__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1


Oto ja ! Miasto tworzą ludzie – a pośród nich również Ty! Dlatego obraz Oleśnicy warto rozpocząć od przedstawienia siebie. W ramce narysuj autoportret z ważnym dla Ciebie przedmiotem, zwierzęciem lub rośliną.


Galeria rodzinna


To miejsce, gdzie możesz narysować członków swojej rodziny na wspólnych zdjęciach i portretach. Rodziców, dziadków, rodzeństwo, wujostwo, kuzynostwo oraz oczywiście domowe zwierzęta! Pamiętaj, żeby napisać, kto jest na obrazach.


Skąd jesteśmy? Oleśnica to miasto, do którego po II wojnie światowej przybyło wielu osadników z różnych stron. Oto niektórzy z nich. Czy potrafisz wskazać na mapie miejsce, z którego pochodzą oraz narysować szlak ich drogi do Oleśnicy? Zapytaj skąd pochodzą Twoi dziadkowie i zaznacz miejsce ich urodzenia na mapie.

Wilno Mińsk Berlin Oleśnica

Warszawa

Lwów

WSKAZÓWKA: Poproś rodziców o pomoc w narysowaniu obecnych granic Polski.


„Dlatego, że taka dziewięcioletnia dziewczynka liczyła, że nareszcie będzie można spokojnie iść po ulicy, że będzie miała dom i w ogóle, bo ciągle coś nam się psuło. Bo było tak: mój ojciec jest biologiem systematykiem z poznańskiej uczelni, mama kończyła historię w Krakowie i pracy nie było dla nauczycieli, tylko ojciec był stypendystą ministerialnym, więc dali mu na Polesiu posadę – Kobryń, a mama była harcerką i została wydelegowana też tam na Polesie z Krakowa, żeby organizować drużynę. No więc jakiś czas to wszystko świetnie grało, do momentu, kiedy tam powstała no inna republika w czasie wojny i trzeba było się stamtąd zabierać, więc nie było powrotu do Kobrynia po wojnie. Tak, że nie było gdzie wracać i wybrał [ojciec] Oleśnicę.”

Moskwa

Maria Rutkowska

„Urodziłem się bardzo dawno temu. W 1933 roku, a więc łatwo wyliczyć, iż jestem dość leciwym facetem. W Ziemi Radomskiej, na wsi, powiat Radom, a wieś nic nie znacząca [Ulów]. Żeby chociaż to jakaś wieś gminna, a to taka mała wioska wśród lasów usytuowana. Jak to się mówiło – świat deskami zabity. I gdzie ani prądu nie było, ani dróg bitych, tylko polne i leśne. I bardzo słabe gleby, lasów tam jest multum, natomiast ziemie bardzo słabiutkie. Ja tam spędziłem oczywiście lata dzieciństwa, szkołę podstawową niecałą zresztą, bo do klasy szóstej włącznie, a siódmą tak mi się dobrze złożyło, że kończyłem w Warszawie, w stolicy.”

Stanisław Dziedzic

„Pochodzę z Kresów Wschodnich, województwo tarnopolskie, powiat Buczacz i miejscowość Wojciechówka. Tatuś zawsze z dziadkiem mieli pieniądze, które w ziemię włożyli, nakupili tego ho ho ho i więcej. Na tej Wojciechówce pobudował sobie dwa eleganckie domy, nad rzeczką. Rzeczka nazywała się Olchowczyk, wpadała do większej rzeki Olchowiec, a Olchowiec do innej rzeki i do Morza Czarnego.” Franciszek Zarówny


Komiks tytuł: autor:

Przy jakiej ulicy mieszkasz? A jakie ulice mijasz, kiedy idziesz do szkoły? Zwróć uwagę, na to, jak się nazywają, czy są związane z historycznymi postaciami, a może przyrodą. Poniżej znajdziesz miejsce, by stworzyć własny komiks wyjaśniający skąd wzięła nazwę ulica przy której mieszkasz. Użyj wyobraźni, możesz wymyślić naprawdę fantastyczną i nierealną legendę albo opartą na wiedzy prawdopodobną historię. Wybór należy do Ciebie!


Wprowadzanie rzeki Oleśnicy w podziemne, betonowe koryto w miejscu dawnej fosy. Fot. Jan Jaworski, zdjęcie ze zbiorów ODSzH Pracowni Regionalnej BiFK.


Murale

1 2 3 4

Mural przedstawiający but przez wiele lat zdobił ścianę budynku administrowanego przez Fabrykę Obuwia „Odra”. Pokoloruj go zgodnie ze wzorem. Zabierz rodziców lub dziadków na spacer i zapytaj, gdzie jeszcze znajdowały się murale oraz co przedstawiały. A może odkryjecie nowe?


Rynek 21

Rynek 39

Rynek 48

W Oleśnicy zachowało się wiele pięknych kamienic, szczególnie w obrębie Rynku. Każda z nich posiada charakterystyczne detale, takie jak bawole oka (małe okna dachowe), archiwolty (dekoracyjne łuki w otworach drzwi lub okien), festony (motywy dekoracyjne) lub gzymsy (chroniące elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową). Dokończ przedstawione poniżej oleśnickie kamienice, dorysowując brakujące elementy.

Kamienice


Konrad I Oleśnicki z dynastii Piastów

Sylwiusz Wirtemberski z dynastii Wirtembergów

Karol II Oleśnicko-Ziębicki z dynastii Podiebradów


dynastie oleśnickie W historii Oleśnicy splatają się losy trzech wyjątkowych rodzin książęcych. Piastowie śląscy uczynili z naszego miasta stolicę księstwa, czescy książęta z dynastii Podiebradów dbali o intelektualny rozwój Oleśnicy zakładając m.in. Gymnasium illustre, a za czasów panowania książęcej rodziny Wirtembergów miasto odwiedzali wybitni przedstawiciele świata nauki i sztuki tamtych czasów. Nic więc dziwnego, że w mieście do dziś znaleźć można ślady panowania rodzin książęcych zmieniających się na tronie księstwa oleśnickiego. Labirynt pomoże Ci odkryć niektóre z nich. Sprawdź, czy w Oleśnicy rządziły jeszcze inne dynastie.


pisana historia kościołów

Historia Oleśnicy to nie tylko dzieje rodzin książęcych, ale też losy ludzi nie zawsze posługujących się tym samym językiem i tym samym alfabetem. Przez lata w mieście krzyżowały się różne nacje i wyznania. Dowiedz się, jak wygląda Twoje imię zapisane w różnych alfabetach i sprawdź w którym oleśnickim kościele go używano? Wybierz się na spacer śladem oleśnickich kościołów i zobacz jak wyglądają dzisiaj.

Uwaga! Alfabety są przedstawione w sposób uproszczony. Dokładną technikę użycia liter można odnaleźć w specjalistycznych książkach na ich temat.


Sławni Oleśniczanie Oleśnica ma tak długą i bogatą historię, że nic dziwnego, iż wiążą się z nią losy wielu wybitnych postaci. Aby poznać kilka z nich wytnij portrety i krótkie biogramy, a następnie przyklej w odpowiednim miejscu na osi czasu na kolejnej stronie. Nie zapomnij o narysowaniu swojego portretu i napisaniu, kiedy i gdzie się urodziłeś/aś!

Mam na imię Cecylia i jestem księżniczką. Moim mężem jest Wilhelm Hohenzollern następca tronu pruskiego. Mieszkałam w oleśnickim zamku, w latach 1918-1923, potem do roku 1945 chętnie wypoczywałam tu podczas zimowych i letnich wakacji, szefuję też oleśnickiemu Regimentowi Dragonów nr 8.

Nazywam się Sigmar Polke, jestem malarzem i fotografem. Urodziłem się w 1941 roku w Oleśnicy. Miasto opuściłem z rodziną jako czteroletni chłopiec. Jestem jednym z najpopularniejszych przedstawicieli „pop-artu”. Obecnie moje obrazy osiągają rekordowe sumy podczas aukcji dzieł sztuki.

Mam na imię Jan Sinapius i pochodzę ze Słowacji. Do Oleśnicy przyjechałem w 1629 roku mając 25 lat. Zostałem tutaj bibliotekarzem oraz rektorem w książęcym gimnazjum. Jestem autorem kroniki dziejów księstwa oleśnickiego od legendarnych początków aż po czasy mi współczesne pod tytułem „Olsnographia”.

Nazywam się Gustaw Becker i jestem zegarmistrzem. Urodziłem się 2 maja 1819 roku w Oleśnicy. 1 kwietnia 1847 roku otworzyłem pierwszy w Świebodzicach sklep z zegarami. Po 45 latach działalności wyprodukowałem już milion zegarów.

Nazywam się Stanisław Kokot. Przyjechałem do Oleśnicy po zakończeniu II wojny światowej i zakochałem się w jej zabytkach. Byłem jednym z organizatorów drużyn harcerskich w Oleśnicy, a także Społecznym Opiekunem Zabytków. Z mojej inicjatywy powstał w mieście oddział Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego a także Towarzystwo Przyjaciół Oleśnicy.

Nazywam się Maria Kunic, ale nazywają mnie również Śląską Ateną. Urodziłam się w Wołowie 29 maja 1610 roku. Interesowała mnie astronomia, obserwowałam m.in. planety Wenus i Jowisz. W Oleśnicy w 1650 roku wydałam książkę „Urania propitia” z obliczeniami astronomicznymi.

Jestem profesorem medycyny, specjalizującym się w stomatologii, nazywam się Antoni Cieszyński. Urodziłem się w Oleśnicy 31 maja 1882 roku, a studia na kierunkach medycyna, stomatologia i filozofia ukończyłem w Berlinie i Monachium. Moje prace naukowe (a było ich 375) opublikowano w siedmiu językach w 70 czasopismach naukowych świata.


1255 – nadanie Oleśnicy praw miejskich

1313 – powstanie księstwa oleśnickiego

1495 – rządy w księstwie oleśnickim obejmuje dynastia Podiebradów

1649 – rządy w księstwie oleśnickim obejmuje dynastia Wirtembergów

1792 – rządy w księstwie oleśnickim obejmuje dynastia Welfów

1945 – zakończenie II wojny światowej

2017


Spacer po Oleśnicy

Wo js

ka Pol s

kie go

a pad 11 L isto

Wałowa

Ryn

ek

a

ius

ap

sk a

a

Sin

ław

ow

on

Kl

W ro c

Reja


Czy miasto, w którym żyje się od urodzenia może stać się nudne? Nie, jeśli co jakiś czas zmieniasz trasę, którą idziesz do szkoły albo na spacer. Z doświadczenia wiadomo, że najlepiej odkrywa się własne miasto, pełniąc rolę gospodarza i przewodnika dla gości z innych miejscowości.

Jak myślisz, gdzie najlepiej wybrać się na wycieczkę: z rodziną? z psem? z kolegą z Chin? na rowerze? Zaznacz trasę odpowiednim kolorem. Dorysuj również swoje ulubione, ciekawe miejsca w Oleśnicy.


Według niektórych badaczy nazwa miasta Oleśnica pochodzi od nazwy drzewa olchy (staropol. olszyna, olsza). Obok możesz obejrzeć rysunki jej liści i owoców. Na pozostałej części strony narysuj lub powklejaj ususzone inne rośliny – liście drzew, kwiaty czy trawy, które znajdziesz w Oleśnicy. Napisz jak się nazywają oraz gdzie można je odszukać.

Zielnik


oleśnicki


KolORy olEśNicy

wiosna

lato


Rozpoznajesz ten zabytek? Wiesz, gdzie się znajduje? Każda pora roku ma własne odcienie. Pokoloruj obrazek zgodnie z osobistymi odczuciami zmieniającego się roku. Pamiętaj, że niebo nie zawsze jest niebieskie, a drzewa zielone.

jESIEŃ

Zima


Co można robić na podzamczu? Grać w piłkę, wyprowadzać Potworka na spacer, skakać na koncercie, ćwiczyć jogę na macie, piknikować albo leżeć i liczyć chmury. Co Ty lubisz tutaj robić? Jak spędzali czas w przyzamkowym parku Twoi rodzice? A dziadkowie? Narysuj swoich bliskich, rodzinę, przyjaciół i zwierzaki.

pOdZamCZE


Notatnik


Profile for Fundacja Ważka

Odkrywnik oleśnicki  

Odkrywnik oleśnicki  

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded