Page 1


2

YILDIRIM DEĞİŞİYOR, BURSA GELİŞİYOR Binlerce yıllık geleneksel değerleriyle geleceğe yürüyen Bursa, Büyükşehir Belediyesi’nin “yeniden inşa” projesi kapsamında değişerek gelişimini sürdürmektedir. Bursa’ya hizmette sürekli yükselttiğimiz kalite anlayışımız şehrimizin yaşanılabilirliğini artırmakta, öncülük ve örneklik konumumuzu güçlendirmektedir. Geniş bir yelpazeye yayılan yatırım ağımızla “Marka Şehir Bursa” hedefine doğru ilerliyoruz. Bursa’mızın tüm özellikleriyle birlikte markalaşabilmesi için yatırımlarımızı Büyükşehir sınırlarındaki bütün ilçelerimize yayarak, şehrimizi her köşesiyle birlikte kalkındırma çabası içindeyiz. Amacımız her vatandaşımızın hizmetlerden eşit bir şekilde yararlanabilmesini sağlamaktır. Bursa’mızın güzide ilçelerinden biri olan Yıldırım’da, ulaşımdan yerleşime, tarihi mirastan çevreye, altyapıdan spora kadar hemen her alanda yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Bugün Yıldırım ile birlikte Osamgazi, Nilüfer, Gemlik, Kestel, Gürsu ve Mudanya’da yaptığımız yatırımlar sayesinde Bursa, ulusal ve uluslararası arenadaki prestijini sürekli artırmakta ve marka kent olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Büyükşehir sınırlarındaki tüm ilçelerimiz için ürettiğimiz projeler, yaptığımız yatırımlar Bursa’yı bütün değerleriyle birlikte canlı, dinamik ve yaşayan bir kent konumuna taşıyacaktır. Bursa’nın her köşesinde hemşehrilerimiz, insan merkezli, kucaklayan ve kuşatan belediyecilik anlayışımızın hayat bulmasına ortak olmaktadır. Destekleriyle bizlere güç veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum. RECEP ALTEPE Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı


İÇİNDEKİLER

Bursaray Kestel Hattı Yeni Teleferik Projesi Ankara-İzmir Yolu altı 30 Mt. lik Yol Mimar Sinan Bulvarı Eflak Caddesi Genişletmesi Vişne Caddesi Kamulaştırmaları Yeni Mahalle Piremir Yolu Derya Caddesi Genişliyor İsmetiye Samanlı Köprüsü Dağyolu Caddesi Esenevler Köprülü Kavşağı Kavşak Düzenleme Çalışmaları Ulaşım Filosu 13 Yaş Gençleşti Rogar Kapakları Yenileniyor Yeni Açılan Yollar Asfalt Kaplama Çalışmaları Asfalt Yama Çalışmaları Üstgeçitler Modernize Ediliyor Emirsultan Tüp Geçiti Emirsultan Meydanı Cephe Sağlıklaştırma Unesco Dünya Mirası Çalışmaları Kamulaştırma Çalışmaları

6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36 38 40 42 44 46 48 50

Ankara Yolu altı Büyükşehir Kaçak Yapılaşmaya El Attı Ovaya Büyükşehir Koruması Yollarda Temizlik Çalışması Sinekle Mücadele Dökümhane (Muallimzade) İncirli Hamamı Kamulaştırıldı Hamamlıkızık Hamamı Sosyal Tesisi Emirsultan Hamamı Emir Buhari Tekkesi Yıldırım Cami Minareleri Çukur Mescid Su ve Çeşme Kültürümüzün Yaşatılması Tarihi Eserlerin Aydınlatılması Feyzullah Paşa Mescidi Restorasyonu Emir Sultan Aşevi ve Sağlık Ocağı Restorasyon Çalışmaları Beş Yıldızlı Huzurevi Hanımlar Lokali Evde Hasta Bakım Hizmeti Barınma Evi Hünkar Köşkü Sosyal Tesisleri Busmek Kursları

52 54 55 56 57 58 60 62 64 66 68 70 72 74 76 78 80 82 84 86 88 90 92


Besaş Ekmek Sepeti Kampanyası Hikmet Şahin Kent Hali İtfaiye Teşkilatı Alo 153 Alo 188 Üniversite Adaylarına Teşvik Kent Gönüllüleri Gençlik Kampı Eğitim Çalışmaları Sosyal Yardımlar Tekerlekli Sandalye Yardımı Kırtasiye Yardımı Sosyal İçerikli Kampanyalar Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması Şehir Tiyatrosu Festival ve Şenlikler Büyükşehir Yayınları Büyükşehir Belediye Orkestrası Halkla İlişkiler Bursaspor Vakıfköy Tesisleri Şahin Başol Spor Kompleksi Adnan Kahveci Parkı ve Spor Tesisi Eski Eğitim Fakültesi Spor Salonu Karate Salonu

94 96 98 99 100 101 102 103 104 106 107 108 110 111 112 114 116 117 118 120 122 124 126

Değirmenönü Spor Tesisi

128

Şehit Piyade Er Nezir Akgül Spor Salonu 130 Erikli Yüzme Havuzu

132

Skate Park Açıldı

134

Gökdere Eğitim ve Spor Vadisi

136

Şükraniye Spor Sahası

138

Fidyekızık Spor Tesisleri

139

Okullara Spor Salonu Tesisleri

140

Amatöre Destek

142

Park Yapımı

144

Namazgah Parkı Restorasyonu

146

Çocuk Oyun Grupları

148

Spor Aletlerinin Konulması

150

Kent Mobilyaları

152

Dere Islahı Çalışmaları

154

Altyapı Yatırımları

156

İçme Suyu Hattı

158

Kanal Hattı İmalatı

162

Yağmursuyu Hattı İmalatı

166

Su Depoları

168


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

6

“BURSARAY KESTEL HATTI” İLE BURSA BATI VE DOĞUSUYLA BİRLİKTE KALKINIYOR

BURSARAY KESTEL HATTI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

7

Bu dönem programda olmamasına rağmen, çağdaş ve konforlu ulaşımı kentin doğu yakasıyla bir an önce buluşturmak amacıyla projelendirilen BursaRay Kestel hattının ihalesi yapıldı. Bursaray’ı Kestel’le buluşturacak olan 7 duraklı 8 kilometrelik hat üzerinde bulunan 3 adet köprünün genişletme çalışmaları Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılacak.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

8

BÜYÜKŞEHİR TELEFERİKLE ZİRVEYE ÇIKIYOR

YENİ TELEFERİK PROJESİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

9

1955 yılında projelendirilen ve 1963 yılında çalışmaya başlayan teleferik, proje kapsamında baştan sona modernize edilerek Oteller Bölgesi’ne ulaşacak. Toplam 8,84 kilometreyle dünyanın en uzun hatlı teleferiği olacak projede, halen çalışmakta olan Teferrüç, Kadıyayla ve Sarıalan istasyonlarına Oteller Bölgesi istasyonu da eklenecek. Tüm hattın yenilenmesinin ardından 8’er kişi kapasiteli 175 gondol tipi kabinle, sıra bekleme derdi de ortadan kalkacak.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

10

YALOVA YOLU İLE OTOSANSİT ARASINDA KAMULAŞTIRMA BAŞLADI

ANKARA-İZMİR YOLU ALTI 30 METRELİK YOL


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

11

Bursa’da kent içi ulaşıma nefes aldırmak amacıyla radikal bir kararla projelendirilen Soğanlı Bulvarı 30 metrelik imar yolunun Yalova Yolu Acemler arasında kalan 269 parselden 170’si ile anlaşma sağlanırken, yıkımlar da sürüyor. Öte yandan Yalova Yolu ile Otosansit arasında kalan bölümde kamulaştırma çalışmalarına başlandı.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

12

ANKARA YOLU’NA ALTERNATİFLER ARTIYOR

MİMAR SİNAN BULVARI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

13

Ankara Yolu’na paralel olarak projelendirilen ve Prof. Tezok Caddesi’ni Eflak Caddesi ile Erikli Mahallesi’ne bağlayan 1,5 kilometre uzunluğundaki Mimar Sinan Bulvarı hizmete açıldı. Geliş ve gidişleri 3 şerit, 2,5 metrelik de yaya yollarından oluşan projede, yolun gidiş ve geliş güzergahlarında farklı kot oluşumundan dolayı orta refüjde 950 metre uzunluğunda ortalama 2 metre yüksekliğinde betonarme istinat duvarı yapıldı.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

14

EFLAK CADDESİ ÜZERİNDEKİ BİNALAR YIKILDI

EFLAK CADDESİ GENİŞLETME


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

15

Büyükşehir Belediyesi, Mimar Sinan Bulvarı’nı Otosansit’e, oradan da Kestel’e kadar uzatmayı hedefleyen proje kapsamında Eflak Caddesi üzerinde bulunan iki binanın yıkımını tamamladı.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

16

YILDIRIM’IN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

VİŞNE CADDESİ’NDE 19 BİNANIN YIKIMI TAMAMLANDI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

17

Bebe konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda firmanın bulunması nedeniyle kent dışından çok sayıda işadamının da yoğun olarak kullandığı yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki cadde üzerinde kalan 19 bina kamulaştırılarak yıkımı tamamlandı. Cadde üzerinde asfaltlamanın yanında bordür, tretuvar düzenleme ve aydınlatma çalışmaları sürüyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

18

TELEFERİĞE ULAŞIM ARTIK DAHA KOLAY

YENİMAHALLE PİREMİR YOLU


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

19

Teleferiği Oteller Bölgesi ile buluşturacak olan proje bir taraftan devam ederken, kent merkezinden teleferiğe ulaşımı daha da kolaylaştırmak amacıyla projelendirilen Yenimahalle Piremir yolu hizmete açıldı. Yeni yolun hizmete açılmasıyla birlikte askeri lise binaları arasından geçen virajlı yolda yaşanan trafik sıkışıklığı da ortadan kalkmış oldu.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

20

YILDIRIM’DA ULAŞIM ALTERNATİFLİ HALE GELİYOR

DERYA CADDESİ GENİŞLİYOR


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

21

Yıldırım ilçesi Millet Mahallesi Derya Caddesi’nin bulunduğu bölgede ulaşıma hayat verecek projede uygulamalar başladı. 30 metrelik yol ile Doğu Yakın Çevre Yolu’nu birbirine bağlayacak olan arterde kamulaştırması yapılan 5 bina yıkılarak Yıldırım bölgesine nefes aldıracak bir bulvar daha açılmış oldu.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

22

YENİLENEN KÖPRÜ ULAŞIMA AÇILDI

İSMETİYE - SAMANLI KÖPRÜSÜ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

23

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ağır tonajlı araç yoğunluğu nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan ve Samanlı ile İsmetiye Mahalleleri’ni birbirine bağlayan Göl Kanalı üzerindeki köprüyü yeniledi. 23 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindeki köprü, düzenlenen törenle trafiğe açıldı.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

24

DİKEY YOLLARLA TRAFİK NEFES ALACAK

DAĞ YOLU CADDESİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

25

Dağyolu Caddesi’nin genişletilmesi için kamulaştırma çalışmalarının startı verildi. Mevcut genişliği bazı noktalarda 6 metreye kadar düşen yaklaşık 600 metre uzunluğundaki cadde kamulaştırma ve yıkım çalışmalarının ardından 15 metre genişliğe ulaşacak. Çalışmalar kapsamında yolda kalan 47 ayrı parsel üzerindeki 45 adet bina ile 10 adet arsa kamulaştırılacak.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

26

ANKARA YOLUNDA TRAFİK KESİNTİSİZ HALE GELİYOR

ESENEVLER KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

27

BursaRay Kestel hattı kapsamında projelendirilen Eserevler Köprülü Kavşağı, imar planlarında öngörüldüğü nokta olan Karayolları Şube Müdürlüğü’nün batısına yapılacak. Mevcut batçıklar gibi projelendirilecek çalışmanın ardından Erikli lambaları kaldırılacak ve Ankara Yolu üzerindeki trafik kesintisiz hale gelecek.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

28

PRATİK ÇÖZÜMLERLE TRAFİĞİN DÜĞÜMLERİ AÇILIYOR

KAVŞAK DÜZENLEME ÇALIŞMALARI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

29

Devam eden kavşak inşaatlarının yanında mevcut kavşaklarda da sağlıklaştırma çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda Yüksek İhtisas Kavşağı üzerine oluşturulan dönüş lupları ile trafikteki araç yığılmalarının önüne geçildi.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

30

KENTİÇİ TOPLU ULAŞIM GÜÇLENİYOR

ULAŞIM FİLOSU 13 YAŞ GENÇLEŞTİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

31

Kent içi toplu taşımada Bursalılar’ın daha rahat şartlarda seyahat etmelerini sağlamak amacıyla yeni alınan otobüslerle 5 yıl öncesine kadar 15 olan otobüs filosunun yaş ortalaması 2’nin altına düştü.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

32

ANAYOLLARDAKİ ROGAR KAPAĞI ÇİLESİ SONA ERİYOR

ROGAR KAPAKLARI YENİLENİYOR


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

33

Ana arterler üzerinde bulunan rogar kapaklarının standart hale ve yolla eşit yüksekliğe getirilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar hızla sürüyor. Çalışmalar kapsamında kent merkezindeki 12 bin rogar kapağının değiştirilmesi hedefleniyor.


34

BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

KARAPINAR MAH. AKTAŞTEPE MEVKİİ

ULAŞIM YATIRIMLARIYLA YILDIRIM NEFES ALIYOR

YENİ AÇILAN YOLLAR


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

KARINCALI DERE İMAR YOLU YUNUS EMRE MAH. DİKENCİLER CAD. ULUS MAH. USTA Sk. KARAPINAR MAH. 124. Sk. KARAAĞAÇ MAH. 413-444. Sk. KARAPINAR MAH. AKTAŞTEPE MEVKİİ VAKIFKÖY MAH. DELİÇAY Sk. ANKARA YOLU ŞÜKRANİYE SERVİS YOLU VATAN MAH. DENİZ CAD.

35

• • • • • • • • •

‘Ulaşılabilir bir kent’ hedefi doğrultusunda kent merkezinde ulaşımın sorun olduğu tüm noktalarda başlatılan çalışmalar hızla sürüyor. Bu çalışmalar kapsamında Yıldırım’da 5 kilometre yeni yol açma ve yol genişletme çalışması gerçekleştirildi.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

36

ASFALTSIZ YOL KALMIYOR

ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMALARI


ERİKLİ CAD., IŞIKLAR CAD., EĞİTİM CAD., PROF. TEZOK CAD., TELEFERİK MEYDANI, YILDIRIM BEYAZIT CAD., MEVLANA MAH. 5. YILDIRIM Sk., NAMAZGAH ÇELEBİ MEHMET BULVARI, NAMAZGAH CAD., SELÇUKBEY CAD., ŞÜKRANİYE YÜCE Sk., KAPLIKAYA POLİS LOJMANLARI, MEVLANA MAH. HAYRETTİN OĞLU CAD., MEYDANCIK MAH. TEKKE ÇIKMAZI-DERE Sk., YÜKSEK İHTASAS KAVŞAĞI, ERTUĞRULGAZİ MAH. HUZUREVİ CAD., MİMAR SİNAN KAVŞAĞI, BALARALTI MAH. 413-223-214-209. Sk., BAĞLARALTI MAH. 5. CD., EMİRSULTAN MAH. KABASAKAL-TEKÇİLER Sk., POLİS OKULU İÇİ, ULUS MAH. OKUL Sk., EMİRSULTAN TÜP GEÇİDİ, YILDIRIM ULAŞIM HİZM. İÇİ, ESENEVLER MAH. EMİN-EMİR CAD., HAMAMLIKIZIK YOLU, MOLLAARAP MAH. EŞREF ARABAYATAĞI, ASUMAN, BALIK, SARIGÜL, YEŞİLAY Sk., DEĞİRMENÖNÜ İLKÖĞRETİM OKULU, VAKIFKÖY İ.Ö.OK., KARINCALI DERE CAD., ULUS MAH. 2. ATAKAN Sk., ULUS MAH. ÇUKUR Sk., YİĞİTLER MAH. 208-217-218-239-239/1 Sk., HUZUREVİ İÇİ, YUNUS EMRE MAH. DİKENCİK CD., DEĞİRMENÖNÜ MAH. CUMALIKIZIK CAD., KAPLIKAYA GÖĞÜS HAST. İÇİ, DOĞAÇINARI MAH. VİŞNE CAD., ZÜMRÜTEVLER MAH. ÇİÇEK CAD., MİMAR SİNAN MAH. EMNİYET CAD., MOLLARAP

BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

BİLAL CAD., HACIVAT MAH. 116-303-305 ÜSTÜN ÜRDÜL Sk., SAMANLI İSMETİYE KÖPRÜSÜ,

MAH. İKİZ-CAMİ-BİRAY SOKAK

Yıldırım ilçe merkezi başta olmak üzere belde ve köylerdeki muhtelif mahallelerde stabilize yollar asfalt kaplanarak daha sağlıklı hale getirildi. Çalışmalar kapsamında Yıldırım genelinde 31 bin 34 ton asfalt kaplama gerçekleştirildi.

37

MAH. BALABANBEY İ.Ö.OK., ŞÜKRANİYE MAH. YÜCE Sk.-ANKARA YOLU BAĞLANTISI, SİNANDEDE


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

38

MEVCUT YOLLAR SAĞLIKLI HALE GETİRİLİYOR

ASFALT YAMA ÇALIŞMALARI : Merkezin yanı sıra merkeze bağlı belde ve köy yollarının daha sağlıklı hale getirilmesi amacıyla toplam 16 bin 736 ton asfalt yama işlemi gerçekleştirildi.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

39

ORTABALAR MAH., GÜLLÜK MAH., KARAPINAR MAH. MUH. Sk.LAR, KANUNİ CAD., ERTUĞRULGAZİ BELEDİYE LOJMANLARI, ESENEVLER ERDOĞAN CAD., ANADOLU MAH. MUH. Sk.LAR, ANKARA YOLU, ERTUĞRULGAZİ MAH. MUH. Sk.LAR, EŞREFİLER CAD., KURTBASAN MAH. MUH. Sk.LAR, SAMANLI MAH. AĞAKÖY YOLU, ŞÜKRANİYE MAH. ANKARA YOLU, VAKIFKÖY YOLU, YAKINDOĞU ÇEVRE YOLU, SAMANLI YOLU, ÇEVİK KUVVET ÖNÜ, EMİRSULTAN MEYDANI, HAMAMLIKIZIK YOLU, KARAPINAR MAH. 245. Sk., POLİS OKULU KAVŞAĞI, VİŞNE CAD., YILDIRIM KAYMAKAMLIK OTOPARKI, EMİRBUHARİ İ.ÖĞ.OK. GİRİŞİ, DOĞUYAKIN ÇEVRE YOLU, KARAPINAR CAD., KARAPINAR MAH. 163-103. Sk., KARAPINAR MAH. 16. CD., ERİKLİ ERDOĞAN CD., ŞÜKRANİYE MAH. ŞEN Sk., VATAN MAH. KISMET CAD., ULUS MAH. KIBRIS ŞEHİTLERİ CAD., SAMANLI MAH. MUH. Sk.LAR, EMİRSULTAN MAH. DOYURAN CAD., ANKARA YOLU HACIVAT KÖPRÜSÜ, EĞİTİM CAD., MİMAR SİNAN KAVŞAĞI, MİMAR SİNAN MAH. MUH. Sk.LAR, ANKARA YOLU DSİ ÖNÜ, MESKEN MAH. SİNANDEDE CAD., MİMAR SİNAN MAH. EFLAK CAD., ORTABAĞLAR MAH. ORTABAĞLAR CAD., ERTUĞRULGAZİ KAVŞAĞI, İHTİSAS KAVŞAĞI, KARAPINAR MAH. 124. Sk., KURTBASAN CAD., ORTABAĞLAR MAH. MUH. CD., VATAN MAH. VATAN CAD., YAVUZSELİM MAH. SU DEPOSU CAD., YAVUS SELİM MAH. YENER Sk., YUNUSEMRE MAH. KÖPRÜ CAD., ZÜMRÜTEVLER MAH. ÇİÇEK CAD., SAMANLI MAH. VATAN-YÜCEL-YİĞİTLER CAD., VAKIFKÖY SPOR TESİSLERİ, YILDIRIM İHL GİRİŞİ, YENİBAĞLAR MAH. HAKİMİYET CAD., BAĞLARALTI MAH. 410. Sk., EMİRSULTAN CAD., YAKINDOĞU ÇEVRE YOLU, KASIMÖNADIM BULVARI, ORTABAĞLAR MAH. MEHMET AKİF CAD. KESKİN Sk., HAMAMLIKIZIK YOLU, SAMANLI İSMETİYE ARASI KÖPRÜ BAĞLANTI YOLU, DUAÇINARI KARLIDAĞ CAD., HACIVAT MAH. SPOR SAHASI, TELEFERİK IŞIKLAR LİSESİ, YAVUZ SELİM MAH., DEVRENGEÇ KARINCALI DERE CAD., DUAÇINAR MAH. UZUN CD., ERTUĞRULGAZİ MAH. İNAN Sk., KARLIDAĞ CAD., YAVUZSELİM MAH. SUDEPOSU CAD., YİĞİTLER TOKİ YOLU, MUH. CD. VE Sk.LAR, DUAÇINARI MAH. VİŞNE CAD., ŞEVKET YILMAZ DOĞUM EVİ GİRİŞİ, YİĞİTLER MAH. MUHTARLIK BİNASI ÇEVRESİ, BAĞLARALTI 2. CD., ANKARA YOLU ÇEVİK KUVVET GİRİŞİ, MEHMETAKİF MAH. ÇEVRE YOLU BAĞLANTISI, HAMAMLIKIZIK YOLU, ANKARA YOLU OTOSANSİT ÖNÜ, 152 EVLER MAH. YUNUS EMRE İ.Ö.OK. İÇİ, GÖĞÜS HASTANESİ GİRİŞİ, VATAN MAH. Ş.P.ER NEZİR AKGÜL İLKÖĞRETİM OKULU, ERİKLİ MAH. ERİKLİ CAD. EZİNE Sk., BAĞLARALTI MAH. 2. CD. - 3. CD. BAĞLANTISI, ANKARA YOLU DSİ ÖNÜ, SELÇUKBEY CAD., TEZOK CAD.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

40

ÜSTGEÇİTLER YENİLENİYOR

ÜSTGEÇİTLER MODERNİZE EDİLİYOR


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

41

Ankara Yolu’nun kuzey ve güney bölgelerindeki mahalleleri birbirine bağlayan yaya üst geçitleri yeniden düzenleniyor. Kent girişini daha estetik hale getirmenin yanında yayaların can güvenliği için projelendirilen çalışmalar kapsamında Çevik Kuvvet önü, Arabayatağı, Değirmenönü ve Et-Ba Kurumu önü yaya üstgeçitleri modernize ediliyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

42

EMİRSULTAN TRAFİĞİNE KALICI ÇÖZÜM

EMİRSULTAN TÜP GEÇİDİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

43

Bursa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden Emirsultan semtinin daha yaşanılır hale gelmesi ve bu bölgede yıllardır yaşanan trafik sıkışıklığının giderilmesi amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm projesinde en zorlu bölüm tamamlandı. Proje kapsamında inşaatı tamamlanan 200 metre uzunluğundaki tüp geçit araç trafiğine açılırken, Doyuran Caddesi üzerindeki tüp geçidin iç duvarları Türk ve Osmanlı motiflerinin bulunduğu rölyeflerle süslendi.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

44

EMİRSULTAN MEYDANINA KAVUŞTU

EMİRSULTAN MEYDANI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

45

Bursa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Emirsultan semtinin daha yaşanılabilir hale gelmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında 200 metrelik tüp geçidin trafiğe açılmasının ardından, 4 bin metrekarelik meydan, 50 konut, 13 dükkan ve 200 araçlık otoparkın yapım çalışmalarında sona gelindi.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

46

KURTULUŞ CADDESİ YILDIRIM’IN VİTRİNİ OLUYOR

CEPHE SAĞLIKLAŞTIRMA


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

47

Atatürk, Cumhuriyet ve Altıparmak Caddeleri’nde uygulanan cephe sağlıklaştırma projesinin bir benzeri Kurtuluş Caddesi’nde uygulanacak. Kurtuluş Caddesi Yıldırım vitrini olacak.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

48

BURSA DÜNYA VİTRİNİNE ÇIKIYOR

UNESCO DÜNYA MİRASI ÇALIŞMALARI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

49

Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma yönünde bugüne kadar yapılan çalışmaların, ‘UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girerek taçlandırması amacıyla yürütülen çalışmalar hızla sürüyor. Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında listeye alınması istenen Cumalıkızık ile Tarihi Hanlar Bölgesi’yle ilgili yönetim planı oluşturuluyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

50

YILDIRIM YENİDEN İMAR EDİLİYOR

KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

YENİ MAHALLE ŞÜKRANİYE MEYDANCIK HOCATAŞKIN MİLLET BAĞLARALTI ERİKLİ-ESENEVLER ANADOLU-DUAÇINAR SELİMZADE

51

• • • • • • • • •

Yıldırım İlçesi’nde başta ulaşım ve sosyal donatı alanlarının oluşturulması amacıyla 35 parselde 36 binanın kamulaştırması yapıldı. Son iki yılda kamulaştırmaya 6.206.566 TL. harcandı.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

52

HİZMET YOLUN ALTINA İNİYOR

ANKARA YOLU ALTI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

53

Hacıvat ve Şirinevler mahallelerinin çehresini değiştirecek projeler kapsamında, Hacıvat Deresi özellikli bir rekreasyon alanı olacak, planlarda görünmesine rağmen uygulamada bulunmayan yollar yaya ve araç trafiğine açılacak. Şirinevler Mahallesi’ni ikiye bölen Yakın Doğu Çevre Yolu’nun altına geçit yapılması için proje hazırlıkları başlatıldı


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

54

SÖZDE DEĞİL SAHADA MÜCADELE

BÜYÜKŞEHİR KAÇAK YAPILAŞMAYA EL ATTI: Bursa’nın en önemli sorunlarının başında gelen kaçak yapılaşmayla mücadele konusunda ilk kez bu dönemde aktif bir rol oynayan ve valilik ile birlikte bu konuda tek otorite olan Büyükşehir Belediyesi, kaçak inşaatla mücadele konusunda Yıldırım’da da kararlı tutumunu sürdürüyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

55

OVA KORUMA ALTINDA

OVAYA BÜYÜKŞEHİR KORUMASI: Bursa´nın verimli topraklarının artık daha fazla kaçak yapılaşma kurbanı olmaması için başlatılan mücadele kapsamında ovanın hala yeşilliğini koruyan ve “Bursa ovası koruma alanı” ilan edilen bölümü tel örgüyle çevrilerek, kaçak yapılaşmayla ilgili tabelalar asıldı.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

56

TÜM ANA ARTERLER TEMİZLENİYOR

YOLLARDA TEMİZLİK ÇALIŞMASI: Yıldırım ilçe merkezindeki tüm ana arterler, özel donanımlı araçlarla periyodik olarak süpürülüyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

57

ÖNEMLİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU ORTADAN KALKTI

SİNEKLE MÜCADELE: Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri

Müdürlüğü’ne bağlı tam donanımlı ekipler sinekle mücadele çalışmalarını özellikle yaz aylarında 24 saat aralıksız sürdürüyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

58

ÖNEMLİ BİR KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK

DÖKÜMHANE (MUALLİMZADE) HAMAMI RESTORASYONU


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

59

Uzun süre dökümhane olarak kullanılması nedeniyle Dökümhane Hamamı olarak anılan İncirli Caddesi üzerinde bulunan harabe halindeki yapının bölgeye yakışır hale getirilmesi için çalışmalara başlandı. Günümüzde depo olarak kullanılan hamam, restorasyon çalışmaları kapsamında kamulaştırıldı. Çalışmalar tamamlandığında bölge, sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılabileceği tarihi bir mekana kavuşacak.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

60

YILDIRIM’A DEĞER KATACAK

İNCİRLİ HAMAMI KAMULAŞTIRILDI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

61

İncirli Caddesi üzerinde yer alan İncirli Hamamı restore edilerek bölgenin sosyal ve kültürel ihtiyaçları çerçevesinde değerlendirilecek. Yapının kamulaştırılması için başlatılan çalışmalar tamamlandı. Tarihi yapının çevresindeki binalar da kamulaştırılırken, restorasyon amaçlı projenin çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

62

KÜLTÜREL MİRAS YAŞATILIYOR

HAMAMLIKIZIK HAMAMI SOSYAL TESİSİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

63

Restorasyon çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiği Hamamlıkızık Hamamı restorasyonu ile Kızık köylerinin sosyokültürel mirasının yaşatılması ve geleceğe aktarılmasının yanında köylerin özgün kimliklerinin korunmasına da katkı sağlanıyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

64

EMİRSULTAN’A DEĞER KATTI

EMİRSULTAN HAMAMI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

65

Bursa’nın en çok ziyaret edilen tarihi ve kültürel merkezlerinden biri olan Emirsultan’da bölge trafiğini önemli ölçüde rahatlatan tüp geçidin trafiğe açılmasının ardından, meydan düzenlemesinin yanında restore edilerek semte kazandırılan Emirsultan Hamamı’nda çalışmalar son aşamaya geldi.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

66

EMİR BUHARİ TEKKESİ GÜNYÜZÜNE ÇIKIYOR

EMİR BUHARİ TEKKESİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

67

Emirsultan Mahallesi’nde Emirsultan Hamamı yanında yer alan Emir Buhari Tekkesi, rekonstrüksiyon çalışmalarıyla yeniden gün yüzüne çıkıyor. Tabanda 210 metrekare alan üzerinde bulunan tarihi tekke toplam 355 metrekare inşaat alanına sahip. Zemin katta 50 metrekare açık alan ile 1 adet idari birim, 2 adet kitap kafe odası ve sofa bulunan tekkenin 145 metrekare olan birinci katında 45 metrekare açık alan ile 2 adet kitap kafe odası bulunuyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

68

BURSA ÖZLENEN SİLUETİNE KAVUŞUYOR

YILDIRIM CAMİ MİNARELERİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

69

Yıldırım Camii’nin 1854 depreminde ve 1949 yılında yaşanan doğal afetlerde yıkılan iki minaresini orijinaline uygun olarak yeniden ayağa kaldırma çalışmaları hızla sürüyor. 1854 depreminde yıkılan ve bir daha yapılamayan minare ile 1949 yılında yıkılan diğer minare kısa zamanda orijinaline uygun olarak yeniden ayağa kaldıralacak, ardından led sistemle aydınlatılacak tarihi yapı, geceleri de kentin her noktasından görülebilecek.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

70

HARABE YAPI KİMLİĞİNİ BULUYOR

ÇUKUR MESCİT


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

71

Yıldırım İlçesi sınırlarında tamamı yıkılan ve sadece iki duvarı günümüze ulaşan Çukur Mescit, aslına uygun olarak restore edildikten sonra ibadete açılacak. Yıldırım Külliyesi’nin güneyinde Baruthane Caddesi üzerinde yer alan, uzun yıllar işyeri ve dokuma atölyesi olarak kullanıldıktan sonra kaderine terk edilen ve mülkiyeti Azizoğlu Halka Hizmet Binaları Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne ait olan Çukur Mescit’in restorasyonu ile ilgili proje çalışmaları sünüyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

72

TARİHİ ÇEŞMELER KENTE KAZANDIRILIYOR

SU VE ÇEŞME KÜLTÜRÜNÜN YAŞATILMASI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

73

Evliya Çelebi’ye, “Velhasıl Bursa sudan ibarettir” dedirten şifalı suların aktığı tarihi çeşmeler restore edilerek Bursa’ya kazandırılırken, şehirdeki su ve çeşme kültürünün de canlı tutulması hedefleniyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

74

KENT ZİYNETLERİ IŞIL IŞIL

TARİHİ ESERLERİN AYDINLATILMASI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

75

Gündüzleri birer cevher gibi kenti süsleyen tarihi yapıların aydınlatılarak, geceleri de Bursa’ya ayrı bir güzellik katması sağlandı. Bu kapsamda Tophane Saat Kulesi’nden sonra Emirsultan, Ulucami ve Yeşil Külliyesi’nde de aydınlatma uygulaması gerçekleştirildi.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

76

FEYZULLAH PAŞA MESCİDİ ORTAYA ÇIKARILIYOR

FEYZULLAH PAŞA MESCİDİ RESTORASYONU


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

77

Emirsultan Gasilhanesi’nin bulunduğu alana projelendirilen Emirsultan Sağlık Ocağı ve Aşevi projesi kapsamında önemli bir tarihi eser de ayağa kaldırılıyor. Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılan ve günümüzde özel mülkiyette bulunan harabe halindeki Feyzullahpaşa Mescidi, kamulaştırılarak restore edilecek. Tarihi mescit işlevlendirilerek Bursa’ya kazandırılacak.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

78

AŞEVİ KÜLTÜRÜ YAŞATILACAK

EMİRSULTAN AŞEVİ VE SAĞLIK OCAĞI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

79

Emirsultan Gasilhanesi’nin bulunduğu alana projelendirilen Hocataşkın Sağlık Ocağı ve Aşevi’nin temeli atıldı. Sağlık ocağı ile Hocaşkın Mahallesi’ndeki vatandaşların en önemli ihtiyaçlarından biri giderilirken, aşevi ise yoksul vatandaşlara hizmet verilecek. Proje kapsamında Feyzullah Paşa Mescidi gün yüzüne çıkarılırken, bölgeye bir de park kazandırılacak.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

80

TESCİLLİ YAPILAR AYAĞA KALDIRILIYOR

RESTORASYON ÇALIŞMALARI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

81

Tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında Fidyekızık Konağı, Boyacıkulu Mektebi ve Çobanbey Eski Fabrika binasının yeniden ayağa kaldırılması için çalışmalar sürüyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

82

BULDUK ÇELİK HUZUREVİ AÇILDI

5 YILDIZLI HUZUREVİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

83

Büyükşehir Belediyesi Huzurevi bahçesinde hayırsever Nihal Sofuoğlu tarafından yaklaşık 35 yıl önce Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanan arazi üzerinde inşaatına başlanan ancak bugüne kadar bir türlü tamamlanamayan Huzurevi, hayırsever işadamı Faik Çelik tarafından tamamlarak hizmete açıldı.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

84

YILDIRIMLI HANIMLARIN BULUŞMA NOKTASI OLACAK

HANIMLAR LOKALİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

85

Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen hanımlar lokali ilçedeki hanımların buluşma noktası olacak.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

86

SAĞLIK HİZMETİ VATANDAŞIN AYAĞINA GELİYOR

EVDE HASTA BAKIM HİZMETİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

87

Geçtiğimiz yıl uygulamaya alınan evde yaşlı ve hasta bakımı hizmeti, sağlık alanında önemli bir eksikliği giderdi. Bakacak kimsesi olmayan özellikle yatağa bağımlı hastalar Evde Hasta ve Yaşlı Bakım Merkezi’nde görevli uzman sağlık personeli sayesinde hayata tutunmaya başladı. Merkezde bugüne kadar 3 bin 843 kez doktor muayenesi, bin 170 kez uzman muayenesi, 20 bin 147 kez hemşire bakımı, 3 bin 550 kez fizyoterapi ve 3 bin 834 kez hasta bakım hizmeti verildi.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

88

KİMSESİZLERE SICAK YUVA

BARINMAEVİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

89

Kimsesi olmadığı için kalacak yer bulamayan ve yoksullukla mücadeleye direnemeyen vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan barınma eviyle sıcak bir yuvaya kavuştu.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

90

TARİHİN TANIĞI HÜNKAR KÖŞKÜ

HÜNKAR KÖŞKÜ SOSYAL TESİSLERİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

91

Sultan Abdülhamit Han döneminde yüzlerce usta getirilerek, 19 günde inşa edilen ve Atatürk’ün ziyaret ettiği bu köşkün havasını Bursalılar’ın da soluması için açılan ve 160 yıllık geçmişiyle tarihe tanıklık eden Hünkar Köşkü’ndeki sosyal tesis, eşsiz Bursa manzarasıyla konuklarını ağırlıyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

92

BURSA’NIN HALK ÜNİVERSİTESİ

BUSMEK KURSLARI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

93

Meslek edindirme kursları kapsamında Yıldırım’da 1 kurs merkezinde 10 branşta 245 kursiyere eğitim veriliyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

94

EKMEĞİMİZİ PAYLAŞIYORUZ

BESAŞ EKMEK SEPETİ KAMPANYASI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

95

Bursa Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden BESAŞ’ın sosyal sorumluluk projeleri kapsamında hayata geçirdiği kampanya ile BESAŞ’a yapılacak 60 TL’lik yardım, ihtiyaç sahibi ve yoksul vatandaşların sofralarına 120 ekmek olarak dönüyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

96

GIDA GÜVENLİĞİ BÜYÜKŞEHİR’İN DENETİMİNDE

HİKMET ŞAHİN KENT HALİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

97

Yıllık 300 bin tonluk işlem hacmi ile sadece Bursa’ya değil, bölgeye hitap eden Kent Hali bünyesindeki tam donanımlı laboratuvar ile vatandaşlar güvenli gıdaya daha kolay ulaşıyor. Bunun yanında kayıt dışını önlemek amacıyla İzmir Yolu Karacaoba, Orhaneli Yolu Misi, Mudanya Yolu Geçit ve İstanbul Yolu Engürücük mevkiinde kontrol istasyonları oluşturuluyor.


98

BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

0 1 1 O L A

CAN VE MAL GÜVENLİĞİ BÜYÜKŞEHİR’E EMANET

İTFAİYE TEŞKİLATI: 60 kişilik arama-kurtarma ekibi, 10 kişilik dağcı arama-kurtarma ekibi, 22 kişilik NBC ekibi olmak üzere toplam 14 noktada 54 araç ve 253 personelle müdahale, önlem, denetim ve eğitim hizmetlerini sürdürüyor. Norm kadro oranı yüzde 64’e çıkarken, Yıldırım başta olmak üzere tüm ilçelere itfaiye hizmeti veriliyor.


99

BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

3 5 1 O AL

HALKLA KESİNTİSİZ 24 SAAT İLETİŞİM

ALO 153: Alo 153 hattı sayesinde vatandaşlarla haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz irtibat sağlanıyor. Bu numarayı arayan vatandaşların sorunları, ilgili birimlere yönlendirilerek çözüme kavuşturuluyor.


100

BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

8 8 1 O AL

TÜM CENAZE HİZMETLERİ BİR TELEFON KADAR YAKIN

ALO 188 : Kentin farklı noktalarındaki cenaze hizmetlerinin Acemler’de tek merkezde hizmete girmesinin ardından Alo 188 hattı ile vatandaşlara tüm cenaze hizmetleri ücretsiz olarak veriliyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

101

BAŞARILI GENÇLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

ÜNİVERSİTE ADAYLARINA TEŞVİK: Zorlu üniversite maratonu öncesi düzenlenen kampanya kapsamında, üniversite sınavında Türkiye genelinde ilk 10’a giren 2 öğrenci otomobil, ilk bine giren 149 öğrenci de laptopla ödüllendirildi.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

102

GENÇLERİMİZE KENTLİLİK BİLİNCİ AŞILANIYOR

KENT GÖNÜLLÜLERİ GENÇLİK KAMPI: 13 ile 15 yaşları arasındaki gençlere kentlilik bilinci aşılama fikriyle düzenlenen Kent Gönüllüleri Gençlik Kampı, kendini tanıyan, araştırmacı, çevreye ve sorunlara duyarlı bir gençlik oluşumuna katkıda bulunurken, hayallerindeki tatili yaşama fırsatı yakalayan gençler, unutulmaz dostluklara ve anılara da sahip oluyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

103

BİLİNÇLİ BİREYLER YETİŞTİRİLİYOR

EĞİTİM ÇALIŞMALARI: Kentin fiziki anlamda daha yaşanılabilir ve sağlıklı hale getirilmesi amacıyla her köşede yatırımlar sürerken, yeni neslin özellikle çevre ve kentlilik konularında daha bilinçli hale getirilmesi amacıyla ilköğretim okullarında eğitim seminerleri düzenleniyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

104

SOSYAL YARDIMLARLA YÜZLER GÜLÜYOR

SOSYAL YARDIMLAR


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

105

Kent merkezinin yanı sıra Yıldırım başta olmak üzere tüm ilçelerde belirlenen ihtiyaç sahibi vatandaşlara, giyecek, yakacak ve gıda yardımları düzenli olarak yapılıyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

106

ENGELLERİ ORTADAN KALDIRIYORUZ

TEKERLEKLİ SANDALYE YARDIMI: Bursa’yı sağlıklı bir kent haline getirmek için gerekli altyapı çalışmalarını hızla sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyeciliğin gereği olarak Yıldırım başta olmak üzere tüm ilçelerde ihtiyaç sahibi vatandaşlara akülü araç ve işitme cihazı dağıtarak tüm engelleri ortadan kaldırıyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

107

KIRTASİYE YARDIMIYLA EĞİTİME BÜYÜK DESTEK

KIRTASİYE YARDIMI: İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ‘YGS Geri Kazanım Sınavı’ için partner olan Büyükşehir Belediyesi, eğitime bir kez daha yardım elini uzattı. 2010-2011 eğitim öğretim yılı başında 17 bin öğrenciye kırtasiye yardımı yapan Büyükşehir Belediyesi, YGS geri kazanım sınavını da üstlendi.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

108

HALKIMIZ HER ALANDA BİLİNÇLENDİRİLİYOR

SOSYAL İÇERİKLİ KAMPANYALAR


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

109

Özellikle kış aylarında yaşanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı halkı bilinçlendirme kampanyası sürüyor. Ayrıca unutulmaya yüz tutan selamlaşma alışkanlığımız ve yaya kaldırımlarının işgalinin önlenmesine yönelik bilinçlendirici kampanyalar da periyodik olarak devam ediyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

110

YILDIRIM’DA DANS RÜZGARI ESTİ

ALTIN KARAGÖZ HALK DANSLARI YARIŞMASI : Bu yıl 24.’sü düzenlenen ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda Bulgaristan ekibi, nefes kesen performansıyla birinci olarak ‘Altın Karagöz’ ödülünü kazandı. Yarışmaya katılan gruplar Yıldırım başta olmak üzere tüm ilçelerde yaptıkları gösterilerle beğeni topladı.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

111

BURSA TİYATROYLA BULUŞUYOR

ŞEHİR TİYATROSU: En özel oyunları sahneleyen Şehir Tiyatrosu, tiyatro sanatını kentin her yanında yaşayan vatandaşlarla buluşturuyor. Düzenlenen ilçe turneleriyle tüm vatandaşlar tiyatroyla buluşturuluyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

112

YILDIRIM FESTİVAL VE ŞENLİKLERLE RENKLENDİ

FESTİVAL VE ŞENLİKLER


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

113

Kültür ve sanat faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen organizasyonlar sayesinde vatandaşlarımız muhteşem bir dayanışma örneği sergiliyor. Temaşa-i Ramazan Etkinlikleri, 7 ilçede Beyaz Koza Yaz Şenlikleri, Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, Yazlık Sinema Gösterileri, Erguvan Bayramı, Şehir Kütüphanesi Etkinlikleri, Sokak Oyunları Şenliği ve Ülkeler Panayırı gibi etkinlikler yoğun katılımla gerçekleştirildi.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

114

KENTİN HAFIZASI KİTAPLARDA TOPLANIYOR

BÜYÜKŞEHİR YAYINLARI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

115

“Bursa Kütüğü”, Kızık Köylerini anlatan “Uludağ’ın Beşibirliği; Bursa Kızık Köyleri”, Osmanlı çarşılarının tüm yönlerinin ele alındığı “Çarşı’nın Öyküsü” ve “Ziraat Mektebi” gibi bir eserlerin yanında “Kukla ve Gölge Tiyatrosu”, “Uludağ Buluşmaları”, “Yarhisar Gezileri”, “1896 Baharında Bursa”, “Süheyl Ünver’in Bursa Defteri” ve İstanbullu bir müverrih olan Hüseyin Vassaf’ın Bursa’ya yaptığı araştırma ve inceleme gezisi notlarından oluşan “Bursa Hatırası”, ‘Osmanlı’dan günümüze Bursa’da spor’ ve “Bursa Hazireleri” gibi eserler kütüphanelerdeki yerini aldı.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

116

SANATSAL ETKİNLİKLER VATANDAŞIN AYAĞINA GİDİYOR

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ORKESTRASI : Büyükşehir Belediye Orkestrası, kültür sanat faaliyetlerini kent merkezinin yanında merkeze bağlı ilçe ve köylerde de vatandaşlarla buluşturuyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

117

HALKLA İLİŞKİLER

Özel günler, cenaze törenleri ve açılışlara tebrik ve taziye mesajları gönderiliyor. Vatandaşlarımızın dertlerine ortak oluyor, sevinçlerini paylaşıyoruz.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

118

YENİ YILDIZLAR BU TESİSTE YETİŞECEK

BURSASPOR VAKIFKÖY TESİSLERİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

119

Bursaspor Vakıfköy Orhan Özselek Tesisleri’nde yapılan düzenlemelerle, Vakıfköy Tesisleri Bursa’ya ve Bursasporlular’a yakışır hale getirildi. Tesislerdeki yaklaşık bin 600 metrekarelik alanda bulunan 2 binanın tamamı çatısından tabanına kadar revize edilerek çevre düzenlemeleri yapıldı. Tesislerdeki saha ise suni çimle kaplandı.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

120

SPORA VE SPORCUYA TAM DESTEK

ŞAHİN BAŞOL SPOR KOMPLEKSİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

121

Yunus Emre Mahallesi’nde temeli atılan Yunus Emre Şahin Başol Spor Kompleksi’nde inşaat hızla sürüyor. İçerisinde spor salonu, yüzme havuzu, standartlara uygun 1 futbol sahası, 2 halı saha, 1 tenis kortu, koşu parkuru ve açık hava spor alanlarının bulunacağı tesis, tam bir sağlıklı yaşam kompleksi olacak.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

122

SPORA VE SPORCUYA TAM DESTEK

ADNAN KAHVECİ PARKI VE SPOR TESİSİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

123

Mesken Adnan Kahveci Parkı ve Spor Tesisleri ile ilgili proje çalışmaları tamamlandı.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

124

ESKİ SALON SPORUN HİZMETİNDE

ESKİ EĞİTİM FAKÜLTESİ SPOR SALONU


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

125

Bursa’ya farklı spor kompleksleri kazandırarak halkımızın spora yönelmeleri için bu alandaki tüm eksikleri giderme amacıyla hazırlanan projelerden biri olan eski Eğitim Fakültesi Spor Salonu yenilenerek hizmete sunuldu. Büyükşehir Belediyespor Kulübü Güreş Takımı’nın idman ve kamp yapacağı eski Eğitim Fakültesi’nin yanı sıra spor salonu bulunmayan semtlere yapılacak tesislerin projelendirme çalışmaları devam ediyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

126

UZAK DOĞU SPORLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

KARATE SPOR SALONU


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

127

Sporun tüm branşlarına katkı veren Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan 250 m2 taban alanına iki katlı spor salonunda karate, judo, aikido, güreş, boks gibi sporlar yapılabilecek tesis içerisinde 2 adet salon, soyunma odaları, duşlar, wc ve sauna yer alıyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

128

GELECEĞE YATIRIM SÜRÜYOR

DEĞİRMENÖNÜ SPOR TESİSİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

129

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘sağlıklı yaşanılabilir bir kent’ hedefi doğrultusunda sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla yaptırdığı Değirmenönü Spor Salonu’nu eğitimin hizmetine sundu.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

130

EĞİTİM KURUMLARININ İHTİYAÇLARI GİDERİLİYOR

ŞEHİT PİYADE ER NEZİR AKGÜL SPOR SALONU


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

131

Bursa’nın tüm branşlarda ‘spor başkenti’ olması hedefiyle kentin her köşesinde sürdürülen yatırımlardan biri olan Şehit Piyade Er Nezir Akgül İlköğretim Okulu Spor Salonu inşaatı tamamlandı. Toplam 720 metrekare alan üzerine inşa edilen ve 450 metrekare oyun alanına sahip olan spor salonu, basketbol, voleybol gibi tüm salon sporlarının yapılmasına uygun halde dizayn edildi.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

132

YILDIRIM’IN İLK KAPALI YÜZME HAVUZU

ERİKLİ YÜZME HAVUZU


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

133

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Erikli Kapalı Yüzme Havuzu’nun temeli atıldı. Yıldırım’daki ilk kapalı yüzme havuzu olan tesis, bölge halkına 4 mevsim havuz keyfi yaşatacak.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

134

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KAYKAY PİSTİ

SKATEPARK AÇILDI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

135

5 bin metrekarelik alanı ile Türkiye’nin en büyük kaykay parkı olan Skatepark, Kaplıkaya Cazibe Merkezi’nde hizmet veriyor. Gençler artık, hem kendilerini hem de yayaları tehlikeye sokmadan en güzel gösterilerini özel olarak hazırlanan parkurlarda rahatlıkla yapabiliyorlar. Skatepark; kaykay, paten ve bmx sporcularının buluşma noktası oldu.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

136

GÖKDERE VADİSİ KENTİN YENİ YAŞAM ALANI OLUYOR

GÖKDERE EĞİTİM VE SPOR VADİSİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

137

Gökdere Eğitim ve Spor Vadisi; 250 bin metrekare alanda, içerisinde 180 metre yükseklikte kulenin de bulunduğu projesiyle Bursa’nın yaşam merkezleri arasına katılıyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

138

GENÇLER DAHA SAĞLIKLI ORTAMDA SPOR YAPACAK

ŞÜKRANİYE SPOR SAHASI: Gençlerin daha sağlıklı ortamlarda spor yapmaları hedefi doğrultusunda Şükraniye Mahallesi’ne yeni bir tesis kazandırılıyor. Yaklaşık 3 bin 100 metrekare alan üzerinde futbol sahası ve soyunma birimleri yapımına yönelik mimari uygulama projeleri hazırlanırken, mühendislik projelerinin hazırlıkları sürüyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

139

YILDIRIM’DA SPORA YATIRIM SÜRÜYOR

FİDYEKIZIK SPOR TESİSLERİ: Gençlerin daha sağlıklı mekanlarda spor yapmalarına olanak sağlamak amacıyla mevcut tesislerinin eksiklerinin giderilmesi yönündeki çalışmalar sürüyor. Çalışmalar kapsamında Fidekızık Spor Tesisleri’nin soyunma odaları yapımı tamamlanırken, kapalı tribün inşaatı sürüyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

140

7’DEN 70’E HERKESE SPOR YAPMA İMKANI

OKULLARA SPOR SALONU DESTEĞİ


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

141

İpekçilik İmam Hatip Lisesi Spor Salonu inşaatı devam ederken, Samanlı İ.Ö.O. Spor Salonu ile ilgili proje çalışmaları tamamlandı.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

142

SPORA VE SPORCUYA YATIRIM SÜRÜYOR

AMATÖRE DESTEK


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

143

Arabayatağı Spor Kulübü, Millet Spor Kulübü, Ertuğrulgazi Mesken Spor, Duaçınarı Spor gibi ilçedeki tüm amatör spor kulüplerine destek veriliyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

144

PARKLAR YILDIRIM’A NEFES ALDIRIYOR

PARK YAPIMI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

145

Yapılaşmanın yoğun olduğu bölgelerde vatandaşlara boş vakitlerini geçirip, dinlenebilecekleri ortak kullanım alanı oluşturma çalışmaları kapsamında Kaplıkaya, Maltepe ve Arabayatağı mahallelerine yaptırılan parklar ilçeye nefes aldırıyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

146

NAMAZGAH BÜYÜKŞEHİR’İN KORUMASI ALTINDA

NAMAZGAH PARKI RESTORASYONU


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

147

Namazgah Semti’ne adını veren ve Osmanlı askerlerinin savaşa çıkmadan önce topluca namaz kıldıkları Namazgah Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilecek.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

148

ÇOCUKLAR ARTIK DAHA MUTLU

ÇOCUK OYUN GRUPLARI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

İSABEY PARKI AKOM LOJMANLARI VATAN MAHALLESİ VATAN MAHALLESİ ANAOKULU İL KRİZ MERKEZİ KARAPINAR MAHALLESİ YENİMAHALLE PARKI ARABAYATAĞI PARKI DÖRTÇELİK OKULU TURGAY CİNER İLK.ÖĞ.OKULU

149

• • • • • • • • • •

Mahalle parklarına yerleştirilen oyun parkları ile çocukların daha sağlıklı koşullarda eğlenmelerine olanak sağlandı. Çalışmalar kapsamında İsabey Parkı, AKOM lojmanları, Vatan Mahallesi, Vatan Mahallesi Anaokulu, İl Kriz Merkezi, Karapınar Mahallesi, Yeni Mahalle Parkı, Arabayatağı Parkı, Dörtçelik Okulu ve Turgay Ciner İlköğretim Okulu bahçesine çocuk oyun grupları yerleştirildi.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

150

7’DEN 70’E HERKESE SPOR İMKANI

SPOR ALETLERİNİN KONULMASI


• VATAN MAHALLESİ

• YENİMAHALLE PARKI

151

• KAPLIKAYA PARKI

BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

• TEMENYERİ

Mahalle parklarına konulan spor aletleri ile 7’den 70’e herkese spor yapma imkanı sağlanıyor. Çalışmalar kapsamında Vatan Mahallesi, Temenyeri, Yeni Mahalle Parkı ve Kaplıkaya Parkı’na spor aletleri yerleştirildi.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

152

YILDIRIM ÇAĞDAŞ KENT AKSESUARLARINA KAVUŞTU

KENT MOBİLYALARI


• • • • • • • • • • • • • • • • •

POLİS OKULU LOJMANLARI ERTUĞRULGAZİ POLİS LOJMANLARI SIRACEVİZLER CAMİ ORHAN TAŞANLAR İLK.ÖĞ.OKULU AHMET VEFİK PAŞA ANADOLU LİSESİ DİŞ HASTANESİ YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ YAVUZ SELİM CAMİ MESKEN POLİS LOJMANLARI YİĞİTLER MUHTARLIĞI SELÇUK HATUN İLK.ÖĞ.OKULU MESKEN DOLMUŞ DURAĞI YILDIRIM KÜLLİYESİ ARABAYATAĞI PARKI KAPLIKAYA PARKI MALTEPE PARKI YENİMAHALLE PARKI

Vatandaşların günlük işlerini yaparken çoğunlukla zaman geçirdikleri bölgeler; banklar ve piknik masaları gibi çağdaş kent aksesuarlarıyla donatıldı. Hastane ve okul bahçeleri olmak üzere 35 noktaya toplam 165 bank ve 37 adet piknik masası yerleştirildi.

BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

YAVUZ SELİM MUHTARLIĞI BAŞARAN MUHTARLIĞI ARABAYATAĞI CAMİ PEYAMİ SAFA İLK.ÖĞ.OKULU MEVLANA CAMİ POLİS OKULU YAVUZ SELİM SAĞLIK OCAĞI DUMLUPINAR İLK.ÖĞ.OKULU YILDIRIM GÜREŞ KULÜBÜ ERTUĞRUL MAH. MERKEZ CAMİ IŞIKLAR ASKERİ LİSESİ NURİ NİHAT ASLANOBA ANADOLU LİS. BUSMEK GÜLBAHÇE YENİDOĞAN CAMİ BALABANBEY İLK.ÖĞ.OKULU HACIVAT MAH. MUHTARLIĞI YİĞİTLER TOKİ ALANI VEYSEL KARANİ CAMİ

153

• • • • • • • • • • • • • • • • • •


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

154

DERELER TEMİZ AKACAK

DERE ISLAHI ÇALIŞMALARI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

155

Dere yataklarını dolduran dolgular, kesiti azaltan yabancı maddeler, sularla taşınan otlarla ağaçların kaldırılıp derelerin temizlenmesi çalışmaları kapsamında Büyükşehir Belediyesi sınırlarındaki muhtelif derelerin temizliği devam ediyor. Gökdere ve Hacivat Deresi başta olmak üzere ilçe sınırlarındaki tüm dereler ıslah ediliyor.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

156

YILDIRIM’IN ALTYAPISI YENİLENİYOR

ALTYAPI YATIRIMLARI


KANAL HATTI İMALATI

46 KİLOMETRE

YAĞMURSUYU HATTI İMALATI

16 KİLOMETRE

BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

40 KİLOMETRE

157

İÇMESUYU HATTI

Yıldırım ilçe merkezi başta olmak üzere Büyükşehir sınırlarına sonradan dahil olan tüm belde ve köylerde altyapı çalışmalarına hız verildi. Bu çalışmalar kapsamında Yıldırım’da 40 bin 977 metre içme suyu hattı, 46.463 metre kanalizasyon hattı ve 15.963 metre yağmursuyu hattı imalatı gerçekleştirildi.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

158

SAĞLIKLI SU İÇİN ALTYAPI YENİLENİYOR

İÇMESUYU HATTI


Yıldırım ilçe merkezi başta olmak üzere Büyükşehir sınırlarına sonradan dahil olan tüm belde ve köylerde altyapı çalışmalarına hız verildi. Bu çalışmalar kapsamında Yıldırım’da 40 bin 977 metre içmesuyu hattı döşendi.

BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

159

152 EVLER: İpek Sokak, 75.YIL: Buhara, Eke Cad., İsimsiz, 2008. İsimsiz, AKÇAĞLAYAN: Çiçek Cad., Sarmaşık Sokak, Pınar Sokak, İsimsiz Sokak, Kalfa Sokak, ARABAYATAĞI: Hastane Cad., 6.Kumru, Eğitim, 2.Maden, Ardıç Sk., 1055 Sk., Ardıç Sk. Bağlı İsimsiz, Hastane Cad., Balık, 1.Arif, Ayçiçeği, 1019 Sk, 2.Maden, 19.Gül, Azim Çık., Yazıcı, Buğday, Merve, BAĞLARALTI: 106. Sk., 2.Cad., 211. Sk., 212. Sk., 2.cad., 214.Sk., 217.Sk., 230.Sk., 410.Sk., 410.Sk., 4.Cadde, 2.Cadde, 425. Sokak, 104. Sokak, 237. Sokak, isimsiz Sokak, 4. Cadde, 423.Sk., CUMALIKIZIK: Cevizli, ÇINARÖNÜ: Çilek Sk., 1.Emirhan Sk., Çınar Sk., Akarsu, Anamur, İsimsiz Sk., Meşe, Akkuyu, Hcıvataltı, Akasya, Budak, 2.Karaca, İsimsiz Sk., 1112.İsimsiz, Vişne-Habipler Sk., DEĞİRMENLİKIZIK: Arı, İsimsiz Sk., 1032. İsimsiz Sokak, Beloğlu, Şahin-Delta, DEĞİRMENÖNÜ: 1.Emrah, Dinar, Sevil, İsimsiz Çık., Dışkaya, Cumalıkızık, Denizci, Dinar, İdeal, Açelya, Okul Cad., Bozdemir Sk., Balıkdere Geçişi, Oylat Sk., Cenk, Şehitler Cad., Akıncı, Bozdemir Sk., Oylat Sk., Dedeefendi Sokak, isimsiz Sokak, Karadeniz Sokak, isimsiz Sokak, Fidan Sokak, 2. Orhan Sokak, Dedeefendi Sokak, Gencer Sokak, Doğru Sokak, Asmalı Sokak, Dizgi Sokak, Başak Sokak, Ekmekçi Sokak, Atakan Sokak, Dolubaba Sokak, Dolubaba Sokak, Aktaş sokak, Şahin Sokak, Tekin Sokak, Taha Sokak, Mahmut çavuş Sokak, Düzce Sokak, Evren Sokak, dağdibi Sokak,


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

160

Emek Sokak, 50. İsimsiz sokak, Gür Sokak, DEMETEVLER: 216. Sokak, 208. Sokak, 265. Sokak, 265. Sokak, EMİRSULTAN: Doyuran Caddesi, Doyuran Caddesi, ERİKLİ: Evren Sokak, Başak Sokak, Erbil Sokak, Susam Sk., 2.Akpınar, ESENEVLER: 1.Konuk, Erciş, Yıldırım Bulvarı, Doğaparkı içi, Otosansit içi, 3. Boztaş sokak, Bahçe Sokak, Esenboğa, 2.Atakan , HACIVAT: 127. Sokak, 202. Sokak, isimsiz Sokak, 207. Sokak, İSABEY: İsmetiye Caddesi, İyigün Sokak, Ambar, 1065. isimsiz Sokak, 8. İsimsiz Sokak, isimsiz Sokak, 12. İsimsiz sokak, 1057. İsimsiz sokak, Taç, 3.Dağ, 277.Sokak, 12.İsimsiz sokak, 1105.İsimsiz, 3.Dağ Sk., 277. Sk., 12.İsimsiz, KAPLIKAYA: Keklik Sokak, Kıyı Sokak, KARAPINAR: 203.Sk., 209.Sk., 215.Sk., 217. Sk., 210.Sk., 208.Sk., 204.Sk., 206.Sk., İsimsiz Sk., 235.Sk., 237.Sk., 228. Sk., 230.Sk., 232.Sk., 236.Sk., 220.Sk., 226.Sk., 219.Sk., 220.Sk., KAZIMKARABEKİR: 1089.İsimsiz, 2.Koç Sk., 1080. Sokak, 8.Arda, Kader, MİLLET: Derya Cad., Gökdere Kanal boyu, Derya Cad., 7.Eren, Büyük, Musababa, Mehmetçik, Yavuz, Başaran, Doğan, Maksem, Güçlü, İkiz, Alageyik, Alabalık, Çıkmaz Sokak, Hakan, Alışkan, 2.Göl, 7.Ören, Mesudiye, Yıldız, Pamuk, Buz, Ayçiçeği, Asuman, Avşar, Muğla, Yazıcı, Mülk, Yiğit, Fındık, Gürgen, Derya Cad., Doğan, Merkez, Muğla, Aslı, Çatak, 7.Ören, 6.Yazıcı, Muğla, Merkez, Milas, Derya, Başaran, Eren, Mülk, Çıkmaz, Millet Cad., Manastır, Alan, Akça, 5.Akın, Nur, 6.Doğan, 3.Güçlü, Maksem, 3.Alev, Düzgün, 3.Alim, Meydan, Hakan, Yıldız, Merve, Tan, 1059.Sk., Marmara, 8.Menekşe, Fındıklı, Başaran, Eren, Musababa, 6.Doğan, Maksem, Güçlü, 6.Yazıcı, Muğla, Merkez, Mehmetçik, Mesudiye, Yiğit, Kanal boyu, Mülk, Nur Sk., Ihlamur Sk., Göl Sk., 2.Söğüt Sk., Tan, Arı, Nehir, İsimsiz, Milli, Meyveli,


Papatya, Özen, Yeni çevre Yolu, Güneş, Muradiye, Arı, Papatya, Mesut, Milli, Elif, Asmalı, Muradiye, Akasya, Meyveli, Tan, Milli, Tan , Meyveli, Papatya, Mesut, Emre, Aydın, Çiçek, Açelya, Pınar, Dilek, 11 Eylül Bulvarı, Külhan, Onurlu, Bülbül- İsimsiz Sk, MİMAR SİNAN: Çam, Tunca, MOLLAARAP: Harmanyeri Sokak, Nergis Sokak, NAMAZGAH: Çimen Cad., PİREMİR: Petek Sokak, SAMANLI: Sabırlı Sokak, Muhabbet Sokak, Meltem Sokak, Papatya Sokak, Sedef Sokak, Marmara, İsimsiz, ŞİRİNEVLER: 17.Sk., 39/1 Sk., Çetin Sk., Şirinevler Cad., 107. Sk., Şeyhedebali, İsimsiz Sk., Fethiye, Ramazan, Ara Sk., Buca, 104. Sk., Şirinevler Cad., 15.Gül Sk., 99.Sk., Fethiye Sk., Develi, 104.Sk., İsimsiz Sk., 106.Sk., 41/9. Sk., 41/10 Sk., 105.Sk., Ülkü, 40.Sk., Buluş Sk., 5.Şirin, Şahin, 1.Doğru, Şener, TEFERRÜÇ: 11. Karanfil, ULUS: Uysal Sk. Dev. İsimsiz, Nurettin Cad., Deniz, İsimsiz, VAKIF: Veli Beyler Sk., Kuzey Sokak, İsimsiz sokak, Vural Sokak, 2.Taşlık, VATAN: Kızık ,

BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

Buluş Sk., İsimsiz Sk., 11.Sk., 25/6 Sk., 25/7 Sk., 25/8 Sk., Akala , 84.Sk., 15.İsimsiz, 25.Sk.,

Yolçatı, YEŞİL: Müze Çıkmazı, YEŞİLYAYLA: Anadolu Sokak, YİĞİTLER: 305. Sokak, 343. Sokak, 1083. Sokak, YUNUSEMRE: Yazılıtaş, 75.Yıl, İsimsiz Sk., Arda, Köşkdere, Yeşilinciler Cad., 47.İsimsiz, Kevser, Yenice, Yurdagül, 3.Akar, Yeniyol, Arı Sokak, 2004. İsimsiz, 11 Eylül Bulvarı, ZÜMRÜTEVLER: Kurtbasan caddesi, Aksu Sokak, 7.Çam,

161

2.Vefa, Akçay Sokak, 14. Şahin, YAVUZ SELİM: Tok Sokak, İslim, İtimat Sk.bağlı İsimsiz,


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

162

MERKEZİ KANALİZASYON AĞI GENİŞLİYOR

KANAL HATTI İMALATI


İlçe merkezinden geçen derelere aktarılan kanalizasyon atıklarının arıtma sistemine yönlendirilmesi için kanalizasyon hattı imalatlarına hız verildi. Bu kapsamda ilçede 46 kilometre kanalizasyon hattı imalatı gerçekleştirildi.

BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

163

152. EVLER: 1.Evren Sk., Albay Sk., Cenk Sk., Düz Sk., Eğitim Cd., Karasu Sk., Murat Sk., 75. YIL: 2. Cd., 51.Sk., 52.Sk., 53.Sk., 56.Sk., 57/2.Sk., 6.Asker Sk., 68/4.Sk., Aymar Sk., Eke Cd., Eke İsimsiz Sk., İsimsiz Sk., Meriç Sk., AKÇAĞLAYAN: Afacanlar Sk., Alageyik Sk., Bademli Sk., Beşyolağzı Sk., Elmas Sk., Kalfa Sk., Mehtap Sk., Otlukbeli Sk., Sarmaşık Sk., Zarf Sk., ARABAYATAĞI: 1053(Atılım Sk.Devamı) 1054 (Atılım Sk.Devamı) 2.Akın Sk., Akala, Asuman Akpınar Sk., Alkan (Atılım Sk.Devamı) Armutlu Sk., Atılım Sk., Avcı Sk., Aydın cd.Asuman Sk., Balık Sk., Beydere Sk., Büyükfırın Cd., Cami Cd., Çoruh Sk., Duvarcı Sk., Hastane Cd., İsimsiz Sk., Karaağaç Sk., Kaynak Sk., Kiraz Sk., Konak Sk., Maden Sk., Mercan Sk., Neşeli Sk., Nişan Sk., Same Sk., Senal Sk., Toper Sk., Tuncer Sk., Uğur Sk., Yağcı Sk., Yavuzay Sk., Yeşilcami Cd., Yiğit Sk., BAĞLARALTI: 1. Cd., 106.Sk., 118.Sk., 2. Cd., 2.cd.İsimsiz Sk., 204.Sk., 210.Sk., 4. Cd., 422.Sk., Cebel Cd., Cebel cd.Bağlı İsimsiz Sk., İsimsiz Sk., Kaplangazi cd.İsimsiz Sk., BARUTHANE: Bilir Sk., Burgaz Sk., Korkmaz Sk., Muhtelif Evs/ızg bağl. Şehit Mümin Korkmaz Sk., Yahyabey Sk., Yahyabey Sk.çıkm. Yelken Sk., Yenice Sk., BEYAZIT: Cumhuriyet İlko. ÇINARÖNÜ: 112.Sk., 113.Sk., 114.Sk., Akarsu Sk.Bağlı Gülhanım İ.Ö.O. Akdağ Sk., Alpay Sk., Asya Sk., Emirhan Sk., İlker Sk., İsimsiz Sk., Tuba Sk., Yağmur Sk., DAVUTDEDE: 137.Sk., Birol Sk., Çakar Sk., Güreş Cd., Taşlı Sk., DAVUTKADI: 2.Dar Sk., Kurtuluş Cd., DEĞİRMENLİKIZIK: Çakıl Sk., Çalışkan Sk., Çiçek Cd., Dalgıç Sk., Dutlu Sk., Kama Sk., Namık Kemal Cd., Selvili Sk., DEĞİRMENÖNÜ: 6.Aydın Sk., Afacan Sk., Damla Sk., Derinsu


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

164

Sk., Haliç Sk., Şehitler Sk., Umut Sk., Yüksel DEMETEVLER: 102.Sk., 202.Sk., 208.Sk., DUAÇINARI: Bağ Sk., Dikencik Sk., Doğan Sk., EĞİTİM: Bulvar Sk., Dizbağ çıkm.Sk., Gündoğdu Sk., Kader Sk., Kaymakamlık İçi Seval Sk., Uğur Sk., Uludağ Sk., Yıldız Sk., EMİRSULTAN: Cami Çeşmesi Doyuran Sk., İğdedibi Sk., Kabasakal Sk., Muhtelif Evs/ızg bağl. Tek Sk., Tekler Sk., Temiz Sk., Zeyniler Cd., ERİKLİ: 302.Sk., 4.Zeytin Sk., Emek Sk., Erbil Sk., Erol Sk., Evren Sk., Fatih Sk., Susam Sk., ERTUĞRULGAZİ: BUSKİ Lojmanları Eren Sk., Erenler Sk., Ertuğrulgazi Cd., Kaplıkaya Cd., ESENEVLER: 2.Atakan Sk., Deniz Sk., Edebali Sk., Ekşisu Sk., Engin Sk., Eraslan Sk., Ercan Sk., Ergin Sk., Erkmen Sk., Eskisu Sk., Etiler Sk., Güneş Sk., Gürsu Sk., İsimsiz Sk., Köşe Sk., FİDYEKIZIK: Feza, File Sk.lar GÜLLÜK: Aydoğdu Sk., Bozdemir Sk., Devereci Sk., Gelen Sk., Palandöken Sk., Sevinç Sk., HACISEYFETTİN: Kalaycı Sk., Mücellettin Sk., Ömer Sk., HACİVAT: 131.Sk., 131.Sk.bağlı isimsiz Sk., 141.Sk., 157.Sk., 229. Sk., İSABEY: 12.İsimsiz Sk., 277.Sk., 277.Sk.Dev. 8.İsimsiz Sk., Alim Sk., Erdem Sk., İnebey Sk., İsimsiz Sk., KAPLIKAYA: Kanuni Cd., KARAAĞAÇ: DSİ içi KARAPINAR: 1.cd.Bağlı İsimsiz Sk., 100.Sk., 153.Sk., Aktaştepe Sk., KAZIMKARABEKİR: 1.Kışla Sk., 1089.Sk., Ada Sk., Asır Sk., Asma Sk., Çayırbaşı Sk., İleri Sk., İsimsiz Sk., Kader Sk., Kahveci Sk., Kaleci Sk., Kaleci, Kader Sk., Kaynak Sk., Keklik Sk., Kırlangıç Sk., Kısmet Sk., Şen Sk., Vişne Cd., KURTOĞLU: Meriç Sk., MALTEPE: Cam Sk., Şahin çık. Yeliz Sk., MEVLANA: Yaver MEYDANCIK: Hamam Sk., MİLLET: 16.İsimsiz Sk., 3.Durmaz Sk., Arı Sk., Bülbül Sk., Derya Cd., Derya cd.İsimsiz Sk., Derya Sk., Mat Sk., Muhtelif Evs/ızg bağl. Nur Sk., Pazaryeri Tan Sk., MİMARSİNAN: Emniyet Cd., K.Onadım Cd., Polis Ok.içi MOLLAARAP: 4.Günay Sk., Balabancık Sk., Hakan Sk., Kartal Sk., Menekşe Sk., Nergiz Sk., MUHTELİF: Kes.hes.hak. Muhtelif Evs/ızg bağl. MUSABABA: ülveren Sk., NAMAZGAH: Aykut Sk., ORTABAĞLAR: Adalet Sk., Altay Sk., Aslan Sk., Can Sk., Cem Sk., Çelik Sk., Çiğdem Sk., Emirdağ Sk., Engin Sk., Erişti Sk., Güleç Sk., Huzur Sk., Onarım


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

165

Sk., Osmanbey Cd., Osmanlı Sk., Özen Sk., Şirin Sk., Temel Sk., PİREMİR: Askeri Lise Atak İsimsiz Sk., Işıklar İtfaiyesi Işıklar Sk., SAMANLI: Açelya Sk., Leylak Sk., SELÇUKBEY: Bayraktar Sk., Burgu Sk., Ermişler Sk., Gülbahar Sk., İnen Sk., Sarmaşık Sk., Serin Sk., Söğütdibi Sk., Turna Sk., SELİMZADE: Baltacı çıkm. Çeşmeönü çık. Karaçeşme Sk., SIRACEVİZLER: Aslan Sk., Bakkal Sk., Bayır Sk., Bayram Sk., Çimen çıkm. Geyikli Sk., Sema Sk., SİTELER: B.O.İ. İstasyonu ŞİRİNEVLER: 131.İsimsiz Sk., 48/1 Sk., 7.Güven Sk., 75.Yıl Sk., B11 Sk., B4 Sk., Güven Sk., Güven Sk.Bağ.İsimsiz Sk., İsimsiz Sk., İsimsiz Sk.(Güven Sk.bağlı) Muhtelif Evs/ızg bağl. ŞÜKRANİYE: Bal Sk., TEFERRÜÇ: 2.Tomurcuk Sk., 6.Gündoğdu Sk., Çamlıca Sk., Güvercin-Erkal Sk., ULUS: İsimsiz Sk., Muhtelif Evs/ızg bağl. Nurettin Cd., VAKIF: Hobi Bahçeleri Valide Sk., Vatan Sk., Vicdan Sk., VATAN: 2.Vefa Sk., Bayır Sk.dev. Cesur Sk., Derik Sk., Kutlu Sk., Selam Sk., Uzun Sk., Vakıf Sk., Varto Sk., YAVUZSELİM: Bahçeli Sk.a bağlı İsimsiz Sk., Baş Sk., Demirci Sk., Göçmen Sk., Gök Sk., Gülşen Sk., Kasapoğlu Sk., Köse Sk., Köseler Sk., Kulaber Cd., Kurubaş Sk., Muhtelif Evs/ızg bağl. Nehir Sk., Okul Sk., Sarsıcı Sk., Sobacı Sk., Sümer Sk., Şht.Jan.Er Timur Ersever Sk., Tepeli Sk., Yalçın Sk., Yamaç Sk., Yener Sk., Yerli Sk., Yeşilcami Cd., Yumak Sk., YEDİSELVİLER: Seven Sk., YENİ: Hastane Sk., Karınca dere Pazaryeri YEŞİL: ilhami Sk., YEŞİLYAYLA: Hatip Sk., Kula Çıkmazı YILDIRIM: Uzun çıkm. YİĞİTLER: 1083 İsimsiz Sk., 239.Sk., E.230.Sk., İsimsiz Sk., YUNUSEMRE: 4.İsimsiz Sk., Ay Cd., İsimsiz Sk., Karacalar Sk., Karpuzcu Sk., Kasapoğlu Sk., Kezban Sk., Kıymet Sk., Yalçın Sk., Yenice İsimsiz Sk., Yenice Sk., Yeniyadigar Sk., Yeniyol Sk., Yusufeli Sk., Yüksel Sk.ve İsimsiz Sk., ZÜMRÜTEVLER: 4.Albayrak Sk., Altay Sk., Altın Sk., Hilal Sk., İlköğretim okul içi Kocaman Sk., Yiğit Sk.,


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

166

YAĞMURSUYU KANALLARIYLA ALTYAPI SORUNSUZ HALE GELİYOR

YAĞMURSUYU HATTI İMALATI : İlçe altyapısının sağlıklı hale getirilmesi amacıyla yağmur sularının kanalizasyon hatlarına karışmaması için başlatılan çalışmalar sürüyor. Çalışmalar kapsamında 15 bin 963 metrelik yağmur suyu hattı imalatı yapıldı.


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

167

152. EVLER: 1.Evren Sk., 75. YIL:101.Sk., Meriç Sk., AKÇAĞLAYAN: Mehtap Sk., Zarf Sk., ARABAYATAĞI: Atılım Sk., Avcı Sk., Büyükfırın cd., Cami cd., Duvarcı Sk., İsimsiz Sk., Kaynak Sk., Konak Sk., Yeşilcami cd., BAĞLARALTI: 106.Sk., 118.Sk., 2.cd.İsimsiz Sk., 2.İsimsiz Sk., 303.Sk., 306. Sk., Cebel cd. Bağlı İsimsiz Sk., BARUTHANE: Bayır, Kormaz Sk.lar, Burgaz Sk., Kabasakal Sk., Korkmaz Sk., Muhtelif Evs/ızg bağl., Nur Sk., Yenice Sk., ÇINARÖNÜ: Adalet Sk., Akarsu Sk.Bağlı Gülhanım İ.Ö.O., Akdağ Sk., Akyuva Sk., Albay Sk., Alim Sk., Asma Sk., İlker Sk., Şahin cık., Tuba Sk., DAVUTDEDE: Güreş cd., Taşlı Sk., DEĞİRMENLİKIZIK: Çiçek cd., Kumru Sk., Namık Kemal cd., DEĞİRMENÖNÜ: 2.Ezgi Sk., Çaldıran cd., Gazi Sk., Hamamlıkızık yolu , Yüksel Sk., DUAÇINARI: Ihlamur Sk., Kırkpınar Sk., EĞİTİM: Kaymakamlık İçi, EMİRSULTAN: Doyuran Sk., Kabasakal Sk., Tekler Sk., Temiz Sk., Zeyniler cd., ERTUĞRULGAZİ: Bayraktar Sk., Erenler Sk., Erikli Sk., Kaplıkaya cd., Yiğit Sk., ESENEVLER: 19.Aydın Sk., 20.Aydın Sk., Edebali Sk., Ekşisu Sk., Engin Sk., Erden Sk., Eren Sk., Eskisu Sk., Köşe Sk., FİDYEKIZIK: Kaplıkaya deresi, GÜLLÜK: Aydoğdu Sk., Galata Sk., HACISEYFETTİN: Ömer Sk., HACIVAT: 132.Sk., 141.Sk., 147.Sk., A136.Sk., A138.Sk., Ankara yolu cd., C104.Sk., C105.Sk., KAZIMKARABEKİR: Kahveci Sk., Kaynak Sk., Vişne cd., MİLLET: Arı Sk., Bülbül Sk., Mat Sk., Pazaryeri, Pınar Sk., MİMARSİNAN: Emniyet cd., K.Onadım cd., Zeytin Sk., MOLLAARAP: Balabancık Sk., MUHTELİF: Ankara yolu Protokol bed., Muhtelif Evs/ızg bağl., Muhtelif Evs/ızg bağl. Kes.Hes.Hak., ORTABAĞLAR: Altay Sk., Bulut Sk., Can Sk., Cem Sk., Çiğdem Sk., Emirdağ Sk.Cem Sk., Engin Sk., K.Onadım cd.dev., Muhtelif Evs/ızg bağl., Osmanbey cd., Osmanlı Sk., Şirin Sk., Temel Sk., PİREMİR: Askeri Lise, Karınca dere, Karıncadere, SELÇUKBEY: Bayraktar Sk., Ermişler Sk., SIRACEVİZLER: Bakkal Sk., Bayır Sk., Bayram Sk., ŞİRİNEVLER: Muhtelif Evs/ ızg bağl., TEFERRÜÇ: Çamlıca Sk., Güvercin Sk., Hayat Sk., Karabacak Sk., ULUS: Aral Sk., İsimsiz Sk., VAKIF: Vakıf köy yolu, Valide Sk., Vatan Sk., Vicdan Sk., VATAN: Kardeşler Sk., YAVUZSELİM: Kulaber cd., Okul Sk., Pazar Yeri, Sobacı Sk., Yalçın Sk., Yeşilcami cd., YENİ: Karınca dere, Özgünay Sk., Pazaryeri (dereiçi), YUNUSEMRE: Ay cd., İnci, İsimsiz Sk., Karpuzcu Sk., Kezban Sk., Kıymet Sk., Köklü cd., Yeniyol Sk., Yusuf, ZÜMRÜTEVLER: 4.Albayrak Sk., Altay Sk., Altın Sk., Hilal Sk., Kocaman Sk., Sevimli Sk., Zaman Sk.,


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

168

YILDIRIM’DA SUSUZLUK YAŞANMAYACAK

SU DEPOLARI


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

169

Bursa genelinde yapılan su depolarıyla yaşanabilecek muhtemel susuzluğun önlenmesinin yanında boşa akan kaynaklar da değerlendiriliyor. Bu çalışmalar kapsamında Yıldırım’da inşaatları süren 5 bin metreküp kapasiteli D27 ve 10 bin metreküp kapasiteli D82 depolarıyla ilçede su sorunu yaşanmayacak.


BÜYÜKŞEHİR HERYERDE

ULAŞIM PROJELERİ ve YATIRIMLARI

Namık Kemal Caddesi

Ulaşım Ana Planı

Beşevler Kavşağı

BursaRay Üniversite Hattı

Emirsultan Tüp Geçidi

BursaRay Emek Hattı

Asfaltlama Çalışmaları

Şehiriçi Tramvay Hatları

Tretuvar Yapımı

Nostaljik Tramvay Hattı

Yeni Üstgeçitler

Vagon Üretimi

Köprü Yenileme Çalışmaları

Gürsu Köprülü Kavağı

Fethiye Viyadük Projesi

Emek Kavşağı

Yalova Yolu – Panayır Viyadük Projesi

Alaattinbey – Özlüce Kavşağı

Mudanya Yolu Aydınlatma Çalışması

Kavşak Düzenlemeleri ve Bağlanı Yolları

Otopark Düzenlemeleri

Özlüce – Minareliçavuş Yolu

Bıçakçılar Çarşısı Katlı Otopark Sistemi

Sırameşeler - Acemler Yol Genişletme

Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali

Mudanya Çevre Yolu

Kadıköy – Kabataş Deniz Otobüsü Seferleri

Göynüklü - Altıntaş Yolu

Tarifeli Körfez Seferleri

Çalı – Kayapa Yolu Genişletme Çalışması

Yunuseli Havaalanı

Güney İmar Yolu

Yenişehir Havaalanı

Dikkaldırım- Dobruca – İnkaya Yolu

Yenişehir Havaalanı Ulaşım Desteği


BÜYÜKŞEHİR HERYERDE

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ ve

Kestel Kalesi

YATIRIMLARI

Gemlik Çarşı Deresi ve Meydan Projesi

Atatürk Kongre Kültür Merkezi

Güzelyalı - Mudanya Sahil Bandı Projesi

Çevre Düzeni İmar Planı

Güzelyalı Meydan Projesi

Uludağ – Bakacak Seyir Terası

Sahil Düzenleme Çalışmaları

Sıcaksu Kentsel Dönüşüm Projesi

Gürsu Kent Hali

Çekirge- İntam Bölgesi

Akçalar Mezbahası

Kayhan Meydanı ve Eski Tekel Binası

TARİHİ ve KÜLTÜREL MİRAS ÇALIŞMALARI

Hüdavendigâr Kent Parkı

Fabrika-i Hümayun

Atatürk Caddesi Cephe Düzenleme Çalışmaları

UNESCO Dünya Mirası Çalışmaları

Altıparmak - Stadyum Meydanı

Tarihi Çarşı ve Han Restorasyonları

Altıparmak Kaymakamlık Meydanı

Reyhan Mahallesi ve Hanlar Bölgesi

Büyükşehir Belediye Hizmet Binası

Şehbenderler Konağı

Bursa Hayvanat Bahçesi

Bursa Kalesi ve Surları

Tophane Yamaçları Düzenleme Çalışmaları

Akçalar Aktopraklık Arkeopark

Kültürpark Nikah Salonu

Eskişehir Han Restorasyonu

Ertuğrulbey Meydanı

Kütahya (Çukur) Han Restorasyonu

Erdoğanköy Kent Mezarlığı

Kayıhan Hamamı Restorasyonu


BÜYÜKŞEHİR HERYERDE

Mahkeme Hamamı Restorasyonu

ÇEVRE ve ALTYAPI YATIRIMLARI

Nalıncılar Hamamı Restorasyonu

Dere Islah Çalışmaları

Mudanya Hasanpaşa Hamamı Restorasyonu

Cilimboz Deresi

Mudanya Eski Zeytin Hali Restorasyonu

Gölbaşı Sosyal Tesisleri

Davutpaşa Hamamı Restorasyonu

Güneş Evi Projesi

Gemlik Balıkpazarı Hamamı Restorasyonu

Doğu Arıtma Tesisi Koku Duvarı

Tarihi Hamam Restorasyonları

Su Depoları

Üftade Tekkesi ve Camii Restorasyonu

İçme Suyu Hatları

Yaylacık Köyü Camii Restorasyonu

Kanalizasyon ve Yağmur Suyu hatları

Ulucami Çevre Düzenleme Çalışmaları

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Tarihi Külliye ve Medreseler

Mezarlıklar İdaresi Kompleksi

DAĞ-DER Kültür Merkezi Restorasyonu

Sosyal Yrd. ve Dayn. Vakfı Ekmek Fırını

Tarihi Cadde ve Sokak Düzenlemeleri

Atıcılar Hizmet Binası

Su ve Çeşme Kültürü

İtfaiye Hizmet Binaları

Mirzaoba Köyü Şehitli Anıtı

İtfaiye Teşkilatı Güçlendirme Çalışmaları

Hazireler Mudanya İstasyonu Sosyal Tesisleri Tarihi Saray , Kilise ve Manastırlar

Dobruca Sosyal Tesisleri

Tarihi Köprüler

Gönül Dostları Sofrası

Gemlik Paşa Konağı Restorasyonu

Havuzlupark Sosyal Tesisleri

Gemlik Yalı Konağı Restorasyonu

Narlı Sosyal Tesisleri


Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri

Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi Spor Salonu

Mudanya Hayvan Barınakları

Gemlik Spor Salonu

BÜYÜKŞEHİR HERYERDE

Aşevi Okullara Spor Salonu Projeleri Gemlik Heyelan Mağdurlarına Destek

Mudanya Yüzme Havuzu

Mavi Tur Körfez Seferleri

Demirtaş Çim ve Su Kayağı Tesisleri

112 Acil Servis Hizmet Birimleri

Kültürpark Buz Pateni Pisti

KÜLTÜR - SANAT

Spor Tesisi Projeleri

Bilim ve Teknoloji Merkezi

Belediyespor Yaz ve Kış Okulları

Dünya Kaleli Kentler Birliği Buluşması

Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası

Avrupa Müze Forumu

Belediyespor Güreş Takımı Müsabakaları

Çarşı Kültürü Sempozyumu

Belediyespor Spor Şenlikleri

Sempozyum ve Seminerler

YÖNETİM ANLAYIŞI

Çalgıcı Mektebi

Bursa Kent Konseyi

SPORTİF YATIRIMLAR

Büyükorhan Belediye Hizmet Binası

Bursa Stadyumu

Kardeş Şehirlere Destek

Çiftehavuzlar Spor Kompleksi ve Meydanı

Balkan Ülkeri Kardeş Belediyecilik Faaliyetleri

Atıcılar Spor Tesisleri

Pakistan’a Paket Su Arıtma Sistemi Desteği

Fethiye Spor Kompleksi

Mestanlı’ya Cenaze Aracı Desteği

Balkan Spor Kulübü Tesisleri

Türkiye’ye Demokrasi Örneği

Koç İlköğretim Okulu Spor Salonu


NOTLAR:


NOTLAR:


BÜYÜKŞEHİR YILDIRIM’DA

176

Yarhisar’ın fethi aynı zamanda Yenişehir Ovası’nın

AKBIYIK TÜRBESİ ZAVİYESİNE DAİR

WWW.BURSA.BEL.TR türkmenlere açılmasını da sağladı. Daha sonra önemlisi

türklerin nilüfer hatun dedikleri orhan gazinin eqi bu metnin sonuda açıklandığı gibi tairhiimeze iz bırakan bir hanım sultan loacaktır.y

Yıldırım Projeler  

Yıldırım Projeler

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you