Page 1


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YAYINLARI 2015

HAZIRLAYAN Saffet YILMAZ

KATKIDA BULUNANLAR Fehim FERİK İbrahim BÜYÜKFURAN Sefer GÖLTEKİN S. Tuğba ÖZMELEK Nesrin ŞAHİNKAYA ALEMDAR Halil ANBARTEPE

FOTOĞRAF ve GÖRSELLER Nilay İLÇEBAY Yunus Hakan GÜLER Hüseyin YAVUZ Ömer BAKAN Hakan AYDIN Etüd Projeler Şube Müdürlüğü

GRAFİK TASARIM Burak TAŞKIN


Daha yaşanabilir bir

BURSA

için çalışıyoruz

4


Değerli Hemşehrilerim; Binlerce yıllık geleneksel değerleriyle geleceğe yürüyen Bursa, Büyükşehir Belediyesinin “yeniden inşa” projesi kapsamında değişerek gelişimini sürdürüyor. Bursa’ya hizmette sürekli yükselttiğimiz kalite anlayışımız, şehrimizin yaşanılabilirliğini artırmakta ve öncülük ve örneklik konumumuzu güçlendirmektedir. 2009 yılından bu yana geniş bir yelpazeye yayılan yatırım ağımızla “Marka Şehir Bursa” hedefine her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Bursa’mızın tüm özellikleriyle birlikte gelişimini sürdürmesi için yatırımlarımızı Büyükşehir sınırlarına yayarak, şehrimizi her köşesiyle birlikte kalkındırma çabası içindeyiz. Amacımız her vatandaşımızın hizmetlerden eşit bir şekilde yararlanabilmesini sağlamaktır. Sanayi kenti olma sorumluluğunu layıkıyla yerine getiren Bursa’nın sahip olduğu farklı özellikleri öne çıkararak, şehrimizi bütün özellikleri ve güzellikleriyle ülkemizin vitrin kenti yapmaya çalışıyoruz. Ulaşım yatırımlarından tarihi mirasa; altyapıdan kültürel organizasyonlara; spordan sosyal sorumluluk projelerine kadar geniş bir yelpazede ele alınan çalışmalar yeni bir bakış açısıyla yorumlanarak Bursa’nın gerçek kimliği ortaya çıkarılıyor. Bursa’mızın ulaşım sorunlarına yönelik ürettiğimiz çözümlerle, sorunları geçici olarak değil kalıcı olarak çözme gayretindeyiz. Bu konuda özelikle dünyanın birçok kentinde benimsenen ve yıllar önce uygulamaya konulan toplu ulaşım çözümleri üzerinde duruyoruz. Kentin en işlek caddelerinin aşırı trafikten arındırılarak yerini, sadece yayalara ve toplu taşıma araçlarına bırakması noktasında önemli adımlar atık. Mevcut yolların genişletilmesi ve kavşak çalışmalarının yanında yeni yolların açılması ile yoğun trafik akışı rahatlatılarak ulaşım çilesine çözümler ürettik. Yerleşim planlama çalışmalarıyla şehrimizin farklı noktalarındaki yerleşim alanları yeniden cazibe merkezi konumuna kavuşturuluyor. Bursa’nın gerçek kimliğini oluşturan tarihi mirasın restore edilerek yaşayan Bursa’ya kazandırılması ve geleceğe taşınması kapsamında bir çok yapıda çalışma gerçekleştirdik. Kültüre ve sanata destek verilmeden yapılan yatırımların eksik kalacağı bilinciyle sürdürdüğümüz kültür sanat projeleri ile dünyanın farklı kültürlerini Bursa’da buluşturmayı sürdürüyoruz. Sosyal hizmet projelerimizle ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yardımına koşuyoruz. Stadyum inşası, spor tesisleri, amatöre destek gibi spora ve sporcuya yapılan destek ile birlikte sporun farklı dallarında yapılan organizasyonlarla Bursa’nın ülkemizin spor merkezlerinden biri olma özelliğini güçlendiriyoruz. Ürettiğimiz projeler, yaptığımız yatırımlar Bursa’mızın bütün değerleriyle birlikte canlı, dinamik ve yaşayan bir kent olmasını sağlamaktadır. Bursa’nın her köşesinde hemşehrilerimiz, insan merkezli, kucaklayan ve kuşatan belediyecilik anlayışımızın hayat bulmasına ortak olmaktadır. Destekleriyle bizlere güç veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.

5


BursaRay Üniversite Hattı BursaRay’ı üniversite ile buluşturan 6,5 kilometrelik hat ile üniversite öğrencilerinin yanı sıra Tıp Fakültesi Hastanesi’ne hastalarını götüren vatandaşlar kesintisiz ulaşım imkanına kavuşmuş oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin ihalenin daha önceden yapılmış olmasına rağmen gerçekleştirdiği proje değişikliği ile hattın gelecekte Görükle ve daha batıya uzatılmasının önü de açılmış oldu.

6


7


BursaRay Emek Hattı 2,5 kilometrelik Emek Hattı, Görükle hattı projesinde, delme tünel yerine aç- kapa tünel uygulamasına gidilmesi ve hat üzerindeki kot farklılıklarının değerlendirilmesi sayesinde elde edilen tasarrufla hayata geçirildi. Kavşak düzenlemesi, Bursaray yer altı istasyonu ve raylı sistem çalışmasını bünyesinde barındıran ve hacim olarak Bursa’nın en büyük kavşağı olan Emek Kavşağı’nı bünyesinde barındıran hattın açılmasıyla birlikte Mudanya yolu trafiği de rahatlamış oldu. Proje kapsamında Organize Sanayi Bölgesi durağında son bulan hatta Korupark ve Oyak Renault Fabrikası önündeki iki istasyon daha eklendi.

8


9


BursaRay Kestel Hattı Kesintisiz ve konforlu ulaşımı kentin doğusu ile buluşturmak amacıyla hayata geçirilen Bursaray Kestel hattının ulaşıma açılmasının ardından Ankara yolu üzerindeki trafik yükleri de önemli ölçüde azalmış oldu.

10


11


BursaRay T1 Tramvay Hattı Bursa’da ilk kez 1904’te gündeme gelen kentin demir ağlarla örülmesi fikri doğrultusunda 1924 yılında imzalanan son sözleşmede belirlenen 4’ü mecburi, 5’i tercihli olmak üzere 9 elektrikli tramvay hattından ilkini Cumhuriyet Caddesi’nde hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 6,5 kilometrelik Heykel – Garaj tramvay hattıyla asırlık rüyayı gerçekleştirmiş oldu. 12

Stadyum Caddesi- Altıparmak Caddesi- Atatürk Caddesi- Heykel- İnönü Caddesi-Kıbrıs Şehitleri Caddesi- Kent Meydanı- Darmstad caddesini kapsayan hatta 13 istasyon yer alıyor. Çağdaş ve konforlu ulaşımı kent merkezi ile buluşturan projede, Türkiye’de ilk kez üretilen yerli tramvaylar kullanılıyor.


13


60 Vagon 12 Tramvay Alınıyor Bursaray’ın işletmeye açıldığı 2002 yılında alınan 48 adet vagon ve 2008 yılında ihalesi yapılıp, alınan 30 vagonun ardından Büyükşehir Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihaleyi Durmazlar kazandı. Yerli üretim sayesinde Büyükşehir Belediyesi en az yüzde 50 tasarruf sağlarken, yaklaşık 302 milyon TL Bursa’nın kasasında kalmış oldu.

14


15


BUDO Bursa Deniz Otobüsleri Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’yla İstanbul arasında deniz ulaşımını sağlamak amacıyla kurulan ve yolculu seferlere 24 Ocak 2013’te başlayan Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO), ikinci yaş gününde 2 milyonu aşkın yolcu sayısına ulaştı. Bursa-İstanbul arasında pazartesi ve perşembe günleri arası 56, cuma ve pazar günleri 18 ve cumartesi günleri 14 olmak üzere haftada toplam 102 tur yapılıyor.

16


17


Deniz Uçağı Seferleri Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım yatırımları zincirinin en önemli halkalarından biri olan Deniz Uçağı, Bursa ile İstanbul arası ulaşımı 18 dakikaya indirdi. Yoğun talep üzerine hafta içi 10, hafta sonu ise 12 uçuş yapan Deniz Uçağına özellikle zamanla yarışan işadamları ve yöneticiler büyük ilgi gösteriyor.

18


19


Hava Taksi Seferleri Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete alınan Helitaksi ile Bursa’dan Kadıköy’e 25 dakikada 300 TL’ye, Bursa’dan Şişli’ye 28 dakikada 325 TL’ye, Bursa’dan Atatürk Havalimanı’na da 35 dakikada 350 TL’ye ulaşabilen vatandaşlar, Kadıköy’den Şişli’ye 4 dakikada 100 TL’ye, Şişli’den Atatürk Havalimanı’na 8 dakikada 100 TL’ye, Kadıköy’den Atatürk Havalimanı’na 12 dakikada 150 TL’ye ulaşabiliyor. Skyline’a ait 13 araçlık 6’şar kişilik helikopter filosuyla hizmet veren helitaksi ile seferler Bursa Burulaş Heliport, Kadıköy İspark Heliport, Şişli Belediyesi Evlendirme Dairesi Otoparkı ve Atatürk Havalimanı Heliport’tan yapılıyor.

20


21


Yunuseli Havaalanı Yunuseli Havaalanı’nın yeniden ulaşıma açılması için Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 yıldır ısrarla sürdürülen çalışmalar meyvesini verdi ve Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri ile yapılan görüşmeler sonucunda Yunuseli Havaalanı’nın ‘görerek yaklaşma’ usulüne uygun uçuşlara açılması kararlaştırıldı. Yapılan protokole göre, ana pistin bakım ve onarımı ile apron bağlantı yolları, kule inşaatı ve donanımı, kırım kurtarma ekibi, sağlık ekibi, ambulans, itfaiye, yakıt tankeri, çevre güvenlik hatlarının oluşturulması, aydınlatma, alan içindeki bulunan atıl haldeki 11 binanın yıkımı, yolcu bekleme salonu, itfaiye binası, uçak bakım hangarı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. Pist ve kule yönetimi Türk Hava Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak. 22


23


Cumhuriyet Caddesi Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin ortasından geçen Cumhuriyet Caddesi’ni araç trafiğine kapatıp, caddenin yayalara terk edilmesi amacıyla hayata geçirilen 1,5 kilometrelik Cumhuriyet Caddesi tramvay hattı, bölgedeki trafik yoğunluğu ve vatandaşlardan gelen talepler üzerine Davutkadı’ya kadar uzatıldı. Hattın uzunluğu 2,2 kilometreyi bulurken, İncirli Caddesi üzerindeki Dökümhane Hamamı’na kadar uzanan tramvay hattı sayesinde vatandaşlar araç kullanmadan kesintisiz bir şekilde çarşı ve hanlar bölgesine ulaşma imkanı buldu.

24


25


Dünyanın en uzun

Teleferik Hattı

Bursa ile Uludağ arasında ulaşımın sağlanması amacıyla yaptırılan ve 1963 yılında başladığı seferlerle bugüne kadar milyonlarca kişiyi Uludağ’a taşıyan teleferik hattı, yenilenen sistem ve modern kabinleriyle Oteller Bölgesi’ne kadar uzatıldı. Yaklaşık 9 kilometrelik uzunlukla Dünyanın en uzun aktarmasız teleferik hattına sahip olan Bursa’da, artık vatandaşlar, kent merkezinden Oteller Bölgesi’ne 20 dakikalık manzaralı ve konforlu bir yolculukla ulaşma imkanı buldu.

26


27


Gürsu Kavşağı Büyükşehir bütçesinin yüzde 70’inden fazlasını oluşturan ulaşım yatırımlarında aslan payını raylı sistemler alırken karayolu ulaşımın kilit noktalarındaki düğümler de bir bir çözülüyor. Kentin doğu yakasındaki trafik sorununun çözümü noktasında projelendirilen ve 5 ayda bitirilmesi öngörülen Gürsu Kavşağı, 100 günde tamamlanarak hizmete açıldı. Kavşak düzenlemesinde BursaRay hattı için gerekli bölüm hazır bırakılırken, halen devam eden raylı sistem inşaatı için de büyük kolaylık sağlanmış oldu. Gürsu kavşağının hizmete açılmasıyla daha önce ilçe girişinde sıkça yaşanan trafik kazaları da ortadan kaldırılmış oldu. 28


29


Emek Kavşağı Emek girişinde yaşanan trafik sorununun çözümü için projelendirilen Emek Kavşağı, hizmet alanı itibariyle Bursa’nın en kapsamlı kavşağı konumunda. Proje kapsamında, hem kavşak hem Bursaray hattı hem de yeraltı Bursaray istasyonu inşa edildi. Bölge trafiğinin bir an önce çözüme kavuşması için tamamlanan bölümleri etap etap ulaşıma açılan kavşak, bütün olarak hizmete açıldıktan sonra Bursa – Mudanya karayoluna nefes aldırdı. Kavşak aynı zamanda sanayi bölgesine gelen ve oradan çıkan araçların güvenli bir şekilde trafik akışına dahil olmasını sağladı. 30


31


Alaaddinbey Özlüce Kavşağı

Sanayi bölgelerine ve çevre yoluna ulaşım konusunda kilit noktada bulunan Özlüce Kavşağı sanayi bölgelerine gelen ağır tonajlı araçları kent merkezi trafiğinden uzaklaştırdı. Özlüce ile Geçit’i, Minareliçavuş üzerinden birbirine bağlayan yol, İzmir yolu Özlüce Kavşağı ile Mudanya yolu Geçit Kavşağı’nı birbirine bağladı. Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi ve Pilot sanayiden çıkan ağır tonajlı araçların çevre yoluna bağlanmaları için alternatif bir güzergah oluştu. Bu sayede ağır tonajlı araçlar kent merkezine girmeden Özlüce Kavşağı’ndan sanayi bölgelerine ve çevre yoluna ulaşabiliyor. 32


33


Kestel Kavşağı Kesintisiz ve konforlu ulaşımın kentin doğu yakasıyla buluşturulması amacıyla hayata geçirilen Bursaray Kestel Hattı kapsamında projelendirilen Kestel Köprülü Kavşağı tamamlanarak ulaşıma açıldı. Kavşağın devreye alınmasının ardından sinyasizasyon sistemine takılmayan araçlar, ulaşımda zaman kazanırken, Kestel ilçe girişi de trafik açısından sorunsuz bir hale gelmiş oldu.

34


35


Esenevler Kavşağı Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘kesintisiz ulaşım’ hedefiyle kente kazandırılan 23 köprü ve kavşak arasında yer alan Esenevler Kavşağı trafiğe açıldı. Yaklaşık 15 milyon TL’lik yatırımla bölgeye kazandırılan Esenevler kavşağıyla birlikte Ankara’dan Bursa istikametine gelirken Otosansit kavşağından çevre yoluna aktarılan trafik de kesintisiz şekilde normal yola yönlendirilmiş oldu. Bursaray Kestel Hattı projesi kapsamında Erikli lambaları da kaldırılırken, Erikli’den kent merkezine gelen araçlar alternatifli olarak Esenevler Kavşağı ya da Mimar Sinan Bulvarı’na yönlendiriliyor. 36


37


Uludağ Üniversitesi Girişi Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü, kavşağı ve bağlantı yolları ile ulaşım açısından daha güvenli bir hale geldi. Çalışmalar kapsamında 25 bin ton sıcak asfalt kaplama ve yama, 2200 metre yeni yol yapımı, iyileştirme ve yol genişletmesi yapılırken, 1560 ton kavşak temel malzemesi kullanıldı. Üniversite bağlantı yolları, poliklinik yolu ve otopark imalatları için de 17 bin metreküp kazı, 27 bin metreküp dolgu, 1400 metreküp beton, 25 ton demir, 12500 metre bordür ve 14 bin metrekare parke imalatı gerçekleştirildi. Ayrıca kampüs girişine de kapı tak yapıldı.

38


39


Çelebi Mehmet Bulvarı Yol olarak planlara 1980’li yıllarda işlenen ve bölgede 30 yılı aşkın süredir konuşulmasına rağmen hiçbir somut adım atılamayan Soğanlı, Fatih ve Çiftehavuzlar Mahalleri sınırlarında kalan Soğanlı 30 metrelik imar yolu, güzergah üzerindeki 250 binanın yıkılmasının ardından Çelebi Mehmet Bulvarı olarak Bursa’ya kazandırıldı. Kamulaştırmalar için 40 milyon TL, yol imalatı için 2,5 milyon TL harcanan bulvarın Gürsu ve Kestel’e kadar uzatılması hedefiyle kamulaştırma ve yıkım çalışmaları devam ediyor.

40


41


Özlüce Minareliçavuş İmar Yolu Bursa’da ulaşımı sorun olmaktan çıkarmak amacıyla raylı sistem yatırımlarına hız veren Büyükşehir Belediyesi, lastik tekerlekli araçlarla ulaşım için de yeni yollar açarken, mevcut yollarda da genişletme çalışmalarını hayata geçiriyor. Özlüce Kavşağı ile Geçit Kavşağı’nı Minareliçavuş üzerinden birbirine bağlayan yaklaşık 6 kilometre uzunluğundaki alternatif yol bölge trafiğine nefes aldırdı. 2 geliş 2 gidiş olarak projelendirilen yolda, sanayi bölgelerine gelen ağır tonajlı araçların Minareliçavuş üzerinden Geçit Kavşağı bağlantısı ile çevre yoluna ya da Özlüce Kavşağı bağlantısı ile İzmir Yolu’na rahatlıkla ulaşabilmelerine olanak sağladı. 42


43


Demirtaş Kavşağı Eski Gemlik yolu ile çevre yolu bağlantı noktasında yoğun trafik nedeniyle yaşanan sorunlar Demirtaş Köprülü Kavşağı ile ortadan kaldırılacak.

44


45


BUTTİM Kavşağı Proje ve kamulaştırmaları Büyükşehir Belediyesi tarafından imalatı ise Karayolları tarafından yapılan BUTTİM Köprülü Kavşağı ile Yalova yolu üzerinde kesintisiz ulaşım için önemli bir adım atılmış oldu.

46


47


Acemler yol genişletme İzmir yolu ile Mudanya yolunun kesiştiği nokta olan ve özellikle sabah ve akşam saatlerinde rafiğin kilitlenme noktasına geldiği Sırameşeler - Acemler arasındaki trafik yoğunluğu yol genişletme çalışmalarıyla ortadan kaldırıldı. Acemler Köprülü Kavşağı- Mudanya Yolu arasında Bursa- İzmir, Mudanya ve İzmir- Bursa güzergahında 3 şerit olan yol, 1 şerit ilave edilerek 4 şeride çıkarıldı. Bölgeye nefes aldıran çalışmaların tamamlanmasıyla ulaşım kesintisiz ve güvenli hale geldi. 48


Mimar Sinan Bulvarı Bursa’yı doğudan batıya doğru paralel olarak geçen tek ana yol olması nedeniyle trafik yükünün yoğun olduğu Ankara-İzmir karayolu, oluşturulan alternatif güzergahlarla rahat bir nefes alıyor. Ankara yoluna paralel olarak projelendirilen ve Prof. Tezok Caddesi’ni Eflak Caddesi ile Erikli Mahallesi’ne bağlayan 1,5 kilometre uzunluğundaki Mimar Sinan Bulvarı hizmete açıldı. Yeni açılan bulvarda araç trafiğinin sorunsuz işlemesi amacıyla özellikle Eflak Caddesi girişindeki binalar da kamulaştırılarak, yol daha güvenli hale getirildi. 49


Eflak Caddesi Büyükşehir Belediyesi, Mimar Sinan Bulvarı’nı Otosansit’e, oradan da Kestel’e kadar uzatmayı hedefleyen proje kapsamında Eflak Caddesi üzerinde bulunan iki binanın yıkımını tamamladı. daha önce Eğitim Caddesi’nin devamındaki Mimar Sinan Bulvarı’nı trafiğe açan Büyükşehir Belediyesi, Eflak Caddesi’nin üzerinde kalan 2 binayı yıkarak, bölgedeki trafik akışını daha güvenli hale getirdi. Özellikle Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları ek binasının hizmete girmesinin ardından bölgede trafik yoğunluğu artarken, sürücüler için önemli bir tehlike oluşturan binalar ortadan kaldırılmış oldu. 50


Vişne Caddesi Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım yatırımları merkeze bağlı tüm ilçelerde hız kesmeden sürerken, Vişne Caddesi’ndeki yol genişletme ve sağlıklaştırma çalışmalarıyla Yıldırım’ın çehresi değişmeye başladı. Bebe konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda firmanın bulunması nedeniyle kent dışından çok sayıda işadamının da yoğun olarak kullandığı yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki cadde üzerinde kalan 19 binanın yıkımının ardından asfaltlamanın yanında bordür, tretuvar düzenleme ve aydınlatma çalışmaları da tamamlandı. Böylelikle ağırlıklı olarak ihracata yönelik üretimin yapıldığı Vişne Caddesi Avrupai bir görüntüye kavuştu. 51


Dağ Yolu Caddesi Mevcut genişliği bazı noktalarda 6 metreye kadar düşen yaklaşık 600 metre uzunluğundaki cadde, kamulaştırma çalışmalarıyla birlikte 7 milyon liralık yatırımla 38 binanın yıkılmasının ardından 15 metre genişliğe kavuşmuş oldu. Yenilenen asfaltı, aydınlatma çalışmaları, parklanma cepleri ve yaya kaldırımları ile Davutkadı Dağyolu Caddesi bölgeye prestij kattı.

52


Yıldırım Köklü Cadde Büyükşehir Belediyesi, daha önce hizmete açtığı Vişne Caddesi, Derya Caddesi ve Eflak Caddesi’nin ardından Vişne Caddesi’nin hemen altındaki Köklü Caddede de genişletme çalışmalarını hızla sürdürüyor. Planlar üzerinde 11 Eylül Bulvarı ile Vatan Caddesi’ni birbirine bağlayan ancak uygulamada üzerinde evlerin bulunduğu Köklü Caddede yol üzerinde kalan biralar, kamulaştırma çalışmalarının ardından bir bir yıkılıyor.

53


Mudanya Çevre Yolu Bursa’nın sahille buluşma noktası olan bu nedenle özellikle de yaz aylarında trafik ve otopark sorununun had safhaya ulaştığı Mudanya’daki sorun çevre yolu projesiyle çözüme kavuşturuldu. Yol üzerinde kalan 20 parseldeki kamulaştırma ve yıkımların ardından yapılan yol genişletme ve tretuvar çalışmalarıyla ilçede ulaşım sorununa köklü bir çözüm getirildi. 54


Emirsultan - Derebahçe Viyadüğü Emirsultan’dan Yıldırım Dağ Yolu Caddesi’ne bağlanan yolun Derebahçe mevkiinde yaşanan trafik sorunu bölgeye yapılacak viyadükle çözümlenmiş olacak.

55


Piremir yeni mahalle yolu Teleferik’i Oteller Bölgesi ile buluşturacak olan proje bir taraftan devam ederken, kent merkezinden teleferiğe ulaşımı daha da kolaylaştırmak amacıyla projelendirilen Yenimahalle Piremir yolu hizmete açıldı. Sadece Teleferik’e değil, kentin yüksek kesimlerine de ulaşımı kolaylaştıracak olan 7 metre genişliğinde ve 500 metre uzunluğundaki yolda, tretuvardan istinat duvarlarına ve aydınlatmaya kadar tüm çalışmalar tamamlandı.

56


Göynüklü - Altıntaş yolu Hafif raylı sistem, şehiriçi tramvay hatları ve oluşturulan yeni alternatif yolları kapsayan ulaşım projeleri, merkeze bağlı ilçelerde de hızla sürüyor. Mudanya yolunu Göynüklü’ye bağlayan ve heyelan nedeniyle trafiğe kapanan yola alternatif yeni bir yol oluşturulurken, Göynüklü- Altıntaş arasındaki 8 kilometrelik yol da tamamlanarak ulaşıma açıldı. Yeni açılan yol sayesinde vatandaşlar, Güzelyalı’ya gitmek zorunda kalmadan Altıntaş, Kurşunlu ve Gemlik’e ulaşabiliyor. 57


Çalı - Kayapa Yolu Beşevler- Yaylacık arasındaki 4 kilometrelik kısımda gidiş- geliş olmak üzere yolun her iki tarafındaki genişletme çalışmalarının tamamlanmasının ardından Yaylacık, Tahtalı ve Kayapa arasındaki 9 kilometrelik bölüm de genişletildi. Çalı, Kayapa, Hasanağa ve Akçalar’daki sanayi bölgelerinde yüzlerce fabrikanın bulunması nedeniyle artan sanayi yükünü kaldıramayan köy yolu statüsündeki mevcut yol, genişletme çalışmalarının ardından ihtiyacı karşılayacak duruma getirildi. 58


Derya Caddesi Soğanlı 30 metrelik imar yolu, Mimar Sinan Bulvarı, Özlüce Minareliçavuş yolu gibi yeni açılan ana arterlerle ulaşıma köklü çözümler üreten Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım İlçesi Millet Mahallesi Derya Caddesi’nin bulunduğu bölgede de ulaşımın önündeki engelleri kaldırıyor. 30 metrelik yol ile Doğu Yakın Çevre Yolu’nu birbirine bağlayan caddede kamulaştırması tamalanan binaların yıkımı yapıldı.

59


Dobruca - İnkaya Yolu Kentin batısından Uludağ’a ulaşım için alternatif bir güzergah olarak yaptırılan yaklaşık bin 300 metre uzunluğundaki Dobruca Caddesi – İnkaya bağlantı yolu ulaşıma açıldı. Uludağ’a karayolu ulaşımında yıllardır kullanılan yolun tek alternatifi olan Dobruca – İnkaya bağlantı yolu sayesinde Çekirge Caddesi de yüklerinden arınmış oldu.

60


Beşevler Kavşağı Araç yoğunluğunun her geçen gün arttığı Bursa – İzmir karayolunun yükü, kalıcı çözümlerle hafifletiliyor. Beşevler Kavşağı’nın kuzeybatısındaki eksik lupun tamamlanmasıyla Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’na girmeden Beşevler istikametine dönüş imkanı sağlandı. Bu sayede daha önceden Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nı kullanan araçlar, kavşağa eklenen lupu kullanarak doğrudan Beşevler’e girme imkanı buldu. Böylelikle Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda oluşan trafik sıkışıklığı da önemli ölçüde azaltılmış oldu. 61


Emirsultan Tüp Geçidi Bursa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden Emirsultan semtinin daha yaşanılır hale gelmesi ve bu bölgede yıllardır yaşanan trafik sıkışıklığının giderilmesi amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm projesinde en zorlu bölüm tamamlandı. Proje kapsamında inşaatı tamamlanan 200 metre uzunluğundaki tüp geçit araç trafiğine açılırken, Doyuran Caddesi üzerindeki tüp geçidin iç duvarları Türk ve Osmanlı motiflerinin bulunduğu rölyeflerle süslendi.

62


Yeni Üstgeçitler Bursa’da ulaşım sorunu, raylı sistem, yeni yollar ve kavşak düzenlemeleriyle çözülürken, bir taraftan da mevcut yaya üstgeçitleri kente yakışır hale getiriliyor. Acemler, Gıda Toptancıları Sitesi önü, Emirkoop, Beşyol ve Gençosman yaya üstgeçitleri modernize edilerek, vatandaşların kullanımına açıldı. Çağdaş mimari çizgileriyle dikkat çeken üstgeçitler, bulundukları bölgelere ayrı bir değer katıyor.

63


Köprüler yenileniyor Sınırların genişlemesiyle Büyükşehir alanında kalan ilçe, belde ve köylerdeki mevcut köprüler de ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden düzenleniyor. Bu kapsamında, ağır tonajlı araç yoğunluğu nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan ve Samanlı ile İsmetiye mahallelerini birbirine bağlayan Göl Kanalı üzerindeki 23 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindeki köprü yenilenerek hizmete açıldı. Yine Ürünlü Köprüsü, Çalı-Demirci Bağlantı Köprüsü, Özlüce Yolu Köprüsü, Namazgah Köprüsü ve Gölyazı Köprüsü düzenleme projeleriyle hem ulaşımın rahatlatılması hem de köprülere estetik görüntü kazandırılması amaçlanıyor. 64


Özlüce Köprüsü Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Nilüfer ilçesinde yaptırılan ve Ertuğrul ile Altınşehir mahallelerini Özlüce´ye bağlayan Özlüce Köprüsü trafiğe açıldı. 2 gidiş 2 de geliş olan Özlüce Köprüsü, Ertuğrul ve Altınşehir mahallelerini Özlüce´ye, dolaylı olarak da İzmir Yolu´nu Minareliçavuş Yolu üzerinden Çevre Yolu´na bağlıyor. 24 metre genişliğinde 30 metre de uzunluğunda olan köprü için 1500 metreküp beton harcandı.

65


Ankara Yolu’na

9 yeni köprü Ankara - İzmir ve İstanbul üçgeninde en önemli bağlantı noktası Bursa Ankara yolu üzerindeki üç köprü silbaştan yenilendi. Bursaray Kestel Hattı inşaatı kapsamında güzergah üzerinde bulunan Hacıvat, Balıklı ve Deliçay Dereleri üzerindeki köprüler yıkıldı. Yıkılan köprülerinde yerine 3 geliş 3 gidiş olmak üzere iki ayrı köprü ve Bursaray hattının geçtiği raylı sistem köprüsü inşaa edildi. Yeni köprülerin trafiğe açılmasıyla Ankara yolu üzerindeki trafik yükü de azılmış oldu.

66


67


Cumalıkızık Köprüsü Bursa’yı hem kent içi hem de şehirlerarası alanda ulaşılabilir bir kent haline getirmek amacıyla deniz ve hava ulaşımı yanında merkezde raylı sistem yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, kenti dikey olarak geçen dereleri de köprülerle aşıyor. İhtiyaç duyulan her bölgede köprü inşaatlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, sel sularının yıktığı Cumalıkızık ile Otosansit arasındaki köprüleri de yeniden inşa etti. Otosansit Sanayi Bölgesi ile Cumalıkızık Köyü’nü birbirine bağlayan yol üzerine inşa edilen 11 ve 13 metre genişliğindeki 2 köprü trafiğe açıldı. 68


Odunluk Köprüsü Ulaşımında tıkanan damarlara, köklü çözümlerle nefes aldıran Büyükşehir Belediyesi tarafından, ‘Ulaşılabilir Bursa’ hedefiyle hayata geçirilen yatırımlar zincirine Osmangazi ile Nilüfer ilçelerini birbirine bağlayan Odunluk Köprüsü ile yeni bir halka daha eklendi. 60 metre uzunluk ve 15 metre genişliğinde olan bu köprü, 1 gidiş ve 1 geliş olmak üzere yaya kaldırımlarına da sahip. Odunluk Köprüsü, aynı zamanda çalışmaları tamamlanma aşamasına gelen Uludağ alternatif yolunun da tamamlanmasıyla İnkaya’ya doğrudan bağlantı için büyük bir olanak sağlıyor. 69


Yolçatı Köprüsü ‘Ulaşılabilir Bursa’ hedefiyle hayata geçirilen yatırımlardan biri olan Yolçatı Köprüsü ulaşıma açıldı. Tek açıklıklı olarak 30 metre uzunluğunda 16 metre genişliğinde yapılan köprünün her bir ayak temeli 28 adet 30 metre boyunda 120 santimetre çapında fore kazık üzerine oturtuldu. Köprü kirişleri üzerine betonarme döşeme ile köprü ve yol bağlantıları da sağlanarak Doğanköy ile Yolçatı Köyü birbirine bağlandı.

70


Çalı Köprüsü Çalı ile Demirci arasındaki ulaşıma nefes aldırmak amacıyla yapılan Çalı Köprüsü trafiğe açıldı. 13 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğunda olan köprünün yapımında 700 metreküp beton ve 102 ton da demir kullanıldı. Bölge trafiğine nefes aldıran projenin ardından devam eden dere ıslah çalışmalarıyla su baskınlarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

71


Karla Mücadele Bu yıl ilk kez tüm ilçelere bağlı köylerde kar yağışının başladığı ilk günden itibaren 17 ilçede de eş zamanlı karla mücadele çalışması yürüten Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kent merkezinde 26 ekip, 256 personelle, kırsalda ise 50 ekip ve 130 personelle, 3 vardiya halinde 24 saat kesintisiz çalışarak, ulaşımda yaşanması muhtemel sorunların önüne geçti.

72


Arazi Yolları Düzenleniyor Kent merkezindeki hizmetlerini bütünşehir uygulamasıyla tüm ilçelere taşıyan Büyükşehir Belediyesi, muhtarlıklardan gelen talepler doğrultusunda arazi yollarında da iyileştirme çalışması yapıyor.

73


İlçelerde Asfalt Seferberliği Kent merkezinde ulaşımı sorun olmaktan çıkaracak projeleri bir bir hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, bütünşehir uygulamasının ardından merkeze yeni bağlanan ilçelerde de asfalt seferberliği başlattı. İnegöl, İznik, Orhangazi, Mustafakemalpaşa, Karacabey, Yenişehir, Keles, Harmancık, Orhaneli ve Büyükorhan’da ilçe merkezindeki ana caddeler ile mahallelere bağlanan tüm yollar sağlıklı hale getiriliyor.

74


75


Otopark sistemleri Özellikle kent merkezinde trafik yoğunluğunun en önemli etkenlerinden biri olan geçici parklanmalar, cadde otoparkları düzenlemesiyle kalıcı bir çözüme kavuştu. Yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu caddelerde uygulanan park sistemiyle trafik karmaşası ortadan kaldırılırken, sadece iki aracın park edebileceği bir alana 12 aracın park edebileceği şekilde 7 katlı olarak üretilen ve dönme dolap sistemi gibi çalışan ‘Ringopark’lar sayesinde otopark sorununa da akılcı çözüm üretildi. Emirsultan’a yapılan otopark ile Bursaray ve Tramvay istasyonlarına yapılacak bölgesel otoparklarla parklanma sorunu ortadan kaldırılacak. 76


77


Türkiye’nin en genç

Ulaşım Filosu

Denizyolu, havayolu ve raylı sistem yatırımlarıyla Bursa’nın ulaşım ağını daha geniş bir yelpazeye yaymayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, kent içi karayolu taşımacılığını da daha konforlu hale getiriyor. Kent içi toplu taşıma araçlarını da gün geçtikçe modernize eden Büyükşehir Belediyesi, yeni alınan çevre dostu Euro 5 motora sahip otobüsleri de sisteme entegre etti. Yeni alınan otobüslerle Büyükşehir Belediyesi’nin 154 olan otobüs filosu bu dönem 300’e çıkarılmış oldu.

78


79


Tarifeli Körfez Seferleri Bursa’nın sahillerindeki değerini Bursalılar’a yaşatmak, yerli ve yabancı turist sayısını arttırmak amacıyla Mudanya- Armutlu- Kumla- Gemlik - Kurşunlu arasında yaz aylarında her gün çalışan tarifeli körfez seferleri yapılıyor. Haftanın 7 günü boyunca iki sefer halinde düzenlenen turlarla vatandaşlar Mudanya- Armutlu arasında yolculuk yapıp, denizin keyfini doyasıya çıkarıyor. Mudanya- Armutlu-Fıstıklı- Kumla arasında 500 kişi kapasiteli gemiyle, sabah 09.30 ve akşam 18.30 olmak üzere günde iki sefer halinde yapılan turlara vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

80


81


1/ 100.000’lik

Çevre Düzeni İmar Planı

Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile birlikte hazırladığı ve 1998 yılında yürürlüğe giren Bursa’nın anayasası niteliğindeki 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni İmar Planı’nın zaman içerisinde kentin ihtiyaçlarının gerisinde kalması nedeniyle başlanan revizyon çalışmaları tamamlandı. Bursa’nın geleceği açısından büyük önem taşıyan ve geleceğe dönük ana kararların alındığı çalışma, planlamada katılımcılık açısından Türkiye’ye örnek oldu. Çalışmalar kapsamında proje paydaşları ve toplumun farklı katmanları ile 180 toplantı yapıldı ve bu toplantılara 2 bin 780 kişinin katılımı sağlandı. 84


Kaçak Yapı ile Mücadele Bursa’nın en önemli sorunlarının başında gelen kaçak yapılaşmayla mücadele konusunda ilk kez bu dönemde aktif bir rol oynayan ve Valilik ile birlikte bu konuda tek otorite olan Büyükşehir Belediyesi, kaçak inşaatla mücadelede uzun soluklu yeni bir uygulamayı daha başlattı. Uygulama kapsamında kaçak ve ruhsatlı yapı bilgi sistemi oluşturularak, kaçak inşaatlarla ilgili sağlıklı veriler toplanıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan Kaçak ve Ruhsatlı Yapı Bilgi Sistemi, kaçak inşaatla mücadeleyi daha etkin kıldı. 85


Bursa Ovası koruma altında Bursa’nın, Türkiye’nin en fazla göç alan illerinin başında gelmesi nedeniyle yaşanan çarpık ve kaçak yapılaşmanın önlenmesinin yanında ovanın da koruma altına alınması amacıyla çeşitli çalışmalar hayata geçiriliyor. Verimli tarım topraklarının artık daha fazla kaçak yapılaşma kurbanı olmaması için başlatılan mücadele kapsamında ovanın hala yeşilliğini koruyan ve “Bursa ovası koruma alanı” ilan edilen bölümü tel örgüyle çevrilerek, kaçak yapılaşmayla ilgili tabelalar asıldı. 86


Kamulaştırma çalışmaları Daha sağlıklı ve yaşanabilir bir Bursa hedefiyle gerçekleştirilen ulaşım, yerleşim, çevre, spor ve tarihi mirası koruma yatırımları kapsamında hiçbir vatandaş mağdur edilmeden kamulaştırma çalışmaları yapılıyor. Planlarda olmasına rağmen fiilen kullanılamayan yollar başta olmak üzere bir çok yatırım kamulaştırmalarla hayat bulurken, bugüne kadar kamulaştırmalara harcanan bütçe 360 milyon TL’yi aştı.

87


Bakacak Seyir Terası Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezi olmasının yanında Kadıyayla, Kirazlıyayla, Dolubaba, göller, şelaleler ve manastırlarıyla eşsiz değerleri bulunan Uludağ’ın yılın 12 ayı turizme hizmet vermesi amacıyla projelendirilen Bakacak Seyir Terası, yerli ve yabancı turistlere eşsiz bir Bursa manzarası izleme imkanı sunuyor. Çelik konstrüksiyon olarak kayaların üzerine inşaa edilen zemin, konuklarına boşlukta yürüyor hissi uyandırırken, bakacak kısa sürede adrenalin tutkunlarının da buluşma noktası haline geldi.

88


89


Sıcaksu Kentsel Dönüşüm Projesi Alemdar ve Gaziakdemir mahalleleri sınırları içerisinde bulunan 19,8 hektarlık alana sahip Tabakhaneler bölgesinin dönüşük çalışmaları hız kazandı. Bölgenin termal turizme kazandırılmasına yönelik proje çalışmaları devam ederken, toplam 135 hak sahibi ile yapılar görüşşmeler sonucu, 180 bin metrekarelik alanın 36 bin metrekarelik alanı Büyükşehir Belediyesi uhdesine geçti. Hak sahiplerinin bazıları yerlerini kamulaştırırken, bazıları ise projeye dahil olmayı seçti.

90


91


İntam Blokları Bursa’yı daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent haline getirmek amacıyla ulaşımdan çevreye, altyapıdan spora kadar her alanda önemli çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, kentin en prestijli bölgelerinden Çekirge’de 2006 yılında yaşanan heyelan sebebiyle çöken İntam bloklarının bulunduğu alanla ilgili dönüşüm çalışmalarını sürdürüyor. Heyelanın ardından çöken İntam 95 ve 97 Bloklarının hemen yanında bulunan ve ağır hasar gördüğü için o günden bu yana boş duran İntam 99 bloğu, hak sahipleriyle varılan uzlaşma sonucu yıkıldı. Hayata geçirilecek proje ile Çekirge Caddesi yeniden Bursa’nın en prestijli bölgesi olacak. 92


Kayıhan Meydanı Tarihi Kayhan bölgesinin merkezinde bulunan ve 4 bin metrekare alan üzerine kurulu eski Tekel binalarının yakılmasının ardından ortaya çıkan 8 bin metrekarelik alan bölgeye meydan olarak kazandırıldı. Bu proje ile Kayhan Bölgesi nefes alırken, zaman zaman düzenlenen açık hava konserleri, okulların gösterileri ile meydan bölge halkının buluşma noktası oldu.

93


Emirsultan Meydanı Bursa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Emirsultan semtinin daha yaşanılabilir hale gelmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında 200 metrelik tüp geçidin trafiğe açılmasının ardından, 4 bin metrekarelik meydan, 50 konut, 13 dükkan ve 200 araçlık otoparkın yapım çalışmaları tamamlandı. Konut sahipleri yeni evlerine kavuşurken, yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği Emir Sultan Camii çevresine geniş bir meydan kazandırılmış oldu.

94


95


Hüdavendigâr

Kent Parkı

Yıllardır su taşkın alanı olması nedeniyle vatandaşların kullanımına kapalı olan Dikkaldırım ve Odunluk Mahalleleri arasındaki yaklaşık 500 bin metrekarelik alan Hüdavendigar Kent Parkı olarak Bursa’ya kazandırıldı. Hüdavendigar Kent Parkı, bünyesindeki sağlıklı yaşam merkezi, yüzme havuzu, tenis kortları, futbol ve basketbol sahaları ile şimdiden bölge halkının buluşma noktası haline geldi.

96


97


Beşevler Bölge Parkı Bursa’nın yaşanabilir, sağlıklı bir kent olması ve ‘Yeşil Bursa’ adını tekrar kazanması amacıyla yerleşimin yoğun olduğu bölgelerdeki BUSKİ’ye ait su depolarının bulunduğu alanları yeniden düzenleyerek yeşil alan olarak halkın kullanımına açan Büyükşehir Belediyesi, Beşevler Su Deposu’nun bulunduğu 41 bin metrekarelik alanı da ayrıcalıklı bir park haline getirdi. Kısa bir süre öncesine kadar su deposu alanı olarak etrafı duvarlarla çevrili olan alan; içinde çeşitli oyun ve rekreasyon alanları, yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, futbol, basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortları, yeşil alanlar, kafeterya ve restoranların bulunduğu Beşevler Bölge Parkı, Nilüfer’e değer kattı. 98


99


Kurşunlu Kumsaz Bölge Parkı Gençali ve Kurşunlu yerleşimleri arasında kalan yaklaşık 525.000 metrekare alana projelendirilen ‘Bölge Parkı’nda karavan, kamp ve çadırlı kamp, piknik, spor, konser ve balık tutma alanları, açık hava sineması, çim anfi, kafeler, tuvaletler, fotoğraf çekme cebi gibi mekanlar yer alacak.

100


101


Yıldırım Sağlık Parkı Yıldırım ilçesine bağlı Mimar Sinan Mahallesi´nde Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Orhangazi Üniversitesi ve Hacıvat Deresi arasında bulunan alana Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 milyon TL harcanarak yaptırılan Mimar Sinan Sağlık Parkı, hizmete açıldı. Yaklaşık 21 bin metrekarelik SİT alanı değerlendirilirken, mevcut ağaçlar muhafaza edildi. Tabiatla iç içe, yürüyüş yolları ve spor aletlerinin bulunduğu alan kısa sürede Yıldırımlıların buluşma noktası haline geldi.

102


103


Uluabat Ekolojik Turizm Parkı Bursa’nın tarihi, turistik, tarımsal, ekonomik ve sanayi alanında tüm değerlerini etkin bir şekilde kullanarak kenti geleceğe taşımayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Uluabat Gölü havzası gibi ender bir doğal güzelliği de ekolojik turizm parkı ile Bursa’ya kazandırıyor. Yaklaşık 4 milyon metrekare alanı kapsayan proje, bütünüyle doğal dengenin korunması esaslarına göre hazırlandı. Proje kapsamında Kocadere Kanalı tekne turlarına açılırken, belirli bölgelere ağaç iskeleler yerleştirilecek. Hobi bahçeleri, kırsal yaşam merkezleri, bisiklet ve yürüyüş yollarının yer alacağı proje kapsamında bölge halkının yöresel ürünlerini satabileceği küçük stantlar bulunacak.

104


105


Gölbaşı Mesire Alanı Özel bir firmanın balık yetiştiriciliği yapmasından dolayı 20 yıldır halkın kullanımına kapalı olan Gölbaşı Göleti, yeniden Bursa’ya kazandırıldı. Amatör balıkçılık başta olmak üzere yelken ve kürek gibi su sporlarının yanı sıra göl çevresi de doğa sporlarına uygun hale getirilecek. Şehir mobilyaları ve piknik alanlarıyla desteklenecek Gölbaşı, kentin doğu yakasının cazibe merkezi haline getirilecek.

106


Teleferik Meydanı Teleferiğin oteller bölgesine kadar uzatılmasının ardından araç trafiğinin daha da arttığı Teferrüç İstasyonu önüne yapılacak meydan düzenlemesi ile trafik sorununa köklü çözüm üretilmiş olacak.

107


Vakıfköy Botanik Parkı Vakıfköy ile Ankara Yolu arasında toplam 300 bin metrekarelik alanda kurulacak olan Vakıf Botanik Parkı, Ankara Yolu’nun altını farklı bir çehreye büründürecek. Bursalıların toplanıp buluşabileceği ve güzel vakit geçirebileceği parkta, oturma ve yürüyüş gruplarının yanı sıra rekreasyon alanları, futbol, voleybol ve basketbol sahaları, tematik bahçeler yer alacak. 11 bin metrekarelik gölet de bulunacağı parkta çeşitli sosyal alanlar da bulunacak.

108


109


Gemlik Bölge Parkı Gemlik Eşrefdinçer Mahallesi’nde yaklaşık 15 bin metrekarelik alanda hayata geçirilen Gemlik Bölge Parkı’nda yeşil alan, havuz, kafeterya, çocuk oyun alanı ve spor alanı, Gemlik ve Osmanlı donanmasında önemli yeri olan Karaca Ali, Barbaros Hayrettin Paşa ve Levend’in heykellerinden oluşan üç figürlü bir heykel de yer alıyor.

110


111


Alacahırka Parkı İçinde yeşil alan, çocuk oyun grupları ve spor alanlarının bulunduğu Alacahırka Parkı hizmete açılırken, bölge halkı nefes alacak bir alana kavuşmuş oldu.

112


Kırşehir’e Bursa Parkı Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Kırşehir’in Akpınar İlçesi’ne yaptırılan park, 8 dönüm arazi üzerine oluşturuldu. 25 adet piknik masası, 20 adet bank, 10 adet çöp kovası, bir takım çocuk oyun grubu ve bir takım kondisyon aletini bünyesinde barındıran parkta; kamelyalar, yürüyüş yolları ve barbeküler bulunuyor.

113


Atatürk Kent Ormanı Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisinden sonra trafosundan aydınlatma ekipmanlarına, yangın hidratlarından elektrik kablolarına kadar birçok malzemenin söküldüğü Atatürk Kent Ormanı, eksikliklerinin giderilmesinin ardından Büyükşehir kalitesiyle yeniden hizmete açıldı.

114


115


Atatürk Caddesi Cephe sağlıklaştırma Yaklaşık 600 metre uzunluğundaki bölgede 80 binanın dış cephesi sağlıklaştırıldı. Dış cephelerde görüntü kirliliğine yol açan klimalar özel ahşap mantolama sistemiyle gizlendi, tabelalar standart bir görünüme kavuşturuldu. Mevcut binaların kolonları tek tip olarak, tarihi dokuya uygun hale getirilirken İş Bankası, PTT, Ziraat Bankası, Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu gibi tescilli yapılardaki çalışmalar ise Anıtlar Kurulu’ndan belirtilen şartlara göre modern bir görünüme kavuşturuldu.

116


117


Cumhuriyet Caddesi Cephe Sağlıklaştırma

Tramvay seferlerinin başlamasıyla birlikte araç trafiğine kapatılan ve yaya aksı oluşturulan Cumhuriyet Caddesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla özlenen görünümüne kavuştu. Tramvayın seferlerine başlamasının ardından İnönü Caddesi ile Cemal Nadir Caddesi arasında bulunan 120 binanın cephesi Bursa’ya yakışır hale getirildi. Tarihi çarşı kimliğinin yaşatılmasının yanında şehircilik ve estetik açıdan kötü görünüm oluşturan klima dış üniteleri kaldırılırken, tabelalar tek tip hale getirildi. 118


Altıparmak Caddesi

Cephe Sağlıklaştırma

Eski SGK binalarının yıkılmasının ardından yapılan şelaleli meydan ve Osmangazi Kaymakamlık binası önündeki düzenlemelerle değişimin başladığı Altıparmak Caddesi’nde tramvay seferleriyle birlikte binalardaki cephe sağlıklaştırma çalışmaları da tamamlandı. Cadde boyunca uzalanan binalar, eski, yıpranmış görüntüden kurtulurken, klimalar Cumhuriyet Caddesi’nde olduğu gibi estetik bir görünümle gizlendi. Cadde boyunca yapılan tretuvar, ağaçlandırma ve ışıklandırma çalışmalarıyla Altıparmak Caddesi eski değerine kavuşmaya başladı. 119


Altıparmak Stadyum Meydanı Altıparmak Meydanı´nda Karagöz ve Hacivat’ı simgeleyen ve suyun kinetik gücünden yararlanılarak hareket edebilen ‘Yüzen Taşlar Heykeli’nin yanındaki alana Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yaptırılan hizmet binası ile, şelale inşaatı tamamlandı. Daha önce SGK binalarının beton görüntüsünden arınan bölge ferah bir görünüm kazandı.

120


Altıparmak Kaymakamlık Meydanı Bahçe duvarları kaldırılarak önü bir meydana çevrilen tarihi kaymakamlık binanın dış cephesi temizlendi ve pençeleri de yenilendi. Cumhuriyet döneminin ilk mimari eserlerinden olan ve 1948 yılında yapılan binaya prestij katan meydan, halkın kullanımına açıldı.

121


Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Eski sebze halinin bulunduğu yaklaşık 39 bin metrekare alanlı bölgeye yaptırılan 8 bin metrekare taban alanlı inşaat tamamlanma aşamasına geldi. Hizmet binasında, hizmet birimleri ve yönetim birimleri yer alacak. Aynı zamanda poliklinik, seminer, çok amaçlı salonlar, fuaye, sergi salonu, yemekhane ve kafeterya gibi tesislerle kapalı otopark bulunacak. Yaklaşık 15 bin metrekare alanlı park alanında çocuk oyun alanı, gezinti yolları, oturma alanları ve kafeterya yer alacak.

122


123


Ankara Yolu Cephe Sağlıklaştırma Atatürk Caddesi’nden başlayıp, şehir içi tramvay hattı güzergahı boyunca devam eden cephe sağlıklaştırma çalışmaları Ankara Yolu gibi ana güzergaha da renk kattı. Yeni belediye binası yanında bulunan binalar, cephe sağlıklaştırma ile çirkin görüntüden kurtuldu.

124


Mutlular Mahallesi Cephe Sağlıklaştırma Bursa’da halkın huzuru ve mutluluğu için, daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir kent hayalini her geçen gün gerçeğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi, eski adı Mutlular yeni adı da Mehmet Akif olan mahallede cephe kaplama çalışmalarını önemli ölçüde tamamladı.

125


Selimiye Camii Çevre Düzenlemesi Yoğun yapılaşma nedeniyle park ve sosyal donatı alanlarından yoksun olan Selimiye Mahallesi’ne cami düzenlemesiyle birlikte güzel bir meydan da kazandırdı.

126


Merve Camii Konferans Salonu Cami çevre düzenlemesi, konferans ve toplantı salonları, idare ofisleri, bay bayan okuma salonları ve derslikleriyle Nilüfer ilçesinin sadece bir ibadet yeri değil güzel bir sosyal merkez kazanmış oldu.

127


Arabayatağı Yeşil Camii Meydanı Bursa’nın en eski mahallelerinden Arabayatağı’na modern bir meydan kazandırmak için çalışmalara 5 yıl önce başlayan Büyükşehir Belediyesi Yeşil Cami ek hizmet binasını hizmete açtı, ardından proje alanı üzerinde yer alan binaların yıkımını başlattı.

128


129


Tophane Yamaçları Düzenlemesi Yaklaşık 2300 yıllık geçmişi olan, 14 burç ve 6 kapısını bulunan ancak zaman içinde gerek yol açma çalışmaları için yıkılan gerekse bakımsızlık yüzünden kaybolup giden 3 bin 400 metre uzunluğundaki surlar, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla kent siluetindeki ihtişamlı yerini yeniden alıyor. Çalışmalar kapsamında doğuya bakan kısımda kalan harabe halindeki sur duvarları, ilk günkü orijinalliğinde sağlam temeller üzerinde yeniden yükseliyor.

130


131


Erdoğanköy Kent Mezarlığı Bursa’da son yıllarda artan nüfusla birlikte ortaya çıkan kent mezarlığı ihtiyacının karşılanmasına yönelik hazırlanan 385 bin metrekare büyüklüğünde ve yaklaşık 35 bin kabir kapasiteli Erdoğanköy Kent Mezarlığı’nda defin işlemleri başlarken, Bursa’nın mezar yeri sıkıntısı da ortadan kalkmış oldu.

132


Kestel Kalesi Yerleşim ve düzenleme çalışmalarıyla şehrin farklı noktalarındaki değerler farkedilir hale getirilirken, ortak kullanım alanları modern bir görüntüye kavuşuyor. Çalışmalar kapsamında ele alınan Kestel Kalesi de ilçeye değer katan bir merkez haline getirildi.

133


Gemlik Kent Meydanı Kent merkezinin yanı sıra merkeze bağlı tüm ilçelerde de meydan ve büyük park projelerine hız veren Büyükşehir Belediyesi, Gemlik Ahmet Dural Kent Meydanı projesi kapsamında kamulaştırılan binaların yıkımını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi toplamda 22 parselin kamulaştırılmasıyla yaklaşık 6 bin metrekarelik bir meydanı ilçeye kazandıracak.

134


Gemlik Çarşı Deresi Gemlik ilçe merkezinden geçen ve minibüs garajı ile deniz arasında kalan 350 metrelik bölümünün üzeri 50 önce kapatılan Çarşı Deresi, Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği rekreasyon projesiyle yarım asır önceki kimliğine bürünüyor. Çarşı deresinin üzeri kapalı olan bölümü suyla taşınan dolgularla tıkanma noktasına gelirken, bu çalışma ile hem olası sel baskınlarının önüne geçilecek, hem de Gemlik’e modern bir meydan kazandırılacak.

135


Mudanya Sahil Bandı Düzenlemesi Mudanya İskelesi - Mütareke Binası arası Kentsel Tasarım ve Rekreasyon projesi kapsamında sahilde çalışmalar başladı. 1 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 30 bin metrekarelik sahil bandında yapılacak çalışmalarla deniz üstünde seyir terasları, yürüyüş yolları, yeşil alanlar, çevre düzenlemesi, kafe ve büfelerle Mudanya sahili Bursalıların buluşma noktası haline gelecek.

136


137


Çevre Düzenlemeleri Yaz sezonunda 17 farklı türden toplam 6 milyon 755 bin adet çiçek dikimi yapan Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, kış aylarında da Bursa’ya bahar havası yaşattı. Park, bahçe, kavşak ve orta refüjlere kış aylarında da 7 farklı türden toplam 2 milyon 528 bin adet kışlık çiçek ekimi yapan ekipler, aynı zamanda özellikle ana caddeler üzerindeki kavşaklara yapılan peyzaj düzenlemeleri ile kentte estetik bir görüntü kazandırıyor.

138


Yavuz Selim Parkı Özellikle halkın dinlenebileceği, çocukların oyun oynayabileceği alanlar üretmek amacıyla kamulaştırma başta olmak üzere her yöntemi deneyen Büyükşehir Belediyesi, Yavuzselim Mahallesi’ndeki BUSKİ’ye ait su deposunun bulunduğu alanı parka dönüştürdü. Alanı çevreleyen duvarlar, su deposuna mümkün olduğunca yaklaştırılırken, 2 bin 500 metrekarelik park bölgeye nefes aldırdı.

139


Güzelyalı Meydanı Bursa’nın her semtini parklar, yeşil alan, eğitim, spor, kültür tesisi gibi sosyal donatı alanlarına kavuşturmak için yoğun bir çalışma sürdüren Büyükşehir Belediyesi, benzer çalışmaları merkeze bağlı ilçelerde de hayata geçiriyor. Bu doğrultuda projelendirilen Güzelyalı meydan düzenleme çalışmaları kapsamında 15 yıl Güzelyalı Belediye Binası ve 2 yıl da Mudanya Belediyesi ek hizmet binası olarak kullanılan bina yıkıldı. Sahille bütünleşik olarak projelendirilen çalışmalar kapsamında Güzelyalı modern bir kent meydanına kavuştu. 140


Fidyekızık Meydanı Tarihi Kızık köylerinden Fidyekızık’a daha önce yapılan konak restorasyonunun ardından şimdi de hizmet binası ve meydan kazandırılıyor. Proje hazırlıkları tamamlanan meydan bölgenin çehresini güzelleştirecek.

141


Küçükkumla Meydanı Düzensiz ve çarpık yapılaşma nedeniyle merkezi bulunmayan Gemlik’in Küçükkumla Beldesi’ne meydan kazandırmak için beldedeki 2 binanın yıkımı yapıldı.

142


Sahil Düzenlemeleri Mudanya ve Gemlik sahil bandındaki tüm yerleşim birimleri ayrı ayrı ele alınıyor. Bakımsızlık nedeniyle çürüyen, yer yer kırılan iskeleler yeniden onarılarak halkın kullanımına açılıyor. Öte yandan Mudanya ve Gemlik sahillerinin katı ve sıvı atıklardan tamamen arındırılması için satın alınan deniz yüzeyi temizleme araçları hizmete girdi.

143


Gürsu Kent Hali Gürsu Hali’nin işletme yetkisi uzlaşmacı bir tavırla Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Gürsu’dan Kent Haline taşınacak 28 esnaf da kura yöntemiyle belirlenerek Görükle’deki kent haline taşındı. Böylelikle kent halinin bölgesel bir güç olması sağlandı.

144


Akçalar Mezbahası Akçalar’ın yanı sıra Kayapa, Hasanağa ve Çalı bölgesine hizmet veren ve bölge ekonomisinin can damarı konumunda olan Akçalar Mezbahası, Nilüfer Belediyesi’nden Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi nedeniyle 21 Aralık 2009’da kapatılmıştı. Büyük bir bölümü hayvancılıkla geçinen bölge halkının talepleri üzerine yapılan modernizasyon çalışmalarıyla çağdaş bir görünüm ve teknolojik bir sisteme kavuşan Akçalar Mezbahası, yeniden hizmete açıldı. 145


Keles Süt Ürünleri Tesisi Türkiye’nin en büyük üçüncü, Bursa’nın ise en büyük ekmek üretim tesisi olan BESAŞ, süt ürünlerinde de kısa zamanda güvenilir bir marka haline geldi. Büyükşehir Belediyesi’nin en fazla göç veren dağ ilçeleri Orhaneli, Keles, Harmancık ve Büyükorhan’da göçün önlenmesi ve kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla hizmete açtığı Keles Süt ve Süt Ürünleri Tesisi’nde üretilen ürünler tüketiciden tam not aldı. Günlük 30 ton süt işleme kapasitesi bulunan tesislerde el değmeden en gelişmiş makine donanımı ile üretilen ürünler, kentin farklı noktalarındaki 120 BESAŞ büfesinde tüketiciyle buluşuyor. 146


147


Tarihi Kentler Birliği Büyük Ödülü Bursa’nın Antalya’da ‘Yapex Yapı ve Restorasyon Fuarı’ kapsamında düzenlenen ´Tarihi Kentler Birliği (TKB) 2011 Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması´nda TKB’nin en büyük ödülü olan ‘Prof. Dr. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü´ne Bursa Büyükşehir Belediyesi layık görüldü.

150


151


Fabrika-i Hümayun Osmanlı Devleti’nin 159 yıl önce ipek üretimi için kurduğu Fabrika-i Hümayun, Modacı Faruk Saraç’ın işbirliğiyle gerçek kimliğine kavuşturuldu. ‘Hazine-i Hassa-i Şâhâne’ tarafından finanse edilerek kurulan devlete ait ilk ipek fabrikası olan ve ürettiği ipliklerle, başta Osmanlı Saray ve köşkleri olmak üzere Avrupa saraylarını süsleyen Fabrika-i Hümayun, modaya yön veren eğitim kurumu kimliğine büründü.

152


153


Bursa artık Unesco listesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık’ın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması için verdiği mücadele olumlu sonuçlandı ve Bursa, “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” başlıklı dosyasıyla artık UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girdi. Katar´ın başkenti Doha´da yapılan 38. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Türkiye’den Bursa’nın Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık alanları ve İzmir Bergama’nin listede yer almasına karar verildi.

154


155


Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Bursa’da tarihi ve kültürel mirasın ortaya çıkarılmasında bugüne kadar 270’e yakın proje üreten Büyükşehir Belediyesi, son 25 yıldır kapsamlı bir çalışmanın gerçekleştirilmediği tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin ortaya çıkarılması amacıyla dünyaca ünlü mimar Massimiliano Fuksas’la başlattığı çalışmaları sürdürüyor. Atatürk Caddesi ile Haşim İşcan Caddesi arasında kalan tarihi bölgenin bir bütün olarak ele alındığı çalışmada öncelikle koruma ve kullanma dengesinin nasıl sağlanacağı belirleniyor.

156


157


Hanlar Bölgesi ve Reyhan Mahallesi

Tarihi kent merkezinin çekirdeğini oluşturan Hanlar Bölgesi ve Reyhan Mahallesi’nin özgün haliyle yaşatılması amacıyla Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası Bursa Şubesi’yle imzalanan protokol kapsamında bölgedeki çalışmalar titizlikle sürdürülüyor.

158


Şehbenderler Kütüphanesi İbrahimpaşa Mahallesi’nde Anadolu Kız Lisesi ile Erkek Lisesi arasında kalan, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla Bursa’nın sosyal ve kültürel yaşamında yerini alan Şehbenderler Konağı, kitapsever Murat AKSEL tarafından bağışlanan 20 bin civarındaki ihtisas kitaplarıyla zengin bir kütüphane olarak hizmet veriyor.

159


Bursa Kalesi Sur Kapıları Büyükşehir Belediyesi, Bursa surlarının gün yüzüne çıkarılması çalışmalarına hız verdi. Çalışmalar kapsamında 14 burcu ve 6 adet kapısı bulunan 3 bin 400 metre uzunluğundaki surların tamamının kent siluetindeki yerini alması hedefleniyor. Bey Sarayı ve Kaplıca Kapı arasında bulunan sur duvarları ve burçlar ile ilgili rölöve çalışmaları tamamlanarak Anıtlar Bölge Kurulu’na sunuldu. Projeleri daha önce hazırlanan Yokuş Caddesi’nde kamulaştırmalar tamamlanırken, Dışyerkapı’yla ilgili öneri projeler de hazırlattırıldı. Yine daha önce restitüsyon projeleri hazırlatılan Zindan Kapı ve çevresindeki kamulaştırmalar ve yıkımlar tamamlandı. 160


161


Tarihi Kapılar geleceğe açılıyor Bitinya döneminde yaptırılan 14 burç ve 6 kapısı bulunan 3 bin 400 metre uzunluğundaki surlarla ilgili verileri tarihin tozlu raflarından titiz çalışmalarla çıkaran Büyükşehir Belediyesi, tarihi surların Tahtakale’ye açılan kapısı olan Yokuş Cadde Tahtakale Kapısı ve bağlı burç ile surlardaki restorasyon çalışmalarını tamamladı. Kentin farklı noktalarındaki hanlar, hamamlar yeniden işlevlendirilerek yaşamın bir parçası haline getirilirken, yaklaşık 2 bin 300 yıllık geçmişi bulunan Bitinya döneminden kalma Bursa surları da bu dönem de tüm ihtişamıyla kent siluetindeki yerini alıyor. 162


163


Akçalar Aktopraklık Arkeopark Türkiye’nin ilk Arkeoloji Parkı, Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Bursa’da kuruluyor. Akçalar’da Aktopraklık Mevkii’nde 2004 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi tarafından Güney Marmara Arkeoloji Projesi kapsamında Doç. Dr. Necmi KARUL başkanlığında yürütülen bilimsel kazıların yapıldığı bölge, açık hava müzesine dönüşüyor. Yapılan kazılar tarih öncesinin izlerine ışık tutuyor.

164


165


Eskişehir Han Bursa’nın ekonomik yaşamında önemli bir yere sahip olan arabacı hanlarından olan Eskişehir Han’da, restorasyon çalışmaları tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi ile handaki mülk sahipleri arasında imzalanan protokolle kat karşılığı restore edilen hanın üst katı Büyükşehir Belediyesi tarafından butik otel olarak fonksiyonlandırılacak. Altı otopark olan hanın, giriş katı ise mevcut konumu olan ticaret hayatının sürdüğü bir mekan olacak. Eskişehir Han’ın özgün kimliğine kavuşması ve Cumhuriyet Caddesi ikinci etap cephe sağlıklaştırma çalışmalarıyla bölge, yeni bir cazibe merkezi haline gelecek. 166


167


Kütahya (Çukur) Han Okçular Çarşısı içinde yer alan, yangınlar, afetler ve amacı dışında kullanım nedeniyle günü müzde orijinalliğini tamamen yitirmiş olan Kütahya Han tarihi ve kültürel miras çalışmaları arasında ele alındı. Restorasyonu tamamlanan 600 yıllık Kütahya Han, ilk günkü ihtişamıyla yeniden ayağa kaldırılan çarşı içindeki ziynetler arasındaki yerini aldı.

168


169


Muallimzade Hamamı Bursa’nın yaşayan canlı bir tarih kenti olması yolunda Büyükşehir Belediyesi tarafından bu dönem hazırlanan tarihi ve kültürel miras projeleri arasında yer alan İncirli Caddesi üzerindeki Muallimzade Hamamı’nda restorasyon tamamlandı. Yıllarca Anadolu-Rumeli Kazaskerliği yapan Bursa Kadısı Muallimzade Ahmet Efendi tarafından Aksu Köyü’ndeki cami, zaviye ve mektep ile Zeyniler Köyü’ndeki medreseye gelir sağlaması amacıyla 1572 yılında yaptırılan tarihi hamam, kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan bir merkeze dönüştü.

170


171


İncirli Hamamı Molla Fenari’nin torunu Alaaddin Ali Bey tarafından yaklaşık 520 yıl önce yaptırılan, yangınlar görüp, tekrar tekrar onarıldıktan sonra bir dönem tütün deposu olarak kullanılan ve 1985 yılından bu yana tamamen kaderine terk edilen tarihi hamam, restorasyonun ardından gündüz orijinal mimarisi, gece de ışıklandırma sistemi ile Yıldırım’ın en ayrıcalıklı mekanı haline getirildi.

172


173


Kayıhan Hamamı Mülkiyeti kime ait olursa kent ziynetlerini Bursa’ya kazandırmak için bugüne kadar satın alma, tahsis ve kullanım hakkı gibi farklı metotlara başvuran Büyükşehir Belediyesi’nin mülk sahiplerinden kiralama yoluyla aldığı tarihi Kayıhan Hamamı, restore edilerek harabe görünümünden kurtuldu. Tarihi yapıyı çevreleyen iş yerleri kamulaştırılarak kaldırılırken, cepheleri aslına uygun hale getirilen hamam, bölgenin ekonomik yapısına uygun olarak yeme içme mekanı olarak işlevlendirildi.

174


175


Mahkeme Hamamı 1421 yılında Çandarlı İbrahim Paşa tarafından yaptırılan ve 1490, 1953 yıllarında onarım gören tarihi yapı, restorasyon çalışmalarının ardından kent siluetindeki yerini aldı. Tarihi yapının kadınlar hamamı bölümü aslına uygun olarak yine hamam olarak işlev görürken, erkekler bölümü ise bölgedeki ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak Kültür Merkezi olarak işlevlendirildi.

176


177


Fazlullahpaşa Mescidi Sultan 2. Murad’ın vezirlerinden Fazlullah Paşa tarafından 1426 yılında yaptırılan, ilk dönem Osmanlı eserlerinden biri olmasına rağmen ilgisizlik nedeniyle harabeyi andıran Feyzullah Paşa Mescidi restorasyon çalışmalarının ardından özgün kimliğine kavuştu.

178


179


Mudanya Hasanpaşa Hamamı Eski zeytin halini yenilenen yüzüyle Mudanyalıların buluşma noktası haline getiren Büyükşehir Belediyesi, bu alanın hemen arkasında bulunan, 1800’lü yıllarda inşa edilen ve bakımsızlık yüzünden harabeye dönen tarihi Tahir Ağa (Nur) Hamamı’nın restorasyon çalışmalarını başlattı. Tarihi hamam, restorasyonun ardından sosyal ve kültürel aktivitelerin yapılabileceği bir merkez olarak hizmet verecek.

180


Tahir Ağa Hamamı Eski zeytin halini yenilenen yüzüyle Mudanyalıların buluşma noktası haline getiren Büyükşehir Belediyesi, bu alanın hemen arkasında bulunan, 1800’lü yıllarda inşa edilen ve bakımsızlık yüzünden harabeye dönen tarihi Tahir Ağa (Nur) Hamamı’nın restorasyon çalışmalarını başlattı. Tarihi hamam, restorasyonun ardından sosyal ve kültürel aktivitelerin yapılabileceği bir merkez olarak hizmet verecek.

181


Mudanya Eski Zeytin Hali Mudanyalılar’ın buluşma noktası olan alan, Mudanya’nın nabzının attığı bir yer haline getirildi. Mudanya’ya kazandırılmış olan 820 metrekare oturumlu bu güzel meydanda dükkânların zemin kaplamaları sökülerek kaldırıldı. İnşaat genelinde yaklaşık 660 metrekare alanda 27 adet dükkan yeniden yapıldı. Bin 350 metrekarelik çevre düzenlemesi ve meydan, çalışmalar kapsamında yeniden düzenlendi. Tüm elektrik ve mekanik imalatların gerçekleştirildiği proje kapsamında gerek binalarda kullanılan malzeme ve gerekse plan ve konumlanış itibariyle bölgeye farklı bir mimari kimlik ve görünüm kazandırıldı. 182


Çekirge Külliyesi Cık Cık Hamamı

Osmanlı Sultanı 1. Murat Hüdavendigar tarafından 1366 yılında yaptırılan 1. Murat Camii’nin, medrese olarak kullanılan üst katında eğitim gören talebelerin kullanması amacıyla yaptırılan ve ücretsiz olması nedeniyle ‘GirÇık Hamamı’ olarak adlandırılan günümüzde ise ‘Cık Cık Hamamı’ olarak anılan tarihi hamam, restorasyonun ardından ilk günkü ihtişamlı görüntüsüne kavuştu.

183


Hamamlıkızık Hamamı Bursa’nın fethi sırasında kurulan Uludağ’ın beşi birliği olarak nitelendirdiğimiz 5 Kızık köyünden birisi olan Hamamlıkızık Köyü’nün adını taşıyan hamam restorasyonun ardından Nebi Dede Kültür Merkezi olarak hizmet vermeye başladı.

184


Emir Buhari Tekkesi Emirsultan Mahallesi’nde Emirsultan Hamamı yanında yer alan Emir Buhari Tekkesi, rekonstrüksiyon çalışmalarıyla yeniden günyüzüne çıktı. Tabanda 210 metrekare alan üzerinde bulunan tarihi tekke toplam 355 metrekare inşaat alanına sahip. Zemin katta 50 metrekare açık alan ile 1 adet idari birim, 2 adet kitap kafe odası ve sofa bulunan tekkenin 145 metrekare olan birinci katında 45 metrekare açık alan ile 2 adet kitap kafe odası bulunuyor. Tarihi mekan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un da katıldığı törenle hizmete açıldı. 185


Emirsultan Hamamı Bursa’nın en çok ziyaret edilen tarihi ve kültürel merkezlerinden biri olan Emirsultan’da bölge trafiğini önemli ölçüde rahatlatan tüp geçidin trafiğe açılmasının ardından, meydan düzenlemesinin yanında restore edilerek semte kazandırılan Emirsultan Hamamı bölgenin kültürel ve sanatsal hayatına renk katan önemli bir merkez olarak hizmet veriyor.

186


Gemlik Balıkpazarı Hamamı Bursa’nın tarihi mirasına sahip çıkarak, geleneksel değerlerimizi işlevsel olarak geleceğe taşımayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezinde yer alan tarihi mirası koruma projelerinin yanında ilçelerdeki tarihi mirasımıza da sahip çıkıyor. Gemlik Balıkpazarı Hamamı’nın kamulaştırma çalışması tamamlandı. Proje çalışması devam eden yapı işlevsel olarak Gemlik’e kazandırılacak.

187


Yıldırım Külliyesi Yıldırım Camii’nin 1854 depreminde ve 1949 yılında yaşanan doğal afetlerde yıkılan iki minaresi restorasyon çalışmaları sonucu orijinaline uygun olarak yeniden ayağa kaldırıldı. Yapılan LED aydınlatma sistemi sayesinde Bursa’nın kent siluetinde ayrı bir yeri bulunan Yıldırım Camii’nin kentin her noktasından ihtişamlı bir şekilde görülmesi sağlandı. Çalışmalar kapsamında şadırvanlar ve zemin düzenlemesiyle tarihi yapı gerçek değerini buldu.

188


189


Üftade Camii ve Tekkesi Bursa’nın turizmden hak ettiği payı alması hedefiyle tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla kenti adeta bir açık hava müzesine dönüştüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, ayağa kaldırdığı eserlere Üftade Tekkesi’ni de ekliyor. Vakıflar Müdürlüğü mülkiyetinde olan ve restorasyonu için önceki yıllarda cami derneğinin Osmangazi Belediyesi’nin desteğiyle başlattığı restorasyon çalışmalarından bir sonuç alınamayan tarihi yapının ayağa kaldırılması için 2009 yılında devreye Büyükşehir Belediyesi girdi. Üftade Mehmed Muhiddin tarafından 16. yüzyılın sonlarına doğru yaptırılan cami ve tekke orijinal şekli ile günümüze ulaşamasa da Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmaları ile yapı ilk günkü orijinal haline kavuştu. 190


191


Şabani Dergahı Namazgah Caddesi Müftüönü Camii karşısında, 1852 yılında dergah haline getirilen ve yaklaşık 20 yıldır da harabe halinde bulunan Şabani Dergahı restore edilip ‘Geleneksel Sanatlar Merkezi’ olarak hizmete açıldı.

192


Tarihi Yeşil İmareti Çelebi Sultan Mehmet’in Hacı İvaz Paşa’ya 1415 – 1419 yılları arasında yaptırdığı Yeşil Külliyesi’nin bir bölümünü oluşturan ancak yakın tarihe kadar sadece yemekhane kısmına ait duvar kalıntılarının ayakta kalabildiği Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki İmaret, Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun fonksiyonlandırıldı.

193


Tarihi Darphane 1300’lü yıllarda Orhan Gazi tarafından ilk paranın bastırıldığı harabe halindeki darphane binasını restorasyonun ardından ilk günkü ihtişamı ile para müzesi olarak ziyarete açtı. Tarihi darphane binası, Bursa’nın darphaneleri ve Bursa’da basılan paralarla ilişkin bilgi ve materyallerin sergilendiği para müzesi, bahçesindeki iki katlı betonarme bina ise bölgenin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde dizayn edildi.

194


195


Hamamlı Tekke Ali Paşa Mahallesi Nazım Sokağında bulunan tarihi yapının bugün sadece selamlık kısımları ayakta kalabilmiştir. İsmail -i Rumi Tekkesi olarak da anılan tekkenin kurucusu Saçlı Ahmed Efendi’dir. 1849 yılında onarım geçiren tekke, 1854 depreminde oldukça fazla zarar görmüş, geliri olmadığı için tamiratı yapılamamış ve kapalı kalmıştır. Vakıflar mülkiyetinde bulunan tarihi yapı, Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis yoluyla onarım karşılığı alınmıştır. Restorasyon projeleri Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan yapı Çocuk Kütüphanesi işlevinin yanında oyuncak kütüphanesi olarak da hizmet verecek. 196


Yaylacık Köyü Camii Büyükşehir Belediyesi´nce yaklaşık 2.5 ay süren restorasyon çalışmaları kapsamında, ´L´ düzeninde yapılmış asma tavana sahip 220 metrekarelik tarihi caminin dökülen sıvaları, çatlakları, döşeme ve tavanları aslına uygun olarak yeniden ele alındı. Çalışmalar, Anıtlar Yüksek Kurulu´nun onayı doğrultusunda, korunması gereken yapılar gözetilerek sürdürüldü. Caminin ağır darbe alan minaresi, tekrar imal edildi. 200 yıllık kitabe de ortaya çıkartılarak, tarihi caminin girişine asıldı. 1800´lü yıllarda yapılan caminin iç ve dış aksamları ile çevresi de restorasyon çerçevesinde yeniden düzenlendi. 197


Ulucami Çevre Düzenlemesi Çok önemli manevi, tarihi ve kültürel bir merkez olan Ulucami’nin bahçesinde başlatılan çalışmalarla tarihi yapının çevresi Bursa’ya yakışır hale getirildi. Cephe temizlik çalışmaları tamamlanırken, Kapalıçarşı yangınında kül olan iki ahşap şadırvan kubbesi yeniden inşa edildi. Gündüzleri bir cevher gibi kenti süsleyen Ulucami, yapılan ışıklandırma çalışması ile geceleri de aynı görkemle Bursa’ya güzellik katıyor.

198


199


Tarihi Külliye ve Medreseler Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yapılan protokolle Sultan Külliyelerinin bakım, onarım, güvenlik ve temizlik gibi hizmetlerini de himayesi altına alan Büyükşehir Belediyesi, kentin manevi odak noktaları olan bu mekanları ecdada yakışır hale getiriyor.

200


201


Muradiye Külliyesi Büyükşehir Belediyesi’nin Muradiye Külliyesi’nde başlattığı restorasyon çalışmaları yaklaşık 150 yıllık bir sırrı ortaya çıkardı. Sultan 2. Murad tarafından 1425-1426 yılları arasında yaptırılan ve Fatih Sultan Mehmed’den itibaren 100 yılı aşkın bir dönem içinde peyderpey yaptırılan 12 adet türbeden oluşan ‘Muradiye Külliyesi’ndeki türbelerin kubbesinde yer alan görüntünün orijinal olmadığı belirlendi. Çalışmalara II. Bayezid’in eşi Gülruh Hatun Türbesi’nden başlayan restorasyon uzmanları, türbe kubbesinde Barok desenlerle süslü sıvanın hareketli olduğunu fark edince sondaj çalışması yaptı. Bisturi kullanılarak büyük bir titizle yapılan çalışmalarda mevcut sıvanın altında kalan kubbenin aslında Osmanlı motifleriyle süslü olduğu ortaya çıktı.

202


203


DAĞ-DER Kültür Merkezi Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında yer alan Tahtakale’deki 150 yıllık sivil mimarlık örneği yapının restorasyon çalışmaları tamamlandı. Dağ- Der Kültür Merkezi olarak faaliyete başlayan tarihi yapı, Yörük ve Türkmen kültürünün yaşatıldığı bir merkez olarak bölgeye ayrı bir değer kattı.

204


Fidyekızık Konağı Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmalarını merkezin yanı sıra tüm ilçelerde uyguladığı restorasyon projeleriyle sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Fidyekızık Mahallesi’nin meydanında bulunan yaklaşık 100 yıllık tarihi konağı da ayağa kaldırdı. Osmanlı’nın son dönem eserlerinden biri olan ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya iken Tarihi Bursa Kızıklar Derneği tarafından koruma altına alınan üç katlı tarihi yapı, bölgeye değer katacak önemli bir kültür merkezine dönüştürüldü.

205


Merinos Enerji Müzesi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulan Merinos Tekstil Fabrikası’nın enerji ihtiyacını karşılamak üzere 1938 yılında yaptırılan ve iki jeneratör ünitesiyle faaliyete başlayan elektrik santrali, Enerji Müzesi’ne dönüştürüldü. Gün içinde Merinos fabrikasının enerji ihtiyacını karşılayan ve saat 24’ten sonra elektrik fazlasını şehre aktaran tesis, şimdi de müze olarak kent tarihine ışık tutuyor.

206


207


İpek Müzesi Büyükşehir Belediyesi tarafından Merinos Tekstil Sanayi Müzesi bünyesinde izlenime sunulan Türkiye´nin ilk ‘İpek Müzesi’, ipeğin kozadan kumaşa dönüşümüne kadar tüm aşamalarını gözler önüne seriyor.

208


209


Tekstil Sanayi Müzesi Tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında Bursa’nın endüstri mirasını da gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi, 1938 yılında Atatürk tarafından hizmete açılan ve Bursa’nın tekstil kenti olmasına öncülük eden Merinos Fabrikası’nı Türkiye’nin ilk Tekstil Sanayi Müzesi olarak Bursa’ya kazandırdı.

210


211


Göç Tarihi Müzesi

Bursa’da 8 bin 500 yılda yaşanan göçleri anlatmak amacıyla hazırlanan ‘Bursa Göç Tarihi Müzesi’, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı törenle ziyarete açıldı.

212


213


Yıldırım Çukur Mescid Yıldırım İlçesi sınırlarında tamamı yıkılan ve sadece iki duvarı günümüze ulaşan Çukur Mescit, aslına uygun olarak restore edildi. Yıldırım Külliyesi’nin güneyinde Baruthane Caddesi üzerinde yer alan, uzun yıllar iş yeri ve dokuma atölyesi olarak kullanıldıktan sonra kaderine terk edilen ve Mülkiyeti Azizoğlu Halka Hizmet Binaları Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne ait olan Çukur Mescit, aslına uygun olarak ibadete açıldı.

214


Tarihi Cadde ve Sokaklar Bursa’nın geleneksel mimari özelliklerini taşıyan cadde ve sokaklarda uygulanan düzenleme projeleri kapsamında şehrin tarihi ve mimari değerleri ortaya çıkarılıyor. Gemlik Umurbey, Ürün Caddesi, Fırın Sokak, Selçukhatun Caddesi, İnebey Caddesi, Kayabaşı Caddesi , Yahşibey Caddesi , Reyhan Bölgesi cadde ve sokakları sağlıklaştırma projesiyle tarihi sokaklar nitelik kazanıyor. Osmangazi Gece Mahallesi, Kavaklı, Mudanya Halitpaşa , 2. Murat Caddesi, Fevzi Çakmak Caddesi ve Maksem Caddesi projeleri tamamlandı. 215


Bayazid Paşa Medresesi Bursa Büyükşehir Belediyesi, sadece bir cephe duvarı günümüze ulaşan ve üzerine 6 adet bina yapılan yaklaşık 600 yıllık Bayazid Paşa Medresesi’ni gün yüzüne çıkarmak için başlatılan restorasyon çalışmaları hızla sürüyor.

216


Hançerli Fatma Sultan Medresesi Tamamı yıkılarak toprak altında kalan Hançerli Fatma Sultan Medresesi’ni gün yüzüne çıkarmak için restorasyon çalışmalarına başlandı. Yaklaşık 5 asırlık medresenin kültürel, sosyal ve sanatsal etkinliklerin yapılacağı bir merkez olarak bölgeye kazandırılması hedefleniyor.

217


Bursa’da Su ve Çeşme Kültürü Evliya Çelebi’ye, “Velhasıl Bursa sudan ibarettir” dedirten şifalı suların aktığı tarihi çeşmeler restore edilerek Bursa’ya kazandırılırken, şehirdeki su ve çeşme kültürünün de canlı tutulması amacıyla şehrin farklı bölgelerine 250 adet tarihi kent kimliğine uygun yeni çeşmeler yapılması yönündeki çalışmalar devam ediyor.

218


219


Mirzaoba Köyü Şehitliği Büyükşehir Belediyesi, Trablusgarp, Balkanlar, Edirne, Çanakkale, Makedonya, Filistin ve Galiçya cephelerinde verdiği şehitlerle Bursa’nın en çok şehit veren köyü olan Mirzaoba’ya şehitlik anıtı kazandırdı.

220


Bursa Hazireleri Bursa tarihine yön vermiş, yaşadıkları döneme iz bırakan ve yeri doldurulamayan şahsiyetlerin izleri hazirelerde yaşatılıyor. Kent genelinde 75 hazire alanının yeniden düzenlenmesiyle ile çalışmalar sürüyor.

221


Çanakkale Kireçtepe Şehitliği Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Garnizon Komutanlığı´yla birlikte ´Çanakkale Savaşı esnasında Bursa Seyyar Jandarma Taburu tarafından inşa edilen ve zamanla bakımsız kalan´ Kireçtepe Bursa Jandarma Taburu Şehitliği´ni yeniden düzenledi. Çanakkale’de savaş devam ederken yapılan ve Atatürk’ün de önünde çekilmiş bir fotoğrafı olan Kireçtepe Şehitliği, 98 yıl aradan sonra ilk kez Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından baştan aşağı yenilendi.

222


223


Tarihi Bey Sarayı Bursa Kale surlarının restorasyonu kapsamında I. etap olarak belirlenen Balibey Han’dan Bey Sarayı’na kadar olan bölümün restorasyon uygulama çalışmaları tamamlandı. Aynı bölgede gerçekleştirilen arkeolojik kazı çalışmalarıyla Bursa tarihi konusunda yeni bulgu ve bilgiler elde edilmektedir. Tophane’yi kuşatan ve şu an uygulama çalışmaları devam eden Balibey Han - Bey Sarayı ile Bey Sarayı - Kaplıca Kapı arasındaki surların ayağa kaldırılmasıyla Bursa’nın surları şehrin her yerinden görülebilecek. Çalışmalar kapsamında Tophane yamaçları da yeniden düzenlendi. 224


225


Kapalı Çarşı Restorasyonu Bursa’nın tarih boyunca en önemli ticaret merkezi olan, 1801 ve 1889 yangınları ile 1854 depreminde büyük zarar gören ve 1958 yılındaki yangında tamamen kül olduktan sonra yeniden inşa edilen Kapalı Çarşı, ilk kez kapsamlı bir yenilemeye tabi tutuldu. Tonoz çatısı, taş kaplama dükkan cepheleri, zemin düzenleme çalışmaları ve ışıklandırmasıyla Kapalı Çarşı değerini buldu.

226


227


Gemlik Paşa Konağı Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan restorasyon çalışmalarıyla Gemlik’te bir tarihi eser daha gün yüzüne çıktı. İlçedeki 200 yıllık Paşa Konağı, küllerinden doğdu, kültür merkezi olarak Gemliklilere kapılarını açtı.

228


Gemlik Yalı Konak Gemlik’in sahil kenarındaki önemli bir noktasında bulunan ancak bakımsızlık nedeniyle harabe haline gelen Yalı Konak’ta başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Tarihi konak, sosyal ve kültürel tesis olarak yeniden ilçeye kazandırılacak.

229


Türkân Çeşme Anıtı Bulgaristan’daki Türklere uygulanan asimilasyon politikalarına karşı direşin simgesi olan ve 1984 yılında henüz 18 aylık iken annesinin sırtında komünist rejimin askerleri tarafından vurularak şehit edilen Türkan Bebeğin anısı adına Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Bursa’da yaptırılan çeşme, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

230


231


Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı Tophane Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde bulunan ve 1450 yılında yaptırılan Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı’nı ilk günkü ihtişamına kavuşturmak için başlatılan restorasyon çalışmaları hızla sürüyor.

232


Reyhanpaşa Hamamı Bursa’daki tarihi yapıları restore ederek kente değer katan Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehrin kalbindeki Reyhan Paşa Hamamı’nın da orijinal kimliğine kavuşturulması için restorasyon çalışmalarını başlattı.

233


Umurbey İpek Fabrikası Umurbey semtinde daha önce “Araba Müzesi” olarak değerlendirilen eski ipek fabrikaları alanın hemen yanı başında atıl ve harabe vaziyette bulunan alan üzerindeki tescilli yapılarıyla birlikte bölge ve Bursa halkına sosyal ve kültürel mekan fonksiyonuyla işlevlendirilmesi hedefleniyor. Bölgeye değer katacak projede uygulama çalışmaları devam ediyor.

234


235


Tarihi Ebu İshak Fırını Trafiğe kapatıldıktan sonra tramvay ulaşımı ve cephe sağlıklaştırma ile kentin en prestijli caddesine dönen Cumhuriyet Caddesi üzerindeki harabe halindeki tarihi Ebu İshak Fırını, restorasyonun ardından ilk günkü orijinal görüntüsüne kavuşacak.

236


237


Mudanya Mütareke Binası Yıllardır bakımsızlık nedeniyle tarihi önemi gözardı edilen Mudanya Mütareke Binası da restore edildi. Kurtuluş Savaşı’nın sonunda İngiltere, Fransa ve Yunanistan’dan oluşan İtilaf Devletleri ile imzalanan ateşkes anlaşmasına ev sahipliği yapan Tarihi Mudanya Mütareke Binası’nın restorasyonu Kültür Bakanlığı ve Mudanya Belediyesi ile gerçekleştirilen ortak protokol çerçevesinde yapıldı.

238


239


Muradiye Medresesi Muradiye Külliyesi yapılarından biri olan ve yüzyıllarca okul ve son olarak da sağlık ocağı olarak kullanılan Muradiye Medresesi’nde restorasyon çalışmaları hızla sürüyor.

240


Davutpaşa Camii Restorasyonu tamamlanarak halkın hizmetine sunulan Davutpaşa Camii ve çevre düzenlemesi, yeni yüzüyle Kayhan Bölgesi’ne değer kattı.

241


İznik Batık Bazilika Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi kültürel miras çalışmaları kapsamında İznik’te gerçekleştirdiği hava fotoğrafı çekimleri sırasında göl içinde görüntülenen batık bazilika dünya genelinde ‘2014 yılının en önemli 10 keşfi’ arasında gösterildi. İznik´teki bu keşif, arkeoloji dünyasında da ses getirdi. Bu alanda otorite olarak kabul edilen Amerika Arkeoloji Enstitüsü, resmi web sitesinde yayınladığı 2014 yılında, ´Dünyadaki En Önemli 10 Arkeolojik Keşfi´ arasına İznik gölündeki batık bazilikaya da yer verdi.

242


İznik Bayraklı Tepe İznik’in en önemli manevi odak noktalarından biri olan Abdulvahap Tepesi’ne ay-yıldız konseptinde bir sosyal tesis kazandırmaya hazırlanan Büyükşehir Belediyesi, surlardan tarihi kapılara, dikilitaştan antik tiyatroya kadar her alanda tarihi kültürel miras çalışmalarına hız verdi.

243


Okçubaba Türbesi Arşivlere göre 16’ncı yüzyılda yaşadığı bilinen iyi okçuluğuyla ünlenen ve Okçu Baba olarak anılan Nusret Paşa’nın Saltanat Kapı karşısında bulunan türbesinin çevresi de yeniden düzenlendi.

244


Tophane Meydanı Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin Türbeleri’nin de bulunduğu Tophane Meydanı zemin düzenleme çalışmalarıyla Bursa’ya yakışır hale getirildi.

245


Kentin Ziynetleri Işıl Işıl Gündüzleri birer cevher gibi kenti süsleyen tarihi yapıların aydınlatılarak, geceleri de Bursa’ya ayrı bir güzellik katması sağlandı. Bu kapsamda Tophane Saat Kulesi’nden sonra Emirsultan, Ulucami ve Yeşil Külliyesi’nde de aydınlatma uygulaması gerçekleştirildi.

246


247


Lala Şahin Paşa Çocuk Kütüphanesi Orhan Gazi ve I. Murad’ın kumandanı Rumeli Beylerbeyi Lala Şahin Paşa tarafından 1339 yılında inşa ettirilen, Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar eğitim hizmetinin verildiği medrese, Büyükşehir Belediyesi tarafından çocuk kütüphanesi olarak yeniden eğitime kazandırıldı. Uzun yıllar harabe halinde kalan, 1969 yılında Eski Eserleri Sevenler Kurumu tarafından onarılarak kütüphaneye dönüştürülen tarihi yapı, 2009-2010 yılında vakıflar tarafından bir işadamının sponsorluğunda restore ettirildi. Daha verimli hizmet sunulması amacıyla Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen tarihi medrese, eksik olan mutfak ve tuvaletlerin yapılması, gerekli bakım ve onarımların tamamlanmasının ardından Lala Şahin Paşa Çocuk Kütüphanesi olarak kapılarını çocuklar için açtı. 248


249


Bursa Bıçakları Yarışması Büyükşehir Belediyesi’nin, Bursa Bıçakçılar Odası ile birlikte düzenlendiği yarışmayla, geleneksel Bursa bıçaklarını ülke geneline ve dünyaya tanıtmak ve Bursa bıçaklarının aranılan bir marka haline getirilmesi amaçlanıyor. Tasarım yarışmasıyla aynı zamanda bıçak üretimi yapan küçük ve orta ölçekli üreticiler destekleniyor.

250


Kılıçkalkan Evi Setbaşı’nda Şehir Kütüphanesi’nin hemen yanındaki tarihi bina Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan düzenlemelerle, Bursa’daki 4 kılıç kalkan derneğinin birikimleri Kılıç Kalkan Evi’nde bir araya getirildi.

251


İsmetiye Deresi

Dereler artık temiz akıyor Dere yataklarını dolduran dolgular, kesiti azaltan yabancı maddeler, sularla taşınan otlarla ağaçların kaldırılıp derelerin temizlenmesi çalışmaları kapsamında Büyükşehir Belediyesi sınırlarındaki 38 derede ıslah ve temizlik çalışmaları periyodik olarak devam ediyor. Bugüne kadar toplam 68 kilometre uzunluğundaki alanda ıslah çalışması gerçekleştirildi.

254


Gรถkdere

Hacivat Deresi 255


Alman Kanalı Nilüfer Çayı’nın bir kolu olan ve yaklaşık 90 yıl önce sel baskınlarının önlenmesi amacıyla yapılan Yunuseli Alman Kanalı’nı ıslah edilerek ayrıcalıklı bir rekreasyon alanı haline getirecek çalışmalar hızla sürüyor. Islah, çevre düzenlemesi ve bağlantı yolları ile toplamda 20 milyon TL’yi bulacak yatırımın bölgeye prestij katacak.

256


Hacivat Deresi Islahı Hacivat Deresi’ndeki ıslah çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Derenin Ankara yolu ile yakın doğu çevre yolu arasındaki yaklaşık 3,5 kilometrelik kısmının ıslahı büyük ölçüde tamamlanırken, rekreasyon çalışmalarıyla Hacıvat Deresi Yıldırım’ın yeni cazibe merkezlerinden biri olacak.

257


Cilimboz Deresi 2010 yılının Ekim ayında aşırı yağışlar yüzünden Cilimboz Deresi’nin taşması sonucu sular altında kalan binalarla ilgili kamulaştırma çalışmaları kısa zamanda tamamlandı. İlk etapta kamulaştırılan 31 binanın yıkımı kısa sürede yapılırken, anlaşma sağlamayan 11 bina da mahkeme kararının ardından yıkıldı. Derenin her iki yanı binalardan arındırılırken, bölgeyi ayrıcalıklı bir rekreasyon haline getirecek olan proje tamamlandı.

258


Eski Hali 259


Güneş Evi Projesi Hüdavendigar Kent Parkı içinde yer alacak Güneş Evi, güneş, rüzgar ve diğer doğal kaynakları kullanarak, kendi enerjisini kendi üretecek ve yüzde 100 enerji verimliliği sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yaklaşık 350 m2 inşaat alanına sahip, bodrum+3 katlı olan bina enerji ve ekoloji konularında müze ve eğitim amaçlı kullanılacak.

260


Su Depoları

Bursa genelinde yapılan su depolarıyla yaşanabilecek muhtemel susuzluğun önlenmesinin yanında boşa akan kaynaklar da değerlendirilerek su tasarrufu sağlanıyor.

Osmangazi

Yiğitali, Tuzaklı, Hamitler, Ovaakça, Hançerli, İnkaya, Doğancı, Mürseller

Yıldırım

D27, D28

Nilüfer

Atlas, Dağyenice, Maksempınar, Çaylı, Yaylacık, Üçpınar, Asiad, Korubaşı, Güngören

Mudanya

Aydınpınar, Kaymakoba, Yaylacık, Küçükyenice - Dedeköy, Bademli

Kestel

Çataltepe, Ümitalan, Ağlaşan, Gölbaşı

Gürsu

Yeni Gürsu

Gemlik

Seçköy, Şükriye, Cihatlı, Engürücük 261


Osmangazi

622 km

Yıldırım

152 km

Nilüfer

636 km

Mudanya

347 km

Gemlik

279 km

Gürsu

144 km

Kestel

423 km

Yenişehir

14 km

İnegöl

22 km

Mustafakemalpaşa

10 km

Karacabey

30 km

İznik

4 km

Orhangazi

2 km

Orhaneli

30 km

Keles

6 km

Harmancık

2 km

Büyükorhan

20 km

İçme Suyu Hatları Halkımızın sağlıklı ve içilebilir suya kavuşması için Bursa genelinde 7 ilçede toplam 2741 km içme suyu hattı imalatı gerçekleştirildi.

262


Osmangazi

358 km

Yıldırım

187 km

Nilüfer

333 km

Mudanya

113 km

Gemlik

153 km

Gürsu

114 km

Kestel

112 km

Yenişehir

5 km

İnegöl

3 km

Mustafakemalpaşa

6 km

Karacabey

8 km

İznik

2 km

Orhangazi

24 km

Orhaneli

2 km

Keles

2 km

Harmancık

2 km

Büyükorhan

2 km

Kanalizasyon Hatları Bursa genelinde altyapı eksikliklerini gidermek ve olası afetlerin önüne geçmek amacıyla 7 ilçede toplam 1398 km kanalizasyon ve yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi.

263


Samanlı Kollektörü Millet, Samanlı, Kumlukalan, Vakıf, İsabey, Demetevler, Değirmenönü, Karapınar, Yenidoğan, Şirinevler, Arabayatağı ve Çınarönü Mahallelerinin bir bölümü ile Demirtaş ve İsmetiye Mahallelerinde dereye akan atıksuların Doğu Atıksu Arıtma Tesislerine bağlanması ile Deliçay ve Nilüfer Çayı kanalizasyon atıklarından tamamen arındırılırken, sanayi alıklarının sisteme alınmasıyla ilgili çalışmalar son aşamaya geldi.

264


Arıtma Tesislerine Online Takip Bursa Büyükşehir Belediyesi, atık sularını doğaya bırakan işletmeleri ‘Gerçek zamanlı uzaktan atık su izleme istasyonu’ ile anlık olarak online takibe aldı. Bir işletmenin kullandığı su miktarından, doğaya deşarj ettiği miktara ve deşarj edilen suyun kirlilik parametrelerine kadar tüm değerleri, hem Büyükşehir Belediyesi hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından anlık olarak izlenebiliyor.

265


BUSKİ Araç Filosu yenilendi Bursa Büyükşehir Belediyesi, hizmet sınırlarının genişlemesine paralel olarak tüm ilçelere daha verimli hizmet sunmak için BUSKİ filosuna yaklaşık 3,5 milyon TL’lik yatırımla 24 yeni araç ekledi.

266


BUSKİ Çağrı Merkezi Bütünşehir uygulamasının ardından 17 ilçeye hizmet veren BUSKİ, banka konforunu aratmayan tahsilat büroları ve 24 saat kesintisiz hizmet veren çağrı merkezi ile hizmette kalite çıtasını üst seviyeye çıkardı. 152 Evler Mahallesi’ndeki yenilenen çağrı merkezi Türkiye’deki en iyi işletim sistemine sahip merkezlerden biri oldu.

267


Çöpten Elektrik Üretimi Bursa’nın tüm kaynaklarını kent ekonomisi için harekete geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Hamitler Katı Atık Depolama alanında oluşan metan gazından elektrik üretilmesi projesinde enerji elde edilmeye başladı. Bursa’da 47 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayan tesiste, depolama alanında bulunan sulu çöpler, her biri 1.4 megawat gücündeki 7 adet jeneratör vasıtasıyla saatte 5 bin 400 metreküp metan gazına dönüştürülüyor ve metan gazından 9.8 megawat elektrik üretiliyor. Üretilen elektrik, nakil hattı üzerinden TEİAŞ’a verilerek şebeke içi dağıtım sağlanmış oldu. 268


Çağrışan Pompa İstasyonu Merkeze bağlı 7 ilçede büyük bir altyapı hamlesi başlatan Büyükşehir Belediyesi, Mudanya, Bademli, Çağrışan ve Göynüklü’nün üst bölgelerine sağlıklı şebeke suyunu ulaştıracak sistemi devreye aldı. Yaklaşık 12 milyon TL’ye mal olan sistem kapsamında Bademli, Tepedevrent ve Seçtepe su depolarının yanında Çağrışan Su deposu ve pompa istasyonu sayesinde tüm bu bölgelere sağlıklı şebeke suyu verilmeye başlandı.

269


Alternatif Enerji Üretimi Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması amacıyla çevre yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, metan gazından elektrik üretimi, ana içme suyu hattı üzerine kurulan tribünler ile sudan elektrik üretimi ve güneş panellerinden elektrik üretiminin ardından şimdi de arıtma tesislerinde toplanan çamurlardan elektrik üretimi için önemli bir adım attı. Kolektör yatırımları ile yıllardır kent merkezindeki derelere akan kanalizasyon hatlarını yıllar sonra arıtma sistemine dahil eden Büyükşehir Belediyesi, şimdi de arıtma tesislerinde biriken çamurun yakılarak bertaraf edilmesi için 68 milyon TL’lik bir yatırımı Bursa’ya kazandırıyor. Günlük 96 ton çamur yakma kapasitesine sahip olan tesiste açığa çıkan ısıdan yıllık 2,5 megavat elektrik üretilecek. 270


271


Ovaakça Pompa İstasyonu Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan, toplam 112 kilometre isale ve içme suyu şebeke hattı, 8 depo ve 3 adet pompa istasyonunu da bünyesinde barındıran 12 milyon TL’lik yatırımla Ovaakça ve çevresindeki 9 mahalle sağlıklı içme suyuna kavuştu.

272


273


Körfez yeniden hayat buluyor Bursa Büyükşehir Belediyesi, Gemlik Körfezi’ni kirlilikten arındıracak olan ve bünyesinde Mudanya, Güzelyalı, Altıntaş, Kurşunlu, Gemsaz, Küçükkumla, Büyükkumla ve Karacaali’de terfi istasyonları, 81.2 kilometre yağmursuyu ve kanalizasyon hattı, Küçükkumla, Gemlik Karsak, Kurşunlu ve Mudanya’ya 4 adet arıtma tesisi ve 2 adet derin deniz deşarj sistemi bulunan yaklaşık 140 milyon TL’lik yatırımı Gemlik, Mudanya, Güzelyalı ve Gemsaz’da eş zamanlı olarak başlattı.

274


275


Mezarlıklar İdaresi Kompleksi Heykel’deki Mezarlıklar Şube Müdürlüğü ile kentin farklı noktalarında bulunan gasilhaneler Acemler’deki yeni binasında hizmet vermeye başladı. Vatandaşlar artık en zor günlerinde tek merkezden hizmet alma imkanına kavuştu. Ayrıca 188 Alo Cenaze hattı vatandaşların acılı günlerinde defin işlemlerini hızlı ve kolayca yapmaları için 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

278


279


Emirsultan Aşevi ve Sağlık Ocağı Heykel’deki Mezarlıklar Şube Müdürlüğü ile Emirsultan’daki gasilhanelerin Acemler’de tek bir merkezde toplanmasının ardından boşa çıkan Emirsultan Gasilhanesi’nin bulunduğu alana projelendirilen Emirsultan Sağlık Ocağı ve Aşevi hizmete açıldı. Sağlık ocağı ile Hocataşkın Mahallesi’ndeki vatandaşların en önemli ihtiyaçlarından biri giderilirken, aşevi ise yoksul vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

280


281


Osmangazi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Ekmek Fırını Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bakgörler İnşaat firmasının katkılarıyla yaptırılan ekmek fırınında üretilen ekmekler yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz dağıtılıyor. Türkiye’ye örnek olan bu proje kapsamında üretilen ekmekler, Osmangazi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca belirlenen ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz olarak veriliyor.

282


Bulduk Çelik Huzurevi Büyükşehir Belediyesi Huzurevi bahçesinde hayırsever Nihal Sofuoğlu tarafından yaklaşık 35 yıl önce Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanan arazi üzerinde inşaatına başlanan ancak bugüne kadar bir türlü tamamlanamayan Huzurevi, 5 yıldızlı otel konforunda hizmet verir hale getirildi. Göreve gelir gelmez ilk olarak bu binanın tamamlanmasını öncelikli yapılacak işler arasına alan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin talebiyle hayırsever işadamı Faik Çelik tarafından tamamlanan huzurevi ağırlıklı olarak yatalak yaşlılara hizmet veriyor.

283


Bursa Hayvanat Bahçesi Türkiye’nin ikinci büyük hayvanat bahçesi olma özelliğine sahip olan Bursa Hayvanat Bahçesi, yapılan yeni düzenlemelerle daha aktif, vatandaşlarımızın öğrenecekleri, eğlenecekleri ve dinlenecekleri bir yaşam merkezi haline geliyor. Çalışmalar kapsamında Sualtı Yaşam Müzesi ile suda yaşayan canlıların 3 boyutlu sergilendiği bölüm ziyarete açılırken, Afrika Savana Kafe de konuklarına hizmet vermeye başladı. Bu arada Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği’ne tam üyelik çalışmaları da başarıyla tamamlanırken, zürafa, kanguru, gülen kuş ve amur kaplanı gibi yeni türler de Bursa’ya getirildi.

284


285


Evde Hasta Bakımı Sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini Bursa’da hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi’nin bu dönem devreye aldığı Evde Yaşlı ve Hasta Bakım Merkezi’nde görevli uzman sağlık personeli, bakacak kimsesi olmayan özellikle yatağa bağımlı hastaların hayata tutunmasına katkı sağlıyor.

286


Atıcılar Hizmet Binası Atıcılar’da tamamlanan ve içerisinde muhtarlık, tahsilat odası, çok amaçlı salonlar, teknik odalar, yönetim ofisi gibi birimler barındıran bina ile Atıcılar Mahallesi yıllardır eksikliği hissedilen modern hizmet binasına kavuştu. Böylelikle bölge halkının tek merkezden hizmet almasına da olanak sağlandı.

287


Yeni İtfaiye Binaları Halkın can ve mal güvenliğini yakından ilgilendiren itfaiye teşkilatının daha da güçlenmesi ve olası yangınlara en kısa zamanda müdahale edilebilmesi için yaptırılan Yeni Hal itfaiye binası, Küçük Sanayi İtfaiye Hizmet binası, Mudanya İtfaiye Binası, Kestel İtfaiye Binası ve Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi İtfaiye Binası tamamlanarak hizmete açıldı. Yeni açılan birimler sayesinde olası yangınlara daha kısa zamanda müdahale edilmesi sağlandı.

288


60 kişilik arama-kurtarma ekibi, 10 kişilik dağcı arama - kurtarma ekibi, 22 kişilik NBC ekibi olmak üzere toplam 14 noktada 4 araç ve 253 personelle müdahale, önlem, denetim ve eğitim hizmetleri aralıksız sürüyor. Çeşitli meslek gruplarından 18093 kişiye temel yangın eğitimi verilirken, 15 Haziran 2010 tarihinde 50 yeni itfaiye personeli ve nakille 20 itfaiye personeli alınarak norm kadro doluluk oranı yüzde 25’den yüzde 64’e çıkarıldı. Yeni araç alım çalışmaları devam ediyor. İtfaiye araçlarının girmekte zorlandığı dar ve bayır sokaklara toplam 18 adet yangın dolabı kurulurken, merkeze uzak bölgelerde görev alacak 102 gönüllü itfaiyeci de 79 saatlik temel eğitimin ardından göreve başladı. İtfaiye Teşkilatı’nın araç filosuna 14 yıldan sonra dahil edilen 28 yeni araç, teşkilatın gücüne güç kattı.

289


Eğitim kurumları destekleniyor Kentin fiziksel görünümünü yenileme projeleri kapsamında, şehrin farklı noktalarındaki okulların çevresi yeniden düzenlenerek eğitim kurumlarına yakışır hale getiriliyor. Bu çalışmalarla öğrencilerin okulda daha rahat ve ferah bir yaşam alanına kavuşmaları sağlanıyor.

290


Doğumevi Rahmiye Malcıoğlu İ.Ö.O

Hamitler TOKİ İ.Ö.O

Küçük Balıklı Davut Dörtçelik İ.Ö.O

Kocanaip Mh. Turizm Otelcilik Lisesi

Yeni Bağlar Ali Hadi Türkay İ.Ö.O

Soğukpınar Anadolu Öğretmen Lisesi

Çağlayanköy Memduh Gülseçen İ.Ö.O

Seçköy İ.Ö.O

İstiklal İ.Ö.O

Bursa Anadolu Lisesi Önü

Değirmenlikızık Dumlupınar İ.Ö.O

Hamitler İ.Ö.O

Üstün Üründül İ.Ö.O

Koç İlköğretim Okulu

Necatibey Kız Meslek Lisesi

Değirmenönü İ.Ö.O

Yıldırım Anadolu İmam Hatip Lisesi

Polis Okulu içi

Çelebi Mehmet Lisesi

Balabanbey İ.Ö.O

İpekçilik Anadolu İmam Hatip Lisesi

Vakıfköy İ.Ö.O

Nilüfer Anadolu İmam Hatip Lisesi

152 Evler Yunus Emre İ.Ö.O

Emirsultan Lisesi

Şehit Piyade Er Nezir Akgül İ.Ö.O

Cumhuriyet Lisesi

K.Kumla A. Kütahyalı İ.Ö.O

Kız Lisesi

Gemlik Engürücük İ.Ö.O

Yeşil Anadolu İmam Hatip Lisesi

Gemlik M.Y.O içi

Minareliçavuş Alara İ.Ö.O

Gemlik Şükrü Şenol İ.Ö.O

Karapınar Münevver Özran İ.Ö.O

Gemlik Lale Kemal Kılıç İ.Ö.O

İpeçilik Tohumculuk Okulu

Umurbey Sağlık Meslek Lisesi

Görükle Otomotiv End.Mesl.Lisesi

Hasköy İ.Ö.O

291


Millet Mahallesi İlkokulu Bursa’nın ‘marka bir kent’ olması hedefiyle önemli hizmetlere imzasını atan Büyükşehir Belediyesi’nin eğitimi destekleyen projeleri kapsamında Millet Mahallesi Villalar bölgesine kazandırılan Millet Mahallesi İlkokulu törenle eğitime açıldı.

292


293


Zafer Okulları yenileniyor Bursa’yı vizyon projeleriyle geleceğe taşırken eğitime de büyük katkı sağlayan Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle, Zafer Mahallesi’nde bulunan Zafer İlkokulu ve Ortaokulu da sil baştan yenileniyor. Bu arada Bursa Valiliği ile imzalanan protokolle, Bursa’da eğitimin baş aktörlerinden biri haline gelen Büyükşehir Belediyesi ayrıca kent merkezinde olmalarına rağmen ihtiyaçları karşılamakta zorlanan Demirtaşpaşa, Elmasbahçeler, İbni Sina ve Osmangazi İlkokullarının yıkılıp yeniden yapılması ve kullanılmayan köy okullarının yeniden düzenlenmesi görevini de Büyükşehir Belediyesi üstlendi.

294


295


Yıldırım Anadolu İmam Hatip Lisesi Yıldırım ilçesinde 1962 yılında yapılan ve yarım asrı aşkın süredir binlerce öğrenci yetiştiren Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin zamanla yorgun düşen ve olası bir depremde yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya bulunan tüm binaları Büyükşehir Belediyesi tarafından yenileniyor.

296


297


İnegöl’de Eğitim Hamlesi H. Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampüsü’nde sadece alt ve üst yapı olarak 3 milyon TL’lik yatırım yapılırken, Orhaniye Mahallesi’ndeki 100. Yıl İlkokulu’na 18 derslikli yeni bina ve spor salonu kazandıracak. Erdem Beyazıt İmam Hatip Orta Okulu’na da 24 derslikli yeni bina yapılacak.

298


299


Kent Gönüllüleri

Gençlik Kampı 13 ile 15 yaşları arasındaki gençlere kentlilik bilinci aşılama fikriyle düzenlenen Kent Gönüllüleri Gençlik Kampı, kendini tanıyan, araştırmacı, çevreye ve sorunlara duyarlı bir gençlik oluşumuna katkıda bulunurken, hayallerindeki tatili yaşama fırsatı yakalayan gençler, unutulmaz dostluklara ve anılara da sahip oluyor.

300


Hünkar Köşkü Sosyal Tesisleri

Sultan Abdülhamit Han döneminde yüzlerce usta getirilerek, 19 günde inşa edilen ve Atatürk’ün ziyaret ettiği bu köşkün havasını Bursalıların da soluması için açılan ve 160 yıllık geçmişiyle tarihe tanıklık eden Hünkar Köşkü’ndeki sosyal tesis, eşsiz Bursa manzarasıyla konuklarını ağırlıyor.

301


Mudanya İstasyonu Sosyal Tesisleri

Mudanya’daki tarihi tren istasyonu Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilip sosyal tesis olarak halkın hizmetine sunuldu. Bir zamanlar Bursa ipeğini dünya ile buluşturan Mudanya Tren İstasyonu binası, yeni kimliğinde gönülleri sıcak sohbetlerle birbirine bağlıyor.

302


Dobruca

Sosyal Tesisleri

Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal tesis halkalarından biri olan Dobruca Tesisleri, restoran ve kafeterya hizmetlerinin yanında spor ve dinlenme alanlarıyla da halkımıza hizmet veriyor. Modern ve kaliteli hizmet anlayışıyla kullanıma sunulan tesislerde yürüyüş yolları, 3 ayrı tenis kortu, basketbol ve hakiki çim saha yer alıyor.

303


Gönül Dostları Sosyal Tesisleri

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nden Gönül Dostları Sofrası yenilenen yüzü ve nezih mekanı ile Merinos Parkı içindeki yeni yerinde hizmet vermeye başladı. Dobruca, Hünkar Köşkü, Mudanya Tren İstasyonu, Mantı Evi, Havuzlupark, Göl ve Tenis Kafe gibi sosyal tesisleri bir bir Bursalılar’ın hizmetine sunan Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal tesisleri arasında yer alan Gönül Dostları Sofrası kısa zamanda Bursalılar’ın yeni buluşma noktası haline geldi.

304


Atatepe

Sosyal Tesisleri

Bugüne kadar Hünkar Köşkü, Dobruca, Mudanya, Gönül Dostları Sofrası, Narlı, Gölpark, Balibey Han gibi Sosyal Tesisleri halkın hizmetine sunan Büyükşehir Belediyesi, kaliteli hizmetin ekonomik fiyatlarla sunulduğu tesislerine Gemlik Atatepe Sosyal Tesisleri’ni de ekledi. İstanbul Boğazı manzarasını andıran Atatepe’de, Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl inşaatına başlanan Atatepe Sosyal Tesisleri, ayrıcalıklı bir mekan olarak Gemlik’e kazandırıldı.

305


Narlı Sosyal Tesisleri Son 10 yıldır bakımsızlık nedeniyle harabe haline gelen Karacaali’deki Narlı tesisleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı. Modernize edilen tesis, kısa zamanda Gemlik’in yanı sıra Bursalılar’ın da buluşma mekanı haline geldi. Narlı Sosyal Tesisleri Deniz Manzaralı Dubleks Bungalov Evleri, ferah restoranları ve iki ayrı plajıyla konuklarına 5 yıldızlı tatil imkanı sunuyor.

306


Ankara Bursa Evi Bursa Derneği’nin Ankara Kalesi’ndeki 146 metrekarelik dernek binasının, talebi karşılamakta güçlük çekmesi üzerine devreye giren Büyükşehir Belediyesi, kalenin hemen girişindeki iki binayı da kamulaştırarak, Başkent’e Bursa Evi kazandırılması için çalışmaları başlatmıştı. Harabe halindeki sivil mimarlık örneği yapıların yıkılmasının ardından tamamlanan rekonstrüksiyon ve restorasyonun ardından Bursa Evi tüm görkemiyle Ankara Kalesi’ndeki ihtişamlı yerini aldı.

307


Mahfel Sosyal Tesisleri Bursa’yı fiziki açıdan yenilerken, bir yandan da kentin değerlerini gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın gözbebeği olan Mahfel’i sosyal tesis olarak kente kazandırdı. Büyükşehir Belediyesi tarafından tüm bakım, onarım ve düzenleme çalışmaları yapılan Mahfel, Bursalıların hizmetine açıldı.

308


Balibey Han Sosyal Tesisleri Gerek kent merkezi gerekse merkez ilçelerdeki önemli tesisleri, halkın kullanımına açan Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtişamlı görüntüsüyle yeniden Bursa’ya kazandırılan Balibey Han da kent merkezindeki önemli buluşma noktalarından biri haline geldi. Geleneksel el sanatlarının da yaşatıldığı tarihi mekan kısa zamanda ayrıcalıklı buluşmaların yeni adresi oldu.

309


Acemler Tenis Kafe Büyükşehir Belediyesi’nin bu dönem halkın kullanımına açtığı tenis kafe, özellikle tenis sporuna gönül veren amatör ve profesyonel teniscilerin buluşma mekanı oldu. Kapalı ve açık kortlarda tenis oynayan sporcuların, tenis kafede huzurlu bir ortamda yorgunluk atma imkanı buluyor.

310


Büyükşehir AŞEVİ Ramazan boyunca her yıl olduğu gibi aşevi geleneği de yaşatılıyor. Emirsultan Meydanı ile Fevzi Çakmak katlı otoparkının yanı sıra diğer ilçelerde de aşevleri kuruluyor.

311


Hayvan Barınakları Mudanya ve Bademli bölgesindeki sokak hayvanlarına ev sahipliği yapan barınağın daha sağlıklı hale getirilmesi için çalışma başlatıldı. 7 yıl önce Bademli’de kurulan hayvan barınağının sağlıksız koşullar dolayısıyla hizmet verememesi üzerine başlatılan çalışmalar kapsamında barınak aralarındaki yürüyüş yolları parke taşlarla döşenirken, barınaklar daha sağlıklı hale getiriliyor.

312


313


Çocuk Merkezleri Hamitler Teoman Özalp Parkı içinde faaliyet gösteren Büyükşehir Belediyesi Çocuk Merkezi, ilköğretim çağındaki çocukların eğitimine katkı sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Çocukların kişisel gelişimlerini destekleyecek etkinliklere ağırlık verilen merkezde aynı zamanda bilgisayar ve yabancı dil eğitimleri de veriliyor.

314


315


Barınma Evi Kimsesi olmadığı için kalacak yer bulamayan ve yoksullukla mücadeleye direnemeyen vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi tarafından Ürünlü’de açılan barınma eviyle sıcak bir yuvaya kavuştu.

316


Hanımlar Lokali Bursa’nın daha yaşanılabilir, sağlıklı ve çağdaş bir kent olması için bir bir hayata geçirdiği yatırımları kapsamında sosyal projelere de ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, Mimar Sinan Mahallesi’nde yaptırılan Yıldırım Hanımlar Lokali ile kadınlara yönelik hizmetlerine bir yenisini daha ekledi.

317


Bursa’nın Halk Üniversitesi

BUSMEK

Bursalıların yoğun ilgi gösterdiği BUSMEK’’in, 14 kurs merkezinin yanı sıra Karagöz Müzesi, İncirli. Muallimzade ve Emirsultan Hamamı Kültür Merkezleri’nde 120 branşta verilen eğitimlerinden bugüne kadar 120 bin kişi yararlandı. BUSMEK’te bilişim teknolojileri, kişisel gelişim ve eğitim, yabancı diller, çocuk gelişimi ve eğitimi, sanat ve tasarım, müzik ve gösteri sanatları, sağlık spor eğitimleri, el sanatları teknolojisi, seramik ve cam teknolojisi, giyim ve üretim teknolojisi, güzellik ve saç bakım hizmetleri ana başlıklarında kurslar gerçekleştiriliyor.

318


319


BUSMEK İlçelerde Merkeze bağlı tüm ilçelerde yoğun ilgi gören BUSMEK, gelen yoğun talepler üzerine merkeze yeni bağlanan ilçelerde de faaliyet göstermeye başladı. Orhaneli, Mustafakemalpaşa ve Orhangazi Kurs Merkezleri vatandaşların büyük ilgisiyle eğitime başladı. Bu arada, kurslarında başarılı olan ve kendi iş yerlerini açmak isteyenlerin 100 bin TL’ye kadar desteklenmesine yönelik protokol, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile KOSGEB Bursa İl Müdürü Ahmet Akdağ arasında imzalandı.

320


321


Emniyete Araç Desteği Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin huzuru ve güvenliğine destek vermek amacıyla ‘Yunuslardan istek Büyükşehir’den destek’ projesi kapsamında Emniyet Müdürlüğü’ne 8 motosiklet ve 2 binek aracı hediye edildi.

322


Emniyete Bina Desteği Büyükşehir Belediyesi tarafından kaba inşaatı tamamlanarak Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne kazandırılacak olan ‘Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (Kom) Binası’nın temeli törenle atıldı.

323


Gürsu Su Değirmeni Sosyal Tesisi Köklü tarihi mirası öne yüzüne çıkaran çalışmalarla Bursa’ya vizyon katan Büyükşehir Belediyesi, çalışmalar kapsamında Tarihi Gürsu Su Değirmeni’ni de restore etti. Tarihi Değirmen Sosyal Tesis olarak hizmete açılırken, kısa zamanda Gürsuluların buluşma noktası haline geldi.

324


Burulaş Evi Sosyal Tesisi Gerek kent içi raylı sistem ve toplu taşıma gerekse İstanbul’a deniz ve hava ulaşımında Türkiye’nin önemli markalarından biri haline gelen Burulaş, hizmete açtığı sosyal tesisle hem personeli için yeni bir buluşma adresi oluşturdu hem de Bursalıları kaliteli hizmetle buluşturmuş oldu

325


Alacahırka Çocuk ve Gençlik Merkezi Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’yı daha yaşanabilir ve sağlıklı hale getirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar kapsamında Alacahırka Mahallesi’ne kazandırılan ‘Bursa Büyükşehir Belediyesi Toplum Destekli Polislik Alacahırka Gençlik Merkezi’, törenle hizmete açıldı.

326


Yavuzselim Sosyal Yaşam Merkezi Yaklaşık bin 400 metrekarelik bir alana sahip olan Sosyal Yaşam Merkezi Yavuz Selim kapalı pazar alanının bodrum katında; derslikler, fuaye, çalışma ofisleri, öğretmen odaları, kafeterya ve teknik diğer birimler oluşturularak kültür merkezi haline getirildi. Merkez, Yavuz Selim, Ulus, Mevlana ve Arabayatağı mahallelerinde yaşayan vatandaşlara hizmet veriyor.

327


Glutensiz Yaşam Kafe Bursa Büyükşehir Belediyesi önemli bir sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçirerek, glutensiz gıda temininde zorlanan çölyak hastalarına hizmet verecek Glutensiz Yaşam Kafe’yi hizmete açtı.

328


Sağlık Tarama Testi Sosyal belediyecilik konusundaki örnek çalışmalarıyla dikkat çeken Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın sağlık profilinin ortaya çıkarılması projesi kapsamında Orhaneli’nin Ortaköy beldesindeki vatandaşları tek tek sağlık testinden geçirerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

329


Oylat Sosyal Tesisi Bursa kent merkezinde açılan ve halkın kaliteli hizmeti ucuza almasını sağlayan sosyal tesisleri adım adım ilçelere de taşıyan Büyükşehir Belediyesi, 40. sosyal tesisi İnegöl Oylat’ta hizmete açtı.

330


Karacabey Sosyal Tesisi Karacabey’de yaklaşık 250 bin metrekare alandaki Atatürk Parkı’nda bulunan atıl binalar ve göleti değerlendirilerek, rekreasyon alanları ve çevre düzenlemeleriyle Karacabey’e bir sosyam tesis kazandırılacak.

331


Zübeyde Hanım

Hasta Yakınları Konaklama Merkezi Zübeyde Hanım Doğumevi’nde doğum yapan çiçeği burnunda annelerin Tapu ve Kadastro Vakfı (TAKAV) tesislerinde kalmasına ilişkin protokol, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve TAKAV Başkanı Nihat Şahin arasında imzalandı.

332


HETADER Hizmet Binası Bursa Büyükşehir Belediyesi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Hemofili ve Talasemi Derneği’ne bir yönetim binası kazandırırken, tedavisi sadece kan olan bu hastalıklarla mücadele için ‘Kan kardeşim olur musun? adı altında kan bağışı kampanyası başlattı.

333


Üniversite Adaylarına Tam Destek Zorlu üniversite maratonu öncesi düzenlenen kampanya kapsamında, üniversite sınavında Türkiye genelinde ilk 10’a giren 1 öğrenci otomobil, ilk bine giren öğrenciler ise bisikletle ödüllendirildi.

334


335


ALO 153 Hizmet Hattı Alo 153 hattı sayesinde vatandaşlarla haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz irtibat sağlanıyor. Bu numarayı arayan vatandaşların sorunları, ilgili birimlere yönlendirilerek çözüme kavuşturuluyor. Bir yılda yaklaşık 20 bin vatandaşın istek, şikayet ve önerileri alınırken, ilçe belediyelerini ilgilendiren talepler ise ilgili belediyelere aktarılıyor.

336


112 Acil Servis Hizmet Binası Sağlık Bakanlığı’nın talepleri doğrultusunda 112 Acil Servis ekiplerinin, olaylara daha kısa zamanda müdahale edebilmesi için kentin muhtelif bölgelerine 112 Acil Servis hizmet birimleri oluşturuluyor. İlk olarak Yıldırım Erikli Mahallesi’nde yapımına başlanan 112 İstasyon binası hızla yükseliyor.

337


BUMEP Bilgisayar Kursu Günlerinin büyük bölümünü evlerinde geçiren ve çocuklarının bakımı nedeniyle kendi mahallelerinin dışına çıkmaya fırsat bulamayan ev hanımları, Mobil Eğitim Projesi sayesinde bilgisayar kullanmayı öğreniyor. Proje kapsamında 10’ar bilgisayarla donatılan 10 adet otobüs, uzman bayan eğitmenlerle mahalle mahalle dolaşarak ev hanımlarına bilgisayar eğitimi veriyor.

338


Muhtarlara Teknolojik Destek Bugüne kadar bilgisayarı bulunmayan ya da mevcut bilgisayarları talebi karşılamayan 500’ü aşkına muhtarlığa bilgisayar temin eden Büyükşehir Belediyesi, bu kez de Büyükorhan, Gemlik, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Keles, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Orhangazi, Osmangazi, Yenişehir ve Yıldırım’daki muhtarlıklara bilgisayar hediye etti.

339


Besaş

Üniversite Arge Merkezi Büyükşehir Belediyesi’nin Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle kurduğu ve BESAŞ’ın 30 yılı aşkın deneyiminin, üniversitenin akademik bilgi ve deneyimi ile harmanlanarak araştırma ve geliştirme çalışmalarına imkan sağlamayı amaçlayan BESAŞ Ar-Ge merkezi hizmete açıldı.

340


Sağlıklı Kentler Birliği Başkanlık Binası

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından hazırlanan ve 81 ildeki demografi, eğitim, sağlık, çevre, ulaşım gibi 75 göstergenin rakamlarla değerlendirildiği ‘Türkiye Kent Sağlık Göstergeleri’ kitabı kamuoyuna tanıtıldı. Öte yandan başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yaptığı Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, 2005 yılındaki kuruluşundan buyana ilk kez kendi binasına kavuştu.

341


Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Atatürk’ün hizmete açtığı Cumhuriyet tarihinin ilk tekstil fabrikası olan Merinos Fabrikası, kongre-kültür merkezi binası, konumu, mimari özellikleri ve teknik altyapısıyla geniş katılımlı kültürel, bilimsel ve sosyal etkinliklerin gerçekleştirileceği bir merkez olarak Bursa’ya kazandırıldı.

344


345


Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ‘Bilimin Serüvene Dönüştüğü Yer’ sloganıyla yaklaşık 12 bin metrekare alan üzerinde hizmet veren Bilim Teknoloji Merkezi, sahip olduğu teknik donanım ile Avrupa’da bile eşsiz bulunurken, BTSO işbirliğinde yapılacak Gökmen Uzay ve Eğitim Merkezi ile Dünya’nın en önde gelen merkezlerinden biri olacak.

346


347


Uluslararası Bursa Festivali ‘53. Uluslararası Bursa Festivali’ ve ‘21. Fotoğraf Günleri’ programı Bursalılar’a bu yıl da dolu dolu bir yaz yaşattı.

348


Altın Karagöz Halk Dansları Festivali Bu yıl 27.’si düzenlenen ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda Bulgaristan ekibi şampiyon oldu.

349


Temaşa-i Ramazan Etkinlikleri Ramazan ayının birlik, dayanışma ve kaynaşma içinde geçmesi amacıyla düzenlenen Temaşa-i Ramazan etkinliklerinin kapsamı daha da genişletildi. 7 merkez ilçeyi kapsayacak şekilde gerçekleştirilen etkinliklerin merkezi ise Merinos Parkı oldu. Tasavvuf ve sanat müziği konserleri başta olmak üzere orta oyunu, Hacivat Karagöz gösterileri gibi bir çok etkinlikle şölen havasında geçen şenliklere birlerce vatandaş katıldı.

350


351


Bursa Yayınları Bursa’nın tarihi, kültürel ve sosyal hafızasını tazeleyerek kentin değerlerini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında Bursa belgeliği daha da zenginleştiriliyor. ‘Bursa Kütüğü’, Kızık köylerini anlatan “Uludağ’ın Beşibirliği; Bursa kızık Köyleri”, Osmanlı çarşılarının tüm yönlerinin ele alındığı “Çarşı’nın Öyküsü” ve “Ziraat Mektebi” gibi bir eserlerin yanında “Kukla ve Gölge Tiyatrosu”, “Uludağ Buluşmaları”, “Yarhisar Gezileri”, “1896 Baharında Bursa”, “Süheyl Ünver’in Bursa Defteri” ve İstanbullu bir müverrih olan Hüseyin Vassaf’ın Bursa’ya yaptığı araştırma ve inceleme gezisi notlarından oluşan “Bursa Hatırası”, ‘Osmanlı’dan günümüze Bursa’da spor’ ve “Bursa Hazireleri” gibi eserler kütüphanelerdeki yerini aldı. 352


353


Dünya Kaleli Kentler Birliği

Bursa Buluşması Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Osmangazi Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 19. Dünya Kaleli Kentler Birliği Bursa Buluşması, 7 ülkeden yaklaşık 400 davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

354


Avrupa Müzeler Forumu Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde iki gün boyunca Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Avrupa Müze Akademisi yıllık toplantısının ödül töreni de Mudanya Montania Otel’de gerçekleştirildi. Avrupa Müze Akademisi tarafından 1996 yılından bu yana Avrupa’daki endüstri, teknoloji ve bilim müzelerine verilen ‘Micheletti Ödülü’ töreni, heyecanlı ve sevinçli anlara imzasını attı.

355


İpekyolu Sempozyumu Tarihi İpek yolunun yeniden ayağa kaldırılması hedefiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı ile UNESCO Uluslararası Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘İpekyolu Sempozyumu’nda uzak doğudan batıya uzanan binlerce kilometrelik yolun ekonomik, kültürel ve tarihsel önemi masaya yatırıldı.

356


Osmanlı Çarşıları Sempozyumu Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Uluslararası Osmanlı Coğrafyasında Çarşı Kültürü Sempozyumu’nda, Anadolu çarşılarının yanı sıra Kırım’dan Üsküp’e, Bosna’dan Irak ve Mısır’a kadar geleneksel çarşılar tüm yönleriyle ele alındı.

357


Mahale Kültürü Sempozyumu Büyükşehir Belediyesi’nin; Tarihi Kentler Birliği (TKB) ve ÇEKÜL ile ortaklaşa düzenlediği ‘Uluslararası Mahalle Kültürü’ sempozyumu, Tarihi Kentler Birliği üyesi 350’ye yakın belediyeden, belediye başkanı ve bürokrat düzeyinde 500 civarında katılımcı ile gerçekleştirildi.

358


7-8-9. Sağlıklı Kentler Birliği Bursa Buluşmaları Edebiyat Günleri Şair Ahmet Paşa Sempozyumu Uluslar arası Molla Fenari Sempozyumu Uluslararası Hocazade Sempozyumu Modern Türk Şiiri Sempozyumu Düşünce Seminerleri Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri Şeb-i Aruz Etkinliği Türklerin yükseliş çağında Bursa’da Dil, Kültür ve Edebiyat

Bursa’da Düzenlenen Sempozyum ve Seminerler 359


Karagöz Sinema Atölyesi Bugüne kadar yetiştirdiği yönetmen ve oyuncuları İstanbul merkezli yapımlarla ülke vitrinine çıkaran Bursa, Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Karagöz Sinema Atölyesi ile bu alanda da bir merkez haline geliyor. “Sinemayı sinemacılar konuşsun” ve “Bursalılar Sinemaya Seyirci Kalmasın!” özgünlüğünde yerel sanatçılarla yola çıkarak Bursa’nın markalaşmasına sinema dili ile katkıda bulunmak amacıyla Karagöz Sinema Atölyesi kuruldu. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ve sinema sanatına ilgi duyanlara yeni ufuklar açan ‘Karagöz Sinema Atölyesi’nin 300 kursiyeri sertifikalarını aldı. 360


361


Bursa Büyükşehir Belediyesi

Şehir Tiyatroları Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, tiyatro sanatını Bursa’nın her köşesine ulaştırmaya devam ediyor. “Her Yerde Tiyatro, Her Yer Tiyatro” projesi kapsamında yaz turnesinde bu yıl 3 etabı tamamlayan Şehir Tiyatrosu, ilk turda 11 oyunla 4 bin 200, Ramazan ayına denk gelen 2. turda da 15 oyunla 8200 kişiye ulaştı. Bu yıl yaz turnesinin son turunda da 5 oyun oynayıp 2 bin 700 kişiyle buluşan Şehir Tiyatrosu, toplamda, ‘Adını Temaşa Koyduk’ oyununu 31 kez sahneledi, 15 bin 100 kişiye de tiyatroyu sevdirdi.

362


363


366


BURSA UEFA STANDARTLARINDA DEV STADYUMUNA KAVUŞUYOR 367


Bursa Stadyumu Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan 45 bin kişi kapasiteli yeni stadyum, mimari alanda uluslararası öneme sahip ‘Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’ yarışmasında ödüle layık görülürken, İngiltere’nin yüksek tirajlı gazetesi The Telegraph’ın editörü Adam Hurrey, dünyadaki dev stat projelerini araştırdı ve Bursa Stadyumunu dünyanın en heyecan verici 10 stat projesi arasında gösterdi.

368


369


Bursaspor Vakıfköy Tesisleri Bursaspor Vakıfköy Orhan Özselek Tesisleri’nde yapılan düzenlemelerle, Vakıfköy Tesisleri Bursa’ya ve Bursasporlular’a yakışır hale getirildi. Tesislerdeki yaklaşık bin 600 metrekarelik alanda bulunan 2 binanın tamamı çatısından tabanına kadar revize edilerek çevre düzenlemeleri yapıldı. Tesislerdeki saha ise suni çimle kaplandı.

370


371


Çiftehavuzlar Spor Tesisi Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlamak ve demiryolu altı bölgesine nefes aldıran bir meydan kazandırmak amacıyla yaptırılan Çiftehavuzlar Spor Kompleksi ve Parkı hizmete açıldı. Çiftehavuzlar, Fatih, Tuna ve Çirişhane mahallelerine hizmet veren 8 bin metrekarelik Çiftehavuzlar Spor Kompleksi ve Parkı, halı saha, basketbol sahası, kafeterya, grup soyunma ve duş odaları, açık alan oturma grupları, süs havuzu, seyir tribünü, çocuk oyun alanı, eğlence grupları, yürüyüş yolları ve yeşil alanları da bünyesinde barındırıyor.

372


373


Atıcılar Spor Tesisleri Büyükşehir Belediyesi, süper amatör küme, 1. ve 2. amatör küme, gençler ligi, U 15-16 maçlarının yapıldığı Atıcılar sahalarını modern bir komplekse dönüştürme çalışmalarını sürdürüyor. Yaklaşık 61 bin metrekarelik alan üzerinde yapılacak spor kompleksi içindeki 3 sahadan biri tamamlandı. İdari binalar, soyunma birimleri ve diğer sahalarla ilgili çalışmalar son aşamaya geldi.

374


375


Şahin Başol Spor Tesisi Yunus Emre Mahallesi’nde hizmete açılan Şahin Başol Spor Kompleksi, birçok profesyonel kulüpte bile bulunmayan özellikleriyle başta amatör kulüpler olmak üzere 7’den 70’e bölge halkına hizmet veriyor. Yaklaşık 25 bin metrekare inşaat alanına sahip tesislerin yeşil alanlarıyla birlikte toplam 60 bin metrekarelik alanı bulunuyor. İçerisinde spor salonu, yarı olimpik yüzme havuzu, standartlara uygun 70x100 ölçülerinde 1 futbol sahası, 30x50 ölçülerinde 2 adet suni çim saha, 1 standart tenis kortu, koşu parkuru, fitness salonu, sauna, kauçuk yürüyüş yolları ve açık hava spor alanlarının bulunduğu tesis tam bir sağlıklı yaşam kompleksi oldu. 376


377


Fethiye Spor Tesisi Nilüfer ilçe sınırları içerisinde bulunan Fethiye Mahallesi bünyesinde 1600 metrekarelik kapalı spor salonu, 1420 metrekare yarı olimpik havuz, 585 metrekarelik idari bina, 420 metrekarelik kafeterya, 30x60 metre ebatlarında idman sahası, 70x105 metre ebatlarında müsabaka sahası, 4x600 metre ebatlarında koşu parkuru ve açık otoparkları bulunduran dev bir spor kompleksine kavuştu.

378


379


Eski Eğitim Fakültesi Spor Salonu

Bursa’ya farklı spor kompleksleri kazandırarak halkımızın spora yönelmeleri için bu alandaki tüm eksikleri giderme amacıyla hazırlanan projelerden biri olan eski Eğitim Fakültesi Spor Salonu yenilenerek hizmete sunuldu. Büyükşehir Belediyespor Kulübü Güreş Takımı’nın idman ve kamp yaptığı salonda şampiyon güreşçiler yetişiyor.

380


Balkan Spor Tesisleri 1998 yılında Görükle Göçmen Konutları’na yerleşen göçmenler tarafından kurulan ve 200 lisanslı sporcu ile faaaliyet gösteren Balkan Spor Kulübü sosyal tesislerinin tadilatı ve çevre düzenlemesi gerçekleştirildi.

381


Koç İlköğretim Okulu Spor Salonu Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘sağlıklı yaşanılabilir bir kent’ hedefi doğrultusunda sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla yaptırdığı Koç İlköğretim Okulu Spor Salonu’nu eğitimin hizmetine sundu. Spor salonu sayesinde öğrenciler, kış aylarında da sağlıklı bir ortamda spor yapma imkanı buldu.

382


Şükrü Şankaya İlköğretim Okulu Spor Salonu Eğitim kurumlarından gelen tüm talepleri imkanlar ölçüsünde yerine getirmeye çalışan Büyükşehir Belediyesi, Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi’ne de bir spor salonu kazandırdı. Liseli gençler bu sayede derslerde gösterdikleri başarılarını sporda da gösterme imkanı buldu.

383


Değirmenönü Spor Salonu Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘sağlıklı yaşanılabilir bir kent’ hedefi doğrultusunda sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla yaptırdığı Değirmenönü Spor Salonu’nu eğitimin hizmetine sundu.

384


Şehit Piyade Er Nezir Akgül İlköğretim Okulu Spor Salonu tamamlanarak eğitimin hizmetine sunuldu. Toplam 720 metrekare alan üzerine inşa edilen ve 450 metrekare oyun alanına sahip olan spor salonu, basketbol, voleybol gibi tüm salon sporlarının yapılmasına uygun halde dizayn edildi.

Şehit Piyade Er Nezir Akgül Spor Salonu 385


Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Salonu Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla projelendirilen Gemlik İmam Hatip Lisesi Spor Salonu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Salon, bölgedeki 2 ilköğretim okulu ve 3 lise ile 7’den 70’e tüm bölge halkına hizmet veriyor.

386


Gemlik Futbol Sahası Gemlik´teki spor kulüplerinin kullanacak saha bulmakta zorlanması ve antrenman yapmak için bile Bursa´nın değişik ilçelerine gitmek zorunda kalması üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz aylarda hizmete açılan Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Salonu’nun ardından ilçeye ikinci büyük spor tesisini kazandırdı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından sağlanan arsada, Gemlik Belediyesi’nden de altyapı desteği alan Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 700 bin TL’lik yatırımla, 2 portatif tribünü bulunan standart ölçülerdeki suni çim sahayı ilçeye kazandırdı. 387


Vatan Spor Tesisleri Bursa’nın spor kenti kimliğini ön plana çıkarmak amacıyla eğitim kurumlarına spor salonları kazandırmak başta olmak üzere bu dönem 150’ye yakın projenin startını veren Büyükşehir Belediyesi, amatör kulüplere de destek veriyor. Başta Vatan Spor olmak üzere bölgedeki spor kulüplerine hizmet veren Vatan Mahallesi Spor Tesisleri tamamlandı.

388


Ertuğrulgazi Mesken Spor Tesisleri Ertuğrulgazi - Mesken Spor Tesisleri hizmete açıldı. 4 soyunma odası, hakem odaları, ilkyardım odası, futbol ve basketbol sahası, lokal, seminer salonu, yürüyüş bandı ve seyirci tribününü bünyesinde barındıran tesis bölgeye ayrı bir değer kattı.

389


Şükraniye Spor Tesisi Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Şükraniye Spor Tesisleri, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı. Tesisler, Şükraniye Spor Kulübü başta olmak üzere bölgedeki amatör kulüplere hizmet veriyor.

390


Okullara Yapılan Spor Salonları Kentin her köşesinde spor yatırımlarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, spor tesisi kazandırdığı eğitim kurumlarına İpekçilik İmam Hatip Lisesi, Süleyman Çelebi ve Gazi Anadolu Lisesi’ni de ekledi. Her üç okula yaptırılan spor salonları tamamlanarak eğitimin hizmetine sunuldu.

391


Bağlarbaşı Spor Tesisi Bursa Büyükşehir Belediyesi, “Sağlık için spor, spor için sağlıklı tesisler” idealinden hareketle bir yandan yeni spor tesisleri kazandırırken bir yandan da mevcut tesislerin bakım ve onarımlarını gerçekleştirerek her tesisi fonksiyonel ve çalışır kılmak için gayret gösteriyor. Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki Teoman Özalp Hamitler Parkı içinde bulunan Bağlarbaşı Spor Tesisi bu çabanın örneklerinden biri. Mevcut idari bina yıkılarak yerine yapılan 240 metrekare alanlı yeni idari bina soyunma birimleri, yönetim ofisleri, hakem odaları ve ilk yardım odası ile hizmet veriyor. 392


BUSKİ Kapalı Tenis Kortları Büyükşehir Belediyesi Acemler Yerleşkesi içinde bulunan 2 adet tenis kortu artık 12 ay raket sevenlerle buluşuyor. Kortların üstünün kapatılmasıyla pek çok spor dalında olduğu gibi tenisin de Bursa’da mevsimi yok. Ardı arkasına tamamlanan spor salonları, tenis kortları, havuzları, halı sahaları ve benzeri spor tesisleri ile Bursa “Spor Tesisi Zengini” ünvanını hızla gerçek kılıyor.

393


Havuzlupark kapalı örtü sistemi Kükürtlü Mahallesi’nde bulunan ve Bursalılar tarafından uzun yıllar yoğun olarak kullanılan Havuzlupark’taki olimpik yüzme havuzu, açılıp kapanır havuz kapatma sistemi sayesinde artık 12 ay hizmet verebiliyor. Halka açık tek spor tesisi olarak yıllarca Bursa’ya hizmet veren tesis, kapalı hale gelmesiyle birlikte kapasitesini ikiye katladı. Artık yüzme sporu meraklılarına yaz-kış spor yapma imkanı sağlayan havuz kapatma sisteminin yanı sıra, ek soyunma birimleri ve zaman içinde oluşan bozulmalara yönelik gerekli tadilatların yapılması mekanın kalitesini olması gereken standartlara getirmiş oldu. 394


Hürriyet Adalet Spor Tesisleri Büyükşehir Belediyesi, amatör kulüplere verdiği destekle geleceğin spor kentine ışık tutmaya devam ediyor. Hürriyet Spor tesisleri sayesinde Soğukkuyu Yeni Karaman, Altınok, Mutlular ve Bağlarbaşı Spor Kulüpleri artık müsabakalarını kendi mahallelerinde, kendi seyircileri önünde oynama imkanına kavuştu. Proje dahilinde bulunan 580 metrekare alanlı binada; soyunma odaları, tuvaletler ve İdari kısımlar yer alıyor. Futbol sahasının çevresindeki açık spor alanları ile koşu ve yürüyüş yolu amatör sporcuların yanında 7’den 70’e tüm bölge halkına da hizmet veriyor. 395


Hüdavendigar Kent Parkı Spor Tesisleri Odunluk Mahallesi’nde, inşaatı tamamlanma aşamasına gelen Hüdavendigar Kent Parkı ile Bursa’nın aynı zamanda en büyük spor alanlarından birine kavuşuyor. Yüzme havuzu, basketbol ve futbol sahaları, 5 mini futbol sahası, 9 tenis kortu, kaykay pisti, mini golf sahası ve soyunma birimleriyle sporun kalbi artık Hüdavendigar Kent Parkı’nda atacak. Yaklaşık 510 bin metrekare alan üzerinde gerçekleştirilen proje tamamlandığında Bursa en büyük kent parkına ve spor merkezine kavuşmuş olacak.

396


Pilot Sanayi İlköğretim Okulu Spor Salonu Okulları, dersliklerden ibaret mekanlar olmaktan çıkarıp, gençlerin sporla bulaşacağı mekanlar haline gelmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi, tarafından Pilot Sanayi İlköğretim Okulu bahçesine yaptırılan spor salonu eğitimin hizmetine sunuldu. Böylelikle yeni neslin daha sağlıklı ve sporcu olmasına yönelik önemli bir adım atılmış oldu.

397


Çeltik Futbol ve Binicilik Tesisi Çeltik Mahallesi’nde yaklaşık 86.000 metrekare alan üzerinde projelendirilen futbol ve binicilik tesisi kapsamında 1 futbol sahası, tribün, idari bina, wc, 850 metre uzunluğunda yarış pisti, piknik ve çocuk oyun alanları yer alıyor.

398


Erkek Lisesi Spor Salonu İbrahim Paşa Mahallesi’nde yer alan Bursa Erkek Lisesi Spor Salonu eğitime kazandırılan bir başka tesis. Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından uygulama projeleri onaylanan ve yaklaşık 880 metrekare toplam inşaat alanlı spor salonu tamamlandığında Bursa Erkek Lisesi spordaki başarılarına yenilerini ekleyecek.

399


Ergin Ağaç Ticaret Meslek Lisesi Spor Salonu Gülbahçe Mahallesi’ndeki Ergin Ağaç Ticaret Meslek Lisesi de Büyükşehir Belediyesi sayesinde modern bir spor salonuna kavuşuyor. Kısa bir süre sonra yaz kış sağlıklı bir ortamda spor yapma imkanına kavuşacak olan liseli gençler, sporda yeni başarılara imza atacak.

400


Hürriyet E.M.L. Nedim Taner Spor Salonu Kentteki eğitim kurumlarına kazandırılan spor tesislerine, Hürriyet Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Nedim Tamer Spor Tesisleri ile bir yenisi daha eklendi. Eğitim kurumlarına kazandırılan her yeni tesisle, daha idealist, disiplinli, sağlıklı ve sporcu bireyler yetişmesine katkı sağlanmış oluyor.

401


R. Tarık Çevikel Spor Salonu Yasal bir zorunluluk bulunmamasına rağmen eğitim kurumlarının eksiklerinin giderilmesi noktasında önemli bir çaba harcayan Büyükşehir Belediyesi, Demirtaş Tarık Çevikel İlköğretim Okulu’na da bir spor salonu kazandırdı.

402


Lütfi Banuşoğlu Spor Salonu Eğitim kurumlarına kazandırılan spor tesisleri zincirine yeni bir halka olarak eklenen Lütfi Banuşoğlu İlkokulu Spor Salonu inşaatı hızla sürüyor. Spor Salonu’nun tamamlanmasıyla birlikte öğrenciler, yaz kış sağlıklı ve Avrupa standartlarında bir ortamda spor yapma imkanına kavuşmuş olacak.

403


Yusuf Köstem Spor Salonu Spor bilincine sahip, sağlıklı bir toplumun ancak sağlıklı bireylerden oluşacağı prensibiyle hareket eden Büyükşehir Belediyesi özellikle eğitimin ilk adımı olan ilk okulları spor salonlarıyla donatıyor. Yusuf Köstem İlkokulu’na yaptırılan spor salonu da tamamlanarak eğitimin hizmetine sunuldu.

404


Fidyekızık Spor Salonu Bursa Büyükşehir Belediyesi “sağlık için spor, sağlıklı mekanlarda yapılır” ilkesiyle mevcut tesislerin bakım onarım ihtiyaçlarını da sırasıyla gideriyor. Fidyekızık Spor Tesisleri’nin de mevcut sosyal ünitesi, bu çalışma kapsamında revize edilerek bakım onarım gerçekleştirildi. Çalışmaları tamamlanan tesis, gençlerin sportif faaliyetlerini daha iyi koşullarda yapılabileceği bir mekan olarak hizmet vermeye devam ediyor.

405


Mimar Sinan Teknik E.M.L. Spor Salonu Mimar Sinan Mahallesi‘ndeki Mimar Sinan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde yapımı tamamlanan tesisle liseli gençler daha sağlıklı ve modern tesislerde spor yapma imkanına kavuştu. Toplam 264 metrekarelik tesiste, kafeterya ve soyunma birimi binasıyla 37x63 metre ölçülerinde suni çim saha yer alıyor.

406


Ahmet Vefik Paşa Anadolu Lisesi Spor Salonu Gençlerin sağlıklı, sporcu, idealist, hedefleri olan gençler olabilmeleri ve en iyi şekilde eğitim almaları için tesisleşmeye önem veren Büyükşehir Belediyesi, Ahmet Vefik Paşa Anadolu Lisesi’ne de bir spor salonu kazandırdı. İyi bir eğitim almanın yanında sağlıklı bir ortamda spor yapma imkanına da kavuşan liseli gençler, okullarının ismini artık spor müsabakalarında da duyurmak için ter dökecek.

407


Yiğitler Kız T.M.L. Spor Salonu Gerek eğitim kurumlarından gerekse bölge halkında gelen tüm talepleri değerlendirmeye alan Büyükşehir Belediyesi, Yiğitler Mahallesi’ne modern bir tesis kazandırdı. Yiğitler Kız Teknik ve Meslek Lisesi ile Yiğitler Anaokulu arasında bulunan ve Yıldırım Belediyesi tarafından tahsis edilen arsa üzerine inşa edilen spor salonu ile eğitimde sporun da çıtası yükselmeye başladı.

408


Karapınar Spor Tesisleri Çarpık ve plansız yapılaşmanın yoğun olduğu Yıldırım İlçesi’nin sosyal donatı alanlarından mahrum mahallerinden biri olan Karapınar Mahallesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan spor tesisleri ile önemli bir değere kavuştu. Bugüne kadar buldukları boş arsalarda toz toprak içinde spor yapan bölgedeki amatör kulüpler, artık suni çimle kaplı sahada daha sağlıklı bir ortamda spor yapma imkanına kavuştu.

409


Ali Rıza Bey İ.Ö.O. Spor Salonu Ertuğrulgazi Mahallesi’ndeki Ali Rıza Bey İlköğretim Okulu yanına yaptırılan spor salonu ile okulun en önemli eksikliklerinden biri giderilmiş oluyor. Tamamlanma aşamasındaki spor salonunun açılmasının ardından, öğrenciler beden eğitimi derslerini de daha sağlıklı bir ortamda yapma imkanına kavuşacak.

410


Samanlı Latif Dörtçelik İlkokulu Spor Salonu Samanlı Mahallesi Yiğitler Caddesi’ndeki Samanlı Latif Dörtçelik İlkokulu’na yaptırılan spor salonu da tamamlanarak eğitimin hizmetine sunuldu. Eğitimin ilk ayağı olan ilkokulda sporla buluşacak olan öğrenciler, geleceğin spor yıldızları olarak yetişme imkanı bulacak.

411


Beşevler Bölge Parkı Spor Tesisi Bursa’nın yaşanabilir, sağlıklı bir kent olması ve ‘Yeşil Bursa’ adını tekrar kazanması amacıyla yerleşimin yoğun olduğu bölgelerdeki BUSKİ’ye ait su depolarının bulunduğu alanları yeniden düzenleyerek yeşil alan olarak halkın kullanımına açan Büyükşehir Belediyesi, Beşevler Su Deposu’nun bulunduğu 41 bin metrekarelik alanı da ayrıcalıklı bir park olarak hizmete açıyor. Kısa bir süre öncesine kadar su deposu alanı olarak etrafı duvarlarla çevrili olan alan; içinde çeşitli oyun ve rekreasyon alanları, yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, futbol, basketbol ve voleybol sahaları, yeşil alanlar, kafeterya ve restoranların bulunduğu prestijli bir bölge haline geldi. 412


Minareliçavuş Spor Tesisi Bursa´da 45 bin kişilik yeni stadyumun yapıldığı alandaki Veledrom sahalarına alternatif olarak yapılan Minareliçavuş Spor Tesisleri açıldı. Tesisler hem 3. lig maçlarına hem de amatör spor kulüplerinin antrenmanlarına ev sahipliği yapıyor. Biri çim diğeri de halı olarak düzenlenen standart ölçülerdeki futbol sahaları amatör spordaki çıkışa önemli bir ivme kazandıracak.

413


Görükle Atıcılık Tesisi Velodromda yeni yapılan 45.000 kişilik stadyum alanından kaldırılan Avcılık Atıcılık İhtisas Kulübü için Görükle’de projelendirilen yeni tesislerin inşaatı tamamlandı. Yolçatı Mahallesi’nde yaklaşık 66.500 metrekare alan üzerinde yapılan tesisin içinde 5 kurvarlı trapskeet atış poligonu, idari bina, atış kuleleri, tribünler ve otopark yer alıyor.

414


Vahide Aktuğ İ.Ö.O. Spor Salonu Eğitim kurumlarına yönelik tesisleşme hamlesine yeni bir halka olarak eklenen Vahide Aktuğ İlköğretim Okulu Spor Salonu inşaatı tamamlanarak eğitimin hizmetine sunuldu.

415


Gürsu Halı Saha Tesisleri Spor alanı ihtiyaçlarını sadece kent merkezi odaklı değil, bölgesel olarak da değerlendirilen Büyükşehir Belediyesi, Gürsu ilçesine de suni çim futbol sahası kazandırdı.

416


Gürsu 80. Yıl Cumhuriyet İ.Ö.O. Spor Salonu Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Gürsu 80. Yıl Cumhuriyet İlkokulu-Ortaokulu Spor Salonu eğitimin hizmetine sunuldu. Öğrenciler, artık yılın dört mevsimi sağlıklı ortamda spor yapma imkanına kavuştu.

417


Kestel Kız Meslek Lisesi Spor Salonu Yeni Mahalle’de, Kestel Kız Meslek Lisesi bahçesinde 850 metrekare alana yaptırılan spor salonu eğitimin hizmetine sunuldu.

418


Kurşunlu Spor Tesisi Amatör spor kulüplerine her zaman destek veren Büyükşehir Belediyesi, Gemlik Kurşunlu’ya da suni çim modern bir saha kazandırdı.

419


Elmasbahçeler Spor Tesisi Yaklaşık 2 bin 200 metrekare alanlı 8 parsel üzerindeki 10 bina kamulaştırılarak, yıkıldıktan sonra yaptırılan Elmasbahçeler Spor tesisi ile bölge gençlerinin hayali gerçekleşmiş oldu.

420


Mimar Sinan Spor Tesisleri Eski eğitim fakültesi güreş spor salonu, Esenevler karate spor salonu ve yüzme havuzlarıyla her branşa özel tesisler kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Mimar Sinan Spor Salonu’nu da masa tenisi branşının hizmetine sundu.

421


Erikli Kapalı Yüzme Havuzu Spor kenti Bursa’ hedefi doğrultusunda merkezin yanı sıra ilçelerde de tesisleşme hamlesi başlatan Büyükşehir Belediyesi, Güzelyalı, Gürsu ve Kestel Yüzme Havuzlarının ardından Erikli Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu da düzenlenen törenle hizmete açtı.

422


423


Mudanya Yüzme Havuzu Mudanya’nın Güzelyalı Mahallesi’nde hizmete açılan Mudanya Yüzme Havuzu ile bir sahil kenti olan Mudanya’nın önemli bir eksikliği giderilmiş oldu. Mudanya yüzme havuzu sayesinde ilçe halkı 4 mevsim yüzme imkanına kavuştu.

424


425


Kestel Yüzme Havuzu Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kestel Yüzme Havuzu, hizmete açıldı. Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ile ilçe sakinleri, yüzme sporunu kendi ilçelerinde yapabilme olanağına kavuştu.

426


427


Gürsu Yüzme Havuzu ve Hanımlar Lokali Kentin batısı ile doğusu arasındaki hizmet farklılıklarını ortadan kaldırmak amacıyla ulaşımdan spora kadar her alanda Gürsu’ya da önemli yatırımlar yapan Büyükşehir Belediyesi, Gürsu Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’nu da hizmete açtı.

428


429


Gökdere Kent Parkı Gökdere çevresindeki yaklaşık 220 bin metrekare alanı kapsayan Gökdere Kent Parkı, anfi tiyatro, restoranlar, dinlenme alanları, kafeteryalar ve yeşil alanları ile Osmangazi’ye değer katacak.

430


431


Kaplıkaya Skatepark Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan paten, kaykay ve bmx sporlarının yapılabildiği ve 5 bin metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük kaykay parkı olan Skatepark, kısa sürede alternatif sporlara gönül veren gençlerin buluşma mekanı haline geldi.

432


Arabayatağı Spor Tesisi Arabayatağı’ndaki mevcut spor sahasının yanına; 32 x 52 metre ebatlarında suni çim saha ve 220 metrekare oturumlu soyunma odası olarak yaptırılan Arabayatağı Spor Tesisleri hizmete açıldı. Öte yandan mevcut sahanın demir korkulukları ve çevre düzenlemesi de tamamlandı.

433


Emek Spor Tesisi Bünyesinde 90 x 60 metre ebatlarında saha, 100 kişilik seyirci tribünü, 2 adet yedek oyuncu kulübesi bulunan Emek Spor Tesisleri hizmete açıldı. Bu tesis ile başta Emek Spor Kulübü olmak üzere bölgedeki amatör spor kulüplerinin önemli bir eksikliği de giderilmiş oldu.

434


Geçit Spor Tesisi Bursa’yı daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent haline getirmek amacıyla bu dönem spor tesislerine büyük bir önem veren ve geçtiğimiz dönem yapılan 19 spor tesisine karşılık 150’ye yakın spor tesisi ile belediye tarihinin rekorunu kıran Büyükşehir Belediyesi, inşaatı tamamlanan Geçit Spor Tesisleri’ni de törenle hizmete açtı.

435


Soğukkuyu Spor Tesisleri Bursa’nın sporda da marka bir kent olması için eğitim kurumlarının yanı sıra amatör spor kulüplerine de yeni yeni tesisler kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Soğukkuyu Kamil Saker Spor Tesisleri’nin sil baştan yenileyip, modern bir görünüme kavuşturdu. Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Erdem Saker döneminde yaptırılan toprak saha, Nilüfer Deresi ıslah projesi kapsamında modernize edildi. Suni çimle kaplanan saha, modern idari bina ve soyunma odaları ile desteklendi. 436


Ahmet Uyar Spor Salonu Büyükşehir Belediyesi’nin Ataevler Mahallesi’ndeki Ahmet Uyar İlkokulu’na kazandırdığı spor salonu, eğitimin hizmetine sunuldu.

437


Gemlik Cezaevi Futbol Sahası Eğitim kurumları ve amatör kulüplerin yanında toplumun tüm kesimlerini sporla buluşturacak tesisleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, Gemlik Açık Ceza İnfaz Kurumu’na da suni çim futbol sahası yaptı.

438


Gürsu Adaköy Futbol Sahası Bursa’yı sporda da marka bir kent haline getirmek amacıyla tüm ilçelerde vatandaşın yürüme mesafede ulaşabileceği yüzme havuzları, spor salonları, futbol sahaları yapan Büyükşehir Belediyesi, spor yatırımlarına eklediği Gürsu Adaköy Mahallesi’ne de futbol sahası kazandırdı.

439


Soğanlı Futbol Sahası Başta Soğanlı ve yakın bölgeler olmak üzere Bursa’nın tamamına hizmet verecek futbol sahası, Soğanlı Mahallesi’nde yaklaşık 9 dönüm alana sentetik çim yüzeyli olarak yapıldı. Daha önce mevcut olan sahanın revize edilmesiyle ortaya çıkarılan ve aydınlatma imkanları da bulunan saha bölgede önemli bir eksikliği giderdi.

440


Okul Sporları Şenliği Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlediği Okul Sporları Şenliği, Yıldırım, Harmancık, Nilüfer, Osmangazi, Gürsu, Kestel, Mudanya, Yenişehir, İznik, Gemlik ve Orhangazi’de öğrencileri sporla buluştururken, yıl sonuna kadar tüm ilçelerde 200 bin öğrencinin spora yönlendirilmesi hedefleniyor.

441


Mihraplı Yüzme Havuzu ‘Daha yaşanabilir, daha sağlıklı ve daha yeşil Bursa’ hedefiyle hizmetlerini aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi tarafından Hüdavendigar Kent Parkı’nda kadınlara özel olarak yaptırılan Mihraplı Yüzme Havuzu, hizmete açıldı.

442


443


Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak Şampiyonası Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu işbirliğiyle Uludağ’da ilk kez düzenlenen Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak Şampiyonası, renkli görüntülere sahne oldu.

444


445


Dağ Koşusu Şampiyonası Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bursa’da gerçekleştirilen ‘10. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası’, coşkulu bir organizasyona imzasını attı. 30 ülkeden 500 sporcunun katıldığı yarışlarda Büyükşehir Belediyespor Kulübü ve milli takım sporcusu Ahmet Arslan, 5. kez dünya şampiyonu oldu.

446


Amiraller Kupası Yat Yarışları Sahillerin modernize edilmesinin yanında vatandaşlara sahillerde daha fazla etkinlik yapma imkanı da sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Mudanya ve Gemlik Yelken kulüplerine 2’şer yelkenli alarak su sporlarının da geliştirilmesine katkı sağlıyor. Bu arada Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Yat Yarışları 25. Amiraller Kupası, yat sporuna olan ilgiyi arttırdı.

447


Bursa Büyükşehir Belediyespor

Yaz - Kış Spor Okulları Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü yaz ve kış okulları ile yeni neslin sağlıklı yetişmesine öncülük ediyor. Okul, aile ve kulüp işbirliğinde 10 branşta 2000 lisanslı sporcu ile hem kent hem de ülke sporuna hizmet ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla gençlerin spora yönlendirilmesiyle 48 bin 200 olan öğrenci sporcu sayısı ile Bursa, Türkiye’de ilk sıraya yerleşti.

448


Dünya takımlar arası

Satranç Turnuvası

Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası’, satranç ustalarını Bursa’da buluşturdu. Şampiyonada Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Rusya, Mısır, Brezilya, Ermenistan, İsrail, Hindistan, Yunanistan ve Azerbaycan’dan gelen sporcuların karşılaştığı müsabakalarda Rusya ekibi şampiyon oldu.

449


Bursa Büyükşehir Belediyespor

Güreş Takımı

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Güreş Takımı katıldığı ulusal ve uluslararası müsabakalardan derecelerle dönmeye devam ediyor. Büyük Erkekler Serbest Güreş Şampiyonası’nda Türkiye Şampiyonu olan Güreş Takımı, Bursa’nın adını ulusal ve uluslararası arenada en iyi şekilde duyuruyor.

450


Esenevler Karate Salonu Esenevler Mahallesi’nde Bursa Karate Gençlik ve Spor Kulübü tarafından yapımına başlanan ancak temel aşamasının ardından çeşitli nedenlerle tamamlanamayan Karate ve Fitness Salonu, Büyükşehir Belediyesi tarafından bölgeye kazandırıldı.

451


Bursa Kent Konseyi Bursa Kent Konseyi, kent konseyleri yönetmeliği kapsamında, kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçiriyor.

454


455


Büyükşehir Cebinizde Bursa Büyükşehir Belediyesi bilişim çalışmalarına bir yenisini daha ekledi ve ulaşım bilgi sistemi Android uygulamasını Google Play üzerinden yayına aldı. Toplu taşımanın öneminin çok daha arttığı bu günümüzde vatandaşın hayatını kolaylaştıracak bu uygulama sayesinde bulunduğunuz konuma en yakın durakları haritalı bir şekilde sorgulayabilir, ilgili duraktan geçecek otobüslerin listesini ve yaklaşık geçiş süresini, bulunduğu bölgedeki Bukart bayilerini coğrafi konumlarıyla bulanabiliyor. Ayrıca istenilen hat ya da durak ile ilgili detaylı bilgiler alınabiliyor. 456


Demokrasi Örneği Bursa’nın önceki dönemlerde görev yapan Büyükşehir Belediye Başkanlarına Büyükşehir Belediye Meclisi’nde özel bölüm ayrıldı. Bursa’da hayata geçirilecek proje ve yatırımlarla ilgili görüşlerini rahatlıkla ifade eden eski başkanların tecrübelerinden istifade ediliyor. Bu uygulama ile Türkiye geneline bir demokrasi örneği sergilenirken yapılacak projelerle ilgili sivil toplum örgütlerinden meslek odalarına, akademik odalardan vatandaşlara kadar toplumun tüm kesimlerinin görüş ve önerileri dikkate alınarak katılımcılık sağlanıyor. 457


Büyükşehir Hizmette sınır tanımıyor 458


Sorumluluğunda olmamasına rağmen kardeş Belediyeleri ve komşularını destekleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi Ortadoğu’dan Balkanlara kadar dünyanın dört bir yanına hizmet götürüyor...

459


Arı Üreticilerine Destek Kırsal kalkınma konusunda yaptığı hamlelerle Türkiye’de dikkatleri üzerine çeken Bursa Büyükşehir Belediyesi, üretimi artırmak ve arıcılığı geliştirmek amacıyla Bursa Arı Yetiştiricileri Birliği’ne üye yetiştiricilere 450 adet boş arı kovanı hediye etti.

460


Çiftçinin Yüzü gülüyor Ağır geçen kış şartlarında gerek yoğun kar yağışı gerekse şiddetli lodosla ağıl çatılarının çökmesiyle hayvanları telefon olan çiftçilere yardım sözü veren Büyükşehir Belediyesi, bu sözü de gerçeğe dönüştürdü. Büyükorhan, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Keles, Kestel, Nilüfer, Orhaneli, Osmangazi ve Yenişehir ilçelerindeki 24 besiciye 200 koyun ve 50 ton yem dağıttı. Ayrıca ağılların çöken çatılarının onarımı için gerekli malzeme desteğinin sağlanması için de çalışmalar devam ediyor.

461


Erken Uyarı Sistemi Bursa Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma projeleri kapsamında tarımsal üretimin yoğun olduğu 5 ilçeye erken uyarı istasyonu kurdu. Üzerindeki sensorlarla hava sıcaklığı, nispi nem, yağış miktarı, yaprak ıslaklığı, toprak sıcaklığı gibi değerleri ölçen erken uyarı istasyonları sayesinde hastalık ve zararlılara karşı bilinçsiz ve gereksiz ilaçlama önlenecek, üretim maliyetleri düşecek, ürünü değer kazanan çiftçi daha çok kazanacak.

462


Kırsala Ekipman Desteği Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilen 58 jeneratör ve 58 delici iş makinesi, ‘Köylere uzanan Büyükşehir eli’ projesi kapsamında 15 ilçedeki 58 muhtarlığa hediye edildi.

463


Canlı Hayvan Borsası Bursa’da 300 bin metrekare alana canlı hayvan borsası kurulması ve Bursa Ticaret Borsası’na ait Yeşil’deki tarihi bir binanın restore edilmesine ilişkin protokol, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı törenle imzalandı.

464


465


Mustafakemalpaşa

Biber Kurutma Tesisi Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Ovaazatlı’da yapımına Özel İdare tarafından başlanan biber kurutma tesisleri, yeni yasa ile Özel İdare’nin kapatılmasının ardından Büyükşehir Belediyesi’ne devroldu. İnşaatı biten, makine montajları önemli ölçüde tamamlanmasına rağmen, bir türlü işletmeye açılamayan tesisleri bir ön önce açılması için çalışmalar sürüyor.

466


Yenişehir

Ürün Kurutma Alanı Yol kenarlarında yapılan ürün kurutma işlemi sırasında sık sık ölümlü ve yaralamalı kazaların yaşanmasını önlemek üzere harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Yolören’e ürün kurutma alanı kazandırdı.

467


İznik Elbeyli Meydanı Meydandaki binalar muhtarlık tarafından kamulaştırılırken, diğer tüm düzenlemeler Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Proje kapsamında, 1 metre yüksekliğinde 120 metrekare uzunluğunda duvar örüldü. Teraslama yöntemiyle 2 adet alan oluşturuldu. Masa ve sandalyeleriyle, çiçekleriyle ve ağaçlarıyla, güzel bir meydan ortaya çıkartıldı. 350 metrekaresi park alanı olmak üzere toplamda bin 800 metrekarelik alan meydan olarak köye kazandırıldı.

468


İznik Tacir Köyü Meydanı Meydandaki binalar muhtarlık tarafından kamulaştırılırken, diğer tüm düzenlemeler Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Proje kapsamında, 1 metre yüksekliğinde 120 metrekare uzunluğunda duvar örüldü. Teraslama yöntemiyle 2 adet alan oluşturuldu. Masa ve sandalyeleriyle, çiçekleriyle ve ağaçlarıyla, güzel bir meydan ortaya çıkartıldı. 350 metrekaresi park alanı olmak üzere toplamda bin 800 metrekarelik alan meydan olarak köye kazandırıldı.

469


İznik Boyalıca Sosyal Tesisi Henüz Büyükşehir Yasası gündemde bile yokken dağ ilçeleri başta olmak üzere mücavir alan dışında kalan tüm ilçelere altyapıdan üstyapıya kadar her alanda farklı hizmetler götüren Bursa Büyükşehir, İznik’teki hizmet halkalarına bir yenisini daha ekledi. Daha önce ilçe merkezindeki Bal-Göç binasını, Elbeyli Beldesi ve Tacir Köyü meydan düzenlemeleri ile Boyalıca Beldesi’ndeki sosyal tesislerinin yapımına katkı veren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Boyalıca Beldesi’nin en önemli sorunlarından biri olan içme suyuna köklü bir çözüm getirdi. Daha önce 180 metreküp olan su deposu yerine bin metreküplük su deposu yapan Büyükşehir Belediyesi, yeni sondaj kuyusu açıp, bin 500 metrelik tahliye hattı döşedi. 470


Keles Alpagut Köyü Konağı Keles’in Alpagut Köyü’nde 2005 yılında çıkan yangında bir köylünün eviyle birlikte alevlere teslim olan ve kullanılamaz hale gelen Köy Konağı, Büyükşehir Belediyesi ve Nilüfer Belediyesi’nin örnek işbirliğiyle tam 7 yıl sonra ihtişamlı görüntüsüyle köy meydanındaki yerini aldı.

471


Büyükorhan Hizmet Binası Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin 4. büyük kenti olan Bursa’nın tüm ilçeleriyle birlikte kalkınması için büyükşehir sınırları dışında kalan ilçelere de yatırım desteğinde bulunuyor. Bu kapsamda Bursa’nın her köşesine hizmetlerini ulaştırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Büyükorhan’a da belediye hizmet binası kazandırdı.

472


Büyükorhan Altyapı Çalışması Büyükorhan ilçesi, henüz Büyükşehir sınırlarına girmeden büyük hizmetler almaya başladı. Büyükorhan’da bin 300’er metreden toplam 2 bin 600 metre yağmursuyu ve kanalizasyon hattı, 2 bin 500 metre içmesuyu hattı ve 700 metre de evsel bağlantı hattı gerçekleştirildi.

473


Antakya Sokak Sağlıklaştırma Projesi Tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması konusunda Türkiye’ye örnek birçok projeyi hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, kardeşlik ilişkileri çerçevesinde Antakya´nın 40 Asırlık Türk Yurdu Sokağı için projelendirdiği sokak sağlıklaştırma çalışmalarını törenle başlattı. Bunun yanında yine kardeş belediyecilik ilişkileri kapsamında Bingöl, Eskişehir, Zonguldak ve Bursa’nın mücavir alan dışında kalan ilçe ve beldelerine de araç yardımları yapılıyor.

474


Orhaneli Stadyumu Bu dönem hayata geçirilen 100’ün üzerinde tesisle spor yatırımları açısından Büyükşehir Belediyesi tarihinin hizmet rekoru kırılırken, Büyükşehir sınırları dışında olmasına rağmen Orhaneli’ye de FIFA standartlarında futbol sahası kazandırıldı. Toprak zeminde drenaj çalışmaları yapılırken, sahanın etrafı duvarlar ve korkuluklarla çevrilerek, tüm tribün ve bölgeler elden geçirildi. Saha FIFA standartlarında 55 milimetre kalınlığında, çimle kaplandı. Orhaneli ilçesi, federasyon maçlarının oynanabileceği, 68´e 105 ölçülerinde nizami bir futbol sahasına kavuştu.

475


Balkanlarda Bursa İzleri Kardeş belediyecilik faaliyetleriyle Balkan ülkeleriyle ilişkileri sürekli sıcak tutan Büyükşehir Belediyesi, bölgede kaybolmaya yüz tutan birçok eseri de ayağa kaldırıyor. Bulgaristan, Kosova, Üsküp, Makedonya ve Bosna Hersek başta olmak üzere müslüman nüfusun yoğun olduğu bölgelerdeki tarihi miras çalışmaları işadamlarının destekleriyle hayata geçiriliyor.

476


477


Üsküp Rufai Tekkesi Üsküp’te bugüne kadar Hatuncuk Camii, Arasta Camii, Kebir Mehmet Çelebi Camii, İshak Paşa Camii, İsabey Camii Haziresi ve Yiğit Paşa Mezarı restorasyonu gibi çok sayıda tarihi ve kültürel miras projesi üzerinde çalışan Büyükşehir Belediyesi, 1818 yılında kurulan kentin en önemli manevi odaklarından Rifai Tekkesi’ni de 2 asır sonra ilk günkü ihtişamına kavuşturdu. Tarihi tekke, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı törenle ibadete açıldı.

478


479


Üsküp Gazi Baba Türbesi Üsküp’ün kente hakim tepesinde yer alan ve komünizm döneminde tüm izleri ortadan kaldırılan Gazi Baba Türbesi de Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan restorasyon çalışmalarının ardından kent siluetindeki yerini aldı. Kanuni Sultan Süleyman’ın ünlü gazelini tanzim eden ilk Osmanlı edebiyatçı ve şairlerinden olan Aşık Çelebi’nin mezarının bulunduğu Gazi Baba Türbesi, 1963 depreminde zarar görmüş, komünizm döneminde de yıkılarak üzeri topraklarla kapatılmıştı. Üstüp’teki en büyük Müslüman mezarlığı içinde kalan ve mezarlıkla birlikte tüm izleri ortadan kaldırılan Gazi Baba Türbesi’ndeki restorasyon çalışmaları da tamamlandı. 480


Üsküp Arasta Camii Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmalarını sadece Bursa’da değil, Osmanlı coğrafyasındaki tüm ülkelerde sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te bulunan önemli bir eseri daha ilk günkü ihtişamına kavuşturdu. Üsküp’teki eski Osmanlı çarşısının kuzey batı kısmında bulunan ve komünizm döneminde ibadete kapatılan ardından 1963 depreminde tamamına yakını yıkılan 15. yüzyıl eseri Arasta Cami, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan restorasyonun ardından yeniden ibadete açıldı.

481


Provadya Yusufbey Camii Bulgaristan’ın Varna kentine bağlı Provadya’daki 5 camiden ayakta kalmayı başarabilen tek cami olan ve 1623 yılında yapılan Yusuf Bey Camii Büyükşehir Belediyesi tarafından hayırsever işadamlarının katkılarıyla restore edilerek yeniden ibadete açıldı.

482


Yeni Büyükköy Camii Bulgaristan’da nüfusun büyük bölümünü Müslümanların oluşturduğu Yeni Büyük Köy’e de ilk camiyi kazandırmak için çalışmalara başlandı. Cami olarak kullanılan derme çatma binanın önüne temeli atılan yeni caminin kısa zamanda tamamlanarak, ibadete açılması hedefleniyor.temel atma töreninde

483


Bosna Şehitliği Bilgi Sistemi Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin Bosna-Hersek´in ilk Cumhurbaşkanı olan ve gösterdiği liderlik vasıflarıyla ülkenin bağımsızlık sembolü haline gelen Aliya İzzetbegoviç´in mezarının da bulunduğu şehitlik için yaptırdığı elektronik bilgi sistemi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu´nun da katıldığı törenle hizmete alındı.

484


Prizren Köprüsü Dere Islahı Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Balkanlar’da hayata geçirdiği tarihi ve kültürel miras ile altyapı çalışmalarına yeni bir halka olarak eklenen Kosova’nın Prizren kentindeki dere ıslah ve köprü inşa çalışmaları tamamlandı.

485


Pakistan’a sağlıklı su Bursa’dan

Bursa’nın sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent haline gelmesi için öncelikle altyapı yatırımlarına ağırlık veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, dost ve kardeş ülkelere yönelik sosyal yardımlaşma ağını Pakistan’a kadar uzattı. Sel felaketinin ardından personelin katılımıyla yardım kampanyası düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, bölge halkının en önemli sorunu olan sağlıklı su temini konusunda iki adet seyyar içmesuyu arıtma tesisini Pakistan’a gönderdi.

486


Mestanlı Belediyesi Cenaze Aracı

Bugüne kadar ağırlıklı olarak tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi, Balkanlardaki hizmet ağına bir yenisini daha ekledi. Bulgaristan’ın Mestanlı Belediyesi’nin cenaze yıkıma ve nakil aracı talebinin karşılanması noktasında birçok projede olduğu gibi sponsorları devreye sokan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, temin edilen aracı Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah’a teslim etti. 487


Bursa’dan Van’a yardım eli uzandı Van Erciş’te meydana gelen depremin hemen ardından İtfaiye Dairesi Başkanlığı bünyesinde görevli 6 kişilik uzman bir ekip bölgeye gönderildi. Enkazdan 1 kişiyi canlı olarak kurtarmayı başaran ekip Başkan Altepe tarafından teşekkür belgesiyle ödüllendirildi. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda bölgeye çok sayıda yardım malzemesi gönderildi.

488


489


Komşuda Yaralar sarıldı Bulgaristan’ın güneyindeki Haskovo bölgesinde, Harmanlı ve Lübimets şehirleri arasında bulunan İvanovo Barajı’nın duvarının bir bölümünün çökmesiyle başlayan, Meriç ile Arda Nehirlerinin yataklarından taşmasıyla boyutu artan sel felaketi nedeniyle zor günler geçiren Bulgaristan’a ilk yardım eli Bursa’dan uzandı. Bal-Göç’le sürekli koordinasyon halinde ölgedeki süreci takip eden Büyükşehir Belediyesi, felaketin yaşandığı bölgelere gıda ve giyecek malzemelerini ulaştırdı.

490


491


Yardım tırları Suriye için yola çıktı Bursa Büyükşehir Belediyesi Suriye’de iç savaşın başladığı ilk günden bu yana gerek Suriye’deki mazlumlara gerekse Türkiye’ye sığınan Suriyelilere sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla yardım konvoyları göndermeye devam ediyor.

492


493


Ödüllerimiz Hizmetlerin ödülle taçlandırılması Kente karşı sorumluluğumuzu daha da arttırıyor.


- ROTARY ‘ONUR ÖDÜLÜ’ - 25.12.2013 - ‘KAFKASDİASPORASİ.COM’ ‘YILIN EN İYİ BELEDİYE BAŞKANI’ - 22.12.2013 - BALKANSİAD ‘ONUR’ ÖDÜLÜ - 22.11.2013 - TKB SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖDÜLÜ - 10.11.2013 - TÜRKSOY KÜLTÜREL MİRASA KATKI NİŞANI - 8.11.2013 - TÜRKİYE FUTBOL ANTRENÖRLERİ DERNEĞİ SPORA KATKI ÖDÜLÜ - 5.11.2013 - EGEMEN GAZETESİ ‘YILIN EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANI’ - 25.06.2013 - ASGD FAİR-PLAY ÖDÜLÜ - 21.04.2013 - ANKARA TİME DERGİSİ YILIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI - 12.04.2013 - İPEKBÖCEĞİ VE TELEFERİK PROJESİ JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ - 30.03.2013 - SİVİLAY KENTE KATKI ÖDÜLÜ - 23.03.2013 - YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YILIN YILDIZI ÖDÜLÜ - 11.01.2013 - YILIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI – 11.01.2012 - TEMADER ALTEPE’Yİ YILIN BAŞKANI SEÇTİ– 20.01.2012 - SKALİTE 2012 ÖZEL ÖDÜLÜ– 14.12.2012 - TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ PROF. DR. METİN SÖZEN KORUMA BÜYÜK ÖDÜLÜ – 20.10.2012 - SARAYBOSNA’DAN TEŞEKKÜR PLAKETİ - 13.7.2012 - ÖZEL KALEM DERGİSİ’NDEN YILIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI’ ÖDÜLÜ - 10.05.2012 - 7. BELEDİYE OSCARLARI’NDA ‘İSTANBUL DERSLERİ ÖDÜLÜ – 30.04.2012 - DASK ÖDÜLÜ – 22.03.2012 / BURSA, TÜRKİYE’NİN EN İYİSİ - YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ – 16.04.2012 - ÇEVRE OSKARI – 6.6.2012 - 6. GELENEKSEL BELEDİYE OSCARLARI ÖDÜLÜ - TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ ‘2011 SÜREKLİLİK ÖDÜLÜ’ – 3.4.2011 - MALATYA - İYİ YÖNETİM PROJELERİ 3.’SÜ - 2.8.2011 - BUGİAD – TARİHE VE KÜLTÜRE HİZMET ÖDÜLÜ – 9.5.2010 - YEREL YÖNETİM DERGİSİ - ‘BURSA YEREL YÖNETİM ÖDÜLLERİ’ - 7.7.2010


NOTLAR :


Bursa Bşb. 6 Yıl Faaliyet kitabı  
Bursa Bşb. 6 Yıl Faaliyet kitabı  
Advertisement