Page 1

„Ważne, co myślisz i czujesz”

miejsce edukacji rodzinnej

program warsztatów rodzinnych semestr LETNI 2016/2017

Fundacja Rodziny Parasol

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Realizacja warsztatów rodzinnych dzięki wsparciu Boeing

BOEING

patroni medialni

darczyńcy

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN | ul. Anielewicza 6 | 00-157 Warszawa | www.polin.pl/ukrolamaciusia

ccc   Muzeum Historii Żydów Polskich Polin  ccc


Wytnij wzdłuż różowej lini kosz na święto Szawuot. Zegnij wzdłuż fioletowej linii. Ozdób drugą stronę, jak chcesz!

U króla Maciusia 101 Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do wspólnej zabawy i nauki w bajecznie kolorowym i nowoczesnym miejscu edukacji rodzinnej U króla Maciusia w Muzeum POLIN. Nasi najmłodsi goście są tu traktowani w duchu pedagogiki Janusza Korczaka jak „mali dorośli”. Wprowadzamy ich w świat żydowskiej kultury i tradycji, uczymy otwartości, empatii i współpracy. U króla Maciusia to także przestrzeń działań twórczych wokół muzyki, filmu, malarstwa i rękodzieła. To miejsce otwarte na pomysły dzieci i ich opiekunów, stymulujące do działania, gdzie najważniejsze jest budowanie relacji, rozbudzanie zainteresowań i pasji.

Jak możecie spędzić u nas czas? • wspólna zabawa – codziennie (oprócz wtorków i urodzin) w godz. 15.00–18.00 oraz w weekendy po warsztatach (bezpłatnie) • warsztaty rodzinne w weekendy – start godz. 11.00, dla dzieci w wieku 4–10 lat wraz z opiekunami* • cykle spotkań dla rodziców z dziećmi 0–3 lat* • warsztaty dla grup zorganizowanych (m.in. przedszkoli) – codziennie (oprócz wtorków) start godz. 10.15, cena 10 zł od osoby • urodziny u króla Maciusia, cena do 1000 zł * Bilety 30 zł – bilet rodzinny (1 dziecko + opiekunowie, każde następne dziecko + 10 zł) Informacje i zapisy Bilety dostępne na www.bilety.polin.pl.

Dołącz! Grupa na Facebooku: U króla Maciusia w Muzeum POLIN Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami i przedszkola!

Informacje o warsztatach ukrolamaciusia@polin.pl +48 22 47 10 303 www.polin.pl/ukrolamaciusia


warsztaty rodzinne 1 cykl warsztatów o kulturze i tradycji żydowskiej 1 WEEKENDY, GODZ. 11.00–14.00

Zapraszamy na warsztaty rodzinne wokół tradycji i kultury żydowskiej. Warsztaty prowadzone są metodą drop-in – kilka równoległych aktywności, łączących ze sobą elementy zabawy, wiedzy i działań twórczych. Część z nich odbywa się na wystawie stałej i wystawie czasowej „Szafa grająca. Żydowskie stulecie na szelaku i winylu!”. Spotkaniom towarzyszy nieformalna atmosfera rodzinnego pikniku, z małym poczęstunkiem. Każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie!

Z historii dźwięku 26 lutego 2017 k k k Zabierzemy was w podróż w czasie. Na wystawie „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu” pokażemy zagadkowy świat patefonów, gramofonów i szaf grających. Przyjrzymy się procesowi nagrywania muzyki na płytę winylową i odwiedzimy najstarszą wytwórnię płytową w Polsce. Będziemy słuchać różnych gatunków muzycznych i badać je. Na warsztatach nagramy własny teledysk do jednego z przedwojennych szlagierów. po warsztatach zapraszamy na spacer rodzinny po wystawie czasowej „szafa grająca” (14.30–16.00)

W oczekiwaniu na bal. Międzypokoleniowa potańcówka

Tajemnice dizajnu. Projektujemy okładki winylowych płyt

12 marca 2017

26 marca 2017

k k k

k k k

Purim to radosne święto upamiętniające uratowanie Żydów przed Persami. W tym roku, zainspirowani wystawą czasową „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu” będziemy je obchodzić w klimacie międzywojennych szlagierów. Na warsztatach przygotujemy stroje, maski i przebrania. Od godz. 15.00 w klubokawiarni Muzeum POLIN będziemy muzykować, tańczyć i próbować tradycyjnych potraw purimowych.

W 1939 roku dyrektorem artystycznym jednej z największych wytwórni płyt winylowych Columbii został młody grafik Alex Steinweiss, syn żydowskich emigrantów z Warszawy i Rygi. To on zaczął projektować pierwsze okładki na płyty winylowe! W trakcie spaceru po wystawie „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”przyjrzymy się oryginalnym projektom. Na warsztatach dowiemy się czym jest dizajn i pod kierunkiem graficzek wykonamy własne okładki płyt.

Po warsztatach, przed balem, zapraszamy na purimowy spacer rodzinny po wystawie stałej (13.30–15.00)

Co się jada w święto Pesach? 9 kwietnia 2017 k k k Podczas Pesach wszyscy Żydzi wspominają ucieczkę z Egiptu, którą przeżyli ich przodkowie ok. 3600 lat temu. We wspomnieniach przewijają się myśli o goryczy niewoli i słodyczy wyzwolenia. Takich smaków nie może zabraknąć także na świątecznym stole. W czasie warsztatów kulinarnych poznamy zwyczaje tradycyjnej kolacji sederowej i spróbujemy razem coś przyrządzić. Po warsztatach zapraszamy na spacer rodzinny po wystawie stałej wokół święta Pesach (14.30-16.00)

Czy cisza może być przyjemna? 23 kwietnia 2017 k k k

Dzień Dziecka: „Szafa grająca!" 28 maja 2017 k k k

Usłyszymy i nauczymy się rozumieć otaczające nas dźwięki. W trakcie akustycznych zabaw i drobnych ćwiczeń na wystawie „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu” poszukamy odpowiedzi na pytania: Co słyszeli ludzie 100 lat temu i dawniej, a co my słyszymy dzisiaj? Czy cisza może być przyjemna? Co to jest hałas? Jak „zobaczyć” i zapamiętać dźwięki w naszym codziennym życiu? Sięgniemy po naturalne „instrumenty” i będziemy praktykować uważne słuchanie pod kierunkiem muzyka awangardowego Dawida Adrjanczyka.

Zapraszamy na niezwykły, muzyczny Dzień Dziecka w Muzeum POLIN. Jak zawirować w tangu? Jak wyskakać fokstrota? Tego dnia będziemy grać, słuchać i tańczyć do znanych żydowskich przebojów. Na rodzinnych warsztatach powstaną niespotykane instrumenty muzyczne, pobawimy się na „silent disco” i wybębnimy nasz własny rytm radości. Nie zabraknie też smacznych przekąsek i wielu innych niespodzianek. Będzie także możliwość zwiedzenia wystawy „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu” oraz udziału w finałowym interaktywnym koncercie.

Noc Muzeów

Mój przewodnik po muzeum

13/14 maja 2017 k k k Zapraszamy na kolejną niesamowitą noc w muzeum. Od 19.00 czekamy na was z warsztatami rodzinnymi. Wspólnie przygotujemy maciusiowe upominki. Gwarantujemy – nikt od nas nie wyjdzie z pustymi rękoma. BEZPŁATNE

11 czerwca 2017 k k k Scrapbooking jest sztuką ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiątkami. Tą metodą stworzymy własny przewodnik po wystawie stałej. Najpierw czeka nas wycieczka po sześciu galeriach wystawy stałej z aparatami w dłoniach. Będziemy rejestrować najciekawsze, intrygujące miejsca. Później stworzymy własne, piękne przewodniki-albumy.


warsztaty rodzinne 1 cykl warsztatów twórczych 1

1 cykl spotkań dla rodziców z najmłodszymi dziećmi 1

SOBOTY, GODZ. 11.00–12.30

Zapraszamy na warsztaty rodzinne, w czasie których pod kierunkiem artystów i animatorów kultury wspólnie z dziećmi zanurzymy się w świat sztuki. Poszukamy własnych form ekspresji korzystając z ciekawych i niebanalnych technik i materiałów. Na każdym spotkaniu powstanie samodzielnie wykonane dzieło inspirowane m.in. zagadnieniami wystawy stałej i wystaw czasowych Muzeum POLIN.

iMaciuś

Wzór na piękno

w pierwszą sobotę miesiąca: 04.03, 01.04, 06.05, 03.06

w trzecią sobotę miesiąca: 18.03, 20.05, 17.06

k k k

k k k

Tym razem do twórczej pracy wykorzystamy nowe technologie. Będziemy projektować w wirtualnej przestrzeni, konstruować inteligentne maszyny i pojazdy. Łączyć zabawę z nauką programowania. Sprawdzimy do czego można wykorzystać technikę w muzeum.

To cykl zajęć, na których tworzyć będziemy piękne, artystyczne przedmioty wykorzystując różne formy rękodzielnicze – wyplatanie, malowanie na szkle czy rzeźbę. Inspiracji poszukamy w znanych wszystkim opowieściach biblijnych, takich jak Stworzenie Świata czy Arka Noego, z których motywy pojawiają się w sztuce żydowskiej.

Warsztaty przygotowaliśmy we współpracy firmą Cortland zajmującą się rozwiązaniami dla edukacji opartymi na produktach Apple.

Ćwiczenia z widzenia w drugą sobotę miesiąca: 11.03, 8.04, 13.05, 10.06 k k k Zapraszamy do twórczej zabawy z obrazem i słowem. Będziemy oglądać dzieła sztuki dawnej i współczesnej oraz czytać wiersze. Jedno i drugie stanie się pretekstem do pracy z pastelą, drutem farbą czy gliną. Oswajać będziemy nowe pojęcia jak ekspresja, deformacja, czy linia horyzontu, ćwiczyć naszą uwagę, wrażliwość na kolor i fakturę. Spotkania Poprowadzi artystka plastyk, Katarzyna Jarnuszewicz.

Stolarka dla dzikich dzieci w ostatnią sobotę miesiąca: 25.03, 22.04, 27.05, 24.06 k k k Mamy dla Was całą stertę drewna prosto z lasu! Deski, pniaczki, kłody, z których wspólnie zbudujemy drewniane projekty. Będziemy piłować, wiercić, szlifować i wybijać gwoździe! Poznamy różne gatunki drzew w najrozmaitszej postaci. W ramach warsztatów wykonamy: drewniane instrumenty, jakich używali klezmerzy, czyli żydowscy muzycy, pojazdy, układanki oraz grające obrazki inspirowane motywami z synagogi w Gwoźdźcu. Zajęcia przygotowane i prowadzone przez Dzikie Dzieci.

Zapraszamy do udziału w cyklach spotkań zamkniętych grup wsparcia. Ideą tych spotkań jest stworzenie wspólnej, przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni do działania, nieskrępowanego rozwoju i odkrywania otaczającego nas świata. Będziemy wspólnie odkrywać nasze muzeum, zachęcać do spokojnej rozmowy, spotkania z osobami o podobnych doświadczeniach, nawiązania relacji. Zajęcia prowadzone są przez trenerów i pedagogów wczesnego rozwoju we współpracy i przy wsparciu Fundacji Sto Pociech.

Wózki w muzeum

Tańce, hulańce, swawole dzieci 1–3

poniedziałki, godz. 14:00–15:00 k k k To cykl spotkań dla dzieci z rodzicami, w czasie których odkrywamy radość ze wspólnej zabawy, muzykowania i kontaktu z historią i kulturą żydowską. Wykorzystujemy całą bajecznie kolorową przestrzeń U króla Maciusia, instrumenty i materiały. Wplatamy elementy ruchu, muzyki, tańca i zabawy słowem. Nasze zajęcia kochają zarówno mali jak i duzi, którzy w zupełnie nieformalnej atmosferze odkrywają w sobie niezwykły potencjał do tańców i hulańców.

dzieci 0–1

środy, godz. 12.00–14.00 k k k To cykl spotkań dla młodych mam z dziećmi do 1. roku życia. Drzemka, karmienie… tak teraz wygląda Twój dzień? Brakuje miejsca na kontakt z kulturą, filiżankę herbaty i spokojną rozmowę? Zapraszamy z wózkiem do Muzeum POLIN. Spotkasz tu innych rodziców, przy wsparciu trenerów przyjrzysz się zmianie, jaka właśnie dokonała się w Twoim życiu. Będzie także okazja do spokojnego kontemplowania naszej wystawy. Dzieci uczestniczą we wszystkich zajęciach w swobodny i spontaniczny sposób.

Cykle zajęć rozpoczynamy, jeżeli zbierze się grupa 10 rodziców. eee Cena 240 zł – cykl 10 zajęć 120 zł – cykl 5 zajęć eee Informacje i zapisy ukrolamaciusia@polin.pl +48 22 47 10 303 www.polin.pl/ukrolamaciusia

pokoloruj ilustrację!


1  przedszkola  1 Zapraszamy przedszkolaków do odkrywania bogactwa naszego muzeum i poznania kultury i tradycji żydowskiej. Poprzez kreatywną zabawę, zróżnicowane metody pracy, dostosowane do wieku i potrzeb dzieci, wprowadzamy najmłodszych w świat języka hebrajskiego, najważniejszych żydowskich świąt, znanych postaci. Rozmawiamy o ważnych wartościach ucząc: empatii, odpowiedzialności, umiejętności współpracy i tolerancji. Przygotowaliśmy kilka tematów do wyboru. Zajęcia prowadzone są przez przygotowany zespół edukatorów muzeum w dni powszednie (oprócz wtorków) w godz. 10.15–11.45 dla grupy max. 30 osób. Prowadzimy warsztaty dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. eee Cena 10 zł – osoba

1  urodziny  1 Chcesz zorganizować swojemu dziecku urodziny z pomysłem, w pięknie zaaranżowanej przestrzeni z doświadczonymi animatorami? Zorganizuj je z nami. Łączymy wspólną zabawę w nowoczesnym, kolorowym, świetnie wyposażonym miejscu z programem warsztatów twórczych rozbudzających pasje i zainteresowania. Na naszych gości czeka wiele atrakcji.

Cena 600 zł lub 1000 zł w zależności od wybranego pakietu

eee

eee

1 kalendarz weekendowych warsztatów rodzinnych 1 luty 2017 1 2 3 4 5

1 2 3 4 5 6 7

eee

6 7 8 9 10 11 12

8 9 10 11 12 13 14

Informacje i zapisy urodziny@polin.pl +48 22 47 10 303 www.polin.pl/urodziny

13 14 15 16 17 18 19

15 16 17 18 19 20 21

20 21 22 23 24 25 26

22 23 24 25 26 27 28

27 28

29 30 31

marzec 2017

eee

czerwiec 2017

1 2 3 4 5 1 2 3 4 6 7 8 9 10 11 12

5 6 7 8 9 10 11

13 14 15 16 17 18 19

12 13 14 15 16 17 18

20 21 22 23 24 25 26

19 20 21 22 23 24 25

27 28 29 30 31

26 27 28 29 30

eee Informacje rezerwacje@polin.pl +48 22 47 10 301 www.polin.pl/przedszkole

maj 2017

kwiecień 2017 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

warsztaty o kulturze i tradycji żydowskiej warsztaty twórcze


narysuj rośliny, które kwitną wiosną w twojej okolicy

Szawuot to święto, które przypomina o nadaniu Żydom Tory na górze Synaj, za pośrednictwem Mojżesza. Tora (z języka hebrajskiego Nauka) to najważniejsza i najświętsza część Biblii hebrajskiej, zwana też Pięcioksięgiem Mojżesza.

Program warsztatów rodzinnych Muzeum POLIN - semestr letni 2017  

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 4-10 lat wokół wystawy czasowej "Szafa grająca!", wystawy stałej i świąt żydowskich, warsztaty twórcz...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you