Page 1

JARO 2012

Magazín plný energie od skupiny čez

Nové tváře českého venkova S Petrou Kvitovou nejen o tenisu Ugrilujte si štiku na terase

www.cez.cz, www.stava.cz

Dárek: 1+1 vstupenka zdarma

Oranžový průvodce s ceníky elektřiny a plynu uvnitř


MALÉ I VELKÉ SNY POTŘEBUJÍ SPOUSTU ENERGIE Na dráze, na hřišti i na základní lajně. Podporujeme ty, kteří jdou za svým cílem. Skupina ČEZ – generální partner Českého olympijského týmu

www.cez.cz/londyn

JSME S VÁMI. SKUPINA ČEZ


Průvodce číslem Hurvínek

A už je to tady! Další Šťáva s pořádnou porcí senzačního čtení. Chááá chááá!

Na venkově se vám bude líbit Kytičky bučí, kravičky voní a já ti, Máničko, úplně cítím tu omamnou sílu přírody. Taťulda mi dokonce slíbil, že mě naučí řídit traktor.

strana 8

Roztočte mozkové závitky Máte rádi výlety? Tak si vystřihněte kupony na 1+1 vstupenku zdarma do libereckého iQparku nebo do plzeňské Techmanie a tradááá.

strana 35

Moravou na kolech

Petra Kvitová ráda detektivky Ono se to vezme, ono se do toho praští a ono to spadne na lajnu. Hra, sada, zápas, Kvitová.

Pan Menzel v Oslavanech točil, my tady budeme šlapat. Na kole, bicyklu nebo velocipédu. A jaký je v tom, taťuldo, vlastně rozdíl?

strana 24

strana 16 Šťáva / jaro 2012

název ŠŤÁVA VYDAVATEL ČEZ Prodej, s.r.o., Duhová 1/425, 140 53 Praha 4, IČO: 272 32 433 ŠÉFREDAKTORKA Zuzana Řezníčková Číslo registrace MK ČR E 20422 NÁKLAD 300 000 výtisků Místo vydání Praha Vyšlo 16. 5. 2012. VÝROBA © Boomerang Publishing, s. r. o., www.bpublishing.cz. V časopisu jsou použity ilustrační fotografie. Chyby tisku vyhrazeny. Vychází 3x ročně. Hodnota časopisu je 76 Kč, pro zákazníky ČEZ Prodej, s.r.o., je časopis zdarma. Vytištěno na ekologickém papíru. Rozšířenou elektronickou verzi časopisu najdete na www.stava.cz. Máte nápad na vylepšení Šťávy? Napište nám na redakce@stava.cz.


MIXER

Úvodem

Zprávy plné pozitivní energie 1 Zoologické zahrady táhnou

Čtenářům pro radost Jsem ráda, že se po úspěšném prvním čísle časopisu Šťáva opět setkáváme. Dovolte mi poděkovat všem osmnácti tisícům zákazníků, kteří se zúčastnili naší soutěže o elektřinu na rok zdarma. Deset z nich, kteří vyhráli, spojuje jedna věc. Všichni nám řekli, že jsme jim udělali velkou radost. A to je přesně cíl Šťávy, který jsme si s redakcí dali. Chceme totiž svým zákazníkům přinášet zábavu, užitečné informace, ale hlavně spoustu pozitivní energie. Ve druhém čísle se vydáváme na český venkov, který chytil druhý dech a kam se stěhuje čím dál víc mladých Čechů. Jsem ráda, že je barevnějším a příjemnějším místem k životu i díky Skupině ČEZ, která jeho obnovu dlouhodobě podporuje. Témat ale přinášíme daleko víc a věřím, že si to své najde každý z vás. Šťáva je totiž časopis pro celou rodinu, která má energie na rozdávání. Přeji vám krásné léto a těším se na setkání u dalšího čísla.

Zuzana Řezníčková výkonná ředitelka ČEZ Prodej Retail, s.r.o.

4|5

Tuzemské a vybrané slovenské zoologické zahrady loni přilákaly rekordní počet návštěvníků. Na zvířata se do nich přišlo podívat přes 6,5 milionu lidí. Meziročně tak loni počet návštěvníků stoupl zhruba o 800 000 lidí. Z výzkumu mimo jiné vyplývá, že lidé do zahrad stále více jezdí na speciální akce. Nejpopulárnější je krmení zvířat, oslavy svátků typu Velikonoc a rození či křtiny mláďat.

2 Šťáva pro Elektromobily Nově také v Plzni a ostravě První dvě mimopražské dobíjecí stanice pro elektromobily Skupiny ČEZ začaly fungovat v obchodním centru Plzeň Plaza a v kancelářském a hotelovém komplexu Orchard v Ostravě.

3

Jsme chytří! Češi se mohou zaradovat – nová celosvětová měření IQ ukázala, že si stojíme poměrně slušně nad světovým průměrem. S průměrným IQ 97 bodů se Česká republika spolu s Finskem zařadila na patnácté místo mezi všemi státy světa hned za Dánsko, Francii a Spojené státy. 


4

Výhled Z klínovce stojí za výšlap

50°23'45"N, 12°58'02"E

Krušné hory a Jizerky se uzdravily!

Vrcholky Krušných a Jizerských hor jsou nejčistším pohořím v Česku. Ačkoli v minulosti patřily k nejznečištěnějším v republice, odborníci z České geologické služby nedávno zjistili pravý opak. Z průzkumu, který srovnává míru znečištění českých hor před dvaceti lety a nyní, vyplývá, že množství olova, arzenu, síry nebo berylia se obecně na horách mnohonásobně snížilo. Nejznečištěnější jsou v současnosti Jeseníky a Beskydy. Geologové se domnívají, že je to kvůli činnosti neodsířených polských továren.

5

V Energy zóně dobijeme baterky nejen vám V Energy zóně, která v létě poputuje po vybraných festivalech podporovaných Skupinou ČEZ, se letos budete bavit, a hlavně si odpočinete. Nabijeme vám mobilní telefony i notebooky, zdarma se u nás připojíte k internetu. Energii doplníte i vy – na pohodlných lehátkách či v sedacích pytlích. A k tomu vám navíc naservírujeme lahodnou oranžádu, připravíme stolní fotbálek, půjčíme společenské hry a budete se moci zapojit do soutěže o zajímavé dárky. Kam za námi? Energy zóna vyrazí například na hudební festival Colours of Ostrava, Open Air Festival nebo Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Od 26. července do 12. srpna bude zóna v Českém domě v dějišti olympijských her, Londýně. I tam budou díky Skupině ČEZ moci fanoušci Českého olympijského týmu dobít energii jak svoji, tak svých telefonů a notebooků. Další místa, kde můžete Energy zónu Skupiny ČEZ potkat, najdete na www.cezregiony.cz.

VÍCE SE DOZVÍTE NA www.cezregiony.cz


téma MIXER

6

text: redakce foto: archiv, Profimedia, Shutterstock

Dovolená v Chorvatsku vyjde levněji Za dovolenou v Chorvatsku letos zaplatíme míň než loni. Už během poslední sezony sice hotely kvůli krizi snižovaly ceny a nabízely různé slevy, letos chce ale do cestovního ruchu zasáhnout i tamní vláda. Například snížením cen služeb u Jaderského moře. Změny mají ozdravit místní hospodářství a oživit uvadající cestovní ruch.

do navigace zadejte:

43°30'50"N, 16°27'21"E

můj úspěch

7

Ivana Hessová

Studio Citadela & Bohnická divadelní společnost Do Studia Citadela, nenápadného kulturně-sociálního centra, „místa pro všechny kolemjdoucí“ v Klimentské ulici na pražském Josefově, jsem přišla jako taneční lektorka v roce 1998. Posláním Citadely je cestou tvůrčích workshopů a řadou dalších programů pomáhat psychicky nemocným klientům v jejich postupném zařazení do společnosti. Kromě toho tu najdete sympatickou kafegalerii, taneční, divadelní a výtvarné ateliéry pro dospělé i dětské návštěvníky. Společně s kolegy tu již 20. rokem vedeme Bohnickou divadelní společnost. Těší mě, že tahle experimentální formace herců-pacientů a profesionálních divadelníků v posledních letech získává uznání také v zahraničí. Její představení lze zhlédnout v Divadle Kampa nebo třeba v Činoherním klubu a samozřejmě každoročně na festivalu Mezi ploty v bohnické léčebně. Citadela, jakožto tréninkové prostředí sloužící k integraci znevýhodněných osob, je studio otevřené všem příchozím. Stavte se u nás třeba jen na dobrou kávu…

6|7

další dobré zprávy na www.stava.cz

VÍCE SE DOZVÍTE NA www.studiocitadela.cz


ELEKTRIKA JE COOL

Kde jinde můžeš dávat lidem energii? Energetika je strategický obor, v kterém se investuje do technologií budoucnosti. S technickým vzděláním v něm najdeš skvělé příležitosti. Třeba v distribuci elektřiny.

www.kdejinde.cz

JSME S VÁMI. SKUPINA ČEZ


téma

text: Lucie Kettnerová foto: Profimedia, archiv ČEZ, Michael Kratochvíl, Jiří Hroník

Nové tváře českého venkova Žije se lépe ve městě, nebo na venkově? Těžko soudit, obojí má svá pro a proti. Jisté však je, že život na venkově je v poslední době tak nějak barevnější.

8|9


info Zatímco dříve si z dění na vesnici a místních postaviček ve svém filmu nejeden režisér tak trochu utahoval, dnes je naopak velebí. Kam se asi poděli ušatý Otík Rákosník, hubatá Škopková nebo dva znepřátelené myslivecké spolky ze Slavností sněženek? Nahradili je nadšení farmáři z Ranče U zelené sedmy, moderní ajťák odhalující Cesty z města nebo zakřiknutý Venkovský učitel. Český venkov se zkrátka mění. Vypadá to, že k lepšímu.


téma

P

růmyslová revoluce zapříčinila masivní přesun obyvatel z venkova do měst. Možnost získat zaměstnání v továrně donutila spoustu vesničanů opustit málo výdělečnou práci v zemědělství a zkusit hledat štěstí daleko od domova. I dnes samozřejmě lidé putují do města za studiem, lepším zaměstnáním, sociální vybaveností nebo prostě jen za zábavou, odborníci už ale sledují i opačný trend – odchod z města na venkov. Skeptici možná namítnou, nakolik je to stěhování dobrovolné. Neodcházejí ti, kteří ve městě neuspěli a teď se se svěšenými křídly vracejí domů? Nestojí za tím vysoké ceny bydlení, na něž mladí lidé nedosáhnou? Geograf Martin Šimon z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se na důvody podíval a shromáždil je ve studii nazvané Únik z měst na venkov.

Toužíme po klidu Do skupiny „navrátilci a odpočinkáři“ zařadil především starší generaci, která odešla do důchodu a které stále více vadí hluk, automobilová doprava či nedostatek zeleně. Na venkově si plní svůj sen o klidném stáří. Město také opouštějí ti, kterým už odrostly děti a jimž zbylo jen „prázdné hnízdo“. Nic jim tedy nebrání rozvíjet svoje zájmy a schopnosti v příjemnějším a zdravějším prostředí. Zlepšení dostupnosti služeb je v tomto kroku jen podporuje.

Jednou z nových tváří venkova je i obnovený zájem o lidové tradice

Z lavičky pod jabloní můžete klidně obchodovat na burze, řídit firmu nebo kontrolovat babičku, jestli si vzala léky.

10 | 11

Když příroda zavolá Snad každý má ve svém okolí někoho, kdo zaslechl volání hlasu přírody, koupil polorozbořený statek a stádo ovcí a začal na zahrádce pěstovat bylinky. Tito lidé dostali poetické označení „přírodomilci a ekologové“. I když bývají pro místní svým jednoduchým způsobem života někdy trnem v oku, jsou to paradoxně právě oni, kdo se snaží dodržovat tradiční venkovské zvyky a hodnoty. Velmi blízcí jsou jim „mladí a zodpovědní“, kteří se stěhují na venkov především kvůli svým dětem. Chtějí, aby vyrůstaly v prostředí, jež považují za zdravější, bezpečnější a přirozenější. Často pracují „na volné noze“ nebo mají kreativní zaměstnání, které jim umožňuje pracovat z domova, mohou si tedy tento životní styl dovolit, aniž by rodina materiálně strádala. K tomu pro své potomky budují dětská hřiště, zakládají mateřská centra a pořádají workshopy. Fakt, že se někdo odstěhuje na venkov, neznamená, že přijde o přátele a ztratí přehled o dění ve světě. Skype, Twitter a přístup na internet už i z mobilu mu umožní být v obraze stejně jako lidem ve městě. Z lavičky pod jabloní můžete klidně obchodovat na burze, řídit firmu nebo kontrolovat babičku, jestli si vzala léky. Tradice mohou mít mnoho podob I když to samozřejmě všude nevypadá takhle idylicky, existuje spousta důkazů, že to jde. Vloni se už posedmnácté uskutečnila soutěž o titul Vesnice roku, v níž se


Cesta z města V Johaně a Lukášovi Hrabalových začal před časem sílit pocit, že město pro ně není vhodným místem k životu. Když jim pak s dcerou začalo být v dvoupokojovém bytě těsno, řekli si: „Teď, nebo nikdy.“ Z Prahy do Chřibské „Moje rodina v Chřibské vlastnila chalupu, na niž jsem od dětství jezdil. S manželkou jsme se rozhodli, že nebudeme shánět něco jiného, když existuje dům na venkově, k němuž máme vztah, a který navíc potřebuje rekonstrukci,“ říká Lukáš. Jak vyřešit práci „Pracuji jako redaktor a textař na volné noze a k tomu potřebuji jen počítač, připojení na internet a mobil. Nebýt toho, odpovídající uplatnění bych tu asi hledal obtížně.“ Přijmou starousedlíci „náplavy“? „V oblasti bývalých Sudet je náplava skoro každý a téměř nikdo tam nežije déle než od roku 1945. Kromě toho do Chřibské naše rodina jezdila od 60. let, takže jsem pro místní nebyl neznámou tváří.“ Osobní pozitiva a negativa „Největšími přínosy jsou krásná příroda v okolí, čerstvý vzduch, větší životní prostor a klid. Jako faktory na opačném pólu bych uvedl horší dostupnost pro nakupování a kulturní či společenské vyžití nebo zmíněnou nezaměstnanost.“


téma

Plusy a minusy života na venkově

svými úspěšnými aktivitami chlubí obce, jejich představitelé a obyvatelé. O dva miliony korun, které vítěz získá od ministerstva pro místní rozvoj, bojovalo přes tři sta vesnic. Porota nakonec první místo přiřkla Komni na Uherskohradišťsku, která zaujala svým důrazem na zachovávání tradic. Místní například při fašanku stále dodržují šavlový tanec a na svátek svatého Josefa chodí všem oslavencům vyhrávat kapela. Tradice ale nemusí mít jen „krojovanou“ podobu, spontánně vznikají i její moderní varianty jako třeba ve Skaličce, kde se staly závody dračích lodí společenskou událostí pro všechny věkové skupiny. A právě při takovýchto akcích se utváří to správné jádro vesnice, které společně usiluje třeba o likvidaci černé skládky v lese, rozšíření počtu autobusů do krajského města, opravu chátrající kapličky nebo nové šatny pro místní fotbalisty.

■ ■ ■ ■ ■

Venkov doménou moderní architektury? Ani to už dnes nemusí být nemožné

■ ■ ■

Klání nejlepších vesnic: www.vesniceroku.cz

12 | 13

k dyž chcete vidět les, nemusíte jezdit půl hodiny autobusem všechny řemeslné práce lze domluvit v místní hospodě v létě se nesmažíte na rozpáleném balkonu, ale lehnete si do trávy pod strom o   svých sousedech víte víc než jméno na zvonku znáte původ toho, co si vypěstujete na své zahrádce

 ři troše smůly můžete mít pod oknem sousep dovic hnůj z a velkoměstskou kulturou musíte dojíždět nebo čekat, která kočovná společnost k vám zavítá jestli se v zimě dostanete do práce, je sázka do loterie – buď silničáři cestu protáhnou, nebo ne sousedé toho o vás vědí víc, než vám může být milé zapomeňte na exotické chutě, v místním obchodě až na výjimky asi kokosové mléko a set na suši neseženete


Klub biatlonu Elán Zruč založen: 1990 počet závodníků: 13

Trénuje, vyřizuje administrativu a shání sponzory Odmala cvičila v místním Sokole, pak se věnovala gymnastice a atletice. Dnes je Věra Bystřická trenérkou biatlonu a zároveň předsedkyní západočeského klubu Elán Zruč. Tyto aktivity ale vykonává vedle svého běžného zaměstnání, takže není divu, že v sezoně nemá jediný víkend volný. Letní formu biatlonu poznala díky synovi, který do klubu vstoupil už v roce 1998. „Zpočátku jsem jako většina rodičů pomáhala především s dopravou na závody, brzy se přidala účast na letních soustředěních a trénincích, samozřejmostí se stala i výpomoc s administrativou klubu,“ vypráví. Během několika let tomuto krás-

nému sportu propadla. Když v roce 2009 náhle zemřel zakladatel klubu Jozef Fabišík, rozhodla se v jeho práci pokračovat. Sladit a zkoordinovat všechny aktivity se zaměstnáním a samozřejmě také péčí o rodinu a domácnost není vždycky úplně jednoduché. „Když ale stojí některý z našich svěřenců ‚na bedně‘, zapomenu na všechny starosti a říkám si, že za tyhle chvíle to stokrát stojí,“ přiznává. Aby mohl být klub v biatlonu konkurenceschopný, potřebuje kvalitní vybavení. „Proto se snažíme získávat co nejvíce prostředků od sponzorů. V loňském roce jsme peníze od společnosti ČEZ použili na nákup malorážných pušek pro stále se rozrůstající dorostenecké družstvo,“ popisuje Věra Bystřická.

podívejte se na videoreportáž ze závodů na www.stava.cz


téma

Technické skvosty zvou k návštěvám Podle průzkumu společnosti SANEP tráví téměř dvě třetiny Čechů svou dovolenou na území naší republiky. Nedivme se, i v Česku je stále co objevovat. Přinášíme vám několik tipů na místa, která byste při svých cestách neměli vynechat. Jsou totiž přímo u turistických tras a zaujmou malé i velké návštěvníky. 1 2

Největší div České republiky se skrývá v Jeseníkách

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně leží v katastru obce Loučná nad Desnou a u svého jména má zapsáno hned několik „nej“. Je největší reverzní vodní turbínou v Evropě, elektrárnou s největším spádem i instalovaným výkonem v České republice. Když v roce 2005 volili čtenáři iDnes v anketě sedm divů České republiky, předstihly Dlouhé stráně takové stavby jako Ještěd a Pražský hrad a staly se jednoznačným vítězem. Nahlédnout můžete přímo do útrob elektrárny, pro návštěvníky trpící klaustrofobií je na stěnách přístupového tunelu instalována výzdoba podle rady psychologů, při jejímž sledování by měli na své potíže zapomenout.

Historická elektrárna Spálov opět přístupná turistům

Riegrova stezka vede od soutoku Jizery s Kamenicí přes romantické kaňony podél řeky až do Semil. Červená značka začíná hned u vlakové zastávky Spálov, stačí ujít jen pár desítek metrů a spatříte technickou raritu zdejšího kraje. Vodní elektrárna Spálov byla uvedena do provozu v roce 1921. Voda je od jezu Bítouchov přiváděna 1,32 km dlouhou raženou štolou a 0,55 km dlouhým krytým úbočním kanálem do vodního vyrovnávacího objektu. Elektrárna prošla v březnu 1998 celkovou modernizací a dnes je vedena jako technická památka. Už třetím rokem je elektrárna přístupná i turistům.

3

Čeňkova pila letos slaví sto let

Osada Čeňkova Pila je východiskem naučné stezky Povydří. Právě na tomto místě, odkud se dříve plavilo dřevo, zřídil v polovině 19. století významný pražský podnikatel Čeněk Bubeníček vodní pilu a sklad dřeva. V roce 1908 prošla pila modernizací a byla zde instalována tři vodní kola – dvě pomáhala při zpracování dřeva, třetí sloužilo pro pohon dřevoobráběcích strojů. Dodnes funkční elektrárna rovněž spadá do evidence památkově chráněných objektů. Jen o kousek dál byla v roce 1937 zahájena stavba další vodní elektrárny Vydra. Nyní je v její budově instalována výstavní expozice Šumavská energie o historii i současnosti využívání šumavských vodních zdrojů.

2 Spálov

50°37'58"N 15°18'06"E

3

14 | 15

Čeňkova pila

49°06'35"N 13°29'37"E

1 Dlouhé stráně

50°04'30"N 17°09'34"E


Získejte podporu i pro svůj projekt.

Pomoci mohou firmy A

by se venkov mohl dále rozvíjet, potřebuje peníze. Hodně peněz. Kde je vzít? Finance do regionů stáje ještě proudí z Evropské unie, ale je to vždy běh na dlouhou trať a spousta papírování. Samozřejmě existují i státní instituce věnující se podpoře venkova, od nich však nějaké příspěvky získají spíše obce než parta nadšenců, která se rozhodne uspořádat koncert nebo opravit památku. Co tedy zbývá právě těmto nadšencům? Naděje se skrývá v oslovení firem, které v kraji působí a považují za slušnost tady část svého zisku zpětně investovat. „Firemní podpora regionů vychází mimo jiné z předpokladu, že právě místní organizace nejlépe vědí, na co jsou peníze nejvíc potřeba. Žádosti o nadační příspěvek jsou posuzovány z hlediska potřeb konkrétní oblasti, detailní znalost místních podmínek je zárukou účelného využití poskytnutých prostředků,“ potvrzuje mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Michaela Jirovcová. A seznamy podpořených projektů opravdu ukazují, že co region, co obec nebo komunita, to jiné potřeby. Ve východních Čechách například byla za příspěvek ČEZ opravena dlážděná cesta v Suchovršicích, v Trnávce došlo na rekonstrukci veřejného osvětlení, Středočeši potřebovali sponzorovat dokončení stavby velkých varhan na Svaté Hoře nebo vybudování a vybavení informačního centra v Solenici. Severočechy v minulém roce zaujal projekt Stromy 2011 určený na koncepční ozelenění měst a obcí – každá třetí došlá žádost byla právě z tohoto kraje. Na severní a střední Moravě pochází tradičně největší počet žádostí o podporu z oblasti pomoci potřebným, zdravotnictví, vzdělávání a kultury. Když si letos široká veřejnost mohla vybrat, který projekt by měla Nadace ČEZ v kraji podpořit, zvítězil v anketě „Vaše volba“ Hospic sv. Lukáše. Zařízení si díky příspěvku ve výši 500 000 korun nakoupí vedle dostatečného množství zdravotnického materiálu také potřebné antidekubitní matrace, vozíky nebo přenosná umyvadla na mytí vlasů.

Jaká je pravděpodobnost, že se svým projektem uspějete? Poměrně velká. Jen vloni podpořila Skupina ČEZ téměř 1500 projektů, což vychází přibližně na 200 projektů za region, v němž působí. „Každým rokem se ovšem počet žádostí o sponzoring zvyšuje a i nabízené projekty jsou stále kvalitnější. Výběr tak není úplně jednoduchý, a přestože již po několik let vedeme český nezávislý žebříček objemu rozdělených finančních prostředků na sponzoring, nejsme schopni veškeré došlé žádosti uspokojit,“ popisuje své zkušenosti Michaela Žemličková, manažerka útvaru PR Skupiny ČEZ. Větších firem, které svou společenskou odpovědnost směřují do regionů, je daleko víc. Třeba se v nich najdou peníze i na ten váš projekt. Za zkoušku to rozhodně stojí.

více na www.cezregiony.cz


téma Rozhovor

koukněte se na petru v akci na www.stava.cz

16 | 17

text: Jiří Xxxxx Holubec Xxxxxx foto: Profimedia Xxxx Xxxxxxxxx


Petra Kvitová

Vedle Navrátilové se ještě nevidím „Rok 2011 symbolizuje vzestup někoho, koho až na největší znalce ještě před deseti měsíci téměř nikdo neznal.“ Tak uvedl v loňském roce britský deník Daily Mail článek o zázraku jménem Petra Kvitová. Přestože si dnes na nedostatek popularity Petra nemůže stěžovat, působí stále skromným dojmem člověka, který ví, že úspěchy nepřicházejí zadarmo a stojí za nimi především neustálá dřina. Tenisu se věnujete odmalička. Kdy jste poznala, že se mu chcete věnovat naplno? Tak to si přesně nevybavím. V tenisovém prostředí jsem vyrůstala a pohybovala jsem se v něm neustále. Tenis hráli mí dva bratři, otec je trénoval a já jsem se na ně jako úplně maličká holka chodila dívat na kurty. Přišlo mi to jako úplná samozřejmost. Nikdy jsem vlastně nepřemítala o tom, že bych dělala něco jiného.

Kdybych nehrála tenis? Možná bych učila děti ve škole.

Jaké byly vaše začátky v klubu v Prostějově, kde jste najednou stála na kurtu s Lucií Šafářovou a Tomášem Berdychem? To byl možná ten zásadní okamžik, kdy jsem tenis začala dělat naplno. Tatínek mi dal nenahraditelné základy, ale v Prostějově to byla škola profesionality. Měla jsem ohromné štěstí, že jsem přišla do klubu, kde přede mnou vyrostly hvězdy jako právě Tomáš nebo Lucie. Mohla jsem tak využívat vyzkoušené know-how, nikdo se mnou neexperimentoval, všichni věděli co a jak. V jednom rozhovoru jste řekla, že se nepovažujete za talent od přírody, ale že jste „všech svých výsledků dosáhla díky píli a dřině“. Opravdu je to tak? Když jsem to řekla, tak to musí být pravda (směje se). Ale vážně, opravdu nejsem ten šťastlivec, který na co sáhne, to se mu daří. Vše si musím odpracovat a oddřít, postupovat od jedné mety k další, vyšší. Dělala jsem to tak odmala a stejně to vnímám i dnes na turnajích. Nepočítám místa

na žebříčku, nedívám se, jak je rozlosovaný pavouk, jdu zápas od zápasu. Zatím se to vyplácí a myslím si, že to není na škodu. Člověk si úspěchu o to víc cení, když ví, co všechno pro něj musel udělat. Znamená to, že když si usmyslíme něčeho dosáhnout, tak záleží jen na našem vlastním úsilí, jestli se nám to opravdu podaří? Tak jednoduché to není. Úsilí je jeden z mnoha kamínků, které musí zapadnout do celkové složité mozaiky. Určitě potřebujete mít kolem sebe správné lidi. Je potřeba být zdravý, vyhýbat se zraněním. No a hrozně moc dělá i štěstí. Třeba při rozhodujících míčích, kdy o autu rozhodují milimetry. Přesto musí existovat ještě nějaká další vlastnost, která v konečném důsledku přebije výhodu „talentů od přírody“, jak se to povedlo vám v Memphisu, kde jste porazila Venus Williamsovou a dala jste tak o sobě vědět tenisovému světu. Čím jste ji tenkrát předčila? Snad jsem ji překvapila. Ona nečekala, že by se mnou mohla prohrát. Byla jsem tehdy nejníže postavená hráčka na žebříčku, která ji kdy porazila. Já tomu naopak věřila. Přes porážku Williamsové a fakt, že jste se na konci roku 2008 dostala mezi prvních padesát hráček WTA, jste zůstávala spíše v pozadí a mluvilo se víc o Nicole Vaidišové a Lucii Šafářové. Jak na tu dobu vzpomínáte


téma Rozhovor

V roce 2011 jste toho prožila tolik, že by to vystačilo na několik let. Co vám z té mozaiky Wimbledon, prezident, rozhovory pro Vogue atd. zůstalo nejvíc v hlavě? Určitě Wimbledon a vše s ním spojené. Potom další skvělé tenisové akce, na kterých jsem v tom roce byla – Masters v Turecku, a hlavně Fed Cup v Moskvě. Z mimotenisových akcí byl super Zlatý slavík. Když mi celá Státní opera tleskala vestoje, šel mi mráz po zádech. Na internetu jsem v jednom kuse narážel na diskuse a hlasování, jestli letos „budete jedničkou“. Jak to vidíte vy? A jak důležité je „být jedničkou“? Bylo by to prima, ale není to můj hlavní cíl. Jak už jsem řekla, jdu zápas od zápasu. Když je všechny odehraju dobře, povede se i to.

INFO Petra Kvitová (* 8. března 1990) Tenisu se věnuje od čtyř let. Začínala pod vedením svého otce Jiřího Kvity v TJ Fulnek. Během své dosavadní kariéry vyhrála 7 turnajů série WTA. V roce 2011 získala první grandslamový titul ve Wimbledonu, o čtyři měsíce později vyhrála Turnaj mistryň a vzápětí přidala týmové vítězství za Českou republiku ve Fed Cupu. Je držitelkou ocenění Sportovec roku 2011 a po vítězství ve Wimbledonu jí radnice ve Fulneku udělila jako druhému člověku vůbec čestné občanství (prvním byl Jan Amos Komenský).

v porovnání s dneškem, kdy se od vás „očekává vítězství“? Jak na to vzpomínám? V dobrém. Tlak médií a pozornost okolí není něco, co bych si užívala, či snad dokonce vyhledávala. Myslím si, že každému je určeno jeho období slávy a že je dobře, když se dostane na víc úspěšných tenistů z Česka. Moc se neví, že jste v roce 2009 nemohla kvůli zdravotním problémům naplno trénovat. Uvažovala jste tenkrát, co dál s tenisem? V těžkých chvílích se snažím uvažovat co nejpozitivněji. Že bych tenisu zanechala, na to jsem tehdy ani nepomyslela. Spíš jsem se koncentrovala na to, být co nejdřív v pořádku. A představovala si, jaké to bude, až bude vše o. k. a budu moct zase naplno trénovat.

18 | 19

Když o tom mluvíme – co byste dělala, kdybyste nehrála tenis? A čemu se věnujete, když tenis nehrajete? Když nehraju tenis, ráda si jen tak odpočinu doma. Ráda čtu detektivky, ráda se podívám na zajímavý film. A kdybych nehrála tenis? Možná bych učila děti ve škole.

Ať to dopadne, jak chce, nikdo už dnes nepochybuje, že k čtyřce Navrátilová, Mandlíková, Novotná, Suková přibylo jméno Petra Kvitová. Jak se cítíte v takové sestavě? Já se tam ještě nevidím. Myslím si, že k tomu, abych se do ní dostala, je potřeba ještě nějaké zápasy vyhrát. Jinak si všech zmíněných dam nesmírně vážím a mám respekt k jejich úspěchům. Sama vím, jak těžké muselo být jich dosáhnout. A jak se cítíte vedle Jana Amose Komenského, který je kromě vás jediný čestný občan Fulneku? Asi podobně jako každý další člověk, který ve Fulneku žije. Ocenění

2010 Nováček roku (WTA) Nejlepší tenistka roku a největší posun na žebříčku WTA (Zlatý kanár) 2011 Mistryně světa ve dvouhře (ITF) Nejlepší hráčka roku (WTA) Hráčka s největším zlepšením (WTA) Cena Karen Krantzckeové za sportovní chování (WTA) Cena fanoušků za největší pokrok (WTA) Sportovec roku České republiky Zlatý kanár a hráčka roku


JDEME VÁM POMÁHAT. ROZHODNĚTE KAM. Chcete zlepšit život ve vašem kraji? Společnost ČEZ pomůže ve všech sedmi regionech České republiky a podpoří projekty, které si sami zvolíte. Tešíme se na vaši volbu!

HLASUJTE NA WW

Z W.CEZREGIONY.C

7 oblastí: tví  zdravotnic  kultura  vzdělávání sportovní hřiště  dětská a třebným  pomoc po ostředí  životní pr  sport www.cezregiony.cz

7 regionů: Čechy  východní chy Če í  západn a Vysočina a av  jižní Mor orava  severní M chy  střední Če chy  severní Če y  jižní Čech

JSME S VÁMI JIŽ 20 LET. LETS VÁMI. SKUPINA ČEZ ČEZ JSME SKUPINA


pelíšky

text: Šárka Dumbrovská foto: Profimedia

Stěhujeme se na zahradu V dnešní hektické době oceníte více než kdy jindy bydlení s vlastní zahradou. Tady si nejlépe odpočinete, dobijete energii a posedíte s přáteli. S dobře zvoleným přístřeškem si navíc tenhle luxus můžete dopřát vlastně v každém počasí.

Z

ahrada mění svou tvář téměř paralelně s dobou, v níž žijeme. Od biblické rajské zahrady přes ohrazené zahrady představující místo klidu a duchovní inspirace v době středověku po přírodní okrasné zahrady, které se staly důležitým doplňkem šlechtických zámků za renesance. Jejich stvořitelé je často a rádi obohacovali o sochy, altány, pergoly či terasy, okrasné i funkční prvky, které se s oblibou používají dodnes. Veřejnost míří do parku Opravdový rozmach zahradního umění nastal v období baroka a romantismu. Právě v 18. století se také poprvé setkáváme s pojmem zahradní architektura. Tvůrci zdánlivě divokých anglických parků nebo geometrických francouzských zahrad do nich projektovali postavení a moc tehdejších majitelů. Změna nastala koncem

20 | 21 X

19. století, kdy okázalost okrasných zahrad s rozvojem průmyslu ustoupila potřebám městského člověka. Paláce nahradily domy s ovocnými sady či vinicemi, vznikají městské partery a veřejné parky. Přírodě blíž V posledních letech se zahrada stala skutečně důležitou součástí našich životů. Snažíme se sem přesouvat práci i zábavu, abychom byli blíže k přírodě. Díky technologickému pokroku dnes již není problém vzít si na zahradu notebook nebo mobil a věnovat se práci či studiu. Je jen na vás, jak si svou zahradu zařídíte. Vybírat můžete mezi altánem, stanem, pergolou či jednoduchou markýzou. I když často nejde o větší investici jako v případě domu samotného, nechte si poradit od zahradního architekta, který ví, co bude dobře fungovat i vypadat.

Dnes již není problém vzít si na zahradu notebook nebo mobil a věnovat se práci či studiu.


TIPY

1

Než začnete realizovat vlastní zahradu, měli byste si ujasnit způsob a míru propojení s interiérem domu. Lze volit přímé optické a funkční napojení interiéru na exteriér, a zrušit tak veškeré jejich hranice, nebo propojit dům se zahradou nekrytou či krytou terasou, anebo se rozhodnout pro jasné oddělení domu a přírody. Nejčastějším venkovním prostorem, na němž se odehrává rodinný život i společenské aktivity, je terasa. Má charakter pochozí upravené plochy, nejčastěji v dřevěné či kamenné úpravě, a slouží jako základna na rozhraní domu a zahrady. Jednoduchý způsob, jak si zhotovíte elegantní palubu, je uložení dřevěného roštu do štěrkového lože. Nejrozšířenějším přístřeškem současných zahrad je pergola. Dokáže členit prostor, vytvořit soukromí, chránit před sluncem i deštěm a v neposlední řadě má i dekorativní význam. Podobnou funkci jako pergola plní také altán. Poskytne vám různý stupeň ochrany a zajistí ideální rozhled tím, že odfiltruje nežádoucí výhledy, a naopak akcentuje atraktivní. Na rozdíl od pergoly je tvořen pevnou podlahou a stěnami.

2 Přemek Podlaha

Podívejte se sousedům za plot Jaké zkušenosti máte s umísťováním altánů nebo pergol na zahrady? Dost často je vidět bezradnost, majitelé rodinných domů a zahrad nemyslí na budoucnost a časem jim bývá líto, že tu stavbu nepostavili kousek dál. Chce to přemýšlet o budoucnosti. Myslím si také, že šikovných zahradních architektů s dobrými nápady máme dnes dost. Kdyby lidé využívali jejich služeb, možná by si ušetřili v budoucnu mnohá trápení. Vzpomenete si na nějakou kuriozitu z natáčení Receptáře? Koncem 80. let jsem pomáhal propagovat skleníky z lahví, můj pořad pak poněkud poznamenal architekturu české vesnice. Tím, že byl stavební materiál nejdřív úplně zadarmo, zdálo se nám to tehdy zajímavé. Bohužel, naši diváci se do těchto staveb pustili, aniž chtěli pěstovat citrusy, k čemuž stavba sloužila, ale sázeli v ní zeleninu. A ta jarní pak obsahovala více dusičnanů, než má zelenina mít. Co byste čtenářům doporučil, než začnou plánovat vlastní zahradu? Najít si literaturu, leccos najdou i v Receptáři prima nápadů. Podívat by se měli i sousedům za plot, co se jim tam daří, a co ne, a nepouštět se do projektu stylem pokus–omyl.

3 4


téma ve formě

text: Jana XxxxxTrundová Xxxxxx foto: Profimedia Xxxx Xxxxxxxxx

Všichni do plavek Bojíte se vyrazit na koupaliště, protože máte pocit, že se se svou postavou nemůžete svléknout do plavek? Buďte v klidu. Plavky, to nejsou jen bikiny, ve kterých se Brigitte Bardotová v dobách své největší slávy proháněla po plážích Saint-Tropez. Existují i takové, které nějaké to kilo navíc dokážou zamaskovat, nebo z něj dokonce udělat přednost.

T

rendy na sezonu 2012 jsou jasné. Odstíny ostré nebo tělové, černá doplněná tóny písku a koření, námořnické pruhy doplněné červenou, ozdoby, včetně bižuterie a mašlí, nabírání bohaté, střihy nohaviček méně vykrojené a pozor, u jednodílných plavek vsadky z odlišných materiálů. Tohle všechno vám pomůže cítit se v plavkách dobře. Štíhlá až na kost Dívky s vysportovaným tělem to mají jednoduché. Štíhlá postava snese víceméně vše, vyloženě pro ni však bylo stvořeno zavazování za krkem, špagetová ramínka, miniaturní bikiny a barvy zářící jako maják na pobřeží. Pokud má majitelka takové postavy pocit, že by to chtělo trochu výraznější poprsí, pomůže jí jeden z trendů tohoto roku – řasení. Začalo se objevovat už loni, letos ho bude

22 | 23

Každá postava si své plavky najde


Investujte do kvalitních plavek, které rychleji schnou a vydrží vám déle než jednu sezonu. ještě víc. Hodně štíhlé až vyhublé postavě zalichotí také velké zakulacené vzory, pozor na geometrii v ostrých partiích. Ideální jsou květiny a nově i ovoce, příliš kostnaté boky zaoblí nařasená sukýnka. Optický klam, přítel boubelek Pro trochu větší bříško a širší boky se hodí průstřihy a vsadky z odlišného materiálu, dobře je skryje tmavý podklad s kontrastními vzory, které tříští velkou plochu. Tady můžete doslova čarovat, samozřejmě za dohledu spolehlivé kamarádky nebo příjemně kritické prodavačky. Rozložitější postava opticky zeštíhlí také v jednodílných tmavších plavkách se světlejším pruhem uprostřed. Může mít i zvlněný pruhovaný vzor. Jen pozor na základní barvu. Nazlátlá kůže vynikne v módních hnědých odstínech, méně opálená si ale žádá spíše černou, tmavě modrou nebo fialovou. Hodně dělá také zavazování, ramínka a podprsenka. Za krkem by měly zavazovat plavky kromě štíhlých také ženy plných ňader, výraznějšího pasu a ramen. Potřebují ovšem modely s vyztuženou podprsenkovou částí. Další možností jsou pro ně ramínka širší, která se nezařezávají do kůže. Ta ostatně svědčí i ženám s tvary příjemně oblými až věstonickými, posledně jmenovaným lichotí hlavně splývavé pareo (šátek zavázaný kolem pasu jako sukně). Sukýnka sluší slečinkám Mladším dívkám a ženám s nohama až do nebe sedne třeba sukýnka typu baleríny, majitelky silnějších hýždí na ni ale mohou rovnou zapomenout. Jim mnohem víc seknou plavky s nohavičkami, pohodlné a retro. Klidně zkombinované se slamákem nebo vtipným kloboučkem

à la čtyřicátá léta. Silnějším hýždím prostě retrostyl svědčí, naopak by se dámy s podobnou postavou měly důsledně vyhýbat kalhotkám s bočním zavazováním či šněrováním, stejně jako těm s módní bižuterií, která na dané partie zbytečně upoutá pozornost. Aby plavky nezradily Bílá a tenká látka slibuje nelítostné odhalení. Neodoláte-li bělostnému modýlku se zářivými sponami a nehodláte-li vystoupit z vln jako Botticelliho Venuše, vyzkoušejte ho doma ve sprše. Bez podšití všechny plavky nízké gramáže a světlých pudrových odstínů zprůhlední, pro bílou to ale platí nejvíc. Myslete také na to, že co je levné, je i podezřelé. Materiál většinou moc nevydrží, proto raději investujte do kvalitních značkových plavek, u nichž máte jistotu kvalitního materiálu, který rychleji schne a vydrží vám déle než jednu sezonu.

Pravdy a mýty o opalování Vitamin D ze slunce nahradíte potravinovými doplňky. Ano i ne. Přírodní forma je nejlépe vstřebatelná a pobyt na slunci během letních dnů nás nabije na několik měsíců dopředu. Dnes má téměř 60 % populace vitaminu D nedostatek, v chronickém deficitu jsou ženy, děti a senioři. Opalováním si přivodíte dehydrataci organismu. Nesmysl. Stačí dostatečně pít, samozřejmě máme na mysli nealkoholické nápoje. Vůbec nejlepší jsou v tomto ohledu minerální vody. Při potápění krém netřeba. Velká chyba. Pokud nemáte neopren, dostanou vás škodlivé UVA a UVB paprsky i v hloubce kolem půl metru pod hladinou.

Stačí tenká vrstva krému s UV faktorem, jinak bude kůže příliš mastná nebo zanesená bílým filmem. Nestačí. Funguje to tak, že s příliš tenkým nátěrem získáte jen omezenou ochranu, klidně třeba poloviční. Dospělý člověk by měl na jedno natření spotřebovat asi tři polévkové lžíce krému. Při koupi přípravku na opalování si ověřte dobu spotřeby, ať vám vydrží na další rok nebo alespoň na zimní dovolenou. Tak při této radě se dermatologové vesměs osypou. Doba spotřeby slouží ke kontrole, jestli vám prodejce nepodsouvá starý nekvalitní výrobek, nikoli jako záruka jeho „dlouhověkosti“.


Kompas

text: Patrik Balogh foto: Profimedia, Fotobanka.cz

TIP Potěšte tělo i ducha V nádherně opraveném a hlavně funkčním pivovaru Dalešice natáčel režisér Jiří Menzel v 80. letech minulého století slavné Postřižiny. V pivovaru můžete navštívit muzeum, přespat anebo se koncem června rovnou zastavit na Postřižinských slavnostech těla i ducha!

Oslavany kolem a (s) kolem V dálce se rýsují věže dukovanské jaderné elektrárny a pod vámi se blýská hladina Dalešické přehrady. Ze zelené hradby stromů vystupuje zeď romantické zříceniny a kousek od vás se vlní nefalšovaná step. Pohled z druhé nejstarší rozhledny v Česku slibuje turistickou hostinu. 24 | 25


Málokdo to dnes ví, ale nejkvalitnější černé uhlí na Moravě se netěžilo na Ostravsku.

T

echnické divy, v tuzemsku nevídaná přírodní zákoutí, jedinečné historické památky, možnosti pro pořádné sportovní výkony a překvapivě výtečné pivo. Jihozápadně od Brna, nedaleko soutoku řek Oslavy a Jihlavy, čeká na své objevení turistický ráj. Nejlépe si ho vychutnáte ze sedla svého kola.

Energicky po Energetické Turistické centrum téhle oblasti leží v jihomoravských Oslavanech. Pokud z něho vyrazíte na výlet po cyklostezce s trefným názvem Energetická, dozvíte se také spoustu zajímavostí z minulosti i současnosti výroby elektrické energie. Na jejím začátku vás v jižním křídle zámku Oslavany čeká výstava Historie hornictví a energetiky. Další vaše kroky, resp. šlápnutí do pedálů, povedou přes Novou Ves a Senorady do Mohelna, až k mohelenské vyrovnávací přehradě, která se pyšní nádhernou okolní přírodou. Při zpáteční jízdě si na ni určitě udělejte čas. Nyní však pokračujte do Dukovan: nejprve se pokochejte pozdně barokním zámkem a pak už vás čeká první jaderná elektrárna v Česku, kterou můžete vidět nejen zblízka a na vlastní oči, ale také třeba v názorném 3D modelu – pokud navštívíte místní informační centrum. Reaktory, ukládání použitého paliva a další témata spjatá s jadernou energetikou vám zde osvětlí, ale pak budou naopak „mlžit“. Tedy v mlžné komoře, kde můžete spatřit stopy záření, které je součástí našeho přirozeného prostředí. Nějaká ta mlha se možná bude vznášet i nad vaší další zastávkou – přehradou Dalešice. Přírodní krásy ale brzy nahradí povznášení ducha v infocentru stejnojmenné přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. Při následném dvoukilometrovém stoupání k rozhledně Babylon se připomene zase tělo. Nejvyšší bod celé trasy vám dá zabrat, pak už následuje sestup (snad ne pád!) směrem zpět na Mohelno. Pokud už máte informací dost nebo vás technická stránka výletu nezaujala, určitě se

to podaří přírodní rezervaci s roztodivným názvem Mohelenská hadcová step. Pozor, toto chráněné území nemá s hady nic společného, i když tu nějaké potkat můžete. Hadec je totiž hornina, která tvoří podloží téhle přírodní památky a akumuluje teplo. Tohle místo patří mezi nejteplejší a nejsušší u nás a pyšní se na Česko nečekanou květenou a zvířenou. Ještě se pokochejte nádherným výhledem na meandr řeky Jihlavy a jí obtékaný terénní výběžek zvaný Čertův ocas a pak se vydejte na cestu zpět do Oslavan. I tady se fáralo Málokdo to dnes ví, ale nejkvalitnější černé uhlí na Moravě se netěžilo na Ostravsku, ale právě tady, v rosicko-oslavanském revíru. Černé zlato se tu sice od roku 1994 už netěží, ale připomínek hornické minulosti najdete ve zdejším mikroregionu Kahan doslova haldy. Těžní věže, areály zaniklých dolů, prohlubně a zbytky budov si můžete prohlížet například v obcích Babice u Rosic, Zastávka nebo Zbýšov. Poslední jmenovaná se pyšní ještě další specialitou a tou je Muzeum průmyslových železnic. Pokud se rozhodnete na úzkokolejné lokomotivy a vagony podívat, zabijete dvě mouchy jednou ranou, neboť tahle expozice se nachází přímo v areálu zaniklého dolu Jindřich.

Zvedněte kotvy Od konce dubna funguje na Dalešické přehradě pravidelná lodní doprava. Loď Horácko pendluje každou sobotu a neděli mezi zastávkami Kramolín, Dalešice, Autokemp Wilsonka, Třesov a Koněšín, o prázdninách pak třikrát denně i ve všední dny.

Profily skvělých cyklistických tratí na www.stava.cz

z Prahy: 2 h z Ostravy: 2 h z Brna: 0,5 h

Zbýšovská úzkokolejka vznikla díky partě nadšenců, kteří ji ve volném čase přestavěli z tratě, po které převážely uhlí hornické vozíky


Kompas

Minulé i současné Mikroregion Kahan ale nabízí rozhodně víc. Naleznete zde i mnoho historických památek – v Lukovanech románský kostel sv. Václava nebo v Příbrami kapli sv. Floriána a Panny Marie, která má tvar Noemovy archy. V Rosicích zase renesanční zámek a kostel sv. Martina. Máte-li chuť na něco dobovějšího (a vlastně i něco dobrého), přijeďte do Rosic na Česnekové slavnosti nebo Dýňobraní. I další místa Kahanu nabízejí vyžití v poněkud modernějším stylu a propojují tak minulé se současným: ve starobylé obci Zakřany ze 14. století to staré reprezentuje zděná kaple postavená „ke cti a chvále svatého Donáta“, to nové každoletní závod motocyklů „Fechtl cup“ nebo srpnová „pouť“ s vystoupením místních mažoretek. Ve zmíněné Příbrami na Moravě zase v červnu proslavená neckyáda na místním rybníku. Jak už to tak vypadá, to svoje si tu najde snad opravdu každý.

3   Templštejn 49°05'26"N, 16°14'55"E

Pro romantiky Nejlepší variantou pro všechny zamilované je rozhodně Pivovarská cyklostezka. Kde jinde než ve stínu pípy se dají šeptat něžná slůvka... Ale vážně. Výtečné pivo sice můžete ochutnat v historické krčmě zámeckého pivovaru v Oslavanech nebo stylové restauraci pivovaru Dalešice, ale jinak trasa vede krásnou krajinou se spoustou klidných a romantických zákoutí, kde je tak snadné se zasnít.

2   Dalešice 49°08'37"N, 16°05'41"E

1  Kralice nad Oslavou 49°11'51"N, 16°12'13"E

Pro rodiče s dětmi Lákavá je především Stezka permoníků. Ve Zbýšově se můžete svézt parním vláčkem, v Náměšti nad Oslavou zjistíte, jak se žilo na zámku, a v Kralicích zase uvidíte, jak se tiskla první česká bible. A to není zdaleka všechno. Permoníci vás vezmou jak do staré štoly, tak na pořádnou koupačku s tobogánem.

Náměšť

nad Oslavou

1

Kralice nad Oslavou

Pro sportovce Kdo si chce užít pořádný krpál a trochu se vypotit, ten ať zvolí Templářskou stezku. Za vynaložené úsilí bude odměněn zříceninou Templštejnem a ke konci i hospůdkou na zámku v Hrubšicích. A nebojte se, kdyby vám na cestě došly síly, dá se i zkrátit přes několik „únikových“ rozcestí.

Rosice

Zbýšov

2

Dalešice

Oslavany

3

Templštejn

Ivančice

Dukovany

Dukovany 49°05'28"N, 16°08'45"E

26 | 27

Moravský Krumlov Oslavany 49°07'35"N, 16°19'49"E


ELEKTŘINA A PLYN. SPOLEČNĚ OD ČEZ. ČEZ je spolehlivým dodavatelem elektřiny, od kterého můžete nyní odebírat také plyn. Přejít k nám je jednoduché, vše totiž rádi a zdarma vyřídíme za vás. Pro více informací volejte Zákaznickou linku 840 840 840 nebo navštivte www.cez.cz/plyn.

www.cez.cz/plyn

JSME S VÁMI. SKUPINA ČEZ


témapokličkou Pod

text: Barbora Urbanová foto: Michal Matyáš

Štika na grilu

Při nákupu sledujte, zda má ryba jasné oči, červené žábry a pevné maso. Neměla by páchnout rybinou ani být slizká. Jan Havel šéfkuchař restaurace Zvon

Grilování se pomalu, ale jistě stává českým národním sportem – asi jako kdysi chalupaření či kutilství všeho druhu. Jen co se na jaře trochu umoudří počasí, vytahujeme gril a všechny potřebné propriety a na podzim se jich jen neradi vzdáváme…

G

rilování představuje v zásadě nejjednodušší a nejpřímější způsob úpravy pokrmů. Prostě položíte kus masa nebo třeba zeleniny nad plameny a počkáte, dokud není hotovo. Pravda, tak jednoduché to přece jen není: potřebujete dobrý gril s příslušenstvím a přinejmenším elementární zkušenosti s jeho obsluhou, protože různé typy grilů vyžadují odlišné zacházení. Cestu k lahodnému výsledku vám do značné míry usnadní také volba surovin. Když klobásy, tak poctivé, v nichž maso neválcují mouka nebo sója. Zelenina je ideální sezonní a u masa i ryb hraje samozřejmě roli čerstvost – na předpřipravené marinované polotovary raději zapomeňte, marináda není nic tak složitého, abyste ji nezvládli připravit sami. Navíc se zejména při přípravě ryb docela dobře obejdete i bez ní, třeba takové filátko ze štiky v podání Jana Havla, šéfkuchaře českobudějovické restaurace Zvon, se griluje tzv. nasucho.

28 | 29

„V naší restauraci připravujeme jídla z čerstvých surovin od malých jihočeských farmářů a vás bychom rádi inspirovali k něčemu podobnému. Využijte toho, co vám roste na zahrádce, nebo zeleninu nakupte na trhu. Sežeňte si poctivý selský jogurt a domácí špek. Pokuste se také koupit čerstvou českou štiku. Tu by neměl být problém sehnat kdekoli, kde prodávají české ryby,“ říká Jan Havel. A jak ji upravit? Vyzkoušet můžete třeba grilované filátko s listovým salátem, omáčkou z jogurtu a řeřichy a grilovaným rajčátkem. Až budete nakupovat rajčata, vyberte ta zralá, ale stále ještě pevná. Listové saláty zkombinujte podle fantazie – hodit se bude třeba ledový salát, polníček, hlávkový salát, salát dubolistý (dubáček), rukola, ale i čekanka. Kupte také čerstvý tymián, řeřichu a český česnek. Výsledek bude stát za to!

mrkněte na videorecept na www.stava.cz

Grilované filátko ze štiky 40 min.

83 Kč/porce

Potřebujeme 800 g filetů ze štiky, čerstvý tymián, domácí špek, 2 rajčata, 250 g selského jogurtu, 2 misky řeřichy, 2 stroužky česneku, šťávu z půlky citronu, 800 g různých druhů listových salátů, sůl a pepř Postup přípravy Štiku očistíme od šupin, nařízneme ji na hřbetu u páteře a nožem jedeme po kostech tak, abychom je „cítili“. Zařízneme u ocasu, odstraníme hlavu a zbude nám filet. Filety rozdělíme na porce, osolíme a opepříme. Péct je budeme nasucho na dřevěném uhlí, grilovací mřížku potřeme špekem, aby se nepřichytily. Pečeme nejdříve na straně s kůží, poté opatrně obrátíme, aby se nepotrhaly. Na závěr rybu posypeme tymiánem. Rajčata rozpůlíme, osolíme a opepříme a poté je grilujeme – nejprve řeznou plochou dolů, poté i z druhé strany. Jogurt utřeme s jemně nasekanou řeřichou, rozetřeným česnekem a dochutíme solí, pepřem a citronovou šťávou. Saláty vypereme, natrháme na kousky a rozložíme na talíř. Navrch položíme rybu a grilované rajčátko. Doplníme jogurtovou omáčkou a podáváme s domácím chlebem.


vyzkoušejte originál www.zvon-cb.cz

restaurace zvon

48°58'26"N, 14°28'28"E


Rozum v hrsti

text: Petr Holeček ilustrace: CZ Media Interactive

Z hlubin země až k vám domů Trh s plynem se mění. Státy objevují v podloží skryté rezervy plynu v břidlici. Zároveň k Evropě přirážejí tankery se stlačeným plynem LNG, a obeplouvají tak zavedené plynovody. To všechno mění ceny a zásoby plynu.

P

řichází zlatý věk zemního plynu, jakási doba plynová. Podle zprávy Mezinárodní energetické agentury z roku 2011 by mohly celkové zásoby zemního plynu stačit na více než 250 let. Zásoby méně známých zdrojů plynu, jako břidlicový plyn, plyn ze skalních ložisek a metan vázaný na černouhelné sloje, jsou stejně velké jako zásoby konvenčních zdrojů proudících plynovody z Ruska nebo Norska. Poměrně nedávno objevené zásoby plynu ovlivňují jeho celkovou cenu, protože je ho náhle přebytek. A odborníci vědí, že se nyní nevyplatí vstupovat do dlouhodobých kontraktů s dodavateli. Například ČEZ jako jeden z „alternativních“ dodavatelů zemního plynu není vázán žádnými dlouhotrvajícími smlouvami na nákup této komodity z Ruska. To mu umožňuje reagovat na nabídky, které vycházejí z nejvýhodnější ceny na trhu.

trhu navíc ruskému a norskému plynu přiváděnému plynovodem konkuruje ještě stlačený plyn, který je do evropské plynárenské soustavy plněn v evropských přístavech.

Sedíme uprostřed pavučiny Česká republika je na využívání plynu a obchodování s ním přímo stavěná. Naše plynárenská soustava je totiž uprostřed evropské struktury plynovodů, což z naší země dělá významného strategického partnera. Plyn se do Česka dostává ze dvou základních směrů, ze severu Německa je přiváděn norský plyn a na východě republiky k nám pak míří plyn z Ruska. Současné plynovody jsou vybaveny možností otočit směr proudění, a tak je k nám v případě nouze technicky možné dopravovat plyn i z Bavorska. Na evropském

Plyn se skrývá v břidlici Dalším silným vlivem, který změnil trh s plynem, je naleziště v břidlici. Poměrně nový fenomén se ujal ve Spojených státech, o těžbě uvažuje Polsko a také Čína. Jak umějí těžaři dostat z podzemí břidlicový plyn? Takzvaným hydraulickým štěpením, kdy se vrtem do velké hloubky vhání štěpicí kapalina složená z vody, písku a přídavných látek. Z roztažených pórů horniny se pak dá čerpat plyn.

30 | 31

Konkurence útočí z moře Právě stlačený (zkapalněný) plyn pěkně zamíchal kartami velkých hráčů v plynařském byznyse. V Evropě se hojně staví LNG terminály vítající tankery napěchované hlavně americkým plynem. Vznikají tzv. spotové trhy, jež ohrožují kontrakty vázané na tradiční způsob distribuce, z čehož samozřejmě profituje zákazník. V Evropě nyní existuje 21 terminálů s kapacitou 172 miliard tun LNG ročně, do roku 2020 díky stavbě dalších vzroste celková kapacita až na 277 miliard tun. To by odpovídalo více než 40 procentům celkové současné spotřeby zemního plynu v Evropě.

VÍTE, ŽE? ■

 ro lodní přepravu P se zemní plyn zchladí na minus 162 °C, přitom se z něj stane kapalina a jeho objem se zmenší 600krát. 60 tankerů se stlačeným plynem dokáže pokrýt roční spotřebu plynu v Česku. Plyn se v některých případech těží až z hloubek kolem 8 km pod povrchem, a to na pevnině i pod mořským dnem. Průměry plynovodů často přesahují jeden metr, například v Česku jsou téměř čtyři stovky kilometrů o průměru 1400 mm. 71,7 % zásob zemního plynu se nachází na pevnině a 28,3 % pod mořským dnem. V podzemních zásobnících máme v Česku zásoby na tři měsíce.


Těžba plynu z břidlic Vrtná věž

Vrtná věž

Těžba plynu z břidlic sestává z kombinace dvou technologií: ■ vytváření vodorovných vrtů, které umožňují z jediného místa pokrýt obrovskou plochu plynného ložiska ■ „lámání“ břidlice pomocí vody s příměsí speciálních gelů a dalších látek, ale také písku a jiných pevných materiálů

Plyn vychází ven Do vrtu je vháněna voda, písek a chemikálie

Praskliny vytvořené tlakem kapaliny

Vrt

Hydraulické štěpení Břidlice s obsahem uhlohydrátů

Páteřní síť plynovodů v ČR


téma fenomén

text: Lukáš Hrabal foto: Profimedia, archiv

Skvělý start kariéry Školní soutěže nejsou jen nezávazným poměřováním schopností žáků a studentů. Vítězství v matematické nebo fyzikální olympiádě otevírá úspěšným řešitelům dveře na vysoké školy a výrazně zvyšuje jejich šanci při hledání pracovního uplatnění. 32 | 33

M

ožnost utkat se se svými vrstevníky na poli přírodních věd mají čeští studenti již desítky let – vždyť fyzikální olympiáda se letos koná už po třiapadesáté, ta matematická dokonce po jedenašedesáté. Nejúspěšnější olympionici, kteří se přes regionální a krajské kolo probojují až do celostátního finále, dostanou navíc možnost reprezentovat Českou republiku v mezinárodním klání. A bývají úspěšní, což dokládají třeba výsledky z loňské Mezinárodní matematické olympiády v Amsterdamu, odkud mladí Češi přivezli jednu stříbrnou a tři bronzové medaile, nebo z loňské Mezinárodní fyzikální olympiády v Bangko-


Kvalitních technických odborníků nikdy nebude dostatek.

ČEZ si své odborníky vychovává Velkou motivací pro pedagogy a studenty, aby se zapojili do olympiád, je také šance zúčastnit se soutěže o Oranžovou učebnu, a získat tak od Nadace ČEZ až 200 000 Kč na zakoupení kvalitních učebních pomůcek a dalšího vybavení učeben fyziky a s ní souvisejících odborných předmětů. Podmínkou přihlášení se do soutěže je, aby se studenti školy zúčastnili krajského kola olympiády. V loňském roce tímto způsobem zvýšilo kvalitu své výuky přírodovědných předmětů liberecké Gymnázium F. X. Šaldy. Více informací na www.kdejinde.cz.

ku, na níž naši reprezentanti posbírali tři stříbrné a dvě bronzové medaile. „Je to pro nás obrovský úspěch, neboť studenti se dokázali prosadit v konkurenci několika stovek soutěžících,“ říká Josef Kubát, předseda Jednoty českých matematiků a fyziků, která olympiády pořádá. S matikou a fyzikou nejdál dojdeš Vítězstvím v tak prestižní soutěži vysílá mladý člověk do světa nepřehlédnutelný signál o tom, že je mimořádně nadaný. To mu dává náskok do dalšího studijního a profesního života. „Olympiády poskytují mladým lidem příležitost vyniknout mezi vrstevníky, pro které jsou většinou matematika a fyzika obtížné a neoblíbené předměty. Dobrá znalost přírodních věd však otevírá studentům možnosti získat v budoucnu zajímavé zaměstnání, protože kvalitních technických odborníků v praxi není a nikdy nebude dostatek,“ konstatuje Hana Krbcová, personální ředitelka Skupiny ČEZ. Právě ČEZ už druhým rokem olympiády podporuje – přispívá na jejich organizaci a třem nejlepším studentům z každého celostátního kola věnuje 10 000 Kč na podporu studia vybrané vysoké školy technického zaměření. „Podporou olympiád dáváme nadaným mladým lidem najevo, že matematické a fyzikální vědy jsou perspektivní, neboť představují pomyslnou bránu pro další studium technických oborů. Zároveň pomáháme tyto studenty i jejich školy propagovat a nabízíme jim, pokud se budou svým oborům i nadále věnovat, možnost pracovního uplatnění ve Skupině ČEZ,“ dodává Krbcová. Noví šampioni poletí do Estonska a Argentiny Dobré tradice se mají zachovávat. V případě matematické a fyzikální olympiády to naštěstí platí. Letošní ročník je v plném proudu a již přinesl vítěze obou soutěží z celostátních kol v Pardubicích a Hradci Králové. V brzké době čeká nové šampiony například účast na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Estonsku nebo na Mezinárodní matematické olympiádě v Argentině. Přejme jim hodně úspěchů.

Anketa

Mění se olympiády v posledních letech? Josef Kubát předseda Jednoty českých matematiků a fyziků

Vidím dvě hlavní změny. První z nich je rostoucí náročnost soutěžních úloh, které od řešitelů vyžadují speciální přípravu přesahující rozsah výuky na základních a středních školách. S tím souvisí druhá změna, a to klesající počet účastníků, protože ne každý je ochoten něco takového podstoupit. Úroveň vítězů je konstantně vynikající. Velká většina z nich následně vystuduje náročné vysoké školy, například Matematicko-fyzikální fakultu UK, Fakultu jaderné fyziky ČVUT a další technické a přírodovědecké fakulty, a také se obvykle velmi dobře uplatní v praxi. Jen bychom přivítali, kdyby jich bylo více – místo stávajících padesáti řekněme osmdesát.

Irena Přádná ředitelka Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci

Zájem studentů o matematiku a fyziku je bohužel nižší, než býval. Snažíme se tento trend zastavit tím, že studenty pozitivně motivujeme – za účast na olympiádě a samozřejmě i za postup do každého dalšího kola získávají kladné body do klasifikace. Dále pro ně pořádáme přípravná školení a semináře před jednotlivými koly a snažíme se, aby ti nejnadanější jezdili na soustředění pořádaná Matematicko-fyzikální fakultou. Úlohy jsou dnes obtížnější, takže účastníci si již nevystačí jen se znalostmi ze školy. V tom vidím kámen úrazu zejména pro nižší kola – kdyby měli studenti větší šanci zařadit se mezi úspěšné řešitele, bylo by to pro ně jistě více motivující.


téma Hřiště

text: Petr XxxxxŠimáček Xxxxxx foto: Profimedia, Xxxx Xxxxxxxxx archiv IQ Parku

Fyzika? Žádná nuda!

Chtěli byste si vyrobit vlastní zmrzlinu pomocí tekutého dusíku? Nebo si sáhnout na několik tisíc voltů? Zjistěte, kdy má táta volný víkend, a vezměte ho do nejbližšího science centra. Na vlastní kůži si třeba vyzkouší, jaké je být tajným agentem. Uvidíte, že ho to bude bavit! INFO

Z

apomeňte na nudná muzea, kde se na vystavené předměty díváte skrz tlusté plexisklo. V science centrech si naopak na všechno můžete sáhnout. Expozice je složená z interaktivních exponátů, které „rozhýbete“ tak, aby se vám prostřednictvím akce ukázal vlastní matematický či fyzikální princip. Zábavnou formou vám tak přiblíží vývoj lidského poznání a ukáže, jak se uplatňuje v současné technice. V Česku máme zatím dvě – plzeňskou Techmanii a liberecký iQpark.

Ráj pro techmaniaky Interiéry obou center se dělí do sekcí podle zaměření exponátů. V Techmanii si třeba zkuste, jaké to je, dotknout se 200 000 voltů vyrobených Van de Graaffovým generátorem, podívejte se do antigravitačního zrcadla nebo si projděte expo-

34 | 35

zici plzeňské Škodovky. Mladší sestřičky a bráškové si zase rádi pohrají v expozici s názvem MáToHáček – souboru mnoha hlavolamů, hraček a hlavně s velkou hromadou dřevěných kostiček. A nudit se nebudou ani tátové. Stanou se na okamžik tajnými agenty, mohou najít skrytou kameru nebo se dostat z místa střeženého laserovými paprsky. Užije si celá rodina V iQparku můžete tatínka zase položit na fakírské lůžko, a zatímco si dáchne na hřebících, můžete svoje vlastní tělo prozkoumat termokamerou, vyrobit si slibovanou zmrzku nebo se nechat zabalit do mýdlové bubliny. V Liberci na vás čekají čtyři patra plná skvělých exponátů, takže si na své přijde každý. Předškoláci se vrhnou po hlavě třeba do Vodních hrátek.

iQpark Centrum Babylon, Liberec 50°45'37"N, 15°03'09"E Otevírací doba: denně 10.00 až 20.00 Rodinné vstupné: 360 Kč Techmania areál ŠKODA, Borská ulice, Plzeň 49°44'21"N, 13°21'45"E Otevírací doba: denně 9.00 až 17.00 Rodinné vstupné: 300 Kč


Lamte si hlavu! Rybka ze sirek pluje na obrázku doleva. Změňte její směr přesunutím dvou sirek.

Zkuste si sami, jak vzniká vodní vír!

Obě centra samozřejmě nabízejí veškeré návštěvnické zázemí – od parkování přes stravování až po případné ubytování. V Liberci se navíc můžete vykoupat v akvaparku Babylon. Slibná budoucnost Obě centra chystají do budoucna další vylepšení. V Plzni otevřou unikátní planetárium s 3D promítacím sálem. V Liberci zase stavějí vzdělávací centrum iQlandia, které bude popularizovat vědu a techniku s ohledem na trvale udržitelný rozvoj. Centra se tak stanou absolutními lídry nezávislého vzdělávání u nás. I to je důvod, proč je finančně podporuje také Skupina ČEZ. Více na www.iqpark.cz www.techmania.cz

A nudit se nebudou ani tátové. Stanou se na okamžik třeba tajnými agenty...

Zajeďte si na výlet a ušetřete se Šťávou!

Spojte dohromady hlavy všech devíti vědců 4 rovnými čarami. Ale pozor, nesmíte zvednout tužku z papíru!

řešení a další kvízy najdete na www.stava.cz

POUKÁZKA NA DVĚ VSTUPENKY ZA CENU JEDNÉ Platí do 31. 8. 2012 Platí do 31. 8. 2012

Po předložení této poukázky zakoupíte za cenu 140 Kč dvě vstupenky. TECHMANIA SCIENCE CENTER, vstup V. branou areálu ŠKODA z Borské ulice, Plzeň. K této ceně se již nevztahují žádné další slevy. Poukázka platí jednorázově, je neprodejná a nelze ji směnit za peníze či jiné hodnoty.

www.techmania.cz

iQpark v CENTRU BABYLON, Košická 6, 460 02 Liberec 3 Po předložení zakoupíte za cenu 120 Kč dvě vstupenky do iQparku. Tuto poukázku lze uplatnit pouze v pokladně v iQparku. K této ceně se již nevztahují žádné další slevy. Poukázka platí jednorázově, je neprodejná a nelze ji směnit za peníze či jiné hodnoty.

www.iQpark.cz


téma Soutěž

text: Jana XxxxxBohutínská Xxxxxx foto: Petr XxxxKurečka Xxxxxxxxx

Šťáva zdarma proudí do domácností Výherci soutěže Šťáva na rok zdarma jsou každý jiný a pocházejí z mnoha míst Česka. Jedno je ale spojuje: radost, že se na ně usmálo štěstí.

Když se nemusí sázet peníze, proč to nezkusit, říká výherce Pavel Kalaš.

36 | 37 X

Mezi výherci jsou ti, kteří soutěží jen jednou za čas, i ti, co soutěží často a rádi, jako třeba Jarmila Dvořáková. „Když jsem zjistila, že jde o více než třináct tisíc, patřičně jsem se radovala. Podobně jako když jsem vyhrála DVD přehrávač. Ovšem z deseti kilogramů cukru z plesové tomboly – když nesladím – jsem zrovna radost neměla,“ bere výhry s humorem. Naopak Werner Kotlik soutěže (kromě sportovních) nevyhledává. Tentokrát ale soutěžil s celou rodinou. „Žena je odběratelkou elektřiny u nás doma, dcera ve svém bytě a já na chatě, tak jsme vyplňovali údaje společně,“ prozrazuje. Zvítězila chata. Podobně štěstí přálo chataři Václavu Slavatovi. „Je to menší výhra, ale samozřejmě jsem za ni rád,“ svěřuje se. Ani Ota Švec nepokouší štěstí často. Když vyhrál, byla překvapená především jeho manželka. „Divila se, že já soutěžím výjimečně a hned vyhraji, zatímco ona to zkouší pořád, a nic nevyhrává,“ směje se. Ale našli se i nedůvěřivci. Daniel Hanuš byl k výhře skeptický

a s chlubením čekal, až ji bude mít skutečně v kapse. „Manželka měla velkou radost,“ popisuje. Také Ivaně Kaňukové trvalo, než svému štěstí uvěřila. „Pořád jsem hledala nějaký háček – myslela jsem, že to nebude elektřina zdarma na celý rok, ale třeba jen na měsíc,“ přiznává. Podobně na výhru reagoval Petr Sova, který tvrdí: „Byl jsem skeptický, a když přišel e-mail, že jsem vyhrál, v klidu jsem čekal na potvrzující telefonát. Dosáhl jsem díky spotřebě na nejvyšší možnou výhru.“ A Hana Tomešová dokonce v mezidobí zapomněla, že soutěží. „Když dorazil první e-mail, vůbec jsem nevěděla, o co jde,“ vzpomíná. Smýšlení všech výherců asi skvěle vyjádřil Milan Žďánský: „Takovéhle peníze člověk jen tak někde ležet nenajde!“

rozhovory se všemi deseti výherci najdete na www.stava.cz


Oranžový průvodce Informace pro zákazníky Skupiny ČEZ Oranžáda 38 Kudy k našim službám 40 Držíme palce 44 Jeden z nás 45 Jednoduchá cesta k plynu 46 Tipy, jak ušetřit 48 Ceny elektřiny a plynu 49


téma Oranžáda

text: redakce foto: Shutterstock, archiv, Profimedia

Loni jste zvolili zdraví Neuvěřitelných 30 000 anketních lístků z celé republiky se loni sešlo v rámci ankety Skupiny ČEZ Vaše volba. Sami jste si v ní zvolili, které projekty Nadace ČEZ podpoří a zpříjemní vám tak život. Výsledky pětiměsíční ankety potvrdily, že na první místo stavíte zdraví. Nejvíce hlasů jste dali projektům, které se snaží o zlepšení zdravotnické péče. Barevnou brožurku s anketním lístkem našli zájemci o hlasování v informačních a zákaznických centrech ČEZ a na kulturních nebo sportovních akcích, které ČEZ pořádal či podporoval. Hlasovat mohli také na internetu. Zájem veřejnosti byl obrovský, vždyť v anketě hlasovalo třikrát více účastníků než v předchozím ročníku. Také letos máte možnost do pořadí promluvit. Anketa Vaše volba 2012 probíhá na webu www.cezregiony.cz až do 31. října 2012. Info

Komu pomůže půlmilionový dar?

Vaše volba pomohla například nastávajícím maminkám

Kromě zdravotní péče jste chtěli podpořit projekty ze sportu, vzdělávání a pomoci potřebným. 38 | 39

V loňské anketě jste rozhodli, že Nadace ČEZ přispěje na realizaci těchto sedmi projektů: ■ moderní polohovací lůžka pro Léčebnu dlouhodobě nemocných v Třebíči ■ ultrazvukový přístroj do Ústavu pro matku a dítě v Praze-Podolí ■ zdravotnický materiál pro nevyléčitelně nemocné v ostravském Hospici sv. Lukáše ■ hřiště pro MŠ Sluníčko z východočeského Nového Bydžova ■ počítačová učebna pro Interaktivní základní školu Varnsdorf ■ vybavení veterinární ambulance Macík v Ostrově na Karlovarsku ■ klimatizace pro 1. Centrum zdravotně postižených jižních Čech


V Šabině se zelenají nové stromy

Šedesát osm začínajících kapel z celé ČR se přihlásilo do hudební soutěže Elektrika je cool. Motivace byla obrovská. Vítězům ČEZ pomůže natočit profesionální hudební videoklip. Kapely musely splnit základní podmínku, aby alespoň jeden jejich člen studoval střední školu s technickým zaměřením a hrál na elektrický nástroj. Porota soutěže, kterou tvořili skladatel a člen skupiny The Ecstasy of Saint Theresa Jan P. Muchow, britská zpěvačka kapely Ohm Square Charlie One a člen skupiny Tata Bojs Dušan Neuwerth, z nich vybrala desítku nejlepších. Těm pak na únorovém hudebním workshopu radila, jak se prosadit ve světě hudebního průmyslu. Absolutního vítěze vybírala veřejnost v průběhu února a března. Nakonec vyhrála mostecká partička Faces are Fiction, které dalo svůj hlas 3311 fanoušků.

Fanoušci dobře rozhodili sítě „Máme jasnou představu, jak bude klip vypadat,“ říká zpěvák vítězné kapely Jarda Špecián. „Věnujeme ho fanouškům.“ Jaké byly vaše první vítězné pocity? Obrovská radost. Ke konci jsme už skoro ani nedoufali, že to vyjde. Naštěstí se ukázalo, že naše základna fanoušků dobře rozhodila sítě a pomohla nám. Moc jim za to děkujeme! Měli jste nějakou speciální strategii, jak oslovit co nejvíc lidí? Během hlasování jsme měli několik vystoupení, na kterých jsme rozdávali placky, trika a plakáty ze soutěže. Ve třech školách to věděl prakticky každý.

Obyvatelé západočeské Šabiny se těší z nových javorů, dubů a lísek. Stromy oživí historický amfiteátr pod skalami, kde se často konají koncerty, dětské dny a jiné události. Na pořízení zeleně přispěla Nadace ČEZ v rámci projektu Stromy 2011 částkou téměř 180 000 korun. Celkem 108 stromů nechala vloni na podzim obec Šabina vysázet v areálu, který slouží k setkávání občanů a návštěvníků obce. „Jsem rád, že se nám podařilo vysadit stromy v místě s velkou tradicí. Lidé se tu scházeli již v minulém století. Každoročně se tu koná několik akcí, v zimě tu máme živý betlém a v létě zase plno koncertů, a dokonce i mezinárodní hudební festival Uprostřed Evropy,“ uvedl Pavel Pešek, starosta obce Šabina.

20 let vléváme Česku energii do žil Do státní pokladny odvedla přes 413 miliard korun a stala se největší energetickou společností ve střední Evropě. ČEZ, a. s., tak patří k nejúspěšnějším státním firmám u nás. ČEZ slaví 6. května své dvacáté narozeniny a má za sebou dynamický a úspěšný vývoj. Společnost oproti prvnímu roku své existence zpětinásobila svůj roční zisk a výrazně tak přispívá do státního rozpočtu. Elektřinu vyrábí o 55 elektráren více a zásobuje jí 9,3 milionu koncových zákazníků. O její silné a stabilní pozici svědčí i fakt, že se stala nejžádanějším zaměstnavatelem v Česku. „Když se podíváme na celý vývoj společnosti ČEZ za uplynulých dvacet let, uvidíme obrovský kus tvrdé práce, který zde zanechali všichni předešlí i současní zaměstnanci,“ uvedl k tomu generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. V souvislosti s výročím se nabízí i zajímavé srovnání. Privatizace Slovenských elektráren v roce 2002 vynesla slovenskému státu necelých 30 miliard korun. Jen prodej necelých 5 % ČEZ přinesl českému státu přes 34 miliard. Navíc svůj podíl stát díky zpětnému odkupu ještě navýšil na současných 70 %.


téma V obraze

text: Lenka Ciznerová foto: Petr Kurečka, Tomáš Zach

Budeme vám vždy nablízku Když se řekne ČEZ, vybaví se vám dodavatel elektřiny a plynu. Ale za vším jsou samozřejmě lidé, kteří se starají o všechny vaše potřeby a snaží se vám nabídnout dostatečný komfort a jednoduchost při vyřizování všech požadavků, které na ČEZ jako zákazník vznesete. Proto jsou zákazníkům k dispozici jak Call centra, tak interaktivní webové stránky, Virtuální obchodní kancelář, Zákaznická centra a v neposlední řadě také Smluvní partneři, díky kterým je naše energie dostupná ještě většímu spektru lidí. Shrnuto a podtrženo jde o komunikační a prodejní kanály, jejichž fungování vám chceme na dalších stránkách představit. Skvěle je zosobňují lidé, kteří v nich pracují a budou se vám věnovat. Dozvíte se tak třeba, že ředitel prodejních kanálů ve svém volném čase už hezkých pár let pilotuje a že i naštvaný zákazník může nakonec odcházet tak spokojený, že složí básničku. Která oddělení tedy stojí za tím, aby zákazník opravdu dostal to, co potřebuje, a byl maximálně spokojený? Kdo se o vás stará? Zákaznická centra – tedy místa, kam se můžete jako zákazník osobně dostavit a vše s profesionálním týmem lidí vyřešit na místě. Call centra – tady po telefonu vyřídíte jak žádosti o odběr plynu nebo elektřiny, tak vše ostatní, co se týká služeb a vašeho účtu. Virtuální obchodní kancelář – najdete ji na webových stránkách www.cez.cz a slouží pro elektronickou správu vašeho účtu a odběrného místa, kde můžete on-line nastavit změnu tarifu, spočítat si nebo sledovat spotřebu, vyhledat záležitosti kolem plateb apod.

40 | 41

Smluvní partneři – profesionálové, kteří prodávají elektřinu a plyn pod hlavičkou společnosti ČEZ. Fungují podobně jako Zákaznická centra. Můžete je navštívit a vše si zařídit nebo se zeptat na cokoli, co potřebujete vědět. Přímý prodej – představují ho lidé, kteří vám mohou nabídnout odběr plynu nebo elektřiny u vás doma. Ředitelství prodejních kanálů – i když vám název možná bude znít trochu přísně, opak je pravdou. Právě tady se shromažďují veškeré informace o prodejích a potřebách zákazníků. Pracovníci ředitelství na jejich základě vymýšlejí, jak služby nastavit, aby vám co nejlépe vyhovovaly. Kdy se na ČEZ obrátit? Prodejní kanály by vám měly v prvé řadě pomoci s výběrem správné produktové řady. Pokud si vše kolem dodávek energií prodiskutujete přímo s námi, máte jistotu, že jde o korektní a pravdivé informace. Ty se vám budou velmi hodit při porovnání s nabídkami od různých alternativních dodavatelů. Dodávka energie totiž rozhodně neznamená pouze cenu. Jde i o fakturaci, obsluhu a pomoc v případě problémů. V tomto směru je ČEZ rozhodně jedničkou na trhu.


Přímý prodej

Jan Zápotočný Na podomní prodejce spousta lidí kouká skrz prsty – leckdy oprávněně. Mnoho z nich se dopouští různých podvodů a polopravd, na které se snaží důvěřivé zákazníky nalákat. Prodejci Skupiny ČEZ se chovají slušně a ohleduplně a zákazníkům nelžou, naopak jim ochotně a pravdivě poradí.

INFO Je tu opravdu frmol V Zákaznických centrech zvládají obsloužit v průměru 80 000 zákazníků měsíčně. Z toho jich 97 % končí schůzku velmi spokojeno. Zbylá 3 % tady berou jako velkou výzvu!

Druhý den v roce volalo nejvíc lidí V našem Call centru se telefony netrhnou. Nejvíc žádostí na Call centru vyřídili letos 2. ledna, a to přes 14 745 žádostí.

Komfortnější prostředí pro zákazníky O tom, že Smluvní partneři to berou opravdu vážně, svědčí počin jednoho z nich. Ten se totiž rozhodl v Krnově do léta na vlastní náklady zrekonstruovat prostory pro zákazníky. Budou komfortnější a prostornější. Zůstanou ale přitom ve stejné budově. Lidé budou i nadále chodit tam, kam byli zvyklí.

Když se to umí Na Slovensku Přímý prodej ČEZ zákazníci oceňují. Nespokojeno je s ním méně než 1 procento zákazníků. Dokazuje to, že pokud společnost prodává kvalitní produkty a motivuje své zaměstnance, může i přímý prodej přinést spokojené, a ne utrápené zákazníky.

Odpočinek v oblacích Na jejich práci a dodržování všech přísných pravidel dohlíží Jan Zápotočný, ředitel prodejních kanálů. Ve své pozici působí od února letošního roku a vidí tady velkou příležitost hledat nové způsoby obsluhy a péče o zákazníky. Má velmi rád osobní komunikaci a hrozně nerad administrativu. „Práce manažera spočívá v podpoře vlastních lidí, jejich motivaci a hlavně v naslouchání. Dobrý manažer musí pochopit potřeby zákazníků a následně se musí snažit nastavit všechny procesy tak, aby jim vyhověl. Je to velmi zajímavá práce. Nejvíce mě baví hledat nové způsoby obsluhy a řešení, jak vyhovět zákaznickým potřebám,“ říká se zápalem. Když zrovna nepracuje, rád se vrací zpátky na svou rodnou Vysočinu. Pokud jde o jeho koníčky, v létě je to létání a motorka, v zimě snowboarding. Nejlépe si však odpočine v kokpitu letadla. „Tam jednoduše nemáte čas řešit problémy z práce. Na větroních létám už od patnácti a před pěti lety jsem se vrhl i na motorová letadla,“ usmívá se Jan Zápotočný. Kromě létání ocení taky třeba tlačenku s cibulí a dobré české pivo z rodinných pivovarů.

Raketový nárůst zájmu Výhody Virtuální obchodní kanceláře začínají lidé chápat rychle. Možnosti změnit si tarif nebo třeba výši zálohy jich měsíčně využije kolem 22 000. Virtuální kancelář ale registruje zákazníků mnohem víc. Konkrétně přes 300 000, přičemž největší nárůst jich zaznamenala v posledním roce, a to 90 000 nových lidí. Číslo nicméně roste každý den.

Jak na Zákaznických centrech ČEZ, tak na Call centrech narazíte na proškolené pracovníky, kteří jsou tu od toho, aby vám pomohli optimalizovat vaše náklady na energie. Pomůžou vám ale taky při vyplňování žádostí o změny a převody jednotlivých odběrných míst a s výší měsíčních poplatků i způsobem komunikace s dodavatelem. Náklady na energie jsou v dnešní době nemalou součástí rodinného rozpočtu, a tak se rozhodně vyplatí nezávisle konzultovat všechno přímo s odborníkem.


V obraze

Call centra

Zákaznická centra

Slavěna Summerfield

Jiří Zajíček

Pokud chcete nějakou informaci kolem plynu nebo elektřiny od Skupiny ČEZ, dovoláte se právě sem. Nevyřizují tady ovšem jen telefonické požadavky, ale přijímají i dotazy zaslané e-mailem, faxem nebo poštou. Na Call centra se můžete obrátit 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce.

ČEZ provozuje celkem 24 Zákaznických center. Jsou to místa, kde s vámi vyřídí všechno od změny zálohy či přepisu až po složité distribuční požadavky. Jejich cílem je poskytovat servis na evropské úrovni. V roce 2009 jejich zaměstnanci dokonce s kolegy z Call centra získali ocenění za nejlepší multikanálový servis v Evropě.

Z Austrálie přes Anglii do Plzně Jednou ze součástí Call centra je i speciální tým, který vznikl teprve v březnu letošního roku. Jeho úkolem je lidi aktivně informovat o tom, kolik odběrem plynu od ČEZ ušetří. A právě tomuto novému týmu velí Slavěna Summerfield. Pochází z Plzeňska a přímo v Plzni teď i pracuje. Po vystudování vysoké školy se ale nejdřív rozhodla vyrazit do Austrálie, aby se naučila anglicky. Poté se přestěhovala do Anglie, kde si založila vlastní firmu, a loni se vrátila zpátky do Čech, aby byla blíže rodině i přátelům. Vždy ji bavilo získávat zákazníky, když jim mohla poskytnout perfektní služby, a líbí se jí, že její tým je schopen nabídnout úsporu peněz a vše za zákazníka kompletně vyřešit. Těší se, že na nové pozici zúročí všechno, co se vedením firmy a podnikáním naučila. Tahle sympatická žena kromě práce taky ráda cestuje, zahraje si basket nebo si jde zalyžovat. Kromě akvizice tak do jejího života patří hlavně aktivní odpočinek. Nejlépe se cítí ve společnosti stejně aktivních lidí, jako je ona. Energii pro práci čerpá hlavně v rodinném kruhu, kde je její velkou radostí patnáctiměsíční syn Honzík. Ráda si vychutná jídlo jakékoli kuchyně, musí však být servírováno společně s plzeňským pivem.

Když zákazník básní Jiří Zajíček je regionální manažer Zákaznických center. Sídlí v Děčíně a ve společnosti ČEZ pracuje od roku 2002. Energetika byla odjakživa jeho jasná volba. Řídí provoz osmi poboček a devatenácti smluvních partnerů v severních Čechách. Sám by to nezvládl, a tak má kolem sebe tým osmi manažerů a říká, že spolupráce s nimi ho opravdu baví. Má rád dobrou náladu, na druhou stranu ale trvá na dodržování pravidel, protože jinak to u služeb zákazníkům ani nejde. Příkladem může být pravidlo, že zákazník nesmí na obsloužení čekat déle než 20 minut. Stát ve frontě totiž nebaví asi nikoho... O tom, že nejdůležitější je spokojenost klientů, svědčí i jeden nezapomenutelný příběh, o který se s námi Jiří Zajíček podělil. Do Zákaznického centra přišel opravdu hodně naštvaný zákazník. Po hodinovém rozhovoru s vedoucím pobočky nejen odcházel spokojen, ale dokonce na pana vedoucího složil oslavnou báseň. Život ale není jen práce. Jiří Zajíček si rád zahraje tenis nebo badminton, někdy se prohání na motorce, v zimě lyžuje nebo vezme do ruky činky. Většinu času tráví v autě, a tak si rád pochutná na čemkoli, co není od pumpy, a když se chce večer uvolnit kapkou něčeho ostřejšího, je pro něj jednoznačnou volbou Ron Zacapa Centenario.

42 | 43


Smluvní partneři

Virtuální obchodní kancelář

Kamila Straňáková

Tomáš Pešek

Přestože ČEZ disponuje sítí vlastních Zákaznických center, má i Smluvní partnery. Je to 53 menších spolupracujících firem, které Skupině ČEZ pomáhají při plnění zákaznických přání i ve vzdálenějších místech. Jde o další kontaktní místa, kde si můžete vyřídit požadavky kolem plynu či elektřiny.

S lidmi, kteří obsluhují Virtuální obchodní kancelář (VOK), se přímo nesetkáte. Nejde totiž o prodejní kanál v pravém slova smyslu. Jedná se spíš o samoobsluhu, která vám jako zákazníkovi Skupiny ČEZ nabízí správu vašeho zákaznického účtu bezplatně, kdykoli a odkudkoli.

Za dětmi do Zambie O koordinaci několika z nich a podporu ze strany ČEZ se stará vedoucí Zákaznických center Kamila Straňáková. Do ČEZ nastoupila před pěti měsíci, a jak sama říká, je „teprve na startovací čáře“. ČEZ volila i proto, že jde o českou firmu, a to už je dnes podle ní pomalu vzácnost. Jako vedoucí má na starosti přidělená Zákaznická centra a jejich hladké fungování. K její pracovní náplni ale patří i koordinace a poskytování podpory Smluvním partnerům ČEZ. Často tak cestuje z místa na místo mezi kontaktními místy, které je každé něčím specifické, a proto je každý den jiný. Bez ohledu na to, kde se zrovna nachází a žije, se považuje především za Ostravačku. Tohle město je její srdeční záležitost. „Barvy Ostravy jsou různorodé pro mne, mou rodinu i mé přátele. Na špici je u nás světoznámý festival Colours of Ostrava, který si letos už pojedenácté dosyta užijeme!“ říká tahle energická Ostravačka. V práci je pro ni nejdůležitější dobrý tým lidí kolem, protože ten je základem úspěchu. Když nepracuje, je ráda s rodinou, užívá si společných chvil, a to i těch adrenalinových. Především ale miluje cestování. Svá dvě nejvysněnější místa, Japonsko a Tibet, ale zatím ještě neprozkoumala.

Klikněte si na ČEZ Jedním z těch, kdo za tím vším stojí, je manažer Virtuální obchodní kanceláře (VOK) Tomáš Pešek. Pracuje v Praze a do Skupiny ČEZ nastoupil přede dvěma roky, nicméně celá jeho profesní kariéra byla odjakživa spojena s internetovými službami pro zákazníky. Internetové prostředí je velmi dynamické, a to ho zajímá. Působí sice na pozici manažera VOK, ale jeho záběr je výrazně širší. Jeho práce se dotýká nejen služeb VOK, ale také internetového prodeje, internetových stránek nebo mobilních aplikací. Jednoduše řečeno, jeho práce se točí kolem všeho, k čemu se můžete proklikat nebo dosurfovat. K tomu samozřejmě patří internet a samotné webové stránky www.cez.cz. Ty nabízejí přehledné informace o našich produktech a službách, máte možnost si tady vybrat nejvhodnější produktovou řadu, porovnat nabídku s konkurencí, požádat o poradenství či asistenci při uzavření smlouvy či přímo smlouvu na elektřinu nebo plyn sjednat. Pokud Tomáše Peška nenajdete v práci, bude s rodinou, se kterou se snaží trávit všechen volný čas. Když chce relaxovat, volí aktivní odpočinek a jde si zasportovat. Říká o sobě, že je pohodář, který nemá rád neupřímnost. Rád si pochutná na jakémkoli dobrém jídle, pokud u něj nechybí dobré bílé víno.


téma palce Držíme

text: Natálie Veselá foto: Michael Kratochvíl, Shutterstock

Chtěl bych se dál rozvíjet

Káva, která pomáhá

Jedním ze zaměstnanců-klientů, které můžete ve Vesmírně potkat, je i usměvavý Jakub Zachata. „Já jsem ukecanej,“ vysvětlil nám hned na začátku našeho rozhovoru.

Díky práci „na place“ dnes mají zaměstnání. Už padesáti klientům s mentálním postižením nastartovala praxe v kavárně Vesmírna jejich kariéru.

Jakube, jak dlouho tady pracuješ a jak jsi ve Vesmírně spokojený? Asi půl roku. Kolegové jsou milí, šéfové vzbuzují respekt. Ne strach, ale respekt. Strach by byl v práci dost divnej…

P

rojekt Plníme přání, myslíme na druhé, běží ve spolupráci Skupiny ČEZ, jejích zaměstnanců a Nadace ČEZ již šestým rokem. Před koncem loňského roku rozdělil tento projekt téměř milion korun mezi 30 chráněných dílen po celé České republice. Předávání šeků jejich zástupcům proběhlo v krásné předvánoční atmosféře v pražské tréninkové kavárně Vesmírna. Tu podpořili zaměstnanci ČEZ darem, který přišel v pravou chvíli.

Do práce se musíš oholit! Vesmírnu provozuje občanské sdružení Máme otevřeno? a smyslem její existence je kromě dobré kávy a jídla především pomoc. „Jsme tzv. tréninková kavárna zaměřená na lidi s mentálním postižením. Naším cílem tedy není udělat z nich profesionální číšníky, ale pomoci jim vytvořit si pracovní návyky,“ vysvětluje paní Daniela Vejvodová, manažerka Vesmírny. „Pro naše klienty jde o první pracovní zkušenost vůbec a musejí si osvojit často základní věci. Pochopí, že se musí do práce oholit, mít čistou zástěru, přijít včas, mít nějakou pracovní náplň a taky nadřízeného,“ pokračuje. Zaměstnanci-klienti sbírají na půdě Vesmírny své první zkušenosti maximálně rok. „Poté přestupují do našeho tranzitního programu, který jim pomáhá najít „opravdové“ zaměstnání. V prvních dnech jim poskytujeme asistenci, aby se lépe zorientovali v novém prostředí a získali určitou sebejistotu,“ vysvětluje paní manažerka. A jak je

44 | 45

při tomhle „doprovodu do skutečného života“ sdružení úspěšné? Na krásných 60 %, letos dokonce na 80 %! Za deset let, co je Vesmírna v provozu, jde o padesátku spokojených klientů. Stavte se Přestože své cíle plní Vesmírna na výbornou, paní Vejvodová zdůrazňuje, že její existence je každodenní boj. „Je samozřejmě skvělé, že občanských sdružení je čím dál víc, ale i proto jsou státní dotace rok od roku menší. Ještě nedávno jsme mysleli, že budeme muset skončit,“ vysvětluje. Každou pomoc tedy velmi vítají. Díky penězům, které získali od ČEZ, si k běžnému provozu kavárny přidali cateringové služby, aby měli možnost trochu navýšit tržby. Pokud byste si chtěli tenhle netradiční catering objednat, dobře se najíst, a ještě pomoci dobré věci, rozhodně se na Vesmírnu obraťte. více o projektu NA www.vesmirna.cz

A jak se ti pracuje se zákazníky? Taky jsou milí, hodní, a když něco popletu, tak mě opraví. Pracuju i za barem, ale zatím jenom uklízím nádobí. Jakou práci budeš v budoucnu hledat? Spíš něco s lidma, jsem ukecanej. Jedna bývalá kolegyně si našla v Praze 8 kavárnu, kde bych možná mohl i já dál rozvíjet svoje schopnosti. Navíc to mám kousek od baráku. Koukám, že máš na jmenovce napsáno Zaměstnanec měsíce… Jo, a tady na baru mám fotku, podívejte. Udělal jsem pokrok, naučil jsem se doplňovat čaje a z obrázkových manuálů se učím, co patří do lednice, a co ne.


jeden z nás

text: Natálie Veselá foto: Marek Novotný, Dušan Klíma

Krušnohoral a kamenář z kotelny Když si sjednáváte schůzku s někým, kdo se léta pohybuje kolem uhelných kotlů, očekáváte člověka v montérkách od mouru. Dušan Klíma, specialista kotlů v elektrárně Prunéřov, nás přivítal v čisté kanceláři v džínách a košili, na které měl cedulku Centrální inženýring.

P

an Klíma pracuje v ČEZ neuvěřitelných 26 let. „To ještě samozřejmě nebyl ČEZ, ale Podkrušnohorské elektrárny Tušimice, když jsem sem nastupoval,“ říká se svou typickou precizností, což je vzhledem k pozici, kterou zastává, vlastnost mimořádně důležitá. Přemýšlíte-li, co vlastně takový specialista kotlů dělá, pak vězte, že jde o velmi sofistikovanou činnost. „Je to řešení různých technických problémů a projektů v rámci inženýringu dle požadavků různých elektráren a dále převádění poznatků z vědy a výzkumu do praxe. Konkrétně mám na starosti Tušimice, Mělník, Chvaletice a Ledvice,“ vysvětluje Dušan Klíma a přidává konkrétní příklad. „Řešíme třeba denitrifikaci hnědouhelných granulačních kotlů v elektrárně Mělník 2. Tyto kotle pouštějí do ovzduší spaliny s oxidy dusíku a naším úkolem je snížit jejich koncentraci v ovzduší. Po odsiřování elektráren je to další etapa našeho snažení, aby se chod elektrárny negativně nedotýkal lidí v regionech.“ Jak je vidět, jeho práce se vlastně dotýká úplně všech. Za tu dlouhou dobu, co v ČEZ pracuje, vystřídal celou řadu pozic, které se ale vždy točily kolem parních kotlů. Rád říká, že rostl společně s ČEZ, který mu umožnil i vysokoškolské studium. „Promoval jsem v padesáti letech na strojní fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava,“ usmívá se pan inženýr. „To už jsem byl pověřen řízením a koordinací generálních oprav, kde jsem musel řešit různé technické problémy kolem kot-

lů, turbín a elektrozařízení. Pocit dobře vykonané práce, který nakonec, když se to povede, přijde, je skutečně k nezaplacení. Má práce mne pořád baví,“ dodává a my mu to rádi věříme. plány Pane Klímo, říkal jste, že jste ve své práci našel smysl života. Máte ještě nějaké další vášně? Děti a přírodu. Mám dvě děti a dvě vnoučata. Časem jich snad bude ještě víc. No a ta příroda. Jsem z Ivančic, ale za tu dobu, co žiju tady, mi ty naše krásné Krušné hory doslova učarovaly. Takže se věnujete turistice? Spíše geoturistice. Nejčastěji mě potkáte se speciálním krumpáčem při hledání a sběru minerálů a drahých kamenů. Řežu je, brousím a leštím. Půlku si nechám a tu druhou někomu věnuji nebo vyměním za jiné. Z toho, co vyprávíte, vyplývá, že se rozhodně nenudíte? V žádném případě. Tak nějak se vracím zpátky do mládí, kdy jsem chtěl studovat mineralogii, vulkanologii a geologii. A abych se i nadále mohl věnovat profesionálně našemu Hornicko-historickému spolku středního Krušnohoří, který jsem s kamarády založil, tak se pokusím o další hornicko-geologické vzdělání. Název Krušné hory je zvláštní. Víte, co znamená? Ano, vím, jako správný Krušnohoral. Ve středověku i v novověku se v Krušných horách intenzivně krušilo čili kutalo a dobývaly se zde zvláště stříbrné a poté železné rudy. Krušné hory jsou prošpikované šachtami a štolami. Na německé straně mají štoly a šachty krásně zrekonstruované a přístupné veřejnosti. U nás zatím bohužel ne. No a to chce tenhle spolek změnit. Zachovat ty svědky časů minulých pro budoucí generace.


téma nabídky Z naší

text: Petr Holeček foto: Profimedia

Když elektřinu, tak i plyn od ČEZ Je to jednoduché. Komu by se nelíbilo mít několik stovek nebo tisícovek ročně navíc? Sdružili jsme proto nabídku dodávek energií a vedle elektřiny prodáváme i plyn. Jeho ceny jsou výhodné, a proto jak domácnosti, tak podnikatelé ušetří na celkových nákladech za energie. Přejít k ČEZ je navíc úplně jednoduché. A právě to naši zákazníci oceňují – díky nim jsme se podle údajů Operátora trhu (OTE) stali v lednu 2012 největším alternativním dodavatelem plynu v ČR. Spousta zákazníků, kteří od ČEZ odebírají elektřinu, ráda přijala nabídku odebírat od společnosti i plyn. Svědčí o tom čísla. Od poloviny roku 2010, kdy ČEZ plyn domácnostem a malým firmám nabízí, bylo uzavřeno více než čtvrt milionu smluv na jeho dodávky. Přejít k ČEZ je totiž otázka několika jednoduchých kroků bez zbytečné administrativy a byrokracie. Je to také důkaz, že úspora, které tak zákazníci dosáhnou, stojí za to. Změna přitom vůbec neznamená nějaké technické zásahy do stávající přípojky, jako je výměna plynoměru nebo „instalace nových trubek“. Jde jen o podepsání smlouvy s novým dodavatelem. Přechod je zdarma a ČEZ vše potřebné vyřídí za vás. I proto je Skupina ČEZ

podle údajů Operátora trhu (OTE) největším alternativním dodavatelem plynu u nás. ČEZ nabízí několik zajímavých produktových řad pro odběr plynu. Hlavní z nich je produktová řada s názvem Comfort, která zákazníkům nabízí úsporu na platbách za plyn a snadno dostupný a kvalitní zákaznický servis. Po dobu prvních 12 měsíců dodávky budou celkové platby za plyn minimálně o 5 % nižší než ceny dominantního doda-

vatele na daném území. A ČEZ vám garantuje, že nižší zůstanou i po celou dobu smluvního vztahu. Pokud byste chtěli ušetřit ještě víc a nemáte problém komunikovat se svým dodavatelem energií elektronicky, je pro vás jako dělaný eTarif. TIP

Více se dozvíte na www.cez.cz/plyn

TIP Ušetřete s internetem: Základním rozdílem mezi produktovou řadou eTarif a Comfort je cena za stálý plat. Produkt eTarif je určen všem, kteří dávají přednost on-line komunikaci. Platby, komunikace s dodavatelem a zasílání faktur probíhají elektronicky. Více na www.levnyplynodcez.cz.

46 | 47


Úspora 2598 Kč

Severomoravská plynárenská (skupina RWE)

48 213 Kč

49 344 Kč

V průběhu procesu změny dodavatele vás budeme informovat o stavu věci a datu zahájení dodávky plynu od ČEZ formou několika e-mailů, případně SMS. Krátce po zahájení dodávky vám přijde uvítací dopis se všemi potřebnými informacemi. Proces změny dodavatele zabere většinou 3 až 4 měsíce.

ČEZ

SMP Net Úspora 2538 Kč

Úspora 2613 Kč

50 751 Kč Jihomoravská plynárenská (skupina RWE)

E.ON Distribuce

5

51 942 Kč

49 635 Kč

52 248 Kč Úspora 2146 Kč

40 776 Kč ČEZ

Pražská plynárenská

Další kroky spojené se změnou dodavatele, včetně výpovědi stávajícímu dodavateli, za vás ČEZ vyřídí zdarma.

VČP Net Úspora 2193 Kč

41 658 Kč ČEZ

E.ON Energie

43 851 Kč

42 922 Kč

49 151 Kč ČEZ

RWE GasNet

Úspora 2587 Kč

RWE Energie (skupina RWE)

51 738 Kč

Kolik ušetříte?

PPD

4

Vytištěnou smlouvu podepište a zašlete poštou na adresu ČEZ Zákaznické služby, s.r.o., Guldenerova 2577/19, 326 00 Plzeň. Smlouvu není možné zaslat e-mailem ani faxem – pro další kroky ČEZ potřebuje originál podpisu na smlouvě.

ČEZ

Formulář vám umožní smlouvu ve formátu PDF uložit a vytisknout.

Východočeská plynárenská (skupina RWE)

Nejsnazší je vyplnit smlouvu o dodávce zemního plynu v on-line formuláři na www.cez.cz/plyn. Je to rychlé a nenáročné. Veškeré údaje nezbytné k vyplnění smlouvy naleznete na posledním vyúčtování (faktuře) od vašeho stávajícího dodavatele plynu.

ČEZ

Levnější plyn snadno a rychle 1 2 3

JMP Net

Grafy uvádějí roční výdaje v Kč, včetně DPH, při spotřebě 31,2 MWh. To odpovídá spotřebě domácnosti, která plynem vaří, topí a ohřívá vodu. RWE GasNet, s.r.o., sdružuje distribuční území ZČP Net, SČP Net a STP Net; PPD – Pražská plynárenská Distribuce, a.s. Pro výpočet byly použity ceny produktové řady Comfort (Skupina ČEZ) a ceny standardní produktové řad dominantního dodavatele na daném distribučním území. Údaje platné k 1. 4. 2012.


téma Tipy

text: Lukáš Hrabal foto: archiv výrobce, Profimedia

Starý kotel zatopí i vaší peněžence „Ten ještě nějaký čas vydrží,“ prohlásí leckdo z nás o plynovém spotřebiči, který mu už pěkných pár let slouží. Takové rozhodnutí ale může zbytečně vysávat z rodinného rozpočtu tisíce korun ročně – tedy částku, kterou by dokázal ušetřit provoz nového kondenzačního kotle.

P

ořídili jste si domů plynový kotel v devadesátých letech minulého století? Pak rozhodně nemáte na co čekat, protože vám z něho peníze doslova utíkají komínem. Technologicky zastaralé klasické kotle totiž za moderními kondenzačními značně zaostávají. „Při výměně starého plynového kotle za nový kondenzační mohu potvrdit úsporu 25 až 30 % energie, což u bytu představuje zhruba 6000 Kč a u staršího rodinného domu přibližně 12 000 Kč ročně,“ říká Kamil Svoboda, technický ředitel firmy Procom Bohemia, autorizovaného dovozce kondenzační techniky Geminox. Dodává, že přesná výše této úspory je závislá na celé řadě dalších faktorů, jako jsou například tepelné ztráty objektu či rozsah výkonu spotřebiče. Žádné teplo nazmar V čem je tedy zakopaný pes? Spolu se spalinami hoření, tvořenými vodní párou a oxidem uhličitým, odchází z klasického plynového kotle také nevyužitá tepelná energie. Naproti tomu v kondenzačním kotli probíhá kondenzace vodní páry spojená s uvolněním tohoto tepla, které spotřebič dokáže následně využít k předehřevu topné vody. Má proto vyšší účinnost než klasický typ a snižuje náklady na vytápění. Třeba špičkový kondenzační kotel Geminox Seradens je navíc vybavený nejmodernější řídicí jednotkou od firmy Siemens, která dokáže komfortně řídit tepelnou pohodu i u dvougeneračních rodinných domů. Navíc zvládne nejen ekonomicky ohřívat teplou vodu, ale také ovlá-

48 | 49

dat její ohřev pomocí čím dál populárnějších slunečních kolektorů. Plyn dohnal tuhá paliva Topení plynem je komfortní a odpadá vám neustálé zatápění a vynášení popela. Kvůli zvýšení cen uhlí a dřeva jsou náklady na vytápění v kotlech na tuhá paliva navíc v podstatě shodné s moderním kondenzačním plynovým kotlem. Ke kvalitě našeho života přispívá i jeho ekologický provoz. Na rozdíl od ostatních kotlů nevypouští do ovzduší téměř žádné emise CO2.

TIP Stacionární kondenzační kotel Geminox Seradens je vhodný pro generační výměny klasických ocelových nebo litinových kotlů na zem, instalovaných během 90. let. Lehce ho napojíme do stávajícího sopouchu, jen je nutné vyměnit vložku za novou, vodotěsnou, vyrobenou z plastu.

Tip Ušetřete až třetinu nákladů na vytápění Skupina ČEZ vám garantuje minimálně o 5 % nižší cenu plynu v prvním roce dodávky než dominantní dodavatel na vašem distribučním území. Navíc můžete získat vysoce účinný stacionární kondenzační kotel Geminox Seradens s 20% slevou společně s řadou dalších výhod. Kombinací výhodné ceny za odběr plynu od Skupiny ČEZ a nového plynového kotle lze ušetřit až třetinu nákladů na vytápění. Levnější plyn si můžete objednat na www.cez.cz/plyn a nový kotel na www.geminox.cz/cez.


Ceník

Ceny elektřiny Nabízíme vám dvě základní produktové řady pro elektřinu. Ceníky ostatních produktových řad a ceny elektřiny pro podnikatele najdete na www.cez.cz stejně jako cenovou kalkulačku. Další informace můžete získat v našich Zákaznických centrech.

Cena silové elektřiny pro domácnosti – Produktová řada Comfort, eTarif PRODUKT DISTRIBUČNÍ SAZBA vysoký tarif (cena za 1 MWh) nízký tarif (cena za 1 MWh) stálý měsíční plat PŘ Comfort stálý měsíční plat PŘ eTarif

Standard D01d, D02d 1 875,96 – 60,00 12,00

Akumulace 8 D25d, D26d 2 351,16 1 352,76 60,00 12,00

Akumulace 16 D35d 2 450,76 1 700,76 60,00 12,00

Přímotop D45d 2 204,76 1 883,16 60,00 12,00

Tepelné čerpadlo D55d, D56d 1 969,56 1 884,36 60,00 12,00

Víkend D61d 2 102,76 1 721,16 60,00 12,00

Cena za distribuci elektřiny pro domácnosti (platí pro distribuční území ČEZ Distribuce, a.s.) PRODUKT DISTRIBUČNÍ SAZBA

Standard

Akumulace 8 Akumulace 16

Přímotop

Tepelné čerpadlo

Víkend

D01d

D02d

D25d

D26d

D35d

D45d

D55d

D56d

D61d

vysoký tarif (cena za 1 MWh)

3 034,85

2 270,09

2 367,41

790,13

293,93

293,93

293,93

293,93

4 102,25

nízký tarif (cena za 1 MWh)

39,47

39,47

39,47

39,47

39,47

39,47

126,89

měsíční plat za rezervovaný příkon podle jmenovité proudové hodnoty hlavního jističe před elektroměrem do 3x10A do 1x25A včetně

7,20

36,00

57,60

111,60

122,40

144,00

48,00

144,00

14,40

nad 3x10A do 3x16A včetně

12,00

57,60

92,40

178,80

195,60

230,40

75,60

230,40

22,80

nad 3x16A do 3x20A včetně

14,40

72,00

115,20

223,20

244,80

288,00

94,80

288,00

28,80

nad 3x20A do 3x25A včetně

18,00

90,00

144,00

279,60

306,00

360,00

118,80

360,00

36,00

nad 3x25A do 3x32A včetně

22,80

115,20

184,80

357,60

391,20

460,80

152,40

460,80

45,60

nad 3x32A do 3x40A včetně

28,80

144,00

230,40

446,40

489,60

576,00

189,60

576,00

57,60

nad 3x40A do 3x50A včetně

36,00

180,00

288,00

558,00

612,00

720,00

237,60

720,00

72,00

nad 3x50A do 3x63A včetně

45,60

226,80

362,40

703,20

771,60

907,20

298,80

907,20

91,20

nad 3x63A za každý 1A

0,72

3,60

5,76

11,16

12,24

14,40

4,68

14,40

1,44

nad 1x25A za každý 1A

0,24

1,20

1,92

3,72

4,08

4,80

1,56

4,80

0,48

Ostatní služby systémové služby 172,80

cena za 1MWh

podpora výkupu elektřiny 503,06

činnost zúčtování OTE 8,10

Celkem doprava + obchod PRODUKT DISTRIBUČNÍ SAZBA

Standard

Akumulace 8 Akumulace 16

Přímotop

Tepelné čerpadlo

Víkend

D01d

D02d

D25d

D26d

D35d

D45d

D55d

D56d

D61d

vysoký tarif (cena za 1 MWh)

5 594,77

4 830,01

5 402,53

3 825,25

3 428,65

3 182,65

2 947,45

2 947,45

6 888,97

nízký tarif (cena za 1 MWh)

2 076,19

2 076,19

2 424,19

2 606,59

2 607,79

2 607,79

2 532,01

Produktová řada Comfort: Výchozí produktová řada. Můžete zdarma využívat všech možností komunikace s naší zákaznickou obsluhou a máte zdarma k dispozici základní energetické poradenství. Produktová řada eTarif: Oproti produktové řadě Comfort ušetříte ročně 576 Kč, získáte přístup do Virtuální obchodní kanceláře (VOK), kde máte v elektronické podobě k dispozici nejenom faktury, ale i přehled o svých platbách za dodávku energií. Prostřednictvím VOK můžete také z pohodlí svého domova snadno a rychle řešit své požadavky. Veškeré finanční transakce probíhají bezhotovostně, a tudíž vám odpadá starost s hlídáním termínů plateb za energie. Poznámky a vysvětlivky: účinné od 1. 1. 2012 | ceny jsou platné ke dni tiskové uzávěrky | ceny jsou uvedeny včetně DPH | jednotková cena silové elektřiny je před započtením DPH navýšená o daň z elektřiny | výše daně z elektřiny je 28,30 Kč/MWh | podmínkou pro výběr produktu je přiznaná odpovídající distribuční sazba | podmínky pro přiznání distribučních sazeb jsou zveřejněny u jednotlivých provozovatelů distribučních sítí | produkt silové elektřiny je možno změnit jednou za 12 měsíců |detailní informace k cenám naleznete na www.cez.cz a našich kontaktních místech | chyba tisku vyhrazena

Spočítejte si svou platbu pomocí kalkulačky na www.stava.cz


ceník

Ceny plynu Nabízíme vám základní produktovou řadu pro plyn. Ceníky ostatních produktových řad a ceny plynu pro maloodběratele najdete na www.cez.cz stejně jako cenovou kalkulačku. Další informace můžete získat v našich Zákaznických centrech.

Celková cena plynu pro domácnosti – Produktová řada COMFORT Charakter odběru Vařím

Roční odběr (MWh/rok) do 1,89

Složky ceny

Odběr (Kč/MWh) SMP (Kč/měsíc)

Ohřívám vodu

Topím

Topím +

Topím ++

nad 1,89 do 7,56

Odběr (Kč/MWh)

nad 7,56 do 15,00

Odběr (Kč/MWh)

nad 15,00 do 20,00

Odběr (Kč/MWh)

nad 20,00 do 25,00

Odběr (Kč/MWh)

nad 25,00 do 30,00

Odběr (Kč/MWh)

nad 30,00 do 35,00

Odběr (Kč/MWh)

nad 35,00 do 40,00

Odběr (Kč/MWh)

nad 40,00 do 45,00

Odběr (Kč/MWh)

nad 45,00 do 50,00

Odběr (Kč/MWh)

nad 50,00 do 55,00

Odběr (Kč/MWh)

nad 55,00 do 63,00

Odběr (Kč/MWh)

nad 63,00 do 315,00

Odběr (Kč/MWh)

nad 315,00

Odběr (Kč/MWh)

SMP (Kč/měsíc)

SMP (Kč/měsíc)

SMP (Kč/měsíc)

SMP (Kč/měsíc)

SMP (Kč/měsíc)

SMP (Kč/měsíc)

SMP (Kč/měsíc)

SMP (Kč/měsíc)

SMP (Kč/měsíc)

SMP (Kč/měsíc)

SMP (Kč/měsíc)

Cena RK

Cena RK

E.ON Distribuce, a.s.

RWE GasNet, a.s.

Distribuční území JMP Net, s.r.o. SMP Net, s.r.o.

Pražská plynárenská Distribuce, a.s.

1 755,28

2 094,26

2 033,21

2 091,68

2 120,21

2 053,90

92,09

72,46

67,63

63,83

89,22

111,65

1 278,40

1 558,21

1 509,23

1 558,76

1 583,34

1 557,04

143,62

143,92

110,09

105,64

112,19

145,62

1 179,31

1 475,77

1 445,10

1 479,40

1 483,43

1 206,35

273,48

239,00

219,84

221,45

247,40

212,62

1 156,27

1 469,52

1 438,54

1 466,15

1 476,53

1 200,32

301,39

254,40

240,36

248,08

262,46

230,53

1 144,96

1 462,90

1 435,93

1 458,35

1 470,94

1 197,29

328,00

277,93

255,19

277,22

283,09

251,62

1 135,01

1 456,78

1 430,51

1 453,54

1 465,82

1 192,30

358,20

304,87

280,93

308,76

304,79

278,93

1 130,66

1 455,08

1 428,95

1 452,00

1 461,49

1 187,48

531,77

312,70

302,47

336,82

336,38

310,51

1 129,52

1 453,81

1 427,32

1 450,54

1 458,90

1 182,78

550,88

335,54

325,02

361,24

370,34

331,54

1 126,32

1 448,03

1 426,39

1 449,44

1 456,46

1 181,87

578,05

362,03

344,89

387,65

394,10

352,75

1 121,63

1 447,55

1 425,12

1 447,76

1 455,34

1 179,04

612,86

375,80

366,88

413,03

419,09

377,12

1 117,84

1 445,98

1 421,93

1 444,63

1 454,42

1 178,42

640,76

393,94

391,28

436,98

438,23

397,21

1 114,09

1 443,91

1 422,28

1 441,64

1 452,25

1 173,98

679,03

413,15

417,06

466,73

468,73

436,81

1 081,22

1 369,82

1 358,60

1 377,38

1 377,13

1 107,61

229,83

196,59

188,31

200,36

210,18

206,60

1 072,10

1 369,82

1 358,60

1 377,38

1 377,13

1 107,61

229,83

196,59

188,31

200,36

210,18

206,60

Produktová řada Comfort: V rámci této produktové řady vám garantujeme po celou dobu smluvního vztahu výhodnější cenu plynu než u srovnatelného dominantního obchodníka na daném distribučním území, přičemž v prvních 12 měsících dodávky ušetříte minimálně 5 % celkových ročních nákladů oproti danému dominantnímu dodavateli. Kromě úspory získáte také kvalitní zákaznické služby. Poznámky a vysvětlivky: MWh = megawatthodina (1 MWh = 1 000 kWh) | m3 = metr krychlový (1 m3 = 10,55 kWh) | odběr (Kč/MWh) = cena za odebraný plyn (Kč/MWh) | SMP (Kč/měsíc) = stálý měsíční plat (Kč/měsíc) | cena OP (Kč/MWh) = pevná cena za odebraný plyn (Kč/MWh) | cena RK (Kč/m3) = pevná cena za roční kapacitu (Kč/m3) | ceny jsou platné ke dni tiskové uzávěrky | ceny jsou uvedeny včetně DPH a daně ze zemního plynu (ekologické daně) | horní hranice ročního odběru pásma Topím++ je pro kategorii domácnost bez omezení | měsíční platbu za kapacitní složky ceny je nutno vypočítat podle postupu uvedeného v příslušném ceníku | detailní informace k cenám najdete na www.cez.cz a našich kontaktních místech | chyba tisku vyhrazena

50

VČP Net, s.r.o.

Spočítejte si svou platbu pomocí kalkulačky na www.stava.cz


S Virtuální obchodní kanceláří šetříte čas i peníze Ve Virtuální obchodní kanceláři najdete všechno, co potřebujete pro správu svého zákaznického účtu. Pěkně pohromadě, na jednom místě a nonstop tu najdete všechny důležité informace, ať už se jedná o přehled vašich odběrných míst, kontaktní údaje nebo nastavení služeb. Můžete se podívat na přehled uhrazených záloh a faktur, nahlásit samoodečet elektřiny či plynu nebo třeba změnit způsob placení.

vok.cez.cz


KONTAKTY PRO ZÁKAZNÍKY zákaznická centra Skupiny ČEZ Hradec Králové Riegrovo nám. 1493 | 501 03 Hradec Králové Karlovy Vary Jateční 15 | 360 21 Karlovy Vary Liberec Mrštíkova 444 | 460 01 Liberec Olomouc Jeremenkova 1211/40B | 772 11 Olomouc Ostrava Nádražní 32 | 702 00 Ostrava Pardubice Arnošta z Pardubic 2082 | 531 17 Pardubice Plzeň Guldenerova 17 | 326 00 Plzeň Praha Sokolovská 662/136b | 186 00 Praha 8 Ústí nad Labem Panská 19 | 400 01 Ústí nad Labem Další Zákaznická centra najdete v následujících městech: Česká Lípa, Česká Třebová, Děčín, Frýdek-Místek, Cheb, Chomutov, Karviná, Kladno, Kolín, Mladá Boleslav, Nový Jičín, Opava, Šumperk, Teplice, Trutnov. 

provozní doba po a st 8–17 | út, čt a pá 8–14

zákaznická linka Skupiny ČEZ 840 840 840 | 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

zasílací adresa ČEZ Zákaznické služby, s. r. o. Guldenerova 2577/19, 326 00 Plzeň

e-mail cez@cez.cz

internet www.cez.cz

Šťáva, ČEZ  
Šťáva, ČEZ  

Zvláštní cena za efektivitu, 1.místo Zlatý středník

Advertisement