Page 1


02-04 05 06 07 08 09 10

??

kalendarium>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

rezerwat

ku ?

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

artyści>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

od

Wydawnictwo>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

śr

Bunkier 2013>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> kolekcja bunkra sztuki>>>>>>>>>>>>

Co

w

DiY!>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Opracowanie: Martyna Chołys, Tomasz Kaczmarczyk, Karolina Więckowska korekta: Karolina Więckowska Projekt graficzny i skład: Aleksandra Wiśniewska ISBN: 978-83-62224-25-8 Wydawca: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, 31-011 Kraków tel.: +48 12 422 10 52, +48 12 422 40 21, fax: +48 12 422 83 03, sekretariat@bunkier.art.pl www.bunkier.art.pl, Dyrektor: Piotr Cypryański nakład: 3000 EGZEMPLARZY


?

K a l e n

marzec 2013

02.03.2013 (sobota), godz. 11 | Porozmawiajmy o pieniądzach Warsztaty Małego Klubu Bunkra Sztuki Miejsce: Sala Audiowizualna

12.03.2013 (wtorek), godz. 18 |

Rezerwat Miasto Otwarcie wystawy Cecylii Malik Start: Hol Główny

16.03.2013 (sobota), godz. 11 | Skrzydła, które mogą zmieniać świat Warsztaty Małego Klubu Bunkra Sztuki Miejsce: Sala Audiowizualna

21.03.2013 (czwartek), godz. 18 |

Kobiety Mocy Otwarcie wystawy Katarzyny Majak Start: Hol Główny

21.03.2013 (czwartek), godz. 18:30 | Oczyszczanie. Rytuał Katarzyna Emilia Bogdan, w trakcie wernisażu wystawy Katarzyny Majak, dokona rytualnego oczyszczania szałwią Miejsce: I piętro

21.03.2013 (czwartek), godz. 18 |

Opowieść o tych iOtwarcie o tamtych wystawy Michała Chudzickiego Start: Hol Główny

21.03.2013 (czwartek), godz. 18 |

Oddech Inauguracja instalacji zapachowej Justyny Gruszczyk Start: Hol Główny

23.03.2013 (sobota), godz. 13 | Drawing in the Dark Warsztaty w ramach projektu Będzie się Dzieło! Miejsce: Sala Audiowizualna

02


<<<

<<<<<<<<<<<Kalendarium

Rezerwat Miasto

Cecylia Malik | 13.03.2013 – 14.04.2013 Kuratorka: Aneta Rostkowska Miejsce: Parter i Przestrzeń Otwarta

To opowieść o miejskim rezerwacie, w którym natura nieustannie splata się z tym, co ludzkie – jerzyki wiją gniazda na dachach bloków, ludzie przebierają się za motyle w obronie prawa do zieleni, obrazy „wyrastają” z drzew, a bobry rzeźbią z drewna wiewiórkę. W trakcie trwania wystawy będzie można zaangażować się w kolejny projekt Cecylii Malik, tym razem poświęcony rzece Białce. W ramach projektu Maszyna: wspólnota – instytucja – działanie

Kobiety Mocy

Katarzyna Majak | 22.03.2013 – 14.04.2013 Kuratorka: Agnieszka Żechowska Miejsce: I piętro

Artystka odbyła swoistą podróż, tworząc mapę wierzeń zmieniającą dotychczasowy wizerunek Polski utożsamionej z tradycją chrześcijańską i katolicką. Bohaterki projektu reprezentują współczesne nurty duchowości pogańskiej i neopogańskiej, między innymi: Ásatrú, Wicca, animizm, rekonstrukcjonizm celtycki, druidyzm czy rodzimowierstwo słowiańskie.

Opowieść o tych i o tamtych

Michał Chudzicki | 22.03.2013 – 14.04.2013 Kurator: Krzysztof Siatka Miejsce: Galeria Dolna

Projekt oparty na archiwalnych zbiorach i materiałach prasowych Bunkra Sztuki. Przedmioty wyjęte z naturalnego kontekstu, którym jest historia Galerii, staną się elementem nowych opowieści.

Oddech

Justyna Gruszczyk | od 22.03.2013 do samoistnego wyczerpania zapachu Kurator: Krzysztof Siatka Miejsce: zakamarki Galerii Zapraszamy widzów do zmysłowej wędrówki po Galerii. Tym razem percepcja dzieła będzie się odbywać przede wszystkim przy użyciu węchu, zmysłu rzadko wykorzystywanego w odbiorze dzieł z zakresu sztuk wizualnych, a z powodzeniem oswajanego przez artystkę.

03


Kalendarium>>>>>>>>>>

>>>WARSzTATy Porozmawiajmy o pieniądzach. Czy pieniądze są jedynym sposobem zapłaty? Skąd właściwie się biorą i dokąd trafiają? A gdyby tak pewnego dnia przestały istnieć? Utworzona w trakcie warsztatów grupa młodych ekspertów pod wodzą Łukasza Surowca podejmie próbę wymyślenia alternatywnego systemu płatniczego. Zapraszamy już 2 marca.

>>>

Skrzydła, które mogą zmieniać świat. Czy dizajn może wywołać rewolucję? Prawdopodobnie nie, ale na pewno może pomóc nam zmieniać świat na lepszy! 16 marca odbędą się warsztaty dla dzieci, poprowadzone przez Magdalenę Kreis i Natalię Romaszkan – pomysłodawczynie projektu 3D, czyli Dizajn dla Dzieci. Czas trwania warsztatów: 2 godziny Zgłoszenia są przyjmowane do piątku poprzedzającego spotkanie, do godz. 16. Informacje i zapisy: +48 12 422 10 52 w. 108 lub bargiel@bunkier.art.pl Kuratorka: Anna Bargiel Warsztaty Małego Klubu Bunkra Sztuki są realizowane w ramach zadania LaboARTorium. Edukacja kulturalna w Bunkrze. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

>>>

Drawing in the Dark. Warsztaty zapachowe przygotowane przez Justynę Gruszczyk. Będziemy rysować to, co niewidzialne. 23 marca zapraszamy do Bunkra dzieci, młodzież i dorosłych; wszystkich, którzy chcieliby przeżyć artystyczną przygodę w ciemnościach. Zakup prac do Kolekcji Bunkra jest realizowany w ramach zadania Będzie się Dzieło! Rozbudowa Kolekcji Bunkra Sztuki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

04


<<<<<<<<<<<<<<<<rezerwat

CECYLIA MALIK

.

Tomasz Kaczmarczyk: W trakcie wystawy w Bunkrze będziesz realizowała nowy projekt. Opowiedz nam o nim.

RezERWAT

Cecylia Malik: Warkocze Białki to akcja organizowana wspólnie z Wodną Masą Kry-

tyczną, Klubem Przyrodników, Inicjatywą Stop! Przegradzaniu Rzek, Klubem Przyjaciół Dunajca i Towarzystwem na Rzecz Ochrony Przyrody. W trakcie realizacji projektu 6 Rzek dowiedziałam się o tym, na jaką skalę niszczone są rzeki w Polsce. Od Moniki Kotulak z Klubu Przyrodników usłyszałam o planach pogłębienia i regulowania rzeki Białki w wioskach Nowa Biała i Krempachy. Ta rzeka to jedno z moich ulubionych miejsc na Ziemi. Pomyślałam, że nie można akceptować czegoś takiego. To nie tylko niszczenie krajobrazu, ale i dewastacja niezwykle bogatego ekosystemu wodnego. O tym, w jaki sposób niszczone są rzeki opowiedział mi również Kazimierz Walasz – ornitolog, mój przewodnik po krakowskim rezerwacie. Wstrząsnęły mną też zdjęcia, które zobaczyłam u prof. Romana Żurka i Pawła Agustynka-Halnego. Można je będzie zobaczyć na wystawie i wtedy, z pełnym przekonaniem, przyłączyć się do naszej akcji.

MIA STO

TK: Zapraszasz ludzi do udziału? CM: Plan jest taki: przez cały czas trwania wystawy w Bunkrze z pociętych pasków błękitnego

i zielonego materiału będę plotła warkocz. Zapraszam wszystkich – zwiedzających, przyjaciół, dzieciaki ze szkół, aby choć przez chwilę popracowali ze mną. Kiedy wystawa się skończy, wybierzemy się na wycieczkę nad rzekę Białkę i tam, wzdłuż jej brzegu, rozłożymy warkocz. We włosy wpleciemy sobie błękitny materiał. Stworzymy linię broniącą koparkom dostępu do rzeki. Swoim projektem nawiązuję do błękitnej linii konceptualisty Edwarda Krasińskiego. U nas jednak linia nie będzie konceptualna, ale zaangażowana ekologicznie i społecznie.

TK: A skąd wziął się pomysł na warkocze? CM: Byłam z rodziną na wakacjach w Rumunii. Tam, od Cyganek, nauczyliśmy się wplatać we

włosy warkocze z materiału. Od pół roku codziennie wplatam niebieskie wstążki mojej córeczce Urszulce i tak przyszedł mi do głowy pomysł na performans.

05

Uplećmy warkocz tak długi jak rzeka Białka! Niech stanie się błękitną linią, która uchroni rzekę przed przekopaniem, pogłębieniem i zniszczeniem!


artyści>>>>>>>>>>>>>>>>>> Wymyśliłem Opowieść o tych i o tamtych, bo lubię snuć opowieści; bo dla mnie każdy obraz, kolaż, obiekt, przedmiot to historia lub część historii. Dotyczy to również tych prac, które nie przedstawiają konkretnej formy, które są w jakimś sensie oddalone od rzeczywistości. Chciałbym, żebyście – wchodząc do sali wystawienniczej – poczuli się tak, jak w trakcie otwierania nieznanej Wam książki lub podczas zasiadania w kinie przed premierą filmu. Ta opowieść może nie mieć sensu, może nie mieć konkretnej struktury czy punktu kulminacyjnego; może nawet nie mieć końca lub być zupełnie absurdalna. Może będzie kryminałem, może horrorem, a może komedią. Nie wiem. Zobaczymy. Zobaczcie!

Michał Chudzicki

Zapraszam wszystkich na spotkanie z osobami – współczesnymi Kobietami Mocy, które odmieniły mnie jako kobietę. Swą Moc czerpią z wnętrza, z długiej drogi ku temu, kim są i akceptacji tego, co na tej drodze odkryły. Ich wiedza, często odbiegająca od tej głoszonej przez instytucjonalne autorytety, sięga do ustnych przekazów przodkiń i przodków oraz wielowiekowych tradycji różnorodnych kultur, głębokiego szacunku do Ziemi, mocy rytuału czy spotkania w kręgu…

Katarzyna Majak

06


Uwaga!! KonKU

>>>>>>>> Wydawnictwo

RUSZ GŁOWĄ, WYGRAJ KSIĄŻKĘ!

Zachęcamy do lektury Mirażu! Jeśli domyślasz się, jak brzmi rozwiązanie łamigłówki, wymyślonej i rozrysowanej przez Łukasza Jastrubczaka, napisz do nas!

Osoba, która jako pierwsza prześle nam prawidłowe rozwiązanie zagadki, otrzyma egzemplarz książki. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres:

>>> wieckowska@bunkier.art.pl

w tytule maila wpisując: REBUS

MIRAŻ

You don’t have to have cows to be a cowboy!

Książka podróżniczo-obyczajowa, składająca się z 50 rozdziałów tekstowych (Sebastian Cichocki) oraz 50 zdjęć (Łukasz Jastrubczak), w której opisano przygody grupy artystów uprawiających sztukę nawiązujacą do historycznych nurtów przełomu lat 60. i 70.

>>>rys. Łukasz Jastrubczak

Uwaga!!!! KonKURS 07 AJKA, AJKA!

Miło nam poinformować, że rozpoczęliśmy prace nad kolejnymi książeczkami z serii Małego Klubu Bunkra Sztuki. Już wkrótce dowiecie się, kto w tym roku napisze dla Was bajki, a kto je zilustruje.

Serię będziemy kontynuować w ramach projektu LaboARTorium. Edukacja kulturalna w Bunkrze, dzięki dofinansowaniu otrzymanemu od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


bunkier 2013>>>>>>>>> W jaki sposób rozwijać kolekcję sztuki współczesnej? Według jakich kryteriów organizować zbiory miejskiej galerii sztuki? Jakie zjawiska artystyczne należy uznać za warte tego, by udokumentować je i zachować dla potomnych? W trakcie opracowywania tegorocznych planów rozwoju Kolekcji Bunkra Sztuki nurtowało nas wiele podobnych pytań. Wraz z realizowanym w 2013 roku projektem Będzie się Dzieło! postawiliśmy na eksperyment i całkowitą zmianę myślenia o miejskiej kolekcji sztuki współczesnej. Performans. Interaktywny mural. Mapping na fasadzie Bunkra. Spektakl wizualny. Wirtualny diagram. Wychodząc od założenia swoistej „dematerializacji” kolekcji, postanowiliśmy zaproponować stworzenie dzieł, których istotą staną się działania artystyczne o interaktywnym i partycypacyjnym charakterze, aranżowane przez artystę lub artystkę specjalnie z myślą o Bunkrze Sztuki. Ukierunkowane na odbiorcę prace zostaną wyeksponowane w ogólnodostępnych przestrzeniach Galerii, a także w przestrzeni miejskiej i Internecie. Prace, które zakupimy, będą rozwijać się dzięki kontaktom z odbiorcami, stanowiąc impuls do dalszych działań, bezpośrednio angażujących widzów. Chcemy skupić się nie tylko na tworzeniu materialnie istniejącej kolekcji dzieł sztuki, ale również na tworzeniu kolekcji doświadczeń.

Będzie Się __ Dzieło!

Zaczynamy w marcu instalacją zapachową autorstwa Justyny Gruszczyk zatytułowaną Oddech, którą będziecie mogli poczuć w różnych zakamarach Galerii. Już w kwietniu czeka Was spektakl wizualny Grupy Strupek i nowa artystyczna aranżacja przestrzenna placu przed Bunkrem autorstwa Bartosza Muchy. W maju na spiralnej klatce schodowej wić się będzie praca Aleksandry Waliszewskiej, a na trawniku przed Galerią będziecie mogli natknąć się na bestię Maurycego Gomulickiego. Co dalej? Performans Grzegorza Marta, praca fotograficzna Urszuli Tarasiewicz, wirtualny diagram Jakuba Woynarowskiego, koncert i obiekt Konrada Smoleńskiego, rzeźba Michała Frydrycha, obiekt Anny Zaradny, instalacja Wojciecha Pusia, praca Mikołaja Małka, mapping Bunkra grupy Elektro Moon Vision, cykl fotografii Tomasza Dobiszewskiego i interaktywny mural Mariusza Libela. Zapewniamy, że w Bunkrze Sztuki będzie się działo! Czekać na Was będą nie tylko nowe prace, ale również spotkania i warsztaty z artystami.

Przyjdźcie do Bunkra i włączcie się w Będzie się Dzieło! Projekt Będzie się Dzieło! Rozbudowa Kolekcji Bunkra Sztuki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kuratorka Kolekcji: Anna Lebensztejn

08


>>>>>>> Kolekcja bunkra sztuki

>>>>Basia Bańda, Uszkodził 36 aut. Prokurator, więzienie i naprawa szkód, 3.12.2012, z cyklu Codzienne wiadomości, kolaż na papierze, 2012


diy!>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Wplećmy wstążki we włosy (patent cygański), ogłaszając: Ręce i koparki precz od Białki!

Przygotuj trzy rodzaje materiału w kolorach wody (błękitny, zielony, biały, czarny), potnij go na trzy długie wstążki (około 15 cm szerokości), a następnie wpleć w warkocz.

Jak to zrobić?

01. Rozdziel włosy na trzy części. Pierwszą wstążkę, zgiętą w połowie,

dołącz do dwóch wydzielonych części włosów.

02. Wpleć drugą wstążkę, również zgiętą w połowie, dołączając jeden jej

fragment do trzeciej części włosów, a drugi do pierwszej (w pierwszą została już wpleciona jedna wstążka).

03. Trzecią wstążkę dołącz do tych części włosów, do których

wplotłaś / wplotłeś już po jednej wstążce. Zapleć warkocz do końca. W każdej części włosów powinny znajdować się dwa kolory wstążki.

10

Potrzebujemy każdej ilości błękitnego i zielonego materiału. Przynoście go do Bunkra! >>>>rys. Cecylia Malik


Czekając na wiosnę Program Bunkra na rok 2013 zainaugurował Łukasz Surowiec projektem Dziady (wystawa czynna do 3 marca). Z uwagi na tematykę podejmowanych działań oraz obecność niezwykłych lokatorów Poczekalni, wystawa wzbudziła niemałe poruszenie. W marcu zapraszamy na kolejną odsłonę zaangażowanej społecznie części projektu Maszyna: wspólnota – instytucja – działanie.

Rezerwat Miasto

Na wystawie Cecylii Malik zatytułowanej będzie można przyjrzeć się działaniom podejmowanym przez artystkę w trakcie ostatnich lat (365 Drzew, Koncert u Pana Żula, Obrazy z Lasu Łęgowego oraz – we współpracy z Justyną Koeke – Ulica Smoleńsk 22/8, Modraszek Kolektyw). Na czas trwania wystawy Przestrzeń Otwarta Bunkra zamieni się w sztab akcji Warkocze Białki – działania ekologiczno-społecznego, które artystka zdecydowała się podjąć w obronie krakowskich rzek. Zapraszamy również do zwiedzania wystawy Michała Chudzickiego, który opowie nam o tych i o tamtych, a także na spotkanie z Kobietami Mocy, które za sprawą swojego projektu przedstawi nam

Katarzyna Majak.

Podczas spacerowania po zakamarkach Bunkra i w trakcie oglądania naszych wystaw namawiamy do oddychania pełną piersią (szczególnie jeśli zdecydujecie się podążyć wyznaczonym przez Justynę Gruszczyk szlakiem) oraz do oglądania Codziennych wiadomości Basi Bańdy. Gorąco zachęcamy do czynnego udziału w zaplanowanych przez nas (dla Was) wydarzeniach! Zespół ds. komunikacji

www.bunkier.art.pl

Więcej informacji na temat naszych planów, a także opisy realizowanych wydarzeń, wystaw i projektów znajdziecie na stronie internetowej: www.bunkier.art.pl

Patronat medialny: Galeria Bunkier Sztuki jest miejską instytucją kultury, finansowaną z Budżetu Miasta Krakowa.

Biuletyn Kulturalny Galerii Bunkier Sztuki  

Zachęcamy do zapoznania się z programem Galerii na marzec 2013.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you