__MAIN_TEXT__

Page 1


191B_slowa_tyt_rek_stop.indd 1

14.01.2020 11:06


191B_slowa_tyt_rek_stop.indd 3

14.01.2020 11:06


Edycja Świętego Pawła składa podziękowania Ojcom Paulinom z Jasnej Góry oraz Katolickiemu Radiu Fiat za pomoc w realizacji projektu płyty. Wydawnictwo wyraża zgodę na odtwarzanie plików z płyty CD jako pomoc do głoszenia kazań i prowadzenia katechezy. Redakcja: Małgorzata Wilk Korekta: Anna Wojciechowska Skład i łamanie: Tomasz Mstowski Projekt okładki: Amadeusz Targoński Zdjęcie na okładce: © rudall30 / shutterstock.com Opracowanie nagrań: ks. Daniel Łuka SSP Tekst i muzyka „Piosenki do św. Stanisława Kostki”: Leonard Jakubowski Montaż dźwięku: Przemysław Januszko Imprimatur: bp Jan Wątroba Wikariusz Generalny Kuria Metropolitalna w Częstochowie 28 września 2004 r. (L.dz. 713) Wydanie drugie ISBN 978-83-8131-191-5 © Edycja Świętego Pawła, 2020 ul. Św. Pawła 13/15 • 42-221 Częstochowa tel. 34.362.06.89 • fax 34.362.09.89 www.edycja.com.pl • e-mail: edycja@edycja.com.pl Dystrybucja: Centrum Logistyczne Edycji Świętego Pawła ul. Hutnicza 46 • 42-263 Wrzosowa k. Częstochowy tel. 34.366.15.50 • fax 34.370.83.74 e-mail: dystrybucja@edycja.com.pl Księgarnia internetowa: www.edycja.pl

191B_slowa_tyt_rek_stop.indd 4

14.01.2020 11:06


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 5

Wstęp

Drodzy Duszpasterze, Katecheci i Rodzice, książka, którą wspólnie przygotowaliśmy ma na celu pomóc Wam w przekazywaniu dzieciom biblijnego orędzia zbawienia, zarówno w kościele, w szkole, jak i w domu. Jej treść jest głęboko zakorzeniona w życiu codziennym dziecka, odwołuje się bowiem do doświadczeń z jego środowiska i zachęca do ich konfrontowania z nauką Kościoła. Oprócz tego poszerza zakres wiedzy religijnej dziecka, a także wpływa na kształtowanie w nim dojrzałych postaw chrześcijańskich. Mamy nadzieję, że forma przygotowanych przez nas kazań zainteresuje dzieci i utrwali w nich treści zawarte w Piśmie Świętym. Treści te staraliśmy się przekazać przy zastosowaniu wielu pomocy dydaktycznych i różnorodnych metod aktywizujących w taki sposób, aby dziecko nie było wyłącznie słuchaczem, ale również współtwórcą kazania. Wierzymy, że nasze propozycje zachęcą wszystkich do dalszej kreatywności, że nie będą wyłącznie gotowym zbiorem modeli, ale „paczką plasteliny”, z której w dowolny sposób będzie można tworzyć rzeczy piękne i mądre, prowadząc dzieci do spotkania z Bogiem w Jego Słowie i w Jego działaniu. Autorzy

5


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 6


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 7

ADWENT


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 8

I Niedziela Adwentu Mt 24, 37-44

Zegarek Pana Jezusa

Pomoce: nagranie tykającego zegara (CD – nr1), gazeta z programem telewizyjnym, terminarz spotkań, szkolny plan zajęć, magnetofon z odtwarzaczem płyt CD. Wykorzystanie pomocy: po Ewangelii odtwarzamy nagranie tykającego zegara i rozpoczynamy dialog z dziećmi. Później otwieramy gazetę, by sprawdzić, co będzie w telewizji w danych godzinach. Następnie prosimy wybrane wcześniej dziecko, które przyniosło swój plan lekcji, by odpowiedziało na pytania (Uwaga! Trzeba dostosować pytania do planu zajęć dziecka!). Potem wyciągamy terminarz, by odczytać nasz rozkład zajęć na przyszły tydzień (poniżej znajdują się tylko propozycje, można wymyślić jakiś swój, zabawny plan zajęć). W odpowiednim momencie kazania otwieramy Pismo Święte, by przeczytać dany fragment.

Po Ewangelii odtwarzamy dźwięk tykania zegara.

– Jakie urządzenie wydaje takie dźwięki? (zegar) – Do czego służy zegar? (odmierzanie czasu) Zerknijmy teraz na nasze zegarki.

Stawiamy pytania.

– Która jest godzina? – O której godzinie skończy się msza św.? – O której, mniej więcej, godzinie będziecie jedli obiad? – O której godzinie będzie wieczorem dobranocka?

Otwieramy program telewizyjny.

Zobaczcie, ile rzeczy możemy przewidzieć. Możemy dokładnie określić czas pewnych wydarzeń. Spójrzmy na przykład na program telewizyjny.

8


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 9

– Czy już dzisiaj, w niedzielę, wiemy, co będzie w telewizji w programie 1 we wtorek o godz. 17.00 albo w czwartek o godz. 19.30? Już kilka dni wcześniej wiemy, o której godzinie telewizja nada nasz ulubiony serial czy bajkę. Spójrzmy teraz na plan lekcji Magdy. – O której godzinie rozpoczniesz lekcje w środę? – O której godzinie rozpoczniesz lekcję matematyki w piątek? Znamy zatem dokładny czas naszych zajęć! Wiemy, o której godzinie powinny się rozpocząć, a o której zakończyć. Zobaczmy jeszcze, co ciekawego znajduje się w moim kalendarzu. – Zerknijmy, co będę robił za tydzień w poniedziałek o godz. 8.00? (katecheza w IV b) – Co będzie działo się we wtorek o godz. 19.30? (dentysta) – A w sobotę o godz. 10.00? (spotkanie Dzieci Maryi)

Prosimy wcześniej wybrane dziecko, by przeczytało z planu lekcji godziny swoich zajęć.

Otwieramy terminarz i czytamy plan zajęć (można to zrobić w formie żartobliwej, zmieniając te propozycje).

Możemy bardzo dokładnie określić czas pewnych wydarzeń, zajęć czy spotkań. Aby nie przegapić godziny ich rozpoczęcia, nosimy ze sobą zegarki. Zegarki przypominają nam też, ile czasu pozostało do rozpoczęcia lekcji, do spotkania z przyjaciółmi, do wyjścia w niedzielę do kościoła albo do rozpoczęcia nowego roku itd. Zobaczcie, jak ważne są zegarki. Ciągle nam przypominają, ile jeszcze mamy czasu. Dzisiejsza Ewangelia, którą przed chwilą usłyszeliśmy, też zachęca nas, żebyśmy nosili zegarki i korzystali z nich. Po co? Po pierwsze Pan Jezus nie chce, żebyśmy spóźniali się na spotkania z Nim: – na mszy św., 9


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 10

– na katechezach, – na spowiedzi w pierwszy piątek miesiąca, – na spotkaniach Dzieci Maryi czy ministrantów.

Podnosimy księgę Pisma Świętego i czytamy dane fragmenty.

Po kazaniu możemy odmówić krótką modlitwę dziękczynienia za czas, który daje nam Pan Bóg.

Pan Jezus chce, żebyśmy nosili zegarki i byli punktualni. On pragnie, żebyśmy zawsze byli przygotowani na spotkania z Nim. Panu Jezusowi zależy także na tym, byśmy przypadkiem nie przegapili spotkania z Nim, kiedy przyjdzie jeszcze raz na ziemię. On chce, byśmy mieli w sercu taki specjalny, wewnętrzny zegar, który nam o tym spotkaniu będzie przypominał. Niestety, nie znamy dokładnie ani dnia, ani godziny, o której Pan Jezus przyjdzie, ale wiemy, że tak się stanie, bo sam mówi nam o tym: „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (Mt 24, 42). Pan Jezus pragnie, żebyśmy oczekiwali na Jego przyjście, żebyśmy spoglądali na zegarek, bo kiedyś wybije taka godzina, o której się z Nim spotkamy. Pan Jezus chce, żebyśmy byli na to spotkanie przygotowani, dlatego mówi: „[…] bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Ja przyjdę” (por. Mt 24, 44). Nie wszyscy są do tego spotkania przygotowani, dlatego Pan Jezus daje nam jeszcze czas, byśmy mogli poprawić swoje postępowanie. Daje nam czas, byśmy mogli się wyspowiadać, przyjąć Komunię św. i zrobić dobre postanowienia. Dziękujmy Mu za to, że daje nam ciągle czas i przygotowuje nas na spotkanie z sobą. R. C.

10


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 11

II Niedziela Adwentu Mt 3, 1-12

Głos

Pomoce: magnetofon z odtwarzaczem płyt CD, nagranie: koguta, skrzypiących drzwi i człowieka (CD – nr 2, 3, 4), nagranie z wypowiedziami trzech osób: (1) wypowiedź papieża Jana Pawła II – „Jest z wami Maryja” – fragment homilii wygłoszonej na Jasnej Górze 15.08.1991 r.; (2) początek kasety: „Mały Książę” – musical dla dzieci i dorosłych, str. A; (3) „Biblia dla dzieci” (CD – nr 5, 6, 7), mapa Palestyny, 3 pojemniki – z żytem, pszenicą i jęczmieniem, kłosy tych zbóż, ziarna pszenicy dla wszystkich dzieci. Wykorzystanie pomocy: przed ołtarzem ustawiamy mapę Palestyny, przygotowujemy magnetofon z powyższymi nagraniami, trzy pojemniki z ziarnem oraz kłosy zbóż. Po Ewangelii odtwarzamy nagrania, a dzieci wybierają to jedno właściwe. Potem wybieramy jedno dziecko, które odgaduje nagranie związane z Ewangelią. W trakcie kazania korzystamy z mapy, by pokazać miejsca, o których mówi Pismo Święte. W odpowiedniej chwili wskazujemy na dziecko, które wybierze spośród zbóż pszenicę. Później zgniatamy kłosy pszenicy, tak żeby wyleciały ziarna, i pokazujemy dzieciom, jak mogą wyglądać plewy. Po mszy św. przypominamy dzieciom i rodzicom zadanie domowe i rozdajemy wszystkim ziarenka pszenicy.

Sprawdzimy dzisiaj, czy macie dobry słuch. Za chwilę usłyszycie trzy nagrania. Waszym zadaniem będzie rozszyfrowanie usłyszanych głosów. Uwaga, oto pierwsze nagranie.

Odtwarzamy nagranie koguta, skrzypiących drzwi i człowieka. Dzieci rozszyfrowują usłyszane głosy.

– Kto wydaje takie dźwięki? (kogut) – Co wydaje takie dźwięki? (skrzypiące drzwi) – A to? Czyj to jest głos? (człowieka) 11


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 12

Dzisiejsza Ewangelia nazywa nawet pewnego człowieka „głosem”. To Jan Chrzciciel. On jest „głosem, który woła na pustyni”. Ale co on woła? Co on chce powiedzieć? Za chwilę się dowiemy. Będzie to kolejny sprawdzian waszego słuchu i pamięci. Usłyszycie trzy nagrania, trzy wypowiedzi różnych osób, i spośród nich musicie wybrać to zdanie, które słyszeliście w dzisiejszej Ewangelii. Wybrane dziecko odgaduje, które z trzech nagrań związane jest z Ewangelią.

Pokazujemy mapę Ziemi Świętej i wskazujemy dane miejsca.

12

– „Wszyscy, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi”. – „Ten dorosły potrafi zrozumieć wszystko, nawet książki dla dzieci, a nie jest to łatwe”. – „Bliskie jest królestwo niebieskie, nawracajcie się, póki jeszcze czas”. Tak! To są te słowa. Czy pamiętacie Jana Chrzciciela? Jego najważniejsze zadanie to rozpoznanie Pana Jezusa. Od Niego otrzymuje kolejne zadania. Ma wszystkim ludziom głosić, żeby się nawrócili, tzn. zmienili swoje życie na lepsze, oraz ma im udzielać chrztu pokuty. To tutaj, na Pustynię Judzką, przychodzą do Jana Chrzciciela ludzie z Jerozolimy, z całej Judei i z okolic nad Jordanem. Każdy chce słyszeć, jak on mówi o królestwie niebieskim, jak zapowiada, że przychodzi Ten, który jest od dawna oczekiwany. On głosi, że przychodzi Pan Jezus jako Zbawiciel świata, a my mamy nawrócić się, czyli przygotować na przyjście Zbawiciela. Musimy zerwać z grzechem, zrobić dobre postanowienia i stać się nowymi, lepszymi ludźmi. Jan Chrzciciel ostrzega również ludzi, że Pan Jezus przychodzi też jako Sędzia Sprawiedliwy, który będzie oceniał nasze dobre lub złe czyny i że będzie ludziom dawał nagrodę za dobre życie lub wymierzy karę za złe postępowanie. Na znak, że ludzie chcą przygotować się na przyjście Pana Jezusa – Zbawiciela i Sędziego – przyjmują od Jana Chrzciciela


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 13

chrzest pokuty. To nie jest taki sam chrzest, jaki my przyjmujemy dzisiaj. W rzece Jordan ludzie wyznawali swoje grzechy, a Jan Chrzciciel polewał im głowę wodą na znak, że zostali oczyszczeni z grzechów, i że rozpoczynają nowe życie. Po chrzcie pokuty Jan Chrzciciel głosił wszystkim kazania. Jedno z nich, o plewach i pszenicy, słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii. Ale co to są plewy i jak wygląda pszenica? Ciekaw jestem, czy potraficie odróżnić plewy od pszenicy? Przede mną znajdują się w tych pojemnikach różne ziarna, a obok nich kłosy z tymi ziarnami. Waszym zadaniem jest wybrać te właściwe, czyli ziarna pszenicy. Tak! To są ziarna pszenicy. Spójrzcie teraz na kłos. Jeżeli wymłócimy te kłosy pszenicy, to wypadną ziarna, a pozostanie sama pocięta słoma. Tę słomę nazywamy plewami. I właśnie o pszenicy i o plewach mówił kazanie Jan Chrzciciel. On tłumaczył wszystkim ludziom, że muszą stać się jak pszenica, tzn. muszą stać się dobrym ziarnem. Wiecie, że gdy rolnik sieje ziarno w polu, to z jednego ziarenka wyrasta piękny kłos, w którym jest wiele ziaren. To jedno ziarno przynosi dobry plon i z tego cieszy się rolnik. My też musimy być jak pszenica. Mamy przynosić dobry plon, tzn. wiele dobrych uczynków, a wtedy Pan Jezus będzie się cieszył. Jan Chrzciciel przestrzega nas przed tym, żebyśmy nie byli tacy jak plewy. Już wiecie, że w plewach nie ma ziarna, jest tylko sama słoma, którą się spala, bo jest nieużyteczna. Dlatego Jan Chrzciciel upomina nas, byśmy nie stali się jak plewy, które nikomu nie są potrzebne i które się wyrzuca, bo nie przynoszą rolnikowi żadnej radości, wręcz przeciwnie – smutek, bo nie ma w nich ziaren. Pan Jezus nie chce, żebyśmy byli jak plewy, ale żebyśmy byli jak pszenica. Chcę, abyście o tym pamiętali, dlatego rozdam wam po mszy św. ziarenka pszenicy. Proszę, byście razem z rodzicami zasadzili je w doniczce. Dbajcie o nie, podlewajcie

W pojemnikach żyto, pszenica i jęczmień, a przed nimi kłosy tych zbóż. Spośród nich dziecko ma wybrać te właściwe. Później zgniatamy kłosy pszenicy tak, żeby wyleciały ziarna, i pokazujemy dzieciom, jak mogą wyglądać plewy. Pokazujemy plewy i pszenicę.

Po mszy św. rozdajemy dzieciom ziarenka pszenicy przypominając,

13


819_slowa_inside:819_slowa_inside

żeby zasadziły je w doniczkach w domu.

3-01-20

11:50

Strona 14

je, dobrze pielęgnujcie, a może na wiosnę wyrośnie z niego zielone źdźbło, a na lato piękny, duży kłos ze złotym ziarnem. Niech to wam przypomina dzisiejszą Ewangelię, w której Jan Chrzciciel zachęca nas, byśmy byli jak pszenica, żebyśmy czynili tak dużo dobrych uczynków, jak dużo jest ziaren w kłosie. R. C.


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 35

WIELKI POST


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 36

I Niedziela Wielkiego Postu Mt 4, 1-11

Kuszenie Pana Jezusa

Pomoce: kilka książek z bajkami, „Królowa śniegu” Hansa Christiana Andersena, papierowe słońce, jeden duży i kilka małych kamieni, drabina, chleb, globus, czarne ubranie, lustro, okruch szkła, tunika. Wykorzystanie pomocy: przed ołtarzem ustawiamy stół ze stertą książek, duże słońce (z papieru lub styropianu), jeden duży i kilka małych kamieni, drabinę. Wcześniej przygotowujemy dwie osoby (diabeł i Pan Jezus) do inscenizacji Ewangelii – trzeba ją bardzo dobrze przygotować, by zsynchronizować tekst z akcją. Kazanie rozpoczynamy przy stole, a później opowiadamy bajkę. Możemy wykorzystać rekwizyty, by ożywić nasz przekaz, lub poprosić o pomoc polonistę, aktora z parafii czy któregoś z rodziców. Dalej przeprowadzamy inscenizację Ewangelii: na dużym kamieniu siedzi chłopak ubrany w tunikę, za jego plecami znajduje się duże słońce, obok niego leży kilka kamieni. Podchodzi do niego osoba cała ubrana na czarno, pokazuje Jezusowi kamień, a za chwilę chleb, później prowadzi Go na drabinę, dalej diabeł okręca przed nim globus, na końcu Jezus wypędza diabła.

Przede mną leży cała sterta książek. To bajki, które czytali wam wasi rodzice lub dziadkowie, gdy byliście mali. Może część z nich przeczytaliście sami albo oglądaliście je w telewizji. Niektóre są tajemnicze, inne zabawne, a jeszcze inne bardzo pouczające. Jedną z takich mądrych bajek pragnę wam Podnosimy książkę. dzisiaj przypomnieć. To baśń Hansa Christiana Andersena pt. (Możemy opowiedzieć „Królowa śniegu”. Na początku baśni autor opisuje diabła, tę bajkę sami, tak by zaciekawiła dzieci, lub który zrobił czarodziejskie lustro. W tym lustrze wszystko Stoimy przy stole z książkami.

36


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 37

wyglądało strasznie. To, co było piękne i dobre, wyglądało na złe i brzydkie. Diabeł chciał zaczarować lustrem aniołów i Pana Boga. Gdy wznosił się coraz wyżej i wyżej do nieba, lustro wypadło mu z rąk i rozbiło się na miliony małych kawałków. Ten, komu okruch szkła wpadł do oka, uważał wszystko za złe i brzydkie. Jeden z takich okruchów wpadł do oka Kayowi i zamroził jego serce. Pewnego dnia przed chłopcem pojawiły się sanie z woźnicą. Siedziała w nich ubrana w białe futro piękna pani. Kay zostawił swoją przyjaciółkę Gerdę i resztę dzieci. Skuszony pięknem sani, przywiązał do nich swoje sanki i jechał dumny z samego siebie. Po chwili przeszyło go zimno i strach, chciał odpiąć sanki, ale nie umiał. Chciał odmówić modlitwę „Ojcze nasz”, ale usta szeptały tylko tabliczkę mnożenia. Piękno sani skusiło Kaya i musiał za to zapłacić. Królowa śniegu zamroziła jego serce lodowatym pocałunkiem i zamknęła go w ogromnych, zimnych pokojach swojego pałacu. Całkiem inaczej zachowała się Gerda. Wiecie, że Gerda bardzo kochała Kaya i dlatego, jako wierna przyjaciółka, postanowiła mu pomóc. Po wielu przygodach dotarła do pałacu Królowej śniegu. Posłuchajcie, jak opisuje tę scenę Andersen: „Dziewczynka odmówiła wieczorną modlitwę i weszła do wielkiej, pustej sali. Zobaczyła Kaya i rzuciła mu się na szyję, objęła go mocno i wołała: «Kay, drogi, mały Kay. Nareszcie cię odnalazłam!». On siedział jednak cicho, sztywny i zimny. Wtedy zapłakała Gerda z miłości do Kaya gorącymi łzami, które spłynęły na jego pierś, dotarły aż do jego serca, roztopiły kawałek lodu i wchłonęły okruszynę szkła. Kay, dzięki Gerdzie, dzięki jej miłości i wierności został uratowany”.

prosimy kogoś o pomoc. Jeżeli opowiadamy ją sami, możemy wykorzystać kilka rekwizytów: lustro, drabinę, na którą możemy wejść na słowa: ,,Diabeł chciał zaczarować…”, okruch szkła itd. Wszystko zależy od naszej pomysłowości).

Czytamy fragment baśni.

O miłości i wierności oraz o kuszeniu przez diabła mówi nam Podnosimy dzisiaj również Pismo Święte. Zamknijmy zatem na chwilę na- Pismo Święte. szą księgę baśni, a otwórzmy księgę Ewangelii. Przypomnijmy 37


819_slowa_inside:819_slowa_inside

Inscenizacja Ewangelii.

Cała inscenizacja musi być zsynchronizowana ze słowami kapłana.

Można podać jeszcze inne przykłady.

3-01-20

11:50

Strona 38

sobie, w jaki sposób Pan Jezus jest kuszony przez diabła: „Przed nami pustynia. Wszędzie widać tylko piasek i kamienie. Na jednym z nich siedzi Pan Jezus. Jest bardzo zmęczony, bo przebywa tu już 40 dni. Przez ten czas nic nie jadł, ani nie pił. I nagle zjawia się przed Nim diabeł i kusi Go swoimi propozycjami. Najpierw każe Mu zamienić kamienie w chleb, później rzucić się z dachu świątyni w dół, żeby przyszli aniołowie i złapali Go. A na końcu obiecuje oddać Mu wszystkie królestwa świata, jeżeli Pan Jezus odda mu pokłon” (por. Łk 4, 1-12). Ale Pan Jezus nie ulega pokusie. Nie słucha tego, co mówi diabeł. On słucha tylko swojego Ojca, bo Go bardzo kocha i tylko Jemu jest posłuszny. Wróćmy teraz ponownie do naszych małych bohaterów z baśni „Królowa śniegu”. Pamiętacie, że Gerda uratowała Kaya dzięki temu, że go bardzo kochała i była jego wierną przyjaciółką. Ona też nie uległa pokusie. Nas również może kusić diabeł, jak kusił Pana Jezusa na pustyni, jak kusił Kaya. Może nam mówić na początku Wielkiego Postu: – Nie idź na drogę krzyżową, obejrzyj sobie jakiś film! – Nie sprzątaj w pokoju, niech zrobi to mama! – Nie wyprowadzaj psa na spacer, niech zrobi to siostra! Bóg Ojciec chce, żebyśmy na początku Wielkiego Postu brali przykład z Jego Syna. Pan Jezus nie słucha tego, co mówi diabeł. On nie ulega pokusie, bo słucha tylko swojego Ojca i jest Mu wierny i posłuszny. Ty też nie słuchaj tego, co mówi do ciebie zły duch. Proś Boga Ojca, aby cię umocnił, żebyś nie uległ pokusie, ale pozostał Mu wierny. Tak jak Pan Jezus, i jak mała Gerda. R. C.

38


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 39

II Niedziela Wielkiego Postu Mt 17, 1-9

Przemienienie Pana Jezusa

Pomoce: zwierzęta – królik, papugi, chomik i żółw (mogą być inne, ale takie, które nie narobią w kościele hałasu lub po prostu zabawki, ale koniecznie musi być żółw!). Wykorzystanie pomocy: po Ewangelii przedstawiamy czwórkę dzieci (A, B, C, D), które prezentują przyniesione zwierzęta. Kapłan zadaje pytania, a później kontynuuje kazanie, stawiając pytania, pokazując księgę Pisma Świętego i w odpowiednim momencie żółwia. Na zakończenie przeprowadza krótki rachunek sumienia.

Na dzisiejsze spotkanie przyszli dzisiaj A…, B…, C…, D… wraz ze swoimi ulubionymi zwierzakami. Ciekaw jestem, czy wiecie, co to za zwierzęta. Spójrzcie!

Przedstawiamy czwórkę dzieci, które pokazują przyniesione zwierzęta.

Kapłan zadaje pytania. – Kogo przyniosła z sobą A…? (królik) – B… przyniósł z sobą kolorowe ptaki. Co to za ptaki? (papugi) – C… przyniosła natomiast bardzo małe zwierzątko. Co to za zwierzę? (chomik) – Zobaczmy jeszcze, z kim przyszedł D… Kogo on przyniósł z sobą? (żółw)

Widzę, że bardzo dobrze znacie zwierzęta. Na pewno większość z was ma w domu psa, kota, rybki lub inne zwierzaki, które są waszymi przyjaciółmi. Wierzę, że wspaniale o nie dbacie: wyprowadzacie je na spacer, odpowiednio karmicie 39


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 40

i poświęcacie im sporo czasu. Zapewne zabieracie je z sobą, gdy wybieracie się na weekend czy wakacje i dlatego niejedno z waszych zwierząt zwiedziło już cały kraj, a może nawet było w podróży zagranicznej. Jak sądzicie: Stawiamy pytania.

– Które ze zwierząt przedstawionych wam dzisiaj jest najlepszym podróżnikiem? – Które z nich jest najlepszym turystą?

Pokazujemy żółwia.

Tak! Najlepszymi turystami są żółwie! Bo one zawsze noszą z sobą swoje domki, a w nich kuchnię, sypialnię, a nawet pokój gościnny. Wyjeżdżając na wakacje, nad morze czy w góry, są bardzo dobrze przygotowane, bo mają zawsze z sobą swoje domki jak namioty. Nie muszą się bać burzy ani zimnego wiatru. Ba! Przecież w każdej chwili mogą schronić się w swoim namiocie. Widziałem kiedyś takich turystów, którzy wybrali się na wędrówkę bez namiotów. Jeden z nich, gdy przyszła ulewa, zagrzebał się w stogu siana jak szara, polna mysz. Inny chciał schować się przed deszczem w norze borsuka, ale się nie zmieścił. Pamiętajcie! Wybierając się na kilkudniową wycieczkę, zabierajcie zawsze z sobą namiot. Pamiętali o tym nasi turyści z dzisiejszej Ewangelii.

Pokazujemy księgę Pisma Świętego.

Stawiamy pytania.

Czytamy ów fragment.

40

– Jacy to turyści? – Kto wszedł z Panem Jezusem na wysoką górę? (Piotr, Jakub i Jan) Wspaniale! To Pan Jezus, Piotr, Jakub i Jan. Po trudnej wspinaczce zatrzymali się na szczycie góry. Nasi zmęczeni turyści położyli się na zielonej trawie i szybko zasnęli. W tym czasie Pan Jezus zaczął się modlić. Gdy się modlił: „[…] twarz Jego zajaśniała jak słońce, ubranie zaś stało się białe jak światło.


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 41

I nagle ukazali się Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim” (Mt 17, 2-3). Nagle apostołowie obudzili się. Włosy stanęły im dęba. Byli tak przestraszeni, że chcieli wejść do mysiej nory. Żałowali zapewne, że nie są żółwiami, bo szybko schowaliby Pokazujemy żółwia. się w swoim domku. Piotr postanowił szybko rozbić namioty i schronić się w nich. Ale w tym momencie biały obłok osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie. Jego słuchajcie!” (Mt 17, 5). Wystraszeni turyści nie zdążyli nawet mrugnąć okiem, a wszystko znowu było tak jak po wejściu na górę. Pan Jezus powiedział wtedy do swoich uczniów, żeby niczego się nie bali, bo nawet gdy przyjdzie ból i cierpienie, to On zawsze będzie z nimi, doda im odwagi i umocni ich. Do nas też Pan Jezus mówi: „Nie bójcie się!” (Mt 17, 7), bo po smutnych dniach postu przyjdą radosne dni zmartwychwstania. Po smutnych drogach krzyżowych przyjdzie czas, gdy będziemy z uśmiechem na twarzy śpiewać: „Alleluja – Pan Zmartwychwstał!”. Zanim jednak przyjdzie ten czas, musimy się do niego dobrze przygotować. Pomyśl: – czy rozpocząłeś już przygotowania do Wielkanocy? – czy byłeś już na drodze krzyżowej? – czy wiesz, o której godzinie jest to nabożeństwo? – czy byłeś na szkolnych rekolekcjach wielkopostnych? – czy dobrze w nich uczestniczyłeś? – czy spowiadałeś się w Wielkim Poście? Już za chwilę przyjdzie do nas w Komunii św. Pan Jezus. Prośmy Go, aby nas umocnił i dodał nam odwagi, byśmy przez czas Wielkiego Postu dobrze przygotowali się do świąt Wielkanocy.

Robimy krótki rachunek sumienia (pytania zmieniamy w zależności od tego, czy w parafii lub szkole były już rekolekcje, czy dopiero będą).

Chwila ciszy.

R. C. 41


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 79

OKRES ZWYKĹ Y


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 80

Święto Chrztu Pańskiego Mt 3, 13-17 lub Łk 3, 1-3. 21-22

Chrzest Pana Jezusa

Pomoce: butelka z wodą mineralną, szklanka, miednica, konewka, psikawka, kociołek i kropidło, naczynie do chrztu, Rytuał „Obrzędy chrztu świętego”, „Dobry Bóg mówi do nas. Pismo Święte dla dzieci” – bp Antoni Długosz, napisy – Kościół, grzech, dzieci Boże oraz kartki dla dzieci z tekstem przyrzeczeń chrzcielnych do uzupełnienia w domu. Wykorzystanie pomocy: przed ołtarzem leżą przygotowane rekwizyty. Wybieramy 6 dzieci i każdemu pokazujemy wyżej wymienione przedmioty. Zadajemy pytania, a później czytamy powoli „Pismo Święte dla dzieci” i stawiamy pytania do tekstu. Wybieramy 3 dzieci, które spośród trzech napisów (przymocowanych przed ołtarzem lub trzymanych przez inne dzieci) wybierają właściwe odpowiedzi. Na zakończenie odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne z Rytuału. Możemy je przygotować na kartkach i rozdać dzieciom po mszy św. do uzupełnienia z rodzicami w domu.

Pokazujemy dzieciom poszczególne rekwizyty i zadajemy pytania.

Przed wami znajduje się kilka przedmiotów. Chciałbym, żebyście rozszyfrowali, do czego służy woda w poszczególnych naczyniach. 1. Pierwszy pojemnik to butelka z napisem „woda mineralna”. Do czego służy ta woda? (do picia) 2. Tutaj woda znajduje się w miednicy. Do czego więc będzie służyć? (do mycia) 3. Przed nami znajduje się również konewka. Do czego wykorzystujemy umieszczoną w niej wodę? (do podlewania)

80


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 81

4. Kolejne naczynie z wodą to psikawka, którą chętnie bawi my się w śmigus-dyngus. Do czego ona służy? (do polewania) 5. W tym naczyniu znajduje się woda święcona. Co robi z tą wodą kapłan na mszy św. albo wtedy, gdy poświęca różańce, medaliki lub obrazy? (kropi) 6. Ostatni nasz eksponat wygląda bardzo dziwnie. Znajduje się w nim woda, która służy do udzielania pewnego sakramentu. Wy pewnie go nie pamiętacie, ale opowiadali wam o nim rodzice. Może już niejeden raz byliście w kościele, gdy kapłan udzielał tego sakramentu, używając właśnie tego naczynia. Jaki to sakrament? (chrzest) O chrzcie słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii, ale nie jest to taki sam chrzest, jaki kiedyś przyjęliśmy. Jest to tzw. chrzest pokuty. Człowiek, który przyjmował taki chrzest, wyznawał swoje grzechy, żałował za nie i postanawiał zmienić swoje życie. Później Jan Chrzciciel polewał mu głowę wodą na znak, że został oczyszczony z grzechów i że rozpoczyna nowe życie. Przypomnijmy sobie jeszcze raz to wydarzenie z dzisiejszej Ewangelii: „Pewnego dnia Pan Jezus przychodzi nad Jordan, czyli nad rzekę, w której wodach Jan udziela chrztu pokuty. Chociaż Jezus nie popełnił żadnego grzechu, prosi o chrzest, tak jak wszyscy ludzie. Kiedy wychodzi na brzeg i modli się, zebrani nad Jordanem słyszą głos z nieba: «To jest mój Syn umiłowany. Jego słuchajcie». Po chrzcie Pan Jezus naucza i pomaga ludziom, by w ich życiu zwyciężyło dobro, a nie zło”.

Pokazujemy księgę Pisma Świętego.

„Dobry Bóg mówi do nas. Pismo Święte dla dzieci” – bp Antoni Długosz – czytamy Ewangelię: „Chrzest Jezusa”, s. 130 lub fragment Mt 3, 13. 16-17.

Stawiamy pytania – Kto został ochrzczony? (Pan Jezus) do tekstu. – Kto Go ochrzcił? (Jan Chrzciciel) – W jakiej rzece? (Jordan) – Jakie słowa usłyszeli ludzie, gdy Pan Jezus wychodził z rzeki? (To jest mój Syn umiłowany)

81


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 82

Nad Jordanem Bóg Ojciec przedstawił wszystkim ludziom swojego Syna jako oczekiwanego Zbawiciela, który zgładzi grzechy całego świata. W dniu naszego chrztu zostaliśmy też przedstawieni wszystkim ludziom, którzy byli w kościele. To wtedy Bóg Ojciec po raz pierwszy wezwał nas po imieniu. Słyszeliśmy wtedy słowa: „Marku, Dagmaro, Dawidzie, Patrycjo…”, a później kapłan polał nasze głowy wodą i powiedział: „[…] ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Od tej chwili zostaliśmy włączeni do wielkiej rodziny. Spójrzcie teraz na napisy i postarajcie się znaleźć tam poprawne odpowiedzi na pytania, które za chwilę wam zadam. Prosimy trójkę dzieci i stawiamy im pytania, prosząc, by znalazły poprawne odpowiedzi wśród przygotowanych napisów.

– Jak nazywa się ta wspólnota, do której zostaliśmy włączeni przez chrzest? (Kościół) – Co takiego zmył z nas sakrament chrztu? (grzech) – Czyimi dziećmi staliśmy się po chrzcie? (dziećmi Boga)

Rytuał „Obrzędy chrztu świętego”. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych (można też przygotować kartki z tekstem przyrzeczeń chrzcielnych do uzupełnienia w domu z rodzicami, później można je wkleić do zeszytu z religii.

Można powiedzieć, że podczas chrztu Bóg Ojciec zwrócił się do nas jak do Pana Jezusa nad Jordanem: „To jest mój Syn umiłowany, to jest moje umiłowane dziecko”. Bóg Ojciec wezwał nas wtedy do wielkiej przyjaźni z sobą i do zerwania z grzechem. Rodzice w waszym imieniu zobowiązali się, że nauczą was tak żyć, jak przystoi dziecku Bożemu. To oni pomagali wam w zachowaniu złożonych przyrzeczeń. Dzisiaj, gdy rozumiecie dużo więcej niż przedtem i potraficie już wybierać między dobrem a złem, możecie sami powiedzieć Bogu Ojcu o waszej miłości do Niego i o tym, że chcecie zerwać z grzechem, aby stać się godnymi imienia prawdziwych dzieci Bożych. Dlatego powstańmy, byśmy mogli wszyscy razem jako wielka rodzina – Kościół – odnowić nasze przyrzeczenia chrzcielne.

82


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 83

Po mszy św. otrzymacie teksty przyrzeczeń chrzcielnych, byście mogli jeszcze raz, razem z rodzicami w domu, zastanowić się nad postawionymi pytaniami. Napiszcie poprawne odpowiedzi na kartkach, a później wklejcie je do zeszytu do religii. Wieczorem, przed snem, odmówcie modlitwę, którą znajdziecie na kartkach. R. C.


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 84

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych – wyznanie wiary Zaraz po twoim urodzeniu rodzice i rodzice chrzestni prosili dla Ciebie o łaskę chrztu świętego. Zobowiązali się, że wychowają Cię w wierze i nauczą żyć tak, jak przystoi dziecku Bożemu. Teraz nadeszła chwila, byś sam wyznał wiarę i wyrzekł się zła. Czy wyrzekasz się zła? Czy wyrzekasz się wszystkiego, co prowadzi do zła? Czy wyrzekasz się złego ducha? Napisz odpowiedź: ………………………………………………….. Czy wierzysz w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi? Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia? Czy wierzysz w Ducha Świętego, Święty Kościół powszechny, w świętych obcowanie, w ciała zmartwychwstanie i życie wieczne? Napisz odpowiedź: ……………………………………………..…… Czy przyrzekasz zachowywać w życiu przykazania Boże i kościelne? Czy postanawiasz żyć w łasce uświęcającej jako dziecko Boże? Czy postanawiasz regularnie uczęszczać na mszę świętą i przystępować do sakramentów świętych? Czy postanawiasz pogłębiać swoją wiarę i uczęszczać na lekcje religii? Napisz odpowiedź: ………………………………………………….. Modlitwa: Dobry Ojcze, odnowiłem moje przyrzeczenia chrzcielne. Proszę Cię, abyś mi pomógł dochować tych zobowiązań. Chcę zawsze być wierny Tobie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen. 84


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 85

II Niedziela Zwykła J 1, 29-34

Jak żołnierz

Pomoce: kaseta z piosenką tytułową z filmu „Czterej pancerni i pies”, magnetofon, strój żołnierza, lornetka, mapa, teczka, świece dymne. Wykorzystanie pomocy: przed mszą św. musimy ubrać chłopca w strój żołnierza i wyposażyć go w rekwizyty potrzebne do kazania. Po Ewangelii odtwarzamy nagranie z filmu i rozpoczynamy kazanie. Później przedstawiamy chłopca i kontynuujemy kazanie.

Doskonale znacie tę melodię z filmu „Czterej pancerni i pies” i pewnie potrafilibyście wymienić wszystkich żołnierzy, którzy jeździli czołgiem Rudy 102. Zapewne niejeden z was marzył o tym, by być tak sławnym żołnierzem, jak Gustlik czy Janek, którzy zawsze otrzymywali najtrudniejsze zadania od swojego dowódcy. Na dzisiejsze spotkanie zaprosiłem właśnie takiego żołnierza, który jest specjalistą od zadań specjalnych. Pragnę wam przedstawić majora XY. Przypatrzmy się uważnie, co taki komandos nosi zawsze z sobą:

Nagranie z filmu „Czterej pancerni i pies”.

lornetka – to przez nią wszystko obserwuje, patrzy, czy coś się nie dzieje; mapa – pomaga mu dokładnie określić, gdzie się znajduje i gdzie powinien się udać; teczka – w której znajdują się instrukcje od przełożonych, dzięki temu zna swoje zadanie ze szczegółami;

Prezentacja rekwizytów z określeniem, do czego służą.

Przedstawienie żołnierza.

85


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 86

świece dymne – dzięki nim może sygnalizować swoje położenie.

Postawienie pytań.

Posiada jeszcze wiele innych przedmiotów, które pomagają mu dokładnie wypełnić otrzymane zadanie. Prawdziwy żołnierz powinien też posiadać odpowiednie cechy charakteru. Jak sądzicie, czym powinien charakteryzować się żołnierz? (odwaga, siła, spryt itd.)

Te wszystkie cechy prawdziwego żołnierza posiada Jan ChrzciKsięga Pisma Świętego ciel, o którym słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii. To on został – czytanie danego powołany do bardzo trudnego zadania. Został wysłany na pufragmentu. stynię, by obserwować teren i czekać na specjalny znak. Wiedział, że właśnie tu ma się spotkać z kimś bardzo ważnym, z kimś, kto przewyższa go godnością. I pewnego dnia „[…] zobaczył Pana Jezusa nadchodzącego ku niemu i powiedział: Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata” (J 1, 29) i nagle otrzymał znak. Oto zobaczył „Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Panu Jezusie” (J 1, 32). I od tej chwili już wiedział, że Jezus jest Synem Bożym, na którego tak długo czekał na pustyni, że Pan Jezus jest oczekiwanym Zbawicielem – Barankiem Bożym, który zgładzi grzechy świata. My też wyczekujemy, jak Jan Chrzciciel, na przyjście Pana Jezusa. W czasie każdej mszy św., czekamy, kiedy kapłan pokaże nam Jezusa i powie: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”. I bardzo cieszymy się, że możemy spotykać się z Nim w Komunii św. On, Syn Boży, przychodzi, by przebaczyć nam grzechy i dodać nam sił, byśmy stali się Jego żołnierzami jak Jan Chrzciciel. Może Pan Jezus przygotował i dla nas jakieś trudne zadanie. Może i nam da jakiś znak i nas pośle gdzieś, żebyśmy pełnili 86


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:50

Strona 87

Jego wolę jak Jan Chrzciciel, który wypełnił bardzo dobrze swoje zadanie. Prośmy zatem Boga Ojca, abyśmy i my, jako uczniowie i żołnierze Pana Jezusa, z radością wypełniali Jego wolę. Prośmy, aby On mógł zawsze na nas polegać. Pomódlmy się o to, ale wcześniej złóżmy wyznanie naszej wiary, tak jakbyśmy składali żołnierską przysięgę wierności wobec Boga Ojca. R. C.


Słowo o Autorach bp prof. dr hab. Antoni Długosz Kapłan archidiecezji częstochowskiej, biskup pomocniczy senior. Mottem jego posługi biskupiej jest słowo „Servire” (Służyć). Wieloletni katecheta i wizytator nauki religii. Wykładowca katechetyki w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie. W pracy duszpasterskiej otacza posługą głuchoniemych, ludzi specjalnej troski, niepełnosprawnych i narkomanów. Twórca katolickiego ośrodka terapii uzależnień „Betania”. Posługuje jako duszpasterz w domu pomocy prowadzonym przez siostry albertynki w Częstochowie. Obdarzony niezwykłą charyzmą głoszenia kazań dla najmłodszych, ewangelizuje ich słowem i piosenkami, których jest autorem i wykonawcą. Nazywany jest Biskupem od dzieci. Przez wiele lat występował w katolickim programie telewizyjnym „Ziarno”. Nadal prowadzi aktywną działalność kaznodziejską w Polsce i poza jej granicami. W 2007 r. został Kawalerem Orderu Uśmiechu. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych na temat katechetyki, homiletyki i biblistyki oraz książek i płyt CD dla dzieci i dorosłych. Nakładem Edycji Świętego Pawła ukazały się m.in.: „Dobry Bóg mówi do nas. Pismo Święte dla dzieci”, „Modlę się do Ciebie, Jezu. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej”, „Moja pierwsza spowiedź”, „Modlitwa dzieci”, „Dziesięć kroków do świętości” oraz wywiad rzeka „Służyć z radością. Z biskupem Antonim Długoszem rozmawia ks. Stanisław Jasionek”. Autor i wykonawca kilkunastu płyt: m.in. „Europo, nie możesz żyć bez Boga”, „Dary Miłości. Piosenki do Mszy św. dla dzieci”.

ks. dr hab. Roman Ceglarek Kapłan archidiecezji częstochowskiej, wykładowca katechetyki, wikariusz biskupi do spraw Przekazu Wiary, Nauczania i Wychowania Katolickiego, dyrektor Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, członek Stowarzyszenia Katechetyków Polskich, kapelan sióstr urszulanek Unii Rzymskiej w Częstochowie. Jest autorem i redaktorem wielu publikacji z zakresu katechetyki oraz organizatorem licznych sympozjów, konferencji naukowych i warsztatów metodycznych. Zredagował szereg opracowań homiletycznych, duszpasterskich i katechetycznych, między innymi serię materiałów służących do przygotowania dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii św. – „Boży Baranek” oraz młodzieży do sakramentu bierzmowania – „Mocni Duchem”. Przez wiele lat prowadził aktywną działalność kaznodziejską, wygłaszając rekolekcje szkolne i parafialne, misje i dni skupienia. Chętnie celebruje Msze św. dla dzieci, głosząc słowo Boże przy zastosowaniu ciekawych pomocy dydaktycznych i metod aktywizujących.

191B_slowa_tyt_rek_stop.indd 8

14.01.2020 11:06


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:51

Strona 213

Spis treści

Uwaga! Na dołączonej do książki płycie znajdują się gotowe pomoce do niektórych kazań. W spisie treści zaznaczono znakiem (CD), które to kazania, a dalej zamieszczono szczegółowy spis nagrań.

Wstęp . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5 Adwent I Niedziela Adwentu (CD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8 II Niedziela Adwentu (CD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11 III Niedziela Adwentu (CD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15 IV Niedziela Adwentu (CD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18 Boże Narodzenie Uroczystość Narodzenia Pańskiego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 22 Święto Świętej Rodziny . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 24 Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 27 II Niedziela po Narodzeniu Pańskim . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 30 Uroczystość Objawienia Pańskiego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 33 Wielki Post I Niedziela Wielkiego Postu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 36 II Niedziela Wielkiego Postu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 39 III Niedziela Wielkiego Postu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 42


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:51

Strona 214

IV Niedziela Wielkiego Postu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 45 V Niedziela Wielkiego Postu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 47 Wielkanoc Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 52 Poniedziałek Wielkanocny . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 55 Święto Miłosierdzia Bożego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 58 III Niedziela Wielkanocna . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 60 IV Niedziela Wielkanocna . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 63 V Niedziela Wielkanocna . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 66 VI Niedziela Wielkanocna . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 69 Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 72 Uroczystość Zesłania Ducha Świętego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 75 Okres Zwykły Święto Chrztu Pańskiego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 80 II Niedziela Zwykła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 85 III Niedziela Zwykła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 88 IV Niedziela Zwykła (CD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 91 V Niedziela Zwykła (CD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 94 Uroczystość Trójcy Przenajświętszej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 98 IX Niedziela Zwykła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 101 X Niedziela Zwykła (CD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 105 XI Niedziela Zwykła (CD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 108 XII Niedziela Zwykła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 111 XIII Niedziela Zwykła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 114 XXIII Niedziela Zwykła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 117 XXIV Niedziela Zwykła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 119 XXV Niedziela Zwykła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 121 XXVI Niedziela Zwykła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 124


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:51

Strona 215

XXVII Niedziela Zwykła (CD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 127 XXVIII Niedziela Zwykła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 130 XXIX Niedziela Zwykła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 133 XXX Niedziela Zwykła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 136 XXXI Niedziela Zwykła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 139 XXXII Niedziela Zwykła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 142 XXXIII Niedziela Zwykła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 145 Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (CD) . . . . . . . . . . . . . . . 148 Kazania okolicznościowe Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (CD) . . . . . . . . . . . . 152 Uroczystość I Komunii Świętej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 155 Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 158 Zakończenie roku szkolnego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 160 Zakończenie wakacji . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 163 Rozpoczęcie roku szkolnego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 166 Triduum ku czci św. Stanisława Kostki: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 169 część 1 (CD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 169 część 2 (CD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 175 część 3 (CD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 178 Uroczystość Wszystkich Świętych . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 181 Rekolekcje adwentowe: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 184 część 1 (CD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 184 część 2 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 187 część 3 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 192 Rekolekcje wielkopostne: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 199 część 1 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 199 część 2 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 203 część 3 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 207


191B_slowa_tyt_rek_stop.indd 2

03.01.2020 11:34


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:51

Strona 216

Spis treści utworów znajdujących się na płycie CD:

1. 2. 3. 4. 5.

6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14.

15. 16.

17. 18.

Dźwięk zegara (I Niedziela Adwentu). Odgłos koguta (II Niedziela Adwentu). Dźwięk skrzypiących drzwi (II Niedziela Adwentu). Głos człowieka (II Niedziela Adwentu). Fragment homilii Jana Pawła II Wszyscy, których prowadzi…. Częstochowa, 15.08.1991 r., z kasety „Czeka was droga”, © Edycja Świętego Pawła (II Niedziela Adwentu). Fragment z „Małego Księcia” (II Niedziela Adwentu). Biblia „Wołanie Jana Chrzciciela” (II Niedziela Adwentu). Kołysanka z kasety „Świat Bożego Narodzenia”, © Edycja Świętego Pawła (III Niedziela Adwentu, IV Niedziela Adwentu). Dźwięk szkolnego dzwonka (IV Niedziela Zwykła). Fragment kolędy „Dzisiaj w Betlejem” z płyty „Przy wigilijnym stole”, © Edycja Świętego Pawła (V Niedziela Zwykła). Rozmowa telefoniczna z Bogiem (X Niedziela Zwykła). Muzyka refleksyjna z płyty „Czasami o świcie”, muzyka Cezary Chmiel, © Edycja Świętego Pawła (IV Niedziela Adwentu, X Niedziela Zwykła). Biblia „Powołanie uczniów” (XI Niedziela Zwykła). Fragment homilii Jana Pawła II Musicie myśleć… Częstochowa, 6.06.1979 r., z kasety „Czeka was droga”, © Edycja Świętego Pawła (XI Niedziela Zwykła). Wypowiedź mamy (XXVII Niedziela Zwykła). Fragment homilii Jana Pawła II Dlatego wam, młodym…. Częstochowa, 6.06.1979 r., z kasety „Czeka was droga”, © Edycja Świętego Pawła (XXVII Niedziela Zwykła). Królewskie fanfary (Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata). Biblia „Jezus o królestwie” (Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata).


819_slowa_inside:819_slowa_inside

3-01-20

11:51

Strona 217

19. Intrada jasnogórska, © Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze (Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski). 20. Piosenka do św. Stanisława Kostki – muzyka, słowa i wykonanie ks. Bogusław Zeman SSP, © Edycja Świętego Pawła (Triduum ku czci św. Stanisława Kostki cz. 1-3). 21. Dźwięk sensacji (Triduum ku czci św. Stanisława Kostki cz. 2). 22. Dźwięk domowego dzwonka (Triduum ku czci św. Stanisława Kostki cz. 3). 23. Piosenka „Matka Boża kocha nas” – wykonanie ks. Bogusław Zeman SSP (Rekolekcje adwentowe 1).


191B_slowa_tyt_rek_stop.indd 2

03.01.2020 11:34


Edycja Świętego Pawła poleca: SERIA KATECHETYCZNA

191B_slowa_tyt_rek_stop.indd 5

16.01.2020 12:40


BIBLIA

Edycja Świętego Pawła oferuje swoim czytelnikom Pismo Święte w formie dostosowanej do potrzeb percepcyjnych różnych odbiorców: od kolorowych Biblii dla dzieci po znakomicie przygotowane merytorycznie i edytorsko Biblie dla młodzieży, a także ciekawe komiksy biblijne.

191B_slowa_tyt_rek_stop.indd 6

14.01.2020 11:06


SERIA

YOUCAT

Nauka Kościoła katolickiego przystępnie opracowana, atrakcyjnie zilustrowana, a każda książka oficjalnie zatwierdzona przez odpowiednią władzę kościelną.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą wydawniczą na stronie: www.edycja.pl

191B_slowa_tyt_rek_stop.indd 7

14.01.2020 11:06


Profile for Edycja Świętego Pawła

Kazania dla dzieci na rok A  

Kazania dla dzieci na rok A

Kazania dla dzieci na rok A  

Kazania dla dzieci na rok A

Profile for edycja