Page 1

TIPY & RADY I Oplatí

TÉMA I Certifikované

sa investovať do klasiky?

miesta opravy

44

ZADARMO

strán v tomto čísle

34 000 výtlačkov

Bezplatný mesačník pre širokú motoristickú verejnosť I ročník 6 I www.autogratis.sk I

AUTOGRÁTIS

Máj 2018

Ford Focu JEDEN MOD EL, ŠTYRI OSO BNOSTI ROZHOVOR:

Mirka Partlová

BMW X2

s 8

REDAKČNÝCH TESTOV

é

Redakčn testy

LEXUS LC 500h

 Renault Espace  BMW X2  Dacia Duster  Hyundai i30 Fastback  Range Rover Velar  Suzuki Vitara  Lexus LC 500h  Jaguar E-Pace


S FABIOU EXTRA VYHRÁVATE 15:0 Získate až 15 extra výbavových prvkov. BONUS EXTRA

‚Ă”Ë

1 340 €

ŠKODA FABIA EXTRA MÁ VO VÝBAVE VŠETKO: > Automatická klimatizácia CLIMATRONIC > Bluetooth komfortné telefonovanie e > Parkovacie senzory > Sedadlá a interiér EXTRA > 15” disky MATONE > Výškovo nastaviteľné sedadlá > Tempomat > Lakťová opierka > Elektrické ovládanie okien vpredu aj vzadu > Svetelný asistent > Trojramenný multifunkčný volant > Prahové lišty ŠKODA > SUNSET – sklá s vyšším stupňom tónovania > Vkladané tkané koberce > Maxi DOT – plnegrafický displej palubného počítača

skoda-auto.sk apríl 2018 2

*

Kombinovaná spotreba a emisie CO2 automobilu ŠKODA FABIA EXTRA: 4,0 – 4,9 l/100 km, 103 – 111 g/km. Ilustračné foto. * Reklama od VWFS. S.


16

Test I Suzuki Vitara

18

Test I Range Rover Velar

20

Test I Hyundai i30 Fastback

24

Test I Dacia Duster

28

Test I Jaguar E-Pace

32

Výročie I 120 rokov Renaultu

BEZPLATNÝ MESAČNÍK PRE ŠIROKÚ MOTORISTICKÚ VEREJNOSŤ VYDÁVA: CREATIVE Partners, s.r.o., Koceľova 15, 821 08 Bratislava ŠÉFREDAKTOR: Ondrej Rabatin, +421 949 209 534, rabatin@autogratis.sk MANAŽÉR PROJEKTU, INZERCIA: Rastislav Bujna, +421 903 369 656, bujna@autogratis.sk OBCHOD: Miriam Bednárová, +421 905 669 246, bednarova@autogratis.sk SPOLUPRACOVALI NA VYDANÍ: Miriam Bednárová, Tomáš Žiak, Tomáš Duranský NÁKLAD: 34 000 výtlačkov DISTRIBÚCIA: CREATIVE Partners, s.r.o., distribucia@autogratis.sk, Mapu distribučných bodov nájdete na www.autogratis.sk DISTRIBUČNÉ MIESTA: v iac ako 130 čerpacích staníc OMV, SHELL a SLOVNAFT, v ybrané pobočky Slovenskej Pošty, vybrané obchodné centrá, okresné dopravné inšpektoráty, pneuservisy, autoservisy, predajne s autopríslušenstvom. Partnerom distribúcie je dopravné spravodajstvo RTVS. Medzinárodné štandardné číslo seriálových publikácií: ISSN 1339-2557

Novinky denne na autogratis.sk

máj 2018

3


Showroom

PEUGEOT 508

od 33 490 €

Peugeot spustil predpredaj svojej horúcej novinky – vlajkovej lode s označením 508. Tá prichádza v špeciálnej edícii Privilege Edition a zatiaľ iba s dvomi motormi: benzínovou „jedna-šestkou“ s výkonom 180 koní za 33 490 € a dvojlitrovým turbodieslom s rovnakým výkonom za 34 990 €. Obidva modely sa dodávajú štandardne s osemstupňovou automatickou prevodovkou. Okrem mimoriadne bohatej výbavy poteší aj záruka na 4 roky/100 000 km. Ak teda chcete byť medzi prvými, treba si zarezervovať jeden kúsok z tejto špeciálnej edície.

BMW M5

od 121 500 €

Ponuka je kompletná. Do portfólia modelov mníchovskej automobilky BMW pribudla ostrá verzia sedanu radu 5. Športová verzia manažérskej limuzíny si od predchodcu požičala nielen označenie, ale aj motor. Ide o prepracovanú verziu 4,4-litrového osemvalca dopovaného dvojicou turbodúchadiel. Konštruktéri z divízie M použili nové turbodúchadlá, upravili chladenie a vstrekovanie je po novom nastavené na vyšší tlak. Výsledkom je 441 kW, čiže rovných 600 koní. Stádo koní pod kapotou na asfalt prenáša krútiaci moment 750 Nm. Novinkou je pohon všetkých štyroch kolies, vďaka čomu zrýchlenie z 0-100 km/h zaberie iba 3,4 sekundy a dvestovku M5-ka zvládne za 11,1 sekundy. Pozitívnou správou je, že športový pohon 4x4, M xDrive, sa dá aj vypnúť. Z novej M5-ky tak veľmi ľahko urobíte zadokolku v prípade, že sa vám zdá, že zadné gumy majú priveľa dezénu.

LEXUS RX L

od 63 400 €

Predĺženú verziu Lexusu RX ste mohli obdivovať aj na nedávnom autosalóne v Bratislave. Oproti štandardnému modelu je o 11 cm dlhšia, vďaka čomu bolo možné na palubu namontovať tretí rad sedadiel. Sedemmiestny Lexus RX L je však k dispozícii zatiaľ iba s jedinou motorizáciou, a to vo vrcholnej hybridnej verzii 450h. Znamená to, že pod kapotou pracuje 3,5-litrový benzínový šesťvalec, ktorému pomáhajú hneď dva elektromotory. Celkový výkon pohonnej sústavy je 313 koní. Zaujímavosťou je, že vďaka lákavému cenovému zvýhodneniu je sedemmiestna novinka ešte lacnejšia ako štandardný model s rovnakým motorom a výbavou. Na ten však v súčasnosti prebieha iná akcia, takže poriadok ostal zachovaný – kratší je predsa len o 1 200 € dostupnejší.

BMW X4

od 49 950 €

Druhá generácia „zmenšenej X6-tky“, teda BMW X4, začína na sume 49 950 € za verziu xDrive20i. Je to presne o 3 250 € viac ako za rovnakú verziu modelu X3, z ktorého X4-ka vychádza. Okrem základného modelu sú k dispozícii štyri ďalšie dizajnové prevedenia: Advantage (od 51 150 €), xLINE (od 53 850 €), M Sport (od 56 150 €) alebo M Sport X za rovnakú cenu. Všetko sú to ceny platné pre základnú verziu xDrive20i s výkonom 184 koní. Naftové modely začínajú verziou xDrive20d (190 koní) na sume 52 700 €. Vrcholom ponuky je nateraz model M40d s výkonom 326 koní a cenou 70 550 €.

4

máj 2018


VIAC AKO SUV. ALFA ROMEO.

ALFA ROMEO STELVIO Kombinovaná spotreba 4,8 - 7 (l / 100 km). Emisie CO2 127 - 161 (g / km).

apríl 2018

5


Novinky

ŠKODA KAMIQ

NOVINKY z Pekingu

Česká automobilka Škoda predstavila tretie SUV. U svojho lokálneho predajcu ju však nečakajte. Kompaktné SUV s dĺžkou necelých 4,4 metra zaradí v portfóliu pod Karoq. Nie je to však SUV, ktorého predzvesťou bol koncept Vision X. V Európe budeme mať iné kompaktné SUV. Kamiq je výhradne pre Číňanov. Vozidlo poháňa úplne novo vyvinutý benzínový motor s objemom 1,5 litra. Agregát ponúka výkon 81 kW a má najvyšší krútiaci moment 150 Nm, ktorý bude na 17-palcové kolesá z ľahkej zliatiny prenášať šesťstupňová automatická prevodovka. Cieľovou skupinou modelu Kamiq budú vďaka výraznému dizajnu, veľkorysej ponuke priestoru a novým, moderným riešeniam konektivity, predovšetkým mladí zákazníci v čínskych mestách. Technologickou prednosťou je hlasové ovládanie od firmy iFLYTEK, jedného z popredných ázijských dodávateľov hlasového ovládania na báze umelej inteligencie. Softvér rozpoznáva regionálne čínske dialekty a je dokonca schopný sa automaticky naučiť individuálnu alebo lokálnu výslovnosť. Aby Kamiq splnil i nároky mladých zákazníkov, spojené s ich digitálnym životným štýlom, dá sa prepojiť s inteligentnými telefónmi pomocou rozhrania Apple CarPlay, Baidu CarLife a MirrorLink. Kompatibilné aplikácie sa následne dajú ovládať prostredníctvom osempalcového displeja s rozlíšením 1280 x 720 pixelov. Ďalším príkladom moderného riešenia konektivity je služba, ktorá dokáže vodičovi na základe jeho konkrétnej registračnej značky povedať, do akých častí mesta má jeho vozidlo aktuálne prístup. Systém vie ďalej ponúknuť dopravné informácie v reálnom čase, informácie o počasí alebo informácie o zaujímavých miestach na zvolenej trase.

ČÍNSKY TRH JE NATOĽKO VEĽKÝ, ŽE SI AUTOMOBILKY MÔŽU DOVOLIŤ VYVÍJAŤ PREŇ ŠPECIÁLNE MODELY. V POSLEDNEJ DOBE SA VÝROBCOVIA V SNAHE USPOKOJIŤ ČÍNSKYCH ZÁKAZNÍKOV PREDBIEHAJÚ TAK, ŽE TO UPÚTALO NAŠU POZORNOSŤ. VEĎ UZNAJTE SAMI. PRINÁŠAME VÁM KRÁTKY PREHĽAD NOVINIEK, KTORÉ MOHLI OBDIVOVAŤ NÁVŠTEVNÍCI AUTOSALÓNU V ČÍNSKOM PEKINGU.

priestoru. Ďalším významným momentom je, že konštrukcia elektromotora sa zaobíde bez vzácnych zemín, takže spoločnosť BMW Group nebude závislá od ich dostupnosti. Elektromotor má výkon viac ako 200 kW (270 k). Špeciálne upravená vysokonapäťová batéria má kapacitu viac ako 70 kWh, čo je dosť na to, aby sa elektrické SUV podľa normy WLTP dostalo do vzdialenosti 400 kilometrov. Ďalším špecifikom vysokonapäťových batérií vyvinutých pre piatu generáciu technológie eDrive je upravený spôsob nabíjania. Zásobníky energie majú novú riadiacu jednotku a môžu sa nabíjať aj z rýchlonabíjačiek s výkonom až do 150 kW. Prostredníctvom nich sa vysokonapäťové batérie nabijú za 30 minút.

BMW iX3 Nie náhodou predstavila mníchovská automobilka BMW svoj najnovší koncept elektromobilu v Číne. Čínsky trh je totiž vedúcim svetovým trhom v oblasti elektrifikovaných automobilov. Koncept iX3 má pod kapotou piatu generáciu elektrického

6

máj 2018

pohonu eDrive, ktorý sa vyznačuje mimoriadnou kompaktnosťou. Elektromotor, prevodovku a výkonovú elektroniku sa podarilo zjednotiť do jedného komponentu, a tak sa dá oveľa jednoduchšie zapracovať do rôznych druhov vozidiel. Navyše, modulárna konštrukcia umožňuje prispôsobenie požadovanej úrovne výkonu a dostupnému


Novinky

LEXUS ES U nás sa tento model nepredáva, ale v Číne nie je Lexus ES žiadnou novinkou. Japonský prémiový výrobca totiž v Pekingu predstavil už jeho siedmu generáciu. V portfóliu sa nachádza medzi modelmi IS a GS. V ponuke sú dve motorizácie. Štandard predstavuje model ES 350, ktorý má pod kapotou 3,5-litrový benzínový šesťvalec s výkonom 300 koní. Motor poháňa predné kolesá prostredníctvom osemstupňovej automatickej prevodovky. Druhou alternatívou bude v Číne hybridná verzia ES 300h. Pohonnú sústavu s celkovým výkonom 205 koní tvorí 2,5-litrový štvorvalec a elektromotor. Na rozdiel od ostatných sériových modelov spomínaných na tejto dvojstrane nie je Lexus ES určený iba pre Čínu. Na iných trhoch sa bude predávať aj verzia ES 250, ktorá má pod kapotou spomínaný štvorvalec ale bez elektromotora. V každom prípade, v Európe sa tohto modelu asi nedočkáme.

MERCEDES-BENZ TRIEDY A L SEDAN

Číňania milujú sedany. Čudovali by ste sa, z čoho všetkého existuje štvordverová verzia predávajúca sa v Číne. Výnimkou nie je ani Mercedes triedy A. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o novú generáciu modelu CLA, ale je to iba „Áčkový“ sedan určený výhradne pre čínsky trh. Nečudoval by som sa však, keby nové CLA-čko vyzeralo veľmi podobne. Čínsky sedan má oproti hatchbacku o 6 cm dlhší rázvor. Veľa miesta na zadných sedadlách je totiž v Číne otázkou prestíže. Tento model bude pre Mercedes vyrábať priamo v Číne spoločnosť BAIC Motor.

AUDI Q5L

Ako som spomínal na margo Mercedesu, Číňania milujú sedany a veľa miesta na zadných sedadlách. Predĺžené verzie rôznych modelov sú tam úplne bežnou záležitosťou a výnimkou nie sú ani SUV. Ako príklad môže poslúžiť aj aktuálna generácia Audi Q5, ktorá sa bude v Číne predávať s rázvorom náprav predĺženým o 88 milimetrov. Audi na tamojšom trhu už predáva aj predĺžené verzie modelov A4 a A6.

máj 2018

7


Novinky

BMW M2 COMPETITION Po vzore väčších a silnejších súrodencov prichádza BMW s ostrejšou verziou Competition svojho najmenšieho „M-ka“. Výkon narástol o slušných 40 koní na výsledných 410 konských síl. Ešte masívnejší nárast badať pri krútiacom momente – až o 85 Nm. Výsledkom je 550 Nm dostupných už od 2 350 ot./min. Na dynamike auta sa to prejavilo skrátením časov potrebných na šprint z nuly na stovku o 0,1 sekundy. Verzia s manuálnou prevodovkou je na stovke za 4,4 sekundy, pričom modely s dvojspojkovou prevodovkou vystrelia na stovku za 4,2 sekundy. Vozidlo vybavené balíkom M Driver’s Package môže zvýšiť maximálnu rýchlosť na 280 km/h, čo je o 10 km/h viac než v prípade modelu BMW M2 Coupé. Nejde však len o čísla. Za zmienku určite stojí aj premyslene navrhnuté mazanie motora pochádza priamo z motoršportu, chladiaci systém po viacerých úpravách zase z modelu BMW M4 s balíkom Competition Package. Rozšírené obličky BMW a upravený predný nárazník so zlepšeným prúdením vzduchu sú vonkajšími znakmi toho, že vozidlo využíva vylepšený chladiaci systém. Obličky sú štandardne lakované vysoko lesklou čiernou farbou Shadow Line. Konštruktéri BMW M upravili aj dynamické jazdné vlastnosti modelu BMW M2 Competition, pričom brali do úvahy najmä nárast výkonu. V motorovom priestore ihneď padne do oka nápadná karbónová vzpera z modelov BMW M3/M4. Tá zvyšuje tuhosť prednej časti a zlepšuje presnosť riadenia. Upravili sa aj vlastnosti elektromechanického posilňovača riadenia a nastavenia aktívneho M diferenciálu Active M Differential a Dynamickej kontroly stability Dynamic Stability Control (DSC).

HYUNDAI i20 Hyundai i20 prešiel pomerne výraznou modernizáciou a netýka sa len dizajnu. Inovovaný modelový rad i20 prináša rozličné nové vyspelé prvky konektivity, umožňujúce plynulú integráciu smartfónu vodiča, čo prispieva k zvýšeniu pohodlia počas jazdy. Zákazníci majú na výber štyri rozličné systémy infotainmentu. Nový audiosystém Display Audio je vybavený farebným dotykovým displejom s uhlopriečkou 17,8 cm (7 palcov). Prostredníctvom Apple CarPlay a Android Auto si vodič môže pripojiť svoj smartfón a jeho funkcie ovládať na dotykovom displeji audiosystému. Takýmto spôsobom môže využívať aj navigačnú funkciu smartfónu. Najdokonalejší systém infotainmentu, takisto so 7-palcovým displejom, obsahuje navyše integrovanú navigáciu a online služby Live Services. Pre nový Hyundai i20 sú k dispozícii už iba tri benzínové motory. Podobne ako pri konkurenčnej Fabii naftové agregáty zmizli z ponuky. Základ predstavuje štvorvalec s objemom 1,2 litra s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou v dvoch výkonových verziách s 55 kW (75 k) alebo 62 kW (84 k). Pre Hyundai i20 Active je ako ďalší motor dostupný 1,4-litrový štvorvalec s výkonom 74 kW (100 k). Tento motor sa kombinuje výlučne so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Vrcholom ponuky je prepĺňaný trojvalec 1.0 T-GDI, ktorý je na výber v dvoch výkonových modifikáciách ako pre hatchback tak aj pre model Active. Základná verzia tohto motora dosahuje výkon 74 kW (100 k) a štandardne sa montuje s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou. Silnejšia verzia s výkonom 88 kW (120 k) má 6-stupňovú prevodovku. Na želanie sa pri obidvoch verziách montuje 7-stupňová dvojspojková prevodovka 7DCT, ktorá predstavuje novinku v modelovom rade i20.

AUDI A6 AVANT

8

máj 2018

Krátko po predstavení limuzíny odhalila nemecká automobilka Audi aj kombi verziu modelu A6. Superlatívom, ktoré sa týkajú najnovšej generácie Audi A6 sa tento raz vyhneme, pretože ste to už všetko čítali alebo videli. V prípade verzie Avant sa mení iba kufor, takže poďme rovno na vec. Naložíte doň až 565 litrov zbytočností, čo je o 35 litrov viac ako sa zmestí do sedanu. Pri naložení po strechu je však rozdiel pochopiteľne o niečo väčší. Výhodou je, že sedadlá sú delené v pomere 40:20:40.


mรกj 2018

9


Novinky

Ford Focus:

Hatchback modrého oválu sa zmenil na nepoznanie ŠTVRTÁ GENERÁCIA FORDU FOCUS NASLEDUJE VŠETKY TRENDY. NEBUDE JEJ CHÝBAŤ KLASICKÁ PLEJÁDA ASISTENČNÝCH SYSTÉMOV, JE PRIESTRANNEJŠIA VĎAKA NOVEJ PLATFORME A NA OBZORE JE AŽ 400 - KOŇOVÁ VERZIA RS.

K

to v C-segmente zaspí na vavrínoch, ten skončil. Automobilka Ford známa svojím globalizovaným modelovým prístupom, prichádza s novou generáciou Ford Focus v hodine 11-tej. Čakala by ešte chvíľu a stratila by konkurenciu kompletne z dohľadu. Všetko je opäť na poriadku.

NOVÁ PLATFORMA

Už v úvode spomínam, že bude nový Focus priestrannejší. Jeho rozmery sa však od tretej generácie prakticky nezmenili. Šírka zostala identická s Focusom tretej generácie a na dĺžku narástla novinka len o 18 milimetrov. Každopádne, miesto pre nohy zadných pasažierov si polepšilo

o 50 milimetrov a priestor pre široké ramená až o 60 milimetrov. Ford zaťal do živého a vytiahol tie najfajnovejšie inžinierske tromfy. Tam, kde to nik nečakal. Nový Focus za všetko vďačí úplne novej podvozkovej platforme C2. Dĺžka síce zostala oproti predchodcovi prakticky bezo zmeny, no za pohodlie pre zadných pasažierov môže posádka ďakovať predĺženému rázvoru kolies. Ten narástol o 53 milimetrov. Úlohou novej platformy je nielen zväčšiť vnútorný priestor na prakticky rovnakom pôdoryse, ale aj zvýšiť bezpečnosť pri náraze a zlepšiť jazdné vlastnosti. Torzná tuhosť sa v  porovnaní s  predchádzajúcou generáciou modelu Focus zlepšila o  20 percent a  tuhosť jednotlivých bodov zavesenia sa zvýšila až o 50

Novinkou je 8-stupňová automatická prevodovka s otočným voličom

10

máj 2018

percent, čím sa obmedzili náklony a zlepšilo sa ovládanie karosérie. Tak ako to dnes býva bežné, konštruktéri sa zrejme pod tlakom ekonómov uchýlili k  dvojakému riešeniu zadnej nápravy. Základné modely s motormi 1.0 EcoBoost a 1.5 EcoBlue dostanú zavesenie s vlečnými ramenami a torznou tyčou. Silnejšie modely budú mať nový izolovaný pomocný rám pre nezávislé zavesenie zadných kolies s krátkym dlhým ramenom (SLA), ktorý optimalizuje komfort na palube aj reakcie vozidla na zásahy vodiča. Ford taktiež zmenil pozíciu zadných tlmičov, aby vylepšil tvar kufra vo verzii kombi a zlepšil jazdné vlastnosti plne naloženého „kombíka“.

NA LETO, „DO PLAVIEK“

Nová generácia Fordu Focus schudla vďaka novej podvozkovej platforme až o 88 kilogramov, a tým pádom klesla katalógová spotreba a produkcia emisií až o 10%. Samozrejme, leví podiel má na tom aj prepracovaná aerodynamika s koeficientom odporu vzduchu na úrovni 0,273. Čo umiestňuje Focus na prvú priečku v segmente.

Nechýba ani bezdrôtové nabíjanie mobilých zariadení


Miesto pre nohy zadných pasažierov si polepšilo o 50 milimetrov a priestor pre široké ramená až o 60 milimetrov

Klzká karoséria a hmotnosť nie sú jedinými zdrojmi vylepšeného dojazdu na nádrž. Paleta (verzií) motorov je skutočne bohatá. Začína s trojvalcom 1.0 EcoBoost s výkonom 61 kW/85 koní, 73 kW/100 koní a 91 kW/125 koní. Litrový trojvalec dopĺňa 1,5 litrový trojvalec, spriaznený s motorom v chystanej Fieste ST. Ten bude k dispozícii s výkonmi 110 kW/150 koní a 132 kW/180 koní. Nebudú chýbať ani diesle. Štvorvalec s objemom 1,5 litra dostanete s výkonom 69 kW/95 koní a 88 kW/120 koní. Vrcholom naftovej ponuky má byť dvojliter s výkonom 110 kW/150 koní. Úplnou novinkou je osemstupňová automatická prevodovka, ktorá poslúži ako alternatíva k manuálnym prevodovkám. Hovorí sa taktiež o vrcholnej verzii RS s výkonom až 400 konských síl. Detaily však zatiaľ nepoznáme.

ŠTYRI TVÁRE

Na začiatku predaja by mali byť k dispozícii rovno všetky verzie novinky. Klasické verzie

Nový Focus je prvým európskym Fordom s head-up displejom

Diétou si prešla aj stredová konzola, ktorá má pridať na pohodlí na predných sedadlách.

Trend a Titanium doplnia tri nové: ST-Line, Vignale a Active s hromadou (psychologického) ochranného plastu pre milovníkov plytkého blata. Môže sa však pochváliť aj o 30 mm väčšou svetlou výškou, prednými a zadnými nájazdovými krytmi, ako aj prahmi nalakovanými v  kontrastnej striebornej farbe a vlastným dizajnom prednej časti. Focus Vignale má spodný predný otvor navrhnutý tak, aby viac pripomínal drahokam a  umenie – na vozidle sú decentné ozdoby Vignale, ako napríklad lesklé hliníkové povrchy strešných líšt, lemy ukazovateľov a  spínačov a charakteristická mriežka chladiča Vignale. Focus ST-Line má agresívnejší zadný difúzor a väčší funkčný strešný spojler, väčšie predné otvory kvôli vyššiemu výkonu a  odkrytiu komponentov motora a  výrazné prvky spodného krídla ST-Line, ktoré usmerňujú prúdenie vzduchu do nasávania vzduchovej clony. Focus ST-Line je o  10

mm nižší a má jedinečné pružiny, tlmiče aj stabilizátory.

MRAKY ASISTENČNÝCH SYSTÉMOV

Nový Focus ponúkne adaptívny tempomat s funkciou udržiavania pruhu a rozoznávaním rýchlostných limitov. V kombinácii s  automatickou prevodovkou bude auto v  prípade potreby schopné vďaka adaptívnemu tempomatu samé zastaviť a následne sa aj rozbehnúť. Novú Focus tak spĺňa kritériá autonómnej jazdy druhej úrovne. Ďalšou novinkou je adaptívne svietenie. Systém využívajúci kameru vopred upravuje svetelný lúč Full LED svetlometov a  zaisťuje maximálnu viditeľnosť pred zákrutou, križovatkou alebo kruhovým objazdom. Samozrejmosťou sú diaľkové svetlá bez oslňovania. Nebude chýbať známy automatický parkovací asistent a prvý head-up displej v európskom modeli značky Ford. 

Aktívny parkovací asistent 2 odteraz ovláda aj voľbu prevodových stupňov, plynový a brzdový pedál, takže umožňuje plne automatizované manévre stlačením tlačidla

máj 2018

11


Spektrum  yše 800 oblastí zlepšení pre V každý model: Toto skrátenie času a šetrenie zdrojov pri výrobe automobilu má priamy efekt na zákazníkov, nielen v oblasti presnosti a kvality produktu ale aj v znížení konečnej ceny. V prípade modelu SEAT Ateca bolo realizovaných 800 zlepšení pred spustením sériovej výroby. P  ohľad do virtuálnej továrne: Technológie virtuálnej reality okrem toho poskytujú rozsiahle možnosti pri reprodukcii reálneho sveta. Napríklad používaním okuliarov 3D a príslušných ovládacích prvkov technici v centre vývoja prototypov imitujú a analyzujú pohyby, vykonávané pracovníkmi na výrobnej linke pri optimalizácii pracovného času a zlepšení ergonómie práce. P  redajné miesto budúcnosti: Výber automobilu z katalógu bude onedlho patriť minulosti. Vďaka virtuálnej realite si zákazníci môžu nakonfigurovať verziu vybavenia, farbu vozidla a výsledok si prezrieť pomocou 3D okuliarov. Okrem toho môžu uskutočniť virtuálnu testovaciu jazdu bez toho, aby opustili showroom predajcu. 

SEAT používa pri vývoji virtuálnu realitu Svet videohier poskytol v 80. rokoch dvadsiateho storočia popud k rozšíreniu virtuálnej reality a teraz čoraz viac odvetví, ako aj automobilový priemysel, túto technológiu využíva. Trojrozmerné zobrazovanie (3D) vo virtuálnej realite prinieslo revolúciu do navrhovania a  vývoja automobilov v  ostatných desaťročiach. Ako sa tieto nástroje využívajú v automobilovej výrobe? 

 izajnéri s okuliarmi Full HD: D Tieto okuliare dizajnérom umožňujú ponoriť sa do zážitku z jazdy, ktorý je podobný ako budú mať budúci zákazníci. Hoci sa prvé návrhy dizajnu nového automobilu vždy robia ako skica ceruzkou, veľmi rýchlo sa dostáva k slovu 3D technológia. Vďaka tomu môžu dizajnéri posudzovať nielen kreatívne aspekty ale aj funkčnosť, čo zaručuje, že 90 % úvodných skíc je použiteľných.

95 000 simulácií 3D na model: Virtuálna realita hrá zásadnú rolu v každej fáze vývoja. Pri návrhu nového modelu SEAT Ibiza sa uskutočnilo 95 000 simulácií, čo je dvojnásobný počet ako pri predchádzajúcej generácii. Okrem iných testov sa uskutočnili aj virtuálne kolízie aby bol budúci model čo najbezpečnejší. Počas približne tri a pol roka vývoja boli pomocou simulácie analyzované 3 milióny prvkov. Pred 30 rokmi toto číslo predstavovalo iba 5000 prvkov.  Skrátenie času výroby prototypov o 30 %: Táto technológia umožňuje znížiť počet vyrobených fyzických prototypov pred spustením výroby nového modelu na polovicu. Okrem toho sa čas ich výroby skráti o 30 %. Na rozdiel od minulosti najnovšie nástroje virtuálnej reality umožňujú robiť zmeny rýchlejšie a výrazne urýchľujú rozhodovacie procesy. 

FORD ZA BEZPEČNOSŤ MAMIČIEK ZA VOLANTOM Ford v spolupráci s  Centrom bezpečnej jazdy organizuje už druhý ročník úspešnej akcie Jazdím Ford Pre Život – kurz predchádzania a zvládania krízových situácií na ceste. Tento rok aj s podtitulom „Dieťa na palube“ a so zameraním na šoférujúce mamičky. Bezpečná jazda za volantom si vyžaduje plnú koncentráciu, pričom práve ony sa musia počas šoférovania sústrediť často na viac vecí ako bežný vodič. Štatistiky za rok 2017 uvádzajú až 989 dopravných nehôd, pri ktorých bolo účastníkom dieťa do 15 rokov. Pri týchto nehodách bolo 23 účastníkov usmrtených a  až 126 ťažko zranených. Hmotná škoda presiahla sumu 3,5 milióna eur. Vyplýva to z aktuálnych prieskumov BECEP. Ponížiť tie-

12

máj 2018

to nelichotivé údaje si akcia „Jazdím Ford pre život“ v roku 2018 kladie ako hlavný cieľ. Podobne ako v  minulom ročníku, ktorý cielil na bezpečnosť mladých ľudí vo veku 18 až 25 rokov, účastníčky absolvujú celodenný program, ktorý mohol vzniknúť aj vďaka podpore partnerov a bude pozostávať z:  praktických úloh zvládania nástrah šmykľavej vozovky (Centrum bezpečnej jazdy)  výkladu a nácviku poskytnutia prvej pomoci, zameranie na deti (Slovenský červený kríž)  merania zraku (Neovízia)  poradenstva na tému detských autosedačiek (Candies)  pitný režim (Gemerka)


Vedeli ste, že ojazdené pneumatiky môžete nechať zadarmo priamo v pneuservise? Už od roku 2016 platí nový Zákon o odpadoch, ktorý okrem iného zmenil aj systém zberu a  recyklácie ojazdených pneumatík. Rozšíril sa počet zberných miest, no tým najjednoduchším a najdostupnejším sa pre slovenských motoristov stali práve pneuservisy a  predajne pneumatík. O  nových možnostiach a  právach spotrebiteľov informuje osvetová kampaň, ktorú v  týchto dňoch štartuje spoločnosť ELT Management Company (ELTMA) Slovensko. Podľa Zákona o odpadoch, ktorý vstúpil na Slovensku do platnosti od 1.1. 2016, je každý distribútor, ktorý predáva pneumatiky alebo ktorý prezúva pneumatiky aj bez ich predaja, povinný zadarmo zabezpečiť na svojich predajných miestach spätný zber ojazdených pneumatík. Zákon tiež uvádza, že „spätný zber odpadových pneumatík je bezplatný a bez podmienky viazania na kúpu novej pneumatiky alebo iného tovaru.“ Okrem pneuservisov a predajní, ktoré sú pre motoristov prirodzeným a najdostupnejším zberným miestom, môže slovenská verejnosť nechať ojazdené pneumatiky zadarmo tiež na zberných miestach určenými obcami či v niektorých prepravných spoločnostiach.

Tento rok sa projektu účastní a verejne ho podporuje moderátorka Miriam Kalisová, ktorá je sama milujúcou mamičkou a  zároveň aktívnou šoférkou: „Som veľmi rada, že si kurz bezpečnej jazdy môžem vyskúšať aj ja. Projekt hodnotím ako veľmi užitočný pre maminy – šoférky. S Fordom preto spoločne obdarujeme viac ako 100 ďalších mamičiek. Zameriame sa tiež na šírenie osvety v oblasti bezpečnosti mamičiek s deťmi v aute“.

Miriam Kalisová

DN s učastníkom dieťatom (do 15 rokov) 2017 – následky Dáta za obdobie: 01. 01. – 31. 12. 2017. „Vector”. „DN – s účastníkom dieťaťa (do 15 rokov) (A/N)” Počet DN s Hmota škoda vinníkom v€ pozitívnym na alkohol

Počet DN

Počet usmrtených účastníkov

Počet ťažko zranených účastníkov

Počet ľahko zranených účastníkov

Spolu počet DN v roku 2017

14013

250

1127

5757

43380640

1585

10294

DN účastníkom dieťaťa do 15 rokov

989

23

126

921

3594520

45

708

máj 2018

Počet DN v obci

13

Zdroj: BECEP

Celkovo sa minulý rok akcie zúčastnilo 257 mladých vodičov, ktorí sú najrizikovejší z pohľadu štatistík dopravných nehôd. Mediálnu publicitu vzhľadom na cieľovú skupinu zabezpečili youtuberi LucyPug a Selassie. Práve vďaka ich príspevkom prekonala akcia miliónové čísla v impresiách a splnila primárny cieľ – šíriť informácie o bezpečnosti na cestách a  pripomenúť dôležitosť tréningu bezpečnej jazdy.

Zberné miesto má byť viditeľne označené ako: „Miesto spätného zberu pneumatík“ a zároveň o tom informovať na svojej web stránke. Uvedené spoločnosti musia zber vykonávať bez ohľadu na značku pneumatík. Poplatok za tieto služby je už zahrnutý v cene každej predanej novej pneumatiky, preto podľa zákona by už motoristi nemali platiť ďalšie poplatky za ich zber a  recykláciu. Informáciu o  zaplatenom poplatku po novom nájdu spotrebitelia na predajných dokladoch. „Cieľom našej iniciatívy je rozšíriť povedomie o  tom, ako má systém zberu a  recyklácie pneumatík na Slovensku fungovať. Po viac ako roku účinnosti nového Zákona o  odpadoch sa ukazuje, že naša verejnosť nevie o  svojich právach a  naopak, ani časť distribútorov pneumatík si nie je istá, aké má všetky povinnosti. Radi by sme preto našou osvetovou kampaňou obom stranám pomohli – motoristov informovali o ich spotrebiteľských právach a distribútorom podali pomocnú ruku v podobe informačnej podpory a  bezplatným zabezpečením odberu ojazdených pneumatík. Radi by sme tiež našou kampaňou prispeli k  ochrane životného prostredia, keďže práve ojazdené pneumatiky neraz končia v prírode,“ predstavuje zámery kampane Ing. Radim Filák, konateľ neziskovej spoločnosti ELT Management Company Slovakia (ELTMA).


Test

BMW X2

Za najvyšší rad multimediálneho systému s navigáciou a 8,8-palcovým displejom si BMW účtuje nekresťanských 2 987 €.

Prístrojový panenel je rovnaký ako v radoch 1, 2 a X1, ale v X2 má hodnotnejšiu grafiku

Palubná doska je prakticky bezo zmeny prevzatá z modelu X1

TECHNICKÉ ÚDAJE: Motor Typ motora: radový, vznetový Valce/ventily: 4/16 Zdvihový objem [cm3]: 1995 Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]: 140 (190)/4000 Najvyšší krút. moment [Nm/ot./ 400 /1750-2500 min.]:

Prevádzkové vlastnosti Maximálna rýchlosť [km/h]: Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]: Spotreba – mesto/mimo/kombi [l/100 km]:

221 7,7 5,4/4,5/4,8

TEST 2015

Rozmery a hmotnosti Batožinový priestor [l]: Objem nádrže [l]: Pohotovostná hmotnosť [kg]: Rozmer pneumatík: Dĺžka [mm]: Šírka [mm]: Výška [mm]: Rázvor [mm]:

470/1355 51 1675 R19 4360 1824 1526 2670

Základná cena modelu – BMW X2 sDrive18i: 32 100 € Základná cena testovanej verzie – BMW X2 xDrive20d M Sport X: 48 750 € Záruka: 2 roky (predĺženie za príplatok), servis na 5 rokov/100 000 km zdarma, Registračná daň: 700 €

14

máj 2018

Najmenšie, no

najkrajšie AJ KEĎ TOMU OZNAČENIE MODELU NENAPOVEDÁ, BMW X2 JE PARADOXNE MENŠIE AKO BMW X1. VYŠŠIE ČÍSLO V OZNAČENÍ VŠAK ZNAMENÁ VIAC ŠTÝLU, VIAC DIZAJNU A VIAC EMÓCIÍ.

B

MW X2 bolo takým chýbajúcim článkom v mozaike. Vďaka nemu je už ale rad modelov BMW X kompletný. Samozrejme, na ceste je aj úplne nová X7, ktorá portfólio rozšíri, no medzi modelmi X1 a  X3 bola diera, ktorá je konečne zaplátaná. Niežeby to bolo nutné, ale v  BMW majú radi poriadok. No a prečo je X2-ka práve taká, aká je?

ŠTÝL AŽ NA PRVOM MIESTE

Všimnite si, že zatiaľ čo modely radu X s nepárnym číslom sú tie praktické, modely s párnym označením sú síce menej racionálne, no nemenej úspešné. X6-tka sa stala absolútnym hitom a  menšia X4-ka pokračuje v  jej šľapajach. X2-ka je niečo podobné. Nemá ale siluetu ako X4 či X6. Je to niečo úplne iné. Zatiaľ čo modely X4 a X6 sa od modelov X3 a X5


Do kufra sa zmestí 470 l batožiny, čo je len o 35 l menej ako v prípade BMW X1

Na zadných sedadlách nie je o nič menej miesta ako v BMW X1

v prednej časti až po B-stĺpik prakticky nelíšia, X2 je úplne iné auto ako X1. Všetky karosárske diely sú originálne, no napriek tomu je to pod povrchom to isté auto. Dokonca také rovnaké, že organizácia Euro NCAP sa ani neobťažovala robiť nové nárazové testy. X2-ke jednoducho pripísali výsledok X1-tky. Dizajn modelu X2 je však viac odviazaný. C-stĺpiky dostali dva charakteristické znaky modelov značky BMW: Hofmeisterov oblúk a, prvý raz na modeli BMW X, aj znak BMW. Oba prvky sa starajú o istú výnimočnosť.

VÄČŠIE AKO SA ZDÁ

Aj keď je BMW X2 o takmer 8 cm kratšie ako X1 a zhruba o 7 cm nižšie, interiér nepôsobí stiesneným dojmom. Kratšie sú totiž iba previsy karosérie. Rázvor náprav sa nezmenil, takže vnútorný priestor je rovnaký ako v prípade BMW X1. Menší je len batožinový priestor, a to o 35 litrov. Aj tak sa však do neho zmestí 470 litrov batožiny, čo je celkom slušná hodnota.

ČÁRY-MÁRY

Technika pod kapotou je pochopiteľne tá istá ako v BMW X1. A nielen tam. BMW X2 využíva podvozkovú platformu spoločnosti BMW Group pre vozidlá značky BMW a MINI s motorom ulo-

ženým vpredu naprieč. Znamená to, že v prípade verzií, ktoré nemajú pohon všetkých štyroch kolies, sú štandardne poháňané predné kolesá. U BMW je to stále trochu nezvyk, ale X2 nie je prvý ani posledný model značky BMW s  touto koncepciou. Čo sa týka nami testovanej verzie, tá bola vybavená inteligentným pohonom všetkých štyroch kolies xDrive. Pod kapotou modelu xDrive20d pracuje dvojlitrový turbodiesel vyladený na 140 kW (190 k). Výkon je to samozrejme postačujúci, ale mňa však doslova udivovala spotreba. Neviem ako to v  BMW dokázali, ale s týmto SUV (aj keď kompaktným), ktoré má nielen pohon 4x4, ale aj automatickú prevodovku, som mimo mesta dokázal jazdiť bez problémov za 4,5 litra nafty na 100 km. Na diaľnici pri ustálenej 130-tke bola spotreba len o liter vyššia, keďže vďaka osemstupňovej prevodovke motor pri tejto rýchlosti netočí ani 2 000 ot./min. V meste sa spotreba paliva počas testu pohybovala medzi 6,5 až 7,0 l/100 km.

ŽIADNE NATRIASAČKY

Pri pohľade na BMW X2 som čakal, že bude mať tvrdšie naladenie pruženia. To auto skrátka vyzerá dosť drsne, obzvlášť s paketom M Sport X, ktorý malo nami testované auto. Toto dizajnové vyhotovenie totiž spája prvky mo-

Samozrejmosťou je dvojité dno batožinového priestoru. Navyše, pod podlahou sa skrýva ešte dosť veľký odkladací priestor

delov radu X s dizajnom športovým modelov BMW M. Na moje počudovanie však nie je jazda v  tomto aute nepohodlná, ako to býva u športových SUV bežné. Až za volantom človek cíti, že BMW X2 je vlastne len prezlečená X1-tka. No a tá jazdí výborne. Menšia X2-ka je možno o chlp obratnejšia, ale na komforte nič nestratila, čo je dobre. A to ani v prípade spomínaného balíčka M Sport X, ktorého súčasťou sú 19-palcové disky kolies.

RESUMÉ

Zozačiatku som mal trochu problém s odhalením opodstatnenia modelu X2. Naozaj mi to pripadalo tak, že BMW skrátka potrebovalo záplatu, nech má kompletné portfólio aj v  rodine modelov X. Po týždni stráveným s týmto autom však musím skonštatovať, že je to moje najobľúbenejšie BMW X. Jazdí výborne, vyzerá ešte lepšie a  mne osobne tá veľkosť jednoducho stačí. Viacerých ľudí som totiž počul argumentovať tým, že je to malé, a teda nezaujímavé auto. Malé však neznamená vždy stiesnené vo vnútri. Vnútorný priestor je praktický totožný s BMW X1. Menší je len kufor, ale aj ten stále ponúka viac než postačujúcu kapacitu. BMW X2 je skrátka BMW X1 v štýlovom „slim fit“ obleku, ktorý mu mimoriadne pristane.  máj 2018

15

Text: Ondrej Rabatin, foto: autor

Priečne uložený motor spolupracuje s osemstupňovou prevodovkou značky Aisin. Tá funguje rovnako dobre ako prevodovky ZF, ktoré BMW používa v kombinácii s pozdĺžne uloženými motormi


Test

Suzuki Vitara

Do kufra sa zmestí 375 l batožiny

JE POZORUHODNÉ, AKO PÁR DETAILOV DOKÁŽE VÝRAZNE ZMENIŤ CELOK K LEPŠIEMU. ŠPECIÁLNA EDÍCIA SUZUKI VITARA S NÁZVOM COPPER EDITION JE TOHO ŽIVÝM DÔKAZOM.

D

á sa povedať, že väčšina ľudstva dnes žije v blahobyte. Teda aspoň u nás v Európe ľudia nezomierajú od hladu. Naopak, mám dojem, že sme sa nikdy nemali lepšie. Politickú situáciu na Slovensku radšej nebudem komentovať, hovorím skôr o  tom automobilovom svete. To, čo je dnes na trhu, je do istej miery fascinujúce. Je úžasné, aké vyspelé a  inteligentné sú dnešné autá a čo všetko v nich môžete mať. Častokrát si však za ne predajcovia pýtajú nekresťanské peniaze.

TECHNICKÉ ÚDAJE: Motor Typ motora: radový, zážihový Valce/ventily: 4/16 Zdvihový objem [cm3]: 1586 Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]: 88 (120)/6000 Najvyšší krút. moment [Nm/ot./ 156 /4400 min.]:

Prevádzkové vlastnosti Maximálna rýchlosť [km/h]: Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]: Spotreba – mesto/mimo/kombi [l/100 km]:

180 12,0 6,5/5,1/5,6

Rozmery a hmotnosti

TEST 2015

Batožinový priestor [l]: Objem nádrže [l]: Pohotovostná hmotnosť [kg]: Rozmer pneumatík: Dĺžka [mm]: Šírka [mm]: Výška [mm]: Rázvor [mm]:

375/1120

No a čo takí motoristickí novinári? Neustále skúšame to najmodernejšie, čo prichádza na trh. Bežne sa vozíme v autách za 100 000 € aj viac. No a potom sa človek posadí do Suzuki Vitara a... No a nič. Zistí, že aj za rozumné peniaze sa dá kúpiť dobré auto.

ZMYSEL PRE DETAIL

Vozidlá z edície Copper sa vyznačujú špeciálnym odtieňom modrého laku, ktorý môže byť za príplatok kombinovaný aj so sivou strechou. Majú masku chladiča ako Vitara S a ozdobné detaily medenej farby v predných LED svetlách a  na diskoch kolies. Aj palubná doska má dekor medenej farby. Medenú farbu nájdete aj na ďalších miestach v interiéri, ale za pochvalu stojí tiež posuvná lakťová opierka a v neposlednom rade aj veľmi luxusne pôsobiace sedadlá čalúnené kombináciou semišu a kože.

OSVEDČENÁ TECHNIKA

Edícia Copper je k dispozícii iba s  jediným motorom – klasickou benzínovou „jedna-šestkou“. Jednoduchý motor má atmosférické plnenie, čiže nečakajte žiadny „turbozáťah“, na ktorý už môžete byť zvyknutí pri väčšine nových áut. Suzuki v tomto prípade stavilo skôr na osvedčenú a  nezničiteľnú koncepciu. Nechápte ma zle, motor má podľa mňa dostatočný výkon, ale treba trochu

Medená farba dekoračných materiálov navodzuje luxusnú atmosféru.

zapracovať s prevodovkou a poriadne ho vytočiť, ak od neho chcete nejakú dynamiku. Jeho akustický prejav je však potom trochu výraznejší, čo  do kabíny vnáša viac drámy ako by ste chceli. V každom prípade, ako auto tak aj motor je určený hlavne na pohodové rodinné presúvanie a v tejto disciplíne je skvelý. Môže sa totiž pochváliť výbornou spotrebou. Výrobca v meste udáva 6,5 l/100 km, čo je aj reálne, ako sme sa presvedčili v  predošlom teste. Teraz sme zrejme jazdili s ťažšou nohou na plyne, keďže sa spotreba pohybovala okolo siedmich litrov. Aj tak to však považujem za skvelý výsledok. Na diaľnici nám palubný počítač vyrátal priemer 7,3 l/100 km, zatiaľ čo otáčkomer pri rýchlosti 130 km/h ukazoval zhruba 3 250 ot./min. Pri jazde po okreskách nie je problém zmestiť sa do šiestich litrov.

RESUMÉ

Zoberme si napríklad BMW X2, ktorého test taktiež nájdete na týchto stránkach. Je to úžasné auto a Vitara by sa s ním mohla len ťažko porovnávať. Toto konkrétne auto je však takmer trikrát lacnejšie ako testovaný exemplár BMW X2, takže akékoľvek porovnávanie je úplne zbytočné. Vitara zvláda všetko to, čo sa od nej očakáva a pritom nezruinuje vaše bankové konto. Je to auto pre rozumných ľudí, ktorí sa držia nohami stále pri zemi. No a  edíciu Copper odporúčame všetkými desiatimi. Auto pekne oživuje a súhra detailov spôsobuje, že Vitara pôsobí citeľne hodnotnejším dojmom. 

47 1235 215/55 R17 4175 1775 1610 2500

Základná cena modelu – Suzuki Vitara 1.6 VVT 2WD Comfort: 14 200 € Základná cena testovanej verzie – Suzuki Vitara 1.6 VVT 4WD Copper Edition (2-farebné prevedenie): 20 100 € Záruka: 3 roky/100 000 km (rozšírenie za príplatok), poistenie na rok v cene, Registračná daň: 110 €

16

máj 2018

Jednoznačne najlepším prvkom edície Copper sú tieto krásne dvojfarebné sedadlá čalúnené kožou a semišom

Text: Ondrej Rabatin, foto: autor

Medená medaila


NOVÝ RAD SUV PEUGEOT MÁME SUV PRE KAŽDÉHO

MESTSKÉ SUV PEUGEOT 2008

UŽ OD 12.590 €

VŠESTRANNÉ SUV PEUGEOT 3008

UŽ OD 19.990 €

7-MIESTNE SUV PEUGEOT 5008

UŽ OD 21.790 €*

PEUGEOT MÁ SUV PRE KAŽDÉHO. Nezáleží, ako ďaleko sa chystáte. Ani akú veľkú máte rodinu alebo koľko máte priateľov. Ani na tom, aké dobrodružstvo sa chystáte prežiť. PEUGEOT má SUV, ktoré vám to umožnia. Mestské SUV PEUGEOT 2008, všestranné SUV PEUGEOT 3008 a 7–miestne SUV PEUGEOT 5008 môžete mať s predĺženou 4-ročnou zárukou a s výhodným financovaním bez navýšenia. Viac na peugeot.sk. PEUGEOT FINANCE

Kombinovaná spotreba 3,5 – 7,3 l/100 km, emisie CO2 90 – 165 g/km. Ilustračné foto. máj 2018 * cena 5-miestnej verzie (7 miest za príplatok)

17


Test

Range Rover Velar

Prístrojová doska je oproti sesterským modelom Velaru odlišná a skromnejšia

Ospravedlňujem sa, no v súvislosti s interiérom sa mi do úst tlačia pojmy ako minimalizmus či britská elegancia

Ostrejší svetelný podpis Velaru postupne nasledujú aj jeho súrodenecké modely

ÚDEL ÚSPEŠNÝCH VELAR MÔŽE BYŤ PAPIEROVÝM KONKURENTOM NEMECKEJ KONKURENCIE, ALE NIE FILOZOFICKÝM. VYVOLÁVA TOTIŽ NIEKOĽKONÁSOBNE VÄČŠIE MNOŽSTVO POCITOV, NEŽ KTORÝKOĽVEK Z POČINOV KONKURENCIE. JE TO VŠAK SKUTOČNÝ RANGE ROVER A BUDÚ SA OŇ BOHATÍ BIŤ TAK, AKO O JEHO VÄČŠIEHO BRATA?

L

en sa pozrite, kto jazdí na Range Roveroch. Hollywoodske celebrity, slávni športovci či politické elity a „naše“ tajné služby. Nie však všetci zámožní potrebujú obrie SUV a nie každému z „nich“ príde Evoque dostatočne veľký a prestížny. Svet je momentálne plný peňazí, bohatí bohatnú, SUV sa predávajú ako teplé rožky a  toto všetko Briti vedia. Zároveň sa však vždy dokázali niečím odlíšiť a  pri značke Land Rover to platí dvojnásobne. Niet žiadneho

divu, pokiaľ už v úvode testu vyhlásim, že Range Rover Velar valcuje svoju nemeckú či japonskú konkurenciu na jednom fronte. Prináša totiž nálož unikátnych emócií, ktoré útočia na naše iracionálne „JA“. Porovnávajte ho koľko len chcete. Nevynášajte však súdy len na základe  tabuľkových údajov.

UNIKÁT V RÁMCI RODINY

Velar pôsobí už aj medzi „svojimi“ veľmi odlišne. Je ako syn, ktorý sa v rodine plnej

úspešných doktorov, inžinierov a vedcov, stane uznávaným dizajnérom a  umelcom. Stále ide o  úspešného jedinca, s  ktorého kariérou sa rodičia chvália na snobských rautoch. Svoje úspechy však dosiahol vďaka kreativite a unikátnosti. Nie vďaka nekonečnému technokratickému štúdiu. Velar stojí v  ponuke medzi menším modelom Evoque a  veľkým Range Roverom Sport. Má však nízku líniu strechy, široký postoj a úhľadné krivky. Jeden by aj ľutoval, že naň musíte podľa zákona namontovať poznávacie značky. Stále do veľkej miery odkazuje na modelový rad Range Rover množstvom dizajnových prvkov. Napríklad zadným a  predným svetelným podpisom či dizajnom veľkej prednej masky. Nie je odlišný len v rámci svojho rodu, ale je skutočne náročné nájsť na trhu čokoľvek, čo by Velaru konkurovalo po stránke dizajnu.

UMELECKÁ DEKORÁCIA

Interiér je ešte impozantnejší, než samotný exteriér. Pokiaľ sa pozeráte na úžasnú „ťaviu“ kožu, matné kovové lišty a elektroniku

18

máj 2018


pod vrstvou klavírneho laku, môže vám napadnúť otázka, či je možné tieto povrchy udržať čisté aspoň päť minút. Na to Land Rover myslel a pribalil k Velaru jednoduchú handričku „na okuliare“. Ergonómia je síce odlišná od nemeckých a  japonských modelov, no má vlastnú neochvejnú logiku. Spodnému dotykovému displeju sekunduje dvojica otočných ovládačov, ktorými volíte funkcie v závislosti od vašej potreby. Slúžia na prepnutie jazdného režimu, voľbu teploty v  interiéri alebo pod vaším zadkom. Vrchný displej ovláda multimédiá a navigáciu. Je tak krásne zapracovaný do palubnej dosky, že som na ňom prvé dni doslova nechával zrak. Jeho náklon je taktiež nastaviteľný.

LUXUSNÉ MISKY VÁH

Z hľadiska interiérového priestoru musím po dlhej dobe spomenúť priestor na predných sedadlách. Dlhé čelné sklo, nízka línia strechy a dlhá palubná doska vo vás nevyvoláva dojem, že sedíte v SUV. Ide o excelentný pocit, ktorý taktiež nemá príliš obdoby v prostredí konkurencie. Priestor na zadných sedadlách však pôsobí tesnejšie, než by sa mohlo zdať. Osobne za zdroj tejto emócie upodozrievam tvar zadných sedadiel a nie nepraktické „balenie“ interiéru. Kde však Velar vyrovnáva pomyselné interiérové misky váh, je batožinový priestor. S objemom 673 litrov je v triede luxusných SUV tejto veľkosti na vysokej priečke. Čo viac, batožinový priestor nemá zbytočné hrany a disponuje skvelou hĺbkou. Luxusný dojem z batožinového priestoru korunuje kožená pracka „suterénu“ kufra.

KRV NIE JE VODA

Perforovaný vzor kožených sedadiel dostal tvar britských vlajok. Sedadlá sú skôr pohodlné než športové. Chvályhodný prístup

Batožinový priestor je skvele tvarovaný a ponúka 673 litrov objemu. Zložte zadné sedadlá a objem narastie až na 1731 litrov

TECHNICKÉ ÚDAJE: Motor

INGENIUM LOCCI

Testovaný Velar poháňal dvomi turbami preplňovaný naftový dvojliter. Štvorvalec s výkonom 177 kW/240 koní dosahuje maximálny krútiaci moment 500 N.m. už pri 1500 ot./min. Motor je skvele odhlučnený a jeho výkon absolútne adekvátny, hlavne pri hmotnosti 1 841 kilogramov. Spotreba je taktiež uspokojivá. Reakcie osemstupňovej automatickej prevodovky boli vzhľadom na dvojnásobne preplňovaný motor mierne omeškané, a to hlavne pri zrýchľovaní. Tento nedostatok však dokáže vyriešiť „športový“ režim prevodovky. Spotreba dosiahla v meste 7,8 l/100 km, na diaľnici stúpla mierne cez 8 litrov a mimo mesta padala k hranici 6,5 l/100 km. 

Typ motora: radový, vznetový Valce/ventily: 4/16 Zdvihový objem [cm3]: 1999 Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]: 177 (240)/4000 Najvyšší krút. moment [Nm/ot./ 500/1500 min.]:

Prevádzkové vlastnosti Maximálna rýchlosť [km/h]: Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]: Spotreba – mesto/mimo/kombi [l/100 km]:

Velar je na tomto fronte oproti Nemcom mierne pozadu. Minimálne pocitovo nepôsobia zadné sedadlá štedro na priestor

Ovládanie hlavného systému nie je žiadna veda. Pohodliu napomáha dvojica otočných ovládačov

217 7,3 7,2/5,1/5,8

Rozmery a hmotnosti

TEST 2017

Text: Viktor Baláž, foto: autor

Od „indického“ reštartu koncernu Jaguar Land Rover nepočúvame na Britov nič iné, než chválu, ohľadom jazdných vlastnosti ich modelov. Jaguare sú vynikajúce na cestách,

Land Rovery mimo ne. Range Rover Velar kombinuje talent oboch rodinných klanov. Výška vzduchového podvozku je nastaviteľná a pracuje v troch režimoch. Najnižší režim je aktívny prakticky len pri státí, aby dopomohol lepšiemu nastupovaniu. Stúpajúcou rýchlosťou svetlá výška narastie do „strednej“ úrovne. Najvyššie nastavenie je na ceste prakticky nepoužiteľné, preto patrí do terénu a  nízkych rýchlostí. Pohon citeľne preferuje zadnú nápravu, hlavne v  zhoršených poveternostných podmienkach. Jazdnému komfortu je ťažké čokoľvek vyčítať.

Batožinový priestor [l]: Objem nádrže [l]: Pohotovostná hmotnosť [kg]: Rozmer pneumatík: Dĺžka [mm]: Šírka [mm]: Výška [mm]: Rázvor [mm]:

673 60 1895 225/60 R18 4803 1891 2145 2874

Základná cena modelu – Land Rover Range Rover Velar TD4 180 PS Standard: 58 919 € Základná cena testovanej verzie – Land Rover Range Rover Velar 2.0D 240 PS SE: 74 622 € Záruka: 3 roky alebo do 100 000 km Registračná daň: 1900 €

máj 2018

19


Test

Hyundai i30 Fastback

Vpredu biznis, vzadu párty MIKRO SEGMENTOM A AUTOMOBILOVÝM ŠPECIALITÁM PRAJE DOBA. PLATÍ TO AKO PRE AUTÁ S ASTRONOMICKÝMI CENOVKAMI, TAK AJ PRE MODELY VENOVANÉ „BEŽNÝM SMRTEĽNÍKOM“. HYUNDAI I30 FASTBACK JE INTERPRETÁCIOU IDEI, KTORÁ ZAFUNGOVALA V PRÉMIOVOM SEGMENTE.

Z

aujímavé deriváty ťažných modelov automobiliek nie sú ničím prelomovým. V poslednej dobe veľmi odvážna a  úspešná automobilka Hyundai spravila zo svojho modelového radu i30, doslova švédsky stôl pre naplnenie chutí celého trhu. Chcete hatchback alebo kombi? Nie je problém, ba dokonca to obom variantom veľmi na pohľad pristane. Radi si pospíte, no potrebujete sa dostať do práce vždy načas? K dispozícii sú vám modely i30 N a i30 N Performance, ktoré plašia svojimi dobrými ohlasmi francúzsku, nemeckú a  japonskú konkurenciu. No, čo ak by ste sa potrebovali odlíšiť, no nechcete pre svoj štýl, krásu a oso-

bitosť príliš trpieť? Hyundai myslel aj na vás, a tak dal dohromady elegantný i30 Fastback. V  uliciach sa to nimi začína pomaly hemžiť a chcel som poznať dôvod prečo.

360 STUPŇOV

Pokiaľ sa snažíte nájsť podobnosti medzi bežným hatchbackom i30 a verziou Fastback, môžete naraziť na menší problém. Variant i30 Fastback totiž nie je len bežným modelom, ktorému dizajnéri učesali strechu. Rozdiely nájdete dokonca aj na prednej a zadnej maske, v novom svetelnom podpise predných svetiel a  úplne novom dizajne tých zadných a v náraste rozmerov či nových paneloch ka-

Infotainment Blue Link je jedným z mojich najobľúbenejších systémov. Umiestnenie displeja na palubnej doske však môže veľmi rýchlo morálne zostarnúť

20

máj 2018

rosérie. Hyundai i30 Fastback dokonca narástol do dĺžky o 115 milimetrov, klesol bližšie k ceste o 5 milimetrov a dokonca dostal nové rozšírené blatníky. Je to však celkom logické. Pokiaľ má automobilka vyrobiť model s dôrazom na dizajn, nemala by upraviť dva panely a  po hodine práce vypustiť dizajnérov na obed do reštaurácie cez ulicu. Fastback je pri správne zvolenej farbe laku a  18-palcových diskoch kolies veľmi elegantným počinom. Z  niektorých uhlov geniálny, z  iných slabší. No, to sa proste malým štvordverovým kupé stáva. Aston Martin DB9 z nich nikdy nebude. Zvolená konfigurácia na testovanom voze je presne to pravé orechové pre Fastback. Je to jednoducho staré známe porekadlo narážajúce na jeden známy účes, preslávený u našich bratov Čechov. Vpredu biznis, vzadu párty. Spredu pôsobí ako elegantnejšia verzia služobného vozu pre obchodného zástupcu. Zozadu je príjemne odviazaný a  originálny. Na rozdiel od účesu známeho aj vďaka Jaromírovi Jágrovi, je na Fastback príjemný pohľad z každej strany.

Ovládače asistenčných systémov zaujali tradičné miesto na ľavej strane palubnej dosky, pod volantom


Prepáčte, no neodpustím si drobný úlet. Jednoducho milujem bordovú kožu a absolútne som ju nečakal v útrobách i30 Fastback. Mám drobné déjà vu, keďže som sa už s  podobnou kombináciou interiérového prevedenia a  exteriérového laku stretol v  inom testovanom aute, no osobne mi je táto farebná kombinácia neuveriteľne príťažlivá. Hyundai i30 Fastback ale mierne trpí pre svoju krásu na zadných sedadlách. Narástol síce o  115 milimetrov oproti hatchbacku a  tým pádom je priestor pre nohy zadných pasažierov vcelku dobrý. Kabína bola však znížená o  25 milimetrov a elegantná silueta strechy spôsobuje tieseň pre hlavy vyšších pasažierov. Kde však Fastback zúročuje nárast do dĺžky, je oblasť kufra. Ten ponúka solídnych 450 litrov. Ergonómia a  správne rozloženie prvkov je dnes už povinná jazda a  sľubujem, že ju budem spomínať len v prípadoch, pokiaľ nebudú veci úplne v poriadku. V i30 Fastback je samozrejme všetko na svojom mieste. Kvalita spracovania je o milimeter nad bežným štandardom.

NAZNAČENÉ PRIORITY

Pracovisko vodiča je vyriešené veľmi príjemne. Volant je potiahnutý mäkkou kožou a zadok si dokážete uložiť celkom nízko k podlahe. Jazdný komfort mierne trpí 18-palcovými

diskami a podvozok pôsobí celkovo tuhším dojmom. Pod kapotou beží silnejšia z dvoch motorizácií, teda preplňovaný štvorvalec 1,4 T-GDi. Produkuje solídnych 103 kW/140 koní a tie prenáša na kolesá sedemstupňová dvojspojková prevodovka. Konkrétne táto jednotka si s prevodovkou rozumie dosť dobre. Počas bežnej a pokojnej jazdy drží Fastback pekne pokope, no pri dynamickej jazde je nutné prejsť z režimu Normal do režimu Sport. V  opačnom prípade počítajte s  neskoršími reakciami prevodovky a  odozvy na plynový pedál. Fastback teda provokuje k  ostrejšej jazde, no nie úplne mu sedí. Disponuje priamym a presným riadením, širším a nižším postojom. Pokiaľ by ste chceli poodkryť jeho potenciál, je dosť možné, že by ste mali siahnuť po verzii so šesťstupňovým manuálom.

TECHNICKÉ ÚDAJE: Motor Typ motora: radový, vznetový Valce/ventily: 4/16 Zdvihový objem [cm3]: 1999 Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]: 177 (240)/4000 Najvyšší krút. moment [Nm/ot./ 500/1500 min.]:

Prevádzkové vlastnosti Maximálna rýchlosť [km/h]: Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]: Spotreba – mesto/mimo/kombi [l/100 km]:

RESUMÉ

Hyundai i30 Fastback plní v podstate ten účel, pre ktorý vznikol. Je krajším a zaujímavejším súrodencom masového hatchbacku pre krajších a  zaujímavejších ľudí z  masy. Netreba zabúdať, že jeho prioritou je vyzerať dobre a fungovať tak, aby dennodenne nevyčerpával svojho majiteľa viac, než je potrebné. Rád by som si však tohto fešáka jedného dňa popreháňal vo verzii N, či miernejšej verzii, ktoré Hyundai pre i30 údajne (!) pripravuje. 

217 7,3 7,2/5,1/5,8

Rozmery a hmotnosti

TEST 2017

Text: Viktor Baláž, foto: autor

ACH, MÔJ BOŽE!

Batožinový priestor [l]: Objem nádrže [l]: Pohotovostná hmotnosť [kg]: Rozmer pneumatík: Dĺžka [mm]: Šírka [mm]: Výška [mm]: Rázvor [mm]:

673 60 1895 225/60 R18 4803 1891 2145 2874

Základná cena modelu – Hyundai i30 Fastback 1,0 T-GDi COMFORT+: 15 890 € Základná cena testovanej verzie – Hyundai i30 Fastback 1,4 T-GDi STYLE: 19 990 € Záruka: 3 roky alebo do 100 000 km Registračná daň: 210 €

Samozrejme, i30 nasleduje trendy v konektivite a podpore vašich zariadení. Bezdrôtová nabíjačka je praktická vychytávka

Posed za volantom a okolie vodiča sú vyriešené veľmi dobre. Za volantom sa cítite ako doma

Dvojspojková prevodovka je jedným z dôvodov, prečo Fastback neexceluje pri dynamickej jazde

Pre Hyundai typická jednoduchá grafika prístrojového panelu nechýba ani v i30 Fastback

máj 2018

21


Test

Lexus LC 500h

Interiér vám doslova uhýba v mene vášho pohodlia. V tejto farebnej kombinácii vyniká nad všetkým, čo je na trhu momentálne dostupné

NEKONEČNÝ horizont SÚ DVA TYPY ĽUDÍ. TÍ, KTORÝM SA AKTUÁLNY DIZAJNÉRSKY JAZYK LEXUSU PÁČI A TÍ, ČO MAJÚ RADI BIELE STENY A PRAVIDELNÉ HRANY. STRETNÚŤ LEXUS LC500H A NEOTOČIŤ ZA NÍM HLAVU, JE NEPOCHOPITEĽNÝ ČIN. JEHO EXTERIÉR VÁM NEMUSÍ „REZAŤ“, NO JE EXTRÉMNE JEDINEČNÝ A NIELEN TO. TECHNICKÉ ÚDAJE: Motor vidlicový, zážihový + elektromotor Valce/ventily: 6/24 Zdvihový objem [cm3]: 3456 Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]: 264 (360)/4900 Najvyšší krút. moment [Nm/ot./ 348/4900 min.]: Typ motora:

Prevádzkové vlastnosti Maximálna rýchlosť [km/h]: Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]: Spotreba – mesto/mimo/kombi [l/100 km]:

217 5,0 6,4/7,2/5,9

Rozmery a hmotnosti Batožinový priestor [l]: Objem nádrže [l]: Pohotovostná hmotnosť [kg]: Rozmer pneumatík: Dĺžka [mm]: Šírka [mm]: Výška [mm]: Rázvor [mm]:

172 84 2130 245/40 R21 – vpredu 275/35 R21 – vzadu 4760 1920 1345 2870

Základná cena modelu – Lexus LC 500h Luxury: 103 000 € Základná cena testovanej verzie – Lexus LC 500h SPORT+: 116 000 € Záruka: 5 rokov alebo do 160 000 km Registračná daň: 3900 €

22

máj 2018

V

šemožne som sa chcel vyhnúť spomenutiu hyper (drahého) modelu Lexus LFA, v súvislosti s testom LC 500h. Tieto autá sa náramne podobajú a je fascinujúce, že to, za čo si ultimátne krídlo Toyoty pýtalo vyše 300  000 € a viac, sa podobá na model, ktorý dostanete za tretinu ceny. Logicky v tom musí byť akýsi zádrhel a bolo by odo mňa veľmi netaktné, ak by som vám po týždni jazdenia v tomto úchvatnom stroji nevysvetlil, že prečo. Síce sa mi LFA do rúk nikdy nedostalo, mám o  ňom načítaného viac, než je v  slušnej spoločnosti považované za normálne. Ďalším vodidlom je fakt, že nová vlajková loď Lexusu zbiera jedno ocenenie za druhým. Nie však na okruhoch a šprintérskych podujatiach, óóó nie. Tu sú priority nastavené úplne inde a bližšie reálnemu svetu, než si myslíte.

LA FEMME FATALE

Som zvedavý, čo prinesie automobilový dizajn o 10 rokov, keďže LC 500h vyzerá v  roku 2018 šialene. Prišlo cez Stargate z budúcnosti, aby nám povedalo, že bude všetko v  poriadku a  autá budú ešte stále vyzerať úžasne a  jazdiť na benzín. V každom prípade, toto auto ma prinútilo prvýkrát načrieť do marketingových materiálov výrobcu. Citujem: „Jedinečné usporiadanie svetiel ide ruka v ruke s charakteristickou vretenovitou maskou chladiča Lexus. Vý-

sledkom snahy konštruktérov o kompaktné usporiadanie je pozoruhodne nízka kapota LC. Smerom dozadu sa línia strechy postupne zužuje a klesá medzi široké, atleticky poňaté blatníky, ktoré podčiarkujú atletický postoj tohto vozidla“, sám by som to lepšie nepopísal. LC 500h je nízke, široké, úžasne ladné a agresívne zároveň.

ART DECO

Odvážnejší a nápaditejší interiér je skutočne ťažké nájsť. Interiér ma šokoval a  ja si neviem spomenúť, kedy som sedel v  niečom takom úchvatnom, s drobnou výnimkou pre Rolls-Royce. Materiály sa medzi sebou maznajú a striedajú sa na povrchu v nepravidel-


uvelebil do nízkeho a pohodlného kresla s  fantastickým vedením, nechal interiér, aby si moje končatiny uložil kde len uzná za vhodné a túžil nájsť diaľničný úsek dostatočne dlhý na to, aby som vyprázdnil nádrž do sucha. Lexus LC 500h upokojuje a skôr sa vám snaží naznačiť, že vás radšej odvezie ľubovoľnou rýchlosťou cez celú Európu, než by ste ho mali drať na horskom priesmyku.

Text: Viktor Baláž, foto: autor

SMOTÁNKA

ných rytmoch. Koža, kovové lišty a funkčné prvky interiéru sú medzi sebou zapracované tak dokonale, že môžete vytiahnuť mikroskop, aby ste našli chybu. Levitujúce kľučky vychádzajúce zo sýto oranžového poťahu dverí z brúsenej kože dopĺňajú kovové lišty a  kaskádovitá palubná doska s  obrovským priečelím. Pokiaľ by boli tlačidlá na volante vypracovanými z  kovu, nenašiel by som jediný povrch, ktorý mi naznačuje, že ešte stále chodím po zemi so zvyškom ostatných smrteľníkov. Ak by vás ale zaujímalo, prečo má LC 500h zadné sedadlá, ide o cestovateľské auto. Takzvané 2+2, podobne ako všetky autá tohto typu, ponúka priestor pre uloženie vašej tašky z krokodílej kože a pohodenia saka z  ohromne drahého obleku bez toho, aby ste vystupovali z auta.

MILLE MIGLIA

Rád by som už teda načal pointu LC 500h skrz pozíciu za volantom. Rád sa posadím do nízkeho postoja blízko k volantu, no v LC 500h mi už od prvého momentu neprišiel tento štýl sedenia vhodný. Radšej som sa

Tomu naznačovaniu absolútne rozumiem. Osobne som sa ešte nestretol s tak neuveriteľne schopným podvozkom, ktorý sa dokáže vysporiadať so slovenskými cestami aj na 21-palcových diskoch. Pri prechode po krátkych nerovnostiach v  nízkych rýchlostiach je samozrejme tuhší. Len čo naberiete tempo a začnete hltať kilometre, s radosťou vrhnete veľké kupé do niekoľkých zákrut, pochopíte, že sedíte v  niečom výnimočnom. Podvozok je skutočne naladený božsky a  netrpí zbytočnými športovými ambíciami, ktorý absolútne dehonestuje dnešné pohodlie luxusných áut. Radšej budem mať spokojný chrbát a  zadok, než svoje ego. Na Nurburgring by som rozhodne zvolil iné náčinie a  konkrétne v  prípade hybridného LC500h, to platí niekoľkonásobne.

Estetiku a prevedenie ovládačov dostali na starosť samotní bohovia. V podstate, ako zvyšok auta

Budík otáčkomera má mnoho podôb. Všetky sú však geniálne

DVE PREVODOVKY, DVA MOTORY

Nie, nevyčítavam ponuku motorizácií. Lexus LC 500h je hybrid s 3,5-litrovým atmosférickým motorom V6 a  elektromotorom, ktorý kombinuje šesťstupňovú planétovú prevodovku so štvorstupňovým automatom s  meničom krútiaceho momentu. Prenos výkonu je smotanovo jemný, hlavne pri pokojnej jazde. Rozbeh zo stredných otáčok má za následok veľmi príjemný šesťvalcový zvukový sprievod a solídny ťah vďaka Multistage hybridnému systému. Pri plnej paľbe sa však necíti vo svojom a dá vám to najavo skrz elektroniku. Je schopný úžasných kúskov, no radšej mu sedí pokojné pózovanie po meste. Apropo, spotreba. Na diaľnici si vypýta 7,5 litra a v meste 8. Mimo mesta klesáte až k 5,8 litrom na 100 km. Treba dodať viac? 

Obrí displej infotainmentu mierne zaniká v dizajnovom priečelí palubnej dosky

V týchto sedadlách zvládnete vyprázdniť plnú nádrž bez prestávky

Toto som už niekde videl a tuším, že v Británii. Každopádne, kľučky sú krásne a zasúvajú sa do dverí

máj 2018

23


Test

Dacia Duster

Podstatné

PRIORITY

NOVÁ DACIA DUSTER JE POKRAČOVANÍM VEĽMI ÚSPEŠNÉHO PRÍBEHU, KTORÝ SI „STRIHOL“ VIAC, NEŽ JEDEN MILIÓN REPRÍZ. NOVINKA SA VŠAK TENTO RAZ ZAMERIAVA NA KONČEKY VAŠICH PRSTOV. Z DUSTERU SA NESTÁVA MÄKOTA, NO V DACII SA ZAMYSLELI NAD TÝM, AKO HO ZBAVIŤ IMIDŽU LACNÉHO SUV, Z „POCHOPITEĽNÝCH DÔVODOV“.

Najväčšou novinkou sú skvele spracované ovládače automatickej klimatizácie

Nová grafika budíkov je vítanou zmenou oproti predchádzajúcemu riešeniu. Stále však neobsahuje červené pole otáčkomera

J

edna vec mi už v úvode nedala pokoj. Kým všetky značky horúčkovito faceliftujú svoje modely a snažia sa rýchlo unudený trh držať v pozornosti, Dacia týmto dojmom vôbec nepôsobí. Duster je v produkcii už viac ako 8 rokov, a toto je prvýkrát, čo mu dopriala viac, než len prepúdrovaný nos. Aj to mi prišlo len ako povinná jazda, po ktorej bol Duster nablýskaný, neprimerane k jeho „osobnosti“. Veci sa však zme-

24

máj 2018

Duster dáva vodičovi nadovšetko najavo, že je masívnym a robustným autom. Pocit z interiéru to len umocňuje

nili, no skutočne veľmi šibalským a príjemným spôsobom. Dacia totižto zasahovala len tam, kde je to skutočne podstatné. Nebrať do úvahy absolútne prepracovaný exteriér, interiérové riešenia sa dostávali do pozornosti hlavne v miestach, na ktoré môžu reálne naraziť vaše končeky prstov. Škrabkanie, chytanie a ťukanie na palubnú dosku nechajte na novinárov v tvorivej kríze a venujte pozornosť tomu, čo je pre vás podstatné.

KAŽDÝ. JEDEN. PANEL.

Viete ako finančne náročné je vytvorenie foriem pre panely karosérie celého auta? Dacia na tom vôbec nešetrila. Ušetrila však na brilantnom riešení, ktoré umožňuje zdieľanie predných dverí s Daciou Sandero a Daciou Logan. Viete koľko ušetríte tým, že nemusíte vyrábať viac druhov predných dverí? Presne toľko, aby ste mohli čisto nové SUV so zárukou predávať od 9 990 €. Podobné rie-


šenia absolútne milujem a obdivujem dôvtip automobilky. Aj keď bol Duster z  hľadiska exteriéru absolútne od základov prepracovaný, akosi sa jeho vizuálny podpis nestratil. Stále má široký postoj, stále pôsobí robustne, no je nápaditejší. Narážke z videotestu s Jeepom Renegade rozumie, hádam, každý. Nechcem nikoho uraziť, no uznajte, že sa na seba zadné svetlá týchto dvoch SUV náramne podobajú. Myslím si, že oči má každý a nie je nutné Duster z  exteriéru rozoberať viac, než je to nutné. Evolúcia dizajnu sa vydarila. Bodka.

FORT BOX

Kto si potrpí na čo najväčšieho bodyguarda za čo najmenej peňazí, ráčte týmto smerom. V interiéri sa cítite chránení robustným kusom palubovky. Na rozdiel od exteriéru, ktorý bol síce absolútne prepracovaný, no zachoval si svoj pôvodný „tvar“, je interiér trošku inou „story“. Zmenené bolo prakticky všetko, keďže predošlý interiér nebol zostarnutý len morálne, ale aj technologicky. Aktuálne teda palubnú dosku definuje trojica výduchov klimatizácie a úložný priestor pred spolujazdcovým sedadlom. V predošlej generácii bol interiér premyslený trošku logickejšie, keďže úložný priestor oproti pasažierovi bol klopený tak, že udržal doklady, kľúče alebo Horalky na cestu. Aktuálne sa z  neho stala polica, ktorá je síce praktickým objektom v dome, no nie v  aute, ktoré je v  pohybe. Budete sa teda musieť uchýliť k  úložným priestorom vo dverách a v stredovej konzole. Asi najzásadnejším pokrokom je použitie kvalitnejších plastov na miestach, ktorých sa reálne dotýkate. Ovládače automatickej klimatizácie majú skvelý chod a sú vyhotovené z kovu, ktorý je uspokojivý na dotyk. Taktiež disponujú displejmi a  stredný krúžok ukazovateľa teploty je tlačidlom, ktoré spúšťa automatický režim klimatizácie. Čo

Objem batožinového priestoru narástol oproti predchádzajúcej generácii o 59 litrov. Jeho maximálny objem je 1478 litrov

TECHNICKÉ ÚDAJE: Motor

Prevádzkové vlastnosti Maximálna rýchlosť [km/h]: Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]: Spotreba – mesto/mimo/kombi [l/100 km]:

179 11,0 7,1/6,0/6,4

TEST 2017

Rozmery a hmotnosti Batožinový priestor [l]: Objem nádrže [l]: Pohotovostná hmotnosť [kg]: Rozmer pneumatík: Dĺžka [mm]: Šírka [mm]: Výška [mm]: Rázvor [mm]:

445 50 1317 215/60 R17 4341 1804 1693 2674

Základná cena modelu – Dacia Duster 1,6 SCe 4x2 Access: 9 990 € Základná cena testovanej verzie – Dacia Duster 1,2 TCe 4x4 Prestige: 16 590 € Záruka: 3 roky alebo do 100 000 km Registračná daň: 110 €

Fakt, že štvorvalec 1,2TCe stíha pod kapotou Dusteru by nebol pravdivý, nebyť krátkych prevodov a nízkej hmotnosti

však považujem za najväčšie pozitívum, je umiestnenie displeja systému Media NAV Evolution o pár centimetrov bližšie k vrcholu palubnej dosky. V predošlej generácii bol skutočne nízko, a  to dokázalo byť mierne rušivé.

KULTÚRNEJŠÍ ZÁŽITOK

Z hľadiska interiérového komfortu sa taktiež zmenilo niekoľko drobností. Duster dostal nové sedadlá, ktoré sú také mäkké a pohodlné, že by som si z nich rád vyrobil kreslo. Nie kancelársku stoličku. Normálne kreslo do obývačky. Z  hľadiska priestoru v  interiéri sa udiali len minimálne zmeny. Duster narástol do dĺžky o  26 milimetrov, no jeho rázvor kolies narástol len o  dva. Nečakajte teda, že by sa nárast do dĺžky zásadne odzrkadlil na pohodlí zadných pasažierov. Väčšinu z nárastu skonzumoval práve batožinový priestor. Vo verzii 4x4

Plnohodnotná rezerva je dnes už ohrozený druh. Chvalabohu, Dacia oslavuje riešenia automobilovej minulosti

totiž medzigeneračne narástol až o 59 litrov, čo vôbec nie je málo.

STARÝ ZNÁMY

Pod kapotou sa nezmenilo prakticky nič. Známy agregát 1,2 TCe síce môže vyznieť v Dusteri komicky, no so šesťstupňovou prevodovkou s  krátkymi prevodmi funguje uspokojivo. Aktívny pohon 4x4 je taktiež známym systémom. V  jednom ohľade ma však Duster prekvapil. Pri poslednom teste verzie 1,2 TCe predošlej generácie mi po diaľničnom teste spotreby vyhodil počítač hodnotu cez 10 litrov benzínu na 100 km. V tomto prípade som sa dostal do intervalu 8,7 až 8,9 litra. V meste padla spotreba na 8 litrov a mimo mesta mierne cez 7 litrov na 100 km. Plus, neohrabaná prevodová kulisa predošlej generácie bola prepracovaná a radenie krátkych prevodov je o to príjemnejšie. 

máj 2018

25

Text: Viktor Baláž, foto: autor

Typ motora: radový, zážihový Valce/ventily: 4/16 Zdvihový objem [cm3]: 1197 Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]: 92 (125)/5300 Najvyšší krút. moment [Nm/ot./ 205/2300 min.]:


Test

Renault Espace

Použité materiály ako aj kvalita vypracovania sú na vysokej úrovni. Človek sa za volantom Espace-u cíti ako v prémiovom aute

Doba benzínová

V

Európe sme pokles záujmu o autá s naftovými motormi doteraz nepociťovali, no tento rok začali niektoré európske veľkomestá zakazovať dieslovým autám vjazd do centra. Samozrejme, nových áut spĺňajúcich normu Euro 5 a  Euro 6 sa to netýka, ale zrazu všetci podliehajú šialenstvu a  pod tlakom davovej psychózy sa zbavujú naftových áut. Faktom však aj naďalej ostáva, že vznetové motory budú vždy úspornejšie ako zážihové, keďže majú vyššiu termodynamickú účinnosť. Fyzika

TECHNICKÉ ÚDAJE: Motor Typ motora: radový, zážihový Valce/ventily: 4/16 Zdvihový objem [cm3]: 1798 Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]: 165 (225)/5600 Najvyšší krút. moment [Nm/ot./ 300 /1750 min.]:

Prevádzkové vlastnosti Maximálna rýchlosť [km/h]: Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]: Spotreba – mesto/mimo/kombi [l/100 km]:

224 7,6 8,7/5,6/6,8

Rozmery a hmotnosti

TEST 2015

Batožinový priestor [l]: Objem nádrže [l]: Pohotovostná hmotnosť [kg]: Rozmer pneumatík: Dĺžka [mm]: Šírka [mm]: Výška [mm]: Rázvor [mm]:

247/719/ 614/2035 58 1610 235/55 R19 4857 1888 1677 2884

skrátka nepustí. Renault však šikovne zareagoval. Veď prečo nešupnúť silný benzínový motor aj do Espace-u, keď už ho majú hotový a nepokúšať šťastie?

IDE S DOBOU

Renault Espace bolo historicky prvé MPV. Vyvinula ho krachujúca francúzska automobilka Matra, ale už nemala dostatok finančných prostriedkov na jeho uvedenie na trh, a tak ho ponúkla ďalej. Peugeot aj Citroën takéto netradičné vozidlo odmietli. Jedine Renault nabral odvahu a v roku 1984 sa pustil do sériovej výroby. Auto sa stalo veľkým hitom. Od roku 2015 je v predaji už jeho piata generácia, ktorá však bola pre model Espace veľkou revolúciou. V poslednom čase totiž záujem o  MPV opadá a  Renault bol opäť jednou z prvých automobiliek, ktorá si tento trend všimla. Dnes už chcú všetci SUV, nie MPV. Espace sa však za tie roky stal legendou a  má svoju klientelu, o  ktorú automobilka pochopiteľne nechcela prísť. Renault preto pristúpil k zdanlivo nemožnému, ale veľmi logickému kroku. Z  Espace-u urobil crossover. OK, nemá vyberateľné sedadlá ako predtým, ale stále je to veľké sedemmiestne auto, ktoré však dostalo dizajnové prvky SUV.

TGV

Nový agregát má pôvod v tom najlepšom, čo má značka v ponuke – v Mégane R.S. Espace si teda symbolicky o triedu polepšil. Doteraz totiž

V druhom rade sú tri samostatné sedadlá. Za pochvalu stojí skutočnosť, že aj keď sú posunuté úplne dopredu, je na nich stále dosť miesta

úlohu benzínovej alternatívy zastávala 200-koňová „jedna-šestka“ z Renaultu Clio R.S. Nový motor je nielen o 0,2 l väčší, ale aj o 25 koní a 40 Nm silnejší. Musím povedať, že napriek veľkosti a hmotnosti karosérie má s týmto motorom pod kapotou aj Espace celkom slušnú dynamiku. Veď je to vlastne najvýkonnejší Espace v  ponuke, takže sa to od neho aj tak trochu očakáva. Obával som sa však spotreby. Nakoniec ale nebola až taká zlá. Naopak, príjemne ma prekvapilo, že mimo mesta sa dá s  týmto výkonným a  veľkým sedemmiestnym autom jazdiť aj za 6 litrov. Na diaľnici je to však zhruba o  1,5 litra viac, s  tým treba počítať. Najvyššiu spotrebu sme už tradične zaznamenali v meste. Pohybovala sa okolo deviatich litrov, čo je prakticky rovnaká hodnota, ako udáva výrobca. Pravdupovediac som čakal viac, takže chválim konštruktérov. Deväť litrov nie je málo, ale rozhodne nie veľa vzhľadom na parametre auta.

RESUMÉ

Mne osobne nedáva takýto typ auta s benzínovým motorom veľký zmysel. Na jednej strane si takéto veľké auto pýta výkonný motor, ale na stane druhej si myslím, že aj 160-koňová naftová „jedna-šestka“ by mohla stačiť. To však platí vo všeobecnosti. Ak by sme si porovnali konkrétne tieto dva motory, zistíme, že rozdiel v  spotrebe nie je až taký markantný. Espace s benzínovým motorom tak zrazu v ponuke Renaultu nadobúda oveľa väčší význam.  

Základná cena modelu – Renault Espace 1.6 dCi 130 Life: 30 190 € Základná cena testovanej verzie – Renault Espace 1.8 TCe 225 EDC Magnetic: 39 490 € Záruka: 5 rokov/150 000 km, servis na 5 rokov/ 100 000 km zdarma, Registračná daň: 1 100 €

26

máj 2018

Prepravná kapacita sa mení v závislosti od konfigurácie sedadiel od 247 do 2035 l.

Text: Ondrej Rabatin, foto: autor

V ČASE, KEDY POPULARITA NAFTOVÝCH POHONNÝCH JEDNOTIEK KLESÁ, PRICHÁDZA RENAULT S NOVÝM MOTOROM PRE MODEL ESPACE. S BENZÍNOVÝM MOTOROM, POCHOPITEĽNE.


Fascinácia

Rimac C_Two Chorvátsky elektromobil rozpoznáva tváre a následne ich deformuje NIE, CHORVÁTSKY RIMAC NEPOSTAVIL HOROROVÉ AUTO Z FILMU „THE CAR“. LEN DAL SVOJMU NOVÉMU MODELU C_TWO 1900 KONÍ VÝKONU A DÁVKU UMELEJ INTELIGENCIE.

N

asledovník famózne rýchleho a futuristicky vyzerajúceho elektromobilu Concept_One, prichádza s hromadou absurdných čísel a funkcií, pochádzajúcich z hlavy samotného Georgea Orwella. Rimac C_Two má skryť do vrecka všetku, doslova, všetku konkurenciu.

SADNITE SI, PROSÍM

Áno, začneme číslami a konkrétne výkonom. Padali ste na zadok, keď ste videli pri Bugatti Chiron výkon nad 1000 kW? C_Two produkuje 1 407 kW/1 914 konských síl. Zároveň nezaháľa ani na poli krútiaceho momentu. Za 2 300 Nm by sa nemuselo hanbiť nejedno nákladné vozidlo. Na ceste to v preklade znamená *******e šialené zrýchlenie. Z 0 na 100 km/h sa novinka rozbehne už za 1,97 sekundy. „Cédvojka“ od Rimacu síce disponuje len jednostupňovou prevodovkou na predných kolesách, medzi motorom a zadnými kolesami sa nachádzajú dva prevodové stupne. Maximálka? 413 km/h.

STÁLE ZRÝCHĽUJEME

Pokiaľ vám nezostane zo zrýchlenia nevoľno, prípadne ste neodpadli, absolvujete zrýchlenie z 0 na 160 km/h v priebehu 4,3 sekundy. Ste pri vedomí? 300 km/h ste z nuly absolvovali v priebehu 11,8 sekundy! Pokiaľ dá Rimac tieto

teoretické údaje na cestu, má v rukách skoro všetky rekordy pre produkčné automobily. Pokiaľ sa však rozhodnete spomaliť a jazdiť ako človek, „Cédvojka“ zvládne zájsť na jedno nabitie až do vzdialenosti 645 kilometrov podľa meracieho cyklu NEDC a v priebehu 30 minút nabijete batérie Rimacu na celých 80 %. Rimac C_Two zvládne podľa výrobcu dve plne „naložené“ kolá na severnej slučke Nurburgringu.

72 MOZGOV Z BUDÚCNOSTI

Chorváti však nevyvíjali ľahké auto so stovkami lítiových článkov s cieľom vyšmariť ho aj s pilotom do bariér na okruhu. Rimac C_Two ovláda 72 procesorov. Práve preto novinke nechýba príprava pre autonómnu jazdu úrovne 4, o ktorú sa stará 8 kamier, laserový radar, 6 klasických radarov a 12 ultrazvukových senzorov… Môj BOŽE! Rimac taktiež uvádza, že každá jedna hodina strávená v ich novom aute vygeneruje 6 GB dát. To je však nič oproti tejto desivej technike. C_Two totižto vďaka funkcii rozpoznávania tváre nepotrebuje kľúč. Okrem toho, auto dokáže čítať vodičove emócie. Pokiaľ je teda vodič vytočený, Rimac C_Two zmäkne a začne hrať príjemnú hudbu. Vskutku desivé.

ANJEL STRÁŽNY

Kamery neslúžia len k príprave na časy autonómnej jazdy či sledovaniu emócií vodiča. Taktiež slúžia k sledovaniu počasia a spolupracujú s trakčnou kontrolou. Pokiaľ začne padať hmla, sneh alebo dážď, C_Two upraví systémy tak, aby ste si s vyše 1900 konskými silami neublížili. Pred nárazom vás taktiež chráni aktívne zadné krídlo (aerodynamická brzda à la Veyron). Samozrejme, Rimac nevyrobil dragster a na „cédvojku“ namontoval brzdy s priemerom 390 milimetrov. Sú vyrobené zo zmesi uhlíkových vlákien a keramiky. Ani pri hmotnosti 1 950 kilogramov ich údajne nebude možné uťahať. 

máj 2018

27


Test

Jaguar E-Pace

e k v o m e bj

o v ype

F-T

L

egendárny Jaguar E-Type je podľa mňa najkrajšie auto na svete. Existuje veľa nádherných áut, ale podľa môjho názoru ani po tých 57 rokoch jednoducho neprišlo nič krajšie. Jeho duchovný nástupca, model F-Type, sa však legende dosť približuje. No a najmenšie SUV značky, s označením E-Pace, akoby modelu F-Type z  oka vypadlo. Má však miernu nadváhu. Akoby prototyp F-Type-u po ukončení vývoja odložili do garáže na dlhú dobu bez pohybu a ten sa tam celý čas napchával vysokooktánovým benzínom. Keď potom vývojári odomkli zaprášený zámok, zbadali toto. Nielen že mu narástol zadok, ale objavil sa aj druhý pár dverí. No a keďže nadváha je dnes v automobilovom svete v  móde, rozhodli sa ho pustiť do výroby pod názvom E-Pace.

POZNÁTE TEN POCIT, KEĎ PO ROKOCH STRETNETE STARÉHO ZNÁMEHO, ALE NIE STE SI ISTÝ, ČI JE TO ON, PRETOŽE JE TAK STRAŠNE PRIBRATÝ? POZRITE SA NA E-PACE. NEVYZERÁ AKO F-TYPE „PO ROKOCH“?

TO PODSTATNÉ JE VO VNÚTRI

Keby ste si pri pohľade zvonku neboli istí, či je to naozaj ten starý známy, interiér vás presvedčí. Po usadnutí za volant je cítiť ducha modelu F-Type ešte intenzívnejšie. Interiér s ním má totiž veľa spoločných dizajnových čŕt. Stredová konzola má na pravej strane veľké madlo, ktorého sa môže spolujazdec držať, keď si budete užívať skvelý motor a podvozok tohto auta. Presne ako v modeli F-Type. Ešte aj radiaca páka je rovnaká. Zatiaľ čo všetky ostatné modely značky Jaguar majú elegantný otočný volič prevodovky, jedine F-Type a E-Pace majú klasickú radiacu páku. Ešte aj smer sekvenčného radenia je správny – dopredu sa radí dole a dozadu hore. Pod volantom však nechýbajú pádla, keby sa vám v prípade potreby manuálneho radenia nechcelo skladať ruky z volantu.

Každá plocha, ktorej sa dotknete a každý detail zdôrazňuje zmysel prekvalitu vlastný značke Jaguar

28

máj 2018

Stredová konzola s madlom pre spolujazdca a klasickým voličom prevodovky najviac pripomína model F-Type

Na palube nájdete najmodernejšie riešenia v oblasti konektivity. Multimediálny systém s  12,3-palcovou dotykovou obrazovkou dokáže vygenerovať 4G Wi-Fi hotspot až pre 8 zariadení. Nechýba ani vodotesný náramok, ktorý poznáte už aj z iných modelov značiek Jaguar a Land Rover. Slúži ako náhrada kľúča v prípade, že si kľúč od auta nemôžete zobrať so sebou. Čo sa týka vnútorného priestoru, prioritu majú jednoznačne predné sedadlá. Priemerne vysokí dospeláci sa však pohodlne usadia aj vzadu. Nedá sa ale povedať, že by tam bolo miesta nazvyš. Konštruktéri však boli štedrejší k batožinovému priestoru. Ten je na takéto relatívne krátke auto až prekvapivo veľký. V  prípade, že oželiete rezervu a postačí vám aj sada na opravu defektov, naložíte do kufra až 577 litrov batožiny.

Priemerne vysokí jedinci sa vzadu usadia komfortne. Vyšší by mohli mať problém


Nechýba ani ukazovateľ momentálneho preťaženia

Dynamický režim si vodič môže prispôsobiť podľa vlastných predstáv

TECHNICKÉ ÚDAJE:

SRDCE ŠELMY

GÉNY NEZAPRIE

Nadváha, nenadváha, E-Pace nie je nič dlžný povesti značky Jaguar. To auto jazdí geniálne. Už posed za volantom navodzuje tú správnu športovú atmosféru. Sedíte síce vysoko nad cestou, čo je pri SUV samozrejmosťou, ale v kabíne máte vďaka vzájomnej polohe sedadla a palubnej dosky pocit ako v športovom aute. Osobitnú pochvalu si zaslúži podvozok, ktorý je presne taký, aký by malo mať každé špor-

Motor Typ motora: radový, zážihový Valce/ventily: 4/16 Zdvihový objem [cm3]: 1998 Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]: 183 (249)/5500 Najvyšší krút. moment [Nm/ot./ 365 /1200-4500 min.]:

Prevádzkové vlastnosti Maximálna rýchlosť [km/h]: Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]: Spotreba – mesto/mimo/kombi [l/100 km]:

230 7,0 9,5/6,6/7,7

Rozmery a hmotnosti

TEST 2017

TEXT: Ondrej Rabatin, FOTO: autor

Predpokladám, že väčšina na Slovensku predaných Jaguarov E-Pace bude mať pod kapotou vydarený dvojlitrový turbodiesel, ktorý je k dispozícii v troch verziách (150 k, 180 k alebo 240 k). My sme však testovali E-Pace s benzínovým dvojlitrom vyladeným na takmer 250 koní. Motor sa síce vďaka deväťstupňovej prevodovke ZF väčšinou drží v nízkych otáčkach, kde si potichučky pradie, ale keď tejto „mačičke“ stúpite „na chvost“, vie pekne zasyčať. Aj keď má auto vyše 1  800 kg, vďaka dopingu turbodúchadla vás motor dokáže pekne zatlačiť do sedadla. Bohužiaľ, odrazí sa to aj na spotrebe. V meste sme jazdili zhruba za 11 litrov benzínu na 100 km. Mimo mesta však tejto „šelmičke“ postačí aj 7,5 l. Na diaľnici je spotreba zhruba o  liter vyššia, a to aj napriek tomu, že otáčkomer pri rýchlosti 130 km/h ukazuje ležérnych 2 000 ot./min.

V športovom režime sa sfarbia načerveno nielen budíky ale aj ambientné osvetlenie interiéru

Batožinový priestor [l]: Objem nádrže [l]: Pohotovostná hmotnosť [kg]: Rozmer pneumatík: Dĺžka [mm]: Šírka [mm]: Výška [mm]: Rázvor [mm]:

577 68,5 1832 R20 4411 1984 1648 2681

Základná cena modelu – Jaguar E-Pace 2.0D I4 150 k FWD manuál Standard: 35 304 € Základná cena testovanej verzie – Jaguar E-Pace 2.0 I4 249 k AWD automat First Edition: 63 686 € Záruka: 3 roky bez obmedzenia počtu km (servis na 3 roky zdarma) Registračná daň: 1 100 €

Jaguar je jednou z mála automobilek, ktoré umožňujú vypúť adaptívnu funkciu tempomatu. Posielame ďakovný list do Coventry

tové SUV. Je maximálne komfortný, ale aj na nerovnostiach dodáva vodičovi pocit istoty. Za každých okolností krásne drží stopu a vďaka presnému riadeniu a  vektorovaniu krútiaceho momentu robí presne to, čo od neho chcete.

RESUMÉ

Rozmýšľal som, čo je vlastne konkurencia pre toto auto, ale veľa podobných áut mi na um neprichádzalo. Asi jediný skutočný konkurent pochádza z vlastných radov – bratranec Range Rover Evoque. No a to je veľké plus. Jaguar E-Pace je skutočne mimoriadne, jedinečné auto s obrovskou dávkou charakteru, a to je v dnešnej dobe, kedy výrobcovia zapĺňajú aj tie najmenšie diery na trhu, veľká vzácnosť. Ak teda chcete športové ale kompaktné SUV s ušľachtilým rodokmeňom a atletickým genofondom, Jaguar E-Pace je tou správnou, ak nie jedinou, voľbou. 

máj 2018

29


Šport

Homola stráca na špičku 2 sekundy Slovenskému automobilovému pretekárovi nevyšiel pretekársky víkend seriálu FIA WTCR tak, ako by si predstavoval. Po nevydarenej sobote a 20. mieste v prvých pretekoch prišlo sklamanie aj v nedeľnej kvalifikácii. Maťo Homola, ako aj jeho tímový kolega sa pohyboval na konci druhej desiatky a na začiatku tretej. Strata viac ako 2,5 s je pri pretekoch cestovných vozidiel viac ako nedosiahnuteľná. Konečný výsledok kvalifikácie znamenal pre Maťa 21. miesto na štarte do druhých pretekov víkendu. „Môžem povedať, že je to pre mňa viac ako šok. V Marakéši som videl, že nestíhame na prvých, ale pripisoval som to špecifickému mestskému okruhu a povrchu. No na tomto okruhu je naša strata ešte ďaleko väčšia,” konštatoval po kvalifikácii Maťo. Bilancia celého víkendu je 20. a 16. miesto. Je evidentné, že auto je stále v procese vývoja. Veríme, že belgický tím DG Sport Competition a Peugeot Sport spravia všetko preto, aby dokázali auto zrýchliť.

Tím ARC Bratislava Mira Konôpku má novú techniku Pretekársky tím ARC Bratislava predstavil na pretekoch v talianskej Monze nové auto. Medzi 54 rôznymi modelmi GT3 na štartovom rošte sa žltý slovenský Mercedes s číslom 33 nestratil. V konečnom poradí trojhodinových pretekov v Parco di Monza skončila posádka Miro Konôpka, Andrzej Lewandowski (POL) a Kang Ling (CHN) na 34. mieste, no v hodnotení kategórie PRO-AM jej patrilo 10. miesto. Miro Konôpka zhodnotil víkend v Taliansku veľmi triezvo: „Tento prestížny šampionát sme jazdili dlhé roky a vrátili sme sa späť po ročnej pauze, keď sme sa sústredili na program 24h Le Mans. Je to najlepšie obsadená a najkvalitnejšia GT séria na svete a my sme sa tu nestratili ani tento rok. Mercedes bol pre nás veľká neznáma, ale s dobrými referenciami. Momentálne je to asi najlepšie auto pre vytrvalostné preteky. A celkom sa nám to aj potvrdilo, pretože napriek trochu odlišnému jazdeckému štýlu som sa do toho dokázal dostať za pár kôl. To auto je naozaj dobré, podvozok veľmi kvalitný a jazdí sa mi s ním dobre. Hoci táto koncepcia s motorom vpredu nie je celkom podľa môjho gusta, dokázal som sa tomu prispôsobiť.“

Martin Koči na Rally Prešov druhý Zo slovenských pretekárov, štartujúcich na sobotňajšej Rally Prešov, získal najlepšie umiestnenie Martin Koči z nového tímu ŠKODA Slovakia Motorsport. Na úvodných pretekoch seriálu Majstrovstiev Slovenskej republiky v rally 2018 skončil na druhom mieste a do súťaže o titul šampióna si pripísal skvelých 25 bodov. Zvíťazil Grzegorz Grzyb z Poľska, na treťom mieste skončil jeho krajan Mikołaj Marczyk. Rýchle preteky s deviatimi rýchlostnými skúškami boli totálnym triumfom pretekárskeho špeciálneho automobilu Škoda Fabia R5, ktorý obsadil prvé tri priečky súťažného poradia.

Víťazom Rally Argentina sa stal Tänak na Toyote Ide zatiaľ iba o 5. preteky tohto estónskeho pretekára za volantom Toyoty Yaris WRC a jeho prvé víťazstvo s tímom Toyota Gazoo Racing. Tänak a jeho spolujazdec Martin Järveoja dominovali pretekom už o prvého dňa. Následne sa im v priebehu piatka a soboty podarilo vyhrať 10 rýchlostných skúšok a vybudovať si tak slušný náskok. V priebehu najnáročnejších nedeľňajších rýchlostných skúšok si už vedúca posádka iba kontrolovala odstup a do cieľa sa jej podarilo prísť o 33,7 s skôr ako konkurencii. Tänak, ako aj Toyota, si vďaka víťazstvu udržali tretie miesto v celkovom hodnotení a dotiahli sa bližšie k druhej pozícii.

30

máj 2018


SLOVAK NATIONAL HILL CLIMB TEAM

to v apríli rozbehol naplno FIA EHCC St Jean Du Gard – Col St Pierre 2018

N

TypeR žiaľ cieľ súťaže v Prešove nevidela. Aby sme však boli úplne presní, na Rally Prešov štartovala vo farbách Slovak National Hill Climb Teamu, aj keď pod iným súťažiacim, posádka bratov Lapdavských. Lukáš s Julom pritom dojazdili na druhom mieste v triede 3

MSR – 24. RALLY PREŠOV 2018

47. INTERNATIONALES RECHBERGRENNEN „HILL CLIMB GRAND PRIX OF AUSTRIA“ 2018

a pretekoch St Jean Du Gard – Col St Pierre 2018 sa predstavil aj slovenský reprezentant Peter Ambrúz. Ten v tomto roku vymenil svoj dlhoročný Vauxhall Vectra ST za Mitsubishi Lancer EVO IX. A  práve francúzske preteky boli pre oboch premiérové. Výsledok? Tretie miesto v skupine N, ale aj triede N+3000. Presne v rovnaký víkend ako sa konali prvé preteky FIA EHCC, odštartovali úvodným kolom aj Majstrovstvá Slovenska v  rally 2018. Ich prvé kolo sa konalo v Prešove a na štart sa postavili hneď tri posádky Slovak Natioanl Hill Climb Teamu. V prvom rade to bola dvojica Peter Florek – Marek Podobník, ktorá sa vo vzájomnej spolupráci stretla po dlhých štrnástich rokoch. V silnej konkurencii im spoločne nakoniec patrila piata priečka v triede 3. Podstatne lepšie dopadla pri svojom majstrovskom debute posádka Roland Pecuch – Viktória Dudášová na vozidle VAZ 2107, pričom v  cieli im patrilo nádherné druhé miesto v triede 6. No a posledná posádka Vlado Hudy so Zdenkou Frývaldskou na Honde Civic

Druhé kolo seriálu FIA EHCC, konajúce sa v rakúskom Rechbergu, zároveň odštartovalo aj Majstrovstvá Slovenska pretekov automobilov do vrchu 2018. Tu sa pod Slovak National Hill Climb Teamom predstavila sedmička jazdcov zložená nielen zo stabilných členov tímu, ale aj niekoľkých nováčikov. Na štarte samozrejme nechýbal Peter Ambrúz na Mitsubischi Lancer EVO IX, ktorému sa v  triede N+3000 podarilo brať body za šieste miesto v Európe. Víťazstvom z Rechbergu medzi Historikmi v triede E2-1600, hneď na troch frontoch, čiže v rámci FIA EHHC, FIA CEZ, ale aj MSR, sa môže chváliť Miro Čiliak s formulou Metalex. Aj Vlado Hudy patrí už v  tíme medzi stálice. Ten prišiel do Rechbergu

už rozjazdený po Rally Prešov, tu však nebol celkom spokojný so svojím výkonom. Napriek tomu bral v domácich majstrovstvách body za druhé miesto v  triede A-2000. Už nie začiatočníkom na pretekárskych tratiach, ale zato nováčikom v tíme bol Robo Šútor so Škodou Octavia, ktorý si žiaľ, práve tu užil horkú chuť odstúpenia. Medzi nováčikov sa dá ešte stále počítať Peter Salon, ktorý v Rechbergu absolvoval so Seatom Leon iba svoje druhé preteky v  živote. A  nechýbal ani absolútny nováčik. Tým bola Anna Ambrúz, ktorá s Hondou Civic TypeR absolvovala svoje úplne prvé preteky. Hovorí sa, že najlepšie má ostať vždy nakoniec. A tým je angažovanie Tomáša „Srnku“ Ondreja, ktorý pri debute s monopostom Tauus PY 012 vybojoval pre tím tretie miesto absolútneho poradia v rámci slovenských majstrovstiev. 

SLOVAK NATIONAL HILL CLIMB TEAM PODPORUJÚ:

DRVEX, s.r.o.

VEL-VEX, s.r.o. máj 2018

31

Autor: Miro Majláth, Foto: Jozef Pisch

SERIÁL MAJSTROVSTIEV EURÓPY PRETEKOV AUTOMOBILOV DO VRCHU 2018 SA ROZBEHOL PRVÝM PODUJATÍM VO FRANCÚZSKU.


v ústrety zákazníkovi

120 ROKOV

Výročie 120 rokov Renaultu

32

máj 2018

FRANCÚZSKA AUTOMOBILKA RENAULT TENTO ROK OSLAVUJE KRÁSNE JUBILEUM. UBEHLO UŽ 120 ROKOV ODKEDY JEJ ZAKLADATEĽ, LOUIS RENAULT ZOSTROJIL SVOJ PRVÝ AUTOMOBIL, RENAULT TYPE A. PRI TEJTO PRÍLEŽITOSTI AUTOMOBILKA USPORIADALA TAKÚ „NARODENINOVÚ PÁRTY“ – NIELENŽE SME ABSOLVOVALI SÚKROMNÚ PREHLIADKU V MÚZEU, ALE NA NIEKTORÝCH EXEMPLÁROCH SME SI MOHLI AJ ZAJAZDIŤ.

P

átrať po stopách histórie Renaultu sme sa vydali do Paríža. Presnejšie do Flins, kde sa vyrába Clio a Zoe. Pre milovníkov Renaultu je však Flins oveľa dôležitejšie miesto. Existuje tu totiž depozitár automobilky, ktorý pozostáva zo 750 kusov vozidiel! Bohužiaľ, nie je k dispozícii pre širokú verejnosť. My sme videli exkluzívnu zbierku 90 áut, ktorá bola zostavená pri príležitosti 120. výročia značky.

VÁŠEŇ AKO MOTIVÁCIA

Poznáte to, nervózni úradníci, vyčerpané zdravotné sestry a unudení čašníci. Viete si ale predstaviť, aký by bol svet krásny, keby mali ľudia radi svoju prácu? Jeden taký nás previedol spomínanou zbierkou

automobilov a bol to neuveriteľný zážitok. To rozprávanie nemalo chybu. Keď sprievodca spustil, cítil som sa, akoby som sa mávnutím čarovného prútika ocitol v Paríži na konci 19. storočia. My, ľudia 21. storočia, si tú éru už ani nedokážeme predstaviť. Dnes už nie je možné, aby ste v garáži založili firmu, ktorá by dokázala konkurovať svetovým výrobcom. Možno sú nejaké začínajúce odvetvia, kde to stále možné je, ale určite nezostrojíte doma auto, ktoré by bolo schopné konkurovať tomu, čo sa dnes predáva v „showroomoch“. V prípade Louisa Renaulta to však bolo presne takto. Odmalička ho fascinovala technika a motory. Svoje prvé auto zostrojil prakticky v stodole u svojich rodičov, keď mal 21 rokov.


Renault 20 (1975 – 1984) Keďže sme si mohli vybrať, začal som Renaultom 20. Jednak sa mi to auto vždy páčilo a (poviem to „na plnú hubu“) je to normálne auto. Aby sme si to ujasnili hneď na začiatku – milujem veterány (dva som dokonca vlastnil), ale pre mňa osobne sú zaujímavé iba autá zo 60-tych a 70-tych rokov... a samozrejme, aj novšie. Čo sa týka starších, aj v 50-tych rokoch sa nájdu niektoré veľmi schopné autá, ale to bol stále ešte taký automobilový pravek. Renault 20 je však prakticky moderné auto. Je to komfortná limuzína s priestranným interiérom. Veľkostne by sa to dalo porovnať s Lagunou, ale tie sedadlá... dnes sa už také nerobia. Obzvlášť vzadu sa sedelo pohodlnejšie ako v obývačke na gauči. Dvojlitrový motor mal 105 koní a aj keď svoju silu prenášal na predné kolesá iba cez štvorstupňovú prevodovku, musím povedať, že to bolo aj na dnešné pomery celkom slušné vozenie. Najviac ma však fascinoval komfort podvozka. Dnes jednoducho takto komfortné auto nevyrába nikto. Mohli by mu závidieť aj tie najluxusnejšie limuzíny. Iste, na slalome by sa možno toto auto zapotilo, ale kto to potrebuje? Nerovnosti žehlil Renault 20 s nevídaným prehľadom a ani odhlučnenie nebolo zlé. Naopak, dvojlitrový karburátorom plnený motor svojím spevom krásne dotváral atmosféru na palube.

Renault Juvaquatre Coupé (1939 – 1947) Po nasadnutí do tohto auta akoby sme sa presunuli v čase. „Náš“ Renault Juvaquatre Coupé bol síce prakticky v stave nového auta, ale konštrukcia pochádza z roku 1939. To bol iný svet. Až po chvíli, čo som si to nádherné auto obzeral, som si uvedomil, že vzadu nemá svetlá. Iba vľavo je jedno brzdové. Zhruba v strede auta sú maličké pozičné svetlá, ktoré spredu svietia na bielo a zozadu sú červené. Smerovky sú vyklápacie. Dnes by bolo takto osvetlené auto na ceste prakticky neviditeľné, ale v tom čase nebola ani zďaleka takáto premávka a ani taký svetelný smog. Zaujímavosťou bola iba trojstupňová prevodovka, ale to bol tiež v tom čase ešte stále štandard. Pre súčasníka bolo horšie zorientovať sa v ovládaní. Všetko je inde a vlastne tam dokopy nič nie je. Odšoférovať toto auto bola veľká výzva. Do istého uhla natočenia volantu sa správalo normálne. Pri zákrutách s ostrejším polomerom sa však auto nie že nakláňalo, ale mal som pocit, že predné kolesá začínajú klopiť ako motorka. Vďakabohu za jazdné vlastnosti dnešných áut.

Renault Frégate Domaine (1955 – 1960) Toto auto som si užil asi najviac – obrovské kombi s letargickou odozvou na všetky ovládacie prvky. Pri zatlačení plynu som mal pocit, že som pravým členkom akurát iba poslal poslíčka do strojovne. Kým správu doručil, chvíľku to trvalo. Radenie bolo pod volantom vpravo – na mieste, kde má väčšina áut dnes stierače. Páčka smeroviek však bola tiež vpravo a za priemer volantu by sa nemusel hanbiť ani náklaďák. Ergonómia teda v skutku zaujímavá, ale to auto malo dušu. Čo však bolo najlepšie? Gauč namiesto predných sedadiel. Dopredu sme sa teda posadili rovno traja – ďalšia vec, ktorú si v dnešných osobných autách už nevyskúšate.

Louis Renault

na svojom prvom automobile, Type A (rok 1898)

máj 2018

33


Výročie 120 rokov Renaultu

V roku 1898 si najal dvoch pomocníkov a spoločne postavili Renault Typ A. Jeho prvé auto bolo zaujímavé tým, že na prenos hnacej sily na kolesá používalo kardan. Vďaka tomu sa Renaultu podarilo dovtedy niečo nevídané – so svojím autom sa vyštveral po Rue Lepic, čo bola najstrmšia ulica v Paríži, až na Montmartre. Dnes sa to nezdá, ale pre vtedajšie automobily to bola výzva a Louis Renault sa stavil so svojím priateľom, že to dokáže. Renault Typ A  sa tak stal historicky prvým automobilom, ktorému sa podarilo vyštverať až na Montmartre. Bola to udalosť, ktorá vzbudila v  meste pozornosť.

Renault ani nevedel ako a zrazu mal 13 objednávok na svoje auto. Na sériovú výrobu vtedy ešte nebol pripravený, ale nezľakol sa a  chopil sa príležitosti. Spomínaná domáca dielňa sa postupne premenila na fabriku. Renaultovci skupovali okolité domy a postupne rozširovali svoje výrobné kapacity.

UMENIE PRISPÔSOBIŤ SA

Spomínaná „prednáška“ trvala takmer dve hodiny, a to sme zatiaľ iba pri prvom aute. O histórii Renaultu by sa dalo rozprávať ešte veľmi veľa, ale skúsim to skrátiť. Myslím si, že automobilka Re-

nault vydržala 120 rokov najmä vďaka schopnosti prispôsobiť sa. V Renaulte skrátka vedeli dobre čítať potreby trhu a prinášať také produkty, po ktorých bol v danom čase dopyt. Ešte predtým, ako sa pustili do vývoja samotného auta si vždy položili otázku, pre koho je daný model určený. Práce na aute vždy začínali až potom, ako bola stanovená cieľová skupina a aj vďaka tomu je Renault podľa mňa dnes tam, kde je. O  autách, ktoré sme videli v múzeu, by sa dalo písať ešte veľa. My sme sa však na niekoľkých z nich aj previezli, takže vám radšej povieme, ako jazdia. 

Renault 5 (1972 – 1985)

Renault Vivastella (1929 – 1934) To najlepšie na koniec. Posledné auto, za ktorého volant sme sa dostali, bol skutočný deduško – Renault Vivastella PG7 z roku 1933. PG7 znamená 7 pasažierov. Bolo to obrovské auto – ekvivalent dnešného SUV. Podobne ako Juvaquatre, aj tento automobil si vyžadoval moju maximálnu koncentráciu. Nič tu nešlo samo a ani jednoducho. Nad každým jedným úkonom bolo treba premýšľať. Obdivujem ľudí, ktorí s takýmito autami kedysi jazdili denne. S modernými autami už skrátka nemal tento motorizovaný koč nič spoločné. Napriek tomu je fascinujúce, že aj po 85 rokoch toto auto stále funguje. Neviem si totiž predstaviť, že by nejaké dnešné auto jazdilo aj o 85 rokov.

34

máj 2018

Text: Ondrej Rabatin, foto: Renault, Yannick Brossard

Renault 5 je legenda. Kto by ho nepoznal? Ja som sa však za jeho volant dostal prvýkrát v živote až teraz. S týmto modelom prišiel Renault na trh najmä kvôli mladým mamičkám, ktoré chceli byť mobilné. Auto má výbornú spotrebu, kompaktné rozmery pre jednoduché parkovanie a trojdverovú karosériu z jednoduchého dôvodu – bezpečnosť. Mamičky sa jednoducho nemuseli báť, že by si deti samé otvorili dvere, keďže vzadu žiadne nie sú. Batožinový priestor bez problémov pojme obsah nákupného vozíka, takže čo viac si priať? Renault 5 bol v 70-tych rokoch skrátka snom každej mladej Francúzky. Tieto autá však boli obľúbené aj u chlapov. Obzvlášť športové verzie Alpine čo Turbo patria k vzácnym zberateľským kúskom. My sme jazdili na relatívne obyčajnej verzii TL z roku 1977. Radenie mala už na podlahe a pod kapotou litrový štvorvalec s výkonom 44 koní. Na 13-palcových kolesách so šírkou 135 mm to však bola celkom sranda aj s týmto výkonom. Renault 5 je taktiež v podstate moderné auto a nestratil by sa ani v dnešnej premávke. Je to maličké auto, ale jeho interiér je až prekvapivo priestranný. Zaujal ma aj zmysel pre detail. Palubná doska bola čalúnená kožou (aj keď asi umelou) ale napríklad na čalúnení stropu bol vzor diamantu (loga automobilky).


mรกj 2018

35


Rozhovor Ľudia vás poznajú ako herečku i speváčku... Ako sa u vás tento multitalent rozvíjal? Už od malička som vedela, že moje povolanie bude spojené s hudbou! Milovala som ju od kedy si pamätám a od vtedy aj spievam. Najprv to bolo, samozrejme, detské a amatérske, ale postupne som začala navštevovať umelecké krúžky, Základnú umeleckú školu, až som skončila v Bratislave na konzervatóriu. Mala som šťastie, lebo hneď od prvého ročníka som už aj hrávala na divadelných doskách. A to bola pre mňa najväčšia škola. Divadlo ako také. Žila som v ňom, spávala, milovala ho. A to mi zostalo až doteraz. Takže v podstate v kombinácii hudby, spevu, herectva a tanca (spolu = muzikál) som sa našla a rozvíjam ho naďalej. Aké sú vaše najznámejšie projekty? Pre mňa sú významné všetky. Ale najviac to bude moja prvotina, muzikál Hamlet. Ďalšie napríklad v divadle muzikál West Side Story, Na skle maľované, Hriešny tanec, Ôsmy svetadiel, Pokrvní bratia, Neberte nám princeznú a mnoho iných. Čo sa týka televíznej obrazovky, do povedomia ma dostal jednoznančne denný seriál Panelák a neskôr TV show Tvoja tvár znie povedome. Na každé jedno obdobie rada spomínam, lebo všade okolo sú ľudia (tím a štáb), o ktorych málokto vie, ale bez nich by sa nič z toho neudialo. Dnes chystáte koncertnú verziu muzikálu, ktorého príbeh nie je neznámy. O čo ide? Vymysleli sme si spolu s Patrikom Vyskočilom koncertnú verziu slovenského kultového muzikálu Neberte nám princeznú. Účinkovala som v ňom na Novej scéne päť rokov. Myslím si, že je to nadčasová hudba, rozprávkový príbeh, ktorý pohladí dušu každej vekovej kategórie. Keďze ide o koncertnú verziu, príbeh bude v skratke prerozprávaný slovami Števa Skrúcaného, ktorý bude celý koncert aj moderovať. Pozvanie prijala aj Sisa Sklovská, ktorá so mnou takisto v muzikáli účinkovala a piesňou Som taká aká som. Je to fakt skvelá pesnička. Nováčikom v tomto muzikáli je Patrik Vyskočil, ktorý bude spievať nezabudnuteľné piesne ako Dvaja, To ste vy a Hľadá sa dieťa z dobrej rodiny. Celý koncert bude sprevádzať živá kapela pod vedením skvéleho dirigenta Ľuba Dolného, ktorého môžete vidiet aj počuť ako diriguje muzikál Mačky alebo Mamma Mia! A  nesmiem zabudnúť na talentovaných tanečníkov zo skupiny Credance, známych ako účastníkov a hlavne favoritov TVshow Česko-Slovensko má talent, ktorí svojím tanečným umením sprevádzajú mnohých známych sólistov. Koncertná show bude poprepletaná rozhovormi s autormi a hlavnými protagonistami muzikálu, ktorí nam čo-to prezradia aj o zákulisí z nakrúcania. Celá scéna je vymyslená tak, aby sa s ňou dalo cestovať aj po Slovensku.

foto: Juraj Rašl

Ako relaxujete? Cestujem! Veľa a všade!

36

máj 2018

A teraz sa poďme pozrieť na váš vzťah k autám. Aký je? Je veľmi pozitívny! Mám rada autá a vďaka môjmu otcovi mám k nim možno bližšie ako väčšina žien.


Neberte nám

PRINCEZNÚ MIRKU

DO POVEDOMIA ĽUDÍ JU JEDNOZNAČNE DOSTAL TELEVÍZNY SERIÁL PANELÁK. A POTOM SA TO UŽ S ĎALŠÍMI PROJEKTAMI SYPALO... MIRKA PARTLOVÁ, USMIATA, ŠARMANTNÁ, SKROMNÁ, ALE PRITOM S ISKROU V OČIACH. IDEÁLNA PRINCENZNÁ, KTORÚ HRALA AJ V MUZIKÁLI NEBERTE NÁM PRINCEZNÚ NA NOVEJ SCÉNE V BRATISLAVE.

Ste iba užívateľka áut – približovadiel, alebo sa o autá aj zaujímate a niečo o nich viete? Som šofér, ktorý vie v čom sedí a čo to auto dokáže. Mám rada rýchle a malé autá. Z praktického hľadiska. Malé do mesta a rýchle na diaľnicu. Keďže polovicu života, vďaka mojej profesii, v ňom presedím. (smiech) Páčia sa vám offroady, limuzíny alebo aké autá vás fascinujú? Prečo? Páčia sa mi praktické, pohodlné autá, ale vždy záleží, na čo ho človek potrebuje. Pre radosť alebo pre rodinu. Aké bolo vaše prvé auto? Moje prvé auto bolo Fiat 500, malinká červená hračka. A dnes jazdíte na akom aute? Prečo práve toto? Dnes vlastním Citroën DS3, športové, malé a zároveň pohodlné aj na dlhé cesty. Máte i nejaké iné dopravné prostriedky? Som milovníkom motoriek, tak verím, že čoskoro sa mi podarí opäť mať „vietor vo vlasoch”! Aký máte vzťah s pánmi policajtami? Zastavujú vás často? Asi klasicky ako každého. Niekedy z mojej nepozornosti, niekedy bežná kontrola.

Čo robíte, keď stojíte alebo sa posúvate v zápchach? Pracujem! Zistila som, že za volantom viem vyriešiť veľa vecí. Vďakabohu za Handsfree. Alebo sa dokonca učím texty. Spievate si za volantom? Počúvate hudbu, rádio, audioknihy... aké? Väčšinou sa v aute učím nové skladby alebo si spievam tie, ktoré už viem. Ale v noci, keď sa vraciam domov, mám rada ticho. Ste poriadkumilovná v aute a máte tam vždy čisto, alebo to vnímate ako nie dôležitú vec? Ako dôležitú vec to skôr vníma môj otec! (smiech) A keď si už vypočujem monológ o tom, že ho treba umyť, povysávať, tak to spravím, ale som bežný zaneprázdený užívateľ. Takže vzhľadom na čas a pracovné nasadenie to jednoducho často nestíham... Ako budú autá podľa vás vyzerať o 30 rokov? Budú podľa mňa už jazdiť samé. Zadáme bod A a bod B a bezpečne nás to dopraví tam, kam má. A my môžeme aj spať. Vaše plány na leto? Plán je cestovať! Čakajú ma krásne destinácie aj exotika. A od augusta mám „exotiku” v divadle pri skúšavaní nového autorského muzikálu Rasputin, ktorý bude mať v septembri premiéru na Novej scéne. 

Keď rozho vznikal na M vor, jaz tento s dvo ini Coop dila Mirka e j vým litrovým t r S Cabr i moto urbo benz o rom Výko í p n n o umoc 210 kon d kapoto okom. nený klap ských síl u. je ko P pred ožičané h vým výu ajcu o ma lace MINI, Aut la od Brati o slava pa.

máj 2018

Text: Miriam Bednárová, foto: archív MP, Jozef Benedik

Spomínate si na vaše prvé stretnutie s volantom? Aká bola autoškola? Prvýkrát som sedela za volantom otcovi na kolenách na parkovisku. Fascinovalo ma to. Vodičák som spravila už v sedemnástich. Autoškola bola veľmi príjemná a rýchla a šoférovanie je pre mňa relax až doteraz.

37


Téma Certifikované miesta opravy

Pri oprave auta

ide tiež o život NA SLOVENSKÝCH CESTÁCH ROČNE ZOMRIE V PRIEMERE 250 ĽUDÍ. PO ŠKODOVÝCH UDALOSTIACH SA DNES U NÁS OPRAVUJE 269 TISÍC VOZIDIEL. Z NICH MÁ ZÁVAŽNÉ POŠKODENIE 13 TISÍC AUTOMOBILOV. NOVÁ NORMA CERTIFIKOVANÝCH OPRÁV SA TÝKA HLAVNE TÝCHTO VOZIDIEL, ČO JE OKOLO 5 %.

K

valita opráv po závažných dopravných nehodách nie je vždy na dostatočnej úrovni. Mnohé nezávislé testy potvrdili, že nerešpektovanie technologických štandardov pri oprave vozidla môže mať za následok smrť členov posádky havarovaného vozidla. Upozorňuje na to aj smernica Európskej únie č. 45/2014. Nový zákon č. 106/2018 o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorý začne platiť 20.  mája tohto roku, zvýši nároky na kvalitu opráv s  cieľom zabrániť zbytočným obetiam. Nastavením certifikovaných štandardov v  autoopravárenstve sa Slovensko harmonizuje s európskou legislatívou, ktorá k  tomu zaväzuje. Na rôznu kvalitu potravín sme už citliví. Teraz prichádza na rad kvalita opráv áut. Často skôr nekvalita.

AK S TÝM NEZAČNEME, SITUÁCIA SA BUDE ZHORŠOVAŤ

Pred dvoma rokmi vznikla pracovná skupina zložená zo zástupcov Cechu predajcov a autoservisov SR (CPA SR), Zväzu automobilového priemyslu SR, poisťovní, súdnych znalcov, odborníkov na karosárske opravy a odborníkov na problematiku STK. „Po diskusiách a poznatkoch

38

máj 2018

odborníkov z praxe sme dospeli k názoru, že na dosiahnutie zvýšenej kvality opráv je potrebné vytvoriť certifikované miesta opravy (CMO) po závažných dopravných nehodách,“ hovorí Július Hron, predseda Cechu predajcov a autoservisov

SR a viceprezident Zväzu automobilového priemyslu SR. „Naším cieľom je výrazne znížiť počet usmrtených na cestách a  tiež znížiť počet ľudí s  trvalým poškodením zdravia po dopravných nehodách.“ Skvalitnenie opráv automobilov so závažným poškodením po havárii je možné dosiahnuť nastavením procesov. „Pôvodný návrh hovoril tom, že opravy veľkého rozsahu by mohli vykonávať iba značkové servisy. To však bolo nereálne,“ konštatuje František Gajdács, podpredseda CPA SR, zodpovedný za realizáciu zákona. „Kvalitné vybavenie, skúsených karosárov či lakovníkov majú aj neznačkové servisy a živnostníci s dlhoročnými skúsenosťami. Preto preferujeme certifikovanie servisov, nie ich diskrimináciu.“ Osvedčenie na realizáciu veľkých opráv po závažnej nehode získa každý prihlásený servis po splnení zadaných kritérií. Podmienkou je dosiahnuť opravou takú úroveň ako predpisuje výrobca vozidiel. S  týmto riešením súhlasili aj automobilové značky. Certifikovaným miestom opravy sa teda stane autorizovaná alebo tiež nezávislá opravovňa. V žiadnom prípade nejde o znevý-

Certifikované miesto opravy


Odborník potom sleduje proces opravy vozidla až po vydanie protokolu STK a je za to osobne zodpovedný.

NIE SME TAKÍ BOHATÍ, ABY SME SI DALI LACNO OPRAVOVAŤ AUTÁ

„Financie rozhodujú na Slovensku vždy,“ súhlasí František Gajdács, podpredseda CPA SR. Nekvalitná oprava však ohrozuje majiteľa vozidla, pasažierov a ostatných v premávke. Každá oprava v  servise by mala byť cenovo primeraná a hlavne kvalitná, s cieľom prinavrátiť vozidlu parametre ako pri jeho kúpe. Nikto nemá právo zmeniť predpísaný technologický postup výrobcu. Vozidlo potom zmení vlastnosti. V reáliách, ak má byť spoj lepený a bodovaný, pretože je použitý špeciálny materiál vysokolegovanej ocele s pevnosťou 1 500 MPa, dané miesta je zakázané spájať iným spôsobom. Ak to však servis opravil inak, nielenže to urobil nesprávne, ale vozidlo znehodnotil a mal by byť právne zodpovedný za vzniknutý stav v prípade tragickej udalosti na ceste. Ak sa napr. airbag aktivuje až po 74 milisekundách, kedy je hlava vodiča už na volante, takýto komponent v  zle opravenom vozidle je iba na okrasu a  posádku zraní. Namiesto toho, aby ju ochránil. Každý výrobca tiež má dopredu namodelované situácie ochrany pasažierov, kde počíta s  riadenými deformačnými zónami a podľa toho aplikuje do karosérie pevnostné plechy. Kritéria však musí spĺňať vozidlo ako celok, a  preto je jeho kvalitná oprava imperatívom.

Výsledok prevedenej opravy Kedy ho reálne vidíme? Je výsledok okamžite evidentný?

Zákazník ihneď zistí či má správne množstvo a správnu kvalitu.

hodňovanie úspešných malých servisov. Opravy musia byť zladené v celej Európe rovnako, a  to v  piatich oblastiach konštrukcie vozidiel: brzdy, riadenie, airbagy, zavesenie kolies a rámy vozidla. Ak sú poškodené tieto časti vozidla, ide o závažnú nehodu. Všetko ostatné sú škodové udalosti. Preverené autoservisy, z ktorých vzniknú certifikované miesta opravy (CMO) po závažných dopravných nehodách, musia splniť päť kritérií: musia mať vlastnú prevádzku, vybavenie, kvalifikovaný personál, dodržiavajú postup výrobcov a opravu dokumentujú. Cech predajcov a  autoservisov SR predpokladá, že do certifikačného procesu sa prihlási okolo 800 autorizovaných aj neautorizovaných servisov tak, aby z nich od 1. 1. 2020 vznikli certifikované miesta opravy (CMO).

Zákazník vie posúdiť len vzhľad vozidla, ale je vozidlo skutočne opravené správne?

gia opravy musia byť zdokumentované. Vo vyspelej motoristickej Európe vyriešili problematiku kvality opráv aj modelom, kedy je k závažnej dopravnej nehode privolaný súdny znalec v príslušnom odbore.

„Našou víziou je dosiahnuť stav, aby sme v autoopravárenstve patrili k  najlepším v  Európe,“ uvádza Július Hron. „Každý zachránený ľudský život v  havarovanom vozidle budeme považovať za naše spoločné víťazstvo.“ Nemáme toľko kvalitných servisov, aby sme ich likvidovali. Náročné autá si však vyžadujú profesionálne nároky na opravu. Preto vzniknú certifikované miesta opravy po závažných dopravných nehodách. 

PRI VÝROBE NOVÝCH VOZIDIEL SA POUŽÍVAJÚ MODERNÉ MATERIÁLY, KTORÉ VYŽADUJÚ MODERNÉ TECHNOLÓGIE A DODRŽIAVANIE TECHNOLOGICKÝCH POSTUPOV

Po veľkej oprave musí ísť vozidlo znovu na technickú kontrolu do 180 dní. „Pri poškodeniach vozidla alebo škodovej udalosti, ktorá mala vplyv na hlavné bezpečnostné komponenty vozidla, musí byť oprava vykonaná v certifikovanom mieste opravy a následne musí vozidlo absolvovať technickú kontrolu“, hovorí Juraj Porázik, zakladateľ STK. „Vznikli obavy, že to predraží celkovú cenu za servis. Renomovaný servis však takúto technickú kontrolu zabezpečí automaticky. Cena za STK tak bude súčasťou ceny opravy.“ Kvalitu opravy nemožno nechať len na posúdení STK. Priebeh a  technoló-

     

Mild - mäkká: < 200MPa HSS (Vysokopevná oceľ): od 200 až do 350MPa VHSS (Veľmi vysokopevá oceľ): od 350 až do 550MPa EHSS: (Extra vysokopevná oceľ) od 550 až do 850MPa UHSS (Ultra vysokopevná oceľ): od 850 až do 1 800MPa Hliník

máj 2018

39

TEXT: Igor Daniš

STK NIE SÚ VŠEMOHÚCE


Správy

BMW M2 Competition sa predstaví v hre CSR Racing 2 Milióny fanúšikov po celom svete si budú môcť virtuálne zajazdiť na novom BMW M2 Competition v rámci obľúbenej mobilnej pretekárskej hry CSR Racing 2 oveľa skôr, ako sa dostane na skutočné cesty. Dizajnérsky tím hry CSR2 totiž nadviazal podrobnú spoluprácu s vývojármi BMW, aby spoločne do hry preniesli každý jeden detail modelu BMW M2 Competition. Najlepším spôsobom, ako naplno oceniť jeho dizajn a nové možnosti výbavy, je použitie najnovšej funkcie hry CSR2: režim rozšírenej reality, ktorý model realisticky vsadí do okolia a umožní ho obdivovať zo všetkých strán.

Ford Mustang je najpredávanejšie športové kupé na svete už tretí rok po sebe Podľa analýzy spoločnosti Ford, ktorú vykonala s najnovšími údajmi o nových registráciách ľahkých vozidiel od agentúry IHS Markit, bolo v roku 2017 celosvetovo zaregistrovaných 125 809 kusov modelu Mustang. Podľa týchto údajov – zostavených z vládnych a iných zdrojov, zachycujúcich 95 % nových globálnych predajov vozidiel vo viac ako 80 krajinách – je Mustang pred všetkými ostatnými konkurenčnými športovými kupé na celom svete. V Európe sa minulý rok predalo 13 100 kusov modelu Mustang a od uvedenia tohto kultového auta do Európy v roku 2015 je to spolu už 35 000 kusov. Tento rok pritom dorazí do predajní vynovený model a špeciálna edícia modelu Mustang Bullitt, čo tiež zrejme podporí predaj.

Najlepším slovenským predajcom značky Toyota je AUTOKLUB v Poprade Toyota Motor Europe oznámila víťaza Európskej ceny „Ichiban Award“ pre rok 2018. Ocenenie pre najlepšieho predajcu na základe zákazníckej spokojnosti a lojality si v Škótsku za Slovenskú republiku prevzal Peter Maňák zo spoločnosti AUTOKLUB v Poprade. „Základom všetkého sú ľudia, a preto pristupujeme k našim zamestnancom s úctou a rešpektom a vždy sa snažíme vypočuť ich problémy či požiadavky. Táto filozofia sa potom následne odráža v prístupe našich zamestnancov ku všetkým našim zákazníkom, “ opisuje Peter Maňák jeden z dôvodov, prečo podľa neho práve spoločnosť AUTOKLUB v tomto roku uspela. O poctu stať sa jedným z 25 držiteľov ceny Ichiban každoročne súťaží cez 2500 európskych predajcov.

Continental vyvíja systém varujúci vodičov pred akvaplaningom Technologická spoločnosť Continental pracuje na automatickom systéme, ktorý bude vodiča varovať pred rizikom vzniku akvaplaningu. Takáto strata kontaktu pneumatiky s vozovkou, spôsobená extrémne vysokou vrstvou vody, dramaticky znižuje možnosť ovládať automobil a predstavuje významné nebezpečenstvo nehody. V budúcnosti na túto hrozbu v predstihu upozorní výstražný systém využívajúci dáta z kamier a snímačov v pneumatikách. To znamená, že vodič bude môcť dostatočne vopred upraviť rýchlosť. Montáž systému varujúceho pred akvaplaningom do produkčných vozidiel prebehne podľa odborníkov spoločnosti Continental už do nasledujúcej generácie nových modelov. Zariadenie je teraz vo výskumnej fáze. Vývojom hardvérových a softvérových častí sa zaoberajú konštruktéri spoločnosti Continental vo Frankfurte, Hannoveri a Toulouse.

Mitsubishi získalo ocenenie za dizajn v súťaži GOOD DESIGN

40

Dve posledné novinky od Mitsubishi Motors – model Eclipse Cross z kategórie SUV a štúdia GT-PHEV Concept – získali ocenenie GOOD DESIGN od odborníkov z múzea architektúry a dizajnu Chicago Athenaeum. Udelené ocenenie je dôkazom úspechu dizajnovej obrody vozidiel Mitsubishi Motors, ktorú môžeme pozorovať pri novom facelifte modelu Outlander, hneď niekoľkých oceňovaných koncepčných vozidlách a tiež úplne novom modeli Eclipse Cross. Ocenenie GOOD DESIGN predstavuje najstarší a najprestížnejší program Global Awards oceňujúci vynikajúci dizajn a inovácie na poli dizajnu. máj 2018


Slovenská Mazda mala rekordný prvý kvartál Mazde sa na Slovensku darí. Vyspelý dizajn vozidiel, ktorý ide ruka v ruke s modernými technológiami, zákazníka oslovuje. Čerešničkou na torte sú okrem inovatívnych technológií napríklad aj atraktívne farby. Veď žiarivú farbu Soul Red Crystal si pre svoje nové vozidlo v poslednom kvartáli vybralo vyše 33 % zákazníkov. Celkový počet predaných vozidiel potom za prvé tri mesiace roku 2018 dosiahol číslo 533, a to je za posledných 12 rokov jednoznačný rekord. Rekordným mesiacom bol aj marec; 219 predaných vozidiel znamená pre túto japonskú značku vynikajúci výsledok.

Mazda má na Slovensku niekoľko bestsellerov. Dlhodobou hviezdou štatistík predaja je Mazda3, ktorá tvorí zhruba 37 % predajov len v poslednom kvartáli. Na päty jej ale začína šliapať obľúbené a atraktívne malé SUV Mazda CX-3. „Svojou praktickosťou a dizajnom oslovuje najmä ženské publikum a v súčasnosti jej predaj tvorí 24 % celkového objemu,“ hovorí manažér predaja pre Slovensko, Miroslav Straka. „Nárast oproti minulému roku je vyše 20 %“, dodáva. Vynikajúce výsledky zaznamenala za prvý kvartál aj obľúbená Mazda CX-5. Pre toto príťažlivé SUV sa v poslednom štvrťroku rozhodlo 25 % zákazníkov, ktorí si kúpili vozidlo Mazda.

Najmenší Rolls-Royce má za sebou prvú servisnú prehliadku Na jar 2017 spoločnosť Rolls-Royce Motor Cars odhalila nový pôvodný koncept vo svete luxusu, ktorý pripravila pre výnimočného zákazníka. Je ním oddelenie dennej chirurgie pre deti v Nemocnici sv. Richarda (St Richard’s Hospital) v rodnom meste značky – v Chichestri v Západnom Sussexe. Príhodne pomenovaný model Rolls-Royce SRH bol ručne vyhotovený pre deti čakajúce na operáciu, aby sa samy odviezli na operačnú sálu chodbami pediatrického

oddelenia lemovaného „dopravnými značkami“. Zážitok z jazdy na vlastnú operáciu sa osvedčil ako skvelý prostriedok na zmiernenie napätia detských pacientov pred zákrokom. Modelom Rolls-Royce SRH sa na operačnú sálu priviezlo v priemere jedno dieťa denne. O dvanásť mesiacov spoločnosť Rolls-Royce Motor Cars privítala najmenšieho člena svojho automobilového parku vo svojej centrále v Goodwoode na servisnej kontrole po prvom roku prevádzky. Ukázalo sa, že vozidlo je v bezchybnom stave, a keďže technici analytického centra nezistili žiadne poruchy, ktoré by si vyžadovali riešenie, vyslali ho späť do nemocnice s čistými zdravotnými záznamami.

Volvo chce do roku 2025 predávať 50 % elektrických vozidiel

Nürburgring pod 7 minút Nürburgring Nordschleife nebudeme nikomu predstavovať a taktiež to odmietame robiť pri Porsche 911 GT3 RS. Podstatný je len ten čas, za ktorý zdolala „zelená strela“ toto „zelené peklo“ – 6:56.4. Ešte zaujímavejšia ako samotné číslo je skutočnosť, že je to lepší čas ako dosiahlo Porsche 918 Spyder, vlajková loď značky. Porsche 911 GT3 RS, auto so štvorlitrovým plochým šesťvalcom, plneným tlakom vzduchu ktorý dýcha ktokoľvek z nás, výkonom 520 koní a motorom na totálne nesprávnom mieste tak dosiahlo niečo, čo by teoreticky nemalo byť možné. Auto bez turba, hybridného pohonu, bez pohonu všetkých kolies, bez životnosti rockového bubeníka závislého na drogách a šoférované človekom, ktorý by teoreticky ani nepotreboval pretekársku licenciu. Pokiaľ existuje dôkaz, že konzistencia uprace akýkoľvek „revolučný pokrok“, je to práve Porsche. Konkrétne model 911 GT3 RS.

Spoločnosť Volvo Cars oznámila, že chce dosiahnuť, aby 50 % objemu jej predaja do roku 2025 tvorili plne elektrické vozidlá. Oznámenie nadväzuje na jej predchádzajúce vyhlásenie z roku 2017, keď spoločnosť Volvo Cars ako prvá v odvetví ohlásila, že všetky jej nové modely uvedené na trh od roku 2019, budú v ponuke aj ako polohybridné vozidlá, Plug-in hybridné vozidlá alebo vozidlá s elektrickým akumulátorom.

máj 2018

41


Tipy&rady

Mercedes W124 Škoda 1000 MB

Oplatí sa investovať

do klasiky?

AK VÁM V GARÁŽI ALEBO V STODOLE STOJÍ ŠKODOVKA PO DEDKOVI A NEVIETE, AKO SA JEJ ZBAVIŤ, RADŠEJ SI TO EŠTE ROZMYSLITE. ZO ZACHOVALÝCH ÁUT Z BÝVALÉHO VÝCHODNÉHO BLOKU SA TOTIŽ STÁVAJÚ VETERÁNY A ICH HODNOTA STÚPA AJ V RÁDOCH DESIATOK PERCENT ROČNE. AJ NAPRIEK TOMU, ŽE IDE STÁLE IBA O ALTERNATÍVNY SPÔSOB, AKO ZHODNOTIŤ SVOJE PENIAZE, MÔŽE BYŤ IDEÁLNY PRE AUTOMOBILOVÝCH NADŠENCOV.

V

Fiaty 126

Nárast hodnoty o zhruba 60 % za posledných 5 rokov podľa neho zaznamenali napríklad vozidlá ako Tatra 603 alebo Škoda Rapid. Na Slovensku je tiež veľmi žiadaná napríklad Škoda 1000 MB, rastie záujem aj o legendárne Fiaty 126, Volgy alebo Lady. Najväčší potenciál zhodnotenia majú v súčasnosti takzvané youngtimre, teda autá do zhruba 30 rokov, ktoré sa často dajú zaobstarať aj do 4 000 €. Presne predpovedať, ktoré budú získavať na hodnote, je však podľa Gálika veľmi zložité. „Vo všeobecnosti je však možné povedať, že skôr alebo neskôr budú zaujímavé akékoľvek vozidlá s minimálnym nájazdom a v pôvodnom zachovalom stave,“ vysvetľuje Gálik.

ďaka rastúcemu záujmu o zberateľPri kupo stvo starých automobilov sa teraz v zhodnocujú aj modely, ktoré na inve aní auta s ti čné úče boli ešte pred pár rokmi bežne Mercedes W124 si v stodole hýčka aj Martin ly musí m a ť k p upujúci vídať na uliciach. „Historické Húska z Bratislavy. „Auto som si pôvodne amäti, ž n autá sú v posledných rokoch stále atrakkúpil za 900 € na bežné jazdenie pred piatimi záležito e nejde o krátk a s o ť. dobú A u tívnejšie ako alternatívna investícia. Exrokmi, vtedy malo 24 rokov. Som totiž tomobil investíc je to ia pertmi na umenie sú dokonca vyhodveľkým nadšencom starých Mercedesov. klesať. Z , jeho cena m tiž tiež ôže rás áujemc nocované ako jedna z  najvýnosnejších Postupom času som si na jazdenie zaobťi a si uvedom a najmenej kolísavých investícií,“ priblistaral mladší model a pôvodného mergla iť, že au zároveň musí tomobil bude stá žuje Stanislav Gálik, riaditeľ inovačného zaparkoval u rodičov v stodole. Nedávno mi , a j ke ť centra AuresLab siete autocentier AAA zaň ponúkali 2 300 €. To je určite pekný nápotrebn na mieste, bud ď é e a s AUTO. „Bežná, ale výnimočne zachovalá rast,“ popisuje. Auto však neplánuje predávať. poň zák ladne udržiav Škoda 120 pred piatimi rokmi stála 1 200 €. „Čakám na veteránske značky. Viem, že s priať. Dnes je jej cena až 3  200 €. To je nárast búdajúcim časom získava na hodnote ešte viac,“ o viac ako 160 %,“ dopĺňa. dodáva Húska. 

Naša skúsenosť/Ondrej Rabatin, šéfredaktor magazínu

42

V roku 2015 som si z Rakúska doviezol krásne BMW 525 z roku 1979. Veterána som mal už aj predtým a naučil som sa, čo je pri autách tohto typu dôležité a čo nie. Auto musí byť v pôvodnom stave. To moje malo pôvodný lak, čo je pri takom starom aute veľká vzácnosť aj napriek tomu, že malo pár drobných škrabancov. Aj po technickej stránke sa zdalo byť auto vo veľmi dobrom stave, no nakoniec si motor vyžiadal generálku. Do auta som v priebehu dvoch rokov investoval zhruba 7 000 €. Pomaly som sa začal zmierovať s tým, že tie peniaze sa mi už nikdy nevrátia. Nakoniec sa mi ho však podarilo predať za 12 500 €, pričom ja som za neho dal necelých 5 000 €. Nepýtal som si však nezmyselne veľa. Trafil som skrátka model, ktorého cena akurát v tom čase vyletela raketovo hore. Pri výbere je totiž absolútne kľúčový typ auta a konkrétny model. Všetky viac či menej zaujímavé autá zo 70-tych rokov ale v poslednej dobe narástli na hodnote do takej miery, že niečo takéto už dnes prakticky nie je realizovateľné. Možno je to ešte stále možné, ale s novšími autami. Treba skrátka vedieť odhadnúť vývoj trhu. máj 2018


mรกj 2018

43


Srdcom nového modelu Mazda CX-3 sa stáva ten, kto ho šoféruje. V ladných krivkách jedinečného dizajnu Kodo so špičkovou technológiou Skyactiv prežijete dokonalú harmóniu človeka so strojom. Hovoríme mu Jinba Ittai. Taká je Mazda.

DRIVE TOGETHER

M{ZD{ CX-3

S PALIVOM NA CELÝ ROK ZADARMO!*

* Viac informácií a podmienky akcie „Palivo na celý rok zadarmo“ nájdete na www.mazda.sk a u participujúcich dealerov Mazda. Kombinovaná spotreba 4,0 — 6,4 l / 100 km, emisie CO ² 105 — 150 g/km.

44

máj 2018

AUTOGRÁTIS, Máj 2018  
AUTOGRÁTIS, Máj 2018  
Advertisement