Page 1

şubat 2012

Devletin Dijitali Nasıl Olur? İnovasyonun, bilgi teknolojilerinin ve bilişim sektörünün nabzını tutan Bilgi Çağı dergisi, dünyadan ve Türkiye’den en güncel haber ve röportajlarla www.bilgicagi.com’da! www.bilgicagi.com Ar-Ge ve inovasyonun tüm seslerine açık platform RAKS desteğiyle yayınlanmaktadır.


Dr. Dre Beatsaudio kulaklık hediyesiyle HTC Sensation XE, Vodafone’da. Üstelik1000 şarkı hediyesiyle!

Ayda

61

TL’ den

n başlaya rle le e m e ek öd

Android işletim sistemi 1,5 GHz çift çekirdekli işlemci 4.3 inç qHD ekran ve 8 MP kamerasıyla HD deneyimi Daha fazla müzik deneyimi için daha uzun batarya ömrü

Şarkı hediyesi, kutudan çıkan şifreyle muzik.vodafone.com.tr’den 31.03.2012 tarihine kadar aktive edilerek kullanılır. Belirtilen fiyat 24 ay taahhütle Red+ tarifesine ek olarak geçerlidir. Cep Avantaj Her Yöne, Cep Avantaj Her Yöne Ekstra veya Esnaf Avantaj Her Yöne Ekstra tarifelerinden birini aylık 79 TL veya Red Mini, Esnaf Avantaj Mega tarifesini aylık 75 TL, Red tarifesini aylık 71 TL, Red+ tarifesini aylık 61 TL ek ödemesi ile beraber 24 ay boyunca kullanmayı taahhüt eden aboneler içindir. Son 8 aydır faturalı Vodafone abonesi olan ve son 8 aylık faturaları toplamı en az 350 TL olup faturalarını düzenli ödeyen aboneler kampanyaya kredi kartsız katılabileceklerdir. Bu kriterleri sağlamayan aboneler taahhüt ettikleri ilk 12 aylık tutarı kampanya kapsamında yer alan banka kredi kartları ile 12 eşit taksit ile ödeyerek dahil olabilirler. Aboneler cihaz kutusundan çıkan şifreyi muzik.vodafone.com.tr adresinde ilgili forma girerek, 31.03.2012 tarihine kadar aktive ederek kullanabilirler. Vodafone, kampanya koşullarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Fiyatlara KDV (%18) ve ÖİV (%25) dahildir. Ayrıntılar; Vodafone Cep Merkezleri ve www.vodafone.com.tr


Devletin dijitali olur mu? Türkiye, uzun yıllardır e-devlet projeleri üzerinde çalışma yapılan, kiminin hayata geçtiği kimininse sadece görüş alışverişi alanında sıkışıp kaldığı bir süreci yaşıyor. e-Devlet başlığı alanında kısmi bir ilerlemeden söz edilebiliyor olsa da konu, dijital dünyanın vatandaşlarla iletişim, dijital diplomasi, kamu personelinin yetkinliği gibi farklı alanlarına geldiğinde alınması gereken uzun bir yol olduğu görülüyor... Günümüz dünyasında artık toplumlar devleti ve hükümetleri dijital platformların sunduğu olanaklarla yönlendirmeye başladı. Bu kapsamda, devletin yalnızca bugün konuşulan e-devlet projeleriyle değil, fikir özgürlüğünü ön planda tutacak iletişim ve İsveç’te ilk örneğiyle karşılaştığımız ortak yönetim metodlarını değerlendirebilir olması gerekiyor. Bilgi Çağı’nın bu sayısında, dijital dünyanın devletle etkileşimini ve Türkiye’deki yansımalarını ele aldık. Konu hakkında küresel ölçekte gerçekleştirilen uygulamalar ve Türkiye’de yeni yeni örneklerini gördüğümüz dijital devlet denemelerini değerlendirdik. Devlet, dijital olabilir mi sorusunun yanıtı günümüz teknolojisiyle kesinlikle evet. Peki Türkiye bu alanda nerede, gelin bunun resmini birlikte çizelim. Yorumlarınızı Bilgicagi.com sitemizde paylaşabilir, Twitter hesabımız ya da Facebook sayfamızdan iletebilirsiniz...

Bilgi Çağı’nda neler var? MAKRO BAKIŞ •eTR’de 10. yıla doğru BILGICAGI.COM’DA GEÇEN AY ÖNE ÇIKANLAR • “İnternete erişim insan hakkı değildir!” • Google hayatının hatasını mı yaptı? • Twitter ve Facebook yorumları kokacak DOSYA KONUSU • Devlet 2.0: Yurttaş odaklı, kesintisiz devlet • “E-devletten sonraki adım: Sosyal Devlet” • Gelişim dijital devleti gerektiriyor CIOFORUM’DAN HABERLER •“Müşteri ‘Kraldır’, ama ‘Kralı’ da ben seçerim!” diyenlere... •İnsan kaynaklı veri büyük veriyle birleşirse… •CIO’ların başarısında yeni metrikler •2012’nin güvenlik tehditleri bulut bilişimi ve mobil cihazları hedefliyor

BİLGİ ÇÖZÜMLERİ • Oracle Donanim Sistemleri: Maksimum Performans Turu •İşinizle İlgili Sezgilerinizi Geliştirecek Hızlı ve Gerçek Zamanlı Veri Entegrasyonu için Oracle Felaket Yönetimi •Veritabanınızın Gerçek Yeteneklerini Keşfedin! Güvenlik - İş Sürekliliği Yönetilebilirlik SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRLER •Siemens’ten şehirlerde enerji verimliliği için yenilikçi çözümler Otomobil sahipliği yerini paylaşıma bırakıyor •2023’e kadar dünyada neler değişecek? • Dünyanın ilk sıfır emisyonlu şehrinde Siemens imzası HP İLE TEKNOLOJİ TRENDLERİ •HP güvenlikte siber saldırılara odaklandı

Bilgi Çağı yazılarına ulaşmak için cep telefonunuzun tarayıcısından http://gettag.mobi adresini ziyaret ederek telefonunuzla uyumlu uygulamayı ücretsiz yükleyebilir; yazıyı okumak için uygulamayı çalıştırdıktan sonra telefonunuzun kamerasıyla yazının altındaki renkli alanın fotoğrafını çekebilirsiniz.

Ar-Ge ve inovasyonun tüm seslerine açık platform


Makro Bakış

eTR’de 10. yıla doğru Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı

www.bilgicagi.com Kod: 022012MB

Mobil

Haberin ayrıntıları

Web

Dokuz yıl önce TBV, TÜSİAD’la birlikte sivil toplum örgütlerinin, devlet nezdindeki tek ödül mekanizması olan eTR Ödülleri’ni kurarken, e-devlet bir kavramdı. TBV olarak, 1995’ten bu yana, önce e-devletle başlayan ve e-dönüşümle devam edecek olan çağdaş uygulamaların, ülkemize tasarruf, verimlilik ve etkinlik olarak geri döneceğini biliyoruz. Bu nedenle e-devleti ve onun uzantısı olan e-dönüşümü ülke ekonomisinde verimliliği artırma, böylece de ülkemizin küresel rekabette daha hızlanması fırsatı olarak görüyoruz.

Bilgicagi.com’da Öne Çıkanlar

“İnternete erişim insan hakkı değildir!” Ezgi Güler

İnternetin babalarından sayılan Amerikalı bilgisayar uzmanı Vint Cerf, NewYork Times gazetesine yazdığı yazıyla filtreli internet gündeminde çok konuşulan tartışmaya farklı bir açıdan baktı.

www.bilgicagi.com Kod: 022012BC01

Ar-Ge ve inovasyonun tüm seslerine açık platform

Mobil

Haberin ayrıntıları

Web

Özellikle Ortadoğu’da yaşanan devrimin ateşini fitilleyen sosyal medya ve internet, filtreli internet gündemiyle daha çok konuşulur oldu. İnternete erişimin bir insan hakkı olduğu, insanların her ne olursa olsun internette özgür olmaları gerektiği ülkemizde de BTK’nın “güvenli internet” uygulaması nedeniyle bir dönem sıklıkla tartışıldı.


Bilgicagi.com’da Öne Çıkanlar

Google hayatının hatasını mı yaptı? Ezgi Güler

www.bilgicagi.com Kod: 022012BC02

Mobil

Haberin ayrıntıları

Web

İngilizce sayfasında arama özelliklerinde önemli bir değişikliğe giden Google, önümüzdeki dönemde istemeden de olsa rakiplerinin elini güçlendireceğe benziyor. Google’ın ingilizce sayfasından yapılan arama sonuçlarında artık kişiye özel sonuçlarla birlikte Google Plus içerikleri de yer alıyor. Sonuçlarda kendi sosyal ağı Google Plus’ı öne çıkaran arama devi, aramaların sosyalleştiğini öne sürse de bir anlamda sonuçlara doğrudan etki ederek kullanıcıya istediği hizmeti vermekten uzaklaşacağa benziyor. Arama sonuçlarında kendi hizmetini öne çıkarmakla çok ciddi hata yaptığı öne sürülen Google’ın, bu anlamda istemende de olsa rakiplerinin elini güçlendirebileceği konuşuluyor. Kullanıcıya kullanıcının istediğini vermektense kendi istediğini veren arama motorunun sosyal medyada önde olma çabası sonunu getirebilir.

Twitter ve Facebook yorumları kokacak Haber Merkezi

www.bilgicagi.com Kod: 022012BC03

Ar-Ge ve inovasyonun tüm seslerine açık platform

Mobil

Haberin ayrıntıları

Web

İnternete bağlanan bir robot ile sosyal medyadaki etkinlikler kullanıcılara kokular ile bildirilecek. Bir şirket internette kokuların yayılmasını sağlayacak bir ürün geliştirdi. Birisi sizi bir Facebook videosunda etiketlediği zaman ya da hakkınızda Twitter’da bahsettiği zaman patlamış mısır ya da meyve kokusunun bütün odanızı kapladığını hayal edin. Olly adındaki robot internette sosyallik ve kokuyu birleştiriyor. Londra ve New York temelli bir şirket tarafından geliştirilen ve internete bağlanan Olly adındaki robot kullanıcının tüm online bildirimlerini bir koku ile eşleştiriyor. Robotu geliştiren ve daha önce ses ve görüntüyü birleştiren şirket şimdi yepyeni bir deneyime imza atıyor. Olly Twitter üzerinden atılan Tweet’leri, Instagram üzerinden Like düğmesi ile gerçekleşen beğenileri ya da Facebook’taki fotoğrafların etikletlenmelerini haber vermek üzere kokular salıyor.


Dosya Konusu / Devletin Dijitali Nasıl Olur?

Devletin Dijitali Nasıl Olur?

Devlet 2.0: Yurttaş odaklı, kesintisiz devlet Azime Telli

www.bilgicagi.com Kod: 022012D02

Mobil

Haberin ayrıntıları

Web

Klasik kamu yönetimi teorisinin yerini alan yönetişim modeli tüm yönetsel süreçlerin yönetilenlerin katılımına açılmasını beraberinde getirmiştir. Bir şemsiye kavram olan yönetişim, e-devleti de kapsamaktadır. Web 2.0 teknolojisi e-devletin yurttaş odaklı konuma gelmesinde dönüm noktalarından biri olmuştur. Web 2.0 ile birlikte ortaya çıkan “devlet 2.0”, e-hizmetlerin kamu yönetiminin yükünü hafifletmesi yerine; yurttaşın günlük hayatını kolaylaştırmasını savunmaktadır. Kesintisiz devlet olarak nitelendirilen bu tür uygulamalar arasında sosyal medya araçlarının kullanımı büyük önem taşımaktadır. Kamu kurumları ve kamu yöneticilerinin sosyal medya hesapları açması, yurttaşların bürokrasi duvarlarını hızlı ve etkili bir şekilde aşmasını sağlamıştır.


“E-devletten sonraki adım: Sosyal Devlet” Ezgi Güler

www.bilgicagi.com Kod: 022012D01

Mobil

Haberin ayrıntıları

Web

Artık toplumların devleti ve hükümetleri sanal ortamdan sosyal medya gibi araçlarla yönlendirmeye başladığı günümüzde Türkiye’de devletin e-dönüşümü hala geleneksel e-devlet projeleriyle sürüyor. Oysa demokratikleşme adımlarının hızlandığı ülkemizde dijital devleti, vatandaşların fikir özgürlüğünü ön planda tutacak, devlet hizmetlerinin web servislerine hatta sosyal ağ uygulamalarına dönüştüğü yeni bir iletişim temelinde konumlandırmak gerekiyor. Zira demokratik bir toplumun gereği olan tüm paydaşların etkin katılımını temsil eden yönetişim anlayışı da bunu gerektiriyor.


Dosya Konusu / Devletin Dijitali Nasıl Olur?

Gelişim dijital devleti gerektiriyor Deniz Renkveren

www.bilgicagi.com Kod: 022012D04

Mobil

Haberin ayrıntıları

Web

Dünyada dijital devlet uygulamaları ile devlet yönetimi, kamu hizmetleri, ekonomi, yönetişim gibi birçok alanda gelişme kat edilmesi hedefleniyor. Bu alandaki gelişmeler ile birlikte demokrasi ve insan hakları alanlarında önemli gelişmeler yaşanması bekleniyor. İnternetin insan hayatında giderek artan rolü, dijital devlet kavramını aslında bir zaruret hâline getiriyor. Bu zaruretin meşruiyeti elektronik devletin yönetişimde sağladığı hız, tasarruf ve şeffaflıkla daha da pekişiyor. Bu sayede kamu-kamu, kamu- vatandaş, kamu-iş dünyası ve kamu-çalışanlar arasındaki ilişkiler de teknolojik ilerlemeden nasibini alarak demokrasi çerçevesinde bir gidişat sergiliyor. Bu uygulamalardaki kesintisizlik ise devletin vatandaşlarla olan ilişkisini sürekli kılıyor.


CIO Forum’da neler var? Bil­gi Çağ› kap­sa­m›n­da bil­gi tek­no­lo­ji­le­ri li­der­le­ri­ne yö­ne­lik ola­rak ha­z›rla­ nan CI­O Fo­rum ya­y›­n›­na baş­la­d›. Dün­ya­n›n en bü­yük BT şir­ketlerin­den HP’nin des­teğiy­le su­nu­lan CI­O Fo­rum ta­raf­s›z ya­y›n­c›­l›k il­ke­siy­le ha­z›r­la­ na­cak ge­niş kap­sam­l›, de­rin­le­me­si­ne iş­len­miş içe­rik­le­riy­le gün­de­mi ta­kip et­mek is­te­yen­ler için mü­him bir bil­gi ve ha­ber kay­nağ›. Por­tal gün­lük ola­ rak rö­por­taj­lar ve sek­tör ana­liz­le­ri ile gün­cel­le­ni­yor.

“Müşteri ‘Kraldır’, ama ‘Kralı’ da ben seçerim!” diyenlere... Tarkan Güyük

www.bilgicagi.com Kod: 022012CIO1

Mobil

Haberin ayrıntıları

Web

Farklılaşmaya dayanmayan, sadece fiyat değişkeni üzerine konumlanan tek boyutlu rekabet stratejilerinin orta ve uzun vadedeki yıkıcı etkilerini gözardı etmek mümkün değil. Rasyonel yaklaşımı, yönetimsel bir alışkanlık haline getirip içselleştirebilen şirketlerin ise değişen pazar şartlarını ciddi bir fırsat haline getirebilmeleri mümkün.

CIO’ların başarısında yeni metrikler CIO’lar için başarının kriteri olarak tanımlanan unsurlar, 2012’de daha karmaşık bir hale geldi ve CIO’lardan beklenenler de hayli arttı.

2012’nin güvenlik tehditleri bulut bilişimi ve mobil cihazları hedefliyor İçerik güvenliğinde alanında faaliyet gösteren Trend Micro’ya göre teknoloji güvenliğinde 2011 veri sızıntısı yılı oldu. 2012’de ise saldırılar mobil cihazlar ve bulut bilişim alanında yoğunlaşacak. Dünyanın içerik ve bulut güvenliği konusunda faaliyet gösteren Trend Micro, 18 Ocak Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısı ile 2011 yılını değerlendirdi. Toplantıda 2012 yılı tahminlerini açıklayan Trend Micro, BT uzmanlarına güvenlik ile ilgili önemli ipuçları verdi.

İnsan kaynaklı veri büyük veriyle birleşirse… Nil Bağdan

www.bilgicagi.com Kod: 022012CIO2

Ar-Ge ve inovasyonun tüm seslerine açık platform

Mobil

Haberin ayrıntıları

Web

Sanal dünya büyük bir hızla büyürken, üretilen veri miktarı ile ilgili tahmin yapmak imkansız hale geliyor. Artık dijital evrende, yıldızlar kadar çok bit hızında veri akışı gerçekleşiyor.


.yl IDC BT Güvenliği Konferans Serisi 2012 Bilişimde Risk Yönetimi ve Yeni Yaklaşmlar 23 Şubat 2012, Perşembe, Swiss Otel, İstanbul 29 Şubat 2012, Çarşamba, Sheraton, Ankara Firmaların iletişim ve iş yapma biçimleri değiştikçe, veri sızıntısını ve kaybını önlemek daha karmaşık bir hale geliyor. IDC olarak, bu yıl Türkiye'de 5.ci, Orta Avrupa genelinde 10.kez düzenlediğimiz etkinliğimizde, çeşitli alanlardan BT güvenliği uzmanlarını, yeni teknolojileri ve yaklaşımları, bunların güvenlik endişesi olmadan iş stratejilerine nasıl imkanlar tanıdığını tartışmak üzere bir araya getireceğiz.

Kayt için, Ankara: http://www.idc-cema.com/events/itsecurity12ank İstanbul: http://www.idc-cema.com/events/itsecurity12ist

Ana Konular: • • •

Bilgi Güvenliği için İş Modelleri • Sanal Çevrede Güvenlik • GüvenlikMimarisinin • Optimizasyonu

Hizmet olarak Güvenlik Güvenlik Denetimleri Veri Kaybı Önleme

Platin

DATASERV

Altın

Gümüş Teknoloji

Sergi ve Stratejik İçerik

Sergi Medya

İletişim: trconferences@idc.com, +90 212 3560232 IDC Türkiye, Zincirlikuyu Akademiler Sitesi, D Blok, D:74 34340 Beşiktaş - İstanbul www.idc-cema.com www.idc.com Not: Etkinliğimiz kurumsal firmaların BT yöneticilerine ücretsizdir, BT tedarikçileri için kişi başı 500$'dır.


ORACLE Bilgi Çözümleri

Oracle Donanım Sistemleri: Maksimum Performans Turu

Etkinlik ayrıntıları Tarih: 21 Şubat 2012 Saat: 12:00 – 17:45 Yer: Çırağan Palace - Kempinski Çırağan Caddesi 32, Beşiktaş 34349 İstanbul

Mobil

Oracle Donanım Sistemleri: Maksimum Performans Turu’nda bize katılın ve kurumsal donanımın geleceğini görerek, geleceğin donanımını bugünden nasıl elde edebileceğinizi keşfedin.

İşinizle İlgili Sezgilerinizi Geliştirecek Hızlı ve Gerçek Zamanlı Veri Entegrasyonu için Oracle Felaket Yönetimi Veri entegrasyonunda yeni trendler hakkında bilgi almak ve kampanyaya katılmak için www.bilgicozumleri.com adresinden kayıt olabilir veya 0800 211 0444 numaralı ücretsiz danışma hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Veritabanınızın Gerçek Yeteneklerini Keşfedin! Güvenlik - İş Sürekliliği Yönetilebilirlik

16 Şubat 2012 tarihinde Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleştireceğimiz etkinlikte, Oracle Veritabanı 11g ile gelen kritik verilerin güvenliği, kritik operasyonlarınızın sürekliliği, sistemlerinizde yaptığınız değişiklikleri gerçek ortamda test etme özelliği, veritabanınızın yönetimi ve diğer önemli yetenekleri sizlerle paylaşacağız. LCV: lcv@oytur.com ya da 0212 245 06 06 – 152


Sürdürülebilir siemens.com.tr/sehirler

www.siemens.com.tr

Siemens’ten şehirlerde enerji verimliliği için yenilikçi çözümler

www.bilgicagi.com Kod: 022012S01

Mobil

Haberin ayrıntıları

Web

Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’na katılan Siemens, sektörel çözümleriyle birlikte şehir yaşamında enerji verimliliği sağlayacak çözümlerini de tanıttı. Enerji verimliliği, ABD, AB ve Uzakdoğu ülkelerinde olduğu gibi, gelişen ve büyüyen ekonomisi ile öne çıkan Türkiye’nin de gündeminde önemli bir yer tutuyor. Enerji Bakanlığı verilerine göre; Türkiye’de son 10 yılda %100 artan enerji tüketiminin önümüzdeki 10 yılda da ikiye katlanması bekleniyor.

Otomobil sahipliği yerini paylaşıma bırakıyor

www.bilgicagi.com Kod: 022012S02

Mobil

Haberin ayrıntıları

Web

Geleceğin şehirlerinde otomobilleri yalnızca yeni tasarımlarıyla görmeyeceğiz. Aynı araçların farklı kişilerce kullanımını sağlayan araç paylaşım sistemleri hızla yaygınlaşıyor.


Şehirler

2023’e kadar dünyada neler değişecek?

www.bilgicagi.com Kod: 022012S03

Mobil

Haberin ayrıntıları

Web

Gelecek için yapılan tahminler, aynı zamanda beklentileri de ortaya çıkarıyor. Siemens’in Facebook sayfası üzerinden başlattığı ödüllü “Zaman Tüneli” uygulaması, bu beklentileri toplayarak geleceğin resmini çiziyor. Sürdürülebilir Şehirler başta olmak üzere tüm ürün ve teknolojilerinde geleceğin verimlilik odaklı, modern dünyasını şekillendiren konseptlerle çalışmalarını şekillendiren Siemens, şimdi de Facebook’taki sayfasından erişilebilen Zaman Tüneli uygulamasını duyurdu. Tam adı “2023’e Kadar Dünyada Neler Değişecek?” olan uygulama 14 Şubat 2012 tarihine kadar açık olacak.

Dünyanın ilk sıfır emisyonlu şehrinde Siemens imzası

www.bilgicagi.com Kod: 022012S04

Mobil

Haberin ayrıntıları

Web

Azalan kaynaklar, çölün ortasında yeni bir fikrin ve şehrin doğmasını sağlıyor. Abu Dabi’de yapımı devam eden Masdar; sıfır karbon ve sıfır atık hedefleriyle adeta geleceği temsil ediyor.


HP ile Teknoloji Trendleri

HP güvenlikte siber saldırılara odaklandı

Mobil

Haberin ayrıntıları

Web

Bağlanabilirliğin arttığı dünyada, 7/24 Yaşayan Kurumların siber saldırılardan korunması için HP, iş zekası analitiğini dinamik güvenlik sistemleri ile birleştirerek Kurumsal Güvenlik Çözümlerini geliştirdi. İnternete her an bağlı kurumları son yıllarda hızla artan siber saldırılardan koruyan, güvenlik zekası konseptine dayalı HP Kurumsal Güvenlik çözümleri, hem güvenlik altyapısı, hem risk yönetimi, hem de stratejik güvenlik HP Kurumsal Güvenlik Çözümleri danışmanlığı sunarak Bölge Müdürü Luc Erol Alptuna güvenliğe proaktif olarak yaklaşıyor. Modern güvenlik operasyon merkezlerini de kapsayan HP Kurumsal Güvenlik portföyü, kurumların güvenlik yatırımlarını değerlendirmesi, dönüştürmesi, yönetmesi ve optimize etmesini sağlıyor. Bu portföy, HP’nin satın aldığı ArcSight ve Fortify şirketlerinin ürünleri ile HP Tipping Point Saldırı Önleme Sistemi teknolojisine dayanarak uçtan uca çözümler sunuyor.

www.bilgicagi.com Kod: 022012HP

Türkiye Bilişim Vakfı Adına İmtiyaz Sahibi Faruk Eczacıbaşı Genel Yayın Yönetmeni (Sorumlu) Cem Tecimen cem.tecimen@bilgicagi.com Online Yayın Editörü Deniz Renkveren deniz.renkveren@bilgicagi.com Bilişim Editörü Ezgi Güler ezgi.guler@bilgicagi.com Katkıda Bulunanlar Erhan Kahraman, Melih Çelik Grafik Tasarım Kadir Kaymakçı

Yönetim

Halk Sokak No: 35 Golden Plaza F Blok, Kat: 2 Daire: 6 Sahrayıcedit Kadıköy / İstanbul Tel: 0216 467 04 99 – 216 467 08 45 Faks: 216 360 33 56 Eposta: info@tbv.org.tr Yapım

Selahattin Pınar Cad. Cemal Sahir Sk. Polat İş Merkezi No:29 Kat:4-5 D:45 Mecidiyeköy / İstanbul Tel: 0212 216 97 00 www.konakmedya.com

Yayın Türü: Elektronik Dergi Yayın Tarihi: Şubat 2012

www.bilgicagi.com habermerkezi@bilgicagi.com http://www.facebook.com/bilgicagicom http://twitter.com/bilgicagi http://friendfeed.com/bilgicagi Açık Radyo 94.9 Bilgi Çağı Programı

Ar-Ge ve inovasyonun tüm seslerine açık platform

SPONSORLARIMIZ

Bilgi Çağı Şubat 2012 Sayısı  

Devletin Dijitali Nasıl Olur?

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you