Page 1

jaro 2012

dnů v OC

Letňany

Jarní zázraky Na cestách s Pavlem Blažkem Staňte se okouzlující maminkou Malí muzikanti


5 LET

100 000 km


3

Jaro

Nejmenší pomlázka měří jen 4,5 mm

Upletl ji pan Chovanec z Nivnice a je zapsaná v knize rekordů. A má i mašličku.

Velikonoční muž

Jen málokdo toho má s Velikonocemi společného víc

pan Mazanec

Byla to letos zvláštní zima. Dlouho totiž připomínala jaro, vlastně až do konce ledna. Pak, v únoru, si to ale rozmyslela a poslala nám ukrutné mrazy. Tak uvidíme, co přijde teď. Podle kalendáře by se mělo 20. března, přesně v 6 hodin a 14 minut ráno, dostavit skutečné jaro.

Jaro, už jen to slovo nám dokáže vyčarovat úsměv na tváři. Dny zase začnou být delší než noci, na hodinkách si nastavíme letní čas a slunce i tepla bude přibývat. Dámy postupně odloží vrstvy teplého oblečení a poodhalí ladné křivky, muži pookřejí. A děti se už nemohou dočkat blížící se pomlázky, a hlavně velikonočních prázdnin. Avšak jaro je také čas zrození nového života. Stačí se pozorně rozhlédnout kolem a hned si všimne­ te, kolika ženám se pod kabátkem rýsuje bříško. Věděli jste, že právě na jaře je v Česku koncentra­ ce budoucích maminek nejvyšší? Jaro je zkrátka dobou zázraků, časem, kdy všechno nové a krásné začíná.

než , který se narodil na Velikonoční pondělí, ve znamení Berana, v porodnici v Kraslicích.

Malé jarní prázdniny

Školáci mají Velikonoce rádi i proto, že si na pár dní

od školy

odpočinou . Prázdniny připadají na čtvrtek 5. a pátek 6. dubna. Pak následuje víkend a děti mají volno i na Velikonoční pondělí 9. dubna 2012.


aktuality inspirace

4

Letňanský zpravodaj Nové obchody a užitečné služby pro maminky i tatínky, pro holčičky soutěž krásy, pro kluky setkání s filmovými hrdiny. A ještě mnohem více jsme pro vás přichystali v OC Letňany.

Ušijeme, založíme, poradíme Firma LEO BAXINER nabízí odborné krejčovské služby a vyniká vysokou kvalitou, krátkými termí­ ny a velice příznivými cenami. Speciální pobočka byla nově otevřena i v Obchodním centru Letňany. Provádějí zde všechny představitelné druhy úprav a oprav oblečení a uspějete i s požadavkem na zakázko­ vé šití či v případě zájmu o konzultaci s módním návrhářem.

Radost pro modeláře V Obchodním

centru Letňany otevřela své brány nová prodejna, která nadchne malé i velké modeláře. Tradiční český obchod PECKA MODELÁŘ nabízí široký sortiment RC modelů vrtulníků, letadel, aut a lodí, sběratelské modely, pohonné akumulátory, elektronické stavebnice, stavební materiály, lepidla, štětce, barvy a veškeré potřeby pro nadšené modeláře a sběratele.

Jarní koupel pro vaše auto Zimní jízdy po špinavých

a prosolených ulicích vašemu vozu příliš neprospěly. Proto je právě teď nejvyšší čas dopřát mu pořádnou jarní očistu. V areálu Obchodního centra Letňany, přímo za čerpací stanicí Tesco, jsme pro vás otevřeli novou moderní mycí linku společnosti IMO. Hlavní přednosti? Kvalita, rychlost a cena! Vybrat si můžete ze šesti mycích programů v cenové relaci od 69 Kč do 199 Kč.

Puzzlemánie Puzzle patří mezi nejoblíbenější logické hry a v ČR má spoustu fanoušků. Dokazuje to i největší česká soutěž ve skládání puzzle, která se letos koná už popáté v Obchodním centru Letňany. Startujeme po 13.00 a zapojit se mohou děti i dospělí. Kromě soutě­ žení je připraven i zajímavý doprovodný program, například malování vlastního puzzle či fingerboardingová show.

Miss Malenka V sobotu odpoledne se v Obchodním centru Letňany představí nejroztomilejší holčičky z celé země. Proběhne zde totiž finále pátého ročníku soutěže Miss Malenka ČR 2012, do kterého se probojovalo dvanáct holčiček ve věku 4–6 let. Míry tentokrát nehrají roli, hlavní je pořádná dávka šoumenství a odvaha předvést svůj talent před diváky a VIP porotou.

Velikonoční dílny pro děti Šestého dubna je pátek, Velký pátek. Ško­

láci mají prázdniny a Velikonoce jsou v plném proudu. Vydejte se společně na rodinný výlet do Letňan a užijete si spoustu legrace. Přímo v obchodním centru čekají na děti speciální dílničky, kde poznají skutečné velikonoční tradice při pletení pomlázek, malování vajíček a zdobení perníčků.


5

� Jaro inspiruje! Přehlídka nejnovějších trendů Přichází jaro a s ním i neodolatelná touha pořídit si pár nových kousků oblečení, bot a doplňků. Přijďte si v sobotu 14. dubna pro inspiraci do Obchodního centra Letňany. V průběhu velké módní přehlídky vám zdejší obchodníci představí své nové kolekce pro letošní jaro a léto. A nejlepší je, že si módní novinky můžete hned i koupit.

Doplňte jarní energii

Užijte si den v Obchodním centru Let‑ ňany naplno. A až vás zmůže jarní únava, zastavte se na pořádnou dávku energie v některé ze zdejších kaváren. Dopřejte si třeba ledový shake nebo čerstvý džus plný vitaminů v Costa Coffee, Fine Life nebo v Café Revive.

Superhrdinové v Letňanech

Na zvláštní misi přiletí ve čtvrtek 26. dubna odpoledne do Obchodního centra Letňany hrdinové filmu The Avengers. A to dokonce týden před premiérou! Po 16.00 hod. budete mít jedinečnou příležitost osobně potkat skutečného Iron Mana, Captaina America, Thora a Spidermana. V kinech je pak uvidíte od 3. května.


rozhovor

Pavel Bla탑ek

6


Pokořit Bajkal za 20 dnů, to znamená ujít denně 50 km – v třeskutém mrazu a se všemi věcmi.

Motto cestovatele Pavla Blažka mluví samo za sebe. Povídat si s někým, kdo na vlastní pěst přešel Bajkal, se vám nepoštěstí každý den, a tak jsme vyzvídali, jak se žije při -20 °C na nekonečné ledové ploše. Co vás teď čeká? Mým plánem je další Bajkal. Původně jsem chtěl dojít na severní pól, ale tenhle nápad se bohužel pro nedostatek financí zatím odkládá. Proto teď udělám znovu Bajkal, sólo bez pomoci tam a zpět. Celkem je to 1300 km. Při první výpravě bylo naším cílem přejít bez asistence zamrzlý Bajkal za 35 dnů. Jídlo jsme připravili raději na 40, abychom měli nějakou rezervu. A nako­ nec jsme to zvládli za 24 dnů. Posledně jsme měli normu 25 km za den, kterou jsme museli zdolat, abychom došli na druhou stranu a netr­ pěli hlady. Teď je můj cíl přejít Bajkal za 20 dnů při cestě tam a při cestě zpět bych se rád pokusil o rychlostní rekord a přešel ho pod 13 dnů. To bude znamenat ujít denně 50 km, proto chci při cestě zpátky každý den třetinu cesty běžet. Ale nedělám to jenom kvůli sportovnímu výkonu. Bajkal je 1700 m hluboké jezero, které tam je už 25 milionů let. Obklopuje ho nádherná příroda, krásné čisté hory. Na cestu se vydávám koncem února.

Co předchází tomu, než skutečně vyrazíte? První fáze je, že sedíte u počítače a hledáte informace – kdo už Bajkal přešel, jaké jsou tam podmínky atd. Pátráte po lidech, kteří tam byli, kontaktujete je, pročítáte jejich blogy a prohlížíte si fotky, které prozradí strašně moc. Pak připravíte rozpočet a následuje to nejtěž­ ší – sehnat sponzory. Žádná firma vám dneska nedá peníze jenom proto, že někam dáte logo nebo řeknete, že jste někam došel. Musíte získat novináře, nasmlouvat reklamní prostor, podávat zprávy z cesty… Ale to bychom tady mohli mluvit jen o penězích a to nechci. No a jakmile máte výbavu a všechno potřebné, tak už skoro můžete jet. Všechno potřebné. Takže rozhodně jídlo, voda – ale ta se nejspíš získává ze sněhu… Ano, ze sněhu nebo ledu. Pro představu: z té výbavy, kterou s sebou táhnete, dělá 80 % jídlo a benzin do vařičů. Veškerá strava je instantní a kompletně připravená jen k zalití vodou. V mi­ nus dvaceti nemáte chuť něco vyvářet, hledat

koření nebo přemýšlet, co si vlastně dáte. Jídlo musí být už maximálně připravené. Neexistuje, že byste vařili špagety a do toho stranou omáč­ ku. To nejde. Všechno sníte z jednoho pytlíku. Máte přesto nějakou specialitu, bez které byste nevyrazil? To víte, že mám. Nedám dopustit na müsli namíchané „na míru“ od kluků z Mixit.cz, to je něco, na čem ujíždím i doma, a při akcích je pro mě müsli pak naprosto nepostradatelné. Další věcí, kterou vždycky beru, je med. Začal jsem ho brát jen proto, že mi prostě chutnal, ale jelikož je příprava expedičního jídla docela věda, dost jsem si o jednotlivých potravinách nastudoval. Jen tak pro zajímavost med je například zdroj jedno­ duchých cukrů neboli okamžité energie, kterou tělo dokáže ihned zpracovat. Trochu problém byl s tím, v jaké formě s sebou med brát, protože klasický tekutý zmrzne na kámen. Nechali jsme si proto od včelaře poradit a doporučil nám med pastový, který má díky své konzistenci lépe vá­ zanou vodu, a tak hůře podléhá zmrazení. A fakt to fungovalo, testovali jsme to doma v mrazáku i v zimě v praxi. Med s sebou vozím nadávkovaný v plastových tubách, ze kterých se dá rovnou jíst. Jsem rád, že se mi pro letošní projekt podařilo zahájit spolupráci s projektem Bez medu to nejde, který je zaměřený na propagaci spotře­ by medu, protože jako medový nadšenec jsem přesvědčený, že obzvlášť ve sportovním nebo ex­ pedičním jídelníčku by med měl mít stálé místo. Jaký je na expedici denní režim a jak všechno to jídlo a palivo na tak dlouho uvezete? My jsme to měli rozdělené tak, že kolega vstával


rozhovor V noci si člověk nejvíc uvědomuje ten všudypřítomný klid a ticho, které zažijete jen v přírodě.

Expedice on‑line

Na stránkách www.nevergiveup.cz může‑ te sledovat průběh Pav‑ lovy cesty na Bajkal. Prakticky zmizí jídlo a benzin na vaření a zů­ stane jen stan, technika, spacák a nějaké to oblečení. v pět ráno jako první. Zapálil vařič, začal dělat vodu. Potřebujete ji mít teplou jednak kvůli snídani, jednak do termosek na cestu. Já vstával v šest, protože jsem měl naopak službu večer. Nasnídáte se, to trvá tak půl hodiny, poopravíte to, co jste nestihli večer. A ideálně abyste tak mezi osmou a devátou vylézali ze stanu. Sbalíte ho a nejpozději v devět musíte vyrazit. Nabalíte sledy, což jsou saně z nejrůznějších materiálů. Představte si takovou malou kánoi, do které všechno naskládáte. Váha jídla a výbavy začíná na 80 a končí na 120 kilech. To na zádech ne­ unesete. Hodinu jdete, deset minut jíte. Vzhle­ dem k výkonu do sebe musíte energii dostávat průběžně. Na letošní akci bude můj režim o to náročnější, že budu na vše sám a kvůli dlouhým vzdálenostem strávím pravděpodobně i více hodin pochodem než při minulé akci. Kolik věcí si s sebou na Bajkal vezete? Minule jsme ve dvou měli každý 108 kg, teď mám v plánu vejít se do 90 kg. Základ je mít toho co nejméně, což je samozřejmě to největší umění. A pochopitelně tu úsporu nesmíte přehnat, abyste pak nezjistili, že vám chybí třeba teplé prádlo. Je potřeba mít náhradní rukavice, ponožky si taky beru dvoje. Je scestné si před­ stavovat, že člověk na cestách nějak strašně smrdí, to je blbost. Tam jste v čistém prostředí, o nic se neumažete a máte vlněné funkční ter­ moprádlo, které „vyperete” vyvětráním. Trošku jste cítit, ale není to, jako když se týden nemyje­ te. Hygiena probíhá hygienickými ubrousky nebo sněhem. Není to tak hrozné, člověk si zvykne. Vezmete sníh a je to. A ubrousky jsou super. Dáte je nad vodu na vaření, aby rozmrzly, takže natáhnou teplo a hezky voní. S jakým nákladem se pak vracíte zpět? Na konci cesty mi zbude v saních tak 15 kilo.

Co děláte, aby vám cesta rychleji ubíhala? Zpíváte si třeba? Přes den fungujete hlavně na dobré náladě. Zpí­ váte si, to je jasné. Když mám dobrou náladu, řvu z plných plic. Minule jsem poslouchal Horkýže Slíže. Dokonce i tanec občas proběhne. Lidé mi říkají: Vy jste dobrodruh. Já považuju za dobro­ druhy ty, co chodí každý den do práce, která je nebaví, to je podle mě skutečně šílené. Ne to, že jedu na Bajkal a snažím se dělat něco, co mě baví. Neumím si ani představit, že někdo dělá osm hodin denně něco, co ho nenaplňuje.

Když jsem měl večer už všechno hotové, chvilku jsem jenom tak stál a koukal na hvězdy a na krásnou přírodu. To vám zůstane vryté do paměti navždycky. Nemůžu se vás jako ženská nezeptat. Co záchod? Samozřejmě se vždycky snažíte, aby proces byl co nejrychlejší. Největší průšvih jsou ruce, proto­ že musíte sundat rukavice. Ven chodíte v čase, kdy je pěkné počasí. Schováte se za kus kry, aby na vás nefoukalo. Musíte být superrychlí, ne proto, aby vám neumrzl zadek nebo přirození, ale ruce. Jinak když už fakt musíte a venku třeba zuří vichřice, odepnete vnitřek stanu a jdete holt ve stanu. Celá cesta je velký kus umění. Musíte přežít – zvládat stres, únavu, navigaci, rychlé stavění stanu. To všechno jsou fígle, které se učíte za pochodu. A to samé platí i pro chození na záchod, neděláte z toho vědu.

Máte tam v noci strach? Je čeho se bát? To víte, že se bojím. Když jsem před cestou sháněl informace, ptal jsem se ostatních, co nejhoršího na Bajkale potkali. Tři z pěti odpo­ věděli: opilí rybáři na břehu. Jedna expedice dokonce přišla o všechny peníze. Prostě se ob­ jevili rybáři s bambitkou a řekli: Davaj. Ale já jdu prostředkem zamrzlého jezera, ne podél břehu. Tam nikdo není. Minule jsme sice viděli nějakou jurtu, kde asi někdo rybařil, ale nešli jsme tam. A necítíte se uprostřed těch širých zamrzlých plání trochu osamoceně? Užít si samotu je jeden z mnoha důvodů, proč se na expedice vydávám. Sever je téměř neoby­ dlený a přál bych vám zažít ten pocit, když sedm dnů jdete a nevidíte ani jediné světlo. Za celou dobu jsme potkali jen jedno zvíře, tedy přesněji řečeno viděli jsme stopy. Když jsem měl večer už všechno hotové, tak než jsem zalezl do stanu, chvilku jsem jenom tak stál a koukal na hvězdy a na krásnou přírodu. To vám zůstane vryté do paměti navždycky. Zbývá vám při všech těch přípravách a ces‑ tách ještě vůbec nějaký volný čas? Pravdou je, že většinu svého času věnuji právě expedicím a souvisejícím aktivitám. Ale také jsem velký filmový fanda, takže když zrovna nejsem na cestách, rád si zajdu třeba právě do Cinema City v Letňanech. Zajít do kina je přesně ta forma odpočinku, která mi vyhovu­ je a kterou si vždycky užívám.

Výstava v Letňanech

Zajímá vás, jak únorová expe‑ dice na Bajkal dopadne? Pak si nenechte ujít výstavu foto‑ grafií z cesty, které budou v červnu k vidění v OC Letňany.


999 Kč sm h

Sandály na platformě k dostání ve velikostech 36 až 41

We love shoes

Kč 59995€ 69

1299 Kč

1099 Kč

s mh

ne v e r 2 h ot

sm h

K dostání ve velikostech 36 až 41

K dostání ve velikostech 36 až 41

K dostání ve velikostech 36 až 41


módní inspirace

Všichni sem,  břicha ven 

Katka a Blanka Tyhle dvě jsou kamarádky už od školy. Každá je trochu jiná, ale obě teď mají jedno společ‑ né – čekají miminko. Když jsme jim nabídli, aby si vyrazily na nákupy do Obchodního centra Letňany a vybraly si oblečení a doplňky podle svého gusta, nezaváhaly ani na vteřinu. A vy teď můžete sami posoudit, jak to našim nastávajícím maminkám sluší.

Nejkrásnější období v životě ženy s sebou přináší velké změny. A i když jste si při ranním běhu na toaletu přísahala, že následujících devět měsíců strávíte doma a v teplákách, je na čase to přehodnotit. Není totiž nic jednoduššího než být okouzlující budoucí maminkou.

Elegantní Katka Plášť, 1399 Kč / Pruhovaný top, 799 Kč / Leginy, 429 Kč, vše Marks & Spencer / Boty, 549 Kč, Deichmann Náušnice, 290 Kč, Bijou Brigitte / Hodinky DKNY, 4250 Kč, Klenoty Aurum Pohodářka Blanka Sako, 1699 Kč, Marks & Spencer / Šaty, 2249 Kč, Biba / Jarní kozačky, 699 Kč, Deichmann Náramek Fossil, 950 Kč, Klenoty Aurum / Náušnice, 100 Kč, Bijou Brigitte


módní inspirace

12

Vystrčte bříško Užijte si naplno těch pár měsíců, kdy je vaše zakulacená postava vnímána jako hrdý symbol mateřství, a nikoli jako prozrazení vaší neodolatelné vášně pro čokoládu. Nebojte se přiléhavých topů a šatiček. A tabu protentokrát nejsou ani vodorovné pruhy.

V jednom kole Sem se toho vejde

Šaty, 1149 Kč, Tatuum Kabátek, 1899 Kč, Marks & Spencer Leginy, 429 Kč, Marks & Spencer Hodinky Burberry, 8750 Kč, Klenoty Aurum Balerinky, 1299 Kč, Reno Růžová taška ke kočárku, 1729 Kč, Babiez

Džíny, 849 Kč, Marks & Spencer Svetr, 1399 Kč, Marks & Spencer Bílá halenka, 1149 Kč, Tatuum Náušnice, 249 Kč, Bijou Brigitte Náhrdelník Fossil, 1550 Kč, Klenoty Aurum Balerinky, 899 Kč, Marks & Spencer Balzám Mom/Baby, 470 Kč, LˇOccitane Náramek, 150 Kč, Bijou Brigitte


13

Těhotenské čaje Jsou vynikající alternativou limonád a ovocných čajů. Pamatujte, že správný pitný režim je potřeba dodržovat i v těhotenství. Čaje pro budoucí maminky obsahují vyváženou směs bylin, které usnadňují trávení, odstraňují pálení žáhy, redukují napětí a stres a pomáhají vyplavovat škodlivé látky z organismu. Koupíte je například v prodejně Oxalis.

Míčové hry

Říká se jim různě. Gymnastické, sedací, rehabilitační, prostě velké nafukovací míče. Během těhotenství, ale i těsně před porodem jsou neocenitelnou relaxační a cvičební pomůckou. Pohupování a pro‑ tahování těla na míči uvolňuje pánev a páteř. Vhodné cviky najdete třeba na www.rodina.cz.

Čaj o páté

Tričko, 149 Kč, Time Out Džíny, 1449 Kč, Tatuum Korálky, 349 Kč, Tatuum Náušnice, 200 Kč, Bijou Brigitte Brýle Dolce Gabbana, 5999 Kč, Fokus Optik Boty Tamaris, 1299 Kč, Reno Konvička s hrnečkem Ellis tea for one, 314 Kč, Oxalis Memo Box, 1090 Kč, Chica & Chico Relaxační míče Energetics, 469 Kč, Intersport


módní inspirace

Barevné jaro Černá sice zeštíhluje, ale

vy nedržíte smutek! Demonstrujte očekávání radostné události hravými barvami a pestrými vzory. Letošní jarní trendy kombinují zářivé barvy s jemnými pastelovými odstíny, do módy se zase vracejí záplavy květin a puntíků.

Čas na hraní

Šaty, 1990 Kč, Tatuum Leginy, 429 Kč, Marks & Spencer Šála, 549 Kč, Marks & Spencer Nátělník, 199 Kč, Marks & Spencer Náramek, 150 Kč, Bijou Brigitte Boty, 299 Kč, Deichmann Prenavit vitaminy, 199 Kč, Vitaland Chrastítko žirafa, 349 Kč, Dráčik

14


15

Oblečte se bio Bio je hit. Nejen na talíři, ale i na věšáku. A protože vaše tělo teď potřebuje dýchat za dva, oblékněte se do bio bavlny nebo do měkkého bambusu, který nepodráždí ani ty největší citlivky, má příjemně chladivý efekt a antibakteriální účinky. Oděvy z bio materiálů koupíte například v C&A nebo v H&M.

100 cm v pase Tělo se v požehnaném

stavu neřídí přímou úměrou, ale potřebami miminka. Proto by základ těhotenského šatníku mělo tvořit oblečení, které se přizpůsobí postavě. Tedy především kvalitní spodní prádlo a pohodlné kalhoty, leginy či sukně s elastickým pasem.

Létám v oblacích

Košile, 999 Kč, Tatuum Tričko, 929 Kč, Biba Kalhoty, 899 Kč, Marks & Spencer Korálky, 349 Kč, Tatuum Náušnice, 100 Kč, Bijou Brigitte Náramek, 150 Kč, Bijou Brigitte Boty s.Oliver, 1099 Kč, Reno Flísová taška, 1290 Kč, Kabelky Kouzelný hrnek, 215 Kč, Mothercare

Tak moc se těším

Kabátek, 1699, Marks & Spencer Svetr, 1199 Kč, Marks & Spencer Nátělník, 199 Kč, Marks & Spencer Džíny, 849 Kč, Marks & Spencer Brýle Polar, 999 Kč, Fokus Optik Boty, 549 Kč, Deichmann Kousátka, 270 Kč, Mothercare


ochutnávka

16

Přijde to náhle. V obchodě se přestanete vrhat k regálu se sušenkami, ale začnete okukovat ředkvičky a místo knedlíku koupíte pytlík křehkého špenátu. Příroda činí své a vaše tělo cítí, že přichází doba obrody, svěžesti a lehkosti. Prostě light.

Zjara zlehka

Jenomže pozor, označení light, které má signalizovat výrobek se sníženým obsahem kalorií, je ošemetná záležitost. Zaprvé proto, že v některých případech bezostyšně klame spotře­ bitele, a když si pořádně prostudujete etiketu, zjistíte, že sice do sebe vpravíte méně tuku, ale zato solidní porci cukrů. Nebo naopak. Zadruhé aby potraviny byly light, nesmí vám vadit aditiva. Jasným příkladem jsou jogurty s obsahem tuku blížícím se nule, které drží pohromadě jen díky zahušťovadlům a dalším přidaným látkám.

Všechno souvisí se vším „Neřešte ani tak pár gramů tuku v light výrobku jako svůj komplexní jídelníček. Stravu lze odleh­

čit labužnicky i zdravě zároveň a jde to snadno i bez berliček v podobě kontroverzních barviv, konzervantů a umělých sladidel,“ upozorňuje už dnes řada odborníků na zdravé stravování a toto doporučení je součástí i anti‑aging programů. Chcete‑li tedy zjara příjemně a hlavně efektivně odlehčit organismu, protkněte svůj jídelníček zelenými rostlinami a kvalitními mléčnými nepřislazovanými výrobky – zejména kozí a ovčí nabírají v tuto dobu na síle. Přísun tuků minima­ lizujte nikoli konzumací light výrobků, ale hlavně zmenšením porcí a vyšší kvalitou. Masovou šťávu prostě nezahušťujte čtvrtkou másla, ale jen plátkem, smetanové pochoutky vyměňte za přírodní jogurt bohatý na probio­

tika. Na rostlinné oleje si pořiďte rozprašovač, který ušetří nemálo kalorií, aniž uškodí chuti či vstřebatelnosti vitaminů rozpustných v tucích. Touhu po uzeninách ukojte v kritickém okamži­ ku dětskou šunkou. A zapomeňte, že existuje vepřové maso – vsaďte na krůtu a libové hovězí z dobrého chovu. Je drahé, a proto s ním nejspíš budete šetřit.

Pravidla detoxu Jarní odlehčovací kúra svádí k myšlenkám na detoxikaci organismu. Dobrý nápad s mnoha možnostmi, po jehož absolvování bývá i dietní jídelníček gurmánským rájem. Než se nadšeně vrhnete do čištění organismu, vyplatí se vzít


17

na vědomí několik rozumných pravidel. Detox není přezdívkou hladovky. Pokud počítáte kalo­ rie, držte se denní hranice kolem 500 kalorií. Výběr detoxikačního programu je nutné přizpů­ sobit individuálním potřebám organismu. To, co dostalo do menších džín kolegyni v zaměstnání, by totiž vás mohlo klidně porazit. Aby detox splnil účel, vyhraďte si pro něj tři dny, a chcete‑li jím projít ve zdraví, nikdy nepřekročte šest dnů. Smiřte se po tu dobu s abstinen­ cí alkoholu, nikotinu, kávy, cukru a potravin obsahujících bílou mouku. A hodně pijte! Denně od dvou a půl do tří litrů tekutin, do nichž se samozřejmě počítají polévky.

Polévka podle čínské medicíny

Sezamovým olejem zastříkněte dno hrnce a orestujte vrchovatý šálek sójových klíčků se lžící sezamových semínek, 3 nasekané jarní cibulky a 3 malé svěží pórky pokrájené na kolečka. Zalijte vodou a čtvrt hodiny vařte. S citem ochuťte mořskou solí, pepřem a lžičkou kvalitní sójové omáčky. Přidejte namočené a pokrájené jidášovo ucho. Máte‑li pocit, že polévka potřebuje přece jen zahustit, přidejte jemně nastrouhanou karotku.

Barevné vaření Silikonová metlička, 59,90 Kč, Tesco Silikonová naběračka, 59,90 Kč, Tesco


bydlení

18

Svatý pokoj

Studentská svoboda 1 / Mlýnek na koření, 450 Kč/ks, Domácí potřeby 2 / Lampičky, 119 a 249 Kč, Kika 3 / Skleničky na mléko, 99 Kč/3ks, Kika


19

Hračky putují do sklepa, ze zdí zmizí plakáty idolů a nábytek se stěhuje z místa na místo. Sbohem, dětský pokojíku. Vaše dítko dospělo a o bydlení má své vlastní představy.

Osobitý styl

Studentské pokoje vypadají různě, stejně jako jejich obyvatelé. Někdy je najdeme pěkně doma, u rodičů, jindy mláďata vyletí z hnízda a s pár kamarády si pronajmou společný byt. Z vašeho pohledu je to možná jen jakési provizorium, ale viděno studentskýma očima jde o první vlastní bydlení, které si chtějí zařídit podle svého. Aby vystihovalo jejich osobitý styl a zároveň vyhovovalo nárokům studentského života.

Postel je základ

Zásadní okamžiky studentského života se dějí v posteli a tomu je také potřeba přizpůsobit její výběr. Zaprvé musí být velká, aby pojmula větší než malé množství spolužáků a přátel. Zadruhé musí být pohodlná, protože hodiny strávené nad učebnicemi biochemie nebo kvantové fyziky budou nekonečné. A do třetice musí být bytelná, aby vydržela nácvik volného pádu, oslavu po náročné zkoušce i všechny další radosti bezstarostného studentského života.

Moc maličkostí

Jednotlivé kusy nábytku sice definují účel studentského pokoje, sku­ tečnou atmosféru v něm ale vytvářejí maličkosti každodenního života. Drobné designové kousky a nejrůznější nepostradatelné doplňky. Jediným určujícím rysem bytové architektury bouřlivého mládí, realizované obvykle pouze ve vyhrazených prostorách, přitom bývá jedinečnost. Tu charakteri­ zují zdánlivě neslučitelné barevné kombinace, nepřehlédnuté vzory, tvary i materiály. Právě díky detailům je každý studentský pokoj originálem, nesoucím nezaměnitelný podpis svého momentálního obyvatele.


bydlení

20

5 tipů, jak získat Úložný prostor pod postelí Ideální pro rychlý úklid před nečekanou návštěvou: pojme vše od zmuchlaného prádla až po velký anatomický slovník. Nástěnné police Přeloženo do studentského slangu: je‑li podlaha pokryta souvislou vrstvou, stále zbývá místo na policích. Elektronické úložiště Doby, kdy nesmělí mládenci lovili cudná děvčata na sbírku motýlů, jsou minulostí, ve 21. století se všechno vejde na hard disk. Prostor za dveřmi Lze využít na operativní schování čehokoli a kohokoli, což se může hodit kdykoli. Sklapnuté panty Skříně s posuvnými dveřmi nebo závěsem šetří nejen místo, ale také čas.

Na detailech záleží 1 / Hrnky Bodum, 239 a 319 Kč, Kika 2 / Držák na knihy, 599 Kč/set, Kika 3 / Stojan na časopisy, 649 Kč, Kika 4 / Výplň polštáře, 950 Kč, Povlak na polštář 50 x 70cm, 840 Kč, Povlečení „v plechovce“, 2490 Kč, vše Carré Blanc 5 / Silikonová chňapka, 255 Kč, Domácí potřeby 6 / Silikonový pařák, 245 Kč, Domácí potřeby 7 / Prostírání, 24,90 Kč/ks, Tesco


21

Studentské kuchtění

Živí se většinou venku nebo ze zásob od maminky. Ale když se občas přece jen pustí do vaření, je to ohromně zábavná podívaná. Kreativita a divoké barvy ovládnou pánve i originální kuchařské pomůcky. Jen to uklízení potom už nikoho moc nebaví...


dámská jízda

22

Úsměv, prosím! Po zářivém úsměvu prahli už v antickém Římě. Jejich metoda však

byla z dnešního pohledu poněkud zvláštní, obrušovali si totiž zubní sklovinu popelem. První zubní pastu vymysleli Egypťané – vyráběli ji ze soli, pepře, mátových listů a květů kosatce. Staletí praxe naštěstí prověřila šetrnější a příjemnější postupy ústní hygieny.

krok / Vyzbrojte se Bojovou výbavu není radno podceňovat. Vsaďte na zubní kartáček s malou hlavičkou a měkkými štětinkami. K základní výbavě dále patří tzv. single kartáček, který čistí každý zub jednotlivě, mezizubní kartáček správné velikosti, zubní nit, samozřejmě kvalitní zubní pasta a nakonec ústní voda.

krok / Úhel pohledu Zapomeňte na zběsilé pohyby zprava doleva a zpět. Pro dokonalé vyčištění zubů přiložte štětinky kartáčku na přechod zubu a dásně pod úhlem 45 stupňů a malými kroužky trpělivě odstraňujte zubní plak.

krok / Hollywoodský úsměv Dokonalé bílé zuby se staly symbolem zdraví, krásy a úspěchu. Stále větší oblibě se těší domácí bělení zubů za pomoci různých past, pudrů a gelů s aplikátory. Ty obsahují buď abrazivní mikročástice, které odstraní skvrny mechanicky, nebo peroxid vodíku, který zuby vybělí chemicky.

krok / Bezbarvá dieta Pokud si chcete okouzlující úsměv zachovat co nejdéle, některé věci jsou pro vás odteď tabu. Zakázané jsou: káva, černý čaj, červené víno, cola, borůvky, sójová omáčka, kari a samozřejmě cigarety!

1. Bělicí pasty Rembrandt

2. Zubní kartáčky

3. Hollywood Smile

4. Ústní voda Listerine

359 Kč/ks

79 Kč/ks

109 Kč

99 Kč/ks

Lékárny Lloyds

Curaprox

DM drogerie

Lékárny Lloyds


Sportovní

klubové akce

zdraví • sport • krása

SVALOVÁ HMOTA

**

**

***

*

**

**

**

REDUKCE HMOTNOSTI

+ *

**

*

**

PODPORA VÝKONNOSTI

*

**

+

*

*

L-Carnitin + Chrom Cardio 500ml + Ionix Sport 1000ml

Synephrine Thermo

ZDARMA

+ Synephrine Inulin

ZDARMA

**

slevy až

30 %

Slevu nelze kombinovat s členskou slevou 5% VITALAND® klubu. Platnost březen nebo do vyprodání zásob, platné pro členy VITALAND® klubu. Vyobrazené produkty: * doplněk stravy, ** potravina pro zvláštní výživu, *** doplněk stravy se sladidlem

Březen


dětský svět

Tluče bubeníček… Umí skládat písně na počítači a natočit animovaný film, v deskových hrách vás porazí na hlavu, a když vás chtějí vyvést z míry, vytasí se s čínskými výrazy. Žádná zvláštní inteligence z jiné galaxie, jen dnešní děti. Školáci a často i předškoláci.

24


25

Přiměřeně, přiměřeně

Znáte oblíbený vtip pedagogů na téma zájmové činnosti dětí? „Naše Anička má v pondělí hudebku a dramatický kroužek, v úterý keramiku, ve středu piano a španělšti­ nu, ve čtvrtek před vyučováním němčinu a odpoledne tancuje, v pátek deskové hry,“ vypočítává matka. „A co v sobotu?“ ptá se paní učitelka. „To chodí k psychotera­ peutovi.“ Tato anekdota koresponduje s varováním psychologů, že dnešní děti jsou přetížené a že je ctižádostiví rodiče honí po kroužcích bez ohledu na fyzické, a hlavně psychické síly. Jenomže kdo z Prahy má možnost nechat dítě hrát si jen tak venku? A odpoledne prosezená doma u televize a u počítače také nejsou pro děti příliš zdravá ani podnětná. Takže kroužky a koníčky rozhodně ano, ale s rozmyslem. S ohledem na čas, schopnosti dítěte a možnosti rodinného rozpočtu.

Trendy kroužkování

Klasika zůstává věčná, výuka hry na piano, balet nebo fotbal hrají stále prim. V zaměření kroužků se však prosazuje několik silných trendů. Mezi pohybové šlágry se dostalo tai‑či, horolezectví, florbal nebo třeba žonglování, v cizích jazycích se prosazuje čínština nebo nenásilná kombinace jazyků a vý­ tvarky za účasti dětí cizinců – v Praze je vyhlášené například studio Fineartist na Albertově. Školné je nezanedbatelné, avšak cenám dětských kurzů golfu, jachtingu nebo jezdectví v dobře vedeném klubu se nepřiblíží ani omylem. Posunů doznávají i dramatické kroužky. Vedle klasiky letí i tvořivá dramatika, kterou lze objevit dokonce na některých základních školách s absolventy divadelní fakulty jako pedagogy. Kvalita za mírný poplatek zaručena. O výtvar­ né obory je stabilně obrovský zájem, boom zažívají hlavně tradiční řemesla a ruční práce, jako jsou korálkování, háčkování nebo pletení. Trénují u dětí trpělivost a jemnou motoriku, a navíc nezruinují vaši peněženku. Pro dnešní děti se staly velkým lákadlem televize, 3D grafika a animace, animovaný film, videoart – které jsou také náplní mnoha dětských kurzů. Výborná příležitost, jak prožít dětství s kamerou a počítačem smysluplně. A pokud by váš potomek nejraději seděl doma na kanapi a luštil „žertovné matematické příklady“, pak ho zapište do kroužku deskových her. Rozvine tam nejen svou inteligenci, ale také sociální dovednosti.

Bude ze mě superstar 1 / Malí muzikanti, 199 Kč, Knihy Dobrovský 2 / Zpívání, 399 Kč, Knihy Dobrovský 3 / Banjo, 519 Kč, Puntanela 4 / Plastová flétna Maped, 95 Kč, Activáček

Variace na hudební téma

• Bicí – piano nepřetrumfnou, ale zájemců o hru na bicí nástroje přibývá. Pro panelák to vskutku není ideální nástroj, ale nejedna garáž domku se již proměnila v domácí zkušebnu. Nástroje jsou drahé, výuka v základních uměleckých školách je však k rodinnému rozpočtu laskavá. Nemluvě o tom, že za mírný poplatek si většinou lze nástroje zapůjčit. Totéž platí o stále velmi žádané hře na kytaru. • Hudba a tanec – tyto kroužky kombinují nácvik hry na jednoduché hudební nástroje, jako jsou zobcová flétna nebo Orffovy nástroje, s pohybem. Kurzovné bývá mírné, náklady na vlastní vybavení velmi příznivé a efekt v podobě posílení hudebního i pohybového cítění vysoký. Tento stále oblíbenější kombinovaný typ kroužku je vhodný i pro velmi malé děti.


dětský svět

26

V pohybu

• Baletní školy – ideální pro talentované, ale také ukázněné typy dětí. Všechny ostatní dříve či později narazí. Školy vesměs požadují stejné oblečení, jehož základ tvoří trikot konkrétního střihu a barvy, stejně jako piškotky a punčochy. • Studia moderního tance – dobře vedené rytmické kroužky praskají ve švech. Jsou ideální pro neposedy, kteří potřebují vydat hodně energie a jejichž taneční cítění je směrováno spíše k uvolněnému street dance, hip hopu nebo k rokenrolu. Pozor, zajímá i chlapce. • Irské tance – jsou „in“, svižné, náročné, atraktivní a nákladné. Školné se často pohybuje kolem 6000 korun, avšak zájmu začaly vycházet vstříc i dotované instituce, například domy dětí a mládeže. Dítě bude potřebovat speciální obuv a většinou i dres.

Princeznička na bále 1 / Souprava pro vílu, 249 Kč, Dráčik 2 / Gymnastické cvičky, 269 Kč, Intersport 3 / Královny plesu, 249 Kč, Knihy Dobrovský 4 / Hůlka pro mažoretku, 99 Kč, Dráčik 5 / Taneční trikot, 249 Kč, H&M


Novรก kolekce v prodeji.

Novรก kolekce v prodeji.


pánská jízda

Vana sprcha Naložit se… Když je venku zima, horká vana spolehlivě zahřeje. Dá se v ní sedět, ležet, klečet, stát… Ideální pro šnorchlování a závody, kdo déle vydrží pod vodou. Zbavíte se špíny z každého záhybu těla. Dočasně poslouží i na praní prádla. Umyjete v ní naráz všechno nádobí z mejdanu. Když na to přijde, můžete v ní i přespat.

Kůže trpí. Když se předtím nevysprchujete, ležíte ve vlastní špíně. Nástup a výstup je dost riskantní. Hrozí, že se probudíte v ledové vodě. Po každé koupeli ji musíte vydrhnout.

Na hodinku do vany Pěnová houbička, 13,90 Kč, Tesco Plavecké brýle, 799 Kč, Intersport Pěna do koupele, 99 Kč, DM drogerie

28

Já se chci koupat! Já se chci sprchovat! Ale kdo si může dovolit ten luxus mít obojí – vanu i sprchový kout? Národ se dělí na dva nesmiřitelné tábory, a tak jsme vyzvali vanu a sprchu na souboj. Podívejte se, kdo vyhrál.

X


29

X

Sečtěte plusy, odečtěte minusy a dostanete výsledek:

2 : 1 Umýt a jít Ranní sprchování zdraví spraví. Nenadělají se vám varhánky. Pokud to zvládnete do tří minut, ušetříte za vodu. Klouže to méně než ve vaně. Můžete se tam zavřít. Sprcha nepřeteče.

Sportovní časopis si v ní nepřečtete. Kapra do ní neschováte. Na romantiku při svíčkách zapomeňte. Neuděláte ani tempo. Jen těžko si pohrajete s ponorkou.

Na pár minut do sprchy Žínka kravička, 79,90 Kč, DM drogerie Masážní kartáč, 72,90 Kč, Tesco Sprchový gel Nivea, 64,90 Kč/ks, DM drogerie


sport

A je to tady. Sluníčko se začíná nejen ukazovat, ale také hřát. Rozlučte se s posilovnami a vyběhněte do přírody. Jaro prostě láká ven.

Vyhněte se stereotypu

Stereotyp je zabijákem i těch nejdisciplinovanějších jedinců. Neběhejte jen po svém jediném okruhu, zaběhněte do lesa, změňte terén, běžte o kousek dál než jindy, střídejte tempo nebo vyběhněte se skupinou stejně naladěných lidí. A pro zpestření se zaběhněte protáhnout do některé z venkovních tělocvičen a tzv. senior parků, které v Praze rostou jako houby po dešti.

Jediná zdravá závislost

30


31

Nazujte boty a běžte

Berte to tak. Byli jsme stvořeni pro pohyb, a ne pro sezení v kanceláři, v autě nebo u televize. Takže pokud našemu tělu nedopřejeme pravidelný pohyb, omezujeme jen sami sebe. Běhání je v kurzu a těch, kteří s prvními jarními paprsky nazouvají tenisky a vyrážejí ven, jednoznačně při­ bývá. Zjistili totiž, že nejde ani tak o módní záležitost, jako spíš o možnost ponořit se na chvilku do vlastního světa a vyčistit si hlavu od všedních starostí. Na běhání toho přitom moc nepotřebujete. Do čeho se opravdu vyplatí investovat, jsou kvalitní běžecké boty. Zdaleka se vyhněte čínským stánkům a vyhoďte i staré látkové kecky. Nohy by jenom trpěly. Běžecká obuv na ven by měla být více odpružená, ale také zpevněná v pohybu do stran a okolo achilovky, aby nohu chránila před zraněním. A nezapomeňte na ponožky, které by – navzdory všem módním trendům – vždy měly zakrývat celý kotník.

Doběhněte si pro zdraví

Běh, nebo chcete‑li jogging, je nejlepší a nejrychlej­ ší způsob, jak prokysličit tělo a vytvarovat postavu v krátkém čase a za minimum peněz. Při běhu se tuky spalují přesně v místech, kde to potřebujeme nejvíc – na zadečku, stehnech a zčásti i na trupu. Zapomeňte na diety, které stejně nedodržíte. Hý­ bejte se. Své snažení podpořte vyváženou stravou a dostatečným pitným režimem. A zvolte takové tempo, v němž vydržíte minimálně půl hodiny. Pravidelným běháním se také výrazně posiluje oběhový systém. Srdeční stahy jsou efektivnější a v cévách se tak rychle neusazují lipidy a chole­ sterol. Běh v pásmu spalování tuků, tzn. při nízké intenzitě a v tempu, při němž si můžete s někým klidně povídat, aniž lapáte po dechu, je účinným bojovníkem proti nadváze, skvělou prevencí obezity a silnou zbraní proti mnoha civilizačním chorobám.

Naučte se dýchat

Jarní výbava 1/ SportBand + čip, 1380 Kč, A3 Sport 2/ Běžecké boty Nike, 1899 Kč, Intersport

Že umíte dýchat už od narození? To je sice pravda, ale při sportu na správné dýchání docela často zapomí­ náme. Přitom stačí dodržovat základní pravidla, najít cit pro regulaci dechu a nepřestat dýchání trénovat. Důležitý je rytmus. Nádechy a výdechy by měly být stejně dlouhé a jejich délka by se neměla měnit. A to bez ohledu na to, jak rychle se běží. Správné je dýchat nosem a zhluboka. Nejpodstatnější ze všeho je, aby vdechovaný kyslík šel dovnitř pomocí břicha, tedy bránice, a nikoli hrudníkem. To umožní dodávat tělu mnohem víc kyslíku a efektivně jej využít. Pokud s během teprve začínáte, připravte se, že vaše plíce se budou zprvu trochu bránit, ale nevzdávejte to a za pár dní se vám bude dýchat jako v Alpách.


sport

32

Trenér v telefonu

Běh v přírodě je jasně zábavnější než ve fitku na běžeckém pásu. Nemusíte jen tupě zírat dopředu, ale můžete sledovat krajinu i dění kolem. Aby vám běh venku ještě rychleji utíkal a měli jste představu, kolik a jak rychle jste uběhli, existují různé zajímavé programy a aplikace, které si můžete stáhnout přímo do mobilu, a ony vás pak celým během provázejí jako váš osobní běžecký trenér.

Vyběhněte do přírody 1/ Hodinky s měřičem pulsu Nike, 3740 Kč, A3 Sport 2/ Pánské tričko, 799 Kč, Intersport 3/ MP4 Fun Beat, 3290 Kč, GSM & PC Centrum 4/ Lahev Bubble, 299 Kč, Datart Náhradní filtr Bubble, 199 Kč, Datart 5/ Batoh Reebook, 680 Kč, A3 Sport 6/ Běžecké brýle, 3290 Kč, Rock Point


PÁNSKÁ BĚŽECKÁ OBUV

1 390 Kč

PÁNSKÁ BĚŽECKÁ OBUV

1 390 Kč

890 Kč

PÁNSKÁ SÁLOVÁ OBUV

1 390 Kč

890 Kč

PÁNSKÁ TENISOVÁ OBUV

1 340 Kč

690 Kč

PÁNSKÁ FOTBALOVÁ OBUV

2 490 Kč

1 480 Kč

790 Kč

PÁNSKÁ LIFESTYLE OBUV

1 590 Kč

980 Kč

PÁNSKÁ FOTBALOVÁ OBUV

1 690 Kč

990 Kč

DÁMSKÁ LIFESTYLE OBUV

1 390 Kč

690 Kč

PÁNSKÁ BĚŽECKÁ OBUV

1 990 Kč

1 290 Kč WWW.A3SPORT.CZ


zábava

Mám je na krku celou sobotu Když se mamka pustí do jarního úklidu, zbytek rodiny radši vyklidí pole. Ne snad, že by jí nechtěli pomáhat, ale dobře vědí, že na gruntování má ráda klid. A tak Pavel vzal kluky a vyrazili si na pánskou jízdu do Letňan.

34


35

O

bchodní centrum Letňany je pro rodinný výlet jako stvořené. Pořád se tu něco děje a pro děti i rodiče je tu tolik zábavy, že se to za jedno odpoledne ani zdaleka nedá všechno stihnout. Vlastně by se tady klidně dalo žít i několik dní a pořád by se člověk nezačal nudit. Pro jednoho tátu se dvěma kluky je to skvělé útočiště.

Přímo v obchodním centru je multikino Cinema City s osmi sály a největším panoramatickým plátnem. Děti se také mohou svézt po obchodní pasáži opravdovým vláčkem nebo se vyřádit na některé z atrakcí v dětském koutku. Pak samozřejmě nesmí chybět malá svačinka, nebo rovnou velký oběd ve Food Courtu. Je libo pizzu, salát, sendvič, hamburger, sushi, kuchyni českou, čínskou, nebo orientál­ ní? Každý si může vybrat podle své chuti. A když je trochu víc času, může si celá rodinka vyrazit za sportem. Třeba si zaplavat do Aquacentra Lagoon, zabruslit do letňanské Ice Areny nebo zalétat do unikátní Skydive Areny. A co takhle si trochu protáhnout zlenivě­ lá těla ve fitness centru nebo při tenisu či badmintonu? Pak stačí zaskočit do Sportcentra Avion nebo do Spor­ tovního centra Praha. No řekněte sami, nabídne vám tohle všechno nějaké jiné obchodní centrum?

První účet

Kluci rostou jako z vody. Zdendovi, tomu staršímu, otevřeli rodiče k naroze‑ ninám jeho vlastní účet. Dostal k němu i kartu pro výběr peněz z bankomatu a už od rána se těšil, jak ji v obchodním centru prvně vyzkouší. Táta toho samozřejmě využil a udělil synkovi pár cenných rad, jak zacházet nejen s bankomatem, ale i s penězi.

Zmrzlina léčí

Přinejmenším na špatnou náladu je tenhle kousek ledové hmoty v kornoutu tou nejlepší medicínou. U Zdendy s Pavlíkem zabírá spolehlivě, takže jakmile zahlédnou zmrzlinový pult u kavárny Coffee&Co., hned se tam ženou. A už se vzájemně překřikují: pistáciovou, čokoládovou, jahodovou… Je tak těžké se rozhodnout, když mají tolik lákavých příchutí. Nakonec to zvládnou, kluci si užívají zmrzku a táta zaslouženou desetiminutovku klidu.


inspirace zábava

36

Hurá do kina

Kino, popcorn a cola, co víc si můžou přát… Kluci už jsou velcí, a tak je táta s klidným srdcem nechá v kině samotné.

kino

Lorax

Čtyři slunce

Rodinný fantasy, USA

Komediální drama, ČR

Tenhle prazvláštní žlutý mužíček se jmenuje Lorax a je hlavním hrdinou příběhu. Z celého svého srdce miluje všechny živé tvory a vlastně celou přírodu. Jenže pak přijde ziskuchtivý obchodník a chce vykácet jeho les. Lorax ho varuje, ale on samozřejmě neposlechne a les vymýtí. V tu chvíli z lesa odejdou všechna zvířata včetně těch nebezpečných…

Režisér Bohdan Sláma ve svém novém filmu nabízí divákům současné, leh­ ce humorné rodinné drama o věcech přirozených i nadpřirozených. Vypráví příběh mladé rodiny z menšího českého města, jejíž členové a přátelé se postupně začínají smiřovat s realitou nesplněných snů, ale zároveň ještě mají touhu proměnit svůj život k lepšímu.


Premiéry

březen a duben Cinema City Letňany

1. 3.

Pařmeni Zkrat Ghost Rider 2

8. 3.

Čtyři Slunce * *Mezi * John Carter: dvěma světy

za královnu norské kriminální literatury. Pracovala v nemocnici, domově důchodců a v odvykacím středisku pro drogově závislé.

Stejně jako ze skandinávské zimy i z tohoto jímavého psychologického thrilleru zamrazí v kostech. allison blocková, Booklist

ní romány. Detektiv Konrad Sejer je hlavní postavou desetidílné kriminální série; román Indická nevěsta (2000) je v pořadí pátý. Autorka za něj získala ocenění Los Angeles

Times Book Prize za nejlepší norský kriminální román všech dob.

Foto © Arild Sønstrød

15. 3.

Gunder Jomann nemá štěstí. Během krátké doby prožívá euforii i pád do nejhlubší propasti zoufalství a bolesti. Rozhodne se odjet do Indie, aby si našel manželku. Potká tam Púnu, ženu svých snů, se kterou

V roce 1974 vydala první básnickou sbírku

Snad zítra. Píše básně, povídky a kriminál-

detektivní román host

Fantastické… Karin Fossumová je schopná zachytit duši celé vesnice. The New York Times Book Review

*

*

*  

Neodolatelný a čtivý román, něco jako severský případ Sherlocka Holmese. Postavy jako z Bergmana a krev jako z Tarantina. Entertainment Weekly

Probudím se včera Lorax Sněhurka

se záhy ožení. Vrátí se domů, do malé norské vesnice jménem Elvestad, a čeká na pří-

Indická nevěsta

norská spisovatelka, považovaná kritikou

karin fossumová

karin fossumová (nar. 1954) je úspěšná

Chvilka klidu Zatímco se kluci usadili v kině, táta se vydává prozkoumat knižní a hudební novinky. Má na to nejmíň hodinu a půl, a tak v pohodě stihne i kávu.

jezd své milované. Novomanželé se však už nesetkají. Púna je nalezena mrtvá necelou míli od Gunderova domu. Kdo v poklidném Elvestadu mohl spáchat tak odporný čin? Právě to se snaží zjistit Konrad Sejer, vysoký, asketický a poněkud nesmělý komisař, jehož jedinou slabostí je obrovský pes Kollberg. Existuje jen málo důkazů,

karin fossumová

Indická nevěsta

které by ho mohly dovést k pachateli, a tak se musí ponořit do vztahů ve vesnici. Jak se postupně sžívá s jejími obyvateli, začíná si uvědomovat, že zlo se může skrývat i v těch na pohled nejnevinnějších osobách. Řada podezřelých se stále rozšiřuje, až nakonec společně rozehrávají partii, v níž se snoubí všechny přednosti tvorby Karin Fossumové — neotřelý styl,  napínavý děj a úžasná hloubka postav.

Cena 299 Kč

isbn ���-��-����-���-�

22. 3.

 unger Games: Aréna H smrti Musíme si promluvit o Kevinovi  Hurá do Afriky!

29. 3.

Okresní přebor  Hněv titánů  Navždy spolu

5. 4.

 rci prci prcičky: P školní sraz  Titanic Neuvěřitelně hlasitě a nesmírně daleko

detektivní román host detektiv

Indická nevěsta

Krtek a rybka

Daňové zákony 2012

Karin Fossumová Knihy Dobrovský

Kateřina Milerová a Zdeněk Miler Knihy Dobrovský

Hana Marková Knihy Dobrovský

Strhující příběh jedné norsko‑indic­ ké svatby a jedné záhadné vraždy. Existuje jen málo důkazů a mladý nesmělý komisař začíná tušit, že zlo se může skrývat i v těch na pohled nejnevinnějších osobách. Rozehrává se partie, která dává vyniknout všem přednostem tvorby Karin Fossumo­ vé – svěžímu stylu a napínavému ději.

Po osmi letech můžeme znovu vstoupit do Krtkova pohádkového světa. Krtek tentokrát zachrání malou roztomilou rybku před dravou zubatou štikou. A není na to sám, jsou s ním jeho oblíbení kamarádi – mravenečci, žabka, motýlek a další. Rybka se dokonce schová u Krtka doma. A jak se mu odmění? Přece kouzelně, jak jinak…

Nejprodávanější daňová publikace v ČR! Obsahuje úplná znění všech daňových zákonů, např. o daních z příjmů, o dani z nemovitostí, o dani dědické, darovací, silniční, DPH aj. Velkou předností tohoto souboru je vyznačení novelizova­ ného textu odlišným typem písma, přehledně jsou zvýrazněny také rozdílné účinnosti zákonů.

cd

12. 4.

Koupili jsme zoo Slečna nebezpečná Láska a modřiny

19. 4.

Bitevní loď Talisman Vrásky z lásky Zejtra napořád

26. 4.

Piráti Havran Projekt X

Ewa Farna

Kabát

Leonard Cohen

18 Live Bontonland

Banditi di Praga Tour 2011 Bontonland

Old Ideas Bontonland

Ewa Farna oslavila nedávno své osmnácté narozeniny, jak jinak než se svými fanoušky. Výpravnou, a hlavně energií až neuvěřitelně na­ bitou rockovou show si teď můžete užít na CD+DVD.

Po veleúspěšném loňském turné nejlepší české rockové kapely Kabát si teď můžete znovu prožít skvělou atmosféru koncertů. Na 2CD najdete hity jako Buldozerem nebo Dávám ti jeden den.

Kanadský písničkář a spisovatel Leonard Cohen vydal po osmi letech nové album. Deset písní na novém CD se dotýká nejsvízel­ nějších otázek lidské existence – lásky, sexuality, ztráty a smrti.


zábava

38

Za pohodou i zábavou OC Letňany, to nejsou jen obchody, ale hlavně služby. Záleží nám na tom, abyste se u nás cítili jako doma.

Jídlo a pití

Hamburgery, hranolky a cola, to děti prostě milují. Tak proč jim tu radost jednou za čas nedopřát? „V Letňa­ nech chodíme vždycky do Burger Kingu, protože ten jinak široko daleko není.“

Dětskýma očima

Zdeněk a Pavel si sobotu s tátou v Letňanech nemohli vynachválit, protože se ani na chvilku nenudili. Ale když sem jdou s mamkou, tak toho prý zase víc nakoupí. „Takže příště sem vyrazíme všichni,“ plánují si kluci nadšeně.

Parkování

U nás zaparkujete pohodlně, blízko vchodu a hlavně zdarma – ne jen na hodinu, ale na tak dlouho, jak potřebujete. A můžete si vybrat kterékoli z 3000 parkovacích míst venku nebo v podzemních garážích.

Wi-fi

„V Obchodním centru Letňany je bezplatné připojení na internet, takže jsme se vyfotili a přes wifinu rovnou poslali mámě pozdrav. A ona nám na oplátku poslala seznam, co máme nakoupit.“

Jízda vláčkem

Dárkové poukázky

Dětský koutek

Sport


mapa centra

40 MHD - TUPOLEVOVA SMĚR

LETŇANY

170

171 105

106 107

104 103 102 101

INFORMACE PRODEJ DÁRKOVÝCH POUKAZŮ Nástupiště vláčku 86 72

67

K23

66 64 81 80

63

77

83

82

75

85

84

65

60

61

62

59

90

89

88

55

K19 38

39

K21

K22

54

51 50 49 48

53

92

91

K20

93

94

96 97

95 K17

K18 37

98

K16

35

34

33

99 K15 32

115

K14 31

30

29

109 110 111 112 113 114 28

172

173 174

K27 K28 K29 K30 27 K31 K11 K32 26 K10 25

K13 K12

36

23

22

40

K9 21

20 18

41 42

K8 17

47

16

K7 6 15

58

14

SLUŽEBNÍ VCHOD TESCO - RECEPCE

C

139

1. PATRO

K5

52

57

78

79

56

76

87

74

73

71

68 69

108

100

13 9

K4 K3

4 3

8 7

K2

2

1

SLUŽEBNÍ VCHOD TESCO

K1

A, B

165

BUS

BUS

MHD - FRYČOVICKÁ

166 164 144 145 146 143 142 141 64

160 159 153 158 154 155 157 156

140 63

138 139

162

161

137

148

147

123 130 129 131

163 149 150

151 152

136

135

132 134

128 127 125 124

133

121 120 119 118

122

PŘÍZEMÍ

117 116

K25 K26

D, E, F D, E, F

175

F

169

MYČKA

167 168

VYSVĚTLIVKY VSTUP

PŘEBALOVACÍ MÍSTNOST

PARKOVIŠTĚ

SPORTCENTRUM

PERSONÁLNÍ VSTUP TESCO

DĚTSKÁ ATRAKCE

PODZEMNÍ GARÁŽE

SKYDIVE ARENA

INFORMACE

BANKOMAT KB (2x)

RESTAURACE

ZASTÁVKA LINKY OCL

MANAGEMENT OCL, RECEPCE

BANKOMAT ČS (2x)

FONTÁNA

ZASTÁVKA LINEK T, S, E

VÝTAH

BANKOMAT GE

VÝSTAVNÍ PROSTOR

ZASTÁVKA AUTOBUSŮ MHD

ESKALÁTOR

BANKOMAT ČSOB (2x)

ŠACHOVÝ KOUTEK

ČERPACÍ STANICE

BANKOMAT KB (2x)

ZIMNÍ STADION

MYČKA

TELEFON

BAZÉN

NÁSTUPIŠTĚ VLÁČKU

SCHODIŠTĚ TOALETY

Kontakt: Veselská 663, Praha 9 284 741 051 111 tel.: +420 221 e-mail.: informace@oc-letnany.cz www.ocletnany.cz www.facebook.com/ocletnany

B5

Otevírací doba: 10 – 21 hodin pasáž u hypermarketu: 9 – 21 hodin hypermarket TESCO: nonstop Breno: 9 – 20 hodin kika: 10 – 20 hodin bauMax: 8 – 21 hodin Babiez: 10 – 20 hodin

Autobusy ZDARMA: Jak se k nám dostanete? Autobusem MHD do zastávek Tupolevova a Fryčovická: bus 140 zastávka Palmovka bus 186 zastávky Nádraží Holešovice a Černý Most bus 195 zastávka Skalka a Vysočanská

linka OCL - 3 minuty jízdy ze stanice metra Letňany linky TESCO

Autem: směr Teplice, D8, 9km z centra města


41 MÓDA 65

BERSHKA

72

BIBA

38

BLAŽEK

144

BUSHMAN

52

C&A

111

CALYPSO

81

CALVIN KLEIN UNDERWEAR

32

CAMAIEU

85

CAMEL ACTIVE

84

COMTESSA

83 142

DANELO DENIM CLASSICS

57

DŮM ZNAČKOVÉ MÓDY

66

ESPRIT

33

ETAM

31

EXE

137

FORMULESHOP

47

GANT

71

GATE

82

GUESS

67

H&M

119

CHICA & CHICO

CURAPROX

140

AIR BANK

118

DM DROGERIE

K3

BALÍCÍ SLUŽBA

77

FANN PARFUMERIE

21

BEL & BLANC (ČISTÍRNA)

120

FOKUS OPTIK

156

CK ČEDOK

136

GRAND OPTICAL

109

CK FIROTOUR

7

GRAND OPTICAL

153

CUT AND COLOR (KADEŘNICTVÍ)

28

LLOYD´S PHARMACY

107

ČESKÁ SPOŘITELNA

143

L´OCCITANE

110

E - FOTO

K15

NEVO (KOSMETIKA)

K1

EXCHANGE (SMĚNÁRNA)

40

PARFUMERIE MARIONNAUD

17

GECO TABÁK

157

RITUALS

K11

ING KONTO

92

SEPHORA

26

KLIER (KADEŘNICTVÍ)

160

SVĚT ZDRAVÍ

135

KNIHY DOBROVSKÝ

101

VITALAND

1

KVĚTINY FLAMENGO

116

KVĚTINY FLAMENGO

9

YVES ROCHER

4

MASCOTAS

SPORT

K7

MBANK

138

A3 SPORT

20

MISTER MINIT - OPRAVA OBUVI

133

ADIDAS

175

MYČKA IMO

29

ALPINE PRO

154

NAILS CITY (NEHTOVÉ STUDIO)

27

HANNAH

K29

NÁPLNĚ DO TISKÁREN

123

INTERSPORT

163

ODBORNÉ KREJČOVSKÉ SLUŽBY

122

NORDBLANC

103

OHŇOSTROJE KRUPIČKA

96

PUMA

108

PET CENTER (CHOVATELSKÉ POTŘEBY)

62

ROCK POINT

K28

PRÁVNÍ POHOTOVOST

102

UNCLE SAM

23

RAIFFEISEN BANK

125

TABÁK VALMONT

134

INFINITE

53

JENNYFER

34

KARA

39

KENVELO

48

KOŠILE

86

LERROS

94

LEVI´S STORE

76

LUXUS FASHION

16

BONTONLAND

63

MARKS & SPENCER

100

DATART

159

M. N. X. S.

130

GARMIN

91

MUSTANG

K8

GSM & PC CENTRUM

162

NATALI BOLGAR

K21

GSM & PC CENTRUM

99

NEW YORKER

K25

HANDY MOBIL

56

NEXT

50

JRC GAME

113

ONLY

68

TELEFÓNICA O2

145

O´NEILL

18

T - MOBILE

35

BAŤA

30

ORSAY

51

VODAFONE

124

DANEA

121

PALL MALL

K4

VODAFONE

161

DAPI

54

PIETRO FILIPI

132

DEICHMANN

36

PROMOD

89

HUMANIC

147

PULL & BEAR

151

LITTLE FOOT

146

QUIKSILVER

158

PERY

60

RETRO

150

ACTIVÁČEK

8

RENO

69

RIP CURL

K2

A JE TO

58

VAGABOND

59

S.A.M.

42

ALBI (HRY)

61

S. OLIVER

K12

BON - BON

98

SUNSET SUITS

K19

FIRMA NA ZÁŽITKY (ALLEGRIA)

165

CINEMA CITY

37

TATUUM

112

KOMODO

DĚTSKÝ SVĚT ELEKTRO, TELEFONY, HRY

DÁRKY

88

TERRANOVA

K9

KRYSTALS EUROPE (DRAHÉ KAMENY, MINERÁLY)

117

TCHIBO

152

KRYSTALS EUROPE (DRAHÉ KAMENY, MINERÁLY)

90

TIMEOUT

K26

NAKARNEVAL.CZ

73

TOM TAILOR

3

OXALIS

93

TORNADO

2

VINAŘSTVÍ U KAPLIČKY

87 64

168

BABIEZ

141

DRÁČIK

105

LETŇÁNEK - DĚTSKÝ KOUTEK

131

MOTHERCARE

25

PECKA MODELÁŘ

95

PUNTANELA

114

SPARKY´S

OBUV

MULTIKINO

HYPERMARKET 6

HYPERMARKET TESCO

97

CARRÉ BLANC PARIS (MÓDA PRO BYDLENÍ)

WRANGLER, LEE

K30

BERGHOFF (DOMÁCÍ POTŘEBY)

ZARA

139

KIKA

22

SCAN QUILT

104

WOODFACE (VESTAVĚNÉ SKŘÍNĚ)

167

BRENO

169

BAUMAX

170

AQUACENTRUM LETŇANY LAGOON

171

ICE ARENA

ZLATNICTVÍ, HODINKY 49

KLENOTY AURUM

K17

ONSTYLE

K10

ONSTYLE

K20

PARADOX

127

PLANEO QUICK TIME

155

PRIMOSSA

149

TOPTIME

RESTAURACE, KAVÁRNY 15

BURGER KING

80

CAFE REVIVE

115

COFFEE & CO

75

COSTA COFFEE

148

FINE LIFE

166

FONTÁNA FOOD COURT COFFEE & CO MR.LEE ORIENTAL FOOD PRIMA BAŠTA PUNJABI FOOD SBARRO

MÓDNÍ DOPLŇKY

Změna informací vyhrazena.

SLUŽBY A OSTATNÍ

ZDRAVÍ A KRÁSA K22

BYDLENÍ

KOBERCE

HOBBY MARKET

BAZÉN

79

BIJOU BRIGITTE

106

ILLY CAFÉ

129

CLAIRE´S

14

KFC

55

COCCO ACCESSORIES

74

MC DONALD´S

78

DOMI

128

OFFSIDE SPORT BAR

K5

KABELKY

K13

OVČÍ SÝRY

172

SPORTCENTRUM AVION

K14

MANIA

164

PIZZERIA MICHELANGELO

173

SPORTCENTRUM PRAHA

K23

PENĚŽENKY (KOŽENÉ ZBOŽÍ)

13

SBARRO

174

SKYDIVE ARENA

ZIMNÍ STADIÓN

SPORTCENTRUM


tečka

42

Otloukej se, píšťaličko Ukažte svým dětem kouzlo a proměňte větvičku v hudební nástroj.

Potřebujete Nožík Opinel, 539 Kč, Rock Point

365

Vrbová píšťalka

Vyrobit píšťalku vlastníma rukama dá dost práce, ale až ji dokončíte, vaše děti budou mít nádhernou hračku. A také nezapomenutelnou vzpomínku na chvíle, kdy jste se společně hodně nasmáli a něco nového se naučili. Nejdřív uřízněte čerstvý vrbový proutek. Pokud z něj vytéká míza, máte velkou šanci, že vaše další snažení bude korunováno úspěchem. Seřízněte oba konce a namočte prut na chvíli do vody, aby šla kůra lépe svléknout. � � � Vyřízněte zvukový otvor. � Střenkou nože klepejte po celé délce, až ucítíte, že se kůra uvolnila. Děti vám mohou s otloukáním budoucí píšťaličky pomáhat. � Kůru nařízněte a opatrně stáhněte přes užší konec. � Z obnažené dužiny uřízněte část ke zvukovému otvoru, vršek mírně seřízněte, aby mohl procházet vzduch, a zasuňte ji do zadního otvoru v kůře. Pak uřízněte prut na druhém konci a vsuňte ho do předního otvoru v kůře. Jemným posouváním kolíčku pak dáte své píšťalce hlas. Tomu pocitu, že jste jí vdechli život, se nic na světě nevyrovná.

dnů v OC Letňany, jaro 2012, registrační číslo MK ČR E 19081 Vydavatel: Boomerang Publishing, s. r. o., Nad Kazankou 37/708, 171 00 Praha 7-Troja, tel.: 244 023 201, www.bpublishing.cz, pro OC Letňany Prodej inzerce: sales@bpublishing.cz. Údaje jsou platné ke dni uzávěrky. Změny uvedených údajů nebo tiskové chyby jsou vyhrazeny. Vychází 28. 2. 2012.


SLAVÍME I MALÁ VÍTĚZSTVÍ ww w. a lp i n ep ro.com


365 dnů v OC Letňany  
365 dnů v OC Letňany  

Magazín pro návštěvníky Obchodníhe Centra Letňany.

Advertisement