Page 1


Tam Çözüm ve Strateji Rehberi Barbaros Akkurt Ağustos, 2015

Oyun Hakkında

George Lucas önderliğinde gerçekleştirilen kült Yıldız Savaşları film serisinin geçtiği zamandan 4 bin yıl önce, eski Cumhuriyet döneminde geçen bir Yıldız Savaşları oyunu ile karşı karşıyayız. Piyasaya 2001 yılında Bioware firması tarafından sürülen ve çok büyük başarı kazanmış bir rol yapma oyunu (role playing game, RPG) olan Knights of the Old Republic, günümüzde hâlâ oynanabiliyor, çünkü çok sağlam bir hikâye, çok güzel bir oynanabilirlik ve her oynadığınızda farklı bir çeşitlilik sunabiliyor. Bu yazımızda eski ama gönüllerde yeri dolmamış bu güzel oyunla ilgili görüşlerimizi paylaşmaya çalışacağız.

Giriş ve Ayarlar

Oyunu başlattığınızda Bioware, LucasArts reklamları ve baş düşmanımız olan Lord Malak'ın resimleri gösteriliyor. Bunları geçmek için farenin sol tuşuna tıklıyorsunuz. Daha sonra oyun menüsü geliyor. Burada yeni bir oyuna başlamak, bir oyunu kaldığımız yerden yükleyip devam etmek, o ana kadar açılmış filmleri izlemek, seçeneklere göz atmak ve oyundan çıkış yapmak için kullanacağınız düğmeler yer alıyor. İlk kez oynuyorsanız seçenekler (Options) menüsüne göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

2 / 145


Oyuna başlama

Oyuna New Game düğmesini tıklayarak başlıyoruz. Karakter oluşturma ekranı karşımıza geliyor. Altı seçeneğimiz var: 1) Erkek asker (soldier) 2) Erkek izci (scout) 3) Erkek hain (scoundrel) 4) Kadın asker 5) Kadın izci 6) Kadın hain Askerlerin genel özellikleri şöyledir: •

Askerler dövüş açısından çok güçlüdür.

Askerlerin yetenek gelişimi çok kısıtlıdır.

Askerlerin özellik gelişimi çok yüksektir.

Askerler gelişimleri boyunca giysi tecrübesi alır, yani hafif zırh, orta zırh ve ağır zırh gelişimleri bedelsiz olarak gerçekleşir.

İzcilerin genel özellikleri şöyledir: •

İzciler dövüş açısından askerlerden daha düşük, hainlerden daha yüksek bir profil çizerler.

İzcilerin yetenek ve özellik gelişimi orta düzeydedir.

İzciler gelişimleri boyunca bedelsiz implant kullanma hakkına sahiptir. Birinci, ikinci ve üçüncü düzey implant kullanma hakları vardır.

İzciler gelişimleri boyunca bombalardan kurtulmak konusunda uzmanlaşır ve bu özellikleri bedelsiz olarak alırlar.

Hainlerin genel özellikleri şöyledir: •

Hainler arkadan vuruş, bir başkası ile savaşan karaktere vuruş ve etkisiz hale gelmiş bir karaktere vuruş sırasında özel avantajlar kazanır. Bu karakterler çok güçlü değildir, ancak arkadan vurarak bir askerden bile daha yüksek hasar verirler.

Hainlerin yetenek (skill) gelişimi çok iyidir, ancak özellik (feat) gelişimi çok kısıtlıdır.

Hainler gelişimleri boyunca arkadan vuruş teknikleri üzerine çalışır ve bu özellikleri bedelsiz olarak gelişir.

3 / 145


Oyunun Türkçe arayüzü bildiğimiz kadarıyla yok, ancak grafikerler biraz uğraşıp menü seçeneklerinin Türkçe'sini yazmışlar. (resim kaynağı)

Genel olarak söylemek gerekirse, kas güçlerine ve savaş deneyimlerine rağmen asker olarak oynamak en zor, izci olarak oynamak biraz daha kolay ve hain olarak oynamak daha kolay bir şekilde sonuca gitmeye izin verir. Asker olarak oynuyorsanız yanınızda, serüveniniz boyunca rastlayacağınız bir haini görevlendirmeniz ve hattâ onu temel yandaşınız olarak görmeniz yerinde olacaktır. İzci olarak oynuyorsanız yanınızda kuvvetli bir asker veya hain olabilir. Hain olarak oynuyorsanız kendinizi iyileştirme yeteneğiniz çok güçlü olmayacağı için kuvvetli bir asker ile yolculuğa çıkmanız yerinde olacaktır.

Oyunumuza erkek asker olarak devam edeceğiz. Bundan sonra karakterimizin kaderi çizilmiş olacak ve stratejimizi buna göre yapmak durumunda kalacağız. Bunun avantajları da olduğu gibi dezavantajları da bulunmakta. Dezavantajlarınızı, sizde olmayan özellikleri barındıran grup üyelerini grubunuza katarak gidereceksiniz. Avantajlarınızla, sadece sizde olan özellikleri kullanarak grup üyelerinize yardım edeceksiniz.

4 / 145


Karakter oluşturma bölümünde Quick Character ve Custom Character olmak üzere iki seçenek var. RPG oyunlarına yeniyseniz Quick Character seçebilirsiniz, ancak biraz vakit harcayıp neyin ne olduğunu daha iyi öğrenmek ve seçtiğiniz özelliklerin oyuna yansımasını daha iyi anlamak açısından Custom Character seçeneği her zaman tercih edilmeli. Bu nedenle biz Custom Character seçerek yolumuza devam edeceğiz.

Portrait kısmında karakterinizin baş ve yüz detaylarını inceleyeceksiniz. Çok fazla seçenek yok, size en çok uyan yüz ifadesini seçerek yolunuza devam edin.

Attributes kısmında karakterinizin en önemli özellikleri olan güç, çeviklik, bünye, zekâ, bilgelik ve karizma yeteneklerini ayarlayacaksınız. Burada en çok yapmak istediğimiz uyarı, mümkün olduğu kadar dengeli bir karakter oluşturmaya çalışmanız yönünde olacaktır. Şimdi bu yeteneklerin açılımlarını yapmaya çalışalım:

Güç (strength): Güç fiziksel kuvvetin göstergesi olup kılıç ve ışın kılıcı ile savaşta rakibe daha fazla zarar vermeyi sağlar. Güç yüksek olduğu zaman rakibe vurmak kolaylaşır. Oyunda gücü artıracak bazı nesneler bulup vücudunuza takacaksınız, dolayısıyla ilk aşamada gücü çok fazla artırmak dengeyi bozacaktır. Makul bir düzeyde bırakmanızı tavsiye ederiz.

Çeviklik (dexterity): Çeviklik ile refleksler artar. Rakibin size vurmasını zorlaştıracak şekilde, savunma değeriniz (defense) artar. İlk aşamada savunmaya önem vermek ve savunma puanını artırmak, daha sonraki oynayışlarınızda bu değerden çalacağınız puanlarla diğer yeteneklere fırsat kazandırmak daha uygun olur.

Bünye (constitution): Bünye, sağlık durumunuzun göstergesidir. Alacağınız darbelerle ne kadar ayakta kalabileceğinizi ölçer. Özellikle birebir savaş yapan, tabanca, tüfek veya kılıç ile savaşan askerler için vazgeçilmezdir. Bu özelliğin düşük tutulması oyunun çok zorlaşmasına neden olacağından cömertçe puanlarınızı burada harcayın.

5 / 145


Zekâ (intelligence): Zekâ, oyunda çokça rastlayacağımız bilgisayar paneline girme, bundan sonra droid olarak nitelendireceğimiz, Yıldız Savaşları evreninde “robot” anlamına gelen makineleri tamir etme gibi özelliklere sebep olacaktır. Asker gibi yetenek gelişimi kısıtlı olan bir sınıf için çok yükseltilmesine gerek yoktur, buradan çalınacak puanlar bünye ve çeviklik için kullanılabilir. Ancak izci ve özellikle hain sınıfları için zekânın yüksek olması büyük avantajlar getirecektir.

Bilgelik (wisdom): Bilgelik özellikle Jedi şövalyeleri için önemli bir kavramdır. Jedi güçlerinin kullanılması sırasında karşı tarafın direncinin kırılması önemli olacağından bilgelik avantajlı bir özelliktir. Askerlerin yara iyileştirme dışında fazla bir özelliği olmayacağı için ve bu özellik bilgelik ile bağlantılı olacağı için, bilgeliğin biraz artırılmasında sakınca yoktur.

Liderlik (charisma): Liderlik yol gösterme kabiliyeti kazandırır, aynı zamanda temel karakter olan bizim için çok önemli olan ikna kabiliyetine yardımcı olur. Bu özelliğin diğerlerine engel olmayacak kadar yüksek tutulması bütün oyun için hayırlı olur. Kişisel denemelerimiz sırasında yüksek liderlik özelliğine sahip olunduğunda, öldürülen düşmanlar üzerinden daha fazla ganimet çıkmakta ve satıcılar size daha anlayışlı davranmaktadır. Bütün oyun boyunca lider özellikler göstereceğiniz için bu özelliğin biraz daha yüksek tutulması iyi olacaktır.

Çeşitli özelliklere dağıtacağınız 30 puanınız var. Oyunda rahat etmeniz için “Modifier” kısmının -1'den 0'a yükseltecek şekilde, bütün yeteneklere dağıtım yapmanızı tavsiye ederiz. Bunun için bütün özelliklerin 8'den 10'a çıkarılması gerekiyor. Daha sonra bağlı olduğunuz sınıfı düşünerek puan dağıtımı yapın. Asker için güç daha önemli ve zekâ daha az önemli olduğundan, zekâ puanından çalacağınız birkaç puan ile gücünüzü artırın. Bir özellik 12 puan seviyesine geldiği zaman modifier +1 durumuna geliyor, ve o özellikle ilgili bütün alt özelliklere +1 ödül kazandırıyor. Bunu kısaca şöyle açıklayabiliriz, örneğin bilgelik özelliğini 12 yaptınız ve +1 modifier aldınız. Böylelikle bilgelik ile ilgili olan yara iyileştirme özelliği için harcayacağınız puana 1 eklenerek o yeteneğinize 1 puan ödül kazandırılmış olacaktır. Örneğin yara iyileştirme yeteneğiniz 8 puansa ve +1 modifier almışsanız, yara iyileştirme özelliğiniz 1 puan ödül ile 9 puana çıkmış olacak. Bu sebeple, sizin için önemli olan özellikleriniz için modifier değerini başlangıç için +2 yapmaya gayret edin.

6 / 145


Bütün bu anlattıklarımızın ışığında, iyi düşünerek ve planımızı ona göre yaparak, karakterimiz için şöyle bir yetenek dağılımı önermeyi uygun gördük: Güç (strength): 14 puan, +2 modifier. Çeviklik (dexterity): 14 puan, +2 modifier. Bünye (constitution): 14 puan, +2 modifier. Zekâ (intelligence): 10 puan, 0 modifier. Bilgelik (wisdom): 13 puan, +1 modifier. Liderlik (charisma): 13 puan, +1 modifier. Buna göre, sağlık puanımız 12 ve defansımız 12 puan olarak hesaplandı. Alt savunma kategorileri olan fortitude (dayanıklılık) 4 puan, refleks (reflex) 2 puan ve irade (will) 1 puan olarak gösterildi. Karakterimizin zayıf noktası olan irade gücü, zihinsel saldırılar (özellikle karanlık tarafa bağlı Jedi şövalyeleri ve Sith takipçileri tarafından) açısından karakterimizin geliştirilmesi gerektiğini gösteriyor. Benzer şekilde refleksi ve dayanıklılığı artıracak giysi parçaları da mevcut, bizim karakterimiz için refleks ve irade gücünü artıracak parçaların takılması yerinde olur.

Karakterin yeteneklerinin ayarlanması

Karakterimizin yeteneklerini ayarlamaya başlıyoruz. Bize verilen 4 puanı uygun şekilde paylaştıracağız. Bizim karakterimiz ana karakter olduğu için, ona verilen özel bir yetenek var, bu yetenek ikna kabiliyeti olarak adlandırılıyor, bu yetenek üzerine gitmenizi tavsiye ederiz. Oyunun her yerinde buna ihtiyacınız olacak. Dolayısıyla cömertçe bu kabiliyeti yükseltmeniz yararınıza olacaktır.

Askerler için sınıf yetenekleri ve sınıf dışı yetenekler vardır. Askerlerin sınıf yetenekleri patlayıcı uzmanlığı (demolitions), farkındalık (awareness) ve yara iyileştirme (treat injury) olarak 1 puan ile değerlendirilir. Bilgisayar yeteneği (computer use), görünmezlik (stealth), ikna kabiliyeti (persuade), tamir etme (repair) ve güvenlik (security) ise sınıf dışı yetenekler olarak 2 puan ile değerlendirilir. Karakterimiz asker olmasına rağmen lider karakter olduğu için, mutlaka en az 1 puan ikna yeteneği kazandırmalıyız. Diğer puanları da sınıf yeteneklerine paylaştırmalıyız. Patlayıcı yeteneği bizden çok daha yüksek olan karakterler ile tanışacağımız için patlayıcı yeteneği ile uğraşmanızı tavsiye etmiyoruz, böylece ikna etme kabiliyetine 1 puan ve yara iyileştirme kabiliyetine 2 puan vererek buradan ayrılıyoruz. 7 / 145


Feats menüsü

Askerlerin en avantajlı olduğu yer özellikler (feats) menüsüdür. Askerler her seviye atlayışlarında buradan bir özellik seçebilir. Asker sınıfının gereği olarak bazı özellikler seçilmiş durumdadır. Siz de yeteneklerinize göre buradan çeşitli özellikleri seçebilirsiniz.

En üstten alta doğru ilerleyerek başlamak gerekirse, çift silahla savaşma (two weapon fighting) özelliği oyunu ilk kez oynarken riskli bulduğumuz bir özelliktir. Bu özelliğe konsantre olduğunuzda her iki elinize bir silah veya iki elinizle çift başlı bir silah tutabiliyorsunuz ve bu özellikteki derecenize göre size ya çok az ceza uygulanıyor, ya da hiç uygulanmıyor. Bu özelliğin birinci derecesini seçtiğiniz zaman bile iki elinizde iki silah tutamıyorsunuz. Mutlaka ikinci dereceye geçmeye ihtiyaç var. Yani biraz sabretmeniz gerekiyor. Alternatif olarak kuvvetinizin yüksek olması lazım. İlk oynayış için tavsiye etmiyoruz. Diğer karakterlerinizde deneyip sonucunu görmeniz daha yerinde olur.

Zırh yeteneği asker olduğunuz için size bedelsiz olarak verilmiş. Her türlü zırhı giyebilirsiniz.

Dikkat (caution) yeteneği patlayıcı özelliği (demolitions) ve görünmezlik (stealth) için +1 ödül vermeye yarıyor. Bu yetenekte uzmanlaştığınız zaman ödül miktarı +3'e kadar çıkıyor. Karakterinizi bu alanda uzmanlaştırmak istiyorsanız denenebilir, ancak daha iyi özellikler de var.

Kritik vuruş (critical strike), karakterin gerilip bütün gücüyle vurması diye tarif edebileceğimiz bir vuruş türü, bazı teknik ayrıntılarına girmezsek şunları söyleyebiliriz, kritik vuruş isabet ederse karşı taraf 6 saniye boyunca etkisiz kalıyor ve bir vuruş hakkı daha kazanıyorsunuz, ancak savunma değeriniz 5 azalıyor. Daha çok hainlerin tercihi olan bu vuruş türünde ilerlemeyi askerler için tavsiye etmiyoruz.

Empati (Empathy), askerler için tavsiye edeceğimiz bir özellik. Bu özelliğin ilk seviyesinde ikna etme (persuade), farkındalık (awareness) ve yara iyileştirme (treat injury) özelliklerinize 1 puan ödül verilecek. Bu özelliği kullanabilirsiniz veya daha sonraya atabilirsiniz.

8 / 145


Flurry yeteneği izcilere bedelsiz olarak veriliyor. Bu yetenekte ekstra bir kılıç hamlesi daha yapabiliyorsunuz, ancak bedeli var; o turda yapacağınız bütün hamleler için -4 ceza puanı uygulanıyor. Bunun giderilmesi için tek yol, gerilla taktiği olan vur-kaç tekniğini uygulamak. Yani vuruşu yaptıktan sonra bir süre koşuyor ve tekrar saldırıyorsunuz, bu durumda ceza uygulanmıyor, çünkü turu yarıda kesip yeni bir tura başlamış oluyorsunuz. Vur-kaç taktiği özellikle 3 kişilik grubunuzda çok sayıda düşmanla veya tehlikeli bir düşmanla bir başınıza kaldığınızda kullanabileceğiniz bir özellik.

Gear Head özelliği bilhassa tamir ve bilgisayar kullanımı yeteneğini artırmak için, droid karakterlere tavsiye ettiğimiz bir özellik. Ana karakterin tamir yapma yeteneğini geliştirirseniz daha sonra anlatacağımız bir avantajınız oluyor, ancak bu asker karakterler için mümkün değil; izci veya hain sınıfından olmanız lazım. Gear Head yeteneğinin birinci seviyesinde adını saydığımız yeteneklere +1 ödül veriliyor.

Kondüsyon (conditioning): Bu özellik askerler için mutlaka edinilmesini tavsiye ettiğimiz bir özellik, “saving throw” adı verilen ve karşı tarafın kılıç, laser ışını veya bomba atışlarında kurtulmanızı artıracak olan kurtulma değerinizi artırıyor. Askerler için daha kolay ilerleme olduğundan kondüsyon yeteneğinin artırılması uygun olur.

İmplant yeteneği izciler için bedelsiz olarak veriliyor, diğerlerinde bu yeteneğe puan harcamak gerekiyor. Faydalı bir yetenek olduğunu düşündüğümüz için bütün karakterlere mümkünse ilk seviyeyi kazandırmak uygun olabilir.

Güçlü kılıç saldırısı (power attack): Bu saldırı seçildiği zaman (askerler için ilk seviye bedelsiz olarak veriliyor), verilecek hasar 5 puan artıyor, ancak isabet yeteneği 3 azalıyor. Özellikle kuvvetli karakterler için vazgeçilmez olduğunu düşündüğümüz bu özelliği seveceksiniz. Güç (strength) değeri yüksek olan karakterlerin elinde ölümcül bir silaha dönüşüyor.

Güçlü laser saldırısı (power blast): Bu saldırı tabanca, tüfek veya ağır silah kullanan karakterlere yönelik; güçlü kılıç saldırısında olduğu gibi verilen hasar 5 puan artarken isabet yeteneği 3 düşüyor. Uzaktan savaşan karakterler için oldukça avantajlı; mümkünse seçilmesi gereken bir özellik.

9 / 145


Hızlı laser atışı (rapid shot): Bu özelliğin ilk seviyesi izcilere bedelsiz veriliyor. Flurry özelliğinde olduğu gibi fazladan bir laser saldırısı daha yapılabiliyor. -4 savunma cezası var. Çok kullanışlı olduğunu düşünmüyoruz, stratejinizi ona göre kurarsanız bir anlamı olabilir.

Dürbünlü atış (sniper shot): Hain sınıfından olanlar için kullanışlı bir özellik ve kılıç savaşında gördüğümüz kritik vuruşun laser silahıyla yapılanı diyebiliriz. Bu özellik kullanıldığı zaman ve isabet kaydedilirse karşı taraf 6 saniye etkisiz kalacak, bu da hainler için bulunmaz bir fırsat.

Silah ustalığı: Laser tabancası (weapon proficiency: blaster pistol): Bu özellik tabanca kullanan karakterler için oldukça avantajlı, mümkün olduğu ilk fırsatta yatırım yapılmalı.

Silah ustalığı: Laser tüfeği (weapon proficiency: blaster rifle): Tüfek kullanan fazla karakteriniz olmayacak, onlar için düşünülebilir.

Silah ustalığı: Ağır laser silahı (weapon proficiency: heavy weapons): Grubunuza sonradan katılacak olan bir karakter bunda usta, ondan başka karakter yok, dolayısıyla bu özelliğe ihtiyacınız olmayacak.

Silah ustalığı: Kılıç (weapon proficiency: melee weapons): Kılıç ustalığı yakın dövüş yapacak karakterler için önemli, ancak sürekli olarak kılıç kullanacak olan karakterlerde yatırım yapılabilir. Fazlasını söyleyerek şevkinizi kaçırmak istemiyoruz, ancak sizin kılıçla uzun zaman işiniz olmayacak.

Sertlik (toughness): Askerler ve yoğun kılıç savaşı yapanlar için mutlaka kullanılmalı. Her seviye için ilave sağlık puanı, darbelere karşı koruma özelliği kazandırıyor. Özellik (feats) her karakter için askerler kadar sıkça karşılaşılmıyor, bu fırsat geldiğinde diğer daha önemli unsurlar tamamlanmış ise sıra buna geldiğinde keyfini sürebilirsiniz.

Tek elle savaşma (Dueling): Bu özelliği oyuna ilk kez başlayanlar için şiddetle öneriyoruz. Bu özellik seçildiğinde, tek elde tabanca veya kılıç kullanmaya konsantre olunuyor ve saldırı ile savunma değerlerine 1 puan ödül veriliyor. Daha sonraki seviyelerde bu ödül 3'e kadar çıkıyor. Özellikle savunması düşük olan karakterler için mutlaka tercih edilmeli. 10 / 145


Oyunu ilk kez oynarken mutlaka bunu seçmelisiniz.

Bu aşamadan sonra seçiminizi yaptığınızda karakterin adını seçiyoruz. Kendiniz bir isim yazabilir veya var olan isimlerden birini seçebilirsiniz. Play tuşuna bastığınız zaman oyun başlıyor.

Karakterimizi seçtik, özelliklerini ayarladık, oyuna başlıyoruz. (resim kaynağı)

Oyuna başlama

Video gösterisinden hikâyenin başlangıcını, Cumhuriyetin son derece zor bir durumda olduğunu, Karanlık Lord Revan'ın çıraklarından Lord Malak'ın Cumhuriyete savaş açtığını, sayısız Jedi şövalyesinin bu savaşta yenik düştüğünü, bir o kadarının da yeni Sith lorduna bağlılıklarını sunduklarını ve outer rim gezegenlerinden biri olan Taris yörüngesinde amansız bir savaş sürdüğünü anlıyorsunuz.

11 / 145


Oyun başladığında yatağınızda uyuyorsunuz, sarsıntılar oluyor ve uyanıp ayağa kalktığınızda Trask isimli bir asker sizi götürmeye geliyor. Sith filosunun saldırısı altında olduğunuzu anlatıyor ve çabucak üstümüzü giyinmemizi istiyor. Burada, bütün oyunda olduğu gibi bir diyalog penceresi karşımıza çıkıyor. Burada numaralara basarak veya fare imleci ile soruyu seçerek soruyu sorabilirsiniz. Bizim tavsiye edeceğimiz yöntem ise fare imlecini soruların üzerinden çekip üst veya alt ok tuşları ile seçerek ENTER tuşuna basmaktır. Size kısaca komutanınız Bastila'yı korumak için yemin ettiğinizi ve bir an önce yola çıkmanız gerektiğini anlatıyor.

Oyunun ilk dakikaları, Endar Spire'deyiz; Trask, Bastila'yı kurtarmak için hazırlanmamızı istiyor. (resim kaynağı)

Kumanda bize geçtiğinde Q ve E tuşlarına basarak etrafımızdaki nesneler arasında gezebiliriz. R tuşuna bastığımız zaman seçili nesneye doğru hareket edip o nesne için varsayılan işlevi gerçekleştirebiliriz. Odamızda bir sandık (footlocker) var, onu seçince içindeki nesneleri alabiliyoruz. Her hangi bir şekilde bir nesne bulduğunuzda, Get Items veya ENTER tuşuna basarak bu nesneleri alabiliyorsunuz.

12 / 145


Daha sonra U tuşuna basarak giyim ekranına geliyor ve vücudunuzun çeşitli noktalarına var olan giysi parçalarından takabiliyorsunuz. Body kısmından zırh ve giysileri seçebilirsiniz. Sağ taraftaki giysiyi seçip alttan OK tuşuna basın. Benzer şekilde sağ el için kısa kılıcı alın. Bizim karakterimizde kısa kılıç için 3-8 (3 saldırı, 8 hasar değerini gösteriyor) ve isabet hasarı da +3 gözüküyor. Tüfeği seçerseniz 1-8 ve isabet hasarı +3 oluyor. 3-8 daha büyük bir değer olduğu için daha avantajlıdır. Sağlığınız çok iyi olmadığı zaman ve geri planda durmak isterseniz uzaktan savaşacağınız tabanca ve tüfek gibi silahları seçebilirsiniz, diğer durumlarda 1-8 ve 3-8 karşılaştırıldığı zaman 3-8 daha iyidir ve bu değerin en yüksek olduğu silahı seçip kullanabilirsiniz. Birbirine yakın iki silah varsa ve isabet hasarı birinde daha yüksekse, yüksek olanı seçin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra Trask size bir grup olarak çalışırsanız daha başarılı olacağınızı anlatıyor ve grubunuza katılıyor. Trask'ı gruba katmak için ilgili seçeneği işaretleyin ve OK tuşuna basın. Daha sonra, Trask size kapının kilitli olduğunu ve kodların kendisinde olduğunu açıklıyor. Kapıyı açmak için grup liderliğini ona vermeniz lazım. Bunu yapmanın en kolay yolu TAB tuşuna basmak. Alternatif bir yol ise sol altta, grup üyelerinin küçük fotoğraflarından hangisini istiyorsanız ona tıklayıp seçmek. Kapıyı seçip ona doğru gidince, Trask kapıyı açıyor ve sizin grup lideri olmanızı istiyor. Koridorda bir süre yürüyünce Carth isimli çok tecrübeli bir askerin mesajını dinliyorsunuz, Carth bütün askerleri köprüye çağırıyor. Trask bunun üzerine ilk görevinizi aldığınızı ve görevlerinizi datapad'ınızdan okuyabileceğinizi anlatıyor. Önünüzdeki kapı kitli, güvenlik (security) yeteneği gerektiriyor; sizde varsa bu yeteneğinizi kullanabilirsiniz. Bunun için, kapıyı seçtikten sonra ortadaki kilit simgesine fare imleci ile tıklayabilir veya 2 tuşuna basabilirsiniz. Kapı açıldıktan hemen sonra, iki Sith askeri ile bir Cumhuriyet askerinin savaşına tanık oluyorsunuz ve ne yazık ki Cumhuriyet askeri ölüyor. Trask “Cumhuriyet için!” diyerek saldırıyor ve ilk savaşınızı yapıyorsunuz.

İlk savaşınız

Savaşlar “turn-based” yani sıra esasına göre yapılıyor. Sıra sizde olunca saldırı planınızı alt

tarafta

göreceğiniz şekilde

yapıyorsunuz ve

uyguluyorsunuz.

13 / 145

SPACE

tuşuna

basarak planı


Plandan görev silmek için fare ile tıklamanız yeterli veya Y tuşuna basabilirsiniz. Bir düşman görüntülendiğinde oyun duruyor ve sizden komut bekliyor. Düşmanın başı kırmızı bir hedef işaretinde gösteriliyor ve üç tane seçeneğiniz var. En soldakine tıklarsanız saldırı biçiminizi belirlemiş oluyorsunuz. Alt veya üstte oklar var ise birden fazla saldırı biçiminiz var demektir. Ok tuşlarına basıp ilgili saldırı biçimini seçtiğinizde alt taraftaki kuyruğa atılmış oluyor. Ortadaki bölmede düşmana yönelik saldırı biçiminiz (Jedi şövalyelerinde saldırı güçleri gibi) oluyor. En sağdaki üçüncü bölmede bomba türleri var, uzaktan düşmanınıza bomba atabiliyorsunuz. Düşmanınızın türüne göre bomba türünün etkisi değişiyor. Droidler için iyon bombaları çok etkili, insanlar için parçacıklı (frag), plazma ve diğer bombalar etkili. Bomba kullanırken en fazla etki sağlamak için birden çok düşman varsa ortada olanını seçip bombayı ona atmak gerekiyor.

Basitleştirmek gerekirse, ilk aşamada Q ve E tuşlarını kullanarak düşmanı seçmek, 1 veya SHIFT-1 ile saldırı biçimini belirlemek ve SPACE tuşuna basarak saldırıyı gerçekleştirmek yeterli olacaktır. Kurtuluşunuz için, bütün grup üyelerinin aynı düşmana saldırması aşağı yukarı oyunun genelinde geçerli olan bir kuraldır. Düşman ölünce otomatik olarak diğer düşman seçilecek ve ona saldıracaksınız. Bütün düşmanlar ölünce Q ve E tuşlarına basarak etrafta ganimet arayın. Ganimetleri aldıktan sonra yolunuza devam edin. Oyunu ilk fırsatta kaydetmek için ESC tuşuna basın, SAVE GAME seçerek EMPTY SLOT ile boş bir oyun yeri açın ve bulunduğunuz yeri yazın (ENDAR SPIRE gibi). Genellikle kapalı kapıları açmadan önce oyunu kaydetmeniz yerinde olur.

Trask ufak bir yara aldığınızda, size iyi ki yanınızda ilkyardım paketi taşıdığınızı söylüyor. İlkyardım paketlerinin kullanılması 5 tuşu ile oluyor. Birden fazla ilkyardım paketiniz varsa şimdilik “medpac” olarak bilinen basit ilkyardım paketlerini kullanmanız yeterli olur. Advanced Medpac şimdilik çok değerli, kullanılması boşa harcanması anlamına gelir. SHIFT+5 ile ilkyardım paketini seçip 5 tuşuna basarak kullanabilirsiniz. İlkyardım paketi kullanma yeteneğiniz Treat Injury ile belirleniyor. Yüksek bir yara iyileştirme kabiliyetine sahip olan kişi, küçük bir ilkyardım paketi ile de harikalar yaratabiliyor. İlk yara aldığınızda ilkyardım paketini kullanmayın, biraz daha bekleyip ihtiyaç anında kullanın.

14 / 145


Girdiğiniz odada iki Sith askeri var. Bunları teker teker etkisiz hale getirdikten sonra etrafı gezin. Bir Cumhuriyet askerinin cesedi, bir metal kutu, bir de sandık var. Sandıktan bir uzun kılıç ve bir de savaş zırhı (combat suit) çıkıyor. Bunları aldıktan ve üzerinizdekilerle değiştirdikten sonra oyunu kaydedip devam edin.

Köprüye yaklaştığınızda savaşın daha da kızıştığını görüyorsunuz. Cumhuriyet askerleri Sith askerleri tarafından hunharca katlediliyor. Sıra size geldiğinde biraz ilerleyin, karşınıza düşman askerleri gelince uzaktan bomba atarak etkisiz hale getirebilirsiniz. Yaklaşıp savaşmak isterseniz sağlık durumunuz hep aklınızda olsun. 3 tane daha asker sizi bekliyor. O koridorun sonunda, tamir yapan bir droid var, yanına gittiğinizde patlıyor. Parts Pile yazan yerden bir adet tamir parçası (parts) bulabilirsiniz. Bu parça, tamir yapmak için kullanılıyor. Zor tamir işlerinde 5-6 tane parça (sizin tamir yeteneğinize göre sayı artıyor veya azalıyor) istenebiliyor. Ortalığı kolaçan edip kapıdan çıkmadan önce yine oyunu kaydedin ve yeni odaya girin.

Yeni odada bir karanlık Jedi ile bir aydınlık Jedi'nin savaştığını görüyorsunuz. Trask yanlarına gitmememizi söylüyor, “tek yapmamız gereken şey onların savaşını beklemek” diyor. Savaş sonunda karanlık Jedi ölüyor, hemen sonraki patlamada da aydınlık Jedi'yi kaybediyoruz. Trask “işimize yarayabilirdi, çok kötü oldu” diyor. Hemen arkasından askerler sizi yakalıyor. Onlarla da savaştıktan sonra aydınlık Jedi'nin üzerinden “vibration cell” isimli bir şey buluyorsunuz. Bu daha sonra işinize yarayacak, ancak kısaca anlatmak gerekirse yüksek kaliteli ve özelleştirilebilir (upgradeable) bir kılıcın gücünü artırmak için kullanılıyor.

Köprüye giden bütün engelleri aştık, şimdi köprünün kapısını açmaya gidiyoruz. Trask bizi uyarıyor, köprü kısmı küçük bir oda olduğu için tabanca ile savaşmanın bir cinayet olacağını söylüyor, kılıcımızı yanımıza almamızı tavsiye ediyor. Kendi de ya kılıcını alacağını, ya da uzaktan tabanca saldırısına devam edeceğini söylüyor. Kapıyı açtığımızda içerinin Sith askerleri ile dolu olduğunu görüyoruz. Sith askerleri ile savaştıktan sonra ilk seviye atlamamızı (level up) alıyoruz. Bir seviye atladığınız zaman oyun durmaz, ancak P tuşuna basarak oyunu durdurabilir ve seviye atlama işleminizi yapabilirsiniz. Seviye atladığınızda sağlığınız ve Jedi şövalyeleri için de seviye atladıklarında sağlıkları ve Jedi güçleri en üst seviyeye gelir.

15 / 145


P tuşuna bastığınızda karakterinizin aydınlık veya karanlık tarafa ne kadar yakın olduğunu, almış olduğu takviye (bonus) ve cezaları (penalty) görebilirsiniz. %100 aydınlık veya %100 karanlık tarafa geçmeyi başarırsanız özel ödülleri var.

Endar Spire köprü dairesinde ilk ciddi savaşınız. (resim kaynağı)

Askerler öldükten sonra Trask bir şeyin farkına varıyor. Bastila'nın muhtemelen Endar Spire'den kaçış modülü (escape pod) kullanarak kaçmış olduğunu, bu durumda gemide kalmanın bir anlamı olmadığını ve bir an önce gemiden kaçmaları gerektiğini söylüyor. Bu konu ile ilgili olarak datapad'ınıza gelen mesajı okumak için L tuşuna basın.

Seviye atlama

Şimdi seviye atlamaya bakalım. Seviye atlamak için P tuşuna bastığınızda iki seçenek göreceksiniz. Birinci seçenek Auto Level Up ve bilgisayarın tercih ettiği yükselme kriterleri kullanılıyor. Bu özelliği hiç tavsiye etmiyoruz, gerek kendiniz, gerekse diğer grup arkadaşlarınız için her zaman Level Up, yani elle seviye atlama özelliğini kullanmalısınız. 16 / 145


Seviye atlamalarda karakterinizin sınıfına göre yetenek puanları kazanıyorsunuz. Karakterimiz bir asker olduğundan 1 yetenek puanı veriliyor. Bu yetenek puanını yara iyileştirme (treat injury) için kullanıp devam edin. Yetenek (feats) için en alttaki Dueling (tek elle savaşma) yeteneğini öneriyoruz. Başka bir şey denemek isterseniz yukarıdaki tavsiyelerimizi okuyup kararınızı ona göre verebilirsiniz.

Köprüden dönüp kapıya geldiğinizde eğer hâlâ seviye atlamadıysanız, Trask ileriye gitmenize izin vermiyor. Seviye atladıktan sonra kapıyı açmadan oyununuzu kaydedin. İkinci kapıyı açtıktan sonra, Trask sizden ayrılıyor ve bir kapıya yöneliyor. Karanlık bir Jedi ile karşılaşınca kaçış modülüne kaçmanız için size bağırıyor. Onun size kazandırdığı zamanla siz de Starboard section'a gidiyorsunuz.

Yeni haritaya geçtiğinizde Carth sizinle iletişim kuruyor ve sizi gemi boyunca izlediğini, hayatta kalan tek personel olduğunuzu ve çok fazla vaktiniz kalmadığını, bir an önce kaçış modülü ile bu gemiden kaçmak zorunda olduğunuzu anlatıyor. Biraz ilerlediğinizde bir askerle karşılaşıyorsunuz. Bu askeri etkisiz hale getirdikten sonra sol taraftaki kapıyı açınca iki asker daha çıkıyor. Bu askerleri öldürdükten sonra Carth, sonraki kapıda çok sayıda Sith askeri olduğunu söylüyor. Bir şekilde onların sayısını azaltmanız gerektiğini anlatıyor. İki yöntem olduğundan bahsediyor, birincisi bilgisayarı kullanarak Endar Spire'nin savunma sistemlerini askerlere karşı kullanmak, ikincisi de hasar görmüş droid'i tamir edip askerlerin üzerine salmak. Bu yöntemlerden hangisini kullanacağınıza karar vermek için önce yeteneklerinizi gözden geçirin. K tuşuna basarak yetenek sayfanızı açın ve bilgisayar kullanma yeteneği (Computer use) ve tamir etme yeteneği (repair) değerlerine bakın. Hangisi yüksek ise onu tercih edin, eşit ise tamir yeteneği daha uygundur, çünkü elinizde bol miktarda tamirat parçası var. Odayı iyice aradıktan sonra bir sandıkta bilgisayar belleği (computer spike) ve tamir parçası (repair part) buluyorsunuz.

Asker ile oynadığımız için bilgisayar yeteneğimiz de, tamir yeteneğimiz de 0 puan ve o yüzden droid'i tamir etmeye gidiyoruz. Droid repair tutorial kısmını okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Reactivate the droid (droid'i aktifleştir) diyerek tamire başlıyorsunuz. Droid'in çeşitli kısımları bozulmuş. Bunları tamir etmek için sıra ile seçeneklere bakıyorsunuz ve kaç adet tamir parçası gerektiğini görüyorsunuz. En altta, elinizdeki toplam tamir parçası sayısı gösteriliyor. 17 / 145


Hepsini yapacak kadar tamir parçanız var ise 1 ve 2 ve varsa diğer seçeneklere basarak tamiratı gerçekleştiriyorsunuz. En son aşamada droid'i yalnız bırakarak istediğiniz işlemleri gerçekleştirmesini sağlıyorsunuz. Bizim oyunumuzda ilk tamirat için 4, ikinci tamirat için de 4 olmak üzere toplam 8 tamir parçası ile droid'i tamir ediyoruz ve droid kapıyı açarak Sith askerlerinin üzerine ateş açıyor. Sizin bir şey yapmanıza gerek yok, kısa sürede hepsi etkisiz hale geliyor. Kapıyı açmadan önce kaydedin, odayı araştırın, kırmızı giysili asker üzerinden prototip vibro-kılıç (prototype vibroblade) bulacaksınız. Bu kılıç özelleştirilebiliyor ve oldukça kuvvetli bir hale gelebiliyor. Bu işlemlerden sonra kapıyı açtığınızda Carth ile karşılaşıyorsunuz, hemen kaçmanız gerektiğini, kalan tek kaçış modülünü kullanarak aşağıdaki Taris isimli gezegene kaçıp saklanabileceğinizi söylüyor. Kaçış modülünü seçip kaçışı gerçekleştirince bir video görülüyor, Endar Spire'nin siz kaçtıktan birkaç dakika sonra parçalandığını ve Taris'in yüzeyine sert bir iniş yaptığınızı görüyorsunuz.

Taris'te ilk günler

Lord Malak'ın gazabına uğrayan Taris gezegeninin üst kademe sokaklarından bir görünüm. (resim kaynağı)

Kendinizi sıkıntılı bir uyku halinde görüyorsunuz ve bir rüya (daha doğrusu bir vizyon, yani çok canlı, kendinizi içinde hissettiğiniz bir rüya) anı gözünüze çarpıyor. Bu rüyada, Bastila'nın karanlık bir Jedi ile savaştığını görüyorsunuz. 18 / 145


Uyandığınızda Carth sizi karşılıyor ve uzun süredir bilinciniz kapalı bir şekilde uyuduğunuzu söylüyor. Diyalog seçeneklerini kullanarak daha çok bilgi edinebilirsiniz. Buna göre Carth çarpma anında nispeten hafif yaralanmış, siz ise ağır yaralanmışsınız; kaçış modülü çarptıktan sonra, ortamdaki karışıklıktan faydalanarak sizi kaçırıp daha güvenli bir yere götürmüş. Taris, Sith kontrolü altında olan ve karantina uygulanan bir gezegen; kimse ayrılamıyor ve dışarıdan kimse gelemiyor. Carth size aynı zamanda Bastila'nın neden önemli bir Jedi şövalyesi olduğunu anlatıyor. Bastila'nın önemi, genç yaşına rağmen “battle meditation” isimli ve kişilerden çok orduları etkileyen bir Jedi tekniğinde ustalaşması. Carth'ın yaptığı araştırmalara göre Bastila'nın kaçış modülü, gezegenin “Undercity” adı verilen, yer altındaki bir yerine düşmüş ve kendimizi hazırladıktan sonra oraya gitmemiz gerektiğini söylüyor. Hazır olduktan sonra “haydi asker, artık gidelim” diyor. Odada fazla bir şey yok, bir sandık içinde bazı nesneler bulacaksınız, ama daha önemlisi bir çalışma tezgahı (upgrade bench) göreceksiniz.

Çalışma tezgâhının kullanılması

Bu tezgah, elinizde varsa ışın kılıcı (lightsaber), belirli kaliteye sahip laser tabancaları, tüfekler ve ağır silahlar, belirli bir kaliteye sahip kılıçlar ve belirli bir kaliteye sahip zırhlar üzerinde değişiklik yapmaya yarıyor. “Belirli bir kaliteye sahip” terimi önemli, satın aldığınız veya bulduğunuz her nesne özelleştirilebilir nitelikte değil. Elinizde şu anda prototip vibrokılıç var ve onun için bir özelleştirme nesnesine sahipsiniz. Bunun için yakın dövüş silahlarını betimleyen kılıç resmi parlak gösteriliyor. Ona tıkladığınız zaman, mevcut ve özelleştirilebilir yakın dövüş silahlarının bir listesi çıkıyor ve onu seçince her silah için üç adet olan özelleştirme seçenekleri arasında hangisi mevcutsa onun işareti yanıyor. Ona tıkladığınızda elinizdeki parça silaha takılmış oluyor. Assemble düğmesine basınca da işlem tamamlanmış ve silah kullanıma hazır hale geliyor. Eklediğiniz özelleştirme ile prototip vibro-kılıç, uzun kılıçtan bile daha kuvvetli oluyor. Kapıya yöneldiğinizde sizden grubunuzu seçmeniz isteniyor. İlk kez çıktığınız için ve yanınızda Carth'tan başka kimse olmadığı için, Carth ile yolculuğunuza başlıyorsunuz. OK tuşuna basarak grubunuzu seçip yolculuğunuza başlayın.

Kaldığınız apartman dairesinin bulunduğu yer Üst Taris (Upper Taris) ve geleneksel olarak uzaylılara, yani insan dışındakilere pek hoşgörü gösterilmiyor.

19 / 145


Bir Sith subayı, koridordaki uzaylıları duvara geçmesi yönünde uyarıyor ve uzaylılardan biri itiraz edince onu öldürüyor. Daha sonra sizi farkediyorlar, Cumhuriyet ordusu kaçağı olduğunuzu anlıyorlar ve size ateş açıyorlar. Savaşınızı şöyle programlayın, ikiniz de Sith subayını hedef alın. Carth güçlü laser atışı ile saldırsın, siz de normal saldırı yapın. Diğer düşmanlar olan droid'ler kısa sürede etkisiz hale gelecek. Ardından seviye atlayacaksınız ve sağ kalan Duros türü uzaylı size teşekkür edecek.

Yine seviye atlıyoruz

Seviye atladığınızda asker olduğunuz için bir yetenek puanı alıyorsunuz. Bunu yine yara iyileştirmede kullanın. Feat olarak empati (empathy) öneririz. Sertlik (toughness) de uygun bir seçimdir. Öldürdüğünüz subay üzerinden çıkan ganimetleri aldıktan sonra biraz önünüzde duran Larrim isimli Twilek türü uzaylı ile konuşun. Onun bir dükkânı var ve birazdan alışveriş yapacaksınız. Size bir adet enerji kalkanının olduğunu söylüyor ve avantajlarını anlatıyor.

Alışveriş yapmak

Alışveriş aşamasına gelince önce elinizde bulunan ve kullanmayacağınız eşyaları satarak para kazanın. Kişisel kanaatimizce bombaları ve mayınları elinizde tutmayıp satmak daha kârlı olmaktadır. Kullanmayacağınız silahları, kılıçları, tüfekleri ve özellikle enjeksiyonla kullanılan ilaçları (örneğin adrenal stamina gibi) benzeri şeyleri satarak güzel para kazanabilir ve kendinize daha kuvvetli zırhlar alabilirsiniz. Örneğin Larrim'de o an için Askeri zırh (military suit) var, bunu Carth için alabilirsiniz. Siz de hafif savaş zırhı (light battle armor) kullanabilirsiniz. Carth bu zırhı giyerse çeviklik açısından ceza alıyor, çünkü temel yeteneklerine bağlı olan çeviklik ödülü +3 olarak gözüküyor. Sizin çeviklik ödülünüz +2, bu zırh da maksimum çeviklik ödülü olarak +2 gösteriyor. Dolayısıyla bu zırhı siz herhangi bir ceza olmadan kullanabilirsiniz, Carth ise askeri zırhı kullanabilir, çünkü bu zırhın çeviklik ödülü +3 olarak veriliyor.

20 / 145


Keşif yapmak

Alışverişten sonra, bulunduğunuz katı dolaşabilirsiniz. Çoğu oda kilitli, ancak Carth'ın kilitli kapıları açmaya yetecek kadar bilgisi var, bütün kapıları gezin, içeride bulunan ganimetleri toplayın. Oyunda birkaç yer dışında, odada birisi varken odayı gezip ganimet toplamaktan bir zarar gelmiyor.

İlk gerçek göreviniz

Burada Dia isimli bir garson kız ile karşılaşıyorsunuz. Dia'nın hikâyesini dinlemek için ikna etme kabiliyetinizin olması lazım. Yine de birkaç kere deneyerek ikna etme çabanızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını anlayabilirsiniz. Başarılı olursanız, Holdan diye birinin (Davik isimli bir suç örgütü liderinin yanında çalışıyormuş) sarhoşken Dia'ya asıldığını ve Dia'nın da kılıcı ile arkadaşlarının önünde onun yüzünü çizerek küçük düşürdüğünü anlatıyor. Holdan da onun için kiralık katillere ilan veriyor. O da burada saklandığını size açıklıyor. Siz de yardımcı olabileceğinizi anlatıyorsunuz, Dia, meselenin kendisine ait olduğunu, Holdan'ı alt Taris'te bulabileceğinizi söylüyor ve başarabilirseniz kendisine bilgi vermenizi istiyor. Böylece Taris'te ilk görevinizi almış oluyorsunuz.

Diğer kapıları açtığınızda çeşitli ganimetler var, bütün katı bitirdikten sonra çıkış kapısına yönelerek aşağıya iniyorsunuz. Burada Kadir isimli bir temizlikçi de var, ondan biraz bilgi alabilirsiniz.

Işınlanma

Aşağıya indiğinizde size oyunda sıkça kullanacağınız bir özellik anlatılıyor. Bilgisayar size haritanın bazı yerlerinde ışınlanmanın mümkün olduğunu ve ışınlandığınızda odanıza geri döneceğinizi ve yaralarınızın iyileşeceğinizi anlatıyor. Bu özelliği oyunun ilerleyen kısımlarına kadar çokça kullanacaksınız. Bunu yapmak için M tuşuna basarak haritayı açın, altta bulunan Return to Hideout (Saklandığınız yere dönün) seçeneğini işaretleyin. Kapınızın önünde ve sağlığınızın düzelmiş olduğunuzu göreceksiniz. Bu özellik savaş olmayan bazı yerlerde çalışır. Hatta ileride bir grup arkadaşınızın özel görevinde bunu kullanmanız gerekecek. Odanızın önüne geldiğiniz zaman yine M tuşuna basın. Alt tarafta daha önce Return to Hideout yazan yerde Transit Back (Geri dönün) yazıyor olacak. 21 / 145


Bu özelliği kullandığınız yere geri dönmenizi sağlıyor. Ancak bunu yapabilmek için bulunduğunuz haritadan ayrılmamanız gerekiyor. Ayrılırsanız bu özelliği başka bir yerde kullanmanız gerekecek.

Başka bir satıcı

Gidip döndükten sonra karşı tarafa geçin, sağda Kebla Yurt isimli bir satıcı daha göreceksiniz. Bu satıcıda da güzel silahlar var, her satıcıyla tanıştığınızda mutlaka envanterine göz atın, her şey her satıcıda yok; daha sonra ihtiyacınız olduğunu hatırlarsanız gelip alabilirsiniz. Kebla'dan sonra kantine gidin ve dolaşın. Kadın ve erkek Sith askerleri var, sizin cinsiyetiniz ne ise karşı cinsiyette Sith askeri ile muhabbet edip ikna yeteneğiniz güçlü ise kendinizi bir partiye davet ettirmek mümkün olabilir.

Para kazanma yöntemi: Arena

Onun dışında para sıkıntınız var ise bir arena da bulunmakta, toplam 5 rakipten oluşan dövüşlerden ilk rakipten 100, ikinci rakipten 200 kredi ve devam edecek şekilde son rakipten 500 kredi kazanma şansınız olabilir. İlk iki veya üç rakip kolay olsa da ondan sonrakiler epey zor, gezegenden ayrılma şansını elde etmek üzereyken ve birkaç seviye atladıktan sonra bunlarla savaşıp para kazanmak daha akıllıca olacaktır.

22 / 145


Taris'te Ajuur isimli Hutt bize arenada dostluk maçı yapmayı önerecek. Carth bunun iyi bir fikir olduğunu düşünüyor. (resim kaynağı)

Şımarık kız

Bir de barda Gana Lavin isimli biri sizinle dalga geçiyor ve içkim nerede kaldı diyor, siz ters cevap verirseniz “babama söyleyip seni buradan attıracağım” diyor ve kantinden çıkıyor. Siz de dışarı çıktığınızda tuttuğu iki serseri üstünüze çullanıyor. Serserilerden kılıç çıkıyor, daha sonra kullanmak üzere satabilirsiniz.

Pazaak oyuncuları

Bunlar dışında, kantine giriş ve çıkış yaptığınız yerde bol miktarda kağıt oyuncuları var (Pazaak diye biliniyor). Bu oyun ana deste ve yan deste ile oynanıyor, blackjack (21) oyununa benziyor.

23 / 145


Para kazanmak için düşünülebilir, ancak bu ve araba yarışı olarak değerlendirebileceğimiz swoop race oyunun eğlencelik kısımları, oyunu bunun üzerine kurmak doğru değil. Bunun dışında kantinde dikkate değer başka bir şey yok. Partiye gitmeyi halledemezseniz üzülmeyin, aşağıya, yani Lower City'ye gitmenin başka yolları da var.

Grup üyeleriyle diyaloglar

Burada küçük bir ara verip henüz karşınıza gelmediyse oyunun önemli bir özelliğinden bahsetmek istiyoruz. Oyunun bazı yerlerinde duracak ve grup üyelerinizin biriyle konuşmanız gerektiğini farkedeceksiniz. Ya da siz daha önce bu grup üyesiyle konuşacaksınız. Konuşunca hikâyesini, geçmişte yaşadıklarını, korku ve sıkıntılarını ve sizinle ilgili düşüncelerini öğrenebilirsiniz. Bu diyaloglara önem vermenizi tavsiye ederiz. Aşağı yukarı bütün karakterlerle belli bir süre konuştuktan sonra, herhangi bir gezegenin ilk toplanma yerinde o kişiyi tanıyan birileri gidip ona bazı haberler verecekler, bu da tecrübe puanı ve o kişinin size daha çok bağlanması için bir neden olacak. Dolayısıyla bir ikisi hariç bütün karakterlerinizle sık sık konuşup yeni havadis var mı diye sormanızı öneririz. Diyalog pencerelerinde “beni rahat bırak” benzeri seçenekler de göreceksiniz, eğer kazayla veya bilerek bunu seçerseniz bundan sonra kendisi ile konuşamayacaksınız. Bunu yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

24 / 145


Kashyyyk'te bir diyalog sırasında. (resim kaynağı)

Hastane ve rakghoul serumu

Kantinden çıktığınızda sağa doğru gidince bir hastaneye rastlıyorsunuz. Buranın sahibi Zelka iyi niyetli bir insan. Onunla sohbet edip Rakghoul hastalığı diye bir şey öğreniyorsunuz. Özellikle Undercity'e düşmüş kurtarma modüllerini sorduğunuzda sıkıntıya düşüyor. Oradan biraz zorlayıp önemli şeyler öğrenebilirsiniz. Bunun dışında Zelka, en alt seviye olan Undercity'de, leşle beslenen ve hastalık taşıyan Rakghoul isimli yaratıkların olduğunu söylüyor. Karantina başlamadan önce Cumhuriyet bilim adamlarının bir ilaç geliştirmiş olduklarını ve Sith askerlerinin eline geçtiğini anlatıyor. En altta devriye gezen Sith askerlerinde bir numune bulunabileceğini söylüyor. Bu konuşmadan sonra biraz alışveriş yapıp ilkyardım paketi satın alabilirsiniz. Arkada kapalı olan kapıyı Carth ile açtığınız zaman, Zelka'nın gizli gizli Cumhuriyet askerlerine yardım ettiği ortaya çıkıyor. Siz de Zelka'ya teşekkür ediyorsunuz.

25 / 145


Daha sonra, yardımcısı Gurney sizi durduruyor, Rakghoul serumunu bulursanız Zelka'nın size para veremeyeceğini, ama Davik'in bundan kâr elde edebileceğini ve size güzel bir pay ödeyeceğini anlatıyor. Kendisinin de komisyonunu alacağını eklemeden de edemiyor. Böylece bir işten iyi ve kötü sonuç elde edebileceğimiz ilk örneklerden biri ile karşılaşıyoruz. Eğer Rakghoul serumunu Gurney'in sözüne uyup alt Taris'te Zax isimli yöneticiye verirsek para kazanacağız, ancak Zelka'ya verirsek iyilik yapacağız ve binlerce insan kurtulacak. Bu tür ikilemlerle oyunda sıkça karşılaşacaksınız ve iyilik-kötülük durumunuz (daha doğrusu karanlık-aydınlık durumunuz) meydana çıkacak.

Taris'in Şehir altı (Undercity) bölgesinde, rakghoul canavarları ile savaşıyoruz. Yanımızda Zaalbar ve HK-47 de var. (resim kaynağı)

26 / 145


Ödül avcıları

Zelka'ya gitmeden önce, karşı tarafta iki ödül avcısının bir adamı sıkıştırdığını görebilirsiniz. Bu iki adam, Davik'e olan borcunu ödemediği için adamı götürmek istiyor. Siz de izin vermezseniz kavga çıkıyor ve adam kısmen kurtuluyor. Kısmen diyoruz, çünkü başka ödül avcılarının kendisini takip edeceğini söylüyor ve 100 kredi borcunun olduğunu anlatıyor. Borcu olan 100 krediyi öderseniz o da borcunu ödüyor ve iyilik puanı kazanıyorsunuz. Öldürdüğünüz ödül avcılarının üzerinden 50'şer kredi çıkıyor ve verdiğiniz parayı geri alıyorsunuz. Sanki bu kısım iyilik yapın diye üretilmiş gibi. Buradan yürümeye devam ederek Kuzey bölgesine ulaşıyorsunuz.

Kuzey bölgesine gidiş

Kuzey bölgesinde doğrudan karşınızda olan kısımda yine apartman daireleri var. Bu daireler içinde girişte sağdan ilk dairede Largo isimli bir tüccar kalıyor. Hikâyesini öğrendiğiniz zaman Davik'e 200 kredi borcu olduğunu öğreniyorsunuz. Borcundan dolayı hakkında ölüm emri çıkarılmış ve o da bu dairede saklanıyormuş. İleride bol paranız olduğunda ona da 200 kredi verebilir ve iyilik puanı kazanabilirsiniz. Kötülük puanı kazanmak isterseniz, hakkında açılmış olan ölüm emrini gerçekleştirir ve alt Taris'te Zax'tan ödülünüzü alabilirsiniz. İlk kez oynuyorsanız aydınlık tarafta kalmanızı tavsiye ederiz. Largo ile ilgili görev de datapad'ınıza ekleniyor.

Parti zamanı (veya Sith sorgusu)

Largo dışında diğer daireleri inceleyip varsa ganimetleri toplayabilirsiniz. Sith subayı ile konuşup partiye gelmeyi kabul ettirirseniz parti bu kattaki dairelerden birinde yapılıyor, katılabilirsiniz. Partiye katıldığınızda Taris'in ünlü içkisini deniyorlar ve kısa sürede hepsi sarhoş

olup

uykuya

dalıyor.

Odayı

incelediğiniz

zaman

bir

Sith

üniformasına

rastlıyorsunuz. Partiye katılamadıysanız başka bir dairede bir Sith subayının Aqualish türü bir uzaylıyı sorguya çektiğini göreceksiniz. Müdahale edip Sith askerlerini öldürerek uzaylıyı kurtardığınızda, uzaylı size önemli bilgiler verecek. Alt katta Bek'ler ve Vulkar'lar olmak üzere iki çete savaş halinde. Bek'ler aydınlık kısmı, Vulkar'lar ise karanlık kısmı temsil ediyor. Bu gezegende Sith'e karşı gelebilecek tek grup Bek'ler ve liderleri Gadon Thek'e gidip konuşmamız gerekiyor. 27 / 145


Bu askerlerden Sith üniforması bulacaksınız, bu sizin alt kata inmeniz için gerekli. Zamanı gelince bunu giyerek Sith askerine gittiğiniz zaman sizin alt kata inmenize izin verecek.

Sarhoş grup

Apartmandan çıktıktan sonra sağa doğru yürüyünce orta kısımlarda bir grup sarhoşla karşılaşacaksınız. Aydınlık ve karanlık çözümleri de olan eğlencelik bir diyalogdan sonra yolunuza devam ediyorsunuz.

Droid dükkanı

İleride sol tarafta Janice Nall isimli bir Twilek'in droid dükkanı karşınıza çıkacak. Buraya daha sonra uğrayıp alışveriş yapacağız, şimdilik hedefimiz Undercity'e ulaşmak, onun için de Lower City'ye gitmemiz gerekiyor.

Lower City

Ortada Gorton Colu isimli bir aktivist var, ne planladığını öğrenmek için biraz sohbet edebilirsiniz. Sağda Sith askeri ve aşağı inen bir asansör var. Biraz daha ileride de Sith üssü var. Şimdi amacımız Bastila'nın kaçış modülünün düştüğü Undercity'e gitmek olduğu için ilk aşamada Lower City'e gitmemiz lazım. Dolayısıyla diğerlerini şimdilik es geçerek Sith zırhını giyip askerle konuşarak asansörle aşağı inin.

Çete savaşları

Aşağıya indiğinizde ileriye doğru kısa bir süre yürüyünce iki çetenin savaşına tanık oluyorsunuz. Aydınlık tarafı temsil eden Bek üyeleri yenik düşüyor ve Vulkar'lar size saldırıyor. Savaş bittikten sonra her zamanki gibi ganimetleri toplayın ve öncelikle Javyar'ın Kantinine gidin.

28 / 145


Alt Taris'te Mission ile Black Vulkar çetesi üyelerine karşı savaşıyoruz. (resim kaynağı)

Javyar'ın Kantini

Burada galaksi çapında ün sahibi bir kiralık katil olan Calo Nord'un icraatları ile karşılaşacaksınız. Onun dışında garson kız Dia'nın hasmı olan Holdan da burada, ikna ederek veya ölüm emrini geri çekmek için istediği 200 krediyi ödeyerek bu işi halledebilirsiniz. Biraz daha yürüyünce genç bir Twilek cinsi kız olan Mission ve yanında Wookie cinsi bir fedai olan Zaalbar'ı göreceksiniz. Barda kendilerini rahatsız eden Rodian'larla kısa bir dalaşmadan sonra Mission sizinle konuşmaya başlayacak. Normalde Twilek cinsi uzaylılar kendi dillerinde konuşuyor, ancak küçüklükten beri Taris'te yaşayan Mission akıcı olarak temel dili (Basic) konuşabiliyor. Zaalbar ile olan tanışıklığını, Davik'i, Calo Nord'u ve diğer konuları sorduktan sonra Mission ve Zaalbar oradan ayrılıyor. Mission ve Zaalbar arasında geçen komik diyalogları okuyup eğlenebilirsiniz. Daha sonra ödül ofisinin müdürü olan Zax isimli Hutt cinsi uzaylı ile konuşun. Hükümet görevleri ve diğer görevleri öğrenin. 100 krediye bazı çok önemli bilgileri veriyor, ikna ederseniz 50 krediye de razı oluyor. Bu bilgiler, Taris'ten kaçışınızın temellerini oluşturacak çok önemli şeyler. 29 / 145


Aynı odada bulunan Lyn Sekla isimli bir dansçı, Starlight Entertainers isimli bir gruba girmeye çalışıyor, ona yardım ederek tecrübe puanı kazanabilirsiniz. Yardım etmek için öncelikle ikna etmeniz gerekli, biraz uğraştırsa da sonunda ikna oluyor. Üç tane dans yapacaksınız, riskli olmayan basit üç tane dansı başarıyla tamamlarsanız Lyn işe alınıyor. Dans sırasında ayağınız kayıp düşerseniz Lyn işi kazanamıyor. O yüzden dansçıya yardım etmeden önce oyunu kaydedin.

Oyundaki şirin karakterlerimizden, genç bir Twilek kızı, Mission. (resim kaynağı)

Hidden Bek üssü

Burada işimiz bitti, şimdi karşıdaki Hidden Bek üssüne gidin. İçeri girmek için önce biraz uğraşacaksınız, kapıdaki görevli sizi ilk başta içeri sokmayacak, onu ikna ettikten sonra içeriye gireceksiniz. Gadon Thek ve güvenlik görevlisi Zaerdra arasında geçen kısa diyalogdan sonra Gadon Thek ile konuşmaya başlayabilirsiniz. Bastila'nın durumunu, ona nasıl yardım edeceğinizi sorduktan sonra kendisi size planını anlatıyor.

30 / 145


Alt Taris'te güvenlik çok sıkı olduğu için Undercity'e geçiş için sahip olduğunuz Sith üniforması işe yaramıyor. Bek'lerin bir devriye sırasında kıstırdıkları Sith grubundan çıkan onay belgeleri ile üniformaları değiştiriyorsunuz ve aşağı inme sorununu çözüyorsunuz. Bunun dışında, Thek'in eski yardımcısı olan Brejik isimli kişi, Thek'in yaşadığı kazadan sonra görme yetisinin zayıflaması (aslında Thek kör olmuş, ancak implant kullanarak yeteri kadar görmeye devam edebiliyor) nedeniyle yönetimi kendisine bırakacağını düşünmüş. Thek, henüz Brejik'in yeteri kadar hazır olmadığını düşündüğü için biraz daha beklemesini söylemiş. Sabırsızlık eden Brejik, Bek'leri terkedip Vulkar'ların başına geçmiş ve Thek ve bütün Bek'lere kan kusturmaya başlamış. Bastila'yı da Vulkar çeteleri, kurtarma modülü Undercity'e düştüğünde rehin almış ve daha sonra yapılacak olan araba yarışında (swoop race) şampiyon olan kişiye köle olarak satacaklarmış. Thek, planını burada açıklıyor ve Bek'lerin tasarladığı bir arama motoru hızlandırıcısının olduğunu, ne yazık ki Vulkar'lar tarafından çalındığını anlatıyor. Bizden bu motoru getirmemiz halinde, bu motorun takılacağı arabayı kullanarak yarışı kazanıp ödül olarak Bastila'yı kazanmamızı öneriyor. Yalnız bu işin bir de tehlikesi var, hızlandırıcı motor çok kararlı değil, birkaç yarıştan sonra patlayabilir. Vulkar üssünde bulunan bu hızlandırıcıyı ancak Undercity'e inip üssün arka kapısını kullanarak alabiliriz. Thek, Undercity'yi çok iyi tanıyan biri olarak Mission'u öneriyor. Onu Undercity'de bulup yanınıza katarak Vulkar üssüne girip hızlandırıcı motoru çalabileceğinizi söylüyor. Bunu kabul ederek Undercity'e gidebilirsiniz, ama tavsiyemiz bu aşamada Alt Taris haritasını tamamlamak. Bunun dışında bütün yerleri gezin ve iki apartman kompleksini ziyaret ettikten sonra Undercity çıkışına gidip aşağı inin. İki Vulkar çete üyesinin Davik'in ajanı ile tartışması ve ünlü Mandalorian askeri Canderous'un devreye girmesini seyredin. Canderous şimdi sizinle çok konuşmuyor ve apartman kompleksine giriyor, kendisi ile daha sonra yine karşılaşacaksınız. Siz de peşinden apartman kompleksine girip orayı araştırın.

Apartman kompleksi

Ödül avcısı Calo Nord burada da karşınıza çıkıyor ve iki Rodian türü uzaylıyı öldürüyor. Burada kısa bir süre sonra 4.seviyeye yükseliyorsunuz. Her 4 seviyede bir, temel yetenekleriniz (güç, çeviklik vs) artacak. Bu seviye için savunmayı güçlü tutmak amacıyla çevikliği artırmanızı tavsiye ederiz. Yetenek olarak yara iyileştirmekten başka bir çareniz yok gibi. Tek elle savaş, kondüsyondan biraz daha önemli diye düşünerek ikinci seviye tek elle savaş yeteneğini tavsiye ediyoruz. 31 / 145


Her seviye atlamanızdan sonra, grup üyeleri ile yeni konuşma konuları ortaya çıkıyor. Bunları da tamamlayarak söz konusu karakter ile ilgili gizli görevlere ulaşmanız akıllıca olacaktır.

Carth ile konuşunca çok şüpheci bir insan olduğunu göreceksiniz. Sizi, neden Bastila tarafından son dakikada ekibe konduğunuzu ve bunun gibi bir sürü şey hakkındaki kuşkularını anlatacak. Bu apartman kompleksinde her kapıdan bir Vulkar çıkıyor, dolayısıyla her kapıdan önce oyunu kaydedin. Odaların birinde, mayın ile korunmuş bir sandık ve bir masa göreceksiniz. Bu masadaki mesajı okuyunca bir amcanın yeğenine yazdığı

bir

mesaj

olduğunu

anlıyorsunuz.

Mayından

kurtulup

sandığı

açmaya

çalıştığınızda size bu mesajdaki bazı şeyleri soracak, bunlara doğru cevap verirseniz sandık açılacak ve içinden özelleştirilebilir bir zırh çıkacak. Biraz daha ilerlediğinizde kilitli bir kapı göreceksiniz. Bu kapının arkasında, başına hükümet ödülü konmuş Selven isimli bir terörist var. Zor sayılabilecek bir savaştan sonra öldüğünde size 300 kredi ve güzel eşyalar kazandıracak. Bu eşyalar arasında bir kemer (refleksi artırıyor), bir başlık (iradeyi artırıyor), bir tabanca özelleştirme parçası var. Selven'i geçmek için Carth ile beraberseniz sürekli kuvvetli laser saldırısı yapın, kendiniz de saldırıya devam edin. Selven'den sonra oyunda küçük bir hata var, ekran kararıyor ve geri gelmiyor. Oyunu TEST isimli bir boşluğa kaydedip çıkın, girdiğinizde sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Eve ışınlanma

Apartman kompleksinden çıktığınızda sağlık durumunuzda sorun varsa saklandığınız yere ışınlanabilir ve sağlığınızı düzeltebilirsiniz. Aynı zamanda Selven'den bulduğunuz bir ateşli silah özelleştirme aracı var, onu takabilirsiniz. Carth'ın özelleştirilebilecek bir tabancası var. Odanızda işinizi bitirince hemen yan odanızdaki Dia'ya uğrayıp müjdeyi verebilir ve dilerseniz hiç bir ödül talep etmeyerek iyilik puanı kazanabilir, dilerseniz ödülü kabul ederek bir kılıç özelleştirme aracı alabilirsiniz. Bu arada Carth'ın seviye atlama zamanı gelmiş olabilir, ona yine askerler için standart şekilde yara iyileştirme yeteneğinde artış ve sıkılık (toughness) özelliği verebilirsiniz. Asker sınıfından olanlar için sıkılığın iyi sonuçlar verdiğinden bahsetmiştik. Dia'dan sonra Larrim'e uğrayıp işinize yaramayacak olan nesneleri satarak para kazanabilirsiniz. Daha sonra yine geriye dönüp ikinci apartman kompleksine uğrayın.

32 / 145


Vulkar üssünün yakınlarında ve aşağı indiğiniz asansörün karşısında olan bu apartman kompleksi civarında Vulkar çetesi üyeleri cirit atıyor, onları öldürüp Vulkar üssü girişindeki iki muhafızı da etkisiz hale getirin ve apartman kompleksine girin.

İkinci Apartman Kompleksi

Apartman kompleksine girdiğinizde sağdaki ilk odada Matrik isimli bir Exchange (galaksi çapında bir suç örgütü) üyesi saklanıyor. Vermiş olduğu ifade ile suç örgütünü zor duruma sokmuş ve Davik kendisinin başına ödül koymuş. İkna edebilirseniz size buradan çıkamadığını, patlayıcılar konusunda usta olduğunu ve “permacrate detonator” isimli bir patlayıcı olursa kendini bir patlama sırasında ölmüş gibi gösterip kurtulabileceğini anlatıyor. Zor olan bu yolu denerseniz kazancınız daha büyük oluyor, ancak “ses tonunu beğenmedim” deyip kavga çıkarırsanız karanlık taraf puanı almadan öldürebiliyorsunuz. Size üst Taris'teki bir dükkanda bunu bulabileceğinizi söylüyor. Şimdilik onu bırakıp kompleksteki diğer dairelere bakın. Bir dairede, hologramlar ve bir sandık göreceksiniz. Masada ise bir datapad bulacaksınız. Yapmanız gereken, hologramlardaki müzik grubu üyelerinin ismini doğru sırada açmak. Datapad'ı hızlıca gözden geçirip isimleri bir kağıda yazar ve o sırada açarsanız sorun kalmıyor. Sandık açıldığında bir öncekinden daha kuvvetli ve özelleştirilebilir bir zırh buluyorsunuz. Bu zırh daha sonra aramıza katılacak olan Mission için biçilmez kaftan. Daha önce bulmuş olduğunuz Republic Mod Armor isimli zırhı da iyi bir fiyata satabiliyorsunuz. Bir başka odada Vulkar çetesi patronu ile karşılaşıyorsunuz, onda ağır tabanca var, Carth'ın sol elindeki basit tabanca ile değiştirip Carth'a daha yüksek ateş gücü sağlayabilirsiniz. Yeni bir silah aldığınızda mutlaka bu kontrolü yapmalısınız. Koridorda bozuk bir droid'e rastlayacaksınız, tamir yeteneğiniz kuvvetliyse

bu

droid'i

tamir

ederek

tecrübe

puanı

kazanabilirsiniz.

Apartman

kompleksindeki işiniz bitince Yukarı Taris'e çıkarsanız, yapabileceğiniz iki üç iş var.

33 / 145


Yukarı Taris'te

Birincisi, çıkınca o haritada, apartman kompleksi önünde Ithorian türü bir uzaylıya tekme atıp yaralayan çocukları uzaklaştırmak (uzaklaştırdıktan sonra yaralı olduğunu görüp ilkyardım pakedi teklif ederseniz aydınlık taraf puanı kazanabilirsiniz), aynı komplekste bulunan ve daha önce para vermediğimiz Largo'ya ihtiyacı olduğu parayı vererek ölüm tehlikesini ortadan kaldırmak ve Matrik'in istediği patlayıcıyı almak üzere güney bölgesindeki Kebla Yurt'a gitmek. Daha sonra geri dönerek Sith askerinin yanına geliyorsunuz, konuştuğunuzda sizin Sith kıyafetleri içinde olmadığınız için aşağıya inemeyeceğinizi söylüyor. Ancak Gadon Thek'ten aldığınız belgeler hem burada, hem de Undercity kapısını koruyan Sith askerinde işe yarayacak. Sorunsuz bir şekilde burayı geçtikten sonra isterseniz biraz daha para kazanmak amacıyla Matrik'in yanına gidip ona yardım edin, daha sonra Javyar'ın Kantini'ne uğrayıp Selven'i ve Matrik'i öldürdüğünüz için (ikincisi kandırmaca, ama inanıyorlar) 300'er kredi kazanın. Matrik'e yardım ettiğinizde 5.seviyeye yükseleceksiniz, yara iyileştirme yeteneği ve gelişmiş kondüsyon yeteneği bu aşamada oldukça iyi olacaktır. Nihayet Undercity kapısına doğru gittiğinizde yol üzerinde Vulkar çetesi üyeleri sizi bekliyor olacak. Onlarla işinizi bitirdikten sonra kapıya gelip Sith askeri ile konuşun ve belgelerinizi gösterin. Aşağıya inmenize izin verecek ve ortalığın Rakghoul'larla dolu olduğunu, bir şey görürseniz önce ateş etmenizi, daha sonra soru sormanızı öğütleyecek.

Undercity

Undercity'e inişinizle beraber iki dilenci yakanıza yapışacak ve 5 kredi isteyecek. Vermemek için ölümle tehdit etmeniz karanlık taraf puanı anlamına geliyor, cömert davranıp 20 kredi de verebilirsiniz, istedikleri 5 krediyi de verebilirsiniz, daha sonra genç bir kız olan Shaalena yanınıza geliyor, ancak soracağınız soruların cevabını pek bilmiyor, kendisi yerine yaşlı bir adam olan Rukil ve köyün lideri olan Gendar ile konuşmanızı tavsiye ediyor. Sağa doğru ilerleyince sağ tarafta bir karantina odası görüyorsunuz. Şimdilik elimizde bunun için bir çare yok, ancak Rakghoul hastalığına yakalanmış köy sakinleri burada tutularak köye zarar vermeleri engelleniyor. Aynı zamanda köyün şifacısı olan Esala da istediğiniz zaman geldiğinizde sizi iyileştirebiliyor. Genel bir kural olarak rakghoul bulunan yerlerde saklandığınız yere gidip geri dönmek bir süre sonra yeni rakghoul'ların size saldırmasına yol açıyor. 34 / 145


Bu nedenle geri dönmek istediğinizde kapıdan geçip köye gelmelisiniz veya tamamen güvenli bir yer bulmalı ve ışınlanmalısınız. Gendar ve Rukil ile konuşun. Rukil ile konuştuğunuzda size kayıp asistanından bahsediyor ve akıbetini bilmediğini söylüyor. Daha fazlasını anlatması için kıymetinizi ispat etmeniz gerektiğini söylüyor. Kayıp asistanını bulup ona ne olduğunu kendisine anlatmanızı istiyor.

Gendar'a da neden burada yaşadıklarını, yukarıdan gelen kişileri, Mission'u ve rakghoul hastalığını sorun. Mission'un lağımlara gidip araştırma yaptığından bahsediyor, lağımlara nasıl gideceğinizi sorunca iki tane giriş olduğunu söylüyor ve iyice silahlanmadan girmemeniz gerektiğini anlatıyor.

Bunlardan sonra köyde Igear isimli bir satıcıya rastlıyorsunuz. Paranız varsa Carth için son derece iyi bir tabancası var (Arkanian Heavy Pistol). Carth'a daha önce verdiğiniz ağır tabanca yedekte durabilir, yani onu kullanacak kişiler grubunuza dahil olacak. Daha sonra köyün çıkış kapısına gidin ve Hester ile konuşun. Kocası Hendar, lağımlara giderek işe yarar bir şeyler bulmaya çalışmış ve peşine bir rakghoul düşmüş. Çabucak kapıyı açtırmak istiyor, ama kapıdaki nöbetçi izin vermiyor. Siz de kapıyı açmasını ve Hendar'a yardım edeceğinizi söylüyorsunuz. Kendimi riske atamam deyip kapıyı açtırmazsanız rakghoul Hendar'ı öldürüyor ve Hester sizi suçluyor. Bu sebeple ve ilk rakghoul savaşınız olacağı için bunlar olmadan önce oyunu kaydedin ve kararınızı verin. Rakghoul ile savaşırken iki grup üyesine de kuvvetli saldırı talimatı verin. Canavar kısa sürede ölecektir. Bu arada rakghoul saldırırsa sizi zehirleme olasılığı var; zehirlendiğinizde her 5 saniyede bir sağlığınız azalacak ve temel yetenekleriniz geçici olarak (sağlığınıza kavuşana kadar) zarara uğrayacak. Size olan etkilerini görmek isterseniz ilgili karakteri yönetirken P tuşuna basıp istatistik bilgileri gözden geçirebilirsiniz. Köye yakın bir yerde zehirlenirseniz köye geri dönüp şifacıya uğrayın ve tedavi olun. Mümkünse elinizdeki panzehir kitlerini daha sonraki savaşlar için saklayın.

Köyden çıktığınızda sola dönün ve orada dar bir geçitten ilerlemeye başlayın. Bu sırada yukarıda tanıştığınız genç Twilek kızı Mission sizi nefes nefese yakalayacak ve bir şeyler anlatmaya çalışacak. Biraz sakinleşince, lağımlarda araştırma yaparken Wookie arkadaşı Zaalbar'ın Gamorrean (iki ayağı üzerinde yürüyen bir domuz cinsi diyebiliriz) köle avcıları tarafından yakalanıp köle pazarında satılacağını öğreniyorsunuz.

35 / 145


Bizden Zaalbar'ı kurtarmamızı istiyor, siz de karşılık olarak kendisinden Vulkar üssüne girmek istediğinizi söylüyorsunuz, kabul ediyor ve grubunuza katılıyor. Katılır katılmaz da sizin seviyenize gelmek için bir seviye atlaması yapıyor. Mission, hain sınıfından bir karakter olduğu için güçten çok çeviklik ve zekâ ile iş görüyor. Dolayısıyla aktif savaş içinde olacağından ve zayıf bir değere sahip olduğundan bünye (constitution) değerini artırmanızı öneririz. Aksi takdirde en ufak darbelerde bile bayılacak ve yardım edemeyecektir.

Önemli

Bir karakterin sağlık durumu sıfıra düşerse o karakter bayılarak savaşamaz hale gelir. Bütün karakterlerin sağlık durumu 0 olduğunda tamamı ölür ve oyun biter. Bu sebeple bir karakter bayıldığında ortamdaki duruma göre savaşmaya devam etmeli veya vur-kaç taktiği kullanmalısınız.

Mission'un özellikleri

Hain sınıfı karakterlerin yetenek (skill) gelişimleri oldukça iyidir, Mission her seviye atladığında 4 yetenek puanı kullanma hakkı vardır. Yara iyileştirme yeteneği belli seviyelerde sunulacaktır ve sınıf dışı yetenek olarak değerlendirilecektir. Mission için en iyi seçim azar azar da olsa bilgisayar yeteneğidir, diğer puanların da patlayıcı, görünmezlik ve güvenlik üzerine harcanmasında fayda var. Mission daha önce de söylediğimiz gibi hain sınıfı bir karakter olduğu için arkadan vuruş, başkası ile savaşan karakterlere vuruş gibi durumlarda özel saldırı ödülleri kazanıyor. Bu nedenle kendisi oldukça değerli bir karakter, ancak ön safta kılıç elde düşman öldürmek onun için en azından ilk aşamalarda mantıklı değil. Mümkün olduğu kadar arka safta ve tek elinde tabanca ile düşmana zarar vermek onun için en doğru yol. Kuvvetli olan asker gibi karakterlere hain gibi yan karakterler çok iyi yardım eder. Bütün grup askerden oluşmamalıdır. Ancak uzaktan savaşan karakterlerin en büyük problemi, düşmanın attığı bombalar ve bazı düşmanların kılıçla onlara saldırmasıdır. Bir düşman kılıçla uzaktan ateş eden bir karaktere saldırıyorsa o karakter ya yakın dövüş silahını kuşanmalı, ya da o düşmandan daha uzak ve emin bir yere geçmelidir. Grubumuzun bir karakteri söz konusu uzun mesafe savaşan karakteri korumak üzere, kendi rakibini bırakıp onun savaştığı düşmana saldırırsa sorun çözülür.

36 / 145


Canderous'la sohbet

Size yakın olan lağım çıkışının solunda bulunan aralıktan içeri girdiğinizde, Mandalorian askeri Canderous ve ekibiyle karşılaşıyorsunuz. Konuşmanız rakghoul saldırısı ile kesiliyor ve onlara yardım ediyorsunuz. Bu arada Canderous'un bir veya birkaç askeri saldırıda ölebilir. Canderous yaralı da olsa kurtuluyor ve sizinle biraz sohbet ediyor.

Rakghoul'larla savaş

Daha sonra yolunuza devam edince çok sayıda rakghoul ile karşılaşacaksınız. Ortalığı temizleyip ganimetleri araştırın. Bu haritadan iki değerli şey bulacaksınız, birincisi bir Sith askeri üzerinden çıkacak olan rakghoul serumu, diğeri de bir sürgün (outcast) üyesi üzerinden çıkan ve Rukil'in aradığı datapad. Bunları bulduktan sonra lağımların herhangi bir girişinden girmeyin ve köye dönün, Rukil'e bilgiyi verin, o da size Vaadedilmiş Topraklar (the Promised Land) ile ilgili bilgiler veriyor. Babasının ve büyük babasının benzer notları olduğunu ve sonuca çok yaklaştığını, onlarla beraber vaadedilmiş toprakların yerini bulacağını açıklıyor. Bu arada dükkan sahibi Igear da eğer kayıp topraklarla ilgili notları bulursak mali olarak batacağını, bunları Rukil'e değil de kendisine getirmemizi ve böylece onları imha edeceğini anlatıyor (açık bir şekilde karanlık taraf davranışı oluyor).

Sağlıkçının yanındaki kapıdan içeri girerek rakghoul hastalığına tutulmuş insanlara yardım edin. Üç tanesi için çok geç ve onlar rakghoul canavarlarına dönüşüyor, onlarla savaşmak zorunda kalıyorsunuz, ama iki tanesi kurtuluyor ve sizin için aydınlık taraf puanı kazanılmış oluyor. Bir tane rakghoul saldırısı da çarpışma bölgesinde (crash site) oluyor. Dumanlar çıkan bir kaçış modülünün yanında bir Cumhuriyet askeri var. Elinizde serum varken yaklaşırsanız ona bu serumu verebiliyorsunuz ve rakghoul'a dönüşmekten kurtuluyor. Elinizde serum yoksa rakghoul'a dönüşüyor ve size saldırıyor. Serumu verdikten sonra kısa bir görüşme yapıyorsunuz ve rakghoul sesi duyduğunu, canınızı kurtarmanız gerektiğini söylüyor ve sizi bırakarak kaçmaya başlıyor. Kısa bir süre sonra rakghoul saldırısı sonucu ölüyor ve bu rakghoul'lar ile savaşıyorsunuz.

Köyden çıkışta sağa dönerek devam edin. Bir Sith devriyesi ile karşılaşıyorsunuz. Başlarındaki, kırmızı kıyafetli olan kolay bir rakip sayılmaz, dolayısıyla zayıf bir karakteriniz varsa dalaşmak yerine onları rahat bırakmak daha uygun. 37 / 145


Yine de bu karakterle Sith devriye şefine saldırmayı denedik, fazla zorlanmadık. Üzerinden çıkan hareket tespit gözlüğü (motion dedection goggle) Mission'un çok işine yarayacak. Onu Mission'un başına monte ettik. Bu arada Mission'un seviye yükselme zamanı geldi, iki puan vererek yara iyileştirme yeteneğini bir seviye artırdık, geri kalan puanları patlayıcı ve güvenlik üzerine harcadık. Özellikler (feats) kısmında Mission tek elde savaşmayı tercih eden bir karakter olduğu için tek elle savaşma özelliğini artırdık.

Yine rakghoullar ile savaş

Haritanın diğer ucunda çok sayıda rakghoul var ve daha önce bahsettiğimiz ölü Sith askerinin üzerinden rakghoul serumunu bulacaksınız. Bunu kullanmak için köye girmek üzereyken sağ tarafta çarpışma bölgesindeki askeri ziyaret edin ve aydınlık taraf puanı kazanın. Rakghoul saldırısından kurtulunca Carth için seviye atlama uyarısı alıyoruz, ona da daha öncekiler gibi yara iyileştirme yeteneği, gelişmiş sertlik (improved toughness) yeteneği kazandırıyoruz. Daha sonra köye girin ve sağlıkçıdaki kurbanları kurtarın. Daha sonra başka iş kalmıyor, herhangi bir lağım girişinden girip Zaalbar'ı aramaya başlayın.

Karakterler arasındaki konuşmalar

Bu arada karakterlerin kendi aralarındaki konuşmalar da oyuna renk katıyor. Carth ile Mission arasında geçen konuşmada Carth, Mission'a Taris'in bir çocuk için tehlikeli bir yer olduğunu söyleyince Mission sinirleniyor ve çocuk olmadığını söylüyor ve ortalık karışıyor. Onları sakinleştirmek veya ortamı kızıştırmak size kalıyor. Bir süre sonra tartışmaktan vazgeçip göreve devam etmeye karar veriyorlar. Bunun gibi, Zaalbar ile Mission arasında geçen diyaloglar da epey komik.

Mission'un hikâyesi

Mission ile konuşup hikâyesini anlatmasını istediğinizde seviniyor. Zaalbar ile nasıl tanıştığını, Zaalbar'ın bir kavga sırasında neler yaptığını söylüyor. Konuşmanın sonunda Mission'un bir de ağabeyinin olduğunu öğreniyoruz. Bu konuda konuşmak istemiyor, daha sonra bir daha denediğinizde biraz daha bilgi veriyor.

38 / 145


Lağımlara iniyoruz

Alt lağımlara indiğiniz zaman, karşınıza çıkan mayınları Mission'u kullanarak etkisiz hale getirin. Mayınları etkisiz hale getirmenin iki yolu var, 1 tuşuna basarak mayını kapatmak (daha az yetenek gerektirir), 2 tuşuna basarak mayını kapatıp yanımıza almak (daha çok yetenek gerektirir). Riske girmemek için ve satılan mayınlar fazla para etmediği için 1 tuşuyla kapatıp etkisiz hale getirmeyi daha uygun buluyoruz. 2 tuşu ile kapatılmaya çalışılan

mayınlar

bazen

patlayarak

zarar

verebiliyor.

Rakghoul

ve

gamorrean

saldırılarında mümkünse herkes aynı düşmana saldırmalı ve Carth kuvvetli laser atışı kullanmalı. Carth'a saldıran olursa grup üyeleri yardıma gelmeli.

Sağdaki ilk kapıyı kullanırsanız bir gamorrean ile karşılaşacaksınız. Yolda devam ederseniz soldaki ilk kapıda bir sürgün üyesinin cesedini ve notepad'ını bulacaksınız. Aynı odada bir de droid var, tamir yeteneğiniz güçlü ise iyi tecrübe puanı kazandırabilir. Bu odadan çıkıp sağ çaprazdaki odaya girince çok sayıda gamorrean var, içlerinden biri oldukça zor bir rakip.

Zaalbar kurtuluyor

Bu düşmanları yok edebilirseniz Mission, aynı oda içinde Zaalbar'ın tutsak edildiği kapıyı açabilecek bir çözüm buluyor ve Zaalbar kurtuluyor. Kurtulmasının karşılığı olarak size hayatını borçlu olduğunu (life debt) açıklıyor. Mission ise “o varsa ben de varım” diyor ve onunla beraber gideceğini söylüyor. Şimdi Zaalbar'ı kurtardığımıza göre kendi borcunu ödemesi gerektiğini söylüyor, Vulkar üssüne giden arka kapıyı bir güç kalkanının koruduğunu, onu açacak kodların kendisinde olduğunu anlatıyor. Vulkar üssüne girmeden önce kocaman bir canavar olan rancor'un orada olduğunu söylüyor. Rancor'lar çok akıllı canlılar değil, ancak çok güçlüler. Mission bir keresinde onun yanından görünmezlik kemeri kullanarak dolaştığını anlatıyor.

39 / 145


Dışı sert, içi pamuk Zaalbar'ımızın Tatooine'de Kum Adam'ların başına bela olurken bir resmi. (resim kaynağı)

Yolunuza devam edin, bütün kapıları açmadan önce oyunu kaydedin, düşmanlardan düşen ganimetleri toplayın, bir çıkış kapısından çıkıp haritayı terketmeden önce her yeri dolaştığınızdan emin olun. Rakghoul'ların cirit attığı bir avlu var, kapalı bir kapı varsa oraya girmemişsiniz demektir, burada işiniz bitince ortalığa göz atıp kapalı bir kapı kalmış mı diye bakmanız faydalı olur. Rakghoul'lardan oluşan bir avlu daha var, orada çok sayıda kapı mevcut, hepsine bakın. Birinde uzun bir yoldan sonra kapıyı açınca gamorrean'lar karşınıza çıkıyor. Vulkar üssüne gidecek olan güç alanı bu kapıların birinin ardında duruyor. En son bu kapıyı kullanın, diğer bütün kapılarla işinizi bitirin. Diğer kapıyı açınca biraz yol yürüyorsunuz ve iki tane kapı karşınıza çıkıyor. Bu kapıların birinde rakghoul saldırısını atlattıktan sonra üçüncü vaadedilmiş toprak datapad'ını bulacaksınız ve bu görev bitmiş olacak. Bütün haritayı bitirdiğinizden eminseniz son kapıya yönelin ve iki mayını etkisiz hale getirip Mission'la bilgisayar paneline müdahale edin. Ondaki kodlar ile burada bulunan güç alanı ortadan kalkacak ve üst lağımlara girebileceksiniz.

40 / 145


Üst lağımlar

Kapıyı açtığınızda gamorrean'lar ve rakghoul'ları savaşırken göreceksiniz. Müdahale ettikten sonra iki kapı var, uzun bir yol yürümeniz gerekeni daha sonraya bırakın ve diğer kapıya gidin. Küçük bir odada bir mayın ve iki ceset var. Diğer haritadan farklı olarak buradaki merdivenler kapalı, işe yaramıyor. Öteki kapıya geldiğinizde iki gamorrean ile karşılaşacaksınız. Başka bir kapı yok, doğrudan yolun sonundaki kapıya gidin.

Droid'ler ile savaşmanın incelikleri

Kapıyı açtığınızda bozulmuş bir droid'in etrafa ateş açtığını göreceksiniz. Droid'ler için en uygun silah iyon silahları ve iyon bombalarıdır. Bunun dışında kılıç saldırısı da (ışın kılıcı değil, metalik, normal kılıç) epeyce etkilidir. İleride daha kuvvetli droid'ler ile karşılaştığınız zaman bu durumu hatırlamanız yararlı olur.

Rancor ile dansediyoruz

Bu avluda iki kapı var, birinde mayın ve uzun bir yol olduğundan onu sona bırakın, diğerinde bulunan 3 adet gamorrean ile savaşın ve daha sonra diğer kapıya gelin. Yolun sonunda, kapı açılmadan hemen önce kopmuş bir kol var, bu kolun tuttuğu datapad'i okuduğunuzda Bek'lerin rancor canavarı için sevdiği yiyeceklerin kokusuna benzer bir koku ürettiklerini anlıyorsunuz. Tek yapılması gereken bu koku ile bir bombayı beraberce bulundurup rancor'un bunu yiyerek ölmesini sağlamak. Oyunu kaydedin. Mission'un beline görünmezlik kemerini bağlayın, G tuşuna basarak görünmezliği başlatın (bu işlem yapılınca diğer karakterler olduğu yerde kalıyor, sadece Mission hareket ediyor), kapıyı açın ve ceset yığınına gidin. Buradakileri almayın, alırsanız görünmezliğiniz ortadan kalkacak ve canavar saldıracaktır. Bunun yerine ikinci seçenek olan give item'i seçin ve listeden “synthesized odor”u bulup tıklayın. Daha sonra rancor'un tuzağa düşüp üzerine koku sürülmüş bombaları yiyerek ölmesini izleyin. Bu yöntem oldukça güvenli olup 200 tecrübe puanı verecektir. Rancor ile kılıç veya laser ışını ile savaşmanız mümkün değil, sizi tek elinin darbesiyle öldürüyor. Tek yapılabilecek olan şey bomba atıp kaçmak, saklanmak, canavar uzaklaştığı zaman kapıdan çıkıp bir bomba daha atmak. Bu şekilde rancor canavarı öldüğünde 700 puan getiriyor. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, planınızı uygulamadan önce oyunu kaydetmek çok önemli. 41 / 145


Alt Taris lağımlarında yaşayan, çok kuvvetli, ama az zeki Rancor canavarı Gamorrean'ların başına bela olmuş. (resim kaynağı)

Vulkar üssüne giriyoruz

İşlem bittikten sonra V tuşuna basarak tekrar grup olarak hareket etmeyi sağlayabilirsiniz. Kapıyı açınca iki Vulkar üyesi karşınıza çıkacak, kalkan kullandıkları için laser ışığı çok işe yaramıyor (en azından kalkanın enerjisi bitene kadar zarar veremiyor), bu yüzden Mission'un kılıç alıp savaşması daha uygundur. Carth, elinizde varsa en az bir tane iyon tabancası kullanarak düşmanların kalkanlarını hızla tüketebilir. Bu değişiklikleri yaptıktan sonra kapıyı açıp saldırınızı gerçekleştirin. Koruma görevlilerinden birer tane kalkan çıkıyor, daha sonraki ciddi savaşlar için yedekte tutabilirsiniz. Daha sonra arkadaki cesede dönüp üzerini inceleyebilir ve asansörle Vulkar üssüne arkadan giriş yapabilirsiniz.

42 / 145


Vulkar üssünde

Daha önce yaptığımız gibi, haritayı dolaşın. Bir kapıdan girdiğinizde laser topları görürseniz o odaya girmeyin, önce o topları etkisiz hale getirmemiz gerekiyor. Etkisiz hale getirmek için ana avludaki bilgisayar panelini kullanabilirsiniz. Kameraları inceleyip “garage elevator” yazan kamerayı görüntülediğinizde laser toplarını bir miktar bilgisayar belleği karşılığında etkisiz hale getirebileceğinizi görüyorsunuz. Koğuşlarda iki tane teğmen var, onlardaki kartlar erişimde yardımcı olacaktır. Diğer odalarda ise büyük bir tehlike yok, o odaları ziyaret edin.

Vulkar üssünde bir devriye droid'ine iyon silahı ile saldırırken. (resim kaynağı)

Garson kıza yardım edelim

Odalardan birinde bir garson kız göreceksiniz, ona Bastila'yı ve hızlandırıcı motoru sorabilirsiniz.

43 / 145


Hızlandırıcı motoru hiç duymadığını söylüyor, ama Bastila'nın buralarda tutulmayacak kadar değerli bir tutsak olduğundan bahsediyor. Kendisini yolcu edince aydınlık taraf puanı kazanıyorsunuz.

Cephanelik ve ana bilgisayar

Ana avluda cephaneliğin kapısı kilitli, bunu bilgisayarı kullanarak açabileceğiniz gibi Mission yanınızda ise o da açabilir. İçinde değerli silahlar ve zırhlar var, işinize yaramayanları satarak güzel para kazanabilirsiniz.

Değişik bir Vulkar

Bir sonraki kapıda size saldıran Vulkar üyesi bir süre sonra dövüşmeyi bırakıp canını bağışlamanızı istiyor. Genel bir kural olarak aydınlık tarafa mensup kişiler, canını bağışlamalarını isteyenleri artık incitmiyor. Dövüşmeye devam edip öldürürlerse karanlık taraf puanı kazanıyorlar. Bu kişiden değerli bilgiler edinebilirsiniz.

Koğuşlar

Daha sonra oyunu kaydedip üç grup üyesi olarak koğuşa girin. En güçlüleri olduğu için teğmeni hedef alın. Teğmen enerji kalkanı kullandığı için mümkün mertebe iyon silahlarıyla saldırın, kalkanı düşünce silahlarınızı değiştirip devam edin. Koğuşta çok sayıda Vulkar üyesi olduğu için bu plan imkânsız olabilir, böyle bir durumda devam etmeyin, kaydettiğiniz yerden geri yükleyin ve bilgisayara yönelin, koğuştaki elektrikli aleti deşarj ederek biri dışında hepsini öldürün. Gücün kazanamadığı yerde zekânın kazanacağını unutmayın.

Bir droid daha

Koğuştan çıkınca bir kapı daha var, bu kapıda bir droid bekliyor. Onu programlayarak aşağı inmesini ve kendini imha etmesini sağlayabilirsiniz, çünkü kendiniz aşağı inerseniz kuvvetli gaz mayınları patlıyor. Burada, içinde oldukça değerli nesnelerin olduğu bir de sandık var.

44 / 145


Evinize ışınlanın

Harita bittiğinde sağlık durumunuz çok iyi görünmüyorsa, arka kapıya giriş yaptığınız asansörden yukarı çıkın; her yer güvenli olduğu için size ışınlanma izni veriliyor, saklandığınız daireye gelin, içeri girip silahlarda güncelleme olup olmadığını araştırın, Larrim ile görüşerek ihtiyacınız olmayan silahları, bombaları ve benzeri eşyaları satarak para kazanın ve tekrar ışınlandığınız yere geri dönün.

Vulkar üssüne doğru

Laser topları etkisiz hale geldikten sonra bu odaya girmekte hiç bir sakınca yok, güven içinde sağ tarafta bulunan asansörü kullanıp aşağı inebilirsiniz.

Üsse indikten sonra sol tarafta bulunan düşman droid'i etkisiz hale getirin, aynı yolu kullanarak geri dönün ve sağ tarafta, “garage head” isimli düşmanla savaşın. Kolay olmayan bu düşmandan sonraki Vulkar üyeleri daha basit bir şekilde etkisiz hale getiriliyor. Bütün odalara göz atın, bilgisayarı kullanarak bu haritada bulunan bütün kilitli kapıları açın ve diğer koridora girin. Vulkar üyelerini etkisiz hale getirdikten sonra Mission yardımıyla iki mayını kapatın ve sağa dönün, önemsiz bazı saldırıları savuşturun, alınabilecek ganimetleri toplayın, son odada bulunan özelleştirme tezgahına uğrayarak takılabilecek bir nesne var mı diye bakın ve ters tarafa gidin. Çok sayıda Vulkar üyesinin bir kapıyı koruduğunu göreceksiniz. Vulkar üyelerini temizledikten sonra oyunu kaydedin ve içeri girin.

Kandon ve saz arkadaşları

Brejik'in sağ kolu olan Kandon Ark isimli kişi, sizin Bek'ler tarafından yollanıp hızlandırıcı motoru çalmaya geldiğinizi anlıyor. Yanındaki kadın koruma da öldürmek için izin istiyor. Kandon son şansını deniyor ve Vulkar'lar için çalışmamızı istiyor. Kabul etmezsek artık yapacak bir şey kalmıyor ve savaş başlıyor. Kabul edersek bu sefer Bek'lere karşı dönüyoruz ve karanlık taraf görevi almış oluyoruz. Görevimiz Gadon Thek'i bulup öldürmek oluyor. Şimdilik aydınlık tarafta kalmayı tavsiye ediyoruz, ve savaşa başlıyoruz. Savaşta yapılacak şey, dar bir alan olduğu için Mission'a kılıç vermek, Carth'ı arkada bırakmak ve en güçlü karakter olan kadın koruma üzerine bütün ilgimizi göstermek. 45 / 145


Daha sonra Kandon'u saf dışı bırakmak oldukça kolay oluyor. İki basit Vulkar üyesinden sonra bir mayın var, Mission ile bu mayını kapatıp prototip hızlandırıcıyı alarak görevimizi tamamlıyoruz. Kandon'dan bir implant çıkıyor, bu implant, gerekli yeteneklere sahip olan kişilere takılabiliyor ve çevikliği bir puan artırıyor. Çeviklik azlığı nedeniyle savunma sorunu yaşayan Zaalbar için bulunmaz nimet; aynı zamanda Zaalbar bir izci olduğu için bedelsiz olarak her türlü implantı kullanma hakkı var. Bu implantı Zaalbar için saklayın.

Ana karakterin seviye atlama zamanı gelmiş olabilir, ona yine yara iyileştirme yeteneği, sertlik (toughness) yeteneği verip onaylayın.

Savaş droid'i

Garajdaki bilgisayarı büyük ihtimalle bilgisayar yeteneği yüksek olduğu için Mission kullanacaktır, “Loading Bay” isimli kamerada bir savaş droidinin hazır beklediğini göreceksiniz. Biraz zor olan bu droidi etkisiz hale getirebilirseniz 2000 kredi ve diğer bazı nesneler sizin olacak. Bu droidi etkisiz hale getirme stratejisi Mission'un gerilip vurma saldırısı yapması ve diğer karakterlerin iyon saldırısı ve kuvvetli kılıç vuruşu yapması ile olabilir. Bu droidi mümkün olduğu kadar kısa sürede etkisiz hale getirmelisiniz, aksi takdirde karbonit (bir tür soğuk madde) ile olan saldırı sizi dondurup etkisiz bırakacaktır. Birkaç denemeden sonra başarıya ulaşacağınıza eminiz.

Carth için seviye atlama zamanı geldiğinde yine bütün askerlerde olduğu gibi yara iyileştirme yeteneği ve kondüsyon yeteneği uygun gözüküyor.

Undercity'e dönüş

Vulkar üssündeki bütün işler bittikten sonra asansörü kullanarak lağımlara dönün, sol taraftaki çıkışı kullanıp alt lağımlara geçin ve oradan da Undercity'e gidin. Undercity ve alt lağımlarda az da olsa rakghoul saldırısı yaşayabilirsiniz, artık onlar sizin için çok tehlikeli düşmanlar değil, tek dikkat etmeniz gereken zehirlenme durumlarında hızlı müdahale etmek.

46 / 145


Rukil ile konuşun

Köyün kapısına geldiğinizde Rukil ile konuşmadan önce sağlıkçıya uğrayıp bedelsiz iyileştirme hizmeti alabilirsiniz. Daha sonra Rukil ile konuşup datapad'ları ona verin, kısa bir süre inceledikten sonra bütün gizemi çözüyor ve Gendar ile konuşmaya gidiyor. Gendar'ı ikna ettikten sonra gece yarısı bütün kabile yola çıkıyor. Böylece son derece zor koşullar altında yaşamaya mahkum olan kişilere en çok ihtiyaç duydukları şey olan umudu vermiş ve güzel bir iyilik puanı kazanmış oluyorsunuz. Daha önce de anlattığımız gibi, datapad'ları Igear'a verip 100 kredi kazanarak ve olayı duyan Rukil'in lanetlerini duyarak kötülük puanı da kazanmak mümkün.

Alt Taris ve Hidden Bek'ler

Undercity'de işimiz bittiğine göre asansörü kullanarak alt Taris'e gidiyoruz ve Hidden Bek üssüne giderek Gadon Thek ile konuşuyoruz. Gadon Thek, bize prototip hızlandırıcı motoru bulunan arabayı kullanacağımızı söylüyor. Ertesi sabaha kadar dinleniyoruz ve sadece bize yarışçıların bulunduğu kısma giriş izni veriliyor.

Araba yarışı (Swoop race)

Bir Ithorian tamirciden araba yarışı hakkında özet bilgi alıyoruz. Buna göre, dikkat etmemiz gereken üç kural var. Birincisi, araba ile bir engele çarparsak arabaya veya bize bir şey olmuyor, ancak yavaşlıyoruz ve çok değerli saniyeler kaybediyoruz. İkincisi, zeminde bulunan platformların üzerinden geçersek aracımız hızlanıyor, dolayısıyla ne kadar çok platformun üzerinden geçersek o kadar iyi. Üçüncü kural, beş vitesli olan arabamızda vites değişimi konusunda görsel olarak uyarılıyoruz ve SPACE tuşuna basarak vitesi ilerletiyoruz. Bütün yarışlar tek bir yarışçının parkurda yarışması şeklinde gelişiyor ve gün sonunda en iyi dereceyi yapan yarışçı şampiyon oluyor. Gerekli bilgileri aldıktan sonra yarış koordinatörünün yanına gidip yarışı başlatabiliriz, kaç saniyeyi geçmeniz gerektiğini öğrenip yarışa başlayabilirsiniz; burada Bastila'yı bir kafes içinde şuuru kapalı olarak görüyoruz.

47 / 145


Yetenekli bir çizerin elinden Yıldız Savaşları evreninde kullanılan swoop bike isimli arabalar. (resim kaynağı)

Yarışırken

Yarışta dikkat edilecek konular şunlar, A tuşu ile araba sola, D tuşu ile sağa gidiyor. Yarışa başlangıç esnasında renkli ışıklarla üç saniye sayılıyor, üçüncü saniye dolduğunda SPACE tuşuna basıp vitesi atmak gerekiyor. İlk yarışınızda hiç bir platformun üzerinden geçmezseniz daha avantajlı oluyor. Yarış bittikten sonra başarılı olursanız, karakteriniz zafer işareti olarak kolunu kaldırıyor. Bu bir kademenin başarılı olarak geçtiği anlamına geldiği için oyununuzu kaydedip ikinci yarışa geçebilirsiniz. İkinci yarış dememizin sebebi, Redros isimli Vulkar yarışçısının sizden çok az daha iyi bir derece yaparak sizi geçmesi.

İkinci yarış

İkinci yarışta, ilk yarıştaki derecenizin daha iyisini yapmanız gerekiyor, bu yüzden hızlandırıcı platformları ikinci yarışa saklıyoruz.

48 / 145


İkinci yarışı bu sefer hızlandırıcı platformları da kullanarak 24-25 saniye civarında tamamlıyorsunuz ve başka kimse size yetişemediğinden şampiyon oluyorsunuz.

Brejik ile savaş

Şampiyon olduğunuzu ilan eden yarış koordinatörü, ödülünüzü vermek üzere Brejik'i sahneye davet ediyor. Brejik, bizim hile yaptığımızı söyleyerek ödülü geri çekmek istiyor, yarış koordinatörünün itirazı üzerine Brejik, Bastila'yı köle olarak satacağını, kimsenin engel olamayacağını söylüyor. Bu anda Bastila uyanıp kafesinden kurtuluyor ve kendisini bekleyen Vulkar üyesini etkisiz hale getirip silahını alıyor. Brejik bütün adamlarını üstümüze salıyor ve kendisi de savaşmaya başlıyor. Önce Vulkar üyelerini, sonra Brejik'i saf dışı etmeye çalışın. Brejik'te kılıç darbelerine karşı koruyucu kalkan olduğu için kılıçla saf dışı etmek zor olabilir, uzaktan laser tabancası deneyebilirsiniz. Brejik öldüğünde üzerini arayın ve Bastila'nın ışın kılıcı ile Brejik'in kılıç darbelerine karşı koruyucu kemeri ile kalkanını alın.

Vulkar çetesi üyelerini temizledikten sonra, elebaşları Brejik ile uğraşırken. (resim kaynağı)

Bastila ile konuşuyoruz

Daha sonra Bastila ile konuşun ve hikâyenizi anlatın. Bastila'nın tavrı son derece sinir bozucu, ama onun hakkından Carth gelecek; Carth'ın sağ olduğunu ve beraber çalıştığınızı anlatınca tavrından vazgeçiyor ve kendisini Carth'a götürmenizi istiyor.

49 / 145


Rüyanız

Bastila ile karşılaşınca, Taris'e düştüğünüz ve günlerce hasta yattığınız zaman gördüğünüz rüyanın biraz daha uzun halini görüyorsunuz. Bu rüyaya göre, Bastila ve arkadaşları Sith lordu Revan'ın gemisinde, onu sıkıştırıyor. Revan kendini savunmaya çalışırken, başka bir gemiden Revan'ın gemisine ateş açılıyor. Revan ağır yaralı olarak yerde yatıyor, bazı Jedi şövalyeleri de ölüyor. Bastila saldırıdan sağ kurtuluyor ve Revan'ın yanına gidiyor.

Bastila'nın bir grup Jedi şövalyesiyle Darth Revan'ı kurtardığı ana ilişkin bir çizim. (resim kaynağı)

Kavuşma

Carth ile Bastila buluşunca Carth sevincini ifade ediyor, artık tek yapmaları gereken şeyin bu gezegenden kurtulmak olduğunu söylüyor. Bastila ise o çıldırtan tavrı ile bu zamana kadar ne yaptığımızı sorunca Carth dayanamıyor ve Bastila'yı azarlıyor. Bizim de yapıcı veya yıkıcı tavrımız ile bu tartışma sona eriyor ve bu sefer Bastila bizimle konuşmaya başlıyor. Gördüğünüz rüyayı anlatınca bunun Güç hassasiyeti (Force sensitivity) olabileceğini ve belki ileride Gücü kullanabileceğimizi anlatıyor. Daha fazla bilgi almak için büyük Jedi ustalarına gideceğimize söz veriyor.

50 / 145


Odaya veda ediyoruz

Odaya artık son gidişlerimizden biri; bu sebeple özelleştirilecek silah ve giysi varsa onları inceleyin, grubunuza karar verin ve dışarı çıkın. Dışarı çıktığınızda bir ulak sizi bulacak ve ünlü Mandalorian askeri Canderous'un sizinle kantinde görüşmek istediğini söyleyecek. Siz onunla kantinde görüşeceğinizi söyleyince Mandalorian'ların pek çok şeyde usta olduğunu, ancak sabırlı olmadıklarını anlatarak gidecek. Larrim ile görüşüp gereksiz eşyaları satarak para kazandıktan sonra çıkıştan çıkın ve karşı taraftaki kantine gidin. Sola döndüğünüzde Canderous'un sizi beklediğini göreceksiniz. Böyle çılgınca yarışan birinin işine yarayabileceğini, Davik'in kendisine söz verdiği parayı ödemediğini ve bu gezegenden gitmek için bir planı olduğunu anlatacak. Ama herkesin kendini tanıdığını ve bu işi yapmak için başka birine ihtiyacı olduğunu söyleyecek. Sizden istediği şey Sith üssüne girip uçuş kodlarını çalmanız. Bunu yapmak için Sith üssünün kapısındaki yüksek güvenliği aşmak gerekiyor. Bu görevi becerebilecek tek şey bir astromech droid'i ve Janice Nall'da bir tane mevcut. Canderous'un gönderdiğini söylersek droid'i bize satacağını anlatıyor. Kendisini bir dahaki sefer Javyar'ın kantininde bulabileceğimizi söyleyerek ayrılıyor. Bu bilgileri aldıktan sonra, Taris'te son kalan işlerimizden biri olan arenaya gidip biraz daha para ve tecrübe kazanabiliriz.

Arena

Arena koordinatörü Ajuur ile konuşarak kayıt olabilir ve maç yapabilirsiniz. Maçlar ölümle sonuçlanmıyor, dolayısıyla barışçıl ve sportif olarak kabul edilebilir. Toplam beş rakip ve sırası ile 100, 200, 300, 400 ve 500 kredi kazanç sağlayabilir ve arena şampiyonu olabilirsiniz. Her maçtan sonra paranızı alın ve oyunu kaydedin. Sonlara doğru vur kaç taktiği kullanmak daha avantajlı oluyor. Şampiyon olduktan sonra, eski şampiyon Bendak Starkiller size ilgi gösteriyor ve ölüm maçı yapmayı teklif ediyor. Kabul ederseniz karanlık taraf puanı kazanıyorsunuz, oldukça sıkı bir rakip olan Bendak'ı öldürebilirseniz bol miktarda para ve Bendak'ın tabancası sizin oluyor. Kabul etmezseniz sizi ödleklikle suçluyor, ama daha sonra öğreneceğimiz bazı gerçeklerden dolayı bu çok büyük bir sorun değil.

51 / 145


Rakghoul serumu

Üst Taris'te iken Zelka'nın dükkanına uğrayabilir ve elde ettiğiniz rakghoul serumunu ona verebilirsiniz. Yeterli miktarda olduğu için binlerce insanın hayatı kurtulacak; ama bu Gurney'in hiç hoşuna gitmeyecek, “işi batırdın, çok para kazanabilirdin ama sen gittin onurlu olan şeyi yaptın” diyecek. Çoğu yerde rastlayacağınız gibi, verilen ödülü red etmek de aydınlık tarafa götüren bir araç, bu ödülü red ederseniz, Zelka size dükkanından yapacağınız alışverişler için indirim sunuyor. Bu fırsatı değerlendirerek Zelka'dan 20 tane ilkyardım paketi alın; Sith üssünde ihtiyacınız olabilir.

Bastila ile çalışmak

Bastila'yı grubunuza almak, bir Jedi'den yardım almak anlamına geleceği için iyi bir fikir; Bastila'ya zayıf olduğu bünye konusunda yardımcı olun, iki puanını yara iyileştirmeye harcayın, Güç olarak saldırı ve savunma güçlerini dengede tutmanızın daha uygun olacağını unutmayın. İlk aşamada Force Valor'u öneririz, bu güç Jedi'nin ve diğer grup arkadaşlarının yeteneklerini geçici olarak yükseltiyor. Hemen arkasından ikinci seviye yükseltmeye geçiyoruz, yetenek olarak yara iyileştirme önemli, iki puanı buraya harcıyoruz. Güç olarak bu sefer bir saldırı gücü olarak Wound öneriyoruz. Bu güç bir karanlık taraf gücü ve aydınlık tarafta olan bir Jedi için güç sarfiyatı daha fazla, ancak oldukça etkili bir güç. Wound gücü, karşı taraftaki düşmanın akciğerlerini sıkarak onu kısa bir süre boğuyor ve yaşam enerjisini düşürüyor.

52 / 145


Oyunun en popüler kahramanı Bastila Shan'ın temsili resmi. (resim kaynağı)

Burada bir parantez açıp bütün Jedi güçlerini kısaca açıklayalım.

Jedi güçlerinin açıklanması

Üçüncü seviye atlamada yara iyileştirmeye ancak bir puan harcayabiliyoruz, geri kalan bir puanı farkındalık yeteneğine veriyoruz. Diğer yetenekler sınıf dışı yetenek olduğu için 2 puan gerekiyor. Burada bir puanı bırakıp sonraki seviye atlamada kullanmayı düşünebilirsiniz, ancak bunun çok faydasını görmedik. Bastila gibi bir Sentinel Jedi için Feats özelliği çok fazla çıkmıyor, bu sebeple önceliği silah kullanma tekniğine veriyoruz. Bastila çift başlı ışın kılıcına merak salmış ve ilk uzmanlık seviyesini almış, dolayısıyla ona ikinci uzmanlık seviyesini kazandırıyoruz ve Güç seçimine geliyoruz. Aydınlık taraftaki bir Jedi için Cure ve ilerleyen seviyelerde kazanılacak olan daha kuvvetli Heal gücü çok önemli, bir Jedi kendisini ve grup arkadaşlarını bu güç ile iyileştirebiliyor. Oyunun ilerleyen bölümlerinde ilkyardım paketi kullanmaktan çok gücün iyileştirici yönünü kullanacağız, bu sebeple aydınlık tarafta olan bütün Jedi'lerin bu gücü alması şart.

53 / 145


Yapay Zekâ Davranışları

Bu arada, aramızda bir Jedi şövalyesi olduğuna göre, P tuşuna basınca karşımıza gelen profil sayfasında bir özellikten daha bahsetmemiz lazım. Alt tarafta bulunan Scripts düğmesi, bilgisayar tarafından kontrol edilen karakterin hangi rolü üstlenmesi gerektiğini gösteriyor. Standard attack ile karakter bilinen saldırı yöntemlerini deniyor, Jedi olan karakterler güçlerini uygun şekilde kullanıyor; grenadier ile mümkün olan zamanlarda bomba atarak karşı tarafı etkisiz hale getirmeye çalışıyor, son senaryo olan Jedi-Droid Support ile de Jedi karakterler için Jedi güçlerini tüm güçleriyle kullanıyor, güçleri bitince Standard Attack kısmında olduğu gibi devam ediyorlar, Droid karakterler için de kollarına takılan alev püskürteci, iyon bombası gibi aletleri kullanmaları sağlanıyor.

Bastila ile diyalog

Bastila ile aranızda bir konuşma geçiyor. Kendisini kurtarmadan önce neler yaptığınızı soruyor. Siz de yaptıklarınızı anlatıyorsunuz, Bastila bunların ancak sizde bulunan çok kuvvetli Güç ile mümkün olacağını söylüyor. Daha fazla ayrıntıya giremeyeceğini anlatıyor.

Droid alıyoruz

Janice Nall'ın dükkanına gidince, Canderous'un sizi gönderdiğini ve droid'i almak istediğinizi söylüyorsunuz. Size 2000 kredi teklif ediyor, ikna etme kabiliyetinizi kullanarak bu fiyatı 1500 krediye çekebilirsiniz. Karakter oluşturma ekranında liderlik (charisma) yeteneğinizi yüksek tuttuysanız bu fiyatlar biraz daha düşük seyredebilir.

Droide seviye atlatıyoruz

Droid grubunuza katılınca seviye atlama işlemlerini yapın. Bünye değerini 14'ten 15'e çıkartın. Yetenek listesinde yapılacak çok fazla şey yok, iki tane sınıf, bir tane sınıf dışı yeteneği artırın. Sonraki seviye atlamanızda, daha önce sınıf dışı yeteneği artırdığınız için artırmamış olduğunuz sınıf yeteneğini artırabilirsiniz. Feats ekranı çıkınca tabanca kullanma özelliğini artırın. Sonraki seviye atlama ekranında iki sınıf, bir sınıf dışı özelliği ilerletmeye devam edin. Feats ekranında çift tabanca kullanma özelliğini etkinleştirin. Bu karakter çok güçlü olmadığı için onunla kapıyı açıp eve göndereceğiz. 54 / 145


Zaalbar ile tanışın

İsterseniz, şu ana kadar hiç kullanmadığımız, dehşetli güce sahip, ancak savunması zayıf olan Zaalbar'ı kullanalım. Zaalbar'ın müthiş bir gücü ve sağlam bir bünyesi var, ancak tek sorunu çevikliğinin az olması. Çevikliğini artıracak önlemler alındığında Zaalbar bir ölüm makinesine dönüşebilir. Yine de zor savaşlarda ilk yaralananlardan biri olduğu için sık sık sağlık durumunu gözden geçirmek gerek.

Zaalbar'ın seviyesini yükseltelim

Şimdi Zaalbar'ın seviye atlama özelliklerine bakalım. Zaalbar üç yetenek puanı alıyor, ilk aşamada hepsini yara iyileştirmede kullanalım. Feat kısmına gelince savaşma kaderini belirleyecek adımı atıyoruz ve savunması düşük olduğu için tek elle savaşma özelliğini seçiyoruz, böylece savunma değeri artmaya başlıyor. Bundan sonraki seviye atlamada bir puanı yara iyileştirmeye, iki puanı tamir yeteneğine ayırıyoruz. Başka bir özellik yok, kabul ederek sonraki seviyeye geçiyoruz. Brejik'in çeviklik artıran eldivenini, Kandon'dan bulduğumuz çeviklik implantını ve sizde bulunan prototip vibro-kılıcı Zaalbar'a verin. Zaalbar çok güçlü olduğu için kılıcın hasar potansiyeli onun ellerinde daha da artacak. Siz uzun kılıcı alarak idare edin. Hazırlıklarınızı yaptıktan sonra TEST adıyla bir kayıt yapıp içeri girin.

Sith üssünde

İçeri girdiğinizde Twilek cinsi uzaylı resepsiyon görevlisi ne işiniz olduğunu soruyor ve alarma basmakla tehdit ediyor. Ona 50 kredi vererek uzaklaştırıyorsunuz, bilgisayara geçip kameralara bakın. Yapılacak tek şey, asansörün önünde duran droid'in kalkanlarını kapatmak ve asansör kapısını açmak. Kalkanları kapatmak yerine bilgisayar belleklerinizi komut satırında yer alan droid hedeflerini değiştirmede kullanabilir ve droid'leri düşmanlarınıza karşı çevirebilirsiniz. Daha sonra soldaki odaya girip bir seri Sith askerini öldürüyorsunuz.

Teknisyenden

çıkan

datapad'ı

okuduğunuzda

asansöre

takılan

dönüştürücü ile büyük droid'in kalkanları arasında bir bağlantı olduğunu öğreniyorsunuz. Bundan sonraki her odaya girişte TEST üzerine kayıt yapın. Bu arada Zaalbar ve Bastila için seviye atlama uyarısı gelmiş olabilir. 55 / 145


Zaalbar'a bir yara iyileştirme ve iki tamir yeteneği kazandırın. Feat olarak tek elle savaşma yeteneğinin ikinci güncellemesini alın. Bastila'ya geldiğinde bir puan yara iyileştirmesi, bir puan farkındalık yeteneği alın. Güç olarak “stun droid” yani droid'i felç etme gücünü seçmeniz yararınıza olabilir. Bilgisayarın arkasındaki kapıyı açın, sol ve sağ taraftaki odalara girin. Karşıdaki odanın kapısını açınca bir droid ile savaşıyorsunuz.

İlk bilmeceniz

Sağ tarafta, Taris'e düşüp de odanızdan ilk kez çıktığınızda karşılaştığınız Duros türü uzaylıya rastlıyorsunuz. Sith askerleri onun cesetleri başka yere taşıdığını anlamış ve infaz etmek için bu hücreye koymuş. Sizden yardım istiyor, şöyle bir de bilgi veriyor: Arkadaki panelin düğmelerinin hepsi kırmızı yanarsa hücre açılıyor ve kendisi kaçabiliyor. Tamamı yeşil yanarsa hücrenin infaz mekanizması devreye giriyor. Bu işteki zorluk şu, bir paneli değiştirince yanındaki panelin de işareti değişiyor. Buna göre dikkatli olmanız gerekiyor, bu yüzden deneme yapmadan önce oyunu kaydedin. Kurtarırsanız aydınlık taraf puanı kazanıyorsunuz. Kurtaramazsanız veya kurtarmak istemezseniz karanlık taraf puanı veriliyor.

Tamir yapıyoruz

Duros'un sağ tarafındaki kapı asansöre gidiyor, o yüzden bu kapıyı en son açacağız. Ters taraftaki kapı veya onun sağında bulunan kapıyı açarak devam edin. Koridorda paslanmış bir asker droid göreceksiniz. Tamir yeteneği en iyi olan Zaalbar olduğu için komutayı Zaalbar'a verin ve droid'i tamir edin. İyi bir tecrübe puanı kazanacaksınız ve droid size savaşta yardım edecek. Droid'in kapıyı açmasını ve gaz mayınına basarak gazları dışarı salmasını bekledikten sonra içeri dalabilir ve düşmanları etkisiz hale getirebilirsiniz. Ganimetleri topladıktan sonra Zaalbar yardımıyla mayını kapatıp kapıyı açın, soldaki droid'i yok ettikten sonra oyunu kaydedip sol taraftaki ve ilerideki kapılara girin. Soldaki kapıda Sith askerleri ve Sith komutanı var.

Seviye yükseltiyoruz

Bu arada ana karakterimizin seviye yükselmesi gelmiş olabilir, 8.seviye olduğumuzdan temel yeteneğimizden birini artırabileceğiz. 56 / 145


Güç ve bünyenin ikisi de önemli, ancak bünyeyi artırmak daha uygun olabilir düşüncesiyle bünyeyi öne alıyoruz. Siz gücü artırmayı da seçebilirsiniz, oyun böyle farklı tercihlere izin veriyor. Yetenek olarak tek çaremiz olan yara iyileştirme ve feat olarak tek elle savaşma yeteneğinin üçüncü güncellemesini alıyoruz ve saldırı ile savunma değerlerimizi iyice artırmış oluyoruz.

Cephanelik

Son kapı olan cephaneliğe girdiğimizde bir mayın bizi bekliyor ve küçük laser topları ateşe başlıyor. En iyi yöntem mayına basıp yolu açtıktan sonra panzehir paketi ile kendimizi iyileştirmek ve laser toplarına saldırmak. Kolay bir savaştan sonra sandıklardan güzel silahlar, silah özelleştirme araçları, bombalar ve droid silahları çıkıyor. Artık bu katta işimiz bitti, Duros tutsağın yanındaki, girmediğimiz kapıya giderek yoldaki droid'i etkisiz hale getirin. Karşınızda bulunan kapı asansöre gidiyor, sağda ise bir kapı daha var. Oyunu kaydedip sağdaki kapıya girin. Bomba yağdıran Sith askerleri sizi zorlayabilir.

Büyük bir droid ile savaşıyoruz

Burayı temizledikten sonra karşıdaki kapıyı açtığınızda büyük bir droid size savaş açıyor. Droidin üzerindeki enerji kalkanını indirmek için kılıç kullanmanız lazım. Bastila'ya iki başlı bir kılıç veya iki eline birer kılıç vererek savaşa başlayın. Diğer karakterlerde zaten kılıç var, bütün gücünüzle büyük droid'e saldırın. Burada kendi karakteriniz ve Zaalbar'ın güçlü kılıç vuruşları çok etkili olacak. Büyük droid'den sonra iki tane küçük laser topu var ancak dert edilecek şeyler değil. Artık asansörü kullanmak için bir engeliniz kalmadı. Karşınızdaki kapıdan önce oyunu kaydedin.

Uçuş kodları

Küçük bir odada Sith valisi bulunuyor. Kısa bir konuşmadan sonra sizi öldürdükten sonra ustasının ona ödül olarak ışın kılıcı hediye edeceğini söylüyor ve çift başlı kılıcı ile saldırıyor. Droid'de olduğu gibi, Zaalbar'ı kuvvetli vuruşla görevlendirin. Bastila normal vuruş yapsın. Siz de kuvvetli vuruş yapın. Bir sorun çıkabilir, çünkü Sith valisi Güç kullanabiliyor ve başınız ağrıyabilir.

57 / 145


Bu sebeple mümkün olduğu kadar çabuk kendisinden kurtulmak için Zaalbar'a kuvvetli vuruş yaptırın, gerektiği zaman ilkyardım paketlerini kullanın ve elinizden geleni yapın. Bir sorun çıkarsa kaydettiğiniz oyunu geri yükleyip tekrar deneyin. Sith valisi ölünce üzerinden uçuş

kodları

ve

güç

eldiveni

çıkıyor.

Odadaki

sandıklardan

güzel

ganimetler

toplayabilirsiniz. Zaalbar çeviklik için eldiven kullandığı için kuvvet eldivenini kendi karakterinize verebilirsiniz. Bu eldiven ile güç değeriniz bir puan daha artacak ve kılıçla zarar verme ihtimaliniz daha çok olacak. İşinizi bitirdikten sonra Sith üssünden çıkın, kısa bir yürüyüşten sonra alt Taris'e gideceğiniz asansöre varın, asansörle aşağı inmeden önce evinize son kez uğrayın, silahların güncellemesi var mı diye kontrol edin, geri dönmeden önce Larrim ile görüşüp gereksiz olan eşyaları satın, geri dönün ve asansörle aşağı inin.

Canderous bizi götürüyor

Javyar'ın kantininde Canderous sizi bekliyor, gitmeden önce yapacağınız başka iş kaldı mı diye kontrol edin, her şey yolunda ise Canderous grubunuza katılıyor ve planının geri kalan kısmını açıklıyor. Sizi Exchange isimli suç örgütüne katmak bahanesi ile Davik'in evine götürecek, eve girince Davik'in gemisi olan Ebon Hawk'ı çalacak ve uçuş kodları elinizde olduğu için bir zarar görmeden gezegenden kaçabileceksiniz. Bu arada Canderous'un en büyük özelliği, vücudunda kuvvetli bir yara iyileştirici implant taşıyor olması. Dolayısıyla taşımış olduğu ağır silahla beraber avantajlı bir karakter haline geliyor. Canderous grubunuza katılınca siz ile beraber iki kişi oluyorsunuz, geriye kalan kişi istediğiniz bir kişi olabilir, biz Zaalbar'ı seçtik. Bastila, Carth veya Mission da seçilebilir, ancak yoğun dövüş ve kas gücü gerektirdiğini düşünerek Zaalbar'ı yanımıza alıp Davik'in malikanesine gidiyoruz.

Bastila için Taris'i haritadan sildiler

Bundan önce bir video gösteriliyor ve Lord Malak, Amiral Karath'a Bastila'nın Taris dışına kaçmasını engellemek için bütün gezegenin yok edilmesi talimatını veriyor. Böylece Taris yoğun ateş almaya başlıyor.

58 / 145


Davik'in malikânesinde

Bu arada siz de Davik'in malikanesine ulaşıyor ve Davik ile tanışıyorsunuz. Davik hakkınızda bazı soruşturmalar yürütüleceğini ve bunlar bitene kadar misafiri olduğumuzu anlatıyor. Köle odasına gidişimizin serbest olduğunu, ancak diğer misafirlerin rahatsız edilmesi ya da başka bir yerde görülmemiz durumunda güvenlik güçlerinin sert davranacağını söylüyor. Kapalı kapılar ile çok fazla uğraşmaya gerek yok. Canderous'un seviye yükseltmesinde yine askerler için tipik olarak yaptığımız hamleleri yapmak lazım. Odadan çıktığınızda sol taraftaki köle odasına uğrayın, sandıktaki malzemeleri alın. Masaj da yaptırabilirsiniz, ama galaksiyi kurtarmak istediğiniz için buna vakit yok. Özellikle erkek bir karakterle oynuyorsanız ve Bastila yanınızda ise, size hizmet edecek olan bayan köleye masaj yaptırdığınızda “tipik erkek davranışı” demesi ince bir espri. Daha sonra kapalı kapıları atlayarak devam edin, avluya gelince bütün kapıları açarak bulduğunuz düşmanlarla savaşın. Bilgisayarları şimdilik rahat bırakın, bütün haritalar açıldıktan sonra herhangi bir bilgisayara gidip hangar kapısını açarak Ebon Hawk'ı alıp buradan kaçacağız. Bu arada Canderous'la konuşup, 40 yıldır savaşan bu tecrübeli askerin savaş hatıralarını öğrenin. Ekranın en üst kısmında baharat odası ve onu geçince bir ödül avcısı var, ödül avcısından çıkan kartı herhangi bir bilgisayar terminalinde okutup bellek harcamadan hangar kapılarını açabilirsiniz.

Tecrübeli asker Canderous, bizi Davik'in malikanesine götürmeyi başarmış, önümüzdeki engelleri aşarak Ebon Hawk'a ulaşmak an meselesi. (resim kaynağı)

59 / 145


İşkence odası

Açılan tek kapı, işkence odasına gidiyor. Burada iki tane kuvvetli droid var, bir seferde herkes aynı droid'e saldırırsa daha kolay geçiliyor. Hudrow isimli kişi Ebon Hawk'ın eski pilotu; elinde çok değerli bir bilgi olan güvenlik sistemi kodlarını barındırıyor. Bu arada köle odasında masaj yaptırmayıp bilgi almak isterseniz, Hudrow hakkında ve nerede olduğu hakkında size bilgi de veriyorlar. Hudrow'dan güvenlik kodlarını aldıktan sonra hangar civarında bulunan bilgisayarı kullanıp kaçabilirsiniz. Hangar kapısını açmadan önce oyununuzu kaydedin.

Taris'ten kaçış

Kapıyı açtıktan sonra küçük bir film izliyorsunuz ve Davik'in planınızı anladığınızı fark ediyorsunuz. Yanında da Calo Nord var. Bu arada Sith gemilerinden yoğun ateş açılmış durumda. Calo Nord bu anı uzun süredir beklediğini söylüyor. Davik de bir an evvel buradan kurtulmazlarsa hepsinin öleceğini söylüyor. Bütün karakterlerinize enerji kalkanı uygulayın. Daha sonra hepiniz en güçlü rakip olan Calo Nord'a saldırın. Mümkünse kuvvetli atışları kullanın. Bir süre sonra, bir Sith ateşi sonucunda Davik hayatını kaybediyor ve Calo savaşmayı bırakıp elindeki bombayla kendi dahil hepimizi öldürmekle tehdit ediyor. Kısa bir süre sonra binanın bir kısmı üzerine yığılıyor. Davik'ten geri kalan güzel bir zırh var, onu alıp Ebon Hawk'a binerek uzaklaşın. Daha sonra gösterilen filmde Malak, bütün gezegenin galaksiden silinmesi talimatını veriyor.

Ebon Hawk'la kaçış

Bu arada gemiyi çalıştırıp kaçmaya hazırlanıyoruz ve gezegenden kaçarken peşimize avcı gemiler takılıyor. Bastila, Dantooine isimli, Jedi şövalyelerinin ve ustalarının bulunduğu gezegene gitmeleri gerektiğini söylüyor.

60 / 145


Uzay gemimiz, Ebon Hawk. (resim kaynağı)

Avcı gemilerle savaş

Bu arada avcı gemiler geminin algılayıcı sınırına giriyor. Carth, bu gemileri laser topuyla saf dışı bırakmamız gerektiğini söylüyor. Oyunun en zor olduğunu düşündüğümüz kısmı olan bu kısımda, 6 kadar avcı gemi sizin geminize saldırıyor. Saldırmak için yaklaşıyorlar, sonra dönüş yapıp tekrar saldırıyorlar. Geminizin belli bir kalkanı var, avcı gemilerin laser atışlarıyla o bitmeden bütün gemileri saf dışı bırakmanız lazım. Genel bir kural olarak, bir gemi soldan sağa doğru gidiyorsa siz atışınızı geminin biraz daha sağına doğru yapmalısınız. Yani atışınız geminin gitmesi gereken yöne doğru olmalı. Sol tarafta gemilerin bulunduğu yeri radardan izleyebilirsiniz. Başarabilirseniz hikâyeye devam edeceksiniz. Başaramazsanız en son otomatik kayıt yerinden tekrar deneyebilirsiniz. Serüveniniz sırasında grubunuza katılacak olan bir droid, bu savaşı sizin için canlandırarak yeteneklerinizi artırmanızı sağlayabilir.

61 / 145


Ebon Hawk, bir avcı gemisini daha başarıyla yok etmiş. (resim kaynağı)

Sık sık kayıt edin

Genel bir kural olarak, Ebon Hawk ile bir yolculuğa çıkmadan önce mutlaka oyununuzu EBON HAWK gibi bir isimle kaydetmelisiniz. Yeni bir gezegene geldiğiniz zaman da aynı şekilde o gezegen adı ile yeni bir kayıt açmalısınız.

Dantooine'ye hoş geldiniz

Dantooine gezegenine vardığınızda, Bastila Jedi konseyi ile konuştuğunu, sizi görmek istediklerini söylüyor. Bastila'yı takip ederek Jedi konseyi üyeleriyle konuşun. Bu arada yolunuzu kesen Belaya isimli bir Jedi şövalyesi, neden Jedi kıyafetleri giymediğinizi sorgulayacak. Ona cevap verdikten sonra sol tarafa doğru devam ederek konsey üyeleriyle konuşun. Konsey üyelerinin sizdeki Gücün kuvvetli olduğunu ve sizi Jedi eğitimine almayı düşündüklerini öğrenin.

62 / 145


Bir süre sonra konsey üyeleri kendi aralarında tartışmak istiyor ve sizi gemiye yolluyor. Bu sırada bir rüya daha görüyorsunuz.

Dantooine'deki rüyanız

Bu rüyada Jedi şövalyeleri Revan ve Malak'ın “Star Forge” isimli bir şeyin peşine düştüklerini görüyoruz, Malak buraya gitmemeleri gerektiğini, giderlerse karanlık tarafa esir olacaklarını söylüyor, ancak Revan dinlemeyip yoluna devam ediyor. İşin garibi, aynı rüyayı Bastila'nın da görmüş olması. Bastila, büyük bir dehşetle konseyin yanına gidiyor, siz de uyanıp yola çıktığınızda Carth'tan Bastila'nın biz uyanınca konseyin yanına gelmeniz gerektiğini söylediğini öğreniyorsunuz. Sonra karakter seçimine geliyorsunuz. Yapacağınız stratejiye göre karakterlerinizi seçebilirsiniz. Biz Canderous ve Carth'ı almayı tercih ettik. Bastila eğitimimiz bitene kadar Jedi konsey üyelerinin yanında kalıyor ve ancak eğitiminiz tam olarak bitip de Padawan olduğunuz zaman sizinle geliyor.

Carth'ın seviye atlaması

Carth'ı seçince seviye atlama zamanının geldiğini öğreniyoruz, zayıf durumda olan bünye değerini artırıyoruz. Yetenek olarak yara iyileştirmeyi artırıyoruz. Özellik olarak iki elle silah kullanma özelliğini artırıyoruz.

Bastila ile bağınız var

Daha sonra konsey üyelerinin yanına gelince, Bastila'nın ortak bir rüya gördüğünüzü anlattığını anlıyoruz. Konsey üyeleri, eğitimi aldıktan sonra sizi rüyasını görmüş olduğunuz harabelere göndermeyi düşünüyor. Gerekli soruları sorarak eğitim aşamasına geçin. Eğitime başladığınızda potansiyelinizin çok yüksek olduğunu göreceksiniz. Muazzam bir potansiyel ile donatılmış olarak, çoğu kimsenin yıllar boyunca başaramadığını siz haftalar içinde başararak Jedi çırağı olmaya hak kazanıyorsunuz. Bundan sonra, Jedi Padawan olmanız için üç tane testi geçmeniz gerekecek.

63 / 145


Jedi imtihanları

Birinci test “Jedi Code” olarak bilinen yemin ile ilgili. Usta Dorak veya Usta Vandar'dan bu yemini öğrenebilirsiniz. Usta Dorak'a giderseniz, 50 yıl önce karanlık tarafa esir düşmüş olan Exar Kun isimli büyük Jedi ustasını ve Revan'ın hikâyesini de öğrenebilirsiniz. Daha sonra Usta Zhar'a gidip bu yemini tekrarlayacaksınız. Bu yemin, bir Jedi şövalyesinin hayatının her alanında benimsenmesi gereken bir yemindir. Bunu oyunda ilerledikçe daha iyi göreceksiniz. Yemini ezberlemekte zorlanıyorsanız bir kâğıda yazarak bu aşamayı geçebilirsiniz.

Jedi sınıfınız

Ardından Jedi sınıfınızı belirleyeceksiniz. Zhar'ın bulunduğu odada bir bilgisayar var, bu bilgisayarı kullanarak Jedi sınıfları hakkında bilgi alın ve size en uygun olan sınıfa karar verin. Daha sonra Usta Dorak'a gidip küçük bir sınav olun. Verdiğiniz yanıtlara göre sınıfınız belli olacak. Yine de istediğiniz sınıfı seçmeyi size bırakacak. İlk oyunda, Jedi sınıfının “asker” olan hali diyebileceğimiz Jedi Guardian iyi bir seçim olur. Bu sınıf ışın kılıcı kullanma sanatında ustalaşır ve muazzam bir dövüş potansiyeline sahiptir. Jedi Sentinel, Güç kullanımı ve ışın kılıcı ustalığı açısından orta düzeyde yer alır ve ikisine de eşit oranda ilgi gösterir. Jedi Consular ise ışın kılıcı sanatında çok ustalaşmadan Güç yeteneklerini artırır.

Jedi olduk

Jedi sınıfınıza karar verince seviye atlayacaksınız. Yetenek olarak artık ikna kabiliyetini (Persuade) artırın. Feat olarak ilk aşamada ışın kılıcı yeteneğinizi artırın. Güç olarak bir savunma, bir saldırı gücü tercih edin. İlk aşamada Cure ve Force Push iyi olabilir.

Canderous seviye atlıyor

Daha sonra Canderous için seviye atlamaya geçeceğiz. Canderous'un çevikliği zayıf olduğu için onu düzeltmek daha uygun olur. Yetenek olarak yara iyileştirme, Feat olarak sıkılık (toughness) iyi olur.

64 / 145


Işın kılıcımız

Daha sonra Usta Zhar'a gidip ışın kılıcınızı oluşturmaya başlıyorsunuz. İlk oyun için kuvvetli, ancak Jedi kıyafeti gerektiren (bunlar size “restricted with armor” ifadesi ile hatırlatılacaktır) güçlerden ziyade, bunları gerektirmeyen güçlerle devam edip, kuvvetli zırhlar giyerek savunma değerinizi artırmaya çalışın. Daha sonraki oynayışlarınızda Jedi kıyafeti kullanıp bu güçleri deneyebilirsiniz.

Zhar'dan tavsiyeler

Usta Zhar ile konuştuğunuzda, Dantooine gezegeninde bazı mağaralar olduğunu ve bunlarda ışın kılıcında kullanılabilecek kristaller olduğunu öğreniyorsunuz. Bunun dışında, karanlık tarafa esir olma tehlikesinin Jedi'ler için her zaman mevcut olduğunu, Dantooine'de Jedi'ler tarafından derin meditasyon kullanılan bir alanın tehlikeli sinyaller verdiğini ve buradaki kötülüğün sizin tarafınızdan temizlenmesi gerektiğini öğreniyorsunuz. Daha sonra çıkışa gidip droid'le konuşarak kompleksten ayrılıyorsunuz.

Işın kılıcı için kristaller

Oyun boyunca ışın kılıcınız için kullanılacak pek çok kristal bulacaksınız. Hepsinin çeşitli özellikleri var. Bazısı verilen hasarı artırıyor, bazısı düşmanın laser ışınlarından korunmanızı sağlıyor, bazısı da karşı tarafı etkisiz hale getiriyor. Bu son söylediğimiz özellikle hain sınıfı karakterler için oldukça faydalı oluyor. Droid'lere daha yüksek hasar veren kristaller de var. Çalışma tezgahına gelip kristallerin özelliklerini inceleyerek kararınızı verebilirsiniz. Aynı türden yalnızca bir adet kristal ışın kılıcına takılabiliyor. Örneğin, saldırı ve hasar değerlerini bir puan artıran Rubat kristalinden elinizde iki tane varsa, ışın kılıcına sadece birini takabiliyorsunuz. Diğerini başka bir ışın kılıcına takmak zorundasınız. İki tane özellik değiştiren kristal ve bir tane renk değiştiren kristal olmak üzere toplam üç tane kristali değiştirebiliyorsunuz. Oyunun sonlarında renk kristali yerine takacağınız çok güçlü kristaller bulacaksınız.

65 / 145


Dantooine'yi gezelim

Buradaki kişilerle konuşarak bir şeyler öğrenebilirsiniz, ancak Jon sizi durdurarak Dantooine'de Mandalorian grupları olduğunu ve kızını öldürdüklerini söylüyor ve sizden yardım istiyor. Dantooine haritasının çeşitli yerlerine dağılmış Mandalorian gruplarını bulup etkisiz hale getirdiğimizde liderleri ortaya çıkıyor ve onunla savaşıp öldürünce Dantooine'deki Mandalorian eziyeti bitmiş oluyor. Bunun dışında Elise isimli bir kadın droid'ini kaybetmiş, onunla ilgili bilgiler alıyoruz. Adum Larp isimli Rodian bir satıcı, envanterini inceleyebilir ve ihtiyacınız olmayan şeyleri satabilirsiniz.

Kath hound'lar

Daha sonra biraz ilerleyince Kath Hound isimli, köpek benzeri yaratıkların saldırısına uğrayacaksınız. Çok zor sayılmazlar, mümkünse herkes aynı düşmana saldırınca daha kolay bertaraf oluyorlar. Daha sonra sağ tarafa doğru gidip haritadan ayrılın ve Matale evlerine gidin.

Dantooine kırlarında Bastila ve Zaalbar ile kath hound savaşı. (resim kaynağı)

66 / 145


Mandalorian çeteleri

Yeni haritaya geldiğinizde bir Mandalorian grup liderinin bir yerliden para isteyip onu öldürmesine tanık olun. Daha sonra savaş başlayacak, öncelikle tüm gücünüzü Mandalorian çete başı üzerinde toplayın. Diğer rakipler sorun yaratmayacak kadar basit. Ortalığı kolaçan ettikten sonra yolunuza devam edin, Matale evlerini geçin, ortada bulunan kath hound'ları temizleyip sağ tarafta bulunan “Grove” çıkışını kullanın.

Dantooine'yi mesken tutmuş Mandalorian çetelerinden biriyle karşılaşırken. (resim kaynağı)

Grove

Grove'de soldaki kath hound'ları daha sonraya bırakıp açıklıkta bulunanları etkisiz hale getirin, Ebon Hawk'a dönüp sağlık durumunuzu düzeltin, geri dönün, oyununuzu kaydettikten sonra Mandalorian askerleri ile uğraşın.

67 / 145


Hepsi bittikten sonra Carth için seviye atlaması gelmiş olabilir, asker için önemli olan hususları dikkate alarak seviye atlamasını tamamlayın. Daha sonra sol taraftaki meditasyon alanına gidin.

Juhani

Burada Juhani isimli bir Jedi ile karşılaşacaksınız, grup arkadaşlarınızı felç ettikten sonra sizinle savaşacak. Bir süre savaştıktan sonra durup ne istediğimizi soracak. Burada ikna kabiliyetimizi de, Jedi ustalarından öğrenmiş olduğumuz Jedi yeminindeki kavramları da kullanabiliriz. Juhani aslında karanlık tarafa zannettiği kadar çok gitmiş değil; onu ikna etmek ve Jedi ordusuna kazandırmak büyük bir kazanç oluyor. İkna edildiğinde, Juhani Jedi konseyine gidip af dilemek üzere sizden ayrılıyor. Siz de geldiğiniz yoldan geri dönerek konseye dönün. Juhani ile karşılaşacaksınız, neler olduğunu sorun ve hikâyesini dinleyin.

Padawan olduk

Daha sonra Usta Zhar'la konuşun ve üçüncü testi başarı ile tamamlayarak Padawan olduğunuzu öğrenin. Daha sonra Usta Vandar ile konuşarak Juhani hakkındaki düşüncelerini dinleyin. Daha sonra size, rüyanızda gördüğünüz yıkıntılara bir Jedi şövalyesi gönderdiklerini, ama geri dönmediğini anlatacak ve sizden yıkıntıları ziyaret etmenizi isteyecek.

Matale-Sandral kavgası

Konuşma bittikten sonra, Dantooine sakini olan Ahlan Matale odaya girip, uzun zamandır sorun yaşadıkları Sandral'larla ilgili olarak konseyin müdahale etmesini talep edecek. Bu da önemli bir görev, uzun zamandır Dantooine'de bulunan bu iki aile arasındaki sorunları çözmeye çalışmak büyük rahatlama getirebilir. Dolayısıyla iki önemli görev arasında öncelikli olarak Sandral-Matale kavgasına bir çözüm bulmayı seçin ve böylece bütün Dantooine haritalarını gezmiş olacaksınız. Bu sayede diğer Mandalorian çetelerini de bulup etkisiz hale getireceksiniz, kristal mağarasını bulacaksınız, Elise'nin kayıp droid'i ile konuşacaksınız, ve büyük tecrübe sağlayacak olan, bir cinayetin çözülmesine yardımcı olacaksınız. 68 / 145


Bastila ve diğerleri

Grubunuzu seçince Bastila otomatik olarak katılıyor, yanınıza istediğiniz üçüncü bir kişiyi alın. Bu kişi Canderous, Carth, Zaalbar veya Mission olabilir, hepsinin çeşitli üstünlükleri ve zayıflıkları olduğunu unutmayın.

Bastila'yı yükseltiyoruz

Bastila'nın seviye artışında biz gücü (strength) az gördüğümüzden ona yatırım yaptık. Yetenek olarak yara iyileştirme ve farkındalık seçtik. Jedi gücü olarak korku (fear) seçtik. Bu güç, son kademesinde büyük bir grubu pasifize edebildiği için çok güçlü, bu yatırım sizi boşa çıkartmayacak. Padawan olduğunuzda size verilen Jedi kıyafetini Bastila'ya verip onun savunma değerini 1 artırabilirsiniz. Daha sonra bulacağınız daha iyi kıyafetler savunmayı daha da artıracak.

Matale'ler ile konuşun

Jedi konseyinden ayrıldığınızda, Matale Grounds çıkışını kullanın, Matale evlerine gidip droid ile konuşun, Ahlan Matale'ye haber verip bir toplantı ayarlayacak. Ahlan Matale, oğlunun Nurik Sandral tarafından kaçırılmış olduğunu düşünüyor ve acil müdahale istiyor, müdahalede geç kaldığımız takdirde kendi başının çaresine bakacağını söylüyor. 1000 kredi teklif ediyor, duruma göre uygun cevabı verip buradan gerekli bilgiyi alın ve yolunuza devam edin.

Talihsiz Casus

Çayırlık alana geldiğinizde birkaç kath hound ile karşılaşacaksınız ve yeni bir ceset bulacaksınız. Bu ceset, Nurik Sandral'ın oğlu Casus Sandral'a ait ve amatör bir arkeolog olarak araştırma yaparken kath hound saldırısına uğrayarak öldüğünü anlıyorsunuz, günlüğünü yanınıza alıp yola devam ediyorsunuz. Grove çıkışı ve Mandalorian'larla savaştığınız yerdeki Sandral Grounds çıkışını kullanın.

69 / 145


Kristal mağarası burada

Sandral grounds'a geldiğinizde sol tarafta kath hound'lar göreceksiniz. Elise'nin aradığı droid de burada. Ayrıca kristal mağarası da burada. Sırasıyla kath hound'ları, droid'i ve kristal mağarasını hallettikten sonra yolunuza devam edin.

Seviye atlama önerileri

Bizim oyunumuzda kath hound'ları öldürdükten sonra bütün karakterler için seviye atlama uyarısı geldi. Canderous için yara iyileştirme ve ileri kondüsyon seçtik. Temel karakterimiz için ikna etme ve fırtına gücünü seçtik. Bastila'ya yara iyileştirme ve farkındalık yeteneği, çift elle silah kullanma yeteneği ve felç yaratma gücünü (stasis) seçtik.

Elise'nin Droid'i

Elise'nin droid'i ile konuştuğunuzda size ondan kaçma sebeplerini açıklıyor. Elinizde iki yol kalıyor, birincisi droid'i onun isteğine uyarak yok etmek, ikincisi de yanlış yaptığına ikna edip Elise'ye geri yollamak. Seçimi size bırakıyoruz ve kristal mağarasına giriyoruz.

Kristal mağarası içinde

Kristal mağarasında örümcek benzeri kinrath'lar var, zehirleme özellikleri olduğu için dikkatli olmalısınız. Kristal odasına gittiğinizde Q ve E tuşlarıyla etrafı inceleyip “Crystal formation” yazan yerlerdeki kristalleri alın. Kinrath yumurtaları masum, onlara dokunmanıza gerek yok. Bir de Mandalorian cesedi var, üzerinden çıkanları aldıktan sonra çıkıp yolunuza devam edebilir veya daha iyisi, Ebon Hawk'a dönüp tezgâhta ışın kılıcı için özelleştirmeleri yapıp geri dönebilirsiniz.

Bir Mandalorian çetesi daha

Haritanın açılmamış kısmına doğru gittiğimizde, sol tarafta bir Mandalorian grubu daha görüyoruz. İki tane Mandalorian'ı öncelikle etkisiz hale getirdiğinizde diğerleri sorun olmayacaktır. 70 / 145


Buradaki ganimetleri topladıktan sonra kath hound'ların olduğu alana geliyorsunuz. Bunlar içinde albino kath hound oldukça dişli, öncelikle onu öldürmeye çalışın.

Sandral malikânesi

Bu aşamadan sonra yola devam ettiğinizde Sandral malikânesi karşınıza çıkacak. Sandral droid'i ile konuşup Casus'un öldüğünü söylerseniz sizi içeriye davet edecekler. Nurik Sandral'a oğlu Casus'un öldüğünü söyleyince sizden günlüğünü istiyor, verdikten sonra size teşekkür ederek ayrılıyor, ardından Nurik'in kızı Rahasia geliyor. Anlattıkları oldukça garip ve anlaşıldığı üzere Nurik, Ahlan Matale'nin oğlu Shen'i kaçırmış ve bu malikânede saklıyor. Bastila bunu Jedi konseyine duyurmaları gerektiğini söyleyince Rahasia, Shen ile birbirlerini sevdiklerini ve babası Nurik'in düzgün düşünemediğini, fark edilirse Shen'i öldüreceğini anlatıyor ve size malikânenin arka kapısını açacak bir kart veriyor. Bu kartı kullanarak arkadan giriş yapıyorsunuz ve evin droid'lerle dolu olduğunu görüyorsunuz.

Dantooine'nin yerlisi Sandral'ların malikânesinde savaş droid'lerini etkisiz hale getirdikten sonra, esir düşmüş Shen'i kurtaracağız. (resim kaynağı)

71 / 145


Sandral droid'leri

Bütün haritayı açtıktan sonra Shen Matale'yi bulun, ikna etmeye çalışın, ancak ikna edemiyorsunuz. Bunun üzerine Rahasia'yı bulun, Shen'in ancak Rahasia dışarı çıktıktan sonra gelmeye razı olduğunu anlatın, Rahasia dışarı çıkmayı kabul ediyor, siz de tekrar Shen'i bulun, oyununuzu kaydedin ve Shen ile konuşun ve hep beraber dışarı çıkın.

Sevenler ayrılmasın

Kavuşma kısa sürüyor ve iki tarafın aileleri Sandral malikânesinde buluşuyor. İkna yeteneğinizin kuvvetine göre iki tarafı anlaşmaya davet edin. Başarılı olursanız aşıklar yeni bir ev alıp orada yaşamaya başlıyor. Başarılı olamazsanız ailelerinin zehirli etkisinden kaçıp beş parasız Jedi konseyine sığınıyorlar. Bunlara göre aldığınız tecrübe puanı da değişiyor.

Bolook ve bir cinayet

Grove çıkışını kullandığınız zaman üzerinize birkaç kath hound geliyor. Bunları geçince sağ tarafta, Bolook isimli bir Jedi şövalyesi ile karşılaşıyorsunuz. Sizden henüz aydınlatamadığı bir cinayet konusunda yardım istiyor. Yardım ederseniz bolca tecrübe puanı alacaksınız.

Cinayet fırtına bulutları ile kaplı olan bu sabah saatlerinde gerçekleşiyor. Bolook, çoğu kimse evinde otururken bu üç adamın neden dışarıda olduğuna anlam veremiyor. Zanlılardan Rikard, maktül Calder ile iş ortağı olduğunu söylüyor. Diğer zanlı olan Handon, maktülü çok az tanıdığını iddia ediyor. Son olarak da Handon'un karnını tuttuğunu, Rikard'ın da bacağının çizildiğini gördüğünü söylüyor. Rikard, Handon ve droid ile konuşup bilgi aldıktan sonra Bolook ile konuşup cinayetin bir sır perdesini aralayacaksınız. Uzun uzun yazmaktan çok, şu kısa ip uçlarını vereceğiz: •

Her kademede bir zanlının yalan söylediği ortaya çıkıyor.

Rikard, Calder'in kendisinden para çaldığını düşünüyor.

Handon, Calder'den bir araba kiralamış. Dolayısıyla onu çok az değil, daha fazla tanıyor.

Handon, Calder ile karısını tarafından aldatılmış. 72 / 145


Handon, Calder'in yanında bulunan silahın kendisine ait olduğunu ve çalındığını bildirdiğini söylüyor.

Son kademede kan örneği Calder'e ait değil, dolayısıyla orada bulunan bir zanlıya ait çıkıyor.

Her iki zanlının da Calder'in ölmesi için bir sebebi var.

Parçaları doğru birleştirdiğinizde 1310 tecrübe puanı sizin olacak. Temel karakterimiz için de seviye atlama zamanı gelmiş oluyor. Yine ikna etme yeteneği üzerinde yoğunlaşacağız. Işın kılıcı ustalığımızı artırmak oldukça faydalı olur. Droid felç etme gücünü alıp seviye atlama işlemini tamamladık.

Mandalorian lideri Sherruk

Şimdi haritadan meditasyon yerinin konumunu öğrenin, orada hatırlayacağınız gibi Mandalorian çetesi ile savaşmıştık. Bütün Mandalorian çetelerini temizlediğimiz için, çetenin elebaşı Sherruk sizin icraatlarınızı öğrenip buraya gelmiş olacak. Onunla savaşmadan önce oyunu kaydedip bütün gücünüzü Sherruk üzerinde yoğunlaştırın. Daha sonra diğer Mandalorian'larla ilgilenin.

Jedi düşmanı Mandalorian Sherruk, bize karşı bütün yeteneklerini gösteriyor. (resim kaynağı)

73 / 145


Seviye atlayalım

Bu arada, oyunumuzda Sherruk ölünce diğer oyuncular için seviye atlama zamanı geldi. Bastila'ya yara iyileştirme ve farkındalık yeteneklerini verdik. Jedi gücü olarak droid iptal etme (disable droid) gücünü kazandırdık. Canderous ise yara iyileştirme ve kondüsyon yeteneği aldı. Sherruk'tan daha önce öldürdüğü Jedi şövalyelerinin ışın kılıçları çıkıyor. Daha sonra bazı karakterler için tek elle mi, yoksa çift elle mi savaş yapacağına karar vereceksiniz, bu ışın kılıçlarını o zaman için saklayabilirsiniz.

Yıkıntılara gidiyoruz

Casus'un cesedini bulduğunuz haritada tam karşıda Courtyard çıkışı var, oradan çıkın. Buraya daha önce gelmediğimiz için kath hound'lar var, ancak sizi artık çok rahatsız edemezler. Onlardan kurtulduktan sonra, sağ taraftaki yıkıntılara gidin ve kapıyı açıp içeri girin.

74 / 145


Dantooine yıkıntılarında kath hound'lar ile savaş. (resim kaynağı)

Yıkıntıların gizemi

Yıkıntılara girdiğinizde karşınızdaki kapıyı açın. Bir droid sizi bekliyor olacak, ilk aşamada konuştuğu dili anlamayacaksınız, sonunda sizin bildiğiniz bir dili bulup sizinle iletişim kuracak. Ona çeşitli sorular sorarak bilgi alabilirsiniz. Daha önce buraya gelmiş olan Nemo isimli Jedi'nin başarısız olarak hayatını kaybettiğini anlayacaksınız. Nemo'da kuvvetli bir ışın kılıcı kristali ve bir Jedi kıyafeti var. Droid'den aldığınız bilgiye göre önce kendinizi ispatlamanız gerekiyor. Bunun için doğu ve batı yönündeki kapıları açıp sınavlardan geçmeniz lazım. Her kapıyı açınca bir droid ile savaşacaksınız. Işın kılıçları bu droid'ler üzerinde çok etkisiz, dolayısıyla Jedi'lerin normal kılıç kuşanmaları gerekecek. Daha sonra eski bir bilgisayar göreceksiniz. Bu bilgisayar da sizinle iletişim kurmak için sizden bazı veriler bekliyor. Temel olarak bilgisayarla konuşmanız ve datapad'ınızı bilgisayarın oyuğuna yerleştirmeniz yeterli olacak. Daha sonra size hayat ve ölüm içeren gezegenlerin türü sorulacak. Bu soruya yanlış cevap verirseniz bir droid ile savaşmanız gerekecek. 75 / 145


Diğer kapıda da aşağı yukarı aynı şeyleri yapacaksınız. İki kapıdaki sınavı geçerseniz bu sefer kuzey kapısı açılacak ve Yıldız Haritası (Star Map) olduğunu öğrendiğimiz garip bir şey ile karşılaşacaksınız. Bastila sizinle düşüncelerini paylaşacak ve Jedi konseyine gitmemiz gerektiğini anlatacak.

Konseye gidiyoruz

Yıkıntılardan çıkınca birkaç kath hound ile savaşın, Adum Larp ile görüşüp elinizde ihtiyaç olmayacak şeyleri satın, Elise'ye gidip droid'i hakkında bilgi verin. Droid'i yok ettiyseniz bunu söyleyin, Elise büyük bir hayal kırıklığı ile oradan gidip Jedi konutlarına yöneliyor. Kızı Mandalorian çeteleri tarafından öldürülen Jon'a Mandalorian liderini öldürdüğünüzü söyleyince size 1000 kredi veriyor. Jedi konutlarını ziyaret edince Elise'nin Samnt isimli bir adamla

çıkmaya

başladığını

öğreniyorsunuz.

Sandral

ve

Matale

ailelerini

ikna

edemediyseniz, Rahasia ve Shen de bu konutlarda kalıyor, onların hikayelerini öğrenip yavaş yavaş bu gezegenden ayrılmaya hazırlanıyorsunuz.

Star Forge göreviniz

Jedi konseyi ile görüştüğünüzde “Star Forge” isimli oluşumun kendilerini rahatsız ettiğini anlatıyorlar, kendi aralarında bir süre görüştükten sonra size bir görev vereceklerini söylüyorlar. Bastila ile ilk yıldız haritasını bulduğunuzda o haritada görülen dört adet gezegeni ziyaret edip onlardaki yıldız haritalarına ulaşmanızı ve daha sonra bütün bilgileri birleştirerek Star Forge'yi yok etmenizi istiyorlar. Bunu yaparken gizlilik bizim rehberimiz olmalı; amacımız asla Malak ve Sith'in kulağına gitmemeli. Bu yüzden bize Taris'te yardım eden arkadaşlarımız, Bastila ve Juhani de aramıza katılacak. Ne kadar önce göreve başlarsak o kadar iyi olacak. Buradan ayrıldığınızda gemiye giderken Usta Dorak'ın öğrencisi olan Deesra, sizi “Terentatek” isimli bir canavar konusunda uyarıyor. Bu canavar, Jedi'lerdeki gücü hissediyor ve bu yüzden Jedi'ler için oldukça tehlikeli. Terentatek avına çıkmış ve hayatta olmayan üç Jedi şövalyesinin hikâyesini size anlatıyor. Terentatek'lerle karşılaştığınız zaman bu şövalyelerin notlarını bulacak ve notlarını okuyup nasıl karanlık tarafa yenik düştüklerini öğreneceksiniz.

76 / 145


Bir tavsiye

Hareket etmeden önce, kullandığınız ve kullanmadığınız grup üyelerini burada meydana çıkarıp seviye atlama işlemlerini yapın. Konuşmanız gerekenlerle konuşup onların özel görevlerinin çıkıp çıkmadığını inceleyin. Şu an itibariyle Mission'un özel görevi ortaya çıkmaya hazır. Onunla başlayabilirsiniz,

Mission'un ağabeyi

Mission'un özel görevinde, Mission'un ağabeyi Griff'in kız arkadaşı olan Lena ile Griff arasındaki sürtüşmeler ve Lena'nın onu terk etmesi, Griff'in Tatooine'de madencilik yapıyor olması gibi önemli detaylara ulaşıyorsunuz. Mission doğal olarak Tatooine'ye gidip Griff ile yüzleşmek ve onu neden Taris'te bırakıp gittiğini öğrenmek istiyor.

Diğer karakterlerin görevleri

Bunlar dışında Carth, Canderous, Juhani ve Bastila'nın da özel görevleri var. Bu görevleri elde etmek için onlarla konuşmanız gerekiyor.

Carth, daha önce Amiral Karath'ın gemisiyle kendi gezegeni Telos'a saldırı düzenlendiğini ve karısının ve çocuğunun öldüğünü size anlatıyor. Oysaki, gezileriniz sırasında karşılaşacağınız Jordo isimli, Carth ile orduya beraber girmiş eski bir asker, Carth'ın oğlu Dustil'in sağ olduğunu ve Korriban'daki Sith akademisinde öğrenci olduğunu söylüyor.

Canderous, savaş serüvenlerini anlattığı sırada Althir gezegeninde geçen bir olaydan bahsediyor. Daha sonra, Canderous'un emrindeki askerlerden biri olan Jagi Canderous'u buluyor ve aptalca bir hevesle hepsini ölüme gönderdiğini iddia ederek kendisine düello teklif ediyor. Tatooine kum denizinde kendisini bekleyeceğini söyleyip gidiyor.

Juhani'nin babasının bir bar kavgasında provakasyona uğrayıp bir adam tarafından öldürüldüğünü ve annesinin de Exchange'ye olan borcundan dolayı çalışmaktan hasta olduğunu ve öldüğünü, Juhani'nin de satışa çıkarıldığını öğreniyorsunuz. Xor isimli, Cathar cinsine karşı özel bir kini olan bir adam Juhani ile sizin karşınıza çıkıyor ve köle yapmak için onu sizden istiyor ve kayboluyor. 77 / 145


Bastila ile konuştuğunuzda, Jedi'ye katılmadan önce babası ile arasının çok iyi olduğunu, annesini hiç sevmediğini, annesinin para hırsı için babasını tehlikeli avlara gönderdiğini söylüyor. Toplanma alanında yanınıza yaklaşan Malare isimli bir kadın, Bastila'nın annesi Helena'nın çok hasta olduğunu ve Tatooine'de kendisini beklediğini söylüyor.

Ebon Hawk'ı gezelim

Taris'ten kaçarken Ebon Hawk'ı gezme fırsatı bulamamıştık. Ebon Hawk'a girdiğimizde Canderous'un kaldığı odada bir özelleştirme tezgâhı, Mission'un kaldığı bir oda, hipersürücü odası, yiyecek deposu, hologram salonu, Juhani'nin kaldığı oda ve köprü odası var. Carth ve Bastila sizi köprüde bekliyor olacaklar. Köprüye gidince bilgisayarı kullanarak çeşitli gezegenlere seyahat edebilirsiniz. Her seyahatinizden önce oyunu mutlaka kaydedin. Gezmeniz gereken dört gezegenden başka, Yavin isimli bir gaz devinin yörüngesinde bulunan bir uzay istasyonu da var. Davik'in en son ziyaretini bu istasyona yaptığı anlaşılıyor. Bu istasyona özellikle bir gezegendeki bütün görevler bitince uğramanızı tavsiye ederiz. Burada bulunan kişi bir mucit ve hiç bir yerde bulamayacağınız özel eşyalar, silahlar ve zırhlar yapmakta çok usta.

Ziyaret edeceğimiz gezegenler

Bunun dışında, ziyaret edeceğimiz dört tane gezegen var. Kashyyyk, Tatooine, Manaan ve Korriban isimli gezegenlerden ilk ikisi biraz daha kolay, son ikisi ise biraz daha zor. İlk iki ve son iki grubu oluşturan gezegenler arasında değişiklik yapabilirsiniz, yani örneğin Kashyyyk ve Tatooine'den istediğiniz birine önce gidebilirsiniz. Ancak Manaan ve Korriban'a ilk iki gezegenle işiniz bittikten sonra gitmelisiniz.

Seviye atlama sırasında, sizin gibi bir Jedi Guardian olan Juhani'ye çift elle savaşma özelliği kazandırmak isteyebilirsiniz. Juhani'ye mümkünse daha çok saldırı, daha az savunma gücü kullandırın.

Biz ilk olarak Yavin'e gidiyoruz. İlk ışınlanmanızı nereye yaptıysanız yapın, bir film gösterilecek. Lord Malak, Bastila'nın Taris'ten kaçtığını öğrenecek. Ona kimlerin yardım ettiğini Amiral Karath Malak'a anlatacak. 78 / 145


Görgü şahidi olarak Calo Nord onların yanına gelecek. Taris'te yıkıntılar altında ölüme terkettiğimiz Calo Nord, kolay lokma olmadığını ispat ediyor ve geri dönüp sizi aramaya başlıyor.

Bir kaçak var

Yavin'e geldiğinizde dışarıya çıkarken Zaalbar sizi durdurup yiyecek deposunda bir sorun olduğunu söylüyor. Depoyu kontrol ederseniz, grup üyelerinden başka birinin depoya saldırdığını anlayacaksınız. Şu ana kadar gözünüzden kaçmış olan bu kişiyi aramak için gemide küçük bir gezinti yapın. Eninde sonunda, bu kişinin ayak seslerinden depoya saklanmış olduğu ortaya çıkıyor ve karşılaştığınızda onun Sasha isimli küçük bir kız olduğunu buluyorsunuz. Mandalorian'ların yanında uzun süre kalmış olduğu için onların dillerini anlamaya çalışmış, ancak ortaya çıkan sonuç saçma bir dil olmuş. Onun dilini anlamaya çalışmak için epey uğraşmanız gerekecek, ancak başardığınız takdirde, Sasha isimli bu kızın Dantooine'den birinin çocuğu olduğunu anlayacaksınız. İlk fırsatta Dantooine'ye uğrayıp bu kızın ailesini arayabilirsiniz. Karakterimizin zekâ puanı 10 olduğu için biz ilk denemede başaramadık. Gemiden çıkıp tekrar girdiğimizde Sasha ile tekrar konuşmaya başladık ve başarılı olduk.

Suvam Tan

Yavin'de uzay istasyonuna iniş yaptığınızda kapıları açın, son kapıda Suvam Tan isimli bir Rodian sizi karşılayacak. Bir süre kapı monitöründen konuştuktan sonra kapıyı açacak. Trandoshan cinsi uzaylı çete üyelerinden dertli olduğunu anlatacak. Bu uzay istasyonuna yeteri kadar uğrarsanız, bu çete üyeleri ile savaşabilir ve Suvam'ı büyük bir dertten kurtarabilirsiniz. Onun dışında, Suvam'ın elinde oldukça ilginç ve kuvvetli silahlar ve giysiler var. Mutlaka sık sık kontrol edilmeli.

Sasha'yı evine götürüyoruz

Yeni bir gezegene gitmeden önce, Sasha'nın Dantooine yerlisi olduğunu öğrendiğimiz için Dantooine'ye gittik. Ebon Hawk'ın indiği yerde Lur Arka Sulas isimli bir Twilek var. O da aslında Sasha'yı arıyor. Daha önce konuşmadıysanız şimdi kendisiyle konuşup Sasha'yı aradığını öğrenin. 79 / 145


Geminize davet edip Sasha ile yüzleştirin. Sasha'nın dili ile ona rahatlatıcı sözler söyleyince Sasha ikna olup bize teşekkür ederek ayrılıyor.

Tatooine

Bu işleri tamamladıktan sonra Tatooine'ye hareket ettik. Tatooine gibi, yeni ziyaret edeceğimiz her gezegende, o gezegenin yıldız haritasının nerede olduğuna dair bir rüya görüyoruz ve Bastila ile bunu konuşuyoruz. Daha sonra ekibimize karar vererek yola çıkıyoruz. Tatooine'de Mission'un ağabeyinin olduğunu öğrenmiştik, bu sebeple Mission'u yanımıza alabiliriz. Diğer üye Juhani olabilir, Jedi güçleriyle ve ışın kılıcındaki ustalığıyla bize yardımcı olur.

Uzay limanı

Tatooine'ye inişte Czerka isimli ticari kuruluş yetkilisi bizden iniş rampasını kullanmak üzere 100 kredi istiyor. Onunla konuşarak çeşitli konularda bilgi alabilirsiniz. Karşıda bulunan satıcının envanterini inceleyin. Biraz yürüdüğünüzde Ebon Hawk'a gizka isimli iki ayaklı küçük yaratıkların yüklenmiş olduğunu öğreneceksiniz. Burada iki tane de sandık var, Ebon Hawk'ın etrafından dolanıp bu sandıkları bulabilirsiniz. Bunun dışında, özel hikâyesi açılmaya hazır karakterler için hikâyelerin gelişimi bu haritada olacak. Dolayısıyla buradayken grubunuzdaki diğer karakterleri bu haritaya getirin ve özel hikâyeleri var mı diye kontrol edin. Bu küçük harita ile işiniz bitince Tatooine'yi keşfetmeye başlayın. Önce Czerka ofisine uğrayın. Bir Duros aktivistinin Czerka memuru ile kavga etmesini izleyin. Kavga bitince memura Griff'i ve avcı lisansını nasıl elde edeceğinizi sorun. Memur önce Griff'i hatırlamıyor, daha sonra onun bir kum adam saldırısında kaçırıldığını söylüyor. Memura avcı lisansı almanın hiç bir yolu yok mu diye sorduğunuzda, o da size kum adamların (sand people) saldırılarını durdurmamız konusunda yardım edersek, avcı lisansını vereceğini söylüyor. Avcı lisansını aldıktan sonra orada bulunan diğer satıcının mallarını inceleyin ve dışarı çıkın.

80 / 145


Çevirmen droid

Az önce öfkeyle odadan çıkan Duros sizinle konuşuyor ve önemli bir tüyo veriyor. Kum adamların dili oldukça zor ve ancak bir çevirmen droid bunu anlayabilir. Şans eseri Luka Yaka isimli satıcıda böyle bir droid var. Bu droid ile kum adamların konutuna gidersek barışçıl bir şekilde sorunu çözebileceğimizi söylüyor.

Aracılık

Bu görevi aldıktan sonra biraz yukarı giderek Sharina Fizark ile konuşun. Elinde hiç para olmadığını, çölde öldürülen kocasının avladığı büyük bir kafatasını satmak istediğini söylüyor. Siz Czerka ofisinden görevi almadan önce avcı lisansınız olmayacağı için bu satış işinde aracı olamıyorsunuz, ancak artık elinizde lisans olduğu için kendisine ödeme yapabiliyorsunuz. Kafatası 500 kredi ediyor, üzerine 200 kredi daha ekleyip kendisine verirseniz aydınlık puanı kazanıyorsunuz. Bu kafatasını avcı lokalindeki Fazza'ya satarak paranızı geri alabilirsiniz. Bu arada kocasının neden öldüğünü sorduğunuzda bilmediğini, ancak Gamorrean çetesinin onu her gördüğünde güldüğünü ve onlardan şüphelendiğini anlatıyor. İçeri girip çete lideri Gurke ile bir süre konuşunca “seninle sonra görüşeceğiz” deyip ayrılıyorlar. Diğer avcılar ile konuşup dışarı çıkın.

Bu iki yerdeki işinizi tamamladıktan sonra ilerleyip köşeden sola dönünce, Lord Malak'ın bütün galaksiye Bastila'yı aramak üzere karanlık Jedi şövalyeleri saldığını görüyoruz. Her zamanki gibi bütün ilginizi bir düşman üzerinde yoğunlaştırırsanız işiniz daha kolay olur. Yine de Jedi'ler ile savaştığınız için kolay bir savaş sayılmaz, Jedi'ler güçlerini kullandıklarından bu rakipleri ciddiye almanız gerek. Bu bölgede araba yarışı ofisi, kantin ve Luka Yaka'nın droid dükkanı var.

81 / 145


Tatooine'de bizi yakalayan karanlık Jedi'lar. (resim kaynağı)

Luka Yaka

Şimdilik droid dükkanına giderek Luka Yaka ile pazarlık yapalım ve HK-47'yi satın alalım. Bir not: HK-47 çok iyi bir savaşçı sayılmaz. Özellikle tamir yeteneğiniz gelişmiş değilse bu karakter üzerine yatırım yapmanız doğru değildir. Tamir yeteneğiniz gelişmiş ise bu karakter oldukça tehlikeli bir hale geliyor. Şimdilik minimum anlamda düşünüldüğünde kum adamların evine gitmek için yanımızda götürmemiz gerekecek. Diğer karakterin de Juhani olması uygun olur.

82 / 145


Hunter-killer (avcı-katil) droid, HK-47. (resim kaynağı)

Kum çölüne gitmeye hazırlık

Kapı görevlisi Billan ile konuşmadan önce Ebon Hawk'a dönüp Jedi şövalyelerinden bulduğunuz ışın kılıcı parçalarını takmayı deneyebilirsiniz. Bir şövalyeden iki bıçaklı ışın kılıcı bulmuştuk, Juhani bunu kullanabilir, veya her iki elinde birer ışın kılıcı tutabilir.

Çift başlı ve tek başlı kılıçların özellikleri

Çift başlı ışın kılıcı, tek başlı ışın kılıcına oranla daha güçlüdür, ancak kullanması daha zordur ve isabet oranı daha düşüktür. Kararınızı buna göre vermenizi öneririz.

Iziz'in isteği

Geri döndüğünüzde kapının yanında, sol tarafta duran Jawa lideri Iziz ile konuşun. Kum adamlar tarafından bazı üyelerinin kaçırıldığını söyleyecek ve bizden yardım isteyecek. Billan ile konuşup avcı lisansınızı göstererek çöle geçin. 83 / 145


Marlena'nın intikamı

Çöle geçince kapıda Marlena Venn'i göreceksiniz. Kendisi, avcı lokalinde karşılaştığımız Tanis'in eşi ve Tanis'e bir tuzak hazırlamış. Tanis biraz ileride, çöl sıcağında aç ve susuz duruyor, çünkü droid'leri kendisi bir adım atarsa onu öldürecek. Dolayısıyla dışarıdan birinin yardımına ihtiyacı var. Tamir yeteneğiniz güçlüyse ve tamir kitiniz varsa, her bir bozuk droid'in arayüzüne erişerek tamiratı yapabilirsiniz. Yoksa her birinden çıkacak bilmeceyi çözmeniz gerekiyor. Tanis en fazla bir tane yanlışınız sonucu çıkacak patlamaya dayanabilir. Bunu da göz ardı etmeyin. Bu sebeple droid'lere bakmadan önce oyunu kaydedin. Bütün droid'leri tamir ettiğinizde Tanis ile konuşun, size bir miktar para verip teşekkür ederek ayrılıyor.

Kum adamlarla savaş

Daha sonra oyunu kaydedip büyük kum kazıcısı (sandcrawler) dibinde bulunan madencilerin yanına gidin ve madenci grup lideri ile konuşun. Kum adamlarının her an saldıracağını söylüyor ve hemen ilk saldırı başlıyor. Kum adamlar zor sayılabilecek rakipler olduğu için bütün grup üyelerinin aynı düşmana saldırması uygun olur. Hepsi ölünce ikinci ve üçüncü kum adam dalgası gelecek. Bittikten sonra hâlâ hayatta ise madenci grup lideri ile konuşun, kum adamların konutuna nasıl gideceğinizi öğrenin.

84 / 145


Tatooine'de kum adamlarla savaşırken. (resim kaynağı)

Gamorrean avcıların tuzağı

Buradan sonra kum kazıcısının arka tarafında bozulmuş görünümlü yarış arabaları var. Bu arabaların yanında enkazlara tıkladığınızda birinin içinden bomba çıkıyor ve patlıyor, hemen ardından daha önce konuştuğumuz ve lokalden çıkan Gamorrean çetesi ortaya çıkıyor. Bu, onların kurduğu bir tuzak ve zayıf yakaladıkları avcıları bu şekilde öldürüyorlar. İkna ederseniz savaştan vazgeçebiliyorlar, ikna olmazlarsa çatışma çıkıyor. Kuvvetli karakterler olduğu için üç kişinin bir düşmanla ilgilenmesi yerinde olur.

Kum adam köyüne giriş

Daha sonra biraz yokuş aşağı indiğinizde kum adamların köyüne girişte çok sayıda görevlinin beklediğini göreceksiniz. Bu görevliler çok zor sayılmaz, bittiğinde üstlerini incelerseniz kum adam kıyafeti bulacaksınız. 85 / 145


Bunları kullanarak güvenle kum adam konutuna girebilirsiniz. Zaalbar cüsseli bir savaşçı olduğu için ona uyacak bir kıyafet mevcut değil, dolayısıyla grubunuzda yer alması size büyük dezavantaj getirir. Droid'ler için ise bir tehlike yok.

Kum adam köyünde yürüyüş

Kum adam giysilerini giyip sonraki haritaya geçtiğinizde, sorunsuz ve uzun bir yürüyüş yapacak ve konutun girişine geleceksiniz. Burada herhangi bir kum adam ile konuşmaya çalıştığınızda sizin casus olduğunuzu anlayacak ve saldıracaktır. Dolayısıyla kimseyle konuşmadan kapıya yönelin.

Kum adam konutunda

Kapıdan içeri girdiğinizde size bakan kum adam, bir şeylerin yolunda olmadığını hissediyor, sizin onlardan biri olmadığınızı anlayıp ne istediğinizi soracak. Yanımızda kum adamların dilini anlayabildiği için HK-47 bize yardımcı olacak. Arzunuza göre barış istediğinizi

veya

savaşacağınızı

söyleyerek

konuşmayı

tamamlıyorsunuz.

Barış

istiyorsanız sizi soyuyorlar ve kum adamların şefine götürüyorlar.

Kum adamların köyünde onlara savaş açmak akıllıca bir iş olmasa gerek. Mümkün mertebe barış yolu aranmalı. (resim kaynağı)

86 / 145


Su toplayıcı görevi

Kum adam şefi nasıl canlı kalacağımızı merak ettiğini söylüyor, kendisine barış istediğimizi söylüyoruz ve bir isteğinin olup olmadığını soruyoruz. Kendisi de kabilesini daha uzağa taşımak istediğini ve su stoğu yapmaları gerektiğini söylüyor. Bir iyi niyet göstergesi olarak su toplayıcı cihaz bulup bize getirirse kendileri de saldırılarını azaltacağını bildiriyor. Bundan sonra, kum adam bölgesine girmek için kum adam elbiselerine ihtiyacınız yok, normal elbiselerinizle girebilirsiniz.

Ganimet zamanı

Şimdi Czerka bürosuna gidin ve memurla konuşun, öldürdüğünüz her kum adamın gaffi çubuğu için belli bir ücret alacaksınız. Kum adam şefinin gaffi çubuğu ise daha büyük bir ödül demek. Kum adam şefinin istediği su toplayıcı cihaz tesadüf eseri aynı yerdeki satıcı olan Greeta'da mevcut. Normal olarak bir çiftini 400 krediye satıyor, biraz pazarlık ederseniz 200 krediye alabilirsiniz.

Su toplayıcıyı götürüyoruz

Bunlar tamamlandıktan sonra tekrar çöle dönüp kum adamların konutuna doğru gidin. Ancak yanınızda HK-47 olmazsa savaş çıkıyor, amacınıza ulaşmak için mutlaka çevirmen droid'i yanınızda tutmalısınız. Kapıdaki görevliye su toplayıcıları bulduğunuzu söyleyince sizi kum adam şefinin yanına götürüyor. Sizin geri dönmenizi beklemeyen şef size ödül olarak kendi gaffi çubuğunu veriyor. Bu aşamadan sonra ona üç tane soru sormalısınız. Tutuklulardan Griff'i, Iziz'in bahsettiği jawa'ları ve yıldız haritasını sorun. Griff'i ve jawa'ları götürmenize izin veriyor. Yıldız haritası ise doğu tarafında ve uzakta, bir krayt ejderinin ininde duruyor. Twilek cinsi bir avcı bu ejderin peşinden koşuyormuş. Kum adam şefi size bir harita veriyor, bu harita olmadan doğu çölüne geçemiyorsunuz, çünkü oradaki kum adam yazılarını okuyamıyorsunuz.

87 / 145


Wraid'lerin kemikleri

Bu arada, kum denizinde wraid isimli yaratıkları öldürürseniz onların kafatası iskeletleri (bayan Fizark'tan 500 krediye satın almıştınız) para ediyor, avcı lokalindeki Fazza'ya satabilirsiniz.

Kum adamlar sizden çok rahatsız

Kum adam konutunda hiç bir şeye dokunmayın, sadece bir odada kimse yok, o odadaki şeyleri alabilirsiniz. Diğer odalarda sizin bir şey aldığınızı görünce, zaten zor dayanan kum adamların hepsi üstünüze çullanıyor.

Tutsakları kurtaralım

Mission'un ağabeyi Griff ve Iziz'in bahsettiği jawa'lar karşılıklı kapılarda duruyorlar. Kum adam şefinden izin aldıysanız kimse onları götürmenize ses çıkarmıyor. İzin almadıysanız onları götürmek istemeniz sonucu savaş çıkıyor. Griff'le görüşmeye Mission'u getirdiyseniz hemen orada yüzleşecekler, aksi takdirde Griff size Mission'u uzay terminalinde bekleyeceğini söylüyor.

Doğu kum çölüne gidelim

Şimdi kum adam konutlarından çıkınca sağa doğru ilerleyip doğu kum çölüne giderek ejderin inini bulalım. Burada sabırsız bir avcının içeriye girerek ejdere yem olduğunu görüyoruz. Daha önce konuştuğumuz Komad isimli Twilek avcı, ejderin yerleşim bölgelerine çok yaklaşabildiğini ve tehlike yarattığını söyleyerek yok edilmesi gerektiğini belirtiyor. Onu yok etmek için önerdiği çözüm, canavarın mağara girişine yerleştirdiği mayınların üzerinden geçmesi. Bunu yapmanın yolu da sevdiği yiyecek olan bantha'ları (bir tür büyükbaş hayvan) ejderin önüne getirmek. Bantha'lar “bantha fodder” isimli bir yiyeceği çok seviyor, ancak bu bölgede bantha'lara yiyecek vermek kum adamlar için büyük bir hakaret ve hemen size saldırıyorlar. Bunları konuştuktan sonra eğer elinizde bantha yiyeceği yoksa onu bulmaya gitmelisiniz. Bantha yiyeceği Ebon Hawk'ın indiği noktada bulunan satıcıda, kum adamlarla ilk dövüştüğünüz yerde, kum adamların köyünde, otlayan bantha'ların yanında (bu seçenek hiç akıllıca değil) bulunuyor. 88 / 145


Bunu temin ettikten sonra bantha'ların yanına giderek onların yiyeceği izlemesini sağlayın. Kum adamlar hemen reaksiyon gösteriyor ve size saldırıyorlar. Çok zor olmayan bir savaştan sonra tekrar bantha'ların yanına giderek sizi takip etmelerini sağlıyorsunuz ve oyunu kaydediyorsunuz.

Ejder çıkıyor

Komad ile konuşup hazır olduğunuzu söyleyince ejder ortaya çıkıyor. Birkaç adım sonra patlayan mayınlar nedeniyle oracıkta ölüyor ve sizin mağaraya girmeniz için bir engel kalmıyor. Tahmin edeceğiniz gibi mağarada bir yıldız haritası ve talihsiz kâşiflerin cesetleri var. Ayrıca Komad size ejderden çıkardığı bir kristali veriyor, bu kristallerin ışın kılıçlarında işe yaradığı biliniyor. Bastila'nın görevi olan annesi ile görüşmeyi başardıysanız, annesi sizi bu mağaraya yönlendiriyor ve babasının holocron kaydını burada bulabiliyorsunuz.

Tatooine'de doğu kum denizinde, Krayt ejderi öldükten sonra; ejderin mağarasında yıldız haritası var. (resim kaynağı)

89 / 145


Calo Nord hasretinize dayanamıyor

Bir sürprizimiz daha var: İlk haritanın bulunmasından sonra Calo Nord sizi yakalıyor. Çete üyeleri ile beraber size saldırıyor. Calo Nord hafife alınacak bir rakip değil, öncelikle bütün ilginizi ona göstermelisiniz. Calo Nord'un en tehlikeli özelliği kuvvetli tabancaları, onu tabancadan vazgeçirip kılıca yönlendirdiğinizde daha rahat ediyorsunuz. Calo Nord öldüğünde üzerinden güzel bir zırh çıkıyor. Ayrıca mandalorian ağır tabanca da çıkıyor, özelleştirilen bir silah olmamasına rağmen Carth için oldukça güzel bir silah.

Genoharadan

Calo Nord öldükten sonra, Tatooine'de ilerlerken Senni Vek isimli bir Twilek yolunuzu kesip bir datapad düşürdüğünüzü söyleyecek. İsrar edip bu benim değil derseniz geri çekiliyor, ama “peki sağ ol” deyip alırsanız içinde gizemli bir mesaj var. Genoharadan isimli bir örgütün Manaan gezegeninde Hulas isimli bir kişiyi görmemizi istediği ve yalnız gitmemiz gerektiği yazıyor. Zamanı gelince buna da bakacağız.

Ganimet toplama zamanı

Kum çölünden şehre girdiğinizde Iziz'e müjdeyi verin, o da size bir miktar para verecek. Daha sonra Czerka ofisine giderek kum adam şefinin gaffi çubuğunu verin. Avcı lokaline uğrayıp elinizde varsa wraid kemiklerini satın. Mission ve Griff nihayet buluştuğunda Mission'u Taris'te bırakma fikrinin Griff'e ait olduğu ortaya çıkıyor. Bizden para istiyor, verip vermemek size kalmış, Greeta'nın yanında işe gireceğini ve parlak bir fikri olduğunu, bir ara Czerka ofisine uğramamız gerektiğini söyleyerek gidiyor. Yanına uğradığımız zaman, Exchange'den bir adamla anlaştığını, Taris'in meşhur bir içkisini yapmak için “tach” isimli bir yaratığın salgı bezine ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bu yaratıkları Kashyyyk'te bulacağız, dolayısıyla elimize bu yaratıkların salgı bezi geçtiği zaman Tatooine'ye uğrayıp Griff'e verebiliriz.

90 / 145


Tatooine'ye veda ediyoruz

Tatooine'deki işlerimizi şimdilik bitirmiş olduk, şimdi gemimize atlamadan önce diğer karakterlerimizin seviyelerini atlatıp silah kontrolü yapıyor ve Yavin'e doğru yola çıkıyoruz. Çıkmadan önce oyunu kaydetmeyi unutmayın.

Yavin'e uğradığınızda Suvam Tan'da yeni bir şeyler olup olmadığına bakın. Elinizde işe yaramayacak olan nesneler varsa satabilirsiniz.

Kashyyyk

Gemiye geri döndüğünüzde Kashyyyk'e geçin. Yine yıldız haritasının nerede olduğuna dair bir rüya göreceksiniz. Daha sonra, burası Zaalbar'ın gezegeni olduğu için, yanınıza onu ve seçtiğiniz diğer bir arkadaşınızı da alarak yola çıkın. Zaalbar'ı almazsanız bile kısa bir yürüyüşten sonra grup üyeleri size Zaalbar'ı almanız gerektiği konusunda baskı yapıyor.

Kashyyyk'e inince Czerka yöneticisi olan Janos sizi karşılıyor ve geminizin inmesi karşılığında 100 kredi istiyor ve kendisini takip etmenizi söylüyor. Yolda yürürken Zaalbar'ın neden Kashyyyk'ten kaçtığı, daha doğrusu sürüldüğünü öğreniyoruz. Daha sonra Eli isimli bir satıcı ve onun yanında Matton isimli bir tamirci görüyoruz. Biraz konuştuktan sonra borcundan dolayı Matton'un Eli'nin yanında güvence amaçlı olarak, Matton'un arkadaşları borçlarını ödeyene kadar kalacağını öğreniyoruz. Sağa dönerek Janos'un ofisine geçin ve Kashyyyk'teki olaylar hakkında bilgi alın. Burada işiniz bitince ters tarafa doğru gidin ve Czerka şefiyle konuşup kapıyı açın. Bundan sonra yürüyüş yolunda artık güvenli olmayan yerler başlayacak.

Kinrath örümceklerini öldürdükten sonra, elinizde yeterli tamir parçası var ise Zaalbar'ı kullanarak tamir yapabilir ve tecrübe puanı kazanabilirsiniz. Buradaki düşmanlara karşı pek faydalı olmuyor ise de tecrübe puanı açısından güzel bir kazanç olabilir. Biraz daha ilerlediğinizde bir Wookie'nin Czerka'lılar tarafından öldürülmüş olduğunu görüyoruz. Onlarla konuşup dilediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz. Kaptan Dehno'yu ikna ederseniz buradan gidiyorlar. Başka bir wookie'yi köle olarak alamayacaksınız deyip savaşırsanız da iyilik puanı alıyorsunuz ve üzerinden daha sonra işimize yarayacak bir kimlik kartı çıkıyor.

91 / 145


Kashyyyk'te Kinrath örümcekleri ile savaş esnasında. (resim kaynağı)

Köye giriyoruz

Haritada ilerleyip bir yokuş çıkmaya başladığınızda kinrath örümceklerini öldürün, Kaptan Dehno'dan kimlik kartı almış iseniz bunu kullanarak cephaneliği ücretsiz olarak açabilirsiniz. Daha sonra oyununuzu kaydedin ve biraz daha ilerleyince karanlık Jedi'lerin saldırısı ile karşılaşın. Jedi'ler zor rakipler olduğu için mümkünse üç kişi bir Jedi ile uğraşmalıdır. Ganimetleri topladıktan sonra köy bekçisi ile konuşun. Köy bekçisi Zaalbar'ı tanıyor ve biraz konuştuktan sonra onu ağabeyi ve köyün şefi olan Chuundar'a götürüyor.

Chuundar'ın huzurunda

Chuundar ile kısa bir konuşma yapıyorsunuz ve Shadowlands (Gölgeler Diyarı) olarak bilinen orman yüzeyinde deli bir Wookie'nin Czerka'lı işbirlikçilerini öldürdüğünü ve ondan kendisini kurtarmanızı istiyor.

92 / 145


Size aşağı inme izni veriyor, köyde iken Ebon Hawk'a ışınlanmanız mümkün, ışınlanıp en son Jedi'lerle savaşta bulduğunuz ışın kılıcı özelleştirme nesnelerini Juhani'nin ışın kılıcına takın, geri dönün, haritanın açılmamış kısmına gidin, düşmanlarla savaşın ve Gorwooken isimli Wookie'yi bulup aşağı inin.

Chorrawl

Gorwooken'e gelmeden önce Chorrawl isimli bir Wookie'nin kinrath örümcekleri ile savaştığını görüyorsunuz. Onunla konuştuğunuzda dışarıdan gelenlere karşı çok ön yargılı olduğunu anlıyorsunuz. Biraz ikna etmeye çalışırsanız size Kashyyyk'te yaşayacağınız bazı olaylar ile ilgili güzel ip uçları verebilir. Bundan sonra yapacak başka bir şey yok, Gorwooken'e gidip çelik-plastik (oyunda plasteel diye başarılı bir kelime uydurulmuş) silindirden Wookie'lerin geleneksel silahı olan bowcaster'i alın ve Gorwooken ile konuşarak aşağı inin.

Gölge diyarı

Aşağısı oldukça tehlikeli. Peşinize takılan Calo Nord, eğer ilk gezegen olarak Kashyyyk'i seçerseniz sizi burada yakalıyor. Aksi takdirde iner inmez bir savaşa maruz kalmayacaksınız. Sola döndüğünüz zaman katarn isimli tehlikeli yaratıklar var. Üçü birden size saldırıyor. Sağlık durumunuza dikkat edip gerekirse geri çekilip vur-kaç taktiği uygulayabilirsiniz. Oralarda bir ceset içinden kaliteli bir tabanca çıkıyor. Daha sonra bu tabancayı Mission'a verebilirsiniz. Sağa dönünce Jolee Bindo isimli yaşlı bir Jedi şövalyesinin tek başına katarn'lar ile savaştığını görüyorsunuz. Uzun uzadıya sohbet etmenize izin vermiyor ve evine davet ediyor. Onu takip edip biraz konuşunca ve özellikle yıldız haritasını sorunca kendisine yardım ederseniz size duvarları geçme sözü veriyor. Duvarı sorunca Kashyyyk'in bazı bölgelerinin enerji duvarları ile birbirinden ayrılmış olduğunu anlatıyor. Nasıl yardım edeceğimizi sorunca bir grup Czerka'lının gezegene saygı duymadığını ve tach isimli küçük ve masum yaratıkları katlettiklerini öğreniyoruz. Basit bir iş olduğunu, onlara yaklaşırsa savaş çıkacağını ve onları öldürmek gerekseydi kendisinin yapacağını anlatıyor, yani öldürme dışında bir çözüm bulmalıyız.

93 / 145


Yaşlı kurt Jedi Jolee'nin temsili bir resmi. (resim kaynağı)

Jolee'den ayrılınca o bölgede iki açılmamış harita bölgesini ziyaret edin. Yerde duran bir droid başı, uğradığı saldırının son anını tekrarlayıp duruyor. Dikkat edip dinlediğinizde, uzay limanında tanıştığınız Eli Gand isimli tüccarın marifetleri ve söylediği yalanlar ortaya çıkıyor. Bu droid'in başını söküp aldığınızda önemsiz bir enerji patlaması ile hafif bir yara alıyorsunuz.

Bir uyarı

Droid başını Matton'a götürünce Eli'nin tezgahı ortaya çıkıyor. Yalnız bu işi, Jolee'nin yardımıyla duvarı geçip diğer haritaya ulaşmadan önce yapmanız lazım. Bu haritada bir görev daha var. Öldürülmüş bir wookie'nin üzerinden bowcaster kılıfı ve ölü wookie'nin köle ticareti yaptığına ilişkin belgeler çıkıyor. Rorworr isimli ve kahraman olarak kabul gören bu wookie'nin ipliğini pazara çıkarabilir veya öldüren kişiyi bularak onu öldürtüp kahraman imajını devam ettirebilirsiniz. Sonuç olarak, bahsettiğimiz bu iki görevi tamamlamak için henüz bu aşamada iken yukarı çıkmak daha uygun olacaktır. 94 / 145


Yukarı çıkıyoruz

Gorwooken'e gittiğinizde henüz bir gelişme olmadığını ve sizi yukarı götüreceğini anlatıyor. Oyunu defalarca oynamış biri olarak tecrübelerimize göre önce wookie köyüne gidip söz konusu bowcaster başlığının sahibini aramak daha pratiktir.

Rorworr'un davası

Köye gittiğinizde Chuundar'ın evinin yanında Woorwill isimli genç bir wookie'nin evi var. Woorwill ile ölen Rorworr arasında önemli bir bağ var. Eve girdiğinizde Woorwill'in yanında Jaarak isimli yaşlı bir wookie daha göreceksiniz. Woorwill ve Jaarak ile konuştuğunuzda gerçek meydana çıkıyor. Jaarak, ölü wookie Rorworr'un köle ticareti yaptığını öğrendiği zaman onu öldürüyor. Ama Rorworr toplumu içinde bir kahraman ve onun imajının zedelenmesindense kendi ölümünü yeğ tutuyor. Daha fazla konuşamayacağını ve hakimin karar vermesi gerektiğini söylüyor. Bu aşamadan sonra Woorwill'in evinden çıkıp aşağıya doğru yürüyerek hakimle konuşuyorsunuz. Bowcaster kılıfını görünce üzerindeki desenlerden Jaarak'a ait olduğunu anlıyor ve Jaarak'ın Rorworr'u öldürdüğünü söyleyince Jaarak'ı çağırtıyor. Hakim kararını verirken müdahale ederek Rorworr'un köle ticareti yaptığını ispatlayabilirsiniz. Böylece masum olan Jaarak kurtuluyor, ancak Rorworr'un kahraman imajı yerle bir oluyor ve insanlar büyük bir hayal kırıklığına uğruyor. Rorworr'un köle ticareti yaptığını ispatlayan datapad'i hakime vermezseniz Jaarak suçlu oluyor ve idam ediliyor. Bu durumda karanlık taraf puanı alıyorsunuz. Rorworr'un zengin bir kişi olması nedeniyle ve cinayeti çözmeniz nedeniyle Rorworr'un mallarının bir kısmı size veriliyor ve bu görev de tamamlanmış oluyor.

Matton'un droid'i

Hakimin evinden çıktığınız zaman köyde ışınlanmak mümkün olduğu için Ebon Hawk'a gelin. Gemiye uğrayıp grup üyeleri ile sohbet edin ve özel görevleri var mı diye kontrol edin. Tezgahı kullanarak özelleştirilecek bir silah veya giysi var mı diye araştırın ve grubunuzu seçerek dışarı çıkın. Kısa bir yürüyüşten sonra Eli ve Matton'a varacaksınız. Eli ile konuşarak bu droid kafasını tanıyıp tanımadığını sorun.

95 / 145


Matton droid kafasını hemen tanıyacak, Eli'nin gruba ve droid'e saldırdığını söyleyince Matton gerçekleri anlayacak ve ona saldırmak isteyecek. Saldırmasına izin verirseniz Eli'yi öldürecek ve karanlık taraf puanı kazanacaksınız. Şiddetin işe yaramayacağına ikna ederseniz Eli gölgeler diyarına kaçacak ama orada yaşama şansı pek yok, böylece iyilik puanı kazanıyorsunuz. Eli'nin yaptığı bu kötülükten sonra şöhretinin lekelendiğini ve dürüst birinin dükkanı devralması gerektiğini söyleyerek Matton'u dükkanın yeni sahibi yapıyorsunuz. Yapacağınız alışveriş onun için iyi olacağından birşeyler alabilirsiniz. Bu hareketiniz sonucunda Matton size 500 kredi veriyor.

Bundan sonra uzun bir yürüyüş sizi bekliyor. Daha önce haritayı temizlemiş olduğunuz için karşınıza bir düşman çıkmayacak, uzun bir yoldan sonra Gorwooken'in asansörüne ulaşıp aşağı iniyorsunuz.

Gölgeler diyarında çalışmaya devam edelim

Artık kaldığımız yerden devam edebiliriz. Czerka üyelerini bulup şefle konuşun. Çeşitli sorular sorabilirsiniz, ancak onların Czerka köle satıcıları olduğunu söylerseniz kavga başlıyor ve hepsi ölüyor, bu da Jolee'nin istediği bir şey değil. Bu yüzden konuşma sonrasında size vermiş olduğu basit bir ipucunu, yani burada kalmalarını sağlayan şeyin ses yayıcıları olduğu üzerine yoğunlaşıyorsunuz. İkna kabiliyeti, rüşvet verme ve eğer Jedi güçleri arasında seçip kullandıysanız Jedi ikna gücü (force persuade) yollarını deneyerek, ses yayıcılarını koruyan görevlileri ikna edip ses yayıcılarını kapatabilirsiniz. Bunu şöyle yapacaksınız: bir görevlinin yanına gidip ne yaptığını soruyorsunuz. Ses yayıcısını beklediğini söylüyor. Bu ses yayıcıların ne işe yaradığını soruyorsunuz, ardından “seni burada tutan ne” diyorsunuz ve ikna etmeye çalışıyorsunuz. İkna olursa size cihazı kapatma kodlarını veriyor ama “ben bir şey görmedim” diyor. İki tane cihaz kapatınca, daha sonra bol miktarda müşerref olacağımız, Dantooine'deki Deesra isimli Jedi'nin bahsettiği “terentatek” isimli canavar Czerka'lıları kovalamaya başlıyor ve böylece Kashyyyk toprakları bu kirli insanlardan kurtulmuş oluyor. Başka bir deyişle Jolee'nin görevini tamamlamış oluyorsunuz. Burada bulunan 3 adet metal kutuyu açın, açamazsanız kırarak zorla açın ve birinden daha önce öldürülmüş tach isimli yaratığın salgı bezini bulun. Hatırlayacağınız gibi Tatooine'de bıraktığımız Griff'in bunlardan bir tanesine ihtiyacı var.

96 / 145


Jolee'ye gidiyoruz

Jolee'ye geri döndüğümüzde görevi tamamladığımızı söylüyoruz ve eğer öldürmemişsek “üzerinde ölümün kokusunu hissetmiyorum” diyerek şaşkınlığını ifade ediyor. Daha sonra yıldız haritasına giden engellerin kaldırılması konusunu açınca grubunuza katılıyor ve diğer grup üyesini seçmeniz gerekiyor. İki Jedi şövalyesi olduğunuz için üçüncü kişinin uzaktan ateş eden Canderous olması mantıklı geliyor. Bu nedenle biz Canderous'u seçerek yolumuza devam edeceğiz.

Jolee'nin özellikleri

Jolee bir Jedi Consular olduğu için kılıç sanatında çok usta değil, ancak Jedi güçlerinin kullanılmasında tam bir duayen. Onun yaptığı Jedi güç saldırılarına karşı koyacak kişi sayısı oldukça az. Bu özelliğinden faydalanacaksınız. Ayrıca Jolee sahip olduğu yüksek güç miktarı nedeniyle bol bol iyileştirme özelliğine sahip. Siz Jedi Guardian sınıfını seçtiğiniz için güç miktarınız Jolee'deki kadar yüksek değil.

Jolee'nin seviye atlama işlemlerini gerçekleştirin, bazı seviyelerde Jolee iki Jedi gücü kullanma hakkına sahip oluyor, mümkünse bir savunma, bir saldırı gücü seçmeye çalışın. Jolee'nin ilginç özelliklerinden biri de, kendisinin de anlattığı gibi uzun yaşamında karanlık ve aydınlık tarafı da görmüş olduğundan ikisini de sevmemesi, yani nötr kalmayı tercih etmesi. Dolayısı ile hem aydınlık taraf, hem de karanlık taraf güçlerini çok fazla ceza almadan kullanabiliyor. Bu açıklamayı şunun için yaptık, en kuvvetli Jedi güçlerinden biri olan yıldırım gücünde Jolee'yi ustalaştırmak oldukça kazançlı olacak.

Czerka üyelerinin olduğu alanı geçip devam ettiğinizde Czerka mühendislerinin kurduğu enerji alanını buluyorsunuz. Jolee, Czerka mühendislerinden öğrendiği yöntemi kullanarak kısa bir süreliğine enerji alanını etkisiz hale getiriyor ve topluca diğer haritaya geçiyorsunuz. Bu yeni harita diğerlerine göre oldukça tehlikeli ve bu gezegendeki bütün gizemlerin çözülmesini sağlayacak.

97 / 145


Gölge diyarının derinlikleri

Burada dikkat edilecek bazı konular var: 1) Bazı Mandalorian timleri bu alanı eğitim için kullanıyor. Bir Wookie ile savaşan Mandalorian'ları öldürdüğünüzde, Wookie size bu askerlerin görünmezlik alanı ile dolaştıklarını ve silahsız birini gördüklerinde ona kahpece saldırdıklarını anlatıyor. Kendisinin savaşamayacak kadar yaralandığını ve onların başı ölmeden buradan gidemeyeceğini söylüyor. Kendisine yardım etmeyi kabul edince size bazı bilgiler veriyor. Buna göre Mandalorian askerleri Wookie cesetlerinin olduğu yerlerde duruyor. Wookie cesetleri görünce şu işlemleri yapın: V tuşuna basarak karakterinizi diğer arkadaşlardan ayırın, karakteriniz üzerindeki silahı kaldırın ve Wookie cesetlerinin ortasına doğru gidin. Mandalorian askerleri üstünüze çullanıp saldırıyor. Mandalorian askerleri sıkı rakipler olduğu için bütün grup üyeleri sıra ile aynı rakibe saldırmalı ve bir sorun olursa vur-kaç taktiği uygulamalı. Mandalorian askerlerinin üzerinde bulacağınız datapad'lardan edineceğiniz bilgiler ve toplam iki Mandalorian asker grubundan sonra bir sinyal cihazı buluyorsunuz. Haritada arabaların (swoop bikes) bulunduğu yere gelin, oyunu kaydedip arabalardan birine sinyal cihazını takarak son Mandalorian grubunu çağırın. İki normal Mandalorian askeri ve bir Mandalorian grup lideri var, önce grup lideri ile uğraşın ve sonra askerleri öldürün. Grup liderinden çıkan kafayı ve elbiseyi alın ve size görevi veren Wookie'ye götürün. Arkadaşlarının intikamının alınmasına sevinecek ve size Echani vibroblade isimli oldukça kuvvetli bir kılıç verecek. Bu kılıcı Mission çok sevecek.

98 / 145


2) Gölgeler diyarına inişinizin temel amacı Freyyr isimli ve deli olduğu söylenen Wookie'yi bulup onu öldürmek. Freyyr ile konuşmaya çalıştığınızda çok saldırgan davranıyor ve önce biraz savaşmanız gerekiyor. Biraz sakinleşince Freyyr'in Zaalbar ve Chuundar'ın babaları olduğu ortaya çıkıyor. Zaalbar'ın size hayat borcu olduğunu anlatıyorsunuz ve sizi dinlemeye başlıyor. Chuundar ve Zaalbar arasında geçen olayları dinliyorsunuz ve gerçeği öğreniyorsunuz. Chuundar'ın durdurulması gerektiğine karar veriyorsunuz, bunu yapmanın tek yolu bütün Wookie köylerinin itimadını kazanacak tarihi ve özel anlamı olan bir kılıcı bulmak. Bu kılıç, bir terentatek canavarının üstünde saplı kalmış. Terentatek canavarı Freyyr'in bulunduğu yerin güneyinde ve özel bir tören düzenlenerek çağırılıyor. Bu törene göre etrafta bulunan kinrath örümceklerinden birinin cesedi henüz taze iken tören alanında bir dala asılıyor ve canavar yuvasından çıkıyor. Canavar güçlü olmasına rağmen çok fazla dayanamıyor ve ölünce kılıcı vücudundan çıkarıp alıyorsunuz. Aynı zamanda canavarın karnında bir Jedi şövalyesinin kalıntıları ve datapad'ı var. Kalıntılar içinde sadece aydınlık taraf Jedi şövalyelerinin kullanabileceği bir başlık var ve bilgelik (wisdom) puanını 5 artırıyor. Kesinlikle kullanılması gereken bir parça, çünkü Jedi güçlerinizi de, iyileştirme yeteneğinizi de zirveye çıkarıyor.

Kashyyyk'te Alt Gölge Diyarı bölgesinde, eski Wookie şefi Freyyr ile savaşıyoruz. Biraz sonra savaşmaktan vazgeçip bizi dinleyecek. (resim kaynağı)

99 / 145


3) Kılıcı canavardan çıkardıktan sonra Freyyr'a götürdüğünüzde Chuundar'ın karşısına çıkmak ve diğer köyleri gezerek taraftar toplamak üzere yukarıya çıkıyor, biz de işimizi bitirip yukarıya çıkınca tam anlamıyla savaş başlıyor. Daha önce bahsettiğimiz, Matton'un droid kafası ile ilgili görevi bu aşamadan sonra yapamıyorsunuz, çünkü savaş başlayınca Matton da başka bir yere kaçıyor ve droid kafasını bulmanızın bir anlamı kalmıyor. 4) Kashyyyk'in yıldız haritası güney batı bölgesinde bulunuyor. Burada yıldız haritasını bir bilgisayar koruyor. Bilgisayarı oluşturan hologram, daha sonra adlarının “Rakata” olduğunu

öğreneceğimiz

bir

uzaylı

cinsine

ait.

Bilgisayarla

konuşmaya

başlıyorsunuz. Bütün seçenekleri kullanın ve en sonunda değerlendirmeye başlayın. Değerlendirme, bilgisayarın belleğindeki bir kişilik yapısına göre yapılıyor. Bu kişilik yapısına uymadığınız takdirde savunma programı başlıyor ve iki droid size saldırıyor. Bilgisayar size bazı sorular soruyor ve verdiğiniz cevaplara göre bellekteki durum ile karşılaştırılıyor. Sorulan sorulara aydınlık veya karanlık taraf özelliklerine göre cevap verebilirsiniz. Droid'ler ile savaşmanız gerektiğinde ışın kılıcı etkili değil, bu yüzden elinizdeki kılıçları kuşanıp droid'lere özel Jedi güçlerini de kullanarak bu droid'leri etkisiz hale getirin. Daha sonra bilgisayar ile tekrar konuştuğunuzda, savaş sırasında duygularınızın daha iyi çözümlendiğini ve yıldız haritasının sizin olduğunu anlatıyor ve kapanıyor.

Bu adımlardan sonra Kashyyyk'in tabanı ile işiniz bitmiş oluyor. Uzun bir yürüyüş sonrası Gorwooken ile karşılaştığınızda, Chuundar'ı destekleyen Gorwooken size diğer Wookie arkadaşları ile saldırıyor. Hepsi öldüğünde, Gorwooken'in asansörü nasıl çalıştırdığını öğrendiğiniz için bir sorun yok, asansörü siz kullanarak yukarı çıkıyorsunuz. Fazla yürümeniz mümkün olmuyor, daha önce size sert davranan Chorrawl ile kısa bir konuşma yapıyorsunuz ve Wookie kültüründe iki başlı bir yönetim olmayacağını, herkesin kendi desteklediği taraf için savaşacağını öğreniyorsunuz ve Chuundar'ın evine gidiyorsunuz.

100 / 145


Chuundar'ın evi

Chuundar'ın evinde Freyyr ve Chuundar arasında bir iktidar mücadelesi geçecek. Zaalbar ise Chuundar'ın anlattığı bazı şeylerden dolayı kararsız kalmış ve ne yapacağını bize soruyor. Güçlü olan Chuundar'dan yana veya onurlu olan Freyyr'dan yana olabilir veya konuşarak savaşmamak yönünde ikna etmeye çalışabilirsiniz. İkna etmeye çalışmanız durumunda Chuundar Czerka'nın desteğinin arkasında olduğunu söyleyerek saldıracak, ama aydınlık taraf puanı kazanacağız. Çok zor olmayan bir savaş sonunda Chuundar'dan özel bir bowcaster tüfeği çıkıyor, tüfek uzmanı olan HK-47 için oldukça güzel bir silah oluyor. Daha sonra Freyyr ile konuşuyoruz, planlarını öğreniyoruz. Zaalbar'a yanında bir yer teklif ediyor, ancak Zaalbar bir gün döneceğini, henüz hayat borcu olduğunu söylüyor ve tören kılıcını istiyor. Oyundaki en kuvvetli kılıçlardan biri olan bu kılıcı Zaalbar'ın kullanması halinde Zaalbar oldukça güçlü bir karakter haline geliyor. Kabul etmeyip para isterseniz Zaalbar sizi oldukça korkutucu bir şekilde kükreyerek ikna ediyor.

Kashyyyk'te Zaalbar'ın köyünden bir görünüm. (resim kaynağı)

101 / 145


Kashyyyk'ten gidiş

Czerka ve Wookie'ler arasında savaş başlamış durumda. Biz de ufak tefek yardımlar yapıyoruz ve sağ salim gemimize ulaşıp bu gezegenden ayrılıyor ve yine Yavin'e gidiyoruz.

Bu arada her zaman yaptığımız gibi çalışma tezgahına uğrayıp özelleştirilebilecek bir silah var mı diye bakın. Prototip vibro-kılıcın ömrü buraya kadar, Zaalbar için aldığımız tören kılıcını prototip vibro-kılıçtan çıkaracağınız özelleştirme araçları ile donatın.

Yavin'e yolculuğunuz sırasında Lord Malak ile Amiral Karath arasında bir konuşma geçiyor. Amiral Karath, Calo Nord'un öldüğünü bildiriyor ve af diliyor. Lord Malak, hatanın bedelinin ölüm olduğunu, Calo Nord'un bu bedeli ödediğini ve çıraklarından Darth Bandon'un bu işi halledeceğini söylüyor. Darth Bandon'u görünce, onun Endar Spire'de Trask'ı öldüren karanlık Jedi olduğunu farkediyorsunuz.

Yavin'deki uzay istasyonuna bu gidişimizde, Suvam'ın bahsettiği Trandoshan çete üyeleri ile karşılaşıyoruz. Kısa bir konuşmadan sonra bizim için geri döneceklerini söyleyip gidiyorlar. Suvam ile alışverişinizi yapın ve Griff'in istediği tach salgı bezini bulduğumuz için bir sonraki durağımız Tatooine olacak. Suvam'ın elinde “Heavy Exoskeleton” isimli çok faydalı bir zırh var, bunu alabilirsiniz. Daha sonra paranız olursa ve Mission'dan daha çok faydalanmak isterseniz, bunun hafif versiyonu olan “Light Exoskeleton”u alabilirsiniz. “Baragwin assault blade” Zaalbar için iyi bir seçim, ama hikâyenin gidişatına göre Zaalbar'ın oyun sonuna kadar tek silahı tören kılıcı olacak, bu sebeple paramızı başka bir şeye harcıyoruz. Buradan daha sonra Canderous için de müthiş kuvvetli bir ağır silah çıkacak, Canderous'la daha çok vakit geçirmek isterseniz aklınızda bulunsun. Bunun dışında, HK-47'yi tamir ettiyseniz bazı özellikleri artmış ve daha faydalı bir hale gelmiş olacak, ona buradan Baragwin droid kalkanı, Baragwin ateş püskürteci ve Baragwin iyon püskürteci gibi zayıf, ancak sonsuz kullanıma sahip değerli araçlar alabilirsiniz. Suvam ile son karşılaşmanızda sizi bir sürpriz bekliyor.

102 / 145


Mission kızımız Yavin uzay istasyonundaki Suvam Tan ile alışveriş etmiş, hafif ekso-iskelet zırhını kapmış bile... (resim kaynağı)

Griff ile konuşma

Griff'in yanına gittiğimizde ona tach salgı bezini veriyoruz. Büyük miktarlarda içki ürettiğinde kendisine pay vereceğimizi, onun için şimdi biraz ödünç almak istediğini söylüyor. Verip vermemek size kalmış. Daha sonra içkiyi üretmek için yanımızdan ayrılıyor. Bu arada Mission ile konuşup olayı değerlendirin. Daha sonra uğradığınızda bir sürpriz ile karşılaşacaksınız, Greeta size Griff'in içkiyi üretirken bir hata yaptığını, salgı bezinin boşa gittiğini, Exchange üyesinden kaçması gerektiğini söylüyor ve kayıplara karışıyor. Mission ile onun gidişini konuşup konuyu kapatabilirsiniz.

Korriban

Korriban eskiden beri Sith kontrolü altında olan ve eski Sith lordlarının mezarlarının bulunduğu bir yer.

103 / 145


Bastila Sith'lerin yüzünü bildiği için görevi tehlikeye atmamak adına gemide kalmak istiyor. Korriban için ilk aşamada en iyi seçim Mission ve oğlunu arayan Carth olacaktır.

Korriban semalarında kahramanlarımız durup dinlenirken. (resim kaynağı)

Kapı görevlisine bazı sorular sorabilir ve giriş ücreti olan 25 krediyi verebilirsiniz. İkna ederseniz bedelsiz geçebilirsiniz. Burada ilk icraatımızla karşılaşıyoruz. Shaardan isimli Sith öğrencisinin bir grup masum kişiyle konuşmasını izliyorsunuz. Konuşmanın gidişatına göre aydınlık veya karanlık puan kazanabilirsiniz. Buradan yolunuza devam edin, B'ree isimli bir satıcı var, ona uğrayıp alışveriş yapabilirsiniz. Biraz ileride Lashowe isimli bir Sith öğrencisi daha var, onunla biraz laflayabilirsiniz. Czerka ofisinde önemli bilgiler ve faydalı olabilecek eşyalar var. Daha sonra yokuş aşağı indiğinizde, kantin girişinde Lurze Kesh sizi bekliyor. Bir aydır bekledikleri baharat sevkiyatını soruyor. Siz bundan haberiniz olmadığını söyleyince size bir kod veriyor ve geminin içindeki bir kutuyu açarak baharatı kendisine getirmenizi istiyor. Bedeli 1000 kredi, ancak ikna ederseniz 1500 kredi alabiliyorsunuz.

104 / 145


Bundan sonra eğer kabul ederseniz Tatooine'de Motta'ya (araba yarışı ofisinde) bir kutu götürmenizi söyleyecek. Bu kutu açılmadığı sürece tehlikesiz, açılması son derece tehlikeli olan bir kutuymuş. Bu sevkiyatın bedeli de 2000 kredi.

Sith akademisine gidiyoruz

Bundan sonra kapıdan geçip Sith akademisinin önüne geliyorsunuz. Burada bir grup heveslinin günlerce aç ve susuz beklediğini görüyorsunuz. Ne yaptıklarını sorunca orada bekleyen Mekel isimli Sith öğrencisinin bunu yaptırdığını öğreniyorsunuz. Mekel ile biraz konuştuktan sonra yemek arası verip gidiyor, siz de oradaki heveslilerle tek tek konuşun. Bir tanesi çok zayıfladığı için konuştuktan sonra ölüyor. Diğeri inadına devam ediyor. Sonuncusunu da aydınlık taraf puanı kazanmak için, Mekel'in hiç bir zaman kendisini akademiye kabul etmeyeceğini söyleyerek ikna edebilirsiniz. Daha sonra kapı görevlisi ile konuşup akademiye nasıl gireceğinizi, madalyonun ne olduğunu sorun. Daha sonra Lurze'nin istediği baharatı almak için gemiye doğru yola çıkarken akademiye girmeye hak kazanmış bazı Sith öğrencilerinin sizinle dalaşmasını izliyorsunuz. İkna ederseniz savaş çıkmıyor, ikna edemezseniz savaşıp çete liderinden bir madalyon alabilirsiniz. B'ree'nin yanında bir başka öğrencinin iki kişiyi kıstırdığını görüyorsunuz. Rodian'ı kurtaramıyoruz, oracıkta ölüyor, diğer kadın yardım isteyince biz devreye giriyoruz ve daha önce almadıysak bu Sith öğrencisini öldürerek bir tane madalyon kazanıyoruz. Bunlar bittikten sonra gemiye dönebilir ve Sasha'nın saklandığı depo odasında, sağ tarafta bulunan depoya gidip baharatı alabilir ve Lurze'ye getirebiliriz. Daha sonra kantinde bulunan Yuthura isimli Sith ustası ile konuşun. Bütün konuşma seçeneklerinden sonra kendisine katılmanız

konusunda

görüşün,

yanınızdakilerin

köle

olduğunu

ve

sorun

çıkarmayacaklarını söyleyin ve Sith akademisine giriş hakkı kazanın. Sith akademisinde büyük usta Uthar Wynn ile görüşeceksiniz ve toplam 5 kişi (Mekel, Shaardan, Lashowe, siz ve Kel Algwinn) tam bir Sith olmak için yarışacaksınız. Büyük usta ile işiniz bittikten sonra odanıza gideceksiniz ve hemen yanınızda Yuthura var. Onunla bütün konuşma seçeneklerini deneyin. Onunla biraz daha yakın olmaya ikna ederseniz size bazı sırlarını anlatacak. Size bazı bilgiler de verecek. Sith yeminini öğretecek, sizin diğerleri arasında en güçlüsü olduğunuzu söyleyecek ve bazı stratejilerden bahsedecek. Burada yapmanız gerekenler şunlar:

105 / 145


Korriban'daki Sith akademisine yeni kabul edilen aday öğrencilerden biriyiz; diğer öğrencileri ekarte edip birinci olmalıyız. (resim kaynağı)

1) Carth'ın oğlu Dustil, Mekel'in odasının yanında duruyor. Onunla konuşun, sert bir diyalogdan sonra sizin kendisini Sith'lerin kötü olduğu yönünde ikna etmeniz için bir delil getirmenizi söyleyecek. Bu delili bulmak için büyük ustanın arkasındaki yokuşu çıkın, düello odasındaki bilgisayarı kullanın ve büyük ustanın odasında bulunan bir datapad'da Dustil ile ilgili bazı bilgilerin yer aldığını öğrenin. Mission veya astromech droid'i büyük ustanın odasının kapısını açabilecek kadar güvenlik yeteneğine sahip. Bu odada datapad'ın yanı sıra başka şeyler de buluyorsunuz. Bu aşamadan sonra Dustil'e gidip onu ikna edebilirsiniz.

106 / 145


2) İkna etme ve bilgisayar kullanma yetenekleriniz iyi ise kolay bir görev var. Düello odasının karşısında bulunan sorgu odasında bir Mandalorian tutsağı sorguya çekebilirsiniz. Başta işbirliğine yanaşmasa da fısıltı ile kendisini felç edecek ilaç dozunu verirsek Sith'lerin onu öldü zannedip gezegende bir yere atacaklarını, kendine gelince de kaçacağını söylüyor ve gizli silahların saklandığı yeri size anlatıyor. Bunu büyük ustaya söylerseniz diğer adaylar arasında avantaj kazanıyorsunuz. Ancak bu görevi yapabilmek için dediğimiz gibi bilgisayar yeteneği ve ikna etme yeteneğinin kuvvetli olması lazım. 3) Sith yeminini öğrenip büyük ustaya tekrarlarsanız büyük usta size bir soru daha soruyor, onu da bilirseniz, diğer adaylar arasında konumunuzu ilerletebiliyorsunuz. 4) Yuthura size büyük ustanın yerine geçmek istediğini ve en güçlü aday olduğunuz için sınavı kazanıp Naga Sadow'un mezarında yalnız kalınca büyük ustaya saldırabileceğimizi söylüyor. Karanlık tarafta olmak isterseniz Yuthura'nın bu planını büyük ustaya anlatabilir ve Yuthura'nın yemeğine zehir konulmasını ve son savaşta ölmesini sağlayabilirsiniz. Normal olarak yapılacak şey Yuthura ile beraber büyük ustaya karşı durmak ve büyük usta öldükten sonra Yuthura ile ne yapacağımıza karar vermek. 5) Yuthura size diğer Sith öğrencileri ile konuşup onları ekarte etmemizi önerecek. İlk fırsatta Lashowe mükemmel bir seçim, çünkü çabucak güvenebiliyor. Onu beraber çalışmaya ikna ederseniz, sizi yıkıntı alanında (Sith lordlarının mezarlarının olduğu yerde) bekleyecek. Yuthura, gerekirse acımasız olmamız yönünde uyarıyor. Bunun dışında, Kel Algwinn burada ne işi olduğunu sorgulamaya başlamış bir öğrenci. Biraz konuştuktan sonra onu Jedi'lerle çalışmaya ikna edip yollayabilir ve aydınlık taraf puanı kazanabilirsiniz. Buradan kurtaramazsanız Sith öğrencisi olmaya devam ediyor ve en son aşamada kaçarken saldırıyor. Mümkünse kurtarmak için bütün gayretinizi gösterin. Ölünce üzerinden bir ışın kılıcı kristali çıkıyor. 6) Bu işlemler tamamlandıktan sonra mezarlıklara doğru yol almak üzere kapıdan çıkabilirsiniz. Kapıdan çıktıktan sonra eğer daha önce yakalamadılar ise kiralık katil Calo Nord veya Malak'ın çırağı Darth Bandon sizi burada yakalıyor. Dolayısıyla akademi içindeki görevleri yerine getirmek için seçmiş olduğunuz grup üyeleri burada savaşmak için uygun olmayabilir, öncelikle Dreshdae çıkışından çıkıp grup üyelerinizi değiştirdikten sonra bu kapıdan çıkmanız daha akıllıcadır.

107 / 145


7) Mezarlıklara gelmeden sol tarafta bir mağara göreceksiniz. Bu mağarada tamamlamanız gereken bir görev ve bolca düşman var. Büyük ustanın bir emrini yerine getirmediği için ölüm cezası verilen kaçak Sith öğrencilerini bulduğunuzda aydınlık tarafta kalmak istiyorsanız onların kaçmasına yardım ediyorsunuz. Onların kaçması için mağaranın ucunda bulunan bir oyuktan dışarı çıkmaları gerek, ancak bir terentatek canavarı orada ve onlar bu yüzden kaçamıyorlar. Sizden canavarı öldürüp yolu açmanızı istiyorlar. Canavar öldükten sonra ufak tefek düşmanlar ortaya çıkıyor ama canavardan sonra pek sorun sayılmazlar. Terentatek olan her yerde, daha önce onları avlamak için yola çıkmış, ancak karanlık tarafa yenik düşmüş Jedi şövalyelerini bulacağımızı biliyorsunuz. Burada da Qel-Droma isimli Jedi şövalyesinin özel giysisini bulacaksınız. Bu giysi eğer yanınızda ise Juhani için oldukça iyi. Eğer siz Jedi kıyafeti giymeyi tercih ediyorsanız bu giysiyi oyunun sonuna kadar giyebilirsiniz. Diğer düşmanları da yok ettikten sonra kaçak Sith öğrencilerinin lideri Thalia May ile konuşup kaçmalarına yardım edebilirsiniz.

Korriban'da Shayrack mağarasında, Jedi'lerin düşmanı Terentatek canavarı ve Shayrack'lar ile savaş. (resim kaynağı)

108 / 145


8) Mezarlık alanına Juhani ile beraber gelirseniz, orada çalışan Dak Vesser ile önceden tanışıyor olduklarını göreceksiniz. Biraz konuştuktan sonra Dak kendisi hakkında çok soru sorulacağını söyleyerek Korriban'dan ayrılmak üzere gidiyor, kendisini kantinde bulabilirsiniz. Daha sonra Juhani ile Dak Vesser hakkında konuştuğumuzda ikisinin de Jedi olduğunu, sonra Dak'ın Sith'e katıldığını, Juhani'ye aşık olduğunu, ancak Juhani'nin onu arkadaş olarak sevdiğini, Dak'ın reddedilmeyi hazmedemediğini öğreneceksiniz. 9) Bundan sonra mezarlara gireceğiz ve çok değerli bazı eşyalar kazanacağız. En son büyük usta ve Yuthura ile gireceğimiz, soldan ikinci Naga Sadow'un mezarı hariç üç tane mezar var ve bunlar kolay, orta ve zor olarak nitelendirebileceğimiz güçlükler içeriyor. Önce soldan birinci mezar olan Marka Ragnos'un mezarına girin. Bu mezarda kaçak bir droid ve fedaileri var. Yüksek puan almak için kaçak droid'in rahatsız edilmemesi ve çok ses çıkarılmaması gerekiyor. Bütün kapılara girmeden önce oyunu kaydedin ve gerekirse TEST isimli ikinci bir kayıt yeri açın. Fedai droid'lerle dövüşürken sağ tarafta bir ceset var, onda sesi kesen bir görünmezlik kemeri ve ses kayıt cihazı var. Bu kemeri takıp yolunuza devam edin ve en sonunda kapıyı açın. Eğer başarılı olursanız droid size sessiz olduğunuz için teşekkür edecek. Daha sonra buradan kurtulmak istediğini anlatacak. Droid'lerle ilgili bütün işlerde olduğu gibi burada da bir bilmece var. Droid'le konuşarak bilmeceyi çözebileceğiniz ipuçlarını öğrenebilirsiniz. Kolay bir bulmaca değil, ancak droid size kurtulması için sahip olduğu sekiz tane sistemin belirli bir sırayla kapatılması ve suikast sisteminin ortadan kaldırılması gerektiğini söylüyor ve şu ipuçlarını veriyor: 1. Cognitive sistemi emotional sisteminden önce kapatılacak. 2. Motor sistemi erkenden, ilk 3 sistem içinde kapatılacak. 3. Core kesinlikle en son sırada. 4. Sensory ve memory sistemleri ilk 4 sistem içinde ve bu sırada kapatılacak. 5. Cognitive ilk 4 sistem içinde değil. 6. Emotional ve Creative sistemleri ikinci 4 sistem içinde ve bu sırada kapatılacak. 7. İlk kapatılacak sistem adı C harfi ile başlıyor. Bunların hiç biri gerçekleşmediyse, droid size çok fazla ses çıkardığınız için öfkeleniyor ve savaş çıkarıyor. Buradan elde edeceğiniz puan da haliyle daha düşük oluyor. Biz herhangi bir görünmezlik tecrübesi olmayan asker kökenli bir Jedi ile deneme yaptık, cesedin üzerinde bulunan görünmezlik kemerini takınca sorun olmadı.

109 / 145


Hatta başka bir denememizde daha kuvvetli bir görünmezlik kemeri takmamıza rağmen droid bize saldırmıştı. Başarılı olduğunuzda, bir droid'i öldürme isteğinden vaz geçirdiğiniz için aydınlık taraf puanı kazanıyorsunuz ve droid gezegenden kolayca kaçıyor. Son kapatma aşamasından sonra iki seçeneğiniz var, birincisi droid'in kendini imha etmesi, ikincisi de suikast sisteminin devre dışı bırakılması. 9) Daha sonra, Marka Ragnos'un mezarının karşısındaki Ajunta Pall'ın mezarına gireceksiniz. Ajunta Pall'ın çok kuvvetli bir kılıcı var ve hâlâ mezarında olduğu düşünülüyor. Mezara girmeden önce tuk'ata isimli keçi benzeri hayvanlarla savaşıyorsunuz, genellikle Jedi güçlerine karşı bağışıklık kazanmışlar, dolayısıyla ışın kılıcı dövüşünden başka şansınız kalmıyor. Ama yüksek bir bilgelik (wisdom) değerine sahip bir karakteriniz varsa onların direncini kırmanız mümkün olabilir. Tuk'ata'lardan sonra önünüze therangen isimli bir malzemeden yapılmış duvar çıkıyor. Bu duvarı patlatmak için ısı bombası veya parça tesirli bomba kullanmanız lazım. Mission ile rancor canavarını öldürürken yaptığınız gibi, duvarın deliğine bir bomba bırakıp kaçtığınızda bomba patlıyor ve sıra sıra duran droid'ler aktifleşiyor. Onlara kılıçla saldıramıyorsunuz, bu yüzden bütün karakterler birer tabanca alıyor ve savaşıyor. Çok zorlanırsanız ve tehlikeli olursa kapıya doğru biraz yürüyüp kolu indirin,

bütün

droid'ler

patlayarak

yok

oluyor,

ancak

bu

sefer

puan

kazanamıyorsunuz. Bu aşamadan sonra kapıyı açıp Ajunta Pall'ın mezarını açın ve üç tane kılıç bulun. Kılıçları aldıktan sonra Ajunta Pall'ın ruhu ortaya çıkacak ve sizinle konuşacak. İkna yeteneğiniz çok iyi ise Ajunta Pall'ın ruhunu ikna edip aydınlık tarafa dönmesini sağlayabilirsiniz. Çok zorlarsanız sizinle savaşacaktır. Sizden bir isteği var, kılıcının kendisini karanlık tarafa götürdüğünü söylüyor ve onu buradan götürmemizi istiyor. Üç tane kılıçtan hangisinin ona ait olduğunu sorduğumuzda hatırlamadığını, ama bir şiir olduğunu söylüyor. Bu şiirde geçen ifadelerin hangi kılıçta olduğunu bulmaya çalışın. Doğru kılıcı seçtiğinizden eminseniz, mezarın arkasında bulunan heykeldeki yuvaya yerleştirin. Tabii ki burada önce kaydedip deneme yaparak da bulmanız mümkün. Doğru kılıcı bulunca Ajunta Pall'ın ruhu size teşekkür ediyor ve onu buradan götürmemizi söylüyor. Biraz ilerleyince Shaardan'ın fırsatçılık yaptığını görüyoruz ve bütün ceremeyi biz çektikten sonra kılıcı kendisine vermemizi istiyor. Kılıcı kendisine verirseniz büyük miktarda prestij kaybedeceksiniz, o yüzden başka bir kılıç vermeyi deneyin, kandırmayı başarırsanız bu kılıcı alıp büyük ustaya gösterecek ve büyük usta tarafından bu aptallığı nedeniyle öldürülecek. 110 / 145


Hiçbir şey vermemeyi düşünürseniz onunla savaşacaksınız. Çok zor bir rakip değil, kısa bir sürede ölecektir. Üzerinden ufak tefek şeyler çıkıyor. 10) Lashowe'yi ikna ettiyseniz son mezarın yanında sizi bekliyor. Tuk'ata kraliçesinin midesinde bir holocron var, onu bir grup olarak öldürüp holocron'u büyük ustaya götürürsek prestijimiz artıyor. Ne yazık ki savaş bittiğinde holocron'u beraber değil, kendi götürmek istiyor ve siz beraber gitmekte israr edince saldırıyor ve çok kuvvetli bir karakter olmadığı için ölüyor. Böylece 5 kişiden 3'ünü saf dışı ettiniz. 11) Tulak Hord'un mezarında bize yardım edebilecek bir droid var, tamir edebilirsek aktif hale geçiyor. Tuk'ata ve shayrack'lar ile biraz savaştıktan sonra (her yere uğramayı unutmayın) bir bilgisayar ve bir ceset bulacağız. Bu ceset üzerinde bir Mandalorian zırhı var, asker karakterleriniz Canderous ve Carth üzerinde deneyip uygun ise kullanın. Daha sonra bilgisayarı çalıştırdığınız zaman kapı açılacak ve biraz yürüyünce gaz saldırısına uğrayıp bayılacaksınız. Burada kalan Jorak Uln isimli kişi büyük Sith ustasından önceki akademi müdürü ve bizim rakiplerimizden biri olan Mekel'i tutsak olarak almış. İkimizi de bir sınava tabi tutuyor. Sith prensipleri üzerine sorular soruyor, aydınlık taraf cevabı verirsek bizi, karanlık taraf cevabı verirsek Mekel'i cezalandırıyor. Mekel bize ikimizin de hayatta kalabileceğini ve beraber savaşabileceğimizi söylüyor, dolayısıyla iki yanlış cevap verip kendimize, bir doğru cevap verip Mekel'e işkence ettiriyoruz. Bünyeniz kuvvetli ise sürekli yanlış cevap verip Mekel'i sağlam tutabilir ve işkence sonunda kuvvetli ilkyardım paketleri kullanarak sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Sorular bitince garip bir şey oluyor ve Mekel ve biz canlı kalıyoruz, bu durumda Jorak Mekel'e gitme izni veriyor, Mekel de bu fırsattan faydalanıp bizi kurtarıyor ve hep beraber Julak'a saldırıyoruz. Burada alternatif davranışlar da olabilir. Bütün sorulara karanlık taraf cevabı verirsek Mekel ölüyor ve Jorak bizi serbest bırakıyor, Tulak Hord'un mezarı üzerine yaptığı araştırmaları içeren bir tablet veriyor. Bu tablet büyük ustayı oldukça fazla memnun edecek. Savaşıp öldürürseniz de bu tablet sizin oluyor. Nasıl elde edeceğiniz size kalmış. Bu arada Mekel ölmemişse size teşekkür ediyor, siz onu Jedi tarafına katmak isteyince kendisine uygun olmadığını söylüyor ve Sith akademisini terk ediyor. Odada bulunan kapalı kapıları kırıp içlerini inceleyin ve mezardan çıkın. 12) Bütün mezarlar bittiğine göre geri dönüp büyük usta ile konuşabiliriz. Yaptığımız işleri büyük ustaya anlatıp prestij kazanıyoruz. Ajunta Pall'ın kılıcı çok değerli olduğu için onu vermemeye çalışın. Grubunuzda çift başlı kılıç kullanan karakterler varsa onlar için saklayın. Verirseniz de büyük bir prestij kazanıyorsunuz. 111 / 145


Büyük usta yeterli prestij kazandığınızı düşündüğü zaman sizi şampiyon ilan ediyor, odamıza gidip dinlenmemizi istiyor. 13) Sabah olunca büyük ustanın yanına gidip hazır olduğunuzu söylüyorsunuz ve beraberce Naga Sadow'un mezarına doğru yola koyuluyorsunuz. Burada sadece Yuthura, büyük usta ve siz varsınız. Sizin yapmanız gereken mezardaki bilmeceleri çözmek, yıldız haritasını bulmak ve bizim Sith saflarına geçişimizi sembolize eden Sith ışın kılıcını alıp büyük ustaya getirmek. Kapıyı açıp karşı taraftaki wraid'leri etkisiz hale getirin. Sol tarafta kolay, sağ tarafta zor, ileride de bu bulmacaları çözünce girebileceğiniz asit havuzu var. Önce soldan başlayalım ve kapıyı açmadan önce oyunu kaydedin. 14) Sol tarafta bilgisayar üzerinden yapacağımız bir oyun var. Bu oyunun amacı, üç sütundan soldakinde bulunan dört çemberi en sağ sütuna geçirmek. Bunun bazı kuralları var. En üstteki çember (tepe çemberi) herhangi bir tehlike olmadan istenilen yere götürülebiliyor. En üstün bir altındaki çember (alt tepe çemberi) ancak tepe çemberi olmayan bir sütuna konabiliyor. Aksi takdirde elektrik deşarjı oluşuyor. Bir kere bu hatayı yapma şansınız var, ikinci kez hata yaparsanız oda üstünüze çöküyor ve ölüyorsunuz. Alt orta çember, ancak boş bir sütuna veya taban çemberi olan bir sütuna konabiliyor. Taban çemberi ise yalnızca boş bir sütuna konabiliyor. Bu kurallara uyduğunuz zaman fazla zorlanmadan bilmeceyi çözebilir ve kapıyı açabilirsiniz. Aslında bu gerçek dünyamızda “Hanoi Kuleleri” adıyla bilinen bir oyunun aynısı; Wikipedia'da aratıp daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Kapı açılınca birkaç wraid var, onları geçtikten sonra Mission'un çok seveceği, Naga Sadow'un Zehirli Kılıcı var. Kılıç zehirli olduğu için vurduğunda düşmanın bazı çok değerli özelliklerini düşürüyor ve savaşmak daha kolay bir hale geliyor. 15) Girişte sol tarafta bulunan bulmacayı çözdükten sonra sağ taraftaki kapıya yöneliyoruz. Kapıyı açmadan önce cesedin üzerindeki datapad'ı okuyoruz, oyunumuzu kaydedip içeriye giriyoruz. İçeride iki tane terentatek var ve ikisi ile beraber savaşmak oldukça tehlikeli olabilir. Bu yüzden sol taraftaki duvara yapışık şekilde yavaş yavaş ilerliyoruz, Jedi'nin cesedinin üzerine geldiğimizde sol taraftaki terentatek bizi farkediyor ve peşimize düşüyor. Terentatek ile saf kas gücü ile çarpışmak doğru değil, Jedi güçlerimizi kullanarak etkisiz hale getirmek daha doğru. Birinci terentatek öldükten sonra ikincisi ile aynı yöntemi kullanarak savaşıyoruz. Daha sonra Jedi'nin cesedinden çok değerli bir ışın kılıcı kristali buluyoruz.

112 / 145


Bu kristal (solari), karanlık taraf Jedi'lerine karşı daha büyük zarar veren bir ışın oluşturuyor. Ana karakterinizde mutlaka bulunması gerektiğini düşünüyoruz, ancak bu kristali kullanmak için aydınlık tarafta olmanız gerekiyor. İkinci terentatek de ölünce kolu indirin ve kapının kilidini açın, kapıya gelince gaz mayınına basıp zehirlenebilirsiniz. Odada iki tane sütun var, birinden özel ateş bombası, diğerinden özel soğuk bombası çıkıyor. Burada işinizi bitirdikten sonra orta yol üzerinde sağa ve aşağıya gidip kapıyı açınca asit havuzu karşınıza geliyor. Oyunu kaydettikten sonra buraya ateş veya soğuk bombasını atabilirsiniz, doğru olanı bulup atınca havuz yürünebilir hale geliyor. Yokuşu çıkıp kapıyı açmak isteyince mayınlar patlayıp sizi yaralıyor, kendinizi tedavi ettikten sonra yıldız haritasını ve Sith ışın kılıcını alıp oyunu kaydedin ve son sınavınızı olun. 16) Son sınavda büyük usta ile konuşuyorsunuz ve anlattıklarını anladığınızı söyleyince size hayatınız için dövüşmeniz gerektiğini, özel bir öğrenci olarak özel bir fırsat yakaladığınızı ve Yuthura ile dövüşeceğinizi söylüyor. Yuthura bunu şaşkınlıkla karşılıyor ve bizim Yuthura ile kendisine karşı savaşacağınızı anlatıyor. İki kişi olduğunuz için büyük usta fazla dayanamıyor ancak zorlanırsanız kaçıp kendinizi iyileştirdikten sonra tekrar saldırabilir veya oyunu yeniden yükleyip bir daha deneyebilirsiniz. Büyük ustayı seçerseniz karanlık taraf puanı alıyorsunuz. “Kendimi seçiyorum” derseniz casus olduğunuzu anlıyorlar ve ikisi ile birden savaşmanız gerekiyor. Dolayısıyla mümkün mertebe Yuthura ile beraber büyük ustaya karşı savaşmakta fayda var. Büyük usta ölünce Yuthura size saldırıyor, daha önce onunla dostluğunuzu ilerlettiyseniz onu Sith felsefesini terk etmeye ikna edebilirsiniz, bu durumda Yuthura Korriban'ı terk ediyor ve kendisini eğiten Jedi ustalarının yanına gideceğini söylüyor. Aksi takdirde akademinin yeni ustası oluyor. Eğer akademinin başında kimse kalmazsa (Yuthura ve büyük usta ölürse veya Yuthura Jedi'lere giderse) bütün akademi üstünüze gelecek. Bunun ilk işareti, akademiye giriş yapacağınız kapıda sizi bekleyen üç Sith çırağı. Çok zor değiller ve onları geçtikten sonra akademinin içinde büyük bir savaş sizi bekliyor. Mümkünse bütün karakterlerinizi aynı yerde toplayın ve beraber savaşın, çünkü bir karakteriniz çıkış kapısına

yakın

bir

yerde

yalnız duruyor

ve

zorlanabilir.

Bireysel olarak

düşünüldüğünde çok zor rakipler değil, ancak sayıları çok olunca üstesinden gelmek biraz zor olabiliyor. İkinci senaryoya göre Yuthura Sith akademisinin ustası olursa akademide kimse size saldırmıyor ve güvenle çıkabiliyorsunuz.

113 / 145


Ancak bir Jedi olarak Sith'e indireceğiniz darbeler düşünüldüğünde Yuthura'yı da devre dışı bırakmak oldukça avantajlı ve Sith akademisi kapatılıyor.

Böylece üçüncü gezegeni de bitirmiş olduk. Her zaman yaptığımız gibi Ebon Hawk'ın bulunduğu yerde diğer karakterlerimizi seçip seviye atlamalarını yapıyoruz ve onlarla konuşarak özel hikâyelerinin oluşup oluşmadığına bakıyoruz. Herşey hazır olduğu zaman Ebon Hawk'a binip çalışma tezgahını kullanarak ışın kılıcı kristallerini takabiliriz, kılıçları gözden geçirebiliriz, giysilerin özelleştirmesi gelmiş mi diye bakabiliriz. Daha sonra Yavin'e doğru yola çıkın.

Leviathan bizi kaçırıyor

Hangi gezegen olduğu önemli değil, üçüncü yıldız haritasını bulduktan sonra bir yere ışınlandığınızda bir gemi sizi buluyor ve yakalıyor. Carth bu geminin, kendi ustası olan Amiral Karath'ın gemisi Leviathan olduğunu söylüyor. Yapılacak bir şey yok, Ebon Hawk Leviathan'ın hangarına alınıyor ve Sith askerlerinin Ebon Hawk'a girmesi an meselesi. Carth bir şekilde kurtulurlarsa bu şansı değerlendireceğini ve Amiral Karath'ı öldüreceğini söylüyor. Biraz daha konuşunca, bizi, Carth'ı ve Bastila'yı diğerlerinden çok daha yakından takip edeceklerini ve dolayısıyla diğerleri arasından bir kişinin kaçıp diğerlerini kurtarabileceği fikri ortaya çıkıyor. Bu kişiler Mission, Jolee, Canderous, HK-47, astromech droid ve Juhani olabilir. Zaalbar'ın çok dikkat çekeceği şüphesiz, onu kullanamıyoruz. Seçiminizi yapınca o karakterle diğerlerini kurtarmak için hazırlık yapıyorsunuz.

Ancak önce Amiral Karath, Carth, Bastila ve bizi sorguya alıyor. Bastila, hiç bir şey söylememek gerektiğini hatırlatıyor. Karakterinizin cinsiyetine göre erkekseniz Bastila, kadınsanız Carth, istenen cevabı vermemeniz halinde işkence görüyor. Amiral Karath, sorduğu üç tane sorunun cevabını aslında biliyor, örneğin Jedi akademisinin Dantooine'de olduğunu siz söylemek istemeseniz bile biliyor ve hattâ Sith ordusunun bu gezegeni de Taris gibi darmadağın ettiğini söylüyor. Jedi konseyinin size verdiği görevi soruyor. Bunlar bittikten sonra sizden bir şey elde edemeyeceğini söyleyip gidiyor. Carth ve Bastila, askerlerin bayıldıktan sonra bile size çok işkence yaptıklarını, bir an da olsa amiral ne istiyorsa söylememizi dilediklerini, böylece acıdan kurtulacaklarını söylüyorlar. Bu aşamadan sonra seçtiğimiz karakter ile diğerlerini kurtarmaya girişiyoruz.

114 / 145


Olaylar şöyle gelişiyor:

Mission: Mission, bir Sith askerine hakaret ediyor ve hücreye atılıyor, hücreye atan kişinin cebinden el çabukluğu ile kartı çalıyor ve asker gittikten sonra hücreyi açıp dışarı çıkıyor.

Jolee: Jolee'nin Jedi ikna gücü var ve askerleri kendisinin ayrı şekilde sorgulanmasına ikna ediyor. Askerle tek başına kalınca da yaşlı olduğunu, kemiklerinin üşüdüğünü söylüyor ve askeri içeriye alıp kendi dışarıya çıkıyor.

Canderous: Canderous iyileştirici implantını bir süre devre dışı bırakıyor, bir bomba ile kendini yaralıyor, Sith askerleri onu sağlık odasına ölmesi için bırakıyor, iyileştirici implantı devreye girip onu iyileştirince sağlam bir şekilde göreve başlıyor.

HK-47: Droid'i Sith askerleri droid odasına götürüp hafızasının silinmesi için bırakıyorlar. O da bu fırsattan faydalanarak kendisini bekleyen teknisyeni öldürüp yoluna koyuluyor.

Astromech droid: Bir droid, bizim hafızamızı silmek için hamle yapıyor. Bunun için belleğimize bir takım sayılar yüklüyor. Siz doğru sayıyı bulup yerleştirince karşı hamle yapıyor ve onun belleğini siliyorsunuz. İkinci deneme sonunda karşıdaki droid patlıyor ve astromech droid serbest kalıyor.

Juhani: Juhani'nin Cathar cinsi bir uzaylı olması nedeniyle kemer kullanmadan görünmez olma yeteneği var. Bunu kullanarak askerlerin yanında güvenli bir yere geliyor ve saldırarak onları etkisiz hale getiriyor. Ancak diğerlerinden farklı olarak kurtarmanın son adımında karşısına bir ağır Sith komandosu çıkıyor, çok kolay bir rakip sayılmaz.

Seçtiğiniz karakterden bağımsız olarak, hücrelerden birinde bulacağınız Rodian'dan kendisini kurtarmanız karşılığında “Ice Breaker” isimli bir aygıt alacaksınız. Bu aygıt sadece bu kattaki bilgisayarda çalışıyor ve 100 adet belleği var. Bu aleti kullanarak bilgisayarın kameralarına girip hücrelerin enerji duvarlarını açabilir, delirmiş Rodian'lar ile Sith askerlerini çarpıştırabilir, acil müdahale sistemini açıp hepsini öldürebilirsiniz. Bunun dışında eğer askerseniz veya yüksek bir ateş gücünüz varsa barakalara girip askerleri öldürmek daha yüksek puan getirir. Mission gibi hain sınıfı karakterler için bilgisayardan kumanda etmek daha uygundur. 115 / 145


Ortalığı kolaçan ettikten sonra sola ve yukarıya gidip bilgisayara girerek sorgu odasının kapısını açabilirsiniz ve ana karakterlerimiz olan Carth, Bastila ve bizi kurtarabilirsiniz.

Bundan sonra kumanda Carth, Bastila ve bize geçiyor, çünkü Carth gemiyi en iyi tanıyan ve amirale karşı kini en yüksek olan kişi, Bastila da bize yardım etmek istiyor, bizi de yüksek Jedi güçlerimizden dolayı istiyorlar. Diğer karakterler Ebon Hawk'ı ele geçirmeye gidiyor. Hepimiz bir odaya giriyoruz ve eşyalarımızı alıyoruz ve hazırlanıyoruz. Daha sonra asansöre gidip köprü katını seçiyoruz. Köprü katında bütün odaları dolaşın, üç tane karanlık Jedi'nin ve tamir edilecek bir droid'in olduğu yerde köprüye gidecek kapı var, ancak bu kapıyı kullanmak için bir datapad'dan öğreneceğiniz gibi uzay elbisesi giyerek dışarıdan dolaşmak suretiyle köprüye ulaşmak gerektiğini anlıyorsunuz. Uzay elbisesi askeri depoda bulunuyor. Bunun dışında bir droid odasında savaş droid'i var, bilgisayar panelinden aktifleştirip onunla savaşabilir ve tecrübe puanı alabilirsiniz. Onun dışındaki odalar sonuca etki etmiyor.

Leviathan koridorlarında başrol oyuncularımız Sith askerini etkisiz hale getirmeye uğraşıyor. (resim kaynağı)

116 / 145


Herşey hazır olduğunda uzay elbiselerinizi giyip dışarıdan dolaşarak köprü katına gelin. Uzay elbisesinin özelliği kullanırken ellerimizin boş olması, dolayısıyla giysilerimizi giydiğimizde ellerimize silahlarımızı almamız gerekiyor. Daha sonra Sith askerleri ile savaşıyoruz. Yokuş yukarı gitmemiz gerekiyor, çünkü hemen oradaki kapıyı açınca diğer kapının kapalı olduğunu görüyoruz. Köprüye giden kapıya gelince oyunu kaydediyoruz ve enerji kalkanlarımızı aktifleştirip içeri giriyoruz. Burada amiral Karath, iki tane karanlık Jedi ve bol miktarda Sith askeri var. Carth, yeteri kadar Sith merhameti gördüğünü söyleyince savaş başlıyor. Öncelik karanlık Jedi şövalyelerinde, hepiniz aynı şövalyeyi hedef alıp etkisiz hale getirin. Daha sonra diğer şövalyeyi öldürün. Amiral dahil, diğer rakipler önemli değil. Amiralde kaliteli bir enerji kalkanı ve Carth'ın oyun sonuna kadar kullanabileceği çok kuvvetli bir tabanca var. Amiral ölmeden önce Carth'ı yanına çağırıyor ve birşeyler fısıldıyor. Carth, Bastila'ya amiralin söylediği şeylerin doğru olup olmadığını soruyor. Bastila, Malak'ın yolda olduğunu ve bir an öne kaçmamız gerektiğini söylüyor ve Carth bir süre sabrediyor ve yolumuza devam ediyoruz.

Leviathan'da Amiral Karath ve karanlık Jedi'ler ile savaş. (resim kaynağı)

117 / 145


Amiralin cesedinden ve diğer cesetlerden alınabilecek her şeyi aldıktan sonra bilgisayarı kullanıp daha önce açamadığımız kapıyı açın, dışarı çıkınca birkaç önemsiz saldırı atlatacaksınız ve kapıdan dışarı çıkıp köprü katına gelin. Köprü katında karanlık Jedi şövalyeleri ve Sith bombacıları peşinizde olacak. Daha önce bütün haritayı bitirdiyseniz sol orta kısımda yer alan asansöre doğru ilerlemeye çalışın. Nihayet asansöre geldiğinizde hangar katına inin. Hangar katında biraz ilerleyince, Canderous ve arkadaşlarının Ebon Hawk'ı ele geçirdiklerini ve bizi beklediklerini öğreniyoruz. Sol ve sağdaki kapılarda düşmanlar var, onları etkisiz hale getirdikten sonra yokuşu çıkıp kapıyı açmadan önce oyunu kaydedin, yine bol miktarda Sith askeri ve karanlık Jedi'ler var, önceliği Jedi'lere verip savaşın, ganimetleri toplayın, kapıyı açın ve aşağı inin. Lord Malak sizi karşılıyor, Bastila için çok enerji harcadığını ve artık bu kadar kolay kaçmamıza izin vermeyeceğini söylüyor. Size dönüp Jedi'lerin neden sizi hayatta bıraktığını, bu ortaklıktan ne beklediğimizi sorunca şaşırıyoruz, ne demek istediğini sorunca hâlâ anlamamış olmamız onu şaşırtıyor ve bu yüzleşmeden sonra bazı “flashback”ler yaşıyoruz. Bastila'nın sözlerini, usta Zhar'ın konuşmalarını, Carth'ın Taris'te iken bize anlattıklarını, Bastila ile Lord Revan'ın savaşını gördükten sonra Lord Revan'ın maskesini çıkardığını ve aslında kim olduğunu görüyoruz ve gizem tamamlanıyor.

Böylece Lord Revan'ın Jedi şövalyeleri tarafından yakalanarak Cumhuriyet'e sadık bir asker gibi programlandığını, hafızasında Star Forge ile ilgili kalmış kırıntıları kullanarak Jedi konseyinin Star Forge'yi bulmak istediğini ve Bastila'nın bizi ölmek üzereyken kurtarmasıyla aramızda bir bağ oluştuğunu, bu bağ ile Bastila'nın bize eşlik edip Star Forge'ye ulaşmak istediklerini öğreniyoruz. Lord Malak, Jedi konseyinin sizi bir kukla gibi oynattığını, Bastila'nın elinde iplerle sizin kolunuzu bacağınızı kumanda ettiğini söyleyip sizi kışkırtıyor. Bastila ile konuştuktan sonra Lord Malak eline büyük bir fırsat geçtiğini söyleyerek Carth ile Bastila'yı etkisiz hale getirip size saldırıyor. Kısa bir savaştan sonra sizi etkisiz hale getirip kaçıyor. Siz de onun peşinden gitmek istiyorsunuz ve kapıları açmaya başlıyorsunuz. Sırayla bütün kapıları deneyin ve açmaya çalışın, sonunda içeriye giriyorsunuz ve Malak sizinle bir daha savaşıyor. Onu biraz yaralamayı başarırsanız Bastila'nın felçten kurtulup Malak'a saldırdığını görüyorsunuz. Bastila size Star Forge'yi bulmanızı söylüyor ve Malak'la savaşmaya başlıyor. Malak çok güçlü olduğu için Bastila'nın onunla baş etmesi düşünülemez, Bastila'nın bize kazandırdığı zamanla Carth ve biz kaçıp Ebon Hawk'a biniyoruz ve uzaklaşıyoruz. 118 / 145


Dehşetli Lord Revan'ın bir görüntüsü. (resim kaynağı)

119 / 145


Leviathan'dan kaçarken. (resim kaynağı)

Burada avcı gemiler yine saldırıyor, bu saldırıyı atlatabilirsek yüzleşme başlıyor. Carth kim olduğumuzu söylemekle tehdit ediyor, Lord Revan olduğunuzu reddedip onlardan biri olduğunu söylemek daha doğru, çünkü başınızdan geçenlerden sonra Lord Revan'ın karanlık tarafı ortadan kalkmış ve yerine başka bir insan gelmiş. Carth, baştan beri bizim onların yanında olduğunu, planlarımızı duyduğumuzu söylüyor, grup üyeleriyle konuşarak fikirlerini öğreniyoruz, sonra Carth'a dönerek onun güvenini kazanmaya çalışıyoruz. Carth, Cumhuriyet için bir yemin ettiğini ve asla bozmayacağını söylüyor ve konuşma tamamlanıyor. Daha sonra bütün karakterlerle konuşarak kendisinin Revan olmamız ile ilgili düşüncelerini tekrar sorabilirsiniz.

Bundan sonra ineceğiniz ilk gezegende yanınıza Ziagrom isimli bağımsız bir tüccar geliyor. Sizin Leviathan tarafından kaçırıldığınızı, oradan kaçtığınızı, Lord Revan olduğunuzu ve Malak'ı ortadan kaldırmak istediğinizi Sith askerlerinden birine rüşvet vererek öğrenmiş. Size bir teklif sunuyor. 120 / 145


Korriban'da kantinde Mika Dorin isimli ortağının sizi bekliyor olduğunu söylüyor. Malak'ı ortadan kaldırdığınız zaman kendilerinin de payı olacağını düşünerek seviniyor. Vaktiniz olduğunda Korriban'da kantine gidip Mika Dorin ile görüşün, gizli eşyaları görmek istediğinizi söyleyin, pahalı olsalar da oldukça etkili eşyalar var.

Üçüncü gezegen bittikten sonra dördüncü ve son gezegene gitmeden önce diğer gezegenlerdeki işlerinizi bitirmenizi öneririz. Aynı zamanda Korriban'da Lurze Kesh'ten aldığınız ve hiç açmamanız gereken bir kutuyu Motta isimli Hutt'a teslim edeceksiniz. Burada bir parantez açıp o kutuyu açarsanız neler olacağını anlatmak istiyoruz. Oyununuzu kaydettikten sonra yiyecek deposuna gidip gizemli kutuyu açın. Ruhunuz bedeninizden ayrılacak ve aslında bir hapishane olan bu kutunun içine gireceksiniz. Kısa bir yürüyüş sonunda bir Rakata ile karşılaşacaksınız. On binlerce yıldır bu hapishanede olan bu kişinin tek istediği şey bir beden bulup özgürlüğüne kavuşmak. Size medeni bir yarışma öneriyor, birbirinize bilmece soracaksınız ve siz yenilirseniz Rakata bedeninizi alacak ve öleceksiniz. O yenilirse hapishaneden kurtulmayı başaracaksınız. Rakata'nın zayıf bir özelliği var, sayılarla arası hiç iyi değil. Aklınıza sayılarla ilgili bir bilmece gelinceye kadar onun soracağı bilmeceleri bilirseniz, sayı içeren bilmeceyi sorup onun yanılmasını sağlayabilirsiniz. O bilmeceyi sormayıp diğerini de sorsanız bilemiyor ve sizin elinden kurtulmanıza izin veriyor.

Manaan

Manaan bir okyanus dünyası ve Selkath isimli, iki ayağı üzerinde duran akıllı bir balık türü tarafından yönetiliyor. Manaan, Sith ve Cumhuriyet güçlerine eşit mesafede duruyor ve dolayısıyla bu dünyada her iki taraftan askerler var ve zaman zaman birbirleriyle kavga edemedikleri için laf dalaşı yaptıklarını göreceksiniz. Bunun dışında, Manaan'da barış son derece sert kurallarla korunuyor. Barışçıl olmayan hareketler yapanlar ağır cezalar alıyor. Sadece Manaan'da bulunan ve bütün galaksiye dağılan, kolto isimli iyileştirme sıvısının kaçakçılığını yapmak ise ölüm cezasıyla cezalandırılıyor.

121 / 145


Manaan'da araba yarışı nasıl oluyor diye düşünüyorsanız, işte böyle oluyor. (resim kaynağı)

Manaan'da Juhani için özel bir görev var. Ayrıca Jolee'nin eski arkadaşlarından, Cumhuriyet savaş kahramanı Sunry ile ilgili burada önemli gelişmeler olacak. Eğer Bastila Lord Malak tarafından yakalanmadan önce bu gezegene giderseniz, Bastila ile konuşunca bu gezegendeki yıldız haritasının okyanus tabanında olduğunu farkediyorsunuz. Geminize Tatooine'de yüklenen gizka isimli küçük ve şirin canavarları burada Nubassa isimli kişiye satıp kurtulabiliyorsunuz. Daha önce yapmadıysanız bu minik canavarları sevmeyi ve onlarla oyun oynamayı deneyebilirsiniz.

Hangar kapısından çıktığınızda bir Cumhuriyet ve Sith askerinin tartışmasına tanık oluyorsunuz. Daha sonra Cumhuriyet askeri sizinle konuşacak, ona merak ettiğiniz konuları sorun. İşiniz bittiğinde de sizi Cumhuriyet üssüne gönderecek, yolu tarif edecek. Yol tarifini günlüğünüzde bulabilirsiniz. Daha sonra biraz ilerlediğinizde bir satıcı göreceksiniz. Kapıyı açtığınız zaman yanınızdaki karakterlerin özel görevleri varsa burada ilgili kişiler sizi bulacak. Daha sonra Nubassa ile konuşup gizka'ları vermeye çalışın. 122 / 145


Bunun dışında yapılacak başka bir şey yok, sol taraftaki kapıyı kullanarak haritadan çıkın ve Manaan gümrük görevlisi ile konuşun, istediği ücreti verin ve Manaan sokaklarına adım atın. İlk görevimiz Cumhuriyet üssüne gitmek. Cumhuriyet üssü doğu tarafta yer alıyor. Roland Wann isimli diplomatla konuştuğunuz zaman yıldız haritası hakkında biraz bilgisi olduğunu, ancak kendisi için bir şey yapmadan paylaşmak istemediğini öğreniyorsunuz. Sizden yapmanızı istediği şey, Sith tarafından üslerinde alıkonulmuş bir Cumhuriyet droid'inin çok hassas bilgiler içeren veri modülünü bulup getirmeniz.

Sith üssüne giriş en doğu taraftaki haritadan olacak, ancak Sith üssüne bir kere girebiliyorsunuz, bu yüzden diğer haritaları dolaşıp Sith üssü ile ilgili olan bir görevi daha almalısınız. Sith üssüne giriş için bir kimlik kartı gerekiyor. Bunu elde etmenin üç yöntemi var. Birincisi, o anda Cumhuriyet üssünde olan bir Sith mahkumu sorgulayıp ondan gerekli şifreyi öğrenmek. İkincisi, Cumhuriyet üssünün bilgisayar odasında, Sith kartlarının şifreleme yöntemini, 6 kademeli matematiksel bilmeceleri çözerek ortaya çıkarmak. Üçüncüsü de (belki en doğrudan yol diyebiliriz), Sith hangarını basıp görevlileri öldürerek araca binmek ve Sith üssüne arka kapıdan girmek. Ancak bu işlemleri yapmadan önce en batı bölgede bulunan kantine uğramalı ve Shelaeas isimli Selkath ile konuşup kızının kaçırıldığını öğrenmelisiniz. Shaleas, kızı Shasa'nın Sith'ler tarafından kaçırıldığını düşünüyor ve kendisine bilgi getirirseniz 500 kredi vereceğini söylüyor. Bunun dışında kantinde bulunan diğer şahıslarla konuşmayı ve Shaleas'ın önerdiği gibi kaybolan Selkath gençlerini sormayı deneyebilirsiniz. Özellikle Canderous grubunuzda ise oradaki Mandalorian askerini tanıyacak ve aralarında kısa bir konuşma geçecek. Nilko Bwaas isimli Selkath ile konuşunca da Cumhuriyet'in son zamanlarda çok sayıda asker tuttuğunu ve Cumhuriyet'in yanlış bir şeyler yapmasından korktuğunu öğreneceksiniz. O da size bilgi getirirseniz 500 kredi vereceğini söyleyecek. Bu haritada Sunry'nin eşi Elora da var, sizinle konuşacak ve Sunry'i kurtarmanızı isteyecek. Hakimlerin yanına giderek Sunry'nin avukatı olmak istediğinizi söylerseniz izin veriyorlar. Daha sonra hapishane görevlisinden izin alıp kapıyı açabilir ve Sunry ile konuşabilirsiniz. Sunry'nin, eşi Elora'nın, olayın gerçekleştiği otelin sahibi Ignus'un, o anda otelde bulunduğu için sorgu bitene kadar çıkmalarına izin verilmeyen Rodian Gluupor'un ve Pazaak oyuncusu Firith Me'nin ifadelerini alın. Gluupor'un Sith tarafından tutularak, cinayette ölen Sith subayı Elassa'nın eline, Sunry'den daha önce çalınmış olan şeref madalyasını iliştirdiğini öğreniyorsunuz. Bu da Sunry ve Cumhuriyet'e karşı yapılmış bir suç olduğundan dikkate alınması lazım.

123 / 145


Firith Me, ikna ederek veya para teklif ederek biraz zorlarsanız Elassa'nın Karanlık Jedi olduğunu gördüğünü söylüyor, bu da önemli bir nokta. Bu sorguları tamamlarsanız size gizemli biri yaklaşıyor ve baştan beri Cumhuriyet ve Sith'in olayların içinde olduğunu söylüyor. Daha fazla bilgi edinmek istersek Cumhuriyet ve Sith üslerinde araştırma yapmamız

gerektiğini

belirtiyor.

Gerçekten

de

Cumhuriyet

üssündeki

bilgisayarı

incelediğinizde Sunry'nin Elassa'yı hunharca öldürmüş olduğu ortaya çıkacak. Bu noktadan sonra karar size kalıyor, çoktan pişman olmuş Sunry'i kurtarıp eşiyle beraber yeni bir hayata başlamasını sağlayabilirsiniz, ya da görüntüleri kullanıp Sunry'nin idam edilmesini veya ömür boyu hapis almasına neden olabilirsiniz.

Mahkeme

Savunma avukatı olan bize değerli bir hak veriliyor, her sanığı sorguladıktan sonra bütün hakimlerin görüşünü alabiliyoruz. Böylece gidişat hakkında bilgimiz oluyor. Oyunu ilk kez oynarken faydalı olabilir, daha sonra pek gerek duyulmuyor.

Mahkeme sırasında şu konuları vurgulamanız yerinde olur:

Cinayeti gözleri ile gören kimse yok.

Elassa'nın elinde bulunan şeref madalyası Sunry'den çalınmış.

Elassa bir Karanlık Jedi şövalyesi.

Sunry ile Elassa'nın bir ilişkisi var, Sunry bu ilişkiye bir süre devam etmiş, ancak ayrılmaya karar verdiği gün cinayet olmuş.

Sunry'nin savaşta aldığı yaralar nedeniyle sakat olmasının caydırıcı bir tarafı yok. Bu özelliği gündeme getirmemelisiniz.

Genoharadan

Manaan'da Genoharadan sizi bekliyor. Calo Nord öldükten sonra yanınıza yaklaşan ve size bir datapad veren Senni Vek'i hatırlayacaksınız. Hulas'ı bulmanız ve yanına yalnız gitmeniz gerekiyor. Yalnız giderseniz, Hulas size Genoharadan isimli gizli bir ödül avcısı grubundan bahsedecek ve sizi onların saflarına katmak isteyecek.

124 / 145


Karanlık tarafta iseniz kazançlı çıkacağınız görevler var, dolayısı ile aydınlık tarafta iseniz bu teklifi red edin. Galakside daha önce gezdiğiniz yerleri bir daha gezip bazı kişileri öldürmeniz gerekiyor. Daha sonra öldürdüğünüz kişilerin Genoharadan örgütünün yöneticileri olduğu, Hulas'ın da bu yöneticilerden biri olduğu ve sizin sayenizde tek başına kaldığı ortaya çıkıyor. Hulas bu gerçeği bilmeniz nedeniyle yaşayamayacağınızı söyleyerek size savaş açıyor.

Sith üssü

Shaleas ile kızı ve diğer genç Selkath'lar hakkında konuştuktan sonra, Sith üssüne girmek için seçtiğiniz yönteme göre şunları yapacaksınız. Birinci seçenek olan Sith tutsağı sorgulamayı seçtiyseniz Cumhuriyet üssünde sorgunuzu yapacaksınız, başarılı olursanız tutsak size bir şifre verecek. En doğu tarafta bulunan Sith üssüne gidip Sith diplomat ile konuşarak bu şifreyi verebilir ve kapıyı açabilirsiniz. İkinci seçenek olan Sith kartının şifresini çözmeyi seçerseniz, 6 adet matematik bilmecesi çözeceksiniz. Başarılı olursanız bu kartı yine önceki gibi Sith üssüne gidip kapıya tıklayarak kullanabilirsiniz. En basit ve doğrudan yöntem olan Sith hangarını basmaya karar verirseniz, Ebon Hawk'ın hangarının tam ters tarafında, en uzaktaki hangara gidip kapıyı açmanız ve oradaki basit sayılabilecek düşmanlarla savaştıktan sonra aracı kullanarak Sith üssünün arka kapısına ulaşmanız gerekecek.

125 / 145


Manaan'daki Sith üssüne Cumhuriyet droid'ine ait veri modülünü çalmak için girmişiz, savaşıyoruz. (resim kaynağı)

Sith üssüne girdiğiniz zaman her yeri dolaşın, ama öncelikli hedefiniz Cumhuriyet droid'inin bulunduğu montaj odası. Montaj odasının önündeki droid'i eğer tamir yeteneğiniz yüksekse aktifleştirip beraber savaşabilirsiniz. Güvenlik odasına girdiğinizde güvenlik görevlisi sizi tanımadığını söyleyerek Sith diplomatı çağırıyor, kısa bir süre sonra çatışma çıkıyor ve çatışma sonunda diplomatın cesedinden kuvvetli bir kılıç bulabilirsiniz. Akış kontrol odasında savaştıktan sonra zor olmayan bir bilmece var. İki kapıdan sağ taraftaki arızalı, sol taraftaki çalışıyor. Önce kapının arkasındaki suyu başka bir odaya göndererek kapının açılmasını sağlayın. Daha sonra odaya girdiğinizde yine benzer şekilde suyu komşu odaya aktararak diğer kapının açılmasını sağlayın. Bundan sonraki kapılarda herhangi bir sorun yok, bu bulmacayı bir kere çözdükten sonra bu yolu kullanarak rahatça ilerleyebilirsiniz. Ancak başka bir yöntem daha var, bilgisayarı kullanarak haritanın ortasında bulunan, iki savaş droid'inin bulunduğu odanın enerji kalkanını indirmeyi başarabilirseniz daha kısa yürüyerek çıkışa ulaşabilirsiniz. 126 / 145


Her şey bittikten sonra Selkath gençlerinin kaldığı yurtlara ve sağlık odasına bakın. Sağlık odasında, işkence görmüş birkaç Selkath genci var ve biri size bir düğme veriyor ve Shasa'ya götürmenizi söyleyerek ölüyor. Daha sonra yurdu bulun ve Shasa ile konuşun. Shasa, ikna kabiliyetinize bağlı olarak bu düğmeyi görerek Sith'in bu gezegendeki niyetlerini anlayabilir ve arkadaşlarını ikna ederek Sith üssünden kaçabilir. Size düğmeyi veren Galas isimli Selkath'ı da karanlık Jedi ustası tarafından evine gönderildiğini zannediyorlar. İkna çabanız başarılı olmazsa biraz daha zor bir yol sizi bekliyor. Eğitim odasında basit bazı savaşlardan sonra Manaan'ın karanlık Jedi ustası (oldukça güçlü bir rakip) sizi bekliyor. Onu ve yardımcılarını öldürmeyi başarabilirseniz, arkasındaki kapıda bir mayınla gizlenmiş datapad'ı bulacaksınız. Bu datapad'da yazanlara göre Sith'in Manaan'ı ele geçirmek için Selkath gençlerini kullandığı apaçık meydana çıkıyor. Her yeri gezdikten sonra Sith üssünden çıkın ve Manaan'ın barışı koruma konusunda ne kadar titiz ve sert davrandığını görün. Selkath güvenlik görevlileri yolunuzu kesecek ve sizi mahkemeye çıkaracak. Daha önce en batı bölgedeki kantine gidip Shaleas ile konuştuysanız ve Sith üssünden, ölen Selkath'ın size verdiği düğmeyi veya daha iyisi datapad'ı alıp çıktıysanız mesele yok, kendinizi aklıyor ve Sith'e büyük bir darbe indirmiş oluyorsunuz. Aksi takdirde bu macera burada bitiyor ve kısa sürede idam ediliyorsunuz.

Shaleas'a müjdeyi verelim

Başarıyla mahkemeden kurtulursanız, karşıda bulunan kantine gidip Shaleas'a bilgi verebilir ve 500 kredinizi alabilirsiniz. 500 krediyi red ederseniz aydınlık taraf puanı kazanıyorsunuz, eğer yanınızda Jolee varsa “bu yaşlı adamın gözünü yaşarttın” diyor. Diğer olasılıklar da var tabii, Sith'e yardım eden karanlık bir Jedi şövalyesi olduysanız veya kavga çıkarıp gençleri öldürdüyseniz hikâye başka biçimlerde de bitebiliyor.

Cumhuriyet üssünde

Sith üssünden Cumhuriyet droid'inin veri modülünü aldıktan sonra Cumhuriyet üssüne gidip Roland Wann'a verince size bazı gizli sırları açıklıyor. Cumhuriyet yöneticilerinin bazı ileri görüşlü Selkath'larla anlaşıp okyanus dibinde doğrudan iyileşme aracı olan kolto'yu çıkardıklarını, sonra eski bir yıkıntıya geldiklerini, daha sonra bütün iletişimin kesildiğini ve aşağıda ne olup bittiğini bilmediklerini anlatacak. Daha sonra gönderdikleri askerlerden de yanıt gelmediğini söyleyecek. 127 / 145


Siz kendisi için ne yapacağını sorduğunuzda, size bir denizaltı ayarlayıp aşağıdaki Hrakert araştırma istasyonuna gitmenize izin verecek.

Manaan'daki araştırma istasyonunda, delirmiş Selkath'larla savaşıyoruz. (resim kaynağı)

Hrakert Rift

Aşağıda kısa bir araştırma yaptıktan sonra kapıyı açtığınızda canını zor kurtarmış olan bir askerin neler olduğuna ilişkin görüşlerini dinleyeceksiniz. Askerin anlattıklarına göre dev bir firaxa köpekbalığının etkisi ile bütün Selkath'lar çıldırmış bir vaziyetteler ve etraftaki herkesi öldürmüşler. Ayrıca savunma sistemleri ve droid'ler de kontrolden çıkmış. Burası son derece tehlikeli bir yer haline gelmiş. Yapmanız gereken, haritadaki bütün odaları ziyaret edip bir okyanus giysisi ve ona takacağınız bir ses silahını bulmak ve “airlock” yazan herhangi bir kapıdan dışarı çıkmak. Giysiyi aldığınız odada birinin kendini dolaba kitlediğini görebilir ve eğlenceli diyaloglar yaşayabilirsiniz.

128 / 145


Su altında

Daha sonra canını kurtarmış bir başka askerin günlerdir su altında beklediğini görüyorsunuz. Ses tonundan artık onun da çıldırmanın eşiğine gelmiş olduğunu fark etmeniz epey kolay. Daha sonra sizi beklemeyeceğini söylüyor ve peşinden gittiğinizde onu okyanus tabanında yakalıyorsunuz ve bir firaxa köpekbalığı afiyetle midesine indiriyor. Size de benzer bir şey olmaması için, bilim adamının bir üst katta keşfettiği ve dolaba kaldırdığı, ancak Selkath saldırısında öldüğü için kullanamadığı ses silahını bulmanız şart. Ses silahı 6 tuşuna basılarak kullanılıyor, ancak tekrar kullanılması için en az 2 saniye beklemek gerekiyor. Bu sebeple, size saldıracak olan köpek balığının size iyice yaklaşmasını bekledikten sonra kullanmanız gerekiyor. Buradaki köpek balıklarını temizledikten sonra sol veya sağ taraftaki çıkışlardan birini kullanarak istasyona çıkabilirsiniz. Hangi taraftan çıktığınız önemli değil, yukarıda yürüyerek o çıkışın olduğu yere de gelebiliyorsunuz. Yalnız olduğunuzu hatırlatalım, çünkü tek okyanus giysisi var ve ekip arkadaşlarınızdan şimdilik yardım alamayacaksınız.

Araştırmacıların yanına gidiyoruz

Yukarıda birkaç oda içinde ganimetler, çıldırmış Selkath'lar ve bilim adamları var. Bilim adamları bir enerji duvarının arkasında kendilerini koruyor. Başta sizi öldürmek istiyorlar, konuşarak, bilgisayarı kullanıp enerji duvarını kaldırarak veya kılıcınızla iptal ederek enerji duvarından kurtulduktan sonra Kono Nolan ve Sami ile konuşun ve buradaki en büyük sorunun dev bir firaxa köpekbalığının yuvasından uyanması olduğunu öğrenin. Firaxa köpekbalığından

aydınlık

ve

karanlık

taraf

yaklaşımlarından

birini

kullanarak

kurtulabilirsiniz. Aydınlık yaklaşımı kullanırsanız, Sami'nin önerdiği gibi çevreye ve dev köpek balığına hiç bir zarar gelmiyor, ancak Cumhuriyet görevlilerinin Selkath'larla yaptığı gizli anlaşmanın ürünü olan araştırma istasyonundaki kolto hasadı makinesini patlatarak imha etmeniz gerekiyor. Bunu bir bilmece çözerek gerçekleştireceksiniz. Bilmeceye göre, enjektörle aldığınız hydrolium isimli akışkan ana kapta 4 milyon sangen basınca geldiğinde sıvılaşıyor ve son derece tehlikeli bir patlayıcı haline geliyor. Enjektör 3 milyon sangen akışkan alıyor, ana kabın kapasitesi de 5 milyon sangen. Kolto hasat makinesi imha olduktan sonra, dev firaxa balığı size zarar vermiyor, belki de bütün derdi bu makinedir diye düşünmeden edemiyoruz.

129 / 145


Karanlık yaklaşımı kullanırsanız, Kono Nolan'ın önerdiği gibi firaxa'lar için geliştirilmiş bir zehiri kolto hasat makinesinin çıkış borusuna atıp dev firaxa balığının zehirlenerek ölmesini seyredebilirsiniz. Yalnız bunun bazı sonuçları var, örneğin kolto siyahlaşıp kullanılmaz hale geliyor, yukarıya çıktığınız zaman dev firaxa'yı öldürdüğünüz meydana çıkarsa (ardı ardına yalanlar söyleyip durumu kurtarma şansınız var) bir daha asla Manaan'a sokulmuyorsunuz.

Hrakert istasyonundaki işiniz bitip, yıkıntılarda yıldız haritasını bulduktan sonra geriye döndüğünüzde ekip arkadaşlarınız da size katılıyor. Denizaltıya gideceğiniz istasyona açılan son kapının arkasında, Manaan'a geliş sıranıza göre sizi durdurmak için görevlendirilen Calo Nord veya Darth Bandon bekliyor olabilir, dolayısıyla bu kapıyı açmadan önce oyununuzu kaydedin.

Denizaltı ile yukarı çıktığınızda Roland Wann sesinizi duyup gelecek ve neler olduğunu soracak. Aşağıdaki durumu kendisiyle paylaşın. Hasat makinesinin yok olduğunu öğrenince çok üzülecek. Buradan çıkınca yine Selkath yetkilileri sizi göz altına alıyor ve mahkemeye çıkıyorsunuz. Mahkemede kurtulmanız için dev bir firaxa balığının var olduğundan bahsetmeniz lazım. Balık ölmüşse Selkath'lar sizi bir daha Manaan'a sokmayacak, yaşıyorsa size teşekkür edip serbest bırakacaklar. Bu aşamadan sonra karşı taraftaki kantine uğrayıp Nilko Bwaas'a bilgi verin ve bu görevi de tamamlayın. Sunry'nin mahkemesini de hallettiyseniz bu gezegenle ilgili yapılacak işlemler bitmiş oluyor.

Star Forge sistemine gitmeye hazırız

Son haritayı da tamamladıktan sonra, artık geriye kalmış diğer işleri tamamlayıp Star Forge sistemine hareket edeceğiz. Yavin'deki uzay istasyonuna son kez uğrayacağız, bu sefer sağlam bir savaş bizi bekliyor. Uzay istasyonuna görünmezlik kalkanı kullanarak girmiş olan Trandoshan'lar intikam peşinde; Suvam'ı onlardan kurtarmamız lazım. Burada herkes savaşabilir, ama bizim tavsiye edeceğimiz ekip Canderous ve Juhani olacak. Canderous yerine Carth ve Zaalbar da olabilir. Jolee'nin ve Mission'un bünyesi çok kuvvetli olmadığı için ara sıra yardım paketi ile takviye gerekebilir. HK-47'yi tamir ettiyseniz güçlü bir karakter haline geldiği için tercih edilebilir. Astromech droid'in de savunma değeri yüksek olduğu için düşünülebilir. Çok zorlanırsanız bir önceki kayıttan kendiniz için daha uygun bir ekip kurabilirsiniz. 130 / 145


Bu savaştan sonra Suvam Tan, onlara göstermediği çok gizli bazı nesneleri bize gösteriyor. Bunlar arasında iki ışın kılıcı kristali (renk kristali yerine konuyor, diğer kristallere dokunmuyoruz), Canderous için muhteşem bir ağır silah, Zaalbar için muhteşem bir kılıç ve diğer faydalı nesneler var. Paranız yetmezse öldürdüğünüz Trandoshan'ların üstünü arayıp kredileri toplayın ve epey pahalı olan ısıl bombaları ve ihtiyacınız olmayacağını düşündüğünüz diğer nesneleri satın ve alışverişinizi yapın.

Star Forge sistemi

Star

Forge

sistemine

ışınlandıktan

sonra

diğer

gezegenleri

bir

daha

ziyaret

edemeyeceksiniz. Işınlanma başarıyla gerçekleşiyor ve bir yerlerde, Lord Malak'ın Bastila'ya işkence edip onu karanlık tarafa çekme çabalarını izliyoruz. Daha sonra Carth ile Star Forge'yi ilk kez karşıdan görüyoruz. Carth, Cumhuriyet filosuna yerimizi haber veriyor ve kısa bir süre sonra avcı gemiler bizi yakalıyor. Her zamanki gibi bunlarla savaştıktan sonra Carth, gemide bazı sorunlar olduğunu, bir tür enerji alanına yakalandıklarını, bütün sistemlerde aşırı yüklenmeler olduğunu ve en yakın gezegene iniş yapması gerektiğini söylüyor. İniş sırasında Cumhuriyet'e ait savaş gemilerini görüyoruz, başka gemiler de düşmüş durumda.

131 / 145


Kayıp Rakata gezegeninde, kahramanımız Ebon Hawk'ı nasıl havalandıracağım diye düşünürken. (resim kaynağı)

Bu gezegende bir de tapınak var, T3-M8 bu tapınaktan güçlü bir enerji geldiğini tespit ediyor. Carth bu tapınakta, geminin bu gezegene düşmesine neden olan enerji alanını kapatabilmemiz için bir yol olduğunu düşünüyor. Ama bir şey daha var, hiper-sürücü arızalandığı için tamir parçaları da bulmalıyız. Sonra ekibimize karar verip aşağı iniyoruz. Ekipte önerimiz, az önce büyük yatırım yaptığımız Canderous ve Juhani'yi almak. İner inmez, Rakata cinsi uzaylılar bize saldırıyor. Bu saldırıdan kurtulduktan sonra, iki Duros yanımıza gelip teşekkür ediyor, yirmi kişi kadar bir grup halinde bu gezegene düştüklerini, ölülerin etini yiyen ve barbar Rakata savaşçılarının, buraya nasıl geldiği bilinmeyen Rancor canavarlarının ve Mandalorian çetelerinin elinde can vererek 10 kişiden topu topu 2 kişi kaldıklarını ve en yakın adaya gidip saklanacaklarını söylüyorlar. Buradan kurtulursak Cumhuriyet ordularına haber vermemizi ve kendilerini kurtarmamızı istiyorlar. Daha önce sinyallerini aldığımız tapınağın güney tarafta olduğunu söyleyip kaçıyorlar.

132 / 145


Tapınağa girişte Rancor canavarları ve Rakata savaşçıları bizi karşılıyor, önceliği Rancor'lara verdikten sonra işler daha kolay yürüyor. Daha sonra tapınağın yanında dolaşan diğer Rancor canavarlarını öldürün, kendinizi gerekiyorsa iyileştirin. Tapınağın sağ tarafında bulunan yıkıntılara gittiğiniz zaman Mandalorian çetesi size saldıracak. Komutanın üzerinden çıkan zırh son derece kaliteli, Canderous bu zırha bayılacak. Ondan sonraki durağınız güney sahili.

Kayıp Rakata gezegeninde korkutucu Rancor canavarı ile karakterimizin bir görünümü. (resim kaynağı)

Bu arada, gemi motorunun bulunduğu yerde Rakata'ların saldırısını savuşturduktan sonra tapınağa değil de kuzey yönüne giderseniz, barbar Rakata kavmi olan One'nin kavmine ulaşacaksınız. Daha önce, yani Lord Revan iken One ile görüştüğünüz için sizi tanıyorlar, size dokunmuyorlar ve One'ye götürüyorlar. One sizden eskide kalmış işin bitirilmesini istiyor. İstediği şey de, güney sahilinde yaşayan Elder Rakatan kavminin yok edilmesi ve tarihçi Orsaa'dan bir kitabın alınıp getirilmesi.

133 / 145


İlk kez kuzey sahiline gittiyseniz ve One ile görüştüyseniz, Elder'leri tanımıyorsunuz demektir, dolayısıyla hiç bilmediğiniz insanları katletmenizi isteyen birine uymamalısınız, One'nin teklifini reddedince savaş çıkıyor, One'yi sonraya bırakıp yavru Rancor'lar ile ilgilenin. Daha sonra bol miktarda sepet var, onların içindekileri alın, dört tane odanın birinde gemi parçası var, onu da alın ve son olarak odalardan birinde bulunan Elder ulağını ölmek üzereyken kurtarın ve Elder'lere gönderin. Bu davranışınız Elder'leri etkileyecek. Daha sonra bütün yerleşkeyi temizleyip çıkın.

Alternatif olarak, önce güney sahiline gidip Elder'lerle konuşursanız, size yardım etmeden önce bir ulaklarının elinde tutsak olduğunu söyleyecekler ve kurtarmanızı isteyecekler. Bu durumda iken kuzey sahiline gittiğinizde saldırıya uğrayacaksınız, çünkü casusları sizin Elder'lere gitmiş olduğunuzu görecek.

Önce One'nin kavmini bertaraf edip Elder'lere giderseniz, onları ikna etmek için One'nin elindeki tutsağı kurtardığınızı söyleyerek desteklerini kazanabilirsiniz. Bir süre kendi aralarında görüştükten sonra kararlarını bildirmek için geri dönüyorlar. Kendilerinden birini kurtarmak için büyük bir riske girdiğinizi kabul ediyor ve bir kere daha yardım etmeye karar veriyorlar. Tapınağa yalnızca Jedi olanlar girebiliyor, Rakata cinsi Gücü kullanma özelliğini çok önceden yitirmiş. Elder konseyinin bir şartı var, tapınağa gireceğiniz zaman yanınızda kimse olmayacak. Çünkü daha önce Malak ile tapınağa girmişsiniz ve Elder'lere olan sözlerinizi tutmamışsınız. Bu yüzden yanınızda başka biri olmasına izin vermiyorlar. Burada fazla gezecek yer yok, iki kişiye uğrayacaksınız. Araştırmacı Ll'awa, Rakata cinsini galakside yeniden söz sahibi yapmaya çalışıyor ve Rakata cinsinin genetik bilgilerine ihtiyacı var. Bunu da tapınağa girince bulacağınızı söylüyor. Bir başka kişi de tarihçi Orsaa, onunla da Rakata cinsinin tarihini,

Star Forge'yi,

tapınağı

ve

benzeri şeyleri

konuşabilirsiniz, karşılık olarak 500 tecrübe puanı alacaksınız. Orsaa'nın arkasında eski bir bilgisayar var, merak ettiğiniz konuları sorup öğrenebilirsiniz. Tapınak içinde bulacağınız bilgisayar ise bundan daha yüksek kapasiteye sahip, büyük ihtimalle Revan buraya önceki gelişinde bazı hassas bilgiler ele geçirilmesin diye bilgisayarda engellemeler yapmış.

134 / 145


Tapınağa giriyoruz

Bu işlemlerden sonra, Elder konsey üyelerinden birine gidip tapınağa girmeye hazır olduğunuzu söyleyin. Size önceki gelişinizde karanlık Jedi'lerin içeriye girdiğini ve tapınağın kontrollerini kullanarak istediği zaman girip çıkabildiğini söylüyorlar. Tapınağın önüne geldiğinizde diğer grup üyelerini Ebon Hawk'a yollayın ve yalnız olarak Rakata rehberinin yanına gidin. Birkaç saat sürecek eski bir dini tören yapacaklarını ve kısa bir süreliğine de olsa tapınağın enerji kalkanının devre dışı kalacağını söylüyorlar. Bir süre ritüel devam ettikten sonra, Jolee ve Juhani yanınıza geliyor. Bir rüya gördüklerini, tapınakta büyük tehlike olduğunu, mutlaka sizinle beraber gelmeleri gerektiğini söylüyorlar. Rakata rehberi biraz inatçı olmasına rağmen ikna oluyor ve hep beraber içeriye girmenize izin veriyor.

İçeriye girdiğinizde Lord Malak'ın tedavi olmasını ve bir Sith subayına Bastila'nın Sith'e katıldıktan sonra bütün Cumhuriyet ordusunu ezip geçeceklerini anlatmasını izliyoruz. Daha sonra tapınağın içini gezmeye başlıyoruz. Tapınakta droid'ler, Sith çırakları, karanlık Jedi'ler var. Tam bir tur döndükten sonra aşağı inmenizi, aşağıda bulacağınız bilgisayarı kullanarak yukarıya giden kapıyı açmanızı ve sonra da yukarıya gitmenizi öneriyoruz. Ana katta bir de cephanelik var ve üç tane karanlık Jedi şövalyesi tarafından korunuyor. Işın kılıçlarınızdaki kristallere göz atmak isterseniz, cephanelikte bulunan çalışma masasını kullanabilirsiniz. Tamir edebileceğiniz bir droid bulduğunuzda, mayınların arkasında bir Sapith kristaline ulaşabilirsiniz. Bu kristalden bir tane de aşağıda bulacaksınız.

135 / 145


Rakata Tapınağı'na Jedi'lerden başka kimse giremiyor. İki droid'le savaştıktan sonraki görünüm. (resim kaynağı)

Aşağıda fazla tehlikeli bir durum yok, mayınları geçtikten sonra bulacağınız Sapith isimli ışın kılıcı kristali oldukça kuvvetli. O odada bulunan sandıktan bir de datapad çıkıyor, bu datapad'ı okuyunca bilgisayar odasına giden bilmeceyi nasıl çözeceğinizi öğreniyorsunuz. Bilmece kabaca söylemek gerekirse ayağınızla bazı taşlara belli bir düzen içinde basarak çözülüyor, bu nedenle diğer grup üyelerinin devreye girmemesi için taşlara basmadan önce V tuşuna basarak yalnız kendiniz gidin. Bilgisayardan Rakata cinsinin tarihi, Star Forge ve yıldız haritaları hakkında bilgi alabilir ve üst kata gitmek için kullanacağınız kapıyı açabilirsiniz. Bilgisayar ile konuşmanızdan 500 tecrübe puanı alacaksınız.

En üstte sizi bir sürpriz bekliyor. Bastila, karanlık tarafa geçip Malak'ın çırağı olmuş durumda ve sizinle biraz savaştıktan sonra sizin ondan daha güçlü olduğunuzu görüyor ve beraber Malak'ı yok etmeyi öneriyor. Ancak bunu yapmak eski Revan'ın geri gelmesi ve Sith'e katılmak anlamına geliyor.

136 / 145


Burada oyunun kaderini belli edecek konuşmaları yapıyorsunuz; Bastila'yı aydınlık tarafa çekmeye çalışırsanız Malak'a ihanet etmeyeceğini söyleyerek Star Forge'ye gidiyor ve en büyük yeteneği olan “Battle Meditation”u kullanarak Cumhuriyet ordusuna darbe indirmeye hazırlanıyor.

Beraberce galaksinin hakimi olmayı kabul ederseniz karanlık tarafa geçiyorsunuz ve Bastila ile beraber o ana kadar beraber savaştığınız Jedi'ler olan Jolee ve Juhani'yi öldürüp Ebon Hawk'a gidiyorsunuz. Burada Mission ve Zaalbar karanlık tarafa geçmeyi reddettiği için onları da öldürüyorsunuz. Carth, Cumhuriyet'i korumak için ettiği yeminden dolayı ve Bastila ile sizin karanlık tarafa düşmenizden dolayı sizinle asla gelmeyeceğini söylüyor ve adada kalıyor. Siz de Ebon Hawk'a binip Malak'ı yok etmek ve Cumhuriyet ordusunu dümdüz edip Sith'in zaferini ilan etmek üzere Bastila ile beraber Star Forge'ye gideceksiniz, ancak bunları yapmadan önce son bir kez güney sahilindeki Elder Rakata'lara uğrayın, araştırmacı Ll'awa'ya eğer bulabildiyseniz Rakata'ların genetik verilerini içeren datapad'ı teslim edin, konsey üyeleriyle konuşup bundan sonraki planlarınızı anlatın ve Ebon Hawk'ın önüne gelin.

Ebon Hawk'a gelince kaderinizi tayin eden seçime göre Jolee ve Juhani ya da Bastila ile gidiyorsunuz, gelişen olayları izledikten sonra gemiye binin. Gemiye bindiğinizde, Rakata gezegeninde en az bir tane tamir parçası bulmanız gerekiyor. Bu parçaları One ile savaştığınızda arenada, Elder Rakata'lara giden ve bir gizka'nın mayına basarak parçalandığı yerin çok yakınında, mayınlı arazide bulabilirsiniz. Hiper-atlama motoruna tıklayarak motoru tamir edin ve tekrar uçabilecek hale getirin. Galaksi haritasını açın ve orada görülen Star Forge ikonuna tıklayarak Star Forge'ye gidin.

Star Forge

Star Forge'ye birkaç Jedi şövalyesini taşıyan gemi ile beraber gidiyorsunuz. Sith ateşinde bir kısmı yok oluyor, ancak geminize bir şey olmadan hangara ayak basıyorsunuz. Bu aşamada grubunuzu seçin ve aşağı inin. Suvam Tan'la yaptığımız son alışverişte kendimiz ve Juhani için ışın kılıcı kristali ve Canderous için daha iyi bir ağır silah almıştık, dolayısıyla bu karakterleri yanımıza alarak aşağı iniyoruz.

137 / 145


Aşağı inince sizi bir grup Jedi şövalyesi karşılayacak. Konuşmanız başladığı gibi bitecek, çünkü asansörden inen karanlık Jedi'ler size savaş açacak. Kısıtlı zamanda bir kısım Jedi şövalyesinin Star Forge'nin derinliklerine gitmeyi başardığını öğreniyorsunuz. Yan tarafta bulunan kapıyı açıp ilerlemeye başlayın. Daha sonra Sith subayının Lord Malak'la olan görüşmesini, bir grup Jedi şövalyesinin Star Forge'ye iniş yaptığını konuştuklarını göreceksiniz. Lord Malak, Star Forge'nin droid ordusuna güveniyor ve üstümüze salıyor. Hemen ardından dört tane droid, bulunduğumuz odanın yan taraflarındaki kapıları patlatarak oldukça görkemli bir şekilde giriş yapıyorlar. Grup üyelerinin aynı droid'e saldırmasını sağlarsanız bunlar sorun oluşturacak düşmanlar değil. Yok olduklarında üzerlerinden çıkan bilgisayar belleklerini alın, ileride işinize yarayacak. Sonra herhangi bir kapıdan çıkarak devam edin, kapıyı açamadan kapıyı patlatan droid'lerin saldırısına uğrayacaksınız. İlerideki kapıyı açtığınızda yine droid'ler var, bunları da geçince köprüye varacaksınız, aydınlık ve karanlık taraf Jedi şövalyelerinin savaşını izleyeceksiniz ve Star Forge'den aldıkları karanlık güçlerin etkisiyle karanlık Jedi şövalyeleri aydınlık şövalyeleri öldürüyor ve bize saldırıyor. Savaş bittikten sonra istediğiniz tarafa gidebilirsiniz, sonuç değişmiyor. Kapıya yakın yerde bekleyen iki karanlık Jedi'den “squad recovery stim” isimli değişik bir ilkyardım paketi çıkıyor. Bu paket kullanıldığında bütün grup üyelerine 10 puan sağlık kazandırıyor. Kapıdan geçtiğinizde bu haritayı bitiriyor ve diğer haritaya geçiyorsunuz.

Lord Malak'ı bilgilendiren Sith ustası, Revan'ın Star Forge'de olduğunu söylüyor. Lord Malak da bütün orduyu Revan'ın üzerine salmasını emrediyor. Onların Revan'ı durduramayacağını biliyor, ama Revan onlarla uğraşırken kendisinin Star Forge'nin savunma sistemleriyle uğraşacağını söylüyor. Hakikaten ilk andan itibaren düşmanlar adeta üzerinize yağacak. Bir düşman dalgasını atlattıktan sonra güvenli bir yere geri çekilip sağlık durumunuzu iyileştirdikten sonra ilerlemeye çalışın. Yeni haritada sağ tarafınızda bir grup laser topu göreceksiniz. İlk aşamada diğer düşmanlarla beraber bunlarla savaşmak epey zor olabilir, bu sebeple siz sol tarafa ilerleyin ve göreceğiniz kapıyı düşman saldırılarına dayanarak açmaya çalışın. Bu kapıyı açtığınızda üç tane karanlık Jedi saldıracak, arkanızdan da Sith askerleri ve birkaç karanlık Jedi daha gelecek. Hepsini savuşturmayı başarırsanız bu odada bulunan bilgisayarlardan herhangi birine gelin, bilgisayar yeteneği en iyi olan elemanınızla seçenekleri inceleyin. Çeşitli zırhlar, girişte sağ tarafta gördüğümüz laser toplarının kapatılması ve en altta da Jedi kıyafeti alma seçenekleri var. 138 / 145


Jedi kıyafeti oldukça avantajlı, Juhani için mutlaka bir tane alın, siz de eğer Jedi kıyafeti kullanıyorsanız oyunda bulacağınız en iyi kıyafet olduğu için siz de giymeye çalışın. Bundan sonra laser toplarına doğru ilerliyoruz, arada düşman saldırılarını savuşturmamız gerekiyor. Bütün laser topları yok edilince yanlarında bulunan asansör kapısı açılıyor ve diğer haritaya geçiyoruz.

Komuta merkezine giden yola gelmeyi başardık. Bu haritanın başında Lord Malak, Bastila'yı çağırıyor, Revan'ın Star Forge'de olduğunu, Rakata tapınağında başladığı işi bitirerek onu öldürmesini istiyor ve ayrılıyor. Lord Malak'ın Bastila ölse bile bu arada kazanacağı zamanla Star Forge'nin savunma sistemlerini hazırlamayı bitireceğini öğreniyoruz.

Kapıyı açtıktan sonra sağ taraftaki bir Sith komandosuna hep beraber saldırın. Sonunda alacağınız tecrübe puanı çok değil, ancak komandolar oldukça sıkı rakipler. Sonra yavaş yavaş ilerlemeye başlayın. Sol taraftaki kapıdan gideceksiniz, ancak ileride bir metal silindir var. Oraya gidince bir saldırıya uğrayacaksınız, atlattıktan sonra kapıya geçebilirsiniz. Bir köprüden üzerinize dört tane karanlık Jedi saldıracak ve ötesinde Bastila'nın olduğu kapıyı mühürleyecekler, onlar ölmeden bu kapı açılmayacak. Bunlarla savaşın ve hepsi öldüğünde kapıyı koruyan güç ortadan kalkacak ve kapıyı açtığınızda Bastila diğer grup arkadaşlarınızı etkisiz hale getirip kapıyı üstlerine kapatacak, Bastila ile ve bundan sonra oyunun sonuna kadar tek başınıza savaşacaksınız. Bastila Star Forge'den yardım alarak size tekrar tekrar saldıracak, sabırla dövüşmeye devam ettiğinizde en sonunda pes edip canını almamızı isteyecek. İkna etme kabiliyetimizi kullanarak Bastila'yı aydınlık taraf için savaşmaya ve “Battle Meditation” özelliğini Sith için değil, Cumhuriyet ordusu için kullanmasını sağlayarak safların değişmesini sağlayabiliriz. Bunu başaramazsak Bastila karanlık tarafın kendisini ebediyen esir aldığını söyleyerek savaşmaya devam edecek ve onu öldürmek zorunda kalacağız, bu da Bastila'nın Cumhuriyet ordusuna karşı gücünü kullanamaması demek. Bu kapının ardında diğer kapıya kadar yürüyorsunuz, orada Lord Malak'la karşılaşacaksınız, oraya kadar gelmeyi başarmış iki tane Jedi şövalyesi ile alay ederek öldürüyor ve Star Forge'nin size mezar olacağını söyleyerek kapıyı kilitliyor, Star Forge'nin droid ordusu üzerinize gelmeye başlıyor. Bu droid'lerle teker teker savaşmaya çalıştığınızda sürekli yenisinin geldiğini görerek umutsuzluğa kapılabilirsiniz, ancak bunun da bir çözümü var. Her dövüştüğünüz droid'in bir harfi var. 139 / 145


Örneğin A droid'ini yok ettiğinizde onu kontrol eden bilgisayar panelinin yanındaki silindire bir adet bilgisayar belleği düşüyor. Bilgisayar panelinde ise iki seçenek var. Size yardım etmesi için bir Star Forge savaş droid'i oluşturarak o kaynağı kapatıyorsunuz, ya da o kaynağı patlatarak kullanılmaz hale getiriyorsunuz. Elinizde bilgisayar belleği kalmazsa bir süre droid'lerle savaşmanız ve bellek toplamanız gerekecek. Ancak oyunun başından sonuna kadar oldukça fazla miktarda birikmiş olduğunu tahmin ettiğimiz bellekler ile böyle bir sorununuzun olmayacağını tahmin ediyoruz. Bütün droid panellerine girip kaynakları ister savaş droid'i çağırarak, ister kaynağı patlatarak kapattığınızda Lord Malak'ın kilitlediği kapı açılıyor ve oyunumuzun finalinin yaşanacağı fabrikaya giriyoruz.

Darth Malak ile Star Forge fabrikasında son savaşınız. (resim kaynağı)

140 / 145


Son Savaş

Son savaştan önce biraz diyalog yaşanıyor. Lord Malak, buraya kadar gelmeyi başarmamızı beklemediğini söylüyor ve savaş başlıyor. Lord Malak son derece güçlü bir rakip ve hafife alınmamalı, birebir dövüşten ziyade vurup kaçmak ve uzaktan fırlattığı ışın kılıcından, yıldırımlardan ve o bir Jedi Guardian olduğu için uzaktan sıçrayıp vuruşlarından sonra sağlık durumumuzu kontrol etmemiz lazım. Bir süre dövüştükten sonra yeteri kadar zarar verebilirsek dövüşmeyi kesiyor ve Jedi'lerin esir edildiği kafeslerden birine gidiyor. Burada kısa bir diyalog daha yaşanıyor, Malak Star Forge'nin bu Jedi şövalyelerinin yaşam enerjisini alıp kendisine aktardığını söylüyor. İşte Malak'ın zayıf noktası da bu; yeterli miktar zarar vermeyi başarırsanız kaçıp bir tutsak Jedi'nin hapishanesine gidiyor ve kendi sağlık durumunu düzeltiyor. Oyun uzasın isterseniz Malak'ın bütün bu hapishaneleri ziyaret edip, yaşam enerjisini tüketecek başka Jedi kalmadığında onu yenmeyi deneyebilirsiniz. İşi sağlama almak isterseniz ondan önce bu hapishanelere siz gidip bir Jedi saldırı gücü kullanın. Malak'tan farklı olarak bir hapishaneyi ondan önce yok ederseniz sadece Jedi güçleriniz sıfırlanıyor, sağlık durumunuz aynı kalıyor.

Özetlemek gerekirse, Lord Malak ile olan son savaşınızda vur-kaç taktiği kullanın, sağlık durumunuz kritik seviyelere ulaşırsa derhal kuvvetli ilkyardım kitleri ile müdahale edin. Nihayet ölmek üzereyken bunun nasıl olduğunu anlayamadığını, Sith'in Karanlık Lordu'nun nasıl yenildiğini çözemediğini söylüyor. Siz de aydınlık tarafın her zaman karanlık taraftan güçlü olduğunu, eski hayatında Malak'ı karanlık tarafa sizin ittiğinizi, bu yüzden üzgün olduğunuzu, ancak Malak'ın karanlık tarafta olmaya devam ettiğini söylüyorsunuz ve Malak haklı olduğunuzu söylüyor, “karanlık beni alıp giderken, ben artık hiç bir şeyim” diyerek gözlerini kapatıyor.

Nihayet karanlık lordun hakkından geldiniz, ancak Cumhuriyet gemileri bombardıman mesafesine ulaştı, bir an evvel Star Forge'yi terk etmeniz gerekiyor. Kapıyı açınca sizi eğer ölmemişse Bastila ve Carth karşılıyor, hemen gemiye biniyorsunuz ve ayrılıyorsunuz. Bundan sonra da keyifle oyunun son videosunu izlemek kalıyor.

Aydınlık tarafta bitirdiyseniz, Cumhuriyet ordusu tarafından şöhret nişanı takılacak ve bütün galaksinin kurtarıcısı olarak saygı göreceksiniz.

141 / 145


Karanlık tarafta bitirdiyseniz Cumhuriyet ordusu büyük bir hezimete uğruyor, Amiral ve Jedi ustasının bulunduğu gemi parçalara ayrılıyor, Bastila ile beraber Karanlık Lord Revan'ı selamlayan Sith askerlerinin eşliğinde Star Forge'nin devasa bir ordu ürettiğini ve Orta Dünyalara (Core Worlds) saldırarak Cumhuriyet'i bitirmeye hazırlandığını görüyoruz.

Serüvende karşılaşacağımız karakterler. Sol üstte Carth ve Canderous, sol ortada Mission, sol altta Cumhuriyet askerleri, ortada Lord Malak, Bastila, altta Rakata savaşçısı, onun solunda Selkath savaşçısı, biraz daha solunda HK-47, sağ üstte Jolee ve Juhani, sağ ortada Zaalbar, sağ altta Calo Nord görülmekte. (resim kaynağı)

142 / 145


Serüvendeki yardımcılarımızın toplu bir görünümü. Soldan sağa, HK-47, Canderous Ordo, Jolee Bindo, Juhani, Bastila Shan, Carth Onasi, Zaalbar, Mission Vao ve T3-M4. (resim kaynağı)

Tavsiyelerimiz

Şimdi de oyunla ilgili bazı tavsiyelerimizi verelim: 1) Bu oyun bir kere oynanıp kenara atılacak bir oyun değil; içindeki istatistik, diyaloglardaki çeşitlilik, yanınıza aldığınız grup üyelerinin diyaloglara katkısı, grup üyelerinin özel hikayeleri, oyunu aydınlık veya karanlık tarafta oynadığınız zaman olay örgüsünün tamamen değişmesi, temel özelliklerin (attributes) oyunun oynanışına çok büyük bir etkisinin olması, oyunu tekrar tekrar oynanacak hale getiriyor. 2) Oyunu oynamaya başladıktan sonra daha çok vakit geçireceğiniz grup üyelerini belirleyin ve yatırımınızı onlar üzerine yapın. Diğer karakterlere çok para harcamayın, düşmanlardan bulduğunuz veya ödül olarak aldığınız silah ve zırhları onlar üzerinde kullanın. 3) Bomba ve mayınları üzerinizde tutmayın, satın; etkileri çok az ve elde tutmaya değmiyor. Özellikle bazı bombalar son derece pahalı ve iyi para getiriyorlar. 4) Star Forge'ye iniş yaptığınız zaman oyunu kaydedin ve grubunuzu seçince oyunu başka bir isimle kaydedin. Mümkünse bu aşamada tekrar tekrar, farklı grup üyelerini 143 / 145


seçip oynayarak her karakterin baskı altında hangi özelliklerinin aksadığına bakın ve bir sonraki oynayışınızda o karakterin yükselmesi sırasında bu aksayan yönleri hatırlayarak önlem almaya çalışın. 5) Droid olsun, canlı olsun, bünye (constitution) değerinin yüksek olması önemlidir. Bu özellikten kısmayın. Sağlam yapılı savaşçılarda (örneğin Zaalbar, Juhani, Canderous,

Carth,

HK-47, Astromech

droid)

“sertlik”

(toughness)

serisini

kazandırmaya çalışın. Böylece bünye değerleri biraz daha artacak ve daha değerli savaşçılar olacak. 6) Oyunda droid karakterlerin katkısı biraz sınırlı kalmış. HK-47'yi daha iyi kullanabilmek için tamir yeteneğinizin iyi olması gerekiyor. HK-47'yle konuşarak onu tamir edebilir ve her başarılı tamir işleminizde bazı özelliklerini düzeltebilirsiniz. T3M4 için ise savunma (defense) değeri yüksek olduğu için dayanıklı diyebiliriz, bu droid'in zayıf yanları sadece tabanca kullanması ve tabancalar için kuvvetli atış ve diğer özelliklerinin olmamasıdır. 7) Oynadığınız karakterin cinsiyetine göre karşı cinsten biriyle romantik bir ilişki kurabilme olasılığınız doğuyor. Erkek karakter seçtiyseniz Bastila ile, kadın karakter seçtiyseniz Carth ile romantizm yaşayabilirsiniz. Bunun için sabırla diyalogları takip etmeniz şart. 8) Karakterinizi oluştururken dengeli olmasına özen gösterin. Bu ekranda belli bir özelliğe en fazla 18 puan verebilirsiniz, ancak bunu yaparsanız diğerlerine fazla kalmaz, dolayısıyla karakterinizin zayıf noktaları olur ve baş ağrıtabilir. Deneme yapmak açısından bilgelik (wisdom) özelliği 18 olan bir karakter oluşturup onunla Taris'i deneyimlemek ilginç olabilir. Benzer şeyleri diğer özellikleri artırılmış bir karakter için de söyleyebiliriz. Ana yetenek ekranında puanları dağıtırken açıklamaları iyice okuyun ve karakterinizin nasıl olması gerektiğini hayalinizde canlandırın. 9) Oyunu mutlaka değişik Jedi sınıflarını kazanarak da oynayın. Jedi Consular'ın Güç'teki ustalığını yaşayın, Sentinel'in ikisini ne kadar güzel harmanladığını görün. Guardian'ın ışın kılıcındaki ustalığını hayranlıkla izleyin. 10) Üç kişilik grubunuzda, üyelerin birbirlerini yetenek olarak tamamlamasına çalışın. Grubunuz tamamen kaslı kişilerden oluşmasın, arada parlak zekâlı kişiler de olsun. Taris'te tanıştığınız ve oyunun sonuna kadar sizinle gelen Zaalbar ve Mission'u hatırlayın; birinin zekâsı ile diğerinin kas gücü birleşince sonuç mükemmel oluyor.

144 / 145


11) Oyun muhteşem diyebileceğimiz bir zenginlikte yabancı dil kullanımı içeriyor, İngilizcesini geliştirmek isteyen kişilerin rol yapma oyunları (RPG) oynaması gerekli; bu oyunların ortak özelliği dil kullanımlarının epey kuvvetli olması. Güç sizinle olsun... Barbaros Akkurt (bakkurt@gmail.com)

145 / 145

Profile for Barbaros Akkurt

Star Wars Knights of the Old Republic Walkthrough and Strategy Guide (Turkish)  

This is a book in Turkish language about how to get acquainted to the epic role playing game along with nice tips to build a better characte...

Star Wars Knights of the Old Republic Walkthrough and Strategy Guide (Turkish)  

This is a book in Turkish language about how to get acquainted to the epic role playing game along with nice tips to build a better characte...

Advertisement