Енергетика України в XXI столітті

Page 1

ЕНЕРГЕТИКА УКРАЇНИ В ХХІ СТОЛІТТІ

№8 ВЕРЕСЕНЬ, 2010 WWW.NTSEU.NET.UA

НАУКОВО-ТЕХНІЧНОМУ ТОВАРИСТВУ ЕНЕРГЕТИКІВ ТА ЕЛЕКТРОТЕХНІКІВ 130 РОКІВ

Протягом 2010 року відбуваються урочисті заходи з нагоди 130-річчя Науковотехнічної спілки енергетиків та електротехніків України (НТСЕУ). Центральними з цих заходів були урочистості 22 вересня на VIII Міжнародному форумі «Паливно-енергетичний комплекс: сьогодення та майбутнє». У зборах взяли участь представники законодавчої та виконавчої влади, керівники та провідні фахівці енергетичних компаній, підприємств та організацій, наукових та учбових закладів, ветерани енергетики, представники громадських об'єднань. Відзначення ювілею спілки — це шана енергетикам та електротехнікам усіх поколінь, самовідданою творчою працею яких створено потужний енергетичний комплекс нашої держави.

НТСЕУ В ЦИФРАХ 130

років минуло зі створення першого електротехнічного товариства з відділеннями у Києві, Одесі, Катеринославі (нині - Дніпропетровськ), Миколаєві.

14

регіональних відділень НТСЕУ на чолі з Центральним правлінням Спілки є громадським об'єднанням вчених і спеціалістів, діяльність якого поширюється на всю територію України.

12

науково-технічних та науково-практичних конференцій і семінарів щорічно організує НТСЕУ за участю Мінпаливенерго, Комітету ВР України з питань ПЕК, НКРЕ, Національної академії наук України, науково-дослідних і навчальних закладів, енергетичних компаній.

23

Міжнародна науково-технічна конференція відбулася у смт Миколаївка (АР Крим), яка цього року присвячена темі "Проблеми реконструкції та модернізації об'єктів електроенергетики та їх науково-технічного супроводу".

20

заходів як в Україні, так і за її межами, у яких щорічно беруть участь представники НТСЕУ, складаються з конференцій, симпозіумів,семінарів, форумів, круглих столів, виставок, конкурсів, громадських слухань.

Шановні друзі! Від імені Уряду і від себе особисто щиро вітаю Вас з 130-ою річницею утворення в Україні перших наукових та інженерних громадських об'єднань енергетиків і електротехніків. Провідна роль у забезпеченні підвищення рівня життя населення, ефективності функціонування промисловості, сільського господарства і всієї економіки держави загалом належить енергетичному комплексу. Сьогодні однією з найбільш впливових громадських організацій енергетичного напрямку є Науково-технічна спілка енергетиків та електротехніків України, діяльність якої забезпечує враху-

вання громадської думки у процесі підготовки та організації виконання рішень в енергетичній галузі, підтримання постійного діалогу з усіма соціальними групами громадян, створення можливостей для вільного та об'єктивного висвітлення усіх процесів, що відбуваються у сфері енергетики. Переконаний, що Ваш професіоналізм, знання, досвід та нові ідеї будуть корисними у проведенні інноваційної політики у паливно-енергетичному комплексі нашої держави. Бажаю усім примноження славних традицій своїх попередників і вагомих досягнень у нашій спільній праці на благо народу України.

Шановні колеги! Вітаю Вас, членів Науково-технічної спілки енергетиків та електротехніків України - продовжувачів славетних традицій перших наукових і інженерних громадських товариств енергетиків та електротехніків із 130-річчям Вашого об'єднання, яке є одним з найстаріших громадських об'єднань в Україні. Своєю творчою працею Ви забезпечили вагомий внесок у науково-технічний прогрес і сталий розвиток енергетичного комплексу країни, підвищення надійності та економічної ефективності енергозабезпечення України.

Відзначу конструктивну співпрацю Спілки з Мінпаливенерго, органами законодавчої і виконавчої влади України, енергетичними компаніями, підприємствами і організаціями у вирішенні актуальних науково-технічних проблем галузі. А залучення науково-технічної громадськості, відомих науковців і фахівців, активна громадська позиція товариства є необхідною передумовою формування ефективної енергетичної політики нашої держави. Бажаю плідної праці, здоров'я, особистого щастя, нових творчих досягнень у Вашій діяльності.

Шановна громадо Науково-технічної спілки енергетиків та електротехніків України! Шановні енергетики! Сердечно вітаємо вас зі 130-річчям створення на теренах України першого Науково-технічного об'єднання інженерів електротехніків і енергетиків! Слово "благодать" звучить грецькою як "енергія". Цією Божественною благодаттю-енергією живиться Церква, народи і кожна людина. Цією Божественною благодаттю живе увесь світ, що створений Богом.

Господь поставив людину доглядати за природою, використовуючи її в тому числі і для власних потреб. Люди навчилися з корисних копалин видобувати енергію задля опалення і освітлення житла, розвитку промисловості та виробництва. Бажаємо вам в цей святковий день пам'ятати, що все добре, що ми маємо, є даром Божим і ми повинні оберігати його і використовувати на користь людям. Хай Господь благословить ваші труди та надішле вам Свою небесну допомогу і благодать. Митрополит Київський і всієї України Предстоятель Української Православної Церкви ВОЛОДИМИР

Шановні колеги, ювіляри! Щиро вітаю Вас з ювілеєм – 130-річчям Науково-технічної спілки енергетиків та електротехніків України. Висловлюю глибоку пошану енергетикам усіх поколінь, науковцям та інженерам, які своєю творчою самовідданою працею створили потужний енергетичний комплекс нашої країни і які сьогодні плідно працюють на благо розбудови енергетики України, передаючи свій досвід та знання молодому поколінню. Святкування 130-річчя є прикладом шанобливого ставлення широких кіл громадськості до історії та видатних постатей

енергетики, а також і сьогоднішньої діяльності енергетичної галузі країни. Переконаний, що результати громадської та наукової роботи, знання і досвід членів Спілки будуть і надалі сприяти зростанню ефективності паливно-енергетичного сектору України, розвитку співробітництва і контактів вітчизняних та зарубіжних партнерів. Від усього серця зичу Вам робочої наснаги та натхнення, корисних ділових зустрічей і вагомих результатів.

Шановні колеги! Національна академія наук України щиро вітає усіх учасників ювілейних заходів із славною датою – 130-річчям заснування Науково-технічної спілки енергетиків та електротехніків України. НТСЕУ має давні традиції, є правонаступником і продовжувачем справи створеного за ініціативи видатних вчених і винахідників А. Лодигіна та П. Яблочкова електротехнічного відділу Російського технічного товариства. За багато років свого існування НТСЕУ провела велику просвітницьку та інформаційну роботу, що суттєво сприяло динамічному розвитку електротехніки та енергетики на теренах нашої країни.

Сьогодні НТСЕУ є однією з найбільш впливових громадських організацій енергетичного спрямування, яка плідно співпрацює з керівними органами країни, енергетичними та електротехнічними компаніями, підприємствами та організаціями з питань формування енергетичної політики, впровадження новітніх технологій у галузі енергетики та електротехніки. Ми цінуємо плідну співпрацю Спілки з науковими колективами та науковцями нашої Академії. У день славного ювілею Національна академія наук України бажає членам Спілки доброго здоров'я, щастя, нових успіхів та плідної праці на благо України.

Перший віце-прем'єр-міністр України Андрій КЛЮЄВ

Міністр палива та енергетики України Юрій БОЙКО

Голова Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Микола МАРТИНЕНКО

Президент Національної академії наук України, акедемік НАН України Борис ПАТОН


2

ЛІТОПИС УКРАЇНСЬКОЇ ЕНЕРГЕТИКИ 1878 - Вперше в Києві встановлено електричну машину та 4 дугові електричні ліхтарі 1890 - Пуск перших електростанцій в Україні (Київ, Костянтинівка, Катеринослав, Львів) 1892 - У Києві ведено в дію перший у Росії і другий у Європі електричний трамвай 1913 - Потужність електростанцій України становила 304,3 тис. кВт 1926 - Пуск першого агрегату Штерівської ДРЕС 1929 - Споруджено першу ПЛ-110 кВ Штерівська ДРЕС-Кадіївка. 1930 - Введено в експлуатацію перші агрегати КРЕС та ЕСХАР (Київської та Харківської районних електростанцій). Створення перших акціонерних енергокомпаній (Київток, Донбасток та ін.) та диспетчерських центрів 1932 - Пуск першого гідроагрегату ДніпроГЕС. Введено в експлуатацію ПЛ-154 кВ ДніпроГЕС-Донбас 1935 - Створення Донбаської, Дніпровської та Харківської енергетичних систем 1940 - Введено в дію ПЛ-220 кВ Дніпро-Донбас. Створено об'єднану Південну енергетичну систему з центральним диспетчерським управлінням 1944-1950 - Відбудова зруйнованих війною електростанцій та електромереж 1953-1958 - Пуск першого енергоблоку 100 МВт на Миронівській ДРЕС, введено агрегати на Добротвірській, Луганській, Придніпровській ДРЕС 1959 - Пуск енергоблоку 150 МВт на Придніпровській ДРЕС. Пуск перших гідроагрегатів на Кременчуцькій і Дніпродзержинській ГЕС 1961 - Споруджено першу в Україні ЛЕП-330 кВ КременчукЧеркаси-Київ. Розпочато введення енергоблоків 200 МВт на Луганській і Старобешівській ДРЕС, а згодом – на Зміївській, Бурштинській, Курахівській ДРЕС 1962 - Створено Міністерство енергетики та електрифікації Української РСР. Споруджено першу у світі лінію електропередачі постійного струму Волгоград-Донбас напругою 800 кВ та довжиною 473 км. Лініями електропередачі Україна з'єдналася з енергосистемами Угорщини, Чехословаччини, Польщі і Румунії 1963 - Розпочато введення енергоблоків 300 МВт на Придніпровській, а згодом на Криворізькій, Зміївській, Трипільській, Ладижинській, Запорізькій, Вуглегірській, Зуївській ДРЕС 1964 - Сформовано об’єднану енергетичну систему України. Введена в дію Дніпродзержинська ГЕС потужністю 350 МВт 1967 - Введено в експлуатацію перший енергоблок 800 МВт на Слов`янській ДРЕС 1970 - Введено в дію першу в СРСР Київську гідроакумулюючу електростанцію потужністю 225 МВт 1973 - Введено в експлуатацію лінію електропередачі 750 кВ ПС "Донбаська" – ПС "Західно-Українська" 1974 - Прийнято в експлуатацію другу чергу ДніпроГЕС 1975 - Завершено будівництво каскаду Дніпровських гідроелектростанцій. Розпочато спорудження Южно-Українського енергокомплексу в складі АЕС, ГЕС, ГАЕС 1976 - На Київській ТЕЦ-5 введено в експлуатацію теплофікаційний енергоблок потужністю 250/300 МВт. У подальшому такі агрегати введено на Київській ТЕЦ-6 та Харківській ТЕЦ-5 1977 - Введення в експлуатацію першого енергоблоку на Чорнобильській АЕС з реактором РБМК-1000. Завершилося спорудження 6 енергоблоків потужністю 800 МВт на Запорізькій та Вуглегірській ДРЕС, потужність кожної з цих електростанцій досягла 3600 МВт 1986 - 26 квітня. Аварія на Чорнобильській АЕС 1987 - Завершено будівництво Рівненської АЕС із двома енергоблоками ВВЕР-440 та одним енергоблоком ВВЕР-1000. Введено в експлуатацію Хмельницьку АЕС потужністю 1000 МВт 1989 - Введено в дію Южно-Українську АЕС з трьома енергоблоками ВВЕР-1000 1991 - Загальна довжина електромереж України перевищила 1 млн. км, а потужність електростанцій – 50 млн. кВт 1993 - Створено Національний диспетчерський центр електроенергетики України 1994 - Створено Національну комісію регулювання електроенергетики України 1995 - Завершено спорудження найбільшої в Європі Запорізької АЕС потужністю 6 млн. кВт 1996 - Створено оптовий ринок електроенергії України 1997 - Прийнято Закон України "Про електроенергетику" 1998 - Створено Національну енергетичну компанію "Укренерго" 2000 - Виведено з експлуатації Чорнобильську АЕС. Створено Державне підприємство “Енергоринок” 2005 - Прийнято до промислової експлуатації блок №2 Хмельницької АЕС потужністю 1 млн. кВт 2006 - Прийнято до промислової експлуатації блок №4 Рівненської АЕС потужністю 1 млн. кВт. Пуск першого гідроагрегату на Ташлицькій ГАЕС 2009 - Введено в експлуатацію електричну підстанцію 750/330 кВ “Київська”. Пуск першого гідроагрегату на Дністровській ГАЕС

ЕНЕРГЕТИКА УКРАЇНИ В ХХІ СТОЛІТТІ

НТСЕУ — це … ... незалежна громадська організація, яка має 130-річну історію, сталі інженерні традиції і активну громадянську позицію. НТСЕУ об'єднує вчених, інженерів, фахівців, які працюють в галузі енергетики на підприємствах, в організаціях, наукових установах та навчальних закладах. Відповідно до чинного законодавства НТСЕУ зареєстровано Міністерством юстиції України як творче, громадське об'єднання вчених і спеціалістів із статусом всеукраїнського. Діяльність Центрального правління Спілки та 14 регіональних відділень НТСЕУ поширюється на всю територію України. НТСЕУ є некомерційним безприбутковим громадським об'єднанням. У своїй роботі Центральне правління і правління регіональних (обласних) організацій НТСЕУ спираються на енергетичні та електротехнічні компанії і підприємства, наукові і навчальні заклади. Фінансування діяльності Центрального правління та регіональних (обласних) відділень Спілки відбувається за рахунок внесків колективних та індивідуальних членів НТСЕУ. НТСЕУ із залученням провідних фахівців різних галузей знань та сфер діяльності готує рекомендації органам законодавчої та виконавчої влади

України з проблем розвитку енергетики, формування енергетичної політики держави, екологічної безпеки України, опрацьовує відповідні концепції, програми та альтернативні енергетичні проекти, сприяє обміну знаннями та підвищенню кваліфікації працівників галузі (проводить конференції, симпозіуми, семінари, громадські слухання тощо), здійснює незалежну експертну оцінку відомчих рішень, формує громадську думку та виконує її дослідження. Серед громадських заходів НТСЕУ, які мали громадсько-політичний резонанс, можна назвати розробку творчим колективом Спілки основних положень проекту Закону України «Про електроенергетику» та організацію його громадського обговорення; опрацювання за участі членів правління Спілки проекту «Ядерно-теплоенергетична концепція заміщення потужностей ЧАЕС», проведення відповідного міжнародного симпозіуму та сприяння відміні Верховною Радою України мораторію на будівництво АЕС; проведення круглих столів та громадських обговорень проблем забезпечення надійної роботи Об'єднаної енергетичної системи України та адаптації її до вимог Європейського енер-

гетичного об'єднання; розробки довгострокової енергетичної доктрини, стратегії і програми розвитку енергетики; формування відповідної інноваційної та інвестиційної політики. НТСЕУ у своїй діяльності плідно співпрацює із органами законодавчої та виконавчої влади України і всеукраїнськими громадськими об'єднаннями, у тому числі з Громадськими радами при Мінпаливенерго, Мінприроди і НКРЕ України, Радою старійших енергетиків України, Українським ядерним товариством, профспілками енергетиків, а також з міжнародними громадськими об'єднаннями науковців та інженерів, Російським та Московським НТТ енергетиків та електротехніків, Міжнародною академією електротехнічних наук тощо. Інформаційно-видавнича діяльність НТСЕУ. Спілка з 1960 року є співзасновником науково-виробничого журналу «Енергетика та електрифікація", з 1997 року – інформаційно-аналітичних видань «Енергетика та ринок», «Електроінформ», з 2003 - «Электрические сети и системы», «Енергозбереження. Енергетика. Енергоаудит». З 1994 року двічі на місяць Спілкою видаються аналітичні огляди ЗМІ з питань енергетики. Доповіді, повідомлення, підсумкові матеріали заходів НТСЕУ друкуються у щорічній збірці «Проблеми розвитку енергетики. Погляд громадськості». З 2000 року видається газета «Енергетика України у XXI столітті».

Із історії НТСЕУ НТСЕУ є правонаступником електротехнічних інженерних товариств, створення яких на території сучасної України датується 1880 роком. Історія виникнення та становлення творчих об'єднань енергетиків та електротехніків бере свій початок зі створення у Петербурзі Імператорського Російського технічного товариства (РТТ). У 1880 році за ініціативи видатних електротехніків і вчених-фізиків А. Ладигіна, В. Чиколєва, П. Яблочкова, Д. Лачинова, О. Попова створено VI Електротехнічний відділ РТТ, який розпочав активну наукову та інженерну діяльність у сфері виробництва електричної енергії. В Україні перші електротехнічні відділення РТТ створено у Києві, Одесі, Катеринославі (нині Дніпропетровськ), Миколаєві. Таким чином, 1880 рік вважається роком створення першого в Україні товариства енергетиків та електротехніків - правонаступником якого нині є Науково-технічна спілка енергетиків та електротехніків України. Інженерні об'єднання фахівців провадили велику просвітницьку роботу, виконували дослідження та

Дати

впроваджували новітні технології, сприяли будівництву перших електростанцій. Значну роль у справі об'єднання творчих сил енергетичної громадськості відігрівали з'їзди РТТ і систематичне проведення промислових виставок, видання спеціалізованих журналів. Один із таких з'їздів відбувся у Києві в 1907 році. Київ приваблював енергетичну громадськість своїми досягненнями в енергозабезпеченні. Корисною була співпраця з всесвітньо відомими фірмами Siemens, AEG та ін. Київське відділення РТТ мало значний вплив на владні структури. Так, за його ініціативи уряд зобов'язав іноземні фірми та концесійні підприємства мати у своєму складі технічного персоналу не менше 50% місцевих фахівців, що відіграло позитивну роль у справі розвитку вітчизняної енергетики. Після громадянської війни видатні енергетики і електротехніки Г. Кржижанівський, Л. Красін, І. Александров, О. Вінтер, Г. Графтіо, М. Шателен та ін. члени РТТ (пізніше ЦЕР - Центральна електротехнічна рада), об'єднавши свої

90 років плану ГОЭЛРО. План ГОЭЛРО був поштовхом до становлення й розвитку енергетичної бази України. Сьогодні ніхто не спроможний спростувати той факт, що один з основних об'єктів плану ГОЭЛРО - ДніпроГЕС, збудований на початку 30-х років минулого століття, став символом єднання самовідданої праці, досягнень науки і техніки. Спорудження КРЕС, ЕСХАР, Зуївської, Штерівської і багатьох інших електростанцій, що стали вже легендарними, - це також віхи реалізації плану ГОЭЛРО. Вони стали фундаментом створення енергетичного комплексу країни.

зусилля розробили перший довгостроковий план електрифікації Росії план ГОЭЛРО, за яким майже третину нових енергетичних потужностей планувалося ввести в Україні. Цей проект став підґрунтям розвитку енергетики країни. У 2010 році на День енергетики відзначатиметься 90-річчя плану ГОЭЛРО. У квітні 1928 року за ініціативи ЦЕР скликано І Всеукраїнський енергетичний з'їзд, на якому обговорювалося виконання плану електрифікації України згідно з планом ГОЭЛРО. У 1932 році інженерні та електротехнічні товариства об'єдналися у Всесоюзне наукове інженерно-технічне товариство енергетиків (ВНІТТЕ), яке очолив видатний інженер-електрик А. Вінтер. Відділення ВНІТТЕ працювали у Харкові, Києві, Дніпропетровську, Одесі, Донецьку та інших містах України. У відділеннях ВНІТТЕ діяли секції зі світлотехніки, гідротехніки, електричних машин, автоматики, високовольтної техніки, теплоенергетики та інші.

(Продовження на стор. 4)

35 років Раді старійших енергетиків України. У 1975 році рішенням колегії Міненерго України і президії республіканського комітету галузевої профспілки з ініціативи відомих енергетиків, видатних вчених і спеціалістів та за участі НТСЕУ була створена Рада старійших енергетиків України. Нині Рада налічує 28 тисяч ветеранів енергетики, які працюють у 54 ветеранських організаціях. За цей час проведено велику роботу з вирішення соціальних питань, мобілізації набутого досвіду та знань ветеранів для надання допомоги фахівцям енергетичної галузі, зокрема, працівникам Мінпаливенерго, НКРЕ, профспілок енергетики та електротехнічної промисловості України, НТСЕУ, ГРІФРЕ, енергетичних підприємств та організацій енергетичного спрямування.


№ 8, ВЕРЕСЕНЬ, 2010

3

НТСЕУ — член Міжнародного союзу наукових та інженерних громадських об‘єднань Науково-технічна спілка енергетиків та електротехніків України (НТСЕУ) є співзасновником Міжнародного союзу наукових та інженерних об’єднань (МСНІО) і плідно з ним співпрацює. Спілка бере участь у підготовці та проведенні науково-технічних заходів з актуальних проблем розвитку світової науки і техніки. Тільки за останні роки МСНІО разом із Всесвітньою Федерацією інженерних об’єднань (WFEO), Європейською Федерацією інженерних громадських організацій (FEANI) із залученням національних науково-технічних об’єднань і нашої Спілки брав участь у підготовці та проведенні таких науково-технічних заходів, як VI Всеросійський енергетичний форум «ПЕК Росії в ХХІ столітті» (м. Москва, 1-4 квітня 2008 р.); ІІІ Всесвітній з’їзд інженерів (м. Бразиліа, 2-9 грудня 2008 р.); Науково-практичний семінар «Міжнародна науково-технічна співдружність – 2009» (о. Майорка, 28 травня – 04 червня 2009 р.). У цих заходах безпосередню участь брали делегації НТСЕУ. З 3 по 10 травня 2010 у м. Тель-Авів (Ізраїль) відбувся Міжнародний науково-практичний

семінар «Міжнародне науково-технічне співробітництво-2010. Глобальна енергетика та проблеми безпеки. Підвищення якості підготовки інженерних і наукових працівників», організований МСНІО за участю FEANI та Асоціації інженерів Ізраїлю. До складу делегації НТСЕУ для участі у семінарі увійшли топ-менеджери енергокомпаній, відомі фахівці у галузі енергетики та провідні науковці академічних та навчальних закладів, громадські та державні діячі, у тому числі: Дупак О.С., віце-президент, голова Виконкому НТСЕУ, член правління МСНІО; Скляров В.Ф., президент Українського національного комітету CIGRE, Міністр енергетики України (1982-1993 рр.); Бронніков В.К., генеральний директор ВП «Атомпроектінжиніринг» НАЕК «Енергоатом»; Бондаренко Ю.М., голова правління АК «ЕНПАСелектро», віце-президент Асоціації «Укргідроенерго»; Буткевич І.Г., директор ТОВ «ЧКДЕлектромаш»; Гримуд Г.І., головний інженер НЕК «Укренерго»; Матвійчук О.С., заступник завідувача Секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки; Соколовська Н.І., головний консультант Спеціальної комісії Верховної

Із привітання Президента Міжнародного Союзу НІО, члена Президії РАН академіка РАН Ю.В. ГУЛЯЄВА Международный Союз научных и инженерных общественных объединений горячо, по-братски приветствует Вас – своих активнейших членов и соратников по научно-техническому движению и поздравляет со знаменательной 130-й годовщиной создания Вашего творческого общественного объединения. В Украине в 1880 году возникли первые самодеятельные организации электротехников и работников энергетической сферы. Ныне представителей этого передового отряда украинских ученых и производственников консолидирует Ваш Научно-технический союз, который в свою очередь входит в Международный Союз НИО и таким образом не

Ради України з питань приватизації; Сокол О.Г., генеральний директор ЗАТ «Горловкатеплосеть»; Крутілко І.Л., генеральний директор ТОВ «Будівельний альянс», м. Хмельницький; Кудря С.О., заступник директора Інституту відновлювальної енергетики НАН України; Праховник А.В., директор Інституту енергозбереження та енергоменеджменту НТУУ «КПІ»; Шевчук В.М., директор ВП «Дністровська ГЕС» ВАТ «Укргідроенерго»; Хапілін І.М., представник СКD GROUP в Україні, м.Харків; інші відомі фахівці України в галузі енергетики, науки і техніки. Члени делегації НТСЕУ прийняли активну участь в обговоренні актуальних питань міжнародного наукового та інженерного співробітництва, проблем глобальної енергетики, формування інформаційних мереж, суспільнодержавної системи управління якістю підготовки спеціалістів тощо. У рамках семінару відбулися зустрічі з науково-технічної громадськістю Тель-Авіва, знайомство з енергосистемою Ізраїлю, відвідування електростанції у м.Хедера. Міжнародні стосунки делегацій НТСЕУ сприяють обміну досвідом, наближенню енергетики країни до світових стандартів.

утрачивает тесной связи со своими друзьями и коллегами в странах СНГ и во всем общественном научно-техническом движении. Нас объединяют общие профессиональные устремления и вместе с тем родственные чувства сопричастности научно-техническим и технологическим преобразованиям, высокая гражданственность, служение интересам людей. У себя в Украине НТСЭУ пользуется заслуженным признанием и уважением со стороны государства, органов законодательной и исполнительной власти, Национальной академии наук, самых широких кругов общественности. И мы гордимся тем, что имеем общие исторические корни, наследуем замечательные традиции отечественных научных и инженерных школ, призваны умножать и развивать их на благо своих народов. Желаем активу и всем членам Научно-технического союза энергетиков и электротехников Украины новых творческих достижений, неиссякаемой энергии, благополучия и крепкого здоровья.

VIII Міжнародний форум «Паливно-енергетичний комплекс України: сьогодення та майбутнє» З 22 до 24 вересня 2010 року у Києві відбувся VIII Міжнародний форум «Паливно-енергетичний комплекс: сьогодення та майбутнє». Метою Енергофоруму стало обговорення основних напрямків та головних завдань розвитку державної енергетичної політики, сприяння реалізації Енергетичної стратегії України до 2030 року, насиченню ринку високотехнологічним енергетичним обладнанням і електротехнічною продукцією, розвитку міжнародного співробітництва і виробничої кооперації в енергетичному машинобудуванні і приладобудуванні, налагодженню нових бізнес- контактів й залученню інвестицій. Одночасно проходила виставка «Енергетика у промисловості України – 2010», у якій узяли участь понад 250 вітчизняних та інозем-

них підприємств-виробників та постачальників енергетичного обладнання, сучасних технологій та послуг для електроенергетичної, атомної, вугільної, нафтогазової промисловості та альтернативної енергетики. В експозиціях репрезентовано понад 1000 зразків вітчизняного та іноземного обладнання з Австрії, Білорусі, Іспанії, Китаю, Польщі, Росії, Словенії, США, Угорщини, Франції, Чехії, Швейцарії, Японії та України. За участі Науково-технічної спілки енергетиків та електротехніків України у рамках Форуму проведено науково-практичний семінар «Удосконалення системи взаємодії громадських організацій з органами законодавчої та виконавчої влади України щодо вирішення науково-технічних, нормативно-правових і

соціально-економічних проблем електроенергетичної галузі, дотримання Орхуської конвенції» та круглий стіл «Місце та роль балансуючого ринку у новій моделі ринків електроенергії України» Важливою подією на Форумі стало відзначення 130-річчя НТСЕУ. Спілка отримала вітальні поздоровлення від Першого віцепрем’єр-міністра України Андрія Клюєва, Міністра палива та енергетики України Юрія Бойко, Митрополита Київського і всієї України Предстоятеля Української Православної Церкви Володимира, Президента НАН України академіка Бориса Патона, від вітчизняних та іноземних партнерів Спілки. З нагоди ювілею відбулося нагородження почесними відзнаками НТСЕУ видатних науковців і фахівців.

XXIII Міжнародна науково-технічна конференція з питань реконструкції та модернізації об’єктів електроенергетики 6-10 вересня 2010 року у смт Миколаївка (АР Крим) відбулася XXIII Міжнародна науковотехнічна конференція «Проблеми реконструкції та модернізації об’єктів електроенергетики та їх науково-технічного супроводу». Конференцію організовано та проведено за участю Міністерства палива та енергетики України, Національної академії наук України, Комітету Верховної Ради України з питань ПЕК,

ядерної політики та ядерної безпеки, Галузевого резервно-інвестиційного фонду розвитку енергетики України. На конференції було заслухано 53 доповіді, виступи та повідомлення, проведено круглі столи «Реформування Оптового ринку електроенергії. Організаційні, технічні, законодавчі і фінансово-економічні проблеми» та «Безпека об’єктів електроенергетичної галузі країни».

У роботі конференції взяли участь понад 90 представників академічних, вузівських та галузевих інститутів, проектних та науководослідних організацій, вітчизняних та іноземних компаній, громадських організацій. З рішеннями та рекомендаціями, що прийняті на Конференції, можна ознайомитися на сайті Спілки (ntseu.net.ua). Матеріали конференції публікуватимуться окремою збіркою.

130 років НТСЕУ

VIII Міжнародний форум «Паливно-енергетичний комплекс України: сьогодення та майбутнє» (МВЦ, Київ, 22 вересня 2010 р.)


4

ЕНЕРГЕТИКА УКРАЇНИ В ХХІ СТОЛІТТІ

Почесні відзнаки НТСЕУ

З нагоди 130-річчя НТСЕУ протягом року відбуваються нагородження членів та партнерів Спілки за вагомий внесок у розвиток енергетики та електротехніки і багаторічну співпрацю з НТСЕУ

Про нагороджених членів і партнерів НТСЕУ готується окрема публікація

Із історії НТСЕУ (Початок на стор. 2)

ВНІТТЕ, а згодом - Науково-технічне товариство енергетики і електротехнічної промисловості (НТТЕіЕП), долучилися до відбудови зруйнованого війною енергетичного господарства, створення і впровадження нової техніки, активізації руху винахідників і раціоналізаторів, залучення наукової та інженерної громадськості до реалізації планів розвитку енергетики. На той час і в подальшому у науково-технічному товаристві енергетиків та електротехніків активно співпрацювали видатні вчені, авторитетні спеціалісти. 12 грудня 1968 року делегатами регіональних відділень Науково-технічного товариства енергетики і електротехнічної промисловості на території України створено Українське республіканське правління НТТЕіЕП. Першим головою УкрНТТЕіЕП обрано видатного інженера та організатора виробництва Г. Клименка, його заступниками – О. Дупака, І. Калініченка, Б. Таранова. Члени УкрНТТЕіЕП брали активну участь у реалізації великомасштабного проекту з електрифікації всієї України, вирішували складні технічні проблеми організації паралельної роботи Єдиної енергосистеми СРСР з енергосистемами країн - членів Ради економічної взаємодопомоги. Опікувалися науково-технічним розвитком галузі відомі фахівці: К. Побігайло, П. Непорожній, Г. Клименко, І. Швець, В. Толубинський, В. Холмський, Г. Якуша, Л. Цукерник, І. Постніков, І. Чиженко, С. Лебєдєв, Л. Ландау, В. Скляров, Ф. Сапожніков, Є. Чулков, Г. Строков, І. Гончаров, С. Поташник, І. Калініченко, М. Озерний, В. Носачов, А. Шидловський, Г. Счастливий, Б. Стогній, А. Долінський та інші. Вагомим внеском у розвиток енергетики, інженерної науки і техніки країни є діяльність членів науково-технічного товариства. У 1991 році УкрНТТЕіЕП реорганізовано у Науково-технічну спілку енергетиків та електротехніків України. Спілка успадкувала славетні наукові та інженерні традиції, активну громадянську позицію попередників і є гідним правонаступником перших електротехнічних відділень РТТ на території України. Керівниками НТСЕУ протягом останніх десятиріч були видатні фахівці-енергети-

ки: Клименко Г.П., Гриценко А.В., Семенюк В.М., Шеберстов О.М., Лучніков В.А. Діяльність Центрального правління Спілки і 14 регіональних відділень охоплює всю Україну. Колективними членами НТСЕУ є провідні енергетичні та електротехнічні підприємства та організації, наукові установи та навчальні заклади. Прикладом позитивного результату участі громадськості у законодавчо-нормативному забезпеченні роботи галузі є розробка творчим колективом НТСЕУ проекту Закону України "Про електроенергетику" і наступне прийняття його після громадських обговорень Верховною Радою України. На даний час напрацьовано позитивний досвід взаємодії НТСЕУ з Мінпаливенерго і Національною академією наук України, органами законодавчої та виконавчої влади щодо участі громадськості в реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року. На численних науково-технічних заходах за участі та з ініціативи НТСЕУ розглядаються найактуальніші проблеми забезпечення енергетичної та екологічної безпеки України. Наразі Спілка працює над вирішенням проблеми наукового супроводження реалізації інноваційно-інвестиційних програм розвитку енергетики, запровадженням відповідного моніторингу та залученням інвестиційних ресурсів в енергетику України. На сучасному етапі розвитку енергетики роль Спілки визначається розробкою рекомендацій органам законодавчої та виконавчої влади України з науково-технічних проблем енергетики та формування енергетичної політики держави. Опрацьовуються концепції, програми та альтернативні енергетичні проекти. Важливим завданням Спілка вважає підготовку висококваліфікованих фахівців-енергетиків. За участі НТСЕУ щороку проводяться всеукраїнські конкурси "Лідер паливно-енергетичного комплексу" та "Молодь – енергетиці України". Нині діяльність Спілки спрямована на консолідацію науково-технічної громадськості з метою формування та проведення єдиної науково-технічної політики у паливно-енергетичному комплексі України, інтеграції ОЕС України до ENTSO-E (європейської мережі системних операторів передачі електроенергії).

НТТ — регіональне, вирішення проблем — загальнодержавне Харківське регіональне науково-технічне товариство енергетиків та електротехніків розпочало свою діяльність у 1932 році. Товариство, яке нині очолює голова правління Василь Карнушенко, к.т.н., заступник генерального директора Заводу «Южкабель», проводить щорічні науково-технічні семінари та конференції з найбільш актуальних проблем електроенергетичної галузі. Особливо можна відзначити семінар «Нормування енергоспоживання на підприємствах Харкова та області» і науково-практичну конференцію «Стан електричних мереж обленерго та основні напрями підвищення їх ефективності, зменшення втрат електроенергії в мережах», яка проводиться вже сім років. На конференції розглядаються питання експлуатації електромереж, нормування і зниження втрат електроенергії, програми оптимізації роботи енергокомпаній, особливості проектування та експлуатації кабельних ліній напругою 110-330 кВ із зшитого поліетилену тощо. Щорічно на науково-практичній конференції розглядаються питання щодо удосконалення нормативної документації. Зокрема цього року розглядатимуться зміни до деяких глав ПУЕ. Тетяна БЕЛІКОВА, вчений секретар Харківського регіонального НТТ енергетиків та електротехніків

Енергетична громадськість не складає зброю Львівська регіональна рада НТСЕУ тісно співпрацює з Центральним правлінням, постійно залучає до своїх заходів енергетичні підприємства, організації, наукові установи та навчальні заклади не тільки західного регіону України, але й більшості енергетичних підприємств України. Основним у своїй роботі вважаємо тісну співпрацю науковців, проектантів та виробничників галузі. Велику зацікавленість серед фахівців викликають заходи щодо підвищення надійності експлуатації обладнання електромереж, електричних станцій, безпеки обслуговуючого персоналу, міжнародний досвід експлуатації обладнання, впровадження мікропроцесорної техніки, роботи елегазового обладнання, сучасний стан обладнання ТЕС та основні положення Галузевої програми реконструкції ТЕС, прогресивні інформаційні та комп’ютерні технології для підвищення ефективності функціонування енергопостачальних компаній та систем. На науково-практичних конференціях та семінарах піднімались також питання впровадження нових технологій спалювання твердого палива, зниження викидів шкідливих речовин у навколишнє середовище та стан золошлакових відходів ТЕС, безпечна експлуатація виробничих будівель і споруд енергетичного комплексу та багато інших. Щорічно Львівська РР НТСЕУ проводить до десятка різноманітних науково-практичних конференцій, нарад та семінарів, рішення яких впроваджуються на підприємствах енергетики України. Так, зокрема, д.т.н., професором

Журахівським А.В. та його науковою школою було впроваджено в енергетиці України близько 100 пристроїв захисту трансформатора напруги від пошкоджень ферорезонансними процесами як в мережах з ізольованою та заземленою нейтраллю. Крім цього розроблено та впроваджено в експлуатацію електромереж Львівської, Вінницької, Харківської, Волинської та інших областей понад 50 нерезонуючих ТН 6-10-35 кВ. Розроблено комплекс контролю ізоляції електрообладнання під робочою напругою, дослідний взірець якого впроваджено на одній з ПС Західної ЕС. Вказані заходи суттєво підвищили надійність роботи обладнання енергосистем та суттєво полегшили його експлуатацію. Великим досягненням науки є розробка і впровадження в практику експлуатації електричних мереж мікропроцесорних пристроїв та систем к.т.н., доцента «Львівської політехніки» Сабадаша І.О. Окремі пристрої та системи не мають аналогів як у нашій державі так і за рубежем. Запропоновано технічне забезпечення та методологія експлуатації кабельних мереж 610 кВ здатна на порядок зменшити пошкоджуваність кабелів, на багато років продовжити термін їх експлуатації. Пристрої вже використовуються багатьма енергетичними підприємствами. Неодноразово з професором, д.т.н. НУ «Львівська політехніка» Данилюком О.В. та його колегами разом з виробничниками ми обговорювали тему: «Прогресивні інформаційні та комп’ютерні технології для підвищення ефектив-

ності функціонування енергопостачальних компаній». Тісно співпрацюємо з кафедрою електричних станцій та систем Вінницького НТУ. На семінарах часто виступають зав. кафедрою, д.т.н., професор Лежнюк П.Д., к.т.н., доцент Рубаненко О.Є, які знайомлять учасників з оптимальним керуванням режимами електроенергетичних систем та діагностуванням електрообладнання. Розроблено програмний комплекс «ВТРАТИ» для розрахунків і структурування втрат потужності і енергії в електричних мережах 110–0.4 кВ. Він вже використовується у «Вінницяобленерго», «Харківобленерго», «Хмельницькобленерго» та ін. У лютому цього року вперше на нашій конференції ми підняли тему «Сучасні методи аналізу усталених режимів та перехідних процесів роботи ЕЕС», яка відбулася у Славську під керівництвом д.т.н., професора НУ «Львівська політехніка» Скрипника О.І., де відбулось обговорення сучасного стану інформаційного забезпечення відповідних служб електроенергетичних систем, енергопостачальних компаній, проектних організацій; ознайомлення фахівців з функціональними можливостями та перспективою використання програмного комплексу аналізу режимів електроенергетичних систем ДАКАР–2010. Велику зацікавленість викликає міжнародна науково-практична конференція «Досвід впро-

вадження елегазового обладнання на підприємствах енергетики України», яка цього року відбудеться втретє. У цій конференції візьмуть участь, як завжди, науковці, практики та багато представників іноземних фірм, виробників елегазового обладнання. Необхідно відмітити постійну підтримку з боку керівництва ВАТ «Західенерго», Західної ЕС, ВАТ «ЛьвівОРГРЕС». Останнім часом, завдяки підтримці Мінпаливенерго України, НЕК «Укренерго», НАК «ЕКУ», Громадської ради при Мінпаливенерго, в багатьох наших заходах брали участь фахівці з енергопідприємств усіх регіонів України, а також фахівці Росії, Білорусії, Польщі, Хорватії, Швейцарії, Італії. Задумів багато, але, на превеликий жаль, не всі можливості громадської організації використовуються, бо потребують фінансової підтримки, в тому числі зі сторони колективних членів Спілки. Ірина МОТА, заступник голови Львівської РР НТСЕУ

Науково-технічна спілка енергетиків та електротехніків України. Рада старійших енергетиків України. "Енергетика України в ХХІ столітті" №8. При сприянні ОЕП "Галузевий резервно-інвестеційний фонд" розвитку енергетики України. Редакційна колегія: Дупак О.С. (головний редактор), Дьомін О.Є., Єгорова О.О., Єрофєєва О.К., Кононенко М.О., Куцан Ю.Г., СеменіхінаО.М., Чулков Є.І. 01001, Київ-1, вул.Хрещатик,12, аб.скр.142, тел./факс 228-4307, www.ntseu.net.ua, e-mail: ntseu@mintop.energy.gov.ua Реєстраційне свідоцтво КВ №5675. Відруковано у видавництві "Рема-Прінт". Зам. № ?.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.