Page 1

niezb@dnik Tygodnik regionalny I numer 67 I

I 24 stycznia 2013 04 > Kędzierzyn-Koźle

07 > Krapkowice

10 > Ujazd

Wiemy, gdzie pracuje dr Wantuła


Numer 67

Niezbędnik Informacyjny

Radio Park FM ul. Piastowska 1 47-200 Kędzierzyn-Koźle woj. opolskie

Redaktor wydania: Bartosz Walat

Telefon: 77 482 12 12 Faks: 77 482 28 24

Dziennikarze: Katarzyna Martyniak Piotr Pękala Bartosz Walat

SPIS TREŚCI:

ZDJĘCIE TYGODNIA:

02. Od redakcji 03. Cytat tygodnia 04. 17-latkę potraktowali jak dziecko 05. Rozmowa tygodnia: Małgorzata Tudaj, starosta powiatu 06. „Nie potrafię wykonać wezwania” 07. Wilczury zagryzły kozę i króliki 08. Temat z okładki: Wiemy, gdzie pracuje dr Wantuła 10. Dlaczego VW nie wybrał Ujazdu? 11. Bunt w Radach Osiedli 12. Piłkarskie zmagania 7-latków

Awantura w Koźlu. Dostało się również policji


Prezydent wpisuje, radni skreślają. Do uchwalenia budżetu Kędzierzyna-Koźla pozostał tydzień. Tarcia o to, na co wydać pieniądze są tak duże, że szykuje się istna awantura. W poniedziałek komisja finansowo-gospodarcza wykreśliła z prezydenckiego projektu listę nowych dokumentacji technicznych, których koszt szacuje się na prawie 15 mln zł. Argumentem ma być to, że w urzędowych szafach znajdują się już projekty wyceniane na 85 mln. Tomasz Wantuła w bardzo ostrych słowach komentuje pracę radnych.

CYTAT

Uderzcie w Wantułę, ale błagam - nie w miasto

Kędzierzyn-Koźle

Tomasz Wantuła


17-latkę potraktowali jak dziecko

Kędzierzyn-Koźle

Bartosz Walat

- Kierowanie pacjentki na oddział neurologii dziecięcej to nie jest właściwa decyzja mówi wicemarszałek Opolszczyzny Roman Kolek i odwołuje się do raportu, jaki przygotowała komisja badająca śmierć 17-latki z Kędzierzyna-Koźla.

Wtedy nastąpiły zaburzenia świadomości i widzenia. Podjęto decyzję, że konieczne są konsultacje w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrycznym w Opolu. Stamtąd pacjentka została przewieziona do Wojewódzkiego Centrum Medycznego, a następnie wróciła do Kędzierzyna-Koźla z podejrzeniem sepsy. - Na oddziale dziecięcej intensywnej terapii są tylko małe łóżeczka i inkubatory tłumaczy decyzję lekarzy z opolskich placówek Kolek. Wyniki raportu zostały już przekazane do prokuratury, która uwzględni je w swoich pracach. Nie wiadomo jeszcze, kiedy poznamy ocenę NFZ i Izby Lekarskiej, które również zajęły się zbadaniem tego przypadku.

Zapisy protokołu wykluczają błąd opolskich szpitali. Kolek przekonuje, że zadaniem komisji nie było wskazanie winnych, lecz sprawdzenie, gdzie mógł zostać popełniony błąd. Teraz nie ma wątpliwości, że warto poczekać na ocenę prokuratury rejonowej, która ma kompetencje, aby - oprócz W tle sytuacji pojawia się prośba wicemarszałka, aby opolopolskich placówek - sprawdzić także szpi- ski oddział NFZ przedstawił dane dotyczące migracji patal w Kędzierzynie-Koźlu. cjentów pomiędzy szpitalami. Roman Kolek przyznaje, że często szpitale decydują się na przyjęcie pacjenta, choć od Przypomnijmy, że stan pacjentki pogorszył razu mógłby on trafić do bardziej specjalistycznej jednostki. się w czwartej dobie po urodzeniu dziecka. W efekcie - NFZ wypłaca dwie należności.


Kliknij na zdjęcie, aby posłuchać rozmowy:

ROZMOWA

Małgorzata Tudaj

Kędzierzyn-Koźle

60 osób do zwolnienia. Tak wygląda jeden z kilku zapisów programu naprawczego, jaki został stworzony na potrzeby kozielskiego szpitala. Analiza ma usprawnić budżet placówki. Okazuje się jednak, że władze wzbraniają się od takiego kroku. Starosta Małgorzata Tudaj przekonuje, że nie wszystkie zmiany muszą wejść w życie. Nie zmienia to faktu, że w mediach lokalnych pojawiły się już spekulacje o zwolnieniach wśród białego personelu. - Po raz pierwszy od półtorej roku trwają rozmowy ze związkami zawodowymi. Chcemy uniknąć ostatecznych rozwiązań. Do tej pory nikt z nimi nie rozmawiał – tłumaczy.


„Nie potrafię wykonać wezwania”

Kędzierzyn-Koźle

Bartosz Walat

Prezydent Kędzierzyna-Koźla zabiera głos w sprawie wezwania wojewody, co do przywrócenia nielegalnie zlikwidowanych szkół. Komentarz nie odbiega od treści oświadczenia, jakie pojawiło się już w minionym tygodniu. - Działania, jakie podejmuje pan wojewoda, są nieuzasadnione, gdyż szkoły podstawowe nr 13, 14 i 20 są ujęte w miejskiej sieci szkół - mówił w poniedziałek (20.01) podczas konferencji prasowej Tomasz Wantuła. - Nie dam się namówić do wykonania działań, które są niezgodne z prawem. W prawie polskim nie ma sytuacji odwrócenia tej drogi. To nie są szkoły tworzone na nowo, ale te szkoły funkcjonują. Uchwały zostały unieważnione, więc nie było likwidacji.

- Nie potrafię wykonać wezwania wojewody. Mam powołać dyrektora? – dopytuje prezydent. - Nie ma procedury, według której mógłbym to zrobić. Nie dość, że powołałbym dyrektora, to naraziłbym gminę na wydawanie pieniędzy, a to byłaby niegospodarność. Tomasz Wantuła zapowiedział, że zwróci się do premiera Donalda Tuska z prośbą o podpowiedź, jak ma wybrnąć z tej sytuacji. Zachowanie Ryszarda Wilczyńskiego odczytuje jako działanie polityczne. Temat powróci na najbliższej sesji rady miasta, ponieważ w porządku obrad znalazły się punkty dotyczące likwidacji szkół. Według obecnego stanu - istnieją, ale nie funkcjonują, ponieważ nie ma w nich uczniów i nauczycieli. Według wojewody, jego decyzja o uchyleniu likwidacji powinna skutkować ponownym uruchomieniem. Wilczyński zwraca uwagę, że wyrok nie został do dnia dzisiejszego wykonany. Tymczasem zdaniem włodarza, jedynym sposobem na wyjście z impasu jest formalna likwidacja.


Wilczur zagryzł kozę i króliki

25-letni właściciel pitbulla z gminy Walce został zobowiąza- Statystyki wskazują, że w 2013 r. policjanci ny do stworzenia kojca. Tak zakończyła się sprawa z Brożca, podjęli około 100 interwencji związanych gdzie mieszkańcy byli świadkami ataków na swoje psy. z niezachowaniem środków ostrożności przy trzymaniu psów. W 39 najbardziej Niestety w regionie doszło już do kolejnych zdarzeń o po- drastycznych zdarzeniach, policjanci karali dobnym charakterze. 20 stycznia w Racławiczkach dwa ustalonych właścicieli mandatami karnywilczury, wałęsając się prawie dwa dni po okolicy, głodne mi. O bezpańskich psach lub psach, które weszły na przypadkową posesję, gdzie zjadły dwa króliki uciekły z posesji funkcjonariusze zawiadai zagryzły kozę. Ustalony przez służby weterynaryjne wła- miali ponad 70 razy służby weterynaryjne. ściciel jeszcze tego samego dnia został ukarany przez dziel- W sprawozdaniu czytamy także, że strażninicowego najwyższym możliwym mandatem. Niewątpliwie cy miejscy z Krapkowic, Gogolina i Zdzieprzyjdzie mu również zwrócić należność za zjedzone i za- szowic w ubiegłym roku odnotowali aż gryzione zwierzęta. 189 interwencji. Strażnicy nałożyli prawie 50 mandatów i 140 pouczeń. Warto przyKomenda Powiatowa Policji w Krapkowicach postanowiła pomnieć, że to właściciel ponosi odpowiewykorzystać tę sprawę, aby przestrzec: - Wystarcza jeden dzialność za ewentualne skutki związane telefon i trochę konsekwencji, aby o ewentualnym zagroże- na przykład z pogryzieniem przypadkoniu powiadomić odpowiednie służby – przekonuje Jarosław wych osób lub zwierząt. Ponosi też koszty, Waligóra. jeżeli pies trafi do schroniska.

Krapkowice

Bartosz Walat


Wiemy, gdzie pracuje dr Wantuła

Temat z okładki:

Piotr Pękala Bartosz Walat

- Pracuję w Prudnickim Centrum Medycznym – ogłasza prezydent Kędzierzyna-Koźla, ale stroni od komentarza na temat zmian w kozielskim szpitalu. Jedno jest pewne. Od 1 stycznia Tomasz Wantuła nie jest już pracownikiem SP ZOZ-u. Zapowiedź jego odejścia pojawiła się w październiku, kiedy dyrektorem był jeszcze Andrzej Mazur. Zmiana na tym stanowisku nie wpłynęła na konsekwencje. - To nie była moja decyzja. Co roku miałem przedłużane umowy. To zależało od kontraktu szpitala. Tym razem decyzja była taka, aby nie przedłużać ze mną umowy – przyznał włodarz.

to rzadka specjalizacja, poszukiwania nie zajęły mi wiele czasu.

Prezydent Kędzierzyna-Koźla tłumaczy, że w tym roku zamierza skończyć specjalizację z geriatrii: – Nie została mi umożliwiona taka praca, więc musiałem sobie poszukać innego miejsca. Ze względu na to, że

Częściowym udziałowcem PCM-u jest starostwo powiatowe w Prudniku. Starosta Radosław Roszkowski nie kryje, że rywalizacja między szpitalami nie jest niczym złym. - Miło jest czasami pokonkurować – mówi otwarcie i wspomina: - W wielu aspektach kozielski szpital był dla nas wzorem.

Wiadomo już, że docelowym miejscem jego praktyki lekarskiej będzie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Głogówku. - Potrzebny był nam lekarz tej specjalności. Dla nas pan Tomasz Wantuła jest przede wszystkim lekarzem – przyznał publicznie Jarosław Okrągły, wiceprezes Prudnickiego Centrum Medycznego. Przypomnijmy, że aktualnym prezesem spółki jest Anatol Majcher, były dyrektor kozielskiego szpitala. Od kiedy przejął stery prudnickiej jednostki, pozyskał szereg kadry z Kędzierzyna-Koźla. Do Prudnika przeszli już m.in. chirurg Mariusz Lipko, diabetolog Agnieszka Mykietyn oraz endokrynolog Bogusława Baran.


Zawsze są dwie strony medalu. Niemniej jednak w ostatnim czasie rzeczywiście wielu lekarzy zasiliło szpital w Prudniku. Myślę, że bardzo dobrych fachowców. Od początku kadencji Tomasz Wantuła odpiera zarzuty, że praca na kilku etatach nie sprzyja sprawowaniu funkcji prezydenta. Pytanie o zaangażowanie na nowym stanowisku pojawiło się także podczas styczniowej konferencji prasowej. – Dojazd nie jest problemem. Potrafię pogodzić te zajęcia. Nie ma to żadnego wpływu na sprawowanie funkcji prezydenta miasta – powtórzył po raz kolejny Wantuła. Czy zechce skomentować aktualną kondycję szpitala w Kędzierzynie-Koźlu? – Nie ma ludzi niezastąpionych. Mam jednak nadzieję, że władze szpitala mają kogoś na moje miejsce, bo dwóch lekarzy z uprawnieniami to warunek uzyskania nowego kontraktu – mówił z przekąsem w październiku. Dziś szpital ma kontrakt, ale prezydent nie zmienia tonu. – Pytanie (o ocenę atmosfery w szpitalu przyp. red) jest bardzo trudne i bardzo ważne. Nie wyrażę swojego zdania, choć swoje zdanie mam. Mam tylko nadzieję, że organ prowadzący ma pełną świadomość odpowiedzialności za życie i zdrowie mieszkańców – kwituje.


Dlaczego Volkswagen nie wybrał Ujazdu?

Katarzyna Martyniak

Dopiero kolejne spotkania mogą być przełomowe. Czasem pojawiają się także bardzo wygórowane wymagania. – Kiedyś wydawało nam się, że wystarczy tylko grunt – uśmiecha się Kauch. - Kiedyś mnie inwestor francuski zapytał o róże wiatrów. Pytają się o uwarunkowania gruntowe, pytają się o warunki klimatyczne. Zazwyczaj pojawia się temat ewenTereny w gminie Ujazd przyciągają marki tualnych zalań czy nawałnic. Teraz jesteśmy przygotowani, z najwyższej półki. Tak było także kilka by mierzyć w najwyższą półką inwestorów – kwituje burmiesięcy temu, gdy niemiecki koncern po- mistrz Ujazdu. Czy są jacyś na horyzoncie? Tego Tadeusz jawił się na Opolszczyźnie. Kauch nie zdradza.

Ujazd

- Volkswagen chciał działkę Mercedesa – zdradza burmistrz Ujazdu Tadeusz Kauch. Gminie nie udało się przekonać motoryzacyjnego giganta, ale szuka kolejnych zainteresowanych atrakcyjną lokalizacją.

- Volkswagen pojawił się w gminie Ujazd, ale nie spełnialiśmy wszystkich kryteriów, jakie były oczekiwane - ujawnia włodarz, jednocześnie zastrzegając, że z pierwszą wizytą inwestora nie należy wiązać żadnych nadziei. - Z reguły, na dziesięciu, piętnastu inwestorów, jak jednego uda się pozyskać, to można mówić o sukcesie. W tym przypadku nam się nie udało.

-------------------szczecin.gazeta.pl

Niemiecka prasa podała, że zakład Volkswagena wytwarzający dostawcze Craftery powstanie pod Poznaniem. Jednak, jak się dowiedział „Puls Biznesu”, sprawa lokalizacji nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona. Pod uwagę brane są trzy miejscowości: Września, Stargard Szczeciński i jeszcze jedna działka w okolicach Poznania.


Bunt Rady Osiedli Kędzierzyna-Koźla. Przedstawiciele mieszkańców protestują przeciwko zmianom w planie budżetu, który opracował urząd miasta. – To jest nasz budżet – mówią wściekli i chcą konfrontacji z radnymi. Tomasz Wantuła chwycił za czerwony marker i skreślał każdą zagrożoną pozycję. To miało zobrazować scenariusz środowej (29.01) sesji rady miasta, gdzie zapadną najważniejsze decyzje, co do tegorocznego planu wydatków.

WIDEO TYGODNIA

Kędzierzyn-Koźle

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć materiał filmowy:


Kędzierzyn-Koźle

Niezbędnik Informacyjny Radia Park  

Numer 67.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you