Page 1

aralık 2012

Türkiye’nin Gelişimi için, inovasyon Toplumu

İnovasyonun, bilgi teknolojilerinin ve bilişim sektörünün nabzını tutan Bilgi Çağı dergisi, dünyadan ve Türkiye’den en güncel haber ve röportajlarla www.bilgicagi.com’da! www.bilgicagi.com Ar-Ge ve inovasyonun tüm seslerine açık platform RAKS desteğiyle yayınlanmaktadır.


Türkiye’nin Gelişimi İçin İnovasyon Toplumu “Yeni ve değişik bir şeyler yapmak anlamına gelen” inovasyon kelimesi, hayatın her alanında gelişmek, ileriye gitmek isteyenler için önemli bir süreci işaret eder. İnovasyon, eğitim, bilim, sanayi, ticaret, teknoloji gibi alanlarda kendini gösterir. İnsanın bireysel gelişimini sağladığı gibi, ülkenin gelişimine de katkısı bulunan inovasyon bilincinin topluma yayılmasındaki önem gün geçtikçe artmaktadır. Bu sayımızda, Sosyal İnovasyon Merkezi Kurucusu Suat Özçağdaş, UİB Proje Koordinatörü ve Direktör Yardımcısı Selçuk Karaata ile Netaş CEO’su C. Müjdat Altay’ın yazılarını okuyabilirsiniz. Yorumlarınızı Bilgicagi.com internet sitemizde paylaşabilir, Twitter hesabımız ve Facebook sayfamızdan iletebilirsiniz. aralık 2012

Bilgi Çağı’nda neler var?

Türkiye’nin Gelişimi için, inovasyon Toplumu

MAKRO BAKIŞ • Mobil iletişim sürekli büyüyecek BİLGİCAGI.COM’DA GEÇEN AY ÖNE ÇIKANLAR • Bilgi Çağı haberleri iPhone ve Android uygulamalarından sonra şimdi de İpad’lerde • İnternet artık gezegenler arası çalışıyor • Google’ın yeni oyunu bilimkurgu sevenleri sevindirecek! • Çizdikçe çalan müzikal enstrüman uygulaması • Beyin dalgalarıyla bilgisayarı kontrol etmeyi sağlayan şık saç bandı • Evren 11 milyon yıl önce nasıldı? • Analog el jeneratörü ile doğal afetlerde de iletişim devam edecek NETAŞ YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER • Netaş, Robert Kolej’in network altyapısını yeniledi

İnovasyonun, bilgi teknolojilerinin ve bilişim sektörünün nabzını tutan Bilgi Çağı dergisi,

dünyadan ve Türkiye’den en güncel haber ve röportajlarla www.bilgicagi.com’da! DOSYA KONUSU www.bilgicagi.com Ar-Ge ve inovasyonun tüm seslerine açık platform • Sosyal İnovasyon RAKS desteğiyle yayınlanmaktadır.Çağı Başlarken • İnovasyon ve KOBİ’ler • Üniversite ve İnovasyon SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRLER • Siemens’in yeni sigorta şalteri, elektrik kaynaklı yangınları önlüyor • Raylı ulaşımın bakım süreçlerinde “akustik” mucize • Akıllı sayaçlar Siemens ile daha akıllı • Elektronik biletler toplu ulaşımı kolaylaştırıyor

Bilgi Çağı yazılarına ulaşmak için cep telefonunuzun tarayıcısından http://gettag.mobi adresini ziyaret ederek telefonunuzla uyumlu uygulamayı ücretsiz yükleyebilir; yazıyı okumak için uygulamayı çalıştırdıktan sonra telefonunuzun kamerasıyla yazının altındaki renkli alanın fotoğrafını çekebilirsiniz.

Ar-Ge ve inovasyonun tüm seslerine açık platform


Makro Bakış

Rekabetçi ekonomi, inovasyonla mümkün Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı

Amerikan Anayasası’nın Birinci Maddesi’nin 8.Bölümü’nde şöyle der: “Yazarlara ve mucitlere, sınırlı bir süre için yazıları ve buluşları üzerinde münhasıran hak tanıyarak, bilim ve yararlı sanatların gelişmesini teşvik etmek...” Bir bağımsızlık savaşı sırasında, bir anayasanın daha ilk maddesinde telif hakkından söz etmek, yaratıcı düşünceye verilen önemin en net göstergesi.

Haberin ayrıntıları

www.bilgicagi.com

Bilgicagi.com’da Öne Çıkanlar

Bilgi Çağı haberleri iPhone ve Android uygulamalarından sonra şimdi de iPad’lerde. Haber Merkezi

Bilgi Çağı portalına, Mesidata’nın katkılarıyla iPadleriniz’den de ulaşabileceksiniz. Bilgi Çağı keyfinizi iPad üzerinden sürdürmek için tek yapmanız gereken, uygulamayı Apple Store’dan ücretsiz olarak indirmek. Keyifli okumalar...

Haberin ayrıntıları

www.bilgicagi.com

Ar-Ge ve inovasyonun tüm seslerine açık platform


Bilgicagi.com’da Öne Çıkanlar

Google’ın Yeni Oyunu Bilimkurgu Severleri Sevindirecek Haber Merkezi

Ingress adlı oyun Android uyumlu cihazlar için Google Play yoluyla ücretsiz indirilebiliyor. Dikkat çekici bu oyundaki amaç ise, Avrupalı bilimadamları tarafından keşfedilen “farklı” bir enerjinin sizi ele geçirmeden önce, sizin onu kontrol etmeniz. Ne var ki bu oyun koltuğunuzda oturarak veya kanepede uzanırken oynayabileceğiniz bir oyun değil. Aksine, hanenize yeni özellikler, silahlar ve maceralar ekleyebilmeniz için sizi “dış dünyaya” teşvik ediyor. Örneğin, müze ve kütüphane gibi yerlerin etrafında bulunan “portal” ları toplamanız için, gerçekten de o yerlere gitmeniz gerekiyor. Ünlü bir meydanda olduğunuzu düşünün, uygulamanın haritası bulunduğunuz yeri tanıyarak, oraya görsel bir katman ekliyor ve gerçek bildirimler sunarak oyunu oynamanızı sağlıyor. Uygulamanın tasarımcısı Niantic Lab’in ekip lideri John Hanke, aynı zamanda Google Earth, Google Maps ve StreetView uygulamalarının arkasındaki kilit isim.

Haberin ayrıntıları

www.bilgicagi.com

Çizdikçe çalan müzikal enstrüman uygulaması Haber Merkezi

Soundbow, Android kullanıcılarına ücretsiz olarak “müziği çizebilme” olanağı sunuyor. Parmağınızı ekrandan kaldırmadan yaptığınız her sürekli hareket, ekranda sicim şeklinde bir kıvrıma ve bu kıvrımda bir sese dönüşüyor. Ekranda çizdiğiniz tüm kıvrımlar ise yan yana gelerek melodiye dönüşüyor. Çizdiğiniz şekiller, uygulama tarafından hatırlanıyor ve geri dönüp sürekli olarak çalınıyor. SoundBlow, Android’in kendi fonksiyonları ve Processing programlama dili kullanılarak yaratılmış.

Haberin ayrıntıları

www.bilgicagi.com

Ar-Ge ve inovasyonun tüm seslerine açık platform


Yenilikçi Çözümler

Netaş, Robert Kolej’in network altyapısını yeniledi.

Soldan Sağa: Burcu Aybat Örentürk, Mehmet Özdemir, Derya Hacıfazlıoğlu, Metin Ferhatoğlu, Tansu Tüyel

Projeyle ilgili bilgi veren Robert Kolej Bilgi İşlem Müdürü Metin Ferhatoğlu, “Teknoloji, Robert Kolej’de sürekli işleyen çarkların temel parçalarından biri. 150 yıllık köklü bir eğitim kurumu olarak, sürekli ve yenilikçi projelere imza atmak, başarı çizgimizi korumak açısından büyük önem taşıyor” dedi. Netaş’ın hayata geçirdiği proje kapsamında, Robert Kolej’de, 45 gün içinde yaklaşık 15 km fiber optik ve 30 km bakır kablolama; toprak altı, üstü ve bina içleri dahil, 300’den fazla noktada Cisco cihaz kurulumu ve 2.000’den fazla patch kablo değişimi yapıldı. Bu cihazların kurulumunun tamamlanmasından sonra, 160.000 m2’lik bir alana yayılan network, 36 saat içinde neredeyse hiçbir kesinti olmadan devreye alınarak hizmete girdi.

Haberin ayrıntıları

www.bilgicagi.com

Bilgicagi.com’da Öne Çıkanlar

İnternet artık gezegenler arası çalışıyor. Haber Merkezi

NASA ve Avrupa Uzay Birimi, dün yaptıkları duyuruda, yeni türde bir iletişim protokolünü test ettiklerini açıkladı. Araştırmacılar, bu çalışma ile geleceğin “gezegenler arası internet”inin temellerini atıyor. Kullanılan iletişim protokolüne, DTN (kesintiye dayanıklı ağ) adı veriliyor. Yeni iletişim protokolünü test etme yöntemleri ise oldukça keyifli. Araştırmacıların test yöntemi, uzaydaki bir LEGO robotu uzaktan kumanda ederek dünyaya döndürmek üzerine kurulmuş. Uzay iletişim ve navigasyon yardımcı doçenti Badri Younes’e göre test edilen yeni internet, bir gün Mars yörüngesinde bulunan uzay gemisindeki insanlar tarafından Mars yüzeyindeki robotları yönetmek ve buna benzer amaçlarla kullanılabilecek.

Haberin ayrıntıları

www.bilgicagi.com

Ar-Ge ve inovasyonun tüm seslerine açık platform


Bilgicagi.com’da Öne Çıkanlar

Beyin dalgalarıyla bilgisayarı kontrol etmeyi sağlayan şık saç bandı Farklı disiplinlerden gelen uzmanların oluşturduğu InteraXon adlı ekip tarafından yapılan Muse’un piyasaya sürülebilmesi için, şu anda Indiegogo adlı platformda yatırım toplanmaya çalışıyor. Muse sayesinde kullanıcı, beyin dalgaları ile elektronik cihazları, uygulamaları ve oyunları kumanda edebilecek. Muse saç bandı, EEG sensörleri ile alın bölgesini, destekleyici sensörlerle de kulakların arkasını tarıyor. Muse saç bandı, cihazlarla Bluetooth aracılığıyla bağlantı kuruyor.

Haberin ayrıntıları

www.bilgicagi.com

Evren 11 Milyon Yıl Önce Nasıldı? Astronomy and Astrophysics Journal’ın çalışmasına göre evren, Big Bang’in ardından 3 milyon yıl sonra yavaşlayan bir genişleme sürecine girdi. Bu genişleme “karanlık enerji” adı verilen gücün galaksileri birbirinden ayırmaya başlamasından önce oluşmuştu. Çalışmanın yazarlarından biri olan Mat Pieri, haritayla ilgili olarak “en sonunda evrenin gelişimini görebiliyoruz.” açıklamasını yaptı.”Karanlık madde” ve “karanlık enerjiyle” ilgili bulgular ne kadar az olsa da anstronomlar “karanlık enerji” ve “karanlık maddenin” evrenin %96’sını oluşturduğuna inanıyorlar. Yeni araştırmalar karanlık enerjinin evrenin genişlemesiyle ortaya çıktığını gösteriyorlar. Pieri “eğer evreni bir lunaparktaki hız treni olarak düşünürsek, biz artık bugün gittikçe hızlanarak aşağı doğru iniyoruz. Dolayısıyla yeni ölçümümüz bugünü baz alarak evrenin yukarıya çıkış zamanındaki durumunu anlatıyor.” açıklamasını yaptı. Harita, 9 ülkeden 63 bilimadamının ortak çalışmasıyla, ışık yılı uzaklığındaki 50,000 gök cismine ulaşabilen değişik bir teknik kullanılarak oluşturuldu.

Haberin ayrıntıları

www.bilgicagi.com

Ar-Ge ve inovasyonun tüm seslerine açık platform


Dosya Konusu

Türkiye’nin Gelişimi için, inovasyon Toplumu

Sosyal İnovasyon Çağı Başlarken… Suat Özçağdaş Toplumları güçlü kılan, zaman karşısında yenik düşürmeyen temel güç yenilenme ve zamana ayak uydurma becerileri. Dün olduğu gibi bugün de gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkeler için temel parametre zamana uyum kapasitesi. Gelişmiş olanlar da dâhil olmak üzere tarihin hiçbir döneminde yenileşme süreçlerini sürdüremeyen toplumların ayakta kalması mümkün olmadı. Tarih boyunca kurulmuş olan devletlerin ve imparatorlukların zamanla güçlerini kaybetmeleri ve tarih sahnesinden çekilmelerinin temel sebebi bu. Birçok gelişmiş toplumun önem ve güçlerini yitirmelerinin de. Hiçbir ülke ve toplum sorunsuz değil. Bugüne kadar olmadı, bundan sonra da olmayacak. İnsanlık kendi iç dinamikleri ile varolan birçok sorunu çözdüğü gibi, her geçen gün yeni sorunlar da üretiyor. Yüzyıllar, binyıllar geçse de yenileşmeye olan ihtiyaç hiç azalmıyor. Açlık, yoksulluk, hastalıklar gibi bazı sorunlar neredeyse insanlık tarihi kadar eskiyken, küresel ısınma, nükleer tehdit gibi görece yeni sorunlarımız da var. Öyleyse, ne yapmalı? Nasıl olacak da yaşadığımız sorunları çözecek ve toplumsal gelişme çizgimizi daha ileri götüreceğiz? Kuşkusuz zor bir soru, tek bir cevabı da yok. Ancak son yıllarda öne çıkan yaklaşımlardan biri toplumların inovatif (yenileşmeci) kapasitelerinin güçlendirilmesi. İnovasyon süreçlerimiz ne kadar gelişirse toplumsal kapasitemizin de o kadar gelişeceğini varsayıyoruz.

Haberin ayrıntıları

www.bilgicagi.com


İnovasyon ve KOBİ’ler Selçuk Karaata İnovasyon girişimciliğin belli bir fonksiyonudur. İnovasyon, girişimcinin yeni kaynaklar yaratarak refah yaratması veya mevcut kaynakların kullanım potansiyelini artırarak refah yaratmasıdır. Günümüzde girişimcilik için yapılan tanımlamalarda bir miktar karışıklık olduğunu kabul etmek gerekir. Bazılarına göre girişimciler sadece küçük işletme kavramıyla örtüştürülürken, bazıları tüm işletmeleri girişimciler tarafından yönetilir kabul etmektedir. Pratikte ise; girişimciliğin girişimin boyutları, yaşı gibi kıstaslarla belirlemekten çok, içinde bulunduğu faaliyete göre tanımlanması gerekir. Girişimciliğin odağında inovasyon vardır. İnovasyon bir girişimin ekonomik ve sosyal potansiyeline, amaçlı, hedefi belirgin bir biçimde getirilen değişikliktir. İnovasyonu bir sonuç olarak değerlendirdiğimizde, bu sonuca ulaşma yolunda sadece belirli durumlar için geçerli olabilecek bilinçli, amaçlı bir araştırma faaliyeti ile inovasyon fırsatlarının tespit edilmesi olarak açıklamak mümkündür. Sözünü ettiğimiz fırsatlar girişimin kendi içinde olabileceği gibi, ilgili endüstri kolunda da olabilir ve bu fırsatları dört başlık halinde sınıflandırmak mümkündür: • Beklenmeyen gelişmeler • Uyuşmazlık ve bağdaşmazlık diye niteleyebileceğimiz durumlar • İşlem süreçlerinde duyulan ihtiyaçlar • Endüstri ve piyasa koşullarında değişiklikler Bu fırsatların yanında girişimin dışında ve sosyal çevresinde oluşan fırsatları üç kategoriye ayırmak mümkündür: • Demografik değişiklikler • Algılama farklılıkları • Kazanılan yeni bilgiler İnovasyona dair 6 adet yaklaşımdan söz etmek mümkündür. Bu yaklaşımlardan hangisinin seçileceği firmaların stratejik amaçlarına ve yönüne, firmanın yeteneklerine, piyasayı algılamasına ve riske girebileceği yatırım tutarının büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Hangi tür yeniliklerle karşı karşıyayız dendiğinde; • Artımsal: sürekli ürün ve süreç geliştirme; • Yeni tasarım: katma değer sağlamak için tasarım ve müşterinin ihtiyaçlarına uyumlandırma; • Yeni iş modelleri: bir ürünü bir hizmetin içinde konumlandırma; • İşlevselliği artırma: yeni bir yazılımı kullanma; • Teknolojiye başvurma: katma değer sağlamak için yeni teknolojileri kullanma; • Atılımlar: yeni bir teknolojiyi yaratma… gibi süreçler çıkmaktadır. İlk üç seçenek piyasa, son üç seçenek ise teknolojinin dinamikleri ile şekillenir. İnovasyonda taktiklerin neler olabileceğine ilişkin bir inceleme yapıldığında; yenilikçi bir yapıya bürünmek isteyen işletmelerin iki taktiğe ihtiyacı olduğu ortaya çıkmaktadır. İlki inovasyon yapabilmek için motivasyonlarını artırmak, ikincisi profesyonellik düzeylerini yükseltmek olarak tanımlanabilir. İşletmelerin düzenli bir biçimde neden yenilikçi ürün ve hizmetler ortaya koyamadıklarına dair araştırmalara bakıldığında; 6 adet engelin varlığı tespit edilmiştir. Üçü motivasyon, üçü inovasyonun uygulamaya alınmasına dair karşı karşıya kalınan zorluklar biçiminde tanımlanır. Etkin inovasyonlar küçük başlarlar. Sadece belirgin bir şey yaparlar. Örneğin İsveç, kibrit konusunda dünyada yaklaşık 50 yıl boyunca tekel-monopol konuma sahip olmuştur. Bunun nedeni; İsveçlilerin kibritleri kutuya dolduracak basit bir cihazı geliştirmiş olmalarıdır. Tam tersine, örneğin bir dalda devrim yapacak türden inovasyonların başarılı olabilme ihtimalinin düşük olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Başarılı girişimcilerin beyinlerinin her iki tarafını da kullandıkları söylenmektedir. Bu tip girişimciler hem rakamları dikkate alırlar, hem de müşterisi olsun olmasın, bireylerin fikirlerine önem verirler. Ardından dış çevreyi dikkate alarak potansiyel kullanıcıların beklentilerini test eder, geliştirme yolunda oldukları ürün veya hizmetin kullanıcıların değerlerine ve ihtiyaçlarına yanıt verip vermediğini kontrol ederler.

Haberin ayrıntıları

www.bilgicagi.com


Üniversite ve İnovasyon C. Müjdat Altay Türkiye, istikrarlı ekonomik politikalar sayesinde, geçtiğimiz yıllarda kayda değer ilerlemeler sağladı. 2007 yılından bu yana “Kişi Başı Milli Gelir”in 10 bin dolara çıkmış olması, ihracatımızın 10 yılda 36 milyardan, 142 milyar dolara çıkması, kişi başına ArGe harcamasının ise 130 dolar seviyesine ulaşmış olması son derece sevindirici. Ancak ülkemiz, tüm bu ekonomik ilerlemelere rağmen, kişi başı milli gelirde, 53 ülkeden oluşan OECD liginin en alt seviyelerinde, dünya rekabet liginde 132 ülke arasında 62.sırada ve Birleşmiş Milletler’in beşeri kalkınma endeksinde 82.sırada. Bu sıralamalarda üst basamaklara yükselmemiz için kalkınma hamlemizi derinleştirmemiz gerekiyor. 2023 ekonomik hedeflerine kilitlendiğimiz ve her alanda benzersiz bir değişimin yaşandığı “Bilgi Çağı”na ArGe, inovasyon, girişimcilik kavramları damgasını vuruyor. Beşiğini başta üniversiteler olmak üzere tüm eğitim sisteminin oluşturduğu bu kavramlar devlet, hükümet, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve iş dünyası olarak gündemimizin ilk sıralarında yer alıyor. Dolayısıyla, geleceğini iddialı hedeflerle tasarlayan ülkemizde, inovatif ArGe faaliyetlerinin sistematik temele dayalı olarak artırılması, teknolojik bilginin ticarileştirilmesi, teknoloji yoğun üretim, girişimcilik ve bu alanlara yönelik yatırımlar ile nitelikli işgücü istihdamının artması yönünde atılan kararlı adımların hız kesmeden devam etmesi gerektiğine inanıyorum. İnovasyon fikirle başlar; bunun için mümkün olduğunca çok fikir üretilmesini sağlamak gerekir. Yaratıcılığı teşvik etmek için her tür fikir dinlenmeli, değerlendirilmeli, yüksek düzeyde yaratıcılığı destekleyen bir yaklaşım oluşturulmalıdır. Bu noktada, üniversitelerimizde girişimcilik konusunun işlenmesi, öğrencilerin inovasyon, fikir üretme, var olanı değiştirip geliştirerek değer yaratma konularında vizyonlarını genişletecektir. Bu da inovatif topluma dönüşmenin olmazsa olmazlarındandır. Diğer taraftan gençlerimiz, üniversitede kendi branşlarıyla ilgili yeterli altyapıyı kazanıyor. Ancak, edindikleri bilgileri iş hayatına uyarlayabilmeleri için farklı bir vizyona sahip olmaları gerekiyor. Henüz üniversite sıralarındayken girişimciliği öğrenmeleri; onları iş hayatına hazırlayacak finansal analiz, risk analizi ve raporlama gibi pek çok konuda kendilerini geliştirerek, ileride sağlam adımlar atmalarını sağlayacaktır. Böylelikle gençlerimiz; yeni fikirler yaratmaya hazır girişimci, yaratıcı, kararlı, gerçekçi bireyler olarak, öğrencilik hayatlarında edindikleri bilgileri ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürmeye hazır hale gelecekler. Özellikle, temelinde inovasyon ve girişimcilik olan bilişim sektöründe çalışanların büyük bölümü mühendislik altyapısından geliyor. Bu arkadaşlarımıza, üniversite sıralarındayken girişimciliğin, inovasyonun, iş idaresinin temel prensiplerinin öğretilmesi; hem sektörün hem de Türkiye’nin geleceği için büyük önem taşıyor. Bu noktadan hareketle, TÜBİTAK’ın öncülüğünde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte hazırlanan “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi”nin Ekim ayında yayınlanmış olmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Üniversitelerimiz; bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, ekonomik katkı ve ticarileştirme, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim ile girişimcilik ve yenilikçilik kültürü kriterlerine göre değerlendirildiler. Bu sıralama, ülkemizin uzun vadeli hedeflerine genç, inovatif bireylerle ulaşabilmesi için “Girişimci ve yenilikçi bir üniversite” modelinin oluşumuna büyük katkı sağlayacak.Bu vizyona sahip üniversitelerden mezun olan “girişimci ruha sahip gençler”in, iş dünyasına atılıp Türkiye için üretmeye başladıklarında, yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek ürünlere odaklanacakları kuşkusuz…

Haberin ayrıntıları

www.bilgicagi.com


What if life moved at the speed of ideas?


Sürdürülebilir siemens.com.tr/sehirler

www.siemens.com.tr

Siemens’in yeni sigorta şalteri, elektrik kaynaklı yangınları önlüyor Siemens’in yeni yangın koruma şalteri, elektrik kaynaklı yangınların önüne geçiyor. Bir elektrik kurulumundaki atlamaları tespit eden cihaz, devreyi otomatik olarak kapatıyor. Tesisattaki arızalar, elektrik devrelerindeki voltaj yüklenmelerinden kaynaklanabileceği gibi, ucu açık bir bağlantıdan da meydana gelebiliyor. Daha önceleri bazı arızalar sigortayı attırabilirken, bazıları ise tespit edilemiyordu. Yeni yangın koruma şalteri, her türlü atlamayı tespit ederek, bu açığı etkin biçimde kapatıyor. ABD’de 2008 yılından bu yana atlama hatası devre önleyiciler kanun ile zorunlu hale getirilmiş bulunuyor. Siemens, 5SM6 şalter ile benzer bir cihazı Avrupa pazarına getiren ilk üretici olma özelliği taşıyor. Almanya’da, her üç yangından biri yanlış kurulum veya uygulama hatası gibi nedenlerle elektrik tesisatı kaynaklı olarak meydana geliyor. Kurulum hataları genelde kabloların ezilmiş veya düğümlenmiş olması, kablo izolasyonunun bir çivi ile zedelenmesinden kaynaklanıyor.

Haberin ayrıntıları

www.bilgicagi.com

Raylı ulaşımın bakım süreçlerinde “akustik mucize” Şehirlerde ulaşım ve toplu taşımacılığın gelecekte daha konforlu ve sürdürülebilir bir hal alması için raylı ulaşım kilit rol oynuyor. Ancak trenlerin nitelikli ve güvenli hizmeti sürdürmesi için, bakım ve onarımlarının zamanında yapılması gerekiyor. Siemens’in yeni akustik gözetim sistemi, trenlerde bulunan tekerlek rulmanlarındaki hasarları önceden tespit edebiliyor. Raylı ulaşımı daha güvenilir hale getirerek, bakım maliyetlerini en aza indiren bu çözüm; trenlerin tekerlek rulmanlarındaki çalışma seslerini kayıt altına alıyor. İki yıldan uzun bir süredir, Southampton, İngiltere’deki toplam 9 bin tekerlek setine sahip 45 tren RailBAM tarafından gözleniyor. Tekerlek setleri, normal şartlar altında 1,2 milyon kilometrede bir yenileniyor.

Haberin ayrıntıları

www.bilgicagi.com


Şehirler

Akıllı sayaçlar Siemens ile daha akıllı Enerjide yeni dönem akıllı sayaçlar ve Sayaç Veri Yönetim Sistemleri ile başlıyor. Siemens, milyonlarca sayacı yöneterek elde ettiği tecrübeyi Türkiye’de de kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Dünya nüfusunun 7 milyarı aştığı günümüzde başta elektrik olmak üzere su ve gaz tüketicilerinin artışı daha etkin yönetim gereksinimini de ortaya çıkarıyor. Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan projeksiyonlar, 2020 yılında nüfusun 7,5 milyara ulaşacağını ve 2025’te nüfusu 10 milyonu aşan 30’a yakın şehir bulunacağını gösteriyor. Bugüne kadar, sayaçların yanına giderek yapılan ölçümler ve uzaktan takip edilen sayaçlar olmak üzere iki önemli aşamadan geçen sektör, bu önemli virajda Sayaç Veri Yönetim Sistemleri ile yeni bir boyuta taşınıyor.

Haberin ayrıntıları

www.bilgicagi.com

Elektronik biletler, toplu ulaşımı kolaylaştırıyor Elektronik ulaşım biletleri, farklı ulaşım araçları arasında ortak bir ağ oluşturmakta kritik önem arz ediyor. Siemens, Viyana’da düzenlenen ITS World Congress etkinliğinde yeni eTicketing sistemini tanıttı. Bireysel yolculukların organizasyonunu ve ücretlendirmesini bir akıllı kart ile çok daha basit hale getiren sistem ile yolcular sadece kullandıkları yolun bedelini ödüyor. Üstelik, tren biletlerinden araç park yeri ücretine ve bisiklet kiralamaya kadar her şey fiyata dahil edilebiliyor. Yerel toplu ulaşımı daha cazip hale getirmeyi başaran şehirler, insanların gelecekte de mobil kalmasını sağlarken, çevreyi koruyarak trafik sıkışıklıklarının ve buna bağlı ücretlerin önüne geçiyor. Ancak karmaşık ücretlendirme sistemleri, ulaşım sağlayıcıların çeşitliliği ve küçük değişikliklerin yapılamıyor olması, insanları toplu ulaşım sistemlerini kullanmaktan uzaklaştırıyor. Otobüs ve trenlerin, otomobillere uygun birer alternatif oluşturmasıyla birlikte, toplu ulaşım çözümlerinin kullanıcılar tarafından benimsenmesi mümkün oluyor.

Haberin ayrıntıları

www.bilgicagi.com


Bilgicagi.com’da Öne Çıkanlar

Analog el jeneratörü ile doğal afetlerde de iletişim devam edecek Analog bir el türbini ile birlikte yeniden şarj edilebilir USB batarya da içeren BoostTurbine2000 seti, Amerikan Kızıl Haç tarafından da desteklenen bir marka olarak 60 dolar fiyatla piyasa sürüldü. Akıllı mobil cihazların neredeyse tamamını şarj edebilen bu set, bundan sonra yaşanacak felaketlerde kesintisiz iletişim imkanı sunacak. Aslında bu set, yalnızca acil durumlar için değil günlük yaşamda da kullanıcıya fayda sağlıyor. Mobil cihazların şarjın uzun süre dayanmıyor oluşu yalnızca felaketlerde değil, günlük yaşamda da pek çok sıkıntıya yol açıyor. El türbinli jenaratörünün kolunu bir dakika boyunca çevirmek, yarım dakikalık bir görüşme ya da sınırlı bir sayıda mesajlaşma için yetecek gücü üretebiliyor. Sette bulunan standart USB girişli batarya ise tamamen dolu olduğu takdirde, bir akıllı telefonu da tamamen şarj edebiliyor. Dayanıklı ve hafif bir malzeme olan aliminyumdan yapılmış olan BoostTurbine2000’in bataryası, tam bir cep boyutunda olduğundan, kullanıcının kolaylıkla yanında taşıyabileceği bir araç. Dolayısıyla yolda giderken bile telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

Haberin ayrıntıları

www.bilgicagi.com

Türkiye Bilişim Vakfı Adına İmtiyaz Sahibi Faruk Eczacıbaşı

Yönetim

Genel Yayın Yönetmeni Cem Tecimen cem.tecimen@bilgicagi.com Yayın Kurulu Üyeleri Faruk Eczacıbaşı, Edip Emil Öymen, Cemil Arıkan, Leyla Arsan, Cengiz Ultav, Talat Çiftçi, Orhan Göksal, Behçet Envarlı ve Ersu Ablak

Halk Sokak No: 35 Golden Plaza F Blok, Kat: 2 Daire: 6 Sahrayıcedit Kadıköy / İstanbul Tel: 0216 467 04 99 – 216 467 08 45 Faks: 216 360 33 56 Eposta: info@tbv.org.tr

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cemre Özer cemre.ozer@boostersistanbul.com

Yapım

Web Geliştirme ve Sosyal Medya Ufuk Gürsoy ufuk.gursoy@boostersistanbul.com Katkıda Bulunanlar Aylin Tarhan, Erhan Kahraman Melih Çelik, Halil İbrahim İzgi Görsel, Grafik Tasarım Gürkan Elma Yayın Türü: Elektronik Dergi Yayın Tarihi: Aralık 2012

www.bilgicagi.com habermerkezi@bilgicagi.com http://www.facebook.com/bilgicagicom http://twitter.com/bilgicagi http://friendfeed.com/bilgicagi Açık Radyo 94.9 Bilgi Çağı Programı

Ar-Ge ve inovasyonun tüm seslerine açık platform

Büyükdere Cad. 201, Levent LOFT, B Blok, D: 42 34394, Şişli, İstanbul/Türkiye T: +90 (212) 283 13 73 F: +90 (212) 283 13 74 www.boostersistanbul.com

SPONSORLARIMIZ

Bilgi Çağı Aralık'12 Sayısı  

Türkiye’nin Gelişimi için, İnovasyon Toplumu

Advertisement