Page 1

książki | muzyka | filmy | gry | prasa |  art&pap

dwutygodnik u 1 – 14 czerwca 2011 NR 11 (101)

tylko w u:

nowości książkowe

-20

tylko u nas:

s. 9

oko w oko z

Lady Gagą

s. 2

WIELKI powrót

Myslovitz

s. 4


artykuł

MUZYKA

Oko w oko z Lady Gagą Specjalnie dla „Tomu Kultury” Piotr Metz opowiada o spotkaniu z Lady Gagą i przedstawia swój subiektywny przewodnik po płycie „Born This Way”. Słuchanie nowych nagrań Lady Gagi na kilkanaście tygodni przed premierą to dla wielu religijne wręcz przeżycie. Przynajmniej tak reagowali w hotelu w Beverly Hills w Los Angeles niektórzy azjatyccy dziennikarze. Ponieważ wcześniej grzecznie, ale stanowczo odebrano nam wszystko, co mogłoby zarejestrować choćby sekundę dźwięku, musieli polegać na pamięci, celebrowali w skupieniu przerwy między kolejnymi nagraniami, próbując zapamiętać każdy moment i efekt. Ponieważ mamy rok 2011, światowa premiera nagrań z nowej płyty odbyła się z iPhone'a producenta albumu Vincenta Herberta. Gdy ustawiał dźwięk dowiedzieliśmy się przy okazji, że słucha Pink Floyds i Led Zeppelin. A potem kolejno nowy singiel „Judas”, „Scheisse”, „The Edge of Glory...” i cała reszta.

 Born This Way Marry The Night – pierwsza z piosenek, nad którą unosi się duch lat 80. Gaga śpiewa trochę jak Bonnie Tyler do akompaniamentu z najlepszych stadionowych lat wczesnego Bon Jovi. Zaczyna od razu z wysokiego C, potem jest potężniej i potężniej. Tytułowa Born This Way trochę inaczej brzmi w kontekście całego albumu, z akcentem na muzykę dance znów z czasów bliskich 1985 roku. Government Hooker – tu mimo świetnej techno-popowej produkcji ważniejszy jest tekst nawiązujący dość bezpośrednio do seksualnych wyskoków kolejnych amerykańskich prezydentów. Judas – prawdopodobnie najbardziej przebojowy utwór płyty w znakomitej produkcji RedOne'a i tekstem do dogłębnej analizy. Americano – gitara flamenco i kastaniety. Inne muzyczne oblicze Los Angeles. Hair – znów włosy są symbolem jak w legendarnym musicalu. „I am my hair” deklaruje artystka. Scheisse – nonsensowny niemiecki tekst na techno podkładzie, którego nie powstydziłby się WestBam. Bloody Mary – zabawna parodia gotyku – muzycznie i tekstowo. Bad Kids – chyba najsłabsza pozycja na płycie. Raz jeszcze królują eighties. Highway Unicorn /Road To Love/ – tym razem już sam tytuł sugeruje, że grzebiąc w muzyce sprzed 30 lat Gaga trafiła na Meat Loafa. I pomnożyła go przez dwa. Heavy Metal Lover – tylko tekstowo nawiązuje do tytułu, rozprawiając się z kolejnym rockowym, wytartym schematem. Electric Chapel – mocny, rockowy numer. Riffy i solówki rządzą. You and I – klasyka klasyki. Rockowa ballada, której nie powstydziliby się Aerosmith i Def Leppard. Dla dodania autentyzmu na gitarze gra Brian May z Queen. The Edge of Glory – fantastyczny finał, stawiający kropkę nad i jeśli chodzi o przewodni motyw muzyczny albumu – lata osiemdziesiąte. Sekcja dęta À la Phil Collins i duet Hall&Oates, gitary jak u Springsteena i najbardziej osobisty tekst. fot. Magic Records

2

 tom•kultury

Pierwsze wrażenie to spora rożnorodność – każda piosenka żyje sobie w osobnym muzycznym świecie. Na „The Edge of Glory” słychać wszystkie tricki z lat osiemdziesiątych, „Scheisse” to z kolei zabawa niemieckim techno i samym językiem jako przezabawnym zestawem efektów dźwiękowych. My też od zawsze uważaliśmy, że przy dziecku nie powinno się mówić po niemiecku. Nasi koledzy dziennikarze z Niemiec przez dłuższą chwilę milczeli. Muzyka Gagi na świetnym zestawie estradowym JBL-a porywa jak na koncercie warstwą rytmiczną. Według wyjaśnień producenta słuchamy jeszcze niedokończonej wersji przed masteringiem. Zresztą później sama artystka powie, że dziś rano napisała kolejny nowy numer, który, kto wie, może jeszcze załapie się na płytę. Mówi o niej z pasją, zupełnie inaczej reaguje na pytania o muzykę, niż na zaczepki o rodzinę czy orientację seksualną, zbywając je byle czym. Przy inspiracjach wyraźnie się rozkręca, stwierdzając po chwili, że zabrakłoby czasu, żeby wymienić wszystkie elementy, które na „Born This Way” mają swoje źródło w twórczości innych artystów. Wymienia Depeche Mode, Abbę, New Order, Led Zeppelin. Zapamiętuje, że pytałem ją o muzykę, dziękuje potem mówiąc: „nie masz pojęcia, jak wiele osób, z którymi muszę rozmawiać nie wie nic o mojej muzyce”. Nawiązuje nawet kontakt wzrokowy, zdejmując swoje słynne okulary. Bawi się użytym przeze mnie sformułowaniem „tempting sample”, które wyraźnie się jej podoba. Jest szalenie bezpośrednia, ale zaprawiona w bojach z dziennikarzami, widać, że nie toleruje tzw. ściemy. Bardzo inteligentnie przemyca w prawie każdej wypowiedzi swoją artystyczną religię – unikatowy w skali światowego show-biznesu związek z fanami. Jej legendarny team od image'u nie odstępuje jej na krok. A Gaga zmienia co chwilę swoje szokujące stroje ze swobodą i naturalnością, choć już same okulary warte są osobnego artykułu. Ma zdecydowane poglądy, którch broni do upadłego, zastrzegając jednak, że nie muszą być udziałem ogółu. Na koniec stwierdza: „ja jeszcze tak naprawdę niczego nie pokazałam. Nawet nie podejrzewacie, na co mnie stać. Born This Way to dopiero początek”. Wierzymy.

 najnowszy album Lady Gagi piosenka po piosence! Piotr Metz


muzyka NOWOśCI

cena:

cena:

39,99

cena:

36,99*

cena:

39,99

54,99*

wersja PL

Myslovitz

Alexis Jordan

Aerosmith

Natalia Kills

Nieważne, jak wysoko jesteśmy…

Happiness

Tough Love: Best of the Ballads

Perfectionist

Album „Nieważne, jak wysoko jesteśmy…” zawiera 9 wyjątkowych kompozycji i jest wydany w dwóch formatach – CD oraz LP. Główną siłą płyty jest jej różnorodność, doskonałe brzmienie oraz – co charakterystyczne dla Myslovitz – świetne kompozycje. Jak mówią sami muzycy: „Tworzenie tego albumu było najbardziej twórczym czasem w naszej karierze”.

Alexis Jordan podbiła Europę przebojem „Happiness”, a obecnie robi zamieszanie na listach przebojów singlem „Good Girl”. Taneczny, energetyczny pop spod ręki takich producentów, jak Deadmau5 i twórców hitów Rihanny, Katy Perry czy Beyonce to najlepsza rekomendacja dla tej wokalistki. Tylu potencjalnych przebojów na płycie debiutantki jeszcze nie słyszeliście! *Oferta dostępna w wybranych salonach ,  lub do realizacji przez punkt info.

cena:

Najlepsze ballady Aerosmith na jednej płycie! Począwszy od „Dream On” z debiutanckiego krążka ze stycznia 1973 roku, który rozszedł się w dwóch milionach egzemplarzy, skończywszy na przebojowych balladach pochodzących z płyt „Permanent Vacation”, „Pump” i „Get a Grip”, takich jak: „Angel”, „Amazing”, „Cryin'”, „Janie's Got a Gun” czy „Crazy”.

cena:

59,99

Seks. Miłość. Kontrola. Próżność. Szminka. Kłamstwa. Łzy. Tragedia. Zupełnie proste elementy fabuły, a może nie całkiem proste. Przy pracy nad debiutanckim albumem „The Perfectionist” pomagali jej tacy producenci, jak: Fernando Garibay, Jeff Bhasker, Ron „Neff-u” Feemstar, Akon oraz Martin „Cherry Cherry Boom Boom” Kierszenbaum. *Oferta dostępna w wybranych salonach ,  lub do realizacji przez punkt info.

cena:

49,99*

cena:

42,99

42,99

Różni wykonawcy

Różni wykonawcy

Różni wykonawcy

Flabby

The Best Opera...Ever !

Błękitna Seria

Cafe France

Anything Can Happen

Opera w pigułce. Najpiękniejsze melodie. Włoskie i francuskie arie i duety. "Carmen" i "Madame Butterfly", Mazur z "Halki" i "La donna e mobile". Perły mistrzów baroku i  klasycyzmu. Opera narodowa i  dramat muzyczny. Słynne głosy z archiwów EMI (z Marią Callas na czele). Wielcy dyrygenci i najlepsze orkiestry.

NIFC - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina prezentuje „Błękitną serię”. Portrety najciekawszych osobowości XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – nagrania konkursowe. W serii m.in.: Yulianna Avdeeva, Ingolf Wunder, Daniil Trifonov, Lukas Geniusas, Evgeni Bozhanov i François Dumont.

Kompilacja przygotowana przez szefa muzycznego Radia RAM, Piotra Bartysia, przenosi nas w świat piosenki francuskiej. Lekko, zwiewnie, sporo akustycznych brzmień. Proste, łatwo wpadające w ucho melodie. Jak zwykle w  przypadku płyt przygotowywanych przez wrocławską stację zdecydowana większość materiału to utwory premierowe, niespotykane wcześniej na  składankach.

Być Flabby jest cool! Włoska grupa działa jak włoska kuchnia – miksuje gatunki i brzmienia, miesza style i rytmy, tworząc z nich coś absolutnie nowego. Flabby powstało jako wynik spotkania trójki włoskich muzyków, radiowych i  klubowych didżejów. Album zawiera 13 utworów, a utwór „Don’t Break This Heart of Mine” wybrany został na pierwszy singiel.

*Oferta dostępna w wybranych salonach ,  lub do realizacji przez punkt info.

 tom•kultury

3


wywiad

MUZYKA

„Nieważne, jak wysoko jesteśmy…” Na powrót tego zespołu czekało bardzo dużo fanów. Pięć lat to jednak kawał czasu i trudno się dziwić, że napięcie wzrosło dość poważnie. Kiedy Myslovitz ogłaszali roczną przerwę, niewiele osób wiedziało, że to może oznaczać… koniec tej formacji. Sytuacja nie była wesoła, jednak na szczęście wszystko dobrze się skończyło i do sklepów trafił właśnie ich nowy album: „Nieważne, jak wysoko jesteśmy…”. Dla zachowania zdrowej równowagi na nasze pytania nie odpowiada tym razem Artur Rojek, ale… cała reszta składu. Czyli nagraliście w sumie osiemnaście piosenek i pojawią się na dwóch osobnych albumach. Coś będzie łączyć te dwie płyty? Jakaś wspólna idea? Wojtek Powaga: Jedyne, co je będzie łączyć, to produkcja Borsa. Muzycznie będą się raczej różnić… Przemek Myszor: Ta druga płyta będzie zaskakująca dla fanów. Dobrze, że tak się udało to ogarnąć i ten drugi album będzie uzupełniał pierwszy, ale nie będzie wrażenia, że to jest dalej to samo.

fot. Ania Głuszko-Smolik

Panowie, pomogła wam taka długa przerwa? Czujecie się wypoczęci, bardziej skoncentrowani? Było to wszystko potrzebne?

ście, że „płyty nie ma”, to jak długo zajęło przygotowanie wszystkiego tak, żeby się pojawiła?

Jacek Kuderski: Przed tą przerwą były pewne obawy, ponieważ to nie była wspólna decyzja całego zespołu. Demokracja, która do tej pory dobrze funkcjonowała, została wystawiona na ciężką próbę. Obawialiśmy się, czy po takim zniknięciu ze sceny uda nam się znowu wrócić do siebie, czy będziemy jeszcze grać koncerty, czy będzie zapotrzebowanie na Myslovitz.

Przemek Myszor: Tym razem wszystko wyglądało inaczej niż zwykle. Wcześniej wchodziliśmy do studia przygotowani w stu procentach, graliśmy wcześniej mnóstwo prób i wszystko mieliśmy dopięte. Tym razem prób mieliśmy mało i materiał nie nadawał się do nagrania bez dodatkowej pracy. Postanowiliśmy więc zrobić coś, co już wcześniej się sprawdziło, wyjechać na dwa tygodnie w góry, odciąć się od całego świata i skupić tylko na muzyce. Żadnych telefonów, rodzin, dzieci. Tylko zespół.

Przemek Myszor: Na szczęście okazało się, że to zapotrzebowanie nie wygasło i że w niektórych miastach musieliśmy grać po dwa koncerty, tak dużo ludzi chciało nas zobaczyć. Mnie to zaskoczyło, bo najbardziej się bałem, że już nie uda się odbudować kapeli. Zupełnie wbrew sobie nawet mi się ta przerwa podobała, był moment, że nie chciałem wracać (śmiech). Myślałem, że będę się stresował, że nie odpocznę. Wydawało mi się, że jak w tej maszynie się coś przytnie, to później już jej nie odpalimy. I okazało się, że nie miałem racji, bo silnik ruszył. A mnie się to przydało jako doświadczenie, przekonałem się, jak to wszystko działa, nabrałem też trochę dystansu.

A czy te wszystkie wydarzenia miały też wpływ na to, że nowa płyta ukazuje się po pięciu latach od poprzedniej? Przemek Myszor: Tak, zdecydowanie. Z pewnością nagralibyśmy album o wiele szybciej, tyle że… nie ten (śmiech). Wojtek Kuderski: Czasami wydaje mi się, że u nas brakuje jednego gościa, który by wszystkich trzymał za mordę i ogarniał. W odpowiednim momencie powiedziałby: „Panowie, albo to robicie teraz albo nigdy tego nie zrobicie”. A my się często ociągamy, wydaje nam się, że mamy bardzo dużo czasu, że będziemy żyć wiecznie. I nagle okazuje się, że pięć lat minęło, a płyty nie ma (śmiech).

W takim razie, kiedy już się zorientowali-

4

 tom•kultury

Czyli płyta powstawała na trasie Ustroń, Lubrza i Wrocław? Wojtek Powaga: Najpierw Mysłowice. Próby graliśmy u siebie przez prawie rok, potem pojechaliśmy w te góry, trochę je doszlifować i poćwiczyć. Potem na miejscu nagraliśmy wszystkie instrumenty elektroniczne. A potem… Przemek Myszor: … pojawił się Marcin Bors. Wciąż uważam, że to wielkie szczęście, że udało się chłopaków namówić na współpracę właśnie z nim. To jest taki facet, który sprawia, że wszystko staje się łatwe (śmiech). Jego hasło „Panowie, duży spokój”, dawało wiarę, że wszystko będzie dobrze. Wojtek Powaga: To właśnie Marcin wymyślił i zaproponował, żebyśmy sekcję nagrali w Lubrzy. Nagrywał tam wcześniej i polecił nam to miejsce jako naprawdę wyjątkowe.

Od samego początku wiedzieliście, że nagrywacie materiał na… dwie płyty? Przemek Myszor: Nie, ale faktem jest, że chcieliśmy nagrać wszystko, co powstanie, żeby niczego nie zaprzepaścić. Tak się czasem zdarza, jeden nieprzychylny komentarz powoduje, że jakaś piosenka wylatuje, a potem okazuje się, że wystarczyło trochę posiedzieć nad kompozycją i byłoby bardzo fajnie.

Brzmi to poważnie. Chyba jednak nie planujecie uciekać od własnego stylu? Myslovitz to w końcu firma z dwudziestoletnim stażem. Coś was określa jako zespół… Wojtek Kuderski: Nie planujemy rewolucji. Te dwadzieścia lat na scenie sprawiło, że jesteśmy bardziej doświadczeni, czujemy się częścią całego przemysłu muzycznego i chociaż mamy tak jak każdy pewne obawy, to wciąż czujemy się dobrze jako zespół. Może to dzięki temu, że pomimo całej popularności kapeli my nadal jesteśmy normalnymi, fajnymi kolesiami (śmiech). Przemek Myszor: Popularność to jest w ogóle coś, co nas niespecjalnie dotyczy. Wszystko skupia się głównie na Arturze, a on umie sobie z tym radzić. To, co sprawia, że wciąż jesteśmy Myslovitz to brak napinki, robimy wszystko po swojemu, swobodnie, mamy pewność, że cały ten bagaż doświadczeń, który udało się nam zgromadzić, sprawia, że dziś każdy kolejny krok jest prostszy i łatwiejszy. Chociaż wiemy, że te schody nie mają końca (śmiech). Wojtek Kuderski: À propos popularności, w zeszłym roku zalało mi garaż i kiedy zacząłem go sprzątać, to całe to okoliczne towarzystwo, te wszystkie znajome dziadki, oni nie mogli się nadziwić, że ja tam sam zasuwam z łopatą i w gumowcach. Mówili „Panie Wojtku! Jak to? Pan sam tak sprząta ten garaż? Cały brudny?”. A ja właśnie wtedy najlepiej się czuję, w tych brudnych ciuchach i w towarzystwie zwykłych ludzi, z którymi mogę normalnie pogadać…

Koncerty. Będzie dużo? Przemek Myszor: Na razie nie. Nas jest bardzo trudno zagonić do roboty (śmiech). Każdy ma jakieś swoje terminy, zajęcia i trudno zebrać wszystkich w jednym miejscu o jednym czasie. Ale jesienią na pewno pogramy trochę więcej. Wojtek Powaga: Musimy grać, bo mamy na koncertach nową publiczność. Dużo młodych ludzi przychodzi nas zobaczyć i to jest bardzo fajne. Przemek Myszor: I znowu gramy „Z twarzą Marilyn Monroe”. I co dziwne, nawet nam się to podoba! (śmiech). Rozmawiał Piotr Miecznikowski


muzyka NOWOśCI

Marek Wiernik

cena:

36,99 cena:

34,99 Vienio

PREMIERA 01.06.2011

Wspólny mianownik

Vienio (Molesta Ewenement) postanowił nadać swojemu debiutowi „Etos 2010” nowy wymiar i nagrał go ponownie, tym razem we współpracy z Way Side Crew. „Wspólny mianownik” jest dowodem artystycznej wszechstronności Vienia, który połączył dwa muzyczne style, tworząc porywającą mieszankę hardcoru i hiphopu. Na albumie również dwa nowe single: „To on” i „Potwór”.

cena:

Cate Likes Candy Muzyczne dziecko facebooka! Zespół powstał spontanicznie, wiedzieli, że świat ich potrzebuje. Powstała piorunująca mieszanka osobowości. To tak, jakby połączyć Batmana, Spidermana, Kobietę Kota, Hulka i TurboDymoMana. Zadebiutowali w Internecie, gdzie poszukiwali najlepszego rockowego managera, a znaleźli popularność, która przeszła ich oczekiwania. Album „Cate Likes Candy” już w sprzedaży!

cena:

94,99

PREMIERA 01.06.2011

Metronomy The English Riviera

Cate Likes Candy

cena:

64,99

39,99

Jean Michel Jarre

Simply Red

Różni wykonawcy

Essentials & Rarities

Farewell - Live in Concert at Sydney Opera House

Dzień dobry bardzo Radio Zet

„Farewell – Live in Concert at Sydney Opera House” to pożegnalny koncert legendarnego zespołu Simply Red. To ostatnia szansa na obejrzenie występów na żywo, za które zespół był zawsze uwielbiany. Na płycie znajdą się największe przeboje zespołu oraz niestarzejące się utwory z dziesięciu studyjnych albumów. Koncert dostępny będzie w trzech formatach: CD+ DVD, DVD i Blu-ray.

„Dzień dobry bardzo” to wyjątkowo energetyczny album Radia Zet. Dwupłytowa kompilacja tytułem nawiązuje do audycji „Dzień dobry bardzo”, która każdego ranka wita słuchaczy Radia ZET dużą dawką humoru i energii. Muzyczną dawkę kofeiny na płycie dostaniesz od światowych gwiazd: Keshy, Shakiry, P!NK, Tiny Turner, Céline Dion, Christiny Aguilery i wielu innych!

Nowy, podwójny album legendarnego, francuskiego twórcy muzyki elektronicznej – Jeana Michela Jarre’a. Krążek „Essentials” zawiera najbardziej znane kompozycje Jarre’a, natomiast płyta „Rarities” to 16 utworów, które nigdy nie zostały wydane w wersji CD – m.in.: „La Cage” i „Erosmachine” z pierwszego singla artysty oraz z albumu „Desert Palace”.

empik POLECA Z lekką obawą zbliżałem się do trzeciego krążka Metronomy. Poprzednia, imprezowa płyta, nie zapowiadała stylistycznej wolty lidera i multiinstrumentalisty, Josepha Mounta, który wyspecjalizował się w remiksowaniu kawałków uznanych wykonawców w rodzaju – Gorillaz, Klaxons czy Franza Ferdinanda. Facet postawił na archaicznie brzmiące, syntezatorowe dźwięki i pozostaje konsekwentny w tej swojej elektronicznej przygodzie. Szczęśliwie dla nas i swojego zespołu, okazał się artystą poszukującym, mającym talent do wymyślania uroczych melodii. Nie brakuje również Józefowi poczucia humoru, stąd muzyczna przypowieść o „angielskiej Riwierze” stanie się być może hitem sezonu. Już samotna palma na tle morza z okładki zapowiada klimaty rodem z angielskich kurortów, gdzie narodził się nawet termin „seaside sound”. Album otwierają krzyki mew i szum fal, no a potem mamy już do czynienia z masą przebojowych piosenek z pogranicza electro-popu. Grupa pozostaje otwarta praktycznie na wszystkie trendy w muzyce rozrywkowej, a jej mocnym atutem są wspaniale zaaranżowane partie wokalne z charakterystycznym falsetem retro Mounta. Znajdziemy na płycie być może odniesienia do Fleetwood Mac i The Eagles albo poczujemy bliskość z Phoenix i Air, ale nie zmienia to faktu, że Metronomy ma swój styl i charakter. Zwracam uwagę na zimnofalowy kawałek „She Wants” . Robi wrażenie nie mniej hitowy „The Look”, w którym wspaniałe zaśpiewy à la Beach Boys przeplatają się z chwytliwym, klawiszowym riffem. W indierockowe rejony przenosi nas melancholijne „We Broke Free”, a odjazd w stronę chilloutu zapewnia intrygujący „Some Written”. Oj, dzieje się na tej „angielskiej Riwierze”. I trudno się z niej wyprowadzić.

i naszym profilu na

 tom•kultury

5


wywiad

MUZYKA

Takiej energii nie ma nigdzie indziej Letnie festiwale – na początek sezonu cała Polska. Od kilku lat mamy wreszcie ten komfort, że nie trzeba jechać do Niemiec, Danii czy Wielkiej Brytanii, żeby zobaczyć na scenie największe gwiazdy i przekonać się, jak wyglądają najnowsze trendy. Dziś wystarczy jechać do Gdyni czy Krakowa. Tegoroczna edycja festiwalu Burn Selector odbędzie się w dniach 3 i 4 czerwca na krakowskich Błoniach. Kogo zobaczymy? Między innymi The Klaxons, The Orb, Crystal Castles, La Roux i  bohaterkę naszej rozmowy Katy B. Cała Anglia już padła przed nią na kolana, może się więc okazać, że jej koncert będzie jednym z najważniejszych wydarzeń całego festiwalu. Jak pojawiła się w twoim życiu muzyka i jakie ma dziś znaczenie?

Z udziałem Ms Dynamite wiąże się podobno jakaś śmieszna historia?

Katy B: Hm, muzyka pojawia się sama, w naturalny sposób, to jest tak, że każdy słucha muzyki. Sama nie pamiętam, kiedy zaczęłam słuchać na poważnie, ale nie pamiętam też momentu, w którym muzyki w moim życiu nie było (śmiech). Brałam lekcje gry na pianinie, a impuls, żeby grać i śpiewać bardziej serio pojawił się kiedy pierwszy raz usłyszałam Alicię Keys. Jej muzyka kompletnie mnie oczarowała, wiedziałam już, co chcę robić w życiu. Potem miałam dużo szczęścia i wciąż spotykałam na swojej drodze niezwykłych, bardzo utalentowanych ludzi, którzy dawali i wciąż dają mi mnóstwo inspiracji i odwagi.

Ms Dynamite to takie spełnienie marzeń, zawsze chciałam z nią pracować i proszę – udało się! A  śmieszne jest to, że Ms Dynamite pojawiła się w studiu trochę przypadkiem, po prostu nagrywała obok swój materiał i wpadła do nas na chwilę zobaczyć, co dłubiemy. Spodobało się jej i  zgodziła się zaśpiewać (śmiech).

Tak mówią? Cóż, mnie to specjalnie nie zajmuje. Nigdy nie zwracałam uwagi na opinie dziennikarzy więc i teraz jakoś mnie to nie obchodzi. Zawsze chciałam robić taką muzykę, która była mi bliska. Chodziłam do klubów, spotykałam ludzi, żyłam tą sceną i teraz jestem dumna, że mogę ją reprezentować. A  te głupoty, które wypisują w gazetach, sam wiesz, nie mam na to wpływu (śmiech).

To prawda, ale z dwojga złego to chyba i tak lepiej, że piszą o tobie w samych superlatywach? Lepiej, to z pewnością pomaga lepiej wypromować album. Pracowałam nad nim dość długo i zależy mi, żeby dotarł teraz do ludzi. Zaczęłam pisać materiał na płytę jeszcze w czasach, kiedy kończyłam szkołę. Kiedy tylko usłyszałam jakiś ciekawy, inspirujący beat, natychmiast zaczynałam układać w głowie całą resztę. Nie wiedziałam, czy coś z tego wyjdzie, ale kiedy ludzie z Rinse FM usłyszeli moje demo i potwierdzili, że chcą wydać płytę, to wszystko ruszyło dużo szybciej.

Wytwórnia zadbała o udział w nagraniach wielu znanych producentów i gwiazd. To prawda, w studiu pojawili się między innymi Benga, Geeneus czy Zinc. Benga dużo mi pomógł i bardzo wiele się od niego nauczyłam. Magnetic Man to moi dobrzy przyjaciele, grałam z nimi trasę jakiś czas temu, dobrze się rozumiemy i lubimy razem pracować.

6

 tom•kultury

Bardzo! I już nie mogę się tego doczekać. Mamy zaplanowaną naprawdę dużą trasę po Wyspach, a później po całej Europie. Cieszę się, że będę mogła zagrać w takich miejscach, jak: Hiszpania, Skandynawia czy Polska.

W Krakowie zagrasz na dużym festiwalu. Wolisz takie koncerty czy raczej małe, klubowe eventy? Lubię i to, i  to. To są dwie różne sytuacje, ale każda ma swoje dobre strony, w klubie jesteś bardzo blisko ludzi, widzisz ich twarze, widzisz, jak się bawią, tańczą, można ich dotknąć. A na dużych festiwalach jest więcej przestrzeni i ogromna publiczność, która daje kopa. Takiej energii nie ma nigdzie indziej.

Znasz jakichś polskich artystów? Niestety nie i chyba właśnie zwróciłeś mi uwagę, że muszę się tym zainteresować. Muszę być lepiej przygotowana, kiedy do was przyjadę (śmiech). Z  tego, co wiem na festiwalu będzie kilka polskich kapel, więc przekonam się na własne oczy, co potrafią.

Kiedyś żaliłaś się, że w trasie koncertowej z Magnetic Man, byłaś jedyną dziewczyną w składzie. Dziś już nie masz tego problemu? (Śmiech). Tak kiedyś byłam sama z facetami i to było trochę dziwne. Ale teraz jest już lepiej, mam większą ekipę i jest w niej kilka dziewczyn: moja tour menager, dziewczyna od makijażu, mam z kim pogadać.

„On a Mission” – tytuł płyty brzmi bardzo poważnie. Wybierasz się na jakąś misję? Czy to raczej tylko zabawa?

fot. © Sony Music

Odwagi dodają też zapewne recenzje i opinie dziennikarzy, którzy widzą obecnie w tobie „najgorętszą kobietę” w biznesie muzycznym?

Z tego, co można zauważyć na twojej stronie, promocja koncertowa „On a Mission” będzie bardzo intensywna.

Zdecydowanie zabawa. Kiedy chciałam znaleźć dobry tytuł dla albumu, wiedziałam, że to musi być tytuł jednej z piosenek. Tak jak było kiedyś, prawie zawsze na płycie była piosenka tytułowa. „Katy on a Mission” było moim pierwszym singlem i chciałam w jakiś sposób do tego nawiązać. W każdym razie, odpowiadając na twoje pytanie – nie wybieram się na żadną misję (śmiech).

Jak to? A bycie pionierem drugiej fali dubstepu do niczego nie zobowiązuje? Nie przywiązuję się do etykietek. Nie zawsze śpiewam numery dubstepowe, czasami to jest funky, innym razem hip-hop. Muzyka to bardzo szerokie pojęcie i  przede wszystkim doskonała zabawa. Wolę, żeby słuchacze sami odkrywali dla siebie to, co jest dobre i ważne w muzyce. Ona musi mówić sama za siebie.

W takim razie do zobaczenia w Krakowie! Do zobaczenia! Zapraszam wszystkich na mój koncert. Rozmawiał Piotr Miecznikowski


muzyka NOWOśCI

cena:

cena:

46,99

cena :

46,99

cena:

54,99*

42,99*

Różni wykonawcy

Różni wykonawcy

Nicole Scherzinger

Katy B

Kolor kobiety 2

Glamour Ladies

Killer Love

On a Mission

Z ogromną dumą prezentujemy już drugą edycję kompilacji „Kolor kobiety”. To aż 39 starannie wybranych utworów, które znacie z anteny Radia Kolor 103 FM. Jak określić kolor kobiety? Najlepiej muzyką! Tą refleksyjną, romantyczną, liryczną, którą usłyszycie na pierwszej płycie, lub tą bardziej energetyczną, pozytywną, pobudzającą, będącą naszą propozycją na drugiej płycie.

„Glamour Ladies” to kobieca kompilacja z piosenkami pełnymi pozytywnej energii, smaku i  subtelnej elegancji. Usłyszymy piosenki towarzyszące aktualnym trendom mody w  wykonaniu takich gwiazd, jak: Caro Emerald, Amy Macdonald, Katie Melua, Lenka, Adele, Agnes, Rumer i Shakira.

20 maja ukaże się debiutancki album Nicole Scherzinger zatytułowany „Killer Love”. Ostatnio wokalistka podbiła listy przebojów na całym świecie singlami „Poison” i „Don’t Hold your Breath”, które znajdą się na nowym krążku.

Katy B to odkrycie brytyjskiej sceny dubstep. Silny głos, przywodzący na myśl Adele i najmodniejsze obecnie bity sprawiają, że jest ona jedną z najciekawszych młodych wokalistek brytyjskich, o czym przekonać się będzie można w  tym roku w  Krakowie podczas Selector Festival. Album zawiera hity: „Katy on a  Mission” i  „Lights on (feat. Ms Dynamite)”.

cena:

cena:

*Oferta dostępna w wybranych salonach ,  lub do realizacji przez punkt info.

*Oferta dostępna w wybranych salonach ,  lub do realizacji przez punkt info.

39,99

cena:

36,99

36,99

cena:

46,99

Ryszard Rynkowski

Video

Pin

Różni wykonawcy

Ryszard Rynkowski

Nie obchodzi nas rock

Film o sobie

Ten typ tak ma, że kiedy nagra album, ten zaraz staje się bestsellerem. Znany z przebojów „Dziewczyny lubią brąz” i „Wypijmy za błędy” wraca do swoich wczesnych piosenek – „Bananowego songu”, „Rycz, mała rycz” i  „Magdaleno”– aranżując na nowo swoje najpiękniejsze kompozycje. Bonusem są interpretacje artysty „Nie pytaj o Polskę” G. Ciechowskiego i „Imagine” J.Lennona.

„Nie obchodzi nas rock” to drugi album zespołu, który łamie utarte pop-rockowe schematy. W zawrotnym tempie zdobył popularność i umieścił 6 kolejnych singli na szczytach list przebojów. To zaskakujący materiał, nie dający się łatwo zaszufladkować. Przenikanie gatunków muzycznych – od popowych melodii, przez alternatywne brzmienia z lat 80., aż do mocnego rocka – daje efekt potężnej dawki energii!

Nowy album twórców przebojów takich, jak: „Niekochanie”, „Pójdę pod wiatr”, „Konstelacje”… Pierwszy singiel z płyty „Film o sobie” o  tym samym tytule już od kilku tygodni nie opuszcza czołówki radiowej listy najchętniej odtwarzanych utworów. Mistrzowie pop-rockowych hitów prezentują kolejny przebojowy album!

Jonasz Kofta śpiewać każdy może... Druga płyta z serii pt. „Poeci Polskiej Piosenki”, na której tym razem znalazło się 30 wybranych piosenek Jonasza Kofty. Wśród wykonawców obok samego autora takie znakomitości, jak: Jerzy Stuhr, Bogusław Mec, Halina Frąckowiak, Anna Serafińska, Michał Bajor, Zbigniew Wodecki, Hanna Banaszak, Krystyna Prońko, Stan Borys czy Alibabki.

 tom•kultury

7


Read bestselling authors in English

Get 20

off

on all books in English* Great reads from Stephenie Meyer, P.C. Cast, Stieg Larsson, Dan Brown, Jeremy Clarkson, Elizabeth Gilbert, Terry Pratchett, Trudi Canavan and many many more now have special prices only in .

Dive in, the world of books in English awaits you! *Promocja obowiązuje od 18.05 do 14.06 we wszystkich salonach . Rabat nie dotyczy albumów anglojęzycznych. Oferta nie łaczy się z innymi rabatami.


muzyka NOWOśCI

zymasz r t o u g lo a t a k j książki z e n d je ie p u k a przy z

Promocja obowiązuje tylko w salonach  do 14 czerwca 2011 roku, dotyczy wszystkich książek z katalogu „Książkowe nowości – wiosna 2011” z wyjątkiem serii „Biblioteka Polityki”oraz ebooków. Rabat dotyczy tańszej książki. Promocji nie można realizować przez punkt info. Oferta nie łączy się z innymi promocjami.

 tom•kultury

9


filmy NOWOśCI

cena:

cena:

cena:

49,99 Tamara i mężczyźni

„Tamara i mężczyźni” to najnowsza komedia obyczajowa Stephena Frearsa, twórcy „Królowej”, „Niebezpiecznych związków” oraz „Przebojów i podbojów”. W rolach głównych wystąpili Gemma Arterton („Starcie Tytanów”, „Książę Persji”) i Dominic Cooper („Mamma Mia!”, „Była sobie dziewczyna”).To opowieść o nowoczesnej wyzwolonej dziewczynie, znanej londyńskiej dziennikarce, która po latach powraca do rodzinnego miasteczka. Jej nagłe pojawienie się w uporządkowanym życiu byłych kochanków i narzeczonych, będzie prawdziwą eksplozją. Spowoduje, że wyjdą na jaw długo skrywane tajemnice i odżyją dawne namiętności.

Czysta krew Sezon 3

129,99*

Przygotuj się na ponowne ugryzienia – wracamy do Bon Temps w fascynującej kolekcji zawierającej trzy pierwsze sezony serialu „Czysta krew”, a tutaj każdy ma coś do ukrycia. Zobacz przerażające, szokujące i zmysłowe wydarzenia z życia kelnerki i telepatki Sookie Stackhouse oraz pozostałych mieszkańców Bon Temps, którzy muszą znaleźć sposób na życie w zgodzie z mrocznymi i niebezpiecznymi wampirami.

*Oferta dostępna w wybranych salonach  lub do zamówienia przez punkt info.

*Oferta dostępna w wybranych salonach  lub do zamówienia przez punkt info.

cena:

39,99

cena:

cena:

29,99

PREMIERA 08.06.2011 cena:

Och Karol 2

54,99

Karol (Piotr Adamczyk) to typowy playboy – czarujący, seksowny, jeździ sportowym autem i jest ucieleśnieniem amanta, o jakim marzą kobiety. W mgnieniu oka potrafi zniewolić każdą z nich. Karol bez skrupułów używa życia, ale wszystko, co dobre kiedyś się kończy... i wkrótce miłosny raj zamienia się w domowe piekło!

10

 tom•kultury

Kurator sądowy Jack Mabry (Robert De Niro) za kilka dni odejdzie na emeryturę. Zostało mu ostatnie zadanie – rozpatrzenie wniosku o przedterminowe zwolnienie z więzienia Geralda „Stone'a” Creesona (Edward Norton), skazanego za podpalenie, w wyniku którego zginęli jego dziadkowie. Jack nie do końca wierzy w resocjalizację więźnia i po kilku spotkaniach skłania się do odrzucenia jego wniosku. Zdesperowany Stone postanawia dopiąć swego przy pomocy żony Lucetty (Milla Jovovich), która ma uwieść kuratora i przekonać go do wydania odpowiedniego werdyktu.

Czysta krew. Pakiet Sezon 1, 2 i 3

Sookie odkrywa, że Bill został porwany, rusza do Missisipi, gdzie trafia do świata rządzonego przez bandę bezwzględnych wilkołaków i potężnego króla wampirów, Russella Edgingtona. Tam przekonuje się, że Bill może okazać się niegodny zaufania. Na terytorium króla wkracza też Eric. Wszystko prowadzi do największego odkrycia 3 serii – do odkrycia prawdziwej tożsamości Sookie...

39,99 Stone

279,99*

PREMIERA 09.06.2011

PREMIERA 08.06.2011

Burleska

Miłość i inne komplikacje

Ali (Christina Aguilera), piosenkarka z małego miasteczka przenosi się do metropolii w poszukiwaniu sukcesu i kariery. Tam oczarowuje ją Burlesque – fantastyczny, popularny klub nocny i jego fascynująca właścicielka (Cher), która akurat poszukuje wielkiej gwiazdy. Burleska (nominowana do Złotego Globu w kategorii „Najlepsza komedia lub musical”) to świetny musical ze wspaniałymi scenami tańca i gorącą muzyką. W iście gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się m.in. Eric Dane, Kristen Bell i Stanley Tucci.

Młoda, atrakcyjna i ambitna prawniczka Emilia Greenleaf (Natalie Portman) zakochuje się z wzajemnością w przystojnym i żonatym Jacku (Scott Cohen). Ta miłość wywraca do góry nogami życie ich obojga. Emilia zachodzi w ciążę, Jack rozstaje się z żoną. Na szybki i łatwy happy end nie ma co liczyć. Oprócz nowego mężczyzny Emilia otrzymuje w pakiecie również pasierba. Chciałaby ułożyć sobie z nim dobre relacje, ale kolejne próby dogadania się ze zbuntowanym i zamkniętym w sobie kilkulatkiem kończą się porażką.


filmy NOWOśCI

Wojtek Kałużyński

empik POLECA Tetro cena:

54,99

cena:

49,99 PREMIERA 08.06.2011

Chanel i Strawiński

Rok 1913, Paryż. Premiera "Święta wiosny" Igora Strawińskiego - które dla ówczesnej publiczności okazuje się zbyt nowoczesne i radykalne. Niewielu doceniło geniusz kompozytora i wielkość jego dzieła – jedną z osób, która zachwyca się baletem jest Coco Chanel, niezwykła kobieta, o której świat miał się dopiero dowiedzieć. Gdy po siedmiu latach losy dwojga znów się skrzyżują Coco – uznana już wtedy projektantka, ofiaruje jeden ze swoich domów Strawińskiemu jako azyl i miejsce do pracy. Między tymi dwiema niezwykłymi postaciami wybucha płomienne uczucie.

cena:

PREMIERA 08.06.2011 Dwie niezwykłe siostry rywalizują o miłość Johna. Jedna to Mimi, ciotka, która wychowywała go, odkąd skończył pięć lat. Druga to Julia, matka Johna, która przed laty oddała go pod opiekę siostry. Marząc o normalnej rodzinie, John szuka ucieczki w świecie muzyki. Fascynacja nowymi trendami nadchodzącymi z Ameryki doprowadzi go do spotkania z młodym zdolnym artystą Paulem McCartney'em, który okaże się jego bratnią duszą. Zanim jednak rozpocznie się dla Johna nowe, niezwykłe życie, odkryje on prawdę o swej przeszłości, co doprowadzi do dramatycznych wydarzeń, które na zawsze odcisną na nim piętno.

Miś Yogi powraca! W Jellystone biznes nie idzie dobrze, jego mieszkańcy stanęli w obliczu utraty domu! Yogi musi udowodnić, że naprawdę jest "mądrzejszy niż przeciętny miś" i obronić park przed zamknięciem. Fantastyczne kino familijne, rozbawi nie tylko najmłodszych! Wspaniały polski dubbing – Adam Ferency jako Yogi, Zbigniew Zamachowski w roli Boo Boo.

cena:

29,99 Chłopak znikąd

Miś Yogi

29,99

PREMIERA 08.06.2011

Młoda Wiktoria Opowieść o młodzieńczych latach wyjątkowej królowej, której panowanie przeszło do historii jako "epoka wiktoriańska". Już jako nastolatka Wiktoria potrafiła uniezależnić się od zaborczej matki oraz jej nieprzychylnego małżonka, a w miesiąc po 18 urodzinach została królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Wkrótce potem los postawił na jej drodze księcia Alberta i serce młodej monarchini zaczęło bić szybciej. Zdając sobie sprawę, że młodzieniec jako młodszy syn pomniejszego niemieckiego księcia nie śmiałby poprosić o rękę królowej Wielkiej Brytanii, Wiktoria postanowiła przejąć inicjatywę.

cena:

54,99

PREMIERA 07.06.2011

Prawdziwe męstwo Historia czternastoletniej Mattie Ross (Hailee Steinfeld), która chcąc pomścić śmierć ojca zastrzelonego przez tchórzliwego Toma Chaneya (Josh Brolin), prosi o pomoc szeryfa Roostera Cogburna (w tej roli znakomity Jeff Bridges) i razem wyruszają na wyprawę. Podczas ich wspólnej wędrówki spotykają nadzwyczajnego podróżnika, prosto z Texasu – LaBoeufa (Matt Damon). Trop za Chaneyem prowadzi ich na odległe ziemie Indian, gdzie czeka ich wiele przygód i niespodzianek, i gdzie sprawdzają swój charakter, pokazując prawdziwe męstwo...

Najnowszy film Francisa Forda Coppoli z jednej strony wystylizowany jest na skromne kino jarmuschowskie, opowiedziane oszczędnymi środkami, utkane z niby nonszalancko inscenizowanych, ale w gruncie rzeczy precyzyjnie zakomponowanych czarnobiałych kadrów przebijanych barwnymi retrospekcjami. Z drugiej zaś strony nawiązuje Coppola do hollywoodzkiej klasyki. W Buenos Aires spotykają się dwaj bracia. Młodszy, Bennie przypływa tu na statku, starszy, Tetro mieszka tu od dziesięciu lat. Odciął się od rodziny, wsiąkł w malowniczy światek artystycznej bohemy. Chce być artystą, niby coś pisze, ale póki co robi za oświetleniowca w awangardowym teatrze. W takiej scenerii rozwija Coppola rodzinną psychodramę. Powoli odkrywa głęboko skrywane czarno-białe sekrety, rozdrapuje rany w wybuchających jaskrawymi kolorami powrotach do przeszłości. Zderza sztukę z życiem, nadaje ekranowemu światu atmosferę niezwykłości, a tajemnicę szyfruje głęboko w przeszłości. Pomagają mu aktorzy. Znany z ekscentryzmu Vincent Gallo idealnie wpisuje się w neurotyczną osobowość Tetro, a młody Alden Ehrenreich rozgrywa partię wkraczającego w życie prawiczka z wdziękiem Leonarda Di Caprio sprzed lat. Uwodzi zatem „Tetro” aurą, kameralną umownością, inteligencją metafilmowego dyskursu z tradycją kina gatunków, rozwalaniem schematycznych konstrukcji, autentyzmem emocji, czołowym zderzaniem realizmu, teatru i absurdalnej groteski. Coppola pomysłowo przestawia akcenty i rozgrywa motywy, a każda scena ma swoje miejsce w składanej na nowo całości. Ale porywa też „Tetro” szlachetnym, staroświeckim melodramatyzmem, jakąś konsekwencją, z jaką rozgrywa się tu stare dramaty w nowych dekoracjach. Coppola wrócił w swoim stylu – małym wielkim filmem, których nakręcił przecież całkiem sporo między tymi naprawdę gigantycznymi.

i naszym profilu na

 tom•kultury

11


gry NOWOśCI

1399,99 1598,90 699,90

199,90

239,99

139,99

399,99

339,99 12

199,99

 tom•kultury

119,99

599,99

119,99

239,90

139,99


gry NOWOśCI

 tom•kultury

13


gry NOWOśCI

kiedy ginie Wolność, chWyć za broń!

Wyobraź sobie, że TWoja ojczyzna zosTała zaaTakoWana. Wróg okupuje TeryTorium całego kraju konsekWenTnie eliminując każdy przejaW oporu, chcąc zniszczyć WszysTko, co jesT ci drogie. dziesięć laT po zapaści ekonomicznej sTany zjednoczone ameryki dosTały się pod okupację korei północnej. jako praWdziWy paTrioTa i dzielny obyWaTel usa WsTępujesz do ruchu oporu i rozpoczynasz śmierTelną Walkę z okupanTem.

CENA PC:

119,99

69,99 14

 tom•kultury

CENA PS3 i Xbox 360:

219,99

129,99


gry OKAZJE!

cena pakietu:

99,99

cena:

69,99 Prince of Persia. Zapomniane Piaski PS3, Xbox 360

cena:

169,99

99,99

„Prince of Persia: Zapomniane Piaski” to kolejna opowieść o nieustraszonym księciu Persji. Produkcja stanowi powrót do rozwiązań znanych z trylogii: „Piaski Czasu”, „Dusza Wojownika” oraz „Dwa trony”, wydawanej w latach 2003-2005. Fabularnie „Zapomniane Piaski” uzupełniają siedmioletnią, nieznaną lukę w historii księcia Persji, czyli okres między „Piaskami Czasu” oraz „Duszą wojownika”. Dają nam zatem odpowiedź na istotne pytanie: jakie wydarzenia wpłynęły na drastyczną i mroczną przemianę księcia.

59,99

Faery Legends of Avalon „Faery. Legends of Avalon” to połączenie komputerowego RPG z elementami gry przygodowej. Akcję umiejscowiono w zamieszkiwanym przez magiczne istoty świecie fantasy, a konkretniej w krainie Avalon, gdzie obok siebie żyją m.in. morskie potwory, drzewce oraz smoki.

The Settlers 7 Gold Droga do królestwa „The Settlers 7. Droga do królestwa” to kolejna odsłona kultowej serii gier strategicznych, tworzonych od początku lat 90. XX wieku. Gra umożliwia poprowadzenie swoich poddanych do zwycięstwa i zdobycia miana najsilniejszego królestwa. Edycja „Gold” zawiera ekstra dodatki: misje, budynki, lokalizacje niedostępne w żadnej innej edycji! Dla klientów u gra „The Setllers. Narodziny kultur” w prezencie przy zakupie gry „The Settlers 7 Gold”.

cena 1 gry:

Symulator farmy 2011 Symulator autobusu Symulator pojazdów specjalnych

69,99

49,99

,,Symulator farmy 2011” to bestseller, w którym kierujemy ogromnymi maszynami rolniczymi. „Symulator autobusu” pozwala zasiąść za kierownicą autobusów miejskich i wycieczkowych. „Symulator pojazdów specjalnych” daje możliwość kierowania radiowozami policyjnymi oraz karetkami pogotowia.

 tom•kultury

15


Oferta ważna do wyczerpania zapasów, dostępna w wybranych salonach .


Krok po kroku: Pudełko na upominki Potrzebne materiały: • karton A4 w jasnozielone paski – 66728962 • karton 50x70 z kolorowymi wzorami - kwiaty zielone – 66778288 • piórka dekoracyjne w kolorze czerwonym – 66727354 • naklejka ażurowa srebrna „Dla Ciebie” – 66453000 • taśma samoprzylepna dwustronna 3mm – 66778578 • kwadraty samoprzylepne – 66346371 • nożyczki tytanowe – 66314417

Na kartonie w paski rysujemy siatkę sześcianu o boku 6,5 cm wraz z zakładkami do sklejenia o szerokości 0,5 cm. Wycinamy narysowaną siatkę wg linii obrysu.

Linie zgięć sześcianu przeciągamy delikatnie nożyczkami, aby łatwiej było zgiąć karton. Składamy sześcian. Boki sklejamy taśmą dwustronną samoprzylepną.

Z drugiego kartonu (wzór w kwiaty) wycinamy motywy kwiatków. Identyczne kwiatki sklejamy po dwa ze sobą za pomocą kwadratów samoprzylepnych, otrzymując efekt 3D. Pudełko dekorujemy kwiatkami, piórkami oraz ażurowym napisem.

Produkty dostępne w wybranych salonach  lub do realizacji w punkcie info na podstawie indeksów podanych w opisie materiałów.

 tom•kultury

17


wydarzenia

książki EAST COVER MARKET LIGATURA 2011 2 czerwca, godz. 16.00-21.00 3-4 czerwca, godz. 10.00-21.00

muzyka RAHIM 3 czerwca, godz. 17.00  CH Silesia, Katowice, ul. Chorzowska 107

inne

dzień dziecka 1 czerwca

 Poznań, ul. Ratajczaka 44, sala wydarzeń

 Rzeszów

KATARZYNA GROCHOLA

godz. 10.00

CH Galeria Graffica, ul. Lisa Kuli 19

Zapraszamy Was w niesamowitą podróż – odkrywanie starożytnego Egiptu…

3 czerwca, godz. 16.00  CH Galaxy, Szczecin, Al. Wyzwolenia 18

MAGDALENA śRODA ALEKSANDRA PAWLICKA

 Kraków Rynek Główny 5

 GAME SHOW  godz. 12.00 – 20.00

7 czerwca, godz. 17.00  Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

MROZU 3 czerwca, godz. 18.00  CH Manufaktura, Łódź, ul. Karskiego 5

4 czerwca, godz. 17.00  CH Silesia, Katowice, ul. Chorzowska 107

ZAKOPOWER 4 czerwca, godz. 12.00 Czy feministka wbrew stereotypom może być ciepłą, zwyczajną kobietą? Na to pytanie odpowiedzą autorki książki „Ta straszna Środa?”

MAJA POPIELARSKA 8 czerwca, godz. 17.00  Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

PRZYSTANEK POEZJA 15 czerwca, godz. 11.00  CH Galeria Graffica, Rzeszów, ul. Lisa Kuli 19

DARIUSZ REKOSZ 16 czerwca, godz. 10.00, 17.00  CH Galeria Graffica, Rzeszów, ul. Lisa Kuli 19

O godz. 10.00 zapraszamy na spotkanie promujące książkę „Czarny Maciek i Wieża Śmierci”. Natomiast od godz. 17.00 autor będzie opowiadać o „Zamachu na Muzeum Hansa Klossa”.

STEFAN DARDA 17 czerwca, godz. 17.00  CH Galeria Graffica, Rzeszów, ul. Lisa Kuli 19

Cykl Stefana Dardy – „Czarny Wygon” nawiązuje klimatem do dzieł Stephena Kinga.

EWA BARAŃSKA 30 czerwca, godz. 17.00  CH Galeria Graffica, Rzeszów, ul. Lisa Kuli 19

Spotkanie będzie poświęcone książce „Nie odchodź, Julio”.

18 19

 tom•kultury

 CH Galeria Graffica, Rzeszów, ul. Lisa Kuli 19

ROMAN ROCZEŃ - KONCERT 9 czerwca, godz. 17.00  Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

Zapraszamy na minikoncert z okazji premiery albumu „Kraina Mayo”.

ŁZY 10 czerwca, godz. 18.00  CH Silesia, Katowice, ul. Chorzowska 107

Album „Bez słów” zawiera 13 premierowych piosenek, wśród których znajdują się nastrojowe ballady i mocne rockowe kompozycje, zaśpiewane przez nową wokalistkę Sarę Chmiel.

WOJTEK GRABEK – KONCERT 15 czerwca, godz. 18.00  Poznań, ul. Ratajczaka 44, sala wydarzeń

WARSZTATY TWÓRCZE DLA DZIECI  godz. 16.00

22 czerwca, godz. 17.00

LEKCJA RYSUNKU 10, 24 czerwca, godz. 17.00  CH Renoma, Wrocław, ul. Świdnicka 40

WARSZTATY SZYBKIEGO CZYTANIA 11 czerwca, godz. 16.00  CH Silesia, Katowice, ul. Chorzowska 107

16 czerwca, godz. 16.00  CH Renoma, Wrocław, ul. Świdnicka 40

 Poznań

 CH Silesia, Katowice, ul. Chorzowska 107

ul. Ratajczaka 44, sala wydarzeń

 GAME SHOW  godz. 10.00 –18.00 WARSZTATY ORIGAMI, ZDJĘCIA Z KUBUSIEM  godz. 12.00 – 15.00

12 czerwca, godz. 16.00

JAK SIĘ POZBYĆ CELLULITU 13 czerwca, godz. 17.00  Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

 Szczecin

CH Galaxy, Al. Wyzwolenia 18-20

 GAME SHOW  godz. 12.00 – 20.00

 Wrocław

CH Renoma, ul. Świdnicka 40

BEATA ANDRZEJCZUK  godz. 10.00 BAśNIE NIE Z TEGO śWIATA. OPOWIEśĆ WROCŁAWSKICH DZIECI  godz. 12.00

Z okazji premiery DVD, zapraszamy na spotkanie z twórcami oraz obsadą kolejnej pełnej niespodzianek komedii Andrzeja Saramonowicza „Jak się pozbyć cellulitu”.

BEN COLLINS 16 czerwca, godz. 17.00  Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

PIOTR METZ JERZY JARNIEWICZ 4 czerwca, godz. 13.00  Kraków, Rynek Główny 5

17 czerwca, godz. 16.00

 CH Galeria Graffica, Rzeszów, ul. Lisa Kuli 19

10,17 czerwca, godz. 11.00  CH Renoma, Wrocław, ul. Świdnicka 40

SZTUKA TWORZENIA Z FILCU

Odkąd w 2003 roku Czarny Stig zniknął za burtą lotniskowca HMS „Invincible”, 350 milionom widzów Top Gear na całym świecie nie dawało spokoju jedno pytanie: kim jest Człowiek w Białym Kombinezonie? Zapraszamy na spotkanie z Benem Collinsem i jego zapierającą dech w piersiach historią.

SPOTKANIE Z TEATREM MASKA

 CH Manufaktura, Łódź ul. Karskiego 5

BROWN – KONCERT

OD PAPIRUSA DO EBOOKA

FABRYKA CUKIERKÓW W u  godz. 17.00

WARSZAFSKI DESZCZ

Najnowsza płyta Warszafskiego Deszczu „Prawfdepowiedziafszy" będzie miała swoją premierę 16 czerwca, a już dzień później Tede i Numer Raz wystąpią na głównej scenie festiwalu Hip-Hop Arena.

Wszystkich miłośników kina zapraszamy na pokaz specjalny Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN.

W ramach krakowskiego Dnia Beatlesów zapraszamy na rozmowy o książkach oraz innych wydawnictwach związanych z zespołem The Beatles.

ANIMACJE 9 czerwca, godz. 17.00  CH Renoma, Wrocław, ul. Świdnicka 40

17 czerwca, godz. 12.00  CH Galeria Graffica, Rzeszów, ul. Lisa Kuli 19

POZNAŃSKIE PROFILE KOMIKSOWE – WYSTAWA do 19 czerwca  Poznań, ul. Ratajczaka, sala wydarzeń


wydarzenia

• patronaty u

BRYAN ADAMS – KONCERT

CESARIA EVORA 19 czerwca, SalaKongresowa,Warszawa

13 czerwca, Rybnik

PORTISHEAD – KONCERT 6 lipca, Poznań

UWIKŁANIE w kinach od 3 czerwca

ETHNO PORT FESTIVAL

CARLOS SANTANA

17-19 czerwca, Poznań

22 czerwca, Stadion Legii, Warszawa

IV LETNIA AKADEMIA JAZZU 7 lipca - 11 sierpnia, Łódź

BURN SELECTOR FESTIVAL 3-6 czerwca, Kraków

LIFE FESTIVAL OśWIĘCIM 2011 18 czerwca, Stadion MOSIR, Oświęcim

KONCERT MUZYKI FILMOWEJ 12 czerwca, Sala Kongresowa, Warszawa

ORANGE KINO LETNIE TOFIFEST 9. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY

lipiec - sierpień, Sopot – Zakopane

25 czerwca – 1 lipca, Toruń

NR 11 (101) Oferta ważna od 01.06 do 14.06.2011 lub do wyczerpania zapasów.  zastrzega sobie prawo do pomyłek i błędów w druku.

Redakcja:

Redakcja „Tomu Kultury”, ul. Marszałkowska 104/122, 00-017 Warszawa tel. (22) 551_33_33, e-mail: tom.kultury@.com

Dział reklamy:

e-mail: marketing@.com

DTP/Layout:

Creative Department 

Okładka:

Magic Records

Szanowni Klienci, Powiedzcie nam, co możemy zrobić lepiej. Będziemy wdzięczni za wszelkie pytania, uwagi i opinie. W tym celu prosimy o kontakt z nami: Dział Obsługi Klienta: tel. (22) 551_33_99 e-mail: obsluga.klienta@.com. Dział Obsługi Klienta jest do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu: poniedziałek - piątek 08:00 - 20:00 sobota 10:00 - 18:00 niedziela 10:00 - 16:00

 tom•kultury

19


Współorganizator:

Sponsor:

Patroni:

1 czerwca 2011  

Myslovitz s. 4 książkowe WIELKI powrót oko w oko z tylko u nas: tylko w u: książki | muzyka | filmy | gry | prasa |  art & pap dwutygo...

1 czerwca 2011  

Myslovitz s. 4 książkowe WIELKI powrót oko w oko z tylko u nas: tylko w u: książki | muzyka | filmy | gry | prasa |  art & pap dwutygo...

Advertisement