Εμπρός 3974

Page 16

!

AΘΛHTIΣMOΣ Tη σελίδα επιµελούνται οι MANΩΛHΣ ΛAΓOYTAPHΣ & ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ ΚΟΥΤΣΑΒΛΗ

ΑΕΛΚ - ΑΡΗΣ 3-1 Ζακουανί, Μανούσος και Λεοζίνιο βρήκαν δίχτυα και αποτελείωσαν τον Άρη

TETAPTH 15 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2014 Αδικήσαμε στο «Εμπρός Sport» την ομάδα του Κεραυνού Αφάλωνα, καθώς εκτός από την ισοπαλία με τον Οδ. Ελύτη, έχει κάνει και νίκη επί Γιώργου Κουτρομπίλα στον πάγκο, με την Προοδευτική. Μην ξεχνιόμαστε...

Τρίποντο παραμονής ι παίκτες μου ήταν μάγκες», δήλωσε ο Γιάννης Ματζουράκης, βγάζοντάς τους το καπέλο για την αγωνιστική τους παρουσία στο πιο κρίσιμο παιχνίδι που είχαν να δώσουν έως τώρα στο Πρωτάθλημα. Νωρίτερα η Καλλονή προχωρούσε σε μια τονωτικής βαθμολογικής σημασίας νίκη, που για την ώρα την απομάκρυνε από τις χαμηλές θέσεις στις οποίες περιήλθε μετά τα αποτελέσματα των αντιπάλων της. Έτσι δυσκόλεψε ακόμη πιο πολύ την παραμονή του αντιπάλου της και κρατά η ίδια την τύχη στα χέρια της. Πράγματι, όσοι βρέθηκαν στο χαώδες, παγωμένο και άδειο από κόσμο ΟΑΚΑ θα διαπίστωσαν ότι έβλεπαν μια άλλη ομάδα στο γήπεδο, ένα σύνολο με νέα πρόσωπα στην 11άδα, διψασμένα να παίξουν ποδόσφαιρο και να αποδείξουν ότι δικαίως οι άνθρωποι της ομάδας, ο πρόεδρος, Νίκος Μιχαλάκης, και ο Γιάννης Ματζουράκης, Η κατοχή ήταν με το μέρος των γηπεδούχων, Χαμογελούν οι παίκτες της Καλλονής για το σπουδαίο τρίποντο που πήραν πίστεψαν σε αυτούς φέρνοντάς τους σε μια ομάδα που σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε φάσεις (φωτό: intime.gr) (φωτό: intime.gr) έχει αναγνωριστεί από όλους στα σαλόνια τής Super League. Ο Πωλ Κεϊτά, ο Γκι Νια- στο 3ο λεπτό από το σουτ μπούγιου και ο Γκαμπριέλ του Τάτου η μπάλα έφυγε ΑΕΛΚ (Ματζουράκης): Σιδεράκης, Χωριανό- ΑΡΗΣ (Παπαδόπουλος Σ.): Διούδης, ΚαραΖακουανί φόρεσαν για άουτ. πουλος, Αναστασιάδης, Ζακουανί, Ποντάνι, γκούνης, Κύργιας, Πουλίδο (56΄ Γιαννίτσης), πρώτη φορά επισήμως τη Οι γηπεδούχοι απάντησαν Μαρσέλο, Φαρία (70΄ Νιαμπούγιου), Κεϊτά Μαργαρίτης (51΄ Σουνάς), Παπαδόπουλος φανέλα και με το «καλη- στο 4ο λεπτό, όταν ο Μα(79΄ Φουρλάνος), Λεοζίνιο, Μανούσος, Κα- (77΄ Κοτσαρίδης), Ηρακλής, Μανιάς, Τάτος, σπέρα», έκλεψαν της εντυ- νούσος δοκίμασε ένα σουτ ζάκης (62΄ Λεάντρο) Τσουμάνης πώσεις, συμβάλλοντας στη από το ύψος της μεγάλης σπουδαία νίκη που κατα- περιοχής, με το Διούδη να τον Άρη, με την μπάλα να πουλου η μπάλα έφυγε ά- πρώτη του συμμετοχή με κτήθηκε. Κορυφαίοι, πά- είναι στη σωστή θέση και για το 0-1. Η ομάδα της Θεσσαλονί- φεύγει άουτ. ουτ και στο 87΄ η ΑΕΛ τη φανέλα της Καλλονής. ντως, αναδείχθηκαν οι Μα- να μπλοκάρει την μπάλα. Καλλονής πέτυχε και τρίτο Ο Σενεγαλέζος χτύπησε νούσος και Λεοζίνιο, οι ο- Οι δύο ομάδες άρχισαν να κης συνέχισε να πιέζει για Ολοκλήρωσε τέρμα. Ο Λεοζίνιο έγινε στο πόδι σε μία μονομαποίοι βρέθηκαν σε μεγάλη ανεβάζουν το ρυθμό τους ένα δεύτερο γκολ και στο την ανατροπή μέρα, κάνοντας σμπαράλια σταδιακά και στο 11΄ ο 18΄ ο Παπαδόπουλος προκάτοχος της μπάλας, μπή- χία με αντίπαλο και η συμτην άμυνα των Θεσσαλονι- Μανιάς δοκίμασε το σουτ, σπάθησε να νικήσει το Σι- Στο β΄ ημίχρονο, η ΑΕΛ κε στην περιοχή του Διού- μετοχή του στο αυριανό κιών. Ο αρχηγός σημείωσε με τον Ποντάνι να μπαίνει δεράκη, χωρίς αποτέλεσμα Καλλονής κατάφερε να ο- δη, πλάσαρε σωστά και έ- παιχνίδι με τον ΟΦΗ θα λοκληρώσει την ανατροπή. και γκολ για τα highlights, στην πορεία της μπάλας όμως. κανε το 3-1 για την ομάδα ξεκαθαρίσει σήμερα. ΑκόΣτο 22΄, το σουτ τού Λεο- Στο 49΄ ο Μανούσος με της Λέσβου, με το Βραζι- μη, ο Περόνε ο οποίος δεν το οποίο συγκαταλέγεται και να την απομακρύνει. στα τρία καλύτερα που πά- Δύο λεπτά αργότερα, ο ζίνιο ήταν άστοχο για την σουτ στην κίνηση έξω από λιάνο να δικαιώνει τον ε- αγωνίστηκε, συγκεντρώνει νε για ψήφιση, και ο Βραζι- Τσουμάνης προσπάθησε ομάδα της Λέσβου, αλλά τη μεγάλη περιοχή, έστειλε αυτό του με την απόδοση αρκετές πιθανότητες να λιάνος «Λέο» λίγο πριν το για τον Άρη, ο Σιδεράκης στο 35΄ έφτασε στην ισο- την μπάλα στα δίχτυα του και τη συμβολή του στη μπει στο γήπεδο αν κριθεί αναγκαίο από τον προποτέλος, με παλικαρίσιο τρό- μπλόκαρε. Ο Λεοζίνιο ήταν φάριση. Ο Λεοζίνιο εκτέ- Διούδη για να κάνει το 2-1. νίκη της ομάδας. νητή του, αν και το ρεπορπο κλείδωσε το θαυμάσιο άστοχος για την ΑΕΛΚ στο λεσε φάουλ και ο Ζακουάνι Στο επόμενο λεπτό, ο ΝιαΤώρα το Kύπελλο! τάζ κάνει λόγο για αλλαμε κεφαλιά έστειλε την μπούγιου δοκίμασε ένα επόμενο λεπτό. τρίποντο. Ο Άρης πάγωσε τους νη- Στο 14΄, ο Άρης κατάφερε μπάλα στα δίχτυα για το 1- σουτ το οποίο ήταν άστο- Μπορεί η Καλλονή να κέρ- γές στην ομάδα με τους σιώτες με το άνοιγμα του να βρει το δρόμο προς τα 1, με τους παίκτες του Άρη χο, όπως και του Καζάκη δισε τον Άρη, όμως ο Κρητικούς. Στόχος είναι σκορ στο 14΄ κι έδειξε πιο δίχτυα. Ο Τάτος από αρι- να διαμαρτύρονται για επι- στο 54΄ και του Λεοζίνιο τραυματισμός τού Πωλ να διαφυλαχθεί το 1-0 του Κεϊτά στο τελευταίο 10λε- πρώτου αγώνα, αλλά και στο 61΄. δημιουργικός στις τελικές, στερά μπήκε στην περιοχή θετικό φάουλ. η κατοχή ωστόσο ανήκε και ο Μανιάς με σουτ στην Στην τελευταία καλή φάση Ο Άρης προσπάθησε να α- πτο απασχολεί την τεχνική γιατί ακολουθεί το εκτός στους γηπεδούχους. Για έ- κίνηση έστειλε την μπάλα του πρώτου μέρους, ο Κύρ- ντιδράσει στο 75΄, αλλά α- ηγεσία, γιατί ήταν από έδρας παιχνίδι με τα Γιάννα 20λεπτο ήταν ανταγωνι- στα δίχτυα του Σιδεράκη γιας έκανε ένα σουτ για πό το σουτ του Παπαδό- τους διακριθέντες στην νινα. στικός, όμως όταν η αντίπαλός του βρήκε χώρους, τότε όλα για αυτόν είχαν Σούλης Παπαδόπουλος, προπονητής Άρη: Γιάννης Ματζουράκης, τελειώσει. Ο Ζακουανί χάλασε τα σχέδια των παι«Η ισοφάριση ήρθε στο χειρότερο σημείο» προπονητής ΑΕΛΚ: κτών του Σούλη Παπαδόο ξεκίνημά μας και δυσκολευτήκαμε ακόμη περισσότε«Η σημαντικότερη έως τώρα νίκη μας» πουλου και ήταν αυτός που ήταν ιδανικό. ρο. με ασύλληπτη κεφαλιά στο έλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίΠετύχαμε ένα γρή- Δε θέλω να πω ούτε για τις μεταγραφές 36΄ συμπαρέσυρε και οδήκτες για την προσπάθεια που έκαναν, γορο γκολ, το ο- που δεν έπαιξαν, ούτε για τίποτα. Σίγησε τους νέους συμπαίειδικά μετά το γκολ που δεχθήκαμε. ποίο μάς ανέβασε γουρα θα βοηθούσαν κάποιοι αν τους κτες του στη νίκη. Και ο Μετά τα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακάπως την αυτοπε- είχαμε ετοιμοπόλεμους, αλλά δεν μποχρόνος τον δικαίωσε. κου, είχαμε περισσότερη πίεση για το αποποίθησή μας. Δεν ρούμε να σταθούμε σε αυτό.» Όμως, παρ’ όλο που κατατέλεσμα. Ήταν μια σπουδαία νίκη. Σαφώς αήμασταν τόσο κα- «Φυσικά και πιστεύουμε ακόμα στην κτήθηκε μια νίκη, ο αγώνας πό τις σημαντικότερες ως τώρα στο Πρωτάλοί στα επόμενα παραμονή. Απομένουν πολλά παιχνίδεν τελείωσε. Η μάχη θα θλημα. Πλέον νιώθουμε πιο άνετα, αλλά λεπτά, αλλά δεν απειληθήκαμε κιόλας. δια. Δεν πιστεύω σε θαύματα, πρέπει να είναι πολύ μεγάλη, αλλά πάλι κινδυνεύουμε άμεσα. Χρειάζεται ακό- Αν και δεν ψάχνω ποτέ δικαιολογίες, προσπαθήσουμε όλοι μας περισσότεστο χέρι όλων είναι να αμη μεγαλύτερη προσπάθεια. Ψάχναμε μια σημαντική νίκη για το γκολ της ισοφάρισης ήταν καθορι- ρο. Η παραμονή θα κριθεί στους 34 ποδείξουν ότι κρατούν την να πάρουμε τα πάνω μας. στικό. Ήταν λάθος του διαιτητή που δε βαθμούς. τύχη για την παραμονή, Το Πρωτάθλημα είναι πολύ ανταγωνιστικό και απ’ ό,τι φαίνε- σφύριξε το επιθετικό φάουλ. Ήταν φα- Είναι καλό ότι υπάρχουν πολλές ομάστα δικά τους χέρια. ται τα πάντα θα κριθούν στο τέλος. Κανείς δεν έχει καταδικα- νερό. δες με 19, 20, 21 βαθμούς, διότι στο στεί. Το 1-1 ήρθε στο χειρότερο σημείο. Εί- τέλος δε θα υπάρχουν αδιάφορες βαθΑνοιχτά και οι δύο Ακόμη και ο σημερινός μας αντίπαλος που έμεινε μακριά, μαστε μια ομάδα που ψάχνει να ανεβά- μολογικά ομάδες. Τα πάντα μπορούν Ο Άρης μπήκε δυνατά στην μπορεί να ανατρέψει τα πράγματα. Εμείς συνεχίζουμε την προ- σει την ψυχολογία της. Αν πηγαίναμε να ανατραπούν. Δεν τα παρατάμε, αλλά αναμέτρηση και μόλις στο σπάθεια και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι. Σύντομα θα μπορούν με το 0-1 στα αποδυτήρια, θα ήταν ε- θέλουμε απεγνωσμένα μία νίκη. Αν την 1ο λεπτό, ο Αγκάνθο έκανε να βοηθήσουν και τα άλλα παιδιά. Πλέον αισιοδοξούμε περισ- ντελώς διαφορετικό το παιχνίδι. Στη πετύχουμε στο επόμενο ματς, όλα θα το σουτ, με το Σιδεράκη να σότερο για το μέλλον.» συνέχεια δεχθήκαμε ένα γρήγορο γκολ αλλάξουν προς το καλύτερο.» μπλοκάρει την μπάλα, ενώ