Page 1


02-03 04 05-06 07 08 09 10

??

kalendarium>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

ku ?

artysta>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

dziadY

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

od

Wydawnictwo>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

śr

Bunkier 2013>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> kolekcja bunkra sztuki>>>>>>>>>>>>

Co

w

DiY!>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Opracowanie: Martyna Chołys, Tomasz Kaczmarczyk, Karolina Więckowska korekta: Karolina Więckowska Projekt graficzny i skład: Aleksandra Wiśniewska ISBN: 978-83-62224-24-1 Wydawca: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, 31-001 Kraków tel.: +48 12 422 10 52, +48 12 422 40 21, fax: +48 12 422 83 03, sekretariat@bunkier.art.pl www.bunkier.art.pl, Dyrektor: Piotr Cypryański nakład: 3000 EGZEMPLARZY


?

05.02.2013 (wtorek), godz. 18 | Dziady. Otwarcie wystawy Łukasza Surowca Miejsce: Hol Główny

6.02–3.03.2013 | Przegląd Sztuki Wideo THE 01 Miejsce: Project Room, Pasmo Kontrolne

20.02.2013 (środa), godz. 19 | Koncert Dobczycka Band Miejsce: Sala Audiowizualna

23.02.2013 (sobota), godz. 11 | Operacja: Krety i bociany Warsztaty dla dzieci dotyczące domeny publicznej Miejsce: Sala Audiowizualna

25.02.2013 (poniedziałek), godz. 18 | Praktycy niemocy Wykład dra Tomasza Rakowskiego towarzyszący wystawie Dziady Miejsce: Sala Audiowizualna

luty 2013

28.02.2013 (czwartek), godz. 18 | Dziady. Oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z artystą Start: Hol Główny

Kalendariu arium 02


Kalend arium

Luty w Bunkrze Sztuki to przede wszystkim Dziady – projekt Łukasza Surowca i Stanisława Rukszy. Twórcy zaprosili do Galerii niecodziennych gości – ludzi wykluczonych i bezdomnych, zachęcając ich do podjęcia wspólnych działań artystycznych. Luty to także THE 01, przegląd sztuki wideo, którą Galeria będzie prezentować w 2013 roku. Zapraszamy również na koncert grupy Dobczycka Band – integracyjnego zespołu, którego muzyka bazuje na różnych, nie zawsze standardowych rodzajach dźwięków.

>>>

February at Bunkier Sztuki is above all about Dziady – a project by Łukasz Surowiec and Stanisław Ruksza. The authors have invited unusual guests to the Gallery – the homeless and the excluded, and will be encouraging them to join in artistic activities. But February also brings us THE 01, a review of video art, which the Gallery will be offering in 2013. You are also welcome to a concert by the Dobczycka Band – a fusion band, whose music is based on all kinds of sounds, sometimes out of ordinary.

>>>

Łukasz Surowiec | Dziady Otwarcie: 5.02.2013 (wtorek), godz. 18 6.02–3.03.2013 Kurator: Stanisław Ruksza Wystawa Łukasza Surowca Dziady składa się z dwóch części. Do pierwszej prowadzi Wejście Główne. To część biletowana. Druga to Poczekalnia – osobna przestrzeń performatywna, dostępna przez 24 godziny na dobę w piwnicy Bunkra Sztuki. Do Poczekalni można wejść przez Przestrzeń Otwartą.

>>>

Przegląd Sztuki Wideo THE 01 6.02–3.03.2013

Pierwsza edycja prezentacji utworów wideo stworzonych przez artystów z całego świata i jednocześnie pierwsze w Polsce w pełni międzynarodowe wydarzenie o tym charakterze. W ramach pokazu wideo swoje osiągnięcia mogą zaprezentować zarówno studenci kierunków artystycznych, jak i dojrzali twórcy.

>>>

Dobczycka Band jest projektem integracyjnym zarówno w sensie społecznym, jak i muzycznym. Zespół tworzy niepełnosprawna młodzież z Zespołu Szkół nr 11 w Krakowie, ich nauczyciele oraz muzycy występujący gościnnie. Stylistycznie Dobczycka Band oscyluje pomiędzy taneczną i nietaneczną muzyką elektroniczną, jazzem, muzyką improwizowaną, country, ambientem, hip-hopem, piosenką i odgłosami zepsutej lodówki. Zespół stale poszukuje swojego brzmienia i koncepcji artystycznej, w której każdy mógłby znaleźć swoje miejsce.

03


artysta>>>>>>>>>>>>>>>

Tomasz Kaczmarczyk: Poczekalnia, którą planujesz zorganizować w ramach wystawy w Bunkrze, to dość niestandardowa forma prezentacji sztuki. Czy mógłbyś opowiedzieć, czym będzie Poczekalnia i skąd wziął się pomysł na jej stworzenie?

Łukasz Surowiec: Poczekalnia nie jest prezentacją sztuki. To poczekalnia w dosłownym tego słowa

znaczeniu. Można tam po prostu przyjść i czekać na wiosnę, na zmianę, na jutro. Idea zorganizowania Poczekalni powstała naturalnie i jest konsekwencją moich zainteresowań związanych z „pracami społecznymi”. To miejsce, w którym mogą przebywać wszyscy; przestrzeń, która ma być wyłączona z konwencji typowej kultury i przyjętych obyczajów. To próba stworzenia miejsca umożliwiającego rozwój i tworzenie wiedzy.

TK: W trakcie wystawy będzie można kupić czarne diamenty, efekt Twojej współpracy z górnikami. Czym jest projekt Black Diamonds?

ŁS: Kiedy przeprowadziłem się na Śląsk, zacząłem pracować z wykluczonymi społecznie. Tak się składa, że

w większości byli to górnicy. Stąd też pomysł. Projekt narodził się z potrzeby tych ludzi związanej z adaptacją aktualnego systemu. Powstało miniprzedsiębiorstwo produkujące rzeźby w węglu na kształt jubilerskich diamentów. Uruchomiliśmy stoisko w Silesia City Center – największym centrum handlowym na Śląsku i zaczęliśmy sprzedawać węgiel na gramy. Za sprzedane rzeźby będziemy mogli wyprodukować podwójną ich ilość. Ta inicjatywa ma szansę się rozwijać. Odezwało się wiele osób. Jest zapotrzebowanie na gadżety z węgla. Dlatego kolejnym „prototypem społecznym” ma być fabryka, która mogłaby się nazywać na przykład „Coal Design” lub – ładniej – „Carbon Design”. Zatrudnienie znaleźliby w niej wyłącznie bezdomni.

Łukasz Surowiec (1985). Artysta sztuk wizualnych. Używa różnych mediów. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych

w Krakowie i Poznaniu oraz w Berlinie (Universität der Künste). Brał udział w 7. Berlin Biennale z projektem Berlin-Birkenau, który pokazał również w Galerii Whitechapel w Londynie. Wystawiał m.in. w Kalmar konstmuseum, CSW Kronika w Bytomiu, Ars Agenda Nova w Krakowie i Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Bytomiu.

04


Łukasz Surowiec

Wystawa Łukasza Surowca Dziady składa się z dwóch części. Pierwsza ukazuje metody, jakich artysta używa w swoich trzech ważnych pracach angażujących zdominowanych i/lub wykluczonych: Szczęśliwego Nowego Roku (2011–2013; w tym nową odsłonę filmu), Black Diamonds (2012–2013, premiera) i Wózki (2012, praca prezentowana dotąd jedynie w Mechelen w Belgii). Są to metody wytwarzania prototypów radykalnych społecznych działań, za pomocą których artysta pragnie bezpośrednio zaingerować w rzeczywistość „zbytecznych” (Bauman), wyrzuconych z kapitalistycznego systemu.

Dziady

,,

Drugą częścią wystawy jest osobna przestrzeń performatywna, dostępna przez 24 godziny na dobę (w piwnicy Bunkra Sztuki). Przestrzeń nazwana Poczekalnią zostaje oddana wszystkim, ze szczególnym wskazaniem na dziadów, odmieńców, performerów życia. Część performatywna – Poczekalnia – jest prototypem (podobnie jak inne projekty Surowca) anarchicznej przestrzeni, w której zawieszono zasady umowy społecznej. Spróbujmy sobie wyobrazić i zrealizować taką przestrzeń (rodzaj social fiction), do której dostęp będzie dobrowolny i w której możliwa będzie realizacja wszystkiego. Poczekalnia ma charakter całkowicie otwarty. Działania w jej obrębie zostaną udokumentowane (część może przetrwać w postaci plotki), w przyszłości z tego materiału powstanie film.

Biedacy z poddaszy naiwnie i spontanicznie formułują sądy trafniejsze i śmielsze niż wytworni panowie, wielcy mówcy, wahający się wciąż mędrcy”. Jean-François Varlet, cyt. za: J. Baszkiewicz, S. Meller, Rewolucja francuska 1789–1794. Społeczeństwo obywatelskie, Warszawa 1983, s. 140.

Projekty Surowca z premedytacją reprodukują i powielają stereotypy związane z wykluczonymi. Zamiast proponować bezdomnym iluzję zmiany ich obecnego statusu na inny – nieosiągalny, artysta oferuje im prototypy bezpośredniej zmiany: narzędzia, obiekty, domy, plany dzielnic, plany biznesowe. Kolejne prototypy zaprojektowane przez Surowca to na przykład ciepłownicze rury grzewcze, kontener („model krakowski”) do zbierania złomu, żywności, ale i wymiany korespondencji z jego właścicielem. Nie są to jednak tylko obiekty galeryjne (na wzór prac Krzysztofa Wodiczki). Nadają się do użycia i są używane.

05


,,

dziady>>>>>>>>>>>>>>>>>

Gruby pan w garniturze mówił, że teraz jest wolny rynek i jak ktoś jest leniwy i nie chce mu się pracować, to może sobie iść mieszkać pod mostem. I że nie wolno dopłacać do darmozjadów na zasiłku”.

Hanna Gill-Piątek, Bieda. Przewodnik dla dzieci, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010, s. 20.

Tytuł wystawy nawiązuje do słynnego spektaklu – Dziady Adama Mickiewicza – w reżyserii Konrada Swinarskiego, pokazywanego w krakowskim Teatrze Starym w 1973 roku, do którego reżyser zaprosił krakowskich kloszardów. Odwołuje się też m.in. do etnograficznych kategorii (krakowskich) dziadów proszalnych spod kościołów. Wystawa pośrednio zwraca uwagę również na żywych performerów miejskich oraz na wykluczonych (jak i tych, którzy sami wykluczają się) z życia społecznego, będących istotnym elementem życia miasta (nie tylko Krakowa) i jego wizerunku. Dziady podkreślają pierwiastek dążenia do samostanowienia wykluczonych, a także opowiadają, bez romantyzmu i mitologizacji, o ich losie. Wystawa kładzie nacisk na status: smrodu, brudu, innych poziomów rzeczywistości oraz możliwych sposobów przetrwania (potencjalnej lekcji na czas kryzysu), a także na potrzebę „spojrzenia z dołu” (zdominowani) w różnych ujęciach: historyczno-sztucznym, językowym, społeczno-politycznym, posthumanistycznym. Na podstawie tekstu kuratorskiego Stanisława Rukszy.

06


>>>>>>>> Wydawnictwo W lutym do ogólnopolskiej dystrybucji trafią książki wydane pod koniec 2012 roku przez Galerię Bunkier Sztuki. Zachęcamy do lektury Mirażu Sebastiana Cichockiego i Łukasza Jastrubczaka, bajek z serii MKBS oraz katalogów wystaw: Kingi Arayi i Wojciecha Gilewicza. MIRAŻ. Książka podróżniczo-obyczajowa, składająca się z 50 rozdziałów tekstowych (Sebastian Cichocki) oraz 50 zdjęć (Łukasz Jastrubczak), w której opisano przygody grupy artystów uprawiających sztukę nawiązujacą do historycznych nurtów przełomu lat 60. i 70. SERIA MAŁEGO KLUBU BUNKRA SZTUKI. Cykl książek dla dzieci powstający w wyniku współpracy zaproszonych pisarzy i pisarek z artystami i artystkami wizualnymi. Książki wpisują się w nurt bajek antydyskryminacyjnych, które poprzez oddziaływanie na dziecięcą wyobraźnię i pobudzanie empatii, uczą akceptowania własnych niedoskonałości i sugerują, że każdy z nas jest inny, a różnorodność to zaleta, a nie wada. Opowiadanym w książkach historiom towarzyszą ilustracje, których podstawowym celem jest uwrażliwianie estetyczne dzieci już od najmłodszych lat. Książki wpisują się w tradycję tak zwanych picture books, w których ilustracje i tekst są równie ważne i pozostają ze sobą w dialogu. Serię rozpoczęliśmy jesienią 2011 trzema tytułami: Historia Myszki Franciszki Magdaleny Stoch i Marty Ruszkowskiej, Magiczny Las Magdaleny Stoch i Przemysława Czepurko oraz Przygody Vendetty Sylwii Chutnik i Mikołaja Małka. W listopadzie 2012 roku ukazały się: Dziewczynka ze światła Małgorzaty Rejmer i Joanny Pawlik, Dzieci z jeziora Łukasza Orbitowskiego i Olafa Brzeskiego, Kopciuszek idzie na wojnę, czyli historia kołem się toczy Sławomira Shutego i Agnieszki Piksy oraz Marcin i pełnia w Zoo Justyny Bargielskiej i Doroty Buczkowskiej. Serię MKBS dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Książki są dostępne na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.

<<< Ilustracja Olafa Brzeskiego, Dzieci z jeziora


bunkier 2013>>>>>>>>> to wystawy, projekty i wydarzenia, w których sztuka nierozerwalnie stapia się z działaniami społeczno-politycznymi. 2013 to kontynuacja działań związanych z Kolekcją Bunkra Sztuki. Wychodząc od założenia swoistej „dematerializacji” Kolekcji, postanowiliśmy zaproponować nowy sposób myślenia o zbiorach sztuki współczesnej. Ukierunkowane na odbiorcę prace będą eksponowane w ogólnodostępnych przestrzeniach Galerii, a także w przestrzeni miejskiej i Internecie. Chcemy skupić się nie tylko na tworzeniu materialnie istniejącej kolekcji dzieł sztuki, ale również na tworzeniu kolekcji doświadczeń. Na pierwszą odsłonę projektu Będzie się Dzieło! zapraszamy już w marcu! 2013 to interdyscyplinarny program spotkań i warsztatów edukacyjno-animacyjnych, zogniskowanych wokół dwóch podprojektów: Małego Klubu Bunkra Sztuki oraz portalu sztuka24h. Kierujemy się zasadą otwartości, udostępniając efekty naszych działań na zasadach wolnych licencji. Oferujemy bezpłatny dostęp do sztuki i edukacji kulturalnej. Portal sztuka24h to baza materiałów edukacyjnych dotyczących sztuki współczesnej. Dołącz do nas! Korzystaj z zasobów i dziel się nimi z innymi! 2013 to kolejna odsłona projektu Wymiary utopii. Tym razem do wspólnego interdyscyplinarnego działania zaprosiliśmy dwóch współczesnych artystów wizualnych: Michała Budnego i Macieja Kuraka. 2013 w Bunkrze to zmiana sposobu komunikacji z odbiorcami, uwzględniająca zaprojektowanie takich form partycypacji, które będą bazowały na doświadczeniach odbiorców oraz zachęcały ich do zdobywania nowych kompetencji. 2013 to również kontynuacja WZK (Wirtualnego Zbiornika Kultury). Możesz zobaczyć wystawę dokładnie tak, jak chciałbyś ją widzieć: siedząc na kanapie, w fotelu, leżąc w łóżku; w gronie przyjaciół, z ukochaną osobą lub w samotności. Czy WZK zagości w Twoim domu? JUŻ WKRÓTCE! W marcu zapraszamy na indywidualne wystawy Michała Chudzickiego i Katarzyny Majak oraz na kolejną (po Dziadach Łukasza Surowca) odsłonę projektu Maszyna: wspólnota – instytucja – działanie (wystawa Cecylii Malik, Rezerwat miasto). Więcej informacji na temat naszych planów na najbliższe lata, a także opisy realizowanych wydarzeń, wystaw i projektów znajdziecie na stronie internetowej

08


>>>>>>> Kolekcja bunkra sztuki

>>>>Basia Bańda, Góral ze śmiertelną dawką alkoholu we krwi jechał samochodem, 7.11.2012, kolaż na papierze, 2012


Pasta do zebów

diy!>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Skladniki

2 łyżki sody oczyszczonej 2 łyżki masła kokosowego 1–2 łyżeczki olejku z mięty pieprzowej

Jak to zrobic ?

Sodę z masłem kokosowym mieszaj przez około 5 minut aż do uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji. Następnie dodaj olejek miętowy lub olejek o innym smaku. Pastę możesz włożyć do torebki foliowej z zamknięciem, obciąć róg i wyciskać. Przechowuj w suchym i chłodnym miejscu.

Opracowano na podstawie źródeł internetowych: http://www.diynatural.com http://www.mamaandbabylove.com

10


Autopsja. Stałe są tylko zmiany

„Grzegorz Sztwiertnia (…) zwrócił uwagę na to, co czyni miejsce sztuki: zespół i idee, a nie przedmioty; zwrócił uwagę na upadek w ruinę zarówno instytucji, jak i wyśmienitego przykładu architektury wystawienniczej w Polsce”. Ewa Małgorzata Tatar, zgłoszenie do Kulturalnych Odlotów za rok 2012, kategoria Artysta.

Metaforyczna likwidacja Bunkra Sztuki, przeprowadzona w grudniu przez Grzegorza Sztwiertnię, skłoniła nas do analizy przyczyn rzekomego zgonu instytucji. Zdecydowaliśmy się na autopsję ze względu na potrzebę gruntownej zmiany sposobu komunikacji, która będzie miała na celu zmniejszenie dystansu pomiędzy odbiorcą a instytucją. Postaramy się zbadać wewnętrzną strukturę organizmu, jakim jest Galeria, informować o bieżących wydarzeniach oraz zachęcić widzów do partycypacji. Zespół ds. komunikacji

Codzienne wiadomości Basi Bańdy W 2012 roku prace Basi Bańdy wzbogaciły Kolekcję Bunkra Sztuki. W ramach projektu Będzie się Dzieło! artystka śledziła informacje pochodzące z małopolskich wydań największych dzienników. Wybrała spośród nich te, które najbardziej ją zaintrygowały. Następnie przetworzyła je, wykonując z nich prace na papierze. Dzięki temu powstała szczególna kolekcja codziennych wiadomości. Jedną z prac, w formie muralu, można oglądać w Przestrzeni Otwartej Bunkra Sztuki. Teraz kolaże Basi Bańdy mogą znaleźć się również w Twoim domu! W kolejnych odsłonach naszego biuletynu będziemy drukować po jednym z nich. W ten sposób w 2013 roku, czytając o tym, co dzieje się w Bunkrze Sztuki, możesz skompletować swoją minikolekcję sztuki współczesnej!

www.bunkier.art.pl

Galeria Bunkier Sztuki jest miejską instytucją kultury, finansowaną z Budżetu Miasta Krakowa.

Biuletyn Bunkier Sztuki luty 2013  

W Biuletynie znajdziesz informacje o wszystkich wydarzeniach realizowanych w lutym 2013 w Bunkrze Sztuki

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you