Cooltura Issue 851

Page 1

The Polish Weekly | N o 28 (851) | 09.07.2020

Wraca życie kulturalne Zobacz, co proponują po otwarciu londyńskie galerie i muzea. Str. 20

W czym na plażę?

Polecamy najmodniejsze tego lata stroje kąpielowe dla niej i dla niego. Str. 28

Jak zacząć bieganie

Trenerka personalna Małgorzata Koszela-Żarska podpowiada od czego zacząć regularne treningi biegowe. Str. 40

Z POLSKI DO ANGLII BEZ PRZYMUSOWEJ KWARANTANNY

oja fascynacja Ameryką Łacińską pochodziła już z czas ów dzie ciństwa; zaszczepili ją we mnie Tony Halik oraz Elżbieta Dzikowska. W tamtych latach byli oni dla nas oknem na świat, mogliśmy podziwiać ich podróże, żyjąc w szarej rzeczywistości PRL-u, mówi w rozmowie z Dariuszem A. Zellerem mieszkający w Londynie Mariusz Stopa, polski podróżnik i miłośnik terenów Ameryki Południowej i Środkowej.

Fot. Pajor Pawel / Shutterstock.com

Marcin Urban

Od

10 lipca osoby podróżujące z Polski do Anglii będą zwolnione z przymusowej kwarantanny. Brytyjski rząd ogłosił listę 50 krajów, z którymi utworzono tak zwane mosty powietrzne. Przylatujący z tych krajów będą zwolnieni z obowiązku dwutygodniowej izolacji. Na liście są popularne kierunki turystyczne, kraje, z których pochodzi wielu mieszkających w Wielkiej Brytanii imigrantów, jak i brytyjskie terytoria zamorskie. Od 10 lipca zwolnieni z kwarantanny są przylatujący do Anglii z następujących krajów: Andora, Antigua i Barbuda, Aruba,

Kierunek Ameryka M

Australia, Austria, Bahamy, Barbados, Belgia, Bonaire, Sint Eustatius i Saba, Chorwacja, Curaçao, Cypr, Republika Czeska, Dania, Dominika, Wyspy Owcze, Fidżi, Finlandia, Francja, Polinezja Francuska, Niemcy, Grecja, Grenlandia, Grenada, Gwadelupa, Hongkong, Węgry, Islandia, Włochy, Jamajka, Japonia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Makau, Malta, Mauritius, Monako, Holandia, Nowa Kaledonia, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Reunion , San Marino, Serbia, Seszele, Korea Południowa, Hiszpania, St Barthélemy, St Kitts i Nevis, St Lucia, St Pierre i Miquelon, Szwajcaria, Tajwan, Trynidad i Tobago, Turcja, Watykan, Wietnam. Rząd podkreśla, że stale monitoruje sytuację na świecie i lista będzie aktualizowana zależnie od rozwoju wydarzeń.

Przymusowa kwarantanna nadal obowiązuje osoby przylatujące między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Portugalii, Szwecji oraz większości krajów Bliskiego Wschodu i Azji. Linie Ryanair wznowiły już 40 proc. swoich połączeń, w tym większość lotów między Wielką Brytanią i Polską. - Samoloty są wypełnione w około 70 proc. – powiedział Michael O’Leary w wywiadzie dla BBC. Wcześniej połączenia Polski z Wielką Brytanią wznowiły linie Wizzair. Polskie linie lotnicze LOT zapowiedziały przywrócenie połączeń Warszawa - Londyn 15 lipca. Podróżujący autobusami i samochodami mogą już przeprawić się przez kanał La Manche Eurotunelem.

Jesteśmy w dobie wyborów prezydenckich w Polsce, ale tobie zdaje się wybory prezydenckie kojarzą się z czymś zgoła innym, przynajmniej jeśli chodzi o kraj. Prawda to czy fałsz?

- Tak, zgadza się, gdyż miałem zabawną historię podczas jednej z podróży po Ameryce Południowej w 2015 roku. Będąc w listopadzie w 2015 roku w Buenos Aires byłem świadkiem wyborów prezydenckich i to w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Czytaj więcej na str.16-18


2 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| TYM ŻYJĄ WYSPY

Od września Polacy złożyli najwięcej wniosków o status wszystkie dzieci osoby osiedlonej mają wrócić do szkół

M

inisterstwo S praw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii poinformowało, że już ponad 3,6 mln obywateli Unii Europejskiej złożyło wniosek o status osoby osiedlonej. Najwięcej wniosków złożyli obywatele Polski. Termin ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii upływa 30 czerwca 2021 roku. Do końca maja tego roku wnioski złożyło 3,612,400 osób, w tym 697 tys. Polaków – podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Na kolejnych miejscach znaleźli się Rumuni, Włosi, Portugalczycy i Hiszpanie. 14,100 wniosków zostało uznanych za nieważne lub niespełniające wymagań formalnych, a 900 odrzucono.

Od

września uczniowie szkół wrócą do 30-osobowych klas, w których będą obowiązywać zasady dystansu społecznego skrócone do 1 metra. Chodzenie do szkoły będzie ponownie obowiązkowe. Rodzice, którzy tego nie dopilnują, muszą liczyć się z karami finansowymi. Ministerstwo E dukacji przedstawiło szczegółowe wytyczne dotyczące pełnego wznowienia pracy szkół we wrześniu. Plan zakłada trzymanie dzieci w grupach (tzw. bańkach), które nie będą miały ze sobą kontaktu, by ograniczyć możliwość transmisji koronawirusa. Nie będzie szkolnych apeli, przedstawień i wspólnych zabaw dzieci z różnych klas, by ograniczyć kontakty do niezbędnego minimum. Klasy będą rozpoczynać i kończyć zajęcia o różnych godzinach, by uniknąć tłoku na początku i końcu dnia nauki. Uczniowie i nauczyciele nie będą zobowiązani do noszenia masek, będą jednak musieli często myć ręce. Sale lekcyjne i ich wyposażenie będą czyszczone znacznie częściej i dokładniej niż wcześniej. Dzieci z podwyższoną temperaturą będą odsyłane do domu. Szkoły mają dostać testy do samodzielnego diagnozowania zakażeń. Jeśli dwoje dzieci z klasy zachoruje na Covid19 w ciągu dwóch tygodni – cała klasa, a nawet cała szkoła

będzie musiała poddać się kwarantannie. Plan rządu budzi wątpliwości nauczycieli i rodziców. W praktyce trudno będzie wykluczyć kontakt między uczniami z różnych klas, bo są w nich rodzeństwa, które mogą przenieść wirusa z jednej klasy do drugiej, uczniowie mogą się też spotykać poza szkołą. Inną kwestią są egzaminy. Nauczyciele i uczniowie będą mieli trudne zadanie nadrobienia kilkumiesięcznych zaległości w nauce. Rząd obiecał przekazanie szkołom dodatkowych pieniędzy na organizację wsparcia dla dzieci najbardziej poszkodowanych z powodu pandemii. Psycholodzy zwracają także uwagę na problemy wychowawcze, jakie mogą pojawić się na skutek odzwyczajenia się dzieci od szkolnej dyscypliny. - Nie możemy się poddać i powiedzieć, że dzieci nie mogą wrócić do szkół – powiedział minister edukacji, cytowany przez BBC. Gavin Williamson zapewnił, że zostanie wprowadzony „system kontroli, który zminimalizuje ryzyko ze strony Covid-19”. Podkreślił też, że od września uczniowie będą realizować program nauczania w pełnym zakresie. Kate Green, minister edukacji w opozycyjnym gabinecie cieni oskarżyła rząd o „przyśnięcie za kierownicą” w przywróceniu pełnej i obowiązkowej edukacji.

- Nadal jest bardzo dużo czasu na złożenie wniosku przed ostatecznym terminem. Zachęcam jednak wszystkich, aby zrobili to jak najwcześniej. Dla osób, które mają pytania lub potrzebują pomocy udostępniono telefoniczne i elektroniczne porady - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Kevin Foster. Uzyskanie statusu osoby osiedlonej jest niezbędne, by po brexicie legalnie pozostać w Wielkiej Brytanii. Złożenie wniosku jest bezpłatne. Składa się go przez aplikację telefoniczną EU Exit ID Document Check. Osoby, które mieszkają w Wielkiej Brytanii co najmniej 5 lat dostają settled status, a mieszkający krócej pre-settled status.

Rafał Trzaskowski z największym poparciem Polonii na Wyspach

P

oparcie Polonii dla kandydatów na prezydenta RP rozłożyło się zupełnie inaczej niż w Polsce. Na Wyspach w pierwszej turze wygrał Rafał Trzaskowski, który uzyskał 48 proc. poparcia. Drugie miejsce zajął Szymona Hołownia, który zdobył poparcie 18 proc. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Obecny prezydent Andrzej Duda zajął trzecie miejsce zdobywając 15,5 proc. głosów. Kolejną pozycję uzyskał Krzysztof Bosak. Kandydat Kon-

federacji zdobył poparcie 12 proc. głosujących na Wyspach, a plasujący się za nim Robert Biedroń - 5 proc. głosów. 1 proc. poparcia zdobył Władysław Kosiniak-Kamysz. Wyniki pozostałych kandydatów kształtują się na poziomie poniżej 0,5 proc. Wybory prezydenckie cieszą się rekordowym zainteresowaniem Polonii. Najwięcej Polaków żyjących poza granicami Polski, głosowało w Wielkiej Brytanii. Do pierwszej tury zarejestrowało się ponad 130 tys. osób.

Elektryczne hulajnogi dopuszczone na drogi

E

lektryczne hulajnogi zostały dopuszczone do użytku na drogach publicznych w Wielkiej Brytanii, ale uwaga - tylko pochodzące z wypożyczalni. Używanie własnego e-skutera na drogach publicznych pozostaje nielegalne

– podało Ministerstwo Transportu. Przez rok potrwa pilotaż, w trakcie którego urzędnicy chcą przyjrzeć się wpływowi decyzji na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Wyp ożyczający elektryczne hulajnogi będą musieli mieć tymczasowe lub pełne prawo jazdy i ukończone co najmniej 16 lat. Niedozwolona będzie jazda po chodnikach. Kaski nie są wymagane, ale zalecane. Prędkość maksymalna hulajnogi musi być ograniczona do 15,5 mili na godzinę.

ADRES Unit 8, Odeon Parade 480 London Road, Isleworth, TW7 4RL Tel: 020 8846 3615 www.cooltura24.co.uk, info@cooltura.co.uk WYDAWCA MEDIA IN & OUT ISSN 1743-8489 REDAKCJA MARCIN URBAN Redaktor naczelny DARIUSZ A. ZELLER Zastępca redaktora naczelnego MARIETTA PRZYBYŁEK KAROLINA WIATROWSKA ADRIAN GRAD SABINA DYLA-GRAD KOREKTA I REDAGOWANIE TEKSTÓW BEATA TOMCZYK DZIAŁ GRAFICZNY AGATA OLEWIŃSKA PRZEMYSŁAW GAJDA ART-SERWIS MARKETING I REKLAMA marketing@cooltura.co.uk DYREKTOR MARKETINGU I REKLAMY JOANNA ROŻEK joanna@cooltura.co.uk, wew. 246 DZIAŁ MARKETINGU I REKLAMY EWA SUŁKOWSKA-LEŚNIARA ewa@cooltura.co.uk, wew. 245 MAŁGORZATA SAS m.sas@cooltura.co.uk, wew. 263 EWA MROCZEK e.mroczek@cooltura.co.uk KSIĘGOWOŚĆ RADOSŁAW STASZEWSKI KLAUDIA SENYK DYSTRYBUCJA MARLENA SIEJKA VEL DOMAŃSKA 020 88 46 3612, distribution@cooltura.co.uk Redakcja nie odpowiada za treść reklam i ogłoszeń. Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych i zastrzega sobie prawo do skracania i przeredagowania tekstów. Publikowanie zamieszczonych tekstów i zdjęć bez zgody redakcji jest niezgodne z prawem.

Cooltura is regulated by IMPRESS: The Independent Monitor for the press CIC For complaints scheme see: www.cooltura24.co.uk/s/24/making-a-complaint Sprostowania prosimy kierować na adres: complaints@cooltura.co.uk Please make any complaints to: complaints@cooltura.co.uk

cooltura24uk

@cooltura24uk

@cooltura24uk

cooltura

SZYBKI KONTAKT Chcesz się podzielić ciekawym tematem, pochwalić swoim sukcesem, zaprosić na wydarzenie w Wielkiej Brytanii lub podzielić ciekawym zdjęciem? Napisz do nas:

redakcja@cooltura.co.uk lub zadzwoń:

020 8846 3615


| Nยบ 851 | 9 lipca 2020

XXXXXX |

| 3


4 |

| TYM ŻYJĄ WYSPY

9 lipca 2020 | Nº 851 |


| 5

TYM ŻYJĄ WYSPY |

| Nº 851 | 9 lipca 2020

Oddziały ratunkowe muszą Największy wzrost liczby odnotowano „przygotować się na najgorsze” zakażeń w Knowsley

J

eśli do zimy nie uda się podać szczepionki na koronawirusa mieszkańcom Wysp to oddziały ratunkowe w całej Wielkiej Brytanii muszą przygotować się na oblężenie. Sezon zachorowalności na grypę rozpoczyna się właśnie w okresie jesienno-zimowym i nasila się na przełomie stycznia i lutego. Eksperci ostrzegają, że objawy grypy są podobne do infekcji koronawirusem, co może wywołać panikę. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie ostrzegają, że brak odporności, którą mogłaby zapewnić szczepionka, może doprowadzić do kolejnego wzrostu zakażeń koronawirusem. Podczas konsultacji Komisji Specjalnej ds. Nauki i Technologii Izby Gmin z naukowcami stwierdzono, że ta zima może być najgorszą w historii brytyjskiej służby zdrowia. Oddziały ratunkowe już od kilku lat alarmują w sezonach zimowych, że są przeciążone. Brakuje wolnych łóżek i personelu, a czas oczekiwania pacjentów na

Z © chrisdorney / Shutterstock.com

udzielenie pomocy wydłuża się. Gwałtowny wzrost zachorowań na grypę lub co gorsza Covid-19 sparaliżowałoby jednostki A&E. Profesor sir John Bell z Uniwersytetu w Oxfordzie przyznał, że nie należy spodziewać się, iż prace nad szczepionką zostaną zakończone do końca tego roku. „Podczas trwania tej epidemii zbyt mocno polegano na założeniach, które okazały się nieprawdziwe. Tak więc, moja rada jest taka, by przygotować się na najgorsze”. „Jeśli czeka nas naprawdę gwałtowny sezon grypowy,

będziemy mieli trudności z oddzieleniem pacjentów z grypą od pacjentów z COVID-19”, mówił dodając, że jedyne co można zrobić w tej sytuacji to podawać ludziom szczepionkę właśnie na grypę. Tymczasem badania kliniczne nad brytyjską szczepionką na koronawirusa weszły w kolejną – trzecią już fazę. Do tej pory do udziału w testach zgłosiło się 8 tys. ochotników. Naukowcy zdradzili, że osoby te właściwie reagują na podawaną im substancję, więc szansa na powodzenie całego projektu jest bardzo duża.

najnowszych raportów Public Health England wynika, że w ostatnim tygodniu czerwca największy wzrost wskaźnika wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem na 100 tys. mieszkańców, odnotowano na terenie Knowsley. Tuż za nim znajdują się Bolton i londyńskie dzielnice Hammersmith i Fulham. W Knowsley w hrabstwie Merseyside, wskaźnik infekcji wzrósł z 6 osób na 100 tys. w okresie między 15 a 21 czerwca, do 20 na 100 tys. w kolejnym tygodniu (22-28 czerwca). W Bolton w hrabstwie Greater Manchester, wskaźnik ten wzrósł z 16 przypadków infekcji na 100 tys. osób do 23, a w Hammersmith i Fulham w zachodnim Londynie odnotowano wzrost z 6 do 12 na 100 tys. Z raportu PHE wynika również, że w ostatnich dniach najwięcej przypadków infekcji wykrywa się u młodych ludzi,

którzy przechodzą chorobę łagodnie. „Liczba wykrytych przypadków jest nadal wysoka u dorosłych w wieku 75 lat i starszych oraz u osób w wieku 15-44 lata. Nastąpił niewielki wzrost zakażeń wśród dzieci w wieku 0–4 lat”, czytamy w oświadczeniu Public Health England. „Nastąpił spadek liczby incydentów w domach opieki i w szpitalach, liczba incydentów w placówkach edukacyjnych pozostaje na stałym poziomie”, napisano. Najnowsze dane uwzględniają wyniki testów na koronawirusa zarówno filaru 1 jak i filaru 2. Wcześniej rząd podawał do wiadomości publicznej jedynie raporty oparte na bilansach dobowych w ramach filaru 1. „Odkąd testy filaru 2 stały się dostępne dla wszystkich w 21 tygodniu epidemii, wykryto więcej przypadków łagodnej postaci choroby, głównie wśród młodych osób”, podał PHE.

Trzecia faza badań nad szczepionką na koronawirusa Źródło: Polska Agencja Prasowa

K

ilka najbardziej zaawansowanych szczepionek na Covid-19, m.in. koncernu AstraZeneca oraz amerykańskiej firmy Moderna, wchodzi w trzecią, decydującą fazę badań klinicznych. Według zapowiedzi pierwsze preparaty będą gotowe przed końcem 2020 r., a niektóre nawet jesienią. Na całym świecie trwają prace nad ponad 140 szczepionkami, które mają chronić przed koronawirusem SARS-CoV-2.

Część z nich jest już wyraźnie zaawansowana. Z początkiem lipca 2020 r. w trzecią fazę badań klinicznych wkracza szczepionka amerykańskiej firmy Moderna. „New York Times" twierdzi, że może być ona gotowa na początku 2021 r. To preparat nowego typu, w którym wykorzystuje się mRNA wirusa, żeby wywołać reakcję odpornością. Był on pierwszym na świecie, który zaczęto testować na ludziach od początku maja 2020 r. W trzecią fazę badań wkracza też szczepionka koncernu

AstraZeneca, opracowana wspólnie ze specjalistami University of Oxford, o roboczej nazwie ChAdOx1nCoV-19. Jest ona testowana głównie w Anglii oraz w Brazylii i Afryce Południowej. Reuters i inne agencje prasowe informują, że pierwsze jej dawki mogą być dostępne już w październiku 2020 r. W Brazylii w dwóch partiach w grudniu tego roku oraz w styczniu 2021 r. ma być gotowych już 100 mln dawek. Produkcją ma się zająć brazylijska firma Fiocruz. W Brazylii badaniami klinicznymi tego preparatu objęto

ponad 5 tys. ochotników (w Anglii – ponad 4 tys.), a ich koordynacją zajmują się specjaliści Federalnego Uniwersytetu w Sao Paulo. Opracowano ją w oparciu o zmodyfikowanego adenowirusa, zawierającego fragment materiału genetycznego kodującego białko znajdujące się na zewnątrz koronawirusa SARS-CoV-2. Po zetknięciu z nim powinna powstać reakcja odpornościowa, chroniąca przed zakażeniem. Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

szczepionka specjalistów AstraZeneca i Oksfordu jest najbardziej zaawansowana i szczególnie obiecująca. Ponieważ są duże nadzieje na to, że będzie bezpieczna i skuteczna, jej produkcja ruszyła jeszcze przed rozpoczęciem trzeciej fazy testów.

24 Więcej na portalu

cooltura24.co.uk

SKIP HIRE PROMO!

RUBBISH CLEARANCE 8Y

SKIP

£220 + VAT

12Y

SKIP

£270 + VAT

F O R P O S T C O D E S : W1 · W2 · W3 · W4 · W5 · W6 · W7 W8 · W9 · W10 · W11 · W12 · W13 · W14 · NW1 · NW2 · NW3 NW4 · NW5 · NW6 · NW8 · NW9 · NW10 · NW11 · SW1 · SW3 SW5 · SW6 · SW7 · SW10 · TW8 · HA0 · HA9 · UB5 · UB6

07985 109 173

020 8961 6325

space.rubbish @ hotmail.co.uk www.spacerubbishltd.co.uk


6 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| TYM ŻYJĄ WYSPY

UE musi być gotowa na fiasko Izba Gmin przyjęła projekt negocjacji z Wielką Brytanią ustawy o imigracji

I © FrimuFilms / Shutterstock.com

U

nia Europejska musi być przygotowana na wypadek, gdyby negocjacje przyszłych relacji handlowych z Wielką Brytanią nie powiodły się - oświadczyła kanclerka Niemiec Angela Merkel. 1 lipca Niemcy przejęły przewodnictwo w Radzie UE, rozmowy dotyczące przyszłych relacji handlowych Wspólnoty i Wielkiej Brytanii to jeden z najważniejszych problemów, z którym będą musiały się zmierzyć. Podczas wystąpienia w Bundestagu Angela Merkel tak oceniła szanse na wypracowanie porozumienia z Londynem w sprawie umowy handlowej: „My w Unii Europejskiej musimy i powinni-

śmy przygotować się na wypadek, gdyby do porozumienia nie doszło". Wspólnotę czeka największy kryzys w historii wywołany pandemią koronawirusa, dlatego kanclerka Niemiec przyznała, że należy realistycznie patrzeć w przyszłość powściągając chwilowo ambicje i wysokie oczekiwania. Merkel uznała, że sukcesem byłaby zgoda w sprawie unijnego budżetu i właśnie podpisanie porozumienia z Wielką Brytanią. „Jeśli Wielka Brytania nie będzie chciała porównywalnych do obowiązujących w Europie regulacji dotyczących środowiska, rynku pracy czy norm socjalnych, nasze relacje będą mniej intensywne", ostrzegła.

zba niższa brytyjskiego parlamentu poparła ustawę zakładającą wprowadzenie punktowego systemu imigracyjnego. Ma on wejść w życie od stycznia przyszłego roku i zakończy swobodę przepływu osób z Unii Europejskiej. Za przyjęciem rządowego projektu głosowało 342 posłów, przeciwko było 248. Wcześniej posłowie odrzucili poprawki zgłoszone przez opozycyjną Partię Pracy. Zostanie on teraz skierowany do izby wyższej - Izby Lordów, ale biorąc pod uwagę fakt, że premier ma większość w Izbie Gmin, to już teraz można stwierdzić, że ustawa z pew-

nością wejdzie w życie z początkiem 2021 roku. „W zeszłym roku Brytyjczycy wysłali jasny komunikat, że chcą zakończyć swobodny przepływ osób, a nasz przełomowy projekt ustawy imigracyjnej właśnie to zapewnia - oświadczyła minister spraw wewnętrznych Priti Patel. Punktowy system zrówna status obywateli Unii Europejskiej i pozostałych państw. Na na celu ograniczenie możliwości podejmowania pracy przez osoby o niskich kwalifikacjach. Wprowadzone zasady będą dotyczyć tylko nowych imigrantów.

© Gary Perkin / Shutterstock.com

MIAŁEŚ

WYPADEK

LUB DROBNĄ STŁUCZKĘ? Pomożemy Ci uzyskać

ODSZKODOWANIE za: uszkodzony samochód obrażenia ciała kierowcy obrażenia ciała pasażerów wypadek w pracy wypadek w miejscu publicznym

za Najleps a ofert ku na ryn

Kontakt ZADZWOŃ całą dobę

@dnsclaims

www.dnsclaims.co.uk

BIURO PRAWNE B I U R O P R AW N E

0208 741 7762 www.dnsclaims.co.uk


| Nº 851 | 9 lipca 2020

ARTYKUŁ WE WSPÓŁPRACY Z RZĄDEM WIELKIEJ BRYTANII |

| 7

Weterani pomagają w walce z koronawirusem Marietta Przybyłek

cie i dzięki temu jest w stanie dostosować się dziś do różnych środowisk i ról zawodowych. „Wstąpiłem do NHS poprzez program „Step into Health”, który był genialny. Przedstawiłem to, co robiłem wcześniej i moje doświadczenie liczyło się” – relacjonuje Joshua. Zdobycie obejmowanego przez Joshuę stanowiska, nie było proste ze względu na dużą konkurencję. W niedługim czasie, po dołączeniu do programu „Step into Health”, Joshua otrzymał nagrodę za zasługi na rzecz pracy dla NHS, tzw. nagrodę Outstanding Impact Since Joining The NHS. Joshua był także wolontariuszem męskiej organizacji charytatywnej Men Unite, wspierającej mężczyzn w kryzysie i zajmującej się ich zdrowiem psychicznym. W zeszłym roku były żołnierz przebiegł półmaraton, aby zebrać 500 funtów dla Mental Health UK. „W tym miesiącu biegnę 100 mil, do tej pory zebrałem 795 funtów na tę samą działalność charytatywną dzięki JustGiving” – powiedział Joshua.

B

yli żołnierze posiadają szereg umiejętności, które są bardzo pomocne w walce z pandemią COVID-19. Budują szpitale, dostarczają żywność oraz leki potrzebującym. Każdego dnia, pracując w mobilnych centrach testów na obecność koronawirusa, pomagając tysiącom ludzi sprawdzić stan ich zdrowia. Wiele z prac podejmowanych przez weteranów wojennych w czasie pandemii dowodzi, że umiejętności nabyte w czasie służby wojskowej, są dzisiaj bardzo przydatne. Można wykorzystać je w życiu cywilnym, pracy w służbie zdrowia, biznesie czy różnego rodzaju organizacjach. Weterani wojenni stanowią dzisiaj ważną część służby NHS i dzielnie walczą z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. NHS korzysta z wojskowej wiedzy i doświadczenia, które są nieocenione w tym trudnym czasie. Przekształca szpitale w placówki z odseparowanymi oddziałami dla osób zakażonych COVID-19 i niezakażonych. Weterani wojenni zapewniają opiekę zdrowotną w szpitalach zakaźnych, zapewniają również wsparcie pielęgniarkom, bazując na odporności psychicznej, wypracowanej przez byłych żołnierzy w wojsku.

WETERAN Z MISJĄ

To nie pierwszy raz, kiedy były żołnierz Joshua Ryder zgłosił się jako wolontariusz do walki z pandemią. Wcześniej służył w Sierra Leone, kiedy w Afryce Zachodniej szalał wirus Ebola. 30-latek pracował w tzw. czerwonej strefie w Kerry Town, 19 mil od Freetown. Joshua Ryder był również członkiem Royal Army Medical Core i pracował jako technik bojowy. Wspominając tamte czasy mówi „Leczyliśmy pacjentów z potwierdzoną lub podejrzewaną Ebolą. Objawy są podobne do objawów malarii i zapalenia żołądka czy jelit. Testowali-

śmy pacjentów w celu sprecyzowania czy są to te objawy czy Ebola”. Pandemia Eboli w Afryce Zachodniej rozpoczęła się w 2014 roku i trwała przez dwa i pół roku. W tym czasie odnotowano 28 600 osób zakażonych i 11 325 zgonów. „Kochałem ten kraj. Ma przepiękne widoki, a ludzie w nim są naprawdę przyjaźni” wyznaje po latach były żołnierz. „Smutno było widzieć dewastację spowodowaną pandemią. Nie skupialiśmy się tylko na pandemii. Odwiedziliśmy sierocińce i pomagaliśmy zbudować coś dla kraju” – mówi Joshua. W 2018 roku Joshua Ryder zakończył służbę wojskową. Obecnie jest asysten-

tem pielęgniarskim na oddziale zdrowia psychicznego w Midlands Partnership NHS Trust Trust w Stafford. „Z dnia na dzień jestem coraz bardziej zaangażowany w dobre samopoczucie pacjentów uspokajam ich, obserwuję, wykonuję EKG i badanie krwi” – mówi Joshua, i dodaje „Mamy tutaj dobry zespół, dobrą mieszankę ludzi o różnych umiejętnościach. Wszyscy wspieramy się i robimy wszystko, co możemy dla naszych pacjentów”. Były żołnierz przyznał, że pracował dotychczas w wymagających warunkach na całym świe-

Joshua Ryder. Fot. NHS Employers


8 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| TYM ŻYJĄ WYSPY

Nastolatek podejrzany o zamordowanie sióstr

Przestępcy używali wojskowego kodowania

18

O

-letni Danyal Hussein został oskarżony o morderstwo dwóch sióstr w parku w Brent. Mężczyzna stanął przed sądem w Westminster. 27-letnia Nicole Smallman i 46-letnia Bibaa Henry zginęły w parku Fryent od ciosów zadanych nożem. Do zbrodni doszło w nocy 6 czerwca. Kobiety świętowały z przyjaciółmi urodziny Bibby. Motyw zbrodni ustali sąd. Przed sądem stanie też dwóch policjantów, którzy podczas pilnowania zwłok robili sobie selfie z ciałami ofiar, a potem wysłali zdjęcia znajomym. Funkcjonariusze zostali zawieszeni w obowiązkach.

„Nielegalnych imigrantów trzeba zawracać”

Bibba Henry i Nicole Smallmann. Fot. Met Police

Urząd nadzorujący pracę policji ustala także możliwe nieprawidłowości w trakcie śledztwa. Wyjątkowo dużo czasu minęło bowiem od zgłoszenia zaginięcia sióstr przez bliskich do wykrycia zwłok w parku.

Szokująca pomyłka wymiaru sprawiedliwości

S © Susan Pilcher / Shutterstock.com

N

ielegalni imigranci próbujący dostać się do Wielkiej Brytanii powinni być zawracani do Francji – uważa były szef straży granicznej . Tony Smith wyjaśnił w wywiadzie dla BBC, że tylko takie rozwiązanie zniechęci zarówno emigrantów, jak i przemytników organizujących przeprawy przez kanał La Manche. Wymagałoby to jednak umowy z Francją, a z tym jest problem. Od początku roku przez kanał nielegalnie przeprawiło się i wystąpiło w Wielkiej Brytanii o azyl już blisko 2,5 tys. osób.

eryjny gwałciciel Joseph McCann został wypuszczony z więzienia w lutym ubiegłego roku przez pomyłkę – wykazała kontrola jego sprawy. Dwa miesiące później dokonał serii porwań i gwałtów, które wstrząsnęły Wielką Brytanią. Jego ofiarami padły dzieci i kobiety w wieku od 11 do 71 lat. Bandyta porywał je z ulicy, więził i torturował. Zdaniem kontrolerów niedoświadczeni kuratorzy sądowi przegapili co najmniej 8 okazji, by zatrzymać McCanna w więzieniu. Ministerstwo Sprawiedliwości cytowane przez Sky News zapewnia, że od tamtego czasu usprawniono przepływ informacji, a kuratorzy sądowi dostali skierowania na nowe szkolenia.

ficerowie National Crime Agency we współpracy z policją aresztowali 746 przestępców, którzy dotychczas byli poza zasięgiem służb. Wśród zatrzymanych są mordercy, handlarze narkotyków i broni. Zatrzymań dokonano w ramach operacji Venetic, wymierzonej w zorganizowane grupy przestępcze działające na terenie Wielkiej Brytanii. Przejęto 54 mln funtów gotówki pochodzącej z działalności przestępczej, 77 sztuk broni palnej i ponad dwie tony narkotyków. Przez wiele lat przestępcy byli nieuchwytni, głównie dzięki nowinkom technicznym, z których korzystali w prowadzeniu swoich brudnych interesów, takich jak telefony szyfrujące EncroChat. Specjalistom NCA udało się jednak złamać ten system, dzięki czemu śledczy zdobyli dowody obciążające bossów. Z sieci szyfrującej korzystało

na całym świecie 60 tys. przestępców, w Wielkiej Brytanii namierzono 10 tys. takich kont, a w samym Londynie 1,5 tys. Dzięki komunikatorowi szyfrującemy treści przestępcy mogli prowadzić bezpieczne rozmowy telefoniczne, planować dystrybucję nielegalnych towarów, zlecać pranie pieniędzy, a nawet morderstwo szefa konkurencyjnego gangu. Od 2016 roku brytyjska National Crime Agency współpracuje ze swoimi odpowiednikami na całym świecie w celu infiltracji zorganizowanych grup przestępczych. Dwa miesiące temu służby z Francji i Holandii złamały jedną z sieci zaszyfrowanej telefonii, zebrane przez nie dane udostępniono również Brytyjczykom za pośrednictwem Europolu. O tamtego czasu policja i NCA monitorują każdy ruch przestępców na Wyspach należących do rozpracowanej sieci w ramach operacji Venetic – uznanej za największą w historii brytyjskich służb.

Przypadkowy przechodzień ofiarą bandytów

20

-letni Alexander Kareem, który został zastrzelony w czerwcu przy Askew Road w Hammersmith, padł ofiarą pomyłki bandytów – ustaliła policja. Śledczy wciąż próbują wyjaśnić kto strzelał i apelują o informacje na temat białego Range Rovera, którym sprawcy uciekli z miejsca zbrodni. Samochód został porzucony i spalony w pobliskim Ealing. Do zdarzenia doszło o godzinie 00:40 w nocy z 7 na 8 czerwca. Alexander Kareem został zastrzelony po wyjściu z lokalnego sklepu. Policja apeluje o wszelkie informacje, które mogą pomóc w śledztwie. Można je przekazywać anonimowo na numer Crimestoppers 0800 555 111.

Fot. Met Police

– Ludzie, którzy to zrobili, muszą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości, bezlitośnie zestrzelili niewinnego mężczyznę na ulicy, nie dbając o konsekwencje – powiedział prowadzący sprawę detektyw Wayne Jolley z wydziału do spraw specjalnych londyńskiej policji.


| Nº 851 | 9 lipca 2020

TYM ŻYJĄ WYSPY |

| 9


10 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| TYM ŻYJĄ WYSPY

Czarne 48 godzin na rynku pracy

Gospodarka skurczyła się bardziej niż zakładano

G

© EQRoy / Shutterstock.com

P

onad 12 tys. Brytyjczyków straciło pracę w ciągu zaledwie dwóch dni ubiegłego tygodnia. Grupowe zwolnienia ogłosiły niemal równocześnie sieci sklepów i firmy z branży lotniczej. Topshop i Harrods zwolnią blisko 1,200 osób, producent koszul TM Lewin zamknął wszystkie sklepy i zwolnił 600 pracowników, nawet 5 tys. osób zwolni sieć kawiarni Upper Crust, 300 Virgin Money, Clydesdale Bank i Yorkshire Bank, 1,700 miejsc pracy zlikwiduje Airbus, a 1,300 linie EasyJet. Części swoich domów handlowych nie otworzy już John Lewis. Na

razie nie wiadomo ile osób straci tam zatrudnienie. Jak informuje telewizja BBC, redukcje zapowiedziały też sieci WH Smith, Bensons for Beds i Wrights Pies. Pocieszający jest fakt, że liczba ofert pracy w ostatnim tygodniu czerwca wzrosła o 27 tys. do 990 tys., ale wciąż jest na znacznie niższym poziomie niż rok temu – podała Recruitment and Employment Confederation. Pracowników szukają głównie lokale gastronomiczne oraz firmy budowlane. Największy wzrost liczby ofert odnotowano w Londynie.

ospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się mocniej niż wcześniej szacowano, wynika z najnowszych danych opublikowanych przez brytyjski Urząd Statystyczny. ONS informuje, że tak fatalnych wyników nie odnotowano od 41 lat. W pierwszych trzech miesiącach 2020 roku PKB Wielkiej Brytanii zmniejszył się o 2,2 proc. Był to największy spadek odnotowany od trzeciego kwartału 1979 roku. W samym marcu tego roku produkt krajowy brutto skurczył się o 6,9 proc. Pierwotnie szacowano, że w pierwszym kwartale 2020 roku gospodarka skurczyła się o 2 proc., a w marcu o 5,8 proc. Według innych danych ONS, wskutek pandemii koronawirusa gospodarstwa

domowe zmuszone były do skromniejszego życia. Brytyjczycy wydali o 9,5 mld funtów mniej głównie z powodu braku możliwości jedzenia poza domem, robienia zakupów – odzieży i obuwia, czy możliwości wyjazdu na wypoczynek. Co za tym idzie zaobserwowano wzrost wykazywanych przez gospodarstwa domowe oszczędności, które w pierwszym kwartale 2020 roku zwiększyły się o 8,6 proc. Mimo głębokiej recesji brytyjska ekonomia wyjdzie z kryzysu szybciej niż przypuszczano – uważa ekonomista Banku Anglii, cytowany przez Sky News. Andy Haldane uważa, że gospodarka już korzysta z poluzowania restrykcji i wzrastającej pewności konsumentów.

Skutki uboczne wakacji kredytowych

J

uż jedna szósta osób spłacających kredyty mieszkaniowe wzięła tak zwane „wakacje kredytowe”. Pomoc, z której korzystają osoby poszkodowane w wyniku pandemii, ma jednak poważny

efekt uboczny. Jak zauważyła telewizja BBC, osobom, które wystąpiły o wstrzymanie spłaty rat kredytu banki nie chcą udzielać kolejnych pożyczek. Problem dotyczy w sumie 2 mln osób.

Dostarczamy i montujemy każdy rodzaj konstrukcji stalowych - od pojedyńczych belek do wielkich konstrukcji

KOMINKI i STOWY instalacja + serwis w całym Londynie

KOMINY

Wyburzamy, rozbieramy budynki Kopiemy, wypełniamy fundamenty

czyszczenie, testy oraz uszczelnianie (oferujemy nowoczesny system FuranFlex)

CERTYFIKATY HETAS, Gas Safe, FuranFlex & Chimney Sweep

DOŚWIADCZENIE, PORADY, DOBRA CENA ZADZWOŃ! Pomożemy Ci znaleźć dobre rozwiązanie!

02088579325 lub 07799374593 Eddie’s Fireplace and Stove Installations address: 141 Castlecombe Road, Mottingham, London SE9 4AR phone: 07799374593, email: info@systemykominowe.co.uk, web: www.systemykominowe.co.uk, instagram@eddiesfireplace

KONKURENCYJNE CENY NAJWYŻSZY POZIOM USŁUG

07552324454 07423114019

Tora Build LTD, 65 Chatsworth Crescent, TW32PF https://torabuild.co.uk/, www.facebook.com/ToraBuildLtd/ email: info@torabuild.co.uk


TYM ŻYJĄ WYSPY |

| Nº 851 | 9 lipca 2020

| 11

„Nowy ład” Johnsona czyli ambitny plan ratowania brytyjskiej gospodarki

B

oris Johnson przedstawił plan odbudowy brytyjskiej gospodarki po pandemii koronawirusa. Jego, jak to nazwał „nowy ład", zakłada miliardowe inwestycje w całym kraju. „Walka z kryzysem (…) powinna nas skłonić do tego, by rozwiązać problemy, które dręczyły nasz kraj od dekad”, mówił premier. Boris Johnson, ogłaszając swój program „nowego ładu", nawiązał do programu odbudowy amerykańskiej gospodarki przez Franklina D. Roosevelta w latach trzydziestych XX wieku po wielkim kryzysie finansowym. Premier podkreślił, że priorytetem jego rządu stanie się stworzenie większej liczby nowych miejsc pracy. „Rząd jest zdeterminowany do tego, aby wykorzystać walkę z kryzysem do rozwiązania wielu problemów ostatnich

dekad. Będzie budować domy, naprawi służbę zdrowia, naprawi opiekę społeczną, zajmie się edukacją, pozbędzie się przepaści możliwości i produktywności pomiędzy poszczególnymi regionami i będzie budować, budować, budować”, powiedział. Downing Street planuje również wydać 5 mld funtów na infrastrukturę. Jeszcze w tym roku 1,5 mld trafi do służby zdrowia. Na tym nie koniec wydatków, 100 mln zostanie przeznaczone na budowę dróg, a także naprawę mostów w Wielkiej Brytanii. Kolejne 12 mld rząd odłoży na budowę nowych mieszkań oraz opłaty za czynsz na najbliższe 8 lat. „Musimy działać bardzo szybko, ponieważ widzimy, w jak zawrotnym tempie spada nasze PKB”, przyznał Johnson.

Co trzeci pracujący z domu chce wyprowadzić się z Londynu

B

lisko jednej trzeciej mieszkańców Londynu nie starcza do pierwszego – wynika z badania think tanku Centre for London. Prawie połowa badanych przyznała się do spadku zarobków, a 7 proc. do korzy-

stania z banków żywności. 40 proc. rodziców mających niepełnoletnie dzieci ledwo wiąże koniec z końcem. Mimo to aż 65 proc. mieszkańców Londynu chce pozostać w stolicy, nawet po przejściu na stałe na pracę zdalną.

Nieruchomości Ulga dla tracą na spłacających wartości raty za samochód

B C

eny nieruchomości w Wielkiej Brytanii liczone w ujęciu rocznym spadły w czerwcu o 0,1 proc. – podało towarzystwo budowlane Nationwide. To pierwszy roczny spadek cen domów od 8 lat. W maju nieruchomości straciły 1,4 proc. swojej wartości, a liczba transakcji spadła o połowę, do ok. 50 tys. Blisko 40 proc. kupujących wstrzymała się z decyzją z powodu niepewnej sytuacji zawodowej. Przyszłość na rynku nieruchomości jest określana przez Nationwide jako „bardzo niepewna”.

ędzie można dłużej aplikować o odroczenie spłaty rat za samochód. Financial Conduct Authority planuje przedłużenie terminu do końca października. Osoby, które już wystąpiły o zamrożenie rat, będą mogły przedłużyć okres karencji. Pomoc dotyczy różnych form ratalnego finansowania zakupu samochodów – motor finance, buy-now pay-later, rent-to-own i zakupów z lombardu.

NASZA KANCELARIA SPECJALIZUJE SIĘ W NASTĘPUJĄCYCH DZIEDZINACH  RE COVID–19 Porady prawne dla pracodawców

i pracowników za zakresie postojowego – furlough leave – Kompleksowa obsługa prawna i doradztwo z zakresu rządowego programu dla osób samozatrudnionych – self-employed

 Odszkodowania z tytułu wypadków drogowych

i wypadków przy pracy, wypadków w miejscach publicznych  Pomoc w uzyskaniu Rezydentury i Brytyjskiego Obywatelstwa i statusu ‘settled‘  Prawo pracy – polubowne rozwiązanie umowy o pracę, niesłuszne

zwolnienia, redukcje etatów, pomoc w postępowaniach dyscyplinarnych

 Prawo rodzinne – rozwody  Nieruchomości – sprzedaż i kupno

POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ OD SPECJALISTY?

24 Więcej na portalu

cooltura24.co.uk

ZADZWOŃ DO NAS

OFERUJEMY BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ W JĘZYKU POLSKIM

polska linia: 0208 347 2305


12 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| TYM ŻYJĄ WYSPY

3 mln mieszkańców Hong Kongu może osiedlić się w Wielkiej Brytanii

P

remier Wielkiej Brytanii poinformował o rozszerzeniu prawa posiadaczy brytyjskich paszpor-

tów zamorskich żyjących w Hong Kongu do osiedlania się na Wyspach. Brytyjska oferta jest reakcją na wprowadzenie przez

Chiny brutalnych przepisów, które mają powstrzymać ruch niepodległościowy. Za promowanie separatyzmu grozi nawet dożywotnie więzienie. Boris Johnson i minister spraw zagranicznych Dominic Raab oświadczyli, że Wielka Brytania uważa wejście w życie ustawy za poważne naruszenie przez Pekin obustronnej deklaracji z 1984 roku o warunkach przekazania Hong Kongu pod zwierzchnictwo Chin. Mieszkańcy Hong Kongu, którzy urodzili się przed przekazaniem terytorium Chinom, mogli ubiegać się o przyznanie im statusu brytyjskiej narodowości zamorskiej. Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii obecnie posiada go około 2,9 mln ludzi

żyjących w Hong Kongu, choć liczba ta będzie się zmniejszać z biegiem lat, gdyż nie jest on dziedziczony. Minister Dominic Raab, zamierza przyznać tym osobom oraz ich współmałżonkom i będącym na ich utrzymaniu dzieciom, prawo do mieszkania i pracy lub studiowania w Wielkiej Brytanii przez 5 lat. Po tym okresie będą mogli się ubiegać o status osoby osiedlonej, a po kolejnym roku o brytyjskie obywatelstwo. Szczegóły dotyczące nowych przepisów mają zostać przedstawione w najbliższych tygodniach. Chińska ambasada w Londynie wyraziła stanowczy sprzeciw wobec brytyjskiej oferty dla mieszkańców Hong Kongu.

Ojciec premiera pochwalił się wyjazdem do Grecji, posypały się słowa krytyki

M

imo zalecenia rządu, które mówiło, aby powstrzymać się od podróży zagranicznych, jeśli nie są konieczne, Stanley Johnson wyleciał do Grecji. Ojciec premiera Wielkiej Brytanii pochwalił się tym faktem w mediach społecznościowych, od razu po wylądowaniu w Atenach. Grecja otworzyła granice dla przyjeżdżających z wielu krajów, ale z powodu

dużej liczby zakażeń w Wielkiej Brytanii bezpośrednie loty z tego kraju nie zostaną wznowione co najmniej do 15 lipca. Nie oznacza to jednak, że Brytyjczycy nie mogą polecieć do Grecji w inny sposób. Ojciec premiera dostał się do Aten przez Bułgarię. Stanley Johnson tłumaczył redakcji „Daily Mail”, która opisała sprawę, że posiada w Grecji dom, który wynajmuje

KOPIEMY PIWNICE

BASEMENT - PILING - UNDERPINNING

Od rozbudowy i przekształcenia istniejących piwnic, po całkowicie nowe projekty

Temporary Work Basement Work, Underpinning Piling Construction Work Waterproofing Darmowe konsultacje:

07788800088 www.kopiemypiwnice.co.uk office@spaceexcavation.co.uk

turystom w sezonie letnim, więc jego podróż była niezbędna. Dodał, iż osobiście musiał sprawdzić, czy pokoje dobrze przygotowano ze względu na pandemię. Wyjaśnienia te nie satysfakcjonują opinii publicznej oraz polityków – głównie opozycyjnych, którzy wytknęli premierowi, że kolejny raz osoba z jego najbliższego otoczenia łamie lub nagina przepisy mające na celu powstrzymanie epidemii.

Wcześniej premier zaciekle bronił swojego głównego doradcy Dominica Cummingsa, który w czasie obowiązywania restrykcji pojechał z Londynu do Durham i spacerował wokół Barnard Castle. Sprawę podróży ojca premiera do Grecji poruszono nawet podczas ostatniego posiedzenia Izby Gmin. Opozycyjni deputowani twierdzili, iż prawo powinno być takie samo dla wszystkich.

Filmowanie i fotografia

śluby, chrzciny, imprezy rodzinne konferencje, spoty i filmy promocyjne dla firm

0759 28 79 122 www.urbanrec.eu


| Nยบ 851 | 9 lipca 2020

| 13


14 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| TYM ŻYJĄ WYSPY

Pomoc dla Polaków w środkowej Anglii

6

lipca 2020 Derbyshire Unemployed Workers' Centres (DUWC) w Shirebrook uruchomiło nowy projekt poradniczy „Pomoc jest tutaj” finansowany przez Community Lottery przy wsparciu Rady Dystryktu Bolsover i Rady Miasta Shirebrook. DUWC specjalizuje się w pomocy w sprawie zasiłków, dopłat, odwołań od deczyzji Jobcentre lub Ministerstwa Pracy i Emerytur, jak również reprezentuje petentów w Sądzie Apelacyjnym. Nowy projekt „Pomoc jest tutaj” ma na celu nie tylko udzielanie doraźnej pomocy, ale również wyszkolenie imigrantów na doradców, tak aby mogli udzielać pomocy w języku ojczystym społecznościom, z których pochodzą. – Współpracujemy ściśle z Centrum Pomocy Prawnej Derbyshire (Derbyshire Law Centre), które udziela porad w sprawach związanych z mieszkalnictwem, zatrudnieniem, wstrzymaniem egzekucji długów, problemach związanych z zatrudnieniem oraz zarejestrowaniem stałego pobytu. Współpracujemy też z innymi organizacjami, służącymi darmową pomocą w innych kryzysowych sytuacjach – mówi Joanna Zon. DUWC służy mieszkańcom Shirebrook i okolicznych społeczności od ponad 25 lat. Po zamknięciu kopalń na początku lat 90. organizacja z Che-

sterfield została poproszona o otwarcie swojej placówki doradczej w Shirebrook, jako głównej siedziby w rejonie Bolsover. Od pierwszego dnia otwarcia w 1995 roku pracownicy biura w Shirebrook przy Patchwork Row mają pełne ręce roboty i są dobrze znani wśród anglojęzycznych mieszkańców okolicy. – W Shirebrook nie ma praktycznie ludzi, których przyjaciele lub krewni nie korzystali z usług DUWC w obliczu zwolnienia z pracy albo nie korzystali z formularzy do wypełnienia, pomocy w sprawie odwołania od decyzji Jobcentre lub DWP, czy też potrzebowali

reprezentacji w Sądzie Apelacyjnym – mówi Joanna Zon. W ubiegłym roku DUWC wniosło do lokalnej gospodarki ponad 6,5 mln funtów dzięki jednorazowym kwotom wygranym w Sądach Apelacyjnych oraz zwiększonym zasiłkom i ulgom dla pracowników, emerytów, chorych, opiekunów i osób niepełnosprawnych. Pieniądze te trafiły do kieszeni najbiedniejszych, pomagając im w utrzymaniu dobrobytu, zapobiegając eksmisjom, a także pomagając ludziom w powrocie do pracy. DUWC jest organizacją niezależną, a wszelkie porady są całkowicie poufne i bezpłatne. Każdy klient traktowany jest indywidualnie i z szacunkiem. Jeśli nie będzie w stanie pomóc w rozwiązaniu problemu bezpośrednio, znajdzie specjalistyczną organizację, która sprosta zadaniu. – Jeśli znalazłeś się w trudnej życiowej sytuacji i nie wiesz co robić, dostałeś list, którego nie rozumiesz, masz wątpliwości, jak wypełnić formularz o benefity, twoje płatności zostały wstrzymane, straciłeś pracę, grozi ci eksmisja, nie masz środków do życia, potrzebujesz reprezentacji w Sądzie Apelacyjnym – przyjdź do naszego biura w Shirebrook przy 54 Patchwork Row lub umów się na spotkanie lub poradę telefonicznie – zachęca Joanna Zon.

Większość Brytyjczyków popiera restrykcje

P

onad 80 proc. Brytyjczyków poparłoby ponowne wprowadzenie restrykcji w poruszaniu się, jeśli zaszłaby taka potrzeba – wynika z badania opublikowanego przez telewizję Sky News. 78 proc. przyznaje, że poddałoby się kwarantannie po otrzymaniu informacji z NHS o możliwym kontakcie z osobą zarażoną. Cytowana przez Sky News zastępczyni naczelnego lekarza Anglii doktor Jenny Harries nie wyklucza tymczasem drugiej fali zachorowań i przywrócenia restrykcji nawet w całym kraju. Sytuacja w Leicester i kilku innymi miejscach, w których odnotowano wzrost zachorowań, jest jej zdaniem poważnym sygnałem ostrzegawczym.

NIE RYZYKUJ!!! WSZYSTKO ZROBIMY ZA CIEBIE!! - Najwyższa jakość wszystkich produktów w bardzo konkurencyjnej cenie - Okna Pvc REHAU oraz KOMMERLING Z OKUCIAMI ANTYWLAMANIOWYMI - ALUMINIOWE DRZWI PRZESUWNE ORAZ HARMONIJKOWE Z 25 LETNIA GWARANCJA PRODUCENTA!!!

Doradztwo, pomiary, DOWÓZ oraz wyceny bezpłatne Windows & Glass Solutions Ltd. 622 Greenford Road, Greenford UB6 8QT

Tel: 02085782281 Office, Mob: 077 0360 1325 Office, Mob: 079 1636 9230 Robert E-mail: sales@wgsltd.co.uk, windowsglasssolutions@gmail.com


PORADNIK |

| Nº 851 | 9 lipca 2020

| 15

Dermot Turing odebrał polskie odznaczanie państwowe

PRODUCENT I INSTALATOR Ambasador Arkady Rzegocki (z lewej) i Sir Dermot Turing. Fot. Ambasada RP w Londynie

S

iostrzeniec Alana Turinga, Sir Dermot Turing, został wyróżniony polskim odznaczeniem państwowym za wysiłki na rzecz podkreślenia roli polskich kryptologów w łamaniu kodu Enigmy. Sir Dermot otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej od polskiego ambasadora w Londynie Arkadego Rzegockiego w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy za „szerzenie wiedzy o roli polskich kryptologów nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także we Francji i innych krajach”. W 2018 roku opublikował książkę „X, Y i Z: The Real Story of How Enigma Was Broken”, która szczegółowo opisuje polsko-brytyjsko-francuską współpracę w zakresie odszyfrowywania Enigmy i podkreśla, że ​​osiągnięcia jego słynnego wuja zostałyby znacznie spowolnione - jeśli nie niemożliwe - bez istotnych osiągnięć Polskiej Szkoły Matematyki. Sir Dermot Turing został uhonorowany podczas skromnej ceremonii w Ognisku Polskim - Klubie Polskich Palenisk, w którym uczestniczyła również siostrzenica Henryka Zygalskiego, jednego z polskich kryptologów. Sir Dermot Turing odbierając odznaczenie powiedział: „To niezwykłe doświadczenie, aby otrzymać ten zaszczyt, za co jestem bardzo wdzięczny. W porównaniu z kryptologami, którzy nie tylko osiągnęli zadziwiający przełom, który umożliwił odczytywanie wiadomości Enigmy przez całą drugą wojnę światową, i narażali własne życie, aby zachować tajemnicę w tajemnicy, nie zrobiłem nic wielkiego. W pew-

nym sensie uważam, że otrzymuję to odznaczenie w zamian za ich pracę, a nie moją”. „Chciałbym również docenić ogromną pomoc, jaką miałem w moich badaniach od ambasady polskiej w Wielkiej Brytanii, instytutów w Londynie, które strzegą polskich rejestrów wojennych, a także rodzin samych kryptologów” - dodał. Ambasador Arkady Rzegocki wręczając odznaczenie podkreślił: „Jestem wdzięczny za Twoją pracę, ponieważ pomaga w przedstawianiu brytyjskiej opinii publicznej prawdziwej historii o dekodowaniu Enigmy. Mam zaszczyt wręczyć to odznaczenie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy osobie, którą z dumą mogę nazwać przyjacielem Polski. ” Polacy jako pierwsi zastosowali matematykę w kryptoanalizie tuż po zakończeniu pierwszej wojny światowej, a następnie złamali kod Enigmy w grudniu 1932 r. Przekazali swoją pracę sojusznikom francuskim i brytyjskim w przededniu drugiej wojny światowej, latem 1939 roku. Ich osiągnięcia matematyczne i techniczne położyły podwaliny pod pracę Alana Turinga i wysiłek Bletchley Park na masową skalę. Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, który składa się z pięciu klas, przyznawany jest cudzoziemcom i obywatelom polskim mieszkającym za granicą, którzy poprzez swoje wysiłki w znacznym stopniu przyczyniają się zarówno do współpracy międzynarodowej, jak i współpracy między Rzecząpospolitą Polską a innymi krajami.

Rządowa pomoc dla instytucji kultury

B

rytyjski rząd przeznaczył 1,67 mld funtów na ratowanie teatrów, galerii, muzeów i sal koncertowych. Instytucje kultury będą mogły aplikować o granty i pożyczki na przetrwanie. Część z nich, jak kina i galerie mogą już wznowić działalność, ale teatry i sale koncertowe pozostają zamknięte. Instytucje kultury od dłuższego czasu alarmują o dramatycznej sytuacji finan-

sowej. Od wstrzymania przedstawień, koncertów i innych wydarzeń pracownicy są utrzymywani dzięki rządowemu programowi ratunkowych wypłat, ale po zakończeniu tej pomocy w październiku wiele niezależnych kin, teatrów i galerii może upaść, a ich pracownicy mogą stracić pracę. Rząd ma opublikować w najbliższych dniach plan stopniowego otwierania sektora kulturalno – rozrywkowego.

Plastik Szkło Drewno Aluminium

OKNA DRZWI ŚWIETLIKI DRZWI PRZESUWNE I HARMONIJKOWE Fabryka i showroom: 1 Cumberland Avenue Park Royal London NW10 7RX 0208 963 9701

info@perfectcrystal.co.uk www.pwindows.co.uk


16 |

| LETNIA PASJA

9 lipca 2020 | Nº 851 |

Dariusz A. Zeller

J

esteśmy w dobie wyborów prezydenckich w Polsce, ale tobie zdaje się wybory prezydenckie kojarzą się z czymś zgoła innym, przynajmniej jeśli chodzi o kraj. Prawda to czy fałsz?

Tak, zgadza się, gdyż miałem zabawną historię podczas jednej z podróży po Ameryce Południowej w 2015 roku. Będąc w listopadzie w 2015 roku w Buenos Aires byłem świadkiem wyborów prezydenckich i to w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Jak to się stało, że tam się w ogóle znalazłeś?

Podróż była oczywiście zaplanowana z dużym wyprzedzeniem. Odwiedzałem wtedy 4 kraje: Brazylię, Argentynę, Chile oraz Peru. Co do mojej przygody z wyborami to zdecydował przypadek, a raczej ciekawość tego, co się dzieje na ulicach Buenos Aires w owym czasie. Argentyńczycy bardzo żywiołowo reagują na sprawy społecznopolityczne, urządzają pikiety polityczne. Tego dnia odbywało się ich kilka w centrum Buenos i tak z ciekawości podszedłem, by porozmawiać z ludźmi. W pewnym momencie uciąłem sobie kilkuminutową pogawędkę z jednym z polityków. Jak się okazało po moim powrocie do Londynu, rozmawiałem z przyszłym prezydentem Argentyny Mauricio Macri. Na myśl o tym spotkaniu pojawia się uśmiech na mojej twarzy.

Przyznaj się szczerze, Europa czy Ameryka Południowa?

Zdecydowanie Ameryka Południowa ze względu na swoją różnorodność. Europa jest piękna, ale może poczekać jak będę emerytem. Chociaż w większości krajów już byłem.

Czym zauroczyła cię Ameryka Południowa i Łacińska?

Moja fascynacja Ameryką Łacińską pochodziła już z czasów dzieciństwa; zaszczepili ją we mnie Tony Halik oraz Elżbieta Dzikowska. W tamtych czasach byli oni dla nas oknem na świat, mogliśmy podziwiać ich podróże, żyjąc w szarej rzeczywistości PRL-u. Swoją pierwszą podróż do Ameryki Łacińskiej odbyłem w 2006 roku do Meksyku i na Kubę. Dwa lata później wylądowałem na miesiąc w Brazylii, a konkretnie w Rio de Janeiro, by móc spełnić swoje marzenie związane z największym karnawałem na świecie.

Doświadczenia i wyobraźni raczej mi nie brakuje Moja fascynacja Ameryką Łacińską pochodziła już z czasów dzieciństwa; zaszczepili ją we mnie Tony Halik oraz Elżbieta Dzikowska. W tamtych czasach byli oni dla nas oknem na świat, mogliśmy podziwiać ich podróże, żyjąc w szarej rzeczywistości PRL-u, mówi mieszkający w Londynie Mariusz Stopa, polski podróżnik i miłośnik terenów Ameryki Południowej i Środkowej.


LETNIA PASJA |

| Nº 851 | 9 lipca 2020

W kolejnych latach poszerzałem swoją listę odwiedzonych krajów. Ostatnią podróż odbyłem w styczniu tego roku zwiedzając znów Argentynę oraz po raz pierwszy Chile i Urugwaj. Na całe szczęście zdążyłem wrócić przed pandemią koronawirusa do UK. W styczniu przyszłego roku zamierzam wybrać się do Ekwadoru i Wenezueli. Także lista krajów Ameryki Łacińskiej, które odwiedziłem, stanie się w pełni kompletna.

Jakie miejsca w Ameryce Płd i Środkowej preferujesz najbardziej?

Najbardziej polubiłem Argentynę. Kraj ten ma wiele do zaoferowania dla podróżników szukających wrażeń, od niesamowitych, zróżnicowanych krajobrazów po bogatą ofertę kulinarną i wspaniałą gościnność. Moimi

ulubionymi miejscami w Ameryce Południowej są Patagonia, która znajduje się w Argentynie oraz Chile. Człowiek naprawdę może poczuć się tam wolny od zgiełku wielkich miast. Wyjątkowe są również wodospady Iguazu na granicy Argentyny i Brazylii. Kolejnym niesamowitym regionem, który obejmuje aż 9 krajów, jest obszar Amazonii. Jest to prawdziwy raj dla miłośników dzikich zwierząt oraz pięknych roślin, którym sprzyja gorąca oraz deszczowa aura panująca w tej największej tropikalnej dżungli świata. Dla mnie było to naprawdę niesamowite przeżycie móc zamieszkać chociaż na chwilę w dżungli, z dala od cywilizacji, pomimo tego, że komary bardzo się ze mną na siłę chciały zaprzyjaźnić. Bardzo interesujące jest także Peru ze swoim sławnym Machu Picchu,

miastami z najpiękniejszą architekturą kolonialną w Ameryce Łacińskiej oraz niesamowitą, różnorodną kuchnią, która jest uważana przez ekspertów kulinarnych za jedną z sześciu najlepszych na świecie i nie mam tutaj na myśli tylko dania składającego się ze świnki morskiej, którą za namową przyjaciela musiałem spróbować.

Co czułeś będąc na Machu Picchu?

Co do wyprawy na Machu Picchu to faktem jest to, że zapada na długo w pamięć, gdyż aby się tam dostać należy pokonać około 20 kilometrów na piechotę od miejsca dokąd dojeżdżają środki transportu publicznego z oddalonego o około 80 km Cuzco. Po pokonaniu intensywnej wędrówki jest czas na wypoczynek w bazie noclegowej zlokalizowanej

| 17

u podnóża Machu Picchu. Rankiem natomiast należy udać się na szczyt, aby móc podziwiać widoki tego magicznego miejsca, które zbudowali Inkowie. Jest również opcja wjazdu autokarem na szczyt, z której korzysta ponad 90% odwiedzających, według moich własnych obserwacji. Aby wejść na sam szczyt należy mieć silne nogi oraz chęci, bo byłem świadkiem widoku płaczących młodych turystek z Niemiec, które chciały odpuścić i wjechać autokarem. Osobiście wybrałem wspinaczkę, bo to w końcu jakiś wyczyn.

Ile kosztuje taka wyprawa?

Samolot z Europy, noclegi, jedzenie oraz wycieczki powiedzmy na okres 3 tygodni trwania wyjazdu to koszt ok. 2 tysięcy funtów, jeśli nie zamierzamy mieszkać w Hiltonie. Takie


18 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| LETNIA PASJA

są moje osobiste kalkulacje, ale można oczywiście drożej jak ktoś lubi wysoki standard czy też korzystanie z agencji turystycznych. Ja planuję oraz dokonuję takich rezerwacji związanych z lotami, transportem czy też wycieczkami na kilka miesięcy przed wyprawą, co pozwala na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy.

Skąd w ogóle wziął się pomysł podróży po świecie? Na co dzień żyjesz i pracujesz w Londynie. Uważasz, że to dobre miejsce, by spełniać swoje podróżnicze marzenia?

Moje podróże poza Polskę zaczęły się już w wieku 13 lat, kiedy ojciec wyrobił mi paszport i nie zapomnę swojego pierwszego wyjazdu na Węgry w tym czasie. W następnych latach ze względu na wiek była to tylko Europa oczywiście. Prawdziwe podróże po świecie nastąpiły jednak 18 lat temu, gdy przyjechałem do Londynu. Miasto to ma najlepszą siatkę połączeń na świecie jeśli chodzi o podróże zagraniczne, a ceny oraz kierunki mogą zadowolić każdego podróżnika.

Co byś polecił ludziom, którzy chcieliby udać się w te rejony po raz pierwszy?

W obecnych czasach, kiedy cały świat ma łatwy dostęp do internetu, podróżowanie stało się naprawdę proste, a za sprawą coraz większej konkurencji przy coraz większej liczbie podróżujących, linie lotnicze są

zmuszone, aby konkurować cenowo, także oferta jest naprawde bogata, no może nie teraz w okresie pandemii koronawirusa. Amerykę Łacińską poleciłbym (ze względu na skalę trudności podróżowania oraz brak znajomości języka angielskiego przez tubylców) w miarę doświadczonym podróżnikom, jeśli mamy na myśli podróż bez udziału biura podróży. Znając język angielski w miejscach typowo turystycznych można sobie dać radę, aczkolwiek moja znajomość hiszpańskiego pozwoliła mi łatwiej funkcjonować w tamtych rejonach świata podczas podróży. Nie znając języka, jak wszędzie na świecie, a w szczególności w Ameryce Łacińskiej możemy stać się łatwym celem dla potencjalnych przestępców. Osobiście zawsze czułem się bezpiecznie w tamtych stronach świata, zapewne dzięki nabytemu doświadczeniu, odwiedzając ponad 70 krajów. Podróżując do Amazonii powinniśmy okazać książeczkę szczepień koloru żółtego.

Gdzie szukać informacji o tobie i twoich wyprawach?

Cenię sobie prywatność w związku z podróżowaniem. Może kiedyś nakręcę jakieś filmy czy też stworzę stronę internetową, aby utrwalić swoje przeżycia, ale póki co wrzucam od czasu do czasu zdjęcia na Facebook dla znajomych. W sieci nie brakuje świetnych vlogerów, youtuberów,

którzy poświęcają mnóstwo godzin w czasie podróży po, aby napisać ciekawy reportaż z podróży czy też zrobić ciekawy film, traktując to jako sposób na życie zawodowe, czego czasami im zazdroszczę. Jestem

chyba trochę za leniwy na tego typu działalność, aczkolwiek skończyłem studia związane z turystyką i miałem kiedyś licencję pilota wycieczek zagranicznych, także doświadczenia i wyobraźni raczej mi nie brakuje.


LETNIA PASJA |

| Nº 851 | 9 lipca 2020

Pamiętaj, że aby uzyskać OBYWATELSTWO BRYTYJSKIE wymagana jest REZYDENTURA STAŁA

OBYWATELEM

0208 846 3610 Unit 8, Odeon Parade 480 London Road , Isleworth T W7 4RL

w w w. s arai nt. co. uk

Firma Sara-Int Ltd. zarejestrowana jest w OISC. Posiadamy akredytacje Home Office

| 19


20 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| COOLTIME / ZAPOWIEDZI

Świat sztuki ponownie otwiera przed nami swoje drzwi Przygotowała Marietta Przybyłek

The National Gallery

W

Ponowne otwarcie 8.07.2020 Trafalgar Square, Londyn, WC2N 5DN. Konieczność rezerwacji przed wizytą w muzeum.

ielu z nas wyczekiwało tego momentu. Od 4 lipca angielskie muzea i galerie zostaną otwarte dla zwiedzających. W większości placówek konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wizyty, co jednak najważniejsze, muzea i galerie przearanżowały swoje przestrzenie z myślą o bezpieczeństwie gości. Śmiało wybierzcie się więc do jednego z polecanych przez nas poniżej miejsc!

Jeśli jeszcze nie widzieliście, koniecznie wybierzcie się na wystawę „Titian: Love, Desire, Death”, która jest zmysłową interpretacją klasycznych mitów o miłości, stracie, pokusie i karze według Tycjana. Zobaczyć można również wystawę Nicolaesa Maesa „Dutch Master of the Golden Age” i „On the contrary”. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, należy jednak dokonać wcześniejszej rezerwacji.

The Photographers’ Gallery Ponowne otwarcie 14.07.2020 16-18 Ramillies Street, Londyn, W1F 7LW. Konieczność rezerwacji przed wizytą w muzeum.

Tate Modern Ponowne otwarcie 27.07.2020 Bankside, Londyn, SE1 9TG. Konieczność rezerwacji przed wizytą w muzeum. Myśleliście, że z powodu pandemii ominie was jedna z najbardziej wyczekiwanych wystaw tego roku, czyli „Andy Warhol”? Nic podobnego! Tate Modern niebawem znów otworzy swoje drzwi dla miłośników sztuki. Spragnionym wrażeń polecamy również wystawy ,,Hyundai commission: Kara Walker", ,,Bruce Nauman" oraz ,,Zanele Muholi”.

Fot. Wikipedia


COOLTIME / ZAPOWIEDZI

| Nº 851 | 9 lipca 2020

| 21

Barbican Gallery Ponowne otwarcie 13.07.2020 Silk St, Barbican, Londyn, EC2Y 8DS. Konieczność rezerwacji przed wizytą w muzeum. Barbican Gallery od lat wyróżnia się ciekawymi wystawami, podejmującymi niekiedy skomplikowane zagadnienia społeczne. Po ponownym otwarciu będzie można zobaczyć wystawę „Masculinities liberation through photography” i zastanowić się nad zjawiskiem męskości. Polecamy obejrzeć również pierwszą w historii wystawę Afroamerykanina Toyina Ojiha, pokazaną w Wielkiej Brytanii oraz wystawę o tancerzu i choreografie Michaelu Clarku.

Whitechapel Gallery Ponowne otwarcie 14.07.2020 77-82 Whitechapel High Street Londyn, E1 7QX. Konieczność rezerwacji przed wizytą w muzeum. W pierwszych tygodniach po ponownym otwarciu muzeum Whitechapel Gallery będzie można zobaczy wystawę „Radical figures: Painting in the New Millennium”, kolekcję najważniejszych dzieł hiszpańskiej sztuki współczesnej oraz prace Carlosa Bunga.

Jeśli jesteście światłoczuli i stęskniliście się za poruszającą fotografią, skłaniającą do myślenia, wybierzcie się do Photographers’ Gallery. Czekać będą tam na was znakomite wystawy, m.in. „Jan Svoboda: Against the light" czy „From here to eternity. Sunil Gupta. A retrospective”.

The Royal Academy Of Arts Ponowne otwarcie 16.07.2020 Burlington House, Piccadilly, Mayfair, Londyn, W1J 0BD. Konieczność rezerwacji przed wizytą w muzeum.

Ponowne otwarcie w lipcu The Royal Academy Of Arts równa się z ostatnią szansą zobaczenia wystawy „Picasso and paper”, która będzie można oglądać jedynie do 8 sierpnia. Polecamy również odwiedzić wystawę ,,Gauguin and the impressionists”.


22 |

Rozmawiała Marietta Przybyłek

J

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| COOLTIME / ROZMOWA

ak zaczęła się twoja przygoda z jogą?

Nie będzie tutaj żadnej sexy historii. Kilkanaście lat temu, kiedy ćwiczyłam pilates, na zajęcia w zastępstwie przyszła nauczycielka jogi. Podziałało to jak strzał w serce, dostrzegłam, że jest w tym coś więcej. Poczułam, że nie są to jedynie ćwiczenia fizyczne i dobre samopoczucie, a poszukiwanie czegoś więcej. W tamtym czasie byłam w dość trudnym momencie mojego życia, bo m.in chorowałam na depresję. Joga stała się dla mnie pewnego rodzaju deską ratunku. Nie obyło się oczywiście bez terapii, więc nie jest to tak, że to sama joga wyciągnęła mnie z wszystkich chorób i trudnych stanów emocjonalnych.

Joga jest dla mnie sposobem na świadome życie

Czas pandemii i izolacji okazał się świetnym momentem, aby zwolnić, spojrzeć w głąb siebie i odpowiedzieć na najważniejsze pytania. Eli Wierkowska na co dzień jest certyfikowaną instruktorką jogi, organizuje warsztaty na terenie Polski i za granicą, prowadzi kanał YOGA by Eli na platformie YouTube. W wywiadzie dla Cooltury opowiada, co daje jej praktyka jogi i czy jest ona w stanie pomóc nam przetrwać trudne chwile. Co dała ci joga?

Codzienne wchodzenie na matę, sprawiło, że bliżej poznałam siebie. Filozofia jogi daje dużo narzędzi do tego, żeby nauczyć się być „tu i teraz", poznać swoje ograniczenia, możliwości, lęki i doświadczać przyjemności z bycia sobą. Dzięki jodze pozwalamy sobie na różne emocje i uczucia, które do nas przychodzą i od nas odchodzą, czyli to czego doświadczamy przez całe życie. Praktykując jogę, z każdym kolejnym dniem nauczyłam się kochać Eli Wierkowska

samą siebie. Wchodzenie na matę daje mi możliwość nawiązania bliskiego kontaktu ze sobą, ze swoimi potrzebami, akceptacji tego jak się czuję i na co mam ochotę danego dnia. Może i bywały takie dni, kiedy schodząc z maty nie czułam się lepiej, ale nigdy nie zdarzyło się tak, żebym czułam się gorzej. Joga to mój codzienny rytuał pracy z ciałem, umysłem oraz duszą. Joga stała się dla mnie sposobem na świadome życie.

Co jest takiego wyjątkowego w praktykowaniu jej?

Wyjątkowość polega na tym, że możesz ją praktykować zawsze i wszędzie! Joga to ośmiostopniowa ścieżka sztuki życia, gdzie doświadczamy poznania zewnętrznego, wewnętrznego oraz duchowego. Sama praktyka asan, czyli fizyczny aspekt jogi to nie wszystko, choć zdrowe i witalne ciało daje nam siłę na co dzień. To jak traktujemy otaczający nas świat, innych i samych siebie to pierwsze etapy praktyki jogi. Dlatego często podkreślam, że joga dzieje się nie tylko na macie, ale głównie poza matą! YAMA, czyli podstawowe zasady moralne i etyczne, które stosujemy wobec otaczającego nas świata, druga NIYAMA, czyli podstawowe założenia indywidualnej samodyscypliny. Dopiero trzecim etapem są ASANY, czyli praktyka fizyczna, czwarta to PRANAJAMA, czyli praca z oddechem poprzez którą uczymy się powstrzymywać poruszenia naszego umysłu. Następnie mamy PRATYAHARĘ - kontrolę, panowanie nad zmysłami, DHARANĘ – koncentrację, DHYANĘ - medytację i SAMADHI, czyli owoc praktyki, stan nadświadomości. Wszystko to składa się na jedność, ponieważ w jodze nie ma czegoś takiego jak tylko ciało, tylko umysł, czy tylko dusza. Joga to poszukiwanie jedności i wyzwolenia. Kiedy wszystko to współgra ze sobą, można poczuć pełnię życia.

Powiedziałaś kiedyś, że im dłużej praktykujesz jogę, tym

bardziej nie możesz bez niej żyć. Jak myślisz, dlaczego tak jest?

Tak to prawda! Po tych wszystkich latach, to jest trochę tak jakby nie umyć rano zębów, pewne czynności robimy, ponieważ jest to już w nas głęboko zakorzenione. Staje się to wręcz higieną dla ciała, umysłu i duszy. Poprzez praktykę i samopoznanie jestem dla siebie lepsza oraz bardziej uważna na innych. Nauczyłam się też żyć uwzględniając naturalne cykle natury, które dają niesamowite połączenie z Matką Ziemią. Staram się też tego uczyć i pokazywać jak poprzez praktykę doświadczania pracy z żywiołami, fazami księżyca oraz tym co nas otacza możemy dotrzeć do naszej wewnętrznej prawdy, czyli tego co dla nas najlepsze.

W twoim życiu podróże i joga przeplatają się. Napisałaś, że joga stała się przewodnikiem w wielkiej podróży, którą jest życie. Jak należy to rozumieć?

Podróże zawsze były napędzającym elementem i inspiracją dla mojego życia. Podróżuję od dziecka i nie trzeba było mnie nigdy długo namawiać, żebym się spakowała i ruszyła przed siebie. Jestem bardzo wdzięczna za to, że mogłam połączyć pasję podróżowania i filozofię jogi w jedno, poprzez organizowanie warsztatów w różnych pięknych miejscach w Polsce i na świecie, tworząc bezpieczne miejsce do pracy nad sobą. Tak też powstał Nomad Yoga House, miejsce, gdzie wszędzie czujesz, że masz dom. Ten dom jest w tobie. Chodzi w tym o to, aby czuć się dobrze gdziekolwiek jesteś na świecie.

Jesteś certyfikowaną nauczycielką jogi metodą Iyengara oraz vinyasa flow. Czym różnią się te praktyki?

Pierwsza nazwa moich zajęć brzmiała „Rebel Yoga", ponieważ nigdy nie czułam się dobrze w określonych i narzuconych ramach. Dlatego też ukończyłam kursy różnymi metodami jogi, chcąc odnaleźć swoją drogę. Tak też powstała „Yoga by Eli". Różnice


COOLTIME / ROZMOWA |

| Nº 851 | 9 lipca 2020 pomiędzy metodami są często bardzo subtelne. Myślę, jednak, że każdy doświadczony nauczyciel, który rzeczywiście wie czym jest praktyka jogi jako filozofia życia, powie, że joga jest jedna. Tylu ilu nauczycieli, tyle metod jogi i nie tylko. Dlatego z mojej perspektywy najważniejsze jest poszukiwanie w sobie, słuchanie swojego wewnętrznego głosu, wewnętrznego nauczyciela, którym jest intuicja. To jest klucz do tego, żeby się rozwijać. Polecałabym spróbowanie różnych praktyk jogi u różnych nauczycieli, aby sprawdzić na własnej skórze to co nam odpowiada najbardziej, czyli tego czego potrzebujemy na dany moment.

Czy praktyka jogi może pomóc przetrwać trudne chwile, również takie jak konieczność pozostania w społecznej izolacji w czasie pandemii?

nauczyć. W czasie pandemii z dwiema moim przyjaciółkami, prowadziłyśmy codzienną medytację live, która okazała się bardzo pomocna dla wielu osób. Do tego zgłosiło się kilka firm, które dla swoich pracowników chciały stworzyć bezpieczną przestrzeń do praktyki w zaciszu swojego domu w tym trudnym czasie. Za co jestem im bardzo wdzięczna. Tak też się złożyło, że w zeszłym roku w sierpniu zamknęłam w Warszawie swoje stacjonarne studio i przeniosłam się do świata wirtualnego ruszając z kanałem

YOGA by Eli na Youtube. Co tydzień w niedzielę na kanale pojawia się nowa sesja (jest ich już ponad 50!), z których mogą korzystać wszyscy zainteresowani. Zależy mi na tym, aby każdy kto potrzebuje poczuć się lepiej ze sobą, mógł znaleźć coś dla siebie.

Tęskniłaś za ludźmi?

Zdecydowanie, teraz jeszcze bardziej doceniam realny kontakt z drugim człowiekiem.

Oczywiście, że tak. Praktyka relaksacji, oddechu, medytacji etc. w trudnych chwilach jest bardzo wskazana. Joga może być lekiem na różnego rodzaju lęki, stres i tego typu sytuacje życiowe. Patrząc przez pryzmat ostatnich kilkunastu tygodni i tego, ile osób weszło na matę a nigdy wcześniej nie miało nawet zamiaru tego doświadczyć to pokazało jak bardzo pomaga przetrwać wyjątkowo trudny czas. Praca nad sobą, tym bardziej w tak nietypowych chwilach, nie należy do łatwych, ale nikt nie powiedział, że będzie lekko. (śmiech) Nigdy nie miałam na swoich zajęciach osoby, która przychodząc pierwszy raz powiedziałaby, że czuje się doskonale. Praktyka jogi często pojawia się w tych trudniejszych momentach życia, co wskazuje na to, że zdecydowanie coś jest na rzeczy. Moje ostatnie doświadczenia pokazały, że bardzo ważne jest stworzenie swojej (nawet najmniejszej) przestrzeni, w której można poczuć się dobrze ze sobą. Takie miejsce mocy w swoim domu daje tak wiele.

Dotychczas prowadziłaś zajęcia z jogi, organizowałaś warsztaty, eventy i wyjazdy. Wszystko to wiązało się z realnym kontaktem z drugim człowiekiem. Jak realia twojej pracy i tego czym się zajmujesz zmieniły się od wybuchu pandemii?

Część z zaplanowanych warsztatów musiałam odwołać. Praca online różni się bardzo od tego co robiłam dotychczas. Nie widząc drugiego człowieka czułam się czasem jak awatar. Musiałam się po prostu do tego przyzwyczaić i się tego

| 23

do JOGICZNICH. Bardzo cenię sobie, że znajdują się w niej ludzie, którzy nawzajem się inspirują.

Jak świętowałaś w tym roku Międzynarodowy Dzień Jogi?

Po tych kilku miesiącach izolacji powróciłam do organizowania warsztatów w pełnym wymiarze. Poprowadziłam wyjątkowy kobiecy warsztat na Warmii, który zahaczył właśnie o Dzień Jogi. Rano miałyśmy trzygodzinną sesję jogi i medytacji, a popołudniu poprowadziłam sesję live na YouTube, którą można dzisiaj oglądać w sieci.

Jakie plany masz na następne miesiące?

Dużo czasu dla siebie i sporo warsztatów. Wszystko wskazuje na to, że do końca roku będę głównie w Polsce. W tym miesiącu powracam do regularnych warsztatów u mnie w domu na tarasie, czyli Yoga & Brunch, a w tym sezonie również Yoga & Fire, do których współtworzenia zaprosiłam wiele inspirujących mnie osób, więc nie mogę się już doczekać!

Czy czas izolacji nauczył cię czegoś?

Wychodzę jednak z założenia, że wszystko jest po coś. Pierwszy raz od długiego czasu miałam okazję pobyć w swoim domu, ponieważ na co dzień sporo czasu jestem w rozjazdach, ponad 200 dni w roku. Przyznam, że był to bardzo dobry i potrzebny czas. W czasie pandemii głębiej zdałam sobie również sprawę z przynależności do siebie, ale i do grupy, którą tworzę od lat, czyli

Na pewno ten czas zaowocował wieloma refleksjami, chociażby takie, żeby częściej odpuszczać i dbać o siebie. Spędziłam go głównie w domu, który jest blisko natury. Nauczyłam się ją obserwować i się nią cieszyć. Co pozytywne, w czasie pandemii zaobserwowałam większą życzliwość w ludziach. Oby tak zostało. Myślę, że ten czas kontaktu ze sobą i naturą spowodował, że uzyskałam odpowiedź na wiele głębokich, osobistych pytań. Dało mi to ugruntowanie i spokój. Polecamy odwiedzić strony: www.eliwierkowska.com www.facebook.com/jogiczni


KSIĘGOWOŚĆ

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| COOLTIME / ROZMOWA

Unit 8, Odeon Parade, 480 London Road, Isleworth TW7 4RL

www.saraint.co.uk

0208 846 3606 d e y o l -emp

Self

Partnership

LTD a j c stra

Rejeted

(Limi

ny)

Compa

poniedziałekczwartek 8.00-21.00

VAT

24 |

piątek 8.00-18.00

w sobotę ni eczynne

zenia c i l z o R yed o l p m self-e od już

£50


COOLTIME / RECENZJA |

| Nº 851 | 9 lipca 2020

| 25

Polacy nie gęsi, swoją muzykę mają Dr Jacek Kornak

M

uzyka dawna zazwyczaj kojarzy się z Bachem, Handlem czy też Vivaldim, natomiast polską muzykę najczęściej kojarzymy z Chopinem. Twórcy przed Chopinem w zasadzie znani są jedynie garstce muzykologów. W zeszłym roku w ramach projektu „Niepodległa” Narodowe Forum Muzyki wydało zbiór „Muzyka I Rzeczypospolitej”. Ten projekt muzyczny zapoczątkował w 2012 Andrzej Kosendiak, który wraz z zespołem Wrocław Baroque Ensemble regularnie wykonuje oraz nagrywa polską muzykę z XVII oraz XVIII wieku. „Muzyka I Rzeczypospolitej” udowadnia, że barok to nie tylko Bach czy Handel. Polska również posiada bogate tradycje muzyczne. Wiele z polskich utworów barokowych zostało zapomnianych i dopiero niedawne badania archiwalne sprawiły, że na światło dzienne wyszły manuskrypty z muzyką polskich kompozytorów. „Muzyka I Rzeczypospolitej” prezentuje dzieła Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Bartłomieja Pękiela, Marcina Mielczewskiego, Marcina Józefa Żebrowskiego oraz Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego. W Polsce tego czasu nie było tradycji operowych, za to bujnie rozwijała się muzyka religijna. Powstało wiele utworów dla Katedry Wawelskiej oraz Kapeli Jasnogórskiej. Zbiór „Muzyka I Rzeczypospolitej” zawiera osiem albumów, które dowodzą, że polska muzyka dawna była na wysokim

artystycznym poziomie, który z powodzeniem mógł konkurować z europejską muzyką sakralną tego czasu. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że utwory Marcina Mielczewskiego były wykonywane w całej Europie Środkowo-Wschodniej, a zapisy jego utworów do dziś znajdujemy

w archiwach rozsianych od Lubeki, przez miasta Saksonii, Moraw, Śląska, aż po Smoleńsk i Moskwę. „Music First – Muzyka I Rzeczypospolitej” to nagrania na wysokim poziomie, które zawierają również interesujące eseje o historii polskiej muzyki dawnej napisane przez muzykologów specjalizujących się w tej dziedzinie muzyki. Boks Music First zapełnia lukę na rynku i wnosi mało znaną, świeżą, ale co najważniejsze piękną muzykę na rynek. To najlepszy dowód, że Polacy nie gęsi i swoją muzykę mają.


26 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

Płytoteka PRL Dance

Poniedziałek – czwartek, 17:00 - 19:00 Prowadzi: Grzegorz Albrycht Nowości wydawnicze i newsy ze świata muzyki.

London TOP20 Lista przebojów Radia PRL W każdy piątek od 17:00 do 20:00. Prowadzi: Grzegorz Albrycht. Głosuj na: www.prl24.co.uk

Piątek 20:00 – 22:00 Prowadzi: DJ D’Vision 22:00 – 02:00 Prowadzi: DJ Quest

dzorem a N m y ln ja c pe Lista pod S r 2060 z 3 lipca 2020 Notowanie n

Zumba

Soboty 10:00-11:00 Prowadzi: Natalia Ochmańska Trening Zumby na żywo na Facebooku Radia PRL

Polskie Radio Londyn Słuchaj na: DAB (tylko w Londynie) :: aplikacji Polish Radio London :: www.prl24.co.uk

Love (14) rulo :: Savage e D n o s a ) /J Rain On Me (9 1. Jawsh 685 :: e d n a r G a /Arian 2. Lady Gaga ITA (6) as :: MAMAC e P d e y E k ng (8) c 3. Bla e :: Boomera k o o C m e J / Head (13) 4. DJ S.K.T ee for Your f f o C :: u f w 5. Po ther (10) 6. Sia :: Toge (12) i :: Momenty 7. Baranovsk lane (16) lz & Wes :: A It Is (2) 8. Robin Schu rsson :: Like a L a r a /Z o g 9. Ky orę Patrz (11) 10. IRA :: W G ye (1) d :: In Your E 11. The Weekn ) y :: Daisies (17 y (3) 12. Katy Perr to :: I’m Read a v o L i m e D 13. Sam Smith/ thers :: X (4) 14. Jonas Bro (N) chronie Nas ay (7) 15. Kombii :: O You Walk Aw g n hi tc a W :: uth ) 16. Stephen P AX :: Naked (N /M e lu B s a n o (5) 17. J ak My Heart e r B :: a ip L ely (15) 18. Dua ton :: Supalon r e p p a D s u 19. Benee/G (19) ing :: Power 20. Ellie Gould :: Świt Poczekalnia kiestra 2020 r O ie n a r G ie 1. Męsk ge Voyage, Voya My Mind 2. DUBOSS :: e v :: Hea n on la a ig S ill/ H y k 3. Bec de :: Slow Grena g in ld u o G llie E tanie 4. :: Niech sie S a p te s a Z lia 5. Nata de :: Children 6. Fresh Mo


COOLTIME / ROZMOWA |

| Nº 847 | 11 czerwca 2020

Tu mówi Londyn Gwiazdy Niki Boon Środy 20:00-22:00 Prowadzi: Nika Boon i Dawid Słomian Wywiady ze znanymi polskimi i brytyjskimi gwiazdami muzyki i filmu oraz z interesującymi, nowymi zespołami.

Polskie Radio Londyn Słuchaj na: DAB (tylko w Londynie) :: aplikacji Polish Radio London :: www.prl24.co.uk

Poranna zmiana

Poniedziałek – piątek 6:30 - 11:00 Prowadzi: Joanna Figlak-Włoka Zamów „wyrywanie z piżamy” bliskiej osoby, poleć innym swoje ulubione przeboje w Facemusic.

Halo, tu Londyn! Poniedziałek - piątek 11:00 – 15:30 Prowadzi: Beata Tomczyk Dobra muzyka i gorące wiadomości ze stolicy Wielkiej Brytanii.

Wiadomości lokalne Poniedziałek – piątek, 7:30, 8:30, 10:30, 12:30, 14:30 i 16:30 Prowadzi: Marcin Urban Najważniejsze informacje z Wielkiej Brytanii.

| 25


28 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| TOP 10

10

W czym na plażę? Spring Blossom Jednoczęściowy strój kąpielowy w kwiaty to propozycja marki Tezenis na te wakacje.

Marcin Urban

W

Tezenis

ubiegłym tygodniu prezentowaliśmy ręczniki plażowe, których wzornictwo jest tak bogate, że można z nich zrobić wystawę w niejednej galerii. W tym wydaniu temat dający projektantom równie duże pole do popisu, a klientkom i klientom problem z nadmiarem wyboru. Stroje kąpielowe. Niby niewiele materiału, ale efekt może być oszałamiający…

£21.99

Stanik

£20

Jakeo Printed Halterneck Bikini

Padded Triangle Irene Bikini

Majtki

£10

Czarno-białe bikini nawiązujące do klasyki, znakomicie podkreślające sylwetkę. Bez fiszbin.

La Redoute

Błękitne bikini wykonane z materiału mieniącego się w słońcu to jedna z tegorocznych nowości w szerokiej ofercie strojów kąpielowych włoskiej marki Calzedonia.

£35.70

Calzedonia

Brazilian bikini W pełni wyściełana, pozbawiona fiszbiny góra bikini z regulowanymi ramiączkami, wyjmowanymi wstawkami, które kształtują biust i zapewniają dobre wsparcie, sznurowanie z przodu i falbanowe wykończenie u dołu. Majtki z modnym w tym sezonie wysokim stanem.

H&M

Stanik

£12.99 Majtki

£12.99


| 29

TOP 10 |

| Nº 851 | 9 lipca 2020

Gingham Swimwear Stanik

Strój kąpielowy z okrągłym dekoltem, ze zdejmowanymi miseczkami bezprzewodowymi, paskami i węzłem z przodu.

£9

Zara

Mesh Detail Bandeau Bikini

£25.99

Oryginalny wzór w przystępnej cenie. Bikini jest dostępne w kolorze białym lub czarnym. Propozycja raczej dla kobiet już dobrze opalonych, bo paski w ramiączkach i majtkach mogą pozostawić nierówną opaleniznę.

boohoo

Majtki

£9

Calico Print Knot Front Top With Cheeky Bikini Bardzo kobieca, a zarazem tania propozycja z chińskiego sklepu internetowego Shein dostępna także w kolorach żółtym, czerwonym, fioletowym i różowym. Bez fiszbiny. Materiał to 100% poliester.

£9.99

Shein

£14.99

Pink Geometric Print Swim Shorts Męskie szorty na plażę, o klasycznym kroju. To ekologiczna propozycja, bo spodenki są wykonane podobnie jak u konkurencji w 100% z poliestru, ale za to odzyskanego ze zużytego plastiku.

Topman

£9.99

Błękitne szorty Jedna z propozycji dla panów z tegorocznej kolekcji letniej polskiej marki Reserved, obecnej także na rynku brytyjskim.

Reserved

Umbro Mens Copa Swim Shorts Błękitne spodenki plażowe sportowej marki Umbro z dwiema kieszonkami. Wykonane w 100% z poliestru.

M and M Direct

£14.99


30 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| MOJA WYSPA

moja wyspa

Nie brakuje mi niczego

+ Przemieszczam się tu:

Na co dzień jeżdżę samochodem.

+ Najlepsze miejsce

Dariusz A. Zeller

do życia:

Jeszcze szukam.

Paweł Jurgielewicz Absolwent Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, były zawodnik piłkarski, na co dzień pracuje w firmie Gb Liners na stanowisku warehouseman. Obecnie trener i head coach w akademii piłkarskiej IBB Polonia London FC.

+ Na zakupy polecam: Westfield.

+ Punkt gastronomiczny,

który polecam:

W Londynie jest dużo miejsc z dobrym jedzeniem, z żoną lubimy różne kuchnie świata, dlatego staramy się odwiedzać nowe miejsca i poznawać nowe przysmaki.

+ Gościom na

Wyspach pokazuję:

+ Mój pierwszy dzień na Wyspach Brytyjskich:

Pamiętam, że byłem podekscytowany. Nie mogłem się doczekać kiedy zobaczę Londyn w pełnej okazałości.

+ Na Wyspach zajmuję się zawodowo:

Pracuję na stanowisku warehouseman. Jestem również założycielem, trenerem i głównym head coachem w akademii piłkarskiej IBB Polonia London FC.

Chcesz podzielić się swoją historią zgłoś się na: redakcja@cooltura.co.uk

+ Miejsca, które lubię odwiedzać:

Uwielbiam z rodziną jeździć nad morze. W szczególności Sandbanks Pool i Kornwalia.

Jeżeli ktoś jest pierwszy raz, to oczywiście centrum Londynu. Ale zdarzają się też wypady do innych miast.

+ Wyspy Brytyjskie lubię za:

Dostępność do wielu produktów, możesz tu znaleźć i kupić dosłownie wszystko.

+ Największą bolączką w Wielkiej Brytanii jest: Dla mnie, jako kierowcy, oczywiście korki.

+ Na Wyspach brakuje mi: Nie brakuje mi niczego. Jest ze mną moja rodzina, żona i córka, jesteśmy zdrowi i mamy pracę.

+ Jeśli nie Wyspy Brytyjskie to:

Na pewno chciałbym mieszkać w przyszłości w miejscu, gdzie miałbym blisko morze i zdecydowanie więcej słonecznych dni.


| 31

| Nº 851 | 9 lipca 2020

Wysokiej jakości usługi prawne od najlepszych polskojęzycznych adwokatów w Londynie

TWÓJ POLSKI ADWOKAT W UK

Eksperci w zakresie prawa rodzinnego

Usługi

DLA CIEBIE Prawo cywilne

Odszkodowania

Prawo rodzinne

Prawo pracy

Prawo spadkowe

Prawo karne

Prawo imigracyjne

Prawo polskie

Oferujemy również usługi dla firm.

Kontakt www.adwokat.co.uk +44 330 159 5973 Powołaj się na Magazyn Cooltura i uzyskaj zniżkę 5% na usługi IMD Solicitors!

Nasze biuro w centrum Londynu IMD Solicitors LLP 1st Floor, 63 St Mary Axe London, EC3A 8AA

Kancelaria IMD Solicitors LLP jest spółką Limited Liability Partnership zarejestrowaną w Anglii i Walii (nr spółki OC401804) oraz jest autoryzowana i regulowana przez Solicitors Regulation Authority (numer wpisu 625141).


32 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| MOJA WYSPA

Jeśli uczestniczyłeś w wypadku będąc:  rowerzystą  kierowcą lub pasażerem samochodu, motocykla, autobusu lub taxi

BIURO PRAWNE PROFESJONALNE DOCHODZENIE ODSZKODOWAŃ

ię s i C y ż le a n y z c ź d w a r Sp

ODSZKODOWANIE

ZADZWOŃ Kontakt po polsku

24/7

beata.dnsclaims@gmail.com Kontakt po polsku przez całą dobę (tel. kom.)

07 500 300 600


| Nº 851 | 9 lipca 2020

LEKCJA ANGIELSKIEGO |

| 33

Mówię po angielsku Katarzyna Goliszek nauczycielka i tłumaczka języka angielskiego, lingutransla.org

Niezdecydowany Zapraszamy na lekcję angielskiego, z której nauczycie się idiomów przydatnych w codziennych sytuacjach.

Time flies when you're having fun = When you are enjoying something, time seems to move more quickly

1

Kiedy coś się cieszy / kiedy dobrze się bawisz, czas wydaje się płynąć szybciej = Nie zauważamy jak szybko mija czas, gdy się dobrze bawimy.

Have half a mind to do something = you would like to do something but you probably will not do it

2

Chciałbyś coś zrobić, ale prawdopodobnie tego nie zrobisz, jesteś prawie na coś zdecydowanym, ale ciągle się wahasz czy to coś zrobić, czy nie.

EXAMPLES = PRZYKŁADY Wow, it's midnight already? I feel like we've just got here. Time flies when you're having fun! He looked at his watch, yawned and said, „Time flies when you're having fun." Oh, no! Why do we have to go? Why does the time fly when you're having fun? It's unfair I can’t believe our holiday is almost over! Time flies when you’re having fun!

=

Wow, już jest północ? Wydaje mi się, że dopiero tu dotarliśmy. Czas leci, kiedy dobrze się bawisz!

=

Spojrzał na zegarek, ziewnął i powiedział: „Czas ucieka, kiedy się dobrze bawisz”.

=

O nie! Dlaczego musimy iść? Dlaczego czas płynie, gdy dobrze się bawisz? To niesprawiedliwe.

=

Nie mogę uwierzyć, że nasze wakacje dobiegają końca! Czas leci kiedy dobrze się bawisz!

EXAMPLES = PRZYKŁADY I have half a mind to tell your mother about this. I have half a mind to go to their wedding. My flight home was so terrible. I have half a mind to write a complaint letter to the airline company. We set out on the road with only half a mind as to where we would go!

=

Może i powiedziałabym twojej mamie o tym, ale jakoś się waham.

=

Może i bym poszła na ich ślub, ale nie podjęłam jeszcze decyzji.

=

Mój lot do domu był tak okropny. Chyba napiszę skargę do spółki linii lotniczych.

=

Wyruszyliśmy w drogę nie będąc do końca zdecydowanym, gdzie pojedziemy!


34 |

| Miejsce na weekend

Zamek historię ci opowie

9 lipca 2020 | Nº 851 |

Przyznam się, iż pośród wielu miejsc na Wyspach Brytyjskich godnych polecenia, szczególne miejsce na mojej mapie atrakcji zajmują te związane z historią. Dotyczy to zarówno terenów Anglii, jak również pozostałych państw wchodzących w skład Wielkiej Brytanii. Jeśli poniższy odcinek miałby dotyczyć tutejszych zamków, to zacząłbym od tych w Szkocji. Ponieważ jednak na Wyspach aż roi się od tego typu zabytków, zatem przyjmę kategorię (moim zdaniem) najpiękniejszych z nich. Dariusz A. Zeller

Balmoral Castle

Letnia rezydencja królowej i jeden z najpiękniejszych zamków w Europie. Szkocka, granitowa budowla leży nieopodal rzeki Dee. Do posiadłości należy 80 hektarów terenu. Zamek, który budowany był w latach 1853 – 1856 pełni obecnie rolę głównej letniej rezydencji rodziny królewskiej. Balmoral Castle był miejscem narodzin królowej Hiszpanii Victorii Eugenie, wnuczki królowej Victorii. Obecnie wraz z Sandringham House, Balmoral jest prywatną własnością królowej. Na terenie posiadłości zajmujące prawie 80 hektarów znajdują się tereny zalesione drzewami, które stanowią między innymi schronisko dla jeleni. Szacuje się, że gdyby rodzina królewska chciała sprzedać posiadłość na rynku prywatnym, to otrzymałaby za nią 14 milionów funtów. Książę Karol podkreśla jednak, że jego matka kocha to miejsce i nie zostanie ono nigdy sprzedane.

Warwick Castle

Średniowieczny zamek Warwick w hrabstwie Warwick, w środkowej Anglii znajduje się na brzegu malowniczej rzeki Avon. Został zbudowany w 1068 roku przez Wilhelma Zdobywcę na terenie, bądź w sąsiedztwie anglosaskiej ufortyfikowanej wioski. Był używany aż do wczesnych lat XVII wieku, kiedy to Sir Fulke Greville przekształcił go w typowo angielską posiadłość wiejską. Do roku 1978 był posiadłością rodziny Greville, która w 1759 roku uzyskała tytuł hrabiów Warwick. Zamek jest prawnie chroniony i wpisany na listę zabytków Wielkiej Brytanii. Zamek Warwick jest domem dla największej na świecie katapulty (18m). Wśród innych atrakcji turystycznych jest „Lot orłów”, przedstawienie z udziałem m.in. orłów i sępów oraz pokazy łucznictwa i wszelkiego rodzaju spektakle.

Lulworth Castle

Zamek Lulworth został wybudowany w 1609 roku, aczkolwiek historycy uważają, że fundamenty pod niego położono już w 1588 roku. Budowla została zaprojektowana najpewniej przez architekta Inigo Jonesa i miała spełniać funkcję bazy wypadowej na polowania dla właściciela posiadłości, Thomasa Howarda. Jednak bardzo szybko została ona całorocznym domem. W 1929 roku w zamku wybuchł olbrzymi pożar, który niemal doszczętnie go zniszczył. Dopiero w latach 70. XX wieku z pomocą funduszy z zewnątrz udało się odbudować znaczną jego część, w tym dach, który w spłonął w całości. Odbudowa zamku zakończyła się dopiero w 1998 roku. Dzięki ciężkiej pracy specjalistów dziś możemy oglądać i podziwiać piękno XVII-wiecznego zamku. Spacer można także odbyć po terenach przylegających do posiadłości i znajdującej się na jej terenie kaplicy rzymskokatolickiej z 1786 roku.


Miejsce na weekend |

| Nº 851 | 9 lipca 2020 Dover Castle

Największa twierdza w Anglii. To średniowieczny zamek wybudowany w mieście Dover w angielskim hrabstwie Kent. Określany jest jako „klucz do Anglii”. Historycy podają, że miejsce, na którym wzniesiono zamek, miało pewnego rodzaju fortyfikacje już w czasach epoki żelaza, jeszcze zanim na Wyspach Brytyjskich pojawili się Rzymianie. Świadczą o tym wykopaliska archeologiczne,

| 35

które przyczyniły się do odkrycia dawnych fundamentów. To właśnie na nich wybudowano w XII wieku Dover Castle. Dover Castle wpisany jest na listę zabytków o szczególnym znaczeniu historycznym i narodowym. Dzięki temu chroniony jest przed nieautoryzowanymi przebudowami. Obecnie jest własnością English Heritage i stanowi bardzo popularną atrakcję turystyczną. Swoją siedzibę ma w nim Princess of Wales’s Royal Regiment.

Deal Castle

Znajduje się tuż przy plaży w miejscowości Deal w hrabstwie Kent, w południowo -wschodniej Anglii. To najwspanialszy zamek z tak zwanej grupy Henrician Castles, czyli zespołu budowli powstałych w latach 1539-1540 roku, w czasie panowania króla Henryka VIII. Zamek Deal, wraz z twierdzami Walmer i Sandown, miał zapewnić bezpieczeństwo w Downs nad Kanałem La Manche. Co ciekawe, projekt zamku wyszedł spod ręki Czecha – Stefana von Haschenperga. Zamek ma kształt róży Tudorów i powstał z kamieni pozostałych po burzeniu kościołów, po wprowadzeniu religii anglikańskiej. Imponujący zamek był otoczony fosą głębokości pięć metrów i szerokości dwudziestu. Po wojnie domowej w 1648 roku, zamek nie został więcej wykorzystany podczas akcji zbrojnej. Dziś obiekt należy do English Heritage i można go zwiedzać przez cały rok.

Dunrobin Castle

Absolutnie baśniowy zamek Dunrobin należy do najstarszych szkockich zabytków, które nieprzerwanie zamieszkiwano. Zamek, wokół którego roztaczają się przepiękne ogrody, to siedziba książąt i hrabiów Sutherland. Tą XIV-wieczną rezydencję zaprojektowano na podobieństwo francuskich zamków znad Loary, przez co znacząco odróżnia się od pozostałych szkockich zabytków. Zamek znajduje się nad brzegiem Morza Północnego, ok. 1,5 km na północ od Golspie, miejscowości z długą piaszczystą plażą, wieloma ścieżkami spacerowymi oraz dużą atrakcją dla golfistów – Golspie Golf Course.

Ashford Castle

Zamek Ashford uważany jest za perełkę architektoniczną Irlandii, łączy ze sobą styl wiktoriański i neogotycki. Zamek, którego początki sięgają 1228 roku znajduje się na brzegu jeziora Lough Corrib i w czasach swojej świetności był niedostępną twierdzą dawnego królestwa Connachtu. Gdy zamek przejęła arystokratyczna rodzina Guinnessów, budynek rozbudowano i nadano mu obecny wygląd. W XX wieku zamek przeobraził się w jeden z najsłynniejszych i najbardziej luksusowych hoteli Irlandii. Turyści mogą go niestety podziwiać tylko z daleka, ponieważ wnętrza są dostępne tylko dla gości hotelu-zamku, wśród których jest wiele znanych osobistości, między innymi członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej.


36 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| PODRÓŻE

Natalia Ochmańska Nacia Pal Mundo Nacia Pal Mundo nlatinblood nataliaochmańska01@gmail.com Natalia Ochmańska

E

uropejskie miasta mają ze sobą wiele wspólnego, dlatego tylko nielicznym udaje się skraść serca turystów. Barcelona zdecydowanie wygrywa w tym wyścigu swoim niezwykle oryginalnym wizerunkiem. Nigdy się nie starzeje, bo stała się wizytówką modernistycznej architektury i sztuki, które są dla miasta jak świeży powiew bryzy znad morza. Do tego sukcesu przyczynił się między innymi Park Güell, jedno z najbardziej charakterystycznych dzieł słynnego architekta Antonia Gaudíego. Miejsce magiczne i mimo niewielkiego rozmiaru, pełne niesamowitych koncepcji oraz tajemnic. Gdy kataloński przedsiębiorca Eusebi Güell powierzył projekt parku Gaudiemu, chciał stworzyć osiedle dla zamożnych barcelońskich rodzin, by mogły cieszyć się pięknymi widokami i zielonym otoczeniem. Osiedle miało składać się z 60 działek, widok z nich miał rozpościerać się na oddalone o kilka kilometrów morze, przejścia pomiędzy nimi miały być kręte i nawiązywać do natury. Dzisiejszy Park Güell to

Mozaikowe kolory Widok z tarasu

Schody prowadzące do sali kolumnowej

Instalacja przypominające jaskinię


PODRÓŻE |

| Nº 851 | 9 lipca 2020

Salamandra

trzy kilometry krętych ścieżek i mostków oraz dwa budynki, z czego jeden mieszkalny. Właśnie w tym budynku mieszkał sam Güell, a obecnie mieści się tam małe muzeum. Budowa rozpoczęła się w 1900 roku i trwała 14 lat. Niestety niekorzystne ukształtowanie terenu i oddalenie od centrum miasta utrudniły całą budowę i zmieniły jej ostateczne przeznaczenie. Z tego powodu po śmierci Güella jego spadkobiercy sprzedali obiekt katalońskim władzom w 1922 roku. Cztery lata później dzieło stało się publiczną atrakcją. W 1984 roku park razem z innymi dziełami Gaudiego został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Większość atrakcji znajduje się w zamkniętej części parku. Kolejność zwiedzania zależy od wejścia, które wybierzemy. Zaczynając wycieczkę od wzgórza parku, zejdziemy wprost na taras widokowy, który jest uważany przez miejscowych za najdłuższą ławkę świata. Ma ona falisty kształt i mierzy aż 152 metry, aby każdy siedząc na niej mógł odczuwać prywatność. Taras mieści się tuż nad masywną salą kolumnową, która przypomina greckie lub rzymskie budowle. Z założenia miał służyć mieszkańcom jako targ. Pozostałe wejścia są na dole parku. Po obu stronach historycznej bramy znajdują się piękne pawilony wzniesione w latach 1901-1902. Od bramy do tarasu prowadzą schody, na których widnieje słynna Salamandra oraz instalacja imitującą jaskinię. Park Güell nie posiada praktycznie linii prostych, podobnie jak inne projekty Gaudiego (Sagrada Familia czy Casa

Barcelony Mozaikowa ściana

| 37

Technika trencadis

Mila). Mistrz inspirował się głównie przyrodą i uważał, że takie linie nie występują w naturze. Z tego powodu Park Güell jest pełen nietypowych kształtów. Artysta wykorzystywał w swoich dziełach technikę zwaną „trencadis”. Jest to sposób dekorowania powierzchni przy użyciu małych ceramicznych płytek, bardzo często rozbitych i nieprzydatnych. W ten sposób Gaudi mógł uzyskać efekt pożądanych krzywizn. Uważa się, że twórcą tego sposobu przyozdabiania był właśnie Gaudi, choć część modernistycznych artystów wykorzystywała tę technikę już wcześniej.

Szczegółowe wykończenia budynków

Gaudi wyprzedził epokę i na zawsze zmienił swoje ukochane miasto. Sprawił, że dziś możemy podziwiać ten mozaikowy ogród, który wiele mówi o nieszablonowym myśleniu artysty. Kolory, kształty i konstrukcje świadczą o jego nieograniczonej wyobraźni, za którą podążał bardzo konsekwentnie. Dzisiaj do Barcelony przyjeżdżają miliony turystów, wielu z nich głównie po to, by zobaczyć dzieła tego wyjątkowego artysty.


38 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| coś na ząb

Zupy owocowe

To, co chciałbym państwu zaproponować w tym odcinku kulinarnego cyklu kojarzy mi się z błogim okresem dzieciństwa i kuchnią babciną. Fakt, że stare, niekoniecznie dobre czasy PRL-u były jakie były, wymuszały na wszystkich odrobinę wirtuozerii w kuchni i sprawiały, iż na sam zapach owocowych specjałów ciekła ślinka. Dziś owe dania, co cieszy mnie szczególnie, ponownie wracają do łask, a ktoś, kto ma zielone przynajmniej pojęcie o pichceniu musi także to przyznać. Zupa owocowa jest dobra na wszystko, a z pewnością okres letni sprzyja temu, by móc przyrządzić takowe danie, choćby i z babcinego przepisu. Dariusz A. Zeller

Krem bananowy Składniki:

100 ml mleczka kokosowego l 100 ml mleka l 2 banany l s ok z połowy pomarańczy l 1 łyżeczka cukru brązowego l 1 łyżka kaszy manny l kurkuma l cynamon l o drobina wanilii l

Sposób przyrządzenia:

Oba rodzaje mleka zagotować z cynamonem, kurkumą i cukrem. Dodać banany i sok z pomarańczy. Zagęścić kaszą manną, chwilę pogotować. Zmiksować, przelać na talerz, posypać cynamonem i wanilią. Smacznego!

Staropolska zupa Garus Składniki:

1 kg gruszek (lub gruszek i jabłek) l ok. 0,7 l wody l szczypta szafranu l kawałek kory cynamonu lub cynal

mon mielony do smaku

1/4 szklanki śmietany l opcjonalnie: cukier do smaku l

Sposób przyrządzenia:

Owoce myjemy, obieramy ze skórki, kroimy na mniejsze kawałki, usuwając gniazda nasienne.

Zalewamy owoce wodą (nie za dużo, tak aby przykryć owoce), gotujemy do miękkości ze szczyptą szafranu i kawałkiem kory cynamonu. Przecieramy owoce przez sitko. Doprawiamy szczyptą cynamonu (jeśli nie mieliśmy kawałka kory) i w razie potrzeby cukrem. Zupę podajemy z ugotowanymi i okraszonymi cebulką lub skwarkami ziemniakami lub z dodatkiem na słodko – grillowaną gruszką czy też biszkoptami.

Zupa jagodowa Składniki:

300 g mrożonych jagód l 0,75 l wody l cukier trzcinowy do smaku (ok. 3-4 l

łyżek)

kilka kropel ekstraktu z wanilii l 3/4 szklanki słodkiej śmietanki l 150 g (np. kolorowego) makaronu l

Sposób przyrządzenia:

W garnku zagotowujemy 0,75l wody. Do wrzącej wody wrzucamy jagody, dodajemy 2 łyżki cukru, gotujemy 3

minuty (czas liczymy od momentu ponownego zagotowania wody). W niewielkiej ilości zimnej wody rozprowadzamy łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Dodajemy do zupy pod koniec gotowania. Dodajemy do zupy kilka kropel ekstraktu z wanilii. W razie konieczności dosładzamy. Zabielamy zupę śmietaną. Podajemy (np. z kolorowym) makaronem ugotowanym według instrukcji na opakowaniu.


coś na ząb |

| Nº 851 | 9 lipca 2020

| 39

Zupa truskawkowa z jogurtem Składniki: l

1 kg truskawek, 200 g jogurtu natural-

nego

100 ml śmietany kremówki l 4 łyżki brązowego cukru l 1 pomarańcza l szczypta kardamonu l listki świeżej mięty (opcjonalnie) l

Sposób przyrządzenia:

Truskawki dokładnie myjemy i obieramy. Przesypujemy do większej miski. Cukier zalewamy odrobiną ciepłej wody – mieszamy, aby cukier się rozpuścił i utworzył słodki syrop.

Wyciskamy sok z pomarańczy. Przy pomocy blendera rozpoczynamy rozdrabnianie truskawek, dodając kolejno jogurt, śmietanę, syrop cukrowy, sok z pomarańczy oraz kardamon. Miksujemy wszystkie składniki do uzyskania gładkiej konsystencji. (Jeśli posiadacie blender kielichowy proces miksowania będzie o wiele łatwiejszy i szybszy.) Gotową zupę truskawkową schładzamy przez kilka godzin. Zupę truskawkową serwujemy fantazyjnie udekorowaną śmietanką lub jogurtem, opcjonalnie z listkami mięty.

Dietetyczny krem z brokułów Składniki:

2 duże cebule l 4 ząbki czosnku l 2 duże pietruszki l 2 brokuły l 0,7 litra bulionu warzywnego/ l

warzywno-mięsnego

1 szklanka jogurtu greckiego l Kilka łyżek oliwy l s ok z 1/2 cytryny l szczypta ostrej papryki l 1/2 łyżeczki kurkumy l s ól himalajska l pieprz kolorowy l kilka kromek pumpernikla l

Sposób przyrządzenia:

Cebulę i czosnek obrać, posiekać. Pietruszkę obrać, pokroić w cienkie półksiężyce. Warzywa zeszklić na rozgrzanej na dnie garnka oliwie. Dodać paprykę chilli i kurkumę, dusić przez ok. 5 minut. Brokuły umyć, podzielić na różyczki, wrzucić do garnka. Całość zalać bulionem, gotować pod przykryciem, aż brokuły zmiękną. Kiedy warzywa będą miękkie, dolać sok z cytryny, obficie doprawić solą i pieprzem i zmiksować na gładką zupę krem z brokułów. Zupę zabielić jogurtem greckim, w razie potrzeby jeszcze krótko zmiksować. Krem z brokułów podawać z kromką pumpernikla.

Zupa jabłkowa z porem Składniki:

2 pory (białe i jasnozielone części) l 2 duże jabłka l ok. 1 l wywaru warzywnego l młoda cebula l 2 ziemniaki l szklanka soku jabłkowego l opcjonalnie: 2 łyżki masła l kawałek rabarbaru (u mnie l

ok. 5 cm)

sól morska l pieprz czarny ziarnisty l łyżka pokrojonego szczypiorku l gęsta śmietana słodka l oliwa z oliwek do skropienia zupy l

na talerzach

Sposób przyrządzenia:

Por kroję w poprzek, a następnie w cienkie półtalarki. Masło roztapiam w głębszym rondlu, dodaję por, lekko podduszam. Cebulę kroję w piórka, dodaję do pora, chwilę duszę. W tym czasie jabłka obieram, kroję w ćwiartki, usuwam gniazda nasienne. Kroję ćwiartki na plasterki i dodaję do rondla. Ziemniaki kroję w kostkę, dodaję do rondla, chwilę duszę. Podlewam warzywa w rondlu wywarem z warzyw (tyle wywaru, żeby przykrył warzywa), dodaję kawałek obranego i pokrojonego w plasterki rabarbaru (można pominąć rabarbar, z rabarbarem zupa wyszła mocno kwaskowata, mi w takiej wersji smakowała), dodaję sól, gotuję 15 minut. Dodaję sok jabłkowy, podgrzewam (nie gotuję) zupę na najmniejszej mocy płyty jeszcze 5 minut. Miksuję zupę blenderem, jeśli jest za gęsta, dodaję trochę gorącego wywaru. Zupę podaję z łyżką słodkiej gęstej śmietany, skropioną oliwą z oliwek.


40 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| fitness

Małgorzata Koszela-Żarska trenerka personalna, instruktorka fitness

malgorzata.koszelazarska@gmail.com

koszelazarska

B

iegam już od ponad 20 lat i ze swojego doświadczenia wiem, że najlepiej zacząć od zakupu dobrych butów do biegania, pamiętając o tym, żeby były większe o jeden rozmiar. Później trzeba dobrać odpowiednie ubra-

Jak zacząć przygodę z bieganiem? nia. Powinny być lekkie, odprowadzające pot. Na początku należy zacząć od marszobiegów. Trening dla początkujących nie powinien być dłuższy niż 30 minut. Trenować należy 3 razy w tygodniu, co 2 dni, pamiętając o rozgrzewce i rozciąganiu

po treningu. A jakie są korzyści z biegania? Podczas biegania pracują niemal wszystkie grupy mięśniowe, dzięki temu wzmocnisz je i pięknie wyrzeźbisz. Bieganie to doskonały sposób na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej, jednak musisz pamiętać o tym, że zaczyna ona spalać się dopiero po około

30 minutach treningu. Biegając zwiększysz odporność organizmu, odstresujesz się i będziesz miała więcej energii. Mam nadzieję, że chociaż trochę cię zmotywowałam i zachęciłam do tej formy ruchu. Poniżej ćwiczenia rozciągające, które są niezbędne po treningu.

Rozciąganie mięśni kulszowogoleniowych

Wyprostuj przed sobą jedną nogę opierając ją na pięcie, ugnij drugie kolano i połóż ręce na nie. Powoli obniż biodro, aż poczujesz napięcie z tyłu nogi.Wytrzymaj w tej pozycji chwilę i zmień stronę.

Rozciąganie mięśni pośladkowych Rozciąganie mięśni czworogłowych

Stań na lewej nodze, a prawą stopę lekko przyciągnij do pośladka lewą ręką. Nie oddalaj kolan od siebie. Plecy trzymaj wyprostowane – nie wyginaj ich w łuk. Powtórz to samo, rozciągając lewe udo.

Ćwiczenie w pozycji stojącej. Stajemy na jednej nodze, a drugą (kolano) przyciągamy do klatki piersiowej, wytrzymujemy chwilę i zmieniamy stronę.

Rozciąganie łydki

Oprzyj ręce o ławkę lub o drzewo, jedna noga zgięta w kolanie, druga wyprostowana z piętą przyklejoną do podłoża. Wytrzymaj w tej pozycji chwilę i zmień stronę.


FITNESS |

| Nยบ 851 | 9 lipca 2020

! a t a l k a m s j u z c Po

Tartoletka czekoladowa

Tartoletka

Ciasto arbuzowe

Letnia Fantazja

Omlet z owocami

| 41


42 |

| Zdrowie

Beata Wdowczyk-Murfitt Dip ION, terapeutka żywieniowa www.nutriheaven.co.uk

Sezonowo w kuchni – lipi

Truskawki czy czereśnie zimą? Handel międzynarodowy daje bogactwo jedzenia na wyciągnięcie ręki bez względu na porę roku. Świetnie, prawda? Niestety niezupełnie.

J

9 lipca 2020 | Nº 851 |

edzenie posiłków poza sezonem nie ma sensu z ekonomicznego, środowiskowego ani żywieniowego punktu widzenia. Jedzenie sezonowe natomiast pomaga gospodarce, środowisku i zdrowiu.

Składniki odżywcze żywności sezonowej a nie sezonowej

Czy słyszałeś o „milach żywności”? To tyle, ile potrzeba czasu, aby twoje jedzenie przejechało z miejsca, w którym rosło, do najbliższego sklepu spożywczego. Mile żywnościowe są również miarą tego, ile gazu, ropy naftowej i innych czynników jest zużywanych w trakcie transportu żywności. Średnio owoce i warzywa pokonują 1,300 – 2,000 mil, aby dostać się z gospodarstw na nasz stół. Typowa marchewka pokonuje 1838 mil! Dlaczego to ma znaczenie? Wartość składników odżywczych owoców i warzyw zaczyna spadać natychmiast po ich zebraniu. Owoce i warzywa mogą spędzać w transporcie nawet pięć dni, leżeć na półkach supermarketów przez 1-3 dni, a następnie leżeć w domowej lodówce do siedmiu dni przed zjedzeniem. Przeciętnie warzywa na półkach w supermarketach mają od 5 do 40 proc. mniej minerałów niż te sprzed 50 lat. Inni eksperci oceniają, że będziesz musiał zjeść osiem pomarańczy, aby uzyskać wartość odżywczą, którą miałaby twoja babcia, jedząc jedną. Fasolka szparagowa i groszek tracą od 15 do 77 proc. zawartości składników odżywczych do czasu ich spożycia. Nawet normalnie bogate w składniki odżywcze brokuły mogą stracić prawie 60 proc. flawonoidów.


Zdrowie |

| Nº 851 | 9 lipca 2020

iec

| 43

Jedzmy sezonowo – warzywa i owoce lipca Cukinia

Smakuje pod każdą postacią. Możesz szybko przyrządzić z niej pyszne danie. Sprawdza się jako warzywo do grillowania. Startą cukinię możesz dodać do tradycyjnych placków ziemniaczanych. Nadaje się do faszerowania i zapiekania. Jest także doskonałym składnikiem gulaszu i leczo. Niewielka ilość tłuszczu i niska kaloryczność sprawiają, że cukinia to świetny produkt dla wszystkich, którzy się odchudzają (100 g surowej cukinii to zaledwie 15 kcal, ale taka sama ilość smażonej to już ponad 40 kcal). Cukinia jest też lekkostrawna, a potas w niej zawarty zapobiega zatrzymywaniu się wody w organizmie. Warto pamiętać, że cukinia działa alkalizująco, zapobiegając zakwaszeniu organizmu. Odkwaszające działanie cukinii ma korzystny wpływ na procesy trawienne i usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii.

Pomidor

Sezon na pomidory zaczyna się już w kwietniu, najsmaczniejsze jednak są w okresie lipca/ sierpnia oraz na początku września. Do wyboru masz różne odmiany, które różnią się kształtem, kolorem ale przede wszystkim smakiem. Pomidory możesz przyrządzać na wiele sposobów: smażyć, dusić, grillować, faszerować. Pomidory mają mnóstwo witamin i pierwiastków mineralnych. Zawierają antyutleniacze, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami i zapobiegają procesom szybkiego starzenia się tkanek. Pomidory wzmacniają odporność dzięki dużej zawartości witaminy C.

Papryka

Sezon na paprykę trwa od lipca do października. Stosowana jest w wielu kuchniach świata. Popu-

larna w daniach hiszpańskich, meksykańskich i węgierskich. Smakuje na surowo jako dodatek do sałatek, ale także pieczona, grillowana, gotowana. Papryka jest warzywem bogatym w witaminy (szczególnie w witaminę C oraz beta-karoten) i sole mineralne (potas, wapń). Spożywanie papryki pomaga obniżyć ciśnienie krwi oraz chroni przed chorobami układu krążenia. Zawarte w niej polifenole usuwają wolne rodniki, które przyspieszają proces starzenia się organizmu.

Koper włoski, fenkuł włoski

Z uprawy w Polsce dostępny jest od lipca do listopada. Koper możesz jeść na surowo, dusić, gotować, piec, grillować. Koper włoski posiada liczne właściwości lecznicze, dlatego znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej, m.in. jako środek na wzdęcia i kaszel.

Jagoda

Sezon w pełni przypada na lipiec/sierpień. Możesz jeść na surowo oraz dodawać do swoich ulubionych deserów, ciast oraz pierogów. Idealne do przygotowania konfitur, soków czy kompotów. Jagody i ich właściwości są znane od wieków. Borówka była wykorzystywana między innymi jako lek na zatrucia. Obecnie właściwości lecznicze jagód mają swoje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Poziomka

Owoce te zbiera się od lipca do sierpnia. Możesz przyrządzić z nich konfitury, soki, nalewki. Najlepiej smakują świeże, bezpośrednio po zbiorze. Są bardzo aromatyczne i niskokaloryczne. Podnoszą odporność organizmu i pomagają walczyć z infekcjami dzięki bardzo dużej zawar-

tości witaminy C (w 100 g poziomek znajduje się 60 mg witaminy C, w związku z tym już garść tych słodkich owoców pokrywa prawie 100 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę).

Malina

Dostępna w Polsce od lipca do początku października. Jest bardzo popularnym owocem w przydomowych ogródkach. Świetne sprawdza się jako dodatek do przetworów mlecznych: jogurtów, mleka, twarożku, kefiru. Z malin możesz przygotować: wino, nalewkę, kompoty, soki, dżemy i konfitury. Maliny (zarówno ich owoce, jak i liście) zawierają sporo witamin i minerałów – z magnezem, wapniem i żelazem na czele, a także wiele innych wartościowych dla zdrowia substancji.

Brzoskwinia

W zależności od odmiany dojrzewa od lipca do sierpnia. Najczęściej owoce te spożywa się na surowo. Dodawane są również do ciast. Brzoskwinie chronią przed anemią, pomagają na zaparcia. Są dobre dla osób z wysokim poziomem cholesterolu. To też bardzo wskazany owoc dla dzieci, osób starszych, schorowanych, cukrzyków i osób odchudzających się.

Wiśnia

Owoce wiśni najlepiej zbierać w lipcu. Wiśnie wykorzystaj do przyrządzania soków, kompotów, dżemów i konfitur. Owoce te dodawaj do ciast i deserów. Wiśnie są idealne do przygotowywania wina i nalewek. Wiśnie posiadają wiele właściwości odżywczych, mimo że w ok. 82 proc. składają się z wody. Pozostałe 18 proc. to skarbnica witamin, minerałów, przeciwutleniaczy.

#zostańwdomu #słuchajradia #PRL

Jedyna polska stacja radiowa w Londynie

Posłuchaj jakie USŁUGI świadczą Klienci Radia PRL Zapoznaj się z działalnością

NAJLEPSZYCH FIRM

Ty też możesz zareklamować swoją firmę

j.rozek@prl24.co.uk lub joanna@cooltura.co.uk Słuchaj nas: * w cyfrowym systemie DAB * w internecie * poprzez aplikację w Twoim telefonie


44 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| ROZRYWKA

Strony redaguje Dariusz A. Zeller

Kuchnie świata

a. Islandii b. Norwegii c. Danii d. Na Wyspach Owczych

2. Tradycyjna kiełbasa hiszpańska robiona z wieprzowiny to: a. Salami b. Chorizo c. Tapas d. Carpaccio

3. Arepa – okrągła, spłaszczona tortilla z mąki kukurydzianej to lokalny odpowiednik chleba w… a. Etiopii b. Kamerunie c. Iranie d. Wenezueli

4. Twarożek sojowy to: a. Yerba b. Feta c. Tofu d. Miso

5. Kimchi – potrawa ze sfermentowanych warzyw to kulinarny symbol… a. Japonii b. Korei c. Tajlandii d. Australii

6. Ful Medames – potrawa, której podstawą jest suszony bób i ciecierzyca, to przysmak kuchni…

a. Egipskiej b. Malezyjskiej c. Francuskiej d. Bałkańskiej

7. Poutine to przekąska z frytek i sera cheddar, obficie polana sosem pieczeniowym. Możesz je skosztować na wakacjach w… a. Tunezji b. Portugalii c. Belgii d. Kanadzie

8. Wyznawcy hinduizmu na pewno nie zjedzą: a. Wieprzowiny b. Baraniny c. Wołowiny d. Kaczki

9. Bobotie to smakowita zapiekanka z mielonego mięsa w polewie z jajek. W którym kraju jest podawana? a. Nowa Zelandia b. Maroko c. RPA d. Kenia

10. Ceviche – sałatka z owocami morza i dodatkami, tradycyjnie przyrządzana z surowej ryby marynowanej w soku z limonki to specjalność kuchni… a. Belgijskiej b. Peruwiańskiej c. Kanadyjskiej d. Sycylijskiej

Prawidłowe odpowiedzi: 1a, 2b, 3d, 4c, 5b, 6a, 7d, 8c, 9c, 10b.

1. Hakarl to ciekawostka kulinarna przyrządzana ze sfermentowanego mięsa rekina polarnego. Poszukiwacze ekstremalnych przysmaków znajdą ją w…

SUDOKU

L

O

L

••• Umarł ateista. Staje przed świętym Piotrem i czeka na decyzję. - Piekło - decyduje św. Piotr. - Ale jak to piekło? - No tak, piekło. - Chcę rozmawiać z Panem Bogiem. - Dobrze, zaraz wracam. Św. Piotr idzie do Boga i mówi. - Umarł ateista, ja zdecydowałem, że idzie do piekła, a on chciał rozmawiać z Tobą.

- Teraz nie mam czasu, powiedz mu że mnie nie ma. ••• Jasiu mówi do ojca: - Tato, masz dzisiaj takie małe zebranie rodziców w szkole. - Co masz na myśli, mówiąc „małe”? - No, ja, ty, wychowawczyni i dyrektor... ••• W wagoniku kolejki na Kasprowy turysta konwersuje z góralem: - Baco, a co by było, gdyby ta lina się urwała? - A to by było.... trzeci roz w tym tygodniu..

••• - Panie doktorze mam sklerozę! - Od kiedy? - Co od kiedy? ••• Zajęcia teoretyczne w jednostce wojskowej. Prowadzący sierżant wyrywa do odpowiedzi szeregowego Nowaka: - Nowak, wyobraźcie sobie sytuację. Pełnicie służbę wartowniczą. Jest trzecia w nocy. Nagle widzicie, że w waszym kierunku pełznie jakiś człowiek. Co robicie? - Odprowadzam majora Bugałę do jego kwatery, panie sierżancie.


SUDOKU DLA DZIECI

ZNAJDŹ 5 RÓŻNIC

ROZWIĄŻ RÓWNANIA I POMALUJ

LABIRYNT | Nº 851 | 9 lipca 2020 PLAC ZABAW |

| 45


46 |

9 lipca 2020 | Nº 851 |

| OGŁOSZENIA DROBNE

BIESIADA WE WŁASNYM OGRÓDKU

3 The Pavement Pope’s Lane, London W5 4NG

U nas kupisz polskie żeliwne kociołki myśliwskie oraz grile na trójnogu. Wyroby są estetyczne i solidnie wykonane Życzymy smacznego!

Artur Galla Polski Dom Pogrzebowy Telefon całodobowy:

02088405188

Darek, tel. 07787779277

polskidompogrzebowy.co.uk

Jak zamieścić ogłoszenie?

przez Internet

www.cooltura24.co.uk

THERMOMIX

Marlena

07718917087

AKRYLOWE PANELE OCHRONNE

Zamieść ogłoszenie Premium online na www.cooltura24.co.uk

DO BIUR, SKLEPOW, SALONOW KOSMETYCZNYCH WWW.WORKSHIELD.CO.UK

Self-emp

POLSKI ZAKŁAD POGRZEBOWY W ANGLII

 transport zmarłych do Polski  kremacje w Anglii i Polsce  pochówki tradycyjne

 załatwiamy wszystkie formalności

Tel: 07801766959, e-mail: jmnfuneral@gmail.com

POLSKA FIRMA KONGCRETE UK dostawca mieszanek betonowych posiadamy sprzęt volumetric ► mieszamy na miejscu ► posiadamy pompy dalekiego zasięgu ►

Zadzwoń do nas Jesteśmy dla Was 24/7

07417424940 lub 07719775595 ZAMIEŚĆ OGŁOSZENIE PREMIUM na

24

cooltura24.co.uk POLSKA TELEWIZJA - SPRZEDAŻ MONTAŻ SERWIS

Montaż anten satelitarnych oraz naziemnych Free View UK, montaż instalacji zbiorczych multiswitch. Zadzwoń 07894100683, satinstal@gmail.com

VA T

loyed

Rejestracja LTD (Lim ited Company)

Empl

Par

oyme

nt

tne

rsh

Unit 8, Odeon Parade, 480 London Road, Isleworth TW7 4RL

www.saraint.co.uk

ip

0208 846 3606

poniedziałek, środa, piątek 8.00-19.00 wtorek, czwartek 8.00-21.00

KSIĘGOWOŚĆ

Jeżeli chcesz kupić, zadzwoń. Jeżeli się wahasz i chcesz zamówić prezentacje, zadzwoń. A jeżeli nie wiesz co to jest TM6 a chcesz sie dowiedzieć więcej, skontaktuj się ze mną.

Twoje ogłoszenie pojawi się na portalu oraz zostanie wydrukowane w najbliższym wydaniu Cooltury*

1 tydzień ogłoszenia £14

£22 4 tygodnie ogłoszenia £36 2 tygodnie ogłoszenia

* w tygodniku Cooltura zostanie wydrukowane maksymalnie do 25 słów danego ogłoszenia

#zostańwdomu #słuchajradia #PRL JEDYNA POLSKA STACJA

RADIOWA W Londynie Zapoznaj naszych słuchaczy z usługami Twojej FIRMY

Pozyskaj nowych KLIENTÓW Zapytaj o szczegóły kampanii radiowej:

j.rozek@prl24.co.uk lub joanna@cooltura.co.uk Słuchaj nas: * w cyfrowym systemie DAB * w internecie * poprzez aplikację w Twoim telefonie


| Nยบ 851 | 9 lipca 2020

Untitled-3 1

OGล OSZENIA DROBNE |

| 47

07.11.2019 09:58:08


020 8810 7788 07932 606 180 sales@greenmarkjoinery.co.uk www.greenmarkjoinery.co.uk GREENMARK Joinery Ltd. Unit W, 272 Abbeydale Road, HA0 1TW London


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.