Page 1

AMBALAJ TASARIMININ GENÇ YILDIZLARI BELLİ OLDU

PLASTPAK İZMİR FUARI 10-14 NİSAN 2018 TARİHLERİNDE DÜZENLENECEK

FİYATI 25 TL

AVRASYA AMBALAJ FUARI’NA YURTDIŞINDAN REKOR ZİYARETÇİ

YIL: 31

SAYI: 167

YEAR: 31

ISSUE: 167

ARALIK / DECEMBER - 2017

Derneğimizin 25. Kuruluş Yıldönümünü Gururla Kutladık

Çeyrek Asırdır Türkiye Ambalaj Sektörünün Hizmetindeyiz I ŞL

1

ŞU

BA

T T’

BA 8 3 FA AY

A

S

YO

R


BOPP FİLMLER CPP FİLMLER PET FİLMLER BOPA FİLMLER ALÜMİNYUM FOLYO PVC FİLMLER KLİŞE BANTI KUŞE ÇIKARTMA (ADESTOR) KAPAK BANTLARI


BAŞKANDAN

Değerli Üyelerimiz ve Meslektaşlarımız, 2017 yılı sektörümüz için gayet başarılı geçti. Yılın ilk yarısındaki rakamlarımız da bu başarının açık bir göstergesi. Türkiye ambalaj sektörü olarak ihracatımız yılın ilk yarısında miktar olarak yüzde 7 artarak 1 milyon 51 bin 713 ton olarak gerçekleşti. 2017’nin ilk altı ayında ithalatını bir önceki yılın aynı dönemine göre değer olarak yüzde 8 azaltmayı başararak, 407 milyon USD dış ticaret fazlası verdi. Ambalaj sektörümüzün ihracatı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre miktar olarak yüzde 7 arttı. Türkiye Ambalaj Sektörümüzün 2017 yılında 20 milyar dolara ulaştığını tahmin ediyoruz. Bu yıl yüzde 15 büyüyerek Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlayacağımız 2023 hedeflerimize ulaşmak istiyoruz.

ve desteklerinden dolayı teşekkür plaketlerini takdim ettik. Bu özel gecede Prof Dr. Özgür Demirtaş, “Bilim, Ekonomi, Gelecek ve Siz” konulu sunumunu da katılımcılarla paylaştı. Teknolojinin ne kadar hızlı değiştiğinin farkında olan ambalaj sektörümüzün mensupları ve paydaşlarımız ile birlikte bu ufuk açıcı söyleşiyi ilgi ve heyecanla dinledik. Çeyrek asırdır Türkiye Ambalaj Sektörünün hizmetinde olan Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu adına, üyelerimize, sektör temsilcilerimize ve paydaşlarımıza bugüne kadarki değerli destekleri için teşekkür etmek isterim. Derneğimizin etkin ve danışılan konumunu en az 25 yıl daha sürdürmek istiyoruz. 2018 yılında çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Bu sebeple bundan sonraki yıllarda fuarımızın olduğu haftayı ‘Ambalaj Haftası’ olarak kutlamak istiyoruz. Tüm hafta boyunca ambalaj etkinlikleri gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Derneğimiz ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından 5 - 6 Ocak 2018 tarihlerinde İstanbul’da “Plastik Ambalaj Sektörü Gelecek Araştırması” konulu iki gün süren bir çalıştay düzenledik. Çalıştaya Yönetim Kurulumuz, Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD), Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA) Yönetim Kurulu Üyeleri, önde gelen plastik ambalaj ihracatçıları ile ilgili kamu kurumlarının üst düzey yetkilileri de katıldı. Plastik ambalaj sektöründe daha fazla katma değerin ülkemizde bırakılması, ithalata bağımlılığın azaltılması ve ihracatta sürdürülebilir küresel rekabet gücü artışının sağlanması hedefleri doğrultusunda bir yol haritası hazırlanması ve sektörün karşı karşıya olduğu sorunlara çözümler sunulması amacıyla organize edilen çalıştayın detaylı sonuç raporunu daha sonra sizlerde de paylaşacağız.

Geçtiğimiz Ekim ayında, Ambalaj Sanayicileri Derneği ASD önderliğinde, Turkishtime Dergisi Halkbank “Ambalaj Sektörü Ortak Akıl Toplantısı” gerçekleştirdik. Prof. Dr. Emre Alkin moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye Ambalaj Sektörümüzün iç ve dış pazardaki durumunu değerlendirdik. Katma değerli ürünler, Ar-Ge, geri dönüşüm, teknoloji ve tasarım başta olmak görüşlerimizi ambalaj sektör derneklerinin başkan ve genel sekreterlerinin katılımıyla değerlendirdik. Benzer buluşmalarımıza devam edeceğiz. Ambalaj Sanayicileri Derneği olarak Ambalaj Sektöründe faaliyet gösteren diğer sektör derneklerimizi destekleme kararı aldığımızı yeniden duyurmak isterim. Derneğimiz, ambalaj sektörümüzün diğer derneklerinin kendi üyelerini bilgilendirici; eğitim ve seminerler, sempozyum, konferans ve kongreler, kitap ve dergilerin basımı ve dağıtımı, Pazar araştırma raporlarının hazırlanması, çalışmalarını 2017’den

2017 yılında Ambalaj Sanayicileri Derneğimizin 25. Kuruluş Yıldönümünü 29 Eylül akşamı Four Seasons Otel’de gerçekleştirdiğimiz bir davetle kutladık. Derneğimizin faaliyetlerine desteklerinden dolayı bizlerle birlikte olan dostlarımıza, kurumlara ve sektör derneklerimizin başkanlarına 25 yıldır sürdürdüğümüz faaliyetlerimize katkı

AMBALAJ DÜNYASI

4

PACKAGING WORLD


BAŞKANDAN

başlamak üzere 5 yıl süreyle destekleme kararı aldı. Sektörümüze katkılarımız önümüzdeki dönemde artarak devam edecektir.

şirketleri 5 ödülü ülkemize getirdi. Bu yarışmanın ardından geçtiğimiz Aralık ayında Sri Lanka’da yapılan AsiaStar 2017 Yarışması’ndan Türkiye 10 ödülle döndü. Türkiye’nin 3 ürünle AsiaStar kazandığı yarışmanın öğrenci kategorisinde ise Türkiye’yi başarıyla temsil eden genç tasarımcılar 7 ödüle layık görüldü. Türkiye Ambalaj Sanayicileri olarak Ar-Ge’ye ve inovasyona verdiğimiz önemle sektörümüzü daha ileriye taşımak için kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Uluslararası ambalaj yarışmalarına katılarak Türkiye ambalaj sanayimizi küresel rekabette bir adım öne çıkarıyor. Küresel piyasalarda konumumuzu daha ileriye taşımak için bu yarışmalara katılmaya devam edeceğiz.

Ambalaj sektörünün en prestijli fuarlarından biri olan Avrasya Ambalaj Fuarı’mızın 23’üncüsünü 25-28 Ekim tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdik. Fuarımız, ASD Ambalaj Sanayicileri Derneğimiz ve REED TÜYAP Fuarcılık işbirliğinde, ambalaj sektörümüzün diğer dernekleri; Ambalaj Makinecileri Derneği (AMD), Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD), Etiket Sanayicileri Derneği (ESD), Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin (SEPA) destekleri ile gerçekleştirildi. Fuarda 1000’den fazla özel ziyaretçi misafir edilirken yurtdışından gelen ziyaretçi oranında büyük bir artış gerçekleşti ve yeni pazarlarda yeni iş ortaklıklarına imza atıldı.43 ülkeden 1.122 firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla,108 ülkeden 60 bine yakın ziyaretçi ve 7 bin 500’e yakın yabancı ziyaretçiyi ağırladı. Fuara gelen ziyaretçi oranında 2016’ya göre; toplam ziyaretçide yüzde 7’ye, yurt dışı ziyaretçide yüzde 22’ye yakın artış görüldü.

Derneğimiz tarafından düzenlenen ve ülkemizin ve bölgemizin ambalaja özel tek ürün yarışması için geri sayım başladı. ‘Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’ 2018 yılı başvuruları 1 Şubat 2018’de başlayacak. Bu yarışmamızda derece alan firmaların katılabildiği WorldStar ve AsiaStar gibi uluslararası yarışmalar sayesinde katma değere odaklanan Türkiye ambalaj sanayinin küresel rekabette giderek daha fazla öne çıkacaktır. 2016 yılında yedincisini düzenlediğimiz Ambalaj Ay Yıldızları Yarışma’mıza 199 yeni ambalajla başvuru yapılmış ve 64 ambalaj ödül almıştı. TSE işbirliğinde 3 adet de Altın Ambalaj Ödülü verilmişti. Yarışmamız, Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) ve Asya Ambalaj Federasyonu’na (APF) akredite olduğu için kazananlara uluslararası tanınırlık sağlıyor. Yarışmamızın ödül törenini 2016 yılında Yaklaşık 400 kişilik bir katılımla gerçekleştirmiştik. Ambalaj Ay Yıldızları 2018 Yarışması’nda dereceye giren katılımcılarımızın ödülleri, 2018 Ekim ayında İstanbul’da düzenlenecek özel bir Gala Gecesi’nde verilecektir. Tüm ambalaj firmalarımızı yeni ürünleri ile yarışmamıza katılmaya davet ediyorum.

Avrasya Ambalaj Fuarı’nda bu yıl 13’üncüsü düzenlenen ‘Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nın kazananlarını da açıkladık. Yarışmada ilk üçe giren öğrenciler para ödülünün yanı sıra öğrenim hayatları boyunca burs imkânı da kazandı. Yarışmaya katılan öğrencilerimiz hayallerini ortaya koydular ve kazandılar. Geleceğin yıldızlarını ortaya çıkaran ambalaj tasarımı öğrenci yarışmamız, sadece öğrenciler için değil sektörümüz ve ülkemiz adına da büyük önem taşıyor. Öğrencilerimiz başarılı oldukça Avrasya’nın ambalaj merkezi olma hedefimize bir adım daha yaklaşıyoruz. Uluslararası arenada rekabet gücü yüksek ürünlerimizin sayısını gençlerimiz sayesinde artıracağız.

Birlikte hep daha iyisini başaracağımız inancıyla ailelerinizle birlikte sağlıklı ve mutlu ve başarılı bir yıl geçirmenizi dilerim.

Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen ve ambalaj sektörünün en prestijli yarışmalarından biri olan WorldStar 2018 Yarışması’nın sonuçları Brezilya’da yapılan jüri toplantısının ardından açıklandı. 35 ülkeden 314 ürünün katıldığı yarışmada, Türkiye ambalaj sektörünün lider

PACKAGING WORLD

M. Zeki Sarıbekir Yönetim Kurulu Başkanı Ambalaj Sanayicileri Derneği

5

AMBALAJ DÜNYASI


İÇİNDEKİLER

CONTENTS

ARALIK 2017

DECEMBER 2017

Derneğimizin 25. Kuruluş Yıldönümünü Gururla Kutladık

Çeyrek Asırdır Türkiye Ambalaj Sektörünün Hizmetindeyiz 10| ASD HABERLER ASD NEWS

47| PANORAMA

59| YAKIN PLAN

10 | Ambalaj Sanayicileri Derneği 25. Yılını Kutladı

48| BASF Türkiye’nin Youtube Kanalı

60| TGDF’den İklim Değişikliği

18 | Avrasya Ambalaj Fuarı’na Yurtdışından Rekor Ziyaretçi

26 |

İlgi Görmeye Devam Ediyor

49 | Metal Ambalajlardan “Gitar” Kızılay’a Bağışlandı

Ambalaj Tasarımının Genç Yıldızları Belli Oldu

50 | Avusturyalı Hamburger

32 | Ambalaj Sektörü Ortak Akıl Toplantısı

62 | 2023 Yılına Kadar Hedefimiz Kişi Başı Tüketimi 40-45 Kiloya Çıkarmak

Recycling, Kastaş Kağıt’ı Satın Aldı

Gerçekleştirildi

34 | WorldStar 2018’de Türkiye 5 Ödülün Sahibi Oldu 36 | Türkiye AsiaStar 2018’den 10 Ödülle Döndü 38 | Ambalaj Ay Yıldızları 2018 Başvuruları 1 Şubat 2018’ de Başlayacak

51 | Belçikalı Ravago 2018 Yatırım Planlarını Açıkladı

52 | 14. Etiket Bayramı Düzenlendi 54 | Dolar 2017 Yılında Yükselişini Sürdürdü

40 | Ambalajsız Taşınan Meyve ve Sebzelere Yasak Geliyor!

Konusunda Rapor

55 | OPEC 2018 Sonrası İçin Yeni Plan Hazırlıyor

44 | PlastPak İzmir Fuarı 10-14 Nisan 2018 Tarihlerinde Düzenlenecek

AMBALAJ DÜNYASI

6

PACKAGING WORLD

Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) Başkanı Mehmet Nuri Görenoğlu


68| YÖNETİM

80| TEKNOLOJİ ÇOCUKLAR NASIL BIR GELECEK HAYAL EDIYOR?

PACKAGING WORLD

AMBALAJ SANAYICILERI DERNEĞI ADINA IMTIYAZ SAHIBI / OWNER Mustafa Zeki SARIBEKIR

SORUMLU YAZI İŞLERI MÜDÜRÜ / EDITOR IN CHIEF Aslıhan ARIKAN

YAYINA HAZIRLAYAN PREPARED FOR PUBLICATION BY REPORTERS Emre ERDOĞAN Sezgin ŞAHIN

Rüştü Bozkurt ASD’nin Çeyrek Yüzyıllık Sınavı

81| BITCOIN İNSANLIK TARIHININ EN ÖNEMLI İCADI OLABILIR MI?

YAYIN DANIŞMA KURULU / ADVISORY BOARD M. Zeki SARIBEKİR - ASD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki LEVİ - ASD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar BAŞARIR - MASD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa TACİR - TOBB Ambalaj Meclisi Başkanı Aydın OKAY - ESD Yönetim Kurulu Başkanı Kazım GAMGAM – ASD Yönetim Kurulu Üyesi Cem BÜYÜKCINGIL- AMD Yönetim Kurulu Başkanı Fahri ÖZER - FASD Yönetim Kurulu Başkanı Alican DURAN - KASAD Yönetim Kurulu Başkanı A. Enver BAKİOĞLU - ASD Yönetim Kurulu Üyesi Murat ÖZADAM - ASD Yönetim Kurulu Üyesi Osman ACUN - SEPA Yönetim Kurulu Başkanı Velit GÜNAY - ASDF Danışma Kurulu Üyesi

TASARIM / DESIGN Redev Dijital Reklam Tasarım ve İçerik Hizmetleri Dış Ticaret A.Ş. Esentepe Mh. Talatpaşa Cd. No:5/1 Levent, 34394 Şişli, İstanbul +90 (212) 401 29 62 www.redev.me / info@redev.me

Prof. Dr. Acar Baltaş Mutlu İnsanların Özellikleri

BASILDIĞI YER / PUBLISHED IN Karakter Color Adres: Mas Sit No: 200 34560 Bağcılar/İstanbul Tel: 0212 432 30 01 Sertifika No: 12799

76| KÜLTÜR SANAT

84| AVRASYA AMBALAJ

İSTANBUL FUARI’NDA REKORLAR SENESİ

YAYINLAYAN VE YÖNETIM YERI /PUBLISHER Ambalaj Sanayicileri Derneği İktisadi İşletmesi Koşuyolu Katip Salih Sok. No:13 Kadıköy / İstanbul Tel: 0 216 545 49 48 Faks: 0 216 545 49 47 asd@ambalaj.org.tr www.ambalaj.org.tr

EBAT/DIMENSION 20,5 x 29 cm Kağı /Paper: İç Sayfa 80 gr/m2 Mat Kuşe Kapak: 135 gr / m2 Mat Kuşe

YAYIN TÜRÜ / PERIODICAL TYPE Yerel Süreli Aralık 2017

BASILDIĞI TARİH / PUBLISHING DATE Ocak 2018 (Geç Baskı) Bu dergideki yazıların içeriğinin sorumluluğu yazarına aittir. Dergi yayınlanan reklamların içeriği ile teknik ve ticari öz niteliklerine ilişkin bilgilerin doğruluk ve gerçekliğinin sorumluluğu reklam veren kuruluşa aittir. 4 aylık, gayri siyasi, ulusal, Türkçe / İngilizce Sektörel yayındır. ISSN: 1300-722x

LEONARDO DA VINCI İSTANBUL’DA UNIQ İstanbul’daki UNIQ Müze’de yer alan sergi, 7 Nisan 2018’e kadar devam edecek.

86| FUAR TAKVİMİ

PACKAGING WORLD

7

AMBALAJ DÜNYASI


ASD’ YE ÜYE OLMAK İÇİN

10 SEBEP

1

2

BİLGİLENDİRME ÇALIŞMALARI Yurt dışı ve yurt içi etkinliklerde açılan stantlarda üyelerimize ve üyelerimiz hakkında bilgi isteyenlere bilgilendirme yapılmaktadır. Araştırılması istenen konularda araştırma yapılarak öncelikli olarak Üyelerimiz bilgilendirilir. Ambalaj sektörümüze ilişkin Ambalaj Atıklarının Yönetimi, Gıda Güvenliği ve Hijyen ile ilişkili yasal mevzuat, AB ve diğer ülkelerdeki ambalaj ilgili tüm yasal mevzuat ile ilgili gelen sorular için gereken araştırma ve incelemeler yapılarak en kısa zamanda bilgilendirme yapılmaktadır.

3

AMBALAJ DÜNYASI VE PACK CONVERTING DERGİLERİNE ABONELİK VE FİRMA HABERLERİNİN YAYINLANMASI Yoğun mesleki ve teknik içerikli olarak yayınladığımız Ambalaj Dünyası ve Pack Converting dergilerinde üyelerimizle ilgili bilgi ve haberleri de yayınlamaktayız. Dergiye reklam vermek isteyen Dernek üyeleri indirimli reklam tarifelerinden yararlanmaktadır. Dergide ayrıca Üye firmaların haberleri de yayınlanmaktadır.

DUYURU HİZMETLERİNDEN FAYDALANMAK Üyelerimiz, gerek ambalaj sektörü gerekse bağlantılı olabilecek diğer tüm sektörleri ilgilendiren teknik, yasal, kamu veya özel sektöre yönelik çeşitli konularda duyuru, takip ve benzeri bilgilendirme hizmetinden faydalanmaktadır.

4

5

AVRASYA AMBALAJ İSTANBUL FUARI’NA İNDİRİMLİ KATILIM

Her yıl güncellenen veri bankasında ayrıcalıklı yer verilerek üye firmaların bilgileri Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmaktadır. Katalog üyelere ücretsiz olarak gönderilmektedir.

ASD’nin üyelerine sağladığı önemli bir imkan, Reed TÜYAP’la yaptığı işbirliği neticesinde, her yıl düzenlenen “Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı”na katılımda ASD üyelerine önemli oranda indirim uygulanmasıdır.

AMBALAJ DÜNYASI

TÜRKİYE AMBALAJ SANAYİ KATALOĞUNDAN YARARLANMAK VE BU KATALOGDA YER ALMAK

8

PACKAGING WORLD


ASD’YE ÜYE OLMAK İÇİN 10 SEBEP

6 AMBALAJ LİTERATÜRÜ KÜTÜPHANESİ HİZMETLERİ

7

Ambalaj ile ilgili konularda kaynak oluşturmak amacıyla Derneğimiz tarafından oluşturulan ihtisas kütüphanemizden Üyelerimiz telif hakları kurallarına uymak koşulu ile ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler.

8

YAYINLARIMIZDAN ÜCRETSİZ OLARAK YARARLANMA

Ambalaj sektörümüz ile ilgili kitap ve benzer yayınlar üyelerimize ücretsiz olarak gönderilmektedir. Sektörde teknik kitaplar ve benzeri literatür çeviriler yapılıp, özgün yazım veya diğer yöntemlerle üretilerek; Üyelerimize ücretsiz veya özel fiyatla gönderilmektedir. Bu yayınlar şunlardır: Hijyen Esasları ve İyi Üretim Uygulamaları Kılavuzu Ambalaj Standartlarını Kullanma Kılavuzu Gıda Ambalajlama Teknolojisi Kitabı Ambalaj ve Çevre Hakkında Bilmemiz Gerekenler Kitapçığı Sert Plastik Ambalajlar Kitabı Fleksibıl Ambalajlar Kitabı Ambalaj Makineleri İçin Teknik Dokümantasyon Rehberi VI. Uluslararası Ambalaj Kongresi Kitabı Ambalaj Teknolojisinin Temel Prensipleri Kitabı

AMBALAJ AKADEMİSİ’NDEN YARARLANMAK

Üyelerimizin mesleki bilgi ve yeterliliklerini arttırmak ve geliştirmek amacı ile çeşitli konularda eğitimler ve seminerler düzenlemekteyiz. Yaz ayları dışında, Dernek merkezimizde, geniş katılımlı seminerlerde ise dışarıda, her ay ortalama 2 seminer/eğitim verilmektedir. Sektörde teknik, yönetim, pazarlama veya diğer amaçlarla gereksinilen konulardaki bu eğitimler; konularında uzman olan eğitimciler veya danışmanlar tarafından organize edilmektedir.

10

9

ORGANİZASYONLARA ÜCRETSİZ KATILIM

ASD ÜYELERİNE ÖZEL WEB SAYFALARINA ERİŞİM HAKKI

Derneğimiz üyeleri büyük bir özenle organize ettiğimiz etkinliklerimiz Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması Ödül Törenleri, ASD İftar Yemekleri, özel davet ve toplantılara ücretsiz katılabilmektedirler. Hizmetlerimizle ilgili görüşleriniz ve ASD Üyeliğine başvuru koşulları için bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz. asd@ambalaj.org.tr

Büyük bir ilgi ile ziyaret edilen ve tamamı Türkçe ve İngilizce içerikli www.ambalaj.org.tr adresli web sitemizde yer alan ve şifre ile girilen Üyelerimize özel sayfalar şunlardır: 3 Aylık Dış Ticaret Raporları Sektörel Analizler (İSO, TİM) Türkiye Ambalaj Sanayi Raporu Patent, Faydalı Model & Endüstriyel Tasarım Tescilleri T.C. Resmi Gazete Duyuruları

PACKAGING WORLD

9

AMBALAJ DÜNYASI


ASD HABERLER

ASD NEWS

Ambalaj Sanayicileri Derneği 25. Yılını Kutladı

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD), 25. yıldönümünü gerçekleştirilen özel bir davetle kutladı. Davetin ev sahibi ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, “Teknolojiyi daha çok takip etmek, kendimizi sürekli yenilemek ve geliştirmek zorundayız. Katma değere odaklanan Türkiye ambalaj sanayimiz küresel rekabette bir adım önde olacak. Türk ambalaj sektörü 2023’te 30 milyar dolarlık pazar büyüklüğü, 10 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacak” dedi.

Derneğimizin 25. Kuruluş Yıldönümünü Gururla Kutladık. Çeyrek Asırdır Türkiye Ambalaj Sektörünün Hizmetindeyiz. AMBALAJ DÜNYASI

10

PACKAGING WORLD


ASD NEWS

ASD HABERLER

Turkish Packaging Manufacturers Association (ASD) Celebrated Its 25th Year

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD), 25. kuruluş yıldönümünü 29 Eylül 2017 tarihinde Four Seasons Otel’de ASD Başkanı Zeki Sarıbekir’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen bir davetle kutladı. ASD üyelerinin ve sektör temsilcilerinin katıldığı gecede ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, derneğin son dönem çalışmalarını ve hedeflerini paylaştı. Gecede ambalaj sanayinin gelişmesine destek veren dernek ve kurumlarının temsilcilerine teşekkür plaketi verilirken, Prof Dr. Özgür Demirtaş, “Bilim, Ekonomi, Gelecek ve Siz” konulu sunumunu da katılımcılarla paylaştı.

The Turkish Packaging Manufacturers Association (ASD) has celebrated its 25th year with a special event. The host of the invitation, Mr. Zeki Sarıbekir, President of ASD, said; “We must follow the technology more, we must renew and develop ourselves constantly. Our Turkish packaging industry is focused on added value and it is going to be one step forward at the global competition. Turkish packaging industry is going to reach its goal with 30 billion dollars market growth and 10 billion dollars exportation in 2023, 100th anniversary of founding the Turkish Republic.

Türk ambalaj sektörünün bugünlere teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ulaştığını belirten ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, şunları söyledi: “Otomasyon ve Endüstri 4.0’ın sektörümüzde daha çok önem kazanacağına inanıyoruz. Bu nedenle teknolojiyi daha çok takip etmek, kendimizi sürekli yenilemek ve geliştirmek zorundayız. Bunu yaparken de ürünlere katma değer katan ambalajın önemini doğru anlatmalıyız. Dernek olarak, bundan 8 yıl önce Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmamızı oluştururken, marka sahiplerine, tasarımcılara ve ambalaj üreticilerine uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazandırmayı amaçlamıştık. Kazanan firmaların katılabildiği WorldStar ve AsiaStar uluslararası ambalaj yarışmaları sayesinde, katma değere odaklanan Türkiye ambalaj sanayimiz küresel rekabette bir adım önde olacak. Küresel piyasalarda edilgen konumdan, yönlendirici konuma geçmek için bu yarışmalara devam edeceğiz.”

PACKAGING WORLD

The Turkish Packaging Manufacturers Association (ASD) has celebrated its 25th foundation anniversary with an event hosted by ASD President Mr. Zeki Sarıbekir in Four Seasons Hotel at the night of September, 29 th 2017. Sarıbekir has shared the last period business and goals of the association at the night participated by the ASD members and sector representatives. Thank you plaques were given to the associations and the institutions representatives who have supported the development of the sector and the Economist Prof. Dr. Özgür Demirtaş has shared its presentation about “Science, Economy, Future and You” with the participants.

11

AMBALAJ DÜNYASI


ASD HABERLER

ASD NEWS

Türkiye’deki önemli ambalaj sanayicilerini bünyesinde bir araya getiren Derneğimiz, 39 ambalaj üreticisi tarafından 24 Ocak 1992 tarihinde kuruldu. Türkiye’nin, Avrasya’nın ambalaj merkezi olmaya doğru hızla ilerlediğini hatırlatan Sarıbekir, 2017’de 23’üncüsü düzenlenen Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’nın ilk yılından bu yana 30 kat büyüyerek; 43 ülke 1.153 katılımcı ülkeden 1.150 katılımcı ve 108 ülkeden 59.326 yada yaklaşık 60 bin üzerinde ziyaretçiyle Avrasya’nın ve Avrupa’nın her yıl yapılan en büyük ambalaj fuarı haline geldiğinin altını çizdi. ASD’nin ambalaj sektöründe faaliyet gösteren diğer sektör derneklerini 5 yıl süreyle destekleme kararı aldığını da söyleyen Sarıbekir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gençlerimize çok değer veriyoruz, onlar bizim geleceğimiz… Reed TÜYAP işbirliği ile 2017’de 12’incisini düzenlediğimiz Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışmasında finale kalan 18 genç yetenek belli oldu. 10 farklı üniversiteden 84 başvurunun yapıldığı yarışmada ilk üç sırayı paylaşan finalistlere para ödülünün yanı sıra tüm öğrenim hayatları boyunca burs imkânı da sağlayacağız.”

Mr. Zeki Sarıbekir mentioned that Turkish packaging industry has reached to these days by following the technological developments closely and said; “We believe that Automation and Industry 4.0 is going to gain more importance in our sector. Because of this reason, we must follow the technology more, renew and develop ourselves. We should accurately tell the importance of the package, which adds value to the products. As association, while we were composing our Crescent and Stars of Packaging Competition for 18 years from today, we have aimed to gain competitive capacity to the brand owners, designers and packaging & suppliers manufacturers in the international markets. Due to the WorldStar and AsiaStar international packaging competitions that the winner companies can attend, our added value focused Turkish packaging industry is going to be one step forward in the global competition. Bu are going to continue to these competitions to pass to the directive position from the passive position in the global markets.”

Türk ambalaj sektörünün 2023’te 30 milyar dolarlık pazar büyüklüğü, 10 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacağını söyleyen ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, “2017’nin ilk 6 ayında 2 milyar dolar ihracat geliri elde eden sektörümüz, 1 milyon 52 bin ton ihracat gerçekleştirdi. Katma değerli üretime odaklanarak istikrarlı büyümesini sürdüren Türkiye ambalaj sanayi altı aylık dönemde toplamda 407 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi. İthalatımız ise geçtiğimiz yılın ilk 6 ayına oranla, miktar bazında yüzde 6 ve değer olarak yüzde 8 azaldı. Türkiye ambalaj sanayicileri olarak yeni pazarlar kazanmak istiyoruz. Son 15 yılda ambalaj tüketimimiz 2 kat artarak kişi başı yıllık tüketimimiz 225 Doları geçti. Dünya ortalaması olan 110 doların üzerindeyiz. Ancak, Avrupa ortalaması 350 dolar, Kuzey Amerika’da 450 dolar, Japonya’da 550 dolar olduğu dikkate alınırsa, halen büyük bir potansiyel bulunuyor. 2017 yılında 20 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ulaşacağız. 2018’de ise hedefimiz 23 milyar” dedi.

AMBALAJ DÜNYASI

Mr Sarıbekir has reminded that Turkey is proceeding rapidly to become the package center of Eurasia and highlighted that the Eurasia Packaging Istanbul Exhibition which was organized for the 23rd times in 2017, has grown 30 times more from its first year and become Eurasia’s and Europe’s biggest packaging fair organized every year with 1,153 participants from 43 countries and more than 60 thousand visitors from 108 countries. Sarıbekir also said that ASD has taken the decision to support the other sector associations operating in the packaging sector for 5 years’ time and continued his words as; “We value our young people a lot, they are our future… 18 young

12

PACKAGING WORLD


ASD NEWS

PACKAGING WORLD

13

ASD HABERLER

AMBALAJ DÜNYASI


ASD HABERLER

ASD NEWS

Gecede ambalaj sanayinin gelişmesine destek veren dernek ve kurumların temsilcilerine teşekkür plaketi verildi.

TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Bülent Ünal

Baltaş - Baltaş Danışmanlık Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş

Dünya Gazetesi Ekonomi Yazarı Sn. Rüştü Bozkurt

TOBB Ambalaj Meclisi Başkanı Sn. Mustafa Tacir

AMBALAJ DÜNYASI

14

talents, who have make it to the finals, have been determined in The National Package Design Student Competition, which we have organized for the 13,th time in 2017 with the collaboration of Reed Tüyap. In the competition, which 84 applications from 10 different universities were done, we are going to provide scholarship opportunity for the first three finalists for their education life besides the monetary awards. ASD President Sarıbekir said that the Turkish packaging sector is going to reach its goal with 30 billion dollars market growth and 10 billion dollars export in 2023 and told that; “Our sector has gained 2 billion dollars exportation income in the first 6 months of 2017 and executed 1 million 52 thousand tons of exportation. By focusing on the value added production, Turkish packaging industry continues its stable growth and had totally 407 million dollars foreign trade surplus at the six months period. Also our import has decreased 6 percent on amount basis and 8 percent in value relatively from the first 6 months of the last year. As we are the Turkish Packaging Manufacturers want to gain new markets. Our annual per capita consumption of packaging consumption per person passes 225 dollars by multiplying into two in the last 15 years. We are over the 110 dollars, which is the world average. But if it is taken into consideration that it is 350 dollars in Western Europe average, 450 dollars in North America and 550 dollars in Japan, still there is a big potential available. We are going to reach 20 billion dollars market growth in 2017. Also our target is 23 billion in 2018.”

PACKAGING WORLD


ASD NEWS

ASD HABERLER

DAİMA HAYAL ETTİĞİNİZ ÇÖZÜMLER

www.bobst.com

PACKAGING WORLD

15

AMBALAJ DÜNYASI


ASD HABERLER

ASD NEWS

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Genel Sekreteri Sn. Mehmet Bozdemir

Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Okyar Yayalar

Gıda Güvenliği Derneği (GGD) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Samim Saner

Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası (TUGİS) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Necdet Buzbaş

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Orhan Göçer

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Reha Gür

Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Metin Yurdagül

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) adına TİM Delegesi Sn. Zeki Levi

İstanbul Demir Ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB)Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Aynur Ayhan

Ambalaj Makinecileri Derneği (AMD) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Cem Büyükcıngıl

Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Fahri Özer

Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği ( KASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Alican Duran

Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği (MASD) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Serdar Başarır

AMBALAJ DÜNYASI

Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Osman Acun

16

PACKAGING WORLD

Etiket Sanayicileri Derneği (ESD) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Aydın Okay

Silivri İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hakan Kocabaş


ASD NEWS

PACKAGING WORLD

17

ASD HABERLER

AMBALAJ DÜNYASI


ASD HABERLER

ASD NEWS

Avrasya Ambalaj Fuarı’na Yurtdışından Rekor Ziyaretçi

Ambalaj sektörünün en prestijli fuarlarından biri olan Avrasya Ambalaj Fuarı’nın 23’üncüsü 25-28 Ekim tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve REED TÜYAP Fuarcılık işbirliğiyle düzenlenen fuarda 1000’den fazla özel ziyaretçi misafir edilirken yurtdışından gelen ziyaretçi oranında büyük bir artış gerçekleşti ve yeni pazarlarda yeni iş ortaklıklarına imza atıldı. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Reed TÜYAP işbirliğiyle gerçekleştirilen, sektörün Türkiye’deki en önemli buluşma platformu 23. Avrasya Ambalaj Fuarı, 25-28 Ekim tarihleri arasında 43 ülkeden 1.153 firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla,108 ülkeden 60 bine yakın ziyaretçi ve 7 bin 500’e yakın yabancı ziyaretçiyi ağırladı. Fuara gelen ziyaretçi oranında 2016’ya göre; toplam ziyaretçide yüzde 7’ye, yurt dışı ziyaretçide yüzde 22’ye yakın artış görüldü. Avrasya Ambalaj Fuarı; sektörün diğer dernekleri Ambalaj Makinecileri Derneği (AMD), Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD), Etiket Sanayicileri Derneği (ESD), Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA)’nın da desteğini alıyor.

AMBALAJ DÜNYASI

18

Foreign Visitors Breaking a Record at Eurasia Packaging 2017 One of the most prestigious fairs of the packaging sector Eurasia Packaging Exhibition was took place for the 23rd time between the dates 25-28 October 2017 in TÜYAP Fair and Congress Center, Istanbul. In the fair organized with the cooperation of The Turkish Packaging Manufacturers Association (ASD) and REED TÜYAP Fair Organization more than 1000 special visitors were hosted and a very high increase were occurred from the foreign visitors and new business partnerships were signed in the new markets. The 23rd Eurasia Packaging Fair, which was took place in cooperation with The Turkish Packaging Manufacturers Association (ASD) and REED TÜYAP Fair Organization and sector’s the most important meeting platform in Turkey, has hosted nearly 60 thousand visitors from the 108 countries and nearly 7 thousand 500 hundred foreign visitors

PACKAGING WORLD


ASD NEWS

ASD HABERLER

Flekso-Rotogravür • Direk Lazer Pozlama Merdaneler ve Sleeve’ler • Mürekkep Dozaj merdaneleri (Kauçuk) Rotogravür Baskı Ürünleri • Kauçuk veya poliüretan kaplı baskı merdaneleriveya Sleeve’ler. (Konvansiyonel ve Esa’lı) • NIPCO sistem için Sleeve’ler. • Lazer ile oyulmuş mürekkepleme merdaneleri • Kılavuz merdaneleri

Cihangir Mh. Şehit P.Onb. Murat Şengöz Sk. Kale iş merkezi No:9 PACKAGING WORLD 19 34310 Avcılar / İSTANBUL Tel: +90 212 612 27 10

AMBALAJ DÜNYASI

Systems  Rotogravure Bö�cher Turkey Kimya Sanayicileri OSB. Melek Aras Bulvarı No:44 34953 Tuzla-ISTANBUL Tel:+90 444 48 39 info@boe�cher.com.tr

Systems  Flexography


ASD HABERLER

ASD NEWS

“2017’de Hedefimiz Kuzey Afrika Pazarı Oldu” Fuarda ASD ve Reed Tüyap ekiplerinin birlikte yürüttüğü yurtdışı çalışmaları kapsamında 2017’de Fas ve Nijerya konuk edilirken Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Kafkasya’dan da üst düzey sektör profesyonelleri ağırlandı. Yurt dışı katılımında yaşanan rekor artışı değerlendiren ASD Başkanı Zeki Sarıbekir “Yeni pazarlara ihtiyacımız var.Bu sebeple ASD olarak Reed Tüyap ekipleriyle Fas’ta yürüttüğümüz yoğun çalışmalar sonucunda 2017’de fuarda Fas ve Nijerya’yı konuk ülke olarak ağırlarken bu ülkelerden özel alım heyetleri getirttik. Hedefimiz Kuzey Afrika pazarı oldu. Fuarın satış ve pazarlama ekibi, sektör firmalarının portföyünde olmayan yeni firmalara ulaşarak yeni iş ortaklıkları için görüştüler. Fuar her geçen yıl daha çok ilgi görüyor. 2017’de, özellikle yurtdışından gelen ziyaretçi oranında ciddi derecede bir artış yaşandı. Bu da Türkiye Ambalaj Sektörü olarak dünya çapında daha görünür hale geldiğimizin bir kanıtı. Önümüzdeki yıllarda yeni pazarlar edinerek dünya pazarından aldığımız payı artırmaya devam edeceğiz.” dedi. “Avrasya’nın Ambalaj Merkezi Olma Hedefimizi Sürdürüyoruz” Avrasya Ambalaj Fuarı’nın Türkiye için önemini vurgulayan ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, şu değerlendirmeyi yaptı: “Avrasya’nın ambalaj merkezi olma hedefiyle güçlü adımlarla yolumuza devam ediyoruz. 23’üncüsünü düzenlediğimiz Avrasya Ambalaj Fuarı’nda esnek plastik, sert plastik, cam, metal ambalaj, kağıt, karton, oluklu mukavva, ahşap ambalaj, ambalaj makineleri, etiket ve diğer yardımcı ambalaj malzemeleri üreticileri ve ambalaj tasarımcıları da yer aldı. Bu fuar, sektör olarak ürünlerimizi ve teknolojimizi dünyaya tanıtmak, yeni pazarlar bulmak adına büyük önem taşıdığı

AMBALAJ DÜNYASI

20

with the participation of 1.153 companies and company representatives from 43 countries between the dates 25-28 October, 2017, in Istanbul. The Eurasia Packaging Fair takes the support of the other associations in the sector as Packaging Machinery Association (AMD), The Flexible Packaging Manufacturers Association (FASD), Label Manufacturers Association (ESD), Carton Board Packaging Manufacturers Association (KASAD), Metal Packaging Manufacturers Association (MASD), Corrugated Board Packaging Manufacturers Association (OMÜD) and Rigid Plastic Packaging Manufacturers Association (SEPA). “Our Target Was North Africa in 2017” In the content of 2017’s abroad works that are run together with ASD and Reed Tüyap teams, Morocco and Nigeria and also the senior sector professionals from the Balkans, Middle East, North Africa and Caucasia were hosted in the fair. The ASD President, Zeki Sarıbekir, has evaluated the record increase lived with the foreign participation and said; “We need new markets. Because of this reason, we have brought exclusive procurement committees from Morocco and Nigeria as a result of our and Reed Tüyap’s teams intense works in Morocco and we have hosted Morocco and Nigeria as guest countries in the fair. Our target was North Africa market. The sales and marketing teams of the fair have met with the new companies that are not in the portfolio of the sector companies for new business partnerships. The fair draws more interest at the

PACKAGING WORLD


ASD NEWS

PACKAGING WORLD

21

ASD HABERLER

AMBALAJ DÜNYASI


ASD HABERLER

ASD NEWS

each passing year. A serious increase has been lived especially at the foreign visitors ratio. This is a proof that we have become more visible worldwide as Turkish Packaging Sector. We are going to continue to increase the market share that we have gained from gaining new markets from the world in the following years.”

gibi sektörümüzün ülke ekonomisine sağladığı katma değeri de artırıyor. İhracat ve modernleşmeye önem vererek ve teknolojik gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşıyoruz. Almanya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Tunus, Rusya, Ürdün ve Yunanistan başta olmak üzere 1000’in üzerinde alım heyetini fuarda ağırladık. 2018 yılında ihracatımızın değer olarak 4 milyar doların üzerinde olacağını öngörüyoruz.”

Öğrenci Yarışması’nın Kazananları Ödüllerine Kavuştu Avrasya Ambalaj Fuarı’nda 13. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nın sonuçları da açıklandı. Türkiye genelinde 10 üniversitenin grafik, grafik tasarım, endüstri ürünleri tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinden Anadolu Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi’nden öğrenciler ödüllere layık görüldü. 18 finalist arasından birinciliği kazanana 5 bin TL, ikinciye 3 bin TL, üçüncüye 2 bin TL, mansiyon alan üç öğrenciye ise 1.000 TL verildi. Aynı zamanda dereceye giren öğrenciler öğrenim hayatları boyunca “ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu” da kazandı. Kazanan öğrencilerin fuar boyunca sergilenen projeleri de katılımcılardan büyük ilgi gördü.

AMBALAJ DÜNYASI

“We Continue Our Goal To Become The Packaging Center Of the Eurasia” Zeki Sarıbekir has emphasized the importance of the Eurasia Packaging Exhibition for Turkey and has made this evaluation: “We continue to our way with strong steps to become the package center of the Eurasia. The flexible plastic, rigid plastic, glass, metal packaging, paper, cardboard, corrugated cardboard, wood packaging, packaging machines, label and other auxiliary packaging materials manufacturers and packaging designers have also taken place in the Eurasia Packaging Fair, which we have organized for the 23rd time in 2017. The fair has a great importance for our sector in the name of promoting our products and technologies to the world and to find new markets as well as increasing the added value that our sector provides to the national economy. We reach to success by giving importance to the export and modernization and following the technological developments. We have hosted more than 1000 procurement committees in the fair, particularly Germany, Azerbaijan, Bosnia Herzegovina, Bulgaria, Algeria, France, Iraq, UK, Iran, Israel, Italy, Lebanon, Macedonia, Egypt, Tunisia, Russia, Jordan and Greece. We foresee that our exportation in the 2018 is going to be more than 4 billion dollars in value.” The Winners of The Student Competition Have Met Their Awards Also the results of the 13th The National Packaging Design Student Competition were announced at the Eurasia Packaging Fair. The students from the Istanbul Medipol University, Başkent University, Bahçeşehir University, Middle East Technical University, Bilgi University and Erciyes University were considered worthy to the award from the 10 universities throughout Turkey from the departments of graphic, graphic design, industrial products design and industrial design. Among from the 18 finalists, 5 thousand TL to the first winner, 3 thousand TL to the second, 2 thousand to the third and 1.000 TL to the three students having mention were given. At the same time, the students ranking the highest have also won “ASD & Tüyap Education Scholarship” throughout their education life. Also the exhibited projects of the winner students were drawn great attraction from the participants.

22

PACKAGING WORLD


Büyümeye giden yol HP Indigo Dijital Baskı Makineleri ile etiket ve ambalajda karlı bir yol izleyerek geleceğinizi güvence altına alın. On yıllık tecrübesi ve yenilikçi yapısıyla sınıfının en iyi teknolojisine sahip olan HP, etiket ve esnek ambalaj sektörü için de çözümler üretmekte. İşinizin gereksinimlerini en geniş dijital çözümler sunan HP Indigo ürün gamı ile karşılayın. Orta ve uzun tirajlı, geniş ebatlı işlerde HP Indigo 20000 Dijital Baskı Makinesini, farklı ve özel işlerde HP Indigo WS6800 Dijital Baskı Makinesini, kısa ve orta tirajlı işlerde yüksek performanslı en fazla talep gören işlerde başarılı sonuçlar alan, dar en dijital etiket baskı makinesi pazarındaki en yüksek hıza sahip, yeni HP Indigo 8000 Dijital Baskı Makinesini seçin. HP Indigo, size başarısı kanıtlanmış, yeni olanaklar sağlayan ve müşterileriniz için çözümler üretmenize yardımcı olan geniş ürün portföyü ile hizmet vermekte. HP Indigo avantajlarını keşfedin ve güvenli bir şekilde işinizi büyütün.

Daha fazlası için: hp.com/go/labelsandpackaging

HP Indigo WS6800 Dijital Baskı Makinesi

HP Indigo 20000 Dijital Baskı Makinesi

HP Indigo 8000 Dijital Baskı Makinesi


ASD HABERLER

ASD NEWS

“Avrasya Ambalaj Fuarı’nda esnek plastik, sert plastik, cam, metal ambalaj, kağıt, karton, oluklu mukavva, ahşap ambalaj, ambalaj makineleri, etiket ve diğer yardımcı ambalaj malzemeleri üreticileri ve ambalaj tasarımcıları da yer aldı.”

59.326 Toplam Ziyaretçi Sayısı

7.252

Yurtdışı Ziyaretçi Sayısı

% 22

2016 Yılına Göre Yabancı Ziyaretçi Artış Oranı

% 7

2016 Yılına Göre Toplam Ziyaretçi Artış Oranı

108 43

Farklı Ülkeden Yabancı Ziyaretçi Farklı Ülkeden Katılımcı Firma

1153

Fuara Katılan Firma Sayısı

“Devamlı katıldığımız, başarılı bulduğumuz bir organizasyon. Yabancı profili çok olumlu. Fuarın tanıtımı uluslararası ve yurtiçi platformlarda çok iyi yapılıyor. Özellikle Ortadoğu ziyaretçileri son derece memnuniyet verici.”

“Tanıtım çok güzel yapılmış. Avrupa’daki en büyük fuarlardan bir tanesi. Yurtdışı ziyaretçisi çok fazla ve geçen seneye oranla daha da artmış gözüküyor. Çok verim aldığımız bir fuar.”

PANDORA PLASTİK Serhan Kurşun, Genel Müdür

KERAMİK MAKİNA Cem Büyükcingıl, Genel Müdür

AMBALAJ DÜNYASI

24

PACKAGING WORLD


ASD NEWS

ASD HABERLER

Uluslararası Ziyaretçilerin Coğrafi Dağılımı %10 %20

%1

%5 %8

Batı Avrupa Balkan - Doğu Avrupa

Kuzey - Güney Amerika

Doğu Asya - Pasifik

%41

Batı - Orta Asya

%15 Orta Doğu

Afrika

En Çok Ziyaretçi Gelen İlk 20 Ülke İRAN

LÜBNAN

BULGARİSTAN

IRAK

ALMANYA

SUUDİ ARABİSTAN

ÜRDÜN

KOSOVA

MAKEDONYA

İSRAIL

CEZAYİR

AZERBAYCAN

SIRBİSTAN

GÜRCİSTAN

ROMANYA

TUNUS

FİLİSTİN

UKRAYNA

Alım Heyeti ve VIP Program

Tahmini Sipariş Tutarı YURT İÇİ VE ULUSLARARASI ZİYARETÇİLERİN VERDİĞİ TAHMİNİ TOPLAM SİPARİŞ TUTARI

YUNANİSTAN

FAS

314 MİLYON

$

YURT DIŞI ALIM HEYETİ PROGRAMI DAHİLİNDE

41 ÜLKEDEN 13 İLDEN

1000+

YURT İÇİ ALIM HEYETİ POGRAMI DAHİLİNDE

PROFESYONEL ZİYARETÇİ AĞIRLANDI.

Ziyaretçilerin Sektörel Dağılımı

%40

%14

%12

%8

%5

%5

Gıda Üreticileri

Matbaa, Baskı, Kağıt ve Kırtasiye

İçecek Üreticileri

Kozmetik

Kimya, Boya ve Petrol

Temizlik ve Hijyen

%4

%3

%2

%2

%2

%2

İlaç ve Medikal

Otomotiv

Yapı

Züccaciye

Beyaz Eşya ve Elektrikli Ev Aletleri

Tekstil, Konfeksiyon ve Ayakkabı

%2

Mobilya, Lojistik, Elektronik Sanayi ve Diğerleri

PACKAGING WORLD

25

AMBALAJ DÜNYASI


ASD HABERLER

ASD NEWS

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Reed TÜYAP işbirliğiyle 2017’de 13’üncüsü düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nın kazananları 23. Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’nda açıklandı.

Ambalaj Tasarımının Genç Yıldızları Belli Oldu

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Reed TÜYAP işbirliği ile 2017’de 13’üncüsü düzenlenen ‘Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nın kazananları açıklandı. Birbirinden yaratıcı 18 projenin yarıştığı finalde, ilk üçe giren projeler Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden geldi. Yarışmada ilk üçe giren öğrenciler para ödülünün yanı sıra öğrenim hayatları boyunca burs imkânı da kazandı. Öğrenci Yarışması ile geleceğin yıldızlarının ödüllendirildiğini belirten ASD Başkanı Zeki Sarıbekir “Gençler bizim her şeyimiz. Onlar bizim geleceğimiz. Öğrencilerimiz hayallerini ortaya koydular ve kazandılar. Geleceğin yıldızlarını ortaya çıkaran ambalaj tasarımı öğrenci yarışmamız, sadece öğrenciler için değil sektörümüz ve ülkemiz adına da büyük önem taşıyor. Öğrencilerimiz başarılı oldukça Avrasya’nın ambalaj merkezi olma hedefimize bir adım daha yaklaşıyoruz. Uluslararası arenada rekabet gücü yüksek ürünlerimizin sayısını gençlerimiz sayesinde artıracağız.” dedi.

AMBALAJ DÜNYASI

The winners of the ‘National Packaging Design Student Competition 2017’ organized under the cooperation of the Turkish Packaging Manufacturers Association (ASD) and Reed TÜYAP were announced at 23rd Eurasia Packaging Fair.

Young Stars of Packaging Design Are Announced The winners of the ‘National Packaging Design Student Competition 2017’ organized under the cooperation of the Turkish Packaging Manufacturers Association (ASD) and Reed TÜYAP have been announced. With 18 immensely creative projects in the finale, the top three projects were from Anadolu University and Istanbul Technical University. The top three winners are granted, in addition to prize money, scholarships for the entire duration of their education. Zeki Sarıbekir, the President of ASD told that future stars were rewarded with the student contest and continued, “These young people are everything to us. They are our future. Our students showed us their dreams and they won. Our packaging design competition for students who are the future stars is important not for only students but for our entire industry and our country. We get one step closer to our goal of becoming the packaging center of Eurasia with the success of our students. Together with these young people, we will be able to increase the number of our products that have a strong competitive edge.”

26

PACKAGING WORLD


ASD NEWS

ASD HABERLER

Yüksek hassaslık, üstün kalite!

Mitsubishi Electric endüstriyel robotları hız, hassasiyet ve dayanıklılık ile üretim hattınıza güç katıyor. Açık otomasyon platformu “IQ” yapısı ile donatılan Mitsubishi Electric Robotlar, tüm üretim tesislerinin ihtiyaçlarını karșılamak için tasarlandı. 6 Eksen Robotlar İnce yapısı optimum erișim mesafeleri, 2kg’dan 20kg’a kadar tașıma kapasitesi ile karmașık montaj ve ișlem uygulamalarında kullanılmak için tasarlanmıștır.

MITSUBISHI ELECTRIC TURKEY A.Ş. FABRİKA OTOMASYON SİSTEMLERİ T: 0216 969 25 00 www.mitsubishielectric.com.tr

PACKAGING WORLD

27

AMBALAJ DÜNYASI


ASD HABERLER

ASD NEWS

“Öğrencilerimiz başarılı oldukça Avrasya’nın ambalaj merkezi olma hedefimize bir adım daha yaklaşıyoruz. Uluslararası arenada rekabet gücü yüksek ürünlerimizin sayısını gençlerimiz sayesinde artıracağız”

The prizes of the winners of the 13th National Packaging Design Student Competition organized with the cooperation of the leader association Turkish Packaging Manufacturers Association (ASD) with important project under its belt for the development of packaging industry in Turkey, and Reed TÜYAP were presented at a special ceremony on 25th of October, the opening day of the 23. Eurasia Packaging Show. They Won Both Monetary Prize and Scholarship In the finale, 18 finalists from graphics, graphic design, industrial design of 10 Turkish universities which included Anadolu University, İstanbul Technical University, Gazi University, Yaşar University, İstanbul Medipol University, Başkent University, Bahçeşehir University, Middle East Technical University (ODTU), Bilgi University and Erciyes University were granted prizes and rewards.

Türkiye’de ambalaj sanayinin gelişimi için önemli projelere imza atan sektörün lider derneği Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Reed TÜYAP işbirliğiyle 13’üncüsünü gerçekleştirdiği Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nın kazananları ödüllerine 25 Ekim’de 23. Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’nın açılış günü düzenlenen özel bir törenle kavuştu. Hem para ödülü hem burs kazandılar Türkiye genelinde 10 üniversitenin grafik, grafik tasarım, endüstri ürünleri tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinden 18 finalistin yer aldığı yarışmada Anadolu Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi’nden öğrenciler ödüllere layık görüldü.

The winner of the 13th National Packaging Design Student Competition won TL 5,000, the second place won TL 3,000, and the third place won TL 2,000 and three other students were awarded honorable mentions and TL 1,000 each. Furthermore all students who received an award were also granted “ASD & TÜYAP Education scholarships for the entire duration of their education. The winning projects will be on display during the show.

13. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nın birincisi 5 bin TL, ikincisi 3 bin TL, üçüncüsü ise 2 bin TL para ödülünün sahibi olurken mansiyon alan üç öğrenci ise 1.000 TL ile ödüllendirildi. Ayrıca dereceye giren tüm öğrenciler öğrenim hayatları boyunca “ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu” almaya da hak kazandı. Kazanan projeler fuar boyunca fuar alanında sergilendi.

Their Dreams Gave Them Awards Zeki Sarıbekir, the President of ASD said “I would like to congratulate all students who won awards at the 13th National Packaging Design Student Competition. This young generation means everything to us. They are our future. Our students showed us their dream and they won. Our packaging design competition for students who are the future stars is important not for only students but for our entire industry and our country. We get one step closer to our goal of becoming the packaging center of Eurasia with the success of our students Together with these young people, we will be able to increase the number of our product with a strong competitive edge. I would like to emphasize one more time that packaging is as important as the product it contains and it adds value to the product. The students who won prizes in this contest, if they want to, can participate to the WorldStar Student organized by the World Packaging Organization (WPO) and AsiaStar organized by the Asian Packaging Federation (APF) I have complete trust in them that our students will represent Turkey in all areas”.

Hayaller ödül getirdi ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, “13. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nda dereceye giren tüm öğrencilerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Gençler bizim her şeyimiz. Onlar bizim geleceğimiz. Öğrencilerimiz hayallerini ortaya koydular ve kazandılar. Geleceğin yıldızlarını ortaya çıkaran ambalaj tasarımı öğrenci yarışmamız, sadece öğrenciler için değil sektörümüz ve ülkemiz adına da büyük önem taşıyor. Öğrencilerimiz başarılı oldukça Avrasya’nın ambalaj merkezi olma hedefimize bir adım daha yaklaşıyoruz. Uluslararası arenada rekabet gücü yüksek ürünlerimizin sayısını gençlerimiz sayesinde artıracağız. Ambalaj tasarımının en az içinde bulundurduğu ürün kadar önemli olduğunu ve ürüne değer kattığını bu yarışma vesilesiyle bir kez daha vurgulamak istiyorum. Yarışmada dereceye giren öğrencilerimiz isterlerse WPO-Dünya Ambalaj Örgütü’nün düzenlediği WorldStar Student ve APF-Asya Ambalaj Federasyonu tarafından gerçekleştirilen AsiaStar yarışmalarına da katılabilecek. Öğrencilerimizin tüm kulvarlarda Türkiye’yi başarıyla temsil edeceğine güvenim tam” dedi.

AMBALAJ DÜNYASI

28

PACKAGING WORLD


ASD NEWS

PACKAGING WORLD

29

ASD HABERLER

AMBALAJ DÜNYASI


ASD HABERLER

ASD NEWS

Kazanan projeler 1.

2.

*PROJE ADI / *PROJECT NAME: Bzz AD -SOYAD / NAME - SURNAME: Muhammed Saner Öztürkler OKUL / SCHOOL: Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü / Anadolu University Department of Industrial Design

Mansiyon

Sertifika

Sertifika

Sertifika

*PROJE ADI / *PROJECT NAME: Dip & Eat Box AD -SOYAD / NAME - SURNAME: Semih Arslan OKUL / SCHOOL: İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı / İstanbul Technical University Department of Industrial Product Design

Mansiyon

*PROJE ADI / *PROJECT NAME: Cup Cake AD -SOYAD / NAME - SURNAME: Yusuf Akkaş OKUL / SCHOOL: Gazi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü / Gazi University Department of Visual Communication Design

Sertifika

3.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü / Gazi University Department of Visual Communication Design

Sertifika

*PROJE ADI / *PROJECT NAME: Efes Malt Bira

25clx4 Ambalaj Tasarımı / Efes Malt Beer 25clx4 Packaging Design AD -SOYAD / NAME SURNAME: Ceren Tiryaki OKUL / SCHOOL: Başkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü / Baskent University Department of Graphic Design

*PROJE ADI / *PROJECT NAME: Mico Milk & Cookies AD -SOYAD / NAME - SURNAME: Asude Nur Sancaktutani OKUL / SCHOOL: İstanbul Medipol Üniversitesi Endüstri

Tatil Konseptli Ambalaj Tasarımı / Kızma Birader (Ludo) Holiday Concept Packaging Design AD -SOYAD / NAME - SURNAME: Ceren Tiryaki OKUL / SCHOOL: Başkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü / Baskent University Department of Graphic Design

Fonksiyonel Ayakkabı Kutusu / Modbox Functional Shoebox AD -SOYAD / NAME SURNAME: Asude Nur Sancaktutani OKUL / SCHOOL: İstanbul Medipol Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı / İstanbul Medipol University Department of Industrial Product Design

Endüstriyel Tasarım Bölümü / Anadolu University Department of Industrial Design

Sertifika

*PROJE ADI / *PROJECT NAME: Kızma Birader

*PROJE ADI / *PROJECT NAME: Modbox

*PROJE ADI / *PROJECT NAME: Upside Down AD -SOYAD / NAME - SURNAME: Muhammed Saner Öztürkler OKUL / SCHOOL: Anadolu Üniversitesi

*PROJE ADI / *PROJECT NAME: Chai Paşabahçe Çay Bardağı Ambalajı / Chai Pasabahce Tea Glass Packaging AD -SOYAD / NAME - SURNAME: Doğa Bircan OKUL / SCHOOL: Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı / Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı

Sertifika

*PROJE ADI / *PROJECT NAME: Darkey AD -SOYAD / NAME - SURNAME: Enes Cinfer OKUL / SCHOOL: İstanbul Medipol Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı / İstanbul Medipol University Department of Industrial Product Design

Ürünleri Tasarımı / İstanbul Medipol University Department of Industrial Product Design

Sertifika

*PROJE ADI / *PROJECT NAME: Pickle Me Turşu Kavanozu

TALE / tek porsıyonluk mama ambalaji Yenilikçi Ambalaj Kategorisi 13. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması

Sertifika

Ambalaj Tasarımı / Pickle Me Pickle Can Packaging Design AD -SOYAD / NAME - SURNAME: Tansel Ünal OKUL / SCHOOL: Yaşar Üniversitesi Grafik Tasarımı Tezli Yüksek Lisans / Yasar University Department of Graphic Design – Master’s Degree with Thesis

Sertifika *PROJE ADI / *PROJECT NAME: Süt / Milk / AD -SOYAD / NAME - SURNAME: Sevda Ateş OKUL / SCHOOL: Yaşar Üniversitesi Grafik

Tasarımı Tezli Yüksek Lisans / Yasar University Department of Graphic Design – Master’s Degree with Thesis

Sertifika

Endüstriyel Tasarım Bölümü / Anadolu University Department of Industrial Design

Mansiyon

*PROJE ADI / *PROJECT NAME: Tukaş Süz Geç Turşu Kavanozu Tasarımı AD -SOYAD / NAME - SURNAME: Zeynep Karadeniz OKUL / SCHOOL: Gazi Üniversitesi

*PROJE ADI / *PROJECT NAME: Atatürk Orman Çifliği Hüpbara Süt Şişesi Tasarımı / Atatürk Orman Cifligi Hupbara Milk Bottle Design AD -SOYAD / NAME - SURNAME: Zeynep Karadeniz OKUL / SCHOOL: Gazi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü / Gazi University Department of Visual Communication Design

*PROJE ADI / *PROJECT NAME: Freshy AD -SOYAD / NAME - SURNAME: Muhammed Saner Öztürkler OKUL / SCHOOL: Anadolu Üniversitesi

Tale, farkındalık yaratmayı *PROJE ADI sokak / *PROJECT NAME: Tale Tek amaçlayan, hayvanları için geliştirilmiş tek porsiy-

onluk kuru mama ambalaj Ambalajı (Grup Katılımı) Porsiyonluk Mama tasarımıdır. Ülkemizin sahip olduğu sokak / Tale Single Portion Animal Food Packaging kültüründen ilham alarak, hayvanlarla ortak yaşam al(Group Participation) AD -SOYAD / NAME anlarımızda onlarla paylaşım yapabilmemiz, onların beslenme veAynur oyun ihtiyacını SURNAME: Binicioğlu, Vildan Topak karşılamamızı sağlar. OKUL / SCHOOL: Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı / Bilgi University Department of Industrial Product Design - Erciyes Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği / Erciyes University Department of Industrial Design Engineering

Sertifika

*PROJE ADI / *PROJECT NAME: Tek Kullanımlık

Listerine Kapsülleri / Single Use Listerine Capsules AD -SOYAD / NAME - SURNAME: Efecan Çelik OKUL / SCHOOL: Başkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü / Baskent University Department of Graphic Design

AMBALAJ DÜNYASI

TAL98765

Hem Mama Hem Oyun

*PROJE ADI / *PROJECT NAME: Terende (Grup Katılımı) / Terende (Group Participation) AD -SOYAD / NAME SURNAME: Sude Edebali / Batu Sözen OKUL / SCHOOL: Bahçeşehir Üniversitesi Endüstri

Ürünleri Tasarımı / Bahcesehir University Department of Industrial Product Design

30

PACKAGING WORLD


ASD NEWS

PACKAGING WORLD

31

ASD HABERLER

AMBALAJ DÜNYASI


ASD HABERLER

ASD NEWS

Ambalaj Sektörü Ortak Akıl Toplantısı Gerçekleştirildi Ambalaj Sanayicileri Derneği ASD önderliğinde, Turkishtime Dergisi - Halkbank “Ambalaj Sektörü Ortak Akıl Toplantısı” 23 Ekim 2017 Pazartesi günü İstanbul’da gerçekleştirildi. ASD Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Zeki Sarıbekir Başkanlığında ve Prof. Dr. Emre Alkin moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantının katılımcıları, Türkiye Ambalaj Sektörümüzün iç ve dış pazardaki durumunu değerlendirmiş; katma değerli ürünler, Ar-Ge, geri dönüşüm, teknoloji ve tasarım başta olmak üzere birçok konuda görüşlerini bildirdi. Toplantıya Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyeleri, TOBB Ambalaj Sektör Meclisi Başkanı, Ambalaj Sektör Derneklerinin Başkanları ve Genel Sekreterleri katıldı. Ambalaj Sektörünün Yol Haritasının Belirlenmesi amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu birinci toplantıda yapılan değerlendirmeleri, Aylık Ekonomi ve İş Kültürü Dergisi Turkishtime Kasım 2017 sayısından inceleyebilirsiniz.

Packaging Industry Common Mind Meeting was Held Turkishtime Magazine - Halkbank “Packaging Industry Common Mind Meeting” under the leadership of Packaging Manufacturers Association (ASD) was held on October 23, 2017 Monday in Istanbul. Zeki Sarıbekir, the president of ASD chaired the meeting and Prof. Dr. Emre Alkın was the moderator; the participants evaluated the position of the Turkish Packaging Industry in the local and international markets and discussed many topics including value added products, R&D, recycling, technology and design. Members of the board of directors of our association, TOBB Packaging Industry Council Chairman, chairmen and general secretaries of packaging industry organizations participated to the meeting. You can find the evaluations and the results from this first meeting conducted to draw a Road Map for the Packaging Industry in the November 2017 issue of Turkishtime, monthly economy and business culture magazine.

AMBALAJ DÜNYASI

32

PACKAGING WORLD


ASD NEWS

PACKAGING WORLD

33

ASD HABERLER

AMBALAJ DÜNYASI


ASD HABERLER

ASD NEWS

WorldStar 2018’de Türkiye 5 Ödülün Sahibi Oldu 5 Awards Going to Turkey Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen ve ambalaj sektörünün en prestijli yarışmalarından biri olan WorldStar 2018 Yarışması’nın sonuçları Brezilya’da yapılan jüri toplantısının ardından açıklandı. 35 ülkeden 300’den fazla ürünün katıldığı yarışmada, Türkiye ambalaj sektörünün lider şirketleri 5 ödülü ülkemize getirdi. Dünya Ambalaj Örgütü’nün 45.sini düzenlendiği ve 35 ülkeden toplam 300’den fazla ürünün kıyasıya rekabet ettiği WorldStar 2018 Yarışması’nın sonuçları belli oldu. İnovatif ambalajların ödüllendirildiği WorldStar 2018’e katılan Türk şirketleri 5 ödülün sahibi oldu. Japonya’nın 26 ödülle başı çektiği listede Hindistan 24, Çin ise 14 ödül kazandı. WorldStar 2018 Yarışması’ndan başarıyla dönen firmalar ödüllerini 2 Mayıs 2018’de Avustralya’nın Gold Coast kentinde düzenlenecek ödül töreninde alacak. Başkan Ödülü, Sürdürülebilirlik Ödülü, Pazarlama Ödülü ve Gıdayı Koruyan Ambalaj Ödülü gibi özel ödüllerin sonuçları ise Ocak ayında açıklanacak. Küresel Rekabette Bir Adım Öne Çıkıyoruz Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, Türkiye’nin bu başarısını şu şekilde değerlendirdi: ”WorldStar 2018’e katılan ve ödül kazanan tüm şirketlerimizi tebrik ederim. Türkiye Ambalaj Sanayicileri olarak ArGe’ye ve inovasyona verdiğimiz önemle sektörümüzü daha ileriye taşımak için kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Bunu da teknolojiyi daha yakından takip ederek, kendimizi sürekli yenileyerek yapıyoruz. Ürünlere katma değer katan ambalajın önemini doğru anlatabilelim ki başarıya daha kolay ulaşalım. Bundan 8 yıl önce, marka sahiplerine, tasarımcılara ve ambalaj üreticilerine uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazandırmak için Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmamızı hayata geçirdik. Bu yarışmamızda en az yetkinlik ödülü kazanan ürünler WorldStar ve AsiaStar uluslararası ambalaj yarışmalarına katılarak Türkiye ambalaj sanayimizi küresel rekabette bir adım öne çıkarıyor. Küresel piyasalarda konumumuzu daha ileriye taşımak için bu yarışmalara katılmaya devam edeceğiz.”

from WorldStar 2018

The results for one of the most prestigious awards of the global packaging industry WorldStar 2018 Competition organized by the World Packaging Organization (WPO) were announced after the judging meeting held in Brazil. In the competition in which 300 products from 35 countries competed, Leader packaging companies of Turkey brought home 5 awards. 300 products from 35 countries competed in the 45. WorldStar 2018 Competition organized by World Packaging Organization and the results of the competition were announced. Turkish companies won 5 awards in the WorldStar 2018 competition in which innovative packaging products were awarded. Japan led the list with 26 awards, followed by India with 24 and China with 14 awards. Companies who received awards in WorldStar 2018 Competition will be presented their awards during the award ceremony on May 2, 2018 in Gold Coast / Australia. The results of the President’s Award, Sustainability Award, Marketing Award and Packaging that Saves Food Award will be announced in January. We Take One Step Forward in the Global Competition Mr. Zeki Sarıbekir, President of the Turkish Packaging Manufacturers Association (ASD) commented on Turkey’s success: “I congratulate all our companies participated and won awards in WorldStar 2018. R&D and innovation are both very important for us, the Turkish Packaging Manufacturers and with this approach we work to continuously improve ourselves to bring our industry into the future. To achieve this we follow new technologies closely and continuously update ourselves. We should be able to explain everyone the importance of packaging which adds value to every product to achieve success more easily. We started the first Crescent and Stars Competition 8 years ago, to give competitive edge to brand owners, designers and packaging manufacturers in international markets. Products that win awards in this competition participate to international packaging competitions, WorldStar and AsiaStar to showcase Turkish packaging industry products in the global markets. We will continue to participate to such competitions to advance and better our position in the global markets.

WorldStar 2018 Yarışması’nda ödül alan şirketler ve ambalajlar ise şu şekilde / Companies / Their Packaging / Categories / WorldStar 2018 Competition: •

Asaş Ambalaj Baskı Sanayi ve Tic. A.Ş – Işık Saçan Müsli Ambalajı / Asas Ambalaj Baskı Sanayi Ve Tic As & Constantia Flexibles / Glittering Muesli Bar / Food

Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj Sanayi A.Ş - Baca Stant / Mondi Tire Kutsan Kağıt Ve Ambalaj Sanayi A.Ş. / Baca Stand / Point Of Sale

AMBALAJ DÜNYASI

34

Sarten Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş - Petrol Ofisi 10 Lt ve 20 Lt Bidon / Sarten Packaging Company /Petrol Ofisi 10 Lt Ve 20 Lt Drum /Other

Sarten Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş – Sek 2 Lt’lik Ayran Şişesi / Sarten Packaging Company / Sek Yoghurt Drink Bottle 2lt / Beverages

Tariş Zeytin A.Ş - Ege Koleksiyonu Natürel Sızma Zeytinyağı / Tariş Zeytin A.Ş / The Label Design Of Aegean Collection / Labelling And Decoration

PACKAGING WORLD


ASD NEWS

PACKAGING WORLD

35

ASD HABERLER

AMBALAJ DÜNYASI


ASD HABERLER

ASD NEWS

Türkiye AsiaStar 2018’den 10 Ödülle Döndü Turkey Won 10 Awards in Asya’nın en iyi ambalajlarının belirlendiği AsiaStar Yarışması sonuçlandı. Türkiye’nin 3 ürünle AsiaStar kazandığı yarışmanın öğrenci kategorisinde ise Türkiye’yi başarıyla temsil eden genç tasarımcılar 7 ödüle layık görüldü.

Asya Ambalaj Federasyonu tarafından her yıl düzenlenen ve Asya’nın Ambalaj Oscar’ı olarak anılan AsiaStar Yarışması’nın kazananları açıklandı. Bangladeş, Endonezya, Hindistan, Japonya, Kore, Singapur, Sri Lanka, Tayland ve Türkiye’nin katıldığı ambalaj tasarım yarışmasına toplam 232 başvuru yapıldı. Türkiye’den 3’ü ürün, 8’i öğrenci projesi olmak üzere 11 başvurunun yapıldığı yarışmada Türk şirketleri, Tüketici Ürünleri ve Ambalaj Malzemesi ve Bileşenleri Kategorilerinde toplam 3 AsiaStar’ın sahibi oldu. 13. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nda dereceye giren genç tasarımcılar ise yarışmanın öğrenci Kategorisi’nde 7 ödül kazandı. Böylece Türkiye AsiaStar 2018’den 10 Ödülle Döndü. Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, şunları söyledi: “AsiaStar’da ödül alan şirketlerimizi ve genç tasarımcılarımızı yürekten kutluyorum. WorldStar 2018’de kazandığımız 5 ödülün ardından AsiaStar’da aldığımız ödüller hepimizi gururlandırdı. Türkiye Ambalaj Sanayicileri olarak gerek ulusal ve uluslararası düzeyde yürüttüğümüz projeler gerekse düzenlediğimiz yarışmalarla sektörümüzün gelişimine katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda ödül kazanan ürünler ve Derneğimiz tarafından düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nda dereceye giren projeler, WorldStar ve AsiaStar gibi uluslararası ambalaj yarışmalarına katılarak hem ülkemizi gururlandırıyor hem de Türkiye ambalaj sektörünün küresel piyasalardaki rekabet gücünü artırıyor. Katma değerli ürünler ve tasarım noktasında sektörümüz, her daim ileriyi hedefliyor. Teknoloji, kalite ve ürün çeşitliliği konusunda Avrupalı şirketlerle yarışacak düzeydeyiz. Sektörümüzün dünyada onüçüncü ve Avrupa’da altıncı sırada yer aldığımızı tahmin ediyoruz. Hedefimiz daha da üst sıralarda yer alarak Türk ambalaj sektörünün hak ettiği değeri bulmasını sağlamak.” Tüketici Ürünleri Kategorisi Kazananları / Consumer Products Category Winners: • Bingo Soft İmza Serisi - Tasarist / Bingo Soft /Tasarist • İpek Şampuan - Tasarist / Ipek Shampoo / Tasarist

Ambalaj Malzemesi ve Bileşenleri Kategorisi Kazananı / Packaging Materials and Components Category Winner: • Kahve Kapsülü Alt Kapama ve Üst Folyo Ambalajı - İspak Esnek Ambalaj Sanayi A.Ş / Coffee Capsule (Pod) Bottom Foil & Top Foil Packaging /Ispak Esnek Ambalaj Sanayi A.S

AMBALAJ DÜNYASI

AsiaStar 2017

AsiaStar 2017 results determining “the best of the best packages in Asia” were announced. Turkey won 3 AsiaStar awards while the young designers successfully representing Turkey in the student category came home with 7 awards.

AsiaStar, which is also known as “The Packaging Oscar of Asia”, is the international packaging competition organized every year by Asian Packaging Federation. Winners of AsiaStar 2017 were recently announced. A total of 232 applications were processed for AsiaStar 2017 from Bangladesh, Indonesia, India, Japan, Korea, Singapore, Sri Lanka, Thailand and Turkey. A total of 11 applications were sent from Turkey, 3 of which are actual products and 8 are student projects. Turkish companies received 3 AsiaStar awards in Consumer Products and Packaging Materials and Components categories. Our young designers ranked in ‘National Packaging Design Student Competition 2017’ won 7 awards in the Student category of AsiaStar 2017. As a result, our representatives brought home a total of 10 awards from AsiaStar 2017. The President of Turkish Packaging Manufacturers Association (ASD), Zeki Sarıbekir, evaluated the subject and said: “I sincerely congratulate our companies and young designers who came home with an award. After the 5 awards we won in WorldStar 2017, we were so very proud to have won these awards in AsiaStar too. As Packaging Manufacturers, our main goal is to ensure the development of our industry through national and international projects and the competitions we organize. Awardwinning products in Crescent and Starts of Packaging Competition and the projects that rank in ‘National Packaging Design Student Competition 2017’get the chance to make our country proud and increase the competitiveness of Turkish packaging industry in global markets as participate in international packaging competitions like WorldStar and AsiaStar. Our industry always aims to improve itself in value-added products and design. We are competent enough to challenge ourselves with European companies in terms of technology, quality, and product range. We estimate that our industry ranks the thirteenth in the world and the sixth in Europe. Our main goal is to see our industry in a higher rank and ensure the Turkish packaging industry gets the value it deserves.” Öğrenci Kategorisi Kazananları / Students Category Winners: • Bzz - Muhammed Saner Öztürkler - Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü / Bzz - Muhammed Saner Öztürkler – Anadolu University / Department of Industrial Design • Cup Cake - Yusuf Akkaş - Gazi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü / Cup Cake - Yusuf Akkaş - Gazi University / Department of Visual Communication Design • Dip & Eat Box - Semih Arslan - İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü / Dip & Eat Box - Semih Arslan - İstanbul Technical University / Department of Industry Products Design • Freshy - Muhammed Saner Öztürkler - Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü / Freshy - Muhammed Saner Öztürkler - Anadolu University / Department of Industrial Design • Terende - Sude Edebal i& Batu Sözen - Bahçeşehir Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü / Terende - Sude Edebal & Batu Sözen - Bahçeşehir University / Department of Industry Products Design • Tukaş Süz Geç Turşu Kavonozu Tasarımı -Zeynep Karadeniz -Gazi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü / Tukaş Süz Geç Pickle Jar Design - Zeynep Karadeniz - Gazi University / Department of Visual Communication Design • Upside Down- Muhammed Saner Öztürkler - Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü / Upside Down - Muhammed Saner Öztürkler – Anadolu University / Department of Industrial Design

36

PACKAGING WORLD


ASD NEWS

PACKAGING WORLD

37

ASD HABERLER

AMBALAJ DÜNYASI


ASD HABERLER

ASD NEWS

Ambalaj Ay Yıldızları Başvuruları 1 Şubat 2018’ de Başlayacak Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından düzenlenen ‘Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’ 2018 yılı başvuruları 1 Şubat 2018’de başlayacak. Bu yıl 8.si düzenlenecek olan Yarışmaya başvurular, 1 Haziran 2018 Cuma günü saat 17:00’ye kadar devam edecek. Ülkemizin en prestijli ödülleri arasında gösterilen Yarışmaya, 2015 yılından itibaren yurt dışından başvurular da kabul ediliyor ve dünya çapında sektöre damga vuran özgün ambalaj tasarımları, farklı ve yenilikçi ambalaj uygulamaları ödüllendiriliyor. Ambalaj üreticileri & tedarikçileri, ambalaj tasarımcıları ve ürünlerini piyasaya süren

marka sahipleri 13 farklı kategoride katılabiliyor. Ambalaj Ay Yıldızları 2018 Yarışması’nda dereceye giren katılımcılarımızın ödülleri, 2018 Eylül / Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek özel bir Gala Gecesi’nde verilecektir. 20 milyar dolar pazar büyüklüğü ile 300 milyar dolarlık bir ekonomiyi mümkün kılan Türkiye Ambalaj Sanayinin tüm paydaşlarını bir araya getiren Gala Gecemize sponsor olmak isteyen kurumlarımızın, Derneğimiz Paz. Yön. Sezgin Şahin (sezginsahin@ambalaj. org.tr) iletişime geçmelerini rica ederiz.

Applications for Crescent and Stars of Packaging Competition Starting from February 1, 2018 Applications for ‘2018 Crescent and Stars of Packaging Competition’ organized by the Packaging Manufacturers Association (ASD) is starting from February 1, 2018. Applications can be made up to 17:00 hours on June 1, 2018 Friday for the competition. One of the most prestigious awards in Turkey, the competition has started to accept

international applications since 2015 and original packaging designs, different and innovative packaging applications that leave their marks in the global industry are awarded. Packaging manufacturers & suppliers, packaging designers and brand owners can participate in 13 different categories. The awards of the winners of the Crescent and Stars of Packaging

AMBALAJ DÜNYASI

38

PACKAGING WORLD

2018 will be presented at a special Gala Night in Istanbul in September / October 2018. Companies who would like to sponsor the Gala Night which hosts all interested parties of the Turkish Packaging Industry with a market size of USD 20 billion and USD 300 billion economy can contact our association at asd@ambalaj.org.tr.


ASD NEWS

PACKAGING WORLD

39

ASD HABERLER

AMBALAJ DÜNYASI


ASD HABERLER

ASD NEWS

Ambalajsız Taşınan Meyve ve Sebzelere Yasak Geliyor! Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle, 3 Ekim 2017 Salı günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni ‘Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standartlara İlişkin Tebliğ’ uygulanmaya başladı. Meyve ve sebzelerin toptan ve perakende ticaretinde uyulması gereken standartları belirleyen yeni düzenlemeye göre yaş meyve ve sebzeler 2018’den itibaren ambalajsız taşınmamaya başlanacak.

Uzun süredir gündemi meşgul eden meyve ve sebzelerin taşınırken ambalajlanmasına ilişkin soru işaretleri sonunda açıklığa kavuştu. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni ‘Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standartlara İlişkin Tebliğ’, meyve ve sebzelerin taşınması, saklanması ve ambalajlanmasına ilişkin birçok düzenleme getiriyor.

meyve ve sebze sektöründe ambalajlanmadığı için tüketiciye ulaşmadan yılda 15-20 milyar lira civarında bir kaybın olduğu açıklanmıştı. Uzun süredir meyve ve sebzelerin ambalajlanmasına ilişkin bu gelişmeyi beklediklerini belirten Ambalaj Sanayiciler Derneği (ASD) Genel Sekreteri Aslıhan Arıkan “Hasattan sonra standartları belirlenen çuval, plastik kasa ve karton / oluklu mukavva kutu ve benzeri taşıma amaçlı kutular içerisinde (nakliye ambalajları); yerleşim merkezleri, ilçeler ve şehirlere yaş meyve ve sebzelerin ulaştırılması planlanıyor. Bu ambalajlar yıllardır üretiliyor ve sektörde kullanılıyor. Bu gelişme sayesinde israfın azalmasına olumlu yönde etki edecek ve ekonomiye büyük bir katkı sağlanmış olacak.” dedi.

Tebliğe göre meyve ve sebzeler tek kullanımlık veya tekrar kullanılabilir ambalajlarda taşınacak, bütün yabancı maddelerden arındırılarak uygun şartlarda korunması ve taşınması sağlanacak. Aynı zamanda sebze ve meyvelerin taşınmasında kullanılan ambalajların soğuk zincire uygun şekilde üretilmesi zorunlu olacak. Daha önce yapılan açıklamalarda

Yeni Tebliğ Neler Getiriyor?

itibariyle kullanılması zorunlu olacak.

zincire gerek duyulmadı.

• Yaş meyve ve sebzenin, perakende noktalarına taşınırken ve depolama esnasında yaşanan israfın önlenmesi için getirildi.

• Plastik malzemelerden üretilen ve birden çok kez tekrar kullanılabilen ambalajlar, kasa, kutu ve sepet şeklindeki ambalajlar ise 1 Ocak 2019 itibariyle zorunlu olacak

• Tebliğde küçük üreticiler de düşünüldü. Üreticilerin ürettikleri malları perakende olarak doğrudan tüketicilere sunması durumunda ambalajlama yapılmasına gerek görülmedi.

• Tebliğe göre artık standartları belirlenen; çuval, plastik kasa ve karton/oluklu mukavva kutu ve benzeri taşıma amaçlı kutularla yaş meyve ve sebzenin taşınması zorunlu olacak.

• Tekrar kullanılabilen ambalajlar, gıda güvenliğine uygun dezenfekte edilecek.

• Taşıma esnasında standartları belirlenen tek kullanımlık ve tekrar kullanılabilen ambalajlar kullanılacak.

• Yaş meyve ve sebzenin çoğu taşıma sırasındaki israfın önlenmesi amacıyla soğuk zincir tabir edilen soğutmalı araçlarla (frigorifik) taşınacak.

• Ahşap, kağıt veya kağıt esaslı olarak sınıflandırılan tek kullanımlık ambalajların 1 Haziran 2018 tarihi

• Balkabağı, beyaz lahana, karpuz, kavun, patates, soğan (kuru), tatlı patateslerin taşınmasında ise soğuk

AMBALAJ DÜNYASI

40

PACKAGING WORLD

• Tebliğ aynı zamanda israfın önlemesi için yaş meyve ve sebzenin soğuk hava depolarında veya kalite kaybına sebep olmayacak uygun ısı ve nem ortamında depolanmasını istiyor. • Alışveriş merkezleri, büyük ve zincir mağazalarda yaş meyve ve sebzeler soğutuculu reyonlarda ambalajlarından çıkartılmadan satışa sunulacak.


ASD NEWS

PACKAGING WORLD

41

ASD HABERLER

AMBALAJ DÜNYASI


ASD HABERLER

ASD NEWS

Transportation of Fruits and Vegetables without Packaging will be Banned! The Communiqué on the Standards for Wholesale and Retail Trade of Fruits and Vegetables” published in the Turkish Official Gazette on October 3, 2017 with the order of the Ministry of Customs and Trade has become effective. According to this new regulation which sets standards for wholesale and retail trade of fruits and vegetables, transportation of fruits and vegetables without packaging will not be allowed starting from the beginning of 2018. The long standing questions which were left unanswered about packaging of fruits and vegetables during transport were finally answered. The Communiqué on the Standards for Wholesale and Retail Trade of Fruits and Vegetables” published in the Turkish Official Gazette on October 3, 2017 with the order of the Ministry of Customs and Trade regulates many aspects of transportation, storage and packaging of fruits and vegetables.

used for the transportation of fruits and vegetables; it will be ensure that fruits and vegetables are free of any foreign substances during transportation and storage. Additionally, cold chain packaging will be used to transport fruits and vegetables. It was previously stated that there was an annual loss of Turkish Liras 15 - 20 billion before products reach to consumers due to the reason that no packaging was used for fruits and vegetables.

Pursuant to the communiqué, disposable or reusable packaging will be

Ms. Aslıhan Arıkan, General Secretary of the Turkish Packaging Manufacturers

Association (ASD) told that they had been waiting this regulation about packaging of fruits and vegetables for a long time and added, “the plan is to place the harvest in bags, plastic crates or cardboard/corrugated cardboard boxes or in similar boxes (transportation packaging) and transport fruits and vegetables in such packaging to towns, cities etc. This packaging has been manufactured and used for many years in the industry. This communiqué will help to reduce waste and loss and contribute significantly to the economy.”

What does the new communiqué bring? • This new communiqué was issued to prevent loss and waste during transportation of fruits and vegetables to the retail points and storage. • Pursuant to the communiqué, fruits and vegetables may only be transported in bags, plastic crates and cardboard/corrugated cardboard boxes and similar boxes that meet the defined standards. • Disposable or reusable packaging that meets the applicable standards will be used during transport. • Use of Disposable packaging categorized as wooden, cardboard or cardboard based will become

mandatory as of June 1, 2018. • Use of Reusable packaging in the form of crate, box and basket made of plastic materials will become mandatory as of January 1, 2019. • Reusable packaging will be disinfected according to the food safety standards.

• Small scale manufacturers were also considered when preparing the communiqué. If small scale manufacturers sell/offer their products directly to consumers in a retail market, no packaging is required.

• Most fresh fruits and vegetables will be transported in cold chain vehicles (refrigerated vehicles) to prevent loss and waste during transport.

• The communiqué also stipulates that fresh fruits and vegetables are stored in cold storage warehouses or in places where humidity and temperature is regulated to prevent loss of quality and waste.

• Cold chain transportation is not required for pumpkins, cabbages, water melons, melons, potatoes, onions (dry), and sweet potatoes.

• Shopping centers, supermarkets and chain markets will sell fruits and vegetables in their original packaging in refrigerated areas.

AMBALAJ DÜNYASI

42

PACKAGING WORLD


ASD NEWS

ASD HABERLER

pagcev.org pagcev pagcev pagev1989

yapım: kadir çaça

BİLİNÇLİ BİR TOPLUM GÜZEL BİR ÜLKE AYDINLIK BİR GELECEK VE DAHA YAŞANILABİLİR BİR DÜNYA İÇİN AMBALAJ ATIKLARINI KAYNAĞINDA DOĞRU AYRIŞTIRARAK GERİ DÖNÜŞÜME SEN DE DESTEK OL!

Ambalaj Atıklarının

Ambalaj Ambalaj Atıklarının Atıklarının Yetkilendirilmiş Kuruluşu Yetkilendirilmiş Kuruluşu Kuruluşu Yetkilendirilmiş PACKAGING WORLD 43 AMBALAJ DÜNYASI PAGÇEV bir PAGEV Geri Dönüşüm İktisadi İşletmesidir


ASD HABERLER

ASD NEWS

PlastPak İzmir Fuarı 10-14 Nisan 2018 Tarihlerinde Düzenlenecek PlastPak İzmir 2018 Plastik ve Ambalaj Teknolojisi Makine ve Malzemeleri Fuarı 2018 yılında ikinci kez TÜYAP tarafından ASD (Ambalaj Sanayicileri Derneği) , PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) ve EGEPLASDER (Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği) işbirlikleri ile 10-14 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Odası tarafından desteklenen PlastPak İzmir Fuarı düzenlendiği ilk yıl olan 2017’de 12 ülkeden 103 firma ve temsilciliğine ev sahipliği yaptı .Bununla birlikte Doğu Avrupa, Balkanlar, Afrika, Batı, Orta Asya, Kafkasya, Ortadoğu, Güney Asya, Batı Avrupa ve Kuzey-

Güney Amerika’dan olmak üzere 27 ülkeden ve 48 şehirden toplamda 9.217 profesyonel ziyaretçiyi ağırladı. Ege Bölgesi’nin en büyük Plastik ve Ambalaj Fuarı olmayı hedefleyen PlastPak Fuarı; İzmir’in konumu, kapsamı, bölgesel kimliği ve dinamik yapısıyla sektörünün en önemli ticaret merkezlerinden biri olmayı hedefliyor. İzmir’in, sanayi,

turistik ve ticari konumunun yanı sıra hedef bölgelere olan stratejik yakınlığı da PlastPak İzmir’in çekiciliğini arttıracak. Bölgedeki firmaların ihracat yapmasına katkıda bulunabilecek ve nitelikli ürün ve ambalaj ihtiyacını karşılayabilecek bu organizasyon İzmir’de son teknoloji altyapısıyla kurulmuş olan modern fuar alanında düzenlenecektir.

PlastPak İzmir 2018 Plastik ve Ambalaj Teknolojisi Makine ve Malzemeleri Fuarına katılmayı düşünen ve detaylı bilgi almak isteyen firmalarımızın aşağıda iletişim bilgileri bulunan fuar yetkilileri ile irtibata geçmelerini rica ederiz. Fuar Proje Grubu İletişim Bilgileri İstanbul / Proje Grup Başkanı Arzu Fırat / Tel: 0212 867 11 19 / arzufirat@tuyap.com.tr Ege Bölge Proje Müdürü (İzmir) Ezgi ERONAT / 0232 464 92 01 / ezgieronat@tuyap.com.tr

Izmir Plastpak Trade Show Will be Organized on April 10-14, 2018 Izmir Plastpak Trade Show 2018 - Plastic and Packaging Technology Machinery and Materials Trade Show will be organized by TÜYAP for the second time on April 10-14, 2018 with contributions from ASD (Packaging Manufacturers Association), PAGEV (Turkish Plastic Manufacturers, Research, Development and Education Foundation) and EGEPLASDER (Aegean Plastic Manufacturers Association) Supported by Izmir Metropolitan Municipality, Chamber of Commerce and Chamber of Industry of Aegean Region, Izmir PlastPak Trade Show hosted 103 companies from 12 countries in its first year in 2017.The trade show welcomed 9,217 visitors from 48 cities in 27 countries in Eastern Europe, Balkans, Africa, Western and Middle Asia, Caucasia, Middle East, South Asia, Western Europe and North-South America. Aiming to be the biggest Plastic and Packaging Trade Show of Aegean Region Plastpak Fair intends to make Izmir one of the most important commercial centers in the industry with its geographical location, hinterland, characteristics and dynamic nature. In addition to Izmir’s industrial, touristic and commercial position, its proximity to target regions will also increase the appeal of PlastPak Izmir. This event which can contribute to the export numbers of the companies in the region and meet the need for high quality products and packaging will be organized in the fair venue with the state of the art technological infrastructure in Izmir.

Companies which plan to participate or detailed information about Izmir Plastpak Trade Show 2018 - Plastic and Packaging Technology Machinery and Materials Trade Show can contact with the following people. Trade Show Project Group Contact Details Istanbul Project Group Leader Arzu Fırat / Tel: 0212 867 11 19 / arzufirat@tuyap.com.tr Aegean Region Project Manager (Izmir) Ezgi ERONAT / 0232 464 92 01 / ezgieronat@tuyap.com.tr

AMBALAJ DÜNYASI

44

PACKAGING WORLD


ASD NEWS

ASD HABERLER

Kuzey Ren-Vestfalya’da Yeni Yatırım Fırsatları Avrupa’daki Yatırım Merkeziniz Bir bölgeyi güçlü bir yatırım merkezi yapan en önemli şey; ekonomik güç, altyapı ve kültürel yaşam gibi faktörlerin mükemmel etkileşimidir. Bu bakımdan Kuzey Ren-Vestfalya birçok açıdan eşsizdir. Almanya’nın bu en kalabalık nüfusa sahip olan eyaletinin size sunduğu sayısız imkân ve koşullardan faydalanın. Hangi sektör veya proje için olursa olsun, yeni fırsatlar için ideal yatırım ortamını burada bulacaksınız. Halihazırda 19.000’den fazla yabancı şirket tercihini metropol bölge Kuzey Ren-Vestfalya lehine kullandı. Bizimle iletişime geçin ve sizi de memnuniyetle bilgilendirelim. Bir One-Stop-Acentesi olarak yatırım projelerinizde size destek veriyoruz: www.nrwinvest.com

PACKAGING WORLD

45

AMBALAJ DÜNYASI


ASD HABERLER

ASD NEWS

Plastik Ambalaj Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) desteği ile İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından 5 - 6 Ocak 2018 tarihlerinde İstanbul’da “Plastik Ambalaj Sektörü Gelecek Araştırması” konulu iki gün süren bir çalıştay gerçekleştirildi.

Plastik ambalaj sektöründe daha fazla katma değerin ülkemizde bırakılması, ithalata bağımlılığın azaltılması ve ihracatta sürdürülebilir küresel rekabet gücü artışının sağlanması hedefleri doğrultusunda bir yol haritası hazırlanması ve sektörün karşı karşıya olduğu sorunlara çözümler sunulması amacıyla organize edilen çalıştaya;

ASD Yönetim Kurulu Üyeleri, Ambalaj Sektör Derneklerimiz Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA) Yönetim Kurulu Üyeleri, önde gelen plastik ambalaj ihracatçıları ile ilgili kamu kurumlarının üst düzey yetkilileri katıldı.

ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Zeki Sarıbekir, İKMİB Başkanı, TOBB Ambalaj Meclisi Başkanı, FASD ve SEPA Başkanlarının da katıldığı çalıştayda, ihracat ve ithalatta yaşanan sorunlara yönelik somut örnekler ana gündem konusu olarak tartışıldı ve ihracatçılarımızın yaşadıkları sorunlarla ilgili çözüm önerileri belirlendi.

ASD Ambalaj Akademisi Gıdalarda Kalite Kaybı ve Raf Ömrü Eğitimi Sektörden Yoğun İlgi Gördü Quality Food and Shelf Life Training of the ASD Packaging Academy Received Great Attention in the Industry. ASD Ambalaj Akademisi Eğitimlerine 19 Ekim 2017 Perşembe günü Gıdalarda Kalite Kaybı ve Raf Ömrü Eğitimi ile devam etti. Prof. Dr. Atıf Can Seydim’in (Süleyman Demirel ÜniversitesiGıda Mühendisliği Bölümü) verdiği eğitimde; Gıda kalite belirteçleri, Gıdalarda kalite kaybı, Gıda kaynaklı faktörler, Çevresel faktörler, Gıdalardaki bozulma reaksiyonları, Raf ömrü tanımı ve belirlenmesinin önemi, Raf ömrünü etkileyen faktörler, Raf ömrünün belirlenmesinde kullanılan yöntemler, Hızlandırılmış raf ömrü testleri, Çeşitli örnek uygulamalar konuları anlatıldı.

AMBALAJ DÜNYASI

46

ASD Packaging Academy continued its training program with the Training on Quality Food and Shelf Life on October 19, 2017 Thursday. In the training given by Prof Dr. Atıf Can Seydim (Department of Food Engineering, Süleyman Demirel University) topics including food quality indicators, quality loss in food, food based factors, environmental factors, factors in food spoilage, definition of shelf life and importance of determining a shelf life, factors affecting shelf life, methods used to determine shelf life, accelerated shelf life tests were covered along with many case studies.

PACKAGING WORLD


PANORAMA

54|

Türkiye Sanayide Dijital Dönüşüm için Neler Yapmalı?

54| TÜRKİYEDEN HABERLER

48|

İspak Ambalaj’ın Yeni Genel Müdürü Merih Ceyhan Oldu

50|

Hayat Kimya, Nijerya Pazarında Zirveye Hızlı Yükseldi

55| DÜNYA

52|

Plastik Ambalaj Fuarı PlastEurasia Başarı İle Düzenlendi

56| ÜRÜN POSTASI


ASD ÜYELERİNDEN HABERLER

Toyo Ink’ten Türkiye’ye 26.7 Milyon $ Yatırım Kararı

Türkiye’de polimer, mürekkep ve kaplama malzemeleri üretimi için 26.7 milyon dolarlık yatırım planlanıyor. 5 yılda aşamalı olarak gerçekleşecek yatırım ile Toyo Ink Group hammadde üretim teknolojisininin bir kısmını da Türkiye’ye taşımış olacak. 2016 yılında Dyoinks çoğunluk hissesini devralan Toyo Ink Group, Türkiye yatırımlarını genişletiyor. Türkiye’yi Avrupa, Afrika ve Rusya bölgesi için üretim üssü yapma stratejisi ile paralel olarak kapasitesini ve üretim imkanlarını artırmayı hedefleyten Toyo Ink Group Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 62.000 m²’lik yatırım kararı aldı. Toyo Matbaa Mürekkepleri CEO’su Yakup Benli, “gerek insana gerek Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımlar ile kapasitemizin bir süre sonra yetersiz kalacağının farkındaydık. Hedeflerimiz doğrultusunda 2018 yılında üretim kapasitemizi ve donanımızı artıracak yatırımları hayata geçireceğiz. Son teknoloji ile oluşturacağımız yeni üretim tesisimizde daha önce sadece satışını gerçekleştirdiğimiz yeni teknoloji ürünlerin üretimini de gerçekleştirme imkanına sahip olacağız. Bu yatırım sayesinde pazarın dinamiklerini yeniden oluşturacağız. “ dedi.

26.7 Milyon $

Toyo Ink Group’un Türkiye’de Yapmayı planladığı Yatırım Miktarı

62 Bin m2 Planladığı Yatırım Alanı

Toyo Ink Group’un Yapmayı

İspak Ambalaj’ın Yeni Genel Müdürü Merih Ceyhan Oldu Merih Ceyhan, Kibar Holding grup şirketlerinden İspak Esnek Ambalaj A.Ş.’ye 13 Kasım 2017 itibariyle Genel Müdür olarak atandı. Geçtiğimiz Nisan ayında, Endüstri 4.0 öngörüleriyle dizayn edilen yeni esnek ambalaj tesisini hayata geçiren İspak Esnek Ambalaj A.Ş.’de Genel Müdürlük görevine Merih Ceyhan getirildi. Çalışma hayatına 1986 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Makina Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi olarak başlayan Ceyhan, sırasıyla FNSS Savunma Sistemleri, Amway ve Rexam Beverage Can firmalarında çeşitli yönetim kademelerinde rol almıştır. 2010 – 2014 yılları arasında Yıldız Holding’e bağlı Polinas A.Ş.’de Genel Müdür, 2014 ve 2017 yılları arasında Yıldız Holding Ambalaj Grubu’ndan sorumlu Başkan Yardımcısı ve Polinas A.Ş. CEO’su olarak görev almıştır. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunu olan ve aynı bölümden yüksek lisansı bulunan Merih Ceyhan, evli ve iki çocuk babasıdır.

BASF Türkiye’nin Youtube Kanalı İlgi Görmeye Devam Ediyor BASF Türk, çocukların ve gençlerin bilime her an ulaşabilecekleri bir projeye imza attı. Bu yıl “Basfi ile Deneysel Bilim” adını verdiği YouTube kanalı ile BASF Türkiye, dijital dünyanın olanaklarından faydalanarak daha çok çocuk ve genci bilimin eğlenceli ve şaşırtıcı dünyasıyla tanıştırıyor. Yayınlarına başlayalı henüz bir yıl olmamasına rağmen 122 binin üzerinde aboneye ulaşan “Basfi ile Deneysel Bilim” adlı YouTube kanalının yayınladığı bilim videoları on binlerce izleyici tarafından beğeni ile seyrediliyor. Her hafta yayınlanan videolar ile basit ve anlaşılır şekilde bilimin sırları çözülüyor.

AMBALAJ DÜNYASI

48

PACKAGING WORLD


ASD ÜYELERİNDEN HABERLER

Metal Ambalajlardan “Gitar” Kızılay’a Bağışlandı Sarten, Metal Packaging Europe ile beraber Avrasya Ambalaj Fuarı için hazırladığı “Metal Ambalajlardan Gitar” projesini Türk Kızılayı’na bağışladı. Türkiye’de ilk kez sergilenen “Metal Ambalajdan Gitar” projesinin Avrasya Ambalaj Fuarı’nda yoğun ilgi gördüğünü vurgulayan Sarten Ambalaj Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir, “Avrasya Ambalaj Fuarı’nda Türkiye’de ilk kez yapılan bir çalışmayı fuar ziyaretçileriyle paylaştık. Aktif bir üyesi olduğumuz Metal Packaging Europe isimli sivil toplum kuruluşuyla ortak hayata geçirdiğimiz bu proje kapsamında, ziyaretçilerin ilgisini çekmesi adına, fuar alanında metal ambalajlardan oluşan bir gitar sergiledik. İçerisinde ton balığı bulunan Sarten’in sağladığı metal ambalajlardan oluşan Gitar modülü, fuarın bitiminde Türk Kızılayı’na bağışlanarak 5 bin kutu ton balığı da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmış olacak. Bu süreçte bizlere destek olan Türk Kızılayı Merter Şube Başkanı Erhan Tan’a çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Şişecam Gönüllülerinden Çocuk Hakları Şenliği Şişecam Topluluğu çalışanlarının oluşturduğu Şişecam Gönüllüleri ekibi sosyal sorumluluk çalışmalarına devam ediyor. Şişecam Gönüllüleri, Türkiye Eğitimi Gönüllüleri Vakfı (TEGV) İstanbul Beykoz Öğrenim Birimi işbirliğiyle “Çocuk Hakları Şenliği” etkinliğini gerçekleştirdi. Çocuk haklarına yönelik farkındalık yaratmak amacıyla Beykoz Çavuşbaşı Ahmet Akça İlkokulu’nda gerçekleştirilen etkinlikte, atölye çalışmalarının yanı sıra sanat aktiviteleriyle çocuklara eğlenceli bir gün yaşatıldı. Şişecam çalışanlarından oluşan Şişecam Gönüllüleri ekibi, geçtiğimiz Kasım ayında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) İstanbul Beykoz Öğrenim Birimi işbirliğiyle ‘Çocuk Hakları Şenliği’ etkinliğini düzenledi. Çocuk haklarına yönelik farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen şenlik, Beykoz Çavuşbaşı Ahmet Akça İlkokulu’nda 200 çocuğun katılımıyla gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında, çocuk haklarına yönelik atölye çalışmalarında farkındalık yaratıldı. Çocuk Hakları atölyesinin yanı sıra Cam Atölyesi, Sihirli Boya, Cam Geri Dönüşümü, Yüz Boyama ve XD Sinema aktiviteleriyle çocuklara hem eğitici hem de eğlenceli bir gün yaşatıldı.

PACKAGING WORLD

49

AMBALAJ DÜNYASI


PANORAMA

SEKTÖR

Assan Alüminyum Yeni Logosunu Tanıttı Kibar Holding bünyesinde faaliyet gösteren Assan Alüminyum, 24-27 Ekim tarihleri arasında Antalya’da Rixos Premium Belek Hotel’de gerçekleşen İş Ortakları Toplantısı’nda yeni logosunu ve marka sloganını tanıttı. Assan Alüminyum’un yeni sloganı “Geleceği Birlikte Şekillendirelim” olarak açıklandı. Markanın yeni sloganı, Assan Alüminyum’un temel marka değerleri güvenilirlik, esneklik ve yenilikçiliğe gönderme yapıyor. Sloganın ikonu olan sonsuzluk işareti esnek ve süreklilik arz eden bir alüminyum ruloyu çağrıştıracak şekilde tasarlandı. Yeni slogan hakkında açıklamalarda bulunun Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör, “İş ortaklarımızla uzun vadeli ilişkiler

kurarak, onlara özel çözümler üretiyoruz. Bu nedenle Kibar Grubu’nun en temel ilkelerinden olan güvenilirliğe büyük önem veriyoruz. Alüminyumun mukavemeti güvenilirliğin simgesidir. Aynı zamanda şekillendirilebilirliği esnekliği belirtmektedir. Sonsuzluk işareti ise geleceğe giden yolu ve sürdürülebilirliği simgeler” dedi.

Hayat Kimya, Nijerya Pazarında Zirveye Hızlı Yükseldi Hayat Kimya, 2015’te bebek bezi markasıyla (Molfix) girdiği Nijerya pazarında 2 yılda yüzde 44 pazar payıyla lider oldu. Ülkede 2 yıl önce 100 milyon dolarlık yatırımla bebek bezi ve kağıt konverting tesisi açılışını yapan ve ilk açıldığında 100 kişiye iş olanağı sağlayan şirket, bugün 500 kişiyi istihdam ediyor. Hayat Kimya Nijerya Genel Müdürü Hakan Mısri, Nijerya’da özverili bir çalışma yürüterek söz konusu başarıyı yakaladıklarını belirtti ve “13 milyon bebeğin yaşadığı Nijerya’da hijyen alışkanlıklarını geliştirerek iki yıl gibi kısa sürede pazar lideri olmaktan mutluluk duyuyoruz. Nijerya’da düzenlediğimiz farkındalık programları ile 450 bini aşkın anneye ulaştık, ülke çapında 2 milyon adete yakın bebek bezi dağıttık” dedi.

1.3 Milyar Nijeryada’ki Hayat Fabrikasının Yıllık Çocuk Bezi Üretim Kapasitesi

13 Bin Ton

%44 Hayat Kimya’nın Nijerya’daki Pazar Payı

Nijeryada’ki Hayat Fabrikasının Yıllık Temizlik Kağıdı Üretim Kapasitesi

Avusturyalı Hamburger Recycling, Kastaş Kağıt’ı Satın Aldı Avusturyalı Prinzhorn Group’a bağlı Hamburger Recycling, geri dönüşüm şirketi Kastaş Kağıt’ı geçtiğimiz Kasım ayında satın alarak Türkiye’deki faaliyetlerini güçlendirdi. Hamburger Recycling, İzmir’in Bornova ilçesinde bulunan geri dönüşüm şirketi Kastaş Kağıt’ın satın alımıyla ilgili sözleşmeyi imzaladı.10.000 m2’lik tesiste iki bilyalı pres makinası, bir tasnif hattı ve en son teknolojiye sahip bir nakliye çözüm merkezi yer alıyor. 130 kişinin çalıştığı tesis, yılda 60.000 ton kağıdı geri dönüşüm için işleyebiliyor. Eklenen geri dönüşüm tesisiyle beraber Hamburger Recycling’in Türkiye’deki yıllık kağıt geri dönüşüm kapasitesi toplam 145.000 tona ulaştı. Hamburger Recycling, 12 ülkede, yılda toplam 1.350.000 ton kağıt geri dönüşümü kapasitesine sahip 32 geri dönüşüm merkezi işletiyor.

145 Bin

Hamburger Recycling’in Türkiye’deki Yıllık Kağıt Geri Dönüşüm Kapasitesi (Ton)

1 Milyon 350 Bin Hamburger Recycling’in Toplam Yıllık Kağıt Geri Dönüşüm Kapasitesi (Ton)

12

Hamburger Recycling’in Faaliyette Olduğu Ülke Sayısı

İTO’nun Yeni Başkanı Öztürk Oran

Başkan İbrahim Çağlar’ın ani vefatı sonrası İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu, Öztürk Oran’ı İTO’nun yeni Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçti. Toplantıda Yönetim Kurulu üyeleri arasında oylama yapıldı. Buna göre İstanbul Ticaret Odası’nın yeni Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran oldu.Yeni başkan Oran, TOBB yönetmeliği uyarınca Oda seçimlerinin gerçekleştirileceği tarihe kadar İTO’nun 23’üncü başkanı olarak görev yapacak.

AMBALAJ DÜNYASI

50

PACKAGING WORLD


SEKTÖR

PANORAMA

Fujifilm Açık İnovasyon Merkezi’ni İstanbul’da Açtı Fujifilm, fotoğraftan medikale, grafik sistemlerden endüstriyel ürünlere kadar uzanan teknolojik alt yapısını girişimcilere açıyor. Yıllık global cirosunun yüzde 7’sini AR-GE’ye ayıran Fujifilm, Japonya, Amerika, Hollanda, İspanya ve İngiltere’den sonra altıncı ‘Açık İnovasyon Merkezi’ni geçtiğimiz Ekim ayında İstanbul’da hayata geçirdi. Daha önce Kazakistan, Özbekistan ve Azerbaycan’ın da içinde bulunduğu 15 ayrı ülkenin yönetim merkezi olan Fujifilm Türkiye, şimdi de “İnovasyon Üssü” oldu. Açık İnovasyon Merkezi, Türkiye’nin yanı sıra Kafkaslar, Orta Asya, Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden gelen fikirlerle farklı teknolojilerin geliştirilmesine ev sahipliği yapacak. Fujifilm’in Türkiye’deki ana faaliyet alanları olan medikal sistemler, grafik sistemler, endüstriyel ürünler, dijital kamera ve fotoğraf baskı ürünlerinin dışında; global know-how’ı da tüm şirketlere, üniversitelere ve girişimcilere açık olacak. Öncelikli olarak “Sağlık, enerji, çevre ve endüstri” konularında çalışmaları, projeleri ve fikirleri olan potansiyel iş ortakları; iş birliği fırsatlarını değerlendirmek için bu merkezi ziyaret edebilecek.

Belçikalı Ravago 2018 Yatırım Planlarını Açıkladı Belçika merkezli petrokimya şirketi Ravago, bölgedeki üretim üssü olarak seçtiği Türkiye’de yatırımlarına devam ediyor. Geçtiğimiz Aralık ayında açılışı yapılan Ar-Ge merkezi, Grup’un 30 tesisi içinde stratejik bir öneme sahip olacak. Merkez, otomotivden tekstile birçok sanayi için nitelikli ve inovatif hammadde geliştirecek. Firmanın 2018 yılında yatırımlarına devam edeceği de açıklandı. Ravago Group’un, Kocaeli Organize Sanayi Bölgesi içinde, 4 bin metrekare alan üzerine 3,5 milyon Dolarlık yatırım ile inşa ettiği Ar-Ge merkezi geçtiğimiz Aralık ayında açıldı. 50 farklı ülkede, 200’den fazla ofisi bulunan Belçika merkezli Ravago Group, 4,5 milyon ton satış hacmine sahip. Türkiye’nin 2. büyük petrokimyasal üreticisi Ravago Türkiye ise, bu hacmin %10’dan fazlasını oluşturuyor. ARGE Merkezi açılışında Ravago Türkiye ve Ortadoğu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Turhan Onur 2018 yatırımlarıyla ilgili açıklama da yaptı. Ravago’nun 2018 Yatırım Planları Neler? 2018 yılında EPS, taş yünü ve mühendis plastiklerinde kapasite artırımına gidecek olan firma, önümüzdeki dönemde RPU kapasite artırımı ve modernizasyonu için İzmir Aliağa bölgesinde 38 milyon Euro’luk bir yatırımla 75.000 m2 kapalı alanda hizmet verecek full otomasyonlu bir üretim tesisini bitirmeyi hedefliyor. Yakın vadede Doğu Anadolu Bölgesi’nde taş yünü üretim tesisi açmayı planlayan Ravago, Avrupa’nın 2. seramik yünü yatırımını da tamamladı. Firmanın 2018 yılında yüksek performanslı cam yünü yatırımı da planları arasında yer alıyor.

1 Milyar $

Ravago Türkiye’nin 2017 Yılı Cirosu

%18

Ravago Türkiye’nin 2018 Yılı Büyüme Hedefi

1,2 Milyar $

Ravago Türkiye’nin 2018 Yılı Ciro Hedefi

Adnan Dalgakıran Yeniden MAKFED Başkanı Oldu Makine sektörü tepe örgütü MAKFED, 2. Olağan Genel Kurulunu 17 üye derneğin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirdi. Makine imalat sanayi ile ilgili tüm politika ve uygulamaların oluşmasında etkin rol üstlenmeyi amaçlayan federasyona Adnan Dalgakıran yeniden başkan olarak seçildi. Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği’nin (AIMSAD) katılımıyla MAKFED üye sayısı 17’ye yükseldi. Ambalaj Makinacıları Derneği (AMD) de MAKFED’e üye dernekler arasında yer alıyor.

MAKFED Yönetim Kurulu Adnan Dalgakıran (MİB), Kutlu Karavelioğlu (POMSAD), Hüseyin Semerci (PAGDER), Mehmet Sefa Targıt (AYSAD), Şenol Önal (TARMAKBİR), Ali Eren (KBSB)Adil Nalbant , (TEMSAD), Halil Tamer Öztoygar (İMDER), Önder Bülbüloğlu (TEVİD)

PACKAGING WORLD

51

AMBALAJ DÜNYASI


PANORAMA

SEKTÖR

14. Etiket Bayramı Düzenlendi

Etiket Sanayicileri Derneği (ESD) Başkanı Aydın Okay

TOBB Ambalaj Meclisi Başkanı Mustafa Tacir

Etiket Bayramı Sektörden 200 Kişinin Katılımıyla Gerçekleşti.

Etiket Sanayicileri Derneği (ESD) tarafından organize edilen olan “14. Etiket Bayramı” etkinlikleri 15 Aralık 2017 Cuma günü Holiday Inn Istanbul Airport Otel’de gerçekleştirildi. ESD Başkanı Aydın Okay ve TOBB Ambalaj Meclisi Başkanı Mustafa Tacir’in açılış konuşmasını gerçekleştirdiği toplantıda finans danışmanı Mehmet Sönmez, Türkiye ve Dünya Ekonomisine Bakış: 2018-2023 konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Öğleden sonra gerçekleşen oturumda ise Avukat Ümit Tuncer Ersoy, İşçi-İşveren Sorunları ve Arabuluculuk Müessesesinin Tanıtılması konusunda bir konuşma yaptı. Etiket Bayramı, Etiket Baskı Yarışması ve Tasarım Yarışması kazananlarının açıklanması ile son buldu.

Plastik Ambalaj Fuarı PlastEurasia Başarı İle Düzenlendi

Fuar boyunca Derneğimiz standından ziyaretçilere yayınlarımızdan dağıtım yaparken, sektörümüzle ilgili bilgilendirme de yaptık.

PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) ve TÜYAP iş birliğinde 6-9 Aralık tarihleri arasında düzenlenen PlastEurasia Fuarı’na 43 ülkeden 1083 firma ve firma temsilcileri katıldı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde bu yıl toplam 10 salonda yerini alan firmalar, 4 gün boyunca PlastEurasia Fuarı’nda plastik makinelerinden kimyasallar ve hammaddelere, makine yan sanayiinden ısı, kontrol cihazları ve kalıplara kadar birçok farklı alanda en son teknolojik ürünlerini sergilendi. Fuar boyunca Rusya, Suudi Arabistan, Irak, Filistin, Yunanistan ve Azerbaycan başta olmak üzere birçok ülkeden gelen alım heyetleri ile yeni pazar ve işbirlikleri için fırsatlar yaratıldı.

AMBALAJ DÜNYASI

52

PACKAGING WORLD

43 Katılımcı Ülke Sayısı

1083

Katılımcı Firma Sayısı

10

Salon Sayısı


SEKTÖR

PANORAMA

Türkiye Ambalaj Sanayi Kataloğu 2017 ASD tarafından yayımlanan Katalog, yaklaşık 3000 ambalaj üreticisinin tüm iletişim bilgilerini ve ürünlerini kapsamaktadır.

Anahtar kelime ile arama yapılabilen CD katalog içerisinde yer alan firmaların bilgileri 2017 Şubat ayında güncellenmiştir.

Üyesi Olduğumuz Kuruluşlar

ASD Ambalaj Sanayicileri Derneği Koşuyolu Katip Salih Sokak No:13 Kadıköy - İstanbul Tel:(0216) 545 49 48 Faks:(0216) 545 49 47 asd@ambalaj.org.tr PACKAGING WORLD

www.ambalaj.org.tr 53

AMBALAJ DÜNYASI

/ ambalajsanayi

ASDAmbalajSanayi


TÜRKİYEDEN HABERLER

Türkiye Ekonomisi, 2017 Yılının Üçüncü Çeyreğinde % 11.1 Büyüdü

OECD, Türkiye’nin 2018 Yılı Büyüme Beklentisini Yükseltti: %4,9 Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye için büyüme beklentisini geçtiğimiz Kasım ayı sonunda yükseltti. OECD yayımladığı raporunda, Türkiye’nin 2017 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) artış beklentisinin güçlü mali teşvik ve ihracat pazarındaki toparlanmanın etkisiyle yüzde 3,4’ten yüzde 6,1’e ve 2018 yılı için de yüzde 3,5’ten yüzde 4,9’a yükseltildiği bildirildi.

Türkiye Sanayide Dijital Dönüşüm için Neler Yapmalı? Ülkemizde katma değerin yaratılmasında kaldıraç etkisi yapabilecek ürün/üretim teknolojileri bazında analizlerin sağlıklı ve uzun vadeli yapılmasını hedefleyen TÜSİAD-BCG Türkiye’nin Sanayide Dijital Dönüşüm Yetkinliği çalışması 19 Aralık 2017 tarihinde kamuoyu ile paylaşıldı. Sonuçlar 108 teknoloji kullanıcısı ve 110 teknoloji tedarikçisi şirket yapılan anket ve görüşmeler sonucu ortaya çıktı. 1

Araştırma Sonuçlarından Beş Temel Bulgu Ortaya Çıktı • Şirketlerin büyük çoğunluğu sanayide dijital dönüşüm konusunda bilgi ve ilgi seviyelerinin yüksek olduğunu belirtirken, dönüşüme hazır olduğunu düşünen şirketlerin oranı nispeten daha düşük. • Türkiye’de sanayi şirketlerinin dijital dönüşüm uygulama alanlarında henüz pilot projeleri gerçekleştirme (44/100) aşamasında olduğu görüldü.

TÜİK’in geçtiğimiz Aralık ayında açıkladığı verilere göre; gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH), zincirlenmiş hacim endeksi olarak, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11.1 büyüdü. GSYH 2011 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 11.6 büyümüştü. Böylece çeyreklik dönemde son 6 yılın en hızlı büyümesi gerçekleşti.

Dolar 2017 Yılında Yükselişini Sürdürdü

• Şirketlerin özellikle Strateji ve Yol Haritası ile Yönetişim yetkinliklerinin düşük olduğu ortaya çıktı. • Şirketlerin yetkinlik seviyelerinin sektörlere göre farklılaşmadığı görülmektedir. Bununla birlikte, büyük ölçekteki şirketlerin (yıllık 250 milyon TL’den fazla geliri olan şirketler) sanayide dijital dönüşüm yetkinlik seviyeleri (50/100) küçük ölçekli şirketlere (33/100) nazaran daha yüksekt. • Şirketler, dijital dönüşümün önündeki en büyük engellerin yatırım maliyetlerinin yüksekliği ve yatırımın geri dönüş belirsizliği olduğunu belirtmektedir.

2 Ocak 2017 Tarihinde 3.52 olan Dolar, 22 Aralık Cuma Günü 3, 82 ile kapattı. Geçtiğimiz Kasım ayında 3,96’yı gören Dolar, Aralık ayında düşme eğilimine girdi. Merkez Bankası’nın geçtiğimiz Kasım Ayı Beklenti Anketi’ne katılanların 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise 4,08 TL olarak gerçekleşti.

2 Ocak 2017

3,52 $

Türkiye’nin Bu Yarışta Kalıcı Olması İçin Üç Adımdan Oluşan Yol Haritası

22 Aralık 2017

• Yatırımları hedefe göre yönlendirmek • Geleceği bugünden şekillendirmek • Değeri Türkiye’de yaratmak

AMBALAJ DÜNYASI

3,96 $ 54

PACKAGING WORLD


DÜNYA

FED Faiz Arttırdı ABD Merkez Bankası (Fed) geçtiğimiz Aralık ayında politika faizini yüzde 1,25 - 1,50 aralığına yükseltme kararı aldı. Fed ayrıca 2018 ve 2019 yıllarına yönelik 25 baz puanlık üçer faiz artışı beklentisini korudu. Fed’in parasal genişlemeye son vermesi ve faiz artırımı sinyali vermeye başladığı 2014’ten 2016’ya kadar geçen sürede 3 yıl üst üste değer kaybeden Euro/Dolar paritesi, Fed’in bu yıl 3 faiz artırımı yapmasına karşın değer kazanmayı başardı. Bilindiği üzere Türkiye’nin ithalatının Dolar bazlı, ihracatının ise Euro bazlı olmasından dolayı, paritenin yukarı yönlü hareketleri dış ticareti geçtiğimiz dönemlerde pozitif olarak etkilemişti.

Brexit’te İlerleme Sağlandı İngiltere Başbakanı May’in geçtiğimiz Kasım ayında yaptığı görüşmede, İngiltere’nin AB’ye ödeyeceği Brexit tazminatı taslağını prensipte kabul edilmesiyle çıkış müzakerelerinde yeni bir aşamaya geçildi.

AB Yasalarının Üstünlüğünü İlkesini Geriye Çeviren Yasanın Kraliyet Onayı Alması Bekleniyor Parlamentonun Oluşabilecek Yasal Boşluklar İçin Yeni Yasalar Geçirmesi Bekleniyor

Mart 2019 2018-19

2018 2018

Süreç Nasıl İlerleyecek? Avam ve Lordlar Kamaraları, AB Konseyi ve AB Parlementosu Anlaşma Metnini Onaylayacak İki Yıllık Müzakare Süresi Doluyor. Anlaşma Olsun Olmasın İngiltere AB’yi Terkediyor

OPEC 2018 Sonrası İçin Yeni Plan Hazırlıyor Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC), geçtiğimiz Aralık ayında petrol üretiminde kısıntılar sonrasına dair bir strateji planı üzerinde çalıştığı açıklandı. Rusya ve OPEC ülkeleri 2017 yılındaki petrol üretimindeki kısıntılarını 2018 sonuna kadar uzatma kararı almıştı. Üretim kısıntıları sonucu petrol fiyatları 2017 yılında, 2015’ten sonra en yüksek seviyeye yaklaşırken, Brent petrolün varil fiyatı 64 doları geçmişti.

OECD: Dünya Ekonomisi 2018 Yılında % 3,7 Büyüyecek

OECD, geçtiğimiz Eylül ayında açıkladığı Ekonomik Görünüm raporunda küresel ekonomideki iyileşmenin güçlenerek sürdüğünü ve genele yayılmaya devam ettiğini açıkladı. OECD, dünya ekonomisi için 2017 ve 2018 yılı büyüme tahminlerini 0,1’er puan yükselterek %3,6 ve %3,7’ye revize etti.

Moody’s’ten Türkiye’ye Mesaj Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Kristin Lindow, Türkiye’nin kredi notunun artırılabilmesi için gerekenleri geçtiğimiz Aralık ayında Hürriyet’e açıkladı. Lindow, Moody’s’in Türkiye’yi şu an negatif görünümde tuttuğunu ve not artışının olası görünmediğine dikkat çekerken, “Notta olası yukarı hareket, dış dengesizlikler ve refinansman gereksinimleri yüksek olduğu sürece cari açıktaki baskıyla kısıtlanıyor. Ancak, bu kırılganlıklarda yapısal bir değişim ya da Türkiye’nin kurumsal ortamında veya rekabetçiliğinde kayda değer bir gelişme olması durumunda değişiklik olabilir” diye konuştu.

PACKAGING WORLD

55

AMBALAJ DÜNYASI


ÜRÜN POSTASI

Migros Balıkları Ambalaja Soktu Migros; somon, çipura, levrek, hamsi, tekir, palamut, lüfer, istavrit satışını balık tezgahı bulunmayan mağazalarında da gerçekleştirmek için Leröy Türkiye ile işbirliği gerçekleştirdi. Denizden çıktığı gün temizlenen ve hijyenik koşullarda, taze olarak MAP (Modified Atmosphere Packaging) ambalajlanan balıklar pişirmeye hazır şekilde Migros mağazalarında satışa sunuldu. MAP ambalaj teknolojisi, ürünlerin raf ömrünü yüzde 400’e kadar uzatıyor, bozulmalara karşı gıdaları katkı maddesi eklemeden koruma altına alıyor. Bu teknoloji sayesinde Migros, MAP ambalajlı balık satışını Türkiye çapındaki 860 mağazasına taşıdı.

Tamek Meyve Suyu Ambalajlarına Yeni Tasarım Tamek, meyve suyu ailesini yeni tasarımlı ambalajıyla sunuyor. Tamek’in yeni ambalaj tasarımı, farklı ürünlerden oluşan meyve suyu ailesini tek tasarım altında toplarken, doğanın saflığını tüketicilere yansıtmayı hedefliyor. Tamek’in anlaşmalı çiftçileriyle gerçekleştirdiği, kontrollü tarım uygulamasından elde edilen meyvelerden üretilen Tamek meyve suları, yeni tasarımlı ambalajlarıyla tüketicilere meyve bahçelerinin tazeliğini taşımayı hedefliyor.

Pınar’dan “Yüksek Proteinli Yoğurt” Pınar, “Yüksek Proteinli Yoğurt”u tüketicilerin beğenisine sundu. “Sade” ve gerçek meyve püresi içeren “Muzlu-Yulaflı” seçenekleriyle “laktozsuz” Pınar Protein Yoğurt; spor yapanların /sporseverlerin yüksek protein ihtiyacını karşılayacak ve lezzetli bir atıştırmalık deneyimi sunacak. 180 gr’lık tekli, kaşıklı ambalajda satışa sunulan Pınar Protein Yoğurt’un “Sade” çeşidinde 16 gr, “Muzlu – Yulaflı” çeşidinde ise 14 gr protein bulunuyor.

AMBALAJ DÜNYASI

56

PACKAGING WORLD


Geleceğimizi Çöpe Atmayalım Daha Yeşil Bir Doğa ve Sürdürülebilir Üretim İçin Ambalaj Atıklarımızı Ayrıştırarak Atalım, Geri Dönüşüme Katkı Sağlayalım.

Üyesi Olduğumuz Kuruluşlar

10-15 yaş grubu öğrencilerimize yönelik hazırlanan Ambalaj ve Çevre Kitapçığı, ASD tarafından Türkiye’deki tüm ilkokullara ücretsiz dağıtılmaktadır. Bilgi için Derneğimiz ile irtibata geçmenizi rica ederiz.

ASD Ambalaj Sanayicileri Derneği Koşuyolu Katip Salih Sokak No:13 Kadıköy - İstanbul Tel:(0216) 545 49 48 Faks:(0216) 545 49 47 asd@ambalaj.org.tr

Bunları Biliyor musunuz?

1 ton...

Plastiğin geri dönüşümü ile 5774 kw. elektrik enerjisinden tasarruf edilebileceğini… Cam atığının geri dönüşümü ile 100 litre petrol tasarrufu sağlanabileceğini… Kağıdın geri dönüşümü ile 34 kişinin bir günlük solunumunu sağlayan 17 ağacın korunabileceğini… Geri dönüştürülmüş metal kullanımının hava kirliliğini %30 azaltabileceğini…

www.ambalaj.org.tr

/ ambalajsanayi

ASDAmbalajSanayi


ÜRÜN POSTASI

Dalin’den Hassas Ciltlere Özel Sıvı Çamaşır Deterjanı Dalin, bebekler için özel geliştirdiği sıvı çamaşır deterjanı ile tüm hassas ciltleri de korumayı hedefliyor. Bebek cildi hassasiyetini gözeten ve buna göre ürünler geliştiren Dalin, sıvı çamaşır deterjanıyla yalnızca bebeklerin değil tüm yetişkinlerin güvenle kullanabileceği bir ürün olma özelliği taşıyor. Dalin, bebeklerin ve küçük çocukların elbiselerini çiğneme alışkanlığı da düşünüldüğünde kimyasal maddeler içeren normal deterjanların kalıntılarının tehlikeli olabileceğini göz ardı etmemek gerektiğinin altını çiziyor.

Cook, Ürün Gamını Yeni Endüstriyel Ürünleriyle Çeşitlendirdi Sedat Tahir A.Ş.- Cook, sağlıklı gıda ambalajları ürün gamına endüstriyel ürünlerden polipropilen entabakları, köpük tabakları ve vakumlu torbaları ekledi. Tavuk, et, balık, mantar gibi her türlü et ve sebze-meyvenin paketlenmesinde kullanılan bu ürünler oldukça geniş bir kullanım alanını kapsıyor.

Meysu’dan Nostaljik Kahverengi Ambalaj Şişecam Cam Ambalaj, kahverengi cam meyve suyu şişeleriyle tüketiciyi geçmişe götürüyor. Şişecam’ın nostaljik Serisi’nde Meysu’da ambalajıyla yer alıyor. Geçmişi hatırlatan tasarımları ile Türkiye genelinde market raflarında ve yerinde tüketim noktalarında tüketicinin beğenisine sunulan kahverengi meyve suyu şişelerinin her biri orijinalleri gibi 20 cl hacimde üretildiler. Kahverengi meyve suyu şişeleri sektöre renk katarken hem bu şişelere aşina nesli hem de yeni nesli nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor.

AMBALAJ DÜNYASI

58

PACKAGING WORLD


YAKIN PLAN

62

“2023 Yılına Kadar Hedefimiz Kişi Başı Tüketimi 40-45 Kiloya Çıkarmak”

Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) Başkanı Mehmet Nuri Görenoğlu

60|

AGED Tüm Ambalaj Atıklarını Toplamak için Yetki Aldı

66|

Buzlu Ürünler Tebliği Değişiyor


YAKIN PLAN

SÜRDÜRÜLEBİLİR AMBALAJ VE ÇEVRE

AGED Tüm Ambalaj Atıklarını Toplamak için Yetki Aldı Atık Kağıt ve Geri Dönüşümcüler Derneği (AGED) 29 Temmuz 2015 tarihinde kağıt ve ahşap ambalaj atığı türlerinde daha önce almış olduğu yetkisini genişleterek, 15 Kasım 2017 tarihi itibarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bütün ambalaj atıklarının geri kazanılması konusunda tam yetki aldı.

TGDF’den İklim Değişikliği Konusunda Rapor Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), “Türkiye’de İklim Değişikliği ve Tarımda Sürdürülebilirlik” Raporu ile tarım ve gıda üretiminin iklim değişikliği ile karşı karşıya kalacağı tehdidin boyutlarını ortaya koydu, çözüm önerilerinde bulundu. Geçen Ekim ayında sunulan raporda, sürdürülebilir tarım ve gıda güvencesi için “günübirlik politikalarla değil, uzun vadeli ve bilimsel bir yaklaşımla hemen harekete geçilmesi” gerektiğinin altı çizildi.

10 Milyar

2050 Yılında Tahmin Edilen Dünya Nüfusu

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Çevre ve Tarım Komisyonu adına; İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu başkanlığındaki bir ekip tarafından hazırlanan “Türkiye’de İklim Değişikliği ve Tarımda Sürdürülebilirlik” Raporu, TGDF Çevre ve Tarım Komisyonu Başkanı Ayhan Sümerli, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ile Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun katılımıyla düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna açıklandı.

815 Milyon

2016 Yılında Dünyada Yeterli Beslenemeyen İnsan Sayısı

%50

2050 Yılında Tarım ve Gıda Üretiminin Yeterli Olması İçin Gereken Artış Oranı

4-7 °C

Türkiye’de En Kötü İklim Senaryosuna Göre 2100 Yılına Kadar Yaz Aylarında Beklenen Sıcaklık Artışı.

250-300 mm

2050 Yılında Türkiye’de Kış Aylarında Yaşanması Beklenen Yağış Azalması. Ege ve Akdeniz kıyılarında, Güneydoğu ve Doğu bölgelerinde yağış eksikliği/kuraklık yaşanacak.

“Tarım ve gıda sektörü ile ilgili yatırım ve teşviklere, mutlaka o bölgenin değişen iklimine göre karar verilmelidir. İklim değişikliğine uyum sağlayamayacak ve artık tarımla kalkınamayacak olan bölgelerimizin kalkınma stratejileri değiştirilip, tarım dışı yatırımlar ile başka sektörlere kaydırılarak Marmara Bölgesi’ne sıkışan sanayinin yükü azaltılmalıdır.”

Maratonda 100 bin PET Şişe Geri Dönüşüme Kazandırıldı 12 Kasım 2017 tarihinde 39’uncusu düzenlenen İstanbul Maratonu’nda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Spor İstanbul, Nestlé Pure Life, ÇEVKO Vakfı ve WWF-Türkiye işbirliği ile maratona özel bir geri dönüşüm kampanyası gerçekleştirildi. Parkurda yer alan su istasyonlarına belirli aralıklarla yerleştirilen geri dönüşüm kumbaraları ile maratona katılanların kullandıkları PET şişeleri geri dönüşüme kazandırmaları teşvik edildi. İşbirliği ile 100 bin PET şişe geri dönüşüme kazandırıldı. Geri dönüştürülen PET’ler sayesinde önemli oranda tasarruf sağlandı.

AMBALAJ DÜNYASI

60

PACKAGING WORLD


Plast

Eurasia

istanbul 2018

28. ULUSLARARASI ‹STANBUL PLAST‹K ENDÜSTR‹S‹ FUARI 28 th INTERNATIONAL İSTANBUL PLASTICS INDUSTRY FAIR

5 - 8 Aralık / December 2018 Çarşamba - Cumartesi Wednesday - Saturday

www.plasteurasia.com

Onayl› Fuar Approved Event

Destekleyen Kuruluş Supported By

Küresel Fuar Endüstrisi Birli€i The Global Association of the Exhibition Industry

Üye Kurulufl Uluslararas› Kongreler Birli€i International Congress and Convention Association

Üye Kurulufl / Member Uluslararas› Ticaret Fuarlar›na Ulusal Kat›l›mlardan Sorumlu Organizatörler Birli€i The Association of Organisers Abroad and of National Participations in International Trade Fairs and Exhibitions

Üye Kurulufl / Member TÜRK‹YE FUAR YAPIMCILARI DERNE⁄‹ TURKISH FAIR ORGANIZERS ASSOCIATION

TÜYAP TÜM FUARCILIK YAPIM A.fi. FUAR ALANI VE MERKEZ OF‹S / TÜYAP FAIRS AND EXHIBITIONS ORGANIZATION INC. HEAD OFFICE & FAIR AREA Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi / Tüyap Fair Convention and Congress Center Cumhuriyet Mahallesi Eski Hadımköy Yolu Caddesi 9/1, 34500 Büyükçekmece, İstanbul / Turkey Tel/Phone : +90 212 867 11 00 - 867 12 00 Faks/Fax : +90 212 886 66 98 E-posta/E-mail: Yurtiçi Sat›fl/Domestic Sales : yurticisatis@tuyap.com.tr Yurtd›fl› Sat›fl/Overseas Sales : sales@tuyap.com.tr Reklam Sat›fl/Advertisement Sales : reklamsatis@tuyap.com.tr Yurtd›fl› Fuarlar/Overseas Fairs : tuyapoverseas@tuyap.com.tr Proje Pazarlama/Project Marketing : tanitim@tuyap.com.tr Fuar Alan›/Fair Area : fairarea@tuyap.com.tr Teknik Hizmetler/Technical Services : teknikofis@tuyap.com.tr

‹ S TA N B U L

TÜYAP FUAR VE KONGRE MERKEZ‹ TÜYAP FAIR CONVENTION AND CONGRESS CENTER Büyükçekmece, ‹stanbul / Turkey

BU FUAR 5174 SAYILI KANUN GERE⁄‹NCE TOBB (TÜRK‹YE ODALAR BORSALAR B‹RL‹⁄‹) DENETİMİNDE DÜZENLENMEKTED‹R. THIS FAIR IS ORGANIZED WITH THE AUDIT OF TOBB (THE UNION OF CHAMBERS AND COMMODITY EXCHANGES OF TURKEY) IN ACCORDANCE WITH THE LAW NO. 5174.


YAKIN PLAN

RÖPORTAJ

2023 Yılına Kadar Hedefimiz Kişi Başı Tüketimi 40-45 Kiloya Çıkarmak

Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) Başkanı Mehmet Nuri Görenoğlu ile Avrasya Ambalaj Fuarı’nda bir araya geldik. Oluklu Mukavva sektörünün yaşadığı sıkıntılara değinen Görenoğlu, 2023 hedefini de bizimle paylaştı. Görenoğlu: “Gelişme potansiyelimiz nedeniyle yabancı yatırımcılar da sektörümüzdeki fırsatları yakından takip ediyor. Hedefimiz; 2023 yılına kadar 4 milyon tonluk bir üretim ile kişi başı halen 25 kg civarındaki tüketimi 40-45 kg’a çıkarmak.” dedi. Türk oluklu mukavva sektörünün gelişmesi için önerileriniz neler, gelişmesi için neler yapılabilir, hangi alanlarda eksik ve artıları görüyorsunuz dünyada bu konuda neredeyiz? AB ülkelerinde yıllık oluklu mukavva tüketimi 45-50 kg iken, Türkiye’de ise bu rakam henüz 24-25 kg civarında. 2000 yılında ise sadece 11 kg’dı. Bu da Türkiye’nin yüksek nüfus artışına rağmen tüketimin iki kattan fazla arttığını ortaya koyuyor. Bunda tüketim sektöründeki gelişmenin olduğu kadar bireylerin değişen alışveriş alışkanlıklarının ve e-ticarete yönelik artan ilginin de etkisi var. Çünkü oluklu mukavva, online alışveriş siparişlerinde en çok tercih edilen ambalaj malzemelerinin başında geliyor. Bunun yanı sıra tüketicilerdeki doğaya ve çevreye dost ürünleri tercih etme bilinci de etkili oluyor. AB ülkeleri ile karşılaştırdığımızda; Türkiye’de sektör olarak daha kat edecek çok yolumuz var. Ülkemizin her şeyden önce genç ve dinamik nüfusu, Avrupa ülkelerine kıyasla daha yüksek büyüme oranları, sektörün geleceğinin parlak olduğunu gösteriyor. Gelişme potansiyelimiz nedeniyle yabancı yatırımcılar da sektörümüzdeki fırsatları yakından takip ediyor. Hedefimiz; 2023 yılına kadar 4 milyon tonluk bir üretim ile kişi başı halen 25 kg civarındaki tüketimi 40-45 kg’a çıkarmak.

zarara ve israfa yol açıyor. Yeni Hal Yasası ile bu konuda standartların getirilecek olması hem Türkiye ekonomisi hem tüketiciler açısından çok sevindirici. Ürünlerin soğuk hava zinciri ile taşınmasının yanı sıra doğru ambalaj ile paketlenmesi de büyük önem taşıyor. Bu konuda sebze ve meyvelerin oluklu mukavva ambalajda saklanmasını ve taşınmasını önemsiyoruz. Kâğıt fiyatlarının son dönemde yükselmesini neye bağlıyorsunuz? Kağıt fiyatlarındaki artışın iki ana sebebi bulunuyor. Birincisi; talebin fazla olması. İkincisi ise ciddi bir manipülasyon durumu sözkonusu. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan Çin’in dünya genelinde dengeleri bozmasının da payı bu durumda yüksek. Geçtiğimiz aylarda Çin’de lokasyonları nedeniyle hava kirliliğine neden olan çok sayıda fabrika, süreli veya süresiz olarak kapatıldı. Bu nedenle Çin’deki oluklu mukavva fabrikaları aralarında Türkiye de dahil pek çok ülkeden kağıt talebinde bulundu. Bu yüzden hammadde fiyatları hızla yükseldi. Hammadde konusunda Türkiye ancak kendi ihtiyacını karşılayabilecek durumdayken yurtdışı talebin artması, Ocak 2017 ile Eylül 2017 tarihleri arasında kağıt fiyatlarının yüzde 60 oranında yükselmesine yol açtı. Ayrıca Çin’in dışında başka ülkeler de Türkiye’den hurda bazlı oluklu mukavvalık kağıt talep ettiği için hem yurt içi, hem de yurtdışında atık kağıt fiyatlarında çok ciddi artışlar yaşandı. Ancak bu maliyetin önemli bir kısmı fiyatlara gecikmeli olarak yansıtılıyor. Ayrıca hurda bazlı kağıtlara ilave talep atık kağıt ihtiyacını da olumsuz etkiledi. Fiyatlar biraz da bu yüzden artış gösterdi.

Sektörün gelişmesi ve yaygınlaşması için her alanda oluklu mukavva kullanılmalı ve teşvik edilmeli. Ülkemizde hala bu alanda boşluklar var. Örneğin; yaş sebze ve meyve üretildiği tarladan tüketicinin mutfağına gelinceye kadar üçte biri ne yazık ki, nakliye sırasında çöpe gidiyor. Soğuk hava depolarının yeterli olmaması ve ambalajlama hataları

AMBALAJ DÜNYASI

62

PACKAGING WORLD


RÖPORTAJ

YAKIN PLAN

Bu arada oluklu mukavva üretiminde geri dönüşümden gelen kağıtlar belli oranda orijinal esaslı kağıtlarla karıştırılarak üretiliyor. ‘Kraft’ olarak adlandırılan bu kağıdın yüzde 20-25’i yurt dışından ithal ediliyor. Oluklu mukavva sektörü geriye kalan yüzde 80’lik kağıt ihtiyacını ise geri dönüşümden elde ediyor. Kraft kağıdın elde edilebileceği alan maalesef ülkemizde çok fazla mevcut değil. Üreten ülkelerde yangın olması durumunda veya iklim değişikliği yaşandığında arz kısılıyor ve fiyatlar da hızla yükseliyor.

belli oranda orijinal esaslı kağıtlarla karıştırılarak üretiliyor. Orijinal esaslı kağıtlar da ‘kraft’ olarak adlandırılıyor ve bunun yüzde 20-25’i yurt dışından ithal ediliyor. Ekonomi Bakanlığı yaklaşık 2 yıl önce ABD’den ithal edilen kraftliner kağıt türünde yüzde 10 ile yüzde 20 arasında anti-damping vergisi uygulaması getirdi. ‘Metrekaresi 175 gramı geçmeyen beyazlatılmamış kraftlayner kağıtlar için getirilen bu vergi maalesef sektörümüzü sıkıntıya soktu. Çünkü Türkiye’de söz konusu kağıt türünün üretimi son derece kısıtlı olduğu için firmalar ister istemez ithalat yoluna gidiyor.

Sektörün yaşadığı sorunlardan biri olan Kraft kağıtta anti-damping vergisi uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz ve ne önerirsiniz? Oluklu mukavva üretiminde geri dönüşümden gelen kağıtlar

Üstelik ABD menşeli kraft kağıda getirilen ek vergi yükünün yanı sıra Finlandiya, Rusya, Polonya ve Brezilya menşeli ‘Metrekare ağırlığı 175 gramı geçmeyen beyazlatılmamış kraftlayner kağıtlar’ın ithalatına ilişkin yeni bir damping soruşturması açıldı. Dolayısıyla anti-dampinge yönelik yürürlüğe konulan bu önlemler, sektörümüzün dışa bağımlılığını azaltıcı ya da ortadan kaldırıcı etkiye sahip olmamakla birlikte üretim maliyetlerini artırdı. Ayrıca her getirilen ek vergi yükü, maalesef Türkiye ekonomisi açısından da bazı olumsuz etkilere neden oluyor. Çünkü maliyetlerdeki artış nihayetinde son tüketiciye de yansıyor ve bu da zincirleme olarak enflasyonist bir etkiye yol açıyor. Diğer taraftan; hammadde olarak kraftlayner kağıtların yoğun kullanıldığı bazı ambalaj türlerinde kraftlayner kağıt yerine doğrudan nihai kutunun ithal edilmesi ister istemez, cari açığımızı da olumsuz yönde etkileyecektir. Dolayısıyla hem sektörümüzün geleceği, hem de Türkiye ekonomisinin istikrarı açısından Ekonomi Bakanlığı’nın kraft kağıt türündeki anti-damping uygulamasını yeniden gözden geçirmesini talep ediyoruz.

OMÜD Genel Sekreteri Levent Deniz ve Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) Başkanı Mehmet Nuri Görenoğlu ile Avrasya Ambalaj Fuarı'nda biraraya geldik.

PACKAGING WORLD

63

AMBALAJ DÜNYASI


YAKIN PLAN

RÖPORTAJ

Üçüncü çeyrekle ilgili eklemek istediğiniz bir şey var mı? Her yıl sektörümüz Gayri Safi Milli Hasıla’nın yaklaşık 1.5 katı kadar büyüme gösteriyor. Ne kadar tüketim oluyorsa o kadar da ambalaj üretimi artıyor. Oluklu mukavva üretimi bu yıl ilk çeyrekte yüzde 10 büyüyerek Gayri Safi Milli Hasıla’nın iki katı büyüme kaydetti. İkinci çeyrekteki sektörümüzün büyüme oranı yüzde 6 olurken, üçüncü çeyrekte ise bu oranın yüzde 15 civarında olacağını tahmin ediyoruz. 2017 yılını ise yaklaşık yüzde 10’luk bir büyüme ile tamamlayacağımızı öngörmekteyiz.

Meyve ve sebzelerin tazeliğini, kokusunu, görünümünü ve tadını korumaktadır. İtalyan Bologna Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nin ayrı ayrı yapmış olduğu araştırmalara göre, meyve ve sebzelerin oluklu kutularda üç gün daha fazla taze kaldığı ve daha az ağırlık ve sertlik kaybına uğradığı, daha uzun süre taze kaldığını kanıtlandı. Oluklu mukavva kullanımı gıda israfının önlediği gibi kaynaklarımızı da verimli kullanmamıza aracılık ediyor. FEFCO (Avrupa Oluklu Mukavva Konfederasyonu) Pazar ve Çevre Direktörü Jan Grasma, gerçekleştirmiş oldukları bilimsel testlerin oluklu mukavvanın güvenli ve temiz bir ambalaj tercihi olduğunu gösteren pek çok ispattan biri olduğunu dile getirmiştir. Oluklu mukavvanın çevreye bir diğer olumlu etkisi ise nakliye aşamasında görülüyor. Bu çevreci ambalaj ile ambalajlanmış ürünler, nakliye araçlarında minimum yer kaplayacak şekilde depolanıyor. Bu da daha az nakliye aracı kullanımından dolayı daha az yakıt tüketimi yani daha az karbondioksit salınımı anlamına geliyor.

Oluklu mukavva ve çevre ilişkisinden bahseder misiniz? Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünyayı miras bırakabilmek için ambalaj malzemelerinin çevreye duyarlı ve saygılı olması büyük önem taşıyor. Zira gıdadan tekstile, teknolojiden perakendeye kadar tükettiğimiz her ürünün veya ambalaj malzemesinin doğada çözülme süreci uzadıkça bir taraftan çevreyi kirletirken, bir taraftan da doğal kaynaklara zarar veriyor. Oluklu mukavva ise ham maddesinin kağıt olması ve bunun yüzde 75-80’inin geri dönüşümden elde edilmesi, tümüyle tabiatta çözülebilir ve yeniden dönüştürülebilir olması gibi özellikleri ile çevre dostu ambalaj malzemesi olarak öne çıkıyor.

45-50 Kg

AB Ülkelerinde Yıllık Oluklu Mukavva Tüketimi

24-25 Kg

Oluklu mukavva ayrıca içindeki ürünü; depolanma ve taşıma özelliklerini göz önünde bulundurarak yapısına ve şekline göre en iyi şekilde koruyup hijyen bakımından dış ortamdan izole ediyor. Kısacası; bir ambalajın taşıması gereken nitelikleri maksimum düzeyde taşımaktadır.

Türkiye’de Yıllık Oluklu Mukavva Tüketimi

11 Kg

Bilimsel araştırmalara göre oluklu mukavva, patojenik ve bozulmuş mikroorganizma kaynaklı bulaşmayı (kirlenmeyi) azaltıyor. Bu da gıda kaynaklı oluşan hastalık riskini azalttığı gibi meyve ve sebzelerin raf ömrünü de arttırıyor.

AMBALAJ DÜNYASI

2000 Yılında Türkiye’de Yıllık Oluklu Mukavva Tüketimi

64

PACKAGING WORLD


RÖPORTAJ

PACKAGING WORLD

YAKIN PLAN

65

AMBALAJ DÜNYASI


YAKIN PLAN

MEVZUAT

Buzlu Ürünler Tebliği Değişiyor

Türk Gıda Kodeksi Dondurma Tebliği Görüşe Açıldı Türk Gıda Kodeksi Hazırlama Yönetmeliği çerçevesinde T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından hazırlanmış olan TGK Dondurma Tebliği’ne ait taslak metnin Bakanlığımızın internet sayfasında görüşe açıldığı Derneğimize geçtiğimiz Aralık ayında bildirirdi. Yeni tebliğin 2018 yılında çıkması bekleniyor.

Türk Gıda Kodeksi Hazırlama Yönetmeliği çerçevesinde T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından hazırlanmış olan TGK Buzlu Ürünler Tebliği’ne ait taslak metin Bakanlık internet sayfasında geçtiğimiz Ekim ayında görüşe açıldı. .Yeni tebliğin 2018 yılında çıkması bekleniyor.

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Değişti Ambalaj Atıklarının Kontrolü hakkındaki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmelik 27 Aralık 2017 tarihinde 30283 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte bir önceki Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği (24 Ağustos 2011 tarihli 28035 sayılı) yürürlükten kaldırıldı. Aşağıda, Ekonomik İşletmeleri (Ambalaj Üreticileri ve Piyasaya Sürenler) ilgilendiren ve önceki yönetmelikte olmayan, yeni eklenen veya değiştirilen bazı kısımlar yer almaktadır. Yeni Yönetmelik Önemli Neler Getiriyor? • Atık Yönetimi Yönetmeliği esas alınmaktadır. • Önleme kavramına ambalajın tasarımı ve üretimi esnasında, ambalajların miktar/ ağırlıklarının azaltılması gerekliliği eklenerek tanım genişletilmiştir. • Döngüsel ekonomi kavramı da yönetmeliğe girmiştir. • Yönetmelikte Belediyelerin yükümlülükleri net bir şekilde açıklanmaktadır. • Önceki yönetmelikte Şubat sonu olan Bildirim süresi Mart sonuna kadar uzatılmıştır. • Önceki yönetmelikte yurt içinde piyasaya sürülen ambalajların toplamı yıllık üçbin kilogram ve üçbin kilogramın altında kalan işletmeler, belgeleme yükümlülüğünden muaftılar. Yeni yönetmelikte bu rakam bin kilograma düşürülmüştür. • Yetkilendirilmiş kuruluşların genel yönetim giderleri dışında kalan kaynaklarından %25’lik katkının ilk 5 yıl boyunca belediyelere aktarılması yönetmeliğe eklenmiştir. • 1/1/2019 tarihinden sonra satış noktalarında alışveriş kasasında kullanılan plastik torbalar satılmaya başlanacaktır. • 2018’den sonra tüm malzemeler için ayrım yapılmaksızın geri kazanım ve geri dönüşüm oranları yönetmeliğe eklenmiştir. • Yetkilendirilmiş kuruluşlara topladıkları

ambalaj atıklarının %80’ininin sanayi değil diğer tüketici kaynaklı olması şartı getirilmiştir. • Geri kazanım hedefleri sağlanamazsa miktarın bir sonraki yıla eklenerek devredeceği ve ayrıca Çevre Kanunu gereğince para cezası uygulanacağı belirtilmektedir. • Ambalaj atıkları için kullanılacak kutu veya konteynırlar mavi renkte olacaktır. Malzemeleri türlerine göre ayırarak toplamak isteyenler ise, ilgili maddede belirtilen renklerde kutu ve konteynırler kullanacaklardır. Önceki yönetmelikte sadece cam için renk belirtilmişken; şimdi kağıt, metal ve plastik de eklenmiştir. Ayrıca bunların üzerine ambalaj atıklarının şekil ve ismi de açık bir biçimde belirtilecektir.

AMBALAJ DÜNYASI

66

PACKAGING WORLD

• Ambalaj atıkları yönetim planı olan Belediyelerin nüfusa orantılı bir şekilde ayrı toplama konteynırları koymaları ve konutların yer aldığı sitelerde; ve otel, restoran vb. yerlerde ambalaj atıkları için ayrı konteynır bulundurma zorunluluğu yönetmelikte yer almaktadır. Tüketim sonucu oluşan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasının yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. • Daha önce ambalaj olarak kabul edilmeyen aşağıdaki örnekler de yeni yönetmelikle birlikte ambalaj olarak değerlendirilebilecektir: -Şeker kutuları, bitkilerin geçici saksıları, kıyafetle birlikte satılan elbise askıları, kahve makinesinin boşalabilen kapsülleri.-Satış noktalarında kullanılan kağıt ve plastik torbalar, streç film ve alüminyum folyo.-Etiketler.


MEVZUAT

PACKAGING WORLD

YAKIN PLAN

67

AMBALAJ DÜNYASI


RÜŞTÜ BOZKURT

ASD’nin Çeyrek Yüzyıllık Sınavı

Rüştü BOZKURT

ASD yönetimde sorumluluk alanları “kapsayıcı tutumundan” söz ettiğim zaman, sektörün çok sayıdaki kardeş sektörlerindeki meslektaşlarını dışlamadan, dışlayarak “öteki” yaratma tuzaklarına düşmeden herkesi aynı çatı altında toplama özenlerini yakından gözledim. Üyelere ilkelerden ödün vermeden bütün kapıları açık tuttular. Üyelerin hukukuna saygı gösterdiler; eşit haklar ve fırsat eşitliğini, çağdaş toplulukların rekabet kültürünün çok sesliliğini benimsediler, En azından kendi adıma söyleyeyim, yakından izlediğim STK’lar arasında ASD’yi yönetenlerin kapsayıcılığı her zaman dikkatimi çekti; bazı yanlışlar olduğunda da, art niyetten değil, teknik eksiklerden kaynaklandığını da birçok gez birinci el gözlemci olarak saptadım. O nedenle çeyrek yüzyıllık yürüyüşte, kapsayıcı tutumun daha da geliştirilerek sürdürüleceğine güvenmekteyim

Yurttaşımız Daron Acemoğlu, ekibiyle yaptığı ayrıntılı araştırmalarıyla dikkati çeken bir ekonomist. Söyledikleri, akademik çevrelerde olduğu gibi, politik karar odaklarında da özenle dinleniyor. Bu yazıda, yakın zamanda ülkemize geldiğinde, yaptığı değerlendirmeden yola çıkmak istiyorum: “Dünya en kritik dönemlerinden birinden geçiyor. Birçok ülkede demokrasilerden çok ciddi geri adımlar atılıyor; ekonomi tamamen değişiyor. Yeni teknolojiler, robotlar, yapay zekâ ve küreselleşme tamamen değişiyor. Terörizm artıyor, kitlesel göçler yaşanıyor. Tüm bunlar dinamikleri de değiştiriyor. Her ülke, her kamuoyu bir arayış içinde. Tüm bunlar devletin daha güçlü olmasını gerektiriyor, eğitim politikalarını, iş piyasalarını buna göre yeniden şekillendirilmesi gerekiyor. Ama aynı anda sivil toplum güçlenmez ise her şey daha da kötüye gider. Bunu unutmayalım. Orta yol, sadece güçlü sivil toplumdan geçiyor.”

Açıklık Erdemdir ASD’yi gerçek bir STK’ya yaklaştıran diğer özellik, yöneticilerin “açıklık ilkesine” güneşte gölge sadakati göstermeleridir. Çoğu kez, düşündüklerimi sansürlemeden söylediğim halde, aykırı düşünceden ötürü küsen tek bir yöneticiye rastlamadım. Muhalefeti ihanet değil, zenginlik sayan bir anlayışın ASD’nin kuruluşundan bu yana içine sindiğini, varsa eksiklere yüzleşebilecek özgüvenleri olan insanların bulunduğunu düşünüyorum. Kusursuz insan yoktur; göreceli olarak baktığımda birçok STK’dan daha ileri düzeyde açıklık ilkesine uyumun bu kuruluşun iç dinamiklerini oluşturduğunu düşünüyorum. Umuyorum ki, bundan sonra da kapsayıcılık ve açıklık ilkesi daha da geliştirilir; iç dinamikleri işleyen, çok sesli, çok kültürlü ve çok odaklı yapı geliştirilerek uzun dönemli ve uzun soluklu yürüyüş sürdürülür.

Bir sivil toplum olarak Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ilgi menzilimde olan STK’ların en başında yerini alıyor. Hizmet veren bütün başkanlarını, yönetim kurullarını tanıyorum; çağrıldığım bütün toplantılarını kaçırmadan izlemeye çalışıyorum. Acemoğlu’ nun saptamasının son üç cümlesi hepimiz için önemli bir uyarı, uyarının ötesinde yerine getirilmesi gereken ivedilikli sorumluluklarından biri. ASD ile ilgili gözlemlerimizi paylaşırken, bu kuruluşun en diri STK’lardan biri olduğunu düşündüğümüzü paylaşmak istiyorum. ASD Yöneticilerinin İlkeli Tutumu Gözlemlerime ve birikimlerime göre ASD’yi yönetenler beş temel ilkesel yaklaşımı benimsediler; büyük sapmalara izin vermeden de takipçisi oldular: 1) Kapsayıcı anlayışı egemen kıldılar, 2) Açıklık ilkesinden ödün vermediler, 3) Yönetime gelenler özverili olmanın erdemini kavramış insanlardı, 4) Fikr-i takip ciddiyetini sürdürdüler ve 5) Kim olduklarını değil, ne yaptıklarını öne çıkaran bir anlayışı kararlılıkla sürdürdüler.

Özveri ASD yönetimlerinde gördüğün “özveri” iki yönlüdür. Biri, yöneticilerin örgüt sorumluluğunu da kendi işleri kadar önemsemeleri; örgüt için gereken zamanı ayırmalarıdır. Diğeri, en azından bu satırların yazarı, koltukta kalmakta ısrar eden; makam rantı kullanmaya çalışan herhangi bir yöneticiye tanıklık etmedi. Yöneticiler, uygun zaman orada bulundular; sonra çekilerek yerlerini bir başkasına devretmeyi olgunluğunu gösterdiler.

Yaptığım değerlendirmenin gerekçelerini açıklamazsam ayakları boşlukta kalır; hamaset dozu yükselebilir, nesnellik ölçüsünden uzaklaşır.

AMBALAJ DÜNYASI

68

PACKAGING WORLD


RÜŞTÜ BOZKURT

Dünya Gazetesi Ekonomi Yazarı Rüştü Bozkurt’a plaketini ASD Başkanı Zeki Sarıbekir verdi. ASD yöneticilerin bir başka özellikleri “fikr-i takip ilkesi” açısından birçok yönetimden daha ileri düzeyde olmalarıydı. Seminerler, sempozyumlar, araştırmalar, geziler, fuar ziyaretleri gibi etkinlikler çeyrek yüzyıldır sürdürülüyor.

Çağrılan kişilerde zaman zaman “popülerlik” ön plana çıkmakta, stratejisi, merkez düşüncesi ve vermesi gereken “mesaj” önceden iyi hazırlanmayan toplantıların verimsiz olduğunu düşünüyorum.

Bir başka özellikten daha söz etmeliyim: ASD yöneticilerinde insanları kim olduklarına bakarak değil, ne yaptıklarına bakarak değerlendirdiklerine tanığım. Başka özellikleri de, “işbirliğinin değer üretmesi” konusundaki kararlı tutumları oldu.

Toplantıya çağrılan konuşmacıların temalı, anlattıkları konular, zamanlaması ve ilettiği mesajların ileriye taşıyıcı olmasını sağlayan, “başlangıç noktasına hassas bağlılık” ilkesi gereğince ön çalışmalara daha çok ağırlık verilen bir tutuma ihtiyaç vardır.

Eksikleri Yok mu? Çeyrek yüzyıldır ASD’yi yönetenlerin eksikleri olmadı mı? Hiç öyle bir iddia peşinde değilim. Yakından izlediğim STK’lar içinde görece daha ileri düzeyde olduğunu düşündüğüm özellikleri 25’inci kuruluş yılı nedeniyle anımsatmak istedim.

Sonuç ASD’ nin çeyrek yüzyıllık sınavında, eleklerin üstünde kalan kuruluşlardan biri olduğu kanısındayım. Çalışmaları daha ileri boyutlara taşımak, daha etkin ve verimli kılmak için “içe dönük sorgulama yöntemleri” geliştirmeliyiz.

Yöneticilerde gördüğüm eksikliği, kuruluş olarak yapmaları gereken bir dizi çalışmayı da açık yürekle kendileriyle paylaşıyorum. Örnek vermem gerekirse, Interpack’ da gerek üretici, gerekse izleyici olarak yapılan katılımlarda bir “strateji eksikliği” ve “fuar inceleme bilgisi noksanlığı” olduğunu düşünüyorum; bir sonraki fuar öncesinde “rehber hazırlanması” ve “tanıtım verimi” kadar diğer alanlarda da “verimliliği” odak alan strateji oluşturulmasını gerekli, gerekli olmanın ötesinde zorunlu görüyorum.

Ne bugüne kadar yapılanları görmezden gelmek doğru bir anlayıştır ne de yapılanları hatasızmış gibi algılamak… Canlı olmak, hata yapmaktır. Yanılabilme özgürlüğünü kullanamayan hiçbir kişi, kuruluş ya da kurum geleceğe sağlıklı adımlar atarak yürüyemez. Çeyrek yüzyıl “kendimizi sorgulamanın vesilesi” olmalıdır. Halkımızın binlerce yıllık akıl birikimi, “Vesile olmadan dost bağına girilmez” der… Bu çok önemli yıl dönümünü vesile ederek, ASD bağında girdim, düşündüklerimi paylaştım. İstiyorum ki, ASD ve benzerleri STK’lar güçlensin, işlerimiz kötüye değil, iyiye gitsin!

ASD’nin ortak toplantılarında konunun uzmanı, bilgi aktaran ya da eğlence boyutu olan kişiler sistemli biçimde çağrılmaktadır.

PACKAGING WORLD

69

AMBALAJ DÜNYASI


ACAR BALTAŞ

PROF. DR. ACAR BALTAŞ

Mutlu İnsanların Özellikleri Mutlu insanlar mutluluğun çok arzulanan bir amaca ulaşmak olmayıp bir yolculuk olduğunu bilir ve bunu gerçekleştirmek için hayatlarının farklı alanlarında çaba harcarlar. Aşağıdaki yazıda hayatından memnun ve bu memnuniyeti çevresine yayan insanların sahip oldukları özellikler anlatılmıştır. İlişkiler Kalbini açabileceği bir veya iki yakın arkadaşı olanların daha mutlu olduğu bilinir. Duyguları paylaşmak, depresyonu ve stresi hafifletmek veya önlemek konularında yararlıdır. Benzer şekilde karşısındakini dikkatle dinlemek ve cesaretlendirmek, ilişkileri geliştirir ve dostlukları pekiştirir. 1930’ların sonunda üniversiteye yeni başlayan 268 erkek öğrencinin 72 yıl izlendiği Harvard Araştırması (Harvard Grant Study)1 kuvvetli aile ve arkadaşlık bağlarına sahip olanların daha sağlıklı ve mutlu olduklarını ortaya koymuştur. Tam tersi yöndeki araştırmalar “yalnızlığın” ve “izolasyonun” yıkıcı ve zehirleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Beden Sağlığını Korumak ve Geliştirmek 1986 yılında Stres ve Başa çıkma Yolları kitabını yazdığımız ve sağlıklı insanların yaşam kalitesini yükseltmeye dönük seminerler vermeye başladığımızda en çok yadırganan program modülleri fizik egzersiz ve beslenme olurdu. Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlık tanımı bu konudaki bütünsel anlayışı doğrulamaktadır. “Sağlık sadece hasta olmamak veya yetersizlik değil, bedensel, zihinsel ve sosyal olarak tam iyilik halidir”. Bugün çok sayıda bilimsel araştırma aksini düşünmeye imkân vermeyecek şekilde, beden, akıl ve ruh sağlığı arasındaki bağlantıyı ortaya koymuştur. Bu nedenle olumlu yaşam biçimi alışkanlıkları arasında en başta gelen fizik egzersiz, sağlıklı beslenme, gün ışığından ve güneşten yararlanma ve yeterli uyku bedensel ve zihinsel iyilik halinin gerçekleşmesini sağlar.

Yardımseverlik, Kibarlık ve Nezaket Başkalarına yardım etme alışkanlığına sahip olan insanların ve gönüllü çalışmalara katılanların kendilerini daha iyi hissettikleri ve depresyona daha az eğilimli oldukları bulunmuştur.2 Michael Norton’un yaptığı bir araştırmada zamanlarının ve paralarının bir bölümünü başkaları için harcayanların, günün sonunda kendilerini daha iyi hissettikleri görülmüştür.3 Böyle insanların dünyaya karşı sorumluluk duydukları ve kendilerini aşan bir amaca bağlı oldukları bilinir. Birçok araştırmada özellikle ileri yaşlardaki kişilerde gönüllü çalışmalara katılım ile öznel iyilik hali arasında sıkı bir bağ olduğu ortaya konmuştur. 4,5 Dünyadan aldığımız karşılık, dünyaya verdiğimize bağlıdır. Çevresi ile kibar ve nezaketle ilişki kuranlar da doğal olarak benzer şekilde karşılık alırlar. Gerilimin yükseldiği durumlarda bile, insan ilişkileri bundan daha az etkilenir. Kibarlık ve nezaket, yaşamak için şart değildir ancak her toplumda ve her koşulda erdemdir. Bu özelliği doğallıkla yansıtanlar çevrelerinde fark edilir ve ayrıcalıklı bir konuma sahip olurlar.

AMBALAJ DÜNYASI

Akış Hali Kişinin yeteneklerine ve becerilerine uygun, ancak sınırlarını zorlayan bir amaca ulaşma meşguliyeti içinde yaşadığı keyif verici duruma “akış hali” denir. Kişiyi bir ölçüde zamandan ve mekândan kopartan, işle veya eğlenceyle ilgili böyle bir yaşantı olumlu duygu durumu oluşturur, performansı yükseltir, uzun dönemli ve anlamlı amaçlara adanmayı mümkün kılar. Böyle bir durumda kişi o işi yapmaktan elde edeceği maddi yarara değil, işin kendisinin yaşattığı üst düzey hazza ve mutluluğa odaklanır. Kısacası etkinliğin ödülü, takdir dâhil dış bir ödül değil, etkinliğin kendisidir. Özellikle gençlerle yapılan çalışmalarda yüksek akış hali yaşayanların kendilerinden memnun oldukları, kendileriyle gurur

70

PACKAGING WORLD


Markanız ‘Ambalaj Ay Yıldızları’ ile Parlasın

ASIA STAR

Başvurular 2018 Şubat Ayında Başlayacak ve Mayıs Sonuna Kadar Devam Edecek 2018’de 8.’sı düzenlenecek Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’na yurt dışından ürünler de katılabiliyor. Yarışmaya ambalaj üreticileri ve tedarikçileri, ambalaj tasarımcıları, gıda ve gıda dışı her türden tüketim ve endüstriyel amaca yönelik ambalajlı ürünü ve/veya bunların satış noktasındaki sergileme ve sunum ürünlerini kendileri ya da diğer işletmeler aracılığı ile üreten ya da ürettirerek piyasaya süren marka sahipleri aşağıdaki kategorilerde katılabilir: • Gıda • İçecekler • Elektronik ve Elektrikli Eşya • Sağlık ve Güzellik Ürünleri • Ev, Otomotiv, Ofis Araç ve Gereçleri ile İhtiyaç Malzemeleri • Diğer Gıda Dışı Ürün Ambalajları • Tıp ve Eczacılık Ürünleri • Endüstriyel ve Taşıma Ambalajları • Ambalaj Malzemeleri ve Bileşenleri • Satış Noktası Sergileme, Sunum ve Muhafaza Ürünleri • Fleksibıl Ambalajlar • Grafik Tasarım • Lüks Ambalajlar ASD tarafından organize edilmekte olan Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasında dereceye giren Altın Ödüller arasından TSE işbirliği ile Altın Ambalaj Ödülleri de verilecek. Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması WPO (Dünya Ambalaj Örgütü) ve APF (Asya Ambalaj Federasyonu) tarafından akredite edilmiş bir yarışmadır.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN: www.ambalajayyildizlari.com veya www.ambalajyarismasi.com sekreterya@ambalajayyildizlari.com


ACAR BALTAŞ

1930’ların sonunda üniversiteye yeni başlayan 268 erkek öğrencinin 72 yıl izlendiği Harvard Araştırması (Harvard Grant Study)1 kuvvetli aile ve arkadaşlık bağlarına sahip olanların daha sağlıklı ve mutlu olduklarını ortaya koymuştur. Tam tersi yöndeki araştırmalar “yalnızlığın” ve “izolasyonun” yıkıcı ve zehirleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca yaşam biçimi alışkanlıkları arasında en başta gelen fizik egzersiz, sağlıklı beslenme, gün ışığından ve güneşten yararlanma ve yeterli uyku bedensel ve zihinsel iyilik halinin gerçekleşmesini sağlar. duydukları, sosyal ilişkilerinin daha güçlü ve aktif olduğu ortaya konmuştur. Bu özellikler uzun dönemli mutluluğu öngörmek için tanımlanan ölçütler olduğu için, bu gençlerin yetişkinliklerinde de mutluluğu ve tam iyilik halini yaşamalarının kuvvetle muhtemel olduğunu söylemek mümkündür.6 İş hayatında çalışanın yaptığı işin kendisinden zevk alması, işe ilgi duyması ve işle bütünleşmesinin akış halini artırdığı bulunmuştur.7 Bu bulgu, çalışanın verimliliğinin ve yaratıcılığının artması, iyilik halinin gelişmesi ve dolayısıyla fark edilip yükselmesi bakımından önem taşımaktadır.

kolaylaştırmaktadır. 1534 kişinin 11 yaşından başlayarak hayat boyu izlendiği Stanford Araştırması’nda (The Lewis Terman Study)9 ise dindar kadınların daha uzun yaşadığı ancak dindarlığın erkeklerin hayat süresi üzerinde bir etkisinin olmadığı bulunmuştur. Yakın zamanda yapılan araştırmalar da dindarlık ile iyilik hali arasında kuvvetli bağlar bulmuştur. Ancak bunun dini inancın gücü ile değil, cemaat içindeki ritüellerin uygulanmasıyla ilişkili olduğu görülmüştür.10

Ruhsal ve Manevi Bağlar Birçok araştırma maneviyata ve dini ritüellere yer vermenin mutlulukla ilişkisini ortaya koymuştur. Maneviyat, kişinin hayata kendini aşan bir amaca hizmet etme anlayışıyla yaklaşmasıdır. Seligman anlam duygusu barındıran bir hayatın daha derin bir mutluluk yaşattığını vurgulamıştır.8

Din maneviyat için çok güçlü bir araçtır. Çünkü insanlara bir kitap verir, inananlardan beklenen ve istenmeyen davranışları, yaptırımlarıyla birlikte çok açık olarak tanımlar. Sadece davranışlar değil, insanların niyeti de yukarıdaki ulu güç tarafından bilinir. Diğer taraftan güçlü bir vicdan eğitimi alan insanlar, dini ritüellere bağlı olmaksızın da maneviyat geliştirebilirler. “Kimse bilmese de ben bileceğim” duygusu, bu insanları değer sistemleriyle uyuşmayacak davranışlardan uzak tutar.

Ayrıca dini ritüelleri uygulayanların ve cemaat topluluklarına katılanların da daha mutlu oldukları görülmüştür. Bunun sebebinin, benzer değerleri paylaşan bir topluluk içinde bulunmanın sağladığı sosyal destek, arkadaşlık ve yardım etkinliklerinin insanlara yaşattığı duygu olduğu bulunmuştur. Ayrıca bu toplulukların çoğunlukla insanları kötü alışkanlık (sigara, içki vb) ve aşırılıklardan koruyan sağlıklı bir hayat tarzını benimsemeye imkân vermesi de tam iyilik halini

Güçlü Yönlerine Odaklanmak Marcus Buchingam’ın getirdiği “güçlü yönlere odaklanmak” yaklaşımı11 eğitimde ve insan kaynakları uygulamalarında devrim yarattı. Çünkü yıllarca gerçekte değişmesine imkân olmayan ve gelişmesi için sınırlı imkân olan kişilik özelliklerine bağlı alanlarda insanların gelişmesi beklenmişti. Gerçekten de başarılı insanların önemli özelliklerinin başında enerjilerini güçlü oldukları yöne odaklamaları gelir. Böylece bu

AMBALAJ DÜNYASI

72

PACKAGING WORLD


World Crescent and Stars of Packaging 2018

asd ilan tekrar ASIA STAR

Applications will be started as of February 2018 and will be open till the end of May Applications for the Crescent and Stars of Packaging 2018, which is the most leading packaging competition in Turkey, will be started by February 2018. The applications will be open until April 2018. Any products from other countries will be accepted to the Crescent and Stars of Packaging, which had a national coverage until 2015. In other words the World Crescent and Stars of Packaging will be selected. To the competition, packaging manufacturers and suppliers, packaging designers and any brand owners who sell any packaging products for any food and non-food consumption purposes and industrial consumption purposes and/or the presentation forms of these products by manufacturing with themselves or with other enterprises can apply in the following categories: •Beverages •Food •Electronic and Electrical Household Appliances •Health and Cosmetic Products •Home – Automobile – Office appliances, Equipment and Disposables •Packages for Other Non-Food Products •Pharmaceuticals •Industrial and Transportation Packages •Packaging Materials and Components •Point of Sale Display, Presentation and Storage Products •Flexible Packaging •Graphic Design •Luxury Packaging Among the Gold Awards presented at the Crescent and Stars of Packaging Awards, Gold Packaging Awards will be also offered in cooperation with the Turkish Standards Institute (TSE). The Crescent and Stars of Packaging Competition is accredited and recognized by the World Packaging Organization (WPO) and Asian Packaging Federation (APF).

For more information about please contact: sekreterya@ambalajayyildizlari.com or check www.ambalajayyildizlari.com/en


ACAR BALTAŞ

“Kişinin yeteneklerine ve becerilerine uygun, ancak sınırlarını zorlayan bir amaca ulaşma meşguliyeti içinde yaşadığı keyif verici duruma “akış hali” denir. Kişiyi bir ölçüde zamandan ve mekândan kopartan, işle veya eğlenceyle ilgili böyle bir yaşantı olumlu duygu durumu oluşturur, performansı yükseltir, uzun dönemli ve anlamlı amaçlara adanmayı mümkün kılar.”

insanların büyük çoğunluğunun sahip olduklarının farkında olmadıklarını göstermektedir. Çok kere insanlar kendileri için en değerli olan şeyleri, kaybettikleri veya kaybetme ihtimali ortaya çıktığı zaman fark etmektedir. Kültürümüzde “şükretmek” kelimesiyle karşılığını bulan bu özellik mutlu insanlar için önemli bir özelliktir. Sahip olduklarının farkında olan ve bunlara şükreden insanların olumlu duygu durumunda yaşadıkları, kuvvetli aidiyet hissettikleri, depresyona girme eğilimlerinin düşük olduğu ve stresle daha iyi başa çıktıkları görülmüştür.12 Sonuç Mutluluk insanların zihnini çok meşgul eden bir kavramdır. Ancak mutluluğa giden kestirme bir yol bulunamamıştır. Mutlu insanların hayata karşı farklı tutumları olduğu görülmüştür. Yukarda sıraladığımız özelliklerin her biri, kişinin doğal olarak içinden gelmiyorsa, bilinçli çaba ve yatırım gerektirmektedir. Tekrarlamak gerekirse, mutluluk varılacak bir nokta olmayıp yapılan bilinçli ve bazen de zahmetli bir yolculuğun kendisindedir.

insanlar güçlü oldukları alanda daha çok vakit harcarlar, bunu yaparken zamanın nasıl geçtiğini fark etmezler ve başarısızlık ve zorlukları, aşılacak engeller olarak görürler. “Bir insanın işini sevmesi gerekir” mottosu da bu nedenle doğru çıkar. Enerjilerini güçlü yönlerine odaklayarak yaşayan ve günlük meşguliyetlerinde buna uyan insanların daha büyük bir yaşam doyumu hissettikleri muhakkaktır. Ancak bu yaklaşım giderek gelişmenin önünü tıkayan, “ben buyum, beni olduğum gibi kabul et” anlayışına dönüşmüştür. Her şeyin bu kadar hızlı değiştiği günümüzde, yeniliğe ve gelişime açık olmak ve yeni dünyanın beklediği yeni beceriler kazanmak kaçınılmaz olmuştur.

Kaynakça: 1. What makes us happy? [İnternet] Uygun erişim: https://www.theatlantic.com/magazine/archive/2009/06/ what-makes-us-happy/307439/ 2. Broadhead WE ve ark. The epidemiologic evidence for a relationship between social support and health. American Journal of Epidemiology 1983; 117:521- 537. 3. Norton M, Dunn E. Happy money. Simon and Shuster; 2013. 4. Morrow-Howell N ve ark. Effects of volunteering on the wellbeing of older adults. Journal of Gerontology: Social Sciences 2003; 58B:137–S145. 5. Wheeler JA, Gorey KM, Greenblatt B. The beneficial effects of volunteering for older volunteers and the people they serve: a meta-analysis. International Journal on Aging and Human Development 1998; 47(1): 69–79. 6. Csikszentmihalyi M, Hunter J. Happiness in everyday life: the uses of experience sampling. Journal of Happiness Studies 2003; 4(2):185-199. 7. Ceja L, Navarro J. Suddenly I get into the zone: examining discontinuities and nonlinear changes in flow experiences at work. Human Relations 2012; 65:1101-1127. 8. Seligman MEP. Authentic happiness: using the new positive psychology to realize your potential for lasting fulfillment. Nicholas Brealey Publishing; 2003. 9. Friedman HS, Martin LR. The longevity project: surprising discoveries for health and long life from the landmark eightdecade study. Plume; 2012. 10. Koenig HG. Religion, spirituality, and health: the research and clinical implications. International Scholarly Research Network - Psychiatry 2012. 11. Buckingham M. Now, discover your strengths. Gallup Press; 2001. 12. Emmons RA, McCullough ME. Counting blessings versus burdens: an experimental investigation of gratitude and subjective well-being in daily life. Journal of Personality and Social Psychology 2003; 84(2):377-389.

Olumlu Tutum Popüler psikolojinin topluma yaydığı önemli yanılgılardan biri “iyimserliğin” bir erdeme dönüşmesidir. İyimserlerin yaşadıklarından daha hoşnut oldukları ve öznel iyilik hali araştırmalarında yüksek puan aldıkları bir gerçektir. Ancak Stanford Araştırması,9 iyimserlerin daha kısa yaşadığını ortaya koymuştur. Bunun nedeni, iyimserlerin iyi düşünerek kötülükleri kendilerinden uzak tutacaklarına inanmalarıdır. “Olumlu tutum” genellikle “bardağın dolu tarafını görmek” olarak algılanır. Bu bir ölçüde doğrudur. Olabilecek olanın daha beter ve kötü sonuçlar doğurabileceğini düşünerek teselli bulmak mümkündür. Ancak olumlu ve olumsuz tutum arasındaki en temel fark, istenmeyen bir yaşantı sonucu zihinsel ve duygusal enerjinin odaklanacağı nokta ile ilgilidir. Olumsuz tutum içindeki insanlar, “keşke”lerle birlikte olmuş olayın hangi koşullarda olmamış olabileceğine odaklanırlar. Enerjilerini “keşke gitmeseydim”, “neden beni buldu?” gibi sonuç vermeyecek ve sorunu çözmeye katkı sağlamayacak sorulara odaklarlar. Buna karşılık olumlu tutuma sahip insanlar, olmuş olana değil, ileriye ve olabilecek olanlara odaklanırlar. Böylece olumsuz durumlardan en az zararla çıkar, bazen de bu durumu bir avantaja dönüştürebilirler. Sahip Olduklarının Farkında Olmak Yaptığım toplantılarda katılımcılara, genel olarak “yaşam doyumlarını” yedi basamaklı bir ölçek üzerinde değerlendirmelerini istediğimde, çoğunlukla doyumun orta düzeyde seyrettiğini gözlemlemişimdir. Büyük çoğunluğu iyi eğitimli ve en azından orta düzeyde gelir sahibi olan bu profesyonellere; sağlıkları, aileleri, çocukları, eğitimleri, iş ve meslekleri açısından yeni bir değerlendirme yaptırdığımda doyumun üst düzeye çıktığına tanık olmuşumdur. Bu durum

AMBALAJ DÜNYASI

74

PACKAGING WORLD


ACAR BALTAŞ

Ambalaj Kullanıcıları ve Üreticilerine Erişmek İçin

EN ETKİN ORTAM

Üyesi Olduğumuz Kuruluşlar

Türkçe ve İngilizce yayımlanan Ambalaj Dünyası, sektörden haber ve mesleki bilgilerle yılda 3 sayı yayımlanmakta, ambalaj alıcıları ve üreticilerden oluşan yaklaşık 4.500 okuyucu kitlesine iletilmektedir.

ASD Ambalaj Sanayicileri Derneği Koşuyolu Katip Salih Sokak No:13 Kadıköy - İstanbul Tel:(0216) 545 49 48 Faks:(0216) 545 49 47 asd@ambalaj.org.tr PACKAGING WORLD

Ambalaj Dünyası; Ambalaj ve Ambalajlama Makine üreticilerine, Ambalaj Alıcıları olan gıda ve gıda dışı ürünlerin üreticilerine, tasarımcılarına, akademisyenlere ve araştırmacılara, ambalaj ile ilgisi olan denekler ve üyeleri ile kamu kurum ve kuruşlarına ulaştırılmaktadır. Ambalaj Dünyası, yurtiçi ve yurtdışı fuar dönemlerinde daha yüksek miktarda basılmakta ve dağıtılmaktadır. Ambalaj Dünyası bir Ambalaj Sanayicileri Derneği İktisadi İşletmesi yayınıdır.

www.am balaj.or g.tr 75

AMBALAJ DÜNYASI

/ ambalajsanayi

ASDAmbalajSanayi


KÜLTÜR SANAT

Leonardo Da Vinci İstanbul’da Geçtiğimiz Aralık ayında sanatseverlerle buluşan ‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da’ Sergisi’nde, Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan 100 replikasıyla birlikte; el yazması, tablo ve çizimlerin de replikalarının dahil olduğu 200’e yakın eseri yer alıyor. UNIQ İstanbul’daki UNIQ Müze’de yer alan sergi, 7 Nisan 2018’e kadar devam edecek. Leonardo Da Vinci’ye adanmış en önemli sergi olarak tasarlanan uluslararası bu sergi, prömiyerini yaptığı Brugge’ün (Belçika) ardından dünya turuna ilk olarak İstanbul’da başladı. Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan 100 replikasıyla birlikte; el yazması, tablo ve çizimlerin de replikalarının dahil olduğu 200’e yakın eseri sanatseverlerle buluştu. Dünyanın en büyük ‘Leonardo Da Vinci Makineleri Koleksiyonu’nun en önemli özelliği; sergide yer alan replikaların orijinal tasarımlara bağlı kalarak ahşap ve

metalden yapılmış olması. Sanayi tipi hiçbir birleştirici unsurun kullanılmadığı replikalarda tek bir vida kullanılmadı. Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak hayata geçirilmiş olan bu çalışmaların bazıları orijinal boyutlarında olup, kalan çalışmaların ise ebatları 60 cm ile 5 metre arasında değişen replikalardan oluşmakta. Da Vıncı’nin Haliç Köprüsü Replikası Bu Sergide ‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da’ sergisinin en önemli ve 5

AMBALAJ DÜNYASI

76

PACKAGING WORLD

metre boyutuyla en büyük parçası; Da Vinci’nin Sultan II. Beyazıt döneminde inşa etmek istediği Haliç Köprüsü’nün replikası. 1502′de dünyanın en büyük, en güzel köprüsünü inşa etmek isteyen Da Vinci, Sultan II. Beyazıt’a bu talebiyle ilgili bir mektup göndermiş ancak köprü inşa edilememiştir. ‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da’ sergisi ziyaretçileri, 3 boyutlu sanal gerçeklik gözlükleriyle Flying Machine’i deneyimleyebilecekler. Gözlüklerle Haliç Köprüsü’nden uçarak 15 yy. İstanbul’unun üzerinden geçmek benzersiz bir deneyim sunacak.


Ambalaj Üreticilerine Erişmek İçin

EN ETKİN ORTAM

Üyesi Olduğumuz Kuruluşlar

Türkçe yayımlanan Pack Converting, Sektörden haberler ve mesleki bilgiler ile yılda 2 sayı yayımlanarak; ambalaj alıcıları ve üreticilerden oluşan yaklaşık 1.300 okuyucuya iletilmektedir.

ASD Ambalaj Sanayicileri Derneği Koşuyolu Katip Salih Sokak No:13 Kadıköy - İstanbul Tel:(0216) 545 49 48 Faks:(0216) 545 49 47 asd@ambalaj.org.tr

Pack Converting bir Ambalaj Sanayicileri Derneği İktisadi İşletmesi yayınıdır.

www.am balaj.or g.tr

/ ambalajsanayi

ASDAmbalajSanayi


KÜLTÜR SANAT

Ai Weiwei Porselene Dair Sergisi 11 Mart Tarihine Kadar Uzatıldı Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Akbank’ın desteğiyle Ai Weiwei’in Türkiye’deki ilk sergisine ev sahipliği yapıyor. 12 Eylül 2017 -28 Ocak 2018 tarihleri arasında devam etmesi planlanan, ancak 11 Mart 2018’e kadar uzatılan sergide sanatçının çalışmalarından geniş bir seçkiyle birlikte yeni işleri de sunuluyor.

SSM’nin üç katına yayılan ve 100’ü aşkın eserin yer aldığı sergi, sanatçının porselen üretimine odaklanıyor. Kariyeri boyunca birçok alanda çalışan Ai Weiwei’in porselenlerinin yanı sıra video, duvar kâğıdı ve fotoğrafları da sergi kapsamında yer alıyor. “Ai Weiwei Porselene Dair”, 19761977 imzalı ilk porselen çalışmasından İstanbul için özel olarak ürettiği yeni eserlerine uzanan seçkisiyle, bu sanatçının dünyasının keşfedilebileceği bir ortam sunuyor. “Ai Weiwei Porselene Dair”, sanatçının eserlerinde tekrar tekrar beliren “yeniden üretme”, “putları kırma” ve kültür imgelerinden yararlanma olarak

açıklanabilecek “benimseme” gibi kavramlara yoğunlaşan bir kurguyla onun sanat pratiğine ayrıntılı bir bakış imkânı sağlıyor. Sergi “sanat hayattır, hayat sanattır” anlayışı doğrultusunda üreten Ai Weiwei’in yaşamöyküsünün izlerini takip ediyor. Eserlerinde hem Çin el sanatları geleneğine hem de Batı sanat tarihinden referanslara yer veren Ai Weiwei’in SSM’deki seçkisi, bu özelliğini yansıtan örnekleri kapsıyor. Sergi, Ai Weiwei’in porselen üretimine odaklanmanın yanı sıra ikonik eserlerine de yer veriyor. Sanatçıyı çağdaş sanat tartışmalarının ön saflarına çeken, zamanımızın en tanınmış sanatçılarından

AMBALAJ DÜNYASI

78

PACKAGING WORLD

biri haline getiren Ayçekirdekleri yerleştirmesi, onun hem porselen üretiminin tarihiyle ilişkisinin hem de bu malzemeyi güncel duruma dair yorumlarını nasıl kullandığının örneği olarak yer alıyor. Han Hanedanı Vazosunu Düşürmek başlıklı eseri ise, Ai Weiwei’in put kırıcı eylemlerinden biri olarak, sanatçının var olan değer sistemlerini sorgulamak için farklı dönüştürme yöntemlerini örnekliyor. Sanatçı İstanbul sergisi için özel olarak ürettiği Mavi-Beyaz Porselen Tabaklar ve Sütun gibi Üst Üste İstiflenmiş Porselen Vazolar eserlerinde ise güncel krizleri, Yunan ve Mısır rölyefleri ile seramiklerine gönderme yaparak yansıtıyor, tarihin döngüsel yapısı üzerine düşündürüyor.


KÜLTÜR SANAT

Erikli İyilik Fabrikası, 2 Bin Öğrenciyi Ağırladı Erikli, fabrikasının kapılarını Bursalı öğrencilere açtı. Uludağ’ın zirvesindeki kaynaktan başlayan yolculuğunu “Erikli İyilik Fabrikası” projesi ile hikayeleştiren marka, Bursa’nın Kestel ilçesinde bulunan ilköğretim okullarında eğitim gören 2 bine yakın öğrenciyi ağırladı. Suyun yeryüzüne çıkışından dolum tesislerine ve şişelenme sürecine uzanan yolculuğunun anlatıldığı gezide, öğrencilere Erikli’nin sincap karakteri rehberlik etti. Su kaynaklarını ziyaret eden ve dolum tesislerini gezen öğrenciler, gezi öncesinde gerçekleştirilen eğitimlere de katıldı. Eğitim kapsamında “Mavi Gezegen”, “Sudan Bedenler” ve “Akışına Bırak” modülleriyle su tüketiminin önemi, suyun dünyanın doğal dengesinde sahip olduğu yer ve su tasarrufu gibi konular vurgulandı. Erikli’nin sektöründe lider bir marka olarak öncü projeler hayata geçirmesini çok önemsediklerini belirten Erikli & Nestlé Waters Türkiye Kurumsal İletişim Şefi Başak Çavuş, “Erikli, doğanın iyiliğini ve canlılığını sahiplenen bir marka ve bu iyiliğin kaynağı da Bursa’daki fabrikamız; yani ‘Erikli iyilik Fabrikası’. Bu projeyi fabrikamızın ve Uludağ’ın zirvesinden gelen lezzetimizin hikâyesini tüketicilerimizle buluşturma ve suyun önemini bir kez daha anlatma hedefiyle hayata geçirdik. Hikâyemizi önce çocuklarla paylaşmak istedik ve fabrikamızın çevresindeki okulların öğrencilerini ağırladık.

Pentagram Efsane Bir Konserle Akustik Turnesini Tamamladı 30. yılını “Akustik” albümüyle kutlayan Pentagram, akustik konser turnesini Zorlu PSM Ana Tiyatro’da verdiği konserle tamamladı. Pentagram, Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Atlantis Yapım işbirliğiyle geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleştirilen konseri, “Apokalips” şarkısıyla açtı. Gökalp Ergen, Tarkan Gözübüyük, Hakan Utangaç, Metin Türkcan ve Cenk Ünnü’den oluşan grupla birlikte, hem albümde hem de “Akustik” konser turnesinde eşlik eden yolu Pentagram’dan geçen Demir Demirkan, Ogün Sanlısoy ve Murat İlkan ile Ozan Tügen de sahnede yer aldı. “Gündüz Gece”, “Anatolia”, “No One Wins The Fight”, “Dark is the Sunlight”, “Uzakta”, “Geçmişin Yükü” gibi sevilen şarkıları akustik setle yorumlayan grubun ilk sürprizi “1000 In the Eastland” şarkısında Neyzen İlhan Barutçu’nun sahneye gelmesi oldu. Konserde tüm şarkılarda eşlik eden Barutçu’nun konsere kattığı lezzetle coşkunun her an daha da arttığı konserde, “Fly Forever” şarkısında ise grubun eski gitaristi İlhan Şen, Pentagram’a eşlik etti. “For The Unchanging”te Kerem Özyeğen’in katıldığı

PACKAGING WORLD

sahneye, “Geçmişin Yükü”nde ise Harun Tekin de dahil oldu. “Bir” şarkısında Gökhan&Hakan Özoğuz’un da sahnede yer almasıyla heyecanın yükseldiği konserin bir diğer sürprizi de Şebnem Ferah oldu. Bir anda Ozan Tügen’in yanında beliren sanatçı, Pentagram ve konuk sanatçılarla birlikte “Gündüz Gece” ve “Bir” şarkılarını seslendirdi.

79

AMBALAJ DÜNYASI


TEKNOLOJİ

SPACE X ŞIRKETI, 400’ÜNCÜ MERLIN 1D ROKET MOTORUNU ÜRETTIĞINI AÇIKLADI

ÇOCUKLAR NASIL BIR GELECEK HAYAL EDIYOR? Sony Mobile tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, uçan ayakkabılar artık o kadar da uzak bir hayal değil. Araştırma, çocukların %56’sının uçan ayakkabıların 2037 yılına kadar üretileceğine inandıklarını gösterirken, her beş çocuktan biri bu hayalin 5 yıl içinde gerçekliğe dönüşebileceğini düşünüyor. Sony Mobile’ın Xperia Touch projektörü için gerçekleştirilen araştırma, farklı ülkelerde yaşayan 6-12 yaş arasındaki çocukların hayal dünyasını keşfederken, gelecekle ilgili eğlenceli ve detaylı beklentilerini, ebeveynlerinin beklentileriyle karşılaştırıyor. Gelecekte evcil hayvanlarımızla iletişim kurabilecek miyiz? Her 10 çocuktan 7’si gelecekte evcil hayvanlarımızla konuşabileceğimize ve onları anlayabileceğimize inanıyor. Canlı hayal güçlerinin sınırı olmayan çocukların %61’i, 2037 yılına kadar duvarların arkasını görebileceklerine inanırken, yarısına yakını ise birbirimizin aklını okuyabileceğimizi düşünüyor.

Roket ve uzay mekiği üreten Space X şirketi, geçtiğimiz Aralık ayında 400’üncü Merlin 1d roket moturunu tamamladığını açıkladı. Aynı zamanda elektrikli araba üreticisi Tesla’nın sahibi olan Elon Musk’ın şirketi Space X, böylece önemli bir adımı geride bırakmış oldu. Şirketin instagram hesabından yapılan duyuruda şimdiye kadar yörünge görevleri için 440 kez, test ve kalkış içinse toplam 5,600 kez ateşlenen motor, şirketin göre 396 bin saniye boyunca ateşlenmiş durumda. Space X, şirketinin hedefleri arasında gelecekte Mars’a insanların yolculuk edebileceği teknolojiler geliştirmek yer alıyor. Şirket kurucusu Elon Musk, geçtiğimiz aylarda Türkiye’yi de ziyaret etmişti.

2037 Yılına Kadar:

%56 %61

İNSAN ILE BIRLIKTE ÇALIŞAN YENI ROBOT Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0 ortamında üretim faaliyetlerine ilişkin sergilediği demoda, emniyet bariyerleri olmadan insan ile birlikte çalışan, seriye yeni eklenen bir robot da yer aldı. insan ile birlikte çalışan robot serisi, güvenlik nedenlerinden ötürü koruyucu bariyerlerin arkasına yerleştirilmesi gereken endüstriyel robotların aksine, bir üretim ortamında insanlarla yakın çalışmalarda bulunmak üzere tasarlandı. Bu seri, insan ile birlikte çalışabilmesi sayesinde, üretim ortamında herhangi bir yerde esnek bir şekilde konumlandırılabiliyor. Robota takılabilen dokunmatik operatör terminali, özel programlama uzmanlığı gerektirmeden robota görevini ‘öğretmek’ için sezgisel bir arayüz sunuyor. Öğretme fonksiyonu, operatörün robotu elle ve kontrollü güçle bir pozisyondan diğerine hareket ettirmesine imkan tanıyan bir ‘direkt kontrol’ modu içeriyor. Kurulum tamamlandığında, robota tam hareket serbestliği tanımak üzere operatör terminali kolaylıkla kaldırılıyor.

AMBALAJ DÜNYASI

Uçan Ayakkabıların Üretileceğine İnanan Çocukların Oranı

Duvarların Arkasını Görebileceklerine İnanan Çocukların Oranı

%50

Birbirimizin Aklını Okuyabileceğimizi Düşünen Çocukların Oranı

80

PACKAGING WORLD


TEKNOLOJİ

BITCOIN İNSANLIK TARIHININ EN ÖNEMLI İCADI OLABILIR MI? Geçtiğimiz 18 Aralık tarihinde rekor kırarak 19.532 Dolar seviyesine çıkan dijital kripto para birimi Bitcoin 22 Aralık tarihinde 11 bin 880 dolarlara kadar indi. Finans uzmanlarının yatırım için riskli olduğu için uyardığı dijital para birimi Bitcoin gelecek için ne ifade ediyor. Teknoloji konularına “hikaye anlatıcılığı” perspektifinden bakış atan Barış Ozcan’ın kendi Youtube sitesinde bitcoin’nin gelecek için önemini anlattığı videodan başlıkları sizin için derledik.

21 Milyon

2008

Üretilebilecek Maksimum Bitcoin Sayısı

Bitcoin ilk defa internette 9 sayfalık bir pdf ile duyuruldu. Yazıyı yazan kişinin adı Satoshi Nakamoto olarak geçiyor olsa da, gerçek yazar hala bilinmiyor.

2140

Block Chain

Dünyada yapılan tüm bitcoin işlemleri dijital olarak Block Chain adı verilen yerlerde kayıt altında tutuluyor. Böylelikle sizin ne kadar dijital paranız olduğu aynı banka gibi sistem tarafından biliniyor. Yapılan ilk bitcoin işlemini bile internetten indirip görebilirsiniz. 145 GB büyüklüğünde.

Son Bitcoin’in Tahmin Edilen Üretim Yılı. Aynı Altın Üretimindeki gibi Zaman Geçtikçe Sistem Daha Zor Bitcoin Üretiyor.

16 Milyon

Aralık 2017 İtibariyle Üretilen Bitcoin Sayısı

1300

Güvenlik

Bitcoin açık kaynaklı bir program olduğu için şu an 1300’den fazla Bitcoin benzeri dijital para bulunuyor.

Bitcoin transferi için hesap oluşturduğunuzda 2 anahtar güvenliği sağlıyor. Özel anahtarın şifresini siz biliyorsunuz. Kişiye özel anahtar gibi. Diğeri ise genel anahtar. Dünyada aynı anda bu işlemlerin hızlı ve doğru yapılması için ise özel algoritmalar kullanılıyor.

Altyapı

Gelecek?

Dünyada 10 binlerce bilgisayarın bu altyapı için çalıştığı tahmin ediliyor. Bu noktada ise bitcoin madenciliği olarak adlandırılan sistem devreye giriyor. İnsanlar bitcoinin altyapısı için bilgisayarlarını çalıştırdığında karşılığında bitcoin kazanıyor.

Şu an dijital kripto paralar deneysel ve yatırım için riskli olarak görülüyor. Bitcoin’in arkasında yatan fikrin, Bitcoin’den daha önemli olduğu vurgulanıyor. Merkezi olmayan ve parayı yeniden tanımlayan Block Chain teknolojisinin gelecek için önemli olduğunu söylemek mümkün.

PACKAGING WORLD

81

AMBALAJ DÜNYASI


KÜTÜPHANE

Makine Hikayeleri 50+ Beşinci Kitabıyla Yayında

Türk makine sektörüne 50 yıl ve üzeri süreden bu yana hizmet veren firmaların anlatıldığı “Makine Hikayeleri 50+”nın beşinci kitabı yayımlandı.

AMBALAJ DÜNYASI

82

Serinin diğer kitaplarında olduğu gibi, 50 yıl ve üzeri süreden bu yana Türk makine sektörüne hizmet veren firmaların hikâyelerini işleyen kitapta, Türk sanayisinin önünü açan Türkiye’nin makinecilerinin kuruluşlarından bugünlerine uzanan hikâyeleri okuyucuya aktarılıyor. Bugüne kadar 109 firmanın konuk edildiği serinin beşinci kitabında 22 firmanın üretim yolculukları yer alırken, şirketlerin üçüncü hatta dördüncü kuşak temsilcileri ile kurucu kuşaklar arasındaki geçiş sürecine değiniliyor; başarılar kadar başarısızlıklara, imkânsızlıklar içindeki umutlara, mutluluklar ve hayal kırıklıklarına da yer veriliyor.

PACKAGING WORLD


Geleceğin Kitabı’nın Kodları Tartışıldı

“Geleceğin kitabı nasıl basılacak?” sorusunun cevabı, geçtiğimiz Aralık ayında Münih’te 32 ülkeden 380 delegenin katıldığı toplantıda tartışıldı. Canon tarafından düzenlenen etkinliğin ana teması “Akıllı Kitap” oldu.

Eğitim 4.0’ın özel gereksinim ve zorluklara göre uyarlanmış eğitim malzemeleri gerektiren çok kuşaklı, yaşam boyu öğrenim anlamına geldiğini belirten Canon Europe, Müşteri Grubu Ticari Baskı ve Üretim CRD Üst Direktörü Peter Wolff yaşanacak değişimi, “Yayıncılık sektörü basılı kitapların günümüzde yeniden büyüme göstermesi sayesinde oldukça iyimser. Ama basılı yayıncılık modellerine ilişkin ticari riskleri azaltmak için daha dinamik iş süreçleri geliştirmeye odaklanıyor. Bu odak noktası, yayıncı, matbaa ve dijital teknoloji sağlayıcı arasında yakın bir iş birliği gerektiriyor ve biz de Canon dünyası olarak Geleceğin Kitabı Forumu’nda atılması gereken adımları kolaylaştırıyoruz.

Forumda Öne Çıkan Başlıklar • Dünya genelinde okur sayısı her yıl yüzde 20 artıyor. • Gelecekte küçük hacimli işler ve talepler üzerine baskı yapılması kaçınılmaz olduğu vurgulanıyor. • ‘Akıllı kitaplar’, fiziksel ve dijital ortamları, içeriklerin değeri ve kullanıcının gereksinimlerini dengeleyip tamamen yeni yöntemlerle birleştirecek.

PACKAGING WORLD

• Dijital teknolojinin “kitaplar”ı çok katmanlı ürünlere dönüştüreceği ve tüketiciler ile seçtikleri içeriğin arasında yeni bir köprü oluşturulacağı düşünülüyor.

83

AMBALAJ DÜNYASI


AVRASYA AMBALAJ FUARI

Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’nda Rekorlar Senesi Her yıl ambalaj sektörünün önemli markalarını ve sektör profesyonellerini bir araya getiren Avrasya Ambalaj İstanbul Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı, 25-28 Ekim 2017 tarihleri arasında 23. kez TÜYAP’ta gerçekleştirildi. Gıda ve gıda dışı tüm endüstrilerin çözüm arayışları ve yatırımları için bölgenin önemli buluşma noktası olan fuar, 2017’de 43 ülkeden 1.153 firma ve firma temsilciliği ile 7.000’den fazlası yurt dışından olmak üzere, 108 ülkeden yaklaşık 60 bin nitelikli ziyaretçiyi aynı çatı altında bir araya getirerek büyük bir başarıya imza attı. Gıda ve gıda dışı tüm endüstrilerin çözüm arayışları ve yatırımları için bölgesinin en çok tercih edilen ticari buluşma noktası 23. Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı, 25-28 Ekim 2017 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve REED TÜYAP Fuarcılık ve işbirliğinde düzenlenen ve sektörün diğer dernekleri Ambalaj Makinecileri Derneği (AMD), Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD), Etiket Sanayicileri Derneği (ESD), Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin (SEPA) desteğini alan fuar; 43 ülkeden 1.153 firma ve firma

temsilciliği ile 108 ülkeden 59.326 ziyaretçiyi buluşturarak rekora imza attı. Rakamlarla Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı 2017 2017 yılında 13 salonda gerçekleşen fuar, 43 ülkeden 1.153 firma ve firma temsilciliği ile 108 ülkeden 59.326 ziyaretçiyi aynı çatı altında buluşturdu. Yurt içinden 52.074, yurt dışından ise 7.252 ziyaretçiye ev sahipliği yapan Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’nda; yurtdışı ziyaretçilerin yüzde 41’ini Orta Doğu, yüzde 20’sini Balkanlar ve Doğu Avrupa, yüzde 15’ini Afrika, yüzde 10’unu Batı Avrupa, yüzde 8’ini Batı ve Orta Asya, yüzde 5’ini Doğu Asya ve Pasifik, yüzde 1’ini ise Kuzey ve Güney Amerika oluşturdu.

AMBALAJ DÜNYASI

84

PACKAGING WORLD

Almanya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Tunus, Rusya, Ürdün ve Yunanistan başta olmak üzere 41 ülkeden 1.000’in üzerinde alım heyetinin ağırlandığı 2017 fuarında ayrıca, Adidas Group, Arçelik, BİM, Eczacıbaşı Hijyen, Eti, Hayat Kimya, Hayat Su, Henkel, Mcdonald’s, Metro, PepsiCo, Peyman Kuruyemiş, Shaya, Sütaş, Tamek, Tat ve UPS başta olmak üzere gıda ve gıda dışı sektörlerden Türkiye’nin ve Dünyanın önde gelen firmaları VIP program kapsamında fuarı ziyaret etti. Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’nın 2017’de ziyaretçi konuk ülkesi ise Fas ve Nijerya oldu.


AVRASYA AMBALAJ FUARI

içi ve yurt dışı ziyaretçiler tarafından verilen siparişler 314 milyon dolara ulaştı. Bununla birlikte 4 yoğun ve başarılı günün ardından fuarımızdan yüzde 90 oranında memnun ayrılan 2017 katılımcılarımızın yüzde 70’i, önümüzdeki yıl için yeniden yerlerini aldılar. Türkiye’nin stratejik konumu ve bölgesel avantajı sebebi ile Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, 2018’de de sektöre önemli katkılar sağlayacak alıcıların ve sektör temsilcilerinin buluşma noktası olmaya devam edecek.” diyerek sözlerini tamamladı.

Anahtar Teslim Çözümler Tek Çatı Altında Ambalaj ürünleri, makine ve ekipmanları, tamamlayıcı ambalaj ürünleri, ambalaj baskı teknolojileri, oluklu mukavvakağıt-karton ambalaj üretim teknolojileri, içecek ve sıvı gıda teknolojileri, ambalaj tasarım hizmetleri, gıda işlem makine ve ekipmanları (çikolata, şekerleme, bisküvi, kuruyemiş ve pastacılık teknolojileri, süt ve süt ürünleri teknolojileri, et ve et ürünleri teknolojileri, soğutma ve lojistik teknolojileri, gıda güvenliği ve hijyen teknolojileri) ile tüm ürün gruplarını kapsayan fuarda, ziyaretçiler; üretimden nihai tüketiciye ulaşacak her adımda tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri çözümleri tek çatı altında bulma şansı buldular.

rekorlara imza attı. Bununla birlikte; ziyaretçi akınına uğrayan, ambalaj sektörünün ve hizmet verdiği tüm endüstriler için bir çözüm ortağı haline gelen PRINTPACK, ambalaj baskı teknolojileri, oluklu mukavva-kâğıtkarton ambalaj üretim teknolojileri özel bölümünün yanı sıra sektördeki gelişmelerin sergilendiği içecek ve sıvı gıda teknolojileri özel bölümü ile fuarımız, yeni yatırımlar için buluşma noktası olmaya devam etti.” diye belirtti.

İstikrarlı İşbirliği, Kararlılık ve Süreklilik: Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı Sektöre yeni pazarlar sunmak için hem dijital hem de geleneksel pazarlama ve tanıtım ağını genişletmeye devam eden Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, 2018 yılında da önemli iş bağlantılarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 31 Ekim – 3 Kasım 2018 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece, İstanbul’da gerçekleşecek olan fuar, yeni pazarlara açılmak ve mevcut pazar paylarını artırmak isteyenler için etkin bir ticaret platformu olarak hizmet vermeye devam edecek.

Öner, “Yatırımcılara, katma değer yaratan güçlü ortaklıklar ve gelecek vaad eden fırsatlar sunan fuarımız sırasında; yurt

Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı hakkında daha fazla bilgi için www.packagingfair. com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca ambalaj tasarımcılarını ziyaretçilerle bir araya getirmek için Fuaye 2’de özel oluşturulan Tasarım Sokağı’nda, ambalaj tasarımcıları yenilikçi tasarımlarını sergileme imkanı buldular. Ambalaj tasarımcılarının katkılarıyla düzenlenen seminerlere ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi. Güçlü Ortaklıklar, Gelecek Vaad Eden Fırsatlar Reed Tüyap Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Berkan Öner fuara ilişkin görüşlerini; “Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı 2017 yılında; 7.000’den fazlası yurt dışından olmak üzere, 108 ülkeden 59 binin üzerinde ziyaretçiyi ve 43 ülkeden 1.153 katılımcıyı bir araya getirerek, yeni

PACKAGING WORLD

85

AMBALAJ DÜNYASI


FUAR TAKVİMİ

FAIR CALENDAR

TARİH

FUAR ADI VE İÇERİĞİ

ŞEHİR /ÜLKE

WEB SİTESİ

23-26 OCAK 2018

UPAKOVKA 2018 Uluslararası İşleme & Ambalaş İhtisas Fuarı

Moskova / RUSYA

www.upakovka-tradefair.com

18-22 ŞUBAT 2018

GULFOOD 2018 Uluslararası Gıda ve Otel Ekipmanları Fuarı

Dubai / BAE

www.gulfood.com

20-23 MART 2018

ANUGA FOOD TECH 2018 Uluslararası Yiyecek Teknoloji Fuarı

Köln / ALMANYA

www.anugafoodtec.com

10-14 NİSAN 2018

PLASTPAK 2018 Plastik ve Ambalaj Teknolojisi Makine ve Malzemeleri Fuarı

izmir / TÜRKİYE

www.plastpakfuari.com

8-11 MAYIS 2018

HISPACK 2018 Uluslararası Ambalaj Fuarı

Barselona / İSPANYA

www.hispack.com

29 MAYIS-1 HAZIRAN 2018

PRINT4ALL 2018 Baskı, Dönüştürme ve Etiketleme Fuarı

Milano / İTALYA

www.print4all.it/en

29 MAYIS-1 HAZIRAN 2018

PLAST 2018 Uluslararası Plastik ve Kauçuk Endüstrileri Fuarı

Milano / İTALYA

www.plastonline.org/en

29 MAYIS - 1 HAZİRAN 2018

IPACK-IMA 2018 Plastik Ambalaj Fuarı

Milano / İTALYA

www.ipack-ima.com

5-8 HAZIRAN 2018

EXPO PACK Latin Amerika Ambalaj ve İşleme Fuarı

Mexico City / MEKSİKA

www.expopack.com

13-16 HAZIRAN 2018

PROPAK ASIA Uluslararası Ambalaj ve İşleme Teknolojileri Fuarı

Bangkok / TAYLAND

www.propakasia.com

26-29 HAZIRAN 2018

ROSUPACK 2018 Uluslararası Ambalaj Fuarı

Moskova / RUSYA

www.rosupack.com/en-GB

15-19 AĞUSTOS 2018

TAIPEI PLAS 2018 Uluslararası Plastik ve Kauçuk Fuarı

Taipei / TAYVAN

www.taipeiplas.com.tw

25-27 EYLÜL 2018

FACHPACK 2018 Avrupa Ambalaj, Technoloji, İşleme & Lojistik Fuarı

Nürnberg / ALMANYA

www.fachpack.de/en

2-5 EKİM 2018

TOKYO PACK 2018 Uluslararası Ambalaj Fuarı

Tokyo / JAPONYA

www.tokyo-pack.jp

14-17 EKIM 2018

PACK EXPO 2018 Uluslararası Sağlık Sektörü Ambalaj Fuarı

Şikago/ABD

www.packexpointernational.com

21-25 EKİM 2018

SIAL 2018 Uluslararası Gıda Fuarı

Paris / FRANSA

www.sialparis.fr

31 EKİM-3 KASIM 2018

AVRASYA AMBALAJ FUARI 2018 24. ULUSLARARASI AMBALAJ ENDÜSTRİSİ FUARI

İSTANBUL / TÜRKİYE

packagingfair.com

26-29 KASIM 2018

ALL4PACK 2018 Uluslararası Ambalaj Fuarı

Paris / FRANSA

www.all4pack.com

23-25 EYLÜL 2019

PACK EXPO 2019 Uluslararası Ambalaj Malzeme, Paketleme ve Makine Fuarı

Las Vegas / ABD

www.packexpolasvegas.com

5-9 EKIM 2019

ANUGA 2019 Uluslararası Gıda Endüstrisi Fuarı

Köln / ALMANYA

www.anuga.com

16-23 EKİM 2019

K 2019 Uluslararası Plastik ve Kauçuk Fuarı

Düsseldorf / ALMANYA

www.k-online.de

16-26 HAZİRAN 2020

DRUPA 2020 Uluslararası Baskı Sektörü Fuarı

Düsseldorf / ALMANYA

www.drupa.com

7-13 MAYIS 2020

INTERPACK 2020 Uluslararası Ambalaj Fuarı

Düsseldorf / ALMANYA

www.interpack.com

AMBALAJ DÜNYASI

86

PACKAGING WORLD


Markanız ‘Ambalaj Ay Yıldızları’ ile Parlasın

ASIA STAR

Başvurular 2018 Şubat Ayında Başlayacak ve Mayıs Sonuna Kadar Devam Edecek 2018’de 8.’sı düzenlenecek Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’na yurt dışından ürünler de katılabiliyor. Yarışmaya ambalaj üreticileri ve tedarikçileri, ambalaj tasarımcıları, gıda ve gıda dışı her türden tüketim ve endüstriyel amaca yönelik ambalajlı ürünü ve/veya bunların satış noktasındaki sergileme ve sunum ürünlerini kendileri ya da diğer işletmeler aracılığı ile üreten ya da ürettirerek piyasaya süren marka sahipleri aşağıdaki kategorilerde katılabilir: • Gıda • İçecekler • Elektronik ve Elektrikli Eşya • Sağlık ve Güzellik Ürünleri • Ev, Otomotiv, Ofis Araç ve Gereçleri ile İhtiyaç Malzemeleri • Diğer Gıda Dışı Ürün Ambalajları • Tıp ve Eczacılık Ürünleri • Endüstriyel ve Taşıma Ambalajları • Ambalaj Malzemeleri ve Bileşenleri • Satış Noktası Sergileme, Sunum ve Muhafaza Ürünleri • Fleksibıl Ambalajlar • Grafik Tasarım • Lüks Ambalajlar ASD tarafından organize edilmekte olan Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasında dereceye giren Altın Ödüller arasından TSE işbirliği ile Altın Ambalaj Ödülleri de verilecek. Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması WPO (Dünya Ambalaj Örgütü) ve APF (Asya Ambalaj Federasyonu) tarafından akredite edilmiş bir yarışmadır.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN: www.ambalajayyildizlari.com veya www.ambalajyarismasi.com sekreterya@ambalajayyildizlari.com


Ambalaj Dünyası 2017-3  
Ambalaj Dünyası 2017-3