplina: kolarstwo Trener: Piotr Radowicz Osiągnięcia: Czwarty zawodnik Mistrzostw Polski w Maratonie MTB w  kategorii młodzieżowców. Drugi w generalnej klasyfikacji zawodów Powerade MTB Maraton. Był także drugi wśród młodzieżowców w II wyścigu z cyklu LangTeam Grand Prix MTB.

09 MARTA KUC

MARCELINA PILARCZYK

10

08 KRZYSZTOF KOTOWSKI

13

15 SYLWIA SAMBOR

Klub: SP nr 4 Jarocin Dyscyplina: lekka atletyka Trener: Edyta Wojtkowiak Osiągnięcia: Brązowa medalistka „Czwartków Lekkoatletycznych” w skoku wzwyż.

12 AMANDA PAWLICKA

Klub: Pirania Jarocin Dyscyplina: pływanie Trener: Witold Bierła Osiągnięcia: Zajęła dwa czwarte miejsca w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Polski Młodzików 12-letnich w Pływaniu (na 50 i 100 m stylem motylkowym). Wywalczyła brązowy medal w wyścigu na 200 m stylem zmiennym podczas prestiżowego meetingu w Berlinie.

16 SEBASTIAN SOBCZAK

Klub: MKS Jarocin Dyscyplina: lekka atletyka Trener: Marcin Szymkowiak Osiągnięcia: Brązowy medalista „Czwartków Lekkoatletycznych” w biegu na 1000 m. Srebrny medalista Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Biegach Przełajowych.


Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2009 www.jarocinska.pl

S

27

PORT

SPORTOWIEC ROKU

PŁYWANIE

Pierwszy głos na Amandę ników). Lista nominowanych sportowców nie jest jeszcze ostatecznie zamknięta. Podobnie jak w latach poprzednich czekamy także na Wasze sugestie dotyczące dodatkowych kandydatur (sylwetki i osiągnięcia sportowców, którzy Waszym zdaniem powinni zostać wy-

różnieni nominacją prosimy przesyłać pocztą elektroniczną na adres szeszul@ gj.com.pl). Na razie nasi Czytelnicy zgłosili dwoje kolejnych kandydatów. W przyszłym tygodniu podjęta zostanie decyzja, czy zostaną dołączeni do listy nominowanych.

Fot. Stanisław Dziekański (Archiwum)

Pełną parą ruszył już nasz plebiscyt. Złota szesnastka ubiega się o tytuły Najpopularniejszego i Najlepszego Sportowca Ziemi Jarocińskiej 2009 roku. Otrzymaliśmy sporo sms-ów. Pierwszy głos nadesłany został już we wtorek rano. Kibic zagłosował na Amandę Pawlicką, a także na Emilię Chybę, Dominikę Bocian, Jarosława Jóskowiaka i Sylwię Sambor. Na razie czekamy na pierwsze kupony. Te jednak tradycyjnie zaczną spływać do redakcji w późniejszym terminie. Po pierwszym tygodniu naszej zabawy widać, że również w tym roku o zwycięstwie zadecydują „akcje” przygotowane przez sympatyków poszczególnych klubów. Która grupa zdoła się najlepiej zorganizować? Przekonamy się za miesiąc. Po ubiegłorocznych kontrowersjach z wyborem najlepszego sportowca, w tym roku sytuacja wydaje się bardzo przejrzysta. Wystarczy prześledzić wyniki osiągnięte przez poszczególnych sportowców w minionym roku, by nie mieć wątpliwości przy wyborze najlepszych (obok publikujemy najważniejsze osiągnięcia nominowanych zawod-

Wymarzony medal

(faf)

Amanda Pawlicka zdobyła brązowy medal Zimowych Mistrzostw Polski Młodzików 13-letnich w Pływaniu. Po dwóch czwartych miejscach wywalczonych w  kwietniu zeszłego roku podczas mistrzostw dwunastolatków basen w Ostrowcu Świętokrzyskim w końcu okazał się szczęśliwy dla reprezentantki jarocińskiej Piranii, która wróciła do domu z upragnionym medalem. Udany występ zaowocował także powołaniem do kadry Polski. - Szkoda, że Amanda rozchorowała się pod koniec przygotowań, bo wtedy moglibyśmy cieszyć się jeszcze bardziej - mówił po mistrzostwach Witold Bierła, trener Piranii. - Ale nie ma co narzekać. Brązowy medal mistrzostw Polski to wielki sukces - dodał. Amanda Pawlicka prawo startu w  Mistrzostwach Polski wywalczyła sobie podczas listopadowych eliminacji. Zgodnie z  regulaminem podczas trzydniowych finałów na basenie w Ostrowcu Świętokrzyskim mogła wziąć udział w czterech konkurencjach. Zawodniczka Piranii najlepiej czuje się w stylu motyl-

by udało jej się w tych mistrzostwach popłynąć w okolicach rekordu życiowego zajęłaby piąte miejsce. Pierwszego dnia Amanda Pawlicka startowała jeszcze w eliminacjach na 100 m stylem zmiennym, gdzie zajęła 28. miejsce (1:16.38). Drugi dzień startów przyniósł upragniony sukces. W porannych eliminacjach na 100 m stylem motylkowym Amanda uzyskała drugi czas - 1:11.66 pewnie awansując do finału. Po południu poprawiła swój rezultat o ponad sekundę (1:10.63), ustanawiając rekord życiowy, ale dało jej to „tylko” brązowy medal. Do srebra zabrakło niewiele ponad 0,2 sekundy. - Gdyby Amanda nie spóźniła się nieco na starcie, to byłoby jeszcze lepiej - komentował po zawodach Mirosław Pawlicki - ojciec zawodniczki. - Ale i tak to nasz bardzo szczęśliwy dzień. Mamy medal i na dodatek Amanda dostała powołanie do kadry Polski - cieszył się Pawlicki. W ostatnim dniu reprezentantka Piranii wystartowała jeszcze na 200 m stylem klasycznym, jednak zmęczenie i wcze-

NAJLEPSI SPORTOWCY 2008 ROKU. Artur Gramała, Weronika Rybarczyk (z prawej) i Eliza Rogala. W tegorocznej edycji na placu boju z tej trójko pozostała tylko Weronika Rybarczyk

LISTA ZAWODNIKÓW NOMINOWANYCH DO TYTUŁU SPORTOWCA ROKU ZIEMI JAROCIŃSKIEJ 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16

Karolina Adamkiewicz Dominika Bocian Dariusz Brzostowski Emilia Chyba Piotr Garbarek Krzysztof Gościniak Jarosław Jóskowiak Krzysztof Kotowski Marta Kuc Dominik Nowak Jakub Osuch Amanda Pawlicka Marcelina Pilarczyk Weronika Rybarczyk Sylwia Sambor Sebastian Sobczak

taekwondo lekka atletyka piłka nożna lekka atletyka piłka nożna piłka nożna lekka atletyka taekwondo taekwondo lekka atletyka kolarstwo pływanie taekwondo kolarstwo lekka atletyka lekka atletyka

Białe Tygrysy Jarocin UKS Przełaj Żerków Jarota Jarocin MKS Jarocin Jarota Jarocin Jarota Jarocin MKS Jarocin UKS Jedynka Jarocin Białe Tygrysy Jarocin UKS Przełaj Żerków Victoria Jarocin Pirania Jarocin UKS Jedynka Jarocin UKS Trójka Jarocin SP 4 Jarocin MKS Jarocin

ZASADY GŁOSOWANIA KUPONY

Aby głos był ważny należy wpisać na oryginalnym kuponie drukowanym w Gazecie Jarocińskiej numery pięciu różnych sportowców. Pierwszy z nich otrzymuje pięć punktów, drugi cztery itd. Prawidłowo wypełnione kupony, wraz ze swymi danymi prosimy wysłać lub dostarczyć do naszej redakcji: Gazeta Jarocińska; Jarocin, ul. Wolności 1A, z dopiskiem Sportowiec Roku, lub przynieść do biura ogłoszeń „Gazety”, Rynek 21, (wejście od ul. Mickiewicza).

SMS-y

Aby zagłosować, należy wysłać SMS pod numer 7101 w treści wpisując GJ SPORT i  numery przyporządkowane poszczególnym sportowcom. Numery powinny być oddzielone kropką. Sportowiec, którego numer wpiszesz jako pierwszy otrzyma pięć punktów, drugi - cztery itd. Przykładowy SMS powinien wyglądać więc następująco GJ SPORT 05.03.07.14.10 (całkowity koszt SMS-a wynosi 1 zł +VAT). Aby głos był ważny SMS musi zawierać pięć różnych numerów zawodników. SMS-y, na których znajduje się mniej niż pięć różnych numerów sportowców są nieważne. Liczba wysyłanych sms-ów nie jest ograniczona.

Nakład: 10.500 egzemplarzy

AMANDA PAWLICKA wróciła z mistrzostw Polski z brązowym medalem

kowym i właśnie na udane występy w delfinie najbardziej liczył Witold Bierła oraz sympatycy młodej pływaczki. Poza występami na 50 i 100 m motylkiem zdecydowano, że Amanda wystartuje jeszcze na 100 m stylem zmiennym i 200 m stylem klasycznym. Amanda zawody rozpoczęła od eliminacji na 50 m stylem motylkowym. Uzyskała w nich czternasty czas (33.21) i zakwalifikowała się do finału B (do finału A zabrakło jej 0.64 s). W bezpośredniej walce w drugiej ósemce spisała się bardzo dobrze i dopłynęła do mety na drugim miejscu ostatecznie zajmując dziesiątą pozycję w Polsce (32.52). Gdy-

śniejsza choroba zrobiły swoje i ostatecznie zajęła 21. miejsce. - Brązowy medal mistrzostw Polski to niewątpliwie wielki sukces Amandy poparty ciężkimi treningami i wieloma wyjazdami na zawody. Można powiedzieć, że plan minimum został wykonany. Gdyby nie choroba Amandy w trakcie bezpośredniego przygotowania startowego, może byłoby i nawet złoto, ale poczekajmy do letnich mistrzostw, bo jak to się mówi, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Teraz mamy trochę przerwy, ale po feriach bierzemy się do ostrej pracy - powiedział po zawodach - trener Piranii. (faf)

ADRES REDAKCJI: 63-200 Jarocin, ul. Wolności 1a, tel./fax (62) 747-37-60; 747-15-31, e-mail - redakcja@jarocinska.pl, http://www.jarocinska.pl REDAGUJE ZESPÓŁ: Beata Frąckowiak, Anna Gauza, Anna Gogołkiewicz (II z-ca redaktora naczelnego), Jacek Kaliszan (sekretarz redakcji), Anna Konieczna, Anna Kopras-Fijołek, Bartosz Nawrocki, Aleksandra Pilarczyk (z-ca redaktora naczelnego), Piotr Piotrowicz (redaktor naczelny), Elżbieta Rzepczyk, Lidia Sokowicz, Przemysław Szeszuła, WSPÓŁPRACUJĄ: Grażyna Cychnerska (Kotlin), Iwona Nowicka, Franciszek Tomczak (Nowe Miasto), Paweł Witwicki, WYDAWCA: Południowa Oficyna Wydawnicza Sp. z o. o., Jarocin, ul. Wolności 1a, DRUK: Drukarnia AGORA S.A., 64-920 Piła, ul. Krzywa 35, DZIAŁ REKLAMY: Artur Antczak (tel. 508/318-922), Angelika Włodarczyk (tel. 509/082-772), 63-200 Jarocin, ul. Wolności 1a, tel. (62) 747-47-47, BIURO OGŁOSZEŃ: 63-200 Jarocin, Rynek 21, wejście od ul. Mickiewicza, czynne od poniedziałku do piątku: 800 - 1600, tel. (62) 505-30-00, ADMINISTRACJA: Justyna Kurzawa, tel. (62) 749-86-40, KOLPORTAŻ: Jarosław Jerzyński, tel. (62) 749-86-40, PUNKTY PRZYJMOWANIA OGŁOSZEŃ: Jaraczewo, ul. Ka li ska 4A, tel. (62) 740-80-68, czynne cały dzień; Kotlin, Sklep przemysłowy, M. Łyskawka, ul. Rymarkiewicza 1G; Nowe Miasto, ul. Poznańska 40, tel. (61) 287-43-78, w poniedziałek od 8.00 do 10.00, wtorek - piątek; Żerków, Księgarnia, ul. Rynek 7, tel. (62) 740-31-31 OBSŁUGA KOMPUTEROWA: Dariusz Fijołek, Barbara Pomykaj, tel. (62) 749-86-46. Redakcja nie odpowiada za treść reklam, ogłoszeń, rubryki „Listy”. Anonimów nie publikujemy. Materiałów nie zamówionych nie zwracamy. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz zmiany ich tytułów. Wykorzystanie i rozpowszechnianie redakcyjnych materiałów publicystycznych wymaga zgody wydawcy.


28

S

Liderzy uciekają

dzian dla swoich podopiecznych przewiduje Czesław Owczarek. Przeciwnikiem Jaroty będzie Victoria Września (boisko ze sztucz(faf) ną trawą - godz. 12.00).

Jarota Jarocin - Unia Swarzędz

2:2 (2:0)

BRAMKI 1:0 - Krzysztof Gościniak (21.) 2:0 - Jacek Pacyński (44.) 2:1 - David Paku-Tshela (51.) 2:2 - David Paku-Tshela (63.)

SK£AD Jarota: Dariusz Brzostowski (46. Dominik Szybiak) - Hubert Oczkowski (46. Paweł Majusiak), Igor Skowron (46. Dawid Piróg), Piotr Garbarek, Mateusz Śliwa - Mateusz Chudziński, Jacek Pacyński (46. Karol Danielak), Krzysztof Czabański (46. Grzegorz Idzikowski), Dariusz Juracki - Paweł Wicher, Krzysztof Gościniak (46. Szymon Matuszewski)

Drużyna Pol-Agro, po jednobramkowym zwycięstwie w meczu na szczycie nad Old Team -em, utrzymała prowadzenie w Jarocińskiej Halowej Lidze Piłki Nożnej. Ekipa XXL Metalex, po łatwym sukcesie z Francesco, mając jeden mecz rozegrany mniej, wciąż pozostaje głównym kandydatem do wygrania ligi. Te dwa zespoły powiększyły przewagę nad goniącą ich grupą. Na trzecie miejsce w tabeli awansował WPZTS Praczyk, który nadspodziewanie łatwo pokonał chimerycznych Kilerów. Pierwszą porażkę zanotowali „Magazynierzy”. Opuszczone Magazyny przegrały z Jantrans DeFacto. XII kolejka ligi, zgodnie z zapowiedziami przyniosła sporo emocji. W pierwszych trzech meczach walczyły ze sobą drużyny z dolnej części tabeli. PUKS Witaszacy, po bardzo udanej serii, lekko wyhamował doznając drugiej z rzędu porażki. Dla JAG Inspiration za to było to pierwsze zwycięstwo w 2010 roku (trzecie w rozgrywkach). W dwóch kolejnych pojedynkach Łożyska pokonały Bromast, a Biegun nie pozwolił Antonio na wygraną i wyprzedzenie się w tabeli. Nie było niespodzianki w meczu XXL Metalex - Francesco. Faworyci łatwo wygrali 9:3. Trzy kolejne bramki zdobył Paweł Wiśniewski, ale nadal jest drugi w klasyfikacji króla strzelców, gdyż także trzy trafienia zaliczył Dariusz Adamski z Pol-Agro i to on z 22 golami przewodzi w tym zestawieniu. Właśnie trzy gole Adamskiego i jedno trafienie Sebastiana Machowiaka pozwoliło Pol-Agro odnieść bardzo cenne zwycięstwo 4:3 nad Old Teamem. Do walki o podium poważnie włączyła się drużyna WPZTS Pra-

czyk, która rozgromiła 10:2 Kilerów. Cztery bramki w tym meczu zdobył Łukasz Szymczak, ale dało mu to tylko awans na 11 miejsce wśród najlepszych strzelców (11. goli). W ostatnim pojedynku wieczoru emocji nie zabrakło. Faworytem była niepokonana dotąd ekipa Opuszczonych Magazynów. Drużyna Jantrans DeFacto postanowiła jednak zamieszać w statystykach i po zaciętym meczu pokonała dobrych znajomych 3:2. Do zakończenia rozgrywek Jarocińskiej Halowej Ligi Piłki Nożnej zostało jeszcze siedem kolejek, ale już dziś z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że o końcowe zwycięstwo walczyć będą dwa zespoły: Pol-Agro i XXL Metalex, które powiększyły przewagę nad rywalami. Los sprawił, iż te

dwie ekipy spotkają się w ostatnim meczu ostatniej kolejki i najprawdopodobniej ten pojedynek zdecyduje o mistrzostwie. Lepszego zakończenia ligi nie można byłoby wymyślić. Warto więc śledzić rozgrywki do samego końca. Zanim jednak dojdzie do ostatecznych rozstrzygnięć, wszystko się jeszcze może zdarzyć. W XIII kolejce po raz kolejny dojdzie do kilku pasjonujących pojedynków. Już w pierwszym meczu WPZTS Praczyk zmierzy się z „Magazynierami”. Pół godziny później Pol-Agro będzie bronić pozycji lidera w spotkaniu z Kilerami. A potem czeka nas mecz wieczoru. XXL Metalex zagra z Old Teamem. W drugiej części kolejki emocji również nie zabraknie, a o punkty walczyć będą ze sobą zespoły z dołu tabeli. (faf)

Fot. Przemysław Szeszuła

Fot. Stanisław Dziekański

16.30 (także w środę ma się rozstrzygnąć, czy w Jarocinie pozostanie Paweł Wicher). Zabrzanie od poniedziałku przebywają w Jarocinie na zgrupowaniu. Trener Adam Nawałka zabrał ze sobą 27 piłkarzy. M. in. Damiana Gorawskiego, Tomasza Zagorskiego, czy Przemysława Pitrego. Poza meczem z Jarotą Górnik zagra jeszcze w  sobotę ze Ślęzą Wrocław. Także w sobotę kolejny spraw-

W MECZU Z UNIĄ W JAROCIE testowany był Mateusz Chudziński (z prawej)

Lisiecki i Marcin Hercog. Jarota prowadzenie objęła po ładnej bramce Krzysztofa Gościniaka z około 25 metrów. Na 2:0 podwyższył Jacek Pacyński, który wykończył akcję testowanego Mateusza Chudzińskiego i Dariusza Jurackiego. Dwudziestodwuletni Chudziński, ostatnio grający w Wigrach Suwałki, pochodzi ze Złotowa. Ma za sobą występy m.in. w Zdroju Ciechocinek, Dolcanie Ząbki i rezerwach Wisły Płock. Może grać jako pomocnik oraz napastnik. Jego status powinien wyjaśnić się do środy, kiedy to Jarota zmierzy się z Górnikiem Zabrze. Mecz rozpocznie się o godz.

PORT

JAROCIŃSKA HALOWA LIGA PIŁKI NOŻNEJ

Paku się odnalazł Piłkarze Jaroty na zakończenie obozu zremisowali 2:2 z trzecioligową Unią Swarzędz. Podopieczni Czesława Owczarka prowadzili do przerwy 2:0, ale w drugiej połowie dali sobie strzelić dwa gole. Obie bramki dla gości zdobył... David Paku-Tshela, który półtora roku temu ze względów formalnych nie mógł zostać zawodnikiem Jaroty. W zespole Unii zagrało także dwóch innych, znanych z Jaroty piłkarzy: Paweł

Gazeta Jarocińska 4 (1007) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

PO NIEZŁEJ SERII spotkań PUKS Witaszacy ostatnio złapał lekką zadyszkę, przegrywając drugi mecz z rzędu

O GŁ O S Z EN IA

WYNIKI XII KOLEJKI ROZGRYWEK JAROCIŃSKIEJ HALOWEJ LIGI PIŁKI NOŻNEJ:

GOTÓWKA na życzenie ! • pożyczka ż k w 24 h • od 300 zł do 5000 zł • bez żyrantów • w domu Klienta • dogodne spłaty rat !

NATYCHMIASTOWA POMOC FINANSOWA

Kontakt z nami pod numerem:

(62) 753-75-95 opłata wg kosztów operatora

ZATRUDNIMY DORADCÓW

JAG Inspiration - PUKS Witaszacy 5:2 P. Wróbel, P. Jakubiak, P. Marciszak, J. Ulatowski, J. Wojtysiak - P. Wegner, J. Jankowski Bromast Chocicza - Łożyska Szymczak 2:5 J. Wolski (2) - D. Michałkiewicz (3), Ł. Smułka, M. Cincio Antonio - Biegun Jaraczewo 2:4 K. Kmieciak, P. Izdebski - K. Kościuszko, M. Góralczyk, M. Bobkiewicz, D. Kowal Francesco - XXL Metalex 3:9 K. Filipiak (2), W. Rasiński - P. Wiśniewski (3), J. Kolecki (2), G. Walczak, Ł. Stachowiak, M. Robak, M. Bazarnik Old Team - Pol-Agro Golina 3:4 A. Boruta (2), D. Bierła - D. Adamski (3), S. Machowiak

TABELA:

1. Pol-Agro Golina 2. XXL Metalex 3. WPZTS Praczyk 4. Opuszczone Magazyny 5. Old Team 6. Jantrans DeFacto 7. Kilerzy 8. Bad Boys 9. PUKS Witaszacy 10. Łożyska Szymczak 11. Tonsil 12. JAG Inspiration 13. Francesco 14. Bromast Chocicza 15. Biegun Jaraczewo 16. Romgos Kotlin 17. Antonio

10 9 10 10 10 10 9 10 11 11 11 12 10 11 10 9 9

28 27 22 21 21 19 14 14 13 13 13 9 9 8 7 6 3

55:15 53:14 42:22 57:17 51:26 40:25 39:39 28:31 34:35 29:38 29:47 36:49 19:53 26:46 25:38 28:39 15:72

XIII KOLEJKA ROZGRYWEK: PIĄTEK - 29 STYCZNIA

Opuszczone Magazyny - Jantrans DeFacto 2:3 K. Gogulski, D. Gaszak - M. Paterka, M. Kaczmarek, P. Dubaniowski

17.50 18.25 19.00 19.35 20.10 20.45 21.20

pauzowały: Tonsil, Bad Boys, Romgos Kotlin

pauzują: Łożyska Szymczak, Jantrans DeFacto, Biegun Jaraczewo

Kilerzy - WPZTS Praczyk 2:10 Ł. Pilarczyk (2) - Ł. Szymczak (4), Ł. Lis (2), M. Dawidowicz (2), R. Nowakowski, A. Szych

WPZTS Praczyk Pol-Agro Golina XXL Metalex Romgos Kotlin Bad Boys PUKS Witaszacy Tonsil

- Opuszczone Magazyny - Kilerzy - Old Team - Francesco - Antonio - Bromast Chocicza - JAG Inspiration


Zadłużą gminę Ponad 13 mln zł kredytu planuje zaciągnąć w tym roku gmina Żerków. Władze tłumaczą, że inaczej nie da się skorzystać ze środków zewnętrznych na inwestycje. Planowane zadłużenie na koniec roku przekroczy 53 procenty. s. III

nr 4 (137) 29 stycznia 2010 r. ISSN 1896-8104 Dodatek do „Gazety Jarocińskiej”

Dłuższe urlopy, darmowe dowody Wraz z początkiem roku weszły w życie nowe przepisy - ważne z punktu widzenia każdego z nas. Dotyczą one między innymi dodatkowych urlopów macierzyńskich, darmowych dowodów osobistych i niższych opłat na Otwarty Fundusz Emerytalny. s. II

Dopłaty do materiału siewnego Rolnicy mogą się ubiegać o dopłaty do zużytego materiału siewnego. Agencja Rynku Rolnego rozpoczęła przyjmowanie wniosków 15 stycznia. s. IV

Szukam pracy Zaczynam od ogłoszeń z „Gazety Jarocińskiej”. Chwila po 9.00, środa, siedzę przy stole z długopisem w dłoni. Nie dzwonię od razu, najpierw muszę obmyślić strategię. Zaznaczanie tylko tych ofert, przy których mam realne szanse na angaż jest bez sensu - zostałyby może ze dwa „namiary”. s. V

Uczniowie będą strzelać

Z oszczędności na straże pożarne

Od września w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie otwarty zostanie nowy kierunek - liceum ogólnokształcące z  przysposobieniem policyjno-prawnym. - Jest to odpowiedź na ogromne zainteresowanie młodzieży, i to nie tylko z powiatu jarocińskiego, ale także ościennych. W jarocińskiej „dwójce” będzie to drugi - obok liceum ogólnokształcącego z  przysposobieniem wojskowym, kierunek związany ze służbami mundurowymi - wyjaśnia Witold Bierła, dyrektor ZSP nr 2. s. VI

Wójt Aleksander Podemski wraz ze skarbnik Elżbietą Mnich będą w tym roku zwracać szczególną uwagę na celowość wydatkowania dotacji. - Powiem to na przykładzie strażaków. My mamy obowiązek dawać na ochronę przeciwpożarową, ale nie ma obowiązku płacić na pojedzonka czy na nagrody na strzelania. Ja powiedziałem to w sposób wyraźny i dobitny, że to co było już się skończyło - zapowiedział wójt na posiedzeniu połączonych komisji nowomiejskiej rady. Dyskusja, której tematem miały być oszczędności, zeszła na działalność straży pożarnych. s. VIII


• Powiatowy Urząd Pracy w Jarocinie tel. (62) 747-35-79 lub (62) 505-25-87 promocja zatrudnienia i instytucje rynku pracy: tel. wew. 40 instrumenty rynku pracy - formy pomocy dla pracodawców i bezrobotnych: tel. wew. 41

• Krajowa Informacja Podatkowa Infolinia: 801/055-055 z tel. stacjonarnego (22) 330-03-30 z tel. komórkowego

• Urząd Skarbowy w Jarocinie (62) 505-60-10

• Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Jarocinie Starostwo Powiatowe, pokój nr 5a tel. (62) 740-79-56

• Jarociński Fundusz Poręczeń Kredytowych Urząd Miejski w Jarocinie tel. (62) 747-26-11 wew. 202

• Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie tel. (62) 505-50-85 lub (62) 505-46-06

• Państwowa Inspekcja Pracy w Ostrowie Wlkp. tel. (62) 737-46-00

• Ośrodek Interwencji Kryzysowej tel. (62) 747-74-60 dodatkowe dyżury od godz. 16.00 do 19.00

bistego. Dotychczas za otrzymanie dokumentu tożsamości trzeba było zapłacić 30 zł. Zmiana była możliwa dzięki nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Dodatkowe urlopy macierzyńskie

Opłata od składki emerytalnej, pobierana przez Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), została obniżona z obecnych 7 % do 3,5 %. Ponadto, dzięki nowym przepisom, opłaty za zarządzanie aktywami funduszy nie będą rosły po osiągnięciu kwoty 45 mld zł aktywów. Obecnie takiego limitu nie ma. Zmiana przepisów spowoduje wyższe emerytury dla ubezpieczonych. Zmniejszenie opłaty na OFE zostało zapisane w nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw.

Od nowego roku wszystkie mamy mogą dłużej opiekować się swoim dzieckiem. Obecny 20-tygodniowy urlop można wydłużyć o co najmniej o 2 tygodnie. Dłuższy urlop nie jest obowiązkowy - można go otrzymać na wniosek pracownika. Pracodawca nie może odmówić podpisania takiego wniosku. W przypadku, gdy mama urodzi na przykład bliźnięta, dodatkowy urlop wyniesie 3 tygodnie. Z jednego tygodnia urlopu może także skorzystać tata dziecka. Urlop ojcowski trzeba będzie wykorzystać przed ukończeniem pierwszego roku

Niższe opłaty na OFE

życia dziecka. Wniosek w sprawie urlopu tata dziecka musi złożyć u pracodawcy nie później niż na siedem dni przed rozpoczęciem urlopu. Od 2012 r. ojcowie będą mogli skorzystać z dwóch tygodni urlopu. Zmiany dotyczące urlopów macierzyńskich

Najczęściej popełniane błędy w zeznaniach podatkowych

Nie zapomnij się podpisać W przypadku złożenia zeznania podatkowego, które zawiera błędy, należy dokonać korekty, wypełniając je powtórnie. Do dokumentu trzeba też dołączyć pismo uzasadniające przyczyny korekty. - Szczególną uwagę prosimy zwrócić na to, aby dokumenty składane do urzędu skarbowego były podpisane apeluje Karol Ginter, naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaroci-

nie. - Zeznanie podatkowe powinien podpisać osobiście podatnik lub pisemnie upoważniony pełnomocnik, z tym że pełnomocnictwo musi zostać złożone w  urzędzie skarbowym - dodaje. Udzielenie pełnomocnictwa podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł i należy ją wpłacić na konto: Urząd Miejski w Jarocinie, nr 19 10901131 0000 0000 1300 1880. (ann)

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY W ZEZNANIACH PODATKOWYCH PRZYJMOWANYCH PRZEZ URZĄD SKARBOWY W JAROCINIE: - brak podpisu podatnika - brak oznaczenia zeznania rocznego jako „złożenia zeznania” lub jako „korekta zeznania” - brak pisma uzasadniającego przyczyny złożenia korekty zeznania - niewłaściwy NIP podatnika (np.: NIP pracodawcy, ZUS) - niekompletne wypełnienie zeznania podatkowego (np.: brak danych adresowych) - błędne wypełnienie zeznania (np.: adres prowadzenia działalności gospodarczej zamiast adresu zamieszkania) - niekompletne wypełnienie załączników do zeznania rocznego - wykazywanie w nieprawidłowej wysokości odliczeń, które nie znalazły pokrycia w latach ubiegłych (np.: z tytułu ulgi remontowej) - odliczenie wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet w jednym zeznaniu zarówno od dochodu, jak i od podatku - odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne w kwocie przekraczającej uzyskany dochód - odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie przekraczającej wysokość podatku - błędy rachunkowe - brak aktualizacji danych rejestracyjnych (niezgłoszenie zmiany nazwiska, adresu, rachunku bankowego) - podana niewłaściwa wysokość zaliczek na podatek dochodowy wpłacona przez podatników prowadzących działalność gospodarczą

magazyn GAZETY JAROCIŃSKIEJ

i ojcowskich znajdują się w ustawie o zmianie ustawy Kodeks pracy.

Darmowy dowód osobisty

Od nowego roku zniesiona została opłata za wydanie dowodu oso-

(ann)

(źródło: www.premier.gov.pl)

Zeznania roczne przez internet

Elektroniczne PIT-y nie na ostatnią chwilę Od 1 stycznia można składać drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego następujące deklaracje podatkowe: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Do tej operacji uruchomiony został specjalny portal internetowy www.e-deklaracje.gov.pl. Można na nim znaleźć interaktywne formularze podatkowe wraz z instrukcją wypełnienia. Dowodem i  potwierdzeniem terminu złożenia zeznania podatkowego jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które każdy użytkownik systemu otrzyma po prawidłowym wypełnieniu i przesłaniu formularza zeznania. Nowa usługa skierowana jest również do podatników rozliczających się wspólnie z  małżonkiem. W tym przypadku małżonek składającego zeznanie musi upoważ-

nić go do złożenia zaznania w jego imieniu. Pełnomocnictwo przesyła się w  formie papierowej na druku UPL-1 do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Jeśli pełnomocnictwo jest bezterminowe, nie trzeba wysyłać go ponownie w kolejnych latach. Będzie ono skuteczne aż do odwołania (druk odwołania OPL-1). Ministerstwo finansów chcąc zapewnić bezpieczeństwo świadczonej usługi, wprowadziło bezpłatny podpis elektroniczny oparty na unikatowych cechach podatnika: nazwisko, imię, data urodzenia, numer NIP i PESEL oraz kwota przychodu określona w zeznaniu rocznym lub rozliczeniu podatnika złożonym za 2008 rok. - Podatnicy mogą złożyć zeznanie drogą elektroniczną do końca kwietnia, ale warto pamiętać, że złożenie ze-

znania przez internet w ostatniej chwili wiąże się z ryzykiem nieotrzymania Urzędowego Poświadczenia Odbioru na czas - zwraca uwagę Karol Ginter, naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarocinie. - Może się tak zdarzyć w przypadku wystąpienia błędów, na przykład po wpisaniu błędnej kwoty przychodu z ubiegłorocznego zeznania lub rozliczenia. W takim wypadku zeznanie nie zostanie uznane jako złożone w terminie. Dlatego namawiamy do jak najszybszego złożenia zeznania - dodaje naczelnik. Korekty zeznania należy składać drogą papierową. Pomoc techniczna systemu e-deklaracje czynna jest od poniedziałku do piątku w  godzinach 9.00 - 17.00, tel. (22) 694-49-74; e-mail: info.edeklaracje@mofnet.gov.pl. (ann)

Oferty pracy w kraju na dzień 22.01.2010 r. mechanik samochodowy, kelner/barman, kucharz, operator maszyn włókienniczych, pracownik działu księgowości, pracownik działu przygotowania produkcji, handlowiec, elektryk, doręczyciel korespondencji, grafik komputerowy, pracownik biurowy, spawacz, ślusarz, kucharz/kucharka, farmaceuta, przedstawiciel handlowy, elektryk, pracownik fizyczny, magazynier, specjalista ds. kadrowo-płacowych, kierownik działu kadr i szkoleń, kierownik oddziału na gminę Wszystkie oferty pracy w kraju dostępne są na: www.epuls.praca.gov.pl oraz na www.pup.jarocin.pl Oferty pracy za granicą na dzień 22.01.2010 r. Wielka Brytania - farmaceuta-stażysta, rzeźnik, pracownik do zbierania owoców i warzyw, Francja - kelner/kelnerka, barman/barmanka, kucharz/kucharka, recepcjonista/recepcjonistka, pomoc kucharza, sprzedawca/sprzedawczyni, personel sprzątający, recepcjonista, sprzedawca Niemcy - personel hotelowy Oferty pracy za granicą dostępne są na: www.wup.poznan.pl, www.pup.jarocin.pl oraz www.eures.praca.gov.pl

ADRES REDAKCJI: 63-200 Jarocin, ul. Wolności 1a, tel./fax (62) 747-37-60; 747-15-31, e-mail - redakcja@gj.com.pl, http://www.gj.com.pl REDAGUJE ZESPÓŁ: Anna Gauza, Anna Konieczna, Anna Kopras-Fijołek, Bartosz Nawrocki, Piotr Piotrowicz (redaktor naczelny), Elżbieta Rzepczyk, Lidia Sokowicz, WYDAWCA: Południowa Oficyna Wydawnicza Sp. z o. o., Jarocin, ul. Wolności 1a, DRUK: Drukarnia AGORA S.A., 64-920 Piła, ul. Krzywa 35, DZIAŁ REKLAMY: Artur Antczak (508/318-922), Angelika Włodarczyk (509/082-772), 63-200 Jarocin, ul. Wolności 1a, tel. (62) 747-47-47, BIURO OGŁOSZEŃ: 63-200 Jarocin, Rynek 21, wejście od ul. Mickiewicza, czynne codziennie: 900 - 1600, tel. (62) 505-30-00, KOLPORTAŻ: Jarosław Jerzyński, tel. (62) 749-86-40, OBSŁUGA KOMPUTEROWA: Dariusz Fijołek, Barbara Pomykaj, tel. (62) 749-86-46. Redakcja nie odpowiada za treść reklam, ogłoszeń. Anonimów nie publikujemy. Materiałów nie zamówionych nie zwracamy. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz zmiany ich tytułów. Wykorzystanie i rozpowszechnianie redakcyjnych materiałów publicystycznych wymaga zgody wydawcy.

15 26

33 Liczba osób, które podjęły pracę

• Powiatowy Rzecznik Konsumentów w każdy wtorek i piątek w godz. 8.00 - 14.00 w środy w godz. 10.00 - 16.00 ul. Kościuszki 16, pok. nr 2 tel. (62) 747-73-42

Wraz z początkiem roku weszły w życie nowe przepisy - ważne z  punktu widzenia każdego z  nas. Dotyczą one między innymi dodatkowych urlopów macierzyńskich, darmowych dowodów osobistych i niższych opłat na Otwarty Fundusz Emerytalny.

46

DYŻURY PEŁNIĄ

Dłuższe urlopy, darmowe dowody

22 stycznia

ANNA KONIECZNA

Co się zmieniło po 1 stycznia

4.224 Liczba zarejestrowanych 151 112 Liczba wyrejestrowanych

(62) 749-86-49 konieczna@gj.com.pl

RYNEK

Liczba bezrobotnych 4.170 15 stycznia

stronę redaguje

4 (137) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

rynek pracy

II

magazyn


4 (137) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

magazyn

INFORMACJE

III

Zadłużą gminę Projekt budżetu Żerkowa na 2010 gotowy

Ponad 13 mln zł kredytu planuje zaciągnąć w tym roku gmina Żerków. Władze tłumaczą, że inaczej nie da się skorzystać ze środków zewnętrznych na inwestycje. Planowane zadłużenie na koniec roku przekroczy 53 procenty. Żerków będzie miał nie tylko największe zadłużenie spośród wszystkich gmin Ziemi Jarocińskiej, ale niebezpiecznie zbliży się do progu 60 proc. zobowiązań, na które pozwala ustawa o  finansach. To dane wynikające z projektu budżetu na 2010 rok. Burmistrz Jacek Jędraszczyk uspokaja, że planowane kredyty i  pożyczki są potrzebne samorządowi, aby móc realizować inwestycje ze

Będzie to rok chudy Rozmowa z JACKIEM JĘDRASZCZYKIEM, burmistrzem Żerkowa

środków zewnętrznych. Te największe zaplanowane przedsięwzięcia to budowa kanalizacji w Żółkowie, Pawłowicach, Laskach i Chrzanie, modernizacja oczyszczalni ścieków, budowa kręgielni w Żerkowie i sali sportowej w Chrzanie. Rada Miejska Żerkowa ma się zająć projektem na zaplanowanym we wtorek posiedzeniu połączonych komisji. (nba)

PLANOWANE ZADŁUŻENIE GMIN NA KONIEC 2010 R. Żerków

53

proc.

Jarocin

43

proc.

Nowe Miasto

28

proc.

Jaraczewo

18

proc.

Kotlin

11

proc.

Przejrzałem projekt tegorocznego budżetu Żerkowa. Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy, to potężne zadłużenie planowane na koniec roku. Tak trzeba konstruować, ponieważ mamy realizować dwa wielkie zadania: rozbudowę sieci kanalizacyjnej i oczyszczalnię. Razem te inwestycje tyle będą kosztowały, około 13 mln. Na te przedsięwzięcia mamy dostać środki pomocowe, po 4 mln zł na każde, czyli w  sumie mamy 8 mln. Musimy to wykazać w budżecie, bo póki co, nie mamy umów. I dlatego tak to wygląda. Z jakich funduszy te środki zewnętrzne? Unijnych - konkretnie Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i odnowy wsi - czyli Podstawowe usługi dla gospodarki i  ludności wiejskiej. Będzie umowa i to są pewne pieniądze. Może pan zapewnić dzisiaj, że otrzymacie to wsparcie finansowe na 100 procent. Na 100 procent to są pewne podatki i  śmierć. W  kasie tych pieniędzy jeszcze nie ma. W inwestycjach pojawiła się zapowiadana nieoficjalnie budowa kręgielni przy Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne. Na to też dostaniecie środki zewnętrzne? Chcielibyśmy dostać. Mamy złożony wniosek, ale nie ma rozstrzygnięć. Projektowane zadłużenie na koniec roku ma dziś jedynie charakter formalny, ale w tej chwili macie największe prognozowane zadłużenie ze wszystkich gmin.

Są takie programy, udało nam się zakwalifikować i bardzo się z  tego cieszymy. Kiedyś te inwestycje trzeba zrobić. Będzie to rok chudy, ale wszystkie środki przeznaczamy na ważne zadania infrastrukturalne... To raczej będzie gruby rok pod względem inwestycji. Chudy to był 2009, kiedy poza salą w  Dobieszczyźnie inwestycyjnie w gminie nic wielkiego się nie wydarzyło. Z budżetu wypadła za to planowana budowa basenów... Nie zgodzę się z tą opinią do końca... A drogi, które pobudowaliśmy, mi.n. do Lasek. Krótkie odcinki. Nie odcinek, tylko 600 metrów. Proszę sobie pojechać zobaczyć, jak ta droga wygląda. To załatwia całą wieś. Zgodzi się pan, że kilkaset metrów drogi to inny ciężar inwestycyjny dla gminy niż kanalizacja w  Żółkowie, Pawłowicach, Chrzanie i  Laskach. Nie można było tych inwestycji realizować już w 2009 roku? Sam musi sobie pan odpowiedzieć na to pytanie. To, że ja bym chciał pieniądze już, rok wcześniej, to ja sobie mogę chcieć. Jest druga strona, która kieruje tymi środkami, one są rozdawane już od 2007 roku do roku 2013 i  na razie jesteśmy na etapie oceny wniosków. Mamy pierwsze rozstrzygnięcia, możemy składać wnioski ostateczne, a  inni odpadli w  ogóle. Wcześniej nie można było budować. Jak ktoś zaczyna wcześniej, przed przyznaniem środków, to znaczy, że go stać i musi robić za swoje. Wszystkie

samorządy były przyhamowane tym brakiem rozstrzygnięć. O ile rozumiem budowę kanalizacji, to już np. na kręgielnie środki mogły być pozyskane wcześniej. Z ubiegłorocznego budżetu wypadła realizacja basenu, która była największą planowaną inwestycją, więc priorytety się przesuwają... Priorytety są priorytetami, ale trzeba się ustawiać pod to, na co w  danej chwili są pieniądze. Jakby pan dostał propozycję, że może sobie kupić auto i dostać 50 procent dofinansowania, to by pan nie poszedł na to? Z  jakiego źródła będą pochodziły planowany kredyt i pożyczka? Z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu. To na przydomowe oczyszczalnie... Nie tylko, również na te duże planowane sieci i na rozbudowę oczyszczalni, bo przecież nie dostaniemy wszystkich pieniędzy. Myśli pan, że radni przyjmą budżet w takiej formie? Myślę, że rada wie, jakie są priorytety... Czy w tym okresie lepiej byłoby same chodniki budować? Czy coś innego? Kiedyś to musimy zrobić. Jak by pan ocenił w kilku zdaniach tegoroczny budżet? Proinwestycyjny, a może prowyborczy? To jest realny plan możliwy do wykonania. Żeby nadgonić zaległości, żebyśmy mogli dalej się rozwijać, taki budżet jest po prostu konieczny. Rozmawiał BARTEK NAWROCKI

Radni gminy Nowe Miasto uchwalili budżet na 2010 r.

Odważnie z 7 milionami deficytu związane są z udziałem placówki w programie unijnym, a w Gminnym Ośrodku Kultury z przeprowadzonym niedawno remontem. - Nie zgodzę się z tym, że nie można znaleźć oszczędności w tym budżecie. One same się nam nasuną, jeśli zaczniemy realizować te wszystkie zamierzenia. Do tej pory na wszystko nam jakoś starczało. Jak nie będzie środków na kulturę czy alkoholówkę, to się obetnie fundusze. W najgorszym razie zrobi się nieco mniej niż planowano i kilka osób zarobi mniej. (...) Moim zadaniem jest poskramiać zapędy, gdy chodzi o płace. Ciekawe, czy jest druga taka gmina, która tak oszczędza na administracji. Uczmy się oszczędzać, póki jeszcze jest dobrze. Napisałem już pismo do opieki społecznej z zaleceniem, żeby zmieścić się w zaplanowanym budżecie. Ludziom trzeba dać pomoc, bo nam inaczej zimą zamarzną i nie będą mieli co

do garnka włożyć - stwierdził wójt Aleksander Podemski. Na sesji bezpośrednio przed dyskusją przewodniczący Janusz Janicki odczytał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej z Poznania. - Projekt charakteryzuje się dużym deficytem, który wyniesie ponad 7 milionów. Należy jednak zauważyć, że będą realizowane bardzo poważne przedsięwzięcia. Największym zadaniem będzie inwestycja z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w Komorzu. Razem z  powiatem średzkim będziemy realizować przebudowę drogi na trasie Boguszyn - Kolniczki - Panienka. Z budżetu bieżącego nie da się wygospodarować jakichś wielkich pieniędzy na inwestycje. Może należałoby się zastanowić nad niektórymi wydatkami, bo trzeba gdzieś zacząć oszczędzać. Dochodów nie da się zwiększyć, bo wiązałoby się to ze znacznym podniesieniem podatków.

Uważam, że warto jednak powalczyć o środki zewnętrzne i  realizować inwestycje ze środków zewnętrznych. Tym bardziej, że 75 % kosztów kwalifikowanych wróci do naszego budżetu - przekonywał

scowościach Chocicza i Teresa. Z pieniędzy zaoszczędzonych na przetargach ma zostać przeprowadzona modernizacja i częściowy remont stacji wodociągowej i oczyszczalni ścieków w  Chociczy. Samo-

Fot. Lidia Sokowicz

W tegorocznym budżecie gminy Nowe Miasto zaplanowano 24.693.170,00 zł dochodów oraz 31.824.664,79 zł na wydatki. Deficyt, który ma zostać pokryty z kredytów i pożyczek, wynosi 7.131.494,79 zł. Aż 10 mln zł przeznaczone jest na oświatę, a 5 mln na pomoc społeczną. Wśród inwestycji największymi będą budowa sieci kanalizacyjnej w Komorzu oraz remont drogi powiatowej Boguszyn - Panienka. W  sprawie projektu budżetu gminy Nowe Miasto na 2010 rok radni wypowiadali się na dwóch posiedzeniach połączonych komisji oraz na styczniowej sesji. Zwracali szczególną uwagę na konieczność podwyższenia cen wody i  ścieków. Marek Mroziński pytał, dlaczego wzrastają wydatki związane z  programem przeciwdziałania alkoholizmowi i  działalnością kulturalną. Skarbnik Elżbieta Mnich wyjaśniła, że większe wydatki na bibliotekę

Sesja, w czasie której głosowano przyjęcie projektu budżetu, odbyła się - po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej remontem - w sali Gminnego Ośrodka Kultury

Aleksander Podemski. Zapowiedział, że gmina przygotowuje już projekty związane z wymianą części sieci kanalizacyjnej w  miej-

rząd planuje także wystąpienie o środki unijne z „odnowy wsi” na remont budynku byłej szkoły w Dębnie oraz na stworzenie placów zabaw w Klęce,

Wolicy Nowej i Aleksandrowie. - W Klęce byłoby to połączone z zagospodarowaniem terenu wokół pałacu i części parku. Chcielibyśmy to miejsce kreować jako centrum wsi - wyjaśnił. Przewodniczący Janusz Janicki podkreślił, że 7-milionowy deficyt jest poważny, ale nie przekracza granicy dopuszczalnej przepisami. - Budżet jest bardzo odważny. Żadne poprzednie nie zakładały aż tak dużego deficytu. Jeżeli chcemy zrealizować duże inwestycje i  poprawić infrastrukturę w gminie przy takich dochodach i sztywnych wydatkach, to inaczej się nie da. Ten deficyt będziemy spłacać do 2013 roku - stwierdził Janicki. Głos zabrał też Waldemar Tomaszewski, który przedstawił szczegółową analizę, że rzeczywisty deficyt w latach poprzednich był znacznie niższy od planowanego. W głosowaniu wszyscy radni poparli projekt budżetu. (ls)


IV

magazyn

4 (137) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

ROLNICTWO Agencja Rynku Rolnego czeka na wnioski

Preferencyjny kredyt tylko z ubezpieczonymi uprawami

Dopłaty do materiału siewnego Rolnicy mogą się ubiegać o dopłaty do zużytego materiału siewnego. Agencja Rynku Rolnego rozpoczęła przyjmowanie wniosków 15 stycznia. Wsparcie finansowe przysługuje do materiału zakupionego i wysianego w okresie od 15 lipca 2009 do 15 czerwca 2010 r. Dopłaty należą się do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym w kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach pomocy de minus w rolnictwie. Łączna kwota pomocy dla producenta w dowolnie wyznaczonym okresie trzech lat obrotowych nie może przekroczyć 7.500 euro. Wniosek o dopłaty należy złożyć do Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu. Formularze dostępne są na stronie internetowej ARR www.arr.gov.pl w zakładce „Rynki rolne”. (era)

STAWKI DOPŁAT ORAZ MAKSYMALNY PUŁAP DOPŁATY Maksymalne stawki dopłat do 1 ha

100 zł - w przypadku zbóż, mieszanek zbożowych i pastewnych; 160 zł - w przypadku roślin strączkowych; 500 zł - w przypadku ziemniaków. GATUNKI ROŚLIN UPRAWNYCH OBJĘTE DOPŁATAMI: 1) w przypadku zbóż: - pszenica zwyczajna, - żyto (populacyjne, syntetyczne lub mieszańcowe), - jęczmień, - pszenżyto, - owies; 2) w przypadku roślin strączkowych: - łubin (żółty, wąskolistny lub biały), - groch siewny, - bobik, - wyka siewna; 3) ziemniak

Jeżeli rolnicy nie ubezpieczą upraw, nie będą mogli skorzystać z preferencyjnych kredytów na odbudowę produkcji w gospodarstwie poszkodowanym przez klęskę żywiołową. Rolnicy pobierający dopłaty bezpośrednie do gruntów lub płatność cukrową mają obowiązek ubezpieczyć co najmniej 50 procent powierzchni swoich upraw objętych płatnościami. Ubezpieczający uprawy płacą tylko połowę składki. Pozostałe środki pochodzą z budżetu państwa. Rolnik, który nie ubezpieczy upraw będzie musiał zapłacić karę. Sankcja wyniesie równowartość w  złotych 2 euro od

O GŁO S Z EN IA

Kupię maciory i knury

SUPER CENA!

Odbieramy pojedyńcze sztuki

Tel. 667 300 427, 667 300 426

1 ha. Opłatę należy uiścić do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę rolnika. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od tego roku rolnicy, aby skorzystać z preferencyjnych kredytów na odbudowę produkcji w gospodarstwie poszkodowanym przez klęskę żywiołową, muszą mieć ubezpieczone co najmniej 50 procent upraw. „Należy podkreślić, iż niezawarcie przez rolników umów ubezpieczenia upraw rolnych nie będzie miało wpływu na ubieganie się przez nich o płatności bezpośrednie” - czytamy w  komunikacie ministerstwa rolnictwa. (era)

W JAKICH FIRMACH UBEZPIECZYĆ

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarł z trzema zakładami ubezpieczeń umowy w sprawie dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu zawarcia w 2010 r. umów ubezpieczenia z producentami rolnymi od ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych w rolnictwie: - Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie, - Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie, - Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Poznaniu.

SKUP

TUCZNIKÓW, MACIOR KNURÓW ORAZ BYDŁA

JAKIE UPRAWY I OD CZEGO

Rolnik może ubezpieczyć swoje uprawy zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych i roślin strączkowych od wystąpienia następujących zdarzeń losowych: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania i przymrozków wiosennych.

Odbiór każdej sztuki z zagrody

Tel. 609/347-895 669/574-538

OG ŁOS ZE NIA

SKUP BYDŁA RZEŹNEGO tel. 728 816 891 728 333 298

Krowy, buhaje, jałówki Konkurencyjne ceny! Szybkie płatności! Odbiór zwierząt z gospodarstwa!

AGRO - MIX Części do ciągników i maszyn yn

rolniczych, maszyny rolniczee AKUMULATORY « 6V190Ah

DO WSZYSTKICH TYPÓW CIĄGNIKÓW

ceny od 3500 zł ceny producenta, możliwość montażu Jarocin ul. Poznańska 1 Nosków ul. Koźmińska 27 Witaszyce al. Wolności 7

199 zł 225 zł « 12V45Ah 139 zł « 12V50Ah 145 zł « 12V55Ah 149 zł « 12V60Ah 160 zł « 12V72Ah 205 zł « 12V100Ah 250 zł « 12V120Ah 295 zł « 12V165Ah 379 zł

« 6V165Ah

TURY

tel. 504/868-966 tel. 506/310-088 tel. 504/866-699

SKUP MACIOR i KNURÓW - przyjeżdżamy po każdą sztukę do gospodarstwa - ważymy wagą elektroniczną - nie przeceniamy dużych sztuk - płacimy gotówką lub przelewem

608/439-125


4 (137) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

magazyn

INFORMACJE

V

Szukam pracy W Jarocinie potrzeba fachowców, nie ma czasu na naukę

Jakie ma pan uprawnienia?

10.00 rano to pora w sam raz na takie czynności, jak telefony do firm w sprawie ofert pracy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba odpowiedzialna za rekrutację będzie w  „śniadaniowym” nastroju. „Stolarze i pracownicy do przyuczenia” brzmi zachęcająco, zwłaszcza ta druga część. Numer stacjonarny, kierunkowy 62, czyli gdzieś w okolicy. - Jakie ma pan uprawnienia? - pyta głos w  słuchawce. No więc wymieniam: prawo jazdy, kurs pierwszej pomocy zrobiony jeszcze za harcerza - aktualny (do zeszłego miesiąca, ale o  tym nie wspominam). No i rok doświadczenia w branży. - A jakie uprawnienia są mile widziane? - pytam. - No gdyby pan miał na koparko-ładowarkę, to miałby pan bardzo duże szanse. No to do widzenia. Jedynie dla czystego sumienia dzwonię do firmy budowlanej. Szukają murarzy, tynkarzy, ale może potrzebują też kogoś do przyuczenia, zapytać nie zaszkodzi. - Panie, tu trzeba fachowców, tu nie ma czasu na naukę, no przykro mi - mężczyzna nie pozostawia złudzeń. Metodę „na przyuczenie” mogę sobie zatem darować. „Śniadaniowy” nastrój też się nie sprawdza. „Sprzedawca do sklepu” nie odbiera, próbowałem już kilka razy. Z kolei tam, gdzie chcą zatrudnić na pełen etat cztery osoby, nie ma już nawet miejsca na poczcie głosowej. Biorę następne: „stolarz”. - Jest opcja próby, pan może przyjechać w  piątek na jeden dzień i  ocenić, czy ta praca panu odpowiada, a my ocenimy, czy pan nam odpowiada - kobieta o miłym głosie jasno przedstawia reguły i zaprasza na piątek. Dyktuje adres. Sprawdzam na mapie, gdzie leży Murzynowo Leśne. Za daleko, autem samemu się nie opłaci, pociąg tamtędy nie jedzie. Odpada.

Marsz do „pośredniaka”!

Nieco zbity z tropu, ale nie zniechęcony, ruszam do „pośredniaka”. Wcześniej ustawiłem na gadu-gadu opis: „szu-

kam pracy - pilne”. Może tą drogą coś się znajdzie, może ktoś coś „podszepnie”. Widok wewnątrz urzędu pracy nie napawa mnie optymizmem - grupa osób czyta oferty wywieszone w gablocie. Cisza, skupienie, zmartwione twarze. Po kilku chwilach udaje mi się dopchać. Spisuję niektóre oferty. Co ważne, w większości przypadków podane są adresy firm, więc od razu wiadomo, z kim ma się do czynienia. Przy okazji zapoznaję się z  ofertami szkoleń. Zakład Kształcenia Zawodowego koordynuje jakiś program, można się załapać na przydatne szkolenia. Spisuję numer kontaktowy. Na tablicy obok natrafiam na oferty pracy za granicą, wśród nich „osoba do pielęgnacji roślin” w Wielkiej Brytanii. Miasto Chichester w  hrabstwie West Sussex. Już tam byłem i nawet mi się podobało, ale teraz wykluczam wyjazd ze względu na studia. Z  ciekawości pukam jednak do drzwi wskazanego pokoju. Uprzejma pracownica PUP kseruje mi szczegóły oferty. Wymagany jedynie komunikatywny angielski, ale stawka najniższa możliwa, a więc nieco ponad 5 funtów na godzinę. Spanie w  domkach kempingowych za 40 funtów tygodniowo. Wyżywienie jakieś 30 funtów i  z  tygodniówki zostaje raptem „stówka”. Aż tak zdesperowany nie jestem. Po „pośredniaku” krążę już od 20 minut i tutejszy nastrój zaczyna mi się udzielać. Nikt się nie uśmiecha (oprócz pracowników), w powietrzu wisi pesymizm. Zagaduję innych, którzy szukają pracy. „Bez znajomości nic nie znajdziesz” - powtarza jak mantrę większość z moich rozmówców.

Mogę chociaż poodśnieżać

Prosto z urzędu idę na stację benzynową - szukają tam pracownika. Nie jestem jedynym chętnym, kilka metrów przede mną idzie młoda kobieta z CV w dłoni. Instynktownie przyspieszam kroku, ale ostatecznie nie wyprzedzam jej. Niech idzie pierwsza. Tak jak sądziłem, wychodzi niepocieszona - potrzebują facetów. - Szukam pracy już prawie miesiąc, zależy mi na czymś „na miejscu”. Jestem po administracji, ale ambicje zawodowe muszę odłożyć na bok, bo po prostu muszę z czegoś żyć. Pracowałam za granicą i coraz bardziej żałuję, że wróciłam. Tu jest dramatycznie, zwłaszcza dla kobiet - podkreśla brunetka. Narzekamy

oboje jeszcze chwilę, w międzyczasie na stację wchodzi inny kandydat. Nie powiodło mu się, bo nie ma jakichś szkoleń na tankowanie gazu. Ja też ich nie mam, ale i tak wchodzę. - To ogłoszenie jest już nieaktualne, w zasadzie zanim się ukazało mieliśmy już stertę zgłoszeń - oznajmia kierowniczka. Postanawiam

się nie znalazło. Przeglądam jeszcze oferty w Internecie, zaglądam na strony okolicznych urzędów pracy. Piszę też CV i listy motywacyjne - roześlę je jeszcze dziś wieczorem pod adresy wskazane w ogłoszeniach. O pracę pytam też wśród znajomych. - Na Glinkach ponoć potrzebują ludzi, tam jest jakaś produkcja wafli

Fot. Bartek Nawrocki

Zaczynam od ogłoszeń z „Gazety Jarocińskiej”. Chwila po 9.00, środa, siedzę przy stole z  długopisem w  dłoni. Nie dzwonię od razu, najpierw muszę obmyślić strategię. Zaznaczanie tylko tych ofert, przy których mam realne szanse na angaż jest bez sensu - zostałyby może ze dwa „namiary”.

W poszukiwaniu pracy liczy się upór. Nie wpuszczają cię drzwiami, próbuj wejść oknem

jednak popytać na innych stacjach. Bez skutku. - To może chociaż mógłbym tu poodśnieżać, jak znowu spadnie śnieg? - nie daję za wygraną na jednej z większych stacji w mieście. Młody mężczyzna z obsługi łypie na mnie gniewnie, najwyraźniej chciałem mu podkraść „fuchę”. Ale mam szczęście - naszą rozmowę podsłyszał klient. Zaczepił mnie już na zewnątrz. - No miałbym parking do odgarnięcia, w razie potrzeby będę dzwonił - proponuje. Podaję numer komórki i  odchodzę. Młody mężczyzna z  obsługi nadal się gapi. Po powrocie do domu zaglądam na gadu-gadu. Mam sześć wiadomości, znajomi widocznie się przejęli. Podpowiadają, proponują, deklarują, ale wszystko dotyczy pracy w Poznaniu. Codzienne dojazdy mi się nie uśmiechają, a na samą myśl o cenach wynajmu choćby małego pokoiku człowieka szlag trafia. Ale grunt, że są wyjścia awaryjne w przypadku, gdyby w Jarocinie nic

czy coś. Kumpelę niedawno przyjęli - podpowiada Robert, który do niedawna sam szukał pracy. Znalazł ją w Środzie Wlkp.

Gdyby nie szkoła…

Czwartkowy poranek wypełnia mi dzwonienie pod numery spisane z gabloty w jarocińskim urzędzie pracy. „Magazynier” idzie na pierwszy ogień. Mężczyzna, który odebrał telefon informuje, że pracuje się trzy tygodnie w Holandii i tydzień w Polsce - tak w kółko. Nie było o tym mowy w ogłoszeniu, ale dają umowę o pracę na niezłych warunkach finansowych, więc lepiej się tak na starcie nie mądrować. Ucinam z  nim krótką pogawędkę w  języku angielskim (jego znajomość jest ważniejsza niż inne kwalifikacje, bo ponoć nie ma tam, w holenderskim oddziale, innych Polaków) i dodaję, że umiem też trochę po rosyjsku. - To świetnie, bo jest tam spora grupa ze Wschodu i są małe problemy z komunikacją z nimi. No

wstępną fazę pan przeszedł jak burza, zapraszam na rozmowę. Jeśli ma pan jakieś doświadczenie, to biorę od razu pana. Jak pan był za granicą już to byłoby panu łatwiej - zachęca. Umawiam się na jutro i dzwonię dalej. Stanowisko „handlowiec” okazuje się mocno naciągane. - To jest w sumie wie pan, taki van seller, sprzedaje się z auta. Bo pan, rozumiem, w weekendy też jest dyspozycyjny? Praca może być w Jarocinie, ale może być też w Koninie. Robił pan coś takiego wcześniej? - dopytuje rozmówca. Kłamię, że latem zawsze pomagam wujkowi sprzedawać truskawki na targu, z  przyczepy. Przystaję na spotkanie o 17.00 w Żerkowie. Trzy inne oferty są już nieaktualne. Najwyraźniej do roboty w sklepie trzeba mieć przede wszystkim refleks. Agencja reklamowa szuka m.in. pracowników biurowych. Podają adres mailowy, na który należy przesyłać aplikacje, ale podają też numer telefonu. - Zamierzam wysłać do was podanie, ale interesuje mnie, jakie są wasze wymagania. Wie pan, chcę uniknąć kompromitacji - zagaduję. Praca oczywiście polega na obsłudze biurowych urządzeń, takich jak faks, drukarka, ksero. Umowa o pracę, pełen etat. Płynność, z  jaką zostałem o tym wszystkim poinformowany, każe mi podejrzewać, że byłbym w najlepszym wypadku dwudziestym dziewiątym kandydatem na liście. Nie wysyłam CV, przecież nigdy nie pracowałem w biurze.

Brać to, co jest

Kucharza szukają w Cerekwicy. Jedna z  pracownic uległa wypadkowi i ktoś musi ją zastąpić na czas rekonwalescencji. - Jestem po technikum żywieniowym, pracuję w kuchni jednego z lokali w  Poznaniu, ale chciałbym wrócić w  rodzinne strony opisuję swoje położenie. Strzał w dziesiątkę. Dowiaduję się, że zgłosił się jedynie chłopak z tytułem zawodowym kucharz małej gastronomii, który przy „moich” kwalifikacjach nie ma szans. - Może pan przyjechać, już na miejscu omówię panu warunki zatrudnienia - proponuje mężczyzna. Jeszcze przed obiadem dzwonię do Marty Horbacz z jarocińskiego Zakładu Kształcenia Zawodowego. Jej numer znalazłem w  „pośredniaku”, w  gablocie ze szkoleniami. W  czytelny sposób kobieta zapoznaje mnie z  kursami, które są akurat prowadzone.

Taki na wózek widłowy trwa około miesiąca. To jest właściwie tak, jakby się chodziło do pracy, prawie codziennie. Dostaje się zwrot za dojazd i 4 złote brutto za każdą godzinę szkolenia (pod warunkiem przystąpienia do egzaminu). Najlepsi z tych szkoleń trafiają na płatne staże. Wypełniam kwestionariusz zamieszczony na stronie internetowej www. zkzjarocin.pl. Dają za darmo, to bierz.

Z dnia na dzień coraz gorzej...

W piątek ponownie zaglądam do urzędu pracy. Nie spisuję już numerów na oślep. I  tak wszędzie pytają o  doświadczenie. Sytuację ludzi poszukujących pracy doskonale oddaje piłkarski rynek transferowy - im dłużej zawodnik jest bez klubu, tym bardziej traci na wartości w oczach potencjalnego pracodawcy. Bo nie gra, więc nie może być w formie. Czyli, paradoksalnie, im dłużej szukasz pracy, tym mniejsze szanse, że ją znajdziesz. I wtedy musisz się decydować na „grę w niższych ligach” licząc, że to tylko na jakiś czas, że się wkrótce wybijesz. Brutalna prawda o miastach wielkości Jarocina jest taka, że jeśli nawet uda się znaleźć pracę, to szanse na spełnianie się w niej są nikłe. Powód jest prosty - „ambitnej” pracy jest jak na lekarstwo. Ci o wysokich kwalifikacjach albo wyjeżdżają od razu do większych miast, albo stają przed trudnym zadaniem wyróżnienia się spośród wielu innych ubiegających się o te same stanowiska. Wcale nie jest tak, że wykształcenie liczy się przede wszystkim. Najwięcej ofert jest przeznaczonych dla fachowców: budowlańców, kierowców ciężarówek, kucharzy. Nie mając ani bogatego doświadczenia, ani dyplomu, trzeba się łapać wszystkiego, co jest dostępne. Bo wszystko jest lepsze niż bezrobocie. W miarę upływu czasu łatwiej stłumić ambicje, zapomnieć o wstydzie. Przez trzy dni znalazłem kilka opcji, które przynajmniej dają nadzieję na zatrudnienie. Jedna jest całkiem ciekawa - ta „holenderska”. Gdybym naprawdę miał kiedyś do czynienia z kuchnią, pojechałbym też do Cerekwicy. Oczekując na kolejne telefony od pracodawców „z  wyższych lig” mogę choćby poodśnieżać u faceta spotkanego na stacji. Bo przecież w  ostatecznym rozrachunku chodzi po prostu o to, by przetrwać. PIOTR IGNASIAK


VI

magazyn

4 (137) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

INFORMACJE

Uczniowie będą strzelać NOWE LICEUM Z PRZYSPOSOBIENIEM POLICYJNO-PRAWNYM

NA POCZĄTKU STYCZNIA zebrał się zespół, który opracuje program nauczania liceum o przysposobieniu policyjno-prawnym. W czasie spotkania zaprezentowane zostały mundury, które będą obowiązywać w tej szkole

WITOLD BIERŁA, dyrektor ZSP nr 2 w Jarocinie Chcemy dać szansę młodzieży, która myśli poważnie o karierze związanej ze służbami mundurowymi. Absolwent zostanie wyposażony w odpowiednią wiedzę i umiejętności, które ułatwią mu w przyszłości odnalezienie się w pracy policjanta lub pracownika innych służb mundurowych. Ponadto dla wszystkich zainteresowanych będzie przeprowadzony kurs umożliwiający uzyskanie licencji pracownika ochrony fizycznej pierwszego stopnia, dzięki czemu nasi uczniowie zdobędą dodatkowe kwalifikacje. Duża porcja zagadnień z dziedziny prawa, historii czy WOS-u da lepsze podstawy, zwiększy szanse i ułatwi kontynuowanie nauki na wydziałach prawa, historii czy stosunków międzynarodowych.

Nowatorski projekt w szkole w Tarcach

Chcą kojarzyć absolwentów z firmami

Od września w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie otwarty zostanie nowy kierunek - liceum ogólnokształcące z przysposobieniem policyjno-prawnym. - Jest to odpowiedź na ogromne zainteresowanie młodzieży, i to nie tylko z powiatu jarocińskiego, ale także ościennych. W jarocińskiej „dwójce” będzie to drugi - obok liceum ogólnokształcącego z przysposobieniem wojskowym, kierunek związany ze służbami mundurowymi - wyjaśnia Witold Bierła, dyrektor ZSP nr 2. - Założeniem twórców programu kształcenia w tym kierunku jest przyjęcie rozwiązań, które zaowocują w przyszłości bardziej świadomym ubieganiem się absolwentów liceum o  przyjęcie do służby w  policji dodaje. W trakcie nauki uczniowie będą mieli możliwość ukończenia kursu uprawniającego do uzyskania licencji pracownika ochrony fizycznej pierwszego stopnia. Obok przedmiotów ogólnokształcących uczniowie poznają szereg zagadnień związanych z  tajnikami pracy w  policji. Program będzie realizowany w  blokach tematycznych w czasie 3 lat nauki. - Zajęcia w  ramach rozszerzenia policyjnoprawnego będą prowadzone przez doświadczonych policjantów z  jarocińskiej komendy policji. W  ramach programu młodzież będzie mogła zapoznać się z praktycznymi aspektami służby poprzez obserwacje pracy policjantów oraz wycieczki do szkół policyjnych, do zakładów medycyny sądowej i  do zakładów kryminalistyki. Ważnym aspektem kształcenia mają być również letnie obozy szkoleniowe - zapewnia dyrektor Bierła. Nowa oferta jarocińskiej „dwójki” skierowana jest nie tylko do młodzieży powiatu jarocińskiego. Placówka nie posiada jednak internatu, dlatego mogą z niej skorzystać jedynie uczniowie, którzy mają możliwość zakwaterowania w Jarocinie albo dojazdu do szkoły. (ann)

Skład zespołu, który opracuje program nauczania liceum o przysposobieniu policyjno-prawnym: Witold Bierła - dyrektor ZSP nr 2 w Jarocinie, Leszek Mazurek - naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jarocinie, podinsp. mgr inż. Krzysztof Rzepczyk - Komendant Powiatowy Policji w Jarocinie, nadkom. Andrzej Boruta - naczelnik wydziału kryminalnego KPP, kom. Maciej Nawrocki - zastępca naczelnika wydziału prewencji i ruchu drogowego KPP, st. asp. Maciej Bierła - p.o. kierownik dzielnicowych KPP, Jan Wyzujak - emerytowany policjant, były komendant policji w Jarocinie, Roman Polanowski - emerytowany policjant, Anna Kordus - nauczyciel ZSP nr 2, Aneta Sobkowiak - nauczyciel ZSP nr 2 oraz Jacek Adamczak - pedagog szkolny ZSP nr 2. W programie nauczania liceum o przysposobieniu policyjno-prawnym znajdzie się między innymi: wiedza o policji, wybrane zagadnienia prewencji kryminalnej i techniki kryminalistycznej, wybrane zagadnienia prewencji i ruchu drogowego, wybrane zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa publicznego, wybrane elementy prawa, wybrane zagadnienia z zakresu broni palnej, środków przymusu i ochrony osobistej, samoobrona i techniki interwencyjne, ochrona konwojów, ochrona obiektów, ochrona osób i mienia, zasady udzielania pomocy przedlekarskiej, musztra policyjna, techniki posługiwania się bronią i środkami przymusu bezpośredniego oraz strzelanie z różnego rodzaju broni palnej.

Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach zgłosił swój udział w  projekcie „Wielkopolska Musi Wiedzieć”, którego realizację rozpoczęła Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu. - Jest to program współpracy szkół z  firmami, dzięki któremu absolwenci będą mieli dużo większe szanse na pracę, a firmy łatwiejszy dostęp do wykwalifikowanych pracowników - wyjaśnia Sławomir

niem pracy - mówi Wojciech Zalewski, rzecznik projektu. - Co ciekawe firmy są często gotowe zatrudniać osoby ze średnim wykształceniem kierując je na szkolenia, nie mając jednocześnie pojęcia o tym, że kształci się w Polsce w zawodach technik logistyk i technik spedytor. Teraz mamy szansę skojarzyć obie strony i  sprawić, żeby wypracowały takie rozwiązania, które pozwolą te potrze-

Konferencja inaugurująca projekt „Wielkopolska Musi Wiedzieć” odbyła się w Poznaniu

Adamiak, dyrektor placówki w Tarcach. Projekt został zainaugurowany na początku stycznia konferencją, w której wzięło udział około stu osób z firm logistycznych oraz szkół kształcących w  zawodach technik logistyk i technik spedytor z województwa wielkopolskiego. Wśród nich znaleźli się także przedstawiciele szkoły w Tarcach. - Często słyszymy od firm, że mają trudności z pozyskiwaniem wykwalifikowanych pracowników, a szkoły zgłaszają nam, że ich absolwenci mają problemy ze znalezie-

by zaspokoić z korzyścią dla wszystkich - zapewnia. Wyższa Szkoła Logistyki 4 lata temu opracowała program „WSL dla szkół średnich”, w ramach którego uruchomiono między innymi studia podyplomowe „Logistyka - studia dla nauczycieli”. Przygotowano również program wycieczek do WSL wraz z  wizytami w  firmach logistycznych oraz zorganizowano Ogólnopolską Olimpiadę Logistyczną. We wszystkich tych przedsięwzięciach uczestniczą nauczyciele i uczniowie szkoły w Tarcach. (ann)

Podstawowym celem projektu „Wielkopolska Musi Wiedzieć” jest stworzenie platformy komunikacyjnej pomiędzy szkołami a firmami logistycznymi. W marcu powstanie Logistyczna Platforma Badawcza - portal internetowy umożliwiający zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami i firmami będący jednocześnie bazą informacji o pracy i edukacji logistycznej. Kolejnym elementem będą badania terenowe, które odbędą się u wszystkich uczestników projektu w okresie od lutego do lipca. Wyniki tych badań mają dokładnie sprecyzować wzajemne oczekiwania obu stron projektu wobec siebie - szkół i firm. Dzięki organizacji paneli dyskusyjno-problemowych powinno dojść do bezpośredniego dialogu na bazie tych badań, co w efekcie ma doprowadzić do dopasowania wzajemnych oczekiwań. Zaplanowano także opracowanie materiałów i pomocy dydaktycznych dla szkół, które będą miały na celu rozwój kształcenia logistycznego w oparciu o bliższy kontakt z praktyką.


4 (137) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

INFORMACJE

Pielęgnuj swoje słowa

Poznajmy się

Pierwsza część szkolenia upływa w bardzo serdecznej i  zabawowej atmosferze. Służy to integracji grupy, a także pomaga w zapamiętywaniu imion i wzajemnym poznawaniu się. Kolorowe zdjęcia, gry słowne, zabawy imionami to elementy, które od pierwszych chwil wyróżniają szkolenie prowadzone przez Anetę Murakowską na tle warsztatów, których doświadczały uprzednio pielęgniarki. Trenerka dba o dobre samopoczucie wszystkich uczestniczek, a ustalony wraz z grupą kontrakt daje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa i tworzy atmosferę zaufania.

Ucz się, bawiąc

W części merytorycznej pielęgniarki dowiadują się o tym, jak skutecznie oraz asertywnie komunikować się ze swoimi bliskimi, pacjentami,

VII

Ferie w Jarocińskim Ośrodku Kultury

Raport o grypie Powiatowa komisja bezpieczeństwa i porządku wysłuchała raportu Zygmunta Jasińskiego, dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarocinie na temat sytuacji epidemiologicznej na terenie powiatu jarocińskiego w  związku z  grypą sezonową oraz grypą wywoływaną wirusem AH1N1. Dyrektor przedstawił dane uzyskane z  terenu działania jarocińskiego sanepidu, z  których wynika, że dotychczas wykryto 739 przypadków zachorowań na grypę sezonową, z  czego tylko 5 osób podejrzanych

było o grypę typu AH1N1. W przypadkach potwierdzonych zachorowań na grypę spowodowanych wirusem AH1N1, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przeprowadziła dochodzenia epidemiologiczne. Przeprowadzono również kontrole placówek służby zdrowia z uwzględnieniem poprawności zgłaszania zachorowań na grypę, przypadków grypopodobnych oraz stosowania procedur dotyczących zwalczania pandemii tej choroby. W ramach działań inspekcji przeprowadzono także doraźne wyrywkowe kontrole szkół sprawdzając warunki do

prawidłowego utrzymania higieny osobistej uczniów. Przedmiotem kontroli był przede wszystkim stan techniczny pomieszczeń sanitarnych, zaopatrzenia budynków szkolnych w ciepłą bieżącą wodę, wyposażenie pomieszczeń sanitarnych dla uczniów w mydło, papier toaletowy oraz suszarki lub ręczniki jednorazowego użytku do rąk. Skontrolowano 21 szkół. - W przypadku stwierdzonych nieprawidłowości wydaliśmy zalecenia dotyczące doprowadzenia budynków szkolnych do obowiązujących standardów technicznych i higienicznych. Poleciliśmy między in-

nymi wyposażenie pomieszczeń sanitarnych w dozowniki na mydło w płynie i zastąpienie nim mydła w kostkach, które ze względu na wielokrotne użycie nie jest zalecane - wynika z raportu dyrektora Jasińskiego. W posiedzeniu komisji bezpieczeństwa i porządku wzięli udział: starosta jarociński Stanisław Martuzalski - przewodniczący komisji oraz przedstawiciele poszczególnych służb, inspekcji i  straży z  terenu powiatu, radni a  także pracownicy starostwa odpowiedzialni za bezpieczeństwo publiczne i zarządzanie kryzysowe. (ann)

Ferie w Jarocińskim Ośrodku Kultury

Warsztaty angażują do ćwiczeń wszystkie uczestniczki

Dwanaście razy w miesiącu Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu przestaje być miejscem spokojnym i cichym. Za sprawą unijnego szkolenia korytarzyk zapełnia się i co chwila w drzwiach sali szkoleniowej pojawiają się nowe osoby. Ponieważ jest to kolejne ze szkoleń realizowanych w  ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, do uczestniczek dotarły już wieści o  atmosferze panującej w  trakcie warsztatów. Jednak część pielęgniarek zastanawia się, czy aby nie będzie to kolejne nudne szkolenie, jakie zafundowali im przełożeni. Szybko przekonują się, że ich obawy się nie sprawdzają, a wręcz przeciwnie - są mile zaskoczone.

magazyn

przełożonymi. Jak się okazuje, wiedza i umiejętności wyniesione z zajęć będą przydatne nie tylko na polu zawodowym, ale także w domowym zaciszu. „Teraz będę wiedziała, jak rozmawiać z moim synem - analitykiem, a jak z mężem - zadaniowcem”, „Już nie powiem pacjentowi, że spróbuję się wkłuć. Ja wiem, jak to zrobić i nikt nie przypisze moich zasług szczęściu!”. Te zdania nie raz pojawiają się w wypowiedziach uczestniczek. Najważniejsze jednak jest to, że całą wiedzę zdobywają i  wypracowują same. Odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz zabawy stają się pretekstem do wyciągania wniosków, szukania odpowiedzi na czasem trudne pytania. Panie mają okazję doświadczyć, jakie konsekwencje niesie z  sobą chaotyczne komunikowanie się oraz stawianie hipotez niepopartych faktami. W toku zajęć same wyszukują rozwiązania oraz alternatywy dla błędnych zachowań. Drugiego dnia szkolenia uczestniczki są bardziej spontaniczne, chętniej dzielą się swoimi spostrzeżeniami oraz podają przykłady ze swojego życia. Bardzo ciekawym okazuje się być zagadnienie dotyczące zdrowej semantyki. Panie z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem weryfikują swoje poglądy na temat pułapek i złudzeń, w jakie wplątuje umysł ludzki oraz rad, jak się przed tymi mechanizmami bronić. Ćwicząc w grupach wypracowują swoją definicję asertywności, która ku zdziwieniu pielęgniarek, jest znacznie bogatsza niż lansowane w mediach „mówienie nie”. Joanna Sawionek

Zadowalająca ilość imprez? Gdy ośrodki kultury w Jaraczewie czy Nowym Mieście przygotowały bogatą ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży na zimowe ferie, w Jarocińskim Ośrodku Kultury odbyły się tylko dwie imprezy - Balik Małego Budzika i High School Party (dyskoteka dla szkół średnich). Turniej gier komputerowych Cyberliga zaplanowano na czwartek i piątek. Czy

zasadach. Nie jest już organizatorem imprez, a tylko bazą i zapleczem technicznym dla różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Zadania z  zakresu kultury realizują m.in. stowarzyszenia. - Współpraca ze stowarzyszeniami na terenie gminy pokazała, że organizacje pozarządowe potrafią te same zadania zrealizować w  dziedzinie kultury co pracownicy etatowi i znacznie taniej - tłumaczył wtedy burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. - Za każdą wydaną złotówkę możemy uzyskać więcej niż do tej pory - zapewniał. Jednocześnie Michał Wiraszko przekonywał, że ośrodek nadal pozostanie głównym organizatorem życia kulturalnego w  gminie. Jak to się Zdaniem Michała Wiraszko ilość imprez w czasie ferii jest ma do ilości wydarzeń zadowalająca podczas tegorocznych trzy wydarzenia w ciągu dwóch tygodni, ferii? W piśmie nadesłanym do „Gazety” to wystarczająca ilość? Dyrektor JOK-u dyrektor przekonuje, że ilość imprez jest Michał Wiraszko od 5 miesięcy nie chce zadowalająca, i że chociaż JOK otrzymuje udzielać wywiadów „Gazecie”. Odpo- teraz o połowę mniejsze dotacje z gmiwiada jedynie na pytania kierowane do ny, to ani na chwilę nie zwalnia tempa niego pisemnie. w organizowaniu wydarzeń kulturalnych. Od roku JOK funkcjonuje na nowych (kg)

Komentarze pochodzą z portalu pl www.jarocinska.pl Wilczur: Jak Olać Kulturę - Mucha nie ma czasu na zajmowanie sie takimi błachostkami jak zastanawianie sie jak uatrakcyjnic ferie dzieciom i młodziezy. Przeciez to jest niemedialne. ROBI karierę, i ma nadzieje ze ta kupa na której jeszcze czasami siaduje nie wyschnie po wyborach. Najwaznijsze cel jest osiagniety - nic i  nikt nie przerasta tego co robi JxxI. A MIeSZKAŃCY? niech sie pobawia na dworze - taka ładna zima. polak: Jest za zimno i za dużo śniegu żeby coś organizować poczekajmy ćerpliwie do lata Martin: (…) MNIE ŚMIESZY TO ,ZE NIKT NIE CHCE UDZIELAĆ ODPOWIEDZI I WSZYSCY CHCĄ PYTANIA NA PISmie -to jest żenujące i pogardliwe dla innych ,szczególnie dla wyborców. (…) * zachowano oryginalną pisownię


VIII

magazyn

INFORMACJE

O rynku pracy w WWSHE

Interwencja

W sali (bez) dobrej woli Do naszej redakcji zadzwoniła osoba korzystająca z sali gimnastycznej, należącej do gimnazjum im. Z. Herberta w  Żerkowie. Jak twierdził telefonujący, który chciał zachować anonimowość, problem dotyczy całej grupy osób. - Ćwiczymy w poniedziałki, środy i soboty. Zwykle spotykamy się między 18.00 a 20.00. Czy osoba odpowiedzialna za salę powinna być obecna w godzinach wieczornych czy nie - pyta mieszkaniec Żerkowa. - Nie zależy mi na tym, żeby komukolwiek zaszkodzić, ale administrator otwiera, wydaje nam sprzęt, siatkę sobie musimy zamontować, choć wydaje mi się, że należy to też do jego obowiązków, następnie zamyka szkołę i idzie do domu. A co gdyby się w tym czasie coś stało? Jakieś zdarzenie losowe, wypadek, kiedy liczy się czas. Zdaniem naszego rozmówcy, nie ma możliwości otworzenia szkoły od środka i nikt nie jest w stanie wyjść ani wejść w trakcie zajęć. - Przez te wszystkie lata, jak ćwiczę, nie było takiej sytuacji, żebyśmy znaleźli jakieś inne wyjście z tego budynku. Wiem, że niektóre osoby mają numer telefonu do opiekuna sali, ale mimo wszystko, tak nie powinno być. Henryk Marciniak, dyrektor gimnazjum: - Myślę, że to jest naprawdę sprawa bardzo prosta i można się umówić z  zainteresowanymi, jak to rozwiązać. Ale wolałbym, żeby w tej kwestii wypowiadał się pan Bierła. Dyrektor wyraża zdziwienie, że niezadowolony użytkownik nie zgłosił się z problemem do niego, czy osoby odpowiedzialnej za obiekt.

Władysław Bierła, nauczyciel WF i międzyszkolny organizator sportu w  Żerkowie, nie ukrywa, że cała sprawa go irytuje. Twierdzi, że „nie jest woźnym”, żeby pilnował obiektu. Zdaniem nauczyciela, wynajmowanie sali to tylko mały wycinek obowiązków, które na nim ciążą. - Za bezpieczeństwo odpowiada wynajmujący. Osoby płacą, dostają pokwitowanie, wchodzą do sali i odpowiadają za to, co się tam dzieje. Ja udostępniam sprzęt, nie jestem stworzony do tego, żeby siedzieć tutaj cały dzień. Mam na głowie cały sport szkolny, organizację obozów, robię to w zakresie międzyszkolnego organizatora. Jego zdaniem, hala zwykle nie jest zamknięta. - Klucz zostawiam w drzwiach, albo, co można łatwo potwierdzić, jeśli ćwiczą osoby dorosłe, pozostawiam otwarte drzwi. W każdej chwili mogą wejść czy wyjść z sali. Był może moment, że klucza nie było, ale na ogół jest. Dostępny jest też mój prywatny telefon, pod który zawsze można zadzwonić. Jak ktoś wie, gdzie zatelefonować w sprawie wynajmu, to chyba też wie, co zrobić, jak się coś stanie... Wyczuwam w tym czyjąś złośliwość. To jest moja dobra wola, że ja przychodzę tutaj w sobotę, w niedzielę i każdy inny dzień, bo mógłbym zamknąć, jak to się dzieje w innych miejscach. (...) Mieszkam tuż przy szkole i między innymi dzięki temu, ta sala tak funkcjonuje. Komuś się może coś nie podobać, ale porządek być musi, bo ja jestem nauczony obowiązkowości i solidności. Rozmówca dodaje, że wszystkie zasady są opisane w regulaminie, który doskonale się sprawdza i został skopiowany dla wielu innych obiektów. (nba)

Żerków

Odśnieżanie zza firanki Temat odśnieżania dróg poruszono na ostatnim posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej w Żerkowie. Radni pytali, czy doszło do planowanego spotkania władz gminy z szefostwem Powiatowego Zarządu Dróg w Jarocinie. Zdaniem samorządowców zimową akcję, prowadzoną przez gminę i powiat można by inaczej skoordynować. - Wiadomo, że podczas odśnieżania te pojazdy przemieszczają się po tych samych drogach, może byśmy mogli przejąć odpowiednie odcinki i się nie dublować - proponował Janusz Szóstek. Pomysł przewodniczącego komisji rewizyjnej poparli inni radni. Ich zdaniem, firma, która odśnieża drogi na zlecenie PZD, czasami musi „przejechać 30 km z podniesionym pługiem”, by dojechać do krótkiego odcinka powiatówki znajdującego się na końcu gminy.

4 (137) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

Burmistrz Jacek Jędraszczyk ocenił temat jako „trudny i newralgiczny”. Gmina ma podpisane porozumienie ze starostwem powiatowym odnośnie utrzymania części powiatowych dróg, również w zimie. Dotyczą one jednak głównie ulic miejskich (np. rynku w Żerkowie). Tymczasem radni wskazywali na odcinki między innymi w Chwałowie, Antoninie czy Komorzu. Jacek Jędraszczyk potwierdził „Gazecie”, że rozmawiał o  sprawie z kierownictwem PZD. - Pewne sprawy ładnie wyglądają zza okna, zza firanki - tłumaczy burmistrz. - Na chwilę obecną nie ma możliwości zmian w tym temacie, to nie kończy się na zamianie, ale przy okazji pojawia się temat nadzoru itd. Niestety jest tych dróg tutaj dużo. Żerków ma do zimowego utrzymania ponad 200 km dróg. (nba)

Konferencję pt: „Sytuacja na wielkopolskim rynku pracy” zorganizowała 12 stycznia Wielkopolska Wyższa Szkoła Humanistyczno - Ekonomiczna w Jarocinie w ramach projektu „Zintegrowany program rozwoju Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno - Ekonomicznej w  Jarocinie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w  ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Konferencja miała na celu przybliżenie zmian zachodzących na regionalnym rynku pracy, poszukiwanych kompetencji oraz oczekiwań pracodawców wobec przyszłych pracowników. Zaprezentowane zostały również przykłady dobrych praktyk wśród realizowanych z EFS projektów unijnych oraz możliwości podejmowania pracy za granicą. Wśród gości, którzy pojawili się na konferencji byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy

Dr Krzysztof Bondyra z Instytutu Socjologii UAM wygłosił wykład na temat „Rzemieślnicy i nie tylko. Zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem zawodowym na wielkopolskim rynku pracy”

i pracownicy powiatowych urzędów pracy, lokalni przedsiębiorcy oraz przedstawiciele uczelni, studenci i  absolwenci. Kolejnym działa-

niem realizowanym w ramach Projektu będą Targi Pracy organizowane w marcu przez WWSH-E w Jarocinie.

Bezrobocie cały czas rośnie

Nadal sezonówka W ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie przybyło kolejnych 112 bezrobotnych. Według dyrektora Grzego-

rza Fenglera są to nadal pracownicy sezonowi. - Mamy w tym roku wyjątkowo mroźną i długą zimę. W tych warunkach

wielu prac nie można wykonywać, a większość pracodawców woli, żeby pracownik zgłosił się do urzędu pracy, niż gdyby mieli go wysłać na bezpłatny urlop - tłumaczy szef PUP-u. Jarociński urząd pracy spodziewa się w najbliższym czasie dalszego wzrostu poziomu bezrobocia. Tym razem spowo-

dowanego zwolnieniami pracowników spółki „Kotlin”. Pierwszych 40 osób zarejestruje się w urzędzie pracy w lutym. - Jesteśmy umówieni w tym tygodniu z tymi osobami i pojedziemy do Kotlina, żeby pomóc im wypełnić wnioski rejestracyjne - informuje Grzegorz Fengler. (ann)

Wójt i skarbnik Nowego Miasta będą sprawdzać wydatki organizacji i stowarzyszeń

Z oszczędności na straże pożarne Wójt Aleksander Podemski wraz ze skarbnik Elżbietą Mnich będą w tym roku zwracać szczególną uwagę na celowość wydatkowania dotacji. - Powiem to na przykładzie strażaków. My mamy obowiązek dawać na ochronę przeciwpożarową, ale nie ma obowiązku płacić na pojedzonka czy na nagrody na strzelania. Ja powiedziałem to w sposób wyraźny i dobitny, że to co było już się skończyło - zapowiedział wójt na posiedzeniu połączonych komisji nowomiejskiej rady. Dyskusja, której tematem miały być oszczędności, zeszła jednak na działalność straży pożarnych. Podemski podkreślił, że na straż z budżetu wydawane jest ponad 100 tys. zł, a gmina posiada tylko dwie jednostki w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. - Jeśli chodzi o jednostkę z Klęki, to my właściwie nie słyszymy o zakupie paliwa czy naprawie sprzętu. Obie jednostki - zarówno Klęka, jak i Nowe Miasto mają dopełnione sprawy rejestrowe i działają jako stowarzyszenia. (...) Te dwie jednostki w systemie uczestniczą nie tyle w gaszeniu pożarów, co przede wszystkim w  akcjach na drogach. Z racji udziału w systemie otrzymują jakąś dotację na sprzęt. Każda z jednostek ma po dwa samochody. W rezerwie jest

jeden w pełni sprawny samochód w Chromcu - wyjaśnił szef gminy. Radny Julian Janicki z Boguszynka podkreślił, że samochód należący do OSP w Boguszynie jest nieubezpieczony. - On nie może wyjechać na drogę. Jest w sumie więźniem Boguszyna. Sprzęt strażacki poza Klęką i Nowym Miastem ma niejednokrotnie już ponad 40 lat. Tych pozostałych jednostek praktycznie nie ma. Strażacy są nieubezpieczeni. A jeśli coś się stanie w czasie, gdy będą pomagać gasić pożar u sąsiada, to kto im co da? Nasza jednostka w Boguszynku ma wicemistrzostwo powiatu w zawodach strażackich. Od kilku lat nie jesteśmy dotowani przez gminę w żaden sposób. A chłopacy mają jeszcze chęć pokazać się na zawodach. Ponoć gmina, z tego co wiem, nie chce nawet na to dać pieniędzy. A przecież to nie były duże kwoty - mówił z żalem radny. Wójt wyjaśnił, że mistrzostwa kosztowały gminę co roku ok. 4 tys. zł. - To było na nagrody niezwiązane ze strażą pożarną i na jedzenie. Dlatego na spotkaniu powiedziałem, że nie jestem przeciwnikiem zawodów, ale pieniądze na poczęstunek straż powinna poszukać we własnym zakresie. Kilka lat temu proponowałem, żeby najlepsze drużyny honorować zakupem dla jednost-

ki - elementami umundurowania czy sprzętu. Ale ten pomysł upadł. Nie było zainteresowania taką propozycją - wyjaśnił Aleksander Podemski. Radny Waldemar Tomaszewski nawiązał do niedawnej sprzedaży dwóch samochodów strażackich przez OSP w Nowym Mieście. - Wraz z Markiem Mrozińskim jesteśmy często zapraszani przez kolegów z OSP w Klęce. Wiemy, jakie mają bolączki i co udało im się zrobić. Jak dobrze wiemy postarali się o pieniądze zewnętrzne, z  Unii Europejskiej. Działają nie tylko w  pożarnictwie, ale i na rzecz społeczeństwa lokalnego. Dlaczego więc strażacy z Nowego Miasta dostali w prezencie 32 tys. zł ze sprzedaży, a strażacy z Klęki muszą chodzić i o wszystko się prosić? Myślę, że trzeba to wziąć pod uwagę przy wydatkowaniu pieniędzy na OSP. Klęka jest niedoceniana. Dobrze, że jest firma, która ich wspomaga - mówił radny Tomaszewski. Wójt stwierdził, że jednostka OSP w Klęce działa rzeczywiście bardzo dobrze. - To jest naprawdę wzór. To, co powiem może będzie niepopularne, ale działalność statutowa w części jednostek OSP sprowadza się do zorganizowania raz w roku spotkania - podsumował dyskusję wójt Podemsi. (ls)


4 (137) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

OGŁOSZENIA OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI

magazyn

IX

MEBLE

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Jarocinie podaje do publicznej wiadomości, że: dnia 24.02.2010 o godz. 10.00 w budynku Sądu Rejonowego w Jarocinie mającego siedzibę przy Niepodległości 15 w sali nr 15, odbędzie się pierwsza licytacja prawa wieczystego użytkowania nieruchomości położonej: w Górze przy ul. Jarocinskiej, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze KW 27913 przysługującego dłużniczce Joannie Tasiemskiej

KUCHENNE

Sprzedaż licytacyjna obejmuje prawo wieczystego użytkowania niezabudowanej nieruchomości o pow. 597 m², dz. nr 87/5. (data końcowa wieczystego użytkowania 25.04.2099 r). Uzbrojenie działki: energia elektryczna, wodociąg

www.jaworski-meble.pl

Suma oszacowania wynosi 13 379,00 zł, zaś cena wywołania jest równa 3/4 sumy oszacowania i wynosi 10 034,25 zł. Licytant przystępujący do przetargu zobowiązany jest złożyć rękojmię w wysokości 1/10 sumy oszacowania, tj. 1 337,90 zł w gotówce lub książeczce oszczędnościowej banków uprawnionych według prawa bankowego, zaopatrzonej w upoważnienie właściciela książeczki do wypłaty całego wkładu lub na konto komornika: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA I O. Centrum w Kaliszu 51 10202212 0000 5102 0079 5823

NA KAŻDY WYMIAR

szafy przesuwne garderoby regały, szafki meble pokojowe Golina, ul. 1 Maja 4 Tel. 887/207-886, (62) 740-47-79

Oferuje praktyki zawodowe:

* KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII - na lata 2010/2012 - 3 miejsca wolne

* PRAKTYKI MIESIĘCZNE dla uczniów technikum i szkół średnich

Zgodnie z przepisem art.976 §1 kpc w przetargu nie mogą uczestniczyć osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły oraz inne osoby wymienione w tym artykule.

Zgłoszenia: os. Konstytucji 3 Maja 32, tel. 605/965-566 lub (62) 505-50-00 od 11:30

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Jarocinie podaje do publicznej wiadomości, że: dnia 24.02.2010 o godz. 10.20 w budynku Sądu Rejonowego w Jarocinie mającego siedzibę przy Niepodległości 15 w sali nr 15, odbędzie się druga licytacja nieruchomości należących do dłużników Mirosławy i Dariusza Wabińskich, położenie: 63-200 Jarocin, Słowackiego 4a, dla których Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze KW 5323 oraz KW 26704 Sprzedaż licytacyjna obejmuje: Działki nr 773/4 i 772/3 o pow. 360 m², Budynek mieszkalny, Pu=169,2 m² Suma oszacowania wynosi 383 575,00 zł, zaś cena wywołania jest równa 2/3 sumy oszacowania i wynosi 255 716,67 zł. Licytant przystępujący do przetargu zobowiązany jest złożyć rękojmię w wysokości 1/10 sumy oszacowania, tj. 38 357,50 zł w gotówce lub książeczce oszczędnościowej banków uprawnionych według prawa bankowego, zaopatrzonej w upoważnienie właściciela książeczki do wypłaty całego wkładu na konto komornika: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA I O. Centrum w Kaliszu 51 1020 2212 0000 5102 0079 5823. Zgodnie z przepisem art.976 §1 kpc w przetargu nie mogą uczestniczyć osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły oraz inne osoby wymienione w tym artykule.

ZATRUDNIĄ

KLASYFIKATORÓW BYDŁA RZEŹNEGO na teren woj. wielkopolskiego

Wymagane doświadczenie Oferujemy: - pracę w prężnie rozwijającej się firmie, - atrakcyjne wynagrodzenie, - samochód i telefon służbowy. CV na e-mail:

marketing@phkonrad.eu

(w tytule wpisać nazwę stanowiska) lub

kontakt tel. 604 104 978

Średniej wielkości firma poszukuje kandydatów na stanowisko

GŁÓWNEGO KSIĘGOWEGO Miejsce pracy: Kotlin

Zakres obowiązków: - Odpowiedzialność za prowadzenie pełnej księgowości w systemie finansowo- księgowym SYMFONIA - Sporządzanie sprawozdań finansowych, raportów, analiz - Współpraca z urzędami (ZUS, GUS, US) - Nadzór i koordynacja pracy wszystkich działów księgowości - Współtworzenie i realizacja polityki rachunkowości w firmie, monitorowanie zmian w przepisach Wymagania: - Wykształcenie wyższe ekonomiczne lub licencjat - Doświadczenie na stanowisku samodzielnego księgowego - Komunikatywność, samodzielność, umiejętność pracy w zespole, rozwinięte zdolności zarządzania zespołem Oferujemy: - Zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy - Możliwość rozwoju zawodowego Oferty zawierające CV i list motywacyjny prosimy przesyłać do 6 lutego br. na adres: rekrutacja20100@vp.pl Prosimy o dopisanie klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 27.08.1997r. Dz.U.z 2002r.,Nr101,poz.923 ze zm.”

przy zakupie powyżej 2 ton udzielamy RABATU

AUTO GAZ

MONAŻ NAPRAWA

MECHANIKA SAMOCHODOWA wymiany rozrządów - olei, serwis klimatyzacji

PIOTREX - JAROCIN

ul. Brandowskiego 7a (przeniesiono z ul. Poznańskiej) tel. 512/090-998


X

magazyn

OGŁOSZENIA

4 (137) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Jarocin 63 -200 Jarocin, ul. T. Kościuszki 43 tel/fax (62) 747-23-19, 747-24-15, e-mail: jarocin@poznan.lasy.gov.pl

OGŁOSZENIE O NEGOCJACJI CENOWEJ Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Jarocin, na podstawie art. 38 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., nr 45, poz. 435, z późniejszymi zmianami) oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 kwietnia 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania przetargu publicznego oraz sposobu i warunków przeprowadzania negocjacji cenowej w przypadku sprzedaży lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych (Dz. U. z 2007 r., nr 78, poz. 532) ogłasza negocjację cenową na sprzedaż: NIERUCHOMOŚCI ZABUDOWANEJ POŁOŻONEJ W JAROCINIE UL. ZACISZNA 2, 2A. 1. Nieruchomość składa się z: - nieruchomości zabudowanej, położonej w Jarocinie ul. Zaciszna 2, zapisanej w księdze wieczystej KW nr KZ1J/00026535/4 i oznaczonej w  ewidencji gruntów jako działki nr 332/5, 329/2, 328/4, 329/3, ark. mapy 12 o powierzchni 936 m² +1248 m² +1331 m² +973 m= 4488 m² stanowiącej własność Skarbu Państwa Lasy Państwowe Nadleśnictwo Jarocin, zabudowaną budynkiem administracyjnym o  powierzchni użytkowej 636,33 m², budynkiem przychodni lekarskiej o powierzchni użytkowej 210,90 m², pomieszczeniami zaplecza brygady wywozowej (powierzchnia w piwnicy pod przychodnią lekarską) o powierzchni użytkowej190,70m², budynkiem restauracyjnym o powierzchni użytkowej 666,20 m² , budynkiem magazynu o powierzchni użytkowej 113,60m² oraz zbiornikiem przeciwpożarowym, - nieruchomości lokalowych położonych na nieruchomości w Jarocinie, ul. Zaciszna 2a, na działce nr 328/5, zapisane w księdze wieczystej KW nr KZ1J/00026059/3, stanowiące: • lokal użytkowy nr 7 o powierzchni użytkowej 196,70 m², którego udział we współwłasności gruntu i innych wspólnych częściach budynku wynosi 0,262 części, położony na parterze budynku, stanowi zaplecze położonej w sąsiedztwie przychodni lekarskiej, • lokal użytkowy nr 8 o powierzchni użytkowej 54,20 m², którego udział we współwłasności gruntu i innych wspólnych częściach budynku wynosi 0,072 części, położony w piwnicy budynku, stanowi zaplecze położonej w sąsiedztwie restauracji. Zgodnie z obowiązującym uprzednio miejscowym ogólnym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Jarocin, zatwierdzonym dnia 21 listopada 1994 roku przez Radę Miejską w Jarocinie przedmiotowa nieruchomość położona była na terenie oznaczonym jako tereny przemysłowe. Obecnie brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Jarocin, zatwierdzone uchwałą NR XVI/199/99 dnia 29 października 1999 r. przez Radę Miejską w Jarocinie oraz zmianą zatwierdzoną uchwałą NR XLIII/714/2006 z dnia 22 lutego 2008 r. w sprawie zmiany studium uwarunkowań i  kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Jarocin podtrzymało ustalenia planu-tereny aktywizacji gospodarczej oznaczone symbolem „G”. Nieruchomość częściowo jest obciążona umową najmu zawartą na czas nieokreślony. 2. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 315.000,00 zł., słownie: trzystapiętnaścietysięcyzłotych, Zaliczka wynosi: 16.000,00 zł. słownie:szesnaścietysięcyzłotych. 3. Terminy przeprowadzonych przetargów: - przetarg ustny nieograniczony w dniu 11. 08. 2009 r., - drugi przetarg ustny nieograniczony w dniu 30. 11. 2009 r. 4. Negocjacja cenowa odbędzie się w dniu 01. 03. 2010 r. w budynku Nadleśnictwa w Jarocinie, ul. T. Kościuszki 43, sala narad, o godzinie 10.00. 5. 1) Zgłoszenia należy składać w sekretariacie Nadleśnictwa w Jarocinie, ul. T. Kościuszki 43, w formie pisemnej, w zamkniętych kopertach z dopiskiem „negocjacja cenowa na nieruchomość zabudowaną położonej w Jarocinie ul. Zaciszna 2, 2a”, najpóźniej w dniu negocjacji cenowej do godz. 8.00. 2) Zgłoszenie powinno zawierać: - imię, nazwisko i adres albo nazwę, siedzibę i adres zgłaszającego, - numery PESEL, NIP, i REGON zgłaszającego, o ile spoczywa na nim obowiązek ich uzyskania, - numer rachunku bankowego zgłaszającego, - datę sporządzenia zgłoszenia, - oferowaną cenę, sposób jej zapłaty, - oświadczenie, że zgłaszający zapoznał się z warunkami negocjacji cenowej i przyjmuje te warunki bez zastrzeżeń, - oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby przeprowadzanej negocjacji cenowej. 3) Do zgłoszenia należy dołączyć: - dowód wniesienia zaliczki, - dokumenty , z których będzie wynikało prawo osób podpisujących zgłoszenie do składania oświadczeń woli w zakresie objętym zgłoszeniem w imieniu i na rzecz zgłaszającego. 4) Negocjacja cenowa odbędzie się, chociażby wpłynęło tylko jedno zgłoszenie spełniające warunki określone w niniejszym ogłoszeniu. 6. 1) Warunkiem przystąpienia do negocjacji cenowej jest wniesienie zaliczki w wyżej określonej wysokości w  kasie Nadleśnictwa lub na konto bankowe w Banku Zachodnim WBK S.A. o/Jarocin 92-10901131-0000-0000-1300-2021, najpóźniej do dnia 01. 03. 2010 r., do godz. 8.00. 2) Wniesienie zaliczki będzie skuteczne, jeżeli w  podanym terminie znajdzie się na rachunku bankowym Nadleśnictwa Jarocin. 3) Zaliczka wniesiona w pieniądzu przez uczestnika negocjacji cenowej, którego zgłoszenie zostało wybrane, będzie zaliczone na poczet ceny nabycia. 4) Zaliczka wniesiona w gwarancjach bankowych przez uczestnika negocjacji cenowej, którego zgłoszenie zostało wybrane, podlega zwrotowi niezwłocznie po wpłaceniu kwoty równej cenie nabycia nieruchomości. 5) Zaliczki pozostałych uczestników negocjacji cenowej zostaną zwrócone wpłacającym w terminie 3 dni od dnia odwołania albo zamknięcia negocjacji cenowej. 7. Warunkiem nabycia nieruchomości jest wpłata ustalonej w negocjacji cenowej ceny w całości przed dniem zawarcia aktu notarialnego. 8. Czynności związane z przeprowadzeniem negocjacji cenowej mogą być zaskarżane. 9. Skargę na czynności związane z przeprowadzeniem negocjacji cenowej wnosi się na piśmie, bezpośrednio do sprzedającego, w  terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia negocjacji cenowej, w  przypadku wniesienia skargi na czynności związane z przeprowadzeniem negocjacji cenowej, sprzedający wstrzymuje czynności związane ze sprzedażą nieruchomości, sprzedający rozpatruje skargę na czynności związane z negocjacją cenową w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania, sprzedający zawiadamia pisemnie skarżącego o sposobie rozstrzygnięcia skargi. 10. W przypadku nie zaskarżenia w terminie czynności związanych z przeprowadzeniem negocjacji cenowej albo w razie uznania skargi za niezasadną, sprzedający podaje do publicznej wiadomości informację o wyniku negocjacji cenowej. 11. Sprzedający, w terminie 14 dni od dnia podania do publicznej wiadomości informacji o wyniku negocjacji cenowej zawiadomi pisemnie nabywcę nieruchomości ustalonego w wyniku negocjacji cenowej o miejscu i terminie zawarcia z nim umowy sprzedaży nieruchomości. Wyznaczony termin nie może być krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. 12. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie zawrze bez usprawiedliwionej przyczyny umowy sprzedaży nieruchomości w miejscu i terminie podanym w zawiadomieniu, sprzedający może odstąpić od zawarcia umowy, a wniesiona zaliczka nie podlega zwrotowi. 13. Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo zamknięcia negocjacji cenowej bez ustalenia nabywcy nieruchomości. 14. Osobą upoważnioną do udzielania informacji na temat przeprowadzenia negocjacji cenowej jest Sekretarz Nadleśnictwa Mieczysław Pawlaczyk (tel. 62/7472319 wew. 119). NADLEŚNICZY NADLEŚNICTWA JAROCIN

DREWSTYL

H U R T O W N I A

D R E W N A

Oferuje na sprzedaż płytę OSB 3

wymiary: 122x244 cm; gr. 15 mm cena: 15 zł m2 Posiadamy ilość 14 palet po 60 szt. Komplet stanowi: 2500,5 m2 za 37.507,00 zł

Kontakt: 661 915 780 e-mail: drewstyl@drewstyl.pl W stałej sprzedaży posiadamy: - tarcicę liściastą i iglastą - boazerię - więźbę dachową Dodatkowo oferujemy: usługowe suszenie drewna w suszarni kondensacyjnej! ZADZWOŃ I ZAPYTAJ!!! 63-000 Środa Wlkp., Kijewo 40 (na terenie Hortexu)

0-725/798-551, 0-661/915-780

BIURO REKLAMY


magazyn

OGŁOSZENIA

BRAMY ROLETY

GARAŻE

BLASZANE www.konstal-garaze.pl

BRAMY GARAŻOWE, TRANSPORT, MONTAŻ

Zapraszamy! 62-586-07-83 63-278-62-25 65-526-20-87 68-419-03-39 509/574-644

Y

OKNA

onsta

XI

A T

4 (137) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

R

GRATIS! CAŁY KRAJ - RATY

DREWNO ŻWIRU OPAŁOWE PIASKU DĘBOWE ZIEMI ODGARNIANIE I WYWÓZ ŚNIEGU SPRZEDAŻ:

Jarocin, ul. Poznańska 13 tel. (62) 747-38-02

www.doorszyk.pl

PRODUCENT MEBLI KUCHENNYCH

biurowych, szaf pod zabudowę SPRZEDAŻ:

STOŁÓW, KRZESEŁ, MEBLOŚCIANEK, AKCESORIÓW

Chrzan, ul. Długa 14 tel. 608/778-027

PRZEWÓZ OSÓB HANOVER, DORTMUND, DUISBURG KOLONIA , STRAELEN, GELDERN, VENLO, EINDHOVEN, ROTERDAM, AMSTERDAM wyjazdy: niedziela, czwartek powroty: poniedziałek, piątek

DOWÓZ NA MIEJSCE tel. 600/455-091, 602/678-855, 491759185003

KURS PRAWA JAZDY

KAT. B

-

profesjonalne szkolenie egzamin Poznań lub Kalisz dowóz na zajęcia i egzamin materiały do nauki badania lekarskie raty do 12 m-cy JAROCIN os. Konstytucji 3 Maja 37/16 tel. 604/164-086

Sklep Futra SKÓRY Odzież Środa Wlkp., ul. Paderewskiego 11 (przy dworcu PKS), tel. (61) 285-63-69 Czynne od 9.00 do 18.00 sobota od 9.00 do 15.00

POLECAMY:

• Najnowszą kolekcję kożuszków damskich i męskich naturalnych • duży wybór futer długich i krótkich • szale, kołnierze futrzane, czapki • SKÓRY damskie i męskie (duży wybór) marynarki, żakiety, płaszcze, kurtki • garsonki

USŁUGI KUŚNIERSKIE

PRODUKCJA

PALET

sprzedaż kostki brukowej i brykietu z trocin STANOS, Jarocin

Al. Niepodległości 30 (teren GS „SCh”)

tel. (62) 505-30-90

tel. 604/812-736, 602/854-249

OŚRODEK SZKOLENIA KIEROWCÓW

BUSEM DO NIEMIEC

I HOLANDII

P.H.U. SAWPOL Tel. 600/021/935

Prace ziemne i rozbiórki obiektów budowlanych

Firma Podlasie S.A. poszukuje

PRZEWOŹNIKÓW do stałej całorocznej współpracy

Krzysztof Kwaśniewski

ZATRUDNIMY PRZEWOŹNIKÓW

z dniem 15.11.2009 poszerzyliśmy działalność o

OFERUJEMY: atrakcyjne stawki, krótkie terminy płatności, karty paliwowe TEL. KONTAKTOWE 518/018-750 - plandeki, ciągniki 518/018-768 - plandeki i chłodnie do 12 t 518/018-756 - chłodnie 32, 33 - paletowe, ciągniki

MECHANIKĘ POJAZDOWĄ różnież diagnostyka Peugeot

MONTAŻ INSTALACJI GAZOWYCH Sekwencyjny wtrysk gazu od 2.000 zł Jarocin, ul. Powstańców Wlkp. (dawna Fabryka Mebli) tel. (62) 749-61-93, 605/277-156


XII

magazyn

4 (137) 29 stycznia 2010 www.jarocinska.pl

OGŁOSZENIA K R E D Y T Y: - gotówkowe - realne - konsolidacyjne - samochodowe - hipoteczne - dla rolników

GARAŻE

BLASZANE www.RobStal.pl

TRANSPORT- MONTAŻ

GRATIS! - CAŁY KRAJ, RATY

PRODUCENT

-

bez ukrytych opłat bez poręczeń bez zabezpieczeń minimum formalności oferty specjalne długie okresy spłat szybka decyzja dla każdego

PUNKT KREDYTOWY, PUNKT OPŁAT „DOBRE KREDYTY” ul. Wrocławska 78, Jarocin tel. (62) 597-76-67 fax (62) 590-38-41 pn. - pt. 9.00 - 17.00

NADLEŚNICTWO JAROCIN ogłasza, że w dniach od 03.02.2010 r. do 17.02.2010 r., w godzinach 8.00 - 14.00, w siedzibie Nadleśnictwa, w miejscowości Jarocin, ulica Kościuszki 43, celem konsultacji ze społeczeństwami lokalnymi, zostanie wyłożony do publicznego wglądu

PROJEKT PLANU URZĄDZENIA LASU NADLEŚNICTWA JAROCIN NA LATA 2009 - 2018 Każdy mieszkaniec społeczności lokalnej może wpisać - do specjalnie przygotowanego tomu tego planu - swoją opinię na temat projektowanych przedsięwzięć z zakresu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej oraz zadań wynikających z Programu Ochrony Przyrody. Jeżeli opinia ma charakter zastrzeżenia do ustaleń zawartych w projekcie Planu Urządzenia Lasu, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych obowiązany jest udzielić stosownej odpowiedzi na zastrzeżenie, w terminie do 14 dni od zakończenia okresu wyłożenia planu.

DREWNO OPAŁOWE

DĘBOWE POCIĘTE CENY BEZ ZMIAN OD 2 LAT! Możliwość dowozu do Klienta Tartak Koszkowo, tel. (65) 571 66 20 czynne: pn.-pt. 6.00-16.00

tel. (65) 614-20-83, (61) 610-13-39, (63) 220-54-48, kom. 509/038-426

• szybkie, bezstresowe i profesjonalne szkolenie • egzamin w Poznaniu lub Kaliszu ZAPEWNIAMY • materiały do nauki • dowóz na egzmin

gj_nr_04  

2 OSOBY NIE ŻYJĄ, 7 W SZPITALU Nr 4 (1007) 29 stycznia 2010 Cena 2,80 zł (0% VAT) ISSN 1230-851X Nr indexu 34382X www.jarocinska.pl

gj_nr_04  

2 OSOBY NIE ŻYJĄ, 7 W SZPITALU Nr 4 (1007) 29 stycznia 2010 Cena 2,80 zł (0% VAT) ISSN 1230-851X Nr indexu 34382X www.jarocinska.pl

Advertisement