Page 1

WYDARZENIA

Grypa zbiera śmiertelne żniwo | 12

& Powstanie trzeci Westfield | 22

COOL TIME

Festiwal światła Lumiere London | 32 MIEJSCE NA WEEKEND FOTOREPORTAŻ

Museum of London | 42

Finał WOŚP w Londynie

i Milton Keynes | 44

OBLICZA EMIGRACJI

Anna

Ciecierska, koordynatorka WOŚP w Londynie | 46

AKTYWNY WEEKEND

Nowy rok – nowa ja | 54

P O L I S H W E E K LY o _ (

N 3 722 ) 1 8 stycznia 2018

BABCIA PRZEZ SKYPE’A 722-MAKIETA 1 01-31.indd 1

15/01/2018 17:31:44


722-MAKIETA 1 01-31.indd 2

15/01/2018 17:31:54


722-MAKIETA 1 01-31.indd 3

15/01/2018 17:32:03


tutaj możesz napisać życzenia dla swojej babci i dziadka

722-MAKIETA 1 01-31.indd 4

15/01/2018 17:32:10


temat numeru Piotr Gulbicki

Nie przesadza się starych drzew Wyjeżdżają za granicę, zabierają ze sobą dzieci. W kraju zostają tęskniący dziadkowie i babcie, którym do podtrzymywania rodzinnych więzi muszą wystarczyć rozmowy przez telefon bądź inne komunikatory. Tylko nielicznym udaje się przez dłuższy czas pobyć z najbliższymi.

>

Pani Marii na pytanie o wnuczkę szklą się oczy. Obecnie przebywa w Yorku u swojej córki Oli, pomaga jej w opiece nad czteroletnią Kasią. – Moja wnusia jest urocza, bardzo ją kocham, ale takie miesięczne wyjazdy nie zastąpią nam stałego kontaktu, jaki mielibyśmy w Polsce. Tutaj jest zupełnie inne podejście do życia, takie materialistyczne i jednowymiarowe. Nawet zdrowego jedzenia trudno uświadczyć, a ten ich chleb to szkoda gadać – mówi pani Maria, pochodząca z niewielkiej miejscowości na Podkarpaciu. Jej córka Ola wyemigrowała z kraju dziewięć lat temu w  poszukiwaniu pracy, której nie mogła znaleźć w ojczyźnie. Jest absolwentką historii, w Anglii najpierw zakotwiczyła w Londynie, gdzie pracowała jako kelnerka, a potem menedżerka sklepu odzieżowego, a teraz opiekuje się osobami starszymi w okolicach Yorku. Poznała Anglika, wydawało się, że to wielka miłość, ale bańka szybko prysła. Sama wychowuje córkę, na

brak zajęć nie narzeka. Babcia Maria pomaga jak może, ale sama też ma swoje obowiązki. – Tu mogę być tylko przez kilka tygodni, przecież ktoś musi zajmować się domem w Polsce. No i pomagać mężowi, który pracuje zawodowo, a z jego zdrowiem różnie bywa – mówi 60-latka dodając, że gdyby córka mieszkała w kraju, takich problemów by nie było. Tylko z czego miałaby się tam utrzymać? Bezrobocie wciąż jest na wysokim poziomie, a jeśli już pojawia się oferta pracy, to zazwyczaj za marne pieniądze. Tutaj przynajmniej finansowo daje radę, a i odłożyć coś może. Kasia uwielbia babcię, i kiedy ta musi wracać nad Wisłę rzuca się jej na szyję i zanosi łzami. To smutne chwile. Potem przez kilka miesięcy pozostają rozmowy przez Skype’a i oczekiwanie na wakacje, podczas których będzie mogła odwiedzić dziadków w Polsce. – Mam też drugą córkę, która ma dwoje dzieci, w wieku jedenastu i trzynastu lat, i mieszka w Niemczech. Na

Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 5

| Cooltura | 05

15/01/2018 17:32:20


szczęście ona z wnusiami bywa w Polsce regularnie, przynajmniej trzy razy w roku – mówi pani Maria. Na styku kultur Brak pracy, chęć polepszenia warunków bytowych, szukanie nowych wyzwań. Przyczyny emigracji są różne. Otwarcie granic po wstąpieniu do Unii Europejskiej skutkowało ogromną falą wyjazdów. Obecnie w Wielkiej Brytanii mieszka grubo ponad milion Polaków. Znaczny procent z nich stanowią dzieci – zarówno te urodzone nad Wisłą, jak i te, które przyszły na świat już na Wyspach. Podobnie jest w innych krajach, które stały się przystanią dla rodzimych emigrantów. Według ostatniego Narodowego Spisu Ludności, z Polski za granicę razem z rodzicami wyjechało i mieszka dłużej niż trzy miesiące ponad 235 tysięcy dzieci. Największą liczbę w tej grupie, 80 tysięcy, stanowią naj-

06

młodsi, którzy nie ukończyli jeszcze szóstego roku życia. W dalszej kolejności są 7-13-latkowie (67 tysięcy) oraz nieco starsi nastolatkowie w wieku 14-16 lat (25 tysięcy). To suche liczby, za którymi niejednokrotnie kryją się rodzinne tragedie, tęsknota, smutek, łzy. Proces asymilacji młodych ludzi w nowym środowisku i odnajdywanie przez nich własnej tożsamości to odrębne zjawisko, które często swoje apogeum osiąga już w wieku dojrzałym. „Kim ja w końcu jestem – Polakiem, Brytyjczykiem, mieszańcem?” – to pytanie, które często powraca. A odpowiedź na nie nie jest ani prosta, ani jednoznaczna. – Rozumiem, że taki mamy współczesny świat, że trzeba w nim jakoś funkcjonować, ale ciężko mi sobie z tym wszystkim poradzić. Mam dwóch wnuków, obaj mieszkają w Londynie, a nasz kontakt praktycznie ogranicza

się do rozmów przez telefon, średnio raz na dwa tygodnie – mówi pan Władysław z Ustki, którego syn razem z żoną wyjechał z kraju jedenaście lat temu. Mimo że z wykształcenia jest politologiem, w Anglii od początku pracował jako budowlaniec. Bywało różnie, raz lepiej, raz gorzej, z czasem dorobił się własnej niewielkiej firmy. Finansowo nie narzeka, chociaż, jak przyznaje, są chwile kiedy tęskni za rodzinnymi stronami i zdarza się, że nawet myśli o powrocie. Szczególnie teraz, kiedy nie wiadomo co przyniesie Brexit i jakie będą jego konsekwencje. Z drugiej jednak strony wątpi czy odnalazłby się w polskich realiach, głównie jeśli chodzi o wszechobecną biurokrację i załatwianie spraw urzędowych. Ale tęsknota co jakiś czas wraca. – Z wnukami jest już trochę inaczej. Jeden ma trzynaście lat, a drugi, który urodził się na obczyźnie, osiem.

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 6

15/01/2018 17:32:30


Owszem, mamy z nimi dobry kontakt, ale odnoszę wrażenie, że oni przesiąkli tamtą kulturą, nawet zaciągają z angielska, a ich sposób myślenia na różne sprawy jest typowo zachodni. Irytuje mnie ta polityczna poprawność, której podobno uczą ich w szkole. Dobrze chociaż, że chodzą do kościoła i polskiej szkoły sobotniej, bo całkiem by się wynarodowili. Niestety, nie ma między nami takiej bliskiej więzi, jaką ja miałem ze swoimi dziadkami. Bardzo nad tym z żoną bolejemy, ale cóż można zrobić? – rozkłada ręce pan Władysław. Wschody i zachody słońca To duże wyzwanie i poważne konsekwencje. Psychologowie nie mają wątpliwości – długotrwała emigracja i wiążąca się z tym rozłąka z najbliższymi skutkuje wieloma negatywnymi skutkami. Jednym z nich jest osłabienie rodzinnych relacji, co z czasem może prowadzić nawet do ich całkowitego zaniku. Dziadek czy babcia znani z ekranu komputera bądź telefonu komórkowego to nie to samo co fizyczna obecność, a wspólnie spędzane święta Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy bądź krótkie, kilkudniowe wizyty, to zaledwie namiastka. Tylko nielicznym udaje się na dłużej towarzyszyć swoim najbliższym na obczyźnie. – Mieszkam w Oksfordzie od ponad dwóch lat, przyjechałam tu na zaproszenie córki. Po śmierci męża ciężko mi było dojść do siebie, dlatego zdecydowałam się wyjechać, żeby być razem z rodziną. Jak jest okazja, to dorabiam sprzątając mieszkania bądź piekąc ciasta, ale przede wszystkim pomagam córce i zięciowi w zajmowaniu się ich dwójką dzieci. Wnuki, chłopiec i dziewczynka, mają cztery i pięć lat – wylicza pochodząca spod Gdańska pani Alicja. Kobieta nie kryje, że czas spędzany z rodziną jest bezcenny. Jak przyznaje, szybko zaaklimatyzowała się w nowym środowisku, tym bardziej, że w okolicy nie brakuje pięknych terenów, gdzie można odpocząć z daleka od miejskiego gwaru i zgiełku. Piesze wycieczki i odpoczynek na łonie natury wpisały się już w tygodniowy rodzinny grafik. 59-latka podkreśla jednak, że docelowo chciałaby wrócić do Polski. Najbardziej brak jej rodzimego języka, którego poza domem nie słyszy zbyt często, znajomych, a także polskich wschodów i zachodów słońca. – Planuję, że trochę tu jeszcze posiedzę, pomogę dzieciom i pewnie wrócę do kraju. Niby jest ładnie, niby przyroda piękna, ale jednak mam poczucie, że jakaś taka nie nasza. Nie przesadza się starych drzew – konkluduje. —

Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 7

| Cooltura | 07

15/01/2018 17:32:38


temat numeru Zdjęcia Maciej Urban

Babcia na emigracji Teresa Bożyk przyjechała do Londynu 8 lat temu, by pomóc pracującym dzieciom i zająć się wnukami. Londyn stał się jej drugim domem, w którym towarzyszyła dorastaniu czwórki wnucząt.

>

Gdy dzieci podrosły i poszły do szkoły misja babci dobiegła końca. Niedawno wróciła do

08

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 8

15/01/2018 17:32:49


rodziny pozostawionej w Polsce, ale nie żałuje czasu spędzonego w Wielkiej Brytanii. Z Teresą Bożyk rozmawiała Agata Wolna. Dlaczego zdecydowała się pani przyjechać za wnukami do Londynu? Jestem babcią, która kocha swoje wnuki ponad wszystko, dlatego bardzo się ucieszyłam, gdy usłyszałam, że jestem im potrzebna, mogę uczestniczyć w ich wychowywaniu i być blisko nich. Spakowałam się i przyjechałam, bez większego zastanawiania się.

Opieka medyczna jest dobra, przede wszystkim pod względem wszelkich lekarstw dla dzieci od przeciwbólowych po antybiotyki, gdyż są one bezpłatne do 16. roku życia. Z czasem wolnym nie ma problemu, jest wiele atrakcji, z których dzieci mogą korzystać i również są bezpłatne, np. zwiedzanie muzeów, przepiękne parki czy place zabaw. W szkole po lekcjach organizowane są różne kluby, gdzie dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania.

Widzi pani jakieś różnice w zachowaniu dzieci i młodzieży w Anglii i w Polsce? W obecnym czasie zachowanie dzieci i młodzieży w Polsce i Anglii niewiele się różni. Zależy, w jakim środowisku się wychowują, jaki mają przykład od dorosłych. Po ilu latach pobytu w Anglii wróciła pani do Polski? Do Polski wróciłam po 8 latach.

Ciężko było zostawić swój dom i rodzinę w Polsce? Zawsze jest ciężko zostawiać dom i rodzinę, mimo to czasami warto zaryzykować.

Jakie są najbardziej odczuwalne różnice po powrocie? Czy jest coś, czego brakuje pani w Polsce po doświadczeniach z Anglii? Tam byłam blisko moich małych, rozbrykanych maluszków. Najbardziej odczuwam brak bezpośredniego kontaktu z wnukami. Brakuje mi słodkich całusków, przytulań i miłych słówek jak „babciu, kocham cię”.

Czy Londyn jest dobrym miejscem do wychowywania dzieci? Londyn, tak jak każde inne miejsce, jest dobry do wychowywania dzieci. Zależy tylko od nas dorosłych jak z nimi postępujemy. Ma pani doświadczenia związane z wychowywaniem dzieci w Polsce i w Anglii. Gdzie jest łatwiej biorąc pod uwagę np. ceny produktów dla dzieci, szkoły, opiekę medyczną, atrakcje w czasie wolnym? Według moich spostrzeżeń w Anglii jest łatwiej. Ceny są bardziej zróżnicowane, są produkty droższe, ale są również tańsze. Każdy może dopasować je do własnych potrzeb. Szkoły są lepiej zaplanowane. Dzieci mają jednakowe mundurki, nie ma wyścigu, kto lepiej ubiera swoje dziecko. Godziny zajęć każdego dnia są jednakowe, więc rodzice mogą dobrze ułożyć sobie plan całego dnia, nie noszą ciężkich plecaków, bo wszystkie podręczniki mają w szkole. Większość szkół w Anglii jest obiektami zamkniętymi, dobrze strzeżonymi, do których nie mają dostępu osoby postronne.

W domu rozmawiamy tylko po polsku, ale czasami zdarza się, że muszę prosić, aby o tym nie zapominali. Tłumaczę wówczas, że jest to nasz język ojczysty i trzeba o tym pamiętać.

Czy posyłanie dzieci do szkoły w wieku 4 lat to dobre rozwiązanie? Według mnie 4 lata to jak najbardziej odpowiedni czas, aby dziecko zaczęło swoją edukację. Umysł dziecka jest bardzo chłonny, szybko zapamiętuje, więc nauka dwóch języków naraz jest łatwiejsza uczą się przez zabawę. Ciężko jest przekonać wnuki do nauki języka polskiego? Wnuki moje chętnie uczą się języka polskiego, lecz gdy bawią się w swoim gronie najczęściej używają języka angielskiego – jest im łatwiej. Jak wygląda codzienna komunikacja z wnukami, czy często trzeba prosić, by przestawiały się z języka angielskiego na język polski?

Czy rozmowa przez Skype’a jest w stanie zastąpić bezpośredni kontakt babci z wnukami? Taka rozmowa jest tylko namiastką... i nigdy nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. Gdy nie ma innej możliwości, to dobrze, że istnieje chociaż taki sposób na utrzymanie kontaktu. Co by pani doradziła innym babciom, które stoją przed dylematem, czy wyjechać za granicę, by zająć się wnukami? Warto emigrować? Jeśli macie taką możliwość, to nie zastanawiajcie się i jedźcie do wnuków. Przebywanie z nimi wzmacnia więź między wnukiem a babcią. Warto emigrować, bo człowiek wzbogaca się o nowe doświadczenia. Zawsze jest możliwość powrotu. —

Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 9

| Cooltura | 09

15/01/2018 17:32:59


wydarzenia

Londyn pobił ubiegłoroczny rekord WOŚP

10

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 10

15/01/2018 17:33:15


>

Co najmniej 65 tysięcy funtów zebrał londyński sztab podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwota będzie jeszcze rosła i już wiadomo, że będzie wyższa od ubiegłorocznej. Wówczas zebrano ostatecznie 65 tys. funtów. 14 stycznia na ulicach Londynu kwestowało prawie dwustu wolontariuszy. Pieniądze zbierano przed polskimi sklepami, kościołami i ośrodkami kultury. Na aukcjach zlicytowano między innymi koszulki z podpisami Grzegorza Krychowiaka, czapeczkę z autografem Lewisa Hamiltona i książkę podpisaną przez Magdę Gessler. Najwyższą cenę – 1333 funty, uzyskała jednak usługa posprzątania domu zaoferowana przez prezenterów radia PRL – Artura Kieruzala i Jacka Trynkiewicza. Główną imprezę w klubie The Grand w Clapham poprowadzili Maciej Orłoś i Nika Boon – laureatka „Szansy na sukces”. Na scenie wystąpili między innymi Vavamuffin, Renata Przemyk i Paprika Korps. Dzieci bawiły się w Greenford Hall na imprezie z Panem Kleksem. W Milton Keynes główną gwiazdą był zespół Piersi. Finał w teatrze The Stables zorganizowało Polish Centre Milton Keynes. Najmłodsi z ciocią Violą oraz Myszką Mickey bawili się podczas muzycznej podróży do serduszkowej krainy dobroci. W sumie WOŚP zebrał podczas finału ponad 81 mln złotych, ale kwota ta jeszcze urośnie. Dla porównania w 2017 roku podczas finału zebrano 62 mln złotych, ale później kwota ta urosła do 105,5 mln. Pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie noworodków. —

Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 11

| Cooltura | 11

15/01/2018 17:33:24


wydarzenia

Grypa zbiera śmiertelne żniwo

»

Już 93 osoby zmarły tej zimy w Wielkiej Brytanii z powodu

grypy. Połowa z nich w efekcie powikłań po śmiertelnie niebezpiecznej australijskiej mutacji wirusa. jedna z ostatnich ofiar to 18-letnia

Bethany Walker, u której grypa przerodziła się w zapalenie płuc. Nastolatka zmarła w szpitalu w Inverness. Na oddziałach intensywnej terapii w Szkocji zmarło w ciągu tygodnia ośmiu z 53 pacjentów. W Anglii szpitale odnotowały w tym tygodniu 80-procentowy wzrost liczby pacjentów z ostrymi objawami grypy. W Walii z powodu epidemii wirusa część szpitali odsyła pacjentów do innych placówek.

Bethany Walker

Coroczna szczepionka oferowana przez NHS na zwykłą grypę okazała się nieskuteczna, co w znacznym stopniu przyczyniło się do wzrostu zachorowań. Zdaniem lekarzy nie jest jeszcze za późno, by zaszczepić się przeciwko australijskiej grypie.

12

wydarzenia

Dramatyczna sytuacja w szpitalach

>

Czas oczekiwania na przyjęcie do angielskich szpitali był w grudniu najdłuższy od 2004 roku, gdy wprowadzono normy czasu oczekiwania. Tylko 85 proc. pacjentów czekało na przyjęcie krócej niż 4 godziny. Cel ustalony przez ministerstwo zdrowia to co najmniej 95 proc. pacjentów przyjętych w ciągu 4 godzin. Szefowie kolejnych szpitali informują o braku wolnych łóżek i wystarczającej obsady do obsłużenia rosnącej liczby pacjentów. Chorzy muszą czekać po kilka godzin w karetkach i na wózkach. 133 ze 137 trustów prowadzących szpitale zgłosiło przepełnienie w swoich placówkach. Szpital w Oxford musiał z tego powodu odmówić chemioterapii pacjentom wal-

czącym o życie z nowotworami. NHS pozwolił szpitalom na opóźnienie zaplanowanych na styczeń operacji w przypadkach niezagrażających życiu. Jednym z powodów takiej sytuacji jest epidemia grypy. Liczba hospitalizowanych chorych wzrosła w ciągu tygodnia o 50 procent. Z drugiej strony brakuje personelu. NHS ma prawie 5 tys. wakatów na stanowiskach dla lekarzy i 23 tys. na stanowiskach dla pielęgniarek. Do tego poważanie została ograniczona liczba szpitalnych łóżek w efekcie oszczędności i zamknięcia części placówek. Szefowie szpitali apelują o dodatkowe fundusze i pomoc w znalezieniu personelu. Jak podaje BBC, ministerstwo zdrowia twierdzi, że plan ratunkowy już działa. Jego efektów na razie jednak nie widać. Z dramatycznym apelem zwrócili się do premierki Wielkiej Brytanii lekarze z oddziałów ratunkowych. Pacjenci umierają w szpitalnych korytarzach – napisali w opublikowanym przez BBC liście do Theresy May. Ostrzegają, że obecne warunki zagrażają bezpieczeństwu pacjentów. Pod listem protestacyjnym podpisało się 68 lekarzy. —

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 12

15/01/2018 17:33:33


Face lifting w rządzie Theresy May

>

Miała być rekonstrukcja rządu, a skończyło się na wymianie kilku ministrów z drugiego szeregu. Najpoważniejszą zmianą jest zwolnienie Justine Greening ze stanowiska ministra edukacji. Theresa May zaproponowała jej objęcie ministerstwa do spraw pracy i emerytur, ale Greening nie przyjęła tej oferty i całkowicie zrezygnowała z pracy w rządzie. Nowym ministrem edukacji został Damian Hinds. A za pracę i emerytury będzie odpowiadać była prezenterka telewizyjna Esther McVey. Do Cabinet Office, czyli biura premierki Wielkiej Brytanii został przesunięty David Lidington, który pełnił funkcję ministra sprawiedliwości. Pod nieobecność Theresy May będzie odpowiadał na pytania posłów podczas środowych sesji pytań. Nowym ministrem sprawiedliwości został mianowany David Gauke. Ministrem kultury został Matt Hancock. Z powodów zdrowotnych do dymisji podał się minister do spraw Irlandii Północnej James Brokenshire. Zastąpi go Karen Bradley. Minister zdrowia Jeremy Hunt miał zostać przesunięty na stanowisko ministra do spraw biznesu, ale przekonał Theresę May do pozostania w resorcie zdrowia, biorąc na siebie dodatkowe obowiązki związane z opieką społeczną. Swoje stanowiska zachowali także inni kluczowi członkowie gabinetu, m.in. minister finansów Michael Hammond, minister spraw zagranicznych Boris Johnson i minister do spraw Brexitu David Davies. —

Justine Greening, była minister edukacji

722-MAKIETA 1 01-31.indd 13

Nº 722

| Cooltura | 13

15/01/2018 17:33:42


Nowa siedziba amerykańskiej ambasady w Londynie fot. Leon Neal/Getty Images

wydarzenia

Donald Trump odwołał wizytę w Londynie

>

Amerykański prezydent miał przyjechać w lutym na otwarcie nowej ambasady Stanów Zjednoczonych. Zamiast niego pojawi się sekretarz stanu Rex Tillerson.

14

Jak Trump wyjaśnił na Twitterze, nie chce przecinać wstęgi, bo nie jest fanem placówki, której budowę zlecił jego poprzednik Barack Obama. Jego zdaniem stara ambasada przy Grosvenor Square została sprzedana za grosze, a nowa, wybudowana za 1 mld dolarów w Vauxhall, znajduje się na peryferiach Londynu. Brytyjscy komentatorzy uważają, że innym powodem odwołania wizyty jest obawa Trumpa przed protestami. Angielscy politycy kilkakrotnie wzywali do wycofania zaproszenia jakie zawiozła mu w maju ubiegłego roku Theresa May. Ostatni raz po tym, jak udostępnił na swoim Twitterze antymuzułmańskie filmy skrajnie prawicowej British National Party. —

Brexit: Do tanga trzeba dwojga

»

Minister finansów wezwał Unię Europejską do przerwania mil-

czenia na temat warunków współpracy handlowej po Brexicie. Podczas spotkania z niemieckimi przedsiębiorcami Philip Hammond powiedział, że Bruksela nie przedstawiła dotąd swoich priorytetów. Tymczasem negocjacje przyszłej umowy handlowej mają się rozpocząć w marcu. Do tanga trzeba dwojga – podkreślił Hammond mówiąc, że obie strony powinny jasno wyrazić czego chcą. W trakcie drugiej fazy rozmów oprócz warunków umowy handlowej i okresu przejściowego strony będą również negocjować zasady współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 14

15/01/2018 17:33:53


Lotniska ograniczą sprzedaż alkoholu

Ekolodzy skrytykowali plan ochrony środowiska

>

Theresa May przedstawiła plan pozbycia się, jak to określiła możliwego do uniknięcia plastiku do 2042 roku. Z rynku mają zniknąć plastikowe butelki, produkty owinięte w folię i jednorazowe kubki do kawy. Plan zakłada m.in. rozszerzenie opłaty za jednorazowe, plastikowe reklamówki także na małe sklepy. Obecnie 5 pensów za siatkę pobierają tylko sklepy zatrudniające powyżej 250 osób. Premierka chce poza tym, by supermarkety utworzyły strefy produktów wolnych od plastikowych opakowań. rząd wprowadzi też podatek zniechęcający do pakowania pro-

»

Porty lotnicze rozważają wprowadzenie ograniczeń dotyczą-

cych sprzedaży alkoholu. To efekt rosnącej liczby incydentów na pokładach samolotów, których sprawcami są pijani pasażerowie.

duktów w jednorazowe folie, których nie da się przetworzyć. Grupy ekologiczne skrytykowały plan premierki jeszcze przed jego oficjalną prezentacją. Zadaniem ekologów ćwierć wieku na ograniczenie produkcji odpadów to zdecydowanie za dużo, plan nie ma oparcia w prawie, a określenie „możliwy do uniknięcia plastik” jest zbyt szerokie. Deszcz krytyki ekologów spadł też na supermarkety Sainsbury’s, które zaczęły w tym samym czasie sprzedawać owinięte w plastik orzechy kokosowe. Sieć tłumaczy, że folia przedłuża ich przydatność do spożycia. —

Według danych BBC, liczba takich incydentów wzrosła w ciągu roku o 50 proc. Na brytyjskich lotniskach aresztowano 387 nietrzeźwych pasażerów, którzy zakłócali spokój. Obecnie lotniska nie podlegają ograniczeniom dotyczącym sprzedaży alkoholu, takim jak na przykład sklepy, które mogą sprzedawać trunki w określonych godzinach. Linie lotnicze Ryanair już wcześniej sugerowały ograniczenie sprzedaży alkoholu do dwóch drinków na osobę i wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży do godziny 10:00 rano.

Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 15

| Cooltura | 15

15/01/2018 17:34:02


Królowa obraziła się na dostawcę biustonoszy

»

Firma, która od 1960 roku dostarczała bieliznę bieliznę

królowej straciła kontrakt z Pałacem Buckingham – informuje telewizja BBC. Elżbieta II obraziła się na firmę Rigby & Peller za ujawnienie szczegółów dotyczących jej majtek i biustonoszy. Sekrety zdradziła June Kenton, która projektowała staniki królowej. Opisała je w swojej książce

wydarzenia

zatytułowanej „Burza w miseczce D”. Autorka jest zaskoczona decyzją. Jej w książce nie ma nic za co można się

Carillion – budowalny gigant upada

>

Firma budowlana Carillion dostawała rządowe kontrakty mimo ostrzeżeń o poważnych problemach finansowych - dowiedział się The Times. Jej długi sięgają półtora miliarda funtów. Ma też do zapłacenia pół miliarda zaległych składek emerytalnych. W ostatnich miesiącach Carillion dostał kilka kontraktów rządowych na budowę szpitali, szkół i zakładów karnych. Miał też budować linię kolei dużych prędkości HS2 i był zaanga-

16

obrazić. Pałac Buckingham odmawia komentarzy na temat pojedynczych firm.

Fot. Dan Kitwood/Getty Images

żowany w budowę nowej linii metra. Decyzja o likwidacji firmy zapadła po zakończonych fiaskiem rozmowach z rządem i pożyczkodawcami. Rząd zapewnił, że zabezpieczy zakończenie budowy obiektów użyteczności publicznej budowanych przez Carillion. By przetrwać budowlany gigant potrzebował zastrzyku trzystu milionów funtów. Pracę jeszcze w tym tygodniu może stracić 20 tys. osób. —

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 16

16/01/2018 11:34:58


Sprawca serii napadów z użyciem kwasu przed sądem

>

17-letni Derryck John przyznał się do 12 zarzutów związanych z serią napadów na osoby poruszające się na skuterach. Sąd wyjątkowo zezwolił na ujawnienie jego tożsamości, mimo że jest nieletni, z uwagi na okrucieństwo z jakim działał. W trakcie napadów oblewał swoje ofiary żrącą substancją. Jeden z sześciu poszkodowanych mężczyzn doznał trwałych obrażeń twarzy. Nastolatek odpowiada także za kradzież dwóch motorynek i usiłowanie kradzieży czterech kolejnych.

Rosyjski artysta chciał podpalić Tate Modern

»

Na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na 18 miesięcy

Derryck John

został skazany rosyjski artysta, który próbował podpalić galerię Tate Modern.

Do wszystkich napadów doszło 13 lipca późnym wieczorem w Newham, Islington, Haringey i Hackney. Ofiarami byli mężczyźni, w tym co najmniej dwóch dostawców jedzenia na wynos. Oskarżony zostanie skazany 9 marca. Nastolatek wpadł w ręce policji przypadkowo. Dzień po serii napadów miał wypadek. Rozbił się jadąc jednym ze skradzionych skuterów. Policjantom nie udało się postawić przed sądem jego kompana, który towarzyszył mu podczas wszystkich napadów. Zatrzymano wprawdzie 15-latka, ale z braku dowodów zwolniono go bez postawienia zarzutów. —

Aleksandr Maslov rozbił na zewnętrznej ścianie budynku 4 koktajle Mołotowa. Szczęśliwie nie doszło do pożaru. Rosjanin, który występuje publicznie pod pseudonimem Aleksandr Art twierdzi, że była to forma artystycznego protestu przeciwko zniszczeniu jego instalacji przez ochroniarzy Tate Modern. Artysta stał przez 5 miesięcy przed wejściem do galerii z transparentem, na którym napisał „Tate Modern niszczy dzieła sztuki”. W sądzie rosyjski performer przyznał się do próby podpalenia galerii.

Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 17

| Cooltura | 17

15/01/2018 17:34:20


Ambasador Arkady Rzegocki z wizytą w RAF Ingham Heritage Centre

wydarzenia Dariusz A. Zeller Zdjęcia facebook.com/ RAF-Ingham-Heritage-Centre

RAF Ingham Heritage Group w służbie pamięci o polskich bohaterach wojennych

>

15 mil na północ od miasta Lincoln znajduje się niezwykłe ze względu na swoja historię miejsce. W czasie II wojny znajdowało się tam trawia-

18

ste lotnisko Royal Air Force Station Ingham w Lincolnshire, będące bazą m.in. polskich dywizjonów bombowych RAF 300 i 305. W 2003 roku zafascynowany jego historią Geoff Burton postanowił ocalić je od zapomnienia, co w późniejszym okresie zaowocowało powstaniem RAF Ingham Heritage Group, grupy brytyjskich entuzjastów historii, utrzymujących i sławiących pamięć o polskich bohaterach z eskadr lotniczych II wojny światowej. Niezwykle ważnym wydarzeniem, zwieńczającym na ów czas trwającą od 2003 roku działalność Geoffa Burtona była wystawa, jaka odbyła się 1 maja 2010 roku w Fillingham Village Hall. Zainteresowanie nią nie tylko miejscowej ludności było bardzo duże. W wyniku tego spotkała się grupa lokalnych ochotników zawiązując 25 listopada 2010 roku RAF Ingham Heritage Group. Był to oficjalny początek działalności stowarzyszenia, którego celem jest „zachowanie wspomnień i czynów tych, którzy służyli i latali z lotniska Ingham podczas II wojny światowej”. Wizyta ambasadora RP 6 kwietnia 2017 roku byłą bazę polskich dywizjonów bombowych RAF 300 i 305

odwiedził ambasador RP Arkady Rzegocki, mając m.in. możliwość obejrzenia powstającego z inicjatywy i dzięki staraniom RAF Ingham Heritage Group muzeum dokumentującego wkład polskich lotników w pokonaniu Niemiec podczas II wojny światowej. Ambasador Rzegocki złożył także wieniec pod znajdującym się na miejscu pomnikiem upamiętniającym polskich lotników, którzy zginęli lub zaginęli w akcjach bojowych. Projekt „Oral Histories” RAF Ingham Heritage Group z jego prezesem Geoffem Burtonem w celu kontynuacji działalności swojego stowarzyszenia od kilku już lat współpracuje m.in. z Heritage Lottery Fund, która m.in. sfinansowała niezwykle udany projekt „Oral histories”, w trakcie którego odwiedzano Weteranów Sił Powietrznych na terenie całej Wielkiej Brytanii, którzy służyli w RAF Ingham lub w polskich dywizjonach bombowych. Nagrywano ich osobiste wspomnienia, myśli i odczucia, co ma niezwykłą wartość historyczną, będącą dziedzictwem dla przyszłych pokoleń zarówno polskich, jak i brytyjskich.

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 18

15/01/2018 17:34:28


Prosimy, pomóżcie nam, aby było to możliwe i pomóżmy uczcić ich pamięć. Twoje darowizny zostaną z wdzięcznością przyjęte i przez nas docenione! Geoff Burton

BUDOWA RAF INGHAM HERITAGE CENTRE Obecnie członkowie stowarzyszenia koncentrują się na stworzeniu RAF Ingham Heritage Centre (siedziby Polish Air Force Bomber Squadrons). Dzięki Heritage Lottery Fund osiągnięto już końcowy etap prac, a przyszłe działania będą składały sie z dwóch części: – w pierwszej z nich nastąpi remont budynku Aimen’s Mess i terenu go otaczającego, aby móc później otworzyć w nim nową siedzibę Heritage Centre; – w drugim natomiast przebudowane zostanie południowe skrzydło budynku, które stanie się miejscem edukacyjnym, w którym wycieczki szkolne oraz wszyscy odwiedzający poznają historię bohaterstwa kobiet i mężczyzn z Polish Bomber Squadrons. APEL O WSPARCIE Koszt tylko pierwszej części tej operacji wyniesie £600.000, z czego 90% zapewni Heritage Lottery. Pozostałe 10%, czyli £60.000 muszą wnieść członkowie stowarzyszenia. RAF Ingham Heritage Group występuje w tym miejscu z apelem do społeczności polskiej oraz przyjaciół, zarówno z Wielkiej Brytanii jak i Polski o pomoc w uzbieraniu w/w kwoty do 28 lutego tego roku. Pomoże ona stworzyć jedyne tego typu w Wielkiej Brytanii, a być może i na świecie Centrum Dziedzictwa, opowiadającego historię kobiet i mężczyzn, członków polskich dywizjonów bombowych z Polish Air Force Bomber Squadrons. Zbudowanie tego centrum byłoby rzeczą niezwykłą i unikatową. Wciąż żyją polscy weterani, którzy dają świadectwo historii w czasie jego powstawania, a także – miejmy nadzieję – jego szczęśliwego otwarcia. Szczegóły akcji oraz dotychczasowej działalności RAF Ingham Heritage Group znajdują się na stronie www.rafingham.co.uk. Kontakt: rafingham@hotmail.co.uk. —

Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 19

| Cooltura | 19

15/01/2018 17:34:36


Dwa diabły zamknęły księdza w szafie

»

Policja z Manchesteru poszukuje sprawców niecodziennego napa-

du na kościół. Dwóch mężczyzn mających na twarzach maski diabła włamało się na plebanię forsując szklane drzwi. Przebywającego tam księdza zamknęli w szafie i zrabowali drobne z puszki na datki. Zabrali też iPhona, iMaca i zegarek. Dwóch innych księży na widok napadu schowało się na plebanii i z ukrycia zawiadomili policję. Do zdarzenia doszło 9 stycznia o godzinie 16:00 w kościele St Joseph’s w Reddish. Obaj podejrzani byli biali. Jeden z nich miał rude włosy lub rudą perukę. Policja apeluje o informacje, które pomogą w ujęciu sprawców.

20

Budowa centrum terapii protonowej w Londynie

wydarzenia

Powstaje centrum terapii protonowej dla chorych na raka

>

W Wielkiej Brytanii zostanie otwarte pierwsze centrum terapii protonowej dla pacjentów chorych na raka. Ośrodek zacznie działać w sierpniu przy szpitalu Christi Hospital w Manchesterze. Będzie prowadzony przez NHS. Drugi taki ośrodek ma zostać otwarty w 2020 roku w Londynie przy London's University College Hospital. Terapia protonowa umożliwia bardziej precyzyjne niszczenie komó-

rek rakowych niż naświetlania i jest mniej destrukcyjna dla organizmu. To właśnie dzięki niej udało się uratować życie Ashya Kinga. Przeprowadzony w Pradze zabieg całkowicie usunął nowotwór z mózgu pięcioletniego wówczas chłopca. Jego sprawa stała się głośna po tym, jak brytyjska policja zaczęła ścigać rodziców, którzy ratując syna zabrali go z angielskiego szpitala i wyjechali na leczenie za granicę. —

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 20

15/01/2018 17:34:46


Plaga chorych na wczasach

>

Miliony Brytyjczyków są zachęcane do składania fałszywych oświadczeń o chorobie podczas urlopu – alarmuje telewizja BBC. Namawiają do tego firmy zajmujące się uzyskiwaniem odszkodowań. Badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie Brytyjskich Biur Podróży ABTA wykazało, że co piąty turysta, czyli w sumie 9 mln osób, po powrocie z zagranicznej wycieczki dostało propozycję uzyskania odszkodowania za chorobę. Przeciętna rekompensata z tego tytułu wynosi 2 tys. funtów. W 2016 roku straty branży turystycznej spowodowane fałszywymi oświadczeniami o chorobie wyniosły 240 mln funtów. Stowarzyszenie ABTA wezwało rząd do zajęcia się problemem jeszcze przed letnim sezonem urlopowym. —

Urlopofobia

»

Prawie 70 proc. Brytyjczyków nie wzięło w ubiegłym roku dwutygodniowego urlo-

pu – wynika z badań British Airways. Połowa z nich została zniechęcona przez pracodawców lub sama uważa, że tak długa przerwa będzie niemile widziana. Aż 22 mln Brytyjczyków, czyli dwie trzecie wszystkich pracujących, nie wykorzystało w ubiegłym roku całego urlopu. Średnio zostały im cztery dni wolnego. Badanie wykonano na potrzeby kampanii, która zachęca Brytyjczyków, by nie stali się narodem urlopofobów.

Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 21

| Cooltura | 21

15/01/2018 17:34:56


Rodzina zablokowała budowę stadionu Chelsea

»

Nowy stadion Chelsea –

wydarzenia

najdroższy tego typu obiekt

w Europie może nigdy nie powstać.

Powstanie trzecia galeria handlowa Westfield

>

Mer Londynu wydał pozwolenie na budowę obiektu w Croydon, na południu Londynu, na miejscu domu handlowego Whitgift. Trzeci Westfield będzie mieć powierzchnię ponad 0,5 mln metrów kwadratowych. Dzięki inwestycji powstanie 7 tys. miejsc pracy, a centrum Croydon przejdzie rewitalizację. Dodatkowym

22

Rozpoczęcie budowy wstrzymała rodzina, która nie chce żyć w cieniu piłkarskiej areny. Państwo Crosthwaites i dwójka ich dzieci od 50 lat mieszkają w domu tuż obok Stamford Bridge. Nowy stadion na powstać dosłownie

efektem będzie budowa 1 tys. nowych mieszkań. Prace budowlane rozpoczną się w tym roku od rozbiórki centrum Whitgift i potrwają do 2022. Dwie galerie Westfield działają w Shepherd’s Bush na zachodzie i w Stratford na wschodzie. Galeria w Shepherd’s Bush jest obecnie rozbudowywana. —

naprzeciwko ich okien i poważnie ograniczy widok. Crosthwaits złożyli w sądzie sprzeciw wobec inwestycji, który może skutecznie zablokować budowę wartą 1 mld funtów. Radni dzielnicy Hammersmith and Fulham mają zdecydować co zrobić z tym fantem.

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 22

15/01/2018 17:35:06


Nยบ 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 23

| Cooltura | 23

15/01/2018 17:35:15


wydarzenia

Na tych ulicach lepiej wstrzymać oddech

>

Marylebone Road i Hyde Park Corner to najbardziej zanieczyszczone miejsca w Wielkiej Brytanii – wynika z analizy firmy Earth Sense. Opracowała ona mapę stężenia rakotwórczego dwutlenku azotu w poszczególnych miejscach Wielkiej Brytanii. Są miejsca takie jak centralny Londyn, gdzie normy są znacznie przekroczone, ale w wielu rejonach kraju powietrze jest względnie czyste. Za emisję NO2 odpowiadają głównie samochody z silnikami Diesla.

Stanowią one około 50 proc. pojazdów znajdujących się ruchu. W ubiegłym roku po raz pierwszy ich sprzedaż znacząco spadła – aż o 17 proc. Zdaniem ekspertów to efekt rosnącej świadomości kierowców i zapowiedzi nało-

Polak skazany za atak na muzułmanów

>

Na 33 tygodnie więzienia został skazany Polak, który wjechał samochodem w hinduską restaurację, pobił jej pracownika, a później powiedział policjantom, że chciał zabić muzułmanów. 48-letni Marek Zakrocki z Harrow odpowiadał przed sądem za pobicie i  niebezpieczną jazdę pod wpływem alkoholu. Oskarżony przyznał się do zarzutów. Do zdarzenia doszło 23 czerwca 2017 roku w godzinach wieczornych. Policja dostała zgłoszenie o mężczyźnie zachowującym się agresywnie i krzy-

24

czącym rasistowskie hasła w centrum handlowym St Ann's w Harrow. Zakrocki został zatrzymany przez uzbrojony patrol policji, po tym jak uderzył samochodem w hinduską restaurację przy Alexandra Parade. Znaleziono przy nim nóż i metalową pałkę. Stężenie alkoholu w jego krwi przekraczało trzykrotnie dozwolony limit. Po analizie zebranych materiałów policja uznała, że incydent należy traktować jako przestępstwo popełnione z  nienawiści, a nie akt terroru. Nagranie zdarzenia z kamer monitoringu możecie zobaczyć na portalu Cooltura24.co.uk —

żenia dodatkowych opłat na posiadaczy aut na ropę. W Wielkiej Brytanii zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. —

Dobry moment na kupno domu

»

Sprzedaż nieruchomości w Londynie spadła do połowy

poziomu sprzed 10 lat. Jak podaje urząd statystyczny ONS w 2017 roku sprzedano 52 tys. domów i mieszkań. W 2007 roku, na rok przed wybuchem światowego kryzysu, rocznie dochodziło do ponad 90 tys. transakcji. Zdaniem ekspertów cytowanych przez London „Evenning Standard”, powodów spowolnienia na rynku nieruchomości jest kilka. Główny jest wycofanie się zagranicznych inwestorów w efekcie Brexitu. Kolejne to zaostrzenie warunków przyznawania kredytów hipotecznych, podwyżka podatku stamp duty i zbyt wysokie ceny. Stawia to w dobrej pozycji osoby kupujące domy, które mogą teraz wynegocjować korzystniejszą cenę.

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 24

15/01/2018 17:35:26


Nยบ 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 25

| Cooltura | 25

15/01/2018 17:35:35


Tekst sponsorowany

Myślisz o procedurze rozwodowej – gdzie ją rozpocząć? Myślisz o rozwodzie? Okazuje się, że styczeń jest miesiącem, kiedy często rozważamy bądź decydujemy się na rozwód. Koniec roku to czas podsumowań i refleksji, który skłania nas do przemyśleń weryfikując nasze nadzieje i aspiracje, na skutek których może zapaść decyzja o zakończeniu związku. Statystyka W Anglii oraz Walii 42 procent małżeństw kończy się rozwodem. W 2016 roku w Wielkiej Brytanii wskaźnik rozwodów był najwyższy w grupie mężczyzn między 45-49 lat, a także wśród kobiet po trzydziestym roku życia. Obserwuje się także wzrost liczby rozwodów, o  które występują mężczyźni na skutek nieodpowiedniego postępowania swoich małżonek. Gdzie mogę otrzymać rozwód – w Anglii czy w Polsce? Czy inne kraje UE również wchodzą w grę? Jeśli zamierzasz wziąć rozwód, należy rozważyć, gdzie rozpocząć procedurę rozwodową. Rozwód w Polsce będzie możliwy, w przypadku gdy zarówno powód, jak i pozwany są obywatelami RP mieszkającymi w Polsce. Masz jednak prawo do złożenia pozwu o rozwód w Wielkiej Brytanii, przy założeniu, że spełniasz poniższe kryteria. Możesz rozpocząć procedurę rozwodową w Anglii bądź Walii (pod warunkiem, że taka procedura nie została rozpoczęta w żadnym innym kraju) jeśli: (a) oboje małżonkowie są tymczasowymi rezydentami Wielkiej Brytanii lub;

26

(b) o  boje małżonkowie są tymczasowymi rezydentami Wielkiej Brytanii i jedno z nich nadal tu mieszka, lub; (c) małżonek jest tymczasowym rezydentem Wielkiej Brytanii; (d) p  rzez okres roku oboje małżonkowie byli tymczasowymi rezydentami Wielkiej Brytanii zanim został złożony pozew rozwodowy; lub (e) p  rzez okres 6 miesięcy oboje małżonkowie byli tymczasowymi rezydentami Wielkiej Brytanii zanim został złożony pozew rozwodowy i mają miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii; (f) o  boje małżonkowie mają miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii. Co w przypadku dwóch postępowań sądowych? Może dojść do sytuacji, gdy oboje małżonkowie chcą złożyć pozew o rozwód, jednak jeden małżonek chce rozpocząć procedurę rozwodową w Polsce, natomiast drugi w Anglii i Walii. Należy wówczas pamiętać, że sąd, który jako pierwszy otrzyma, przypieczętuje oraz nada sprawie sygnaturę akt, będzie miał prawo do przeprowadzenia sprawy rozwodowej. Dlatego ważne jest, aby rozważyć różne możliwości oraz działać w możliwie najszybszy sposób. Czy mogę złożyć pozew o separację? Rozwód to niezwykle trudne i stresujące doświadczenie, dlatego decyzja o jego podjęciu nigdy nie przychodzi łatwo. W zależności od swojego miejsca pobytu możesz rozważyć poniższe możliwości: • porady małżeńskie • mediacje

• separacja sądowa • unieważnienie małżeństwa • ugoda sporządzona przy podjęciu decyzji o separacji Inne kwestie, które należy ustalić Jeśli podejmiesz decyzję o rozwodzie, należy także pamiętać o ustaleniu kluczowych kwestii, takich jak finanse czy też decyzje odnośnie dzieci. Decyzje te są szczególnie istotne, jeśli masz powiązania zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii. Potrzebujesz dalszej porady? Jeśli potrzebujesz porady odnośnie Twojej sytuacji, skontaktuj się już dziś z naszym ekspertem ds. prawa rodzinnego i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc. Doradzamy w różnych sprawach z zakresu prawa rodzinnego, m.in.: • Kwestie finansowe: negocjacje, ugoda sądowa, postępowanie finansowe (w tym postępowanie sądowe następujące po rozwodzie za granicą) • Postanowienie w sprawie dzieci. Informacje oraz opinie zawarte w artykule nie stanowią wyczerpującego opracowania prawnego oraz porady prawnej. Kancelaria IMD Solicitors LLP oraz jej członkowie bądź pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z niedokładności lub niekompletności informacji zamieszczonych w artykule. Przed podjęciem decyzji prawnych wynikających z tego artykułu, należy zwrócić się o profesjonalną poradę prawną. —

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 26

15/01/2018 17:35:42


Nยบ 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 27

| Cooltura | 27

15/01/2018 17:35:51


wydarzenia Zdjęcia Paweł Mieszczakowski

Koncert noworoczny Polskiej Szkoły Muzycznej

>

W polskim kościele Jezusa Miłosiernego na South Norwood odbył się Koncert Noworoczny zorganizowany przez Polską Szkołę Muzyczną w Londynie. Podczas występu uczniowie szkoły wykonali popularne polskie kolędy i pastorałki. Gościem honorowym koncertu był konsul Radosław Gromski. Polska Szkoła Muzyczna w Londynie działa od września 2016 roku. Oferuje naukę śpiewu oraz gry na pianinie, gitarze, flecie i skrzypcach. Zajęcia odbywają się w Tate Library przy 63 Streatham High Rd. —

28

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 28

15/01/2018 17:36:07


TRansport Przygotował Marcin Urban

Porażka prywatyzacji na kolei

>

Największe spółki kolejowe nie oferują pasażerom usług na poziomie relatywnym do cen biletów – wynika z raportu National Audit Office. Pociągi są zbyt często opóźnione, odwołane i zatłoczone. Najgorsza sytuacja jest na liniach Thameslink, Southern i Great Northern należących do spółki Govia. Od objęcia przez nią franszyzy w 2015 roku prawie 8 proc. pociągów było odwołanych lub opóźnionych o ponad pół godziny. Głównym powodem utrudnień są strajki. Linie operują też na wysłużonej infrastrukturze, która jest niedopasowana do natężenia ruchu. Sygnalizacja często się psuje i zmusza kolejarzy do wstrzymania ruchu. Kolejny problem, z którym zmagają się linie kolejowe to braki kadrowe. Przypomnijmy, że ceny biletów kolejowych podrożały na początku roku średnio o 3,4 proc. Cytowany przez ITV Charles Horton, szef spółki Govia powiedział, że jest mu przykro z powodu utrudnień jakich doświadczają podróżni. —

Drażniące komunikaty w autobusach

Podróżni skarżą się, że komunikaty są denerwujące i bezużyteczne. Transport for London tłumaczy,

»

że wprowadzono je, by poprawić

mają ostrzegać przed upadkiem.

upadku w autobusach rannych zostało

Informacja „Proszę trzymać się, autobus

3 tys. osób. Zdaniem TfL wini są sami

Pasażerowie autobusów krytykują komunikaty, które

bezpieczeństwo. W ubiegłym roku z powodu

rusza” brzmi z głośników, gdy autobus

poszkodowani, którzy chodzą w trakcie

jest już w ruchu, a część pasażerów leży

jazdy po schodach, mają ręce zajęte

na ziemi. Powodem opóźnienia jest

telefonami lub siatkami i nie trzymają

niedoskonałość systemu.

się uchwytów.

Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 29

| Cooltura | 29

15/01/2018 17:36:18


TRansport

Elektrycznym do Gospel Oak

>

15 stycznia został otwarty odcinek linii Overground między Gospel Oak i Barking w północno – wschodnim Londynie. Zakończyła się tam trwająca ponad rok elektryfikacja. Dzięki inwestycji spadnie emisja spalin, a w przyszłości będzie można zwiększyć częstotliwość kursowania pociągów. Od wiosny odcinek będą obsługiwać czterowagonowe składy elektryczne. Wymaga to jeszcze przeprowadzenia testów i zakończenia szkolenia maszynistów. Jazdy testowe będą odbywać się w nocy i między rozkładowymi kursami. Do tego czasu będą tam nadal kursować dwuwagonowe składy spalinowe. W dni powszednie co 15 minut do godziny 22:00, a później co 20 minut. Prace remontowe będą prowadzone jeszcze na moście Crouch Hill

30

Bridge. Będą one wymagać całkowitego wstrzymania ruchu pociągów w weekend 7-8 kwietnia. Dla samochodów przejazd przez most i dojazd do niego będzie zamknięty od Trinder Road do Japan Crescent od poniedziałku 19 lutego do niedzieli 29 kwietnia. Z mostu będą mogli nadal korzystać piesi i rowerzyści. —

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 30

15/01/2018 17:36:27


Pociąg twórcy Misia Paddingtona

»

Jeden z pociągów dalekobieżnych linii Great

Western Railway dostał imię

Fot. www.gwr.com

Michaela Bonda – zmarłego w ubiegłym roku twórcy Misia

Księgowy trick

>

Transport for London rozważa karkołomną operację, która ma pomóc w zdobyciu pieniędzy na zakup nowych pociągów metra. Jak informuje ITV, władze metra planują sprzedać część składów, a następnie wziąć je z powrotem w leasing. Z szacunków TfL wynika, że można w ten sposób zdobyć prawie 900 mln funtów. Pieniądze mają zostać przeznaczone na zakup nowych składów dla linii Piccadilly. Obecnie jeżdżą po niej pociągi mające prawie 50 lat. Wymiana taboru jest planowana na 2023 rok.

Paddingtona.

Jeden z radnych, cytowanych przez telewizję, nazwał plan szalonym. TfL szuka oszczędności w wyniku obniżenia rządowych dotacji, spadku zysków w efekcie częściowego zamrożenia wzrostu cen biletów oraz spadku dochodów z reklam i strefy Congestion Charge. Spadły także zyski z przewozów, bo mniej osób niż w ubiegłych latach korzysta z autobusów. —

Ceremonię nadania imienia przeprowadzono na pierwszym peronie stacji Paddington, na którym książkowy Paddington wysiadł po przyjeździe do Londynu z Peru. W uroczystości wzięła udział córka pisarza Karen Jankel. Jak podkreśliła, to dla niej duży zaszczyt. Nadawanie pociągom nazw znanych osób to jedna z brytyjskich tradycji.

Nº 722

722-MAKIETA 1 01-31.indd 31

| Cooltura | 31

15/01/2018 17:36:37


cooltime Poleca Joanna Karwecka

Lumiere London 18-21.01. Różne miejsca w Londynie, Wstęp wolny www.lumiere-festival.com

>

Festiwal Lumier wraca nad Tamizę jeszcze większy i jaśniejszy. Czterdziestu artystów z całego świata przedstawi nowe spojrzenie na architekturę i najbardziej znane miejsca w mieście. Londyn zostanie przeobrażony w spektakularną, świetlną i kolorową wystawę artystyczną.

32

Fot. Lumiere London

Francuski artysta Patrice Warrener przedstawi kontynuację swojej pracy z 2006 roku. Rozświetli ona Westminster Abbey w taki sposób, aby podkreślić jej rzeźbione detale. Na Regent Street będzie można zobaczyć rytmiczną rzeźbę ze świecących bloków „Voyage”, która inspirowana jest podróżami w czasie i przestrzeni. Daan Roosegaarde z Holandii wykorzysta teren przy King’s Cross, aby przedstawić nasz związek z wodą i ryzyko jakie niesie ze sobą globalne ocieplenie. Na Mayfair będzie można podziwiać niespotykaną w Wielkiej Brytanii zorzę polarną.

Instalacje rozświetlą King’s Cross, Fitzrovię, West End, Mayfair, Westminster i Victorię, South Bank i Waterloo. Do wzięcia udziału w festiwalu organizatorzy zapraszają także londyńczyków z innych części stolicy. W Greenwich, Lambeth, Redbridge i Waltham Forest będzie można pomóc w produkcji i wykonaniu dwóch projektów. Pierwszy autorstwa Cirque Bijo to znane na całym świecie rozświetlone parasolki, które będą pojawiać się w różnych częściach miasta. Drugi to „Bottle festoon” – mieniące się żyrandole, stworzone między innymi z plastikowych butelek. Wszystkie instalacje będą do obejrzenia za darmo. —

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 32

15/01/2018 17:37:29


» wystawy > London Visions 19.01-15.04. Museum of London, 150 London Wall, Londyn EC2Y 5HN. Stacja: Barbican, St. Paul’s. Otwarte: codziennie 10:00 – 18:00. Wstęp wolny museumoflondon.org.uk

Fot. Museum of London

Wizja przyszłości stworzona przez artystów, architektów i projektantów. Za pomocą filmów, instalacji architektonicznych i gier przedstawiają oni fantastyczną wizję Londynu, opartą jednak na wyzwaniach, przed którymi stoimy dziś. Warto skonfrontować tę wirtualną wizję przyszłości z wyobrażeniami sprzed kilku dekad o XXI wieku – wakacjach na Marsie i podróżowaniu statkami kosmicznymi.

Nº 722

| Cooltura | 33

Fot. Museum of London

722-MAKIETA 2 32-53.indd 33

15/01/2018 17:37:40


> Antonio Calderara: Painting Infinity 19.01-17.02. Lisson Gallery, 67 Lisson Street, Londyn NW1 5DA. Stacja: Edgware Road. Otwarte: pon. – pt. 10:00 – 18:00, sob. 11:00 – 17:00. Wstęp wolny www.lissongallery.com „Chciałbym namalować pustkę, w której jest spełnienie, cisza i światło. Chciałbym namalować nieskończoność”. Tak o swojej sztuce mówił Antonio Calderara (1903-1978), którego malarstwo będzie można podziwiać od tego piątku w galerii Lisson. Kuratorzy skupili się na okresie od późnych lat 50. do wczesnych 70., w którym Calderara odszedł od malarstwa figuratywnego i zaczął eksperymentować z abstrakcją. Wystawa daje szansę nie tylko na poznanie dzieł tego włoskiego malarza, ale także jego życia prywatnego w tym okresie. © Lisson Gallery

> Salon 004: Philip Pearlstein: Paintings 1990 – 2017 17.01-25.03. Saatchi Gallery, Duke Of York’s HQ, King’s Rd, Chelsea, Londyn SW3 4RY. Stacja: Sloan Square. Otwarte codziennie 10:00 – 18:00. Wstęp wolny www.saatchigallery.com To już czwarta wystawa stworzona przy współpracy z nowojorską Betty Cuningham Gallery. Tym

razem Salon zaprasza do spotkania z amerykańskim artystą Philipem Pearlsteinem. W latach 50. zaczynał on od tworzenia w stylu abstrakcyjnego ekspresjonizmu, od którego odszedł w stronę realizmu. Na wystawie będzie można zobaczyć 8 dużych prac na płótnie – studia nad nagim ciałem. Pearlstein zafascynował się tym tematem w latach 60., mówił, że to kształt, który się zawsze zmienia. Z czasem jego modele pozowali w otoczeniu osobistych rzeczy malarza.

© Saatchi Gallery

» teatr > John 17.01-3.03. National Theatre, Upper Ground, Londyn SE1 9PX. Stacja: Waterloo. Spektakle: patrz strona teatru. Bilety: od £15 www.nationaltheatre.org.uk Nowa sztuka Annie Baker, w reżyserii Jamesa MacDonalda. Jej poprzedni „The Flick” zdobył nagrodę Pulitzera, a bilety na sztukę w National Theatre zostały wyprzedane na cały sezon. Tydzień po święcie dziękczynienia poznajemy właścicielkę zajazdu w Gettysburgu i jej gości – młodą parę, która musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ich związek ma sens.

34

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 34

15/01/2018 17:37:54


Nยบ 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 35

| Cooltura | 35

15/01/2018 17:38:03


> Yous Two 18.01.-24.02. Hampstead Theatre, Eton Avenue, Swiss Cottage, Londyn NW3 3EU. Stacja: Swiss Cottage, Finchley Road. Bilety: od £5 hampsteadtheatre.com

> The Brothers Size 19.01-14.02. Young Vic, 66 The Cut, Waterloo, Londyn SE1 8LZ. Stacja: Waterloo. Bilety: od £10 www.youngvic.org Sztuka napisana przez autora „Moonlight”, zwycięzcy Oscara za najlepszy film w reżyserii Bijana Sheibana. Jest to długo wyczekiwana opowieść o skomplikowanych relacjach między mężczyznami. Poznajemy w niej historię braci, którzy po zakończeniu więziennego wyroku zbliżają się do siebie dzięki mitologii Yoruba i muzyce na żywo.

© Ikin Yum

Reżyserski debiut Georgii Christou jest wzruszającym portretem konfliktu pomiędzy osobistymi aspiracjami a odpowiedzialnością za rodzinę. Bohaterka – 15-letnia Billie, od kiedy pamięta mieszka ze swoim ojcem w malutkim mieszkaniu,

ale planuje, że wkrótce zamieni je na ogromny dom z pięcioma łazienkami. Musi tylko poprawić oceny i znaleźć pracę dla swojego taty. Jednak jej misterny plan staje pod znakiem zapytania po jednej lekkomyślnej nocy.

> The Open House 18.01-17.02. Print Room at the Coronet, 103 Notting Hill Gate, Kensington, Londyn W11 3LB. Stacja: Notting Hill Gate. Bilety od £16 www.the-print-room.org Mroczna, ale pełna humoru historia rodzinna. Siostra i brat przyjeżdżają do domu, żeby uczcić rocznicę ślubu mamy i taty. Brakuje tylko psa, którego nigdzie nie można znaleźć. Kiedy wydaje się, że sytuacja jest patowa, następuje niespodziewany ciąg przedziwnych wypadków.

> The Birthday Party 09.01-14.04 The Harold Pinter Theatre, Panton St, Londyn SW1Y 4DN, Stacja: Charing Cross, Bilety od £15 www.thebirthdayparty.london Elektryzująca komedia grozy w reżyserii Iana Ricksona. Senne, nadmorskie miasteczko. W pensjonacie Bolesów mieszka tylko jeden gość – Stanley Webber. Spokój zaburza pojawienie się zagadkowych gości – Goldberga i McCann, a niewinne przyjęcie urodzinowe, na które trafiają, zamienia się w pełen absurdu koszmar.

36

Fot. Le Jeune Homme et la Mort / La Sylphide

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 36

15/01/2018 17:38:14


» kino > The Post Od 19.01. Dramat, USA, reż. Steven Spielberg, wyst. Tom Hanks, Meryl Streep, Alison Brie, Sarah Paulson Historia, która wstrząsnęła światem mediów i polityki w USA w latach 70.

Dziennikarze docierają do dokumentów, które pokazują zaangażowanie rządu Stanów Zjednoczonych w działania wojenne w Wietnamie. Aby móc opublikować informacje, które przez 40 lat ukrywały przed światem najwyższe władze USA, wydawczyni i edytor dziennika „Washington Post” muszą stanąć do walki z najważniejszymi ludźmi w państwie.

Fot. Tristram Kenton

» taniec > Giselle 19.01-9.03. Royal Opera House, Bow Street, Covent Garden, Londyn WC2E 9DD. Stacja: Covent Garden. Spektakle: 19:30. Bilety: od £56 www.roh.org.uk „Giselle” to klasyczny balet okresu romantycznego. Kiedy po raz pierwszy został wystawiony w Paryżu w 1841 roku, zrewolucjonizował

> Le Jeune Homme et la Mort / La Sylphide 16-20.01. London Coliseum, St Martin’s Lane, Londyn WC2N 4ES. Stacja: Leicester Square, Charing Cross, Embankment. Spektakle: 14:30, 19:30. Bilety: od £55 www.ballet.org.uk Nadzieja i rozpacz, miłość i zdrada – dwie romantyczne historie w wykonaniu National Ballet. Pierwsza opowiada o losach zakochanego młodzieńca. Jest

świat tańca i do dziś pozostaje jednym z najważniejszych utworów z repertuaru klasycznego. Giselle zakochuje się w tajemniczym Albrechcie, który okazuje się przebranym księciem zaręczonym z inną. Zrozpaczona Giselle odbiera sobie życie i trafia do świata willid – duchów młodych kobiet, które umarły przed dniem swojego ślubu. Kiedy spotkają one na swojej drodze mężczyznę, zmuszają go do tańczenia tak długo, aż ten umrze z wyczerpania.

to jednak uczucie beznadziejne, bo jego bezlitosna wybranka nie szczędzi mu okrucieństw. Wkrótce nieszczęśliwa miłość doprowadza do tragicznego końca. W drugiej poznajemy Jamesa. W dniu jego ślubu spotyka tajemniczego ducha lasu i zaczyna mieć obsesję na punkcie swojej słodkiej narzeczonej Effy. Wywołuje to fatalną sekwencję wydarzeń, w których radość zamienia się w smutek, a miłość w zdradę.

> The Commuter Od 19.01. Thriller, USA, reż. Jaume Collet-Serra, wyst. Liam Neeson, Vera Farmiga, Patrick Wilson, Shazad Latif. Michael McCauley jest sprzedawcą ubezpieczeń. Kontaktuje się z nim tajemniczy nieznajomy, który proponuje mu $100,000 jeżeli uda mu się zidentyfikować ukrytego pasażera w pociągu, którym codziennie dojeżdża do pracy. Podczas próby rozwiązania tej tajemniczej zagadki Michael zdaje sobie sprawę, że został wplątany w niebezpieczną intrygę, zagrażającą życiu jego i innych pasażerów.

Nº 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 37

| Cooltura | 37

15/01/2018 17:38:27


> Lover for a day Od 19.01, dramat, Francja, reż. Philippe Garrel, wyst. Éric Caravaca, Esther Garrel, Louise Chevillotte, Paul Toucang. Po ciężkim zerwaniu 23-letnia Jeanne musi znaleźć miejsce do życia. Postanawia zatrzymać się w małym paryskim mieszkaniu należącym do jej ojca. Po przyjeździe okazuje się, że ojciec mieszka w nim ze swoją nową dziewczyną Arianne, która jest rówieśniczką Jeanne. Młode dziewczyny przemierzają miasto miłości w poszukiwaniu kolejnych przygód.

> Attraction Od 19.01, science fiction, Rosja, reż. Fedor Bondarchuk, wyst. Irina Starshenbaum, Alexander Petrov, Rinal Mukhametov

Statek kosmiczny rozbija się w stolicy Moskwy, w katastrofie ginie kilkaset ludzi. Małej dziewczynce udaje się uratować jednego z kosmitów, ale teraz muszą stawić czoła tym, którzy chcą skrzywdzić przybysza.

> The final year Od 19.01, dokumentalny, USA, reż. Greg Barker, wyst John Kerry, Barack Obama, Samantha Power Wyjątkowa możliwość, żeby z bliska przyjrzeć się działaniom ludzi odpowiedzialnych za politykę zagraniczną Białego Domu w ostatnim roku urzędowania Baraka Obamy.

38

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 38

» koncerty

> Lady Gaga 4.02, 8.02. 18.30, O2 Arena, Millennium Way, North Greenwich, Londyn. Stacja: North Greenwich. Bilety: od £80 Fot. Christopher Polk/ Getty Images for Coachella

15/01/2018 17:38:37


Nยบ 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 39

| Cooltura | 39

15/01/2018 17:38:46


> a-ha 14.02. Godz. 18:30. O2 Arena, Millennium Way, North Greenwich, Londyn. Stacja: North Greenwich. Bilety: od £42.75

> Erasure 23-24.02. Godz. 19:00. Eventim Apollo, 45 Queen Caroline St, Hammersmith, Londyn W6 9QH. Stacja: Hammersmith. Bilety: £52

> Paloma Faith 14.03. Godz. 18:30. O2 Arena, Millennium Way, North Greenwich, Londyn. Stacja: North Greenwich. Bilety: od £42.75 Fot. Ethan Miller/Getty Images

> Morliny Cooltura Festival 2018 17.03.2018, O2 Shepherd's Bush Empire, Shepherd's Bush Green, W12 8TT, Stacja: Shepherd's Bush, Bilety: od £25.

40

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 40

Kasia Stankiewicz i Varius Manx wracają do Londynu i zabierają ze sobą mistrza humoru, Sławomira i Monikę Lewczuk!

> Steven Wilson

> Michael Buble

27-28.03. Godz. 19:30. Royal Albert Hall, Kensington Gore, Londyn SW7 2AP. Stacja: South Kensington. Bilety: £28

13.07. Godz. 14:00. Hayde Park, Londyn, Stacja: Hyde Park Corner, od £100

> Katy Perry 14-15.06. Godz. 18:30. O2 Arena, Millennium Way, North Greenwich, Londyn. Stacja: North Greenwich. Bilety: od £58.75 Fot. Kevin Winter/Getty Images

15/01/2018 17:38:55


Zdjęcia: Marcin Urban

Krokiety z szynką Krakusa

>

Chris Wiciak należy do wąskiej grupy osób, które przebiegły 6 największych maratonów świata. Jest także najszybszym Polakiem w Wielkiej Brytanii biegającym na długich dystansach. Pokonanie trasy maratonu zajmuje mu ok. 2 godz. i 40 min. Prawie tyle samo Chris potrzebował, by przygotować przepis, który wylosował w programie Food Fight Morliny Dinner Party. Jak przyznał, zrobienie krokietów z szynką i zasmażanym koprem włoskim było równie trudne jak pagórkowata trasa maratonu w Bostonie. Wyzwanie było o tyle trudniejsze, że wśród degustatorów był Damian Greczycho, zawodowy

kucharz, którzy przygotował przepisy z produktami Morlin dla wszystkich uczestników programu Food Fight Morliny Dinner Party. Oprócz niego umiejętności kulinarne Chrisa oceniała Beata Oracz, która zajmuje się komponowaniem perfum oraz Wioletta Mładszew – spełniona zawodowo taksówkarka. Program jest emitowany na Facebooku Polskiego Radia Londyn. Gospodarz programu, który zdobędzie za swój odcinek najwięcej polubień na Facebooku wygra wycieczkę do Portugalii. Wśród internautów, którzy oddadzą głos, organizatorzy rozlosują drobne upominki od Morlin. —

Nº 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 41

| Cooltura | 41

15/01/2018 17:39:10


© Museum of London

Miejsce na weekend Poleca Kordian Klaczyński

Taki był Londyn, a taki jest dzisiaj

>

Muzeum Londynu choć raz w życiu powinien odwiedzić każdy mieszkaniec brytyjskiej stolicy. „Londyn przed Londynem”, „Londyn średniowieczny”, „Wojna, zarazy i ogień” – to tylko wybrane tytuły tutejszych ekspozycji, które w znakomity sposób unaoczniają nam, jak bogatą historię kryje w sobie miasto. Muzeum znajduje się na pozostałościach tzw. London Wall – starego muru obronnego miasta, wzniesionego jeszcze przez Rzymian. Jest częścią kompleksu kulturowego Barbican Centre, wybudowanego w latach 60. i 70. XX wieku, jako innowacyjne wówczas podejście do rekonstrukcji obszaru, zniszczonego bombardowaniami niemieckimi podczas II wojny światowej. Placówka zajmuje się przede wszystkim społeczną historią Londynu i jego mieszkańców. Jest wspólnie kontrolowane i finansowane przez City of London Corporation i Greater London Authority. To największa na świecie kolekcja historii miejskiej z ponad sześcioma milionami obiektów. Każdego roku odwiedza ją ponad milion osób. Otwarto je w 1976 roku. Jego architektami byli Philip Powell i Hidalgo Moya. Stworzyli oni nowatorski, jak na

42

ówczesne czasy projekt muzealny, według którego poszczególne ekspozycje zostały ułożone tak, że można je zwiedzać tylko jedną drogą, prowadzącą od czasów najdawniejszych do współczesności. W tych chronologiczne poukładanych galeriach wystawiono oryginalne artefakty, modele, obrazy i diagramy, z silnie zaakcentowanymi odkryciami archeologicznymi. Zobaczymy w nich między innymi jak budowano miasto, jego rozwój oraz życie społeczne i kulturalne. Muzeum zabierze nas w czasy angielskiej wojny domowej i wielkiego pożaru Londynu. Dowiemy się, skąd i dlaczego osiadali tutaj przybysze z innych © Museum of London

Fot. Tony Hisgett

krajów, oraz jak miastu udało się przetrwać liczne zarazy. W jednej galerii zobaczymy w jakich celach więziennych przebywali dłużnicy, a w innej przeniesiemy się do słynnego domu towarowego Selfridges lub do stacji BBC i zapoznamy się z jej gwiazdami dziecięcych seriali „Andy Pandy” i „Bill and Ben”. Wszystko jest zilustrowane wieloma interaktywnymi pokazami, a także ekspozycjami przeznaczonymi dla wszystkich grup wiekowych. Najbliższa stacja: Barbican. —

Znasz ciekawe miejsce na weekend w swojej okolicy?

»

Poleć je innym! Zrób zdjęcie i opisz krótko na profilu

„Cooltury” na Facebooku lub wyślij mailem na adres: redakcja@cooltura.co.uk

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 42

15/01/2018 17:39:19


Nยบ 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 43

| Cooltura | 43

15/01/2018 17:39:28


Krzysztof wylicytował sprzątanie domu przez prezenterów radia PRL. Na zjdęciu z Arturem Kieruzalem

FOTOREPORTAŻ

Finał WOŚP w Londynie i Milton Keynes

Wielki finał na scenie The Grand w Clapham. Zdjęcia: Marcin Libera, Adrian Urban, Artur Grzanka, Kasia Karita

Impreza dla dzieci w Greenford

Maciej Orłoś i Nika Boon prowadzili imprezę w klubie The Grand w Clapham

44

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 44

15/01/2018 17:39:38


Zbiรณrka w Milton Keynes

Renata Przemyk Zbiรณrka w Milton Keynes

Wolontariusze WOลšP w POSKlubie

722-MAKIETA 2 32-53.indd 45

15/01/2018 17:39:52


Czym obecnie się zajmujesz na co dzień? Lata całe pracowałam w kantorze, jednak praca charytatywna zawsze była moją pasją i w niej się spełniałam. Powoli dojrzewam do decyzji o przerzuceniu się do tej branży w pełnym wymiarze godzin.

Byłaś koordynatorem 26. Finału WOŚP w Londynie, który miał miejsce w minioną niedzielę. Jak do tego doszło? Śmieję się, że zostałam wybrana „na ochotnika”. Przez lata asystowałam w pracy nad finałem. Po wyjeździe do Polski poprzedniej szefowej sztabu zaczęły się telefony. Przy pierwszym twierdziłam, że nie ma mowy – WOŚP-u nię robię, przy ostatnim zaczęłam się zastanawiać, kto zagra i gdzie robimy koncert.

Od kiedy wspierasz WOŚP w ogóle i oddzielnie – WOŚP w Londynie? I w jakim charakterze dotychczas byłaś zaangażowana?

oblicza emigracji Dariusz A. Zeller

Warto skupiać się na tym, co nas łączy, a nie dzieli WOŚP wspieram od zawsze. Jeszcze jako dziecko pamiętam jak z wypiekami na twarzy oglądałam z mamą licytację złotych serduszek. Wolontariuszką zostałam jednak dopiero tu w Londynie – mówi w rozmowie z Dariuszem A. Zellerem Anna Ciecierska, koordynator zakończonego sukcesem 26. Finału WOŚP w Londynie.

46

>

Kiedy przyjechałaś do Wielkiej Brytanii?

Przyjechałam około 15 lat temu, chciałam podszkolić język, poznać nowych ludzi z różnych kultur. To miała być roczna przygoda. Zostałam na dłużej.

Jak wspominasz swoje początki w Wielkiej Brytanii? Każdy dzień był ciekawy i ekscytujący. Pracowałam jako sandwich lady na Camden Town. Miałam różowe włosy i prułam ulicami Londynu na rowerze, szkoląc język podczas rozmów z klientami, którym sprzedawałam kanapki. Wieczorami chodziłam na kursy angielskiego. Bardzo miło wspominam ten okres – to były beztroskie czasy.

WOŚP wspieram od zawsze. Jeszcze jako dziecko pamiętam jak z wypiekami na twarzy oglądałam z mamą licytację złotych serduszek. Wolontariuszką zostałam jednak dopiero tu w Londynie. Współpracę z WOŚP-em rozpoczęłam przy 19. finale. Planowałam stać z puszką, a skończyło się na działaniach organizacyjnych. Miałam ogromne szczęście i przyjemność blisko współpracować z ówczesną szefową sztabu Dagmarą Chmielewską, od której nauczyłam się wszystkiego, co wiem na temat organizacji WOŚP-u w Londynie. W kolejnych latach współpracowałyśmy przy wielu innych projektach. Oficjalnie zajmowałam się głównie mediami i copywritingiem, ale w rzeczywistości byłam wszędzie tam, gdzie była potrzebna moja pomoc.

Jak wyglądały przygotowania do tegorocznego finału w Londynie? Były bardzo intensywne. Zaczęliśmy niezwykle późno jak na tak ogromny projekt i w trzy tygodnie udało nam się nadgonić prace z kilku miesięcy. Startowaliśmy od zera, bez

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 46

15/01/2018 17:40:00


pieniędzy, zespołów i sali. Byliśmy nowym, trochę zielonym sztabem (w tym roku zarejestrowaliśmy się przy Polskiej Szkole na Wembley). Część z nas pracowała przy poprzednich finałach – część dołączyła dopiero w tym roku. Na szczęście bardzo szybko się zgraliśmy. Cały sztab wykonał naprawdę niesamowitą robotę. Szczególnie cenię sobie współpracę z Anią Budzińską, koordynatorką wydarzenia dla dzieci i Adrianem Grycendlerem, który zajmował się częścią dla dorosłych. Ich zaangażowanie, ciężka praca i poczucie humoru dawały mi codziennie nowego kopa energii.

Pozostawiając już WOŚP – co motywuje cię do działania? Ludzie. Nie ma lepszej motywacji do działania niż konwersacja z inteligentnym rozmówcą.

Jak radzisz sobie z codziennymi problemami? Działaniem. Każda sytuacja ma rozwiązanie – jeśli zaczniemy działać.

Co w takim razie uważasz za swój sukces?

W 2018? Zorganizowanie 26. Finału WOŚP w Londynie (śmiech).

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest najlepszym dowodem na to, jak pięknie Polacy potrafią się zintegrować, kiedy mają wspólny cel. Pamiętajmy o tym przez cały rok, a nie tylko w dniu finału

A czym jest dla ciebie szczęście? Świadomość, że moi bliscy są szczęśliwi i że przyczyniłam się do tego.

Jakie dalsze cele stawiasz przed sobą? Nie wyobrażam sobie życia w Polsce. Spędziłam całe dorosłe życie na Wyspach. Cenię sobie możliwość przyjaźni i współpracy z osobami z różnych części świata. Plan na ten rok to zaangażowanie się dla odmiany w angielskie akcje charytatywne. Myślę, że wymiana doświadczeń może być owocna dla obu stron.

Zatem tak z doświadczenia... Co chciałabyś przekazać naszym rodakom mieszkającym w Londynie i Wielkiej Brytanii ogólnie? Na co dzień warto skupiać się na tym, co nas łączy, a nie dzieli. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest najlepszym dowodem na to, jak pięknie Polacy potrafią się zintegrować, kiedy mają wspólny cel. Pamiętajmy o tym przez cały rok, a nie tylko w dniu finału. —

Nº 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 47

| Cooltura | 47

15/01/2018 17:40:08


Nowość

na rynku reklamowym w Londynie

>

Reklamowanie firmy, produktu czy usług nie jest dziś łatwe z uwagi na ogromną konkurencję w praktycznie kaşdej branşy. Z drugiej jednak strony wybór rozwiązań marketingowych jest tak ogromny, şe jest z czego wybierać nawet przy ograniczonym budşecie. Skuteczna walka o polskiego klienta na trudnym rynku, jakim bez wątpienia jest Londyn, wcale nie musi wiązać się z koniecznością wydania kroci na kampanię reklamową. Wyjaśniamy jak reklamować się w Londynie aby dotrzeć do Polaków.

JAK DZIAŠA I ILE KOSZTUJE PAKIET „REKLAMA NA START�? „Reklama na Start� to specjalnie dobrany pakiet promowania firmy w 4 kanałach reklamowych jednocześnie na okres 3 tygodni. Koszt kaşdego tygodnia reklamy to tylko £190+vat. Całkowity koszt pakietu to £570+vat. O Twojej Firmie będzie moşna przeczytać w najpopularniejszej bezpłatnej polskiej gazecie w Londynie, tygodniku Cooltura - tu opowiesz kim jesteście, czym się zajmujecie i jak Was znaleźć. Informacje o firmie usłyszą słuchacze Polskiego Radia Londyn, rozgłośni od rana do wieczora słuchanej przez Polaków mieszkających w UK. Opis Waszej oferty zamieścimy takşe w internecie – firma pojawi się w naszym portalu internetowym Cooltura24 i na naszych mediach na Facebooku obserwowanych przez ponad 170 tys. osób. W ten sposób dotrzemy na telefony, tablety i laptopy polskich rodzin w Londynie. Wykupienie pakietu „Reklama na Start� moşe być świetnym sposobem na szybkie wypromowanie Waszego biznesu.

48

Pakiet

Reklama na Start od £190 na tydzień

– Kaşda nowa firma w Londynie musi się liczyć z tym, şe początki będą bardzo trudne. Nikt jej nie zna, konkurencja jest spora, która dzięki długiej obecności na rynku ma duşą przewagę, a początkowy budşet nowej firmy na promocję zwykle nie pozwala na szaleństwa. Jeşeli firma celuje w pozyskiwanie polskich klientów powinna od początku reklamować się w mediach, które znają i lubią Polacy mieszkający w Londynie. I właśnie z myślą o firmach, które nigdy nie reklamowały się w polskich mediach w Londynie stworzyliśmy pakiet Reklama na Start. Krzysztof Chowaniec, Dyrektor Marketingu i Sprzedaşy Polskiego Radia Londyn, tygodnika Cooltura oraz portalu internetowego Cooltura24

JAK WYKUPIĆ PAKIET „REKLAMA NA STARTâ€? ZA ÂŁ190/TYDZIEĹƒ I ZACZĄĆ SIĘ PROMOWAĆ? Nasza oferta to zdecydowanie najprostsze i najtaĹ„sze rozwiÄ…zanie dla kaĹźdej osoby prowadzÄ…cej biznes w Londynie. JednoczeĹ›nie najwiÄ™kszÄ… siĹ‚Ä… naszych mediĂłw jest to, Ĺźe trafiamy do konkretnej grupy odbiorcĂłw. Naleşą do niej Polacy i polskie rodziny mieszkajÄ…ce w Londynie, poszukujÄ…ce polskich usĹ‚ug, sklepĂłw, produktĂłw i sprawdzonych fachowcĂłw. To duĹźa, bo prawie milionowa spoĹ‚eczność do ktĂłrej warto dotrzeć ze swojÄ… reklamÄ…. Nasz zespół przygotuje dla Ciebie gotowy spot radiowy, baner internetowy, artykuĹ‚ sponsorowany oraz post na facebook. Oferta jest limitowana i decyduje kolejność zgĹ‚oszeĹ„, dlatego zadzwoĹ„ juĹź dziĹ› i zamĂłw pakiet dla swojej firmy. —

Za dzw oń lub nap isz ! 02 08 84 6 36 15 ma rk eti ng@ co olt ura .co .uk

W ramach pakietu „Reklama na Start� otrzymujesz w Radiu 75 spotów promocyjnych w specjalnym SDĞPLH od 16:00 do 7:00 rano w Gazecie DUW\NXå sponsorowany o Twojej ILUPLHRSRZLHU]FKQL SRåRZDVWURQ\ na Portalu W\JRGQLRZDHPLVMD baneru reklamowego 330x200 px HPLVMDDUW\NXåX sponsorowanego na Facebooku HPLVMH 2 postów reklamowych

| Cooltura | NÂş 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 48

18/01/2018 09:18:42


! T R A T S A N

A M A L K E R TA OFER

DLA

FIRM H C Y NOW

£190 Reklama tylko

+vat QDW\G]LHĔ

Potrzebujesz nowych klientów? &KFLDáb\ĞDby twoja firma b\áD promowana w INTERNECIE, GAZECIE oraz RADIU? Skorzystaj z promocji

REKLAMA NA START Tylko do 31 stycznia 2018!

£470

1mln Docieramy do

mieszkańców Londynu i okolic.

TZRMDRIHUWDEĊG]LHSUHzentowana w:

Gazecie

w Tygodniku Cooltura

Radio

na antenia Polskiego Radia Londyn

Internecie

w portalu Cooltura24.co.uk

Facebooku

na naszych profilach

Nº 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 49

| Cooltura | 49

15/01/2018 17:40:26


czas wolny Ryszard Rakowski, Agnieszka Rogińska oprac. Marcin Urban

>

Jego historia sięga 1950 roku, kiedy powstał zespół taneczny Lokalnego Polskiego Koła Młodzieżowego zwany „Narocz”. Próby miał w sali Klubu Polskiego w Baylis House. 8 lat później dołączył do niego zespół taneczny dla młodszych dzieci, który stał się zaczątkiem „Młodego Lasu”. W 1968 roku najmłodszy zespół zmienił nazwę na „Zespół Taneczny Koła Młodych w Slough”. Jego opiekunami byli Mieczysław Wilk i Zbigniew Bartus, nauczycielem tańca Stanisław Sawicki, były tancerz „Naroczy” i różnych innych zespołów tanecznych w Londynie. Sawicki poświęcił całe swoje życie dla tańca. Zbudował w swoim małym pokoiku warsztat tkacki, w którym szył stroje lubelskie, będące do dziś w użytku. W 1971 roku zespół liczył ponad 20 tancerzy, którzy przyjeżdżali na próby nawet z Londynu i High Wycombe. Jednak po letnim występie w Denham duża część z nich wyjechała na studia i grupa przestała istnieć. Po roku zespół udało się reaktywować. Jego członkowie przez taniec i kultywowanie dawnych obyczajów pokazywali swą miłość do ojczyzny, dla większości z nich znanej tylko z opowiadań. „Młody Las” był sciśle związany z parafią polską w Slough. Tancerze pomagali w zbieraniu datków na kupno placu pod budowę kościoła i plebani. Od 1984 roku „Młody Las” prowadzi swoje próby w sali przy kościele.

50

Tancerze ze Slough Zespół folklorystyczny „Młody Las” ze Slough już od 37 lat ubarwia swoimi występami imprezy polonijne. Tworzą go w większości przedstawiciele trzeciego pokolenia Polaków urodzonych w Anglii.

Zbigniew Bartus, który od 40 lat opiekuje się młodzieżą tańczącą w zespołach ludowych, w 2001 roku dostał od burmistrza Slough puchar za indywidualny wkład w życie kulturalne miasta (Best Individual Artist Contribution to Arts in Slough). Przez te lata kierownikami artystycznymi byli, oprócz Stanisława Sawickiego, m.in. Andrzej Sągajłło, Irena Różycka, Lisa Swerhun, Jolanta Kutereba, a najdłużej, bo ponad 20 lat Barbara Klimas-Sawyer. Obecnie kierownictwo artystyczne sprawuje Milo Baumgart, który jako 14-letni chłopak dołączył do zespołu w 2002 roku. W  roku 2001 powstał zespół taneczny dla dzieci „Gaiczek”, a w 2014 „Mały Gaiczek”. Obie grupy prowadzi Frania Creech. „Młody Las” udziela się w wielu akcjach charytatywnych. Pomagał organizacjom tj. Cheshire Homes, Thames Valley Hospice, Children’s Hospital i Rotary Club. Tancerze zbierali też fundusze na Medical Aid for Poland w czasie stanu wojennego oraz dla ofiar powodzi w Polsce. Zespół bierze czynny udział w festiwalach folkloru polskiego w Wielkiej Brytanii i międzynarodowych konkursach folklorystycznych. Prestiżowym wydarzeniem dla zespołu będzie występ na 46. Balu Polskim, który odbędzie się 3 lutego w Sheraton Grand London Park Lane Hotel. —

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 50

15/01/2018 17:40:34


Nยบ 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 51

| Cooltura | 51

15/01/2018 17:40:44


Zdrowie Beata Wdowczyk – terapeutka żywieniowa www.nutriheaven.co.uk

Pierwszy krok do zdrowia – woda

Audy cji „Zdro we radio ” słuch ajcie w ra diu PRL w soboty o godzinie 10:00

>

Wspólnie z radiem PRL zaczynamy nowy cykl poświęcony zdrowemu odżywianiu. Beata Wdowczyk, terapeutka doradzająca od lat osobom z różnymi problemami żywieniowymi, będzie co tydzień przedstawiać na stronach „Cooltury” oraz antenie radia ciekawostki i nieznane szerzej fakty dotyczące produktów, które codziennie jemy i pijemy. Zaczynamy od wody, która jest podstawowym produktem potrzebnym naszym organizmom, a której właściwości często nie doceniamy. Nasz organizm zbudowany jest w 70 proc. z wody, dlatego też pierwszym, podstawowym krokiem do poprawy zdrowia jest spożywanie wody. Woda – najważniejsze zalety l dodaje energii l promuje spadek wagi l wypłukuje toksyny l p oprawia stan skóry l p omaga w trawieniu l p odnosi wydolność treningową l wzmacnia system odpornościowy

52

niweluje nieświeży oddech redukuje bóle głowy i pleców – bardzo często takie bóle spowodowane są odwodnieniem l zapobiega skurczom i bólom mięśni l n awadnia i „smaruje” stawy oraz działa jak poduszka powietrzna dla organów wewnętrznych, chroniąc je przed wewnętrznymi bodźcami Pamiętajmy, pragnienie jest sygnałem ostrzegawczym odwodnienia! Organizm człowieka codziennie uzupełnia straty wody albowiem wydala jej około 1 litra dziennie. Dodatkowo tracimy 0,5 l wraz z wydychanym powietrzem i podczs pocenia się. Aby prawidłowo funkcjonować nasz organizm potrzebuje codziennie minimum ok 1,5 litra dostarczanej wody. Przyjmuje się, że człowiek powinien dostarczać 1 litr wody na 30 kg masy ciała, praktycznie około 1,5 – 3,5 litrów wody dziennie. Wraz ze wzrostem aktywności ruchowej oraz temperatury otoczenia należy zwiększać jej spożycie. Całkowil l

tej wymiany wody organizm człowieka dokonuje średnio co 1,5 miesiąca. Człowiek odczuwa pragnienie po stracie 1 proc. z całkowitej ilości wody, jaką posiada w ciele. Ubytek 10 proc. wody z organizmu powoduje niezdolność do wykonywania wysiłku fizycznego. Gdy straty wody przekraczają 20-22 proc. człowiek umiera. Nadmierne pragnienie może być również oznaką chorób przewodu pokarmowego, chorób endokrynologicznych czy też cukrzycy. Możliwe jest tzw przepicie się wodą, objawami tego są nudności, wymioty, problemy ze złapaniem oddechu, obrzęk ciała, zaburzenia świadomości, mimowolne drżenie mięśni, a nawet w skrajnych przypadkach śpiączka. Wybierajac wodę należy zwrócić uwagę na skład mineralny. Najbardziej wartościowa dla zdrowia jest woda wysokozmineralizowana, zawierająca wapno, magnez, potas, sód, co bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Szklanka wody to pierwszy krok do zdrowia! —

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 52

15/01/2018 17:40:54


Nยบ 722

722-MAKIETA 2 32-53.indd 53

| Cooltura | 53

15/01/2018 17:41:03


AKTY WNY WEEKEND Zdjęcia: Marcin Urban

Nowy rok nowa ja!

>

Jak większość z was mam plany odnośnie wagi i oczywiście chcę, aby pokazywała znacznie mniej, gdy na niej stoję. Wiem również, że wyzwania najłatwiej rozpoczyna się wraz z jakimś szczególnym wydarzeniem, a początek roku wydaje się być idealny do tego. Dlatego też mam nadzieję, że przyłączycie się do mnie i wspólnie osiągniemy nasz cel. Na samą myśl o wyjściu na siłownię dostajecie gęsiej skórki? Nie przejmujcie się, ćwiczenia w domu mogą być równie efektywne. Przygotowałam dla was program na 10 tygodni, który pomoże wam skutecznie pozbyć się tkanki tłuszczowej, ukształtować i wymodelować sylwetkę. A to wszystko możecie osiągnąć ćwicząc w domu. Jesteście gotowi, żeby poskakać dzisiaj trochę na dywanie? —

Karolina Sobala karolinkasobala Karolina Sobala – instruktorka fitness Wiek: 33 Absolwentka Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Z wykształcenia nauczycielka wychowania fizycznego oraz instruktorka fitness.

Zoba cz więce j ćwicz eń i vide o na: coolt ura24 .co.uk

54

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 3 54-68.indd 54

15/01/2018 17:43:53


PRZESKOKI W PRZYSIADZIE Pozycja wyjściowa: Ustaw stopy na szerokości barków i zejdź w dół, cofając biodra, aż uda znajdą się mniej więcej równolegle z ziemią. Kolana nie powinny wyprzedzać stóp, a piety odrywać się od podłoża. Jak ćwiczyć: Przeskokiem rozszerz nogi. Stopy lekko na zewnątrz, a kolana ustawiaj w ich linii. Od razu wróć podskokiem do węższego ustawienia i powtarzaj.

PRZYSIAD Z WYKOPEM Pozycja wyjściowa: Rozstaw stopy na szerokość barków i cofnij biodra, schodząc w dół, aż uda znajdą się w poziomie. Jak ćwiczyć: Wstań i zrób dynamiczny wykop jedną nogą. Od razu zejdź do kolejnego przysiadu. Prostując się, kopnij drugą nogą. Powtarzaj na zmianę.

PAJACYKI W PODPORZE PRZODEM Pozycja wyjściowa: Ustaw się jak do pompki (dłonie oprzyj pod barkami, całe ciało w jednej prostej linii, napięty korpus). Jak ćwiczyć: Przeskakuj dynamicznie stopami szeroko-wąsko. Nie unoś bioder, nie opuszczaj ich nisko i nie wyginaj odcinka lędźwiowego.

Zasady: Wykonuj ćwiczenia jedno po drugim przez 30 sekund na maksymalnych obrotach i odpoczywaj miedzy nimi przez 15 s. Całość powtórz 3-4 razy. Jeżeli dopiero zaczynasz, możesz odpoczywać według potrzeb, ale jak najkrócej. Ćwicz 3-4 razy w tygodniu, a w dni przeznaczone na odpoczynek np. spaceruj. Powodzenia!

Nº 722

722-MAKIETA 3 54-68.indd 55

| Cooltura | 55

15/01/2018 17:44:13


sport Dariusz A. Zeller

Przerwana seria Manchester City

>

W 23. kolejce angielskiej ekstraklasy piłkarskiej pierwszą porażkę w tym sezonie ponieśli zawodnicy Manchester City, którzy ulegli 3:4 Liverpoolowi. Tym samym podopieczni Pepa Guardioli nie zostaną trzecią drużyną w historii angielskiego footbolu, którzy zakończą sezon bez porażki. Wcześniej ta sztuka udała się jedynie klubom Preston (1888/89) i Arsenal (2003/04). Jeszcze do przerwy wydawało się, że zawodnicy z Manchesteru względnie kontrolują spotkanie. Jednak, gdy po zmianie stron podopieczni Jurgena Kloppa strzelili w ciągu 9 minut trzy gole, stało się jasne, że pierwsza porażka The Citizens jest tylko kwestią minut. Liderzy Premier League nie zamierzali jednak łatwo sprzedawać skóry i zdołali zdobyć dwa gole. Na kolejny zabrakło czasu i ich pierwsza porażka w sezonie stała się faktem. Tym samym The Reds przedłużyło dobrą serię w starciu z City na Anfield Road, nie przegrywa-

56

Fot. Shaun Botterill/Getty Images

jąc z tym przeciwnikiem na własnym stadionie już od 15 lat. Kolejny zawód sprawili swoim kibicom piłkarze Arsenalu. Kanonierzy przegrali 1:2 z Bournemouth, czym jeszcze bardziej skomplikowali sobie sytuację w tabeli. Niejako planowe prowadzenie dał londyńczykom Hector Bellerin, jednak dwa gole strzelone w 4 minuty najpierw przez Wilsona, a następnie Ibe’a zapewniły trzy punkty Wisienkom. Wysokie zwycięstwo odniósł Tottenham pokonując na własnym boisku 4:0 solidnie spisujący się dotychczas Everton. A równie okazałą wygraną odniósł West Ham United, triumfując na wyjeździe z Huddersfield Town 4:1. W  pozostałych pojedynkach Chelsea niepodziewanie zremisowała bezbramkowo przy Stamford Bridge z Leicester City, Crystal Palace pokonał 1:0 Burnley, Watford zremisował 2:2 z Southampton, Swansea z Łukaszem Fabiańskim w bramce zremisowała na wyjeździe z Newcastle 1:1, natomiast West Bromwich Albion pokonał na własnym stadionie Brighton 2:0. Warto zaznaczyć, iż w ekipie WBA cały mecz rozegrał Grzegorz Krychowiak, dla którego było to dopiero pierwsze zwycięstwo w rozgrywkach Premier League. W tabeli prowadzi Manchester City, z dużą przewagą nad „grupą pościgową”

złożoną z zespołów: Manchester United, Liverpool, Chelsea i Tottenham. Tabelę zamykają „polskie” zespoły – Swensea City oraz West Bromwich Albion. —

Kubot nie przestaje wygrywać

»

Zwycięzcy ubiegłorocznego, tenisowego turnieju na trawiastych

kortach w Wimbledonie, rozstawieni z „jedynką” Łukasz Kubot i Marcelo Melo wygrali deblową rywalizację w turnieju ATP na twardych kortach w Sydney. Polsko-brazylijski duet tenisowy pokonał Niemca Jana-Lennarda Struffa i Serba Viktora Troickiego 6:3, 6:4. To był pierwszy występ najlepszej pary na świecie w tym sezonie i ostatnia próba przed wielkoszlemowym Australian Open. Kubot i Melo w Melbourne rozstawieni będą oczywiście z numerem 1. Polak w Australian Open już wygrał w 2014 roku (w parze z Robertem Lindstedtem). Łukasz Kubot i Marcelo Melo, którzy w 2017 roku z turniejowych nagród uzbierali po ponad milion dolarów, tym razem wzbogacili się o „skromne” 25,4 tys. (do podziału).

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 3 54-68.indd 56

15/01/2018 17:44:25


Pewna wygrana IBB Polonii Londyn na rozpoczęcie roku

>

Pierwszy mecz 2018 r. był dla IBB Polonii Londyn bardzo udany. W sobotę 13 stycznia siatkarze ze stolicy Anglii na własnym terenie podjęli drużynę Wessex. W rewanżowym spotykaniu ligi Super 8 górą byli gospodarze i pewnie pokonali przeciwnika 3:0 (25:23; 25:22; 25:20). Ekipa z Londynu po raz kolejny pokazała światu, że poważnie podchodzi do swoich założeń – profesjonalizacji klubu na wszystkich płaszczyznach. Rzetelnie przygotowane widowisko (m.in. taraflex, bandy LED, nagłośnienie, oprawa muzyczna), którego kropkę nad „i” postawili stołeczni siatkarze, sprawiło przyjemność wszystkim kibicom. Sportowe i pozasportowe zaangażowanie londyńczyków było transmitowane na żywo w Polsat Sport i w Internecie. Mimo pewnej wygranej nad drużyną z Bournemouth, trener IBB Polonii Londyn – Piotr Graban – zapowiada,

Fot. sandsphotos.co.uk

że jego podopiecznych stać na jeszcze więcej. Fani siatkówki, którzy przegapili spotkanie, mogą je obejrzeć w Internecie. Transmisja jest dostępna też Facebooku klubu. Ponadto wszyscy, chcący realnie zaangażować się w rozwój drużyny i pomoc w realizacji jej celów, mogą zrobić to poprzez inwestycje w udziały, które w poprzednim roku wyemitował klub. Więcej infor-

macji znajduje się na stronie oficjalnej klubu. Kolejny ligowy mecz ekipa z Londynu rozegra 20 stycznia. Na wyjeździe zmierzy się z drużyną Sheffield Hallam, którą poprzednio, w spotkaniu inaugurującym sezon, pokonała na własnym terenie 3:1. Do swojej hali IBB Polonia Londyn powróci 17 lutego. Podejmie wtedy zawodników Essex Blaze. —

Szanse medalowe Brytyjczyków na zimowych igrzyskach

»

Brytyjczycy stawiają sobie za cel zdobycie co najmniej 5 medali

na zimowych igrzyskach olimpijskich. Impreza rozpocznie się 9 lutego w Korei Południowej. Rekord Wielkiej Brytanii na

zimowych igrzyskach to 4 medale. Taki wynik reprezentacja kraju uzyskała w 1924 i 2014 roku. Teraz brytyjski komitet olimpijski liczy na poprawienie rezultatu. Największe szanse medalowe brytyjscy sportowcy mają w short tracku, snowboardzie, jeździe dowolnej na nartach, skeletonie i curlingu.

Fot. Sean M. Haffey/Getty Images

Nº 722

722-MAKIETA 3 54-68.indd 57

| Cooltura | 57

16/01/2018 11:36:00


ROZRY WKA Pewien młody student miał egzamin

Obok pojawia się reporter i pyta:

pisemny. Siedział sobie w ostatnim rzędzie,

– Na co wyda pan te pieniądze?

więc mógł spokojnie pisać.

– No cóż – odpowiada po namyśle kierowca

– Pss...! Masz pierwsze? – usłyszał w pewnej

– chyba w końcu zrobię prawo jazdy...

chwili za plecami.

Żona kierowcy z przerażeniem:

– Mam.

– Nie słuchajcie go panowie... On zawsze lubi

– To daj – student przepisał zadanie i podał

żartować, gdy za dużo wypije!

do tyłu.

W tym momencie z drzemki budzi się

Po kilku minutach.

siedzący z tylu dziadek i widząc policjanta

– Pss...! Masz drugie?

zauważa:

– Mam.

– A nie mówiłem, że skradzionym

– To daj – student przepisał i podał.

samochodem daleko nie zajedziemy!...

Po kolejnych kilku minutach.

 Idzie króliczek do baru.

– Mam.

Zamówił kawkę i ciasteczko.

– To daj.

Wchodzi do WC, wychodzi i mówi:

Po chwili, student słyszy zza pleców cichy,

– Kto mi zjadł ciasteczko?

stłumiony głos:

– Kto mi zjadł ciasteczko? 

– Pytam się ostatni raz, kto mi zjadł ciasteczko?

Andrzej miał grubego i starego jamnika.

Wychodzi niedźwiedź i mówi:

Pewnego dnia ten jamnik przychodzi do

– Ja, a bo co?

niego i mówi:

– Nic, nic. Popij sobie kawusią.

– Słuchaj Andrzej, weź mnie wystaw na



wyścigi chartów.

Żona, wychodząc do sklepu, uprzedziła

Zdziwiony patrzy na jamnika...

męża:

– No stary, weź mnie wystaw, wygram.

– Jak będziesz gotować pierogi wkładaj je do

Gościu myśli, kurde zwariowałem, jamnik

wrzątku po jednym, żeby się nie pozlepiały.

do mnie gada...

Kiedy wróciła, mąż gotował szóstego

– No weź mi zaufaj, mówię ci, wygram na

pieroga.

bank. No uwierz we mnie.

REDAKCJA

MARCIN URBAN Redaktor naczelny DARIUSZ A. ZELLER Zastępca redaktora naczelnego Joanna Karwecka

– Pss...! Masz trzecie?

– Pss...! Zdał pan, proszę indeks...

Adres

Unit 8, Odeon Parade 480 London Road, Isleworth, TW7 4RL Tel: 020 8846 3615 www.cooltura24.co.uk, info@cooltura.co.uk



KORDIAN KLACZYŃSKI RADOSŁAW ZAPAŁOWSKI PIOTR GULBICKI Korekta i redagowanie tekstów

BEATA TOMCZYK

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA TYGODNIKA COOLTURA MARKETING I REKLAMA

marketing@cooltura.co.uk DYREKTOR MARKETINGU I REKLAMY

KRZYSZTOF CHOWANIEC kc@cooltura.co.uk, wew. 244 WICEDYREKTOR MARKETINGU I REKLAMY

JOANNA ROŻEK joanna@cooltura.co.uk, wew. 246 EWA SUŁKOWSKA-LEŚNIARA ewa@cooltura.co.uk wew. 245 EWA MROCZEK e.mroczek@cooltura.co.uk, wew. 250 MAŁGORZATA SAS m.sas@cooltura.co.uk, wew. 263

W końcu po paru przemyśleniach doszedł

– Niczego nie zauważyłeś?

do wniosku, że skoro jamnik do niego gada

– Włosy podcięłaś?

to musi być wyjątkowy, wiec postawił na

– Nie!

niego wszystkie oszczędności i zastawił dom.

– Nowa sukienka?

Przyszedł dzień wyścigu.

– Nie.

Charty popędziły do przodu, zostawiając

– No, to nie wiem...

KSIĘGOWOŚĆ

skundlonego jamnika w tyle.

– Włosy podcięłam!

Kiedy charty dobiegły do mety, jamnik po

– Na początku to mówiłem!

RADOSŁAW STASZEWSKI KLAUDIA SENYK

przeczłapaniu kilku metrów rozpłaszczył się

– Zgadłeś, a miałeś zauważyć.

zasapany na ziemi.

AGNIESZKA GĄSIEWSKA a.gasiewska@cooltura.co.uk, wew. 229 Magdalena RUF m.ruf@cooltura.co.uk, wew. 260



Facet zdenerwowany na maksa podbiega do

Przed drzwiami gabinetu ministra stoi

swojego jamnika i pyta:

blady i trzęsący się ze strachu petent.

– Jamnik!? Co się stało???

Sekretarka, otwierając drzwi, pyta:

– Nie wiem Andrzej, naprawdę nie wiem...

– Tak bardzo boi się pan ministra kultury?



– Nie, proszę pani, boję się kultury ministra.

DYSTRYBUCJA

MARLENA SIEJKA VEL DOMAŃSKA Tel: 020 88 46 3612 distribution@cooltura.co.uk WYDAWCA

Sara-Int Ltd. ISSN 1743-8489 Redakcja nie odpowiada za treść reklam i ogłoszeń. Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych i zastrzega sobie prawo do skracania i przeredagowania tekstów. Publikowanie zamieszczonych tekstów i zdjęć bez zgody redakcji jest niezgodne z prawem.

Policjant zatrzymuje samochód, którym

Cooltura is regulated by Impress: The Independent Monitor for the press CIC For complaints scheme see:

jadą trzy osoby. – Gratuluję – mówi policjant. – Jest pan tysięcznym kierowcą, który przejechał nową szosą. Oto nagroda pieniężna od firmy budującej drogi!

58

ymi Jeśli chcesz podzielić się z nasz m iony ulub im czytelnikami swo s żartem – napisz do nas na adre redakcja@cooltura.co.uk!

IMPRESS, 16-18 New Bridge Street, London, EC4V 6AG T 020 3325 4288 E complaints@cooltura.co.uk W cooltura.co.uk

cooltura24uk

@cooltura24uk

@cooltura24uk

cooltura

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 3 54-68.indd 58

15/01/2018 17:44:44


dodaj ogłoszenie na

cooltura24.co.uk

informacje  wiadomości porady  brexit  sport  film książka  londyn  wielka brytania  świat

Nº 722

722-MAKIETA 3 54-68.indd 59

| Cooltura | 59

15/01/2018 17:44:51


60

| Cooltura | Nยบ 722

722-MAKIETA 3 54-68.indd 60

15/01/2018 17:45:00


Nยบ 722

722-MAKIETA 3 54-68.indd 61

| Cooltura | 61

15/01/2018 17:45:10


62

| Cooltura | Nยบ 722

722-MAKIETA 3 54-68.indd 62

15/01/2018 17:45:20


Nยบ 722

722-MAKIETA 3 54-68.indd 63

| Cooltura | 63

15/01/2018 17:45:29


Warsztat samochodowy Kompleksowa mechanika, elektronika, kluczyki naprawa liczników serwis dpf Kontakt: 07773709612 Architekt rejestrowany w Anglii wykonuje projekty: lofts, extensions. Usługi: Planning Applications and Building Control mob.: 07708696377 stasch@stasch.co.uk H-Tech Serwis Komputerowy. Rozwiązywanie wszelkich problemów z Laptopami i PC. Odzyskiwanie Danych, Instalacje, Administracja, Zabezpieczanie Sieci. Dojazd do Klienta. Tel.: 07723012148, email: halskyt@yahoo.co.uk www. halskytech.co.uk Serwis komputerowy Naprawa: laptop, tablet, konsola, telefon, Zmiana języka, wirusy, przegrzewanie się, wymiana ekranu/klawiatury, strony www, kamery CCTV, rok gwarancji. Laptop zastępczy dojazd do klienta tel. 07411123340 Serwis komputerowy Naprawa: laptop, tablet, konsola, telefon, Zmiana języka, wirusy, przegrzewanie się, wymiana ekranu/klawiatury, strony www, kamery CCTV, rok gwarancji. dojazd do klienta tel. 07411123340

64

Architekt z uprawnieniami, wieloletnia praktyka w UK, extensions, loft conversions, listed buildings consent, kontakt: 07903034463; szymon. dylewski@gmail.com

NajtaŃsze przeprowadzki i przewozy lokalne (Londyn), międzymiastowe (cale UK) oraz Polska - AngliaPolska także przewozy wszelkich przesyłek (paczek, mebli, gabarytów, itp) Cotygodniowe wyjazdy do Polski. Sprawdź opinie fb: MarioRemTrans 07722560744 mario. remtrans@gmail.com Zapraszamy 24/7

Fotograf Profesjonalne sesje fotograficzne: fotografia noworodkowa, dziecięca, rodzinna i okolicznościowa. Zapraszam na moja stronę www. fairyworldphotography. co.uk Super niskie ceny. Zapraszam 07736217120

Polska Telewizja Londyn NC+ Zestawy na umowę i kartę Montaż anten Zapraszamy do punktu 49 Oldfields Circus UB54RR Northolt Sklep Northolt: 02082033162 Instalacje: 07779631401 www.polskatelewizja.co.uk

Praca dla sprzedawcy branża budowlana (okna drzwi meble). Kontakt: 07958722342

Anteny satelitarne. Montaż, fachowe ustawienie sygnału, akcesoria, Telewizja na kartę, nc+, polsat. 9 letnie doświadczenie Niskie ceny. Mariusz Domaradzki. 07523486296, mariuszcyfra@wp.pl Satelitarna Telewizja Najszybsze i najlepsze rozwiązanie wszystkich twoich problemów. Ustawienia, montaż, polskie zestawy TNK Andrzej 07840650509 07423602647 Docieplanie budynków Wszystkie systemy: Wełna, styropian Tynki silikatowe, akrylowe, tradycyjne, gładkie, żywiczne. K-rend. Efekt cegły.Mozaika. Płytki elewacyjne i cegłopodobne. Darmowa wycena. Bardzo atrakcyjne ceny Faktura i gwarancja Kontakt: 07784328136 Firma budowlana Sara-Int Ltd zatrudni pracowników ogólnobudowlanych oraz stolarza budowlanego. Wymagane doświadczenie w uk. Zainteresowane osoby proszę o kontakt pod numerem 07972022515 (Darek). Poszukujemy stolarza z doświadczeniem do produkcji okien i drzwi na Wembley HA0 Kontakt: Andrzej 07932606160

Wynajmę duży pokój w 4-pokojowym domu blisko Stratford, Leyton i Leytonstone stacji - dobry i szybki dojazd do centrum. Tylko dla osoby niepalącej. Dostepny od stycznia, koszt ok £550 (do uzgodnienia) wszystkie rachunki wliczone. Pokoj jest umeblowany. Dom cichy, spokojny z  ogródkiem 07923000469, 07857973370

Wynajmę pokoje jedno lub dwuosobowe Czyste zadbane domy. Internet, ogródek, polskie sklepy w pobliżu, wszystkie rachunki wliczone. Kontakt: 07404251225

Ładna dwójka do wynajęcia w Barking 130£ tygodniowo +depozyt. W cenę wliczone są rachunki i Internet. Zapraszam Kontakt: 07964537030

Studio Flat do wynajęcia.Samodzielne studio flat do wynajęcia od zaraz. Idealne dla pary. Pokój ok 20m2 plus łazienka, kuchnia i korytarz. Druga strefa Południowowschodni Londyn.Kontakt: 07949083585

jednopokojowe mieszkanie do wynajęciaChingford e4. W pełni umeblowane. Rachunki wliczone w cenę. Proszę dzwonić. Beata: 07886785035

| Cooltura | Nº 722

722-MAKIETA 3 54-68.indd 64

15/01/2018 17:45:37


Zam ieść ogło sze nie na coo ltur a24.co .uk

Nº 722

722-MAKIETA 3 54-68.indd 65

| Cooltura | 65

15/01/2018 17:45:45


66

| Cooltura | Nยบ 722

722-MAKIETA 3 54-68.indd 66

15/01/2018 17:45:55


Nยบ 722

722-MAKIETA 3 54-68.indd 67

| Cooltura | 67

15/01/2018 17:46:04


722-MAKIETA 3 54-68.indd 68

15/01/2018 17:46:13

Cooltura Issue 722  

Tygodnik Cooltura - numer 722

Cooltura Issue 722  

Tygodnik Cooltura - numer 722