Page 1

YIL: 11

SAYI: 143

EKİM 2013

F‹YATI: 5 TL

www.autowritetr.com

BMW 4 SERİSİ TÜRKİYE’DE


Editörden

Merhaba,

Hepimize ve Türkiye’mize hayırlı bayramlar dileyerek başlıyorum yazıma

O

tomobil sektörünün çok hızlı günler yaşadığı ekonomimizdeki rakamlar artış trendinde. Ama sokaktaki halka çok yansımayan bu iyileşme doğal olarak yeni araçların da, pazarda yer almasıyla farklılık gösteriyor. Açılımlar, demokrasi paketleri, kişi başına düşen milli gelir artışları, siyasetteki seçim havaları, GALATASARAY ve Fatih TERİM açmazları, benzindeki fiyat karmaşası, uzun bayram tatili gündemimizi oluşturuyor. 9 günlük bayram tatilinde İstanbul’dan kaçanların ve İstanbul’a gelenlerin oluşturduğu trafik kaosu ise, son iki gündür haberlerin manşetini oluşturuyor.

Trafiğe çözüm mü?

Sanırım başka bahara. Bunu çekmek zorundayız. Artık bisiklet ve motosiklet de çözüm olmayacak gibi. Ama alternatif taşıt arayışlarına başlamak lazım . Elektrikli bisiklet bana göre en düşünülmesi mantıklı olan araç .

huzurlu biçimde bitirelim. Bu arada otomobil firmalarından bazıları tekrar pazara yeni girmişçesine davranmaya başladı. SUZUKİ, sevgili dostum Engin KUBİLAY ile, yeni bir çıkış yakalayacağa benziyor. HYUNDAİ’ide ise yeni dönem Önder GÖKER ile birlikte başlıyor. Bakalım daha önceki rekorlar egale edilebilecek mi?

OPEL yeni İnsignia’yı pazara sürme çalışmalarına hız kattı. BMW yeni 4 serisinde; bu güne kadar üretilmiş tüm BMW’lerin özelliklerini toplamış. Ve ortaya cidden çok keyifli ve güzel bir otomobil çıkmış. RENAULT; yenilenen MEGANE ailesi ile özellikle de düşük karbon emisyonlarıyla satışlarını artırıyor. PEUGEOT ise, yeni 3008 ve sosyal projeleri ile gündemdeki yerini hem sağlamlaştırıp hem de korumaya devam ediyor.

Trafik deyince kazaları hatırlatmakta fayda var. Zira 9 günlük bu tatilde yine yollarımız kan gölüne dönmesine. Lütfen azami dikkat ve gaza basarken hem kendimizi hem de başkalarını düşünmeyi unutmayalım. Son bayram da hatırlarsanız yine birçok ölümlü trafik kazası olmuştu.

MERCEDES, kampanyaları ve A serisi ile göz dolduruken, NİSSAN pazara yeni sunduğu JUKE ile meraklıların karşısına çıktı. Bu arada yeni MİCRA ise, yollarda fazlaca görünmeye başladı. VOLKSWAGEN, ürünlerinde aksesuar yenilikleri ile yine en çok satanlar listesinin başındaki yerini koruyor. Ve bu liderliği de uzun süre devam ettireceğe benziyor.

LÜTFEN ÇOK ÇOK DİKKAT EDELİM de bu bayramı sağlık ve

HYUNDAİ, İ10 modeli ile Türkiye otomobil sektörüne damgasını vurmaya

hazırlanıyor. Üretimine başlanan İ10 volüm aracı olacak gibi. Bu arada FİAT’da neler olduğunu ise kimse bilmiyor sanırım. 13 kişilik bir organizasyon yapabiliyorlar ve bunu da duyurmayı unutabiliyorlar.

Hepimize keyifli mutlu ve sağlıklı bayramlar dilerim. Yeni sayıda görüşmek üzere

babur@autowritetr.com


Skoda’dan Ücretsiz Check-up Skoda Ekim sonuna kadar Türkiye’de tüm servislerinde “Skoda Kışa Hazırlık, Yedek Parça ve Servis Bakım Günleri” kampanyası kapsamında ücretsiz check-up aktivitesiyle Skoda araçlarını kış şartları için hazırlıyor

S

koda, müşteri memnuniyetini ön planda tutan yaklaşımı ile Skoda sahiplerine avantaj sağlayan kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor.Kampanyanın geçerli olduğu yetkili servislerde, yapılacak check-up sonucu gerekli görüldüğü takdirde tüm yedek parça ve aksesuarlarda yüzde 20 indirimli fiyatlar uygulanacak. Çek Cumhuriyeti’nde,Alman teknolojisiyle üretilen Skoda’nın tüm modellerini kapsayan kampanya çerçevesinde ayrıca işçilik ücretleri de yüzde 20 indirimli olacak.Kampanya süresince ücretsiz verilecek check-up hizmeti, Skoda servislerinin deneyimli ve konusunda ilgili eğitimlerden geçmiş teknik elemanları tarafından, üretici standartlarındaki en güncel test cihazları ile gerçekleştirilecek.Konularında uzman ve eğitimli personel, çözüm odaklı yaklaşım ve Türkiye’nin neresinde olursa olsun,Skoda marka otomobillerin bakım ve servis hizmetlerini en iyi şekilde sunan Skoda Yetkili Servis ağı, Skoda ailesinin fertlerini hiç bir zaman yalnız hissettirmeyecek.

Genel Yayın Yönetmeni

Katkıda Bulunanlar

Babür Gürel

Turgay Fişekçi

babur@autowritetr.com

Özgür Taçkın Asena Özkan

Görsel Yönetmen

Kemalettin Bulamacı

Tuana Medya

İtalya Temsilcisi Yayın Kurulu

Yiğit Şen

Turgay Fişekçi Mahir Bayındır

Almanya Temsilcisi

Berke Bayındır

Şeyda Kırali

Savni Okcu Ali Gülal Erkan Öztürk

Polonya Temsilcisi Öshan Çakar

Adres: Söğütlüçeşme Caddesi, AKEL İşhanı No:2 Kat:2 D: 48 Altıyol-Kadıköy/İSTANBUL Tel: 0216 3613166 GSM: 0545 8212060 Autowrite Dergisi’nde yayımlanan haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. Autowrite Dergisi, basın meslek ilkelerine uymayı kabul eder.

4


Audi A3 Cabrio şıklığı ve zarefeti ile 2014’e hazır

A

Audi A3 Cabrio modeli, 2014 ilk yarısı itibarıyla Türkiye yollarında boy gösterecek

kıcı hatları ve kumaş tavanıyla etkileyici bir görüntü sergileyen kompakt model, ileri teknoloji ürünü destek sistemleriyle sınıfının üzerine konumlanıyor. Tamamen yeni, ikisi TFSI ve biri TDI olmak üzere üç farklı motor seçeneğiyle satışa sunulması planlanan A3 Cabrio, hem manuel hem de S Tronic şanzıman seçenekleriyle satışa sunulacak.

A3 Cabrio’nun Dış tasarımı Bir önceki modele göre uzunluğu 4,24 metre’den 4,42 metre’ye çıkarıldı, aks mesafesi 2,58 metre’den 2,60metre’ye ve genişliği de 1,77 metre’den 1,79 metre’ye artan Audi mühendisleri A3 Cabrio’nun sadece yüksekliğinde 15 milimetrelik bir azaltmayla sevenleriyle buluşturmak üzere tasarladılar. A3 Cabrio, karakteristik tek çerçeveli ızgarayı tamamlayan, tamponu ve hava girişlerini vurgulayan farlara sahip.

Bununla beraber LED teknolojili farlarla A3 Cabrio, bu sınıfta değişken far seviyesi kontrolü sunulan ilk kompakt model olma özelliğine de sahip. Ön cam çerçevesi alüminyumdan yapılan A3 Cabrio’da alüminyum trimler aracın tümünde dikkat çekici şekilde kullanılmış. Aracın yan kısımlarında keskin tornado hattı ve ışık-gölge oyunlarıyla etkileyici bir kontur sağlayan tasarım hemen göze çarpıyor.

A3 Cabrio’nun iç tasarımı Aracın içerisinde ilk dikkat çeken alttan bombeli direksiyon simidi ve sürücüye

daha rahat bir yolculuk sunan sportif koltuklar.Direksiyonda güvenli bir yolculuk için sunulan kısayol tuşları ve Audi amblemi görülmeye değer. Gösterge paneline bakıldığında daha alçak ve öne kavisli olması sürücüye daha rahat bir görüş açısı sunmakta. A3 Cabrio’da klima kontrol paneli ve hava çıkışlarındaki üç boyutlu görüntü araca ayrı bir hava katmış.A3 Cabrio da göbeğe yerleştirilen ekran hem sürüşü daha güvenli hala hemde daha zekli hale getirmiş ve son olarakta opsiyonal olarak Adaptive Cruise Control,Side Assist ve Active Lane Assist,kamere tabanlı trafik işareti tanıma,park şeçici ekran ve Audi presense güvenlik sisteminin çeşitli seviyelerdeki yardımcı sistemleriylede sürüşü destekliyor.Bununla beraber aracımız sadece 18 saniyede üstü açılabiliyor hatta bunu 50 km/s hızda dahi rahatlıkla başarabiliyor.

A3 Cabrio’nun motor seçenekleri

Araç iki benzinli ve bir dizel olmak üzere üç motor seçeneğiyle satışa sunulması planlanıyor.A3 Cabrio 1.4 litre 140 beygir 1.8 litre 180 beygir benzinli ve 2.0 TDI 150 beygir dizel motorlarla alınabilecek. Tüm motorlarında direkt enjeksiyon teknolojilerini, turbo ve bir start-stop sistemini görebileceğimiz A3 Cabrio, üç motor seçeneğinde de bir önceki modele göre yüzde 12 yakıt ekonomisi sunuyor .Aracmızın 1.4 TFSI benzinli motoru 100km/s sadece 9.1 saniyede ulaşırken yakıt tüketimi değeri ise 100 kilometre sadece 5.0 litre ve karbondiyoksit emisyonu da kilometre başına 114 gram oluyor.


İKİNCİ EL ARAÇTA BAYRAM HAVASI Dövizde yaşanan hareketlilik ikinci el araç piyasasına da yaradı. Özellikle bayramlarda zirve yapan ikinci el satışlarındaki canlılık, bu yıl da ezber bozmadı. 2012’de 307 bin adet aracın satıldığı Ramazan Bayramı’nda bu yıl 369 bin adet ikinci el araç satılırken, geçen yıl 319 bin aracın satıldığı Kurban Bayramı’nda ise bu yıl 380 bin adet ikinci el aracın satılması bekleniyor

S

on aylarda dövizde yaşanan hareketlilik, yüzde 70’i ithal olan sıfır araç piyasasında endişeli bir bekleyişe neden olurken, mevcut durum ikinci el piyasasına yaradı. Özellikle bayram öncesi zirve yapan canlılık bu yıl da yine ezber bozmadı. 2012 yılında 307 bin adet ikinci el aracın satıldığı Ramazan Bayramı’na denk ayda bu yıl 369 bin adet araç satışı gerçekleştirilirken, geçen yıl 319 bin aracın satıldığı Kurban Bayramı’na denk gelen ayda bu yıl satış rakamının 380 bini bulması bekleniyor. İkinci elde yaşanan canlılığı değerlendiren Borusan Holding şirketlerinden Manheim Türkiye Genel Müdürü H. Zafer Terzioğlu, “İthalata bağımlı olan otomobil sektörü, özellikle sıfır araçlarda dövizden kaynaklı artış yaşayacaktır. Bu özel durum, ikinci el araç satışlarını zirveye taşımaktadır. Bunun yanı sıra bayram sürecine girilmiş olması da ikinci el araç satışlarındaki hareketliliği güçlendirmiştir. Bayramlardan 1 ay önce başlayan hareketliliğin bayrama iki hafta kala yoğun bir talebe dönüştüğünü, ancak bu hareketliliğe karşın ikinci el araç fiyatlarında bir düşme yaşandığını gözlemliyoruz” dedi. Türkiye’de 2013 yılının ilk 7 ayında toplam 2.4 milyon adet binek ve hafif ticari araç satıldığına dikkat çeken Zafer Terzioğlu, yıl sonuna kadar 2 milyon aracın daha satılmasını beklediklerini bildirdi.

ONLINE SATIŞ YÜZDE 40 ARTIŞ GETİRDİ Şirket olarak Online ve fiziki açık arttırma usulü ile ikinci el araç satışı gerçekleştirdiklerini belirten Manheim Türkiye Genel Müdürü H. Zafer Terzioğlu, “Geçen yıl Ramazan Bayramı’ndan önceki bir aylık sürede 877 adet araç satışı gerçekleştirmiştik. Bu yıl ise aynı dönemde toplam bin 329 adet araç satışı yaptık. Geçen yıl Kurban Bayramı’ndan önceki bir aylık sürede ise

bin 246 adetlik bir ikinci el araç satışımız vardı. Bu yılki aynı dönemde rakamın bin 500 adedin üzerinde satış bekliyoruz” dedi. Terzioğlu ayrıca, Türkiye’deki ikinci el araç satışlarının geçen yıla göre yüzde 10’luk büyümesine karşın, Online ve fiziki açık arttırma yöntemi ile çalışan Manheim Türkiye’nin satışını yüzde 40 oranında artırdığına dikkat çekti.

YILDA 50 BİN ARAÇ SATIŞI HEDEFLİYOR Fiziki açık arttırmanın yanı sıra 2012 yılından bu yana online açık arttırmayı da başlattıklarını ifade eden Terzioğlu, “Satışımızın yüzde 45’lik kısmını online açık arttırma oluşturuyor. Geçen yıldan bu yana satışlarımız yüzde 40 artış gösterdi. Bu artışta en büyük etken Online açık arttırma yöntemidir” dedi. 2008 yılından bu yana toplam 60 bin araç satışı gerçekleştirdiklerini belirten Terzioğlu, “2013 yılsonu hedefimiz 15 bin adetlik satış rakamına ulaşmak. 2014 yılı için bu rakam 20 bini görecek. 2017 yılı itibarı ile yıllık ikinci el araç satış hedefimiz 50 bin adetlere ulaşacak” dedi. Portföylerinde yer alan araçların yüzde 60’lık kısmını kurumsal firmalardan, yüzde 40’lık kısmını ise yetkili satıcılar ve esnaftan oluşturduklarını kaydeden Terzioğlu, şirket olarak en önemli özelliklerinin hızlı satış, şeffaf ve güvenilir ticaret ortamı aratmak olduğunu vurguladı.

artırmaya katılıyor. Ölçeğimiz sayesinde sistemimize kaç arar girerse girsin bir gün içerisinde satma imkanı sunuyoruz. Özellikle çeşit açısından zengin bir yelpaze sunmamız, müşterilerimizin yoğun ilgisini çekiyor” diye konuştu. Manheim Türkiye’nin ikinci el araç

satışlarının yüzde 59.36’lık kısmının İstanbul’dan oluştuğunu vurgulayan Terzioğlu, “İstanbul’u yüzde 15.68 ile Ankara izliyor. Ancak Online satışlarımızın artması ile birlikte, Anadolu illerindeki satışlarımızın da artmasını hedefliyoruz ” dedi

İSTANBUL VE ANKARA ÖN PLANDA Sıfır araçlarda ilgi gören markaların ikinci el piyasasında da ilgi odağı olduğuna dikkat çeken Terzioğlu, “Bursa’dan Adıyaman’a kadar Türkiye’nin dört bir yanından 3 bin üyemiz bulunuyor. Bu üyelerden bin 500’ü oldukça aktif ve haftalık ortalama bin 100 üyemiz açık

EKİM

2013

8


4 SERİSİ İÇİN YARIŞACAKLAR Borusan Otomotiv’in ev sahipliğini yaptığı BMW Golf Cup International Türkiye elemeleri 200’ün üzerinde oyuncunun katılımı ile Silivri Klassis Golf & Country Club’da gerçekleşecek. 3 gün ön eleme ve 1 gün final turu olmak üzere 4 gün sürecek turnuvada yarışmacılar hem Phuket’te gerçekleşecek dünya finali için hem de Yeni BMW 4 Serisi ödülü için yarışacaklar

B

MW Golf Cup, en iyi golf oyuncularını bir arada getiren amatör bir golf turnuvası olmanın ötesinde, 50 farklı ülkede, 1,000’e yakın turnuvayı içermesi ve 31 senedir düzenleniyor sebebiyle dünyanın en büyük amatör golf turnuvası ünvanına da sahiptir. BMW Golf Cup International Türkiye elemeleri 2006 yılından beri devam etmektedir. Bu sene

Silivri Klassis Golf & Country Club’da 18 çukurlu bir sahada gerçekleştirilecektir. Kadınlar, Erkekler A ve Erkekler B Kategorileri birincileri, 10-15 Mart 2014 tarihinde Borusan Otomotiv’in misafiri olarak, Türkiye’yi temsilen Phuket Thailand’daki Blue Canyon Country Club’da yarışacaklar. Finalistler “Hole in one” ödülü için yarışacaklar. 9 numaralı deliği tek vuruşla geçmeyi

başaran yarışmacı ise Türkiye’de henüz lansmanı yapılacak olan yepyeni bir BMW 4 Serisi’nin sahibi olacak. Estetik çekiciliğin ve gücün sembolü Yeni BMW 4 Serisi Coupé tamamen sürüş keyfi için tasarlandı. İsminde geçen “4” ise BMW’de daha da sportif modellerin yer aldığı yeni bir çağın habercisidir. Bu yıl sekizincisi düzenlecek BMW Golf Cup International Türkiye elemeleri

süresince test edilebilecek Yeni BMW 4 Serisi Coupé, katılımcılar ve izleyiciler için turnuvayı daha da özel bir noktaya taşıyacak. Golf sporunu uzun yıllardır destekleyen BMW ve BMW Türkiye Distribütörü Borusan Otomotiv BMW marka değerlerine sadık kalarak bunu Türkiye’de de gelenekselleştirmiş ve keyifli turnuvalara imza atmıştır.


i10 İzmit’de Üretimde Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nın yıllık üretim kapasitesini 200 bin adede çıkaran yeni yatırım tamamlandı.

Y

an sanayi ile birlikte 1,2 milyar lira tutarında gerçekleşen yatırım sayesinde 2 bin 700 kişiye ek istihdam yaratılacak ve Kocaeli ile Türkiye ekonomisine büyük bir katkı sağlanmış olacak.Dünyada ilk kez sadece Hyundai Assan’da başlayan yeni i10 üretimi için fabrikada gerçekleştirilen özel törene Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye-Kore Büyükelçisi Sang-Kyu Lee, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı Eui-Sun Chung, Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Hyundai Assan Başkan ve CEO’su Won-Shin Chang ile birlikte devlet yetkilileri,Hyundai Assan’ın yönetici ve çalışanları katıldı..

Yeni i10 Konfor ve güvenlik olarak üst segment araçlardan bile daha zengin donanıma sahip oldu.Önceki modeline göre daha büyük boyutlara ve daha Avrupayi

bir görüneme sahip.Dinamik bir iç tasarıma sahip olan araç, 0,31 Cd’lik sürtünme katsayısı ile sınıfının en iyi derecesini elde eden i10, bu sayede rakiplerine göre daha verimli bir motora sahip.Fonksiyonellik bakımından da segmentinin sınırlarını aşan i10, geniş yükleme kapasitesinin yanında yüksek donanım ve estetik kokpit dizaynıyla ön plana çıkıyor.Yeni i10, konforlu iç mekanı ve sportif dış tasarımına ek olarak geliştirilmiş sürüş özellikleri ve şaşırtıcı seviyedeki sessiz kabiniyle de adından sıkça söz ettiriyor. Yeni Hyundai i10’da klima, lastik basınç sensörü, ESP, VSM, elektrikli ön ve arka camlar, USB AUX girişleri,acil durum fren sinyali, yokuş kalkış destek sistemi, viraj içi aydınlatmalı farlar, direksiyondan kumandalı müzik sistemi, LED gündüz farları, sis farları ve 15 inç çift renkli alüminyum alaşımlı jantlar gibi bir üst segment araçlarda yer alan birçok donanımı sunuyor. Yeni i10, 2385 mm de aks mesafesine sahip. Bununla beraber yeni geliştirilen süspansiyonlar ile daha keyifli bir yolculuk

sunuyor.Büyüyen boyutlarıyla beraber daha geniş ve ferah bir oturma alanına kavuşan, artırılmış diz mesafesi ve yüzde 12 büyüyerek 252 litreye ulaşan bagaj kapasitesine sahip.

Yeni i10’a Yeni Motor Ve Şanzıman Seçenekleri i10, ilk etapta 5 ileri manuel şanzımanla sunulacak ve daha sonra 4 ileri otomatik şanzımanlı versiyonuna da kavuşacak. Rafine edilmiş sürüş özelliklerini destekleyen motor seçenekleri arasında 66 beygirlik 1.0 litrelik ve 87 beygirlik 1.25 litlelik olmak üzere iki farklı benzinli ünite görev alıyor.1.0 litrelik versiyon 3500 d/d’den itibaren maksimum 94 Nm tork üretiyor.İkili sürekli değişken supap zamanlaması sistemiyle ve egzoz emme supaplarının açma ve kapanma zamanlamasını, motor devri ve araç yüküne en uygun şekilde uyarlamak suretiyle motor performansını artırırken, yakıt tüketimini ve karbon emisyonunu

azaltıyor. 40 litrelik yakıt deposuna sahip Yeni i10, 100 kilometrede ortalama olarak 4.7 litre yakıt tüketiyor. Bu motor aynı zamanda 108 g/km karbon emisyon salımıyla da çevreci olarak dikkat çekiyor.1.25 litrelik kappa motor ise 4000 d/d’de 120 Nm maksimum tork üretiyor. Bu motor ile 13.8 saniyede 0 dan 100 e hızlanmasını tamamlayan aracın maksimum hızıysa 163 km/s.İki motor da CVVT sistemine sahipken 1.0 litre’de kullanılan yeni nesil üç silindir teknolojisiyle daha düşük sürtünme ve uzun ömürlü bir yapı elde ediliyor.


Volvo yeni V serileriyle cazibesini artıracak İsveçli üretici Volvo, yenilenen modelleri S60, V60 ve XC60 ile yeni tasarım, kalite ve detaylardaki özene odaklanıyor. 100 kilometredeki 3.7 litrelik tüketimi ve daha konforlu spor koltukları cazibesini artırıyor

Y

enilenen V serilerini tanıtan İsveçli üretici Volvo, yeni S60, V60 ve XC60’da müşterilerin kişiselleştirme olanaklarını ve tasarım çeşitliliğini artırmak için genişletilmiş jant opsiyonları sunuyor. Proje Direktörü Patrik Widerstrand; “S60 ve V60’ın görsel çekiciliğini artırmak için müşteriler artık 18 inç olanlar ile aynı profil yüksekliğine sahip lastikler kullanan etkileyici 19 inç jantları seçebilecekler. Bu jantlarla, lastik yanakları aynı kaldığından herhangi bir konfor kaybı yaşanmıyor,” diyor. “Şirket tarihimizde mevcut modellere uygulanan en kapsamlı geliştirme çalışması,” diyor Volvo Car Group Ürün Stratejisi ve Model Gamı Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Lex Kerssemakers ve ekliyor: “Geliştirmeler, müşterilerimizin ihtiyaçları etrafında tasarlandı. Bu dinamik modellere önemli bir itici güç sağlamak ve rekabet güçlerini artırmak amacıyla detaylardaki özene ve kaliteye odaklandık. S60 ve XC60, birçok önemli pazarda en çok satan modellerimiz ve yenilikçi V60 Plug-in

Hybrid, pazara neredeyse uçarcasına bir giriş yaptı. Bu başarılı otomobilleri, daha da cazip hale getirecek gelişmeleri uygulamak için müşterilerimizi çok dikkatle dinledik...“

KABİNDE DETAYLARA ÖZEN GÖSTERİLMİŞ İskandinav tasarımı; karmaşadan uzak, şık ama basit şekiller ve yüzeyler üstüne kurulmuştur. Bu özellikler, yeni 60 serisi otomobillerin yeniden tasarlanan iç mekân ve gövdesinde de belirgin. Kabinde, detaylara büyük özen gösterilmiş ahşap ve deri gibi otantik malzemeler ile kolay kullanımlı kontrol butonları, kontrollü sürüş deneyimine katkıda bulunuyor. En uzun süren yolculuklardan sonra bile zinde kalmaya olanak tanıyan destekleyici ve konforlu koltuklar, yıllardır Volvo’nun önemli bir gücü olmuştur. Kullanıcılar; S60, V60 ve XC60’ın yeni spor koltuklarıyla geleneksel konfordan ödün vermeden

gerçek bir sürücü otomobilinin kontrol hissini de yaşayacaklar.

modellerin kendinden emin görünümünü geliştirmek üzere gururla yerini aldı.

YENİ KOLTUKLAR İÇİN 100 KİŞİ DENENDİ

YENİ S60 DAHA DİNAMİK

Proje Direktörü Patrik Widerstrand; “Yeni spor koltuklar, hızlı virajlarda kalça ve omuzlara büyük bir yanal destek sağlıyor ve sürücüyü koltuğunda sabit bir konumda tutuyor. Farklı boyutlarda yaklaşık yüz kişiyle yeni koltukların testini gerçekleştirdik ve coşkulu tepkiler aldık. Aynı zamanda arka koltuklarda da ayarlamalar yaptık ve yolcular için daha fazla diz mesafesi elde ettik,” diyor. Yeni 60 serisinde detaylara gösterilen dikkate birçok örnek var. Önceki modellerde görünür olan far yıkama püskürtücüleri, kaputun altında gözden uzak bir bölgeye yerleştirildi. Radar kapağı, parlak siyaha boyanarak, pratikte ön ızgarada kaybolacak şekilde yenilendi. Izgara etrafında krom çerçeve kaldırıldı ve yeni, büyük ironmark logosu da yeni

Yeni S60 tasarımı, amacına uygun dinamik görünümü ile otomobilin sportif karakterini vurguluyor. “Yeni bir ön tasarıma sahip S60’ın yoldaki fark edilirliğini gerçekten artırdık. Daha odaklı ve kararlı görünüme sahip farlar bu yeni ve etkileyici yüzü oluşturmanıza yardımcı oldu. Tasarım sırasında kurt gözlerini düşünüyorduk,” diyor Gövde Tasarım Direktörü Fedde Talsma ve ekliyor: “Hem ön hem de arkada S60’ın yatay çizgilerini vurguladık. Geniş ızgara, gündüz farları ve yeni LED’li bagaj kapağı lambası gibi detaylar, hep birlikte yeni S60’a çarpıcı bir görünüm sunuyor. Otomobil, ilhamını doğal dünyadan alan bir güzelliğe sahip. Temiz yüzeyler ve kontürler, İskandinav hissini çok iyi yansıtıyor.


Türkiye’ye Yeni


i Efsane BMW 4


Yeni BMW 4 Serisi Coupe Türkiye’de tanıtıldı.En çok satan üretilen 4 Serisi Coupe daha g


n coupe otomobil olan BMW 3 Serisi’nden ilham alınarak güçlü ve daha sportif görünüyor


Y

Yeni Efsane BMW 4

eni BMW 4 Serisi Coupe ona her bakanı kendine hayran bırakmaya hazırlanmış gibi tasarlanan bir araç. Otomobil daha akıllı bağlantı çözümleri, daha fazla itiş gücü ve verimliliğinin yanı sıra daha uzun, daha alçak ve geniş dış boyutlarıyla da dikkat çekiyor. Daha uzun aks aralığı ve daha fazla iz genişliği ona hiç olmadığı kadar üstün dinamizm, sportif zarafet ve daha fazla sürüş keyfi kazandırmış. Boyutları sayesinde uzun tutulan motor kapağı araca ayrı bir hava

katmış.Ön bölümde şüphesiz ki en dikkat çekici detay LED ikiz farlar oluyor. Bu farlar otomatik uzun - kısa huzmeli far özelliğine sahip. Bu sayede gece kısa ve uzun far geçişlerini sistem kendisi gerçekleştiriyor.Dünyada bir ilk olan karşıdan gelen aracın gözüne almayan uzun farlar kullılmış.Arka bölümde genişletilmiş tekerlek bombeleri ve etkileyici genişlikte iz mesafesi otomobilin arkadan itişli karaktere sahip olduğunu vurgulamış. Alaşımlı jantlar arabaya bambaşka bir hava

katmış durumda.Hemen bu jantların arkasında hava yarıkları yer alıyor. Bu detay da otomobilin sportif karakterini yansıtıyor. Arka bölüme geldiğimizde ise klasik BMW çizgileri görüyoruz. Ancak tampondaki keskin hatlar, arka siyah renkteki difizör ve krom egzoz borusu otomobilin sportif karakterinin bu bölüme de yansımasını sağlamış. Yeni BMW 4 Sersine boyut olarak bakılırsa 3 Serisi’nden 26 mm daha uzun, 43 mm daha geniş, 16 mm daha alçak ve 50 mm daha geniş aks mesafesine sahip. Aracın

sportif direksiyon arkasında sunulan kulakçıklar araca bambaşka bir hava katmış.Gelişmiş iDrive işletim sistemi sayesinde orta konsolda yer alan buton dokunmatik özelliği kazanmış. Arka kısımda entegre koltuk başlıkları ile son derece etkileyici koltuklar bulunuyor ve aracın Coupe olması sizi şaşırtmasın arka koltuklar çok geniş ve rahat.1 litrelik şişeler için sunulan alanlarda bulunuyor. BMW içeride sunduğu geniş alana 445 litrelik bagaj hacmiyle eşlik ediyor.


Hız Canavcarı Fazla Tüketmiyor BMW 4 Serisi, 3 farklı motor ile satışa sunuluyor 2.0 litrelik dizel 184 beygir güç ve 380 Nm tork değerine sahip. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 7.5 saniyede tamamlayan model 240 Km/s’lik bir hız değerine sahip. Yakıt tüketim değeri ise 4.8 litre olarak belirtilmiş.428i Coupe’de 2.0 litre benzinli 245 beygir güç ve 350 Nm tork değerine sahip. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 5.9 saniyede ve maksimum 250 Km/s’lik hız üretiyor buna ek olarak yakıt tüketim değeri ise 6.7 litre.435i Coupe 3.0 litrelik benzinli motor 306 beygir güç ve 400

Nm tork değerine sahip olan ikici bir araca sahip. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 5.4 saniyede tamamlayan model maksimum 250 Km/s hız değerine sahip bu sürat canavarı 8.1 litre benzin tüketiyor.. Türkiye’de şu an 420 Coupe ve 428i xDrive Coupe seçenekleri satılacak. Marka sonbaharda 420i Coupe ve 420d Coupe’nin xDrive seçeneklerini de sunacak.

Sürüş Modunu Siz Seçin Tüm BMW 4 Serisi Coupe modellerine standart olarak Sürüş Deneyimi Kontrolü düğmesi sunuluyor.Sürücü sürüş karakterine göre “Eco Pro”,

“Comfort”, “Sport”, “Sport+” modlarından birini seçebiliyor.Tüm modları diğer BMW modellerinden hatırlamak mümkün. Ancak BMW mühendisleri “Eco Pro” moduna ekledikleri bir özellik ile size daha fazla ekonomi yaptırmayı hedefliyorlar. Aracı “Eco Pro” moda aldığınızda 50 ila 160 Km/s hız aralığında ayağınızı gazdan çektiğiniz anda motoru güç aktarım organlarından ayıran bir sistem devreye giriyor araç o sırada yakıt tüketmiyor. Yeni BMW 4 Serisi içerisinde BMW ConnectedDrive ‘ı barındırıyor. Bu sistem daha yeni özellikler, hizmetler ve sürücü destek sistemleri sunuyor. Sunulan sistemler şu şekilde sıralanıyor. Renkli Head-Up Display:bu sistemde

sürücü yoldan gözünü ayırmak zorunda kalmıyor.Yeni nesil profesyonel navigasyon sistemi:kontrol butonu üzerindeki Touch Pad’i kullanarak sayı, harf girebilir ve navigasyonu kontrol edebilirsiniz.Aktif Cruise Control: Öndeki araç ile güvenli mesafeyi ayarlayarak gaz veya fren yapma ihtiyacı durmadan ilerlemenizi sağlar. Driving Asistant: otoban sürüşlerinde güvenli araç kullanmanıza yardımcı olur. Yaklaşma Uyarı özelliğine sahip olan bu sistem yaya ve araçları algılayarak olası çarpışmalara karşı sürücüyü uyarır ve gerekirse fren yapıyor.


James Bond’un Yeni Gözdesi Ford Mondeo 20 Yaşında Otomobil teknolojilerindeki yeniliklerin öncüsü olan ve pazara sunulduğu zamandan bu yana sadece Avrupa’da 4,5 milyondan fazla satılan Ford Mondeo 20. yaşını kutluyor

H

ava yastıklarının standart donanım olmasına öncülük eden, James Bond filmlerinde yer alan Ford’un yaratıcı otomobili Ford Mondeo, 20’nci yaş gününü Avrupa’da ulaştığı 4,5 milyondan fazla satış adediyle kutluyor. Mondeo, beş yıl süren ve 4,6 milyar dolarlık bir geliştirme programının sonucunda, 1993 yılında pazara sunuldu. Mondeo, 1994’de Yılın Otomobili seçildi ve bugüne kadar kendi sınıfında standartları belirlemeye devam ederek, geride bıraktığı 20 yılda, Avrupa çapında 20’den fazla ödül kazandı.Mondeo

pazara sunulduğu günden itibaren, Avrupalı müşterilerine, ekonomik olarak karşılayabilecekleri gelişmiş ve ileri seviye teknolojik özellikler sundu. İlk nesil modeli, standart donanım olarak sürücü hava yastığı, bir opsiyonel yolcu hava yastığı, çekiş kontrolü, ayarlanabilir süspansiyon, ABS ve hidrolik direksiyon gibi önemli yeni donanımlar getiriyordu.

İlklerin Efendisi Mondeo 1996 yılında makyajlanan Mondeo modeli, 1998 yılında standart donanım

haline getirilen opsiyonel yan hava yastıkları, dört-kanallı ABS ve daha düşük araç ağırlığı özelliklerini getirdi.Ford, bir kaza olması halinde en etkin ve etkili emniyet özelliklerini anında hesaplayan sensörler sistemini kullanan “Akıllı Koruma Sistemi”ne de sahip ikinci nesil Mondeo’yu 2000 yılında pazara sundu. Ayrıca Mondeo, Ford sürücülerine ilk defa otomatik yanan farları ve yağmur sensörlü silecekleri sundu.2006 yılında çekilen “Casino Royale” filminde bir James Bond otomobili olarak beyazperdede kendine yer bulmasından sonra,üçüncü nesil Mondeo modeli,

2007 yılında piyasaya çıktı.Mondeo, 2010 yılında Ford EcoBoost benzinli motor teknolojisi ile bir kez daha güncellenerek kullanıcıların beğenisine sunuldu. Tamamen yeni global Mondeo,2014 yılında pazara sunulacak ve 1,0 litrelik Eco Boost benzinli motoru; benzinli hibrid elektrikli modeli (HEV) ; sektörün ilki olan adaptif LED farlar ve ayrıca hava yastıklı arka emniyet kemerlerinin Avrupa’daki ilk örneği de dahil olmak üzere, sahip olduğu yenilikçi vizyonunu ileri teknoloji donanımı ile sürdürmeye devam edeceğe benziyor.


Gran Turismo®6 efsanevi Bathurst pistini sunuyor Sony PlayStation, araba yarışı tutkunlarına bir armağan sunuyor.Avustralya’daki Mount Panorama Araba Yarışı Pisti Bathurst ilk defa Gran Turismo®’da boy gösteriyor

B

onus içerik ile birlikte sunulan GT6™’in ön siparişi çok yakında başlayacak.Sony Computer Entertainment Europe ve Polyphony Digital Inc. 6 Aralık 2013’te piyasaya sürülecek olan Gran Turismo®6’da Avustralya’daki ünlü Bathurst pistinin de bulunacağını açıkladı. Pist, Gran Turismo® tarihinde ilk defa oyun içinde sunuluyor. 2013 yılında dünya çapında 70 milyonluk satış rakamını aşan Gran Turismo® PlayStation® tarihinin en başarılı oyun serilerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

Efsane yarışların pisti ilk kez Gran Turismo®’da Tam adı Mount Panorama Araba Yarış Pisti Bathurst olan pist, motor sporlarının Avustralya’daki evi olarak biliniyor.New South Wales eyaletinde bulunan pist, zengin bir motor sporları tarihine sahip. Burada gerçekleştirilen ilk yarış, 1938 Avustralya Grand Prix olurken, pist bugün Bathurst 12 Hour ve Bathurst 1000’in yanı sıra daha birçok yarışa daha ev sahipliği yapıyor. 6.213 kilometre

uzunluğundaki bu zorlu pist, sürpriz dik eğimlere, dağ üzerinde kıvrılan ve en iyi yarışçıların dahi zorlandığı dar kısmı ve hataları affetmeyen çok az kaçış alanına sahip. PlayStation® sahipleri kendilerini Bathurst pistinde bulacak Gran Turismo 6, dünyanın dört bir yanındaki oturma odalarında Bathurst’e hayat verecek. Polyphony Digital’ın yarattığı lokasyonlarda detaya gösterdiği efsanevi özen ve 3D model renderlemeyi her zamankinden daha iyi hale getiren gelecek nesil teknolojisi ile ortaya çıkardığı Bathurst pistinin sanal

tıpatıp kopyası, oyunu tüm oyuncuları tam anlamıyla içine çeken bir deneyim haline getiriyor.


SEAT Alhambra


7 KOLTUKLU ALHAMBRA’YLA KEYİFLİ YOLCULUK


SEAT’ın 7 koltuklu modeli Alhambra, geniş iç hacmi, elektrikli kayar kapısı ve EuroNCAP’ten 5 yıldızlı güvenliği ile çocuklu ailelerin tercihi olurken, panoramik sunroof’u ile çocuklara eğlenceli bir yolculuk sunuyor. Alhambra 79 bin TL’den başlayan fiyatlar ile alınabiliyor

G

eniş ailelerin tüm ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanan SEAT Alhambra, geniş iç hacminden, araca binmeyi ve inmeyi kolaylaştıran elektrikli kayar kapısına, çocukların yolculuk boyunca büyük ilgisini çeken panoramik sunroof ve güvenlik önlemlerine kadar her şey, ailelerin konforunu sağlamak için düşünülmüş. Çok yönlü bir MPV için ideal bir formata sahip olan Alhambra, 4,85 metre uzunluğu ve 1.90 metreyi bulan boyutlarıyla üçüncü oturma sırasında yetişkinler için dahi geniş bir mekân sunuyor. 7 koltuk kapasiteli Alhambra, opsiyonel olarak sunulan elektrikli kayar kapılarıyla tüm koltuklara kolayca erişilmesine de imkân tanıyor. İsteğe bağlı olarak ISOFIX sabitleme sistemine sahip entegre çocuk koltukları ile de alınabiliyor.

MAKSİMUM GÜVENLİK, DÜŞÜK YAKIT TÜKETİMİ Aile kullanımı için son derece yüksek bir güvenlik sunan Alhambra, zorlu Euro NCAP güvenlik performansı değerlendirmesinde aldığı 5 yıldızlık performansıyla da bunu kanıtlıyor. Tüm tavanı kaplayan ve güneş ışığını içeri alan panoramik sunroof da çocukların araç içinde keyifli ve eğlenceli bir yolculuk geçirmesine yardımcı oluyor. İlerici teknolojileri ve güçlü performansı, sıra dışı verimlilikle harmanlayan Alhambra, Türkiye’de 1.4 lt TSI DSG motor seçeneği ve Style donanım paketiyle satışa sunuluyor. 150 hp gücündeki 1.4 TSI motor, hareketsiz halden 100 km/s hıza 9,9 sn’de ulaşıyor. SEAT verimlilik paketi kapsamında enerji geri kazanım sistemi ile otomatik start / stop (Çalıştır

– durdur) sistemiyle donatılmış olan Alhambra, 100 kilometrede ortalama

7,6 litre yakıt tüketirken, ortalama 178 g/ km’lik bir CO2 emisyon değerine sahip.


Autowritetr Ekim 2013  
Autowritetr Ekim 2013  

Autowritetr Ekim 2013 www.autowritetr.com

Advertisement