Littera18

Page 1

Veebruar 2023, nr. 18

PAIDE HAMMERBECKI PÕHIKOOL

LITTERA

Targem kui 5.b

Seekord panevad end proovile 1. klassi klassijuhatajad Siiri Sitska ja Kairit Wirth. Küsimused koostas 6.a klassi õpilaneAndra Miia Vaher.

1. Kes võtab vastu Eesti seadusi? riigikogu

2. Kes on Eesti kõige segatoidulisem kiskja? karu

3. Avel on 1 õde ja 3 venda Jüril on 2 õde ja 2 venda. Mitu poissi on kahes peres kokku?

4. Mis on itaalia helilooja Vivaldi eesnimi?

Antonio

Foto: Maris Raudsepp

1. Kes võtab vastu Eesti seadusi? riigikogu

2. Kes on Eesti kõige segatoidulisem kiskja? hunt

3. Avel on 1 õde ja 3 venda Jüril on 2 õde ja 2 venda. Mitu poissi on kahes peres kokku?

4. Mis on itaalia helilooja Vivaldi eesnimi?

Giovanni

6
6

LITTERA

5. Mis värviga kujutatakse gloobusel mägesid? pruuniga

6. Sant istub seina ääres, kas ,,sant,, on nimisõna või omadussõna? nimisõna

7. Kuidas jaguneb haridus? Algharidus, keskharidus, kõrgharidus

8. Missugused nurgad on ristküliku ja ruudu nurgad?

9. Millest on enamus ,,hõbemünte,, tegelikult valmistatud?

10. Kes on ramatute ,,Vana aja lood“, ,,Kodused asjad“ ja ,,Nukuraamat“ autor?

Ta on ka Tartu mänguasjamuuseumi asutaja ja kauaaegne direktor. Tiia Toomet

Õiged vastused:

5. Mis värviga kujutatakse gloobusel mägesid? pruuniga

6. Sant istub seina ääres, kas ,,sant,, on nimisõna või omadussõna? nimisõna

7. Kuidas jaguneb haridus? Eelharidus, algharidus, põhiharidus, keskharidus, kõrgharidus

8. Missugused nurgad on ristküliku ja ruudu nurgad? täisnurgad

9. Millest on enamus ,,hõbemünte,, tegelikult valmistatud?

raud

10. Kes on ramatute ,,Vana aja lood“, ,,Kodused asjad“ ja ,,Nukuraamat“ autor?

Ta on ka Tartu mänguasjamuuseumi asutaja ja kauaaegne direktor. Ei mäleta

täisnurgad
alumiinium
Leht 2
2.
3.
4.
5.
6.
1. riigikogu karu
6
poissi Antonio pruuniga nimisõna 7. alusharidus, põhiharidus, keskharidus, kutseharidus, kõrgharidus 8. täisnurgad 9. niklist 10. Tiia Toomet

9.B klassi tantsukava kaadritagused ning tulevikuplaanid

Meie kooli detsembri- ja jaanuarikuu kulgeb muusika ja rütmide saatel. Kõik klassid tegutsevad aktiivselt võimlemispeolainel.

Sellel aastal alustasime võimlemispeo proovidega väga varakult septembri lõpus. Tahtsime teha meie viimase aasta meeldejäädavaks ning et peoõhtu ei läheks meil kunagi meelest ära.

Alguses olime nii kava proovide kui ka juhendaja leidmisega veidi hädas, kuid õnneks saime enda kava autoriks klassivenna vanema õe Karmen Danjuki. Kui saime kindla kava idee, mille järgi hakkab kogu tants kujunema, saime hakata tegema kavaproove. Kusjuures ka kavaproovidega oli meil probleeme: keegi kas kogu aeg hilines, ei tuldud omast vabast ajast proovi ning mõnigi pidi jätma oma plaanid sellepärast tagaplaanile. Õnneks tulid kõik viimastesse proovidesse ilusti kohale ning võtsime koosveedetud ajast viimast.

Kava teemaks sai meil “Unehalvatus”. Tahtsime tantsuga väljendada, mis sellega kaasneb ning kuidas inimene end selles olekus tunneb. Nii tuligi meie kavas välja peategelane Oskar, kes oli magajarollis ning ülejäänud olid kõik “deemonid”, kes teda kummitasid. Lisaks valis Karmen meile perfektse loo, millega saime veel täpsemalt ennast väljendada, sest “Bury a friend” ongi uneparalüüsiga seotud.

Tegime Karmeniga intervjuu, miks ja kuidas sündis selline tantsukava ning kuidas jõudis ta kooli kõrvalt ka meie klassiga koos töötada.

Kuidas sündis kava idee?

Karmen: Küsisin noortelt, mida nad tahavad publikule rääkida? Kas on mingi teema, mis painab neid

ja nad tahaksid seda edasi rääkida läbi oma liigutuste ja emotsioonide? Paljud pakkusid välja idee rääkida unehalvatusest. See puudutas isiklikult väga paljusid noori. Kõik koos otsustasime, et loome koreograafia, toetudes sellele probleemile.

Kuidas toimusid proovid ja kostüümivalik?

Karmen: Proovid toimusid alguses üks kord nädalas. Kui aga hakkas lähenema esinemiskuupäev, tegime proove intensiivsemalt. Lõpus jätsime aega ka liigutuste „lihvimiseks“. Kostüümide valiku jätsime kõige viimaseks. Kindlasti oli vaja mõelda sellele, et riietus ei takistaks liikumist ning sobiks meie teemaga. Otsustasime peategelase riietada heledamatesse riietesse selleks, et ta paistaks rohkem välja. Teised olid musta värvi riietes.

Kas 9.B klassiga oli raske töötada?

Karmen: Ma ei kahetse ja ei kurda, et sain nii imelise kogemuse just selle seltskonnaga. Nad olid väga tublid. Mul pole kordagi olnud mõtet, et tahaks luua koreograafiat kellelegi teisele. Olen väga tänulik, et just 9.B läbis koos minuga selle imelise teekonna.

Kuidas te kooli kõrvalt selle kõigega hakkama saite?

Karmen: Kindlasti oli väga raske. Kõige raskem oli koos noortega leida sobivat harjutamisaega, millal saaksime proove teha, kuid saime hakkama. Meil oli piisavalt takistusi, nagu näiteks erinevad haigused, minu trennid, mis kattusid proovi aegadega ja nii edasi.

Millised ja kui palju oli raskeid olukordi?

Karmen: Nagu juba ütlesin, siis üks suurematest probleemidest oli leida ühine aeg, millal saaks teha

Leht 3 Veebruar 2023, nr. 18

probleemidest oli leida ühine aeg, millal saaks teha proovi. Teiseks probleemiks tooksin välja puudumise. Mul oli raske õpetada koreograafiat, kui nägin saalis 6-10 inimest. Joonised ei läinud paika, uusi kohti ei saanud väga õpetada ja nii edasi. Loodan, et iga noor õppis sellest midagi ja võtab saadud kogemused endaga kaasa. Nagu näiteks ajaplaneerimine ja teistega arvestamine.

Kuidas tuli idee minna koolitantsule?

Karmen: Kui õigesti mäletan, siis seda pakkusid noored ise. Minul ei olnud midagi selle vastu. Kui nad ära esinesid, siis küsisin nende käest viimast korda, kas nad tahaksid minna koolitantsule ja kuulsin kõikidelt jaatavaid vastuseid. See tegi mul küll südame soojaks, et 9.B oli valmis tegema veel paremini ja vastu võtma uue väljakutse.

Kas sooviksite midagi omalt poolt lisada?

Karmen: Kui sa ei tea, kas vastata „jah“ või „ei“, ütle „jah“. Proovi! Ära karda teha vigu! Teed vea, siis õpi sellest!

Peoõhtu päeval tegime veel kooliaulas viimased proovid ning PAMTis kell 14.55 viimase proovi. Pärast seda ei läinud mitte keegi enam koju, sest meil oli pildistamine kell 16.25 ja tuli kähku end ära „mukkida“ ja riidesse panna. Riietuseks oli meil musta värvi riietus, nagu ka Karmen eelnevalt mainis (v.a Oskaril, kes oli peategelane ning kandis valget T-särki), ja mustad kummikindad neil, kes tegid Oskarile madratsi taga käsi. Kõik valged kohad tossudel või särgil teipisime täiesti kinni, et laval oleks üldmulje ilusam. Meigiks olid meil tumedad musta ja pruuniga silmad, concleariga tehtud huuled ja sassis juuksed. Võttis oma jagu aega, et terve grupp valmis saada, sest tegime viimased korrektuurid täpselt enne lavale minekut.

Ruttu-ruttu jõudiski kätte õhtu kulminatsioon esinemine. Kõik olid lava taga närvis, mõned kallistasid üksteist enne lavaleminekut või närisid küüsi. Olime teinud nii pikalt proove selleks ning lõpuks ei suutnud keegi uskuda, et peagi oleme laval!

Leht 4
LITTERA
Foto: Erika Kranich

Esinemine läks meil suurepäraselt, lahkusime suure aplausi saatel, mis tõi automaatselt kõikidele naeratuse näole. Kuna olime viimased enne õpetajate kava, siis ei pidanudki kaua autasutamist ootama ning tormasime kõik peasaali vaatama õhtu viimast kava enne auhindade üleandmist.

Pikisilmi ootasime 7.-9. klassi vanuserühma, et teada saada, mis koha saavutasime. Rõõm oli väga suur, kui saime teada, et võitsime 1. koha! Nii jäigi meil vaid oodata publikulemmiku väljaselgitamist, sest meil oli suur võimalus olla rahva lemmik! Jällegi lava taga kallistasime üksteist võidu puhul, jalad värisesid ning ootasime pikisilmi, kes on lemmik! Kui öeldi ära, et 9. klass on publiku lemmik, siis jäigi kaks võimalust: kas meie või

paralleelklass. Oh, seda rõõmu, kui meid kuulutati rahva lemmikuks! Teades, et olime nii pika tee läbi käinud, oli see korraga seda kõike väärt! Viimane aasta ning saime 1. koha ning publikulemmikuks! Saavutasime enda eesmärgi ning ületasime kõik end! Tõepoolest, see õhtu jääb meie klassile igavesti meelde! Läheme enda suurepärase kava ja seltskonnaga ka Koolitantsule. Nii, et meie jaoks ei ole kava proovide tegemine veel lõppenud, vaid oleme hoopis uue ägeda tee alguses, mille lõppu ei tea veel keegi. Meil on plaanis Koolitantsu jaoks muuta veidi meie kava ning ka riietust!

Hoidke meile pöialt!

Lisete Suvi ja Meribel Pärn

Kas teie peate päevikut? Littera palus oma nädala tegevused kirja panna ühel õpilasel ja õpetajal. Päeviku pidamine pidavat aitama leevendada mitmeid terviseprobleeme. Proovige järele!

Esmaspäev, 16. jaanuar

Päev algas üsna tavaliselt – ema umbes neljanda hüüdmise peale tõusin püsti, läksin alla sööma ja pärast hambapesu oli juba autosse minek. Esimesse tundi jäin paraku paar minutit hiljaks. Tänane lemmikkoolitund oli kunst, kus harjutasime lõpupeol tantsimiseks rumbat. Mulle meeldivad need tantsutunnid väga, sest lõpetasin paari aasta eest ise võistlustantsu ja seal tunnis saan neid aegu jälle meenutada. Pärast kooli läksime Paide Muusika ja Teatrimajja, et harjutada oma võimlemispeo kava. Tegelikult peaks mul sellel ajal muusikakoolis trummitund olema, aga täna jätsin siis selle vahele. Kavaproov läks täitsa hästi. Koju

jõudes pidin muidugi õppima hakkama, mida oli õnneks tavapärasest vähem. Õhtul mängisin veel oma kahe parima sõbraga arvutis ja läksin siis magama.

Teisipäev, 17. jaanuar

Koolis midagi huvitavat küll täna ei juhtunud. Klassiga osalesime bioloogiaolümpiaadil ja see oli kõik, mis tänasest päevast meelde jäi. Pärast kooli

Leht 5 Veebruar 2023,
18
nr.
Oskari koolinädala kokkuvõte 16.01-22.01. 2023
Foto: Erika Kranich Foto: autori erakogu

LITTERA

läksin kitarritundi, kus võtsime käsile uue loo ja pärast seda käisin orkestriproovis. Nagu ikka teisipäeviti, jõudsin koju poole kaheksa paiku. Kolmapäevaks on sageli palju õppida. On olnud üsna mitu juhust, kui lõpetan õppimisega kell 1 öösel. Vahel tekib lihtsalt motivatsioonipuudus ja jätan kodused tööd tegemata.

Kolmapäev, 18. jaanuar

Täna oli nädala kõige lahedam päev. Koolis jäid kõik tunnid ära = sain ennast korralikult välja magada. Täna oli ka võimlemispidu. Kella kümneks läksime kooli aulasse proovi tegema ja pärast seda olin kuni peaproovide alguseni klassiõel külas. Enne lavaproovi algust käisime veel oma juhendajale lilli ostmas. Tundus, nagu oleks pidu alles alanud, kui juba oli meie kord. Olime viimased esinejad ja väga närvis. Õnneks tuli tants kõigil hästi välja!

Enne autasustamist tuli kõigile see sama närv jälle tagasi. Mul jalad all täiesti värisesid. Meie kõigi suureks üllatuseks võitis meie klass I koha ning veel suuremaks üllatuseks ka publikulemmiku tiitli. Tundub, et kõik need kuud iganädalast trenni tasusid ennast igati ära. Uuesti kava esitades sai juba palju vabamalt võtta, kuigi vaatas ju endiselt sama palju inimesi. See oli omamoodi väga mõnus tunne. Hiljem lava taga nutsime kogu klassiga õnnest ja kõigil oli kirjeldamatult hea meel meie saavutuse üle.

Kodus nutsime klassiga oma messengeri grupis edasi ja kiitsime üksteist kella üheni öösel. Magama suutsin jääda alles poole kolme paiku, sest olin endiselt võidust nii erutunud.

Neljapäev, 19. jaanuar

Esimest korda põhikooli jooksul lasin esimese tunni üle, sest olin eilsest nii väsinud ja unine.

Kooli jõudes klass juba tähistas eilset võitu ja sõi torti. Matemaatikaõpetaja üllatas meid ka väga positiivselt. Ta lasi tunni alguses oma arvutist mingit aplausiheliefekti ja pakkus kommi. See oli minu arvates väga armas. Äge oli ka see, et mõned nooremad õpilased näitasid päeva jooksul meie poole näpuga ja olid väga vaimustunud, et meie olemegi need võimlemispeo võitjad. Neljanda tunni ajal oli iseseisev ühiskonnaõpetuse olümpiaad. Punktisummat unustasin lõpus vaadata, seega seda praegu siia kirjutada ei saa.

Pärast kooli käisin klassivendadega jõusaalis ja siis sõitsin bussiga koju. Vaatasin kodus meie kava aina uuesti ja uuesti, et seda imelist laval esinemise tunnet uuesti kogeda. Meile tuli ka üks väga meeldiv üllatus. Eelmisel päeval olime uurinud netist, et kas oleks võimalik selle kavaga koolitantsule minna. Kahjuks oli registreerimine juba nädala eest lõppenud. Õnneks saime ikkagi teada, et võime osaleda. See nädal hakkas iga päevaga ainult paremaks minema. Kuid tänasel päeval oli ka üks negatiivne osa – nimelt tulid eelmisel reedel toimunud füüsikakontrolltöö hinded välja. Sain teooria hindeks 3 ja ülesannete lahendamise eest 5. Tunduvad tegelikult täiesti talutavad hinded, aga kahjuks mõned õpetajad ei luba ka kõige parema tuju juures kolmesid parandada. Seega kadestan imelikul kombel tihtipeale oma klassi kahelisi, sest neil on võimalik see hinne vähemalt ära parandada. Mulle tundub see isegi natukene imelikuna, et kui õpilane soovib olla aktiivne ja oma hindeid parandada, siis tal lihtsalt keelatakse see võimalus ära. Õnneks on see probleem ainult mõne üksiku õpetajaga.

Reede, 20. jaanuar

Täna oli koolis ühiskonnaõpetuses meeskonnaolümpiaad. Pidime kirjutama artikli ühest ette

antud kolmest teemast. Jõudsime äsja söömast ja jäime natuke hiljaks. Ega edasi eriti paremini ei läinud. Lõpuks, kui artikkel sai peaaegu valmis, jäime selle esitamisega paar minutit hiljaks ja sinnapaika see jäigi. Õhtul osalesin noorkotkaste ja kodutütardega öömatkal Peetri rabas. Olen päris paljudel erinevatel matkadel käinud, aga öösel talvises rabas matkata oli omaette vahva elamus. Eriti tore oli seda heade sõpradega kogeda. Kõndisime läbi raba kokku ligi 6 km. Koju tagasi jõudsin veidi pärast südaööd.

Laupäev, 21. jaanuar

Lõpuks ometi sai end välja magada, teiselt korruselt oma toast sain välja lõunasöögiks. Õhtupoole

tulid meile ehitusmehed ning paigaldasid minu tuppa seinasuuruse riiuli. Isal on lootus, et see täitub peagi

raamatutega, kuid selles oleme paraku eriarvamusel. Tegin koeraga üsna suure jalutusringi ja koju jõudes oligi juba päev läbi.

Pühapäev, 22. jaanuar

Hommikul magasin jälle keskpäevani. Kui olin voodist välja saanud, läksin alla korrusele pannkooke tegema. Kell 13 hakkas rahvatantsutrenn, mis kestis kolm ja pool tundi. Trenni lõpus esinesime ka järgmisele rühmale. Oli isegi päris lõbus. Täna oli ka Noorte Kotkaste pidulik koondus, kuhu ma kahjuks trenni pärast minna ei saanud, kuigi oleks väga tahtnud. Õhtul pärast õppimist mängisin oma sõpradega jälle arvutis ja sellega lõppeski minu koolinädal.

Meriti nädal 11.01- 18.01.2023

Pole kunagi päevikupidaja olnud, seega alguses lihtsana tundunud ülesanne on ikka paras pähkel. Minu nädalakirjeldus ei alga mitte esmaspäeva, vaid kolmapäevaga.

Kolmapäev, 11. jaanuar

Pärast 3. tundi on kiire tantsuproov õpetajatega. Tööpäeva lõpus võtan suuna Tallinnasse, sest pojal on ortodondi aeg. Nüüd tuleb mängu tõsine logistika, kuna kell 19.00 on mul ka pilet Eesti Noorsooteatri etendusele „Noored hinged“. Seega tuleb jõuda enne etendust veel Paidesse tagasi.

Ortodondi juures läheb kiiresti ja püsime graafikus. Suundume tagasi Paidesse, pargin auto ning kell 17.15 võtab buss Türi Põhikooli õpilaste ja õpetajatega mind peale, et minna vaatama etendust, mis räägib kuue noore inimese elust, kes mõtisklevad selle üle, mis saab neist edasi ja kuidas oma elu tõe-

liselt õnnelikult elada. Koju tagasi jõuan kella 23 paiku.

Neljapäev, 12. jaanuar

Teise tunni pühendan 6.a klassi tantsukava proovile. Pärast 3. tundi teevad 20 minutit proovi õpetajad - õpetajad on tõeliselt võimekad, lühike-

Veebruar
nr.
2023,
18
Foto: autori erakogu

LITTERA

se ajaga kava selge nagu naksti!

Koolipäevaga ühel pool, siirdun Kesk-Eesti Nõustamis - ja rehabilitatsioonikeskusesse. Olen seal väikese koormusega tööl psühholoogina. Lõpetan tööpäeva kell 17.00.

Seejärel koju. Teen kiirelt söögi valmis ning seejärel suundun Tantsustuudiosse trenni. Läheb juba 6. aasta. Trenn lõppeb kell 20.00 ja sellele järgnevad minu jaoks tavapärased õhtused tegevused: lapse õppimise kontrollimine, mingid asjad, mis vaja veel ära teha, „kerge“ teleka vaatamine jne.

Reede, 13. jaanuar

Tavapärane kooli(töö)päev, mille virgutav vahepala on õpetajate 20 - minutiline tantsuproov.

See on päriselt ka vahva.

Tööpäev läbi, koju, söök ja õhtul sõbranna juures väike nädala kokkuvõte.

Nädalavahetus

Nädalavahetusel koristan, külastame lapsega vanavanemaid ja lihtsalt oleme. Pühapäeva hommikut sisustab 6.a klassi kavaproov. Õpilased oleksid ilmselgelt mõne muu tegevuse selle asemele leidnud, aga kuna kohe on võimlemispidu, siis pole midagi parata, tuleb tantsida. Nädalavahetus läbi ja käes on esmaspäev.

Esmaspäev, 16 jaanuar

6 ainetundi. Pärast kolmandat tundi õpetajatega proov ja pärast 4. tundi 6. klassiga kavaproov. 6. tunni ajal lähen oma õpilasega kuulama/vaatama

8. klasside loovtööde kaitsmist, et aimu saada, mis järgmisel aastal ees ootab ja kuidas selleks valmistuda. Kui koolipäev on seljatatud, siis lähen Nõustamiskeskusesse ja ongi tööpäev läbi ja ootab armas kodu oma tavapäraste toimetustega.

Teisipäev, 17. jaanuar

Ainetunnid ja 6. klassi kavaproov. Kehalise õpetajad on lahkelt nõus oma tunnist loobuma, et saaksime enne üritust veel kava lihvida ja kohmakad kohad ilusaks tantsida.

Taaskord Nõustamiskeskusesse, siis koju ja seejärel Tantsustuudiosse tantsima. Päev läbi.

Kolmapäev, 18. jaanuar

Ongi käes minu nädala kirjelduse viimane päev. Päev on väsitav, aga samas põnev ja täis erinevaid emotsioone – toimub Paide Hammerbecki Põhikooli võimlemispidu.

Hommik algab kell 8.00 õpetajate tantsu lavaprooviga. Kõik on elevil ja annavad endast parima. Seejärel suundun koolimajja ainetundidesse ja naasen kell 11.30, et teha lavaproov 6. klassiga. Nad on nii tubli! Eks mingid väiksed „vimkad“ jäävad sisse, aga peaasi, et lastel endal on lõbus ja nad on kõik oma klassi eest väljas. Tantsule järgneb sulgude avamine 7. klassi matemaatika tunnis ja siis saab koju. PAMT-is olen tagasi kell 16.30. 18.00 algab pidu meeleoluka muusika ja ägedate kavadega. Rõdul, kus lapsed üritust jälgivad, on tohutu melu ja ühtsuse tunne. Üksteisele elatakse kaasa, lehvitatakse vanematele ja aidatakse esinemisärevust maandada.

6.klass ja õpetajad teevad suurepärase esituse. Olen nii rahul ja uhke!

Ja selline siis oligi minu nädal!

PAIDE HAMMERBECKI PÕHIKOOL

Leia sõnarägastikust 15 talveteemalist sõna. 10 esimest saavad auhinna administraatori Merikese käest.

KUUSK, KELGUSÕIT, LUMEPALL, KELK, KELGUTAJA, LUMI, LUMESADU, LUBELABIDAS, LÖRTS, JÄÄ, JÄÄPURIKAS,

Ajalehe toimetasid lugejateni Lisete Suvi, Meribel Pärn, Oskar Põldvee, Merit Puna, Maris Raudsepp, Andra Miia Vaher

LIBEDUS, TUISK, TORM, SULA K U U S K Ö Ö L A I P O I L U M I K L E M A D U S D R R R U U Ö K A I E O L U M E L A B I D A S U U R I I U L O K J J T U I S K K A S T A T I I L G M L E Ä Ä M J H E K K L T S O L I U A H J K Ä Ä R R L O E U U M U T T T A J Ä Ä P U P O O G Ö L M M M O MAA E T O R M I U L U I G E E E E J A J D T L U R A S R S L I U P P I U Y P I A K S U L A O U I I Õ O S A L I G A I A U O O I N A S J A S K K L Õ L Ö D Y I K I L O P A D I J A T E KA L I B E D U S L O B L L U M E SA D U T S T L O I R H V I I S I
Nuputa!
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.