Aukcja 204 - Aukcja prac na papierze

Dom Aukcyjny DESA, Pałac Kmitów, ul. Floriańska 13 I p, Kraków

29 września 2022

Aukcja prac na papierze rysunek, grafika, fotografia

Szwedzki urzędnik, oficer, kartograf, rysownik, architekt. We Frankfurcie nad Menem u Georga Andreasa Böcklera uczył się rysunku, studiował architekturę, sztukę fortyfikacji i rysowanie map. Autor panoram Warszawy, planów Szwecji i diariusza.

papier, 21 x 34 cm, niesygn. Z dzieła Samuela Pufendorfa: "De rebus a Carolo Gustavo Sveciae Rege gestis...".

Eryk DALHBERGH (1625-1703)

Szwedzki urzędnik, oficer, kartograf, rysownik, architekt. We Frankfurcie nad Menem u

Eryk DALHBERGH

Eryk DALHBERGH (1625-1703), rytował François de LAPOINTE

Cena wywoławcza: 1800 zł

Miedzioryt, papier, 24,5 x 30,5 cm, sygn. śr.-p.d. na płycie: Lapointe f. Z dzieła Samuela Pufendorfa: "De rebus a Carolo Gustavo Sveciae gestis...".

Artysta NIEZNANY

Męczeństwo św. Jerzego z kościoła San Giorgio in Braida w Weronie

Poz. 3

Poz. 2

Eryk DALHBERGH (1625-1703)

Cena wywoławcza: 8000 zł

Poz. 1

Rysunek lawowany, papier, 25,7 x 18,3 cm, sygn. l.g.: Paolo Caliari oraz na odwrocie: Paolo OpinieVeronese.pp.Feliksa Kopery oraz Krzysztofa Krużla.

Cena wywoławcza: 1500 zł

Plan Krzyżtoporu

Artysta NIEZNANY

A.N. (XVIII w.) wg Paolo CALIARI-VERONESE (1528-1588)

Eryk DALHBERGH Iłż Miedzioryt,a

Poz. 4

Frans HOGENBERG (1595-1612)

Warszawska Nike. Plac Zamkowy. Ulica Piwna. Barbakan. Wąski Dunaj. Rynek. Staromiejskie dachy. Dom "Pod okrętem". Kościół N.M.P. Łazienki. W oryginalnej tece.

Poz. 6

Cena wywoławcza: 3700 zł

Drzeworyt, bibułka japońska, wym. różne, teka 26 x 19,5 cm, sygn. na klocku monogramem wiązanym EP oraz ołówkiem d. każdy: Eug. Pichell 72.

Eugeniusz PICHELL

Miedzioryt, papier, 20,5 x 26,5 cm.

Frans HOGENBERG Oblężenie Doullens nad Sommą 31.07.1595 r.

Poz. 5

Cena wywoławcza: 250 zł

Teka Stara Warszawa 10 drzeworytów, 1972

Kazimierz ŁOTOCKI

Georga Andreasa Böcklera uczył się rysunku, studiował architekturę, sztukę fortyfikacji i rysowanie map. Autor panoram Warszawy, planów Szwecji i diariusza.

Urodzony w Mechelen, działał głównie w Kolonii. Malarz, sztycharz, grafik, kartograf, wydawca. Ilustrował dzieła kartograficzne: Theatrum orbis terrarum Abrahama Orteliusa, 1570 oraz Civitates orbis terrarum Georga Brauna, 1572-1617. Współpracując z Braunem i Orteliusem wykonywał (poza widokami miast) alegorie, scenki rodzajowe i batalistyczne, projektował strony tytułowe wydawnictw.

Olej,Lwówtektura, 16 x 24,5 cm, sygn. l.d.: K. Łotocki.

Kazimierz ŁOTOCKI (1882-1942)

Malarz, grafik, pedagog. Malarstwa początkowo uczył się u Bronisławy Rychter-Janowskiej w Starym Sączu, następnie w pracowni Kaczora-Batowskiego i w Wolnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie oraz w Krakowie u Stanisławskiego. Malował głównie pejzaże i architekturę, często powtarzając te same motywy kapliczek, bodiaków, miejskich zaułków. W nastroju, kompozycji i kolorystyce prac Łotockiego najwyraźniej zaznaczają się wpływy impresjonizmu.

Cena wywoławcza: 1000 zł

Władysław CHMIELIŃSKI (STACHOWICZ)

Eugeniusz PICHELL (1905-1976)

Cena wywoławcza: 10000 zł

Studiował w warszawskiej Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa. Tematem jego twórczości były widoki miejskie malowane olejno i akwarelą. Był malarzem związanym z Warszawą, gdzie mieszkał i tworzył. W latach 1936-1939 artysta używał pseudonimu Władysław Stachowicz.

Poz. 8

Jan WOJNARSKI

Krucyfiks królowej Jadwigi na Wawelu

Akwarela,Warszawa papier, 35 x 50 cm, sygn. p.d.: Wł. Chmieliński.

Akwaforta, papier, 29,7 x 43 cm w świetle p-p., sygn. ołówkiem d.: [nieczytelnie], Jan Wojnarski.

Eugeniusz Pichell studiował w latach 1932-1934 w krakowskiej ASP pod kierunkiem prof. Fryderyka Pautscha i Kazimierza Sichulskiego. W 1936 odbył podróż do Francji. W latach 1936-1939 współpracował jako grafik czasopismami "Express", "Kurier Czerwony", "Płomyk". W czasie wojny uwięziony w oflagu Woldenberg, rozwijał tam ożywioną działalność artystyczną w wielu dziedzinach, jak malarstwo, dekoracja wnętrz, scenografia oraz grafika, ilustracja, ekslibris itp. Z okresu pobytu w oflagu pochodzą m. in. cykle i teki drzeworytów: "Warszawa - Wrzesień 1939", "Teka morska", "Teka legend". Po wojnie artysta osiadł na Dolnym Śląsku, gdzie m. in. wykładał rysunek i grafikę w Ognisku Plastycznym w Jeleniej Górze. Równolegle od 1949 pracował jako naczelnik Wydziału Wzornictwa Biura Nadzoru Estetyki Produkcji i w innych instytucjach związanych z wzornictwem przemysłowym. W tym okresie zajął się też projektowaniem w dziedzinie ceramiki i szkła. Zajmował się również wystawiennictwem, projektując m. in. fragmenty wystawy "Odrodzenie w Polsce", Muzeum Narodowe, Warszawa 1953, etalaż i grafikę w pawilonie przemysłu na Centralnej Wystawie Rolniczej, Lublin 1954, wystawę "400 lat poczty polskiej", PKiN, Warszawa 1958. Listę jego zajęć i zainteresowań dopełnia medalierstwo. Miał kilka wystaw indywidualnych, wystawiał też na zbiorowych, m. in. Biennale Grafiki Polskiej, Kraków 1960 i 1962. Zdobył wiele wyróżnień, m. in. I nagrodę w konkursie na plakat Wystawy Ziem Odzyskanych, Wrocław 1948, I nagrodę w konkursie BNEP na szkło stołowe, wyróżnienie MKiS i ZPAP w ogólnopolskim konkursie z okazji 50 rocznicy Rewolucji Październikowej, Warszawa 1967.

Władysław CHMIELIŃSKI (STACHOWICZ) (1911-1979)

Poz. 7

Wnętrze kościoła św. Krzyża Miedzioryt, papier, 19,5 x 29 cm (płyta), 40,5 x 30 cm (papier w świetle ramy), sygn. ołówkiem d.: Wnętrze kościoła św. Krzyża miedzioryt, Zakrzewski.

Cena wywoławcza: 950 zł

Władysław ZAKRZEWSKI

Miedzioryt, papier, 25 x 21 cm (płyta), 36 x 30,3 cm (papier w świetle ramy), sygn. na płycie p.d.: RYT. ZAKRZEWSKI, ołówkiem d.: Kościół św. Andrzeja (miedzioryt), CenaZakrzewski.wywoławcza: 500 zł

Władysław ZAKRZEWSKI Kościół św. Andrzeja

Poz. 10

Władysław ZAKRZEWSKI (1903-1944)

Jan WOJNARSKI (1879-1937)

Studiował w ASP w Krakowie. Podczas studiów zetknął się z J. Stanisławskim i L. Wyczółkowskim, którzy w znacznym stopniu wpłynęli na jego twórczość. Kontynuował studia we Włoszech - 1904-05. Studia w zakresie grafiki odbył u J. Pankiewicza. W latach 1927-37 był profesorem ASP w Krakowie, formalnie objął po mistrzu katedrę grafiki, którą de facto organizował i prowadził od roku 1910. Należał do ugrupowań: "Niezależni", "Kolor" i "Zwornik". Wszechstronnie zgłębił i rozwinął techniki: akwaforty, akwatinty mezzotinty, miedziorytu i kwasorytu. Wynalazł nową metodę litografii barwnej kolorywymi pastelami zw. pastelografią.

Studia w krakowskiej ASP u W. Jarockiego i j. Pankiewicza w latach 1922-24 uzupełniał w prywatnych akademiach malarskich w Paryżu. Zwiedził Konstantynopol, Węgry, Rumunię, Jugosławię, Grecję i Włochy. Po powrocie został uczniem Jana Wojnarskiego i od lat 30.XX w. zajmował się wyłącznie grafiką (miedzioryt, akwaforta, akwatinta). Najczęstszą tematyką jego prac była architektura miast polskich, pejzaże nadmorskie i śląskie. Wykonał szereg cykli tematycznych: Teka Śląska, Teka Morska, Warszawa, Lwów, Bielsko, Zaolzie, Kraków; jest także autorem wielu ekslibrisów.

Poz. 9

Studia w krakowskiej ASP u W. Jarockiego i j. Pankiewicza w latach 1922-24 uzupełniał w prywatnych akademiach malarskich w Paryżu. Zwiedził Konstantynopol, Węgry, Rumunię, Jugosławię, Grecję i Włochy. Po powrocie został uczniem Jana Wojnarskiego i od lat 30.XX

Cena wywoławcza: 500 zł

Poz. 11

Miedzioryt, papier, 21,5 x 15 cm (płyta), 36 x 28,3 cm (papier w świetle ramy), sygn. na płycie p.d.: RYT. ZAKRZEWSKI, ołówkiem d.: Ołtarz Wita Stwosza, Zakrzewski.

Cena wywoławcza: 500 zł

Miedzioryt, papier, 20,7 x 24,5 cm (płyta), 31 x 34,3 cm (papier w świetle ramy), sygn. na płycie p.d.: RYT. ZAKRZEWSKI, ołówkiem d.: Kościół św. Katarzyny, Zakrzewski.

Poz. 12

Władysław ZAKRZEWSKI Kościół św. Katarzyny

Władysław ZAKRZEWSKI

w. zajmował się wyłącznie grafiką (miedzioryt, akwaforta, akwatinta). Najczęstszą tematyką jego prac była architektura miast polskich, pejzaże nadmorskie i śląskie. Wykonał szereg cykli tematycznych: Teka Śląska, Teka Morska, Warszawa, Lwów, Bielsko, Zaolzie, Kraków; jest także autorem wielu ekslibrisów.

Ołtarz Wita Stwosza

Władysław ZAKRZEWSKI

Cena wywoławcza: 500 zł

Poz. 13

Biblioteka Jagiellońska

Stanisław RACZYŃSKI (1903-1982) Malarz, grafik, scenograf. Studiował w krakowskiej ASP u Pieńkowskiego, Axentowicza, Weissa i grafikę u Wojnarskiego. Naukę uzupełniał w Paryżu i we Włoszech. Był scenografem teatrów Krakowa i Poznania. Z grafiki uprawiał głównie drzeworyt, pozostając pod wpływem Skoczylasa. Najczęściej podejmował tematykę figuralną i architektoniczną, którą poddawał dekoracyjnej stylizacji.

Cena wywoławcza: 250 zł

Cena wywoławcza: 500 zł

Drzeworyt, papier, 19,5 x 13 cm; sygn. ołówkiem d.: Wawel - dziedziniec zamkowy, St. Raczyński. Z teki Kraków, przed 1939 r.

Miedzioryt, papier, 21,5 x 22 cm (płyta), 31,7 x 28,4 cm (papier w świetle ramy), sygn. na płycie p.d.: Z, ołówkiem d.: Biblioteka Jagiellońska (miedzioryt), Zakrzewski.

Stanisław RACZYŃSKI Wawel - dziedziniec zamkowy

Poz. 15

Stanisław RACZYŃSKI Wieże Drzeworyt,katedrypapier, 15 x 12 cm, sygn. ołówkiem d.: Wieże katedry. Z teki Kraków 6 drzeworytów, przed 1939.

Cena wywoławcza: 100 zł

Stanisław RACZYŃSKI (1903-1982) Malarz, grafik, scenograf. Studiował w krakowskiej ASP u Pieńkowskiego, Axentowicza,

Poz. 14

Witold CHOMICZ

Poz. 18

Widok miejski z pomnikiem

Poz. 17

Witold CHOMICZ (1910-1984)

Weissa i grafikę u Wojnarskiego. Naukę uzupełniał w Paryżu i we Włoszech. Był scenografem teatrów Krakowa i Poznania. Z grafiki uprawiał głównie drzeworyt, pozostając pod wpływem Skoczylasa. Najczęściej podejmował tematykę figuralną i architektoniczną, którą poddawał dekoracyjnej stylizacji.

Artysta NIEZNANY

Poz. 16

Malarz, grafik, zajmował się także kowalstwem artystycznym i witrażownictwem. Studiował w Szkole Sztuk Zdobniczych w Krakowie i w ASP w Warszawie. Od 1934 roku był wykładowcą w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych, a 1950 roku został profesorem w krakowskiej ASP, gdzie kierował Katedrą Grafiki Książki. Inspirował się sztuką ludową i krakowskim folklorem.

CenaChomicz.wywoławcza: 500 zł

Drzeworyt barwny, papier, 20 x 13,5 c, sygn. ołówkiem p.d. nieczytelnie: Jan B...?

Wjazd królewski na Wawel

DrzeworytLajkonik barwny, papier, 26 x 31 cm w świetle p-p., sygn. ołówkiem d.: oryg. drzeworyt, W.

Witold CHOMICZ (1910-1984) Malarz, grafik, zajmował się także kowalstwem artystycznym i witrażownictwem. Studiował w Szkole Sztuk Zdobniczych w Krakowie i w ASP w Warszawie. Od 1934 roku był wykładowcą w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych, a 1950 roku został profesorem w krakowskiej ASP, gdzie kierował Katedrą Grafiki Książki. Inspirował się sztuką ludową i krakowskim folklorem.

Drzeworyt, papier, 26,5 x 29 cm, sygn. ołówkiem na p-p. d.: oryg. drzeworyt, Chomicz W.

Witold CHOMICZ

Cena wywoławcza: 400 zł

Artysta NIEZNANY

Antoni CHRZANOWSKI Kościół Bożego Ciała w Krakowie

Poz. 21

Poz. 19

Antoni CHRZANOWSKI (1905-2000)

Malarz, architekt. Uczeń Alfreda Terleckiego i Leona Wyczółkowskiego. Malował pejzaże, kwiaty, motywy architektoniczne. Od 1945 r. członek ZPAP.

Władysław SERAFIN

Widok Krakowa

Cena wywoławcza: 450 zł

Cena wywoławcza: 2500 zł

Poz. 20

Pastel, papier, 33 x 42 cm, sygn. p.d.: W. Serafin.

Władysław SERAFIN (1905-1988)

Pejzaż Akwarela,letnipapier, 32 x 46 cm w świetle p-p., sygn. l.d.: Rafał Malczewski.

Rafał MALCZEWSKI

Akwarela, papier, 67 x 49 cm, sygn. p.d.: Antoni Chrzanowski 1946 Kościół Bożego Ciała w CenaKrakowie.wywoławcza: 4500 zł

Malarz, związany z krakowskim środowiskiem artystycznym, uczeń krakowskiej ASP, dyplom w 1932. Malował widoki Krakowa, tatrzańskie pejzaże i martwe natury, posługując się techniką olejną i pastelową.

Aleksander AUGUSTYNOWICZ Kobiety pracujące w polu

Konrad SRZEDNICKI Wydobywanie piasku (Norbertanki)

Cena wywoławcza: 12000 zł

Litografia barwna, papier, 30,5 x 43 cm, sygn. ołówkiem l.d.: 1953 r. i p.d.: Konrad CenaSrzednicki.wywoławcza: 800 zł Konrad SRZEDNICKI (1894-1993) Nauki pobierał w warszawskiej Szkole Malarstwa i Rysunku Konrada Krzyżanowskiego (1921-1924) i tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych u T. Pruszkowskiego, M. Kotarbińskiego i W. Skoczylasa (1924-30, dyplom 1936). Wykładał na Akademiach w Warszawie i Krakowie. Członek "Rytu"(od 1931) i Grupy Dziewięciu Grafików (1952-1960). Laureat ważnych nagród z dziedziny grafiki, m.in. I nagrody na Międzynarodowym Biennale Grafiki we Florencji w 1968 r.

Rafał MALCZEWSKI (1892-1965)

Poz. 22

Poz. 23

Akwarela, papier, 33 x 48 cm, sygn. l.d.: Augustynowicz.

Cena wywoławcza: 9000 zł

Malarz, rysownik, pisarz i felietonista, taternik, narciarz, popularyzator Tatr. Był synem malarza J. Malczewskiego. Studiował w Wiedniu filozofię i architekturę, po powrocie do kraju uczył się malarstwa w pracowni swojego ojca. W latach 1917-1939 mieszkał w Zakopanem, gdzie wszedł w krąg tamtejszej elity artystyczno-intelektualnej, skupionej m. in. wokół Witkacego. W 1939 r. wyjechał do Francji, następnie do Brazylii i do USA. Był członkiem grupy "Rytm" oraz Towarzystwa Sztuka Podhalańska. Malował głównie pejzaże w technice akwareli, często syntetyczne i uproszczone, nawiązujące do prymitywizmu, o stylizowanej i dekoracyjnej formie, w wąskiej gamie barw. Jego ulubionymi tematami były pejzaże tatrzańskie, przedstawiające zaśnieżone hale, czasem poprzecinane śladami nart, masywy skalne i sceny wspinaczek, a także widoki z małych miasteczek, pejzaże fabryczne ze Śląska i portrety.

Kazimierz SICHULSKI

Aleksander AUGUSTYNOWICZ (1865-1944)

Janina REBROW-BERDAK

Artysta NIEZNANY

Projekt Akwarela,kaplicygwasz, papier, 126 x 88 cm, sygn. l.g.: Sich 924, p.d.: Projekt Kaplicy podziemnej kutej w soli kamiennej.

papier, 49 x 69 cm, sygn. p.d.: Janina Rebrow-Berdak 1979.

Janina REBROW-BERDAK (1933)

Poz. 24

Pastel,Ojców

Poz. 26

Cena wywoławcza: 2500 zł

Malarz, uczeń krakowskiej SSP w pracowni F. Szynalewskiego, W. Łuszczkiewicza i J. Matejki. Studia kontynuował w akademii monachijskiej, po czym odbył podróż artystyczną na Węgry i do Włoch. Mieszkał we Lwowie (1890-1914), Zakopanem (1914-1921) i Poznaniu (od 1921), skąd często wyjeżdżał do Zakopanego i na Huculszczyznę. Był członkiem lwowskiego Związku Artystów Polskich oraz członkiem TZSP. Brał udział w licznych wystawach w Polsce, a także w Wiedniu, Londynie, Monachium i Petersburgu. Najchętniej wypowiadał się w technice akwarelowej, malował portrety, martwe natury, pejzaże z okolic Tatr i Huculszczyzny.

Poz. 25

Artysta NIEZNANY Głowa Drzeworyt,góralapapier, 7 x 5,7 cm, sygn. d. ołówkiem: Oryg. drzeworyt "Głowa górala" [sygn. Cenanieczytelna].wywoławcza: 250 zł

Studia: ASP w Krakowie, dyplom 1959 r. Uprawia malarstwo, grafikę warsztatową, rysunek. Autorka pejzaży, martwych natur, portretów, aktów.

Sztuka Polska Chromolitografia,Malarstwopapier, 38 x 28,5 cm, sygn. na płycie l.śr-d.: Józef Mehoffer 1903.

Cena181.

Był uczniem Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych w latach 1900-1908. Kształcił się również za granicą, m.in. w Wiedniu i Paryżu. W latach 1920-1930 wykładał w lwowskiej Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego, a następnie dziewięć lat pełnił funkcję profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W jego twórczości dominowała tematyka huculska; wesela, powroty nowożeńców, pasterki, sceny ludowe w baśniowym wydaniu. Wykonywał liczne karykatury do czasopism i w Jamie Michalika, podkreślając przywary znanych postaci z krakowskiego świata artystycznego oraz galicyjskiej polityki. Znany był również z licznych pejzaży, martwych natur, scen religijnych, obrazów historycznych, projektów mozaik i witraży. Charakteryzowała go malarskość, witalność, śmiałość kreski i barw. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych w Krakowie, Warszawie, Łodzi.

Józef MEHOFFER (1869-1946) Malarz, twórca witraży i polichromii, grafik, ilustrator, wybitny przedstawiciel sztuki Młodej Polski. Kształcił się w krakowskiej SSP u J. Matejki i W. Łuszczkiewicza. W latach 1889-1890 kontynuował studia w akademii wiedeńskiej, a następnie w Paryżu w École Nationale des Beaux-Arts i Académie Colarossi (1891-1896). W 1902 został profesorem w krakowskiej ASP. Jej rektorem był w latach 1914-1918 oraz 1932-1933. Należał do TAP "Sztuka", której był członkiem-założycielem, angażował się w działalność Towarzystwa "Polska Sztuka Stosowana". Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. warszawskiego TZSP, TPSP w Krakowie, Towarzystwa "Sztuka". Otrzymał liczne wyróżnienia, m.in. złoty medal w Paryżu w 1900, złoty medal w St. Louis w 1905, grand prix na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925. Poza malarstwem olejnym do najważniejszych dziedzin jego twórczości należało projektowanie witraży i polichromii. Jest autorem m.in. cyklu 13 witraży dla katedry św. Mikołaja we Fryburgu, zespołu witraży do katedry wawelskiej i

Reprodukowany wg fot. ze zbiorów A. Krzywobłockiego w: Ewa Houszka, Kazimierz Sichulski, Katalog wystawy Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław 1994, s. 100, poz.

Cena wywoławcza: 800 zł

wywoławcza: 22000 zł

Wystawiany: Lwów, sierpień-wrzesień 1926 (nr 10), Warszawa, październik 1926 (nr 9), Kraków, marzec-kwiecień 1927.

Kazimierz SICHULSKI (1879-1942)

Poz. 27

Józef MEHOFFER

Malarz i grafik, uczeń Pautscha i Axentowicza w krakowskiej ASP. Służył w Legionach Polskich. W czasie 2. wojny był więźniem obozów koncentracyjnych. Przez krótki czas należał do Grupy Krakowskiej. Podejmował tematykę legionową, malował portrety i pejzaże.Wydał tekę autolitografii "Góra Polska".

Poz. 28

Artysta NIEZNANY

Franciszek Adam JAŹWIECKI (1900-1946)

Poz. 30

Cena wywoławcza: 3900 zł

Cena wywoławcza: 7000 zł

Poz. 29

Dziewczyna w stroju kurpiowskim

Akwarela, papier, 34 x 23 cm, sygn. p.d. monogramem wiązanym SA (AS?). XIX/XX w.

Feliks Michał WYGRZYWALSKI

papier, 48,5 x 33,5 cm, sygn. l.d.: FMW Roma [1]893.

Akwarela,Cerkiew ołówek, papier, 48 x 53 cm, sygn. p.d.: Fr. Jaźwiecki 1941.

Cena wywoławcza: 2800 zł

kościoła św. Wojciecha w Poznaniu. Jego polichromie stanowią dekorację skarbca kaplicy na Wawelu, kościoła w Płocku, katedry ormiańskiej we Lwowie (polichromia i mozaiki). Zajmował się grafiką użytkową, współpracował z warszawskim "Życiem" i krakowską "Chimerą", projektował plakaty. Był autorem tekstów o sztuce.

Artysta NIEZNANY

Franciszek Adam JAŹWIECKI

Akwarela,Flisak

Malarz, uczeń akademii monachijskiej i paryskiej Académie Julian. Po 1900 zamieszkał w Rzymie, w 1907 przeniósł się do Lwowa. Poza malarstwem sztalugowym zajmował się scenografią, projektował witraże. Wśród często podejmowanych tematów pejzażowych wiele miejsca zajmują motywy marynistyczne, widoki rzymskiej Campanii i Capri. Tematyka rodzajowa to sceny arabskie, rybacy neapolitańscy, egzotyczne piękności. Artysta znakomicie opanował technikę pastelową, jego prace odznaczają się miękkim modelunkiem i ciepłą, nasyconą kolorystyką

Poz. 31

K. FRYCZ: EROS I PSYCHE Żuławskiego: 1. J. Mrozowska i J. Sosnowski jako Psyche i Blaks, litografia barwna; 2. Mrozowska, Olchowska, Sobiesław, Przybyłowicz, Leszczyński i Bończa, litografia barwna; 3. B. Puchalski jako Poseł, litografia barwna; 4. J. Leszczyński, litografia; 5. Król w podziemiach, litografia barwna; DZIECI WANIUSZYNA: 6. S. Wysocka jako Klaudia, litografia; WESELE FIGARA: 7. M. Jednowski, A. Walewski i L. Stępowski, litografia; 8. P. Wojnowska, litografia; 9. K. Kamiński jako malarz Priola, litografia; 10. Zelwerowicz i Popławski, litografia; KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI

Stan zachowania: brak 1 szt. (K. Sichulski), drobne uszkodzenia papieru (zagięcia, naddarcia), zachowana oryginalna okładka.

Anczyca: 11. Zelwerowicz, Kotarbiński i Jednowski jako Lichocki, Bartosz i Nicefor oraz Kościuszko, litografia; 12. M. Jednowski, J. Wójcicka i A. Zelwerowicz jako Nicefor, Filomena i Lichocki, litografia; ANASTAZJA Orzeszkowej: 13. A. Mielewski jako Apolinary, litografia barwna; 14. M. Tarasiewicz, litografia; WESELE Wyspiańskiego: 15.

Urodzony we Wręczycy k. Krakowa. Studiował na krakowskiej ASP pod kierunkiem Fryderyka Pautscha i Wojciecha Weissa. Dyplom otrzymał w roku 1938. Uczył rysunku i malarstwa w krakowskim liceum plastycznym i na macierzystej uczelni. Kolorysta. Karykaturzysta ("Życie Literackie"). Mąż malarki Janiny Muszanki-Łakomskiej (1920-82).

(niektóre barwne), papier, różne formaty, teka 51,5 x 40 cm, Kraków 1904.

Tadeusz ŁAKOMSKI Dziewczyna z kurą

Tadeusz ŁAKOMSKI (1911-1988)

Cena wywoławcza: 1000 zł

Stanisław KUCZBORSKI (1881-1911), Antoni PROCAJŁOWICZ (1877-1949), Stanisław (RZECZNIK) RZECKI SZRENIAWA (18881972), Włodzimierz (Sobiesław) BYSTRZYŃSKI (1854-1927), Witold WOJTKIEWICZ Autolitografie(1879-1909).

Feliks Michał WYGRZYWALSKI (1875-1944)

Flamaster, kredka, papier, 26 x 21 cm, niesygn., opisany z tyłu na oprawie: Znakomity malarz Tadeusz Łakomski.

Poz. KarolTeka32MelpomenyFRYCZ(1877-1963),

H. Sulima jako Rachel, litografia barwna; 16a. M. Przybyłowicz jako Stańczyk, litografia barwna; PÓŁDZIEWICE: 16b. H. Sulima jako Maud, litografia barwna; SIOSTRY BLIŹNIE: 17. F. Rutkowska, L. Fulda i B. Jeremi, litografia KUCZBORSKI: WESELE FIGARA: 18. M. Jednowski jako Don Basilio, litografia; KUPIEC WENECKI: 19. Kotarbiński jako Sheylock, litografia; WESELE: 20. Taniec Chochoła, litografia barwna; A.S. PROCAJŁOWICZ: 21. Arkawin, litografia barwna; 22a. Helena Arkawin (W. Ordonówna), litografia; 22b. M. Przybyłowicz, litografia; 22c. S. Wysocka, litografia S. RZECKI-SZRENIAWA: KUPIEC WENECKI: 23. J. Kotarbiński jako Shylock i S. Bronicz jako Tubał, litografia barwna; 24. B. Jeremi jako pazik Porcji, litografia; 25. Sulima w roli Jessiki, litografia barwna; KOPCIUSZEK: 26. M. Przybyłowicz jako król, litografia barwna; 27. F. Frączkowski i B. Leszczyński, litografia; 28a. H. Górska, litografia; 28b. H Arkawin, litografia; 29. H. Górska, Zawierski, litografia; 30. H. Łazarewicz, litografia; SOBIESŁAW: HAMLET: 31. Stępowski w roli Hamleta, litografia; 32. Emerytura, litografia WOJTKIEWICZ: ANASTAZJA: 33. Mrozowska, litografia; EROS I PSYCHE: 34. Mrozowska jako Psyche, litografia; ŚLUBY PANIEŃSKIE: 3. Mrozowska i A. Mielewski jako Klara i Albin, litografia barwna.

Cena wywoławcza: 25000 zł

Cena wywoławcza: 6000 zł

Poz. 34

Czesław RZEPIŃSKI (1905-1995) Malarz, grafik, uczeń Z. Pronaszki i A. Fedkowicza w Wolnej Szkole Malarstwa L. Mehofferowej i krakowskiej ASP w pracowni W. Weissa, F. Kowarskiego, J. Pankiewicza. Studia uzupełniał w Paryżu, gdzie dwukrotnie wystawiał na Salonie Jesiennym. Po powrocie do Krakowa związał się z ugrupwaniem Zwornik. W 1936 wspólnie z J. Jaremą założył szkołę malarstwa im. A. Gierymskiego w Katowicach. Po wojnie był profesorem krakowskiej ASP i czterokrotnie rektorem tej uczelni. Wiele podróżował, m.in. do Włoch, Francji, Holandii, Grecji i Hiszpanii. Brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą (Nowy Jork, Bruksela, Wenecja, Tokio). Jest jednym z najwybitniejszych polskich kolorystów, poza malarstwem sztalugowym uprawiał rysunek i grafikę. Malował pejzaże, martwe natury, wiele miejsca poświęcił aktom.

Akwarela, gwasz, papier, 38,5 x 50,8 cm, sygn. p.d.: Rzepiński.

Czesław RZEPIŃSKI Pejzaż

Michał STAŃKO Pejzaż miejski

Poz. 33

Poz. 35

Cena wywoławcza: 2200 zł

Wojciech Otto FLECK

Malarz, grafik, uczeń Karola Tichego w warszawskiej ASP, dyplom uzyskał w 1929. Po wojnie mieszkał w Zakopanem. Najchętniej malował pejzaże, był wybitnym kolorystą.

Michał STAŃKO (1901-1969)

Józef SEREDYŃSKI (XX w.)

Olej, tektura, 19,8 x 23,8 cm, sygn. p.d.: M. Stańko.

Malarz, architekt, członek Wileńskiego Tow. Artystów Plastyków. Udział w wystawach w

Józef SEREDYŃSKI Wnę Olej,trzetektura, 45,5 x 40 cm, sygn. p.d.: Seredyński, na odwrocie naklejka TPSP w Krakowie 1919 r.

Poz. 36

Cena wywoławcza: 3200 zł

papier, 28,5 x 18,5, sygn. p.d.: W. Fleck.

Wojciech Otto FLECK (1903-1972)

Cena wywoławcza: 1000 zł

Malarz, pejzażysta tatrzański. Urodzony w Sosnowcu, młode lata spędził w Miechowie. W czasie I wojny walczył w Legionach. Ok. 1930 osiadł w Zakopanem, gdzie m.in. współpracował z Januszem Kotarbińskim przy polichromii w zakopiańskim kościele parafialnym. W 2 połowie lat trzydziestych mieszkał w Sosnowcu. Był członkiem Szczepu Rogate Serce Stanisława Szukalskiego. Jako ochotnik brał udział w kampanii wrześniowej 1939. W latach 1942-43 wykonywał polichromię w kościele w Koziegłowach k. Częstochowy. Krótko pracował w Strzelcach Opolskich w tamtejszym Wydziale Kultury. Po wojnie związał się ze śląskim środowiskiem artystycznym, pozostając w bliskim kontakcie z Zakopanem, gdzie mieszkał i miał pracownię. Najchętniej podejmował tematykę pejzażową, malował również martwe natury i akty, posługując się technika olejną, rzadziej akwarelą

Wnę Monotypia,trze

Włodzimierz DMYTRYSZYN (1905-1992)

Wilnie i Warszawie.

Poz. 37

Mężczyzna z kieliszeczkiem w garści

Artur MARKOWICZ

Artur MARKOWICZ (1872-1934)

Cena wywoławcza: 4500 zł

Olej, tektura, 24 x 32 cm, sygn. wydrapana w mokrej farbie p.d.: W. Dmytryszyn.

Pastel, papier, 27,7 x 19,6 cm, sygn. p.śr.: Artur Markowicz 1927.

Cena wywoławcza: 1200 zł

Poz. 38

Portret mężczyzny

Malarz, urodzony w Krakowie, zmarły w Katowicach. Będąc jeszcze w gimnazjum brał udział w III Powstaniu Śląskim jako ochotnik. Studia artystyczne odbył w krakowskiej ASP pod kierunkiem W. Jarockiego i F. Pautscha, naukę uzupełniał w Studium Kształcenia Nauczycieli Rysunku przy ASP w Warszawie. Po studiach podjął pracę pedagogiczną w szkolnictwie artystycznym jako nauczyciel rysunku i malarstwa. Lata okupacji spędził za granicą (Palestyna, Południowa Afryka). Swoje prace wystawiał m in. na Węgrzech, w Jugosławii, Egipcie i Południowej Afryce. Ulubionymi motywami artysty były pejzaże, malował także martwe natury i sceny rodzajowe. Uprawiał malarstwo olejne, posługując się bogatą paletą barw, kładzionych szybkimi, śmiałymi pociągnięciami pędzla.

Poz. 39

Studia w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych m.in. u Jana Matejki, a następnie w Akademii monachijskiej i w Paryżu. Podróżował do Włoch, Wiednia, Holandii, Belgii i Jerozolimy znajdując tematy do obrazów. Malował głównie pastelami, rzadziej olejno - pejzaże, portrety, wnętrza "holenderskie", a przede wszystkim sceny rodzajowe z żydowskiej dzielnicy Krakowa (Modlitwa w świątyni, Adoracja Tory, Talmudyści). Większe kolekcje obrazów Artura Markowicza w Muzeum Narodowym i Muzeum Historycznym w Krakowie oraz Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie; bardzo wiele jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

Włodzimierz DMYTRYSZYN

Włodzimierz DMYTRYSZYN Troje pijących

Cena wywoławcza: 2000 zł

Cena wywoławcza: 1000 zł

Tusz,Jaworzynkapapier, 27 x 41 cm, sygn. l.d.: Jaworzynka 3 VIII 2003/ S. Młodożeniec.

Urodzony w Maisie w obw. penzeńskim, zmarły w Rzymie. Uczeń akademii petersburskiej w latach 1903-1910, w latach 1907-12 odbył podróż stypendialną po Europie. Od 1916 roku docent grafiki w moskiewskich Wolnych Państwowych Studiach Sztuki, przekształconych później w SVOMAS. Emigrował w latach 20.

Urodzony w 1953 roku w Warszawie, od 1984 roku mieszka w Nowym Jorku. Wywodzi się z rodziny o wielopokoleniowej tradycji artystycznej – wnuk poety, syn i brat malarzy. W

Wadim FALILEIEFF

Wadim FALILEIEFF (1879-1950)

Stanisław MŁODOŻENIEC

Poz. 41

Stanisław MŁODOŻENIEC (1953)

DrzeworytRozlewiskobarwny,

Poz. 40

papier, 23 x 33 cm; sygn. ołówkiem p.d.: W. Falileeff; na klocku: 1931.

Włodzimierz DMYTRYSZYN (1905-1992) Malarz, urodzony w Krakowie, zmarły w Katowicach. Będąc jeszcze w gimnazjum brał udział w III Powstaniu Śląskim jako ochotnik. Studia artystyczne odbył w krakowskiej ASP pod kierunkiem W. Jarockiego i F. Pautscha, naukę uzupełniał w Studium Kształcenia Nauczycieli Rysunku przy ASP w Warszawie. Po studiach podjął pracę pedagogiczną w szkolnictwie artystycznym jako nauczyciel rysunku i malarstwa. Lata okupacji spędził za granicą (Palestyna, Południowa Afryka). Swoje prace wystawiał m in. na Węgrzech, w Jugosławii, Egipcie i Południowej Afryce. Ulubionymi motywami artysty były pejzaże, malował także martwe natury i sceny rodzajowe. Uprawiał malarstwo olejne, posługując się bogatą paletą barw, kładzionych szybkimi, śmiałymi pociągnięciami pędzla.

Olej, tektura, 23 x 31 cm, sygn. wydrapana w mokrej farbie l.g. i p.d.: W. Dmytryszyn.

Cena wywoławcza: 1200 zł

Irena WEISS-ANERI (1889-1981) Malarka, witrażystka. Studiowała w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych malarstwo u Karola Tichego i Konrada Krzyżanowskiego oraz rzeźbę u Xawerego Dunikowskiego. Naukę kontynuowała na prywatnym kursie u swojego przyszłego męża Wojciecha Weissa. Wystawiała z artystami należącymi do T.A.P. "Sztuka". Malowała pejzaże, martwe natury, portrety, wyróżniające się żywymi, nasyconymi barwami. W latach siedemdziesiątych zajmowała się także mozaiką

Tadeusz ŁAKOMSKI (1911-1988)

Cena wywoławcza: 1200 zł

Tadeusz ŁAKOMSKI Kompozycja z drzewem i chatą

Poz. 42

Tadeusz ŁAKOMSKI

Pejzaż

Irena WEISS-ANERI Pejzaż

Olej, tektura, 30,5 x 47 cm, sygn. l.d.: Aneri.

Akwarela, gwasz, papier, 22 x 28,5 cm w świetle p-p., sygn. p.d.: TŁakomski 1951.

Cena wywoławcza: 7500 zł

latach 1972-78 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowniach profesorów Michała Byliny i Jacka Sienickiego (dyplom). W 2010 roku związał się z domem aukcyjnym Abbey House S.A. Jego twórczość łączy wiele rozmaitych technik i form artystycznych, jest malarską kroniką miasta będącego w nieustannym ruchu. Przestrzeń Nowego Jorku, jego mieszkańcy, energetyczny klimat i atmosfera miasta to wielka inspiracja dla malarza.

Poz. 44

Poz. 43

Poz. 46

Cena wywoławcza: 1900 zł

Tempera, papier, 27,5 x 19,5 cm w świetle p-p., sygn. p.d.: TŁakomski.

Eugeniusz GEPPERT (1890-1979)

Pejzaż leś Akwarela,nypapier, 39 x 26 cm, sygn. l.d.: K. Młodzianowski Beniaminów [1]918.

Cena wywoławcza: 1400 zł

Poz. 45

Kazimierz MŁODZIANOWSKI

Kazimierz MŁODZIANOWSKI (1880-1928)

Malarz, metaloplastyk, propagator sztuki, legionista, komendant policji, generał, minister spraw wewnętrznych. Malarstwo studiował w krakowskiej ASP w pracowniach J. Mehoffera, J. Stanisławskiego, J. Pankiewicza, S. Dębickiego. Na początku I wojny wstąpił do legionów Polskich, gdzie doszedł do dowodzenia kompanią. Mimo zaangażowania politycznego nie zrezygnował z działalności artystycznej. Był członkiem licznych stowarzyszeń artystycznych oraz współzałożycielem Warsztatów Krakowskich i Spółdzielni Artystów "Ład", dla której projektował kilimy. Był autorem obowiązującego przez całe dwudziestolecie międzywojenne wzoru szabli bojowej oficerów piechoty. Malował obrazy olejne i akwarele; pejzaże, portrety i sceny rodzajowe.

Akwarela, gwasz, papier, 56 x 87 cm, sygn. p.d.: Eugeniusz Geppert.

Cena wywoławcza: 12000 zł

Malarz związany z wrocławskim środowiskiem artystycznym. Kształcił się w krakowskiej ASP, odbył dwuletnie stypendium w Paryżu. Po wojnie osiadł we Wrocławiu. Był

Eugeniusz GEPPERT Przemarsz wojsk

Tadeusz ŁAKOMSKI (1911-1988)

Cena wywoławcza: 1300 zł

Karol KOSSAK

Poz. 47

profesorem tamtejszej PWSSP. Najczęściej podejmował tematykę batalistyczną, malował portrety konne, polowania, wyścigi, a także wrocławskie pejzaże.

Poz. 49

Piotr STACHIEWICZ Głowa mężczyzny (Bartosz Głowacki?)

Artysta NIEZNANY

Piotr STACHIEWICZ (1858-1938)

Artysta NIEZNANY

Ołówek, papier naklejony na tekturę, 20 x 11,8 cm (kompozycja uzupełniona u góry o dodatkowe 4 cm), sygn. p. śr-d.: P. Stachiewicz, na odwrocie podkładu pieczątka: ZBIORY pułk. dypl. Góry CenaTadeusza.wywoławcza: 3000 zł

Ołówek,Spotkaniepapier, 20,5 x 29 cm, sygn. p.d.: Karol Kossak 44.

Malarz, związany z krakowskim środowiskiem artystycznym, wiceprezes tamtejszego TPSP (1912-1918). W latach 1877-1883 kształcił się w krakowskiej SSP, studia kontynuował w

Tusz,Szturmpapier, 23,5 x 33,5 cm, niesygn., I poł. XX w.

Cena wywoławcza: 900 zł

Karol KOSSAK (1896-1975) Malarz akwarelista, rysownik ilustrator, studia ASP w Krakowie w pracowni Ign. Pieńkowskiego i Wł. Jarockiego, członek ZPAP.

Poz. 48

Rzeźbiarz związany z Krakowem. Naukę rozpoczętą w Szkole Przemysłu Artystycznego w Kołomyi w latach 1900-1907 kontynuował w latach 1908-1912 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Konstantego Laszczki. Autor licznych krakowskich ołtarzy, rzeźb sakralnych i dekoracji architektonicznej, a także tablic pamiątkowych i nagrobków. Współpracował z Dunikowskim przy wystroju rzeźbiarskim kościoła jezuitów przy ulicy Kopernika, jest autorem monumentalnych rzeźb na gmachu NBP przy Basztowej oraz drzwi kościoła mariackiego.

ęgiel, pastel, papier, 62 x 47 cm, niesygn., na odwrocie szkic autoportretu.

WAutoportret

Karol HUKAN (1888-1958)

Poz. 51 Karol HUKAN

Cena wywoławcza: 600 zł

Poz. 52

akademii monachijskiej w pracowni Otto Seitza. W 1886 podróżował po Włoszech, po powrocie osiadł w Krakowie. Uczył malarstwa na Wyższych Kursach dla Kobiet im. A. Baranieckiego. Najbardziej znany z cykli religijnych i kompozycji alegorycznych, malował również pejzaże i portrety młodych kobiet, posługując się techniką olejną i pastelami.

Karol HUKAN Autoportret, 1935

Węgiel, pastel, papier, 62 x 47,6 cm, sygn. p.g.: Karol Hukan Kraków 1935. Cena wywoławcza: 1200 zł

Poz. 50

Karol HUKAN (1888-1958)

Portret kobiety, 1938

Karol HUKAN

Poz. 54

Karol HUKAN Autoportret, 1930

Ołówek, papier, 28,5 x 28 cm, sygn. wzdłuż dolnej krawędzi: JMalczewski 1924 ? Wrzesień -, na odwrociu dedykacja: Kraków / 1986-07-03 ? W Dniu Przyjęcia Księdza do Domu (podpis ? nazwisko nieczytelne).

Cena wywoławcza: 600 zł

Karol HUKAN (1888-1958)

Czerwona kredka, papier, 48 x 63 cm, sygn. p.d.: Karol Hukan Kraków 1930.

Poz. 53

Węgiel, papier, 47 x 62 cm, sygn. p.d.: Karol Hukan Kraków 1938.

Portret mężczyzny - ból zęba, 1924

Cena wywoławcza: 6000 zł

W latach 1872-75 i 1877-79 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. u

Jacek MALCZEWSKI

Cena wywoławcza: 600 zł

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)

Karol HUKAN (1888-1958)

Cena wywoławcza: 10000 zł

Poz. 55

Akwarela,Autoportrettusz, papier, 75 x 52,5 cm, sygn. l.g.: Pinkas.

Ignacy PINKAS (1888-1935)

Ignacy PINKAS

Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki oraz w latach 1876-77 u Henri Ernesta Lehmana w Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu. Na formację artysty wpłynęły liczne podróże do Paryża, Monachium, Wiednia, Włoch, Grecji czy Turcji. Istotnym źródłem inspiracji Malczewskiego był rodzimy folklor, polska literatura i historia, także tradycja biblijna i mitologiczna. We wczesnej fazie twórczości malował realistyczne sceny związane z martyrologią Polaków po 1863 roku. Po 1890 r. ukształtował się symbolizm w twórczości artysty i powstają malowane w tej konwencji portrety, autoportrety i kompozycje rodzajowe. Uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela malarstwa polskiego symbolizmu wsławił się też jako wybitny pedagog. Wykładał malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1896-1900 i 1910-1921), a w okresie 1912-1914 pełnił funkcję jej rektora. W 1897 roku został członkiem-założycielem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Twórczość Malczewskiego był wielokrotnie prezentowana poza granicami kraju, doceniana i nagradzana, m.in medalami na międzynarodowych wystawach w Monachium (1892), Berlinie (1891) i Paryżu (1900).

Malarz, rysownik i grafik, uczeń krakowskiej ASP w pracowniach J. Malczewskiego i St. Dębickiego. Służył w Legionach Polskich, gdzie m.in. wykonywał liczne portrety żołnierzy. Po wojnie skierowany do Wilna, stworzył tam cykl miejskich pejzaży. Od 1920 mieszkał w Krakowie. W latach 20.XX w. podróżował do Francji, odwiedził Pragę, Lwów, Warszawę i Wilno. Uczestniczył w licznych wystawach krakowskiego i lwowskiego TPSP, warszawskiego TZSP, w wystawach legionowych. Malował obrazy olejne, akwarele i pastele, do jego ulubionych motywów należały pejzaże, widoki miast, portrety kolegów legionistów, malował również portrety znanych osobistości Krakowa.

Poz. 56

Stanisław DZIEMAŃSKI Plac św. Marka w Wenecji

Olej, tektura, 13 x 17,5 cm, sygn. p.d.: St.Dziemański / Venezia [1]925 (sygnatura wydrapana w mokrej farbie); na odwrocie na papierze dedykacja: drogiemu Tadziowi M.serdecznemu i oddanemu Przyjacielowi ofiarowuję w dowód przyjaźni / Semp. Fid. / Rynek Venecki / Kraków dn. 87.VI.17.

Cena wywoławcza: 3000 zł

Poz. 59

Ołówek, papier, 46 x 30 cm w świetle p-p., sygn. l.d. (dedykacja): JW. Pani Karolinie Michalskiej / ze szczeremi życzeniami 4.XI.1924. / St. Fabijański, na odwrociu napisy ołówkiem dotyczące oprawy.

Malarz, uczeń T. Błotnickiego i S. Dębickiego w Szkole Rysunków Malowania i Modelowania, naukę uzupełniał u W. Wodzinowskiego i T. Axentowicza. Po 1924 podróżował kilkakrotnie do Francji i Włoch. Brał udział w wystawach krakowskiego TPSP, wystawiał w Warszawie, Lublinie, Poznaniu i Zakopanem. Od 1954 mieszkał w Warszawie. Najczęściej podejmował tematykę pejzażową, malował Tatry i Podhale, motywy marynistyczne, widoki architektury.

Antoni CHRZANOWSKI Dąb w Ołówek,Lusiniepapier, 59 x 47 cm, sygn. l.d.: A. Chrzanowski 942 / Dąb w Lusinie k. Krakowa.

Stanisław DZIEMAŃSKI (1897-1962)

Cena wywoławcza: 3800 zł

Stanisław PORAJ-FABIJAŃSKI

Stanisław PORAJ-FABIJAŃSKI (1865-1947) ur. 1865 w Paryżu, zm. 1947 w Krakowie Studia artystyczne rozpoczął we Lwowie u Leonarda Marconiego. W latach 1883-1888 kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza, Floriana Cynka, Leopolda Löfflera i Jana Matejki. W 1888 wyjechał do Monachium i studiował u Aleksandra Wagnera w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Podróżował do Włoch i Francji, po powrocie do kraju mieszkał w Krakowie. Malował m.in. sceny religijne, portrety, miejskie pejzaże. Cieszył się dużym uznaniem jako malarz zabytkowych miast polskich, zwłaszcza Krakowa. Używał najczęściej akwareli, rzadko stosował technikę olejną. Wykonywał też plakaty

Poz. 57

Poz. 58

Pejzaż z drzewem

Cena wywoławcza: 4000 zł

Polski malarz, rysownik, drzeworytnik, grafik, scenarzysta. Absolwent Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Po ukończeniu studiów dyrektor teatru w Żytomierzu w latach 1852-1860. Autor dekoracji do premierowego wykonania 'Halki' Stanisława Moniuszki. Następnie dyrektor teatru w Kijowie. Wyjechał do Warszawy, gdzie pisywał do 'Kuriera Warszawskiego' i ilustrował 'Kłosy' i 'Tygodnik Ilustrowany'. Osiadł w Krakowie gdzie dekorował kościoły i teatry.

Poz. 61

Stanisław PORAJ-FABIJAŃSKI Sad czereśniowy

Erazm Rudolf FABIJAŃSKI (1826-1892)

Dzieci z gołąbkiem

Cena wywoławcza: 650 zł

Erazm Rudolf FABIJAŃSKI Pejzaż

Poz. 60

Akwarela, gwasz, papier, 12 x 9 cm, sygn. l.d.: M. Chybińska.

Akwarela, papier, 10 x 16,5 cm, sygn. p.d.: Erazm Fabijański.

Ołówek, papier, 20,5 x 27 cm, sygn. p.d.: Sad czereśniowy / St. Fabijański.

Cena wywoławcza: 700 zł

Maria CHYBIŃSKA

Cena wywoławcza: 600 zł

Maria CHYBIŃSKA (1876-1958)

Poz. 62

Anselm FEUERBACH Dziecko z mandoliną (studium dłoni)

Cena wywoławcza: 1200 zł

Anselm FEUERBACH (1829-1880) Malarz klasycystyczny. Od 1855 roku mieszkał i pracował w Rzymie. W 1873 wyjechał do Wiednia, gdzie otrzymał posadę profesora historii malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych. Trzy lata później namalował plafon w Akademii przedstawiający Upadek Tytanów. Dzieło spotkało się z ostrą krytyką, a rozżalony malarz opuścił wówczas Wiedeń, by do końca życia mieszkać we Włoszech.

Studiował w ASP w Krakowie. Podczas studiów zetknął się z J. Stanisławskim i L. Wyczółkowskim, którzy w znacznym stopniu wpłynęli na jego twórczość. Kontynuował studia we Włoszech - 1904-05. Studia w zakresie grafiki odbył u J. Pankiewicza. W latach 1927-37 był profesorem ASP w Krakowie, formalnie objął po mistrzu katedrę grafiki, którą de facto organizował i prowadził od roku 1910. Należał do ugrupowań: "Niezależni", "Kolor" i "Zwornik". Wszechstronnie zgłębił i rozwinął techniki: akwaforty, akwatinty mezzotinty, miedziorytu i kwasorytu. Wynalazł nową metodę litografii barwnej kolorywymi pastelami zw. pastelografią

papier, 30,5 x 23,5 cm, sygn. p.d.: Jan Wojnarski.

Poz. 63 Jan WOJNARSKI

Miedzioryt,Idylla

Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem Włodzimierza Tetmajera, Jana Stanisławskiego i Jacka Malczewskiego. Naukę kontynuowała w 1903 roku w Mediolanie. W latach 1906 - 1912 studiowała w Monachium. W 1912 roku przeniosła się do Lwowa, gdzie przebywała do 1944 roku. W okresie lwowskim była najaktywniejsza twórczo. Uprawiała miniaturę portretową, malarstwo rodzajowe, pejzaż i ilustrację książkową. Od 1908 roku brała udział w wystawach we Lwowie, Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu i Warszawie.

Ołówek, papier, 21,8 x 14,5 cm, sygn. p.g. monogramem wiązanym: AF (słabo czyt.).

Cena wywoławcza: 1300 zł

Jan WOJNARSKI (1879-1937)

barwny, papier, 16,5 x 25 cm, niesygn.

Witold RZEGOCIŃSKI

Witold RZEGOCIŃSKI (1883-1969)

ołówek, papier, 32 x 22 cm, sygn. l.d.: Adam Bunsch Montellana 17/18 I [19]62.

Poz. 64

Cena wywoławcza: 650 zł

Kobieta haftująca przy oknie Akwaforta, papier, 26 x 17 cm, sygn. ołówkiem p.d.: Rzegociński Witold. Cena wywoławcza: 600 zł

Cena wywoławcza: 1800 zł Adam BUNSCH (1896-1969)

Malarz, grafik, witrażysta, studiował w krakowskiej ASP, grafiki uczył się w Paryżu. Był profesorem Szkoły Przemysłowej w Krakowie.

DrzeworytIndyki

Adam BUNSCH (1896-1969)

Poz. 66 Adam BUNSCH

Adam BUNSCH

Akwarela,Drzewa

Malarz i grafik, uczeń akademii wiedeńskiej i krakowskiej ASP w pracowni Mehoffera (1917-1921), student filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podróżował do Włoch, Wiednia i Paryża. Lata międzywojenne spędził w Bielsku, utrzymując stały kontakt z życiem artystycznym Krakowa i Lwowa. Brał udział w kampanii wrześniowej, podczas wojny walczył w szeregach wojska polskiego we Francji i Anglii. Po powrocie do kraju osiadł w Krakowie. Jego malarstwo nawiązuje do młodopolskich tradycji, poza licznymi portretami i scenami rodzajowymi malował kompozycje religijne, motywy wojenne, sceny symboliczne. Jest autorem projektu zespołu witraży w katowickim kościele Mariackim. Z dużym powodzeniem zajmował się drzeworytem, tematycznie i stylistycznie inspirowanym sztuką japońską

Poz. 65

papier, 17,6 x 9,8 cm, sygn. ołówkiem l.d.: A. Laszenko, p.d.: drzeworyt 1933 r. Cena wywoławcza: 850 zł

Aleksander LASZENKO (1883-1944)

Poz. 67 Aleksander LASZENKO

Malarz, drzeworytnik, podróżnik. Dobry warsztat malarski zawdzięczał odbytym w Petersburgu studiom, jako grafik posługiwał się techniką drzeworytu barwnego, którego uczył się w Japonii. Odbył kilka podróży artystycznych do Maroka, Algieru, Egiptu i Tunezji. W jedynej wydanej w 1936 tece graficznej zaprezentował tematy i motywy wschodnie, zawarte w niej drzeworyty cieszyły się dużą popularnością.

Cena wywoławcza: 2300 zł

Poz. 68 Aleksander LASZENKO Wioska Drzeworyttropikalnabarwny,

Malarz, drzeworytnik, podróżnik. Dobry warsztat malarski zawdzięczał odbytym w Petersburgu studiom, jako grafik posługiwał się techniką drzeworytu barwnego, którego uczył się w Japonii. Odbył kilka podróży artystycznych do Maroka, Algieru, Egiptu i Tunezji. W jedynej wydanej w 1936 tece graficznej zaprezentował tematy i motywy wschodnie, zawarte w niej drzeworyty cieszyły się dużą popularnością

DrzeworytOaza barwny, papier, 39,5 x 26,5 cm, sygn. ołówkiem l.d.: A. Laszenko i p.d.: drzeworyt 1935

Poz. 71

Sowa

Pejzaż

Cena wywoławcza: 1000 zł

Poz. 69

Jan ŚWIDERSKI

Malarz, studia Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie (uczeń m.in. K. Sichulskiego i F. Pautscha) i Państwowa Szkoła Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu (1930- 1939). Kierownik Katedry Malarstwa i Rysunku na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, prezes okręgu ZPAP w Krakowie. Bardzo czynny zawodowo, uznany pedagog. Udział w ponad 160 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Mąż Janiny Kraupe-Świderskiej.

Kredka, papier, 28,5 x 40,5 cm, sygn. p.d. długopisem: Jan Świderski.

barwny, papier, 22 x 15 cm, sygn. ołówkiem d.: "Sowa 2" linoryt 7/50 Jan Świderski 1984.

Cena wywoławcza: 1600 zł

Jan ŚWIDERSKI

Jan ŚWIDERSKI (1913-2004)

Olej, papier, 15 x 23,5 cm, sygn. p.d.: Jan Świderski.

Jan ŚWIDERSKI (1913-2004)

Linoryt2

Poz. 70 Jan ŚWIDERSKI Pejzaż

Poz. 72

Poz.

Pastel, papier, 23 x 31,5 cm, sygn. l.d.: Jan Świderski.

Jan ŚWIDERSKI

Cena wywoławcza: 1000 zł

Poz. 73

Pejzaż

Jan ŚWIDERSKI (1913-2004)

Kredka, papier, 39,5 x 28 cm, sygn. p.d.: Jan Świderski.

Cena wywoławcza: 1000 zł

Jan ŚWIDERSKI Pejzaż górski

Cena wywoławcza: 1000 zł

Malarz, studia Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie (uczeń m.in. K. Sichulskiego i F. Pautscha) i Państwowa Szkoła Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu (1930- 1939). Kierownik Katedry Malarstwa i Rysunku na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, prezes okręgu ZPAP w Krakowie. Bardzo czynny zawodowo, uznany pedagog. Udział w ponad 160 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Mąż Janiny Kraupe-Świderskiej. 74

Jan ŚWIDERSKI (1913-2004)

Jan ŚWIDERSKI (1913-2004)

Jerzy PANEK (1918-2001)

Flamaster,Portret

Poz. 75

Janina KRAUPE-ŚWIDERSKA (1921-2016) W 1938r. rozpoczęła studia w ASP w Krakowie u P. Dadleza i K. Sichulskiego. Następnie w latach 1940-1942 studiowała w Kunstgewerbeschule u F. Pautscha, a w 1945r. ponownie uczyła się w ASP w Krakowie m.in. u E. Eibischa, W. Taranczewskiego i A. Jurkiewicza. Od 1948r. nauczała malarstwa sztalugowego i monumentalnego. Była współzałożycielką Teatru Konspiracyjnego T. Kantora. Należała do Grupy Młodych Plastyków, a obecnie jest członkiem II Grupy Krakowskiej. Otrzymała wiele nagród m.in. Nagrodę I stopnia MKiS (1984r.), Nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza i Nagrodę Miasta Krakowa (1997r.). Jej obrazy można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie.

Jerzy PANEK

Janina KRAUPE-ŚWIDERSKA Akwarela,Autoportretpapier, 39 x 26,5 cm, sygn. ołówkiem p.d. J. Kraupe i na odwrocie: Autoportret Cena1984.wywoławcza: 1500 zł

W 1937 r rozpoczął studia w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie na Wydziale Grafiki pod kierunkiem Andrzeja Jurkiewicza i Władysława Jarockiego. Podczas okupacji naukę kontynuował w Kunstgewerbeschule, do 1942r. W latach 1945-48 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie u Eugeniusza Eibischa i Zbigniewa Pronaszki. Uprawiał grafikę, malarstwo i drzeworyt. W latach 60-tych powstały najsłynniejsze cykle drzeworytnicze: Autoportrety, Kobiety obłąkane, Pastuchy, Pasterki, Latawce, Chorągwie i Próby portretów Józefa Gielniaka. Był członkiem międzynarodowych stowarzyszeń twórczych m.in. : XYLON. Artysta nagradzany - otrzymał Złoty Medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki w New Delhi 1971, Nagrodę im. Jana Cybisa 1988 r. Prace Jerzego Panka znajdują się w muzeach w Polsce, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, a także w zbiorach prywatnych na całym świecie.

Poz. 76

papier, 31,3 x 21,5 cm, sygn. g.: 26.XII.83, d.: Panek.

Jerzy SKARŻYŃSKI Zając i żółw

Cena wywoławcza: 600 zł

Poz. 77

Teka tatrzańska. Siedem drzeworytów Krystyny Wróblewskiej z wierszem wstępnym Leopolda Staffa

Tusz, papier, 16,4 x 24,5 cm, sygn. p.d.: Skarżyński 52, opisany na odwrocie: Krasicki. CenaBajki.wywoławcza: 400 zł

Malarka, graficzka. Studia na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie (u Ludomira Śledzińskiego), następnie w Academie de la Grande Chaumiere w

Poz. 78

Tusz, papier, 12,5 x 20,4 cm, sygn. p.d.: Skarżyński 52, opisany na odwrocie: Bajki z tematów Ezopa. Zając i żółw. Cena wywoławcza: 350 zł

Studia w krakowskiej ASP 1945-48. Malarz, scenograf. Członek Grupy Krakowskiej. Łączył ekspresję formy i koloru z nurtem fantastyki i metafory.

Cena wywoławcza: 1000 zł

Jerzy SKARŻYŃSKI (1924-2004)

Teka tatrzańska. Siedem drzeworytów Krystyny Wróblewskiej z wierszem wstępnym Leopolda Staffa, wyd. "Horyzont" Kraków 1947 Drzeworyt, papier, 30 x 23 cm (teka), 18 x 13,5 cm (odbitki), sygn. piórem pod spisem drzeworytów: Krystyna Wróblewska oraz wierszem: Leopold Staff, na odwrocie każdej Odbito 1200 egzemplarzy numerowanych /w drukarni W.L. Anczyc i sp. w Krakowie/ Wszystkie drzeworyty odbite z ory/ ginalnych klocków gruszkowych/ składał S. Obtułowicz. Tłoczył W. Makoś// Nr 99

Krystyna WRÓBLEWSKA (1904-1994)

Krystyna WRÓBLEWSKA

Jerzy SKARŻYŃSKI Czapla i ryby

Jerzy SKARŻYŃSKI (1924-2004)

Droga krzyżowa. Drzeworyty Krystyny Wróblewskiej

W walce o zdrowie. Pięć drzeworytów Krystyny Wróblewskiej

Krystyna WRÓBLEWSKA

Poz. 81

Malarka, graficzka. Studia na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie (u Ludomira Śledzińskiego), następnie w Academie de la Grande Chaumiere w Paryżu (1938). Współzałożycielka Grupy wileńskiej. W Polsce, w Krakowie razem z synem Andrzejem od 1945 roku. Współzałożycielka Grupy dziewięciu Grafików. Wystawiała z tą Grupą w latach 1947-1960. Kontynuowała tradycje drzeworytu warszawskiego i wileńskiego sprzed wojny. Znana z fantastycznych exlibrisów na całym świecie.

Cena wywoławcza: 1000 zł

Krystyna WRÓBLEWSKA

Bakteriolog / W ambulatorium/ Chirurg/ W żłobku fabrycznym/ Sanatorium// Tłoczono z klocków gruszkowych w prasie/ ręcznej w ilości 30 egz/ w Krakowie w 1952 roku/ N 20

Paryżu (1938). Współzałożycielka Grupy wileńskiej. W Polsce, w Krakowie razem z synem Andrzejem od 1945 roku. Współzałożycielka Grupy dziewięciu Grafików. Wystawiała z tą Grupą w latach 1947-1960. Kontynuowała tradycje drzeworytu warszawskiego i wileńskiego sprzed wojny. Znana z fantastycznych exlibrisów na całym świecie.

Cena wywoławcza: 1000 zł

Poz. 79

Drzeworyt, papier, 41 x 32 cm (teka), 29 x 23 cm, bite na odwrocie każdej: Drzeworyt Krystyny Wróblewskiej z cyklu "Droga krzyżowa". Kraków 1952.

Poz. 80

Drzeworyt, papier, 35,3 x 25,7 cm (teka), 23 x 17,5 cm, bite na odwrocie każdej: KRYSTYNA WRÓBLEWSKA - [TYTUŁ].

papier, 28 x 20 cm, sygn. d. ołówkiem: "Kuszenie", épr. d\'artiste III, Franciszek Bunsch 1983.

Cena wywoławcza: 800 zł

Tadeusz ŁAKOMSKI

Franciszek BUNSCH

Hanna RUDZKA-CYBISOWA

Franciszek BUNSCH (1926)

Hanna RUDZKA-CYBISOWA (1897-1988)

Malarz i grafik. W latach 1945-1949 studiował malarstwo i grafikę w ASP w Krakowie, następnie w latach 1950-1951 grafikę w ASP w Pradze. Dyplom uzyskał w 1955 roku. Od 1951 roku brał czynny udział w wystawach okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest stałym uczestnikiem krakowskiego Biennale Grafiki. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

Cena wywoławcza: 1700 zł

Para aktów, studia

Cena wywoławcza: 1500 zł

Polska malarka związana z nurtem koloryzmu. Ukończyła studia w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Miłosza Kotarbińskiego, a także Akademię Sztuk Pięknych w

Tadeusz ŁAKOMSKI (1911-1988)

Akwarela, tempera, papier, 23 x 20 cm w świetle p-p., sygn. p.d.: TŁakomski.

Poz. 82

Portret kobiety we wnętrzu

Ołówek, papier, 25,3 x 19,7 cm każdy, sygn. p.d.: HR.

LinorytKuszeniebarwny,

Poz. 83

Wojciech WEISS (1875-1950)

papier, 41,5 x 26,5 cm, sygn. p.d.: WW.

W latach 1891 -1895 studiował w krakowskiej SSP, najpierw u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki, później w pracowni L. Wyczółkowskiego. W 1999 roku wyjechał do Paryża, gdzie później wielokrotnie powracał. W l. 1901 i 1902 kontynuował naukę w Rzymie i Florencji. W 1907 r. rozpoczął pracę w krakowskiej ASP, z którą związał się do końca życia; trzykrotnie pełnił funkcję rektora. W młodości uległ fascynacji dekadenckim nastrojem wypływającym od Stanisława Przybyszewskiego, malując sceny rodem z francuskich kawiarń oraz podejmując tematykę końca życia. W swojej twórczości inspirował się różnymi nurtami i stylistykami malarskimi - realizmem, impresjonizmem, postimpresjonizmem, nabizmem, fowizmem, symbolizmem. Po 1908 r. twórczość skoncentrował głównie na problemach luminizmu malując w manierze postimpresjonistycznej. W okresie międzywojennym zasłynął jako malarz oddających cechy psychologiczne, wyrazistych warsztatowo portretów i ukazujących piękno kobiecego ciała aktów. Od 1915 r. malował przede wszystkim rozsłonecznione kalwaryjskie pejzaże i martwe natury. Interesował się impresjonizmem jako kierunkiem polegającym na zestawianiu szerokich plam barwnych, częściowych uproszczeniach formy, zagadnieniach sztucznego światła, swobodnej fakturze, pleneryzmem wymagającym rozjaśniania palety. Większość obrazów skłania się jednak bardziej w stronę postimpresjonizmu niż impresjonizmu, zwłaszcza charakterystycznego stylu Cezanne'a, skupiając się na kolorystyce, a pomijając prekubistyczną formę, pozostając tym samym przy znacznym realizmie. Jego dzieła eksponowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jedna z najsłynniejszych odbyła się w 1916 roku w gmachu TPSP w Krakowie, stając się prawdziwą rewelacją w środowisku artystycznym. Weiss zaprezentował tam wirtuozerię malarską oraz znakomitą biegłość rysunku. Obrazy tego cenionego artysty obecnie znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych.

Ołówek,Akt

Poz. 85

Poz. 84

Krakowie u Ignacego Pieńkowskiego i Józefa Pankiewicza. Weszła w skład ugrupowania Komitet Paryski, zwanego w skrócie "KP" - stąd nazywani byli kapistami. Jej zainteresowania artystyczne oscylowały wokół doświadczeń kolorystycznych francuskiego postimpresjonizmu.

Jerzy FEDKOWICZ

papier; 41 x 26 cm w świetle p-p., niesygn.

Akwarela,Akt

Wojciech WEISS

Cena wywoławcza: 3500 zł

Reprodukowany: Jerzy Fedkowicz, esej wstępny i wybór ilustracji Jerzego Madeyskiego, Kraków 1981, s. 33.

Franciszek STAROWIEYSKI (1930-2009)

Franciszek STAROWIEYSKI Wdowa Ikarowa

Cena wywoławcza: 1000 zł

Cena wywoławcza: 1500 zł

Uczył się w Moskwie od 1912 roku u I. Bolszakowa i K. Juona, a następnie w Szkole Zachęty Sztuk Pięknych w Petersburgu. Studiował w ASP w Krakowie u W. Weissa w latach 1915-21, później wyjechał do Paryża. Był członkiem Grupy "Jednoróg" od 1926 roku.

Poz. 87

Studiował w Krakowie w ASP u W. Weissa w latach 1949-1952 a następnie do 1955 r. w ASP w Warszawie u M. Byliny. W jego twórczości widoczna jest fascynacja kulturą baroku i zaskakujące surrealistyczne skojarzenia.

Stanisław DAWSKI

Stanisław DAWSKI (1905-1990)

Poz. 88

Ołówek,Erotyk

Jerzy FEDKOWICZ (1891-1959)

Kredka, papier, 32 x 24 cm, sygn. p.g. monogramem wiązanym FS.

papier, 24 x 18,5 cm, sygn. p.d.: SD.

Studiował w ASP w Warszawie. Dyplom otrzymał w 1939 r. w pracowni F. S. Kowarskiego i S. Ostoi-Chrostowskiego. Od 1945r. przez następne 25 lat związany był z PWSSP we Wrocławiu, której był profesorem i rektorem. Zajmował się grafiką, malarstwem, rzeźbą w ceramice i szkle. Prace wystawiał w kraju i za granicą m.in. w Londynie, Sofii, Pradze, Wiedniu, Berlinie, Budapeszcie, Tel-Avivie czy Toronto. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in.: Nagrody Artystycznej miasta Wrocławia, Nagrody Artystycznej Wojewódzkiej Rady Narodowej, otrzymał medale Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych a także medal na IV Międzynarodowym Biennale Exlibrisu w Malborku.

Poz. 86

Cena wywoławcza: 3500 zł

Akwaforta,Kompozycjapapier, 35 x 22,5 cm, sygn. ołówkiem p.d.: Dawski 68.

Poz. 90

Cena wywoławcza: 1100 zł

Józef MAREK (1922-2020)

Akwaforta, papier, 24,5 x 31,5 cm, sygn. ołówkiem: l.d.: Cykl "Ule" - Wiosenne porządki, p.d.: A. Rudziński 1955.

Stanisław DAWSKI

Uczeń Xawerego Dunikowskiego w krakowskiej ASP (dyplom 1952 r.). Aktywny uczestnik życia wystawowego i konkursów na projekty rzeźb i pomników. Członek ZPAP, Związku Artystów Rzeźbiarzy i grupy Nowa Improwizacja zrzeszającej plastyków, muzyków, aktorów. Profesor macierzystej uczelni.

Cena wywoławcza: 900 zł

Wiosenne porządki, z cyklu Ule

Andrzej RUDZIŃSKI

Suszona Gipsoryt,rybapapier, 36 x 36 cm, sygn. ołówkiem d.: "Suszona ryba" (gipsoryt) Józef Marek Cena1982.wywoławcza: 900 zł

Poz. 89

Stanisław DAWSKI (1905-1990)

Józef MAREK

Jerzy PANEK

Studia: warszawska miejska Szkoła Sztuk Zdobniczych i Malarstwa oraz w ASP, dyplom 1933 r. Uprawiał malarstwo, grafikę artystyczną, użytkową (układ graficzny książek). Wystawiał w kraju i za granicą. Nagrodzony m.in.: złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Suzzaro, nagroda na I i II Międzynarodowym Biennale Grafiki w Lublanie, nagroda na Światowej Wystawie Grafiki w Londynie, nagroda Ministra Kultury i Sztuki.

Andrzej RUDZIŃSKI (1910-1980)

Spotkanie z bykiem

Jan Jaromir ALEKSIUN (1940)

Poz. 91

Polski grafik, malarz, specjalizujący się w plakacie oraz rysunku; nauczyciel akademicki związany z wrocławską Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i jej drugi rektor w latach 1980-1982. Odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Poz. 92

Jerzy PANEK (1918-2001)

Cena wywoławcza: 1200 zł

cm, sygn. p.d.: Panek 2000, l.d:. E.A., środek: "Oszust matrymonialny" odprysk podwójny.

Jan Jaromir ALEKSIUN

Technika mieszana, papier, 30 x 42 cm, sygn. na płycie p.d.: Spotkanie z bykiem oraz ołówkiem d.: Technika mieszana, Spotkanie z bykiem, : Aleksiun 1964.

Oszust Odprysk,matrymonialnypapier,38x34

W 1937 r rozpoczął studia w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie na Wydziale Grafiki pod kierunkiem Andrzeja Jurkiewicza i Władysława Jarockiego. Podczas okupacji naukę kontynuował w Kunstgewerbeschule, do 1942r. W latach 1945-48 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie u Eugeniusza Eibischa i Zbigniewa Pronaszki. Uprawiał grafikę, malarstwo i drzeworyt. W latach 60-tych powstały najsłynniejsze cykle drzeworytnicze: Autoportrety, Kobiety obłąkane, Pastuchy, Pasterki, Latawce, Chorągwie i Próby portretów Józefa Gielniaka. Był członkiem międzynarodowych stowarzyszeń twórczych m.in. : XYLON. Artysta nagradzany - otrzymał Złoty Medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki w New Delhi 1971, Nagrodę im. Jana Cybisa 1988 r.

Cena wywoławcza: 3000 zł

Poz. 95

Znany głównie jako ceramik. W latach 1945-55 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach malarstwa prof. Hanny RudzkiejCybis, rysunku prof. Zbigniewa Pronaszki i malarstwa ściennego prof. Wacława Taranczewskiego. Równolegle studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie w 1952 roku uzyskał dyplom magistra nauk technicznych oraz inżyniera architektury i urbanistyki u prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego. W 1956 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego. Brał udział w 95 wystawach zbiorowych w kraju za granicą, zorganizował 35 wystaw indywidualnych. Uczestniczył w wielu plenerach, także międzynarodowych. Był inicjatorem, organizatorem i kuratorem wielu wystaw środowiska artystycznego Krakowa. Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń (m.in. Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza).

Leszek DUTKA

Z cyklu: Postacie, 1989

Poz. 94

Ołówek, kredka, papier milimetrowy, 41,7 x 29,6 cm, sygn. p.d.: LD.N.89.

Cena wywoławcza: 600 zł

Jerzy STAJUDA

Poz. 93

Leszek DUTKA (1921-2014)

Z cyklu: Postacie, 1989

Prace Jerzego Panka znajdują się w muzeach w Polsce, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, a także w zbiorach prywatnych na całym świecie.

Cena wywoławcza: 2300 zł

Jerzy STAJUDA (1936-1991)

Leszek DUTKA

Technika2810

własna, papier, 25,5 x 37,5, sygn. p.d.: Jerzy Stajuda.

Malarz, rysownik, krytyk artystyczny. Studia na Wydziale Politechniki Warszawskiej. Wypracował własną formułę malarstwa, na którą luźny wpływ wywarły doświadczenia abstrakcji lirycznej. Jego sztuka pozostała całkowicie autonomiczna, ignorująca aktualne mody, a kompozycje malarskie uderzają lekkością i ulotnością barw.

Leszek DUTKA (1921-2014)

Poz. 97

ołówek, papier, 50 x 39,5 cm, sygn.. p.d. Leszek Dutka 88.

Leszek DUTKA Bez Akwarela,tytułu

Poz. 96

Cena wywoławcza: 600 zł

Leszek DUTKA Bez

Ołówek, papier milimetrowy, sygn. d.: Leszek Dutka, "Postacie" Kraków VII, 89.

ołówek, papier, 50 x 39,5 cm, sygn. p.d.: L. Dutka 86.

Leszek DUTKA (1921-2014)

Cena wywoławcza: 1200 zł

Akwarela,tytułu

Andrzej KREUTZ MAJEWSKI

Olej,Zakopanetektura, 49,7 x 22,2 cm, sygn. l.d.: A. Kreütz-Majewski, p.d.:1999, na odwrocie: Zakopane Andrzej Kreütz-Majewski 1999 i pieczątki autorskie.

Cena wywoławcza: 3000 zł

Poz. 98

Grafik, ilustrator, plakacista, pedagog krakowskiej ASP. Syn malarza Juliusza Makarewicza z Lwowa. W latach 1931-37 studiował na ASP w Krakowie u W. Jarockiego i F. Pautscha, a także u I. Pieńkowskiego, K.Frycza i W. Weissa. Po wojnie prowadził działalność pedagogiczną, początkowo jako asystent Zbigniewa Pronaszki, a następnie obejmując pracownię plakatu na Wydziale Grafiki.

Turniej Akwaforta,rycerskipapier, 22 x 21,5 cm, sygn. p.d. ołówkiem: Maciej Makarewicz.

Maciej MAKAREWICZ

Cena wywoławcza: 1200 zł

Maciej MAKAREWICZ (1912-2009)

Leszek DUTKA (1921-2014)

Cena wywoławcza: 500 zł

Poz. 99

Scenograf, malarz i pedagog. Twórca około 160 scenografii w teatrach operowych i dramatycznych. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1959) i Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie (1962). W latach 1966-2005 naczelny scenograf Teatru Wielkiego w Warszawie, równocześnie współpracował z czołowymi dyrygentami świata. W roku 1984 w Galerii CBWA Zachęta w Warszawie otwarto wielką retrospektywę jego prac malarskich i scenograficznych. Samodzielnie, jako scenograf i reżyser, zrealizował Pasję Pendereckiego (1979) i Króla Rogera Szymanowskiego (1983). Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień

Andrzej KREUTZ MAJEWSKI

Andrzej KREUTZ MAJEWSKI (1936-2011)

Poz. 101 Maria DAWSKA

Akwarela,Kwiaty

papier, 41,5 x 29,5 cm; sygn. p.d.: M. Dawska.

Cena wywoławcza: 3500 zł

Cena wywoławcza: 700 zł Maria DAWSKA (1909-1993) Malarka, graficzka, profesor PWSSP we Wrocławiu. Studiowała w ASP w Krakowie u W. Jarockiego, F. Pautscha, I. Pieńkowskiego i W.Weissa (dyplom 1933 r.) oraz pedagogikę i historię sztuki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W 1933 r. założyła w Stanisławowie z J. Sternem i W. Przedwojewskim grupę "Orion". Członkini ZPAP w

Olej,Zdarzenietektura, 36 x 45,9 cm, sygn. p.d.: A. Kreütz-Majewski, na odwrocie sygn. śr.: Zdarzenie, 2.02.2002 An. Kreütz-Majewski i pieczątki autorskie.

Poz. 100

Scenograf, malarz i pedagog. Twórca około 160 scenografii w teatrach operowych i dramatycznych. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1959) i Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie (1962). W latach 1966-2005 naczelny scenograf Teatru Wielkiego w Warszawie, równocześnie współpracował z czołowymi dyrygentami świata. W roku 1984 w Galerii CBWA Zachęta w Warszawie otwarto wielką retrospektywę jego prac malarskich i scenograficznych. Samodzielnie, jako scenograf i reżyser, zrealizował Pasję Pendereckiego (1979) i Króla Rogera Szymanowskiego (1983). Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.

Jerzy JELEŃSKI

Cena wywoławcza: 400 zł

Jerzy SZOT Skrzydlate stwory

Poz. 103

Poz. 102

Sitodruk, papier, 71 x 53 cm, sygn. ołówkiem d.: 05/25, Kraków 2003, Skrzydlate stwory" 70x100, Szot Jerzy.

Jerzy JELEŃSKI (1930-2003)

Krakowie. W okresie powojennym związała się ze Śląskiem, a w 1948 r. osiedliła się we Wrocławiu.

Malarz, scenograf i grafik. Studiował na ASP w Krakowie w pracowni K. Frycza. Założył Zakład Barwy i Światła na swojej macierzystej uczelni i tam wykładał. Zaprojektował wiele scenografii teatralnych, które wraz z pracami malarskimi wystawiał w Polsce, Austrii, Francji, Belgii, Niemczech i Czechach.

Jerzy JELEŃSKI (1930-2003)

własna, papier żeberkowy, 17 x 24 cm, sygn. ołówkiem p.d.: J.Jeleński 79. Opis autorski na oprawie z tyłu: "Z drogi" I, J. Jeleński 79.

Cena wywoławcza: 400 zł

Seria zdjęć dokumentujących wystawę rzeźb Igora Mitoraja na krakowskim Rynku została nagrodzona przez Prezydenta Miasta Krakowa (2004).

Jerzy JELEŃSKI Z drogi TechnikaIIwłasna, papier żeberkowy, 23,5 x 16 cm, sygn. p.d.: JJeleński 79.

Z drogi TechnikaI

Poz. 104

Poz. 105

Jerzy SZOT (1954)

CenaJerzy.wywoławcza: 500 zł

Cena wywoławcza: 700 zł

Sitodruk, papier, 37 x 49,5 cm, sygn. ołówkiem d.: 02/25, Skrzydlate stwory 4, 50x70, Szot

Jerzy SZOT (1954)

CenaJerzy.wywoławcza: 500 zł

Fotograf, fotoreporter. Ukończył studia na Wydziale Geologii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zaś w latach 2008-2009 Warsztaty Grafiki w Pracowni Wklęsłodruku na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współpracował jako fotoreporter z miesięcznikiem 'List' (1984-1992), 'Gazetą Wyborczą' (1993-1998), tygodnikiem 'Polityka' (od 2000). Laureat I nagrody w konkursie 'Portret Miasta Krakowa 1993' za reportaż 'Kazimierz' (1994), I nagrody w konkursie 'Portret Miasta Krakowa 1994' za reportaż 'Bezdomni' (1995) oraz I nagrody Prezydenta Miasta Krakowa w konkursie 'Portret Miasta Krakowa 2003' za serię zdjęć 'Skrzydlate Stwory' (2004).

Poz. 106

Jerzy SZOT

Sitodruk, papier, 50 x 38 cm, sygn. ołówkiem d.: 24/25, "Skrzydlate stwory 3", 70x50, Szot

Jerzy SZOT Skrzydlate stwory 4

Skrzydlate stwory 3

Jerzy SZOT (1954)

Zajmuje się scenografią, rysunkiem, malarstwem, fotografią, tworzy obiekty i instalacje. Aktor Teatru Cricot 2, współpracował z Tadeuszem Kantorem, w latach 1973-1990 brał udział we wszystkich realizacjach i tournée Teatru Cricot 2.

Andrzej WEŁMIŃSKI

Absolwent wydziału grafiki krakowskiej ASP (dyplom u prof. Włodzimierza Kunza, 1977).

Poz. 107 Andrzej WEŁMIŃSKI Powierzchnia jednostronna

Akwaforta, akwatinta barwna, 15 x 19 cm, sygn. na płycie monogramem wiązanym AW 2020, d. ołówkiem: Powierzchnia jednostronna, E/A, [czerwona pieczęć z monogramem wiązanym AW], A. Wełmiński.

Akwaforta,Piecuch

Andrzej WEŁMIŃSKI

Poz. 108

akwatinta, 24,5 x 19,5 cm, sygn. ołówkiem d.: Piecuch, 6/20 [czerwona pieczęć z monogramem wiązanym AW], A. Wełmiński.

Andrzej WEŁMIŃSKI (1952)

Andrzej WEŁMIŃSKI (1952)

Poz. 109

Cena wywoławcza: 1200 zł

Cena wywoławcza: 1200 zł

akwatinta barwna, srebro, 24,5 x 19,5 cm, sygn. ołówkiem d.: Ćma, E/A, [czerwona pieczęć z monogramem wiązanym AW], A. Wełmiński

Andrzej WEŁMIŃSKI

Andrzej WEŁMIŃSKI (1952)

Cena wywoławcza: 1650 zł

Cena wywoławcza: 1800 zł

Peper i Akwaforta,domekakwatinta barwna, 30 x 25 cm, sygn. ołówkiem d.: Peper i domek, E/A, Andrzej Wełmiński.

Akwaforta,ma

48 Ć

Poz. 111

Poz. 110

Piórko,Kuter tusz, 20,5 x 29 cm, sygn. l.d.: Maciej Majewski 2021, opisany na odwrocie Cenaołówkiem.wywoławcza: 650 zł Maciej MAJEWSKI (1963)

Andrzej WEŁMIŃSKI (1952) Absolwent wydziału grafiki krakowskiej ASP (dyplom u prof. Włodzimierza Kunza, 1977). Zajmuje się scenografią, rysunkiem, malarstwem, fotografią, tworzy obiekty i instalacje. Aktor Teatru Cricot 2, współpracował z Tadeuszem Kantorem, w latach 1973-1990 brał udział we wszystkich realizacjach i tournée Teatru Cricot 2.

Maciej MAJEWSKI

Poz. 113

Neil ZAKIEWICZ

Urodzony w 1963 roku. W latach 1983-1984 studiował na Wydziale ArtystycznoPedagogicznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie a następnie w latach 1984-1988 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. W 1988 roku uzyskał dyplom w pracowni grafiki warsztatowej profesora Romana Artymowskiego. Aneks do dyplomu uzyskał z malarstwa w pracowni profesor Teresy Pągowskiej. Za najlepszy dyplom w 1989 r. został stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego twórczość skupia się na grafice warsztatowej, malarstwie, pasteli i rysunku. Jest laureatem kilku nagród w tym: II Nagrody w pierwszej edycji Jesiennych Konfrontacji, BWA Rzeszów 2010 i Grand Prix konkursu "Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2015", na którym otrzymał również nagrodę publiczności. Od 2008 roku pełni funkcję Prezesa Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików Oddział w Rzeszowie.

Flower of life, 2014

Cena wywoławcza: 3000 zł *droit de suite

Technika własna, tusz, herbata, papier, 50 x 50 cm, na odwrocie opis autorski.

Początkowo rzeźbiarz, w 2013 roku dokonał zwrotu w kierunku malarstwa. Malowidła zachowują jednak element rzeźbiarski. W 2018 roku wykonał prace ceramiczne na indywidualną wystawę w Galerii Domobaal, które poprzez prezentację na ścianie również kojarzą się z malarstwem i rysunkiem. Praca łączy konwencje artystyczne, żartobliwie rekonfigurując tradycyjne media z procesami przemysłowymi. Pod koniec lat 90. Zakiewicz współtworzył kolektyw artystyczny Unit (działający w latach 1997 - 1999). Ukończył studia magisterskie na Wydziale Sztuk Pięknych w Goldsmiths College w 2003 roku. Zakiewicz wystawiał w Domobaal w Londynie, Cell Project Space w Londynie i Gasworks Gallery w Londynie, Samsung Institute for Art and Design, Liquidacion Total Zauberhaft w Waldschlösschen, Klink & Bank, Helen Pitt Gallery, Galerie Lucy Mackintosh, Draíocht i Konstakuten.

Kształcił się w Calday, dyplom obronił w Kiad Maidstone. Pracuje za pomocą tuszu kaligraficznego, grafitu, pyłu. W dziełach używa takich płynów jak: herbata, brandy i

Poz. 112

Neil ZAKIEWICZ (1972)

Paper works, 2018

Carne GRIFFITHS

Akryl, papier, 20 x 45 cm, na odwrocie naklejka z opisem.

Cena wywoławcza: 2700 zł *droit de suite

Carne GRIFFITHS (1973)

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (1984 r.) Wydział Malarstwa. Uprawia malarstwo abstrakcyjne z tzw. abstrakcji lirycznej i informelu, łącząc materię z wyrafinowanym rysunkiem i światłem. Inspiruje się natura i postacią. Od wielu lat współpracuje z prestiżowymi galeriami w Niemczech i Holandii. Od 1996 roku obrazy artystki są prezentowane na międzynarodowych targach sztuki m.in. w Paryżu, Amsterdamie, Bazylei, Dublinie, Düsseldorfie. Jest autorką ponad 30 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą oraz brała udział w ponad 40 wystawach zbiorowych. W 2004 r. artystka reprezentowała swoją wystawą wejście Polski do Unii Europejskiej w Parlamencie Północnej Nadrenii - Westfalii w Düsseldorfie. Prace artystki znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i zagranicą, m.in: Parlament Północnej Nadrenii - Westfalii w Düsseldorfie (Niemcy), The Polish Museum of America (USA), Muzeum Miasta Gdyni, Hoffmann Laroche - kolekcja (Szwajcaria), ABP (Holandia), Kolekcja Von Heusinger - Frankfurt nad Menem (Niemcy), Kolekcja Sztuki Nowoczesnej Hong-Kong i wiele innych.

Poz. 115

W 1973 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom z malarstwa. Od 1973 roku zatrudniony na ASP w Krakowie obecnie jako profesor zwyczajny na Wydziale Intermediów prowadzi Pracownie Animacji. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę i motion graphics, zrealizował 38 filmów animowanych w tym 4 pełnometrażowe. Brał udział w ponad 100 wystawach min. w Polsce Niemczech, Francji, Szwajcarii, Belgii, Danii, Szwecji, Japonii,

Poz. 114

Akryl, technika własna, papier, 60 x 80 cm, sygn. p.d.: E. Sadowska 2014, praca oprawiona. Cena wywoławcza: 6000 zł

wódka. Skupia się na tworzeniu i manipulowaniu narysowaną linią. Wystawy w których brał udział: Współcześni romantycy - wystawa zbiorowa - Degree Art Vyner St, Wystawa Grupowa, Brick Lane, czerwiec 2011, Londyn Miles, czerwiec 2011, Expo dla MattiiPalazzo Filangieri.

Ewa SADOWSKA Kompozycja, 2014

Ewa SADOWSKA (1953)

Kredki, ołówek, papier, 18 x 14 cm w świetle p-p., sygn. ś.d.: Kiwerski.

Z CYKLU ZE SZKICOWNIKA

Krzysztof KIWERSKI

Cena wywoławcza: 1200 zł *droit de suite

Krzysztof KIWERSKI (1948)

Poz. 117 Bogumiła MALEC Abstrakcja

Austrii. 50 Indywidualnych wystaw malarstwa. Za twórczość malarską otrzymał m.in. II nagrodę na VII Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego w Szczecinie, "Srebny i Brązowy Medal" na ogólnopolskich wystawach "Bielska Jesień", "Grand Prix" na ogólnopolskiej wystawie "Spotkania Krakowskie", Medal ST. Wyspiańskiego na Salonie Malarstwa, Nagrodę regulaminową na V Biennale Grafiki Sapporo, "Grand Prix" na międzynarodowym Triennale Sztuki "Sacrum", odznaczony Srebrnym Medalem "Gloria Artis". Grand Prix na wystawie 100 lecia ZPAP. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Muzeum Miasta Łodzi, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Bogumiła MALEC (1913-1987)

Bogumiła Zbirożanka Malec ur. 28 V 1913 Częstochowa, zm. 24 I 1987 Częstochowa Polska malarka awangardzistka uprawiała ponadto filmodruk, tkaninę artystyczną, twórczość poetycką. Studia w latach 1934-1937 na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesora Władysława Jarockiego na Wydziale Malarstwa i Rzeźby; poznanie m.in. Tadeusza Kantowa i Ernę Rosenstein, Henryka Wicinskiego, Saszy Blondera, Leopolda Lewickiego, Jonasza Sterna Józefa Jaremy i Marii Jaremianki. Studia malarskie pogłębione zostały w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwo Dekoracyjne u prof. Leonarda Pękalskiego i i prof. Mieczysława Kotarbińskiego. Oprócz studiów na ASP ukończonych w maju 1939 podjęta została nauka w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej (1938-1939) w klasie m.in. Leona Schillera, Władysława Daszewskiego. W latach 30 XX wieku była związana z ruchem KPP, później w PZPR, z którego później wystąpiła. Po II wojnie światowej uczestniczyła aktywnie w życiu lokalnego środowiska artystycznego m.in. współtworząc Związek Zawodowy Polskich Artystów Plastyków oraz Szkołę Sztuk Pięknych w Częstochowie (obecnie Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego). Twórczość artystyczną Bogumiły Zbirożanki Malec wg. Mieczysława Porębskiego należy zaliczyć do szerokiego nurtu polskiej "nowoczesności" niezależnej od wpływów komercji, sztampy, z wielka aktywnością w latach powojennego modernizmu, określaną jako "bezprzedmiotową" na rzecz abstrakcji i surrealizmu z zaprzeczeniem realizmu. W latach 50-tych organizowała "kino-formy" - pokazy łączone z własną poezją czytaną w trakcie pokazu. Brała czynny udział w wystawach miejskich i regionalnych ZPAP; w lokalnym środowisku jako jedna z nielicznych reprezentowała nurt malarstwa abstrakcyjnego i metaforycznego.

TechnikaBajka

Cena wywoławcza: 1000 zł

mieszana, 18 x 12,5 cm, niesygnowana.

Poz. 116 Bogumiła MALEC

Poz. 118 Allan RZEPKA Mysza Ołówek,IIpapier, 32 x 24 cm, sygn. l.d.: 09-10.07.85

Bogumiła MALEC (1913-1987)

Cena wywoławcza: 1000 zł

Cena wywoławcza: 800 zł *droit de suite

Kredka, tusz, technika mieszana, papier, 16 x 13 cm, niesygnowana.

Mysza II Figura 215 p.d.: Alan Rzepka 1985 /7; poniżej monogram wiązany AR.

Allan RZEPKA (1940-2022) Malarz, grafik i rysownik. W latach 1957-63 studiował na ASP w Krakowie malarstwo u Cz. Rzepińskiego i scenografię u A. Stopki. Liczne wystawy indywidualne i zbiorowe. Od 1992 r. profesor ASP w Krakowie. Obecnie prowadzi rysunek na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie.

Studia w Krakowie w Instytucie Sztuk Pięknych (Wydział Włókienniczy) oraz na Akademii Sztuk Pięknych (malarstwo) w pracowni Fryderyka Pautscha, Wojciecha Weissa oraz Jerzego Fedkowicza. Wieloletni wykładowca na ASP w Krakowie. Odbyła liczne podróże artystyczne, m.in.: do Turcji, Austrii i na Bałkany. Malowała głównie kompozycje na granicy abstrakcji, w technice olejnej, kolażu oraz rysunku. Na przełomie lat 50. i 60. stworzyła prekursorki cykl kolaży (Fryzy). W serii barwnych rysunków z końca lat 60. Muszanka wkroczyła na drogę bardzo osobistego surrealizmu.

Poz. 120 Zbigniew LUTOMSKI Kompensacja I

wywoławcza: 2500 zł

Zbigniew LUTOMSKI (1934)

Poz. 119

Aleksandra MŁYNARCZYK-GEMZA Alchemiczka, dyptyk

Cenar.

Janina MUSZANKA-ŁAKOMSKA (1920-1982)

Janina MUSZANKA-ŁAKOMSKA BEZ Gwasz,TYTUŁUgazeta,39,5 x 27 cm, sygn. na passe-partout: Janina Muszanka Łakomska / 21 III 66

Cena wywoławcza: 2000 zł

Studiował w ASP w Krakowie. Dyplom otrzymał w 1960 r. uprawia grafikę artystyczną i użytkową. Należy do Société Internationale des Graveurs sur Bois "XYLON". Był wielokrotnie nagradzany m.in.: nagrodą Rektora ASP na III Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie, nagrodą na VI Międzynarodowym Biennale Grafiki w Tokio. Uczył w PWSSP w Poznaniu.

2 x kolaż na papierze, 21 x 30 cm, sygnowany, oprawiony w szklaną ramę z passe-partout.

Poz. 121

Linoryt barwny, papier, 88 x 56,5 cm w świetle p-p., sygn. i dat. ołówkiem p.d.: Lutomski Z 1997 imp., opisany l.d.: "Kompensacja I", śr.d.: Ep.d\'artiste IX/X/.

Tusz, tempera, pastel, papier, 49,5 x 48 cm, sygn. l.d.: Ryszard Opaliński 14 July 2020

Urodzony w 1947 roku w Rzeszowie. Studiował w ASP Krakowie u prof. Czesława Rzepińskiego. Uprawia głównie rysunek. Wystawia w Polsce i całym świecie. Obecnie mieszka i pracuje w Niemczech.

Ryszard OPALIŃSKI Kompozycja figuralna

Aleksandra MŁYNARCZYK-GEMZA (1988)

Poz. 123

Elżbieta GIBULSKA (1991)

Cena wywoławcza: 1000 zł

Monotypie, 36 x 23,5 cm, sygn. ołówkiem Monotypia 1/1 "Burza myśli" Gibulska 2018. Sygn. Monotypia 1/1 "Cisza" Gibulska 2018 r. Prace oprawione.

Cena wywoławcza: 1000 zł

Doktorantka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prace licencjackie na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie poświeciła zagadnieniom sztuki kobiet. Praca magisterska na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: Książka artystycznakomiks o relacjach międzyludzkich z elementami problematyki arteterapeutycznej. Odbyła liczne staże w galeriach sztuki współczesnej, w tym w Pałacu Sztuki Współczesnej Galerii Narodowej w Pradze. Po studiach związana ze środowiskiem twórczym Fundacji Razem Pamoja i Kraków Art House. W swoich projektach realizuje zagadnienia arteterapeutyczne i intermedialne. Przez ostatnie dwa lata skupiona na cyklu fotograficznym przedstawiającym portrety kobiet. Laureatka Nagrody Obraz Roku na II Krakowskim Salonie Sztuki, stypendystka Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS. Prace Aleksandry MłynarczykGemza można znaleźć w Galerii AG w Krakowie.

Ryszard OPALIŃSKI (1947)

Burza myśli, Cisza - dyptyk, 2018 r.

Poz. 122

Absolwentka Politechniki Białostockiej na kierunku Grafika. Uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

CenaEltmann.wywoławcza: 2000 zł

Elżbieta GIBULSKA

Poz. 125 MARTA KREMER

I. Spotkanie,1980, mezzotinta, papier czerpany, 15,6 x 13,5 cm (odcisk płyty), 20 x 26,7 cm (papier), sygn. i opis u dołu (ołówkiem): E.A. \'80/"Spotkanie"/Janusz Karwacki/.

Akwaforta, papier czerpany, 22,4 x 22,6 cm (zadruk), 37 x 34 cm (papier), sygn. i opis u dołu (ołówkiem): ,,Poem on his birthday" (,,Wiersz na jego urodziny")/ dla Jurka/ Marta Kremer 1977/, Cena wywoławcza: 300 zł *droit de suite

V.Karwacki/.Pocałunek z pozycji Judasza, 1995, mezzotinta, papier czerpany, 29,3 x 33,5 cm (odcisk płyty), 35,5 x 39,5 cm (papier), sygn. i opis u dołu: essay 1995/"Pocałunek z pozycji Judasza"/ Janusz Karwacki/.

Polska malarka, graficzka, rysowniczka. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych , dyplom w 1966 roku w Katedrze Miedziorytu u prof. M. Wejmana. Pierwszymi nagrodzonymi pracami Kremer były ilustracje do kilku opowiadań Franza Kafki. Wkrótce potem ryciny te zostały włączone do niemieckiej publikacji "Kafka in der Kunst" ("Kafka w sztuce") Wolfganga Rothe. Artystka brała udział w ponad 70 wystawach w Polsce,

II. Paradiso, 1980, mezzotinta, papier czerpany, 9,5 x 13,6 cm (odcisk płyty), 20 x 26,7 cm (papier), sygn. i opis u dołu (ołówkiem): epreuve d\'artiste \'80/"Paradiso"/Janusz Karwacki/.

III. Duet, 1980, mezzotinta, papier czerpany, 12,9 x 15,5 cm (odcisk płyty), 20 x 26,7 cm (papier), sygn. i opis u dołu (ołówkiem): epreuve d\'artiste \'80 ed. II/"Duet"/Janusz

Zestaw pięciu grafik

Zestaw pięciu grafik

Cena wywoławcza: 1000 zł *droit de suite

Janusz KARWACKI

Wiersz na jego urodziny, 1977

MARTA KREMER (1941)

IV.Karwacki/.Jednorożec, 1980, mezzotinta, papier czerpany, 9,8 x 14 cm (odcisk płyty), 20 x 26,7 cm (papier), sygn. i opis u dołu (ołówkiem): epreuve d\'artiste \'80/"Jednorożec"/Janusz

55 Poz. 124

Janusz KARWACKI (1940)

Ur. 1940 r. w Wolbromiu. Studia: 1960-1966 ASP Kraków u K. Srzednickiego i A. StalonyDobrzańskiego. Od 1978 prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Grafiki, profesor ASP w Krakowie. Uprawia malarstwo sztalugowe, grafikę warsztatową, rysunek.

Niemczech, Austrii, Norwegii, Francji, Brazylii, Argentynie, Szwajcarii, Belgii, Anglii, Finlandii, Włoszech, Wenezueli, Kubie, Turcji, Iranie i Australii. 2 grudnia 1975 roku Marta Kremer przybyła do Nowego Jorku na zaproszenie Fundacji Kościuszkowskiej, Amerykańskiego Centrum Kultury Polskiej. Po roku mieszkania w Greenwich Village, Kremer przeniosła się do Wirginii Zachodniej. W 1998 roku wróciła do Polski. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie.

I. Przed prawem, akwaforta, papier czerpany, 18 x 12,2 cm (zadruk), sygn. i opis u dołu (ołówkiem): "Vor dem Gesetz"/Marta Kremer/.

Teka grafik, 1927-1937

Poz. 127

IV. Głodujący artysta, akwaforta, papier czerpany, 17,5 x 12,4 cm (zadruk), 38 x 27 cm (papier), sygn. i opis u dołu (ołówkiem): "Ein Hungerkünstler"/Marta Kremer/.

MARTA KREMER

Teka grafik, 1927-1937

MARTA KREMER (1941)

Zestaw ilustracji do utworów Franza Kafki

Poz. 126

Polska malarka, graficzka, rysowniczka. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych , dyplom w 1966 roku w Katedrze Miedziorytu u prof. M. Wejmana. Pierwszymi nagrodzonymi pracami Kremer były ilustracje do kilku opowiadań Franza Kafki. Wkrótce potem ryciny te zostały włączone do niemieckiej publikacji "Kafka in der Kunst" ("Kafka w sztuce") Wolfganga Rothe. Artystka brała udział w ponad 70 wystawach w Polsce, Niemczech, Austrii, Norwegii, Francji, Brazylii, Argentynie, Szwajcarii, Belgii, Anglii, Finlandii, Włoszech, Wenezueli, Kubie, Turcji, Iranie i Australii. 2 grudnia 1975 roku Marta Kremer przybyła do Nowego Jorku na zaproszenie Fundacji Kościuszkowskiej, Amerykańskiego Centrum Kultury Polskiej. Po roku mieszkania w Greenwich Village, Kremer przeniosła się do Wirginii Zachodniej. W 1998 roku wróciła do Polski. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie.

Augustin TSCHINKEL

II. Osąd, akwaforta, papier czerpany, 18 x 12,2 cm (zadruk), 38 x 27 cm (papier), sygn. i opis u dołu (ołówkiem) : "Das Urteil"/Marta Kremer/.

V. Wiejski lekarz, akwaforta, papier czerpany, 18 x 12,2 cm (zadruk), 38 x 27 cm (papier), sygn. i opis u dołu (ołówkiem): "Der Landarzt"/ Marta Kremer/.

III. Kolonia karna, akwaforta, papier czerpany, 17,5 x 12,4 cm (zadruk), 38 x 27 cm (papier), sygn. i opis u dołu (ołówkiem): "Die Strafkolonie"/Marta Kremer/.

VI. Metamorfoza, akwaforta, papier czerpany, 17,5 x 12,4 cm (zadruk), 38 x 27 cm (papier), sygn. i opis u dołu (ołówkiem): "Die Verwandlung"/ Marta Kremer/.

Cena wywoławcza: 2000 zł *droit de suite

III. Betriebsorganisation 1928, rozmiar grafiki: 11 x 17 cm, rozmiar papieru: 32,5 x 43,5 cm, sygn. pd. ang. tschinkel

Augustin TSCHINKEL (1905-1983)

VI. Vergangenheit und Geganwart 1931, rozmiar grafiki: 14,7 x 20,1 cm, rozmiar papieru: 32,5 x 43,5 cm, sygn. pd. ang. tschinkel

9 sygnowanych linorytów ze wstępem Hansa Schmitta-Rosta, wydanie Werner Kunze, Berlin 1972

VII. Neger ( Kolonialausstellung Paris) 1931, rozmiar grafiki: 21,1 x 24,2 cm, rozmiar papieru: 32,5 x 43,5 cm, sygn. pd. ang. tschinkel

I. Leben und Tod. Holzschnitt 1937, rozmiar grafiki: 12 x 8 cm, sygn. pd. Tschinkel 1927

Poz. 128

Artysta pochodzenia czeskiego, tworzył w nurcie sztuki figuratywnej i konstruktywistycznej. Brał udział w wystawie Pressa w Kolonii w 1928 roku. Współpracował z Ladislavem Sutnarem. Dołączył do grupy artystycznej Cologne Progressives, założonej przez Franza Seiwerta. Zaadoptował ich metodę czarno-białych obrazów. Tschinkel stał się orędownikiem tej formy artystycznej w Czechosłowacji. W 1929 roku zaczął pracę w Wiedniu dla Gesellschafts und Wirtschaftsmuseum. Po wojnie domowej w Austrii powrócił do Czechosłowacji i został zatrudniony jako konsultant graficzny w państwowym wydawnictwie, gdzie stosował metodę wiedeńską do produkcji materiałów edukacyjnych i statystycznych.

II. Zeitgemässer Fluegelaltaer. Tuschzeichnung 1937, rozmiar grafiki: 22 x 11,5 cm

Reprodukcje w części tekstowej:

Marta Sylwia ADAMCZYK

IV. Justiz 1929, rozmiar grafiki: 12 x 8,5 cm, rozmiar papieru: 32,5 x 43,5 cm, sygn. pd. ang. tschinkel

V. Alltag 1930, rozmiar grafiki: 15,5 x 25,2 cm, rozmiar papieru: 32,5 x 43,5 cm, sygn. pd. ang. tschinkel

II. Hingerichteter 1928, rozmiar grafiki: 13 x 8 cm, rozmiar papieru: 32,5 x 43,5 cm, sygn. pd. ang. tschinkel

I. Auswanderer, 1927, rozmiar grafiki: 20,5 x 10,5 cm, rozmiar papieru: 32,5 x 43,5 cm, sygn. pd. ang. tschinkel

IX. Anbetung des goldenen Kalbes 1933, rozmiar grafiki: 37 x 14 cm, rozmiar papieru: 32,5 x 43,5 cm, sygn. pd. ang. tschinkel

ołówek, papier, 29,7 x 42 cm, sygn. l.d. M. Adamczyk 04.05.2020 r., praca oprawiona

VIII. Kohle 1932, rozmiar grafiki: 14,2 x 25 cm, rozmiar papieru: 32,5 x 43,5 cm, sygn. pd. ang. tschinkel

Bez tytułu, 2020

Marta Sylwia ADAMCZYK (1976)

Poz. 130

Cena wywoławcza: 350 zł

akryl, papier akwarelowy, 14 x 21,9cm, praca oprawiona Cena wywoławcza: 600 zł

Agnieszka MICHALCZYK beachbody #12, 2022

ołówek, papier, 29,7 x 42 cm, praca oprawiona, sygn. p.d.: M. Adamczyk 24.04.2021

Marta Sylwia ADAMCZYK (1976)

Poz. 129

Z wykształcenia kulturoznawczyni. Rysunek był zawsze obecny w jej życiu, jednak dopiero teraz rozpoczyna swoją prawdziwą drogę artystyczną. Inspiruje ją głównie człowiek i jego złożone relacje - z sobą samym i z otaczającym go - trudnym, ale pięknym - światem.

Marta Sylwia ADAMCZYK Bez tytułu, 2021

Agnieszka MICHALCZYK

Cena wywoławcza: 350 zł

Ukończyła malarstwo i grafikę w renomowanej niemieckiej uczelni Hochschule für Grafik und Buchkunst w Lipsku. Jeszcze podczas studiów zetknęła się ze sztuką i kulturą świata arabskiego, co nie pozostało bez wpływu na jej artystyczną wrażliwość w postrzeganiu ludzi i ich problemów. Po uzyskaniu dyplomu z malarstwa i grafiki, studiowała arabistykę na Uniwersytecie Lipskim. Od 2012 roku jest wykładowcą na wydziale wzornictwa German University w Kairze (GUC). Zajmuje się głównie malarstwem, jest autorką projektów w dziedzinie street art oraz ich realizatorką. Interesuje ją sztuka w przestrzeni publicznej. W swej artystycznej pracy posługuje się różnymi mediami. W centrum zainteresowania artystki stoją zawsze ludzie i ich wzajemne relacje. Jej prace zostały pokazana na wystawach miedzy innymi w Niemczech, Egipcie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, oraz były omówione i opublikowane w Walls of Freedom, Street art of the Egyptian Revolution.

Łukasz MACIASZKIEWICZ Hangmen House, 2021

beachbody #10, 2022

akryl, papier akwarelowy, 14x21,9cm, praca oprawiona

Agnieszka MICHALCZYK

Cena wywoławcza: 600 zł

Litografia, 70 x 50 cm, nakład 3 szt.

Poz. 131

Sitodruk, 70 x 50 cm, nakład 6 szt. Cena wywoławcza: 280 zł

Łukasz MACIASZKIEWICZ (1988)

Absolwent University of the Arts London (2020) i Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (2022). Zajmuje się głównie sitodrukiem, fotografią i sztuką AR. Jego twórczość porusza tematy związane z wykluczeniem jednostki w kontekście współczesnego miasta, a także problemy lęków i fobii.

Poz. 133

Łukasz MACIASZKIEWICZ NO MONOCHROME, 2021

Agnieszka MICHALCZYK

Poz. 132

Witold ABAKO Jacki, Akryl,1995pastel, papier, 50 x 70 cm, sygn. p.d.: ABAKO\'95, praca oprawiona.

Cena wywoławcza: 1500 zł

Poz. 135

Cena wywoławcza: 280 zł

Łukasz MACIASZKIEWICZ (1988)

Studiował w ASP w Krakowie, gdzie w 1984 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. L. Wajdy. W latach osiemdziesiątych pracował jako designer i architekt wnętrz w Polsce i Niemczech. W tym czasie stworzył wiele zrealizowanych projektów mebli, wnętrz, targów i wystaw. Między 1993 a 2001 rokiem pełnił obowiązki Naczelnego Grafika w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Mieszka i pracuje w Krakowie. Zaliczany bywał do "młodych dzikich". Sam o sobie mówi: "konserwatywny anarchista". Wystawia rzadko. Jego prace znajdują się w prywatnych i instytucjonalnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Danii, Austrii, oraz Japonii.

Witold ABAKO (1958) Studiował w ASP w Krakowie, gdzie w 1984 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. L. Wajdy. W latach osiemdziesiątych pracował jako designer i architekt wnętrz w Polsce i Niemczech. W tym czasie stworzył wiele zrealizowanych projektów mebli, wnętrz, targów i wystaw. Między 1993 a 2001 rokiem pełnił obowiązki Naczelnego Grafika w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Mieszka i pracuje w Krakowie. Zaliczany bywał do "młodych dzikich". Sam o sobie mówi: "konserwatywny anarchista". Wystawia rzadko. Jego prace znajdują się w prywatnych i instytucjonalnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Danii, Austrii, oraz Japonii.

Witold ABAKO Cóż?, Akryl,1997pastel, papier, 70 x 50 cm, sygn. p.d.: ABAKO\'97, praca oprawiona.

Cena wywoławcza: 1500 zł

Witold ABAKO (1958)

Poz. 134

Poz. 136

Kazimierz MIKULSKI (1918-1998)

Marta WOJNICKA

Marta WOJNICKA (1989)

Cena wywoławcza: 5000 zł

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, obroniła dyplom w 2015 roku w Pracowni Wklęsłodruku u Henryka Ożoga, aneks do dyplomu w Pracowni Malarstwa Rektora Stanisława Tabisza. Odbyła półroczne stypendium "Erasmus" na Akademii Sztuk Pięknych we Florencji w 2015 roku. Zajmuje się głównie grafiką, rysunkiem, malarstwem oraz szeroko pojętym projektowaniem graficznym. Brała udział w licznych wystawach oraz plenerach artystycznych w Polsce i za granicą

Technika mieszana, papier, 70 x 100 cm, praca oprawiona.

Tusz, papier, 35,5 x 23,5 cm, niesygnowany.

Cena wywoławcza: 1600 zł

Kazimierz MIKULSKI Kompozycja - dziewczyna z myszką

Poz. 138 Kazimierz

W cieniu czerwonego drzewa, 2022

Malarz, aktor, reżyser, scenograf. Od roku 1938 studiował malarstwo w Akademii krakowskiej pod kierunkiem Pawła Dadleza i Kazimierza Sichulskiego. Następnie, w okresie okupacji, kontynuował naukę w działającej oficjalnie Kunstgewerbeschule pod okiem Fryderyka Pautscha. Po wojnie, w latach 1945-46, uczył się aktorstwa i reżyserii w Studiu Dramatycznym przy Starym Teatrze w Krakowie. Tuż po wyzwoleniu należał do Grupy Młodych Plastyków, a w roku 1957 został członkiem reaktywowanej wówczas Grupy Krakowskiej. Podobnie jak inni artyści skupieni w obu grupach, a przede wszystkim wokół przewodzącego im Tadeusza Kantora, brał udział w wystawach sztuki nowoczesnej (Kraków 1948-49, Warszawa 1957 i 1959). Przez wiele lat współpracował z teatrem "Cricot 2". W latach 1948-1979 pracował jako scenograf i kierownik plastyczny Państwowego Teatru Lalki i Maski "Groteska" w Krakowie. W swojej twórczości podejmował tematy abstrakcyjne, malarstwa metaforycznego i surrealistycznego, stając się jednym z najbardziej uznanych przedstawicieli tego nurtu w Polsce. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce i za granicą MIKULSKI

Poz. 137

Felix FRIEDMANN Verdun Technikahorseswłasna, fotografia, 65 x 76 cm, na odwrocie naklejka z sygnaturą i opisem Cenaautorskim.wywoławcza:

Tusz, papier, 31, 2 x 23,5 cm, sygn. p.d.: K. Mikulski 97

Poz. 140

Poz. 139

2700 zł *droit de suite

Kazimierz MIKULSKI (1918-1998) Malarz, aktor, reżyser, scenograf. Od roku 1938 studiował malarstwo w Akademii krakowskiej pod kierunkiem Pawła Dadleza i Kazimierza Sichulskiego. Następnie, w okresie okupacji, kontynuował naukę w działającej oficjalnie Kunstgewerbeschule pod okiem Fryderyka Pautscha. Po wojnie, w latach 1945-46, uczył się aktorstwa i reżyserii w Studiu Dramatycznym przy Starym Teatrze w Krakowie. Tuż po wyzwoleniu należał do Grupy Młodych Plastyków, a w roku 1957 został członkiem reaktywowanej wówczas Grupy Krakowskiej. Podobnie jak inni artyści skupieni w obu grupach, a przede wszystkim wokół przewodzącego im Tadeusza Kantora, brał udział w wystawach sztuki nowoczesnej (Kraków 1948-49, Warszawa 1957 i 1959). Przez wiele lat współpracował z teatrem "Cricot 2". W latach 1948-1979 pracował jako scenograf i kierownik plastyczny Państwowego Teatru Lalki i Maski "Groteska" w Krakowie. W swojej twórczości podejmował tematy abstrakcyjne, malarstwa metaforycznego i surrealistycznego, stając się jednym z najbardziej uznanych przedstawicieli tego nurtu w Polsce. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce i za granicą

Felix FRIEDMANN Karierę rozpoczął po uzyskaniu dyplomu z fotografii artystycznej w Wiedniu. Zdobył międzynarodową renomę w dziedzinie fotografii architektury, wnętrz i otoczenia. Tworzy obrazy, które nie tylko dokumentują, ale tłumaczą i wizualizują pomysły i wizje projektanta. Posługuje się zarówno analogowymi kamerami filmowymi, jak i cyfrowymi w zależności od potrzeb i życzeń klienta.

Monika GAWRON Samotność

79,5 x 66,5 cm, 2022, sygn. l.d.

Cena wywoławcza: 5500 zł

Kompozycja - dziewczyny z cieniem kota na wzgórzu

Technika własna (wyładowania elektryczne), papier, 30,5 x 40,6 cm

Zapisunki to rysunki powstające w technikach mieszanych, tworzone w dużej mierze z odręcznych zapisów. Arkusze papieru pod Zapisunki tworzone są ze starych, zapisanych odręcznymi notatkami kartek różnego typu papieru, które artystka na bieżąco odkłada. Skleja je za pomocą taśm i kleju, a następnie nanosi zapisy. Treści Zapisunków odnoszą się do wspomnień i przemyśleń artystki związanych z przeszłością, zarówno tą bliską jak i daleką Cena wywoławcza: 450 zł

Cena wywoławcza: 600 zł

Monika Gawron, ur. w 1997 roku w Piekarach Śląskich, absolwentka kierunku malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom główny zrealizowała w Pracowni Malarstwa prof. dr hab. Zbigniewa Blukacza oraz dwa dyplomy dodatkowe: w Pracowni Rysunku prof. dr hab. Macieja Linttnera oraz Rzeźby pod okiem mgr. Katarzyny Fober. Stypendystka Rektora ASP w Katowicach dla najlepszych studentów. Ma na koncie wystawy indywidualne i zbiorowe, m.in. indywidualną wystawę w Galerii Pojedynczej w Katowicach (2021), zbiorową wystawę w Rondzie Sztuki w Katowicach "Studencki Obraz Roku" (2021), udział w wystawie zbiorowej Międzynarodowym Triennale Rysunku Studenckiego (2020) oraz udział w projekcie Sztuka Teraz i wystawie zbiorowej w Muzeum Narodowym w Krakowie (2019). W swoich pracach porusza tematykę czasu oraz pamięci, często wykorzystując słowo pisane.

Poz. 141 VOLT IN HOLT delta-DELIQUESCO-513, 2022

VOLT IN HOLT Zespół łączący zamiłowanie do elektrotechniki z tworzeniem przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych. Dominik Kuryga i Paulina Weremczuk projektują biżuterię, meble i akcesoria, zdobiąc je ręcznie prądem przy użyciu napięcia wielkiej częstotliwości. Adrianna Trybuchowicz-Mojska - z wykształcenia architekt, z zamiłowania fotograf, eksplorująca artystyczny potencjał fotografii tradycyjnej. Występujemy jako kolektyw artystyczny pod nazwą VOLT IN HOLT & Ada Trybuchowicz. Łączymy naszą wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin nauki, techniki i sztuki. W ten sposób powstał projekt, który zbliżył do siebie te pojęcia. Naszymi pracami pragniemy ukazać odbiorcom nieprzeniknioną złożoność naszej rzeczywistości i fakt, że być może nigdy nie będziemy w stanie jej w pełni pojąć.

Poz. 142

Monika GAWRON (1997)

ż, papier, 21 x 29,7 cm, na odwrocie autorska pieczątka

Bez Kolatytułu

Poz. 143

Cena wywoławcza: 150 zł

AMONG SCRATCHES

Cena wywoławcza: 600 zł

Poz. 144

AMONG SCRATCHES

Bez Kolatytułu

AMONG SCRATCHES

Among Scratches - to jeden z pseudonimów. Autorka podpisuje się nim przy działaniach artystycznych. Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prace artystki pojawiały się na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych (m.in. w Płockiej Galerii Sztuki, w Galerii "U", Galerii Kazamaty w Warszawie oraz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu). Działa na pograniczu kolażu, fotografii, malarstwa, sztuki konceptualnej i street artu. Obecnie mieszka i tworzy w Gdańsku.

VOLT IN HOLT eta-TRAHERE-403, 2022

Cena wywoławcza: 150 zł

Poz. 145 Michał DROZD BEZ OdbitkaTYTUŁUsrebrzona, 20 x 29 cm, sygn. l.d.: Bez tytułu 2019, p.d.: Michał Drozd.

Michał DROZD BEZ OdbitkaTYTUŁUsrebrzona, 15 x 29,5 cm, sygn. l.d.: Bez tytułu 2019, p.d.: Michał Drozd.

Cena wywoławcza: 1000 zł *droit de suite Michał DROZD (1961) artysta, fotografik. Był uczestnikiem ponad 60 wystaw zbiorowych w kraju i poza granicami oraz 20 wystaw indywidualnych (m.in. USA, Węgry, Niemcy). Miał również indywidualną wystawę w Polish Museum of America w Chicago w trakcie "In Between 1945-2000"prezentacji polskiej sztuki współczesnej przygotowanej przez Andę Rottenberg i Anete

Michał DROZD (1961) artysta, fotografik. Był uczestnikiem ponad 60 wystaw zbiorowych w kraju i poza granicami oraz 20 wystaw indywidualnych (m.in. USA, Węgry, Niemcy). Miał również indywidualną wystawę w Polish Museum of America w Chicago w trakcie "In Between 1945-2000"prezentacji polskiej sztuki współczesnej przygotowanej przez Andę Rottenberg i Anete Prasał. Pracuje w autorskim studio fotograficznym mieszczącym się w Millenium Hall. Na stałe współpracuje z DagArt Galerie oraz kilkoma galeriami we Francji, Belgii i Holandii. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych, m.in.: Złotego Medalu i tytułu Mistrza Polski Fotografii Studyjnej (Warszawa 2000), Srebrnego Medalu w kategorii Portret (2005), Brązowego Medalu w kategorii Muzyka (2005) czy Grand Prix Biennale Plakatu Fotograficznego (2006).

AMONG SCRATCHES

Poz. 146

Poz. 147

Studiowała w krakowskiej ASP u Cz. Rzepińskiego, Z. Pronaszki i L. Gardowskiego, pod jego kierunkiem w 1953 r. otrzymała dyplom. Studiując, współpracowała z redakcją "Dziennika Polskiego" i "Życia Lubelskiego", gdzie zamieszczała swoje rysunki

29x41 cm, sygn. p.d.: J. Śliwiński 1956

Jan ŚLIWIŃSKI (1908-1983)

Prasał. Pracuje w autorskim studio fotograficznym mieszczącym się w Millenium Hall. Na stałe współpracuje z DagArt Galerie oraz kilkoma galeriami we Francji, Belgii i Holandii. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych, m.in.: Złotego Medalu i tytułu Mistrza Polski Fotografii Studyjnej (Warszawa 2000), Srebrnego Medalu w kategorii Portret (2005), Brązowego Medalu w kategorii Muzyka (2005) czy Grand Prix Biennale Plakatu Fotograficznego (2006).

Danuta BOGUSZEWSKA-CHLEBOWSKA

Cena wywoławcza: 1400 zł *droit de suite

W 1935 r. rozpoczął studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u W. Jarockiego i St. Filipkiewicza, kontynuował je w zakresie malarstwa ściennego i scenografii u K. Frycza w latach 1945-46. W czasie II wojny światowej podejmował tematy martyrologiczne, później tworzył cykle rodzajowe o charakterze satyrycznym, moralizatorskim, krytycznym wobec zjawisk współczesnego życia społecznego.

Poz. 148

ŁĄ Olej,KApapier, 17 x 15 cm w świetle p-p., sygn. D.Boguszewska-Chlebowska.

Jan ŚLIWIŃSKI BEZ Akwarela,TYTUŁUpapier,

Cena wywoławcza: 2500 zł *droit de suite

Danuta BOGUSZEWSKA-CHLEBOWSKA (1921-2013)

Cena wywoławcza: 850 zł

Ewelina KOWAL

Ewelina KOWAL (1981)

Poz. 149

Fotografia czarno-biała, 50 x 60 cm, praca oprawiona.

Still life/ W stronę materii

Fotografią zajmuje się od kilku lat - szczególnie studyjną martwej natury oraz fotografią pejzażu i mody. Laureatka wielu konkursów, m.in.: brązowy medal na ogólnopolskim Konkursie Fotografii "Twórczość Młodych" za cykl zdjęć "W stronę materii", I Nagroda w Konkursie "W poszukiwaniu ducha mody" podczas Gali Mody i Kultury Europejskiej (Kraków 2000). Obecnie jej prace znajdują się w zbiorach Komercyjnej Galerii FotografiiGazety Antykwarycznej w Krakowie.