ART CONSULTING CONTEMPORARY - EVENING SALE 2014

Page 156

CONTEMPORARY ART

TYPLT LUBOMÍR (1975)

Údiv 2013 olej, plátno 200 × 145 cm sign. PD Typlt 13, Lubomír Typlt 8.2.2013 na rubu 140 000 Kč 180 000 – 220 000 Kč

Lubomír Typlt se pohybuje se stejnou samozřejmostí na české i na německé výtvarné scéně. Na studiích jej formoval vůdčí představitel nové figurace Jiří Načeradský, následně na düsseldorfské akademii pak přední osobnosti německé malby – Markus Lüpertz, Gerhard Merz a A. R. Penck. Není divu, že se Typlt vyprofiloval ve výrazný typ umělce, jehož výtvarný jazyk osciluje mezi dvěma základními polohami – expresivní figurací a konstrukční abstrakcí – které se vzájemně prolínají. Vedle malířských pláten vytváří instalace a do povědomí se zapsal také v souvislosti s hudební skupinou www, jíž je členem. V obraze Údiv Typlt zhodnotil svůj smysl nejen pro expresivní malířský výraz a barvu, ale také pro silné obsahové sdělení a symboličnost scény.