Page 1


vaı

V

ı d e o

G

r a p h Nisan-Mayıs-Haziran’05

HABERLER

Kullanıcılar Des/Art Group Optima Prodüksiyon

8 10

2 3 4 6 7

NAB 2005’te buluşalım SHOW TV Extra, yeni binasında Samanyolu TV XDCAM’e geçiyor!.. Yerel TV’ler kaliteye koşuyor

Ürün Tanıtımı

Tıps&Trıcks Doktor Velocity -VI3D Animasyon ve Özel Efekti Raid nedir? Ne işe yarar?

20 22 24

12 14 16 17 18 19

Edius NX for HDV VelocityHD, HD kervanına katıldı Inca Station Sony’den robotik kamera BRC-300P AWS-G500 Jade Yellow yenilendi!..

Teknoloji

26 28

Boris RED, artık daha yeni High Definition Cine Lensler

Sektörden Şimdi tahsis zamanı

30 Re klam İndeksi Arka Kapak ............................. AVKOM

Düzeltme 5.sayı Kullanıcı Görüşleri bölümümüzde yayınlamış olduğumuz ERT Televizyonu haberimizde kullanılan Yalçın KÖKTAŞ ismi yanlış kullanılmıştır. Doğru isim Hüseyin ASLAN’dır. Ayrıca Hüseyin ASLAN 10 yıl Kızılay Başkanlığı değil, Kızılay Yöneticiliği yapmıştır. Yazıda yapmış olduğumuz hatalardan dolayı ERT Genel Müdürü Hüseyin ASLAN’dan ve siz değerli okuyucularımızdan özür diliyoruz.

Ön Kapak İçi ...................KARİYER NET Arka Kapak İçi ..........COMPUTORIUM 5 ................. BİLİM SANAT AKADEMİSİ 25 ......COMPUTORIUM TEKNİK SERVİS


Haberler

NAB 2005’te buluşalım H Dünyanın büyük yayıncılık fuarlarından NAB 2005’te, sektörde geliştirilen en son teknolojiler tanıtılıyor

er yıl tekrarlanan NAB’de genelde sektördeki herkesi ilgilendirecek ancak özellikle Amerikan Pazarı’na yönelik yeni yayıncılık teknolojileri tanıtılmaktadır. Sektördeki firmaların pekçoğu NAB’de, yeni teknolojileri ilk kez görücüye çıkarırlar. Yayıncılık denince geniş kapsamda radyo, TV yayıncılığının dışında yeni medya denen interneti de düşünmek gerekiyor.

HDW-S280/1, multiple HD standartlarını destekliyor. 1080-line interlaced ve progressive görüntüde 50i, 59.94i, 23.98PsF, 24PsF, 25PsF ve 29.97PsF modlarına destek veriyor. Multipurpose Kamera HDC-X310 HD, MSW-970P MPEG IMX camcorder ve DVW-970P Digital Betacam camcorder diğer HD ürünler. Sony, DVCAM serisinde ise DSR-400P/DSR-450WSP DVCAM camcorderlar ile göz dolduracak.

95.000 sektör çalışanının ziyaret etmesi beklenen NAB 2005’e 1400 firma stand açarak katılıyor. Fuar esnasında yeni teknolojilerin tanıtımı seminerler ve özel toplantılar ile de destekleniyor. Ağırlıklı olarak dijital platformların boy göstereceği fuarda HD, IPTV, 24P’de önemli yer işgal edecek başlıklar olarak sıralanabilir.

Ikegami de HD formatındaki yeni kameralarını ziyaretçilere sunacak. Leitch, Canopus, Avid, Quantel, Harmonic, Miranda, Fujinon, Kwill, Abel Cine Tech, Nucoda, TSL, Network Electronics, Shotoku, Video Technics ve International Association of Broadcasting Manufacturers (IABM), şimdiden yaptıkları duyurular ile ziyaretçileri kendi standlarına çekme çabasına girdiler. 5 ayrı grup altında toplam 12 ayrı salonda yapılan NAB 2005’de en büyük alana 7 salon ile TV/Video/Film kapsamındaki firmalar yerleşmiş. NAB2004’e ait rakamlara bakınca 130 ülkeden 800.000 kişi ücret ödeyerek ziyaret etmiş. Oysa fuara stand açan firmalarda bulunanlar ise diğer görevlerdekiler ile birlikte 697.544 kişiymiş. Bu görevlilerden sadece 22.320 kişisi ABD dışından gelmiş. 1392 firmanın katılımcı olduğu NAB 2004’te 300’den fazla konferans gerçekleşmiş.

18-21 Nisan 2005 Tarihleri’nde Las Vegas’da yapılacak olan NAB 2005’e Türkiye’den de yoğun ilgi gösterilmekte. Broadcast sektöründe çalışanların, Hollanda’da her yıl Eylül Ayı’nda yapılan IBC’den sonra, NAB en çok tercih edilen fuar oluyor. NAB içinde yapılacak konferanslardan sadece Broadcast dalındakilere, konu uzmanı 230 kişi katılıyor. Seminerler için çok önceden rezervasyon yapılarak katılınabiliyor. 9 ayrı branşta yüzlerce konferansın yapıldığı NAB’ye bugüne kadar hiçbir Türk firması katılmamış. Bu sene en çok ilgi çekeceği söylenen showların başında NAB-HD, RESFEST@NAB2005, NextGen Home, Satellite Business&Technology Pavilion, 5.1 Surround Pavilion, Digital Media Theater, DTV Hot Spot, Digital Asset Management Pavilion ve Sound Mixing Pavilion’ları geliyor. NAB 2005’te Fuar alanı olarak her yıl olduğu gibi Las Vegas Convention Center kullanılıyor. Konferanslar ise Las Vegas Hilton’da yapılıyor. NAB’de Sony yeni ürünlerini de tanıtıyor: HDCAM recording yapan SRW-5500 HDCAMSR VTR, Portable HDCAM recorder ürünü

2 VıdeoGraph

NAB Fuarları’na geçmiş yıllarda ziyaretçilerin ilgisi büyüktü


Haberler

SHOW TV yayınları şimdi daha kaliteli, daha hızlı!.. Show TV’de Beşinci Shadow Blaze

Kurguda; Shadow Blaze Haber aktarımları artık MPEG!..

kullanan Show TV, Uzun süredir Show TV Ana Haber Bülteni reyprofesyonel yayın sistemlerinde de Shadow MP Pro’yu tercih etti

tinglerde birinciliği kimseye kaptırmıyor. Show TV Ana Haber Merkezi bir süredir bölgesel haber noktalarından daha hızlı ve kaliteli görüntü geçmenin çarelerini arıyordu. Yapılan görüşmeler ve testler neticesinde bölgelerde çekilen haberler, Canopus MVR ve EMR serisi MPEG kartları ile dijital ortama aktarılarak merkeze gönderiliyor. Bu sayede, Show TV Ana haber, izleyicilerine haberi hızlı ve kaliteli olarak sunabiliyor. Yüksek kaliteli MPEG1 ve MPEG2 görüntü kodlama tekniğine sahip Canopus MVR ve EMR serisi MPEG kartları, üzerlerindeki TBC donanımı sayesinde uzun kodlamalarda bile ses-görüntü senkronunu kaybetmiyor.

Mevcut Blaze kurgu sistemlerine ilave olacak, güçlü bir sistem arayışında olan Show TV, tekrar Shadow Blaze’i seçti. Dört kanal uncompressed videoyu gerçek zamanlı rendersiz oynatabilen ve aktarabilen Shadow Blaze, Show TV’nin dinamik altyapısına rahatlıkla uyum sağlayabiliyor. Shadow Blaze, Show TV’nin iş akışını oldukça hızlandıracak. Kurguda Shadow Blaze serisi kullanan Show TV, profesyonel yayın sisteminde de Shadow MP Pro’yu tercih etti. Geçtiğimiz günlerde iki adet Shadow MP Pro Sistemi’ni, test ettikten sonra artık yayında kullanmaya başlayan Show TV, sistemlerin kalitesinden ve pratikliğinden oldukça memnun kaldı. Ingest opsiyonu ve 80 saatlik yayın kapasitesine sahip sistemler, operatör üzerindeki iş yükünü oldukça azaltıyor. İşletme giderlerini minimize eden ve maliyetini çok kısa sürede karşılayan Shadow MP Pro, TV kuruluşlarının gözdesi olmaya devam ediyor.

Shadow Blaze Sistemi

www.videograph.com.tr yenilendi!.. Videograph Dergisi ile birlikte, web siteside tamamen yenilendi. Videograph Dergisi Web Sitesi eskisinden daha fazla bilgi içeren, kolay ulaşılabilen, interaktif ve güncel yapısı ile gerçek bir broadcast sektör haber kaynağı haline geldi. Sitenin işlevsel yapısı ziyaretçiye istediği bilgiye kısa yoldan ulaşabilme imkanı sağlıyor. Ayrıca okurlar, ana sayfada yer alan linkler bölümünden sektördeki web siteleri, Türkiyede’ki sektörel siteler ile uluslararası sektörel web siteleri ile bağlantı kurabiliyor. Sitede öncelikle okurlarına sunulan en önemli yenilik, üyelik sistemi. Üyelik sistemi, Videograph Dergisi internet sitesindeki ulusal ve uluslararası bütün okurların ilgi alanlarına giren konuları serbestçe tartışabilecekleri bir ortam oluşturmak için dizayn edilmiştir.

Siteye üye olanlar, bütün bölümlerdeki haberlere yorum yapabilme, dergiye ücretsiz abonelik ve arşivdeki bütün sayılara ulaşıp pdf’lerini indirebilme gibi birçok imkana sahip olabiliyor. ÖNEMLİ!.. Bu arada önemli bir bilgiyi de size aktaralım. Dergimiz Vidograph önümüzdeki sayıdan itibaren sadece web üzerinden üyeliğini yaptırmış veya yenilemiş olanlara gönderilecektir. Bundan sonraki sayıların adresinize ulaşmasını istiyorsanız, www.videograph.com.tr adresine girerek Üye Girişi bölümünden istenilen bilgileri eksiksiz doldurarak üyelik başvurusu yapmanız gerekmektedir. Lütfen 2 dakika ayırıp bu başvuruyu yapınız.

VıdeoGraph 3


Haberler

Extra, yeni binasında hizmete başladı

E

kstra Ajans, Gazeteciler Sitesinde yeni binasında hizmete girdi. Tüm yapısını yenileyen Ekstra Ajans, editing sistemlerine HDV Kurgu Sistemi de ilave ederek sistemlerinin sayısını 5’e çıkardı.

Türkiye’deki yerel televizyonlar ve prodüksiyon stüdyoları, artık profesyonel yayın sistemlerini tercih ediyorlar

Daha önce Shadow DV Yellow ve Shadow Yellow Kurgu sistemleri ile çalışan Ekstra, yeni binasına geçerken aldığı Shadow HDV Red, Shadow Blaze ve Shadow Green kurgu sistemleri ile Dublaj odasında kullanmak üzere Reality’li sistemlerini devreye soktu.

Des-Art, ilk HD kullanıcısı

Üç arkadaşın biraraya gelerek kurduğu Desart, Computorium’un HD Kurgu Sistemi Shadow Glimmer’i alarak, ülkemizde ilk HD kurgu sistemine sahip oldu. 2005’in başında sahip oldukları sistem ile hemen işe koyulan Desart, geçen süre içinde oldukça güzel prodüksiyonlar yaptı. Shadow Glimmer sistemlerini, Sony J-30 HD VTR ile tamamlayan Desart yetkilileri, gelecek günlerde yapımına başlayacakları, HD çekilecek bir film için tüm hazırlıklarını tamamladıklarını da belirtiyorlar.

Viva TV, yeni formatı ile yayında

Bugüne kadar, bir yayın grubu içinde Müzik kanalı olarak yayın yapan Viva TV, gruptan ayrılarak yeni yapısı ile yayına başladı. Viva TV, yayın hazırlıklarında kurgu sistemi olarak Shadow NX Yellow’u tercih ederek en son teknolojiyi seçmiş oldu. Yayınlarını Shadow MP Playout sistemi ile hazırlayarak sunacak olan Viva TV, Karakter Jeneratörü olarak Multilayer çalışan Jade Yellow KJ Sistemi’ni seçerek doğru bir tercih yapmış oldu.

Shadow NX Yellow

4 VıdeoGraph

STR film Shadow’u seçti

Film yapım şirketlerinden STR, video kurgularını yapmak için, Shadow Green Realtime Broadcast NL Kurgu Sistemini tercih etti. 4 saat uncompressed video kapasitesine sahip olan sistem, 4 kanal compressed veya uncompressed videoyu realtime işleyebiliyor ve 2 kanal realtime DVE çalışıyor.

Kanal Avrupa’da Jade Yellow

Müzik camiasının önde gelen firmalarından Akbaş Müzik’in kurduğu Kanal Avrupa, Almanya’da Duisburg’dan yayın yapıyor. Müzik ve magazin programları ağırlıkta olan TV kanalında karakter jeneratörü olarak Compix CG kartları yanında, Computorium’un Jade Yellow multifonksiyonel KJ sistemi ile SMS mesajları ve diğer alt yazılar geçiliyor.

NumberOne, DV tercih etti

Yayın hayatına yeni ataklar ile devam eden, ülkemizin en eski TV kanallarından NumberOne TV, tüm kurgu sistemlerini DV serisine çevirdi. Canopus’un Realtime DV Kurgu kartlarını tercih eden NumberOne, tüm kurgularını DVStorm 2 Pro ve Edius NX for HDV kartları ile gerçekleştiriyor.

Karadeniz TV yayında

İstanbul’dan yayın yapan Radyo Karadeniz, tüm Karadeniz bölgesindeki haberleri derleyen, Karadeniz bölgesine ait belgesellere öncelik vererek, yöre halkının sesi olmaya çalışan Karadeniz TV’yi yayın hayatına kazandırdı. DVStorm serisi, kurgu kartları ile yayın hazırlıklarını süratle tamamlamaya çalışan Karadeniz TV, yayınlarını Shadow MP sisteminde toplayarak yayına aktaracak. Kasetsiz ve kaliteli yayın için tüm hazırlıklarını tamamlayan Karadeniz TV’ye ve kurucusu sayın Zihni Cinan’a başarılar dileriz.

KKTC’de Kanal T, güçleniyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yayın yapan Kanal T, daha önce sahip olduğu Shadow MP, Compix CG ve Shadow DV Yellow sistemlerine ilave olarak en son aldığı Shadow NX Yellow Kurgu sistemi ile yayın yapısını oldukça kuvvetlendirerek, KKTC’de kaliteye önem veren bir kanal olduğunu ispatlıyor.


V覺deoGraph 5


Haberler

Samanyolu TV XDCAM’e geçiyor!..

STV, Türkiye’de ilk XDCAM kullanan

Önde gelen ulusal televizyonlarımızdan SAMANYOLU TV haber merkezinin kayıt formatını DVCAM’e, kaset formatını ise büyük bir yenilik ile SONY’nin XDCAM serisi medya formatı olan BLUE RAY DİSK ‘e çeviriyor. Öncelikli olarak haber merkezini yenileyecek olan Samanyolu TV, Türkiye’de XDCAM ürünlerini kullanan ilk ve tek ulusal televizyonumuz olacak.

ulusal televizyon

Neden XDCAM? XDCAM medyanın neden tercih edildiği konusundaki fikirlerini aldığımız Samanyolu teknik müdürleri ve teknik kadrosu kısaca şöyle özetlediler; XDCAM medyaya kayıt yapma sayısının kayıpsız olarak, binlerle ifade edilmesi, XDCAM’e kayıt edilen görüntünün tercih ettikleri kurgu sistemleri ile doğrudan erişimli olması ve istenilen clipe direk ulaşılabilmesi, XDCAM cihazlarında kayıt sırasında laser kullanılması nedeni ile hareketli ve mekanik sistemin bulunmaması ve bu sistemin 7 yıl garantili olması, XDCAM ürünlerinin, görüntü transfer edilmesinde tüm video protokollerini desteklemesi (composite, component, SDI, I-link, ethernet protokolü),

olacak

Transfer hızının proxy videoda en az 30 kat, yüksek çözünürlüklü videoda 5 kat hıza ulaşabilmesi. Sony XDCAM Blue Ray Disk

Başak Yapım DVCAM tercihini yaptı

Ö

zellikle TGRT’nin magazin tipi programlarından tanıdığımız Başak Yapım, artık çekimlerini DVCAM formatında SONY DSR-390’lar ile yapmaya başladı. Başak Yapım, ilk etapta 4 takım DSR-390P kamera ve yine DSR-25 VTR’ler ile sistemi tamamen DVCAM tabanlı olarak değiştirip Betacam SP’den DVCAM ‘e geçiş yaptı. Non linear kurgu sistemlerinde de Canopus ürünleri kullanan Başak Yapım, i-Link protokolü ile tam uyumlu bir şekilde digital transfer ve dijital montaj avantajını kullanmakta.

6 VıdeoGraph


Haberler

Yerel TV’ler kaliteye koşuyor Malatya ER TV, muhteşem üçlü ile devam ediyor

Malatya’nın ilk kurulan yerel TV’lerinden ER TV, yeni bir hamle yaparak bölgede yayın kalitesini arttırmak için öncülük yapıyor. Yayın sistemlerini DV tabanlı hale getiren ER TV, kasetsiz yayın için de tüm hazırlıklarını tamamladı.

Balıkesir

Gaziantep

Malatya

eden MAR TV, böylece ekranda aynı anda animasyon, saat, logo vererek crawl ve roll yazılar geçebiliyor, görüntülerini uygun bir background içinde açılan bir pencereden verebiliyorlar.

Yeni Karesi TV, dijitali sevdi

Computorium çözüm ortaklarından Bilda tarafından gerçekleştirilen proje sayesinde, Edius NX for HDV ile çok hızlı bir şekilde yapılacak olan DV formatındaki kurgular, kaset ile değil network üzerinden Shadow MP Playout Sistemi’ne aktarılıp, burada yayın sıralaması yapılarak yayına verilmektedir. Yayına geçerken 2 kanal Compix CG kullanılarak verilecek logo ve yazılarda, yayın kalitesi en üst düzeyde kullanılıyor.

Geçtiğimiz sene, tüm video sistemlerini DV serisine çeviren ve reklamlar, tanıtım filmleri ile haber programlarını, Canopus DV Storm serisi kurgu kartları ile hazırlayan Yeni Karesi TV yetkilileri, yayınlarındaki kalitenin düzelmesinden, kendileri kadar müşterilerinin ve izleyicilerinin de memnun olduğunu ifade ediyorlar. Son olarak, Computorium ürünlerinden Compix CG Karakter Jeneratörünü tercih ederek kullanmaya başlayan Yeni Karesi Televizyonu, kalitesini her geçen gün daha da yükseltiyor.

Balıkesir MAR TV, yayında kaliteye ulaştı

Gaziantep’te kaliteli yayın, Kanal 27 ile başladı

Balıkesir Bandırma’dan yayın yapan MAR TV, de benzer yapıya geçerek, 2 takım Canopus DV Storm 2 Pro ile oluşturacağı, haber ve reklam kurgularını, yine kasetsiz ortamda network üzerinden playout sistemi Shadow MP’ye aktararak, yayın listesini hazırlıyor ve yayına veriyor. Karakter Jeneratörü olarak ise InfoCaster’i tercih

Gaziantep’te yayın yapan Kanal 27, DV sisteme geçerek yayın kalitesini daha da yükseltti. Geçtiğimiz aylarda Shadow DV Yellow Kurgu Sistemi ile kaliteli yayın hazırlıklarını başlatan Kanal 27, yayınlarını kasetsiz ortamdan yapmak üzere Shadow MP Playout Sistemi’ne de sahip oldu.

Computorium ürünlerini İnternet’ten alabilirsiniz

C

omputorium’un Distribütörlüğünü yaptığı Canopus ve Avermedia’nın son kullanıcıya hitap eden ve eğitim kurumlarını ilgilendiren ürünleri, internet üzerinden online alışveriş sitelerinde oldukça rağbet görüyor. Özellikle Online Alışveriş

sitelerinin kredi kartları ile peşin fiyatına uzun vadeli taksit imkanı tanıması, kullanıcı için daha cazip şartlar ile alışveriş imkanı sağlıyor. Online

Alışveriş

sitelerinden

www.ideefixe.com, www.nealsak.com,

www.dijitaltrend.com isimli siteler-

de uzun süredir satılan ürünler arasında en çok rağbet görenler, Avervision döküman kameraları ve Canopus’un ADVC Video Çeviricileri ve Mpegpro serisi Encoder’lar ile ACEDVio Video Capture kartları ilgi görüyor.

VıdeoGraph 7


Kullanıcı Görüşleri

des/art GROUP

2 Hep doğru adımlar atarak, daima kaliteli projeler ve işler üreteceğiz

8 VıdeoGraph

004 yılında üç yakın arkadaş tarafından kurulan Des/Art Group Yetkilileri ile, içinde bulundukları projeler ve hedefleri üzerine söyleşi yaptık.

Şirketiniz kaç yılında ve hangi alanda faaliyet göstermek amacıyla kuruldu? Verdiğiniz hizmetlerden bahseder misiniz? Uzun yıllar bu piyasada çalışmış uzman arkadaşlarımızla iyi bir takım kurduk. Post prodüksiyon, film yapım, motion graphics, 2D, 3D işlerini en iyi şekilde yapmak ve birçok başarılı projeye imza atmak için 2004 yılında Des/Art’ı kurarak aynı çatı altında bir araya geldik. Görsel kaliteyi hedef aldığımız için, yaptığımız ve yapacağımız işlerde her zaman yüksek çözünürlüklü ve kaliteli görüntüyü kullanıyoruz. Verdiğimiz hizmetleri ise şöyle sıralamak istiyoruz. Film yapım: Reklam - uzun/kısa metraj sinema Tv filmi - tanıtım filmleri-klipler-dizi filmler yapıyoruz. Bunun yanında; Real time colour correction Special effect HD - SDI real time editing HD compositing 10 bit editing Motion graphic 2D & 3D animation Wep desing Müzik, ses, ses effect Storyboard gibi hizmetler veriyoruz.

Des/Art görsel kaliteyi hedef alıyor

İşlerinizde hangi cihaz ve ürünleri kullanıyorsunuz? Memnun musunuz? İşlerimizde, Velocity HD’yi kullanıyoruz bu sistemden oldukça memnunuz. Yapılan işlerin çözünürlük değeri bu sistemle çok artıyor. İşlerimizde 10bit HD çalışmanın ayrıcalığını yaşıyoruz. Yakın bir tarihte, aynı kalitelerde ikinci bir kurgu sistemi daha alacağız. Şirketimizde üç bilgisayarlı bir grafik bölümümüz var. 2D/3D işler için Maya, 3D Max, Adobe After Effects ve diğer grafik ve compositing programlarını en iyi şekilde kul-


lanıyoruz. Kullandığımız cihazların, görüntüde gözle görülür bir kalite farkı var. İşlerimizi çoğunlukla HD de olsa, SDI de olsa 10 bit uncompress hazırlıyoruz. Ve bu bize görüntüde yüksek kaliteyi veriyor. Yaptığımız video ve grafik çalışmalarından yüksek performans alıyoruz. Çalıştığımız sistem dünyadaki bütün HD formatlarını destekliyor. Böylece herhangi bir HD formatında rahatlıkla çalışabiliyoruz. Kullanılan her formatla çalışabiliyoruz. Kalite standartı dijital olan cihazımızla ve bunun dışında şirketimizde bulunan dijital MULTI VTR sayesinde, NTSC/PAL, BETACAM SP, BETACAM SX, IMIX/MPEG, DIGITAL BETACAM formatındaki bantlarla çalışabiliyoruz. Donanımlı ses programlarıyla, en yüksek kalitede ki ses ve ses efektleriyle çalışıyoruz. Uzman müzisyen ekip arkadaşlarımızla, işlerimizde kullanacağımız en iyi müzikleri yapıyoruz. Şirketimizde, HR (High Resulation) monitör kullanıyoruz. Böylece çalıştığımız video/grafiğin üzerindeki en hassas noktaları bile görebiliyor, çok daha net görüntü alabiliyoruz. Müşteri sunumlarımız için, şirketimizde HR (High Resulation) projeksiyon cihazımızı kullanıyoruz. 5+1 ses sistemi ve projeksiyon gösterimiyle, en keyifli ve en doğru sunumu yapmaya çalışıyoruz. Bu zamana kadar yaptığınız ve şu an içinde bulunduğunuz projelerden bahseder misiniz? Des/Art Group’ta son dönemde açılan TGRT Haber TV Kanalı’nın tüm kurumsal kimlik işlerini yaptık. Grafik

Des/Art Group Yetkilileri Melih MOLLAOĞLU İstanbul Anadolu İletişim Meslek Lisesi’ni bitiren Melih MOLLAOĞLU, daha

sonra yüksek öğrenimini

Trakya Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü’nde tamamladı. 1996 Des/Art Group, rahat ve teknolojik bir ortamda projelerini geliştiriyor ve müşterilerine sunuyor

yılında, Kanal 6 Televizyonu Kurgu Bölümü’nde kurgu operatörü olarak

tasarımları, jingleleri, jenerikleri, still kareleri, müzikleri, dekor tasarımları, backgroundları vb.. Bunun dışında TV 8, TRT, SHOW TV, ATV, NTV, CNBC-E, KANAL D, KANAL A, KANAL 5, EXPO CHANNEL ve bazı yerel kanallarla kurumsal çalışmalarımız oldu. Özel firmalara reklam filmleri, tanıtım filmleri, grafik tasarım, kurumsal kimlik ve logo çalışmaları, belgesel, kısa filmler ve video klipler çıkardığımız işlerin bazıları. Halen bir dizi film, bir belgesel film ve elimizdeki TV programları üzerinde çalışıyoruz. Son olarakta Des/Art’ın ilerideki hedeflerinden bahseder misiniz? Hep görsel ve estetik kaliteyi hedefleyen ve doğru hizmetle doğru işin altına imza atmaya çalışan uzman ekip arkadaşlarımız ve biz çok iyi bir takım oluşturduğumuza inanıyoruz. İtina ile çalışıp projelerimizi hayata en iyi şekilde geçireceğimize inanıyoruz.

işe başladı. 1998-2000 yılları arasında ise Star TV

Kurgu Bölümü’nde operatör

olarak çalıştı. 2001-2002 yıllarında S.O.S Prodüksiyon ve Telesine’de kurgu editörü ve kurgu yönetmeni olarak görev yaptı. Ve birçok prodüksiyon şirketiyle

de ortak

çalışmalarda bulunan Melih MOLLAOĞLU, 2002-2004 yılları arasında da kurumsal kimliğini değiştiren TV 8’de tanıtım yönetmeni olarak çalıştı. Şu anda Des/Art Group Yapım olarak kurdukları şirkette görev yapıyor.

Osman Ersin TOPALOĞLU 1999 yılında Sakarya Üniversitesi Tasarım Bölümü’nden mezun olan Osman Ersin TOPALOĞLU, yine aynı yıl içinde Planet TV Stüdyoları’nda stajyer animatör olarak ise başladı.

Hep doğru adımlar atarak, daima kaliteli projeler ve işler üreteceğiz. Görüntüsüyle, grafiğiyle, sesiyle, metniyle kısacası genel anlamda projede kalite, standartımız.

1999-2001 yılları arasında Videola TV Stüdyoları’nda 2D/3D animator olarak, 2002-2003 yıllarında ise

S.O.S

Prodüksiyon’un

grafik

biriminde 2D-3D animator olarak çalıştı. 2004 yılında TV 8 tanıtım bölümünde 2D-3D CG artist olarak görev yapan Osman Ersin TOPALOĞLU, aynı zamanda Des/Art’ta 2D-3D işlerini ekipteki arkadaşlarla birlikte yürütmektedir.

Fatih AĞDAŞ Gazi

Üniversitesin’de

İletişim

okuduktan sonra, 1993’ten bu yana ATV, NTV, Expo Channel, TV 8 gibi TV kanallarında ve birçok prodüksiyon şirketinde, editör ve yönetmen olarak görev yapan Fatih AĞDAŞ halen Des/art Group’ta editing ve

Des/Art projelerinde Velocity HD’yi kullanıyor

motion graphic işlerini yürütüyor.

VıdeoGraph 9


Kullanıcı Görüşleri

Optima Prodüksiyon

hem teknolojik hem pratik

1

996 yılında hizmet vermeye başlayan Optima Prodüksiyon ile; sektördeki gelişmeleri, verdikleri hizmetleri ve ilerideki hedefleri üzerine konuştuk...

Projelerimizi, Velocity Sistemleri’nin pratikliği ve kullanım kolaylığı sayesinde, süratle bitiriyoruz

Optima Prodüksiyon hangi alanda faaliyet göstermek için kuruldu? Şu anki hizmetleriniz nelerdir? Optima Prodüksiyon 1996 yılından beri hizmet veriyor. Ancak bu firmayı ilk kurduğumuzda 5 kişilik bir grafik atölyesiydi diyebiliriz. Daha çok masaüstü yayıncılık konularında hizmet veriyorduk ve sanırım bizim için dönüm noktası, 1998 yılında Computorium’dan aldığımız Intergraph workstation üzerinde çalışan Speed Razor non lineer montaj seti olmuştur. O günden sonra hızla post prodüksiyon dünyasına girdik ve dünyadaki gelişmeleri de yakından takip ederek hızla büyüdük. Bugün bünyesinde 50’ye yakın personel bulunan, Türkiye’nin en güçlü 3D animasyon grubuna sahip bir firma olduk desek yanlış olmaz herhalde. Şimdi, Optima’yı, in-house hizmet veren bir “Prodüksiyon fabrikası” olarak düşünebiliriz. Üretim bantımızın bir ucundan “Müşteri brief”i girer ve diğer ucundan her şeyiyle tamamlanmış bir ‘prodüksiyon’ çıkar. Senaryo yazımından storyboard çizimlerine, 2D – 3D animasyonlarından kamera çekimlerine, dijital montajdan dublajına ve müziklendirilmesine kadar bir prodüksiyonun her aşaması şirket içinde tamamlanarak müşteriye, komple bir hizmet sunulur.

Optima komple bir hizmet sunuyor

10 VıdeoGraph

Optima in house, bir prodüksiyon fabrikası gibi

Projelerinizde hangi cihaz ve ürünleri kullanıyorsunuz? Memnun musunuz? Dijital montaj sistemlerinden bahsedecek olursak, bir adet DPS Velocity Q ve 6 adet de DPS Velocity kullanıyoruz. DPS’ler, pratikliği ve kullanım kolaylığı sayesinde projelerimizi süratle bitirmemizi sağlıyorlar. Ayrıca, 3D animatörlerin kullandığı çok yüksek konfigürasyona sahip çift işlemcili workstationlarımız ve 30’un üzerinde bilgisayarı birbirine bağlayan “Render network”ümüz var. Böylece render işlemleri çok uzun zaman alacak komplike projeleri bile çok kısa zamanlarda tamamlayabiliyoruz. Kullandığımız render networke geceleri ofisin diğer bilgisayarları da dahil edildiğinde bu kapasite iki katına çıkıyor. Ofis içinde bir ses stüdyomuz var. Müzisyenimiz ve ses teknisyenimizin çalıştığı bu yerde hem projelerimizin dublajlarını gerçekleştiriyoruz, hem de her çalışmada ihtiyaç duyulan müzikler ve ses efektleri üretiliyor. Radyo reklamları ve jingle çalışmaları da cabası tabii. Internet çözümleri departmanındaki tasarımcılar ve mühendisler internet üzerinden satış sitesi oluşturulması, portal tasarımı ya da e-Learning gibi karmaşık çalışmalara imza atıyorlar. Grafik departmanımızdaysa bir art direktör ve onun kont-


Optima Prodüksiyon’dan içeriye girdiğinizde çok sıcak bir ortamla karşılaşıyorsunuz

rolünde çalışan 5 grafik sanatçısı tüm masaüstü ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar. Kullanmış olduğunuz cihazların size ne gibi avantajları oldu ve bu cihazlarla ne gibi projeler hazırladınız? Projelerinizden bahseder misiniz? Optima hizmet verdiği sektörlerde “Orijinal işlerin kaynağı” olarak tanınıyor genel olarak. “Değişik”, “Daha önce uygulanmamış” ve “Teknolojik” terimleri, bizim projelerimizi tam olarak özetliyor diyebiliriz aslında. Özellikle ürün lansmanları ve şirket toplantıları için getirdiğimiz komple çözümler çok rağbet görüyor. Bu etkinlikler için konsept belirlemekle başlıyoruz ve tüm etkinliği baştan sona ele alarak heyecan verici, katılımcıların hiç sıkılmadan vakit geçirdikleri bir şölene dönüştürüyoruz. Bu alandaki çalışmalarımızdan bazıları Vestel yıl sonu toplantısı, Microsoft Windows Server lansmanı, Eczacıbaşı Girişim Pazarlama 25. Yıl kutlamaları,

Dijital montaj sistemi olarak DPS Velocity Q ve Velocity Q kullanılıyor

Philips Philishave Coolskin lansmanı, Motorola Razor V3 lansmanı ve Eczacıbaşı Baxter yıl sonu toplantısıdır. Bu etkinliklerdeki tüm prodüksiyonların yanı sıra, transscreen adı verilen holografik bir perde sayesinde genel müdürü kendi görüntüsüyle konuşturmak, sunum perdesindeki görüntüyü canlandırarak sahneye getirmek gibi şaşırtıcı çalışmalarımız da var.

Optima Prodüksiyon’un ilerideki hedefleri nelerdir? Biz ufku geniş ve ileriye bakan bir firmayız. Birbiriyle çok iyi anlaşan, birbirlerinin dilinden çok iyi anlayan kafa dengi kişilerin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir ekibe sahibiz. Bu da bize büyük avantajlar sunuyor. Belki de kreatif çalışmalarımızda çok orjinal fikirler ortaya koymamızı da bu sağlıyor. Sektördeki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz, bir çok firmada bulunmayan bir AR-GE departmanına sahip olmamızın en önemli nedenlerinden birisi de bu aslında. Teknolojiyi iyi anlayan ve yerinde kullanan, teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanan bir yapımız var.

Elbette tüm bu prodüksiyonlar, yüksek bir 3D animasyon desteğiyle gerçekleşmekte. Böylece uzun saatler süren ve sıkıcı olabilen toplantılara büyük bir heyecan katılıyor. Dolayısıyla katılımcıların konsantrasyonları hep en yüksekte

tutuluyor ve tam iştirakleri sağlanıyor. Çalıştığımız firmalar bu prodüksiyonların faydalarını fazlasıyla gördüklerini her fırsatta dile getirirler. Ayrıca medikal dünyada da iyi tanındığımız söylenebilir. Hemen hemen tüm ilaç firmalarına medikal ürün tanıtım filmleri, konsept teaserları, lansman teaserları, sunum upgradeleri veya motivasyon filmleri üretiyoruz. Bünyemizdeki medikal danışman doktorların gözetiminde hiç bir teknik hataya mahal vermeden zor ve karmaşık projelerin altından kalkabiliyoruz. Diğer referanslarımız arasında Panasonic, Coca Cola, Siemens, Renault, Opel, Borusan Holding, Gillette, Kütahya Porselen, Marshall, International Hospital, Orangina, Canon, Türk Hava Yolları, MNG Kargo, Banvit, Algida, Maersk Denizcilik, Ak Sigorta sayılabilir.

VıdeoGraph 11


Ürünler

Edius NX for HDV Osman YEL Canopus Ürün Sorumlusu oyel@computorium.com

E

dius NX for HDV, kart tabanlı gerçek zamanlı işlemlerle birlikte HD ve SD kurguda, efektlerde ve compositingde yüksek kabiliyet ve güçlü yazılımı ile video prodüksiyonunu çığır açacak şekilde yeniden tanımlamıştır.

Temel özellikleri

Aynı timeline üzerinde MPEG, uncompressed DV ve HDV formatlarındaki videolar kurgulanır

Edius Pro 3, kurgu yazılımında aynı timeline da gerçek zamanlı olarak HD, HDV, DV, MPEG-1 ve MPEG-2 video, uncompressed ve lossles video formatlarında çalışabilirsiniz. Gerçek zamanlı olarak HD/SD çözünürlüklerini birbirine dönüştürme ve çıkış alabilme imkanı verir. Gerçek zamanlı olarak 16:9-4:3 dahil olmak üzere aspect ratio çevirmeleri yapar ve çıkışları verir. Gerçek zamanlı olarak NTSC-PAL dahil olmak üzere frame rate dönüşümleri yapmakla birlikte çıkışta vermektedir. Gerçek zamanlı olarak HD/SD video efektleri, chromakey, 3D ve 2D P-in-P’lar, geçiş efektleri ve yazılar. DV, Composite, S-Video ve balanssız ses giriş ve çıkışları ile yüksek kalitede dijital ve analog giriş çıkışlara sahiptir. Edius Pro 3 yazılımındaki HD/SD, kurguda üstün dizaynı ile kart tabanlı olan video görüntüsü çok hızlı cevap verir.

Inscriber Title Motion

Gerçek zamanlı, full çözünürlükte ve yüksek kalitede HD ve SD video çıkışı verir. Analog girişler için filtreleme ve noise reduction. IEEE 1394 OHCI veya Expansion Kit ile birlikte kullanıldığı zaman, analogdan DV’ye ve DV’den analoğa olmak üzere çift yönlü dönüşümü ve aynı zamanda bir giriş çıkış ortamı sağlayarak Windows ortamında NLE kurgu yapmanızı kolaylaştırır. Timeline üzerinden, direk olarak DVD’ye kayıt yapabilirsiniz. Yüksek performanslı codec Adobe Premiere Pro için capture/video çıkış plug-inleri ve Adobe After Effects ve Adobe Photoshop için video çıkış plug-inleri

Sistem gereksinimleri

Intel Pentium 4 3.0 GHz veya daha hızlı işlemci (HD/HDV montaj için Intel Xeon 3.2 GHz Dual işlemci veya daha yükseği gereklidir, Hyper-Threading desteklenmektedir.) 1GB RAM Bir boş 64-bit/66MHz boş PCI slot (rev. 2.2), SD çözünürlükte (720 x 576) kurgu yapmak için 32 bit slot da kullanılabilir Edius NX for HDV 800 MB boş HDD ATA 100/5400rpm HDD veya daha hızlı olmalıdır (2 kanal veya daha fazla uncompressed video çalışırken Ultra SCSI 160 veya daha iyisi gerekir)

12 VıdeoGraph


Edius NX for HDV, realtime olarak aynı timeline üzerinde MPEG, AVI, HDV çalışabileceğiniz 32 bit ve 64 bit PCI slotlara takabileceğiniz video kurgu kartı

HDV: 1080/59.94i (NTSC), 1080/50i (PAL), 720/30p (NTSC), 720x480/60p (NTSC), 720x576/25p (PAL), 720x576/ 50p (PAL)

Analog video

Scaling

Kart tabanlı DirectDraw overlay ve 1024x768 çözünürlükte 32-bit renkte ekran kartı IEEE 1394 OHCI FireWire veya Edius NX for HDV Expansion Kit varsa HDV capture / export yapabilirsiniz. Windows XP Home veya XP Professional (Service Pack 1 veya daha üstü) Direct X 9.0 veya daha üstü Ses kartı Örnek içeriği okumak için DVD-ROM

Desteklediği video çıkış formatları dijital video (FireWire) NTSC: 720x480 / 59.94i PAL: 720x576/50i

NTSC: 720x480 / 59.94i, 720x486/ 59.94i PAL: 720x576/50i HDV formatında görüntü yakalamak veya çıkış alabilmek için IEEE 1394 kart veya opsiyonel olan EDIUS HDV Expansion Kiti gerekmektedir.

Dijital video giriş çıkışlar 1 x 4-pin FireWire

Analog video giriş ve çıkışlar Birleşik halde 1 adet composite giriş Birleşik halde 1 adet composite çıkış

S-Video ve

Teknik Özellikler Video Formatları (Görüntü yakalama sırasında) Canopus DV -720 x 480/ 59.94i (NTSC), 720x576/50i (PAL) YUY2 (Uncompressed) – 720x486/59.94i (NTSC), 720x576/50i (PAL) Canopus Lossless – 720x486/ 59.94i (NTSC), 720x576/50i (PAL) HDV/Canopus HQ – 1080/ 59.94i (NTSC), 1080/50i (PAL), 720/30p (NTSC), 720x480/60p (NTSC), 720x576/25p (PAL), 720x576/50p (PAL)

S-Video ve

Analog ses giriş ve çıkışlar

1 Adet Stereo (3.5mm, unbalanced) giriş 1 Adet Stereo (3.5mm, unbalanced) çıkış Edius NX Expension Kit ve Storm Bay

Edius NX for HDV Canopus Yetkili Satıcı Computorium Üretici Firma

Fiyatı 1250 € Kullanıcıyla dost timeline arayüzü

+KDV

0 212 320 88 20 www.computorium.com

VıdeoGraph 13


Ürünler

Leitch, VelocityHD ile HD kervanı’na katıldı!.. İlker İŞGÖR Computorium Ürün Müdürü isgor@computorium.com

H VelocityHD’nin güzel bir özelliği de HD- SDI giriş çıkışın yanında VGA HD çıkışıdır

D çözünürlüğü son zamanlarda oldukça fazla gündemde. Profesyonel kullanıcılar artık Standart Definition çözünürlüğündeki görüntülerden çok fazla memnun olmuyorlar. Üreticiler de bu talebe karşılık HD standartını ileri sürdüler. 1080i, 1080PsF, 720p seçeneklerinde karşımıza çıkan bu standart 1080i ve 1080PsF’de 1920x1080 ve 720p’de 1280x720 çözünürlüklerini destekler. Dolayısı ile standart çözünürlüğe göre altı kata varan bir kalite artışı sağlanır. Son günlerde oldukça aşina olduğumuz HD ürün kervanına Leitch’te katıldı. Leitch’in Non Lineer kartlardaki amiral gemisi Velocity yazılımının 9.0 versiyonuyla VelocityHD iki kanala kadar ‘realtime’ HD video kurgusu ve sekiz kanala kadar SD (PAL/NTSC) realtime kurgu özellikleri ile göz dolduruyor. Kart üzerindeki realtime kurgu işlemcileri ile yüksek kaliteli HD görüntüler bile SD (Standart Definition PAL: 720x576) görüntüler kadar kolay işlenebiliyor. VelocityHD time line üzerinden anında çıkış sunar. Preview çıkışı diye bir kavram tüm Velocity serilerinde olmadığı gibi, VelocityHD’de de yoktur. HD kurgu esnasında kesinlikle kalite düşürülmez. Aynı timeline üzerinde hem sıkıştırılmış hem de sıkıştırılmamış görüntüyü karışık bir şekilde işleyebilen VelocityHD sekiz kanal video

Multicam Editing Penceresi

veya sekiz kanal grafik kanalını üst üste veya on kanal video – grafik kombinasyonunu aynı anda realtime işleyebilir. Yenilenen 9.0 yazılım versiyonu gelişmiş trim ve edit araçlarıyla göz dolduruyor. VelocityHD, HD çözünürlükte çalışırken dahi uygulanan geçiş efektlerini ve video filtrelerini uygulama esnasında dış monitörde gerçek kalitede göstererek anında kurgu hakkında bir fikir elde edilmesini sağlıyor. VelocityHD, üzerindeki 3D DVE donanımı sayesinde perspektif, warp, dönme efektleri, gerçek zamanlı mask, chroma, luma key ve daha fazlasını rendersiz olarak gerçek kalitede oynatabilir. Tüm efektler kartın takılı olduğu sistemin işlemcisi veya ekran kartı sayesinde değil, direkt olarak VelocityHD donanımı üzerinde yapılır. Kayıt ve görüntü oynatma işlemleri 8 bit veya 10 bit sıkıştırmasız formatta yapılabileceği gibi Velocity’nin yüksek kaliteli sıkıştırma motoru ile de sıkıştırmalı kayıt yapılabilir. HD çözünürlükte, birim görüntü başına gerekli disk alanı oldukça yüksektir. Ama profesyonel editörler çok iyi bilirler ki, her projenin sıkıştırılmamış görüntü ile kaydedilmesine gerek yoktur. VelocityHD’nin sıkıştırma ayarları fiks değil kullanıcının istediği bant genişliğini sağlayabilecek şekilde değişkendir. Bir proje içerisinde de hem sıkıştırılmış hem de sıkıştırılmamış görüntüler kesinlikle performans düşmeden kullanılabilir.

14 VıdeoGraph


VelocityHD’nin güzel bir özelliği de HD-SDI giriş-çıkışın yanında VGA HD çıkışıdır. 15 pinlik analog VGA çıkışı sayesinde pahalı HD monitörlere gerek kalmadan bir bilgisayar monitöründe de kurgu esnasında görüntülerinizi rahatlıkla seyredebilirsiniz. YUV bağlantısı ile VelocityHD analog component HD cihazlara çıkış sağlar. HD çıkışı aynı zamanda SD monitörlerde kullanılmak için down-convert edilir. Standart-Definition çözünürlükte tümleşik (embedded audio) ses ile kullanılabilen SDI giriş-çıkışı aynı zamanda AES/EBU ve balanssız ses ile de izleme seçeneği sağlar. VelocityHD opsiyonel çift kanal SCSI kartı ile direkt olarak video donanımı üzerinden hızlı ve kesintisiz görüntü aktarımı sağlar. Bu opsiyonel kart sayesinde görüntü verisinin sistem bileşenleri üzerinde gereksiz yere dolaşması ve yüksek bitrate oranlarına sahip iki kanal HD görüntünün veya sekiz kanal SD video görüntüsünün kaydedilmesi ve oynatılması sağlanır. Bu opsiyonel SCSI kartının bir diğer özelliği de esnek kullanımı. SAN gibi ağ üzerindeki veri de-

Velocity HD editing penceresi

kurgu esnasında operatörlere kolaylık sağlamakta. Ayrıca Velocity 9.0 ile gelen ”İnteraktif kurgulama” özelliği ile timelinedaki görüntüler oynarken kurgulama yapılabilir ve görüntü üzerine efektler eklenebilir. VelocityHD’nin değiştirilebilir arabirimi üretkenliği arttırır ve iş akışını hızlandırır. Kul-

Geçiş efektleri herhangi bir video kanalındaki videoya uygulanabilir ve geliştirilmiş eğri tabanlı olarak her efektin parametreleri değiştirebilir polama ünitelerinde kolaylıkla görüntü aktarılabilir ve işleme yapılabilir. VelocityHD geliştirilmiş VelocityHD 9.0 versiyonu ile gelmekte. Bu versiyonda her video kanalı arasına geçiş efekti eklenebiliyor. Realtime olarak desteklenen alfa kanalına sahip videolar, kapatılabilen veya tek başına oynatılabilen video ve ses kanalları

Audio Fader

lanıcı tarafından değiştirilebilir kısa yollar, seçilebilir geçiş efekti kanalları, yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarıya doğru değiştirilebilen layout yapısı istenilen ve alışılagelen kurgu programı mantığına kolaylıkla uyum sağlayabilir. Geliştirilmiş trim penceresi sayesinde kolaylıkla yapılan kurgular direkt olarak timeline üzerine atılabilir. Sürükle bırak özelliğinin en verimli şekilde kullanılması sayesinde mouse ile, değiştirilebilir klavye kısayolları ve opsiyonel harici Jog Shuttle ünitesi ile istenilen kontrol yöntemi kurgu stili seçilebilir. VelocityQ’da bulunan Multi Cam Editing modu VelocityHD’de daha da geliştirilmiştir. Kaydedilmiş iki kanal HD veya sekiz kanal SD görüntü eşzamanlı olarak aynı bir video mikserdeki gibi görerek birbiri içinde değiştirilerek edilerek kurgulanabilir ve anında timeline

üzerine atılabilir. Değiştirilebilir yüzlerce geçiş efekti ve video filtresi hem HD çözünürlükteki videolara hem de eskiden olduğu gibi SD çözünürlüğe sahip videolar üzerine uygulanabilir. Geçiş efektleri herhangi bir video kanalındaki videoya uygulanabilir ve geliştirilmiş eğri (spline) tabanlı olarak her efektin parametreleri değiştirilebilir. Bu sayede efektler üzerinde maksimum kontrol sağlanır. Opsiyonel 3D DVE modülü sayesinde gerçek zamanlı olarak bir kanal High Definition veya eş zamanlı dört kanal Standart Definition videoya üç boyutlu DVE efekti, mask efekti, garbage matte, chroma ve luma key, değişken hız kontrolü ve geri oynatma, akan, kayan yazılar ve daha fazlası rendera ihtiyaç olmadan uygulanabilir. Aynen video üzerine olduğu gibi resim dosyaları üzerine de dönme, perspektif ve warp gibi tüm efektler realtime uygulanabilir. Tüm efektler VelocityHD donanımı üzerinde uygulandığı için realtime tanımı efekte göre sonradan değil önceden belirlidir.

Leitch Yetkili Satıcı Computorium Üretici Firma

Fiyatı Sorunuz

0 212 320 88 20 www.computorium.com

VıdeoGraph 15


Ürünler

Inca Station Selahattin ACAROĞLU Computorium Proje Yöneticisi sacaroglu@computorium.com

G

rafik yazılımı üreticisi Inscriber, Inca Station ismini verdiği ürünü ile KJ ekipmanları arasında yeni bir sayfa açtı. Çoklu oynatma arabirimine sahip Inscriber’in Station’u anlık KJ girişleri ve devam şeklindeki akışkan bilgileri gösterebilme yeteneğiyle kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

Inca Station, yayın esnasındayken kullanıcılarına oldukça esnek bir yapı sunmaktadır

Inca Station Üretici Firma Inscriber Yetkili Satıcı Computorium

Fiyatı Sorunuz 0 212 320 88 20 www.computorium.com

16 VıdeoGraph

Son çıkışta da kullanılabilecek olan bu KJ, üzerindeki bir çok özelliğiyle göz doldurmaktadır. Station’un drag and drop yapısı, hızlı ve sürekli KJ geçişine imkan tanımaktadır. Dışarıdan aldığı ‘tga’ sequence dosyalarını ‘via’ formatında tek bir dosya haline getirerek, her oynatımda render etmeksizin 3D objelerini gösterebilmektedir. 3D objelerinin yanısıra video dosyalarının da ekranda gösterimi mümkündür. Layer sınırı olmaksızın bir çok işi aynı anda çıkartabilmektedir. Arabirim yazılımı olan Title Motion ile birçok nesne üç boyutlu olarak hareketlendirilip, key framelerle giriş çıkış özellikleri belirlenebilir. Title Motion’da oluşturulan yazı karakterleri çok kısa bir render süresiyle birlikte, hareketli objeler haline getirilir ve yayına verilir. Özellikle hareketli logoları, continuous loop şeklinde oynattığından, bir logo jeneratörü olarak kullanmanın yanısıra, diğer KJ geçişlerine de imkan sağlamaktadır. Video by pass özelliği, cihazın crash anlarında etkisini göstermek üzere cihazın üzerinde bulunmaktadır. Böyle bir durumda yayın kesilmeyecek, sadece KJ bilgisi ekrandan çıkacaktır. Bir çok katmanlı crawl-roll satır, hız ve yazı özellikleri ile birlikte ekrandan geçişi sağlanabilir. Bu geçişler ODBC üzerinden desteklenerek, yazı içeriklerinin anlık olarak değişimine imkan tanır.

etrafına KJ bilgisi yerleştirilebilir ve tekrar full screen ekrana istenilen anda dönülebilir. Bu özellik ile ekrana bir hareketlilik gelecek ve çeşitli atraksiyonlar geliştirilmesine imkan tanınacaktır. Yukarıda sayılan tüm bu özelliklerin yanısıra Inca Station’daki salvo, ekrana tam bir dinamik yapı katmaktadır. Ekranda girilecek olan objelerde, bir sıra tanımlaması yapmaya imkan tanıyan bu özellik, ekranda KJ bilgisinin kalış süreleri, giriş ve çıkış efektleri gibi bir çok tanımı üzerinde bulundurur. Böylece ekranda bir layout üzerindeki, programla ilgili değişik KJ bilgileri çok hızlı bir şekilde giriş çıkışına imkan sağlanmış olmaktadır. Bir layout içerisinde farklı salvolar tanımlanarak değişik ekran arayüzleri tek bir layout da gösterime girebilir. Ekran üzerindeki objeler istenildiği anda tek tek olacak şekilde veya tümüyle yayınlanabilir ve çıkışlarında da aynı işlemler uygulanabilir. Yayın esnasındayken farklı bir title veya grafik eklenmesine imkan tanıyan Inca Station kullanıcılarına oldukça esnek bir yapı sunmaktadır.

Özellikle hava durumu, maç skorları, son durum gelişmeleri, borsa ve döviz bilgileri, sıcaklık bilgileri gibi değerler bu databaseden rahatlıkla desteklenebilir. Seri port üzerinden bağlanacak olan bir termometre ile de sıcaklık bilgisi gerçek zamanlı olarak yayına verilebilir. Sistem üzerinde bulunan DVE sequeezeback özelliği, sisteme ayrı bir renk katmaktadır. Yayın esnasındayken, video girişi istenilen ekran boyutu küçültülerek,

Inca Station giriş ve çıkışlarıyla full SDI (4:2: 2 SMPTE 259-C,8/10 bit SDI 270Mbps@525/ 625) çalışan bir sistemdir. SDI In outlarının yanısıra SDI key In-Out’da board üzerinde bulunmaktadır. Ref In board üzerindeki beşinci giriş olarak bulunmaktadır. Yüksek görüntü kalitesiyle kullanıcılarına multilayer bir arayüz sunan Inca Station’ın 1.1 versiyonu daha şimdiden yüksek beğeni toplamaya başladı.

Inca Station arayüzü


Ürünler

Sony DVCAM serisi DSR-400P ile gelişmeye devam ediyor Volkan ÖZER Avkom Elektronik Ltd. Şti. Proje Yöneticisi volkan.ozer@avkom.com

S DSR-400P hem DVCAM hem de DV kayıt yapabilmektedir

ony DSR-400P kamera, üstün resim kalitesi ile beraber performans ve ergonomik açısından da üstünlükler gösteriyor. 2/3inch büyüklüğünde PowerHAD EX CCD’ler kullanan DSR-400P, 4:3 formatta çekim yapıyor. Yüksek performanslı bu CCD’ler ile ancak üst düzey kameralarda görülen -140dB “Vertical smear”, -65dB sinyal/gürültü oranı, ve yüksek dinamik aralık gibi özellikler elde ediliyor. 2.5-inch büyüklüğünde, katlanabilir ve parlak güneş ışığınının bulunduğu ortamlarda dahi iyi görüntü veren LCD monitör ile donatılan DSR400P, kullanıcının çekimleri net bir şekilde izleyebilmesini sağlıyor. Ayarlanabilir omuzluk, hassas akü durum göstergesi, yan bölümde ve tutma kolunda sık kullanılan fonksiyonlara hızlı erişim için ayrılmış menü düğmeleri ile ergonomik tasarım olarak da geliştirilmiştir. Aynı zamanda kamera ayarlarının kaydedilmesi için memory stick kartları kullanılabilmektedir. DSR-400P hem DVCAM hem de DV kayıt yapabilmekte, küçük ve büyük kasetleri kullanabilmektedir. Büyük kaset-

lere 4.5 saate kadar DV, 3 saate kadar DVCAM kayıt yapılabilmektedir. Aynı zamanda i-link arayüzü de mevcuttur. Nisan ayında piyasaya çıkacak olan DSR-400P iki farklı model olarak tasarlanmıştır. 17x9mm Fujinon Lensli model DSR-400PK ve lenssiz model DSR-400PL. Bu arada, DSR-400P’yi, 16:9 çekim yapabilen DSR-450WSPL takip edeceğini şimdiden belirtelim.

DSR-400P Üretici Firma Yetkili Satıcı

Sony Avkom Fiyatı Sorunuz 0 212 320 97 77 www.avkom.com

Sony’den robotik kamera BRC-300P

B

RC-300P, kameraman ile kontrolün zor veya kompleks olduğu durumlarda, uzaktan kontrol edilebilen ve optimum resim kalitesini elde edebileceğiniz (Pan/Tilt) özellikli ve compakt tasarımlı Robotik bir kameradır. Özellikle, konser salonları, oditoryum, ibadethaneler, seminer salonları, tiyatrolar gibi uygulamalarda yaygın olarak kullanılabilir. Compact ve küçük boyutlara (180x205x211mm) sahip olan BRC-300P’nin kullanımı kolay ve montajı basit olduğu için tüm iç alan uygula-

malarında rahatlıkla kullanılabilir. 3 adet CCD’rin her biri 1.070.000 piksele sahiptir. Keskin ve net resimler, ister 16:9 ister 4:3 görüntü oranlarında elde edilebilir. Sony’nin gelişmiş HAD teknolojisi ile geliştirilen CCD’ler karanlık nesneleri çekerken veya karanlık ortamlarda çekim yaparken gürültü seviyesi oldukça düşük resimler üretir. Compact bir Pan Tilt Zoom mekanizması, geniş kapsamlı görüş açısı ve 12x optic, 48x dijital zoom ile BRC-300P, herhangi bir açıdan resim almak için hızlı ve doğru şekilde konumlanabilir. Masaüstü veya “Resim döndürme” özelliği ile tavana asılarak kullanılabilir. Kamera ile verilen uzaktan kumanda ile kamera kontrolü ve hafızaya alınan 6 farklı posizyon kontrolü

yapılabilir. Opsiyonel joystick kontrolü RM-BR300 panel ile uzun mesafeden kontrol edilebilir. BRC300P’nin analog, RGB/component ve SDI çıkış opsiyonları, çekimden depolamaya kadar yüksek resim kalitesini korumayı sağlar. BRC-300P’de S-Video’dan SDI veya Fiber’e kadar değişik arayüzler için bir opsiyonel kart bölmesi mevcuttur. Opsiyonel multiplexer ünitesi BRU-300 ile yüksek kalitede, sıkıştırmasız (uncompressed) dijital veri transferi (harici sync ve kamera kontrol dahil) tek kablo bağlantısı ile sağlanır. Bu sayede kompleks bir performansı, basit bir kurulum ile yakalarsınız. Sonuç olarak, BRC-300P ekonomik ve tak çalıştır kolaylığında ama oldukça üst düzey performans sunan hazır bir sistemdir.

VıdeoGraph 17


Ürünler

Canlı yayın aktivitelerinde AWS-G500 Volkan ÖZER Avkom Elektronik Ltd. Şti. Proje Yöneticisi volkan.ozer@avkom.com

A Canlı yayın aktivitelerinde AWS-G500; analog, composite, S-Video, DV ve VGA tip kaynaklar arasında sorunsuz geçiş imkanı sağlar

WS-G500, Sony’nin audio-video alanındaki uzmanlığı ile IT Teknolojisi’nin bileşiminden doğmuştur. Canlı yayın ortamları için güçlü bir içerik oluşturucu olan AWS-G500, yüksek kalitede video mikser, ses mikseri, geniş bir LCD ekran ve web yayını için encoder ve server ünitelerinin hepsine birden 7 kg‘lık compakt yapısı içinde sahiptir. Günümüzün ihtiyaçları doğrultusunda, video, audio, PC kaynakları entegre etmek için değişik AV ve IT girişlere sahiptir. Analog Composite, S-Video, DV ve Balanced Audio ve PC (VGA) girişlere sahiptir. AWS-G500’ün üstün teknolojisi tüm bu kaynakları, harici çeviriciler kullanmadan ve kaliteden taviz vermeden birleştiriyor. Program çıkışlarına gelince, oldukça esnek bir yapıya sahip. AWS-G500’den kasete veya büyük bir ekrana yayın verebilir, girişteki kaynakları non-linear montaj için harddisklere kaydedebilir veya programı internet ortamına canlı olarak taşıyabilirsiniz. Tüm bu eşsiz özellikleri ve rahat kullanım için mantıklı tasarımı ile AWS-G500’ü herkes, her zaman ve her yerde kullanabilir. İş toplantıları, konferanslar, promosyonel toplantılar, seminerler, aktiviteler, canlı yayınlarda ve uzaktan eğitim bunlardan bazılarıdır. Sadece cihazı çalıştırın ve programı yayınlayın.

İnternete aktarım için Encoder ve Server

AWS-G500 Üretici Firma Sony Yetkili Satıcı Avkom

Fiyatı Sorunuz 0 212 320 97 77 www.avkom.com

18 VıdeoGraph

AWS-G500 opsiyonel olarak, internet ortamına aktarım için encoder ve server sağlar. Encoder, üst kalite program çıkışını gerçek zamanda, internet, LAN veya Lease Line üzerinden dağıtabilir. Kullanıcı sayısı az olduğunda dahili server, harici servera ihtiyaç duymadan programı dağıtabilir. Dahili encoder, harici bir servera bağlanabildiği için, bir servis sağlayıcı ile binlerce kişiye aynı anda ve canlı yayında ulaşabilirsiniz.

AWS-G500

Kolay ve entegre olmuş işletim

AWS-G500, akıllıca tasarlanmış kontrol paneli ve geniş LCD ekranı sayesinde, kompleks mikser kullanım bilgisini gerektirmeyen ve işletimi oldukça basit olan bir ünitedir. Örneğin; kaynaklar arasında geçiş yapmak için sadece ‘next’ tuşu ile ekrandan istenilen kaynak seçilir ve geçiş kolu veya ‘cut’ düğmesi ile yayına verilir. Hafızada yüklü değişik geçiş efektleri mevcuttur. Geniş LCD ekranda ses ekolayzır ayarları, giriş video ayarları gibi değişik grafik menulerde mevcuttur. Ayrıca, visca protokolü kullanan pan-tilt kamera (Ör: Sony BRC-300P) kontrolünü de AWS-G500 ile yapabilirsiniz.

Video ve PC kaynakları arasında sorunsuz geçiş

Canlı yayın aktivitelerinde AWS-G500, Analog composite, S-Video, DV ve VGA tip kaynaklar arasında sorunsuz geçiş imkanı sağlar. AWSG500’de tüm kaynaklar 1280x1024 progresiv ortama ve çözünürlüğe yükseltilerek seçilir. Program çıkışları ise, analog composite, S-Video veya plazma ve projektörler için VGA tip olabilir.

Non-Linear montaj için çoklu kamera kaydı

Canlı bir aktivite esnasında, iki video girişi, opsiyonel olarak sağlanabilir ve DV arayüzlü bir harddisk cihazına kaydedilebilir. Bu sayede iki harddisk ile toplam 4 video girişini senkronize olarak kaydetmiş olursunuz.


Ürünler

Jade Yellow yenilendi!.. Selahattin ACAROĞLU Computorium Proje Yöneticisi sacaroglu@computorium.com

J Jade Yellow karakter jeneratörü, artık yeni yüzüyle farklı bir standarta ulaşmış durumda

ade Yellow’un yeni versiyonunda eklenen bir çok özellik, artık Analog KJ Sistemleri’nde de ucuz maliyetlerle çok şeyler yapılabileceğinin bir göstergesi. KJ Sistemleri’nde olması gereken soft, border, yazı ve renk özellikleri gibi tipik özellikleri bu KJ’de standarttır. Yeni interface üzerinde uygulamaya eklenen interaktif öğeler dış kaynaklardan gelen verilerin çıkışta gösterilmesine imkan tanımaktadır. Ayrıca SMS mesajlar arasına logo ekleme ve MMS uygulamalarına olanak sağlamaktır. SMS bandı üzerinde linklenecek text dokümanı üzerine eklenecek stringler MMS uygulamalarına geçit vermektedir. Kolay ve esnek kullanımı ise, yenilenen versiyonunda yine ilk göze çarpan unsurlardır. Diğer bir özellik olan video gösterimi, bu KJ’yi diğer standart KJ’lerden ayıran bir üst sınıf özellik olarak görünmekte, analog bir sistemde olabilebilecek ve özellikle yerel kanal uygulamalarında ulusal yaklaşıma olanak sağlamaktadır. Scale edilebilen video dosyalarının gösterimi, burada aktif bir kullanıma imkan tanımaktadır. Hardware Frame Buffer çalışan ve Composite, Component, Y/C In – Out board ile 16 milyon renk ve 256 transparan seviyesini yakalamış bulunmaktadır. 32 ve 64 Bit PCI slot mimarisini destekleyen sistem, üst düzey bir PAL görüntüsünü çıkışa verebilmektedir. 720x576 (PAL), 720x480 (NTSC) destekli formatlarıyla sistem Windows XP Professional İşletim Sistemi üzerinde koşmaya devam etmektedir. Opsiyonel SDI desteğini de üzerinde bulunduran bu sistem, SDI geçişlerini düşünen kanallar içinde

KJ özellikleri Sınırsız layer tanımlaması Yayın anında layer oluşturabilme Sürekli alt bant yazı geçişlerinde (Database destekli olarak) SMS ve MMS uygulamalarında Continuous animasyon oynatımlarında Maç yayınları sırasında kronometre olarak Haber programlarında yayın saatini analog ve dijital olarak gösterme Hareketli hava durumu bilgilerini vermede Crawl ve roll akışlarında Sequence grafik ve yazı geçişlerinde Yayın anında yazı geçişini hızlandırıp yavaşlatma ve key frame verebilme Kolay interface sayesinde saatlik haftalık aylık schedule tanımlayabilme Video görüntüleri oynatabilme Chat Box akış sağlayabilme Layerlar’ı gruplayarak giriş ve çıkışlarda senkronizasyon sağlama Ekranda layerlar ın kalma sürelerini ayarlayabilme

ideal bir konfigürasyon oluşturmaktadır. Ref In ve Key Out giriş çıkışlarıyla broadcast cihazlarıyla uyumluluk sağlamaktadır. Horizantal ve SC ayarlarıyla sinyalin görüntü mikserlerine bağlantısındaki sorunlar ise aşılmış durumdadır. Sistem üzerindeki değişikliklere devam etmek gerekirse, Jade Yellow MCR KJ olmasına rağmen, sequence halindeki grafikleri çıkışa verebilmektedir. Her bir grafik için giriş çıkış efektleri ayarlanabilir durumdadır. Özellikle yerel kanallarda Scala’dan yayın yapanların formatına da uygunluk sağlaması açısından iyi bir gelişme olarak görülmektedir. Önceki versiyonlarında olan Multilayer özelliğini halen korumaya devam etmektedir. Targa sequence import ve continuous oynatım özelliğini halen devam ettirmektedir.

Jade Yellow Üretici Firma Yetkili Satıcı

Computorium Computorium Fiyatı 6430 €

Jade Yellow yeni arayüzü ile artık daha işlevsel

+KDV

0 212 320 88 20 www.computorium.com

VıdeoGraph 19


Tıps&Trıcks

Doktor Velocity -VISerkan KARAASLAN Computorium Teknik Müdürü serkank@computorium.com Shadow Velocity Ve Shadow Velocity Q Sistemlerinde Timeline Üzerinde Timecode veya Frame Olarak Çalışma

VelocityVelocityQ Sistemleri’nde timeline üzerinde ilk değerler timecode şeklindedir

Velocity–Velocity Q Sistemleri’nde Timeline üzerinde ilk değerler Timecode şeklindedir. Fakat çoğu kullanıcı, ayarları karıştırırlar ve Timecode seçeneğini yanlışlıkla Frame olarak değiştirmekte ve tekrardan Timecode geçmek için çaba harcamaktadırlar. Şayet bilmeyerek Timeline’nınızı Frame’e çevirdiyseniz eğer, ToolBar’dan View menüsüne girerek “View in Frames” seçeneğinin işaretini kaldırarak Timeline’nızda Timecode ile çalışmaya devam edebilirsiniz. Fakat Timecode yerine Frame değerlerinde çalışmak istiyorsanız Toolbar’dan tekrar View menüsüne girerek “View in Frames” işaretleyerek Timeline’ımızda Frame bazında çalışabiliriz.

Shadow Velocity Ve Shadow Velocity Q Sistemleri Açılışta Çok Yavaş Açılıyor İse Yapılacak İşlem

Bu yavaşlıktan kurtulmak için Shadow Green ve Shadow Blaze Sistemleri’nde Velocity–Velocity Q softwarelerinin kurulu olduğu klasör olan Velocity’ler için: C:\Program Files\ Leitch\Leitch Software 8.2.32\dpsVelocity\ D p s Ve l o c i t y P r i v a t e \ P C M D a t a b a s e \ Media Velocity Q’lar için: C:\Program Files\Leitch\Leitch Software VelocityQ 8.2.32\dpsVelocityQ\DpsVelocityPrivate\ PCMDatabase\Media klasörünün içeriğini temizledikten sonra Software’mizin açılış hızının saniyelik olduğunu görebilirsiniz. (Not: Silme işlemimizi Velocity kapalıyken yapınız.) Shadow Velocity ve Shadow VelocityQ Sistemlerinde Image Sequence Import Esnasında Göçme Yaşıyorsanız... Projemizde çalışırken Image Sequence import etmek istiyorsunuz. İmport menüsünden Image Sequence seçeneğine girdiniz. Dosyalarınızı seçip Add butonunu tıkladınız. Buraya kadar yaptığınız herşey normal gidiyor ve IMPORT butonunu tıkladınız. Image dosyalarınız Velocity’ e import etmeye başladınız. Import esnasında %100’de kaldı, sisteminizde mavi ekran çıktı ve göçtü. Sistemi tekrar açtıktan sonra dpsnle.ini dosyasını sildiniz. Ayarları kurcaladınız fakat her defasında sisteminiz göçmekten vazgeçmedi.

20 VıdeoGraph


den dolayı gereksiz programların yüklenmemesi) internete bağlanılmaması (virüs ve zararlı sitelerden korunmak maksatlı) önerilmektedir. Internete girilmesi ve Cd’lerden veri alınması zorunlu ise normal bir ofis bilgisayarına kurulacak bir Anti Virüs programı ile datalar tarandıktan sonra Shadow Velocity ve Shadow Velocity Q Sistemleri’ne dataları aktarma yapmakla verimli bir sonuç elde edebilirsiniz. Sisteminizde kullanmakta olduğunuz P: Video diski Velocity – Velocity Q Hardware’i yani kartınız üzerinde çalışmakta olup sistem disklerinden farklı bir yapıya sahiptir. Deneme olarak Image Sequence Import ederken Import Sequence menüsündeyken Settings’e girelim. Video bölümüne girip Importing Directory klasörünü P: Diskine değilde herhangi bir sistem diskine kaydedelim. Görünüşe göre bu sefer sisteminiz göçmüyor ve Image Sequence sorunsuz olarak import edebiliyorsu-

Sistem üzerinde diskinizi görebiliyor ve ulaşabiliyorsunuz fakat sistemde yüklü virüs programı sizinle aynı düşüncelere sahip olmadığından sistem üzerinde sanal olarak gördüğü P:Video disklerine ulaşarak tarama yapmak istediğinden kilitlenmelere, göçmelere, videolarınızın silinmesine veya zarar görmesine kadar doğacak sorunlara neden olabiliyor.

Sisteminizde kullanmakta olduğunuz P: Video diski, Velocity – Velocity Q Hardware’i yani kartınız üzerinde çalışmakta olup sistem disklerinden farklı bir yapıya sahiptir. nuz. Sorunun P: Video disklerinde olduğunu düşünüyorsanız biraz yanılıyorsunuz demektir. Velocity - Velocity Q sistemlerinde bu tür hatalarda çoğu kullanıcılar sistemden süphelenmekte ve şikayet etmektedir. Oysa bugüne kadar çoğu hata kullanıcı kaynaklıdır. Unutmayınız ki kullanmakta olduğunuz sistem normal bir PC gibi görünse de normal bir PC gibi kullanılmaması gerekmektedir. Sistem kullanımlarında öneri olarak sistemin fazla zorlanılmaması (Registerınıza zarar verebileceğin-

Image Sequence esnasında P: Video disklerine yazma esnasında yani %100’e geldiğinde Importunuz P: Video diskinize yazma sırasında sistemde yüklü Virüs programı P:Video diskine yazılan dataları taramaya çalışmakta ve diskinize ulaşamayarak bu tarz göçmelere sebep olmaktadır. Bu tür göçmelerde sistemden Virüs programınızı kapatıp Import Sequence alarak P:Video diskinize yazabildiğinizi görebilirsiniz. Shadow Velocity ve Shadow Velocity Q Sistemlerinde Eyecon View Özelliği Kullanımı Eyecon View Timeline’nınızda kullanmakta olduğunuz videonuzun görüntüsünü ve Timecode yada Frame bilgilerinden yararlanmak amaçlı kullanılır. Timeline üzerinde okuma kafasının bulunduğu kare sol taraftaki “Eyecon View” kısmında önizlenebilir. Projenizde çalışırken Timelinenızın isteğe bağlı Timecode’sını yada Frameini

görebiliyorsunuz. Videolarınızında Timecode’sini veya Frame’lerini görmek için Proje Timeline’nızı Timecode göre ayarlarsanız videonuzun Timecode’sini Frame göre ayarlarsanızda videonuzun Frame’ni görebilirsiniz. (Burada biz Projemizin Timeline’nında Timecode ile çalışacağımızdan dolayı Timecode göre örnek vereceğiz.) Resim örneğinde görüldüğü gibi Timeline’da Eyecon View ayarları ilk değerde görülmekte yani Video’nuzun ufak görüntüsü şeklinde. Eyecon View menüsüne mauseniz ile sağ tuşa tıklayarak Eyecon View Options’a girdiğinizde Display Mode‘de eyecon Only’i seçerseniz sadece Eyecon View menüsünde Video’muzu küçük boyutlu görüntüsünü görebilirsiniz. Timecode Only’i seçerseniz Video’nuzun Timecode’sını Both’u seçerseniz Video’nuzun hem görüntüsünü hemde Timecode’sini görebilirsiniz. Timecode Size’da ise Small seçeneğini seçerseniz Timecode’yi ufak, Large seçeneğini seçerseniz büyültebilirsiniz. Aspect Ratio seçeneğindende Eyecon View menüsünde görünen videonuzun görüntüsünün boyutlarını ayarlayabilirsiniz. Display Timecode and Eyecon Side by Side seçeneği seçilmemişken Timecode’niz görüntünün altında gözükmektedir. İşaretlerseniz Timecode görüntünün soluna geçer. Eyecon View menüsü ile çalışmıyor kapatmak istiyorsanız menüye mausenız ile sağ tıklayıp Show Eyecon View işaretini kaldırın. Kaldırdıktan sonra çalışmak istersenizde Timeline’da mause’niz ile sağ tıklayarak Show Eyecon View’i işaretleyiniz.

Araştırma Leitch DPS Destek Sorumlusu Kaan ÇİÇEK tarafından yapılmıştır.

VıdeoGraph 21


Tıps&Trıcks

3D Animasyon ve Özel Efekti Kaddafi TÜRK kaddafi@efektturk.com

3

D animasyon ve özel efekt ile ilgili yazımızın yeni bir bölümüyle tekrar birlikteyiz. Bu ayki yazımızda sizler için, hem 3D hem de gerçek görüntülerin bulunduğu bir compositing çalışmasından bahsedeceğiz. Bu çalışmada tek bir planın içinde bulunan layerları (katman) ve bunların planını oluşturmak için nasıl kullanıldığından, hangi aşamalardan geçtiğinden kısaca söz edeceğiz.

Birkaç saniyelik bir görüntünün oluşturulması günler, bazen haftalar alabiliyor

Örnek olarak, İsmail YK’nın “Üfle” klibinde kullanılan efektler ile ilgili aşamaları ve nasıl hazırlandığı konusunda sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Bu sayımızda klibin ilk planı olan şato planını ele alacağız. Senaryo ilk geldiği zaman bayağı uçuk görünüyordu. Şatolar, civa zift karışımı içinden oluşan kahramanımız, aynı zamanda marstan gelmiş kahramanımızın yarı robot vücudunda bulunan bir yara. Bize klip senaryosundan çok, film senaryosu gibi gelmişti. Fakat yapımcıları (Yurtseven Kardeşler) bu senaryoyu uygulamada oldukça kararlıydı. Gerekli olan bütçe ve senaryodaki ufak tefek revizyonlar oluşturulduktan sonra, yapım aşamasına geçtik. Sizlere klip içinde bulunan bazı efektlerin nasıl hazırlandığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Giriş planı şatonun hazırlanması

Birkaç saniye görünen bazı görüntülerin hazırlanması günler bazen haftalar alabiliyor. Giriş planımızdaki şatoda bu planlardan biri, çok kısa süren bir plan ama hazırlamak biraz vaktimizi aldı. Kahramanımız büyük bir yağmur damlası şeklinde bir balçıktan meydana

Şato önce bir ressam tarafından çizildi

22 VıdeoGraph

Şatonun modellenme aşamaları

geliyordu ve parti verilen şatodaki bir kişiyi arıyordu. Bu şatonun konsepte uygun olarak kasvetli olması, aynı zamanda da bir yerden alıntı olmaması gerekiyordu. İnternetten yaptığımız araştırmalar neticesinde, şatonun neye benzemesi gerektiğini az çok şekillendirmeye çalıştık. Bu konuda ressam bir arkadaşımıza da başvurduk, kendisi şatonun desen çalışmasını bizim için hazırladı. Tabi ki daha çok işimiz vardı, elde ettiğimiz taslak üzerinde biraz daha çalışma yapmamız gerekiyordu. Şatonun taslağı tamamlandıktan sonra modelleme aşamasına geçtik. Mimari modelleme uygulamaları konusunda tecrübeli bir arkadaşımızdan, bu şatonun 3D modelini hazırlamasını istedik. Birkaç günlük bir çalışma sonucunda şatomuzun iskeleti oluşmaya başlamıştı. Eee koca şato öyle hemen modellenmiyor. Ufak tefek sorunlar ile karşılaştık, değişiklikler yaptık ve şato katı model olarak (solid) şekillenmeye başladı. Model çalışması tamamlandıktan sonra, şatonun doku ve ışıklandırma çalışmalarına geçildi. Şatonun çatısı, kuleleri ve duvarlarındaki dokular, tuğlaların materyalleri (kaplama) hazırlandı. Bunlar için zaman zaman gerçek dokular da kullanıldı. Şatonun materyal çalışması tamamlandıktan sonra kamera hareketleri ve ışıklandırma testleri yaptık. Kullanacağımız ışıkların, kamera hareketi sırasında etkisini kaybetmemesi için, farklı açılardan ışıkların istediğimiz gibi olup olmadığını kontrol ettik. Tabiki ışık ve gölge açılarımızın son halinin de nasıl olması gerektiğini planlayarak, şatomuzu o şekilde ışıklandırdık. Çünkü, planın son halinde yapacağımız birleştirmede layerlar


derinlik hissi vermekti. Ayrıca, bulut layerlarına 3D DVE efekti kullanılarak, zaten yakın olan perspektif açıları tamamen senkronlandı. Tabiki, bütün layerlarda olduğu gibi bu layera da ColorCorrect efekti ve ışık senkronu yapıldı. Sıra, en ön ve son layer olan ağaçlara geldi. Aslında, ağacı blue box (key) gerçek bir ağaçtan kullanmak daha kolay olurdu. Fakat, kamera hareketi bulunduğu için, gerçek bir çekimde bu kamera hareketini bilgisayar animasyonuna uygulamak için, özel ve oldukça pahalı olan bir sistem gerektiğinden, ağaçları maya ile yapmaya karar verdik. (katmanlar) birbirine uyum göstermeyebilir. Örneğin, fonumuzdaki ay ışığının şatonun üzerine düşme açısı, ay ortada yokken planlanıp yapılması gerekiyor, çünkü son aşamada bu görüntüler birleştiriliyor. Ayrıca, planımızda bulunan yıldırım efektlerinin şatoyu doğru aydınlatması için yıldırımların çakma periyodu, çakma açısı ve şiddeti hesaplanıp şatoyu doğru aydınlatması için ışıklara zaman, açı ve şiddet değerleri girildi (key frame tekniği ile). Şimdi de, en önemli kısımlardan olan compositing (birleştirme) bölümüne geçiyoruz. Bu bölümde şato dışındaki tüm görsel materyallerin birleştirme işlemi yapılıyor. Fondaki ay, arkadaki koyu gökyüzü, dağlar ve bulutlar ile birlikte, öndeki ağaçlar compositing çalışması ile birleştirildi. Fondaki ay ve arkadaki bulutları footage (arşiv) görüntülerinden temin ettik. Ön bölümdeki ağaçlar ve fondaki dağlar 3D programı ile hazırlandı. Ağaçlar dinamik efektler konusunda gelişmiş olan, Maya programı ile hazırlandı. Ayrı ayrı hazırlanan layerlar, aynı kamera hareketi ile senkronlandı (rotoskop). Arkadaki yıldırım efektleri de, yine gerçek yıldırım çekimlerin-

Bulutlar, ColorCorrect efekti ile istenilen tona getirildi

İsmail YK’nın, “Üfle” adlı klibinde kullanılan efektler ile ilgili aşamalar ve planın hazırlanması oldukça uzun sürdü

den kullanıldı. Tek plan gibi görünen planın, son hali aslında üzerinde birkaç efektin bulunduğu layerlardan oluşmaktadır. En arkadaki koyu bulut zemin, normal bir buluttan yapıldı. Bulut ColorCorrect efekti, ilk önce ışık değerleri ayarlanarak sonra ise, renkleri değiştirilerek istediğimiz tona getirildi. Arkadaki ay görüntüsü maskelenip, ekranın genel tonları düşünülerek fondaki yerine konuldu. Ona da ColorCorrect efekti uygulandı. Ayrı bir layer olarak hazırlanan dağlar ise (Rotoskop yapılmış, kamera hareketleri hazırlanmış) bir üst layera alındı. Dağlar ile şato arasına da derinlik vermesi açısından, bir bulut layeri daha konuldu. Daha sonra, asıl malzememiz olan şato görüntüsü yerleştirildi. Şatonunda üzerine, ColorCorrect efekti uygulandı. Ayrıca, parlak olan bazı bölümlerine lokal maske ile gölgeler yapıldı (Bulutların altında kalan kısmı). Şatomuzun üstüne de iki kat bulut layeri konuldu. İki kat olmasının amacı, farklı hızlarda hareketlerini sağlayıp

Ağaçlar, komplike objeler oldukları için onları hazırlamakta hiç kolay olmuyor. Rüzgar ile birlikte rastgele salınan onca dalları ve yaprakları düşünürseniz animasyonun gerçekçi olması oldukça güç. Gerçek bir ağacın ahengini bir bilgisayar programında oluşturmak, tahmin edersiniz ki hiçte kolay değil. İstediğimiz paremetreleri oluşturduktan sonra, ağacımıza da uygun kamera hareketlerini verip renderladık. Oluşan resimleri (tabiki şato gibi, bu renderlar da dekupe görevi yapan alpha kanalı mevcut) son layer olarak projemizin üzerine yerleştirdik. Bu layera da ColorCorrect efekti ve ışık senkronu yapıldı. Ve nihayet render... Gördüğünüz gibi, bazen birkaç saniye süren bir planın hazırlaması aslında oldukça zor olabiliyor. Sizlere böyle bir planın, kısaca hangi aşamalardan geçtiğini anlatmaya çalıştık. Bir sonraki sayımızda sizlere İsmail YK’nın civa balçık karışımı bir sıvıdan efekt ile nasıl oluştuğunun ve mars sahnelerindeki mars yüzeyinin ve stüdyo çekimlerinin nasıl gerçekleştiğini anlatmaya çalışacağız.

Arkadaki ay görüntüsü maskelenip ekranın fondaki yerine konuldu

VıdeoGraph 23


Tıps&Trıcks

Raid nedir? Ne işe yarar? Burhan EKER Computorium Sistem Yöneticisi beker@computorium.com

R

AID, “Redundant Array of independent Disk” yani birbirinden bağımsız disklerin disk performansı yada güvenliği arttırıcı konfigürasyon ile beraber kullanılmasıdır. Günümüzde en çok kullanılan türleri aşağıda kısaca anlatılmaktadır.

RAID 0 (Stripe-Şeritli)

RAID yapısı, diskleri farklı biçimde şekillendirerek verilerin güvenliğini ve performansını sağlar

Boyut ve performans amaçlı kullanılan bir yapıdır. En az iki disk ile oluşturulur ve kapasite disklerin toplamıdır. Saklanmak istenen bilgi disklere paylaştırılarak yazıldığından, yazma ve okuma hız performansı yüksektir. Fakat bu durumda veri güvenliği bulunmamaktadır. Disklerden herhangi biri arızalandığında, bütün veriler kaybolacaktır. Bu raid türünde aynı yapıdaki disklerin kullanılması tercih edilmelidir. Fakat, farklı boyutlarda diskler kullanıldığı taktirde raidin kapasitesi en küçük diskin kapasitesinin toplam disk adedinin çarpımına eşittir.

RAID 1 (Mirroring)

Güvenlik amaçlı kullanılan bir yapıdır. Bu raid, en az iki disk kullanılarak oluşturulur ve diskler birbirinin kopyası olarak çalışır. Kapasite tek bir disk kapasitesidir. Eğer raid farklı disk kapasitelerine sahip disklerden oluşuyor ise, raid kapasitesi en küçük disk kapasitesine eşittir. Herhangi bir disk arızası durumunda ikinci disk devreye girerek sistemin durmadan devam etmesini sağlar. Arızalı disk sistemden çıkarılıp yerine yeni bir disk takılarak raid konfigürasyonu eski haline getirilir. Disk okuma hızı artarken yazma hızı ise yavaş olmaktadır.

RAID 1+0 (Mirrored stripe)

İki ayrı RAID 1 yapısının RAID 0 ile birleştirilmesiyle oluşturulur. Toplam disk sayısı 4 adettir. Sistem performansı ve güvenliği yüksektir. Buna karşılık iki adet disk veri güvenliği için kullanıldığından raid kapasitesi toplam disk kapasitesinin yarısıdır.

RAID 5 (Striping with parity)

Hız, boyut ve güvenliği bir arada barındıran bir yapıdır. Raid 5 kurulumu için en az 3 disk gereklidir. Raid’in sağlıklı çalışması için tüm disklerin aynı özelliklere sahip olması

24 VıdeoGraph

gereklidir. Aşağıdaki örnekte, 5 disk ile RAID 5 oluşturulmuştur. Bir algoritma ile saklanmak istenen veriler, disklere sırası ile yazılırken her defasında bir diske yazılan bilgilerin algoritması kaydedilir. Bu şekilde devam eden veri yazma işlemi bize RAID 5 sistemindeki herhangi bir diskin arızalanması durumunda, sistemin çalışmaya devam etmesi, arızalı diskin sistem kapanmadan değiştirilmesi ve RAID 5 yapının tekrar oluşturulmasını sağlamaktadır. Raid 5’te bir disk arızalandığında sistem sorunsuz çalışır. Fakat iki disk aynı anda bozulur ise tüm raid içindeki veriler kaybolur. Raid 5’in Kapasitesi = (Toplam disk kapasitesi - bir disk kapasitesi) dir. Raid Türü

Açıklama

Min. Disk Alanı

Avantajları/ Dezavantajları

Data Striping

2

Güvenlik yok, fakat en yüksek performans

Data Mirroring

2

Back up configuration içindir; en yüksek data güvenliği

Striping + Mirroring

4

Mirrored uygulamaları için hem performans hem güvenlik sağlar

10

Mirroring + Striping

0

Şerit uygulamaları için performans ve güvenlik sağlar

5

Data striping with parity

3

Birden fazla sürücü konfigürasyonu için en iyi fiyat ve performans sağlar.

0

1

0+1

Örnek


Teknoloji

Boris RED, artık daha yeni Erdem PEREMECİ DV Editör/Yönetmen erdem@peremeci.com

V

ektörel video ve görsel efekt aleminin yetenekli çocuğu Boris RED yeni sürümüyle tekrar gözler önüne çıkıyor.

Amacınız her ne olursa olsun, eğer dijital video tabanlı bir uğraş veriyorsanız kurgu ve montaj imkanlarından çok daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. İşte bu noktada “0”dan bir video oluşturmanızı sağlayan 2D-3D vektör video ve özel efekt yazılımları devreye giriyor.

Vektörel video ve görsel efekt aleminin yetenekli çocuğu Boris RED yeni sürümüyle tekrar gözler önüne çıkıyor

Tam da bu ihtiyacınızı karşılayan, fakat sunduğu geniş imkanlar ve sıkı rekabet gücüne rağmen emsallerini alt etmekte zorlanan Boris RED ise yenilenmiş sürümüyle tekrar görücüye çıkıyor.

Nedir bu Boris RED?

Boris RED’i en kaba haliyle Adobe’un ünlü After Effects’ine emsal gösterebiliriz. Post-prodüksiyon aşamasında ihtiyacınız olacak vektör videoları üretmenizi ve görsel efektler oluşturmanızı sağlayan bu yazılım, incelendikçe şaşkınlık yaratacak kadar ilginç özellikleriyle dikkat çekiyor. Boris firması tarafından geliştirilen Boris RED, aslında yine aynı firma tarafından geliştirilmiş ve ayrı ayrı sunulan çözümlerin paket versi-

Kontrol Panel

yonu olarak da nitelendirilebilir. Barındırdığı gelişmiş “Titling”, “Compositing” ve “FX” araçları sayesinde komple bir çözüm paketi olma konusunda da bayağı iddialı.

Yapabilecekleriniz çok geniş

Aynı zamanda ödüllü bir yazılım olan Boris RED, yayın kalitesinde titling, efekt, compositing ve 3D entegre çözümler arayan editörlere hitap ediyor. Gelişmiş 2D ve 3D compositing imkanları, 3D yaratım ve animasyon sırasındaki faydaları, doğal vektörel titling, motion tracking (hareket algılama), vektörel boyama ve rotoscoping, Boris RED’in kolayca aracı olduğu işlemlerden sadece bir kaçı.

Yeni sürümüyle gelen yenilikler

Bağımsız bir host ve plug-in olarak iki farklı yolla kullanabileceğiniz Boris RED’i ister bağımsız bir yazılım olarak harici şekilde kullanabilir, isterseniz de kullandığınız video işleme yazılımı içerisinde plug-in olarak entegre edebilirsiniz. Yazılım, yeni sürümüyle SD, HD ve HDV sistemlere de tam destek veriyor. Bunun yanı sıra Canopus, Edius gibi yazılımların son sürümlerini de desteklemeye başlamış. Onlarca yeni eklenmiş filtreleri, gelişmiş uyumluluk özelliklerinin yanı sıra Boris RED ihtiyacınız olan tüm görsel formatlarda da çıkış verebi-

26 VıdeoGraph


hip. Avid FX’le olan tam uyumluluğunun yanı sıra, önizleme sırasında Avid donanımlarını da kullanabiliyorsunuz. Tabii ki yazılım uyumluluğu sırasında Sony Vegas Video, Adobe Premiere, Canopus Edius ve Final Cut Pro gibi yazılımlara verdiği desteği de unutmamak gerekiyor.

liyor. Yazılım, bu yeni sürümünde şablon kütüphanesini önizleme özelliğiyle sunuyor. Bu sayede hazır ön tanımlı şablonlar arasından seçtiğiniz bir etkiyi doğrudan hareketli olarak önizleyebiliyorsunuz. Bu noktada önceden hazırlanmış etki paketleri arasında dolaşırken olası sonuçları da daha tatmin edici düzeyde görebilirsiniz. Ayrıca alıştığınız plug-inleri Boris RED içerisinde kullanmaya devam etme şansınız da var. Geliştirilmiş plug-in desteği ile DigiEffects, Digital Anarchy, Panopticum ve Trapcode gibi Adobe After Effects plug-inlerini Boris RED üzerinde kullanmaya devam edebilirsiniz. Yazılımın sunduğu filtre ve geçiş efektlerini kendi eklentisi ya da host sistemi dışında bir başka video işleme yazılımı içerisinde de kullanabilirsiniz. Böylece alıştığınız video işleme yazılımı içerisinde de yepyeni eklentilerle karşılaşmış olacaksınız. Uyumluluk özelliklerini oldukça geliştirdiğini her aşamada hissettiren yazılım, özellikle Avid konusunda iddialı yeniliklere sa-

Boris RED, dünyada kabul görmüş neredeyse tüm video işleme sistemiyle uyumlu olduğunu da hatırlatmada yarar var. Adobe, Avid, Canopus, Leitch, Apple, In Sync, Media 100, Pinnacle, Ulead ve Vegas ürünlerinin bir çoğuyla sorunsuz kullanabileceğiniz Boris RED eklentisinin tam uyumluluk tablosu için http://www.borisfx.com/ products/RED/red_matrx.php adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mutlaka deneyin!

Kullanımı başlangıçta zor gibi görünse de kısa bir süre sonra kendi tekniklerinizi geliştirmeye başlamanız da an meselesi. Boris.com adresinde bulu-

Deneme sürümünü www.borisfx.com adresinden indirebilirsiniz nan örnek videolar ve tutoriallara göz atarak bu tekniğin daha da gelişmesini sağlayabilirsiniz. Yine de yazılımın yüzlerce sayfadan oluşan oldukça geniş içerikli bir kaynak kitapla birlikte geldiğini hatırlatalım. Üstelik yazılımın OpenGL desteğiyle birlikte gelişmiş bir OpenGL destekli ekran kartıyla, emsal

Boris Red ile jeneriklerinize yepyeni bir boyut katabilirsiniz

Boris RED’in kilit özellikleri OpenGL destekli efekt oluşturma ve oynatma Limitsiz katmanda gelişmiş 2D ve 3D compositing Yüksek kaliteli Key’leme, mask ve matte uygulamaları Hareket algılama, köşe işaretle me ve resim stabilizasyonu 3D şekilleri düzlemlerle kesiştir me, küresel ya da kalıp yazılar Kusursuz kontrolle vektör boyama ve rotoscoping 110’dan fazla filtre Gelişmiş 2D ve 3D titling Tamemen anime edilebilir yazım işlemleri Kullanıcı girişleriyle ya da tablo larla oluşturabileceğiniz hareketli 2D ve 3D grafik şemaları Kullanıcı tanımlı ve geniş KeyFrame kütüphanesi Kullanıcı tanımlı çalışma ekranı ve ayarlanabilir klavye kısa yolları Limitsiz ses katmanı Çoklu-katman Photoshop ve Ullustrator EPS desteği Kalıpsal ve hareketli EPS dosyaları After Effects Plug-in desteği İçerisinde QuickTime, AVI ve Flash da bulunan toplu render özelliği 3. Parti donanım ve FireWire üzerinden video çıkış desteği Bağımsız Red Motoruyla takip edilebilir önizleme monitörü.

yazılımlardan çok daha performanslı bir süreç yaşayacağınız da ortada. Ayrıca, yazılım bir önceki sürümüne oranla %30’a varan artmış render hızı da vaadediyor. Boris RED’in sunduğu yazı yazma araçları ise yine mutlaka göz atmanız gereken özellikler arasında yer alıyor. Zira, gerek hazır ön tanımlı yazı efek ve animasyonları gerekse sizin belirlediğiniz efekt ve animasyonlar olsun, Boris RED bu konuda da oldukça iddialı görünüyor. Tabii ki önceki sürümüne ek olarak, 40 yeni filtreyle gelmesi ve böylece filtre sayısını 110’a çıkarması da işlerinizi kolaylaştıracak diğer yenilikler arasında yer alıyor. Deneme sürümünde keşfettiğiniz özellikler sayesinde, jeneriklerinize - introlarınıza yepyeni bir boyut katabilir, yaz güneşi altında kar yağdırabilir ya da compositing konusunda yapabileceğiniz yepyeni şeylerin farkına varabilirsiniz.

VıdeoGraph 27


Teknoloji

High Definition

Cine Lensler

Volkan ÖZER Avkom Elektronik Ltd. Şti. Proje Yöneticisi volkan.ozer@avkom.com

E Sinema çekimlerinde, değişik lenslerin, renk skalalarının birbirini tutması çok önemlidir

lektronik sinema sektöründe, daha net ve sapma oranı sıfır (aberration-free) lensler talep edilmektedir. Fujinon, broadcast video lens sektöründe, optik ışın ayırıcı (beam splitter) üretiminde en büyük paya sahip.

lerine göre 2,5 kat daha küçüktür. Fujinon “HD CINE Super E” serisi lensler, bu durum dikkate alınarak ve filmcilerin HD formata kolay uyum sağlaması amacı ile, onların en çok kullandığı odak uzunluğuna uygun lensler olarak üretildi.

Bu konuda uzun yıllarda elde ettiği büyük bir bilgi birikimi ve deneyime sahip olan Fujinon, bu kazanımlarını kullanarak, elektronik sinema sektörü için “HD CINE SUPER E” serisi lensleri üretti. 2/3-inch HD CCD standartlarında üretilen bu lensler ile, yüksek MTF, parlaklık ile kullanım avantajları ve genişleyebilen esnek sistem yapısı hedeflenmiştir.

Geniş açıklıkta yüksek performans

“HD CINE Super E” serisi ile, Prime lens ve Zoom lens ürün grubunu geliştiren Fujinon, sinema sektörünün her türlü ihtiyacını karşılayarak, sinemacılara önemli bir esneklik kazandırıyor. Sinemacılara en yüksek kaliteden taviz vermeden, zoom yapabilme esnekliği sağlıyor. Şu an için dört farklı zoom lens ile, 5 mm’den 114 mm’ye kadar çok geniş bir spektrum kapsanmaktadır. “HD CINE Super E” serisi lenslerin diğer özellikleri şu şekildedir:

Odak uzunluğu

Resim büyüklüğünün diagonal uzunluğu açısından, HD kamera CCD’leri, 35 mm film lens-

Odak dışı resim detayı olarak bilinen 3-boyutlu resim özelliği sinema sektöründe özel bir yere sahiptir. Geniş açıklığa sahip bir lensin alan derinliğinin sığlığı ile bu özellik sağlanır. “HD CINE Super E” lensler, en hızlı T-no ile çalışma için optimize edilmiş bu sayede sığ bir alan derinliği sağlanarak 3-boyutlu resim özelliği yakalanmıştır.

Sabit T-No

Filmcilerin en önem verdiği özelliklerden birisi zoom esnasında değişmeyen T-numarasıdır. Fujinon “HD CINE SUPER E” lensler en genişten, teleye kadar sabit T numarası sunar.

Net ve yüksek kontrastlı resimler

Düşük dağılma ve yüksek yansıtma indeksli CAF2 fluorit kullanılarak elde edilen optikler renk sapmasını minumuma indirmişlerdir. Ayrıca tüm optikler yeni EBC teknolojisi ile kaplanarak, gölge etkisi azaltılmış, yüksek kontrastlı ve MTF değerli resimler sağlanmıştır. “HD CINE SUPER E” lensler ile yüksek MTF özelliği, iris değişiminden veya çekim mesafesi farklarında etkilenmez.

Minimal focus breathing

Mevcut lenslerdeki en büyük sıkıntılardan birisi odaklama sırasında görüş alanının değişmesidir. Bu olaya “Focus Breating” adı verilir. “HD CINE SUPER E” lensler ile bu değişim, çekimlerin görsel içeriğini bozmayacak şekilde minimize edilmiştir.

Üstün bağıl aydınlanma oranı HAeF8 HD Cine Lens

28 VıdeoGraph

Elektronik HD sistemlerde 16:9 resimler büyük ekranlarda gösterildiği için, parlaklığın ekranın her yanında aynı olması önemlidir. Bunun için


mükemmel bağıl aydınlanma oranına sahip bir lens olmalıdır. “HD CINE SUPER E” lenslerde iris tamamen açıkken bile homojen bir çözünürlük ve parlaklık yakalarsınız. Bu size ayrıca merkezden köşelere kadar değişmeyen bir alan derinliği de sunar.

Renk uyumu

Sinema çekimlerinde sürekli farklı lensler kullanıldığı için, değişik lenslerin renk skalalarının birbirini tutması çok önemlidir. “HD CINE SUPER E” lenslerde kullanılan EBC kaplama teknolojisi ile farklı lenslerde renk uyumu sağlanmıştır. Bu sayede renk ayarlaması için harcanan zaman kaybedilmemiş olur.

Back focus özelliği

“HD CINE SUPER E” lenslerde net bir back focus ayarlama mekanizması mevcuttur. Tüm “HD CINE SUPER E” lenslerde, lensin modeli üzerine işlenmiştir. Ayrıca, rahat okunması için focus, zoom ve iris kademeleri de lens yuvarının her iki tarafında ve renkli olarak yazılmıştır.

Tek tip boyut ve şekiller

“HD CINE SUPER E” serisi PRIME lenslerde lens değişikliklerinde aynı

Fujinon Lensler, fuarlarda ilgi odağı oluyor aksesuarların kullanılması amacı ile şekillerle boyutlar aynı tutulmuştur. Tüm lenslerin ön çapları 95mm’dir. “HD CINE SUPER E” serisi ZOOM lenslerde ise Hae3x5, Hae5x6 ve Hae10x10 ön çapları 130mm, Hae12x9.5 ise 160mm’dir. “HD CINE

SUPER E” serisi tüm lensler 11 kenarlı iris kullanmaktadırlar. Bu sistem focus dışı resimlerin çözünürlüğünü arttırmakta ve 3 boyutlu resimler üretmektedir. Ayrıca, bir ışık kaynağı çekildiğinde, kaynaktan çıkan ışın miktarını azaltır.

Star Wars Episode III tamamen Fujinon “HD CINE SUPER E” lenler ile çekiliyor

L

ucasfilm Ltd., Star Wars, Episode III “Revenge of the Sith” çekimlerinin tamamını, George Lucas ve ekibine maksimum verimlilik ve esneklik sunan Fujinon “HD CINE SUPER E” serisi dijital cinema lensleri ile yapacak. Çekimler sırasında “E” serisi zoom lenlerden HAe3x5 (5-15 mm) ve HAe10x10 (10-100mm) ile yine “E” serisi 9 adet prime lens ve “C” serisi HAc13x4.5B10(4.5-59mm) lensler kullanılacak. Böylece Star Wars Episode III “Revenge of the Sith” filminin tamamı “FUJINON HD CINE SUPER E” lensler ile çekilen ilk film olacak. Daha önce 2002 yılında, Episode II’nin görsel efekt çekimlerinde Fujinon “Cine Super C” serisi HA10x5B-10 (5-50mm) lensler kullanılmıştı. Bu filmde Fujinon lensler, motion kontrol, minyatür, green screen ve pickup çekimleri için kullanılmıştı.

“HD CINE SUPER E” serisi lensler, müşterilerden gelen geri beslemeler ve özellikle Lucasfilm mühendisleri ve yapımcılarının katkıları ile geliştirildi. Star Wars Episode III yapımcısı, Rick McCallum’un E serisi lensler hakkındaki düşünceleri şu şekilde: “George Lucas’ın düşüncelerini gerçekleştirebilmek için ihtiyacımız olan özellikler, geniş bir odak aralığı ve zoomun geniş tarafındaki resim kalitesiydi; ve “CINE SUPER E” serisi bu iki lensten önce hiç bir lens bu beklentimizi karşılamamıştı. Bu lenslerin esnekliği tam bizim ihtiyacımıza uygun ve geniş taraftaki resim kalitesi mükemmel. Bu lensler ile, lens değişim sayısını %50 azaltarak yapım verimliliğini ileri düzeyde arttırdık.”

VıdeoGraph 29


Sektörel

Şimdi tahsis zamanı Sedat ÇÖLOĞLU VideoGraph Yayın Yönetmeni scologlu@computorium.com

R

adyo ve televizyon kuruluşlarına kanal veya frekans tahsisi şartları içinde yer alan yayın lisans başvuruları için alınacak avanslarla ilgili avans miktarları, Ocak ayı başında yeniden belirlendi. Bu avansların, lisans almaya hak kazanamayan kuruluşlara aynen geri verileceği, lisans alan kuruluşların ise lisans ücretlerinden mahsup edileceği belirtiliyor. Lisans tipini değiştirmek isteyen kuruluşlardan da yeniden lisans avansı alınıyor. Buna göre: a) Ulusal televizyon yayın lisans başvuruları için 570.000 YTL b) Bölgesel televizyon yayın lisans başvuruları için 78.500 YTL c) Yerel televizyon yayın lisans başvuruları için 1.140 YTL d) Ulusal radyo yayın lisans başvuruları için 34.250 YTL e) Bölgesel radyo yayın lisans başvuruları için 5.000 YTL f) Yerel radyo yayın lisans başvuruları için 114 YTL alınmaktadır. Ülkemizde 01.03.2005 itibarı ile lisans başvurusunda bulunan TV kuruluşu sayısı ise 415 adet olduğu belirtiliyor. Bu kuruluşlardan 24 tanesi, ulusal yayın başvurusunda bulunmuş olup, frekans tahsisi esnasında yaşanacak güçlüklerin bir göstergesi olarak görünüyor. Ulusal yayın başvurusunda bulunan TV kuruluşlarının 19 tanesi İstanbul merkezli. Diğerleri ise Sinop, Kocaeli, İzmir, Bursa ve Ankara merkezli kuruluşlar. Bölgesel yayın başvurusunda bulunan TV sayısı ise 16 ve bunlardan hiçbiri İstanbul firması değil. Bölgesellerde 3 firma ile İzmir öncü olmuş durumda. Muhtelif bölgelere yayılmış olan bölgesel yayıncılar, frekans tahsisinde biraz daha şanslı görünüyor. Ülkemizin hemen her iline

30 VıdeoGraph

www.rtuk.gov.tr

yayılmış olan 220 kuruluş ise, yerel yayın başvurusunda bulunmuş. 12 başvuru ile ilk sırada yer alan Ankara’yı, 10 başvuru ile Antalya takip ediyor. İstanbul’dan başvuran yerel yayıncı sayısı 7’de kalmış. 46 İstanbul’lu yayıncı kuruluşun çoğunluğu oluşturduğu kablo yayın başvurusunda bulunan TV sayısı ise 76. Bu grupta başvuru yapan 9 kuruluş, İzmir’i 2. sıraya taşımış. Uydu yayın başvurusunda bulunan 79 kuruluştan 62’si İstanbul merkezli. Toplam yayıncılara baktığımız zaman yayın kuruluşlarının merkezlerinin 1/3’ünü, İstanbul Merkezli yayın kuruluşları teşkil etmiş. Yıllardır kafalarda dolaşan soru, bugünlerde yine gündeme geldi. Frekans tahsisi ne zaman gerçekleşecek? Gündeme geldiğinde sektörü düşündürmeye başlayan frekans tahsisi, ne kadar erken olursa sektörün yerine oturması, gündemden düşmeyen bol kameralı gözetleme programlarının yerine kültürel ve eğitsel programlar ile kalitenin yükselmesi o kadar hızlı gerçekleşecek gibi görünüyor. Şu an frekans tahsisi yapılmasını istemeyenler de, aslında bu gerçekleştiğinde rahat nefes alacaklarını çok iyi biliyorlar. Sektörün her kesimini etkileyen frekans tahsisinin, bir an önce gerçekleşmesi dileği ile.... Not: Yukarıdaki sayısal bilgiler www.rtuk.gov.tr adresinden derlenmiştir.


1

100 metre uzunluğunda 100 metre/saniye hızla hareket eden bir tren 100 metre uzunluğundaki bir tüneli kaç saniyede geçer?

2

Size bir pasta ve yalnız bir bıçak getirdiler. Sadece arkadaşınız ve siz varsınız. Bu pastayı en adaletli olarak nasıl paylaşırsınız?

Fotoğraflar

Beyin Jimnastiği

Magazin

3 4

Necmi’nin doğum gününden üç gün sonrası olan cuma günü Cem’in evlilik yıldönümüdür. Necmi’nin doğum günüyse sekizinci günden altı gün sonrasıdır. Yarın dördüncü günse dün hangi gündür? Adamın biri yanında bir kurt, bir keçi ve kocaman bir baş lahana ile bir nehri geçmek ister. Ne var ki adamın elinde bulunan kayık ancak, kendisi ile birlikte bu üç şeyden yalnızca birisini taşıyacak kapasitededir. Adam yanında lahanayı götürse kurt kuzuyu yiyecek, kurdu götürse kuzu lahanayı yiyecektir. lahana ile keçinin güvenliği ise adamla birlikte olmaya bağlıdır. Adam nasıl yapmalı ki hem karşıya geçsin, bu üç şeyi de beraber geçirsin, aynı zamanda hiç birine bir zarar gelmesin. Siz olsaydınız ne yapardınız?

Hititler Filminin yapımcısı Tolga Örnek’in Yazdığı ve Yönettiği Gelibolu Belgesel filmi, 15 Mart 2005’te Lütfü Kırdar’da yapılan Gala ile tanıtıldı. 18 Mart 2005 günü tüm ülkede gösterime giren Gelibolu filmi, yaklaşık 6 yıllık bir ön hazırlığa dayanıyor. İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Türkiye arşivlerinde araştırma yapılan filmde İngiltere Kraliyet Savaş Müzesi, Avustralya Savaş Müzesi, Yeni Zelanda Kültür Bakanlığı ve Türk Askeri Müzeleri işbirliği yaptılar.

Uçak yolcularından ilginç sorular Uçağın içine anons yapabilir misiniz? Uçuşu kaçırınca başka bir uçuşa mı hak kazanıyoruz? Yurtdışı harcını kredi kartı ile ödeyebilir miyim? Neden cep telefonum çalışmıyor, bakar mısınız? Bana ‘danışmanın yanında desk var’ dediler. Danışmanın yanı neresi oluyor? Tuvalete gideceğim. Köpeğime bakar mısınız? İbrahim Tatlıses’in uçağı ne zaman geliyor? Para dolu çantam kayboldu. Anons eder misiniz?. Gece saatlerinde arayan bir kişi, her uçakta bulunan ve uçak düştüğünde bile sağlam kalan karakutu hakkında bilgi aldıktan sonra: ‘’Neden bütün uçağı karakutu malzemesinden yapmıyorsunuz, yolcuların canına kastediyorsunuz?

Şaşı bak, şaşır :)

Gelibolu belgeseli, High Definition formatında çekilerek 35 mm filme basıldı. 90 dakika süren film İngilizce - Türkçe olarak hazırlanmış. Yapılacak galalar ile birlikte Gelibolu, Nisan 2005’de dünya sinemalarında da gösterime girecek.

İlginç Sorular

Gelibolu HD Çekildi

Not: Cevaplar bir sonraki sayıda ve www.computorium.com’da yayınlanacaktır. Videograph Dergisi 5. Sayısındaki Soruların Cevapları 1) 2 kez üstüste gelir 2) 1 saat uyurum 3) Şöför sizsiniz 4) 154709863

VıdeoGraph 31


Sektörden Web Siteleri Sektörel Kurumlar

Zandar http://www.zandar.com

BAL Broadcast http://www.bal.co.uk DB Broadcast http://www.dbbroadcast.co.uk DTL Broadcast http://www.dtl-broadcast.com Vektor 3 http://www.vektor3.es Analog Way http://www.analogway.com

Okuyucu Mektupları Çankaya Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencisiyim. İleride sektörde çalışma planları yapıyorum. Derginize internette rastladım ve gelişim açısından iyi bir kaynak olarak gözlemledim. Ek olarak derginizde senaryo yazım teknikleri hakkında bilgilerde verirseniz sevinirim. Emrah SARI Niğde Özel Sungurbey Kolejinde Bilgisayar Öğretmenliği yapmaktayım. 2004 Bilişim Fuarı’nda VideoGraph Derginizi aldım ve beğendim. Derginizden Bilgisayar Kulübü olarak yararlanmak istiyoruz. Naci FIRAT Kocaeli Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencisiyim, derginizi yaptığı kaliteli yayınından dolayı kutlarım. İncelediğim kadarıyla VideoGraph özellikle iletişim sektörü açısından nitelik sahibi bir dergi, aynı yayın başarısını sürdürmeniz dileğiyle... Yönetmen Ömer Profesyonel olarak compositing alanında 3 yılı aşkın bir süredir çalışıyorum. Eyeon software şirketinin Digital Fusion programını kullanmaktayım ve hatta bu program hakkında çeşitli yazılarımda mevcut. Neyse, bu sektörde profesyonel anlamda bakış açılarına ve bunu destekleyen medya unsurlarına bizlerde elimizden gelen desteği vermek zorundayız. İyi çalışmalar. Hakan Pars POLAT Digital Fusion Artist

V

ıdeo

G

raph

İmtiyaz Sahibi Computorium Gelişmiş Bilgisayar Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. Adına

Zafer İPEKÇİ Yazı İşleri Müdürü Abdullah S. ŞEN Yayın Yönetmeni R. Sedat ÇÖLOĞLU Yönetici-Editör Tuğba ÖZ tuba@videograph.com.tr Sayfa Tasarımı Mehmet ÇİFCİ emcifci@videograph.com.tr Reklam Sorumlusu Emre ŞENAY esenay@videograph.com.tr Katkıda Bulunanlar Burhan EKER Erdem PEREMECİ Halil TANER İlker İŞGÖR Kaan ÇİÇEK Kaddafi TÜRK Osman YEL Selahattin ACAROĞLU Serkan KARARSLAN Volkan ÖZER Reprodüksiyon: Bay Grafik Baskı: Altan Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti. Adres Piyale Paşa Bulvarı Memorial Center A Blok Kat:10 Pk 34270 Okmeydanı-İstanbul/TÜRKİYE Tel: + 90 (212) 320 88 20 Fax: + 90 (212) 320 88 27 Web: www.videograph.com.tr E-Mail: info@videograph.com.tr

Marmara Koleji Radyo ve Televizyonculuk Teknik Lisesi bilgisayar öğretmeniyim. Derginizi öğrencilerim için okula gönderebilirseniz sevinirim. Harun YENİŞAN

Abonelik İçin: abone@videograph.com.tr

Derginizin iki sayısını da zevkle okudum, gerçekten iyi bilgiler verdiğine inanıyorum. Yeni sayıları da okumak istiyorum, ama diğerleri gibi tesadüfen değil. Hakan AKAR ATV Ses Servis Sorumlusu

VideoGraph’ta yayınlanan her türlü yazı-görüntülü malzeme izin almak ve kaynak göstermek koşuluyla kullanılabilir. Yayınlanan ilanların ve yazarların yazılarının tüm hukuki sorumluluğu firma ile kişilere aittir. VideoGraph Dergisi, Basın Yayın ve Meslek İlkeleri’ne bağlıdır.

VideoGraph 06  

Digital Video & Broadcast Magazine

Advertisement