Page 1

Yollar Çiçek Açtı

8

Festival Başlıyor

12

1. Arnavutköy Fotoğraf Yarışması 1 5

Arnavutköy Bülteni NİSAN - MAYIS 2011 SAYI 2

Başbakan

Arnavutköy Hastanesi’nin Açılışını Gerçekleştirdi

“Uluslararası Gençlik ve Spor Festivali - Ayem’in Bilgilendirme Toplantıları Devam Ediyor - Arnavutköy’ün Yolları Çiçek Açtı - Yaz Spor Okulları Yeniden - Belediyespor Güreş Takımı Başarıya Doymuyor - Fidanlar Toprakla Okul Bahçeleri Yeşille Buluşuyor - Baklalı Köyü”


2

GÜNCEL

GÜNCEL

Eğitim Her Engeli Aşar Cumhurbaşkanlığı’nın “Eğitim Her Engeli Aşar” projesi kapsamında Türkiye Beyazay Derneği ile yürüttüğü çalışmanın tanıtımı Arnavutköy’de gerçekleştirildi. Başkanlığını görme özürlü Ak Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva’nın yaptığı Beyazay Derneği’nin toplantısında özürlülerin hayatlarının eğitim yoluyla nasıl kolaylaştırılacağı konuları üzerinde duruldu.

Arnavutköy’de 23 Nisan Coşkusu Yaşandı

A

rnavutköy’de düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları ilk olarak çocukların büyüklerin makamlarına temsili olarak oturmalarıyla başladı. Arnavutköy Belediye Başkanlığı’nı Şehit Onbaşı Murat Şengöz İlköğretim Okulu idarecileri Sadık Aksoy, Hüseyin Bağcı ve 7. sınıf öğrencilerinden Büşra Kiraz, Güler Güzgün ve Elif Kıran ziyaret etti. Öğrencilerden Büşra Kiraz’ın belediye başkanlığı makamına oturmasının ardından Başkan Haşim Baltacı, “Ben bugün sizin özel kaleminiz olarak talimatlarınızı bekliyorum” dedi. Başkan Büşra Kiraz, eğitim ve çevre konularına daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirttiği konuşmasının ardından Haşim Baltacı çevre ve temizlik konularında ilçede yapılan çalışmaları anlattı.

Arnavutköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya, Beyazay Derneği’nin faaliyetlerinin anlatıldığı tanıtım konuşmaları ve sinevizyon gösterimiyle başlandı. Programda bir konuşma yapan Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı da, Arnavutköy’de engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak için yaptıkları çalışmalardan söz etti. Başkan Baltacı, Arnavutköy Yaşlı ve Engelli Merkezi (AYEM)’nin çalışmaları hakkında bilgi sunduktan sonra, Beyazay Derneği’nin çalışmalarının toplumda engelli duyarlılığının oluşmasına çok büyük katkısı olduğunu söyledi.

Arnavutköy, Hasan Doğan Stadı’na Akın Etti Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Giresun Türk Halk Müziği Sanatçısı Erdoğan Erol’un kemençesi eşliğinde Giresun Halk Oyunları ekibi bir gösteri sundu. Kıvrak kemençe müziği ile birlikte salondakileri coşturan minik horonlar geceye katılanlar tarafından büyük alkış aldı. Halk oyunları gösterisinin ardından Giresun’un da plakası olan 28 dakikalık Arnavutköy Giresunlular Derneği’nin ve Giresun Dernekler Federasyonu’nun yaptığı etkinliklerin tanıtıldığı bir film gösterimi yapıldı. Ardından Arnavutköy Giresunlular Derneği Başkanı Ahmet Kabasakal, derneğin çalışmalarıyla ilgili kısa bir konuşma yaptı.

AYEM Çalışmaları Beğeni Topladı Başkanın ardından kürsüye çıkan Arnavutköy Kaymakamı Hürrem Aksoy, engellilerimizin yaşamının kolaylaştırılması için ülkede dört koldan bir çalışma yürütüldüğünü, yerel yönetimlerin de bu konuda üzerine düşen görevi yaptığını ifade etti. Konuşmaların ardından AYEM’in bünyesinde oluşturduğu engelli mehteran takımının tanıtım videosu izlendi. Ardından Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Merkezi (İSÖM)’nin çalışmaları hakkında bilgi verildi.

3

platformlarda tanıtımlarını yapıldığını, çalışmaları yurtdışına da taşıyarak, dünya genelinde engelliye bakışı değiştirmeye çalıştıklarını ifade etti. Toplantı Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı’nın dernek üyelerine verdiği hediyelerle sona erdi.

İlçe genelindeki protokol makamlarında gerçekleştirilen törenlerin ardından tüm Arnavutköy Cumhuriyet Meydanında çelenk töreninde bir araya geldi. Burada düzenlenen törene, Arnavutköy Kaymakamı Hürrem Aksoy, Belediye Başkanı Haşim Baltacı, Garnizon Komutanı Albay İlhami Keleş, siyasi parti ve dernek temsilcileri, okul müdürleri, askeri ve mülki erkan ile daire amirleri katıldı. Anıta çelenklerin konulmasının ardından, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Buradaki programın ardından asıl kutlamaların yapılacağı Arnavutköy Hasan Doğan Stadı’na geçildi. Çeşitli okullardan yaklaşık bin öğrencinin katılımıyla gösterilerin gerçekleştirildiği tören, Arnavutköy Kaymakamı Hürrem Aksoy, Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı ve Garnizon Komutanı Albay İlhami Keleş’in öğrenci ve velilerle birlikte protokolün bayramını kutlamasıyla başladı.

Beyazay Uluslarası Çalışmalar Yapıyor Beyazay Derneği Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aylin Çiftçi derneğin çalışmalarıyla ve eğitimle engellerin nasıl aşılacağı konularında pratik ve görsel öğelerle süslenen bir anlatım sundu. Kürsüye son olarak İstanbul Milletvekili ve Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva geldi. Ayva, özürlülerin toplum hayatında yaşadığı örneklerle anlattığı konuşmasında esprili anlatımıyla da konuya farklı bir yaklaşım gösterdi. Derneğin üç yıllık bir plan dahilinde “Eğitim Her Engeli Aşar” sloganıyla çalıştığını, geçen bir yıl içinde uluslarası

Şimdi söz Arnavutköylülerde... Ayten Gidici, 30 yaşında, ev hanımı Yıllardır Arnavutköy’de yaşıyorum. Burada geçirdiğim zaman içerisinde olumlu değişiklikler görüyorum. Belediyemiz sosyal, kültürel olarak bizleri ileriye götürecek yönde hizmet veriyor. Bu tutum benimle beraber burada yaşayan herkesi sevindiriyor. Ayrıca çocuklarımızın doğru bir şekilde gelişimini sağlayan Argem, hayatlarımızı büyük ölçüde değiştirdi. Hem bir anne olarak, hem de Arnavutköy’de yaşayan bir birey olarak bizlere bu hizmetleri sağlayan Arnavutköy Belediyesi’ne sizler aracılığıyla teşekkür ediyorum. Onur Yangın, 43 yaşında, ev hanımı Özden Öztürk, 41 yaşında, ev hanımı Arnavutköy’de yaşıyorum ve yaşadığım yerin Uzun yıllardır Arnavutköy’de yaşıyorum. Burada zamanla gelişmesi beni mutlu ediyor. Arnavutköy’ün yaşayan bir insan olarak zorlandığım zamanlar da oldu. bünyesinde bulunan Argem, çocuklarımıza sağladığı Arnavutköy halkı olarak sorunlarımızın giderilmesi, olanaklarla hem bu gelişimi gençlerimiz için kurulan devam ettiriyor hem de Argem yapılan çalışmaların çocuklarımızın kararlarında en güzel örneklerindendir. önemli bir rol oynuyor. Gelecek Bizlere verdiği hizmetten nesillere değer verdiği için dolayı Arnavutköy Sayın Belediye Başkanımıza Belediyesi’ne ve Sayın teşekkür ediyor, hizmetlerinin Belediye Başkanımıza devamını diliyorum. teşekkür ediyorum.

Gösteri Uçuşu Beğenildi

İmtiyaz Sahibi Turgut BARAN Genel Yayın Yönetmeni ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mutlu BAHTİYAR Editör Mustafa TEKE Fotoğraf Emre DÜZEL Rahim ŞENGÜN Sayfa Tasarımı CFA İdare Adresi Merkez Mah. Genç Osman Cad. No: 19 Arnavutköy / İstanbul Pk: 34275 Tel: 0212 597 12 00 Faks: 0212 597 00 57 E-Posta: bulten@arnavutkoy.bel.tr www.arnavutkoy.bel.tr Baskı Pelikan Basım 2011

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Arif Dede kürsüye geldi. Tüm çocukların bayramını kutlayarak başladığı konuşmasını günün anlam ve önemini anlattığı konuşmasıyla devam etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Arif Dede’den sonra hepbir ağızdan söylenen Öğrenci Andı’nın ardından okunan şiirler ve konuşmaların akabinde  anasınıfı öğrencileri rengarenk kostümleri ile törene katılan velilere ve protokole hazırladıkları gösterilerini sundular. Bu sırada geçtiğimiz yıl düzenlenen SBS sınavlarında başarılı olan öğrencileri Arnavutköy semalarında uçuran Özel Top Air Uçuş Okulu gösteri uçağı Hasan Doğan Stadı üzerinde akrobasi gösterisi yaptı. Anaokulu öğrencilerinin gösterilerinin ardından ilçe genelinde düzenlenen 23 Nisan konulu şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilerin şiirlerinin yanı sıra yine ilçe genelinde yapılan halk oyunları yarışmasında dereceye giren ekipler  halk oyunları gösterilerini sergilediler.


4

GÜNCEL

AYEM’den Engellilere Yasal Haklar Semineri Arnavutköy Belediyesi, engellilerin problemlerinin çözümü, kanuni haklarının öğretilmesi amaçlı seminerler düzenliyor. Belediyenin bir kurumu olan AYEM (Arnavutköy Yaşlı ve Engelli Merkezi) tarafından organize edilen seminere kendisi de bir engelli olan hukuk danışmanı Süleyman Akbulut katıldı. Engelli ailelerinin sorunlarının kanun önündeki çözüm yollarının konuşulduğu seminer yaklaşık iki saat sürdü.

“Özürlü Sağlık Kurulu Raporu” çıkarma konusunda da ilgili hastanelerle görüşüp randevu almalarını sağlıyor. Hastaneye ulaşım güçlüğü çeken özürlü vatandaşları da hasta nakil ambulansı ile sevkini sağlamakta.

AYEM (Arnavutköy Yaşlı ve Engelli Merkezi), ilçedeki özürlü vatandaşların sorunlarının çözümüne yönelik yaptığı çalışmalarla adından söz ettiriyor. Arnavutköy Belediyesi’nce kurulduğu günden bugüne AYEM, ilçedeki tüm özürlüleri kayıt altına aldı. Ayrıca AYEM, AYEM (Arnavutköy Yaşlı ve Engelli Merkezi), ilçedeki özürlü vatandaşların sosyal ve güvenlik haklarından özürlü vatandaşların sorunlarının çözümüne yönelik haberdar olmaları, karşılaştıkları sorunların çözümü yaptığı çalışmalarla adından söz ettiriyor. Arnavutköy noktasında yapılması gerekli olan yöntemler Belediyesi’nce kurulduğu günden bugüne AYEM, konularında bilgilendirme toplantıları da yapıyor. ilçedeki tüm özürlüleri kayıt altına aldı. Ayrıca AYEM, özürlü vatandaşların sosyal ve güvenlik haklarından Her Ay Düzenli Bir Şekilde haberdar olmaları, karşılaştıkları sorunların çözümü noktasında yapılması gerekli olan  yöntemler Yapılacak konularında bilgilendirme toplantıları da yapıyor. AYEM düzenlediği son toplantıda Toplumsal Derneği Başkanı Süleyman Akbulut’u konuk 30 Vatandaşın Malulen Emeklilik Haklar etti.  Akbulut genel olarak, emeklilik, istihdam, Sorunu Çözüldü hasta hakları, 2022 maaş ve evde bakım parası v.b. hususlarda   bilgilendirme konuşması yaptı. aranacağı ve güncel yasal haklar konusunda da bilgi AYEM düzenlediği son toplantıda Toplumsal Süleyman Akbulut ayrıca, yasal hakların nasıl sundu. Yaklaşık iki saat süren seminerde özürlü ve Haklar Derneği Başkanı Süleyman Akbulut’u konuk yakınlarının sorularını da cevaplayan Akbulut, etti.  Akbulut genel olarak, emeklilik, istihdam, hazırladığı sinevizyonla da bilgilerini aktardı. hasta hakları, 2022 maaş ve evde bakım parası v.b. AYEM, çeşitli nedenlerden dolayı (malulen hususlarda  bilgilendirme konuşması yaptı. Süleyman emeklilik, evde bakım maaşı, 2022 özürlü ve Akbulut ayrıca yasal hakların nasıl aranacağı ve güncel yaşlılık maaşı, özürlü kimlik kartı, beyaz kart yasal haklar konusunda da bilgi sundu. Yaklaşık iki v.b.) işlemlerini yapmakta güçlük çeken  engelli saat süren seminerde özürlü ve yakınlarının sorularını vatandaşların evraklarının takibi, kurumlarla da cevaplayan Akbulut, hazırladığı sinevizyonla da iletişim kurma ve işlemlerin tamamlanması bilgilerini aktardı. AYEM, çeşitli nedenlerden dolayı aşamalarında da özürlü vatandaşlara yardımcı (malulen emeklilik, evde bakım maaşı, 2022 özürlü oluyor. Özürlü vatandaşların var olan yasal ve yaşlılık maaşı, özürlü kimlik kartı, beyaz kart v.b.) haklardan yararlanabilmeleri için gerekli işlemlerini yapmakta güçlük çeken  engelli vatandaşlaolan “Özürlü Sağlık Kurulu Raporu” çıkarma rın evraklarının takibi, kurumlarla iletişim kurma ve konusunda da ilgili hastanelerle görüşüp işlemlerin tamamlanması aşamalarında da özürlü randevu almalarını sağlıyor. Hastaneye ulaşım vatandaşlara yardımcı oluyor. Özürlü vatandaşların var güçlüğü çeken özürlü vatandaşları da hasta olan yasal haklardan yararlanabilmeleri için gerekli olan nakil ambulansı ile sevkini sağlamakta.

GÜNCEL

5

Giresunlular Derneği’nden Başkan’a Plaket Arnavutköy Giresunlular Derneği’nce düzenlenen “28 Dalda 28 Ödül Giresun Tanıtım Töreni” Arnavutköy Kültür Merkezi’nde yapıldı. Giresun yöresi halk oyunları ekibinin folklor gösterisinin ardından ödüle layık görülen 28 kişiye ödülleri törenle verildi.    Sunuculuğunu Esenler Belediyesi Meclis Üyesi Musa Ada’nın yaptığı ödül gecesine 23. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekilleri Ünal Kaçır, Hüseyin Besli, Arnavutköy Kaymakamı Hürrem Aksoy, Arnavutköy Belediye Başkanı A.Haşim Baltacı, Ak Parti İlçe Başkanı Ercan Üner, Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Arif Dede, Arnavutköy İlçe Emniyet Müdürü Ümit Otman, , Arnavutköy Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Yaşar Doğan, daire amirleri, okul müdürleri ve Arnavutköy’de yaşayan Giresunlular katıldı.

mamızı tamamladık. Milletimizin hizmetindeyiz. Hizmetler yürütülürken, yörede yaşayan insanların sizleri takdir etmesi mesai arkadaşlarımla bizim çalışma azmimizi ve kararlılığımı artırıyor. Giresunlular Derneği’nin böyle ince bir düşünceye sahip olmasından dolayı onları da kutluyorum” dedi. Gecede Arnavutköy Belediyesi Fen İşleri Müdürü Erol Aslan, Plan ve Proje Müdürü Gülnur Kadayıfçı, Bilgi İşlem Müdürü İlkay Sarı’da başarılı çalışmalarından dolayı ödüle layık görülenler arasındaydı.

Minik Horonlar Coşturdu

Başbakan’ın Ödülünü Hüseyin Besli Aldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Giresun Türk Halk Müziği Sanatçısı Erdoğan Erol’un kemençesi eşliğinde Giresun Halk Oyunları ekibi bir gösteri sundu. Kıvrak kemençe müziği ile birlikte salondakileri coşturan minik horonlar geceye katılanlar tarafından büyük alkış aldı. Halk oyunları gösterisinin ardından Giresun’un da plakası olan 28 dakikalık Arnavutköy Giresunlular Derneği’nin ve Giresun Dernekler Federasyonu’nun yaptığı etkinliklerin tanıtıldığı bir film gösterimi yapıldı. Ardından Arnavutköy Giresunlular Derneği Başkanı Ahmet Kabasakal derneğin çalışmalarıyla ilgili kısa bir konuşma yaptı.

Milletvekillerinden Hüseyin Besli ile Ünal Kaçır ve Belediye Başkanı A.Haşim Baltacı, Yeşil Camii İlme Hizmet Vakfı Başkanı Abdullah Ustaosmanoğlu kısa konuşmalar yaparak gecenin ve değnekçiliğin öneminden söz ederek böyle bir organizasyonu gerçekleştirdikleri için dernek yönetimine teşekkür ettiler. 28 dalda ilçedeki idareci ve yöneticilerin yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da ödül verildi. Başbakanın ödülünü Başbakan adına İstanbul 23. Dönem Milletvekili Hüseyin Besli aldı.

Belediye’ye Ödül Yağdı Gecede bir konuşma yapan Arnavutköy Kaymakamı Hürrem Aksoy, Arnavutköy’ün çiçeği burnunda yeni bir ilçe olduğunu belirterek;” Teşkilatlan-

Engelliler Toplumda “Biz de Varız” Dedi Özürlüler Haftası etkinlikleri kapsamında “Toplumda Biz de Varız” adıyla bir yürüyüş düzenleyen Arnavutköy Belediyesi, Engelli Mehteran takımının gösterisi ile de dikkatleri üzerine çekti. Yürüyüşe Engelli Mehteran Takımı eşliğinde yürüyen protokol esnafa da karanfil dağıttı. Arnavutköy Belediyesi Yaşlı ve Engelli Merkezi (AYEM) özürlüler haftası etkinlikleri kapsamında bir yürüyüş düzenledi. “Toplumda Biz de Varız” dövizlerinin ön plana çıktığı yürüyüşe Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı’nın yanı sıra Ak Parti Arnavutköy İlçe Başkanı Ercan Üner, Arnavutköy Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yaşar Doğan, Muhtarlar Derneği Başkanı Hayri Pekçetin, sivil toplum kuruluşları, ilçe milli eğitim şube müdürleri, dernekler, rehabilitasyon merkezi yönetici ve öğrencileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Engelli Mehter Takımı Yine Göz Doldurdu Arnavutköy girişinden başlanan yürüyüş Cumhuriyet meydanına kadar devam etti. Burada Engelli Mehteran Takımı’nın gösterisi halktan beğeni topladı. Belediye Başkanı Haşim Baltacı özürlüler haftası münasebetiyle kısa bir konuşma yaptı. Özürlü ve ailelerinin yaşamlarının kolaylaştırılması konusunda AYEM vasıtasıyla ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını ifade ettiği konuşmasında, özürlülerin toplumun her aşamasında var olması gerektiğini belirterek, toplumu daha duyarlı olması konusunda uyardı. Yürüyüş sonunda Başkan Baltacı ve protokol üyeleri özürlü vatandaşlarla toplu fotoğraf çekildi.

Arnavutköy’ün Geleceği Masaya Yatırıldı Büyükşehir Belediyesi “A Takımı” Arnavutköy’ün geleceğini konuştu. Toplantıda, ulaşımdan altyapı ve planlama dahil birçok sorunun çözümüne yönelik görüşlere yer verildi. İstanbul’un gözde ilçesi Arnavutköy, İstanbul Büyükşehir Belediyesi daire başkanlarını misafir etti. Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı’nın ev sahipliğinde düzenlenen Arnavutköy’ün 2011 yılı planlarının konuşulduğu toplantıda Arnavutköy’ün geleceği, büyükşehir belediyesinden beklentiler ve yapılacak yatırımlar ile ilgili konular görüşüldü. Arnavutköy Belediyesi Taşoluk Ek Hizmet Binası’nda gerçekleşen görüşme yaklaşık iki saat sürdü.

Arnavutköy Konuşuldu

Belediyesi de başkan Haşim Baltacı, başkan yardımcıları Turgut Baran, Melik Genç ve Osman Akkaya olmak üzere ilgili birim müdürleriyle birlikte toplantıya Toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adem Baştürk, İETT iştirak etti. Arnavutköy’ün 2011 yılına ait planlarının masaya yatırıldığı toplantıda Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir büyükşehir belediyesine Arnavutköy’ün hizmetler yönünden bulunduğu konum başta olmak üzere çok sayıda idare müdürü ve birim amirleri katıldı. Arnavutköy anlatıldı ve yapılması gerekli olan çalışmalar hakkında bilgi verildi.


6

KAPAK

KAPAK

7

Başbakan

Arnavutköy Hastanesi’nin Açılışını Gerçekleştirdi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Arnavutköy Devlet Hastanesi’nin açılışını yaptı. Başbakan beraberinde, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Aksu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, milletvekili adayı Eski Milli Futbolcu Hakan Şükür’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda milletvekili ve vekil adayıyla birlikte açılışı gerçekleştirdi.

A

rnavutköy Devlet Hastanesi’nin açılışı için Arnavutköy’e gelen Başbakan’ı hastane önünde bekleyen binlerce vatandaş karşıladı. Başbakan’ın alana gelişiyle daha da coşan kalabalık yaklaşık iki saat süren tören boyunca alanı terketmedi. Açılış töreninde ilk olarak kürsüye Arnavutköy Hastanesi Başhekimi Yaşar Doğan çıktı. Kısa bir hoş geldiniz konuşmasının ardından Sağlık Bakanı Recep Akdağ kürsüye çıktı. Akdağ, hastane ile ilgili bilgiler sunduğu konuşmasının ardından Başhekim Yaşar Doğan’dan hastane hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın konuşması sırasında Başbakan Erdoğan, Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı ile bir süre görüştü.

İstanbul’a İki Dev Hastane Müjdesi Coşkun kalabalığın tezahüratları arasında kürsüye çıkan Başbakan, halkı selamlayarak başladığı konuşmasında sağlık alanında yapılan yatırımlardan söz etti. İstanbul’da iki büyük hastane projesini de halka açıklayan Başbakan, yapılacak şehir hastanesinin birinin Atatürk Olimpiyat Stadı’na yakın bir yerde olacağını müjdelerken, bir diğerinin Anadolu yakasında gerçekleştirileceğini ifade etti. Arnavutköy’e yönelik yatırımların devam edeceği müjdesini de veren Başbakan, kalabalığın

coşkun tezahüratları arasında konuşmasını sona erdirdi. Başbakanın konuşmasının ardından tüm protokol kurdele kesimi için kürsüye çıktı. Başbakanın hayırlı olsun dilekleriyle gerçekleşen hastane açılışı sonrası hastane gezildi. Yaklaşık yarım saat boyunca hastanede kalan başbakan ve beraberindeki heyet kapıda kendilerini bekleyen vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra alandan ayrıldı.


8

PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ

KÖY

9

Yollar Çiçek Açtı Arnavutköy Belediyesi ilçenin dört bir yanını gül ve lale bahçesine çevirdi. İlçedeki önemli yollar, refüjler, kavşak noktaları ve parkları, mevsimine uygun yüzlerce çeşit gülle süsleyen belediye toplamda 630 bin çiçek ve gül dikti. İstanbul’un doğal güzellikleri ile ön plana çıkan ilçesi Arnavutköy, hızlı bir şehirleşme dönemini de birlikte yaşıyor. Şehirleşmeyle birlikte meydan, park ve bahçe düzenlemelerine büyük önem veren Arnavutköy Belediyesi, ilçeyi yüzbinlerce çiçekle süsledi. Şehrin hemen hemen tüm orta refüj, kavşak, park ve bahçelerine yüzlerce değişik renk ve şekilde çiçek diken belediye, merkezde yer alan Fatih Caddesi üzerine diktiği 85 adet palmiye ağacı ile de bambaşka bir görüntüye kavuştu.

Baklalı Köyü

Arnavutköy Çiçek Açtı Arnavutköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce yaklaşık üç aylık bir sürede gece gündüz demeden yapılan çalışmalar sonucu şu ana kadar 20 bin değişik renklerde gül, 612 bin de mevsimlik çiçek dikimi gerçekleştirildi. İlçedeki parklara 50 bin m² rulo çim serimi gerçekleştiren park ve bahçeler ekipleri, çocuk oyun alanlarına da 3 bin m²’lik kauçuk serdi. Yine aynı parklara 5 bine yakında ağaç dikildi. İlçenin şehir merkezine giden ana arterlerde süsleme sanatıyla ve isim yazarak oluşturulan çiçek dikimi yola görsel bir güzellikte kazandırmış oldu. Aynı müdürlük ilçedeki bütün camii, okul ve kamu kurumlarının bahçe ve çevre düzenlemesini de gerçekleştiriyor. Mevsimine göre bütün ağaçların budama işlemleriyle birlikte, ilçe genelinde yeni yapılan parklarla birlikte bütün park ve oyun gruplarının tamir ve bakımı da aynı birim tarafından gerçekleştiriliyor. Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, ilçenin doğal güzelliğini koruma ve kollama görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştıklarını, bunun yanısıra “içi dışı bir güzel” Arnavutköy için çalışmalarına gece gündüz devam edeceklerini söyledi.

Fidanlar Toprakla Okul Bahçeleri Yeşille Buluşuyor

Sertifikalı Bahçıvanlar Geliyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve İstanbul Peyzaj ve Ağaç A.Ş. bahçıvanlık öğrenmek isteyen vatandaşlara yönelik ücretsiz kurslar düzenliyor. Bu kapsamda Arnavutköy Belediyesi’nin işbirliğinde düzenlenen kursa beklenenin üzerinde bir katılım gerçekleşti. A€aç A.Ş.’den uzman hocalar tarafından 8 gün boyunca verilen eğitime 60 vatandaş katıldı.

Çevreye Duyarlı Bahçıvanlar Eğitim sonunda düzenlenen sertifika törenine A€aç A.Ş. İnsan Kaynakları Müdürü Mustafa Kalender, Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcıları Melik Genç ve Turgut Baran’ın yanı sıra Park ve Bahçeler Müdürlüğü çalışanları, uzman mühendis öğretmenler ve kursiyerler katıldı. Yapılan konuşmalarda kursiyerlerin aldıkları eğitim sonrası çevreye daha duyarlı insan olacakları beklentisi ifade edildi. Tören sonunda kursiyerlerle toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

Haraççı İMKB İmam Hatip Lisesi’nde yapılan törende törene ev sahipliği yapan lise müdürü Veli Şeker; “Bu kampanyan›n öğrencilerimize ağaç ve doğa sevgisinin aşılanmasında, doğayı koruma bilincinin aşılanmasın›n çok katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu vesileyle Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı’ya ve Park Bahçeler Müdürlüğü çalışanlarına çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı da, bu projenin tabiatın bir lütuf olduğunu onu en güzel şekilde kullanmanın en güzel şekilde muhafaza etmenin ve hakkını vermenin hepimizin en önemli vazifesi olması gerektiğinin altını çizdiği konuşmasına, “Biz ona ne kadar hassas davranırsak, ne kadar ilgi gösterirsek o da bize o denli fedakarlıkta, o denli  ikramda bulunur” şeklinde devam etti. Yıllarca tabiata hor ve hoyrat davranıldığını ifade eden Baltacı, “Son on yıl içinde ağaçlandırma ve orman çalışmaların›n daha dikkatli bir şekilde uygulanmaya başlanmas›, geçtiğimiz dönemlerde ki eski kömür ocaklarının rehabilite edilip tekrar eski hüvviyetine  kavuşturulması çalışmaları çerçevesinde yaklaşık 5 milyon ağaç bu bölgede dikilmek sureti ile orman niteliğine geri dönüştürülmüştür” dedi. Program, protokolün birer fidan dikerek kampanyaya start verişiyle devam etti. Öğrencilerde kampanya kapsamında birer fidan dikti ve liseli öğrencilerin folklor gösterileriyle program sona erdi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından tüm İstanbul genelinde düzenlenen bahçıvanlık kursunda; toprak hazırlığı, ekim-dikim faaliyetleri, sera yapım tekniği, çevre koşulları, dış mekan bitkileri,çim alan tesisi, süs bitkilerinde budama, süs bitkileri hastalıkları ile mücadele, kültürel bakım, meyvecilik, toprak işleme alet ve makinelerinin ayarı ve kullanılması konularında dersler görüyor. Peyzaj ve Ağaç A.Ş.’nin Alibeyköy ve Pendik’te 360 bin m²’lik fidanlığı bulunuyor. Kurulalı on yıl olan müdürlük bu güne kadar İstanbul’a 11 milyon ağaç dikimi gerçekleştirdi.

600 yıllık tarihe sahip Baklalı Köyü 2000’e yakın nüfusa sahiptir. 451 haneden oluşan köyde bir ilköğretim okulu vardır. Okula geçen yıl ana sınıfı da eklenmiştir. Baklalı Köyü vatandaşlarının kullanabileceği bir park bulunuyor. Bu parkta basketbol sahası da mevcut. Baklalı Köyü dağınık bir yapıya sahiptir. Köyün hemen yakınında bulunan Germe’nin de bu köye bağlanması; Baklalı’nın gelişimine katkı sunması ve gelecekte çok daha iyi bir noktada olması konusunda umut yaratmıştır. Baklalı köylüsünün geçim kaynağı genelde tarım ve hayvancılıktır. Ancak İSKİ’nin koruma havzasında olan yerlerde hayvancılığın etkilenmesinden dolayı köyde hayvan sayısı gün geçtikçe azalmaktadır. Bölgenin tarım alanında en etkin köylerden biri olma özelliğini taşıyan Baklalı, 3.köprü bağlantı yolunun geçtiği yerlerden birisidir. Ayrıca en çok göç alan köyler arasındadır. Baklalı Köyü Muhtarı Selim Şen 1963 Baklalı doğumludur. Baklalılı olan Selim Şen, muhtarlıktan önce çiftçilik ve gıda üzerine esnaflık yaptı. İlk dönem muhtarlığı olan Baklalı Köyü Muhtarı Selim Şen evli, 2 çocuk babasıdır.


10

SPOR

Belediyespor Güreş Takımı Başarıdan Başarıya Koşuyor

SPOR

Yaz Spor Okulları Yeniden

Başarılara Doymuyorlar 12-13 Mart 2011 tarihinde Eyüp Kapalı Spor Salonu’nda yapılan İstanbul Şampiyonası güreş müsabakasında 35 kiloda Emin Can Meriç ikinci oldu. 29-31 Mart tarihinde Eyüp’te yapılan İstanbul şampiyonası minikler güreş müsabakalarında 30 kiloda Berk Dinler 37 kiloda Murat Can Günaydın üçüncü oldu. 2-3 Nisan 2011 tarihinde Eyüp’te yapılan minikler İstanbul şampiyonası güreş müsabakalarında 29 kiloda Berk Dinler İstanbul ikincisi,35 kiloda Emin Can Meriç, 75 kiloda Celil Sever İstanbul şampiyonu oldu. Arnavutköy Belediyesi güreş takımı 9-10 Nisan 2011 tarihinde Eyüp’te 11-12 yaş grubu Greko-Romen İstanbul şampiyonasında 29 kiloda Berk Dinler üçüncü, 35 kiloda Emincan Meriç ikinci, 47 kiloda Ahmethan Türkay ikinci, 75 kiloda Celil Sever birinci oldu.

Başkan’a Plaket Arnavutköy Belediyesi Güreş Takımı 29 kg 11-12 yaş grubu Berk Dinler İstanbul ikincisi 35 kiloda Emincan Meriç,75 kiloda Celil Sever İstanbul birincisi oldu. Arnavutköy Belediyesi Güreş spor kulübü İstanbul şampiyonasında Greko-Romen kulüpler arası 12-13 yaş grubu İstanbul üçüncülüğü,takım üçüncülüğü,bireyselde dört madalya ile İstanbul üçüncüsü oldu. 16-17 Nisan tarihinde Eskişehir’de yapılan yıldızlar müsabakalarında 46 kiloda Ömer Görmüş üçüncü, 38 kiloda Emincan Meriç beşinci oldu. Arnavutköy Belediyesi güreş takımı, 28-30 Nisan tarihinde Yozgat’ta 2.Lig büyükler serbest finallerine katılacak. Güreş federasyonu Başkanı Ercan Yıldız 2010-2011 sezonunda tüm kategorilerde müsabakalara katılan Arnavutköy Belediyesi güreş takımına ve Türk güreşine vermiş olduğu hizmetlerinden dolayı Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı’ya teşekkür plaketi sundu. Yozgat’ta yapılan büyükler serbest 2.lig müsabakasında 60 kiloda Fatih Türkay üçüncü oldu. Arnavutköy Belediyesi geleneksel hale getirdiği Ücretsiz Yaz Spor Okulları projesini yeniden hayata geçiriyor. 4 yıldır devam eden projede yaz ve kış spor okullarında şimdiye kadar binlerce genç ücretsiz spor eğitimi aldı. Yaklaşık 14 ayrı branşta uzman hocalar tarafından verilen eğitimler sonucu öğrencilere sertifika da veriliyor. Yerel yönetimlerin soysal projelerinden en büyük desteği gençlere yönelik eğitim, kültür ve spor faaliyetlerine yönelik çalışmalar alıyor. Özellikle spor alanında yapılan çalışmaların en önemlisi uzman hocalar tarafından gençlerin fiziksel ve ruhsal gelişimine katkı sağlayacak branşlarda verilen eğitim başı çekiyor.

Başvuru İçin Acele Edin

Hadımköy Spor Tesisleri Hizmete Açıldı Arnavutköy Belediyesi Hadımköy’de yaptırılmış bulunan kapalı spor salonu ve yüzme havuzunu hizmete açıyor. Arnavutköy Belediyesi ilçede bulunan spor tesislerinin tamir ve bakımını gerçekleştirerek vatandaşların hizmetine sunuyor. Bu kapsamda Hadımköy’de bulunan kapalı spor tesisi ve yüzme havuzunun bakımını tamamlayarak hizmete sokuyor.

Yaz Spor Okullarına Ev Sahipliği Yapıyor Yaz spor okulları projesini de hayata geçiren Arnavutköy Belediyesi Hadımköylü gençlerin başta yüzme olmak üzere, güreş, voleybol, basketbol ve futbol dersleri için kapalı spor salonunu ve yüzme havuzunu faaliyete geçirdi. Şu an yalnızca yaz spor okulu öğrencilerine hizmet eden salon, dönem sonunda tamamen halkın hizmetine açılacak.

Arnavutköy Belediyesi Ücretsiz Yaz Spor Okulları projesini hayata geçiriyor. Belediye tarafından 3 yıldır yaz ve kış aylarında ayrı ayrı yapılan ücretsiz spor okulları projesinde bugüne kadar binlerce genç eğitim aldı. Bu yılki 7-15 yaş arası Ücretsiz Yaz Spor Okulları’na kayıtlara başlayan belediye, futbol, basketbol, voleybol, yüzme, halk oyunları, taekwondo, güreş, okçuluk, jimnastik dallarında kayıt alıyor. 7-15 yaş arası herkese açık başvurular için adaylardan, 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, yüzme branşı için Hepatit B ve tam idrar

tahlili, kayıt formundaki belgeler, sağlık raporu, veli muvafakatnamesi, ikametgah evrakları isteniyor. Bilgi için belediyenin (0212) 597 12 00 numaralı hattı bu konuda yardımcı oluyor. Ayrıca belediyenin www.arnavutkoy.bel.tr internet adresinden bilgi alınabileceği gibi bizzat Arnavutköy Belediyesi Spor Lokali’ne de başvuru yapılabiliyor.

11


12

FESTİVAL

SAĞLIK ve ÇEVRE

Uluslararası Arnavutköy Gençlik ve Spor Festivali’ne

Baharda Polenlere

Dikkat!!! Soğuk kış günlerinin ardından havaların yavaş yavaş ısınmasıyla beraber atmosfere yayılmaya başlayan polenler, alerjik rahatsızlıkların ortaya çıkmasının en büyük nedenidir. Polenler daha çok alerjik nezleye neden olurlar. Belirtileri; gözlerde sulanma ve kaşıntı, ciltte kaşıntı ve kızarıklık meydana çıkabiliyor. Kişi kendini genel olarak yorgun, halsiz hissediyor. Gözlerde sulanma ve kaşıntı, ciltte kaşıntı ve kızarıklık meydana çıkabiliyor. Kişi kendini genel olarak yorgun, halsiz hissediyor. Sinirli ve konsantrasyonu bozuk olabiliyor. Eğer polenlere alerjiniz varsa dikkat etmeniz gereken kurallar var. Belli başlı önlemler alarak, bu aylarda hayatımızı kolaylaştırabiliriz. Örneğin; sabah saatlerinde açık havaya çıkılmamalı ve bu saatlerde ev havalandırılmamalı. Dışarıda giyilen giysiler, eve gelince değiştirilmeli. Polenlerin yoğun olduğu saatlerde açık havada

Arnavutköy Belediyesi 10 gün sürecek bir festivale ev sahipliği yapıyor. Hemen her gün bir çok etkinliğin sergileneceği festival 19 Mayıs Perşembe günü başlayıp, 29 Mayıs’ta sona erecek. Festival kapsamında yabancı gösteri ve müzik gruplarının yanı sıra Türkiye’den de bir çok ünlü isim sahne alacak. Arnavutköy Belediyesi yaz etkinliklerinden ilkini başlatıyor. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı günü kortej yürüyüşü ile başlayacak festivale Yunanistan, Bosna Hersek ve Romanya’dan da göstericiler katılacak. Arnavutköy Belediyesi Engelli Mehteran Takımı’nın mehter gösterisiyle başlayacak etkinlikte bir de şöhretler maçı düzenlenecek. Akşam saatlerinde Shaman Of The Dans grubunun dans gösterilerileri ile ilk gün programları tamamlanacak.

spor yapılmamalı. Her akşam saçlar yıkanmalı. Açık havada şapka ve gözlük kullanmalı. Klimalara polen filtresi taktırmalı. Polen mevsiminde, çamaşırlarınızı ev içinde kurutun. Otomobiliniz ile seyahat ederken camları kapalı tutun ve aracınızın polen filtresini ilkbaharda sık değiştirin. Tüm bu tedbirlere rağmen bir sonuç alamıyorsanız, alerjik bir bünyeye sahipsiniz demektir ve çeşitli yöntemlerle tedavi olmak mümkün. Öncelikli yöntemler korunma yöntemleri. Polen duyarlılığı bulunan kişilerin mümkün olduğu kadar evde çiçek bulundurmamasını, çevresinde ağaçlık yeşillik varsa pencereleri kapalı tutmasını öneriyor. İkincisi ilaç kullanımı. Şikayetleri azaltmak için alerji ilaçları, göz ve burun damlaları ve sprey kullanılıyor. Bir diğer yöntem de aşı yöntemi. Alerji aşıları ikiye ayrılıyor, yıl boyu süren ve mevsimsel. Mevsimsel aşının sezon başlamadan önce uygulanması gerekiyor.

Tıp Bayramı Yeni Hastanemizde Kutlandı

Arnavutköy 10 Gün Boyunca Coşacak On gün boyunca sürecek etkinliklerde Arnavutköy’deki il ve ilçe dernekleri de kendi düzenledikleri programlarla festivale renk katacak. Festival kapsamında engelliler gösteri maçı, atletizm yarışmaları, okçuluk yarışmaları da gerçekleştirilecek. Sazlıdere Barajı’nda balık tutma yarışmaları da düzenlenerek ilçedeki avcılar ve atıcılar dernekleriyle de organizeli programlar gerçekleştirilecek. Festival kapsamında ayrıca, masa tenisi yarışmaları, sinema gösterimi, güreş müsabakaları, aşıklar şöleni, badminton müsabakaları, uçurtma şenlikleri, bisiklet ve nostalji yarışmaları da düzenlenecek. Festival de Pinhani, Uğur Işılak ve Bedirhan Gökçe’de Arnavutköylülere konser verecek.

13

14 Mart Tıp Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Arnavutköy Devlet Hastanesi’nde de kutlandı. Hastane yönetimi tarafından düzenlenen programa Arnavutköy Kaymakamı Hürrem Aksoy’un yanı sıra Belediye Başkanı Haşim Baltacı, İl Sağlık Müdürlüğü’nden yetkililer ve sağlık çalışanları katıldı.

Pinhani

Arnavutköy’den Lale Manzaraları

Uğur Işılak

Ardından kürsüye Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı çıktı. Tüm sağlık çalışanlarının bayramını kutlayarak başladığı konuşmasında başkan, Arnavutköy Devlet Hastanesi’nin on yıllarca özlemle beklenen bir duygu olmaktan, 4-5 içinde gerçeğe dönüştüğünü, bunu görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Büyük bir bölgeye hizmet veren Arnavutköy Hastanesi’nde çalışan doktorların yer yer sıkıntılarla karşılaşabileceklerinin altını çizen Başkan Baltacı, geçiş süreci olarak gördükleri bu dönemde yaşanan sıkıntılardan dolayı da Arnavutköylü vatandaşlar adına özürlerinin kabul edilmesini istedi.


14

NOSTALJİ

YARIŞMA

Geçmişten Geleceğe Arnavutköy Tarihi

Arnavutköy Fotoğraf Yarışması

Elinizdeki Arnavutköy fotoğraflarınızı bize gönderin

yayımlayalım...

Arnavutköy Belediyesi, kültür-sanat alanında yaptığı etkinliklere bir yenisini daha ekliyor; “Tüm Renkleriyle Arnavutköy Fotoğraf Yarışması” . Yeşili, mavisi ve tüm doğal güzellikleri ile canlı bir açık hava sanat galerisi olan Arnavutköy’deki yaşamı fotoğraf kareleri ile yansıtacak, farklı bakış açıları ile görünmeyeni gösterecek, farklı ayrıntılar ile Arnavutköy’ü bizlere tekrar anlatacak olan yeni sanatsal yorumlar, yarışmada fotoğraf sanatı çerçevesinde değerlendirilecektir. Yarışmaya, seçici kurul üyeleri ve kurum çalışanları dışında tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçılar katılabilirler ve katılım ücretsizdir. Fotoğrafların Arnavutköy ilçe sınırları içinde çekilmiş olması gerekmektedir. Yarışmaya gönderilecek fotoğrafların yapısal olarak değişmemesi gerekmektedir. Siyah beyaz ya da doğal olmayan farklı renklere dönüştürülmüş fotoğraflar yarışmaya kabul edilmeyecektir. Daha önce herhangi bir fotoğraf yarışmasında katılmış ve ödül almış fotoğraflar yarışmaya katılamaz. Fotoğrafların gönderilmesi CD veya DVD’ye kayıt edilmiş şekilde adrese posta veya kargo ile gönderilmeli ya da elden teslim edilmelidir. Başvuru şartları ve yapıtların gönderilmesi ile ilgili tüm bilgilere www.arnavutkoy.bel.tr adresinden de ulaşabilirsiniz.

Gönderim için; Tel: 0 212 597 14 65 Dahili 1185 (Telefonla ulaşıldığında fotoğraflarınız kapınızdan alınıp size teslim edilecektir.) mail: arnavutkoy@arnavutkoy.bel.tr

15


ARAŞ Aşevi ve Yemek Üretim Tesisleri

İnsan sağlığının ne kadar önemli olduğunun farkında olan Araş Yemek Üretim Tesisleri hijyen konusunda hiçbir şekilde taviz vermeyerek en kaliteli temizlik ürünleri ile her noktada temizlik ve hijyeni sağlamaktadır. Yemeklerde kullanılan malzemeler laboratuar kontrollerinden geçerek masalarınızı süslemektedir. Çalışanlarımız çalışma ortamlarına uygunlukta ve kalitede özel kıyafetlerle hizmet vermektedir. Çalışmalarımızın sağlık durumları periyodik olarak kontrol edilmektedir. Sizin için özel olan her türlü açılış organizasyonlarında güleryüzlü, kusursuz hizmeti Araş Yemek Üretim Tesisleri ile yanı başınızda bulacaksınız. Kokteyl, Kongre, Seminer, Fuar İkramları ve Bayi Toplantıları Düğün, Sünnet, Nişan ve Yaş Günü Organizasyonları Atatürk Mah. Yıldırım Beyazıt Cad. Ömür Sok. No: 7 Arnavutköy / İSTANBUL Tel: 0212 685 05 68 Faks: 0212 685 05 69

Profile for Arnavutköy Belediyesi

NİSAN - MAYIS AYLARI BÜLTENİ - 2011  

Arnavutköy Belediyesi

NİSAN - MAYIS AYLARI BÜLTENİ - 2011  

Arnavutköy Belediyesi

Advertisement